FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License     7/14/2013
  2013 Pacific Masters Long Course Championship - 7/12/2013 to 7/14/2013   
                           Last Completed Event                            
 
 Event 44  Men 72-99 400 LC Meter Medley Relay
==================================================================================
         NATL: N 4:11.46  7/18/1999 Greater Indiana
                          D PETTE, B CHRISTOFEL, G COMER, A DAWKINS
          PMS: P 4:24.89  12/31/1994Toc
                          Murray, Tarbell, Witchel, Goth
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 San Mateo Master-38  'A'            4:15.00    4:14.28P  18  
     1) Navarro, Alex M23             2)                              
     3) Oto, Masa M21                 4) Navarro, Evan M19            
               1:05.02    2:17.76 (1:12.74)
      3:18.28 (1:00.52)     4:14.28 (56.00)
  2 San Mateo Master-38  'B'            4:40.00    4:38.50   14  
     1) Gonzalez, Richard M21         2) Sanchez, Carlos F M27        
     3) Koo, Derrick M20              4) Halet, John M18              
               1:19.17      1:49.60 (30.43)
      3:39.03 (1:49.43)     4:38.50 (59.47)
  3 University of Sa-38  'A'            6:30.00    5:32.73   12  
     1) Dillane, Jack W M19           2) Roberts, Mason D M24         
     3) Mai, Ping M43                 4) Sandoval, Joseph P M23       
               1:12.29    2:32.46 (1:20.17)
      4:27.37 (1:54.91)   5:32.73 (1:05.36)
 
 Event 44  Men 100-119 400 LC Meter Medley Relay
=========================================================================================
        WORLD: W 4:24.18  11/6/2010 MAC-NINA                 -bra
                          R TRIVINO, L MARTIUS, L NOGUTI, F DUALIBE
         NATL: N 4:06.58  8/8/2009  YMCA Indy Swimfit
                          G WIECZOREK, B CHRISTOFFEL, D MICHAEL, W MERKLE
          PMS: P 4:14.09  12/31/1994Scsc
                          S Mariniuk, J Parrack, M Moore, F Mortensen
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 University of Sa-38  'A'            4:27.00    4:11.09P  18  
     1) Rothberg, Dash I M27          2) Litvak, Igor M28             
     3) Wang, Jackson Z M26           4) Vizcarra, Nathan M26         
               1:03.30    2:18.20 (1:14.90)
        3:16.73 (58.53)     4:11.09 (54.36)
 
 Event 44  Men 120-159 400 LC Meter Medley Relay
================================================================================================
        WORLD: W 4:12.72  6/19/2010 Otter SC                 -gbr
                          A AITKEN, M BURGHAM, D WARREN, D ROBERTS
         NATL: N 4:00.06  8/8/2009  Michigan Masters
                          K DOAK, P SAUCEDO, C MULL, A MULL
          PMS: P 4:04.49  12/31/1994Toc
                          S Murphy, S Corliss, D Lundberg, M Keck
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Menlo Masters Ak-38  'A'            5:15.00    4:49.35   18  
     1) Pyle, Mike M38                2) Stent, Shane T M41           
     3) Messmer, Matt M33             4) Makani, Gautam M47           
               1:22.62    2:48.06 (1:25.44)
      3:52.63 (1:04.57)     4:49.35 (56.72)
 
 Event 44  Men 160-199 400 LC Meter Medley Relay
=======================================================================================================
        WORLD: W 4:10.99  7/2/2011  Longhorn Aquatics        -usa
                          C ECKERMAN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA
         NATL: N 4:10.99  7/2/2011  Longhorn Aquatics
                          C ECKERMAN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA
          PMS: P 4:36.07  12/31/2002Tsun
                          Robinson, Chappell, McDermott, Fitzgibbons
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 San Mateo Master-38  'A'            4:42.00    4:40.62   18  
     1) Moore, Peter S M41            2) Reudy, Tom M59               
     3) Bertram, Christian M28        4) Enright, Jeff M47            
               1:08.66    2:33.80 (1:25.14)
      3:40.62 (1:06.82)   4:40.62 (1:00.00)
  2 University of Sa-38  'A'            5:45.00    5:38.91   14  
     1) McSweeney, Brian P M46        2) Mc Bride, Patrick F M44      
     3) Csillik, Lajos G M45          4) Rafter, Kevin M M39          
               1:23.66    2:48.23 (1:24.57)
      4:10.83 (1:22.60)   5:38.91 (1:28.08)
 
 Event 44  Men 200-239 400 LC Meter Medley Relay
==============================================================================================================
        WORLD: W 4:34.41  6/11/2011 Sarasota Y Masters       -usa
                          S MORTIMER, B BRENNER, B SAYLOR, J GROSELLE
         NATL: N 4:13.76  8/11/2012 Longhorn Aquatics
                          A RASMUSSEN, D GUTHRIE, J SAUER, M VAROZZA
          PMS: P 4:38.46  12/31/1994Toc
                          Tim Birnie, Bob Strand, Rich Bassi, Jim Elder
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 San Mateo Master-38  'B'            5:40.00    4:57.74   18  
     1) Whatley, Thomas W M62         2) McAweeney, Michael A M50     
     3) Carson, William A M39         4) Finch, Sheldon H M61         
               1:17.49    2:40.22 (1:22.73)
      3:51.83 (1:11.61)   4:57.74 (1:05.91)
  2 Rolling Hills Mu-38  'A'            4:57.00    5:08.42   14  
     1) Laudenslager, Greg L M52      2) Ericsson, Ken M53            
     3) Ross, Duncan M48              4) Williams, Scott M58          
               1:22.95    2:41.12 (1:18.17)
      3:58.58 (1:17.46)   5:08.42 (1:09.84)
  3 San Mateo Master-38  'A'            5:25.00    5:17.98   12  
     1) Kenny, Daniel B M56           2) Chan, Henry M34              
     3) Brown, Randy I M65            4) Bruner, Michael L M57        
               1:23.73    2:51.39 (1:27.66)
      4:12.75 (1:21.36)   5:17.98 (1:05.23)
  4 Menlo Masters Ak-38  'A'            7:10.00    5:41.39   10  
     1) Cocca, Chris D M48            2) Sheeper, Tim K M50           
     3) Pinto, Harlan A M56           4) Waters, Crick M M52          
               1:29.31    3:07.92 (1:38.61)
      4:32.07 (1:24.15)   5:41.39 (1:09.32)
  5 San Mateo Master-38  'C'            6:00.00   x6:05.78  
     1) Oliver, Matthew A M63         2) Cook, William H M64          
     3) Stretch, James C M48          4) Prado, Antonio E M31         
               1:31.42    3:24.75 (1:53.33)
      4:57.65 (1:32.90)   6:05.78 (1:08.13)
  6 University of Sa-38  'A'            5:35.00    6:18.18    8  
     1) Boreyko, Valeriy A M60        2) Ewing, Jack M53              
     3) Vidano, James R M56           4) Sapirstein, Julian B M64     
               1:59.09    3:26.44 (1:27.35)
      5:03.79 (1:37.35)   6:18.18 (1:14.39)
  7 University of Sa-38  'B'            7:45.00    7:02.35    6  
     1) Young, Stephen L M55          2) Mitchell, David M56          
     3) Bucy, John S M35              4) Williams, Syd M58            
               2:04.39    3:52.01 (1:47.62)
      5:28.66 (1:36.65)   7:02.35 (1:33.69)
 
 Event 44  Men 240-279 400 LC Meter Medley Relay
=====================================================================================================================
        WORLD: W 4:46.32  5/16/2010 Ventura County Masters   -usa
                          JIM MCCONICA, JOHN DERR, HUBIE KERNS, GLENN GRUBER
         NATL: N 4:46.32  5/16/2010 Ventura County Masters
                          J MC CONICA, J DERR, H KERNS, G GRUBER
          PMS: P 5:31.14  12/31/1991Rinc
                          Goldfarb, A da Rosa, D Levinson, E Kerswill
    Club                                   Seed     Finals Points 
=====================================================================================================================
  1 Tuolumne County-38  'A'             6:40.00    6:39.68   18  
               3:09.38    4:43.67 (1:34.29)
        5:21.02 (37.35)   6:39.68 (1:18.66)
  2 Menlo Masters Ak-38  'A'            7:45.00    6:52.46   14  
     1) Sulzbach, John F M79          2) Dawson, Bill M71             
     3) Katzman, Barry L M59          4) Peterson, Richard A M66      
               1:35.96    3:23.32 (1:47.36)
      5:21.75 (1:58.43)   6:52.46 (1:30.71)
  3 Rolling Hills Mu-38  'A'            6:50.00    7:13.14   12  
     1) Soroka, Donald M81            2) Gloystein, James E M62       
     3) Pierce, Donald A M68          4) Cunningham, Geoff T M45      
               2:15.64    4:13.88 (1:58.24)
      6:03.67 (1:49.79)   7:13.14 (1:09.47)
 -- Walnut Creek Mas-38  'A'            5:47.50         NS  
     1)                               2) DeLacy, James R M67          
     3) Mc Ghee, Paul A M51           4) Flickinger, Tom R M66        
 
 Event 44  Men 280-319 400 LC Meter Medley Relay
============================================================================================================================
        WORLD: W 5:37.43  5/5/2012  Birmingham               -gbr
                          A JACKSON, K INGRAM, T CLARK, A LOWE
         NATL: N 5:24.55  6/4/2005  North Carolina
                          C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK
          PMS: P 6:31.65  12/31/2005Wcm
                          B Mayo, N Stupfel, J Perilman, E Haworth
    Club                                   Seed     Finals Points 
============================================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'           10:00.00    6:35.02   18  
     1) Mayo, Robert W M80            2) Stupfel, Norman E M81        
     3) Perilman, Jim E M74           4) O'Brien, Kerry L M56         
               1:49.30    3:43.22 (1:53.92)
      4:56.78 (1:13.56)   6:35.02 (1:38.24)
  2 University of Sa-38  'B'           10:30.00    8:07.31   14  
     1) Kunihara, Daniel S M62        2) Atondo, Richard E M63        
     3) Fleming, Jack C M78           4) Kline, Howard J M81          
               3:35.03                     
            8:08.66 ( )         8:07.31 ( )
  3 University of Sa-38  'A'           13:00.00    8:43.74   12  
     1) Grohe, William E M80          2) Galvin, Barry T M80          
     3) Andrews, Bryan W M62          4) Sider, Gabriel J M70         
               2:31.86    4:58.39 (2:26.53)
      6:57.66 (1:59.27)   8:43.74 (1:46.08)
 
                                           Men - Team Rankings - Through Event 44                                           
 
  1. San Mateo Masters                1178   2. University of San Francisco Ma    979
  3. Menlo Masters Aka Team Sheeper    464   4. Rolling Hills Mud Sharks          364
  5. Walnut Creek Masters              338   6. Davis Aquatic Masters             260
  7. Santa Rosa Masters                232   8. Tuolumne County Aquatic Master    217
  9. Stanford Masters Swimming         199  10. Modesto Area Aquatic Club         166
 11. The Olympic Club                  138  12. Tamalpais Aquatic Masters         136
 13. Tri Valley Masters                133  14. Alameda Aquatic Masters           131
 15. Manatee Aquatic Masters Inc       102  16. Unattached                         91
 17. San Francisco Tsunami Masters      82  18. Quick Silver Swimming              73
 19. Santa Cruz Masters Aquatics        59  20. Mountain View Masters              56
 21. Los Altos Mountain View Master     52  22. Marcia's Enthusiastic Masters      46
 23. Tempo Aquatics Masters             39  24. Sacramento Masters                 36
 25. Peninsula Community Center Mas     32  26. Streamliners                       30
 27. Richmond Plunge Masters            26  28. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      25
 29. Northern Sierra Aquatics           24  30. San Ramon Valley Livermore Aqu     21
 31. Cal Maritime Academy Masters       19  32. Salinas Valley Aquatics Master     18
 32. Santa Clara Swim Club Masters      18  32. Health Quest Napa Valley           18
 35. Southern California Aquatic Ma     16  36. Rocklin Aquatics Masters           15
 37. Livermore Valley Tennis Club       11  38. Yuba City Masters Swimming          9
 38. Burlingame Aquatic Club             9  40. Rinconada Masters                   6
 40. Hawaii Masters                      6  42. Sierra Marlins Swim Team Maste      4