FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License     8/11/2013
  2013 Pacific Masters Long Course Championship - 7/12/2013 to 7/14/2013   
 
 Event 28  Men 18-24 200 LC Meter IM
=========================================================================
         NATL: N 2:09.30  8/15/2005 Dave Rollins
          PMS: P 2:13.43  12/31/2009Jason Korotkin
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Navarro, Alex          23 San Mateo Master  2:16.00    2:12.58P   9  
               1:01.82    2:12.58 (1:10.76)
  2 Koo, Derrick           20 San Mateo Master  2:30.00    2:21.89    7  
               1:08.59    2:21.89 (1:13.30)
  3 Halet, John            18 San Mateo Master  2:50.00    2:29.18    6  
               1:08.74    2:29.18 (1:20.44)
  4 Gonzalez, Richard      21 San Mateo Master  2:52.00    2:46.58    5  
               1:17.24    2:46.58 (1:29.34)
  5 Cooper, Wyatt J        18 San Mateo Master  2:55.00    2:52.19    4  
               1:18.24    2:52.19 (1:33.95)
 
 Event 28  Men 25-29 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:05.98  8/3/2010  Kamil Kasprowicz, GER
         NATL: N 2:06.33  8/18/2002 Honza Vitazka
          PMS: P 2:09.21  12/31/1987Cameron Reid
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sanchez, Carlos F      27 San Mateo Master  2:19.50    2:16.67    9  
               1:06.94    2:16.67 (1:09.73)
  2 Vizcarra, Nathan       26 University of Sa  2:20.00    2:21.24    7  
               1:05.66    2:21.24 (1:15.58)
 
 Event 28  Men 30-34 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:03.54  5/14/2011 D.Oliveira Yabe, BRA
         NATL: N 2:05.52  8/23/2009 Istvan Bathazi
          PMS: P 2:09.69  12/31/1991David Lundberg
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Roper, Matthew D       32 Davis Aquatic Ma  2:39.75    2:31.20    9  
               1:09.07    2:31.20 (1:22.13)
 
 Event 28  Men 35-39 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:08.19  8/3/2002  Ron Karnaugh, USA
         NATL: N 2:05.64  12/7/2002 Ron Karnaugh
          PMS: P 2:14.87  12/31/2009Derek Guffey
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wyles, Eric J          37 Davis Aquatic Ma  2:42.76    2:33.90    9  
               1:15.80    2:33.90 (1:18.10)
 -- Rafter, Kevin M        39 University of Sa  4:00.00         NS  
 
 Event 28  Men 40-44 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:10.63  6/25/2009 Alberto Montini, ITA
         NATL: N 2:14.13  7/25/2009 Erik Hochstein
          PMS: P 2:19.31  12/31/2006Stephen Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Fahlen, Mark T         42 Modesto Area Aqu  2:45.00    2:36.79    9  
               1:15.78    2:36.79 (1:21.01)
  2 Bachtiger, Walter M    40 Rolling Hills Mu  2:32.15    2:48.24    7  
               1:17.14    2:48.24 (1:31.10)
  3 Mc Bride, Patrick F    44 University of Sa  2:46.76    2:48.47    6  
               1:21.09    2:48.47 (1:27.38)
 
 Event 28  Men 45-49 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:14.90  8/22/2010 Jerome Frentsos, USA
         NATL: N 2:14.90  8/22/2010 Jerome Frentsos
          PMS: P 2:22.06  12/31/1996Tim Broderick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ross, Duncan           48 Rolling Hills Mu  2:45.00    2:42.77    9  
               1:16.86    2:42.77 (1:25.91)
  2 Krovetz, Ted           47 Davis Aquatic Ma  2:50.37    2:51.76    7  
               1:19.12    2:51.76 (1:32.64)
  3 Lanterman, Scott J     48 Mountain View Ma  2:50.00    2:54.11    6  
               1:21.16    2:54.11 (1:32.95)
 
 Event 28  Men 50-54 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:18.05  7/25/2009 Jamie Fowler, USA
         NATL: N 2:18.05  7/25/2009 Jamie Fowler
          PMS: P 2:20.99  12/31/2008Ken Shilling
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Phelan, Darren D       50 Stanford Masters  2:21.87    2:21.49    9  
               1:05.68    2:21.49 (1:15.81)
  2 Frentsos, Paul J       52 San Francisco Ts  2:38.00    2:38.86    7  
               1:13.47    2:38.86 (1:25.39)
  3 Mc Ghee, Paul A        51 Walnut Creek Mas  2:39.90    2:41.25    6  
               1:14.25    2:41.25 (1:27.00)
  4 Hamza, Alex            54 Livermore Valley  2:55.00    2:54.04    5  
               1:25.00    2:54.04 (1:29.04)
  5 Laudenslager, Greg L   52 Rolling Hills Mu  2:54.89    2:56.49    4  
               1:26.48    2:56.49 (1:30.01)
  6 Campbell, Chris        52 Mountain View Ma  3:11.85    3:09.62    3  
               1:31.57    3:09.62 (1:38.05)
 
 Event 28  Men 55-59 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:20.83  8/9/2009  Michael Mann, USA
         NATL: N 2:20.83  8/9/2009  Michael Mann
          PMS: P   27.18  8/2/2001  Paul Carter
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Reudy, Tom             59 San Mateo Master  2:52.10    2:35.97    9  
               1:15.47    2:35.97 (1:20.50)
  2 Cutting, Steve         56 Tri Valley Maste  2:45.22    2:46.42    7  
               1:18.33    2:46.42 (1:28.09)
  3 Hale, Dave             58 Santa Rosa Maste  3:05.00    2:54.21    6  
               1:23.50    2:54.21 (1:30.71)
  4 Gass, Matthew E        56 Tuolumne County-  3:04.00    3:05.41    5  
               1:26.83    3:05.41 (1:38.58)
  5 Lee, Stanley H         57 Yuba City Master  3:12.85    3:05.67    4  
               1:32.41    3:05.67 (1:33.26)
  6 Williams, Scott        58 Rolling Hills Mu  4:25.50    3:13.02    3  
               1:29.28    3:13.02 (1:43.74)
  7 Pinto, Harlan A        56 Menlo Masters Ak  3:30.90    3:27.38    2  
               1:42.50    3:27.38 (1:44.88)
  8 Young, Stephen L       55 University of Sa  5:45.00    4:29.58    1  
               2:10.64    4:29.58 (2:18.94)
 
 Event 28  Men 60-64 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W  2:30.72  6/22/2008 Fred Schlicher, USA
         NATL: N  2:30.05  6/13/2012 Timothy Shead
          PMS: P 53:31.00  2000      Tim Broderick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Clemmons, Jim          63 Manatee Aquatic-  2:49.50    2:49.03P   9  
               1:21.73    2:49.03 (1:27.30)
  2 Atondo, Richard E      63 University of Sa  3:09.00    3:05.66P   7  
               1:30.36    3:05.66 (1:35.30)
  3 Andrews, Bryan W       62 University of Sa  4:05.00    3:47.23P   6  
               1:55.01    3:47.23 (1:52.22)
  4 Cook, William H        64 San Mateo Master  4:15.00    4:04.88P   5  
               2:07.62    4:04.88 (1:57.26)
  5 Boreyko, Valeriy A     60 University of Sa  6:00.00    4:25.15P   4  
               2:21.40    4:25.15 (2:03.75)
 
 Event 28  Men 65-69 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:43.37  8/9/2009  Richard Burns, USA
         NATL: N 2:43.37  8/9/2009  Richard Burns
          PMS: P 2:43.37  12/31/2009Richard Burns
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jochim, Christian      65 Quick Silver Swi  3:10.86    3:13.64    9  
               1:35.95    3:13.64 (1:37.69)
 
 Event 28  Men 70-74 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:45.60  5/3/2009  Barry Young, NZL
         NATL: N 2:56.72  5/12/2012 Tom Landis
          PMS: P   10.65  8/2/2001  Richard Todd
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Burns, Richard         70 Tamalpais Aquati  2:50.00    2:55.13N   9  
               1:18.93    2:55.13 (1:36.20)
  2 Todd, Richard T        71 Tuolumne County-  3:10.00    3:14.09    7  
               1:36.75    3:14.09 (1:37.34)
 
 Event 28  Men 75-79 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 3:06.58  6/13/2009 Burwell Jones, USA
         NATL: N 3:06.58  6/13/2009 Burwell Jones
          PMS: P 3:24.38  12/31/1994Ray Taft
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Van Horn, William G    75 The Olympic Club  3:40.00    3:37.56    9  
               1:49.39    3:37.56 (1:48.17)
  2 Fasbender, Barry A     76 Stanford Masters  3:57.85    3:47.99    7  
               1:59.46    3:47.99 (1:48.53)
 
 Event 28  Men 80-84 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 3:32.82  10/22/2005Jan Ziegler, CZE
         NATL: N 3:34.94  8/15/2005 Frank Piemme
          PMS: P 3:43.19  12/31/2000Ray Taft
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, Ashley O        82 Alameda Aquatic-  3:55.50    3:50.07    9  
               1:55.04    3:50.07 (1:55.03)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 28                 
 
  1. University of San Francisco Ma   1643   2. San Mateo Masters                1583
  3. Walnut Creek Masters              667   4. Menlo Masters Aka Team Sheeper    615
  5. Davis Aquatic Masters             482   6. Santa Rosa Masters                344
  7. Rolling Hills Mud Sharks          321   8. Tuolumne County Aquatic Master    299
  9. Stanford Masters Swimming         208  10. Tamalpais Aquatic Masters         207
 11. Manatee Aquatic Masters Inc       187  12. The Olympic Club                  167
 13. San Francisco Tsunami Masters     138  14. Tri Valley Masters                126
 15. Modesto Area Aquatic Club         109  16. Marcia's Enthusiastic Masters      95
 17. Streamliners                       94  18. Oregon Masters                     75
 19. Unattached                         72  19. Santa Cruz Masters Aquatics        72
 21. Alameda Aquatic Masters            68  22. Burlingame Aquatic Club            54
 22. Quick Silver Swimming              54  24. San Diego Swim Masters             37
 25. Los Gatos Swim And Racquet Clu     36  26. San Ramon Valley Livermore Aqu     31
 26. Rinconada Masters                  31  28. Mountain View Masters              26
 28. Richmond Plunge Masters            26  30. Bay Masters                        25
 30. Los Altos Mountain View Master     25  30. Wildcat Alumni Masters             25
 33. Northern Sierra Aquatics           24  34. Lucas Valley Aquatics Masters      23
 35. Peninsula Community Center Mas     19  36. Tempo Aquatics Masters             18
 37. Southern California Aquatic Ma     16  37. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      16
 39. Sacramento Masters                 15  40. Ladera Oaks Masters                14
 40. Cal Maritime Academy Masters       14  42. Livermore Valley Tennis Club       11
 43. Yuba City Masters Swimming          9  43. Santa Clara Swim Club Masters       9
 43. Health Quest Napa Valley            9  46. East Bay Bat Rays Masters           7
 47. Hawaii Masters                      6  48. Swymnut Masters                     5
 48. North Bay Aquatics                  5  50. Sierra Marlins Swim Team Maste      4