FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
     2012 Pacific Masters SCM Championships - 10/12/2012 to 10/14/2012     
 
 Event 46  Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
==================================================================================
        WORLD: W 3:57.49  12/6/2009 S CALIFORNIA AQUATIC     -USA
                          E HOCHSTEIN, D SCHLESINGER, E TOLMACHOFF, M CORNE
         NATL: N 3:57.49  12/6/2009 SCAQ
                          E HOCHSTEIN, D SCHLESINGER, E TOLMACHOFF, M CORNUE
          PMS: P 4:12.32  12/31/1995DAM
                          McPherson, Collins, Winsor, Grahn
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            4:13.00    4:17.57   18  
     1) Mellinger, Jeff R M33         2) Mikuni, Russell S M30        
     3) Mikuni, Aaron J M32           4) Nonaka, Andy J M33           
                 31.72    1:04.85 (1:04.85)
        1:38.33 (33.48)   2:18.34 (1:13.49)
        2:33.87 (15.53)   3:20.81 (1:02.47)
        3:48.02 (27.21)     4:17.57 (56.76)
  2 Bay Masters-38  'A'                 6:00.00    5:05.34   14  
     1) Connolly, Darrin T M41        2) Johnstone, Michael M M45     
     3) Bartz, Jorg M25               4) Pelosi, Anthony R M33        
                 36.86    1:15.72 (1:15.72)
        1:57.72 (42.00)   2:44.17 (1:28.45)
        3:17.32 (33.15)   4:13.12 (1:28.95)
        4:29.34 (16.22)     5:05.34 (52.22)
 
 Event 46  Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
=========================================================================================
        WORLD: W 3:53.09  12/6/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA
                          A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA
         NATL: N 3:50.93  11/15/2008LONGHORN
                          A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA
          PMS: P 4:12.93  12/31/2003MELO
                          Arcuni, Kemp, Batis, Howe
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Tuolumne County-38  'A'             5:50.00    5:27.90   18  
     1) Welsh, Stuart J M56           2) Todd, Richard T M70          
     3) Mazurkiewicz, Adam B M35      4) Barr, Bob E M33              
                 45.78    1:35.37 (1:35.37)
        2:15.33 (39.96)   3:02.21 (1:26.84)
        3:39.16 (36.95)   4:20.36 (1:18.15)
        4:53.75 (33.39)   5:27.90 (1:07.54)
  2 Marcia's Enthusi-38  'A'            5:23.00    5:42.96   14  
     1) Bentley, Orin W M35           2) Chew, Thomas C M55           
     3) Jegers, Dan M42               4) Norland, Paul M44            
                 39.79    1:22.84 (1:22.84)
        1:38.56 (15.72)   3:00.30 (1:37.46)
        3:32.24 (31.94)   4:10.21 (1:09.91)
        4:52.56 (42.35)   5:42.96 (1:32.75)
 
 Event 46  Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
================================================================================================
        WORLD: W 4:09.29  10/15/2011BLU FROG TEAM            -USA
                          S WOOD, M UNGER, M MIDDLETON, A GAINES
         NATL: N 4:09.29  10/15/2011BLU FROG
                          S WOOD, M UNGER, M MIDDLETON, A GAINES
          PMS: P 4:45.92  12/31/1993LAM
                          Cazalet, Boak, Proebsting, Gray
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Rolling Hills Mu-38  'A'            5:07.00    4:50.77   18  
     1) van Boer, Eric D M58          2) Ericsson, Ken M52            
     3) Williams, Scott M57           4) Laudenslager, Greg L M51     
                 37.54    1:16.14 (1:16.14)
        1:50.31 (34.17)   2:29.94 (1:13.80)
        3:03.95 (34.01)   3:45.40 (1:15.46)
        4:17.17 (31.77)   4:50.77 (1:05.37)
  2 Walnut Creek Mas-38  'A'            5:17.88    5:15.32   14  
     1) Volpp, Bryan D M55            2) Fegler, Gerald A M49         
     3) O'Brien, Kerry L M55          4) Kubokawa, Jon Y M57          
                 35.12    1:12.78 (1:12.78)
        1:52.95 (40.17)   2:41.10 (1:28.32)
        3:13.33 (32.23)   3:52.52 (1:11.42)
        4:31.50 (38.98)   5:15.32 (1:22.80)
  3 Bay Masters-38  'A'                 7:45.00    5:39.82   12  
     1) Morris, John (Scooter) M58    2) O'Rourke, Rick M47           
     3) Sali, Andrej M49              4) Lewis, Glenn R M52           
                 45.38    1:33.01 (1:33.01)
        2:17.27 (44.26)   3:05.10 (1:32.09)
        3:40.67 (35.57)   4:20.62 (1:15.52)
        4:57.36 (36.74)   5:39.82 (1:19.20)
 
 Event 46  Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
=======================================================================================================
        WORLD: W 4:38.68  12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA
                          G SCHMIDT, T SHEAD, D QUIGGIN, R PARSONS
         NATL: N 4:38.68  12/6/2009 GOLD COAST
                          G SCHMIDT, T SHEAD, D QUIGGIN, R PARSONS
          PMS: P 4:49.65  12/31/2008TAM
                          R Burns, K Frost, R Meyerhoff, T Holt
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Tamalpais Aquati-38  'A'            4:40.00    4:41.38P  18  
     1) Burns, Richard M69            2) Frost, Kenneth A M68         
     3) Tull, Greg M44                4) Holt, Tate M61               
                 36.80    1:13.98 (1:13.98)
        1:52.69 (38.71)   2:37.27 (1:23.29)
        3:04.85 (27.58)   3:40.38 (1:03.11)
        3:55.97 (15.59)   4:41.38 (1:01.00)
 
 Event 46  Men 320-359 400 SC Meter Medley Relay
==============================================================================================================
        WORLD: W 6:57.50  12/4/2011 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA
                          D WEBSTER, F HOPPE, F WILLIAMS, K KIMBALL
         NATL: N 6:57.50  12/4/2011 SAN DIEGO
                          D WEBSTER, F HOPPE, F WILLIAMS, K KIMBALL
          PMS: P 7:47.87  10/10/2010Alameda Aquatic Masters, Alameda Aquatic
                          P Hathaway, A Motmans, A Jones, H Goldsmith
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 Alameda Aquatic-38  'A'             7:57.00    7:58.32   18  
     1) Hathaway, Pierre M82          2) Motmans, August M85          
     3) Jones, Ashley O M81           4) Goldsmith, Harry S M83       
               1:01.04    2:03.62 (2:03.62)
      3:06.49 (1:02.87)   4:17.31 (2:13.69)
        5:07.15 (49.84)   6:05.82 (1:48.51)
        6:59.64 (53.82)   7:58.32 (1:52.50)
 
                                    Men - Team Rankings - Through Event 46                                    
 
  1. Walnut Creek Masters             1280   2. Bay Masters                       431
  3. Rolling Hills Mud Sharks          301   4. Tuolumne County Aquatic Master  256.5
  5. Alameda Aquatic Masters           207   6. Santa Rosa Masters                199
  7. Tri Valley Masters                181   8. Tamalpais Aquatic Masters         179
  9. University of San Francisco Ma  119.5  10. Manatee Aquatic Masters Inc        97
 11. Marin Pirates Masters              78  12. SwimSF                             73
 13. San Mateo Masters                  71  14. Los Altos Mountain View Master     70
 15. Menlo Masters Aka Team Sheeper     69  16. Fig Garden Swim Team               65
 17. Stanford Masters Swimming          61  18. Marcia's Enthusiastic Masters    60.5
 19. Santa Cruz Masters Aquatics        59  20. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      58
 21. Cal Aquatic Masters                52  22. Burlingame Aquatic Club            45
 23. Davis Aquatic Masters              44  24. Sacramento Masters                 43
 25. Livermore Valley Tennis Club       39  26. Rose Bowl Masters                  38
 26. Cal Maritime Academy Masters       38  28. Sierra Nevada Masters              37
 29. San Francisco Tsunami Masters      36  30. Hawaii Masters                   34.5
 31. Peninsula Covenant Aquatic Mas     32  31. Mountain View Masters              32
 33. Unat                               25  34. The Olympic Club                   18
 35. Richmond Plunge Masters            16  36. North Bay Aquatics                 12