FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
     2012 Pacific Masters SCM Championships - 10/12/2012 to 10/14/2012     
 
 Event 31  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 28.80  4/4/2008  ANU KOIVISTO, NOR
         NATL: N 30.05  10/27/2002CAMILLA JOHANSSON
          PMS: P 31.91  12/31/2005Lauren Morelli
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
 -- Novick, Emily K        26 Bay Masters-38      45.00         DQ  
 
 Event 31  Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 27.43  4/19/2009 MAI NAKAMURA, JPN
         NATL: N 27.61  11/21/2009NORIKO INADA
          PMS: P 31.42  12/31/2009Shanna Guzman
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Chen, Devon H          31 Bay Masters-38      35.88      36.24    9  
  2 Coggshall, Kathleen T  30 Bay Masters-38      36.00      38.45    7  
  3 Hieb-Stock, Lisa M     32 Tuolumne County-    45.00      43.98    6  
 
 Event 31  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 28.68  11/21/2009SHERI HART, USA
         NATL: N 28.68  11/21/2009SHERI HART
          PMS: P 32.27  12/31/2008Jody Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Campbell, Emily        36 Bay Masters-38      50.00      43.55    9  
  2 Azzopardi, Shawna P    36 Walnut Creek Mas    52.00      47.89    7  
 
 Event 31  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 30.00  4/18/2009 CINDY MABEE, CAN
         NATL: N 30.15  11/6/2011 SHERI HART
          PMS: P 30.72  12/31/2009Jody Smith
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cox, Juliet E          44 Manatee Aquatic-    35.00      34.45    9  
  2 Duggan, Karen L        42 Walnut Creek Mas    35.00      36.76    7  
  3 Benedetto, Dess A      44 Walnut Creek Mas    39.94      40.35    6  
  4 Strong, Susan D        41 Walnut Creek Mas    40.00      41.24    5  
 
 Event 31  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 30.31  3/1/2009  K.PIPES-NEILSEN, FRA
         NATL: N 30.58  12/2/2007 K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 32.67  12/31/1999Laura Val
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Miller, Scotia A       47 Bay Masters-38      40.00      40.54    9  
  2 Burger, Clare P        45 Marcia's Enthusi    40.00      41.83    7  
  3 Asta, Lisa M           47 Walnut Creek Mas  1:20.00    1:04.87    6  
 -- Trusso, Amy F          47 Bay Masters-38      45.00         DQ  
 
 Event 31  Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 30.58  3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON, USA
         NATL: N 30.58  3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON
          PMS: P 32.72  12/31/2005Laura Val
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sutherland, Erica      53 Marin Pirates Ma    35.00      34.45    9  
  2 Sotelo, Sophia S       51 Walnut Creek Mas    45.00      40.95    7  
  3 Coffee, Cassandra      51 Marin Pirates Ma    45.20      44.86    6  
  4 Chan, Kimiko M         53 Bay Masters-38      50.00      48.64    5  
 -- Van Blaricom, Jenny L  53 Tuolumne County-  1:06.00         DQ  
 
 Event 31  Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 32.62  10/24/2009LAURA VAL, USA
         NATL: N 32.62  10/24/2009LAURA VAL
          PMS: P 32.62  12/31/2009Laura Val
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, Barbara L       56 Menlo Masters Ak    36.57      36.98    9  
  2 Armstrong, Miki        59 Menlo Masters Ak    45.00      40.36    7  
  3 Hepworth, Linda        59 Rolling Hills Mu    43.00      45.02    6  
 
 Event 31  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 33.94  10/3/2011 LAURA VAL, USA
         NATL: N 33.94  10/3/2011 LAURA VAL
          PMS: P 33.94  10/2/2011 Laura B Val
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gillon, Jean W         61 Menlo Masters Ak    48.00      47.38    9  
  2 Tevis, Maggie H        64 Rolling Hills Mu    47.24      48.17    7  
  3 Harms, Cheryl M        61 Tuolumne County-    49.46      50.32    6  
  4 Murphy, Bonnie R       63 Walnut Creek Mas    55.00      56.53    5  
  5 Bailey, Kathy R        63 Bay Masters-38    1:05.00    1:10.83    4  
 
 Event 31  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 35.58  3/19/2011 DIANN UUSTAL, USA
         NATL: N 35.58  3/19/2011 DIANN UUSTAL
          PMS: P 43.32  12/31/1996Gail Roper
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sosnoski, Diane A      68 Walnut Creek Mas    49.38      49.36    9  
  2 Burr, Linda L          66 Walnut Creek Mas  1:00.53      58.53    7  
  3 Heuga, Maureen J       68 Walnut Creek Mas  1:30.00    1:10.02    6  
 
 Event 31  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 40.49  10/24/2009MARGARET WILDING, GBR
         NATL: N 41.70  6/10/2007 BETSY JORDAN
          PMS: P 45.30  12/31/1999Gail Roper
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mc Partland, Peg K     70 Manatee Aquatic-    58.00      53.67    9  
  2 Morton, Judith L       73 Walnut Creek Mas  1:12.00    1:12.87    7  
 
 Event 31  Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 43.50  3/24/2006 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 44.76  11/7/1999 DORIS STEADMAN
          PMS: P 51.37  10/10/2010Mike Mc Cubbin, San Mateo Master
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Monroe, Donna          79 Walnut Creek Mas  1:07.00    1:05.11    9  
  2 Haworth, Joyce M       75 Walnut Creek Mas  1:09.06    1:09.15    7  
  3 Wivell, Toni M         75 Tuolumne County-  1:18.99    1:28.50    6  
 
 Event 31  Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 46.10  5/21/2011 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 50.03  10/13/2002MARGERY MEYER
          PMS: P 50.03  12/31/2002Margery Meyer
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hirsch, Ann M          81 Walnut Creek Mas  1:10.00      59.93    9  
 
 Event 31  Women 85-89 50 SC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W   56.46  3/18/2012 KERSTIN GJORES, SWE
         NATL: N   57.62  10/15/2006BUNNY CEDERLUND
          PMS: P 1:00.39  12/31/2002Marjorie Sharpe
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Germolus, Dixie C      85 Walnut Creek Mas  1:36.00    1:26.56    9  
 
                Women - Team Rankings - Through Event 31                 
 
  1. Walnut Creek Masters              902   2. Bay Masters                       437
  3. Tuolumne County Aquatic Master    220   4. Menlo Masters Aka Team Sheeper    173
  5. The Olympic Club                  140   6. Tamalpais Aquatic Masters         130
  7. Manatee Aquatic Masters Inc       111   8. Rolling Hills Mud Sharks           80
  9. Cal Aquatic Masters                76  10. Marin Pirates Masters              72
 11. SwimSF                             64  12. Santa Rosa Masters                 61
 13. Mountain View Masters              51  14. Unat                               42
 15. Stanford Masters Swimming          34  16. Burlingame Aquatic Club            32
 17. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      29  18. Wine Country Masters               27
 19. University of San Francisco Ma     26  20. Bear River Swimming                21
 21. Marcia's Enthusiastic Masters      19  22. North Bay Aquatics                 16
 23. Asphalt Green Masters               7  24. Peninsula Covenant Aquatic Mas      5