FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
     2012 Pacific Masters SCM Championships - 10/12/2012 to 10/14/2012     
 
 Event 30  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:48.81  12/10/1995JOHN KEPPELER, USA
         NATL: N 1:48.81  12/10/1995JOHN KEPPELER
          PMS: P 1:48.81  12/31/1995John Keppeler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bartz, Jorg            25 Bay Masters-38    2:09.85    2:04.32    9  
                 28.29        58.94 (30.65)
        1:31.09 (32.15)     2:04.32 (33.23)
  2 Bauer, Andrew          28 Walnut Creek Mas  2:25.00    2:17.48    7  
                 31.31      1:05.93 (34.62)
        1:42.05 (36.12)     2:17.48 (35.43)
 
 Event 30  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:46.52  12/17/2011STEFAN HERBST, GER
         NATL: N 1:49.58  10/24/2009TAMAS KEREKJARTO
          PMS: P 1:52.04  12/31/1999John Keppeler
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Engman, Jeremy R       33 Marin Pirates Ma  2:20.00    2:24.21    9  
                 30.72      1:05.77 (35.05)
        1:43.75 (37.98)     2:24.21 (40.46)
  2 Hanson, Timothy L      31 Bay Masters-38    2:30.00    2:28.53    7  
                 33.77      1:11.00 (37.23)
        1:50.16 (39.16)     2:28.53 (38.37)
  3 Barr, Bob E            33 Tuolumne County-  2:35.00    2:34.87    6  
                 36.02      1:14.95 (38.93)
        1:55.46 (40.51)     2:34.87 (39.41)
 
 Event 30  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:51.31  12/14/2003ERIK HOCHSTEIN, USA
         NATL: N 1:51.31  12/14/2003ERIK HOCHSTEIN
          PMS: P 1:56.74  12/31/2003Terry Debiase
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mack, Chris T          37 Walnut Creek Mas  2:15.00    2:09.51    9  
                 29.92      1:02.05 (32.13)
        1:35.68 (33.63)     2:09.51 (33.83)
  2 Ollila, Donald L       37 Cal Aquatic Mast  2:00.00    2:12.87    7  
                 29.41      1:02.10 (32.69)
        1:37.36 (35.26)     2:12.87 (35.51)
  3 Lopez, Marco A         36 Bay Masters-38    2:11.14    2:13.05    6  
                 30.32      1:03.37 (33.05)
        1:38.32 (34.95)     2:13.05 (34.73)
  4 Ward, Matthew E        35 Cal Aquatic Mast  2:05.00    2:16.88    5  
                 30.21      1:03.22 (33.01)
        1:37.39 (34.17)     2:16.88 (39.49)
  5 Bentley, Orin W        35 Marcia's Enthusi  2:29.00    2:29.31    3.5
                 32.97      1:10.42 (37.45)
        1:49.91 (39.49)     2:29.31 (39.40)
  5 Mazurkiewicz, Adam B   35 Tuolumne County-  2:38.00    2:29.31    3.5
                 35.74      1:13.66 (37.92)
        1:52.13 (38.47)     2:29.31 (37.18)
 
 Event 30  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:50.08  12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA
         NATL: N 1:50.08  12/6/2008 MICHAEL ROSS
          PMS: P 1:57.76  12/31/2004Bradley Howe
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cardineau, Yan         44 Santa Rosa Maste  2:14.00    2:12.51    9  
                 31.69      1:05.26 (33.57)
        1:39.58 (34.32)     2:12.51 (32.93)
  2 Connolly, Darrin T     41 Bay Masters-38    2:14.40    2:17.70    7  
                 30.63      1:04.36 (33.73)
        1:40.59 (36.23)     2:17.70 (37.11)
  3 Stietzel, Kent J       43 Menlo Masters Ak  2:26.58    2:26.27    6  
                 32.46      1:08.99 (36.53)
        1:47.16 (38.17)     2:26.27 (39.11)
  4 Anderson, Chad H       44 Livermore Valley  2:30.00    2:41.32    5  
                 36.38      1:16.54 (40.16)
        1:59.23 (42.69)     2:41.32 (42.09)
  5 Malcolmson, Jasper A   44 Bay Masters-38    2:58.00    2:55.17    4  
                 39.70      1:23.58 (43.88)
        2:09.38 (45.80)     2:55.17 (45.79)
 
 Event 30  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:52.87  3/9/2012  NICOLAS GRANGER, FRA
         NATL: N 1:56.00  12/2/2007 PAUL SMITH
          PMS: P 2:00.13  12/31/1996Tim Broderick
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Boone, Jon             49 Walnut Creek Mas  2:16.76    2:13.53    9  
                 30.78      1:04.80 (34.02)
        1:39.19 (34.39)     2:13.53 (34.34)
  2 Witte, John S          48 Burlingame Aquat  2:20.00    2:16.94    7  
                 32.41      1:07.41 (35.00)
        1:41.92 (34.51)     2:16.94 (35.02)
  3 Sali, Andrej           49 Bay Masters-38    2:25.00    2:26.89    6  
                 32.64      1:08.79 (36.15)
        1:47.72 (38.93)     2:26.89 (39.17)
  4 O'Rourke, Rick         47 Bay Masters-38    2:28.50    2:30.75    5  
                 33.31      1:09.82 (36.51)
        1:48.75 (38.93)     2:30.75 (42.00)
  5 France, Kermit         46 Walnut Creek Mas  2:50.17    2:42.69    4  
                 39.39      1:20.71 (41.32)
        2:01.90 (41.19)     2:42.69 (40.79)
 
 Event 30  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:54.61  10/14/2011AMBROSE GAINES, USA
         NATL: N 1:54.61  10/14/2011ROWDY GAINES
          PMS: P 2:05.79  12/31/2008John Morales
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jackson, Keith         50 Fig Garden Swim-  2:14.00    2:12.78    9  
                 31.64      1:05.27 (33.63)
        1:39.13 (33.86)     2:12.78 (33.65)
  2 Mc Cracken, Bill       51 Tri Valley Maste  2:12.00    2:15.20    7  
                 31.71      1:06.16 (34.45)
        1:41.09 (34.93)     2:15.20 (34.11)
  3 Schmitz, John          51 Los Altos Mounta  2:30.00    2:26.64    6  
                 35.20      1:12.10 (36.90)
        1:49.13 (37.03)     2:26.64 (37.51)
  4 Hamza, Alex            53 Livermore Valley  2:30.00    2:30.69    5  
                 35.01      1:13.01 (38.00)
        1:51.93 (38.92)     2:30.69 (38.76)
  5 Gomez, Miguel          53 Livermore Valley  2:35.00    2:34.94    4  
                 34.38      1:12.34 (37.96)
        1:53.20 (40.86)     2:34.94 (41.74)
  6 Campbell, Chris        51 Mountain View Ma  2:36.00    2:35.53    3  
                 36.25      1:15.31 (39.06)
        1:55.58 (40.27)     2:35.53 (39.95)
  7 Lewis, Glenn R         52 Bay Masters-38    3:30.00    3:24.49    2  
                 45.57      1:36.98 (51.41)
        2:33.28 (56.30)     3:24.49 (51.21)
 
 Event 30  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:59.08  11/21/2009MICHAEL MANN, USA
         NATL: N 1:59.08  11/21/2009MICHAEL MANN
          PMS: P 2:06.20  12/31/2003Tod Spieker
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Druz, Loren            56 Walnut Creek Mas  2:16.00    2:16.58    9  
                 32.00      1:06.04 (34.04)
        1:41.02 (34.98)     2:16.58 (35.56)
  2 Canales, Francisco L   55 Santa Rosa Maste  2:18.00    2:20.58    7  
                 34.60      1:11.10 (36.50)
        1:46.30 (35.20)     2:20.58 (34.28)
  3 Morris, John (Scooter  58 Bay Masters-38    2:45.00    2:41.56    6  
                 37.43      1:18.57 (41.14)
        2:00.82 (42.25)     2:41.56 (40.74)
  4 Kubokawa, Jon Y        57 Walnut Creek Mas  2:58.00    2:58.36    5  
                 38.62      1:23.97 (45.35)
        2:12.16 (48.19)     2:58.36 (46.20)
  5 Welsh, Stuart J        56 Tuolumne County-  3:01.00    3:02.32    4  
                 41.48      1:27.40 (45.92)
        2:15.39 (47.99)     3:02.32 (46.93)
 
 Event 30  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:09.50  12/5/2010 JIM MCCONICA, USA
         NATL: N 2:09.50  12/5/2010 JIM MCCONICA
          PMS: P 2:14.95  10/10/2010Jim Clemmons, Manatee Aquatic
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Clemmons, Jim          62 Manatee Aquatic-  2:21.50    2:19.19    9  
                 32.21      1:07.44 (35.23)
        1:43.58 (36.14)     2:19.19 (35.61)
  2 Sapirstein, Julian B   63 University of Sa  2:27.36    2:24.98    7  
                 33.32      1:10.21 (36.89)
        1:47.67 (37.46)     2:24.98 (37.31)
  3 Sterne, Erik A         60 Rose Bowl Master  2:34.31    2:36.56    6  
                 36.83      1:16.52 (39.69)
        1:57.32 (40.80)     2:36.56 (39.24)
  4 Sutton-Beattie, Eric   60 Rolling Hills Mu  2:52.27    2:58.38    5  
                 41.33      1:26.98 (45.65)
        2:13.60 (46.62)     2:58.38 (44.78)
  5 Cook, William H        63 San Mateo Master  3:24.00    3:19.77    4  
                 44.89      1:34.20 (49.31)
        2:27.67 (53.47)     3:19.77 (52.10)
 
 Event 30  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:15.39  10/17/2009DAVID QUIGGIN, USA
         NATL: N 2:15.39  10/17/2009DAVID QUIGGIN
          PMS: P 2:18.31  12/31/2009Richard Burns
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Woodruff, Michael      67 Berkeley (Ca) Aq  3:05.00    3:05.68    9  
                 42.81      1:29.19 (46.38)
        2:17.82 (48.63)     3:05.68 (47.86)
  2 Smith, Kirby L         66 Tuolumne County-  3:10.00    3:39.31    7  
                 45.32      1:40.04 (54.72)
      2:40.64 (1:00.60)     3:39.31 (58.67)
 
 Event 30  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:24.31  12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA
         NATL: N 2:24.31  12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON
          PMS: P 2:45.89  10/18/2009David M Fairfield
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Todd, Richard T        70 Tuolumne County-  2:40.00    2:43.67P   9  
                 37.60      1:19.13 (41.53)
        2:01.71 (42.58)     2:43.67 (41.96)
  2 Anning, William C      71 Tuolumne County-  3:42.61    4:07.57    7  
                 57.17    2:01.13 (1:03.96)
      3:06.06 (1:04.93)   4:07.57 (1:01.51)
 
 Event 30  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:27.53  4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA
         NATL: N 2:27.53  4/18/2009 DAVID RADCLIFF
          PMS: P 2:48.67  12/31/1994Ray Taft
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mayo, Robert W         79 Walnut Creek Mas  3:14.00    3:24.22    9  
                 46.92      1:40.21 (53.29)
        2:34.19 (53.98)     3:24.22 (50.03)
  2 Morner, Stan F         78 Walnut Creek Mas  3:38.19    3:27.83    7  
                 46.81      1:42.56 (55.75)
        2:39.36 (56.80)     3:27.83 (48.47)
  3 Grohe, William E       79 University of Sa  5:00.00    4:15.16    6  
                 54.24    1:57.00 (1:02.76)
      3:05.71 (1:08.71)   4:15.16 (1:09.45)
  4 Pedder, Stan           77 Walnut Creek Mas  4:11.11    4:49.00    5  
               1:12.67    2:27.17 (1:14.50)
      3:39.25 (1:12.08)   4:49.00 (1:09.75)
 
 Event 30  Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:45.24  1/28/2012 ROBERTO ALBERICHE, ESP
         NATL: N 2:57.47  10/6/2011 GRAHAM JOHNSTON
          PMS: P 3:00.63  12/31/1999Ray Taft
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Stupfel, Norman E      80 Walnut Creek Mas  3:45.00    3:39.56    9  
                 47.37      1:43.99 (56.62)
        2:42.09 (58.10)     3:39.56 (57.47)
  2 Goldsmith, Harry S     83 Alameda Aquatic-  4:20.00    4:26.18    7  
               1:04.73    2:10.55 (1:05.82)
      3:20.79 (1:10.24)   4:26.18 (1:05.39)
 
                 Men - Team Rankings - Through Event 30                  
 
  1. Walnut Creek Masters              694   2. Bay Masters                       285
  3. Rolling Hills Mud Sharks          174   4. Tuolumne County Aquatic Master  152.5
  5. Alameda Aquatic Masters           101   6. Santa Rosa Masters                100
  7. Tri Valley Masters                 98   8. University of San Francisco Ma     94
  9. Tamalpais Aquatic Masters          93  10. San Mateo Masters                  67
 10. Manatee Aquatic Masters Inc        67  12. Marin Pirates Masters              63
 13. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      58  14. Menlo Masters Aka Team Sheeper     56
 15. SwimSF                             55  16. Fig Garden Swim Team               46
 17. Stanford Masters Swimming          36  17. San Francisco Tsunami Masters      36
 19. Santa Cruz Masters Aquatics        33  20. Davis Aquatic Masters              30
 21. Los Altos Mountain View Master     29  22. Cal Maritime Academy Masters       27
 23. Cal Aquatic Masters                25  23. Sacramento Masters                 25
 25. Burlingame Aquatic Club            23  25. Sierra Nevada Masters              23
 27. Peninsula Covenant Aquatic Mas     22  27. Mountain View Masters              22
 29. Marcia's Enthusiastic Masters    21.5  30. Hawaii Masters                     21
 31. Rose Bowl Masters                  19  32. Unat                               18
 32. The Olympic Club                   18  34. Richmond Plunge Masters            16
 35. Livermore Valley Tennis Club       14  36. North Bay Aquatics                 12