FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
     2012 Pacific Masters SCM Championships - 10/12/2012 to 10/14/2012     
 
 Event 25  Mixed 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
         NATL: N 3:53.00  12/11/2004METRO
                          PAUL BUREN, PAUL SCHNED, MEGAN GRIFFIS, ERIN ABBEY
          PMS: P 4:08.78  12/31/1994SCSC
                          Millard, Moore, Watkins, Lichtenwald
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                 4:40.00    4:19.89   18  
     1) Bartz, Jorg M25               2) Friedman, Dora J W25         
     3) Chen, Devon H W31             4) Hanson, Timothy L M31        
                 26.82        56.35 (56.35)
        1:31.18 (34.83)   2:10.73 (1:14.38)
        2:40.38 (29.65)   3:13.91 (1:03.18)
        3:45.93 (32.02)   4:19.89 (1:05.98)
 
 Event 25  Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
=========================================================================================
        WORLD: W 3:42.99  10/29/2011G.B.POLICE               -GBR
                          B STEATHAM, H BIRD, A RAMM, N GASKIN
         NATL: N 3:44.84  12/3/2011 OLYMPIC CLUB
                          J DORR, E REILLY, B BISHOP, T HOLSMAN
          PMS: P 3:44.43  12/31/2009TOC
                          Meg Gill, Trent Holsman, Katie Lyons, Lee Wanie
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            4:00.00    4:06.82   18  
     1) Nonaka, Andy J M33            2) Thomas, Alexandra J W24      
     3) Davis, Laura M W28            4) Mellinger, Jeff R M33        
                 26.52        55.37 (55.37)
        1:28.57 (33.20)   2:04.00 (1:08.63)
        2:34.57 (30.57)   3:08.39 (1:04.39)
        3:35.78 (27.39)     4:06.82 (58.43)
 
 Event 25  Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
================================================================================================
        WORLD: W 3:45.99  10/30/2010OTTER                    -GBR
                          D ROBERTS, D WARREN, G HODSON, L KELLEHER
         NATL: N 3:51.21  12/5/2009 OLYMPIC CLUB
                          C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD
          PMS: P 3:51.21  12/31/2009TOC
                          C Hessler, L Welting, S Guzman, S Greenwood
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            4:40.00    4:42.41   18  
     1) Ward, Lisa A W48              2) Santos, Roque J M44          
     3) Su, Alex M36                  4) Roach, Regina A W26          
                 33.71    1:11.19 (1:11.19)
        1:42.05 (30.86)   2:17.13 (1:05.94)
        2:48.11 (30.98)   3:22.24 (1:05.11)
        4:00.45 (38.21)   4:42.41 (1:20.17)
  2 Cal Aquatic Mast-38  'A'            4:59.00    5:03.82   14  
     1) Phalen, Jennifer R W48        2) Moss, Colin M36              
     3) Liebolt, Cristina W W24       4) Green, Joel A M42            
                 36.75    1:16.97 (1:16.97)
        1:52.21 (35.24)   2:33.02 (1:16.05)
        3:10.21 (37.19)   3:54.22 (1:21.20)
        4:27.89 (33.67)   5:03.82 (1:09.60)
  3 Bay Masters-38  'A'                 5:30.00    5:10.06   12  
     1) Filippou, Pauline L W26       2) Gogol, Emily B W29           
     3) Skarpelos, Michael J M52      4) Lopez, Marco A M36           
                 37.15    1:18.11 (1:18.11)
        2:00.07 (41.96)   2:58.33 (1:40.22)
        3:24.80 (26.47)   4:13.26 (1:14.93)
        4:40.70 (27.44)     5:10.06 (56.80)
  4 Walnut Creek Mas-38  'B'            5:20.00    5:15.88   10  
     1) Kubokawa, Jon Y M57           2) Darling, Colleen M W38       
     3) Ongerth, Ann Michelle W38     4) France, Kermit M46           
                 37.36    1:19.81 (1:19.81)
        1:57.97 (38.16)   2:42.11 (1:22.30)
        3:20.22 (38.11)   4:02.45 (1:20.34)
        4:37.69 (35.24)   5:15.88 (1:13.43)
  5 SwimSF-38  'A'                      4:30.00    5:28.21    8  
     1) Bush, Erin A W27              2) Naylon, Vanessa W34          
     3) Bardsley, Ralph J M38         4) Wood, Jordan M34             
                 36.48    1:17.23 (1:17.23)
        2:01.49 (44.26)   2:51.86 (1:34.63)
        3:35.44 (43.58)   4:25.75 (1:33.89)
        4:55.81 (30.06)   5:28.21 (1:02.46)
 
 Event 25  Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
=======================================================================================================
        WORLD: W 3:46.01  11/21/2009COLORADO MASTERS SWIMMING-USA
                          C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART
         NATL: N 3:46.01  11/21/2009CMS
                          C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART
          PMS: P 4:04.88  12/31/2004BAC
                          Chalmers, McAweeney, Ferrara, Miller
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Rolling Hills Mu-38  'A'            4:23.00    4:29.58   18  
     1) Ericsson, Ken M52             2) Laudenslager, Greg L M51     
     3) DeHaven, Mary E W26           4) Berringer, Alice G W36       
                 31.40    1:06.68 (1:06.68)
        1:39.56 (32.88)   2:19.47 (1:12.79)
        2:51.57 (32.10)   3:25.76 (1:06.29)
        3:56.51 (30.75)   4:29.58 (1:03.82)
  2 Bay Masters-38  'A'                 5:45.00    4:39.16   14  
     1) Watlington, B Gale W50        2) Ribeiro, Gustavo F M31       
     3) Sali, Andrej M49              4) Clegg, Nicola J W37          
                 35.63    1:14.23 (1:14.23)
        1:47.39 (33.16)   2:22.91 (1:08.68)
                          3:27.95 (1:05.04)
        4:01.49 (33.54)   4:39.16 (1:11.21)
  3 Marin Pirates Ma-38  'A'            5:30.00    4:50.02   12  
     1) Sutherland, Erica W53         2) Somers, Doug M56             
     3) Lepinski, Cokie W53           4) Sherratt, Sam A M27          
                 35.81    1:14.50 (1:14.50)
        1:53.81 (39.31)   2:38.29 (1:23.79)
                          3:51.81 (1:13.52)
        4:19.41 (27.60)     4:50.02 (58.21)
  4 Berkeley (Ca) Aq-38  'A'            5:12.00    5:24.79   10  
     1) McWhorter, Ryan W M39         2) Terusaki, Steven H M59       
     3) Copan, Lori M W50             4) Fern, August R W38           
                 36.77    1:16.43 (1:16.43)
        1:59.13 (42.70)   2:46.12 (1:29.69)
        3:24.60 (38.48)   4:08.00 (1:21.88)
        4:43.73 (35.73)   5:24.79 (1:16.79)
  5 Bay Masters-38  'B'                 8:00.00    6:03.02    8  
     1) Stewart, Jay M M39            2) Tajima, Barbara M W48        
     3) Chung, Heejay A W41           4) Smithline, Todd P M44        
                 35.36    1:24.54 (1:24.54)
        2:13.58 (49.04)   3:04.37 (1:39.83)
        3:49.00 (44.63)   4:38.27 (1:33.90)
        5:07.64 (29.37)   6:03.02 (1:24.75)
 -- Santa Rosa Maste-38  'A'            5:03.09         DQ  
     1) Virkus, Christopher T M41     2) Beal, Laura A W47            
     3) Bulman, Robin A W47           4) Zajonc, Jason M M39          
                 29.93    1:03.39 (1:03.39)
        1:37.67 (34.28)   2:15.09 (1:11.70)
        2:52.65 (37.56)   3:35.04 (1:19.95)
        4:06.76 (31.72)        DQ (1:06.22)
 
 Event 25  Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
==============================================================================================================
        WORLD: W 3:57.16  10/15/2011BLU FROG TEAM            -USA
                          C LYDECKER, E JONES, C SHONKWILER, A GAINES
         NATL: N 3:57.16  10/15/2011BLU FROG
                          C LYDECKER, E JONES, C SHONKWILER, A GAINES
          PMS: P 4:18.80  10/9/2010 Walnut Creek Masters, Walnut Creek Mas
                          L Druz, P Guadagni, B Henry, L Ward
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            5:45.00    5:04.59   18  
     1) Adler, Felicia M W50          2) Fegler, Gerald A M49         
     3) Albertson, Nay W58            4) Mc Ghee, Paul A M50          
                 43.77    1:32.10 (1:32.10)
        2:05.10 (33.00)   2:43.75 (1:11.65)
        3:21.89 (38.14)   4:01.98 (1:18.23)
        4:31.94 (29.96)   5:04.59 (1:02.61)
  2 Bay Masters-38  'A'                 5:20.00    5:33.03   14  
     1) Morris, Suzanne M W57         2) Lewis, Laurie W51            
     3) Stuart, Sid J M56             4) Morris, John (Scooter) M58   
                 45.72    1:36.91 (1:36.91)
        2:14.83 (37.92)   2:57.75 (1:20.84)
        3:35.88 (38.13)   4:18.08 (1:20.33)
        4:53.99 (35.91)   5:33.03 (1:14.95)
 
 Event 25  Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
=====================================================================================================================
        WORLD: W 4:21.25  11/15/2009GOLD COAST MASTERS       -USA
                          D CAVANAUGH, P SARGEANT, C CAVANAUGH, D QUIGGIN
         NATL: N 4:21.25  11/15/2009GOLD COAST
                          D CAVANAUGH, P SARGEANT, C CAVANAUGH, D QUIGGIN
          PMS: P 4:34.45  12/31/2005TAM
                          Burns, Val, Frost, Ridout
    Club                                   Seed     Finals Points 
=====================================================================================================================
  1 Tamalpais Aquati-38  'A'            4:25.00    4:22.24P  18  
     1) Burns, Richard M69            2) Val, Laura B W61             
     3) Wheeler, Barbara C W55        4) Holt, Tate M61               
                 31.07    1:05.69 (1:05.69)
        1:36.68 (30.99)   2:10.74 (1:05.05)
        2:44.03 (33.29)   3:21.24 (1:10.50)
        3:49.79 (28.55)   4:22.24 (1:01.00)
  2 Tamalpais Aquati-38  'B'            4:28.90    4:58.60   14  
     1) Bernard, Alan D M63           2) Shoenberger, Linda R W65     
     3) Eisenman, Judy A W58          4) Meyerhoff, Rick M65          
                 31.04    1:04.29 (1:04.29)
        1:45.72 (41.43)   2:29.82 (1:25.53)
        3:06.95 (37.13)   3:46.74 (1:16.92)
        4:21.70 (34.96)   4:58.60 (1:11.86)
  3 Walnut Creek Mas-38  'A'            6:00.00    5:29.74   12  
     1) Robak, Patricia L W63         2) Marnell, Mary W56            
     3) Piazza, Michael S M66         4) Smyers, Jesse B M66          
                 42.18    1:27.79 (1:27.79)
        2:06.32 (38.53)   2:49.84 (1:22.05)
        3:33.10 (43.26)   4:20.03 (1:30.19)
        4:53.51 (33.48)   5:29.74 (1:09.71)
  4 Rolling Hills Mu-38  'A'            5:21.00    5:35.13   10  
     1) Williams, Scott M57           2) Sutton-Beattie, Eric L M60   
     3) Arrigoni, Dianne S W60        4) Tevis, Maggie H W64          
                 31.15    1:05.41 (1:05.41)
        1:42.40 (36.99)   2:21.84 (1:16.43)
        3:06.69 (44.85)   3:57.69 (1:35.85)
        4:45.16 (47.47)   5:35.13 (1:37.44)
  5 Tuolumne County-38  'A'             5:45.00    5:36.88    8  
     1) Fairfield, David M M73        2) Loyd, Susan M W53            
     3) Harms, Cheryl M W61           4) Todd, Richard T M70          
                 38.98    1:21.04 (1:21.04)
        2:05.68 (44.64)   3:01.38 (1:40.34)
        3:41.64 (40.26)   4:24.26 (1:22.88)
        4:59.30 (35.04)   5:36.88 (1:12.62)
  6 Walnut Creek Mas-38  'B'            6:45.00    6:50.40    6  
     1) Taub, Pamela A W62            2) Murphy, Bonnie R W63         
     3) O'Brien, Kerry L M55          4) Perilman, Jim E M73          
               1:02.03    2:15.34 (2:15.34)
        3:03.02 (47.68)   3:58.92 (1:43.58)
        4:47.79 (48.87)   5:39.77 (1:40.85)
        6:13.53 (33.76)   6:50.40 (1:10.63)
 
 Event 25  Mixed 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
============================================================================================================================
        WORLD: W 5:05.69  12/13/2009OREGON                   -USA
                          K ANDRUS-HUGHES, D RADCLIFF, B FRID, W LAMB
         NATL: N 5:05.69  12/13/2009OREGON
                          K ANDRUS-HUGHES, D RADCLIFF, B FRID, W LAMB
          PMS: P 6:00.28  10/9/2010 Walnut Creek Masters, Walnut Creek Mas
                          R Mayo, S Scott, D Sosnoski, S Morner
    Club                                   Seed     Finals Points 
============================================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            7:45.00    6:51.84   18  
     1) Brown, Donald L M79           2) Monroe, Donna W79            
     3) Silvey, Rick M70              4) Scott, Stephanie W65         
                 46.36    1:38.11 (1:38.11)
        2:32.61 (54.50)   3:35.66 (1:57.55)
        4:25.68 (50.02)   5:20.82 (1:45.16)
        6:01.76 (40.94)   6:51.84 (1:31.02)
  2 Tuolumne County-38  'A'             7:00.00    7:50.96   14  
     1) Wivell, Toni M W75            2) White, Susan E W70           
     3) Anning, William C M71         4) Smith, Kirby L M66           
               1:08.24    2:23.41 (2:23.41)
        3:22.89 (59.48)   4:26.91 (2:03.50)
        5:21.06 (54.15)   6:18.16 (1:51.25)
        7:01.26 (43.10)   7:50.96 (1:32.80)
 
 Event 25  Mixed 320-359 400 SC Meter Freestyle Relay
===================================================================================================================================
        WORLD: W 6:53.65  11/13/2011FLORIDA MAVERICK MASTERS -USA
                          C WEATHERBEE, R WILLIAMS, P BOND, J TROY
         NATL: N 6:53.65  11/13/2011FMM
                          C, R WILLIAMS, P BOND, J TROY
          PMS: P 7:37.89  12/31/2001SMMM
                          Taioli, Taft, Etienne, Stupfel
    Club                                   Seed     Finals Points 
===================================================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            8:00.00    7:44.12   18  
     1) Hirsch, Ann M W81             2) Duncan, Jean M W80           
     3) Stupfel, Norman E M80         4) Mayo, Robert W M79           
               1:00.34    3:12.26 (3:12.26)
                          4:23.35 (1:11.09)
        5:10.13 (46.78)   6:05.05 (1:41.70)
        6:50.85 (45.80)   7:44.12 (1:39.07)
 
                                             Women - Team Rankings - Through Event 25                                              
 
  1. Walnut Creek Masters              604   2. Bay Masters                       299
  3. The Olympic Club                  133   4. Tuolumne County Aquatic Master    128
  5. Menlo Masters Aka Team Sheeper    114   6. Tamalpais Aquatic Masters          88
  7. Cal Aquatic Masters                76   8. Manatee Aquatic Masters Inc        70
  9. Rolling Hills Mud Sharks           67  10. Santa Rosa Masters                 61
 11. SwimSF                             48  12. Marin Pirates Masters              46
 13. Mountain View Masters              35  14. Stanford Masters Swimming          34
 15. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      29  16. Unat                               27
 17. University of San Francisco Ma     26  17. Burlingame Aquatic Club            26
 19. Bear River Swimming                21  20. Wine Country Masters               18
 21. North Bay Aquatics                  9  22. Asphalt Green Masters               7
 23. Marcia's Enthusiastic Masters       6                                           
 
                                              Men - Team Rankings - Through Event 25                                               
 
  1. Walnut Creek Masters              587   2. Bay Masters                       220
  3. Rolling Hills Mud Sharks          169   4. Tuolumne County Aquatic Master    107
  5. Alameda Aquatic Masters            94   6. Tamalpais Aquatic Masters          93
  7. Tri Valley Masters                 84   7. Santa Rosa Masters                 84
  9. University of San Francisco Ma     68  10. San Mateo Masters                  63
 11. Marin Pirates Masters              54  12. Menlo Masters Aka Team Sheeper     50
 13. Manatee Aquatic Masters Inc        49  14. SwimSF                             46
 15. San Francisco Tsunami Masters      36  15. Stanford Masters Swimming          36
 17. Santa Cruz Masters Aquatics        33  17. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      33
 19. Fig Garden Swim Team               28  20. Cal Maritime Academy Masters       27
 21. Sacramento Masters                 25  22. Los Altos Mountain View Master     23
 22. Sierra Nevada Masters              23  24. Hawaii Masters                     21
 24. Davis Aquatic Masters              21  26. The Olympic Club                   18
 26. Marcia's Enthusiastic Masters      18  26. Unat                               18
 29. Peninsula Covenant Aquatic Mas     17  30. Burlingame Aquatic Club            16
 30. Richmond Plunge Masters            16  32. Cal Aquatic Masters                13
 32. Rose Bowl Masters                  13  32. Mountain View Masters              13
 35. North Bay Aquatics                  5