FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
     2012 Pacific Masters SCM Championships - 10/12/2012 to 10/14/2012     
 
 Event 17  Women 18-24 200 SC Meter IM
=========================================================================
         NATL: N 2:19.73  12/4/2009 KARA DENBY
          PMS: P 2:24.25  10/21/2007Laura M Davis
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Maughan, Daryn A       24 Walnut Creek Mas  2:30.00    2:58.78    9  
                 35.19      1:23.69 (48.50)
        2:15.77 (52.08)     2:58.78 (43.01)
 
 Event 17  Women 25-29 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:17.17  4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:21.79  12/12/1998WENKE HANSEN
          PMS: P 2:28.58  10/16/2011Erin P Reilly
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Houston, Katy          25 The Olympic Club  2:28.99    2:29.76    9  
                 32.23      1:10.83 (38.60)
        1:53.91 (43.08)     2:29.76 (35.85)
  2 Davis, Laura M         28 Walnut Creek Mas  2:16.09    2:32.01    7  
                 32.25      1:11.83 (39.58)
        1:55.46 (43.63)     2:32.01 (36.55)
  3 Bernardo, Bianca S     27 UNAT              3:45.00    3:11.25    6  
                 43.88      1:31.28 (47.40)
        2:28.60 (57.32)     3:11.25 (42.65)
 
 Event 17  Women 30-34 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:13.41  11/14/2009HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:18.79  12/7/1996 K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 2:22.72  12/31/2003Katrina Radke
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kilpatrick, Erin S     31 Bay Masters-38    2:43.00    2:47.21    9  
                 34.90      1:17.21 (42.31)
        2:07.13 (49.92)     2:47.21 (40.08)
  2 Merino, Rebecca        31 Cal Aquatic Mast  3:00.00    3:09.10    7  
                 40.40      1:29.36 (48.96)
        2:22.83 (53.47)     3:09.10 (46.27)
  3 Hieb-Stock, Lisa M     32 Tuolumne County-  3:19.72    3:09.30    6  
                 41.16      1:31.39 (50.23)
        2:26.58 (55.19)     3:09.30 (42.72)
 -- Naylon, Vanessa        34 SwimSF-38         3:45.00         DQ  
                 50.43    1:55.36 (1:04.93)
      3:03.15 (1:07.79)          DQ (55.09)
 
 Event 17  Women 35-39 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:19.08  12/10/2000K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:19.08  12/10/2000K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 2:25.39  12/31/1997Jill Hernandez
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Clegg, Nicola J        37 Bay Masters-38    2:49.00    2:53.99    9  
                 38.02      1:24.57 (46.55)
        2:12.64 (48.07)     2:53.99 (41.35)
  2 Campbell, Emily        36 Bay Masters-38    3:15.00    3:28.73    7  
                 45.21      1:38.01 (52.80)
        2:36.60 (58.59)     3:28.73 (52.13)
 -- Hansel, Neila          36 Walnut Creek Mas  3:12.00         DQ  
                 43.36      1:33.73 (50.37)
        2:27.96 (54.23)          DQ (45.12)
 
 Event 17  Women 40-44 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:19.21  12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 2:19.21  12/2/2007 S VON DER LIPPE
          PMS: P 2:22.51  12/31/2000Jill Hernandez
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Blessing, Leigh Ann    43 Tuolumne County-  2:48.10    2:47.59    9  
                 36.04      1:21.22 (45.18)
        2:08.70 (47.48)     2:47.59 (38.89)
  2 Rees, Karla E          40 Mountain View Ma  3:09.28    3:10.22    7  
                 44.04      1:35.33 (51.29)
        2:26.85 (51.52)     3:10.22 (43.37)
  3 Chung, Heejay A        41 Bay Masters-38    5:00.00    3:58.64    6  
                 59.28    2:00.79 (1:01.51)
      3:10.12 (1:09.33)     3:58.64 (48.52)
 
 Event 17  Women 45-49 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:21.55  5/17/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:21.55  5/17/2009 K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 2:31.27  12/31/2009Lisa Ward
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ward, Lisa A           48 Walnut Creek Mas  2:45.00    2:39.02    9  
                 34.70      1:14.53 (39.83)
        2:00.66 (46.13)     2:39.02 (38.36)
  2 Welting, Laureen K     47 The Olympic Club  2:39.42    2:40.08    7  
                 34.34      1:16.82 (42.48)
        2:04.45 (47.63)     2:40.08 (35.63)
  3 Couch, Stephanie D     48 Menlo Masters Ak  2:55.48    2:59.79    6  
                 40.90      1:26.23 (45.33)
        2:20.23 (54.00)     2:59.79 (39.56)
  4 Capen, Tasha           46 Menlo Masters Ak  3:30.00    3:17.03    5  
                 42.95      1:40.30 (57.35)
        2:32.76 (52.46)     3:17.03 (44.27)
 
 Event 17  Women 50-54 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:30.98  9/19/2009 JENNY WHITELEY, AUS
         NATL: N 2:35.86  10/18/2008JENNY COOK
          PMS: P 2:27.91  10/21/2007Patty L Harris
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hafner, Hilary R       52 Santa Rosa Maste  3:05.00    2:55.40    9  
                 37.83      1:24.96 (47.13)
        2:14.82 (49.86)     2:55.40 (40.58)
  2 Lepinski, Cokie        53 Marin Pirates Ma  3:05.00    2:59.50    7  
                 39.08      1:27.39 (48.31)
        2:16.87 (49.48)     2:59.50 (42.63)
  3 Sutherland, Erica      53 Marin Pirates Ma  3:09.52    3:06.25    6  
                 39.36      1:25.06 (45.70)
        2:19.37 (54.31)     3:06.25 (46.88)
  4 Lewis, Laurie          51 Bay Masters-38    3:22.12    3:29.54    5  
                 45.06      1:38.28 (53.22)
      2:42.49 (1:04.21)     3:29.54 (47.05)
  5 Adler, Felicia M       50 Walnut Creek Mas  3:42.00    3:46.45    4  
                 51.97    1:52.96 (1:00.99)
      2:54.73 (1:01.77)     3:46.45 (51.72)
 
 Event 17  Women 55-59 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:36.98  12/4/2009 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:36.98  12/4/2009 LAURA VAL
          PMS: P 2:36.98  12/31/2009Laura Val
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wheeler, Barbara C     55 Tamalpais Aquati  3:05.00    3:02.67    9  
                 39.93      1:29.04 (49.11)
        2:21.18 (52.14)     3:02.67 (41.49)
  2 Quinn, Phyllis E       57 The Olympic Club  3:20.00    3:21.60    7  
                 48.77      1:41.20 (52.43)
        2:37.50 (56.30)     3:21.60 (44.10)
  3 Klencke, Barbara J     55 Bay Masters-38    3:45.00    3:42.31    6  
                 53.48      1:49.36 (55.88)
      2:53.78 (1:04.42)     3:42.31 (48.53)
 
 Event 17  Women 60-64 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:43.50  12/2/2011 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:43.50  12/2/2011 LAURA VAL
          PMS: P 2:43.50  12/31/2011Laura B Val
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Litman, Jacklyn        62 Bay Masters-38    4:15.00    4:05.00    9  
                 57.13    2:03.36 (1:06.23)
      3:11.88 (1:08.52)     4:05.00 (53.12)
  2 Parola, Sheryl A       64 Tuolumne County-  4:29.00    4:16.33    7  
  3 Taub, Pamela A         62 Walnut Creek Mas  5:51.00    5:43.00    6  
               1:23.98    2:48.75 (1:24.77)
      4:29.19 (1:40.44)   5:43.00 (1:13.81)
 
 Event 17  Women 65-69 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 3:02.58  11/5/2011 BRIGITTE MERTEN, GER
         NATL: N 3:04.22  12/5/2010 CAROLYN BOAK
          PMS: P 3:19.06  12/31/1996Gail Roper
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Barnea, Daniela        68 Stanford Masters  3:35.39    3:32.20    9  
                 48.78      1:44.46 (55.68)
        2:41.19 (56.73)     3:32.20 (51.01)
  2 Scott, Stephanie       65 Walnut Creek Mas  4:06.00    3:54.68    7  
                 53.72    1:59.87 (1:06.15)
      3:04.89 (1:05.02)     3:54.68 (49.79)
 
 Event 17  Women 80-84 200 SC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 3:43.73  6/11/2011 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 3:55.51  5/17/2009 GAIL ROPER
          PMS: P 4:25.94  9/25/2011 Ann M Hirsch
    Name                  Age Club                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hirsch, Ann M          81 Walnut Creek Mas  4:40.00    4:25.53P   9  
               1:05.13    2:17.53 (1:12.40)
      3:26.30 (1:08.77)     4:25.53 (59.23)
 
                Women - Team Rankings - Through Event 17                 
 
  1. Walnut Creek Masters              354   2. Bay Masters                       178
  3. Tuolumne County Aquatic Master     82   4. The Olympic Club                   81
  5. Menlo Masters Aka Team Sheeper     54   6. Tamalpais Aquatic Masters          45
  7. Santa Rosa Masters                 42   8. Cal Aquatic Masters                37
  9. Manatee Aquatic Masters Inc        36  10. Marin Pirates Masters              35
 11. Rolling Hills Mud Sharks           27  12. Mountain View Masters              25
 13. SwimSF                             21  14. Unat                               18
 14. Stanford Masters Swimming          18  16. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      14
 17. North Bay Aquatics                  9  18. Bear River Swimming                 7
 18. Asphalt Green Masters               7  18. University of San Francisco Ma      7
 21. Marcia's Enthusiastic Masters       6  21. Burlingame Aquatic Club             6