FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
     2012 Pacific Masters SCM Championships - 10/12/2012 to 10/14/2012     
 
 Event 15  Mixed 72-99 200 SC Meter Medley Relay
==================================================================================
         NATL: N 1:52.26  12/4/2010 OLYMPIC CLUB
                          M SCANLAN, G LENTZ, M GILL, B BISHOP
          PMS: P 2:03.64  12/31/1995DAM
                          Slakoff, Cerruti, Winsor, T Birnie
    Club                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                 2:20.00    2:13.93   18  
     1) Bartz, Jorg M25               2) Friedman, Dora J W25         
     3) Chen, Devon H W31             4) Hanson, Timothy L M31        
                 31.27      1:13.07 (41.80)
        1:44.32 (31.25)     2:13.93 (29.61)
 
 Event 15  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
=========================================================================================
        WORLD: W 1:52.32  2/15/2009 TEAM DASH                -JPN
                          H OGAWA, T HIRAKAWA, Y YAMAGUCHI, Y SAKAMOTO
         NATL: N 1:53.07  12/10/2000EL SEGUNDO
                          P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS
          PMS: P 1:58.59  10/9/2010 The Olympic Club, The Olympic Club
                          S Guzman, G Lentz, L Wanie, L Welting
    Club                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            1:52.00    2:11.35   18  
     1) Mellinger, Jeff R M33         2) Davis, Laura M W28           
     3) Tittle, Kenneth W M49         4) Roach, Regina A W26          
                 30.89      1:06.97 (36.08)
        1:34.95 (27.98)     2:11.35 (36.40)
  2 Walnut Creek Mas-38  'B'            2:05.00    2:20.93   14  
     1) Wen, Patrick J M40            2) Hansel, Neila W36            
     3) Maughan, Daryn A W24          4) Flakoll, Jonathan D M38      
                 37.33      1:20.57 (43.24)
        1:55.27 (34.70)     2:20.93 (25.66)
  3 SwimSF-38  'A'                      2:10.00    2:32.89   12  
     1) Wood, Jordan M34              2) Bardsley, Ralph J M38        
     3) Bush, Erin A W27              4) Case, Emily W37              
                 32.83      1:18.54 (45.71)
        1:57.58 (39.04)     2:32.89 (35.31)
 -- Cal Aquatic Mast-38  'A'            2:30.00         DQ  
     1) Hepburn, Peter M27            2) Liebolt, Cristina W W24      
     3) Phalen, Jennifer R W48        4) Green, Joel A M42            
                 35.29      1:15.88 (40.59)
        1:59.05 (43.17)          DQ (31.31)
 
 Event 15  Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
================================================================================================
        WORLD: W 1:53.38  11/21/2009COLORADO MASTERS SWIMMING-USA
                          S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS
         NATL: N 1:53.38  11/21/2009CMS
                          S HART, S DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS
          PMS: P 2:07.22  10/9/2010 Walnut Creek Masters, Walnut Creek Mas
                          L Ward, R Santos, A Haack, K Gronert
    Club                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Bay Masters-38  'C'                 2:45.00    2:16.40   18  
     1) Filippou, Pauline L W26       2) Lam-Hine, Tracy P M25        
     3) Ribeiro, Gustavo F M31        4) Coggshall, Kathleen T W30    
                 40.78      1:13.50 (32.72)
        1:46.42 (32.92)     2:16.40 (29.98)
  2 Walnut Creek Mas-38  'A'            2:10.00    2:19.61   14  
     1) Su, Alex M36                  2) Gronert, Karsten M47         
     3) O'Brien, Charlene A W56       4) Ongerth, Ann Michelle W38    
                 33.39      1:09.47 (36.08)
        1:44.35 (34.88)     2:19.61 (35.26)
  3 Rolling Hills Mu-38  'A'            2:21.00    2:23.98   12  
     1) Laudenslager, Greg L M51      2) Ericsson, Ken M52            
     3) DeHaven, Mary E W26           4) Tevis, Maggie H W64          
                 36.44      1:09.98 (33.54)
        1:43.07 (33.09)     2:23.98 (40.91)
  4 Bay Masters-38  'B'                 3:05.00    2:34.62   10  
     1) Tonge, Jacqueline E W50       2) Dadok, Christopher J M26     
     3) Sali, Andrej M49              4) Watlington, B Gale W50       
                 46.03      1:29.79 (43.76)
        2:01.40 (31.61)     2:34.62 (33.22)
  5 Cal Aquatic Mast-38  'A'            2:42.00    2:41.79    8  
     1) Moss, Colin M36               2) Merino, Rebecca W31          
     3) Cohen, Jeremy M M64           4) King, Kimberly L W52         
                 40.50      1:23.43 (42.93)
        2:06.26 (42.83)     2:41.79 (35.53)
  6 Berkeley (Ca) Aq-38  'A'            2:45.00    2:45.95    6  
     1) Fern, August R W38            2) McWhorter, Ryan W M39        
     3) Terusaki, Steven H M59        4) Copan, Lori M W50            
                 44.61      1:24.74 (40.13)
        2:10.23 (45.49)     2:45.95 (35.72)
  7 Bay Masters-38  'D'                 3:00.00    2:55.00    4  
     1) Litman, Jacklyn W62           2) Lopez, Marco A M36           
     3) Campbell, Emily W36           4) Skarpelos, Michael J M52     
                 56.24      1:32.96 (36.72)
        2:16.60 (43.64)     2:55.00 (38.40)
  8 Bay Masters-38  'A'                 2:45.00    3:14.56    2  
     1) Stewart, Jay M M39            2) Tajima, Barbara M W48        
     3) Huang, Cathy W57              4) Smithline, Todd P M44        
                 48.70                     
            2:38.00 ( )     3:14.56 (36.56)
 
 Event 15  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
=======================================================================================================
        WORLD: W 2:01.94  11/19/2006OREGON MASTERS           -USA
                          K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS
         NATL: N 2:01.94  11/19/2006OREG
                          K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS
          PMS: P 2:15.20  12/31/2004TAM
                          Burns, Frost, Val, Ridout
    Club                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            1:57.00    2:11.36P  18  
     1) Ward, Lisa A W48              2) Sotelo, Sophia S W51         
     3) Boone, Jon M49                4) Druz, Loren M56              
                 35.06      1:16.04 (40.98)
        1:44.60 (28.56)     2:11.36 (26.76)
  2 Marin Pirates Ma-38  'A'            2:20.00    2:31.67   14  
     1) Sutherland, Erica W53         2) Zuur, James M72              
     3) Bauer, Kim M48                4) Lepinski, Cokie W53          
                 35.30      1:23.47 (48.17)
        1:58.03 (34.56)     2:31.67 (33.64)
  3 Rolling Hills Mu-38  'A'            2:32.00    2:34.34   12  
     1) Williams, Scott M57           2) Flynn, Beth W99              
     3) Gloystein, James E M61        4) Berringer, Alice G W36       
                 35.14      1:21.82 (46.68)
        2:03.87 (42.05)     2:34.34 (30.47)
  4 Bay Masters-38  'A'                 3:00.00    2:53.39   10  
     1) Klencke, Barbara J W55        2) Morris, Suzanne M W57        
     3) Stuart, Sid J M56             4) Morris, John (Scooter) M58   
                 47.10      1:41.96 (54.86)
        2:19.99 (38.03)     2:53.39 (33.40)
 
 Event 15  Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
==============================================================================================================
        WORLD: W 2:10.34  10/11/2009TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA
                          R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER
         NATL: N 2:10.34  10/11/2009TAMALPAIS
                          R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER
          PMS: P 2:10.34  12/31/2009TAM
                          R Burnsr, K Frost, L Val, B Wheeler
    Club                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 Tamalpais Aquati-38  'A'            2:16.00    2:16.56   18  
     1) Val, Laura B W61              2) Frost, Kenneth A M68         
     3) Burns, Richard M69            4) Wheeler, Barbara C W55       
                 34.12      1:11.90 (37.78)
        1:44.62 (32.72)     2:16.56 (31.94)
  2 Rolling Hills Mu-38  'A'            2:30.50    2:36.03   14  
     1) Pierce, Donald A M67          2) Hayes-Rupp, Cynthia F W55    
     3) van Boer, Eric D M58          4) Arrigoni, Dianne S W60       
                 42.70      1:26.88 (44.18)
        1:58.76 (31.88)     2:36.03 (37.27)
  3 Walnut Creek Mas-38  'A'            2:59.00    2:38.83   12  
     1) Robak, Patricia L W63         2) Smyers, Jesse B M66          
     3) Piazza, Michael S M66         4) Boone, Danielle W47          
                 47.73      1:25.89 (38.16)
        2:06.67 (40.78)     2:38.83 (32.16)
  4 Manatee Aquatic-38  'A'             2:40.00    2:43.26   10  
     1) Mc Partland, Peg K W70        2) Clemmons, Jim M62            
     3) Shaps, Ruth Y W65             4) Mc Clelland, Mac D M63       
                 52.74      1:32.21 (39.47)
        2:11.42 (39.21)     2:43.26 (31.84)
  5 Walnut Creek Mas-38  'B'            2:15.00    2:46.19    8  
     1) Kubokawa, Jon Y M57           2) Harms, Kildine J W58         
     3) O'Brien, Kerry L M55          4)                              
                 42.84      1:35.82 (52.98)
        2:07.60 (31.78)     2:46.19 (38.59)
  6 Tuolumne County-38  'A'             3:50.00    3:42.11    6  
     1) Anning, William C M71         2) Smith, Kirby L M66           
     3) Loyd, Susan M W53             4) Van Blaricom, Jenny L W53    
               1:10.44      1:55.44 (45.00)
        2:49.44 (54.00)     3:42.11 (52.67)
 
 Event 15  Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
=====================================================================================================================
        WORLD: W 2:25.50  6/14/2009 ST KANSAI                -JPN
                          Y OSAKI, Y OSAKI, C KONISHI, F HIROOKA
         NATL: N 2:37.71  12/2/2007 SAN DIEGO
                          J MARR, A WILLIAMS, M FRESHLEY, D WEBSTER
          PMS: P 3:01.51  12/31/2005WCM
                          Mayo, Hirsch, Haworth, Monroe
    Club                                   Seed     Finals Points 
=====================================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            6:30.00    3:13.02   18  
     1) Mayo, Robert W M79            2) Stupfel, Norman E M80        
     3) Scott, Stephanie W65          4) Marnell, Mary W56            
                 49.93      1:40.00 (50.07)
        2:31.58 (51.58)     3:13.02 (41.44)
  2 Walnut Creek Mas-38  'B'            7:00.00    3:35.35   14  
     1) Silvey, Rick M70              2) Haworth, Joyce M W75         
     3) Perilman, Jim E M73           4) Murphy, Bonnie R W63         
                 53.29    1:59.45 (1:06.16)
        2:51.75 (52.30)     3:35.35 (43.60)
  3 Tuolumne County-38  'A'             3:45.00    3:38.33   12  
     1) White, Susan E W70            2) Todd, Richard T M70          
     3) Fairfield, David M M73        4) Wivell, Toni M W75           
                                1:45.83 ( )
        2:35.82 (49.99)   3:38.33 (1:02.51)
 
 Event 15  Mixed 320-359 200 SC Meter Medley Relay
============================================================================================================================
        WORLD: W 3:13.26  1/27/2008 SWIM 100 KYOTO           -JPN
                          K TAGUCHI, M NISHIURA, A ITOH, C TANI
         NATL: N 3:16.38  11/15/2009FL MAVERICKS
                          P HUTINGER, R MACDONALD, P TULLMAN, J TROY
          PMS: P 4:23.02  12/31/1991SMMM
                          Kaufman, Buel, Taft, Keil
    Club                                   Seed     Finals Points 
============================================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            7:00.00    4:17.29P  18  
     1) Brown, Donald L M79           2) Germolus, Dixie C W85        
     3) Morner, Stan F M78            4) Duncan, Jean M W80           
                 46.98    2:17.87 (1:30.89)
        3:13.84 (55.97)   4:17.29 (1:03.45)
 
                                          Women - Team Rankings - Through Event 15                                          
 
  1. Walnut Creek Masters              303   2. Bay Masters                       127
  3. Tuolumne County Aquatic Master     60   4. The Olympic Club                   58
  5. Menlo Masters Aka Team Sheeper     43   6. Manatee Aquatic Masters Inc        36
  6. Tamalpais Aquatic Masters          36   8. Santa Rosa Masters                 33
  9. Cal Aquatic Masters                30  10. Rolling Hills Mud Sharks           27
 11. Marin Pirates Masters              22  12. SwimSF                             21
 13. Mountain View Masters              18  14. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      14
 15. Unat                               12  16. Stanford Masters Swimming           9
 16. North Bay Aquatics                  9  18. Bear River Swimming                 7
 18. Asphalt Green Masters               7  18. University of San Francisco Ma      7
 21. Marcia's Enthusiastic Masters       6  21. Burlingame Aquatic Club             6
 
                                           Men - Team Rankings - Through Event 15                                           
 
  1. Walnut Creek Masters              280   2. Bay Masters                       115
  3. Rolling Hills Mud Sharks           85   4. Tuolumne County Aquatic Master     51
  5. Santa Rosa Masters                 43   6. Alameda Aquatic Masters            36
  7. Menlo Masters Aka Team Sheeper     32   7. Tamalpais Aquatic Masters          32
  9. Manatee Aquatic Masters Inc        31  10. Stanford Masters Swimming          27
 10. San Mateo Masters                  27  12. Berkeley (Ca) Aquatic Masters      25
 13. Tri Valley Masters                 22  13. San Francisco Tsunami Masters      22
 15. SwimSF                             21  15. Fig Garden Swim Team               21
 15. University of San Francisco Ma     21  18. Santa Cruz Masters Aquatics        20
 19. Davis Aquatic Masters              16  19. Marin Pirates Masters              16
 19. Cal Maritime Academy Masters       16  22. Unat                               15
 23. Sierra Nevada Masters              14  24. Peninsula Covenant Aquatic Mas     10
 25. Richmond Plunge Masters             9  25. Sacramento Masters                  9
 25. Burlingame Aquatic Club             9  25. Cal Aquatic Masters                 9
 25. The Olympic Club                    9  30. Hawaii Masters                      7
 30. Rose Bowl Masters                   7  30. Los Altos Mountain View Master      7
 33. Mountain View Masters               6  34. Marcia's Enthusiastic Masters       5
 34. North Bay Aquatics                  5