public_html/comp/98/Pacific%20Masters%20Swimming


Results
San Mateo
Marlin Masters




October 2, 1999

EventNo. Age Group Time Place First Name Last Name Team
  400 Free          
1 19-24 05:50.03 1 Christine Hegedus SCAM
1 25-29 05:12.93 1 Karen Johnson SMMM
1 35-39 05:08.07 1 Nancy Rose SNM
1 35-39 06:00.53 2 Dana C. Hunter SMMM
1 35-39 06:14.30 3 Victoria Stein FOG
1 45-49 07:32.56 1 Alice B. Tokars FOG
1 50-54 08:47.21 1 Suzanne Perilman WCM
1 60-64 06:46.78 1 Charlotte Jenkins TAM
1 65-69 07:07.03 1 Ann M. Hirsch WCM
1 70-74 10:17.16 1 Gloria M. Stupfel SMMM
1 80-84 08:33.51 1 Marjorie W. Sharpe STAN
2 25-29 04:44.89 1 Gregory Ishii ORAC
2 30-34 04:26.41 1 Jason Nielsen CRUZ
2 35-39 04:56.04 1 Simon Buckingham SMMM
2 40-44 04:44.03 1 William Schroeder SMMM
2 45-49 06:31.55 1 Michael Moore FOG
2 50-54 05:08.25 1 Michael D. Haworth Sonoma
2 55-59 05:33.40 1 George Viguie RHMS
2 55-59 06:44.17   Paul Carrick SMMM
2 60-64 06:28.25 1 Barry Fasbender STAN
2 65-69 06:04.54 1 William E. Grohe USF
2 65-69 07:08.77 2 Mike Milliman SMMM
2 70-74 08:02.74 1 Don L. Stupfel SMMM
2 80-84 07:09.10 1 Aldo da Rosa RINC
  100 Back          
3 19-24 01:26.03 1 Clarine C. Falcis USF
3 25-29 01:26.63 1 Laura Lederer SMMM
3 35-39 01:52.51 1 Victoria Stein FOG
3 35-39 01:56.33 2 Mitzi Zwierlein SMMM
3 40-44 01:22.83 1 Barbara Wheeler TAM
3 40-44 01:32.94 2 Barbara Klencke FOG
3 40-44 01:49.15 3 Sandi L. Stowe SRM
3 45-49 01:57.82 1 Alice B. Tokars FOG
3 50-54 02:35.84 1 Suzanne Perilman WCM
3 70-74 02:44.75 1 Gloria M. Stupfel SMMM
3 80-84 02:03.82 1 Marjorie W. Sharpe STAN
3 80-84 02:35.49 2 Sally Joy WCM
3 85-89 03:59.83 1 Hilda G. Buel SMMM
3 85-89 04:01.84 1 Margot Lenigk SMMM
4 40-44 01:29.13 1 Pete Handy SMMM
4 45-49 01:56.00 1 Michael Moore FOG
4 55-59 02:04.04 1 Michael J. Doody ORAC
4 65-69 01:36.24 1 William E. Grohe USF
4 65-69 01:37.63 2 Mike Milliman SMMM
4 75-79 DQ   Fred High SMMM
  50 Free          
5 19-24 00:34.36 1 Christine Hegedus SCAM
5 19-24 00:36.37 2 Clarine C. Falcis USF
5 25-29 00:32.14 1 Deborah Siegfried UNATT
5 25-29 00:41.48 2 Katie M. Watson LMS
5 25-29 00:48.52 3 Tamara M. Davis PHMS
5 30-34 00:36.52 1 Maria Estrada-Frey SMMM
5 30-34 00:38.00 1 Kimberly A. Jorgensen UNATT
5 35-39 00:38.00 1 Victoria Stein FOG
5 35-39 00:44.86 2 Mitzi Zwierlein SMMM
5 35-39 00:48.88 3 Sylvia Serafini UNATT
5 40-44 00:45.93 1 Sandi L. Stowe SRM
5 45-49 00:31.03 1 Danielle Ogier SMMM
5 45-49 00:46.32 2 Linda Larson-Prior SMMM
5 50-54 00:41.21 1 Deborah Nelson SMMM
5 50-54 00:54.44 2 Suzanne Perilman WCM
5 55-59 00:33.11 1 Jackie M. Marr SDSM
5 55-59 00:49.08 2 Elizabeth Zurlinden FOG
5 60-64 00:39.14 1 Charlotte Jenkins TAM
5 60-64 00:40.49 2 Mary Gidley TAM
5 65-69 00:56.59 1 Ann Lambertson SMMM
5 70-74 01:00.17 1 Bunny S. Dawson AHSM
5 80-84 00:49.02 1 Audrey H. Etienne SMMM
5 80-84 00:49.25 2 Marjorie W. Sharpe STAN
5 80-84 01:00.00 3 Sally Joy WCM
6 19-24 00:25.17 1 Philip Sohmen STAN
6 25-29 00:27.82 1 Gregory Ishii ORAC
6 30-34 00:26.62 1 Jason Nielsen CRUZ
6 30-34 00:32.88 2 Mark Tan MVM
6 35-39 00:28.26 1 Paul Mansfield HTUB
6 35-39 00:30.06 2 Steve Billmire CSFM
6 35-39 00:35.40 3 Sean Lawrence ORAC
6 40-44 00:28.69 1 Joel A. Swartz SMMM
6 40-44 00:29.13 2 Robert Egan HTUB
6 40-44 00:29.17 3 Pete Handy SMMM
6 40-44 00:32.28 4 Doug Prutton PHSC
6 40-44     Marc Sanchez SMMM
6 40-44     Brian F. Taylor SRM
6 45-49 00:29.18 1 Ollie Mikosza AAM
6 45-49     Robert D. Shannon AAM
6 50-54 00:28.61 1 Don Galine SMMM
6 50-54 00:29.64 2 Michael D. Haworth Sonoma
6 50-54     Dan Grimes SMMM
6 55-59 00:29.53 1 George Viguie RHMS
6 55-59 00:37.97 2 Michael J. Doody ORAC
6 55-59 00:38.73 3 Paul Carrick SMMM
6 60-64 00:35.85 1 Stan Panko SMMM
6 60-64     A. Emory Haworth WCM
6 65-69 00:37.04 1 William E. Grohe USF
6 65-69 00:44.50 2 Mike Milliman SMMM
6 65-69     Roger Campbell SMMM
6 70-74 00:42.30 1 Don L. Stupfel SMMM
6 75-79 00:45.51 1 Tom A. McCall SCAM
6 75-79 00:53.54 2 Fred High SMMM
6 80-84 00:36.78 1 Aldo da Rosa RINC
6 80-84 00:38.15 2 Ray F. Taft SMMM
6 80-84 01:17.63 3 Melvin H. Lichtman USF
6 80-84     William H. Johnston WCM
  100 Fly          
7 25-29 01:26.64 1 Laura Lederer STAN
7 30-34 DQ   Jennifer Tay Santa Clara
7 35-39 01:15.98 1 Nancy Rose SNM
7 40-44 01:43.40 1 Barbara Klencke FOG
7 55-59 02:11.71 1 Lynne Taft SMMM
7 65-69 01:51.80 1 Ann M. Hirsch WCM
7 70-74 03:14.90 1 Gloria M. Stupfel SMMM
7 80-84 03:30.71 1 Zada Taft SMMM
8 25-29 01:09.17 1 Gregory Ishii ORAC
8 30-34 01:04.69 1 Barton Wells STAN
8 30-34     Jason Nielsen CRUZ
8 35-39 01:08.35 1 John Parker CRUZ
8 40-44 01:15.55 1 Rick Bauer SANR
8 45-49     David A. Levinson RINC
8 50-54 01:10.39 1 Randy Brown SMMM
8 60-64 01:22.70 1 Jim Perilman WCM
8 60-64     Barry Fasbender STAN
8 65-69 01:44.68 1 Norman E. Stupfel SMMM
  50 Breast          
9 19-24 00:45.22 1 Christine Hegedus SCAM
9 20-24     Wendy Fung SMMM
9 25-29 00:38.68 1 Lori DeLuca FOG
9 25-29 00:47.34 2 Katie M. Watson LMS
9 25-29 DQ   Deborah Siegfried UNATT
9 30-34 00:42.73 1 Cynthia Hertzer CRUZ
9 30-34 00:45.90 2 Kimberly A. Jorgensen UNATT
9 30-34 00:47.27 3 Lynne Bertram Tsunami
9 35-39 00:57.90 1 Sylvia Serafini UNATT
9 35-39 DQ   Victoria Stein FOG
9 40-44 00:40.12 1 Barbara Wheeler TAM
9 45-49 00:40.09 1 Danielle Ogier SMMM
9 45-49 DQ   Tish Borden UNATT
9 55-59 00:55.17 1 Lynne Taft SMMM
9 55-59 00:56.94 2 Elizabeth Zurlinden FOG
9 60-64 01:03.09 1 Mary Gidley TAM
9 60-64     Joyce M. Haworth WCM
9 65-69 00:48.74 1 Ann M. Hirsch WCM
9 70-74 01:04.23 1 Bunny S. Dawson AHSM
9 80-84 01:09.79 1 Sally Joy WCM
9 80-84 01:45.43 2 Zada Taft SMMM
9 85-89 01:34.72 1 Hilda G. Buel SMMM
9 85-89 02:33.63 2 Margot Lenigk SMMM
10 19-24 00:35.07 1 Philip Sohmen STAN
10 30-34 DQ   Mark Tan MVM
10 35-39 00:08.92 2 Paul Mansfield HTUB
10 35-39 00:37.92 1 Steve Billmire CSFM
10 35-39 DQ   Sean Lawrence ORAC
10 40-44 00:39.00 1 Robert Egan HTUB
10 40-44 00:39.64 2 Peter A. Goldstein SFRP
10 40-44 00:40.98 3 Pete Handy SMMM
10 40-44 00:45.83 4 Doug Prutton PHSC
10 40-44     Marc Sanchez SMMM
10 55-59 00:48.31 1 Paul Carrick SMMM
10 60-64 00:40.25 1 Jim Perilman WCM
10 60-64 00:42.15 2 Stan Panko SMMM
10 60-64     A. Emory Haworth WCM
10 65-69 00:41.56 1 Norman E. Stupfel SMMM
10 65-69     Roger Campbell SMMM
10 75-79 00:55.10 1 Tom A. McCall SCAM
10 80-84 00:51.13 1 Ray F. Taft SMMM
10 80-84 01:51.57 2 Melvin H. Lichtman USF
  200 Mixed Free          
11 160 02:06.02 1 SMMM    
11 200 02:00.07 1 SMMM    
11 240 03:27.56 1 SMMM    
11 320 03:28.02 1 SMMM USMS Recod  
  50 Fly          
13 25-29 00:32.40 1 Lori DeLuca FOG
13 25-29 00:36.20 2 Laura Lederer STAN
13 25-29 00:39.58 3 Deborah Siegfried UNATT
13 25-29 00:54.53 4 Tamara Davis PHMS
13 30-34 00:37.24 1 Cynthia Hertzer CRUZ
13 30-34 00:38.13 2 Jennifer Tag Santa Clara
13 35-39 00:35.70 1 Nancy Rose SNM
13 35-39 01:02.00 2 Sylvia Serafini UNATT
13 40-44 00:50.81 1 Mindy Pines SFRP
13 40-44 00:56.62 2 Sandi L. Stowe SRM
13 45-49 00:34.15 1 Danielle Ogier SMMM
13 45-49 00:48.24 2 Tish Borden UNATT
13 45-49 00:54.54 3 Alice B. Tokars FOG
13 50-54 00:51.81 1 Deborah Nelson SMMM
13 55-59 00:54.86 1 Lynne Taft SMMM
13 60-64 00:43.07 1 Charlotte Jenkins TAM
13 60-64 00:46.13 2 Mary Gidley TAM
13 70-74 01:26.94 1 Gloria M. Stupfel SMMM
13 80-84 01:41.94 1 Zada Taft SMMM
13 85-89 02:10.87 1 Hilda G. Buel SMMM
14 35-39 00:29.56 1 Paul Mansfield HTUB
14 35-39 00:29.92 2 John Parker CRUZ
14 35-39 00:45.57 3 Sean Lawrence ORAC
14 40-44 00:35.16 1 Robert Egan HTUB
14 45-49 00:34.53 1 Ollie Mikosza AAM
14 50-54 00:31.19 1 Michael D. Horwath UNATT
14 50-54 00:31.29 2 Randy Brown SMMM
14 60-64 00:35.27 1 Jim Perilman WCM
14 65-69 00:41.51 1 Norman E. Stupfel SMMM
14 80-84 00:47.55 1 Ray F. Taft SMMM
  100 Free          
15 19-24 01:13.89 1 Christine Hegedus SCAM
15 20-24     Wendy Fung SMMM
15 25-29 01:26.84 1 Amy R. Wilbanks SANR
15 25-29 01:47.23 2 Tamara Davis PHMS
15 30-34 01:11.24 1 Cynthia Hertzer CRUZ
15 30-34 01:17.18 2 Maria Estrada-Frey SMMM
15 30-34 01:22.00 3 Lynne Bertram Tsunami
15 35-39 01:09.28 1 Nancy Rose SNM
15 35-39 01:35.20 2 Mitzi Zwierlein SMMM
15 40-44 01:22.15 1 Barbara Klencke FOG
15 40-44     Dana C. Brewer UNATT
15 45-49 01:31.37 1 Tish Borden UNATT
15 45-49 01:43.43 2 Linda Larson-Prior SMMM
15 50-54 01:57.85 1 Suzanne Perilman WCM
15 55-59 01:12.83 1 Jackie M. Marr SDSM
15 55-59 01:54.21 2 Elizabeth Zurlinden FOG
15 60-64 01:26.87 1 Charlotte Jenkins SMMM
15 65-69 01:34.00 1 Ann M. Hirsch WCM
15 65-69 02:04.14 2 Ann Lambertson SMMM
15 80-84 01:46.69 1 Marjorie W. Sharpe STAN
15 85-89 04:04.16 2 Margot Lenigk SMMM
16 19-24 00:57.68 1 Philip Sohmen STAN
16 25-29 01:00.87 1 Gregory Ishii ORAC
16 30-34 01:10.28 1 Mark Tan MVM
16 35-39 01:03.34 1 John Parker CRUZ
16 35-39 01:07.00 2 Steve Billmire CSFM
16 35-39 01:19.18 3 Sean Lawrence ORAC
16 40-44 00:59.84 1 William Schroeder SMMM
16 40-44 01:02.78 2 Joel A. Swartz SMMM
16 40-44 01:07.17 3 Rick Bauer SANR
16 40-44 01:21.05 4 Doug Prutton PHSC
16 45-49 01:04.12 1 Frank Elliott SMMM
16 45-49 01:07.96 2 Ollie Mikosza AAM
16 50-54 01:02.55 1 Don L. Galine SMMM
16 50-54 01:04.20 2 Michael D. Horwath Sonoma
16 55-59 01:04.32 1 George Viguie RHMS
16 55-59 01:24.20 2 Paul Carrick SMMM
16 55-59 01:28.65 3 Michael J. Doody ORAC
16 60-64 01:20.15 1 Stan Panko SMMM
16 65-69 01:20.97 1 William E. Grohe USF
16 70-74 01:39.38 1 Don L. Stupfel SMMM
16 75-79 01:48.65 1 Tom A. McCall SCAM
16 75-79 02:18.23 2 Fred High SMMM
16 80-84 01:25.13 1 Aldo da Rosa RINC
16 80-84 03:06.65 2 Melvin H. Lichtman USF
  50 Back          
17 25-29 00:40.53 1 Laura Lederer SMMM
17 25-29 00:41.27 2 Deborah Siegfried UNATT
17 30-34 DQ   Lynne Bertram Tsunami
17 35-39 00:53.24 1 Mitzi Zwierlein SMMM
17 35-39 01:03.71 2 Sylvia Serafini UNATT
17 40-44 00:38.47 1 Barbara Wheeler TAM
17 40-44 00:52.95 2 Sandi L. Stowe SRM
17 45-49 00:37.15 1 Danielle Ogier SMMM
17 45-49 00:54.20 2 Tish B Borden UNATT
17 50-54 01:12.02 1 Suzanne Perilman WCM
17 60-64 00:54.05 1 Mary Gidley TAM
17 70-74 01:20.61 1 Gloria M. Stupfel SMMM
17 80-84 00:56.59 1 Marjorie W. Sharpe STAN
17 80-84 01:01.87 2 Audrey H. Etienne SMMM
17 80-84 01:11.42 3 Sally Joy Walnut Crk
17 85-89 01:41.04 1 Hilda G. Buel SMMM
17 85-89 01:51.90 2 Margot Lenigh SMMM
18 35-39 00:32.95 1 Paul Mansfield HTUB
18 35-39 00:34.23 2 John Parker SCMA
18 40-44 00:35.81 1 Robert Egan HTUB
18 40-44 00:44.54 2 Doug Prutton PHSC
18 50-54 00:37.82 1 Don L. Galine SMMM
18 55-59 00:54.20 1 Michael J. Doody ORAC
18 60-64 00:41.56 1 Barry Fasbender STAN
18 65-69 00:43.95 1 William E. Grohe USF
18 70-74 00:51.06 1 Don L. Stupfel SMMM
18 75-79 01:09.83 1 Fred High SMMM
18 80-84 00:43.47 1 Ray F. Taft SMMM
18 80-84 00:47.68 2 Aldo da Rosa RINC
  100 Breast          
19 25-29 01:25.82 1 Lori DeLuca FOG
19 25-29 01:46.11 2 Katie M. Watson Lynbrook
19 25-29 DQ   Karen Johnson SMMM
19 30-34 01:31.05 1 Cynthia Hertzer CRUZ
19 30-34 01:36.01 2 Maria   SMMM
19 40-44 01:31.83 1 Barbara Wheeler TAM
19 40-44 01:51.72 2 Barbara Klencke FOG
19 45-49 01:55.58 1 Alice B. Tokars FOG
19 55-59 02:01.06 1 Elizabeth Zurlinden FOG
19 55-59 02:07.62 2 Lynne Taft SMMM
19 70-74 02:19.48 1 Bunny S. Dawson AHSM
19 80-84 02:48.34 1 Sally Joy WCM
19 80-84 04:05.23 2 Zada Taft SMMM
19 85-89 03:57.18 1 Hilda G. Buel SMMM
20 35-39 01:23.94 1 Steve Billmire CSFM
20 40-44 01:35.25 1 Peter A. Goldstein SFRP
20 45-49 01:52.61 1 Michael Moore FOG
20 55-59 01:44.90 1 Paul Carrick SMMM
20 60-64 01:28.10 1 Jim Perilman WCM
20 60-64 01:38.36 2 A. Emory Haworth WCM
20 75-79 02:05.34 1 Tom A. McCall SCAM
20 80-84 04:11.09 1 Melvin H. Lichtman USF
  100 IM          
21 19-24 01:27.06 1 Christine Hegedus SCAM
21 25-29 01:20.33 1 Lori DeLuca FOG
21 25-29 01:22.10 2 Karen Johnson SMMM
21 25-29 01:25.49 3 Laura Lederer STAN
21 25-29 01:26.29 4 Deborah Siegfried UNATT
21 30-34 01:22.26 1 Cynthia Hertzer CRUZ
21 30-34 01:40.41 2 Kimberly A. Jorgensen UNATT
21 35-39 01:19.80 1 Nancy Rose SNM
21 35-39 02:03.94 2 Sylvia Serafini UNATT
21 40-44 01:23.93 1 Barbara Wheeler TAM
21 40-44 01:34.64 2 Barbara Klencke FOG
21 45-49 01:15.34 1 Danielle Ogier SMMM
21 45-49 01:48.09 2 Tish B Borden SMMM
21 45-49 01:51.86 3 Alice B. Tokars FOG
21 45-49 02:07.89 4 Linda Larson-Prior SMMM
21 50-54 01:45.33 1 Deborah Nelson DMS
21 55-59 01:27.11 1 Jackie M. Marr SDSM
21 55-59 01:51.38 2 Lynne Taft SMMM
21 60-64 01:41.66 1 Charlotte Jenkins SMMM
21 60-64 01:56.30 2 Mary Gidley TAM
21 65-69 01:44.57 1 Ann M. Hirsch WCM
21 80-84 02:23.57 1 Audrey H. Etienne SMMM
21 80-84 03:09.55 2 Zada Taft SMMM
22 19-24 01:08.93 1 Philip Sohmen STAN
22 25-29 01:10.43 1 Gregory Ishii ORAC
22 30-34 01:23.32 1 Mark Tan MVM
22 35-39 01:11.66 1 John Parker CRUZ
22 35-39 01:12.52 2 Paul Mansfield HTUB
22 35-39 01:18.83 3 Steve Billmire CSFM
22 35-39 01:42.83 4 Sean Lawrence Oracle
22 40-44 01:18.97 1 Robert Egan HTUB
22 40-44 01:19.90 2 Rick Bauer SANR
22 40-44 01:31.47 3 Doug Prutton PHSC
22 40-44 DQ   Joel A. Swartz SMMM
22 45-49 01:15.10 1 Frank Elliott SMMM
22 45-49 01:18.86 2 Ollie Mikosza AAM
22 50-54 01:15.77 1 Don L. Galine SMMM
22 50-54 01:17.51 2 Michael D. Horwath UNATT
22 50-54 01:22.47 3 Dave Campbell SMMM
22 60-64 01:33.49 1 Barry Fasbender STAN
22 65-69 01:34.81 1 Norman E. Stupfel SMMM
22 70-74 02:09.29 1 Don L. Stupfel SMMM
22 75-79 01:58.23 1 Tom A. McCall SCAM
22 80-84 01:37.83 1 Ray F. Taft SMMM
22 80-84 01:42.58 2 Aldo da Rosa RINC
  200 Mixed Medley Relay          
23 120 02:24.21 1 SMMM    
23 160-199 02:40.30 1 STAN    
23 200 02:20.03 1 SMMM    
23 200 03:05.21 2 SMMM    
23 200 s 3 SMMM    
23 320 04:49.97 1 SMMM    



Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

9/21/99


Copyright © 1999 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/