public_html/comp/98/Pacific%20Masters%20Swimming


Results
San Ramon Masters




September 18, 1999

    


* * * MENS Results by ON YOUR MARK * * *
SAN RAMON MASTERS .5 OPEN WATER SWIM - SEPTEMBER 18, 1999

  1. BRAD WINSOR, DAM                            27    0:07:53    25 - 29 /   1
  2. SANDY MACDONALD, SACRAMENTO                 43    0:07:59    40 - 44 /   1
  3. MICHAEL INGARDIN, UNATTACHED                29    0:08:21    25 - 29 /   2
  4. GREGORY ISHII, ORAC                         28    0:08:23    25 - 29 /   3
  5. DAVE MATTHEWS, WALNUT CREEK                 36    0:08:23    35 - 39 /   1
  6. LARRY TAGGESELL, SCSC                       46    0:08:34    45 - 49 /   1
  7. FRED FARLEY, RINCONADA                      45    0:08:40    45 - 49 /   2
  8. KIRK FRAMKE, UNATTACHED                     25    0:08:43    25 - 29 /   4
  9. CAMERON LAWRENCE, LAM                       39    0:08:47    35 - 39 /   2
 10. DAVID KNAPP, UESA                           40    0:09:05    40 - 44 /   2
 11. ALLAN CARTWRIGHT, SAN RAMON                 57    0:09:14    55 - 59 /   1
 12. STEPHEN SMALL, SAN RAMON                    47    0:09:22    45 - 49 /   3
 13. JAMES SILK, SANR                            39    0:09:25    35 - 39 /   3
 14. MATTHEW O'ROURKE, SNM                       23    0:09:26    19 - 24 /   1
 15. MICHAEL HORWATH, SONOMA                     49    0:09:30    45 - 49 /   4
 16. DAVID KELLEY, DAVIS AQUA                    51    0:09:32    50 - 54 /   1
 17. RON EMHOFF, SAN RAMON                       44    0:09:34    40 - 44 /   3
 18. GEORGE PERREAVLT, SCSC                      40    0:09:35    40 - 44 /   4
 19. KEN FATTLAR, SAN RAMON                      42    0:09:36    40 - 44 /   5
 20. CRAIG HANNENIAN, UNATTACHED                 33    0:09:38    30 - 34 /   1
 21. RICHARD BRIGGS, UNATTACHED                  41    0:09:39    40 - 44 /   6
 22. TODD YONEMURA, SAN RAMON                    40    0:09:40    40 - 44 /   7
 23. KEVIN CORRIGAN, SAN RAMON                   40    0:09:45    40 - 44 /   8
 24. MIKE WILLIAMS, SAN RAMON                    50    0:09:47    50 - 54 /   2
 25. PATRICK DONOVAN, SANTA CLARA                35    0:09:50    35 - 39 /   4
 26. JEFFREY SALOWE, SCSC                        37    0:09:52    35 - 39 /   5
 27. SCOTT ANDERSON, SANTA CLARA                 37    0:09:54    35 - 39 /   6
 28. TOM CRONIN, WHAM                            49    0:09:55    45 - 49 /   5
 29. RYAN SAND, SJAM                             24    0:10:02    19 - 24 /   2
 30. WILLIAM HAWKINS, SANTA CLARA                36    0:10:04    35 - 39 /   7
 31. JEFF ROY, UNATTACHED                        43    0:10:05    40 - 44 /   9
 32. JAMES BURROR, AAM                           51    0:10:08    50 - 54 /   3
 33. ALBERTO BORIN, UNATTACHED                   31    0:10:15    30 - 34 /   2
 34. ALVARO PASTOR, EL CERRITO                   53    0:10:20    50 - 54 /   4
 35. SANDY WELLS, TERRAPIN                       40    0:10:42    40 - 44 /  10
 36. EMORY HAWORTH, WALNUT CREEK                 63    0:10:46    60 - 64 /   1
 37. TONY MANISCALCO, UNATTACHED                 50    0:10:50    50 - 54 /   5
 38. DAVID PARNY, UNATTACHED                     38    0:11:05    35 - 39 /   8
 39. MARTIN MICHAEL, MENLO PARK                  56    0:11:15    55 - 59 /   2
 40. MICHAEL SULLIVAN, WALNUT CREEK              55    0:11:17    55 - 59 /   3
 41. LOREN BARR, 88-SANR                         33    0:11:43    30 - 34 /   3
 42. ROGER CAMPBELL, SMMM                        68    0:11:44    65 - 69 /   1
 43. LOUIS BILLENSTEIN, ORACLE                   31    0:11:48    30 - 34 /   4
 44. JASON WATSON, 088-OAS                       25    0:11:58    25 - 29 /   5
 45. CAL CAMERON, NEM                            54    0:12:11    50 - 54 /   6
 46. CHRISTOPHER DICK, SAN RAMON                 42    0:12:18    40 - 44 /  11
 47. DICK LEWIS, AIRPORT CLUB                    70    0:12:27    70 - 74 /   1
 48. RICHARD LUDT, UNATTACHED                    54    0:12:30    50 - 54 /   7
 49. WILLIAM DAVIS, DAVIS AQUATIC                48    0:12:32    45 - 49 /   6
 50. RANDY RAE, STANFORD                         39    0:12:37    35 - 39 /   9
 51. JOHN FLEMING, UNATTACHED                    59    0:12:56    55 - 59 /   4
 52. JOHN MONSON, SM MARLINS                     44    0:12:57    40 - 44 /  12
 53. TIM WALSH, LANCASTER OASIS                  21    0:13:30    19 - 24 /   3
 54. WILLIAM GROHE, UNIV. SAN FRAN               66    0:14:08    65 - 69 /   2
 55. ROB BRODERICK, SAN RAMON                    52    0:14:11    50 - 54 /   8
 56. DARREN TOWNSLEY, SAN RAMON                  33    0:14:23    30 - 34 /   5
 57. TONNY SASSE, UNATTACHED                     42    0:14:24    40 - 44 /  13
 58. TOM MC CALL, STRAWBERRY CYN                 76    0:14:56    75 - 79 /   1
 59. ALBERT HUI, UNATTACHED                      41    0:15:16    40 - 44 /  14
 60. JOHN KORZICK, SAN RAMON                     53    0:15:48    50 - 54 /   9
 61. DON STUPFEL, SMMM                           71    0:16:05    70 - 74 /   2
 62. WILLIAM DUNCAN, CRAM                        68    0:17:32    65 - 69 /   3


SAN RAMON MASTERS .5 OPEN WATER SWIM - SEPTEMBER 18, 1999

  1. NANCY ROSE, SIERRA NEVADA                   37    0:08:32    35 - 39 /   1
  2. JULIET COX, EL CERRITO                      31    0:08:45    30 - 34 /   1
  3. PHYLLIS QUINN, OLYMPIC CLUB                 43    0:09:33    40 - 44 /   1
  4. STEPHANIE KENDIG, UNATTACHED                27    0:09:37    25 - 29 /   1
  5. ANNIE ALESNA, TUOLUMNE COUNTY               25    0:09:41    25 - 29 /   2
  6. BARBARA WHEELEER, TAM                       42    0:09:43    40 - 44 /   2
  7. JANET KAEHMS, SANR                          34    0:09:48    30 - 34 /   2
  8. CINDY KEMP, CAMPBELL REC.                   42    0:09:56    40 - 44 /   3
  9. KIRA MC DONOUGH, WCM                        32    0:10:00    30 - 34 /   3
 10. ALICE JONES, SCAM                           50    0:10:09    50 - 54 /   1
 11. MARIANNE BREMS, MENLO PARK                  50    0:10:13    50 - 54 /   2
 12. JENNA CLARKE, SCSC                          24    0:10:15    19 - 24 /   1
 13. KRISTIN SAND, SRM                           29    0:10:27    25 - 29 /   3
 14. RUTH PEDRO, TUOLUMNE COUNTY                 40    0:10:33    40 - 44 /   4
 15. GINGER KIERNAN, MENDOCINO COAST             38    0:10:35    35 - 39 /   2
 16. VICTORIA IGEL, LOS ALTOS MSTR               43    0:10:45    40 - 44 /   5
 17. MINDI BRENNER, CARSON VALLEY                35    0:10:48    35 - 39 /   3
 18. JANET GENESY, UNATTACHED                    45    0:10:57    45 - 49 /   1
 19. CLARINE FALCIS, USF                         23    0:11:14    19 - 24 /   2
 20. SUSAN MUNN, DAVIS AQUATIC                   60    0:11:26    60 - 64 /   1
 21. SUZANNE VAN CLEVE, SANR                     37    0:11:31    35 - 39 /   4
 22. MARY CHAMPLIN, SAN RAMON                    40    0:11:54    40 - 44 /   6
 23. MARY TUFTS, TUOLUMNE COUNTY                 46    0:12:14    45 - 49 /   2
 24. KATE COLEMAN, SCAM                          56    0:12:17    55 - 59 /   1
 25. SUSAN WHITE, TCAM                           57    0:12:26    55 - 59 /   2
 26. DIANE DAVIS, DAVIS AQUATIC                  48    0:12:28    45 - 49 /   3
 27. AMY WILBANKS, SAN RAMON                     27    0:12:29    25 - 29 /   4
 28. LUCY CAMERON, UNATTACHED                    46    0:12:34    45 - 49 /   4
 29. DENISE BERRO, SACRAMENTO                    39    0:13:26    35 - 39 /   5
 30. SUSAN STANTON, SAN RAMON                    47    0:13:27    45 - 49 /   5
 31. SUSAN SPRINGER, STANFORD                    61    0:13:33    60 - 64 /   2
 32. BEVERLY TOWNSLEY, SAN RAMON                 35    0:13:34    35 - 39 /   6
 33. JOYCE HAWORTH, WALNUT CREEK                 62    0:14:44    60 - 64 /   3
 34. CHRISSY RUIZ-BUECHE, SANR                   34    0:14:45    30 - 34 /   4
 35. SARAH BLAIN, MAM                            37    0:14:50    35 - 39 /   7
 36. SUSAN MORTON, CAMPBELL REC.                 32    0:14:55    30 - 34 /   5
 37. VALERIE ARMENTO, UNATTACHED                 48    0:14:58    45 - 49 /   6
 38. DENISE AUSLEY, SM MARILINS                  31    0:15:05    30 - 34 /   6
 39. TANAKO HAGIWARA, USF MASTERS                61    0:15:06    60 - 64 /   4
 40. MARGERY MEYER, OLYMPIC CLUB                 76    0:15:11    75 - 79 /   1
 41. JILL FLEMING, SM MARLINS                    36    0:15:29    35 - 39 /   8
 42. DIERDRE WRIGHT, TCAM                        38    0:15:31    35 - 39 /   9
 43. PATRICIA BANKS, UNATTACHED                  47    0:16:35    45 - 49 /   7
 44. ANDREA IVAN, LAM                            45    0:16:52    45 - 49 /   8
 45. BRIGID COPE, TCA                            46    0:16:55    45 - 49 /   9
 46. LINDA NOWELL, SAN RAMON                     51    0:17:29    50 - 54 /   3
 47. BUNNY DAWSON, ALPINE HILLS                  71    0:17:37    70 - 74 /   1
 48. JULIE BROWN, UNATTACHED                     32    0:17:39    30 - 34 /   7
 49. DEB WERNER, SM MARLINS                      26    0:17:43    25 - 29 /   5
 50. RHONDA FREDRICK, UNATTACHED                 40    0:19:40    40 - 44 /   7



SAN RAMON MASTERS .5 OPEN WATER SWIM - SEPTEMBER 18, 1999

Top Men
     1. BRAD WINSOR, DAM                         27    0:07:53 
     2. SANDY MACDONALD, SACRAMENTO              43    0:07:59 
     3. MICHAEL INGARDIN, UNATTACHED             29    0:08:21 
     4. GREGORY ISHII, ORAC                      28    0:08:23 
     5. DAVE MATTHEWS, WALNUT CREEK              36    0:08:23 

Top Women
     1. NANCY ROSE, SIERRA NEVADA                37    0:08:32 
     2. JULIET COX, EL CERRITO                   31    0:08:45 
     3. PHYLLIS QUINN, OLYMPIC CLUB              43    0:09:33 
     4. STEPHANIE KENDIG, UNATTACHED             27    0:09:37 
     5. ANNIE ALESNA, TUOLUMNE COUNTY            25    0:09:41 


Division: Men - 19-24
       1. MATTHEW O'ROURKE, SNM                  23    0:09:26   O'All:    14
       2. RYAN SAND, SJAM                        24    0:10:02   O'All:    29
       3. TIM WALSH, LANCASTER OASIS             21    0:13:30   O'All:    53

Division: Men - 25-29
       1. BRAD WINSOR, DAM                       27    0:07:53   O'All:     1
       2. MICHAEL INGARDIN, UNATTACHED           29    0:08:21   O'All:     3
       3. GREGORY ISHII, ORAC                    28    0:08:23   O'All:     4
       4. KIRK FRAMKE, UNATTACHED                25    0:08:43   O'All:     8
       5. JASON WATSON, 088-OAS                  25    0:11:58   O'All:    44

Division: Men - 30-34
       1. CRAIG HANNENIAN, UNATTACHED            33    0:09:38   O'All:    20
       2. ALBERTO BORIN, UNATTACHED              31    0:10:15   O'All:    33
       3. LOREN BARR, 88-SANR                    33    0:11:43   O'All:    41
       4. LOUIS BILLENSTEIN, ORACLE              31    0:11:48   O'All:    43
       5. DARREN TOWNSLEY, SAN RAMON             33    0:14:23   O'All:    56

Division: Men - 35-39
       1. DAVE MATTHEWS, WALNUT CREEK            36    0:08:23   O'All:     5
       2. CAMERON LAWRENCE, LAM                  39    0:08:47   O'All:     9
       3. JAMES SILK, SANR                       39    0:09:25   O'All:    13
       4. PATRICK DONOVAN, SANTA CLARA           35    0:09:50   O'All:    25
       5. JEFFREY SALOWE, SCSC                   37    0:09:52   O'All:    26
       6. SCOTT ANDERSON, SANTA CLARA            37    0:09:54   O'All:    27
       7. WILLIAM HAWKINS, SANTA CLARA           36    0:10:04   O'All:    30
       8. DAVID PARNY, UNATTACHED                38    0:11:05   O'All:    38
       9. RANDY RAE, STANFORD                    39    0:12:37   O'All:    50

Division: Men - 40-44
       1. SANDY MACDONALD, SACRAMENTO            43    0:07:59   O'All:     2
       2. DAVID KNAPP, UESA                      40    0:09:05   O'All:    10
       3. RON EMHOFF, SAN RAMON                  44    0:09:34   O'All:    17
       4. GEORGE PERREAVLT, SCSC                 40    0:09:35   O'All:    18
       5. KEN FATTLAR, SAN RAMON                 42    0:09:36   O'All:    19
       6. RICHARD BRIGGS, UNATTACHED             41    0:09:39   O'All:    21
       7. TODD YONEMURA, SAN RAMON               40    0:09:40   O'All:    22
       8. KEVIN CORRIGAN, SAN RAMON              40    0:09:45   O'All:    23
       9. JEFF ROY, UNATTACHED                   43    0:10:05   O'All:    31
      10. SANDY WELLS, TERRAPIN                  40    0:10:42   O'All:    35
      11. CHRISTOPHER DICK, SAN RAMON            42    0:12:18   O'All:    46
      12. JOHN MONSON, SM MARLINS                44    0:12:57   O'All:    52
      13. TONNY SASSE, UNATTACHED                42    0:14:24   O'All:    57
      14. ALBERT HUI, UNATTACHED                 41    0:15:16   O'All:    59

Division: Men - 45-49
       1. LARRY TAGGESELL, SCSC                  46    0:08:34   O'All:     6
       2. FRED FARLEY, RINCONADA                 45    0:08:40   O'All:     7
       3. STEPHEN SMALL, SAN RAMON               47    0:09:22   O'All:    12
       4. MICHAEL HORWATH, SONOMA                49    0:09:30   O'All:    15
       5. TOM CRONIN, WHAM                       49    0:09:55   O'All:    28
       6. WILLIAM DAVIS, DAVIS AQUATIC           48    0:12:32   O'All:    49

Division: Men - 50-54
       1. DAVID KELLEY, DAVIS AQUA               51    0:09:32   O'All:    16
       2. MIKE WILLIAMS, SAN RAMON               50    0:09:47   O'All:    24
       3. JAMES BURROR, AAM                      51    0:10:08   O'All:    32
       4. ALVARO PASTOR, EL CERRITO              53    0:10:20   O'All:    34
       5. TONY MANISCALCO, UNATTACHED            50    0:10:50   O'All:    37
       6. CAL CAMERON, NEM                       54    0:12:11   O'All:    45
       7. RICHARD LUDT, UNATTACHED               54    0:12:30   O'All:    48
       8. ROB BRODERICK, SAN RAMON               52    0:14:11   O'All:    55
       9. JOHN KORZICK, SAN RAMON                53    0:15:48   O'All:    60

Division: Men - 55-59
       1. ALLAN CARTWRIGHT, SAN RAMON            57    0:09:14   O'All:    11
       2. MARTIN MICHAEL, MENLO PARK             56    0:11:15   O'All:    39
       3. MICHAEL SULLIVAN, WALNUT CREEK         55    0:11:17   O'All:    40
       4. JOHN FLEMING, UNATTACHED               59    0:12:56   O'All:    51

Division: Men - 60-64
       1. EMORY HAWORTH, WALNUT CREEK            63    0:10:46   O'All:    36

Division: Men - 65-69
       1. ROGER CAMPBELL, SMMM                   68    0:11:44   O'All:    42
       2. WILLIAM GROHE, UNIV. SAN FRAN          66    0:14:08   O'All:    54
       3. WILLIAM DUNCAN, CRAM                   68    0:17:32   O'All:    62

Division: Men - 70-74
       1. DICK LEWIS, AIRPORT CLUB               70    0:12:27   O'All:    47
       2. DON STUPFEL, SMMM                      71    0:16:05   O'All:    61

Division: Men - 75-79
       1. TOM MC CALL, STRAWBERRY CYN            76    0:14:56   O'All:    58

Division: Women - 19-24
       1. JENNA CLARKE, SCSC                     24    0:10:15   O'All:    12
       2. CLARINE FALCIS, USF                    23    0:11:14   O'All:    19

Division: Women - 25-29
       1. STEPHANIE KENDIG, UNATTACHED           27    0:09:37   O'All:     4
       2. ANNIE ALESNA, TUOLUMNE COUNTY          25    0:09:41   O'All:     5
       3. KRISTIN SAND, SRM                      29    0:10:27   O'All:    13
       4. AMY WILBANKS, SAN RAMON                27    0:12:29   O'All:    27
       5. DEB WERNER, SM MARLINS                 26    0:17:43   O'All:    49

Division: Women - 30-34
       1. JULIET COX, EL CERRITO                 31    0:08:45   O'All:     2
       2. JANET KAEHMS, SANR                     34    0:09:48   O'All:     7
       3. KIRA MC DONOUGH, WCM                   32    0:10:00   O'All:     9
       4. CHRISSY RUIZ-BUECHE, SANR              34    0:14:45   O'All:    34
       5. SUSAN MORTON, CAMPBELL REC.            32    0:14:55   O'All:    36
       6. DENISE AUSLEY, SM MARILINS             31    0:15:05   O'All:    38
       7. JULIE BROWN, UNATTACHED                32    0:17:39   O'All:    48

Division: Women - 35-39
       1. NANCY ROSE, SIERRA NEVADA              37    0:08:32   O'All:     1
       2. GINGER KIERNAN, MENDOCINO COAST        38    0:10:35   O'All:    15
       3. MINDI BRENNER, CARSON VALLEY           35    0:10:48   O'All:    17
       4. SUZANNE VAN CLEVE, SANR                37    0:11:31   O'All:    21
       5. DENISE BERRO, SACRAMENTO               39    0:13:26   O'All:    29
       6. BEVERLY TOWNSLEY, SAN RAMON            35    0:13:34   O'All:    32
       7. SARAH BLAIN, MAM                       37    0:14:50   O'All:    35
       8. JILL FLEMING, SM MARLINS               36    0:15:29   O'All:    41
       9. DIERDRE WRIGHT, TCAM                   38    0:15:31   O'All:    42

Division: Women - 40-44
       1. PHYLLIS QUINN, OLYMPIC CLUB            43    0:09:33   O'All:     3
       2. BARBARA WHEELEER, TAM                  42    0:09:43   O'All:     6
       3. CINDY KEMP, CAMPBELL REC.              42    0:09:56   O'All:     8
       4. RUTH PEDRO, TUOLUMNE COUNTY            40    0:10:33   O'All:    14
       5. VICTORIA IGEL, LOS ALTOS MSTR          43    0:10:45   O'All:    16
       6. MARY CHAMPLIN, SAN RAMON               40    0:11:54   O'All:    22
       7. RHONDA FREDRICK, UNATTACHED            40    0:19:40   O'All:    50

Division: Women - 45-49
       1. JANET GENESY, UNATTACHED               45    0:10:57   O'All:    18
       2. MARY TUFTS, TUOLUMNE COUNTY            46    0:12:14   O'All:    23
       3. DIANE DAVIS, DAVIS AQUATIC             48    0:12:28   O'All:    26
       4. LUCY CAMERON, UNATTACHED               46    0:12:34   O'All:    28
       5. SUSAN STANTON, SAN RAMON               47    0:13:27   O'All:    30
       6. VALERIE ARMENTO, UNATTACHED            48    0:14:58   O'All:    37
       7. PATRICIA BANKS, UNATTACHED             47    0:16:35   O'All:    43
       8. ANDREA IVAN, LAM                       45    0:16:52   O'All:    44
       9. BRIGID COPE, TCA                       46    0:16:55   O'All:    45

Division: Women - 50-54
       1. ALICE JONES, SCAM                      50    0:10:09   O'All:    10
       2. MARIANNE BREMS, MENLO PARK             50    0:10:13   O'All:    11
       3. LINDA NOWELL, SAN RAMON                51    0:17:29   O'All:    46

Division: Women - 55-59
       1. KATE COLEMAN, SCAM                     56    0:12:17   O'All:    24
       2. SUSAN WHITE, TCAM                      57    0:12:26   O'All:    25

Division: Women - 60-64
       1. SUSAN MUNN, DAVIS AQUATIC              60    0:11:26   O'All:    20
       2. SUSAN SPRINGER, STANFORD               61    0:13:33   O'All:    31
       3. JOYCE HAWORTH, WALNUT CREEK            62    0:14:44   O'All:    33
       4. TANAKO HAGIWARA, USF MASTERS           61    0:15:06   O'All:    39

Division: Women - 70-74
       1. BUNNY DAWSON, ALPINE HILLS             71    0:17:37   O'All:    47

Division: Women - 75-79
       1. MARGERY MEYER, OLYMPIC CLUB            76    0:15:11   O'All:    40_






Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

9/21/99


Copyright © 1999 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/