Pacific Masters Swimming


Results
Brooklyn Basin
Open Water Swimt




June 29, 1998

1998 BROOKLYN BASIN OPEN WATER SWIM
COAST GUARD ISLAND  
Results by: UP & RUNNING TIMING                      
 
Women 19 To 24

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    SARAH KERLIN            SANTA CRUZ MASTERS  23        1        30:28   20:19/M
       2    JESSICA HANCHER         ALAMEDA AQUATIC MAS 24       10        35:23   23:35/M
Women 25 To 29

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    CYNTHIA HERTZER         SANTA CRUZ MASTERS  29        6        33:21   22:14/M
       2    WENDY SIMEUR                                26       15        41:41   27:47/M
       3    JESSICA PETTEE          FOG CITY MASTERS    27       19        44:17   29:31/M
Women 30 To 34

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    JULIET COX              ALBANANY AQUATIC MA 30        3        32:02   21:21/M
       2    JENNIFER PHALEN         STRAWBERRY CANYON A 33        8        33:35   22:23/M
       3    CAROL MCHALE            WALNUT CREEK MASTER 34       12        36:57   24:38/M
Women 35 To 39

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    PAMELA BOSCOOVICH       WALNUT CREEK MASTER 35        2        31:53   21:15/M
       2    CINDY CLEMENTS          TAMALPAIS AQUATIC M 37        4        32:13   21:29/M
       3    LINDA DUGAN             SANTA CLARA SWIM CL 36       11        36:12   24:08/M
       4    KIM KRAUSE              ALAMEDA AQUATIC MAS 35       13        37:31   25:01/M
       5    SUSAN CARROLL                               37       22        47:21   31:34/M
Women 40 To 44

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    PHYLLIS QUINN           THE OLYMPIC CLUB    42        5        32:22   21:35/M
       2    PATTY LANDERS           WALNUT CREEK MASTER 41        7        33:22   22:15/M
Women 45 To 49

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    DIANE DAVIS             DAVIS AQUATIC MASTE 47       14        41:02   27:21/M
       2    KAREN TUKUA             TERRAPIN MASTERS SW 48       17        43:30   29:00/M
       3    GUSSIE CURRAN           UNNATTACHED         47       21        44:57   29:58/M
       4    VALERIE ARMENTO         UNNATTACHED         47       25        47:46   31:51/M
       5    KJERSTEN WALKER         UNNATTACHED         49       26        47:50   31:53/M
Women 50 To 54

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    ROBIN ROME              ALAMEDA AQUATIC MAS 50       24        47:42   31:48/M
       2    ROSEMARY MCNALLY        SAN MATEO MASTER MA 50       30        51:42   34:28/M
Women 55 To 59

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    KATE COLEMAN            STRAWBERRY CANYON A 55       20        44:45   29:50/M
       2    DEE BROWN               UNNATTACHED         56       31        53:37   35:45/M
Women 60 To 64

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    DONNA MONROE            WALNUT CREEK MASTER 64       18        44:03   29:22/M
       2    PATRICIA DURHAM         SAN MATEO MASTER MA 60       28        51:14   34:09/M
       3    JUTTA LINGYS            SAN MATEO MASTER MA 62       29        51:31   34:21/M
Women 65 To 69

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    ANN LAMBERTSON          SAN MATEO MASTER MA 67       34      1:00:36   40:24/M
Women 70 To 74

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    MARTHA KNOCHENHAUER     SAN MATEO MASTER MA 71       32        56:29   37:39/M
WETSUIT DIVISION

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    DANA HUNTER             STANFORD MASTERS    96        9        34:21   22:54/M
       2    LAURA PARKER            COL                 96       16        42:15   28:10/M
       3    GINGER KIERNAN          MENDONCINO COAST MA 96       23        47:41   31:47/M
       4    DIANA SCHABERT                              96       27        50:22   33:35/M
       5    LANI WILLIAMS                               96       33      1:00:09   40:06/M
Men 25 to 29

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    TODD WALSH              MOUNTAIN VIEW MASTE 28        3        28:55   19:17/M
       2    STEPHEN GOTH            THE OLYMPIC CLUB    29        8        30:25   20:17/M
       3    CHRIS HARRIS            COAST GUARD MASTERS 25       36        40:00   26:40/M
Men 30 to 34

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    TODD ARRIS              THE OLYMPIC CLUB    32        1        28:51   19:14/M
       2    ERNEST SHIMIZU          SACRAMENTO MASTERS  34       48        44:24   29:36/M
Men 35 to 39

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    BOB DUGAN               SANTA CLARA SWIM CL 36        5        29:00   19:20/M
       2    KEN HARMON              SANTA ROSA MASTERS  38        9        30:34   20:23/M
       3    MIKE GRACE              ALAMEDA AQUATIC MAS 36       10        31:23   20:55/M
       4    JAMES SILK              SAN RAMON MASTERS   38       12        31:49   21:13/M
       5    MIKE VELIQUETTE         "Z"TEAM             36       18        33:12   22:08/M
       6    JEFFREY SALOWE          SANTA CLARA SWIM CL 36       20        35:04   23:23/M
       7    JOHN TIEDEMANN                              39       32        38:25   25:37/M
       8    BRIAN FRIEDMAN          ALAMEDA AQUATIC MAS 36       58        48:55   32:37/M
       9    GEORGE CASTORGUAY                           39       62        58:38   39:05/M
Men 40 to 44

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    HOWARD COYE             SANTA CLARA SWIM CL 43        6        29:03   19:22/M
       2    SCOTT HARRIS            DAVIS AQUATIC MASTE 44        7        30:05   20:03/M
       3    JAMES KNIGHT            SAN JOSE AQUATICS M 44       14        32:01   21:21/M
       4    STEPHEN O'NEILL         STANFORD MASTERS    40       16        32:16   21:31/M
       5    RON EMHOFF              SAN RAMON MASTERS   43       17        32:25   21:37/M
       6    ERIC SCHLEELEIN                             40       21        35:20   23:33/M
       7    JIM DESMIDT                                 41       38        40:33   27:02/M
       8    ROBERT SPANGLER                             43       39        40:37   27:05/M
       9    GARY AGUIAR             S.F. BAY SWIMMING   43       57        48:51   32:34/M
Men 45 to 49

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    LARRY TAGGESELL         SANTA CLARA SWIM CL 45        2        28:53   19:15/M
       2    JOEL WILSON             SANTA CRUZ MASTERS  49        4        28:58   19:19/M
       3    STEPHEN SMALL           SAN RAMON MASTERS   46       13        31:58   21:19/M
       4    STEVE LAZIARE           MANATEE AQUATIC MAS 48       28        36:31   24:21/M
       5    WILL DAVIS              DAVIS AQUATIC MASTE 47       35        39:41   26:27/M
       6    GARY EMICH              S.F. BAY SWIMMING   47       37        40:23   26:55/M
       7    ALAN LEVINSON           MANATEE AQUATIC MAS 47       42        41:32   27:41/M
       8    JAMES KENNEDY           ALAMEDA AQUATIC MAS 46       43        41:52   27:55/M
       9    JONATHAN STEINER        TAMALPAIS AQUATIC M 47       46        43:13   28:49/M
      10    GARY MANSFIELD                              49       49        44:31   29:41/M
Men 50 to 54

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    JAMES BURROR            ALAMEDA AQUATIC MAS 50       22        35:21   23:34/M
       2    TIM REID                THE OLYMPIC CLUB    51       24        35:41   23:47/M
       3    TOM MCCARTY             THE OLYMPIC CLUB    52       27        36:16   24:11/M
       4    PHIL GAINES             DAVIS AQUATIC MASTE 54       33        38:57   25:58/M
       5    RANDALL MILLER                              52       34        39:09   26:06/M
       6    ANTHONY WYNNE                               50       40        40:56   27:17/M
       7    PETER GUM                                   50       41        41:07   27:25/M
Men 55 to 59

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    WALTER WEAVER           SANTA CRUZ MASTERS  55       26        36:06   24:04/M
       2    CONRAD VON BLANKENBURG  DOLPHIN CLUB        57       44        42:19   28:13/M
       3    JOHN FLEMING                                57       52        45:51   30:34/M
       4    PETER ORTH              S.F. BAY SWIMMING   59       55        47:33   31:42/M
       5    LLOYD KEARNS            UNNATTACHED         58       63      1:06:07   44:05/M
Men 60 to 64

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    KENT PRICE              SANTA CLARA SWIM CL 60       19        34:42   23:08/M
       2    JAMES MILLER            AIRPORT CLUB MASTER 63       50        44:34   29:43/M
       3    DAVID GILMER            DAVIS AQUATIC MASTE 60       59        50:14   33:29/M
       4    DAVID WALKER                                62       60        53:29   35:39/M
Men 65 to 69

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    ROGER CAMPBELL          SAN MATEO MASTER MA 67       31        38:25   25:37/M
Men 75 to 79

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    FRED ROGERS             U.S.F. MASTERS      75       61        56:27   37:38/M
WETSUIT DIVISION

    Place    Name                    Team              Age   Overall       Time      Pace
       1    SERGIO SILVA            TAMALPAIS AQUATIC M 96       11        31:47   21:11/M
       2    ALAN SCHMEISER                              96       15        32:02   21:21/M
       3    JACK FINK                                   96       23        35:26   23:37/M
       4    KARL EHLERT                                 96       25        35:46   23:51/M
       5    JOESEPH PRITCHARD       VALLEJO AQUATIC MAS 96       29        37:35   25:03/M
       6    ANTHONY BLAKE                               96       30        37:46   25:11/M
       7    ROSS SHOEMAKER          CHABOT MASTERS      96       45        43:03   28:42/M
       8    TIM HART                COAST GUARD MASTERS 96       47        43:47   29:11/M
       9    ROGER GARMARK                               99       51        45:39   30:26/M
      10    DOUG WEIDNER                                96       53        46:01   30:41/M
      11    CLARE GILMORE           ALAMEDA AQUATIC MAS 96       54        46:18   30:52/M
      12    JABEX CHURCHILL                             96       56        48:49   32:33/M





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

4/36/29/98


Copyright © 1998 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/comp/98/98brooklynbasinresage.html