Pacific Masters Swimming


Results
Brooklyn Basin
Open Water Swim
Revised Format




June 29, 1998 - Revised Format for finish

1998 BROOKLYN BASIN OPEN WATER SWIM
COAST GUARD ISLAND  
Results by: UP & RUNNING TIMING                      
 


    Place     Name                    Team              Age    Age Group        Time      Pace
      1     TODD ARRIS              THE OLYMPIC CLUB    32    1  M 30-34       28:51   19:14/M
      2     LARRY TAGGESELL         SANTA CLARA SWIM CL 45    1  M 45-49       28:53   19:15/M
      3     TODD WALSH              MOUNTAIN VIEW MASTE 28    1  M 25-29       28:55   19:17/M
      4     JOEL WILSON             SANTA CRUZ MASTERS  49    2  M 45-49       28:58   19:19/M
      5     BOB DUGAN               SANTA CLARA SWIM CL 36    1  M 35-39       29:00   19:20/M
      6     HOWARD COYE             SANTA CLARA SWIM CL 43    1  M 40-44       29:03   19:22/M
      7     SCOTT HARRIS            DAVIS AQUATIC MASTE 44    2  M 40-44       30:05   20:03/M
      8     STEPHEN GOTH            THE OLYMPIC CLUB    29    2  M 25-29       30:25   20:17/M
      9     SARAH KERLIN            SANTA CRUZ MASTERS  23    1  F 19-24       30:28   20:19/M
     10     KEN HARMON              SANTA ROSA MASTERS  38    2  M 35-39       30:34   20:23/M
     11     MIKE GRACE              ALAMEDA AQUATIC MAS 36    3  M 35-39       31:23   20:55/M
     12     SERGIO SILVA            TAMALPAIS AQUATIC M 96    1  M 96-99       31:47   21:11/M
     13     JAMES SILK              SAN RAMON MASTERS   38    4  M 35-39       31:49   21:13/M
     14     PAMELA BOSCOOVICH       WALNUT CREEK MASTER 35    1  F 35-39       31:53   21:15/M
     15     STEPHEN SMALL           SAN RAMON MASTERS   46    3  M 45-49       31:58   21:19/M
     16     JAMES KNIGHT            SAN JOSE AQUATICS M 44    3  M 40-44       32:01   21:21/M
     17     JULIET COX              ALBANANY AQUATIC MA 30    1  F 30-34       32:02   21:21/M
     18     ALAN SCHMEISER                              96    2  M 96-99       32:02   21:21/M
     19     CINDY CLEMENTS          TAMALPAIS AQUATIC M 37    2  F 35-39       32:13   21:29/M
     20     STEPHEN O'NEILL         STANFORD MASTERS    40    4  M 40-44       32:16   21:31/M
     21     PHYLLIS QUINN           THE OLYMPIC CLUB    42    1  F 40-44       32:22   21:35/M
     22     RON EMHOFF              SAN RAMON MASTERS   43    5  M 40-44       32:25   21:37/M
     23     MIKE VELIQUETTE         "Z"TEAM             36    5  M 35-39       33:12   22:08/M
     24     CYNTHIA HERTZER         SANTA CRUZ MASTERS  29    1  F 25-29       33:21   22:14/M
     25     PATTY LANDERS           WALNUT CREEK MASTER 41    2  F 40-44       33:22   22:15/M
     26     JENNIFER PHALEN         STRAWBERRY CANYON A 33    2  F 30-34       33:35   22:23/M
     27     DANA HUNTER             STANFORD MASTERS    96    1  F 96-99       34:21   22:54/M
     28     KENT PRICE              SANTA CLARA SWIM CL 60    1  M 60-64       34:42   23:08/M
     29     JEFFREY SALOWE          SANTA CLARA SWIM CL 36    6  M 35-39       35:04   23:23/M
     30     ERIC SCHLEELEIN                             40    6  M 40-44       35:20   23:33/M
     31     JAMES BURROR            ALAMEDA AQUATIC MAS 50    1  M 50-54       35:21   23:34/M
     32     JESSICA HANCHER         ALAMEDA AQUATIC MAS 24    2  F 19-24       35:23   23:35/M
     33     JACK FINK                                   96    3  M 96-99       35:26   23:37/M
     34     TIM REID                THE OLYMPIC CLUB    51    2  M 50-54       35:41   23:47/M
     35     KARL EHLERT                                 96    4  M 96-99       35:46   23:51/M
     36     WALTER WEAVER           SANTA CRUZ MASTERS  55    1  M 55-59       36:06   24:04/M
     37     LINDA DUGAN             SANTA CLARA SWIM CL 36    3  F 35-39       36:12   24:08/M
     38     TOM MCCARTY             THE OLYMPIC CLUB    52    3  M 50-54       36:16   24:11/M
     39     STEVE LAZIARE           MANATEE AQUATIC MAS 48    4  M 45-49       36:31   24:21/M
     40     CAROL MCHALE            WALNUT CREEK MASTER 34    3  F 30-34       36:57   24:38/M
     41     KIM KRAUSE              ALAMEDA AQUATIC MAS 35    4  F 35-39       37:31   25:01/M
     42     JOESEPH PRITCHARD       VALLEJO AQUATIC MAS 96    5  M 96-99       37:35   25:03/M
     43     ANTHONY BLAKE                               96    6  M 96-99       37:46   25:11/M
     44     ROGER CAMPBELL          SAN MATEO MASTER MA 67    1  M 65-69       38:25   25:37/M
     45     JOHN TIEDEMANN                              39    7  M 35-39       38:25   25:37/M
     46     PHIL GAINES             DAVIS AQUATIC MASTE 54    4  M 50-54       38:57   25:58/M
     47     RANDALL MILLER                              52    5  M 50-54       39:09   26:06/M
     48     WILL DAVIS              DAVIS AQUATIC MASTE 47    5  M 45-49       39:41   26:27/M
     49     CHRIS HARRIS            COAST GUARD MASTERS 25    3  M 25-29       40:00   26:40/M
     50     GARY EMICH              S.F. BAY SWIMMING   47    6  M 45-49       40:23   26:55/M
     51     JIM DESMIDT                                 41    7  M 40-44       40:33   27:02/M
     52     ROBERT SPANGLER                             43    8  M 40-44       40:37   27:05/M
     53     ANTHONY WYNNE                               50    6  M 50-54       40:56   27:17/M
     54     DIANE DAVIS             DAVIS AQUATIC MASTE 47    1  F 45-49       41:02   27:21/M
     55     PETER GUM                                   50    7  M 50-54       41:07   27:25/M
     56     ALAN LEVINSON           MANATEE AQUATIC MAS 47    7  M 45-49       41:32   27:41/M
     57     WENDY SIMEUR                                26    2  F 25-29       41:41   27:47/M
     58     JAMES KENNEDY           ALAMEDA AQUATIC MAS 46    8  M 45-49       41:52   27:55/M
     59     LAURA PARKER            COL                 96    2  F 96-99       42:15   28:10/M
     60     CONRAD VON BLANKENBURG  DOLPHIN CLUB        57    2  M 55-59       42:19   28:13/M
     61     ROSS SHOEMAKER          CHABOT MASTERS      96    7  M 96-99       43:03   28:42/M
     62     JONATHAN STEINER        TAMALPAIS AQUATIC M 47    9  M 45-49       43:13   28:49/M
     63     KAREN TUKUA             TERRAPIN MASTERS SW 48    2  F 45-49       43:30   29:00/M
     64     TIM HART                COAST GUARD MASTERS 96    8  M 96-99       43:47   29:11/M
     65     DONNA MONROE            WALNUT CREEK MASTER 64    1  F 60-64       44:03   29:22/M
     66     JESSICA PETTEE          FOG CITY MASTERS    27    3  F 25-29       44:17   29:31/M
     67     ERNEST SHIMIZU          SACRAMENTO MASTERS  34    2  M 30-34       44:24   29:36/M
     68     GARY MANSFIELD                              49   10  M 45-49       44:31   29:41/M
     69     JAMES MILLER            AIRPORT CLUB MASTER 63    2  M 60-64       44:34   29:43/M
     70     KATE COLEMAN            STRAWBERRY CANYON A 55    1  F 55-59       44:45   29:50/M
     71     GUSSIE CURRAN           UNNATTACHED         47    3  F 45-49       44:57   29:58/M
     72     ROGER GARMARK                               99    9  M 96-99       45:39   30:26/M
     73     JOHN FLEMING                                57    3  M 55-59       45:51   30:34/M
     74     DOUG WEIDNER                                96   10  M 96-99       46:01   30:41/M
     75     CLARE GILMORE           ALAMEDA AQUATIC MAS 96   11  M 96-99       46:18   30:52/M
     76     SUSAN CARROLL                               37    5  F 35-39       47:21   31:34/M
     77     PETER ORTH              S.F. BAY SWIMMING   59    4  M 55-59       47:33   31:42/M
     78     GINGER KIERNAN          MENDONCINO COAST MA 96    3  F 96-99       47:41   31:47/M
     79     ROBIN ROME              ALAMEDA AQUATIC MAS 50    1  F 50-54       47:42   31:48/M
     80     VALERIE ARMENTO         UNNATTACHED         47    4  F 45-49       47:46   31:51/M
     81     KJERSTEN WALKER         UNNATTACHED         49    5  F 45-49       47:50   31:53/M
     82     JABEX CHURCHILL                             96   12  M 96-99       48:49   32:33/M
     83     GARY AGUIAR             S.F. BAY SWIMMING   43    9  M 40-44       48:51   32:34/M
     84     BRIAN FRIEDMAN          ALAMEDA AQUATIC MAS 36    8  M 35-39       48:55   32:37/M
     85     DAVID GILMER            DAVIS AQUATIC MASTE 60    3  M 60-64       50:14   33:29/M
     86     DIANA SCHABERT                              96    4  F 96-99       50:22   33:35/M
     87     PATRICIA DURHAM         SAN MATEO MASTER MA 60    2  F 60-64       51:14   34:09/M
     88     JUTTA LINGYS            SAN MATEO MASTER MA 62    3  F 60-64       51:31   34:21/M
     89     ROSEMARY MCNALLY        SAN MATEO MASTER MA 50    2  F 50-54       51:42   34:28/M
     90     DAVID WALKER                                62    4  M 60-64       53:29   35:39/M
     91     DEE BROWN               UNNATTACHED         56    2  F 55-59       53:37   35:45/M
     92     FRED ROGERS             U.S.F. MASTERS      75    1  M 75-79       56:27   37:38/M
     93     MARTHA KNOCHENHAUER     SAN MATEO MASTER MA 71    1  F 70-74       56:29   37:39/M
     94     GEORGE CASTORGUAY                           39    9  M 35-39       58:38   39:05/M
     95     LANI WILLIAMS                               96    5  F 96-99     1:00:09   40:06/M
     96     ANN LAMBERTSON          SAN MATEO MASTER MA 67    1  F 65-69     1:00:36   40:24/M
     97     LLOYD KEARNS            UNNATTACHED         58    5  M 55-59     1:06:07   44:05/M





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

6/29/98


Copyright © 1998 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/comp/98/98brooklynbasin.html