PacMasters

USF Masters
Valentine's Affair

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Licensed to FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 2/10/2014 12:52 PM
                   USF Masters Valentines Affair - 2/9/2014                    
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.62   4/28/2012 MADISON KENNEDY                              
         PMS: P 23.44  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Li, Michelle              23 El Cerrito Aquat-38    29.11      26.89  
  2 Reizman, Lea              23 Swymnut Masters-38     26.80      27.29  
  3 Hollander, Brookie        20 University of Sa-38    35.00      28.65  
  4 Cuthill, Meagan           21 University of Sa-38    30.00      32.02  
 -- Roth, Tenae               24 University of Sa-38    29.00         NS  
 -- Ferber, Kat               22 Unattached OR-37       33.10         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 48.29  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roach, Erika              24 Walnut Creek Mas-38    59.00      57.73  
  2 Reizman, Lea              23 Swymnut Masters-38     59.50      59.71  
  3 Li, Michelle              23 El Cerrito Aquat-38  1:01.11    1:01.35  
 -- Turrell, Megan            22 Unattached OR-37     1:15.00         NS  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.18   5/22/2010 O'DONNELL-MCCARTH                            
         PMS: P 26.18  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roach, Erika              24 Walnut Creek Mas-38    32.18      30.46  
  2 Reizman, Lea              23 Swymnut Masters-38     32.90      32.90  
 -- Roth, Tenae               24 University of Sa-38    32.00         NS  
 -- Ferber, Kat               22 Unattached OR-37       37.55         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
         PMS: P 55.98  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le, Yvonne                23 Temescal Aquatic-38  1:08.00    1:05.36  
  2 Holden, Jenna             24 Menlo Masters Ak-38       NT    1:10.84  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.47   4/21/2012 KELLY MCNICHOLS                              
         PMS: P 29.52   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrakis, Danae           21 University of Sa-38    29.80      31.08  
  2 Humphrey, Victoria        20 University of Sa-38    43.00      38.23  
  3 Cuthill, Meagan           21 University of Sa-38    41.30      39.97  
 -- Reese, Taylor             21 University of Sa-38    40.00         NS  
 -- Roth, Tenae               24 University of Sa-38    35.00         NS  
 -- Ferber, Kat               22 Unattached OR-37       44.82         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.97   4/28/2012 MICAH LAWRENCE                             
         PMS: P 1:05.92  12/31/2009 Mary Streumpf                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrakis, Danae           21 University of Sa-38  1:03.50    1:06.56  
  2 Humphrey, Victoria        20 University of Sa-38  1:24.00    1:23.38  
 -- Turrell, Megan            22 Unattached OR-37          NT         NS  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 24.54  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le, Yvonne                23 Temescal Aquatic-38    29.00      28.44  
  2 Reizman, Lea              23 Swymnut Masters-38     30.50      29.31  
  3 Li, Michelle              23 El Cerrito Aquat-38    31.11      29.63  
  4 Hollander, Brookie        20 University of Sa-38    34.00      31.56  
  5 Warner, Bailey            18 University of Sa-38    38.00      33.40  
 -- Turrell, Megan            22 Unattached OR-37          NT         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 52.30  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Petrakis, Danae           21 University of Sa-38    58.40      59.38  
  2 Roach, Erika              24 Walnut Creek Mas-38  1:07.99    1:04.77  
  3 Li, Michelle              23 El Cerrito Aquat-38  1:11.11    1:07.61  
  4 Hollander, Brookie        20 University of Sa-38  1:33.00    1:14.74  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 58.34  12/31/2008 Laura Davis                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le, Yvonne                23 Temescal Aquatic-38  1:07.99    1:05.89  
  2 Roach, Erika              24 Walnut Creek Mas-38  1:07.99    1:07.17  
  3 Li, Michelle              23 El Cerrito Aquat-38  1:17.11    1:08.74  
  4 Humphrey, Victoria        20 University of Sa-38  1:35.00    1:13.14  
  5 Warner, Bailey            18 University of Sa-38  1:12.00    1:16.84  
  6 Cuthill, Meagan           21 University of Sa-38  1:40.00    1:20.08  
 -- Turrell, Megan            22 Unattached OR-37     1:23.21         NS  
 -- Ferber, Kat               22 Unattached OR-37     1:32.21         NS  
 -- Reese, Taylor             21 University of Sa-38  1:32.00         NS  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.96   2/23/2013 KIM VANDENBERG                               
         PMS: P 23.20  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra            26 Davis Aquatic Ma-38    25.73      25.86  
  2 Hartman, Heather          27 Bay Masters-38         28.40      27.65  
  3 Cochrane, Sarah           26 Rolling Hills Mu-38    28.92      28.38  
  4 Stewart, Heather          26 University of Sa-38       NT      28.50  
  5 Hale, Jennifer            26 University of Sa-38    33.00      29.15  
  6 Johnson, Karissa          25 University of Sa-38    29.98      29.86  
  7 Bernardo, Bianca          28 Unattached PC-38       29.59      30.07  
  8 Vanauken, Skylar          25 University of Sa-38    35.00      30.38  
  9 O'Brien, Meghan           27 University of Sa-38    35.00      30.72  
 10 Urias, Marrissa           27 Santa Clara Swim-38    29.97      30.91  
 11 Kadam, Kendra             26 University of Sa-38    33.00      31.26  
 12 Tegeler, Tiffany          28 Swymnut Masters-38     32.41      32.26  
 -- O'Donnell-McCarthy, Fion  26 The Olympic Club-38    25.42         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.18   2/24/2013 KIM VANDENBERG                               
         PMS: P 51.07  12/31/1993 Sara Shand                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra            26 Davis Aquatic Ma-38    55.14      55.62  
  2 Sapiano, Sarah Jane       25 Alameda Aquatic-38   1:00.00      57.53  
  3 Stewart, Heather          26 University of Sa-38       NT    1:01.21  
  4 Hartman, Heather          27 Bay Masters-38       1:07.00    1:01.39  
  5 Farnham, Kaelly           27 Santa Rosa Maste-38  1:01.00    1:02.44  
  6 Vanauken, Skylar          25 University of Sa-38  1:05.00    1:04.67  
  7 Bernardo, Bianca          28 Unattached PC-38     1:05.83    1:06.60  
  8 Roach, Regina             27 Walnut Creek Mas-38  1:13.84    1:10.79  
  9 Tegeler, Tiffany          28 Swymnut Masters-38   1:14.21    1:14.34  
 10 Pinkston, Crystal         28 Swymnut Masters-38   2:00.00    1:19.25  
 -- Raser, Katie              26 University of Sa-38  1:20.00         NS  
 -- O'Donnell-McCarthy, Fion  26 The Olympic Club-38    56.65         NS  
 -- Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38  1:20.57         NS  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 26.71  12/31/2001 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Takaki, Carlene           28 Rinconada Master-38    29.44      28.88  
  2 Luciano, Amanda           28 University of Sa-38    31.70      30.58  
  3 Kelso, LeeAnn             26 Chico Masters Sw-38    34.50      32.69  
  4 Johnson, Karissa          25 University of Sa-38    33.20      32.92  
  5 Urias, Marrissa           27 Santa Clara Swim-38    36.54      36.39  
  6 Joy, Melissa              26 Menlo Masters Ak-38       NT      37.33  
  7 Roach, Regina             27 Walnut Creek Mas-38    40.40      40.58  
 -- Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38    38.19         NS  
 -- Raser, Katie              26 University of Sa-38    47.00         NS  
 -- O'Donnell-McCarthy, Fion  26 The Olympic Club-38    29.92         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 57.43  12/31/2012 Fiona O'Donnell-McCarthy                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra            26 Davis Aquatic Ma-38  1:03.00    1:03.59  
  2 Farnham, Kaelly           27 Santa Rosa Maste-38  1:11.00    1:10.09  
  3 Johnson, Karissa          25 University of Sa-38  1:13.96    1:13.37  
  4 Bernardo, Bianca          28 Unattached PC-38     1:16.80    1:17.77  
  5 Joy, Melissa              26 Menlo Masters Ak-38       NT    1:20.47  
 -- O'Donnell-McCarthy, Fion  26 The Olympic Club-38  1:01.10         NS  
 -- Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38  1:31.62         NS  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 29.61  12/31/2009 Kasey Beckman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie          27 University of Sa-38    32.00      32.42  
  2 Kelso, LeeAnn             26 Chico Masters Sw-38    35.50      33.47  
  3 Gutierrez, Sarah          27 Ladera Oaks Mast-38    37.90      35.01  
  4 Hale, Jennifer            26 University of Sa-38    40.00      37.51  
  5 Hartman, Heather          27 Bay Masters-38         38.00      38.24  
  6 Urias, Marrissa           27 Santa Clara Swim-38    38.11      39.46  
  7 Joy, Melissa              26 Menlo Masters Ak-38       NT      39.74  
  8 O'Brien, Meghan           27 University of Sa-38    45.00      40.89  
  9 Vanauken, Skylar          25 University of Sa-38    40.00      40.99  
 10 Kadam, Kendra             26 University of Sa-38    40.00      41.11  
 11 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38     42.39      44.90  
 -- Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38    45.32         NS  
 -- Luciano, Amanda           28 University of Sa-38    35.70         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 1:03.80  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie          27 University of Sa-38  1:10.50    1:10.40  
  2 Kelso, LeeAnn             26 Chico Masters Sw-38  1:14.00    1:13.19  
  3 Lee, Alexandra            26 Davis Aquatic Ma-38  1:15.00    1:14.25  
  4 Farnham, Kaelly           27 Santa Rosa Maste-38  1:18.00    1:17.63  
  5 Adelman, Ellie            28 Temescal Aquatic-38       NT    1:23.18  
  6 Vanauken, Skylar          25 University of Sa-38  1:27.00    1:26.04  
  7 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38   1:35.18    1:36.45  
  8 Pinkston, Crystal         28 Swymnut Masters-38   3:00.00    2:00.22  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 24.69  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Takaki, Carlene           28 Rinconada Master-38    26.00      26.41  
  2 Ballenger, Marie          27 University of Sa-38    28.00      27.92  
  3 Gutierrez, Sarah          27 Ladera Oaks Mast-38    31.80      29.59  
  4 Kelso, LeeAnn             26 Chico Masters Sw-38    30.00      30.04  
  5 Cochrane, Sarah           26 Rolling Hills Mu-38    30.50      30.56  
  6 Stewart, Heather          26 University of Sa-38       NT      31.63  
  7 Adelman, Ellie            28 Temescal Aquatic-38       NT      33.11  
  8 Bernardo, Bianca          28 Unattached PC-38       33.40      33.80  
  9 Urias, Marrissa           27 Santa Clara Swim-38    35.63      34.08  
 10 O'Brien, Meghan           27 University of Sa-38    40.00      35.75  
 -- Imburgia, Kourtney E      26 Temescal Aquatic-38    50.00         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 54.03  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie          27 University of Sa-38  1:02.00    1:02.14  
  2 Cochrane, Sarah           26 Rolling Hills Mu-38  1:15.30    1:09.85  
  3 Farnham, Kaelly           27 Santa Rosa Maste-38  1:08.00    1:10.46  
  4 Sapiano, Sarah Jane       25 Alameda Aquatic-38        NT    1:13.55  
  5 Bernardo, Bianca          28 Unattached PC-38     1:15.43    1:16.00  
 -- Roach, Regina             27 Walnut Creek Mas-38  1:29.68         NS  
 -- Adelman, Ellie            28 Temescal Aquatic-38       NT         NS  
 -- Imburgia, Kourtney E      26 Temescal Aquatic-38  1:40.00         NS  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 56.76  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kelso, LeeAnn             26 Chico Masters Sw-38  1:11.50    1:06.36  
  2 Gutierrez, Sarah          27 Ladera Oaks Mast-38  1:15.20    1:08.14  
  3 Sapiano, Sarah Jane       25 Alameda Aquatic-38   1:15.00    1:09.24  
  4 Farnham, Kaelly           27 Santa Rosa Maste-38  1:09.00    1:09.63  
  5 Hale, Jennifer            26 University of Sa-38  1:20.00    1:12.22  
  6 Cochrane, Sarah           26 Rolling Hills Mu-38  1:20.20    1:13.08  
  7 Hartman, Heather          27 Bay Masters-38       1:22.00    1:13.62  
  8 Adelman, Ellie            28 Temescal Aquatic-38       NT    1:13.98  
  9 Urias, Marrissa           27 Santa Clara Swim-38  1:15.92    1:14.73  
 10 Johnson, Karissa          25 University of Sa-38  1:14.80    1:15.53  
 11 Vanauken, Skylar          25 University of Sa-38  1:25.00    1:16.76  
 12 Roach, Regina             27 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:25.81  
 13 Pinkston, Crystal         28 Swymnut Masters-38   2:00.00    1:41.67  
 -- Imburgia, Kourtney E      26 Temescal Aquatic-38  1:30.00         NS  
 -- Holmes, Laura             29 Sierra Marlins S-38  1:25.48         NS  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 23.24  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watanabe, Naoko           31 The Olympic Club-38    29.25      26.32  
  2 Rempe, Rachel             30 Rolling Hills Mu-38    29.20      29.37  
  3 Crooks, Marni             34 Walnut Creek Mas-38    29.00      29.67  
  4 Bui, Thao                 31 University of Sa-38    30.15      29.83  
  5 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38    30.53      29.91  
  6 Squeglia, Amy             34 University of Sa-38    30.00      30.38  
  7 Hanrahan, Hannah          31 Club Hot Tub-38        30.00      33.35  
  8 Carnes, Stephanie         34 Fog City Masters-38    33.52      33.37  
 -- Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38    32.00         NS  
 -- Estrada, Kris             30 San Francisco Ts-38    29.00         NS  
 -- McGill-Mix, Megan         34 Santa Clara Swim-38       NT         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.03   2/23/2013 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 50.92  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Katie             30 University of Sa-38    58.71      59.42  
  2 Estrada, Kris             30 San Francisco Ts-38  1:05.00    1:00.92  
  3 Rempe, Rachel             30 Rolling Hills Mu-38  1:02.50    1:03.18  
  4 Groskopf, Sarah           33 Burlingame Aquat-38  1:03.91    1:04.43  
  5 Bui, Thao                 31 University of Sa-38  1:05.25    1:06.15  
  6 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38  1:15.00    1:08.29  
  7 Toth, Kelly               34 CoastSide Tiger-38   1:15.00    1:12.50  
  8 Hopper, Teryll            32 University of Sa-38  1:40.00    1:22.24  
 -- McGill-Mix, Megan         34 Santa Clara Swim-38       NT         NS  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.96    5/1/2011 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 27.70  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38    31.00      28.61  
  2 Watanabe, Naoko           31 The Olympic Club-38    28.48      28.71  
  3 Crooks, Marni             34 Walnut Creek Mas-38    35.00      34.09  
  4 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38    36.37      35.48  
  5 Squeglia, Amy             34 University of Sa-38    35.41      35.51  
  6 Carnes, Stephanie         34 Fog City Masters-38    39.00      38.24  
  7 Toth, Kelly               34 CoastSide Tiger-38   1:30.00      43.58  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 57.58  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38  1:05.00    1:06.39  
  2 Groskopf, Sarah           33 Burlingame Aquat-38  1:12.86    1:12.43  
  3 Carnes, Stephanie         34 Fog City Masters-38  1:26.63    1:23.34  
 -- Watanabe, Naoko           31 The Olympic Club-38  1:02.11         NS  
 -- McGill-Mix, Megan         34 Santa Clara Swim-38       NT         NS  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
         PMS: P 30.65  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Squeglia, Amy             34 University of Sa-38    37.57      37.41  
  2 Crooks, Marni             34 Walnut Creek Mas-38    39.00      39.29  
  3 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38    43.46      41.53  
  4 Hanrahan, Hannah          31 Club Hot Tub-38        38.00      42.59  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
         PMS: P 1:06.32  12/31/2009 Sarah Bimson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardin, Meghan            32 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:12.52  
  2 Miller, Katie             30 University of Sa-38  1:15.20    1:14.41  
  3 Squeglia, Amy             34 University of Sa-38  1:21.60    1:23.63  
  4 Hopper, Teryll            32 University of Sa-38  1:45.00    1:56.58  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 25.90  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Watanabe, Naoko           31 The Olympic Club-38    27.75      27.88  
  2 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38    32.00      28.52  
  3 Estrada, Kris             30 San Francisco Ts-38    31.69      31.12  
  4 Rempe, Rachel             30 Rolling Hills Mu-38    31.50      32.29  
  5 Crooks, Marni             34 Walnut Creek Mas-38    34.00      32.63  
  6 Lowry, Nicola             33 University of Sa-38    40.00      32.88  
  7 Bui, Thao                 31 University of Sa-38    33.90      34.65  
  8 Carnes, Stephanie         34 Fog City Masters-38    37.00      38.11  
  9 Hopper, Teryll            32 University of Sa-38       NT      48.25  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 57.25  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Estrada, Kris             30 San Francisco Ts-38  1:11.00    1:06.97  
  2 Rempe, Rachel             30 Rolling Hills Mu-38  1:12.30    1:12.81  
  3 Groskopf, Sarah           33 Burlingame Aquat-38  1:12.63    1:13.44  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 58.07  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardin, Meghan            32 North Bay Aquati-38  1:15.00    1:08.73  
  2 Estrada, Kris             30 San Francisco Ts-38  1:20.00    1:11.11  
  3 Crooks, Marni             34 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:14.11  
  4 Groskopf, Sarah           33 Burlingame Aquat-38  1:16.10    1:15.79  
  5 Squeglia, Amy             34 University of Sa-38  1:15.48    1:16.24  
  6 Bui, Thao                 31 University of Sa-38  1:17.50    1:18.45  
  7 Flecker, Donita           31 Sebastopol Maste-38  1:22.36    1:18.56  
  8 Hanrahan, Hannah          31 Club Hot Tub-38      1:30.00    1:24.81  
  9 Carnes, Stephanie         34 Fog City Masters-38  3:11.00    1:27.97  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.21  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bower, Dulcey             35 Temescal Aquatic-38    27.00      26.97  
  2 Murray, Kealy             36 Unattached PC-38       32.00      28.42  
  3 Lechmaier-Soat, Kim       35 Unattached PC-38       35.00      28.52  
  4 Maidenberg, Eve           37 Manatee Aquatic-38     29.41      29.80  
  5 Arnold, Rebecca           35 Swymnut Masters-38     35.00      30.36  
  6 Greene, Valerie           38 University of Sa-38    30.00      30.84  
  7 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38    33.00      32.46  
  8 Darling, Colleen          39 Walnut Creek Mas-38    31.13      32.68  
  9 Azzopardi, Shawna         37 Walnut Creek Mas-38    33.00      32.97  
 -- Keeler, Susan             35 Walnut Creek Mas-38    28.00         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 52.84  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38    56.39      55.33  
  2 Bower, Dulcey             35 Temescal Aquatic-38    59.00      59.79  
  3 Maidenberg, Eve           37 Manatee Aquatic-38   1:04.00    1:04.22  
  4 Arnold, Rebecca           35 Swymnut Masters-38   1:15.90    1:06.18  
  5 Reece, Katherine          37 Chico Masters Sw-38  1:09.80    1:07.71  
  6 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38     1:10.45    1:10.39  
  7 Greene, Valerie           38 University of Sa-38  1:20.00    1:10.74  
  8 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:13.70  
 -- English, Adrianna         38 Livermore Valley-38  1:01.50         NS  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.82  12/31/1991 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38    29.40      30.22  
  2 Lechmaier-Soat, Kim       35 Unattached PC-38       45.00      33.85  
  3 Murray, Kealy             36 Unattached PC-38       35.00      33.91  
  4 Arnold, Rebecca           35 Swymnut Masters-38     39.50      35.21  
  5 Stoner, Steph             38 University of Sa-38    38.00      35.73  
  6 Reece, Katherine          37 Chico Masters Sw-38    36.24      36.93  
  7 Darling, Colleen          39 Walnut Creek Mas-38    45.00      40.22  
  8 Azzopardi, Shawna         37 Walnut Creek Mas-38    40.00      41.16  
 -- Aitoku, Masae             39 University of Sa-38       NT         NS  
 -- Keeler, Susan             35 Walnut Creek Mas-38    34.00         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.14   5/23/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.86  12/31/2004 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Aitoku, Masae             39 University of Sa-38       NT    1:21.40  
 -- Reece, Katherine          37 Chico Masters Sw-38  1:18.66         NS  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.63   4/15/2012 CYNTHIA LEWIS                                
         PMS: P 32.14    4/5/2014 Andee Bell			                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38    35.60      33.53  
  2 Stoner, Steph             38 University of Sa-38    38.20      36.79  
  3 Arnold, Rebecca           35 Swymnut Masters-38     43.29      37.08  
  4 Maidenberg, Eve           37 Manatee Aquatic-38     43.28      38.65  
  5 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38       38.27      38.92  
  6 Greene, Valerie           38 University of Sa-38    40.00      39.02  
  7 Darling, Colleen          39 Walnut Creek Mas-38    50.00      45.07  
  8 Azzopardi, Shawna         37 Walnut Creek Mas-38    47.00      45.09  
  9 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38    45.00      45.17  
 10 Belluomini, Mel           36 Santa Rosa Maste-38    48.00      45.91  
 11 Naylon, Vanessa           35 Lap Dogs-38            55.00      46.16  
 -- Keeler, Susan             35 Walnut Creek Mas-38    38.00         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.46   4/15/2012 CYNTHIA LEWIS                              
         PMS: P 1:08.99  12/31/2001 Sharon Weiss                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38     1:20.59    1:20.77  
  2 Hansel, Neila             38 Walnut Creek Mas-38  1:27.16    1:25.99  
  3 Greene, Valerie           38 University of Sa-38  1:27.00    1:27.18  
  4 Reece, Katherine          37 Chico Masters Sw-38  1:40.00    1:28.32  
  5 Belluomini, Mel           36 Santa Rosa Maste-38  1:37.00    1:33.47  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.33   4/18/2010 Annette E Salmeen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murray, Kealy             36 Unattached PC-38       35.00      32.51  
  2 Reece, Katherine          37 Chico Masters Sw-38    35.95      32.90  
  3 Belluomini, Mel           36 Santa Rosa Maste-38    32.71      33.09  
  4 Maidenberg, Eve           37 Manatee Aquatic-38     40.50      35.57  
  5 Azzopardi, Shawna         37 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.77  
  6 Darling, Colleen          39 Walnut Creek Mas-38    35.16      37.94  
  7 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38    45.00      38.92  
 -- Keeler, Susan             35 Walnut Creek Mas-38    30.00         NS  
 -- English, Adrianna         38 Livermore Valley-38    28.00         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.46  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38  1:02.75    1:02.01  
  2 Belluomini, Mel           36 Santa Rosa Maste-38  1:16.47    1:18.73  
  3 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38     1:26.00    1:21.93  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:00.96  12/31/2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richards, Ericka          35 Santa Rosa Maste-38  1:02.40    1:03.13  
  2 Stoner, Steph             38 University of Sa-38  1:20.00    1:10.88  
  3 Murray, Kealy             36 Unattached PC-38     1:25.00    1:14.25  
  4 Lechmaier-Soat, Kim       35 Unattached PC-38     1:50.00    1:15.80  
  5 Maidenberg, Eve           37 Manatee Aquatic-38   1:25.44    1:16.18  
  6 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38     1:17.11    1:18.32  
  7 Hansel, Neila             38 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:20.13  
  8 Darling, Colleen          39 Walnut Creek Mas-38  1:34.00    1:24.62  
 -- Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38  1:30.00         DQ  
 -- Azzopardi, Shawna         37 Walnut Creek Mas-38  1:29.00         NS  
 -- Keeler, Susan             35 Walnut Creek Mas-38  1:10.00         NS  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.68  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelps, Sarah             44 Club Hot Tub-38        28.64      28.23  
  2 Thompson, Amy             43 The Olympic Club-38    28.72      29.49  
  3 Cohen, Kathryn            43 Berkeley (Ca) Aq-38    30.00      30.22  
  4 Gilkyson, Renate          43 CoastSide Tiger-38     30.69      30.63  
  5 Bjerknes, Wendy           44 San Mateo Master-38    29.00      30.91  
  6 Coll, Nicole              44 Swymnut Masters-38     32.00      31.09  
  7 Miller, Janet             41 Walnut Creek Mas-38    34.50      31.41  
  8 Shern, Erika              43 North Bay Aquati-38    31.56      31.47  
  9 Forney, Maria             43 North Bay Aquati-38    31.00      31.92  
 10 Hollander, Sonya          43 Rolling Hills Mu-38    34.00      34.36  
 11 Hansen, Marie             43 Rolling Hills Mu-38    43.00      36.07  
 12 Doyle, Jennifer           43 Richmond Plunge-38     40.00      36.36  
 13 Kee, Karen                41 Lap Dogs-38            37.30      36.42  
 14 Compagno, Wendy           44 University of Sa-38    48.00      37.38  
 -- Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38    30.82         NS  
 -- Asnault, Wendy            44 Chico Masters Sw-38    35.50         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DANA TORRES                                  
         PMS: P 53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         41 Walnut Creek Mas-38  1:06.00    1:02.16  
  2 Thompson, Amy             43 The Olympic Club-38  1:02.94    1:03.77  
  3 Phelps, Sarah             44 Club Hot Tub-38      1:04.20    1:04.51  
  4 Strong, Susan             42 Walnut Creek Mas-38  1:07.00    1:04.59  
  5 Shern, Erika              43 North Bay Aquati-38  1:10.00    1:08.02  
  6 Miller, Janet             41 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:08.94  
  7 Forney, Maria             43 North Bay Aquati-38  1:20.00    1:09.75  
  8 Coll, Nicole              44 Swymnut Masters-38   1:16.00    1:11.61  
  9 Hollander, Sonya          43 Rolling Hills Mu-38  1:14.00    1:17.16  
 10 Hansen, Marie             43 Rolling Hills Mu-38  1:30.00    1:21.11  
 11 Doyle, Jennifer           43 Richmond Plunge-38   1:35.00    1:25.86  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.83  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Kathryn            43 Berkeley (Ca) Aq-38    36.00      34.94  
  2 Thompson, Amy             43 The Olympic Club-38    35.96      34.96  
  3 Forney, Maria             43 North Bay Aquati-38    39.00      35.99  
  4 Reece, Margaret E         41 Walnut Creek Mas-38    36.00      36.06  
  5 Shern, Erika              43 North Bay Aquati-38    36.75      36.34  
  6 Hollander, Sonya          43 Rolling Hills Mu-38    45.00      41.15  
  7 Asnault, Wendy            44 Chico Masters Sw-38    44.50      41.34  
 -- Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38    39.19         NS  
 -- Nicolescu, Andreea        42 Unattached PC-38       31.35         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.03   4/30/2011 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.89  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Kathryn            43 Berkeley (Ca) Aq-38  1:19.00    1:16.73  
 -- Nicolescu, Andreea        42 Unattached PC-38     1:10.48         NS  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 31.19  12/31/2000 DeaAnn Joslin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelps, Sarah             44 Club Hot Tub-38        38.61      38.74  
  2 Billeter, Bridget         42 Walnut Creek Mas-38    39.00      39.09  
  3 Smith, Kristie            44 Unattached PC-38       42.50      39.49  
  4 Forney, Maria             43 North Bay Aquati-38    41.00      40.02  
  5 Asnault, Wendy            44 Chico Masters Sw-38    45.20      42.44  
  6 Kee, Karen                41 Lap Dogs-38            43.47      43.71  
  7 Coll, Nicole              44 Swymnut Masters-38     47.00      44.26  
  8 Compagno, Wendy           44 University of Sa-38    50.00      45.64  
  9 Hansen, Marie             43 Rolling Hills Mu-38    46.00      46.29  
 10 Doyle, Jennifer           43 Richmond Plunge-38     47.00      46.48  
 -- Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38    40.34         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         41 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:19.58  
  2 Gilkyson, Renate          43 CoastSide Tiger-38   1:21.97    1:21.40  
  3 Billeter, Bridget         42 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:24.48  
  4 Doyle, Jennifer           43 Richmond Plunge-38   1:45.00    1:41.45  
 -- Hansen, Marie             43 Rolling Hills Mu-38  1:40.00         DQ  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         41 Walnut Creek Mas-38    33.00      30.29  
  2 Strong, Susan             42 Walnut Creek Mas-38    33.00      32.29  
  3 Phelps, Sarah             44 Club Hot Tub-38        33.14      33.24  
  4 Thompson, Amy             43 The Olympic Club-38    32.00      33.67  
  5 Coll, Nicole              44 Swymnut Masters-38     41.00      36.67  
  6 Asnault, Wendy            44 Chico Masters Sw-38    40.00      36.90  
  7 Peroni, Diana             41 Marin Pirates Ma-38    36.50      36.92  
  8 Kee, Karen                41 Lap Dogs-38            42.24      42.02  
  9 Compagno, Wendy           44 University of Sa-38    50.00      43.82  
 -- Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38    36.62         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.06  12/31/2009 Laureen Welting                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         41 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:06.66  
  2 Peroni, Diana             41 Marin Pirates Ma-38  1:22.00    1:23.55  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.95   4/28/2012 ERIKA BRAUN                                
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Laureen Welting                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bjerknes, Wendy           44 San Mateo Master-38  1:15.00    1:17.11  
  2 Thompson, Amy             43 The Olympic Club-38  1:14.00    1:17.66  
  3 Smith, Kristie            44 Unattached PC-38     1:22.10    1:18.17  
  4 Billeter, Bridget         42 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:18.26  
  5 Cohen, Kathryn            43 Berkeley (Ca) Aq-38  1:16.00    1:19.19  
  6 Asnault, Wendy            44 Chico Masters Sw-38  1:30.00    1:24.65  
  7 Peroni, Diana             41 Marin Pirates Ma-38  1:29.00    1:27.30  
  8 Compagno, Wendy           44 University of Sa-38  1:40.00    1:29.69  
  9 Hansen, Marie             43 Rolling Hills Mu-38  1:55.00    1:36.86  
 10 Kee, Karen                41 Lap Dogs-38          1:30.24    1:37.38  
 11 Doyle, Jennifer           43 Richmond Plunge-38   1:40.00    1:38.39  
 -- Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38  1:20.80         NS  
 -- Forney, Maria             43 North Bay Aquati-38  1:38.00         NS  
 -- Nicolescu, Andreea        42 Unattached PC-38     1:09.82         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38    28.39      28.20  
  2 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38    29.70      29.32  
  3 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38    30.12      30.10  
  4 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38    30.99      30.24  
  5 Donaldson, Deborah        48 Chico Masters Sw-38    30.20      30.54  
  6 Harris, Karen             47 Richmond Plunge-38     32.36      31.69  
  7 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38    30.74      31.73  
  8 Oliver, Stephanie         46 CoastSide Tiger-38        NT      31.76  
  9 Kubota, Masako            47 Santa Clara Swim-38    37.50      35.44  
 10 Raymond, Lisa             48 Swymnut Masters-38     40.00      36.06  
 -- Lewis, Melissa            47 North Bay Aquati-38    32.85         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 53.27  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          48 The Olympic Club-38  1:02.80      57.30  
  2 Bleul-Gohlke, Cornelia    47 Unattached PC-38     1:01.00      59.88  
  3 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38  1:03.00    1:02.40  
  4 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38       NT    1:04.48  
  5 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38  1:05.15    1:06.26  
  6 Harris, Karen             47 Richmond Plunge-38   1:09.53    1:07.10  
  7 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38  1:07.96    1:07.36  
  8 Lewis, Melissa            47 North Bay Aquati-38  1:10.24    1:08.73  
  9 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38  1:06.88    1:09.45  
 10 Hutchins, Kristin         47 University of Sa-38  1:15.00    1:14.39  
 11 Dolan, Janette            48 CoastSide Tiger-38   1:28.30    1:23.41  
 -- De Somma, Margaret        45 Swymnut Masters-38   1:06.75         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.26  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          48 The Olympic Club-38    33.00      30.48  
  2 Cahill, Janet             47 Rocklin Aquatics-38    34.10      34.06  
  3 Donaldson, Deborah        48 Chico Masters Sw-38    34.63      35.62  
  4 Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38    35.56      36.20  
  5 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38       NT      38.95  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
         PMS: P 1:01.50  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cahill, Janet             47 Rocklin Aquatics-38  1:15.78    1:15.08  
  2 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   1:18.30    1:16.12  
  3 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  1:24.00    1:18.57  
 -- Bleul-Gohlke, Cornelia    47 Unattached PC-38     1:15.00         NS  
 -- Lein, Brenda              49 North Bay Aquati-38       NT         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 32.82  12/31/1994 Susan Roy                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          48 The Olympic Club-38    37.00      35.06  
  2 Donaldson, Deborah        48 Chico Masters Sw-38    35.80      36.40  
  3 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38    36.60      36.57  
  4 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38    38.50      37.35  
  5 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38    39.30      40.21  
  6 Conner, Mary              47 Walnut Creek Mas-38    43.74      42.03  
  7 Oliver, Stephanie         46 CoastSide Tiger-38        NT      44.48  
  8 Dolan, Janette            48 CoastSide Tiger-38     44.12      44.53  
  9 Harris, Karen             47 Richmond Plunge-38     47.65      44.66  
 10 Kubota, Masako            47 Santa Clara Swim-38    50.00      44.71  
 11 Raymond, Lisa             48 Swymnut Masters-38     52.42      45.08  
 -- Bleul-Gohlke, Cornelia    47 Unattached PC-38       38.00         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bleul-Gohlke, Cornelia    47 Unattached PC-38     1:17.00    1:16.51  
  2 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38  1:20.00    1:20.16  
  3 Donaldson, Deborah        48 Chico Masters Sw-38  1:21.63    1:20.35  
  4 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38  1:25.65    1:22.05  
  5 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  1:26.22    1:23.35  
  6 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38  1:24.13    1:26.31  
  7 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   1:29.30    1:29.02  
  8 Dolan, Janette            48 CoastSide Tiger-38   1:34.00    1:35.70  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.96   4/21/2013 SUSAN WILLIAMS                               
         PMS: P 27.02  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          48 The Olympic Club-38    30.50      28.62  
  2 Cahill, Janet             47 Rocklin Aquatics-38    31.50      31.39  
  3 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38     32.95      31.47  
  4 Conner, Mary              47 Walnut Creek Mas-38    32.97      32.13  
  5 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38    33.00      32.41  
  6 Hunter, Missy             45 Walnut Creek Mas-38    33.70      32.97  
  7 Donaldson, Deborah        48 Chico Masters Sw-38    32.80      33.67  
  8 Lewis, Melissa            47 North Bay Aquati-38    37.20      36.75  
  9 Hutchins, Kristin         47 University of Sa-38    45.00      41.79  
 -- De Somma, Margaret        45 Swymnut Masters-38     33.00         NS  
 -- Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38       NT         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.82  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  1:11.00    1:12.04  
  2 Perry, Rebecca            49 Manatee Aquatic-38   1:14.30    1:12.56  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.39   4/28/2012 FALL WILLEBOORDSE                          
         PMS: P 1:02.13  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  1:12.42    1:12.93  
  2 Cahill, Janet             47 Rocklin Aquatics-38  1:13.11    1:13.62  
  3 Conner, Mary              47 Walnut Creek Mas-38  1:20.50    1:16.41  
  4 Bulman, Robin             48 Santa Rosa Maste-38  1:17.87    1:18.30  
  5 Phalen, Jennifer          49 Davis Aquatic Ma-38  1:19.17    1:22.66  
  6 Kubota, Masako            47 Santa Clara Swim-38  1:37.00    1:31.22  
 -- Hunter, Missy             45 Walnut Creek Mas-38  1:20.36         NS  
 -- Bleul-Gohlke, Cornelia    47 Unattached PC-38     1:12.00         NS  
 -- Hutchins, Kristin         47 University of Sa-38  1:45.00         NS  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.67   5/12/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Allison             50 Unattached PC-38       26.99      28.09  
  2 Dewey, Vicky              51 Walnut Creek Mas-38    28.00      28.88  
  3 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38    31.67      31.12  
  4 McNamara, Kathleen        53 University of Sa-38    32.10      32.33  
  5 McVarish, Caitlin         53 Marin Pirates Ma-38    33.50      33.43  
  6 Powers, Terry             50 Marin Pirates Ma-38    33.50      33.53  
  7 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38        34.00      34.05  
  8 Loyd, Susan               54 Tuolumne County-38     41.00      40.47  
 -- Mortensen, Kathy          53 Santa Clara Swim-38    40.00         NS  
 -- Dibley, Allison           52 Walnut Creek Mas-38    34.31         NS  
 -- Brown, Claiborne          50 Fremont Hills Ma-38    28.43         NS  
 -- Indaco, Birgitta          54 Fremont Hills Ma-38    40.00         NS  
 -- Oliver, April             52 North Bay Aquati-38    30.00         NS  
 -- Applegarth, Nancy         51 Swymnut Masters-38     38.00         NS  
 -- Howard, Laura             52 Berkeley (Ca) Aq-38    30.00         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.38  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Claiborne          50 Fremont Hills Ma-38  1:02.46    1:00.59  
  2 Hunt, Allison             50 Unattached PC-38     1:02.69    1:04.19  
  3 Dewey, Vicky              51 Walnut Creek Mas-38  1:03.00    1:05.61  
  4 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   1:07.00    1:05.67  
  5 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:06.00    1:06.33  
  6 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38  1:10.00    1:10.03  
  7 McVarish, Caitlin         53 Marin Pirates Ma-38  1:23.00    1:15.80  
  8 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38      1:18.00    1:16.03  
  9 Applegarth, Nancy         51 Swymnut Masters-38   1:42.00    1:16.36  
 10 Mortensen, Kathy          53 Santa Clara Swim-38  1:35.01    1:23.19  
 11 Loyd, Susan               54 Tuolumne County-38   1:40.00    1:28.58  
 -- Bennett, Pamela           54 Berkeley (Ca) Aq-38  1:04.00         NS  
 -- Dornan, Gwen              50 University of Sa-38  1:05.00         NS  
 -- Dibley, Allison           52 Walnut Creek Mas-38  1:22.34         NS  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.04   5/10/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 29.35  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     32.00      31.46  
  2 Glassman, Lucille         50 Fremont Hills Ma-38    35.00      33.30  
  3 Howard, Laura             52 Berkeley (Ca) Aq-38    35.16      34.74  
  4 Hafner, Hilary            53 Santa Rosa Maste-38    34.50      34.75  
  5 Dewey, Vicky              51 Walnut Creek Mas-38    34.00      35.36  
  6 McNamara, Kathleen        53 University of Sa-38    37.64      37.41  
  7 Applegarth, Nancy         51 Swymnut Masters-38     47.00      38.52  
  8 Campbell, Paula           50 Livermore Valley-38    41.42      39.36  
 -- Dibley, Allison           52 Walnut Creek Mas-38    52.85         NS  
 -- Oliver, April             52 North Bay Aquati-38    39.00         NS  
 -- Hill, Siobhan             52 Tuolumne County-38     55.00         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.29   4/27/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:03.24  12/31/2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:11.11    1:13.67  
  2 Hafner, Hilary            53 Santa Rosa Maste-38  1:15.00    1:14.27  
  3 Watters, Jennifer         53 El Cerrito Aquat-38  1:27.00    1:24.05  
  4 McNamara, Kathleen        53 University of Sa-38  1:23.10    1:26.71  
  5 Kaiser, Amy               54 University of Sa-38       NT    1:27.78  
 -- Dewey, Vicky              51 Walnut Creek Mas-38  1:15.00         NS  
 -- Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   1:20.00         NS  
 -- Glassman, Lucille         50 Fremont Hills Ma-38  1:15.00         NS  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
         PMS: P 33.38  12/31/2007 Leianne Cruittenden                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary            53 Santa Rosa Maste-38    36.50      36.73  
  2 Hunt, Allison             50 Unattached PC-38       38.69      37.61  
  3 Howard, Laura             52 Berkeley (Ca) Aq-38    37.75      37.82  
  4 Comacchio, Monique        50 Berkeley (Ca) Aq-38    38.00      38.30  
  5 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38    39.00      39.37  
  6 McVarish, Caitlin         53 Marin Pirates Ma-38    43.40      42.02  
  7 Indaco, Birgitta          54 Fremont Hills Ma-38    50.00      43.41  
  8 Schindler, Lisa           50 Club Hot Tub-38        48.75      48.10  
  9 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38        51.00      48.59  
 -- Hill, Siobhan             52 Tuolumne County-38   1:00.00         NS  
 -- Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38     39.00         NS  
 -- Dibley, Allison           52 Walnut Creek Mas-38    48.65         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:12.45  12/31/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glassman, Lucille         50 Fremont Hills Ma-38  1:21.00    1:18.77  
  2 Hafner, Hilary            53 Santa Rosa Maste-38  1:19.50    1:18.83  
  3 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38  1:29.00    1:26.39  
  4 Watters, Jennifer         53 El Cerrito Aquat-38  1:33.00    1:28.63  
  5 Indaco, Birgitta          54 Fremont Hills Ma-38  1:41.00    1:34.47  
 -- Dibley, Allison           52 Walnut Creek Mas-38  1:47.67         NS  
 -- Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   1:22.00         NS  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.70   5/11/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 27.81  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Laura             52 Berkeley (Ca) Aq-38    31.17      31.62  
  2 Brown, Claiborne          50 Fremont Hills Ma-38    32.28      31.72  
  3 Hunt, Allison             50 Unattached PC-38       33.69      31.80  
  4 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     33.00      32.79  
  5 Oliver, April             52 North Bay Aquati-38    34.00      33.18  
  6 Comacchio, Monique        50 Berkeley (Ca) Aq-38    36.00      34.52  
  7 Campbell, Paula           50 Livermore Valley-38    34.50      35.47  
  8 Kaiser, Amy               54 University of Sa-38       NT      38.47  
  9 McNamara, Kathleen        53 University of Sa-38    41.96      39.34  
 10 Indaco, Birgitta          54 Fremont Hills Ma-38    50.00      41.96  
 11 Loyd, Susan               54 Tuolumne County-38     50.00      48.38  
 -- Bennett, Pamela           54 Berkeley (Ca) Aq-38    33.00         NS  
 -- Hill, Siobhan             52 Tuolumne County-38     50.00         NS  
 -- Dornan, Gwen              50 University of Sa-38    34.00         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.17   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
         PMS: P 1:00.17    5/9/2013 Jill S. Hernandez                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loyd, Susan               54 Tuolumne County-38   2:00.00    1:55.46  
 -- Hill, Siobhan             52 Tuolumne County-38   1:50.00         NS  
 -- Brown, Claiborne          50 Fremont Hills Ma-38  1:13.72         NS  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:02.18   4/28/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:05.48  12/31/2005 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howard, Laura             52 Berkeley (Ca) Aq-38  1:13.10    1:14.87  
  2 Hunt, Allison             50 Unattached PC-38     1:13.69    1:14.96  
  3 Comacchio, Monique        50 Berkeley (Ca) Aq-38  1:19.00    1:16.30  
  4 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38  1:20.00    1:18.48  
  5 Campbell, Paula           50 Livermore Valley-38  1:23.24    1:23.43  
  6 McNamara, Kathleen        53 University of Sa-38  1:26.37    1:27.80  
  7 Applegarth, Nancy         51 Swymnut Masters-38   1:55.00    1:28.52  
  8 Loyd, Susan               54 Tuolumne County-38   1:50.00    1:44.13  
  9 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38      1:50.00    1:44.90  
 -- Kaiser, Amy               54 University of Sa-38       NT         NS  
 -- Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:11.00         NS  
 -- Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   1:15.00         NS  
 -- Hill, Siobhan             52 Tuolumne County-38   1:20.00         NS  
 -- Hafner, Hilary            53 Santa Rosa Maste-38  1:15.00         NS  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barb             56 Tamalpais Aquati-38    31.00      30.29  
  2 Ryner, Lisa               56 CoastSide Tiger-38     32.00      30.42  
  3 Ogilvie, Carol            58 University of Sa-38    32.00      30.66  
  4 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38    32.50      33.92  
  5 Piel, Mary                58 Swymnut Masters-38     38.00      35.76  
 -- Palmer, Teddy Colleen     59 Oakwood Athletic-38    37.32         NS  
 -- Harryman, Roberta         58 Fremont Hills Ma-38    40.83         NS  
 -- Hayes-Rupp, Cynthia       56 Rolling Hills Mu-38    30.85         NS  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.72  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  1:07.12    1:05.72  
  2 Ryner, Lisa               56 CoastSide Tiger-38   1:15.00    1:06.72  
  3 Wheeler, Barb             56 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:06.93  
  4 Quinn, Phyllis            58 The Olympic Club-38  1:11.39    1:11.80  
  5 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38  1:11.00    1:12.47  
  6 Mothersill, Jane          57 Swymnut Masters-38   1:20.00    1:15.06  
  7 Piel, Mary                58 Swymnut Masters-38   1:27.00    1:19.94  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.88   3/28/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Veloso, Lolita            57 San Diego Swim M-44    39.30      37.63  
  2 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38    36.79      38.18  
  3 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38    38.50      40.12  
  4 Appel, Pam                56 Walnut Creek Mas-38    41.16      41.50  
  5 Harryman, Roberta         58 Fremont Hills Ma-38    47.93      46.88  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.65  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  1:24.84    1:23.71  
  2 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38  1:24.10    1:25.80  
  3 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38  1:24.00    1:28.00  
  4 Appel, Pam                56 Walnut Creek Mas-38  1:33.43    1:33.44  
 -- Veloso, Lolita            57 San Diego Swim M-44  1:26.00         NS  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
         PMS: P 35.60  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barb             56 Tamalpais Aquati-38    40.00      38.66  
  2 Hayes-Rupp, Cynthia       56 Rolling Hills Mu-38    39.41      40.08  
  3 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38    41.70      42.08  
  4 Appel, Pam                56 Walnut Creek Mas-38    49.40      49.34  
  5 Harryman, Roberta         58 Fremont Hills Ma-38    58.00      53.45  
 -- Nash, Betsy               58 Ladera Oaks Mast-38    41.67         NS  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.91   5/13/2011 LISA BENNETT                               
         PMS: P 1:19.46   3/28/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barb             56 Tamalpais Aquati-38  1:30.00    1:24.93  
  2 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38  1:31.77    1:31.16  
  3 Mothersill, Jane          57 Swymnut Masters-38   1:34.00    1:33.05  
  4 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  1:40.45    1:33.97  
  5 Appel, Pam                56 Walnut Creek Mas-38  1:49.44    1:47.28  
 -- Nash, Betsy               58 Ladera Oaks Mast-38  1:33.00         NS  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.45   5/11/2013 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 28.20   4/10/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogilvie, Carol            58 University of Sa-38    36.00      34.89  
  2 Veloso, Lolita            57 San Diego Swim M-44    37.00      37.40  
  3 Appel, Pam                56 Walnut Creek Mas-38    41.25      39.71  
  4 Quinn, Phyllis            58 The Olympic Club-38    39.00      40.67  
  5 Piel, Mary                58 Swymnut Masters-38   1:00.00      46.69  
 -- Palmer, Teddy Colleen     59 Oakwood Athletic-38    45.63         NS  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.31  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  1:23.90    1:18.29  
 -- Palmer, Teddy Colleen     59 Oakwood Athletic-38  1:48.60         NS  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:05.21  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ogilvie, Carol            58 University of Sa-38  1:22.00    1:19.78  
  2 Wheeler, Barb             56 Tamalpais Aquati-38  1:25.00    1:19.90  
  3 Neville, Cathy            56 San Diego Swim M-44  1:20.26    1:20.11  
  4 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38  1:21.91    1:22.63  
 -- Harryman, Roberta         58 Fremont Hills Ma-38  1:54.00         NS  
 -- Veloso, Lolita            57 San Diego Swim M-44  1:23.00         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.57   4/21/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 26.57  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha         64 Walnut Creek Mas-38    32.43      31.93  
  2 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38    37.40      36.10  
  3 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38        NT      36.67  
  4 Stanton, Susan            61 Manatee Aquatic-38     45.00      41.27  
  5 Gloystein, Linda          61 Rolling Hills Mu-38    44.00      42.40  
 -- Eisenman, Judy            60 Tamalpais Aquati-38    30.99         NS  
 -- Arrigoni, Dianne          61 Rolling Hills Mu-38    33.20         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 56.45  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   1:12.00    1:08.64  
  2 Hepworth, Linda           60 Rolling Hills Mu-38  1:18.00    1:12.21  
  3 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38   1:27.30    1:19.84  
  4 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38  1:36.00    1:24.38  
  5 Stanton, Susan            61 Manatee Aquatic-38   1:35.00    1:31.44  
  6 Beery, Barbara            62 Manatee Aquatic-38   2:00.00    1:45.11  
  7 Melamed, Ann              61 University of Sa-38  2:21.10    2:22.02  
 -- Arrigoni, Dianne          61 Rolling Hills Mu-38  1:20.21         NS  
 -- De Moss, Sally            61 North Bay Aquati-38  1:10.00         NS  
 -- Eisenman, Judy            60 Tamalpais Aquati-38  1:07.00         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.72   5/10/2013 LAURA VAL                                    
         PMS: P 29.72    5/9/2013 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38     40.00      37.95  
  2 Hepworth, Linda           60 Rolling Hills Mu-38    39.62      39.28  
  3 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38     49.10      44.09  
  4 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38    50.00      45.27  
  5 Taub, Pamela              63 Walnut Creek Mas-38  1:07.00    1:02.74  
 -- Eisenman, Judy            60 Tamalpais Aquati-38    38.99         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.72   5/12/2013 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:03.72    5/9/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:05.77  
  2 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38   1:49.00    1:33.70  
  3 Beery, Barbara            62 Manatee Aquatic-38   2:15.00    2:02.51  
  4 Taub, Pamela              63 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:15.44  
 -- De Moss, Sally            61 North Bay Aquati-38  1:20.00         NS  
 -- Melamed, Ann              61 University of Sa-38  2:34.32         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.09   5/10/2013 MELINDA WOLFF                                
         PMS: P 38.27  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha         64 Walnut Creek Mas-38    41.77      40.32  
  2 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38     44.00      42.94  
  3 Hepworth, Linda           60 Rolling Hills Mu-38    47.70      47.40  
 -- Eisenman, Judy            60 Tamalpais Aquati-38    43.91         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:18.75   4/13/2012 DEB WALKER                                 
         PMS: P 1:23.80  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha         64 Walnut Creek Mas-38  1:32.83    1:30.86  
  2 Gloystein, Linda          61 Rolling Hills Mu-38  2:10.00    2:00.88  
 -- Beery, Barbara            62 Manatee Aquatic-38   2:15.00         DQ  
 -- Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38        NT         NS  
 -- Eisenman, Judy            60 Tamalpais Aquati-38  1:37.83         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.14   5/11/2013 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 29.38  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38    32.00      29.28P 
  2 Stanton, Susan            61 Manatee Aquatic-38     53.00      49.05  
  3 Taub, Pamela              63 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:06.01  
 -- Arrigoni, Dianne          61 Rolling Hills Mu-38    44.15         NS  
 -- De Moss, Sally            61 North Bay Aquati-38    35.00         NS  
 -- Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38     38.80         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:04.27   4/27/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.27  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:05.02  
  2 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   1:22.00    1:19.74  
  3 Stanton, Susan            61 Manatee Aquatic-38   2:01.00    1:54.70  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:07.60   5/18/2013 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:07.60   5/18/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                62 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:07.81  
  2 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   1:21.00    1:20.26  
  3 Alexander, Martha         64 Walnut Creek Mas-38  1:23.17    1:22.42  
  4 Hepworth, Linda           60 Rolling Hills Mu-38  1:28.17    1:26.27  
  5 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38   1:49.40    1:35.30  
  6 Stanton, Susan            61 Manatee Aquatic-38   2:01.00    1:52.50  
  7 Taub, Pamela              63 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:20.05  
 -- De Moss, Sally            61 North Bay Aquati-38  1:25.00         NS  
 -- Melamed, Ann              61 University of Sa-38  2:40.78         NS  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28.94   5/12/2013 DIANN UUSTAL                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Caso, Susie               67 Manatee Aquatic-38     39.78      39.01  
  2 Coholan, Annette          65 Rolling Hills Mu-38    45.00      39.67  
  3 Garretson, Ruth           68 Tuolumne County-38     48.15      42.19  
  4 Cafferata, Gail           65 Chico Masters Sw-38    55.00      44.82  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   3/31/2012 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:05.39    5/4/2013 Ruth Y. Shaps                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coholan, Annette          65 Rolling Hills Mu-38  1:35.00    1:28.64  
  2 Garretson, Ruth           68 Tuolumne County-38   1:49.88    1:36.70  
  3 Cafferata, Gail           65 Chico Masters Sw-38  2:00.00    1:38.45  
  4 Heuga, Maureen            69 Walnut Creek Mas-38  1:50.50    1:48.03  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 33.16   5/10/2013 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 36.87    4/5/2013 Ruth Y. Shaps                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie             66 Rolling Hills Mu-38    43.00      44.97  
  2 Garretson, Ruth           68 Tuolumne County-38     53.58      46.66  
  3 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38    46.51      48.10  
  4 Campbell, Martha          65 University of Sa-38    53.14      52.91  
  5 Chaitkin, Lauren          69 University of Sa-38    55.00      53.47  
  6 Heuga, Maureen            69 Walnut Creek Mas-38  1:05.20    1:04.14  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.27   5/12/2013 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:22.54    4/5/2013 Ruth Y. Shaps                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth           68 Tuolumne County-38   1:58.93    1:42.61  
  2 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38  1:44.60    1:46.89  
 -- Campbell, Martha          65 University of Sa-38  1:51.76         NS  
 -- Tevis, Maggie             66 Rolling Hills Mu-38  1:40.00         NS  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 38.83  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38    43.15      41.59  
  2 Coholan, Annette          65 Rolling Hills Mu-38    58.00      49.48  
  3 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38    50.38      49.97  
  4 Caso, Susie               67 Manatee Aquatic-38     50.20      52.23  
  5 Tevis, Maggie             66 Rolling Hills Mu-38    50.00      54.32  
  6 Cafferata, Gail           65 Chico Masters Sw-38  1:00.00      57.20  
  7 Heuga, Maureen            69 Walnut Creek Mas-38  1:13.00    1:14.86  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:25.66  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  1:38.20    1:33.46  
  2 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38  1:50.50    1:48.46  
  3 Caso, Susie               67 Manatee Aquatic-38   1:52.00    1:55.62  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.65  10/22/2011 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 33.89    4/3/2011 Diana Todd                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38    42.10      40.68  
  2 Tevis, Maggie             66 Rolling Hills Mu-38    45.00      46.32  
  3 Garretson, Ruth           68 Tuolumne County-38     53.11      47.29  
  4 Chaitkin, Lauren          69 University of Sa-38    51.00      52.63  
  5 Campbell, Martha          65 University of Sa-38    58.17      54.42  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:15.04    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:18.91    5/1/2011 Diana Todd                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  1:39.30    1:32.15  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:12.91  10/22/2011 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:19.09    5/4/2013 Ruth Y. Shaps                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  1:35.25    1:28.45  
  2 Hornof, Kristine          66 Davis Aquatic Ma-38  1:50.48    1:42.48  
  3 Tevis, Maggie             66 Rolling Hills Mu-38  1:50.00    1:42.77  
  4 Caso, Susie               67 Manatee Aquatic-38   1:46.00    1:47.39  
  5 Campbell, Martha          65 University of Sa-38  2:00.75    2:01.32  
  6 Heuga, Maureen            69 Walnut Creek Mas-38  2:20.45    2:16.58  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 31.05  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38     38.00      37.65  
  2 Long, Anne B              72 University of Sa-38    45.00      46.69  
  3 Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38    44.00      50.74  
  4 White, Susan              71 Tuolumne County-38     53.56      52.68  
 -- Hartshorn, Catherine      71 Streamliners-38           NT         NS  
 -- Barcos, Kathleen          70 Menlo Masters Ak-38    52.00         NS  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:09.79  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38   1:25.00    1:23.43  
  2 Long, Anne B              72 University of Sa-38  1:31.25    1:35.50  
  3 Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38  1:58.00    1:52.67  
  4 Rose, Polly               71 University of Sa-38  2:55.00    2:28.35  
 -- Barcos, Kathleen          70 Menlo Masters Ak-38  1:50.00         NS  
 -- Carroll, Glenda           70 Tamalpais Aquati-38  1:38.72         NS  
 -- Hartshorn, Catherine      71 Streamliners-38           NT         NS  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 40.21  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38     48.00      47.48  
  2 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  1:00.00      53.00  
  3 White, Susan              71 Tuolumne County-38     57.00      56.08  
  4 Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38    56.00      59.33  
 -- Hartshorn, Catherine      71 Streamliners-38           NT         NS  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:21.68   4/13/2013 JOY WARD                                   
         PMS: P 1:32.99  12/31/1994 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38   1:45.00    1:41.69  
  2 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  2:10.00    1:50.77  
  3 White, Susan              71 Tuolumne County-38   2:08.44    2:04.56  
  4 Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38  2:09.00    2:06.54  
 -- Rose, Polly               71 University of Sa-38  2:58.00         NS  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 42.89  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  1:00.00      50.24  
 -- Carroll, Glenda           70 Tamalpais Aquati-38    54.00         NS  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:26.77   4/29/2011 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:32.12  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  2:15.00    1:50.70  
  2 Long, Anne B              72 University of Sa-38  2:02.00    2:04.39  
 -- Carroll, Glenda           70 Tamalpais Aquati-38  1:55.00         NS  
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.06  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan              71 Tuolumne County-38   1:04.62      58.87  
  2 Long, Anne B              72 University of Sa-38  1:00.00    1:00.88  
 -- Barcos, Kathleen          70 Menlo Masters Ak-38  2:00.00         NS  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:27.74  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan              71 Tuolumne County-38   2:17.28    2:08.66  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:21.97  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg          71 Manatee Aquatic-38   1:42.00    1:40.23  
  2 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  2:05.00    1:47.65  
  3 Long, Anne B              72 University of Sa-38  2:03.00    1:53.43  
 -- Ackerman, Dolly           72 Walnut Creek Mas-38  2:55.00         DQ  
 -- Carroll, Glenda           70 Tamalpais Aquati-38  1:55.00         NS  
 -- Barcos, Kathleen          70 Menlo Masters Ak-38  2:30.00         NS  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.57  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  79 Menlo Masters Ak-38    48.00      43.79  
  2 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38     52.00      48.89  
  3 Haworth, Joyce            76 Walnut Creek Mas-38    53.00      51.20  
  4 Wivell, Toni              77 Tuolumne County-38     57.25    1:01.23  
  5 Fasbender, Alice J        75 San Mateo Master-38  1:10.00    1:04.10  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:20.83  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  79 Menlo Masters Ak-38  1:50.00    1:41.09  
  2 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   2:10.00    1:53.48  
  3 Wivell, Toni              77 Tuolumne County-38   2:01.60    2:13.56  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 41.40  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  79 Menlo Masters Ak-38    55.00      48.40  
  2 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   1:10.00    1:00.98  
  3 Haworth, Joyce            76 Walnut Creek Mas-38  1:02.68    1:02.10  
  4 Fasbender, Alice J        75 San Mateo Master-38  1:15.00    1:07.86  
  5 Wivell, Toni              77 Tuolumne County-38   1:15.19    1:14.20  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:27.70   4/15/2011 NANCY BROWN                                
         PMS: P 1:30.69  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  79 Menlo Masters Ak-38  2:00.00    1:48.56  
  2 Haworth, Joyce            76 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:11.16  
  3 Tegner, Thyra             78 Almaden Masters-38   2:38.00    2:23.41  
  4 Fasbender, Alice J        75 San Mateo Master-38  2:40.00    2:32.56  
  5 Wivell, Toni              77 Tuolumne County-38   2:38.86    2:33.22  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
         PMS: P 45.62  12/31/2006 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce            76 Walnut Creek Mas-38  1:00.60      57.95  
  2 Fasbender, Alice J        75 San Mateo Master-38  1:20.00    1:17.19  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:37.04  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flesh, Anice              77 Swymnut Masters-38   2:30.00    2:09.03  
  2 Haworth, Joyce            76 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    2:11.19  
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 44.32  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flesh, Anice              77 Swymnut Masters-38   1:10.00    1:02.59  
  2 Wivell, Toni              77 Tuolumne County-38   1:45.31    1:49.11  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
         PMS: P 37.11  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         81 Rinconada Master-38    45.39      44.44  
 -- Bensu, Janet              81 University of Sa-38    55.29         NS  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
         PMS: P 1:24.09  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               83 Walnut Creek Mas-38  1:46.00    1:46.42  
  2 Bensu, Janet              81 University of Sa-38  2:02.56    2:01.29  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
         PMS: P 45.16  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         81 Rinconada Master-38    56.54      57.76  
  2 Bensu, Janet              81 University of Sa-38  1:14.00    1:14.76  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 48.29   2/12/2011 ANN HIRSCH                                   
         PMS: P 48.29   2/12/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               83 Walnut Creek Mas-38    52.00      52.10  
  2 Callison, Barbara         81 Rinconada Master-38    56.13      58.60  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:46.69   3/12/2011 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:46.69   3/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               83 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    1:57.27  
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                            
         PMS: P 55.10   4/10/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara         81 Rinconada Master-38    56.62      53.04P 
  2 Hirsch, Ann               83 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      55.78  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:44.34   4/19/2009 NAN BOHL                                   
         PMS: P 1:46.52   3/27/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann               83 Walnut Creek Mas-38  1:56.00    1:53.52  
  2 Callison, Barbara         81 Rinconada Master-38  1:59.96    1:58.99  
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 41.21    3/9/2013 BETTY RUSS                                   
         PMS: P 42.36  12/31/2009 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      85 University of Sa-38  1:05.40    1:08.74  
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 46.77    2/9/2013 BETTY LORENZI                                
         PMS: P 52.22  12/31/2002 Marjorie Sharpe                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      85 University of Sa-38  1:15.30    1:20.76  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.36   4/28/2012 JOSH SCHNEIDER                               
         PMS: P 20.35   1/24/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saeta, Andrew             22 The Olympic Club-38    21.10      21.22  
  2 Krautkramer, Tristan      24 University of Sa-38    22.00      23.51  
  3 Schempp, Schempp          24 Club Hot Tub-38        25.70      25.64  
  4 Medeiros, Michael         21 University of Sa-38    27.50      26.83  
 -- Hammond, Brian            22 Santa Clara Swim-38    21.78         NS  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.59   12/1/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 43.77  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Kevin           23 The Olympic Club-38    47.00      47.06  
  2 Saeta, Andrew             22 The Olympic Club-38    46.95      48.78  
  3 Krautkramer, Tristan      24 University of Sa-38    50.50      50.70  
  4 Hammond, Brian            22 Santa Clara Swim-38    48.14      51.38  
  5 Rossbach, Alex            23 Davis Aquatic Ma-38    58.00      52.25  
  6 Schempp, Schempp          24 Club Hot Tub-38        55.31      55.70  
  7 Sandoval, Joey P          23 University of Sa-38  1:20.00    1:05.53  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.33   5/10/2013 ANDREW ELLIOTT                               
         PMS: P 24.06  12/31/2009 Patrick Ota                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saeta, Andrew             22 The Olympic Club-38    24.80      23.76P 
  2 Ferguson, Kevin           23 The Olympic Club-38    25.00      24.77  
  3 Medeiros, Michael         21 University of Sa-38    31.30      32.14  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.36  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 50.72  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saeta, Andrew             22 The Olympic Club-38    52.21      52.89  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.87   4/27/2012 NELSON WESTBY                                
         PMS: P 24.98  12/31/2009 Rick Eddy                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferguson, Kevin           23 The Olympic Club-38    28.00      27.42  
  2 Schempp, Schempp          24 Club Hot Tub-38        33.00      32.38  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 54.45   4/28/2012 NELSON WESTBY                                
         PMS: P 54.65  12/31/2006 Gary Marshall                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simoni, Evan V            24 The Olympic Club-38  1:01.10    1:01.04  
  2 Hammond, Brian            22 Santa Clara Swim-38    59.88    1:06.19  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.45   4/27/2012 TIMOTHY PHILLIPS                             
         PMS: P 22.64  12/31/1995 Ed Riddle                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Medeiros, Michael         21 University of Sa-38    32.15      29.01  
  2 Schempp, Schempp          24 Club Hot Tub-38        29.43      29.14  
  3 Sandoval, Joey P          23 University of Sa-38    45.00      36.40  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 46.65  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 49.03  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simoni, Evan V            24 The Olympic Club-38    55.55      54.15  
  2 Rossbach, Alex            23 Davis Aquatic Ma-38  1:04.00      57.58  
  3 Krautkramer, Tristan      24 University of Sa-38    58.00    1:01.48  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNEIR                               
         PMS: P 51.56    5/9/2013 Alex D. Cushing                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Simoni, Evan V            24 The Olympic Club-38    55.55      54.45  
  2 Schempp, Schempp          24 Club Hot Tub-38      1:05.00    1:05.26  
  3 Medeiros, Michael         21 University of Sa-38  1:07.72    1:07.60  
  4 Sandoval, Joey P          23 University of Sa-38  1:35.00    1:18.60  
 -- Rossbach, Alex            23 Davis Aquatic Ma-38  1:00.00         NS  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67   2/13/2010 F BOUSQUET                                   
         PMS: P 20.80    5/9/2013 Christopher Talbott                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Jackson             26 University of Sa-38    21.99      21.93  
  2 Vizcarra, Nathan          26 University of Sa-38    23.20      22.54  
  3 Boehringer, Karl G        28 University of Sa-38    23.12      22.89  
  4 Wensley, Ryan             27 University of Sa-38    23.00      23.19  
  5 Hartman, Joshua           28 Bay Masters-38         26.50      24.24  
  6 Friel, Daniel             26 San Francisco Ts-38    23.86      24.64  
  7 Lyle, Chris               28 Richmond Plunge-38     24.00      25.20  
  8 Tauber, Peter             28 Manatee Aquatic-38        NT      26.09  
  9 Glovin, Joshua            29 Richmond Plunge-38     29.00      27.31  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.13   12/7/2013 DARIAN TOWNSEND                              
         PMS: P 42.58   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullen, Gary John         27 Santa Clara Swim-38    50.00      48.37  
  2 Vizcarra, Nathan          26 University of Sa-38    51.00      48.98  
  3 Lowdermilk, Casey         29 University of Sa-38    53.00      49.54  
  4 Benoit, Matthew           26 The Olympic Club-38    52.00      50.01  
  5 Wensley, Ryan             27 University of Sa-38    51.00      50.55  
  6 Eilath, Adam              26 University of Sa-38    49.00      50.93  
  7 Boehringer, Karl G        28 University of Sa-38    54.00      51.36  
  8 Erwin, Daniel             29 University of Sa-38    51.99      52.46  
  9 Accornero, Kyle           25 Fremont Hills Ma-38    51.92      52.97  
 10 Hartman, Joshua           28 Bay Masters-38         59.00      53.54  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 23.09  12/31/2000 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wang, Jackson             26 University of Sa-38    27.00      25.78  
  2 Lowdermilk, Casey         29 University of Sa-38    25.00      26.40  
  3 Boehringer, Karl G        28 University of Sa-38    27.54      27.25  
  4 Lyle, Chris               28 Richmond Plunge-38     28.00      28.31  
  5 Friel, Daniel             26 San Francisco Ts-38    30.00      28.73  
  6 Rosenfeld, Benjamin       27 Bay Masters-38         29.00      29.77  
  7 Tauber, Peter             28 Manatee Aquatic-38        NT      31.14  
  8 Allen, Kaleb              26 Menlo Masters Ak-38       NT      33.39  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 49.17   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erwin, Daniel             29 University of Sa-38    58.65    1:00.31  
  2 Lyle, Chris               28 Richmond Plunge-38   1:05.00    1:01.90  
  3 Allen, Kaleb              26 Menlo Masters Ak-38       NT    1:14.51  
 -- Accornero, Kyle           25 Fremont Hills Ma-38  1:03.22         NS  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 25.49  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boehringer, Karl G        28 University of Sa-38    28.55      28.34  
  2 Naylor, Jack              28 Swymnut Masters-38     30.50      30.63  
  3 Friel, Daniel             26 San Francisco Ts-38    30.11      30.66  
  4 Sheth, Rushi              26 Santa Clara Swim-38    36.25      34.99  
  5 Allen, Kaleb              26 Menlo Masters Ak-38       NT      37.16  
  6 Reynau, Moana             28 Lap Dogs-38            50.00      40.09  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 54.30  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lentz, Graham             29 The Olympic Club-38  1:03.00    1:00.57  
  2 Benoit, Matthew           26 The Olympic Club-38  1:05.00    1:02.03  
  3 Naylor, Jack              28 Swymnut Masters-38   1:07.59    1:07.35  
  4 Hartman, Joshua           28 Bay Masters-38       1:25.00    1:13.21  
  5 Accornero, Kyle           25 Fremont Hills Ma-38  1:10.00    1:15.44  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.11  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
         PMS: P 22.34  12/31/2012 Brett Bannan	                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullen, Gary John         27 Santa Clara Swim-38    24.00      24.25  
  2 Boehringer, Karl G        28 University of Sa-38    25.00      24.56  
  3 Lentz, Graham             29 The Olympic Club-38    25.00      24.88  
  4 Benoit, Matthew           26 The Olympic Club-38    26.00      24.93  
  5 Rosenfeld, Benjamin       27 Bay Masters-38         27.00      26.16  
  6 Friel, Daniel             26 San Francisco Ts-38    25.96      26.45  
  7 Lyle, Chris               28 Richmond Plunge-38     30.00      27.28  
  8 Tauber, Peter             28 Manatee Aquatic-38        NT      29.09  
  9 Glovin, Joshua            29 Richmond Plunge-38     31.00      30.67  
 10 Sheth, Rushi              26 Santa Clara Swim-38    29.00      31.36  
 -- Eilath, Adam              26 University of Sa-38    24.00         NS  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 45.32  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
         PMS: P 48.07   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Accornero, Kyle           25 Fremont Hills Ma-38  1:00.00      59.95  
  2 Tauber, Peter             28 Manatee Aquatic-38        NT    1:07.83  
 -- Eilath, Adam              26 University of Sa-38    55.00         NS  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 50.99  12/31/2012 John W Dorr		                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vizcarra, Nathan          26 University of Sa-38    58.96      56.80  
  2 Naylor, Jack              28 Swymnut Masters-38   1:05.43    1:03.08  
  3 Tauber, Peter             28 Manatee Aquatic-38        NT    1:09.85  
  4 Allen, Kaleb              26 Menlo Masters Ak-38       NT    1:12.74  
 -- Erwin, Daniel             29 University of Sa-38    59.55         NS  
 -- Wensley, Ryan             27 University of Sa-38  1:00.00         NS  
 -- Accornero, Kyle           25 Fremont Hills Ma-38  1:05.00         NS  
 -- Sheth, Rushi              26 Santa Clara Swim-38  1:10.28         NS  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.65   1/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                            
         PMS: P 20.59  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gimbutis, Rolandas        32 El Cerrito Aquat-38    21.99      22.06  
  2 Burrows, Aaron            32 Menlo Masters Ak-38    24.43      24.63  
  3 Burnett, Nick             32 University of Sa-38    26.50      26.15  
  4 Habberstad, Luke          33 San Francisco Ts-38    31.00      26.47  
  5 LeCount, Brendon          34 Rolling Hills Mu-38    35.00      30.12  
  6 Saito, Blaine G           32 San Francisco Ts-38    35.00      32.17  
 -- Winner, Martin            32 Swymnut Masters-38     26.00         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
         PMS: P 45.16  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent            33 The Olympic Club-38    48.50      47.85  
  2 Gimbutis, Rolandas        32 El Cerrito Aquat-38    49.99      48.38  
  3 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38    53.00      52.68  
  4 Mellinger, Jeff           34 Walnut Creek Mas-38    54.50      53.85  
  5 Winner, Martin            32 Swymnut Masters-38   1:00.00      56.09  
  6 Forlee, Sherwood          34 Temescal Aquatic-38       NT      56.19  
  7 Fillmore, Andy            32 San Francisco Ts-38  1:01.14      56.96  
  8 Habberstad, Luke          33 San Francisco Ts-38  1:15.00    1:02.10  
  9 Saito, Blaine G           32 San Francisco Ts-38  1:20.00    1:09.40  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.64   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 23.42  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38    28.00      27.43  
  2 Lau, Austin               30 Burlingame Aquat-38    30.00      28.43  
 -- Holsman, Trent            33 The Olympic Club-38    26.32         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.93   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 50.74  12/31/2001 Lance Bohlamn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38    59.00      59.21  
  2 Lau, Austin               30 Burlingame Aquat-38  1:05.00    1:01.41  
  3 Fillmore, Andy            32 San Francisco Ts-38  1:04.14    1:04.68  
  4 Burrows, Aaron            32 Menlo Masters Ak-38  1:08.22    1:06.21  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.84   4/30/2011 ED MOSES                                     
         PMS: P 25.88  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeCount, Brendon          34 Rolling Hills Mu-38    47.60      40.54  
  2 Saito, Blaine G           32 San Francisco Ts-38  1:00.00      41.52  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
         PMS: P 56.58  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent            33 The Olympic Club-38  1:08.47    1:04.09  
  2 Burrows, Aaron            32 Menlo Masters Ak-38  1:11.10    1:09.52  
  3 Fillmore, Andy            32 San Francisco Ts-38  1:12.14    1:09.55  
  4 Forlee, Sherwood          34 Temescal Aquatic-38       NT    1:12.33  
  5 LeCount, Brendon          34 Rolling Hills Mu-38  1:39.73    1:30.07  
  6 Saito, Blaine G           32 San Francisco Ts-38  2:00.00    1:34.87  
 -- Mellinger, Jeff           34 Walnut Creek Mas-38  1:13.30         NS  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 22.66  12/31/1989 Robert Placak                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gimbutis, Rolandas        32 El Cerrito Aquat-38    23.43      23.98  
  2 Holsman, Trent            33 The Olympic Club-38    24.22      24.39  
  3 Helfrich, Griffith        30 Marin Pirates Ma-38    27.50      24.76  
  4 Lau, Austin               30 Burlingame Aquat-38    28.00      26.91  
  5 Winner, Martin            32 Swymnut Masters-38     28.00      27.78  
  6 Burnett, Nick             32 University of Sa-38    27.98      28.59  
  7 Habberstad, Luke          33 San Francisco Ts-38    38.00      30.83  
 -- Burrows, Aaron            32 Menlo Masters Ak-38    30.40         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 49.52    5/1/2011 Adam Conway                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helfrich, Griffith        30 Marin Pirates Ma-38    58.00      54.97  
  2 Lau, Austin               30 Burlingame Aquat-38  1:01.00      59.52  
  3 Fillmore, Andy            32 San Francisco Ts-38  1:07.14    1:06.75  
  4 Burnett, Nick             32 University of Sa-38  1:04.54    1:06.99  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 49.81   4/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                            
         PMS: P 49.75  12/31/2012 Jeff Natalizio	                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helfrich, Griffith        30 Marin Pirates Ma-38  1:04.00      57.34  
  2 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38    59.00      58.72  
  3 Lau, Austin               30 Burlingame Aquat-38  1:03.00    1:00.58  
  4 Fillmore, Andy            32 San Francisco Ts-38  1:04.14    1:03.02  
  5 Habberstad, Luke          33 San Francisco Ts-38  1:25.00    1:10.71  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, David               38 Unattached PC-38       23.00      22.77  
  2 Roat, Christopher         39 Stanford Masters-38    23.00      23.02  
  3 Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38    24.00      23.25  
  4 Salomaa, Jari             35 San Francisco Ts-38       NT      23.70  
  4 Wood, Andy                36 Southern Califor-33    23.00      23.70  
  6 Donlon, Kevin             35 University of Sa-38    25.55      24.71  
  7 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38    25.79      25.01  
  8 Franjieh, Paul            37 Swymnut Masters-38     28.50      26.55  
  9 Sullivan, Sean            35 Santa Rosa Maste-38    27.90      26.60  
 10 Hallenbeck, Tim           36 Burlingame Aquat-38    32.67      30.77  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
         PMS: P 46.06  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, David               38 Unattached PC-38       50.00      50.41  
  2 Nisenbaum, Adam           36 Temescal Aquatic-38    51.53      50.72  
  3 Conway, Adam              35 Tri Valley Maste-38    50.00      51.05  
  4 Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38    54.00      51.06  
  5 Roat, Christopher         39 Stanford Masters-38    50.00      51.40  
  6 Wood, Andy                36 Southern Califor-33    50.00      52.62  
  7 Salomaa, Jari             35 San Francisco Ts-38       NT      52.76  
  8 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38    57.60      55.69  
  9 Donlon, Kevin             35 University of Sa-38    57.00      57.21  
 10 Sullivan, Sean            35 Santa Rosa Maste-38  1:01.00      58.68  
 11 Mustiazza, Oleg           35 San Mateo Master-38  1:03.98    1:05.71  
 12 Hallenbeck, Tim           36 Burlingame Aquat-38  1:20.00    1:07.68  
 -- Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38   1:00.00         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 24.38  12/31/2007 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38    28.00      26.56  
  2 Sullivan, Sean            35 Santa Rosa Maste-38    37.16      36.94  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.81  12/31/2002 John Keppeler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabatini, Greg            38 Richmond Plunge-38   1:12.00    1:09.83  
 -- Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38   1:20.00         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.99  12/31/2000 Brian Scottoline                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franjieh, Paul            37 Swymnut Masters-38     39.00      35.30  
  2 Villescas, Anthony        35 San Francisco Ts-38       NT      35.74  
  3 Sullivan, Sean            35 Santa Rosa Maste-38    38.59      37.62  
  4 Hallenbeck, Tim           36 Burlingame Aquat-38    38.59      38.42  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.12   4/29/2011 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 58.76  12/31/2007 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nisenbaum, Adam           36 Temescal Aquatic-38  1:09.56    1:09.57  
  2 Villescas, Anthony        35 San Francisco Ts-38       NT    1:17.09  
  3 Sabatini, Greg            38 Richmond Plunge-38   1:15.00    1:18.74  
  4 Hallenbeck, Tim           36 Burlingame Aquat-38  1:27.65    1:20.31  
  5 Mustiazza, Oleg           35 San Mateo Master-38  1:26.35    1:29.15  
 -- Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38   1:20.00         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 23.37  12/31/2007 Dikan Rendic                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam              35 Tri Valley Maste-38    23.90      23.58  
  2 Nisenbaum, Adam           36 Temescal Aquatic-38    25.95      25.05  
  3 Salomaa, Jari             35 San Francisco Ts-38       NT      26.11  
  4 Matsumura, Naoki          37 Santa Clara Swim-38    27.00      26.85  
  5 Clark, Will               36 Santa Clara Swim-38    29.00      27.74  
  6 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38    28.86      27.99  
  7 Donlon, Kevin             35 University of Sa-38    31.00      30.36  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.35   1/15/2012 IGOR MARCHENKO                               
         PMS: P 51.60  12/31/1994 Robert Placak                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam              35 Tri Valley Maste-38    54.00      53.24  
  2 Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38    58.00      56.05  
  3 Clark, Will               36 Santa Clara Swim-38  1:00.00      59.20  
  4 Matsumura, Naoki          37 Santa Clara Swim-38  1:00.00    1:00.55  
  5 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38  1:08.33    1:04.32  
  6 Salomaa, Jari             35 San Francisco Ts-38       NT    1:05.04  
  7 Sabatini, Greg            38 Richmond Plunge-38   1:12.00    1:09.17  
 -- Bucy, John                35 University of Sa-38  1:25.00         NS  
 -- Solberg, Sean             35 Richmond Plunge-38   1:10.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.78  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cole, David               38 Unattached PC-38     1:00.00      58.48  
  2 Roat, Christopher         39 Stanford Masters-38  1:00.00    1:01.32  
  3 Wood, Andy                36 Southern Califor-33  1:00.00    1:03.41  
  4 Bentley, Orin             36 Marcia's Enthusi-38  1:09.98    1:05.88  
  5 Franjieh, Paul            37 Swymnut Masters-38   1:30.00    1:12.56  
 -- Villescas, Anthony        35 San Francisco Ts-38       NT         NS  
 -- Bucy, John                35 University of Sa-38  1:30.00         NS  
 -- Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38  1:00.00         NS  
 -- Salomaa, Jari             35 San Francisco Ts-38       NT         NS  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 21.78  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Douglas         42 Rolling Hills Mu-38    24.35      24.22  
  2 Virkus, Christopher       42 Club One in Peta-38    25.00      25.33  
  3 Prado, Manuel             41 Santa Cruz Maste-38    31.00      25.64  
  4 Yglesias, Willie          43 Unattached PC-38       28.20      28.02  
  5 Mai, Ping                 44 University of Sa-38    40.00      32.51  
  6 Turner, Jefferson         44 Swymnut Masters-38     35.00      33.23  
 -- Eklund, Markus            44 Tri Valley Maste-38    26.42         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 47.36  12/31/2002 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Matt               40 University of Sa-38    52.00      50.43  
  2 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38    53.90      53.16  
  3 Virkus, Christopher       42 Club One in Peta-38    56.00      55.72  
  4 Prado, Manuel             41 Santa Cruz Maste-38  1:05.00      56.12  
  5 Zajonc, Jason             40 Santa Rosa Maste-38    56.74      57.25  
  6 Raiff, Steve              44 Mountain View Ma-38  1:05.00      59.84  
  7 Mc Bride, Patrick         44 University of Sa-38    59.20      59.96  
  8 Shafer, Anthony           40 Swymnut Masters-38   1:15.00    1:00.00  
  9 Yglesias, Willie          43 Unattached PC-38     1:04.33    1:03.69  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.93  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38    27.90      27.31  
  2 Niemi, Matt               40 University of Sa-38    27.00      27.63  
  3 Prado, Manuel             41 Santa Cruz Maste-38    40.00      31.20  
  4 Eklund, Markus            44 Tri Valley Maste-38    33.65      32.62  
  5 Mc Bride, Patrick         44 University of Sa-38    37.00      34.68  
  6 Prodoehl, Jason           42 San Francisco Ts-38    40.00      38.18  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 51.87  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38    59.50      59.11  
  2 Raiff, Steve              44 Mountain View Ma-38  1:15.00    1:12.58  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.69   4/27/2012 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.67  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Matt               40 University of Sa-38    30.00      29.58  
  2 Erickson, Douglas         42 Rolling Hills Mu-38    30.90      30.27  
  3 Raiff, Steve              44 Mountain View Ma-38    34.00      32.90  
  4 Mc Bride, Patrick         44 University of Sa-38    33.90      33.81  
  5 Prado, Manuel             41 Santa Cruz Maste-38    41.00      34.96  
  6 Virkus, Christopher       42 Club One in Peta-38    36.00      35.11  
  7 Eklund, Markus            44 Tri Valley Maste-38    35.65      35.30  
  8 Mai, Ping                 44 University of Sa-38    50.00      41.41  
  9 Prodoehl, Jason           42 San Francisco Ts-38    48.00      44.40  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.79   4/28/2012 STEVE WEST                                   
         PMS: P 57.23  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Douglas         42 Rolling Hills Mu-38  1:10.00    1:09.07  
  2 Raiff, Steve              44 Mountain View Ma-38  1:12.00    1:11.03  
  3 Shafer, Anthony           40 Swymnut Masters-38   1:18.00    1:15.33  
  4 Prado, Manuel             41 Santa Cruz Maste-38  1:20.00    1:16.56  
  5 Prodoehl, Jason           42 San Francisco Ts-38  1:40.00    1:36.45  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.69  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38    26.60      26.47  
  2 Adji, T                   41 Santa Clara Swim-38    30.00      27.54  
  3 Erickson, Douglas         42 Rolling Hills Mu-38    28.20      27.99  
  4 Mc Bride, Patrick         44 University of Sa-38    29.27      29.33  
  5 Shafer, Anthony           40 Swymnut Masters-38     40.00      30.10  
  6 Yglesias, Willie          43 Unattached PC-38       29.68      30.50  
  7 Turner, Jefferson         44 Swymnut Masters-38     55.00      35.10  
  8 Prodoehl, Jason           42 San Francisco Ts-38    34.79      35.77  
  9 Mai, Ping                 44 University of Sa-38    44.00      37.02  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.73  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Adji, T                   41 Santa Clara Swim-38  1:03.00      59.77  
  2 Zajonc, Jason             40 Santa Rosa Maste-38  1:07.99    1:04.30  
  3 Mc Bride, Patrick         44 University of Sa-38  1:06.90    1:04.91  
  4 Yglesias, Willie          43 Unattached PC-38     1:15.83    1:16.55  
  5 Prodoehl, Jason           42 San Francisco Ts-38  1:22.82    1:26.86  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.58  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Niemi, Matt               40 University of Sa-38  1:02.00      57.98  
  2 Hale, Will                43 El Cerrito Aquat-38  1:00.00    1:00.20  
  3 Raiff, Steve              44 Mountain View Ma-38  1:12.00    1:07.45  
  4 Yglesias, Willie          43 Unattached PC-38     1:12.62    1:11.63  
 -- Erickson, Douglas         42 Rolling Hills Mu-38  1:04.36         NS  
 -- Eklund, Markus            44 Tri Valley Maste-38  1:15.00         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 De Boisblanc, Michael     46 Walnut Creek Mas-38    24.30      23.94  
  2 Rust, Stefan R            46 University of Sa-38    23.50      24.36  
  3 Reed, Robert              48 Swymnut Masters-38     26.00      27.09  
  4 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38    27.25      28.20  
  5 Colety, Brian             46 North Bay Aquati-38    28.00      29.12  
  6 Rosenbaum, Ken            48 Lap Dogs-38            30.00      29.77  
 -- Heaney, Michael           47 Walnut Creek Mas-38    26.00         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mortensen, Franz          49 Santa Clara Swim-38    54.00      51.78  
  2 De Boisblanc, Michael     46 Walnut Creek Mas-38    54.10      52.19  
  3 Bajet, Denis              46 Santa Clara Swim-38    53.00      53.32  
  4 Rust, Stefan R            46 University of Sa-38    53.00      53.35  
  5 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    55.94      54.95  
  6 Heaney, Michael           47 Walnut Creek Mas-38    58.00      56.22  
  7 McCarthy, John            47 Streamliners-38        58.49      58.25  
  8 Villa-Lovoz, Sean         46 Quick Silver Swi-38  1:00.00      58.42  
  9 Reed, Robert              48 Swymnut Masters-38     58.00      59.47  
 10 Lurie, Steven             47 Unattached PC-38     1:03.55    1:05.21  
 11 Rosenbaum, Ken            48 Lap Dogs-38          1:08.00    1:05.70  
 12 Avenell, Frank            45 Orinda Aquatic M-38  1:08.11    1:06.44  
 13 Kim, Joseph               45 University of Sa-38  1:15.00    1:07.25  
 14 Colety, Brian             46 North Bay Aquati-38  1:04.00    1:09.80  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.96   4/29/2012 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 26.44  12/31/1996 Andrew Mc Pherson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woehl, Bradley            45 CoastSide Tiger-38     30.99      30.32  
  2 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38    31.81      31.00  
  3 McCarthy, John            47 Streamliners-38        33.16      32.02  
 -- Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38    32.50         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 56.17  12/31/2010 Al Jaegers                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Woehl, Bradley            45 CoastSide Tiger-38   1:05.99    1:05.57  
  2 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  1:16.91    1:07.37  
  3 McCarthy, John            47 Streamliners-38      1:10.10    1:08.77  
  4 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38  1:05.79    1:08.99  
  5 Avenell, Frank            45 Orinda Aquatic M-38  1:18.67    1:21.71  
 -- Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38  1:08.77         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 27.65  12/31/2002 Lee Rider                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chappell, Matt            49 University of Sa-38    34.10      33.36  
  2 Reed, Robert              48 Swymnut Masters-38     35.00      34.02  
  3 Bauer, Kim                49 Marin Pirates Ma-38    34.51      34.59  
 -- Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38    34.50         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS: P 1:00.65  12/31/2003 Lee Rider                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  1:14.58    1:13.63  
  2 Reed, Robert              48 Swymnut Masters-38   1:18.00    1:13.77  
  3 Chappell, Matt            49 University of Sa-38  1:14.99    1:13.95  
  4 Bauer, Kim                49 Marin Pirates Ma-38  1:15.51    1:15.55  
  5 Avenell, Frank            45 Orinda Aquatic M-38  1:24.13    1:24.76  
  6 Kim, Joseph               45 University of Sa-38  1:45.00    1:35.80  
 -- Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38  1:14.50         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.00  12/31/2012 Matt Jones		                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bajet, Denis              46 Santa Clara Swim-38    27.00      25.84  
  2 De Boisblanc, Michael     46 Walnut Creek Mas-38    24.99      25.96  
  3 Rust, Stefan R            46 University of Sa-38    26.50      27.17  
  4 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38    30.21      29.98  
  5 Woehl, Bradley            45 CoastSide Tiger-38     29.99      30.42  
  6 Colety, Brian             46 North Bay Aquati-38    33.00      32.58  
  7 Lurie, Steven             47 Unattached PC-38       30.00      34.64  
  8 Rosenbaum, Ken            48 Lap Dogs-38            37.00      34.76  
  9 Kim, Joseph               45 University of Sa-38    45.00      37.59  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 52.96  12/31/2012 Matt Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bajet, Denis              46 Santa Clara Swim-38    58.00      57.48  
  2 De Boisblanc, Michael     46 Walnut Creek Mas-38  1:01.90      57.75  
  3 Rust, Stefan R            46 University of Sa-38    59.00    1:00.50  
  4 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  1:03.98    1:02.62  
 -- Avenell, Frank            45 Orinda Aquatic M-38  1:20.00         DQ  
 -- Colety, Brian             46 North Bay Aquati-38  1:15.00         NS  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 56.44  12/31/2009 Thomas Harvill                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rust, Stefan R            46 University of Sa-38  1:08.00    1:02.57  
  2 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  1:05.29    1:05.11  
  3 McCarthy, John            47 Streamliners-38      1:07.69    1:07.06  
  4 Reed, Robert              48 Swymnut Masters-38   1:12.00    1:07.28  
  5 Woehl, Bradley            45 CoastSide Tiger-38   1:12.99    1:08.01  
  6 Bauer, Kim                49 Marin Pirates Ma-38  1:09.51    1:11.16  
  7 Avenell, Frank            45 Orinda Aquatic M-38  1:14.34    1:13.45  
 -- Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38  1:07.00         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.36   4/29/2011 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kurt E            54 Santa Cruz Maste-38    24.00      23.71  
  2 James, John               51 Santa Rosa Maste-38    25.00      24.19  
  2 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    24.83      24.19  
  4 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38     25.50      24.92  
  5 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    25.12      25.07  
  6 Schumacher, Rick          50 Chattanooga Rive-15    25.00      25.49  
  7 Cook, Doug J              50 Walnut Creek Mas-38    28.00      25.72  
  8 Carlson, Eric             53 Streamliners-38        26.44      26.23  
  9 Woolf, Marlon             50 Swymnut Masters-38     28.00      26.26  
 10 Glenn, Dave               50 North Bay Aquati-38    27.40      27.12  
 11 Holtzman, Steven          50 Streamliners-38        27.50      27.15  
 12 Carlin, Kelly             51 Unattached PC-38       29.00      27.59  
 13 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    29.50      29.12  
 14 Rule, Steve               53 Swymnut Masters-38     35.00      30.93  
 -- Placak, Robert            54 Rcp Tiburon Mile-38    23.50         NS  
 -- Smallwood, Alan           54 Sebastopol Maste-38    27.00         NS  
 -- Ward, Michael             54 Swymnut Masters-38     31.00         NS  
 -- Fogg, Bj                  50 Unattached PC-38       27.00         NS  
 -- Thomas, Ken               52 CoastSide Tiger-38     28.50         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59   5/10/2009 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 49.08  12/31/2008 Peter Nunan                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    54.72      52.83  
  2 Nootbaar, Tom             50 Walnut Creek Mas-38    55.99      53.93  
  3 Smith, N. Douglas         51 Davis Aquatic Ma-38    54.45      54.31  
  4 Wilson, Kurt E            54 Santa Cruz Maste-38    53.93      54.53  
  5 James, John               51 Santa Rosa Maste-38    55.50      54.58  
  6 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38     56.00      54.69  
  7 Schumacher, Rick          50 Chattanooga Rive-15    55.50      54.94  
  8 Cook, Doug J              50 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      55.90  
  9 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    55.78      55.95  
 10 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38     56.95      57.50  
 11 Carlson, Eric             53 Streamliners-38        57.64      57.86  
 12 Hill, Brian               51 Temescal Aquatic-38    59.40      58.40  
 13 Woolf, Marlon             50 Swymnut Masters-38   1:00.00      58.52  
 14 Thomas, Ken               52 CoastSide Tiger-38     59.00    1:00.04  
 15 Hamza, Alex               54 Livermore Valley-38  1:01.25    1:00.12  
 16 Sewell, Scott             51 Unattached PC-38     1:03.50    1:00.69  
 17 Holtzman, Steven          50 Streamliners-38      1:03.00    1:00.71  
 18 Ward, Michael             54 Swymnut Masters-38   1:08.00    1:01.85  
 19 Glenn, Dave               50 North Bay Aquati-38  1:04.00    1:02.11  
 20 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:03.00    1:02.47  
 21 Ewing, Jack               53 University of Sa-38  1:10.10    1:05.78  
 22 Rule, Steve               53 Swymnut Masters-38   1:15.00    1:11.85  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.75    4/3/2011 STEVE WOOD                                   
         PMS: P 26.37  12/31/1998 Dick Thomas                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38     30.11      29.45  
  2 Tainty, Chris             53 Santa Cruz Maste-38    30.00      29.52  
  3 Smith, N. Douglas         51 Davis Aquatic Ma-38    29.88      29.54  
  4 Frentsos, Paul            52 San Francisco Ts-38    29.50      29.55  
  5 Nootbaar, Tom             50 Walnut Creek Mas-38    32.99      30.78  
  6 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    31.80      30.79  
  7 Carlin, Kelly             51 Unattached PC-38       32.00      32.38  
  8 Smallwood, Alan           54 Sebastopol Maste-38    35.00      32.84  
  9 Woolf, Marlon             50 Swymnut Masters-38     35.00      33.29  
 10 Tillman, Scott            52 Mountain View Ma-38    38.00      34.31  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 53.09   4/27/2012 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 57.26  12/31/2007 Phil Djang                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tainty, Chris             53 Santa Cruz Maste-38  1:05.00    1:02.83  
  2 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38   1:03.14    1:03.85  
  3 Frentsos, Paul            52 San Francisco Ts-38  1:03.00    1:04.14  
  4 Nootbaar, Tom             50 Walnut Creek Mas-38  1:09.99    1:05.94  
  5 Carlin, Kelly             51 Unattached PC-38     1:10.00    1:09.68  
  6 Hamza, Alex               54 Livermore Valley-38  1:15.00    1:12.40  
  7 Tillman, Scott            52 Mountain View Ma-38  1:30.00    1:18.29  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
         PMS: P 27.82  12/31/2010 Gary Patterson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, N. Douglas         51 Davis Aquatic Ma-38    33.93      32.73  
  2 Carlson, Eric             53 Streamliners-38        34.57      33.60  
  3 Wolff, Eric               53 Mountain View Ma-38    34.00      34.54  
  4 Wilson, Kurt E            54 Santa Cruz Maste-38    34.99      34.65  
  5 Nootbaar, Tom             50 Walnut Creek Mas-38    36.99      34.82  
  6 Glenn, Dave               50 North Bay Aquati-38    39.00      36.21  
  7 Thomas, Ken               52 CoastSide Tiger-38     39.00      36.89  
  8 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38    42.00      41.08  
 -- Smallwood, Alan           54 Sebastopol Maste-38    33.00         NS  
 -- Fogg, Bj                  50 Unattached PC-38       35.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.04    4/7/2013 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 1:00.76  12/31/2010 Gary Patterson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sewell, Scott             51 Unattached PC-38     1:12.90    1:10.47  
  2 Ewing, Jack               53 University of Sa-38  1:15.56    1:13.16  
  3 Wolff, Eric               53 Mountain View Ma-38  1:23.00    1:13.82  
  4 Carlson, Eric             53 Streamliners-38      1:15.70    1:15.00  
  5 Hamza, Alex               54 Livermore Valley-38  1:20.00    1:16.26  
  6 Tillman, Scott            52 Mountain View Ma-38  1:35.00    1:27.42  
  7 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:33.00    1:27.88  
 -- Fogg, Bj                  50 Unattached PC-38     1:18.00         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS: P 23.52  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    26.73      25.88  
  2 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    26.28      26.29  
  3 Frentsos, Paul            52 San Francisco Ts-38    26.50      26.81  
  4 James, John               51 Santa Rosa Maste-38    28.60      27.21  
  5 Wilson, Kurt E            54 Santa Cruz Maste-38    29.00      28.00  
  6 Schumacher, Rick          50 Chattanooga Rive-15    26.50      28.09  
  7 Tainty, Chris             53 Santa Cruz Maste-38    29.00      28.42  
  8 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38     29.20      28.99  
  9 Wolff, Eric               53 Mountain View Ma-38    31.00      29.02  
 10 Woolf, Marlon             50 Swymnut Masters-38     32.00      29.04  
 11 Hill, Brian               51 Temescal Aquatic-38    30.40      29.38  
 12 Kazek, Michael            52 Cal Maritime Aca-38    30.00      29.57  
 13 Holtzman, Steven          50 Streamliners-38        35.00      29.58  
 14 Sewell, Scott             51 Unattached PC-38       31.70      29.67  
 15 Myers, Keith              52 San Francisco Ts-38    32.00      29.69  
 16 Smallwood, Alan           54 Sebastopol Maste-38    30.00      30.19  
 17 Carlin, Kelly             51 Unattached PC-38       31.00      30.35  
 18 Tillman, Scott            52 Mountain View Ma-38    37.00      32.01  
 -- Fogg, Bj                  50 Unattached PC-38       33.00         NS  
 -- Placak, Robert            54 Rcp Tiburon Mile-38    24.90         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.73   5/12/2013 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 51.93  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38  1:01.69      58.47  
  2 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    58.43      59.48  
  3 Nootbaar, Tom             50 Walnut Creek Mas-38  1:01.99      59.77  
  4 Schumacher, Rick          50 Chattanooga Rive-15  1:04.00    1:01.72  
  5 Tainty, Chris             53 Santa Cruz Maste-38  1:03.50    1:02.02  
  6 Frentsos, Paul            52 San Francisco Ts-38  1:00.00    1:02.11  
  7 Taylor, Ron               53 Richmond Plunge-38   1:02.20    1:02.59  
  8 Baker, John               50 CoastSide Tiger-38   1:05.80    1:04.21  
  9 James, John               51 Santa Rosa Maste-38  1:03.00    1:05.94  
 10 Wolff, Eric               53 Mountain View Ma-38  1:10.00    1:07.24  
 11 Holtzman, Steven          50 Streamliners-38      1:15.00    1:07.87  
 12 Myers, Keith              52 San Francisco Ts-38  1:10.00    1:08.25  
 13 Ewing, Jack               53 University of Sa-38  1:16.20    1:14.36  
 -- Carlin, Kelly             51 Unattached PC-38     1:08.00         NS  
 -- Placak, Robert            54 Rcp Tiburon Mile-38    56.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.28   5/11/2013 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 55.82  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38  1:05.69    1:02.44  
  2 Frentsos, Paul            52 San Francisco Ts-38  1:01.00    1:02.95  
  3 Smith, N. Douglas         51 Davis Aquatic Ma-38  1:04.18    1:03.21  
  4 Tainty, Chris             53 Santa Cruz Maste-38  1:06.00    1:03.22  
  5 Hill, Brian               51 Temescal Aquatic-38  1:14.40    1:08.02  
  6 Carlson, Eric             53 Streamliners-38      1:10.00    1:08.58  
  7 Wilson, Kurt E            54 Santa Cruz Maste-38  1:11.00    1:09.12  
  8 Wolff, Eric               53 Mountain View Ma-38  1:14.00    1:09.27  
  9 Kazek, Michael            52 Cal Maritime Aca-38  1:12.45    1:10.55  
 10 Myers, Keith              52 San Francisco Ts-38  1:12.00    1:11.47  
 11 Holtzman, Steven          50 Streamliners-38      1:10.00    1:11.90  
 12 Tillman, Scott            52 Mountain View Ma-38  1:35.00    1:15.38  
 13 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38  1:18.00    1:17.79  
 -- Baker, John               50 CoastSide Tiger-38   1:08.80         NS  
 -- Fogg, Bj                  50 Unattached PC-38          NT         NS  
 -- Smallwood, Alan           54 Sebastopol Maste-38  1:10.00         NS  
 -- Placak, Robert            54 Rcp Tiburon Mile-38    58.50         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ring, John                55 Walnut Creek Mas-38    26.50      24.95  
  2 Van Boer, Eric            59 Rolling Hills Mu-38    25.90      25.61  
  3 Prosen, Dennis            57 San Mateo Master-38    26.90      25.65  
  4 Wierema, Dirk             59 Unattached PC-38       25.70      25.79  
  5 Adkison, Bill             58 Rolling Hills Mu-38    27.92      26.58  
  6 O'Brien, Kerry            56 Walnut Creek Mas-38    26.22      27.46  
  7 Winer, Nick               56 Swymnut Masters-38     28.00      27.94  
  8 Mahoney, Rob              55 Oakland Barracud-38    28.53      28.26  
  9 Shafer, Richard           56 CoastSide Tiger-38     35.00      29.99  
 10 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38    30.35      30.24  
 11 Thompson, Jerry           55 Rolling Hills Mu-38    30.00      30.89  
 12 Diers, Phil               56 San Francisco Ts-38    43.27      44.13  
 -- Malmberg, David           56 Unattached PC-38       26.66         NS  
 -- Haris, Lee                59 The Olympic Club-38    29.00         NS  
 -- Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38       29.15         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 50.21  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    54.50      54.01  
  2 Prosen, Dennis            57 San Mateo Master-38    57.60      55.20  
  3 Ring, John                55 Walnut Creek Mas-38    57.50      55.85  
  4 Wierema, Dirk             59 Unattached PC-38       56.00      57.37  
  5 Justeson, Jeff            55 Club Hot Tub-38      1:00.50      58.24  
  6 Adkison, Bill             58 Rolling Hills Mu-38    57.88      59.14  
  7 Woodruff, Dave            57 Davis Aquatic Ma-38  1:01.00    1:01.47  
  8 Mahoney, Rob              55 Oakland Barracud-38  1:03.62    1:02.67  
  9 Winer, Nick               56 Swymnut Masters-38   1:01.00    1:02.68  
 10 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  1:06.94    1:06.85  
 11 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38  1:07.77    1:07.99  
 12 Shafer, Richard           56 CoastSide Tiger-38   1:20.00    1:11.54  
 13 Thompson, Jerry           55 Rolling Hills Mu-38  1:11.00    1:12.50  
 14 Welsh, Stuart             57 Tuolumne County-38   1:18.00    1:16.38  
 -- Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38          NT         NS  
 -- Young, Stephen L          55 University of Sa-38  1:40.00         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.34    5/1/2011 TOM BARTON                                   
         PMS: P 26.62   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert             57 Manatee Aquatic-38     28.40      28.23  
  2 Van Boer, Eric            59 Rolling Hills Mu-38    31.00      31.22  
  3 Prosen, Dennis            57 San Mateo Master-38    33.70      31.43  
  4 Ring, John                55 Walnut Creek Mas-38    34.00      32.24  
  5 Wierema, Dirk             59 Unattached PC-38       31.50      32.30  
  6 Gass, Matthew             56 Tuolumne County-38     32.66      32.43  
  7 Mahoney, Rob              55 Oakland Barracud-38    39.00      36.17  
  8 Malmberg, David           56 Unattached PC-38       36.60      38.61  
  9 Shafer, Richard           56 CoastSide Tiger-38     50.00      42.81  
 -- Young, Stephen L          55 University of Sa-38  1:00.00         NS  
 -- Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38       37.40         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.55   4/30/2011 TOM BARTON                                   
         PMS: P 58.01   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prosen, Dennis            57 San Mateo Master-38  1:05.50    1:04.11  
  2 Justeson, Jeff            55 Club Hot Tub-38      1:10.60    1:08.71  
  3 Gass, Matthew             56 Tuolumne County-38   1:13.10    1:11.88  
  4 Woodruff, Dave            57 Davis Aquatic Ma-38  1:19.00    1:18.99  
  5 Welsh, Stuart             57 Tuolumne County-38   1:25.00    1:23.14  
  6 Shafer, Richard           56 CoastSide Tiger-38   1:45.00    1:30.22  
  7 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38  1:30.00    1:31.26  
 -- Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38          NT         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 28.71  12/31/2003 Don Mc Kenzie                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrar, Kenneth           55 Chico Masters Sw-38    33.50      32.59  
  2 Van Boer, Eric            59 Rolling Hills Mu-38    34.00      33.85  
  3 Van Wart, Steve           59 Walnut Creek Mas-38    36.52      34.95  
  4 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38    35.65      35.72  
  5 Thompson, Jerry           55 Rolling Hills Mu-38    40.00      36.91  
  6 Williams, Syd             58 University of Sa-38    40.50      42.62  
  7 Diers, Phil               56 San Francisco Ts-38    51.91      51.08  
 -- Malmberg, David           56 Unattached PC-38       42.00         NS  
 -- Young, Stephen L          55 University of Sa-38  1:15.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:03.22  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reudy, Tom                59 San Mateo Master-38  1:13.80    1:11.28  
  2 Farrar, Kenneth           55 Chico Masters Sw-38  1:16.80    1:12.94  
  3 Woodruff, Dave            57 Davis Aquatic Ma-38  1:14.66    1:17.32  
  4 Van Wart, Steve           59 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:17.45  
  5 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38  1:24.50    1:20.02  
  6 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  1:19.74    1:20.79  
  7 Thompson, Jerry           55 Rolling Hills Mu-38  1:30.00    1:29.81  
  8 Williams, Syd             58 University of Sa-38  1:30.50    1:30.43  
  9 Diers, Phil               56 San Francisco Ts-38  1:51.94    1:54.26  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 24.52    5/9/2013 Paul V. Carter                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert             57 Manatee Aquatic-38     26.50      26.24  
  2 O'Brien, Kerry            56 Walnut Creek Mas-38    27.55      28.25  
  3 Van Boer, Eric            59 Rolling Hills Mu-38    28.50      28.54  
  4 Wierema, Dirk             59 Unattached PC-38       28.90      28.72  
  5 Justeson, Jeff            55 Club Hot Tub-38        29.70      28.88  
  6 Van Wart, Steve           59 Walnut Creek Mas-38    31.67      29.89  
  7 Farrar, Kenneth           55 Chico Masters Sw-38    31.50      30.29  
  8 Malmberg, David           56 Unattached PC-38       30.52      30.38  
  9 Gass, Matthew             56 Tuolumne County-38     31.60      32.02  
 10 Williams, Syd             58 University of Sa-38    40.50      38.79  
 11 Diers, Phil               56 San Francisco Ts-38  1:00.00      55.32  
 -- Haris, Lee                59 The Olympic Club-38    32.00         NS  
 -- Adkison, Bill             58 Rolling Hills Mu-38    29.80         NS  
 -- Young, Stephen L          55 University of Sa-38  1:10.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.90   5/12/2013 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 56.50  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert             57 Manatee Aquatic-38     58.80      59.00  
  2 O'Brien, Kerry            56 Walnut Creek Mas-38  1:01.55    1:02.62  
  3 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:06.00    1:04.30  
  4 Gass, Matthew             56 Tuolumne County-38   1:12.50    1:11.88  
  5 Woodruff, Dave            57 Davis Aquatic Ma-38  1:08.00    1:12.61  
  6 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38  1:31.40    1:23.77  
 -- Welsh, Stuart             57 Tuolumne County-38   1:25.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reudy, Tom                59 San Mateo Master-38  1:07.90    1:03.76  
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:03.75    1:04.39  
  3 Justeson, Jeff            55 Club Hot Tub-38      1:09.45    1:07.22  
  4 Woodruff, Dave            57 Davis Aquatic Ma-38  1:08.00    1:08.02  
  5 Van Wart, Steve           59 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:12.28  
  6 Gass, Matthew             56 Tuolumne County-38   1:12.57    1:12.72  
  7 Mahoney, Rob              55 Oakland Barracud-38  1:22.00    1:16.54  
  8 Anderson, Robert          58 Peninsula Commun-38  1:16.83    1:18.00  
  9 Pinto, Harlan             56 Menlo Masters Ak-38  1:21.35    1:20.63  
 10 Welsh, Stuart             57 Tuolumne County-38   1:25.00    1:23.46  
 11 Diers, Phil               56 San Francisco Ts-38  2:01.98    2:08.77  
 -- Farrar, Kenneth           55 Chico Masters Sw-38  1:10.40         NS  
 -- Ring, John                55 Walnut Creek Mas-38  1:12.00         NS  
 -- Adkison, Bill             58 Rolling Hills Mu-38  1:08.65         NS  
 -- Van Boer, Eric            59 Rolling Hills Mu-38  1:05.00         NS  
 -- Haris, Lee                59 The Olympic Club-38  1:20.00         NS  
 -- Young, Stephen L          55 University of Sa-38  2:00.00         NS  
 -- Schultz, Wayne            55 Unattached PC-38     1:32.67         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                62 Tamalpais Aquati-38    24.50      24.22  
  2 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38    27.28      26.58  
  3 Kahn, Stuart              60 Davis Aquatic Ma-38    26.99      26.81  
  4 Sapirstein, Julian        64 University of Sa-38    26.00      26.82  
  5 Sterne, Erik              61 Rose Bowl Master-33    26.72      27.35  
  6 Mc Clelland, Mac          64 Manatee Aquatic-38     29.00      27.88  
  7 Cort, Doug                63 Cal Maritime Aca-38    28.00      28.97  
  8 Gloystein, Jim            62 Rolling Hills Mu-38    29.50      30.41  
  9 Ellis, Richard            60 Livermore Valley-38    32.20      31.59  
 -- Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38    32.50         NS  
 -- Goines, Bruce F           62 Marin Pirates Ma-38    25.70         NS  
 -- Sutton-Beattie, Eric      61 Rolling Hills Mu-38    30.90         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.18  12/31/2010 Jim Clemmons                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sapirstein, Julian        64 University of Sa-38    57.68      57.43  
  2 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38    58.99      57.87  
  3 Sterne, Erik              61 Rose Bowl Master-33  1:00.85    1:02.20  
  4 Mc Clelland, Mac          64 Manatee Aquatic-38   1:04.00    1:02.83  
  5 Ellis, Richard            60 Livermore Valley-38  1:09.59    1:07.02  
  6 Maxson, Mark              61 Orinda Aquatic M-38  1:04.78    1:07.18  
  7 Cort, Doug                63 Cal Maritime Aca-38  1:12.00    1:07.53  
 -- Sutton-Beattie, Eric      61 Rolling Hills Mu-38  1:08.12         NS  
 -- Ridinger, Kim             62 University of Sa-38  1:02.00         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 27.64    5/1/2011 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38    35.34      33.17  
  2 Mc Clelland, Mac          64 Manatee Aquatic-38     36.00      34.70  
  3 Ellis, Richard            60 Livermore Valley-38    39.23      36.79  
  4 Kennedy, Jim              62 Cal Maritime Aca-38    37.00      37.06  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.40  12/31/2004 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ellis, Richard            60 Livermore Valley-38  1:19.00    1:20.15  
  2 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38   1:29.90    1:25.91  
 -- Mundschau, Steve          60 University of Sa-38  1:10.00         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.26   5/10/2013 RICK COLELLA                                 
         PMS: P 29.32  12/31/2006 Robert Strand                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, David             61 The Olympic Club-38    33.17      33.96  
  2 Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38    37.57      39.63  
  3 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38     40.15      39.88  
  4 Gloystein, Jim            62 Rolling Hills Mu-38    39.10      42.89  
 -- Sutton-Beattie, Eric      61 Rolling Hills Mu-38    40.12         NS  
 -- Kennedy, Jim              62 Cal Maritime Aca-38    37.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.97   5/11/2013 RICK COLELLA                               
         PMS: P 1:05.46  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haynes, David             61 The Olympic Club-38  1:14.96    1:15.89  
  2 Kennedy, Jim              62 Cal Maritime Aca-38  1:19.42    1:21.65  
 -- Ridinger, Kim             62 University of Sa-38  1:23.00         NS  
 -- Sutton-Beattie, Eric      61 Rolling Hills Mu-38  1:26.16         NS  
 -- Mundschau, Steve          60 University of Sa-38  1:25.00         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.73  12/31/2009 Thomas Knopf                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                62 Tamalpais Aquati-38    28.00      27.37  
  2 Sterne, Erik              61 Rose Bowl Master-33    28.76      29.93  
  3 Kahn, Stuart              60 Davis Aquatic Ma-38    31.99      30.01  
  4 Grant, Bill               64 Berkeley (Ca) Aq-38    32.00      30.40  
  5 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38    31.31      30.62  
  6 Cort, Doug                63 Cal Maritime Aca-38    31.60      32.11  
  7 Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38    32.41      32.85  
  8 Kennedy, Jim              62 Cal Maritime Aca-38    34.00      33.03  
  9 Maxson, Mark              61 Orinda Aquatic M-38    32.58      34.61  
 10 Tang, Yuan                60 Santa Clara Swim-38    35.00      35.40  
 11 Gloystein, Jim            62 Rolling Hills Mu-38    36.10      36.74  
 12 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38     38.70      38.25  
 13 Bortman, Henry (Camo)     63 University of Sa-38  1:05.00      52.05  
 -- Goines, Bruce F           62 Marin Pirates Ma-38    36.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:00.33    5/9/2013 Steve E. Haufler                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Bill               64 Berkeley (Ca) Aq-38  1:10.00    1:08.84  
  2 Sterne, Erik              61 Rose Bowl Master-33  1:07.80    1:09.07  
  3 Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38  1:30.00    1:33.00  
 -- Kennedy, Jim              62 Cal Maritime Aca-38  1:13.00         NS  
 -- Mundschau, Steve          60 University of Sa-38  1:07.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.23   5/11/2013 RICK COLELLA                               
         PMS: P 1:00.10  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan             64 Tamalpais Aquati-38  1:12.80    1:08.81  
  2 Grant, Bill               64 Berkeley (Ca) Aq-38  1:10.00    1:11.16  
  3 Sapirstein, Julian        64 University of Sa-38  1:13.11    1:14.10  
  4 Mc Clelland, Mac          64 Manatee Aquatic-38   1:17.00    1:14.54  
  5 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38   1:23.20    1:23.14  
 -- Kendall, Scot             63 Santa Cruz Maste-38  1:14.29         NS  
 -- Goines, Bruce F           62 Marin Pirates Ma-38  1:28.00         NS  
 -- Haynes, David             61 The Olympic Club-38  1:13.00         NS  
 -- Mundschau, Steve          60 University of Sa-38  1:11.00         NS  
 -- Maxson, Mark              61 Orinda Aquatic M-38  1:17.58         NS  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew         66 Davis Aquatic Ma-38    27.00      25.96  
  2 DeLacy, James             67 Walnut Creek Mas-38    27.00      26.76  
  3 Horvitz, Gary             66 El Cerrito Aquat-38    27.50      28.23  
  4 Ashford, Wes              65 Peninsula Commun-38    30.00      28.57  
  5 Frost, Ken                69 Tamalpais Aquati-38    30.00      29.82  
  6 Pierce, Donald            68 Rolling Hills Mu-38    30.00      32.36  
  7 Fasola, John              65 San Mateo Master-38    33.00      32.48  
  8 Powers, Patrick           68 University of Sa-38    40.00      32.83  
  9 Tucker, William           65 North Bay Aquati-38    38.00      42.42  
 -- Rudloff, Edward           66 The Olympic Club-38    28.40         NS  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.66  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James             67 Walnut Creek Mas-38    58.00      58.04  
  2 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    58.00      58.37  
  3 McPherson, Andrew         66 Davis Aquatic Ma-38    59.50      58.84  
  4 Ashford, Wes              65 Peninsula Commun-38  1:04.00    1:01.44  
  5 Rudloff, Edward           66 The Olympic Club-38  1:02.90    1:01.72  
  6 Horvitz, Gary             66 El Cerrito Aquat-38  1:02.00    1:05.49  
  7 Ugarkovich, David         66 Tri Valley Maste-38  1:18.50    1:11.17  
  8 Powers, Patrick           68 University of Sa-38  1:30.00    1:18.41  
  9 Tucker, William           65 North Bay Aquati-38  1:25.00    1:29.94  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 27.84  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    30.00      29.47  
  2 Rudloff, Edward           66 The Olympic Club-38    34.90      35.51  
  3 Pierce, Donald            68 Rolling Hills Mu-38    37.00      35.68  
  4 Ugarkovich, David         66 Tri Valley Maste-38    38.00      37.16  
  5 Tucker, William           65 North Bay Aquati-38    40.00    1:01.20  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 59.62   5/12/2013 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 59.62    5/9/2013 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38  1:05.00    1:05.76  
 -- Ugarkovich, David         66 Tri Valley Maste-38  1:21.00         NS  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.53   5/10/2013 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 31.32  12/31/2009 David Gildea                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Ken                69 Tamalpais Aquati-38    36.00      35.26  
  2 DeLacy, James             67 Walnut Creek Mas-38    38.00      36.21  
  3 Pierce, Donald            68 Rolling Hills Mu-38    39.30      39.22  
 -- Ugarkovich, David         66 Tri Valley Maste-38    40.20         NS  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:07.35   5/11/2013 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:08.19  12/31/2009 David Gildea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Ken                69 Tamalpais Aquati-38  1:17.00    1:17.17  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.65  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew         66 Davis Aquatic Ma-38    29.75      28.60  
  2 DeLacy, James             67 Walnut Creek Mas-38    29.00      29.14  
  3 Rudloff, Edward           66 The Olympic Club-38    30.40      31.06  
  4 Horvitz, Gary             66 El Cerrito Aquat-38    30.00      31.58  
  5 Ugarkovich, David         66 Tri Valley Maste-38    35.00      35.20  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.64  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew         66 Davis Aquatic Ma-38  1:08.00    1:04.82  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.26  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38  1:07.00    1:07.47  
  2 McPherson, Andrew         66 Davis Aquatic Ma-38  1:08.00    1:09.38  
  3 Horvitz, Gary             66 El Cerrito Aquat-38  1:12.00    1:13.74  
  4 Frost, Ken                69 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:14.63  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 25.14    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38    33.33      30.17  
  2 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    35.00      35.83  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 56.55    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Belluomini, Bob A         71 Unattached PC-38     3:00.00         NS  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 32.57    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38    32.00      30.71P 
  2 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38    43.43      36.44  
  3 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    44.00      44.11  
 -- Belluomini, Bob A         71 Unattached PC-38     2:50.00         NS  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:15.86  12/31/2010 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  1:08.00    1:05.90N 
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.86   9/29/2013 DAVID GILDEA                                 
         PMS: P 35.13    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38    49.49      40.76  
  2 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    44.00      42.91  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.61   5/11/2013 JAMES ELDER                                  
         PMS: P 28.61    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38    31.20      29.19  
  2 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38    37.37      33.62  
  3 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    43.00      43.00  
 -- Belluomini, Bob A         71 Unattached PC-38     2:50.00         NS  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:06.55   5/11/2013 JAMES ELDER                                
         PMS: P 1:12.46  12/31/2009 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            70 Tamalpais Aquati-38  1:09.00    1:09.05P 
  2 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38  1:20.20    1:16.65  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:17.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:31.37    1:31.91  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.21   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:25.80  12/31/1993 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:42.78    1:41.91  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 30.84   4/15/2011 DAVID COSTILL                                
         PMS: P 32.89  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38    42.19      45.72  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:12.71   4/17/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:27.57  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:36.57    1:45.04  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:09.69   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:16.12  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          76 San Mateo Master-38  1:29.39    1:31.09  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 32.00  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           81 Walnut Creek Mas-38    37.00      36.53  
  2 Mayo, Robert              80 Walnut Creek Mas-38    39.60      38.16  
  3 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38     42.87      41.28  
  4 Grohe, William E          80 University of Sa-38    48.19      45.80  
  5 Kline, Howard             81 University of Sa-38    48.30      49.79  
 -- Galvin, Barry             80 University of Sa-38    42.00         NS  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:10.76  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert              80 Walnut Creek Mas-38  1:26.00    1:24.31  
  2 Stupfel, Norman           81 Walnut Creek Mas-38  1:28.00    1:25.46  
  3 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38   1:44.65    1:30.75  
  4 Galvin, Barry             80 University of Sa-38  1:40.00    1:34.78  
  5 Grohe, William E          80 University of Sa-38  1:51.22    1:41.99  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 34.56   5/10/2013 CLARKE MITCHELL                              
         PMS: P 37.39  12/31/2000 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert              80 Walnut Creek Mas-38    48.00      45.79  
  2 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38     52.82      47.22  
  3 Osborne, Daniel           80 University of Sa-38    58.00      48.58  
  4 Grohe, William E          80 University of Sa-38    58.76      53.18  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:18.31   5/12/2013 CLARKE MITCHELL                            
         PMS: P 1:24.23  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert              80 Walnut Creek Mas-38  1:36.00    1:39.99  
  2 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38   1:59.74    1:50.03  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.22   3/24/2013 BOB BEST                                     
         PMS: P 41.30  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           81 Walnut Creek Mas-38    47.00      45.70  
  2 Galvin, Barry             80 University of Sa-38    50.00      52.39  
  3 Garretson, Bob            80 Tuolumne County-38     55.81      55.39  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 1:32.85  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           81 Walnut Creek Mas-38  1:49.00    1:42.35  
  2 Galvin, Barry             80 University of Sa-38  2:00.00    1:59.50  
 
Men 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:28.50    4/6/2013 CLARKE MITCHELL                            
         PMS: P 1:36.89  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          80 University of Sa-38  3:45.35    3:27.50  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:19.72    4/6/2013 CLARKE MITCHELL                            
         PMS: P 1:24.24  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          80 University of Sa-38  2:28.91    2:18.19  
  2 Osborne, Daniel           80 University of Sa-38  2:05.00    2:19.37  
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.06   4/30/2011 THE OLYMPIC CLU                            
                         O'DONNELL-MCCARTH, G MARSHALL, B BISHOP, S GREENWO
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Temescal Aquatic Masters-38  'A'                  1:58.68    1:54.17  
     1) Le, Yvonne W23                  2) Nisenbaum, Adam M36            
     3) Morehouse, Hayes M39            4) Bower, Dulcey W35              
  2 Swymnut Masters-38  'A'                           2:00.00    1:56.75  
     1) Sutherland, Erica W54           2) Naylor, Jack M28               
     3) Reizman, Lea W23                4) Woolf, Marlon M50              
  3 University of San Francisco Ma-38  'C'            2:35.00    1:59.86  
     1) Humphrey, Victoria W20          2) Petrakis, Danae W21            
     3) Rust, Stefan R M46              4) Burnett, Nick M32              
  4 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                 NT    2:03.97  
     1) Holden, Jenna W24               2) Burrows, Aaron M32             
     3) Allen, Kaleb M26                4) Joy, Melissa W26               
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:15.00    2:04.39  
     1) Cuthill, Meagan W21             2) Hollander, Brookie W20         
     3) Niemi, Matt M40                 4) Wensley, Ryan M27              
  6 University of San Francisco Ma-38  'E'            2:40.00    2:10.18  
     1) Medeiros, Michael M21           2) Vanauken, Skylar W25           
     3) Hale, Jennifer W26              4) Sandoval, Joey P M23           
  7 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:40.00    2:10.83  
     1) Donlon, Kevin M35               2) Goldberg, Claudette W54        
     3) Ogilvie, Carol W58              4) Krautkramer, Tristan M24       
  8 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:21.61    2:14.14  
     1) Roach, Erika W24                2) Conner, Mary W47               
     3) Hunter, Missy W45               4) Miller, Janet W41              
  9 University of San Francisco Ma-38  'D'            2:30.00    2:19.50  
     1) McSweeney, Brian P M47          2) Kadam, Kendra W26              
     3) Mai, Ping M44                   4) Warner, Bailey W18             
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:37.19   4/30/2011 PHOENIX SWIM CL                            
                         N INADA, J COMMINGS, K SHORES, M MCCUE            
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:00.00    1:50.04  
     1) Lowdermilk, Casey M29           2) Boehringer, Karl G M28         
     3) Ballenger, Marie W27            4) Stoner, Steph W38              
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:00.00    1:52.40  
     1) Vizcarra, Nathan M26            2) Miller, Katie W30              
     3) Wang, Jackson M26               4) Johnson, Karissa W25           
  3 San Francisco Tsunami Masters-38  'A'             1:52.00    1:57.21  
     1) Finlay, Andrea W33              2) Villescas, Anthony M35         
     3) Friel, Daniel M26               4) Estrada, Kris W30              
  4 Swymnut Masters-38  'B'                           2:07.00    2:05.69  
     1) Arnold, Rebecca W35             2) Reed, Robert M48               
     3) Winner, Martin M32              4) Lepinski, Cokie W54            
  5 San Francisco Tsunami Masters-38  'B'             2:05.00    2:07.56  
     1) Habberstad, Luke M33            2) Prodoehl, Jason M42            
     3) Myers, Keith M52                4) Salomaa, Jari M35              
  6 North Bay Aquatics-38  'A'                        2:40.00    2:09.50  
     1) Lein, Brenda W49                2) Hardin, Meghan W32             
     3) Oliver, April W52               4) Glenn, Dave M50                
  7 Temescal Aquatic Masters-38  'A'                  2:12.20    2:11.39  
     1) Hill, Brian M51                 2) Forlee, Sherwood M34           
     3) Adelman, Ellie W28              4) Nisenbaum, Jess W29            
  8 Santa Clara Swim Club Masters-38  'A'             2:30.00    2:13.18  
     1) Clark, Will M36                 2) Kubota, Masako W47             
     3) Matsumura, Naoki M37            4) Urias, Marrissa W27            
  9 Richmond Plunge Masters-38  'A'                        NT    2:16.98  
     1) Lyle, Chris M28                 2) Doyle, Jennifer W43            
     3) Glovin, Joshua M29              4) Harris, Karen W47              
 10 CoastSide Tiger Sharks-38  'A'                    2:30.00    2:23.28  
     1) Toth, Kelly W34                 2) Dolan, Janette W48             
     3) Baker, John M50                 4) Shafer, Richard M56            
 11 Swymnut Masters-38  'A'                           2:27.00    2:25.49  
     1) Rule, Steve M53                 2) Eby, Kate W29                  
     3) Shafer, Anthony M40             4) Coll, Nicole W44               
 -- Bay Masters-38  'A'                               2:30.00         DQ  
     1) Hartman, Joshua M28             2) Hartman, Heather W27           
     3) Rosenfeld, Benjamin M27         4)                                
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.85   5/22/2010 COLORADO MASTER                            
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 CoastSide Tiger Sharks-38  'A'                    2:25.60    2:09.22  
     1) Woehl, Bradley M45              2) Gilkyson, Renate W43           
     3) Thomas, Ken M52                 4) Ryner, Lisa W56                
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:35.00    2:15.55  
     1) McNamara, Kathleen W53          2) Ewing, Jack M53                
     3) Kaiser, Amy W54                 4) Sapirstein, Julian M64         
  3 Swymnut Masters-38  'A'                           2:45.00    2:28.53  
     1) Applegarth, Nancy W51           2) Franjieh, Paul M37             
     3) Piel, Mary W58                  4) Ward, Michael M54              
  4 North Bay Aquatics-38  'A'                        2:40.00    2:28.95  
     1) Shern, Erika W43                2) Forney, Maria W43              
     3) Colety, Brian M46               4) Tucker, William M65            
  4 Swymnut Masters-38  'B'                           2:45.00    2:28.95  
     1) Mothersill, Jane W57            2) Raymond, Lisa W48              
     3) Turner, Jefferson M44           4) Winer, Nick M56                
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:45.00    3:04.49  
     1) Campbell, Martha W65            2) Chappell, Matt M49             
     3) Long, Anne B W72                4) Powers, Patrick M68            
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:53.26   4/30/2011 PACIFIC NORTHWE                            
                         D GRAHAM, R COLELLA, C DAVIS, M LIPPOLD           
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:30.00    3:09.15  
     1) Garretson, Ruth W68             2) Garretson, Bob M80             
     3) Welsh, Stuart M57               4) White, Susan W71               
 
Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:46.58   5/10/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         D BROWN, N STUPFEL, J ALEXANDER, D MONROE         
    Club                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            8:45.00    4:31.33  
     1) Voorhees, Margaret S W85        2) Galvin, Barry M80              
     3) Grohe, William E M80            4) Bensu, Janet W81               

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo