PacMasters

Pacific Masters
SCY Championships
with Splits

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States

                  HY-TEK's MEET MANAGER 5.0 3/30/2014 03:47 PM
         2014 Pacific Masters SC Championship - 3/28/2014 to 3/30/2014         
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.62   4/28/2012 MADISON KENNEDY                              
         PMS: P 23.44  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Talbot, Jessica P         18 Tri Valley Maste-38    28.50      27.26    9  
  2 Roth, Tenae               24 University of Sa-38    28.13      27.58    7  
  3 Tran, Shanta V            18 University of Sa-38    30.00      28.02    6  
  4 Hollander, Brookie        20 University of Sa-38    28.65      28.92    4  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 48.29  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Talbot, Jessica P         18 Tri Valley Maste-38  1:02.70      58.46    9  
                  28.50       58.46 (29.96)                                        
  2 Leonard, Courtney D       22 Walnut Creek Mas-38    55.87      59.06    7  
                  27.54       59.06 (31.52)                                        
  3 Schiel, Megan E           20 Santa Clara Swim-38  1:07.50    1:01.13    6  
                  29.96     1:01.13 (31.17)                                        
  4 Roth, Tenae               24 University of Sa-38  1:02.00    1:03.10    5  
                  28.92     1:03.10 (34.18)                                        
  5 Tran, Shanta V            18 University of Sa-38  1:07.00    1:03.58    4  
                  30.19     1:03.58 (33.39)                                        
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FUSCHI                             
         PMS: P 4:56.93  12/31/1994 Eva Mortensen                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiel, Megan E           20 Santa Clara Swim-38  6:20.50    5:58.76    9  
                  32.78     1:09.08 (36.30)     1:45.90 (36.82)     2:22.61 (36.71)
        2:59.20 (36.59)     3:36.08 (36.88)     4:12.63 (36.55)     4:49.28 (36.65)
        5:24.69 (35.41)     5:58.76 (34.07)                                        
  2 Knell, Melissa            19 Tri Valley Maste-38  5:45.30    6:06.35    7  
                  32.63     1:07.98 (35.35)     1:44.09 (36.11)     2:21.25 (37.16)
        2:58.91 (37.66)     3:36.05 (37.14)     4:13.67 (37.62)     4:51.27 (37.60)
        5:28.92 (37.65)     6:06.35 (37.43)                                        
  3 Suur, Laura               23 University of Sa-38  7:00.00    7:04.97    6  
                  39.35     1:21.60 (42.25)     2:04.51 (42.91)     2:47.75 (43.24)
        3:31.24 (43.49)     4:14.69 (43.45)     4:58.13 (43.44)     5:41.48 (43.35)
        6:24.29 (42.81)     7:04.97 (40.68)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:12.42   3/31/2012 LUANE ROWE                                
         PMS: P 10:12.42  12/31/2012 Luane Rowe		                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suur, Laura               23 University of Sa-38 14:00.00   14:10.23    9  
                  38.53     1:20.59 (42.06)     2:03.11 (42.52)     2:46.26 (43.15)
        3:29.03 (42.77)     4:11.43 (42.40)     4:54.67 (43.24)     5:38.24 (43.57)
        6:21.97 (43.73)     7:05.51 (43.54)     7:48.78 (43.27)     8:32.48 (43.70)
        9:14.91 (42.43)     9:57.51 (42.60)    10:39.98 (42.47)    11:22.57 (42.59)
       12:04.24 (41.67)    12:46.55 (42.31)    13:27.32 (40.77)    14:10.23 (42.91)
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:32.56  12/31/1985 Betsy Rapp                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      23 Santa Rosa Maste-38 19:00.00   17:53.59    9  
                  29.30     1:01.32 (32.02)     1:33.88 (32.56)     2:06.84 (32.96)
        2:39.20 (32.36)     3:11.60 (32.40)     3:44.46 (32.86)     4:17.20 (32.74)
        4:49.62 (32.42)     5:22.35 (32.73)     5:55.27 (32.92)     6:27.76 (32.49)
        7:00.33 (32.57)     7:32.92 (32.59)     8:05.95 (33.03)     8:39.08 (33.13)
        9:12.27 (33.19)     9:45.58 (33.31)    10:19.15 (33.57)    10:52.43 (33.28)
       11:25.72 (33.29)    11:58.68 (32.96)    12:31.25 (32.57)    13:03.67 (32.42)
       13:35.94 (32.27)    14:08.31 (32.37)    14:41.08 (32.77)    15:13.58 (32.50)
       15:46.34 (32.76)    16:19.02 (32.68)    16:51.29 (32.27)    17:23.42 (32.13)
       17:53.59 (30.17)
  2 Knell, Melissa            19 Tri Valley Maste-38 20:27.61   21:01.98    7  
                  33.78     1:10.20 (36.42)     1:47.65 (37.45)     2:25.16 (37.51)
        3:03.11 (37.95)     3:40.76 (37.65)     4:18.53 (37.77)     4:56.44 (37.91)
        5:35.12 (38.68)     6:14.23 (39.11)     6:53.05 (38.82)     7:31.56 (38.51)
        8:10.42 (38.86)     8:48.97 (38.55)     9:27.31 (38.34)    10:06.28 (38.97)
       10:44.93 (38.65)    11:22.92 (37.99)    12:01.19 (38.27)    12:39.75 (38.56)
       13:18.40 (38.65)    13:56.56 (38.16)    14:35.74 (39.18)    15:15.06 (39.32)
       15:54.40 (39.34)    16:33.63 (39.23)    17:12.98 (39.35)    17:51.18 (38.20)
       18:29.44 (38.26)    19:08.62 (39.18)    19:46.72 (38.10)    20:26.02 (39.30)
       21:01.98 (35.96)
  3 Suur, Laura               23 University of Sa-38 24:30.00   24:16.15    6  
                  39.76     1:22.51 (42.75)     2:06.59 (44.08)     2:51.35 (44.76)
        3:36.32 (44.97)     4:20.92 (44.60)     5:04.69 (43.77)     5:48.55 (43.86)
        6:32.65 (44.10)     7:17.22 (44.57)     8:02.22 (45.00)     8:47.19 (44.97)
        9:32.71 (45.52)    10:17.00 (44.29)    11:01.53 (44.53)    11:46.26 (44.73)
       12:30.75 (44.49)    13:14.16 (43.41)    13:57.98 (43.82)    14:41.88 (43.90)
       15:25.89 (44.01)    16:10.71 (44.82)    16:55.57 (44.86)    17:38.93 (43.36)
       18:22.43 (43.50)    19:05.72 (43.29)    19:50.89 (45.17)    20:35.66 (44.77)
       21:19.32 (43.66)    22:03.61 (44.29)    22:48.74 (45.13)    23:32.41 (43.67)
       24:16.15 (43.74)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.18   5/22/2010 O'DONNELL-MCCARTH                            
         PMS: P 26.18  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schallert, Lia B          23 University of Sa-38    30.00      30.58    9  
  2 Talbot, Jessica P         18 Tri Valley Maste-38    33.10      31.49    7  
  3 Reizman, Lea              23 Swymnut Masters-38     33.10      33.79    6  
  4 Cuthill, Meagan           22 University of Sa-38    40.00      38.09    5  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
         PMS: P 55.98  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schallert, Lia B          23 University of Sa-38  1:04.00    1:04.91    9  
                  31.38     1:04.91 (33.53)                                        
  2 Leonard, Courtney D       22 Walnut Creek Mas-38  1:02.20    1:05.22    7  
                  31.13     1:05.22 (34.09)                                        
  3 Talbot, Jessica P         18 Tri Valley Maste-38  1:17.20    1:10.49    6  
                  33.82     1:10.49 (36.67)                                        
  4 Roth, Tenae               24 University of Sa-38  1:15.82    1:13.87    5  
                  35.44     1:13.87 (38.43)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
         PMS: P 1:59.22  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      23 Santa Rosa Maste-38  2:12.00    2:07.74    9  
                  30.11     1:03.03 (32.92)     1:36.11 (33.08)     2:07.74 (31.63)
  2 Schallert, Lia B          23 University of Sa-38  2:15.00    2:21.08    7  
                  32.63     1:08.66 (36.03)     1:45.45 (36.79)     2:21.08 (35.63)
  3 Roth, Tenae               24 University of Sa-38  2:45.00    2:49.76    6  
                  37.93     1:19.99 (42.06)     2:04.75 (44.76)     2:49.76 (45.01)
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.47   4/21/2012 KELLY MCNICHOLS                              
         PMS: P 29.52   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Tenae               24 University of Sa-38    34.63      33.81    9  
  2 Schiel, Megan E           20 Santa Clara Swim-38    40.00      35.35    7  
  3 Tran, Shanta V            18 University of Sa-38    40.00      39.30    6  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.97   4/28/2012 MICAH LAWRENCE                             
         PMS: P 1:05.92  12/31/2009 Mary Streumpf                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Tenae               24 University of Sa-38  1:17.37    1:13.91    9  
                  34.34     1:13.91 (39.57)                                        
  2 Schiel, Megan E           20 Santa Clara Swim-38  1:30.00    1:18.04    7  
                  37.46     1:18.04 (40.58)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
         PMS: P 2:18.76   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Tenae               24 University of Sa-38  2:51.55    2:53.18    9  
                  38.46     1:21.37 (42.91)     2:06.86 (45.49)     2:53.18 (46.32)
  2 Cuthill, Meagan           22 University of Sa-38  2:30.00    3:11.81    7  
                  41.71     1:29.50 (47.79)     2:20.77 (51.27)     3:11.81 (51.04)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 24.54  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reizman, Lea              23 Swymnut Masters-38     29.30      29.40    9  
  2 Talbot, Jessica P         18 Tri Valley Maste-38    32.00      30.16    7  
  3 Schallert, Lia B          23 University of Sa-38    30.00      30.71    6  
  4 Schiel, Megan E           20 Santa Clara Swim-38    36.00      31.26    5  
  5 Hollander, Brookie        20 University of Sa-38    31.56      33.10    4  
  6 Warner, Bailey J          18 University of Sa-38    35.00      34.70    3  
  7 Kamau-Devers, Njeri L     19 Cal Aquatic Mast-38    33.95      34.77    2  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 52.30  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schallert, Lia B          23 University of Sa-38  1:05.00    1:07.79    9  
                  31.77     1:07.79 (36.02)                                        
  2 Reizman, Lea              23 Swymnut Masters-38   1:12.50    1:10.22    7  
                  30.73     1:10.22 (39.49)                                        
  3 Knell, Melissa            19 Tri Valley Maste-38  1:13.00    1:13.19    6  
                  34.44     1:13.19 (38.75)                                        
  4 Hollander, Brookie        20 University of Sa-38  1:14.74    1:15.60    5  
                  33.18     1:15.60 (42.42)                                        
  5 Kamau-Devers, Njeri L     19 Cal Aquatic Mast-38  1:25.55    1:26.27    4  
                  38.74     1:26.27 (47.53)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:54.62   4/28/2012 KATHERINE MILLS                            
         PMS: P 2:02.74  12/31/2008 Laura Davis                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      23 Santa Rosa Maste-38  2:15.00    2:12.02    9  
                  29.15     1:02.01 (32.86)     1:36.77 (34.76)     2:12.02 (35.25)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 58.34  12/31/2008 Laura Davis                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schallert, Lia B          23 University of Sa-38  1:10.00    1:07.70    9  
                  30.19     1:07.70 (37.51)                                        
  2 Talbot, Jessica P         18 Tri Valley Maste-38  1:10.20    1:08.10    7  
                  31.31     1:08.10 (36.79)                                        
  3 Schiel, Megan E           20 Santa Clara Swim-38  1:22.50    1:10.66    6  
                  34.48     1:10.66 (36.18)                                        
  4 Reizman, Lea              23 Swymnut Masters-38   1:10.50    1:12.08    5  
                  32.85     1:12.08 (39.23)                                        
  5 Knell, Melissa            19 Tri Valley Maste-38  1:10.00    1:12.90    4  
                  34.23     1:12.90 (38.67)                                        
  6 Warner, Bailey J          18 University of Sa-38  1:13.00    1:15.06    3  
                  34.91     1:15.06 (40.15)                                        
  7 Cuthill, Meagan           22 University of Sa-38  1:20.50    1:24.23    2  
                  37.87     1:24.23 (46.36)                                        
  8 Kamau-Devers, Njeri L     19 Cal Aquatic Mast-38  1:21.69    1:29.85    1  
                  40.10     1:29.85 (49.75)                                        
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:02.35   4/18/2010 KARA DENBY                                 
         PMS: P 2:02.48  12/31/2010 Dana Vollmer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schallert, Lia B          23 University of Sa-38  2:20.00    2:25.86    9  
                  32.35     1:10.30 (37.95)     1:52.24 (41.94)     2:25.86 (33.62)
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:21.82   1/28/2012 KATHERINE MILLS                            
         PMS: P 4:18.37  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Talbot, Jessica P         18 Tri Valley Maste-38  5:25.70    5:22.93    9  
                  32.25     1:10.92 (38.67)     1:49.67 (38.75)     2:29.50 (39.83)
        3:18.36 (48.86)     4:07.79 (49.43)     4:47.11 (39.32)     5:22.93 (35.82)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.96   2/23/2013 KIM VANDENBERG                               
         PMS: P 23.20  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        29 Davis Aquatic Ma-38    24.23      24.30    9  
  2 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38    25.29      24.58    7  
  3 Johnston, Emily M         26 Unattached PC-38       26.00      25.60    6  
  4 Lee, Alexandra K          26 Davis Aquatic Ma-38    25.73      25.91    5  
  5 Greer, Margaret R         25 Unattached PC-38       28.99      27.76    4  
  6 Cochrane, Sarah A         26 Rolling Hills Mu-38    28.38      28.76    3  
  7 Bangert, Chelsea A        26 Marcia's Enthusi-38    29.30      30.48    2  
  8 Gutierrez, Sarah M        27 Ladera Oaks Mast-38    28.50      30.82    1  
  9 Kadam, Kendra             26 University of Sa-38    31.00      31.36  
 10 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38    33.00      32.19  
 11 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38     35.46      34.75  
 12 Chaiyasane, Koung         29 Marcia's Enthusi-38    38.88      36.98  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.18   2/24/2013 KIM VANDENBERG                               
         PMS: P 51.07  12/31/1993 Sara Shand                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38    54.82      53.17    9  
                  26.02       53.17 (27.15)                                        
  2 Hernandez, Sarah M        29 Davis Aquatic Ma-38    53.17      53.47    7  
                  25.98       53.47 (27.49)                                        
  3 Johnston, Emily M         26 Unattached PC-38       58.00      55.30    6  
                  26.83       55.30 (28.47)                                        
  4 Lee, Alexandra K          26 Davis Aquatic Ma-38    55.14      56.51    5  
                  27.08       56.51 (29.43)                                        
  5 Sapiano, Sarah Jane       25 Alameda Aquatic-38     57.00      57.46    4  
                  27.84       57.46 (29.62)                                        
  6 Taylor, Vicki             28 Tri Valley Maste-38    55.90      59.43    3  
                  28.29       59.43 (31.14)                                        
  7 Cochrane, Sarah A         26 Rolling Hills Mu-38  1:00.43    1:02.23    2  
                  30.29     1:02.23 (31.94)                                        
  8 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38  1:02.44    1:02.73    1  
                  30.26     1:02.73 (32.47)                                        
  9 Vanauken, Skylar          26 University of Sa-38  1:05.00    1:03.94  
                  30.42     1:03.94 (33.52)                                        
 10 Urias, Marrissa           27 Santa Clara Swim-38  1:05.58    1:05.25  
                  31.51     1:05.25 (33.74)                                        
 11 Jagust, Amy M             27 Marcia's Enthusi-38  1:10.00    1:05.66  
                  31.85     1:05.66 (33.81)                                        
 12 O'Brien, Meghan M         27 University of Sa-38  1:03.00    1:05.86  
                  31.56     1:05.86 (34.30)                                        
 13 West, Meredith A          29 San Mateo Master-38  1:09.80    1:10.11  
                  34.09     1:10.11 (36.02)                                        
 14 Lehman, Michi M           29 Marcia's Enthusi-38  1:24.40    1:16.42  
                  37.10     1:16.42 (39.32)                                        
 15 Chaiyasane, Koung         29 Marcia's Enthusi-38  1:29.23    1:25.92  
                  40.51     1:25.92 (45.41)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
         PMS: P 1:48.80  12/31/2001 Limin Liu                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38  1:57.93    1:54.05    9  
                  27.41       56.80 (29.39)     1:25.99 (29.19)     1:54.05 (28.06)
  2 Taylor, Vicki             28 Tri Valley Maste-38  1:59.64    2:05.76    7  
                  28.91     1:00.34 (31.43)     1:32.84 (32.50)     2:05.76 (32.92)
  3 Rogers, Rebecca C         28 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:08.59    6  
                  29.24     1:01.42 (32.18)     1:34.98 (33.56)     2:08.59 (33.61)
  4 Hale, Jennifer J          27 University of Sa-38  2:40.00    2:21.02    5  
                  33.89     1:10.31 (36.42)     1:46.31 (36.00)     2:21.02 (34.71)
  5 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38   2:41.92    2:41.19    4  
                  38.41     1:19.74 (41.33)     2:01.27 (41.53)     2:41.19 (39.92)
  6 Gai, Chelsea S            28 Marcia's Enthusi-38  2:43.44    2:54.33    3  
                  36.97     1:21.67 (44.70)     2:09.11 (47.44)     2:54.33 (45.22)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 5:03.99  12/31/1991 Wendy Ingraham                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38  5:22.27    5:08.14    9  
                  28.60       59.72 (31.12)     1:31.42 (31.70)     2:02.91 (31.49)
        2:34.51 (31.60)     3:05.90 (31.39)     3:37.13 (31.23)     4:08.20 (31.07)
        4:38.73 (30.53)     5:08.14 (29.41)                                        
  2 Rogers, Rebecca C         28 Walnut Creek Mas-38  5:40.00    5:39.20    7  
                  30.60     1:03.35 (32.75)     1:37.04 (33.69)     2:11.26 (34.22)
        2:45.69 (34.43)     3:20.38 (34.69)     3:55.09 (34.71)     4:29.87 (34.78)
        5:05.05 (35.18)     5:39.20 (34.15)                                        
  3 Taylor, Vicki             28 Tri Valley Maste-38  5:29.71    5:46.33    6  
                  31.26     1:05.20 (33.94)     1:39.91 (34.71)     2:14.87 (34.96)
        2:49.93 (35.06)     3:24.85 (34.92)     4:00.26 (35.41)     4:35.87 (35.61)
        5:11.66 (35.79)     5:46.33 (34.67)                                        
  4 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38  5:45.00    5:55.22    5  
                  32.02     1:08.38 (36.36)     1:44.21 (35.83)     2:20.07 (35.86)
        2:56.52 (36.45)     3:32.66 (36.14)     4:09.27 (36.61)     4:45.47 (36.20)
        5:20.94 (35.47)     5:55.22 (34.28)                                        
  5 Urias, Marrissa           27 Santa Clara Swim-38  6:09.65    6:09.08    4  
                  34.31     1:11.23 (36.92)     1:48.49 (37.26)     2:25.91 (37.42)
        3:02.91 (37.00)     3:40.83 (37.92)     4:18.32 (37.49)     4:55.48 (37.16)
        5:32.79 (37.31)     6:09.08 (36.29)                                        
  6 Armstrong, Jillian        25 San Ramon Valley-38  6:30.00    6:16.65    3  
                  34.68     1:11.84 (37.16)     1:49.48 (37.64)     2:27.89 (38.41)
        3:06.12 (38.23)     3:45.28 (39.16)     4:23.81 (38.53)     5:02.26 (38.45)
        5:40.15 (37.89)     6:16.65 (36.50)                                        
  7 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38  6:43.20    6:45.91    2  
                  36.45     1:17.08 (40.63)     1:58.06 (40.98)     2:39.06 (41.00)
        3:20.76 (41.70)     4:01.95 (41.19)     4:44.01 (42.06)     5:25.51 (41.50)
        6:06.60 (41.09)     6:45.91 (39.31)                                        
  8 West, Meredith A          29 San Mateo Master-38  6:50.14    6:49.07    1  
                  37.77     1:19.07 (41.30)     2:01.00 (41.93)     2:43.03 (42.03)
        3:25.10 (42.07)     4:07.18 (42.08)     4:49.12 (41.94)     5:30.18 (41.06)
        6:10.67 (40.49)     6:49.07 (38.40)                                        
  9 Rosso, Rosanna A          29 University of Sa-38  7:30.00    6:52.54  
                  35.92     1:15.78 (39.86)     1:57.23 (41.45)     2:38.51 (41.28)
        3:20.37 (41.86)     4:02.82 (42.45)     4:44.94 (42.12)     5:27.58 (42.64)
        6:11.00 (43.42)     6:52.54 (41.54)                                        
 10 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38   7:00.36    7:01.28  
                  38.55     1:20.26 (41.71)     2:03.14 (42.88)     2:46.36 (43.22)
        3:29.52 (43.16)     4:12.47 (42.95)     4:55.75 (43.28)     5:38.91 (43.16)
        6:21.23 (42.32)     7:01.28 (40.05)                                        
 11 Pinkston, Crystal         28 Swymnut Masters-38   8:00.00    8:08.68  
                  40.33     1:26.74 (46.41)     2:15.83 (49.09)     3:06.70 (50.87)
        3:58.00 (51.30)     4:49.09 (51.09)     5:39.97 (50.88)     6:31.92 (51.95)
        7:22.08 (50.16)     8:08.68 (46.60)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
         PMS: P 10:12.34  12/31/1994 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sapiano, Sarah Jane       25 Alameda Aquatic-38  11:30.00   11:49.22    9  
                  31.95     1:06.99 (35.04)     1:42.80 (35.81)     2:18.80 (36.00)
        2:54.91 (36.11)     3:30.97 (36.06)     4:07.08 (36.11)     4:42.86 (35.78)
        5:18.91 (36.05)     5:54.74 (35.83)     6:30.84 (36.10)     7:07.12 (36.28)
        7:43.22 (36.10)     8:18.80 (35.58)     8:54.54 (35.74)     9:30.04 (35.50)
       10:04.90 (34.86)    10:40.09 (35.19)    11:15.20 (35.11)    11:49.22 (34.02)
  2 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38 11:40.00   11:59.28    7  
                  31.71     1:06.99 (35.28)     1:42.50 (35.51)     2:18.12 (35.62)
        2:54.18 (36.06)     3:30.04 (35.86)     4:05.86 (35.82)     4:42.23 (36.37)
        5:18.51 (36.28)     5:54.47 (35.96)     6:30.79 (36.32)     7:07.12 (36.33)
        7:43.50 (36.38)     8:19.60 (36.10)     8:55.92 (36.32)     9:32.63 (36.71)
       10:09.27 (36.64)    10:46.24 (36.97)    11:23.16 (36.92)    11:59.28 (36.12)
  3 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38 11:40.00   12:21.68    6  
                  33.59     1:10.16 (36.57)     1:47.94 (37.78)     2:25.22 (37.28)
        3:02.83 (37.61)     3:40.00 (37.17)     4:17.71 (37.71)     4:54.92 (37.21)
        5:32.54 (37.62)     6:10.17 (37.63)     6:47.37 (37.20)     7:24.93 (37.56)
        8:02.43 (37.50)     8:39.57 (37.14)     9:16.44 (36.87)     9:54.43 (37.99)
       10:31.81 (37.38)    11:08.92 (37.11)    11:45.95 (37.03)    12:21.68 (35.73)
  4 O'Brien, Meghan M         27 University of Sa-38 12:30.00   12:34.44    5  
                  34.02     1:11.54 (37.52)     1:49.42 (37.88)     2:27.78 (38.36)
        3:05.95 (38.17)     3:43.97 (38.02)     4:21.84 (37.87)     4:59.83 (37.99)
        5:37.72 (37.89)     6:15.82 (38.10)     6:53.89 (38.07)     7:32.03 (38.14)
        8:10.00 (37.97)     8:48.21 (38.21)     9:26.41 (38.20)    10:04.36 (37.95)
       10:42.36 (38.00)    11:20.33 (37.97)    11:58.05 (37.72)    12:34.44 (36.39)
  5 Jagust, Amy M             27 Marcia's Enthusi-38 15:30.00   13:22.04    4  
                  35.62     1:14.60 (38.98)     1:54.46 (39.86)     2:34.67 (40.21)
        3:15.13 (40.46)     3:55.62 (40.49)     4:36.37 (40.75)     5:17.60 (41.23)
        5:58.67 (41.07)     6:39.68 (41.01)     7:20.52 (40.84)     8:01.49 (40.97)
        8:42.31 (40.82)     9:22.94 (40.63)    10:03.62 (40.68)    10:44.25 (40.63)
       11:24.58 (40.33)    12:04.88 (40.30)    12:44.11 (39.23)    13:22.04 (37.93)
  6 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38 13:53.45   13:58.18    3  
                  36.94     1:17.74 (40.80)     1:58.89 (41.15)     2:40.48 (41.59)
        3:22.24 (41.76)     4:03.88 (41.64)     4:46.20 (42.32)     5:28.99 (42.79)
        6:10.94 (41.95)     6:53.58 (42.64)     7:36.18 (42.60)     8:18.79 (42.61)
        9:01.58 (42.79)     9:44.57 (42.99)    10:27.26 (42.69)    11:09.94 (42.68)
       11:52.77 (42.83)    12:35.47 (42.70)    13:17.62 (42.15)    13:58.18 (40.56)
  7 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38  14:35.58   14:23.81    2  
                  38.38     1:20.64 (42.26)     2:03.73 (43.09)     2:47.24 (43.51)
        3:31.27 (44.03)     4:15.33 (44.06)     4:59.49 (44.16)     5:43.64 (44.15)
        6:27.54 (43.90)     7:11.41 (43.87)     7:55.14 (43.73)     8:38.86 (43.72)
        9:22.61 (43.75)    10:06.31 (43.70)    10:50.13 (43.82)    11:33.77 (43.64)
       12:17.19 (43.42)    13:00.37 (43.18)    13:43.02 (42.65)    14:23.81 (40.79)
  8 Pinkston, Crystal         28 Swymnut Masters-38  16:30.00   16:28.10    1  
                  42.78     1:30.44 (47.66)     2:19.73 (49.29)     3:09.64 (49.91)
        4:00.20 (50.56)     4:50.47 (50.27)     5:40.80 (50.33)     6:31.22 (50.42)
        7:22.28 (51.06)     8:13.05 (50.77)     9:03.62 (50.57)     9:54.35 (50.73)
       10:45.06 (50.71)    11:35.65 (50.59)    12:25.85 (50.20)    13:16.27 (50.42)
       14:05.84 (49.57)    14:55.29 (49.45)    15:43.35 (48.06)    16:28.10 (44.75)
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:50.17   5/19/1991 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:23.89  12/31/1999 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38  24:25.72   24:10.41    9  
                  38.78     1:21.52 (42.74)     2:05.03 (43.51)     2:49.00 (43.97)
        3:32.82 (43.82)     4:16.79 (43.97)     5:00.79 (44.00)     5:44.91 (44.12)
        6:29.28 (44.37)     7:13.86 (44.58)     7:58.23 (44.37)     8:42.42 (44.19)
        9:26.93 (44.51)    10:11.20 (44.27)    10:55.58 (44.38)    11:40.10 (44.52)
       12:24.71 (44.61)    13:08.65 (43.94)    13:52.90 (44.25)    14:37.18 (44.28)
       15:21.32 (44.14)    16:05.37 (44.05)    16:49.54 (44.17)    17:33.64 (44.10)
       18:17.86 (44.22)    19:02.39 (44.53)    19:47.01 (44.62)    20:31.49 (44.48)
       21:15.66 (44.17)    21:59.68 (44.02)    22:44.04 (44.36)    23:28.29 (44.25)
       24:10.41 (42.12)
  2 Parsa, Rebecca            27 Marcia's Enthusi-38 28:00.00   27:37.45    7  
                  43.35     1:32.19 (48.84)     2:20.24 (48.05)     3:10.31 (50.07)
        3:59.45 (49.14)     4:48.49 (49.04)     5:37.15 (48.66)     6:26.23 (49.08)
        7:15.48 (49.25)     8:05.40 (49.92)     8:55.39 (49.99)     9:45.93 (50.54)
       10:36.98 (51.05)    11:26.88 (49.90)    12:17.11 (50.23)    13:08.60 (51.49)
       13:59.17 (50.57)    14:50.43 (51.26)    15:41.12 (50.69)    16:31.60 (50.48)
       17:22.97 (51.37)    18:13.48 (50.51)    19:04.18 (50.70)    19:53.84 (49.66)
       20:45.22 (51.38)    21:34.94 (49.72)    22:27.11 (52.17)    23:17.79 (50.68)
       24:07.59 (49.80)    24:58.61 (51.02)    25:48.70 (50.09)    26:36.36 (47.66)
     27:37.45 (1:01.09)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 26.71  12/31/2001 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        29 Davis Aquatic Ma-38    28.50      27.18    9  
  2 Lee, Alexandra K          26 Davis Aquatic Ma-38    31.90      30.55    7  
  3 Greer, Margaret R         25 Unattached PC-38       35.50      31.34    6  
  4 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38    40.40      39.23    5  
  5 Lehman, Michi M           29 Marcia's Enthusi-38    45.00      40.26    4  
  6 Chaiyasane, Koung         29 Marcia's Enthusi-38  1:00.00      48.74    3  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 57.43  12/31/2012 Fiona O'Donnell-McCarthy                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, Emily M         26 Unattached PC-38     1:04.00    1:03.52    9  
                  31.15     1:03.52 (32.37)                                        
  2 Lee, Alexandra K          26 Davis Aquatic Ma-38  1:03.59    1:03.92    7  
                  31.13     1:03.92 (32.79)                                        
  3 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38  1:10.90    1:10.34    6  
                  34.54     1:10.34 (35.80)                                        
  4 Bangert, Chelsea A        26 Marcia's Enthusi-38  1:14.17    1:16.18    5  
                  37.70     1:16.18 (38.48)                                        
  5 Lehman, Michi M           29 Marcia's Enthusi-38  1:33.84    1:29.72    4  
                  45.01     1:29.72 (44.71)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:58.61   2/24/2013 JUSTINE MUELLER                            
         PMS: P 2:04.57  12/31/1994 Martie Mc Kinney                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          26 Davis Aquatic Ma-38  2:15.00    2:19.90    9  
                  33.08     1:08.48 (35.40)     1:44.58 (36.10)     2:19.90 (35.32)
  2 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38  2:30.10    2:31.59    7  
                  36.54     1:14.91 (38.37)     1:53.95 (39.04)     2:31.59 (37.64)
  3 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38  3:15.80    3:03.97    6  
                  43.83     1:31.18 (47.35)     2:19.16 (47.98)     3:03.97 (44.81)
  4 Kadam, Kendra             26 University of Sa-38  3:00.00    3:13.99    5  
                  46.83     1:36.23 (49.40)     2:25.98 (49.75)     3:13.99 (48.01)
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 29.61  12/31/2009 Kasey Beckman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        29 Davis Aquatic Ma-38    35.00      31.79    9  
  2 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38    32.42      32.26    7  
  3 Greer, Margaret R         25 Unattached PC-38       40.50      36.77    6  
  4 Rudd, Clare K             29 University of Sa-38    39.00      38.06    5  
  5 Vanauken, Skylar          26 University of Sa-38    40.00      38.84    4  
  6 Kadam, Kendra             26 University of Sa-38    42.00      41.48    3  
  7 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38     44.20      44.68    2  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 1:03.80  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38  1:10.52    1:12.04    9  
                  34.02     1:12.04 (38.02)                                        
  2 Hale, Jennifer J          27 University of Sa-38  1:30.00    1:18.63    7  
                  38.53     1:18.63 (40.10)                                        
  3 Rudd, Clare K             29 University of Sa-38  1:27.00    1:24.26    6  
                  40.32     1:24.26 (43.94)                                        
  4 Bangert, Chelsea A        26 Marcia's Enthusi-38  1:35.00    1:27.23    5  
                  41.77     1:27.23 (45.46)                                        
  5 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38   1:35.37    1:35.91    4  
                  45.40     1:35.91 (50.51)                                        
  6 Pinkston, Crystal         28 Swymnut Masters-38   2:00.22    1:58.09    3  
                  55.56   1:58.09 (1:02.53)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 2:20.81  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38  2:35.00    2:38.40    9  
                  35.59     1:15.70 (40.11)     1:56.84 (41.14)     2:38.40 (41.56)
  2 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38  2:42.00    2:46.77    7  
                  39.10     1:21.52 (42.42)     2:04.76 (43.24)     2:46.77 (42.01)
  3 Jagust, Amy M             27 Marcia's Enthusi-38  3:30.00    3:00.18    6  
                  41.63     1:27.36 (45.73)     2:14.33 (46.97)     3:00.18 (45.85)
  4 Kadam, Kendra             26 University of Sa-38  3:00.00    3:08.56    5  
                  42.81     1:30.87 (48.06)     2:20.05 (49.18)     3:08.56 (48.51)
  5 Vanauken, Skylar          26 University of Sa-38  3:00.00    3:08.59    4  
                  42.16     1:29.71 (47.55)     2:19.18 (49.47)     3:08.59 (49.41)
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 24.69  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        29 Davis Aquatic Ma-38    26.29      25.90    9  
  2 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38    28.70      26.69    7  
  3 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38    27.98      28.39    6  
  4 Cochrane, Sarah A         26 Rolling Hills Mu-38    30.56      30.60    5  
  5 Stewart, Heather L        26 University of Sa-38    31.00      31.05    4  
  6 Armstrong, Jillian        25 San Ramon Valley-38    31.29      31.55    3  
  7 Jagust, Amy M             27 Marcia's Enthusi-38    32.00      32.84    2  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 54.03  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        29 Davis Aquatic Ma-38    57.84      57.36    9  
                  27.15       57.36 (30.21)                                        
  2 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38  1:02.49      59.34    7  
                  28.25       59.34 (31.09)                                        
  3 Ballenger, Marie A        27 University of Sa-38  1:02.12    1:02.83    6  
                  29.59     1:02.83 (33.24)                                        
  4 Cochrane, Sarah A         26 Rolling Hills Mu-38  1:09.85    1:08.60    5  
                  32.16     1:08.60 (36.44)                                        
  5 Stewart, Heather L        26 University of Sa-38  1:05.00    1:08.85    4  
                  32.54     1:08.85 (36.31)                                        
  6 Armstrong, Jillian        25 San Ramon Valley-38  1:15.00    1:11.28    3  
                  32.59     1:11.28 (38.69)                                        
  7 West, Meredith A          29 San Mateo Master-38  1:24.71    1:22.93    2  
                  39.88     1:22.93 (43.05)                                        
  8 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38  1:29.68    1:31.03    1  
                  43.25     1:31.03 (47.78)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:57.84   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
         PMS: P 1:57.84  12/31/2001 Limin Liu                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Radecke-Noble, Jennifer   29 Tri Valley Maste-38  2:20.00    2:15.16    9  
                  31.38     1:05.98 (34.60)     1:41.03 (35.05)     2:15.16 (34.13)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 56.76  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        29 Davis Aquatic Ma-38  1:00.27    1:00.05    9  
                  27.13     1:00.05 (32.92)                                        
  2 Lee, Alexandra K          26 Davis Aquatic Ma-38  1:06.00    1:06.68    7  
                  30.75     1:06.68 (35.93)                                        
  3 Taylor, Vicki             28 Tri Valley Maste-38  1:06.00    1:07.92    6  
                  31.82     1:07.92 (36.10)                                        
  4 Cochrane, Sarah A         26 Rolling Hills Mu-38  1:13.80    1:12.06    5  
                  33.60     1:12.06 (38.46)                                        
  5 Stewart, Heather L        26 University of Sa-38  1:10.00    1:12.13    4  
                  33.79     1:12.13 (38.34)                                        
  6 Urias, Marrissa           27 Santa Clara Swim-38  1:14.73    1:12.81    3  
                  34.77     1:12.81 (38.04)                                        
  7 Vanauken, Skylar          26 University of Sa-38  1:25.00    1:13.44    2  
                  33.70     1:13.44 (39.74)                                        
  8 Jagust, Amy M             27 Marcia's Enthusi-38  1:20.00    1:14.87    1  
                  35.76     1:14.87 (39.11)                                        
  9 Armstrong, Jillian        25 San Ramon Valley-38  1:16.48    1:15.18  
                  34.25     1:15.18 (40.93)                                        
 10 Maughan, Daryn A          25 Club Sport of Sa-38  1:20.00    1:15.76  
                  33.51     1:15.76 (42.25)                                        
 11 Rudd, Clare K             29 University of Sa-38  1:33.00    1:19.53  
                  37.56     1:19.53 (41.97)                                        
 12 Lehman, Michi M           29 Marcia's Enthusi-38  1:35.00    1:24.02  
                  39.60     1:24.02 (44.42)                                        
 13 West, Meredith A          29 San Mateo Master-38  1:27.00    1:28.24  
                  41.74     1:28.24 (46.50)                                        
 14 Crowder, Alexandra K      29 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:29.44  
                  42.68     1:29.44 (46.76)                                        
 15 Gai, Chelsea S            28 Marcia's Enthusi-38  1:46.77    1:31.22  
                  41.78     1:31.22 (49.44)                                        
 16 Chaiyasane, Koung         29 Marcia's Enthusi-38  1:55.00    1:41.35  
                  51.51     1:41.35 (49.84)                                        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:57.56   12/5/2013 JUSTINE MUELLER                            
         PMS: P 2:03.94  12/31/2006 Alison Wagner                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sapiano, Sarah Jane       25 Alameda Aquatic-38   2:24.00    2:25.86    9  
                  31.76     1:10.29 (38.53)     1:53.39 (43.10)     2:25.86 (32.47)
  2 Farnham, Kaelly M         27 Santa Rosa Maste-38  2:30.99    2:28.34    7  
                  34.05     1:11.87 (37.82)     1:54.28 (42.41)     2:28.34 (34.06)
  3 Hale, Jennifer J          27 University of Sa-38  3:00.00    2:34.49    6  
                  35.12     1:16.20 (41.08)     2:00.17 (43.97)     2:34.49 (34.32)
  4 Urias, Marrissa           27 Santa Clara Swim-38  2:38.21    2:37.03    5  
                  34.93     1:16.46 (41.53)     2:01.85 (45.39)     2:37.03 (35.18)
  5 Cochrane, Sarah A         26 Rolling Hills Mu-38  2:55.50    2:37.77    4  
                  33.38     1:15.18 (41.80)     2:02.25 (47.07)     2:37.77 (35.52)
  6 Jagust, Amy M             27 Marcia's Enthusi-38  2:50.00    2:40.46    3  
                  35.80     1:19.50 (43.70)     2:05.39 (45.89)     2:40.46 (35.07)
  7 Vanauken, Skylar          26 University of Sa-38  2:50.00    2:44.69    2  
                  35.01     1:15.80 (40.79)     2:05.86 (50.06)     2:44.69 (38.83)
  8 Roach, Regina A           27 Walnut Creek Mas-38  3:19.75    3:00.11    1  
                  41.71     1:27.54 (45.83)     2:22.15 (54.61)     3:00.11 (37.96)
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:19.02   2/22/2013 JUSTINE MUELLER                            
         PMS: P 4:21.52  12/31/2005 Kasey Harris                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Rebecca C         28 Walnut Creek Mas-38  5:20.00    5:00.07    9  
                  32.52     1:09.78 (37.26)     1:47.24 (37.46)     2:25.09 (37.85)
        3:08.93 (43.84)     3:53.40 (44.47)     4:26.71 (33.31)     5:00.07 (33.36)
  2 Jagust, Amy M             27 Marcia's Enthusi-38  6:30.00    5:36.68    7  
                  36.64     1:18.81 (42.17)     2:04.12 (45.31)     2:47.27 (43.15)
        3:34.44 (47.17)     4:21.41 (46.97)     4:59.83 (38.42)     5:36.68 (36.85)
  3 Hale, Jennifer J          27 University of Sa-38  8:00.00    5:43.92    6  
                  38.92     1:21.96 (43.04)     2:08.23 (46.27)     2:55.23 (47.00)
        3:42.61 (47.38)     4:29.46 (46.85)     5:06.86 (37.40)     5:43.92 (37.06)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 23.24  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Monica M          31 Santa Cruz Maste-38    30.90      28.38    9  
  2 Rehal, Remy K             31 Davis Aquatic Ma-38    32.00      29.65    7  
  3 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38    32.00      30.03    6  
  4 Squeglia, Amy             34 University of Sa-38    30.38      30.07    5  
  5 Doyle, Nia B              33 Marcia's Enthusi-38    30.34      30.21    4  
  6 Bui, Thao H               31 University of Sa-38    29.83      30.40    3  
  7 Wheeler, Lauren           32 University of Sa-38    31.00      30.46    2  
  8 Hanrahan, Hannah          31 Club Hot Tub-38        36.00      34.03    1  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.03   2/23/2013 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 50.92  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carney, Monica M          31 Santa Cruz Maste-38  1:05.90    1:01.35    9  
                  29.76     1:01.35 (31.59)                                        
  2 Rempe, Rachel M           31 Rolling Hills Mu-38  1:03.18    1:04.05    7  
                  30.86     1:04.05 (33.19)                                        
  3 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  1:06.43    1:04.13    6  
                  31.10     1:04.13 (33.03)                                        
  4 Bui, Thao H               31 University of Sa-38  1:06.15    1:05.66    5  
                  31.67     1:05.66 (33.99)                                        
  5 Rehal, Remy K             31 Davis Aquatic Ma-38  1:11.50    1:05.70    4  
                  31.65     1:05.70 (34.05)                                        
  6 Squeglia, Amy             34 University of Sa-38  1:00.00    1:05.91    3  
                  31.05     1:05.91 (34.86)                                        
  7 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38  1:11.49    1:06.97    2  
                  32.59     1:06.97 (34.38)                                        
  8 Wheeler, Lauren           32 University of Sa-38  1:13.00    1:07.62    1  
                  32.77     1:07.62 (34.85)                                        
  9 Conway, Erin M            32 YMCA Pacific Aqu-38  1:12.55    1:10.12  
                  33.53     1:10.12 (36.59)                                        
 10 Hanrahan, Hannah          31 Club Hot Tub-38      1:25.00    1:16.44  
                  35.52     1:16.44 (40.92)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.46  11/30/2012 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 1:51.40  12/31/2003 Katrine Radke                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stretch, Sarah K          34 Marcia's Enthusi-38  2:30.00    2:24.64    9  
                  33.24     1:09.52 (36.28)     1:47.14 (37.62)     2:24.64 (37.50)
  2 Baxter, Jaimie A          30 University of Sa-38  4:00.00    3:10.69    7  
                  43.57     1:33.27 (49.70)     2:24.71 (51.44)     3:10.69 (45.98)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:46.92   4/14/2012 DAWN HECKMAN                               
         PMS: P 5:03.04  12/31/1996 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Kathryn D          30 Marcia's Enthusi-38  6:18.00    6:04.23    9  
                  31.23     1:06.03 (34.80)     1:41.69 (35.66)     2:18.07 (36.38)
        2:55.08 (37.01)     3:32.77 (37.69)     4:10.79 (38.02)     4:48.96 (38.17)
        5:27.33 (38.37)     6:04.23 (36.90)                                        
  2 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  6:16.19    6:04.74    7  
                  33.05     1:08.49 (35.44)     1:44.69 (36.20)     2:21.63 (36.94)
        2:58.46 (36.83)     3:35.83 (37.37)     4:12.89 (37.06)     4:50.56 (37.67)
        5:27.77 (37.21)     6:04.74 (36.97)                                        
  3 Rempe, Rachel M           31 Rolling Hills Mu-38  6:00.65    6:18.03    6  
                  35.27     1:13.02 (37.75)     1:51.09 (38.07)     2:29.87 (38.78)
        3:07.96 (38.09)     3:45.91 (37.95)     4:23.67 (37.76)     5:01.62 (37.95)
        5:40.02 (38.40)     6:18.03 (38.01)                                        
  4 Sitzmann, Amy K           34 Tri Valley Maste-38  6:17.60    6:19.87    5  
                  33.64     1:10.88 (37.24)     1:49.28 (38.40)     2:27.85 (38.57)
        3:06.24 (38.39)     3:45.36 (39.12)     4:24.54 (39.18)     5:03.73 (39.19)
        5:42.81 (39.08)     6:19.87 (37.06)                                        
  5 Cafferata, Lindsey M      34 Chico Masters Sw-38  6:20.00    6:33.15    4  
                  32.82     1:09.30 (36.48)     1:48.04 (38.74)     2:27.66 (39.62)
        3:07.88 (40.22)     3:48.95 (41.07)     4:29.79 (40.84)     5:11.03 (41.24)
        5:52.92 (41.89)     6:33.15 (40.23)                                        
  6 Schmitz, Marissa B        34 Humboldt Masters-38  6:45.00    6:41.61    3  
                  34.63     1:12.85 (38.22)     1:52.99 (40.14)     2:34.33 (41.34)
        3:16.65 (42.32)     3:58.73 (42.08)     4:40.42 (41.69)     5:22.12 (41.70)
        6:02.96 (40.84)     6:41.61 (38.65)                                        
  7 Flecker, Donita L         31 Sebastopol Maste-38  7:25.00    6:43.65    2  
                  35.48     1:15.80 (40.32)     1:56.43 (40.63)     2:37.90 (41.47)
        3:18.70 (40.80)     4:00.69 (41.99)     4:42.03 (41.34)     5:23.00 (40.97)
        6:04.11 (41.11)     6:43.65 (39.54)                                        
  8 Doyle, Nia B              33 Marcia's Enthusi-38  7:15.95    7:02.42    1  
                  39.62     1:20.82 (41.20)     2:02.89 (42.07)     2:46.32 (43.43)
        3:30.36 (44.04)     4:14.52 (44.16)     4:58.38 (43.86)     5:41.72 (43.34)
        6:23.58 (41.86)     7:02.42 (38.84)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:51.93   4/15/2012 DAWN HECKMAN                              
         PMS: P 10:16.36  12/31/1999 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brubaker, Kristin M       31 Temescal Aquatic-38 12:00.00   11:47.47    9  
                  29.17     1:02.59 (33.42)     1:37.28 (34.69)     2:13.01 (35.73)
        2:48.30 (35.29)     3:24.16 (35.86)     4:00.30 (36.14)     4:36.34 (36.04)
        5:12.73 (36.39)     5:48.76 (36.03)     6:25.22 (36.46)     7:01.86 (36.64)
        7:38.12 (36.26)     8:14.47 (36.35)     8:51.01 (36.54)     9:26.65 (35.64)
       10:02.90 (36.25)    10:38.49 (35.59)    11:13.19 (34.70)    11:47.47 (34.28)
  2 Estrada, Kris M           30 San Francisco Ts-38 11:25.00   11:55.78    7  
                  32.00     1:06.85 (34.85)     1:42.89 (36.04)     2:18.74 (35.85)
        2:54.71 (35.97)     3:31.03 (36.32)     4:07.31 (36.28)     4:43.77 (36.46)
        5:19.84 (36.07)     5:56.04 (36.20)     6:31.96 (35.92)     7:07.94 (35.98)
        7:44.30 (36.36)     8:20.79 (36.49)     8:57.39 (36.60)     9:34.05 (36.66)
       10:10.36 (36.31)    10:46.49 (36.13)    11:21.72 (35.23)    11:55.78 (34.06)
  3 Sitzmann, Amy K           34 Tri Valley Maste-38 12:45.00   12:49.55    6  
                  33.72     1:10.92 (37.20)     1:48.68 (37.76)     2:26.81 (38.13)
        3:05.66 (38.85)     3:44.08 (38.42)     4:23.09 (39.01)     5:02.01 (38.92)
        5:41.21 (39.20)     6:20.29 (39.08)     6:59.39 (39.10)     7:39.04 (39.65)
        8:18.23 (39.19)     8:57.63 (39.40)     9:36.61 (38.98)    10:15.32 (38.71)
       10:54.46 (39.14)    11:32.99 (38.53)    12:12.04 (39.05)    12:49.55 (37.51)
  4 Wheeler, Lauren           32 University of Sa-38 13:17.11   13:14.87    5  
                  34.28     1:11.91 (37.63)     1:50.83 (38.92)     2:30.24 (39.41)
        3:10.01 (39.77)     3:50.09 (40.08)     4:30.17 (40.08)     5:10.43 (40.26)
        5:50.49 (40.06)     6:31.06 (40.57)     7:11.22 (40.16)     7:51.78 (40.56)
        8:32.32 (40.54)     9:12.90 (40.58)     9:53.36 (40.46)    10:33.96 (40.60)
       11:14.50 (40.54)    11:55.13 (40.63)    12:35.92 (40.79)    13:14.87 (38.95)
  5 Doyle, Nia B              33 Marcia's Enthusi-38 15:48.82   14:16.28    4  
                  40.30     1:21.57 (41.27)     2:04.19 (42.62)     2:47.85 (43.66)
        3:31.57 (43.72)     4:15.63 (44.06)     4:59.86 (44.23)     5:44.31 (44.45)
        6:28.49 (44.18)     7:12.55 (44.06)     7:56.75 (44.20)     8:40.63 (43.88)
        9:24.17 (43.54)    10:07.40 (43.23)    10:50.05 (42.65)    11:32.92 (42.87)
       12:15.44 (42.52)    12:57.10 (41.66)    13:38.62 (41.52)    14:16.28 (37.66)
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:07.66  12/31/1999 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sitzmann, Amy K           34 Tri Valley Maste-38 21:30.00   21:32.56    9  
                  34.15     1:12.04 (37.89)     1:51.16 (39.12)     2:30.99 (39.83)
        3:10.42 (39.43)     3:49.88 (39.46)     4:29.30 (39.42)     5:08.34 (39.04)
        5:48.04 (39.70)     6:27.31 (39.27)     7:06.67 (39.36)     7:46.22 (39.55)
        8:25.57 (39.35)     9:04.84 (39.27)     9:44.46 (39.62)    10:24.11 (39.65)
       11:03.48 (39.37)    11:42.94 (39.46)    12:22.08 (39.14)    13:01.17 (39.09)
       13:40.94 (39.77)    14:20.23 (39.29)    14:59.87 (39.64)    15:39.27 (39.40)
       16:18.89 (39.62)    16:57.90 (39.01)    17:37.53 (39.63)    18:16.74 (39.21)
       18:56.06 (39.32)    19:35.54 (39.48)    20:15.31 (39.77)    20:54.56 (39.25)
       21:32.56 (38.00)
  2 Baxter, Jaimie A          30 University of Sa-38 45:00.00   29:45.31    7  
                  47.14     1:37.19 (50.05)     2:29.99 (52.80)     3:24.13 (54.14)
        4:17.72 (53.59)     5:09.63 (51.91)     6:02.95 (53.32)     6:56.52 (53.57)
        7:50.87 (54.35)     8:45.13 (54.26)     9:39.05 (53.92)    10:32.76 (53.71)
       11:26.91 (54.15)    12:21.23 (54.32)    13:15.70 (54.47)    14:09.79 (54.09)
       15:04.62 (54.83)    15:58.27 (53.65)    16:52.71 (54.44)    17:47.43 (54.72)
       18:42.89 (55.46)    19:38.65 (55.76)    20:33.67 (55.02)    21:28.94 (55.27)
       22:25.30 (56.36)    23:21.00 (55.70)    24:15.85 (54.85)    25:10.95 (55.10)
       26:06.85 (55.90)    27:01.11 (54.26)    27:56.99 (55.88)    28:52.80 (55.81)
       29:45.31 (52.51)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.96    5/1/2011 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 27.70  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liu, Ouida                33 University of Sa-38    35.00      31.98    9  
  2 Chen, Devon H             33 Bay Masters-38         33.40      32.80    7  
  3 Carney, Monica M          31 Santa Cruz Maste-38    37.90      33.50    6  
  4 Flecker, Donita L         31 Sebastopol Maste-38    35.48      34.79    5  
  5 Conway, Erin M            32 YMCA Pacific Aqu-38    37.55      37.27    4  
  6 Ginocchio, Fatima F       30 Marcia's Enthusi-38    35.00      38.94    3  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 57.58  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brubaker, Kristin M       31 Temescal Aquatic-38  1:07.00    1:09.25    9  
                  33.13     1:09.25 (36.12)                                        
  2 Carney, Monica M          31 Santa Cruz Maste-38  1:13.90    1:11.04    7  
                  34.46     1:11.04 (36.58)                                        
  3 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  1:16.83    1:12.07    6  
                  35.02     1:12.07 (37.05)                                        
  4 Liu, Ouida                33 University of Sa-38  1:30.00    1:13.87    5  
                  34.61     1:13.87 (39.26)                                        
  5 Sitzmann, Amy K           34 Tri Valley Maste-38  1:16.60    1:15.74    4  
                  37.28     1:15.74 (38.46)                                        
  6 Wheeler, Lauren           32 University of Sa-38  1:30.00    1:21.50    3  
                  40.27     1:21.50 (41.23)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:01.54  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  2:40.48    2:35.22    9  
                  36.45     1:15.97 (39.52)     1:55.99 (40.02)     2:35.22 (39.23)
  2 Liu, Ouida                33 University of Sa-38  3:00.00    2:48.35    7  
                  35.10     1:18.01 (42.91)     2:03.82 (45.81)     2:48.35 (44.53)
  3 Cafferata, Lindsey M      34 Chico Masters Sw-38  2:55.00    2:50.64    6  
                  41.01     1:24.12 (43.11)     2:07.89 (43.77)     2:50.64 (42.75)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
         PMS: P 30.65  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Squeglia, Amy             34 University of Sa-38    37.57      37.40    9  
  2 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38    40.00      37.96    7  
  3 Rehal, Remy K             31 Davis Aquatic Ma-38    49.50      39.37    6  
  4 Liu, Ouida                33 University of Sa-38    45.00      39.57    5  
  5 Conway, Erin M            32 YMCA Pacific Aqu-38    38.50      39.95    4  
  6 Rempe, Rachel M           31 Rolling Hills Mu-38    39.57      40.20    3  
  7 Hanrahan, Hannah          31 Club Hot Tub-38        45.00      42.44    2  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
         PMS: P 1:06.32  12/31/2009 Sarah Bimson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bronson, Meredith C       31 Mountain View Ma-38  1:15.89    1:12.85    9  
                  33.92     1:12.85 (38.93)                                        
  2 Chase, Courtney B         31 San Francisco Ts-38  1:15.95    1:17.50    7  
                  36.97     1:17.50 (40.53)                                        
  3 Squeglia, Amy             34 University of Sa-38  1:21.60    1:21.40    6  
                  37.90     1:21.40 (43.50)                                        
  4 Scott, Emily              33 Sebastopol Maste-38  1:25.00    1:22.05    5  
                  39.21     1:22.05 (42.84)                                        
  5 Conway, Erin M            32 YMCA Pacific Aqu-38  1:25.75    1:26.99    4  
                  41.11     1:26.99 (45.88)                                        
  6 Lebsack, Emily K          33 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:35.13    3  
                  45.78     1:35.13 (49.35)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:15.99   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 2:24.66  12/31/2010 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardin, Meghan S          32 North Bay Aquati-38  2:35.85    2:31.49    9  
                  34.53     1:12.45 (37.92)     1:51.46 (39.01)     2:31.49 (40.03)
  2 Magee, Kathryn D          30 Marcia's Enthusi-38  2:40.00    2:34.46    7  
                  34.89     1:13.82 (38.93)     1:54.03 (40.21)     2:34.46 (40.43)
  3 Chase, Courtney B         31 San Francisco Ts-38  2:44.49    2:45.25    6  
                  38.51     1:19.98 (41.47)     2:02.62 (42.64)     2:45.25 (42.63)
  4 Conway, Erin M            32 YMCA Pacific Aqu-38  3:06.11    2:59.89    5  
                  41.75     1:27.90 (46.15)     2:14.35 (46.45)     2:59.89 (45.54)
  5 Liu, Ouida                33 University of Sa-38  3:45.00    3:15.16    4  
                  45.30     1:35.15 (49.85)     2:26.44 (51.29)     3:15.16 (48.72)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 25.90  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             33 Bay Masters-38         29.38      29.58    9  
  2 Carney, Monica M          31 Santa Cruz Maste-38    35.90      31.49    7  
  3 Rempe, Rachel M           31 Rolling Hills Mu-38    32.29      32.52    6  
  4 Glanville, Carolyn W      33 University of Sa-38    40.00      32.78    5  
  5 Schmitz, Marissa B        34 Humboldt Masters-38    34.00      33.17    4  
  6 Cafferata, Lindsey M      34 Chico Masters Sw-38    35.00      33.68    3  
  7 Lapalme, Iris F           33 Marcia's Enthusi-38    40.00      35.18    2  
  8 Ginocchio, Fatima F       30 Marcia's Enthusi-38    35.21      37.96    1  
  9 Doyle, Nia B              33 Marcia's Enthusi-38    40.99      39.77  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 57.25  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pedder, Margie            33 University of Sa-38  1:04.00    1:06.49    9  
                  31.60     1:06.49 (34.89)                                        
  2 Chen, Devon H             33 Bay Masters-38       1:07.47    1:06.68    7  
                  31.93     1:06.68 (34.75)                                        
  3 Chase, Courtney B         31 San Francisco Ts-38  1:03.84    1:08.03    6  
                  32.43     1:08.03 (35.60)                                        
  4 Carney, Monica M          31 Santa Cruz Maste-38  1:13.90    1:10.15    5  
                  32.61     1:10.15 (37.54)                                        
  5 Rempe, Rachel M           31 Rolling Hills Mu-38  1:12.51    1:12.89    4  
                  34.82     1:12.89 (38.07)                                        
  6 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  1:15.26    1:13.40    3  
                  33.77     1:13.40 (39.63)                                        
  7 Cafferata, Lindsey M      34 Chico Masters Sw-38  1:35.00    1:16.27    2  
                  34.43     1:16.27 (41.84)                                        
  8 Schmitz, Marissa B        34 Humboldt Masters-38  1:15.00    1:17.14    1  
                  34.82     1:17.14 (42.32)                                        
  9 Flecker, Donita L         31 Sebastopol Maste-38  1:30.00    1:22.97  
                  37.34     1:22.97 (45.63)                                        
 10 Lapalme, Iris F           33 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:24.68  
                  41.14     1:24.68 (43.54)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.46   5/12/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:06.20  12/31/1997 Martie Mc Kinney                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chase, Courtney B         31 San Francisco Ts-38  2:23.35    2:27.56    9  
                  33.09     1:10.41 (37.32)     1:48.91 (38.50)     2:27.56 (38.65)
  2 Rempe, Rachel M           31 Rolling Hills Mu-38  2:45.29    2:46.00    7  
                  38.14     1:20.82 (42.68)     2:04.15 (43.33)     2:46.00 (41.85)
  3 Liu, Ouida                33 University of Sa-38  4:00.00    3:03.67    6  
                  38.46     1:24.11 (45.65)     2:13.85 (49.74)     3:03.67 (49.82)
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 58.07  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hardin, Meghan S          32 North Bay Aquati-38  1:08.53    1:07.38    9  
                  31.82     1:07.38 (35.56)                                        
  2 Magee, Kathryn D          30 Marcia's Enthusi-38  1:18.00    1:09.59    7  
                  33.48     1:09.59 (36.11)                                        
  3 Chen, Devon H             33 Bay Masters-38       1:10.33    1:11.17    6  
                  32.01     1:11.17 (39.16)                                        
  4 Glanville, Carolyn W      33 University of Sa-38  1:15.00    1:15.01    5  
                  34.14     1:15.01 (40.87)                                        
  5 Cafferata, Lindsey M      34 Chico Masters Sw-38  1:30.00    1:16.04    4  
                  35.69     1:16.04 (40.35)                                        
  6 Conway, Erin M            32 YMCA Pacific Aqu-38  1:17.72    1:17.51    3  
                  35.91     1:17.51 (41.60)                                        
  7 Flecker, Donita L         31 Sebastopol Maste-38  1:18.56    1:17.53    2  
                  33.45     1:17.53 (44.08)                                        
  8 Schmitz, Marissa B        34 Humboldt Masters-38  1:20.00    1:18.91    1  
                  38.22     1:18.91 (40.69)                                        
  9 Ginocchio, Fatima F       30 Marcia's Enthusi-38  1:21.52    1:23.41  
                  38.36     1:23.41 (45.05)                                        
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 2:04.85  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bronson, Meredith C       31 Mountain View Ma-38  2:33.60    2:21.92    9  
                  29.40     1:05.81 (36.41)     1:47.03 (41.22)     2:21.92 (34.89)
  2 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38  2:42.55    2:36.91    7  
                  33.78     1:13.73 (39.95)     2:01.97 (48.24)     2:36.91 (34.94)
  3 Liu, Ouida                33 University of Sa-38  4:00.00    3:00.62    6  
                  39.17     1:23.85 (44.68)     2:16.03 (52.18)     3:00.62 (44.59)
  4 Lapalme, Iris F           33 Marcia's Enthusi-38  3:30.00    3:18.11    5  
                  37.56     1:27.15 (49.59)   2:31.85 (1:04.70)     3:18.11 (46.26)
 -- Lebsack, Emily K          33 Marcia's Enthusi-38  2:50.00         DQ  
                  43.09     1:28.46 (45.37)     2:21.12 (52.66)          DQ (47.19)
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:14.84   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 4:32.77  12/31/1996 Sara Shand                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chase, Courtney B         31 San Francisco Ts-38  5:00.00    5:11.06    9  
                  31.84     1:08.28 (36.44)     1:50.19 (41.91)     2:31.10 (40.91)
        3:14.77 (43.67)     3:59.87 (45.10)     4:36.56 (36.69)     5:11.06 (34.50)
  2 Stretch, Sarah K          34 Marcia's Enthusi-38  8:00.00    6:07.28    7  
                  37.34     1:23.28 (45.94)     2:12.18 (48.90)     2:59.72 (47.54)
        3:53.69 (53.97)     4:46.96 (53.27)     5:28.22 (41.26)     6:07.28 (39.06)
  3 Chow, Caroline M          34 Manatee Aquatic-38   5:52.82    6:13.15    6  
                  38.42     1:23.69 (45.27)     2:13.12 (49.43)     3:01.14 (48.02)
        3:53.49 (52.35)     4:46.28 (52.79)     5:30.17 (43.89)     6:13.15 (42.98)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.21  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        36 Santa Rosa Maste-38    24.79      24.41    9  
  2 Glenn, Katie              37 Stanford Masters-38    25.50      25.23    7  
  3 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38    28.00      26.89    6  
  4 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38    28.99      28.81    5  
  5 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38    33.00      30.30    4  
  6 Hauser, Sarah E           36 Streamliners-38        31.00      32.44    3  
  7 Emelson, Jessyca          38 Walnut Creek Mas-38    32.00      32.99    2  
  8 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38    35.00      33.73    1  
  9 Belluomini, Melanie C     36 Santa Rosa Maste-38    32.50      34.00  
 10 Bowler, Pamela            38 Cal Maritime Aca-38    37.20      35.98  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 52.84  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        36 Santa Rosa Maste-38    55.33      53.35    9  
                  25.71       53.35 (27.64)                                        
  2 Glenn, Katie              37 Stanford Masters-38    55.30      54.39    7  
                  26.16       54.39 (28.23)                                        
  3 Stoner, Stephanie I       38 University of Sa-38  1:03.19    1:02.65    6  
                  30.18     1:02.65 (32.47)                                        
  4 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38   1:04.22    1:04.08    5  
                  30.62     1:04.08 (33.46)                                        
  5 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38  1:04.70    1:04.28    4  
                  30.29     1:04.28 (33.99)                                        
  6 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38  1:13.00    1:07.90    3  
                  32.97     1:07.90 (34.93)                                        
  7 Emelson, Jessyca          38 Walnut Creek Mas-38  1:12.98    1:12.33    2  
                  34.40     1:12.33 (37.93)                                        
  8 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38  1:16.00    1:15.01    1  
                  35.89     1:15.01 (39.12)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.55    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:53.33  12/31/2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pledger, Abby B           39 North Bay Aquati-38  2:07.15    2:03.68    9  
                  28.73     1:00.15 (31.42)     1:32.15 (32.00)     2:03.68 (31.53)
  2 Burch, Katie E            36 Tri Valley Maste-38  2:22.00    2:20.69    7  
                  32.20     1:08.13 (35.93)     1:44.97 (36.84)     2:20.69 (35.72)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:04.58  12/31/2001 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38   5:59.12    5:57.03    9  
                  31.57     1:06.30 (34.73)     1:41.98 (35.68)     2:17.99 (36.01)
        2:54.29 (36.30)     3:30.49 (36.20)     4:06.82 (36.33)     4:44.13 (37.31)
        5:20.88 (36.75)     5:57.03 (36.15)                                        
  2 Martinez, Heather J       37 Chico Masters Sw-38  6:15.55    6:16.66    7  
                  35.98     1:15.54 (39.56)     1:54.78 (39.24)     2:34.28 (39.50)
        3:13.18 (38.90)     3:51.63 (38.45)     4:29.41 (37.78)     5:06.18 (36.77)
        5:42.56 (36.38)     6:16.66 (34.10)                                        
  3 Ferraris, Giulia M        36 San Mateo Master-38  6:18.43    6:20.62    6  
                  33.83     1:10.38 (36.55)     1:48.33 (37.95)     2:27.11 (38.78)
        3:06.21 (39.10)     3:45.43 (39.22)     4:25.70 (40.27)     5:06.59 (40.89)
        5:43.88 (37.29)     6:20.62 (36.74)                                        
  4 Reece, Katherine F        38 Chico Masters Sw-38  6:21.68    6:25.51    5  
                  35.30     1:13.35 (38.05)     1:52.68 (39.33)     2:32.32 (39.64)
        3:11.63 (39.31)     3:50.75 (39.12)     4:29.81 (39.06)     5:09.39 (39.58)
        5:48.35 (38.96)     6:25.51 (37.16)                                        
  5 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38  6:38.80    6:29.91    4  
                  33.34     1:11.09 (37.75)     1:50.27 (39.18)     2:29.99 (39.72)
        3:09.52 (39.53)     3:48.91 (39.39)     4:28.71 (39.80)     5:08.63 (39.92)
        5:49.16 (40.53)     6:29.91 (40.75)                                        
  6 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38  7:10.00    6:59.01    3  
                  37.56     1:19.76 (42.20)     2:03.41 (43.65)     2:46.69 (43.28)
        3:30.33 (43.64)     4:13.65 (43.32)     4:57.15 (43.50)     5:39.85 (42.70)
        6:21.59 (41.74)     6:59.01 (37.42)                                        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:28.09  12/31/2009 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38 15:30.30   13:12.87    9  
                  33.49     1:11.16 (37.67)     1:50.38 (39.22)     2:30.10 (39.72)
        3:10.15 (40.05)     3:50.55 (40.40)     4:31.40 (40.85)     5:12.04 (40.64)
        5:52.35 (40.31)     6:33.40 (41.05)     7:13.63 (40.23)     7:54.31 (40.68)
        8:34.13 (39.82)     9:14.19 (40.06)     9:54.31 (40.12)    10:34.59 (40.28)
       11:14.10 (39.51)    11:54.34 (40.24)    12:34.86 (40.52)    13:12.87 (38.01)
  2 Hansel, Neila             38 Walnut Creek Mas-38 14:06.37   13:36.93    7  
                  36.11     1:16.16 (40.05)     1:57.20 (41.04)     2:38.28 (41.08)
        3:19.10 (40.82)     3:59.99 (40.89)     4:41.45 (41.46)     5:22.72 (41.27)
        6:04.10 (41.38)     6:45.95 (41.85)     7:27.02 (41.07)     8:08.69 (41.67)
        8:49.87 (41.18)     9:31.34 (41.47)    10:12.80 (41.46)    10:54.00 (41.20)
       11:35.59 (41.59)    12:16.47 (40.88)    12:57.50 (41.03)    13:36.93 (39.43)
  3 Decker, Kimberly J        38 Burlingame Aquat-38 14:41.93   15:08.13    6  
                  40.78     1:23.96 (43.18)     2:08.72 (44.76)     2:54.08 (45.36)
        3:39.54 (45.46)     4:24.84 (45.30)     5:10.66 (45.82)     5:55.74 (45.08)
        6:41.40 (45.66)     7:27.22 (45.82)     8:13.07 (45.85)     8:59.10 (46.03)
        9:44.88 (45.78)    10:31.61 (46.73)    11:18.47 (46.86)    12:04.82 (46.35)
       12:51.24 (46.42)    13:38.02 (46.78)    14:23.95 (45.93)    15:08.13 (44.18)
  4 De La Pena, Nicole        35 Club Sport of Sa-38 19:00.00   16:11.54    5  
                  40.58     1:26.72 (46.14)     2:15.43 (48.71)     3:04.34 (48.91)
        3:53.21 (48.87)     4:43.28 (50.07)     5:32.24 (48.96)     6:21.52 (49.28)
        7:10.16 (48.64)     7:59.74 (49.58)     8:48.64 (48.90)     9:38.43 (49.79)
       10:27.77 (49.34)    11:16.66 (48.89)    12:06.96 (50.30)    12:56.23 (49.27)
       13:44.95 (48.72)    14:34.01 (49.06)    15:22.96 (48.95)    16:11.54 (48.58)
  5 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38 17:30.00   16:59.65    4  
                  44.29     1:31.58 (47.29)     2:21.78 (50.20)     3:13.12 (51.34)
        4:06.05 (52.93)     4:56.32 (50.27)     5:48.53 (52.21)     6:41.19 (52.66)
        7:34.70 (53.51)     8:25.21 (50.51)     9:16.96 (51.75)    10:08.46 (51.50)
       11:00.68 (52.22)    11:52.83 (52.15)    12:44.88 (52.05)    13:36.25 (51.37)
       14:28.50 (52.25)    15:19.42 (50.92)    16:10.64 (51.22)    16:59.65 (49.01)
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:22.56  12/31/2006 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38  20:09.75   20:56.35    9  
                  33.96     1:11.59 (37.63)     1:49.35 (37.76)     2:27.27 (37.92)
        3:05.09 (37.82)     3:43.03 (37.94)     4:20.81 (37.78)     4:58.68 (37.87)
        5:36.46 (37.78)     6:14.22 (37.76)     6:51.68 (37.46)     7:29.36 (37.68)
        8:06.95 (37.59)     8:44.92 (37.97)     9:23.00 (38.08)    10:01.43 (38.43)
       10:39.61 (38.18)    11:17.93 (38.32)    11:56.60 (38.67)    12:35.42 (38.82)
       13:14.62 (39.20)    13:52.89 (38.27)    14:31.44 (38.55)    15:09.88 (38.44)
       15:48.63 (38.75)    16:26.95 (38.32)    17:05.86 (38.91)    17:44.74 (38.88)
       18:23.41 (38.67)    19:02.07 (38.66)    19:40.61 (38.54)    20:18.79 (38.18)
       20:56.35 (37.56)
  2 Reece, Katherine F        38 Chico Masters Sw-38 21:47.91   21:59.52    7  
                  37.43     1:17.44 (40.01)     1:57.39 (39.95)     2:37.37 (39.98)
        3:17.58 (40.21)     3:58.43 (40.85)     4:38.41 (39.98)     5:18.74 (40.33)
        5:59.78 (41.04)     6:40.52 (40.74)     7:20.79 (40.27)     8:01.33 (40.54)
        8:41.50 (40.17)     9:21.71 (40.21)    10:02.23 (40.52)    10:42.71 (40.48)
       11:22.73 (40.02)    12:02.87 (40.14)    12:42.75 (39.88)    13:22.94 (40.19)
       14:02.82 (39.88)    14:42.90 (40.08)    15:23.05 (40.15)    16:02.99 (39.94)
       16:42.83 (39.84)    17:22.96 (40.13)    18:02.68 (39.72)    18:42.40 (39.72)
       19:22.36 (39.96)    20:02.07 (39.71)    20:41.40 (39.33)    21:21.13 (39.73)
       21:59.52 (38.39)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.82  12/31/1991 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lovell, Allison           37 Santa Cruz Maste-38    30.51      30.14    9  
  2 Chow, Jackie I            35 Davis Aquatic Ma-38    35.99      34.14    7  
  3 Crooks, Marni             35 Walnut Creek Mas-38    34.90      34.21    6  
  4 Martinez, Heather J       37 Chico Masters Sw-38    36.00      35.64    5  
  5 Hum, Denise               36 Marcia's Enthusi-38    41.70      40.22    4  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.14   5/23/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.86  12/31/2004 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Angela R           39 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:14.36    9  
                  36.06     1:14.36 (38.30)                                        
  2 Hum, Denise               36 Marcia's Enthusi-38  1:35.00    1:32.35    7  
                  44.43     1:32.35 (47.92)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.54   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:08.31  12/31/2005 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Angela R           39 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:39.73    9  
                  37.63     1:17.70 (40.07)     1:58.95 (41.25)     2:39.73 (40.78)
  2 Ferraris, Giulia M        36 San Mateo Master-38  3:02.11    2:43.03    7  
                  38.62     1:20.17 (41.55)     2:02.47 (42.30)     2:43.03 (40.56)
  3 Martinez, Heather J       37 Chico Masters Sw-38  2:57.59    2:44.40    6  
                  39.55     1:22.40 (42.85)     2:04.76 (42.36)     2:44.40 (39.64)
  4 Chow, Jackie I            35 Davis Aquatic Ma-38  2:49.99    2:45.23    5  
                  39.16     1:21.70 (42.54)     2:03.99 (42.29)     2:45.23 (41.24)
  5 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38  3:00.00    2:51.33    4  
                  40.99     1:24.25 (43.26)     2:08.17 (43.92)     2:51.33 (43.16)
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.63   4/15/2012 CYNTHIA LEWIS                                
         PMS: P 32.14    4/5/2014 Andee Bell			                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              37 Stanford Masters-38    29.50      29.54N   9  
  2 Richards, Ericka L        36 Santa Rosa Maste-38    33.53      32.88    7  
  3 Stoner, Stephanie I       38 University of Sa-38    38.20      37.48    6  
  4 Smith, Angela R           39 Walnut Creek Mas-38    38.00      37.78    5  
  5 Hansel, Neila             38 Walnut Creek Mas-38    39.41      37.95    4  
  6 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38       38.27      38.61    3  
  7 Hauser, Sarah E           36 Streamliners-38        39.00      40.72    2  
  8 Emelson, Jessyca          38 Walnut Creek Mas-38    46.30      44.82    1  
  9 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38    46.00      45.04  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.46   4/15/2012 CYNTHIA LEWIS                              
         PMS: P 1:08.99  12/31/2001 Sharon Weiss                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              37 Stanford Masters-38  1:04.50    1:04.30P   9  
                  29.88     1:04.30 (34.42)                                        
  2 Richards, Ericka L        36 Santa Rosa Maste-38  1:12.97    1:11.64    7  
                  33.85     1:11.64 (37.79)                                        
  3 Stoner, Stephanie I       38 University of Sa-38  1:19.52    1:20.53    6  
                  38.18     1:20.53 (42.35)                                        
  4 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38     1:20.59    1:22.99    5  
                  39.83     1:22.99 (43.16)                                        
  5 Hansel, Neila             38 Walnut Creek Mas-38  1:25.75    1:23.52    4  
                  40.01     1:23.52 (43.51)                                        
  6 Belluomini, Melanie C     36 Santa Rosa Maste-38  1:33.00    1:32.85    3  
                  44.61     1:32.85 (48.24)                                        
  7 Hum, Denise               36 Marcia's Enthusi-38  1:43.79    1:45.69    2  
                  50.47     1:45.69 (55.22)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.84    4/1/2012 CYNTHIA LEWIS                              
         PMS: P 2:27.84  12/31/2004 C Bleul-Gohlke                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glenn, Katie              37 Stanford Masters-38  2:19.63    2:28.02    9  
                  33.49     1:11.92 (38.43)     1:49.95 (38.03)     2:28.02 (38.07)
  2 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38     2:51.81    2:56.22    7  
                  40.13     1:23.87 (43.74)     2:09.69 (45.82)     2:56.22 (46.53)
  3 Hansel, Neila             38 Walnut Creek Mas-38  3:04.96    3:02.09    6  
                  42.09     1:28.93 (46.84)     2:14.58 (45.65)     3:02.09 (47.51)
  4 Greene, Valerie E         39 University of Sa-38  3:21.15    3:24.41    5  
                  43.50     1:33.73 (50.23)     2:29.19 (55.46)     3:24.41 (55.22)
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.33   4/18/2010 Annette E Salmeen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        36 Santa Rosa Maste-38    27.23      27.70    9  
  2 Pledger, Abby B           39 North Bay Aquati-38    29.52      28.90    7  
  3 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38    30.00      29.31    6  
  4 Smith, Angela R           39 Walnut Creek Mas-38    30.00      30.50    5  
  5 Martinez, Heather J       37 Chico Masters Sw-38    32.57      32.25    4  
  6 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38    34.50      33.39    3  
  7 Belluomini, Melanie C     36 Santa Rosa Maste-38    32.50      33.44    2  
  8 Chow, Jackie I            35 Davis Aquatic Ma-38    35.99      33.84    1  
  9 Crooks, Marni             35 Walnut Creek Mas-38    32.63      34.11  
 10 Bang, Jennifer E          39 Temescal Aquatic-38    36.60      36.54  
 11 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38       36.84      37.11  
 12 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38    39.00      37.74  
 13 Hougan, Sara K            38 Streamliners-38        50.00      39.42  
 14 Hum, Denise               36 Marcia's Enthusi-38    41.52      42.02  
 15 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38    45.00      47.37  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.46  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        36 Santa Rosa Maste-38  1:02.10    1:01.24    9  
                  27.74     1:01.24 (33.50)                                        
  2 Pledger, Abby B           39 North Bay Aquati-38  1:08.32    1:03.10    7  
                  29.96     1:03.10 (33.14)                                        
  3 Martinez, Heather J       37 Chico Masters Sw-38  1:15.15    1:12.25    6  
                  35.17     1:12.25 (37.08)                                        
  4 Pearson, Loren J          38 Tri Valley Maste-38  1:18.18    1:16.61    5  
                  34.30     1:16.61 (42.31)                                        
  5 Belluomini, Melanie C     36 Santa Rosa Maste-38  1:16.00    1:16.72    4  
                  35.41     1:16.72 (41.31)                                        
  6 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38   1:18.80    1:22.22    3  
                  38.75     1:22.22 (43.47)                                        
  7 Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38  1:50.00    1:44.33    2  
                  47.09     1:44.33 (57.24)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:08.54  12/31/2009 Alison Zamanian                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Angela R           39 Walnut Creek Mas-38  3:20.00    2:41.89    9  
                  33.50     1:14.84 (41.34)     1:57.62 (42.78)     2:41.89 (44.27)
  2 Belluomini, Melanie C     36 Santa Rosa Maste-38  2:55.00    2:55.33    7  
                  38.54     1:21.54 (43.00)     2:08.21 (46.67)     2:55.33 (47.12)
  3 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38     3:00.00    3:09.62    6  
                  39.31     1:26.09 (46.78)     2:18.55 (52.46)     3:09.62 (51.07)
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:00.96  12/31/2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Richards, Ericka L        36 Santa Rosa Maste-38  1:03.13    1:02.00    9  
                  28.94     1:02.00 (33.06)                                        
  2 Glenn, Katie              37 Stanford Masters-38  1:00.63    1:02.03    7  
                  29.66     1:02.03 (32.37)                                        
  3 Pledger, Abby B           39 North Bay Aquati-38  1:07.50    1:06.72    6  
                  30.85     1:06.72 (35.87)                                        
  4 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:06.96    5  
                  30.97     1:06.96 (35.99)                                        
  5 Lovell, Allison           37 Santa Cruz Maste-38  1:07.71    1:09.87    4  
                  30.87     1:09.87 (39.00)                                        
  6 Smith, Angela R           39 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:11.40    3  
                  32.53     1:11.40 (38.87)                                        
  7 Crooks, Marni             35 Walnut Creek Mas-38  1:14.11    1:14.49    2  
                  34.93     1:14.49 (39.56)                                        
  8 Ferraris, Giulia M        36 San Mateo Master-38  1:24.43    1:15.45    1  
                  33.95     1:15.45 (41.50)                                        
  9 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38   1:16.42    1:16.67  
                  36.60     1:16.67 (40.07)                                        
 10 Hansel, Neila             38 Walnut Creek Mas-38  1:20.13    1:18.26  
                  37.19     1:18.26 (41.07)                                        
 11 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38     1:17.11    1:19.03  
                  39.07     1:19.03 (39.96)                                        
 12 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:24.32  
                  41.45     1:24.32 (42.87)                                        
 13 Hougan, Sara K            38 Streamliners-38      1:50.00    1:25.28  
                  38.92     1:25.28 (46.36)                                        
 14 Hum, Denise               36 Marcia's Enthusi-38  1:31.10    1:34.93  
                  43.77     1:34.93 (51.16)                                        
 -- Lindahl, Sarah            37 Marcia's Enthusi-38  1:35.00         DQ  
                  46.90          DQ (50.42)                                        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:09.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keeler, Susan E           35 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:22.68    9  
                  30.30     1:06.77 (36.47)     1:49.40 (42.63)     2:22.68 (33.28)
  2 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38   2:35.50    2:43.12    7  
                  36.36     1:18.08 (41.72)     2:05.97 (47.89)     2:43.12 (37.15)
  3 Menozzi, Elizabeth        36 Unattached PC-38     2:52.50    2:50.94    6  
                  37.03     1:23.32 (46.29)     2:09.72 (46.40)     2:50.94 (41.22)
  4 Emelson, Jessyca          38 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    3:04.23    5  
                  40.56     1:25.70 (45.14)     2:20.77 (55.07)     3:04.23 (43.46)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.68  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Girard, Suzie E           43 Manatee Aquatic-38     29.10      27.68    9  
  2 Thompson, Amy W           43 The Olympic Club-38    28.72      28.49    7  
  3 Brakeman, Jennifer        43 Manatee Aquatic-38     29.62      28.99    6  
  4 Bryant, Lynn              41 University of Sa-38    27.78      29.19    5  
  5 Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38    31.00      31.73    4  
  6 Fahlen, Lola L            44 Almaden Masters-38     33.92      33.37    3  
  7 Taylor, Margaret R        42 Albany Masters S-38    40.00      36.84    2  
  8 Defaii, Gilda             43 Unattached PC-38       36.90      37.89    1  
  9 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38    43.60      42.87  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DANA TORRES                                  
         PMS: P 53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Lori J            43 Walnut Creek Mas-38  1:04.39    1:00.27    9  
                  28.66     1:00.27 (31.61)                                        
  2 Thompson, Amy W           43 The Olympic Club-38  1:02.94    1:02.10    7  
                  29.84     1:02.10 (32.26)                                        
  3 Girard, Suzie E           43 Manatee Aquatic-38   1:05.70    1:05.90    6  
                  32.59     1:05.90 (33.31)                                        
  4 Fahlen, Lola L            44 Almaden Masters-38   1:08.00    1:16.86    5  
                  36.58     1:16.86 (40.28)                                        
  5 Defaii, Gilda             43 Unattached PC-38     1:38.00    1:30.34    4  
                  39.77     1:30.34 (50.57)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:56.17  12/31/2007 Laureen Welting                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Susan D           42 Walnut Creek Mas-38  2:17.00    2:11.28    9  
                  30.52     1:03.41 (32.89)     1:37.57 (34.16)     2:11.28 (33.71)
  2 Hertzer, Cynthia J        44 Santa Cruz Maste-38  2:17.63    2:18.56    7  
                  32.82     1:07.84 (35.02)     1:43.84 (36.00)     2:18.56 (34.72)
  3 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  2:37.52    2:24.15    6  
                  33.61     1:10.86 (37.25)     1:48.19 (37.33)     2:24.15 (35.96)
  4 Martin, Nicole A          41 Unattached PC-38     2:40.00    2:28.30    5  
                  33.88     1:11.73 (37.85)     1:51.13 (39.40)     2:28.30 (37.17)
  5 Sinclair, Jessica         44 Tri Valley Maste-38  2:30.00    2:29.89    4  
                  34.46     1:12.19 (37.73)     1:52.03 (39.84)     2:29.89 (37.86)
  6 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38  3:32.57    3:39.27    3  
                  49.11     1:46.54 (57.43)     2:43.84 (57.30)     3:39.27 (55.43)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:06.99  12/31/2012 Alison Zamanian                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38  5:15.00    5:09.99    9  
                  28.07       58.84 (30.77)     1:29.99 (31.15)     2:01.20 (31.21)
        2:32.45 (31.25)     3:03.77 (31.32)     3:34.93 (31.16)     4:06.71 (31.78)
        4:38.80 (32.09)     5:09.99 (31.19)                                        
  2 Strong, Susan D           42 Walnut Creek Mas-38  6:12.00    5:53.10    7  
                  32.77     1:06.75 (33.98)     1:41.35 (34.60)     2:16.70 (35.35)
        2:52.50 (35.80)     3:28.55 (36.05)     4:05.01 (36.46)     4:41.55 (36.54)
        5:17.80 (36.25)     5:53.10 (35.30)                                        
  3 Bjerknes, Wendy L         44 San Mateo Master-38  6:06.11    6:14.13    6  
                  34.07     1:10.92 (36.85)     1:48.65 (37.73)     2:26.62 (37.97)
        3:04.50 (37.88)     3:42.27 (37.77)     4:20.18 (37.91)     4:58.58 (38.40)
        5:37.56 (38.98)     6:14.13 (36.57)                                        
  4 Rogers, Lori J            43 Walnut Creek Mas-38  6:25.79    6:15.64    5  
                  33.72     1:10.09 (36.37)     1:48.42 (38.33)     2:27.66 (39.24)
        3:06.21 (38.55)     3:44.54 (38.33)     4:23.00 (38.46)     5:01.46 (38.46)
        5:39.15 (37.69)     6:15.64 (36.49)                                        
  5 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  6:33.50    6:23.07    4  
                  35.53     1:14.03 (38.50)     1:53.47 (39.44)     2:32.55 (39.08)
        3:11.17 (38.62)     3:49.78 (38.61)     4:29.15 (39.37)     5:08.07 (38.92)
        5:46.12 (38.05)     6:23.07 (36.95)                                        
  6 Rothschild, Beccah D      40 Manatee Aquatic-38   6:27.20    6:23.89    3  
                  35.33     1:12.93 (37.60)     1:51.46 (38.53)     2:30.38 (38.92)
        3:09.31 (38.93)     3:48.21 (38.90)     4:27.34 (39.13)     5:06.64 (39.30)
        5:45.81 (39.17)     6:23.89 (38.08)                                        
  7 Martin, Nicole A          41 Unattached PC-38     7:00.00    6:50.33    2  
                  35.88     1:16.74 (40.86)     1:58.75 (42.01)     2:41.63 (42.88)
        3:24.18 (42.55)     4:06.65 (42.47)     4:48.81 (42.16)     5:30.71 (41.90)
        6:11.82 (41.11)     6:50.33 (38.51)                                        
  8 Philpott, Patti H         43 Tuolumne County-38   7:55.50    7:40.55    1  
  9 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38 14:34.51    9:49.24  
                  50.16     1:47.64 (57.48)   2:47.99 (1:00.35)   3:49.05 (1:01.06)
      4:49.42 (1:00.37)   5:50.51 (1:01.09)   6:52.94 (1:02.43)   7:53.85 (1:00.91)
        8:53.83 (59.98)     9:49.24 (55.41)                                        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:24.43  12/31/2012 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38 10:35.00   10:42.96    9  
                  30.01     1:02.57 (32.56)     1:35.03 (32.46)     2:07.61 (32.58)
        2:39.99 (32.38)     3:12.45 (32.46)     3:44.66 (32.21)     4:17.00 (32.34)
        4:49.23 (32.23)     5:21.51 (32.28)     5:53.75 (32.24)     6:26.20 (32.45)
        6:58.62 (32.42)     7:31.20 (32.58)     8:03.87 (32.67)     8:36.39 (32.52)
        9:08.76 (32.37)     9:41.09 (32.33)    10:12.68 (31.59)    10:42.96 (30.28)
  2 Bjerknes, Wendy L         44 San Mateo Master-38 12:44.89   12:45.74    7  
                  35.06     1:12.41 (37.35)     1:49.91 (37.50)     2:28.28 (38.37)
        3:06.54 (38.26)     3:45.20 (38.66)     4:23.39 (38.19)     5:01.53 (38.14)
        5:39.64 (38.11)     6:18.58 (38.94)     6:56.83 (38.25)     7:35.62 (38.79)
        8:14.23 (38.61)     8:53.11 (38.88)     9:32.26 (39.15)    10:10.91 (38.65)
       10:49.88 (38.97)    11:28.90 (39.02)    12:08.06 (39.16)    12:45.74 (37.68)
  3 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38 13:30.00   13:04.87    6  
                  35.62     1:15.12 (39.50)     1:55.90 (40.78)     2:36.18 (40.28)
        3:16.55 (40.37)     3:56.76 (40.21)     4:36.94 (40.18)     5:16.91 (39.97)
        5:56.82 (39.91)     6:36.78 (39.96)     7:16.49 (39.71)     7:56.19 (39.70)
        8:35.93 (39.74)     9:14.95 (39.02)     9:54.03 (39.08)    10:33.41 (39.38)
       11:12.45 (39.04)    11:51.62 (39.17)    12:30.26 (38.64)    13:04.87 (34.61)
  4 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38 14:19.67   13:13.81    5  
                  35.97     1:15.46 (39.49)     1:55.11 (39.65)     2:35.24 (40.13)
        3:15.63 (40.39)     3:55.99 (40.36)     4:37.30 (41.31)     5:18.26 (40.96)
        5:58.92 (40.66)     6:38.89 (39.97)     7:18.84 (39.95)     7:58.36 (39.52)
        8:38.06 (39.70)     9:17.93 (39.87)     9:57.84 (39.91)    10:37.68 (39.84)
       11:17.16 (39.48)    11:56.84 (39.68)    12:36.50 (39.66)    13:13.81 (37.31)
  5 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38 26:33.00   20:28.24    4  
                  54.88   1:55.08 (1:00.20)   2:56.79 (1:01.71)     3:56.18 (59.39)
      4:58.41 (1:02.23)   5:59.28 (1:00.87)   7:00.42 (1:01.14)     7:59.23 (58.81)
      9:00.19 (1:00.96)  10:02.61 (1:02.42)    11:02.27 (59.66)  12:03.32 (1:01.05)
     13:05.77 (1:02.45)  14:07.23 (1:01.46)  15:07.69 (1:00.46)  16:09.26 (1:01.57)
       17:08.14 (58.88)    18:03.78 (55.64)  19:25.27 (1:21.49)  20:28.24 (1:02.97)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:22.56  12/31/2012 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Susan D           42 Walnut Creek Mas-38 20:00.00   20:12.99    9  
                  35.23     1:11.04 (35.81)     1:47.64 (36.60)     2:24.37 (36.73)
        3:00.94 (36.57)     3:37.72 (36.78)     4:14.57 (36.85)     4:51.62 (37.05)
        5:28.66 (37.04)     6:05.30 (36.64)     6:42.37 (37.07)     7:19.18 (36.81)
        7:56.29 (37.11)     8:33.19 (36.90)     9:10.10 (36.91)     9:46.97 (36.87)
       10:23.80 (36.83)    11:00.83 (37.03)    11:37.63 (36.80)    12:14.34 (36.71)
       12:51.20 (36.86)    13:28.20 (37.00)    14:05.08 (36.88)    14:41.90 (36.82)
       15:18.64 (36.74)    15:55.65 (37.01)    16:32.65 (37.00)    17:09.67 (37.02)
       17:46.53 (36.86)    18:23.32 (36.79)    19:00.55 (37.23)    19:37.37 (36.82)
       20:12.99 (35.62)
  2 Hertzer, Cynthia J        44 Santa Cruz Maste-38 20:15.00   20:19.79    7  
                  35.25     1:13.01 (37.76)     1:50.48 (37.47)     2:28.07 (37.59)
        3:05.70 (37.63)     3:43.17 (37.47)     4:20.94 (37.77)     4:58.63 (37.69)
        5:36.09 (37.46)     6:13.93 (37.84)     6:51.19 (37.26)     7:28.31 (37.12)
        8:04.96 (36.65)     8:42.02 (37.06)     9:18.63 (36.61)     9:55.63 (37.00)
       10:32.57 (36.94)    11:09.33 (36.76)    11:46.31 (36.98)    12:23.22 (36.91)
       12:59.86 (36.64)    13:36.51 (36.65)    14:13.74 (37.23)    14:50.94 (37.20)
       15:27.56 (36.62)    16:03.83 (36.27)    16:40.68 (36.85)    17:17.57 (36.89)
       17:54.61 (37.04)    18:30.99 (36.38)    19:07.49 (36.50)    19:44.38 (36.89)
       20:19.79 (35.41)
  3 Denison, Stephanie        43 Sierra Marlins S-38 21:42.93   20:53.00    6  
                  34.76     1:11.90 (37.14)     1:49.76 (37.86)     2:27.48 (37.72)
        3:04.90 (37.42)     3:42.55 (37.65)     4:20.22 (37.67)     4:57.92 (37.70)
        5:35.48 (37.56)     6:13.70 (38.22)     6:51.92 (38.22)     7:30.29 (38.37)
        8:08.54 (38.25)     8:47.23 (38.69)     9:25.88 (38.65)    10:03.95 (38.07)
       10:42.14 (38.19)    11:20.36 (38.22)    11:58.90 (38.54)    12:37.29 (38.39)
       13:15.34 (38.05)    13:53.45 (38.11)    14:31.46 (38.01)    15:09.78 (38.32)
       15:48.20 (38.42)    16:26.50 (38.30)    17:05.04 (38.54)    17:43.35 (38.31)
       18:21.75 (38.40)    19:00.17 (38.42)    19:38.39 (38.22)    20:16.47 (38.08)
       20:53.00 (36.53)
  4 Bjerknes, Wendy L         44 San Mateo Master-38 21:43.11   21:26.71    5  
                  35.94     1:14.58 (38.64)     1:53.77 (39.19)     2:32.09 (38.32)
        3:10.35 (38.26)     3:48.86 (38.51)     4:27.68 (38.82)     5:05.99 (38.31)
        5:44.71 (38.72)     6:23.46 (38.75)     7:02.24 (38.78)     7:41.65 (39.41)
        8:20.41 (38.76)     8:59.68 (39.27)     9:39.01 (39.33)    10:18.34 (39.33)
       10:57.93 (39.59)    11:37.19 (39.26)    12:16.73 (39.54)    12:56.09 (39.36)
       13:35.17 (39.08)    14:14.56 (39.39)    14:53.84 (39.28)    15:32.89 (39.05)
       16:12.45 (39.56)    16:51.86 (39.41)    17:31.92 (40.06)    18:11.23 (39.31)
       18:50.74 (39.51)    19:30.25 (39.51)    20:09.93 (39.68)    20:48.68 (38.75)
       21:26.71 (38.03)
  5 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38 23:30.00   21:48.76    4  
                  35.28     1:14.51 (39.23)     1:54.71 (40.20)     2:34.67 (39.96)
        3:14.64 (39.97)     3:54.95 (40.31)     4:35.03 (40.08)     5:15.51 (40.48)
        5:55.59 (40.08)     6:35.49 (39.90)     7:15.64 (40.15)     7:55.50 (39.86)
        8:35.42 (39.92)     9:15.20 (39.78)     9:55.24 (40.04)    10:35.01 (39.77)
       11:14.73 (39.72)    11:54.37 (39.64)    12:34.11 (39.74)    13:13.82 (39.71)
       13:53.38 (39.56)    14:33.19 (39.81)    15:13.53 (40.34)    15:53.13 (39.60)
       16:32.92 (39.79)    17:12.90 (39.98)    17:52.81 (39.91)    18:32.68 (39.87)
       19:12.85 (40.17)    19:52.54 (39.69)    20:32.39 (39.85)    21:12.03 (39.64)
       21:48.76 (36.73)
  6 Sinclair, Jessica         44 Tri Valley Maste-38 23:00.00   23:01.78    3  
                  37.27     1:23.01 (45.74)     2:04.27 (41.26)     2:45.23 (40.96)
        3:26.67 (41.44)     4:08.61 (41.94)     4:50.56 (41.95)     5:32.31 (41.75)
        6:14.01 (41.70)     6:55.47 (41.46)     7:37.08 (41.61)     8:18.53 (41.45)
        9:00.13 (41.60)     9:41.74 (41.61)    10:23.45 (41.71)    11:05.21 (41.76)
       11:46.81 (41.60)    12:28.30 (41.49)    13:10.17 (41.87)    13:51.99 (41.82)
       14:33.70 (41.71)    15:15.39 (41.69)    15:57.47 (42.08)    16:39.25 (41.78)
       17:21.01 (41.76)    18:02.34 (41.33)    18:43.93 (41.59)    19:26.14 (42.21)
       20:07.81 (41.67)    20:49.04 (41.23)    21:31.27 (42.23)    22:21.95 (50.68)
       23:01.78 (39.83)
  7 de la Torre, Yasuko       43 Marcia's Enthusi-38 30:00.00   23:42.68    2  
                  38.00     1:19.45 (41.45)     2:02.55 (43.10)     2:45.25 (42.70)
        3:27.82 (42.57)     4:11.67 (43.85)     4:55.44 (43.77)     5:39.75 (44.31)
        6:23.87 (44.12)     7:08.09 (44.22)     7:51.61 (43.52)     8:35.30 (43.69)
        9:18.85 (43.55)    10:02.39 (43.54)    10:46.37 (43.98)                    
           12:13.07 ( )    12:56.49 (43.42)    13:39.89 (43.40)    14:23.22 (43.33)
       15:06.50 (43.28)    15:50.20 (43.70)    16:33.75 (43.55)    17:17.07 (43.32)
       18:00.05 (42.98)    18:43.25 (43.20)    19:26.72 (43.47)    20:10.56 (43.84)
       20:53.35 (42.79)    21:36.27 (42.92)    22:19.13 (42.86)    23:01.77 (42.64)
       23:42.68 (40.91)
  8 Martin, Nicole A          41 Unattached PC-38    24:00.00   23:54.47    1  
                  37.17     1:18.84 (41.67)     2:01.90 (43.06)     2:45.36 (43.46)
        3:28.92 (43.56)     4:12.68 (43.76)     4:56.93 (44.25)     5:40.98 (44.05)
        6:25.11 (44.13)     7:09.72 (44.61)     7:53.80 (44.08)     8:37.91 (44.11)
        9:22.04 (44.13)    10:06.18 (44.14)    10:50.12 (43.94)    11:34.18 (44.06)
       12:18.24 (44.06)    13:02.02 (43.78)    13:46.00 (43.98)    14:29.86 (43.86)
       15:13.89 (44.03)    15:58.09 (44.20)    16:42.43 (44.34)    17:26.11 (43.68)
       18:09.65 (43.54)    18:53.64 (43.99)    19:37.51 (43.87)    20:21.77 (44.26)
       21:04.80 (43.03)    21:48.62 (43.82)    22:31.93 (43.31)    23:15.02 (43.09)
       23:54.47 (39.45)
  9 Philpott, Patti H         43 Tuolumne County-38  26:30.10   26:19.10  
                  42.29     1:28.33 (46.04)     2:15.59 (47.26)     3:03.06 (47.47)
        3:50.33 (47.27)     4:37.99 (47.66)     5:25.66 (47.67)     6:13.39 (47.73)
        7:01.35 (47.96)     7:49.29 (47.94)     8:37.05 (47.76)     9:24.73 (47.68)
       10:12.62 (47.89)    11:00.77 (48.15)    11:49.08 (48.31)    12:37.35 (48.27)
       13:25.71 (48.36)    14:13.45 (47.74)    15:01.57 (48.12)    15:50.28 (48.71)
     17:27.74 (1:37.46)    18:16.75 (49.01)    19:05.80 (49.05)    19:54.77 (48.97)
       20:43.85 (49.08)    21:32.37 (48.52)    22:21.54 (49.17)    23:10.26 (48.72)
       23:58.13 (47.87)    24:46.41 (48.28)    25:34.61 (48.20)    26:19.10 (44.49)
           26:19.10 ( )
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.83  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38    30.00      29.61    9  
  2 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38    35.00      31.08    7  
  3 Fahlen, Lola L            44 Almaden Masters-38     45.32      41.68    6  
  4 Defaii, Gilda             43 Unattached PC-38       44.45      46.92    5  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.03   4/30/2011 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.89  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38  1:15.00    1:08.04    9  
                  33.36     1:08.04 (34.68)                                        
  2 Brakeman, Jennifer        43 Manatee Aquatic-38   1:16.00    1:14.50    7  
                  37.00     1:14.50 (37.50)                                        
  3 Rogers, Lori J            43 Walnut Creek Mas-38  1:28.59    1:15.37    6  
                  36.53     1:15.37 (38.84)                                        
  4 Thompson, Amy W           43 The Olympic Club-38  1:16.46    1:16.13    5  
                  36.70     1:16.13 (39.43)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
         PMS: P 2:06.91  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38  2:30.00    2:23.46    9  
                  34.26     1:10.27 (36.01)     1:47.49 (37.22)     2:23.46 (35.97)
  2 DeMartin, Kelli           43 Tri Valley Maste-38  2:28.00    2:32.40    7  
                  35.92     1:13.58 (37.66)     1:53.24 (39.66)     2:32.40 (39.16)
  3 Rogers, Lori J            43 Walnut Creek Mas-38  2:59.59    2:44.32    6  
                  38.89     1:21.25 (42.36)     2:03.85 (42.60)     2:44.32 (40.47)
  4 Rublein, Susanne P        43 Manatee Aquatic-38   3:25.00    2:55.37    5  
                  41.51     1:25.18 (43.67)     2:10.62 (45.44)     2:55.37 (44.75)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 31.19  12/31/2000 DeaAnn Joslin                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              41 University of Sa-38    36.72      37.68    9  
  2 Kelly, Katie              44 North Bay Aquati-38    36.57      38.30    7  
  3 Billeter, Bridget A       42 Walnut Creek Mas-38    39.90      39.42    6  
  4 Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38    39.00      41.39    5  
  5 Taylor, Margaret R        42 Albany Masters S-38    45.00      44.26    4  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brakeman, Jennifer        43 Manatee Aquatic-38   1:19.00    1:20.36    9  
                  38.80     1:20.36 (41.56)                                        
  2 Bryant, Lynn              41 University of Sa-38  1:20.45    1:22.95    7  
                  39.96     1:22.95 (42.99)                                        
  3 Billeter, Bridget A       42 Walnut Creek Mas-38  1:24.48    1:25.98    6  
                  40.79     1:25.98 (45.19)                                        
  4 Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38  1:27.00    1:31.67    5  
                  42.71     1:31.67 (48.96)                                        
  5 Starr, Monica K           40 Marcia's Enthusi-38  1:50.00    1:35.73    4  
                  45.21     1:35.73 (50.52)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:29.70  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn              41 University of Sa-38  3:00.52    3:01.67    9  
                  42.57     1:29.00 (46.43)     2:15.80 (46.80)     3:01.67 (45.87)
  2 Rublein, Susanne P        43 Manatee Aquatic-38   3:50.00    3:15.49    7  
                  48.10     1:37.04 (48.94)     2:26.22 (49.18)     3:15.49 (49.27)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Susan D           42 Walnut Creek Mas-38    33.00      30.67    9  
  2 Girard, Suzie E           43 Manatee Aquatic-38     33.30      31.82    7  
  3 Bryant, Lynn              41 University of Sa-38    32.00      33.53    6  
  4 Espinosa, Rebecca         43 Marcia's Enthusi-38    56.20      55.94    5  
 -- McFerron, Deborah W       44 North Bay Aquati-38    31.00         DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.06  12/31/2009 Laureen Welting                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38  1:03.00    1:01.85    9  
                  28.93     1:01.85 (32.92)                                        
  2 Strong, Susan D           42 Walnut Creek Mas-38  1:14.00    1:06.99    7  
                  31.20     1:06.99 (35.79)                                        
  3 McFerron, Deborah W       44 North Bay Aquati-38  1:14.50    1:11.90    6  
                  33.80     1:11.90 (38.10)                                        
  4 DeMartin, Kelli           43 Tri Valley Maste-38  1:12.00    1:12.21    5  
                  34.05     1:12.21 (38.16)                                        
  5 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  1:17.40    1:16.13    4  
                  35.07     1:16.13 (41.06)                                        
  6 Philpott, Patti H         43 Tuolumne County-38   1:40.20    1:38.53    3  
                  44.40     1:38.53 (54.13)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:11.01  12/31/2012 Alison Zamanian                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:16.53    9  
                  30.43     1:04.51 (34.08)     1:39.77 (35.26)     2:16.53 (36.76)
  2 Brakeman, Jennifer        43 Manatee Aquatic-38   2:25.00    2:35.13    7  
                  33.71     1:11.79 (38.08)     1:53.00 (41.21)     2:35.13 (42.13)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.95   4/28/2012 ERIKA BRAUN                                
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Laureen Welting                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:04.29    9  
                  29.72     1:04.29 (34.57)                                        
  2 Bryant, Lynn              41 University of Sa-38  1:15.23    1:14.87    7  
                  34.89     1:14.87 (39.98)                                        
  3 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  1:16.95    1:16.14    6  
                  34.81     1:16.14 (41.33)                                        
  4 Bjerknes, Wendy L         44 San Mateo Master-38  1:17.23    1:16.52    5  
                  36.66     1:16.52 (39.86)                                        
  5 Thorp, Kate               44 Marin Pirates Ma-38  1:20.80    1:22.48    4  
                  38.92     1:22.48 (43.56)                                        
 -- McFerron, Deborah W       44 North Bay Aquati-38  1:13.90         DQ  
                  34.02          DQ (40.19)                                        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:10.62  12/31/2003 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        43 Walnut Creek Mas-38  2:16.00    2:16.34    9  
                  29.00     1:03.42 (34.42)     1:45.04 (41.62)     2:16.34 (31.30)
  2 Brakeman, Jennifer        43 Manatee Aquatic-38   2:23.00    2:30.68    7  
                  33.13     1:13.81 (40.68)     1:56.47 (42.66)     2:30.68 (34.21)
  3 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38  2:45.00    2:35.47    6  
                  34.43     1:11.74 (37.31)     1:59.52 (47.78)     2:35.47 (35.95)
  4 Rogers, Lori J            43 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:38.60    5  
                  34.50     1:17.33 (42.83)     2:03.09 (45.76)     2:38.60 (35.51)
  5 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  2:55.23    2:46.55    4  
                  35.77     1:19.18 (43.41)     2:08.76 (49.58)     2:46.55 (37.79)
  6 Billeter, Bridget A       42 Walnut Creek Mas-38  2:45.90    2:47.46    3  
                  37.19     1:21.68 (44.49)     2:08.80 (47.12)     2:47.46 (38.66)
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 4:37.83  12/31/2001 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        44 Santa Cruz Maste-38  5:23.70    5:28.50    9  
                  37.26     1:18.45 (41.19)     2:02.65 (44.20)     2:44.66 (42.01)
        3:28.96 (44.30)     4:13.91 (44.95)     4:52.27 (38.36)     5:28.50 (36.23)
  2 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38  5:50.00    5:29.44    7  
                  35.85     1:15.65 (39.80)     1:56.23 (40.58)     2:35.91 (39.68)
        3:24.19 (48.28)     4:12.85 (48.66)     4:52.63 (39.78)     5:29.44 (36.81)
  3 de la Torre, Yasuko       43 Marcia's Enthusi-38  5:50.00    5:47.51    6  
                  36.99     1:15.78 (38.79)     2:03.34 (47.56)     2:51.37 (48.03)
        3:38.67 (47.30)     4:26.43 (47.76)     5:08.35 (41.92)     5:47.51 (39.16)
  4 Mahn, Tanya               40 Marcia's Enthusi-38  6:30.00    5:48.25    5  
                  36.23     1:18.29 (42.06)     2:02.86 (44.57)     2:47.27 (44.41)
        3:37.82 (50.55)     4:28.91 (51.09)     5:08.64 (39.73)     5:48.25 (39.61)
  5 Billeter, Bridget A       42 Walnut Creek Mas-38  5:44.81    5:50.04    4  
                  36.87     1:20.83 (43.96)     2:08.38 (47.55)     2:56.71 (48.33)
        3:43.23 (46.52)     4:31.80 (48.57)     5:11.50 (39.70)     5:50.04 (38.54)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sterzer, Robin S          49 Quick Silver Swi-38    27.44      27.35    9  
  2 Elson, Denise E           45 Tri Valley Maste-38    28.27      28.01    7  
  3 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38    28.20      28.32    6  
  4 Le Febre, Karen J         46 Sierra Nevada Ma-38    27.26      28.33    5  
  5 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38    29.21      28.41    4  
  6 Conner, Mary M            47 Walnut Creek Mas-38    30.43      28.73    3  
  7 Boone, Danielle           48 Walnut Creek Mas-38    29.78      28.94    2  
  8 Lein, Brenda S            49 North Bay Aquati-38    29.32      29.17    1  
  9 Beal, Laura A             48 Santa Rosa Maste-38    30.99      29.22  
 10 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38    30.24      29.44  
 11 De Somma, Margaret P      46 Swymnut Masters-38     29.78      30.17  
 12 Jones, Tracey A           46 Santa Rosa Maste-38    35.00      30.25  
 13 Boyle, Catherine M        47 Ladera Oaks Mast-38    29.87      30.37  
 14 Donaldson, Deborah L      48 Chico Masters Sw-38    32.12      30.71  
 15 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38    35.00      31.49  
 16 Jeong, Michelle M         45 University of Sa-38    38.00      32.53  
 17 Bruno, Susan A            47 Cal Maritime Aca-38    33.35      33.00  
 18 Crow, Joan A              49 Davis Aquatic Ma-38    33.22      33.97  
 19 Kubota, Masako            47 Santa Clara Swim-38    35.44      34.42  
 20 Mose, Becky               47 San Ramon Valley-38    35.15      35.26  
 21 Bevilacqua, Deborah A     45 Marcia's Enthusi-38    38.85      38.75  
 22 Machado, Cindy A          48 Stanford Masters-38    41.31      42.89  
 23 Lim, Patricia H           47 San Ramon Valley-38    47.00      43.60  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 53.27  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             46 Manatee Aquatic-38     59.90    1:00.75    9  
                  29.25     1:00.75 (31.50)                                        
  2 Sterzer, Robin S          49 Quick Silver Swi-38  1:01.57    1:01.26    7  
                  29.31     1:01.26 (31.95)                                        
  3 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38  1:03.00    1:01.99    6  
                  29.76     1:01.99 (32.23)                                        
  4 Elson, Denise E           45 Tri Valley Maste-38  1:01.00    1:02.19    5  
                  29.26     1:02.19 (32.93)                                        
  5 Conner, Mary M            47 Walnut Creek Mas-38  1:07.00    1:03.30    4  
                  30.69     1:03.30 (32.61)                                        
  6 Beal, Laura A             48 Santa Rosa Maste-38  1:07.72    1:05.01    3  
                  31.96     1:05.01 (33.05)                                        
  7 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38  1:07.36    1:05.29    2  
                  30.48     1:05.29 (34.81)                                        
  8 Lein, Brenda S            49 North Bay Aquati-38  1:04.48    1:05.63    1  
                  30.51     1:05.63 (35.12)                                        
  9 De Somma, Margaret P      46 Swymnut Masters-38   1:04.63    1:05.77  
                  31.90     1:05.77 (33.87)                                        
 10 Jones, Tracey A           46 Santa Rosa Maste-38  1:10.00    1:06.48  
                  32.60     1:06.48 (33.88)                                        
 11 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38  1:07.64    1:09.01  
                  32.43     1:09.01 (36.58)                                        
 12 Bruno, Susan A            47 Cal Maritime Aca-38  1:12.99    1:12.90  
                  35.75     1:12.90 (37.15)                                        
 13 Mose, Becky               47 San Ramon Valley-38  1:20.40    1:18.28  
                  38.77     1:18.28 (39.51)                                        
 14 Bevilacqua, Deborah A     45 Marcia's Enthusi-38  1:28.27    1:26.72  
                  41.46     1:26.72 (45.26)                                        
 15 Lim, Patricia H           47 San Ramon Valley-38  1:43.00    1:39.80  
                  46.82     1:39.80 (52.98)                                        
 -- Boyle, Catherine M        47 Ladera Oaks Mast-38  1:09.70         DQ  
                  31.86          DQ (38.63)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:58.53  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sterzer, Robin S          49 Quick Silver Swi-38  2:13.88    2:16.15    9  
                  30.70     1:04.49 (33.79)     1:40.02 (35.53)     2:16.15 (36.13)
  2 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  2:20.31    2:17.10    7  
                  31.50     1:06.17 (34.67)     1:42.30 (36.13)     2:17.10 (34.80)
  3 Jones, Sara H             45 Santa Rosa Maste-38  2:25.12    2:21.51    6  
                  32.46     1:08.47 (36.01)     1:45.57 (37.10)     2:21.51 (35.94)
  4 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38  2:31.80    2:26.50    5  
                  33.10     1:09.32 (36.22)     1:47.44 (38.12)     2:26.50 (39.06)
  5 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38  2:24.64    2:32.61    4  
                  33.29     1:10.53 (37.24)     1:50.93 (40.40)     2:32.61 (41.68)
  6 Henningsen, Andrea H      46 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:35.13    3  
                  35.43     1:14.48 (39.05)     1:54.84 (40.36)     2:35.13 (40.29)
  7 Bruno, Susan A            47 Cal Maritime Aca-38  2:40.89    2:38.80    2  
                  36.99     1:17.10 (40.11)     1:58.36 (41.26)     2:38.80 (40.44)
  8 Boeger, Kari L            47 Marcia's Enthusi-38  4:00.00    3:29.31    1  
                  48.28     1:42.75 (54.47)     2:38.20 (55.45)     3:29.31 (51.11)
  9 Lim, Patricia H           47 San Ramon Valley-38  4:00.00    3:32.74  
                  49.35     1:44.45 (55.10)     2:39.77 (55.32)     3:32.74 (52.97)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:13.89  12/31/2004 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             46 Manatee Aquatic-38   5:50.00    5:48.54    9  
                  31.60     1:06.34 (34.74)     1:41.95 (35.61)     2:17.59 (35.64)
        2:52.75 (35.16)     3:27.40 (34.65)     4:02.27 (34.87)     4:37.66 (35.39)
        5:13.54 (35.88)     5:48.54 (35.00)                                        
  2 Bechhoefer, Marta         46 Santa Cruz Maste-38  6:30.00    6:23.62    7  
                  35.87     1:14.42 (38.55)     1:54.06 (39.64)     2:33.19 (39.13)
        3:12.38 (39.19)     3:51.09 (38.71)     4:29.28 (38.19)     5:07.87 (38.59)
        5:46.63 (38.76)     6:23.62 (36.99)                                        
  3 Cook, Amy M               49 Walnut Creek Mas-38  6:45.00    6:26.81    6  
                  35.26     1:13.36 (38.10)     1:52.89 (39.53)     2:32.97 (40.08)
        3:13.19 (40.22)     3:53.45 (40.26)     4:33.01 (39.56)     5:12.22 (39.21)
        5:51.34 (39.12)     6:26.81 (35.47)                                        
  4 Asnault, Wendy            45 Chico Masters Sw-38  6:17.57    6:37.86    5  
                  36.72     1:15.89 (39.17)     1:55.87 (39.98)     2:36.00 (40.13)
        3:16.04 (40.04)     3:56.08 (40.04)     4:36.52 (40.44)     5:17.15 (40.63)
        5:57.69 (40.54)     6:37.86 (40.17)                                        
  5 Henningsen, Andrea H      46 Walnut Creek Mas-38  6:55.00    6:53.10    4  
                  37.60     1:18.57 (40.97)     2:00.21 (41.64)     2:42.20 (41.99)
        3:24.33 (42.13)     4:06.28 (41.95)     4:48.54 (42.26)     5:30.83 (42.29)
        6:12.63 (41.80)     6:53.10 (40.47)                                        
  6 Bruno, Susan A            47 Cal Maritime Aca-38  7:15.67    7:23.66    3  
                  39.75     1:22.98 (43.23)     2:07.17 (44.19)     2:52.32 (45.15)
        3:37.16 (44.84)     4:21.96 (44.80)     5:07.29 (45.33)     5:54.14 (46.85)
        6:39.09 (44.95)     7:23.66 (44.57)                                        
  7 Bevilacqua, Deborah A     45 Marcia's Enthusi-38 10:00.00    8:09.53    2  
                  44.31     1:32.97 (48.66)     2:22.47 (49.50)     3:13.23 (50.76)
        4:03.78 (50.55)     4:54.56 (50.78)     5:44.76 (50.20)     6:34.28 (49.52)
        7:22.96 (48.68)     8:09.53 (46.57)                                        
  8 Herhold, Pamela           45 Marcia's Enthusi-38  8:45.00    8:15.30    1  
                  41.03     1:27.12 (46.09)     2:15.52 (48.40)     3:06.42 (50.90)
        3:58.99 (52.57)     4:50.75 (51.76)     5:43.49 (52.74)     6:34.28 (50.79)
        7:26.20 (51.92)     8:15.30 (49.10)                                        
  9 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38  8:00.00    8:18.52  
                  40.63     1:26.92 (46.29)     2:16.09 (49.17)     3:06.69 (50.60)
        3:58.17 (51.48)     4:49.99 (51.82)     5:41.36 (51.37)     6:33.70 (52.34)
        7:26.30 (52.60)     8:18.52 (52.22)                                        
 10 Boeger, Kari L            47 Marcia's Enthusi-38  9:00.00    8:57.81  
                  46.84     1:39.23 (52.39)     2:33.96 (54.73)     3:28.81 (54.85)
        4:23.98 (55.17)     5:20.04 (56.06)     6:15.64 (55.60)     7:11.53 (55.89)
        8:06.91 (55.38)     8:57.81 (50.90)                                        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:38.13  12/31/2005 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldberg, Michelle L      45 Davis Aquatic Ma-38 12:45.27   12:43.23    9  
                  33.47     1:10.38 (36.91)     1:48.58 (38.20)     2:27.26 (38.68)
        3:05.86 (38.60)     3:44.74 (38.88)     4:23.53 (38.79)     5:03.16 (39.63)
        5:42.76 (39.60)     6:22.06 (39.30)     7:01.55 (39.49)     7:40.52 (38.97)
        8:19.36 (38.84)     8:57.96 (38.60)     9:36.40 (38.44)    10:14.96 (38.56)
       10:53.08 (38.12)    11:30.84 (37.76)    12:08.04 (37.20)    12:43.23 (35.19)
  2 Bechhoefer, Marta         46 Santa Cruz Maste-38 13:30.00   13:17.13    7  
                  36.05     1:15.61 (39.56)     1:55.35 (39.74)     2:36.23 (40.88)
        3:16.87 (40.64)     3:57.03 (40.16)     4:37.39 (40.36)     5:17.28 (39.89)
        5:57.89 (40.61)     6:37.40 (39.51)     7:16.72 (39.32)     7:56.66 (39.94)
        8:36.54 (39.88)     9:17.42 (40.88)     9:57.65 (40.23)    10:38.13 (40.48)
       11:18.92 (40.79)    11:58.88 (39.96)    12:38.63 (39.75)    13:17.13 (38.50)
  3 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38 13:12.45   13:29.29    6  
                  35.67     1:14.73 (39.06)     1:55.83 (41.10)     2:37.13 (41.30)
        3:19.31 (42.18)     4:00.50 (41.19)     4:41.25 (40.75)     5:22.32 (41.07)
        6:03.61 (41.29)     6:44.38 (40.77)     7:25.51 (41.13)     8:06.74 (41.23)
        8:47.79 (41.05)     9:28.91 (41.12)    10:09.37 (40.46)    10:50.43 (41.06)
       11:31.03 (40.60)    12:11.27 (40.24)    12:51.55 (40.28)    13:29.29 (37.74)
  4 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38 13:35.10   13:54.04    5  
                  36.01     1:15.31 (39.30)     1:56.48 (41.17)     2:37.80 (41.32)
        3:20.05 (42.25)     4:02.49 (42.44)     4:45.60 (43.11)     5:28.14 (42.54)
        6:10.86 (42.72)     6:54.22 (43.36)     7:36.84 (42.62)     8:19.36 (42.52)
        9:02.57 (43.21)     9:45.15 (42.58)    10:27.24 (42.09)    11:09.30 (42.06)
       11:50.59 (41.29)    12:31.25 (40.66)    13:14.10 (42.85)    13:54.04 (39.94)
  5 Jacques, Cathy E          45 Walnut Creek Mas-38 14:42.00   14:20.85    4  
                  38.94     1:20.14 (41.20)     2:02.22 (42.08)     2:44.32 (42.10)
        3:27.00 (42.68)     4:09.69 (42.69)     4:53.13 (43.44)     5:36.25 (43.12)
        6:19.79 (43.54)     7:03.72 (43.93)     7:47.48 (43.76)     8:31.21 (43.73)
        9:14.56 (43.35)     9:59.36 (44.80)    10:43.57 (44.21)    11:27.27 (43.70)
       12:11.46 (44.19)    12:55.43 (43.97)    13:39.73 (44.30)    14:20.85 (41.12)
  6 Bruno, Susan A            47 Cal Maritime Aca-38 17:00.00   15:23.07    3  
                  43.27     1:30.46 (47.19)     2:17.87 (47.41)     3:05.26 (47.39)
        3:52.71 (47.45)     4:40.00 (47.29)     5:26.93 (46.93)     6:13.50 (46.57)
        6:59.95 (46.45)     7:46.38 (46.43)     8:33.08 (46.70)     9:19.23 (46.15)
       10:05.72 (46.49)    10:52.50 (46.78)    11:39.44 (46.94)    12:25.53 (46.09)
       13:10.99 (45.46)    13:56.54 (45.55)    14:41.10 (44.56)    15:23.07 (41.97)
  7 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38 16:13.89   17:37.69    2  
                  42.54     1:32.01 (49.47)     2:24.04 (52.03)     3:16.45 (52.41)
        4:09.61 (53.16)     5:03.10 (53.49)     5:56.67 (53.57)     6:50.51 (53.84)
        7:44.59 (54.08)     8:38.89 (54.30)     9:32.94 (54.05)    10:26.40 (53.46)
       11:21.06 (54.66)    12:15.93 (54.87)    13:10.42 (54.49)    14:04.48 (54.06)
       14:58.64 (54.16)    15:52.69 (54.05)    16:46.27 (53.58)    17:37.69 (51.42)
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:49.94  12/31/2004 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             46 Manatee Aquatic-38  19:55.00   19:50.64    9  
                  32.40     1:07.68 (35.28)     1:43.75 (36.07)     2:20.36 (36.61)
        2:57.15 (36.79)     3:33.80 (36.65)     4:10.38 (36.58)     4:46.71 (36.33)
        5:23.12 (36.41)     5:59.49 (36.37)     6:35.47 (35.98)     7:11.92 (36.45)
        7:48.22 (36.30)     8:24.12 (35.90)     9:00.47 (36.35)     9:36.78 (36.31)
       10:12.85 (36.07)    10:49.31 (36.46)    11:25.68 (36.37)    12:01.98 (36.30)
       12:38.40 (36.42)    13:14.69 (36.29)    13:50.90 (36.21)    14:27.01 (36.11)
       15:03.48 (36.47)    15:39.83 (36.35)    16:16.11 (36.28)    16:52.02 (35.91)
       17:28.07 (36.05)    18:04.18 (36.11)    18:40.40 (36.22)    19:16.34 (35.94)
       19:50.64 (34.30)
  2 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38 21:41.60   21:57.74    7  
                  34.31     1:12.17 (37.86)     1:51.51 (39.34)     2:31.79 (40.28)
        3:11.56 (39.77)     3:51.61 (40.05)     4:31.61 (40.00)     5:11.61 (40.00)
        5:51.65 (40.04)     6:31.66 (40.01)     7:11.53 (39.87)     7:51.50 (39.97)
        8:31.11 (39.61)     9:11.20 (40.09)     9:51.31 (40.11)    10:30.85 (39.54)
       11:11.05 (40.20)    11:50.91 (39.86)    12:30.94 (40.03)    13:11.26 (40.32)
       13:51.70 (40.44)    14:32.05 (40.35)    15:12.43 (40.38)    15:52.78 (40.35)
       16:33.04 (40.26)    17:13.52 (40.48)    17:54.45 (40.93)    18:35.91 (41.46)
       19:15.77 (39.86)    19:57.11 (41.34)    20:37.96 (40.85)    21:18.45 (40.49)
       21:57.74 (39.29)
  3 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38 22:51.64   23:14.21    6  
                  35.16     1:13.94 (38.78)     1:53.89 (39.95)     2:34.50 (40.61)
        3:16.10 (41.60)     3:58.36 (42.26)     4:41.59 (43.23)     5:24.79 (43.20)
        6:08.06 (43.27)     6:50.98 (42.92)     7:34.53 (43.55)     8:18.25 (43.72)
        9:01.13 (42.88)     9:44.20 (43.07)    10:26.68 (42.48)    11:09.20 (42.52)
       11:50.46 (41.26)    12:33.27 (42.81)    13:17.13 (43.86)    14:01.33 (44.20)
       14:44.93 (43.60)    15:27.74 (42.81)    16:09.86 (42.12)    16:52.60 (42.74)
       17:35.84 (43.24)    18:18.22 (42.38)    19:01.15 (42.93)    19:44.20 (43.05)
       20:26.58 (42.38)    21:08.77 (42.19)    21:50.87 (42.10)    22:33.28 (42.41)
       23:14.21 (40.93)
  4 Compagno, Wendy A         45 University of Sa-38 28:00.00   25:26.88    5  
                  39.55     1:23.46 (43.91)     2:09.48 (46.02)     2:55.82 (46.34)
        3:41.92 (46.10)     4:27.62 (45.70)     5:13.55 (45.93)     6:00.27 (46.72)
        6:46.47 (46.20)     7:33.30 (46.83)     8:21.26 (47.96)     9:08.26 (47.00)
        9:54.90 (46.64)    10:41.89 (46.99)    11:28.98 (47.09)    12:16.56 (47.58)
       13:03.50 (46.94)    13:49.98 (46.48)    14:37.28 (47.30)    15:25.01 (47.73)
       16:12.05 (47.04)    16:59.16 (47.11)    17:45.53 (46.37)    18:32.42 (46.89)
       19:18.83 (46.41)    20:05.24 (46.41)    20:52.71 (47.47)    21:39.90 (47.19)
       22:26.06 (46.16)    23:12.18 (46.12)    23:57.39 (45.21)    24:43.11 (45.72)
       25:26.88 (43.77)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.26  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cox, Juliet E             46 Manatee Aquatic-38        NT      32.01  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.26  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        48 The Olympic Club-38    30.85      30.31    9  
  2 Cox, Juliet E             46 Manatee Aquatic-38     31.00      31.61    7  
  3 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38    35.40      33.09    6  
  4 Jones, Sara H             45 Santa Rosa Maste-38    33.61      34.05    5  
  5 Donaldson, Deborah L      48 Chico Masters Sw-38    35.00      34.48    4  
  6 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38    36.35      35.61    3  
  7 De Somma, Margaret P      46 Swymnut Masters-38     40.00      40.14    2  
  8 Laszlo, Zsuzsanna         45 Marcia's Enthusi-38    51.17      47.23    1  
  9 Bevilacqua, Deborah A     45 Marcia's Enthusi-38  1:00.00      53.40  
 10 Machado, Cindy A          48 Stanford Masters-38    51.66      56.99  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
         PMS: P 1:01.50  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             46 Manatee Aquatic-38   1:08.50    1:09.34    9  
                  33.42     1:09.34 (35.92)                                        
  2 Perry, Rebecca R          49 Manatee Aquatic-38   1:13.99    1:12.95    7  
                  36.30     1:12.95 (36.65)                                        
  3 Jones, Sara H             45 Santa Rosa Maste-38  1:14.16    1:14.27    6  
                  36.45     1:14.27 (37.82)                                        
  4 Lein, Brenda S            49 North Bay Aquati-38  1:16.10    1:15.26    5  
                  36.53     1:15.26 (38.73)                                        
  5 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38  1:20.00    1:18.44    4  
                  38.24     1:18.44 (40.20)                                        
  6 Mose, Becky               47 San Ramon Valley-38  1:42.97    1:41.77    3  
                  50.35     1:41.77 (51.42)                                        
  7 Bevilacqua, Deborah A     45 Marcia's Enthusi-38  2:00.00    2:01.32    2  
                  59.85   2:01.32 (1:01.47)                                        
  8 Machado, Cindy A          48 Stanford Masters-38  1:56.18    2:05.45    1  
                1:02.88   2:05.45 (1:02.57)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:13.27  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             46 Manatee Aquatic-38   2:29.00    2:34.11    9  
                  36.00     1:16.55 (40.55)     1:55.74 (39.19)     2:34.11 (38.37)
  2 Le Febre, Karen J         46 Sierra Nevada Ma-38  3:00.29    2:35.60    7  
                  36.74     1:16.06 (39.32)     1:56.40 (40.34)     2:35.60 (39.20)
  3 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  2:45.40    2:37.66    6  
                  37.47     1:17.56 (40.09)     1:58.59 (41.03)     2:37.66 (39.07)
  4 Jones, Sara H             45 Santa Rosa Maste-38  2:35.30    2:38.72    5  
                  37.45     1:17.59 (40.14)     1:58.32 (40.73)     2:38.72 (40.40)
  5 Perry, Rebecca R          49 Manatee Aquatic-38   2:39.33    2:38.80    4  
                  38.87     1:19.12 (40.25)     1:59.49 (40.37)     2:38.80 (39.31)
  6 Laszlo, Zsuzsanna         45 Marcia's Enthusi-38  4:11.50    3:45.94    3  
                  51.31     1:50.11 (58.80)   2:50.37 (1:00.26)     3:45.94 (55.57)
  7 Machado, Cindy A          48 Stanford Masters-38  4:15.00    4:50.46    2  
                1:02.84   2:13.52 (1:10.68)   3:33.45 (1:19.93)   4:50.46 (1:17.01)
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 32.82  12/31/1994 Susan Roy                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elson, Denise E           45 Tri Valley Maste-38    36.00      35.15    9  
  2 Donaldson, Deborah L      48 Chico Masters Sw-38    35.52      36.66    7  
  3 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38    35.45      36.70    6  
  4 Levy, Karen D             45 Menlo Masters Ak-38    36.80      36.94    5  
  5 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38    36.60      37.32    4  
  6 Watanabe, Loree H         48 El Camino YMCA M-38    41.50      37.40    3  
  7 Worthman, Catha A         45 Albany Masters S-38    40.00      37.42    2  
  8 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38    37.35      38.06    1  
  9 Goldberg, Michelle L      45 Davis Aquatic Ma-38    38.27      38.21  
 10 Le Febre, Karen J         46 Sierra Nevada Ma-38    38.00      38.56  
 11 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38    39.30      38.67  
 12 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38    39.99      40.35  
 13 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38    39.63      41.03  
 14 Jeong, Michelle M         45 University of Sa-38    50.00      41.14  
 15 Jones, Tracey A           46 Santa Rosa Maste-38  1:00.00      41.31  
 16 Conner, Mary M            47 Walnut Creek Mas-38    42.30      41.33  
 17 Millstein, Roberta L      48 Davis Aquatic Ma-38    39.60      41.45  
 18 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38    45.00      42.15  
 19 Crow, Joan A              49 Davis Aquatic Ma-38    42.38      43.29  
 20 Kubota, Masako            47 Santa Clara Swim-38    44.71      45.19  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elson, Denise E           45 Tri Valley Maste-38  1:17.74    1:17.26    9  
                  36.84     1:17.26 (40.42)                                        
  2 Levy, Karen D             45 Menlo Masters Ak-38  1:18.00    1:18.93    7  
                  37.53     1:18.93 (41.40)                                        
  3 Worthman, Catha A         45 Albany Masters S-38  1:25.00    1:19.84    6  
                  38.09     1:19.84 (41.75)                                        
  4 Donaldson, Deborah L      48 Chico Masters Sw-38  1:20.50    1:20.08    5  
                  37.75     1:20.08 (42.33)                                        
  5 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  1:23.40    1:20.28    4  
                  38.72     1:20.28 (41.56)                                        
  6 Chessen, Christine        47 The Olympic Club-38  1:20.00    1:21.41    3  
                  37.92     1:21.41 (43.49)                                        
  7 Goldberg, Michelle L      45 Davis Aquatic Ma-38  1:20.27    1:21.46    2  
                  39.49     1:21.46 (41.97)                                        
  8 Watanabe, Loree H         48 El Camino YMCA M-38  1:35.50    1:23.08    1  
                  39.47     1:23.08 (43.61)                                        
  9 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38  1:22.50    1:23.36  
                  39.38     1:23.36 (43.98)                                        
 10 Bechhoefer, Marta         46 Santa Cruz Maste-38  1:25.00    1:23.38  
                  39.73     1:23.38 (43.65)                                        
 11 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  1:23.35    1:23.51  
                  39.73     1:23.51 (43.78)                                        
 12 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38  1:24.00    1:23.92  
                  39.44     1:23.92 (44.48)                                        
 13 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38  1:25.36    1:26.27  
                  40.64     1:26.27 (45.63)                                        
 14 Jones, Tracey A           46 Santa Rosa Maste-38  2:00.00    1:27.41  
                  42.21     1:27.41 (45.20)                                        
 15 Millstein, Roberta L      48 Davis Aquatic Ma-38  1:27.40    1:31.31  
                  43.38     1:31.31 (47.93)                                        
 16 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38  1:27.26    1:34.77  
                  44.13     1:34.77 (50.64)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.76    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:35.57  12/31/2004 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  3:10.00    2:48.71    9  
                  39.06     1:21.72 (42.66)     2:05.24 (43.52)     2:48.71 (43.47)
  2 Donaldson, Deborah L      48 Chico Masters Sw-38  2:56.00    2:53.42    7  
                  39.38     1:23.44 (44.06)     2:08.52 (45.08)     2:53.42 (44.90)
  3 Bechhoefer, Marta         46 Santa Cruz Maste-38  3:00.00    2:54.73    6  
                  39.88     1:23.83 (43.95)     2:09.03 (45.20)     2:54.73 (45.70)
  4 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38  3:00.44    3:02.68    5  
                  41.26     1:28.13 (46.87)     2:15.45 (47.32)     3:02.68 (47.23)
  5 Beal, Laura A             48 Santa Rosa Maste-38  3:04.76    3:03.87    4  
                  43.79     1:31.05 (47.26)     2:17.88 (46.83)     3:03.87 (45.99)
  6 Phalen, Jennifer R        49 Davis Aquatic Ma-38  2:59.64    3:06.04    3  
                  41.54     1:27.28 (45.74)     2:15.56 (48.28)     3:06.04 (50.48)
  7 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38  3:18.40    3:35.26    2  
                  45.65     1:39.46 (53.81)     2:36.98 (57.52)     3:35.26 (58.28)
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.96   4/21/2013 SUSAN WILLIAMS                               
         PMS: P 27.02  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        48 The Olympic Club-38    28.36      28.79    9  
  2 Elson, Denise E           45 Tri Valley Maste-38    30.54      29.79    7  
  3 Perry, Rebecca R          49 Manatee Aquatic-38     31.27      30.61    6  
  4 Le Febre, Karen J         46 Sierra Nevada Ma-38    35.28      30.79    5  
  5 Sterzer, Robin S          49 Quick Silver Swi-38    30.42      30.89    4  
  6 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38    31.20      31.46    3  
  7 Hunter, Missy L           45 Walnut Creek Mas-38    32.90      31.65    2  
  8 De Somma, Margaret P      46 Swymnut Masters-38     30.40      31.74    1  
  9 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38    33.35      33.54  
 10 Donaldson, Deborah L      48 Chico Masters Sw-38    33.15      34.15  
 11 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38    40.00      35.76  
 12 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38    38.48      36.47  
 13 Trevisan, Cynthia S       48 Cal Maritime Aca-38    50.00      37.40  
 14 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38    36.56      37.49  
 15 Lewis, Melissa D          48 North Bay Aquati-38    36.75      37.96  
 16 Bevilacqua, Deborah A     45 Marcia's Enthusi-38    51.53      49.89  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.82  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        48 The Olympic Club-38  1:04.30    1:04.18    9  
                  30.77     1:04.18 (33.41)                                        
  2 Perry, Rebecca R          49 Manatee Aquatic-38   1:11.99    1:09.19    7  
                  32.71     1:09.19 (36.48)                                        
  3 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  1:11.00    1:10.70    6  
                  32.48     1:10.70 (38.22)                                        
  4 Sterzer, Robin S          49 Quick Silver Swi-38  1:12.87    1:12.31    5  
                  33.22     1:12.31 (39.09)                                        
  5 Asnault, Wendy            45 Chico Masters Sw-38  1:19.36    1:23.33    4  
                  38.74     1:23.33 (44.59)                                        
  6 Trevisan, Cynthia S       48 Cal Maritime Aca-38  1:40.00    1:30.67    3  
                  44.51     1:30.67 (46.16)                                        
  7 Hurt, Liz                 49 Marcia's Enthusi-38  1:30.00    1:48.26    2  
                  46.09   1:48.26 (1:02.17)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:07.39  12/26/2008 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:11.12  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Rebecca R          49 Manatee Aquatic-38   2:43.00    2:45.95    9  
                  36.07     1:17.42 (41.35)     2:00.95 (43.53)     2:45.95 (45.00)
  2 Trevisan, Cynthia S       48 Cal Maritime Aca-38  3:50.00    3:34.28    7  
                  46.02     1:43.13 (57.11)     2:41.36 (58.23)     3:34.28 (52.92)
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.39   4/28/2012 FALL WILLEBOORDSE                          
         PMS: P 1:02.13  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        48 The Olympic Club-38  1:06.80    1:07.65    9  
                  30.74     1:07.65 (36.91)                                        
  2 Elson, Denise E           45 Tri Valley Maste-38  1:10.00    1:09.20    7  
                  32.62     1:09.20 (36.58)                                        
  3 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  1:09.50    1:11.70    6  
                  33.29     1:11.70 (38.41)                                        
  4 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38  1:11.42    1:11.74    5  
                  33.82     1:11.74 (37.92)                                        
  5 Sterzer, Robin S          49 Quick Silver Swi-38  1:11.62    1:12.53    4  
                  33.84     1:12.53 (38.69)                                        
  6 Jones, Sara H             45 Santa Rosa Maste-38  1:14.43    1:14.04    3  
                  34.60     1:14.04 (39.44)                                        
  7 Hunter, Missy L           45 Walnut Creek Mas-38  1:19.58    1:14.52    2  
                  34.14     1:14.52 (40.38)                                        
  8 Connolly, Cindi           49 Sebastopol Maste-38  1:17.65    1:15.63    1  
                  35.18     1:15.63 (40.45)                                        
  9 Bechhoefer, Marta         46 Santa Cruz Maste-38  1:22.00    1:18.46  
                  37.94     1:18.46 (40.52)                                        
 10 Burger, Clare P           46 Marcia's Enthusi-38  1:21.00    1:19.01  
                  36.66     1:19.01 (42.35)                                        
 11 Lewis, Melissa D          48 North Bay Aquati-38  1:38.00    1:24.96  
                  40.02     1:24.96 (44.94)                                        
 12 Kubota, Masako            47 Santa Clara Swim-38  1:31.22    1:29.31  
                  42.80     1:29.31 (46.51)                                        
 13 Petersen, Britt           47 Club Sport of Sa-38  1:41.00    1:32.24  
                  45.31     1:32.24 (46.93)                                        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:15.42  12/31/2010 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          45 Walnut Creek Mas-38  2:37.21    2:33.68    9  
                  34.61     1:14.14 (39.53)     1:58.76 (44.62)     2:33.68 (34.92)
  2 Jones, Sara H             45 Santa Rosa Maste-38  2:40.30    2:36.57    7  
                  36.15     1:15.18 (39.03)     2:01.78 (46.60)     2:36.57 (34.79)
  3 Perry, Rebecca R          49 Manatee Aquatic-38   2:39.89    2:37.34    6  
                  32.69     1:13.33 (40.64)     2:00.63 (47.30)     2:37.34 (36.71)
  4 Asnault, Wendy            45 Chico Masters Sw-38  2:55.25    2:53.58    5  
                  39.18     1:27.11 (47.93)     2:14.07 (46.96)     2:53.58 (39.51)
  5 Hutchins, Kristin E       47 University of Sa-38  3:15.00    3:06.21    4  
                  45.51     1:33.62 (48.11)     2:25.65 (52.03)     3:06.21 (40.56)
 -- Trevisan, Cynthia S       48 Cal Maritime Aca-38  3:40.00         DQ  
                  41.11   1:41.97 (1:00.86)   2:44.43 (1:02.46)          DQ (49.81)
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:47.26  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sara H             45 Santa Rosa Maste-38  5:30.80    5:28.31    9  
                  37.59     1:21.58 (43.99)     2:03.31 (41.73)     2:43.96 (40.65)
        3:29.85 (45.89)     4:16.08 (46.23)     4:52.55 (36.47)     5:28.31 (35.76)
  2 Perry, Rebecca R          49 Manatee Aquatic-38   5:45.57    5:32.92    7  
                  35.26     1:14.99 (39.73)     1:57.74 (42.75)     2:40.31 (42.57)
        3:28.62 (48.31)     4:17.58 (48.96)     4:56.04 (38.46)     5:32.92 (36.88)
  3 Beal, Laura A             48 Santa Rosa Maste-38  6:07.82    5:58.84    6  
                  38.98     1:23.63 (44.65)     2:12.65 (49.02)     3:00.61 (47.96)
        3:49.61 (49.00)     4:37.26 (47.65)     5:19.73 (42.47)     5:58.84 (39.11)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.67   5/12/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cain, Mary M              53 Ladera Oaks Mast-38    28.50      27.26    9  
  2 Delmage, Arlene           51 Oregon Masters-37      29.96      27.80    7  
  3 Walts, Merrie E           53 Santa Rosa Maste-38    28.71      28.10    5.5
  3 Murphy, Karen L           53 Walnut Creek Mas-38    27.50      28.10    5.5
  5 Hunt, Allison             50 Almaden Masters-38     28.00      28.20    4  
  6 Dewey, Vicky S            51 Walnut Creek Mas-38    28.66      28.38    3  
  7 Joyce, Martha O           54 Tamalpais Aquati-38    29.81      29.80    2  
  8 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     29.41      29.96    1  
  9 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38     30.60      30.30  
 10 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38    31.00      31.09  
 11 Dornan, Gwen              51 University of Sa-38    30.00      31.14  
 12 Riley, Jayne E            50 San Ramon Valley-38    31.20      31.60  
 13 Rose, Sheila D            51 Modesto Area Aqu-38    32.98      32.43  
 14 McNamara, Kathleen A      54 University of Sa-38    31.69      32.53  
 15 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38        34.00      32.96  
 16 Chin, Jian                50 Fremont Glenmoor-38    33.95      33.14  
 17 King, Kimberly L          53 Marcia's Enthusi-38    33.60      33.16  
 18 Slonski, Jenny            54 Fig Garden Swim-38     33.75      33.32  
 19 Pidoli, Lynn H            53 Tri Valley Maste-38    40.00      35.97  
 20 Sumner, Sharon M          54 Marcia's Enthusi-38    45.00      38.82  
 21 Ostrom, Tracy A           51 Marcia's Enthusi-38  1:00.00      44.83  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.38  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Walnut Creek Mas-38    57.84      56.48    9  
                  27.69       56.48 (28.79)                                        
  2 Murphy, Karen L           53 Walnut Creek Mas-38  1:00.00    1:01.06    7  
                  29.28     1:01.06 (31.78)                                        
  3 Walts, Merrie E           53 Santa Rosa Maste-38  1:01.91    1:01.10    6  
                  29.35     1:01.10 (31.75)                                        
  4 Dewey, Vicky S            51 Walnut Creek Mas-38  1:05.50    1:03.71    5  
                  30.48     1:03.71 (33.23)                                        
  5 Hunt, Allison             50 Almaden Masters-38   1:04.15    1:04.03    4  
                  31.02     1:04.03 (33.01)                                        
  6 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:06.33    1:05.70    3  
                  31.94     1:05.70 (33.76)                                        
  7 Dornan, Gwen              51 University of Sa-38  1:05.00    1:07.51    2  
                  32.41     1:07.51 (35.10)                                        
  8 Joyce, Martha O           54 Tamalpais Aquati-38  1:08.66    1:08.00    1  
                  32.47     1:08.00 (35.53)                                        
  9 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38   1:08.40    1:08.58  
                  34.08     1:08.58 (34.50)                                        
 10 Taylor, Catherine         51 Walnut Creek Mas-38  1:15.20    1:09.51  
                  33.79     1:09.51 (35.72)                                        
 11 Riley, Jayne E            50 San Ramon Valley-38  1:07.57    1:09.66  
                  33.84     1:09.66 (35.82)                                        
 12 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38  1:10.00    1:10.33  
                  33.16     1:10.33 (37.17)                                        
 13 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38      1:16.00    1:13.58  
                  33.98     1:13.58 (39.60)                                        
 14 McNamara, Kathleen A      54 University of Sa-38  1:12.37    1:13.68  
                  34.47     1:13.68 (39.21)                                        
 15 Slonski, Jenny            54 Fig Garden Swim-38   1:16.44    1:15.43  
                  36.25     1:15.43 (39.18)                                        
 16 Adler, Felicia M          51 Walnut Creek Mas-38  1:22.00    1:20.02  
                  38.40     1:20.02 (41.62)                                        
 17 Dibley, Allison M         52 Walnut Creek Mas-38  1:22.34    1:21.07  
                  39.45     1:21.07 (41.62)                                        
 18 Pidoli, Lynn H            53 Tri Valley Maste-38  1:30.00    1:26.69  
                  41.03     1:26.69 (45.66)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:58.53   5/10/2013 JILL HERNANDEZ                             
         PMS: P 1:58.53    5/9/2013 Jill S. Hernandez                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Walnut Creek Mas-38  2:04.51    1:59.19    9  
                  28.68       58.82 (30.14)     1:29.02 (30.20)     1:59.19 (30.17)
  2 Curran, Margee M          52 Walnut Creek Mas-38  2:07.70    2:06.19    7  
                  29.97     1:01.85 (31.88)     1:34.43 (32.58)     2:06.19 (31.76)
  3 Walts, Merrie E           53 Santa Rosa Maste-38  2:17.00    2:16.14    6  
                  30.35     1:04.16 (33.81)     1:40.23 (36.07)     2:16.14 (35.91)
  4 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   2:25.00    2:18.80    5  
                  31.89     1:06.94 (35.05)     1:42.89 (35.95)     2:18.80 (35.91)
  5 Riley, Jayne E            50 San Ramon Valley-38  2:24.83    2:27.39    4  
                  33.56     1:10.31 (36.75)     1:49.08 (38.77)     2:27.39 (38.31)
  6 Gerhan, Martha            52 University of Sa-38  2:35.22    2:29.06    3  
                  34.63     1:12.64 (38.01)     1:51.19 (38.55)     2:29.06 (37.87)
  7 Taylor, Catherine         51 Walnut Creek Mas-38  2:48.90    2:37.28    2  
                  37.34     1:17.67 (40.33)     1:58.60 (40.93)     2:37.28 (38.68)
  8 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38      2:45.00    2:42.00    1  
                  36.33     1:16.71 (40.38)     1:59.61 (42.90)     2:42.00 (42.39)
  9 McNamara, Kathleen A      54 University of Sa-38  2:50.56    2:49.02  
                  37.96     1:21.69 (43.73)     2:06.17 (44.48)     2:49.02 (42.85)
 10 Chase, Tina K             54 University of Sa-38  3:00.00    2:57.86  
                  40.27     1:26.01 (45.74)     2:13.26 (47.25)     2:57.86 (44.60)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:14.56   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
         PMS: P   14.56         -13 Jill S. Hernandez                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Walnut Creek Mas-38  5:35.92    5:17.89    9  
                  29.89     1:01.67 (31.78)     1:33.45 (31.78)     2:05.60 (32.15)
        2:37.58 (31.98)     3:09.60 (32.02)     3:41.94 (32.34)     4:14.15 (32.21)
        4:46.35 (32.20)     5:17.89 (31.54)                                        
  2 Curran, Margee M          52 Walnut Creek Mas-38  5:37.70    5:30.28    7  
                  30.24     1:02.76 (32.52)     1:36.03 (33.27)     2:09.40 (33.37)
        2:42.95 (33.55)     3:16.50 (33.55)     3:50.27 (33.77)     4:23.81 (33.54)
        4:57.51 (33.70)     5:30.28 (32.77)                                        
  3 LaBerge, Karin            50 Tri Valley Maste-38  5:40.00    5:48.75    6  
                  31.54     1:05.58 (34.04)     1:40.61 (35.03)     2:16.00 (35.39)
        2:51.50 (35.50)     3:26.99 (35.49)     4:02.63 (35.64)     4:38.11 (35.48)
        5:13.94 (35.83)     5:48.75 (34.81)                                        
  4 Price, Patricia L         51 Davis Aquatic Ma-38  6:26.36    6:20.44    5  
                  35.07     1:12.69 (37.62)     1:50.85 (38.16)     2:29.38 (38.53)
        3:08.05 (38.67)     3:46.55 (38.50)     4:25.43 (38.88)     5:04.42 (38.99)
        5:43.26 (38.84)     6:20.44 (37.18)                                        
  5 Ward, Debbie L            51 Walnut Creek Mas-38  6:15.00    6:29.02    4  
                  35.08     1:12.40 (37.32)     1:51.28 (38.88)     2:30.29 (39.01)
        3:09.85 (39.56)     3:48.97 (39.12)     4:29.24 (40.27)     5:09.29 (40.05)
        5:49.98 (40.69)     6:29.02 (39.04)                                        
  6 Riley, Jayne E            50 San Ramon Valley-38  6:29.19    6:35.80    3  
                  35.42     1:13.90 (38.48)     1:53.84 (39.94)     2:34.44 (40.60)
        3:14.34 (39.90)     3:55.16 (40.82)     4:35.84 (40.68)     5:16.81 (40.97)
        5:57.47 (40.66)     6:35.80 (38.33)                                        
  7 Seitz, Chris A            51 Tri Valley Maste-38  6:43.00    6:41.62    2  
                  36.85     1:16.89 (40.04)     1:58.22 (41.33)     2:39.43 (41.21)
        3:20.53 (41.10)     4:01.75 (41.22)     4:42.15 (40.40)     5:22.94 (40.79)
        6:03.20 (40.26)     6:41.62 (38.42)                                        
  8 Kaiser, Amy J             54 University of Sa-38  7:30.00    6:57.50    1  
                  38.90     1:20.35 (41.45)     2:03.02 (42.67)     2:45.80 (42.78)
        3:28.32 (42.52)     4:10.68 (42.36)     4:52.96 (42.28)     5:35.40 (42.44)
        6:17.43 (42.03)     6:57.50 (40.07)                                        
  9 Adler, Felicia M          51 Walnut Creek Mas-38  7:25.00    7:29.09  
                  40.76     1:24.79 (44.03)     2:10.31 (45.52)     2:56.46 (46.15)
        3:42.31 (45.85)     4:29.36 (47.05)     5:14.55 (45.19)     6:00.00 (45.45)
        6:44.57 (44.57)     7:29.09 (44.52)                                        
 10 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38      8:00.00    7:33.18  
                  40.61     1:25.37 (44.76)     2:10.96 (45.59)     2:57.12 (46.16)
        3:44.09 (46.97)     4:30.35 (46.26)     5:16.76 (46.41)     6:03.33 (46.57)
        6:50.09 (46.76)     7:33.18 (43.09)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:08.78   2/17/2012 CAROLINE KRATTLI                          
         PMS: P 11:16.62  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motekaitis-Hight, Ann     52 Tri Valley Maste-38 13:50.70   12:18.76    9  
                  34.28     1:10.31 (36.03)     1:46.81 (36.50)     2:23.99 (37.18)
        3:00.92 (36.93)     3:38.23 (37.31)     4:15.68 (37.45)     4:53.33 (37.65)
        5:31.07 (37.74)     6:08.46 (37.39)     6:45.49 (37.03)     7:22.77 (37.28)
        8:00.19 (37.42)     8:37.26 (37.07)     9:14.34 (37.08)     9:51.46 (37.12)
       10:28.52 (37.06)    11:06.00 (37.48)    11:42.78 (36.78)    12:18.76 (35.98)
  2 Russell, Jane E           50 Davis Aquatic Ma-38 12:30.00   12:41.83    7  
                  34.09     1:10.18 (36.09)     1:47.29 (37.11)     2:24.82 (37.53)
        3:02.85 (38.03)     3:40.95 (38.10)     4:19.40 (38.45)     4:58.21 (38.81)
        5:37.20 (38.99)     6:15.96 (38.76)     6:54.80 (38.84)     7:33.29 (38.49)
        8:11.95 (38.66)     8:50.54 (38.59)     9:29.50 (38.96)    10:08.21 (38.71)
       10:46.78 (38.57)    11:25.50 (38.72)    12:04.30 (38.80)    12:41.83 (37.53)
  3 Dornan, Gwen              51 University of Sa-38 13:00.00   13:15.53    6  
                  34.97     1:13.42 (38.45)     1:52.75 (39.33)     2:32.27 (39.52)
        3:12.11 (39.84)     3:51.98 (39.87)     4:31.90 (39.92)     5:11.85 (39.95)
        5:51.87 (40.02)     6:31.63 (39.76)     7:11.60 (39.97)     7:51.38 (39.78)
        8:31.38 (40.00)     9:12.06 (40.68)     9:52.56 (40.50)    10:33.44 (40.88)
       11:14.05 (40.61)    11:54.17 (40.12)    12:34.60 (40.43)    13:15.53 (40.93)
  4 Riley, Jayne E            50 San Ramon Valley-38 13:26.45   13:16.47    5  
                  35.02     1:13.63 (38.61)     1:53.72 (40.09)     2:33.96 (40.24)
        3:13.64 (39.68)     3:53.65 (40.01)     4:33.57 (39.92)     5:14.20 (40.63)
        5:54.86 (40.66)     6:35.65 (40.79)     7:16.33 (40.68)     7:56.77 (40.44)
        8:36.91 (40.14)     9:17.51 (40.60)     9:58.06 (40.55)    10:38.41 (40.35)
       11:18.89 (40.48)    11:58.88 (39.99)    12:38.60 (39.72)    13:16.47 (37.87)
  5 Chin, Jian                50 Fremont Glenmoor-38 16:10.31   15:29.72    4  
                  41.88     1:28.03 (46.15)     2:17.33 (49.30)     3:04.53 (47.20)
        3:52.68 (48.15)     4:40.58 (47.90)     5:28.08 (47.50)     6:15.66 (47.58)
        7:02.99 (47.33)     7:50.24 (47.25)     8:37.02 (46.78)     9:23.86 (46.84)
       10:10.45 (46.59)    10:56.59 (46.14)    11:42.47 (45.88)    12:27.98 (45.51)
       13:14.04 (46.06)    14:00.30 (46.26)    14:46.53 (46.23)    15:29.72 (43.19)
  6 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38     16:01.00   15:33.24    3  
                  40.85     1:25.88 (45.03)     2:12.46 (46.58)     3:00.02 (47.56)
        3:47.44 (47.42)     4:35.74 (48.30)     5:23.48 (47.74)     6:11.70 (48.22)
        7:01.18 (49.48)     7:48.56 (47.38)     8:34.92 (46.36)     9:21.28 (46.36)
       10:09.25 (47.97)    10:56.55 (47.30)    11:44.18 (47.63)    12:30.78 (46.60)
       13:17.59 (46.81)    14:03.96 (46.37)    14:49.89 (45.93)    15:33.24 (43.35)
  7 Rose, Sheila D            51 Modesto Area Aqu-38 16:24.90   16:35.56    2  
                  41.09     1:29.14 (48.05)     2:19.00 (49.86)     3:09.24 (50.24)
        3:59.56 (50.32)     4:49.86 (50.30)     5:41.11 (51.25)     6:31.63 (50.52)
        7:22.33 (50.70)     8:12.76 (50.43)     9:03.41 (50.65)     9:54.43 (51.02)
       10:45.08 (50.65)    11:35.60 (50.52)    12:25.90 (50.30)    13:16.25 (50.35)
       14:07.23 (50.98)    14:57.09 (49.86)    15:47.26 (50.17)    16:35.56 (48.30)
  8 Ulian, Deborah            54 University of Sa-38 18:30.00   17:27.64    1  
                  44.54     1:33.35 (48.81)     2:24.27 (50.92)     3:14.25 (49.98)
        4:03.80 (49.55)     4:54.29 (50.49)     5:44.37 (50.08)     6:34.32 (49.95)
        7:23.71 (49.39)     8:13.17 (49.46)     9:02.96 (49.79)     9:53.10 (50.14)
       10:43.30 (50.20)    11:33.15 (49.85)    12:22.43 (49.28)    13:12.30 (49.87)
       14:02.03 (49.73)    14:51.43 (49.40)    15:41.45 (50.02)  17:27.64 (1:46.19)
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 11:08.78   2/17/2012 CAROLINE KRATTLI                          
         PMS: P 11:16.62  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Curran, Margee M          52 Walnut Creek Mas-38       NT   11:18.92  
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:42.24  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          52 Walnut Creek Mas-38 18:57.70   18:37.22N   9  
                  31.33     1:05.13 (33.80)     1:39.79 (34.66)     2:14.06 (34.27)
        2:48.47 (34.41)     3:22.72 (34.25)     3:56.92 (34.20)     4:31.20 (34.28)
        5:05.33 (34.13)     5:39.58 (34.25)     6:13.83 (34.25)     6:48.00 (34.17)
        7:21.93 (33.93)     7:55.97 (34.04)     8:29.90 (33.93)     9:03.70 (33.80)
        9:37.61 (33.91)    10:11.55 (33.94)    10:45.22 (33.67)    11:18.92 (33.70)
       11:52.85 (33.93)    12:26.90 (34.05)    13:01.03 (34.13)    13:35.03 (34.00)
       14:08.93 (33.90)    14:42.70 (33.77)    15:16.78 (34.08)    15:50.67 (33.89)
       16:24.38 (33.71)    16:58.25 (33.87)    17:31.89 (33.64)    18:05.45 (33.56)
       18:37.22 (31.77)
  2 Ward, Lisa A              50 Walnut Creek Mas-38 20:22.00   19:55.15    7  
                  32.33     1:07.71 (35.38)     1:44.06 (36.35)     2:20.50 (36.44)
        2:57.22 (36.72)     3:33.88 (36.66)     4:10.39 (36.51)     4:47.17 (36.78)
        5:24.39 (37.22)     6:00.75 (36.36)     6:37.07 (36.32)     7:13.70 (36.63)
        7:50.22 (36.52)     8:26.37 (36.15)     9:02.84 (36.47)     9:39.29 (36.45)
       10:15.75 (36.46)    10:52.06 (36.31)    11:28.42 (36.36)    12:04.66 (36.24)
       12:40.73 (36.07)    13:17.15 (36.42)    13:53.32 (36.17)    14:29.97 (36.65)
       15:06.16 (36.19)    15:42.63 (36.47)    16:18.88 (36.25)    16:55.23 (36.35)
       17:31.32 (36.09)    18:07.18 (35.86)    18:42.23 (35.05)    19:20.65 (38.42)
       19:55.15 (34.50)
  3 Motekaitis-Hight, Ann     52 Tri Valley Maste-38 22:01.50   20:29.86    6  
                  34.67     1:10.94 (36.27)     1:48.07 (37.13)     2:25.45 (37.38)
        3:02.91 (37.46)     3:40.25 (37.34)     4:17.05 (36.80)     4:54.42 (37.37)
        5:31.53 (37.11)     6:09.04 (37.51)     6:46.19 (37.15)     7:23.59 (37.40)
        8:00.96 (37.37)     8:38.40 (37.44)     9:15.82 (37.42)     9:53.57 (37.75)
       10:31.24 (37.67)    11:08.65 (37.41)    11:46.24 (37.59)    12:23.91 (37.67)
       13:01.28 (37.37)    13:38.78 (37.50)    14:16.56 (37.78)    14:54.18 (37.62)
       15:31.47 (37.29)    16:08.74 (37.27)    16:46.42 (37.68)    17:24.47 (38.05)
       18:01.69 (37.22)    18:39.01 (37.32)    19:16.79 (37.78)    19:54.09 (37.30)
       20:29.86 (35.77)
  4 Gerhan, Martha            52 University of Sa-38 22:56.45   21:53.89    5  
                  36.90     1:16.55 (39.65)     1:56.08 (39.53)     2:35.93 (39.85)
        3:15.28 (39.35)     3:54.67 (39.39)     4:34.20 (39.53)     5:13.97 (39.77)
        5:54.02 (40.05)     6:34.01 (39.99)     7:14.04 (40.03)     7:53.60 (39.56)
        8:33.67 (40.07)     9:14.02 (40.35)     9:54.31 (40.29)    10:33.66 (39.35)
       11:13.82 (40.16)    11:53.42 (39.60)    12:33.30 (39.88)    13:13.22 (39.92)
       13:53.02 (39.80)    14:32.82 (39.80)    15:12.82 (40.00)    15:52.31 (39.49)
       16:32.34 (40.03)    17:12.94 (40.60)    17:53.09 (40.15)    18:32.93 (39.84)
       19:13.34 (40.41)    19:53.64 (40.30)    20:34.03 (40.39)    21:14.62 (40.59)
       21:53.89 (39.27)
  5 Price, Patricia L         51 Davis Aquatic Ma-38 22:50.00   22:04.86    4  
                  36.35     1:14.89 (38.54)     1:54.74 (39.85)     2:34.60 (39.86)
        3:14.86 (40.26)     3:55.43 (40.57)     4:35.98 (40.55)     5:16.46 (40.48)
        5:57.03 (40.57)     6:37.77 (40.74)     7:18.65 (40.88)     7:59.48 (40.83)
        8:40.00 (40.52)     9:20.30 (40.30)    10:00.21 (39.91)    10:40.64 (40.43)
       11:20.97 (40.33)    12:01.49 (40.52)    12:41.90 (40.41)    13:22.35 (40.45)
       14:02.74 (40.39)    14:42.64 (39.90)    15:22.58 (39.94)    16:02.52 (39.94)
       16:43.00 (40.48)    17:23.62 (40.62)    18:04.38 (40.76)    18:44.75 (40.37)
       19:25.01 (40.26)    20:05.32 (40.31)    20:45.47 (40.15)    21:25.88 (40.41)
       22:04.86 (38.98)
  6 Chase, Tina K             54 University of Sa-38 26:00.00   26:02.44    3  
                  42.05     1:26.99 (44.94)     2:13.83 (46.84)     3:01.91 (48.08)
        3:49.67 (47.76)     4:37.61 (47.94)     5:24.92 (47.31)     6:12.35 (47.43)
        7:01.07 (48.72)     7:48.23 (47.16)     8:36.36 (48.13)     9:23.31 (46.95)
       10:10.80 (47.49)    10:59.40 (48.60)    11:46.63 (47.23)    12:33.62 (46.99)
       13:21.30 (47.68)    14:09.25 (47.95)    14:56.24 (46.99)    15:44.85 (48.61)
       16:31.88 (47.03)    17:19.51 (47.63)    18:07.13 (47.62)    18:55.47 (48.34)
       19:43.06 (47.59)    20:31.22 (48.16)    21:18.35 (47.13)    22:05.94 (47.59)
       22:53.86 (47.92)    23:41.34 (47.48)    24:28.58 (47.24)    25:15.80 (47.22)
       26:02.44 (46.64)
  7 Flynn, Margaret           50 Marcia's Enthusi-38 32:45.00   29:10.25    2  
                  46.84   2:34.57 (1:47.73)     3:27.48 (52.91)     4:21.99 (54.51)
        5:17.93 (55.94)                                                            
           23:26.62 ( )                            24:20.04 ( )    25:14.74 (54.70)
       26:09.34 (54.60)    27:02.58 (53.24)    27:56.22 (53.64)    28:47.36 (51.14)
       29:10.25 (22.89)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.04   5/10/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 29.35  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              50 Walnut Creek Mas-38    32.16      31.36    9  
  2 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     31.23      31.66    7  
  3 Walts, Merrie E           53 Santa Rosa Maste-38    33.10      32.53    6  
  4 Russell, Jane E           50 Davis Aquatic Ma-38    33.20      34.16    5  
  5 Sotelo, Sophia S          52 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.27    4  
  6 McNamara, Kathleen A      54 University of Sa-38    37.64      38.10    3  
  7 Kaiser, Amy J             54 University of Sa-38    40.50      40.52    2  
  8 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38     42.10      40.62    1  
  9 Powers, Terry             51 Marin Pirates Ma-38    42.00      43.37  
 10 Thalman, Kelly D          51 Tuolumne County-38     44.81      44.67  
 11 Forsey, Lynn M            52 Marin Pirates Ma-38    48.00      45.03  
 12 Ostrom, Tracy A           51 Marcia's Enthusi-38  1:15.00      53.88  
 -- Chin, Jian                50 Fremont Glenmoor-38    39.15         DQ  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.29   4/27/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:03.24  12/31/2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walts, Merrie E           53 Santa Rosa Maste-38  1:11.46    1:09.88    9  
                  33.70     1:09.88 (36.18)                                        
  2 Murphy, Karen L           53 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:11.86    7  
                  35.52     1:11.86 (36.34)                                        
  3 Russell, Jane E           50 Davis Aquatic Ma-38  1:10.73    1:12.61    6  
                  35.54     1:12.61 (37.07)                                        
  4 Cain, Mary M              53 Ladera Oaks Mast-38  1:17.50    1:13.27    5  
                  35.58     1:13.27 (37.69)                                        
  5 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:11.11    1:15.34    4  
                  35.59     1:15.34 (39.75)                                        
  6 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   1:14.99    1:15.61    3  
                  37.43     1:15.61 (38.18)                                        
  7 Hafner, Hilary R          54 Santa Rosa Maste-38  1:14.27    1:16.86    2  
                  37.56     1:16.86 (39.30)                                        
  8 McNamara, Kathleen A      54 University of Sa-38  1:23.10    1:21.85    1  
                  39.47     1:21.85 (42.38)                                        
  9 Watters, Jennifer D       53 El Cerrito Aquat-38  1:24.50    1:27.04  
                  41.87     1:27.04 (45.17)                                        
 10 Rose, Sheila D            51 Modesto Area Aqu-38  1:30.77    1:32.64  
                  44.30     1:32.64 (48.34)                                        
 11 Thalman, Kelly D          51 Tuolumne County-38   2:00.00    1:36.89  
                  47.65     1:36.89 (49.24)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.93  12/16/2012 KARLYN PIPES                               
         PMS: P 2:16.65   4/18/2010 Bonnie M Bilich                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walts, Merrie E           53 Santa Rosa Maste-38  2:43.00    2:34.09    9  
                  36.06     1:15.45 (39.39)     1:55.92 (40.47)     2:34.09 (38.17)
  2 Hafner, Hilary R          54 Santa Rosa Maste-38  2:35.00    2:41.95    7  
                  38.33     1:19.45 (41.12)     2:01.69 (42.24)     2:41.95 (40.26)
  3 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   2:38.37    2:43.23    6  
                  39.67     1:21.26 (41.59)     2:03.17 (41.91)     2:43.23 (40.06)
  4 Chin, Jian                50 Fremont Glenmoor-38  3:20.00    3:03.82    5  
                  45.27     1:30.86 (45.59)     2:19.46 (48.60)     3:03.82 (44.36)
  5 McNamara, Kathleen A      54 University of Sa-38  3:06.95    3:04.01    4  
                  42.98     1:29.35 (46.37)     2:18.20 (48.85)     3:04.01 (45.81)
  6 Thalman, Kelly D          51 Tuolumne County-38   4:15.00    3:44.66    3  
                1:40.97     2:34.21 (53.24)     3:25.18 (50.97)     3:44.66 (19.48)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
         PMS: P 33.38  12/31/2007 Leianne Cruittenden                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              50 Walnut Creek Mas-38    36.00      36.05    9  
  2 Hafner, Hilary R          54 Santa Rosa Maste-38    35.50      36.80    7  
  3 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     36.82      37.62    6  
  4 Hunt, Allison             50 Almaden Masters-38     37.69      37.99    5  
  5 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38    39.50      39.65    4  
  6 Watters, Jennifer D       53 El Cerrito Aquat-38    41.30      41.20    3  
  7 Hodges, Jennifer A        52 Modesto Area Aqu-38    42.00      42.11    2  
  8 Taylor, Catherine         51 Walnut Creek Mas-38    50.00      43.70    1  
  9 Adler, Felicia M          51 Walnut Creek Mas-38    46.00      45.85  
 10 Slonski, Jenny            54 Fig Garden Swim-38     46.36      46.21  
 11 Schindler, Lisa M         50 Club Hot Tub-38        46.75      49.27  
 12 Dibley, Allison M         52 Walnut Creek Mas-38    48.65      50.11  
 13 Ostrom, Tracy A           51 Marcia's Enthusi-38  1:15.00      53.90  
 14 Pidoli, Lynn H            53 Tri Valley Maste-38    55.00      54.59  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:12.45  12/31/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 LaBerge, Karin            50 Tri Valley Maste-38  1:18.00    1:18.91    9  
                  38.15     1:18.91 (40.76)                                        
  2 Hafner, Hilary R          54 Santa Rosa Maste-38  1:18.00    1:20.52    7  
                  38.61     1:20.52 (41.91)                                        
  3 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   1:22.85    1:22.90    6  
                  39.96     1:22.90 (42.94)                                        
  4 Hunt, Allison             50 Almaden Masters-38   1:25.69    1:23.07    5  
                  39.67     1:23.07 (43.40)                                        
  5 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38  1:27.00    1:26.29    4  
                  40.78     1:26.29 (45.51)                                        
  6 Hodges, Jennifer A        52 Modesto Area Aqu-38  1:28.97    1:27.26    3  
                  40.98     1:27.26 (46.28)                                        
  7 Schindler, Lisa M         50 Club Hot Tub-38      1:46.00    1:44.32    2  
                  50.05     1:44.32 (54.27)                                        
  8 Thalman, Kelly D          51 Tuolumne County-38   2:10.00    1:51.43    1  
                  52.23     1:51.43 (59.20)                                        
  9 Pidoli, Lynn H            53 Tri Valley Maste-38  2:00.00    1:58.85  
                  55.44   1:58.85 (1:03.41)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:29.92   2/20/2012 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:37.95   4/18/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              50 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:42.71    9  
                  36.70     1:17.81 (41.11)     1:59.69 (41.88)     2:42.71 (43.02)
  2 LaBerge, Karin            50 Tri Valley Maste-38  2:50.00    2:44.05    7  
                  39.45     1:20.63 (41.18)     2:03.25 (42.62)     2:44.05 (40.80)
  3 Sotelo, Sophia S          52 Walnut Creek Mas-38  2:55.00    2:54.79    6  
                  40.04     1:23.22 (43.18)     2:08.46 (45.24)     2:54.79 (46.33)
  4 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   3:00.31    2:55.79    5  
                  40.42     1:25.15 (44.73)     2:11.22 (46.07)     2:55.79 (44.57)
  5 Hafner, Hilary R          54 Santa Rosa Maste-38  2:54.00    2:57.09    4  
                  40.50     1:26.44 (45.94)     2:13.66 (47.22)     2:57.09 (43.43)
  6 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38  3:17.18    3:09.47    3  
                  41.86     1:29.94 (48.08)     2:20.41 (50.47)     3:09.47 (49.06)
  7 Gerhan, Martha            52 University of Sa-38  3:22.46    3:11.68    2  
                  43.59     1:32.04 (48.45)     2:22.36 (50.32)     3:11.68 (49.32)
  8 Hodges, Jennifer A        52 Modesto Area Aqu-38  3:17.26    3:13.87    1  
                  43.86     1:33.88 (50.02)     2:24.83 (50.95)     3:13.87 (49.04)
  9 Adler, Felicia M          51 Walnut Creek Mas-38  3:30.00    3:31.23  
                  50.37     1:43.70 (53.33)     2:37.08 (53.38)     3:31.23 (54.15)
 10 Dibley, Allison M         52 Walnut Creek Mas-38  3:53.17    3:51.94  
                  55.44   1:55.70 (1:00.26)     2:55.44 (59.74)     3:51.94 (56.50)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.70   5/11/2013 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 27.81  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Walnut Creek Mas-38    30.25      28.73    9  
  2 Delmage, Arlene           51 Oregon Masters-37      30.99      29.22    7  
  3 Hunt, Allison             50 Almaden Masters-38     31.80      31.02    6  
  4 Russell, Jane E           50 Davis Aquatic Ma-38    32.44      31.58    5  
  5 LaBerge, Karin            50 Tri Valley Maste-38    30.00      31.97    4  
  6 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38     31.00      32.41    3  
  7 Ward, Debbie L            51 Walnut Creek Mas-38    32.00      32.91    2  
  8 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38     34.10      33.39    1  
  9 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38    33.00      33.75  
 10 Kaiser, Amy J             54 University of Sa-38    38.47      37.82  
 11 Taylor, Catherine         51 Walnut Creek Mas-38    41.00      37.90  
 12 Schindler, Lisa M         50 Club Hot Tub-38        47.00      50.18  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.17   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
         PMS: P 1:00.17    5/9/2013 Jill S. Hernandez                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Walnut Creek Mas-38  1:04.60    1:02.98    9  
                  30.64     1:02.98 (32.34)                                        
  2 Cain, Mary M              53 Ladera Oaks Mast-38  1:07.50    1:06.59    7  
                  31.17     1:06.59 (35.42)                                        
  3 Ward, Lisa A              50 Walnut Creek Mas-38  1:09.00    1:09.26    6  
                  33.27     1:09.26 (35.99)                                        
  4 Russell, Jane E           50 Davis Aquatic Ma-38  1:11.54    1:11.83    5  
                  34.17     1:11.83 (37.66)                                        
  5 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   1:16.43    1:14.23    4  
                  35.17     1:14.23 (39.06)                                        
  6 Thalman, Kelly D          51 Tuolumne County-38   2:20.00    1:56.44    3  
                  56.16   1:56.44 (1:00.28)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:15.18  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delmage, Arlene           51 Oregon Masters-37    2:34.86    2:29.54    9  
                  34.79     1:12.49 (37.70)     1:51.58 (39.09)     2:29.54 (37.96)
  2 LaBerge, Karin            50 Tri Valley Maste-38  2:32.00    2:41.58    7  
                  35.03     1:16.04 (41.01)     1:58.82 (42.78)     2:41.58 (42.76)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:02.18   4/28/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:05.48  12/31/2005 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cain, Mary M              53 Ladera Oaks Mast-38  1:15.50    1:10.47    9  
                  32.29     1:10.47 (38.18)                                        
  2 LaBerge, Karin            50 Tri Valley Maste-38  1:09.50    1:10.58    7  
                  33.69     1:10.58 (36.89)                                        
  3 Delmage, Arlene           51 Oregon Masters-37    1:14.00    1:10.95    6  
                  33.62     1:10.95 (37.33)                                        
  4 Walts, Merrie E           53 Santa Rosa Maste-38  1:12.65    1:11.40    5  
                  33.06     1:11.40 (38.34)                                        
  5 Sutherland, Erica         54 Swymnut Masters-38   1:09.68    1:12.45    4  
                  32.85     1:12.45 (39.60)                                        
  6 Russell, Jane E           50 Davis Aquatic Ma-38  1:12.99    1:13.74    3  
                  34.20     1:13.74 (39.54)                                        
  7 Hunt, Allison             50 Almaden Masters-38   1:14.69    1:15.51    2  
                  33.79     1:15.51 (41.72)                                        
  8 Seitz, Chris A            51 Tri Valley Maste-38  1:22.00    1:17.69    1  
                  37.63     1:17.69 (40.06)                                        
  9 Goldberg, Claudette       54 University of Sa-38  1:17.50    1:17.70  
                  37.52     1:17.70 (40.18)                                        
 10 Taylor, Catherine         51 Walnut Creek Mas-38  1:27.00    1:21.82  
                  39.59     1:21.82 (42.23)                                        
 11 Coffee, Cassandra         52 Swymnut Masters-38   1:22.50    1:22.60  
                  38.14     1:22.60 (44.46)                                        
 12 Kaiser, Amy J             54 University of Sa-38  2:00.00    1:26.15  
                  40.18     1:26.15 (45.97)                                        
 13 Chin, Jian                50 Fremont Glenmoor-38  1:40.00    1:26.56  
                  40.22     1:26.56 (46.34)                                        
 14 Hodges, Jennifer A        52 Modesto Area Aqu-38  1:27.00    1:31.41  
                  46.70     1:31.41 (44.71)                                        
 15 Adler, Felicia M          51 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:35.00  
                  48.00     1:35.00 (47.00)                                        
 16 Jansen, Mary-Kaye         54 Club Hot Tub-38      1:45.00    1:40.72  
                  53.05     1:40.72 (47.67)                                        
 17 Dibley, Allison M         52 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:41.06  
                  49.11     1:41.06 (51.95)                                        
 18 Forsey, Lynn M            52 Marin Pirates Ma-38  2:00.00    1:43.24  
                  49.13     1:43.24 (54.11)                                        
 19 Schindler, Lisa M         50 Club Hot Tub-38      1:48.00    1:44.48  
                  50.90     1:44.48 (53.58)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:14.40   5/12/2013 JILL HERNANDEZ                             
         PMS: P 2:14.40    5/9/2013 Jill S Hernandez                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Walnut Creek Mas-38  2:28.92    2:17.50    9  
                  30.12     1:05.49 (35.37)     1:46.31 (40.82)     2:17.50 (31.19)
  2 LaBerge, Karin            50 Tri Valley Maste-38  2:26.00    2:30.00    7  
                  33.57     1:12.63 (39.06)     1:56.07 (43.44)     2:30.00 (33.93)
  3 Delmage, Arlene           51 Oregon Masters-37    2:41.55    2:33.60    6  
                  32.75     1:14.53 (41.78)     2:00.21 (45.68)     2:33.60 (33.39)
  4 Cain, Mary M              53 Ladera Oaks Mast-38  2:34.75    2:34.22    5  
                  32.34     1:12.16 (39.82)     1:59.24 (47.08)     2:34.22 (34.98)
  5 Russell, Jane E           50 Davis Aquatic Ma-38  2:38.48    2:36.49    4  
                  32.95     1:12.90 (39.95)     2:00.86 (47.96)     2:36.49 (35.63)
  6 Lepinski, Cokie           54 Swymnut Masters-38   2:48.00    2:40.65    3  
                  36.05     1:18.96 (42.91)     2:04.65 (45.69)     2:40.65 (36.00)
  7 Watters, Jennifer D       53 El Cerrito Aquat-38  3:05.40    2:57.94    2  
                  37.08     1:23.78 (46.70)     2:14.94 (51.16)     2:57.94 (43.00)
  8 Chin, Jian                50 Fremont Glenmoor-38  3:17.79    3:09.15    1  
                  47.40     1:33.14 (45.74)     2:28.96 (55.82)     3:09.15 (40.19)
 -- Taylor, Catherine         51 Walnut Creek Mas-38  3:10.87         DQ  
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:46.15   3/30/2012 JILL HERNANDEZ                             
         PMS: P 4:46.15  12/31/2012 Jill S Hernandez                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         53 Walnut Creek Mas-38  5:10.82    4:48.15    9  
                  31.23     1:04.99 (33.76)     1:41.72 (36.73)     2:18.02 (36.30)
        3:00.14 (42.12)     3:43.25 (43.11)     4:16.29 (33.04)     4:48.15 (31.86)
  2 Ward, Lisa A              50 Walnut Creek Mas-38  5:10.65    5:06.99    7  
                  33.17     1:10.42 (37.25)     1:50.82 (40.40)     2:30.23 (39.41)
        3:13.81 (43.58)     3:56.51 (42.70)     4:32.43 (35.92)     5:06.99 (34.56)
  3 Delmage, Arlene           51 Oregon Masters-37    5:38.14    5:25.11    6  
                  34.85     1:12.11 (37.26)     1:56.77 (44.66)     2:41.21 (44.44)
        3:27.53 (46.32)     4:14.55 (47.02)     4:50.93 (36.38)     5:25.11 (34.18)
  4 Chin, Jian                50 Fremont Glenmoor-38  7:09.61    6:28.50    5  
                  45.95     1:37.65 (51.70)     2:24.06 (46.41)     3:10.78 (46.72)
        4:07.54 (56.76)     5:02.46 (54.92)     5:44.65 (42.19)     6:28.50 (43.85)
  5 McNamara, Kathleen A      54 University of Sa-38  6:40.00    6:40.34    4  
                  47.96     1:40.70 (52.74)     2:28.84 (48.14)     3:16.86 (48.02)
        4:15.02 (58.16)     5:12.52 (57.50)     5:56.96 (44.44)     6:40.34 (43.38)
  6 Thalman, Kelly D          51 Tuolumne County-38   9:00.00    7:52.18    3  
                  57.03   1:59.10 (1:02.07)     2:58.60 (59.50)     3:56.89 (58.29)
      4:59.85 (1:02.96)   6:04.40 (1:04.55)     6:59.10 (54.70)     7:52.18 (53.08)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        57 Tamalpais Aquati-38    29.65      29.03    9  
  2 Feeley, Louise S          55 Menlo Masters Ak-38    29.78      29.07    7  
  3 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38    29.95      29.65    6  
  4 Bracken, Judy W           56 Tri Valley Maste-38    30.57      29.86    5  
  5 Haufler, Susan L          56 Marcia's Enthusi-38    30.81      31.03    4  
  6 Lambert, Caroline         56 Fremont Hills Ma-38    32.00      31.50    3  
  7 Sprouse, Cecily           57 Davis Aquatic Ma-38    31.78      31.53    2  
  8 Newton, Deborah A         58 North Bay Aquati-38    37.00      35.18    1  
  9 Craig, Cary A             56 Davis Aquatic Ma-38    37.00      37.53  
 10 Johnson, Julie M          56 Marcia's Enthusi-38    39.80      41.85  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.72  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feeley, Louise S          55 Menlo Masters Ak-38  1:06.78    1:04.50    9  
                  30.99     1:04.50 (33.51)                                        
  2 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44  1:05.72    1:06.81    7  
                  32.72     1:06.81 (34.09)                                        
  3 Lambert, Caroline         56 Fremont Hills Ma-38  1:11.50    1:09.26    6  
                  33.27     1:09.26 (35.99)                                        
  4 Haufler, Susan L          56 Marcia's Enthusi-38  1:09.48    1:09.37    5  
                  33.13     1:09.37 (36.24)                                        
  5 Quinn, Phyllis E          58 The Olympic Club-38  1:11.80    1:09.51    4  
                  33.95     1:09.51 (35.56)                                        
  6 Sprouse, Cecily           57 Davis Aquatic Ma-38  1:13.00    1:10.01    3  
                  32.77     1:10.01 (37.24)                                        
  7 Mothersill, Jane C        57 Swymnut Masters-38   1:14.00    1:13.35    2  
                  35.34     1:13.35 (38.01)                                        
  8 Marnell, Mary             57 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:16.76    1  
                  37.47     1:16.76 (39.29)                                        
  9 Newton, Deborah A         58 North Bay Aquati-38  1:21.50    1:20.86  
                  37.19     1:20.86 (43.67)                                        
 10 Craig, Cary A             56 Davis Aquatic Ma-38  1:35.00    1:26.68  
                  41.92     1:26.68 (44.76)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:59.02  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         55 The Olympic Club-38  2:15.00    2:09.93    9  
                  31.09     1:04.00 (32.91)     1:37.26 (33.26)     2:09.93 (32.67)
  2 Bilich, Bonnie M          56 San Ramon Valley-38  2:15.00    2:13.08    7  
                  30.79     1:04.45 (33.66)     1:38.39 (33.94)     2:13.08 (34.69)
  3 Bracken, Judy W           56 Tri Valley Maste-38  2:33.45    2:26.78    6  
                  33.51     1:10.53 (37.02)     1:49.12 (38.59)     2:26.78 (37.66)
  4 Ogilvie, Carol M          58 University of Sa-38  2:28.00    2:29.11    5  
                  34.50     1:13.05 (38.55)     1:52.41 (39.36)     2:29.11 (36.70)
  5 Byrnes, Barbara G         57 University of Sa-38  3:15.00    3:05.49    4  
                  41.44     1:29.23 (47.79)     2:17.75 (48.52)     3:05.49 (47.74)
  6 Craig, Cary A             56 Davis Aquatic Ma-38  3:25.00    3:09.44    3  
                  42.43     1:29.36 (46.93)     2:19.57 (50.21)     3:09.44 (49.87)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:27.33  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         55 The Olympic Club-38  5:55.00    5:44.34    9  
                  32.25     1:06.78 (34.53)     1:41.85 (35.07)     2:17.39 (35.54)
        2:52.94 (35.55)     3:28.08 (35.14)     4:03.14 (35.06)     4:38.04 (34.90)
        5:11.97 (33.93)     5:44.34 (32.37)                                        
  2 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44  6:26.74    6:19.04    7  
                  34.12     1:10.55 (36.43)     1:48.51 (37.96)     2:26.75 (38.24)
        3:05.38 (38.63)     3:44.18 (38.80)     4:23.47 (39.29)     5:02.54 (39.07)
        5:41.55 (39.01)     6:19.04 (37.49)                                        
  3 Sommers, Lorraine         57 El Cerrito Aquat-38  6:05.00    6:22.63    6  
                  34.19     1:11.13 (36.94)     1:49.72 (38.59)     2:28.79 (39.07)
        3:08.17 (39.38)     3:47.30 (39.13)     4:26.65 (39.35)     5:05.54 (38.89)
        5:44.49 (38.95)     6:22.63 (38.14)                                        
  4 Ogilvie, Carol M          58 University of Sa-38  6:38.00    6:38.06    5  
                  35.48     1:14.48 (39.00)     1:55.04 (40.56)     2:36.13 (41.09)
        3:17.43 (41.30)     3:58.42 (40.99)     4:39.54 (41.12)     5:19.92 (40.38)
        5:59.99 (40.07)     6:38.06 (38.07)                                        
  5 Boyer, Karen L            58 Peninsula Commun-38  6:58.50    7:06.04    4  
                  36.99     1:17.78 (40.79)     2:01.66 (43.88)     2:45.92 (44.26)
        3:30.49 (44.57)     4:14.05 (43.56)     4:58.05 (44.00)     5:41.69 (43.64)
        6:24.85 (43.16)     7:06.04 (41.19)                                        
  6 Pinto, Rebecca A          58 Menlo Masters Ak-38  7:11.00    7:15.39    3  
                  39.46     1:21.70 (42.24)     2:05.09 (43.39)     2:48.83 (43.74)
        3:32.51 (43.68)     4:16.43 (43.92)     5:00.26 (43.83)     5:45.66 (45.40)
        6:31.33 (45.67)     7:15.39 (44.06)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 11:20.53   3/13/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         55 The Olympic Club-38 11:59.76   11:37.99    9  
                  32.35     1:07.14 (34.79)     1:42.52 (35.38)     2:18.17 (35.65)
        2:53.70 (35.53)     3:29.17 (35.47)     4:04.68 (35.51)     4:40.21 (35.53)
        5:15.62 (35.41)     5:51.06 (35.44)     6:26.33 (35.27)     7:01.71 (35.38)
        7:36.82 (35.11)     8:11.97 (35.15)     8:46.86 (34.89)     9:21.74 (34.88)
        9:56.71 (34.97)    10:31.42 (34.71)    11:05.74 (34.32)    11:37.99 (32.25)
  2 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44 13:21.27   13:07.06    7  
                  34.03     1:11.10 (37.07)     1:49.54 (38.44)     2:28.44 (38.90)
        3:08.16 (39.72)     3:47.61 (39.45)     4:27.99 (40.38)     5:08.35 (40.36)
        5:48.96 (40.61)     6:29.52 (40.56)     7:09.92 (40.40)     7:50.23 (40.31)
        8:30.53 (40.30)     9:10.64 (40.11)     9:51.14 (40.50)    10:31.28 (40.14)
       11:11.25 (39.97)    11:51.68 (40.43)    12:30.34 (38.66)    13:07.06 (36.72)
  3 Bracken, Judy W           56 Tri Valley Maste-38 13:54.86   13:14.23    6  
                  35.06     1:14.09 (39.03)     1:54.26 (40.17)     2:34.80 (40.54)
        3:15.43 (40.63)     3:55.72 (40.29)     4:36.37 (40.65)     5:16.63 (40.26)
        5:57.27 (40.64)     6:37.46 (40.19)     7:17.79 (40.33)     7:57.94 (40.15)
        8:38.21 (40.27)     9:18.21 (40.00)     9:58.48 (40.27)    10:38.58 (40.10)
       11:18.30 (39.72)    11:57.97 (39.67)    12:37.16 (39.19)    13:14.23 (37.07)
  4 Quinn, Phyllis E          58 The Olympic Club-38 13:47.12   14:06.69    5  
                  39.40     1:21.62 (42.22)     2:04.63 (43.01)     2:48.33 (43.70)
        3:31.24 (42.91)     4:14.42 (43.18)     4:57.67 (43.25)     5:40.93 (43.26)
        6:24.31 (43.38)     7:07.75 (43.44)     7:50.63 (42.88)     8:33.22 (42.59)
        9:15.03 (41.81)     9:57.25 (42.22)    10:39.34 (42.09)    11:21.67 (42.33)
       12:03.52 (41.85)    12:45.38 (41.86)    13:26.82 (41.44)    14:06.69 (39.87)
  5 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38 13:45.00   14:17.32    4  
                  39.59     1:20.82 (41.23)     2:04.12 (43.30)     2:47.09 (42.97)
        3:30.15 (43.06)     4:13.11 (42.96)     4:55.87 (42.76)     5:38.68 (42.81)
        6:22.40 (43.72)     7:05.91 (43.51)     7:49.82 (43.91)     8:33.62 (43.80)
        9:15.59 (41.97)     9:59.49 (43.90)    10:43.18 (43.69)    11:27.09 (43.91)
       12:10.37 (43.28)    12:53.47 (43.10)    13:36.91 (43.44)    14:17.32 (40.41)
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:56.04   4/18/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         55 The Olympic Club-38 20:06.00   19:50.18    9  
                  32.99     1:08.17 (35.18)     1:44.19 (36.02)     2:20.45 (36.26)
        2:56.80 (36.35)     3:33.12 (36.32)     4:09.30 (36.18)     4:45.55 (36.25)
        5:21.97 (36.42)     5:58.45 (36.48)     6:35.09 (36.64)     7:11.61 (36.52)
        7:48.42 (36.81)     8:25.00 (36.58)     9:01.59 (36.59)     9:38.14 (36.55)
       10:14.71 (36.57)    10:51.00 (36.29)    11:27.35 (36.35)    12:03.69 (36.34)
       12:40.04 (36.35)    13:16.03 (35.99)    13:52.37 (36.34)    14:28.32 (35.95)
       15:04.45 (36.13)    15:40.37 (35.92)    16:16.57 (36.20)    16:52.78 (36.21)
       17:28.57 (35.79)    18:04.25 (35.68)    18:40.11 (35.86)    19:15.69 (35.58)
       19:50.18 (34.49)
  2 McGregor-Crane, Izzie A   55 Club Hot Tub-38     22:00.00   21:45.68    7  
                  36.90     1:16.12 (39.22)     1:55.67 (39.55)     2:35.69 (40.02)
        3:15.63 (39.94)     3:55.49 (39.86)     4:35.23 (39.74)     5:14.70 (39.47)
        5:54.03 (39.33)     6:33.81 (39.78)     7:13.67 (39.86)     7:53.32 (39.65)
        8:33.02 (39.70)     9:12.79 (39.77)     9:52.51 (39.72)    10:32.08 (39.57)
       11:11.77 (39.69)    11:51.67 (39.90)    12:31.39 (39.72)    13:10.92 (39.53)
       13:50.69 (39.77)    14:30.41 (39.72)    15:10.11 (39.70)    15:50.04 (39.93)
       16:29.71 (39.67)    17:09.58 (39.87)    17:49.18 (39.60)    18:28.79 (39.61)
       19:08.49 (39.70)    19:48.27 (39.78)    20:27.52 (39.25)    21:07.31 (39.79)
       21:45.68 (38.37)
  3 Helmrich, Susan P         58 Streamliners-38     21:50.00   21:53.09    6  
                  35.31     1:14.01 (38.70)     1:54.09 (40.08)     2:34.62 (40.53)
        3:14.76 (40.14)     3:55.11 (40.35)     4:35.78 (40.67)     5:16.33 (40.55)
        5:56.73 (40.40)     6:36.78 (40.05)     7:16.50 (39.72)     7:56.23 (39.73)
        8:36.05 (39.82)     9:15.89 (39.84)     9:56.26 (40.37)    10:36.54 (40.28)
       11:16.91 (40.37)    11:56.93 (40.02)    12:36.84 (39.91)    13:17.12 (40.28)
       13:57.04 (39.92)    14:37.48 (40.44)    15:17.51 (40.03)    15:57.46 (39.95)
       16:37.95 (40.49)    17:17.80 (39.85)    17:58.12 (40.32)    18:37.51 (39.39)
       19:16.63 (39.12)    19:56.69 (40.06)    20:36.19 (39.50)    21:15.70 (39.51)
       21:53.09 (37.39)
  4 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44 22:15.58   21:56.68    5  
                  35.07                             1:50.47 ( )     2:29.07 (38.60)
        3:08.54 (39.47)     3:47.69 (39.15)     4:28.15 (40.46)     5:07.47 (39.32)
        5:47.17 (39.70)     6:27.41 (40.24)     7:07.38 (39.97)     7:47.39 (40.01)
        8:27.80 (40.41)     9:07.45 (39.65)     9:48.55 (41.10)    10:28.77 (40.22)
       11:09.66 (40.89)    11:49.90 (40.24)    12:30.50 (40.60)    13:10.60 (40.10)
       13:50.84 (40.24)    14:30.47 (39.63)    15:11.76 (41.29)    15:53.12 (41.36)
       16:34.51 (41.39)    17:14.99 (40.48)    17:56.53 (41.54)    18:37.57 (41.04)
       19:17.53 (39.96)    19:58.03 (40.50)    20:39.82 (41.79)    21:19.77 (39.95)
       21:56.68 (36.91)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.88   3/28/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landers, Patty            57 Walnut Creek Mas-38    32.50      32.31    9  
  2 Wheeler, Barbara C        57 Tamalpais Aquati-38    36.73      35.81    7  
  3 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38    36.14      35.86    6  
  4 Boyer, Karen L            58 Peninsula Commun-38    38.18      37.76    5  
  5 Haufler, Susan L          56 Marcia's Enthusi-38    37.91      38.27    4  
  6 Johnson, Julie M          56 Marcia's Enthusi-38    49.77      47.03    3  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.65  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         55 The Olympic Club-38  1:13.00    1:13.01    9  
                  36.74     1:13.01 (36.27)                                        
  2 Lambert, Caroline         56 Fremont Hills Ma-38  1:24.00    1:23.48    7  
                  41.12     1:23.48 (42.36)                                        
  3 Quinn, Phyllis E          58 The Olympic Club-38  1:27.00    1:27.34    6  
                  43.98     1:27.34 (43.36)                                        
  4 Mothersill, Jane C        57 Swymnut Masters-38   1:29.00    1:27.96    5  
                  42.56     1:27.96 (45.40)                                        
  5 Johnson, Julie M          56 Marcia's Enthusi-38  1:39.27    1:44.88    4  
                  50.45     1:44.88 (54.43)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:21.27    2/6/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:21.27    2/6/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          56 San Ramon Valley-38  2:25.00    2:23.11    9  
                  33.17     1:09.38 (36.21)     1:46.16 (36.78)     2:23.11 (36.95)
  2 Landers, Patty            57 Walnut Creek Mas-38  2:35.50    2:33.69    7  
                  36.12     1:14.71 (38.59)     1:54.33 (39.62)     2:33.69 (39.36)
  3 Boyer, Karen L            58 Peninsula Commun-38  3:02.30    3:04.23    6  
                  42.31     1:29.27 (46.96)     2:17.84 (48.57)     3:04.23 (46.39)
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
         PMS: P 35.60  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        57 Tamalpais Aquati-38    38.33      37.20    9  
  2 McGregor-Crane, Izzie A   55 Club Hot Tub-38        40.00      38.56    7  
  3 Feeley, Louise S          55 Menlo Masters Ak-38    39.00      38.71    6  
  4 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38    37.95      38.94    5  
  5 Sprouse, Cecily           57 Davis Aquatic Ma-38    41.82      41.99    4  
  6 Newton, Deborah A         58 North Bay Aquati-38    46.50      43.31    3  
  7 Johnson, Julie M          56 Marcia's Enthusi-38    45.89      46.57    2  
  8 Marnell, Mary             57 Walnut Creek Mas-38    45.98      46.61    1  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.91   5/13/2011 LISA BENNETT                               
         PMS: P 1:19.46   3/28/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        57 Tamalpais Aquati-38  1:22.57    1:21.43    9  
                  38.75     1:21.43 (42.68)                                        
  2 McGregor-Crane, Izzie A   55 Club Hot Tub-38      1:27.00    1:25.52    7  
                  41.19     1:25.52 (44.33)                                        
  3 Sprouse, Cecily           57 Davis Aquatic Ma-38  1:35.00    1:30.81    6  
                  44.03     1:30.81 (46.78)                                        
  4 Mothersill, Jane C        57 Swymnut Masters-38   1:33.00    1:34.20    5  
                  45.08     1:34.20 (49.12)                                        
  5 Newton, Deborah A         58 North Bay Aquati-38  1:40.00    1:35.27    4  
                  45.65     1:35.27 (49.62)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
         PMS: P 2:54.45  12/31/2001 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        57 Tamalpais Aquati-38  3:00.00    3:00.16    9  
                  41.48     1:28.56 (47.08)     2:14.90 (46.34)     3:00.16 (45.26)
  2 Mothersill, Jane C        57 Swymnut Masters-38   3:17.00    3:18.67    7  
                  45.15     1:35.83 (50.68)     2:28.02 (52.19)     3:18.67 (50.65)
  3 Boyer, Karen L            58 Peninsula Commun-38  3:23.12    3:20.70    6  
                  45.89     1:36.72 (50.83)     2:29.91 (53.19)     3:20.70 (50.79)
  4 Marnell, Mary             57 Walnut Creek Mas-38  3:40.80    3:38.11    5  
                  49.12     1:43.36 (54.24)     2:40.53 (57.17)     3:38.11 (57.58)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.45   5/11/2013 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 28.20   4/10/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGregor-Crane, Izzie A   55 Club Hot Tub-38        35.00      32.22    9  
  2 Feeley, Louise S          55 Menlo Masters Ak-38    33.20      32.77    7  
  3 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44    33.50      33.80    6  
  4 Buchanan, Linda A         56 Davis Aquatic Ma-38    34.30      34.51    5  
  5 Terhorst, Hermine M       55 Santa Rosa Maste-38    35.86      35.49    4  
  6 Ogilvie, Carol M          58 University of Sa-38    34.90      35.59    3  
  7 Boyer, Karen L            58 Peninsula Commun-38    36.34      36.35    2  
  8 Sprouse, Cecily           57 Davis Aquatic Ma-38    38.13      37.23    1  
  9 Pinto, Rebecca A          58 Menlo Masters Ak-38    38.00      39.64  
 10 Haufler, Susan L          56 Marcia's Enthusi-38    39.10      39.87  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.31  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Feeley, Louise S          55 Menlo Masters Ak-38  1:18.91    1:16.99    9  
                  36.93     1:16.99 (40.06)                                        
  2 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44  1:18.50    1:18.23    7  
                  37.84     1:18.23 (40.39)                                        
  3 Sommers, Lorraine         57 El Cerrito Aquat-38  1:16.00    1:18.64    6  
                  36.19     1:18.64 (42.45)                                        
  4 Ogilvie, Carol M          58 University of Sa-38  1:22.00    1:22.23    5  
                  37.91     1:22.23 (44.32)                                        
  5 Pinto, Rebecca A          58 Menlo Masters Ak-38  1:23.00    1:23.27    4  
                  39.30     1:23.27 (43.97)                                        
  6 Sprouse, Cecily           57 Davis Aquatic Ma-38  1:32.47    1:28.94    3  
                  37.95     1:28.94 (50.99)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:16.28   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:16.28  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         55 The Olympic Club-38  2:45.00    2:44.56    9  
                  36.94     1:20.77 (43.83)     2:02.82 (42.05)     2:44.56 (41.74)
  2 Quinn, Phyllis E          58 The Olympic Club-38  3:19.91    3:22.33    7  
                  46.56     1:39.27 (52.71)     2:32.50 (53.23)     3:22.33 (49.83)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:05.21  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Landers, Patty            57 Walnut Creek Mas-38  1:16.50    1:14.33    9  
                  33.05     1:14.33 (41.28)                                        
  2 Buchanan, Linda A         56 Davis Aquatic Ma-38  1:15.59    1:14.70    7  
                  34.97     1:14.70 (39.73)                                        
  3 Wheeler, Barbara C        57 Tamalpais Aquati-38  1:15.49    1:14.92    6  
                  34.73     1:14.92 (40.19)                                        
  4 Feeley, Louise S          55 Menlo Masters Ak-38  1:18.40    1:16.75    5  
                  36.76     1:16.75 (39.99)                                        
  5 Ogilvie, Carol M          58 University of Sa-38  1:20.00    1:21.22    4  
                  39.78     1:21.22 (41.44)                                        
  6 Sprouse, Cecily           57 Davis Aquatic Ma-38  1:24.49    1:21.54    3  
                  38.90     1:21.54 (42.64)                                        
  7 Haufler, Susan L          56 Marcia's Enthusi-38  1:21.72    1:22.47    2  
                  37.90     1:22.47 (44.57)                                        
  8 Mothersill, Jane C        57 Swymnut Masters-38   1:25.00    1:22.65    1  
                  38.65     1:22.65 (44.00)                                        
  9 Pinto, Rebecca A          58 Menlo Masters Ak-38  1:28.00    1:30.18  
                  42.63     1:30.18 (47.55)                                        
 -- Craig, Cary A             56 Davis Aquatic Ma-38  2:00.00         DQ  
                  53.07          DQ (55.81)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:21.91  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGregor-Crane, Izzie A   55 Club Hot Tub-38      2:50.00    2:42.73    9  
                  35.09     1:17.79 (42.70)     2:03.88 (46.09)     2:42.73 (38.85)
  2 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44  2:54.50    2:56.77    7  
                  37.03     1:23.56 (46.53)     2:20.03 (56.47)     2:56.77 (36.74)
  3 Quinn, Phyllis E          58 The Olympic Club-38  3:01.50    3:03.17    6  
                  42.55     1:29.04 (46.49)     2:22.49 (53.45)     3:03.17 (40.68)
  4 Mothersill, Jane C        57 Swymnut Masters-38   3:08.00    3:05.04    5  
                  41.30     1:30.42 (49.12)     2:22.94 (52.52)     3:05.04 (42.10)
  5 Haufler, Susan L          56 Marcia's Enthusi-38  3:07.42    3:07.98    4  
                  40.91     1:27.92 (47.01)     2:25.40 (57.48)     3:07.98 (42.58)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:03.92  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         55 The Olympic Club-38  5:32.00    5:26.85    9  
                  36.88     1:17.12 (40.24)     1:58.69 (41.57)     2:38.79 (40.10)
        3:29.76 (50.97)     4:18.55 (48.79)     4:53.81 (35.26)     5:26.85 (33.04)
  2 McGregor-Crane, Izzie A   55 Club Hot Tub-38      5:48.00    5:48.81    7  
                  36.81     1:19.79 (42.98)     2:08.47 (48.68)     2:54.83 (46.36)
        3:43.20 (48.37)     4:31.57 (48.37)     5:12.17 (40.60)     5:48.81 (36.64)
  3 Ogilvie, Carol M          58 University of Sa-38  5:59.00    6:03.81    6  
                  38.76     1:25.10 (46.34)     2:15.02 (49.92)     3:02.11 (47.09)
        3:53.57 (51.46)     4:46.01 (52.44)     5:25.61 (39.60)     6:03.81 (38.20)
  4 Haufler, Susan L          56 Marcia's Enthusi-38  6:43.00    6:34.04    5  
                  44.33     1:36.49 (52.16)     2:26.03 (49.54)     3:15.14 (49.11)
        4:13.43 (58.29)     5:12.12 (58.69)     5:54.39 (42.27)     6:34.04 (39.65)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.57   4/21/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 26.57  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          60 Tamalpais Aquati-38    30.80      30.96    9  
  2 Alexander, Martha A       64 Walnut Creek Mas-38    32.43      32.10    7  
  3 Powell, Susie W           61 Swymnut Masters-38     34.00      33.43    6  
  4 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38     37.50      34.93    5  
  5 Cutler, Nancy L           60 University of Sa-38    36.00      37.01    4  
  6 Rothrock, Gretchen A      64 Walnut Creek Mas-38    46.60      40.20    3  
  7 Dobisz, Elizabeth A       60 Quick Silver Swi-38    40.00      40.84    2  
  8 Nakell, Linda C           62 Walnut Creek Mas-38    51.00      49.22    1  
  9 Nichols, Janet L          60 Fig Garden Swim-38     55.00      55.57  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 56.45  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           64 Sierra Nevada Ma-38  1:10.00    1:07.66    9  
                  32.42     1:07.66 (35.24)                                        
  2 Eisenman, Judy A          60 Tamalpais Aquati-38  1:07.47    1:07.68    7  
                  32.59     1:07.68 (35.09)                                        
  3 Powell, Susie W           61 Swymnut Masters-38   1:15.00    1:12.51    6  
                  35.72     1:12.51 (36.79)                                        
  4 Wickes, Mary Ann          60 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:16.30    5  
                  36.07     1:16.30 (40.23)                                        
  5 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38   1:19.50    1:17.10    4  
                  38.00     1:17.10 (39.10)                                        
  6 Collins, Susan M          64 Walnut Creek Mas-38  1:18.71    1:17.21    3  
                  38.07     1:17.21 (39.14)                                        
  7 Rothrock, Gretchen A      64 Walnut Creek Mas-38  1:35.14    1:33.39    2  
                  41.65     1:33.39 (51.74)                                        
  8 Gloystein, Linda K        61 Rolling Hills Mu-38  1:40.10    1:44.42    1  
                  49.26     1:44.42 (55.16)                                        
  9 Nakell, Linda C           62 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:47.64  
               11:38.75         1:47.64 ( )                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:06.14    4/5/2013 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:06.14    4/5/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38  2:11.00    2:06.13N   9  
                  28.82     1:01.29 (32.47)     1:33.92 (32.63)     2:06.13 (32.21)
  2 Eisenman, Judy A          60 Tamalpais Aquati-38  2:28.46    2:31.92    7  
                  34.26     1:12.30 (38.04)     1:52.06 (39.76)     2:31.92 (39.86)
  3 Alexander, Martha A       64 Walnut Creek Mas-38  2:41.53    2:39.78    6  
                  34.73     1:14.51 (39.78)     1:57.11 (42.60)     2:39.78 (42.67)
  4 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38   2:55.53    2:47.46    5  
                  39.85     1:23.11 (43.26)     2:06.04 (42.93)     2:47.46 (41.42)
  5 Collins, Susan M          64 Walnut Creek Mas-38  2:54.00    2:49.17    4  
                  39.91     1:23.38 (43.47)     2:07.13 (43.75)     2:49.17 (42.04)
  6 Cutler, Nancy L           60 University of Sa-38  3:00.00    2:53.91    3  
                  39.86     1:24.16 (44.30)     2:09.60 (45.44)     2:53.91 (44.31)
  7 Rogers, Kerry H           61 Walnut Creek Mas-38  3:05.00    3:13.91    2  
                  44.49     1:32.79 (48.30)     2:23.71 (50.92)     3:13.91 (50.20)
  8 Petro, Susan              63 University of Sa-38  7:30.00    4:41.37    1  
                1:04.79   2:15.99 (1:11.20)   3:27.90 (1:11.91)   4:41.37 (1:13.47)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:42.84   3/30/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:42.84  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           64 Sierra Nevada Ma-38  6:30.00    6:27.75    9  
                  34.93     1:13.38 (38.45)     1:52.96 (39.58)     2:32.46 (39.50)
        3:12.44 (39.98)     3:52.04 (39.60)     4:31.58 (39.54)     5:11.04 (39.46)
        5:49.97 (38.93)     6:27.75 (37.78)                                        
  2 Eisenman, Judy A          60 Tamalpais Aquati-38  6:55.00    6:41.89    7  
                  37.50     1:18.53 (41.03)     1:59.79 (41.26)     2:40.86 (41.07)
        3:21.41 (40.55)     4:02.49 (41.08)     4:43.07 (40.58)     5:23.51 (40.44)
        6:03.91 (40.40)     6:41.89 (37.98)                                        
  3 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   6:50.00    6:47.93    6  
                  35.91     1:14.91 (39.00)     1:55.68 (40.77)     2:37.61 (41.93)
        3:19.74 (42.13)     4:01.73 (41.99)     4:44.04 (42.31)     5:26.47 (42.43)
        6:08.49 (42.02)     6:47.93 (39.44)                                        
  4 Powell, Susie W           61 Swymnut Masters-38   7:10.00    7:06.09    5  
                  38.99     1:21.62 (42.63)     2:04.78 (43.16)     2:48.48 (43.70)
        3:32.83 (44.35)     4:16.26 (43.43)     4:59.80 (43.54)     5:42.93 (43.13)
        6:26.04 (43.11)     7:06.09 (40.05)                                        
  5 Wickes, Mary Ann          60 Walnut Creek Mas-38  7:30.00    7:33.01    4  
                  38.67     1:21.64 (42.97)     2:06.90 (45.26)     2:55.45 (48.55)
        3:43.55 (48.10)     4:30.23 (46.68)     5:16.95 (46.72)     6:03.21 (46.26)
        6:49.52 (46.31)     7:33.01 (43.49)                                        
  6 Perry, Laurie S           60 Tuolumne County-38   8:44.98    8:28.42    3  
                  45.02     1:39.81 (54.79)     2:32.10 (52.29)     3:23.41 (51.31)
        4:13.71 (50.30)     5:05.03 (51.32)     5:56.41 (51.38)     6:47.31 (50.90)
        7:38.51 (51.20)     8:28.42 (49.91)                                        
  7 Rogers, Kerry H           61 Walnut Creek Mas-38  8:03.00    8:30.92    2  
                  44.29     1:34.80 (50.51)     2:27.38 (52.58)     3:19.68 (52.30)
        4:12.50 (52.82)     5:05.04 (52.54)     5:57.50 (52.46)     6:50.07 (52.57)
        7:41.53 (51.46)     8:30.92 (49.39)                                        
  8 Dunn, Audrey J            60 University of Sa-38  8:30.00    8:36.64    1  
                  47.61     1:39.38 (51.77)     2:32.65 (53.27)     3:25.33 (52.68)
        4:17.84 (52.51)     5:10.28 (52.44)     6:02.63 (52.35)     6:54.75 (52.12)
        7:46.74 (51.99)     8:36.64 (49.90)                                        
  9 Dobisz, Elizabeth A       60 Quick Silver Swi-38  8:30.00    8:39.26  
                  44.04     1:33.77 (49.73)     2:26.46 (52.69)     3:19.56 (53.10)
        4:13.02 (53.46)     5:06.42 (53.40)     6:00.02 (53.60)     6:53.78 (53.76)
        7:47.29 (53.51)     8:39.26 (51.97)                                        
 10 Carter, Robin M           62 Tuolumne County-38   9:30.00    9:26.92  
                  50.73     1:47.40 (56.67)     2:45.57 (58.17)     3:43.66 (58.09)
        4:41.28 (57.62)     5:38.41 (57.13)     6:35.78 (57.37)     7:34.48 (58.70)
        8:32.49 (58.01)     9:26.92 (54.43)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:41.77   3/30/2012 LAURA VAL                                 
         PMS: P 11:41.77  12/31/2012 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38  14:20.00   13:50.62    9  
                  36.27     1:16.62 (40.35)     1:57.63 (41.01)     2:38.85 (41.22)
        3:20.50 (41.65)     4:02.05 (41.55)     4:43.90 (41.85)     5:25.74 (41.84)
        6:07.81 (42.07)     6:50.07 (42.26)     7:32.34 (42.27)     8:14.36 (42.02)
        8:57.41 (43.05)     9:39.63 (42.22)    10:21.84 (42.21)    11:04.47 (42.63)
       11:46.36 (41.89)    12:28.89 (42.53)    13:10.77 (41.88)    13:50.62 (39.85)
  2 Cutler, Nancy L           60 University of Sa-38 16:00.00   15:47.54    7  
                  41.79     1:27.45 (45.66)     2:14.84 (47.39)     3:02.89 (48.05)
        3:49.85 (46.96)     4:37.73 (47.88)     5:25.07 (47.34)     6:13.30 (48.23)
        7:01.24 (47.94)     7:48.53 (47.29)     8:36.17 (47.64)     9:24.25 (48.08)
       10:12.17 (47.92)    11:01.00 (48.83)    11:50.82 (49.82)    12:39.02 (48.20)
       13:27.46 (48.44)    14:15.85 (48.39)    15:03.26 (47.41)    15:47.54 (44.28)
  3 Collins, Susan M          64 Walnut Creek Mas-38 16:00.00   15:52.46    6  
                  42.43     1:28.99 (46.56)     2:17.07 (48.08)     3:05.45 (48.38)
        3:53.12 (47.67)     4:41.14 (48.02)     5:29.15 (48.01)     6:17.10 (47.95)
        7:05.32 (48.22)     7:54.26 (48.94)     8:41.74 (47.48)     9:30.19 (48.45)
       10:19.58 (49.39)    11:07.54 (47.96)    11:55.15 (47.61)    12:43.38 (48.23)
       13:31.41 (48.03)    14:19.80 (48.39)    15:07.15 (47.35)    15:52.46 (45.31)
  4 Dobisz, Elizabeth A       60 Quick Silver Swi-38 17:30.00   17:27.67    5  
                  44.82     1:36.22 (51.40)     2:29.05 (52.83)     3:21.84 (52.79)
        4:14.55 (52.71)     5:07.79 (53.24)     6:00.67 (52.88)     6:53.50 (52.83)
        7:46.70 (53.20)     8:39.45 (52.75)     9:32.38 (52.93)    10:25.44 (53.06)
       11:18.27 (52.83)    12:10.91 (52.64)    13:04.31 (53.40)    13:58.05 (53.74)
       14:51.17 (53.12)    15:44.14 (52.97)    16:37.00 (52.86)    17:27.67 (50.67)
  5 Nakell, Linda C           62 Walnut Creek Mas-38 23:12.00   22:16.88    4  
                  56.26   2:01.40 (1:05.14)   3:08.79 (1:07.39)   4:15.10 (1:06.31)
      5:21.93 (1:06.83)   6:28.47 (1:06.54)   7:34.53 (1:06.06)   8:42.09 (1:07.56)
      9:48.83 (1:06.74)  10:55.05 (1:06.22)  12:05.21 (1:10.16)  13:15.71 (1:10.50)
     14:26.73 (1:11.02)  15:36.15 (1:09.42)  16:44.03 (1:07.88)  17:53.67 (1:09.64)
     19:01.66 (1:07.99)  20:08.05 (1:06.39)  21:13.66 (1:05.61)  22:16.88 (1:03.22)
  6 Petro, Susan              63 University of Sa-38 30:00.00   24:13.70    3  
                1:03.57   2:11.49 (1:07.92)   3:24.08 (1:12.59)   4:35.66 (1:11.58)
      5:50.29 (1:14.63)   7:05.60 (1:15.31)   8:18.84 (1:13.24)   9:31.95 (1:13.11)
     10:44.81 (1:12.86)  11:59.34 (1:14.53)  13:12.35 (1:13.01)  14:24.90 (1:12.55)
     15:38.00 (1:13.10)  16:51.71 (1:13.71)  18:06.34 (1:14.63)  19:20.94 (1:14.60)
     20:35.73 (1:14.79)  21:48.17 (1:12.44)  23:02.10 (1:13.93)  24:13.70 (1:11.60)
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:43.99   3/30/2012 LAURA VAL                                 
         PMS: P 19:43.99  12/31/2012 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutler, Nancy L           60 University of Sa-38 26:50.00   26:17.76    9  
                  42.40     1:26.62 (44.22)     2:11.72 (45.10)     2:57.22 (45.50)
        3:43.60 (46.38)     4:30.22 (46.62)     5:17.38 (47.16)     6:05.52 (48.14)
        6:53.53 (48.01)     7:42.36 (48.83)     8:30.89 (48.53)     9:19.70 (48.81)
       10:07.78 (48.08)    10:56.57 (48.79)    11:45.52 (48.95)    12:33.19 (47.67)
       13:21.10 (47.91)    14:10.93 (49.83)    14:59.89 (48.96)    15:49.03 (49.14)
       16:38.46 (49.43)    17:26.90 (48.44)    18:16.50 (49.60)    19:04.05 (47.55)
       19:53.00 (48.95)    20:40.72 (47.72)    21:29.34 (48.62)    22:19.12 (49.78)
       23:07.51 (48.39)    23:56.27 (48.76)    24:43.94 (47.67)    25:32.29 (48.35)
       26:17.76 (45.47)
  2 Zucconi, Lin              62 Walnut Creek Mas-38 26:52.90   26:38.41    7  
                  42.60     1:28.35 (45.75)     2:15.67 (47.32)     3:02.91 (47.24)
        3:50.58 (47.67)     4:38.76 (48.18)     5:27.35 (48.59)     6:15.89 (48.54)
        7:04.20 (48.31)     7:53.13 (48.93)     8:42.89 (49.76)     9:31.83 (48.94)
       10:20.51 (48.68)    11:08.88 (48.37)    11:58.58 (49.70)    12:48.41 (49.83)
       13:37.37 (48.96)    14:26.11 (48.74)    15:15.22 (49.11)    16:03.78 (48.56)
       16:52.32 (48.54)    17:40.75 (48.43)    18:29.36 (48.61)    19:17.90 (48.54)
       20:07.03 (49.13)    20:56.60 (49.57)    21:45.64 (49.04)    22:34.80 (49.16)
       23:23.42 (48.62)    24:12.59 (49.17)    25:02.18 (49.59)    25:50.22 (48.04)
       26:38.41 (48.19)
  3 Brown, Barbara A          60 Walnut Creek Mas-38 26:11.46   27:12.14    6  
                  41.70     1:27.27 (45.57)     2:14.95 (47.68)     3:02.16 (47.21)
        3:50.21 (48.05)     4:38.04 (47.83)     5:26.64 (48.60)     6:15.21 (48.57)
        7:05.32 (50.11)     7:54.65 (49.33)     8:45.14 (50.49)     9:35.81 (50.67)
       10:26.31 (50.50)    11:16.99 (50.68)    12:06.84 (49.85)    12:57.58 (50.74)
       13:49.05 (51.47)    14:39.67 (50.62)    15:29.73 (50.06)    16:20.73 (51.00)
       17:12.17 (51.44)    18:03.98 (51.81)    18:55.31 (51.33)    19:46.19 (50.88)
       20:37.07 (50.88)    21:27.27 (50.20)    22:17.60 (50.33)    23:07.35 (49.75)
       23:55.67 (48.32)    24:46.60 (50.93)    25:36.88 (50.28)    26:26.42 (49.54)
       27:12.14 (45.72)
  4 Litman, Jacklyn           63 Bay Masters-38      29:20.00   28:57.33    5  
                  45.24     1:34.95 (49.71)     2:26.52 (51.57)     3:19.80 (53.28)
        4:12.82 (53.02)     5:05.30 (52.48)     5:58.40 (53.10)     6:52.50 (54.10)
        7:44.48 (51.98)     8:37.20 (52.72)     9:30.69 (53.49)    10:23.62 (52.93)
       11:17.21 (53.59)    12:10.81 (53.60)    13:03.82 (53.01)    13:57.08 (53.26)
       14:49.93 (52.85)    15:42.70 (52.77)    16:35.74 (53.04)    17:28.38 (52.64)
       18:21.19 (52.81)    19:14.45 (53.26)    20:07.89 (53.44)    21:00.99 (53.10)
       21:53.97 (52.98)    22:47.51 (53.54)    23:40.22 (52.71)    24:33.55 (53.33)
       25:27.61 (54.06)    26:20.69 (53.08)    27:13.99 (53.30)    28:07.28 (53.29)
       28:57.33 (50.05)
  5 Petro, Susan              63 University of Sa-38 50:00.00   40:49.45    4  
                1:02.29   2:11.92 (1:09.63)   3:26.20 (1:14.28)   4:41.11 (1:14.91)
      5:54.63 (1:13.52)   7:09.04 (1:14.41)   8:23.85 (1:14.81)   9:38.27 (1:14.42)
     10:53.40 (1:15.13)  12:07.27 (1:13.87)  13:22.96 (1:15.69)  14:37.54 (1:14.58)
     15:53.95 (1:16.41)  17:07.71 (1:13.76)  18:21.03 (1:13.32)  19:34.91 (1:13.88)
     20:48.38 (1:13.47)  22:03.53 (1:15.15)  23:18.77 (1:15.24)  24:34.74 (1:15.97)
     25:51.25 (1:16.51)  27:06.44 (1:15.19)  28:22.28 (1:15.84)  29:35.45 (1:13.17)
     30:51.00 (1:15.55)  32:07.07 (1:16.07)  33:20.87 (1:13.80)  34:36.71 (1:15.84)
     35:52.47 (1:15.76)  37:07.91 (1:15.44)  38:22.44 (1:14.53)  39:38.39 (1:15.95)
     40:49.45 (1:11.06)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 29.72   5/10/2013 LAURA VAL                                    
         PMS: P 29.72    5/9/2013 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  2 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38       NT      46.01  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.72   5/10/2013 LAURA VAL                                    
         PMS: P 29.72    5/9/2013 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38    31.00      30.06    9  
  2 De Moss, Sally            61 North Bay Aquati-38    36.00      36.45    7  
  3 Clark, Elizabeth A        60 North Bay Aquati-38    36.50      36.47    6  
  4 Powell, Susie W           61 Swymnut Masters-38     42.00      41.65    5  
  5 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38     43.75      42.21    4  
  6 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38    47.50      46.09    3  
  7 Nichols, Janet L          60 Fig Garden Swim-38     59.00    1:03.69    2  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.72   5/12/2013 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:03.72    5/9/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:05.43    9  
                  31.47     1:05.43 (33.96)                                        
  2 Powell, Susie W           61 Swymnut Masters-38   1:30.00    1:32.63    7  
                  45.17     1:32.63 (47.46)                                        
  3 Cutler, Nancy L           60 University of Sa-38  1:50.00    1:36.67    6  
                  48.46     1:36.67 (48.21)                                        
  4 Brittingham, Regina       62 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    1:42.07    5  
                  49.78     1:42.07 (52.29)                                        
  5 Perry, Laurie S           60 Tuolumne County-38   2:15.00    1:47.83    4  
                  51.61     1:47.83 (56.22)                                        
  6 Taub, Pamela A            63 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:11.71    3  
                1:04.11   2:11.71 (1:07.60)                                        
 -- Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38   1:33.40         DQ  
                  44.63          DQ (45.47)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:21.44   5/11/2013 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:21.44    5/9/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Celeste           64 Sierra Nevada Ma-38  3:10.00    2:49.53    9  
                  39.89     1:22.59 (42.70)     2:06.51 (43.92)     2:49.53 (43.02)
  2 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   3:05.00    2:52.35    7  
                  40.36     1:24.08 (43.72)     2:08.59 (44.51)     2:52.35 (43.76)
  3 Willard, Mimi             60 Swymnut Masters-38   3:16.83    3:09.85    6  
                  45.86     1:34.31 (48.45)     2:22.91 (48.60)     3:09.85 (46.94)
  4 Perry, Laurie S           60 Tuolumne County-38   3:57.99    3:47.03    5  
                  54.07     1:53.49 (59.42)     2:51.03 (57.54)     3:47.03 (56.00)
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.09   5/10/2013 MELINDA WOLFF                                
         PMS: P 38.27  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38    40.00      37.81P   9  
  2 Alexander, Martha A       64 Walnut Creek Mas-38    41.77      41.89    7  
  3 Cambra-Brungard, Jeanne   61 Ladera Oaks Mast-38    46.27      46.29    6  
  4 Rothrock, Gretchen A      64 Walnut Creek Mas-38    46.93      47.85    5  
  5 Dunn, Audrey J            60 University of Sa-38  1:15.00      54.14    4  
  6 Nakell, Linda C           62 Walnut Creek Mas-38  1:04.00    1:02.83    3  
  7 Nichols, Janet L          60 Fig Garden Swim-38   1:11.15    1:08.88    2  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:18.75   4/13/2012 DEB WALKER                                 
         PMS: P 1:23.80  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       64 Walnut Creek Mas-38  1:32.83    1:32.56    9  
                  44.85     1:32.56 (47.71)                                        
  2 Eisenman, Judy A          60 Tamalpais Aquati-38  1:40.00    1:35.07    7  
                  45.38     1:35.07 (49.69)                                        
  3 Cambra-Brungard, Jeanne   61 Ladera Oaks Mast-38  1:37.12    1:38.32    6  
                  48.10     1:38.32 (50.22)                                        
  4 Collins, Susan M          64 Walnut Creek Mas-38  1:38.85    1:40.65    5  
                  48.01     1:40.65 (52.64)                                        
  5 Cutler, Nancy L           60 University of Sa-38  1:50.00    1:48.46    4  
                  52.05     1:48.46 (56.41)                                        
  6 Dunn, Audrey J            60 University of Sa-38  3:00.00    1:58.29    3  
                  56.78   1:58.29 (1:01.51)                                        
  7 Gloystein, Linda K        61 Rolling Hills Mu-38  2:00.90    2:01.95    2  
                  58.02   2:01.95 (1:03.93)                                        
  8 Nakell, Linda C           62 Walnut Creek Mas-38  2:16.00    2:12.91    1  
                1:05.76   2:12.91 (1:07.15)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:52.02   4/15/2012 DEB WALKER                                 
         PMS: P 3:02.86  12/31/2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   3:25.00    3:17.43    9  
                  45.72     1:35.49 (49.77)     2:27.18 (51.69)     3:17.43 (50.25)
  2 Alexander, Martha A       64 Walnut Creek Mas-38  3:22.47    3:21.39    7  
                  46.23     1:36.99 (50.76)     2:29.22 (52.23)     3:21.39 (52.17)
  3 Collins, Susan M          64 Walnut Creek Mas-38  3:42.00    3:40.91    6  
                  48.90     1:44.31 (55.41)     2:43.27 (58.96)     3:40.91 (57.64)
  4 Dunn, Audrey J            60 University of Sa-38  4:15.00    4:01.24    5  
                  57.04   1:59.89 (1:02.85)   3:01.30 (1:01.41)     4:01.24 (59.94)
  5 Carter, Robin M           62 Tuolumne County-38   4:21.30    4:11.04    4  
                  55.05   1:59.98 (1:04.93)   3:06.56 (1:06.58)   4:11.04 (1:04.48)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.14   5/11/2013 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 29.38  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38    31.00      29.76    9  
  2 Collins, Susan M          64 Walnut Creek Mas-38    47.00      50.93    7  
  3 Dobisz, Elizabeth A       60 Quick Silver Swi-38    48.00      53.11    6  
  4 Perry, Laurie S           60 Tuolumne County-38     53.42      56.98    5  
  5 Taub, Pamela A            63 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:06.56    4  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:04.27   4/27/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.27  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Powell, Susie W           61 Swymnut Masters-38   1:35.00    1:33.03    9  
                  43.21     1:33.03 (49.82)                                        
  2 Perry, Laurie S           60 Tuolumne County-38   2:01.94    2:03.05    7  
                  54.18   2:03.05 (1:08.87)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:24.30   5/10/2013 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:24.30    5/9/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   3:15.00    3:02.07    9  
                  39.83     1:25.98 (46.15)     2:15.03 (49.05)     3:02.07 (47.04)
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:07.60   5/18/2013 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:07.60   5/18/2013 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38  1:11.00    1:08.12    9  
                  31.02     1:08.12 (37.10)                                        
  2 Clark, Elizabeth A        60 North Bay Aquati-38  1:19.00    1:17.29    7  
                  35.69     1:17.29 (41.60)                                        
  3 Miller, Celeste           64 Sierra Nevada Ma-38  1:25.00    1:19.35    6  
                  36.92     1:19.35 (42.43)                                        
  4 Alexander, Martha A       64 Walnut Creek Mas-38  1:23.17    1:22.14    5  
                  39.11     1:22.14 (43.03)                                        
  5 Powell, Susie W           61 Swymnut Masters-38   1:30.00    1:29.37    4  
                  43.28     1:29.37 (46.09)                                        
  6 Collins, Susan M          64 Walnut Creek Mas-38  1:38.00    1:35.58    3  
                  47.44     1:35.58 (48.14)                                        
  7 Dunn, Audrey J            60 University of Sa-38  2:00.00    1:51.30    2  
                  56.92     1:51.30 (54.38)                                        
  8 Dobisz, Elizabeth A       60 Quick Silver Swi-38  1:45.00    1:51.93    1  
                  51.54   1:51.93 (1:00.39)                                        
  9 Carter, Robin M           62 Tuolumne County-38   1:51.63    1:55.79  
                  55.83     1:55.79 (59.96)                                        
 10 Taub, Pamela A            63 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:15.66  
                1:03.79   2:15.66 (1:11.87)                                        
 -- Perry, Laurie S           60 Tuolumne County-38   1:50.78         DQ  
                1:00.49        DQ (1:03.08)                                        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:25.40    3/4/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:25.40  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              62 Tamalpais Aquati-38  2:35.00    2:26.48    9  
                  30.78     1:07.79 (37.01)     1:54.30 (46.51)     2:26.48 (32.18)
  2 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   2:55.00    2:55.11    7  
                  36.96     1:22.32 (45.36)     2:16.65 (54.33)     2:55.11 (38.46)
  3 Perry, Laurie S           60 Tuolumne County-38   3:00.00    3:52.34    6  
                  55.31   1:55.69 (1:00.38)   3:03.47 (1:07.78)     3:52.34 (48.87)
  4 Taub, Pamela A            63 Walnut Creek Mas-38  5:10.00    4:56.42    5  
                1:10.28   2:21.53 (1:11.25)   3:49.50 (1:27.97)   4:56.42 (1:06.92)
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:17.58   3/17/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:17.58  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               60 Tuolumne County-38   6:15.00    6:09.05    9  
                  38.70     1:25.02 (46.32)     2:11.76 (46.74)     2:58.98 (47.22)
        3:53.04 (54.06)     4:47.43 (54.39)     5:29.06 (41.63)     6:09.05 (39.99)
  2 Alexander, Martha A       64 Walnut Creek Mas-38  7:25.25    6:37.81    7  
                  43.06     1:37.31 (54.25)     2:30.52 (53.21)     3:22.79 (52.27)
        4:15.27 (52.48)     5:09.22 (53.95)     5:53.61 (44.39)     6:37.81 (44.20)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28.94   5/12/2013 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 30.45  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Gerre G            65 Fig Garden Swim-38     33.74      32.30    9  
  2 Tevis, Maggie H           66 Rolling Hills Mu-38    36.80      36.42    7  
  3 Caso, Susie A             67 Manatee Aquatic-38     39.78      38.59    6  
  4 Coholan, Annette M        65 Rolling Hills Mu-38    39.67      39.71    5  
  5 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38    45.00      45.92    4  
  6 Hornof, Kristine T        66 Davis Aquatic Ma-38    39.28      48.57    3  
  7 Chaitkin, Lauren E        69 University of Sa-38    48.00      49.13    2  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   3/31/2012 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:05.39    5/4/2013 Ruth Y. Shaps                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Gerre G            65 Fig Garden Swim-38   1:20.88    1:14.31    9  
                  35.59     1:14.31 (38.72)                                        
  2 Coholan, Annette M        65 Rolling Hills Mu-38  1:28.64    1:29.77    7  
                  42.86     1:29.77 (46.91)                                        
  3 Birdsall, Connie L        68 Tuolumne County-38   1:43.95    1:39.08    6  
                  46.49     1:39.08 (52.59)                                        
  4 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:50.28    5  
               11:36.30         1:50.28 ( )                                        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:24.31   4/30/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 2:34.79  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      66 Tamalpais Aquati-38  2:38.16    2:41.01    9  
                  38.22     1:18.78 (40.56)     2:00.02 (41.24)     2:41.01 (40.99)
  2 Garretson, Ruth J         68 Tuolumne County-38   3:38.47    3:26.40    7  
                  45.20     1:38.61 (53.41)     2:33.05 (54.44)     3:26.40 (53.35)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:25.03   2/16/2014 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 6:57.45    4/5/2013 Linda R. Shoenberger                       
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      66 Tamalpais Aquati-38  6:56.72    6:55.93P   9  
                  39.65     1:20.45 (40.80)     2:02.67 (42.22)     2:44.90 (42.23)
        3:26.49 (41.59)     4:08.42 (41.93)     4:50.19 (41.77)     5:32.15 (41.96)
        6:14.30 (42.15)     6:55.93 (41.63)                                        
  2 Scott, Stephanie I        67 Walnut Creek Mas-38  8:10.00    8:07.68    7  
                  44.58     1:32.95 (48.37)     2:24.18 (51.23)     3:14.76 (50.58)
        4:05.40 (50.64)     4:53.54 (48.14)     5:43.39 (49.85)     6:32.08 (48.69)
        7:20.61 (48.53)     8:07.68 (47.07)                                        
  3 Garretson, Ruth J         68 Tuolumne County-38   9:20.95    9:08.03    6  
                  47.34     1:43.76 (56.42)     2:39.26 (55.50)     3:35.58 (56.32)
        4:30.73 (55.15)     5:27.49 (56.76)     6:22.98 (55.49)     7:17.77 (54.79)
        8:15.32 (57.55)     9:08.03 (52.71)                                        
  4 Birdsall, Connie L        68 Tuolumne County-38   9:39.68    9:26.19    5  
                  48.24     1:42.79 (54.55)     2:40.26 (57.47)     3:38.16 (57.90)
        4:36.85 (58.69)     5:35.26 (58.41)     6:34.75 (59.49)     7:33.48 (58.73)
        8:31.51 (58.03)     9:26.19 (54.68)                                        
  5 Cafferata, Gail L         65 Chico Masters Sw-38 10:00.00    9:34.17    4  
                  54.19     1:51.35 (57.16)     2:50.00 (58.65)     3:47.66 (57.66)
        4:45.61 (57.95)     5:43.72 (58.11)     6:41.05 (57.33)     7:38.10 (57.05)
        8:35.58 (57.48)     9:34.17 (58.59)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:25.54   5/10/2009 JACKIE MARR                               
         PMS: P 14:03.30    4/5/2013 Linda R. Shoenberger                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      66 Tamalpais Aquati-38 14:01.20   14:03.81    9  
                  40.05     1:22.05 (42.00)     2:04.51 (42.46)     2:46.72 (42.21)
        3:28.78 (42.06)     4:11.00 (42.22)     4:53.38 (42.38)     5:35.56 (42.18)
        6:17.80 (42.24)     7:00.32 (42.52)     7:42.88 (42.56)     8:25.22 (42.34)
        9:07.93 (42.71)     9:50.24 (42.31)    10:32.58 (42.34)    11:15.08 (42.50)
       11:57.80 (42.72)    12:39.89 (42.09)  14:03.81 (1:23.92)                    
  2 Garretson, Ruth J         68 Tuolumne County-38  19:50.26   18:22.96    7  
                  49.15     1:48.51 (59.36)     2:45.70 (57.19)     3:40.88 (55.18)
        4:37.00 (56.12)     5:32.81 (55.81)     6:27.74 (54.93)     7:24.09 (56.35)
        8:18.68 (54.59)     9:15.46 (56.78)    10:10.37 (54.91)    11:05.25 (54.88)
       12:01.02 (55.77)    12:55.30 (54.28)    13:51.01 (55.71)    14:45.24 (54.23)
       15:41.95 (56.71)    16:34.93 (52.98)    17:30.18 (55.25)    18:22.96 (52.78)
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22:28.21   4/19/2009 JACKIE MARR                               
         PMS: P 24:10.20  12/31/1997 Gail Roper                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      66 Tamalpais Aquati-38 23:22.54   23:29.35P   9  
                  40.89     1:23.87 (42.98)     2:06.80 (42.93)     2:49.48 (42.68)
        3:32.39 (42.91)     4:15.05 (42.66)     4:57.82 (42.77)     5:39.98 (42.16)
        6:22.38 (42.40)     7:05.15 (42.77)     7:47.79 (42.64)     8:30.48 (42.69)
        9:13.07 (42.59)     9:55.71 (42.64)    10:38.24 (42.53)    11:21.21 (42.97)
       12:03.99 (42.78)    12:46.44 (42.45)    13:28.84 (42.40)    14:11.34 (42.50)
       14:53.81 (42.47)    15:36.62 (42.81)    16:19.65 (43.03)    17:02.11 (42.46)
       17:45.00 (42.89)    18:28.17 (43.17)    19:11.30 (43.13)    19:54.58 (43.28)
       20:37.88 (43.30)    21:21.04 (43.16)    22:03.72 (42.68)    22:46.68 (42.96)
       23:29.35 (42.67)
  2 Scott, Stephanie I        67 Walnut Creek Mas-38 29:00.00   26:52.00    7  
                  40.32     1:29.11 (48.79)     2:19.20 (50.09)     3:09.15 (49.95)
        3:58.18 (49.03)     4:46.40 (48.22)     5:35.40 (49.00)     6:24.05 (48.65)
        7:12.40 (48.35)     8:01.53 (49.13)     8:50.24 (48.71)     9:40.13 (49.89)
       10:30.12 (49.99)    11:20.00 (49.88)    12:09.24 (49.24)    12:57.98 (48.74)
       13:47.88 (49.90)    14:37.34 (49.46)    15:26.83 (49.49)    16:16.61 (49.78)
       17:06.05 (49.44)    17:55.09 (49.04)    18:43.11 (48.02)    19:32.95 (49.84)
       20:22.88 (49.93)    21:12.19 (49.31)    22:00.79 (48.60)    22:49.38 (48.59)
       23:38.17 (48.79)    24:27.46 (49.29)    25:16.87 (49.41)    26:05.88 (49.01)
       26:52.00 (46.12)
  3 Tevis, Maggie H           66 Rolling Hills Mu-38 27:44.21   28:41.14    6  
                  43.25     1:31.73 (48.48)     2:22.91 (51.18)     3:16.98 (54.07)
        4:08.40 (51.42)     4:59.29 (50.89)     5:51.79 (52.50)     6:45.16 (53.37)
        7:36.66 (51.50)     8:30.12 (53.46)     9:22.96 (52.84)    10:14.32 (51.36)
       11:07.43 (53.11)    12:00.41 (52.98)    12:52.44 (52.03)    13:44.98 (52.54)
       14:35.31 (50.33)    15:27.92 (52.61)    16:19.82 (51.90)    17:13.82 (54.00)
       18:05.71 (51.89)    18:58.62 (52.91)    19:52.78 (54.16)    20:44.21 (51.43)
       21:37.27 (53.06)    22:32.10 (54.83)    23:24.45 (52.35)    24:17.31 (52.86)
       25:10.16 (52.85)    26:02.57 (52.41)    26:55.37 (52.80)    27:48.84 (53.47)
       28:41.14 (52.30)
  4 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38 39:00.00   36:54.82    5  
                  55.18   1:58.62 (1:03.44)   3:02.55 (1:03.93)   4:10.71 (1:08.16)
      5:16.38 (1:05.67)   6:24.20 (1:07.82)   7:32.28 (1:08.08)   8:39.41 (1:07.13)
      9:47.77 (1:08.36)  10:55.76 (1:07.99)  12:02.59 (1:06.83)  13:10.67 (1:08.08)
     14:18.08 (1:07.41)  15:24.95 (1:06.87)  16:32.80 (1:07.85)  17:40.33 (1:07.53)
     18:48.59 (1:08.26)  19:55.98 (1:07.39)  21:03.77 (1:07.79)  22:11.23 (1:07.46)
     23:19.25 (1:08.02)  24:27.91 (1:08.66)  25:34.91 (1:07.00)  26:43.48 (1:08.57)
     27:51.97 (1:08.49)  29:00.31 (1:08.34)  30:07.99 (1:07.68)  31:15.50 (1:07.51)
     32:23.96 (1:08.46)  33:31.90 (1:07.94)  34:40.24 (1:08.34)  35:49.09 (1:08.85)
     36:54.82 (1:05.73)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 33.16   5/10/2013 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 36.87    4/5/2013 Ruth Y. Shaps                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           66 Rolling Hills Mu-38    42.74      42.73    9  
  2 Hornof, Kristine T        66 Davis Aquatic Ma-38    46.51      47.33    7  
  3 Garretson, Ruth J         68 Tuolumne County-38     46.66      47.74    6  
  4 Chaitkin, Lauren E        69 University of Sa-38    54.00      53.67    5  
  5 Campbell, Martha C        65 University of Sa-38    53.14      54.65    4  
  6 Birdsall, Connie L        68 Tuolumne County-38     57.26      55.81    3  
 -- Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38  1:03.00         DQ  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.27   5/12/2013 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:22.54    4/5/2013 Ruth Y. Shaps                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           66 Rolling Hills Mu-38  1:37.10    1:38.49    9  
                  47.81     1:38.49 (50.68)                                        
  2 Garretson, Ruth J         68 Tuolumne County-38   1:46.84    1:43.48    7  
  3 Hornof, Kristine T        66 Davis Aquatic Ma-38  1:44.60    1:46.96    6  
                  51.60     1:46.96 (55.36)                                        
  4 Campbell, Martha C        65 University of Sa-38  1:51.76    1:54.29    5  
                  55.73     1:54.29 (58.56)                                        
  5 Chaitkin, Lauren E        69 University of Sa-38  2:05.00    2:03.47    4  
                  57.31   2:03.47 (1:06.16)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:41.18   5/11/2013 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 3:00.71  12/31/2000 Ann Kay                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           66 Rolling Hills Mu-38  3:39.22    3:42.92    9  
                  53.73     1:50.08 (56.35)     2:47.93 (57.85)     3:42.92 (54.99)
  2 Garretson, Ruth J         68 Tuolumne County-38   3:47.56    3:45.13    7  
                  53.02   3:45.13 (2:52.11)                                        
  3 Chaitkin, Lauren E        69 University of Sa-38  4:35.00    4:14.63    6  
                  57.84   2:02.27 (1:04.43)   3:09.45 (1:07.18)   4:14.63 (1:05.18)
  4 Campbell, Martha C        65 University of Sa-38  4:09.52    4:16.56    5  
                1:01.90   2:05.93 (1:04.03)   3:11.67 (1:05.74)   4:16.56 (1:04.89)
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 38.83  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38    43.20      41.48    9  
  2 Jones, Gerre G            65 Fig Garden Swim-38     43.29      42.62    7  
  3 Coholan, Annette M        65 Rolling Hills Mu-38    49.48      49.39    6  
  4 Caso, Susie A             67 Manatee Aquatic-38     50.20      51.17    5  
  5 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38  1:08.00    1:09.25    4  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:25.66  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  1:35.40    1:32.34    9  
                  45.76     1:32.34 (46.58)                                        
  2 Coholan, Annette M        65 Rolling Hills Mu-38  1:52.36    1:47.62    7  
                  51.73     1:47.62 (55.89)                                        
  3 Scott, Stephanie I        67 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:50.67    6  
                  51.59     1:50.67 (59.08)                                        
  4 Hornof, Kristine T        66 Davis Aquatic Ma-38  1:50.50    1:50.93    5  
                  51.50     1:50.93 (59.43)                                        
  5 Caso, Susie A             67 Manatee Aquatic-38   1:52.00    1:53.15    4  
                  53.58     1:53.15 (59.57)                                        
  6 Birdsall, Connie L        68 Tuolumne County-38   2:30.00    2:13.82    3  
                1:05.14   2:13.82 (1:08.68)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:06.16  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  3:23.10    3:16.20    9  
                  45.75     1:35.19 (49.44)     2:26.60 (51.41)     3:16.20 (49.60)
  2 Scott, Stephanie I        67 Walnut Creek Mas-38  3:55.00    3:52.28    7  
                  52.52   1:53.03 (1:00.51)     2:52.84 (59.81)     3:52.28 (59.44)
  3 Hornof, Kristine T        66 Davis Aquatic Ma-38  3:58.51    3:53.82    6  
                  52.75     1:51.73 (58.98)   2:54.58 (1:02.85)     3:53.82 (59.24)
  4 Caso, Susie A             67 Manatee Aquatic-38   3:55.00    4:09.19    5  
                  55.54   1:58.62 (1:03.08)   3:03.83 (1:05.21)   4:09.19 (1:05.36)
  5 Cafferata, Gail L         65 Chico Masters Sw-38  5:00.00    4:24.50    4  
                  59.70   2:07.11 (1:07.41)   3:16.72 (1:09.61)   4:24.50 (1:07.78)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.65  10/22/2011 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 33.89    4/3/2011 Diana Todd                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           66 Rolling Hills Mu-38    44.86      47.47    9  
  2 Garretson, Ruth J         68 Tuolumne County-38     49.29      48.87    7  
  3 Chaitkin, Lauren E        69 University of Sa-38    51.00      54.98    6  
  4 Birdsall, Connie L        68 Tuolumne County-38   1:00.00      57.84    5  
  5 Campbell, Martha C        65 University of Sa-38    58.17      59.62    4  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:15.04    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:18.91    5/1/2011 Diana Todd                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  1:36.15    1:28.02    9  
                  41.90     1:28.02 (46.12)                                        
  2 Chaitkin, Lauren E        69 University of Sa-38  2:00.00    2:13.53    7  
                  59.46   2:13.53 (1:14.07)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:59.21    4/1/2012 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 3:09.16  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  3:30.30    3:19.73    9  
                  44.87     1:35.27 (50.40)     2:28.48 (53.21)     3:19.73 (51.25)
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:12.91  10/22/2011 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:19.09    5/4/2013 Ruth Y. Shaps                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  1:35.20    1:27.62    9  
                  42.80     1:27.62 (44.82)                                        
  2 Scott, Stephanie I        67 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:39.94    7  
                  48.31     1:39.94 (51.63)                                        
  3 Hornof, Kristine T        66 Davis Aquatic Ma-38  1:42.48    1:42.05    6  
                  49.09     1:42.05 (52.96)                                        
  4 Caso, Susie A             67 Manatee Aquatic-38   1:50.00    1:48.54    5  
                  54.10     1:48.54 (54.44)                                        
  5 Birdsall, Connie L        68 Tuolumne County-38   1:59.15    1:57.59    4  
                  57.61     1:57.59 (59.98)                                        
  6 Cafferata, Gail L         65 Chico Masters Sw-38  2:15.00    1:57.78    3  
                  59.51     1:57.78 (58.27)                                        
  7 Campbell, Martha C        65 University of Sa-38  2:00.75    2:03.56    2  
                  57.05   2:03.56 (1:06.51)                                        
  8 Heuga, Maureen J          69 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:16.37    1  
                1:04.20   2:16.37 (1:12.17)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:46.27    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 2:56.89  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           69 Stanford Masters-38  3:15.30    3:09.17    9  
                  42.68     1:34.20 (51.52)     2:25.17 (50.97)     3:09.17 (44.00)
  2 Scott, Stephanie I        67 Walnut Creek Mas-38  3:50.00    3:37.04    7  
                  52.31     1:48.14 (55.83)   2:49.67 (1:01.53)     3:37.04 (47.37)
  3 Birdsall, Connie L        68 Tuolumne County-38   4:11.30    4:18.40    6  
                  59.11   2:05.73 (1:06.62)   3:20.91 (1:15.18)     4:18.40 (57.49)
  4 Campbell, Martha C        65 University of Sa-38  4:14.31    4:25.83    5  
                1:02.37   2:05.82 (1:03.45)   3:24.06 (1:18.24)   4:25.83 (1:01.77)
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:49.24   4/29/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 6:22.17  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        67 Walnut Creek Mas-38  7:45.00    7:42.44    9  
                  53.14   1:56.29 (1:03.15)   2:58.26 (1:01.97)   3:59.84 (1:01.58)
      5:03.51 (1:03.67)   6:03.62 (1:00.11)     6:53.52 (49.90)     7:42.44 (48.92)
  2 Tevis, Maggie H           66 Rolling Hills Mu-38  8:04.50    8:06.32    7  
                  53.47   1:58.57 (1:05.10)   3:06.32 (1:07.75)   4:11.63 (1:05.31)
      5:12.79 (1:01.16)   6:18.35 (1:05.56)     7:13.50 (55.15)     8:06.32 (52.82)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 31.05  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           72 Tamalpais Aquati-38    35.48      34.34    9  
  2 Mc Partland, Peg K        71 Manatee Aquatic-38     37.00      38.79    7  
  3 Ackerman, Dolly J         72 Walnut Creek Mas-38    47.00      44.44    6  
  4 Westergaard, Leslie M     71 Davis Aquatic Ma-38    42.24      45.98    5  
  5 Chin, Lisa S              70 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:04.11    4  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:09.79  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           72 Tamalpais Aquati-38  1:20.26    1:18.63    9  
                  37.33     1:18.63 (41.30)                                        
  2 Mc Partland, Peg K        71 Manatee Aquatic-38   1:25.00    1:23.89    7  
                  41.13     1:23.89 (42.76)                                        
  3 Carroll, Glenda G         70 Tamalpais Aquati-38  1:35.00    1:33.98    6  
                  45.69     1:33.98 (48.29)                                        
  4 Westergaard, Leslie M     71 Davis Aquatic Ma-38  1:31.46    1:38.83    5  
                  48.02     1:38.83 (50.81)                                        
  5 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38   1:45.54    1:46.74    4  
                  50.70     1:46.74 (56.04)                                        
  6 Rose, Polly               71 University of Sa-38  2:52.00    2:29.21    3  
               11:55.01         2:29.21 ( )                                        
  7 Swoboda, Joyce M          72 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:33.37    2  
               11:56.17         2:33.37 ( )                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 2:35.85  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           72 Tamalpais Aquati-38  3:01.74    3:01.38    9  
                  41.76     1:27.75 (45.99)     2:15.12 (47.37)     3:01.38 (46.26)
  2 Mc Partland, Peg K        71 Manatee Aquatic-38   3:08.00    3:07.32    7  
                  43.91     1:31.03 (47.12)     2:20.71 (49.68)     3:07.32 (46.61)
  3 Westergaard, Leslie M     71 Davis Aquatic Ma-38  3:18.21    3:26.76    6  
                  48.00     1:38.70 (50.70)     2:33.08 (54.38)     3:26.76 (53.68)
  4 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38   3:39.30    3:44.48    5  
                  53.03     1:50.24 (57.21)     2:47.42 (57.18)     3:44.48 (57.06)
  5 Rose, Polly               71 University of Sa-38  5:55.00    5:24.34    4  
                1:13.95   2:40.03 (1:26.08)   4:04.97 (1:24.94)   5:24.34 (1:19.37)
  6 Jacobs, Lois A            70 Marcia's Enthusi-38  6:00.00    5:27.06    3  
                1:14.93   2:40.84 (1:25.91)   4:06.19 (1:25.35)   5:27.06 (1:20.87)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
         PMS: P 7:13.15  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           72 Tamalpais Aquati-38  8:10.00    8:01.23    9  
                  43.76     1:32.35 (48.59)     2:21.81 (49.46)     3:11.79 (49.98)
        4:01.64 (49.85)     4:50.22 (48.58)     5:38.75 (48.53)     6:26.93 (48.18)
        7:15.23 (48.30)     8:01.23 (46.00)                                        
  2 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38   9:13.41    9:27.41    7  
                  52.66     1:49.11 (56.45)     2:46.49 (57.38)     3:44.49 (58.00)
        4:41.38 (56.89)     5:38.61 (57.23)     6:36.45 (57.84)     7:34.16 (57.71)
        8:31.48 (57.32)     9:27.41 (55.93)                                        
  3 White, Susan E            71 Tuolumne County-38  10:00.00    9:32.67    6  
                  53.04     1:48.59 (55.55)     2:45.39 (56.80)     3:43.94 (58.55)
        4:42.79 (58.85)     5:41.42 (58.63)     6:39.04 (57.62)     7:37.64 (58.60)
        8:34.93 (57.29)     9:32.67 (57.74)                                        
  4 Ackerman, Dolly J         72 Walnut Creek Mas-38 10:21.00   11:06.28    5  
                  56.67   2:00.47 (1:03.80)   3:08.63 (1:08.16)   4:15.21 (1:06.58)
      5:24.62 (1:09.41)   6:32.11 (1:07.49)   7:42.21 (1:10.10)   8:51.84 (1:09.63)
     10:03.27 (1:11.43)  11:06.28 (1:03.01)                                        
  5 Rose, Polly               71 University of Sa-38 14:12.00   14:31.56    4  
                1:18.18   2:44.95 (1:26.77)   4:10.63 (1:25.68)   5:38.33 (1:27.70)
      7:05.96 (1:27.63)   8:38.88 (1:32.92)  10:06.49 (1:27.61)  11:36.39 (1:29.90)
     13:05.66 (1:29.27)  14:31.56 (1:25.90)                                        
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:58.55   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 15:15.42  12/31/2000 Gail Roper                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38  18:26.17   19:02.57    9  
                  51.97     1:47.74 (55.77)     2:44.28 (56.54)     3:41.32 (57.04)
        4:38.05 (56.73)     5:35.37 (57.32)     6:32.29 (56.92)     7:29.93 (57.64)
        8:27.38 (57.45)     9:24.98 (57.60)    10:23.13 (58.15)    11:21.40 (58.27)
       12:18.69 (57.29)    13:16.99 (58.30)    14:15.45 (58.46)    15:12.85 (57.40)
       16:10.67 (57.82)    17:08.69 (58.02)    18:06.14 (57.45)    19:02.57 (56.43)
 
Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23:45.69   3/28/2004 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 25:58.76  12/31/2012 Susan L Munn                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobs, Lois A            70 Marcia's Enthusi-38 45:00.00   47:32.63    9  
                2:30.45   3:57.54 (1:27.09)   5:22.32 (1:24.78)   6:46.00 (1:23.68)
      8:14.16 (1:28.16)   9:40.39 (1:26.23)  11:06.80 (1:26.41)  12:30.41 (1:23.61)
     13:55.36 (1:24.95)  15:23.35 (1:27.99)  16:48.86 (1:25.51)  19:44.05 (2:55.19)
     21:10.12 (1:26.07)                                                22:37.29 ( )
     24:03.58 (1:26.29)  25:29.34 (1:25.76)  26:57.67 (1:28.33)  28:24.54 (1:26.87)
     29:51.65 (1:27.11)  31:19.07 (1:27.42)  32:47.33 (1:28.26)  34:14.95 (1:27.62)
     35:41.47 (1:26.52)                            37:10.71 ( )  38:39.25 (1:28.54)
     40:09.84 (1:30.59)  41:39.22 (1:29.38)  43:07.45 (1:28.23)  44:37.31 (1:29.86)
     47:32.63 (2:55.32)
  2 Rose, Polly               71 University of Sa-38 49:49.00   49:19.57    7  
                1:14.85   2:38.31 (1:23.46)   4:05.09 (1:26.78)   5:34.80 (1:29.71)
      6:59.62 (1:24.82)   8:26.76 (1:27.14)   9:57.73 (1:30.97)  11:28.00 (1:30.27)
     12:57.00 (1:29.00)  14:26.10 (1:29.10)  15:57.16 (1:31.06)  17:24.98 (1:27.82)
     18:53.91 (1:28.93)  20:27.50 (1:33.59)  21:58.14 (1:30.64)                    
           23:30.22 ( )  25:02.09 (1:31.87)  26:32.57 (1:30.48)  28:03.47 (1:30.90)
     29:33.90 (1:30.43)  31:02.78 (1:28.88)  32:34.06 (1:31.28)  34:09.76 (1:35.70)
     35:42.99 (1:33.23)  37:14.13 (1:31.14)  38:44.23 (1:30.10)  40:14.13 (1:29.90)
     41:42.82 (1:28.69)  43:15.72 (1:32.90)  44:41.20 (1:25.48)  46:14.64 (1:33.44)
     49:19.57 (3:04.93)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 40.21  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        71 Manatee Aquatic-38     47.00      45.63    9  
  2 Westergaard, Leslie M     71 Davis Aquatic Ma-38    45.78      47.68    7  
  3 White, Susan E            71 Tuolumne County-38     56.80      57.54    6  
  4 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  1:01.49      59.17    5  
  5 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38   1:09.55    1:02.52    4  
  6 Allen, Gloria             73 University of Sa-38  1:50.15    1:40.65    3  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:21.68   4/13/2013 JOY WARD                                   
         PMS: P 1:32.99  12/31/1994 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        71 Manatee Aquatic-38   1:44.00    1:41.34    9  
                  50.11     1:41.34 (51.23)                                        
  2 Westergaard, Leslie M     71 Davis Aquatic Ma-38  1:40.89    1:43.39    7  
                  50.68     1:43.39 (52.71)                                        
  3 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  2:08.55    2:03.04    6  
                1:00.60   2:03.04 (1:02.44)                                        
  4 White, Susan E            71 Tuolumne County-38   2:04.56    2:04.31    5  
                1:00.46   2:04.31 (1:03.85)                                        
  5 Ackerman, Dolly J         72 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    2:12.94    4  
                1:07.28   2:12.94 (1:05.66)                                        
  6 Rose, Polly               71 University of Sa-38  2:50.00    2:41.60    3  
                1:19.78   2:41.60 (1:21.82)                                        
  7 Chin, Lisa S              70 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:41.96    2  
                1:16.40   2:41.96 (1:25.56)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:57.22   4/14/2013 JOY WARD                                   
         PMS: P 3:19.98  12/31/1993 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     71 Davis Aquatic Ma-38  3:35.27    3:33.61    9  
                  51.26     1:44.48 (53.22)     2:39.76 (55.28)     3:33.61 (53.85)
  2 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  3:55.00    4:01.54    7  
                  58.36     1:58.33 (59.97)   3:00.86 (1:02.53)   4:01.54 (1:00.68)
  3 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  4:30.14    4:22.64    6  
                1:03.38   2:09.91 (1:06.53)   3:16.32 (1:06.41)   4:22.64 (1:06.32)
  4 White, Susan E            71 Tuolumne County-38   4:32.00    4:30.72    5  
                1:02.68   2:11.51 (1:08.83)   3:21.71 (1:10.20)   4:30.72 (1:09.01)
  5 Ackerman, Dolly J         72 Walnut Creek Mas-38  4:52.00    4:47.73    4  
                1:07.95   2:17.78 (1:09.83)   3:33.57 (1:15.79)   4:47.73 (1:14.16)
  6 Rose, Polly               71 University of Sa-38  5:55.00    5:59.35    3  
                1:19.73   2:55.09 (1:35.36)   4:27.04 (1:31.95)   5:59.35 (1:32.31)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 42.89  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Glenda G         70 Tamalpais Aquati-38    52.00      51.41    9  
  2 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  1:08.95    1:01.74    7  
  3 Swoboda, Joyce M          72 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:17.11    6  
  4 Chin, Lisa S              70 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:35.44    5  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:26.77   4/29/2011 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:32.12  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carroll, Glenda G         70 Tamalpais Aquati-38  1:52.00    1:52.63    9  
                  54.36     1:52.63 (58.27)                                        
  2 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  1:52.00    1:53.72    7  
                  55.27     1:53.72 (58.45)                                        
  3 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  2:19.20    2:13.41    6  
                1:04.72   2:13.41 (1:08.69)                                        
  4 Swoboda, Joyce M          72 Walnut Creek Mas-38  3:30.00    2:53.04    5  
                1:19.48   2:53.04 (1:33.56)                                        
  5 Chin, Lisa S              70 Walnut Creek Mas-38  3:01.00    3:19.76    4  
                1:39.65   3:19.76 (1:40.11)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:07.28    2/2/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:21.84  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  3:55.00    3:56.20  
  2 Carroll, Glenda G         70 Tamalpais Aquati-38  3:55.00    4:01.80    9  
                  56.34     1:56.02 (59.68)   2:58.73 (1:02.71)   4:01.80 (1:03.07)
  3 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  4:56.72    4:29.73    7  
                1:04.23   2:16.53 (1:12.30)   3:23.21 (1:06.68)   4:29.73 (1:06.52)
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.06  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        71 Manatee Aquatic-38     50.00      51.17    9  
  2 Coleman, Kate A           71 University of Sa-38    55.00      52.37    7  
  3 White, Susan E            71 Tuolumne County-38     58.87      58.98    6  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:27.74  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           71 University of Sa-38  1:55.50    1:53.70    9  
                  53.46   1:53.70 (1:00.24)                                        
  2 White, Susan E            71 Tuolumne County-38   2:08.66    2:11.17    7  
                1:01.55   2:11.17 (1:09.62)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:16.51   2/16/1997 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 3:34.85  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  4:20.00    4:17.80    9  
                  54.57   2:01.53 (1:06.96)   3:12.80 (1:11.27)   4:17.80 (1:05.00)
  2 White, Susan E            71 Tuolumne County-38   4:57.70    4:37.56    7  
                  59.11   2:11.11 (1:12.00)   3:25.03 (1:13.92)   4:37.56 (1:12.53)
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:21.97  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        71 Manatee Aquatic-38   1:41.00    1:41.18    9  
                  50.11     1:41.18 (51.07)                                        
  2 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  1:48.00    1:46.38    7  
                  50.96     1:46.38 (55.42)                                        
  3 Coleman, Kate A           71 University of Sa-38  1:55.88    1:51.63    6  
                  53.94     1:51.63 (57.69)                                        
  4 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38   2:12.48    2:28.39    5  
                1:06.27   2:28.39 (1:22.12)                                        
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:07.70   4/30/2006 NANCY BROWN                                
         PMS: P 3:09.08  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  3:51.53    3:53.25    9  
                  55.65     1:55.18 (59.53)   3:00.63 (1:05.45)     3:53.25 (52.62)
  2 Norris, Roswita D         71 Davis Aquatic Ma-38  4:15.36    4:38.37    7  
                1:21.42   2:24.89 (1:03.47)   3:36.79 (1:11.90)   4:38.37 (1:01.58)
  3 Rodd, Gail G              71 Tuolumne County-38   4:44.49    4:48.88  
                1:08.12   2:16.70 (1:08.58)   3:54.35 (1:37.65)     4:48.88 (54.53)
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 6:40.92    4/9/2006 NANCY BROWN                                
         PMS: P 6:23.44  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            74 The Olympic Club-38  8:07.41    7:57.73    9  
                  52.48   1:54.57 (1:02.09)   2:56.61 (1:02.04)   3:57.92 (1:01.31)
      5:02.55 (1:04.63)   6:06.45 (1:03.90)     7:02.92 (56.47)     7:57.73 (54.81)
  2 Long, Anne B              72 University of Sa-38  8:10.00    8:08.43    7  
                1:02.51   2:12.26 (1:09.75)   3:15.90 (1:03.64)   4:19.49 (1:03.59)
      5:23.86 (1:04.37)   6:28.76 (1:04.90)     7:19.75 (50.99)     8:08.43 (48.68)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.57  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          76 Walnut Creek Mas-38    52.59      51.50    9  
  2 Wivell, Toni M            77 Tuolumne County-38     57.25    1:00.00    7  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:20.83  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  1:35.00    1:24.23    9  
                  41.64     1:24.23 (42.59)                                        
  2 Mc Cubbin, Miek           78 San Mateo Master-38  1:48.73    1:30.38    7  
                  43.28     1:30.38 (47.10)                                        
  3 Haworth, Joyce M          76 Walnut Creek Mas-38  1:53.89    1:50.44    6  
               11:40.03         1:50.44 ( )                                        
  4 Wivell, Toni M            77 Tuolumne County-38   2:01.60    2:13.17    5  
               11:50.44         2:13.17 ( )                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:53.05    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
         PMS: P 2:58.74  12/31/1999 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  2:58.00    2:58.54P   9  
                  42.28     1:27.78 (45.50)     2:13.64 (45.86)     2:58.54 (44.90)
  2 Haworth, Joyce M          76 Walnut Creek Mas-38  4:10.40    3:58.65    7  
                  54.45     1:53.39 (58.94)   2:55.71 (1:02.32)   3:58.65 (1:02.94)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 7:32.58   5/16/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
         PMS: P 8:01.81  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  7:38.29    8:08.16    9  
                  44.70     1:32.19 (47.49)     2:20.92 (48.73)     3:10.47 (49.55)
        4:02.01 (51.54)     4:51.87 (49.86)     5:41.21 (49.34)     6:31.58 (50.37)
        7:20.70 (49.12)     8:08.16 (47.46)                                        
  2 Mc Cubbin, Miek           78 San Mateo Master-38  9:07.37    8:51.04    7  
                  45.58     1:36.42 (50.84)     2:29.75 (53.33)     3:23.90 (54.15)
        4:18.31 (54.41)     5:12.78 (54.47)     6:07.53 (54.75)     7:02.72 (55.19)
        7:58.08 (55.36)     8:51.04 (52.96)                                        
  3 Wivell, Toni M            77 Tuolumne County-38  13:50.00   12:01.07    6  
                1:02.98   2:17.17 (1:14.19)   3:30.00 (1:12.83)   4:44.66 (1:14.66)
      5:59.75 (1:15.09)   7:12.84 (1:13.09)   8:27.24 (1:14.40)   9:40.99 (1:13.75)
     10:53.58 (1:12.59)  12:01.07 (1:07.49)                                        
 
Women 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26:53.24   5/16/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                         
         PMS: P 27:33.86  12/31/1999 Margery Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38 25:58.76   28:19.95    9  
                  46.17     1:36.75 (50.58)     2:29.17 (52.42)     3:20.60 (51.43)
        4:12.25 (51.65)     5:04.70 (52.45)     5:57.86 (53.16)     6:50.05 (52.19)
        7:42.29 (52.24)     8:33.98 (51.69)     9:27.07 (53.09)    10:18.77 (51.70)
       11:10.27 (51.50)    12:02.13 (51.86)    12:53.99 (51.86)    13:45.89 (51.90)
       14:37.55 (51.66)    15:28.84 (51.29)    16:20.25 (51.41)    17:11.58 (51.33)
       18:03.24 (51.66)    18:55.00 (51.76)    19:46.69 (51.69)    20:38.29 (51.60)
       21:30.60 (52.31)    22:22.69 (52.09)    23:14.33 (51.64)    24:06.03 (51.70)
       24:57.63 (51.60)    25:48.80 (51.17)    26:40.24 (51.44)    27:30.79 (50.55)
       28:19.95 (49.16)
  2 Mc Cubbin, Miek           78 San Mateo Master-38 30:07.27   30:35.08    7  
                  47.76     1:39.24 (51.48)     2:32.91 (53.67)     3:27.10 (54.19)
        4:21.47 (54.37)     5:16.67 (55.20)     6:11.50 (54.83)     7:07.14 (55.64)
        8:02.11 (54.97)     8:57.73 (55.62)     9:52.92 (55.19)    10:48.48 (55.56)
       11:44.58 (56.10)    12:41.09 (56.51)    13:36.92 (55.83)    14:33.47 (56.55)
       15:30.14 (56.67)    16:26.10 (55.96)    17:21.62 (55.52)    18:18.07 (56.45)
       19:14.86 (56.79)    20:12.53 (57.67)    21:09.40 (56.87)    22:06.53 (57.13)
       23:04.57 (58.04)    24:00.09 (55.52)    24:57.35 (57.26)    25:54.70 (57.35)
       26:51.42 (56.72)    27:48.66 (57.24)    28:46.09 (57.43)    29:42.89 (56.80)
       30:35.08 (52.19)
  3 Kay, Ann                  79 Menlo Masters Ak-38 35:00.00   32:47.04    6  
                  54.18     1:51.89 (57.71)     2:50.09 (58.20)     3:49.98 (59.89)
        4:49.64 (59.66)   5:50.32 (1:00.68)     6:49.23 (58.91)     7:48.38 (59.15)
        8:48.31 (59.93)     9:47.35 (59.04)  10:48.01 (1:00.66)  11:48.15 (1:00.14)
     12:49.03 (1:00.88)  13:49.85 (1:00.82)    14:49.18 (59.33)  15:50.81 (1:01.63)
       16:50.40 (59.59)  17:50.41 (1:00.01)  18:51.18 (1:00.77)    19:51.08 (59.90)
     20:53.37 (1:02.29)    21:52.79 (59.42)  22:53.29 (1:00.50)  23:53.43 (1:00.14)
     24:53.88 (1:00.45)    25:53.36 (59.48)    26:53.19 (59.83)  27:54.28 (1:01.09)
       28:53.48 (59.20)    29:53.17 (59.69)    30:52.85 (59.68)    31:52.07 (59.22)
       32:47.04 (54.97)
  4 Durham, Patricia A        75 San Mateo Master-38 35:00.00   38:24.32    5  
                1:03.33   2:09.78 (1:06.45)   3:16.89 (1:07.11)   4:25.02 (1:08.13)
      5:32.79 (1:07.77)   6:41.56 (1:08.77)   7:49.96 (1:08.40)   8:58.64 (1:08.68)
     10:05.14 (1:06.50)  11:12.30 (1:07.16)  12:20.27 (1:07.97)  13:27.34 (1:07.07)
     14:35.47 (1:08.13)  15:44.12 (1:08.65)  16:52.03 (1:07.91)  17:59.74 (1:07.71)
     20:16.10 (2:16.36)  21:24.81 (1:08.71)  22:32.87 (1:08.06)  23:41.04 (1:08.17)
     24:49.09 (1:08.05)  25:57.05 (1:07.96)  27:05.12 (1:08.07)  28:13.20 (1:08.08)
     29:21.65 (1:08.45)  30:30.02 (1:08.37)  31:37.56 (1:07.54)  32:45.60 (1:08.04)
     33:53.78 (1:08.18)  35:01.24 (1:07.46)  36:09.90 (1:08.66)  38:24.32 (2:14.42)
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 41.40  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           78 San Mateo Master-38    57.27      47.68    9  
  2 Kay, Ann                  79 Menlo Masters Ak-38    48.00      48.22    7  
  3 Haworth, Joyce M          76 Walnut Creek Mas-38  1:02.68    1:00.16    6  
  4 Fasbender, Alice J        75 San Mateo Master-38  1:10.00    1:10.68    5  
  5 Wivell, Toni M            77 Tuolumne County-38   1:15.19    1:16.10    4  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:27.70   4/15/2011 NANCY BROWN                                
         PMS: P 1:30.69  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           78 San Mateo Master-38  2:07.37    1:45.12    9  
                  50.88     1:45.12 (54.24)                                        
  2 Morton, Judith L          75 Walnut Creek Mas-38  2:22.84    2:17.63    7  
                1:05.43   2:17.63 (1:12.20)                                        
  3 Wivell, Toni M            77 Tuolumne County-38   2:38.86    2:39.14    6  
                1:18.93   2:39.14 (1:20.21)                                        
  4 Fasbender, Alice J        75 San Mateo Master-38  2:35.00    2:39.60    5  
                1:15.83   2:39.60 (1:23.77)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:15.04   4/15/2011 NANCY BROWN                                
         PMS: P 3:20.52  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  79 Menlo Masters Ak-38  4:05.00    3:48.43    9  
                  55.20     1:53.93 (58.73)     2:53.25 (59.32)     3:48.43 (55.18)
  2 Morton, Judith L          75 Walnut Creek Mas-38  4:50.00    5:06.73    7  
  3 Wivell, Toni M            77 Tuolumne County-38   6:50.00    5:32.94    6  
                1:18.60   2:43.85 (1:25.25)   4:09.24 (1:25.39)   5:32.94 (1:23.70)
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
         PMS: P 45.62  12/31/2006 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          76 Walnut Creek Mas-38  1:00.60      58.52    9  
  2 Fasbender, Alice J        75 San Mateo Master-38  1:20.00    1:16.37    7  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:37.04  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          76 Walnut Creek Mas-38  2:04.35    2:10.02    9  
                1:02.89   2:10.02 (1:07.13)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:31.35   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 3:31.35  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          76 Walnut Creek Mas-38  4:33.53    4:29.61    9  
                1:04.28   2:12.36 (1:08.08)   3:22.86 (1:10.50)   4:29.61 (1:06.75)
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 44.32  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38    45.00      49.31    9  
  2 Morton, Judith L          75 Walnut Creek Mas-38  1:20.64    1:25.82    7  
 -- Wivell, Toni M            77 Tuolumne County-38   1:45.31         DQ  
 
Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:37.03    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:44.15  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judith L          75 Walnut Creek Mas-38  2:53.70    2:57.29    9  
                1:21.29   2:57.29 (1:36.00)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:41.89   4/30/2000 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS: P 3:57.27  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judith L          75 Walnut Creek Mas-38  6:14.62    6:13.77    9  
                1:20.16   2:55.31 (1:35.15)   4:39.08 (1:43.77)   6:13.77 (1:34.69)
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:18.40   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:36.77  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             75 Davis Aquatic Ma-38  3:50.00    3:46.10    9  
                  54.00   1:54.10 (1:00.10)   2:57.47 (1:03.37)     3:46.10 (48.63)
  2 Morton, Judith L          75 Walnut Creek Mas-38  5:54.81    5:45.54    7  
                1:24.50                             4:33.22 ( )   5:45.54 (1:12.32)
 
Women 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 7:03.61   4/10/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 7:24.42  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morton, Judith L          75 Walnut Creek Mas-38 12:00.34   11:53.48    9  
                1:24.01   4:12.63 (2:48.62)   5:28.72 (1:16.09)   7:25.44 (1:56.72)
      9:27.33 (2:01.89)                            10:39.58 ( )  11:53.48 (1:13.90)
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
         PMS: P 37.11  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       81 Rinconada Master-38    44.40      44.90    9  
  2 Bensu, Janet L            81 University of Sa-38    55.29      57.67    7  
  3 Allen, Mary A             81 University of Sa-38  1:08.31    1:13.92    6  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
         PMS: P 1:24.09  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       81 Rinconada Master-38  1:42.30    1:42.56    9  
                  47.43     1:42.56 (55.13)                                        
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:26.37   3/30/2008 JEAN TROY                                  
         PMS: P 8:33.61  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bensu, Janet L            81 University of Sa-38 11:22.60   11:22.73    9  
                1:00.75   2:08.54 (1:07.79)   3:16.77 (1:08.23)   4:25.17 (1:08.40)
      5:35.00 (1:09.83)   6:45.05 (1:10.05)   7:55.60 (1:10.55)   9:04.93 (1:09.33)
     10:14.94 (1:10.01)  11:22.73 (1:07.79)                                        
  2 Allen, Mary A             81 University of Sa-38 13:13.97   14:03.19    7  
                1:19.17   2:43.47 (1:24.30)   5:32.07 (2:48.60)                    
                                8:21.47 ( )   9:47.12 (1:25.65)                    
           12:37.51 ( )  14:03.19 (1:25.68)                                        
 
Women 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28:35.79   4/19/2009 BETTY LORENZI                             
         PMS: P 28:59.28  12/31/2003 Margery Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bensu, Janet L            81 University of Sa-38 40:39.67   38:47.10    9  
                  59.58   2:06.55 (1:06.97)   3:15.84 (1:09.29)   4:25.14 (1:09.30)
      5:35.85 (1:10.71)   6:46.55 (1:10.70)   7:57.14 (1:10.59)   9:07.62 (1:10.48)
     10:19.46 (1:11.84)  11:30.70 (1:11.24)  12:42.29 (1:11.59)  13:53.80 (1:11.51)
     15:05.12 (1:11.32)  16:16.24 (1:11.12)  17:28.58 (1:12.34)  18:38.75 (1:10.17)
     19:50.01 (1:11.26)  21:02.21 (1:12.20)  22:14.08 (1:11.87)  23:24.61 (1:10.53)
     24:36.37 (1:11.76)  25:49.21 (1:12.84)  27:00.64 (1:11.43)  28:12.71 (1:12.07)
     29:24.20 (1:11.49)  30:34.61 (1:10.41)  31:43.92 (1:09.31)  32:54.03 (1:10.11)
     34:04.31 (1:10.28)  35:15.03 (1:10.72)  36:25.59 (1:10.56)  37:37.42 (1:11.83)
     38:47.10 (1:09.68)
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
         PMS: P 45.16  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             83 Walnut Creek Mas-38    55.00      54.10    9  
  2 Callison, Barbara F       81 Rinconada Master-38    56.64    1:04.56    7  
  3 Bensu, Janet L            81 University of Sa-38  1:12.90    1:12.26    6  
  4 Allen, Mary A             81 University of Sa-38  1:27.51    1:28.67    5  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:32.37   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 1:42.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             83 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    2:04.58    9  
                1:00.97   2:04.58 (1:03.61)                                        
  2 Bensu, Janet L            81 University of Sa-38  2:38.00    2:34.32    7  
                1:12.81   2:34.32 (1:21.51)                                        
  3 Allen, Mary A             81 University of Sa-38  3:07.64    3:14.40    6  
                1:37.05   3:14.40 (1:37.35)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:26.72   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 3:54.08  12/31/1998 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bensu, Janet L            81 University of Sa-38  5:38.43    5:35.23    9  
                1:20.87   2:41.67 (1:20.80)   4:07.87 (1:26.20)   5:35.23 (1:27.36)
  2 Allen, Mary A             81 University of Sa-38  6:31.22    6:27.38    7  
                1:31.00   3:10.67 (1:39.67)   4:50.62 (1:39.95)   6:27.38 (1:36.76)
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 48.29   2/12/2011 ANN HIRSCH                                   
         PMS: P 48.29   2/12/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             83 Walnut Creek Mas-38    53.00      55.60    9  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:46.69   3/12/2011 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:46.69   3/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             83 Walnut Creek Mas-38  1:58.00    2:01.54    9  
                  58.17   2:01.54 (1:03.37)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:49.67   2/12/2011 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 3:49.67   2/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             83 Walnut Creek Mas-38  4:20.00    4:11.30    9  
                1:00.09   2:03.94 (1:03.85)   3:08.54 (1:04.60)   4:11.30 (1:02.76)
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                            
         PMS: P 55.10   4/10/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       81 Rinconada Master-38    53.40      56.43    9  
 
Women 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:54.16   4/22/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS: P 2:04.58   3/27/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       81 Rinconada Master-38  2:24.25    2:24.59    9  
                1:05.60   2:24.59 (1:18.99)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 4:05.12   4/24/2005 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS: P 4:40.17  12/31/1995 Jean Durston                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Callison, Barbara F       81 Rinconada Master-38  5:47.00         DQ  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:44.34   4/19/2009 NAN BOHL                                   
         PMS: P 1:46.52   3/27/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       81 Rinconada Master-38  1:59.96    1:54.75    9  
                  53.24   1:54.75 (1:01.51)                                        
  2 Hirsch, Ann M             83 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:59.46    7  
                  59.10   1:59.46 (1:00.36)                                        
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:53.17   2/12/2011 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 3:53.17   2/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             83 Walnut Creek Mas-38  4:22.00    4:20.67    9  
                1:07.15   2:15.21 (1:08.06)   3:24.31 (1:09.10)     4:20.67 (56.36)
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 41.21    3/9/2013 BETTY RUSS                                   
         PMS: P 42.36  12/31/2009 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      85 University of Sa-38  1:08.00    1:10.05    9  
  2 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:12.92    7  
 
Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:34.07   2/16/2014 JEAN TROY                                  
         PMS: P 1:35.48  12/31/2008 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:34.92    9  
               12:03.75         2:34.92 ( )                                        
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 46.77    2/9/2013 BETTY LORENZI                                
         PMS: P 52.22  12/31/2002 Marjorie Sharpe                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:12.46    9  
 
Women 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:40.00   2/10/2013 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 1:59.59  12/31/2003 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:44.85    9  
                1:19.73   2:44.85 (1:25.12)                                        
 
Women 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   58.30   2/16/2014 JEAN TROY                                  
         PMS: P 1:04.55  12/31/2002 Sally Joy                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:30.73    9  
 
Women 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:11.63   2/15/2014 JEAN TROY                                  
         PMS: P 2:25.54  12/31/2000 Jean Durston                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  3:09.00    3:11.69    9  
                1:34.04   3:11.69 (1:37.65)                                        
 
Women 85-89 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 4:40.55   6/29/2011 JOAN WAYNE                                 
         PMS: P 5:57.99  12/31/2009 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         86 Walnut Creek Mas-38  6:40.00    6:19.85    9  
                1:32.42   3:12.03 (1:39.61)   4:49.01 (1:36.98)   6:19.85 (1:30.84)
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.36   4/28/2012 JOSH SCHNEIDER                               
         PMS: P 20.35   1/24/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foresto, Joao M           24 University of Sa-38    21.90      23.07    9  
  2 Dillane, Jack W           19 University of Sa-38    23.86      23.74    7  
  3 Van Dorn, Jeff S          22 Club Hot Tub-38        26.00      24.62    6  
  4 Medeiros, Michael A       21 University of Sa-38    26.95      25.94    5  
  5 Koo, Anthony              23 Manatee Aquatic-38     35.00      32.01    4  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.59   12/1/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 43.77  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foresto, Joao M           24 University of Sa-38    48.50      50.09    9  
                  23.63       50.09 (26.46)                                        
  2 Dillane, Jack W           19 University of Sa-38    51.41      51.44    7  
                  24.58       51.44 (26.86)                                        
  3 Van Dorn, Jeff S          22 Club Hot Tub-38        59.00      55.41    6  
                  26.12       55.41 (29.29)                                        
  4 Medeiros, Michael A       21 University of Sa-38    56.75      57.01    5  
                  27.40       57.01 (29.61)                                        
  5 Koo, Anthony              23 Manatee Aquatic-38   1:07.16    1:03.16    4  
                  29.87     1:03.16 (33.29)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 1:35.02  12/31/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Wayland            21 University of Sa-38  1:50.20    1:53.07    9  
                  26.41       54.89 (28.48)     1:24.11 (29.22)     1:53.07 (28.96)
  2 Dillane, Jack W           19 University of Sa-38  2:01.28    2:00.01    7  
                  27.09       57.66 (30.57)     1:29.53 (31.87)     2:00.01 (30.48)
  3 MacNulty, Connor          24 Tri Valley Maste-38  2:10.00    2:02.55    6  
                  28.01       58.34 (30.33)     1:30.51 (32.17)     2:02.55 (32.04)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:24.81   1/24/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 4:24.81   1/24/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Wayland            21 University of Sa-38  4:55.00    5:04.90    9  
                  26.76       55.19 (28.43)     1:25.08 (29.89)     1:56.07 (30.99)
        2:27.10 (31.03)     2:58.64 (31.54)     3:30.18 (31.54)     4:01.82 (31.64)
        4:33.74 (31.92)     5:04.90 (31.16)                                        
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:48.70   3/27/2010 ANDREW MUELLER                            
         PMS: P 16:20.39  12/31/1996 Brad Winsor                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Wayland            21 University of Sa-38 15:45.94   17:35.03    9  
                  27.87       58.48 (30.61)     1:28.97 (30.49)     2:00.46 (31.49)
        2:31.10 (30.64)     3:02.19 (31.09)     3:33.72 (31.53)     4:05.51 (31.79)
        4:37.99 (32.48)     5:10.28 (32.29)     5:42.38 (32.10)     6:14.71 (32.33)
        6:46.90 (32.19)     7:19.37 (32.47)     7:51.94 (32.57)     8:24.20 (32.26)
        8:56.67 (32.47)     9:29.05 (32.38)    10:01.21 (32.16)    10:33.72 (32.51)
       11:05.69 (31.97)    11:38.22 (32.53)    12:10.89 (32.67)    12:42.85 (31.96)
       13:15.20 (32.35)    13:47.88 (32.68)    14:20.47 (32.59)    14:53.28 (32.81)
       15:26.08 (32.80)    15:58.84 (32.76)    16:31.52 (32.68)    17:03.59 (32.07)
       17:35.03 (31.44)
  2 Dillane, Jack W           19 University of Sa-38 21:41.80   21:15.18    7  
                  36.39     1:14.03 (37.64)     1:52.06 (38.03)     2:30.76 (38.70)
        3:09.67 (38.91)     3:46.71 (37.04)     4:25.73 (39.02)     5:04.47 (38.74)
        5:42.73 (38.26)     6:21.94 (39.21)     7:00.85 (38.91)     7:39.75 (38.90)
        8:20.12 (40.37)     9:00.57 (40.45)     9:40.16 (39.59)    10:19.14 (38.98)
       10:57.40 (38.26)    11:35.10 (37.70)    12:14.12 (39.02)    12:52.90 (38.78)
       13:31.11 (38.21)    14:09.70 (38.59)    14:48.36 (38.66)    15:26.82 (38.46)
       16:06.18 (39.36)    16:46.69 (40.51)    17:25.76 (39.07)    18:03.74 (37.98)
       18:41.97 (38.23)    19:20.45 (38.48)    19:58.97 (38.52)    20:37.71 (38.74)
       21:15.18 (37.47)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.33   5/10/2013 ANDREW ELLIOTT                               
         PMS: P 24.06  12/31/2009 Patrick Ota                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Wayland            21 University of Sa-38    27.86      28.09    9  
  2 Dillane, Jack W           19 University of Sa-38    28.69      28.66    7  
  3 Heinsma, Steven R         19 East Bay Bat Ray-38    30.25      29.67    6  
  4 MacNulty, Connor          24 Tri Valley Maste-38    33.00      30.07    5  
  5 Medeiros, Michael A       21 University of Sa-38    33.47      30.08    4  
  6 Koo, Anthony              23 Manatee Aquatic-38     38.00      34.88    3  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.36  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 50.72  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Medeiros, Michael A       21 University of Sa-38  1:06.30    1:08.47    9  
                  32.49     1:08.47 (35.98)                                        
  2 Koo, Anthony              23 Manatee Aquatic-38   1:20.00    1:16.35    7  
                  37.02     1:16.35 (39.33)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:44.18   5/11/2013 ANDREW ELLIOTT                             
         PMS: P 1:54.21  12/31/1996 Timothy O'Mara                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heinsma, Steven R         19 East Bay Bat Ray-38  2:25.00    2:27.66    9  
                  37.24     1:16.35 (39.11)     1:53.77 (37.42)     2:27.66 (33.89)
  2 Koo, Anthony              23 Manatee Aquatic-38   5:00.00    3:14.77    7  
                  43.77     1:32.20 (48.43)     2:23.78 (51.58)     3:14.77 (50.99)
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.45   4/27/2012 TIMOTHY PHILLIPS                             
         PMS: P 22.64  12/31/1995 Ed Riddle                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Dorn, Jeff S          22 Club Hot Tub-38        28.00      26.70    9  
  2 MacNulty, Connor          24 Tri Valley Maste-38    27.50      27.47    7  
  3 Medeiros, Michael A       21 University of Sa-38    30.90      30.89    6  
  4 Koo, Anthony              23 Manatee Aquatic-38     34.21      32.62    5  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 46.65  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 49.03  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heinsma, Steven R         19 East Bay Bat Ray-38  1:08.20    1:08.74    9  
                  31.78     1:08.74 (36.96)                                        
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNEIR                               
         PMS: P 51.56    5/9/2013 Alex D. Cushing                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillane, Jack W           19 University of Sa-38  1:01.13    1:00.71    9  
                  27.49     1:00.71 (33.22)                                        
  2 Van Dorn, Jeff S          22 Club Hot Tub-38      1:05.00    1:04.76    7  
                  28.20     1:04.76 (36.56)                                        
  3 Heinsma, Steven R         19 East Bay Bat Ray-38  1:05.50    1:04.91    6  
                  29.50     1:04.91 (35.41)                                        
  4 Medeiros, Michael A       21 University of Sa-38  1:08.00    1:05.84    5  
                  30.35     1:05.84 (35.49)                                        
  5 Koo, Anthony              23 Manatee Aquatic-38   1:20.00    1:13.08    4  
                  34.69     1:13.08 (38.39)                                        
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
         PMS: P 4:07.27  12/31/1988 Darren Phelan                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dillane, Jack W           19 University of Sa-38  5:45.72    5:39.94    9  
                  35.75     1:19.85 (44.10)     2:04.13 (44.28)     2:50.06 (45.93)
        3:37.67 (47.61)     4:24.02 (46.35)     5:02.33 (38.31)     5:39.94 (37.61)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67   2/13/2010 F BOUSQUET                                   
         PMS: P 20.80    5/9/2013 Christopher Talbott                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wang, Jackson Z           26 University of Sa-38    22.00      22.14    9  
  2 Vizcarra, Nathan          26 University of Sa-38    22.55      22.30    7  
  3 Sollom-Brotherton, Noel   26 San Ramon Valley-38    23.10      22.94    6  
  4 Lowdermilk, Casey         29 University of Sa-38    22.50      23.27    5  
  5 Zhang, Chi                25 San Francisco Ts-38    23.54      23.58    4  
  6 Eilath, Adam D            26 University of Sa-38    22.50      23.63    3  
  7 Fidel, Alexander D        26 University of Sa-38    23.00      23.84    2  
  8 Sophie, Raymond           27 Rocklin Aquatics-38    23.00      24.11    1  
  9 Nguyen, David M           28 Marcia's Enthusi-38    50.00      40.46  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.13   12/7/2013 DARIAN TOWNSEND                              
         PMS: P 42.58   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wang, Jackson Z           26 University of Sa-38    48.50      48.49    9  
                  23.44       48.49 (25.05)                                        
  2 Vizcarra, Nathan          26 University of Sa-38    49.23      48.81    7  
                  23.69       48.81 (25.12)                                        
  3 Sollom-Brotherton, Noel   26 San Ramon Valley-38    50.10      50.20    6  
                  23.83       50.20 (26.37)                                        
  4 Zhang, Chi                25 San Francisco Ts-38    55.00      51.38    5  
                  24.72       51.38 (26.66)                                        
  5 Boehringer, Karl G        28 University of Sa-38    51.55      51.46    4  
                  24.67       51.46 (26.79)                                        
  6 Fidel, Alexander D        26 University of Sa-38    50.00      53.34    3  
                  25.48       53.34 (27.86)                                        
  7 Docken, Steffen S         25 Davis Aquatic Ma-38    55.44      56.12    2  
                  26.66       56.12 (29.46)                                        
  8 Wright, Dirk W            26 Marcia's Enthusi-38    55.00    1:00.84    1  
                  26.99     1:00.84 (33.85)                                        
  9 Nguyen, David M           28 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:33.20  
                  41.65     1:33.20 (51.55)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:31.93   12/6/2013 DARIAN TOWNSEND                            
         PMS: P 1:33.86   4/18/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cirone, Nicholas A        25 Unattached PC-38     2:07.27    2:08.78    9  
                  28.11       59.56 (31.45)     1:33.27 (33.71)     2:08.78 (35.51)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 4:20.82   4/18/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanchez, Carlos F         27 San Mateo Master-38  5:00.00    5:01.38    9  
                  27.34       56.91 (29.57)     1:26.98 (30.07)     1:57.42 (30.44)
        2:28.05 (30.63)     2:58.82 (30.77)     3:29.97 (31.15)     4:00.76 (30.79)
        4:31.08 (30.32)     5:01.38 (30.30)                                        
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 15:51.43  12/31/1985 Paul Asmuth                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yntema, Douwe             25 The Olympic Club-38 18:00.00   17:58.94    9  
                  28.17       59.44 (31.27)     1:31.15 (31.71)     2:02.77 (31.62)
        2:34.63 (31.86)     3:06.73 (32.10)     3:38.59 (31.86)     4:10.66 (32.07)
        4:43.01 (32.35)     5:15.64 (32.63)     5:48.25 (32.61)     6:20.72 (32.47)
        6:53.37 (32.65)     7:25.80 (32.43)     7:58.68 (32.88)     8:31.53 (32.85)
        9:04.38 (32.85)     9:37.43 (33.05)    10:10.86 (33.43)    10:44.14 (33.28)
       11:17.48 (33.34)    11:50.86 (33.38)    12:24.32 (33.46)    12:57.88 (33.56)
       13:31.71 (33.83)    14:05.55 (33.84)    14:39.89 (34.34)    15:13.82 (33.93)
       15:47.60 (33.78)    16:20.97 (33.37)    16:53.68 (32.71)    17:26.66 (32.98)
       17:58.94 (32.28)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 23.09  12/31/2000 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swartz, Drew J            25 Unattached PC-38       27.40      26.98    9  
  2 Nguyen, David M           28 Marcia's Enthusi-38  1:00.00      54.09    7  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 49.17   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sollom-Brotherton, Noel   26 San Ramon Valley-38    56.95      56.29    9  
                  27.13       56.29 (29.16)                                        
  2 Dolar, Kevin I            26 University of Sa-38  1:03.00    1:05.94    7  
                  31.42     1:05.94 (34.52)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:46.57  11/18/2011 ADAM MANIA                                 
         PMS: P 1:51.35  12/31/2009 Josh Scott                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Docken, Steffen S         25 Davis Aquatic Ma-38  2:26.43    2:29.90    9  
                  34.35     1:11.98 (37.63)     1:51.33 (39.35)     2:29.90 (38.57)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 25.49  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehringer, Karl G        28 University of Sa-38    28.50      28.05    9  
  2 Dolar, Kevin I            26 University of Sa-38    28.50      28.52    7  
  3 Zhang, Chi                25 San Francisco Ts-38    30.00      30.37    6  
  4 Sophie, Raymond           27 Rocklin Aquatics-38    31.00      34.08    5  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 54.30  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boehringer, Karl G        28 University of Sa-38  1:03.44    1:02.62    9  
                  28.70     1:02.62 (33.92)                                        
  2 Dolar, Kevin I            26 University of Sa-38  1:04.00    1:05.68    7  
                  29.45     1:05.68 (36.23)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
         PMS: P 1:57.46  12/31/2007 Gary Marshall                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanchez, Carlos F         27 San Mateo Master-38  2:19.00    2:23.69    9  
                  32.51     1:09.07 (36.56)     1:46.43 (37.36)     2:23.69 (37.26)
  2 Dolar, Kevin I            26 University of Sa-38  2:24.00    2:27.42    7  
                  31.92     1:08.51 (36.59)     1:46.27 (37.76)     2:27.42 (41.15)
  3 Naylor, Jack B            28 Swymnut Masters-38   2:28.00    2:27.61    6  
                  34.22     1:12.49 (38.27)     1:50.40 (37.91)     2:27.61 (37.21)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.11  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
         PMS: P 22.34  12/31/2012 Brett Bannan	                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Chi                25 San Francisco Ts-38    26.44      25.61    9  
  2 Dolar, Kevin I            26 University of Sa-38    26.00      26.34    7  
  3 Docken, Steffen S         25 Davis Aquatic Ma-38    25.70      26.40    6  
  4 Sophie, Raymond           27 Rocklin Aquatics-38    25.99      26.55    5  
  5 Naylor, Jack B            28 Swymnut Masters-38     28.00      28.11    4  
  6 Smith, Geoffrey           27 University of Sa-38    35.00      32.68    3  
 -- Nguyen, David M           28 Marcia's Enthusi-38  1:30.00         DQ  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 45.32  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
         PMS: P 48.07   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Chi                25 San Francisco Ts-38    57.00      58.48    9  
                  26.55       58.48 (31.93)                                        
  2 Docken, Steffen S         25 Davis Aquatic Ma-38    58.31      59.78    7  
                  27.46       59.78 (32.32)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
         PMS: P 1:47.62  12/31/2007 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eilath, Adam D            26 University of Sa-38  2:05.00    2:09.23    9  
                  27.21       58.37 (31.16)     1:31.76 (33.39)     2:09.23 (37.47)
  2 Docken, Steffen S         25 Davis Aquatic Ma-38  2:18.21    2:24.91    7  
                  30.86     1:06.78 (35.92)     1:44.57 (37.79)     2:24.91 (40.34)
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 50.99  12/31/2012 John W Dorr		                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zhang, Chi                25 San Francisco Ts-38  1:00.00      58.39    9  
                  26.58       58.39 (31.81)                                        
  2 Swartz, Drew J            25 Unattached PC-38       59.62      58.72    7  
                  26.68       58.72 (32.04)                                        
  3 Dolar, Kevin I            26 University of Sa-38  1:01.00    1:00.06    6  
                  28.77     1:00.06 (31.29)                                        
  4 Sophie, Raymond           27 Rocklin Aquatics-38    59.99    1:00.75    5  
                  26.92     1:00.75 (33.83)                                        
  5 Naylor, Jack B            28 Swymnut Masters-38   1:02.96    1:04.12    4  
                  30.66     1:04.12 (33.46)                                        
  6 Smith, Geoffrey           27 University of Sa-38  1:30.00    1:15.20    3  
                  33.84     1:15.20 (41.36)                                        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:41.88   12/5/2013 DARIAN TOWNSEND                            
         PMS: P 1:49.11  12/31/2007 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eilath, Adam D            26 University of Sa-38  2:05.00    2:10.40    9  
                  27.19     1:01.45 (34.26)     1:41.66 (40.21)     2:10.40 (28.74)
  2 Zhang, Chi                25 San Francisco Ts-38  2:05.00    2:16.19    7  
                  27.12     1:02.14 (35.02)     1:42.40 (40.26)     2:16.19 (33.79)
  3 Dolar, Kevin I            26 University of Sa-38  2:20.00    2:21.91    6  
                  29.95     1:06.46 (36.51)     1:46.71 (40.25)     2:21.91 (35.20)
  4 Docken, Steffen S         25 Davis Aquatic Ma-38  2:22.86    2:31.11    5  
                  29.73     1:08.91 (39.18)     1:55.04 (46.13)     2:31.11 (36.07)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.65   1/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                            
         PMS: P 20.59  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Kenneth A       32 Tri Valley Maste-38    23.99      23.82    9  
  2 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38    24.00      23.90    7  
  3 Baeder, Larry D           32 San Ramon Valley-38    23.00      24.47    6  
  4 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38    25.30      24.90    5  
  5 Waterson, Kevin           34 Davis Aquatic Ma-38    33.00      28.13    4  
  6 LeCount, Brendon C        34 Rolling Hills Mu-38    30.12      28.82    3  
  7 Chase, Ryan               33 San Francisco Ts-38    31.22      30.96    2  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
         PMS: P 45.16  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38    49.75      50.32    9  
                  24.60       50.32 (25.72)                                        
  2 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38    54.00      52.39    7  
                  25.17       52.39 (27.22)                                        
  3 Baeder, Larry D           32 San Ramon Valley-38    50.96      53.12    6  
                  25.11       53.12 (28.01)                                        
  4 Roper, Matthew D          33 Davis Aquatic Ma-38    51.80      54.10    5  
                  25.66       54.10 (28.44)                                        
  5 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38    55.21      54.85    4  
                  26.00       54.85 (28.85)                                        
  6 Treacy, Jamie N           33 Temescal Aquatic-38    58.61      59.62    3  
                  28.95       59.62 (30.67)                                        
  7 Waterson, Kevin           34 Davis Aquatic Ma-38  1:06.53    1:04.57    2  
                  29.74     1:04.57 (34.83)                                        
  8 Chase, Ryan               33 San Francisco Ts-38  1:07.82    1:07.89    1  
                  32.37     1:07.89 (35.52)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
         PMS: P 1:39.59  12/31/1997 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38  1:56.50    1:52.88    9  
                  26.04       54.49 (28.45)     1:23.69 (29.20)     1:52.88 (29.19)
  2 Jansen, Derek E           30 University of Sa-38  2:02.56    2:00.90    7  
                  28.08       58.32 (30.24)     1:29.99 (31.67)     2:00.90 (30.91)
  3 Baeder, Larry D           32 San Ramon Valley-38  1:58.00    2:07.08    6  
                  26.59       55.52 (28.93)     1:28.30 (32.78)     2:07.08 (38.78)
  4 Gordon, Flash             34 University of Sa-38  2:15.20    2:10.77    5  
                  28.57     1:00.80 (32.23)     1:35.09 (34.29)     2:10.77 (35.68)
  5 Lemke, Zebron J           33 Alameda Aquatic-38   2:00.00    2:14.20    4  
                  28.66     1:01.53 (32.87)     1:38.28 (36.75)     2:14.20 (35.92)
  6 Schwessinger, Benjamin    31 Davis Aquatic Ma-38  2:19.00    2:19.12    3  
                  32.61     1:07.85 (35.24)     1:44.87 (37.02)     2:19.12 (34.25)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
         PMS: P 4:37.04  12/31/1997 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38  4:57.00    4:57.26    9  
                  27.27       56.78 (29.51)     1:25.70 (28.92)     1:55.56 (29.86)
        2:25.93 (30.37)     2:55.92 (29.99)     3:26.22 (30.30)     3:56.82 (30.60)
        4:27.38 (30.56)     4:57.26 (29.88)                                        
  2 Mikuni, Aaron J           33 Walnut Creek Mas-38  5:20.00    5:23.26    7  
                  29.73     1:01.45 (31.72)     1:33.36 (31.91)     2:05.43 (32.07)
        2:38.09 (32.66)     3:10.90 (32.81)     3:44.42 (33.52)     4:17.71 (33.29)
        4:50.98 (33.27)     5:23.26 (32.28)                                        
  3 Roper, Matthew D          33 Davis Aquatic Ma-38  5:06.70    5:24.58    6  
                  29.59     1:02.38 (32.79)     1:35.38 (33.00)     2:08.57 (33.19)
        2:41.53 (32.96)     3:13.86 (32.33)     3:46.47 (32.61)     4:19.17 (32.70)
        4:52.34 (33.17)     5:24.58 (32.24)                                        
  4 Lemke, Zebron J           33 Alameda Aquatic-38   5:30.00    5:31.84    5  
                  29.90     1:02.74 (32.84)     1:36.19 (33.45)     2:09.62 (33.43)
        2:43.76 (34.14)     3:17.21 (33.45)     3:51.13 (33.92)     4:25.02 (33.89)
        4:58.89 (33.87)     5:31.84 (32.95)                                        
  5 Petersen, Kenneth A       32 Tri Valley Maste-38  5:30.99    5:32.64    4  
                  29.36     1:02.02 (32.66)     1:35.45 (33.43)     2:09.11 (33.66)
        2:43.06 (33.95)     3:16.98 (33.92)     3:51.09 (34.11)     4:25.11 (34.02)
        4:59.26 (34.15)     5:32.64 (33.38)                                        
  6 Jansen, Derek E           30 University of Sa-38  5:30.90    5:43.46    3  
                  30.96     1:04.62 (33.66)     1:39.08 (34.46)     2:13.62 (34.54)
        2:48.87 (35.25)     3:24.27 (35.40)     4:00.06 (35.79)     4:34.29 (34.23)
        5:09.20 (34.91)     5:43.46 (34.26)                                        
  7 Treacy, Jamie N           33 Temescal Aquatic-38  5:40.12    6:00.20    2  
                  33.33     1:09.47 (36.14)     1:45.87 (36.40)     2:23.11 (37.24)
        2:59.72 (36.61)     3:36.37 (36.65)     4:13.02 (36.65)     4:49.58 (36.56)
        5:25.36 (35.78)     6:00.20 (34.84)                                        
  8 Chase, Ryan               33 San Francisco Ts-38  6:34.52    6:43.81    1  
                  34.13     1:12.14 (38.01)     1:51.90 (39.76)     2:33.18 (41.28)
        3:14.49 (41.31)     3:56.08 (41.59)     4:37.47 (41.39)     5:19.79 (42.32)
        6:02.67 (42.88)     6:43.81 (41.14)                                        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
         PMS: P 9:38.13  12/31/1991 Cameron Reid                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38 10:20.00   10:22.66    9  
                  29.52     1:01.62 (32.10)     1:33.35 (31.73)     2:05.48 (32.13)
        2:37.25 (31.77)     3:09.04 (31.79)     3:40.41 (31.37)     4:12.00 (31.59)
        4:43.70 (31.70)     5:15.42 (31.72)     5:46.63 (31.21)     6:17.96 (31.33)
        6:48.90 (30.94)     7:19.94 (31.04)     7:51.06 (31.12)     8:22.23 (31.17)
        8:52.74 (30.51)     9:23.21 (30.47)     9:53.47 (30.26)    10:22.66 (29.19)
  2 Roper, Matthew D          33 Davis Aquatic Ma-38 10:44.50   11:38.66    7  
                  29.93     1:03.45 (33.52)     1:37.24 (33.79)     2:11.89 (34.65)
        2:46.93 (35.04)     3:22.53 (35.60)     3:58.18 (35.65)     4:34.37 (36.19)
        5:11.24 (36.87)     5:47.30 (36.06)     6:22.94 (35.64)     6:58.16 (35.22)
        7:33.84 (35.68)     8:09.17 (35.33)     8:44.69 (35.52)     9:20.69 (36.00)
        9:56.20 (35.51)    10:31.09 (34.89)    11:05.98 (34.89)    11:38.66 (32.68)
  3 Schwessinger, Benjamin    31 Davis Aquatic Ma-38 13:00.00   13:25.97    6  
                  35.19     1:12.93 (37.74)     1:51.58 (38.65)     2:31.55 (39.97)
        3:11.73 (40.18)     3:52.57 (40.84)     4:33.70 (41.13)     5:14.83 (41.13)
      6:37.80 (1:22.97)     7:19.61 (41.81)     8:00.70 (41.09)     8:41.91 (41.21)
        9:23.29 (41.38)                            10:04.21 ( )    10:44.96 (40.75)
       11:25.51 (40.55)    12:06.53 (41.02)    12:46.89 (40.36)    13:25.97 (39.08)
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:01.91  12/31/1995 Dan Veatch                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ecklund, Tait C           32 Rose Bowl Master-33 46:00.00   18:50.74    9  
                  30.43     1:04.18 (33.75)     1:38.59 (34.41)     2:13.54 (34.95)
        2:47.49 (33.95)     3:21.65 (34.16)     3:56.05 (34.40)     4:30.54 (34.49)
        5:05.41 (34.87)     5:39.99 (34.58)     6:14.43 (34.44)     6:49.03 (34.60)
        7:23.81 (34.78)     7:58.65 (34.84)     8:33.39 (34.74)     9:08.32 (34.93)
        9:43.03 (34.71)    10:17.77 (34.74)    10:52.28 (34.51)    11:26.88 (34.60)
       12:01.63 (34.75)    12:36.39 (34.76)    13:10.79 (34.40)    13:45.38 (34.59)
       14:19.87 (34.49)    14:54.21 (34.34)    15:28.85 (34.64)    16:03.02 (34.17)
       16:37.34 (34.32)    17:11.27 (33.93)    17:44.98 (33.71)    18:18.33 (33.35)
       18:50.74 (32.41)
  2 Lemke, Zebron J           33 Alameda Aquatic-38  18:45.00   19:28.64    7  
                  30.71     1:04.43 (33.72)     1:39.12 (34.69)     2:14.24 (35.12)
        2:49.77 (35.53)     3:25.35 (35.58)     4:00.96 (35.61)     4:36.65 (35.69)
        5:12.00 (35.35)     5:47.49 (35.49)     6:23.64 (36.15)     6:59.20 (35.56)
        7:34.92 (35.72)     8:10.58 (35.66)     8:46.28 (35.70)     9:21.76 (35.48)
        9:57.30 (35.54)    10:32.94 (35.64)    11:08.85 (35.91)    11:44.65 (35.80)
       12:20.34 (35.69)    12:55.65 (35.31)    13:31.49 (35.84)    14:07.36 (35.87)
       14:43.28 (35.92)    15:18.85 (35.57)    15:54.24 (35.39)    16:30.05 (35.81)
       17:05.77 (35.72)    17:41.44 (35.67)    18:17.16 (35.72)    18:52.99 (35.83)
       19:28.64 (35.65)
  3 Gordon, Flash             34 University of Sa-38 21:53.00   21:44.01    6  
                  30.03     1:03.78 (33.75)     1:40.07 (36.29)     2:18.12 (38.05)
        2:57.03 (38.91)     3:36.14 (39.11)     4:16.14 (40.00)     4:56.23 (40.09)
        5:35.72 (39.49)     6:15.74 (40.02)     6:56.16 (40.42)     7:36.99 (40.83)
        8:17.78 (40.79)     8:58.45 (40.67)     9:38.78 (40.33)    10:19.48 (40.70)
       11:00.42 (40.94)    11:41.03 (40.61)    12:21.36 (40.33)    13:01.42 (40.06)
       13:41.74 (40.32)    14:22.14 (40.40)    15:01.92 (39.78)    15:42.23 (40.31)
       16:23.13 (40.90)    17:03.78 (40.65)    17:44.10 (40.32)    18:24.37 (40.27)
       19:04.41 (40.04)    19:45.16 (40.75)    20:25.99 (40.83)    21:06.13 (40.14)
       21:44.01 (37.88)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.64   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 23.42  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38    27.50      26.83    9  
  2 Roper, Matthew D          33 Davis Aquatic Ma-38    27.75      27.94    7  
  3 Waterson, Kevin           34 Davis Aquatic Ma-38    42.50      41.95    6  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.93   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 50.74  12/31/2001 Lance Bohlamn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          33 Davis Aquatic Ma-38    57.99      58.84    9  
                  28.37       58.84 (30.47)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:47.33   1/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                          
         PMS: P 1:48.04  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Keith               30 Sonoma Aquatic C-38  2:08.55    2:01.54    9  
                  29.34       59.85 (30.51)     1:30.86 (31.01)     2:01.54 (30.68)
  2 Roper, Matthew D          33 Davis Aquatic Ma-38  2:09.86    2:08.30    7  
                  30.08     1:03.16 (33.08)     1:36.11 (32.95)     2:08.30 (32.19)
  3 Petersen, Kenneth A       32 Tri Valley Maste-38  2:18.99    2:22.61    6  
                  34.40     1:10.77 (36.37)     1:47.66 (36.89)     2:22.61 (34.95)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.84   4/30/2011 ED MOSES                                     
         PMS: P 25.88  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mikuni, Russell S         32 Walnut Creek Mas-38    30.00      29.62    9  
  2 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38    30.50      30.81    7  
  3 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38    34.95      34.66    6  
  4 Chase, Ryan               33 San Francisco Ts-38    38.82      38.43    5  
  5 LeCount, Brendon C        34 Rolling Hills Mu-38    40.54      40.28    4  
  6 Waterson, Kevin           34 Davis Aquatic Ma-38    42.59      40.84    3  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
         PMS: P 56.58  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Ben C             33 San Luis Obispo-33   1:04.56    1:03.06    9  
                  29.42     1:03.06 (33.64)                                        
  2 Mikuni, Russell S         32 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:05.53    7  
                  30.18     1:05.53 (35.35)                                        
  3 Chase, Ryan               33 San Francisco Ts-38  1:23.00    1:23.43    6  
                  39.51     1:23.43 (43.92)                                        
  4 LeCount, Brendon C        34 Rolling Hills Mu-38  1:30.70    1:28.21    5  
                  41.70     1:28.21 (46.51)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:56.02    5/1/2011 ED MOSES                                   
         PMS: P 2:00.64  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Ben C             33 San Luis Obispo-33   2:20.27    2:20.12    9  
                  31.28     1:07.04 (35.76)     1:43.24 (36.20)     2:20.12 (36.88)
  2 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38  2:24.00    2:24.95    7  
                  33.12     1:11.10 (37.98)     1:47.89 (36.79)     2:24.95 (37.06)
  3 Mikuni, Russell S         32 Walnut Creek Mas-38  2:25.00    2:25.97    6  
                  32.12     1:08.98 (36.86)     1:46.75 (37.77)     2:25.97 (39.22)
  4 Foley, Eamon J            33 Unattached PC-38     2:45.45    2:32.32    5  
                  35.40     1:13.76 (38.36)     1:52.66 (38.90)     2:32.32 (39.66)
  5 Baeder, Larry D           32 San Ramon Valley-38  2:50.00    2:40.06    4  
                  34.96     1:14.77 (39.81)     1:56.41 (41.64)     2:40.06 (43.65)
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 22.66  12/31/1989 Robert Placak                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38    26.00      25.63    9  
  2 Palmer, Ben C             33 San Luis Obispo-33     25.99      25.82    7  
  3 Mikuni, Russell S         32 Walnut Creek Mas-38    26.00      26.67    6  
  4 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38    27.82      27.25    5  
  5 Lim, Hubert               33 University of Sa-38    33.00      31.22    4  
  6 Waterson, Kevin           34 Davis Aquatic Ma-38    33.33      33.22    3  
  7 Han, John C               31 Marcia's Enthusi-38    45.00      33.95    2  
  8 Shook, Alic G             32 Marcia's Enthusi-38    41.70      38.68    1  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 49.52    5/1/2011 Adam Conway                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38    58.00      55.44    9  
                  25.99       55.44 (29.45)                                        
  2 Ryan, Keith               30 Sonoma Aquatic C-38    56.56      55.52    7  
                  26.27       55.52 (29.25)                                        
  3 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38    56.90      55.81    6  
                  25.74       55.81 (30.07)                                        
  4 Mikuni, Aaron J           33 Walnut Creek Mas-38    55.00      56.98    5  
                  26.49       56.98 (30.49)                                        
  5 Berry, Brian J            34 Marcia's Enthusi-38  1:03.72    1:01.46    4  
                  28.71     1:01.46 (32.75)                                        
  6 Jansen, Derek E           30 University of Sa-38  1:01.61    1:01.79    3  
                  28.82     1:01.79 (32.97)                                        
  7 Baeder, Larry D           32 San Ramon Valley-38  1:00.24    1:03.02    2  
                  29.13     1:03.02 (33.89)                                        
  8 Treacy, Jamie N           33 Temescal Aquatic-38  1:01.97    1:03.40    1  
                  29.64     1:03.40 (33.76)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
         PMS: P 1:49.92  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mikuni, Aaron J           33 Walnut Creek Mas-38  2:02.00    2:04.60    9  
                  27.99       59.40 (31.41)     1:31.51 (32.11)     2:04.60 (33.09)
  2 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38  2:08.00    2:08.38    7  
                  27.25       58.01 (30.76)     1:30.89 (32.88)     2:08.38 (37.49)
  3 Treacy, Jamie N           33 Temescal Aquatic-38  2:15.00    2:28.83    6  
                  33.20     1:10.19 (36.99)     1:49.96 (39.77)     2:28.83 (38.87)
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 49.81   4/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                            
         PMS: P 49.75  12/31/2012 Jeff Natalizio	                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38    58.00      57.08    9  
                  26.36       57.08 (30.72)                                        
  2 Palmer, Ben C             33 San Luis Obispo-33     58.42      57.70    7  
                  27.03       57.70 (30.67)                                        
  3 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38    57.50      57.87    6  
                  28.02       57.87 (29.85)                                        
  4 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38  1:03.00    1:00.04    5  
                  27.83     1:00.04 (32.21)                                        
  5 Petersen, Kenneth A       32 Tri Valley Maste-38  1:03.99    1:01.08    4  
                  28.95     1:01.08 (32.13)                                        
  6 Baeder, Larry D           32 San Ramon Valley-38    58.90    1:03.02    3  
                  29.54     1:03.02 (33.48)                                        
  7 Jansen, Derek E           30 University of Sa-38  1:04.91    1:05.68    2  
                  30.99     1:05.68 (34.69)                                        
  8 Treacy, Jamie N           33 Temescal Aquatic-38  1:10.00    1:10.17    1  
                  32.13     1:10.17 (38.04)                                        
  9 Lim, Hubert               33 University of Sa-38  1:15.00    1:12.29  
                  34.54     1:12.29 (37.75)                                        
 10 Waterson, Kevin           34 Davis Aquatic Ma-38  1:30.00    1:19.46  
                  36.76     1:19.46 (42.70)                                        
 11 Shook, Alic G             32 Marcia's Enthusi-38  1:30.38    1:29.62  
                  40.27     1:29.62 (49.35)                                        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 1:48.48  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Ben C             33 San Luis Obispo-33   2:08.92    2:04.61    9  
                  27.60     1:00.86 (33.26)     1:36.01 (35.15)     2:04.61 (28.60)
  2 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38  2:08.00    2:04.91    7  
                  27.66       59.18 (31.52)     1:35.00 (35.82)     2:04.91 (29.91)
  3 Nonaka, Andy J            34 Walnut Creek Mas-38  2:06.00    2:05.71    6  
                  28.07     1:01.07 (33.00)     1:37.31 (36.24)     2:05.71 (28.40)
  4 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38  2:15.00    2:08.93    5  
                  26.63       59.66 (33.03)     1:37.94 (38.28)     2:08.93 (30.99)
  5 Petersen, Kenneth A       32 Tri Valley Maste-38  2:15.99    2:12.44    4  
                  28.35     1:03.37 (35.02)     1:41.99 (38.62)     2:12.44 (30.45)
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 3:54.11  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryan, Keith               30 Sonoma Aquatic C-38  4:33.50    4:13.87    9  
                  27.01       57.47 (30.46)     1:29.17 (31.70)     2:00.59 (31.42)
        2:37.69 (37.10)     3:14.79 (37.10)     3:45.04 (30.25)     4:13.87 (28.83)
  2 Ignatov, Alex             32 Fog City Masters-38  4:35.00    4:22.44    7  
                  26.75       57.20 (30.45)     1:30.96 (33.76)     2:04.30 (33.34)
        2:42.13 (37.83)     3:20.27 (38.14)     3:51.87 (31.60)     4:22.44 (30.57)
  3 Murphey, Ray W            34 Tri Valley Maste-38  4:55.00    4:39.73    6  
                  28.07     1:00.83 (32.76)     1:38.16 (37.33)     2:14.97 (36.81)
        2:54.52 (39.55)     3:34.61 (40.09)     4:07.11 (32.50)     4:39.73 (32.62)
  4 Ecklund, Tait C           32 Rose Bowl Master-33  4:34.49    4:41.76    5  
                  29.94     1:04.08 (34.14)     1:42.19 (38.11)     2:19.02 (36.83)
        2:58.11 (39.09)     3:37.73 (39.62)     4:10.45 (32.72)     4:41.76 (31.31)
  5 Roper, Matthew D          33 Davis Aquatic Ma-38  4:40.95    4:52.97    4  
                  28.28     1:01.94 (33.66)     1:38.67 (36.73)     2:15.03 (36.36)
        2:58.54 (43.51)     3:43.86 (45.32)     4:18.48 (34.62)     4:52.97 (34.49)
  6 Lemke, Zebron J           33 Alameda Aquatic-38   5:00.00    5:00.33    3  
                  31.93     1:09.30 (37.37)     1:48.60 (39.30)     2:27.42 (38.82)
        3:12.63 (45.21)     3:56.67 (44.04)     4:29.83 (33.16)     5:00.33 (30.50)
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            35 Tri Valley Maste-38    22.58      22.66    9  
  2 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38    23.48      23.04    7  
  3 Donlon, Kevin H           35 University of Sa-38    25.50      24.97    6  
  4 Bentley, Orin W           36 Temescal Aquatic-38    25.00      25.21    5  
  5 Davidson, Jeremy S        39 San Francisco Ts-38    26.88      27.19    4  
  6 Decker, Matthew           37 University of Sa-38    32.00      27.50    3  
  7 Slakey, Andrew            38 Marcia's Enthusi-38    25.00      28.79    2  
  8 Hallenbeck, Tim J         36 Burlingame Aquat-38    30.70      30.50    1  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38       NT      22.96  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
         PMS: P 46.06  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            35 Tri Valley Maste-38    49.10      49.44    9  
                  23.79       49.44 (25.65)                                        
  2 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38    51.30      51.11    7  
                  24.25       51.11 (26.86)                                        
  3 Nisenbaum, Adam           36 Temescal Aquatic-38    50.72      51.91    6  
                  24.91       51.91 (27.00)                                        
  4 Freeman, Yusef E          35 Marcia's Enthusi-38    52.75      52.49    5  
                  24.93       52.49 (27.56)                                        
  5 Bentley, Orin W           36 Temescal Aquatic-38    55.69      54.53    4  
                  26.50       54.53 (28.03)                                        
  6 Donlon, Kevin H           35 University of Sa-38    58.00      55.91    3  
                  26.83       55.91 (29.08)                                        
  7 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38    56.90      57.19    2  
                  26.75       57.19 (30.44)                                        
  8 Davidson, Jeremy S        39 San Francisco Ts-38  1:00.78    1:00.70    1  
                  28.96     1:00.70 (31.74)                                        
  9 Kading, Matthew           38 Tri Valley Maste-38    59.80    1:01.34  
                  29.05     1:01.34 (32.29)                                        
 10 Decker, Matthew           37 University of Sa-38  1:05.00    1:01.48  
                  29.25     1:01.48 (32.23)                                        
 11 Mustiazza, Oleg           35 San Mateo Master-38  1:03.53    1:04.10  
                  30.11     1:04.10 (33.99)                                        
 12 Slakey, Andrew            38 Marcia's Enthusi-38  1:11.00    1:06.39  
                  31.92     1:06.39 (34.47)                                        
 13 Hallenbeck, Tim J         36 Burlingame Aquat-38  1:10.75    1:08.13  
                  33.58     1:08.13 (34.55)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
         PMS: P 1:41.20  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38  1:56.00    1:52.13    9  
                  25.16       53.65 (28.49)     1:22.98 (29.33)     1:52.13 (29.15)
  2 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38  1:54.97    1:52.86    7  
                  25.11       53.24 (28.13)     1:22.32 (29.08)     1:52.86 (30.54)
  3 Freeman, Yusef E          35 Marcia's Enthusi-38  1:57.22    1:57.56    6  
                  26.71       56.24 (29.53)     1:26.71 (30.47)     1:57.56 (30.85)
  4 Donlon, Kevin H           35 University of Sa-38  2:06.00    2:04.96    5  
                  28.09     1:00.36 (32.27)     1:32.68 (32.32)     2:04.96 (32.28)
  5 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  2:09.30    2:08.24    4  
                  28.84     1:01.02 (32.18)     1:35.01 (33.99)     2:08.24 (33.23)
  6 Decker, Matthew           37 University of Sa-38  2:30.00    2:23.63    3  
                  32.64     1:08.79 (36.15)     1:47.36 (38.57)     2:23.63 (36.27)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 4:36.80  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craighead, Jason B        37 Tri Valley Maste-38  5:20.83    5:26.94    9  
                  29.66     1:02.35 (32.69)     1:35.75 (33.40)     2:09.34 (33.59)
        2:42.68 (33.34)     3:16.04 (33.36)     3:49.08 (33.04)     4:21.84 (32.76)
        4:54.38 (32.54)     5:26.94 (32.56)                                        
  2 Donlon, Kevin H           35 University of Sa-38  5:45.00    5:36.18    7  
                  30.39     1:03.54 (33.15)     1:37.44 (33.90)     2:12.00 (34.56)
        2:46.38 (34.38)     3:21.21 (34.83)     3:55.66 (34.45)     4:30.34 (34.68)
        5:04.96 (34.62)     5:36.18 (31.22)                                        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
         PMS: P 9:41.12  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bentley, Orin W           36 Temescal Aquatic-38 12:22.22   11:45.69    9  
                  32.10     1:08.13 (36.03)     1:43.83 (35.70)     2:20.49 (36.66)
        2:56.97 (36.48)     3:33.39 (36.42)     4:09.61 (36.22)     4:45.54 (35.93)
        5:21.30 (35.76)     5:57.04 (35.74)     6:32.38 (35.34)     7:07.84 (35.46)
        7:42.94 (35.10)     8:17.67 (34.73)     8:52.63 (34.96)     9:27.74 (35.11)
       10:02.92 (35.18)    10:37.82 (34.90)    11:12.80 (34.98)    11:45.69 (32.89)
  2 Donlon, Kevin H           35 University of Sa-38 12:00.00   11:45.87    7  
                  31.21     1:06.35 (35.14)     1:41.76 (35.41)     2:17.22 (35.46)
        2:52.70 (35.48)     3:28.58 (35.88)     4:04.52 (35.94)     4:40.46 (35.94)
        5:15.86 (35.40)     5:51.26 (35.40)     6:26.75 (35.49)     7:02.41 (35.66)
        7:38.41 (36.00)     8:14.44 (36.03)     8:50.07 (35.63)     9:25.25 (35.18)
       10:00.84 (35.59)    10:37.02 (36.18)    11:12.46 (35.44)    11:45.87 (33.41)
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:34.36  12/31/1991 Tim Harvey                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Donlon, Kevin H           35 University of Sa-38 20:30.00   20:27.36    9  
                  33.53     1:09.67 (36.14)     1:46.66 (36.99)     2:24.06 (37.40)
        3:02.00 (37.94)     3:39.49 (37.49)     4:17.12 (37.63)     4:53.78 (36.66)
        5:31.43 (37.65)     6:08.32 (36.89)     6:45.94 (37.62)     7:23.86 (37.92)
        8:02.17 (38.31)     8:40.06 (37.89)     9:18.07 (38.01)     9:55.80 (37.73)
       10:32.90 (37.10)    11:10.43 (37.53)    11:47.79 (37.36)    12:25.55 (37.76)
       13:03.25 (37.70)    13:40.28 (37.03)    14:17.75 (37.47)    14:57.06 (39.31)
       15:34.51 (37.45)    16:12.23 (37.72)    16:49.36 (37.13)    17:26.83 (37.47)
       18:03.54 (36.71)    18:39.99 (36.45)    19:16.83 (36.84)    19:52.94 (36.11)
       20:27.36 (34.42)
  2 Lambert, Chris            36 University of Sa-38 26:00.00   23:59.58    7  
                  35.09     1:13.51 (38.42)     1:53.38 (39.87)     2:34.79 (41.41)
        3:18.00 (43.21)     4:01.11 (43.11)     4:44.56 (43.45)     5:27.70 (43.14)
        6:11.00 (43.30)     6:54.74 (43.74)     7:37.80 (43.06)     8:21.30 (43.50)
        9:04.72 (43.42)     9:48.59 (43.87)    10:32.18 (43.59)    11:15.54 (43.36)
       11:58.99 (43.45)    12:42.65 (43.66)    13:26.52 (43.87)    14:10.22 (43.70)
       14:54.58 (44.36)    15:39.21 (44.63)    16:25.14 (45.93)    17:10.32 (45.18)
       17:57.32 (47.00)    18:42.51 (45.19)    19:29.10 (46.59)    20:14.02 (44.92)
       20:59.59 (45.57)    21:45.86 (46.27)    22:31.17 (45.31)    23:16.54 (45.37)
       23:59.58 (43.04)
  3 Rojas, Luis R             36 Marcia's Enthusi-38 27:33.00   26:15.46    6  
                  36.49     1:20.01 (43.52)     2:06.62 (46.61)     2:53.82 (47.20)
        3:41.66 (47.84)     4:31.96 (50.30)     5:20.22 (48.26)     6:08.78 (48.56)
        6:58.31 (49.53)     7:47.09 (48.78)     8:37.44 (50.35)     9:27.09 (49.65)
       10:15.73 (48.64)    11:05.89 (50.16)    11:54.95 (49.06)    12:44.19 (49.24)
       13:31.97 (47.78)    14:20.09 (48.12)    15:07.55 (47.46)    15:55.29 (47.74)
       16:43.48 (48.19)    17:31.85 (48.37)    18:20.78 (48.93)    19:11.24 (50.46)
       19:59.62 (48.38)    20:48.12 (48.50)    21:36.86 (48.74)    22:24.93 (48.07)
       23:11.76 (46.83)    23:58.92 (47.16)    24:47.01 (48.09)    25:34.58 (47.57)
       26:15.46 (40.88)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 24.38  12/31/2007 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Marco A            37 Cal Aquatic Mast-38    26.31      26.60    9  
  2 Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38    26.56      27.07    7  
  3 Conway, Adam M            35 Tri Valley Maste-38    26.23      27.28    6  
  4 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38    27.48      27.86    5  
  5 Freeman, Yusef E          35 Marcia's Enthusi-38    27.98      28.65    4  
  6 Craighead, Jason B        37 Tri Valley Maste-38    28.71      28.70    3  
  7 Davidson, Jeremy S        39 San Francisco Ts-38    34.94      33.59    2  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 24.38  12/31/2007 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38       NT      27.41  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.81  12/31/2002 John Keppeler                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davidson, Jeremy S        39 San Francisco Ts-38  1:14.69    1:13.32    9  
                  36.47     1:13.32 (36.85)                                        
  2 Decker, Matthew           37 University of Sa-38  1:20.00    1:21.34    7  
                  39.53     1:21.34 (41.81)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
         PMS: P 1:55.17  12/31/2001 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Craighead, Jason B        37 Tri Valley Maste-38  2:13.94    2:16.58    9  
                  32.34     1:06.46 (34.12)     1:41.81 (35.35)     2:16.58 (34.77)
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.99  12/31/2000 Brian Scottoline                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Christian S    35 Walnut Creek Mas-38    28.87      28.06    9  
  2 Bogdan, Sander B          35 Tri Valley Maste-38    31.00      30.39    7  
  3 Decker, Matthew           37 University of Sa-38    40.00      37.30    6  
  4 Mustiazza, Oleg           35 San Mateo Master-38    38.35      38.91    5  
  5 Hallenbeck, Tim J         36 Burlingame Aquat-38    39.47      39.48    4  
 -- Menna, Greg               36 Davis Aquatic Ma-38    31.00         DQ  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.12   4/29/2011 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 58.76  12/31/2007 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Christian S    35 Walnut Creek Mas-38  1:02.17    1:01.35    9  
                  28.46     1:01.35 (32.89)                                        
  2 Bogdan, Sander B          35 Tri Valley Maste-38  1:08.00    1:06.41    7  
                  30.90     1:06.41 (35.51)                                        
  3 Hallenbeck, Tim J         36 Burlingame Aquat-38  1:24.60    1:21.31    6  
                  38.62     1:21.31 (42.69)                                        
  4 Decker, Matthew           37 University of Sa-38  1:20.00    1:23.91    5  
                  39.16     1:23.91 (44.75)                                        
  5 Kellenback, Michael       38 Temescal Aquatic-38  1:27.00    1:24.74    4  
                  40.13     1:24.74 (44.61)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:07.10  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rasmussen, Christian S    35 Walnut Creek Mas-38  2:17.13    2:15.53    9  
                  29.79     1:03.99 (34.20)     1:39.19 (35.20)     2:15.53 (36.34)
  2 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  2:34.00    2:33.57    7  
                  34.47     1:13.43 (38.96)     1:53.30 (39.87)     2:33.57 (40.27)
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 23.37  12/31/2007 Dikan Rendic                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            35 Tri Valley Maste-38    23.58      23.89    9  
  2 Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38    25.50      24.60    7  
  3 Menna, Greg               36 Davis Aquatic Ma-38    24.10      24.66    6  
  4 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38    25.30      25.08    5  
  5 Lopez, Marco A            37 Cal Aquatic Mast-38    25.13      25.16    4  
  6 Nisenbaum, Adam           36 Temescal Aquatic-38    25.50      25.49    3  
  7 Freeman, Yusef E          35 Marcia's Enthusi-38    25.88      25.92    2  
  8 Mack, Chris               38 Walnut Creek Mas-38    26.50      26.12    1  
  9 Matsumura, Naoki          37 Santa Clara Swim-38    26.71      26.93  
 10 Bentley, Orin W           36 Temescal Aquatic-38    27.98      27.71  
 11 Kading, Matthew           38 Tri Valley Maste-38    30.20      29.97  
 12 Davidson, Jeremy S        39 San Francisco Ts-38    32.63      32.87  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.35   1/15/2012 IGOR MARCHENKO                               
         PMS: P 51.60  12/31/1994 Robert Placak                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            35 Tri Valley Maste-38    52.72      52.55    9  
                  24.31       52.55 (28.24)                                        
  2 Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38    56.50      54.16    7  
                  25.29       54.16 (28.87)                                        
  3 Menna, Greg               36 Davis Aquatic Ma-38    55.50      55.82    6  
                  25.62       55.82 (30.20)                                        
  4 Mack, Chris               38 Walnut Creek Mas-38    57.00      56.97    5  
                  26.17       56.97 (30.80)                                        
  5 Lopez, Marco A            37 Cal Aquatic Mast-38    56.69      57.06    4  
                  26.50       57.06 (30.56)                                        
  6 Freeman, Yusef E          35 Marcia's Enthusi-38    57.43      57.49    3  
                  26.77       57.49 (30.72)                                        
  7 Matsumura, Naoki          37 Santa Clara Swim-38  1:00.55    1:01.06    2  
                  28.29     1:01.06 (32.77)                                        
  8 Bentley, Orin W           36 Temescal Aquatic-38  1:04.23    1:01.29    1  
                  28.55     1:01.29 (32.74)                                        
  9 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  1:04.30    1:02.56  
                  28.89     1:02.56 (33.67)                                        
 10 Kading, Matthew           38 Tri Valley Maste-38  1:08.56    1:08.61  
                  31.76     1:08.61 (36.85)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
         PMS: P 1:56.86  12/31/2001 Terry Debiase                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            35 Tri Valley Maste-38  2:03.87    2:14.98    9  
                  27.67     1:01.13 (33.46)     1:36.84 (35.71)     2:14.98 (38.14)
  2 Bentley, Orin W           36 Temescal Aquatic-38  2:35.77    2:21.16    7  
                  30.78     1:07.38 (36.60)     1:44.68 (37.30)     2:21.16 (36.48)
  3 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  2:28.00    2:28.43    6  
                  31.95     1:09.28 (37.33)     1:48.24 (38.96)     2:28.43 (40.19)
  4 Bucy, John S              35 University of Sa-38  3:10.00    3:09.87    5  
                  43.01     1:33.10 (50.09)     2:22.71 (49.61)     3:09.87 (47.16)
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.78  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            35 Tri Valley Maste-38    55.47      56.97    9  
                  26.54       56.97 (30.43)                                        
  2 Zador, Erik               35 Modesto Area Aqu-38    59.00      57.31    7  
                  25.88       57.31 (31.43)                                        
  3 Flakoll, Jonathan D       39 Walnut Creek Mas-38  1:00.17      57.78    6  
                  26.81       57.78 (30.97)                                        
  4 Lopez, Marco A            37 Cal Aquatic Mast-38    57.72      58.63    5  
                  25.92       58.63 (32.71)                                        
  5 Menna, Greg               36 Davis Aquatic Ma-38    58.00      59.43    4  
                  28.58       59.43 (30.85)                                        
  6 Mack, Chris               38 Walnut Creek Mas-38  1:03.50    1:01.70    3  
                  28.80     1:01.70 (32.90)                                        
  7 Freeman, Yusef E          35 Marcia's Enthusi-38  1:01.38    1:02.05    2  
                  28.29     1:02.05 (33.76)                                        
  8 Bentley, Orin W           36 Temescal Aquatic-38  1:05.88    1:04.46    1  
                  29.94     1:04.46 (34.52)                                        
  9 Kading, Matthew           38 Tri Valley Maste-38  1:12.42    1:11.43  
                  32.97     1:11.43 (38.46)                                        
 10 Davidson, Jeremy S        39 San Francisco Ts-38  1:12.39    1:12.30  
                  33.33     1:12.30 (38.97)                                        
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.74  12/22/2002 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 1:56.47  12/31/1999 Cameron Reid                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freeman, Yusef E          35 Marcia's Enthusi-38  2:17.24    2:15.42    9  
                  28.20     1:03.42 (35.22)     1:44.83 (41.41)     2:15.42 (30.59)
  2 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  2:23.80    2:19.23    7  
                  29.38     1:06.31 (36.93)     1:46.59 (40.28)     2:19.23 (32.64)
  3 Bucy, John S              35 University of Sa-38  3:00.00    2:52.90    6  
                  38.17     1:22.86 (44.69)     2:14.17 (51.31)     2:52.90 (38.73)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 4:04.90  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daene, Markus             35 Tri Valley Maste-38  5:03.72    5:01.90    9  
                  30.90     1:07.16 (36.26)     1:47.45 (40.29)     2:26.73 (39.28)
        3:08.91 (42.18)     3:50.52 (41.61)     4:26.92 (36.40)     5:01.90 (34.98)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 21.78  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38    24.50      23.10    9  
  2 Barber, David A           43 Marcia's Enthusi-38    24.10      24.07    7  
  3 Erickson, Douglas B       42 Rolling Hills Mu-38    24.35      24.18    6  
  4 Bitting, Douglas C        42 Tri Valley Maste-38    25.00      25.91    5  
  5 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38  1:34.00      30.24    4  
  6 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38     35.61      30.34    3  
  7 Turner, Jefferson R       44 Swymnut Masters-38     33.23      30.69    2  
  8 Rafter, Kevin M           40 University of Sa-38    50.00      35.13    1  
  9 Koubek, Jeffrey M         43 Marcia's Enthusi-38    36.78      37.26  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 47.36  12/31/2002 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          40 University of Sa-38    50.43      50.04    9  
                  24.20       50.04 (25.84)                                        
  2 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38    55.00      51.11    7  
                  24.53       51.11 (26.58)                                        
  3 Selinger, Ili R           40 Walnut Creek Mas-38    51.30      51.41    6  
                  24.85       51.41 (26.56)                                        
  4 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38    53.48      52.96    5  
                  25.67       52.96 (27.29)                                        
  5 Turk, John P              42 Menlo Masters Ak-38    52.60      55.42    4  
                  25.86       55.42 (29.56)                                        
  6 Bitting, Douglas C        42 Tri Valley Maste-38    56.00      57.51    3  
                  27.75       57.51 (29.76)                                        
  7 Kent, Derek C             40 San Ramon Valley-38  1:01.00      59.74    2  
                  29.28       59.74 (30.46)                                        
  8 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38  1:30.00    1:11.30    1  
                  32.37     1:11.30 (38.93)                                        
  9 Turner, Jefferson R       44 Swymnut Masters-38   1:16.00    1:11.81  
                  34.89     1:11.81 (36.92)                                        
 10 Rafter, Kevin M           40 University of Sa-38  1:50.00    1:18.18  
                  36.73     1:18.18 (41.45)                                        
 11 Koubek, Jeffrey M         43 Marcia's Enthusi-38  1:23.55    1:23.89  
                  37.39     1:23.89 (46.50)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:44.90  12/31/2003 David Boatwright                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           40 Walnut Creek Mas-38  1:52.35    1:51.85    9  
                  26.29       54.52 (28.23)     1:23.13 (28.61)     1:51.85 (28.72)
  2 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38  2:10.00    1:58.15    7  
                  28.03       58.00 (29.97)     1:28.40 (30.40)     1:58.15 (29.75)
  3 Hoftyzer, Ernie           44 Davis Aquatic Ma-38  1:56.99    1:59.86    6  
                  27.92       58.51 (30.59)     1:29.56 (31.05)     1:59.86 (30.30)
  4 Bitting, Douglas C        42 Tri Valley Maste-38  2:08.99    2:11.56    5  
                  29.53     1:02.47 (32.94)     1:36.43 (33.96)     2:11.56 (35.13)
  5 Hertzer, Keith            40 Marcia's Enthusi-38  2:20.00    2:18.26    4  
                  31.88     1:05.99 (34.11)     1:41.63 (35.64)     2:18.26 (36.63)
  6 Hiraoka, Michael          40 Tri Valley Maste-38  2:20.64    2:19.27    3  
                  31.47     1:05.98 (34.51)     1:42.69 (36.71)     2:19.27 (36.58)
  7 Parthasarathy, Amulya     40 Tri Valley Maste-38  2:45.00    2:49.21    2  
                  38.94     1:21.12 (42.18)     2:04.57 (43.45)     2:49.21 (44.64)
  8 Mai, Ping                 44 University of Sa-38  4:00.00    3:06.62    1  
                  42.05     1:28.73 (46.68)     2:18.51 (49.78)     3:06.62 (48.11)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:39.86    5/8/2010 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 4:39.86  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          40 University of Sa-38  5:09.44    5:05.49    9  
                  27.02       55.94 (28.92)     1:25.30 (29.36)     1:55.62 (30.32)
        2:26.40 (30.78)     2:57.82 (31.42)     3:29.74 (31.92)     4:02.31 (32.57)
        4:34.95 (32.64)     5:05.49 (30.54)                                        
  2 Selinger, Ili R           40 Walnut Creek Mas-38  5:05.00    5:06.05    7  
                  27.65       57.03 (29.38)     1:26.67 (29.64)     1:56.80 (30.13)
        2:27.55 (30.75)     2:58.80 (31.25)     3:30.54 (31.74)     4:02.41 (31.87)
        4:34.44 (32.03)     5:06.05 (31.61)                                        
  3 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38  5:18.13    5:14.50    6  
                  29.40     1:00.96 (31.56)     1:32.56 (31.60)     2:04.22 (31.66)
        2:35.94 (31.72)     3:07.73 (31.79)     3:39.78 (32.05)     4:11.64 (31.86)
        4:43.43 (31.79)     5:14.50 (31.07)                                        
  4 Hoftyzer, Ernie           44 Davis Aquatic Ma-38  5:21.10    5:24.04    5  
                  30.04     1:02.68 (32.64)     1:35.71 (33.03)     2:09.03 (33.32)
        2:42.21 (33.18)     3:15.24 (33.03)     3:48.21 (32.97)     4:20.98 (32.77)
        4:53.24 (32.26)     5:24.04 (30.80)                                        
  5 Jeffery, Kevin L          42 Unattached PC-38     5:40.72    5:32.22    4  
                  30.06     1:02.33 (32.27)     1:35.25 (32.92)     2:09.16 (33.91)
        2:42.72 (33.56)     3:16.58 (33.86)     3:50.08 (33.50)     4:24.22 (34.14)
        4:58.31 (34.09)     5:32.22 (33.91)                                        
  6 Burks, Robert M           43 Sierra Nevada Ma-38  5:40.00    5:33.69    3  
                  29.70     1:01.93 (32.23)     1:35.21 (33.28)     2:08.54 (33.33)
        2:42.70 (34.16)     3:17.03 (34.33)     3:51.24 (34.21)     4:25.30 (34.06)
        5:00.17 (34.87)     5:33.69 (33.52)                                        
  7 Reed, Mitchell W          44 Oakwood Athletic-38  5:40.13    5:33.91    2  
                  31.30     1:04.66 (33.36)     1:38.78 (34.12)     2:13.07 (34.29)
        2:47.21 (34.14)     3:21.13 (33.92)     3:54.86 (33.73)     4:28.77 (33.91)
        5:02.35 (33.58)     5:33.91 (31.56)                                        
  8 Abersold, Glenn           41 Tri Valley Maste-38  6:00.00    5:56.59    1  
                  30.89     1:05.20 (34.31)     1:40.27 (35.07)     2:15.85 (35.58)
        2:51.69 (35.84)     3:27.67 (35.98)     4:05.43 (37.76)     4:44.75 (39.32)
        5:22.12 (37.37)     5:56.59 (34.47)                                        
  9 Jegers, Daniel R          44 Marcia's Enthusi-38  5:40.00    5:59.06  
                  31.42     1:05.52 (34.10)     1:40.70 (35.18)     2:16.75 (36.05)
        2:53.17 (36.42)     3:30.35 (37.18)     4:07.71 (37.36)     4:46.01 (38.30)
        5:23.36 (37.35)     5:59.06 (35.70)                                        
 10 Hertzer, Keith            40 Marcia's Enthusi-38  6:19.00    6:28.49  
                  33.61     1:09.98 (36.37)     1:47.78 (37.80)     2:27.10 (39.32)
        3:06.18 (39.08)     3:46.13 (39.95)     4:26.98 (40.85)     5:07.81 (40.83)
        5:48.45 (40.64)     6:28.49 (40.04)                                        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 9:32.66  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38 11:00.52   10:55.05    9  
                  29.85     1:02.20 (32.35)     1:34.48 (32.28)     2:06.57 (32.09)
        2:38.87 (32.30)     3:11.37 (32.50)     3:44.13 (32.76)     4:17.01 (32.88)
        4:50.12 (33.11)     5:23.11 (32.99)     5:56.40 (33.29)     6:29.78 (33.38)
        7:03.04 (33.26)     7:36.06 (33.02)     8:09.65 (33.59)     8:42.92 (33.27)
        9:16.27 (33.35)     9:49.54 (33.27)    10:22.59 (33.05)    10:55.05 (32.46)
  2 Hoftyzer, Ernie           44 Davis Aquatic Ma-38 11:14.22   11:13.45    7  
                  30.66     1:04.07 (33.41)     1:37.80 (33.73)     2:11.80 (34.00)
        2:45.78 (33.98)     3:19.71 (33.93)     3:53.38 (33.67)     4:27.17 (33.79)
        5:00.98 (33.81)     5:34.82 (33.84)     6:08.67 (33.85)     6:42.60 (33.93)
        7:16.69 (34.09)     7:50.98 (34.29)     8:24.95 (33.97)     8:59.14 (34.19)
        9:33.18 (34.04)    10:07.30 (34.12)    10:40.67 (33.37)    11:13.45 (32.78)
  3 Jegers, Daniel R          44 Marcia's Enthusi-38 13:06.45   13:09.21    6  
                  33.61     1:09.85 (36.24)     1:47.67 (37.82)     2:26.33 (38.66)
        3:05.17 (38.84)     3:44.01 (38.84)     4:22.61 (38.60)     5:01.34 (38.73)
        5:40.77 (39.43)     6:20.52 (39.75)     6:59.94 (39.42)     7:39.48 (39.54)
        8:19.51 (40.03)     8:59.44 (39.93)     9:39.12 (39.68)    10:18.65 (39.53)
       10:58.37 (39.72)    11:38.34 (39.97)    12:16.86 (38.52)    13:09.21 (52.35)
  4 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38  15:49.54   15:09.54    5  
                  35.59     1:16.93 (41.34)     2:00.36 (43.43)     2:44.63 (44.27)
        3:29.60 (44.97)     4:15.09 (45.49)     5:01.77 (46.68)     5:48.24 (46.47)
        6:34.67 (46.43)     7:22.08 (47.41)     8:08.59 (46.51)     8:55.57 (46.98)
        9:42.61 (47.04)    10:29.31 (46.70)    11:16.45 (47.14)    12:03.82 (47.37)
       12:51.09 (47.27)    13:38.28 (47.19)    14:25.02 (46.74)    15:09.54 (44.52)
  5 Brunner, Thomas A         41 Tri Valley Maste-38 14:20.00   15:18.31    4  
                  37.57     1:20.76 (43.19)     2:05.12 (44.36)     2:51.34 (46.22)
        3:38.53 (47.19)     4:24.72 (46.19)     5:11.57 (46.85)     5:58.08 (46.51)
        6:44.76 (46.68)     7:33.12 (48.36)     8:19.69 (46.57)     9:06.27 (46.58)
        9:53.12 (46.85)    10:39.68 (46.56)    11:28.31 (48.63)    12:14.96 (46.65)
       13:02.15 (47.19)    13:48.69 (46.54)    14:34.57 (45.88)    15:18.31 (43.74)
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.52    5/9/2010 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 15:51.52  12/31/2010 Alex Kostich                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burks, Robert M           43 Sierra Nevada Ma-38 19:30.00   19:24.70    9  
                  30.48     1:03.33 (32.85)     1:37.93 (34.60)     2:12.94 (35.01)
        2:48.20 (35.26)     3:23.49 (35.29)     3:58.40 (34.91)     4:33.41 (35.01)
        5:08.87 (35.46)     5:44.19 (35.32)     6:19.92 (35.73)     6:55.75 (35.83)
        7:30.58 (34.83)     8:06.02 (35.44)     8:42.01 (35.99)     9:17.70 (35.69)
        9:52.75 (35.05)    10:28.53 (35.78)    11:04.54 (36.01)    11:40.20 (35.66)
       12:15.68 (35.48)    12:51.07 (35.39)    13:26.97 (35.90)    14:02.56 (35.59)
       14:38.03 (35.47)    15:13.81 (35.78)    15:50.08 (36.27)    16:26.39 (36.31)
       17:03.04 (36.65)    17:40.52 (37.48)    18:16.40 (35.88)    18:50.99 (34.59)
       19:24.70 (33.71)
  2 Hoftyzer, Ernie           44 Davis Aquatic Ma-38 18:50.10   19:24.91    7  
                  30.48     1:04.26 (33.78)     1:38.65 (34.39)     2:13.42 (34.77)
        2:48.12 (34.70)     3:22.57 (34.45)     3:57.30 (34.73)     4:31.65 (34.35)
        5:06.57 (34.92)     5:41.30 (34.73)     6:16.65 (35.35)     6:51.58 (34.93)
        7:26.95 (35.37)     8:02.65 (35.70)     8:38.34 (35.69)     9:14.41 (36.07)
        9:50.72 (36.31)    10:27.07 (36.35)    11:03.57 (36.50)    11:39.85 (36.28)
       12:16.18 (36.33)    12:52.99 (36.81)    13:29.33 (36.34)    14:06.10 (36.77)
       14:42.55 (36.45)    15:19.07 (36.52)    15:55.77 (36.70)    16:32.61 (36.84)
       17:08.66 (36.05)    17:44.20 (35.54)    18:19.08 (34.88)    18:53.46 (34.38)
       19:24.91 (31.45)
  3 Abersold, Glenn           41 Tri Valley Maste-38 21:00.00   20:37.26    6  
                  32.16     1:07.66 (35.50)     1:43.69 (36.03)     2:20.70 (37.01)
        2:57.67 (36.97)     3:34.62 (36.95)     4:11.70 (37.08)     4:48.59 (36.89)
        5:25.58 (36.99)     6:02.67 (37.09)     6:39.66 (36.99)     7:17.51 (37.85)
        7:55.59 (38.08)     8:33.61 (38.02)     9:11.33 (37.72)     9:49.13 (37.80)
       10:26.73 (37.60)    11:05.23 (38.50)    11:43.52 (38.29)    12:22.04 (38.52)
       13:00.29 (38.25)    13:38.54 (38.25)    14:16.74 (38.20)    14:54.84 (38.10)
       15:33.68 (38.84)    16:12.82 (39.14)    16:51.62 (38.80)    17:30.47 (38.85)
       18:09.06 (38.59)    18:47.14 (38.08)    19:25.27 (38.13)    20:02.81 (37.54)
       20:37.26 (34.45)
  4 Jegers, Daniel R          44 Marcia's Enthusi-38 22:04.54   21:22.99    5  
                  33.46     1:11.48 (38.02)     1:48.36 (36.88)     2:25.69 (37.33)
        3:03.63 (37.94)     3:41.41 (37.78)     4:19.40 (37.99)     4:57.39 (37.99)
        5:35.68 (38.29)     6:13.80 (38.12)     6:52.37 (38.57)     7:32.06 (39.69)
        8:11.26 (39.20)     8:50.66 (39.40)     9:30.16 (39.50)    10:09.90 (39.74)
       10:49.62 (39.72)    11:29.42 (39.80)    12:09.01 (39.59)    12:48.57 (39.56)
       13:28.39 (39.82)    14:08.36 (39.97)    14:48.53 (40.17)    15:29.15 (40.62)
       16:09.13 (39.98)    16:48.98 (39.85)    17:28.56 (39.58)    18:08.50 (39.94)
       18:48.45 (39.95)    19:28.79 (40.34)    20:08.41 (39.62)    20:46.85 (38.44)
       21:22.99 (36.14)
  5 Koubek, Jeffrey M         43 Marcia's Enthusi-38 33:00.00   31:39.20    4  
                  41.27     1:30.44 (49.17)     2:23.79 (53.35)     3:20.23 (56.44)
        4:17.50 (57.27)     5:14.18 (56.68)     6:11.26 (57.08)     7:08.57 (57.31)
        8:06.05 (57.48)     9:04.03 (57.98)    10:00.99 (56.96)    11:00.41 (59.42)
       11:58.67 (58.26)    12:56.28 (57.61)    13:53.69 (57.41)    14:51.78 (58.09)
       15:49.16 (57.38)    16:47.98 (58.82)    17:47.09 (59.11)    18:46.06 (58.97)
       19:44.01 (57.95)    20:43.63 (59.62)    21:43.14 (59.51)    22:41.92 (58.78)
     23:41.99 (1:00.07)    24:41.08 (59.09)    25:41.07 (59.99)  26:41.65 (1:00.58)
     27:41.98 (1:00.33)    28:41.67 (59.69)    29:41.43 (59.76)  30:41.87 (1:00.44)
       31:39.20 (57.33)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.93  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hale, William C           43 El Cerrito Aquat-38    27.30      27.76    9  
  2 White, Tobin F            42 Davis Aquatic Ma-38    28.65      28.91    7  
  3 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38    30.50      29.86    6  
  4 Reed, Mitchell W          44 Oakwood Athletic-38    32.83      31.99    5  
  5 Bitting, Douglas C        42 Tri Valley Maste-38    31.00      33.55    4  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 51.87  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 White, Tobin F            42 Davis Aquatic Ma-38  1:01.79    1:02.85    9  
                  29.75     1:02.85 (33.10)                                        
  2 Muir, Scott               40 Sierra Nevada Ma-38  1:06.30    1:04.68    7  
                  31.92     1:04.68 (32.76)                                        
  3 Bitting, Douglas C        42 Tri Valley Maste-38  1:07.00    1:12.81    6  
                  35.55     1:12.81 (37.26)                                        
  4 Hiraoka, Michael          40 Tri Valley Maste-38  1:19.46    1:14.98    5  
                  36.69     1:14.98 (38.29)                                        
  5 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38   1:27.15    1:21.82    4  
                  39.28     1:21.82 (42.54)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:52.32  12/31/2009 Rick Gould                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hale, William C           43 El Cerrito Aquat-38  2:09.00    2:10.31    9  
                  31.24     1:04.43 (33.19)     1:37.42 (32.99)     2:10.31 (32.89)
  2 Muir, Scott               40 Sierra Nevada Ma-38  2:21.18    2:20.58    7  
                  33.76     1:09.01 (35.25)     1:44.90 (35.89)     2:20.58 (35.68)
  3 Hoftyzer, Ernie           44 Davis Aquatic Ma-38  2:18.10    2:23.16    6  
                  34.81     1:10.66 (35.85)     1:47.49 (36.83)     2:23.16 (35.67)
  4 White, Tobin F            42 Davis Aquatic Ma-38  2:16.83    2:26.11    5  
                  32.86     1:08.81 (35.95)     1:47.76 (38.95)     2:26.11 (38.35)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.69   4/27/2012 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.67  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Erickson, Douglas B       42 Rolling Hills Mu-38    30.90      29.77    9  
  2 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38    32.00      31.45    7  
  3 Roberts, David            42 Santa Cruz Maste-38    30.50      31.66    6  
  4 Barber, David A           43 Marcia's Enthusi-38    33.50      32.48    5  
  5 Muir, Scott               40 Sierra Nevada Ma-38    34.33      32.84    4  
  6 Kent, Derek C             40 San Ramon Valley-38    34.00      33.74    3  
  7 Turk, John P              42 Menlo Masters Ak-38    33.60      33.79    2  
  8 Mc Bride, Patrick F       44 University of Sa-38    33.90      34.40    1  
  9 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38     36.34      38.44  
 10 Rafter, Kevin M           40 University of Sa-38  1:10.00      44.68  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.79   4/28/2012 STEVE WEST                                   
         PMS: P 57.23  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roberts, David            42 Santa Cruz Maste-38  1:09.00    1:08.46    9  
                  31.86     1:08.46 (36.60)                                        
  2 Sway, David A             40 University of Sa-38  1:10.99    1:13.38    7  
                  35.21     1:13.38 (38.17)                                        
  3 Mc Bride, Patrick F       44 University of Sa-38  1:12.50    1:14.71    6  
                  34.84     1:14.71 (39.87)                                        
  4 Perutz, Mark A            43 University of Sa-38  1:19.00    1:18.02    5  
                  37.10     1:18.02 (40.92)                                        
  5 Stock, Kyle K             40 Tuolumne County-38   1:24.34    1:22.73    4  
                  38.77     1:22.73 (43.96)                                        
  6 Brunner, Thomas A         41 Tri Valley Maste-38  1:20.00    1:23.89    3  
                  39.44     1:23.89 (44.45)                                        
  7 Rafter, Kevin M           40 University of Sa-38  2:30.00    1:41.97    2  
                  47.10     1:41.97 (54.87)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.78   4/29/2012 STEVE WEST                                 
         PMS: P 2:03.31  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Bride, Patrick F       44 University of Sa-38  2:34.00    2:40.38    9  
                  35.89     1:15.98 (40.09)     1:57.69 (41.71)     2:40.38 (42.69)
  2 Hertzer, Keith            40 Marcia's Enthusi-38  2:59.30    3:09.19    7  
                  43.72     1:30.89 (47.17)     2:18.48 (47.59)     3:09.19 (50.71)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.69  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           40 Walnut Creek Mas-38    26.00      26.29    9  
  2 Barber, David A           43 Marcia's Enthusi-38    27.50      26.31    7  
  3 Hale, William C           43 El Cerrito Aquat-38    26.47      26.38    6  
  4 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38    28.00      26.59    5  
  5 Jegers, Daniel R          44 Marcia's Enthusi-38    26.69      27.03    4  
  6 Adji, Tirto               41 Santa Clara Swim-38    26.91      27.14    3  
  7 Erickson, Douglas B       42 Rolling Hills Mu-38    28.20      28.36    2  
  8 Bitting, Douglas C        42 Tri Valley Maste-38    28.00      30.22    1  
  9 Yglesias, Willie J        43 Unattached PC-38       29.68      30.31  
 10 Hertzer, Keith            40 Marcia's Enthusi-38    32.50      31.64  
 11 Turner, Jefferson R       44 Swymnut Masters-38     35.10      36.61  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.73  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hale, William C           43 El Cerrito Aquat-38    57.95      58.49    9  
                  26.85       58.49 (31.64)                                        
  2 Adji, Tirto               41 Santa Clara Swim-38    59.77      59.13    7  
                  27.94       59.13 (31.19)                                        
  3 Hoftyzer, Ernie           44 Davis Aquatic Ma-38  1:02.22    1:02.86    6  
                  29.92     1:02.86 (32.94)                                        
  4 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38  1:02.94    1:03.15    5  
                  29.14     1:03.15 (34.01)                                        
  5 Jegers, Daniel R          44 Marcia's Enthusi-38  1:02.80    1:03.51    4  
                  28.97     1:03.51 (34.54)                                        
  6 Burks, Robert M           43 Sierra Nevada Ma-38  1:02.00    1:03.85    3  
                  29.73     1:03.85 (34.12)                                        
  7 Mc Bride, Patrick F       44 University of Sa-38  1:06.90    1:08.19    2  
                  30.71     1:08.19 (37.48)                                        
  8 Hiraoka, Michael          40 Tri Valley Maste-38  1:10.54    1:10.14    1  
                  32.97     1:10.14 (37.17)                                        
  9 Yglesias, Willie J        43 Unattached PC-38     1:15.83    1:11.99  
                  32.72     1:11.99 (39.27)                                        
 10 Bitting, Douglas C        42 Tri Valley Maste-38  1:10.00    1:12.76  
                  30.45     1:12.76 (42.31)                                        
 11 Turner, Jefferson R       44 Swymnut Masters-38   1:30.00    1:26.48  
                  39.18     1:26.48 (47.30)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 1:56.79  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burks, Robert M           43 Sierra Nevada Ma-38  2:20.00    2:20.51    8  
                  30.70     1:05.51 (34.81)     1:41.51 (36.00)     2:20.51 (39.00)
  1 Hoftyzer, Ernie           44 Davis Aquatic Ma-38  2:18.10    2:20.51    8  
                  30.99     1:06.54 (35.55)     1:43.21 (36.67)     2:20.51 (37.30)
  3 Sway, David A             40 University of Sa-38  2:07.99    2:22.32    6  
                  33.13     1:08.92 (35.79)     1:45.86 (36.94)     2:22.32 (36.46)
  4 Jegers, Daniel R          44 Marcia's Enthusi-38  2:45.11    2:32.54    5  
                  33.28     1:12.15 (38.87)     1:52.21 (40.06)     2:32.54 (40.33)
  5 Mc Bride, Patrick F       44 University of Sa-38  2:32.34    2:32.77    4  
                  33.38     1:11.89 (38.51)     1:51.61 (39.72)     2:32.77 (41.16)
  6 Turk, John P              42 Menlo Masters Ak-38  2:20.60    2:40.79    3  
                  34.33     1:14.35 (40.02)     1:56.92 (42.57)     2:40.79 (43.87)
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.58  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          40 University of Sa-38    57.98      58.69    9  
                  26.94       58.69 (31.75)                                        
  2 Selinger, Ili R           40 Walnut Creek Mas-38    59.99      59.82    7  
                  27.57       59.82 (32.25)                                        
  3 Parker, Aron              43 Marcia's Enthusi-38  1:05.00    1:00.59    6  
                  28.60     1:00.59 (31.99)                                        
  4 Erickson, Douglas B       42 Rolling Hills Mu-38  1:04.36    1:05.39    5  
                  31.29     1:05.39 (34.10)                                        
  5 Reed, Mitchell W          44 Oakwood Athletic-38  1:08.80    1:05.55    4  
                  30.56     1:05.55 (34.99)                                        
  6 Mc Bride, Patrick F       44 University of Sa-38  1:07.18    1:08.96    3  
                  33.36     1:08.96 (35.60)                                        
  7 Yglesias, Willie J        43 Unattached PC-38     1:11.63    1:10.92    2  
                  32.47     1:10.92 (38.45)                                        
  8 Hiraoka, Michael          40 Tri Valley Maste-38  1:12.40    1:12.17    1  
                  33.58     1:12.17 (38.59)                                        
  9 Hertzer, Keith            40 Marcia's Enthusi-38  1:13.00    1:12.69  
                  35.75     1:12.69 (36.94)                                        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:53.59  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Niemi, Matthew G          40 University of Sa-38  2:05.55    2:07.39    9  
                  27.02     1:00.09 (33.07)     1:38.33 (38.24)     2:07.39 (29.06)
  2 Selinger, Ili R           40 Walnut Creek Mas-38  2:08.00    2:08.42    7  
                  27.13       59.94 (32.81)     1:38.91 (38.97)     2:08.42 (29.51)
  3 Fahlen, Mark T            42 Modesto Area Aqu-38  2:18.16    2:15.01    6  
                  29.01     1:05.76 (36.75)     1:44.96 (39.20)     2:15.01 (30.05)
  4 Muir, Scott               40 Sierra Nevada Ma-38  2:21.18    2:17.27    5  
                  30.00     1:05.27 (35.27)     1:43.70 (38.43)     2:17.27 (33.57)
  5 Hiraoka, Michael          40 Tri Valley Maste-38  2:32.00    2:44.58    4  
                  34.23     1:15.32 (41.09)     2:05.73 (50.41)     2:44.58 (38.85)
  6 Rafter, Kevin M           40 University of Sa-38  4:30.00    3:26.75    3  
                  46.54     1:40.76 (54.22)     2:37.24 (56.48)     3:26.75 (49.51)
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 4:01.87  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           40 Walnut Creek Mas-38  4:35.00    4:33.59    9  
                  29.25     1:01.52 (32.27)     1:37.61 (36.09)     2:13.07 (35.46)
        2:52.88 (39.81)     3:32.43 (39.55)     4:03.35 (30.92)     4:33.59 (30.24)
  2 Muir, Scott               40 Sierra Nevada Ma-38  5:02.58    5:00.13    7  
                  30.74     1:07.10 (36.36)     1:46.07 (38.97)     2:24.75 (38.68)
        3:06.60 (41.85)     3:48.21 (41.61)     4:25.04 (36.83)     5:00.13 (35.09)
  3 Mc Bride, Patrick F       44 University of Sa-38  5:23.44    5:08.54    6  
                  31.73     1:08.16 (36.43)     1:50.74 (42.58)     2:33.01 (42.27)
        3:14.18 (41.17)     3:56.04 (41.86)     4:32.86 (36.82)     5:08.54 (35.68)
  4 Burks, Robert M           43 Sierra Nevada Ma-38  5:15.00    5:11.79    5  
                  30.56     1:07.04 (36.48)     1:47.73 (40.69)     2:28.11 (40.38)
        3:15.79 (47.68)     4:03.13 (47.34)     4:38.22 (35.09)     5:11.79 (33.57)
  5 Jegers, Daniel R          44 Marcia's Enthusi-38  5:17.64    5:28.50    4  
                  33.85     1:12.55 (38.70)     1:57.26 (44.71)     2:41.29 (44.03)
        3:30.79 (49.50)     4:18.38 (47.59)     4:54.39 (36.01)     5:28.50 (34.11)
  6 Mai, Ping                 44 University of Sa-38  8:00.00    7:28.68    3  
                  46.50     1:39.92 (53.42)   2:46.82 (1:06.90)   3:51.72 (1:04.90)
      4:53.06 (1:01.34)     5:51.96 (58.90)     6:41.80 (49.84)     7:28.68 (46.88)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volzing, Mace P           49 Wildcat Alumni M-38    23.95      23.96    9  
  2 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached PC-38       24.94      24.52    7  
  3 McCorkle, Alan A          45 Marcia's Enthusi-38    27.00      24.88    6  
  4 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    25.40      25.54    5  
  5 Bidwell, Brad             49 Tri Valley Maste-38    27.00      25.67    4  
  6 Mc Ilroy, Paul F          48 Tuolumne County-38     24.98      25.75    3  
  7 Fisher, Robert R          48 Wildcat Alumni M-38    27.00      26.00    2  
  8 Schiel, Steve             47 Peninsula Commun-38    26.27      26.23    1  
  9 Branchaud, Jeffrey A      49 Manatee Aquatic-38     26.14      26.34  
 10 Cunningham, Geoff T       45 Rolling Hills Mu-38    25.00      26.41  
 11 Villa-Lovoz, Sean T       46 Quick Silver Swi-38    26.00      26.52  
 12 Fields, Eric K            45 Unattached PC-38       26.79      26.84  
 13 Carpenter, Scott          47 Tamalpais Aquati-38    29.00      27.77  
 14 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38    28.50      27.87  
 15 Downey, Daniel P          46 Marcia's Enthusi-38    30.00      28.71  
 16 McAdams, Steve            49 Ladera Oaks Mast-38    30.99      30.19  
 17 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38    29.73      30.42  
 18 Lim, Jonathan R           49 San Ramon Valley-38    39.99      32.33  
 19 Mc Brearty, Derek A       47 Streamliners-38        30.00      35.11  
 20 Blumberg, Robert M        46 San Ramon Valley-38    40.00      35.56  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Boisblanc, Michael W   46 Walnut Creek Mas-38    52.52      51.50    9  
                  24.84       51.50 (26.66)                                        
  2 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached PC-38       55.24      55.23    7  
                  25.67       55.23 (29.56)                                        
  3 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    54.95      55.40    6  
                  26.12       55.40 (29.28)                                        
  4 Pellicano, Dino           48 Aquasol Masters-38     57.50      56.36    5  
                  26.83       56.36 (29.53)                                        
  5 Bidwell, Brad             49 Tri Valley Maste-38    58.00      56.40    4  
                  27.63       56.40 (28.77)                                        
  6 McCorkle, Alan A          45 Marcia's Enthusi-38    57.00      57.01    3  
                  27.75       57.01 (29.26)                                        
  7 Fisher, Robert R          48 Wildcat Alumni M-38    58.00      57.33    2  
                  28.37       57.33 (28.96)                                        
  8 Villa-Lovoz, Sean T       46 Quick Silver Swi-38    58.45      58.39    1  
                  27.71       58.39 (30.68)                                        
  9 Schiel, Steve             47 Peninsula Commun-38    59.64      58.73  
                  28.97       58.73 (29.76)                                        
 10 McCarthy, John W          48 Streamliners-38        58.16      59.37  
                  28.08       59.37 (31.29)                                        
 11 Fields, Eric K            45 Unattached PC-38       59.61      59.42  
                  28.29       59.42 (31.13)                                        
 12 Branchaud, Jeffrey A      49 Manatee Aquatic-38     57.25      59.63  
                  27.47       59.63 (32.16)                                        
 13 Cunningham, Geoff T       45 Rolling Hills Mu-38    59.00      59.71  
                  27.63       59.71 (32.08)                                        
 14 Downey, Daniel P          46 Marcia's Enthusi-38  1:04.00    1:03.48  
                  30.99     1:03.48 (32.49)                                        
 15 Carpenter, Scott          47 Tamalpais Aquati-38  1:08.00    1:04.30  
                  31.00     1:04.30 (33.30)                                        
 16 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38  1:05.64    1:06.76  
                  32.43     1:06.76 (34.33)                                        
 17 McAdams, Steve            49 Ladera Oaks Mast-38  1:11.55    1:07.79  
                  32.63     1:07.79 (35.16)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 1:45.35  12/31/2009 David Boatwright                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          49 Walnut Creek Mas-38  1:55.25    1:58.85    9  
                  27.37       57.61 (30.24)     1:28.38 (30.77)     1:58.85 (30.47)
  2 Mc Ilroy, Paul F          48 Tuolumne County-38   2:04.11    2:01.06    7  
                  27.22       58.04 (30.82)     1:29.76 (31.72)     2:01.06 (31.30)
  3 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached PC-38     2:09.51    2:08.56    6  
                  27.29       57.93 (30.64)     1:31.71 (33.78)     2:08.56 (36.85)
  4 Westergaard, Rob          45 Davis Aquatic Ma-38  2:20.00    2:09.05    5  
                  28.96     1:00.82 (31.86)     1:34.89 (34.07)     2:09.05 (34.16)
  5 Grady, Patrick O          47 University of Sa-38  2:20.00    2:18.39    4  
                  31.28     1:06.51 (35.23)     1:43.37 (36.86)     2:18.39 (35.02)
  6 Lopez, David              48 Marcia's Enthusi-38  2:25.97    2:24.10    3  
                  31.18     1:07.39 (36.21)     1:46.38 (38.99)     2:24.10 (37.72)
  7 Downey, Daniel P          46 Marcia's Enthusi-38  2:20.00    2:24.86    2  
                  33.08     1:09.74 (36.66)     1:47.09 (37.35)     2:24.86 (37.77)
  8 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38  2:26.55    2:27.78    1  
                  35.05     1:12.66 (37.61)     1:50.61 (37.95)     2:27.78 (37.17)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:54.92  12/31/2006 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            46 Tri Valley Maste-38  5:14.57    5:22.15    9  
                  28.78     1:00.42 (31.64)     1:32.03 (31.61)     2:04.38 (32.35)
        2:37.11 (32.73)     3:09.82 (32.71)     3:42.94 (33.12)     4:16.12 (33.18)
        4:49.19 (33.07)     5:22.15 (32.96)                                        
  2 Stahl, Stephen A          49 Walnut Creek Mas-38  5:19.00    5:22.62    7  
                  29.42     1:01.82 (32.40)     1:34.56 (32.74)     2:07.40 (32.84)
        2:40.35 (32.95)     3:13.25 (32.90)     3:46.07 (32.82)     4:19.04 (32.97)
        4:51.78 (32.74)     5:22.62 (30.84)                                        
  3 Heaney, Michael P         47 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    5:37.63    6  
                  31.03     1:04.97 (33.94)     1:39.28 (34.31)     2:13.81 (34.53)
        2:48.15 (34.34)     3:22.60 (34.45)     3:56.66 (34.06)     4:30.91 (34.25)
        5:05.05 (34.14)     5:37.63 (32.58)                                        
  4 Westergaard, Rob          45 Davis Aquatic Ma-38  6:07.42    6:00.17    5  
                  31.13     1:06.00 (34.87)     1:42.54 (36.54)     2:19.67 (37.13)
        2:56.69 (37.02)     3:33.74 (37.05)     4:10.17 (36.43)     4:47.34 (37.17)
        5:24.14 (36.80)     6:00.17 (36.03)                                        
  5 Lopez, David              48 Marcia's Enthusi-38  6:40.87    6:32.59    4  
                  34.24     1:14.53 (40.29)     1:55.04 (40.51)     2:35.13 (40.09)
        3:15.75 (40.62)     3:57.39 (41.64)     4:38.80 (41.41)     5:18.68 (39.88)
        5:58.52 (39.84)     6:32.59 (34.07)                                        
  6 Messner, Timothy P        46 Fig Garden Swim-38   6:30.31    6:33.78    3  
                  35.04     1:13.22 (38.18)     1:52.97 (39.75)     2:32.66 (39.69)
        3:12.93 (40.27)     3:53.40 (40.47)     4:34.22 (40.82)     5:15.19 (40.97)
        5:55.40 (40.21)     6:33.78 (38.38)                                        
  7 Novaes, Paul              48 San Mateo Master-38  6:50.00    6:42.27    2  
                  36.08     1:15.00 (38.92)     1:54.96 (39.96)     2:35.78 (40.82)
        3:17.13 (41.35)     3:58.89 (41.76)     4:40.32 (41.43)     5:21.92 (41.60)
        6:02.86 (40.94)     6:42.27 (39.41)                                        
  8 Downey, Daniel P          46 Marcia's Enthusi-38  7:30.00    6:43.36    1  
                  37.16     1:17.94 (40.78)     1:59.37 (41.43)     2:42.38 (43.01)
        3:24.94 (42.56)     4:07.45 (42.51)     4:47.08 (39.63)     5:27.32 (40.24)
        6:06.94 (39.62)     6:43.36 (36.42)                                        
  9 Foster, Jeffrey M         47 Marcia's Enthusi-38  8:10.00    7:15.86  
                  36.68     1:18.64 (41.96)     2:03.03 (44.39)     2:48.38 (45.35)
        3:31.33 (42.95)     4:16.70 (45.37)     5:02.06 (45.36)     5:48.00 (45.94)
        6:33.69 (45.69)     7:15.86 (42.17)                                        
 10 Kim, Joseph K             45 University of Sa-38  7:45.00    7:39.52  
                  32.37     1:10.37 (38.00)     1:53.51 (43.14)     2:40.10 (46.59)
        3:27.69 (47.59)     4:17.19 (49.50)     5:07.66 (50.47)     5:59.28 (51.62)
        6:51.28 (52.00)     7:39.52 (48.24)                                        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
         PMS: P 10:09.24  12/31/2001 Sandy Mac Donald                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          47 San Mateo Master-38 10:45.00   10:45.43    9  
                  30.00     1:02.16 (32.16)     1:34.67 (32.51)     2:07.15 (32.48)
        2:39.50 (32.35)     3:11.66 (32.16)     3:43.86 (32.20)     4:15.96 (32.10)
        4:48.38 (32.42)     5:20.91 (32.53)     5:53.45 (32.54)     6:26.02 (32.57)
        6:58.86 (32.84)     7:31.60 (32.74)     8:04.33 (32.73)     8:36.92 (32.59)
        9:09.50 (32.58)     9:41.92 (32.42)    10:14.32 (32.40)    10:45.43 (31.11)
  2 Heaney, Michael P         47 Walnut Creek Mas-38 12:14.83   11:42.26    7  
                  31.96     1:07.24 (35.28)     1:42.78 (35.54)     2:18.55 (35.77)
        2:54.09 (35.54)     3:29.53 (35.44)     4:05.16 (35.63)     4:41.08 (35.92)
        5:16.69 (35.61)     5:52.29 (35.60)     6:27.49 (35.20)     7:02.88 (35.39)
        7:37.89 (35.01)     8:12.94 (35.05)     8:48.18 (35.24)     9:23.35 (35.17)
        9:58.35 (35.00)    10:33.44 (35.09)    11:08.62 (35.18)    11:42.26 (33.64)
  3 Lopez, David              48 Marcia's Enthusi-38 14:00.00   13:52.52    6  
                  36.68     1:17.88 (41.20)     2:00.16 (42.28)     2:42.47 (42.31)
        3:24.87 (42.40)     4:08.67 (43.80)     4:50.73 (42.06)     5:32.83 (42.10)
        6:16.18 (43.35)     6:57.17 (40.99)     7:39.57 (42.40)     8:22.21 (42.64)
        9:03.54 (41.33)     9:45.48 (41.94)    10:27.45 (41.97)    11:09.16 (41.71)
       11:51.32 (42.16)    12:33.05 (41.73)    13:14.06 (41.01)    13:52.52 (38.46)
  4 Considine, Daniel R       46 University of Sa-38 17:00.00   14:35.13    5  
                  38.81     1:21.16 (42.35)     2:04.50 (43.34)     2:48.61 (44.11)
        3:32.68 (44.07)     4:16.93 (44.25)     5:01.14 (44.21)     5:46.17 (45.03)
        6:30.65 (44.48)     7:15.35 (44.70)     7:59.47 (44.12)     8:43.82 (44.35)
        9:28.30 (44.48)    10:12.59 (44.29)    10:57.15 (44.56)    11:41.57 (44.42)
       12:25.72 (44.15)    13:09.54 (43.82)    13:53.71 (44.17)    14:35.13 (41.42)
  5 Foster, Jeffrey M         47 Marcia's Enthusi-38 18:00.00   15:32.27    4  
                  40.23     1:28.52 (48.29)     2:17.47 (48.95)     3:08.25 (50.78)
        3:56.31 (48.06)     4:46.39 (50.08)     5:34.55 (48.16)     6:22.82 (48.27)
        7:11.04 (48.22)     7:57.45 (46.41)     8:43.59 (46.14)     9:30.21 (46.62)
       10:17.08 (46.87)    11:03.90 (46.82)    11:48.70 (44.80)    12:35.08 (46.38)
       13:19.18 (44.10)    14:03.99 (44.81)    14:49.76 (45.77)    15:32.27 (42.51)
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:51.00  12/31/2006 George Tidmarsh                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          49 Walnut Creek Mas-38 19:30.00   18:54.51    9  
                  31.37     1:05.85 (34.48)     1:40.53 (34.68)     2:15.48 (34.95)
        2:50.29 (34.81)     3:25.25 (34.96)     4:00.15 (34.90)     4:35.00 (34.85)
        5:09.87 (34.87)     5:44.81 (34.94)     6:19.51 (34.70)     6:54.55 (35.04)
        7:29.22 (34.67)     8:03.90 (34.68)     8:38.47 (34.57)     9:13.33 (34.86)
        9:48.13 (34.80)    10:22.58 (34.45)    10:57.12 (34.54)    11:31.61 (34.49)
       12:06.09 (34.48)    12:40.51 (34.42)    13:14.87 (34.36)    13:49.30 (34.43)
       14:23.26 (33.96)    14:57.35 (34.09)    15:31.84 (34.49)    16:06.19 (34.35)
       16:40.40 (34.21)    17:14.52 (34.12)    17:48.44 (33.92)    18:22.32 (33.88)
       18:54.51 (32.19)
  2 Heaney, Michael P         47 Walnut Creek Mas-38 20:30.00   19:52.45    7  
                  33.36     1:09.44 (36.08)     1:45.93 (36.49)     2:22.79 (36.86)
        2:59.69 (36.90)     3:36.25 (36.56)     4:12.72 (36.47)     4:49.47 (36.75)
        5:26.23 (36.76)     6:02.70 (36.47)     6:39.15 (36.45)     7:15.67 (36.52)
        7:52.06 (36.39)     8:28.60 (36.54)     9:04.61 (36.01)     9:40.88 (36.27)
       10:16.88 (36.00)    10:53.52 (36.64)    11:29.65 (36.13)    12:05.96 (36.31)
       12:41.91 (35.95)    13:17.98 (36.07)    13:54.35 (36.37)    14:30.71 (36.36)
       15:06.88 (36.17)    15:43.33 (36.45)    16:19.85 (36.52)    16:56.42 (36.57)
       17:32.34 (35.92)    18:08.39 (36.05)    18:43.87 (35.48)    19:19.40 (35.53)
       19:52.45 (33.05)
  3 Westergaard, Rob          45 Davis Aquatic Ma-38 20:30.00   21:00.79    6  
                  31.94     1:07.62 (35.68)     1:44.38 (36.76)     2:22.03 (37.65)
        2:59.49 (37.46)     3:37.38 (37.89)     4:15.67 (38.29)     4:54.01 (38.34)
        5:32.90 (38.89)     6:11.41 (38.51)     6:49.77 (38.36)     7:28.35 (38.58)
        8:06.78 (38.43)     8:45.79 (39.01)     9:24.32 (38.53)    10:02.69 (38.37)
       10:41.33 (38.64)    11:20.05 (38.72)    11:58.73 (38.68)    12:37.28 (38.55)
       13:15.82 (38.54)    13:55.08 (39.26)    14:33.77 (38.69)    15:12.77 (39.00)
       15:51.73 (38.96)    16:30.35 (38.62)    17:09.35 (39.00)    17:48.69 (39.34)
       18:27.96 (39.27)    19:06.77 (38.81)    19:45.56 (38.79)    20:24.20 (38.64)
       21:00.79 (36.59)
  4 Mac Donell, Brett A       48 Walnut Creek Mas-38 21:30.00   21:01.40    5  
                  34.93     1:12.10 (37.17)     1:50.00 (37.90)     2:27.47 (37.47)
        3:05.23 (37.76)     3:43.20 (37.97)     4:21.78 (38.58)     4:59.64 (37.86)
        5:38.11 (38.47)     6:16.24 (38.13)     6:54.83 (38.59)     7:33.32 (38.49)
        8:11.80 (38.48)     8:50.38 (38.58)     9:28.66 (38.28)    10:06.95 (38.29)
       10:45.20 (38.25)    11:23.51 (38.31)    12:02.15 (38.64)    12:41.39 (39.24)
       13:20.54 (39.15)    13:58.80 (38.26)    14:37.44 (38.64)    15:16.28 (38.84)
       15:55.26 (38.98)    16:34.15 (38.89)    17:12.78 (38.63)    17:51.42 (38.64)
       18:30.10 (38.68)    19:08.85 (38.75)    19:47.53 (38.68)    20:25.54 (38.01)
       21:01.40 (35.86)
  5 Walker, John A            46 University of Sa-38 21:12.00   21:08.69    4  
                  33.12     1:09.72 (36.60)     1:47.79 (38.07)     2:26.84 (39.05)
        3:04.95 (38.11)     3:43.62 (38.67)     4:22.28 (38.66)     5:01.06 (38.78)
        5:39.99 (38.93)     6:18.20 (38.21)     6:56.79 (38.59)     7:35.14 (38.35)
        8:13.80 (38.66)     8:52.39 (38.59)     9:30.97 (38.58)    10:09.00 (38.03)
       10:47.75 (38.75)    11:26.44 (38.69)    12:05.37 (38.93)    12:44.31 (38.94)
       13:23.04 (38.73)    14:01.87 (38.83)    14:40.73 (38.86)    15:19.18 (38.45)
       15:58.19 (39.01)    16:37.53 (39.34)    17:16.28 (38.75)    17:55.51 (39.23)
       18:34.86 (39.35)    19:14.03 (39.17)    19:53.02 (38.99)    20:31.87 (38.85)
       21:08.69 (36.82)
  6 Lopez, David              48 Marcia's Enthusi-38 25:00.00   23:51.67    3  
                  38.08     1:21.72 (43.64)     2:05.93 (44.21)     2:48.95 (43.02)
        3:32.99 (44.04)     4:16.82 (43.83)     5:01.27 (44.45)     5:44.73 (43.46)
        6:29.27 (44.54)     7:13.34 (44.07)     7:57.94 (44.60)     8:42.53 (44.59)
        9:27.14 (44.61)    10:11.19 (44.05)    10:55.91 (44.72)    11:40.00 (44.09)
       12:23.96 (43.96)    13:08.14 (44.18)    13:51.80 (43.66)    14:35.11 (43.31)
       15:18.82 (43.71)    16:02.88 (44.06)    16:46.81 (43.93)    17:30.15 (43.34)
       18:15.60 (45.45)    18:58.85 (43.25)    19:41.80 (42.95)    20:25.35 (43.55)
       21:07.61 (42.26)    21:50.43 (42.82)    22:31.64 (41.21)    23:13.54 (41.90)
       23:51.67 (38.13)
  7 Foster, Jeffrey M         47 Marcia's Enthusi-38 28:00.00   26:08.05    2  
                  40.42     1:24.09 (43.67)     2:10.11 (46.02)     2:56.89 (46.78)
        3:42.30 (45.41)     4:29.84 (47.54)     5:17.48 (47.64)     6:05.28 (47.80)
        6:52.68 (47.40)     7:40.21 (47.53)     8:27.89 (47.68)     9:14.81 (46.92)
       10:00.74 (45.93)  11:35.83 (1:35.09)    12:23.25 (47.42)    13:10.44 (47.19)
       13:57.43 (46.99)    14:43.62 (46.19)    15:29.77 (46.15)    16:15.72 (45.95)
       17:02.30 (46.58)    17:49.40 (47.10)    18:35.52 (46.12)    19:21.39 (45.87)
       20:07.15 (45.76)    20:53.53 (46.38)    21:39.06 (45.53)    22:24.33 (45.27)
       23:09.43 (45.10)    23:53.68 (44.25)    24:39.24 (45.56)    25:23.58 (44.34)
       26:08.05 (44.47)
  8 Kim, Joseph K             45 University of Sa-38 28:00.00   27:16.61    1  
                  35.07     1:14.26 (39.19)     1:57.09 (42.83)     2:42.21 (45.12)
        3:29.02 (46.81)     4:16.90 (47.88)     5:05.85 (48.95)     5:53.89 (48.04)
        6:42.22 (48.33)     7:32.48 (50.26)     8:23.42 (50.94)     9:16.51 (53.09)
       10:07.89 (51.38)    10:58.42 (50.53)    11:49.54 (51.12)    12:40.54 (51.00)
       13:31.39 (50.85)    14:22.38 (50.99)    15:14.41 (52.03)    16:05.71 (51.30)
       16:58.07 (52.36)    17:49.01 (50.94)    18:41.11 (52.10)    19:32.91 (51.80)
       20:23.65 (50.74)    21:15.34 (51.69)    22:07.72 (52.38)    22:59.75 (52.03)
       23:52.63 (52.88)    24:44.45 (51.82)    25:36.21 (51.76)    26:29.14 (52.93)
       27:16.61 (47.47)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.96   4/29/2012 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 26.44  12/31/1996 Andrew Mc Pherson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Todd            47 Oakwood Athletic-38    30.75      30.02    9  
  2 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    31.52      31.09    7  
  3 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38    31.81      31.30    6  
  4 Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38    32.32      31.78    5  
  5 Cunningham, Geoff T       45 Rolling Hills Mu-38    32.00      32.60    4  
  6 Branchaud, Jeffrey A      49 Manatee Aquatic-38     32.25      34.16    3  
  7 Potter, Donald R          48 Walnut Creek Mas-38    39.00      38.01    2  
  8 Foster, Jeffrey M         47 Marcia's Enthusi-38    40.00      41.61    1  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 56.17  12/31/2010 Al Jaegers                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Ilroy, Paul F          48 Tuolumne County-38   1:08.97    1:07.27    9  
                  33.38     1:07.27 (33.89)                                        
  2 Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38  1:08.77    1:07.99    7  
                  33.41     1:07.99 (34.58)                                        
  3 McCarthy, John W          48 Streamliners-38      1:07.85    1:08.81    6  
                  33.81     1:08.81 (35.00)                                        
  4 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38  1:05.79    1:09.96    5  
                  33.06     1:09.96 (36.90)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:53.97   5/13/2011 RICH SAEGER                                
         PMS: P 2:03.04  12/31/2009 Hector Chao                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           46 Walnut Creek Mas-38  2:18.14    2:13.93    9  
                  32.05     1:05.83 (33.78)     1:40.28 (34.45)     2:13.93 (33.65)
  2 Berntsen, Mike            45 Modesto Area Aqu-38  2:22.00    2:16.08    7  
                  31.61     1:05.90 (34.29)     1:41.42 (35.52)     2:16.08 (34.66)
  3 Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38  2:28.50    2:26.96    6  
                  35.10     1:12.33 (37.23)     1:50.32 (37.99)     2:26.96 (36.64)
  4 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38  2:34.76    2:32.03    5  
                  34.43     1:12.54 (38.11)     1:52.86 (40.32)     2:32.03 (39.17)
  5 Westergaard, Rob          45 Davis Aquatic Ma-38  2:23.00    2:32.66    4  
                  35.08     1:13.54 (38.46)     1:53.15 (39.61)     2:32.66 (39.51)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 27.65  12/31/2002 Lee Rider                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Ilroy, Paul F          48 Tuolumne County-38     30.86      30.45    9  
  2 Finney, Peter C           46 Manatee Aquatic-38     29.10      30.63    7  
  3 Hamilton, Nathan          45 Sierra Nevada Ma-38    30.17      30.92    6  
  4 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached PC-38       33.43      32.64    5  
  5 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    32.91      33.97    4  
  6 Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38    33.53      33.98    3  
  7 Greenberg, Todd J         49 North Bay Aquati-38    33.84      34.01    2  
  8 Chappell, Matt            49 University of Sa-38    33.50      34.41    1  
  9 Bauer, Kim                49 Marin Pirates Ma-38    34.51      34.47  
 10 Messner, Timothy P        46 Fig Garden Swim-38     37.65      36.64  
 11 McCarthy, John W          48 Streamliners-38        37.00      37.01  
 12 Fields, Eric K            45 Unattached PC-38       35.92      38.61  
 13 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38    40.58      39.87  
 14 Lim, Jonathan R           49 San Ramon Valley-38    49.99      39.99  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   57.24   12/7/2013 TODD TORRES                                
         PMS: P 1:00.65  12/31/2003 Lee Rider                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Finney, Peter C           46 Manatee Aquatic-38   1:05.10    1:08.45    9  
                  31.97     1:08.45 (36.48)                                        
  2 Mc Ilroy, Paul F          48 Tuolumne County-38   1:08.54    1:09.69    7  
                  32.19     1:09.69 (37.50)                                        
  3 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached PC-38     1:13.61    1:11.31    6  
                  34.04     1:11.31 (37.27)                                        
  4 Schiel, Steve             47 Peninsula Commun-38  1:14.90    1:15.26    5  
                  35.88     1:15.26 (39.38)                                        
  5 Chappell, Matt            49 University of Sa-38  1:14.10    1:15.54    4  
                  35.32     1:15.54 (40.22)                                        
  6 Greenberg, Todd J         49 North Bay Aquati-38  1:13.38    1:15.55    3  
                  35.11     1:15.55 (40.44)                                        
  7 Bauer, Kim                49 Marin Pirates Ma-38  1:15.55    1:18.22    2  
                  37.16     1:18.22 (41.06)                                        
  8 Downey, Daniel P          46 Marcia's Enthusi-38  1:25.00    1:18.85    1  
                  38.55     1:18.85 (40.30)                                        
  9 Burger, Scott             45 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:27.79  
                  42.51     1:27.79 (45.28)                                        
 10 Lim, Jonathan R           49 San Ramon Valley-38  1:59.99    1:28.35  
                  41.08     1:28.35 (47.27)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 2:15.24  12/31/2001 Stuart Corliss                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           46 Walnut Creek Mas-38  2:19.74    2:21.60    9  
                  32.67     1:08.24 (35.57)     1:44.96 (36.72)     2:21.60 (36.64)
  2 Hamilton, Nathan          45 Sierra Nevada Ma-38  2:23.00    2:23.93    7  
                  33.42     1:09.79 (36.37)     1:46.44 (36.65)     2:23.93 (37.49)
  3 Finney, Peter C           46 Manatee Aquatic-38   2:25.29    2:32.85    6  
                  33.18     1:12.12 (38.94)     1:51.95 (39.83)     2:32.85 (40.90)
  4 Berntsen, Mike            45 Modesto Area Aqu-38  2:43.00    2:35.18    5  
                  36.05     1:15.38 (39.33)     1:55.28 (39.90)     2:35.18 (39.90)
  5 Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38  2:42.00    2:36.72    4  
                  36.29     1:16.48 (40.19)     1:56.82 (40.34)     2:36.72 (39.90)
  6 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached PC-38     2:51.45    2:42.19    3  
                  37.39     1:18.35 (40.96)     2:00.52 (42.17)     2:42.19 (41.67)
  7 Chappell, Matt            49 University of Sa-38  2:39.89    2:42.78    2  
                  36.83     1:17.79 (40.96)     1:59.38 (41.59)     2:42.78 (43.40)
  8 Westergaard, Rob          45 Davis Aquatic Ma-38  2:55.28    2:49.64    1  
                  38.97     1:21.99 (43.02)     2:06.90 (44.91)     2:49.64 (42.74)
  9 Greenberg, Todd J         49 North Bay Aquati-38  2:45.75    2:51.85  
                  36.03     1:19.29 (43.26)     2:05.95 (46.66)     2:51.85 (45.90)
 10 Burger, Scott             45 Marcia's Enthusi-38  3:30.00    3:12.03  
                  45.35     1:33.27 (47.92)     2:22.56 (49.29)     3:12.03 (49.47)
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.00  12/31/2012 Matt Jones		                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Boisblanc, Michael W   46 Walnut Creek Mas-38    25.25      26.10    9  
  2 Stahl, Stephen A          49 Walnut Creek Mas-38    26.69      27.05    7  
  3 Williams, Todd            47 Oakwood Athletic-38    27.20      27.61    6  
  4 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38    27.95      27.98    5  
  5 Cunningham, Geoff T       45 Rolling Hills Mu-38    28.00      28.47    4  
  6 Pellicano, Dino           48 Aquasol Masters-38     29.00      28.62    3  
  7 Schiel, Steve             47 Peninsula Commun-38    29.20      28.83    2  
  8 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38    30.21      30.69    1  
  9 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38    35.97      37.81  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 52.96  12/31/2012 Matt Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 De Boisblanc, Michael W   46 Walnut Creek Mas-38    57.10      56.96    9  
                  26.57       56.96 (30.39)                                        
  2 Stahl, Stephen A          49 Walnut Creek Mas-38    58.59      58.54    7  
                  27.46       58.54 (31.08)                                        
  3 Williams, Todd            47 Oakwood Athletic-38  1:04.34    1:02.24    6  
                  28.81     1:02.24 (33.43)                                        
  4 Schiel, Steve             47 Peninsula Commun-38  1:04.73    1:03.22    5  
                  29.75     1:03.22 (33.47)                                        
  5 Pellicano, Dino           48 Aquasol Masters-38   1:03.20    1:03.38    4  
                  29.62     1:03.38 (33.76)                                        
  6 McSweeney, Brian P        47 University of Sa-38  1:11.49    1:09.83    3  
                  32.38     1:09.83 (37.45)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.73   12/6/2008 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 2:01.62  12/31/2001 Sandy Mac Donald                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          47 San Mateo Master-38  2:07.91    2:10.73    9  
                  28.75     1:01.31 (32.56)     1:35.43 (34.12)     2:10.73 (35.30)
  2 De Boisblanc, Michael W   46 Walnut Creek Mas-38  2:05.50    2:13.19    7  
                  28.68     1:01.18 (32.50)     1:36.41 (35.23)     2:13.19 (36.78)
  3 Finney, Peter C           46 Manatee Aquatic-38   2:10.10    2:21.18    6  
                  32.08     1:08.51 (36.43)     1:44.69 (36.18)     2:21.18 (36.49)
  4 Pellicano, Dino           48 Aquasol Masters-38   2:23.10    2:21.89    5  
                  31.77     1:07.84 (36.07)     1:44.65 (36.81)     2:21.89 (37.24)
  5 Lopez, David              48 Marcia's Enthusi-38  3:00.00    3:06.55    4  
                  41.91     1:30.01 (48.10)     2:19.78 (49.77)     3:06.55 (46.77)
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 56.44  12/31/2009 Thomas Harvill                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            46 Tri Valley Maste-38    58.74      58.36    9  
                  27.49       58.36 (30.87)                                        
  2 De Boisblanc, Michael W   46 Walnut Creek Mas-38  1:03.30    1:00.27    7  
                  27.63     1:00.27 (32.64)                                        
  3 Santos, Roque J           46 Walnut Creek Mas-38  1:01.85    1:00.37    6  
                  27.81     1:00.37 (32.56)                                        
  4 Stahl, Stephen A          49 Walnut Creek Mas-38    59.91    1:01.42    5  
                  28.91     1:01.42 (32.51)                                        
  5 Hamilton, Nathan          45 Sierra Nevada Ma-38  1:01.00    1:02.80    4  
                  29.73     1:02.80 (33.07)                                        
  6 Finney, Peter C           46 Manatee Aquatic-38     59.00    1:02.94    3  
                  29.96     1:02.94 (32.98)                                        
  7 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  1:05.11    1:04.24    2  
                  29.43     1:04.24 (34.81)                                        
  8 Volzing, Mace P           49 Wildcat Alumni M-38  1:03.32    1:04.59    1  
                  29.69     1:04.59 (34.90)                                        
  9 Pellicano, Dino           48 Aquasol Masters-38   1:05.35    1:05.33  
                  30.77     1:05.33 (34.56)                                        
 10 Wilson, Todd              49 Santa Rosa Maste-38  1:06.66    1:05.52  
                  31.16     1:05.52 (34.36)                                        
 11 Ehrenberger, Dennis K     49 Unattached PC-38     1:05.40    1:06.12  
                  32.11     1:06.12 (34.01)                                        
 12 Williams, Todd            47 Oakwood Athletic-38  1:08.00    1:07.11  
                  31.13     1:07.11 (35.98)                                        
 13 Schiel, Steve             47 Peninsula Commun-38  1:08.80    1:08.01  
                  32.54     1:08.01 (35.47)                                        
 14 Downey, Daniel P          46 Marcia's Enthusi-38  1:19.00    1:11.46  
                  33.10     1:11.46 (38.36)                                        
 15 Messner, Timothy P        46 Fig Garden Swim-38   1:15.10    1:13.49  
                  35.31     1:13.49 (38.18)                                        
 16 Potter, Donald R          48 Walnut Creek Mas-38  1:19.00    1:18.72  
                  37.24     1:18.72 (41.48)                                        
 17 France, Kermit            47 Walnut Creek Mas-38  1:23.64    1:21.91  
                  41.14     1:21.91 (40.77)                                        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:56.14   4/29/2012 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 2:03.02   3/13/2010 Darren D Phelan                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mariniuk, Sergey O        45 Santa Clara Swim-38  2:00.61    2:00.05P   9  
                  27.34       57.04 (29.70)     1:31.37 (34.33)     2:00.05 (28.68)
  2 Enright, Jeffrey          47 San Mateo Master-38  2:07.69    2:09.53    7  
                  27.97     1:00.17 (32.20)     1:39.05 (38.88)     2:09.53 (30.48)
  3 De Boisblanc, Michael W   46 Walnut Creek Mas-38  2:12.12    2:09.55    6  
                  27.63     1:00.45 (32.82)     1:39.76 (39.31)     2:09.55 (29.79)
  4 Mc Ilroy, Paul F          48 Tuolumne County-38   2:17.59    2:16.97    5  
                  30.74     1:08.40 (37.66)     1:46.97 (38.57)     2:16.97 (30.00)
  5 Hamilton, Nathan          45 Sierra Nevada Ma-38  2:10.00    2:18.14    4  
                  31.44     1:05.38 (33.94)     1:44.16 (38.78)     2:18.14 (33.98)
  6 Finney, Peter C           46 Manatee Aquatic-38   2:10.10    2:19.67    3  
                  29.76     1:07.43 (37.67)     1:46.87 (39.44)     2:19.67 (32.80)
  7 Dieterich, David          48 Peninsula Commun-38  2:29.90    2:24.52    2  
                  29.94     1:06.61 (36.67)     1:50.16 (43.55)     2:24.52 (34.36)
  8 Bauer, Kim                49 Marin Pirates Ma-38  2:42.10    2:40.75    1  
                  34.44     1:17.31 (42.87)     2:03.66 (46.35)     2:40.75 (37.09)
  9 Lopez, David              48 Marcia's Enthusi-38  2:54.16    2:47.97  
                  35.38     1:19.21 (43.83)     2:11.09 (51.88)     2:47.97 (36.88)
 10 Foster, Jeffrey M         47 Marcia's Enthusi-38  3:10.00    3:08.29  
                  38.37     1:25.30 (46.93)     2:22.88 (57.58)     3:08.29 (45.41)
 -- Phoen, Jason              47 Marcia's Enthusi-38  2:50.16         DQ  
                  48.60   1:55.17 (1:06.57)   3:21.50 (1:26.33)        DQ (1:09.63)
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:14.17   5/21/2010 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:24.63    4/5/2013 Darren D. Phelan                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mariniuk, Sergey O        45 Santa Clara Swim-38  4:21.80    4:16.19P   9  
                  28.23     1:00.05 (31.82)     1:32.48 (32.43)     2:04.76 (32.28)
        2:40.49 (35.73)     3:17.04 (36.55)     3:47.28 (30.24)     4:16.19 (28.91)
  2 Santos, Roque J           46 Walnut Creek Mas-38  4:32.24    4:39.57    7  
                  29.71     1:04.01 (34.30)     1:41.12 (37.11)     2:17.78 (36.66)
        2:56.66 (38.88)     3:35.43 (38.77)     4:08.21 (32.78)     4:39.57 (31.36)
  3 Hamilton, Nathan          45 Sierra Nevada Ma-38  4:55.00    4:44.15    6  
                  32.42     1:08.10 (35.68)     1:44.47 (36.37)     2:20.62 (36.15)
        2:58.80 (38.18)     3:37.08 (38.28)     4:09.77 (32.69)     4:44.15 (34.38)
  4 Mc Ilroy, Paul F          48 Tuolumne County-38   4:59.88    5:01.01    5  
                  31.91     1:08.52 (36.61)     1:48.81 (40.29)     2:29.33 (40.52)
        3:12.42 (43.09)     3:53.47 (41.05)     4:28.05 (34.58)     5:01.01 (32.96)
  5 Stahl, Stephen A          49 Walnut Creek Mas-38  4:44.39    5:03.35    4  
                  30.21     1:04.87 (34.66)     1:45.78 (40.91)     2:25.94 (40.16)
        3:10.14 (44.20)     3:54.12 (43.98)     4:29.88 (35.76)     5:03.35 (33.47)
  6 Bauer, Kim                49 Marin Pirates Ma-38  6:03.51    5:58.91    3  
                  38.47     1:23.35 (44.88)     2:10.83 (47.48)     2:59.75 (48.92)
        3:48.40 (48.65)     4:36.94 (48.54)   5:58.91 (1:21.97)                    
  7 Lopez, David              48 Marcia's Enthusi-38  6:45.00    6:08.68    2  
                  40.22     1:26.05 (45.83)     2:15.93 (49.88)     3:04.57 (48.64)
        3:56.83 (52.26)     4:48.72 (51.89)     5:30.10 (41.38)     6:08.68 (38.58)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.36   4/29/2011 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mortensen, Franz          50 Santa Clara Swim-38    23.00      23.47    9  
  2 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    23.73      23.76    7  
  3 Wilson, Kurt E            54 Santa Cruz Maste-38    23.70      23.82    6  
  4 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38    24.35      23.91    5  
  5 Remmert, Greg A           51 Walnut Creek Mas-38    24.46      24.29    4  
  6 Smith, N. Douglas         52 Davis Aquatic Ma-38    24.55      24.56    3  
  7 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    25.00      24.73    2  
  8 Baker, John               51 Unattached PC-38       24.90      24.78    1  
  9 Scheberies, Fred          50 Manatee Aquatic-38     24.35      25.28  
 10 Jacobs, Tom               50 San Mateo Master-38    25.18      25.37  
 11 Woolf, Marlon I           50 Swymnut Masters-38     27.00      25.75  
 12 Christensen, Dane V       53 Streamliners-38        27.00      25.98  
 13 Pettibone, Chip           52 Santa Rosa Maste-38    26.67      26.20  
 14 Kennedy, Jeff M           50 University of Sa-38    27.54      27.03  
 15 Hess, Bart R              53 Manatee Aquatic-38     30.86      30.88  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59   5/10/2009 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 49.08  12/31/2008 Peter Nunan                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvill, Tom              52 Wildcat Alumni M-38    51.00      50.48    9  
                  24.67       50.48 (25.81)                                        
  2 Mortensen, Franz          50 Santa Clara Swim-38    51.65      51.56    7  
                  24.44       51.56 (27.12)                                        
  3 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    52.73      52.22    6  
                  24.81       52.22 (27.41)                                        
  4 Vela, Stanley A           52 North Bay Aquati-38    54.90      52.38    5  
                  25.50       52.38 (26.88)                                        
  5 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38    53.72      52.90    4  
                  25.31       52.90 (27.59)                                        
  6 Wilson, Kurt E            54 Santa Cruz Maste-38    54.50      53.22    3  
                  24.99       53.22 (28.23)                                        
  7 Remmert, Greg A           51 Walnut Creek Mas-38    53.40      53.60    2  
                  25.58       53.60 (28.02)                                        
  8 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    55.78      54.46    1  
                  26.00       54.46 (28.46)                                        
  9 Baker, John               51 Unattached PC-38       54.60      54.49  
                  26.20       54.49 (28.29)                                        
 10 Smith, N. Douglas         52 Davis Aquatic Ma-38    54.31      54.74  
                  25.70       54.74 (29.04)                                        
 11 Mc Ghee, Paul A           51 Burlingame Aquat-38    55.80      56.83  
                  27.16       56.83 (29.67)                                        
 12 Woolf, Marlon I           50 Swymnut Masters-38     59.00      58.20  
                  26.70       58.20 (31.50)                                        
 13 Kennedy, Jeff M           50 University of Sa-38  1:03.70    1:00.01  
                  28.14     1:00.01 (31.87)                                        
 14 Coombs, Craig J           53 Marcia's Enthusi-38  1:04.25    1:02.82  
                  30.42     1:02.82 (32.40)                                        
 15 Campbell, Chris           53 Mountain View Ma-38  1:03.40    1:03.00  
                  30.90     1:03.00 (32.10)                                        
 16 Hess, Bart R              53 Manatee Aquatic-38   1:12.30    1:11.33  
                  33.51     1:11.33 (37.82)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.76   5/10/2009 ROWDY GAINES                               
         PMS: P 1:48.26  12/31/2008 Peter Nunan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vela, Stanley A           52 North Bay Aquati-38  1:55.00    1:54.44    9  
                  27.08       56.11 (29.03)     1:25.10 (28.99)     1:54.44 (29.34)
  2 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38  1:59.73    1:55.08    7  
                  26.43       55.73 (29.30)     1:25.37 (29.64)     1:55.08 (29.71)
  3 Harvill, Tom              52 Wildcat Alumni M-38  1:56.00    1:56.12    6  
                  27.05       55.89 (28.84)     1:25.34 (29.45)     1:56.12 (30.78)
  4 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  2:02.50    1:58.28    5  
                  27.57       58.33 (30.76)     1:28.74 (30.41)     1:58.28 (29.54)
  5 Allen, Larry W            52 Unattached PC-38     2:06.00    1:58.64    4  
                  28.64       58.72 (30.08)     1:28.69 (29.97)     1:58.64 (29.95)
  6 Carlson, Eric             53 Streamliners-38      2:08.49    2:07.87    3  
                  29.49     1:01.56 (32.07)     1:34.23 (32.67)     2:07.87 (33.64)
  7 Jacobs, Tom               50 San Mateo Master-38  2:16.23    2:15.36    2  
                  30.74     1:04.91 (34.17)     1:40.41 (35.50)     2:15.36 (34.95)
  8 Kirk, Tim                 51 Tri Valley Maste-38  2:19.00    2:19.39    1  
                  33.11     1:09.46 (36.35)     1:45.14 (35.68)     2:19.39 (34.25)
  9 Campbell, Chris           53 Mountain View Ma-38  2:21.00    2:19.64  
                  32.48     1:06.92 (34.44)     1:43.16 (36.24)     2:19.64 (36.48)
 10 Hess, Bart R              53 Manatee Aquatic-38   2:44.87    2:45.26  
                  37.17     1:19.45 (42.28)     2:03.41 (43.96)     2:45.26 (41.85)
 11 Rentschler, Randy T       53 Marcia's Enthusi-38  3:10.00    2:55.04  
                  38.58     1:23.61 (45.03)     2:10.87 (47.26)     2:55.04 (44.17)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:58.92  12/31/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Phillips, Daniel L        50 Puget Sound Mast-36       NT    5:33.03  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:58.92  12/31/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          50 Stanford Masters-38  4:58.22    4:58.78P   9  
                  27.59       56.44 (28.85)     1:25.58 (29.14)     1:55.86 (30.28)
        2:26.27 (30.41)     2:56.71 (30.44)     3:27.29 (30.58)     3:58.32 (31.03)
        4:28.94 (30.62)     4:58.78 (29.84)                                        
  2 Vela, Stanley A           52 North Bay Aquati-38  5:15.00    5:14.06    7  
                  30.12     1:02.76 (32.64)     1:35.41 (32.65)     2:07.68 (32.27)
        2:39.83 (32.15)     3:11.65 (31.82)     3:43.06 (31.41)     4:14.24 (31.18)
        4:45.44 (31.20)     5:14.06 (28.62)                                        
  3 Remmert, Greg A           51 Walnut Creek Mas-38  5:31.88    5:29.37    6  
                  29.93     1:01.84 (31.91)     1:34.63 (32.79)     2:07.79 (33.16)
        2:41.11 (33.32)     3:14.65 (33.54)     3:48.81 (34.16)     4:22.64 (33.83)
        4:56.13 (33.49)     5:29.37 (33.24)                                        
  4 De Cosse, David E         53 Santa Cruz Maste-38  5:30.87    5:36.31    5  
                  30.49     1:04.04 (33.55)     1:37.98 (33.94)     2:12.43 (34.45)
        2:46.12 (33.69)     3:20.34 (34.22)     3:54.18 (33.84)     4:28.32 (34.14)
        5:02.69 (34.37)     5:36.31 (33.62)                                        
  5 Baker, John               51 Unattached PC-38     5:15.00    5:44.85    4  
                  30.72     1:03.30 (32.58)     1:36.90 (33.60)     2:11.26 (34.36)
        2:45.80 (34.54)     3:20.40 (34.60)     3:55.70 (35.30)     4:31.78 (36.08)
        5:08.42 (36.64)     5:44.85 (36.43)                                        
  6 Kennedy, Jeff M           50 University of Sa-38  6:30.00    6:02.55    3  
                  31.72     1:06.63 (34.91)     1:42.56 (35.93)     2:19.44 (36.88)
        2:56.05 (36.61)     3:33.22 (37.17)     4:10.53 (37.31)     4:48.48 (37.95)
        5:26.28 (37.80)     6:02.55 (36.27)                                        
  7 Holtzman, Steven C        50 Streamliners-38      6:20.00    6:21.93    2  
                  33.29     1:09.61 (36.32)     1:47.47 (37.86)     2:25.47 (38.00)
        3:03.78 (38.31)     3:41.89 (38.11)     4:21.05 (39.16)     5:01.59 (40.54)
        5:42.32 (40.73)     6:21.93 (39.61)                                        
  8 Hess, Bart R              53 Manatee Aquatic-38   7:41.38    7:36.61    1  
                  38.15     1:20.26 (42.11)     2:04.96 (44.70)     2:51.18 (46.22)
        3:38.34 (47.16)     4:24.71 (46.37)     5:12.27 (47.56)     6:01.66 (49.39)
        6:49.17 (47.51)     7:36.61 (47.44)                                        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:55.84    4/6/2013 KEITH SWITZER                             
         PMS: P 10:24.04  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          50 Stanford Masters-38 10:21.18   10:22.62P   9  
                  29.90     1:02.00 (32.10)     1:33.60 (31.60)     2:05.23 (31.63)
        2:36.40 (31.17)     3:07.91 (31.51)     3:39.28 (31.37)     4:11.03 (31.75)
        4:42.54 (31.51)     5:13.78 (31.24)     5:45.23 (31.45)     6:16.63 (31.40)
        6:47.82 (31.19)     7:19.36 (31.54)     7:50.94 (31.58)     8:22.41 (31.47)
        8:53.79 (31.38)     9:24.80 (31.01)     9:54.96 (30.16)    10:22.62 (27.66)
  2 Frazier, Mark D           54 Vacaville Swim C-38 11:34.75   11:38.59    7  
                  32.61     1:07.25 (34.64)     1:42.55 (35.30)     2:18.01 (35.46)
        2:53.73 (35.72)     3:29.25 (35.52)     4:04.88 (35.63)     4:40.29 (35.41)
        5:15.84 (35.55)     5:50.76 (34.92)     6:25.71 (34.95)     7:00.74 (35.03)
        7:35.36 (34.62)     8:10.31 (34.95)     8:45.13 (34.82)     9:20.08 (34.95)
        9:55.00 (34.92)    10:30.24 (35.24)    11:04.89 (34.65)    11:38.59 (33.70)
  3 Campbell, Chris           53 Mountain View Ma-38 13:12.11   13:32.33    6  
                  35.61     1:13.92 (38.31)     1:53.29 (39.37)     2:33.47 (40.18)
        3:14.35 (40.88)     3:55.45 (41.10)     4:36.58 (41.13)     5:18.01 (41.43)
        5:59.67 (41.66)     6:41.04 (41.37)     7:22.61 (41.57)     8:03.93 (41.32)
        8:45.62 (41.69)     9:27.10 (41.48)    10:08.28 (41.18)    10:49.74 (41.46)
       11:30.58 (40.84)    12:11.62 (41.04)    12:52.57 (40.95)    13:32.33 (39.76)
  4 Coombs, Craig J           53 Marcia's Enthusi-38 15:14.91   14:43.60    5  
                  39.10     1:24.31 (45.21)     2:10.45 (46.14)     2:56.33 (45.88)
        3:41.00 (44.67)     4:26.27 (45.27)     5:11.72 (45.45)     5:56.27 (44.55)
        6:41.28 (45.01)     7:26.19 (44.91)     8:11.65 (45.46)     8:56.71 (45.06)
        9:40.55 (43.84)    10:25.16 (44.61)    11:09.69 (44.53)    11:53.88 (44.19)
       12:37.45 (43.57)    13:21.07 (43.62)    14:03.89 (42.82)    14:43.60 (39.71)
  5 Inchausti, Robert         51 Marcia's Enthusi-38 16:51.86   16:05.59    4  
                  42.27     1:28.58 (46.31)     2:16.38 (47.80)     3:02.89 (46.51)
        3:51.78 (48.89)     4:40.76 (48.98)     5:30.28 (49.52)     6:19.38 (49.10)
        7:08.69 (49.31)     7:58.11 (49.42)     8:47.12 (49.01)     9:36.00 (48.88)
       10:25.14 (49.14)    11:14.21 (49.07)    12:02.88 (48.67)    12:51.48 (48.60)
       13:40.69 (49.21)    14:29.82 (49.13)    15:17.97 (48.15)    16:05.59 (47.62)
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL: N  9:55.84    4/6/2013 KEITH SWITZER                             
         PMS: P 10:24.04  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Phillips, Daniel L        50 Puget Sound Mast-36       NT   11:04.88  
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:42.07   5/20/2001 JIM MC CONICA                             
         PMS: P 17:15.00  12/31/2002 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Daniel L        50 Puget Sound Mast-36 19:21.44   18:18.02    9  
                  31.22     1:04.61 (33.39)     1:38.24 (33.63)     2:12.13 (33.89)
        2:45.84 (33.71)     3:19.34 (33.50)     3:53.05 (33.71)     4:26.35 (33.30)
        4:59.74 (33.39)     5:33.03 (33.29)     6:05.85 (32.82)     6:38.86 (33.01)
        7:12.29 (33.43)     7:45.36 (33.07)     8:18.73 (33.37)     8:51.82 (33.09)
        9:25.31 (33.49)     9:58.36 (33.05)    10:31.73 (33.37)    11:04.88 (33.15)
       11:38.49 (33.61)    12:12.02 (33.53)    12:45.45 (33.43)    13:18.95 (33.50)
       13:52.33 (33.38)    14:25.96 (33.63)    14:59.66 (33.70)    15:33.23 (33.57)
       16:06.89 (33.66)    16:40.50 (33.61)    17:13.97 (33.47)    17:47.50 (33.53)
       18:18.02 (30.52)
  2 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38 19:45.27   19:06.03    7  
                  31.14     1:06.37 (35.23)     1:41.49 (35.12)     2:16.66 (35.17)
        2:51.70 (35.04)     3:27.14 (35.44)     4:02.34 (35.20)     4:37.79 (35.45)
        5:13.04 (35.25)     5:48.70 (35.66)     6:23.71 (35.01)     6:58.80 (35.09)
        7:34.09 (35.29)     8:09.19 (35.10)     8:44.16 (34.97)     9:18.85 (34.69)
        9:53.38 (34.53)    10:28.09 (34.71)    11:02.72 (34.63)    11:37.66 (34.94)
       12:12.55 (34.89)    12:47.26 (34.71)    13:21.76 (34.50)    13:56.48 (34.72)
       14:30.95 (34.47)    15:05.78 (34.83)    15:40.74 (34.96)    16:15.45 (34.71)
       16:50.00 (34.55)    17:24.31 (34.31)    17:59.08 (34.77)    18:33.35 (34.27)
       19:06.03 (32.68)
  3 Brancamp, David J         52 Sierra Nevada Ma-38 18:55.00   19:06.74    6  
                  30.96     1:04.67 (33.71)     1:39.24 (34.57)     2:14.17 (34.93)
        2:49.18 (35.01)     3:24.48 (35.30)     3:59.53 (35.05)     4:34.18 (34.65)
        5:08.92 (34.74)     5:43.52 (34.60)     6:18.50 (34.98)     6:53.55 (35.05)
        7:28.47 (34.92)     8:03.31 (34.84)     8:38.46 (35.15)     9:13.35 (34.89)
        9:48.12 (34.77)    10:23.02 (34.90)    10:57.80 (34.78)    11:32.59 (34.79)
       12:07.47 (34.88)    12:42.48 (35.01)    13:17.39 (34.91)    13:52.35 (34.96)
       14:27.51 (35.16)    15:02.78 (35.27)    15:37.78 (35.00)    16:12.85 (35.07)
       16:47.96 (35.11)    17:23.23 (35.27)    17:58.06 (34.83)    18:32.76 (34.70)
       19:06.74 (33.98)
  4 Frazier, Mark D           54 Vacaville Swim C-38 19:50.00   19:33.11    5  
                  32.71     1:08.00 (35.29)     1:43.23 (35.23)     2:18.38 (35.15)
        2:53.42 (35.04)     3:28.66 (35.24)     4:03.66 (35.00)     4:38.74 (35.08)
        5:13.88 (35.14)     5:49.23 (35.35)     6:24.45 (35.22)     6:59.90 (35.45)
        7:35.19 (35.29)     8:10.74 (35.55)     8:46.21 (35.47)     9:21.54 (35.33)
        9:57.20 (35.66)    10:32.90 (35.70)    11:08.70 (35.80)    11:44.52 (35.82)
       12:20.22 (35.70)    12:56.29 (36.07)    13:32.36 (36.07)    14:08.31 (35.95)
       14:44.35 (36.04)    15:20.63 (36.28)    15:56.79 (36.16)    16:32.84 (36.05)
       17:09.30 (36.46)    17:45.81 (36.51)    18:22.06 (36.25)    18:58.31 (36.25)
       19:33.11 (34.80)
  5 Mehech, Maximiliano C     52 Santa Clara Swim-38 19:40.00   19:33.73    4  
                  33.86     1:09.78 (35.92)     1:45.85 (36.07)     2:22.17 (36.32)
        2:58.30 (36.13)     3:34.44 (36.14)     4:10.57 (36.13)     4:46.21 (35.64)
        5:21.83 (35.62)     5:57.53 (35.70)     6:33.25 (35.72)     7:08.94 (35.69)
        7:44.40 (35.46)     8:19.91 (35.51)     8:55.44 (35.53)     9:31.16 (35.72)
       10:06.80 (35.64)    10:42.37 (35.57)    11:18.00 (35.63)    11:53.70 (35.70)
       12:29.21 (35.51)    13:04.77 (35.56)    13:40.41 (35.64)    14:15.95 (35.54)
       14:51.49 (35.54)    15:26.98 (35.49)    16:02.49 (35.51)    16:37.85 (35.36)
       17:13.27 (35.42)    17:48.99 (35.72)    18:24.25 (35.26)    18:59.49 (35.24)
       19:33.73 (34.24)
  6 Allen, Chuck F            50 Walnut Creek Mas-38 20:00.00   19:56.31    3  
                  33.46     1:09.40 (35.94)     1:45.19 (35.79)     2:21.88 (36.69)
        2:57.87 (35.99)     3:33.87 (36.00)     4:09.93 (36.06)     4:45.95 (36.02)
        5:21.79 (35.84)     5:57.73 (35.94)     6:33.69 (35.96)     7:09.93 (36.24)
        7:46.40 (36.47)     8:23.03 (36.63)     8:59.54 (36.51)     9:36.53 (36.99)
       10:12.47 (35.94)    10:48.92 (36.45)    11:25.06 (36.14)    12:01.75 (36.69)
       12:38.48 (36.73)    13:15.16 (36.68)    13:51.76 (36.60)    14:28.29 (36.53)
       15:05.03 (36.74)    15:41.79 (36.76)    16:18.47 (36.68)    16:54.93 (36.46)
       17:31.56 (36.63)    18:08.28 (36.72)    18:45.08 (36.80)    19:21.53 (36.45)
       19:56.31 (34.78)
  7 Coombs, Craig J           53 Marcia's Enthusi-38 25:48.40   24:57.83    2  
                  39.03     1:22.27 (43.24)     2:07.38 (45.11)     2:52.38 (45.00)
        3:37.42 (45.04)     4:22.86 (45.44)     5:07.85 (44.99)     5:52.61 (44.76)
        6:38.00 (45.39)   8:06.53 (1:28.53)                             9:35.70 ( )
       10:21.71 (46.01)    11:08.24 (46.53)    11:53.64 (45.40)    12:39.42 (45.78)
     14:11.39 (1:31.97)    14:57.99 (46.60)                                        
           15:43.84 ( )    16:30.58 (46.74)    17:17.24 (46.66)    18:03.98 (46.74)
       18:50.05 (46.07)    19:36.26 (46.21)    20:22.47 (46.21)    21:09.99 (47.52)
       21:56.16 (46.17)    22:42.04 (45.88)    23:27.97 (45.93)    24:13.84 (45.87)
       24:57.83 (43.99)
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.75    4/3/2011 STEVE WOOD                                   
         PMS: P 26.37  12/31/1998 Dick Thomas                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Larry W            52 Unattached PC-38       29.21      28.85    9  
  2 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38    29.26      29.04    7  
  3 Smith, N. Douglas         52 Davis Aquatic Ma-38    29.54      29.53    6  
  4 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    30.00      30.14    5  
  5 De Cosse, David E         53 Santa Cruz Maste-38    31.14      30.79    4  
  6 Woolf, Marlon I           50 Swymnut Masters-38     34.00      32.77    3  
  7 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38    34.00      33.47    2  
  8 Campbell, Chris           53 Mountain View Ma-38    38.00      36.08    1  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 53.09   4/27/2012 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 57.26  12/31/2007 Phil Djang                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vela, Stanley A           52 North Bay Aquati-38  1:05.00      58.76    9  
                  28.95       58.76 (29.81)                                        
  2 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38  1:04.10    1:02.24    7  
                  30.30     1:02.24 (31.94)                                        
  3 Neuman, Larry H           51 Rocklin Aquatics-38  1:00.98    1:02.59    6  
                  30.79     1:02.59 (31.80)                                        
  4 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  1:05.94    1:04.12    5  
                  31.68     1:04.12 (32.44)                                        
  5 Smith, N. Douglas         52 Davis Aquatic Ma-38  1:06.83    1:04.80    4  
                  31.61     1:04.80 (33.19)                                        
  6 Wilson, Kurt E            54 Santa Cruz Maste-38  1:09.00    1:09.48    3  
                  34.85     1:09.48 (34.63)                                        
  7 Torgerson, Rob            52 Sebastopol Maste-38  1:09.96    1:10.87    2  
                  34.67     1:10.87 (36.20)                                        
  8 Kennedy, Jeff M           50 University of Sa-38  1:20.00    1:11.35    1  
                  34.20     1:11.35 (37.15)                                        
  9 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38  1:10.86    1:12.56  
                  35.81     1:12.56 (36.75)                                        
 10 Campbell, Chris           53 Mountain View Ma-38  1:21.79    1:20.66  
                  40.04     1:20.66 (40.62)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.59   4/28/2012 CLAY BRITT                                 
         PMS: P 2:04.82  12/31/2000 Tod Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vela, Stanley A           52 North Bay Aquati-38  2:12.00    2:07.88    9  
                  31.13     1:03.60 (32.47)     1:36.35 (32.75)     2:07.88 (31.53)
  2 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38  2:20.00    2:18.10    7  
                  33.21     1:07.89 (34.68)     1:43.06 (35.17)     2:18.10 (35.04)
  3 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38  2:45.00    2:37.95    6  
                  39.61     1:20.04 (40.43)     2:00.03 (39.99)     2:37.95 (37.92)
  4 Campbell, Chris           53 Mountain View Ma-38  2:58.00    3:00.85    5  
                  42.31     1:27.92 (45.61)     2:14.13 (46.21)     3:00.85 (46.72)
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
         PMS: P 27.82  12/31/2010 Gary Patterson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Allen, Larry W            52 Unattached PC-38       32.40      30.94    9  
  2 Ewing, Jack               53 University of Sa-38    32.48      31.16    7  
  3 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38    32.32      32.50    6  
  4 Christensen, Dane V       53 Streamliners-38        35.00      32.54    5  
  5 Sewell, Scott M           52 Unattached PC-38       32.90      32.59    4  
  6 Smith, N. Douglas         52 Davis Aquatic Ma-38    32.73      32.72    3  
  7 Neuman, Larry H           51 Rocklin Aquatics-38    32.80      32.95    2  
  8 Jacobs, Tom               50 San Mateo Master-38    33.70      33.10    1  
  9 Pettibone, Chip           52 Santa Rosa Maste-38    33.18      33.45  
 10 Sihner, Craig             54 San Ramon Valley-38    33.00      33.50  
 11 Yuen, Matt                54 Quick Silver Swi-38    34.42      35.26  
 12 Scheberies, Fred          50 Manatee Aquatic-38     33.86      35.28  
 13 Wilson, Kurt E            54 Santa Cruz Maste-38    34.50      35.38  
 14 Sharron, Will G           53 San Mateo Master-38    36.00      35.70  
 15 Fegler, Gerald A          50 Walnut Creek Mas-38    35.30      35.89  
 16 Hess, Bart R              53 Manatee Aquatic-38     43.71      41.53  
 17 Inchausti, Robert         51 Marcia's Enthusi-38    52.00      44.67  
 -- Halbrecht, Kenneth A      53 Walnut Creek Mas-38    34.22         DQ  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   58.50    3/2/2014 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 1:00.76  12/31/2010 Gary Patterson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Daniel L        50 Puget Sound Mast-36  1:07.00    1:06.13    9  
                  31.59     1:06.13 (34.54)                                        
  2 Ewing, Jack               53 University of Sa-38  1:10.81    1:09.54    7  
                  32.94     1:09.54 (36.60)                                        
  3 Sewell, Scott M           52 Unattached PC-38     1:10.44    1:12.05    6  
                  33.97     1:12.05 (38.08)                                        
  4 Pettibone, Chip           52 Santa Rosa Maste-38  1:11.40    1:12.19    5  
                  34.87     1:12.19 (37.32)                                        
  5 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38  1:11.80    1:13.65    4  
                  34.54     1:13.65 (39.11)                                        
  6 Sihner, Craig             54 San Ramon Valley-38  1:13.00    1:15.36    3  
                  35.02     1:15.36 (40.34)                                        
  7 Yuen, Matt                54 Quick Silver Swi-38  1:16.90    1:15.45    2  
                  35.79     1:15.45 (39.66)                                        
  8 Jacobs, Tom               50 San Mateo Master-38  1:15.48    1:17.17    1  
                  35.98     1:17.17 (41.19)                                        
  9 Torgerson, Rob            52 Sebastopol Maste-38  1:25.00    1:18.78  
                  37.22     1:18.78 (41.56)                                        
 10 Fegler, Gerald A          50 Walnut Creek Mas-38  1:18.55    1:21.68  
                  38.49     1:21.68 (43.19)                                        
 11 Robinson, Darrell Q       51 University of Sa-38  1:30.00    1:27.96  
                  42.25     1:27.96 (45.71)                                        
 12 Inchausti, Robert         51 Marcia's Enthusi-38  1:38.10    1:38.20  
                  47.17     1:38.20 (51.03)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:10.76    4/6/2013 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 2:17.16  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Daniel L        50 Puget Sound Mast-36  2:25.87    2:27.16    9  
                  33.18     1:10.54 (37.36)     1:49.17 (38.63)     2:27.16 (37.99)
  2 Pettibone, Chip           52 Santa Rosa Maste-38  2:42.30    2:38.92    7  
                  35.76     1:15.35 (39.59)     1:56.63 (41.28)     2:38.92 (42.29)
  3 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38  2:48.22    2:42.13    6  
                  36.71     1:17.73 (41.02)     1:59.31 (41.58)     2:42.13 (42.82)
  4 Halbrecht, Kenneth A      53 Walnut Creek Mas-38  2:46.41    2:43.90    5  
                  36.71     1:19.34 (42.63)     2:01.40 (42.06)     2:43.90 (42.50)
  5 Kirk, Tim                 51 Tri Valley Maste-38  2:47.00    2:44.03    4  
                  37.04     1:18.53 (41.49)     2:01.23 (42.70)     2:44.03 (42.80)
  6 Jacobs, Tom               50 San Mateo Master-38  2:59.47    2:54.50    3  
                  39.45     1:24.30 (44.85)     2:10.03 (45.73)     2:54.50 (44.47)
  7 Fegler, Gerald A          50 Walnut Creek Mas-38  2:57.25    2:58.15    2  
                  40.26     1:24.51 (44.25)     2:10.77 (46.26)     2:58.15 (47.38)
  8 Inchausti, Robert         51 Marcia's Enthusi-38  3:46.00    3:26.59    1  
                  48.36     1:39.20 (50.84)     2:33.09 (53.89)     3:26.59 (53.50)
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS: P 23.52  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    25.83      25.82    9  
  2 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    26.28      26.20    7  
  3 Ericsson, Ken             53 Rolling Hills Mu-38    27.50      26.90    6  
  4 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38    26.35      26.98    5  
  5 De Cosse, David E         53 Santa Cruz Maste-38    26.77      27.01    4  
  6 Allen, Larry W            52 Unattached PC-38       27.83      27.69    3  
  7 Woolf, Marlon I           50 Swymnut Masters-38     29.00      28.39    2  
  8 Holtzman, Steven C        50 Streamliners-38        29.58      29.97    1  
  9 Kazek, Michael S          52 Cal Maritime Aca-38    30.00      30.38  
 10 Scheberies, Fred          50 Manatee Aquatic-38     28.54      30.53  
 11 Inchausti, Robert         51 Marcia's Enthusi-38    58.00      44.42  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.73   5/12/2013 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 51.93  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38    58.69      56.75    9  
                  26.42       56.75 (30.33)                                        
  2 Keating, Kevin            50 Sebastopol Maste-38    58.43      59.20    7  
                  26.81       59.20 (32.39)                                        
  3 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38    59.96    1:00.62    6  
                  28.23     1:00.62 (32.39)                                        
  4 De Cosse, David E         53 Santa Cruz Maste-38  1:01.64    1:02.10    5  
                  29.35     1:02.10 (32.75)                                        
  5 Baker, John               51 Unattached PC-38     1:04.20    1:04.04    4  
                  30.06     1:04.04 (33.98)                                        
  6 Kirk, Tim                 51 Tri Valley Maste-38  1:07.00    1:06.40    3  
                  31.08     1:06.40 (35.32)                                        
  7 Holtzman, Steven C        50 Streamliners-38      1:07.00    1:08.55    2  
                  31.46     1:08.55 (37.09)                                        
  8 Campbell, Chris           53 Mountain View Ma-38  1:14.00    1:13.98    1  
                  33.68     1:13.98 (40.30)                                        
  9 Ryan, Kevin A             52 San Ramon Valley-38  1:20.00    1:21.56  
                  39.80     1:21.56 (41.76)                                        
 10 Inchausti, Robert         51 Marcia's Enthusi-38  2:00.00    1:40.30  
                  45.42     1:40.30 (54.88)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:59.26   4/27/2013 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 2:06.06  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          50 Stanford Masters-38  2:02.36    2:03.53P   9  
                  27.83       59.34 (31.51)     1:30.67 (31.33)     2:03.53 (32.86)
  2 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  2:16.38    2:15.22    7  
                  30.66     1:05.54 (34.88)     1:40.54 (35.00)     2:15.22 (34.68)
  3 Phillips, Daniel L        50 Puget Sound Mast-36  2:22.48    2:17.34    6  
                  32.37     1:07.91 (35.54)     1:43.64 (35.73)     2:17.34 (33.70)
  4 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38  2:31.16    2:24.25    5  
                  32.69     1:10.26 (37.57)     1:48.07 (37.81)     2:24.25 (36.18)
  5 Mc Ghee, Paul A           51 Burlingame Aquat-38  2:24.00    2:28.29    4  
                  33.34     1:10.06 (36.72)     1:49.43 (39.37)     2:28.29 (38.86)
  6 Dahle, Gene M             54 Rocklin Aquatics-38  2:23.84    2:32.94    3  
                  31.09     1:06.86 (35.77)     1:47.20 (40.34)     2:32.94 (45.74)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.28   5/11/2013 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 55.82  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Daniel L        50 Puget Sound Mast-36  1:00.60    1:00.40    9  
                  28.57     1:00.40 (31.83)                                        
  2 Allen, Larry W            52 Unattached PC-38     1:00.49    1:00.75    7  
                  28.25     1:00.75 (32.50)                                        
  3 Boone, Jon                50 Walnut Creek Mas-38  1:01.95    1:00.91    6  
                  28.15     1:00.91 (32.76)                                        
  4 Ericsson, Ken             53 Rolling Hills Mu-38  1:04.00    1:02.67    5  
                  29.81     1:02.67 (32.86)                                        
  5 Smith, N. Douglas         52 Davis Aquatic Ma-38  1:03.21    1:03.14    4  
                  29.71     1:03.14 (33.43)                                        
  6 De Cosse, David E         53 Santa Cruz Maste-38  1:06.26    1:06.80    3  
                  29.66     1:06.80 (37.14)                                        
  7 Baker, John               51 Unattached PC-38     1:08.80    1:06.89    2  
                  31.55     1:06.89 (35.34)                                        
  8 Laudenslager, Greg L      52 Rolling Hills Mu-38  1:06.25    1:08.74    1  
                  32.90     1:08.74 (35.84)                                        
  9 Pettibone, Chip           52 Santa Rosa Maste-38  1:08.10    1:09.16  
                  33.41     1:09.16 (35.75)                                        
 10 Kennedy, Jeff M           50 University of Sa-38  1:10.70    1:09.22  
                  31.53     1:09.22 (37.69)                                        
 11 Jacobs, Tom               50 San Mateo Master-38  1:09.00    1:11.26  
                  33.78     1:11.26 (37.48)                                        
 12 Kazek, Michael S          52 Cal Maritime Aca-38  1:10.92    1:11.32  
                  33.95     1:11.32 (37.37)                                        
 13 Fegler, Gerald A          50 Walnut Creek Mas-38  1:13.43    1:14.39  
                  34.76     1:14.39 (39.63)                                        
 14 Hess, Bart R              53 Manatee Aquatic-38   1:29.91    1:28.44  
                  42.48     1:28.44 (45.96)                                        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.56   4/27/2013 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 2:00.82  12/31/2009 Ken Shilling                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phillips, Daniel L        50 Puget Sound Mast-36  2:11.23    2:12.10    9  
                  28.39     1:03.51 (35.12)     1:42.11 (38.60)     2:12.10 (29.99)
  2 Allen, Larry W            52 Unattached PC-38     2:14.92    2:13.76    7  
                  29.29     1:04.06 (34.77)     1:42.62 (38.56)     2:13.76 (31.14)
  3 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38  2:15.49    2:17.12    6  
                  29.21     1:04.13 (34.92)     1:44.60 (40.47)     2:17.12 (32.52)
  4 Neuman, Larry H           51 Rocklin Aquatics-38  2:17.50    2:18.92    5  
                  29.24     1:03.68 (34.44)     1:45.79 (42.11)     2:18.92 (33.13)
  5 Frazier, Mark D           54 Vacaville Swim C-38  2:23.12    2:24.23    4  
                  31.18     1:07.84 (36.66)     1:49.81 (41.97)     2:24.23 (34.42)
  6 Yuen, Matt                54 Quick Silver Swi-38  2:28.53    2:29.15    3  
                  32.26     1:11.24 (38.98)     1:53.84 (42.60)     2:29.15 (35.31)
  7 Dahle, Gene M             54 Rocklin Aquatics-38  2:30.00    2:31.14    2  
                  30.64     1:10.95 (40.31)     1:55.54 (44.59)     2:31.14 (35.60)
  8 Kennedy, Jeff M           50 University of Sa-38  2:39.58    2:32.87    1  
                  30.58     1:10.13 (39.55)     1:57.71 (47.58)     2:32.87 (35.16)
  9 Sewell, Scott M           52 Unattached PC-38     2:32.85    2:33.87  
                  30.94     1:13.54 (42.60)     1:56.15 (42.61)     2:33.87 (37.72)
 10 Torgerson, Rob            52 Sebastopol Maste-38  2:35.00    2:35.61  
                  34.51     1:13.64 (39.13)     1:59.25 (45.61)     2:35.61 (36.36)
 11 Kazek, Michael S          52 Cal Maritime Aca-38  2:38.22    2:37.47  
                  31.25     1:15.57 (44.32)     1:59.54 (43.97)     2:37.47 (37.93)
 12 Sharron, Will G           53 San Mateo Master-38  3:00.00    2:42.64  
                  36.24     1:17.73 (41.49)     2:05.04 (47.31)     2:42.64 (37.60)
 13 Inchausti, Robert         51 Marcia's Enthusi-38  4:00.00    3:19.85  
                  45.10     1:38.90 (53.80)     2:35.21 (56.31)     3:19.85 (44.64)
 -- Coombs, Craig J           53 Marcia's Enthusi-38  2:50.51         DQ  
                  37.14     1:23.31 (46.17)     2:11.22 (47.91)          DQ (37.44)
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:21.91   4/28/2013 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 4:29.51  12/31/2009 John Morales                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          52 San Francisco Ts-38  4:53.71    4:53.80    9  
                  29.76     1:04.20 (34.44)     1:41.75 (37.55)     2:18.72 (36.97)
        3:01.88 (43.16)     3:44.82 (42.94)     4:19.82 (35.00)     4:53.80 (33.98)
  2 Nootbaar, Tom T           50 Walnut Creek Mas-38  4:57.36    4:59.58    7  
                  31.63     1:07.14 (35.51)     1:47.43 (40.29)     2:27.86 (40.43)
        3:12.18 (44.32)     3:56.54 (44.36)     4:28.99 (32.45)     4:59.58 (30.59)
  3 Frazier, Mark D           54 Vacaville Swim C-38  5:20.00    5:08.40    6  
                  33.49     1:10.30 (36.81)     1:50.08 (39.78)     2:29.13 (39.05)
        3:13.81 (44.68)     3:59.09 (45.28)     4:34.77 (35.68)     5:08.40 (33.63)
  4 Kirk, Tim                 51 Tri Valley Maste-38  5:29.00    5:28.07    5  
                  32.94     1:10.23 (37.29)     1:51.56 (41.33)     2:32.30 (40.74)
        3:18.84 (46.54)     4:07.07 (48.23)     4:48.29 (41.22)     5:28.07 (39.78)
  5 Ryan, Kevin A             52 San Ramon Valley-38  6:45.90    6:34.15    4  
                  40.85     1:25.03 (44.18)                             3:16.41 ( )
        4:12.31 (55.90)     5:08.95 (56.64)     5:54.08 (45.13)     6:34.15 (40.07)
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waterworth, Steven F      56 Health Quest Nap-38    24.20      24.14    9  
  2 Patocchi, Robert J        58 Cal Maritime Aca-38    25.20      24.95    7  
  3 Phillips, Mike E          56 Wildcat Alumni M-38    24.50      25.30    6  
  4 Prosen, Dennis E          57 San Mateo Master-38    25.65      25.54    5  
  5 Guadagni, Peter M         59 Walnut Creek Mas-38    27.27      26.72    4  
  6 Glenn, Tim P              58 Stanford Masters-38    25.98      26.96    3  
  7 Cochrane, James E         55 Rolling Hills Mu-38    27.50      27.13    2  
  8 Winer, Nick               56 Swymnut Masters-38     27.50      27.51    1  
  9 Knell, Robert             55 Tri Valley Maste-38    34.00      27.77  
 10 Schultz, Wayne            55 Humboldt Masters-38    29.33      28.59  
 11 Marshall, Doug            59 Tri Valley Maste-38    35.00      29.88  
 12 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38    29.99      30.41  
 13 Nichols, Scott            59 Fig Garden Swim-38     30.86      31.66  
 14 Tsugawa, Peter            56 Marcia's Enthusi-38    31.48      31.93  
 15 Lundgren, Steven T        55 University of Sa-38    37.00      31.97  
 16 Philleo, Byron            59 Davis Aquatic Ma-38    35.00      33.50  
 17 Mitchell, David           56 University of Sa-38    40.00      36.98  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 50.21  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38    53.40      53.18    9  
                  26.08       53.18 (27.10)                                        
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    54.10      53.82    7  
                  25.93       53.82 (27.89)                                        
  3 Waterworth, Steven F      56 Health Quest Nap-38    55.00      53.99    6  
                  25.71       53.99 (28.28)                                        
  4 Prosen, Dennis E          57 San Mateo Master-38    55.81      55.47    5  
                  26.65       55.47 (28.82)                                        
  5 Phillips, Mike E          56 Wildcat Alumni M-38    56.40      56.14    4  
                  26.55       56.14 (29.59)                                        
  6 Patocchi, Robert J        58 Cal Maritime Aca-38    57.34      57.21    3  
                  27.87       57.21 (29.34)                                        
  7 Justeson, Jeff A          55 Club Hot Tub-38        58.88      58.41    2  
                  28.51       58.41 (29.90)                                        
  8 Glenn, Tim P              58 Stanford Masters-38    56.00      59.26    1  
                  28.68       59.26 (30.58)                                        
  9 Markiewicz, Evan P        57 University of Sa-38    59.62      59.40  
                  28.89       59.40 (30.51)                                        
 10 Knell, Robert             55 Tri Valley Maste-38  1:03.00    1:00.82  
                  29.13     1:00.82 (31.69)                                        
 11 Winer, Nick               56 Swymnut Masters-38   1:02.50    1:02.13  
                  29.80     1:02.13 (32.33)                                        
 12 Jacobson, Erik B          57 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:04.47  
                  31.15     1:04.47 (33.32)                                        
 13 Marshall, Doug            59 Tri Valley Maste-38  1:15.00    1:06.44  
                  32.22     1:06.44 (34.22)                                        
 14 Schultz, Wayne            55 Humboldt Masters-38  1:07.84    1:07.40  
 15 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  1:07.77    1:07.94  
                  32.36     1:07.94 (35.58)                                        
 16 Nichols, Scott            59 Fig Garden Swim-38   1:09.85    1:12.79  
                  34.16     1:12.79 (38.63)                                        
 17 Welsh, Stuart J           57 Tuolumne County-38   1:20.00    1:13.22  
                  35.01     1:13.22 (38.21)                                        
 18 Tsugawa, Peter            56 Marcia's Enthusi-38  1:13.10    1:13.52  
                  35.52     1:13.52 (38.00)                                        
 19 Kubokawa, Jon Y           58 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:14.22  
                  34.82     1:14.22 (39.40)                                        
 20 Mitchell, David           56 University of Sa-38  1:25.00    1:16.10  
                  37.81     1:16.10 (38.29)                                        
 21 Lundgren, Steven T        55 University of Sa-38  1:30.00    1:16.71  
                  34.50     1:16.71 (42.21)                                        
 22 Philleo, Byron            59 Davis Aquatic Ma-38  1:21.00    1:18.08  
                  36.90     1:18.08 (41.18)                                        
 23 Diers, Phil J             57 San Francisco Ts-38  1:44.53    1:47.75  
                  51.91     1:47.75 (55.84)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 1:53.96  12/31/2009 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  2:01.51    2:01.37    9  
                  27.48       57.85 (30.37)     1:29.11 (31.26)     2:01.37 (32.26)
  2 O'Brien, Kerry L          57 Walnut Creek Mas-38  2:03.00    2:01.60    7  
                  28.38       59.51 (31.13)     1:30.94 (31.43)     2:01.60 (30.66)
  3 Hale, Dave                58 Santa Rosa Maste-38  2:10.00    2:07.21    6  
                  28.98     1:00.25 (31.27)     1:33.39 (33.14)     2:07.21 (33.82)
  4 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  2:34.59    2:34.67    5  
                  34.21     1:12.68 (38.47)     1:53.88 (41.20)     2:34.67 (40.79)
  5 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38  3:49.99    2:48.21    4  
                  36.21     1:18.37 (42.16)     2:03.09 (44.72)     2:48.21 (45.12)
  6 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38  3:12.26    3:05.46    3  
                  45.35     1:32.55 (47.20)     2:20.66 (48.11)     3:05.46 (44.80)
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 1:53.96  12/31/2009 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Guadagni, Peter M         59 Walnut Creek Mas-38       NT    2:08.47  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 5:09.48  12/31/2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38  5:19.71    5:22.99    9  
                  29.84     1:01.88 (32.04)     1:35.11 (33.23)     2:08.66 (33.55)
        2:42.33 (33.67)     3:15.37 (33.04)     3:48.07 (32.70)     4:20.22 (32.15)
        4:52.10 (31.88)     5:22.99 (30.89)                                        
  2 Hale, Dave                58 Santa Rosa Maste-38  6:05.00    5:45.75    7  
                  31.51     1:05.65 (34.14)     1:40.37 (34.72)     2:15.07 (34.70)
        2:49.75 (34.68)     3:24.58 (34.83)     3:59.52 (34.94)     4:35.46 (35.94)
        5:11.33 (35.87)     5:45.75 (34.42)                                        
  3 Bernstein, Josh B         57 Manatee Aquatic-38   6:00.00    5:54.10    6  
                  32.18     1:07.12 (34.94)     1:42.63 (35.51)     2:18.44 (35.81)
        2:54.36 (35.92)     3:29.99 (35.63)     4:05.81 (35.82)     4:41.90 (36.09)
        5:18.13 (36.23)     5:54.10 (35.97)                                        
  4 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38   6:23.30    6:31.39    5  
                  36.68     1:16.69 (40.01)     1:57.32 (40.63)     2:37.24 (39.92)
        3:17.39 (40.15)     3:57.10 (39.71)     4:36.47 (39.37)     5:15.84 (39.37)
        5:53.96 (38.12)     6:31.39 (37.43)                                        
  5 Long, Patrick R           57 Davis Aquatic Ma-38  6:10.00    6:32.84    4  
                  33.56   1:48.67 (1:15.11)     2:27.16 (38.49)     3:09.15 (41.99)
        3:50.21 (41.06)   5:12.14 (1:21.93)     5:53.66 (41.52)     6:32.84 (39.18)
  6 Marshall, Doug            59 Tri Valley Maste-38  6:55.00    6:58.86    3  
                  36.00     1:15.77 (39.77)     1:57.80 (42.03)     2:41.32 (43.52)
        3:25.42 (44.10)     4:08.55 (43.13)     4:52.37 (43.82)     5:35.17 (42.80)
        6:18.33 (43.16)     6:58.86 (40.53)                                        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:07.36   5/14/2006 JIM MC CONICA                             
         PMS: P 10:33.13  12/31/2005 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hale, Dave                58 Santa Rosa Maste-38 12:15.00   11:59.56    9  
                  33.83     1:09.90 (36.07)     1:46.41 (36.51)     2:22.73 (36.32)
        2:58.44 (35.71)     3:34.19 (35.75)     4:09.62 (35.43)     4:45.26 (35.64)
        5:20.87 (35.61)     5:57.26 (36.39)     6:33.36 (36.10)     7:09.44 (36.08)
        7:45.87 (36.43)     8:22.05 (36.18)     8:58.28 (36.23)     9:34.55 (36.27)
       10:10.95 (36.40)    10:47.22 (36.27)    11:23.76 (36.54)    11:59.56 (35.80)
  2 Long, Patrick R           57 Davis Aquatic Ma-38 13:15.00   14:02.11    7  
                  35.76   2:41.78 (2:06.02)     3:23.72 (41.94)     4:05.82 (42.10)
        4:49.52 (43.70)     5:32.41 (42.89)     6:16.12 (43.71)     6:59.11 (42.99)
        7:42.31 (43.20)     8:25.74 (43.43)     9:08.35 (42.61)     9:50.94 (42.59)
       10:34.61 (43.67)    11:16.54 (41.93)                            11:58.10 ( )
       12:40.79 (42.69)                            13:23.33 ( )    14:02.11 (38.78)
  3 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38 14:25.66   14:42.96    6  
                  37.20     1:19.97 (42.77)     2:03.61 (43.64)     2:48.46 (44.85)
        3:33.22 (44.76)     4:17.60 (44.38)     5:02.48 (44.88)     5:48.02 (45.54)
        6:33.11 (45.09)     7:18.36 (45.25)     8:04.22 (45.86)     8:48.47 (44.25)
        9:32.03 (43.56)    10:17.06 (45.03)    11:01.79 (44.73)    11:47.27 (45.48)
       12:31.00 (43.73)    13:15.44 (44.44)    13:59.84 (44.40)    14:42.96 (43.12)
  4 Tsugawa, Peter            56 Marcia's Enthusi-38 16:40.00   15:42.11    5  
                  39.83     1:25.44 (45.61)     2:12.96 (47.52)     3:01.00 (48.04)
        3:49.42 (48.42)     4:37.20 (47.78)     5:25.31 (48.11)     6:12.80 (47.49)
        7:00.35 (47.55)     7:49.07 (48.72)     8:38.23 (49.16)     9:26.94 (48.71)
       10:14.15 (47.21)    11:02.15 (48.00)    11:49.59 (47.44)    12:38.50 (48.91)
       13:24.83 (46.33)    14:12.14 (47.31)    14:59.67 (47.53)    15:42.11 (42.44)
  5 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38 19:29.99   16:17.32    4  
                  41.72     1:30.48 (48.76)     2:20.35 (49.87)     3:10.25 (49.90)
        3:59.62 (49.37)     4:49.18 (49.56)     5:38.74 (49.56)     6:28.61 (49.87)
        7:18.75 (50.14)     8:09.56 (50.81)     8:58.20 (48.64)     9:47.34 (49.14)
       10:36.19 (48.85)    11:24.89 (48.70)    12:13.08 (48.19)    13:01.50 (48.42)
       13:51.34 (49.84)    14:41.40 (50.06)    15:30.02 (48.62)    16:17.32 (47.30)
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:11.12   5/20/2007 JIM MC CONICA                             
         PMS: P 17:40.12  12/31/2005 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38 20:13.00   19:47.26    9  
                  32.55     1:08.71 (36.16)     1:45.19 (36.48)     2:22.01 (36.82)
        2:58.65 (36.64)     3:35.05 (36.40)     4:11.87 (36.82)     4:48.59 (36.72)
        5:25.90 (37.31)     6:02.77 (36.87)     6:39.50 (36.73)     7:15.76 (36.26)
        7:52.34 (36.58)     8:28.96 (36.62)     9:05.36 (36.40)     9:41.66 (36.30)
       10:17.88 (36.22)    10:54.17 (36.29)    11:30.22 (36.05)    12:06.59 (36.37)
       12:42.74 (36.15)    13:18.76 (36.02)    13:54.97 (36.21)    14:30.84 (35.87)
       15:06.31 (35.47)    15:41.80 (35.49)    16:17.08 (35.28)    16:52.44 (35.36)
       17:27.16 (34.72)    18:02.69 (35.53)    18:37.54 (34.85)    19:12.46 (34.92)
       19:47.26 (34.80)
  2 Guadagni, Peter M         59 Walnut Creek Mas-38 19:59.99   20:26.97    7  
                  33.48     1:10.24 (36.76)     1:46.95 (36.71)     2:23.42 (36.47)
        3:00.36 (36.94)     3:36.85 (36.49)     4:13.44 (36.59)     4:50.21 (36.77)
        5:27.12 (36.91)     6:03.99 (36.87)     6:40.91 (36.92)     7:18.09 (37.18)
        7:54.95 (36.86)     8:31.68 (36.73)     9:08.72 (37.04)     9:45.74 (37.02)
       10:22.90 (37.16)    11:00.58 (37.68)    11:38.46 (37.88)    12:16.10 (37.64)
       12:53.92 (37.82)    13:32.23 (38.31)    14:10.54 (38.31)    14:48.78 (38.24)
       15:26.86 (38.08)    16:04.92 (38.06)    16:43.02 (38.10)    17:20.89 (37.87)
       17:58.55 (37.66)    18:36.41 (37.86)    19:13.90 (37.49)    19:51.21 (37.31)
       20:26.97 (35.76)
  3 Skuse, Brian M            57 North Bay Aquati-38 20:02.12   21:30.16    6  
                  36.33     1:15.87 (39.54)     1:56.27 (40.40)     2:35.95 (39.68)
        3:16.14 (40.19)     3:55.33 (39.19)     4:34.68 (39.35)     5:13.91 (39.23)
        5:52.84 (38.93)     6:31.68 (38.84)     7:11.23 (39.55)     7:49.90 (38.67)
        8:29.20 (39.30)     9:08.02 (38.82)     9:47.10 (39.08)    10:26.34 (39.24)
       11:05.56 (39.22)    11:44.70 (39.14)    12:23.85 (39.15)    13:03.27 (39.42)
       13:42.51 (39.24)    14:22.07 (39.56)    15:00.96 (38.89)    15:39.83 (38.87)
       16:18.91 (39.08)    16:58.47 (39.56)    17:37.86 (39.39)    18:16.45 (38.59)
       18:55.66 (39.21)    19:34.76 (39.10)    20:13.69 (38.93)    20:52.73 (39.04)
       21:30.16 (37.43)
  4 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38 24:17.50   23:49.92    5  
                  36.86     1:20.59 (43.73)     2:04.23 (43.64)     2:47.70 (43.47)
        3:31.39 (43.69)     4:14.41 (43.02)     4:57.80 (43.39)     5:40.68 (42.88)
        6:24.20 (43.52)     7:06.86 (42.66)     7:50.39 (43.53)     8:33.72 (43.33)
        9:17.38 (43.66)    10:00.52 (43.14)    10:43.65 (43.13)    11:26.95 (43.30)
       12:10.31 (43.36)    12:53.54 (43.23)    13:36.93 (43.39)    14:21.31 (44.38)
       15:05.39 (44.08)    15:49.60 (44.21)    16:33.98 (44.38)    17:17.03 (43.05)
       18:01.74 (44.71)    18:46.01 (44.27)    19:30.24 (44.23)    20:14.92 (44.68)
       20:59.37 (44.45)    21:43.39 (44.02)    22:25.93 (42.54)    23:09.42 (43.49)
       23:49.92 (40.50)
  5 Sullivan, Neil            56 Walnut Creek Mas-38 26:00.00   23:52.63    4  
                  37.99     1:19.01 (41.02)     2:00.66 (41.65)     2:43.14 (42.48)
        3:24.85 (41.71)     4:07.36 (42.51)     4:49.44 (42.08)     5:31.99 (42.55)
        6:14.43 (42.44)     6:57.23 (42.80)     7:40.25 (43.02)     8:23.22 (42.97)
        9:06.23 (43.01)     9:49.70 (43.47)    10:33.20 (43.50)    11:16.48 (43.28)
       11:59.82 (43.34)    12:43.55 (43.73)    13:27.61 (44.06)    14:11.56 (43.95)
       14:55.54 (43.98)    15:39.77 (44.23)    16:24.15 (44.38)    17:08.41 (44.26)
       17:53.26 (44.85)    18:37.63 (44.37)    19:21.89 (44.26)    20:07.18 (45.29)
       20:51.48 (44.30)    21:36.50 (45.02)    22:21.97 (45.47)    23:07.69 (45.72)
       23:52.63 (44.94)
 -- Druz, Loren               58 Walnut Creek Mas-38 20:00.00         DQ  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.34    5/1/2011 TOM BARTON                                   
         PMS: P 26.62   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38    28.89      29.82    9  
  2 Patocchi, Robert J        58 Cal Maritime Aca-38    30.31      30.10    7  
  3 Phillips, Mike E          56 Wildcat Alumni M-38    28.50      30.74    6  
  4 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38     32.37      32.52    5  
  5 Cochrane, James E         55 Rolling Hills Mu-38    35.00      34.79    4  
  6 Schultz, Wayne            55 Humboldt Masters-38    37.80      35.88    3  
  7 Jacobson, Erik B          57 Walnut Creek Mas-38    50.00      36.09    2  
  8 Zais, Craig A             56 Davis Aquatic Ma-38    37.87      37.32    1  
  9 Marshall, Doug            59 Tri Valley Maste-38    39.90      38.66  
 10 Nichols, Scott            59 Fig Garden Swim-38     41.00      41.32  
 11 Diers, Phil J             57 San Francisco Ts-38  1:00.00    1:06.41  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.55   4/30/2011 TOM BARTON                                   
         PMS: P 58.01   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:05.50    1:03.57    9  
                  31.24     1:03.57 (32.33)                                        
  2 Prosen, Dennis E          57 San Mateo Master-38  1:04.81    1:05.44    7  
                  32.20     1:05.44 (33.24)                                        
  3 Patocchi, Robert J        58 Cal Maritime Aca-38  1:08.94    1:06.26    6  
                  32.33     1:06.26 (33.93)                                        
  4 Phillips, Mike E          56 Wildcat Alumni M-38  1:03.20    1:07.93    5  
                  32.37     1:07.93 (35.56)                                        
  5 Justeson, Jeff A          55 Club Hot Tub-38      1:08.88    1:08.93    4  
                  34.02     1:08.93 (34.91)                                        
  6 Schultz, Wayne            55 Humboldt Masters-38  1:23.24    1:22.40    3  
                  40.51     1:22.40 (41.89)                                        
  7 Marshall, Doug            59 Tri Valley Maste-38  1:28.00    1:23.62    2  
                  40.83     1:23.62 (42.79)                                        
  8 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38  1:24.99    1:25.50    1  
                  41.21     1:25.50 (44.29)                                        
  9 Nichols, Scott            59 Fig Garden Swim-38   1:34.15    1:30.74  
                  44.13     1:30.74 (46.61)                                        
 10 Kubokawa, Jon Y           58 Walnut Creek Mas-38  1:27.00    1:30.77  
                  42.23     1:30.77 (48.54)                                        
 11 Honniball, James H        56 University of Sa-38  2:05.00    2:04.08  
                1:02.16   2:04.08 (1:01.92)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:03.14   3/31/2012 TOM BARTON                                 
         PMS: P 2:07.54  12/31/2004 Tod Spieker                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  2:20.74    2:22.49    9  
                  34.16     1:10.28 (36.12)     1:46.83 (36.55)     2:22.49 (35.66)
  2 Justeson, Jeff A          55 Club Hot Tub-38      2:31.88    2:33.70    7  
                  38.20     1:17.49 (39.29)     1:56.61 (39.12)     2:33.70 (37.09)
  3 Welsh, Stuart J           57 Tuolumne County-38   3:00.00    2:57.94    6  
                  43.02     1:28.09 (45.07)     2:14.20 (46.11)     2:57.94 (43.74)
  4 Schultz, Wayne            55 Humboldt Masters-38  3:09.61    3:04.17    5  
                  43.28     1:31.43 (48.15)     2:20.22 (48.79)     3:04.17 (43.95)
  5 Zais, Craig A             56 Davis Aquatic Ma-38  3:10.76    3:10.86    4  
                  44.48     1:32.80 (48.32)     2:23.24 (50.44)     3:10.86 (47.62)
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 28.71  12/31/2003 Don Mc Kenzie                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrar, Kenneth           55 Chico Masters Sw-38    32.95      32.05    9  
  2 Stime, Russell            56 Wildcat Alumni M-38    35.00      34.49    7  
  3 Knell, Robert             55 Tri Valley Maste-38    38.00      35.21    6  
  4 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38    35.65      35.24    5  
  5 Tulin, Bill               55 Tamalpais Aquati-38    35.10      35.41    4  
  6 Hale, Dave                58 Santa Rosa Maste-38    40.00      38.86    3  
  7 Cochrane, James E         55 Rolling Hills Mu-38    39.00      39.36    2  
  8 Williams, Syd             58 University of Sa-38    40.00      40.08    1  
  9 Nichols, Scott            59 Fig Garden Swim-38     40.15      40.21  
 10 Kubokawa, Jon Y           58 Walnut Creek Mas-38    44.00      42.37  
 11 Mitchell, David           56 University of Sa-38    45.00      42.69  
 12 Philleo, Byron            59 Davis Aquatic Ma-38    47.00      45.68  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:03.22  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knell, Robert             55 Tri Valley Maste-38  1:19.00    1:17.23    9  
                  37.71     1:17.23 (39.52)                                        
  2 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38  1:19.20    1:18.31    7  
                  37.30     1:18.31 (41.01)                                        
  3 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  1:20.20    1:22.36    6  
                  39.06     1:22.36 (43.30)                                        
  4 Williams, Syd             58 University of Sa-38  1:40.00    1:27.65    5  
                  43.16     1:27.65 (44.49)                                        
  5 Cochrane, James E         55 Rolling Hills Mu-38  1:25.00    1:29.50    4  
                  41.66     1:29.50 (47.84)                                        
  6 Mitchell, David           56 University of Sa-38  1:35.00    1:29.85    3  
                  43.67     1:29.85 (46.18)                                        
  7 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38  1:44.98    1:30.84    2  
                  44.19     1:30.84 (46.65)                                        
  8 Philleo, Byron            59 Davis Aquatic Ma-38  1:45.00    1:41.26    1  
                  47.75     1:41.26 (53.51)                                        
  9 Burke, Bill               59 University of Sa-38  1:50.00    1:45.94  
                  50.35     1:45.94 (55.59)                                        
 10 Diers, Phil J             57 San Francisco Ts-38  1:51.94    2:02.65  
                  56.84   2:02.65 (1:05.81)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:20.49  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38  2:37.00    2:36.47    9  
                  35.63     1:15.82 (40.19)     1:56.00 (40.18)     2:36.47 (40.47)
  2 Woodruff, David L         57 Davis Aquatic Ma-38  2:51.00    2:50.38    7  
                  39.79     1:22.55 (42.76)     2:06.56 (44.01)     2:50.38 (43.82)
  3 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  2:58.90    3:04.60    6  
                  39.43     1:25.83 (46.40)     2:15.45 (49.62)     3:04.60 (49.15)
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 24.52    5/9/2013 Paul V. Carter                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38    26.31      26.44    9  
  2 O'Brien, Kerry L          57 Walnut Creek Mas-38    27.15      26.98    7  
  3 Phillips, Mike E          56 Wildcat Alumni M-38    27.50      27.78    6  
  4 Patocchi, Robert J        58 Cal Maritime Aca-38    28.10      28.07    5  
  5 Justeson, Jeff A          55 Club Hot Tub-38        29.23      29.15    4  
  6 Hale, Dave                58 Santa Rosa Maste-38    31.00      29.40    3  
  7 Cassidy, Roger J          57 Rolling Hills Mu-38    31.00      30.75    2  
  8 Knell, Robert             55 Tri Valley Maste-38    40.00      32.03    1  
  9 Long, Patrick R           57 Davis Aquatic Ma-38    32.00      32.13  
 10 Tsugawa, Peter            56 Marcia's Enthusi-38    39.76      40.35  
 11 Diers, Phil J             57 San Francisco Ts-38    59.19    1:01.51  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.90   5/12/2013 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 56.50  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38    58.99      58.99    9  
                  27.92       58.99 (31.07)                                        
  2 O'Brien, Kerry L          57 Walnut Creek Mas-38    58.48      59.71    7  
                  27.65       59.71 (32.06)                                        
  3 Justeson, Jeff A          55 Club Hot Tub-38      1:04.88    1:03.53    6  
                  30.20     1:03.53 (33.33)                                        
  4 Patocchi, Robert J        58 Cal Maritime Aca-38  1:05.33    1:04.47    5  
                  29.92     1:04.47 (34.55)                                        
  5 Hale, Dave                58 Santa Rosa Maste-38  1:08.00    1:07.94    4  
                  31.57     1:07.94 (36.37)                                        
  6 Long, Patrick R           57 Davis Aquatic Ma-38  1:10.00    1:12.66    3  
                  33.60     1:12.66 (39.06)                                        
  7 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38   1:11.87    1:13.66    2  
                  33.19     1:13.66 (40.47)                                        
  8 Marshall, Doug            59 Tri Valley Maste-38  1:25.00    1:25.67    1  
                  40.20     1:25.67 (45.47)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
         PMS: P 2:11.66  12/31/2008 Jim Griffith                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          57 Walnut Creek Mas-38  2:15.37    2:16.82    9  
                  29.92     1:05.38 (35.46)     1:41.86 (36.48)     2:16.82 (34.96)
  2 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38  2:14.50    2:17.31    7  
                  30.02     1:05.05 (35.03)     1:41.56 (36.51)     2:17.31 (35.75)
  3 Long, Patrick R           57 Davis Aquatic Ma-38  2:50.00    3:03.80    6  
                  39.89     1:23.48 (43.59)     2:10.84 (47.36)     3:03.80 (52.96)
  4 Welsh, Stuart J           57 Tuolumne County-38   3:20.00    3:13.66    5  
                  41.74     1:30.43 (48.69)     2:20.10 (49.67)     3:13.66 (53.56)
  5 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38  3:34.45    3:21.32    4  
                  42.27     1:32.15 (49.88)     2:25.28 (53.13)     3:21.32 (56.04)
  6 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  3:24.16    3:23.70    3  
                  41.11     1:32.12 (51.01)     2:27.97 (55.85)     3:23.70 (55.73)
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 58.95  12/31/2002 Robert Strand                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38  1:01.50    1:02.32    9  
                  28.78     1:02.32 (33.54)                                        
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  1:04.95    1:03.38    7  
                  29.00     1:03.38 (34.38)                                        
  3 Farrar, Kenneth           55 Chico Masters Sw-38  1:07.80    1:05.85    6  
                  31.81     1:05.85 (34.04)                                        
  4 Justeson, Jeff A          55 Club Hot Tub-38      1:08.11    1:08.91    5  
                  31.63     1:08.91 (37.28)                                        
  5 Knell, Robert             55 Tri Valley Maste-38  1:14.00    1:10.71    4  
                  35.17     1:10.71 (35.54)                                        
  6 Gass, Matthew E           56 Tuolumne County-38   1:12.10    1:14.43    3  
                  33.68     1:14.43 (40.75)                                        
  7 Jacobson, Erik B          57 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:22.00    2  
                  38.23     1:22.00 (43.77)                                        
  8 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38  1:22.99    1:22.68    1  
                  40.62     1:22.68 (42.06)                                        
  9 Tsugawa, Peter            56 Marcia's Enthusi-38  1:27.50    1:25.64  
                  40.21     1:25.64 (45.43)                                        
 10 Marshall, Doug            59 Tri Valley Maste-38  1:26.00    1:25.73  
                  40.07     1:25.73 (45.66)                                        
 11 Schultz, Wayne            55 Humboldt Masters-38  1:32.67    1:26.64  
                  40.90     1:26.64 (45.74)                                        
 12 Volonte, Richard J        58 Modesto Area Aqu-38  1:50.00    1:26.79  
                  42.84     1:26.79 (43.95)                                        
 -- Diers, Phil J             57 San Francisco Ts-38  2:01.98         DQ  
                1:05.18        DQ (1:01.96)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:09.00    5/9/2013 Paul V. Carter                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38  2:14.50    2:17.53    9  
                  29.61     1:04.95 (35.34)     1:45.90 (40.95)     2:17.53 (31.63)
  2 Cutting, Steve            56 Tri Valley Maste-38  2:20.56    2:18.78    7  
                  29.55     1:05.76 (36.21)     1:46.61 (40.85)     2:18.78 (32.17)
  3 Justeson, Jeff A          55 Club Hot Tub-38      2:30.88    2:27.91    6  
                  31.23     1:11.01 (39.78)     1:55.37 (44.36)     2:27.91 (32.54)
  4 Hale, Dave                58 Santa Rosa Maste-38  2:40.00    2:31.92    5  
                  32.83     1:12.72 (39.89)     2:01.58 (48.86)     2:31.92 (30.34)
  5 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  2:54.16    2:58.31    4  
                  35.22     1:25.74 (50.52)     2:16.64 (50.90)     2:58.31 (41.67)
  6 Welsh, Stuart J           57 Tuolumne County-38   3:00.00    3:03.22    3  
                  40.43     1:25.26 (44.83)     2:20.87 (55.61)     3:03.22 (42.35)
  7 Diers, Phil J             57 San Francisco Ts-38  4:41.37    4:42.39    2  
                1:02.38   2:28.32 (1:25.94)   3:35.43 (1:07.11)   4:42.39 (1:06.96)
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.69   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 4:40.84  12/31/2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            56 Walnut Creek Mas-38  5:03.00    4:57.58    9  
                  31.19     1:07.62 (36.43)     1:47.00 (39.38)     2:25.94 (38.94)
        3:07.35 (41.41)     3:49.31 (41.96)     4:24.49 (35.18)     4:57.58 (33.09)
  2 Pinto, Harlan A           56 Menlo Masters Ak-38  6:27.60    6:24.63    7  
                  35.92     1:23.53 (47.61)     2:18.84 (55.31)     3:11.45 (52.61)
        4:05.23 (53.78)     4:57.16 (51.93)     5:42.83 (45.67)     6:24.63 (41.80)
  3 Chew, Thomas C            56 Marcia's Enthusi-38  7:59.99    7:09.27    6  
                  48.15     1:42.43 (54.28)     2:32.25 (49.82)     3:24.46 (52.21)
      4:30.32 (1:05.86)     5:29.73 (59.41)     6:19.88 (50.15)     7:09.27 (49.39)
  4 Burke, Bill               59 University of Sa-38  8:30.00    8:33.24    5  
                  57.49   2:09.18 (1:11.69)   3:26.98 (1:17.80)   4:39.96 (1:12.98)
      5:42.71 (1:02.75)   6:47.41 (1:04.70)     7:40.33 (52.92)     8:33.24 (52.91)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         61 Sacramento Maste-38    25.75      25.53    9  
  2 Bernard, Alan D           64 Tamalpais Aquati-38    26.31      26.62    7  
  3 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38    26.00      26.89    6  
  4 Tull, James C             60 Tamalpais Aquati-38    28.75      27.09    5  
  5 Shannon, Robert D         60 Alameda Aquatic-38     28.67      27.37    4  
  6 Lintz, Steve              63 Sierra Nevada Ma-38    27.85      28.08    3  
  7 Ahlman, David C           62 Walnut Creek Mas-38    29.00      29.39    2  
  8 Cort, Doug A              64 Cal Maritime Aca-38    28.97      29.41    1  
  9 Arrington, Tom R          62 Walnut Creek Mas-38    39.00      29.87  
 10 Gloystein, James E        63 Rolling Hills Mu-38    30.50      30.24  
 11 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38    30.90      30.93  
 12 Au, Andre                 60 Walnut Creek Mas-38    50.00      32.39  
 13 Johnson, Gary A           63 Tuolumne County-38     33.39      34.51  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.18  12/31/2010 Jim Clemmons                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Gordon E            61 Walnut Creek Mas-38    59.00      58.73    9  
                  28.55       58.73 (30.18)                                        
  2 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38    57.68      58.94    7  
                  28.20       58.94 (30.74)                                        
  3 Foreaker, Don             61 Santa Rosa Maste-38  1:01.00    1:00.89    6  
                  28.99     1:00.89 (31.90)                                        
  4 Shannon, Robert D         60 Alameda Aquatic-38   1:02.84    1:01.24    5  
                  28.69     1:01.24 (32.55)                                        
  5 Small, Stephen A          61 Unattached PC-38     1:05.33    1:01.98    4  
                  29.70     1:01.98 (32.28)                                        
  6 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  1:02.80    1:02.06    3  
                  29.93     1:02.06 (32.13)                                        
  7 Tull, James C             60 Tamalpais Aquati-38  1:03.00    1:03.03    2  
                  29.84     1:03.03 (33.19)                                        
  8 Sterne, Erik A            61 Rose Bowl Master-33  1:02.20    1:03.99    1  
                  29.96     1:03.99 (34.03)                                        
  9 Lintz, Steve              63 Sierra Nevada Ma-38  1:04.75    1:04.75  
                  30.96     1:04.75 (33.79)                                        
  9 Crane, John K             62 Tri Valley Maste-38  1:04.00    1:04.75  
                  31.15     1:04.75 (33.60)                                        
 11 Ahlman, David C           62 Walnut Creek Mas-38  1:08.00    1:07.61  
                  33.29     1:07.61 (34.32)                                        
 12 Arrington, Tom R          62 Walnut Creek Mas-38  1:19.00    1:07.97  
                  33.54     1:07.97 (34.43)                                        
 13 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38  1:08.12    1:09.67  
                  34.31     1:09.67 (35.36)                                        
 14 Gloystein, James E        63 Rolling Hills Mu-38  1:06.10    1:10.04  
                  34.44     1:10.04 (35.60)                                        
 15 Johnson, Gary A           63 Tuolumne County-38   1:18.51    1:17.70  
                  36.74     1:17.70 (40.96)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
         PMS: P 1:55.25    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Gordon E            61 Walnut Creek Mas-38  2:14.68    2:07.75    9  
                  30.65     1:02.94 (32.29)     1:35.58 (32.64)     2:07.75 (32.17)
  2 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   2:08.50    2:07.93    7  
                  30.45     1:02.88 (32.43)     1:35.77 (32.89)     2:07.93 (32.16)
  3 Bernard, Alan D           64 Tamalpais Aquati-38  2:07.99    2:08.05    6  
                  29.14     1:01.23 (32.09)     1:34.32 (33.09)     2:08.05 (33.73)
  4 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38  2:08.76    2:12.14    5  
                  30.16     1:03.71 (33.55)     1:38.77 (35.06)     2:12.14 (33.37)
  5 Small, Stephen A          61 Unattached PC-38     2:21.10    2:14.38    4  
                  30.48     1:03.87 (33.39)     1:39.08 (35.21)     2:14.38 (35.30)
  6 Kahn, Stuart L            60 Davis Aquatic Ma-38  2:18.94    2:21.23    3  
                  33.98     1:10.13 (36.15)     1:46.75 (36.62)     2:21.23 (34.48)
  7 Sterne, Erik A            61 Rose Bowl Master-33  2:19.36    2:24.93    2  
                  32.86     1:09.96 (37.10)     1:47.85 (37.89)     2:24.93 (37.08)
  8 Rennels, Glenn D          63 Stanford Masters-38  2:25.86    2:25.28    1  
                  33.24     1:09.57 (36.33)     1:47.36 (37.79)     2:25.28 (37.92)
  9 Ceci, Louis G             63 Stanford Masters-38  2:41.51    2:41.35  
                  38.40     1:19.44 (41.04)     2:02.02 (42.58)     2:41.35 (39.33)
 10 Moore, Michael W          63 University of Sa-38  2:59.00    2:53.99  
                  40.57     1:25.48 (44.91)     2:11.30 (45.82)     2:53.99 (42.69)
 11 Boreyko, Valeriy A        60 University of Sa-38  4:15.00    3:02.63  
                  42.06                             2:17.87 ( )     3:02.63 (44.76)
 12 Murray, Ed                64 University of Sa-38  4:25.00    4:18.05  
                1:02.66   2:08.90 (1:06.24)   3:14.43 (1:05.53)   4:18.05 (1:03.62)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:11.17   4/29/2012 JIM MC CONICA                              
         PMS: P 5:13.68  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   5:42.50    5:35.86    9  
                  31.69     1:06.10 (34.41)     1:40.11 (34.01)     2:13.92 (33.81)
        2:47.83 (33.91)     3:21.44 (33.61)     3:55.02 (33.58)     4:28.69 (33.67)
        5:02.36 (33.67)     5:35.86 (33.50)                                        
  2 Bell, Gordon E            61 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    5:49.22    7  
                  34.50     1:09.97 (35.47)     1:45.53 (35.56)     2:20.70 (35.17)
        2:55.88 (35.18)     3:30.98 (35.10)     4:06.30 (35.32)     4:41.32 (35.02)
        5:15.80 (34.48)     5:49.22 (33.42)                                        
  3 Foreaker, Don             61 Santa Rosa Maste-38  6:08.00    6:07.77    6  
                  32.73     1:09.55 (36.82)     1:46.99 (37.44)     2:25.20 (38.21)
        3:02.80 (37.60)     3:40.13 (37.33)     4:17.23 (37.10)     4:54.23 (37.00)
        5:31.52 (37.29)     6:07.77 (36.25)                                        
  4 Small, Stephen A          61 Unattached PC-38     6:26.49    6:08.63    5  
                  32.65     1:08.03 (35.38)     1:44.78 (36.75)     2:21.69 (36.91)
        2:58.96 (37.27)     3:36.95 (37.99)     4:15.35 (38.40)     4:53.57 (38.22)
        5:31.32 (37.75)     6:08.63 (37.31)                                        
  5 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38  6:10.92    6:23.88    4  
                  33.53     1:10.32 (36.79)     1:48.81 (38.49)     2:28.77 (39.96)
        3:09.13 (40.36)     3:49.24 (40.11)     4:29.24 (40.00)     5:09.14 (39.90)
        5:47.77 (38.63)     6:23.88 (36.11)                                        
  6 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  6:20.00    6:26.95    3  
                  34.29     1:11.34 (37.05)     1:49.27 (37.93)     2:28.18 (38.91)
        3:07.21 (39.03)     3:46.35 (39.14)     4:25.94 (39.59)     5:06.36 (40.42)
        5:47.06 (40.70)     6:26.95 (39.89)                                        
  7 Crane, John K             62 Tri Valley Maste-38  6:25.00    6:29.41    2  
                  35.24     1:13.82 (38.58)     1:53.35 (39.53)     2:32.86 (39.51)
        3:12.12 (39.26)     3:50.90 (38.78)     4:29.69 (38.79)     5:09.47 (39.78)
        5:49.58 (40.11)     6:29.41 (39.83)                                        
  8 Moore, Michael W          63 University of Sa-38  7:40.00    7:49.00    1  
                  41.54     1:26.42 (44.88)     2:13.85 (47.43)     3:01.62 (47.77)
        3:48.72 (47.10)     4:36.66 (47.94)     5:25.07 (48.41)     6:13.85 (48.78)
        7:02.12 (48.27)     7:49.00 (46.88)                                        
  9 Kunihara, Daniel S        62 University of Sa-38  9:00.00    8:28.33  
                  42.54     1:31.03 (48.49)     2:22.18 (51.15)     3:14.52 (52.34)
        4:06.61 (52.09)     4:59.16 (52.55)     5:52.68 (53.52)     6:44.38 (51.70)
        7:37.46 (53.08)     8:28.33 (50.87)                                        
 -- Haufler, Steven E         61 Orinda Aquatic M-38  6:10.50         DQ  
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:47.42   5/13/2011 JIM MC CONICA                             
         PMS: P 10:48.43  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         60 The Olympic Club-38 12:20.00   11:42.40    9  
                  33.48     1:09.51 (36.03)     1:45.49 (35.98)     2:21.75 (36.26)
        2:57.33 (35.58)     3:33.06 (35.73)     4:08.83 (35.77)     4:44.35 (35.52)
        5:20.02 (35.67)     5:55.37 (35.35)     6:30.24 (34.87)     7:05.04 (34.80)
        7:40.10 (35.06)     8:15.26 (35.16)     8:50.00 (34.74)     9:24.71 (34.71)
        9:59.59 (34.88)    10:34.19 (34.60)    11:08.74 (34.55)    11:42.40 (33.66)
  2 Bell, Gordon E            61 Walnut Creek Mas-38 12:15.00   12:05.98    7  
                  35.16     1:11.99 (36.83)     1:48.47 (36.48)     2:24.87 (36.40)
        3:01.05 (36.18)     3:37.08 (36.03)     4:12.92 (35.84)     4:49.00 (36.08)
        5:25.22 (36.22)     6:01.52 (36.30)     6:38.06 (36.54)     7:14.24 (36.18)
        7:50.49 (36.25)     8:26.86 (36.37)     9:03.23 (36.37)     9:39.29 (36.06)
       10:16.08 (36.79)    10:53.42 (37.34)    11:30.16 (36.74)    12:05.98 (35.82)
  3 Foreaker, Don             61 Santa Rosa Maste-38 12:45.00   12:45.44    6  
                  34.27     1:12.25 (37.98)     1:50.74 (38.49)     2:29.45 (38.71)
        3:08.07 (38.62)     3:46.61 (38.54)     4:24.97 (38.36)     5:03.69 (38.72)
        5:42.67 (38.98)     6:21.60 (38.93)     7:00.38 (38.78)     7:39.00 (38.62)
        8:17.57 (38.57)     8:56.48 (38.91)     9:35.57 (39.09)    10:14.25 (38.68)
       10:52.79 (38.54)    11:31.13 (38.34)    12:09.35 (38.22)    12:45.44 (36.09)
  4 Mc Gregor, Cary D         63 Manatee Aquatic-38  14:15.00   14:24.28    5  
                  38.52     1:20.20 (41.68)     2:02.39 (42.19)     2:45.67 (43.28)
        3:29.02 (43.35)     4:12.30 (43.28)     4:55.75 (43.45)     5:40.39 (44.64)
        6:25.49 (45.10)     7:09.17 (43.68)     7:52.74 (43.57)     8:36.94 (44.20)
        9:21.07 (44.13)    10:05.48 (44.41)    10:49.79 (44.31)    11:34.52 (44.73)
       12:17.45 (42.93)    13:01.80 (44.35)    13:44.16 (42.36)    14:24.28 (40.12)
  5 Gloystein, James E        63 Rolling Hills Mu-38 16:00.10   15:58.33    4  
                  42.86     1:29.22 (46.36)     2:18.93 (49.71)     3:09.25 (50.32)
        3:57.38 (48.13)     4:45.38 (48.00)     5:33.81 (48.43)     6:22.41 (48.60)
        7:10.59 (48.18)     7:58.78 (48.19)     8:47.53 (48.75)     9:36.56 (49.03)
       10:24.91 (48.35)    11:13.97 (49.06)    12:02.74 (48.77)    12:51.13 (48.39)
       13:40.44 (49.31)    14:28.23 (47.79)    15:14.51 (46.28)    15:58.33 (43.82)
  6 Moore, Michael W          63 University of Sa-38 16:30.00   15:58.74    3  
                  42.42     1:28.13 (45.71)     2:15.25 (47.12)     3:03.02 (47.77)
        3:50.62 (47.60)     4:39.31 (48.69)     5:27.40 (48.09)     6:15.29 (47.89)
        7:04.44 (49.15)     7:53.35 (48.91)     8:42.65 (49.30)     9:32.14 (49.49)
       10:20.41 (48.27)    11:10.13 (49.72)    12:00.16 (50.03)    12:49.81 (49.65)
       13:38.71 (48.90)    14:25.85 (47.14)    15:14.18 (48.33)    15:58.74 (44.56)
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
         PMS: P 17:59.55  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yntema, Hessel E          60 New Mexico Maste-42 19:47.50   19:06.97    9  
                  31.73     1:05.68 (33.95)     1:39.89 (34.21)     2:14.76 (34.87)
        2:49.98 (35.22)     3:24.75 (34.77)     3:59.43 (34.68)     4:34.76 (35.33)
        5:10.28 (35.52)     5:45.46 (35.18)     6:20.33 (34.87)     6:55.11 (34.78)
        7:29.97 (34.86)     8:04.76 (34.79)     8:39.79 (35.03)     9:14.90 (35.11)
        9:49.38 (34.48)    10:24.14 (34.76)    10:59.03 (34.89)    11:34.22 (35.19)
       12:08.87 (34.65)    12:43.56 (34.69)    13:18.33 (34.77)    13:53.27 (34.94)
       14:28.53 (35.26)    15:03.93 (35.40)    15:39.27 (35.34)    16:14.73 (35.46)
       16:49.64 (34.91)    17:24.66 (35.02)    17:59.65 (34.99)    18:34.26 (34.61)
       19:06.97 (32.71)
  2 Bell, Gordon E            61 Walnut Creek Mas-38 20:30.00   20:12.08    7  
                  33.97     1:09.74 (35.77)     1:46.46 (36.72)     2:23.66 (37.20)
        3:00.93 (37.27)     3:37.88 (36.95)     4:15.26 (37.38)     4:52.18 (36.92)
        5:28.98 (36.80)     6:05.74 (36.76)     6:42.50 (36.76)     7:19.01 (36.51)
        7:55.27 (36.26)     8:31.45 (36.18)     9:07.80 (36.35)     9:43.81 (36.01)
       10:20.25 (36.44)    10:56.36 (36.11)    11:32.72 (36.36)    12:09.54 (36.82)
       12:45.93 (36.39)    13:22.80 (36.87)    13:59.97 (37.17)    14:37.11 (37.14)
       15:13.89 (36.78)    15:51.12 (37.23)    16:28.55 (37.43)    17:05.92 (37.37)
       17:43.21 (37.29)    18:21.08 (37.87)    18:58.44 (37.36)    19:35.50 (37.06)
       20:12.08 (36.58)
  3 Virtue, Paul A            62 University of Sa-38 22:15.00   21:41.16    6  
                  38.07     1:17.29 (39.22)     1:56.80 (39.51)     2:36.94 (40.14)
        3:16.95 (40.01)     3:56.44 (39.49)     4:36.21 (39.77)     5:15.66 (39.45)
        5:55.10 (39.44)     6:35.13 (40.03)     7:15.24 (40.11)     7:55.39 (40.15)
        8:35.30 (39.91)     9:15.69 (40.39)     9:55.37 (39.68)    10:34.85 (39.48)
       11:14.80 (39.95)    11:54.55 (39.75)    12:34.20 (39.65)    13:13.59 (39.39)
       13:52.80 (39.21)    14:31.98 (39.18)    15:11.44 (39.46)    15:51.00 (39.56)
       16:30.55 (39.55)    17:09.91 (39.36)    17:49.17 (39.26)    18:28.18 (39.01)
       19:07.28 (39.10)    19:46.35 (39.07)    20:25.02 (38.67)    21:03.42 (38.40)
       21:41.16 (37.74)
  4 Murray, Ed                64 University of Sa-38 42:00.00   38:49.66    5  
                1:06.42   2:15.04 (1:08.62)   3:26.22 (1:11.18)   4:37.59 (1:11.37)
      5:47.55 (1:09.96)   6:58.11 (1:10.56)   8:09.96 (1:11.85)   9:19.28 (1:09.32)
     10:31.18 (1:11.90)  11:42.96 (1:11.78)  12:55.25 (1:12.29)  14:05.18 (1:09.93)
     15:16.41 (1:11.23)  16:27.83 (1:11.42)  17:40.11 (1:12.28)  18:50.42 (1:10.31)
     20:01.74 (1:11.32)  21:12.21 (1:10.47)  22:23.58 (1:11.37)  23:33.83 (1:10.25)
     24:45.64 (1:11.81)  25:56.52 (1:10.88)  27:07.15 (1:10.63)  28:17.87 (1:10.72)
     29:29.43 (1:11.56)  30:40.38 (1:10.95)  31:51.23 (1:10.85)  33:01.08 (1:09.85)
     34:11.30 (1:10.22)  35:21.83 (1:10.53)  36:32.97 (1:11.14)  37:42.86 (1:09.89)
     38:49.66 (1:06.80)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 27.64    5/1/2011 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           64 Tamalpais Aquati-38    33.17      32.08    9  
  2 Kahn, Stuart L            60 Davis Aquatic Ma-38    31.98      32.19    7  
  3 Sterne, Erik A            61 Rose Bowl Master-33    33.45      35.03    6  
  4 Shannon, Robert D         60 Alameda Aquatic-38     35.60      35.54    5  
  5 Lintz, Steve              63 Sierra Nevada Ma-38    34.45      35.69    4  
  6 Kirtland, Grayson M       62 Orinda Aquatic M-38    45.00      44.50    3  
  7 Johnson, Gary A           63 Tuolumne County-38     50.20      47.81    2  
  8 Au, Andre                 60 Walnut Creek Mas-38  1:20.00      55.04    1  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.40  12/31/2004 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foreaker, Don             61 Santa Rosa Maste-38  1:14.00    1:13.75    9  
                  36.47     1:13.75 (37.28)                                        
  2 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:14.19    7  
                  37.10     1:14.19 (37.09)                                        
  3 Sterne, Erik A            61 Rose Bowl Master-33  1:19.75    1:19.80    6  
                  37.31     1:19.80 (42.49)                                        
  4 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38   1:25.90    1:24.44    5  
                  42.71     1:24.44 (41.73)                                        
  5 Andrews, Bryan W          62 University of Sa-38  1:50.00    1:31.19    4  
                  45.70     1:31.19 (45.49)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.13   5/10/2009 TIM BIRNIE                                 
         PMS: P 2:13.13  12/31/2009 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         60 The Olympic Club-38  2:14.88    2:15.59    9  
                  32.93     1:07.75 (34.82)     1:42.36 (34.61)     2:15.59 (33.23)
  2 Haufler, Steven E         61 Orinda Aquatic M-38  2:35.50    2:34.62    7  
                  38.06     1:17.94 (39.88)     1:58.10 (40.16)     2:34.62 (36.52)
  3 Foreaker, Don             61 Santa Rosa Maste-38  2:40.00    2:40.27    6  
                  39.50     1:20.46 (40.96)     2:01.03 (40.57)     2:40.27 (39.24)
  4 Small, Stephen A          61 Unattached PC-38     2:47.59    2:47.65    5  
                  39.91     1:22.57 (42.66)     2:05.82 (43.25)     2:47.65 (41.83)
  5 Andrews, Bryan W          62 University of Sa-38  3:50.00    3:27.35    4  
                  50.54     1:44.48 (53.94)     2:37.93 (53.45)     3:27.35 (49.42)
  6 Kunihara, Daniel S        62 University of Sa-38  4:15.00    3:32.55    3  
                  52.80     1:47.57 (54.77)     2:42.61 (55.04)     3:32.55 (49.94)
  7 Moore, Michael W          63 University of Sa-38  4:30.00    4:01.65    2  
                  55.27     1:54.24 (58.97)   2:57.80 (1:03.56)   4:01.65 (1:03.85)
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.26   5/10/2013 RICK COLELLA                                 
         PMS: P 29.32  12/31/2006 Robert Strand                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         61 Sacramento Maste-38    32.50      32.96    9  
  2 Jonckheer, Philip W       61 Tamalpais Aquati-38    34.69      33.78    7  
  3 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38    36.00      36.71    6  
  4 Kennedy, James B          62 Cal Maritime Aca-38    38.42      36.76    5  
  5 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38    36.10      38.39    4  
  6 Boreyko, Valeriy A        60 University of Sa-38  1:00.00      39.17    3  
  7 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38     39.80      39.23    2  
  8 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38    40.12      40.31    1  
  9 Cort, Doug A              64 Cal Maritime Aca-38    40.22      42.13  
 10 Au, Andre                 60 Walnut Creek Mas-38  1:10.00      43.89  
 11 Kunihara, Daniel S        62 University of Sa-38  1:05.00      44.23  
 12 Johnson, Gary A           63 Tuolumne County-38     50.40      46.52  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.97   5/11/2013 RICK COLELLA                               
         PMS: P 1:05.46  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   1:14.50    1:12.80    9  
                  34.71     1:12.80 (38.09)                                        
  2 Ottersen, Craig M         61 Sacramento Maste-38  1:12.20    1:13.02    7  
                  34.41     1:13.02 (38.61)                                        
  3 Jonckheer, Philip W       61 Tamalpais Aquati-38  1:15.69    1:15.42    6  
                  35.35     1:15.42 (40.07)                                        
  4 Bell, Gordon E            61 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:17.91    5  
                  36.89     1:17.91 (41.02)                                        
  5 Small, Stephen A          61 Unattached PC-38     1:16.00    1:19.21    4  
                  37.62     1:19.21 (41.59)                                        
  6 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38  1:22.00    1:21.36    3  
                  38.64     1:21.36 (42.72)                                        
  7 Mc Gregor, Cary D         63 Manatee Aquatic-38   1:19.75    1:21.39    2  
                  39.39     1:21.39 (42.00)                                        
  8 Kennedy, James B          62 Cal Maritime Aca-38  1:21.65    1:23.92    1  
                  40.96     1:23.92 (42.96)                                        
  9 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38  1:26.16    1:28.33  
                  43.35     1:28.33 (44.98)                                        
 10 Boreyko, Valeriy A        60 University of Sa-38  2:45.00    1:36.53  
                  46.23     1:36.53 (50.30)                                        
 11 Kunihara, Daniel S        62 University of Sa-38  2:10.00    1:40.16  
                  47.58     1:40.16 (52.58)                                        
 12 Johnson, Gary A           63 Tuolumne County-38   1:50.97    1:45.51  
                  49.22     1:45.51 (56.29)                                        
 13 Moore, Michael W          63 University of Sa-38  1:55.00    1:47.01  
                  51.03     1:47.01 (55.98)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:18.40   5/12/2013 RICK COLELLA                               
         PMS: P 2:24.68  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Small, Stephen A          61 Unattached PC-38     2:56.51    2:53.88    9  
                  39.29     1:23.70 (44.41)     2:08.59 (44.89)     2:53.88 (45.29)
  2 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38  3:00.00    3:03.18    7  
                  40.66     1:26.90 (46.24)     2:14.81 (47.91)     3:03.18 (48.37)
  3 Kennedy, James B          62 Cal Maritime Aca-38  2:58.39    3:08.95    6  
                  43.14     1:30.25 (47.11)     2:18.76 (48.51)     3:08.95 (50.19)
  4 Sutton-Beattie, Eric L    61 Rolling Hills Mu-38  3:10.40    3:09.99    5  
                  43.21     1:31.72 (48.51)     2:21.09 (49.37)     3:09.99 (48.90)
  5 Boreyko, Valeriy A        60 University of Sa-38  6:30.00    3:27.91    4  
                  46.06     1:40.17 (54.11)     2:36.64 (56.47)     3:27.91 (51.27)
  6 Kunihara, Daniel S        62 University of Sa-38  4:00.00    3:40.70    3  
                  49.32     1:44.30 (54.98)     2:42.72 (58.42)     3:40.70 (57.98)
  7 Johnson, Gary A           63 Tuolumne County-38   4:09.67    3:47.05    2  
                  51.45     1:48.87 (57.42)     2:48.64 (59.77)     3:47.05 (58.41)
  8 Andrews, Bryan W          62 University of Sa-38  4:20.00    3:58.39    1  
                  56.06   1:58.62 (1:02.56)   2:59.37 (1:00.75)     3:58.39 (59.02)
  9 Kirtland, Grayson M       62 Orinda Aquatic M-38  3:55.00    3:58.47  
                  57.57   2:02.14 (1:04.57)   3:02.39 (1:00.25)     3:58.47 (56.08)
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.73  12/31/2009 Thomas Knopf                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         61 Orinda Aquatic M-38    28.50      28.48    9  
  2 Sterne, Erik A            61 Rose Bowl Master-33    29.93      30.55    7  
  3 Grant, Bill A             64 Berkeley (Ca) Aq-38    30.00      30.83    6  
  4 Shannon, Robert D         60 Alameda Aquatic-38     30.99      31.20    5  
  5 Lintz, Steve              63 Sierra Nevada Ma-38    32.50      32.12    4  
  6 Cort, Doug A              64 Cal Maritime Aca-38    32.31      32.15    3  
  7 Kirtland, Grayson M       62 Orinda Aquatic M-38    44.00      42.20    2  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:00.33    5/9/2013 Steve E. Haufler                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         61 Orinda Aquatic M-38  1:04.50    1:02.85    9  
                  30.21     1:02.85 (32.64)                                        
  2 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   1:06.50    1:05.46    7  
                  30.52     1:05.46 (34.94)                                        
  3 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  1:06.32    1:07.85    6  
                  31.42     1:07.85 (36.43)                                        
  4 Grant, Bill A             64 Berkeley (Ca) Aq-38  1:08.00    1:08.63    5  
                  32.23     1:08.63 (36.40)                                        
  5 Bernard, Alan D           64 Tamalpais Aquati-38  1:07.93    1:09.03    4  
                  32.11     1:09.03 (36.92)                                        
  6 Sterne, Erik A            61 Rose Bowl Master-33  1:09.20    1:10.37    3  
                  32.91     1:10.37 (37.46)                                        
  7 Bell, Gordon E            61 Walnut Creek Mas-38  1:19.00    1:15.37    2  
                  33.87     1:15.37 (41.50)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:10.06   4/16/2011 LAWRENCE DAY                               
         PMS: P 2:15.73  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           64 Tamalpais Aquati-38  2:42.98    2:48.32    9  
                  38.37     1:23.07 (44.70)     2:07.26 (44.19)     2:48.32 (41.06)
  2 Kennedy, James B          62 Cal Maritime Aca-38  2:55.94    3:00.19    7  
                  41.76     1:26.50 (44.74)     2:14.35 (47.85)     3:00.19 (45.84)
  3 Kunihara, Daniel S        62 University of Sa-38  4:20.00    4:31.47    6  
                  57.38   2:04.91 (1:07.53)   3:19.56 (1:14.65)   4:31.47 (1:11.91)
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.23   5/11/2013 RICK COLELLA                               
         PMS: P 1:00.10  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   1:07.50    1:06.38    9  
                  31.81     1:06.38 (34.57)                                        
  2 Bernard, Alan D           64 Tamalpais Aquati-38  1:08.81    1:09.03    7  
                  32.61     1:09.03 (36.42)                                        
  3 Grant, Bill A             64 Berkeley (Ca) Aq-38  1:10.00    1:10.62    6  
                  32.38     1:10.62 (38.24)                                        
  4 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  1:09.26    1:10.97    5  
                  33.10     1:10.97 (37.87)                                        
  5 Shannon, Robert D         60 Alameda Aquatic-38   1:14.68    1:12.41  
  6 Sapirstein, Julian B      64 University of Sa-38  1:13.11    1:14.48    4  
                  36.96     1:14.48 (37.52)                                        
  7 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38  1:14.00    1:15.29    3  
                  35.58     1:15.29 (39.71)                                        
  8 Rennels, Glenn D          63 Stanford Masters-38  1:15.00    1:15.55    2  
                  37.58     1:15.55 (37.97)                                        
  9 Kennedy, James B          62 Cal Maritime Aca-38  1:15.32    1:16.58    1  
                  36.75     1:16.58 (39.83)                                        
 10 Cort, Doug A              64 Cal Maritime Aca-38  1:18.40    1:16.89  
                  36.54     1:16.89 (40.35)                                        
 11 Levinson, Alan            62 Manatee Aquatic-38   1:23.10    1:21.74  
                  38.82     1:21.74 (42.92)                                        
 12 Kirtland, Grayson M       62 Orinda Aquatic M-38  1:30.00    1:30.81  
                  42.72     1:30.81 (48.09)                                        
 13 Johnson, Gary A           63 Tuolumne County-38   1:45.80    1:43.69  
                  50.75     1:43.69 (52.94)                                        
 14 Au, Andre                 60 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    1:44.78  
                  50.86     1:44.78 (53.92)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:03.73   5/12/2013 RICK COLELLA                               
         PMS: P 2:10.85    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   2:29.50    2:22.24    9  
                  29.99     1:08.68 (38.69)     1:49.57 (40.89)     2:22.24 (32.67)
  2 Ferroggiaro, Fred         60 The Olympic Club-38  2:38.89    2:27.66    7  
                  32.27     1:09.12 (36.85)     1:56.06 (46.94)     2:27.66 (31.60)
  3 Williams, Michael J       64 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:35.57    6  
                  31.62     1:13.19 (41.57)     1:59.64 (46.45)     2:35.57 (35.93)
  4 Grant, Bill A             64 Berkeley (Ca) Aq-38  2:35.00    2:36.26    5  
                  32.49     1:12.52 (40.03)     1:59.27 (46.75)     2:36.26 (36.99)
  5 Small, Stephen A          61 Unattached PC-38     2:43.90    2:37.88    4  
                  33.06     1:15.71 (42.65)     2:01.84 (46.13)     2:37.88 (36.04)
  6 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38  2:55.00    2:46.74    3  
                  36.41     1:20.34 (43.93)     2:08.73 (48.39)     2:46.74 (38.01)
  7 Kennedy, James B          62 Cal Maritime Aca-38  2:48.19    2:52.65    2  
                  37.64     1:24.02 (46.38)     2:13.91 (49.89)     2:52.65 (38.74)
  8 Andrews, Bryan W          62 University of Sa-38  3:45.00    3:26.72    1  
                  48.58     1:41.88 (53.30)     2:39.58 (57.70)     3:26.72 (47.14)
  9 Bortman, Henry (Camo)     63 University of Sa-38  4:30.00    4:20.10  
                  58.19   2:13.54 (1:15.35)   3:21.21 (1:07.67)     4:20.10 (58.89)
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:31.69   5/10/2013 RICK COLELLA                               
         PMS: P 4:45.65  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38   5:09.50    5:05.34    9  
                  32.01     1:08.08 (36.07)     1:50.08 (42.00)     2:30.75 (40.67)
        3:13.59 (42.84)     3:56.12 (42.53)     4:31.43 (35.31)     5:05.34 (33.91)
  2 Grant, Bill A             64 Berkeley (Ca) Aq-38  5:45.00    5:41.96    7  
                  34.02     1:12.91 (38.89)     1:58.36 (45.45)     2:42.17 (43.81)
        3:31.27 (49.10)     4:22.27 (51.00)     5:02.36 (40.09)     5:41.96 (39.60)
  3 Kennedy, James B          62 Cal Maritime Aca-38  6:01.26    6:06.59    6  
                  40.88     1:27.05 (46.17)     2:15.28 (48.23)     3:04.15 (48.87)
        3:53.91 (49.76)     4:44.80 (50.89)     5:26.08 (41.28)     6:06.59 (40.51)
  4 Ceci, Louis G             63 Stanford Masters-38  6:53.30    7:01.40    5  
                  44.30     1:40.28 (55.98)   2:43.66 (1:03.38)     3:37.05 (53.39)
        4:35.19 (58.14)     5:32.82 (57.63)     6:18.97 (46.15)     7:01.40 (42.43)
  5 Andrews, Bryan W          62 University of Sa-38  8:00.00    7:24.20    4  
                  50.64     1:47.99 (57.35)     2:45.01 (57.02)     3:42.87 (57.86)
        4:42.25 (59.38)   5:42.78 (1:00.53)     6:34.81 (52.03)     7:24.20 (49.39)
  6 Boreyko, Valeriy A        60 University of Sa-38 11:30.00    7:34.99    3  
                  49.12   2:58.35 (2:09.23)   5:08.52 (2:10.17)     6:06.07 (57.55)
                                                    6:51.68 ( )     7:34.99 (43.31)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    26.50      26.20    9  
  2 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38    26.50      26.29    7  
  3 Ashford, Wes              65 Peninsula Commun-38    28.57      26.94    6  
  4 Olson, Robert H           69 Walnut Creek Mas-38    27.60      27.78    5  
  5 Jacobberger, Richard K    68 Oakwood Athletic-38    29.50      28.04    4  
  6 Mc Clelland, Mac D        65 Manatee Aquatic-38     27.58      29.01    3  
  7 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38    30.00      29.68    2  
  8 Pierce, Donald A          68 Rolling Hills Mu-38    32.00      31.17    1  
  9 Meyerhoff, Rick           67 Tamalpais Aquati-38    27.00      31.45  
 10 Powers, Patrick V         69 University of Sa-38    33.00      32.99  
 11 Flickinger, Tom R         66 Walnut Creek Mas-38    35.00      33.81  
 12 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38     34.00      34.66  
 13 Stambolis, James N        66 Tamalpais Aquati-38    35.25      34.83  
 14 Wiscomb, Lance            68 University of Sa-38    33.00      34.85  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.66  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    58.00      57.97    9  
                  28.02       57.97 (29.95)                                        
  2 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38  1:00.00      59.57    7  
                  29.02       59.57 (30.55)                                        
  3 Mc Clelland, Mac D        65 Manatee Aquatic-38   1:02.47    1:02.84    6  
                  30.23     1:02.84 (32.61)                                        
  4 Jacobberger, Richard K    68 Oakwood Athletic-38  1:05.00    1:04.26    5  
                  29.88     1:04.26 (34.38)                                        
  5 Mills, Jack S             67 Davis Aquatic Ma-38  1:05.30    1:05.18    4  
                  31.34     1:05.18 (33.84)                                        
  6 Olson, Robert H           69 Walnut Creek Mas-38  1:06.00    1:05.50    3  
                  32.12     1:05.50 (33.38)                                        
  7 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38  1:05.00    1:05.78    2  
                  31.15     1:05.78 (34.63)                                        
  8 Stambolis, James N        66 Tamalpais Aquati-38  1:18.00    1:16.78    1  
                  37.41     1:16.78 (39.37)                                        
  9 Flickinger, Tom R         66 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:17.51  
                  37.07     1:17.51 (40.44)                                        
 10 Woodruff, Michael         68 Berkeley (Ca) Aq-38  1:18.00    1:18.79  
                  38.56     1:18.79 (40.23)                                        
 11 Powers, Patrick V         69 University of Sa-38  1:15.00    1:23.08  
                  40.44     1:23.08 (42.64)                                        
 12 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38   1:23.00    1:23.90  
                  41.95     1:23.90 (41.95)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 2:04.19  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashford, Wes              65 Peninsula Commun-38  2:20.13    2:16.45    9  
                  31.91     1:06.33 (34.42)     1:42.36 (36.03)     2:16.45 (34.09)
  2 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38  2:16.00    2:18.65    7  
                  31.50     1:06.47 (34.97)     1:42.65 (36.18)     2:18.65 (36.00)
  3 Woodruff, Michael         68 Berkeley (Ca) Aq-38  2:55.00    2:52.67    6  
                  40.97     1:24.03 (43.06)     2:08.72 (44.69)     2:52.67 (43.95)
  4 Rust, David J             67 Santa Rosa Maste-38  3:24.00    3:03.73    5  
                  40.48     1:26.94 (46.46)     2:17.28 (50.34)     3:03.73 (46.45)
  5 Barton, John M            69 San Mateo Master-38  3:20.00    3:05.04    4  
                  44.12     1:30.24 (46.12)     2:18.31 (48.07)     3:05.04 (46.73)
  6 Powers, Patrick V         69 University of Sa-38  3:00.00    3:10.07    3  
                  44.06     1:31.46 (47.40)     2:20.41 (48.95)     3:10.07 (49.66)
  7 Ensor, Richard E          66 University of Sa-38  3:35.33    3:53.71    2  
                  47.69   1:48.24 (1:00.55)   2:53.14 (1:04.90)   3:53.71 (1:00.57)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 5:45.22  12/31/2010 Don Davis                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shestakov, Alek I         65 Oakwood Athletic-38  5:46.93    5:43.64P   9  
                  32.07     1:07.06 (34.99)     1:42.38 (35.32)     2:17.67 (35.29)
        2:52.38 (34.71)     3:26.82 (34.44)     4:01.01 (34.19)     4:35.26 (34.25)
        5:09.66 (34.40)     5:43.64 (33.98)                                        
  2 Rudloff, Edward           66 The Olympic Club-38  6:15.50    6:14.93    7  
                  33.43     1:10.26 (36.83)     1:48.08 (37.82)     2:26.68 (38.60)
        3:05.13 (38.45)     3:44.16 (39.03)     4:22.76 (38.60)     5:01.37 (38.61)
        5:39.02 (37.65)     6:14.93 (35.91)                                        
  3 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38  6:55.00    6:51.32    6  
                  35.67     1:15.39 (39.72)     1:56.84 (41.45)     2:38.46 (41.62)
        3:19.77 (41.31)     4:01.93 (42.16)     4:44.18 (42.25)     5:26.58 (42.40)
        6:09.40 (42.82)     6:51.32 (41.92)                                        
  4 Stone, Brett              65 Davis Aquatic Ma-38  7:10.00    7:32.60    5  
                  37.81     1:21.67 (43.86)     2:07.62 (45.95)     2:53.56 (45.94)
        3:40.47 (46.91)     4:26.79 (46.32)     5:13.14 (46.35)     5:58.96 (45.82)
        6:47.09 (48.13)     7:32.60 (45.51)                                        
  5 Carter, Lawrence A        65 Tuolumne County-38   7:58.27    8:13.23    4  
                  43.49     1:31.78 (48.29)     2:21.86 (50.08)     3:11.62 (49.76)
        4:01.06 (49.44)     4:51.34 (50.28)     5:43.16 (51.82)     6:35.55 (52.39)
        7:26.20 (50.65)     8:13.23 (47.03)                                        
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 12:06.16  12/31/2009 Richard Burns                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ashford, Wes              65 Peninsula Commun-38 14:00.00   13:08.23    9  
                  35.58     1:14.21 (38.63)     1:53.78 (39.57)     2:33.70 (39.92)
        3:13.60 (39.90)     3:53.19 (39.59)     4:34.22 (41.03)     5:14.76 (40.54)
        5:55.27 (40.51)     6:35.85 (40.58)     7:15.89 (40.04)     7:55.89 (40.00)
        8:35.89 (40.00)     9:16.11 (40.22)     9:55.77 (39.66)    10:35.50 (39.73)
       11:14.08 (38.58)    11:53.31 (39.23)    12:31.59 (38.28)    13:08.23 (36.64)
  2 Mills, Jack S             67 Davis Aquatic Ma-38 14:20.10   13:54.42    7  
                  36.23     1:16.05 (39.82)     1:56.91 (40.86)     2:39.01 (42.10)
        3:20.78 (41.77)     4:03.16 (42.38)     4:45.71 (42.55)     5:27.80 (42.09)
        6:10.81 (43.01)     6:53.36 (42.55)     7:35.42 (42.06)     8:17.53 (42.11)
        9:00.32 (42.79)     9:42.88 (42.56)    10:26.42 (43.54)    11:08.66 (42.24)
       11:50.69 (42.03)    12:32.20 (41.51)    13:14.11 (41.91)    13:54.42 (40.31)
  3 Woodruff, Michael         68 Berkeley (Ca) Aq-38 15:46.00   15:34.28    6  
                  41.19     1:25.08 (43.89)     2:09.64 (44.56)     2:55.93 (46.29)
        3:42.54 (46.61)     4:29.77 (47.23)     5:17.48 (47.71)     6:04.66 (47.18)
        6:51.98 (47.32)     7:40.02 (48.04)     8:27.81 (47.79)     9:15.71 (47.90)
       10:03.47 (47.76)    10:51.17 (47.70)    11:38.80 (47.63)    12:26.61 (47.81)
       13:14.03 (47.42)    14:01.93 (47.90)    14:48.99 (47.06)    15:34.28 (45.29)
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 20:09.27   4/18/2010 Don M Davis                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Donald A          68 Rolling Hills Mu-38 25:30.00   25:16.21    9  
                  38.25     1:22.20 (43.95)     2:06.90 (44.70)     2:53.82 (46.92)
        3:41.54 (47.72)     4:28.03 (46.49)     5:15.79 (47.76)     6:03.33 (47.54)
        6:51.64 (48.31)     7:38.52 (46.88)     8:25.08 (46.56)     9:10.37 (45.29)
        9:58.69 (48.32)    10:46.12 (47.43)    11:32.28 (46.16)    12:19.39 (47.11)
       13:05.90 (46.51)    13:53.92 (48.02)    14:39.61 (45.69)    15:25.18 (45.57)
       16:11.19 (46.01)    16:57.24 (46.05)    17:43.37 (46.13)    18:28.29 (44.92)
       19:14.24 (45.95)    20:01.19 (46.95)    20:45.66 (44.47)    21:32.15 (46.49)
       22:18.53 (46.38)    23:04.66 (46.13)    23:51.36 (46.70)    24:34.97 (43.61)
       25:16.21 (41.24)
  2 Woodruff, Michael         68 Berkeley (Ca) Aq-38 26:02.00   26:27.94    7  
                  41.90     1:26.68 (44.78)     2:13.92 (47.24)     3:01.31 (47.39)
        3:50.16 (48.85)     4:38.39 (48.23)     5:26.84 (48.45)     6:15.44 (48.60)
        7:03.83 (48.39)     7:52.20 (48.37)     8:40.96 (48.76)     9:29.34 (48.38)
       10:18.12 (48.78)    11:06.64 (48.52)    11:55.70 (49.06)    12:44.71 (49.01)
       13:33.37 (48.66)    14:22.53 (49.16)    15:11.44 (48.91)    16:00.59 (49.15)
       16:48.81 (48.22)    17:38.14 (49.33)    18:27.00 (48.86)    19:14.94 (47.94)
       20:04.18 (49.24)    20:53.20 (49.02)    21:41.36 (48.16)    22:29.88 (48.52)
       23:17.93 (48.05)    24:06.26 (48.33)    24:54.24 (47.98)    25:41.73 (47.49)
       26:27.94 (46.21)
  3 Wiscomb, Lance            68 University of Sa-38 30:00.00   29:26.33    6  
                  46.64     1:37.81 (51.17)     2:30.23 (52.42)     3:24.07 (53.84)
        4:17.84 (53.77)     5:11.65 (53.81)     6:05.94 (54.29)     7:00.31 (54.37)
        7:54.40 (54.09)     8:48.57 (54.17)     9:42.67 (54.10)    10:36.89 (54.22)
       11:30.90 (54.01)    12:25.06 (54.16)    13:19.11 (54.05)    14:13.03 (53.92)
       15:07.32 (54.29)    16:01.26 (53.94)    16:55.01 (53.75)    17:49.22 (54.21)
       18:43.14 (53.92)    19:37.44 (54.30)    20:31.37 (53.93)    21:24.74 (53.37)
       22:18.48 (53.74)    23:12.26 (53.78)    24:06.84 (54.58)    25:01.41 (54.57)
       25:55.66 (54.25)    26:48.83 (53.17)    27:41.74 (52.91)    28:35.09 (53.35)
       29:26.33 (51.24)
  4 Ensor, Richard E          66 University of Sa-38 35:00.00   37:29.76    5  
                  53.41     1:52.29 (58.88)   2:54.30 (1:02.01)   3:57.81 (1:03.51)
      5:02.68 (1:04.87)   6:07.11 (1:04.43)   7:13.11 (1:06.00)   8:18.58 (1:05.47)
      9:24.36 (1:05.78)  10:29.32 (1:04.96)  11:34.99 (1:05.67)  12:40.78 (1:05.79)
     13:48.35 (1:07.57)  14:54.57 (1:06.22)  16:00.08 (1:05.51)  17:06.36 (1:06.28)
     18:10.26 (1:03.90)  19:15.90 (1:05.64)  20:20.46 (1:04.56)  21:24.67 (1:04.21)
     22:30.78 (1:06.11)  23:36.55 (1:05.77)  24:41.27 (1:04.72)  25:44.44 (1:03.17)
     26:47.87 (1:03.43)  27:50.82 (1:02.95)  28:55.93 (1:05.11)  29:59.52 (1:03.59)
     31:03.62 (1:04.10)  32:09.56 (1:05.94)  33:14.30 (1:04.74)  34:18.03 (1:03.73)
     37:29.76 (3:11.73)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 27.84  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38    29.50      28.77    9  
  2 Mc Clelland, Mac D        65 Manatee Aquatic-38     35.46      34.13    7  
  3 Dahlin, Duke A            65 University of Sa-38    35.00      34.37    6  
  4 Rudloff, Edward           66 The Olympic Club-38    35.50      35.28    5  
  5 Jochim, Christian         66 Quick Silver Swi-38    35.42      35.75    4  
  6 Pierce, Donald A          68 Rolling Hills Mu-38    35.66      35.77    3  
  7 Ugarkovich, David M       66 Tri Valley Maste-38    36.97      36.86    2  
  8 Powers, Patrick V         69 University of Sa-38    44.00      42.33    1  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 59.62   5/12/2013 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 59.62    5/9/2013 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38  1:04.50    1:03.79    9  
                  31.08     1:03.79 (32.71)                                        
  2 King, James P             67 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:13.41    7  
                  37.20     1:13.41 (36.21)                                        
  3 Mc Clelland, Mac D        65 Manatee Aquatic-38   1:15.45    1:14.96    6  
                  36.88     1:14.96 (38.08)                                        
  4 Dahlin, Duke A            65 University of Sa-38  1:30.00    1:18.64    5  
                  37.93     1:18.64 (40.71)                                        
  5 Pierce, Donald A          68 Rolling Hills Mu-38  1:31.00    1:24.35    4  
                  40.74     1:24.35 (43.61)                                        
  6 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38  1:35.00    1:27.50    3  
                  43.14     1:27.50 (44.36)                                        
  7 Rust, David J             67 Santa Rosa Maste-38  1:38.34    1:34.60    2  
                  45.85     1:34.60 (48.75)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:16.72   5/11/2013 HUGH WILDER                                
         PMS: P 2:16.72    5/9/2013 Hugh Wilder                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38  2:25.00    2:26.42    9  
                  34.11     1:10.69 (36.58)     1:48.66 (37.97)     2:26.42 (37.76)
  2 Boggs, Paul T             69 Tri Valley Maste-38  2:45.00    2:38.95    7  
                  35.40     1:15.19 (39.79)     1:57.46 (42.27)     2:38.95 (41.49)
  3 Piazza, Michael S         68 Walnut Creek Mas-38  2:59.00    3:14.62    6  
                  44.24     1:35.04 (50.80)     2:25.08 (50.04)     3:14.62 (49.54)
  4 Powers, Patrick V         69 University of Sa-38  4:00.00    3:45.56    5  
                  51.98     1:51.30 (59.32)     2:48.78 (57.48)     3:45.56 (56.78)
  5 Rust, David J             67 Santa Rosa Maste-38  3:51.00    3:45.76    4  
                1:50.55     2:50.18 (59.63)     3:45.76 (55.58)                    
  6 Ensor, Richard E          66 University of Sa-38  4:20.00    5:03.33    3  
                1:08.98   2:26.35 (1:17.37)   3:45.46 (1:19.11)   5:03.33 (1:17.87)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.53   5/10/2013 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 31.32  12/31/2009 David Gildea                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38    34.50      34.11    9  
  2 Meyerhoff, Rick           67 Tamalpais Aquati-38    36.00      35.37    7  
  3 Jochim, Christian         66 Quick Silver Swi-38    36.27      37.37    6  
  4 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38     38.17      39.14    5  
  5 Pierce, Donald A          68 Rolling Hills Mu-38    39.30      40.32    4  
  6 Olson, Robert H           69 Walnut Creek Mas-38    40.10      40.82    3  
  7 Stambolis, James N        66 Tamalpais Aquati-38    43.50      42.53    2  
  8 Flickinger, Tom R         66 Walnut Creek Mas-38    45.00      46.17    1  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:07.35   5/11/2013 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:08.19  12/31/2009 David Gildea                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38  1:17.00    1:17.35    9  
                  36.81     1:17.35 (40.54)                                        
  2 Jochim, Christian         66 Quick Silver Swi-38  1:22.79    1:24.31    7  
                  40.07     1:24.31 (44.24)                                        
  3 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38   1:28.16    1:28.19    6  
                  44.56     1:28.19 (43.63)                                        
  4 Rust, David J             67 Santa Rosa Maste-38  1:37.88    1:37.64    5  
                  45.50     1:37.64 (52.14)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:30.17    5/1/2011 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:35.32  12/31/2010 Kenneth Frost                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shestakov, Alek I         65 Oakwood Athletic-38  2:40.00    2:42.78    9  
                  37.27     1:18.36 (41.09)     2:00.31 (41.95)     2:42.78 (42.47)
  2 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38  2:48.00    2:49.20    7  
                  37.78     1:20.34 (42.56)     2:04.40 (44.06)     2:49.20 (44.80)
  3 Ugarkovich, David M       66 Tri Valley Maste-38  3:10.50    3:12.24    6  
                  43.46     1:32.80 (49.34)     2:22.60 (49.80)     3:12.24 (49.64)
  4 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38   3:25.00    3:21.24    5  
                  44.60     1:35.64 (51.04)     2:29.66 (54.02)     3:21.24 (51.58)
  5 Carter, Lawrence A        65 Tuolumne County-38   3:27.43    3:28.02    4  
                  47.86     1:41.31 (53.45)     2:35.38 (54.07)     3:28.02 (52.64)
  6 Rust, David J             67 Santa Rosa Maste-38  4:05.00    3:42.19    3  
                  48.61     1:45.69 (57.08)     2:45.17 (59.48)     3:42.19 (57.02)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.65  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38    28.50      28.80    9  
  2 Olson, Robert H           69 Walnut Creek Mas-38    31.30      32.46    7  
  3 Dahlin, Duke A            65 University of Sa-38    40.00      33.01    6  
  4 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38    33.50      33.19    5  
  5 Jochim, Christian         66 Quick Silver Swi-38    35.00      35.44    4  
  6 Pierce, Donald A          68 Rolling Hills Mu-38    35.36      36.31    3  
  7 Barton, John M            69 San Mateo Master-38    45.00      39.89    2  
  8 Stone, Brett              65 Davis Aquatic Ma-38    41.72      41.16    1  
  9 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38     38.00      41.18  
 10 Carter, Lawrence A        65 Tuolumne County-38     47.35      45.74  
 11 Wiscomb, Lance            68 University of Sa-38  1:00.00      49.44  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.64  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38  1:06.00    1:05.38    9  
                  30.83     1:05.38 (34.55)                                        
  2 Boggs, Paul T             69 Tri Valley Maste-38  1:09.00    1:07.87    7  
                  31.09     1:07.87 (36.78)                                        
  3 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38  1:10.00    1:08.36    6  
                  33.52     1:08.36 (34.84)                                        
  4 Rudloff, Edward           66 The Olympic Club-38  1:11.50    1:13.72    5  
                  33.89     1:13.72 (39.83)                                        
  5 Young, Julius W           67 University of Sa-38  1:09.00    1:16.22    4  
                  34.99     1:16.22 (41.23)                                        
  6 Dahlin, Duke A            65 University of Sa-38  1:30.00    1:17.69    3  
                  36.96     1:17.69 (40.73)                                        
  7 Daniels, Larry N          68 Modesto Area Aqu-38  1:30.00    1:28.55    2  
                  39.87     1:28.55 (48.68)                                        
  8 Barton, John M            69 San Mateo Master-38  1:30.00    1:47.04    1  
                  42.27   1:47.04 (1:04.77)                                        
  9 Wiscomb, Lance            68 University of Sa-38  2:00.00    1:53.16  
                  52.82   1:53.16 (1:00.34)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:23.38   2/14/2010 ROBERT POILETMAN                           
         PMS: P 2:32.75  12/31/2009 Paul Boggs                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shestakov, Alek I         65 Oakwood Athletic-38  2:30.00    2:32.39P   9  
                  32.03     1:09.17 (37.14)     1:48.48 (39.31)     2:32.39 (43.91)
  2 Dahlin, Duke A            65 University of Sa-38  3:15.00    3:07.67    7  
                  40.61     1:26.99 (46.38)     2:16.40 (49.41)     3:07.67 (51.27)
  3 Jacobberger, Richard K    68 Oakwood Athletic-38  3:20.00    3:21.41    6  
                  43.29     1:34.49 (51.20)     2:27.83 (53.34)     3:21.41 (53.58)
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.26  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38  1:09.00    1:11.52    9  
                  32.53     1:11.52 (38.99)                                        
  2 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38  1:15.00    1:14.62    7  
                  36.69     1:14.62 (37.93)                                        
  3 Mc Clelland, Mac D        65 Manatee Aquatic-38   1:14.40    1:14.87    6  
                  34.76     1:14.87 (40.11)                                        
  4 Dahlin, Duke A            65 University of Sa-38  1:20.00    1:14.94    5  
                  33.65     1:14.94 (41.29)                                        
  5 Olson, Robert H           69 Walnut Creek Mas-38  1:14.50    1:16.07    4  
                  35.96     1:16.07 (40.11)                                        
  6 Jochim, Christian         66 Quick Silver Swi-38  1:15.00    1:16.49    3  
                  37.47     1:16.49 (39.02)                                        
  7 Ugarkovich, David M       66 Tri Valley Maste-38  1:17.43    1:19.77    2  
                  36.63     1:19.77 (43.14)                                        
  8 Smith, Kirby L            67 Tuolumne County-38   1:27.53    1:31.71    1  
                  45.35     1:31.71 (46.36)                                        
  9 Rust, David J             67 Santa Rosa Maste-38  1:45.00    1:32.10  
                  43.06     1:32.10 (49.04)                                        
 10 Carter, Lawrence A        65 Tuolumne County-38   1:36.00    1:34.29  
                  46.83     1:34.29 (47.46)                                        
 11 Wiscomb, Lance            68 University of Sa-38  2:00.00    1:47.82  
                  54.01     1:47.82 (53.81)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:20.31   5/22/2010 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:20.31  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shestakov, Alek I         65 Oakwood Athletic-38  2:23.86    2:21.55    9  
                  31.34     1:08.29 (36.95)     1:49.00 (40.71)     2:21.55 (32.55)
  2 Wilder, Hugh              66 Santa Rosa Maste-38  2:32.00    2:31.67    7  
                  32.75     1:10.25 (37.50)     1:57.47 (47.22)     2:31.67 (34.20)
  3 Frost, Kenneth A          69 Tamalpais Aquati-38  2:45.00    2:42.94    6  
                  34.62     1:19.87 (45.25)     2:04.34 (44.47)     2:42.94 (38.60)
  4 Dahlin, Duke A            65 University of Sa-38  3:00.00    2:47.10    5  
                  35.74     1:19.79 (44.05)     2:08.87 (49.08)     2:47.10 (38.23)
  5 Jochim, Christian         66 Quick Silver Swi-38  2:52.73    2:50.30    4  
                  38.53     1:23.77 (45.24)     2:12.16 (48.39)     2:50.30 (38.14)
  6 Meyerhoff, Rick           67 Tamalpais Aquati-38  2:45.00    2:53.78    3  
                  34.90     1:26.07 (51.17)     2:16.74 (50.67)     2:53.78 (37.04)
  7 Ugarkovich, David M       66 Tri Valley Maste-38  2:50.50    3:13.61    2  
  8 Rust, David J             67 Santa Rosa Maste-38  3:52.00    3:29.22    1  
                  48.62     1:44.40 (55.78)     2:44.06 (59.66)     3:29.22 (45.16)
  9 Wiscomb, Lance            68 University of Sa-38  3:50.00    4:05.59  
                  52.50   2:01.46 (1:08.96)   3:12.09 (1:10.63)     4:05.59 (53.50)
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:12.42   5/21/2010 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 5:12.42  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shestakov, Alek I         65 Oakwood Athletic-38  5:10.00    4:59.32N   9  
                  31.93     1:08.10 (36.17)     1:47.01 (38.91)     2:24.81 (37.80)
        3:07.67 (42.86)     3:49.50 (41.83)     4:25.42 (35.92)     4:59.32 (33.90)
  2 Pierce, Donald A          68 Rolling Hills Mu-38  7:10.00    6:34.33    7  
                  44.02     1:34.00 (49.98)     2:25.59 (51.59)     3:17.12 (51.53)
        4:12.81 (55.69)     5:08.25 (55.44)     5:54.41 (46.16)     6:34.33 (39.92)
  3 Wiscomb, Lance            68 University of Sa-38  8:45.00    9:04.84    6  
                  57.05   2:05.13 (1:08.08)   3:25.36 (1:20.23)   4:45.23 (1:19.87)
      6:01.02 (1:15.79)   7:12.89 (1:11.87)     8:09.48 (56.59)     9:04.84 (55.36)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 25.14    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, John L              71 San Diego Swim M-44    29.46      30.49    9  
  2 Bledsoe, Dennis R         74 Walnut Creek Mas-38    30.20      30.85    7  
  3 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    34.87      34.42    6  
  4 Boscovich, Harold O       71 Walnut Creek Mas-38    37.15      36.55    5  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 56.55    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38   1:07.00    1:05.70    9  
                  32.14     1:05.70 (33.56)                                        
  2 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38  1:10.10    1:07.61    7  
                  32.59     1:07.61 (35.02)                                        
  3 Bell, John L              71 San Diego Swim M-44  1:06.63    1:11.36    6  
                  32.66     1:11.36 (38.70)                                        
  4 Bakke, Peter L            72 Berkeley (Ca) Aq-38  1:26.59    1:24.55    5  
                  40.82     1:24.55 (43.73)                                        
  5 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   1:39.98    1:49.99    4  
                  52.84     1:49.99 (57.15)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:08.68   4/27/2012 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 2:18.05  12/31/2010 William Van Horn                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiel, Doug              72 Tri Valley Maste-38  3:30.00    3:21.13    9  
                  44.34     1:36.19 (51.85)     2:29.55 (53.36)     3:21.13 (51.58)
  2 Bakke, Peter L            72 Berkeley (Ca) Aq-38  3:26.69    3:27.16    7  
                  44.34     1:36.37 (52.03)     2:32.66 (56.29)     3:27.16 (54.50)
  3 Sider, Gabriel J          70 University of Sa-38  5:00.00    3:38.15    6  
                  47.39     1:41.48 (54.09)     2:41.13 (59.65)     3:38.15 (57.02)
  4 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   3:34.35    3:42.30    5  
                  52.78     1:48.58 (55.80)     2:46.78 (58.20)     3:42.30 (55.52)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 6:44.18  12/31/2010 William Van Horn                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiel, Doug              72 Tri Valley Maste-38  9:10.00    8:51.14    9  
                  47.87     1:40.49 (52.62)     2:34.81 (54.32)     3:30.55 (55.74)
        4:26.40 (55.85)     5:21.46 (55.06)     6:15.46 (54.00)     7:08.97 (53.51)
        8:01.13 (52.16)     8:51.14 (50.01)                                        
  2 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   9:30.33   10:02.46    7  
                  53.61     1:51.63 (58.02)   2:55.06 (1:03.43)   3:57.42 (1:02.36)
      5:00.29 (1:02.87)   6:02.00 (1:01.71)   7:02.83 (1:00.83)   8:05.46 (1:02.63)
        9:04.86 (59.40)    10:02.46 (57.60)                                        
  3 Freeman, Dale C           70 University of Sa-38 13:00.00   10:28.90    6  
                  53.43   1:56.21 (1:02.78)   2:59.53 (1:03.32)   4:04.64 (1:05.11)
      5:09.91 (1:05.27)   6:13.62 (1:03.71)   7:18.74 (1:05.12)   8:24.62 (1:05.88)
      9:28.52 (1:03.90)  10:28.90 (1:00.38)                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 13:54.30    4/5/2013 Bill Dawson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38  14:00.00   13:57.16    9  
                  36.72     1:18.10 (41.38)     2:00.62 (42.52)     2:42.59 (41.97)
        3:25.19 (42.60)     4:07.21 (42.02)     4:49.77 (42.56)     5:32.38 (42.61)
        6:14.90 (42.52)     6:57.11 (42.21)     7:39.15 (42.04)     8:21.48 (42.33)
        9:04.10 (42.62)     9:46.32 (42.22)    10:28.38 (42.06)    11:10.43 (42.05)
       11:52.40 (41.97)    12:34.45 (42.05)    13:16.82 (42.37)    13:57.16 (40.34)
  2 Schiel, Doug              72 Tri Valley Maste-38 19:10.00   18:48.77    7  
                  47.94     1:42.70 (54.76)     2:38.75 (56.05)     3:35.30 (56.55)
        4:32.35 (57.05)     5:29.57 (57.22)     6:26.67 (57.10)     7:23.46 (56.79)
        8:20.37 (56.91)     9:17.52 (57.15)    10:14.64 (57.12)    11:12.00 (57.36)
       12:09.88 (57.88)    13:07.65 (57.77)    14:05.63 (57.98)    15:03.39 (57.76)
       16:00.74 (57.35)    16:57.94 (57.20)    17:54.18 (56.24)    18:48.77 (54.59)
  3 Bakke, Peter L            72 Berkeley (Ca) Aq-38 18:59.00   19:02.62    6  
                  47.95     1:42.58 (54.63)     2:39.60 (57.02)     3:37.58 (57.98)
        4:35.22 (57.64)     5:33.49 (58.27)     6:32.19 (58.70)   7:32.36 (1:00.17)
        8:31.82 (59.46)     9:31.43 (59.61)    10:30.34 (58.91)    11:30.01 (59.67)
       12:27.46 (57.45)    13:25.23 (57.77)    14:24.06 (58.83)    15:21.67 (57.61)
       16:19.23 (57.56)  19:02.62 (2:43.39)                                        
  4 Anning, William C         72 Tuolumne County-38  19:26.91   20:19.43    5  
                  55.80   1:57.40 (1:01.60)   2:59.32 (1:01.92)   4:01.25 (1:01.93)
      5:03.08 (1:01.83)   6:06.53 (1:03.45)   7:10.00 (1:03.47)   8:12.12 (1:02.12)
      9:14.81 (1:02.69)  10:15.65 (1:00.84)  11:16.48 (1:00.83)  12:18.22 (1:01.74)
     13:20.74 (1:02.52)  14:21.71 (1:00.97)  15:22.66 (1:00.95)  16:22.72 (1:00.06)
     17:23.20 (1:00.48)  18:23.36 (1:00.16)  19:23.43 (1:00.07)    20:19.43 (56.00)
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20:29.18   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P  2:20.87    4/5/2003 Bill Dawson                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schiel, Doug              72 Tri Valley Maste-38 33:00.00   31:16.51    7  
                  46.67     1:40.12 (53.45)     2:35.88 (55.76)     3:32.43 (56.55)
        4:29.14 (56.71)     5:27.05 (57.91)     6:23.48 (56.43)     7:20.39 (56.91)
        8:17.33 (56.94)     9:14.28 (56.95)    10:11.79 (57.51)    11:08.70 (56.91)
       12:07.40 (58.70)    13:04.54 (57.14)    14:02.90 (58.36)    15:00.47 (57.57)
       15:57.66 (57.19)    16:54.97 (57.31)    17:52.33 (57.36)    18:49.63 (57.30)
       19:46.25 (56.62)    20:43.86 (57.61)    21:41.28 (57.42)    22:39.27 (57.99)
       23:36.90 (57.63)    24:34.46 (57.56)    25:32.14 (57.68)    26:30.66 (58.52)
       27:28.16 (57.50)    28:25.78 (57.62)    29:22.56 (56.78)    30:19.96 (57.40)
       31:16.51 (56.55)
  2 Bakke, Peter L            72 Berkeley (Ca) Aq-38 30:40.00   31:24.28    9  
                  49.60     1:45.64 (56.04)     2:43.37 (57.73)     3:41.13 (57.76)
        4:39.64 (58.51)     5:37.60 (57.96)     6:36.97 (59.37)     7:35.57 (58.60)
        8:33.43 (57.86)     9:30.34 (56.91)    10:27.77 (57.43)    11:25.60 (57.83)
       12:22.88 (57.28)    13:19.86 (56.98)    14:18.27 (58.41)    15:15.66 (57.39)
       16:12.59 (56.93)    17:10.68 (58.09)    18:08.48 (57.80)    19:07.90 (59.42)
       20:05.62 (57.72)    21:03.81 (58.19)    22:01.83 (58.02)    22:58.07 (56.24)
       23:55.62 (57.55)    24:53.61 (57.99)    25:52.50 (58.89)    26:49.18 (56.68)
       27:45.17 (55.99)    28:41.43 (56.26)    29:38.57 (57.14)    30:35.26 (56.69)
       31:24.28 (49.02)
  3 Sider, Gabriel J          70 University of Sa-38 42:00.00   33:46.71    6  
                  56.22     1:55.08 (58.86)     2:51.67 (56.59)     3:49.94 (58.27)
        4:49.17 (59.23)   5:49.74 (1:00.57)   6:50.66 (1:00.92)   7:52.22 (1:01.56)
      8:53.45 (1:01.23)   9:55.02 (1:01.57)  10:57.57 (1:02.55)  12:00.17 (1:02.60)
     13:02.24 (1:02.07)  14:05.45 (1:03.21)  15:06.89 (1:01.44)  16:09.27 (1:02.38)
     17:11.66 (1:02.39)  18:13.88 (1:02.22)  19:15.81 (1:01.93)  20:17.17 (1:01.36)
     21:19.25 (1:02.08)  22:22.07 (1:02.82)  23:24.15 (1:02.08)  24:25.60 (1:01.45)
     25:27.53 (1:01.93)  26:30.77 (1:03.24)  27:33.03 (1:02.26)  28:36.23 (1:03.20)
     29:41.13 (1:04.90)  30:45.34 (1:04.21)  31:47.76 (1:02.42)  32:50.46 (1:02.70)
       33:46.71 (56.25)
  4 Freeman, Dale C           70 University of Sa-38 35:00.00   36:54.47    5  
                  55.33   1:55.48 (1:00.15)   2:59.65 (1:04.17)   5:06.67 (2:07.02)
      6:10.83 (1:04.16)   8:19.80 (2:08.97)   9:25.77 (1:05.97)  10:31.28 (1:05.51)
     11:38.18 (1:06.90)  12:43.72 (1:05.54)  13:50.76 (1:07.04)  14:54.55 (1:03.79)
     16:01.69 (1:07.14)  17:07.45 (1:05.76)  18:13.06 (1:05.61)  19:19.39 (1:06.33)
     22:37.87 (3:18.48)  23:41.21 (1:03.34)  24:47.46 (1:06.25)  25:55.71 (1:08.25)
     27:02.42 (1:06.71)  28:08.52 (1:06.10)  29:15.02 (1:06.50)  30:21.63 (1:06.61)
     31:28.33 (1:06.70)  32:34.82 (1:06.49)                                        
                                                                       35:53.46 ( )
     36:54.47 (1:01.01)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 32.57    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clark, Steve E            70 The Olympic Club-38    36.33      34.93    9  
  2 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38    36.36      35.16    7  
  3 Bledsoe, Dennis R         74 Walnut Creek Mas-38    36.50      36.73    6  
  4 Bell, John L              71 San Diego Swim M-44    40.57      41.23    5  
  5 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    43.86      43.62    4  
  6 Boscovich, Harold O       71 Walnut Creek Mas-38    49.30      45.96    3  
  7 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   1:04.44    1:06.07    2  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:15.86  12/31/2010 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bledsoe, Dennis R         74 Walnut Creek Mas-38  1:25.20    1:23.21    9  
                  39.56     1:23.21 (43.65)                                        
  2 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   2:15.23    2:21.20    7  
                1:08.30   2:21.20 (1:12.90)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:25.77   1/11/2014 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:38.74  12/28/1987 Richard T Todd	                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38   2:40.00    2:42.35    9  
                  37.63     1:19.05 (41.42)     2:01.49 (42.44)     2:42.35 (40.86)
  2 Bledsoe, Dennis R         74 Walnut Creek Mas-38  3:15.10    3:22.66    7  
                  43.51     1:33.33 (49.82)     2:27.89 (54.56)     3:22.66 (54.77)
  3 Anning, William C         72 Tuolumne County-38   4:44.29    4:53.91    6  
                1:07.65   2:21.38 (1:13.73)   3:38.04 (1:16.66)   4:53.91 (1:15.87)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.86   9/29/2013 DAVID GILDEA                                 
         PMS: P 35.13    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38    40.40      40.14    9  
  2 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    43.30      41.41    7  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.75   9/29/2013 DAVID GILDEA                               
         PMS: P 1:16.85  12/31/2012 Richard T Todd	                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38  1:42.00    1:38.98    9  
                  46.97     1:38.98 (52.01)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:46.46   4/15/2011 MIKE FRESHLEY                              
         PMS: P 2:50.51  12/31/2012 Richard T Todd	                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38   2:52.00    2:53.41    9  
                  40.24     1:24.68 (44.44)     2:09.56 (44.88)     2:53.41 (43.85)
  2 Freeman, Dale C           70 University of Sa-38  5:00.00    3:59.64    7  
                  56.42   1:58.97 (1:02.55)   3:00.96 (1:01.99)     3:59.64 (58.68)
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.61   5/11/2013 JAMES ELDER                                  
         PMS: P 28.61    5/9/2013 James E. Elder                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38    33.33      33.41    9  
  2 Bell, John L              71 San Diego Swim M-44    33.47      34.41    7  
  3 Bledsoe, Dennis R         74 Walnut Creek Mas-38    35.60      35.91    6  
  4 Zuur, James               73 Tamalpais Aquati-38    42.80      42.20    5  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:06.55   5/11/2013 JAMES ELDER                                
         PMS: P 1:12.46  12/31/2009 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38  1:20.20    1:16.35    9  
                  34.86     1:16.35 (41.49)                                        
  2 Clark, Steve E            70 The Olympic Club-38  1:15.00    1:17.64    7  
                  35.68     1:17.64 (41.96)                                        
  3 Bell, John L              71 San Diego Swim M-44  1:20.62    1:22.58    6  
                  37.50     1:22.58 (45.08)                                        
  4 Bledsoe, Dennis R         74 Walnut Creek Mas-38  1:22.10    1:23.32    5  
                  36.47     1:23.32 (46.85)                                        
  5 Silvey, Rick              72 Walnut Creek Mas-38  1:48.77    1:52.33    4  
                  55.06     1:52.33 (57.27)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:29.92   2/23/2008 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 2:49.62  12/31/2007 Dick Peterson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cartwright, Allan L       72 Loch Ness Master-38  3:33.33    2:51.03    9  
                  34.80     1:17.48 (42.68)     2:10.24 (52.76)     2:51.03 (40.79)
  2 Bledsoe, Dennis R         74 Walnut Creek Mas-38  3:05.60    3:20.41    7  
                  38.35     1:32.16 (53.81)   2:33.90 (1:01.74)     3:20.41 (46.51)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.58    3/4/2012 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 29.54  12/31/2009 John Sulzbach                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krueger, James            75 The Olympic Club-38    32.00      32.66    9  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 1:07.21  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  1:19.35    1:25.53    9  
                  39.80     1:25.53 (45.73)                                        
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:03.87    5/8/2010 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 7:00.88  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  8:17.58    8:20.69    9  
                  45.22     1:35.92 (50.70)     2:27.52 (51.60)     3:19.24 (51.72)
        4:10.81 (51.57)     5:01.96 (51.15)     5:53.10 (51.14)     6:43.56 (50.46)
        7:31.70 (48.14)     8:20.69 (48.99)                                        
  2 O'Connell, Lou            79 Marcia's Enthusi-38 12:00.00   11:44.52    7  
                  58.50   2:07.47 (1:08.97)   3:21.52 (1:14.05)   4:36.00 (1:14.48)
      5:50.07 (1:14.07)   7:02.67 (1:12.60)   8:14.98 (1:12.31)   9:27.41 (1:12.43)
     10:39.08 (1:11.67)  11:44.52 (1:05.44)                                        
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 14:14.46  12/31/1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38 16:18.68   17:26.15    9  
                  47.99     1:41.14 (53.15)     2:35.10 (53.96)     3:28.69 (53.59)
        4:21.67 (52.98)     5:14.79 (53.12)     6:07.52 (52.73)     7:00.52 (53.00)
        7:52.87 (52.35)     8:46.30 (53.43)     9:39.02 (52.72)    10:31.89 (52.87)
       11:24.56 (52.67)    12:17.35 (52.79)    13:10.06 (52.71)    14:01.97 (51.91)
       14:53.60 (51.63)    15:45.11 (51.51)    16:36.50 (51.39)    17:26.15 (49.65)
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20:25.49   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 24:40.71  12/31/1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 San Mateo Master-38 25:32.92   25:50.59    9  
                  42.16     1:28.59 (46.43)     2:16.20 (47.61)     3:04.09 (47.89)
        3:51.45 (47.36)     4:38.73 (47.28)     5:25.97 (47.24)     6:13.47 (47.50)
        7:00.66 (47.19)     7:47.79 (47.13)     8:35.24 (47.45)     9:21.99 (46.75)
       10:09.53 (47.54)    10:56.91 (47.38)    11:44.39 (47.48)    12:32.65 (48.26)
       13:20.42 (47.77)    14:08.09 (47.67)    14:55.64 (47.55)    15:42.96 (47.32)
       16:29.61 (46.65)    17:16.82 (47.21)    18:04.14 (47.32)    18:51.17 (47.03)
       19:38.04 (46.87)    20:25.07 (47.03)    21:12.60 (47.53)    22:00.20 (47.60)
       22:47.90 (47.70)    23:35.70 (47.80)    24:22.70 (47.00)    25:07.96 (45.26)
       25:50.59 (42.63)
  2 Morner, Stan F            79 Walnut Creek Mas-38 28:42.10   29:10.95    7  
                  44.48     1:34.66 (50.18)     2:26.19 (51.53)     3:22.44 (56.25)
        4:14.45 (52.01)     5:07.68 (53.23)     6:02.01 (54.33)     6:55.24 (53.23)
        7:49.20 (53.96)     8:42.15 (52.95)     9:36.98 (54.83)    10:31.75 (54.77)
       11:26.01 (54.26)    12:21.26 (55.25)    13:13.15 (51.89)    14:07.34 (54.19)
       15:01.89 (54.55)    15:55.76 (53.87)    16:48.94 (53.18)    17:42.24 (53.30)
       18:35.18 (52.94)    19:29.61 (54.43)    20:23.05 (53.44)    21:15.44 (52.39)
       22:09.78 (54.34)    23:03.32 (53.54)    23:58.51 (55.19)    24:50.81 (52.30)
       25:44.19 (53.38)    26:35.41 (51.22)    27:29.27 (53.86)    28:20.72 (51.45)
       29:10.95 (50.23)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 34.84  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38    41.27      42.84    9  
  2 Perilman, Jim E           75 Walnut Creek Mas-38    49.00      43.42    7  
  3 O'Connell, Lou            79 Marcia's Enthusi-38  1:30.00    1:09.04    6  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:17.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  1:27.10    1:29.53    9  
                  44.11     1:29.53 (45.42)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:31.41   4/17/2010 BURWELL JONES                              
         PMS: P 2:52.81  12/31/2009 Don Brown                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  3:08.48    3:14.17    9  
                  45.62     1:35.35 (49.73)     2:25.48 (50.13)     3:14.17 (48.69)
  2 Fasbender, Barry A        76 San Mateo Master-38  3:20.24    3:21.05    7  
                  46.43     1:38.52 (52.09)     2:31.04 (52.52)     3:21.05 (50.01)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 38.41  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           75 Walnut Creek Mas-38    41.53      40.94    9  
  2 Morner, Stan F            79 Walnut Creek Mas-38    43.44      43.79    7  
  3 Krueger, James            75 The Olympic Club-38    45.00      46.37    6  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.21   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:25.80  12/31/1993 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           75 Walnut Creek Mas-38  1:39.00    1:33.85    9  
                  45.39     1:33.85 (48.46)                                        
  2 Morner, Stan F            79 Walnut Creek Mas-38  1:44.42    1:46.08    7  
                  49.24     1:46.08 (56.84)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:59.83   4/14/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 3:11.85  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 San Mateo Master-38  3:47.89    3:38.57    9  
                  51.28     1:47.17 (55.89)     2:44.10 (56.93)     3:38.57 (54.47)
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 30.84   4/15/2011 DAVID COSTILL                                
         PMS: P 32.89  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           75 Walnut Creek Mas-38    39.10      38.64    9  
  2 O'Connell, Lou            79 Marcia's Enthusi-38  1:30.00    1:53.37    7  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:12.71   4/17/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:27.57  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           75 Walnut Creek Mas-38  1:48.00    1:35.21    9  
                  42.30     1:35.21 (52.91)                                        
  2 Fasbender, Barry A        76 San Mateo Master-38  1:42.35    1:39.76    7  
                  49.23     1:39.76 (50.53)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:59.30   5/10/2013 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 3:32.85  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 San Mateo Master-38  3:59.30    3:43.78    9  
                  50.38     1:48.90 (58.52)     2:47.30 (58.40)     3:43.78 (56.48)
 -- Perilman, Jim E           75 Walnut Creek Mas-38  4:45.00         DQ  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:09.69   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:16.12  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          75 Davis Aquatic Ma-38  1:40.61    1:45.62    9  
                  47.98     1:45.62 (57.64)                                        
  2 O'Connell, Lou            79 Marcia's Enthusi-38  2:45.00    2:27.33    7  
                1:18.62   2:27.33 (1:08.71)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:39.07   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 2:54.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 San Mateo Master-38  3:22.73    3:21.67    9  
                  49.18     1:42.30 (53.12)     2:39.56 (57.26)     3:21.67 (42.11)
  2 Morner, Stan F            79 Walnut Creek Mas-38  3:50.30    3:51.73    7  
                  54.05   1:56.95 (1:02.90)   3:51.73 (1:54.78)                    
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:49.90   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:21.48  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 San Mateo Master-38  7:10.40    7:08.73    9  
                  52.33     1:50.40 (58.07)     2:47.52 (57.12)     3:41.89 (54.37)
        4:41.77 (59.88)     5:38.69 (56.92)     6:25.41 (46.72)     7:08.73 (43.32)
  2 Perilman, Jim E           75 Walnut Creek Mas-38  9:40.00    8:03.87    7  
                  50.60     1:48.40 (57.80)   2:55.36 (1:06.96)   4:01.72 (1:06.36)
      5:03.67 (1:01.95)   6:07.60 (1:03.93)     7:06.50 (58.90)     8:03.87 (57.37)
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 32.00  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38    34.60      35.03    9  
  2 Garretson, Bob O          80 Tuolumne County-38     42.28      40.33    7  
  3 Galvin, Barry T           80 University of Sa-38    42.00      41.32    6  
  4 Grohe, William E          80 University of Sa-38    45.80      44.83    5  
  5 Hathaway, Pierre          83 Alameda Aquatic-38     45.00      45.13    4  
  6 Goldsmith, Harry S        84 Alameda Aquatic-38     45.00      45.86    3  
  7 Kline, Howard J           81 University of Sa-38    48.00      46.09    2  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:10.76  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  1:26.00    1:22.29    9  
                  39.22     1:22.29 (43.07)                                        
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38  1:23.61    1:24.94    7  
                  38.52     1:24.94 (46.42)                                        
  3 Brown, Donald L           80 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:27.74    6  
                  42.65     1:27.74 (45.09)                                        
  4 Garretson, Bob O          80 Tuolumne County-38   1:39.65    1:34.03    5  
                  42.01     1:34.03 (52.02)                                        
  5 Galvin, Barry T           80 University of Sa-38  1:40.00    1:36.39    4  
  6 Hathaway, Pierre          83 Alameda Aquatic-38   1:43.00    1:41.52    3  
                  49.05     1:41.52 (52.47)                                        
  7 Goldsmith, Harry S        84 Alameda Aquatic-38   1:40.00    1:43.47    2  
                  49.34     1:43.47 (54.13)                                        
 -- Kline, Howard J           81 University of Sa-38  1:40.00         DQ  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:33.31   6/28/2011 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 2:42.10  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  3:22.00    3:03.03    9  
                  43.51     1:29.59 (46.08)     2:18.42 (48.83)     3:03.03 (44.61)
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38  3:20.91    3:14.00    7  
                  41.31     1:31.18 (49.87)     2:24.11 (52.93)     3:14.00 (49.89)
  3 Garretson, Bob O          80 Tuolumne County-38   3:52.80    3:36.22    6  
                  46.42     1:45.50 (59.08)     2:43.57 (58.07)     3:36.22 (52.65)
  4 Goldsmith, Harry S        84 Alameda Aquatic-38   4:00.00    4:04.94    5  
                  57.43   2:00.11 (1:02.68)   3:03.52 (1:03.41)   4:04.94 (1:01.42)
  5 Osborne, Daniel R         80 University of Sa-38  3:58.00    4:10.07    4  
                  53.75   1:59.10 (1:05.35)   3:05.06 (1:05.96)   4:10.07 (1:05.01)
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:53.87   3/24/2013 BURWELL JONES                              
         PMS: P 7:20.34  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  9:00.00    8:23.24    9  
                  46.20     1:37.92 (51.72)     2:31.35 (53.43)     3:23.27 (51.92)
        4:14.73 (51.46)     5:06.01 (51.28)     5:56.62 (50.61)     6:46.82 (50.20)
        7:36.21 (49.39)     8:23.24 (47.03)                                        
  2 Grohe, William E          80 University of Sa-38 10:00.26   10:23.13    7  
                  48.59     1:45.68 (57.09)   2:50.30 (1:04.62)   3:56.81 (1:06.51)
      5:01.64 (1:04.83)   6:07.82 (1:06.18)   7:12.88 (1:05.06)   8:17.53 (1:04.65)
      9:21.92 (1:04.39)  10:23.13 (1:01.21)                                        
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 14:24.73   4/11/2013 BURWELL JONES                             
         PMS: P 15:30.69  12/31/2000 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38 18:30.00   16:57.76    9  
                  45.64     1:38.46 (52.82)     2:31.21 (52.75)     3:24.15 (52.94)
        4:17.55 (53.40)     5:08.24 (50.69)     5:59.46 (51.22)     6:50.80 (51.34)
        7:43.28 (52.48)     8:34.79 (51.51)     9:27.21 (52.42)    10:17.74 (50.53)
       11:11.13 (53.39)    12:01.81 (50.68)    12:52.72 (50.91)    13:42.10 (49.38)
       14:32.95 (50.85)    15:23.65 (50.70)    16:13.57 (49.92)    16:57.76 (44.19)
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24:22.59   3/22/2013 BURWELL JONES                             
         PMS: P 26:14.62  12/31/2000 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grohe, William E          80 University of Sa-38 35:25.68   36:04.30    9  
                1:51.51                             2:57.70 ( )                    
            5:09.97 ( )   6:16.39 (1:06.42)   7:22.48 (1:06.09)   8:27.98 (1:05.50)
     10:35.88 (2:07.90)  11:40.19 (1:04.31)  12:47.38 (1:07.19)  13:52.99 (1:05.61)
     14:55.44 (1:02.45)  16:02.46 (1:07.02)                            19:17.06 ( )
     20:25.48 (1:08.42)  21:32.41 (1:06.93)                                        
                               23:47.15 ( )  24:54.72 (1:07.57)  26:04.08 (1:09.36)
     27:12.50 (1:08.42)  29:29.56 (2:17.06)                            30:33.06 ( )
     31:40.39 (1:07.33)                            33:53.65 ( )  36:04.30 (2:10.65)
 -- Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38 29:30.00         DQ  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 34.56   5/10/2013 CLARKE MITCHELL                              
         PMS: P 37.39  12/31/2000 Ray Taft                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          83 Alameda Aquatic-38     54.00      49.31    9  
  2 Garretson, Bob O          80 Tuolumne County-38     50.32      49.33    7  
  3 Osborne, Daniel R         80 University of Sa-38    51.00      51.63    6  
  4 Grohe, William E          80 University of Sa-38    53.18      55.79    5  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:18.31   5/12/2013 CLARKE MITCHELL                            
         PMS: P 1:24.23  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Donald L           80 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:29.30    9  
                  43.18     1:29.30 (46.12)                                        
  2 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  1:43.00    1:33.00    7  
                  45.96     1:33.00 (47.04)                                        
  3 Hathaway, Pierre          83 Alameda Aquatic-38   1:53.00    1:51.27    6  
                  55.94     1:51.27 (55.33)                                        
  4 Garretson, Bob O          80 Tuolumne County-38   1:59.74    1:52.33    5  
                  52.67     1:52.33 (59.66)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:48.59   3/23/2013 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:06.53  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brown, Donald L           80 Walnut Creek Mas-38  3:05.00    3:21.55    9  
                  46.35     1:38.13 (51.78)     2:30.42 (52.29)     3:21.55 (51.13)
  2 Mayo, Robert W            80 Walnut Creek Mas-38  4:04.00    3:32.85    7  
                  52.70     1:48.37 (55.67)     2:43.05 (54.68)     3:32.85 (49.80)
  3 Garretson, Bob O          80 Tuolumne County-38   4:10.60    4:07.44    6  
                  56.10   2:00.92 (1:04.82)   3:06.73 (1:05.81)   4:07.44 (1:00.71)
  4 Grohe, William E          80 University of Sa-38  4:46.84    5:01.04    5  
                1:00.87   2:16.28 (1:15.41)   3:41.85 (1:25.57)   5:01.04 (1:19.19)
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.22   3/24/2013 BOB BEST                                     
         PMS: P 41.30  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38     39.60      44.01    9  
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38    45.40      44.93    7  
  3 Galvin, Barry T           80 University of Sa-38    52.00      52.84    6  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 1:32.85  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38   1:40.50    1:41.00    9  
                  48.84     1:41.00 (52.16)                                        
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38  1:42.72    1:42.30    7  
                  48.27     1:42.30 (54.03)                                        
  3 Galvin, Barry T           80 University of Sa-38  2:00.00    1:59.17    6  
                  54.77   1:59.17 (1:04.40)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:19.33   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 3:27.06  12/31/2012 Ashley O Jones                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38   3:33.00    3:40.06    9  
                  50.02     1:46.66 (56.64)     2:44.86 (58.20)     3:40.06 (55.20)
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38  3:51.70    3:54.45    7  
                  52.11     1:50.15 (58.04)   2:52.11 (1:01.96)   3:54.45 (1:02.34)
  3 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  5:36.00    4:45.40    6  
                1:01.10   2:13.67 (1:12.57)   3:30.21 (1:16.54)   4:45.40 (1:15.19)
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 33.73   5/11/2013 CLARKE MITCHELL                              
         PMS: P 36.97  12/31/2012 Ashley O Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38     42.30      42.91    9  
  2 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  1:31.50    1:05.83    7  
 
Men 80-84 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:25.55   4/23/2006 THOMAS MAINE                               
         PMS: P 3:51.63  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grohe, William E          80 University of Sa-38  6:14.55    5:11.86    9  
                3:14.93   5:11.86 (1:56.93)                                        
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:19.72    4/6/2013 CLARKE MITCHELL                            
         PMS: P 1:24.24  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           82 Alameda Aquatic-38   1:30.50    1:35.25    9  
                  46.47     1:35.25 (48.78)                                        
  2 Stupfel, Norman E         81 Walnut Creek Mas-38  1:45.20    1:42.40    7  
                  49.76     1:42.40 (52.64)                                        
  3 Garretson, Bob O          80 Tuolumne County-38   1:58.55    2:00.99    6  
                1:00.49   2:00.99 (1:00.50)                                        
  4 Nieman, Frank B           81 Walnut Creek Mas-38  2:32.50    2:02.84    5  
                  58.48   2:02.84 (1:04.36)                                        
  5 Osborne, Daniel R         80 University of Sa-38  2:15.00    2:27.54    4  
                1:13.28   2:27.54 (1:14.26)                                        
 
Men 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 6:45.91   3/23/2013 BURWELL JONES                              
         PMS: P 7:03.09  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grohe, William E          80 University of Sa-38 10:47.54   10:30.37    9  
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.92    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 35.77  12/31/2004 Bill Johnston                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           86 Alameda Aquatic-38     49.00      48.48    9  
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:10.92   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:29.20  12/31/2004 Bill Johnston                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            86 San Mateo Master-38  2:20.00    2:16.40    9  
                1:04.75   2:16.40 (1:11.65)                                        
 
Men 85-89 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:50.54    5/8/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 3:19.24  12/31/2004 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            86 San Mateo Master-38  4:40.00    5:33.96    9  
                1:17.83   2:46.98 (1:29.15)   4:11.41 (1:24.43)   5:33.96 (1:22.55)
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 42.46    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 43.82  12/31/2003 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           86 Alameda Aquatic-38     51.00      49.44    9  
  2 Stupfel, Don L            86 San Mateo Master-38  1:10.00    1:00.61    7  
 
Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:36.02    5/8/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:36.99  12/31/2003 Aldo Da Rsa                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           86 Alameda Aquatic-38   1:59.00    1:52.42    9  
                  53.75     1:52.42 (58.67)                                        
  2 Stupfel, Don L            86 San Mateo Master-38  2:50.00    2:30.33    7  
                1:12.21   2:30.33 (1:18.12)                                        
 
Men 85-89 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:36.68    2/2/2008 WILLARD LAMB                               
         PMS: P 3:43.10  12/31/2003 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            86 San Mateo Master-38  5:00.00    5:28.31    9  
                1:15.68   2:42.87 (1:27.19)   4:09.08 (1:26.21)   5:28.31 (1:19.23)
 
Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 42.72    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 43.56  12/31/2003 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           86 Alameda Aquatic-38     52.00      51.49    9  
 
Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:34.67   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:42.86  12/31/2003 Aldo Da Roas                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           86 Alameda Aquatic-38   2:10.00    2:03.12    9  
                  59.18   2:03.12 (1:03.94)                                        
 
Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:28.37    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:42.15  12/31/2009 G. Edward Rudloff                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           86 Alameda Aquatic-38   1:59.00    2:12.64    9  
                  56.47   2:12.64 (1:16.17)                                        
 
Women 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.25   5/18/2003 SAN DIEGO SWIM                             
                         K PIPES-NEILSEN, H DEFELICE, A FROGLEY, A TERRY   
         PMS: P 1:37.05   4/18/2010 TOC                                        
                         K A Lyons, E P Reilly, F O'Donnell-McCarth, M Gill
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        1:50.00    1:45.71   18  
     1) Walts, Merrie E W53             2) Farnham, Kaelly M W27          
     3) Richards, Ericka L W36          4) Yamauchi, Penelope R W23       
                  28.39       57.32 (28.93)     1:21.69 (24.37)     1:45.71 (24.02)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:55.00    1:47.77   14  
     1) Leonard, Courtney D W22         2) Santos, Debbie M W45           
     3) Zamanian, Alison H W43          4) Keeler, Susan E W35            
                  26.32       55.55 (29.23)     1:21.32 (25.77)     1:47.77 (26.45)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:00.00    1:53.29   12  
     1) Tran, Shanta V W18              2) Hollander, Brookie W20         
     3) Hale, Jennifer J W27            4) Vanauken, Skylar W26           
                  27.18       56.12 (28.94)     1:24.92 (28.80)     1:53.29 (28.37)
  4 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:05.00    1:56.99   10  
     1) Bui, Thao H W31                 2) Roth, Tenae W24                
     3) Kadam, Kendra W26               4) Schallert, Lia B W23           
                  30.09       57.41 (27.32)     1:28.39 (30.98)     1:56.99 (28.60)
  5 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              2:23.31    2:18.73    8  
     1) Trevisan, Cynthia S W48         2) Bowler, Pamela W38             
     3) Bruno, Stephanie W19            4) Bruno, Susan A W47             
                  35.80     1:11.63 (35.83)     1:45.03 (33.40)     2:18.73 (33.70)
  6 San Ramon Valley Livermore Aqu-38  'A'                 NT    2:19.99    6  
     1) Lim, Patricia H W47             2) Mose, Becky W47                
     3) Riley, Jayne E W50              4) Armstrong, Jillian W25         
                  42.02       58.56 (16.54)     1:16.86 (18.30)   2:19.99 (1:03.13)
 
Women 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:55.34   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K MOUGHTY, S UPTON, J KELSEY, K GARY              
         PMS: P 8:07.90  12/31/1994 USF                                        
                         Franklin, Jennifer Hinshaw, Anne Hauer, Welch     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           13:00.00   11:24.42   18  
     1) Hale, Jennifer J W27            2) Baxter, Jaimie A W30           
     3) Meissner, Rebecca W28           4) Suur, Laura W23                
                  33.02   1:09.88 (1:09.88)   1:47.73 (1:47.73)   2:25.60 (2:25.60)
        3:09.11 (43.51)   3:59.10 (1:33.50)   4:51.58 (2:25.98)   5:42.74 (3:17.14)
        6:22.81 (40.07)   7:06.74 (1:24.00)   7:53.70 (2:10.96)   8:37.91 (2:55.17)
        9:16.46 (38.55)   9:57.67 (1:19.76)  10:41.66 (2:03.75)  11:24.42 (2:46.51)
 -- Santa Rosa Masters-38  'A'                        9:31.00         DQ  
     1) Walts, Merrie E W53             2) Hafner, Hilary R W54           
     3) Nelson, Sheila W45              4) Terhorst, Hermine M W55        
 
Women 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:03.73    4/4/2004 TERRAPIN                                   
                         J TEERLINK, J MARTIN, K BOWMAN, M STAKEM          
         PMS: P 4:01.13   4/18/2010 TOC                                        
                         F O'Donnell-McCarthy, K A Lyons, M Gill, E P Reill
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'B'            5:25.00    4:49.83   18  
     1) Schallert, Lia B W23            2) Roth, Tenae W24                
     3) Bui, Thao H W31                 4) Kadam, Kendra W26              
                  31.86   1:06.73 (1:06.73)     1:41.27 (34.54)   2:22.54 (1:15.81)
        2:58.21 (35.67)   3:41.42 (1:18.88)     4:13.55 (32.13)   4:49.83 (1:08.41)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:20.00    5:04.63   14  
     1) Tran, Shanta V W18              2) Hollander, Brookie W20         
     3) Hale, Jennifer J W27            4) Vanauken, Skylar W26           
                  35.04   1:16.69 (1:16.69)     1:57.44 (40.75)   2:46.38 (1:29.69)
        3:21.45 (35.07)   4:01.10 (1:14.72)     4:30.67 (29.57)   5:04.63 (1:03.53)
  3 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              5:52.12    5:46.37   12  
     1) Bruno, Stephanie W19            2) Bowler, Pamela W38             
     3) Trevisan, Cynthia S W48         4) Bruno, Susan A W47             
                  42.08   1:25.22 (1:25.22)     2:10.54 (45.32)   3:01.04 (1:35.82)
        3:43.37 (42.33)   4:31.54 (1:30.50)     5:06.97 (35.43)   5:46.37 (1:14.83)
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:35.40    5/3/2008 SMU MASTERS                                
                         D DIEZI, L HOLT, M CHOW, K MCCLELLAND             
         PMS: P 1:40.01  12/31/1993 Walnut Creek masters                       
                         Roemer, McDonough, Henry, Shand                   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        1:55.55    1:48.80   18  
     1) LaBerge, Karin W50              2) Elson, Denise E W45            
     3) DeMartin, Kelli W43             4) Radecke-Noble, Jennifer D W29  
                  28.10       55.74 (27.64)     1:24.11 (28.37)     1:48.80 (24.69)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:53.00    1:49.24   14  
     1) Lee, Alexandra K W26            2) Hernandez, Sarah M W29         
     3) Rehal, Remy K W31               4) Phalen, Jennifer R W49         
                  26.04       50.29 (24.25)     1:19.81 (29.52)     1:49.24 (29.43)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:50.00             
     1) O'Brien, Meghan M W27           2) Squeglia, Amy W34              
     3) Wheeler, Lauren W32             4) Ballenger, Marie A W27         
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:15.00    1:59.50   12  
     1) Liu, Ouida W33                  2) Rudd, Clare K W29              
     3) Stoner, Stephanie I W38         4) Sacknoff, Nellie W32           
                  30.43     1:01.95 (31.52)     1:29.86 (27.91)     1:59.50 (29.64)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:08.00    2:10.65   10  
     1) Bangert, Chelsea A W26          2) Lehman, Michi M W29            
     3) Baggett, Melissa W34            4) Jagust, Amy M W27              
                  30.34     1:08.46 (38.12)     1:40.22 (31.76)     2:10.65 (30.43)
  5 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:12.55    2:14.46    8  
     1) Rempe, Rachel M W31             2) Coholan, Annette M W65         
     3) Tevis, Maggie H W66             4) Cochrane, Sarah A W26          
                  29.95     1:09.43 (39.48)     1:46.68 (37.25)     2:14.46 (27.78)
  6 Swymnut Masters-38  'A'                           2:21.00    2:17.32    6  
     1) Willard, Mimi W60               2) Eby, Kate W29                  
     3) Mothersill, Jane C W57          4) Powell, Susie W W61            
                  35.74     1:10.76 (35.02)     1:43.62 (32.86)     2:17.32 (33.70)
  7 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             2:30.00    2:23.71    4  
     1) Lapalme, Iris F W33             2) Hum, Denise W36                
     3) Chaiyasane, Koung W29           4) Lebsack, Emily K W33           
                  32.61     1:11.39 (38.78)     1:48.74 (37.35)     2:23.71 (34.97)
 
Women 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:43.29   2/23/2013 REDT                                       
                         B O'CONNOR, W SPRAGUE, K GARY, K VANDENBERG       
         PMS: P 7:59.38  12/31/1996 Walnut Creek Masters                       
                         Leach, W Ingraham, M Ghiggeri, S Shand            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        9:30.00    8:59.68   18  
     1) Radecke-Noble, Jennifer D W29   2) Burch, Katie E W36             
     3) Taylor, Vicki W28               4) Sinclair, Jessica W44          
                  28.13       58.65 (58.65)   1:29.77 (1:29.77)   2:00.48 (2:00.48)
        2:30.82 (30.34)   3:06.52 (1:06.04)   3:44.50 (1:44.02)   4:22.73 (2:22.25)
        4:51.54 (28.81)   5:22.84 (1:00.11)   5:55.52 (1:32.79)   6:29.16 (2:06.43)
        7:03.55 (34.39)   7:41.11 (1:11.95)   8:20.75 (1:51.59)   8:59.68 (2:30.52)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:20.00    9:20.26   14  
     1) Billeter, Bridget A W42         2) Henry, BJ W49                  
     3) Strong, Susan D W42             4) Rogers, Rebecca C W28          
                  32.15   1:08.22 (1:08.22)   1:44.69 (1:44.69)   2:19.49 (2:19.49)
        2:52.39 (32.90)   3:29.64 (1:10.15)   4:08.55 (1:49.06)   4:47.79 (2:28.30)
        5:07.33 (19.54)   5:58.33 (1:10.54)   6:35.44 (1:47.65)   7:12.06 (2:24.27)
        7:41.09 (29.03)   8:13.35 (1:01.29)   8:46.74 (1:34.68)   9:20.26 (2:08.20)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'            11:00.00   10:49.54   12  
     1) Jagust, Amy M W27               2) Wood, Jennifer W26             
     3) Gai, Chelsea S W28              4) Stretch, Sarah K W34           
                  33.74   1:10.84 (1:10.84)   1:49.10 (1:49.10)   2:26.82 (2:26.82)
        3:07.14 (40.32)   3:52.81 (1:25.99)   4:42.45 (2:15.63)   5:35.20 (3:08.38)
        6:07.79 (32.59)   6:52.53 (1:17.33)   7:38.29 (2:03.09)   8:21.34 (2:46.14)
        8:54.73 (33.39)   9:32.21 (1:10.87)  10:10.97 (1:49.63)  10:49.54 (2:28.20)
 
Women 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:02.73   3/30/2008 SMU MASTERS                                
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, M CHOW    
         PMS: P 4:09.85  12/31/1992 USF                                        
                         Rothkopf, Lambert, Soffe, Asplund                 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        4:25.00    4:33.95   18  
     1) LaBerge, Karin W50              2) Elson, Denise E W45            
     3) Radecke-Noble, Jennifer D W29   4) Bracken, Judy W W56            
                  35.39   1:12.09 (1:12.09)     1:48.28 (36.19)   2:28.23 (1:16.14)
        2:56.44 (28.21)   3:28.25 (1:00.02)     3:59.44 (31.19)   4:33.95 (1:05.70)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:40.00    4:41.37   14  
     1) Lee, Alexandra K W26            2) Millstein, Roberta L W48       
     3) Hernandez, Sarah M W29          4) Rehal, Remy K W31              
                  32.07                             1:48.40 ( )         2:37.11 ( )
        3:04.05 (26.94)     3:34.87 (57.76)     4:05.60 (30.73)   4:41.37 (1:06.50)
  3 Santa Rosa Masters-38  'A'                        4:35.00    4:48.18   12  
     1) Walts, Merrie E W53             2) Hafner, Hilary R W54           
     3) Farnham, Kaelly M W27           4) Beal, Laura A W48              
                  33.50   1:09.86 (1:09.86)     1:48.32 (38.46)   2:30.87 (1:21.01)
        3:04.53 (33.66)   4:14.72 (1:43.85)     4:48.18 (33.46)                    
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:05.00    4:48.34   10  
     1) Liu, Ouida W33                  2) Bryant, Lynn W41               
     3) Ballenger, Marie A W27          4) Wheeler, Lauren W32            
                  34.98   1:14.74 (1:14.74)     1:53.82 (39.08)   2:38.74 (1:24.00)
        3:08.29 (29.55)   3:42.28 (1:03.54)     4:13.78 (31.50)   4:48.34 (1:06.06)
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'            5:01.00    5:10.25    8  
     1) Stoner, Stephanie I W38         2) Rudd, Clare K W29              
     3) Sacknoff, Nellie W32            4) O'Brien, Meghan M W27          
                  36.75                             1:56.60 ( )         2:41.42 ( )
        3:17.45 (36.03)   4:03.37 (1:21.95)     4:20.29 (16.92)   5:10.25 (1:06.88)
  6 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             5:35.00    5:25.07    6  
     1) Lehman, Michi M W29             2) Jagust, Amy M W27              
     3) Lapalme, Iris F W33             4) Bangert, Chelsea A W26         
                  43.28   2:08.73 (2:08.73)                         2:53.28 (44.55)
        3:31.66 (38.38)   4:18.76 (1:25.48)     4:50.85 (32.09)   5:25.07 (1:06.31)
  7 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:43.39    5:44.63    4  
     1) Tevis, Maggie H W66             2) Coholan, Annette M W65         
     3) Cochrane, Sarah A W26           4) Rempe, Rachel M W31            
                  52.05   1:44.85 (1:44.85)     2:35.00 (50.15)   3:31.14 (1:46.29)
        4:03.51 (32.37)   4:41.00 (1:09.86)     5:11.65 (30.65)   5:44.63 (1:03.63)
  8 Swymnut Masters-38  'A'                           5:54.00    5:52.55    2  
     1) Willard, Mimi W60               2) Eby, Kate W29                  
     3) Powell, Susie W W61             4) Coffee, Cassandra W52          
                  44.08                             2:15.67 ( )         3:05.54 ( )
        3:49.24 (43.70)   4:42.55 (1:37.01)     5:16.19 (33.64)   5:52.55 (1:10.00)
  9 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             6:45.00    6:21.94  
     1) Doyle, Nia B W33                2) Lebsack, Emily K W33           
     3) Chaiyasane, Koung W29           4) Baggett, Melissa W34           
                  43.19   1:26.45 (1:26.45)     2:11.93 (45.48)   3:01.40 (1:34.95)
        3:56.95 (55.55)   4:58.15 (1:56.75)     5:36.27 (38.12)   6:21.94 (1:23.79)
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.90   5/18/2003 ROCKY MOUNTAIN                             
                         C SAPPEY, K GARNIER, S VON DER LIPPE, A PETTIS SCO
         PMS: P 1:40.89  12/31/2004 Menlo Masters                              
                         Liernan, Jasek, Basile, Strauss                   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               1:52.00    1:55.74   18  
     1) Cox, Juliet E W46               2) Girard, Suzie E W43            
     3) Brakeman, Jennifer W43          4) Perry, Rebecca R W49           
                  29.00       57.12 (28.12)     1:13.80 (16.68)     1:55.74 (41.94)
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:08.00    2:04.72   14  
     1) Jones, Sara H W45               2) Belluomini, Melanie C W36      
     3) Jones, Tracey A W46             4) Beal, Laura A W48              
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:04.50    2:05.87   12  
     1) Emelson, Jessyca W38            2) Hansel, Neila W38              
     3) Ongerth, Ann Michelle W39       4) Billeter, Bridget A W42        
                  32.91     1:04.24 (31.33)     1:35.00 (30.76)     2:05.87 (30.87)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:10.00    2:07.15   10  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Lindahl, Sarah W37             
     3) Starr, Monica K W40             4) Mahn, Tanya W40                
                  29.98     1:03.07 (33.09)     1:37.39 (34.32)     2:07.15 (29.76)
  5 Albany Masters Swimming-38  'A'                   2:30.00    2:13.19    8  
     1) Nip, Carol W56                  2) Amao, Laurie W49               
     3) Taylor, Margaret R W42          4) Worthman, Catha A W45          
                  29.80     1:04.03 (34.23)     1:40.22 (36.19)     2:13.19 (32.97)
  6 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:55.00    2:39.81    6  
     1) Birdsall, Connie L W68          2) Perry, Laurie S W60            
     3) Thalman, Kelly D W51            4) Welsh, Mary W60                
                  45.95     1:29.96 (44.01)     2:07.85 (37.89)     2:39.81 (31.96)
 
Women 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:00.23   4/27/2003 SAN DIEGO SWIM                             
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, J COOVER, C KRATTLI    
         PMS: P 8:29.55  12/31/2012 Walnut Creek Masters                       
                         A Zamanian, S Coate, D Santos, A Salmeen          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'            10:35.00   10:23.87   18  
     1) de la Torre, Yasuko W43         2) Haufler, Susan L W56           
     3) King, Kimberly L W53            4) Ozawa, Megumi W41              
                  34.16   1:12.03 (1:12.03)   1:50.81 (1:50.81)   2:29.46 (2:29.46)
        2:45.81 (16.35)     3:04.34 (34.88)   3:43.89 (1:14.43)   5:08.80 (2:39.34)
        5:24.48 (15.68)     5:45.64 (36.84)   6:27.85 (1:19.05)                    
            8:32.93 ( )         9:08.83 ( )         9:46.26 ( )        10:23.87 ( )
 -- Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'            14:00.00         DQ  
     1) Flynn, Margaret W50             2) Huse, Green W46                
     3) Espinosa, Rebecca W43           4) Boeger, Kari L W47             
                  44.70   1:37.60 (1:37.60)                       3:23.44 (3:23.44)
        4:04.70 (41.26)   4:51.02 (1:27.58)   5:40.24 (2:16.80)   6:26.21 (3:02.77)
        7:12.51 (46.30)   8:06.30 (1:40.09)   9:05.05 (2:38.84)  10:04.08 (3:37.87)
       10:30.33 (26.25)    10:48.12 (44.04)  11:40.68 (1:36.60)        DQ (3:25.82)
 
Women 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:07.99   4/27/2003 SAN DIEGO SWIM                             
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, J COOVER, B KNIGHT    
         PMS: P 4:21.26  12/31/1996 Stanford Masters                           
                         Kim Carlisle, Eileen Wall, Lloyd, Lewis           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:10.00    4:58.13   18  
     1) Rogers, Lori J W43              2) Keeler, Susan E W35            
     3) Billeter, Bridget A W42         4) Ongerth, Ann Michelle W39      
                  37.57   1:16.25 (1:16.25)     1:52.31 (36.06)   2:32.12 (1:15.87)
        3:08.19 (36.07)   3:49.74 (1:17.62)     4:07.50 (17.76)   4:58.13 (1:08.39)
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             5:15.00    5:24.36   14  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Hum, Denise W36                
     3) Mahn, Tanya W40                 4) Starr, Monica K W40            
                  33.12   1:07.48 (1:07.48)     1:57.84 (50.36)   2:55.46 (1:47.98)
        3:27.04 (31.58)   4:08.60 (1:13.14)     4:44.70 (36.10)   5:24.36 (1:15.76)
  3 Albany Masters Swimming-38  'A'                   6:20.00    5:52.90   12  
     1) Taylor, Margaret R W42          2) Worthman, Catha A W45          
     3) Amao, Laurie W49                4) Field, Lessly W45              
                  40.80   1:22.15 (1:22.15)     2:06.99 (44.84)   3:00.35 (1:38.20)
        3:16.00 (15.65)     3:44.22 (43.87)     4:35.95 (51.73)   5:52.90 (2:08.68)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             7:15.00    7:17.75   10  
     1) Bevilacqua, Deborah A W45       2) Ostrom, Tracy A W51            
     3) Lindahl, Sarah W37              4) Espinosa, Rebecca W43          
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.44   4/30/2011 COLORADO MASTER                            
                         K GARNIER, C SAPPEY, A SCOTT-KUBE, S VON DER LIPPE
         PMS: P 1:47.42  12/31/2007 Walnut Creek Masters                       
                         Roemer, McNamara, Crittenden, O'Brien             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swymnut Masters-38  'A'                           1:59.75    1:58.56   18  
     1) Lepinski, Cokie W54             2) Sutherland, Erica W54          
     3) Coffee, Cassandra W52           4) De Somma, Margaret P W46       
                  29.17       58.69 (29.52)     1:29.25 (30.56)     1:58.56 (29.31)
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                        1:59.90    2:02.99   14  
     1) Nelson, Sheila W45              2) Hafner, Hilary R W54           
     3) Terhorst, Hermine M W55         4) Bulman, Robin A W48            
                  29.39     1:01.48 (32.09)     1:32.22 (30.74)     2:02.99 (30.77)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:03.50    2:03.89   12  
     1) Goldberg, Michelle L W45        2) Russell, Jane E W50            
     3) Millstein, Roberta L W48        4) Crow, Joan A W49               
                  28.39       57.41 (29.02)     1:30.72 (33.31)     2:03.89 (33.17)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:11.00    2:05.24   10  
     1) McNamara, Kathleen A W54        2) Hutchins, Kristin E W47        
     3) Goldberg, Claudette W54         4) Dornan, Gwen W51               
                  32.09     1:04.10 (32.01)     1:34.56 (30.46)     2:05.24 (30.68)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:15.00    2:14.33    8  
     1) Burger, Clare P W46             2) King, Kimberly L W53           
     3) Sumner, Sharon M W54            4) Hurt, Liz W49                  
                  31.00     1:03.65 (32.65)     1:51.32 (47.67)     2:14.33 (23.01)
 -- Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:51.00         DQ  
     1) Conner, Mary M W47              2) Murphy, Karen L W53            
     3) Dewey, Vicky S W51              4) Hernandez, Jill S W53          
                  28.09       56.37 (28.28)     1:24.73 (28.36)          DQ (26.15)
 
Women 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:39.13   4/13/2008 WALNUT CREEK MA                            
                         M CURRAN, L VIDAL, L SULLIVAN, C O'BRIEN          
         PMS: P 8:39.13  12/31/2008 Walnut Creek Masters                       
                         M Curran, L Vidal, L Sullivan, C O'Brien          
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:25.00    8:48.35   18  
     1) Santos, Debbie M W45            2) Hernandez, Jill S W53          
     3) Ward, Lisa A W50                4) Curran, Margee M W52           
                  32.23   1:08.18 (1:08.18)   1:44.78 (1:44.78)   2:19.55 (2:19.55)
        2:49.29 (29.74)   3:20.58 (1:01.03)   3:51.87 (1:32.32)   4:23.21 (2:03.66)
        4:54.61 (31.40)   5:29.61 (1:06.40)   6:05.13 (1:41.92)   6:44.95 (2:21.74)
        7:10.05 (25.10)     7:42.57 (57.62)   8:15.88 (1:30.93)   8:48.35 (2:03.40)
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                        9:41.00    9:35.28   14  
                  29.83   1:02.92 (1:02.92)   1:38.75 (1:38.75)   2:16.07 (2:16.07)
        2:49.39 (33.32)   3:26.84 (1:10.77)   4:04.62 (1:48.55)   4:41.58 (2:25.51)
        5:14.77 (33.19)   5:52.03 (1:10.45)   6:29.97 (1:48.39)   7:06.37 (2:24.79)
        7:40.19 (33.82)   8:18.12 (1:11.75)   8:56.70 (1:50.33)   9:35.28 (2:28.91)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'           11:45.00   11:03.74   12  
     1) McNamara, Kathleen A W54        2) Chase, Tina K W54              
     3) Compagno, Wendy A W45           4) Gerhan, Martha W52             
                  36.05   1:17.94 (1:17.94)   2:01.27 (2:01.27)   2:45.31 (2:45.31)
        3:26.08 (40.77)   4:11.40 (1:26.09)   4:58.88 (2:13.57)   5:44.37 (2:59.06)
        6:20.89 (36.52)   7:03.76 (1:19.39)   7:48.61 (2:04.24)   8:32.49 (2:48.12)
        9:07.58 (35.09)   9:46.04 (1:13.55)  10:25.00 (1:52.51)  11:03.74 (2:31.25)
 
Women 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:12.53   4/11/2010 OREGON REIGN MA                            
                         V JENKINS, C CRABBE, A DELMAGE, K ANDRUS-HUGHES   
         PMS: P 4:26.14  12/31/2008 Walnut Creek Masters                       
                         L Vidal, S Sotelo-Osborne,   Swigert, P Roemer    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        5:08.00    5:00.54   18  
     1) Jones, Sara H W45               2) Bulman, Robin A W48            
     3) Nelson, Sheila W45              4) Terhorst, Hermine M W55        
                  35.77   1:13.81 (1:13.81)     1:53.02 (39.21)   2:37.21 (1:23.40)
        3:11.21 (34.00)   3:52.23 (1:15.02)     4:23.80 (31.57)   5:00.54 (1:08.31)
  2 Swymnut Masters-38  'A'                           5:03.00    5:07.75   14  
     1) Sutherland, Erica W54           2) Mothersill, Jane C W57         
     3) Lepinski, Cokie W54             4) De Somma, Margaret P W46       
                  36.80   1:15.38 (1:15.38)     1:58.97 (43.59)   2:47.17 (1:31.79)
        3:22.20 (35.03)   4:01.92 (1:14.75)     4:33.39 (31.47)   5:07.75 (1:05.83)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:57.00    5:21.10   12  
     1) Goldberg, Michelle L W45        2) Crow, Joan A W49               
     3) Russell, Jane E W50             4) Phalen, Jennifer R W49         
                  38.51   1:18.61 (1:18.61)     2:03.01 (44.40)   2:57.18 (1:38.57)
        3:30.80 (33.62)   4:09.36 (1:12.18)     4:43.21 (33.85)   5:21.10 (1:11.74)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:25.00    5:25.43   10  
     1) McNamara, Kathleen A W54        2) Goldberg, Claudette W54        
     3) Dornan, Gwen W51                4) Hutchins, Kristin E W47        
                  41.04   1:24.00 (1:24.00)     2:06.28 (42.28)   2:53.58 (1:29.58)
        3:29.52 (35.94)   4:13.15 (1:19.57)     4:47.19 (34.04)   5:25.43 (1:12.28)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             6:10.00    6:15.74    8  
     1) Sumner, Sharon M W54            2) Hurt, Liz W49                  
     3) Burger, Clare P W46             4) King, Kimberly L W53           
                  56.28   1:56.05 (1:56.05)     2:39.49 (43.44)   3:30.88 (1:34.83)
        4:10.60 (39.72)   4:59.24 (1:28.36)     5:16.32 (17.08)   6:15.74 (1:16.50)
 
Women 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:51.52   4/28/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         J COOK, C CIRAULO, K EINSIDLER, V HIBBEN          
         PMS: P 2:06.36  12/31/2007 Walnut Creek Masters                       
                         Brittingham, K Harms, M Alexander, K Tukua        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:22.00    2:22.08   18  
     1) Brittingham, Regina W62         2) Collins, Susan M W64           
     3) Marnell, Mary W57               4) Alexander, Martha A W64        
                  37.64     1:14.09 (36.45)     1:50.91 (36.82)     2:22.08 (31.17)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'                 NT    3:00.07   14  
     1) Dunn, Audrey J W60              2) Chaitkin, Lauren E W69         
     3) Campbell, Martha C W65          4) Cutler, Nancy L W60            
                  41.64     1:30.27 (48.63)     2:23.60 (53.33)     3:00.07 (36.47)
 -- Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:20.00         DQ  
     1) Benjamin, Marcia S W57          2) Johnson, Julie M W56           
     3) Breiter, Carol W58              4) Haufler, Susan L W56           
                  34.78       59.87 (25.09)     1:49.32 (49.45)          DQ (31.25)
 
Women 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N  9:04.47   4/28/2013 UCLA Bruin Mast                           
                          V HIBBEN, K EINSIDLER, C CIRAULO, J COOK          
         PMS: P 11:02.50  12/31/1996 Rinconada Masters                         
                          C Macpherson, B Callison, S Springer, A Kay       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     13:00.00   12:17.06   18  
     1) Rogers, Kerry H W61             2) Zucconi, Lin W62               
     3) Brown, Barbara A W60            4) Collins, Susan M W64           
                  42.68   1:30.73 (1:30.73)   2:21.32 (2:21.32)   3:10.84 (3:10.84)
        3:54.07 (43.23)   4:40.82 (1:29.98)   5:30.13 (2:19.29)   6:17.90 (3:07.06)
        6:58.20 (40.30)   7:46.01 (1:28.11)   8:34.81 (2:16.91)   9:22.18 (3:04.28)
        9:43.77 (21.59)    10:02.70 (40.52)  10:47.67 (1:25.49)  12:17.06 (2:54.88)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           13:00.00   13:35.10   14  
     1) Byrnes, Barbara G W57           2) Cutler, Nancy L W60            
     3) Long, Anne B W72                4) Ogilvie, Carol M W58           
                1:01.91   2:13.62 (2:13.62)   3:25.29 (3:25.29)   3:47.00 (3:47.00)
      5:20.85 (1:33.85)   6:06.53 (2:19.53)   6:54.14 (3:07.14)   7:41.03 (3:54.03)
        8:27.79 (46.76)   9:19.46 (1:38.43)  10:11.92 (2:30.89)  11:01.75 (3:20.72)
       11:35.94 (34.19)  12:14.52 (1:12.77)  12:55.37 (1:53.62)  13:35.10 (2:33.35)
 
Women 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:38.48   4/26/2013 UCLA Bruin Mast                            
                         K EINSIDLER, J COOK, C CIRAULO, V HIBBEN          
         PMS: P 5:31.27   4/18/2010 MELO                                       
                         M Armstrong, J E Schwartz, R A Pinto, J Strauss   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             6:00.00    6:06.12   18  
     1) Breiter, Carol W58              2) Johnson, Julie M W56           
     3) Haufler, Susan L W56            4) Benjamin, Marcia S W57         
                  42.18   1:27.17 (1:27.17)     2:15.91 (48.74)   3:14.76 (1:47.59)
        3:55.70 (40.94)   4:50.10 (1:35.34)     5:25.73 (35.63)   6:06.12 (1:16.02)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           17:00.00    9:10.91   14  
     1) Voorhees, Margaret S W85        2) Cutler, Nancy L W60            
     3) Dunn, Audrey J W60              4) Rose, Polly W71                
                1:21.69   2:47.28 (2:47.28)     3:38.27 (50.99)   4:37.02 (1:49.74)
      5:37.90 (1:00.88)   6:41.64 (2:04.62)   7:48.76 (1:07.12)   9:10.91 (2:29.27)
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:16.23   4/28/2012 PACIFIC NORTHWE                            
                         S WELCH, S DILLON, J GETZENDANER, S DILLS         
         PMS: P 2:34.34  12/31/2009 TAM                                        
                         N Ridout, G Carroll, T Morse, M Pechoultres       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:52.00    3:02.47   18  
     1) Hornof, Kristine T W66          2) Norris, Roswita D W71          
     3) Westergaard, Leslie M W71       4) Munn, Susan L W75              
                  37.16     1:28.00 (50.84)     2:22.24 (54.24)     3:02.47 (40.23)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:48.00    3:09.08   14  
     1) Chin, Lisa S W70                2) Heuga, Maureen J W69           
     3) Ackerman, Dolly J W72           4) Scott, Stephanie I W67         
                1:00.40     1:47.59 (47.19)   3:09.08 (1:21.49)                    
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:20.99    3:20.89   12  
     1) Wivell, Toni M W77              2) White, Susan E W71             
     3) Rodd, Gail G W71                4) Garretson, Ruth J W68          
                  31.32     1:04.47 (33.15)     1:34.83 (30.36)   3:20.89 (1:46.06)
 
Women 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 12:03.97   4/13/2008 VIRGINIA                                  
                          B DURRANT, I HLAVACEK, B ZAREMSKI, B SCHREINER    
         PMS: P 12:45.66  12/31/1996 Walnut Creek Masters                      
                          B McMillan, E Rogers, B Barabash, A Hirsch        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     16:09.00   15:59.72   18  
     1) Morton, Judith L W75            2) Scott, Stephanie I W67         
     3) Heuga, Maureen J W69            4) Haworth, Joyce M W76           
                1:02.70   2:14.73 (2:14.73)   3:27.93 (3:27.93)   4:55.39 (4:55.39)
        5:19.85 (24.46)   6:10.49 (1:15.10)   7:02.30 (2:06.91)   7:51.99 (2:56.60)
        8:43.16 (51.17)   9:46.49 (1:54.50)  10:53.41 (3:01.42)  12:03.75 (4:11.76)
       12:55.15 (51.40)  13:55.02 (1:51.27)  14:57.96 (2:54.21)  15:59.72 (3:55.97)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           22:00.00   18:09.67   14  
     1) Bensu, Janet L W81              2) Rose, Polly W71                
     3) Chaitkin, Lauren E W69          4) Campbell, Martha C W65         
                1:03.41   2:13.87 (2:13.87)   3:25.21 (3:25.21)                    
            5:56.31 ( )         7:26.99 ( )         8:57.29 ( )        10:20.60 ( )
       11:11.94 (51.34)  12:08.69 (1:48.09)  13:08.44 (2:47.84)                    
           15:00.69 ( )        16:03.16 ( )        17:06.42 ( )        18:09.67 ( )
 
Women 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:54.65   4/24/2005 VIRGINIA MASTER                            
                         L ADAMS, J LEILICH, L GRIFFIN, J DETRICK          
         PMS: P 6:27.30  12/31/2012 DAM                                        
                         L Westergaard, T Davison, S Munn, S Calnek-Morris 
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           14:30.00    9:58.13   18  
     1) Allen, Mary A W81               2) Campbell, Martha C W65         
     3) Chaitkin, Lauren E W69          4) Bensu, Janet L W81             
                1:30.12   3:05.31 (3:05.31)   4:13.64 (1:08.33)   5:31.47 (2:26.16)
      6:31.72 (1:00.25)   7:53.88 (2:22.41)     8:52.90 (59.02)   9:58.13 (2:04.25)
 
Women 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:58.48   3/29/2009 FACT                                       
                         B LORENZI, N DURSTEIN, J CAMPBELL, M TUSA         
         PMS: P 3:16.77  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         J Howell, J Duncan, D Monroe, J Alexander         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      6:00.00    4:06.63   18  
     1) Hirsch, Ann M W83               2) Morton, Judith L W75           
     3) Germolus, Dixie C W86           4) Haworth, Joyce M W76           
 
Men 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:18.32   5/22/2010 NORTH CAROLINA                             
                         N BRUNELLI, C JONES, N WESTBY, J SKUBA            
         PMS: P 1:24.45    5/9/2013 TOC                                        
                         K Feguson,   Graham Lentz, J Taylor, A Cushing    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:29.80    1:29.12   18  
     1) Foresto, Joao M M24             2) Wang, Jackson Z M26            
     3) Dillane, Jack W M19             4) Vizcarra, Nathan M26           
                  23.14       44.24 (21.10)     1:07.34 (23.10)     1:29.12 (21.78)
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'            1:32.70    1:34.49   14  
     1) Lowdermilk, Casey M29           2) Boehringer, Karl G M28         
     3) Chang, Wayland M21              4) Medeiros, Michael A M21        
                  23.24       45.44 (22.20)     1:08.81 (23.37)     1:34.49 (25.68)
  3 Club Hot Tub-38  'A'                              1:54.00    1:46.51   12  
     1) Justeson, Jeff A M55            2) Wirchnansky, Mark M44          
     3) Schenpp, Kyle M23               4) Van Dorn, Jeff S M22           
                  27.04       57.48 (30.44)     1:22.09 (24.61)     1:46.51 (24.42)
  4 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:05.00    1:58.18   10  
     1) Koo, Anthony M23                2) Finney, Peter C M46            
     3) Levinson, Alan M62              4) Hess, Bart R M53               
                  29.53     1:00.58 (31.05)     1:32.52 (31.94)     1:58.18 (25.66)
 
Men 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:05.96    4/4/2004 DAVIS AQUATIC M                            
                         M CALLAGHAN, Z LEMKE, M ROPER, A NONAKA           
         PMS: P 7:09.51  12/31/2004 DAM                                        
                         Callaghan, Zemke, Roper, Andy Nonaka              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'           10:15.00    8:39.31   18  
     1) Chang, Wayland M21              2) Decker, Matthew M37            
     3) Donlon, Kevin H M35             4) Gordon, Flash M34              
                  26.07       54.74 (54.74)   1:24.86 (1:24.86)   1:55.43 (1:55.43)
        2:28.07 (32.64)   3:03.22 (1:07.79)   3:39.83 (1:44.40)   4:15.87 (2:20.44)
        4:44.94 (29.07)   5:18.45 (1:02.58)   5:54.02 (1:38.15)   6:26.98 (2:11.11)
        6:55.46 (28.48)   7:27.52 (1:00.54)   8:02.47 (1:35.49)   8:39.31 (2:12.33)
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'           16:00.00   12:19.06   14  
     1) Murray, Ed M64                  2) Boreyko, Valeriy A M60         
     3) Jansen, Derek E M30             4) Dillane, Jack W M19            
                  59.24   2:05.28 (2:05.28)   3:12.64 (3:12.64)   4:17.45 (4:17.45)
        5:01.34 (43.89)   5:51.48 (1:34.03)   6:44.24 (2:26.79)   8:06.59 (3:49.14)
        8:40.27 (33.68)   9:15.50 (1:08.91)   9:50.51 (1:43.92)  10:25.20 (2:18.61)
       11:03.29 (38.09)  11:42.27 (1:17.07)  12:19.06 (1:53.86)  12:19.06 (1:53.86)
 
Men 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:29.49   4/18/2010 MICHIGAN MASTER                            
                         K DOAK, P SAUCEDO, A MULL, A SCHMITT              
         PMS: P 3:34.08  12/31/1992 USF                                        
                         Yang, Harlow, Fiorito, Greg Mackem                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:41.00    3:44.98   18  
     1) Lowdermilk, Casey M29           2) Boehringer, Karl G M28         
     3) Chang, Wayland M21              4) Dillane, Jack W M19            
                  27.36       57.61 (57.61)     1:13.16 (15.55)   1:59.33 (1:01.72)
        2:24.73 (25.40)     2:53.89 (54.56)     3:18.18 (24.29)     3:44.98 (51.09)
 -- University of San Francisco Ma-38  'B'            3:40.00         DQ  
     1) Vizcarra, Nathan M26            2) Dolar, Kevin I M26             
     3) Wang, Jackson Z M26             4) Foresto, Joao M M24            
                  28.74       58.39 (58.39)     1:18.08 (19.69)   2:05.42 (1:07.03)
        2:29.47 (24.05)     2:59.01 (53.59)     3:22.17 (23.16)          DQ (49.12)
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:21.82   5/22/2010 CLEMSON AQUATIC                            
                         L ASTI, B MAC LENNAN, B HERRINGTON, A SCHEERHORN  
         PMS: P 1:22.28  12/31/2012 The Olympic Club                           
                         T Holsman, C Talbott, J Dorr, S Greenwood         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        1:45.45    1:36.42   18  
     1) Conway, Adam M M35              2) Cutting, Steve M56             
     3) Bitting, Douglas C M42          4) Petersen, Kenneth A M32        
                  24.08       48.77 (24.69)     1:14.49 (25.72)     1:36.42 (21.93)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:33.50    1:37.93   14  
     1) Dolar, Kevin I M26              2) Jansen, Derek E M30            
     3) Fidel, Alexander D M26          4) Eilath, Adam D M26             
                  24.24       50.61 (26.37)     1:14.09 (23.48)     1:37.93 (23.84)
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:34.50    1:38.36   12  
     1) Nonaka, Andy J M34              2) Mikuni, Russell S M32          
     3) Mikuni, Aaron J M33             4) O'Brien, Kerry L M57           
                  24.55       47.54 (22.99)     1:13.71 (26.17)     1:38.36 (24.65)
  4 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:47.00    1:45.14   10  
     1) Docken, Steffen S M25           2) Roper, Matthew D M33           
     3) Waterson, Kevin M34             4) Schwessinger, Benjamin M31     
                  25.35       48.79 (23.44)     1:17.08 (28.29)     1:45.14 (28.06)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:04.00    1:55.98    8  
     1) Berry, Brian J M34              2) Wright, Dirk W M26             
     3) Slakey, Andrew M38              4) Koubek, Jeffrey M M43          
                  25.17       51.09 (25.92)     1:19.50 (28.41)     1:55.98 (36.48)
 -- San Ramon Valley Livermore Aqu-38  'A'                 NT         DQ  
     1) Sollom-Brotherton, Noel E M26   2) Kent, Derek C M40              
     3) Sihner, Craig M54               4) Baeder, Larry D M32            
                  23.28       50.66 (27.38)     1:18.23 (27.57)          DQ (23.85)
 
Men 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:59.13   4/10/2011 ILLINOIS MASTER                            
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
         PMS: P 7:35.30  12/31/2010 DAM                                        
                         M Callaghan, D Miller, M Roper, B Fell            
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     8:30.00    8:28.75   18  
     1) Roper, Matthew D M33            2) Schwessinger, Benjamin M31     
     3) Westergaard, Rob M45            4) Hoftyzer, Ernie M44            
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'            10:30.00   11:28.66   14  
     1) Rentschler, Randy T M53         2) Rojas, Luis R M36              
     3) Shook, Alic G M32               4) Chew, Thomas C M56             
                  37.67   1:21.26 (1:21.26)   2:08.95 (2:08.95)                    
            3:31.42 ( )         4:13.51 ( )         4:58.19 ( )         5:40.89 ( )
        6:21.99 (41.10)   7:08.02 (1:27.13)   7:56.87 (2:15.98)   8:45.44 (3:04.55)
        9:21.21 (35.77)  10:02.79 (1:17.35)  10:45.64 (2:00.20)  11:28.66 (2:43.22)
 
Men 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:25.49   4/21/2012 ILLINOIS MASTER                            
                         C CUNNICK, T CARLSON, J CHILES, V ALLEGRA         
         PMS: P 3:35.60  12/31/1992 USF                                        
                         Jensen, Larson, Matt Jones, Knight                
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        4:00.00    3:53.77   18  
     1) Petersen, Kenneth A M32         2) Bogdan, Sander B M35           
     3) Conway, Adam M M35              4) Cutting, Steve M56             
                  30.55   1:02.18 (1:02.18)     1:32.86 (30.68)   2:07.57 (1:05.39)
        2:31.80 (24.23)     3:00.48 (52.91)     3:25.96 (25.48)     3:53.77 (53.29)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:12.00    4:29.30   14  
     1) Decker, Matthew M37             2) Lim, Hubert M33                
     3) Eilath, Adam D M26              4) Fidel, Alexander D M26         
                  31.07   1:04.40 (1:04.40)     1:45.02 (40.62)   2:31.29 (1:26.89)
        2:58.17 (26.88)     3:28.85 (57.56)     3:57.58 (28.73)   4:29.30 (1:00.45)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:22.00    4:29.38   12  
     1) Roper, Matthew D M33            2) Waterson, Kevin M34            
     3) Docken, Steffen S M25           4) Schwessinger, Benjamin M31     
                  29.09   1:00.90 (1:00.90)     1:42.26 (41.36)   2:28.90 (1:28.00)
        2:56.38 (27.48)     3:28.27 (59.37)     3:58.38 (30.11)   4:29.38 (1:01.11)
  4 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  4:43.39    4:41.18   10  
     1) Laudenslager, Greg L M52        2) Ericsson, Ken M53              
     3) Cunningham, Geoff T M45         4) LeCount, Brendon C M34         
                  37.38   1:14.27 (1:14.27)     1:46.51 (32.24)   2:23.02 (1:08.75)
        2:56.30 (33.28)   3:34.95 (1:11.93)     4:06.06 (31.11)   4:41.18 (1:06.23)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             5:35.00    5:00.32    8  
     1) Foster, Jeffrey M M47           2) Downey, Daniel P M46           
     3) Berry, Brian J M34              4) Wright, Dirk W M26             
                  39.58   1:26.32 (1:26.32)     1:55.42 (29.10)   2:56.33 (1:30.01)
        3:24.43 (28.10)   3:59.05 (1:02.72)     4:28.32 (29.27)   5:00.32 (1:01.27)
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:23.32   5/29/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
         PMS: P 1:27.07  12/31/2001 SCSC                                       
                         Chris Cavanaugh, Nunan, Cavanaugh, Franz Mortensen
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             1:36.00    1:34.21   18  
     1) Barber, David A M43             2) Jegers, Daniel R M44           
     3) Freeman, Yusef E M35            4) Parker, Aron M43               
                  24.07       48.35 (24.28)     1:11.74 (23.39)     1:34.21 (22.47)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:36.00    1:34.71   14  
     1) Flakoll, Jonathan D M39         2) Heaney, Michael P M47          
     3) Selinger, Ili R M40             4) Rasmussen, Christian S M35     
                  22.96       47.72 (24.76)     1:11.67 (23.95)     1:34.71 (23.04)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            1:46.00    1:40.73   12  
     1) McSweeney, Brian P M47          2) Donlon, Kevin H M35            
     3) Sway, David A M40               4) Niemi, Matthew G M40           
                  27.89       52.67 (24.78)     1:17.85 (25.18)     1:40.73 (22.88)
  4 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:36.00    1:41.29   10  
     1) McPherson, Andrew M M66         2) Smith, N. Douglas M52          
     3) Hoftyzer, Ernie M44             4) White, Tobin F M42             
                  25.73       50.32 (24.59)     1:15.33 (25.01)     1:41.29 (25.96)
  5 Sierra Nevada Masters-38  'A'                     1:54.40    1:45.79    8  
     1) Burks, Robert M M43             2) Lintz, Steve M63               
     3) Hamilton, Nathan M45            4) Muir, Scott M40                
                  26.64       54.87 (28.23)     1:20.74 (25.87)     1:45.79 (25.05)
  6 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  1:38.65    1:46.81    6  
     1) Ericsson, Ken M53               2) Erickson, Douglas B M42        
     3) Cunningham, Geoff T M45         4) Laudenslager, Greg L M52       
                  29.31       54.40 (25.09)     1:20.38 (25.98)     1:46.81 (26.43)
  7 Tri Valley Masters-38  'A'                        2:10.00    2:00.04    4  
     1) Parthasarathy, Amulya M40       2) Brunner, Thomas A M41          
     3) Hiraoka, Michael M40            4) Marshall, Doug M59             
                  30.22     1:02.41 (32.19)     1:29.68 (27.27)     2:00.04 (30.36)
  8 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:07.50    2:03.21    2  
     1) Perutz, Mark A M43              2) Bucy, John S M35               
     3) Mc Bride, Patrick F M44         4) Rafter, Kevin M M40            
                  32.81     1:02.37 (29.56)     1:29.08 (26.71)     2:03.21 (34.13)
  9 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:10.00    2:32.36  
     1) Anning, William C M72           2) Garretson, Bob O M80           
     3) Smith, Kirby L M67              4) Todd, Richard T M71            
                  48.92     1:30.50 (41.58)     2:03.52 (33.02)     2:32.36 (28.84)
 
Men 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:56.69    5/4/2007 TEAM TYR                                   
                         D WEGNER, S HUBBARD, C BEACH, E HOCHSTEIN         
         PMS: P 7:35.96  12/31/1998 USF                                        
                         Waters, Richard Garrett, Dean Panzica, Harvey     
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      7:52.80    8:06.63   18  
     1) Heaney, Michael P M47           2) Stahl, Stephen A M49           
     3) Selinger, Ili R M40             4) Nootbaar, Tom T M50            
                  27.99       58.71 (58.71)   1:30.00 (1:30.00)   2:00.99 (2:00.99)
        2:28.55 (27.56)     3:00.04 (59.05)   3:31.67 (1:30.68)   4:02.88 (2:01.89)
        4:32.37 (29.49)   5:03.80 (1:00.92)   5:36.57 (1:33.69)   6:09.35 (2:06.47)
        6:26.42 (17.07)     7:06.26 (56.91)   7:36.66 (1:27.31)   8:06.63 (1:57.28)
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             8:45.00    8:24.77   14  
     1) Freeman, Yusef E M35            2) Parker, Aron M43               
     3) Hertzer, Keith M40              4) Jegers, Daniel R M44           
                  27.64       58.19 (58.19)   1:27.72 (1:27.72)   1:57.99 (1:57.99)
        2:26.21 (28.22)     2:57.36 (59.37)   3:28.72 (1:30.73)   3:59.22 (2:01.23)
        4:31.08 (31.86)   5:04.87 (1:05.65)   5:39.75 (1:40.53)   6:16.94 (2:17.72)
        6:45.76 (28.82)   7:19.07 (1:02.13)   7:52.70 (1:35.76)   8:24.77 (2:07.83)
  3 Tri Valley Masters-38  'A'                        8:30.00    9:02.67   12  
     1) Cutting, Steve M56              2) Hiraoka, Michael M40           
     3) Knell, Robert M55               4) Bitting, Douglas C M42         
                  27.99       59.28 (59.28)   1:30.73 (1:30.73)   2:02.37 (2:02.37)
        2:24.51 (22.14)   3:11.64 (1:09.27)   3:50.35 (1:47.98)   4:31.34 (2:28.97)
        4:59.96 (28.62)   5:35.63 (1:04.29)   6:12.52 (1:41.18)   6:48.58 (2:17.24)
        7:18.10 (29.52)   7:51.45 (1:02.87)   8:26.39 (1:37.81)   9:02.67 (2:14.09)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'           12:00.00   10:55.03   10  
     1) Lambert, Chris M36              2) Mai, Ping M44                  
     3) Mc Bride, Patrick F M44         4) Andrews, Bryan W M62           
                  32.93   1:08.98 (1:08.98)   1:46.83 (1:46.83)                    
            3:05.47 ( )         3:50.37 ( )         4:39.52 ( )         5:24.14 ( )
        5:53.38 (29.24)   6:28.35 (1:04.21)   7:03.67 (1:39.53)   7:38.50 (2:14.36)
        8:24.09 (45.59)   9:14.96 (1:36.46)  10:05.73 (2:27.23)  10:55.03 (3:16.53)
 
Men 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:28.46    3/5/2009 LONGHORN AQUATI                            
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
         PMS: P 3:36.59   4/18/2010 WCM                                        
                         H Chao, R J Santos, K W TITTLE, R Busquets        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             4:05.00    4:07.79   18  
     1) Freeman, Yusef E M35            2) Parker, Aron M43               
     3) Jegers, Daniel R M44            4) Barber, David A M43            
                  30.71   1:02.70 (1:02.70)     1:35.16 (32.46)   2:12.76 (1:10.06)
        2:40.64 (27.88)   3:13.99 (1:01.23)     3:39.83 (25.84)     4:07.79 (53.80)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:15.00    4:15.19   14  
     1) McSweeney, Brian P M47          2) Mc Bride, Patrick F M44        
     3) Sway, David A M40               4) Niemi, Matthew G M40           
                  33.76   1:09.07 (1:09.07)     1:42.96 (33.89)   2:22.32 (1:13.25)
        2:52.03 (29.71)   3:24.31 (1:01.99)     3:48.69 (24.38)     4:15.19 (50.88)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:07.00    4:30.08   12  
     1) McPherson, Andrew M M66         2) Smith, N. Douglas M52          
     3) Evans, Mark E M55               4) Kahn, Stuart L M60             
                  35.11   1:11.93 (1:11.93)     1:47.46 (35.53)   2:27.25 (1:15.32)
        2:55.28 (28.03)     3:27.09 (59.84)     3:56.63 (29.54)   4:30.08 (1:02.99)
  4 University of San Francisco Ma-38  'B'            5:45.00    4:56.55   10  
     1) Perutz, Mark A M43              2) Ewing, Jack M53                
     3) Bucy, John S M35                4) Donlon, Kevin H M35            
                  41.95   1:22.99 (1:22.99)     1:56.43 (33.44)   2:34.27 (1:11.28)
        3:12.58 (38.31)   4:06.01 (1:31.74)     4:26.55 (20.54)     4:56.55 (50.54)
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:15.00    5:17.00    8  
     1) Welsh, Stuart J M57             2) Stock, Kyle K M40              
     3) Mc Ilroy, Paul F M48            4) Johnson, Gary A M63            
                  41.70   1:24.44 (1:24.44)     2:03.39 (38.95)   2:47.24 (1:22.80)
        3:18.63 (31.39)   3:56.69 (1:09.45)     4:33.48 (36.79)   5:17.00 (1:20.31)
  6 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             6:10.00    6:04.05    6  
     1) Chew, Thomas C M56              2) Inchausti, Robert M51          
     3) Tsugawa, Peter M56              4) Slakey, Andrew M38             
                  44.81   1:35.09 (1:35.09)     2:22.23 (47.14)   3:14.45 (1:39.36)
        4:01.49 (47.04)   4:57.86 (1:43.41)     5:29.12 (31.26)   6:04.05 (1:06.19)
 -- Tri Valley Masters-38  'A'                        5:00.00         DQ  
     1) Brunner, Thomas A M41           2) Parthasarathy, Amulya M40      
     3) Marshall, Doug M59              4) Knell, Robert M55              
                  43.37   1:32.66 (1:32.66)     2:15.67 (43.01)   3:04.28 (1:31.62)
        3:44.12 (39.84)   4:30.24 (1:25.96)     4:58.05 (27.81)          DQ (58.72)
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:27.70    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         JOHN SMITH, AL JAEGERS, PAUL HAFNER, PAUL SMITH   
         PMS: P 1:31.98  12/31/1997 The Olympic Club                           
                         R Strand, T Birnie, C Yourd, S Clark              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:37.50    1:34.95   18  
     1) Nootbaar, Tom T M50             2) Remmert, Greg A M51            
     3) Boone, Jon M50                  4) De Boisblanc, Michael W M46    
                  24.20       48.20 (24.00)     1:11.84 (23.64)     1:34.95 (23.11)
  2 Wildcat Alumni Masters-38  'A'                    1:42.13    1:42.34   14  
     1) Phillips, Mike E M56            2) Fisher, Robert R M48           
     3) Stime, Russell M56              4) Volzing, Mace P M49            
                  25.61       51.31 (25.70)     1:19.17 (27.86)     1:42.34 (23.17)
  3 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               1:54.00    1:46.10   12  
     1) Branchaud, Jeffrey A M49        2) Scheberies, Fred M50           
     3) Mc Clelland, Mac D M65          4) Clemmons, Jim M63              
                  26.75       51.44 (24.69)     1:20.37 (28.93)     1:46.10 (25.73)
  4 Peninsula Community Center Mas-38  'A'            4:35.00    1:48.13   10  
     1) Dieterich, David M48            2) Ashford, Wes M65               
     3) Anderson, Robert L M58          4) Schiel, Steve M47              
                  25.42       51.90 (26.48)     1:22.19 (30.29)     1:48.13 (25.94)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             1:50.00    1:49.93    8  
     1) Downey, Daniel P M46            2) Lopez, David M48               
     3) Foster, Jeffrey M M47           4) McCorkle, Alan A M45           
                  28.78       45.06 (16.28)     1:06.29 (21.23)     1:49.93 (43.64)
  6 Santa Rosa Masters-38  'A'                        1:48.12    1:51.94    6  
     1) Wilson, Todd M49                2) Wilder, Hugh M66               
     3) Foreaker, Don M61               4) Pettibone, Chip M52            
  7 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              1:56.22    1:54.28    4  
     1) Patocchi, Robert J M58          2) Kennedy, James B M62           
     3) Kazek, Michael S M52            4) Cort, Doug A M64               
                  26.06       57.78 (31.72)     1:25.16 (27.38)     1:54.28 (29.12)
  8 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:20.00    2:04.85    2  
     1) Johnson, Gary A M63             2) Welsh, Stuart J M57            
     3)                                 4) Mc Ilroy, Paul F M48           
  9 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             2:05.00    2:05.06  
     1) Coombs, Craig J M53             2) Burger, Scott M45              
     3) Inchausti, Robert M51           4) Tsugawa, Peter M56             
                  28.03       58.08 (30.05)     1:33.81 (35.73)     2:05.06 (31.25)
 
Men 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:22.85    5/8/2010 WILDCAT ALUMNI                             
                         A JAEGERS, S TRIMBLE, M VOLZING, D CUNNIFF        
         PMS: P 7:22.85  12/31/2010 WAMS                                       
                         A Jaegers, S Trimble, M Volzing, D Cunniff        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             9:30.00   10:07.51   18  
     1) Downey, Daniel P M46            2) Coombs, Craig J M53            
     3) Foster, Jeffrey M M47           4) Lopez, David M48               
                  33.73   1:11.71 (1:11.71)   1:50.18 (1:50.18)                    
            3:02.31 ( )         3:42.74 ( )         4:24.05 ( )         5:03.24 ( )
        5:40.34 (37.10)   6:21.66 (1:18.42)   7:02.05 (1:58.81)   7:43.65 (2:40.41)
        8:00.49 (16.84)   8:52.45 (1:08.80)   9:29.78 (1:46.13)  10:07.51 (2:23.86)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           12:00.00   10:33.77   14  
     1) Kim, Joseph K M45               2) Walker, John A M46             
     3) Virtue, Paul A M62              4) Grady, Patrick O M47           
                  34.71   1:14.99 (1:14.99)                       2:53.01 (2:53.01)
                          4:31.03 (1:38.02)   5:06.61 (2:13.60)   5:23.81 (2:30.80)
        5:42.20 (18.39)     6:20.58 (56.77)   6:58.41 (1:34.60)                    
            8:15.40 ( )         9:00.15 ( )         9:47.40 ( )        10:33.77 ( )
 
Men 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:38.41   4/10/2010 TEXAS LONGHORN                             
                         N BREAZEALE, D GUTHRIE, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE
         PMS: P 3:44.04  12/31/2010 WAMS                                       
                         A Jaegers, S Trimble, T Harvill, D Cunniff        
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peninsula Community Center Mas-38  'A'                 NT    4:36.54   18  
     1) Dieterich, David M48            2) Anderson, Robert L M58         
     3) Schiel, Steve M47               4) Ashford, Wes M65               
                  33.32   1:09.52 (1:09.52)   2:30.01 (1:20.49)   2:59.76 (1:50.24)
        3:33.21 (33.45)   4:03.57 (1:03.81)     4:36.54 (32.97)     4:36.54 (32.97)
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                        4:30.00    4:38.14   14  
     1) Wilder, Hugh M66                2) Pettibone, Chip M52            
     3) Hale, Dave M58                  4) Wilson, Todd M49               
                  36.76   1:14.84 (1:14.84)     1:49.58 (34.74)   2:28.45 (1:13.61)
        3:00.60 (32.15)   3:37.51 (1:09.06)     4:06.16 (28.65)   4:38.14 (1:00.63)
  3 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              5:02.00    4:52.61   12  
     1) Patocchi, Robert J M58          2) Kazek, Michael S M52           
     3) Kennedy, James B M62            4) Cort, Doug A M64               
                  33.59                             1:44.45 ( )         2:25.33 ( )
        3:02.33 (37.00)   3:45.81 (1:20.48)     4:18.67 (32.86)   4:52.61 (1:06.80)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             5:45.00    5:00.16   10  
     1) Lopez, David M48                2) Burger, Scott M45              
     3) Coombs, Craig J M53             4) McCorkle, Alan A M45           
                  39.67   1:18.31 (1:18.31)     1:59.60 (41.29)   2:47.05 (1:28.74)
        3:22.62 (35.57)   4:04.14 (1:17.09)     4:31.34 (27.20)     5:00.16 (56.02)
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:32.18   4/11/2009 OREGON                                     
                         M TENNANT, D BROCKBANK, W EDWARDS, L PHILBRICK    
         PMS: P 1:35.36  12/31/2001 The Olympic Club                           
                         J Elder, T Birnie, R Strand, S Clark              
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                 1:51.00    1:50.42   18  
     1) Meyerhoff, Rick M67             2) Bernard, Alan D M64            
     3) Frost, Kenneth A M69            4) Tull, James C M60              
                  27.48       54.06 (26.58)     1:22.89 (28.83)     1:50.42 (27.53)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:51.00    1:52.96   14  
     1) Long, Patrick R M57             2) Philleo, Byron M59             
     3) Kahn, Stuart L M60              4) Evans, Mark E M55              
                  28.57     1:01.60 (33.03)     1:28.38 (26.78)     1:52.96 (24.58)
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:00.60    1:58.95   12  
     1) Gloystein, James E M63          2) Sutton-Beattie, Eric L M61     
     3) Pierce, Donald A M68            4) Cochrane, James E M55          
                  30.50     1:00.66 (30.16)     1:31.87 (31.21)     1:58.95 (27.08)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:04.00    2:03.05   10  
     1) Sapirstein, Julian B M64        2) Atondo, Richard E M63          
     3) Boreyko, Valeriy A M60          4) Moore, Michael W M63           
                  27.74       56.74 (29.00)     1:27.70 (30.96)     2:03.05 (35.35)
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'            2:50.00    2:30.93    8  
     1) Kunihara, Daniel S M62          2) Williams, Syd M58              
     3) Burke, Bill M59                 4) Mitchell, David M56            
                  36.85     1:10.90 (34.05)     1:54.36 (43.46)     2:30.93 (36.57)
 -- Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:58.50         DQ  
     1) Ahlman, David C M62             2) Jacobson, Erik B M57           
     3) Kubokawa, Jon Y M58             4) Williams, Michael J M64        
                  29.96       58.90 (28.94)     1:32.39 (33.49)          DQ (29.41)
 
Men 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:00.45    4/6/2013 LONGHORN AQUATI                            
                         DICK WORREL, M STINCHCOMBE, LARRY WOOD, JIM SAUER 
         PMS: P 8:44.18  12/31/2012 WCM                                        
                         Gordon Bell, Kerry OíBrien, Mal Jester, Loren Druz
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:00.00    8:56.85   18  
     1) Guadagni, Peter M M59           2) O'Brien, Kerry L M57           
     3) Sullivan, Neil M56              4) Bell, Gordon E M61             
                  29.31   1:01.54 (1:01.54)   1:34.64 (1:34.64)   2:08.47 (2:08.47)
        2:37.29 (28.82)   3:10.66 (1:02.19)   3:44.39 (1:35.92)   4:16.74 (2:08.27)
        4:51.70 (34.96)   5:29.93 (1:13.19)   6:09.49 (1:52.75)   6:49.84 (2:33.10)
        7:09.81 (19.97)   7:51.08 (1:01.24)   8:23.68 (1:33.84)   8:56.85 (2:07.01)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           14:00.00   13:03.64   14  
     1) Sapirstein, Julian B M64        2) Powers, Patrick V M69          
     3) Sider, Gabriel J M70            4) Freeman, Dale C M70            
                  44.41   1:31.38 (1:31.38)   2:20.41 (2:20.41)   3:08.35 (3:08.35)
        3:26.97 (18.62)   4:20.26 (1:11.91)   4:59.05 (1:50.70)   5:37.62 (2:29.27)
        6:24.60 (46.98)   7:18.41 (1:40.79)   8:15.13 (2:37.51)   9:09.32 (3:31.70)
       10:01.99 (52.67)  11:02.26 (1:52.94)  12:05.78 (2:56.46)  13:03.64 (3:54.32)
 
Men 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:02.52    4/6/2013 LONGHORN AQUATI                            
                         J SAUER, B HAMILTON, D VANDAM, M STINCHCOMBE      
         PMS: P 4:17.31   4/18/2010 MAAC                                       
                         D N Farrand, D L Ryerson, R R Jones, A Wickman    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  4:29.22    5:34.46   18  
     1) Cochrane, James E M55           2) Sutton-Beattie, Eric L M61     
     3) Pierce, Donald A M68            4) Gloystein, James E M63         
                  40.67   1:24.64 (1:24.64)     2:06.96 (42.32)   2:52.43 (1:27.79)
        3:33.82 (41.39)   4:20.37 (1:27.94)     4:56.87 (36.50)   5:34.46 (1:14.09)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:00.00    5:57.36   14  
     1) Andrews, Bryan W M62            2) Atondo, Richard E M63          
     3) Boreyko, Valeriy A M60          4) Sapirstein, Julian B M64       
                  47.10   1:34.50 (1:34.50)     2:12.58 (38.08)   2:55.60 (1:21.10)
        3:47.14 (51.54)   4:57.06 (2:01.46)     5:23.71 (26.65)   5:57.36 (1:00.30)
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'            7:41.00    6:41.38   12  
     1) Kunihara, Daniel S M62          2) Williams, Syd M58              
     3) Burke, Bill M59                 4) Mitchell, David M56            
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.07   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         M FRESHLEY, P ANDERSEN, V VAN BAALEN, K LODWIG    
         PMS: P 1:45.63  12/31/2012 WCM                                        
                         J Smyers, R Olson, C Dennis, J DeLacy             
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:50.50    2:01.44   18  
     1) King, James P M67               2) Flickinger, Tom R M66          
     3) Bledsoe, Dennis R M74           4) Olson, Robert H M69            
                  28.37     1:01.09 (32.72)     1:32.60 (31.51)     2:01.44 (28.84)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            2:25.00    2:03.86   14  
     1) Dahlin, Duke A M65              2) Wiscomb, Lance M68             
     3) Powers, Patrick V M69           4) Young, Julius W M67            
                  29.70     1:02.82 (33.12)   2:03.86 (1:01.04)                    
 
Men 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N  9:45.84    5/2/2004 OREGON                                    
                          D RADCLIFF, G THAYER, B LAKE, D WEICK             
         PMS: P 11:10.42  12/31/2008 Walnut Creek Masters                      
                          Robert Mayo, Emory Haworth, Lane, Jim Perilman    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     13:00.00   13:19.82   18  
     1) Perilman, Jim E M75             2) Stupfel, Norman E M81          
     3) Morner, Stan F M79              4) Mayo, Robert W M80             
                  47.52   1:41.65 (1:41.65)   2:33.84 (2:33.84)   3:22.22 (3:22.22)
        4:05.18 (42.96)   4:57.05 (1:34.83)   5:53.31 (2:31.09)   6:46.93 (3:24.71)
        7:27.70 (40.77)   8:17.44 (1:30.51)   9:09.33 (2:22.40)   9:59.02 (3:12.09)
       10:43.39 (44.37)  11:35.87 (1:36.85)  12:29.09 (2:30.07)  13:19.82 (3:20.80)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           15:30.00   15:41.49   14  
     1) Wiscomb, Lance M68              2) Grohe, William E M80           
     3) Osborne, Daniel R M80           4) Ensor, Richard E M66           
                  45.37   1:37.19 (1:37.19)   2:31.71 (2:31.71)   3:23.54 (3:23.54)
        3:43.30 (19.76)     4:14.71 (51.17)   5:14.51 (1:50.97)   6:20.25 (2:56.71)
      7:25.85 (1:05.60)   8:22.77 (2:02.52)   9:31.36 (3:11.11)  10:38.62 (4:18.37)
     11:45.09 (1:06.47)  12:34.98 (1:56.36)  13:37.72 (2:59.10)  15:41.49 (5:02.87)
 
Men 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:42.13    4/1/2012 WALNUT CREEK MA                            
                         D CRAIG DENNIS, J SMYERS, J DELACY, R OLSON       
         PMS: P 4:42.13  12/31/2012 Walnut Creek Masters                       
                         D Craig Dennis, J Smyers, J DeLacy, R Olson       
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- University of San Francisco Ma-38  'A'            6:50.00         DQ  
     1) Dahlin, Duke A M65              2) Wiscomb, Lance M68             
     3) Young, Julius W M67             4) Powers, Patrick V M69          
                  37.95   1:17.03 (1:17.03)     1:43.90 (26.87)   3:07.57 (1:50.54)
        3:44.91 (37.34)   4:25.58 (1:18.01)     5:00.42 (34.84)        DQ (1:18.28)
 
Men 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:05.89   4/26/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         FRANK TANNER, TOM MITCHELL, KEN KIMBALL, BOB BEST 
         PMS: P 2:13.83   4/18/2010 WCM                                        
                         D L Brown, N E Stupfel, S F Morner, R W Mayo      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:55.50    2:17.61   18  
     1) Morner, Stan F M79              2) Mayo, Robert W M80             
     3) Stupfel, Norman E M81           4) Perilman, Jim E M75            
                  41.97     1:21.19 (39.22)     2:17.61 (56.42)                    
  2 Alameda Aquatic Masters-38  'A'                   3:00.00    2:56.40   14  
     1) Hathaway, Pierre M83            2) Jones, Ashley O M82            
     3) Motmans, August M86             4) Goldsmith, Harry S M84         
                  44.35     1:20.25 (35.90)     2:12.01 (51.76)     2:56.40 (44.39)
 
Mixed 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:24.53   3/23/2013 NEW ENGLAND MAS                            
                         N LAPIERRE, C HEALEY, E MANCUSO, C HON            
         PMS: P 3:25.18  12/31/1992 USF                                        
                         Greg Mackem, Sadler, Wicklund, Yang               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'B'                        4:15.00    3:42.62   14  
     1) MacNulty, Connor M24            2) Taylor, Vicki W28              
     3) Petersen, Kenneth A M32         4) Radecke-Noble, Jennifer D W29  
                  27.12       55.66 (55.66)     1:23.66 (28.00)     1:53.92 (58.26)
        2:19.64 (25.72)     2:48.14 (54.22)     3:14.42 (26.28)     3:42.62 (54.48)
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                        3:50.00    3:43.64   12  
     1) Richards, Ericka L W36          2) Hale, Dave M58                 
     3) Yamauchi, Penelope R W23        4) Wilson, Todd M49               
                  25.96       54.40 (54.40)     1:21.93 (27.53)     1:52.01 (57.61)
        2:19.99 (27.98)     2:50.22 (58.21)     3:15.45 (25.23)     3:43.64 (53.42)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:10.00    3:52.27   10  
     1) Schallert, Lia B W23            2) Roth, Tenae W24                
     3) Chang, Wayland M21              4) Dillane, Jack W M19            
                  30.49   1:03.65 (1:03.65)     1:33.69 (30.04)   2:08.01 (1:04.36)
        2:33.33 (25.32)     3:00.23 (52.22)     3:25.10 (24.87)     3:52.27 (52.04)
  4 Tri Valley Masters-38  'A'                        4:20.00    3:56.47    8  
     1) Cutting, Steve M56              2) Abersold, Glenn M41            
     3) Pearson, Loren J W38            4) Talbot, Jessica P W18          
                  27.03       55.32 (55.32)     1:23.02 (27.70)     1:53.28 (57.96)
        2:23.85 (30.57)   2:58.17 (1:04.89)     3:26.45 (28.28)     3:56.47 (58.30)
  5 Swymnut Masters-38  'A'                           4:05.00    4:05.64    6  
     1) De Somma, Margaret P W46        2) Reizman, Lea W23               
     3) Naylor, Jack B M28              4) Woolf, Marlon I M50            
                  31.27   1:04.84 (1:04.84)     1:34.13 (29.29)   2:06.76 (1:01.92)
        2:34.83 (28.07)   3:06.88 (1:00.12)     3:34.80 (27.92)     4:05.64 (58.76)
  6 Club Hot Tub-38  'A'                              4:22.00    4:16.79    4  
     1) McGregor-Crane, Izzie A W55     2) Jansen, Mary-Kaye W54          
     3) Justeson, Jeff A M55            4) Van Dorn, Jeff S M22           
                  33.48   1:08.69 (1:08.69)     1:42.79 (34.10)   2:21.54 (1:12.85)
        2:37.80 (16.26)   3:21.70 (1:00.16)     3:38.14 (16.44)     4:16.79 (55.09)
  7 University of San Francisco Ma-38  'B'            4:25.00    4:21.23    2  
     1) Cuthill, Meagan W22             2) Medeiros, Michael A M21        
     3) Hollander, Brookie W20          4) Dolar, Kevin I M26             
                  35.09   1:18.58 (1:18.58)     1:46.70 (28.12)     2:17.13 (58.55)
        2:48.64 (31.51)   3:25.45 (1:08.32)     3:51.10 (25.65)     4:21.23 (55.78)
  8 Cal Maritime Academy Masters-38  'B'              4:40.00    4:52.28  
     1) Kennedy, James B M62            2) Trevisan, Cynthia S W48        
     3) Kazek, Michael S M52            4) Bruno, Stephanie W19           
                  34.83   1:10.92 (1:10.92)     1:49.23 (38.31)   2:34.53 (1:23.61)
        3:04.34 (29.81)   3:38.30 (1:03.77)     4:13.76 (35.46)   4:52.28 (1:13.98)
  9 University of San Francisco Ma-38  'C'            6:00.00   x5:28.63  
     1) Liu, Ouida W33                  2) Mai, Ping M44                  
     3) Andrews, Bryan W M62            4) Warner, Bailey J W18           
                  32.73   1:09.57 (1:09.57)     1:27.66 (18.09)     1:57.93 (48.36)
        2:57.01 (59.08)                             4:52.64 ( )         5:28.63 ( )
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.06   4/30/2011 THE OLYMPIC CLU                            
                         O'DONNELL-MCCARTH, G MARSHALL, B BISHOP, S GREENWO
         PMS: P 1:39.06  12/31/2011 TOC                                        
                         F O'Donnell-McCarthy, G Marshall, B Bishop, S Gree
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                        1:50.50    1:52.05   18  
     1) MacNulty, Connor M24            2) Bogdan, Sander B M35           
     3) Radecke-Noble, Jennifer D W29   4) Taylor, Vicki W28              
                  29.46       59.52 (30.06)     1:26.01 (26.49)     1:52.05 (26.04)
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:02.00    1:55.23   14  
     1) Wilder, Hugh M66                2) Pettibone, Chip M52            
     3) Richards, Ericka L W36          4) Yamauchi, Penelope R W23       
                  30.57     1:04.64 (34.07)     1:31.89 (27.25)     1:55.23 (23.34)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'                 NT    1:55.28   12  
     1) Schallert, Lia B W23            2) Roth, Tenae W24                
     3) Chang, Wayland M21              4) Dillane, Jack W M19            
                  31.39     1:06.74 (35.35)     1:32.00 (25.26)     1:55.28 (23.28)
  4 Swymnut Masters-38  'A'                           1:58.00    1:57.34   10  
     1) Sutherland, Erica W54           2) Naylor, Jack B M28             
     3) Woolf, Marlon I M50             4) Reizman, Lea W23               
                  32.03     1:02.53 (30.50)     1:30.23 (27.70)     1:57.34 (27.11)
  5 North Bay Aquatics-38  'A'                        2:25.00    2:07.99    8  
     1) Pledger, Abby B W39             2) McFerron, Deborah W W44        
     3) Hardin, Meghan S W32            4) Lewis, Melissa D W48           
                  34.49     1:12.62 (38.13)     1:36.35 (23.73)     2:07.99 (31.64)
  6 University of San Francisco Ma-38  'B'                 NT    2:08.60    6  
     1) Dolar, Kevin I M26              2) Cuthill, Meagan W22            
     3) Hollander, Brookie W20          4) Medeiros, Michael A M21        
                                1:09.49 ( )     1:41.66 (32.17)     2:08.60 (26.94)
  7 Santa Clara Swim Club Masters-38  'A'                  NT    2:14.37    2  
     1) Adji, Tirto M41                 2) Kubota, Masako W47             
     3) Matsumura, Naoki M37            4) Schiel, Megan E W20            
                  33.48   1:47.08 (1:13.60)     2:14.38 (27.30)         2:14.37 ( )
  8 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              2:05.00    2:25.96    4  
     1) Bruno, Stephanie W19            2) Kennedy, James B M62           
     3) Cort, Doug A M64                4) Bowler, Pamela W38             
                  45.54     1:16.68 (31.14)     1:48.96 (32.28)     2:25.96 (37.00)
 
Mixed 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:16.77   2/24/2013 REDT                                       
                         K VANDENBERG, B O'CONNOR, G PALUMBO, B KELLY      
         PMS: P 3:23.66   4/18/2010 TVM                                        
                         B C HOLM, L A WHITE, C L Droubay, A M Conway      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     3:38.00    3:34.15   18  
     1) Hernandez, Sarah M W29          2) Lee, Alexandra K W26           
     3) Roper, Matthew D M33            4) Menna, Greg M36                
                  25.72       52.89 (52.89)     1:20.02 (27.13)     1:50.05 (57.16)
        2:14.73 (24.68)     2:42.46 (52.41)     3:06.78 (24.32)     3:34.15 (51.69)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            3:51.00    3:47.68   14  
     1) Stewart, Heather L W26          2) Ballenger, Marie A W27         
     3) Jansen, Derek E M30             4) Niemi, Matthew G M40           
                  30.18   1:02.56 (1:02.56)     1:31.43 (28.87)     2:02.06 (59.50)
        2:28.66 (26.60)     2:57.19 (55.13)     3:21.08 (23.89)     3:47.68 (50.49)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             3:52.00    3:52.97   12  
     1) Berry, Brian J M34              2) Jagust, Amy M W27              
     3) Magee, Kathryn D W30            4) Freeman, Yusef E M35           
                  26.53       55.55 (55.55)     1:26.96 (31.41)   2:01.30 (1:05.75)
        2:29.51 (28.21)     3:00.64 (59.34)     3:25.45 (24.81)     3:52.97 (52.33)
  4 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  3:56.00    4:04.50   10  
     1) Ericsson, Ken M53               2) Cunningham, Geoff T M45        
     3) Cochrane, Sarah A W26           4) Rempe, Rachel M W31            
                  26.35       55.14 (55.14)     1:27.23 (32.09)   2:01.56 (1:06.42)
        2:32.01 (30.45)   3:05.09 (1:03.53)     3:33.12 (28.03)     4:04.50 (59.41)
  5 Walnut Creek Masters-38  'B'                      4:09.00    4:10.58    8  
     1) Roach, Regina A W27             2) Mikuni, Russell S M32          
     3) Remmert, Greg A M51             4) Ward, Debbie L W51             
                  32.78   1:10.02 (1:10.02)     1:34.61 (24.59)     2:04.19 (54.17)
        2:30.37 (26.18)     2:59.83 (55.64)     3:33.15 (33.32)   4:10.58 (1:10.75)
  6 Santa Rosa Masters-38  'A'                        4:10.00    4:16.46    6  
     1) Farnham, Kaelly M W27           2) Nelson, Sheila W45             
     3) Wilder, Hugh M66                4) Pettibone, Chip M52            
                  31.49   1:05.55 (1:05.55)     1:36.65 (31.10)   2:10.10 (1:04.55)
        2:40.41 (30.31)   3:14.00 (1:03.90)     3:42.30 (28.30)   4:16.46 (1:02.46)
  7 University of San Francisco Ma-38  'B'            5:10.00    4:24.26    4  
     1) Glanville, Carolyn W W33        2)                                
     3) Lim, Hubert M33                 4) Smith, Geoffrey M27            
                  30.71   1:05.29 (1:05.29)     1:37.91 (32.62)   2:14.30 (1:09.01)
        2:45.25 (30.95)   3:18.37 (1:04.07)     3:49.72 (31.35)   4:24.26 (1:05.89)
  8 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             5:45.00    5:29.95    2  
     1) Ginocchio, Fatima F W30         2) Lehman, Michi M W29            
     3) Shook, Alic G M32               4) Nguyen, David M M28            
                  37.18   1:13.71 (1:13.71)     1:29.67 (15.96)                    
            3:06.07 ( )         3:50.28 ( )     4:34.96 (44.68)   5:29.95 (1:39.67)
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:37.19   4/30/2011 PHOENIX SWIM CL                            
                         N INADA, J COMMINGS, K SHORES, M MCCUE            
         PMS: P 1:37.59  12/31/2012 TOC                                        
                         F OíDonnell-McCarthy,   Egan Gans, E Reilly, S Gre
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     1:52.00    1:53.28   18  
     1) Lee, Alexandra K W26            2) Menna, Greg M36                
     3) Hernandez, Sarah M W29          4) Hoftyzer, Ernie M44            
                  30.59     1:01.53 (30.94)     1:27.75 (26.22)     1:53.28 (25.53)
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:00.00    1:57.82   14  
     1) Freeman, Yusef E M35            2) Magee, Kathryn D W30           
     3) Berry, Brian J M34              4) Jagust, Amy M W27              
                  28.97     1:01.65 (32.68)     1:28.42 (26.77)     1:57.82 (29.40)
  3 Tri Valley Masters-38  'B'                        2:15.15    2:00.05   12  
     1) Abersold, Glenn M41             2) Petersen, Kenneth A M32        
     3) Pearson, Loren J W38            4) DeMartin, Kelli W43            
                  33.21     1:05.14 (31.93)     1:30.77 (25.63)     2:00.05 (29.28)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'                 NT    2:00.71   10  
     1) Liu, Ouida W33                  2) Ballenger, Marie A W27         
     3) Jansen, Derek E M30             4) Lim, Hubert M33                
                  32.87     1:06.16 (33.29)     1:33.65 (27.49)     2:00.71 (27.06)
  5 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:00.81    2:01.46    8  
     1) Rempe, Rachel M W31             2) Erickson, Douglas B M42        
     3) Cochrane, Sarah A W26           4) Ericsson, Ken M53              
                  35.95     1:06.73 (30.78)     1:37.28 (30.55)     2:01.46 (24.18)
  6 Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:59.50    2:04.82    6  
     1) Roach, Regina A W27             2) Nonaka, Andy J M34             
     3) Reece, Margaret E W42           4) Stahl, Stephen A M49           
                  38.64     1:09.25 (30.61)     1:40.61 (31.36)     2:04.82 (24.21)
  7 University of San Francisco Ma-38  'B'                 NT    2:09.97    4  
     1) Glanville, Carolyn W W33        2) Mc Bride, Patrick F M44        
     3) Sacknoff, Nellie W32            4) Smith, Geoffrey M27            
                  34.34     1:08.55 (34.21)     1:42.40 (33.85)     2:09.97 (27.57)
  8 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             2:25.00    2:29.55    2  
     1) Lehman, Michi M W29             2) Shook, Alic G M32              
     3) Crowder, Alexandra K W29        4) Han, John C M31                
                  39.62     1:22.81 (43.19)     2:02.04 (39.23)     2:29.55 (27.51)
  9 University of San Francisco Ma-38  'C'                 NT   x2:33.25  
     1) Vanauken, Skylar W26            2) Rudd, Clare K W29              
     3) Kunihara, Daniel S M62          4) Moore, Michael W M63           
                  34.48     1:13.81 (39.33)     2:00.60 (46.79)     2:33.25 (32.65)
 -- Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:55.50         DQ  
     1) Smith, Angela R W39             2) Mikuni, Russell S M32          
     3) Mikuni, Aaron J M33             4) Rogers, Rebecca C W28          
 
Mixed 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:28.42   3/15/2008 VIRGINIA                                   
                         S SUMMERLIN, J JOHN, C JOHN, D SUMMERLIN          
         PMS: P 3:32.87   4/18/2010 WCM                                        
                         D M Santos, A E Salmeen, G L Patterson, M Chen    
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'C'                      3:48.81    3:40.81   18  
     1) De Boisblanc, Michael W M46     2) Nonaka, Andy J M34             
     3) Rogers, Lori J W43              4) Keeler, Susan E W35            
                  24.16       50.32 (50.32)     1:19.09 (28.77)   1:50.86 (1:00.54)
        2:18.23 (27.37)     2:49.47 (58.61)     3:13.56 (24.09)     3:40.81 (51.34)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:40.00    3:44.37   18  
     1) Santos, Debbie M W45            2) Zamanian, Alison H W43         
     3) Flakoll, Jonathan D M39         4) Selinger, Ili R M40            
                  31.13   1:05.99 (1:05.99)     1:32.79 (26.80)     2:02.16 (56.17)
        2:26.30 (24.14)     2:52.29 (50.13)     3:17.46 (25.17)     3:44.37 (52.08)
  3 Tri Valley Masters-38  'A'                        4:05.00    3:49.61   14  
     1) Craighead, Jason B M37          2) LaBerge, Karin W50             
     3) DeMartin, Kelli W43             4) Conway, Adam M M35             
                  26.68       55.24 (55.24)     1:24.71 (29.47)   1:56.71 (1:01.47)
        2:26.47 (29.76)   2:59.68 (1:02.97)     3:23.57 (23.89)     3:49.61 (49.93)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             4:10.00    4:07.38   12  
     1) Barber, David A M43             2) Ozawa, Megumi W41              
     3) Lindahl, Sarah W37              4) Parker, Aron M43               
                  27.17       55.74 (55.74)     1:26.05 (30.31)   1:59.37 (1:03.63)
        2:36.51 (37.14)   3:16.07 (1:16.70)     3:40.60 (24.53)     4:07.38 (51.31)
  5 Walnut Creek Masters-38  'B'                      4:28.80   x4:21.10   10  
     1) France, Kermit M47              2) Crooks, Marni W35              
     3) Ongerth, Ann Michelle W39       4) Santos, Roque J M46            
                  32.34   1:07.19 (1:07.19)     1:38.31 (31.12)   2:12.87 (1:05.68)
        2:46.40 (33.53)   3:23.43 (1:10.56)     3:50.31 (26.88)     4:21.10 (57.67)
  6 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:14.00    4:23.66    8  
     1) Chow, Jackie I W35              2) Price, Patricia L W51          
     3) Zais, Craig A M56               4) Long, Patrick R M57            
                  32.50   1:07.37 (1:07.37)     1:38.70 (31.33)   2:46.47 (1:39.10)
                            3:21.18 (34.71)     3:50.97 (29.79)   4:23.66 (1:02.48)
  7 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              4:30.00    4:38.83    6  
     1) Patocchi, Robert J M58          2) Bowler, Pamela W38             
     3) Cort, Doug A M64                4) Bruno, Susan A W47             
                  28.30       58.20 (58.20)     1:35.50 (37.30)   2:18.65 (1:20.45)
        2:49.53 (30.88)   3:23.61 (1:04.96)     3:59.17 (35.56)   4:38.83 (1:15.22)
  8 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:40.00    4:39.40    4  
     1) Bryant, Lynn W41                2) Mc Bride, Patrick F M44        
     3) Greene, Valerie E W39           4) Kunihara, Daniel S M62         
                  31.15   1:07.44 (1:07.44)     1:36.51 (29.07)   2:09.08 (1:01.64)
        2:42.39 (33.31)   3:19.52 (1:10.44)     3:36.32 (16.80)   4:39.40 (1:19.88)
  9 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             4:50.00    4:48.53    2  
     1) Hertzer, Keith M40              2) Hurt, Liz W49                  
     3) Hum, Denise W36                 4) Jegers, Daniel R M44           
                  29.81                                                 2:24.10 ( )
        3:06.26 (42.16)   3:51.01 (1:26.91)     4:18.75 (27.74)     4:48.53 (57.52)
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.85   5/22/2010 COLORADO MASTER                            
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
         PMS: P 1:43.99  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         J Fusari, R Santos, S Stahl, A Zamanian           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:53.70    1:49.60   18  
     1) Flakoll, Jonathan D M39         2) Rasmussen, Christian S M35     
     3) Zamanian, Alison H W43          4) Keeler, Susan E W35            
                  27.41       55.08 (27.67)     1:23.21 (28.13)     1:49.60 (26.39)
  2 Tri Valley Masters-38  'A'                        1:48.48    1:53.73   14  
     1) Craighead, Jason B M37          2) Conway, Adam M M35             
     3) Elson, Denise E W45             4) LaBerge, Karin W50             
                  28.44     1:02.79 (34.35)     1:25.97 (23.18)     1:53.73 (27.76)
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:05.00    1:58.30   12  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Parker, Aron M43               
     3) Mahn, Tanya W40                 4) Barber, David A M43            
                  31.16     1:01.76 (30.60)     1:34.75 (32.99)     1:58.30 (23.55)
  4 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:02.00    2:02.30   10  
     1) Rogers, Lori J W43              2) Santos, Debbie M W45           
     3) Mack, Chris M38                 4) Selinger, Ili R M40            
                  34.51     1:12.13 (37.62)     1:37.78 (25.65)     2:02.30 (24.52)
  5 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:10.00    2:11.37    8  
     1) Chow, Jackie I W35              2) Phalen, Jennifer R W49         
     3) White, Tobin F M42              4) Zais, Craig A M56              
                  34.07     1:14.03 (39.96)     1:42.08 (28.05)     2:11.37 (29.29)
  6 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:12.00    2:14.43    6  
     1) Scheberies, Fred M50            2) Maidenberg, Eve G W37          
     3) Branchaud, Jeffrey A M49        4) Girard, Suzie E W43            
                  37.10                             1:45.40 ( )     2:14.43 (29.03)
  7 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             2:25.00    2:19.51    4  
     1) Hum, Denise W36                 2) Hertzer, Keith M40             
     3) Jegers, Daniel R M44            4) Lindahl, Sarah W37             
                  41.56     1:18.70 (37.14)     1:46.02 (27.32)     2:19.51 (33.49)
  8 University of San Francisco Ma-38  'A'                 NT    2:19.52    2  
     1) Niemi, Matthew G M40            2) Bryant, Lynn W41               
     3) Boreyko, Valeriy A M60          4) Greene, Valerie E W39          
                  28.34     1:06.67 (38.33)     1:47.99 (41.32)     2:19.52 (31.53)
  9 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:23.00    2:21.44  
     1) Foreaker, Don M61               2) Rust, David J M67              
     3) Belluomini, Melanie C W36       4) Beal, Laura A W48              
                  34.59     1:18.28 (43.69)     1:52.03 (33.75)     2:21.44 (29.41)
 10 Walnut Creek Masters-38  'C'                      2:31.50   x2:26.82  
     1) Jacobson, Erik B M57            2) Fegler, Gerald A M50           
     3) Ongerth, Ann Michelle W39       4) Adler, Felicia M W51           
                  35.95     1:11.19 (35.24)     1:48.45 (37.26)     2:26.82 (38.37)
 11 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:55.00    2:44.88  
     1) Thalman, Kelly D W51            2) Carter, Lawrence A M65         
     3) Philpott, Patti H W43           4) Johnson, Gary A M63            
                1:31.54     2:12.00 (40.46)     2:44.88 (32.88)                    
 
Mixed 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:34.92   4/13/2008 WALNUT CREEK                               
                         G REMMERT, L VIDAL, C MC NAMARA, D BOATWRIGHT     
         PMS: P 3:34.92  12/31/2008 Walnut Creek Masters                       
                         G Remmert,   Vidal, C McNamara, D Boatwright      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:48.80    3:44.93   18  
     1) Boone, Jon M50                  2) Hernandez, Jill S W53          
     3) Ward, Lisa A W50                4) Stahl, Stephen A M49           
                  26.50       55.12 (55.12)     1:22.45 (27.33)     1:51.70 (56.58)
        2:20.94 (29.24)   2:53.22 (1:01.52)     3:17.75 (24.53)     3:44.93 (51.71)
  2 Walnut Creek Masters-38  'C'                      4:16.00    4:09.83   14  
     1) Halbrecht, Kenneth A M53        2) Cook, Amy M W49                
     3) Taylor, Catherine W51           4) Heaney, Michael P M47          
                  27.69       57.67 (57.67)     1:27.95 (30.28)   2:01.75 (1:04.08)
        2:36.24 (34.49)   3:13.76 (1:12.01)     3:40.39 (26.63)     4:09.83 (56.07)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'            4:32.00    4:26.57   12  
     1) Gerhan, Martha W52              2) McSweeney, Brian P M47         
     3) McNamara, Kathleen A W54        4) Kennedy, Jeff M M50            
                  33.91   1:10.39 (1:10.39)     1:31.77 (21.38)   2:10.87 (1:00.48)
        2:29.04 (18.17)     2:45.93 (35.06)     3:26.73 (40.80)   4:26.57 (1:40.64)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             4:25.00    4:31.68   10  
     1) Downey, Daniel P M46            2) Burger, Clare P W46            
     3) Benjamin, Marcia S W57          4) Lopez, David M48               
                  31.77   1:05.03 (1:05.03)     1:21.75 (16.72)   2:14.33 (1:09.30)
        2:49.07 (34.74)   3:30.34 (1:16.01)     3:59.91 (29.57)   4:31.68 (1:01.34)
  5 Santa Rosa Masters-38  'A'                        4:40.00    4:38.89    8  
     1) Jones, Sara H W45               2) Rust, David J M67              
     3) Hafner, Hilary R W54            4) Foreaker, Don M61              
                  31.61   1:06.65 (1:06.65)     1:44.33 (37.68)   2:26.15 (1:19.50)
        2:58.51 (32.36)   3:33.92 (1:07.77)     4:04.36 (30.44)   4:38.89 (1:04.97)
  6 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               4:30.00    4:47.98    6  
     1) Cox, Juliet E W46               2) Hess, Bart R M53               
     3) Perry, Rebecca R W49            4) Finney, Peter C M46            
                  29.89   1:01.72 (1:01.72)     1:33.82 (32.10)   2:11.04 (1:09.32)
        2:42.66 (31.62)   3:16.18 (1:05.14)     3:42.75 (26.57)   4:47.98 (1:31.80)
  7 University of San Francisco Ma-38  'B'            5:30.00    5:16.98    4  
     1) Kaiser, Amy J W54               2) Moore, Michael W M63           
     3) Goldberg, Claudette W54         4) Boreyko, Valeriy A M60         
                  35.44   1:18.08 (1:18.08)     1:54.79 (36.71)   2:39.49 (1:21.41)
        3:13.12 (33.63)   3:51.25 (1:11.76)     4:31.33 (40.08)   5:16.98 (1:25.73)
  8 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             5:35.00    5:26.66    2  
     1) Inchausti, Robert M51           2) Boeger, Kari L W47             
     3) Foster, Jeffrey M M47           4) Bevilacqua, Deborah A W45      
                  38.29   1:20.59 (1:20.59)     2:04.83 (44.24)   2:55.60 (1:35.01)
        3:26.47 (30.87)   4:03.66 (1:08.06)     4:43.91 (40.25)   5:26.66 (1:23.00)
  9 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:55.00    5:47.08  
     1) Thalman, Kelly D W51            2) Johnson, Gary A M63            
     3) Smith, Kirby L M67              4) Perry, Laurie S W60            
                  40.62   2:02.34 (2:02.34)     2:43.16 (40.82)                    
                                4:10.97 ( )     4:55.00 (44.03)   5:47.08 (1:36.11)
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:44.02    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, G MILLS, S ROLLINS, M BAILEY             
         PMS: P 1:50.35  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         Hector Chao, Lisa Ward, Tom Nootbaar, Paula Roemer
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:54.50    1:53.51   18  
     1) Ward, Lisa A W50                2) Santos, Roque J M46            
     3) De Boisblanc, Michael W M46     4) Hernandez, Jill S W53          
                  32.33     1:01.76 (29.43)     1:27.76 (26.00)     1:53.51 (25.75)
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:05.00    2:02.65   14  
     1) Cox, Juliet E W46               2) Finney, Peter C M46            
     3) Perry, Rebecca R W49            4) Hess, Bart R M53               
                  32.01     1:02.50 (30.49)     1:32.93 (30.43)     2:02.65 (29.72)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:03.00    2:05.11   12  
     1) Russell, Jane E W50             2) Smith, N. Douglas M52          
     3) Kahn, Stuart L M60              4) Price, Patricia L W51          
                  33.96     1:05.46 (31.50)     1:35.27 (29.81)     2:05.11 (29.84)
  4 Santa Rosa Masters-38  'A'                        2:08.00    2:06.76   10  
     1) Wilson, Todd M49                2) Hafner, Hilary R W54           
     3) Hale, Dave M58                  4) Walts, Merrie E W53            
                                                    1:39.14 ( )     2:06.76 (27.62)
  5 Walnut Creek Masters-38  'C'                      2:17.50    2:11.28    8  
     1) Potter, Donald R M48            2) Sotelo, Sophia S W52           
     3) Remmert, Greg A M51             4) Cook, Amy M W49                
                  37.20     1:14.80 (37.60)     1:42.56 (27.76)     2:11.28 (28.72)
  6 University of San Francisco Ma-38  'A'                 NT    2:12.98    6  
     1) McNamara, Kathleen A W54        2) Chappell, Matt M49             
     3) Kennedy, Jeff M M50             4) Gerhan, Martha W52             
                  38.38     1:11.72 (33.34)     1:41.01 (29.29)     2:12.98 (31.97)
  7 University of San Francisco Ma-38  'B'                 NT    2:15.96    4  
     1) McSweeney, Brian P M47          2) Goldberg, Claudette W54        
     3) Kaiser, Amy J W54               4) Sapirstein, Julian B M64       
                                1:10.88 ( )     1:48.52 (37.64)     2:15.96 (27.44)
  8 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             2:40.00    2:17.75    2  
     1) Burger, Clare P W46             2) Hurt, Liz W49                  
     3) Lopez, David M48                4) Downey, Daniel P M46           
                  36.21     1:17.08 (40.87)     1:50.12 (33.04)     2:17.75 (27.63)
  9 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'              2:14.00    2:19.92  
     1) Patocchi, Robert J M58          2) Kazek, Michael S M52           
     3) Trevisan, Cynthia S W48         4) Bruno, Susan A W47             
                                1:07.47 ( )     1:46.22 (38.75)     2:19.92 (33.70)
 10 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             2:40.00    2:36.95  
     1) Laszlo, Zsuzsanna W45           2) Burger, Scott M45              
     3) Foster, Jeffrey M M47           4) Benjamin, Marcia S W57         
                  47.96     1:28.72 (40.76)     2:05.16 (36.44)     2:36.95 (31.79)
 
Mixed 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:48.60    4/1/2012 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, J GOODING, L MORRISON, K MACCURDY       
         PMS: P 3:59.27   4/18/2010 TAM                                        
                         R Burns, L B Val, J A Eisenman, K A Frost Jr      
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:06.00    4:08.76   18  
     1) Woodruff, David L M57           2) Buchanan, Linda A W56          
     3) Sprouse, Cecily W57             4) Evans, Mark E M55              
                  29.34   1:00.10 (1:00.10)     1:31.18 (31.08)   2:04.51 (1:04.41)
        2:30.58 (26.07)   3:14.80 (1:10.29)     3:40.95 (26.15)     4:08.76 (53.96)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            5:10.00    4:48.06  
     1) Atondo, Richard E M63           2) Ogilvie, Carol M W58           
     3) Dunn, Audrey J W60              4) Sapirstein, Julian B M64       
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:19.00    4:50.88   14  
     1) Brittingham, Regina W62         2) Collins, Susan M W64           
     3) Jacobson, Erik B M57            4) O'Brien, Kerry L M57           
                  41.26   1:24.86 (1:24.86)     2:03.81 (38.95)   2:44.54 (1:19.68)
        3:16.79 (32.25)   3:51.41 (1:06.87)     4:19.61 (28.20)     4:50.88 (59.47)
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'             5:20.00    5:09.36   12  
     1) Haufler, Susan L W56            2) Chew, Thomas C M56             
     3) Johnson, Julie M W56            4) Tsugawa, Peter M56             
                  33.54   1:11.49 (1:11.49)     1:45.48 (33.99)   2:22.02 (1:10.53)
        3:03.11 (41.09)   3:53.86 (1:31.84)     4:29.06 (35.20)   5:09.36 (1:15.50)
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:35.00    5:14.91   10  
     1) Carter, Robin M W62             2) Welsh, Stuart J M57            
     3) Welsh, Mary W60                 4) Gass, Matthew E M56            
                  46.81   1:41.15 (1:41.15)     2:17.89 (36.74)   2:57.72 (1:16.57)
        3:30.08 (32.36)                             4:39.36 ( )         5:14.91 ( )
 
Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:53.26   4/30/2011 PACIFIC NORTHWE                            
                         D GRAHAM, R COLELLA, C DAVIS, M LIPPOLD           
         PMS: P 1:56.64  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burns, K Frost, L Val, J Eisenman               
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:10.00    2:07.22   18  
     1) Landers, Patty W57              2) Volpp, Bryan D M56             
     3) O'Brien, Kerry L M57            4) Marnell, Mary W57              
                  32.43     1:04.51 (32.08)     1:31.78 (27.27)     2:07.22 (35.44)
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:06.00    2:08.85   14  
     1) Buchanan, Linda A W56           2) Woodruff, David L M57          
     3) Evans, Mark E M55               4) Sprouse, Cecily W57            
                  35.96     1:10.56 (34.60)     1:37.12 (26.56)     2:08.85 (31.73)
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:22.22    2:24.95   12  
     1) Brittingham, Regina W62         2) Alexander, Martha A W64        
     3) Bell, Gordon E M61              4) Van Wart, Steve M60            
                  46.01     1:27.44 (41.43)     1:59.69 (32.25)     2:24.95 (25.26)
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'                 NT    2:33.31   10  
     1) Andrews, Bryan W M62            2) Atondo, Richard E M63          
     3) Ogilvie, Carol M W58            4) Dunn, Audrey J W60             
                  41.31     1:17.63 (36.32)     1:53.24 (35.61)     2:33.31 (40.07)
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'             2:30.00    2:35.98    8  
     1) Chew, Thomas C M56              2) Johnson, Julie M W56           
     3) Tsugawa, Peter M56              4) Haufler, Susan L W56           
                  38.35     1:27.46 (49.11)     2:04.78 (37.32)     2:35.98 (31.20)
  6 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:40.00    2:36.31    6  
     1) Gass, Matthew E M56             2) Welsh, Mary W60                
     3) Welsh, Stuart J M57             4) Perry, Laurie S W60            
                  33.70     1:16.07 (42.37)     1:52.72 (36.65)     2:36.31 (43.59)
  7 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:25.00    2:40.82    4  
     1) Mc Partland, Peg K W71          2) Levinson, Alan M62             
     3) Mc Clelland, Mac D M65          4) Caso, Susie A W67              
                1:24.07     1:59.89 (35.82)     2:40.82 (40.93)                    
 
Mixed 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:36.77   4/13/2008 VIRGINIA                                   
                         H SOBER, J DETRICK, A WOLFE, B SCHREINER          
         PMS: P 5:05.87  12/31/2004 Walnut Creek Masters                       
                         A Hirsch, M Kraetzer, R Mayo, E Haworth           
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     4:50.00    5:10.09   18  
     1) Hornof, Kristine T W66          2) Munn, Susan L W75              
     3) McPherson, Andrew M M66         4) Stone, Brett M65               
                  41.34   1:28.19 (1:28.19)     2:09.89 (41.70)   2:54.19 (1:26.00)
        3:23.13 (28.94)   3:54.80 (1:00.61)     4:30.14 (35.34)   5:10.09 (1:15.29)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'            6:45.00    5:47.00   14  
     1) Young, Julius W M67             2) Campbell, Martha C W65         
     3) Coleman, Kate A W71             4) Dahlin, Duke A M65             
                  33.10   1:06.55 (1:06.55)     2:00.19 (53.64)   2:59.75 (1:53.20)
        3:47.45 (47.70)   4:36.81 (1:37.06)     5:11.09 (34.28)   5:47.00 (1:10.19)
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:45.00    5:54.13   12  
     1) Birdsall, Connie L W68          2) Garretson, Ruth J W68          
     3) Carter, Lawrence A M65          4) Todd, Richard T M71            
                  47.92   1:40.89 (1:40.89)     2:28.72 (47.83)   3:23.69 (1:42.80)
        4:03.97 (40.28)   4:47.48 (1:23.79)     5:20.07 (32.59)   5:54.13 (1:06.65)
  4 Walnut Creek Masters-38  'A'                      6:40.00    6:21.68   10  
     1) Heuga, Maureen J W69            2) Silvey, Rick M72               
     3) Ackerman, Dolly J W72           4) Piazza, Michael S M68          
                  49.00                             2:32.42 ( )         3:20.72 ( )
        4:12.98 (52.26)   5:08.65 (1:47.93)     5:43.09 (34.44)   6:21.68 (1:13.03)
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'            7:15.00    7:08.76    8  
     1) White, Susan E W71              2) Rodd, Gail G W71               
     3) Anning, William C M72           4) Garretson, Bob O M80           
                  54.95   1:55.11 (1:55.11)     2:47.64 (52.53)   3:43.00 (1:47.89)
        4:36.09 (53.09)   5:29.82 (1:46.82)     6:15.50 (45.68)   7:08.76 (1:38.94)
  6 University of San Francisco Ma-38  'B'           10:00.00    7:24.85    6  
     1) Powers, Patrick V M69           2) Freeman, Dale C M70            
     3) Rose, Polly W71                 4) Chaitkin, Lauren E W69         
                  39.37                             2:09.13 ( )                    
            4:11.54 ( )         5:34.89 ( )     6:26.52 (51.63)   7:24.85 (1:49.96)
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:06.22   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         B JORDAN, P ANDERSEN, K LODWIG, J MARR            
         PMS: P 2:26.68  12/31/1993 Los Altos Masters                          
                         J McCann, J Richards, D Sehorn, B Bennett         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                     2:44.00    2:39.32   18  
     1) Norris, Robert F M75            2) Hornof, Kristine T W66         
     3) McPherson, Andrew M M66         4) Munn, Susan L W75              
                  43.44     1:30.92 (47.48)     1:59.23 (28.31)     2:39.32 (40.09)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:00.00    2:51.04   14  
     1) Garretson, Ruth J W68           2) Smith, Kirby L M67             
     3) Todd, Richard T M71             4) Birdsall, Connie L W68         
                1:01.52     1:27.89 (26.37)     1:46.18 (18.29)   2:51.04 (1:04.86)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'                 NT    3:06.60   12  
     1) Campbell, Martha C W65          2) Freeman, Dale C M70            
     3) Dahlin, Duke A M65              4) Coleman, Kate A W71            
                  56.75     1:47.49 (50.74)     2:22.27 (34.78)     3:06.60 (44.33)
  4 University of San Francisco Ma-38  'B'                 NT    3:19.58   10  
     1) Chaitkin, Lauren E W69          2) Wiscomb, Lance M68             
     3) Young, Julius W M67             4) Rose, Polly W71                
                  54.47     1:43.19 (48.72)     2:18.56 (35.37)   3:19.58 (1:01.02)
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'            4:15.00    4:00.01    8  
     1) Anning, William C M72           2) Garretson, Bob O M80           
     3) White, Susan E W71              4) Wivell, Toni M W77             
                1:03.79     1:59.56 (55.77)   4:00.01 (2:00.45)                    
 -- Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:46.00         DQ  
     1) Bledsoe, Dennis R M74           2) Scott, Stephanie I W67         
     3) Olson, Robert H M69             4) Ackerman, Dolly J W72          
                  37.79     1:27.77 (49.98)     1:58.31 (30.54)          DQ (40.56)
 
Mixed 75+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:55.27   4/17/2010 WALNUT CREEK MA                            
                         D BROWN, N STUPFEL, J ALEXANDER, D MONROE         
         PMS: P 5:55.27   4/18/2010 WCM                                        
                         D L Brown, N E Stupfel, J E Alexander, D Monroe   
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      6:10.00    6:48.42   18  
     1) Stupfel, Norman E M81           2) Hirsch, Ann M W83              
     3) Haworth, Joyce M W76            4) Brown, Donald L M80            
                  39.97   1:27.93 (1:27.93)     2:22.84 (54.91)   3:23.11 (1:55.18)
        4:19.08 (55.97)   5:18.85 (1:55.74)     6:02.43 (43.58)   6:48.42 (1:29.57)
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'           11:00.00    8:31.60   14  
     1) Allen, Mary A W81               2) Bensu, Janet L W81             
     3) Grohe, William E M80            4) Osborne, Daniel R M80          
                                                    2:39.83 ( )                    
            3:40.89 ( )         4:47.37 ( )   7:08.92 (2:21.55)   8:31.60 (3:44.23)
 
Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:46.58   5/10/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         D BROWN, N STUPFEL, J ALEXANDER, D MONROE         
         PMS: P 2:46.58  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         D Brown, N Stupfel, J Alexander, D Monroe         
    Club                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:13.00    3:15.06   18  
     1) Brown, Donald L M80             2) Hirsch, Ann M W83              
     3) Perilman, Jim E M75             4) Haworth, Joyce M W76           
                  41.18   1:42.01 (1:00.83)     2:14.16 (32.15)   3:15.06 (1:00.90)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      5:20.00    4:09.53   14  
     1) Mayo, Robert W M80              2) Stupfel, Norman E M81          
     3) Morton, Judith L W75            4) Germolus, Dixie C W86          
                  46.00     1:34.62 (48.62)     1:53.64 (19.02)   4:09.53 (2:15.89)
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'                 NT    5:04.10   12  
     1) Allen, Mary A W81               2) Osborne, Daniel R M80          
     3) Grohe, William E M80            4) Bensu, Janet L W81             
                1:29.17                             2:36.24 ( )   5:04.10 (2:27.86)
 
                   Combined Team Scores - Through Event 146                    
 
  1. Walnut Creek Masters             2623.5   2. University of San Francisco Ma     2314
  3. Davis Aquatic Masters              1152   4. Tri Valley Masters                 1017
  5. Marcia's Enthusiastic Masters       932   6. Santa Rosa Masters                687.5
  7. Tuolumne County Aquatic Master      612   8. Manatee Aquatic Masters Inc         541
  9. Tamalpais Aquatic Masters           428  10. Rolling Hills Mud Sharks            350
 11. The Olympic Club                    295  12. Swymnut Masters                     286
 13. San Mateo Masters                   282  14. Unattached Pacific                  247
 15. Alameda Aquatic Masters             205  16. San Francisco Tsunami Masters       173
 17. Sierra Nevada Masters               160  18. Stanford Masters Swimming           153
 18. North Bay Aquatics                  153  20. Peninsula Community Center Mas      149
 21. Santa Cruz Masters Aquatics         147  22. Club Hot Tub                        133
 23. Cal Maritime Academy Masters        129  24. Menlo Masters Aka Team Sheeper      124
 25. Chico Masters Swimming              122  26. San Ramon Valley Livermore Aqu      106
 27. Santa Clara Swim Club Masters       104  28. Modesto Area Aquatic Club           103
 29. Oakwood Athletic Club Masters        92  30. Quick Silver Swimming                86
 31. San Diego Swim Masters               79  32. Wildcat Alumni Masters               77
 33. Berkeley (Ca) Aquatic Masters        75  34. Temescal Aquatic Masters             71
 35. Sebastopol Masters Aquatic Clu       61  36. Burlingame Aquatic Club              59
 37. Fog City Masters                     54  38. Rinconada Masters                    52
 39. Puget Sound Masters                  51  40. El Cerrito Aquatic Masters           50
 40. Loch Ness Masters                    50  42. Ladera Oaks Masters                  48
 43. San Luis Obispo Masters              41  43. Oregon Masters                       41
 45. Almaden Masters                      40  46. Rose Bowl Masters                    39
 47. Albany Masters Swimming              34  47. Rocklin Aquatics Masters             34
 47. Bay Masters                          34  50. Fig Garden Swim Team                 32
 51. Mountain View Masters                31  52. Orinda Aquatic Masters               30
 52. East Bay Bat Rays Masters            30  52. Streamliners                         30
 55. Cal Aquatic Masters                  29  56. Sacramento Masters                   25
 56. Sonoma Aquatic Club Masters          25  58. Marin Pirates Masters                24
 59. Vacaville Swim Club                  22  60. YMCA Pacific Aquatic Club            20
 60. Humboldt Masters                     20  62. Aquasol Masters                      17
 63. Fremont Hills Masters                16  64. Health Quest Napa Valley             15
 64. Fremont Glenmoor Masters             15  66. New Mexico Masters                    9
 67. Sierra Marlins Swim Team Maste        6  68. Club Sport of San Ramon               5
 69. El Camino YMCA Masters                4                                             

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo