PacMasters

The City Mile

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Licensed to City College of San Francisco
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 2/23/2014 01:12 PM
                        City Mile Swim Meet - 2/23/2014                        
                                    Results                                    
 
Event 1  Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suur, Laura               23 University of Sa-38 27:30.00   24:25.98  
  2 Tung, Jessie              24 Unattached PC-38    32:00.00   32:12.66  
 
Event 1  Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eby, Kate                 29 Swymnut Masters-38  24:22.95   24:25.72  
  2 Imburgia, Kourtney E      26 Temescal Aquatic-38 40:00.00   28:06.58  
 
Event 1  Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         33 Burlingame Aquat-38 25:00.00   21:29.34  
 
Event 1  Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maidenberg, Eve G         37 Manatee Aquatic-38  20:09.75   20:10.12  
  2 Ongerth, Ann Michelle     39 Walnut Creek Mas-38 26:00.00   24:49.41  
 
Event 1  Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bjerknes, Wendy L         44 San Mateo Master-38 21:10.00   21:48.60  
  2 Sinclair, Jessica         44 Tri Valley Maste-38 25:00.00   23:11.59  
  3 Walker, Malinda M         44 Bay Masters-38      27:20.00   26:40.43  
 
Event 1  Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             46 Manatee Aquatic-38  19:45.00   19:59.08  
  2 Bulman, Robin A           48 Santa Rosa Maste-38 22:32.34   21:47.06  
  3 Nelson, Sheila            45 Santa Rosa Maste-38 22:00.00   21:52.78  
  4 Bruno, Susan A            46 Cal Maritime Aca-38 26:02.28   25:03.92  
 
Event 1  Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matena, Jana              51 Menlo Masters Ak-38 19:29.95   19:30.87  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38 19:59.00   20:06.44  
 
Event 1  Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neville, Cathy V          56 San Diego Swim M-44 21:42.00   22:15.53  
  2 Feeley, Louise S          55 Menlo Masters Ak-38 23:31.52   22:43.31  
  3 Quinn, Phyllis E          58 The Olympic Club-38 22:54.27   23:15.23  
  4 Klencke, Barbara J        56 Bay Masters-38      24:19.57   23:56.27  
  5 Boyer, Karen L            57 Peninsula Commun-38 23:00.00   24:19.35  
  6 Wickes, Mary Ann          59 Walnut Creek Mas-38 28:30.00   24:55.19  
  7 Marnell, Mary             57 Walnut Creek Mas-38 28:30.00   26:47.75  
  8 Appel, Pamela J           56 Walnut Creek Mas-38 30:00.00   27:30.49  
  9 Briner, Kathy             59 Walnut Creek Mas-38 42:00.00   39:09.87  
 
Event 1  Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Robak, Patricia L         64 Walnut Creek Mas-38 28:30.00   25:58.11  
  2 Brown, Barbara A          60 Walnut Creek Mas-38 30:00.00   26:11.46  
  3 Litman, Jacklyn           63 Bay Masters-38      29:30.00   29:19.65  
 
Event 1  Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conte, Kathy              67 Menlo Masters Ak-38 27:30.00   27:04.23  
 
Event 1  Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ackerman, Dolly J         72 Walnut Creek Mas-38 39:40.00   38:48.89  
  2 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38 44:14.99   42:19.31  
 
Event 1  Women 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             83 Walnut Creek Mas-38 35:00.00   35:01.00  
 
Event 1  Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chang, Wayland            21 University of Sa-38 15:45.94   18:00.80  
 
Event 1  Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kim, Joseph K             45 University of Sa-38 28:00.00   25:47.49  
 
Event 1  Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brancamp, David J         52 Sierra Nevada Ma-38 19:06.35   19:04.56  
  2 Remmert, Greg A           51 Walnut Creek Mas-38 20:25.00   19:20.84  
  3 Burkhardt, Martin         50 Westchester Mast-6  22:20.00   21:57.16  
  4 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38 22:14.00   22:27.36  
  5 Snyderman, Matthew D      52 El Cerrito Aquat-38 24:00.00   23:54.10  
  6 Everett, Jeff             53 Marcia's Enthusi-38 25:09.00   24:10.84  
 
Event 1  Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          56 Walnut Creek Mas-38 20:59.00   19:28.62  
  2 Sorg, Jack H              57 Mountain View Ma-38 20:06.00   20:08.71  
  3 Anderson, Robert L        58 Peninsula Commun-38 24:17.50   24:45.20  
 
Event 1  Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             63 Manatee Aquatic-38  19:34.50   19:26.55  
  2 Foote, David E            64 Unattached SP-33    23:20.00   22:44.37  
 
Event 1  Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           67 Walnut Creek Mas-38 24:30.00   22:26.12  
  2 Woodruff, Michael         68 Berkeley (Ca) Aq-38 25:40.00   26:02.51  
 
Event 1  Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brott, Ralph E            74 Bay Masters-38      25:00.00   24:55.16  
  2 Bakke, Peter L            72 Berkeley (Ca) Aq-38 30:42.59   31:58.13  
 
Event 1  Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        76 San Mateo Master-38 25:29.55   25:32.92  
  2 Perilman, Jim E           75 Walnut Creek Mas-38 49:00.00   33:17.72  
 
Event 1  Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grohe, William E          80 University of Sa-38 35:38.30   35:25.68  

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo