PacMasters

2013 Pacific Masters
Short Course Yards Championships

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
        2013 Pacific Masters Short Course Champs - 4/5/2013 to 4/7/2013        
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.62   4/28/2012 MADISON KENNEDY                              
         PMS: P 23.44  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moten, Maya               19 East Bay Bat Ray-38              28.24  
  2 Westerhoff, Rachel E      22 Club Hot Tub-38                  29.60  
  3 Johnson, Karissa M        24 University of Sa-38              29.98  
  4 Gracia, Marilyn A         19 East Bay Bat Ray-38              30.42  
  5 Reese, Taylor R           20 University of Sa-38              31.23  
  6 Bruno, Stephanie A        18 Cal Maritime Aca-38              34.01  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 48.29  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Moten, Maya               19 East Bay Bat Ray-38            1:03.57  
  2 Danner, Alexa L           21 Davis Aquatic Ma-38            1:03.65  
  3 Johnson, Karissa M        24 University of Sa-38            1:04.50  
  4 Hetherington-Rauth, Moll  21 Davis Aquatic Ma-38            1:05.01  
  5 Westerhoff, Rachel E      22 Club Hot Tub-38                1:05.10  
  6 Ysrael, Victoria Y        21 University of Sa-38            1:05.74  
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FUSCHI                             
         PMS: P 4:56.93  12/31/1994 Eva Mortensen                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cleary, Colleen           24 University of Sa-38            5:57.13  
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:12.42   3/31/2012 LUANE ROWE                                
         PMS: P 10:12.42  12/31/2012 Luane Rowe		                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Alexa L           21 Davis Aquatic Ma-38           12:17.54  
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:31.70        1987 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:32.56  12/31/1985 Betsy Rapp                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Alexandra J       24 Walnut Creek Mas-38           22:07.71  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.18   5/22/2010 O'DONNELL-MCCARTH                            
         PMS: P 26.18  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      22 Santa Rosa Maste-38              27.45  
  2 Johnson, Karissa M        24 University of Sa-38              33.02  
  3 Stotler, Celina M         19 University of Sa-38              33.10  
  4 Maughan, Daryn A          24 Club Sport of Sa-38              34.23  
  5 Boal, Molly C             19 University of Sa-38              35.33  
  6 Gracia, Marilyn A         19 East Bay Bat Ray-38              35.73  
  7 Stafford, Allison C       24 Burlingame Aquat-38              35.84  
  8 Moten, Maya               19 East Bay Bat Ray-38              36.11  
  9 Ysrael, Victoria Y        21 University of Sa-38              37.39  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
         PMS: P 55.98  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Karissa M        24 University of Sa-38            1:13.96  
  2 Gracia, Marilyn A         19 East Bay Bat Ray-38            1:17.71  
  3 Bruno, Stephanie A        18 Cal Maritime Aca-38            1:25.49  
  4 Hetherington-Rauth, Moll  21 Davis Aquatic Ma-38            1:27.19  
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.22   4/30/2000 SARA SCHWEITZER                            
         PMS: P 1:59.22  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Alexandra J       24 Walnut Creek Mas-38            2:37.90  
  2 Johnson, Karissa M        24 University of Sa-38            2:39.92  
  3 Stafford, Allison C       24 Burlingame Aquat-38            2:41.00  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.47   4/21/2012 KELLY MCNICHOLS                              
         PMS: P 29.52   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      22 Santa Rosa Maste-38              30.60  
  2 Reese, Taylor R           20 University of Sa-38              39.09  
  3 Moten, Maya               19 East Bay Bat Ray-38              49.38  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.97   4/28/2012 MICAH LAWRENCE                             
         PMS: P 1:05.92  12/31/2009 Mary Streumpf                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Danner, Alexa L           21 Davis Aquatic Ma-38            1:23.83  
  2 Hetherington-Rauth, Moll  21 Davis Aquatic Ma-38            1:31.49  
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:14.90   5/18/2003 RILEY MANTS                                
         PMS: P 2:18.76   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      22 Santa Rosa Maste-38            2:25.38  
  2 Thomas, Alexandra J       24 Walnut Creek Mas-38            3:00.88  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 24.54  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Maughan, Daryn A          24 Club Sport of Sa-38              30.96  
  2 Stotler, Celina M         19 University of Sa-38              31.86  
  3 Westerhoff, Rachel E      22 Club Hot Tub-38                  32.47  
  4 Stafford, Allison C       24 Burlingame Aquat-38              32.96  
  4 Ysrael, Victoria Y        21 University of Sa-38              32.96  
  6 Boal, Molly C             19 University of Sa-38              34.03  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 52.30  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Alexandra J       24 Walnut Creek Mas-38            1:09.60  
  2 Stotler, Celina M         19 University of Sa-38            1:11.81  
  3 Stafford, Allison C       24 Burlingame Aquat-38            1:14.06  
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:54.62   4/28/2012 KATHERINE MILLS                            
         PMS: P 2:02.74  12/31/2008 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Alexandra J       24 Walnut Creek Mas-38            2:34.61  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 58.34  12/31/2008 Laura Davis                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      22 Santa Rosa Maste-38            1:00.39  
  2 Cleary, Colleen           24 University of Sa-38            1:06.52  
  3 Johnson, Karissa M        24 University of Sa-38            1:14.08  
  4 Maughan, Daryn A          24 Club Sport of Sa-38            1:14.18  
  5 Stotler, Celina M         19 University of Sa-38            1:14.55  
  6 Boal, Molly C             19 University of Sa-38            1:15.16  
  7 Westerhoff, Rachel E      22 Club Hot Tub-38                1:15.45  
  8 Stafford, Allison C       24 Burlingame Aquat-38            1:15.77  
  9 Gracia, Marilyn A         19 East Bay Bat Ray-38            1:17.61  
 10 Moten, Maya               19 East Bay Bat Ray-38            1:17.62  
 11 Ysrael, Victoria Y        21 University of Sa-38            1:17.80  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:02.35   4/18/2010 KARA DENBY                                 
         PMS: P 2:02.48  12/31/2010 Dana Vollmer                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Yamauchi, Penelope R      22 Santa Rosa Maste-38            2:09.41  
  2 Thomas, Alexandra J       24 Walnut Creek Mas-38            2:33.35  
  3 Danner, Alexa L           21 Davis Aquatic Ma-38            2:35.61  
  4 Johnson, Karissa M        24 University of Sa-38            2:40.56  
  5 Pezzoni, Ashleigh         23 University of Sa-38            2:40.78  
  6 Hetherington-Rauth, Moll  21 Davis Aquatic Ma-38            2:51.43  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.96   2/23/2013 KIM VANDENBERG                               
         PMS: P 23.20  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell-McCarthy, Fion  26 The Olympic Club-38              25.42  
  2 Taylor, Vicki             27 Tri Valley Maste-38              26.29  
  3 Miller, Katie B           29 University of Sa-38              26.58  
  4 DeHaven, Mary E           26 Rolling Hills Mu-38              26.97  
  5 Rudd, Clare K             28 University of Sa-38              31.09  
  6 Rehal, Renu K             28 Davis Aquatic Ma-38              32.65  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.18   2/24/2013 KIM VANDENBERG                               
         PMS: P 51.07  12/31/1993 Sara Shand                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell-McCarthy, Fion  26 The Olympic Club-38              54.35  
  2 Taylor, Vicki             27 Tri Valley Maste-38              56.92  
  3 Miller, Katie B           29 University of Sa-38              58.71  
  4 DeHaven, Mary E           26 Rolling Hills Mu-38              59.28  
  5 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38              59.39  
  6 O'Brien, Meghan M         26 University of Sa-38            1:04.29  
  7 Dantanavatanawong, Jenni  26 Club Hot Tub-38                1:04.87  
  8 Nishizawa, Yuri           28 Marcia's Enthusi-38            1:05.23  
  9 Rehal, Renu K             28 Davis Aquatic Ma-38            1:10.72  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
         PMS: P 1:48.80  12/31/2001 Limin Liu                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Vicki             27 Tri Valley Maste-38            2:02.13  
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 5:03.99  12/31/1991 Wendy Ingraham                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      25 Modesto Area Aqu-38            5:20.08  
  2 Davidoff, Cara            27 The Olympic Club-38            5:23.11  
  3 Taylor, Vicki             27 Tri Valley Maste-38            5:32.61  
  4 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38            5:55.34  
  5 Luciano, Amanda A         27 University of Sa-38            5:56.62  
  6 O'Brien, Meghan M         26 University of Sa-38            6:05.20  
  7 Dantanavatanawong, Jenni  26 Club Hot Tub-38                6:30.82  
  8 Roach, Regina A           26 Walnut Creek Mas-38            6:43.20  
  9 Eby, Kate                 28 Unattached-0                   7:07.52  
 10 Ginocchio, Fatima F       29 Marcia's Enthusi-38            7:18.98  
 11 Pinkston, Crystal         27 Marin Pirates Ma-38            7:45.51  
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
         PMS: P 10:12.34  12/31/1994 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roach, Regina A           26 Walnut Creek Mas-38           13:53.45  
  2 Nishizawa, Yuri           28 Marcia's Enthusi-38           15:47.41  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 26.71  12/31/2001 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      25 Modesto Area Aqu-38              30.59  
  2 Luciano, Amanda A         27 University of Sa-38              31.02  
  3 Dantanavatanawong, Jenni  26 Club Hot Tub-38                  33.09  
  4 Roach, Regina A           26 Walnut Creek Mas-38              40.04  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 26.71  12/31/2001 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Taylor, Vicki             27 Tri Valley Maste-38              29.94  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 57.43  12/31/2012 Fiona O'Donnell-McCarthy                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Donnell-McCarthy, Fion  26 The Olympic Club-38              59.83  
  2 Taylor, Vicki             27 Tri Valley Maste-38            1:06.52  
  3 Dantanavatanawong, Jenni  26 Club Hot Tub-38                1:12.12  
  4 Nishizawa, Yuri           28 Marcia's Enthusi-38            1:15.16  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.24   4/29/2011 KELLY HARRIGAN                             
         PMS: P 2:04.57  12/31/1994 Martie Mc Kinney                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      25 Modesto Area Aqu-38            2:15.37  
  2 Taylor, Vicki             27 Tri Valley Maste-38            2:20.33  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 29.61  12/31/2009 Kasey Beckman                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Katie B           29 University of Sa-38              33.92  
  2 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38              34.68  
  3 DeHaven, Mary E           26 Rolling Hills Mu-38              36.40  
  4 O'Brien, Meghan M         26 University of Sa-38              39.46  
  5 Eby, Kate                 28 Unattached-0                     43.03  
  6 Rehal, Renu K             28 Davis Aquatic Ma-38              43.96  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 1:03.80  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Miller, Katie B           29 University of Sa-38            1:15.20  
  2 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38            1:16.07  
  3 Rudd, Clare K             28 University of Sa-38            1:22.48  
  4 Vanauken, Skylar          25 University of Sa-38            1:27.37  
  5 Eby, Kate                 28 Unattached-0                   1:31.65  
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 2:20.81  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38            2:48.77  
  2 Eby, Kate                 28 Unattached-0                   3:18.41  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 24.69  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        28 Davis Aquatic Ma-38              26.74  
  2 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38              29.26  
  3 Ginocchio, Fatima F       29 Marcia's Enthusi-38              35.21  
  4 Graner, Jenny C           28 University of Sa-38              40.76  
 -- Rich, Sarah               27 Sierra Marlins S-38                 DQ  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 54.03  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        28 Davis Aquatic Ma-38              58.76  
  2 McGowan, Christina A      25 Modesto Area Aqu-38            1:03.30  
  3 Davidoff, Cara            27 The Olympic Club-38            1:04.07  
  4 Ballenger, Marie A        26 University of Sa-38            1:04.73  
  5 Roach, Regina A           26 Walnut Creek Mas-38            1:29.68  
  6 Graner, Jenny C           28 University of Sa-38            1:37.34  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 56.76  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Sarah M        28 Davis Aquatic Ma-38            1:00.84  
  2 Davidoff, Cara            27 The Olympic Club-38            1:07.10  
  3 Luciano, Amanda A         27 University of Sa-38            1:07.62  
  4 Ginocchio, Fatima F       29 Marcia's Enthusi-38            1:21.52  
  5 Graner, Jenny C           28 University of Sa-38            1:30.07  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:59.69    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 2:03.94  12/31/2006 Alison Wagner                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vanauken, Skylar          25 University of Sa-38            2:45.61  
  2 Nishizawa, Yuri           28 Marcia's Enthusi-38            3:00.81  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 23.24  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buskirk, Emily K          32 North Bay Aquati-38              27.57  
  2 McAndrew, Amelia          34 Cal Aquatic Mast-38              28.45  
  3 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38              28.63  
  4 Stretch, Sarah K          33 Marcia's Enthusi-38              28.64  
  5 Crane, Kristen R          33 Walnut Creek Mas-38              29.39  
  6 Rehal, Remy K             30 Davis Aquatic Ma-38              30.08  
  7 Carnes, Stephanie         33 Fog City Masters-38              31.78  
  8 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38              33.38  
  9 Hanrahan, Hannah          30 Club Hot Tub-38                  33.66  
 10 Owen, Julia P             31 Burlingame Aquat-38              33.75  
 11 Castro, Leilani D         32 Marcia's Enthusi-38              39.75  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.21   12/1/2012 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 50.92  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buskirk, Emily K          32 North Bay Aquati-38              59.66  
  2 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38            1:01.53  
  3 Stretch, Sarah K          33 Marcia's Enthusi-38            1:02.14  
  4 Groskopf, Sarah L         32 Burlingame Aquat-38            1:05.66  
  5 Crane, Kristen R          33 Walnut Creek Mas-38            1:05.94  
  6 Rehal, Remy K             30 Davis Aquatic Ma-38            1:05.99  
  7 Carnes, Stephanie         33 Fog City Masters-38            1:09.33  
  8 Stoop, Tara J             34 Marcia's Enthusi-38            1:11.67  
  9 Hanrahan, Hannah          30 Club Hot Tub-38                1:16.06  
 10 Castro, Leilani D         32 Marcia's Enthusi-38            1:23.68  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.46  11/30/2012 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 1:51.40  12/31/2003 Katrine Radke                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeLalla, Laurie B         31 Santa Cruz Maste-38            2:13.27  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:46.92   4/14/2012 DAWN HECKMAN                               
         PMS: P 5:03.04  12/31/1996 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         32 Burlingame Aquat-38            6:03.19  
  2 Stretch, Sarah K          33 Marcia's Enthusi-38            6:09.60  
  3 Sitzmann, Amy K           33 Tri Valley Maste-38            6:22.69  
  4 Wheeler, Lauren           31 University of Sa-38            6:25.28  
  5 Sorenson, Caroline L      31 Manatee Aquatic-38             6:52.35  
  6 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38            7:36.24  
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:51.93   4/15/2012 DAWN HECKMAN                              
         PMS: P 10:16.36  12/31/1999 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sitzmann, Amy K           33 Tri Valley Maste-38           13:04.02  
  2 Wheeler, Lauren           31 University of Sa-38           13:17.11  
  3 Doyle, Nia B              32 Marcia's Enthusi-38           15:40.68  
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:07.52   5/23/1993 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:07.66  12/31/1999 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sitzmann, Amy K           33 Tri Valley Maste-38           21:31.65  
  2 Eckland, Rebecca A        31 Walnut Creek Mas-38           21:41.15  
  3 Liu, Ouida                32 University of Sa-38           23:48.73  
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.96    5/1/2011 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 27.70  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38              29.93  
  2 Liu, Ouida                32 University of Sa-38              32.06  
  3 Stretch, Sarah K          33 Marcia's Enthusi-38              32.54  
  4 Squeglia, Amy             33 University of Sa-38              35.41  
  5 Castro, Leilani D         32 Marcia's Enthusi-38              50.15  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 57.58  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38            1:03.64  
  2 Liu, Ouida                32 University of Sa-38            1:11.20  
  3 Groskopf, Sarah L         32 Burlingame Aquat-38            1:13.22  
  4 Stretch, Sarah K          33 Marcia's Enthusi-38            1:14.31  
  5 Squeglia, Amy             33 University of Sa-38            1:16.67  
  6 Rehal, Remy K             30 Davis Aquatic Ma-38            1:21.47  
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.93   2/19/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:01.54  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38            2:24.24  
  2 Groskopf, Sarah L         32 Burlingame Aquat-38            2:37.84  
  3 Liu, Ouida                32 University of Sa-38            2:38.14  
  4 Wheeler, Lauren           31 University of Sa-38            2:45.51  
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.48    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                             
         PMS: P 30.65  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buskirk, Emily K          32 North Bay Aquati-38              37.03  
  2 Squeglia, Amy             33 University of Sa-38              37.57  
  3 Liu, Ouida                32 University of Sa-38              39.99  
  4 Owen, Julia P             31 Burlingame Aquat-38              40.83  
  5 Hanrahan, Hannah          30 Club Hot Tub-38                  41.96  
  6 Stoop, Tara J             34 Marcia's Enthusi-38              42.28  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
         PMS: P 1:06.32  12/31/2009 Sarah Bimson                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Squeglia, Amy             33 University of Sa-38            1:21.60  
  2 Owen, Julia P             31 Burlingame Aquat-38            1:28.04  
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:15.99   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 2:24.66  12/31/2010 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liu, Ouida                32 University of Sa-38            3:12.31  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 25.90  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bradford, Amy C           32 Walnut Creek Mas-38              28.27  
  2 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38              30.54  
  3 Stretch, Sarah K          33 Marcia's Enthusi-38              31.63  
  4 Liu, Ouida                32 University of Sa-38              32.10  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 57.25  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bradford, Amy C           32 Walnut Creek Mas-38            1:03.78  
  2 Somers, Jillian M         30 North Bay Aquati-38            1:08.92  
  3 Groskopf, Sarah L         32 Burlingame Aquat-38            1:12.63  
  4 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38            1:12.82  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 57.01   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 58.07  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McAndrew, Amelia          34 Cal Aquatic Mast-38            1:12.18  
  2 Buskirk, Emily K          32 North Bay Aquati-38            1:12.60  
  3 Somers, Jillian M         30 North Bay Aquati-38            1:13.66  
  4 Stretch, Sarah K          33 Marcia's Enthusi-38            1:13.73  
  5 Squeglia, Amy             33 University of Sa-38            1:15.48  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 2:04.85  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         32 Burlingame Aquat-38            2:39.87  
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:14.84   1/20/2013 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 4:32.77  12/31/1996 Sara Shand                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeLalla, Laurie B         31 Santa Cruz Maste-38            5:26.78  
 -- Eckland, Rebecca A        31 Walnut Creek Mas-38                 DQ  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.21  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               37 Davis Aquatic Ma-38              25.90  
  2 Bickert, Monika           36 Mission Viejo Ma-33              32.04  
  3 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas-38              32.92  
  4 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38                   33.33  
  5 Lindahl, Sarah            36 Marcia's Enthusi-38              33.34  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 52.84  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               37 Davis Aquatic Ma-38              55.28  
  2 Sardella, Stephanie L     35 San Mateo Master-38            1:02.19  
  3 Mahn, Tanya               39 Marcia's Enthusi-38            1:07.59  
  4 Reece, Katherine F        37 Chico Masters Sw-38            1:09.08  
  5 Emelson, Jessyca          37 Walnut Creek Mas-38            1:12.98  
  6 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas-38            1:13.56  
  7 Belluomini, Melanie C     35 Santa Rosa Maste-38            1:14.04  
  8 Lindahl, Sarah            36 Marcia's Enthusi-38            1:14.18  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:56.09    5/3/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:04.58  12/31/2001 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reece, Katherine F        37 Chico Masters Sw-38            6:30.39  
  2 Pearson, Loren J          37 Tri Valley Maste-38            6:38.08  
  3 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38            6:46.34  
  4 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas-38            7:17.62  
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:28.09  12/31/2009 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mahn, Tanya               39 Marcia's Enthusi-38           14:19.67  
  2 Bickert, Monika           36 Mission Viejo Ma-33           14:32.43  
  3 Decker, Kimberly J        37 Burlingame Aquat-38           14:41.93  
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:22.56  12/31/2006 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Decker, Kimberly J        37 Burlingame Aquat-38           24:23.09  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.82  12/31/1991 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Angela R           38 Walnut Creek Mas-38              33.58  
  2 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38                   36.10  
  3 Belluomini, Melanie C     35 Santa Rosa Maste-38              41.24  
  4 Azzopardi, Shawna P       36 Walnut Creek Mas-38              41.88  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.14   5/23/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.86  12/31/2004 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sardella, Stephanie L     35 San Mateo Master-38            1:05.35  
  2 Reece, Katherine F        37 Chico Masters Sw-38            1:18.66  
  3 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38                 1:19.66  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.63   4/15/2012 CYNTHIA LEWIS                                
         PMS: P 32.22  12/31/2012 Andee Bell		                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               37 Davis Aquatic Ma-38              32.14P 
  2 Menozzi, Elizabeth        35 Unattached-0                     38.27  
  3 Bickert, Monika           36 Mission Viejo Ma-33              39.22  
  4 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38              39.41  
  5 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38                   39.66  
  6 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas-38              45.24  
  7 Emelson, Jessyca          37 Walnut Creek Mas-38              46.30  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.46   4/15/2012 CYNTHIA LEWIS                              
         PMS: P 1:08.99  12/31/2001 Sharon Weiss                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               37 Davis Aquatic Ma-38            1:11.41  
  2 Menozzi, Elizabeth        35 Unattached-0                   1:20.59  
  3 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38                 1:26.09  
  4 Bickert, Monika           36 Mission Viejo Ma-33            1:26.76  
  5 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38            1:27.16  
  6 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas-38            1:40.17  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.84    4/1/2012 CYNTHIA LEWIS                              
         PMS: P 2:27.84  12/31/2004 C Bleul-Gohlke                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               37 Davis Aquatic Ma-38            2:33.02  
  2 Menozzi, Elizabeth        35 Unattached-0                   2:51.81  
  3 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38            3:04.96  
  4 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38                 3:08.18  
  5 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas-38            3:31.02  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.33   4/18/2010 Annette E Salmeen                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Angela R           38 Walnut Creek Mas-38              29.96  
  2 Belluomini, Melanie C     35 Santa Rosa Maste-38              32.71  
  3 Mahn, Tanya               39 Marcia's Enthusi-38              33.84  
  4 Pearson, Loren J          37 Tri Valley Maste-38              34.05  
  5 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38              37.08  
  6 Lindahl, Sarah            36 Marcia's Enthusi-38              44.37  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.46  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Angela R           38 Walnut Creek Mas-38            1:08.99  
  2 Reece, Katherine F        37 Chico Masters Sw-38            1:13.83  
  3 Belluomini, Melanie C     35 Santa Rosa Maste-38            1:16.47  
  4 Mahn, Tanya               39 Marcia's Enthusi-38            1:18.81  
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.48   5/22/2005 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:08.54  12/31/2009 Alison Zamanian                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Belluomini, Melanie C     35 Santa Rosa Maste-38            2:55.00  
  2 Mahn, Tanya               39 Marcia's Enthusi-38            2:59.57  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.67   5/23/2010 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:00.96  12/31/2002 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               37 Davis Aquatic Ma-38            1:03.11  
  2 Menozzi, Elizabeth        35 Unattached-0                   1:17.11  
  3 Mahn, Tanya               39 Marcia's Enthusi-38            1:18.80  
  4 Reece, Katherine F        37 Chico Masters Sw-38            1:19.35  
  5 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas-38            1:26.54  
  6 Azzopardi, Shawna P       36 Walnut Creek Mas-38            1:28.77  
  7 Lindahl, Sarah            36 Marcia's Enthusi-38            1:34.61  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:09.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, Andee               37 Davis Aquatic Ma-38            2:21.66  
  2 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38            2:53.88  
  3 Mahn, Tanya               39 Marcia's Enthusi-38            2:55.23  
  4 Belluomini, Melanie C     35 Santa Rosa Maste-38            2:58.31  
  5 Bickert, Monika           36 Mission Viejo Ma-33            2:59.68  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.68  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Jennifer A          41 Walnut Creek Mas-38              26.81  
  2 Hanley, Catherine C       40 Walnut Creek Mas-38              27.50  
  3 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38              28.72  
  4 Kelly, Katie              43 North Bay Aquati-38              29.58  
  5 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38              31.67  
  6 Chesterman, Jen           41 Walnut Creek Mas-38              32.49  
  7 Doyle, Jennifer L         42 Richmond Plunge-38               36.89  
  8 Bevilacqua, Deborah A     44 Marcia's Enthusi-38              38.85  
  9 Espinosa, Rebecca         42 Marcia's Enthusi-38              42.58  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DANA TORRES                                  
         PMS: P 53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Zamanian, Alison H        42 Walnut Creek Mas-38              55.62  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DANA TORRES                                  
         PMS: P 53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Jennifer A          41 Walnut Creek Mas-38              59.10  
  2 Hanley, Catherine C       40 Walnut Creek Mas-38            1:00.08  
  3 Noble, Sherry             41 Fig Garden Swim-38             1:02.38  
  4 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38            1:02.94  
  5 Reece, Margaret E         41 Chico Masters Sw-38            1:03.01  
  6 Sand, Kristin L           43 East Bay Bat Ray-38            1:04.31  
  7 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38            1:09.07  
  8 Chesterman, Jen           41 Walnut Creek Mas-38            1:12.38  
  9 Chee, Alice               41 Richmond Plunge-38             1:22.48  
 10 Bevilacqua, Deborah A     44 Marcia's Enthusi-38            1:28.27  
 11 Doyle, Jennifer L         42 Richmond Plunge-38             1:28.62  
 12 Espinosa, Rebecca         42 Marcia's Enthusi-38            1:33.41  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:56.17  12/31/2007 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        42 Walnut Creek Mas-38            1:57.82  
  2 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste-38            2:20.31  
  3 Espinosa, Rebecca         42 Marcia's Enthusi-38            3:30.86  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:06.99  12/31/2012 Alison Zamanian                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Noble, Sherry             41 Fig Garden Swim-38             5:56.25  
  2 Hertzer, Cynthia J        43 Santa Cruz Maste-38            6:06.28  
  3 Rogers, Lori J            42 Walnut Creek Mas-38            6:12.79  
  4 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste-38            6:15.63  
  5 Harvey, Leeann            43 Walnut Creek Mas-38            6:32.36  
  6 Parker, Jennifer L        41 Vacaville Swim C-38            9:01.70  
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:24.43  12/31/2012 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Jennifer A          41 Walnut Creek Mas-38           12:28.92  
  2 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste-38           13:06.76  
  3 Jacques, Cathy E          44 Walnut Creek Mas-38           14:42.19  
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:22.56  12/31/2012 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           42 Walnut Creek Mas-38           21:42.08  
  2 Denison, Stephanie        42 Swimstitute Mast-38           21:42.93  
  3 Harvey, Leeann            43 Walnut Creek Mas-38           22:50.33  
  4 Lynde, Renske             40 Marcia's Enthusi-38           27:14.15  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.83  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        42 Walnut Creek Mas-38              29.60  
  2 Nicolescu, Andreea C      41 North Bay Aquati-38              31.35  
  3 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38              31.95  
  4 Duggan, Karen L           42 Walnut Creek Mas-38              32.22  
  5 DeMartin, Kelli           42 Tri Valley Maste-38              32.92  
  6 Jones, Sara H             44 Santa Rosa Maste-38              33.61  
  7 Santos, Debbie M          44 Walnut Creek Mas-38              36.86  
  8 Chesterman, Jen           41 Walnut Creek Mas-38              36.99  
  9 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38              39.19  
 10 Parker, Jennifer L        41 Vacaville Swim C-38              48.61  
 11 Chee, Alice               41 Richmond Plunge-38               56.45  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.83  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  2 Duggan, Karen L           42 Walnut Creek Mas-38              32.33  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.03   4/30/2011 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.89  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hanley, Catherine C       40 Walnut Creek Mas-38            1:08.55  
  2 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38            1:09.23  
  3 Ward, Jennifer A          41 Walnut Creek Mas-38            1:10.30  
  4 Duggan, Karen L           42 Walnut Creek Mas-38            1:10.93  
  5 Jones, Sara H             44 Santa Rosa Maste-38            1:12.16  
  6 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38            1:16.46  
  7 Chesterman, Jen           41 Walnut Creek Mas-38            1:21.61  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:04.43   4/24/2010 KRISTIN GARY                               
         PMS: P 2:06.91  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38            2:28.31  
  2 Jones, Sara H             44 Santa Rosa Maste-38            2:31.03  
  3 Duggan, Karen L           42 Walnut Creek Mas-38            2:35.98  
  4 Hertzer, Cynthia J        43 Santa Cruz Maste-38            2:49.72  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 31.19  12/31/2000 DeaAnn Joslin                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          44 Walnut Creek Mas-38              42.46  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 31.19  12/31/2000 DeaAnn Joslin                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sand, Kristin L           43 East Bay Bat Ray-38              35.99  
  2 Levy, Karen D             44 Menlo Masters Ak-38              36.08  
  3 Kelly, Katie              43 North Bay Aquati-38              36.57  
  4 Duggan, Karen L           42 Walnut Creek Mas-38              36.67  
  5 Ward, Jennifer A          41 Walnut Creek Mas-38              38.14  
  6 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38              40.63  
  7 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38              41.24  
  8 Chesterman, Jen           41 Walnut Creek Mas-38              42.63  
  9 Doyle, Jennifer L         42 Richmond Plunge-38               46.81  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Levy, Karen D             44 Menlo Masters Ak-38            1:18.00  
  2 Duggan, Karen L           42 Walnut Creek Mas-38            1:19.06  
  3 Kelly, Katie              43 North Bay Aquati-38            1:19.58  
  4 Noble, Sherry             41 Fig Garden Swim-38             1:24.02  
  5 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38            1:29.95  
  6 Doyle, Jennifer L         42 Richmond Plunge-38             1:40.86  
 -- Chee, Alice               41 Richmond Plunge-38                  DQ  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          44 Walnut Creek Mas-38            1:29.28  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:29.70  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           42 Walnut Creek Mas-38            2:52.74  
  2 Hertzer, Cynthia J        43 Santa Cruz Maste-38            2:53.49  
  3 Bryant, Lynn              40 University of Sa-38            3:00.52  
  4 Santos, Debbie M          44 Walnut Creek Mas-38            3:10.58  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          44 Walnut Creek Mas-38              39.76  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        42 Walnut Creek Mas-38              28.15  
  2 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste-38              31.02  
  3 Reece, Margaret E         41 Chico Masters Sw-38              31.10  
  4 Phelps, Sarah K           43 Club Hot Tub-38                  33.14  
  5 de la Torre, Yasuko       42 Unattached-0                     33.22  
  6 Rounseville, Theresa J    42 Walnut Creek Mas-38              35.95  
  7 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38              36.62  
  8 Harrington, Diana         40 Marin Pirates Ma-38              36.72  
  9 Chee, Alice               41 Richmond Plunge-38               45.82  
 10 Espinosa, Rebecca         42 Marcia's Enthusi-38              54.91  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.06  12/31/2009 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        42 Walnut Creek Mas-38            1:00.81  
  2 Reece, Margaret E         41 Chico Masters Sw-38            1:07.26  
  3 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste-38            1:11.26  
  4 de la Torre, Yasuko       42 Unattached-0                   1:16.17  
  5 Hertzer, Cynthia J        43 Santa Cruz Maste-38            1:16.36  
  6 Harvey, Leeann            43 Walnut Creek Mas-38            1:20.89  
  7 Harrington, Diana         40 Marin Pirates Ma-38            1:22.03  
  8 Santos, Debbie M          44 Walnut Creek Mas-38            1:27.06  
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.13    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:11.01  12/31/2012 Alison Zamanian                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         41 Chico Masters Sw-38            2:27.92  
  2 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste-38            2:49.84  
  3 Harrington, Diana         40 Marin Pirates Ma-38            3:02.66  
  4 Santos, Debbie M          44 Walnut Creek Mas-38            3:22.53  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   57.95   4/28/2012 ERIKA BRAUN                                
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        42 Walnut Creek Mas-38            1:03.58  
  2 Nicolescu, Andreea C      41 North Bay Aquati-38            1:09.82  
  3 DeMartin, Kelli           42 Tri Valley Maste-38            1:10.21  
  4 Jones, Sara H             44 Santa Rosa Maste-38            1:12.59  
  5 Reece, Margaret E         41 Chico Masters Sw-38            1:12.61  
  6 Rogers, Lori J            42 Walnut Creek Mas-38            1:12.68  
  7 Noble, Sherry             41 Fig Garden Swim-38             1:13.80  
  8 Bryant, Lynn              40 University of Sa-38            1:14.29  
  9 de la Torre, Yasuko       42 Unattached-0                   1:17.62  
 10 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38            1:20.80  
 11 Harrington, Diana         40 Marin Pirates Ma-38            1:28.64  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:10.62  12/31/2003 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Noble, Sherry             41 Fig Garden Swim-38             2:36.18  
  2 Jones, Sara H             44 Santa Rosa Maste-38            2:37.74  
  3 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste-38            2:39.69  
  4 Ozawa, Megumi             41 Marcia's Enthusi-38            2:43.11  
  5 Sand, Kristin L           43 East Bay Bat Ray-38            2:45.73  
  6 Rounseville, Theresa J    42 Walnut Creek Mas-38            2:58.39  
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 4:37.83  12/31/2001 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Sara H             44 Santa Rosa Maste-38            5:26.80  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sterzer, Robin S          48 Wildcat Alumni M-38              27.59  
  2 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38              28.57  
  3 Bulman, Robin A           47 Santa Rosa Maste-38              30.12  
  4 Neoh, Sheree              48 Club Hot Tub-38                  30.71  
  5 Burger, Clare P           45 Marcia's Enthusi-38              30.90  
  6 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38              31.13  
  7 Ayora, Clara              46 East Bay Bat Ray-38              31.18  
  8 Riley, Jayne E            49 San Ramon Valley-38              31.20  
  9 Harris, Karen C           46 Richmond Plunge-38               31.36  
 10 Hurt, Liz                 48 Marcia's Enthusi-38              31.71  
 11 Bruno, Susan A            46 Cal Maritime Aca-38              33.35  
 12 Kizer, Kathleen S         45 Manatee Aquatic-38               33.49  
 13 Chappell, Jeanne L        48 North Bay Aquati-38              34.13  
 14 McBride, Maya B           46 Orinda Aquatic M-38              34.57  
 15 Mose, Becky               46 San Ramon Valley-38              35.15  
 16 Huse, Green               45 Marcia's Enthusi-38              35.73  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 53.27  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38               59.82  
  2 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38            1:00.54  
  3 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38            1:06.29  
  4 Harris, Karen C           46 Richmond Plunge-38             1:06.66  
  5 Phalen, Jennifer R        48 Davis Aquatic Ma-38            1:06.88  
  6 Burger, Clare P           45 Marcia's Enthusi-38            1:07.04  
  7 Riley, Jayne E            49 San Ramon Valley-38            1:07.57  
  8 Ayora, Clara              46 East Bay Bat Ray-38            1:10.35  
  9 Bruno, Susan A            46 Cal Maritime Aca-38            1:14.09  
 10 Mose, Becky               46 San Ramon Valley-38            1:20.04  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:58.53  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38             2:09.67  
  2 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38            2:10.74  
  3 Sterzer, Robin S          48 Wildcat Alumni M-38            2:16.56  
  4 Phalen, Jennifer R        48 Davis Aquatic Ma-38            2:24.50  
  5 Riley, Jayne E            49 San Ramon Valley-38            2:24.83  
  6 Harris, Karen C           46 Richmond Plunge-38             2:33.73  
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:04.13   4/11/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:13.89  12/31/2004 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38             5:43.27  
  2 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38            5:50.39  
  3 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38            6:03.45  
  4 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38            6:22.69  
  5 Riley, Jayne E            49 San Ramon Valley-38            6:29.19  
  6 Boeger, Kari L            46 Marcia's Enthusi-38            9:09.11  
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:38.13  12/31/2005 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38            11:44.95  
  2 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38           12:11.81  
  3 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38           12:38.12  
  4 Phalen, Jennifer R        48 Davis Aquatic Ma-38           13:35.10  
  5 Hurt, Liz                 48 Marcia's Enthusi-38           16:13.89  
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:49.94  12/31/2004 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38           20:52.00  
  2 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38           22:15.65  
  3 Riley, Jayne E            49 San Ramon Valley-38           22:19.09  
  4 Bulman, Robin A           47 Santa Rosa Maste-38           22:32.34  
  5 Tucker, Jean              46 Marcia's Enthusi-38           29:57.47  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.26  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38               30.91  
  2 Welting, Laureen K        47 The Olympic Club-38              32.48  
  3 Russell, Jane E           49 Davis Aquatic Ma-38              33.82  
  4 Cahill, Janet C           46 Swimstitute Mast-38              33.84  
  5 Legros, Laura             45 Menlo Masters Ak-38              34.99  
  6 Neoh, Sheree              48 Club Hot Tub-38                  36.89  
  7 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38              39.98  
  8 Kizer, Kathleen S         45 Manatee Aquatic-38               41.65  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
         PMS: P 1:01.50  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38            1:05.41  
  2 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38             1:07.77  
  3 Russell, Jane E           49 Davis Aquatic Ma-38            1:13.16  
  4 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38            1:18.72  
  5 Neoh, Sheree              48 Club Hot Tub-38                1:21.97  
  6 Kizer, Kathleen S         45 Manatee Aquatic-38             1:30.91  
  7 Mose, Becky               46 San Ramon Valley-38            1:42.97  
  8 Boeger, Kari L            46 Marcia's Enthusi-38            1:57.75  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:04.65   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:13.27  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38            2:19.77  
  2 Cox, Juliet E             45 Manatee Aquatic-38             2:29.00  
  3 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38            2:36.47  
  4 Russell, Jane E           49 Davis Aquatic Ma-38            2:38.43  
  5 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38            2:40.98  
  6 Kizer, Kathleen S         45 Manatee Aquatic-38             3:14.07  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 32.82  12/31/1994 Susan Roy                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38              38.42  
  2 Bulman, Robin A           47 Santa Rosa Maste-38              39.02  
  3 Hurt, Liz                 48 Marcia's Enthusi-38              39.99  
  4 Phalen, Jennifer R        48 Davis Aquatic Ma-38              40.04  
  5 Chappell, Jeanne L        48 North Bay Aquati-38              41.02  
  6 Burger, Clare P           45 Marcia's Enthusi-38              42.03  
  7 McBride, Maya B           46 Orinda Aquatic M-38              45.57  
  8 Schindler, Lisa M         49 Club Hot Tub-38                  46.75  
  9 Mose, Becky               46 San Ramon Valley-38              47.58  
 10 Harris, Karen C           46 Richmond Plunge-38               47.65  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer R        48 Davis Aquatic Ma-38            1:24.46  
  2 Bulman, Robin A           47 Santa Rosa Maste-38            1:25.72  
  3 Hurt, Liz                 48 Marcia's Enthusi-38            1:27.26  
  4 Chappell, Jeanne L        48 North Bay Aquati-38            1:29.26  
  5 Crow, Joan A              48 Davis Aquatic Ma-38            1:33.61  
  6 Schindler, Lisa M         49 Club Hot Tub-38                1:42.73  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.76    5/1/2011 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:35.57  12/31/2004 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer R        48 Davis Aquatic Ma-38            2:59.68  
  2 Bulman, Robin A           47 Santa Rosa Maste-38            3:06.48  
  3 Hurt, Liz                 48 Marcia's Enthusi-38            3:18.40  
  4 Huse, Green               45 Marcia's Enthusi-38            3:36.88  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.97   3/27/2011 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 27.02  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cahill, Janet C           46 Swimstitute Mast-38              30.49  
  2 Sterzer, Robin S          48 Wildcat Alumni M-38              30.63  
  3 Jensen, Karen             45 Vacaville Swim C-38              31.09  
  4 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38              32.41  
  5 Russell, Jane E           49 Davis Aquatic Ma-38              32.44  
  6 Neoh, Sheree              48 Club Hot Tub-38                  35.21  
  7 Burger, Clare P           45 Marcia's Enthusi-38              35.23  
  8 Ayora, Clara              46 East Bay Bat Ray-38              36.32  
  9 Hurt, Liz                 48 Marcia's Enthusi-38              36.56  
 10 Trevisan, Cynthia S       47 Cal Maritime Aca-38              37.61  
 11 Schindler, Lisa M         49 Club Hot Tub-38                  46.83  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.82  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        47 The Olympic Club-38            1:08.19  
  2 Russell, Jane E           49 Davis Aquatic Ma-38            1:12.99  
  3 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38            1:20.40  
  4 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38            1:20.78  
  5 Trevisan, Cynthia S       47 Cal Maritime Aca-38            1:30.91  
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:07.39  12/26/2008 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:11.12  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Jane E           49 Davis Aquatic Ma-38            2:34.22  
  2 Trevisan, Cynthia S       47 Cal Maritime Aca-38            3:34.82  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.39   4/28/2012 FALL WILLEBOORDSE                          
         PMS: P 1:02.13  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38            1:06.15  
  2 Sterzer, Robin S          48 Wildcat Alumni M-38            1:11.62  
  3 Cahill, Janet C           46 Swimstitute Mast-38            1:13.11  
  4 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38            1:15.26  
  5 Legros, Laura             45 Menlo Masters Ak-38            1:16.09  
  6 Burger, Clare P           45 Marcia's Enthusi-38            1:17.37  
  7 Bulman, Robin A           47 Santa Rosa Maste-38            1:17.87  
  8 Ayora, Clara              46 East Bay Bat Ray-38            1:20.24  
  9 Phalen, Jennifer R        48 Davis Aquatic Ma-38            1:20.44  
 10 Huse, Green               45 Marcia's Enthusi-38            1:35.62  
 11 Schindler, Lisa M         49 Club Hot Tub-38                1:36.80  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:15.42  12/31/2010 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38            2:22.92  
  2 Russell, Jane E           49 Davis Aquatic Ma-38            2:40.98  
  3 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38            2:43.93  
  4 Burger, Clare P           45 Marcia's Enthusi-38            2:51.52  
 -- Trevisan, Cynthia S       47 Cal Maritime Aca-38                 DQ  
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:47.26  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              49 Walnut Creek Mas-38            5:10.65  
  2 Londeree, Monique         45 San Ramon Valley-38            5:31.10  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.91   4/28/2012 SUE WALSH                                    
         PMS: P 25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morison, Elaine I         52 Walnut Creek Mas-38              27.67  
  2 Murphy, Karen L           52 Walnut Creek Mas-38              27.94  
  3 Sutherland, Erica         53 LVAM                             28.51  
  4 Cagigas, Debbie           51 East Bay Bat Ray-38              29.47  
  5 Terhorst, Hermine M       54 Santa Rosa Maste-38              29.64  
  6 Coffee, Cassandra         51 Marin Pirates Ma-38              30.41  
  7 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38              32.05  
  8 Rose, Sheila D            50 Modesto Area Aqu-38              32.98  
  9 King, Kimberly L          52 Marcia's Enthusi-38              33.06  
 10 Jansen, Mary-Kaye         53 Club Hot Tub-38                  33.59  
 11 Musco, Anna M             50 Marcia's Enthusi-38              40.31  
 12 Loyd, Susan M             53 Tuolumne County-38               41.07  
 13 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38               48.16  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.38  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38              59.87  
  2 Murphy, Karen L           52 Walnut Creek Mas-38            1:00.42  
  3 Howard, Laura T           52 Berkeley (Ca) Aq-38            1:03.22  
  4 Sutherland, Erica         53 LVAM                           1:04.24  
  5 Ferris, Mary Jo           51 Walnut Creek Mas-38            1:04.32  
  6 Cagigas, Debbie           51 East Bay Bat Ray-38            1:05.52  
  7 Coffee, Cassandra         51 Marin Pirates Ma-38            1:09.45  
  8 Sotelo, Sophia S          51 Walnut Creek Mas-38            1:10.43  
  9 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38            1:12.37  
 10 King, Kimberly L          52 Marcia's Enthusi-38            1:14.50  
 11 Taylor, Catherine         50 Walnut Creek Mas-38            1:15.20  
 12 Jansen, Mary-Kaye         53 Club Hot Tub-38                1:17.39  
 13 Loyd, Susan M             53 Tuolumne County-38             1:35.25  
 14 Ostrom, Tracy A           50 Marcia's Enthusi-38            1:38.06  
 15 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38             1:45.66  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:59.55  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38            2:08.84  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38            2:15.50  
  3 Gerhan, Martha            51 University of Sa-38            2:35.22  
  4 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38            2:43.56  
  5 Taylor, Catherine         50 Walnut Creek Mas-38            2:48.90  
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:16.88   5/10/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 5:16.88  12/31/2009 Suzanee Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         52 Chico Masters Sw-38            5:26.49  
  2 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38            5:45.31  
  3 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38            5:52.47  
  4 Lepinski, Cokie           53 Swymnut Masters-38             6:16.53  
  5 Sullivan, Sarah E         53 Walnut Creek Mas-38            6:19.84  
  6 Macchiavello, Pia         50 Marcia's Enthusi-38            6:44.89  
  7 Gerhan, Martha            51 University of Sa-38            6:46.52  
  8 Loyd, Susan M             53 Tuolumne County-38             9:15.93  
  9 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38            10:11.59  
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:08.78   2/17/2012 CAROLINE KRATTLI                          
         PMS: P 11:16.62  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38           11:43.32  
  2 Terhorst, Hermine M       54 Santa Rosa Maste-38           13:40.45  
  3 Jansen, Mary-Kaye         53 Club Hot Tub-38               16:04.35  
  4 Rose, Sheila D            50 Modesto Area Aqu-38           16:24.09  
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:42.24  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Elsbach, Kimberly D       50 Davis Aquatic Ma-38           19:58.28  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38           20:54.16  
  3 Gerhan, Martha            51 University of Sa-38           23:04.04  
  4 Macchiavello, Pia         50 Marcia's Enthusi-38           23:13.14  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.24   4/29/2012 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 29.35  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         53 LVAM                             31.23  
  2 Ferris, Mary Jo           51 Walnut Creek Mas-38              33.65  
  3 Kahn, Mary J              53 Davis Aquatic Ma-38              34.08  
  4 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38              34.12  
  5 Lepinski, Cokie           53 Swymnut Masters-38               34.88  
  6 Sotelo, Sophia S          51 Walnut Creek Mas-38              35.62  
  7 Terhorst, Hermine M       54 Santa Rosa Maste-38              36.77  
  8 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38              37.64  
  9 Thalman, Kelly D          50 Tuolumne County-38               43.03  
 10 Berbano, Elizabeth A      50 San Mateo Master-38              46.37  
 11 Musco, Anna M             50 Marcia's Enthusi-38              50.65  
 12 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38               56.14  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.29   4/27/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:03.24  12/31/2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         53 LVAM                           1:10.53  
  2 Murphy, Karen L           52 Walnut Creek Mas-38            1:11.50  
  3 Ferris, Mary Jo           51 Walnut Creek Mas-38            1:13.74  
  4 Kahn, Mary J              53 Davis Aquatic Ma-38            1:13.89  
  5 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38            1:23.35  
  6 Rose, Sheila D            50 Modesto Area Aqu-38            1:31.68  
  7 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38             1:59.73  
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.99   4/28/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:16.65   4/18/2010 Bonnie M Bilich                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           53 Swymnut Masters-38             2:38.37  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38            2:38.57  
  3 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38            3:06.95  
  4 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38             4:15.69  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
         PMS: P 33.38  12/31/2007 Leianne Cruittenden                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morison, Elaine I         52 Walnut Creek Mas-38              36.30  
  2 Sotelo, Sophia S          51 Walnut Creek Mas-38              36.69  
  3 Howard, Laura T           52 Berkeley (Ca) Aq-38              37.75  
  4 Terhorst, Hermine M       54 Santa Rosa Maste-38              37.95  
  5 Cagigas, Debbie           51 East Bay Bat Ray-38              39.10  
  6 Ferris, Mary Jo           51 Walnut Creek Mas-38              40.25  
  7 Goldberg, Claudette       53 University of Sa-38              40.32  
  8 Hodges, Jennifer A        51 Modesto Area Aqu-38              41.51  
  9 Coffee, Cassandra         51 Marin Pirates Ma-38              44.59  
 10 Loyd, Susan M             53 Tuolumne County-38               50.66  
 11 Jansen, Mary-Kaye         53 Club Hot Tub-38                  51.01  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:12.45  12/31/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          51 Walnut Creek Mas-38            1:20.36  
  2 Hodges, Jennifer A        51 Modesto Area Aqu-38            1:31.28  
  3 Goldberg, Claudette       53 University of Sa-38            1:31.32  
  4 Musco, Anna M             50 Marcia's Enthusi-38            1:45.85  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:29.92   2/20/2012 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:37.95   4/18/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          51 Walnut Creek Mas-38            2:52.32  
  2 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38            2:52.89  
  3 Macchiavello, Pia         50 Marcia's Enthusi-38            3:15.60  
  4 Goldberg, Claudette       53 University of Sa-38            3:17.18  
  5 Gerhan, Martha            51 University of Sa-38            3:23.77  
  6 Musco, Anna M             50 Marcia's Enthusi-38            3:38.28  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.31   4/29/2012 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 27.81  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         52 Chico Masters Sw-38              29.33  
  2 Sutherland, Erica         53 LVAM                             30.34  
  3 Howard, Laura T           52 Berkeley (Ca) Aq-38              31.39  
  4 Lepinski, Cokie           53 Swymnut Masters-38               32.57  
  5 Ferris, Mary Jo           51 Walnut Creek Mas-38              33.62  
  6 Goldberg, Claudette       53 University of Sa-38              36.27  
  7 Sotelo, Sophia S          51 Walnut Creek Mas-38              37.96  
  8 King, Kimberly L          52 Marcia's Enthusi-38              42.67  
  9 Thalman, Kelly D          50 Tuolumne County-38               43.33  
 10 Berbano, Elizabeth A      50 San Mateo Master-38              44.69  
 11 Loyd, Susan M             53 Tuolumne County-38               48.78  
 12 Van Blaricom, Jenny L     54 Tuolumne County-38             1:08.69  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
         PMS: P 1:01.26  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         52 Chico Masters Sw-38            1:04.01  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38            1:13.34  
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:15.18   5/17/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:15.18  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Basile, Katy              53 Menlo Masters Ak-38            3:37.24  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:02.18   4/28/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:05.48  12/31/2005 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hernandez, Jill S         52 Chico Masters Sw-38            1:06.59  
  2 Sutherland, Erica         53 LVAM                           1:09.68  
  3 Lepinski, Cokie           53 Swymnut Masters-38             1:10.76  
  4 Howard, Laura T           52 Berkeley (Ca) Aq-38            1:13.01  
  5 Ferris, Mary Jo           51 Walnut Creek Mas-38            1:14.30  
  6 Goldberg, Claudette       53 University of Sa-38            1:20.97  
  7 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38            1:26.70  
  8 King, Kimberly L          52 Marcia's Enthusi-38            1:32.16  
  9 Thalman, Kelly D          50 Tuolumne County-38             1:32.55  
 10 Loyd, Susan M             53 Tuolumne County-38             1:43.95  
 11 Berbano, Elizabeth A      50 San Mateo Master-38            1:48.62  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:14.64   3/18/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:16.49  12/31/2012 Jill S Hernandez                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38            2:32.75  
  2 Cagigas, Debbie           51 East Bay Bat Ray-38            2:47.30  
  3 Nebeling, Sara B          54 San Mateo Master-38            2:48.59  
  4 Goldberg, Claudette       53 University of Sa-38            2:59.52  
  5 Basile, Katy              53 Menlo Masters Ak-38            3:19.87  
  6 Loyd, Susan M             53 Tuolumne County-38             3:45.63  
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:46.15   3/30/2012 JILL HERNANDEZ                             
         PMS: P 4:46.15  12/31/2012 Jill S Hernandez                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38            5:25.95  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38            5:30.86  
  3 Terhorst, Hermine M       54 Santa Rosa Maste-38            5:57.66  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          57 Menlo Masters Ak-38              27.49  
  2 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38              30.09  
  3 Bracken, Judy W           55 Tri Valley Maste-38              30.57  
  4 Haufler, Susan L          55 Marcia's Enthusi-38              30.81  
  5 Eisenman, Judy A          59 Tamalpais Aquati-38              31.26  
  6 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38              31.57  
  7 Neuschwander, Cindy       59 Club Hot Tub-38                  32.86  
  8 Strauss, Judy             58 Menlo Masters Ak-38              34.68  
  9 Macaulay, Janice L        55 San Ramon Valley-38              35.00  
 10 Johnson, Julie M          55 Marcia's Enthusi-38              39.08  
 11 Nichols, Janet L          59 Fig Garden Swim-38               49.88  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.72  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          57 Menlo Masters Ak-38            1:00.68  
  2 Lee, Cindy S              55 San Mateo Master-38            1:02.92  
  3 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38            1:04.30  
  4 Bracken, Judy W           55 Tri Valley Maste-38            1:06.76  
  5 Eisenman, Judy A          59 Tamalpais Aquati-38            1:07.68  
  6 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38            1:09.12  
  7 Haufler, Susan L          55 Marcia's Enthusi-38            1:09.48  
  8 Quinn, Phyllis E          57 The Olympic Club-38            1:11.39  
  9 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44            1:11.47  
 10 Neuschwander, Cindy       59 Club Hot Tub-38                1:12.75  
 11 Shonkwiler, Gwen S        55 Sierra Nevada Ma-38            1:15.69  
 12 Appel, Pamela J           56 Walnut Creek Mas-38            1:16.82  
 13 Nichols, Janet L          59 Fig Garden Swim-38             1:51.44  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:59.02  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38            2:18.09  
  2 Helmrich, Susan P         57 Unattached-0                   2:22.74  
  3 Welsh, Mary               59 Tuolumne County-38             2:30.59  
  4 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38            2:31.91  
  5 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44            2:35.01  
  6 Kessinger, Katy L         58 Swim Utah-34                   2:40.08  
  7 Cutler, Nancy L           59 University of Sa-38            2:52.90  
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:27.33  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene A       56 Walnut Creek Mas-38            5:50.87  
  2 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38            6:15.29  
  3 Helmrich, Susan P         57 Unattached-0                   6:15.45  
  4 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38            6:26.08  
  5 Jones, Barbara L          57 Menlo Masters Ak-38            6:32.47  
  6 Albertson, Nay            58 Walnut Creek Mas-38            6:32.48  
  7 Welsh, Mary               59 Tuolumne County-38             6:47.64  
  8 Quinn, Phyllis E          57 The Olympic Club-38            6:52.48  
  9 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38            6:54.62  
 10 Pinto, Rebecca A          58 Menlo Masters Ak-38            7:11.19  
 11 Neuschwander, Cindy       59 Club Hot Tub-38                7:18.00  
 12 Cutler, Nancy L           59 University of Sa-38            7:32.69  
 13 Strauss, Judy             58 Menlo Masters Ak-38            7:34.41  
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 11:20.53   3/13/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Helmrich, Susan P         57 Unattached-0                  13:01.67  
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 11:20.53   3/13/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               58 Swim Utah-34                  12:10.15  
  2 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38           12:54.56  
  3 Bracken, Judy W           55 Tri Valley Maste-38           13:14.86  
  4 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44           13:45.74  
  5 Quinn, Phyllis E          57 The Olympic Club-38           13:47.12  
  6 Ruymaker, Danielle        58 Marcia's Enthusi-38           15:15.20  
  7 Strauss, Judy             58 Menlo Masters Ak-38           15:29.28  
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:56.04   4/18/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helmrich, Susan P         57 Unattached-0                  21:24.38  
  2 Albertson, Nay            58 Walnut Creek Mas-38           22:12.85  
  3 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44           22:48.83  
  4 Welsh, Mary               59 Tuolumne County-38            23:09.30  
  5 Kessinger, Katy L         58 Swim Utah-34                  23:26.39  
  6 Cutler, Nancy L           59 University of Sa-38           25:59.23  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.88   3/28/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Landers, Patty            56 Walnut Creek Mas-38              32.39  
  2 Jones, Barbara L          57 Menlo Masters Ak-38              33.30  
  3 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38              37.29  
  4 Haufler, Susan L          55 Marcia's Enthusi-38              37.91  
  5 Albertson, Nay            58 Walnut Creek Mas-38              39.36  
  6 Neuschwander, Cindy       59 Club Hot Tub-38                  40.05  
  7 Shonkwiler, Gwen S        55 Sierra Nevada Ma-38              40.56  
  8 Macaulay, Janice L        55 San Ramon Valley-38              40.97  
  9 Appel, Pamela J           56 Walnut Creek Mas-38              41.16  
 10 Ruymaker, Danielle        58 Marcia's Enthusi-38              42.51  
 11 Byrnes, Barbara G         56 University of Sa-38              44.70  
 12 Strauss, Judy             58 Menlo Masters Ak-38              45.43  
 13 Nichols, Janet L          59 Fig Garden Swim-38             1:03.00  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.65  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          57 Menlo Masters Ak-38            1:12.11  
  2 Lee, Cindy S              55 San Mateo Master-38            1:14.48  
  3 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38            1:20.76  
  4 Neuschwander, Cindy       59 Club Hot Tub-38                1:23.02  
  5 Haufler, Susan L          55 Marcia's Enthusi-38            1:24.86  
  6 Bracken, Judy W           55 Tri Valley Maste-38            1:26.36  
  7 Shonkwiler, Gwen S        55 Sierra Nevada Ma-38            1:28.21  
  8 Mothersill, Jane C        56 Swymnut Masters-38             1:31.72  
  9 Johnson, Julie M          55 Marcia's Enthusi-38            1:39.27  
 -- Appel, Pamela J           56 Walnut Creek Mas-38                 DQ  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:21.27    2/6/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:21.27    2/6/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               58 Swim Utah-34                   2:35.73  
  2 O'Brien, Charlene A       56 Walnut Creek Mas-38            2:39.36  
  3 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38            2:57.66  
  4 Welsh, Mary               59 Tuolumne County-38             2:57.99  
  5 Helmrich, Susan P         57 Unattached-0                   2:58.43  
  6 Quinn, Phyllis E          57 The Olympic Club-38            3:02.33  
  7 Wall, Eileen A            55 Stanford Masters-38            3:02.46  
  8 Shonkwiler, Gwen S        55 Sierra Nevada Ma-38            3:08.22  
  9 Ruymaker, Danielle        58 Marcia's Enthusi-38            3:22.28  
 10 Dunn, Audrey J            59 University of Sa-38            3:55.82  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.76   5/14/2011 LISA BENNETT                                 
         PMS: P 35.60  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               58 Swim Utah-34                     35.95  
  2 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38              40.30  
  3 Kessinger, Katy L         58 Swim Utah-34                     41.32  
  4 Johnson, Julie M          55 Marcia's Enthusi-38              45.89  
  5 Marnell, Mary             56 Walnut Creek Mas-38              45.98  
  6 Macaulay, Janice L        55 San Ramon Valley-38              47.75  
  7 Appel, Pamela J           56 Walnut Creek Mas-38              49.04  
  8 Nichols, Janet L          59 Fig Garden Swim-38             1:06.48  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.91   5/13/2011 LISA BENNETT                               
         PMS: P 1:19.46   3/28/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               58 Swim Utah-34                   1:16.83P 
  2 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38            1:29.21  
  3 Hayes-Rupp, Cynthia F     55 Rolling Hills Mu-38            1:32.43  
  4 Mothersill, Jane C        56 Swymnut Masters-38             1:32.63  
  5 Marnell, Mary             56 Walnut Creek Mas-38            1:40.80  
  6 Johnson, Julie M          55 Marcia's Enthusi-38            1:46.93  
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
         PMS: P 2:54.45  12/31/2001 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               58 Swim Utah-34                   2:44.40P 
  2 Wall, Eileen A            55 Stanford Masters-38            2:58.30  
  3 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38            3:06.39  
  4 Kessinger, Katy L         58 Swim Utah-34                   3:14.68  
  5 Marnell, Mary             56 Walnut Creek Mas-38            3:40.80  
  6 Appel, Pamela J           56 Walnut Creek Mas-38            3:50.40  
  7 Dunn, Audrey J            59 University of Sa-38            4:00.96  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.20   4/10/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.20   4/10/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Buchanan, Linda A         55 Davis Aquatic Ma-38              33.91  
  2 Pinto, Rebecca A          58 Menlo Masters Ak-38              38.15  
  3 Haufler, Susan L          55 Marcia's Enthusi-38              39.01  
  4 Neuschwander, Cindy       59 Club Hot Tub-38                  40.97  
  5 Appel, Pamela J           56 Walnut Creek Mas-38              41.25  
  6 Palmer, Teddy Colleen     58 Oakwood Athletic-38              41.49  
  7 Strauss, Judy             58 Menlo Masters Ak-38              45.21  
  8 Dumont, Mary T            59 University of Sa-38              48.80  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.31  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene A       56 Walnut Creek Mas-38            1:09.79  
  2 Welsh, Mary               59 Tuolumne County-38             1:20.06  
  3 Pinto, Rebecca A          58 Menlo Masters Ak-38            1:23.06  
  4 Quinn, Phyllis E          57 The Olympic Club-38            1:27.26  
  5 Palmer, Teddy Colleen     58 Oakwood Athletic-38            1:44.06  
  6 Strauss, Judy             58 Menlo Masters Ak-38            1:44.45  
  7 Byrnes, Barbara G         56 University of Sa-38            1:45.16  
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:16.28   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:16.28  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pinto, Rebecca A          58 Menlo Masters Ak-38            3:15.18  
  2 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44            3:16.43  
  3 Quinn, Phyllis E          57 The Olympic Club-38            3:19.91  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:05.21  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, Lo D               58 Swim Utah-34                   1:10.75  
  2 Landers, Patty            56 Walnut Creek Mas-38            1:14.44  
  3 Buchanan, Linda A         55 Davis Aquatic Ma-38            1:14.71  
  4 Jaubert, Leslie M         55 Santa Rosa Maste-38            1:15.87  
  5 Helmrich, Susan P         57 Unattached-0                   1:20.91  
  6 Welsh, Mary               59 Tuolumne County-38             1:21.59  
  7 Haufler, Susan L          55 Marcia's Enthusi-38            1:21.72  
  8 Finch, Merry B            58 Yuba City Master-38            1:22.12  
  9 Albertson, Nay            58 Walnut Creek Mas-38            1:24.38  
 10 Kessinger, Katy L         58 Swim Utah-34                   1:26.39  
 11 Pinto, Rebecca A          58 Menlo Masters Ak-38            1:28.00  
 12 Strauss, Judy             58 Menlo Masters Ak-38            1:35.63  
 13 Dumont, Mary T            59 University of Sa-38            1:39.90  
 14 Dunn, Audrey J            59 University of Sa-38            1:47.53  
 -- Appel, Pamela J           56 Walnut Creek Mas-38                 DQ  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:21.91  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44            2:55.37  
  2 Quinn, Phyllis E          57 The Olympic Club-38            3:01.54  
  3 Mothersill, Jane C        56 Swymnut Masters-38             3:10.61  
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:03.92  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               59 Tuolumne County-38             6:00.06  
  2 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44            6:16.87  
  3 Benjamin, Marcia S        56 Marcia's Enthusi-38            7:13.64  
  4 Perry, Laurie S           59 Tuolumne County-38             7:59.83  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.57   4/21/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 26.57  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38              27.14  
  2 Harps, Katharine          64 Richmond Plunge-38               48.56  
  3 Petro, Susan              62 University of Sa-38            1:02.14  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 56.45  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Susan M          63 Davis Aquatic Ma-38            1:18.71  
  2 Melamed, Ann              61 University of Sa-38            2:21.10  
  3 Petro, Susan              62 University of Sa-38            2:29.25  
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:07.35   1/22/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:07.35  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38            2:06.14N 
  2 Alexander, Martha A       63 Walnut Creek Mas-38            2:41.53  
  3 Collins, Susan M          63 Davis Aquatic Ma-38            2:53.69  
  4 Litman, Jacklyn           62 Bay Masters-38                 3:04.37  
  5 Short, Laura J            63 University of Sa-38            3:27.71  
  6 Rothrock, Gretchen A      63 Walnut Creek Mas-38            3:29.85  
  7 Gillesby, Martha          61 University of Sa-38            4:21.81  
 -- Rogers, Kerry H           60 Walnut Creek Mas-38                 DQ  
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:42.84   3/30/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:42.84  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Merryfield, Carol L       62 San Mateo Master-38            7:36.43  
  2 Zucconi, Lin              61 Walnut Creek Mas-38            8:04.03  
  3 Litman, Jacklyn           62 Bay Masters-38                 8:10.06  
  4 Parola, Sheryl A          64 Tuolumne County-38             8:37.42  
  5 Carter, Robin M           62 Tuolumne County-38             9:21.87  
  6 Gillesby, Martha          61 University of Sa-38           12:02.15  
  7 Melamed, Ann              61 University of Sa-38           12:35.23  
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:41.77   3/30/2012 LAURA VAL                                 
         PMS: P 11:41.77  12/31/2012 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Collins, Susan M          63 Davis Aquatic Ma-38           15:46.30  
  2 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38           15:48.63  
  3 Petro, Susan              62 University of Sa-38           28:49.29  
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:43.99   3/30/2012 LAURA VAL                                 
         PMS: P 19:43.99  12/31/2012 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Zucconi, Lin              61 Walnut Creek Mas-38           26:52.09  
  2 Litman, Jacklyn           62 Bay Masters-38                28:24.48  
  3 Short, Laura J            63 University of Sa-38           33:51.11  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.00   3/10/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 30.00  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Merryfield, Carol L       62 San Mateo Master-38              42.64  
  2 Farley, Nancy E           61 Davis Aquatic Ma-38              51.99  
  3 Campbell, Martha C        64 University of Sa-38              53.14  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.08   4/27/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:06.08  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38            1:08.04  
  2 Campbell, Martha C        64 University of Sa-38            1:55.09  
  3 Melamed, Ann              61 University of Sa-38            2:34.32  
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:23.94   4/28/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:23.94  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38            2:27.36  
  2 Merryfield, Carol L       62 San Mateo Master-38            3:13.31  
  3 Parola, Sheryl A          64 Tuolumne County-38             3:44.89  
  4 Campbell, Martha C        64 University of Sa-38            4:09.52  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
         PMS: P 38.27  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       63 Walnut Creek Mas-38              41.77  
  2 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38              44.90  
  3 Cambra-Brungard, Jeanne   60 Ladera Oaks Mast-38              46.27  
  4 Collins, Susan M          63 Davis Aquatic Ma-38              46.49  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:18.75   4/13/2012 DEB WALKER                                 
         PMS: P 1:23.80  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       63 Walnut Creek Mas-38            1:32.83  
  2 Cambra-Brungard, Jeanne   60 Ladera Oaks Mast-38            1:38.58  
  3 Collins, Susan M          63 Davis Aquatic Ma-38            1:38.85  
  4 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38            1:39.25  
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:52.02   4/15/2012 DEB WALKER                                 
         PMS: P 3:02.86  12/31/2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       63 Walnut Creek Mas-38            3:22.47  
  2 Collins, Susan M          63 Davis Aquatic Ma-38            3:41.93  
  3 Merryfield, Carol L       62 San Mateo Master-38            3:45.94  
  4 Short, Laura J            63 University of Sa-38            4:19.55  
  5 Carter, Robin M           62 Tuolumne County-38             4:21.30  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.38   2/11/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 29.38  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38              30.04  
  2 Litman, Jacklyn           62 Bay Masters-38                   42.62  
  3 Rogers, Kerry H           60 Walnut Creek Mas-38              48.76  
  4 Short, Laura J            63 University of Sa-38              56.62  
  5 Campbell, Martha C        64 University of Sa-38              58.17  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:04.27   4/27/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.27  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38            1:06.33  
  2 Litman, Jacklyn           62 Bay Masters-38                 1:45.30  
  3 Parola, Sheryl A          64 Tuolumne County-38             2:01.02  
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:24.56   4/28/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:24.56  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38            3:41.95  
  2 Litman, Jacklyn           62 Bay Masters-38                 4:09.17  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:07.91    3/4/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:07.91  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       63 Walnut Creek Mas-38            1:23.17  
  2 Merryfield, Carol L       62 San Mateo Master-38            1:32.03  
  3 Collins, Susan M          63 Davis Aquatic Ma-38            1:37.30  
  4 Rogers, Kerry H           60 Walnut Creek Mas-38            1:41.50  
  5 Farley, Nancy E           61 Davis Aquatic Ma-38            1:47.19  
  6 Short, Laura J            63 University of Sa-38            1:51.32  
  6 Parola, Sheryl A          64 Tuolumne County-38             1:51.32  
  8 Carter, Robin M           62 Tuolumne County-38             1:51.63  
  9 Campbell, Martha C        64 University of Sa-38            2:00.75  
 10 Melamed, Ann              61 University of Sa-38            2:40.78  
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:25.40    3/4/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:25.40  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              61 Tamalpais Aquati-38            2:30.53  
  2 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38            3:23.75  
  3 Campbell, Martha C        64 University of Sa-38            4:14.31  
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:17.58   3/17/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:17.58  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           62 Bay Masters-38                 7:35.14  
  2 Parola, Sheryl A          64 Tuolumne County-38             8:00.69  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 29.27   4/29/2011 CAROLYN BOAK                                 
         PMS: P 30.45  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             65 Manatee Aquatic-38               29.71P 
  2 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38              36.08  
  3 Chaitkin, Lauren E        68 University of Sa-38              47.38  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   3/31/2012 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:08.78  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             65 Manatee Aquatic-38             1:05.39P 
  2 Birdsall, Connie L        67 Tuolumne County-38             1:43.95  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:24.31   4/30/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 2:34.79  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             65 Manatee Aquatic-38             2:36.53  
  2 Shoenberger, Linda R      65 Tamalpais Aquati-38            2:38.16  
  3 Garretson, Ruth J         67 Tuolumne County-38             3:30.47  
  4 Birdsall, Connie L        67 Tuolumne County-38             3:41.42  
  5 Chaitkin, Lauren E        68 University of Sa-38            3:55.66  
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:29.22    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 7:07.72  12/31/2009 Kate Coleman                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      65 Tamalpais Aquati-38            6:57.45P 
  2 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38            7:58.96  
  3 Garretson, Ruth J         67 Tuolumne County-38             9:00.95  
  4 Callahan, Bunny           65 Vacaville Swim C-38            9:02.70  
  5 Birdsall, Connie L        67 Tuolumne County-38             9:39.68  
  6 Chaitkin, Lauren E        68 University of Sa-38           10:15.24  
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:25.54   5/10/2009 JACKIE MARR                               
         PMS: P 14:35.60  12/31/2004 Susan Munn                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      65 Tamalpais Aquati-38           14:03.30P 
  2 Callahan, Bunny           65 Vacaville Swim C-38           18:24.71  
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22:28.21   4/19/2009 JACKIE MARR                               
         PMS: P 24:10.20  12/31/1997 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      65 Tamalpais Aquati-38           23:22.54P 
  2 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38           27:16.84  
  3 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38           28:14.80  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 33.42    3/9/2013 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 37.81  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             65 Manatee Aquatic-38               36.87P 
  2 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38              42.74  
  3 Garretson, Ruth J         67 Tuolumne County-38               46.17  
  4 Hornof, Kristine T        65 Davis Aquatic Ma-38              46.51  
  5 Chaitkin, Lauren E        68 University of Sa-38              55.42  
  6 Birdsall, Connie L        67 Tuolumne County-38               57.26  
  7 Chin, Lisa S              69 Walnut Creek Mas-38            1:07.48  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.64  10/22/2011 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:23.98  12/31/2000 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             65 Manatee Aquatic-38             1:22.54P 
  2 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38            1:37.10  
  3 Garretson, Ruth J         67 Tuolumne County-38             1:42.84  
  4 Hornof, Kristine T        65 Davis Aquatic Ma-38            1:44.60  
  5 Chaitkin, Lauren E        68 University of Sa-38            2:01.88  
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:42.67   1/19/2013 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 3:00.71  12/31/2000 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Weber, Chris S            65 Club Sport of Sa-38            3:03.10  
  2 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38            3:39.22  
  3 Garretson, Ruth J         67 Tuolumne County-38             3:39.56  
  4 Hornof, Kristine T        65 Davis Aquatic Ma-38            3:47.63  
  5 Chin, Lisa S              69 Walnut Creek Mas-38            5:32.33  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 38.83  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38              41.74  
  2 Hornof, Kristine T        65 Davis Aquatic Ma-38              50.44  
  3 Birdsall, Connie L        67 Tuolumne County-38             1:14.27  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:25.66  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38            1:34.18  
  2 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38            1:49.33  
  3 Hornof, Kristine T        65 Davis Aquatic Ma-38            1:53.82  
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:06.16  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38            3:18.50  
  2 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38            3:48.41  
  3 Chin, Lisa S              69 Walnut Creek Mas-38            6:56.44  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.65  10/22/2011 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 33.89    4/3/2011 Diana Todd                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             65 Manatee Aquatic-38               33.91  
  2 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38              40.77  
  3 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38              44.86  
  4 Chaitkin, Lauren E        68 University of Sa-38              50.67  
  5 Delaney, Barbara          66 University of Sa-38            1:03.73  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:15.04    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:18.91    5/1/2011 Diana Todd                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         67 Tuolumne County-38             1:48.30  
  2 Chaitkin, Lauren E        68 University of Sa-38            2:00.53  
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:59.21    4/1/2012 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 3:09.16  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38            3:26.97  
  2 Garretson, Ruth J         67 Tuolumne County-38             3:56.41  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:12.91  10/22/2011 DIANN UUSTAL                               
         PMS: P 1:19.21  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             65 Manatee Aquatic-38             1:19.09P 
  2 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38            1:28.20  
  3 Weber, Chris S            65 Club Sport of Sa-38            1:28.30  
  4 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38            1:40.98  
  5 Birdsall, Connie L        67 Tuolumne County-38             1:59.15  
  6 Delaney, Barbara          66 University of Sa-38            2:11.30  
  7 Chin, Lisa S              69 Walnut Creek Mas-38            2:48.65  
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:46.27    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 2:56.89  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38            3:13.05  
  2 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38            3:40.65  
  3 Birdsall, Connie L        67 Tuolumne County-38             4:11.30  
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:49.24   4/29/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 6:22.17  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie          66 Walnut Creek Mas-38            7:38.54  
  2 Tevis, Maggie H           65 Rolling Hills Mu-38            8:04.05  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 31.05  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           71 Tamalpais Aquati-38              33.70  
  2 Mc Partland, Peg K        70 Manatee Aquatic-38               37.69  
  3 Long, Anne B              71 University of Sa-38              42.35  
  4 Boden, Maria              70 University of Sa-38            1:28.41  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:09.79  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           71 Tamalpais Aquati-38            1:17.17  
  2 Mc Partland, Peg K        70 Manatee Aquatic-38             1:23.64  
  3 Westergaard, Leslie M     70 Davis Aquatic Ma-38            1:34.87  
  4 Hagiwara, Tanako          74 University of Sa-38            1:46.05  
  5 Boden, Maria              70 University of Sa-38            3:21.00  
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 2:35.85  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        70 Manatee Aquatic-38             3:08.89  
  2 Westergaard, Leslie M     70 Davis Aquatic Ma-38            3:24.60  
  3 Hagiwara, Tanako          74 University of Sa-38            3:49.74  
  4 Ackerman, Dolly J         71 Walnut Creek Mas-38            4:03.11  
  5 Rose, Polly               70 University of Sa-38            5:23.76  
  6 Boden, Maria              70 University of Sa-38            7:27.27  
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
         PMS: P 7:13.15  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           71 Tamalpais Aquati-38            7:53.21  
  2 Hagiwara, Tanako          74 University of Sa-38           10:00.27  
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:58.55   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 15:15.42  12/31/2000 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Long, Anne B              71 University of Sa-38           16:49.92  
 
Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23:45.69   3/28/2004 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 25:58.76  12/31/2012 Susan L Munn                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hagiwara, Tanako          74 University of Sa-38           34:14.18  
  2 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38           44:14.99  
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 40.21  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     70 Davis Aquatic Ma-38              45.78  
  2 Mc Partland, Peg K        70 Manatee Aquatic-38               45.99  
  3 Ackerman, Dolly J         71 Walnut Creek Mas-38              55.59  
  4 Norris, Roswita D         70 Davis Aquatic Ma-38            1:01.49  
  5 Fasbender, Alice J        74 San Mateo Master-38            1:08.30  
  6 Hagiwara, Tanako          74 University of Sa-38            1:09.64  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:32.99  12/31/1994 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     70 Davis Aquatic Ma-38            1:41.28  
  2 Mc Partland, Peg K        70 Manatee Aquatic-38             1:42.13  
  3 Norris, Roswita D         70 Davis Aquatic Ma-38            2:08.55  
  4 Ackerman, Dolly J         71 Walnut Creek Mas-38            2:08.83  
  5 Hagiwara, Tanako          74 University of Sa-38            2:27.35  
  6 Fasbender, Alice J        74 San Mateo Master-38            2:33.07  
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:59.07   4/30/2006 NANCY BROWN                                
         PMS: P 3:19.98  12/31/1993 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     70 Davis Aquatic Ma-38            3:35.27  
  2 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38            3:53.09  
  3 Ackerman, Dolly J         71 Walnut Creek Mas-38            4:28.22  
  4 Norris, Roswita D         70 Davis Aquatic Ma-38            4:30.14  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 42.89  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38              51.46  
  2 Norris, Roswita D         70 Davis Aquatic Ma-38            1:13.24  
  3 Fasbender, Alice J        74 San Mateo Master-38            1:17.32  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:26.77   4/29/2011 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:32.12  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38            1:51.52  
  2 Long, Anne B              71 University of Sa-38            2:00.29  
  3 Norris, Roswita D         70 Davis Aquatic Ma-38            2:19.02  
  4 Hagiwara, Tanako          74 University of Sa-38            2:30.15  
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:07.28    2/2/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:21.84  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38            3:56.05  
  2 Norris, Roswita D         70 Davis Aquatic Ma-38            4:56.72  
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.06  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           70 University of Sa-38              51.11  
  2 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38            1:20.64  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:27.74  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           70 University of Sa-38            1:45.62  
  2 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38            2:55.42  
 
Women 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:16.51   2/16/1997 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 3:34.85  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38            6:14.62  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:21.97   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:21.97  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        70 Manatee Aquatic-38             1:40.29  
  2 Coleman, Kate A           70 University of Sa-38            1:48.11  
  3 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38            1:48.45  
  4 Norris, Roswita D         70 Davis Aquatic Ma-38            2:27.21  
  5 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38            2:49.43  
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:07.70   4/30/2006 NANCY BROWN                                
         PMS: P 3:09.08  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Long, Anne B              71 University of Sa-38            3:48.98  
  2 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38            3:53.80  
  3 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38            5:54.88  
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 6:40.92    4/9/2006 NANCY BROWN                                
         PMS: P 6:23.44  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan E            70 Tuolumne County-38             9:27.91  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.57  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             79 Walnut Creek Mas-38              51.00  
  2 Haworth, Joyce M          75 Walnut Creek Mas-38              52.59  
  3 Robben, Barbara           78 Unattached-0                     55.27  
  4 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38               58.21  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:20.83  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           77 San Mateo Master-38            1:32.73  
  2 Monroe, Donna             79 Walnut Creek Mas-38            1:52.66  
  3 Haworth, Joyce M          75 Walnut Creek Mas-38            1:53.89  
  4 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38             2:01.06  
  5 Robben, Barbara           78 Unattached-0                   2:04.19  
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:53.05    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
         PMS: P 2:58.74  12/31/1999 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             79 Walnut Creek Mas-38            3:46.23  
  2 Haworth, Joyce M          75 Walnut Creek Mas-38            4:00.38  
  3 Robben, Barbara           78 Unattached-0                   4:52.25  
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 7:32.58   5/16/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
         PMS: P 8:01.81  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           77 San Mateo Master-38            9:00.51  
  2 Monroe, Donna             79 Walnut Creek Mas-38           10:12.84  
  3 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38            11:35.38  
 
Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:47.72   3/18/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                         
         PMS: P 16:27.17  12/31/1999 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             79 Walnut Creek Mas-38           20:03.39  
  2 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38            24:41.31  
  3 Robben, Barbara           78 Unattached-0                  26:10.98  
 
Women 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26:53.24   5/16/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                         
         PMS: P 27:33.86  12/31/1999 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           77 San Mateo Master-38           30:58.27  
  2 Monroe, Donna             79 Walnut Creek Mas-38           35:24.66  
  3 Robben, Barbara           78 Unattached-0                  44:00.98  
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 41.40  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           77 San Mateo Master-38              47.72  
  2 Haworth, Joyce M          75 Walnut Creek Mas-38            1:01.78  
  3 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38             1:15.89  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:27.70   4/15/2011 NANCY BROWN                                
         PMS: P 1:30.69  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           77 San Mateo Master-38            1:44.38  
  2 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38             2:39.18  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
         PMS: P 45.62  12/31/2006 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          75 Walnut Creek Mas-38            1:00.60  
  2 Monroe, Donna             79 Walnut Creek Mas-38            1:04.27  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:37.04  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          75 Walnut Creek Mas-38            2:13.78  
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:31.35   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 3:31.35  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          75 Walnut Creek Mas-38            4:37.58  
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 44.32  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wivell, Toni M            76 Tuolumne County-38             1:45.31  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
         PMS: P 37.11  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38              45.39  
  2 Bensu, Janet L            80 University of Sa-38              58.70  
  3 Krock, Pat                80 Walnut Creek Mas-38            1:00.28  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
         PMS: P 1:24.09  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38            1:42.03  
  2 Bensu, Janet L            80 University of Sa-38            2:02.56  
  3 Krock, Pat                80 Walnut Creek Mas-38            2:11.55  
  4 Allen, Mary A             80 University of Sa-38            2:28.54  
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:08.99   2/17/2008 JEAN TROY                                  
         PMS: P 3:10.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38            3:38.71  
  2 Bensu, Janet L            80 University of Sa-38            4:23.52  
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 8:26.37   3/30/2008 JEAN TROY                                  
         PMS: P 8:33.61  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bensu, Janet L            80 University of Sa-38           11:22.60  
  2 Allen, Mary A             80 University of Sa-38           13:13.97  
 
Women 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28:35.79   4/19/2009 BETTY LORENZI                             
         PMS: P 28:59.28  12/31/2003 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         82 San Mateo Master-38           42:38.85  
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
         PMS: P 45.16  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38              56.54  
  2 Barry, Marty              80 Rolling Hills Mu-38            1:04.56  
  3 Owens, Barbara R          83 Walnut Creek Mas-38            1:06.80  
  4 Allen, Mary A             80 University of Sa-38            1:27.51  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:32.37   4/19/2009 LORENZI\LORENZI                            
         PMS: P 1:42.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Barry, Marty              80 Rolling Hills Mu-38            2:20.97  
  2 Allen, Mary A             80 University of Sa-38            3:07.64  
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:26.72   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 3:54.08  12/31/1998 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38            4:14.78  
  2 Barry, Marty              80 Rolling Hills Mu-38            4:57.13  
  3 Owens, Barbara R          83 Walnut Creek Mas-38            5:08.75  
  4 Allen, Mary A             80 University of Sa-38            6:31.22  
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 48.29   2/12/2011 ANN HIRSCH                                   
         PMS: P 48.29   2/12/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38              51.18  
  2 Barry, Marty              80 Rolling Hills Mu-38            1:36.82  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:46.69   3/12/2011 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:46.69   3/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38            1:57.22  
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:49.67   2/12/2011 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 3:49.67   2/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38            4:06.50  
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                            
         PMS: P 55.10   4/10/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38              54.96P 
  2 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38              56.62  
 
Women 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:54.16   4/22/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS: P 2:04.58   3/27/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38            2:24.25  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:44.34   4/19/2009 NAN BOHL                                   
         PMS: P 1:46.52   3/27/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38            1:59.96  
  2 Owens, Barbara R          83 Walnut Creek Mas-38            2:27.38  
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:53.17   2/12/2011 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 3:53.17   2/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38            4:16.62  
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 41.86   7/27/2012 BETTY RUSS                                   
         PMS: P 42.36  12/31/2009 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         85 Walnut Creek Mas-38            1:06.73  
 
Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:35.48   5/10/2009 MARGERY MEYER                              
         PMS: P 1:35.48  12/31/2008 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         85 Walnut Creek Mas-38            2:23.19  
 
Women 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 46.77    2/9/2013 BETTY LORENZI                                
         PMS: P 52.22  12/31/2002 Marjorie Sharpe                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         85 Walnut Creek Mas-38            1:13.52  
 
Women 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:40.00   2/10/2013 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 1:59.59  12/31/2003 Marjorie Sharpe                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         85 Walnut Creek Mas-38            2:31.89  
 
Women 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.96   4/27/2012 MARJORIE STONE                             
         PMS: P 1:04.55  12/31/2002 Sally Joy                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         85 Walnut Creek Mas-38            1:27.32  
 
Women 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:12.54   6/28/2011 JOAN WAYNE                                 
         PMS: P 2:25.54  12/31/2000 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         85 Walnut Creek Mas-38            3:07.45  
 
Women 85-89 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 4:40.55   6/29/2011 JOAN WAYNE                                 
         PMS: P 5:57.99  12/31/2009 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         85 Walnut Creek Mas-38            6:04.61  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.36   4/28/2012 JOSH SCHNEIDER                               
         PMS: P 20.35   1/24/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cushing, Alex D           24 The Olympic Club-38              21.96  
  2 Dillane, Jack W           18 University of Sa-38              23.86  
  3 Horng, Andy               22 University of Sa-38              24.88  
  4 Docken, Steffen S         24 Davis Aquatic Ma-38              25.08  
  5 Heinsma, Steven R         18 East Bay Bat Ray-38              25.24  
  6 Pielago, Joe K            22 University of Sa-38              25.55  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.59   12/1/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 43.77  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Malasky, Martin E         24 The Olympic Club-38              49.20  
  2 Van Riper, Kyle E         21 Tri Valley Maste-38              50.19  
  3 Dillane, Jack W           18 University of Sa-38              51.41  
  4 Heinsma, Steven R         18 East Bay Bat Ray-38              54.10  
  5 Horng, Andy               22 University of Sa-38              54.28  
  6 Schempp, Kyle C           23 Club Hot Tub-38                  54.87  
  7 Docken, Steffen S         24 Davis Aquatic Ma-38              55.79  
  8 Adams, Arthur D           21 Walnut Creek Mas-38              56.54  
  9 Zhu, Oliver               22 Santa Clara Swim-38              57.60  
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:35.02   11/8/2009 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 1:35.02  12/31/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dillane, Jack W           18 University of Sa-38            2:01.28  
  2 Adams, Arthur D           21 Walnut Creek Mas-38            2:09.42  
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:24.81   1/24/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 4:24.81   1/24/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carpenter, George C       23 University of Sa-38            5:54.12  
  2 Adams, Arthur D           21 Walnut Creek Mas-38            5:58.52  
  3 Avery, Dylan C            20 Tuolumne County-38             6:45.40  
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:48.70   3/27/2010 ANDREW MUELLER                            
         PMS: P 16:20.39  12/31/1996 Brad Winsor                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Adams, Arthur D           21 Walnut Creek Mas-38           20:25.76  
  2 Dillane, Jack W           18 University of Sa-38           21:41.08  
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.60   1/28/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 24.06  12/31/2009 Patrick Ota                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Malasky, Martin E         24 The Olympic Club-38              26.44  
  2 Dillane, Jack W           18 University of Sa-38              28.69  
  3 Docken, Steffen S         24 Davis Aquatic Ma-38              28.71  
  4 Liedtke, Matthew          23 Santa Rosa Maste-38              28.86  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.36  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 50.72  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Van Riper, Kyle E         21 Tri Valley Maste-38              57.02  
  2 Malasky, Martin E         24 The Olympic Club-38            1:02.45  
  3 Heinsma, Steven R         18 East Bay Bat Ray-38            1:04.16  
  4 Zhu, Oliver               22 Santa Clara Swim-38            1:06.94  
  5 Docken, Steffen S         24 Davis Aquatic Ma-38            1:07.10  
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:48.10    5/1/2011 NELSON SILVA                               
         PMS: P 1:54.21  12/31/1996 Timothy O'Mara                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Avery, Dylan C            20 Tuolumne County-38             2:54.36  
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.87   4/27/2012 NELSON WESTBY                                
         PMS: P 24.98  12/31/2009 Rick Eddy                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cushing, Alex D           24 The Olympic Club-38              27.59  
  2 Schempp, Kyle C           23 Club Hot Tub-38                  32.16  
  3 Esterlis, Ilya            22 East Bay Bat Ray-38              40.84  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 54.45   4/28/2012 NELSON WESTBY                                
         PMS: P 54.65  12/31/2006 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schempp, Kyle C           23 Club Hot Tub-38                1:11.74  
  2 Adams, Arthur D           21 Walnut Creek Mas-38            1:17.85  
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:58.34   5/14/2006 GARY MARSHALL                              
         PMS: P 1:58.34  12/31/2006 Gary Marshall                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Avery, Dylan C            20 Tuolumne County-38             3:07.38  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.45   4/27/2012 TIMOTHY PHILLIPS                             
         PMS: P 22.64  12/31/1995 Ed Riddle                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liedtke, Matthew          23 Santa Rosa Maste-38              24.91  
  2 Docken, Steffen S         24 Davis Aquatic Ma-38              25.70  
  3 Pielago, Joe K            22 University of Sa-38              26.86  
  4 Schempp, Kyle C           23 Club Hot Tub-38                  29.43  
  5 Avery, Dylan C            20 Tuolumne County-38               35.84  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 46.65  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 49.03  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Liedtke, Matthew          23 Santa Rosa Maste-38              55.14  
  2 Malasky, Martin E         24 The Olympic Club-38              57.46  
  3 Docken, Steffen S         24 Davis Aquatic Ma-38              58.31  
  4 Pielago, Joe K            22 University of Sa-38              59.66  
  5 Adams, Arthur D           21 Walnut Creek Mas-38            1:08.07  
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:49.39   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
         PMS: P 1:51.29  12/31/1996 Brad Budney                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Docken, Steffen S         24 Davis Aquatic Ma-38            2:23.88  
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.14   2/18/2001 ROMAIN BARNIER                               
         PMS: P 51.84  12/31/2006 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dillane, Jack W           18 University of Sa-38            1:01.13  
  2 Liedtke, Matthew          23 Santa Rosa Maste-38            1:01.84  
  3 Schempp, Kyle C           23 Club Hot Tub-38                1:03.67  
  4 Horng, Andy               22 University of Sa-38            1:05.01  
  5 Carpenter, George C       23 University of Sa-38            1:05.50  
  6 Zhu, Oliver               22 Santa Clara Swim-38            1:06.18  
  7 Avery, Dylan C            20 Tuolumne County-38             1:15.36  
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:49.35   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
         PMS: P 1:51.83  12/31/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schempp, Kyle C           23 Club Hot Tub-38                2:23.13  
  2 Heinsma, Steven R         18 East Bay Bat Ray-38            2:24.56  
  3 Adams, Arthur D           21 Walnut Creek Mas-38            2:29.70  
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
         PMS: P 4:07.27  12/31/1988 Darren Phelan                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dillane, Jack W           18 University of Sa-38            5:45.72  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67   2/13/2010 F BOUSQUET                                   
         PMS: P 20.87  12/31/2012 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vizcarra, Nathan          25 University of Sa-38              22.94  
  2 Boehringer, Karl G        27 University of Sa-38              23.12  
  3 Bower, Kenny G            25 The Olympic Club-38              23.92  
  4 Carpol, Michael H         26 San Mateo Master-38              24.35  
  5 Poggetti, Brian J         29 Marcia's Enthusi-38              25.94  
  6 Sheth, Rushikesh          25 Santa Clara Swim-38              26.85  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.58   4/18/2010 ANDY GRANT                                   
         PMS: P 42.58   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Vizcarra, Nathan          25 University of Sa-38              49.23  
  2 Erwin, Daniel M           28 University of Sa-38              52.18  
  3 Carpol, Michael H         26 San Mateo Master-38              53.46  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:33.86   4/16/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 1:33.86   4/18/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shiosaki, Daniel T        28 The Olympic Club-38            1:50.79  
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:20.82   4/17/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 4:20.82   4/18/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bertram, Christian        27 San Mateo Master-38            5:19.26  
  2 Erwin, Daniel M           28 University of Sa-38            5:21.39  
  3 Rondoni, Jared A          29 Vacaville Swim C-38            5:35.80  
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:44.70    5/3/1998 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 15:51.43  12/31/1985 Paul Asmuth                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shiosaki, Daniel T        28 The Olympic Club-38           18:08.99  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 23.09  12/31/2000 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boehringer, Karl G        27 University of Sa-38              26.76  
  2 Vizcarra, Nathan          25 University of Sa-38              26.92  
  3 Banister, Dave            28 San Mateo Master-38              28.08  
  4 Stefan, Nick              25 Walnut Creek Mas-38              28.60  
  5 Rondoni, Jared A          29 Vacaville Swim C-38              29.56  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 49.17   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erwin, Daniel M           28 University of Sa-38              59.28  
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:46.57  11/18/2011 ADAM MANIA                                 
         PMS: P 1:51.35  12/31/2009 Josh Scott                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erwin, Daniel M           28 University of Sa-38            2:09.85  
  2 Stefan, Nick              25 Walnut Creek Mas-38            2:17.31  
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 23.87   5/21/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 25.49  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boehringer, Karl G        27 University of Sa-38              28.55  
  2 Bower, Kenny G            25 The Olympic Club-38              30.29  
  3 Carpol, Michael H         26 San Mateo Master-38              31.71  
  4 Sheth, Rushikesh          25 Santa Clara Swim-38              36.25  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 54.30  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boehringer, Karl G        27 University of Sa-38            1:03.28  
  2 Carpol, Michael H         26 San Mateo Master-38            1:11.60  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.11  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
         PMS: P 22.34  12/31/2012 Brett Bannan	                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boehringer, Karl G        27 University of Sa-38              25.07  
  2 Rondoni, Jared A          29 Vacaville Swim C-38              26.87  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 45.32  11/30/2012 DAVIS TARWATER                               
         PMS: P 48.07   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boehringer, Karl G        27 University of Sa-38              57.80  
  2 Rondoni, Jared A          29 Vacaville Swim C-38              59.44  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 50.99  12/31/2012 John W Dorr		                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boehringer, Karl G        27 University of Sa-38              58.51  
  2 Vizcarra, Nathan          25 University of Sa-38              58.96  
  3 Banister, Dave            28 San Mateo Master-38            1:00.25  
  4 Rondoni, Jared A          29 Vacaville Swim C-38            1:03.39  
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:52.43   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
         PMS: P 3:52.43  12/31/2008 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shiosaki, Daniel T        28 The Olympic Club-38            4:27.55  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.65   1/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                            
         PMS: P 20.59  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38              23.40  
  2 Rasmussen, Christian S    34 Walnut Creek Mas-38              23.67  
  3 Losee, Tim J              33 San Mateo Master-38              25.13  
  4 Berry, Brian J            33 Marcia's Enthusi-38              25.34  
  5 Jeffery, Shawn            33 Burlingame Aquat-38              25.63  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
         PMS: P 45.16  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          32 The Olympic Club-38              47.90  
  2 Rasmussen, Christian S    34 Walnut Creek Mas-38              51.91  
  3 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38              51.94  
  4 Freeman, Yusef E          34 Marcia's Enthusi-38              52.75  
  5 Losee, Tim J              33 San Mateo Master-38              54.84  
  6 Berry, Brian J            33 Marcia's Enthusi-38              55.88  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
         PMS: P 1:39.59  12/31/1997 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38            1:55.80  
  2 Berry, Brian J            33 Marcia's Enthusi-38            2:13.15  
  3 Schwessinger, Benjamin    30 Davis Aquatic Ma-38            2:18.85  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:29.49   2/25/1996 MATTHEW CETLINSKI                          
         PMS: P 4:37.04  12/31/1997 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38            5:06.07  
  2 Lemke, Zebron J           32 Alameda Aquatic-38             5:12.81  
  3 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38            5:21.16  
  4 Ahlbach, Gregory W        31 University of Sa-38            5:31.88  
  5 Treacy, Jamie N           32 Temescal Aquatic-38            5:44.41  
  6 Keeler, Shamus P          32 Davis Aquatic Ma-38            5:49.21  
  7 Tofanelli, Chris J        31 Club Hot Tub-38                6:11.00  
  8 Schwessinger, Benjamin    30 Davis Aquatic Ma-38            6:24.19  
  9 Han, John                 30 Marcia's Enthusi-38            7:12.17  
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
         PMS: P 9:38.13  12/31/1991 Cameron Reid                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38           10:44.50  
  2 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38           11:14.18  
  3 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38           11:35.69  
  4 Keeler, Shamus P          32 Davis Aquatic Ma-38           11:58.42  
  5 Tofanelli, Chris J        31 Club Hot Tub-38               13:03.08  
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.57   5/12/1996 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:01.91  12/31/1995 Dan Veatch                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38           17:54.27  
  2 Lemke, Zebron J           32 Alameda Aquatic-38            17:59.28  
  3 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38           18:58.25  
  4 Reid, Justin R            30 University of Sa-38           21:42.80  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.64   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 23.42  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          32 The Olympic Club-38              25.61  
  2 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38              27.19  
  3 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38              28.28  
  4 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38              29.59  
  5 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38              29.89  
  6 Lemke, Zebron J           32 Alameda Aquatic-38               30.37  
  7 Berry, Brian J            33 Marcia's Enthusi-38              31.06  
  8 Pro, Bryan M              34 Davis Aquatic Ma-38              32.48  
  9 Schwessinger, Benjamin    30 Davis Aquatic Ma-38              32.65  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.93   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 50.74  12/31/2001 Lance Bohlamn                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38              57.99  
  2 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38              58.09  
  3 Losee, Tim J              33 San Mateo Master-38            1:06.08  
  4 Lee, Andrew M             30 San Mateo Master-38            1:08.95  
  5 Pro, Bryan M              34 Davis Aquatic Ma-38            1:12.42  
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:47.33   1/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                          
         PMS: P 1:48.04  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38            2:03.70  
  2 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38            2:09.86  
  3 Pro, Bryan M              34 Davis Aquatic Ma-38            2:31.74  
  4 Schwessinger, Benjamin    30 Davis Aquatic Ma-38            2:44.61  
  5 Lim, Hubert               32 University of Sa-38            2:47.22  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 24.84   4/30/2011 ED MOSES                                     
         PMS: P 25.88  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          32 The Olympic Club-38              29.05  
  2 Rasmussen, Christian S    34 Walnut Creek Mas-38              29.22  
  3 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38              33.18  
  4 Lee, Andrew M             30 San Mateo Master-38              35.08  
  5 Pro, Bryan M              34 Davis Aquatic Ma-38              36.49  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
         PMS: P 56.58  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rasmussen, Christian S    34 Walnut Creek Mas-38            1:03.21  
  2 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38            1:09.18  
  3 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38            1:12.18  
  4 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38            1:12.78  
  5 Lee, Andrew M             30 San Mateo Master-38            1:15.25  
  6 Jeffery, Shawn            33 Burlingame Aquat-38            1:15.39  
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:56.02    5/1/2011 ED MOSES                                   
         PMS: P 2:00.64  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rasmussen, Christian S    34 Walnut Creek Mas-38            2:17.13  
  2 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38            2:33.69  
  3 Lemke, Zebron J           32 Alameda Aquatic-38             2:39.34  
  4 Pro, Bryan M              34 Davis Aquatic Ma-38            2:52.96  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 22.66  12/31/1989 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38              25.24  
  2 Freeman, Yusef E          34 Marcia's Enthusi-38              25.88  
  3 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38              26.63  
  4 Rasmussen, Christian S    34 Walnut Creek Mas-38              27.99  
  5 Tofanelli, Chris J        31 Club Hot Tub-38                  28.19  
  6 Losee, Tim J              33 San Mateo Master-38              28.30  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 49.52    5/1/2011 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38              55.12  
  2 Holsman, Trent T          32 The Olympic Club-38              55.22  
  3 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38              59.48  
  4 Treacy, Jamie N           32 Temescal Aquatic-38            1:01.97  
  5 Lemke, Zebron J           32 Alameda Aquatic-38             1:02.93  
  6 Berry, Brian J            33 Marcia's Enthusi-38            1:03.72  
  7 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38            1:04.05  
  8 Tofanelli, Chris J        31 Club Hot Tub-38                1:05.21  
  9 Schwessinger, Benjamin    30 Davis Aquatic Ma-38            1:18.69  
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:49.52   5/16/1994 PETER EGAN                                 
         PMS: P 1:49.92  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Aaron J           32 Walnut Creek Mas-38            2:05.39  
  2 Jeffery, Shawn            33 Burlingame Aquat-38            2:08.43  
  3 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38            2:17.35  
  4 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38            2:24.63  
  5 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38            2:26.31  
  6 Berry, Brian J            33 Marcia's Enthusi-38            2:49.35  
  7 Bucy, John S              34 University of Sa-38            3:06.60  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 49.81   4/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                            
         PMS: P 49.75  12/31/2012 Jeff Natalizio	                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          32 The Olympic Club-38              56.11  
  2 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38              59.51  
  3 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38            1:01.08  
  4 Rasmussen, Christian S    34 Walnut Creek Mas-38            1:01.26  
  5 Freeman, Yusef E          34 Marcia's Enthusi-38            1:01.38  
  6 Mikuni, Aaron J           32 Walnut Creek Mas-38            1:01.64  
  7 Losee, Tim J              33 San Mateo Master-38            1:03.36  
  8 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38            1:06.31  
  9 Keeler, Shamus P          32 Davis Aquatic Ma-38            1:07.11  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 1:48.48  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38            2:11.75  
  2 Mellinger, Jeff R         34 Walnut Creek Mas-38            2:13.61  
  3 Losee, Tim J              33 San Mateo Master-38            2:16.76  
  4 Freeman, Yusef E          34 Marcia's Enthusi-38            2:17.24  
  5 Jeffery, Shawn            33 Burlingame Aquat-38            2:18.37  
  6 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38            2:20.19  
  7 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38            2:22.74  
  8 Keeler, Shamus P          32 Davis Aquatic Ma-38            2:24.54  
  9 Lee, Andrew M             30 San Mateo Master-38            2:29.00  
 10 Pro, Bryan M              34 Davis Aquatic Ma-38            2:37.78  
 11 Bucy, John S              34 University of Sa-38            2:52.75  
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 3:54.11  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38            4:40.95  
  2 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38            4:43.08  
  3 Hanley, Nicholas J        33 Vacaville Swim C-38            4:58.41  
  4 Pro, Bryan M              34 Davis Aquatic Ma-38            5:29.44  
  5 Berry, Brian J            33 Marcia's Enthusi-38            5:33.77  
 -- Schwessinger, Benjamin    30 Davis Aquatic Ma-38                 DQ  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       38 Walnut Creek Mas-38              23.48  
  2 Willis, Nick              35 Davis Aquatic Ma-38              26.06  
  3 Best, Matthew B           38 Salinas Valley A-38              26.72  
  4 Slakey, Andrew            37 Marcia's Enthusi-38              28.66  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
         PMS: P 46.06  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       38 Walnut Creek Mas-38              51.03  
  2 Chen, Michael W           39 Walnut Creek Mas-38              52.88  
  3 Williams, Adam            38 Unattached-0                     53.26  
  4 Mc Donough, Patrick D     39 Walnut Creek Mas-38              55.97  
  5 Bentley, Orin W           35 Marcia's Enthusi-38              56.20  
  6 Best, Matthew B           38 Salinas Valley A-38              56.95  
  7 Sabatini, Greg            37 Richmond Plunge-38               57.26  
  8 Kent, Derek C             39 San Ramon Valley-38            1:00.84  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
         PMS: P 1:41.20  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       38 Walnut Creek Mas-38            1:54.97  
  2 Hermes, Sean A            37 Santa Rosa Maste-38            1:59.58  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 4:36.80  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Craighead, Jason B        36 Tri Valley Maste-38            5:20.83  
  2 Hermes, Sean A            37 Santa Rosa Maste-38            5:31.35  
  3 Chamaa, Gilbert           38 Walnut Creek Mas-38            6:57.86  
  4 Bar, Shahar               39 Marcia's Enthusi-38            6:58.23  
  5 Kellenback, Michael       37 Marcia's Enthusi-38            7:13.27  
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
         PMS: P 9:41.12  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nuckols, Brett            36 Club Hot Tub-38               13:35.86  
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:53.88   5/18/2003 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:34.36  12/31/1991 Tim Harvey                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hermes, Sean A            37 Santa Rosa Maste-38           19:17.60  
  2 Bates, Ryan C             38 Vacaville Swim C-38           27:42.22  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 24.38  12/31/2007 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       38 Walnut Creek Mas-38              27.48  
  2 Craighead, Jason B        36 Tri Valley Maste-38              28.71  
  3 Hermes, Sean A            37 Santa Rosa Maste-38              30.14  
  4 Su, Alex                  36 Walnut Creek Mas-38              30.31  
  5 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38              31.71  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.81  12/31/2002 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scalise, Erik L           35 Sierra Nevada Ma-38              53.52  
  2 Sabatini, Greg            37 Richmond Plunge-38             1:09.56  
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:47.72    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
         PMS: P 1:55.17  12/31/2001 Dan Veatch                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scalise, Erik L           35 Sierra Nevada Ma-38            1:56.89  
  2 Craighead, Jason B        36 Tri Valley Maste-38            2:13.94  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.99  12/31/2000 Brian Scottoline                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Adam            38 Unattached-0                     31.26  
  2 Kent, Derek C             39 San Ramon Valley-38              33.69  
  3 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38              33.88  
  4 Best, Matthew B           38 Salinas Valley A-38              35.61  
  5 Willis, Nick              35 Davis Aquatic Ma-38              36.81  
  6 Kellenback, Michael       37 Marcia's Enthusi-38              37.87  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.12   4/29/2011 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 58.76  12/31/2007 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38            1:15.69  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:07.10  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scalise, Erik L           35 Sierra Nevada Ma-38            2:07.16  
  2 Su, Alex                  36 Walnut Creek Mas-38            2:32.35  
  3 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38            2:43.03  
  4 Kellenback, Michael       37 Marcia's Enthusi-38            3:03.52  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 23.37  12/31/2007 Dikan Rendic                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Flakoll, Jonathan D       38 Walnut Creek Mas-38              25.03  
  2 Matsumura, Naoki          36 Santa Clara Swim-38              26.71  
  3 Craighead, Jason B        36 Tri Valley Maste-38              27.44  
  4 Hermes, Sean A            37 Santa Rosa Maste-38              27.69  
  5 Bentley, Orin W           35 Marcia's Enthusi-38              28.10  
  6 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38              30.46  
  7 Willis, Nick              35 Davis Aquatic Ma-38              30.49  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.35   1/15/2012 IGOR MARCHENKO                               
         PMS: P 51.60  12/31/1994 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scalise, Erik L           35 Sierra Nevada Ma-38              51.33P 
  2 Flakoll, Jonathan D       38 Walnut Creek Mas-38              57.96  
  3 Bentley, Orin W           35 Marcia's Enthusi-38            1:05.18  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.74   5/16/1999 BOBBY PATTEN                               
         PMS: P 1:56.86  12/31/2001 Terry Debiase                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Scalise, Erik L           35 Sierra Nevada Ma-38            1:52.91P 
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.78  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Menna, Greg               35 Unattached-0                     59.32  
  2 Flakoll, Jonathan D       38 Walnut Creek Mas-38            1:00.17  
  3 Hermes, Sean A            37 Santa Rosa Maste-38            1:03.10  
  4 Craighead, Jason B        36 Tri Valley Maste-38            1:04.04  
  5 Bentley, Orin W           35 Marcia's Enthusi-38            1:07.02  
  6 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38            1:07.18  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 1:56.47  12/31/1999 Cameron Reid                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38            2:26.58  
  2 Sabatini, Greg            37 Richmond Plunge-38             2:33.82  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 21.78  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Noble, David R            42 Fig Garden Swim-38               23.56  
  2 Anderson, Kent A          40 Davis Aquatic Ma-38              24.00  
  3 Barber, David A           42 Marcia's Enthusi-38              24.09  
  4 Erickson, Douglas B       41 Rolling Hills Mu-38              24.35  
  5 Virkus, Christopher T     41 Santa Rosa Maste-38              24.75  
  6 Hauck, Brian A            44 Santa Rosa Maste-38              25.27  
  7 White, Tobin F            41 Davis Aquatic Ma-38              25.46  
  8 Fields, Eric K            44 Unattached-0                     26.79  
  9 Acedo, Luis J             41 Vacaville Swim C-38              28.35  
 10 Green, Joel A             42 Temescal Aquatic-38              28.44  
 11 Chin, Conan               41 Marcia's Enthusi-38              28.77  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 47.36  12/31/2002 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Kent A          40 Davis Aquatic Ma-38              51.48  
  2 Noble, David R            42 Fig Garden Swim-38               53.75  
  3 Barber, David A           42 Marcia's Enthusi-38              54.41  
  4 Hauck, Brian A            44 Santa Rosa Maste-38              54.64  
  5 Reed, Mitchell W          43 Oakwood Athletic-38              55.31  
  6 Virkus, Christopher T     41 Santa Rosa Maste-38              55.34  
  7 Jegers, Daniel R          43 Marcia's Enthusi-38              55.35  
  8 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38              55.57  
  9 Fields, Eric K            44 Unattached-0                     59.61  
 10 Green, Joel A             42 Temescal Aquatic-38            1:03.01  
 11 Sepanik, Brian J          41 Walnut Creek Mas-38            1:04.43  
 12 Acedo, Luis J             41 Vacaville Swim C-38            1:04.83  
 13 Chin, Conan               41 Marcia's Enthusi-38            1:05.04  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:44.90  12/31/2003 David Boatwright                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38            2:09.60  
  2 Mc Bride, Patrick F       43 University of Sa-38            2:11.67  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:39.86    5/8/2010 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 4:39.86  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            41 Modesto Area Aqu-38            5:18.13  
  2 Noble, David R            42 Fig Garden Swim-38             5:24.17  
  3 Craft, Ricardo D          42 Marcia's Enthusi-38            6:20.62  
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 9:32.66  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            41 Modesto Area Aqu-38           11:00.52  
  2 Jegers, Daniel R          43 Marcia's Enthusi-38           13:06.45  
  3 Acedo, Luis J             41 Vacaville Swim C-38           15:12.33  
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 15:51.52    5/9/2010 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 15:51.52  12/31/2010 Alex Kostich                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38           20:20.25  
  2 Davis, Seth G             41 North Bay Aquati-38           21:18.74  
  3 Wilbur, Steve R           41 North Bay Aquati-38           21:52.92  
  4 Jegers, Daniel R          43 Marcia's Enthusi-38           22:04.54  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.93  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 White, Tobin F            41 Davis Aquatic Ma-38              28.65  
  2 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38              29.40  
  3 Noble, David R            42 Fig Garden Swim-38               29.59  
  4 Hauck, Brian A            44 Santa Rosa Maste-38              30.68  
  5 Hanel, David M            41 Tempo Aquatics M-38              30.69  
  6 Jegers, Daniel R          43 Marcia's Enthusi-38              30.82  
  7 Sepanik, Brian J          41 Walnut Creek Mas-38              36.28  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 51.87  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 White, Tobin F            41 Davis Aquatic Ma-38            1:01.79  
  2 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38            1:04.86  
  3 Hauck, Brian A            44 Santa Rosa Maste-38            1:06.25  
  4 Sepanik, Brian J          41 Walnut Creek Mas-38            1:17.16  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:50.09    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:52.32  12/31/2009 Rick Gould                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 White, Tobin F            41 Davis Aquatic Ma-38            2:16.83  
  2 Hauck, Brian A            44 Santa Rosa Maste-38            2:21.90  
  3 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38            2:33.35  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.69   4/27/2012 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.67  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Erickson, Douglas B       41 Rolling Hills Mu-38              30.90  
  2 Virkus, Christopher T     41 Santa Rosa Maste-38              35.42  
  3 Acedo, Luis J             41 Vacaville Swim C-38              36.62  
  4 Reed, Mitchell W          43 Oakwood Athletic-38              37.86  
  5 Chin, Conan               41 Marcia's Enthusi-38              38.90  
  6 Green, Joel A             42 Temescal Aquatic-38              39.94  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.79   4/28/2012 STEVE WEST                                   
         PMS: P 57.23  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38            1:11.53  
  2 Acedo, Luis J             41 Vacaville Swim C-38            1:23.09  
  3 Chin, Conan               41 Marcia's Enthusi-38            1:25.13  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.78   4/29/2012 STEVE WEST                                 
         PMS: P 2:03.31  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Bride, Patrick F       43 University of Sa-38            2:34.00  
  2 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38            2:35.57  
  3 Acedo, Luis J             41 Vacaville Swim C-38            3:06.37  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.69  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38              26.60  
  2 Jegers, Daniel R          43 Marcia's Enthusi-38              26.69  
  3 Erickson, Douglas B       41 Rolling Hills Mu-38              28.20  
  4 Hanel, David M            41 Tempo Aquatics M-38              28.33  
  5 Hauck, Brian A            44 Santa Rosa Maste-38              29.08  
  6 Mc Bride, Patrick F       43 University of Sa-38              29.27  
  7 Noble, Brian J            43 University of Sa-38              36.76  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.73  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38            1:02.05  
  2 Jegers, Daniel R          43 Marcia's Enthusi-38            1:02.37  
  3 Fahlen, Mark T            41 Modesto Area Aqu-38            1:02.94  
  4 Mc Bride, Patrick F       43 University of Sa-38            1:06.09  
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.61   4/14/2002 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 1:56.79  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Kent A          40 Davis Aquatic Ma-38            2:10.30  
  2 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38            2:41.32  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.58  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Noble, David R            42 Fig Garden Swim-38             1:00.70  
  2 Fahlen, Mark T            41 Modesto Area Aqu-38            1:03.51  
  3 Erickson, Douglas B       41 Rolling Hills Mu-38            1:04.36  
  4 Hanel, David M            41 Tempo Aquatics M-38            1:05.55  
  5 Mc Bride, Patrick F       43 University of Sa-38            1:07.18  
  6 Acedo, Luis J             41 Vacaville Swim C-38            1:17.00  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:53.59  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Noble, David R            42 Fig Garden Swim-38             2:17.28  
  2 Berntsen, Mike            44 Modesto Area Aqu-38            2:18.09  
  3 Jegers, Daniel R          43 Marcia's Enthusi-38            2:25.10  
  4 Reed, Mitchell W          43 Oakwood Athletic-38            2:25.99  
  5 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38            2:26.41  
  6 Green, Joel A             42 Temescal Aquatic-38            2:41.41  
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 4:01.87  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38            5:18.12  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                49 Walnut Creek Mas-38              23.73  
  2 Allen, Brant C            49 Sierra Nevada Ma-38              23.77  
  3 Williams, Todd            46 Oakwood Athletic-38              25.18  
  4 Mercer, Brian             45 Walnut Creek Mas-38              25.43  
  5 Jacobs, Tom W             49 Burlingame Aquat-38              25.59  
  6 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38              26.22  
  7 Velasco, Tim              46 Alameda Aquatic-38               26.46  
  8 Gonser, Thomas H          49 Orinda Aquatic M-38              26.84  
  9 Stretch, James C          48 San Mateo Master-38              26.88  
 10 Judge, Dan                49 Orinda Aquatic M-38              26.92  
 11 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38              27.46  
 12 Thorp, Chas               46 Marin Pirates Ma-38              28.15  
 13 Womack, Lance K           48 Manatee Aquatic-38               28.54  
 14 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38              29.81  
 15 Tunney, Matt A            45 Orinda Aquatic M-38              30.31  
 16 Wan, Danny W              49 Marcia's Enthusi-38              33.43  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Brant C            49 Sierra Nevada Ma-38              52.62  
  2 Boone, Jon                49 Walnut Creek Mas-38              52.74  
  3 Ross, Duncan              47 Rolling Hills Mu-38              55.52  
  4 Mercer, Brian             45 Walnut Creek Mas-38              55.64  
  5 Williams, Todd            46 Oakwood Athletic-38              57.02  
  6 Keim, Michael R           47 North Bay Aquati-38              58.41  
  7 Judge, Dan                49 Orinda Aquatic M-38              58.46  
  8 Gonser, Thomas H          49 Orinda Aquatic M-38              59.15  
  9 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38              59.37  
 10 Stretch, James C          48 San Mateo Master-38              59.99  
 11 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38            1:01.71  
 12 Messner, Timothy P        45 Fig Garden Swim-38             1:03.01  
 13 Thorp, Chas               46 Marin Pirates Ma-38            1:03.93  
 14 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38            1:07.99  
 15 Tunney, Matt A            45 Orinda Aquatic M-38            1:09.14  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 1:45.35  12/31/2009 David Boatwright                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            45 Tri Valley Maste-38            1:52.93  
  2 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38            1:55.25  
  3 Boone, Jon                49 Walnut Creek Mas-38            1:56.79  
  4 Brewer, Rick              47 Unattached-0                   2:11.17  
  5 Jacobs, Tom W             49 Burlingame Aquat-38            2:16.23  
  6 Messner, Timothy P        45 Fig Garden Swim-38             2:19.55  
  7 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38            2:28.65  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:39.10   5/20/2007 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:54.92  12/31/2006 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          49 Stanford Masters-38            5:05.46  
  2 Angel, Jorge I            45 Tri Valley Maste-38            5:14.57  
  3 Ross, Duncan              47 Rolling Hills Mu-38            5:27.68  
  4 Brewer, Rick              47 Unattached-0                   5:57.84  
  5 Messner, Timothy P        45 Fig Garden Swim-38             6:26.49  
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
         PMS: P 10:09.24  12/31/2001 Sandy Mac Donald                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ross, Duncan              47 Rolling Hills Mu-38           11:26.19  
  2 Heaney, Michael P         46 Walnut Creek Mas-38           12:14.83  
  3 Sheeper, Tim K            49 Menlo Masters Ak-38           12:23.31  
  4 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38           12:47.11  
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:51.00  12/31/2006 George Tidmarsh                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Nootbaar, Tom T           49 Walnut Creek Mas-38           19:45.27  
  2 Heaney, Michael P         46 Walnut Creek Mas-38           20:28.28  
  3 Grady, Patrick O          46 University of Sa-38           20:46.47  
  4 Potter, Donald R          47 Walnut Creek Mas-38           22:52.85  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 23.96   4/29/2012 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 26.44  12/31/1996 Andrew Mc Pherson                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Brant C            49 Sierra Nevada Ma-38              28.23  
  2 Gonser, Thomas H          49 Orinda Aquatic M-38              31.72  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 56.17  12/31/2010 Al Jaegers                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Velasco, Tim              46 Alameda Aquatic-38             1:03.01  
  2 Ross, Duncan              47 Rolling Hills Mu-38            1:06.15  
  3 Mercer, Brian             45 Walnut Creek Mas-38            1:07.84  
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:53.97   5/13/2011 RICH SAEGER                                
         PMS: P 2:03.04  12/31/2009 Hector Chao                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            45 Santa Rosa Maste-38            2:19.31  
  2 Nootbaar, Tom T           49 Walnut Creek Mas-38            2:22.38  
  3 Ross, Duncan              47 Rolling Hills Mu-38            2:22.64  
  4 Samoilov, Arkadii V       47 Mountain View Ma-38            2:24.78  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 27.65  12/31/2002 Lee Rider                                    
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38              30.19  
  2 Allen, Brant C            49 Sierra Nevada Ma-38              30.83  
  3 Jacobs, Tom W             49 Burlingame Aquat-38              33.07  
  4 Velasco, Tim              46 Alameda Aquatic-38               34.05  
  5 Williams, Todd            46 Oakwood Athletic-38              35.23  
  6 Mercer, Brian             45 Walnut Creek Mas-38              35.42  
  7 Womack, Lance K           48 Manatee Aquatic-38               35.90  
  8 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38              36.60  
  9 Messner, Timothy P        45 Fig Garden Swim-38               37.65  
 10 Thorp, Chas               46 Marin Pirates Ma-38              38.45  
 11 Tunney, Matt A            45 Orinda Aquatic M-38              39.63  
 12 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38              40.58  
 13 Wan, Danny W              49 Marcia's Enthusi-38              41.48  
 14 Stretch, James C          48 San Mateo Master-38              41.97  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS: P 1:00.65  12/31/2003 Lee Rider                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38            1:07.95  
  2 Allen, Brant C            49 Sierra Nevada Ma-38            1:09.06  
  3 Keim, Michael R           47 North Bay Aquati-38            1:14.42  
  4 Jacobs, Tom W             49 Burlingame Aquat-38            1:15.48  
  5 Heaney, Michael P         46 Walnut Creek Mas-38            1:15.76  
  6 Messner, Timothy P        45 Fig Garden Swim-38             1:20.85  
  7 Tunney, Matt A            45 Orinda Aquatic M-38            1:27.31  
  8 Wan, Danny W              49 Marcia's Enthusi-38            1:33.42  
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 2:15.24  12/31/2001 Stuart Corliss                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38            2:32.21  
  2 Cardineau, Yan            45 Santa Rosa Maste-38            2:33.11  
  3 Heaney, Michael P         46 Walnut Creek Mas-38            2:42.68  
  4 Nootbaar, Tom T           49 Walnut Creek Mas-38            2:46.41  
  5 Messner, Timothy P        45 Fig Garden Swim-38             2:50.37  
  6 Jacobs, Tom W             49 Burlingame Aquat-38            2:59.47  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.00  12/31/2012 Matt Jones		                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                49 Walnut Creek Mas-38              25.93  
  2 Keating, Kevin            49 Sebastopol Maste-38              26.28  
  3 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38              26.69  
  4 Allen, Brant C            49 Sierra Nevada Ma-38              26.77  
  5 Nootbaar, Tom T           49 Walnut Creek Mas-38              26.84  
  6 Gonser, Thomas H          49 Orinda Aquatic M-38              28.30  
  7 Judge, Dan                49 Orinda Aquatic M-38              28.45  
  8 Jacobs, Tom W             49 Burlingame Aquat-38              29.67  
  9 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38              30.65  
 10 Messner, Timothy P        45 Fig Garden Swim-38               32.42  
 11 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38              37.53  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 52.96  12/31/2012 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            45 Tri Valley Maste-38              57.97  
  2 Boone, Jon                49 Walnut Creek Mas-38              58.00  
  3 Cardineau, Yan            45 Santa Rosa Maste-38              58.16  
  4 Keating, Kevin            49 Sebastopol Maste-38              58.43  
  5 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38              58.59  
  6 Nootbaar, Tom T           49 Walnut Creek Mas-38              59.51  
  7 Samoilov, Arkadii V       47 Mountain View Ma-38            1:02.82  
  8 Williams, Todd            46 Oakwood Athletic-38            1:04.03  
  9 Judge, Dan                49 Orinda Aquatic M-38            1:04.24  
 10 Gonser, Thomas H          49 Orinda Aquatic M-38            1:05.20  
 11 Ross, Duncan              47 Rolling Hills Mu-38            1:05.28  
 12 Brewer, Rick              47 Unattached-0                   1:06.05  
 13 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38            1:20.04  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:50.73   12/6/2008 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 2:01.62  12/31/2001 Sandy Mac Donald                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stahl, Stephen A          48 Walnut Creek Mas-38            2:14.91  
  2 Nootbaar, Tom T           49 Walnut Creek Mas-38            2:16.38  
  3 Samoilov, Arkadii V       47 Mountain View Ma-38            2:26.06  
  4 Boone, Jon                49 Walnut Creek Mas-38            2:26.16  
  5 Brewer, Rick              47 Unattached-0                   2:48.57  
  6 Stretch, James C          48 San Mateo Master-38            2:52.88  
  7 Womack, Lance K           48 Manatee Aquatic-38             2:52.90  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 56.44  12/31/2009 Thomas Harvill                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge I            45 Tri Valley Maste-38              58.74  
  2 Allen, Brant C            49 Sierra Nevada Ma-38            1:00.54  
  3 Cardineau, Yan            45 Santa Rosa Maste-38            1:02.92  
  4 Boone, Jon                49 Walnut Creek Mas-38            1:03.92  
  5 Gonser, Thomas H          49 Orinda Aquatic M-38            1:06.80  
  6 Judge, Dan                49 Orinda Aquatic M-38            1:07.88  
  7 Jacobs, Tom W             49 Burlingame Aquat-38            1:09.00  
  8 Sperka, Daniel J          47 Davis Aquatic Ma-38            1:10.08  
  9 Lopez, David              47 Marcia's Enthusi-38            1:13.58  
 10 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38            1:23.64  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:56.14   4/29/2012 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 2:03.02   3/13/2010 Darren D Phelan                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Judge, Dan                49 Orinda Aquatic M-38            2:27.36  
  2 Gonser, Thomas H          49 Orinda Aquatic M-38            2:30.86  
  3 Brewer, Rick              47 Unattached-0                   2:31.91  
  4 Womack, Lance K           48 Manatee Aquatic-38             2:49.57  
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:14.17   5/21/2010 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:28.18  12/31/2009 David Jacobs                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          49 Stanford Masters-38            4:24.63P 
  2 Nootbaar, Tom T           49 Walnut Creek Mas-38            4:57.36  
  3 Brewer, Rick              47 Unattached-0                   5:32.67  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.36   4/29/2011 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kurt E            53 Santa Cruz Maste-38              23.29  
  2 Kozlowski, Kirk E         54 Mountain View Ma-38              24.39  
  3 Gothberg, Brad A          50 Walnut Creek Mas-38              24.60  
  4 Anderson, Thomas D        51 Menlo Masters Ak-38              24.98  
  5 Pettibone, Chip           51 Santa Rosa Maste-38              26.67  
  6 Coombs, Craig J           52 Marcia's Enthusi-38              29.20  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 49.08  12/31/2008 Peter Nunan                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gothberg, Brad A          50 Walnut Creek Mas-38              53.10  
  2 Wilson, Kurt E            53 Santa Cruz Maste-38              53.93  
  3 Kozlowski, Kirk E         54 Mountain View Ma-38              54.27  
  4 Anderson, Thomas D        51 Menlo Masters Ak-38              55.17  
  5 Smith, N. Douglas         51 Swimstitute Mast-38              55.30  
  6 Mc Cracken, Bill          51 Tri Valley Maste-38              57.22  
  7 Carlson, Eric             52 Unattached-0                     57.64  
  8 Pettibone, Chip           51 Santa Rosa Maste-38              59.50  
  9 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38            1:03.04  
 10 Coombs, Craig J           52 Marcia's Enthusi-38            1:04.25  
 11 Inchausti, Robert         50 Marcia's Enthusi-38            1:21.86  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.76   5/10/2009 AMBROSE GAINES                             
         PMS: P 1:48.26  12/31/2008 Peter Nunan                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          51 Tri Valley Maste-38            1:59.04  
  2 Carlson, Eric             52 Unattached-0                   2:08.49  
  3 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38            2:17.62  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:58.92  12/31/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          51 Tri Valley Maste-38            5:25.76  
  2 De Cosse, David E         52 Santa Cruz Maste-38            5:30.87  
  3 Remmert, Greg A           50 Walnut Creek Mas-38            5:31.88  
  4 Taylor, Ron A             52 Richmond Plunge-38             5:55.78  
  5 Carlson, Eric             52 Unattached-0                   5:56.40  
  6 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38            6:18.83  
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL: N  9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 10:24.04  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Carlson, Eric             52 Unattached-0                  12:41.04  
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 10:24.04  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Gothberg, Brad A          50 Walnut Creek Mas-38           11:17.96  
  2 Mc Cracken, Bill          51 Tri Valley Maste-38           11:18.84  
  3 Mehech, Maximiliano C     51 Santa Clara Swim-38           11:53.02  
  4 Coombs, Craig J           52 Marcia's Enthusi-38           15:14.91  
  5 Inchausti, Robert         50 Marcia's Enthusi-38           16:51.86  
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:15.00  12/31/2002 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Carlson, Eric             52 Unattached-0                  21:08.19  
  2 Coombs, Craig J           52 Marcia's Enthusi-38           25:48.04  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.75    4/3/2011 STEVE WOOD                                   
         PMS: P 26.37  12/31/1998 Dick Thomas                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neuman, Larry H           50 Rocklin Aquatics-38              28.63  
  2 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38              29.26  
  3 Taylor, Ron A             52 Richmond Plunge-38               29.71  
  4 Smith, N. Douglas         51 Swimstitute Mast-38              30.20  
  5 De Cosse, David E         52 Santa Cruz Maste-38              31.14  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 53.09   4/27/2012 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 57.26  12/31/2007 Phil Djang                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neuman, Larry H           50 Rocklin Aquatics-38            1:00.98  
  2 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38            1:03.06  
  3 Justeson, Jeff A          54 Club Hot Tub-38                1:07.59  
  4 Wilson, Kurt E            53 Santa Cruz Maste-38            1:08.42  
  5 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38            1:21.79  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.59   4/28/2012 CLAY BRITT                                 
         PMS: P 2:04.82  12/31/2000 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Neuman, Larry H           50 Rocklin Aquatics-38            2:16.01  
  2 Taylor, Ron A             52 Richmond Plunge-38             2:23.11  
  3 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38            2:36.65  
  4 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38            2:57.74  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
         PMS: P 27.82  12/31/2010 Gary Patterson                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38              32.11  
  2 Halbrecht, Kenneth A      52 Walnut Creek Mas-38              32.22  
  3 Ewing, Jack               52 University of Sa-38              32.87  
  4 Pettibone, Chip           51 Santa Rosa Maste-38              33.18  
  5 Gothberg, Brad A          50 Walnut Creek Mas-38              33.32  
  6 Neuman, Larry H           50 Rocklin Aquatics-38              33.35  
  7 Smith, N. Douglas         51 Swimstitute Mast-38              34.36  
  8 Carlson, Eric             52 Unattached-0                     34.57  
  9 Anderson, Thomas D        51 Menlo Masters Ak-38              34.92  
 10 Ottati, Dean              52 Walnut Creek Mas-38              35.60  
 11 Coombs, Craig J           52 Marcia's Enthusi-38              38.33  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.94   5/22/2010 JON BLANK                                  
         PMS: P 1:00.76  12/31/2010 Gary Patterson                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Halbrecht, Kenneth A      52 Walnut Creek Mas-38            1:11.75  
  2 Ewing, Jack               52 University of Sa-38            1:11.90  
  3 Carlson, Eric             52 Unattached-0                   1:15.70  
  4 Ottati, Dean              52 Walnut Creek Mas-38            1:18.03  
  5 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38            1:21.04  
  6 Anderson, Thomas D        51 Menlo Masters Ak-38            1:21.79  
  7 Inchausti, Robert         50 Marcia's Enthusi-38            1:38.01  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.77   5/23/2010 JON BLANK                                  
         PMS: P 2:17.16  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pettibone, Chip           51 Santa Rosa Maste-38            2:42.30  
  2 Halbrecht, Kenneth A      52 Walnut Creek Mas-38            2:44.41  
  3 Ottati, Dean              52 Walnut Creek Mas-38            2:47.49  
  4 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38            3:15.35  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS: P 23.52  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38              26.35  
  2 De Cosse, David E         52 Santa Cruz Maste-38              26.77  
  3 Halbrecht, Kenneth A      52 Walnut Creek Mas-38              27.02  
  4 Smith, N. Douglas         51 Swimstitute Mast-38              28.20  
  5 Yuen, Matt                53 Quick Silver Swi-38              29.20  
  6 Justeson, Jeff A          54 Club Hot Tub-38                  29.23  
  7 Morehead, Skip R          53 Club Hot Tub-38                  30.09  
  8 Ryan, Kevin A             51 San Ramon Valley-38              34.04  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 51.93  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38              59.96  
  2 Neuman, Larry H           50 Rocklin Aquatics-38            1:00.29  
  3 De Cosse, David E         52 Santa Cruz Maste-38            1:01.64  
  4 Justeson, Jeff A          54 Club Hot Tub-38                1:03.81  
  5 Morehead, Skip R          53 Club Hot Tub-38                1:06.53  
  6 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38            1:11.92  
  7 Campbell, Chris           52 Mountain View Ma-38            1:12.31  
  8 Ryan, Kevin A             51 San Ramon Valley-38            1:22.69  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:00.02   3/29/2009 WILLIAM SPECHT                             
         PMS: P 2:06.06  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             52 Richmond Plunge-38             2:27.72  
  2 Boswell, Jim              52 Health Quest Nap-38            2:28.23  
  3 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38            2:51.82  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.42   4/28/2012 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 55.82  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Larry W            51 Unattached-0                   1:00.49  
  2 Smith, N. Douglas         51 Swimstitute Mast-38            1:04.18  
  3 De Cosse, David E         52 Santa Cruz Maste-38            1:06.26  
  4 Carlson, Eric             52 Unattached-0                   1:07.88  
  5 Yuen, Matt                53 Quick Silver Swi-38            1:08.63  
  6 Justeson, Jeff A          54 Club Hot Tub-38                1:09.42  
  7 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38            1:09.83  
  8 Pettibone, Chip           51 Santa Rosa Maste-38            1:11.14  
  9 Ryan, Kevin A             51 San Ramon Valley-38            1:20.28  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.82   5/10/2009 KEN SHILLING                               
         PMS: P 2:00.82  12/31/2009 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Larry W            51 Unattached-0                   2:14.92  
  2 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38            2:16.17  
  3 Neuman, Larry H           50 Rocklin Aquatics-38            2:16.62  
  4 Justeson, Jeff A          54 Club Hot Tub-38                2:27.76  
  5 Boswell, Jim              52 Health Quest Nap-38            2:30.44  
  6 Mc Cracken, Bill          51 Tri Valley Maste-38            2:32.34  
  7 Stewart, David M          54 Vacaville Swim C-38            2:34.10  
  8 Coombs, Craig J           52 Marcia's Enthusi-38            2:52.80  
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:23.94   5/10/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 4:29.51  12/31/2009 John Morales                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38            4:53.71  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Jim                 57 Salinas Valley A-38              24.03  
  2 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste-38              25.00  
  3 Patocchi, Robert J        57 Cal Maritime Aca-38              25.50  
  4 van Boer, Eric D          58 Rolling Hills Mu-38              25.87  
  5 Adkison, Bill             57 Rolling Hills Mu-38              26.53  
  6 Markiewicz, Evan P        56 University of Sa-38              26.64  
  7 Malmberg, David           55 Unattached-0                     26.66  
  8 Lee, Stanley H            56 Yuba City Master-38              27.59  
  9 Nichols, Scott            58 Fig Garden Swim-38               30.92  
 10 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38              31.83  
 11 Kubokawa, Jon Y           57 Walnut Creek Mas-38              32.44  
 12 Philleo, Byron            58 Davis Aquatic Ma-38              35.46  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 50.21  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste-38              54.20  
  2 Kenny, Daniel B           55 San Mateo Master-38              56.45  
  3 van Boer, Eric D          58 Rolling Hills Mu-38              57.89  
  4 Adkison, Bill             57 Rolling Hills Mu-38              58.84  
  5 Kahn, Stuart L            59 Davis Aquatic Ma-38              59.33  
  6 Markiewicz, Evan P        56 University of Sa-38              59.62  
  7 Chew, Thomas C            55 Marcia's Enthusi-38            1:05.84  
  8 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38            1:07.77  
  9 Nichols, Scott            58 Fig Garden Swim-38             1:09.85  
 10 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38            1:11.20  
 11 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38            1:13.10  
 12 Kubokawa, Jon Y           57 Walnut Creek Mas-38            1:13.85  
 13 Philleo, Byron            58 Davis Aquatic Ma-38            1:21.00  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 1:53.96  12/31/2009 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38            1:56.00  
  2 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38            1:59.18  
  3 O'Brien, Kerry L          56 Walnut Creek Mas-38            2:00.81  
  4 Druz, Loren               57 Walnut Creek Mas-38            2:03.31  
  5 Ferroggiaro, Fred         59 The Olympic Club-38            2:08.02  
  6 Hale, Dave                57 Santa Rosa Maste-38            2:08.88  
  7 Nichols, Scott            58 Fig Garden Swim-38             2:47.34  
  8 Burke, Bill               58 University of Sa-38            3:15.95  
  9 Morreale, Vincent J       57 University of Sa-38            3:31.42  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:56.82   4/11/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 5:09.48  12/31/2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38            5:15.71  
  2 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38            5:21.16  
  3 Ferroggiaro, Fred         59 The Olympic Club-38            5:37.83  
  4 Kenny, Daniel B           55 San Mateo Master-38            5:45.93  
  5 Hale, Dave                57 Santa Rosa Maste-38            5:47.26  
  6 Pease, Bill               59 Cal Aquatic Mast-38            5:49.31  
  7 Ford, Kent P              59 University of Sa-38            6:10.79  
  8 Vidano, James R           55 University of Sa-38            6:40.73  
  9 Chew, Thomas C            55 Marcia's Enthusi-38            7:34.97  
 10 Nichols, Scott            58 Fig Garden Swim-38             7:51.91  
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:07.36   5/14/2006 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 10:33.13  12/31/2005 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38           11:08.48  
  2 Ferroggiaro, Fred         59 The Olympic Club-38           11:28.70  
  3 Kenny, Daniel B           55 San Mateo Master-38           11:51.28  
  4 Hale, Dave                57 Santa Rosa Maste-38           12:04.86  
  5 Skuse, Brian M            56 North Bay Aquati-38           12:08.40  
  6 Pease, Bill               59 Cal Aquatic Mast-38           12:18.33  
  7 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38           14:25.66  
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:11.12   5/20/2007 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:40.12  12/31/2005 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            55 Walnut Creek Mas-38           19:29.92  
  2 Kenny, Daniel B           55 San Mateo Master-38           19:58.83  
  3 Skuse, Brian M            56 North Bay Aquati-38           20:02.12  
  4 Hale, Dave                57 Santa Rosa Maste-38           20:16.24  
  5 Woodruff, David L         56 Davis Aquatic Ma-38           21:09.73  
  6 Welsh, Stuart J           56 Tuolumne County-38            24:50.18  
  7 Burke, Bill               58 University of Sa-38           29:34.99  
  8 Morreale, Vincent J       57 University of Sa-38           30:41.95  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.34    5/1/2011 TOM BARTON                                   
         PMS: P 26.62   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste-38              28.89  
  2 Heath, Robert H           56 Manatee Aquatic-38               29.40  
  3 Ferroggiaro, Fred         59 The Olympic Club-38              29.86  
  4 Patocchi, Robert J        57 Cal Maritime Aca-38              30.31  
  5 Mundschau, Steve          59 University of Sa-38              30.80  
  6 van Boer, Eric D          58 Rolling Hills Mu-38              31.04  
  7 Schindler, Tom H          56 Club Hot Tub-38                  31.31  
  8 Ford, Kent P              59 University of Sa-38              31.39  
  9 Kahn, Stuart L            59 Davis Aquatic Ma-38              31.98  
 10 Gass, Matthew E           55 Tuolumne County-38               32.66  
 11 Williams, Scott           57 Rolling Hills Mu-38              32.76  
 12 Chew, Thomas C            55 Marcia's Enthusi-38              35.99  
 13 Malmberg, David           55 Unattached-0                     36.06  
 14 Zais, Craig A             55 Davis Aquatic Ma-38              37.33  
 15 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38              41.26  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.55   4/30/2011 TOM BARTON                                   
         PMS: P 58.01   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         59 The Olympic Club-38            1:02.26  
  2 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste-38            1:03.83  
  3 van Boer, Eric D          58 Rolling Hills Mu-38            1:10.30  
  4 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38            1:15.09  
  5 Kubokawa, Jon Y           57 Walnut Creek Mas-38            1:24.65  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:03.14   3/31/2012 TOM BARTON                                 
         PMS: P 2:07.54  12/31/2004 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Wes              59 Oregon Masters-37              2:10.64  
  2 Ferroggiaro, Fred         59 The Olympic Club-38            2:13.04  
  3 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38            2:15.44  
  4 Volpp, Bryan D            55 Walnut Creek Mas-38            2:16.79  
  5 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste-38            2:20.74  
  6 Mundschau, Steve          59 University of Sa-38            2:28.92  
  7 Ford, Kent P              59 University of Sa-38            2:29.68  
  8 Kenny, Daniel B           55 San Mateo Master-38            2:29.74  
  9 Gass, Matthew E           55 Tuolumne County-38             2:34.64  
 10 Chaffey, Richard L        59 Modesto Area Aqu-38            3:05.36  
 11 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38            3:12.26  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 28.71  12/31/2003 Don Mc Kenzie                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Jim                 57 Salinas Valley A-38              30.76  
  2 Rider, Lee A              57 North Bay Aquati-38              31.73  
  3 Volpp, Bryan D            55 Walnut Creek Mas-38              32.04  
  4 Woodruff, David L         56 Davis Aquatic Ma-38              33.77  
  5 Lee, Stanley H            56 Yuba City Master-38              34.18  
  6 van Boer, Eric D          58 Rolling Hills Mu-38              34.42  
  7 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38              34.43  
  8 Adkison, Bill             57 Rolling Hills Mu-38              34.92  
  9 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38              36.04  
 10 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38              37.54  
 11 Williams, Scott           57 Rolling Hills Mu-38              38.14  
 12 Nichols, Scott            58 Fig Garden Swim-38               39.27  
 13 Chew, Thomas C            55 Marcia's Enthusi-38              39.66  
 14 Kubokawa, Jon Y           57 Walnut Creek Mas-38              42.11  
 15 Philleo, Byron            58 Davis Aquatic Ma-38              47.43  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:03.22  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Jim                 57 Salinas Valley A-38            1:08.10  
  2 Volpp, Bryan D            55 Walnut Creek Mas-38            1:10.60  
  3 Woodruff, David L         56 Davis Aquatic Ma-38            1:16.22  
  4 Kahn, Stuart L            59 Davis Aquatic Ma-38            1:21.47  
  5 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38            1:24.50  
  6 Philleo, Byron            58 Davis Aquatic Ma-38            1:45.15  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:20.49  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 White, David L            57 Tri Valley Maste-38            2:28.01  
  2 Rider, Lee A              57 North Bay Aquati-38            2:31.99  
  3 Volpp, Bryan D            55 Walnut Creek Mas-38            2:33.24  
  4 Reudy, Tom                58 San Mateo Master-38            2:35.38  
  5 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38            2:58.06  
  6 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38            3:11.08  
  7 Boreyko, Valeriy A        59 University of Sa-38            3:26.04  
  8 Burke, Bill               58 University of Sa-38            3:46.91  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 25.12  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Jim                 57 Salinas Valley A-38              26.20  
  2 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38              26.31  
  3 Schenstrom, Warren        55 Santa Rosa Maste-38              27.81  
  4 Patocchi, Robert J        57 Cal Maritime Aca-38              28.01  
  5 van Boer, Eric D          58 Rolling Hills Mu-38              28.12  
  6 Rider, Lee A              57 North Bay Aquati-38              28.47  
  7 Henderson, William S      56 Davis Aquatic Ma-38              28.55  
  8 Adkison, Bill             57 Rolling Hills Mu-38              29.49  
  9 Malmberg, David           55 Unattached-0                     30.52  
 10 Lee, Stanley H            56 Yuba City Master-38              31.15  
 11 Williams, Scott           57 Rolling Hills Mu-38              31.38  
 12 Welco, Alan               58 Unattached-0                     31.65  
 13 Vidano, James R           55 University of Sa-38              32.07  
 14 Volonte, Richard J        57 Modesto Area Aqu-38              37.02  
 15 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38              40.04  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 25.12  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 O'Brien, Kerry L          56 Walnut Creek Mas-38              26.98  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
         PMS: P 56.50  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          56 Walnut Creek Mas-38              57.95  
  2 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38              58.19  
  3 Rider, Lee A              57 North Bay Aquati-38            1:03.90  
  4 Mundschau, Steve          59 University of Sa-38            1:05.03  
  5 Schenstrom, Warren        55 Santa Rosa Maste-38            1:05.21  
  6 Hale, Dave                57 Santa Rosa Maste-38            1:06.89  
  7 Ford, Kent P              59 University of Sa-38            1:12.03  
  8 Adkison, Bill             57 Rolling Hills Mu-38            1:13.28  
  9 Gass, Matthew E           55 Tuolumne County-38             1:14.38  
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:03.18   5/23/2010 BRAD HORNER                                
         PMS: P 2:11.66  12/31/2008 Jim Griffith                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38            2:13.03  
  2 O'Brien, Kerry L          56 Walnut Creek Mas-38            2:15.37  
  3 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38            2:15.90  
  4 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38            2:24.95  
  5 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38            3:34.45  
  6 Boreyko, Valeriy A        59 University of Sa-38            3:51.81  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 58.95  12/31/2002 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Helm, Jim                 57 Salinas Valley A-38            1:02.71  
  2 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste-38            1:03.05  
  3 Reudy, Tom                58 San Mateo Master-38            1:03.64  
  4 Rider, Lee A              57 North Bay Aquati-38            1:05.51  
  5 White, David L            57 Tri Valley Maste-38            1:07.11  
  6 Henderson, William S      56 Davis Aquatic Ma-38            1:08.17  
  7 Adkison, Bill             57 Rolling Hills Mu-38            1:08.67  
  8 Lee, Stanley H            56 Yuba City Master-38            1:11.98  
  9 Gass, Matthew E           55 Tuolumne County-38             1:12.57  
 10 Skuse, Brian M            56 North Bay Aquati-38            1:13.11  
 11 Williams, Scott           57 Rolling Hills Mu-38            1:15.41  
 12 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38            1:17.34  
 13 Chaffey, Richard L        59 Modesto Area Aqu-38            1:17.67  
 14 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38            1:21.35  
 15 Nichols, Scott            58 Fig Garden Swim-38             1:25.40  
 16 Volonte, Richard J        57 Modesto Area Aqu-38            1:25.45  
 17 Tsugawa, Peter            55 Marcia's Enthusi-38            1:27.50  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:10.57  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38            2:13.10  
  2 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38            2:13.94  
  3 Volpp, Bryan D            55 Walnut Creek Mas-38            2:16.81  
  4 Reudy, Tom                58 San Mateo Master-38            2:19.31  
  5 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste-38            2:20.56  
  6 Kenny, Daniel B           55 San Mateo Master-38            2:30.85  
  7 Hale, Dave                57 Santa Rosa Maste-38            2:31.52  
  8 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38            2:55.46  
  9 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38            3:02.15  
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.69   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 4:40.84  12/31/2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Evans, Mark E             55 Davis Aquatic Ma-38            4:45.38  
  2 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38            4:47.77  
  3 Volpp, Bryan D            55 Walnut Creek Mas-38            4:54.64  
  4 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38            5:06.96  
  5 Hale, Dave                57 Santa Rosa Maste-38            5:29.69  
  6 Williams, Scott           57 Rolling Hills Mu-38            6:27.20  
  7 Welsh, Stuart J           56 Tuolumne County-38             6:28.58  
  8 Boreyko, Valeriy A        59 University of Sa-38            7:40.82  
  9 Burke, Bill               58 University of Sa-38            8:21.70  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                61 Tamalpais Aquati-38              24.07  
  2 Whatley, Thomas W         61 San Mateo Master-38              24.45  
  3 Sullivan, James H         60 Carson Valley Ma-38              25.21  
  4 Sapirstein, Julian B      63 University of Sa-38              26.70  
  5 Durell, Robert            61 Walnut Creek Mas-38              27.42  
  6 Sterne, Erik A            60 Rose Bowl Master-33              27.50  
  7 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38              27.91  
  8 Lintz, Steve              62 Sierra Nevada Ma-38              28.15  
  9 Ahlman, David C           61 Walnut Creek Mas-38              28.51  
 10 Dahlin, Duke A            64 University of Sa-38              29.09  
 11 Roberts, Dale             62 Richmond Plunge-38               30.28  
 12 Sutton-Beattie, Eric L    60 Rolling Hills Mu-38              30.32  
 13 Hantzsche, Norman N       64 Richmond Plunge-38               31.56  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.18  12/31/2010 Jim Clemmons                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Whatley, Thomas W         61 San Mateo Master-38              54.41  
  2 Sapirstein, Julian B      63 University of Sa-38              58.44  
  3 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38            1:00.15  
  4 Crane, John K             61 Tri Valley Maste-38            1:00.83  
  5 Sterne, Erik A            60 Rose Bowl Master-33            1:00.88  
  6 Durell, Robert            61 Walnut Creek Mas-38            1:03.43  
  7 Ahlman, David C           61 Walnut Creek Mas-38            1:04.35  
  8 Lintz, Steve              62 Sierra Nevada Ma-38            1:05.69  
  9 Roberts, Dale             62 Richmond Plunge-38             1:06.00  
 10 Hantzsche, Norman N       64 Richmond Plunge-38             1:10.70  
 11 Sutton-Beattie, Eric L    60 Rolling Hills Mu-38            1:11.02  
 12 Cook, William H           63 San Mateo Master-38            1:17.08  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
         PMS: P 1:55.25    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38             2:04.14  
  2 Sapirstein, Julian B      63 University of Sa-38            2:10.45  
  3 Crane, John K             61 Tri Valley Maste-38            2:12.75  
  4 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38            2:15.78  
  5 Durell, Robert            61 Walnut Creek Mas-38            2:23.70  
  6 Maxson, Mark B            60 Orinda Aquatic M-38            2:26.39  
  7 Sutton-Beattie, Eric L    60 Rolling Hills Mu-38            2:36.61  
  8 Moore, Michael W          62 University of Sa-38            2:52.76  
  9 Boland, John L            63 University of Sa-38            3:37.40  
 10 Murray, Ed                63 University of Sa-38            4:23.74  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:11.17   4/29/2012 JIM MC CONICA                              
         PMS: P 5:13.68  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38             5:28.84  
  2 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38            6:07.43  
  3 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38            6:40.85  
  4 Winterrowd, Dan           62 Sierra Marlins S-38            6:52.43  
  5 Moore, Michael W          62 University of Sa-38            7:34.68  
  6 Carter, Lawrence A        64 Tuolumne County-38             7:58.27  
  7 Johnson, Gary A           62 Tuolumne County-38             9:00.58  
  8 Murray, Ed                63 University of Sa-38           12:26.35  
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:47.42   5/13/2011 JIM MC CONICA                             
         PMS: P 10:48.43  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38            11:28.66  
  2 Crane, John K             61 Tri Valley Maste-38           12:22.17  
  3 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38           12:37.78  
  4 Durell, Robert            61 Walnut Creek Mas-38           13:43.78  
  5 Moore, Michael W          62 University of Sa-38           15:36.86  
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
         PMS: P 17:59.55  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Crane, John K             61 Tri Valley Maste-38           20:40.97  
  2 Dahlin, Duke A            64 University of Sa-38           23:25.86  
  3 Moore, Michael W          62 University of Sa-38           25:21.90  
  4 Boland, John L            63 University of Sa-38           34:51.99  
  5 Murray, Ed                63 University of Sa-38           42:42.01  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 27.64    5/1/2011 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, James H         60 Carson Valley Ma-38              30.13  
  2 Lintz, Steve              62 Sierra Nevada Ma-38              34.98  
  3 Durell, Robert            61 Walnut Creek Mas-38              35.69  
  4 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38              36.01  
  5 Ahlman, David C           61 Walnut Creek Mas-38              38.06  
  6 Cort, Doug A              63 Cal Maritime Aca-38              38.28  
  7 Kirtland, Grayson M       61 Orinda Aquatic M-38              43.30  
  8 Kunihara, Daniel S        61 University of Sa-38              46.77  
  9 Johnson, Gary A           62 Tuolumne County-38               50.02  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.40  12/31/2004 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38            1:13.03  
  2 Dahlin, Duke A            64 University of Sa-38            1:15.86  
  3 Ahlman, David C           61 Walnut Creek Mas-38            1:25.13  
  4 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38            1:25.94  
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.13   5/10/2009 TIM BIRNIE                                 
         PMS: P 2:13.13  12/31/2009 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38            2:36.40  
  2 Andrews, Bryan W          61 University of Sa-38            3:08.90  
  3 Kunihara, Daniel S        61 University of Sa-38            4:39.75  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 29.32  12/31/2006 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         60 Orinda Aquatic M-38              31.99  
  2 Whatley, Thomas W         61 San Mateo Master-38              33.81  
  3 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38              34.84  
  4 Moskovits, Alexander      63 Santa Clara Swim-38              35.14  
  5 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38              36.40  
  6 Sapirstein, Julian B      63 University of Sa-38              37.34  
  7 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38              38.47  
  8 Hantzsche, Norman N       64 Richmond Plunge-38               39.84  
  9 Sutton-Beattie, Eric L    60 Rolling Hills Mu-38              40.23  
 10 Cook, William H           63 San Mateo Master-38              41.11  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.70   4/14/2012 RICK COLELLA                               
         PMS: P 1:05.46  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         60 Orinda Aquatic M-38            1:10.72  
  2 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38            1:18.13  
  3 Moskovits, Alexander      63 Santa Clara Swim-38            1:21.11  
  4 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38            1:21.45  
  5 Sutton-Beattie, Eric L    60 Rolling Hills Mu-38            1:27.69  
  6 Cook, William H           63 San Mateo Master-38            1:32.74  
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:21.01   4/15/2012 RICK COLELLA                               
         PMS: P 2:24.68  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         60 Orinda Aquatic M-38            2:33.21  
  2 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38            2:54.88  
  3 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38            2:59.92  
  4 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38            3:06.59  
  5 Sutton-Beattie, Eric L    60 Rolling Hills Mu-38            3:10.04  
  6 Cook, William H           63 San Mateo Master-38            3:27.32  
  7 Carter, Lawrence A        64 Tuolumne County-38             3:27.43  
  8 Kunihara, Daniel S        61 University of Sa-38            3:38.30  
  9 Andrews, Bryan W          61 University of Sa-38            3:46.63  
 10 Dailey, Michael K         63 Santa Rosa Maste-38            3:52.35  
 11 Johnson, Gary A           62 Tuolumne County-38             4:09.67  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.73  12/31/2009 Thomas Knopf                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                61 Tamalpais Aquati-38              27.24  
  2 Haufler, Steven E         60 Orinda Aquatic M-38              27.50  
  3 Durell, Robert            61 Walnut Creek Mas-38              30.91  
  4 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38              32.16  
  5 Cort, Doug A              63 Cal Maritime Aca-38              32.31  
  6 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38              32.41  
  7 Lintz, Steve              62 Sierra Nevada Ma-38              32.44  
  8 Kren, Alan                60 Manatee Aquatic-38               34.27  
  9 Kirtland, Grayson M       61 Orinda Aquatic M-38              42.81  
 10 Kunihara, Daniel S        61 University of Sa-38              45.62  
 11 Cook, William H           63 San Mateo Master-38              45.68  
 12 Carter, Lawrence A        64 Tuolumne County-38               47.35  
 13 Johnson, Gary A           62 Tuolumne County-38               49.57  
 14 Murray, Ed                63 University of Sa-38            1:00.29  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:00.54  12/31/2009 Andrew McPherson                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         60 Orinda Aquatic M-38            1:00.42P 
  2 Kren, Alan                60 Manatee Aquatic-38             1:28.03  
  3 Murray, Ed                63 University of Sa-38            2:26.08  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:10.06   4/16/2011 LAWRENCE DAY                               
         PMS: P 2:15.73  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38            2:54.75  
  2 Dahlin, Duke A            64 University of Sa-38            3:02.38  
  3 Sterne, Erik A            60 Rose Bowl Master-33            3:09.85  
  4 Kren, Alan                60 Manatee Aquatic-38             3:34.14  
  5 Andrews, Bryan W          61 University of Sa-38            3:40.56  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   58.69   4/14/2012 RICK COLELLA                               
         PMS: P 1:00.10  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         60 Orinda Aquatic M-38            1:02.70  
  2 Atondo, Richard E         63 University of Sa-38            1:10.35  
  3 Durell, Robert            61 Walnut Creek Mas-38            1:12.95  
  4 Sapirstein, Julian B      63 University of Sa-38            1:13.68  
  5 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38            1:14.29  
  6 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38            1:17.17  
  7 Kirtland, Grayson M       61 Orinda Aquatic M-38            1:29.02  
  8 Cook, William H           63 San Mateo Master-38            1:29.52  
  9 Carter, Lawrence A        64 Tuolumne County-38             1:38.94  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:08.77   2/19/2012 RICK COLELLA                               
         PMS: P 2:10.85    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Haufler, Steven E         60 Orinda Aquatic M-38            2:19.45  
  2 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38             2:19.57  
  3 Rhodes, Eric E            62 Berkeley (Ca) Aq-38            2:35.07  
  4 Dahlin, Duke A            64 University of Sa-38            2:42.03  
  5 Kennedy, James B          61 Cal Maritime Aca-38            2:45.20  
  6 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38            2:55.08  
  7 Andrews, Bryan W          61 University of Sa-38            3:06.63  
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:33.96   4/14/2012 RICK COLELLA                               
         PMS: P 4:45.65  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38             5:01.22  
  2 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38            6:23.03  
  3 Andrews, Bryan W          61 University of Sa-38            6:57.87  
  4 Cook, William H           63 San Mateo Master-38            7:30.50  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38              25.34  
  2 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38              25.68  
  3 Dennis, D Craig           66 Walnut Creek Mas-38              26.67  
  4 Jacobberger, Richard K    67 Oakwood Athletic-38              28.44  
  5 Daniels, Larry N          67 Modesto Area Aqu-38              28.71  
  6 Brenner, Gary R           65 San Mateo Master-38              28.88  
  7 Crocket, Alex             68 Fig Garden Swim-38               30.81  
  8 Rhett, Don                69 Cal Aquatic Mast-38              32.71  
  9 Smith, Kirby L            66 Tuolumne County-38               32.98  
 10 Martin, Al M              65 Club Hot Tub-38                  33.12  
 11 Rust, David J             66 Santa Rosa Maste-38              34.30  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.66  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38              55.81  
  2 Wilder, Hugh              65 Santa Rosa Maste-38              57.36  
  3 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38              57.66  
  4 Dennis, D Craig           66 Walnut Creek Mas-38            1:01.01  
  5 Daniels, Larry N          67 Modesto Area Aqu-38            1:02.84  
  6 Ugarkovich, David M       65 Tri Valley Maste-38            1:07.55  
  7 Martin, Al M              65 Club Hot Tub-38                1:14.95  
  8 Woodruff, Michael         67 Berkeley (Ca) Aq-38            1:15.83  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 2:04.19  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38            2:05.62  
  2 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38            2:12.76  
  3 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38            2:13.56  
  4 Daniels, Larry N          67 Modesto Area Aqu-38            2:21.62  
  5 Woodruff, Michael         67 Berkeley (Ca) Aq-38            2:44.77  
  6 Sider, Gabriel J          69 University of Sa-38            3:32.83  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 5:45.22  12/31/2010 Don Davis                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           65 The Olympic Club-38            6:00.61  
  2 Daniels, Larry N          67 Modesto Area Aqu-38            6:41.88  
  3 Woodruff, Michael         67 Berkeley (Ca) Aq-38            7:24.34  
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 12:06.16  12/31/2009 Richard Burns                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           65 The Olympic Club-38           12:25.82  
  2 Daniels, Larry N          67 Modesto Area Aqu-38           13:59.43  
  3 Woodruff, Michael         67 Berkeley (Ca) Aq-38           14:57.70  
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 20:09.27   4/18/2010 Don M Davis                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Donald A          67 Rolling Hills Mu-38           25:01.00  
  2 Blazic, Frank A           66 Walnut Creek Mas-38           30:28.25  
  3 Freeman, Dale C           69 University of Sa-38           33:47.17  
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.74   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 27.84  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              65 Santa Rosa Maste-38              28.21  
  2 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38              31.53  
  3 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38              32.12  
  4 Dennis, D Craig           66 Walnut Creek Mas-38              32.74  
  5 Pierce, Donald A          67 Rolling Hills Mu-38              35.66  
  6 Piazza, Michael S         67 Walnut Creek Mas-38              36.89  
  7 Ugarkovich, David M       65 Tri Valley Maste-38              36.97  
  8 Jacoby, Gordon D          69 Manatee Aquatic-38               42.11  
  9 Rust, David J             66 Santa Rosa Maste-38              43.66  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:00.58    6/9/2012 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              65 Santa Rosa Maste-38            1:03.14  
  2 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38            1:07.64  
  3 Dennis, D Craig           66 Walnut Creek Mas-38            1:14.91  
  4 Ugarkovich, David M       65 Tri Valley Maste-38            1:18.72  
  5 Jacoby, Gordon D          69 Manatee Aquatic-38             1:37.09  
  6 Rust, David J             66 Santa Rosa Maste-38            1:38.34  
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:18.14   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:18.14  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              65 Santa Rosa Maste-38            2:24.30  
  2 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38            2:27.00  
  3 Daniels, Larry N          67 Modesto Area Aqu-38            3:04.52  
  4 Rust, David J             66 Santa Rosa Maste-38            3:51.00  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.56  11/17/2012 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 31.32  12/31/2009 David Gildea                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smyers, Jesse B           66 Walnut Creek Mas-38              34.05  
  2 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38              34.25  
  3 Smith, Kirby L            66 Tuolumne County-38               38.29  
  4 Pierce, Donald A          67 Rolling Hills Mu-38              39.30  
  5 Rust, David J             66 Santa Rosa Maste-38              44.20  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:07.63   4/17/2011 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:08.19  12/31/2009 David Gildea                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smyers, Jesse B           66 Walnut Creek Mas-38            1:18.87  
  2 Smith, Kirby L            66 Tuolumne County-38             1:28.68  
  3 Rust, David J             66 Santa Rosa Maste-38            1:37.88  
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:30.17    5/1/2011 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:35.32  12/31/2010 Kenneth Frost                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smyers, Jesse B           66 Walnut Creek Mas-38            3:06.97  
  2 Smith, Kirby L            66 Tuolumne County-38             3:17.68  
  3 Daniels, Larry N          67 Modesto Area Aqu-38            3:33.68  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.65  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38              27.77  
  2 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38              28.49  
  3 Brown, Randy I            65 San Mateo Master-38              28.75  
  4 Wilder, Hugh              65 Santa Rosa Maste-38              29.04  
  5 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38              29.53  
  6 Smyers, Jesse B           66 Walnut Creek Mas-38              31.60  
  7 Pierce, Donald A          67 Rolling Hills Mu-38              35.36  
  8 Piazza, Michael S         67 Walnut Creek Mas-38              36.64  
  9 Rhett, Don                69 Cal Aquatic Mast-38              37.26  
 10 Rust, David J             66 Santa Rosa Maste-38              43.74  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.64  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38            1:05.67  
  2 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38            1:06.19  
  3 Brown, Randy I            65 San Mateo Master-38            1:06.66  
  4 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38            1:07.97  
  5 Rudloff, Edward           65 The Olympic Club-38            1:10.85  
  6 Ugarkovich, David M       65 Tri Valley Maste-38            1:21.78  
 
Men 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:23.38   2/14/2010 ROBERT POILETMAN                           
         PMS: P 2:32.75  12/31/2009 Paul Boggs                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Pierce, Donald A          67 Rolling Hills Mu-38            3:19.89  
  2 Jacobberger, Richard K    67 Oakwood Athletic-38            3:20.85  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.26  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       66 Davis Aquatic Ma-38            1:06.53  
  2 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38            1:06.87  
  3 Dennis, D Craig           66 Walnut Creek Mas-38            1:09.20  
  4 Smyers, Jesse B           66 Walnut Creek Mas-38            1:15.40  
  5 Ugarkovich, David M       65 Tri Valley Maste-38            1:17.43  
  6 Pierce, Donald A          67 Rolling Hills Mu-38            1:21.78  
  7 Piazza, Michael S         67 Walnut Creek Mas-38            1:22.16  
  8 Smith, Kirby L            66 Tuolumne County-38             1:27.53  
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:20.31   5/22/2010 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:20.31  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              65 Santa Rosa Maste-38            2:31.02  
  2 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38            2:34.44  
  3 Dennis, D Craig           66 Walnut Creek Mas-38            2:45.51  
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:12.42   5/21/2010 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 5:12.42  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dennis, D Craig           66 Walnut Creek Mas-38            5:42.55  
  2 Pierce, Donald A          67 Rolling Hills Mu-38            6:41.70  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 25.99  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38               29.08  
  2 Bell, John L              70 UCLA Bruin Maste-33              29.46  
  3 Kleman, Karl F            72 Tuolumne County-38               33.71  
  4 Zuur, James               72 Marin Pirates Ma-38              34.87  
  5 Norris, Robert F          74 Davis Aquatic Ma-38              36.67  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 58.35  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, John L              70 UCLA Bruin Maste-33            1:06.63  
  2 Bledsoe, Dennis R         73 Walnut Creek Mas-38            1:11.29  
  3 Kleman, Karl F            72 Tuolumne County-38             1:19.97  
  4 Norris, Robert F          74 Davis Aquatic Ma-38            1:22.85  
  5 Bakke, Peter L            71 Berkeley (Ca) Aq-38            1:26.60  
  6 Anning, William C         71 Tuolumne County-38             1:45.13  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:08.68   4/27/2012 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 2:18.05  12/31/2010 William Van Horn                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              70 Menlo Masters Ak-38            2:32.71  
  2 Bell, John L              70 UCLA Bruin Maste-33            2:35.43  
  3 Bakke, Peter L            71 Berkeley (Ca) Aq-38            3:22.70  
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 6:44.18  12/31/2010 William Van Horn                           
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38             6:45.42  
  2 Dawson, Bill              70 Menlo Masters Ak-38            6:59.01  
  3 Norris, Robert F          74 Davis Aquatic Ma-38            8:17.58  
  4 Anning, William C         71 Tuolumne County-38             9:30.33  
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 14:05.09   4/18/2010 William G Van Horn                        
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              70 Menlo Masters Ak-38           13:54.30P 
  2 Shaw, James F             71 Rinconada Master-38           15:40.62  
  3 Anning, William C         71 Tuolumne County-38            19:26.91  
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20:29.18   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 23:27.54  12/31/2010 William Van Horn                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              70 Menlo Masters Ak-38           23:20.87P 
  2 Davies, Tom               70 Stanford Masters-38           24:46.43  
  3 Bakke, Peter L            71 Berkeley (Ca) Aq-38           30:43.38  
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 34.09  12/31/2010 Dennis Bledsoe                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bledsoe, Dennis R         73 Walnut Creek Mas-38              36.27  
  2 Shaw, James F             71 Rinconada Master-38              38.89  
  3 Norris, Robert F          74 Davis Aquatic Ma-38              41.27  
  4 Zuur, James               72 Marin Pirates Ma-38              43.86  
  5 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38              46.48  
  6 Anning, William C         71 Tuolumne County-38             1:04.44  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:15.86  12/31/2010 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bledsoe, Dennis R         73 Walnut Creek Mas-38            1:24.52  
  2 Norris, Robert F          74 Davis Aquatic Ma-38            1:27.01  
  3 Shaw, James F             71 Rinconada Master-38            1:28.42  
  4 Anning, William C         71 Tuolumne County-38             2:15.23  
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:28.11   5/18/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 2:38.74  12/31/2012 Richard T Todd	                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          74 Davis Aquatic Ma-38            3:08.48  
  2 Bledsoe, Dennis R         73 Walnut Creek Mas-38            3:14.33  
  3 Anning, William C         71 Tuolumne County-38             4:44.29  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 36.70  12/31/1993 John Richards                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lane, Ed V                73 Walnut Creek Mas-38              55.00  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 36.70  12/31/1993 John Richards                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38               35.69P 
  2 Kleman, Karl F            72 Tuolumne County-38               41.10  
  3 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38              41.58  
  4 Zuur, James               72 Marin Pirates Ma-38              43.30  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:16.85  12/31/2012 Richard T Todd	                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Lane, Ed V                73 Walnut Creek Mas-38            1:52.79  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:16.85  12/31/2012 Richard T Todd	                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38            1:35.85  
  2 Kleman, Karl F            72 Tuolumne County-38             1:36.98  
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:46.46   4/15/2011 MIKE FRESHLEY                              
         PMS: P 2:50.51  12/31/2012 Richard T Todd	                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38             2:50.88  
  2 Lane, Ed V                73 Walnut Creek Mas-38            3:52.15  
  3 Scovel, Tom S             74 Walnut Creek Mas-38            5:04.87  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.17   3/30/2008 DAVID COSTILL                                
         PMS: P 30.09  12/31/2009 Dennis Bledsoe                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Bell, John L              70 UCLA Bruin Maste-33              33.47  
  2 Bledsoe, Dennis R         73 Walnut Creek Mas-38              35.00  
  3 Shaw, James F             71 Rinconada Master-38              35.02  
  4 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38               38.11  
  5 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38              38.40  
  6 Zuur, James               72 Marin Pirates Ma-38              42.08  
  7 Silvey, Rick              71 Walnut Creek Mas-38              48.70  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:19.06  12/31/2007 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, James F             71 Rinconada Master-38            1:29.49  
  2 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38            1:40.10  
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:44.79   4/17/2011 RICHARD KITCHELL                           
         PMS: P 3:01.62  12/31/2006 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Shaw, James F             71 Rinconada Master-38            3:20.09  
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:06.94    5/4/2008 JEFF FARRELL                               
         PMS: P 1:12.46  12/31/2009 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38             1:14.44  
  2 Bledsoe, Dennis R         73 Walnut Creek Mas-38            1:21.41  
  3 Bell, John L              70 UCLA Bruin Maste-33            1:21.57  
  4 Dawson, Bill              70 Menlo Masters Ak-38            1:25.96  
  5 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38            1:30.76  
  6 Norris, Robert F          74 Davis Aquatic Ma-38            1:40.61  
  7 Silvey, Rick              71 Walnut Creek Mas-38            1:48.77  
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:29.92   2/23/2008 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 2:49.62  12/31/2007 Dick Peterson                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              70 Menlo Masters Ak-38            3:13.99  
  2 Perilman, Jim E           74 Walnut Creek Mas-38            3:39.25  
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:10.97  12/31/2007 Dick Peterson                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           71 Tuolumne County-38             5:44.00P 
  2 Dawson, Bill              70 Menlo Masters Ak-38            6:24.49  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.58    3/4/2012 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 29.54  12/31/2009 John Sulzbach                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38              32.34  
  2 Garretson, Bob O          79 Tuolumne County-38               39.45  
  3 Anderson, Donald E        79 Oakwood Athletic-38            1:00.09  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 1:07.21  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            79 Walnut Creek Mas-38            1:20.83  
  2 Garretson, Bob O          79 Tuolumne County-38             1:30.54  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 2:27.09  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            79 Walnut Creek Mas-38            2:58.96  
  2 Garretson, Bob O          79 Tuolumne County-38             3:35.05  
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:03.87    5/8/2010 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 7:00.88  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            79 Walnut Creek Mas-38            8:04.16  
  2 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38            8:20.39  
  3 Ingalls, Donald A         75 Mountain View Ma-38            8:53.09  
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL: N 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 14:14.46  12/31/1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  2 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38           16:28.38  
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 14:14.46  12/31/1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            79 Walnut Creek Mas-38           16:35.62  
  2 Ingalls, Donald A         75 Mountain View Ma-38           18:23.06  
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20:25.49   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 24:40.71  12/31/1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38           25:21.54  
  2 Mayo, Robert W            79 Walnut Creek Mas-38           27:45.02  
  3 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38           30:06.24  
  4 Ingalls, Donald A         75 Mountain View Ma-38           30:30.40  
  5 Grohe, William E          79 University of Sa-38           36:33.73  
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 34.84  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Donald L           79 Walnut Creek Mas-38              38.90  
  2 Smethurst, Everett W      78 Novaquatics Mast-33              43.63  
  3 Osborne, Daniel R         79 University of Sa-38              48.08  
  4 Garretson, Bob O          79 Tuolumne County-38               49.09  
  5 Grohe, William E          79 University of Sa-38              51.70  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:17.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Donald L           79 Walnut Creek Mas-38            1:26.46  
  2 Mayo, Robert W            79 Walnut Creek Mas-38            1:32.83  
  3 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38            1:41.36  
  4 Morner, Stan F            78 Walnut Creek Mas-38            1:50.69  
  5 Garretson, Bob O          79 Tuolumne County-38             1:53.37  
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:31.41   4/17/2010 BURWELL JONES                              
         PMS: P 2:52.81  12/31/2009 Don Brown                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Donald L           79 Walnut Creek Mas-38            3:15.98  
  2 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38            3:17.65  
  3 Mayo, Robert W            79 Walnut Creek Mas-38            3:23.21  
  4 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38            3:53.16  
  5 Garretson, Bob O          79 Tuolumne County-38             4:10.31  
  6 Grohe, William E          79 University of Sa-38            4:46.84  
  7 Pedder, Stan              78 Walnut Creek Mas-38            4:47.59  
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 38.41  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            78 Walnut Creek Mas-38              43.44  
  2 Panko, Stanley E          75 San Mateo Master-38              44.37  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.21   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:25.80  12/31/1993 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            78 Walnut Creek Mas-38            1:44.42  
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:59.83   4/14/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 3:11.85  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38            3:33.74  
  2 Morner, Stan F            78 Walnut Creek Mas-38            3:50.37  
 -- Fleming, Jack C           77 University of Sa-38                 DQ  
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 30.84   4/15/2011 DAVID COSTILL                                
         PMS: P 32.89  12/31/2007 Ashley Jones                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            78 Walnut Creek Mas-38              42.51  
  2 Fleming, Jack C           77 University of Sa-38              45.58  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:12.71   4/17/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:27.57  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38            1:40.31  
  2 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38            1:55.28  
  3 Morner, Stan F            78 Walnut Creek Mas-38            1:57.34  
  4 Fleming, Jack C           77 University of Sa-38            2:03.27  
  5 Grohe, William E          79 University of Sa-38            3:05.17  
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 3:05.76   3/29/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:32.85  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38            3:46.60  
  2 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38            4:22.57  
  3 Grohe, William E          79 University of Sa-38            6:14.55  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:09.69   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:16.12  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett W      78 Novaquatics Mast-33            1:35.86  
  2 Osborne, Daniel R         79 University of Sa-38            1:53.36  
  3 Garretson, Bob O          79 Tuolumne County-38             1:57.84  
  4 Fleming, Jack C           77 University of Sa-38            1:58.56  
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:39.07   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 2:54.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38            3:21.05  
  2 Morner, Stan F            78 Walnut Creek Mas-38            3:50.30  
  3 Grohe, William E          79 University of Sa-38            5:07.08  
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:49.90   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:21.48  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38            6:59.78  
  2 Grohe, William E          79 University of Sa-38           10:58.06  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 32.00  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38              34.63  
  2 Goldsmith, Harry S        83 Alameda Aquatic-38               43.39  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:10.76  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        83 Alameda Aquatic-38             1:38.86  
  2 Hathaway, Pierre          82 Alameda Aquatic-38             1:39.57  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:33.31   6/28/2011 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 2:42.10  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        83 Alameda Aquatic-38             3:57.50  
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25:17.92   3/30/2012 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 26:14.62  12/31/2000 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Cook, Robert J            80 Unattached-0                  31:02.71  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 35.29   1/19/2013 CLARKE MITCHELL                              
         PMS: P 37.39  12/31/2000 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          82 Alameda Aquatic-38               51.93  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:21.16   1/20/2013 CLARKE MITCHELL                            
         PMS: P 1:24.23  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          82 Alameda Aquatic-38             1:50.64  
  2 Soroka, Donald            80 Rolling Hills Mu-38            2:01.83  
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 3:03.89   4/29/2011 BOB MILLER                                 
         PMS: P 3:06.53  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          82 Alameda Aquatic-38             4:03.67  
  2 Soroka, Donald            80 Rolling Hills Mu-38            4:11.95  
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.38   1/29/2012 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 41.30  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           81 Alameda Aquatic-38               44.26  
  2 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38              45.04  
  3 Soroka, Donald            80 Rolling Hills Mu-38              53.05  
 -- Nieman, Frank B           80 Walnut Creek Mas-38                 DQ  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 1:32.85  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           81 Alameda Aquatic-38             1:39.51  
  2 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38            1:45.04  
  3 Soroka, Donald            80 Rolling Hills Mu-38            2:05.37  
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:19.33   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 3:27.06  12/31/2012 Ashley O Jones                             
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           81 Alameda Aquatic-38             3:33.56  
  2 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38            3:51.70  
  3 Nieman, Frank B           80 Walnut Creek Mas-38            4:29.13  
  4 Soroka, Donald            80 Rolling Hills Mu-38            4:35.75  
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 34.33   1/20/2013 CLARKE MITCHELL                              
         PMS: P 36.97  12/31/2012 Ashley O Jones                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           81 Alameda Aquatic-38               38.92  
  2 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38              53.83  
  3 Nieman, Frank B           80 Walnut Creek Mas-38            1:01.04  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:22.75    3/6/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:24.24  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           81 Alameda Aquatic-38             1:28.79  
  2 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38            1:45.02  
  3 Nieman, Frank B           80 Walnut Creek Mas-38            1:56.66  
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:10.28   4/10/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 3:11.79  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           81 Alameda Aquatic-38             3:28.83  
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.92    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 35.77  12/31/2004 Bill Johnston                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           85 Alameda Aquatic-38               45.10  
  2 Schomburg, Richard D      86 University of Sa-38            1:13.09  
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:10.92   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:29.20  12/31/2004 Bill Johnston                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      86 University of Sa-38            2:52.18  
 
Men 85-89 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 42.46    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 43.82  12/31/2003 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           85 Alameda Aquatic-38               49.59  
 
Men 85-89 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:36.02    5/8/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:36.99  12/31/2003 Aldo Da Rsa                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           85 Alameda Aquatic-38             1:52.81  
  2 Schomburg, Richard D      86 University of Sa-38            3:32.68  
 
Men 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 42.72    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 43.56  12/31/2003 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           85 Alameda Aquatic-38               49.64  
  2 Schomburg, Richard D      86 University of Sa-38            1:51.03  
 
Men 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:34.67   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:42.86  12/31/2003 Aldo Da Roas                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           85 Alameda Aquatic-38             2:06.04  
  2 Schomburg, Richard D      86 University of Sa-38            3:55.02  
 
Men 85-89 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:46.18   3/20/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 3:55.05  12/31/2003 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      86 University of Sa-38            7:42.46  
 
Men 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 39.89    3/7/2010 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 49.18  12/31/2010 Frank Grannis                                
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grannis, Frank R          88 The Olympic Club-38              53.00  
  2 Motmans, August           85 Alameda Aquatic-38               53.05  
 
Men 85-89 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:41.31   4/18/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 2:01.96   3/13/2010 Frank R Grannis                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grannis, Frank R          88 The Olympic Club-38            2:11.09  
 
Men 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:28.37    3/7/2010 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:42.15  12/31/2009 G. Edward Rudloff                          
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 Grannis, Frank R          88 The Olympic Club-38            1:53.43  
  2 Motmans, August           85 Alameda Aquatic-38             1:55.16  
 
Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 35.96   9/21/2003 WOODY BOWERSOCK                              
         PMS: P 42.01   4/18/2010 Steve P Carlson                              
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McKinley, Howard M        91 The Olympic Club-38            1:03.28  
 
Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:27.26   3/21/2004 WOODROW BOWERSOCK                          
         PMS: P 1:36.67   4/18/2010 Steve P Carlson                            
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McKinley, Howard M        91 The Olympic Club-38            2:18.41  
 
Men 90-94 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:46.67   3/25/2007 JOHN MERRILL                               
         PMS: P 2:10.08  12/31/2004 Jim Triolo                                 
    Name                     Age Team                             Finals        
===============================================================================
  1 McKinley, Howard M        91 The Olympic Club-38            2:56.74  
 
Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:38.39   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K MOUGHTY, T SHPAIZER, S WAGER, K GARY            
         PMS: P 3:46.29  12/31/1993 USF                                        
                         Jennifer Toton, Hinshaw, Hauer, Wicklund          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                      4:03.27  
     1) Cleary, Colleen W24             2) Johnson, Karissa M W24         
     3) Boal, Molly C W19               4) Ballenger, Marie A W26         
  2 Club Hot Tub-38  'A'                                        4:27.92  
     1) Dantanavatanawong, Jennifer W26 2) Neuschwander, Cindy W59        
     3) Phelps, Sarah K W43             4) Westerhoff, Rachel E W22       
  3 University of San Francisco Ma-38  'B'                      4:28.36  
     1) Stotler, Celina M W19           2) Ysrael, Victoria Y W21         
     3) Rudd, Clare K W28               4) Wheeler, Lauren W31            
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:47.44   4/22/2012 CHICAGO MASTERS                            
                         H SCHLEEBS, K MCNICHOLS, K BRAUN, J SHALLCROSS    
         PMS: P 1:49.10  12/31/2001 SNM                                        
                         Schweitzer, Weiss, Liu, Ooi                       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  2:04.03  
     1) Jones, Sara H W44               2) Yamauchi, Penelope R W22       
     3) Nelson, Sheila W44              4) Terhorst, Hermine M W54        
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'                      2:08.24  
     1) Ysrael, Victoria Y W21          2) Ballenger, Marie A W26         
     3) Stotler, Celina M W19           4) Cleary, Colleen W24            
  3 Club Hot Tub-38  'A'                                        2:14.49  
     1) Dantanavatanawong, Jennifer W26 2) Phelps, Sarah K W43            
     3) Westerhoff, Rachel E W22        4) Neoh, Sheree W48               
  4 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:18.26  
     1) Roach, Regina A W26             2) Harvey, Leeann W43             
     3) Thomas, Alexandra J W24         4) Bradford, Amy C W32            
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'                      2:38.27  
     1) Luciano, Amanda A W27           2) Johnson, Karissa M W24         
     3) Boal, Molly C W19               4) Gillesby, Martha W61           
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:37.75   4/14/1991 WALNUT CREEK                               
                         C LEWIS, P ROEMER, W INGRAHM, S SHAND             
         PMS: P 3:37.75  12/31/1991 Walnut Creek Masters                       
                         Lewis, Paula Roemer, Wendy Ingraham, Shaw         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               3:59.40  
     1) Hernandez, Sarah M W28          2) Bell, Andee W37                
     3) Russell, Jane E W49             4) Buchanan, Linda A W55          
 -- Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                            DQ  
     1) Ruymaker, Danielle W58          2) Ginocchio, Fatima F W29        
     3) Castro, Leilani D W32           4) Stretch, Sarah K W33           
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:45.01    5/4/2008 SMU MASTERS                                
                         L OBERSTAR-BROWN, K MCCLELLAND, L HOLT, D DIEZI   
         PMS: P 1:46.15  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         S Marshall, K Beckman, K Price, K Arneson         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 North Bay Aquatics-38  'A'                                  2:05.67  
     1) Nicolescu, Andreea C W41        2) Kelly, Katie W43               
     3) Somers, Jillian M W30           4) Buskirk, Emily K W32           
  2 Tri Valley Masters-38  'A'                                  2:09.58  
     1) Taylor, Vicki W27               2) DeMartin, Kelli W42            
     3) Pearson, Loren J W37            4) Sitzmann, Amy K W33            
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'                      2:18.14  
     1) Liu, Ouida W32                  2) Squeglia, Amy W33              
     3) Graner, Jenny C W28             4) Bryant, Lynn W40               
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       2:44.29  
     1) Espinosa, Rebecca W42           2) Stretch, Sarah K W33           
     3) Ginocchio, Fatima F W29         4) Castro, Leilani D W32          
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:41.37   4/15/2007 TEAM ILLINOIS M                            
                         K PIPES-NEILSEN, J RIDGE, N DAY, S SULLIVAN       
         PMS: P 3:47.02  12/31/1999 Walnut Creek Masters                       
                         Caryn McNamara, Paula Roemer, Leach, Laura Vidal  
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                4:19.10  
     1) Zamanian, Alison H W42          2) Duggan, Karen L W42            
     3) Ongerth, Ann Michelle W38       4) Swanson, Eileen W37            
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  4:29.76  
     1) Bulman, Robin A W47             2) Belluomini, Melanie C W35      
     3) Nelson, Sheila W44              4) Jaubert, Leslie M W55          
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       5:03.98  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Mahn, Tanya W39                
     3) Espinosa, Rebecca W42           4) Lindahl, Sarah W36             
 -- Walnut Creek Masters-38  'B'                                     DQ  
     1) Ferris, Mary Jo W51             2) Azzopardi, Shawna P W36        
     3) Chesterman, Jen W41             4) Harvey, Leeann W43             
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:48.55   5/14/2006 COLORADO MASTER                            
                         S HART, S VON DER LIPPE, E CAMPBELL, K GARNIER    
         PMS: P 1:52.67  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         J Fusari, D Santos, L Ward, A Zamanian            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:08.91  
     1) Duggan, Karen L W42             2) Santos, Debbie M W44           
     3) Zamanian, Alison H W42          4) Swanson, Eileen W37            
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                                2:23.68  
     1) Azzopardi, Shawna P W36         2) Hansel, Neila W37              
     3) Smith, Angela R W38             4) Ongerth, Ann Michelle W38      
 -- Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                            DQ  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Huse, Green W45                
     3) Mahn, Tanya W39                 4) Lindahl, Sarah W36             
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:55.16    4/7/2002 NEW ENGLAND MAS                            
                         J FELDMANN, J LUKER, G WETTACH, J HIRSTY          
         PMS: P 4:05.51  12/31/2005 Walnut Creek Masters                       
                         S Heim-Bowen, O Moore, P Landers, C O'Brien       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       4:47.82  
     1) Burger, Clare P W45             2) Macchiavello, Pia W50          
     3) King, Kimberly L W52            4) Haufler, Susan L W55           
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'                      4:57.18  
     1) McNamara, Kathleen A W53        2) Cutler, Nancy L W59            
     3) Goldberg, Claudette W53         4) Gerhan, Martha W51             
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               5:25.60  
     1) Phalen, Jennifer R W48          2) Collins, Susan M W63           
     3) Farley, Nancy E W61             4) Hornof, Kristine T W65         
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'                       5:44.37  
     1) Huse, Green W45                 2) Boeger, Kari L W46             
     3) Musco, Anna M W50               4) Hurt, Liz W48                  
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:52.93    5/1/2011 COLORADO MASTER                            
                         C SAPPEY, K CROUCH, S VON DER LIPPE, A SCOTT-KUBE 
         PMS: P 1:58.18  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         P Roemer, S Sotelo-Osborne, S Heim-Bowen, M Curran
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                      2:14.16  
     1) Jones, Barbara L W57            2) Matena, Jana W50               
     3) Capen, Tasha W46                4) Legros, Laura W45              
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:17.07  
     1) Ferris, Mary Jo W51             2) Sotelo, Sophia S W51           
     3) Ward, Lisa A W49                4) Sullivan, Sarah E W53          
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               2:24.67  
     1) Kahn, Mary J W53                2) Phalen, Jennifer R W48         
     3) Russell, Jane E W49             4) Hornof, Kristine T W65         
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       2:30.10  
     1) Burger, Clare P W45             2) Macchiavello, Pia W50          
     3) King, Kimberly L W52            4) Haufler, Susan L W55           
  5 University of San Francisco Ma-38  'A'                      2:37.89  
     1) McNamara, Kathleen A W53        2) Goldberg, Claudette W53        
     3) Gerhan, Martha W51              4) Cutler, Nancy L W59            
  6 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'                       2:59.17  
     1) Boeger, Kari L W46              2) Musco, Anna M W50              
     3) Hurt, Liz W48                   4) Ruymaker, Danielle W58         
  7 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      3:13.89  
     1) Van Blaricom, Jenny L W54       2) Loyd, Susan M W53              
     3) Thalman, Kelly D W50            4) Birdsall, Connie L W67         
 
Women 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:15.58   4/10/2011 GOLD                                       
                         P SARGEANT, B PROTZMAN, D OGIER, P MCDONNELL      
         PMS: P 4:47.11   4/10/2011 WCM                                        
                         L L Silva, C Ottati, M A Alexander, N Albertson   
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                                5:22.38  
     1) Appel, Pamela J W56             2) Rogers, Kerry H W60            
     3) Rothrock, Gretchen A W63        4) Alexander, Martha A W63        
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'                      6:18.54  
     1) Campbell, Martha C W64          2) Dunn, Audrey J W59             
     3) Dumont, Mary T W59              4) Short, Laura J W63             
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      6:48.63  
     1) Wivell, Toni M W76              2) Van Blaricom, Jenny L W54      
     3) Loyd, Susan M W53               4) Thalman, Kelly D W50           
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:07.59   3/18/2012 NEW ENGLAND MAS                            
                         B ESTEL, B HUMMEL, J LUKER, J HIRSTY              
         PMS: P 2:24.50  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         Brittingham, Harms, Alexander, Karen Tukua        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:20.40P 
     1) Landers, Patty W56              2) Marnell, Mary W56              
     3) O'Brien, Charlene A W56         4) Albertson, Nay W58             
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               2:48.19  
     1) Westergaard, Leslie M W70       2) Collins, Susan M W63           
     3) Buchanan, Linda A W55           4) Farley, Nancy E W61            
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      2:56.34  
     1) Garretson, Ruth J W67           2) Carter, Robin M W62            
     3) Welsh, Mary W59                 4) Parola, Sheryl A W64           
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'                      3:06.33  
     1) Byrnes, Barbara G W56           2) Dunn, Audrey J W59             
     3) Dumont, Mary T W59              4) Short, Laura J W63             
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'                      4:20.12  
     1) Campbell, Martha C W64          2) Melamed, Ann W61               
     3) Delaney, Barbara W66            4) Bensu, Janet L W80             
 
Women 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:19.35   4/13/2008 VIRGINIA                                   
                         B ZAREMSKI, B DURRANT, J DETRICK, B SCHREINER     
         PMS: P 5:57.65  12/31/1996 Walnut Creek Masters                       
                         B Barabash, E Rogers, B McMillan, A Hirsch        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                      7:14.31  
     1) Bensu, Janet L W80              2) Hagiwara, Tanako W74           
     3) Chaitkin, Lauren E W68          4) Coleman, Kate A W70            
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                                7:44.68  
     1) Morton, Judith L W74            2) Ackerman, Dolly J W71          
     3) Chin, Lisa S W69                4) Scott, Stephanie W66           
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:35.40   4/24/2005 VIRGINIA MASTER                            
                         L ADAMS, J LEILICH, L GRIFFIN, J DETRICK          
         PMS: P 2:58.34  12/31/2009 DAM                                        
                         L Westergaard, R Norris, B Dugan, S Munn          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                      4:07.74  
     1) Rose, Polly W70                 2) Hagiwara, Tanako W74           
     3) Chaitkin, Lauren E W68          4) Allen, Mary A W80              
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                                4:18.67  
     1) Morton, Judith L W74            2) Chin, Lisa S W69               
     3) Scott, Stephanie W66            4) Ackerman, Dolly J W71          
 
Women 75+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:45.43   4/19/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         A HIRSCH, J DUNCAN, D MONROE, J ALEXANDER         
         PMS: P 6:45.43  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         A Hirsch, J Duncan, D Monroe, J Alexander         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                8:20.55  
     1) Owens, Barbara R W83            2) Germolus, Dixie C W85          
     3) Haworth, Joyce M W75            4) Hirsch, Ann M W82              
 
Women 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:15.12   3/29/2009 FACT                                       
                         B LORENZI, S EISELE, N DURSTEIN, M TUSA           
         PMS: P 3:44.47  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         J Duncan, A Hirsch, J Alexander, D Monroe         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                4:18.90  
     1) Hirsch, Ann M W82               2) Haworth, Joyce M W75           
     3) Owens, Barbara R W83            4) Germolus, Dixie C W85          
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:05.05   4/16/2010 WMAC                                       
                         A BELTON, C GRAVENGOOD, D DICKINSON, A MANIA      
         PMS: P 3:14.22  12/31/2007 SCAM                                       
                         Shiosaki, Kattchee, Moughamian, Ritter            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                      3:27.24  
     1) Dillane, Jack W M18             2) Erwin, Daniel M M28            
     3) Pielago, Joe K M22              4) Vizcarra, Nathan M25           
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       3:33.28  
     1) Freeman, Yusef E M34            2) Corbett, John M22              
     3) Bentley, Orin W M35             4) Barber, David A M42            
  3 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  3:38.84  
     1) Cardineau, Yan M45              2) Hermes, Sean A M37             
     3) Liedtke, Matthew M23            4) Hauck, Brian A M44             
  4 University of San Francisco Ma-38  'B'                      3:42.09  
     1) Carpenter, George C M23         2) Lim, Hubert M32                
     3) Horng, Andy M22                 4) Boehringer, Karl G M27         
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      4:54.49  
     1) Gass, Matthew E M55             2) Johnson, Gary A M62            
     3) Carter, Lawrence A M64          4) Avery, Dylan C M20             
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.47   5/23/2010 GEORGIA MASTERS                            
                         N COPELAND, S JOYCE, P VERHOEF, P BUREN           
         PMS: P 1:33.46  12/31/1996 The Olympic Club                           
                         Larson, Patrick, Budney, Herrmann                 
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                      1:46.02  
     1) Erwin, Daniel M M28             2) Boehringer, Karl G M27         
     3) Pielago, Joe K M22              4) Dillane, Jack W M18            
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  1:52.16  
     1) Wilder, Hugh M65                2) Liedtke, Matthew M23           
     3) Cardineau, Yan M45              4) Hermes, Sean A M37             
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       1:52.23  
     1) Freeman, Yusef E M34            2) Corbett, John M22              
     3) Berry, Brian J M33              4) Han, John M30                  
  4 University of San Francisco Ma-38  'B'                      1:55.57  
     1) Vizcarra, Nathan M25            2) Lim, Hubert M32                
     3) Carpenter, George C M23         4) Horng, Andy M22                
  5 Club Hot Tub-38  'A'                                        2:01.42  
     1) Justeson, Jeff A M54            2) Schempp, Kyle C M23            
     3) Morehead, Skip R M53            4) mc Donald, jim M48             
  6 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               2:02.60  
     1) Schwessinger, Benjamin M30      2) Sperka, Daniel J M47           
     3) Docken, Steffen S M24           4) Zais, Craig A M55              
  7 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      2:27.61  
     1) Gass, Matthew E M55             2) Carter, Lawrence A M64         
     3) Avery, Dylan C M20              4) Johnson, Gary A M62            
 -- Walnut Creek Masters-38  'A'                                     DQ  
     1) Stefan, Nick M25                2) Ottati, Dean M52               
     3) Adams, Arthur D M21             4) France, Kermit M46             
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:06.20   4/10/2011 ILLINOIS MASTER                            
                         D KINSELLA, T CARLSON, V ALLEGRA, D SIMS          
         PMS: P 3:14.18  12/31/1997 USF                                        
                         Cerizo, Dan Veatch, Monich, Matt Jones            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-38  'A'                                  3:38.48  
     1) White, David L M57              2) Murphey, Ray W M33             
     3) Angel, Jorge I M45              4) Craighead, Jason B M36         
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               3:52.33  
     1) Pro, Bryan M M34                2) Roper, Matthew D M32           
     3) Schwessinger, Benjamin M30      4) Keeler, Shamus P M32           
  3 Club Hot Tub-38  'A'                                        4:01.11  
     1) Tofanelli, Chris J M31          2) Morehead, Skip R M53           
     3) Nuckols, Brett M36              4) mc Donald, jim M48             
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:31.43   5/23/2010 CLEMSON AQUATIC                            
                         J JOHNSON, B MAC LENNAN, L ASTI, A SCHEERHORN     
         PMS: P 1:32.93  12/31/2007 The Olympic Club                           
                         Lee Wanie, Gary Marshall, Holsman, Scott Greenwood
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                1:46.80  
     1) Mellinger, Jeff R M34           2) Rasmussen, Christian S M34     
     3) Mikuni, Aaron J M32             4) Heaney, Michael P M46          
  2 Tri Valley Masters-38  'A'                                  1:50.42  
     1) Craighead, Jason B M36          2) Angel, Jorge I M45             
     3) Murphey, Ray W M33              4) Daene, Markus M34              
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               1:53.72  
     1) Roper, Matthew D M32            2) Pro, Bryan M M34               
     3) Menna, Greg M35                 4) Keeler, Shamus P M32           
  4 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       1:59.02  
     1) Bentley, Orin W M35             2) Barber, David A M42            
     3) Jegers, Daniel R M43            4) Naber, Andrew M33              
  5 Tri Valley Masters-38  'B'                                  2:02.67  
     1) Cutting, Steve M55              2) White, David L M57             
     3) Ugarkovich, David M M65         4) Malapira, Jonothan M43         
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:06.12   5/30/2010 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, M VAROZZA, B BAILEY, C ECKERMAN       
         PMS: P 3:24.79  12/31/1999 Walnut Creek Masters                       
                         John Ring, Baker, Kerry O'Brien, Pat Duggan       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               3:43.32  
     1) White, Tobin F M41              2) Willis, Nick M35               
     3) Sperka, Daniel J M47            4) Menna, Greg M35                
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                                3:46.77  
     1) Flakoll, Jonathan D M38         2) Sepanik, Brian J M41           
     3) Su, Alex M36                    4) Gothberg, Brad A M50           
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                            3:53.89  
     1) Erickson, Douglas B M41         2) Ross, Duncan M47               
     3) Adkison, Bill M57               4) Williams, Scott M57            
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'                      4:48.82  
     1) Moore, Michael W M62            2) Kunihara, Daniel S M61         
     3) Mc Bride, Patrick F M43         4) Noble, Brian J M43             
 -- Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                                DQ  
     1) Daniels, Larry N M67            2) Fahlen, Mark T M41             
     3) Chaffey, Richard L M59          4) Berntsen, Mike M44             
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:34.16   5/10/2009 LONGHORN AQUATI                            
                         T BLESSING, T BARTEE, B BAILEY, M VAROZZA         
         PMS: P 1:38.89  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         R Santos, P Vanhoven, S Stahl, M Chen             
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                1:58.03  
     1) Su, Alex M36                    2) Halbrecht, Kenneth A M52       
     3) Flakoll, Jonathan D M38         4) Sepanik, Brian J M41           
  2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                      2:14.41  
     1) Ide, Sean-Martin M36            2) Pinto, Harlan A M55            
     3) Stietzel, Kent J M43            4) Dawson, Bill M70               
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       2:18.89  
     1) Chew, Thomas C M55              2) Kellenback, Michael M37        
     3) Lopez, David M47                4) Bar, Shahar M39                
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'                      2:33.47  
     1) Kunihara, Daniel S M61          2) Moore, Michael W M62           
     3) Noble, Brian J M43              4) Mc Bride, Patrick F M43        
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:18.25    5/7/2010 WILDCAT ALUMNI                             
                         A JAEGERS, T HARVILL, M VOLZING, D CUNNIFF        
         PMS: P 3:18.25  12/31/2010 WAMS                                       
                         A Jaegers, T Harvill, M Volzing, D Cunniff        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                3:37.23  
     1) Boone, Jon M49                  2) Nootbaar, Tom T M49            
     3) Remmert, Greg A M50             4) Stahl, Stephen A M48           
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       4:33.97  
     1) Chew, Thomas C M55              2) Tsugawa, Peter M55             
     3) Lopez, David M47                4) Everett, Jeff M52              
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56   5/23/2010 GEORGIA MASTERS                            
                         E ERICSON, C WEISSMAN, B BUGG, M ELLISON          
         PMS: P 1:42.48  12/31/1997 The Olympic Club                           
                         T Birnie, R Strand, C Yourd, S Clark              
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                1:51.48  
     1) Nootbaar, Tom T M49             2) Stahl, Stephen A M48           
     3) Boone, Jon M49                  4) Remmert, Greg A M50            
  2 Cal Maritime Academy Masters-38  'A'                        2:03.70  
     1) Patocchi, Robert J M57          2) Kennedy, James B M61           
     3) Kazek, Michael M51              4) Cort, Doug A M63               
  3 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  2:10.63  
     1) Hauck, Brian A M44              2) Pettibone, Chip M51            
     3) Dailey, Michael K M63           4) Schenstrom, Warren M55         
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:32.08   4/15/2011 SYSM                                       
                         J GROSELLE, K MCCORMACK, C CLAFLIN, D HEFNER      
         PMS: P 3:49.20  12/31/2009 Santa Rosa Masters                         
                         T Birnie, E Sterne, M Rubinger, D Foreaker        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               3:48.89P 
     1) Evans, Mark E M55               2) Zais, Craig A M55              
     3) Henderson, William S M56        4) McPherson, Andrew M M66        
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  3:50.33  
     1) Wilder, Hugh M65                2) Hale, Dave M57                 
     3) Morales, John R M55             4) Schenstrom, Warren M55         
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                                3:54.19  
     1) Volpp, Bryan D M55              2) Stewart, Chris M55             
     3) Ahlman, David C M61             4) Druz, Loren M57                
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'                      4:08.81  
     1) Ford, Kent P M59                2) Atondo, Richard E M63          
     3) Mundschau, Steve M59            4) Sapirstein, Julian B M63       
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'                      5:21.35  
     1) Vidano, James R M55             2) Andrews, Bryan W M61           
     3) Boreyko, Valeriy A M59          4) Burke, Bill M58                
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:45.32   4/11/2009 OREGON                                     
                         W EDWARDS, A STARK, L PHILBRICK, M TENNANT        
         PMS: P 1:47.32  12/31/2001 The Olympic Club                           
                         T Birnie, R Strand, J Elder, S Clark              
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               1:59.52  
     1) Henderson, William S M56        2) Kahn, Stuart L M59             
     3) Evans, Mark E M55               4) McPherson, Andrew M M66        
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'                      2:02.48  
     1) Ford, Kent P M59                2) Atondo, Richard E M63          
     3) Mundschau, Steve M59            4) Sapirstein, Julian B M63       
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:05.54  
     1) Ahlman, David C M61             2) Volpp, Bryan D M55             
     3) O'Brien, Kerry L M56            4) Druz, Loren M57                
  4 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                            2:06.52  
     1) van Boer, Eric D M58            2) Williams, Scott M57            
     3) Adkison, Bill M57               4) Sutton-Beattie, Eric L M60     
  5 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  2:20.47  
     1) Rust, David J M66               2) Hale, Dave M57                 
     3) Morales, John R M55             4) Foreaker, Don M60              
  6 University of San Francisco Ma-38  'B'                      2:33.31  
     1) Andrews, Bryan W M61            2) Boreyko, Valeriy A M59         
     3) Vidano, James R M55             4) Burke, Bill M58                
 
Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:03.39   4/16/2010 GOLD COAST MAST                            
                         D QUIGGIN, C CAVANAUGH, D BROWN, J FERRAZ         
         PMS: P 4:30.70  12/31/2001 Walnut Creek Masters                       
                         Robert Mayo, Stan Morner, Emory Haworth, Don Brown
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                4:07.37P 
     1) Dennis, D Craig M66             2) Smyers, Jesse B M66            
     3) DeLacy, James R M66             4) Piazza, Michael S M67          
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                                5:40.39  
     1) Perilman, Jim E M74             2) Lane, Ed V M73                 
     3) Silvey, Rick M71                4) Bledsoe, Dennis R M73          
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      5:41.00  
     1) Anning, William C M71           2) Garretson, Bob O M79           
     3) Smith, Kirby L M66              4) Todd, Richard T M71            
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:51.58   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, K LODWIG, M FRESHLEY    
         PMS: P 2:05.96  12/31/2001 Walnut Creek Masters                       
                         Don Brown, Stan Morner, Emory Haworth, Robert Mayo
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:05.82P 
     1) Bledsoe, Dennis R M73           2) Smyers, Jesse B M66            
     3) DeLacy, James R M66             4) Dennis, D Craig M66            
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                                2:44.81  
     1) Piazza, Michael S M67           2) Perilman, Jim E M74            
     3) Silvey, Rick M71                4) Mayo, Robert W M79             
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      2:54.33  
     1) Garretson, Bob O M79            2) Smith, Kirby L M66             
     3) Todd, Richard T M71             4) Anning, William C M71          
 
Men 75+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:57.61    5/3/2008 ILLINOIS MASTER                            
                         W LEENGRAN, F LEHMAN, S MULLINS, T BANFIELD       
         PMS: P 6:01.25   4/10/2011 WCM                                        
                         S F Morner, R W Mayo, S Pedder, D L Brown         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                5:43.13P 
     1) Morner, Stan F M78              2) Brown, Donald L M79            
     3) Mayo, Robert W M79              4) Stupfel, Norman E M80          
  2 Alameda Aquatic Masters-38  'A'                             6:35.73  
     1) Jones, Ashley O M81             2) Motmans, August M85            
     3) Hathaway, Pierre M82            4) Goldsmith, Harry S M83         
 -- University of San Francisco Ma-38  'A'                           DQ  
     1) Schomburg, Richard D M86        2) Grohe, William E M79           
     3) Fleming, Jack C M77             4) Osborne, Daniel R M79          
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:31.71   5/10/2009 SAN DIEGO SWIM                             
                         DALE WEBSTER, BOB BEST, TOM MITCHELL, DONALD BAKER
         PMS: P 2:51.03  12/31/1996 SMMM                                       
                         Ed Moran, Walt Wells, Ray Taft, Fred Taioli       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:49.11P 
     1) Brown, Donald L M79             2) Stupfel, Norman E M80          
     3) Morner, Stan F M78              4) Pedder, Stan M78               
  2 Alameda Aquatic Masters-38  'A'                             3:07.03  
     1) Hathaway, Pierre M82            2) Motmans, August M85            
     3) Jones, Ashley O M81             4) Goldsmith, Harry S M83         
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'                      3:58.02  
     1) Grohe, William E M79            2) Fleming, Jack C M77            
     3) Osborne, Daniel R M79           4) Schomburg, Richard D M86       
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:29.18   5/21/2010 AUBURN MASTERS                             
                         R HUGHEY, C HUGHEY, A HUGHEY, E EWING             
         PMS: P 1:30.00  12/31/2010 TOC                                        
                         T Holsman, F O'Donnell-McCarth, C Davidoff, K Bowe
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  1:44.73  
     1) Wilder, Hugh M65                2) Terhorst, Hermine M W54        
     3) Hauck, Brian A M44              4) Yamauchi, Penelope R W22       
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       1:46.04  
     1) Corbett, John M22               2) Stoop, Tara J W34              
     3) Nishizawa, Yuri W28             4) Freeman, Yusef E M34           
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'                      1:46.83  
     1) Pezzoni, Ashleigh W23           2) Johnson, Karissa M W24         
     3) Pielago, Joe K M22              4) Dillane, Jack W M18            
  4 Walnut Creek Masters-38  'A'                                1:53.75  
     1) Adams, Arthur D M21             2) Crane, Kristen R W33           
     3) Thomas, Alexandra J W24         4) France, Kermit M46             
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'                      1:57.01  
     1) Reese, Taylor R W20             2) Andrews, Bryan W M61           
     3) Ysrael, Victoria Y W21          4) Horng, Andy M22                
 -- Davis Aquatic Masters-38  'A'                                    DQ  
     1) Danner, Alexa L W21             2) Hetherington-Rauth, Molly C W21
     3) Docken, Steffen S M24           4) Keeler, Shamus P M32           
 
Mixed 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:32.95   3/30/2003 NEW ENGLAND MAS                            
                         R LORENZ, P WORLAND, J EADDY, J STOKES            
         PMS: P 7:42.36  12/31/2009 Tri Valley Masters                         
                         K Petersen, A Conway, C Droubay, L White          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                     11:15.37  
     1) Liu, Ouida W32                  2) Campbell, Martha C W64         
     3) Reid, Justin R M30              4) Dillane, Jack W M18            
 
Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:41.71   3/29/2009 RED TIDE OF NYC                            
                         K GARY, N WERNER, K MOUGHTY, J FAIN               
         PMS: P 3:51.46  12/31/2009 Tri Valley Masters                         
                         C Droubay, M Stephens, A Conway, L White          
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                      4:27.84  
     1) Johnson, Karissa M W24          2) Rudd, Clare K W28              
     3) Pielago, Joe K M22              4) Dillane, Jack W M18            
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       4:35.83  
     1) Nishizawa, Yuri W28             2) Corbett, John M22              
     3) Mahn, Tanya W39                 4) Poggetti, Brian J M29          
  3 Club Hot Tub-38  'A'                                        4:39.23  
     1) Dantanavatanawong, Jennifer W26 2) Schempp, Kyle C M23            
     3) Justeson, Jeff A M54            4) Neuschwander, Cindy W59        
  4 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               4:46.22  
     1) Danner, Alexa L W21             2) Hetherington-Rauth, Molly C W21
     3) Docken, Steffen S M24           4) Keeler, Shamus P M32           
  5 University of San Francisco Ma-38  'B'                      5:37.70  
     1) Pezzoni, Ashleigh W23           2) Lim, Hubert M32                
     3) Chaitkin, Lauren E W68          4) Horng, Andy M22                
 -- Club Hot Tub-38  'B'                                             DQ  
     1) Neoh, Sheree W48                2) Nuckols, Brett M36             
     3) mc Donald, jim M48              4) Westerhoff, Rachel E W22       
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:29.40   5/21/1990 S. CAL AQUATIC                             
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
         PMS: P 1:30.31  12/31/2009 The Olympic Club                           
                         T Holsman, L Welting, K Lyon, S Greenwood         
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                      1:37.85  
     1) Boehringer, Karl G M27          2) Miller, Katie B W29            
     3) Ballenger, Marie A W26          4) Vizcarra, Nathan M25           
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                            1:47.28  
     1) Erickson, Douglas B M41         2) van Boer, Eric D M58           
     3) Ellan, Mary W26                 4) Hayes-Rupp, Cynthia F W55      
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       1:49.40  
     1) Doyle, Nia B W32                2) Patterson, Brian M41           
     3) Stretch, Sarah K W33            4) Berry, Brian J M33             
  4 Burlingame Aquatic Club-38  'A'                             1:52.66  
     1) Owen, Julia P W31               2) Jacobs, Tom W M49              
     3) Groskopf, Sarah L W32           4) Jeffery, Shawn M33             
  5 Walnut Creek Masters-38  'A'                                1:53.17  
     1) Mellinger, Jeff R M34           2) Santos, Debbie M W44           
     3) Taylor, Catherine W50           4) Rasmussen, Christian S M34     
  6 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               1:53.60  
     1) Pro, Bryan M M34                2) Rehal, Remy K W30              
     3) Rehal, Renu K W28               4) Roper, Matthew D M32           
  7 Tri Valley Masters-38  'A'                                  1:55.21  
     1) Ugarkovich, David M M65         2) Bracken, Judy W W55            
     3) Mc Cracken, Bill M51            4) Malapira, Jonothan M43         
  8 Richmond Plunge Masters-38  'A'                             2:01.12  
     1) Chee, Alice W41                 2) Schonder, John M33             
     3) Doyle, Jennifer L W42           4) Taylor, Ron A M52              
  9 Club Hot Tub-38  'A'                                        2:01.47  
     1) Neoh, Sheree W48                2) Neuschwander, Cindy W59        
     3) Nuckols, Brett M36              4) Justeson, Jeff A M54           
 10 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'                       2:16.25  
     1) Naber, Andrew M33               2) Boeger, Kari L W46             
     3) Castro, Leilani D W32           4) Slakey, Andrew M37             
 -- University of San Francisco Ma-38  'B'                           DQ  
     1) Vanauken, Skylar W25            2) Liu, Ouida W32                 
     3) Bucy, John S M34                4) Erwin, Daniel M M28            
 
Mixed 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:25.46    4/4/2004 ILLINOIS MASTER                            
                         J RIDGE, N DAY, P ELDER, M KELLER                 
         PMS: P 7:41.32  12/31/1991 WCM                                        
                         J Boegman, K Cooley, S Shand, G Remmert           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
 -- Davis Aquatic Masters-38  'A'                                    DQ  
     1) Roper, Matthew D M32            2) Pro, Bryan M M34               
     3) McPherson, Andrew M M66         4) Schwessinger, Benjamin M30     
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:45.13   4/25/2010 RED TIDE                                   
                         K GARY, N WERNER, T SHPAIZER, D LIPPIN            
         PMS: P 3:48.74  12/31/1997 USF                                        
                         Rothkoff, Mortenson, Cerivo, Matt Jones           
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                      4:12.10  
     1) Erwin, Daniel M M28             2) Boehringer, Karl G M27         
     3) Ballenger, Marie A W26          4) Vanauken, Skylar W25           
  2 Tri Valley Masters-38  'A'                                  4:34.85  
     1) Taylor, Vicki W27               2) Malapira, Jonothan M43         
     3) Daene, Markus M34               4) Sitzmann, Amy K W33            
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                                4:39.74  
     1) Hansel, Neila W37               2) Rasmussen, Christian S M34     
     3) Boone, Jon M49                  4) Ongerth, Ann Michelle W38      
  4 University of San Francisco Ma-38  'B'                      4:40.86  
     1) Squeglia, Amy W33               2) Miller, Katie B W29            
     3) Bucy, John S M34                4) Vizcarra, Nathan M25           
  5 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                            4:55.52  
     1) van Boer, Eric D M58            2) Hayes-Rupp, Cynthia F W55      
     3) Erickson, Douglas B M41         4) DeHaven, Mary E W26            
  6 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               4:56.34  
     1) Roper, Matthew D M32            2) Rehal, Remy K W30              
     3) Pro, Bryan M M34                4) Rehal, Renu K W28              
  7 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'                       5:00.98  
     1) Stretch, Sarah K W33            2) Musco, Anna M W50              
     3) Berry, Brian J M33              4) Freeman, Yusef E M34           
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MT                                   
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
         PMS: P 1:34.18  12/31/2001 Walnut Creek Masters                       
                         Middleton, Vidal, Roemer, David Boatwright        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                1:39.91  
     1) Nootbaar, Tom T M49             2) Hanley, Catherine C W40        
     3) Ward, Jennifer A W41            4) Flakoll, Jonathan D M38        
  2 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               1:48.06  
     1) Bell, Andee W37                 2) Willis, Nick M35               
     3) Crow, Joan A W48                4) Anderson, Kent A M40           
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       1:49.92  
     1) Barber, David A M42             2) Mahn, Tanya W39                
     3) Ozawa, Megumi W41               4) Jegers, Daniel R M43           
  4 Club Hot Tub-38  'A'                                        1:50.97  
     1) Dantanavatanawong, Jennifer W26 2) Schempp, Kyle C M23            
     3) Westerhoff, Rachel E W22        4) mc Donald, jim M48             
  5 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                      1:54.52  
     1) Couch, Stephanie D W48          2) Levy, Karen D W44              
     3) Ide, Sean-Martin M36            4) Stietzel, Kent J M43           
  6 Walnut Creek Masters-38  'B'                                1:56.91  
     1) Ottati, Dean M52                2) Emelson, Jessyca W37           
     3) Chesterman, Jen W41             4) Mercer, Brian M45              
  7 Walnut Creek Masters-38  'C'                                1:57.21  
     1) Mc Donough, Patrick D M39       2) Ongerth, Ann Michelle W38      
     3) Duggan, Karen L W42             4) Sepanik, Brian J M41           
  8 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'                       2:04.44  
     1) Kellenback, Michael M37         2) Bevilacqua, Deborah A W44      
     3) Lindahl, Sarah W36              4) Bentley, Orin W M35            
  9 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  2:05.10  
     1) Rust, David J M66               2) Jones, Sara H W44              
     3) Belluomini, Melanie C W35       4) Foreaker, Don M60              
 10 Marin Pirates Masters-38  'A'                               2:07.71  
     1) Coffee, Cassandra W51           2) Zuur, James M72                
     3) Harrington, Diana W40           4) Thorp, Chas M46                
 -- Fig Garden Swim Team-38  'A'                                     DQ  
     1) Noble, Sherry W41               2) Messner, Timothy P M45         
     3) Nichols, Janet L W59            4) Noble, David R M42             
 
Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:24.36   4/17/2005 ILLINOIS                                   
                         L DILLMANN, J RIDGE, R KURZA, M KELLER            
         PMS: P 7:44.80  12/31/1999 Walnut Creek Masters                       
                         K O'Brien, M Curran, P Duggan, L Vidal            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  9:13.41  
     1) Hermes, Sean A M37              2) Jones, Sara H W44              
     3) Bulman, Robin A W47             4) Morales, John R M55            
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                                9:23.66  
     1) Whatley, Devin M42              2) Harvey, Leeann W43             
     3) Ferris, Mary Jo W51             4) Sepanik, Brian J M41           
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                      10:58.74  
     1) Jegers, Daniel R M43            2) Haufler, Susan L W55           
     3) Espinosa, Rebecca W42           4) Coombs, Craig J M52            
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'                     17:27.14  
     1) Gillesby, Martha W61            2) Boden, Maria W70               
     3) Boland, John L M63              4) Mc Bride, Patrick F M43        
 
Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:48.70   4/19/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         D SANTOS, R SANTOS, A ZAMANIAN, D BOATWRIGHT      
         PMS: P 3:48.70  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         D Santos, R Santos, A Zamanian, D Boatwright      
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               4:20.51  
     1) White, Tobin F M41              2) Bell, Andee W37                
     3) Willis, Nick M35                4) Phalen, Jennifer R W48         
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'                       4:45.39  
     1) Ozawa, Megumi W41               2) Huse, Green W45                
     3) Jegers, Daniel R M43            4) Patterson, Brian M41           
  3 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  5:03.27  
     1) Morales, John R M55             2) Bulman, Robin A W47            
     3) Belluomini, Melanie C W35       4) Hale, Dave M57                 
  4 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                      5:18.00  
     1) Ide, Sean-Martin M36            2) Pinto, Harlan A M55            
     3) Pinto, Rebecca A W58            4) Basile, Katy W53               
  5 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       5:59.32  
     1) Ruymaker, Danielle W58          2) Chin, Conan M41                
     3) Lindahl, Sarah W36              4) Slakey, Andrew M37             
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:34.48    5/4/2008 ARIZONA MASTERS                            
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
         PMS: P 1:38.30  12/31/2010 WCM                                        
                         Greg Remmert, Lisa Ward, BJ Henry, Stephen Stahl  
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                1:42.52  
     1) Boone, Jon M49                  2) Ward, Lisa A W49               
     3) Murphy, Karen L W52             4) Stahl, Stephen A M48           
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                                1:49.26  
     1) Volpp, Bryan D M55              2) Morison, Elaine I W52          
     3) Ferris, Mary Jo W51             4) Gothberg, Brad A M50           
  3 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  1:51.58  
     1) Hale, Dave M57                  2) Bulman, Robin A W47            
     3) Jaubert, Leslie M W55           4) Morales, John R M55            
  4 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                      1:51.74  
     1) Capen, Tasha W46                2) Sheeper, Tim K M49             
     3) Matena, Jana W50                4) Anderson, Thomas D M51         
  5 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               1:52.05  
     1) Kahn, Stuart L M59              2) Kahn, Mary J W53               
     3) Russell, Jane E W49             4) Sperka, Daniel J M47           
  6 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'                       1:58.06  
     1) Burger, Clare P W45             2) King, Kimberly L W52           
     3) Coombs, Craig J M52             4) Lopez, David M47               
  7 University of San Francisco Ma-38  'A'                      1:59.16  
     1) Ewing, Jack M52                 2) Goldberg, Claudette W53        
     3) McNamara, Kathleen A W53        4) Sapirstein, Julian B M63       
  8 Modesto Area Aquatic Club-38  'A'                           2:02.04  
     1) Rose, Sheila D W50              2) Hodges, Jennifer A W51         
     3) Sinclair, Brian H M56           4) Daniels, Larry N M67           
  9 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       2:16.90  
     1) Huse, Green W45                 2) Hurt, Liz W48                  
     3) Inchausti, Robert M50           4) Wan, Danny W M49               
 10 Richmond Plunge Masters-38  'A'                             2:21.06  
     1) Harps, Katharine W64            2) Roberts, Dale M62              
     3) Harris, Karen C W46             4) Hantzsche, Norman N M64        
 11 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      2:36.98  
     1) Van Blaricom, Jenny L W54       2) Garretson, Bob O M79           
     3) Loyd, Susan M W53               4) Smith, Kirby L M66             
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:51.33   4/17/2009 WALNUT CREEK MA                            
                         D BOATWRIGHT, C O'BRIEN, M CURRAN, B GOTHBERG     
         PMS: P 7:51.33  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         D Boatwright, C O'Brien, M Curran, B Gothberg     
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                9:40.75  
     1) Potter, Donald R M47            2) Ward, Lisa A W49               
     3) Taylor, Catherine W50           4) Heaney, Michael P M46          
  2 University of San Francisco Ma-38  'B'                     11:41.92  
     1) Gerhan, Martha W51              2) Boreyko, Valeriy A M59         
     3) McNamara, Kathleen A W53        4) Mundschau, Steve M59           
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:00.80    5/2/2004 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, P ALLENDER, C CRABBE, M TENNANT  
         PMS: P 4:14.07  12/31/2009 Santa Rosa Masters                         
                         J Morales, H Hafner, S Nowack, W Schenstrom       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                      4:46.03  
     1) Jones, Barbara L W57            2) Capen, Tasha W46               
     3) Anderson, Thomas D M51          4) Sheeper, Tim K M49             
  2 Santa Rosa Masters-38  'A'                                  4:54.24  
     1) Wilder, Hugh M65                2) Hauck, Brian A M44             
     3) Terhorst, Hermine M W54         4) Jaubert, Leslie M W55          
  3 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       5:17.76  
     1) Burger, Clare P W45             2) Hurt, Liz W48                  
     3) Coombs, Craig J M52             4) Lopez, David M47               
  4 University of San Francisco Ma-38  'A'                      5:25.19  
     1) McNamara, Kathleen A W53        2) Ewing, Jack M52                
     3) Andrews, Bryan W M61            4) Goldberg, Claudette W53        
  5 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'                         6:11.13  
     1) Jacoby, Gordon D M69            2) Kizer, Kathleen S W45          
     3) Kren, Alan M60                  4) Mc Partland, Peg K W70         
  6 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'B'                       6:23.05  
     1) Boeger, Kari L W46              2) Wan, Danny W M49               
     3) Inchausti, Robert M50           4) King, Kimberly L W52           
  7 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      6:27.65  
     1) Todd, Richard T M71             2) Loyd, Susan M W53              
     3) Garretson, Ruth J W67           4) Kleman, Karl F M72             
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:41.82   4/29/2011 PLANO WETCATS                              
                         J GOODING, L MORRISON, K MACCURDY, T BARTON       
         PMS: P 1:43.00  12/31/2009 TAM                                        
                         Richard Burns, Judy Eisenman, Laura Val, Tate Holt
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                      2:06.02  
     1) Dawson, Bill M70                2) Pinto, Rebecca A W58           
     3) Pinto, Harlan A M55             4) Jones, Barbara L W57           
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       2:09.39  
     1) Tsugawa, Peter M55              2) Johnson, Julie M W55           
     3) Chew, Thomas C M55              4) Haufler, Susan L W55           
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:10.79  
     1) Ahlman, David C M61             2) Appel, Pamela J W56            
     3) Marnell, Mary W56               4) Kubokawa, Jon Y M57            
  4 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               2:16.32  
     1) Woodruff, David L M56           2) Philleo, Byron M58             
     3) Hornof, Kristine T W65          4) Collins, Susan M W63           
  5 University of San Francisco Ma-38  'A'                      2:18.08  
     1) Markiewicz, Evan P M56          2) Long, Anne B W71               
     3) Dunn, Audrey J W59              4) Dahlin, Duke A M64             
  6 University of San Francisco Ma-38  'B'                      2:46.49  
     1) Boreyko, Valeriy A M59          2) Hagiwara, Tanako W74           
     3) Campbell, Martha C W64          4) Atondo, Richard E M63          
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:53.41    3/1/2013 GOLD COAST MAST                            
                         C BURNS, D CAVANAUGH, L BENNETT, L CHILDS         
         PMS: P 8:54.85  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burns, K Frost, L Val, L Shoenberger            
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                               10:14.94  
     1) Albertson, Nay W58              2) Zucconi, Lin W61               
     3) O'Brien, Kerry L M56            4) Stewart, Chris M55             
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'                     11:21.22  
     1) Short, Laura J W63              2) Cutler, Nancy L W59            
     3) Dahlin, Duke A M64              4) Sapirstein, Julian B M63       
 -- Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                           DQ  
     1) White, Susan E W70              2) Parola, Sheryl A W64           
     3) Garretson, Ruth J W67           4) Perry, Laurie S W59            
 
Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:17.57   3/31/2012 PLANO WETCATS                              
                         T BARTON, K MACCURDY, J GOODING, L MORRISON       
         PMS: P 4:22.67  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burns, K Frost, L Val, J Eisenman               
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'                               5:38.26  
     1) Norris, Robert F M74            2) Collins, Susan M W63           
     3) McPherson, Andrew M M66         4) Hornof, Kristine T W65         
  2 Marcia's Enthusiastic Masters-38  'A'                       6:10.44  
     1) Haufler, Susan L W55            2) Johnson, Julie M W55           
     3) Chew, Thomas C M55              4) Tsugawa, Peter M55             
  3 University of San Francisco Ma-38  'A'                      6:18.47  
     1) Dahlin, Duke A M64              2) Atondo, Richard E M63          
     3) Long, Anne B W71                4) Dunn, Audrey J W59             
  4 University of San Francisco Ma-38  'B'                      7:20.20  
     1) Campbell, Martha C W64          2) Hagiwara, Tanako W74           
     3) Boreyko, Valeriy A M59          4) Markiewicz, Evan P M56         
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:53.76   5/10/2009 OREGON MASTERS                             
                         JOY WARD, ROBERT SMITH, BARBARA FRID, TOM LANDIS  
         PMS: P 2:07.24  12/31/1993 Los Altos Masters                          
                         J Craddock, D Sehorn, B Bennett, J Richards       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                      2:31.25  
     1) Birdsall, Connie L W67          2) Garretson, Ruth J W67          
     3) Kleman, Karl F M72              4) Todd, Richard T M71            
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:35.86  
     1) Bledsoe, Dennis R M73           2) Scott, Stephanie W66           
     3) Ackerman, Dolly J W71           4) Perilman, Jim E M74            
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                            3:05.37  
     1) Pierce, Donald A M67            2) Tevis, Maggie H W65            
     3) Soroka, Donald M80              4) Barry, Marty W80               
 
Mixed 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 10:36.77    4/1/2007 SAN DIEGO SWIM                            
                          B JORDAN, M FRESHLEY, G CLIFFORD, B BEST          
         PMS: P 10:59.95  12/31/1999 Walnut Creek Masters                      
                          Donna Monroe, Ann Hirsch, Robert Mayo, Don Brown  
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                               13:08.62  
     1) Piazza, Michael S M67           2) Ackerman, Dolly J W71          
     3) Blazic, Frank A M66             4) Scott, Stephanie W66           
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'                     16:37.30  
     1) Hagiwara, Tanako W74            2) Rose, Polly W70                
     3) Grohe, William E M79            4) Sider, Gabriel J M69           
 
Mixed 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:20.49    4/1/2007 SAN DIEGO SWIM                             
                         B JORDAN, B BEST, M FRESHLEY, G CLIFFORD          
         PMS: P 5:39.28  12/31/1999 Walnut Creek Masters                       
                         Don Brown, Nieman, Ann Hirsch, Donna Monroe       
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                            7:29.89  
     1) Barry, Marty W80                2) Soroka, Donald M80             
     3) Pierce, Donald A M67            4) Tevis, Maggie H W65            
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:35.78   4/29/2001 FMM                                        
                         F CARR, B CLEAVLAND, R KENNER, P HUTINGER         
         PMS: P 2:38.61  12/31/1995 SMMM                                       
                         Audrey Etienne, Zada Taft, Ray Taft, Morin        
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                                2:57.67  
     1) Brown, Donald L M79             2) Haworth, Joyce M W75           
     3) Hirsch, Ann M W82               4) Stupfel, Norman E M80          
  2 University of San Francisco Ma-38  'A'                      4:07.65  
     1) Allen, Mary A W80               2) Schomburg, Richard D M86       
     3) Bensu, Janet L W80              4) Grohe, William E M79           
 
Mixed 75+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 7:09.05   3/17/2012 MAINE MASTERS S                            
                         D EDELBAUM, H WENDEL, W JONES, R KAMPHAUSEN       
         PMS: P 7:11.26  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         Robert Mayo, Frank Nieman, Ann Hirsch, Jean Duncan
    Team                                                          Finals        
===============================================================================
  1 University of San Francisco Ma-38  'A'                     12:25.90  
     1) Allen, Mary A W80               2) Schomburg, Richard D M86       
     3) Grohe, William E M79            4) Bensu, Janet L W80             

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo