PacMasters

Fog City Masters

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Licensed to St Ignatius Herbst Natatorium - Site License
                                    HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 01/27/13 04:39 PM
                  Fog City Masters Quad Meet 2013 - 01/27/13                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roach, Erika              23 Denton Area Swim       29.00      27.51        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roach, Erika              23 Denton Area Swim     2:30.00    2:08.24        
                  29.16     1:00.91 (31.75)     1:34.10 (33.19)     2:08.24 (34.14)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roach, Erika              23 Denton Area Swim     6:00.00    5:53.92        
                  31.76     1:06.33 (34.57)     1:41.30 (34.97)     2:16.60 (35.30)
        2:51.99 (35.39)     3:27.15 (35.16)     4:03.46 (36.31)     4:40.36 (36.90)
        5:17.18 (36.82)     5:53.92 (36.74)                                        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eby, Kate                 28 UNAT                   34.83      35.48        
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bush, Erin                27 Lap Dogs             1:10.50    1:07.85        
                  32.46     1:07.85 (35.39)                                        
  2 Roach, Regina             26 Walnut Creek Mas     1:11.39    1:13.84        
                  35.48     1:13.84 (38.36)                                        
  3 Eby, Kate                 28 UNAT                 1:15.00    1:17.12        
                  36.71     1:17.12 (40.41)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roach, Regina             26 Walnut Creek Mas     2:36.39    2:38.44        
                  37.36     1:18.02 (40.66)     1:59.14 (41.12)     2:38.44 (39.30)
  2 Eby, Kate                 28 UNAT                 2:41.75    2:49.80        
                  38.74     1:22.38 (43.64)     2:06.80 (44.42)     2:49.80 (43.00)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roach, Regina             26 Walnut Creek Mas     6:54.58    6:49.18        
                  37.84     1:18.51 (40.67)     1:59.85 (41.34)     2:41.28 (41.43)
        3:22.45 (41.17)     4:03.79 (41.34)     4:45.04 (41.25)     5:26.61 (41.57)
        6:08.51 (41.90)     6:49.18 (40.67)                                        
  2 Eby, Kate                 28 UNAT                 7:14.25    7:15.05        
                  37.94     1:19.34 (41.40)     2:02.52 (43.18)     2:46.63 (44.11)
      7:15.05 (4:28.42)                                                            
  3 Bush, Erin                27 Lap Dogs             7:00.00    7:27.54        
                  35.32     1:14.97 (39.65)     1:58.22 (43.25)     2:42.11 (43.89)
        3:29.75 (47.64)     4:15.98 (46.23)     5:04.77 (48.79)     5:52.75 (47.98)
        6:42.06 (49.31)     7:27.54 (45.48)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carnes, Stephanie         33 Fog City Masters       32.78      31.47        
  2 Trujillo, Dana            33 Long Beach Gruni       50.00      38.55        
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carnes, Stephanie         33 Fog City Masters     1:13.45    1:10.25        
                  32.34     1:10.25 (37.91)                                        
  2 Trujillo, Dana            33 Long Beach Gruni     1:45.00    1:24.39        
                  39.87     1:24.39 (44.52)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trujillo, Dana            33 Long Beach Gruni     3:30.00    3:13.74        
                  43.54     1:30.10 (46.56)     2:21.59 (51.49)     3:13.74 (52.15)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Trujillo, Dana            33 Long Beach Gruni     9:30.00    8:39.83        
                  45.24     1:35.58 (50.34)     2:26.80 (51.22)     3:18.87 (52.07)
        4:12.35 (53.48)     5:05.67 (53.32)     6:01.44 (55.77)     6:56.17 (54.73)
        7:50.95 (54.78)     8:39.83 (48.88)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        35 UNAT                   32.90      31.22        
  2 Panter, Nancy             35 Lap Dogs               37.00      32.96        
  3 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas       32.78      33.13        
  4 Bowler, Pamela            37 Cal Maritime Aca       37.87      37.20        
  5 Stempien, Katherine       36 University of Sa       40.00      38.61        
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        35 UNAT                 1:10.00    1:10.45        
                  32.82     1:10.45 (37.63)                                        
  2 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas     1:13.45    1:11.80        
                  34.64     1:11.80 (37.16)                                        
  3 Panter, Nancy             35 Lap Dogs             1:26.00    1:15.77        
                  37.31     1:15.77 (38.46)                                        
  4 Bowler, Pamela            37 Cal Maritime Aca     1:23.98    1:19.72        
                  37.65     1:19.72 (42.07)                                        
  5 Stempien, Katherine       36 University of Sa     1:35.00    1:26.10        
                  39.89     1:26.10 (46.21)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas     2:30.00    2:42.67        
                  37.55     1:19.75 (42.20)     2:03.18 (43.43)     2:42.67 (39.49)
  2 Menozzi, Elizabeth        35 UNAT                 2:30.00    2:44.24        
                  33.73     1:12.21 (38.48)     1:57.25 (45.04)     2:44.24 (46.99)
  3 Bowler, Pamela            37 Cal Maritime Aca     3:02.80    2:52.58        
                  40.97     1:25.76 (44.79)     2:09.68 (43.92)     2:52.58 (42.90)
  4 Panter, Nancy             35 Lap Dogs             3:28.00    2:54.32        
                1:25.15     2:10.42 (45.27)     2:54.32 (43.90)                    
  5 Stempien, Katherine       36 University of Sa     3:10.00    3:12.61        
                  42.76     1:30.87 (48.11)     2:22.10 (51.23)     3:12.61 (50.51)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ongerth, Ann Michelle     38 Walnut Creek Mas     7:00.00    7:00.99        
                  38.07     1:20.26 (42.19)     2:03.26 (43.00)     2:47.04 (43.78)
        3:30.80 (43.76)     4:13.96 (43.16)     4:57.24 (43.28)     5:40.24 (43.00)
        6:22.35 (42.11)     7:00.99 (38.64)                                        
  2 Menozzi, Elizabeth        35 UNAT                 7:00.00    7:15.24        
                  34.84     1:14.40 (39.56)     1:58.03 (43.63)     2:42.77 (44.74)
        3:27.96 (45.19)     4:12.85 (44.89)     4:58.87 (46.02)     5:44.43 (45.56)
        6:30.94 (46.51)     7:15.24 (44.30)                                        
  3 Bowler, Pamela            37 Cal Maritime Aca     7:53.48    7:38.90        
                  40.00     1:25.04 (45.04)     2:11.49 (46.45)     2:59.57 (48.08)
        3:46.54 (46.97)     4:34.58 (48.04)     5:22.83 (48.25)     6:09.57 (46.74)
        6:56.21 (46.64)     7:38.90 (42.69)                                        
  4 Panter, Nancy             35 Lap Dogs             9:30.00    7:54.34        
                  39.47     1:25.51 (46.04)     2:14.75 (49.24)     3:03.04 (48.29)
        3:52.52 (49.48)     4:42.44 (49.92)     5:31.42 (48.98)     6:20.40 (48.98)
        7:08.87 (48.47)     7:54.34 (45.47)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet               44 Manatee Aquatic        32.00      31.79        
  2 Kee, Karen                40 Lap Dogs               35.90      37.30        
  3 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste       29.37      39.08        
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet               44 Manatee Aquatic      1:08.50    1:08.73        
                  33.44     1:08.73 (35.29)                                        
  2 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste     1:07.00    1:12.66        
                  33.34     1:12.66 (39.32)                                        
  3 Fox, Madeleine            42 Fog City Masters     1:15.00    1:14.32        
                  36.30     1:14.32 (38.02)                                        
  4 Kee, Karen                40 Lap Dogs             1:18.93    1:21.65        
                  39.90     1:21.65 (41.75)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet               44 Manatee Aquatic      2:13.50    2:12.66        
                  31.35     1:05.12 (33.77)     1:39.18 (34.06)     2:12.66 (33.48)
  2 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste     2:27.71    2:23.61        
                  32.69     1:09.05 (36.36)     1:46.92 (37.87)     2:23.61 (36.69)
  3 Fox, Madeleine            42 Fog City Masters     2:40.00    2:38.46        
                  36.84     1:16.08 (39.24)     1:57.02 (40.94)     2:38.46 (41.44)
  4 Kee, Karen                40 Lap Dogs             2:42.00    3:12.21        
                  43.10     1:32.72 (49.62)     2:24.12 (51.40)     3:12.21 (48.09)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet               44 Manatee Aquatic      5:52.00    5:47.45        
                  31.70     1:06.23 (34.53)     1:41.50 (35.27)     2:17.06 (35.56)
        2:52.68 (35.62)     3:27.92 (35.24)     4:02.92 (35.00)     4:37.91 (34.99)
        5:12.95 (35.04)     5:47.45 (34.50)                                        
  2 Nelson, Sheila            44 Santa Rosa Maste     6:30.00    6:22.42        
                  33.91     1:11.46 (37.55)     1:49.46 (38.00)     2:28.17 (38.71)
        3:07.23 (39.06)     3:46.12 (38.89)     4:25.11 (38.99)     5:04.70 (39.59)
        5:44.49 (39.79)     6:22.42 (37.93)                                        
  3 Fox, Madeleine            42 Fog City Masters     7:00.00    7:01.78        
                  37.12     1:16.67 (39.55)     1:58.26 (41.59)     2:41.31 (43.05)
        3:24.55 (43.24)     4:07.65 (43.10)     4:51.41 (43.76)     5:35.13 (43.72)
        6:18.83 (43.70)     7:01.78 (42.95)                                        
  4 Kee, Karen                40 Lap Dogs             6:05.00    8:07.78        
                  41.99     1:28.74 (46.75)     2:18.45 (49.71)     3:08.57 (50.12)
        3:59.59 (51.02)     4:50.85 (51.26)     5:41.16 (50.31)     6:32.57 (51.41)
        7:22.09 (49.52)     8:07.78 (45.69)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewczyk, Leslie           49 North Bay Aquati       28.45      30.32        
  2 Phalen, Jennifer          48 Davis Aquatic Ma       32.64      31.84        
  3 Bruno, Susan              45 Cal Maritime Aca       33.50      33.81        
  4 Trevisan, Cynthia         47 Cal Maritime Aca       35.87      35.95        
  5 Jiang, Rachel             49 Long Beach Gruni     1:15.00      42.18        
  6 Lam, Jackie               47 Walnut Creek Mas       47.00      53.89        
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewczyk, Leslie           49 North Bay Aquati     1:07.94    1:06.97        
                  31.23     1:06.97 (35.74)                                        
  2 Phalen, Jennifer          48 Davis Aquatic Ma     1:11.64    1:09.66        
                  33.41     1:09.66 (36.25)                                        
  3 Bruno, Susan              45 Cal Maritime Aca     1:15.95    1:14.96        
                  36.75     1:14.96 (38.21)                                        
  4 Trevisan, Cynthia         47 Cal Maritime Aca     1:19.95    1:21.06        
                  39.29     1:21.06 (41.77)                                        
  5 Jiang, Rachel             49 Long Beach Gruni     2:30.00    1:39.06        
                  47.42     1:39.06 (51.64)                                        
  6 Lam, Jackie               47 Walnut Creek Mas     2:30.00    1:57.88        
                  57.05   1:57.88 (1:00.83)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer          48 Davis Aquatic Ma     2:50.64    2:31.46        
                  35.20     1:13.48 (38.28)     1:52.63 (39.15)     2:31.46 (38.83)
  2 Lewczyk, Leslie           49 North Bay Aquati     2:31.00    2:31.79        
                  34.96     1:13.04 (38.08)     1:52.28 (39.24)     2:31.79 (39.51)
  3 Trevisan, Cynthia         47 Cal Maritime Aca     2:59.36    3:02.45        
                  41.64     1:28.58 (46.94)     2:17.22 (48.64)     3:02.45 (45.23)
  4 Jiang, Rachel             49 Long Beach Gruni     5:00.00    3:45.04        
                  52.76     1:49.89 (57.13)     2:48.08 (58.19)     3:45.04 (56.96)
  5 Lam, Jackie               47 Walnut Creek Mas     5:00.00    4:15.26        
                  59.31   2:03.64 (1:04.33)   3:09.54 (1:05.90)   4:15.26 (1:05.72)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer          48 Davis Aquatic Ma     6:58.64    6:39.81        
                  35.47     1:14.04 (38.57)     1:53.82 (39.78)     2:33.39 (39.57)
        3:13.46 (40.07)     3:53.72 (40.26)     4:34.78 (41.06)     5:16.89 (42.11)
        5:58.83 (41.94)     6:39.81 (40.98)                                        
  2 Bruno, Susan              45 Cal Maritime Aca     7:30.00    7:36.20        
                  41.78     1:25.91 (44.13)     2:11.42 (45.51)     2:57.85 (46.43)
        3:44.47 (46.62)     4:30.89 (46.42)     5:18.23 (47.34)     6:04.90 (46.67)
        6:52.17 (47.27)     7:36.20 (44.03)                                        
  3 Trevisan, Cynthia         47 Cal Maritime Aca     8:33.17    8:23.70        
                  43.84     1:34.06 (50.22)     2:26.51 (52.45)     3:17.70 (51.19)
        4:08.75 (51.05)     4:59.88 (51.13)     5:51.66 (51.78)     6:43.82 (52.16)
        7:36.52 (52.70)     8:23.70 (47.18)                                        
  4 Jiang, Rachel             49 Long Beach Gruni     7:30.00    9:54.43        
                  52.34     1:49.11 (56.77)     2:48.05 (58.94)   3:49.27 (1:01.22)
      4:50.68 (1:01.41)   5:52.25 (1:01.57)   6:54.25 (1:02.00)   7:55.72 (1:01.47)
      8:56.93 (1:01.21)     9:54.43 (57.50)                                        
  5 Lam, Jackie               47 Walnut Creek Mas    13:00.00   11:09.01        
                  57.46   2:03.23 (1:05.77)   3:12.79 (1:09.56)   4:21.74 (1:08.95)
      5:28.75 (1:07.01)   6:35.82 (1:07.07)   7:45.05 (1:09.23)   8:53.38 (1:08.33)
     10:01.60 (1:08.22)  11:09.01 (1:07.41)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak       28.55      28.16        
  2 Sutherland, Erica         53 UNAT                   29.54      32.83        
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak       58.10      59.72        
                  28.98       59.72 (30.74)                                        
  2 Sutherland, Erica         53 UNAT                 1:07.85    1:13.93        
                  34.27     1:13.93 (39.66)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak     2:09.10    2:08.96        
                  30.15     1:02.52 (32.37)     1:35.72 (33.20)     2:08.96 (33.24)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak     5:38.25    5:39.11        
                  31.14     1:04.63 (33.49)     1:38.72 (34.09)     2:13.07 (34.35)
        2:47.25 (34.18)     3:21.28 (34.03)     3:55.73 (34.45)     4:30.37 (34.64)
        5:04.90 (34.53)     5:39.11 (34.21)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen              56 Peninsula Commun       31.56      31.54        
  2 Neville, Cathy            55 San Diego Swim M       31.50      31.99        
  3 Powers, Patricia          55 Long Beach Gruni       35.75      35.65        
  4 Rawlings, Ruth            56 Long Beach Gruni       42.66      45.74        
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boyer, Karen              56 Peninsula Commun     1:09.23    1:09.38        
                  33.06     1:09.38 (36.32)                                        
  2 Quinn, Phyllis            57 The Olympic Club     1:12.00    1:12.24        
                  34.99     1:12.24 (37.25)                                        
  3 Neville, Cathy            55 San Diego Swim M     1:15.00    1:13.63        
                  34.44     1:13.63 (39.19)                                        
  4 Powers, Patricia          55 Long Beach Gruni     1:20.13    1:18.38        
                  37.24     1:18.38 (41.14)                                        
  5 Rawlings, Ruth            56 Long Beach Gruni     1:45.18    1:41.53        
                  45.58     1:41.53 (55.95)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            55 San Diego Swim M     2:35.00    2:30.94        
                  34.85     1:13.66 (38.81)     1:51.89 (38.23)     2:30.94 (39.05)
  2 Boyer, Karen              56 Peninsula Commun     2:38.84    2:40.22        
                  37.28     1:17.99 (40.71)     1:59.62 (41.63)     2:40.22 (40.60)
  3 Powers, Patricia          55 Long Beach Gruni     2:47.38    2:50.89        
                  38.59     1:22.76 (44.17)     2:07.26 (44.50)     2:50.89 (43.63)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy            55 San Diego Swim M     7:00.00    6:42.29        
                  35.20     1:13.98 (38.78)     1:54.09 (40.11)     2:34.63 (40.54)
        3:15.76 (41.13)     3:56.64 (40.88)     4:38.49 (41.85)     5:21.23 (42.74)
        6:03.06 (41.83)     6:42.29 (39.23)                                        
  2 Quinn, Phyllis            57 The Olympic Club     6:52.69    6:56.40        
                  38.18     1:19.64 (41.46)     2:01.70 (42.06)     2:44.54 (42.84)
        3:26.87 (42.33)     4:08.76 (41.89)     4:51.48 (42.72)     5:33.96 (42.48)
        6:16.24 (42.28)     6:56.40 (40.16)                                        
  3 Boyer, Karen              56 Peninsula Commun     6:40.00    6:58.50        
                  36.82     1:17.65 (40.83)     2:00.68 (43.03)     2:43.76 (43.08)
        3:26.98 (43.22)     4:09.95 (42.97)     4:53.04 (43.09)     5:35.97 (42.93)
        6:18.55 (42.58)     6:58.50 (39.95)                                        
  4 Powers, Patricia          55 Long Beach Gruni     7:16.56    7:21.83        
                  39.19     1:23.07 (43.88)     2:08.04 (44.97)     2:53.95 (45.91)
        3:38.97 (45.02)     4:24.16 (45.19)     5:09.15 (44.99)     5:54.37 (45.22)
        6:38.77 (44.40)     7:21.83 (43.06)                                        
  5 Rawlings, Ruth            56 Long Beach Gruni    11:06.31   10:35.67        
                  54.06   1:54.88 (1:00.82)   2:58.40 (1:03.52)   4:03.08 (1:04.68)
      5:09.20 (1:06.12)   6:16.85 (1:07.65)   7:24.01 (1:07.16)   8:30.76 (1:06.75)
      9:35.41 (1:04.65)  10:35.67 (1:00.26)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thresh, Andrea            63 Long Beach Gruni     1:00.00      38.70        
  2 Jacobus, Anne             62 Long Beach Gruni       41.83      39.97        
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thresh, Andrea            63 Long Beach Gruni     1:40.00    1:25.60        
                  41.74     1:25.60 (43.86)                                        
  2 Jacobus, Anne             62 Long Beach Gruni     1:34.37    1:31.30        
                  42.37     1:31.30 (48.93)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thresh, Andrea            63 Long Beach Gruni     3:20.00    3:20.76        
                  43.58     1:32.22 (48.64)     2:26.20 (53.98)     3:20.76 (54.56)
  2 Jacobus, Anne             62 Long Beach Gruni     3:30.51    3:29.20        
                  47.11     1:40.72 (53.61)     2:36.35 (55.63)     3:29.20 (52.85)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thresh, Andrea            63 Long Beach Gruni    10:30.00    9:01.08        
                                1:41.48 ( )     2:36.81 (55.33)     3:31.97 (55.16)
        4:27.80 (55.83)     5:24.10 (56.30)     6:19.98 (55.88)     7:14.91 (54.93)
        8:09.68 (54.77)     9:01.08 (51.40)                                        
  2 Jacobus, Anne             62 Long Beach Gruni     9:23.69    9:27.76        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           78 UNAT                      NT      57.31        
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           78 UNAT                      NT    2:06.64        
                  57.41   2:06.64 (1:09.23)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           78 UNAT                      NT    4:45.20        
                  59.24   2:12.23 (1:12.99)   3:29.15 (1:16.92)   4:45.20 (1:16.05)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           78 UNAT                      NT   12:49.17        
                  58.49   2:13.07 (1:14.58)   3:27.80 (1:14.73)   4:44.43 (1:16.63)
      6:01.39 (1:16.96)   7:19.41 (1:18.02)   8:38.46 (1:19.05)   9:57.94 (1:19.48)
     12:49.17 (2:51.23)                                                            
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alen, Mary                80 University of Sa     1:07.00    1:12.91        
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alen, Mary                80 University of Sa     2:29.00    2:30.36        
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alen, Mary                80 University of Sa    12:47.00   14:21.79        
                1:17.28   2:39.86 (1:22.58)   4:05.30 (1:25.44)   5:31.52 (1:26.22)
      6:59.08 (1:27.56)   8:27.22 (1:28.14)   9:55.20 (1:27.98)  11:24.97 (1:29.77)
     12:54.31 (1:29.34)  14:21.79 (1:27.48)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dobrushin, Maxim          23 Fog City Masters       22.80      23.02        
  2 Liedtke, Matthew          23 Santa Rosa Maste       25.00      24.97        
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liedtke, Matthew          23 Santa Rosa Maste       55.00      55.11        
                  25.35       55.11 (29.76)                                        
  2 Dobrushin, Maxim          23 Fog City Masters     1:05.00    1:02.45        
                  30.12     1:02.45 (32.33)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Liedtke, Matthew          23 Santa Rosa Maste     2:09.00    2:07.77        
                  28.02       59.78 (31.76)     1:33.22 (33.44)     2:07.77 (34.55)
  2 Dobrushin, Maxim          23 Fog City Masters     2:10.00    2:09.43        
                  29.58     1:03.74 (34.16)     1:39.88 (36.14)     2:09.43 (29.55)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dobrushin, Maxim          23 Fog City Masters     6:00.00    5:16.14        
                  29.14     1:01.04 (31.90)     1:33.03 (31.99)     2:05.27 (32.24)
        2:37.61 (32.34)     3:09.99 (32.38)     3:41.82 (31.83)     4:13.34 (31.52)
        4:44.89 (31.55)     5:16.14 (31.25)                                        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalhz, John               28 Fog City Masters       22.00      23.34        
  2 Jackson, Joseph           27 Modesto Area Aqu       32.00      27.12        
  3 Reynau, Moana             27 Lap Dogs               40.00      28.42        
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalhz, John               28 Fog City Masters       50.00      50.03        
                  24.14       50.03 (25.89)                                        
  2 Nguyen, David             28 San Francisco Ts       57.00      57.61        
                  27.62       57.61 (29.99)                                        
  3 Jackson, Joseph           27 Modesto Area Aqu     1:05.00    1:01.03        
                  29.22     1:01.03 (31.81)                                        
  4 Reynau, Moana             27 Lap Dogs             1:25.00    1:05.86        
                  32.16     1:05.86 (33.70)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalhz, John               28 Fog City Masters     1:50.00    1:50.30        
                  25.03       53.18 (28.15)     1:22.21 (29.03)     1:50.30 (28.09)
  2 Jackson, Joseph           27 Modesto Area Aqu     2:12.00    2:14.71        
                  30.58     1:05.58 (35.00)     1:41.19 (35.61)     2:14.71 (33.52)
  3 Reynau, Moana             27 Lap Dogs             3:10.00    2:38.78        
                  36.13     1:17.49 (41.36)     2:00.68 (43.19)     2:38.78 (38.10)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalhz, John               28 Fog City Masters     5:05.00    4:56.78        
                  25.36       52.86 (27.50)     1:21.41 (28.55)     1:51.12 (29.71)
        2:21.45 (30.33)     2:52.34 (30.89)     3:23.42 (31.08)     3:54.98 (31.56)
        4:26.19 (31.21)     4:56.78 (30.59)                                        
  2 Jackson, Joseph           27 Modesto Area Aqu     6:05.00    6:17.79        
                  31.23     1:06.26 (35.03)     1:42.50 (36.24)     2:18.64 (36.14)
        2:56.27 (37.63)     3:34.60 (38.33)     4:13.70 (39.10)     4:53.84 (40.14)
        5:36.88 (43.04)     6:17.79 (40.91)                                        
  3 Reynau, Moana             27 Lap Dogs             8:20.00    7:26.06        
                  37.44     1:18.89 (41.45)     2:02.62 (43.73)     2:47.78 (45.16)
        3:33.93 (46.15)     4:21.26 (47.33)     5:08.96 (47.70)     5:57.01 (48.05)
        6:44.53 (47.52)     7:26.06 (41.53)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat       24.00      23.19        
  2 Ignatov, Alex             31 Fog City Masters       24.50      23.70        
  3 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste       27.40      26.09        
  4 Guest, Christopher        34 UNAT                   30.00      28.35        
  5 Pro, Bryan                34 Davis Aquatic Ma       29.00      28.75        
  6 Mustiazza, Oleg           34 San Mateo Master       29.14      28.98        
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat       53.00      51.30        
                  24.32       51.30 (26.98)                                        
  2 Lemke, Zebron             32 Alameda Aquatic        56.00      55.46        
                  26.76       55.46 (28.70)                                        
  3 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste       57.50      56.09        
                  59.32           56.09 ( )                                        
  4 Ignatov, Alex             31 Fog City Masters     1:00.00      57.60        
                  26.16       57.60 (31.44)                                        
  5 Treacy, Jamie             32 Temescal Aquatic       57.36      58.61        
                  28.48       58.61 (30.13)                                        
  6 Guest, Christopher        34 UNAT                 1:09.00    1:02.65        
                  30.00     1:02.65 (32.65)                                        
  7 Pro, Bryan                34 Davis Aquatic Ma     1:07.30    1:02.73        
                  30.71     1:02.73 (32.02)                                        
  8 Mustiazza, Oleg           34 San Mateo Master     1:03.98    1:06.02        
                  31.89     1:06.02 (34.13)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ignatov, Alex             31 Fog City Masters     1:58.00    1:54.06        
                  26.35       54.93 (28.58)     1:24.47 (29.54)     1:54.06 (29.59)
  2 Treacy, Jamie             32 Temescal Aquatic     2:02.00    2:07.88        
                  30.51     1:03.48 (32.97)     1:36.47 (32.99)     2:07.88 (31.41)
  3 Pro, Bryan                34 Davis Aquatic Ma     2:25.00    2:16.55        
                  32.97     1:08.58 (35.61)     1:43.45 (34.87)     2:16.55 (33.10)
  4 Guest, Christopher        34 UNAT                 2:45.00    2:22.58        
                  32.51     1:09.43 (36.92)     1:46.98 (37.55)     2:22.58 (35.60)
  5 Mustiazza, Oleg           34 San Mateo Master     2:33.10    2:34.74        
                  36.22     1:15.78 (39.56)     1:56.03 (40.25)     2:34.74 (38.71)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ignatov, Alex             31 Fog City Masters     5:20.00    5:15.65        
                  28.32       59.59 (31.27)     1:31.55 (31.96)     2:03.55 (32.00)
        2:35.86 (32.31)     3:08.02 (32.16)     3:40.21 (32.19)     4:12.56 (32.35)
        4:44.91 (32.35)     5:15.65 (30.74)                                        
  2 Lemke, Zebron             32 Alameda Aquatic      5:45.00    5:27.64        
                  30.50     1:03.75 (33.25)     1:37.18 (33.43)     2:10.73 (33.55)
        2:44.15 (33.42)     3:17.77 (33.62)     3:50.87 (33.10)     4:23.96 (33.09)
        4:56.12 (32.16)     5:27.64 (31.52)                                        
  3 Treacy, Jamie             32 Temescal Aquatic     5:35.00    5:40.12        
                  30.77     1:04.71 (33.94)     1:38.81 (34.10)     2:13.67 (34.86)
        2:48.37 (34.70)     3:23.05 (34.68)     3:57.55 (34.50)     4:32.09 (34.54)
        5:06.68 (34.59)     5:40.12 (33.44)                                        
  4 Pro, Bryan                34 Davis Aquatic Ma     6:40.00    6:10.80        
                  34.52     1:11.49 (36.97)     1:49.20 (37.71)     2:27.09 (37.89)
        3:04.86 (37.77)     3:42.77 (37.91)     4:20.46 (37.69)     4:57.87 (37.41)
        5:35.05 (37.18)     6:10.80 (35.75)                                        
  5 Guest, Christopher        34 UNAT                 7:50.00    6:39.90        
                  34.10     1:11.37 (37.27)     1:50.80 (39.43)     2:31.66 (40.86)
        3:13.64 (41.98)     3:54.98 (41.34)     4:36.54 (41.56)     5:18.69 (42.15)
        6:00.51 (41.82)     6:39.90 (39.39)                                        
  6 Mustiazza, Oleg           34 San Mateo Master     7:00.00    7:16.61        
                  37.47     1:17.67 (40.20)     1:59.86 (42.19)     2:43.92 (44.06)
        3:28.85 (44.93)     4:14.32 (45.47)     4:59.91 (45.59)     5:45.61 (45.70)
        6:31.71 (46.10)     7:16.61 (44.90)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaney, Ryan              35 Long Beach Gruni       24.60      24.47        
  2 Stava, Kjell              35 Long Beach Gruni       33.00      30.57        
  3 Das, Cameron              37 Cal Maritime Aca       35.00      33.77        
  4 Bardsley, Ralph           38 Lap Dogs               34.00      35.12        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaney, Ryan              35 Long Beach Gruni       53.20      53.32        
                  25.61       53.32 (27.71)                                        
  2 Kremers, Brian            39 Long Beach Gruni       57.11    1:02.60        
                  29.08     1:02.60 (33.52)                                        
  3 Carson, William           38 San Mateo Master     1:10.00    1:03.16        
                  29.42     1:03.16 (33.74)                                        
  4 Stava, Kjell              35 Long Beach Gruni     1:10.00    1:05.76        
                  31.92     1:05.76 (33.84)                                        
  5 Das, Cameron              37 Cal Maritime Aca     1:32.00    1:17.95        
                  38.23     1:17.95 (39.72)                                        
  6 Bardsley, Ralph           38 Lap Dogs             1:20.00    1:20.65        
                  38.14     1:20.65 (42.51)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaney, Ryan              35 Long Beach Gruni     2:00.89    2:01.78        
                  28.43       59.87 (31.44)     1:31.58 (31.71)     2:01.78 (30.20)
  2 Carson, William           38 San Mateo Master     2:35.00    2:27.52        
                  33.41     1:12.01 (38.60)     1:51.95 (39.94)     2:27.52 (35.57)
  3 Stava, Kjell              35 Long Beach Gruni     2:40.00    2:39.71        
                1:14.92                             1:56.53 ( )     2:39.71 (43.18)
  4 Das, Cameron              37 Cal Maritime Aca     3:30.00    3:04.04        
                  43.46     1:26.92 (43.46)     2:14.75 (47.83)     3:04.04 (49.29)
  5 Bardsley, Ralph           38 Lap Dogs             3:00.00    3:06.02        
                  41.17     1:27.64 (46.47)     2:17.45 (49.81)     3:06.02 (48.57)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaney, Ryan              35 Long Beach Gruni     5:38.80    5:38.56        
                  30.50     1:04.44 (33.94)     1:38.99 (34.55)     2:13.53 (34.54)
        2:47.96 (34.43)     3:22.42 (34.46)     3:57.13 (34.71)     4:30.81 (33.68)
        5:04.44 (33.63)     5:38.56 (34.12)                                        
  2 Kremers, Brian            39 Long Beach Gruni     5:32.65    5:43.47        
                  30.57     1:03.80 (33.23)     1:38.00 (34.20)     2:12.17 (34.17)
        2:46.48 (34.31)     3:20.79 (34.31)     3:55.64 (34.85)     4:30.72 (35.08)
        5:07.62 (36.90)     5:43.47 (35.85)                                        
  3 Stava, Kjell              35 Long Beach Gruni     7:10.00    7:13.07        
                  36.22     1:14.93 (38.71)     1:56.49 (41.56)     2:39.53 (43.04)
        3:23.66 (44.13)     4:08.53 (44.87)     4:53.83 (45.30)     5:40.61 (46.78)
        6:27.56 (46.95)     7:13.07 (45.51)                                        
  4 Bardsley, Ralph           38 Lap Dogs             9:00.00    8:40.22        
                  42.56     1:29.99 (47.43)     2:21.73 (51.74)     3:15.19 (53.46)
        4:09.72 (54.53)     5:04.32 (54.60)     6:00.40 (56.08)     6:56.35 (55.95)
        7:51.98 (55.63)     8:40.22 (48.24)                                        
  5 Das, Cameron              37 Cal Maritime Aca     8:30.00    8:48.79        
                  41.55     1:26.69 (45.14)     2:14.57 (47.88)     3:07.87 (53.30)
        4:01.70 (53.83)     5:01.66 (59.96)     5:59.33 (57.67)     6:58.39 (59.06)
        7:56.77 (58.38)     8:48.79 (52.02)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Virkus, Christopher       41 Santa Rosa Maste       24.88      24.76        
  2 Dinner, Alec              44 UNAT                   30.00      26.04        
  3 Bixler, Kenneth           42 Long Beach Gruni       26.18      26.08        
  4 Hanel, David              41 Tempo Aquatics M       25.00      26.11        
  5 Green, Joel               42 Temescal Aquatic       31.00      29.68        
  6 Neitzel, Brent            41 Tempo Aquatics M       35.00      30.03        
  7 Kim, Joseph               44 University of Sa       40.00      31.81        
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth           42 Long Beach Gruni       55.67      55.99        
                  27.25       55.99 (28.74)                                        
  2 Virkus, Christopher       41 Santa Rosa Maste       56.23      56.14        
                  27.49       56.14 (28.65)                                        
  3 Hanel, David              41 Tempo Aquatics M       57.30      58.58        
                  28.42       58.58 (30.16)                                        
  4 Dinner, Alec              44 UNAT                 1:05.00    1:00.11        
                  28.11     1:00.11 (32.00)                                        
  5 Green, Joel               42 Temescal Aquatic     1:04.00    1:02.85        
                  30.38     1:02.85 (32.47)                                        
  6 Kim, Joseph               44 University of Sa     1:20.00    1:10.26        
                  32.55     1:10.26 (37.71)                                        
  7 Neitzel, Brent            41 Tempo Aquatics M     1:19.70    1:13.18        
                  33.35     1:13.18 (39.83)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth           42 Long Beach Gruni     2:06.10    2:02.21        
                  29.04     1:00.22 (31.18)     1:31.93 (31.71)     2:02.21 (30.28)
  2 Hanel, David              41 Tempo Aquatics M     2:11.00    2:16.28        
                  30.89     1:04.63 (33.74)     1:40.43 (35.80)     2:16.28 (35.85)
  3 Green, Joel               42 Temescal Aquatic     2:19.00    2:17.32        
                  31.62     1:05.13 (33.51)     1:40.81 (35.68)     2:17.32 (36.51)
  4 Dinner, Alec              44 UNAT                 2:15.00    2:22.45        
                  31.13     1:05.94 (34.81)     1:44.50 (38.56)     2:22.45 (37.95)
  5 Kim, Joseph               44 University of Sa     2:50.00    2:35.44        
                  35.43     1:13.85 (38.42)     1:55.01 (41.16)     2:35.44 (40.43)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth           42 Long Beach Gruni     5:40.54    5:32.18        
                  30.15     1:03.44 (33.29)     1:37.06 (33.62)     2:11.25 (34.19)
        2:44.91 (33.66)     3:18.68 (33.77)     3:51.89 (33.21)     4:25.52 (33.63)
        4:59.06 (33.54)     5:32.18 (33.12)                                        
  2 Dinner, Alec              44 UNAT                 6:30.00    6:18.10        
                  32.48     1:09.59 (37.11)     1:47.68 (38.09)     2:26.26 (38.58)
        3:06.13 (39.87)     3:45.83 (39.70)     4:25.82 (39.99)     5:05.90 (40.08)
        5:43.96 (38.06)     6:18.10 (34.14)                                        
  3 Hanel, David              41 Tempo Aquatics M     6:30.00    6:20.94        
                  32.87     1:09.10 (36.23)     1:46.55 (37.45)     2:24.74 (38.19)
        3:03.12 (38.38)     3:42.05 (38.93)     4:21.14 (39.09)     5:01.05 (39.91)
        5:41.63 (40.58)     6:20.94 (39.31)                                        
  4 Kim, Joseph               44 University of Sa     8:00.00    7:26.52        
                  36.59     1:16.46 (39.87)     1:59.11 (42.65)     2:46.42 (47.31)
        3:33.33 (46.91)     4:20.31 (46.98)     5:08.09 (47.78)     5:56.17 (48.08)
        6:44.02 (47.85)     7:26.52 (42.50)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge              45 Tri Valley Maste       24.50      24.33        
  2 Craven, Rob               47 Manatee Aquatic        26.50      25.82        
  3 Jacobs, Tom               49 Burlingame Aquat       29.70      25.96        
  4 Halperin, Ernst           48 San Francisco Ts       29.95      30.13        
  5 Brisbin, Ken              47 Long Beach Gruni       30.10      30.95        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge              45 Tri Valley Maste       51.53      51.38        
                  25.06       51.38 (26.32)                                        
  2 Craven, Rob               47 Manatee Aquatic        58.50      57.43        
                  27.03       57.43 (30.40)                                        
  3 Jacobs, Tom               49 Burlingame Aquat     1:04.70    1:00.60        
                  28.60     1:00.60 (32.00)                                        
  4 Halperin, Ernst           48 San Francisco Ts     1:05.23    1:06.14        
                  32.43     1:06.14 (33.71)                                        
  5 Brisbin, Ken              47 Long Beach Gruni     1:06.68    1:10.01        
                  32.33     1:10.01 (37.68)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge              45 Tri Valley Maste     1:52.46    1:56.64        
                  26.52       55.77 (29.25)     1:26.49 (30.72)     1:56.64 (30.15)
  2 Craven, Rob               47 Manatee Aquatic      2:12.00    2:15.74        
                  31.57     1:06.05 (34.48)     1:41.28 (35.23)     2:15.74 (34.46)
  3 Halperin, Ernst           48 San Francisco Ts     2:28.34    2:27.47        
                  34.07     1:12.00 (37.93)     1:51.27 (39.27)     2:27.47 (36.20)
  4 Jacobs, Tom               49 Burlingame Aquat     2:37.70    2:30.15        
                  35.19     1:13.51 (38.32)     1:53.11 (39.60)     2:30.15 (37.04)
  5 Brisbin, Ken              47 Long Beach Gruni     2:46.00    2:45.95        
                  37.51     1:19.59 (42.08)     2:04.01 (44.42)     2:45.95 (41.94)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Angel, Jorge              45 Tri Valley Maste     5:15.00    5:14.94        
                  29.08     1:00.46 (31.38)     1:31.87 (31.41)     2:03.86 (31.99)
        2:36.39 (32.53)     3:09.14 (32.75)     3:42.00 (32.86)     4:14.83 (32.83)
        4:46.62 (31.79)     5:14.94 (28.32)                                        
  2 Craven, Rob               47 Manatee Aquatic      5:58.00    6:04.60        
                  33.23     1:08.68 (35.45)     1:44.88 (36.20)     2:21.96 (37.08)
        2:58.79 (36.83)     3:35.95 (37.16)     4:13.90 (37.95)     4:51.59 (37.69)
        5:28.79 (37.20)     6:04.60 (35.81)                                        
  3 Jacobs, Tom               49 Burlingame Aquat     7:21.70    6:45.47        
                  36.29     1:15.80 (39.51)     1:57.52 (41.72)     2:38.59 (41.07)
        3:19.66 (41.07)     4:01.18 (41.52)     4:42.77 (41.59)     5:24.98 (42.21)
        6:06.63 (41.65)     6:45.47 (38.84)                                        
  4 Brisbin, Ken              47 Long Beach Gruni     7:38.10    7:19.36        
                  36.99     1:18.24 (41.25)     2:01.74 (43.50)     2:46.82 (45.08)
        3:32.07 (45.25)     4:17.21 (45.14)     5:02.84 (45.63)     5:49.05 (46.21)
        6:35.54 (46.49)     7:19.36 (43.82)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, N. Douglas         50 TUTE                   25.00      25.18        
  2 Morales, John             54 Santa Rosa Maste       26.00      25.50        
  3 Frentsos, Paul            51 San Francisco Ts       27.50      26.78        
  4 Campbell, Chris           51 Mountain View Ma       30.00      29.44        
  5 Cotta, James              51 Lodi Masters           35.00      31.60        
  6 Hess, Bart                51 Tri Valley Maste       30.86      31.88        
  7 Miranda, Mike             50 Long Beach Gruni       34.00      32.75        
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, N. Douglas         50 TUTE                   55.00      55.22        
                  26.78       55.22 (28.44)                                        
  2 Frentsos, Paul            51 San Francisco Ts     1:00.00    1:00.51        
                  27.89     1:00.51 (32.62)                                        
  3 Campbell, Chris           51 Mountain View Ma     1:05.00    1:03.93        
                  31.14     1:03.93 (32.79)                                        
  4 Cotta, James              51 Lodi Masters         1:18.00    1:12.03        
                  34.84     1:12.03 (37.19)                                        
  5 Hess, Bart                51 Tri Valley Maste     1:10.47    1:12.29        
                  34.61     1:12.29 (37.68)                                        
  6 Miranda, Mike             50 Long Beach Gruni     1:20.00    1:14.16        
                  36.27     1:14.16 (37.89)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, N. Douglas         50 TUTE                 2:10.00    2:05.03        
                  28.22       59.27 (31.05)     1:32.04 (32.77)     2:05.03 (32.99)
  2 Frentsos, Paul            51 San Francisco Ts     2:20.00    2:18.26        
                  28.93     1:04.00 (35.07)     1:45.22 (41.22)     2:18.26 (33.04)
  3 Morales, John             54 Santa Rosa Maste     2:22.22    2:20.02        
                  32.50     1:08.38 (35.88)     1:44.42 (36.04)     2:20.02 (35.60)
  4 Campbell, Chris           51 Mountain View Ma     2:25.00    2:23.16        
                  33.75     1:10.24 (36.49)     1:46.73 (36.49)     2:23.16 (36.43)
  5 Hess, Bart                51 Tri Valley Maste     2:46.33    2:44.87        
                  37.01     1:19.22 (42.21)     2:03.38 (44.16)     2:44.87 (41.49)
  6 Cotta, James              51 Lodi Masters         2:45.00    2:45.21        
                  37.32     1:19.35 (42.03)     2:03.65 (44.30)     2:45.21 (41.56)
  7 Miranda, Mike             50 Long Beach Gruni     3:20.00    2:50.15        
                  40.15     1:23.76 (43.61)     2:07.82 (44.06)     2:50.15 (42.33)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John             54 Santa Rosa Maste     5:35.42    5:25.63        
                  30.00     1:02.42 (32.42)     1:34.90 (32.48)     2:07.35 (32.45)
        2:39.90 (32.55)     3:12.55 (32.65)     3:45.44 (32.89)     4:18.96 (33.52)
        4:52.41 (33.45)     5:25.63 (33.22)                                        
  2 Smith, N. Douglas         50 TUTE                 6:15.00    5:47.48        
                  29.81     1:03.57 (33.76)     1:38.99 (35.42)     2:14.86 (35.87)
        2:49.78 (34.92)     3:25.20 (35.42)     4:01.14 (35.94)     4:37.15 (36.01)
        5:12.65 (35.50)     5:47.48 (34.83)                                        
  3 Frentsos, Paul            51 San Francisco Ts     5:50.00    5:48.63        
                  30.56     1:04.15 (33.59)     1:38.93 (34.78)     2:13.48 (34.55)
        2:49.03 (35.55)     3:24.57 (35.54)     4:00.52 (35.95)     4:37.07 (36.55)
        5:13.19 (36.12)     5:48.63 (35.44)                                        
  4 Campbell, Chris           51 Mountain View Ma     6:30.00    6:26.99        
                  35.16     1:13.26 (38.10)     1:52.12 (38.86)     2:31.12 (39.00)
        3:10.26 (39.14)     3:50.14 (39.88)     4:29.52 (39.38)     5:09.66 (40.14)
        5:48.51 (38.85)     6:26.99 (38.48)                                        
  5 Cotta, James              51 Lodi Masters         8:35.00    7:30.77        
                  39.65     1:24.23 (44.58)     2:10.00 (45.77)     2:56.40 (46.40)
        3:42.53 (46.13)     4:29.41 (46.88)     5:15.80 (46.39)     6:01.90 (46.10)
        6:48.29 (46.39)     7:30.77 (42.48)                                        
  6 Miranda, Mike             50 Long Beach Gruni     8:20.00    7:49.20        
                  42.69     1:27.69 (45.00)     2:14.29 (46.60)     3:03.15 (48.86)
        3:51.33 (48.18)     4:39.60 (48.27)     5:27.47 (47.87)     6:16.68 (49.21)
        7:04.62 (47.94)     7:49.20 (44.58)                                        
  7 Hess, Bart                51 Tri Valley Maste     7:51.80    8:04.53        
                  41.10     1:28.25 (47.15)     2:17.81 (49.56)     3:08.77 (50.96)
        4:00.19 (51.42)     4:49.65 (49.46)     5:39.03 (49.38)     6:29.14 (50.11)
        7:18.26 (49.12)     8:04.53 (46.27)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste       25.50      25.04        
  2 Anderson, Robert          57 Peninsula Commun       30.35      30.86        
  3 Parnes, Barton            56 Long Beach Gruni       37.00      36.92        
  4 Diers, Phil               55 San Francisco Ts       38.75      43.79        
  5 Derbyshire, Donald        55 Long Beach Gruni       40.00      44.18        
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste       55.00      54.76        
                  25.87       54.76 (28.89)                                        
  2 Anderson, Robert          57 Peninsula Commun     1:07.25    1:07.91        
                  33.57     1:07.91 (34.34)                                        
  3 Parnes, Barton            56 Long Beach Gruni     1:30.00    1:24.30        
                  39.50     1:24.30 (44.80)                                        
  4 Derbyshire, Donald        55 Long Beach Gruni     1:32.00    1:37.25        
                  43.89     1:37.25 (53.36)                                        
  5 Diers, Phil               55 San Francisco Ts     1:38.41    1:46.52        
                  48.81     1:46.52 (57.71)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste     2:08.00    2:08.29        
                  30.78     1:04.16 (33.38)     1:37.38 (33.22)     2:08.29 (30.91)
  2 Anderson, Robert          57 Peninsula Commun     2:28.37    2:35.22        
                  36.94     1:16.66 (39.72)     1:56.61 (39.95)     2:35.22 (38.61)
  3 Parnes, Barton            56 Long Beach Gruni     3:14.00    3:12.93        
                  43.17     1:31.01 (47.84)     2:22.06 (51.05)     3:12.93 (50.87)
  4 Derbyshire, Donald        55 Long Beach Gruni     3:40.00    3:33.42        
                  45.75     1:39.86 (54.11)     2:36.57 (56.71)     3:33.42 (56.85)
  5 Diers, Phil               55 San Francisco Ts     3:36.66    4:16.03        
                  53.50   1:59.89 (1:06.39)   3:10.31 (1:10.42)   4:16.03 (1:05.72)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pease, Bill               59 Cal Aquatic Mast     6:00.00    5:53.27        
                  32.78     1:07.78 (35.00)     1:43.27 (35.49)     2:19.55 (36.28)
        2:55.76 (36.21)     3:32.22 (36.46)     4:08.44 (36.22)     4:44.37 (35.93)
        5:19.78 (35.41)     5:53.27 (33.49)                                        
  2 Anderson, Robert          57 Peninsula Commun     6:48.39    6:52.17        
                  37.44     1:19.52 (42.08)     2:01.63 (42.11)     2:44.53 (42.90)
        3:26.80 (42.27)     4:09.14 (42.34)     4:50.35 (41.21)     5:31.55 (41.20)
        6:12.80 (41.25)     6:52.17 (39.37)                                        
  3 Parnes, Barton            56 Long Beach Gruni     8:38.00    8:40.35        
                  42.50     1:30.36 (47.86)     2:21.54 (51.18)     3:15.47 (53.93)
        4:09.86 (54.39)     5:04.40 (54.54)     5:58.97 (54.57)     6:53.19 (54.22)
        7:48.00 (54.81)     8:40.35 (52.35)                                        
  4 Derbyshire, Donald        55 Long Beach Gruni     9:28.00    9:05.72        
                  42.89     1:33.85 (50.96)     2:27.41 (53.56)     3:22.32 (54.91)
        4:18.34 (56.02)     5:15.39 (57.05)     6:12.62 (57.23)     7:10.93 (58.31)
        8:09.46 (58.53)     9:05.72 (56.26)                                        
  5 Diers, Phil               55 San Francisco Ts    11:25.00   11:26.45        
                  56.60   2:05.31 (1:08.71)   3:17.08 (1:11.77)   4:27.41 (1:10.33)
      5:41.31 (1:13.90)   6:52.10 (1:10.79)   8:03.24 (1:11.14)   9:13.49 (1:10.25)
     10:24.21 (1:10.72)  11:26.45 (1:02.24)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Crane, John               61 Tri Valley Maste       28.00      27.81        
  2 Kennedy, Jim              61 Cal Maritime Aca       29.55      31.05        
  3 Ceci, Louis               62 Stanford Masters       31.49      33.00        
  4 Schiller, Randy           64 University of Sa          NT      35.68        
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic        56.50      58.05        
                  28.11       58.05 (29.94)                                        
  2 Crane, John               61 Tri Valley Maste     1:00.00    1:01.20        
                  29.83     1:01.20 (31.37)                                        
  3 Kennedy, Jim              61 Cal Maritime Aca     1:05.00    1:07.21        
                  32.61     1:07.21 (34.60)                                        
  4 Ceci, Louis               62 Stanford Masters     1:10.86    1:12.52        
                  35.73     1:12.52 (36.79)                                        
  5 Schiller, Randy           64 University of Sa          NT    1:23.69        
                  38.71     1:23.69 (44.98)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic      2:06.50    2:06.88        
                  30.14     1:02.06 (31.92)     1:34.79 (32.73)     2:06.88 (32.09)
  2 Ridinger, Kim             61 University of Sa     2:15.00    2:11.58        
                  31.03     1:04.24 (33.21)     1:37.99 (33.75)     2:11.58 (33.59)
  3 Crane, John               61 Tri Valley Maste     2:15.00    2:16.99        
                  32.51     1:08.85 (36.34)     1:43.87 (35.02)     2:16.99 (33.12)
  4 Kennedy, Jim              61 Cal Maritime Aca     2:28.40    2:28.04        
                  35.01     1:12.40 (37.39)     1:50.50 (38.10)     2:28.04 (37.54)
  5 Ceci, Louis               62 Stanford Masters     2:31.56    2:42.17        
                  39.07     1:19.83 (40.76)     2:01.24 (41.41)     2:42.17 (40.93)
  6 Schiller, Randy           64 University of Sa          NT    3:25.52        
                  42.94     1:33.77 (50.83)     2:30.25 (56.48)     3:25.52 (55.27)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic      5:45.50    5:40.32        
                  31.53     1:06.54 (35.01)     1:41.68 (35.14)     2:15.44 (33.76)
        2:49.22 (33.78)     3:23.17 (33.95)     3:56.93 (33.76)     4:31.43 (34.50)
        5:05.94 (34.51)     5:40.32 (34.38)                                        
  2 Ridinger, Kim             61 University of Sa     5:54.00    5:47.33        
                  31.70     1:05.83 (34.13)     1:40.71 (34.88)     2:15.76 (35.05)
        2:50.50 (34.74)     3:25.92 (35.42)     4:01.14 (35.22)     4:36.50 (35.36)
        5:12.63 (36.13)     5:47.33 (34.70)                                        
  3 Crane, John               61 Tri Valley Maste     6:05.00    5:57.17        
                  33.37     1:09.07 (35.70)     1:45.23 (36.16)     2:21.70 (36.47)
        2:58.05 (36.35)     3:33.94 (35.89)     4:09.93 (35.99)     4:46.31 (36.38)
        5:22.03 (35.72)     5:57.17 (35.14)                                        
  4 Kennedy, Jim              61 Cal Maritime Aca     6:30.00    6:32.99        
                  37.44     1:16.16 (38.72)     1:55.28 (39.12)     2:34.36 (39.08)
        3:13.83 (39.47)     3:53.31 (39.48)     4:32.94 (39.63)     5:12.75 (39.81)
        5:52.99 (40.24)     6:32.99 (40.00)                                        
  5 Ceci, Louis               62 Stanford Masters     7:05.57    7:14.57        
                  41.66     1:25.39 (43.73)     2:10.32 (44.93)     2:55.62 (45.30)
        3:39.44 (43.82)     4:23.63 (44.19)     5:07.98 (44.35)     5:51.96 (43.98)
        6:34.72 (42.76)     7:14.57 (39.85)                                        
  6 Schiller, Randy           64 University of Sa          NT    9:32.76        
                  44.47     1:35.59 (51.12)     2:30.92 (55.33)     3:29.53 (58.61)
        4:29.00 (59.47)   5:29.77 (1:00.77)   6:31.40 (1:01.63)   7:32.99 (1:01.59)
      8:34.42 (1:01.43)     9:32.76 (58.34)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew         65 Davis Aquatic Ma       28.00      26.27        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew         65 Davis Aquatic Ma     1:02.00      58.82        
                  28.09       58.82 (30.73)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew         65 Davis Aquatic Ma     2:20.00    2:17.07        
                  31.47     1:06.39 (34.92)     1:42.97 (36.58)     2:17.07 (34.10)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew         65 Davis Aquatic Ma     7:00.00    6:20.00        
                  34.09     1:11.81 (37.72)     1:50.30 (38.49)     2:29.39 (39.09)
        3:08.15 (38.76)     3:46.71 (38.56)     4:25.34 (38.63)     5:04.05 (38.71)
        5:42.60 (38.55)     6:20.00 (37.40)                                        
  2 Grieb, Ben                66 Fog City Masters     9:16.00    9:17.17        
                  45.18     1:36.31 (51.13)     2:31.62 (55.31)     3:28.65 (57.03)
        4:26.50 (57.85)     5:24.86 (58.36)     6:24.77 (59.91)     7:23.20 (58.43)
        8:21.48 (58.28)     9:17.17 (55.69)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cottrell, Richard         71 Menlo Masters Ak       34.00      35.23        
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cottrell, Richard         71 Menlo Masters Ak     1:20.00    1:18.83        
                  36.94     1:18.83 (41.89)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          75 Stanford Masters       36.20      35.98        
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          75 Stanford Masters     1:19.18    1:19.16        
                  38.05     1:19.16 (41.11)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          75 Stanford Masters     2:48.73    2:52.86        
                  41.14     1:26.71 (45.57)     2:11.09 (44.38)     2:52.86 (41.77)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          75 Stanford Masters     7:30.45    7:42.67        
                  43.82     1:29.29 (45.47)     2:16.20 (46.91)     3:04.01 (47.81)
        3:51.71 (47.70)     4:38.89 (47.18)     5:26.34 (47.45)     6:14.05 (47.71)
        6:59.16 (45.11)     7:42.67 (43.51)                                        

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo