PacMasters

One Mile National Championships
TriValley Masters

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States

          Tri-Valley Masters 2013 LAKE DEL VALLE OPEN WATER SWIMS

                   Livermore, California     06/09/2013

 





                      BOYS AGE GROUP B19+ 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    76 Jack Hubbard        61 TSUN    164   25:27.00 

                    FEMALE AGE GROUP F1824 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     2 Katie Kastes        24 TOC     177   20:55.80 

    2     6 Shelley Harper      23 WCM     137   21:26.65 

    3   174 Maddie Van Hoorickx 18 UNAT    367   29:54.70 

                     MALE AGE GROUP M1824 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   140 Martin Malasky      24 TOC     405   28:08.60 

    2   295 Derek Zimmer        23 UNAT    394   42:46.30 

                    FEMALE AGE GROUP F2529 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   106 Amanda Luciano      27 USF     208   26:53.75 

    2   169 Rebecca Shults      29 CMAM    327   29:38.50 

    3   177 Allison Fitzsimons  26 UNAT    104   30:05.45 

    4   194 Ellie Adelman       28 TEME      4   31:00.85 

    5   200 Emily Highsmith     28 TEME    149   31:29.25 

    6   215 Sarah Roberts       29 PCCM    292   32:57.35 



                     MALE AGE GROUP M2529 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     3 Keith Ryan          29 SON     298   21:02.60 

    2    10 John Savage         26 TEME    304   22:17.70 

    3    39 James Horine        25 CRUZ    158   23:41.05 

    4    40 Michael Sontag      25 UNAT    333   23:44.25 

    5    57 Austin Lau          29 BAC     196   24:25.95 

    6   160 Andrew O'Mahony     26 DC      257   29:15.25 

    7   223 Robert Stilleson    29 PCCM    343   33:35.20 

    8   272 Tim Marquez         28 UNAT    219   38:36.15 

                    FEMALE AGE GROUP F3034 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    12 Danielle Becks      31 TOC      20   22:21.85 

    2    22 Elizabeth Stampley  33 TEME    335   22:54.20 

    3    75 Kris Estrada        30 TSUN    101   25:24.00 

    4    88 Sarah Groskopf      32 BAC     125   26:07.80 

    5    98 Amy Sitzmann        33 TVM     331   26:33.10 

    6   149 Helen Lawrence      31 UNAT    407   28:41.75 

    7   168 Meredith Bronson    31 QSS      37   29:37.45 

    8   184 Devon Flaskerud     31 WCM     106   30:18.75 

    9   185 Margaret Thompson   32 MAM     353   30:19.90 

   10   188 Briana McCarthy     31 TSUN    230   30:38.40 

   11   249 Jenny Greenburg Bi  30 TEME    123   35:14.15 

   12   265 Stacy Weyer         34 PCCM    379   37:49.80 

   13   285 Maya Nair           32 GG      251   39:45.85 

                     MALE AGE GROUP M3034 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     8 Michael Kleinert    32 UNAT    186   21:51.15 

    2    28 Matt Wheeler        31 SCSC    380   23:04.20 

    3    29 Brian Mirkovich     31 WCM     240   23:04.85 

    4    64 Benjamin Lucchese   34 UNAT    207   24:43.70 

    5    74 Craig Gawlick       31 MVM     112   25:13.90 

    6    91 Adriano Sun         32 MAAC    346   26:19.35 

    7   111 Anders Nelson       31 WCM     252   27:00.85 

    8   159 Benjamin Schwessing 30 DAM     455   29:12.75 

    9   216 Seth Cotterell      34 TSUN     69   33:07.50 

   10   219 Maarten Geerts      34 DAM     113   33:17.05 

                    FEMALE AGE GROUP F3539 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    78 Natalie Parkinson   39 WCM     261   25:34.10 

    2   158 Catherine Delneo    37 SERC     85   29:06.25 

    3   173 Ann Michel Ongerth  39 WCM     258   29:53.95 

    4   203 Emily Murai         37 SCSC    411   31:35.60 

    5   222 Darci Kosmal        36 UNAT    189   33:34.90 

    6   246 Sarah Lindahl       37 MEMO    205   35:01.75 

    7   247 Katherine McCall    39 TSUN    229   35:07.00 

    8   274 Alessandra Castello 37 PCCM     54   38:39.90 

    9   287 Rowena Barnachea    37 SCSC     13   40:49.10 



                     MALE AGE GROUP M3539 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     1 Trevor Gillis       37 LAMV    115   20:30.95 

    2    11 Matt Miller         35 OREG    239   22:21.80 

    3    14 Mike Pyle           37 MELO    280   22:31.85 

    4    27 Steve Haney         38 STAN    129   23:01.85 

    5    34 Holden Hardcastle   36 BAY     132   23:22.65 

    6    69 Shane Means         35 SRVM    232   24:56.40 

    7    77 Casey Cheung        39 TSUN     56   25:30.65 

    8   130 Charles Morehouse   38 TEME    453   27:43.70 

    9   138 Philip Vitale       39 TSUN    370   28:06.35 

   10   152 Paul Kidwell        35 TEME    431   28:45.90 

   11   166 Wil Deboer          38 FOG      82   29:35.65 

   12   180 Jeremy Davidson     38 TSUN    450   30:10.75 

   13   182 Matthew Kading      37 TVM     174   30:15.20 

   14   210 Karim Al-Khafaji    36 STAN    434   32:27.25 

   15   299 Michael Keyser      39 SRVM    179   43:52.25 

   16   302 Mark Spinelli       36 VACA    334   44:43.00 

                    FEMALE AGE GROUP F4044 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    52 Nancy Prouty        42 MELO    403   24:11.50 

    2    72 Leeann Harvey       43 WCM     139   25:03.20 

    3    73 Cynthia Hertzer     44 CRUZ    147   25:05.95 

    4   119 Kelli Demartin      42 TVM      83   27:13.50 

    5   181 Lorri Barnett       43 UNAT     14   30:12.45 

    6   193 Margaret Steere     44 PCCM    456   30:50.45 

    7   206 Lisa Hardin         42 UNAT    134   31:58.80 

    8   240 Elizabeth Vanderhei 43 WCM     369   34:25.65 

    9   282 Anne Stark          44 TVM     338   39:34.65 

   10   312 Victoria Cary       41 TEME     53   48:30.25 

   11   313 Lupe Magana         44 UNAT    215   50:58.40 

                     MALE AGE GROUP M4044 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     9 John Chapman        42 UNAT     55   22:04.15 

    2    17 Todd Hinders        42 BAC     153   22:41.05 

    3    68 Steven Shotts       42 NCMS    326   24:54.80 

    4    81 Michael Bauer       43 UNAT     17   25:51.40 

    5    93 Glenn Abersold      40 TVM       2   26:22.50 

    6   101 John Hanson         44 TOC     130   26:39.60 

    7   147 Tim Conlon          43 PCCM    451   28:39.55 

    8   178 Jason Prodoehl      42 TSUN    278   30:07.65 

    9   187 Eric Martin         41 TEME    223   30:32.95 

   10   190 Paul Carter         44 UNAT     52   30:45.00 

   11   217 Thomas Brunner      40 TVM      41   33:10.25 

   12   267 David Stark         44 TVM     339   38:05.85 

   13   289 Jeffrey Koubek      43 MEMO    190   40:55.45 

   14   291 Hari Harsono        41 TVM     138   41:29.85 



                    FEMALE AGE GROUP F4549 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    41 Lynn Jolly          47 TOC     171   23:50.85 

    2    47 Lisa Ward           49 WCM     374   23:58.20 

    3    50 Laureen Welting     47 TOC     378   24:02.30 

    4   105 Rebecca Perry       48 MAM     430   26:50.55 

    5   110 Margaret Becker     48 PCCM     19   27:00.60 

    6   113 Jayne Riley         49 SRVM    289   27:04.35 

    7   117 Marta Bechhoefer    45 CRUZ     18   27:08.15 

    8   162 Lisa Deal           48 PCCM     84   29:29.60 

    9   172 Janet Beegle        46 MVM      22   29:50.10 

   10   176 Mary Conner         46 WCM      65   29:59.35 

   11   224 Mindi Brenner       49 SNM      35   33:40.05 

   12   251 Deborah Charych     49 ECAM    406   35:54.15 

   13   264 Nancy Mc Govern     48 BAC     226   37:18.70 

   14   286 Denise Platts       47 SRVM    273   39:47.05 

   15   296 Kathryn Ellis       46 PCCM     97   43:01.75 

   16   306 Stella Pierre       47 TEME    454   46:01.85 

   17   316 Andrea Rush         47 MVM     297   54:02.75 

                     MALE AGE GROUP M4549 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    43 Jon Boone           49 WCM     408   23:51.45 

    2    55 Brian Hauck         45 SRM     140   24:16.00 

    3    61 Tim Sheeper         49 MELO    321   24:40.15 

    4    62 Michael De Boisblan 45 WCM     433   24:40.60 

    5    87 Sean Flanagan       47 TSUN    105   26:07.65 

    6    99 Scot Shoemaker      46 USF     323   26:33.75 

    7   100 Philip Kilmartin    46 TVM     181   26:37.15 

    8   116 Erik Peterson       47 SFRP    265   27:07.00 

    9   118 Stuart Hills        46 TSUN    152   27:10.45 

   10   128 Jp Stephenson       47 TSUN    341   27:37.40 

   11   129 David Dieterich     47 PCCM     88   27:43.10 

   12   134 Ross Simmons        49 LJCS    330   27:59.85 

   13   171 Paul Klemish        45 BAY     187   29:48.40 

   14   175 Ernst Halperin      49 TSUN    128   29:58.60 

   15   186 Jerry Tenret        45 UNAT    351   30:29.85 

   16   196 John Cantlen        45 UNAT    425   31:11.20 

   17   204 Bill Melton         48 PRES    233   31:36.10 

   18   214 Geoff Sharples      45 SFRP    320   32:50.75 

   19   259 Trevor Sawyer       45 MHSA    305   36:25.40 

                    FEMALE AGE GROUP F5054 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    25 Kimberly Elsbach    50 DAM      98   22:58.75 

    2    36 Marguerite Meyer    54 TOC     234   23:30.10 

    3    45 Ann Hight           51 TVM     150   23:53.90 

    4    54 Elizabeth Tiedemann 50 AQUM    355   24:14.75 

    5    60 Kathleen Mac Laren  50 WCM     212   24:39.35 

    6   115 Cokie Lepinski      54 NUTS    204   27:04.80 

    7   155 Jill Fleming        50 BAC     107   28:59.80 

    8   183 Kristine Buckley    53 SMM      43   30:15.50 

    9   191 Jennifer Hodges     51 MAAC    156   30:47.50 

   10   195 Kris Kruse-Elliot   54 SMM     193   31:01.10 

   11   201 Erica Sutherland    54 LVAM    347   31:32.10 

   12   276 Susan Quesada       50 TVM     281   39:00.00 

   13   294 Marianne Vanasupa   51 UNAT    368   41:52.20 

   14   308 Mary Sharp          52 UNAT    319   46:48.65 



                     MALE AGE GROUP M5054 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    26 Bill Mc Cracken     51 TVM     225   23:01.20 

    2    44 Brad Gothberg       51 WCM     120   23:51.60 

    3    58 Bart Lally          50 TOC     412   24:31.75 

    4   108 Aaron Houston       52 UNAT    159   26:56.80 

    5   124 Kurt Stoll          53 TVM     345   27:19.25 

    6   145 Christophe Conner   52 UNAT     64   28:38.55 

    7   179 Jay Stanton         53 SCSC    337   30:08.70 

    8   213 David Mc Kenna      51 UNAT    228   32:43.25 

    9   218 Chris Beeman        52 CSSR     23   33:14.75 

   10   233 Kevin Ryan          51 SRVM    299   34:06.95 

   11   238 Marcos Gaglianone   51 UNAT    110   34:16.75 

   12   250 Mark Quillin        54 TVM     282   35:44.15 

   13   301 Ruggie Van Muijen   53 CSSR    396   44:18.15 

                    FEMALE AGE GROUP F5559 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    63 Bonnie Bilich       55 UNAT     28   24:42.45 

    2   126 Phyllis Quinn       57 TOC     283   27:30.15 

    3   144 Judy Eisenman       59 TAM      94   28:34.25 

    4   202 Paula Moores        55 SAWS    244   31:34.05 

    5   207 Patti Sears         59 CSSR    315   32:01.35 

    6   225 Marielle Boortz     58 OAK      30   33:41.80 

    7   227 Cheryl Hardin       56 SMM     133   33:51.10 

    8   239 Teddy Coll Palmer   58 OAK     259   34:24.35 

    9   244 Leianne Crittenden  56 WCM      73   34:55.50 

   10   248 Kelly Maris-Weissb  55 WCM     218   35:11.50 

   11   275 Laurie Perry        59 TCAM    263   38:57.55 

   12   277 Emily Van Hoorickx  56 UNAT    366   39:01.35 

   13   278 Kelley Griest       56 WCM     124   39:14.65 

   14   288 Michelle Glaubert   58 PCCM    117   40:50.30 

                     MALE AGE GROUP M5559 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     7 Sandy Mac Donald    57 SMST    211   21:38.85 

    2    19 Fred Ferroggiaro    59 TOC     103   22:41.65 

    3    42 Ron Emhoff          58 TVM      99   23:51.15 

    4    46 Robert Davis        55          80   23:54.35 

    5    48 Peter Guadagni      58 WCM     126   24:00.25 

    6    79 Steve Cutting       56 TVM      75   25:37.45 

    7    94 Robert Young        56 UNAT    391   26:24.40 

    8   104 Lee Haris           59 TOC     135   26:46.95 

    9   112 Steve Thompson      59 SMST    354   27:03.40 

   10   231 Akol Kem            57 UNAT    428   34:05.10 

   11   245 Graciano Najera     55         413   34:59.90 

                    FEMALE AGE GROUP F6064 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    15 Laura Val           61 TAM     365   22:36.05 

    2   146 Marianne Brems      64 MELO     34   28:39.00 

    3   197 Jill Wright         62 SAWS    388   31:11.65 

    4   199 Janet Buchanan      61 FMST     42   31:25.70 

    5   220 Alena Soldatova     63 UNAT    332   33:33.75 

    6   221 Patricia Robak      63 WCM     291   33:34.70 

    7   242 Nancy Maguire       63 TVM     216   34:45.00 

    8   253 Diane Davis         62 DAM      78   36:01.55 

    9   256 Sheila Monaghan     64 TCAM    243   36:20.55 

   10   270 Valerie Armento     62 UNAT      7   38:12.50 

   11   298 Sandi Peters        64 RPM     264   43:41.05 

   12   309 Beth Cohen          61 TEME     61   46:57.85 



                     MALE AGE GROUP M6064 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    21 Joel Wilson         64 CRUZ    384   22:53.60 

    2    24 Alan Bell           63 PSM      24   22:56.60 

    3    56 Mike Sherrill       63 TOC     322   24:20.00 

    4    80 Gordon Bell         60 WCM      25   25:39.45 

    5    95 Bob Upshaw          63 MAM     364   26:24.90 

    6   120 Stephen Small       60 UNAT    401   27:15.15 

    7   205 Steve Caziarc       63 MAM     404   31:57.60 

    8   230 Scot Kendall        62 CRUZ    178   33:58.35 

    9   232 Timothy Siglock     64 WM      328   34:05.15 

   10   254 Will Davis          61 DAM      81   36:01.85 

   11   262 Gerry King          60 PCCM    185   37:09.75 

   12   266 Don Johnston        60 TVM     170   38:03.80 

   13   268 Brian Stansell      60 SRVM    336   38:06.20 

   14   284 Gary Mansfield      64 UNAT    217   39:40.45 

   15   307 Clinton Wakefield   62 PCCM    373   46:37.75 

                    FEMALE AGE GROUP F6569 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   148 Linda Shoenberger   65 TAM     325   28:41.35 

    2   269 Glenda Carroll      69 TAM      51   38:09.75 

    3   293 Denise Carr         68 PCCM     50   41:32.10 

                     MALE AGE GROUP M6569 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    59 Edward Rudloff      65 TOC     296   24:37.85 

    2    83 Bob Bruce           65 OREG     40   26:02.85 

    3    85 Richard Burns       69 TAM      44   26:05.15 

    4   142 Steve Hoberg        66 CRUZ    155   28:21.50 

    5   167 Michael Woodruff    68 BAM     387   29:36.30 

    6   170 Mike Piazza         67 WCM     268   29:38.80 

    7   192 Ross Bridges        65 STAN     36   30:48.75 

    8   212 Rick Meyerhoff      66 TAM     235   32:38.15 

    9   235 Leonard Williamson  68 CARS    400   34:10.20 

   10   255 Gary Phipps         65 SMM     267   36:19.25 

   11   263 Tom Stern           67 STAN    342   37:12.95 

   12   311 Michael Lynch       66 PCCM    210   48:25.10 

                    FEMALE AGE GROUP F7074 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   163 Jackie Marr         70 SDSM    220   29:32.30 

    2   229 Nancy Ridout        71 TAM     288   33:54.70 

    3   237 Kate Coleman        70 USF      62   34:15.25 

    4   252 Susan Munn          74 DAM     248   35:59.00 

    5   290 Susan White         71 TCAM    381   40:57.35 

    6   310 Patricia Durham     74 SMM      93   47:16.35 

    7   317 Dolly Ackerman      72 WCM       3 1:01:39.25 

                     MALE AGE GROUP M7074 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   151 Ralph Mohr          71 OREG    241   28:43.45 

    2   211 Tom Davies          70 STAN     77   32:35.20 

    3   226 Ed Lane             74 WCM     195   33:50.10 

    4   280 Peter Bakke         71 BAM      12   39:22.70 

    5   292 John Fleming        72 UNAT    427   41:31.45 

    6   304 Chips Conlon        70 PCCM     63   45:32.05 

    7   314 James Krueger       74 TOC     192   51:26.20 

                    FEMALE AGE GROUP F7579 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   279 Dot Myers           76 SAC     452   39:20.65 



                     MALE AGE GROUP M7579 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   208 Barry Fasbender     75 STAN    102   32:08.80 

    2   209 Kent Price          75 STAN    276   32:18.90 

    3   236 Stan Morner         78 WCM     246   34:11.70 

    4   283 Donald Ingalls      75 MVM     166   39:38.60 

    5   315 Louis Stoddard      75 WCM     344   53:53.25 

                    FEMALE AGE GROUP F8084 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   281 Ann Hirsch          82 WCM     154   39:29.15 

                     MALE AGE GROUP M8084 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time          

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1   228 Don Brown           80 WCM      39   33:52.70 

   





        **** FEMALE OVERALL 1 MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name                Ag Club  Bib#  Time          

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Jamie Ulloa         42 EEE     362   27:47.40 

    2 Mary Ann Wickes     59 WCM     382   28:03.15 

    3 Natasha Elliott     38 MAAC     96   34:07.05 

    4 Kara Finley         40         402   36:20.65 

    5 Christina King      44 SRVM    184   37:05.95 

    6 Diana Teeter        59 SRM     349   38:37.95 

    7 Johanna Davis       50         409   43:12.35 

    8 Kathleen Blesius    43 PCCM     29   43:53.55 

    9 Kimberly Kaiser Pie 42 TVM     175   45:58.75 

         **** MALE OVERALL 1 MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****

Place Name                Ag Club  Bib#  Time          

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Tom Nootbaar        49 WCM     253   22:37.40 

    2 Dean Harper         60 WCM     136   23:05.95 

    3 Adam Carlson        30 TEME     47   26:08.90 

    4 Matt Momont         24 SRVM    242   26:59.20 

    5 Jay Bedsworth       48 TOC      21   27:59.75 

    6 Steven Elias        61 UNAT     95   29:34.65 

    7 Chuck Green         46 UNAT    122   34:48.50 

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo