PacMasters

Rinconada Spring Meet

updated 18 March 2013

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
Licensed to Walnut Creek Masters   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 3/17/2013 10:54 PM
                 Rinconada Masters Spring SC Meet - 3/16/2013                  
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.62   4/28/2012 MADISON KENNEDY                              
         PMS: P 23.44  12/31/2010 F O'Donnell-McCar                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallery, Becca R          22 Menlo Masters Ak-38    26.90      26.03  
  2 Kamau-Devers, Njeri L     18 Cal Aquatic Mast-38    31.50      30.30  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 48.29  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamau-Devers, Njeri L     18 Cal Aquatic Mast-38  1:11.83    1:09.14  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.97   4/28/2012 MICAH LAWRENCE                             
         PMS: P 1:05.92  12/31/2009 Mary Streumpf                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Alexandra J       24 Walnut Creek Mas-38  1:34.00    1:23.43  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 24.54  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kamau-Devers, Njeri L     18 Cal Aquatic Mast-38    31.95      31.52  
  2 Thomas, Alexandra J       24 Walnut Creek Mas-38    37.00      32.01  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 52.30   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 52.30  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallery, Becca R          22 Menlo Masters Ak-38  1:08.30    1:09.01  
  2 Thomas, Alexandra J       24 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:10.33  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:02.35   4/18/2010 KARA DENBY                                 
         PMS: P 2:02.48  12/31/2010 Dana Vollmer                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gallery, Becca R          22 Menlo Masters Ak-38  2:35.00    2:27.14  
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 23.08   1/28/2012 ANDREA GEOROFF                               
         PMS: P 23.20  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidoff, Cara            27 The Olympic Club-38    27.00      25.94  
  2 Houston, Katy             25 The Olympic Club-38    28.00      26.03  
  3 Rich, Sarah               26 Sierra Marlins S-38    32.45      30.04  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.70   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 51.07  12/31/1993 Sara Shand                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Meredith A          28 San Mateo Master-38  1:09.00    1:09.80  
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:12.34   3/19/1994 LISA HAZEN                                
         PMS: P 10:12.34  12/31/1994 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 West, Meredith A          28 San Mateo Master-38 14:19.28   14:15.83  
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:09.05    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 2:20.81  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houston, Katy             25 The Olympic Club-38  2:30.00    2:31.49  
  2 Davidoff, Cara            27 The Olympic Club-38  2:40.00    2:39.39  
  3 West, Meredith A          28 San Mateo Master-38  3:45.00    3:39.97  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 24.69  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Urias, Marrissa           26 Santa Clara Swim-38    36.99      35.63  
 -- Rich, Sarah               26 Sierra Marlins S-38    34.30         DQ  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 54.03  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davidoff, Cara            27 The Olympic Club-38  1:07.00    1:03.14  
  2 Houston, Katy             25 The Olympic Club-38    59.00    1:04.30  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:59.69    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 2:03.94  12/31/2006 Alison Wagner                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Houston, Katy             25 The Olympic Club-38  2:22.00    2:18.73  
  2 Urias, Marrissa           26 Santa Clara Swim-38  2:48.99    2:46.74  
  3 West, Meredith A          28 San Mateo Master-38  3:05.00    3:07.98  
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.48  11/29/2012 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 23.24  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38    30.00      27.89  
  2 DeLalla, Laurie B         31 Santa Cruz Maste-38    31.00      29.43  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.21   12/1/2012 ERIKA ERNDL                                  
         PMS: P 50.92  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38  1:05.00    1:02.12  
  2 DeLalla, Laurie B         31 Santa Cruz Maste-38  1:06.00    1:04.01  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.46  11/30/2012 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 1:51.40  12/31/2003 Katrine Radke                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLalla, Laurie B         31 Santa Cruz Maste-38  2:20.00    2:20.33  
  2 Groskopf, Sarah L         32 Burlingame Aquat-38  2:18.81    2:22.01  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.60   4/30/2011 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 57.58  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38  1:12.00    1:05.14  
  2 DeLalla, Laurie B         31 Santa Cruz Maste-38  1:18.00    1:16.32  
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.34   4/30/2000 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:24.66  12/31/2010 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tran, Emilia R            31 Fremont Hills Ma-38  3:25.00    3:31.23  
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 25.90  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38    31.00      29.24  
  2 DeLalla, Laurie B         31 Santa Cruz Maste-38    37.00      33.56  
  3 Tran, Emilia R            31 Fremont Hills Ma-38    48.00      41.99  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.01   5/16/1999 ANGEL MARTINO                                
         PMS: P 57.25  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            33 San Francisco Ts-38  1:15.00    1:08.48  
  2 Groskopf, Sarah L         32 Burlingame Aquat-38  1:13.18    1:13.70  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:58.80   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                
         PMS: P 2:04.85  12/31/2009 Sarabeth Metzger                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         32 Burlingame Aquat-38  2:36.91    2:40.41  
  2 Tran, Emilia R            31 Fremont Hills Ma-38  3:30.00    3:32.70  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.21  12/31/1993 Sandy Neilson-Bel                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Amy M           39 Peninsula Commun-38    29.90      29.32  
  2 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38         33.64      33.94  
  3 Garfield, Pamela H        39 Mountain View Ma-38    40.00      38.37  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 52.84  12/31/1993 Sandy Neilson-Bel                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bracco Comfort, Katie M   36 Menlo Masters Ak-38  1:04.35    1:02.48  
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:28.09  12/31/2009 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bracco Comfort, Katie M   36 Menlo Masters Ak-38 11:58.12   12:36.97  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.14   5/23/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.86  12/31/2004 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38       1:18.45    1:22.39  
  2 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38  1:21.75    1:23.31  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.46   4/15/2012 CYNTHIA LEWIS                              
         PMS: P 1:08.99  12/31/2001 Sharon Weiss                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Amy M           39 Peninsula Commun-38  1:20.00    1:17.92  
  2 Menozzi, Elizabeth        35 Unattached-0         1:23.00    1:22.28  
  3 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:25.57  
  4 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38       1:27.45    1:27.21  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:27.84  12/31/2004 C Bleul-Gohlke                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Menozzi, Elizabeth        35 Unattached-0         3:00.00    2:55.23  
  2 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38       3:06.94    3:06.78  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.33   4/18/2010 Annette E Salmeen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bracco Comfort, Katie M   36 Menlo Masters Ak-38    33.50      30.09  
  2 Hansel, Neila             37 Walnut Creek Mas-38    38.00      36.53  
  3 Bair, Megan G             36 Bay Masters-38         37.15      40.15  
  4 Yechuri, Madhuri          35 Fremont Hills Ma-38       NT    1:00.15  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.46  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bracco Comfort, Katie M   36 Menlo Masters Ak-38  1:15.80    1:07.99  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:09.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Amy M           39 Peninsula Commun-38  2:42.16    2:31.44  
  2 Bracco Comfort, Katie M   36 Menlo Masters Ak-38  2:48.33    2:40.91  
  3 Yechuri, Madhuri          35 Fremont Hills Ma-38       NT    4:20.08  
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:34.77  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yechuri, Madhuri          35 Fremont Hills Ma-38       NT    9:16.71  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.68  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Mary K           41 Santa Cruz Maste-38    26.34      27.03  
  2 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38    29.80      29.95  
  3 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38    32.00      31.63  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DANA TORRES                                  
         PMS: P 53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Mary K           41 Santa Cruz Maste-38    57.57      59.29  
  2 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38  1:08.00    1:04.00  
  3 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38  1:10.63    1:10.95  
  4 Santilhano, Michele K     42 Menlo Masters Ak-38  2:00.00    1:35.44  
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:24.43  12/31/2012 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morse, Susie              41 Alpine Hills Swi-38 14:00.00   13:00.88  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 26.12    5/1/2011 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.83  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38    35.66      37.03  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.03   4/30/2011 SHERI HART                                   
         PMS: P 59.89  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38  1:20.73    1:19.12  
  2 Hertzer, Cynthia J        43 Santa Cruz Maste-38  1:21.00    1:19.94  
  3 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38  1:35.00    1:27.94  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Levy, Karen D             44 Menlo Masters Ak-38  1:18.66    1:20.73  
  2 Hertzer, Cynthia J        43 Santa Cruz Maste-38  1:21.00    1:22.20  
  3 Santilhano, Michele K     42 Menlo Masters Ak-38  1:30.00    1:54.69  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:29.70  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        43 Santa Cruz Maste-38  2:52.00    2:52.56  
  2 Levy, Karen D             44 Menlo Masters Ak-38  2:55.80    2:54.87  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Mary K           41 Santa Cruz Maste-38    29.15      29.58  
  2 Thompson, Amy W           42 The Olympic Club-38    34.00      34.39  
  3 Thorp, Kate               43 Marin Pirates Ma-38    37.50      38.25  
  4 Phifer, Roxane            42 Davis Aquatic Ma-38  2:00.00      50.20  
  5 Santilhano, Michele K     42 Menlo Masters Ak-38  1:13.00    1:01.52  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.06  12/31/2009 Laureen Welting                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Mary K           41 Santa Cruz Maste-38  1:06.79    1:08.52  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:10.62  12/31/2003 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        43 Santa Cruz Maste-38  2:36.00    2:43.04  
  2 Santilhano, Michele K     42 Menlo Masters Ak-38  2:30.00    3:53.34  
 -- McGowan, Mary K           41 Santa Cruz Maste-38  2:35.00         DQ  
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 4:37.83  12/31/2001 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        43 Santa Cruz Maste-38  5:29.00    5:32.76  
  2 Phifer, Roxane            42 Davis Aquatic Ma-38       NT    7:33.34  
  3 Santilhano, Michele K     42 Menlo Masters Ak-38  8:00.00    8:03.80  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        47 The Olympic Club-38    26.31      26.70  
  2 Sterzer, Robin S          48 Wildcat Alumni M-38    28.00      27.44  
  3 Brown, Claiborne M        49 Fremont Hills Ma-38    28.00      28.43  
  4 Boyle, Catherine M        46 Ladera Oaks Mast-38    29.10      29.87  
  5 Bruno, Susan A            46 Cal Maritime Aca-38    33.81      33.30  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mac Curdy, Bonnie         49 Fremont Hills Ma-38       NT      40.28  
  2 Kennedy, Tricia M         48 Morgan Hill Spla-38    58.00      48.63  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 53.27  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterzer, Robin S          48 Wildcat Alumni M-38  1:01.50    1:01.57  
  2 Brown, Claiborne M        49 Fremont Hills Ma-38  1:03.00    1:02.46  
  3 Legros, Laura             45 Menlo Masters Ak-38  1:02.00    1:03.35  
  4 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38  1:05.60    1:06.26  
  5 Boyle, Catherine M        46 Ladera Oaks Mast-38  1:07.32    1:09.07  
  6 Won, Julie                48 Fremont Hills Ma-38  1:18.28    1:19.68  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:58.53  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        47 The Olympic Club-38  2:10.21    2:08.84  
  2 Sterzer, Robin S          48 Wildcat Alumni M-38  2:19.50    2:16.55  
  3 Brown, Claiborne M        49 Fremont Hills Ma-38  2:24.00    2:16.91  
  4 Legros, Laura             45 Menlo Masters Ak-38  2:18.25    2:17.18  
  5 Bruno, Susan A            46 Cal Maritime Aca-38  2:48.14    2:45.75  
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 10:38.13  12/31/2005 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38 12:39.16   12:41.58  
  2 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38 13:30.00   13:32.20  
  3 Boyle, Catherine M        46 Ladera Oaks Mast-38 15:47.47   15:04.88  
  4 Kennedy, Tricia M         48 Morgan Hill Spla-38 25:00.00   20:53.51  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
         PMS: P 1:01.50  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Legros, Laura             45 Menlo Masters Ak-38  1:12.00    1:15.49  
  2 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38  1:16.43    1:16.73  
  3 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38  1:40.00    1:33.73  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.85   3/27/2011 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa                49 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:16.88  
  2 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38  1:40.00    1:30.16  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:25.76   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:35.57  12/31/2004 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa                49 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:43.64  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.97   3/27/2011 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 27.02  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        47 The Olympic Club-38    28.69      29.06  
  2 Ward, Lisa                49 Walnut Creek Mas-38    33.00      30.16  
  3 Sterzer, Robin S          48 Wildcat Alumni M-38    32.00      31.46  
  4 Brown, Claiborne M        49 Fremont Hills Ma-38    36.00      32.28  
  5 Won, Julie                48 Fremont Hills Ma-38    42.39      41.33  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.97    5/1/2011 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.82  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        47 The Olympic Club-38  1:06.24    1:03.69  
  2 Ward, Lisa                49 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:10.19  
  3 Brown, Claiborne M        49 Fremont Hills Ma-38  1:25.00    1:13.72  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:15.42  12/31/2010 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa                49 Walnut Creek Mas-38  2:28.00    2:23.74  
  2 Welting, Laureen K        47 The Olympic Club-38  2:30.00    2:26.05  
  3 Couch, Stephanie D        48 Menlo Masters Ak-38  2:38.64    2:39.53  
  4 Legros, Laura             45 Menlo Masters Ak-38  2:40.96    2:42.94  
  5 Capen, Tasha              46 Menlo Masters Ak-38  3:15.00    2:55.36  
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:47.26  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glassman, Lucille R       49 Fremont Hills Ma-38  5:40.00    5:18.01  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 24.91   4/28/2012 SUE WALSH                                    
         PMS: P 25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bergwerk, Judy            51 Fremont Hills Ma-38    53.00      51.19  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.91   4/28/2012 SUE WALSH                                    
         PMS: P 25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khouri, Carola P          50 Stanford Masters-38    28.50      27.05  
  2 Morison, Elaine I         52 Walnut Creek Mas-38    32.00      28.77  
  3 Sutherland, Erica         53 Unattached-0           31.00      29.17  
  4 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38    32.10      31.69  
  5 Schneider, Ellen M        51 Fremont Hills Ma-38    35.00      35.70  
  6 Fertig, Heidi             53 Menlo Masters Ak-38    50.00      38.61  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.38  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khouri, Carola P          50 Stanford Masters-38  1:00.00      59.15  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38  1:01.00    1:01.21  
  3 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38  1:12.54    1:13.61  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:59.55  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khouri, Carola P          50 Stanford Masters-38  2:16.00    2:10.43  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38  2:15.00    2:13.80  
  3 Sutherland, Erica         53 Unattached-0         2:43.30    2:30.86  
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:13.96   5/20/2010 DENISE BROWN                              
         PMS: P 11:16.62  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38 11:54.00   11:41.97  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38 11:50.00   11:58.08  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.29   4/27/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:03.24  12/31/2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         53 Unattached-0         1:11.30    1:10.40  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38  1:15.00    1:12.82  
 -- Schneider, Ellen M        51 Fremont Hills Ma-38  1:45.00         DQ  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.21   2/18/2012 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:12.45  12/31/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38  1:22.00    1:18.02  
  2 Wall, Eillen A            54 Stanford Masters-38  1:25.00    1:23.49  
  3 Bergwerk, Judy            51 Fremont Hills Ma-38  2:01.00    1:50.87  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:37.95   4/17/2010 COKIE LEPINSKI                             
         PMS: P 2:37.95   4/18/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wall, Eillen A            54 Stanford Masters-38  2:59.00    2:57.10  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.31   4/29/2012 LESLIE LIVINGSTON                            
         PMS: P 27.81  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khouri, Carola P          50 Stanford Masters-38    32.00      30.56  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
         PMS: P 1:01.26  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cain, Mary M              52 Ladera Oaks Mast-38  1:15.00    1:09.62  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:14.64   3/18/2012 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:16.49  12/31/2012 Jill S Hernandez                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Khouri, Carola P          50 Stanford Masters-38  2:50.00    2:33.73  
  2 Cain, Mary M              52 Ladera Oaks Mast-38  2:36.00    2:37.10  
  3 McNamara, Kathleen A      53 University of Sa-38  3:40.00    3:13.07  
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:56.39   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS: P 4:46.15  12/31/2012 Jill S Hernandez                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              50 Menlo Masters Ak-38  5:58.00    5:22.16  
  2 Meyer, Marguerite         54 The Olympic Club-38  5:50.00    5:25.94  
  3 Sutherland, Erica         53 Unattached-0         6:00.00    6:12.26  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Barbara            57 Menlo Masters Ak-38    28.00      27.61  
  2 Eisenman, Judy A          59 Tamalpais Aquati-38    30.79      30.85  
  3 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38    34.00      32.13  
  4 Schulbach, Cathy          59 Los Gatos Swim A-38    37.73      35.04  
  5 Schwartz, Judith E        58 Menlo Masters Ak-38    34.76      35.05  
  6 Nash, Betsy               57 Ladera Oaks Mast-38       NT      37.86  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harryman, Roberta M       57 Fremont Hills Ma-38    42.79      40.82  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.72  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38  1:14.00    1:09.31  
  2 Igel, Victoria E          57 Fremont Hills Ma-38  1:18.00    1:14.00  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:59.02  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          59 Tamalpais Aquati-38  2:30.54    2:27.95  
  2 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44  2:30.94    2:29.14  
  3 Schwartz, Judith E        58 Menlo Masters Ak-38  2:37.38    2:41.93  
  4 Schulbach, Cathy          59 Los Gatos Swim A-38  2:42.42    2:42.06  
  5 Igel, Victoria E          57 Fremont Hills Ma-38  2:42.30    2:45.07  
  6 Pinto, Rebecca A          57 Menlo Masters Ak-38  2:50.00    2:46.66  
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 11:20.53   3/13/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44 14:30.00   13:48.50  
  2 Schulbach, Cathy          59 Los Gatos Swim A-38 14:41.14   14:06.12  
  3 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38 14:45.00   14:08.30  
  4 Schwartz, Judith E        58 Menlo Masters Ak-38 14:00.35   14:22.39  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.88   3/28/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harryman, Roberta M       57 Fremont Hills Ma-38    50.60      47.93  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.65  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Barbara            57 Menlo Masters Ak-38  1:15.00    1:13.24  
  2 Lambert, Caroline         55 Fremont Hills Ma-38  1:28.00    1:23.27  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.91   5/13/2011 LISA BENNETT                               
         PMS: P 1:19.46   3/28/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nash, Betsy               57 Ladera Oaks Mast-38  1:45.00    1:32.25  
  2 Eisenman, Judy A          59 Tamalpais Aquati-38  1:38.81    1:33.98  
  3 Loomis, Michele C         55 Ellis Electric E-38  1:40.99    1:34.95  
  4 Schulbach, Cathy          59 Los Gatos Swim A-38  1:43.34    1:36.28  
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
         PMS: P 2:54.45  12/31/2001 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schulbach, Cathy          59 Los Gatos Swim A-38  3:35.53    3:21.43  
  2 Nash, Betsy               57 Ladera Oaks Mast-38  3:45.00    3:25.17  
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.20   4/10/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.20   4/10/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinto, Rebecca A          57 Menlo Masters Ak-38    42.50      38.28  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.31  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinto, Rebecca A          57 Menlo Masters Ak-38  1:30.00    1:24.13  
  2 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44  1:26.38    1:24.89  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:21.91  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44  3:08.90    3:02.04  
  2 Pinto, Rebecca A          57 Menlo Masters Ak-38  3:15.00    3:12.87  
  3 Wu, Xiaoqing              56 Rinconada Master-38  9:09.90    4:09.85  
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:03.92    5/7/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:03.92  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neville, Cathy V          55 San Diego Swim M-44  7:00.00    6:27.17  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 26.57   4/21/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 26.57  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lay, Jo                   61 Quick Silver Swi-38       NT    1:02.01  
  2 Reyda, Angel              62 Quick Silver Swi-38       NT    1:02.19  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.57   4/21/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 26.57  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCall, Janice            60 Fremont Hills Ma-38       NT      41.38  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.45   4/29/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 56.45  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 val, Laura                61 Tamalpais Aquati-38  1:01.00      58.99  
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:17.18   5/20/2010 CELESTE MILLER                            
         PMS: P 11:41.77  12/31/2012 Laura Val                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Latham, Kate D            60 Mountain View Ma-38 16:00.00   15:37.50  
  2 Litman, Jacklyn           62 Bay Masters-38      17:10.00   17:22.83  
  3 Bardas, Sandy L           62 Menlo Masters Ak-38 21:00.00   20:01.91  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 30.00   3/10/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 30.00  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lay, Jo                   61 Quick Silver Swi-38       NT    1:12.58  
  2 Reyda, Angel              62 Quick Silver Swi-38       NT    1:22.39  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:18.75   4/13/2012 DEB WALKER                                 
         PMS: P 1:23.80  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cambra-Brungard, Jeanne   60 Ladera Oaks Mast-38  1:36.68    1:37.85  
  2 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38  2:00.00    1:38.20  
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:56.39    5/2/1999 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:02.86  12/31/2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38  4:00.00    3:27.55  
  2 Cambra-Brungard, Jeanne   60 Ladera Oaks Mast-38  3:30.29    3:28.78  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.38   2/11/2012 LAURA VAL                                    
         PMS: P 29.38  12/31/2012 Laura Val                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 val, Laura                61 Tamalpais Aquati-38    31.00      29.74  
  2 Cambra-Brungard, Jeanne   60 Ladera Oaks Mast-38    48.00      49.35  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:04.27   4/27/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.27  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 val, Laura                61 Tamalpais Aquati-38  1:11.00    1:07.05  
  2 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38  2:00.00    1:39.44  
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:25.40    3/4/2012 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:25.40  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38  4:00.00    3:19.02  
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:27.07   5/21/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 5:17.58  12/31/2012 Laura Val                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          64 Menlo Masters Ak-38       NT    7:05.53  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 29.27   4/29/2011 CAROLYN BOAK                                 
         PMS: P 30.45  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38    41.00      37.60  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 29.27   4/29/2011 CAROLYN BOAK                                 
         PMS: P 30.45  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Rocki             67 Quick Silver Swi-38       NT      51.57  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   3/31/2012 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:08.78  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barcos, Kathleen          69 Menlo Masters Ak-38  2:10.00    1:49.22  
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:25.54   5/10/2009 JACKIE MARR                               
         PMS: P 14:35.60  12/31/2004 Susan Munn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callahan, Bunny           65 Vacaville Swim C-38 19:26.10   18:33.09  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 33.55  10/22/2011 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 37.81  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kramer, Rocki             67 Quick Silver Swi-38       NT    1:03.00  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:25.66  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38  1:38.00    1:33.07  
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:01.50    4/4/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:06.16  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38  3:22.30    3:16.26  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.65  10/22/2011 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 33.89    4/3/2011 Diana Todd                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barcos, Kathleen          69 Menlo Masters Ak-38  1:10.00    1:02.57  
  2 Kramer, Rocki             67 Quick Silver Swi-38       NT    1:03.73  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:15.04    5/1/2011 CAROLYN BOAK                               
         PMS: P 1:18.91    5/1/2011 Diana Todd                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38  1:36.25    1:33.57  
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 6:01.14   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
         PMS: P 6:22.17  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 Stanford Masters-38  7:13.10    6:46.58  
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 31.05  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           71 Tamalpais Aquati-38    34.00      34.86  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:09.79  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           71 Tamalpais Aquati-38  1:20.00    1:20.57  
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 2:35.85  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           71 Tamalpais Aquati-38  3:02.00    3:01.45  
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 13:58.55   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                          
         PMS: P 15:15.42  12/31/2000 Gail Roper                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan E            70 Tuolumne County-38  19:09.23   19:25.28  
  2 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38 26:45.00   25:48.73  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:32.99  12/31/1994 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38  1:55.00    1:52.93  
  2 White, Susan E            70 Tuolumne County-38   2:12.00    2:08.44  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:26.77   4/29/2011 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:32.12  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38  1:55.00    1:53.43  
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.06  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38    55.00      52.23  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:27.74   10/2/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:27.74  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan E            70 Tuolumne County-38   2:12.51    2:15.96  
  2 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38  3:08.00    3:02.54  
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:07.70   4/30/2006 NANCY BROWN                                
         PMS: P 3:09.08  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            73 The Olympic Club-38  3:50.00    3:48.98  
  2 White, Susan E            70 Tuolumne County-38   4:50.00    4:40.05  
  3 Morton, Judith L          74 Walnut Creek Mas-38  6:08.00    5:54.85  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.57  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  78 Menlo Masters Ak-38    45.00      40.92  
  2 Tegner, Thyra             77 Quick Silver Swi-38    45.00      49.39  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:20.83  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             77 Quick Silver Swi-38  1:50.00    1:52.92  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:27.70   4/15/2011 NANCY BROWN                                
         PMS: P 1:30.69  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  78 Menlo Masters Ak-38  1:45.00    1:48.15  
  2 Tegner, Thyra             77 Quick Silver Swi-38  2:00.00    2:31.56  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
         PMS: P 37.11  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38    45.00      45.40  
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:08.99   2/17/2008 JEAN TROY                                  
         PMS: P 3:10.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38  3:55.00    4:00.23  
 
Women 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:20.18   3/30/2008 JEAN TROY                                 
         PMS: P 17:33.20  12/31/2003 Margery Meyer                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38 21:00.00   20:04.09  
  2 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38 21:00.00   20:58.01  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:32.37   4/19/2009 LORENZI\LORENZI                            
         PMS: P 1:42.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:01.79  
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 4:09.31   4/19/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS: P 3:49.67   2/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38  4:25.00    4:08.18N 
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                            
         PMS: P 55.10   4/10/2011 Ann M Hirsch                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             82 Walnut Creek Mas-38    56.00      54.45P 
 
Women 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 8:16.02   2/17/2008 JEAN TROY                                  
         PMS: P 8:29.69   3/12/2011 Ann M Hirsch                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       80 Rinconada Master-38  9:00.00    9:34.36  
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.36   4/28/2012 JOSH SCHNEIDER                               
         PMS: P 20.35   1/24/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Accornero, Kyle           24 Fremont Hills Ma-38    23.00      23.43  
  2 Quan, Alex                19 Cal Aquatic Mast-38    28.00      24.94  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.59   12/1/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 43.77  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Accornero, Kyle           24 Fremont Hills Ma-38    52.00      51.92  
  2 Thomas, Michael           20 Unattached-0           51.90      55.23  
  3 Quan, Alex                19 Cal Aquatic Mast-38    57.00      55.83  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.36  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 50.72  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Accornero, Kyle           24 Fremont Hills Ma-38  1:04.00    1:03.22  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.45   4/27/2012 TIMOTHY PHILLIPS                             
         PMS: P 22.64  12/31/1995 Ed Riddle                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Michael           20 Unattached-0           25.10      26.33  
  2 Accornero, Kyle           24 Fremont Hills Ma-38    26.00      26.52  
  3 Quan, Alex                19 Cal Aquatic Mast-38    28.00      27.26  
  4 Lynde, Chris              22 Vacaville Swim C-38    30.00      28.35  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 46.65  11/30/2012 EUGENE GODSOE                                
         PMS: P 49.03  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Michael           20 Unattached-0           57.23    1:00.42  
  2 Lynde, Chris              22 Vacaville Swim C-38  1:10.00    1:04.53  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67   2/13/2010 F BOUSQUET                                   
         PMS: P 20.87  12/31/2012 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              29 The Olympic Club-38    22.00      21.82  
  2 Mullen, Gary John         27 Santa Clara Swim-38    22.00      21.91  
  3 Taylor, Jonathan          25 The Olympic Club-38    22.00      22.18  
  4 Benoit, Matthew           25 The Olympic Club-38    22.80      22.88  
  5 Sheth, Rushikesh          25 Santa Clara Swim-38    26.00      28.22  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 18.67   2/13/2010 F BOUSQUET                                   
         PMS: P 20.87  12/31/2012 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thacker, Nirmal           28 Santa Clara Swim-38    30.00      33.61  
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:33.86   4/16/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS: P 1:33.86   4/18/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullen, Gary John         27 Santa Clara Swim-38  1:50.00    1:53.08  
  2 Leimkuhler, Kyle T        25 Mountain View Ma-38  2:00.00    1:56.19  
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 9:26.67  12/31/1994 Chip Hobson                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Leimkuhler, Kyle T        25 Mountain View Ma-38 11:30.00   11:00.29  
  2 Benoit, Matthew           25 The Olympic Club-38 10:35.00   11:02.47  
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 21.46   4/16/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 23.09  12/31/2000 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thacker, Nirmal           28 Santa Clara Swim-38  1:00.00      43.77  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS: P 49.17   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              29 The Olympic Club-38    54.00      55.43  
  2 Shiosaki, Daniel          28 The Olympic Club-38    58.00      56.56  
  3 Taylor, Jonathan          25 The Olympic Club-38  1:00.00    1:02.73  
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
         PMS: P 1:57.46  12/31/2007 Gary Marshall                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benoit, Matthew           25 The Olympic Club-38  2:18.00    2:22.37  
  2 Shiosaki, Daniel          28 The Olympic Club-38  2:30.00    2:23.25  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.15   3/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
         PMS: P 22.34  12/31/2012 Brett Bannan	                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mullen, Gary John         27 Santa Clara Swim-38    25.00      23.85  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.51    3/7/2010 JAYME CRAMER                                 
         PMS: P 48.07   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              29 The Olympic Club-38    52.50      51.92  
  2 Mullen, Gary John         27 Santa Clara Swim-38    54.00      53.58  
  3 Shiosaki, Daniel          28 The Olympic Club-38    58.00      56.15  
  4 Taylor, Jonathan          25 The Olympic Club-38    53.50      57.48  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.18   5/22/2010 MARK GANGLOFF                              
         PMS: P 1:49.11  12/31/2007 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sheth, Rushikesh          25 Santa Clara Swim-38  2:20.00    2:47.96  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.65   1/28/2012 NICHOLAS BRUNELLI                            
         PMS: P 20.59  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38    23.19      23.54  
  2 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38    24.20      23.56  
  3 Mustiazza, Oleg           34 San Mateo Master-38    28.92      28.67  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
         PMS: P 45.16  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38    51.30      52.42  
  2 Mustiazza, Oleg           34 San Mateo Master-38  1:04.53    1:04.20  
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
         PMS: P 9:38.13  12/31/1991 Cameron Reid                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38 10:54.36   10:59.13  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 22.64   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 23.42  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mustiazza, Oleg           34 San Mateo Master-38    45.00      44.09  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.93   1/15/2012 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 50.74  12/31/2001 Lance Bohlamn                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38    58.15    1:01.19  
  2 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38  1:00.00    1:02.75  
  3 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38  1:10.23    1:07.11  
  4 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38  1:10.00    1:10.11  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 53.44   4/29/2011 ED MOSES                                     
         PMS: P 56.58  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Mustiazza, Oleg           34 San Mateo Master-38  1:26.35         DQ  
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:00.64   5/10/2009 ERIK SCALISE                               
         PMS: P 2:00.64  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guan, Frank               30 Mountain View Ma-38  2:28.00    2:22.07  
  2 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38  2:36.23    2:30.28  
  3 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38  2:40.00    2:32.60  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 22.66  12/31/1989 Robert Placak                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           30 Menlo Masters Ak-38    22.99      23.32  
  2 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38    26.27      26.31  
  3 Lam, Bryan                31 El Cerrito Aquat-38    28.00      26.68  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 49.52    5/1/2011 Adam Conway                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           30 Menlo Masters Ak-38    51.99      52.10  
  2 Murphey, Ray W            33 Tri Valley Maste-38    59.00      57.30  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 1:48.48  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          32 Davis Aquatic Ma-38  2:10.47    2:10.38  
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 3:54.11  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             34 Tri Valley Maste-38  5:12.00    5:10.37  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38    40.00      27.10  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Richard, Francois         38 Mountain View Ma-38    30.50      27.70  
  2 Jepson, Linc              39 Mountain View Ma-38    30.30      28.26  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.24   4/20/2009 VLAD PYSHNENKO                               
         PMS: P 46.06  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pyle, Mike                37 San Mateo Master-38    50.00      49.32  
  2 Richard, Francois         38 Mountain View Ma-38  1:03.00      58.95  
  3 Jepson, Linc              39 Mountain View Ma-38  1:12.10    1:09.68  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
         PMS: P 1:41.20  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardcastle, Holden P      35 Bay Masters-38       1:59.92    2:05.21  
  2 Richard, Francois         38 Mountain View Ma-38  2:15.00    2:09.02  
  3 Carson, William A         39 San Mateo Master-38  2:27.50    2:22.37  
  4 Jepson, Linc              39 Mountain View Ma-38  2:29.30    2:28.83  
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
         PMS: P 9:41.12  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardcastle, Holden P      35 Bay Masters-38      11:16.26   11:51.04  
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 22.70    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 24.38  12/31/2007 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38  1:00.00      32.80  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.12   4/29/2011 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 58.76  12/31/2007 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38  3:30.00    1:21.19  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:07.10  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardcastle, Holden P      35 Bay Masters-38       2:30.79    2:34.39  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.26   4/29/2011 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 23.37  12/31/2007 Dikan Rendic                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matsumura, Naoki          36 Santa Clara Swim-38    27.00      26.85  
  2 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38    45.00      32.78  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.35   1/15/2012 IGOR MARCHENKO                               
         PMS: P 51.60  12/31/1994 Robert Placak                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matsumura, Naoki          36 Santa Clara Swim-38  1:02.00    1:00.80  
  2 Carson, William A         39 San Mateo Master-38  1:05.25    1:02.55  
  3 Hardcastle, Holden P      35 Bay Masters-38       1:02.42    1:07.24  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:48.74  12/22/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 1:56.47  12/31/1999 Cameron Reid                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardcastle, Holden P      35 Bay Masters-38       2:17.25    2:26.48  
  2 Richard, Francois         38 Mountain View Ma-38  2:30.00    2:27.00  
  3 Ide, Sean-Martin          36 Menlo Masters Ak-38  4:00.00    2:35.00  
  4 Jepson, Linc              39 Mountain View Ma-38  3:05.30    3:00.29  
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 3:56.76  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 4:04.90  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jepson, Linc              39 Mountain View Ma-38  7:00.70    6:26.13  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 47.36  12/31/2002 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPhate, Jason B          44 Cal Aquatic Mast-38    58.00      55.97  
  2 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38  1:00.77    1:00.75  
  3 Arrow, Alexander K        42 Menlo Masters Ak-38  1:29.00    1:27.92  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:44.90  12/31/2003 David Boatwright                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arrow, Alexander K        42 Menlo Masters Ak-38  3:25.00    3:17.26  
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 9:32.66  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38 11:55.94   12:11.74  
  2 Arrow, Alexander K        42 Menlo Masters Ak-38 18:00.00   18:52.70  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 51.87  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPhate, Jason B          44 Cal Aquatic Mast-38  1:05.00    1:03.82  
  2 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38  1:13.36    1:13.66  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.79   4/28/2012 STEVE WEST                                   
         PMS: P 57.23  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPhate, Jason B          44 Cal Aquatic Mast-38  1:10.00    1:09.33  
  2 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38  1:09.28    1:09.83  
  3 Arrow, Alexander K        42 Menlo Masters Ak-38  1:40.00    1:38.06  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:03.37   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:03.31  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arrow, Alexander K        42 Menlo Masters Ak-38  3:40.00    3:36.19  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.69  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          43 Menlo Masters Ak-38    29.53      29.61  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dieterich, Dave           47 Peninsula Commun-38    26.50      25.34  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mertke, Norman A          48 Quick Silver Swi-38    28.00      26.25  
  2 Cocca, Chris D            47 Menlo Masters Ak-38    26.30      27.08  
  3 McAdams, Steve            48 Ladera Oaks Mast-38    32.00      30.99  
  4 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38    29.73      31.61  
  5 Kennedy, Brian P          49 Morgan Hill Spla-38    38.00      34.08  
  6 Silver, Jim               48 Fremont Hills Ma-38    45.00      35.72  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volzing, mace             48 Wildcat Alumni M-38    53.24      54.00  
  2 Mertke, Norman A          48 Quick Silver Swi-38  1:05.00      58.37  
  3 Cocca, Chris D            47 Menlo Masters Ak-38  1:01.00    1:00.13  
  4 Kudva, Sisir              45 Fremont Hills Ma-38  1:20.00    1:03.60  
  5 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38  1:05.64    1:08.56  
  6 McAdams, Steve            48 Ladera Oaks Mast-38  1:15.00    1:11.55  
  7 Shalowitz, jon            45 Ladera Oaks Mast-38  1:30.00    1:24.49  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 1:45.35  12/31/2009 David Boatwright                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cocca, Chris D            47 Menlo Masters Ak-38  2:22.00    2:15.70  
  2 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38  2:26.55    2:30.67  
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
         PMS: P 10:09.24  12/31/2001 Sandy Mac Donald                          
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          46 San Mateo Master-38 10:31.90   10:35.67  
  2 Kennedy, Brian P          49 Morgan Hill Spla-38 18:00.00   16:19.77  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 23.96   4/29/2012 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 26.44  12/31/1996 Andrew Mc Pherson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dieterich, Dave           47 Peninsula Commun-38    31.33      33.37  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 51.55   4/30/2011 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 56.17  12/31/2010 Al Jaegers                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mertke, Norman A          48 Quick Silver Swi-38  1:27.00    1:19.06  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS: P 1:00.65  12/31/2003 Lee Rider                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dieterich, Dave           47 Peninsula Commun-38  1:15.40    1:16.97  
  2 Shalowitz, jon            45 Ladera Oaks Mast-38  1:45.00    1:38.27  
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
         PMS: P 2:15.24  12/31/2001 Stuart Corliss                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silver, Jim               48 Fremont Hills Ma-38  3:45.00    3:22.10  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.00  12/31/2012 Matt Jones		                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dieterich, Dave           47 Peninsula Commun-38    27.40      30.24  
  2 Kudva, Sisir              45 Fremont Hills Ma-38    50.00      31.20  
  3 Mertke, Norman A          48 Quick Silver Swi-38    32.00      31.87  
  4 McAdams, Steve            48 Ladera Oaks Mast-38    36.00      37.22  
  5 France, Kermit            46 Walnut Creek Mas-38    35.97      38.54  
  6 Silver, Jim               48 Fremont Hills Ma-38    50.00      42.31  
  7 Shalowitz, jon            45 Ladera Oaks Mast-38    49.00      50.19  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:56.14   4/29/2012 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 2:03.02   3/13/2010 Darren D Phelan                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dieterich, Dave           47 Peninsula Commun-38  2:26.30    2:29.90  
  2 Silver, Jim               48 Fremont Hills Ma-38  3:45.00    3:08.99  
  3 McAdams, Steve            48 Ladera Oaks Mast-38  3:20.00    3:16.65  
 -- Cocca, Chris D            47 Menlo Masters Ak-38  2:50.00         DQ  
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:14.17   5/21/2010 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 4:28.18  12/31/2009 David Jacobs                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          46 San Mateo Master-38  4:32.67    4:31.27  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.36   4/29/2011 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howe, Bradley S           51 Stanford Masters-38    23.80      23.68  
  2 Wilson, Kurt E            53 Santa Cruz Maste-38    23.90      24.18  
  3 Humphrey, al              53 Stanford Masters-38    24.50      24.33  
  4 Waters, Crick             51 Menlo Masters Ak-38    27.00      27.08  
  5 Ding, Gregory             54 Rinconada Master-38    31.00      29.43  
  6 Ortiz, John E             52 Fremont Hills Ma-38    40.00      29.57  
  7 Ewing, Jack               52 University of Sa-38    32.36      33.19  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 21.36   4/29/2011 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moretti, Didier           54 Fremont Hills Ma-38    35.00      28.34  
  2 Faizullabhoy, Danial E    51 Fremont Hills Ma-38    50.00      38.35  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 49.08  12/31/2008 Peter Nunan                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyas, Greg R             50 Fremont Hills Ma-38    55.10      55.64  
  2 Wilson, Kurt E            53 Santa Cruz Maste-38    56.00      55.90  
  3 Waters, Crick             51 Menlo Masters Ak-38  1:02.75    1:00.32  
  4 Moretti, Didier           54 Fremont Hills Ma-38  1:12.00    1:02.80  
  5 Ding, Gregory             54 Rinconada Master-38  1:10.00    1:07.20  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.76   5/10/2009 AMBROSE GAINES                             
         PMS: P 1:48.26  12/31/2008 Peter Nunan                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howe, Bradley S           51 Stanford Masters-38  1:53.52    1:53.68  
  2 Anderson, Thomas D        51 Menlo Masters Ak-38  2:09.16    2:11.40  
  3 Wilson, Kurt E            53 Santa Cruz Maste-38  2:08.00    2:12.65  
  4 Waters, Crick             51 Menlo Masters Ak-38  2:26.00    2:21.13  
  5 Campbell, Chris           51 Mountain View Ma-38  2:23.16    2:25.72  
  6 Thorvald, Soren           50 Santa Clara Swim-38  2:40.00    2:31.15  
  7 Ding, Gregory             54 Rinconada Master-38  2:40.00    2:31.69  
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N  9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 10:24.04  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tidmarsh, George F        53 Alpine Hills Swi-38 11:00.00   10:44.50  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 24.75    4/3/2011 STEVE WOOD                                   
         PMS: P 26.37  12/31/1998 Dick Thomas                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Faizullabhoy, Danial E    51 Fremont Hills Ma-38  1:10.00      42.81  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 53.09   4/27/2012 CLAY BRITT                                   
         PMS: P 57.26  12/31/2007 Phil Djang                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Kurt E            53 Santa Cruz Maste-38  1:10.00    1:09.54  
  2 Ortiz, John E             52 Fremont Hills Ma-38  1:30.00    1:22.99  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.94   5/22/2010 JON BLANK                                  
         PMS: P 1:00.76  12/31/2010 Gary Patterson                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               52 University of Sa-38  1:13.24    1:14.73  
  2 Ortiz, John E             52 Fremont Hills Ma-38  1:40.00    1:31.27  
  3 Campbell, Chris           51 Mountain View Ma-38  1:32.77    1:34.30  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:13.77   5/23/2010 JON BLANK                                  
         PMS: P 2:17.16  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           51 Mountain View Ma-38  3:22.00    3:19.16  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS: P 23.52  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyas, Greg R             50 Fremont Hills Ma-38    29.50      28.53  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 51.93  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38  1:00.50    1:01.10  
  2 Baxter, Greg              53 Fremont Hills Ma-38  1:07.00    1:03.80  
  3 Campbell, Chris           51 Mountain View Ma-38  1:17.00    1:14.78  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.82   5/10/2009 KEN SHILLING                               
         PMS: P 2:00.82  12/31/2009 Ken Shilling                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38  2:17.50    2:18.36  
  2 Baxter, Greg              53 Fremont Hills Ma-38  2:20.00    2:20.21  
  3 Anderson, Thomas D        51 Menlo Masters Ak-38  2:57.43    2:38.66  
  4 Ortiz, John E             52 Fremont Hills Ma-38  3:40.00    3:01.20  
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:23.94   5/10/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 4:29.51  12/31/2009 John Morales                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          51 San Francisco Ts-38  5:00.00    4:58.80  
  2 Hamza, Alex               53 Livermore Valley-38  5:35.00    5:27.68  
  3 Campbell, Chris           51 Mountain View Ma-38  6:04.00    6:11.06  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38    32.50      32.87  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste-38    25.50      25.17  
  2 Malmberg, David           55 Unattached-0           27.13      26.89  
  3 Taylor, Curt              59 Ladera Oaks Mast-38    28.80      28.95  
  4 Madison, David K          59 Ladera Oaks Mast-38    30.10      29.96  
  5 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38    30.35      30.78  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 50.21  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Wes              59 Oregon Masters-37      55.00      54.38  
  2 Prosen, Dennis E          56 San Mateo Master-38    54.70      55.41  
  3 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38    55.88      55.59  
  4 Taylor, Curt              59 Ladera Oaks Mast-38  1:06.12    1:07.61  
  5 Madison, David K          59 Ladera Oaks Mast-38  1:10.10    1:09.58  
  6 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38  1:07.25    1:10.73  
  7 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38  1:15.54    1:12.91  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 1:53.96  12/31/2009 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prosen, Dennis E          56 San Mateo Master-38  2:02.30    2:03.39  
  2 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38  2:20.20    2:17.65  
  3 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38  2:28.37    2:29.90  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 56.55   4/30/2011 TOM BARTON                                   
         PMS: P 58.01   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Edwards, Wes              59 Oregon Masters-37    1:01.00    1:01.08  
  2 Cutting, Steve            55 Tri Valley Maste-38  1:05.51    1:04.65  
  3 Prosen, Dennis E          56 San Mateo Master-38  1:04.90    1:05.50  
  4 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38  1:13.30    1:16.23  
  5 Taylor, Curt              59 Ladera Oaks Mast-38  1:25.20    1:27.51  
  6 Kolovson, Curt            56 Peninsula Commun-38  2:42.00    2:21.75  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:03.22  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38  1:13.82    1:13.29  
  2 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38  1:30.15    1:24.33  
  3 Taylor, Curt              59 Ladera Oaks Mast-38  1:30.10    1:25.84  
  4 Madison, David K          59 Ladera Oaks Mast-38  1:32.10    1:31.32  
  5 Kolovson, Curt            56 Peninsula Commun-38  2:10.00    2:23.08  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:20.49  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38  2:33.50    2:37.09  
  2 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38  2:39.99    2:38.20  
  3 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38  3:01.61    3:01.07  
  4 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38  3:40.00    3:13.26  
  5 Kolovson, Curt            56 Peninsula Commun-38  4:30.00    4:29.61  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 25.12  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38    29.72      29.75  
  2 Malmberg, David           55 Unattached-0           30.79      31.03  
  3 Kolovson, Curt            56 Peninsula Commun-38  1:05.00    1:15.62  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
         PMS: P 56.50  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         58 Walnut Creek Mas-38  1:06.22    1:05.65  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:10.57  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Madison, David K          59 Ladera Oaks Mast-38  3:10.10    3:06.55  
  2 Pinto, Harlan A           55 Menlo Masters Ak-38  3:22.00    3:06.94  
  3 Kolovson, Curt            56 Peninsula Commun-38  4:30.00    4:41.94  
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.69   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 4:40.84  12/31/2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           55 Santa Rosa Maste-38  4:52.00    4:50.38  
  2 Anderson, Robert L        57 Peninsula Commun-38  6:42.26    6:34.88  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                61 Tamalpais Aquati-38    24.50      24.35  
  2 Bernard, Alan D           63 Tamalpais Aquati-38    27.13      27.28  
  3 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38    28.50      28.63  
  4 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38    30.00      29.73  
  5 Hlavka, Ron A             60 Fontana Flyers-33      30.00      30.32  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hlavka, Ron A             60 Fontana Flyers-33      30.00      30.65  
  2 Trautwein, Joe            62 Santa Cruz Maste-38    33.00      34.91  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.18  12/31/2010 Jim Clemmons                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           63 Tamalpais Aquati-38  1:00.18      59.40  
  2 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38  1:00.00    1:01.15  
  3 Hlavka, Ron A             60 Fontana Flyers-33    1:11.00    1:10.84  
  4 Trautwein, Joe            62 Santa Cruz Maste-38  1:15.00    1:18.81  
  5 Dailey, Michael K         63 Santa Rosa Maste-38  1:17.30    1:19.23  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
         PMS: P 1:55.25    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           63 Tamalpais Aquati-38  2:14.86    2:10.89  
  2 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38  2:14.00    2:11.88  
  3 Muntz, Doug Y             61 Unattached-0         2:30.30    2:27.97  
  4 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38  2:31.24    2:28.88  
  5 Ceci, Louis G             62 Stanford Masters-38  2:32.00    2:41.43  
  6 Hlavka, Ron A             60 Fontana Flyers-33    2:40.00    2:43.74  
  7 Dailey, Michael K         63 Santa Rosa Maste-38  2:55.30    2:54.86  
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 10:48.43   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
         PMS: P 10:48.43  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Foreaker, Don             60 Santa Rosa Maste-38 12:30.00   13:21.50  
  2 Levinson, David A         62 Rinconada Master-38 13:30.00   13:34.55  
  3 Goldman, John D           63 Menlo Masters Ak-38 15:00.00   14:10.68  
  4 Winterrowd, Dan           62 Sierra Marlins S-38 14:09.67   14:25.29  
  5 Moore, Michael W          62 University of Sa-38 15:30.00   15:42.82  
  6 Hlavka, Ron A             60 Fontana Flyers-33   16:15.00   16:05.22  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 27.64    5/1/2011 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                61 Tamalpais Aquati-38    35.00      34.28  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.40  12/31/2004 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ceci, Louis G             62 Stanford Masters-38  1:50.00    1:43.00  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.70   4/14/2012 RICK COLELLA                               
         PMS: P 1:05.46  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Gregor, Cary D         62 Manatee Aquatic-38   1:21.25    1:21.10  
  2 Kennedy, Jim B            61 Cal Maritime Aca-38  1:19.42    1:22.81  
  3 Muntz, Doug Y             61 Unattached-0         1:22.90    1:24.07  
  4 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38  1:26.50    1:25.35  
  5 Dailey, Michael K         63 Santa Rosa Maste-38  1:50.30    1:46.44  
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:24.68   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:24.68  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38   2:35.50    2:36.89  
  2 Mc Gregor, Cary D         62 Manatee Aquatic-38   2:56.35    2:53.86  
  3 Kennedy, Jim B            61 Cal Maritime Aca-38  2:54.10    2:59.44  
  4 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38  3:06.00    3:05.72  
  5 Muntz, Doug Y             61 Unattached-0         3:05.00    3:11.17  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.73  12/31/2009 Thomas Knopf                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                61 Tamalpais Aquati-38    28.00      28.23  
  2 Bannan, Charles           60 Oregon Masters-37      30.00      30.23  
  3 Bernard, Alan D           63 Tamalpais Aquati-38    31.44      30.68  
 -- Trautwein, Joe            62 Santa Cruz Maste-38    35.00         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:00.54  12/31/2009 Andrew McPherson                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Charles           60 Oregon Masters-37    1:09.00    1:09.63  
  2 Kennedy, Jim B            61 Cal Maritime Aca-38  1:11.29    1:14.79  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:08.77   2/19/2012 RICK COLELLA                               
         PMS: P 2:10.85    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38   2:26.50    2:21.42  
  2 Kennedy, Jim B            61 Cal Maritime Aca-38  2:44.00    2:43.44  
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 4:45.65   5/21/2010 JIM CLEMMONS                               
         PMS: P 4:45.65  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 Manatee Aquatic-38   5:09.50    5:00.01  
  2 Kennedy, Jim B            61 Cal Maritime Aca-38  5:49.34    5:58.08  
  3 Kendall, Scot             62 Santa Cruz Maste-38  6:32.81    6:31.52  
  4 Ceci, Louis G             62 Stanford Masters-38  6:53.30    6:58.37  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38    26.75      26.01  
  2 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38    27.00      26.74  
  3 Gleeson, Gerald L         65 Wine Country Mas-38    33.68      33.64  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.66  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38  1:01.00      59.81  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 2:04.19  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gleeson, Gerald L         65 Wine Country Mas-38  2:38.00    2:38.07  
  2 Woodruff, Michael         67 Berkeley (Ca) Aq-38  2:43.00    2:46.73  
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 12:06.16  12/31/2009 Richard Burns                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38 12:50.00   13:00.67  
  2 Woodruff, Michael         67 Berkeley (Ca) Aq-38 15:00.00   15:14.77  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:00.58    6/9/2012 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38  1:09.00    1:07.34  
  2 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38  1:13.00    1:11.64  
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:35.32   5/23/2010 KENNETH FROST                              
         PMS: P 2:35.32  12/31/2010 Kenneth Frost                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DeLacy, James R           66 Walnut Creek Mas-38  3:30.00    3:05.03  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.64  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       65 Davis Aquatic Ma-38  1:07.50    1:06.96  
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:20.31   5/22/2010 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:20.31  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            69 Tamalpais Aquati-38  2:34.00    2:34.29  
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 25.99  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Olin              74 Rinconada Master-38    32.50      32.27  
  2 Zuur, James               72 Marin Pirates Ma-38    35.00      35.06  
  3 Ingalls, Don A            74 Mountain View Ma-38    42.00      38.56  
  4 Bakke, Peter L            71 Berkeley (Ca) Aq-38    37.00      38.95  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 58.35  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Olin              74 Rinconada Master-38  1:20.00    1:18.61  
  2 Ingalls, Don A            74 Mountain View Ma-38  1:35.00    1:34.68  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:08.68   4/27/2012 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 2:18.05  12/31/2010 William Van Horn                           
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hughes, Olin              74 Rinconada Master-38  3:18.00    3:09.14  
  2 Ingalls, Don A            74 Mountain View Ma-38  3:20.00    3:22.83  
  3 Bakke, Peter L            71 Berkeley (Ca) Aq-38  3:16.00    3:26.77  
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 14:05.09   4/18/2010 William G Van Horn                        
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Don A            74 Mountain View Ma-38 20:00.00   18:13.26  
  2 Bakke, Peter L            71 Berkeley (Ca) Aq-38 18:45.00   19:18.13  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
         PMS: P 1:16.85  12/31/2012 Richard T Todd	                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuur, James               72 Marin Pirates Ma-38  1:42.00    1:40.62  
  2 Yen, Cheng Chung          72 Unattached-0         2:25.00    2:24.51  
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:49.47    5/3/2009 KARL WIEDAMANN                             
         PMS: P 2:50.51  12/31/2012 Richard T Todd	                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Yen, Cheng Chung          72 Unattached-0         5:10.00         DQ  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.17   3/30/2008 DAVID COSTILL                                
         PMS: P 30.09  12/31/2009 Dennis Bledsoe                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuur, James               72 Marin Pirates Ma-38    42.00      43.37  
 -- Yen, Cheng Chung          72 Unattached-0         1:06.00         DQ  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.58    3/4/2012 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 29.54  12/31/2009 John Sulzback                                
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Herbert            78 Ladera Oaks Mast-38    50.00      43.63  
  2 Grohe, William E          79 University of Sa-38    44.49      44.72  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 1:07.21  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          79 University of Sa-38  1:41.80    1:45.08  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 2:27.09  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38  3:10.00    3:06.38  
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 12:20.59   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 14:14.46  12/31/1995 Ray Taft                                  
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38 15:41.29   15:22.73  
  2 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38 17:30.00   17:56.77  
  3 Grohe, William E          79 University of Sa-38 20:20.73   21:14.45  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:17.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          79 University of Sa-38  2:07.78    2:14.25  
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:07.20    4/1/2007 RON JOHNSON                                
         PMS: P 3:11.85  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38  3:39.41    3:36.03  
  2 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38  4:00.00    3:48.51  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:12.71   4/17/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:27.57  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38  1:42.86    1:39.17  
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:39.07   3/27/2011 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 2:54.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38  3:20.42    3:23.75  
  2 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38  3:46.00    3:39.90  
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 5:49.90   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:21.48  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 Stanford Masters-38  7:32.36    7:07.60  
  2 Sulzbach, John F          78 Menlo Masters Ak-38  8:00.00    8:16.89  
  3 Grohe, William E          79 University of Sa-38 10:07.33   10:51.18  
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 32.00  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38    36.00      36.01  
  2 Ammann, Charles           82 Menlo Masters Ak-38  1:10.00    1:04.99  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:10.76  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:25.07  
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:33.31   6/28/2011 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS: P 2:42.10  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38  3:35.00    3:09.45  
  2 Ammann, Charles           82 Menlo Masters Ak-38  6:00.00    5:45.70  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 1:32.85  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:42.47  
  2 Ammann, Charles           82 Menlo Masters Ak-38  3:30.00    3:37.73  
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 3:19.33   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 3:27.06  12/31/2012 Ashley O Jones                             
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         80 Walnut Creek Mas-38  4:15.00    3:51.95  
 
Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 35.96   9/21/2003 WOODY BOWERSOCK                              
         PMS: P 42.01   4/18/2010 Steve P Carlson                              
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKinley, Howard M        91 The Olympic Club-38  1:00.47    1:01.72  
 
Men 90-94 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:40.64   4/25/2004 WOODY BOWERSOCK                            
         PMS: P 3:42.24   4/18/2010 Steve P Carlson                            
    Name                     Age Club                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McKinley, Howard M        91 The Olympic Club-38  4:30.00    5:02.67  

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo