PacMasters

Quicksilver Spring into Summer Meet

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States


                                   HY-TEK's MEET MANAGER 4.0 4/21/2012 02:43 PM
                  QSS Spring into Summer SCY Meet - 4/21/2012                  
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.96   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 23.44  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Lisa R           23 Marin Pirates Ma-38    29.29      29.64  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 48.29  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Margaret           23 UNAT                 1:00.00    1:00.71  
  2 Rotolo, Beth              23 Almaden Swim & R-38  1:25.00    1:16.44  
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.97  10/25/2003 JESSICA FOSCHI                             
         PMS: P 4:56.93  12/31/1994 Eva Mortensen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rotolo, Beth              23 Almaden Swim & R-38  8:30.00    7:20.76  
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.18   5/22/2010 ODONNELL-MCCARTHY                            
         PMS: P 26.18  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Margaret           23 UNAT                   31.00      31.74  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.01   4/25/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 29.52   2/12/2011 Lauren A Beaudreau                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahmy, Janna M            23 Salinas Valley A-38    35.29      35.23  
  2 Griffin, Lisa R           23 Marin Pirates Ma-38    36.74      37.27  
  3 Bruno, Samantha A         18 CoastSide Tiger-38     41.90      41.98  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
         PMS: P 1:05.92  12/31/2009 Mary Streumpf                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Lisa R           23 Marin Pirates Ma-38  1:21.23    1:21.95  
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS: P 24.54  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffin, Lisa R           23 Marin Pirates Ma-38    36.00      33.22  
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.24   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS: P 58.34  12/31/2008 Laura Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahmy, Janna M            23 Salinas Valley A-38  1:17.00    1:10.77  
  2 Bruno, Samantha A         18 CoastSide Tiger-38   1:40.00    1:27.91  
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:49.88    1/3/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 5:03.99  12/31/1991 Wendy Ingraham                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38   6:15.00    6:03.04  
  2 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38  6:40.20    6:28.93  
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 26.71  12/31/2001 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38    33.50      34.25  
  2 Lobo, Bethany C           26 University of Sa-38    35.54      35.68  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 58.04    2/5/2002 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Christine C        27 Monterey Bay Mas-38  1:11.15    1:12.96  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.14   2/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 29.61  12/31/2009 Kasey Beckman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lobo, Bethany C           26 University of Sa-38    42.17      41.50  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 1:03.80  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38   1:19.31    1:18.00  
  2 Lobo, Bethany C           26 University of Sa-38  1:29.99    1:29.56  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 24.69  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Dana J              27 Fremont Hills Ma-38    29.00      26.19  
  2 Lyons, Liv M              26 Quick Silver Swi-38    35.00      31.81  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 53.72   5/21/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS: P 54.03  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Dana J              27 Fremont Hills Ma-38    58.00      57.69  
  2 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38   1:15.38    1:13.93  
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 54.43    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                               
         PMS: P 56.76  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kirk, Dana J              27 Fremont Hills Ma-38    59.00    1:04.00  
  2 Lyons, Liv M              26 Quick Silver Swi-38  1:15.00    1:13.38  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:59.69    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS: P 2:03.94  12/31/2006 Alison Wagner                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            28 Manatee Aquatic-38   2:45.00    2:37.65  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.21  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pali, Rachel              36 Morgan Hill Spla-38       NT      46.62  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.72   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 52.84  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pali, Rachel              36 Morgan Hill Spla-38       NT    1:42.77  
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:13.99    5/4/1997 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:34.29  12/31/2006 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38 23:30.00   24:35.45  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.97   5/22/2010 SHERI HART                                   
         PMS: P 27.82  12/31/1991 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38    39.00      39.06  
  2 Pali, Rachel              36 Morgan Hill Spla-38       NT    1:02.34  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.94   5/22/2005 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 32.24  12/31/2005 Annaick Triponez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38    40.00      39.11  
  2 Pali, Rachel              36 Morgan Hill Spla-38       NT      48.47  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.99  12/31/2001 Sharon Weiss                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38  1:27.00    1:27.32  
  2 Pali, Rachel              36 Morgan Hill Spla-38       NT    1:48.96  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.33   4/18/2010 Annette E Salmeen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             39 Mountain View Ma-38    36.00      35.31  
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 24.68  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Mary K           40 Santa Cruz Maste-38    27.35      26.34  
  2 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38     31.20      31.86  
  3 Sechrist, Amy             41 Almaden Swim & R-38       NT      38.07  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS: P 53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Mary K           40 Santa Cruz Maste-38    58.80      57.71  
  2 Sechrist, Amy             41 Almaden Swim & R-38       NT    1:35.84  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:56.17  12/31/2007 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        42 Santa Cruz Maste-38  2:40.00    2:22.61  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:58.98   10/5/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:07.76  12/31/2001 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        42 Santa Cruz Maste-38  6:14.91    6:07.42  
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:15.20   12/7/2002 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:41.97  12/31/2001 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38  20:15.00   20:10.04  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.12    5/4/2008 VALERIE JENKINS                              
         PMS: P 27.83  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38     31.20      32.03  
  2 Sechrist, Amy             41 Almaden Swim & R-38       NT      46.86  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 59.89  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             44 Manatee Aquatic-38   1:07.50    1:08.06  
  2 Sechrist, Amy             41 Almaden Swim & R-38       NT    1:40.28  
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.24   2/28/2010 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 31.19  12/31/2000 DeaAnn Joslin                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        42 Santa Cruz Maste-38    38.10      38.14  
  2 Giraudo, Nina             44 Almaden Swim & R-38       NT      50.96  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        42 Santa Cruz Maste-38  1:20.00    1:21.05  
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Mary K           40 Santa Cruz Maste-38    29.38      29.15  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.83   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 59.06  12/31/2009 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Mary K           40 Santa Cruz Maste-38  1:07.54    1:06.79  
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   58.14   4/10/2010 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:01.04  12/31/2009 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Mary K           40 Santa Cruz Maste-38  1:12.17    1:07.26  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:10.62  12/31/2003 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        42 Santa Cruz Maste-38  2:36.98    2:37.68  
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS: P 25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Allison             48 Almaden Swim & R-38    27.49      26.68  
  2 Lewczyk, Leslie E         49 North Bay Aquati-38    33.00      30.13  
  3 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38    30.74      31.25  
  4 Nunnenkamp, Diana         46 Brentwood Master-38    31.81      31.65  
  5 Bulman, Robin A           46 Santa Rosa Maste-38    32.24      32.41  
  6 Bruno, Susan A            45 Cal Maritime Aca-38    33.30      33.34  
  7 Chiswell, Karen           46 Almaden Swim & R-38       NT      33.49  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 53.27  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              49 Menlo Masters Ak-38    58.00      57.42  
  2 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  1:05.60    1:07.02  
  3 Lewczyk, Leslie E         49 North Bay Aquati-38  1:14.00    1:07.94  
  4 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:07.12    1:08.11  
  5 Nunnenkamp, Diana         46 Brentwood Master-38  1:14.47    1:12.88  
  6 Bruno, Susan A            45 Cal Maritime Aca-38  1:15.95    1:13.70  
  7 Chiswell, Karen           46 Almaden Swim & R-38       NT    1:14.88  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:58.53  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              49 Menlo Masters Ak-38  2:07.00    2:05.21  
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:49.73   4/22/2007 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 17:49.94  12/31/2004 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38 22:59.64   23:05.23  
  2 Faraone, Diane            49 Quick Silver Swi-38 40:00.00   33:12.41  
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.26  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38    37.72      37.70  
  2 Chiswell, Karen           46 Almaden Swim & R-38       NT      40.68  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.17   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 32.82  12/31/1994 Susan Roy                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Allison             48 Almaden Swim & R-38    37.99      36.82  
  2 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38    39.78      40.04  
  3 Lewczyk, Leslie E         49 North Bay Aquati-38    45.00      40.17  
  4 Bulman, Robin A           46 Santa Rosa Maste-38    41.88      41.08  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer R        47 Strawberry Canyo-38  1:24.76    1:24.31  
  2 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  1:29.60    1:27.56  
  3 Bulman, Robin A           46 Santa Rosa Maste-38  1:29.21    1:28.81  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.24      8/2009 SCOULER/PIPES-NEI                            
         PMS: P 27.02  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hunt, Allison             48 Almaden Swim & R-38    31.99      31.26  
  2 Nunnenkamp, Diana         46 Brentwood Master-38    37.64      36.10  
  3 Bruno, Susan A            45 Cal Maritime Aca-38    40.34      38.58  
  4 Trevisan, Cynthia S       46 Cal Maritime Aca-38    39.00      39.14  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.42  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 59.82  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gee, Sharlene L           45 Mountain View Ma-38  1:11.00    1:08.45  
  2 Trevisan, Cynthia S       46 Cal Maritime Aca-38  1:30.00    1:28.33  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.48   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:02.13  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              49 Menlo Masters Ak-38  1:11.00    1:08.44  
  2 Gee, Sharlene L           45 Mountain View Ma-38  1:10.00    1:12.04  
  3 Hunt, Allison             48 Almaden Swim & R-38  1:13.99    1:12.43  
  4 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  1:15.98    1:16.60  
  5 Bulman, Robin A           46 Santa Rosa Maste-38  1:30.00    1:22.20  
  6 Nunnenkamp, Diana         46 Brentwood Master-38  1:27.18    1:25.39  
  7 Trevisan, Cynthia S       46 Cal Maritime Aca-38  1:23.52    1:29.72  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:15.42  12/31/2010 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Couch, Stephanie D        47 Menlo Masters Ak-38  2:38.64    2:40.48  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38    30.00      29.26  
  2 Wickware, Kedith E        50 Morgan Hill Spla-38    50.00      38.77  
  3 Nachtigal, Janet C        50 Almaden Swim & R-38       NT      41.64  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.38  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38  1:00.00    1:03.04  
  2 Helsing, Kathleen M       51 Quick Silver Swi-38  1:30.00    1:22.44  
  3 Wickware, Kedith E        50 Morgan Hill Spla-38  2:00.00    1:27.31  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:59.55  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38  2:15.00    2:18.04  
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:16.88   5/10/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 5:16.88  12/31/2009 Suzanee Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Joan C             51 Almaden Swim & R-38  5:55.05    5:45.41  
  2 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38  5:53.46    5:49.21  
  3 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38  6:41.00    6:43.65  
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:42.24   4/14/2002 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:42.24  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38 21:00.00   21:01.82  
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
         PMS: P 29.35  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38    31.76      30.96  
  2 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38    43.00      38.67  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
         PMS: P 1:03.24  12/31/2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:10.69    1:11.13  
  2 Meyer, Marguerite         53 The Olympic Club-38  1:15.00    1:14.25  
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.37   5/21/2010 BRIGITTE HEUER                               
         PMS: P 33.38  12/31/2007 Leianne Cruittenden                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38    36.55      36.25  
  2 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38    41.00      37.99  
  3 Helsing, Kathleen M       51 Quick Silver Swi-38    50.00      47.00  
  4 Wickware, Kedith E        50 Morgan Hill Spla-38  1:00.00      49.57  
  5 Nachtigal, Janet C        50 Almaden Swim & R-38       NT      52.43  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:12.25    5/7/2010 JENNY COOK                                 
         PMS: P 1:12.45  12/31/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         52 Marin Pirates Ma-38  1:20.37    1:19.39  
  2 Nachtigal, Janet C        50 Almaden Swim & R-38       NT    1:53.00  
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.77   5/10/2009 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 27.81  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strycker, Jana P          51 North Bay Aquati-38    31.59      31.30  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
         PMS: P 1:01.26  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strycker, Jana P          51 North Bay Aquati-38  1:15.00    1:12.23  
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.72   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS: P 1:05.48  12/31/2005 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Feeley, Louise S          53 Menlo Masters Ak-38  1:19.00    1:14.50  
  2 Helsing, Kathleen M       51 Quick Silver Swi-38  1:45.00    1:35.79  
  3 Wickware, Kedith E        50 Morgan Hill Spla-38  3:00.00    1:37.30  
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diehl, Mary               57 Santa Cruz Maste-38    32.00      31.39  
  2 Skowronski, Gloria M      55 Almaden Swim & R-38       NT      39.12  
  3 Brasfield, Eve Z          55 Quick Silver Swi-38       NT      43.86  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 54.72  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaffer, Johanna           55 Almaden Swim & R-38  1:20.00    1:14.12  
  2 Skowronski, Gloria M      55 Almaden Swim & R-38       NT    1:33.89  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:59.02  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaffer, Johanna           55 Almaden Swim & R-38  2:42.00    2:38.66  
  2 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44  3:03.50    2:53.58  
  3 Burke, Mary Leigh         59 Mountain View Ma-38  3:54.37    3:49.31  
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18:56.04   4/16/2010 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:56.04   4/18/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaffer, Johanna           55 Almaden Swim & R-38 25:00.00   24:11.67  
  2 Burke, Mary Leigh         59 Mountain View Ma-38 35:36.67   34:49.05  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.88   3/28/2010 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.88   3/28/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diehl, Mary               57 Santa Cruz Maste-38    38.00      37.64  
  2 Brasfield, Eve Z          55 Quick Silver Swi-38       NT      57.05  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:04.65  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44  1:26.50    1:29.75  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 34.45   5/21/2010 LO D KNAPP                                   
         PMS: P 35.60  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skowronski, Gloria M      55 Almaden Swim & R-38       NT      53.84  
  2 Brasfield, Eve Z          55 Quick Silver Swi-38       NT      57.46  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.21   5/20/2007 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:05.21  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Diehl, Mary               57 Santa Cruz Maste-38  1:25.00    1:23.70  
  2 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44  1:25.50    1:24.96  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:21.91   5/22/2010 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:21.91  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Veloso, Lolita V          55 San Diego Swim M-44  3:38.05    3:06.76  
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.36   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 28.30  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    27.50      26.57N 
  2 Gillon, Jean W            60 Menlo Masters Ak-38    33.50      33.59  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N   59.41   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 1:03.78  12/31/2010 Celeste Miller                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillon, Jean W            60 Menlo Masters Ak-38  1:18.00    1:16.86  
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.94   5/22/2010 DIANN UUSTAL                                 
         PMS: P 33.95  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillon, Jean W            60 Menlo Masters Ak-38    42.00      43.54  
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.86   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS: P 31.72  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38    31.00      29.69N 
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:09.91   5/10/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 1:15.46  12/31/2009 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              60 Tamalpais Aquati-38  1:08.00    1:05.28N 
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:08.64   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS: P 1:13.62  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Gillon, Jean W            60 Menlo Masters Ak-38  1:33.00         DQ  
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
         PMS: P 37.81  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 UNAT                   50.40      46.20  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 38.83  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 UNAT                   42.30      42.02  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:25.66  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 UNAT                 1:34.30    1:30.21  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:16.73    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 1:18.91    5/1/2011 Diana Todd                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 UNAT                 1:35.10    1:30.91  
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:52.51   5/22/2010 SUZANNE DILLS                              
         PMS: P 2:56.89  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           68 UNAT                 3:17.20    3:11.37  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:09.79  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  2:30.00    2:27.82  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:32.99  12/31/1994 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  2:35.00    2:41.09  
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 42.89  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        73 San Mateo Master-38  1:20.00    1:16.48  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.57  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek           76 San Mateo Master-38    43.17      38.69  
  2 Callison, Barbara F       79 Rinconada Master-38    45.00      44.08  
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 7:32.58   5/15/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
         PMS: P 8:01.81  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  78 Menlo Masters Ak-38  9:30.00    9:31.23  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:28.19    4/2/2000 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 1:30.69  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  78 Menlo Masters Ak-38  1:50.00    1:44.36  
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
         PMS: P 45.62  12/31/2006 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  78 Menlo Masters Ak-38  1:10.00    1:04.94  
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 44.32  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       79 Rinconada Master-38    59.00      52.70  
 
Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:37.03    4/3/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:44.15  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       79 Rinconada Master-38  2:20.00    2:17.07  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:27.31   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:35.11  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       79 Rinconada Master-38  1:50.00    1:54.07  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 43.77   11/8/2009 ANDY GRANT                                   
         PMS: P 43.77  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manley, Jake              21 Almaden Swim & R-38  1:10.00    1:00.00  
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 18.67   2/13/2010 FRED BOUSQUET                                
         PMS: P 21.07  12/31/2009 Trent Holsman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiedlin, Jason J          28 Marin Pirates Ma-38       NT      26.42  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 42.58   4/18/2010 ANDY GRANT                                   
         PMS: P 42.58   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiedlin, Jason J          28 Marin Pirates Ma-38       NT      59.67  
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.15   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
         PMS: P 22.41  12/31/1987 Bob Placak                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wiedlin, Jason J          28 Marin Pirates Ma-38       NT      28.52  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 48.27   2/13/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS: P 51.14  12/31/1990 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Wiedlin, Jason J          28 Marin Pirates Ma-38       NT         DQ  
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19.85   5/23/2010 LANCE ASTI                                   
         PMS: P 20.59  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salles-Cunha, Lucas       32 Quick Silver Swi-38    23.50      24.02  
  2 Garon, Gary C             30 Quick Silver Swi-38    28.00      28.20  
  3 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38    29.14      29.16  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
         PMS: P 45.16  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salles-Cunha, Lucas       32 Quick Silver Swi-38    53.00      52.81  
  2 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38    59.00      55.97  
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.97    2/8/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS: P 23.42  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salles-Cunha, Lucas       32 Quick Silver Swi-38    32.00      33.17  
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.69    5/4/2008 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 25.88  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garon, Gary C             30 Quick Silver Swi-38    32.00      33.33  
  2 Salles-Cunha, Lucas       32 Quick Silver Swi-38    35.00      36.95  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.85   5/20/2007 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 56.58  12/31/1994 David Lundberg                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Garon, Gary C             30 Quick Silver Swi-38  1:10.00    1:13.10  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS: P 22.66  12/31/1989 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Salles-Cunha, Lucas       32 Quick Silver Swi-38    29.00      27.79  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.89   5/10/2009 ERIK SCALISE                                 
         PMS: P 50.89  12/31/2009 Erik Scalise                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38  1:09.00    1:05.54  
  2 Garon, Gary C             30 Quick Silver Swi-38  1:15.00    1:08.85  
  3 Mustiazza, Oleg           33 San Mateo Master-38  1:29.00    1:24.63  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 1:48.48  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daene, Markus             33 Tri Valley Maste-38  2:25.00    2:18.69  
  2 Garon, Gary C             30 Quick Silver Swi-38  2:35.00    2:29.87  
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Brian M           35 Quick Silver Swi-38    30.00      29.28  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
         PMS: P 1:41.20  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harness, Brian C          35 Quick Silver Swi-38  2:45.00    2:27.92  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:33.97   5/17/2002 RONALD KARNAUGH                            
         PMS: P 4:36.80  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harness, Brian C          35 Quick Silver Swi-38       NT    6:54.74  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.81  12/31/2002 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harness, Brian C          35 Quick Silver Swi-38       NT    1:20.66  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.35   5/21/2010 STEVE WEST                                   
         PMS: P 26.99  12/31/2000 Brian Scottoline                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Brian M           35 Quick Silver Swi-38  1:00.00      35.65  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
         PMS: P 58.76  12/31/2007 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Weaver, Brian M           35 Quick Silver Swi-38  2:00.00    1:22.18  
  2 Harness, Brian C          35 Quick Silver Swi-38       NT    1:24.94  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 50.06    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS: P 51.78  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harness, Brian C          35 Quick Silver Swi-38  1:25.00    1:15.22  
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 21.78  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tull, Greg                43 Tamalpais Aquati-38    24.00      22.99  
  2 Lo, Shannon P             40 Manatee Aquatic-38     23.81      23.48  
  3 Yglesias, Willie J        41 UNAT                   26.38      28.20  
  4 Seljeseth, David          40 Almaden Swim & R-38       NT      29.77  
  5 Gouldy, Jared K           40 Marin Pirates Ma-38    31.00      31.21  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 47.36  12/31/2002 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, John F           41 UNAT                   57.00      53.45  
  2 Yglesias, Willie J        41 UNAT                 1:02.25    1:04.33  
  3 Seljeseth, David          40 Almaden Swim & R-38       NT    1:06.70  
  4 Gouldy, Jared K           40 Marin Pirates Ma-38  1:10.00    1:10.09  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:44.90  12/31/2003 David Boatwright                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, John F           41 UNAT                 1:57.00    1:59.95  
  2 Gouldy, Jared K           40 Marin Pirates Ma-38  2:45.00    2:42.76  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:39.86    5/8/2010 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 4:39.86  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chapman, John F           41 UNAT                 5:30.00    5:27.17  
  2 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  5:45.27    5:41.89  
  3 Gouldy, Jared K           40 Marin Pirates Ma-38  7:30.00    7:10.81  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 22.77   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.93  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tull, Greg                43 Tamalpais Aquati-38    31.00      29.18  
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 25.84   5/18/2003 GREG RHODENBAUGH                             
         PMS: P 26.67  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tull, Greg                43 Tamalpais Aquati-38    33.00      31.76  
  2 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38    31.82      32.37  
  3 Seljeseth, David          40 Almaden Swim & R-38       NT      37.31  
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 23.69  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tull, Greg                43 Tamalpais Aquati-38    26.00      25.05  
  2 Bajet, Denis              44 UNAT                   26.00      25.47  
  3 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38    29.53      29.46  
  4 Yglesias, Willie J        41 UNAT                   29.09      29.68  
  5 Gouldy, Jared K           40 Marin Pirates Ma-38    36.00      36.03  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.73  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bajet, Denis              44 UNAT                   58.50      57.09  
  2 Stietzel, Kent J          42 Menlo Masters Ak-38  1:06.87    1:06.71  
  3 Yglesias, Willie J        41 UNAT                 1:13.59    1:15.83  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 51.85   5/23/2010 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 52.58  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yglesias, Willie J        41 UNAT                 1:10.00    1:12.62  
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               46 UNAT                   22.42      22.97  
  2 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38    23.92      23.96  
  3 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    26.90      26.68  
  4 Rydman, Eric              46 UNAT                   29.00      28.03  
  5 Wong, Bryan               47 Santa Cruz Maste-38       NT      28.91  
  6 Kennedy, Brian P          48 Morgan Hill Spla-38    32.00      32.43  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38    59.00      59.43  
  2 Blankley, Stephen M       49 UNAT                 1:01.30    1:02.35  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
         PMS: P 1:45.35  12/31/2009 David Boatwright                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samoilov, Arkadii         46 Mountain View Ma-38  2:02.00    2:00.19  
  2 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38  2:15.50    2:17.83  
  3 Rydman, Eric              46 UNAT                 2:28.00    2:31.35  
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:08.05   5/20/2010 JEFF ERWIN                                
         PMS: P 16:51.00  12/31/2006 George Tidmarsh                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rydman, Eric              46 UNAT                30:00.00   24:38.89  
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 24.28   5/22/2010 CHRIS STEVENSON                              
         PMS: P 26.44  12/31/1996 Andrew Mc Pherson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               46 UNAT                   27.12      27.32  
  2 Samoilov, Arkadii         46 Mountain View Ma-38    32.30      32.40  
  3 Rydman, Eric              46 UNAT                   40.00      38.80  
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.58  12/20/2008 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 27.65  12/31/2002 Lee Rider                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Kennan, Dustin R       48 Quick Silver Swi-38    35.00      32.31  
  2 Wong, Bryan               47 Santa Cruz Maste-38       NT      34.93  
  3 Kennedy, Brian P          48 Morgan Hill Spla-38    40.00      37.86  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N   57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS: P 1:00.65  12/31/2003 Lee Rider                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samoilov, Arkadii         46 Mountain View Ma-38  1:08.50    1:09.99  
  2 Mc Kennan, Dustin R       48 Quick Silver Swi-38  1:20.00    1:10.59  
  3 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  1:14.00    1:12.23  
  4 Wong, Bryan               47 Santa Cruz Maste-38       NT    1:17.58  
  5 Blankley, Stephen M       49 UNAT                 1:18.97    1:19.76  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 24.05  12/31/2010 Tom Harvill                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               46 UNAT                   23.99      24.96  
  2 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38    25.90      25.82  
  3 Drake, Bruce              49 Santa Cruz Maste-38    30.00      27.27  
  4 Kennedy, Brian P          48 Morgan Hill Spla-38    36.00      35.34  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS: P 52.99  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               46 UNAT                   52.96      53.76  
  2 Boone, Jon                48 Walnut Creek Mas-38    57.90      56.86  
  3 Blankley, Stephen M       49 UNAT                 1:09.84    1:11.72  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 52.14   5/23/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS: P 56.44  12/31/2009 Thomas Harvill                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               46 UNAT                   57.22      56.99  
  2 Drake, Bruce              49 Santa Cruz Maste-38  1:12.00    1:04.89  
  3 Wilson, Todd              47 Santa Rosa Maste-38  1:05.99    1:05.63  
  4 Goble, John M             49 Almaden Swim & R-38  1:16.00    1:15.94  
  5 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:19.00    1:17.12  
  6 Kennedy, Brian P          48 Morgan Hill Spla-38  1:35.00    1:23.24  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:58.20   5/22/2010 ANDERS RASMUSSEN                           
         PMS: P 2:03.02   3/13/2010 Darren D Phelan                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blankley, Stephen M       49 UNAT                 2:40.26    2:44.06  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    25.50      25.02  
  2 Auchard, Bob              51 Almaden Swim & R-38    27.20      26.41  
  3 Carlson, Eric             51 UNAT                   28.20      27.03  
  4 Malech, Steve E           53 Morgan Hill Spla-38       NT      30.05  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS: P 49.08  12/31/2008 Peter Nunan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    55.50      53.81  
  2 Carlson, Eric             51 UNAT                 1:00.42    1:01.41  
  3 Malech, Steve E           53 Morgan Hill Spla-38       NT    1:07.23  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:43.76   5/10/2009 AMBROSE GAINES                             
         PMS: P 1:48.26  12/31/2008 Peter Nunan                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38  2:23.00    2:17.90  
  2 Malech, Steve E           53 Morgan Hill Spla-38       NT    2:30.91  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:47.57   5/20/2001 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:58.92  12/31/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Cracken, Bill          50 Tri Valley Maste-38  5:18.62    5:16.12  
  2 Volponi, James E          53 Livermore Valley-38  5:50.40    5:52.14  
  3 Carlson, Eric             51 UNAT                 6:20.00    6:16.94  
  4 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38  6:35.00    6:19.14  
  5 Malech, Steve E           53 Morgan Hill Spla-38       NT    6:50.41  
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:42.07   5/20/2001 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:15.00  12/31/2002 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, Tom B           52 Fog City Masters-38 22:00.00   21:40.01  
  2 Yuen, Matt                52 Almaden Swim & R-38 23:20.00   22:22.61  
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.52   5/22/2010 RICHARD KAMMERER                             
         PMS: P 26.37  12/31/1998 Dick Thomas                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38    30.20      30.16  
  2 Frentsos, Paul J          50 San Francisco Ts-38    29.00      30.58  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 55.80   5/23/2010 RICHARD KAMMERER                             
         PMS: P 57.26  12/31/2007 Phil Djang                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volponi, James E          53 Livermore Valley-38  1:11.40    1:12.32  
  2 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  1:14.00    1:14.83  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 26.98   5/21/2010 HOLDEN BANK                                  
         PMS: P 27.82  12/31/2010 Gary Patterson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Auchard, Bob              51 Almaden Swim & R-38    36.00      35.12  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS: P 23.52  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          50 San Francisco Ts-38    28.00      28.00  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 51.93  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          50 San Francisco Ts-38  1:03.50    1:02.45  
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 55.42   5/10/2009 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 55.82  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38  1:05.30    1:03.95  
  2 Carlson, Eric             51 UNAT                 1:13.00    1:10.99  
  3 Auchard, Bob              51 Almaden Swim & R-38  1:12.00    1:12.12  
  4 Malech, Steve E           53 Morgan Hill Spla-38       NT    1:19.84  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.82   5/10/2009 KEN SHILLING                               
         PMS: P 2:00.82  12/31/2009 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frentsos, Paul J          50 San Francisco Ts-38  2:22.00    2:20.40  
  2 Cutting, Steven R         54 Tri Valley Maste-38  2:30.00    2:21.95  
  3 Hamza, Alex               52 Livermore Valley-38  2:35.00    2:29.00  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wierema, Dirk             57 UNAT                   25.90      25.97  
  2 Patocchi, Robert J        56 Cal Maritime Aca-38    25.76      26.24  
  3 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38    30.35      31.36  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 50.21  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wierema, Dirk             57 UNAT                   55.50      55.66  
  2 Sorg, Jack H              55 Mountain View Ma-38  1:05.00    1:13.91  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS: P 1:53.96  12/31/2009 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  3:01.00    3:02.52  
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:11.12   5/20/2007 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:40.12  12/31/2005 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorg, Jack H              55 Mountain View Ma-38 22:00.00   22:40.00  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.42   5/22/2010 PHILLIP DJANG                                
         PMS: P 26.62   6/30/2011 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patocchi, Robert J        56 Cal Maritime Aca-38    34.80      32.05  
  2 Wierema, Dirk             57 UNAT                   32.50      32.59  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 28.71  12/31/2003 Don Mc Kenzie                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig           59 SAC-PC                 32.00      32.49  
  2 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38    36.10      35.65  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 1:03.22  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig           59 SAC-PC               1:11.00    1:10.72  
  2 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38  1:20.88    1:21.54  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 25.12  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wierema, Dirk             57 UNAT                   28.60      28.18  
  2 Patocchi, Robert J        56 Cal Maritime Aca-38    31.00      29.61  
  3 Anderson, Robert L        56 Peninsula Covena-38    36.66      35.82  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
         PMS: P 56.50  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig           59 SAC-PC               1:05.00    1:04.20  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 56.20    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
         PMS: P 58.95  12/31/2002 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorg, Jack H              55 Mountain View Ma-38  1:12.00    1:12.38  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS: P 2:10.57  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorg, Jack H              55 Mountain View Ma-38  2:50.00    2:41.19  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                60 Tamalpais Aquati-38    24.00      24.19  
  2 Bernard, Alan D           62 Tamalpais Aquati-38    27.13      26.95  
  3 Mc Clelland, Mac D        63 Manatee Aquatic-38     27.58      27.45  
  4 Jochim, Christian         64 Almaden Swim & R-38    29.00      28.92  
  5 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38    30.00      30.36  
  6 Ceci, Louis G             61 Stanford Masters-38    32.00      31.49  
  7 Patterson, Rex P          61 Modesto Area Aqu-38    33.60      33.88  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.18  12/31/2010 Jim Clemmons                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                60 Tamalpais Aquati-38    54.50      53.70  
  2 Muntz, Doug Y             61 UNAT                 1:05.56    1:06.72  
  3 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:06.50    1:06.87  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
         PMS: P 1:55.25    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Muntz, Doug Y             61 UNAT                 2:27.58    2:30.30  
  2 Ceci, Louis G             61 Stanford Masters-38  2:35.00    2:32.33  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:13.68   5/22/2010 JIM CLEMMONS                               
         PMS: P 5:13.68  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  6:30.70    6:24.88  
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:59.55   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
         PMS: P 17:59.55  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38  19:14.50   19:10.25  
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38 24:07.91   23:10.88  
  3 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38 26:00.00   25:03.58  
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 27.64    5/1/2011 Hugh Wilder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         64 Almaden Swim & R-38    35.00      35.32  
  2 Patterson, Rex P          61 Modesto Area Aqu-38    42.35      46.39  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:01.40  12/31/2004 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:17.48    1:17.52  
  2 Muntz, Doug Y             61 UNAT                 1:20.00    1:24.65  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 29.32  12/31/2006 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Christian         64 Almaden Swim & R-38    36.00      36.07  
  2 Mc Gregor, Cary D         61 Manatee Aquatic-38     37.60      36.47  
  3 Ceci, Louis G             61 Stanford Masters-38    41.50      41.85  
  4 Patterson, Rex P          61 Modesto Area Aqu-38    51.47      49.43  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.17   5/22/2010 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:05.46  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:18.55    1:16.78  
  2 Mc Gregor, Cary D         61 Manatee Aquatic-38   1:21.80    1:20.79  
  3 Muntz, Doug Y             61 UNAT                 1:26.27    1:22.90  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.73  12/31/2009 Thomas Knopf                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           62 Tamalpais Aquati-38    31.44      30.66  
  2 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38    32.90      32.23  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:00.54  12/31/2009 Andrew McPherson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           62 Tamalpais Aquati-38  1:11.33    1:08.14  
  2 Kennedy, James B          60 Cal Maritime Aca-38  1:13.55    1:12.73  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N   59.18   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
         PMS: P 1:00.10  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   1:05.50    1:05.18  
  2 Kendall, Scot             61 Santa Cruz Maste-38  1:18.40    1:16.14  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:12.14   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
         PMS: P 2:10.85    5/1/2011 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 Manatee Aquatic-38   2:19.50    2:18.99  
  2 Ceci, Louis G             61 Stanford Masters-38  3:10.00    3:10.25  
 -- Jochim, Christian         64 Almaden Swim & R-38  2:50.00         DQ  
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Olson, Robert H           67 Walnut Creek Mas-38    27.10      27.09  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 53.66  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:00.00      57.82  
  2 Olson, Robert H           67 Walnut Creek Mas-38  1:01.50    1:02.66  
  3 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  1:03.00    1:02.84  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 2:04.19  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38  2:25.00    2:24.13  
  2 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  2:25.00    2:26.02  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 5:45.22  12/31/2010 Don Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  7:05.00    6:53.80  
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 19:16.25   5/20/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 20:09.27   4/18/2010 Don M Davis                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38 24:30.00   24:28.11  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.66   5/10/2009 PETER ANDERSEN                               
         PMS: P 31.32  12/31/2009 David Gildea                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38    33.50      34.16  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.19   5/10/2009 DAVID GILDEA                               
         PMS: P 1:08.19  12/31/2009 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38  1:14.50    1:14.66  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS: P 26.65  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38    30.50      28.60  
  2 Olson, Robert H           67 Walnut Creek Mas-38    30.50      30.57  
  3 Frost, Kenneth A          67 Tamalpais Aquati-38    33.50      32.85  
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.32   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS: P 1:02.26  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38  1:07.88    1:07.15  
  2 Burns, Richard            68 Tamalpais Aquati-38  1:08.00    1:08.40  
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:20.31   5/22/2010 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:20.31  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dennis, D Craig           65 Walnut Creek Mas-38  2:33.35    2:31.74  
  2 Gildea, David R           68 Menlo Masters Ak-38  2:43.27    2:40.65  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 58.35  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esswein, Gene A           70 Almaden Swim & R-38  1:33.00    1:20.82  
  2 Fewster, Robert           73 UNAT                      NT    1:25.25  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:15.86  12/31/2010 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:32.78    1:29.92  
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
         PMS: P 36.70  12/31/1993 John Richards                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38    44.06      46.01  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
         PMS: P 1:19.06  12/31/2007 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  1:43.62    1:41.28  
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 2:29.92   2/23/2008 DAVE COSTILL                               
         PMS: P 2:49.62  12/31/2007 Dick Peterson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        74 Stanford Masters-38  3:28.86    3:21.58  
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.84   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
         PMS: P 29.54  12/31/2009 John Sulzback                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          78 University of Sa-38    43.92      45.31  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 2:27.09  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          78 University of Sa-38  4:00.00    3:58.56  
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 6:03.87    5/8/2010 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 7:00.88  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          78 University of Sa-38 12:00.00   10:26.28  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:17.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          78 University of Sa-38  1:55.00    2:12.51  
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
        NATL: N 1:09.94   2/13/2010 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:16.12  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William E          78 University of Sa-38  2:31.68    2:12.91  
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:29.18   5/21/2010 AUBURN                                     
                         R HUGHEY, C HUGHEY, A HUGHEY, E EWING             
         PMS: P 1:30.00  12/31/2010 TOC                                        
                         T Holsman, F O'Donnell-McCarth, C Davidoff, K Bowe
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marin Pirates Masters-38  'A'                     1:56.00    1:56.89  
     1) Griffin, Lisa R W23             2) Sutherland, Erica W52          
     3) Gouldy, Jared K M40             4) Wiedlin, Jason J M28           
  2 Almaden Swim & Racquet Club-38  'A'               2:20.00    2:04.81  
     1) Manley, Jake M21                2) Rotolo, Beth W23               
     3) Seljeseth, David M40            4) Chiswell, Karen W46            
 
Mixed 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.26   4/16/2010 WMAC                                       
                         A MANIA, J CONNORS, L NEWPORT, C GRAVENGOOD       
         PMS: P 1:39.06  12/31/2011 TOC                                        
                         F O'Donnell-McCarthy, G Marshall, B Bishop, S Gree
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:08.00    2:13.55  
     1) Sutherland, Erica W52           2) Griffin, Lisa R W23            
     3) Wiedlin, Jason J M28            4) Gouldy, Jared K M40            
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:29.40   5/21/1990 S. CAL AQUATIC                             
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
         PMS: P 1:30.31  12/31/2009 The Olympic Club                           
                         T Holsman, L Welting, K Lyon, S Greenwood         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quick Silver Swimming-38  'A'                     1:50.00    1:47.35  
     1) Salles-Cunha, Lucas M32         2) Garon, Gary C M30              
     3) Harness, Brian C M35            4) Mc Kennan, Dustin R M48        
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:38.22    5/4/2008 CURL-BURKE                                 
                         S PETERSON, J BETTS, W LISCINSKY, L LAUWAERT      
         PMS: P 1:41.98  12/31/2011 TOC                                        
                         S Guzman, G Lentz, M Dorr, J Dorr                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quick Silver Swimming-38  'B'                     2:05.00    2:05.46  
     1) Harness, Brian C M35            2) Mc Kennan, Dustin R M48        
     3) Lyons, Liv M W26                4) Salles-Cunha, Lucas M32        
  2 Quick Silver Swimming-38  'A'                     2:40.00    2:45.94  
     1) Helsing, Kathleen M W51         2) Garon, Gary C M30              
     3) Weaver, Brian M M35             4) Brasfield, Eve Z W55           
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:30.17   4/25/2004 ROCKY MTN                                  
                         K GARNIER, S VON DER LIPPE, J SMITH, P SMITH      
         PMS: P 1:34.18  12/31/2001 Walnut Creek Masters                       
                         Middleton, Vidal, Roemer, David Boatwright        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                 1:50.00    1:43.90  
     1) Burns, Richard M68              2) Frost, Kenneth A M67           
     3) Val, Laura B W60                4) Tull, Greg M43    
INCORRECT
             
  2 Mountain View Masters-38  'A'                     2:01.00    1:55.44  
     1) Rees, Karla E W39               2) Gee, Sharlene L W45            
     3) Sorg, Jack H M55                4) Samoilov, Arkadii M46          
  3 Almaden Swim & Racquet Club-38  'B'               2:30.00    2:08.82  
     1) Auchard, Bob M51                2) Jochim, Christian M64          
     3) Jaffer, Johanna W55             4) Sechrist, Amy W41              
  4 Morgan Hill Splash Masters-38  'A'                     NT    2:29.90  
     1) Kennedy, Brian P M48            2) Pali, Rachel W36               
     3) Wickware, Kedith E W50          4) Malech, Steve E M53            
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.85   5/22/2010 COLORADO                                   
                         S HART, M EISENHUTH, C O'SULLIVAN, C SAPPEY       
         PMS: P 1:43.99  12/31/2009 Walnut Creek Masters                       
                         J Fusari, R Santos, S Stahl, A Zamanian           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                 1:55.00    1:54.50  
     1) Burns, Richard M68              2) Frost, Kenneth A M67           
     3) Tull, Greg M43                  4) Holt, Tate M60                 
  2 Mountain View Masters-38  'A'                     2:10.00    2:13.96  
     1) Rees, Karla E W39               2) Samoilov, Arkadii M46          
     3) Sorg, Jack H M55                4) Gee, Sharlene L W45            
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:34.48    5/4/2008 ARIZONA                                    
                         J SMITH, M BAILEY, S ROLLINS, P SMITH             
         PMS: P 1:38.30  12/31/2010 WCM                                        
                         Greg Remmert, Lisa Ward, BJ Henry, Stephen Stahl  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Almaden Swim & Racquet Club-38  'A'               2:00.90    1:50.61  
     1) Goble, John M M49               2) Hunt, Allison W48              
     3) Smith, Joan C W51               4) Yuen, Matt M52                 

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo