Pacific Masters Swimming
www.pacificmasters.org

Fog City Masters
2012 Quadrathon

Saturday, October 25, 2014

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Revision date:   31-dec-11


 Fog City Masters Quad Meet 2012 - 01/22/12                   
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Padilla, Lauren           21 FOG                    26.00      29.14        
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Padilla, Lauren           21 FOG                  1:00.00    1:03.76        
                  30.08     1:03.76 (33.68)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Padilla, Lauren           21 FOG                  3:10.00    2:40.25        
                  35.12     1:16.77 (41.65)     2:01.96 (45.19)     2:40.25 (38.29)
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Padilla, Lauren           21 FOG                  6:45.00    6:37.90        
                  33.55     1:11.19 (37.64)   2:29.96 (1:18.77)                    
            3:52.10 ( )     4:33.54 (41.44)   6:37.90 (2:04.36)                    
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Shannon           26 UNAT                   30.00      28.45        
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Shannon           26 UNAT                 1:02.00    1:01.60        
                  29.51     1:01.60 (32.09)                                        
  2 Roach, Regina             25 WCM                  1:14.29    1:11.39        
                  34.46     1:11.39 (36.93)                                        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Shannon           26 UNAT                 2:13.00    2:11.33        
                  30.20     1:03.19 (32.99)     1:37.61 (34.42)     2:11.33 (33.72)
  2 Roach, Regina             25 WCM                  2:44.81    2:36.39        
                  37.04     1:17.01 (39.97)     1:57.80 (40.79)     2:36.39 (38.59)
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greene, Shannon           26 UNAT                 5:50.00    5:41.70        
                  30.30     1:03.69 (33.39)     1:38.40 (34.71)     2:13.08 (34.68)
        2:47.88 (34.80)     3:22.94 (35.06)     3:57.94 (35.00)     4:32.92 (34.98)
        5:07.78 (34.86)     5:41.70 (33.92)                                        
  2 Roach, Regina             25 WCM                  7:18.07    7:00.48        
                  36.96     1:18.55 (41.59)     2:00.69 (42.14)     2:43.38 (42.69)
        3:26.25 (42.87)     4:09.06 (42.81)     4:52.21 (43.15)     5:35.54 (43.33)
        6:18.44 (42.90)     7:00.48 (42.04)                                        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            31 TSUN                   28.00      27.71        
  2 Doyle, Nia                30 MEMOI                  35.00      29.62        
  3 Carnes, Stephanie         32 FOG                    37.13      32.78        
  4 Pugh, Dana                30 LBG                    55.00      52.62        
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            31 TSUN                 1:02.00    1:00.22        
                  29.21     1:00.22 (31.01)                                        
  2 Doyle, Nia                30 MEMOI                1:10.00    1:05.08        
                  31.71     1:05.08 (33.37)                                        
  3 Carnes, Stephanie         32 FOG                  1:20.44    1:13.53        
                  34.21     1:13.53 (39.32)                                        
  4 Pugh, Dana                30 LBG                  1:52.00    1:45.22        
                  49.63     1:45.22 (55.59)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finlay, Andrea            31 TSUN                 2:18.00    2:14.34        
                  30.55     1:04.42 (33.87)     1:40.02 (35.60)     2:14.34 (34.32)
  2 Doyle, Nia                30 MEMOI                2:40.00    2:28.66        
                  34.36     1:12.96 (38.60)     1:52.55 (39.59)     2:28.66 (36.11)
  3 Carnes, Stephanie         32 FOG                  2:53.26    2:44.36        
                  35.27     1:15.56 (40.29)     1:59.73 (44.17)     2:44.36 (44.63)
  4 Pugh, Dana                30 LBG                  3:40.00    3:54.68        
                  53.87     1:53.86 (59.99)   2:55.65 (1:01.79)     3:54.68 (59.03)
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Doyle, Nia                30 MEMOI                     NT    7:11.15        
                  39.77     1:25.37 (45.60)     2:09.15 (43.78)     2:54.18 (45.03)
        3:39.45 (45.27)     4:23.30 (43.85)     5:07.21 (43.91)     5:50.19 (42.98)
        6:32.27 (42.08)     7:11.15 (38.88)                                        
  2 Pugh, Dana                30 LBG                 11:00.00   10:25.04        
                  52.22     1:51.56 (59.34)   2:51.58 (1:00.02)   3:54.21 (1:02.63)
      4:59.21 (1:05.00)   6:03.72 (1:04.51)   7:08.85 (1:05.13)   8:15.11 (1:06.26)
      9:21.16 (1:06.05)  10:25.04 (1:03.88)                                        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie       39 SAC                    29.90      27.35        
  2 Rees, Karla               39 MVM                    33.50      33.29        
  3 Bowler, Pamela            36 CMAM                   43.00      38.87        
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie       39 SAC                  1:04.90      58.62        
                  28.70       58.62 (29.92)                                        
  2 Rees, Karla               39 MVM                  1:11.99    1:12.23        
                  35.46     1:12.23 (36.77)                                        
  3 Bowler, Pamela            36 CMAM                 1:33.00    1:24.98        
                  39.67     1:24.98 (45.31)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie       39 SAC                  2:15.00    2:07.35        
                  29.55     1:01.28 (31.73)     1:34.63 (33.35)     2:07.35 (32.72)
  2 Rees, Karla               39 MVM                  2:32.50    2:32.12        
                  36.91     1:15.74 (38.83)     1:54.24 (38.50)     2:32.12 (37.88)
  3 Bowler, Pamela            36 CMAM                 3:05.00    3:02.80        
                  43.18     1:29.09 (45.91)     2:16.59 (47.50)     3:02.80 (46.21)
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chandler, Stephanie       39 SAC                  5:59.00    5:40.89        
                  30.60     1:03.69 (33.09)     1:38.56 (34.87)     2:13.07 (34.51)
        2:48.05 (34.98)     3:22.94 (34.89)     3:57.97 (35.03)     4:32.77 (34.80)
        5:07.75 (34.98)     5:40.89 (33.14)                                        
  2 Rees, Karla               39 MVM                  6:35.70    6:44.04        
                  37.87     1:18.27 (40.40)     1:59.20 (40.93)     2:39.73 (40.53)
        3:20.56 (40.83)     4:00.90 (40.34)     4:41.72 (40.82)     5:23.05 (41.33)
        6:04.36 (41.31)     6:44.04 (39.68)                                        
  3 Bowler, Pamela            36 CMAM                 8:34.00    7:54.48        
                  43.33     1:29.75 (46.42)     2:18.27 (48.52)     3:07.48 (49.21)
        3:56.14 (48.66)     4:44.45 (48.31)     5:33.23 (48.78)     6:22.41 (49.18)
        7:09.36 (46.95)     7:54.48 (45.12)                                        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison          41 WCM                    25.79      25.64        
  2 David, Nicole             43 DAM                    30.00      30.46        
  3 Chavez, Laura             43 UNAT                   32.00      30.80        
  4 Cox, Juliet               43 MAM                    31.00      32.22        
  5 Bruno, Susan              44 CMAM                   38.00      35.58        
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison          41 WCM                    56.50      55.13        
                  26.64       55.13 (28.49)                                        
  2 Cox, Juliet               43 MAM                  1:01.00    1:02.72        
                  30.18     1:02.72 (32.54)                                        
  3 David, Nicole             43 DAM                  1:06.00    1:05.24        
                  31.75     1:05.24 (33.49)                                        
  4 Chavez, Laura             43 UNAT                 1:10.00    1:07.59        
                  32.90     1:07.59 (34.69)                                        
  5 Duggan, Karen             41 WCM                  1:03.00    1:16.74        
                  36.44     1:16.74 (40.30)                                        
  6 Bruno, Susan              44 CMAM                 1:18.00    1:19.47        
                  37.11     1:19.47 (42.36)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison          41 WCM                  1:58.50    1:56.71        
                  27.46       57.04 (29.58)     1:27.14 (30.10)     1:56.71 (29.57)
  2 Chavez, Laura             43 UNAT                 2:29.00    2:23.74        
                  33.80     1:09.73 (35.93)     1:46.77 (37.04)     2:23.74 (36.97)
  3 Bruno, Susan              44 CMAM                 2:45.00    2:56.06        
                  40.06     1:25.67 (45.61)     2:12.00 (46.33)     2:56.06 (44.06)
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison          41 WCM                  5:08.00    5:06.99        
                  27.74       58.28 (30.54)     1:29.05 (30.77)     2:00.20 (31.15)
        2:31.50 (31.30)     3:02.76 (31.26)     3:33.94 (31.18)     4:05.12 (31.18)
        4:36.53 (31.41)     5:06.99 (30.46)                                        
  2 David, Nicole             43 DAM                  6:15.00    6:18.90        
                  34.41     1:12.15 (37.74)     1:50.04 (37.89)     2:28.34 (38.30)
        3:07.43 (39.09)     3:46.18 (38.75)     4:24.44 (38.26)     5:02.65 (38.21)
        5:41.06 (38.41)     6:18.90 (37.84)                                        
  3 Chavez, Laura             43 UNAT                 6:10.00    6:20.85        
                  35.02     1:12.71 (37.69)     1:50.73 (38.02)     2:29.32 (38.59)
        3:08.15 (38.83)     3:47.02 (38.87)     4:25.60 (38.58)     5:04.18 (38.58)
        5:43.18 (39.00)     6:20.85 (37.67)                                        
 -- Duggan, Karen             41 WCM                  6:00.00        DNF        
      Did not finish
                  33.03     1:09.63 (36.60)                                        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerussi, Jane             48 DAM                    29.65      30.03        
  2 Phalen, Jennifer          47 SCAM                   38.64      31.59        
  3 Trevisan, Cynthia         46 CMAM                   40.60      35.87        
  4 Goodmanson, Susan         48 CMAM                   40.60      38.75        
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              49 MELO                   58.50      58.01        
                  28.25       58.01 (29.76)                                        
  2 Cerussi, Jane             48 DAM                  1:04.43    1:04.45        
                  31.13     1:04.45 (33.32)                                        
  3 Phalen, Jennifer          47 SCAM                 1:12.64    1:08.52        
                  32.62     1:08.52 (35.90)                                        
  4 Trevisan, Cynthia         46 CMAM                 1:30.50    1:19.23        
                  38.82     1:19.23 (40.41)                                        
  5 Goodmanson, Susan         48 CMAM                 1:30.00    1:29.25        
                  46.12     1:29.25 (43.13)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              49 MELO                 2:05.00    2:07.01        
                  29.41     1:01.87 (32.46)     1:34.52 (32.65)     2:07.01 (32.49)
  2 Cerussi, Jane             48 DAM                  2:16.59    2:18.25        
                  31.83     1:06.01 (34.18)     1:41.83 (35.82)     2:18.25 (36.42)
  3 Phalen, Jennifer          47 SCAM                 2:34.64    2:29.44        
                  33.62     1:10.32 (36.70)     1:49.20 (38.88)     2:29.44 (40.24)
  4 Trevisan, Cynthia         46 CMAM                 3:00.70    2:59.36        
                  40.87     1:27.43 (46.56)     2:14.46 (47.03)     2:59.36 (44.90)
  5 Goodmanson, Susan         48 CMAM                 3:10.00    3:11.69        
                  46.01     1:33.48 (47.47)     2:23.28 (49.80)     3:11.69 (48.41)
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              49 MELO                 5:45.00    5:38.25        
                  31.08     1:05.06 (33.98)     1:39.41 (34.35)     2:14.09 (34.68)
        2:48.66 (34.57)     3:23.08 (34.42)     3:57.12 (34.04)     4:31.10 (33.98)
        5:04.91 (33.81)     5:38.25 (33.34)                                        
  2 Phalen, Jennifer          47 SCAM                 6:36.64    6:47.16        
                  34.51     1:12.02 (37.51)     1:50.24 (38.22)     2:29.54 (39.30)
        3:10.91 (41.37)     3:54.65 (43.74)     4:38.55 (43.90)     5:22.55 (44.00)
        6:05.58 (43.03)     6:47.16 (41.58)                                        
  3 Trevisan, Cynthia         46 CMAM                 8:10.00    8:33.17        
                  42.80     1:30.05 (47.25)     2:20.65 (50.60)     3:12.14 (51.49)
        4:06.68 (54.54)     5:01.21 (54.53)     5:55.25 (54.04)     6:50.41 (55.16)
        7:43.32 (52.91)     8:33.17 (49.85)                                        
  4 Goodmanson, Susan         48 CMAM                 8:45.00    8:36.01        
                  48.30     1:39.71 (51.41)     2:32.86 (53.15)     3:26.19 (53.33)
        4:18.43 (52.24)     5:10.70 (52.27)     6:03.11 (52.41)     6:55.43 (52.32)
        7:46.98 (51.55)     8:36.01 (49.03)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia          54 LBG                       NT      38.02        
  2 Duquesnel, Susan          52 LBG                    45.00      44.95        
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia          54 LBG                       NT    1:23.40        
                  39.62     1:23.40 (43.78)                                        
  2 Duquesnel, Susan          52 LBG                  1:50.00    1:43.23        
                  47.57     1:43.23 (55.66)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia          54 LBG                       NT    3:04.96        
                  44.43     1:30.64 (46.21)     2:17.60 (46.96)     3:04.96 (47.36)
  2 Duquesnel, Susan          52 LBG                  3:50.00    3:50.09        
                  50.25     1:48.13 (57.88)   2:49.33 (1:01.20)   3:50.09 (1:00.76)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powers, Patricia          54 LBG                       NT    7:58.18        
                  42.15     1:26.09 (43.94)     2:12.55 (46.46)     3:01.06 (48.51)
        3:49.82 (48.76)     4:39.12 (49.30)     5:29.10 (49.98)     6:19.57 (50.47)
        7:09.72 (50.15)     7:58.18 (48.46)                                        
  2 Duquesnel, Susan          52 LBG                 10:00.00   10:09.24        
                  52.81     1:50.71 (57.90)   2:53.69 (1:02.98)   3:55.84 (1:02.15)
      4:57.14 (1:01.30)   6:00.36 (1:03.22)   7:04.10 (1:03.74)   8:06.25 (1:02.15)
      9:09.94 (1:03.69)    10:09.24 (59.30)                                        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                60 TAM                    28.50      27.19        
  2 Jacobus, Anne             61 LBG                  1:00.00      41.83        
  3 Yeckley, Pauline          60 SMMM                   42.00      42.23        
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                60 TAM                  1:00.00      58.06        
                  28.03       58.06 (30.03)                                        
  2 Yeckley, Pauline          60 SMMM                 1:31.00    1:30.06        
                  43.65     1:30.06 (46.41)                                        
  3 Jacobus, Anne             61 LBG                  2:00.00    1:34.37        
                  43.99     1:34.37 (50.38)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                60 TAM                  2:10.00    2:07.35        
                  29.12     1:01.85 (32.73)     1:34.99 (33.14)     2:07.35 (32.36)
  2 Yeckley, Pauline          60 SMMM                 3:15.00    3:19.15        
                  46.95     1:36.46 (49.51)     2:28.34 (51.88)     3:19.15 (50.81)
  3 Jacobus, Anne             61 LBG                  4:00.00    3:30.51        
                  46.68     1:40.29 (53.61)     2:36.05 (55.76)     3:30.51 (54.46)
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                60 TAM                  5:50.00    5:43.91        
                  29.65     1:03.74 (34.09)     1:38.74 (35.00)     2:13.85 (35.11)
        2:48.88 (35.03)     3:23.81 (34.93)     3:58.71 (34.90)     4:33.75 (35.04)
        5:09.04 (35.29)     5:43.91 (34.87)                                        
  2 Yeckley, Pauline          60 SMMM                 8:30.00    8:35.37        
                  48.25     1:40.13 (51.88)     2:32.95 (52.82)     3:24.86 (51.91)
        4:17.82 (52.96)     5:11.00 (53.18)     6:03.09 (52.09)     6:55.81 (52.72)
        7:47.07 (51.26)     8:35.37 (48.30)                                        
  3 Jacobus, Anne             61 LBG                  9:00.00    9:23.69        
                  48.64     1:40.99 (52.35)     2:36.86 (55.87)     3:34.60 (57.74)
        4:32.62 (58.02)     5:31.02 (58.40)     6:29.63 (58.61)     7:29.35 (59.72)
        8:27.91 (58.56)     9:23.69 (55.78)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           77 UNAT                 1:00.00      59.37        
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           77 UNAT                 2:15.00    2:09.53        
                  57.26   2:09.53 (1:12.27)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           77 UNAT                 5:00.00    4:49.70        
                  58.06   2:13.02 (1:14.96)   3:30.52 (1:17.50)   4:49.70 (1:19.18)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Robben, Barbara           77 UNAT                12:30.00   12:28.17        
                  57.65   2:09.34 (1:11.69)   3:24.44 (1:15.10)   4:41.30 (1:16.86)
      6:00.17 (1:18.87)   7:19.59 (1:19.42)   8:37.59 (1:18.00)   9:55.37 (1:17.78)
     11:11.63 (1:16.26)  12:28.17 (1:16.54)                                        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buda, Derek               22 FOG                    24.00      25.33        
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westover, Dylan           18 FOG                    55.00      54.68        
                  26.21       54.68 (28.47)                                        
  2 Buda, Derek               22 FOG                    56.00    1:02.84        
                  28.67     1:02.84 (34.17)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buda, Derek               22 FOG                  2:10.00    2:08.04        
                  30.49     1:03.21 (32.72)     1:35.83 (32.62)     2:08.04 (32.21)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalhz, John               27 FOG                    23.90      23.32        
  2 Lau, Austin               28 BAC                    28.00      24.75        
  3 McRae, Audie              26 TSUN                   25.28      25.57        
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalhz, John               27 FOG                    52.00      51.99        
                  24.84       51.99 (27.15)                                        
  2 Lau, Austin               28 BAC                    59.00      54.05        
                  25.95       54.05 (28.10)                                        
  3 Kane, Robert              26 ALMA                 1:00.00      55.79        
                  26.75       55.79 (29.04)                                        
  4 McRae, Audie              26 TSUN                   55.26      56.84        
                  26.69       56.84 (30.15)                                        
  5 Jensen, Drew              28 GG                   1:06.00    1:05.17        
                  31.64     1:05.17 (33.53)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalhz, John               27 FOG                  1:52.00    1:59.81        
                  26.09       55.33 (29.24)     1:27.62 (32.29)     1:59.81 (32.19)
  2 Lau, Austin               28 BAC                  2:15.00    2:01.24        
                  27.94       59.11 (31.17)     1:30.33 (31.22)     2:01.24 (30.91)
  3 McRae, Audie              26 TSUN                 2:03.70    2:03.84        
                  27.50       58.03 (30.53)     1:30.78 (32.75)     2:03.84 (33.06)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dalhz, John               27 FOG                  4:58.00    4:58.23        
                  25.79       53.54 (27.75)     1:22.53 (28.99)     1:52.18 (29.65)
        2:22.64 (30.46)     2:53.35 (30.71)     3:24.01 (30.66)     3:55.44 (31.43)
        4:27.23 (31.79)     4:58.23 (31.00)                                        
  2 Lau, Austin               28 BAC                  6:15.00    5:31.30        
                  29.84     1:03.57 (33.73)     1:37.77 (34.20)     2:11.62 (33.85)
        2:44.96 (33.34)     3:18.19 (33.23)     3:51.65 (33.46)     4:25.25 (33.60)
        4:58.15 (32.90)     5:31.30 (33.15)                                        
  3 McRae, Audie              26 TSUN                 5:31.40    5:34.60        
                  28.74     1:01.67 (32.93)     1:35.23 (33.56)     2:09.30 (34.07)
        2:43.23 (33.93)     3:17.65 (34.42)     3:52.27 (34.62)     4:27.08 (34.81)
        5:01.55 (34.47)     5:34.60 (33.05)                                        
  4 Kane, Robert              26 ALMA                 6:00.00    5:40.37        
                  30.17     1:03.95 (33.78)     1:38.56 (34.61)     2:13.29 (34.73)
        2:47.75 (34.46)     3:21.92 (34.17)     3:56.69 (34.77)     4:31.66 (34.97)
        5:06.49 (34.83)     5:40.37 (33.88)                                        
  5 Jensen, Drew              28 GG                   6:20.00    6:08.58        
                  33.58     1:09.99 (36.41)     1:47.38 (37.39)     2:24.45 (37.07)
        3:01.78 (37.33)     3:39.73 (37.95)     4:17.35 (37.62)     4:55.59 (38.24)
        5:32.59 (37.00)     6:08.58 (35.99)                                        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaney, Ryan              34 LBG                    24.61      24.60        
  2 Dobroski, Scott           32 TSUN                   26.50      25.08        
  3 Wood, Jordan              33 SWSF                   24.60      25.35        
  4 Jackson, Tony             30 LBG                    34.00      34.48        
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaney, Ryan              34 LBG                    54.15      53.20        
                  25.68       53.20 (27.52)                                        
  2 Dobroski, Scott           32 TSUN                   59.00      55.90        
                  26.63       55.90 (29.27)                                        
  3 Wood, Jordan              33 SWSF                 1:01.20      57.43        
                  27.63       57.43 (29.80)                                        
  4 Jackson, Tony             30 LBG                  1:30.00    1:15.31        
                  35.05     1:15.31 (40.26)                                        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaney, Ryan              34 LBG                  2:04.31    2:00.89        
                  27.01       57.58 (30.57)     1:29.65 (32.07)     2:00.89 (31.24)
  2 Dobroski, Scott           32 TSUN                 2:12.00    2:08.26        
                  30.25     1:02.85 (32.60)     1:36.10 (33.25)     2:08.26 (32.16)
  3 Wood, Jordan              33 SWSF                 2:20.10    2:25.97        
                  31.98     1:10.31 (38.33)     1:50.59 (40.28)     2:25.97 (35.38)
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blaney, Ryan              34 LBG                  5:39.17    5:38.80        
                  29.14     1:02.48 (33.34)     1:36.19 (33.71)     2:10.26 (34.07)
        2:44.56 (34.30)     3:18.97 (34.41)     3:53.84 (34.87)     4:29.04 (35.20)
        5:03.79 (34.75)     5:38.80 (35.01)                                        
  2 Wood, Jordan              33 SWSF                 6:05.00    5:50.31        
                  29.82     1:03.30 (33.48)     1:38.28 (34.98)     2:13.75 (35.47)
        2:49.22 (35.47)     3:25.13 (35.91)     4:01.39 (36.26)     4:37.82 (36.43)
        5:14.72 (36.90)     5:50.31 (35.59)                                        
  3 Jackson, Tony             30 LBG                  9:00.00    9:11.14        
                  38.97     1:24.14 (45.17)   2:25.61 (1:01.47)   3:59.20 (1:33.59)
        4:51.16 (51.96)     5:44.91 (53.75)     6:38.10 (53.19)     7:31.47 (53.37)
        8:22.27 (50.80)     9:11.14 (48.87)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            38 LBG                    25.04      24.96        
  2 Davidson, Jeremy          37 TSUN                   33.50      28.11        
  3 Gouldy, Jared             39 MPM                    33.00      33.00        
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            38 LBG                    57.02      55.22        
                  27.13       55.22 (28.09)                                        
  2 Davidson, Jeremy          37 TSUN                 1:10.00    1:03.32        
                  30.02     1:03.32 (33.30)                                        
  3 Gouldy, Jared             39 MPM                  1:15.00    1:15.43        
                  35.04     1:15.43 (40.39)                                        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            38 LBG                  2:05.03    2:03.41        
                  30.13     1:02.89 (32.76)     1:34.57 (31.68)     2:03.41 (28.84)
  2 Davidson, Jeremy          37 TSUN                 2:30.00    2:31.26        
                  32.76     1:10.10 (37.34)     1:52.99 (42.89)     2:31.26 (38.27)
  3 Gouldy, Jared             39 MPM                  2:55.00    2:47.43        
                  37.14     1:18.61 (41.47)     2:02.75 (44.14)     2:47.43 (44.68)
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kremers, Brian            38 LBG                  5:45.01    5:32.21        
                  30.55     1:04.59 (34.04)     1:38.12 (33.53)     2:11.83 (33.71)
        2:45.58 (33.75)     3:19.13 (33.55)     3:52.35 (33.22)     4:25.83 (33.48)
        4:59.28 (33.45)     5:32.21 (32.93)                                        
  2 Davidson, Jeremy          37 TSUN                 7:00.00    6:53.72        
                  36.61     1:16.87 (40.26)     1:59.71 (42.84)     2:43.62 (43.91)
        3:26.68 (43.06)     4:09.43 (42.75)     4:52.06 (42.63)     5:34.31 (42.25)
        6:15.91 (41.60)     6:53.72 (37.81)                                        
  3 Gouldy, Jared             39 MPM                  7:00.00    7:33.29        
                  36.37     1:18.15 (41.78)     2:02.90 (44.75)     2:49.16 (46.26)
        3:36.68 (47.52)     4:24.57 (47.89)     5:11.99 (47.42)     5:59.90 (47.91)
        6:47.91 (48.01)     7:33.29 (45.38)                                        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanel, David              40 UNAT                   30.00      24.61        
  2 Virkus, Christopher       40 UNAT                   25.20      25.10        
  3 Nielson, Erik             44 LBG                    30.00      25.47        
  4 Bixler, Kenneth           41 LBG                    28.34      25.52        
  5 Wank, Jonathan            40 NBA                    25.40      25.55        
  6 Stietzel, Kent            42 MELO                   26.99      27.64        
  7 Green, Joel               41 SCAM                   30.00      29.87        
  8 Prodoehl, Jason           40 TSUN                   30.00      30.99        
  9 Kim, Joseph               43 TSUN                   45.00      37.39        
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth           41 LBG                    57.55      55.11        
                  27.50       55.11 (27.61)                                        
  2 Hanel, David              40 UNAT                 1:05.00      55.49        
                  26.83       55.49 (28.66)                                        
  3 Virkus, Christopher       40 UNAT                 1:02.00      56.02        
                  27.01       56.02 (29.01)                                        
  4 Wank, Jonathan            40 NBA                    56.00      59.52        
                  27.86       59.52 (31.66)                                        
  5 Stietzel, Kent            42 MELO                   58.99    1:00.77        
                  28.91     1:00.77 (31.86)                                        
  6 Green, Joel               41 SCAM                 1:03.00    1:02.09        
                  30.24     1:02.09 (31.85)                                        
  7 Prodoehl, Jason           40 TSUN                 1:10.00    1:09.19        
                  32.62     1:09.19 (36.57)                                        
  8 Kim, Joseph               43 TSUN                 1:30.00    1:09.74        
                  32.40     1:09.74 (37.34)                                        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth           41 LBG                  2:10.29    2:04.09        
                  29.89     1:02.72 (32.83)     1:34.89 (32.17)     2:04.09 (29.20)
  2 Hanel, David              40 UNAT                 2:40.00    2:10.83        
                  30.98     1:04.04 (33.06)     1:37.79 (33.75)     2:10.83 (33.04)
  3 Stietzel, Kent            42 MELO                 2:20.00    2:15.90        
                  30.63     1:04.65 (34.02)     1:40.48 (35.83)     2:15.90 (35.42)
  4 Green, Joel               41 SCAM                 2:21.00    2:17.97        
                  31.83     1:06.40 (34.57)     1:42.21 (35.81)     2:17.97 (35.76)
  5 Wank, Jonathan            40 NBA                  2:11.00    2:21.81        
                  31.02     1:06.20 (35.18)     1:43.54 (37.34)     2:21.81 (38.27)
  6 Nielson, Erik             44 LBG                  2:30.00    2:22.84        
                  34.25     1:11.16 (36.91)     1:47.42 (36.26)     2:22.84 (35.42)
  7 Prodoehl, Jason           40 TSUN                 2:30.00    2:31.64        
                  35.21     1:15.75 (40.54)     1:56.61 (40.86)     2:31.64 (35.03)
  8 Kim, Joseph               43 TSUN                 3:00.00    2:40.99        
                  33.87     1:12.01 (38.14)     1:55.12 (43.11)     2:40.99 (45.87)
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bixler, Kenneth           41 LBG                  5:40.79    5:32.81        
                  29.62     1:02.10 (32.48)     1:35.20 (33.10)     2:08.99 (33.79)
        2:42.74 (33.75)     3:16.54 (33.80)     3:50.71 (34.17)     4:24.98 (34.27)
        4:59.31 (34.33)     5:32.81 (33.50)                                        
  2 Connolly, Darrin          40 BAY                  5:36.25    5:39.72        
                  28.55     1:00.71 (32.16)     1:34.36 (33.65)     2:08.95 (34.59)
        2:43.78 (34.83)     3:19.33 (35.55)     3:54.86 (35.53)     4:30.07 (35.21)
        5:05.31 (35.24)     5:39.72 (34.41)                                        
  3 Stietzel, Kent            42 MELO                 6:15.00    6:08.22        
                  32.91     1:09.66 (36.75)     1:48.18 (38.52)     2:26.35 (38.17)
        3:03.97 (37.62)     3:41.26 (37.29)     4:18.59 (37.33)     4:56.54 (37.95)
        5:33.74 (37.20)     6:08.22 (34.48)                                        
  4 Hanel, David              40 UNAT                 7:00.00    6:27.46        
                  33.19     1:09.41 (36.22)     1:47.74 (38.33)     2:27.28 (39.54)
        3:07.03 (39.75)     3:47.83 (40.80)     4:28.80 (40.97)     5:10.75 (41.95)
        5:50.60 (39.85)     6:27.46 (36.86)                                        
  5 Prodoehl, Jason           40 TSUN                 6:56.00    6:50.52        
                  36.18     1:16.01 (39.83)     1:58.08 (42.07)     2:40.30 (42.22)
        3:22.30 (42.00)     4:05.08 (42.78)     4:47.28 (42.20)     5:29.68 (42.40)
        6:12.01 (42.33)     6:50.52 (38.51)                                        
  6 Nielson, Erik             44 LBG                       NT    7:42.03        
                  41.57     1:23.53 (41.96)     2:07.79 (44.26)     2:51.03 (43.24)
        3:34.78 (43.75)     4:17.62 (42.84)     5:01.87 (44.25)     5:46.07 (44.20)
      7:15.64 (1:29.57)     7:42.03 (26.39)                                        
  7 Kim, Joseph               43 TSUN                 8:30.00    7:54.62        
                  34.45     1:15.28 (40.83)     2:01.05 (45.77)     2:49.44 (48.39)
        3:39.56 (50.12)     4:29.69 (50.13)     5:21.37 (51.68)     6:12.28 (50.91)
        7:04.49 (52.21)     7:54.62 (50.13)                                        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Matt               45 SVAM                   22.60      23.15        
  2 Blankley, Stephen         49 UNAT                   27.00      26.73        
  3 Rydman, Eric              46 UNAT                   33.00      28.71        
  4 Halperin, Ernst           47 TSUN                   30.99      30.25        
  5 Brisbin, Ken              46 LBG                    30.11      31.23        
  6 Miranda, Mike             49 LBG                    33.00      33.59        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Blankley, Stephen         49 UNAT                 1:02.00    1:01.30        
                  28.57     1:01.30 (32.73)                                        
  2 Halperin, Ernst           47 TSUN                 1:10.05    1:03.89        
                  30.71     1:03.89 (33.18)                                        
  3 Rydman, Eric              46 UNAT                 1:05.00    1:04.99        
                  31.41     1:04.99 (33.58)                                        
  4 Jones, Matt               45 SVAM                 1:03.10    1:06.55        
                  31.29     1:06.55 (35.26)                                        
  5 Brisbin, Ken              46 LBG                  1:06.70    1:12.51        
                  34.58     1:12.51 (37.93)                                        
  6 Miranda, Mike             49 LBG                  1:20.00    1:14.60        
                  36.36     1:14.60 (38.24)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halperin, Ernst           47 TSUN                 2:30.85    2:27.71        
                  33.68     1:11.22 (37.54)     1:50.21 (38.99)     2:27.71 (37.50)
  2 Rydman, Eric              46 UNAT                 2:15.00    2:27.86        
                  33.95     1:11.47 (37.52)     1:50.47 (39.00)     2:27.86 (37.39)
  3 Jones, Matt               45 SVAM                 1:55.20    2:28.54        
                  25.35       54.61 (29.26)     1:48.63 (54.02)     2:28.54 (39.91)
  4 Blankley, Stephen         49 UNAT                 2:30.00    2:31.70        
                  34.22     1:12.66 (38.44)     1:53.56 (40.90)     2:31.70 (38.14)
  5 Brisbin, Ken              46 LBG                  2:30.10    2:46.34        
                  37.98     1:19.83 (41.85)     2:02.61 (42.78)     2:46.34 (43.73)
  6 Miranda, Mike             49 LBG                  3:10.00    2:56.87        
                  41.68     1:27.55 (45.87)     2:15.10 (47.55)     2:56.87 (41.77)
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nagel, Roland             49 CRUZ                 6:15.00    5:55.35        
                  33.51     1:08.81 (35.30)     1:43.32 (34.51)     2:18.69 (35.37)
        2:54.10 (35.41)     3:29.95 (35.85)     4:06.49 (36.54)     4:42.87 (36.38)
        5:19.40 (36.53)     5:55.35 (35.95)                                        
  2 Novaes, Paul              46 SMMM                 6:30.00    6:31.35        
                  34.81     1:12.51 (37.70)     1:51.47 (38.96)     2:31.31 (39.84)
        3:11.81 (40.50)     3:52.11 (40.30)     4:32.55 (40.44)     5:12.89 (40.34)
        5:52.55 (39.66)     6:31.35 (38.80)                                        
  3 Brisbin, Ken              46 LBG                  7:10.39    7:38.39        
                  39.24     1:22.76 (43.52)     2:07.28 (44.52)     2:53.13 (45.85)
        3:39.77 (46.64)     4:27.67 (47.90)     5:15.99 (48.32)     6:04.25 (48.26)
        6:51.39 (47.14)     7:38.39 (47.00)                                        
  4 Miranda, Mike             49 LBG                  8:10.00    8:10.19        
                  44.95     1:33.93 (48.98)     2:23.64 (49.71)     3:13.97 (50.33)
        4:04.84 (50.87)     4:56.25 (51.41)     5:49.36 (53.11)     6:37.61 (48.25)
        7:25.00 (47.39)     8:10.19 (45.19)                                        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron               51 RPM                    25.86      25.85        
  2 Cutting, Steven           54 TVM                    30.00      26.04        
  3 Jacobson, Tom             52 FOG                    27.00      26.72        
  4 Farrell, Geoffrey         50 GG                     32.00      30.46        
  5 Lawson, Alexander         53 FOG                    33.00      31.69        
  6 Campbell, Chris           50 MVM                    34.00      33.00        
  7 Winslon, Jim              51 TSUN                   55.00      33.01        
  8 Ewing, Jack               51 USF                    32.50      34.01        
  9 Derbyshire, Donald        53 LBG                    45.00      41.08        
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron               51 RPM                    56.95      58.21        
                  28.03       58.21 (30.18)                                        
  2 Cutting, Steven           54 TVM                  1:00.00      58.60        
                  27.74       58.60 (30.86)                                        
  3 Jacobson, Tom             52 FOG                  1:00.00      59.59        
                  28.46       59.59 (31.13)                                        
  4 Farrell, Geoffrey         50 GG                   1:09.00    1:07.37        
                  31.98     1:07.37 (35.39)                                        
  5 Lawson, Alexander         53 FOG                  1:30.00    1:13.02        
                  33.99     1:13.02 (39.03)                                        
  6 Hu, David                 50 TSUN                 1:30.00    1:14.36        
                  36.01     1:14.36 (38.35)                                        
  7 Ewing, Jack               51 USF                  1:12.50    1:15.00        
                  35.23     1:15.00 (39.77)                                        
  8 Winslon, Jim              51 TSUN                 1:35.00    1:15.10        
                  35.17     1:15.10 (39.93)                                        
  9 Campbell, Chris           50 MVM                  1:19.00    1:22.61        
                  40.11     1:22.61 (42.50)                                        
 10 Derbyshire, Donald        53 LBG                  1:40.00    1:31.76        
                  41.38     1:31.76 (50.38)                                        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jacobson, Tom             52 FOG                  2:30.00    2:17.71        
                  30.93     1:04.91 (33.98)     1:41.36 (36.45)     2:17.71 (36.35)
  2 Taylor, Ron               51 RPM                  2:24.17    2:22.13        
                  33.58     1:09.61 (36.03)     1:46.05 (36.44)     2:22.13 (36.08)
  3 Campbell, Chris           50 MVM                  2:24.00    2:23.81        
                  33.91     1:09.70 (35.79)     1:46.83 (37.13)     2:23.81 (36.98)
  4 Farrell, Geoffrey         50 GG                   2:37.00    2:31.54        
                  34.47     1:12.57 (38.10)     1:52.49 (39.92)     2:31.54 (39.05)
  5 Hu, David                 50 TSUN                 3:15.00    2:44.83        
                  39.06     1:21.46 (42.40)     2:04.70 (43.24)     2:44.83 (40.13)
  6 Derbyshire, Donald        53 LBG                  3:30.00    3:30.83        
                  44.87     1:37.65 (52.78)     2:34.34 (56.69)     3:30.83 (56.49)
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           50 MVM                  6:30.00    6:21.98        
                  34.30     1:11.65 (37.35)     1:49.97 (38.32)     2:28.32 (38.35)
        3:07.07 (38.75)     3:46.61 (39.54)     4:25.48 (38.87)     5:04.78 (39.30)
        5:43.64 (38.86)     6:21.98 (38.34)                                        
  2 Jacobson, Tom             52 FOG                  6:40.00    6:29.51        
                  30.79     1:04.52 (33.73)     1:41.18 (36.66)     2:19.50 (38.32)
        2:59.75 (40.25)     3:41.03 (41.28)     4:22.54 (41.51)     5:04.70 (42.16)
        5:47.32 (42.62)     6:29.51 (42.19)                                        
  3 Farrell, Geoffrey         50 GG                   7:08.00    6:46.29        
                  36.59     1:16.48 (39.89)     1:57.33 (40.85)     2:38.50 (41.17)
        3:19.89 (41.39)     4:01.34 (41.45)     4:42.76 (41.42)     5:24.92 (42.16)
        6:06.73 (41.81)     6:46.29 (39.56)                                        
  4 Derbyshire, Donald        53 LBG                  9:15.00    9:21.47        
                  47.04     1:40.94 (53.90)     2:36.52 (55.58)     3:34.10 (57.58)
        4:32.39 (58.29)     5:31.18 (58.79)     6:28.53 (57.35)     7:27.00 (58.47)
        8:24.65 (57.65)     9:21.47 (56.82)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Bart           55 TSUN                   26.00      25.97        
  2 Ferguson, Howard          57 LBG                    30.00      30.77        
  3 Anderson, Robert          56 PCAM                   30.00      31.35        
  4 Parnes, Barton            55 LBG                    37.00      37.25        
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Bart           55 TSUN                   57.00      56.37        
                  27.91       56.37 (28.46)                                        
  2 Anderson, Robert          56 PCAM                 1:08.00    1:08.62        
                  34.31     1:08.62 (34.31)                                        
  3 Parnes, Barton            55 LBG                  1:26.00    1:24.16        
                  38.97     1:24.16 (45.19)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Bart           55 TSUN                 2:05.00    2:05.44        
                  30.62     1:03.21 (32.59)     1:35.55 (32.34)     2:05.44 (29.89)
  2 Anderson, Robert          56 PCAM                 2:30.00    2:32.74        
                  35.45     1:14.80 (39.35)     1:54.88 (40.08)     2:32.74 (37.86)
  3 Ferguson, Howard          57 LBG                  3:06.00    2:34.97        
                  34.92     1:13.32 (38.40)     1:54.50 (41.18)     2:34.97 (40.47)
  4 Parnes, Barton            55 LBG                  3:17.00    3:14.70        
                  42.41     1:31.39 (48.98)     2:22.82 (51.43)     3:14.70 (51.88)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McDermott, Bart           55 TSUN                 5:50.00    5:36.65        
                  31.55     1:05.28 (33.73)     1:39.27 (33.99)     2:13.03 (33.76)
        2:47.37 (34.34)     3:21.17 (33.80)     3:54.76 (33.59)     4:28.88 (34.12)
        5:03.35 (34.47)     5:36.65 (33.30)                                        
  2 Anderson, Robert          56 PCAM                 6:48.00    6:49.87        
                  37.72     1:19.76 (42.04)     2:01.44 (41.68)     2:42.86 (41.42)
        3:24.62 (41.76)     4:06.80 (42.18)     4:48.48 (41.68)     5:30.02 (41.54)
        6:11.02 (41.00)     6:49.87 (38.85)                                        
  3 Ferguson, Howard          57 LBG                  8:00.00    8:32.76        
                  42.44     1:30.59 (48.15)     2:19.16 (48.57)     3:09.24 (50.08)
        4:01.46 (52.22)     4:55.17 (53.71)     5:48.87 (53.70)     6:43.98 (55.11)
        7:38.89 (54.91)     8:32.76 (53.87)                                        
  4 Parnes, Barton            55 LBG                  8:52.00    8:39.90        
                  41.31     1:28.81 (47.50)     2:19.96 (51.15)     3:13.26 (53.30)
        4:06.67 (53.41)     5:01.21 (54.54)     5:56.04 (54.83)     6:51.90 (55.86)
        7:46.22 (54.32)     8:39.90 (53.68)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 MAM                    26.50      25.83        
  2 Wilder, Hugh              64 SRM                    27.00      26.07        
  3 Mc Clelland, Mac          62 MAM                    30.00      28.20        
  4 Cort, Doug                61 CMAM                   30.00      28.24        
  5 Ridinger, Kim             60 USF                    29.00      28.45        
  6 Kennedy, James            60 CMAM                   29.63      29.55        
  7 Ceci, Louis               61 STAN                   31.00      31.65        
  8 Anderson, Don             60 MVM                    35.00      39.40        
  9 Nergaard, Kristian        64 TSUN                   45.00      48.79        
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 MAM                    57.50      56.10        
                  26.94       56.10 (29.16)                                        
  2 Wilder, Hugh              64 SRM                    58.50      57.70        
                  27.80       57.70 (29.90)                                        
  3 Ridinger, Kim             60 USF                  1:02.00    1:01.55        
                  29.31     1:01.55 (32.24)                                        
  4 Cort, Doug                61 CMAM                 1:07.00    1:03.63        
                  31.31     1:03.63 (32.32)                                        
  5 Kennedy, James            60 CMAM                 1:05.45    1:05.22        
                  31.63     1:05.22 (33.59)                                        
  6 Ceci, Louis               61 STAN                 1:11.00    1:10.86        
                  34.88     1:10.86 (35.98)                                        
  7 Anderson, Don             60 MVM                  1:20.00    1:24.36        
                  40.51     1:24.36 (43.85)                                        
  8 Nergaard, Kristian        64 TSUN                 1:45.00    1:28.30        
                  41.77     1:28.30 (46.53)                                        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             61 MAM                  2:04.50    2:02.49        
                  28.84       59.36 (30.52)     1:30.76 (31.40)     2:02.49 (31.73)
  2 Wilder, Hugh              64 SRM                  2:12.00    2:10.95        
                  29.75     1:02.68 (32.93)     1:36.78 (34.10)     2:10.95 (34.17)
  3 Ridinger, Kim             60 USF                  2:17.00    2:17.53        
                  31.74     1:06.60 (34.86)     1:42.89 (36.29)     2:17.53 (34.64)
  4 Kennedy, James            60 CMAM                 2:25.88    2:24.15        
                  34.16     1:10.61 (36.45)     1:47.77 (37.16)     2:24.15 (36.38)
  5 Cort, Doug                61 CMAM                 2:41.00    2:27.33        
                  36.19     1:14.09 (37.90)     1:52.33 (38.24)     2:27.33 (35.00)
  6 Mc Clelland, Mac          62 MAM                  2:30.00    2:30.95        
                  34.16     1:12.44 (38.28)     1:52.03 (39.59)     2:30.95 (38.92)
  7 Anderson, Don             60 MVM                  2:45.00    2:31.32        
                  34.54     1:12.68 (38.14)     1:52.00 (39.32)     2:31.32 (39.32)
  8 Ceci, Louis               61 STAN                 2:35.00    2:39.61        
                  39.89     1:21.51 (41.62)     2:02.59 (41.08)     2:39.61 (37.02)
  9 Nergaard, Kristian        64 TSUN                 3:50.00    3:18.26        
                  46.42     1:37.12 (50.70)     2:29.52 (52.40)     3:18.26 (48.74)
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, Kim             60 USF                  5:52.00    5:57.89        
                  32.05     1:06.66 (34.61)     1:42.46 (35.80)     2:18.48 (36.02)
        2:54.55 (36.07)     3:31.21 (36.66)     4:08.27 (37.06)     4:45.19 (36.92)
        5:22.01 (36.82)     5:57.89 (35.88)                                        
  2 Wilder, Hugh              64 SRM                  6:00.00    6:02.16        
                  32.18     1:07.02 (34.84)     1:43.13 (36.11)     2:19.84 (36.71)
        2:56.67 (36.83)     3:33.41 (36.74)     4:10.49 (37.08)     4:47.71 (37.22)
        5:25.20 (37.49)     6:02.16 (36.96)                                        
  3 Kennedy, James            60 CMAM                 6:30.00    6:34.02        
                  36.07     1:15.28 (39.21)     1:54.27 (38.99)     2:33.72 (39.45)
        3:13.75 (40.03)     3:53.91 (40.16)     4:34.10 (40.19)     5:14.30 (40.20)
        5:54.44 (40.14)     6:34.02 (39.58)                                        
  4 Anderson, Don             60 MVM                  7:30.00    6:44.59        
                  36.41     1:15.10 (38.69)     1:55.37 (40.27)     2:36.36 (40.99)
        3:17.56 (41.20)     3:59.00 (41.44)     4:40.57 (41.57)     5:22.15 (41.58)
        6:03.95 (41.80)     6:44.59 (40.64)                                        
  5 Cort, Doug                61 CMAM                 7:05.00    6:46.92        
                  37.56     1:18.33 (40.77)     1:59.35 (41.02)     2:41.06 (41.71)
        3:22.83 (41.77)     4:05.31 (42.48)     4:48.08 (42.77)     5:30.34 (42.26)
        6:10.93 (40.59)     6:46.92 (35.99)                                        
  6 Ceci, Louis               61 STAN                 7:14.00    7:05.57        
                  40.08     1:22.43 (42.35)     2:05.97 (43.54)     2:49.55 (43.58)
        3:34.74 (45.19)     4:18.54 (43.80)     5:01.34 (42.80)     5:44.23 (42.89)
        6:25.61 (41.38)     7:05.57 (39.96)                                        
  7 Nergaard, Kristian        64 TSUN                10:00.00    8:39.76        
                  46.24     1:35.29 (49.05)     2:26.35 (51.06)     3:18.88 (52.53)
        4:12.30 (53.42)     5:06.68 (54.38)     5:59.70 (53.02)     6:53.54 (53.84)
        7:46.87 (53.33)     8:39.76 (52.89)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 TAM                    27.50      27.28        
  2 Olson, Robert             67 WCM                    26.20      27.76        
  3 Beglinger, James          65 BAY                    30.03      30.90        
  4 Coughlan, Kevin           67 UNAT                   35.00      34.45        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 TAM                  1:03.00    1:01.74        
                  29.44     1:01.74 (32.30)                                        
  2 Olson, Robert             67 WCM                  1:03.20    1:05.83        
                  31.49     1:05.83 (34.34)                                        
  3 Beglinger, James          65 BAY                  1:06.01    1:05.91        
                  31.60     1:05.91 (34.31)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 TAM                  2:18.00    2:20.79        
                  32.91     1:08.95 (36.04)     1:45.04 (36.09)     2:20.79 (35.75)
  2 Beglinger, James          65 BAY                  2:20.22    2:25.75        
                  33.35     1:10.62 (37.27)     1:48.84 (38.22)     2:25.75 (36.91)
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            68 TAM                  6:20.00    6:16.79        
                  33.73     1:10.62 (36.89)     1:48.32 (37.70)     2:26.23 (37.91)
        3:04.57 (38.34)     3:43.16 (38.59)     4:22.37 (39.21)     5:01.25 (38.88)
        5:40.37 (39.12)     6:16.79 (36.42)                                        
  2 Beglinger, James          65 BAY                  6:26.26    6:16.99        
                  33.55     1:10.36 (36.81)     1:47.73 (37.37)     2:25.72 (37.99)
        3:03.99 (38.27)     3:43.00 (39.01)     4:21.74 (38.74)     5:00.36 (38.62)
        5:39.41 (39.05)     6:16.99 (37.58)                                        
  3 Coughlan, Kevin           67 UNAT                 8:30.00    7:42.43        
                  41.15     1:28.80 (47.65)     2:14.93 (46.13)     3:02.67 (47.74)
        3:50.44 (47.77)     4:37.43 (46.99)     5:25.06 (47.63)     6:12.33 (47.27)
        6:59.16 (46.83)     7:42.43 (43.27)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          74 STAN                   36.12      35.84        
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          74 STAN                 1:20.93    1:18.40        
                  37.67     1:18.40 (40.73)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          74 STAN                 3:01.82    2:47.06        
                  38.94     1:22.95 (44.01)     2:06.89 (43.94)     2:47.06 (40.17)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          74 STAN                 7:51.26    7:21.62        
                  41.27     1:26.35 (45.08)     2:11.46 (45.11)     2:56.59 (45.13)
        3:41.53 (44.94)     4:26.91 (45.38)     5:12.74 (45.83)     5:57.85 (45.11)
        6:40.75 (42.90)     7:21.62 (40.87)  
 
 
 
 
 
 

 

Copyright © 2012
Pacific Masters Swimming, Inc.
31-Dec-2012