PacMasters

Hot August Chill
One Half Mile Swim

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States

TRUCKEE TAHOE SWIM TEAM HOT AUGUST CHILL

DONNER LAKE, CALIFORNIA     08/19/2012

 



 

                  

FEMALE AGE GROUP F18-24 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     6 Cara Silvas         19 UNAT     88   11:04.20 

                  

FEMALE AGE GROUP F25-29 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    60 Sara Nonaka         26 USF      57   16:11.95 

                   

MALE AGE GROUP M25-29 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    39 Jayson Welden       29 TEME    100   13:35.55 



                  

FEMALE AGE GROUP F30-34 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    35 Katharine Dion      32 TEME     19   13:26.90 

    2    43 Kristy Putt         34 SNM     117   14:05.90 

                   

MALE AGE GROUP M35-39 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    15 Deacon Shoenberger  38 TAM      86   12:02.45 

                  

FEMALE AGE GROUP F40-44 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    23 Wendy Asnault       43 CHIC      1   12:20.95 

                   

MALE AGE GROUP M40-44 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     4 Yan Cardineau       44 SRM      10   10:39.55 

    2    26 Adam Santner        41 TEME     81   12:33.55 

    3    40 Eric Martin         40 TEME     50   13:39.60 

                  

FEMALE AGE GROUP F45-49 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    20 Elizabeth Tiedemann 49 AQUM     97   12:12.45 

    2    32 Anne O'Dea          46 TOC      59   13:23.95 

    3    33 Jennifer Phalen     47 SCAM     69   13:25.95 

    4    64 Lydia Percin        48 UNAT     66   17:30.10 

    5    73 Joanne Desmond      45 TSUN     17   18:12.05 

                   

MALE AGE GROUP M45-49 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     8 Jeffrey Barriger    47 UNAT      2   11:19.70 

    2    41 Gary Workman        49 MVM     104   13:39.95 

    3    77 Mark Percin         48 UNAT     65   20:28.15 

                  

FEMALE AGE GROUP F50-54 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     1 Susan Preston       50 STAN     71   10:14.25 

    2    36 Christine Lockhart  54 SRM      48   13:28.90 

                   

MALE AGE GROUP M50-54 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    11 Mike Carr           51 SRM      11   11:30.15 

    2    25 Aaron Houston       51 UNAT     39   12:27.20 

    3    34 James Hart          52 SNM      37   13:26.35 

    4    52 John O'Dea          53 TOC      60   15:07.30 

                  

FEMALE AGE GROUP F55-59 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    19 Lorraine Sommers    56 SCAM     91   12:11.55 

    2    37 Lindabeth Schmucker 56 DAM      83   13:31.00 

    3    71 Laurie Perry        58 TCAM     67   17:57.75 

    4    72 Kildine Harms       58 WCM      35   18:00.65 

                   

MALE AGE GROUP M55-59 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     2 Sandy MacDonald     56 SMST     49   10:26.95 

    2    13 Ron Emhoff          57 TVM      21   11:49.55 

    3    17 Robert Young        55 UNAT    122   12:06.75 

    4    18 Peter Guadagni      57 WCM      31   12:09.10 

    5    48 Michael Lamb        57 CUDA     45   14:25.65 

    6    49 Paul Stock          59 EDHS     93   14:30.80 



                  

FEMALE AGE GROUP F60-64 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    10 Laura Val           60 TAM      98   11:20.35 

    2    47 Linda Shoenberger   64 TAM      87   14:20.85 

    3    65 Diane Davis         61 DAM      14   17:30.90 

    4    68 Sheila Monaghan     63 TCAM     52   17:47.40 

                   

MALE AGE GROUP M60-64 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    30 Stephen Small       60 UNAT    126   13:09.95 

    2    44 Dan Winterrowd      61 SMST    103   14:13.00 

    3    66 Will Davis          62 DAM      15   17:32.15 

    4    74 Jim Nentz           64         123   19:32.75 

                  

FEMALE AGE GROUP F65-69 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    62 Kate Coleman        69 USF      12   17:11.20 

                   

MALE AGE GROUP M65-69 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    12 Edward Rudloff, Jr. 65 TOC      80   11:48.85 

    2    24 Richard Burns       69 TAM       9   12:24.45 

    3    29 James Beglinger     66 BAY     121   13:03.45 

    4    61 Leonard Williamson  67 UNAT    102   16:38.80 

                  

FEMALE AGE GROUP F70-74 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    67 Susan Munn          73 DAM      56   17:39.10 

    2    70 Susan White         70 TCAM     95   17:52.00 

                   

MALE AGE GROUP M70-74 HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    38 Ralph Brott         73 BAY       6   13:33.95 

    2    63 Dean Moser          70 UNAT     54   17:22.40 

    3    75 John Fleming        72         116   20:02.75 





********** FEMALE OVERALL CAT 2 SUITS RESULTS ***********

Place Name                Ag Club  Bib # Time       

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Marguerite Meyer    53 TOC      51   11:20.15 

    2 Phyllis Quinn       56 TOC      73   12:54.50 

    3 Leanna Jacuzzi      49 UNAT    111   14:31.20 

    4 Kelly Griest        55         120   20:15.75 

    5 Becky Biando        46 N/A       5   21:00.45 

    6 Holly Silver        49 UNAT     89   21:02.55 

    7 Leslye Renden       62          74   27:20.95



********** MALE OVERALL CAT 2 SUITS RESULTS ***********

Place Name                Ag Club  Bib # Time       

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Steve Coulon        47         134   13:14.05 

    2 Chuck Bertolina     45         127   13:48.35 

    3 Scot Kendall        62 CRUZ     43   14:38.05 

    4 Robert Renden       36          75   15:39.85 

    5 Michael Chadr       44         136   17:50.20 


USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo