PacMasters

Hot August Chill
500 Yard

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States

TRUCKEE TAHOE SWIM TEAM HOT AUGUST CHILL

DONNER LAKE, CALIFORNIA     08/19/2012

********** AGE GROUP RESULTS LIST **************



                        

FEMALE AGE GROUP F25-29 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    42 Sara Nonaka         26 USF      57    9:47.15 

    2    49 Kristine Shoenberge 29         137   11:01.35 

                         

MALE AGE GROUP M25-29 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    27 Jayson Welden       29 TEME    100    8:07.00 

                         

MALE AGE GROUP M35-39 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    51 Deacon Shoenberger  38 TAM      86   11:08.15 

                        

FEMALE AGE GROUP F40-44 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    19 Wendy Asnault       43 CHIC      1    7:24.85 

                         

MALE AGE GROUP M40-44 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    30 Eric Martin         40 TEME     50    8:16.90 

    2    38 Adam Santner        41 TEME     81    8:51.65 

                        

FEMALE AGE GROUP F45-49 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    29 Anne O'Dea          46 TOC      59    8:10.75 

    2    48 Lydia Percin        48 UNAT     66   10:46.05 

    3    53 Joanne Desmond      45 TSUN     17   11:28.95 

    4    58 Marie Desmond       47          16   15:00.90 

    5    62 Kelly Thayer        49 UNAT    129   21:46.45 

    6    63 Betsy Nye           47         112   22:45.95 

                         

MALE AGE GROUP M45-49 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     8 Jeffrey Barriger    47 UNAT      2    6:41.65 

    2    32 Gary Workman        49 MVM     104    8:20.95 

    3    39 Mark Percin         48 UNAT     65    8:58.65 

    4    56 Naomi Tam           47         133   11:56.55 

                        

FEMALE AGE GROUP F50-54 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     1 Susan Preston       50 STAN     71    6:07.00 

    2    26 Christine Lockhart  54 SRM      48    7:59.15 

                         

MALE AGE GROUP M50-54 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    23 Aaron Houston       51 UNAT     39    7:41.00 

    2    31 James Hart          52 SNM      37    8:19.15 

    3    35 John O'Dea          53 TOC      60    8:46.60 

                        

FEMALE AGE GROUP F55-59 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    55 Laurie Perry        58 TCAM     67   11:51.10 

                         

MALE AGE GROUP M55-59 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     3 Sandy MacDonald     56 SMST     49    6:16.65 

    2    36 Paul Stock          59 EDHS     93    8:46.95 



                        

FEMALE AGE GROUP F60-64 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    10 Laura Val           60 TAM      98    6:49.25 

    2    50 Linda Shoenberger   64 TAM      87   11:07.20 

    3    59 Mary Pellow         64 BAY      61   15:49.25 

                         

MALE AGE GROUP M65-69 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    14 Edward Rudloff, Jr. 65 TOC      80    7:10.15 

    2    18 Richard Burns       69 TAM       9    7:23.25 

    3    45 Leonard Williamson  67 UNAT    102   10:18.25 

                        

                         

MALE AGE GROUP M70-74 500

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    52 Dean Moser          70 UNAT     54   11:26.10 

         



********** FEMALE OVERALL CAT 2 SUITS RESULTS ***********

Place Name                Ag Club  Bib # Time       

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Marguerite Meyer    53 TOC      51    7:04.05 

    2 Leanna Jacuzzi      49 UNAT    111    8:34.45 

          ********** MALE OVERALL CAT 2 SUITS RESULTS ***********

Place Name                Ag Club  Bib # Time       

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Chuck Bertolina     45         127    9:11.25 

    2 Scot Kendall        62 CRUZ     43    9:28.25 


USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo