PacMasters

Hot August Chill

One Mile Swim

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States

TRUCKEE TAHOE SWIM TEAM HOT AUGUST CHILL

DONNER LAKE, CALIFORNIA     08/19/2012

FEMALE AGE GROUP F18-24 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     7 Cara Silvas         19 UNAT     88   23:22.85 

                     

MALE AGE GROUP M18-24 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    58 Keaton Cooley-Riede 22 N/A      13   29:42.25 

                    

FEMALE AGE GROUP F25-29 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    55 Regina Roach        26 WCM      78   29:09.80 

    2    73 Sara Nonaka         26 USF      57   34:46.30 

                     

MALE AGE GROUP M25-29 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    60 Jayson Welden       29 TEME    100   30:10.85 

                    

FEMALE AGE GROUP F30-34 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    44 Katharine Dion      32 TEME     19   28:14.75 

    2    57 Kristy Putt         34 SNM     117   29:22.20 

                     

MALE AGE GROUP M30-34 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    71 David Ramirez       34 TEME    131   33:35.45 

                    

                     

MALE AGE GROUP M35-39 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    21 Deacon Shoenberger  38 TAM      86   24:55.95 

    2    27 Jonathan Flakoll    38 WCM      26   25:54.60 

                    

FEMALE AGE GROUP F40-44 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    26 Michelle Goldberg   44 DAM      30   25:47.55 

    2    31 Wendy Asnault       43 CHIC      1   26:28.75 

    3    93 Kathy Lee           43 TEME     46   42:21.20 

                     

MALE AGE GROUP M40-44 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     3 Yan Cardineau       44 SRM      10   21:53.00 

    2    17 Michael Deboisblanl 44 WCM     139   24:21.40 

    3    20 Adam Santner        41 TEME     81   24:50.60 

    4    35 John Burger         42 SCSC      8   26:55.50 

    5    50 Eric Martin         40 TEME     50   28:59.25 

                    

FEMALE AGE GROUP F45-49 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    25 Elizabeth Tiedemann 49 AQUM     97   25:28.55 

    2    40 Anne O'Dea          46 TOC      59   27:37.70 

    3    45 Jennifer Phalen     47 SCAM     69   28:20.95 

    4    56 Cheryl Freeman      48 SNM      27   29:15.40 

    5    72 Marie Desmond       47          16   33:48.25 

    6    75 Susan Harris        46 VACA     36   35:52.30 

    7    86 Lydia Percin        48 UNAT     66   38:04.65 

    8    90 Joanne Desmond      45 TSUN     17   41:06.30 

                     

MALE AGE GROUP M45-49 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     5 Jeffrey Barriger    47 UNAT      2   23:00.85 

    2    51 Rick Vasquez        49 UNAT    115   29:01.90 

    3    52 James Freeman       48 SNM      28   29:02.55 

    4    53 Gary Workman        49 MVM     104   29:04.45 

    5    68 Mark Percin         48 UNAT     65   32:35.45 

    6    70 Michael Doten       48 SCAM     20   33:22.55 

                    

FEMALE AGE GROUP F50-54 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     1 Susan Preston       50 STAN     71   20:53.95 

    2    43 Christine Lockhart  54 SRM      48   28:10.60 

    3    48 Claire Lavery       53 ECAM    125   28:36.55 

    4    67 Lindabeth Fox       52 WCM     138   32:02.45 

    5    79 Denise Berro        52 UNAT      4   37:00.45 

    6    84 Kellie Moylan       52          55   37:56.60 

                     

MALE AGE GROUP M50-54 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    11 Mike Carr           51 SRM      11   23:36.45 

    2    34 Aaron Houston       51 UNAT     39   26:53.10 

    3    47 James Hart          52 SNM      37   28:34.50 

                    

FEMALE AGE GROUP F55-59 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    24 Lorraine Sommers    56 SCAM     91   25:25.95 

    2    39 Lindabeth Schmucker 56 DAM      83   27:37.05 

    3    87 Kildine Harms       58 WCM      35   38:34.50 

    4    92 Laurie Perry        58 TCAM     67   42:17.15 

                     

MALE AGE GROUP M55-59 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1     2 Sandy MacDonald     56 SMST     49   21:46.85 

    2    12 Peter Guadagni      57 WCM      31   23:39.45 

    3    13 Ron Emhoff          57 TVM      21   23:44.65 

    4    23 Robert Young        55 UNAT    122   25:19.85 

    5    63 Michael Lamb        57 CUDA     45   31:03.45 

    6    66 Paul Stock          59 EDHS     93   31:49.25 

    7    96 Paul Fahrendorf     58          24   46:12.75 

                    

FEMALE AGE GROUP F60-64 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    15 Laura Val           60 TAM      98   23:46.05 

    2    49 Linda Shoenberger   64 TAM      87   28:45.30 

    3    77 Diane Davis         61 DAM      14   36:38.90 

    4    82 Sheila Monaghan     63 TCAM     52   37:35.80 

                     

MALE AGE GROUP M60-64 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    37 Stephen Small       60 UNAT    126   27:23.15 

    2    61 Dan Winterrowd      61 SMST    103   30:18.65 

    3    78 Will Davis          62 DAM      15   36:39.25 

    4    80 Philip McLaughlin   62 TEME    132   37:14.90 

    5    91 Michael Bennett     61 RPM       3   41:35.25 

                    

FEMALE AGE GROUP F65-69 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    76 Linda Williams      65 SCAM    101   36:26.35 

    2    89 Kate Coleman        69 USF      12   38:44.95 

                     

MALE AGE GROUP M65-69 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    18 Edward Rudloff, Jr. 65 TOC      80   24:24.50 

    2    33 Richard Burns       69 TAM       9   26:49.45 

    3    42 James Beglinger     66 BAY     121   27:42.15 

    4    74 Leonard Williamson  67 UNAT    102   35:28.60 



                    

FEMALE AGE GROUP F70-74 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    81 Susan Munn          73 DAM      56   37:27.95 

    2    88 Susan White         70 TCAM     95   38:40.00 

                     

MALE AGE GROUP M70-74 1 MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       

===== ===== =================== == ===== ===== ========== 

    1    46 Ralph Brott         73 BAY       6   28:24.65 

    2    85 Dean Moser          70 UNAT     54   37:57.50 

         



********** FEMALE OVERALL CAT 2 SUITS RESULTS ***********

Place Name                Ag Club  Bib # Time       

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Marguerite Meyer    53 TOC      51   23:45.50 

    2 Phyllis Quinn       56 TOC      73   26:34.35 

    3 Leanna Jacuzzi      49 UNAT    111   30:04.70 

    4 Kimberly Ringwood   37 TEME     76   44:33.25 

    5 Kim Fahrendorf      58          23   45:51.25 

          

********** MALE OVERALL CAT 2 SUITS RESULTS ***********

Place Name                Ag Club  Bib # Time       

===== =================== == ===== ===== ========== 

    1 Steve Coulon        47         134   26:12.85 

    2 Chuck Bertolina     45         127   29:07.40 

    3 Richard Budenz      65 EDHS      7   30:26.90 

    4 Scot Kendall        62 CRUZ     43   31:14.65 


USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo