PacMasters


  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States


            MAAC 6th Annual Summer SCM Meet, Sanction #: #38-12-13             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 58.11  12/31/2009 Meg Gill                                     
        NATL: N 55.86  11/21/2010 J BECKBERGER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keen, Katie               22 MODESTO AREA AQU-38  1:08.00    1:05.61   20  
                  31.96     1:05.61 (33.65)                                        
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:24.22  12/31/2009 Alexandra Lee                              
        NATL: N 4:19.91   12/4/2010 MARINA FALCONE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leam, Brianna T           24 MODESTO AREA AQU-38  5:10.00    5:00.37   20  
                  34.39     1:12.70 (38.31)     1:51.45 (38.75)     2:30.28 (38.83)
        3:08.63 (38.35)     3:46.63 (38.00)     4:24.12 (37.49)     5:00.37 (36.25)
  2 Keen, Katie               22 MODESTO AREA AQU-38  5:15.00    5:10.15   17  
                  34.92     1:12.83 (37.91)     1:52.31 (39.48)     2:32.35 (40.04)
        3:11.69 (39.34)     3:52.05 (40.36)     4:31.62 (39.57)     5:10.15 (38.53)
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 31.79   10/3/2010 Jennifer M Ginsberg                          
        NATL: N 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eschen, Sara              22 MOTHERLODE MASTE-38    43.09      41.85   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:05.18  12/31/2009 Alexandra Lee                              
        NATL: N   59.45  11/21/2009 PETRA KLOSOVA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keen, Katie               22 MODESTO AREA AQU-38  1:15.00    1:18.90   20  
                  38.83     1:18.90 (40.07)                                        
  2 Eschen, Sara              22 MOTHERLODE MASTE-38  1:38.00    1:31.07   17  
                  42.39     1:31.07 (48.68)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 34.53  10/21/2007 Laura M Davis                                
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leam, Brianna T           24 MODESTO AREA AQU-38    38.00      36.98   20  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 28.37  12/31/2009 Meg Gill                                     
        NATL: N 28.37   12/5/2009 MEG GILL                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eschen, Sara              22 MOTHERLODE MASTE-38    36.00      35.60   20  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:03.67  10/21/2007 Laura M Davis                              
        NATL: N 1:01.22  10/29/2011 KATHERINE MILLS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keen, Katie               22 MODESTO AREA AQU-38  1:11.00    1:13.71   20  
                  34.01     1:13.71 (39.70)                                        
  2 Eschen, Sara              22 MOTHERLODE MASTE-38  1:23.51    1:19.96   17  
                  36.35     1:19.96 (43.61)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:24.25  10/21/2007 Laura M Davis                              
        NATL: N 2:19.73   12/4/2009 KARA DENBY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keen, Katie               22 MODESTO AREA AQU-38  2:30.00    2:44.38   20  
                  35.01     1:17.25 (42.24)     2:05.48 (48.23)     2:44.38 (38.90)
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 26.98  12/31/2010 Erin Reilly                                  
        NATL: N 26.03  10/29/2011 ANDREA GEOROFF                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roope, Rebecca A          27 MODESTO AREA AQU-38    30.00      31.13   20  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 59.01  12/31/2002 Liesl Taner                                  
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bartel, Jackie            26 SIERRA MARLINS S-38  1:15.00    1:10.21   20  
                  33.61     1:10.21 (36.60)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:10.96  12/31/2010 Erin Reilly                                
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      25 WALNUT CREEK MAS-38  2:25.00    2:11.38   20  
                  31.05     1:04.05 (33.00)     1:37.49 (33.44)     2:11.38 (33.89)
  2 Bartel, Jackie            26 SIERRA MARLINS S-38  2:45.00    2:33.91   17  
                  34.67     1:13.42 (38.75)     1:54.26 (40.84)     2:33.91 (39.65)
  3 Riley, Christine C        28 MONTEREY BAY MAS-38  2:55.00    2:40.58   16  
                  38.82     1:20.51 (41.69)     2:01.63 (41.12)     2:40.58 (38.95)
  4 Eby, Kate                 28 UNAT                 3:12.00    2:59.87   15  
                  41.35     1:26.43 (45.08)     2:13.59 (47.16)     2:59.87 (46.28)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:39.87  12/31/1996 Laurel Hill                                
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      25 WALNUT CREEK MAS-38  4:55.00    4:36.92P  20  
                  32.45     1:06.23 (33.78)     1:40.83 (34.60)     2:15.87 (35.04)
        2:51.19 (35.32)     3:26.80 (35.61)     4:02.10 (35.30)     4:36.92 (34.82)
  2 Riley, Christine C        28 MONTEREY BAY MAS-38  6:10.00    5:36.00   17  
                  39.19     1:21.86 (42.67)     2:04.61 (42.75)     2:47.32 (42.71)
        3:29.90 (42.58)     4:12.46 (42.56)     4:55.10 (42.64)     5:36.00 (40.90)
  3 Eby, Kate                 28 UNAT                 6:30.00    6:16.63   16  
                  42.58     1:29.86 (47.28)     2:17.81 (47.95)     3:05.65 (47.84)
        3:53.84 (48.19)     4:42.38 (48.54)     5:30.12 (47.74)     6:16.63 (46.51)
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 31.91  12/31/2005 Lauren Morelli                               
        NATL: N 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      25 WALNUT CREEK MAS-38    34.00      33.66   20  
  2 Riley, Christine C        28 MONTEREY BAY MAS-38    42.00      37.28   17  
  3 Roope, Rebecca A          27 MODESTO AREA AQU-38    35.00      37.96   16  
  4 Bartel, Jackie            26 SIERRA MARLINS S-38    50.00      38.46   15  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:07.21  12/31/2011 Erin Reilly                                
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Riley, Christine C        28 MONTEREY BAY MAS-38  1:30.00    1:19.72   20  
                  40.18     1:19.72 (39.54)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 34.93  12/31/2003 Helen Salcedo                                
        NATL: N 31.87  11/21/2010 MEGAN JENDRICK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eby, Kate                 28 UNAT                   54.00      50.73   20  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:28.58  10/16/2011 Erin P Reilly                              
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      25 WALNUT CREEK MAS-38  2:50.00    2:31.87   20  
                  33.60     1:10.98 (37.38)     1:57.45 (46.47)     2:31.87 (34.42)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 25.98  12/31/2004 Katrina Radke                                
        NATL: N 25.77  12/10/2011 HANNAH CALDAS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boero, Larkin             32 MOTHERLODE MASTE-38  1:00.00      46.00   20  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 57.46  12/31/2003 Katrina Radke                                
        NATL: N 56.32  12/11/2011 HANNAH CALDAS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biedermann, Alicia C      32 MODESTO AREA AQU-38  1:12.00    1:09.49   20  
                  33.71     1:09.49 (35.78)                                        
  2 Boero, Larkin             32 MOTHERLODE MASTE-38  2:05.00    1:45.46   17  
                  50.50     1:45.46 (54.96)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:07.24  12/31/2003 Katrina Radke                              
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biedermann, Alicia C      32 MODESTO AREA AQU-38  2:30.00    2:26.95   20  
                  33.94     1:10.76 (36.82)     1:48.95 (38.19)     2:26.95 (38.00)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:38.50  12/31/2003 Jody Smith                                 
        NATL: N 4:17.82   12/4/2011 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biedermann, Alicia C      32 MODESTO AREA AQU-38  5:24.00    5:18.21   20  
                  36.50     1:16.07 (39.57)     1:56.67 (40.60)     2:37.58 (40.91)
        3:18.20 (40.62)     3:58.62 (40.42)     4:38.75 (40.13)     5:18.21 (39.46)
  2 Hieb-Stock, Lisa M        32 TUOLUMNE COUNTY-38   5:58.89    5:47.01   17  
                  38.52     1:20.84 (42.32)     2:04.51 (43.67)     2:49.33 (44.82)
        3:33.89 (44.56)     4:18.45 (44.56)     5:03.30 (44.85)     5:47.01 (43.71)
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 35.86  12/31/2004 Carol Leight-Wood                            
        NATL: N 32.17   12/4/2011 HANNAH CALDAS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andre, Kimberly J         30 MODESTO AREA AQU-38    41.16      40.17   20  
  2 Boero, Larkin             32 MOTHERLODE MASTE-38  1:10.00      57.27   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:21.73  12/31/2005 Gina Pietras                               
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa M        32 TUOLUMNE COUNTY-38   1:35.00    1:37.70   20  
                  46.78     1:37.70 (50.92)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 28.05  12/31/2004 Katria Radke                                 
        NATL: N 27.89  12/10/2011 INADA NORIKO                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Andre, Kimberly J         30 MODESTO AREA AQU-38    34.23      32.98   20  
  2 Boero, Larkin             32 MOTHERLODE MASTE-38  1:30.00      54.70   17  
 
Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:03.21  12/31/2003 Katrina Radke                              
        NATL: N 1:02.70  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hieb-Stock, Lisa M        32 TUOLUMNE COUNTY-38   1:32.00    1:31.28   20  
                  41.51     1:31.28 (49.77)                                        
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:08.69  12/31/1995 Martie McKinney                            
        NATL: N 1:04.82  12/11/2011 NORIKO INADA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biedermann, Alicia C      32 MODESTO AREA AQU-38  1:22.00    1:19.84   20  
                  36.93     1:19.84 (42.91)                                        
  2 Hieb-Stock, Lisa M        32 TUOLUMNE COUNTY-38   1:28.39    1:26.21   17  
                  40.92     1:26.21 (45.29)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:22.72  12/31/2003 Katrina Radke                              
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Biedermann, Alicia C      32 MODESTO AREA AQU-38  2:54.00    2:52.36   20  
                  38.00     1:23.73 (45.73)     2:16.12 (52.39)     2:52.36 (36.24)
  2 Hieb-Stock, Lisa M        32 TUOLUMNE COUNTY-38   2:54.00    3:08.11   17  
                  40.35     1:29.08 (48.73)     2:25.11 (56.03)     3:08.11 (43.00)
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 27.35  12/31/1999 Jill Hernandez                               
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benevides, Jennifer F     35 MODESTO AREA AQU-38    33.00      32.84   20  
  2 Ghecea, Desiree N         36 MODESTO AREA AQU-38    50.00      46.24   17  
  3 Martin, Alisa M           37 FIG GARDEN SWIM-38     45.39      48.62   16  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 58.79  12/31/1999 Jill Hernandez                               
        NATL: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benevides, Jennifer F     35 MODESTO AREA AQU-38  1:15.00    1:18.61   20  
                  34.97     1:18.61 (43.64)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:06.86  12/31/1999 Jill Hernandez                             
        NATL: N 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Julie B            36 TUOLUMNE COUNTY-38   2:25.00    2:29.55   20  
                  34.91     1:12.48 (37.57)     1:51.65 (39.17)     2:29.55 (37.90)
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 32.27  12/31/2008 Jody Smith                                   
        NATL: N 28.68  11/21/2009 SHERI HART                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Benevides, Jennifer F     35 MODESTO AREA AQU-38    38.00      37.15   20  
  2 O'Hearn, Heather A        36 MODESTO AREA AQU-38    38.63      37.93   17  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 33.81  10/16/2011 Katie Glenn                                  
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Julie B            36 TUOLUMNE COUNTY-38     39.50      39.57   20  
  2 Martin, Alisa M           37 FIG GARDEN SWIM-38     51.29      53.21   17  
 -- Ghecea, Desiree N         36 MODESTO AREA AQU-38    58.00         DQ  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:12.51  10/16/2011 Katie Glenn                                
        NATL: N 1:10.64   12/3/2011 CYNTHIA LEWIS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Julie B            36 TUOLUMNE COUNTY-38   1:25.00    1:24.57   20  
                  40.48     1:24.57 (44.09)                                        
  2 Martin, Alisa M           37 FIG GARDEN SWIM-38   1:48.06    1:54.97   17  
                  55.55     1:54.97 (59.42)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 30.05  12/31/1999 Jill Hernandez                               
        NATL: N 28.58  11/21/2009 SHERI HART                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        36 MODESTO AREA AQU-38    35.42      34.74   20  
  2 Benevides, Jennifer F     35 MODESTO AREA AQU-38    37.00      39.59   17  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:05.83  12/31/1999 Jill Hernandez                             
        NATL: N 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        36 MODESTO AREA AQU-38  1:20.53    1:17.53   20  
                  36.29     1:17.53 (41.24)                                        
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:09.28  10/16/2011 Katie Glenn                                
        NATL: N 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Julie B            36 TUOLUMNE COUNTY-38   1:21.00    1:20.26   20  
                  39.37     1:20.26 (40.89)                                        
  2 O'Hearn, Heather A        36 MODESTO AREA AQU-38  1:22.34    1:25.61   17  
                  40.18     1:25.61 (45.43)                                        
 -- Benevides, Jennifer F     35 MODESTO AREA AQU-38  1:28.00         DQ  
                  36.77          DQ (47.04)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:25.39  12/31/1997 Jill Hernandez                             
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Julie B            36 TUOLUMNE COUNTY-38   2:52.00    2:52.43   20  
                  37.81     1:27.81 (50.00)     2:13.67 (45.86)     2:52.43 (38.76)
  2 O'Hearn, Heather A        36 MODESTO AREA AQU-38  2:56.54    2:58.52   17  
                  36.45     1:23.23 (46.78)     2:18.37 (55.14)     2:58.52 (40.15)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 27.54  12/31/2000 Jill Hernandez                               
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maroney, Jennifer S       40 UNIV OF THE PACI-38    33.22      32.13   20  
  2 Philpott, Patti H         42 MOTHERLODE MASTE-38    39.71      39.80   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maroney, Jennifer S       40 UNIV OF THE PACI-38  1:15.50    1:11.76   20  
                  34.01     1:11.76 (37.75)                                        
  2 Rees, Karla E             40 MOUNTAIN VIEW MA-38  1:19.00    1:20.17   17  
                  39.13     1:20.17 (41.04)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:06.81  12/31/2000 Jill Hernandez                             
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maroney, Jennifer S       40 UNIV OF THE PACI-38  2:40.58    2:35.31   20  
                  34.98     1:13.68 (38.70)     1:54.72 (41.04)     2:35.31 (40.59)
  2 Philpott, Patti H         42 MOTHERLODE MASTE-38  3:30.00    3:05.97   17  
                  43.04     1:30.35 (47.31)     2:18.88 (48.53)     3:05.97 (47.09)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:24.22  12/31/2000 Jill Hernandez                             
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noble, Sherry             41 FIG GARDEN SWIM-38   5:15.44    5:19.89   20  
                  36.65     1:15.76 (39.11)     1:55.70 (39.94)     2:36.22 (40.52)
        3:17.10 (40.88)     3:58.66 (41.56)     4:39.84 (41.18)     5:19.89 (40.05)
  2 Blessing, Leigh Ann       43 TUOLUMNE COUNTY-38   5:30.00    5:30.49   17  
                  36.60     1:15.95 (39.35)     1:56.53 (40.58)     2:38.01 (41.48)
        3:20.90 (42.89)     4:04.01 (43.11)     4:47.68 (43.67)     5:30.49 (42.81)
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:05.91  12/31/2009 Jody Smith                                 
        NATL: N 1:03.48  10/29/2011 SHERI HART                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             40 MOUNTAIN VIEW MA-38  1:35.00    1:32.64   20  
                  45.27     1:32.64 (47.37)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 36.51  12/31/2004 Jill Hernandez                               
        NATL: N 32.29  11/22/2009 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blessing, Leigh Ann       43 TUOLUMNE COUNTY-38     38.28      39.00   20  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:19.61  12/31/2009 Debbie Santos                              
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blessing, Leigh Ann       43 TUOLUMNE COUNTY-38   1:24.57    1:24.59   20  
                  40.55     1:24.59 (44.04)                                        
  2 Noble, Sherry             41 FIG GARDEN SWIM-38   1:28.40    1:29.57   17  
                  42.63     1:29.57 (46.94)                                        
  3 Rees, Karla E             40 MOUNTAIN VIEW MA-38  1:38.00    1:37.46   16  
                  46.57     1:37.46 (50.89)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 29.86  12/31/2009 Jody Smith                                   
        NATL: N 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Maroney, Jennifer S       40 UNIV OF THE PACI-38    35.50      34.33   20  
  2 Philpott, Patti H         42 MOTHERLODE MASTE-38    47.21      45.38   17  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:06.86  12/31/1993 Laura Val                                  
        NATL: N 1:01.70  11/21/2009 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             40 MOUNTAIN VIEW MA-38  1:33.00    1:29.75   20  
                  43.79     1:29.75 (45.96)                                        
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:08.91  12/31/2004 Jill Hernandez                             
        NATL: N 1:04.25  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blessing, Leigh Ann       43 TUOLUMNE COUNTY-38   1:17.72    1:18.34   20  
                  37.29     1:18.34 (41.05)                                        
  2 Maroney, Jennifer S       40 UNIV OF THE PACI-38  1:22.22    1:22.12   17  
                  38.21     1:22.12 (43.91)                                        
  3 Philpott, Patti H         42 MOTHERLODE MASTE-38  1:44.28    1:40.73   16  
                  48.38     1:40.73 (52.35)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:22.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Blessing, Leigh Ann       43 TUOLUMNE COUNTY-38   2:41.00    2:48.10   20  
                  35.91     1:20.48 (44.57)     2:08.58 (48.10)     2:48.10 (39.52)
  2 Noble, Sherry             41 FIG GARDEN SWIM-38   3:01.25    2:53.60   17  
                  39.05     1:26.00 (46.95)     2:14.23 (48.23)     2:53.60 (39.37)
  3 Rees, Karla E             40 MOUNTAIN VIEW MA-38  3:45.00    3:09.28   16  
                  43.58     1:35.90 (52.32)     2:26.73 (50.83)     3:09.28 (42.55)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 28.58  12/31/2000 Laura Val                                    
        NATL: N 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nunnenkamp, Diana         46 BRENTWOOD MASTER-38    34.93      35.63   20  
  2 West, Jennifer            47 UNAT                   35.46      36.31   17  
  3 Pogue, Michelle           49 MOTHERLODE MASTE-38    39.62      37.56   16  
  4 Van de Water, Lisa        49 FIG GARDEN SWIM-38     42.84      39.58   15  
  5 Dunlap, Tricia A          47 TUOLUMNE COUNTY-38     45.57      46.12   14  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:02.00  12/31/1998 Laura Val                                  
        NATL: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nunnenkamp, Diana         46 BRENTWOOD MASTER-38  1:20.44    1:21.24   20  
                  39.27     1:21.24 (41.97)                                        
  2 Van de Water, Lisa        49 FIG GARDEN SWIM-38   1:34.23    1:27.55   17  
                  43.26     1:27.55 (44.29)                                        
  3 Dunlap, Tricia A          47 TUOLUMNE COUNTY-38   1:43.62    1:49.28   16  
                  52.42     1:49.28 (56.86)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:10.91  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burton-Stoughtenboro, Tr  49 MODESTO AREA AQU-38  2:50.00    2:33.66   20  
                  35.48     1:14.79 (39.31)     1:54.83 (40.04)     2:33.66 (38.83)
  2 Van de Water, Lisa        49 FIG GARDEN SWIM-38   3:25.10    3:10.32   17  
                  43.47     1:32.76 (49.29)     2:22.89 (50.13)     3:10.32 (47.43)
  3 Oliver, Christine B       49 TUOLUMNE COUNTY-38   3:40.00    3:15.53   16  
                3:21.60     4:04.43 (42.83)         3:15.53 ( )                    
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:30.98  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
        NATL: N 4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burton-Stoughtenboro, Tr  49 MODESTO AREA AQU-38  5:40.00    5:26.97   20  
                  37.85     1:18.56 (40.71)     2:00.53 (41.97)     2:42.35 (41.82)
        3:23.83 (41.48)     4:05.29 (41.46)     4:46.87 (41.58)     5:26.97 (40.10)
  2 West, Jennifer            47 UNAT                 6:36.66    6:42.62   17  
                  43.31     1:31.69 (48.38)     2:22.32 (50.63)     3:13.95 (51.63)
        4:06.34 (52.39)     5:00.68 (54.34)     5:53.30 (52.62)     6:42.62 (49.32)
  3 Oliver, Christine B       49 TUOLUMNE COUNTY-38   8:00.00    6:52.42   16  
                  45.26     1:36.04 (50.78)     2:28.56 (52.52)     3:21.57 (53.01)
        4:15.03 (53.46)     5:08.85 (53.82)     6:02.79 (53.94)     6:52.42 (49.63)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 32.67  12/31/1999 Laura Val                                    
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pogue, Michelle           49 MOTHERLODE MASTE-38    43.67      42.41   20  
  2 West, Jennifer            47 UNAT                   46.10      49.20   17  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 37.32  12/31/2004 Leianne Crittenden                           
        NATL: N 33.82  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burton-Stoughtenboro, Tr  49 MODESTO AREA AQU-38    41.00      41.80   20  
  2 West, Jennifer            47 UNAT                   46.40      47.06   17  
  3 Pogue, Michelle           49 MOTHERLODE MASTE-38    51.06      49.58   16  
  4 Dunlap, Tricia A          47 TUOLUMNE COUNTY-38   1:00.00      58.80   15  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:20.45  10/18/2009 Lisa A Ward                                
        NATL: N 1:13.30  10/10/2010 S VON DER LIPPE                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Oliver, Christine B       49 TUOLUMNE COUNTY-38   2:00.00    1:48.70   20  
                  51.26     1:48.70 (57.44)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 30.78  12/31/2010 Laureen Welting                              
        NATL: N 28.84  10/10/2010 S VON DER LIPPE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burton-Stoughtenboro, Tr  49 MODESTO AREA AQU-38    33.00      34.50   20  
  2 Nunnenkamp, Diana         46 BRENTWOOD MASTER-38    39.41      40.30   17  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:10.77  10/18/2009 Lisa A Ward                                
        NATL: N 1:05.75  12/12/2009 K PIPES-NEILSEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burton-Stoughtenboro, Tr  49 MODESTO AREA AQU-38  1:27.00    1:19.77   20  
                  37.48     1:19.77 (42.29)                                        
  2 Nunnenkamp, Diana         46 BRENTWOOD MASTER-38  1:40.36    1:35.14   17  
                  44.28     1:35.14 (50.86)                                        
  3 Oliver, Christine B       49 TUOLUMNE COUNTY-38   1:43.51    1:41.96   16  
                  49.68     1:41.96 (52.28)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 28.11  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                           
        NATL: N 28.11   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rose, Sheila D            50 MODESTO AREA AQU-38    38.14      36.69   20  
  2 Horak, Kathleen M         53 TUOLUMNE COUNTY-38     37.50      37.95   17  
  3 Frederick, Kelly R        51 MODESTO AREA AQU-38    47.00      41.11   16  
  4 Loyd, Susan M             53 TUOLUMNE COUNTY-38     50.00      42.97   15  
  5 Leam, Brendan             52 MODESTO AREA AQU-38    48.00      47.77   14  
  6 Van Blaricom, Jenny L     53 TUOLUMNE COUNTY-38     56.75      54.53   13  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:01.49  12/31/2001 Laura Val                                  
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steelman, Heidi           51 TUOLUMNE COUNTY-38   1:36.20    1:28.39   20  
                  42.60     1:28.39 (45.79)                                        
  2 Loyd, Susan M             53 TUOLUMNE COUNTY-38   1:55.00    1:39.74   17  
                  46.61     1:39.74 (53.13)                                        
  3 Leam, Brendan             52 MODESTO AREA AQU-38  1:40.00    1:42.97   16  
                  47.79     1:42.97 (55.18)                                        
  4 Van Blaricom, Jenny L     53 TUOLUMNE COUNTY-38   2:06.32    1:58.16   15  
                  56.38   1:58.16 (1:01.78)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:10.72  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
        NATL: N 2:10.72   12/6/2009 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Servas, Karen A           51 MODESTO AREA AQU-38  2:40.00    2:44.78   20  
                  37.96     1:20.27 (42.31)     2:02.72 (42.45)     2:44.78 (42.06)
  2 Horak, Kathleen M         53 TUOLUMNE COUNTY-38   3:14.79    3:20.46   17  
                  47.87     1:38.68 (50.81)     2:29.41 (50.73)     3:20.46 (51.05)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:35.54  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
        NATL: N 4:35.54   12/5/2009 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Servas, Karen A           51 MODESTO AREA AQU-38  5:40.00    5:39.54   20  
                  39.61     1:22.83 (43.22)     2:06.33 (43.50)     2:49.54 (43.21)
        3:32.26 (42.72)     4:15.40 (43.14)     4:58.17 (42.77)     5:39.54 (41.37)
  2 Rose, Sheila D            50 MODESTO AREA AQU-38  6:58.59    6:49.62   17  
                  43.70     1:32.78 (49.08)     2:23.64 (50.86)     3:15.45 (51.81)
        4:08.39 (52.94)     5:02.57 (54.18)     5:57.10 (54.53)     6:49.62 (52.52)
  3 Hill, Siobhan L           51 TUOLUMNE COUNTY-38   7:00.00    7:02.51   16  
                  49.27     1:41.58 (52.31)     2:35.67 (54.09)     3:29.55 (53.88)
        4:23.51 (53.96)     5:18.33 (54.82)     6:11.84 (53.51)     7:02.51 (50.67)
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 32.72  12/31/2005 Laura Val                                    
        NATL: N 30.58   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steelman, Heidi           51 TUOLUMNE COUNTY-38     45.70      43.51   20  
  2 Rose, Sheila D            50 MODESTO AREA AQU-38    46.77      45.97   17  
  3 Frederick, Kelly R        51 MODESTO AREA AQU-38  1:05.00      50.87   16  
  4 Van Blaricom, Jenny L     53 TUOLUMNE COUNTY-38   1:09.60    1:05.41   15  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:12.19  10/18/2009 Bonnie M Bilich                            
        NATL: N 1:09.25   3/19/2011 LESLIE LIVINGSTON                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steelman, Heidi           51 TUOLUMNE COUNTY-38   1:37.20    1:36.48   20  
                  47.45     1:36.48 (49.03)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 35.61  10/21/2007 Patty L Harris                               
        NATL: N 36.99  12/12/2009 LISA BENNETT                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Jennifer A        51 MODESTO AREA AQU-38    48.00      44.44   20  
  2 Loyd, Susan M             53 TUOLUMNE COUNTY-38     55.00      51.25   17  
  3 Leam, Brendan             52 MODESTO AREA AQU-38  1:05.00      58.75   16  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:22.47  10/18/2009 Cokie Lepinski                             
        NATL: N 1:20.72   11/8/2008 JENNY COOK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Jennifer A        51 MODESTO AREA AQU-38  1:54.63    1:37.57   20  
                  46.92     1:37.57 (50.65)                                        
  2 Hill, Siobhan L           51 TUOLUMNE COUNTY-38   2:00.00    1:53.96   17  
                  57.05     1:53.96 (56.91)                                        
  3 Horak, Kathleen M         53 TUOLUMNE COUNTY-38   1:55.00    1:54.42   16  
                  54.03   1:54.42 (1:00.39)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 31.16  12/31/2001 Laura Val                                    
        NATL: N 30.35  12/11/2011 LESLIE LIVINGSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Servas, Karen A           51 MODESTO AREA AQU-38    38.50      39.27   20  
  2 Loyd, Susan M             53 TUOLUMNE COUNTY-38     55.00      49.51   17  
  3 Van Blaricom, Jenny L     53 TUOLUMNE COUNTY-38   1:12.16    1:11.61   16  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:09.05  12/31/2001 Laura Val                                  
        NATL: N 1:08.62   12/4/2011 ANDREA BLOCK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Servas, Karen A           51 MODESTO AREA AQU-38  1:28.50    1:27.90   20  
                  40.19     1:27.90 (47.71)                                        
  2 Hill, Siobhan L           51 TUOLUMNE COUNTY-38   1:50.00    1:45.42   17  
                  48.38     1:45.42 (57.04)                                        
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:07.77  10/21/2007 Patty L Harris                             
        NATL: N 1:11.67   12/6/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Jennifer A        51 MODESTO AREA AQU-38  1:42.00    1:33.51   20  
                  47.68     1:33.51 (45.83)                                        
  2 Hill, Siobhan L           51 TUOLUMNE COUNTY-38   1:45.00    1:38.41   17  
                  47.33     1:38.41 (51.08)                                        
  3 Steelman, Heidi           51 TUOLUMNE COUNTY-38   1:44.50    1:38.79   16  
                  46.77     1:38.79 (52.02)                                        
  4 Horak, Kathleen M         53 TUOLUMNE COUNTY-38   1:45.79    1:44.12   15  
                  51.92     1:44.12 (52.20)                                        
  5 Loyd, Susan M             53 TUOLUMNE COUNTY-38   1:55.00    1:55.16   14  
                  55.82     1:55.16 (59.34)                                        
  6 Van Blaricom, Jenny L     53 TUOLUMNE COUNTY-38   2:15.00    2:19.71   13  
                1:09.28   2:19.71 (1:10.43)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:27.91  10/21/2007 Patty L Harris                             
        NATL: N 2:35.86  10/18/2008 JENNY COOK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Horak, Kathleen M         53 TUOLUMNE COUNTY-38   3:51.00    3:52.63   20  
                  55.08   1:58.99 (1:03.91)   3:03.74 (1:04.75)     3:52.63 (48.89)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 28.49  12/31/2009 Laura Val                                    
        NATL: N 28.49   12/5/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ennis, Cindy L            55 MOTHERLODE MASTE-38    41.30      36.45   20  
  2 Houk, Carol L             59 FIG GARDEN SWIM-38     40.00      40.20   17  
  3 Stires, Mary T            59 MODESTO AREA AQU-38    50.39      53.52   16  
  4 Nichols, Janet L          59 FIG GARDEN SWIM-38     52.56      56.76   15  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:01.33  12/31/2009 Laura Val                                  
        NATL: N 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Veloso, Lolita V          55 SAN DIEGO SWIM M-44  1:23.00    1:22.80   20  
                  38.84     1:22.80 (43.96)                                        
  2 Houk, Carol L             59 FIG GARDEN SWIM-38   1:31.00    1:30.56   17  
                  43.42     1:30.56 (47.14)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:14.45  12/31/2009 Laura Val                                  
        NATL: N 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ennis, Cindy L            55 MOTHERLODE MASTE-38  3:08.41    3:01.68   20  
                  41.07     1:27.57 (46.50)     2:15.22 (47.65)     3:01.68 (46.46)
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:42.97  12/31/2009 Laura Val                                  
        NATL: N 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               59 TUOLUMNE COUNTY-38   6:15.00    5:54.88   20  
                  40.65     1:24.75 (44.10)     2:09.09 (44.34)     2:53.72 (44.63)
        3:38.77 (45.05)     4:24.49 (45.72)     5:10.21 (45.72)     5:54.88 (44.67)
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 32.62  12/31/2009 Laura Val                                    
        NATL: N 32.62  10/24/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ennis, Cindy L            55 MOTHERLODE MASTE-38    43.56      42.43   20  
  2 Veloso, Lolita V          55 SAN DIEGO SWIM M-44    43.50      42.86   17  
  3 Stires, Mary T            59 MODESTO AREA AQU-38    56.80      58.63   16  
  4 Nichols, Janet L          59 FIG GARDEN SWIM-38   1:03.15    1:07.06   15  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:12.23  12/31/2008 Laura Val                                  
        NATL: N 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               59 TUOLUMNE COUNTY-38   1:38.00    1:31.93   20  
                  44.83     1:31.93 (47.10)                                        
  2 Veloso, Lolita V          55 SAN DIEGO SWIM M-44  1:36.00    1:37.76   17  
                  46.57     1:37.76 (51.19)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 40.27  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
        NATL: N 39.12   5/15/2011 COLETTE CRABBE                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Houk, Carol L             59 FIG GARDEN SWIM-38     56.00      56.02   20  
  2 Stires, Mary T            59 MODESTO AREA AQU-38  1:05.00    1:05.47   17  
  3 Nichols, Janet L          59 FIG GARDEN SWIM-38   1:13.32    1:13.71   16  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:29.70  12/31/2001 Carolyn Boak                               
        NATL: N 1:25.94  12/10/2011 COLETTE CRABBE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               59 TUOLUMNE COUNTY-38   1:45.00    1:42.39   20  
                  48.56     1:42.39 (53.83)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 31.13  10/18/2009 Laura B Val                                  
        NATL: N 31.13  10/17/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Veloso, Lolita V          55 SAN DIEGO SWIM M-44    43.75      43.73   20  
  2 Stires, Mary T            59 MODESTO AREA AQU-38  1:15.00    1:08.47   17  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:09.23  12/31/2009 Laura Val                                  
        NATL: N 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               59 TUOLUMNE COUNTY-38   1:35.00    1:27.04   20  
                  39.78     1:27.04 (47.26)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:12.90  12/31/2009 Laura Val                                  
        NATL: N 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Veloso, Lolita V          55 SAN DIEGO SWIM M-44  1:35.00    1:35.84   20  
                  43.03     1:35.84 (52.81)                                        
  2 Stires, Mary T            59 MODESTO AREA AQU-38  2:25.00    2:10.64   17  
                  59.89   2:10.64 (1:10.75)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:36.98  12/31/2009 Laura Val                                  
        NATL: N 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary               59 TUOLUMNE COUNTY-38   3:20.00    3:08.07   20  
                  39.74     1:28.98 (49.24)     2:25.85 (56.87)     3:08.07 (42.22)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 29.48   10/2/2011 Laura B Val                                  
        NATL: N 29.48   10/3/2011 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           61 TUOLUMNE COUNTY-38     38.15      36.32   20  
  2 Schafle, Marie D          64 MOTHERLODE MASTE-38    58.22      53.58   17  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:11.03  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
        NATL: N 1:05.16   1/15/2011 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           61 TUOLUMNE COUNTY-38   1:24.80    1:24.13   20  
                  40.54     1:24.13 (43.59)                                        
  2 Schafle, Marie D          64 MOTHERLODE MASTE-38  2:12.17    2:05.77   17  
                  59.89   2:05.77 (1:05.88)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:45.21  12/31/2008 Linda Shoenberger                          
        NATL: N 2:20.16   12/4/2011 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           61 TUOLUMNE COUNTY-38   3:06.60    2:58.20   20  
                  40.03     1:24.77 (44.74)     2:11.62 (46.85)     2:58.20 (46.58)
  2 Schafle, Marie D          64 MOTHERLODE MASTE-38  4:50.00    4:18.38   17  
                  58.84   2:04.46 (1:05.62)   3:13.23 (1:08.77)   4:18.38 (1:05.15)
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:55.54  10/16/2011 Laura B Val                                
        NATL: N 4:55.54  10/16/2011 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           61 TUOLUMNE COUNTY-38   6:39.89    6:27.33   20  
                  41.83     1:28.80 (46.97)     2:17.62 (48.82)     3:07.47 (49.85)
        3:57.97 (50.50)     4:48.38 (50.41)     5:38.95 (50.57)     6:27.33 (48.38)
  2 Schafle, Marie D          64 MOTHERLODE MASTE-38 10:00.00    9:20.27   17  
                1:01.19   2:11.88 (1:10.69)   3:24.58 (1:12.70)   4:35.25 (1:10.67)
      5:47.10 (1:11.85)   6:58.93 (1:11.83)   8:10.51 (1:11.58)   9:20.27 (1:09.76)
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 33.94   10/2/2011 Laura B Val                                  
        NATL: N 33.94   10/3/2011 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Cheryl M           61 TUOLUMNE COUNTY-38     52.84      49.46   20  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 42.32  10/16/2011 Laura B Val	                                 
        NATL: N 39.60  11/12/2011 DEB WALKER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Sally               60 TUOLUMNE COUNTY-38     53.64      52.95   20  
  2 Schafle, Marie D          64 MOTHERLODE MASTE-38  1:26.93    1:20.79   17  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:32.36  10/16/2011 Laura B Val                                
        NATL: N 1:27.07  11/13/2011 DEB WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Sally               60 TUOLUMNE COUNTY-38   1:59.72    1:56.54   20  
                  55.45   1:56.54 (1:01.09)                                        
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:16.49   10/2/2011 Laura B Val                                
        NATL: N 1:16.37   12/4/2011 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunn, Sally               60 TUOLUMNE COUNTY-38   2:58.00    2:08.77   20  
                1:06.66   2:08.77 (1:02.11)                                        
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 34.17  12/31/1996 Gail Roper                                   
        NATL: N 32.06  12/10/2011 DIANN UUSTAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neumann, Pamela           66 MODESTO AREA AQU-38    40.50      41.20   20  
  2 Sears, Carole J           65 TUOLUMNE COUNTY-38   1:20.00      55.50   17  
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:54.15  12/31/1996 Gail Roper                                 
        NATL: N 2:39.77   12/4/2010 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        67 TUOLUMNE COUNTY-38   4:06.89    4:02.25   20  
                  55.22   1:56.31 (1:01.09)   3:01.04 (1:04.73)   4:02.25 (1:01.21)
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 6:15.75  12/31/1995 Gail Roper                                 
        NATL: N 5:35.53   12/5/2010 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        67 TUOLUMNE COUNTY-38   8:36.73    8:43.86   20  
                  57.63   2:02.91 (1:05.28)   3:09.68 (1:06.77)   4:17.56 (1:07.88)
      5:25.99 (1:08.43)   6:33.77 (1:07.78)   7:41.50 (1:07.73)   8:43.86 (1:02.36)
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 43.32  12/31/1996 Gail Roper                                   
        NATL: N 35.58   3/19/2011 DIANN UUSTAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sears, Carole J           65 TUOLUMNE COUNTY-38   1:20.00    1:04.64   20  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 44.66  12/31/2009 Daniela Barnea                               
        NATL: N 42.02  11/12/2011 DIANN UUSTAL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Neumann, Pamela           66 MODESTO AREA AQU-38    50.25      50.46   20  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:38.56  12/31/2009 Daniela Barnea                             
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        67 TUOLUMNE COUNTY-38   2:24.58    2:27.53   20  
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:28.95  12/31/1996 Gail Roper                                 
        NATL: N 1:20.86  12/10/2011 DIANN UUSTAL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        67 TUOLUMNE COUNTY-38   2:09.69    2:09.22   20  
                1:02.97   2:09.22 (1:06.25)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 3:19.06  12/31/1996 Gail Roper                                 
        NATL: N 3:04.22   12/5/2010 CAROLYN BOAK                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Birdsall, Connie L        67 TUOLUMNE COUNTY-38   4:39.64    4:40.04   20  
                1:05.90   2:18.74 (1:12.84)   3:40.33 (1:21.59)     4:40.04 (59.71)
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 45.30  12/31/1999 Gail Roper                                   
        NATL: N 41.70   6/10/2007 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        74 SAN MATEO MASTER-38  1:20.00    1:17.30   20  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:41.28  12/31/2004 ANn Kay                                    
        NATL: N 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        74 SAN MATEO MASTER-38  2:55.00    2:56.18   20  
                1:23.06   2:56.18 (1:33.12)                                        
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 47.29  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
        NATL: N 44.22  11/13/2011 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        74 SAN MATEO MASTER-38  1:22.00    1:25.61   20  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:44.50  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
        NATL: N 1:37.20   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        74 SAN MATEO MASTER-38  3:15.00    2:58.47   20  
                1:23.44   2:58.47 (1:35.03)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 41.87  12/31/1998 Margery Meyer                                
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            76 UNIV OF THE PACI-38    55.65      51.49   20  
  2 Wivell, Toni M            75 TUOLUMNE COUNTY-38   1:00.17    1:00.74   17  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:33.87  12/31/1998 Margery Meyer                              
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            76 UNIV OF THE PACI-38  1:50.81    1:57.27   20  
                  55.74   1:57.27 (1:01.53)                                        
  2 Wivell, Toni M            75 TUOLUMNE COUNTY-38   2:13.45    2:17.26   17  
                1:04.67   2:17.26 (1:12.59)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 3:25.32  12/31/1998 Margery Meyer                              
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            76 UNIV OF THE PACI-38  4:03.58    4:09.85   20  
                  55.63   1:59.58 (1:03.95)   3:05.36 (1:05.78)   4:09.85 (1:04.49)
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 7:01.36  12/31/1998 Margery Meyer                              
        NATL: N 6:44.09   12/8/2002 JEAN TROY                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wivell, Toni M            75 TUOLUMNE COUNTY-38  10:40.00   10:05.80   20  
                1:10.00   2:26.59 (1:16.59)   3:44.19 (1:17.60)   5:00.92 (1:16.73)
      6:18.46 (1:17.54)   7:36.44 (1:17.98)   8:53.99 (1:17.55)  10:05.80 (1:11.81)
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 51.37  12/31/2010 Miek McCubbin                                
        NATL: N 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            76 UNIV OF THE PACI-38    58.04    1:00.44   20  
  2 Wivell, Toni M            75 TUOLUMNE COUNTY-38   1:17.42    1:18.99   17  
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:56.01  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
        NATL: N 1:36.90   3/19/2011 NANCY BROWN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wivell, Toni M            75 TUOLUMNE COUNTY-38   2:59.00    2:49.42   20  
                1:23.11   2:49.42 (1:26.31)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 51.17  12/31/2008 Ann Hirsch                                   
        NATL: N 50.91  10/15/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            76 UNIV OF THE PACI-38  1:05.35    1:09.00   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 22.81  12/31/2002 Scott Greenwood                              
        NATL: N 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Stephen            26 MODESTO AREA AQU-38    25.00      25.40   20  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 52.60  12/31/1999 Lee Wanie                                    
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Stephen            26 MODESTO AREA AQU-38    53.00      54.82   20  
                  26.25       54.82 (28.57)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 26.21  12/31/1995 John Keppeler                                
        NATL: N 25.15   12/2/2007 KEVIN DOAK                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Stephen            26 MODESTO AREA AQU-38    28.00      29.74   20  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 29.00  12/31/2011 John Dorr                                    
        NATL: N 28.46  10/10/2008 COREY WELCH                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Stephen            26 MODESTO AREA AQU-38    30.90      32.81   20  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 56.39   9/25/2011 FRANK ZIO                                    
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Stephen            26 MODESTO AREA AQU-38  1:00.00    1:02.81   20  
                  28.51     1:02.81 (34.30)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 22.39  10/16/2011 Anthony L Ervin                              
        NATL: N 21.98  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, Paul C            33 MODESTO AREA AQU-38    29.39      29.40   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 50.35   9/25/2011 Anthony L Ervin                              
        NATL: N 49.30   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, Paul C            33 MODESTO AREA AQU-38  1:07.54    1:04.09   20  
                  30.49     1:04.09 (33.60)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:03.64  12/31/1999 Roque Santos                               
        NATL: N 1:00.81   10/8/2011 ED MOSES                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, Paul C            33 MODESTO AREA AQU-38  1:25.00    1:34.11   20  
                  45.70     1:34.11 (48.41)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 25.06  12/31/1989 Mike Bottom                                  
        NATL: N 24.44   11/1/2009 ZSOLT GASPAR                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, Paul C            33 MODESTO AREA AQU-38    33.48      33.36   20  
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 57.28   9/25/2011 Anthony L Ervin                              
        NATL: N 55.77  10/29/2011 NICHOLAS BRUNELLI                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Staley, Paul C            33 MODESTO AREA AQU-38  1:16.00    1:17.85   20  
                  35.26     1:17.85 (42.59)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 23.89  12/31/2009 Lee Wanie                                    
        NATL: N 22.73   12/5/2009 FELIPE DELGADO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasemiller, Richard B     35 MADERA MASTERS S-38    26.75      27.67   20  
  2 Hodel, Chris              37 MODESTO AREA AQU-38    29.00      28.41   17  
  3 Sorensen, Andrew W        37 MONTEREY BAY MAS-38    31.54      31.45   16  
  4 Pierstorff, Sam J         37 MODESTO AREA AQU-38    33.00      31.88   15  
  5 Stock, Kyle K             39 TUOLUMNE COUNTY-38     35.00      33.87   14  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 53.62  12/31/2003 John Keppeler                                
        NATL: N 50.72   11/6/2009 MICHAEL PICOTTE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasemiller, Richard B     35 MADERA MASTERS S-38    59.89    1:01.00   20  
                  28.75     1:01.00 (32.25)                                        
  2 Pierstorff, Sam J         37 MODESTO AREA AQU-38  1:10.00    1:10.33   17  
                  33.35     1:10.33 (36.98)                                        
  3 Sorensen, Andrew W        37 MONTEREY BAY MAS-38  1:31.54    1:12.74   16  
                  35.18     1:12.74 (37.56)                                        
  4 Stock, Kyle K             39 TUOLUMNE COUNTY-38   1:16.58    1:15.56   15  
                  35.23     1:15.56 (40.33)                                        
  5 Davis, Royce E            36 TUOLUMNE COUNTY-38   1:21.93    1:26.30   14  
                  41.49     1:26.30 (44.81)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:56.74  12/31/2003 Terry Debiase                              
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasemiller, Richard B     35 MADERA MASTERS S-38  2:20.18    2:20.19   20  
                  31.66     1:07.29 (35.63)     1:43.92 (36.63)     2:20.19 (36.27)
  2 Davis, Royce E            36 TUOLUMNE COUNTY-38   3:14.80    3:34.01   17  
                  47.72     1:42.84 (55.12)     2:42.28 (59.44)     3:34.01 (51.73)
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 27.92  12/31/2003 John Keppeler                                
        NATL: N 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stock, Kyle K             39 TUOLUMNE COUNTY-38     41.00      40.23   20  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 59.56  12/31/2003 John Keppeler                                
        NATL: N 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierstorff, Sam J         37 MODESTO AREA AQU-38  1:15.00    1:19.20   20  
                  37.74     1:19.20 (41.46)                                        
  2 Stock, Kyle K             39 TUOLUMNE COUNTY-38   1:34.00    1:37.10   17  
                  46.32     1:37.10 (50.78)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 30.70  12/31/2008 Jonathan Manson                              
        NATL: N 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodel, Chris              37 MODESTO AREA AQU-38    36.00      36.11   20  
  2 Sorensen, Andrew W        37 MONTEREY BAY MAS-38    37.56      40.65   17  
  3 Davis, Royce E            36 TUOLUMNE COUNTY-38     45.39      48.01   16  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:07.28  12/31/2005 Roque Santos                               
        NATL: N 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodel, Chris              37 MODESTO AREA AQU-38  1:28.00    1:22.74   20  
                  37.52     1:22.74 (45.22)                                        
  2 Sorensen, Andrew W        37 MONTEREY BAY MAS-38  1:23.67    1:30.26   17  
                  42.66     1:30.26 (47.60)                                        
  3 Stock, Kyle K             39 TUOLUMNE COUNTY-38   1:32.00    1:31.31   16  
                  42.22     1:31.31 (49.09)                                        
 -- Davis, Royce E            36 TUOLUMNE COUNTY-38   1:44.76         DQ  
                  48.75          DQ (53.88)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 25.82  12/31/2009 Lee Wanie                                    
        NATL: N 25.14  11/20/2011 IGOR MARCHENKO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasemiller, Richard B     35 MADERA MASTERS S-38    29.75      29.67   20  
  2 Pierstorff, Sam J         37 MODESTO AREA AQU-38    35.00      34.51   17  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:01.59  10/21/2007 Roque J Santos                             
        NATL: N   56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Davis, Royce E            36 TUOLUMNE COUNTY-38   1:38.66         DQ  
                  47.46          DQ (52.85)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 24.58  12/31/2003 David Boatwight                              
        NATL: N 23.25   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Noble, David R            42 FIG GARDEN SWIM-38     25.94      25.77   20  
  2 Elswick, James F          41 UNAT                   28.00      29.32   17  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 53.46  12/31/2003 David Boatwright                             
        NATL: N 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            41 MODESTO AREA AQU-38  1:00.00      59.74   20  
                  27.96       59.74 (31.78)                                        
  2 Berntsen, Mike            43 MODESTO AREA AQU-38  1:00.87    1:00.57   17  
                  29.44     1:00.57 (31.13)                                        
  3 Elswick, James F          41 UNAT                 1:15.00    1:06.51   16  
                  32.12     1:06.51 (34.39)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:57.76  12/31/2004 Bradley Howe                               
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            41 MODESTO AREA AQU-38  2:10.00    2:09.50   20  
                  30.55     1:03.23 (32.68)     1:36.38 (33.15)     2:09.50 (33.12)
  2 Noble, David R            42 FIG GARDEN SWIM-38   2:13.45    2:13.66   17  
                  31.80     1:06.17 (34.37)     1:40.48 (34.31)     2:13.66 (33.18)
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:13.84  10/11/2004 Geoff Glaser                               
        NATL: N 4:01.32   10/4/2009 ERIK HOCHSTEIN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            41 MODESTO AREA AQU-38  4:40.00    4:35.08   20  
                  32.14     1:07.30 (35.16)     1:42.51 (35.21)     2:17.58 (35.07)
        2:52.20 (34.62)     3:26.86 (34.66)     4:01.24 (34.38)     4:35.08 (33.84)
  2 Noble, David R            42 FIG GARDEN SWIM-38   5:03.99    4:57.10   17  
                  33.95     1:11.11 (37.16)     1:48.98 (37.87)     2:26.57 (37.59)
        3:04.34 (37.77)     3:41.99 (37.65)     4:19.62 (37.63)     4:57.10 (37.48)
  3 Mageean, Edward A         43 MODESTO AREA AQU-38  5:14.88    5:10.14   16  
                  34.22     1:11.64 (37.42)     1:50.85 (39.21)     2:30.46 (39.61)
        3:08.14 (37.68)     3:47.78 (39.64)     4:28.39 (40.61)     5:10.14 (41.75)
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:03.33  12/31/2009 Roque Santos                               
        NATL: N 1:03.33   12/5/2009 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berntsen, Mike            43 MODESTO AREA AQU-38  1:17.97    1:17.76   20  
                  37.77     1:17.76 (39.99)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 27.06  10/11/2005 Roger Brisbane                               
        NATL: N 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Elswick, James F          41 UNAT                   34.00      35.41   20  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:00.61  10/11/2007 Darren Phelen                              
        NATL: N   55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berntsen, Mike            43 MODESTO AREA AQU-38  1:12.86    1:09.55   20  
                  32.85     1:09.55 (36.70)                                        
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 58.94  10/11/2008 Roque Santos                                 
        NATL: N 57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Berntsen, Mike            43 MODESTO AREA AQU-38  1:10.01    1:08.89   20  
                  31.74     1:08.89 (37.15)                                        
  2 Fahlen, Mark T            41 MODESTO AREA AQU-38  1:10.00    1:10.02   17  
                  33.35     1:10.02 (36.67)                                        
  3 Elswick, James F          41 UNAT                 1:30.00    1:20.41   16  
                  36.17     1:20.41 (44.24)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:05.46  12/31/2009 Roque Santos                               
        NATL: N 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fahlen, Mark T            41 MODESTO AREA AQU-38  2:30.00    2:32.68   20  
                  33.47     1:14.91 (41.44)     2:00.14 (45.23)     2:32.68 (32.54)
  2 Berntsen, Mike            43 MODESTO AREA AQU-38  2:29.01    2:35.62   17  
                  32.63     1:13.42 (40.79)     2:00.58 (47.16)     2:35.62 (35.04)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 24.67  12/31/2008 David Boatwright                             
        NATL: N 23.80  12/13/2009 FRITZ BEDFORD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hepner, Eric H            48 FIG GARDEN SWIM-38     25.39      28.14   20  
  2 Messner, Timothy P        45 FIG GARDEN SWIM-38     31.58      31.70   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 53.76  12/31/2006 David Boatwright                             
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hepner, Eric H            48 FIG GARDEN SWIM-38   1:01.00    1:03.46   20  
                  30.50     1:03.46 (32.96)                                        
  2 Messner, Timothy P        45 FIG GARDEN SWIM-38   1:10.54    1:10.54   17  
                  34.40     1:10.54 (36.14)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:00.13  12/31/1996 Tim Broderick                              
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hepner, Eric H            48 FIG GARDEN SWIM-38   2:25.00    2:20.82   20  
                  32.29     1:07.19 (34.90)     1:43.65 (36.46)     2:20.82 (37.17)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:18.44  12/31/1996 Tim Broderick                              
        NATL: N 4:09.19   11/1/2009 KEITH SWITZER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                48 MOUNTAIN VIEW MA-38  4:52.00    5:00.71   20  
                  34.75     1:12.48 (37.73)     1:50.85 (38.37)     2:29.46 (38.61)
        3:08.29 (38.83)     3:46.54 (38.25)     4:24.62 (38.08)     5:00.71 (36.09)
  2 Messner, Timothy P        45 FIG GARDEN SWIM-38   5:56.04    5:52.28   17  
                  39.85     1:23.76 (43.91)     2:08.93 (45.17)     2:53.99 (45.06)
        3:39.57 (45.58)     4:25.10 (45.53)     4:49.04 (23.94)   5:52.28 (1:03.24)
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 30.05  10/18/2009 Roger S Brisbane                             
        NATL: N 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurisu, Ron               48 CLOVIS SWIM CLUB-38    39.26      38.81   20  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 31.24  12/31/2001 Lee Rider                                    
        NATL: N 29.85   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurisu, Ron               48 CLOVIS SWIM CLUB-38    40.29      38.62   20  
  2 Messner, Timothy P        45 FIG GARDEN SWIM-38     41.42      40.35   17  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:08.09  12/31/2001 Lee Rider                                  
        NATL: N 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                48 MOUNTAIN VIEW MA-38  1:20.00    1:20.10   20  
                  37.86     1:20.10 (42.24)                                        
  2 Messner, Timothy P        45 FIG GARDEN SWIM-38   1:28.59    1:27.16   17  
                  41.92     1:27.16 (45.24)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:00.71  10/16/2011 KENNETH W TITTLE                           
        NATL: N   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                48 MOUNTAIN VIEW MA-38  1:15.00    1:11.64   20  
                  34.24     1:11.64 (37.40)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:03.75  12/31/2008 Darren Phelen                              
        NATL: N 1:00.14  11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kurisu, Ron               48 CLOVIS SWIM CLUB-38  1:21.00    1:17.94   20  
                  36.14     1:17.94 (41.80)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:19.32  12/31/2010 Darren Phelan                              
        NATL: N 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                48 MOUNTAIN VIEW MA-38  2:35.00    2:39.80   20  
                  34.54     1:17.87 (43.33)     2:03.18 (45.31)     2:39.80 (36.62)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 25.53  12/31/2003 Thomas Whatley                               
        NATL: N 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bastian, David R          51 MODESTO AREA AQU-38    30.00      32.93   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 56.67  12/31/2003 Richard Garrett                              
        NATL: N 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             52 RICHMOND PLUNGE-38   1:09.56    1:04.58   20  
                  31.09     1:04.58 (33.49)                                        
  2 Bastian, David R          51 MODESTO AREA AQU-38  1:05.00    1:14.15   17  
                  35.52     1:14.15 (38.63)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:05.79  12/31/2008 John Morales                               
        NATL: N 1:54.61  10/14/2011 ROWDY GAINES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Keith            50 FIG GARDEN SWIM-38   2:12.00    2:14.76   20  
                  31.90     1:05.82 (33.92)     1:40.45 (34.63)     2:14.76 (34.31)
  2 Dahle, Gene M             53 UNAT                 2:25.00    2:30.62   17  
                  35.02     1:12.70 (37.68)     1:51.82 (39.12)     2:30.62 (38.80)
  3 Campbell, Chris           51 MOUNTAIN VIEW MA-38  2:32.00    2:34.40   16  
                  35.80     1:14.37 (38.57)     1:54.03 (39.66)     2:34.40 (40.37)
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:27.55  12/31/2002 Jim Clemmons                               
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackson, Keith            50 FIG GARDEN SWIM-38   4:42.00    4:46.35   20  
                  34.65     1:11.01 (36.36)     1:47.49 (36.48)     2:23.73 (36.24)
        2:59.30 (35.57)     3:34.93 (35.63)     4:10.77 (35.84)     4:46.35 (35.58)
  2 Campbell, Chris           51 MOUNTAIN VIEW MA-38  5:30.00    5:39.28   17  
                  38.84     1:20.90 (42.06)     2:03.59 (42.69)     2:47.14 (43.55)
        3:30.70 (43.56)     4:13.98 (43.28)     4:56.76 (42.78)     5:39.28 (42.52)
  3 Walker, Byron             53 MODESTO AREA AQU-38  6:01.00    5:58.75   16  
                  40.39     1:24.59 (44.20)     2:09.44 (44.85)     2:55.69 (46.25)
        3:42.29 (46.60)     4:28.34 (46.05)     5:14.03 (45.69)     5:58.75 (44.72)
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 30.16  12/31/2005 Philipp Djang                                
        NATL: N 27.71  10/15/2011 STEVE WOOD                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bastian, David R          51 MODESTO AREA AQU-38    35.00      44.72   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:04.47  12/31/2005 Philipp Djang                              
        NATL: N   59.92  10/15/2011 STEVE WOOD                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           51 MOUNTAIN VIEW MA-38  1:27.27    1:30.53   20  
                  44.19     1:30.53 (46.34)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 31.10  10/18/2009 Gary L Patterson                             
        NATL: N 30.73   12/5/2010 DAVID GUTHRIE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walker, Byron             53 MODESTO AREA AQU-38    42.50      43.08   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:08.95  10/18/2009 Gary L Patterson                           
        NATL: N 1:06.84   12/5/2010 DAVID GUTHRIE                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             52 RICHMOND PLUNGE-38   1:27.90    1:26.88   20  
                  41.04     1:26.88 (45.84)                                        
  2 Walker, Byron             53 MODESTO AREA AQU-38  1:28.33    1:33.42   17  
                  43.78     1:33.42 (49.64)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 26.12  12/31/2007 Paul Carter                                  
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bastian, David R          51 MODESTO AREA AQU-38    45.00      46.73   20  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 57.29  12/31/2007 Paul Carter                                  
        NATL: N 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dahle, Gene M             53 UNAT                 1:12.00    1:13.16   20  
                  33.24     1:13.16 (39.92)                                        
  2 Campbell, Chris           51 MOUNTAIN VIEW MA-38  1:22.00    1:21.08   17  
                  37.15     1:21.08 (43.93)                                        
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:02.51  12/31/2008 Ken Shilling                               
        NATL: N 1:01.29   12/6/2009 JAMIE FOWLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           51 MOUNTAIN VIEW MA-38  1:25.00    1:24.87   20  
                  40.24     1:24.87 (44.63)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:14.53  12/31/2008 Ken Shilling                               
        NATL: N 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             52 RICHMOND PLUNGE-38   2:48.20    2:45.64   20  
                  34.92     1:17.34 (42.42)     2:07.10 (49.76)     2:45.64 (38.54)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 26.15  12/31/2009 Eric van Boer                                
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         55 TRI VALLEY MASTE-38    28.50      28.42   20  
  2 Leal, Vince J             56 TUOLUMNE COUNTY-38     40.00      34.11   17  
  3 Nichols, Scott            58 FIG GARDEN SWIM-38     35.84      34.97   16  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 58.66  12/31/2000 Tim Birnie                                   
        NATL: N 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         55 TRI VALLEY MASTE-38  1:01.00    1:02.00   20  
                  29.55     1:02.00 (32.45)                                        
  2 Leal, Vince J             56 TUOLUMNE COUNTY-38   2:10.00    1:24.20   17  
                1:24.19      1:24.20 (0.01)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:06.20  12/31/2003 Tod Spieker                                
        NATL: N 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leal, Vince J             56 TUOLUMNE COUNTY-38   4:00.00    2:59.47   20  
                2:59.43      2:59.47 (0.04)                                        
  2 Welsh, Stuart J           56 TUOLUMNE COUNTY-38   2:50.00    3:01.18   17  
                  41.89     1:26.84 (44.95)     2:14.76 (47.92)     3:01.18 (46.42)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:28.73  12/31/2003 Tod Spieker                                
        NATL: N 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Leal, Vince J             56 TUOLUMNE COUNTY-38   6:00.00    6:22.00   20  
                  42.59   4:45.53 (4:02.94)   6:22.56 (1:37.03)         6:22.00 ( )
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 30.40  12/31/2000 Tim Birnie                                   
        NATL: N 29.07  11/21/2009 PHILIPP DJANG                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         55 TRI VALLEY MASTE-38    33.50      34.21   20  
  2 Gass, Matthew E           55 TUOLUMNE COUNTY-38     37.00      35.28   17  
  3 Nichols, Scott            58 FIG GARDEN SWIM-38     46.20      47.21   16  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:04.89  12/31/2000 Tim Birnie                                 
        NATL: N 1:03.29  10/15/2011 TOM BARTON                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         55 TRI VALLEY MASTE-38  1:14.00    1:13.53   20  
                  36.36     1:13.53 (37.17)                                        
  2 Gass, Matthew E           55 TUOLUMNE COUNTY-38   1:23.00    1:19.05   17  
                  37.67     1:19.05 (41.38)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 32.18  12/31/2001 Robert Strad                                 
        NATL: N 31.82  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volonte, Richard J        57 MODESTO AREA AQU-38    40.00      41.15   20  
  2 Sinclair, Brian H         56 MODESTO AREA AQU-38    47.02      44.37   17  
  3 Nichols, Scott            58 FIG GARDEN SWIM-38     43.80      45.30   16  
  4 Brown, Chad W             58 MODESTO AREA AQU-38    46.19      47.21   15  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:11.53  12/31/2001 Robert Strand                              
        NATL: N 1:09.93   12/5/2009 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sinclair, Brian H         56 MODESTO AREA AQU-38  1:50.00    1:41.56   20  
                  46.47     1:41.56 (55.09)                                        
  2 Brown, Chad W             58 MODESTO AREA AQU-38  1:43.13    1:52.26   17  
                  51.27   1:52.26 (1:00.99)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 29.48  12/31/2009 Eric van Boer                                
        NATL: N 26.93  12/13/2009 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gass, Matthew E           55 TUOLUMNE COUNTY-38     36.80      34.58   20  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:05.89  12/31/2008 Jim Clemmons                               
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gass, Matthew E           55 TUOLUMNE COUNTY-38   1:26.00    1:21.84   20  
                  38.22     1:21.84 (43.62)                                        
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:07.15  12/31/2001 Robert Strand                              
        NATL: N 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cutting, Steven R         55 TRI VALLEY MASTE-38  1:12.00    1:13.37   20  
                  33.71     1:13.37 (39.66)                                        
  2 Gass, Matthew E           55 TUOLUMNE COUNTY-38   1:22.00    1:18.93   17  
                  36.02     1:18.93 (42.91)                                        
  3 Volonte, Richard J        57 MODESTO AREA AQU-38  1:32.10    1:31.31   16  
                  43.45     1:31.31 (47.86)                                        
  4 Nichols, Scott            58 FIG GARDEN SWIM-38   1:39.00    1:36.55   15  
                  45.06     1:36.55 (51.49)                                        
  5 Brown, Chad W             58 MODESTO AREA AQU-38  1:42.53    1:44.59   14  
                  46.19     1:44.59 (58.40)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:25.63  12/31/2008 Jim Clemmons                               
        NATL: N 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Welsh, Stuart J           56 TUOLUMNE COUNTY-38   3:30.00         DQ  
                  45.00     1:36.43 (51.43)   2:37.70 (1:01.27)          DQ (46.93)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 26.76  10/16/2011 TATE HOLT                                    
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Gary A           61 TUOLUMNE COUNTY-38     41.37      38.43   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:00.87  10/16/2011 TATE HOLT                                  
        NATL: N   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 MANATEE AQUATIC-38   1:02.50    1:02.36   20  
                  30.43     1:02.36 (31.93)                                        
  2 Paul, Gordon M            60 CLOVIS SWIM CLUB-38  1:03.55    1:02.48   17  
                  30.66     1:02.48 (31.82)                                        
  3 Johnson, Gary A           61 TUOLUMNE COUNTY-38   1:36.35    1:34.02   16  
                  43.22     1:34.02 (50.80)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:13.49   9/25/2011 Tim Broderick                              
        NATL: N 2:09.50   12/5/2010 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Lawrence A        64 TUOLUMNE COUNTY-38   3:27.45    3:19.95   20  
                  48.09     1:39.79 (51.70)     2:32.33 (52.54)     3:19.95 (47.62)
  2 Fairfield, Paul L         62 TUOLUMNE COUNTY-38   3:27.45    3:25.48   17  
                3:25.54         3:25.48 ( )                                        
  3 Johnson, Gary A           61 TUOLUMNE COUNTY-38   3:51.71    3:32.50   16  
                  45.53     1:40.99 (55.46)   3:32.46 (1:51.47)      3:32.50 (0.04)
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 4:42.39  12/31/2010 Jim Clemmons                               
        NATL: N 4:37.74   12/4/2010 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 MANATEE AQUATIC-38   4:54.50    4:51.07   20  
                  34.71     1:06.43 (31.72)     1:49.10 (42.67)     2:26.11 (37.01)
        3:02.60 (36.49)     3:38.93 (36.33)     4:15.33 (36.40)     4:51.07 (35.74)
  2 Carter, Lawrence A        64 TUOLUMNE COUNTY-38   7:29.57    7:10.01   17  
                  50.12     1:44.13 (54.01)     2:38.66 (54.53)     3:33.91 (55.25)
        4:29.24 (55.33)     5:24.18 (54.94)     6:18.41 (54.23)     7:10.01 (51.60)
  3 Fairfield, Paul L         62 TUOLUMNE COUNTY-38   7:29.00    7:29.53   16  
                7:29.52      7:29.53 (0.01)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 31.59  12/31/2010 Hugh Wilder                                  
        NATL: N 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Gary A           61 TUOLUMNE COUNTY-38     52.13      52.36   20  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:08.85  12/31/2003 Richard Burns                              
        NATL: N 1:07.31   12/5/2009 HUGH WILDER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kendall, Scot             62 SANTA CRUZ MASTE-38  1:35.50    1:40.77   20  
                  49.69     1:40.77 (51.08)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 32.31  12/31/2009 Robert Strand                                
        NATL: N 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fairfield, Paul L         62 TUOLUMNE COUNTY-38     55.00      48.54   20  
  2 Johnson, Gary A           61 TUOLUMNE COUNTY-38   1:02.32      55.22   17  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:12.09  12/31/2009 Robert Strand                              
        NATL: N 1:11.77  11/13/2011 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 MANATEE AQUATIC-38   1:19.50    1:19.23   20  
                  37.97     1:19.23 (41.26)                                        
  2 Kendall, Scot             62 SANTA CRUZ MASTE-38  1:32.30    1:35.69   17  
                  44.84     1:35.69 (50.85)                                        
  3 Fairfield, Paul L         62 TUOLUMNE COUNTY-38   1:46.75    1:42.24   16  
                  49.40     1:42.24 (52.84)                                        
  4 Carter, Lawrence A        64 TUOLUMNE COUNTY-38   1:46.75    1:44.13   15  
                  49.62     1:44.13 (54.51)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:08.85  12/31/2009 Edward Rudloff                             
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 MANATEE AQUATIC-38   1:11.50    1:11.06   20  
                  33.69     1:11.06 (37.37)                                        
  2 Kendall, Scot             62 SANTA CRUZ MASTE-38  1:37.00    1:34.51   17  
                  43.35     1:34.51 (51.16)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:07.98  12/31/2009 Robert Strand                              
        NATL: N 1:06.29  11/13/2011 RICK COLELLA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paul, Gordon M            60 CLOVIS SWIM CLUB-38  1:14.00    1:13.95   20  
                  34.55     1:13.95 (39.40)                                        
  2 Kendall, Scot             62 SANTA CRUZ MASTE-38  1:25.50    1:28.21   17  
                  41.00     1:28.21 (47.21)                                        
  3 Carter, Lawrence A        64 TUOLUMNE COUNTY-38   1:40.38    1:39.11   16  
                  48.99     1:39.11 (50.12)                                        
  4 Fairfield, Paul L         62 TUOLUMNE COUNTY-38   1:40.38    1:46.68   15  
                  53.99     1:46.68 (52.69)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 2:28.47  10/16/2011 Tim Broderick                              
        NATL: N 2:28.47  10/15/2011 TIM BRODERICK                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             62 MANATEE AQUATIC-38   2:39.50    2:36.14   20  
                  33.20     1:15.32 (42.12)     2:00.29 (44.97)     2:36.14 (35.85)
  2 Paul, Gordon M            60 CLOVIS SWIM CLUB-38  2:44.33    2:45.45   17  
                  34.69     1:18.54 (43.85)     2:07.61 (49.07)     2:45.45 (37.84)
  3 Kendall, Scot             62 SANTA CRUZ MASTE-38  3:11.00    3:17.70   16  
                  40.84     1:36.57 (55.73)     2:32.27 (55.70)     3:17.70 (45.43)
  4 Carter, Lawrence A        64 TUOLUMNE COUNTY-38   3:49.39    3:41.25   15  
                  49.88   1:50.54 (1:00.66)   2:50.81 (1:00.27)     3:41.25 (50.44)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 28.13  12/31/2009 Richard Burns                                
        NATL: N 25.80   12/4/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          67 MODESTO AREA AQU-38    32.00      31.36   20  
  2 Brown, Michael R          66 MOTHERLODE MASTE-38    34.37      34.99   17  
  3 Smith, Kirby L            66 TUOLUMNE COUNTY-38     34.00      36.42   16  
  4 Mahanna, Jon E            65 TUOLUMNE COUNTY-38     39.00      38.55   15  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:01.13  12/31/2008 Richard Burns                              
        NATL: N   58.68   12/3/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          67 MODESTO AREA AQU-38  1:10.00    1:12.57   20  
                  34.66     1:12.57 (37.91)                                        
  2 Mahanna, Jon E            65 TUOLUMNE COUNTY-38   1:32.00    1:26.91   17  
                  41.38     1:26.91 (45.53)                                        
  3 Smith, Kirby L            66 TUOLUMNE COUNTY-38   1:15.00    1:31.20   16  
                  42.50     1:31.20 (48.70)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:18.31  12/31/2009 Richard Burns                              
        NATL: N 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          67 MODESTO AREA AQU-38  2:42.00    2:43.69   20  
                  37.29     1:19.18 (41.89)     2:02.50 (43.32)     2:43.69 (41.19)
  2 Mahanna, Jon E            65 TUOLUMNE COUNTY-38   3:11.00    3:19.37   17  
                  44.08     1:33.99 (49.91)     2:26.14 (52.15)     3:19.37 (53.23)
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 34.92  10/18/2009 David R Gildea                               
        NATL: N 34.36   12/4/2011 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kirby L            66 TUOLUMNE COUNTY-38     40.00      42.49   20  
  2 Brown, Michael R          66 MOTHERLODE MASTE-38    43.73      42.66   17  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:17.01  12/31/2008 David Gildea                               
        NATL: N 1:16.60   12/3/2011 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kirby L            66 TUOLUMNE COUNTY-38   1:31.00    1:37.78   20  
                  47.33     1:37.78 (50.45)                                        
  2 Brown, Michael R          66 MOTHERLODE MASTE-38  1:41.01    1:40.27   17  
                  45.90     1:40.27 (54.37)                                        
  3 Mahanna, Jon E            65 TUOLUMNE COUNTY-38   1:47.00    1:49.08   16  
                  50.59     1:49.08 (58.49)                                        
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:10.67  12/31/2008 Richard Burns                              
        NATL: N 1:10.42   12/5/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Kirby L            66 TUOLUMNE COUNTY-38   1:30.00    1:36.29   20  
                  46.61     1:36.29 (49.68)                                        
  2 Mahanna, Jon E            65 TUOLUMNE COUNTY-38   1:44.00    1:42.83   16.5
                  50.41     1:42.83 (52.42)                                        
  2 Brown, Michael R          66 MOTHERLODE MASTE-38  1:45.96    1:42.83   16.5
                  52.17     1:42.83 (50.66)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 32.52  12/31/1992 John Richards                                
        NATL: N 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 TUOLUMNE COUNTY-38     31.00      32.69   20  
  2 Harvey, Kent R            71 MOTHERLODE MASTE-38    46.50      40.32   17  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:12.57  12/31/1992 John Richards                              
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 TUOLUMNE COUNTY-38   1:08.00    1:12.62   20  
                  34.55     1:12.62 (38.07)                                        
  2 Glasrud, Donald H         70 FIG GARDEN SWIM-38   1:28.80    1:31.85   17  
                  44.60     1:31.85 (47.25)                                        
  3 Anning, William C         71 TUOLUMNE COUNTY-38   1:44.56    1:49.67   16  
                  54.58     1:49.67 (55.09)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:45.89  10/18/2009 David M Fairfield                          
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harvey, Kent R            71 MOTHERLODE MASTE-38  4:32.25    3:19.74   20  
                  46.63     1:37.61 (50.98)     2:30.59 (52.98)     3:19.74 (49.15)
  2 Anning, William C         71 TUOLUMNE COUNTY-38   3:42.67    3:53.40   17  
                  55.58   1:56.43 (1:00.85)     2:56.31 (59.88)     3:53.40 (57.09)
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 5:56.06  12/31/1989 Ray Taft                                   
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anning, William C         71 TUOLUMNE COUNTY-38   7:44.20    8:06.88   20  
                  58.47   2:00.48 (1:02.01)   3:03.89 (1:03.41)   4:05.49 (1:01.60)
      5:08.15 (1:02.66)   6:10.11 (1:01.96)   7:10.96 (1:00.85)     8:06.88 (55.92)
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 38.44  12/31/1989 Ray Taft                                     
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anning, William C         71 TUOLUMNE COUNTY-38   1:04.92    1:07.29   20  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:24.30  12/31/1989 Ray Taft                                   
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anning, William C         71 TUOLUMNE COUNTY-38   2:16.68    2:24.92   20  
                1:11.38   2:24.92 (1:13.54)                                        
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:32.13  12/31/1988 Aldo da Rosa                               
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 TUOLUMNE COUNTY-38   1:22.00    1:27.54P  20  
                  41.54     1:27.54 (46.00)                                        
  2 Glasrud, Donald H         70 FIG GARDEN SWIM-38   1:57.06    1:54.60   17  
                  54.29   1:54.60 (1:00.31)                                        
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:33.09  10/21/2007 Barry A Fasbender                          
        NATL: N 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Glasrud, Donald H         70 FIG GARDEN SWIM-38   2:10.16    2:14.66   20  
                1:02.83   2:14.66 (1:11.83)                                        
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:21.87  12/31/1989 Ray Taft                                   
        NATL: N 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 TUOLUMNE COUNTY-38   1:20.00    1:20.65P  20  
                  38.68     1:20.65 (41.97)                                        
  2 Harvey, Kent R            71 MOTHERLODE MASTE-38  2:33.00    1:48.23   17  
                  52.77     1:48.23 (55.46)                                        
  3 Glasrud, Donald H         70 FIG GARDEN SWIM-38   1:51.16    1:49.23   16  
                  55.88     1:49.23 (53.35)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 3:08.13  12/31/1989 Ray Taft                                   
        NATL: N 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           70 TUOLUMNE COUNTY-38   2:58.00    3:01.52P  20  
                  43.51     1:31.86 (48.35)     2:20.71 (48.85)     3:01.52 (40.81)
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 33.35  12/31/1995 Ray Taft                                     
        NATL: N 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       79 TUOLUMNE COUNTY-38     41.88      42.87   20  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 1:13.47  12/31/1995 Ray Taft                                   
        NATL: N 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 STANFORD MASTERS-38  1:27.93    1:27.64   20  
                  42.64     1:27.64 (45.00)                                        
  2 Garretson, Robert O       79 TUOLUMNE COUNTY-38   1:47.45    1:48.24   17  
                  53.38     1:48.24 (54.86)                                        
  3 Grohe, William E          79 UNIVERSITY OF SA-38  2:40.00    1:56.98   16  
                  54.74   1:56.98 (1:02.24)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 2:48.67  12/31/1994 Ray Taft                                   
        NATL: N 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Garretson, Robert O       79 TUOLUMNE COUNTY-38   2:19.28         DQ  
                  55.73   2:04.40 (1:08.67)   3:06.51 (1:02.11)          DQ (58.31)
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 39.83  12/31/1994 Ray Taft                                     
        NATL: N 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Robert O       79 TUOLUMNE COUNTY-38     55.86      53.90   20  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 1:27.41  12/31/1994 Ray Taft                                   
        NATL: N 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 STANFORD MASTERS-38  1:44.46    1:41.66   20  
                  51.87     1:41.66 (49.79)                                        
  2 Garretson, Robert O       79 TUOLUMNE COUNTY-38   2:03.26    2:06.46   17  
                1:01.47   2:06.46 (1:04.99)                                        
  3 Grohe, William E          79 UNIVERSITY OF SA-38  2:55.00    2:28.39   16  
                1:09.56   2:28.39 (1:18.83)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
         PAC: P 1:37.39  12/31/1992 Aldo da Rosa                               
        NATL: N 1:31.15  10/29/2011 DAVID COSTILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 STANFORD MASTERS-38  1:53.93    1:51.84   20  
                  54.09     1:51.84 (57.75)                                        
  2 Grohe, William E          79 UNIVERSITY OF SA-38  3:10.00    3:07.19   17  
                1:25.46   3:07.19 (1:41.73)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
         PAC: P 1:35.31  10/21/2007 Ashley O Jones                             
        NATL: N 1:32.31  11/19/2006 RON JOHNSON                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 STANFORD MASTERS-38  1:55.98    1:45.53   20  
                1:45.67         1:45.53 ( )                                        
  2 Grohe, William E          79 UNIVERSITY OF SA-38  3:10.00    3:19.68   17  
                1:22.76   3:19.68 (1:56.92)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 1:27.43  12/31/1994 Ray Taft                                   
        NATL: N 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Grohe, William E          79 UNIVERSITY OF SA-38  2:50.00    2:26.42   20  
                1:09.16   2:26.42 (1:17.26)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
         PAC: P 3:20.35  12/31/1994 Ray Taft                                   
        NATL: N 2:59.26   12/5/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        75 STANFORD MASTERS-38  3:50.19    3:42.29   20  
                  51.83     1:50.57 (58.74)   2:54.76 (1:04.19)     3:42.29 (47.53)
 
Men 85-89 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
         PAC: P 37.96  12/31/2003 William Johnston                             
        NATL: N 36.26   12/4/2010 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaufel, Bob             85 UNAT                   58.00      58.19   20  
 
Men 85-89 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
         PAC: P 47.34  12/31/2002 Aldo da Rosa                                 
        NATL: N 47.34  10/13/2002 ALDO DA ROSA                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schaufel, Bob             85 UNAT                   59.00      55.26   20  
 
Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
         PAC: P 2:00.90  12/31/2008 WCM                                        
                         E Todd, A Beisheim, R Tukua, N Duringer           
        NATL: N 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                                   
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'A'                 2:20.00    2:02.90   40  
     1) Andre, Kimberly J W30           2) Roope, Rebecca A W27           
     3) Biedermann, Alicia C W32        4) Keen, Katie W22                
                  30.87     1:00.91 (30.04)     1:32.31 (31.40)     2:02.90 (30.59)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
         PAC: P 1:56.03  12/31/2008 WCM                                        
                         D Santos, P Roemer, L Ward, A Zamanian            
        NATL: N 1:49.41   12/5/2009 RED TIDE                                   
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'B'                 2:30.00    2:09.37   40  
     1) Burton-Stoughtenboro, Trina W49 2) Servas, Karen A W51            
     3) Benevides, Jennifer F W35       4) O'Hearn, Heather A W36         
                  32.06     1:06.60 (34.54)     1:38.72 (32.12)     2:09.37 (30.65)
  2 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'A'            2:15.00    2:10.71   34  
     1) Blessing, Leigh Ann W43         2) Hieb-Stock, Lisa M W32         
     3) Welsh, Mary W59                 4) Baker, Julie B W36             
                  32.35     1:05.34 (32.99)     1:39.07 (33.73)     2:10.71 (31.64)
  3 FIG GARDEN SWIM TEAM-38  'A'                           NT    2:38.23   32  
     1) Van de Water, Lisa W49          2) Houk, Carol L W59              
     3) Martin, Alisa M W37             4) Noble, Sherry W41              
                  39.33     1:18.60 (39.27)     1:38.57 (19.97)     2:38.23 (59.66)
  4 MOTHERLODE MASTERS-38  'A'                             NT    2:59.07   30  
     1) Pogue, Michelle W49             2) Boero, Larkin W32              
     3) Schafle, Marie D W64            4) Eschen, Sara W22               
                  37.25     1:23.83 (46.58)   2:24.56 (1:00.73)     2:59.07 (34.51)
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
         PAC: P 2:11.64  12/31/1989 TAM                                        
                         A Konig, L Adams, S Rademaker, N Ridout           
        NATL: N 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND                                
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'B'            3:00.00    2:43.68   40  
     1) Dunlap, Tricia A W47            2) Loyd, Susan M W53              
     3) Oliver, Christine B W49         4) Hill, Siobhan L W51            
                  46.93     1:28.43 (41.50)     2:04.66 (36.23)     2:43.68 (39.02)
  2 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'C'            2:40.00    2:49.61   34  
     1) Horak, Kathleen M W53           2) Van Blaricom, Jenny L W53      
     3) Steelman, Heidi W51             4) Harms, Cheryl M W61            
                  38.99     1:32.54 (53.55)     2:12.25 (39.71)     2:49.61 (37.36)
  3 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'C'                 2:50.00    2:53.18   32  
     1) Frederick, Kelly R W51          2) Neumann, Pamela W66            
     3) Stires, Mary T W59              4) Hodges, Jennifer A W51         
                  43.63     1:23.97 (40.34)     2:17.03 (53.06)     2:53.18 (36.15)
 
Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
         PAC: P 2:41.79  12/31/2008 WCM                                        
                         P Cullum, K Tukua, S Scott, K Harms               
        NATL: N 2:13.64  10/16/2011 OREGON                                     
                         J WARD, K, B FRID, E FERGUSON                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'D'            3:45.00    3:41.13   40  
     1) Wivell, Toni M W75              2) Dunn, Sally W60                
     3) Sears, Carole J W65             4) Birdsall, Connie L W67         
                1:00.04     1:52.88 (52.84)     2:50.14 (57.26)     3:41.13 (50.99)
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
         PAC: P 1:40.44  12/31/2003 WCM                                        
                         Andy Nonaka, Brown, Volpp, David Boatwright       
        NATL: N 1:32.97  10/24/2009 SCAQ                                       
                         M CORNUE, M MCGINNIS, P FORD, D WEGNER            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'A'                 2:00.00    1:48.56   40  
     1) Quinn, Stephen M26              2) Staley, Paul C M33             
     3) Berntsen, Mike M43              4) Fahlen, Mark T M41             
                  25.38       53.68 (28.30)     1:21.02 (27.34)     1:48.56 (27.54)
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
         PAC: P 1:39.11  12/31/2003 BAC                                        
                         Garrett, McAweeney, Whatley, Robert Mackenzie     
        NATL: N 1:35.44  11/16/2008 LONGHORN                                   
                         T BLESSING, M VAROZZA, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 FIG GARDEN SWIM TEAM-38  'A'                           NT    1:55.19   40  
     1) Noble, David R M42              2) Hepner, Eric H M48             
     3) Messner, Timothy P M45          4) Jackson, Keith M50             
                  26.05       53.94 (27.89)   1:55.26 (1:01.32)         1:55.19 ( )
  2 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'A'            2:30.00    2:20.80   34  
     1) Davis, Royce E M36              2) Leal, Vince J M56              
     3) Welsh, Stuart J M56             4) Stock, Kyle K M39              
                  29.47       52.54 (23.07)     1:10.78 (18.24)   2:20.80 (1:10.02)
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
         PAC: P 1:48.19  12/31/1995 TOC                                        
                         K, R Strand, W VanHorn, K vander Bogart           
        NATL: N 1:38.79  10/16/2010 BLU FROG                                   
                         A GAINES, K SWITZER, M MIDDLETON, S WEISS         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'B'                 2:20.00    2:18.27   40  
     1) Daniels, Larry N M67            2) Brown, Chad W M58              
     3) Volonte, Richard J M57          4) Walker, Byron M53              
                  32.26     1:09.53 (37.27)     1:43.93 (34.40)     2:18.27 (34.34)
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
         PAC: P 2:10.93  12/31/2005 TCAM                                       
                         Jones, Helm, David Fairfield, Richard Todd        
        NATL: N 1:49.69  10/17/2009 GOLD COAST                                 
                         J WOOTON, C CAVANAUGH, D QUIGGIN, C BURNS         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'B'            3:10.00    2:54.78   40  
     1) Anning, William C M71           2) Johnson, Gary A M61            
     3) Fairfield, Paul L M62           4) Carter, Lawrence A M64         
                  52.29     1:30.45 (38.16)     2:13.35 (42.90)     2:54.78 (41.43)
 
Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
         PAC: P 2:22.37  12/31/2006 WCM                                        
                         Don Brown, Mayo, Stupfel, Perilman                
        NATL: N 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'C'            2:45.00    2:31.06   40  
     1) Garretson, Robert O M79         2) Smith, Kirby L M66             
     3) Mahanna, Jon E M65              4) Todd, Richard T M70            
                  45.01     1:22.16 (37.15)     1:59.22 (37.06)     2:31.06 (31.84)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
         PAC: P 1:42.97   10/2/2011 VACA                                       
                         N C LILLARD, D M Stewart, J A Rondoni, K Jensen   
        NATL: N 1:53.07  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'A'                 2:10.00    2:10.88   40  
     1) Andre, Kimberly J W30           2) Berntsen, Mike M43             
     3) Keen, Katie W22                 4) Quinn, Stephen M26             
                  29.84     1:09.32 (39.48)     1:43.70 (34.38)     2:10.88 (27.18)
  2 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'B'                 2:15.00    2:23.14   34  
     1) Biedermann, Alicia C W32        2) Roope, Rebecca A W27           
     3) Fahlen, Mark T M41              4) Staley, Paul C M33             
                  38.19     1:22.02 (43.83)     1:54.13 (32.11)     2:23.14 (29.01)
  3 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'C'                 2:30.00    2:26.00   32  
     1) O'Hearn, Heather A W36          2) Hodel, Chris M37               
     3) Pierstorff, Sam J M37           4) Mageean, Gina M W44            
                  37.84     1:11.81 (33.97)     1:54.61 (42.80)     2:26.00 (31.39)
  4 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'A'            2:35.00    2:34.03   30  
     1) Stock, Kyle K M39               2) Baker, Julie B W36             
     3) Hieb-Stock, Lisa M W32          4) Davis, Royce E M36             
                  41.07     1:19.64 (38.57)     1:58.96 (39.32)     2:34.03 (35.07)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
         PAC: P 2:08.88  12/31/2004 WCM                                        
                         Chow, Crittenden, O'Brien, Boatwright             
        NATL: N 1:53.38  11/21/2009 CMS                                        
                         S HART, S DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 FIG GARDEN SWIM TEAM-38  'A'                           NT    2:42.97   40  
     1) Noble, David R M42              2) Martin, Alisa M W37            
     3) Noble, Sherry W41               4) Glasrud, Donald H M70          
                  33.99       51.70 (17.71)     1:25.98 (34.28)   2:42.97 (1:16.99)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
         PAC: P 2:15.20  12/31/2004 TAM                                        
                         Burns, Frost, Val, Ridout                         
        NATL: N 2:01.94  11/19/2006 OREG                                       
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'A'            2:40.00    2:27.79   40  
     1) Gass, Matthew E M55             2) Blessing, Leigh Ann W43        
     3) Welsh, Mary W59                 4) Leal, Vince J M56              
                  37.61     1:17.09 (39.48)     1:53.92 (36.83)     2:27.79 (33.87)
  2 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'D'                 2:40.00    2:35.98   34  
     1) Burton-Stoughtenboro, Trina W49 2) Walker, Byron M53              
     3) Servas, Karen A W51             4) Bastian, David R M51           
                  40.79     1:23.26 (42.47)     2:01.53 (38.27)     2:35.98 (34.45)
  3 MOTHERLODE MASTERS-38  'A'                        2:54.07    2:49.10   32  
     1) Ennis, Cindy L W55              2) Brown, Michael R M66           
     3) Philpott, Patti H W42           4) Harvey, Kent R M71             
  4 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'C'            3:15.00    3:01.09   30  
     1) Steelman, Heidi W51             2) Fairfield, Paul L M62          
     3) Loyd, Susan M W53               4) Carter, Lawrence A M64         
                  44.57     1:29.13 (44.56)     2:15.04 (45.91)     3:01.09 (46.05)
  5 FIG GARDEN SWIM TEAM-38  'B'                           NT    3:08.59   28  
     1) Nichols, Janet L W59            2) Messner, Timothy P M45         
     3) Jackson, Keith M50              4) Van de Water, Lisa W49         
                1:13.03     1:52.48 (39.45)     2:28.38 (35.90)     3:08.59 (40.21)
  6 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'B'            3:35.00    3:10.99   26  
     1) Oliver, Christine B W49         2) Dunlap, Tricia A W47           
     3) Welsh, Stuart J M56             4) Johnson, Gary A M61            
                  50.16     1:48.30 (58.14)     2:31.31 (43.01)     3:10.99 (39.68)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
         PAC: P 2:10.34  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burnsr, K Frost, L Val, B Wheeler               
        NATL: N 2:10.34  10/11/2009 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 MODESTO AREA AQUATIC CLUB-38  'E'                 2:55.00    2:51.46   40  
     1) Hodges, Jennifer A W51          2) Neumann, Pamela W66            
     3) Daniels, Larry N M67            4) Sinclair, Brian H M56          
                  46.29     1:37.14 (50.85)     2:15.60 (38.46)     2:51.46 (35.86)
  2 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'A'            3:45.00    3:34.41   34  
     1) Van Blaricom, Jenny L W53       2) Smith, Kirby L M66             
     3) Mahanna, Jon E M65              4) Dunn, Sally W60                
                1:05.40     1:48.30 (42.90)     2:47.08 (58.78)     3:34.41 (47.33)
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
         PAC: P 3:01.51  12/31/2005 WCM                                        
                         Mayo, Hirsch, Haworth, Monroe                     
        NATL: N 2:37.71   12/2/2007 SAN DIEGO                                  
                         J MARR, A WILLIAMS, M FRESHLEY, D WEBSTER         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 TUOLUMNE COUNTY AQUATIC MASTER-38  'A'            3:45.00    3:59.73   40  
     1) Wivell, Toni M W75              2) Garretson, Robert O M79        
     3) Todd, Richard T M70             4) Birdsall, Connie L W67         
                1:24.53     2:23.71 (59.18)     3:06.42 (42.71)     3:59.73 (53.31)

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo