PacMasters

Keller Cover

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States

                      KELLER COVE SWIM FOR KIDS SAKE
                    RICHMOND, CALIFORNIA     09/30/2012
 

             ********** AGE GROUP RESULTS LIST **************

                    FEMALE AGE GROUP F18-24 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   118 Teri Wells          19 TCAM     99   55:46.50 
                     MALE AGE GROUP M18-24 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   150 Joseph Carrillo     23 MHSA     17 1:39:33.20 
                    FEMALE AGE GROUP F25-29 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   112 Katy Houston        25 TOC      41   47:06.25 
    2   123 Ann Cheng           25 RINC     19   58:24.10 
                     MALE AGE GROUP M25-29 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   101 Quinn Fitzgerald    29 TOC     148   43:28.85 
                    FEMALE AGE GROUP F30-34 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   133 Margaret Thompson   31 MAM      94 1:02:50.80 
                     MALE AGE GROUP M30-34 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   105 Bryan Libit         33 WH2O     53   44:16.65 
    2   110 Zebron Lemke        32 AAM      51   46:48.30 
                    FEMALE AGE GROUP F35-39 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   135 Virginia Justus     37 UNAT    121 1:03:02.10 
    2   145 Joy Hollenback      39 SERC    141 1:13:14.60 
                     MALE AGE GROUP M35-39 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   125 Greg Sabatini       36 RPM      81   59:08.95 
    2   126 Tyler Adams         36 TEME      4   59:16.30 
                    FEMALE AGE GROUP F40-44 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   140 Kathy Lee           43 UNAT     49 1:10:36.80 
                     MALE AGE GROUP M40-44 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   106 John Chapman        41 UNAT     18   44:25.45 
    2   111 Daniel Candelaria   44 TOC      16   46:55.25 
    3   117 Chris Kellerman     41 PCAM     45   49:56.95 
    4   137 Steve Glazer        41 RPM      36 1:03:54.25 
    5   146 Mark Rinkel         40 RPM      75 1:14:18.30 
                    FEMALE AGE GROUP F45-49 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   102 Lisa Hazen          48 LAMV     38   43:41.05 
    2   120 Jennifer Phalen     47 SCAM     72   57:12.65 
    3   130 Jane Mason          45 SCAM     61 1:01:31.55 

                     MALE AGE GROUP M45-49 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   121 Brian Gilmore       46 PVMA     34   57:21.15 
                    FEMALE AGE GROUP F50-54 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   122 Nancy Lewis         53 UNAT     52   58:23.15 
    2   132 Kristine Buckley    52 SMM      15 1:02:41.05 
    3   141 Laura Hovden        51 PCAM     42 1:10:51.35 
                    FEMALE AGE GROUP F55-59 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   116 Lorraine Sommers    56 SCAM     90   49:41.20 
                    FEMALE AGE GROUP F60-64 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   128 Marianne Brems      63 MELO     14 1:00:38.55 
                     MALE AGE GROUP M60-64 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   142 Dale Roberts        62 RPM     114 1:10:55.10 
    2   148 Terry Horn          63 BAC      39 1:19:56.00 
                    FEMALE AGE GROUP F65-69 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   152 Mary Cantini-Nork   68         115 1:43:59.10 
                     MALE AGE GROUP M65-69 2 MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   143 Leonard Williamson  67 UNAT    102 1:11:40.40 



         **** FEMALE 18-39 2 MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Cara Davidoff       26 TOC     139   43:56.15 
    2 Liz Markman         28 TOC      58   45:57.80 
    3 Anne Barnitt        37 PCAM      9   59:55.75 
    4 Emily Scott         32 SRM      85 1:02:54.35 
          **** FEMALE 40+ 2 MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Kathy Kizer         44 MAM      48 1:04:07.20 
    2 Tracey O'Hare       50 UNAT    106 1:12:39.25 
    3 Deborah Mahanger    40 UNAT     57 1:15:17.65 
           **** MALE 40+ 2 MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Tom Nootbaar        49 WCM      68   44:06.55 
    2 Loren Druz          56 WCM     149   46:02.35 
    3 Michael Fero        53 MELO     30   49:20.35 
    4 Scott Adams         55 SCAM      3   56:26.85 
    5 Gary Fraser         64 UNAT     32   59:04.70 
    6 Steven Elias        60 UNAT     29 1:01:43.80 
    7 Michael Shriver     43 UNAT     87 1:03:21.45 
    8 Jim Shepherd        50 WCM      86 1:20:00.85 
    9 Tony Tuttle         60 RPM      95 1:39:45.25 
   10 Daniel Adams        56 WH20      2            





                   FEMALE AGE GROUP  ONE MILE SWIM


                   FEMALE AGE GROUP F25-29 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    32 Sarah Chinn         28 MAM     157   24:50.20 
                    MALE AGE GROUP M25-29 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    60 Benjamin Schwessing 29 DAM      84   28:52.05 
                   FEMALE AGE GROUP F30-34 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    39 Lindsey Smart       30 TOC     152   25:35.40 
                    MALE AGE GROUP M30-34 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    54 John Schonder       33 RPM     123   27:43.40 
    2    59 Sean Solberg        34 RPM     159   28:48.80 
                   FEMALE AGE GROUP F35-39 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    69 Alice Kembel        37 PCAM     46   30:15.15 
    2    90 Alexis Morgan       37 RPM     144   37:44.50 
                    MALE AGE GROUP M35-39 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    29 Michael Martin      35 PCAM     59   24:04.55 
    2    56 Christophe Culp     38 BAC      24   28:10.90 
                   FEMALE AGE GROUP F40-44 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    47 Leeann Harvey       42 WCM     109   26:54.25 
    2    66 Margaret Steere     43 PCAM     93   29:39.55 
    3    94 Michelle Shriro     40 SCAM    117   40:12.80 
    4    99 Anna Vincent        40 RPM      97   42:43.95 

                    MALE AGE GROUP M40-44 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    34 Michael Bauer       43 UNAT    156   25:02.85 
                   FEMALE AGE GROUP F45-49 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    30 Lynn Jolly          47 TOC     119   24:20.60 
    2    48 Anne O'Dea          46 TOC      69   26:56.35 
    3    71 Kara Aley           49 TVM       5   30:27.80 
    4    81 Laurie Amaro        48 UNAT      6   33:40.00 
    5    83 Joanne Desmond      45 TSUM     25   34:51.25 
    6    95 Susan Quesada       49 TVM      74   40:55.80 
    7    97 Jennifer Eisley     47 UNAT     28   41:02.15 
    8   113 Linda Reeves        47 UNAT    134   47:48.75 
                    MALE AGE GROUP M45-49 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    33 Jonathan Mayer      46 RPM      64   24:56.65 
    2    73 Eric Rydman         46 UNAT     80   30:37.70 
    3    78 Mark Hurley         46 RPM      43   32:28.35 
    4    79 Richard Bouwer      48 UNAT     13   32:56.70 
                   FEMALE AGE GROUP F50-54 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    35 Cindy Clements      51 TAM      23   25:14.65 
    2    42 Annette Chinn       50 ECAM    127   25:49.45 
    3   139 Therese Lahaie      54 RPM     162 1:08:24.35 
                    MALE AGE GROUP M50-54 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    24 Michael Keck        53 TOC      44   23:13.05 
    2    40 Aaron Houston       51 UNAT     40   25:43.75 
    3    61 John O'Dea          53 TOC      70   28:55.60 
    4    74 Mike Falco          53 UNAT    128   31:12.75 
    5    76 Paul Young          52 RPM     105   31:31.05 
                   FEMALE AGE GROUP F55-59 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    51 Lindabeth Schmucker 56 DAM     107   27:11.65 
                    MALE AGE GROUP M55-59 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    63 Joe Miglia          55 RPM      65   29:12.80 
    2    67 Scott Spiker        55 SRM      92   29:47.05 
    3    91 Keith Lee           56 SERC     50   38:45.75 
    4    93 Cyrus Musiker       59 UNAT    147   40:10.30 
                   FEMALE AGE GROUP F60-64 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    85 Sheila Monaghan     63 TCAM    138   35:13.00 
    2   114 Cynthia Barnard     64 NBA       8   48:35.30 
                    MALE AGE GROUP M60-64 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    50 Stephen Small       60 UNA     112   27:01.15 
    2    68 Dan Winterrowd      61 SMST    103   30:02.30 
    3    82 Michael Bennett     61 RPM      12   33:57.25 
                   FEMALE AGE GROUP F65-69 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    80 Kate Coleman        69 USF     136   33:27.15 
    2    89 Linda Williams      65 SCAM    133   37:10.00 

                    MALE AGE GROUP M65-69 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    31 Edward Rudloff      65 TOC      79   24:44.00 
    2    64 Thomas McCarty      67 TOC     155   29:35.05 
    3    98 Mike Lynch          65 PCAM     56   42:39.15 
                   FEMALE AGE GROUP F70-74 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    92 Susan White         70 TCAM    142   39:56.30 
                    MALE AGE GROUP M70-74 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    57 Ralph Brott         73 BAY     146   28:33.35 
                   FEMALE AGE GROUP F75-79 ONE MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1   129 Barbara Robben      78 UNAT     77 1:00:59.45 



        **** FEMALE 18-39 ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
         **** MALE 18-39 ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Chris Bauman        29 TOC     158   28:48.55 
    2 Caleb Adams         35 MAM       1   35:09.20 
         **** FEMALE 40+ ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Connie Simpson      58 UNAT     88   26:09.80 
    2 Aki Lewis           41 TVM     110   30:30.95 
    3 Paticia Robak       63 WCM      76   31:21.65 
    4 Jacklyn Litman      62 BAY      55   35:20.00 
    5 Jennifer Doyle      42 RPM      26   40:58.85 
    6 Maureen Keefe       53 UNAT    120   42:54.50 
    7 Delia Garcia        59 UNAT     33   45:13.85 
          **** MALE 40+ ONE MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Robert Blackburn    74 PCAM    143   27:30.80 
    2 Scot Kendall        62 CRUZ    131   29:35.10 
    3 Jay Bedsworth       47 TOC     108   30:17.70 
    4 Stewart Witter      53 SRM     104   32:12.65 
    5 Walt Diamond        48 QSS     135   35:19.50 



                   WOMEN AGE GROUP HALF MILE SWIM

Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1     5 Walter Tuholski     34 WCM     150   14:16.55 
                  FEMALE AGE GROUP F35-39 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    10 Kathleen Cosby      38 UNAT    118   18:45.55 
                  FEMALE AGE GROUP F45-49 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    46 Julie Rogers        45 RPM      78   26:33.90 
    2    88 Joan Turner         46 UNAT    140   36:21.90 
                   MALE AGE GROUP M45-49 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1     1 Bart Lally          49 TOC     129   13:02.25 
                   MALE AGE GROUP M50-54 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    13 Frank Tutuer        54 SRM      96   19:39.75 
                   MALE AGE GROUP M55-59 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1     3 Robert Young        55 UNAT    145   14:02.40 
    2     7 Scott Williams      57 RHMS    101   16:12.95 
                  FEMALE AGE GROUP F60-64 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1     8 Janie Glidden       63 RPM     165   17:57.65 
    2    36 Katharine Harps     64 RPM     111   25:30.95 
                  FEMALE AGE GROUP F65-69 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1    15 Glenda Carroll      68 TAM     113   20:42.50 
    2    18 Carol Eber          66 PVMA     27   22:43.05 
    3    45 Marie Kochaver      67 RPM     160   26:31.80 
                   MALE AGE GROUP M65-69 HALF MILE SWIM
Place O'All Name                Ag Club  Bib # Time       
===== ===== =================== == ===== ===== ========== 
    1     6 James Bellinger     66 BAY      10   14:21.70 



        **** FEMALE 18-39 HALF MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Jessie Gertz        30 TOC     153   13:49.65 
    2 K Appel             35 RPM     151   26:56.65 
         **** FEMALE 40+ HALF MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 Elaine Morison      52 WCM      66   14:03.00 
    2 Lisa Asta           47 WCM       7   20:38.85 
    3 Charlotte Knox      52 RPM     161   22:54.00 
    4 Mars Goodman        41 RPM      37   25:33.85 
    5 Carol Zabin         57 SCAM    132   25:59.95 
          **** MALE 40+ HALF MILE WETSUIT/CAT 2 SUIT RESULTS ****
Place Name                Ag Club  Bib#  Time       
===== =================== == ===== ===== ========== 
    1 David Flowers       45 UNAT     31   19:15.70 
    2 Orlando Mauricio    47         154   25:33.35 


USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo