Pacific Masters gif

Results
Rinconada Masters
Spring Meet

Rinconada Masters
12 March 2011

Licensed to FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 3/12/2011 04:01 PM
                 Rinconada Masters Spring SC Meet - 3/12/2011                  
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   22.96   4/18/2010 KARA DENBY                                   
         PMS:   23.44  12/31/2010 F O'Donnell-McCarthy                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halpert, Caitlin          22 San Francisco Ts-38    26.50      27.08        
  2 O'Brien, Meghan           24 Club Hot Tub-38        30.00      29.04        
  3 Dangremond, Emily M       24 Temescal Aquatic-38    28.84      30.41        
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   48.29   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS:   48.29  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halpert, Caitlin          22 San Francisco Ts-38  1:06.00    1:03.11        
  2 Dangremond, Emily M       24 Temescal Aquatic-38  1:02.94    1:04.09        
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:43.28   11/8/2009 DANA VOLLMER                               
         PMS:   1:43.28  12/31/2010 Dana Vollmer                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Meghan           24 Club Hot Tub-38      2:15.00    2:17.33        
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   55.90   5/23/2010 EMILE EWING                                  
         PMS:   55.98  12/31/2000 Sarabeth Schweitzer                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Meghan           24 Club Hot Tub-38      1:10.00    1:13.35        
  2 Halpert, Caitlin          22 San Francisco Ts-38  1:20.00    1:16.89        
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:02.86   5/18/2003 RILEY MANTS                                
         PMS:   1:05.92  12/31/2009 Mary Streumpf                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Meghan           24 Club Hot Tub-38      1:15.00    1:21.88        
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.54   11/8/2009 DANA VOLLMER                                 
         PMS:   24.54  12/31/2010 Dana Vollmer                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Halpert, Caitlin          22 San Francisco Ts-38    31.00      30.18        
  2 Tice, Ginny               23 UNAT                   30.00      30.86        
  3 Dangremond, Emily M       24 Temescal Aquatic-38    32.54      32.50        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
         PMS:   23.20  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           25 Tri Valley Maste-38    26.65      26.63        
  2 Shih, Marissa             25 Mountain View Ma-38    29.00      28.27        
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL:   23.16   4/24/2005 PETRA MARTIN                                 
         PMS:   23.20  12/31/1992 Anna Pettis-Scott                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daddario, Barbara         25 Santa Cruz Maste-38    28.00      28.19        
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   49.70   2/21/2010 MEAGAN JENDRICK                              
         PMS:   51.07  12/31/1993 Sara Shand                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           25 Tri Valley Maste-38    57.80      57.38        
  2 Acio, Amanda              28 San Francisco Ts-38  1:30.00    1:11.82        
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:48.80   5/20/2001 LIMIN LIU                                  
         PMS:   1:48.80  12/31/2001 Limin Liu                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           25 Tri Valley Maste-38  2:04.98    2:07.88        
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL:   25.26   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS:   26.71  12/31/2001 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daddario, Barbara         25 Santa Cruz Maste-38    31.00      32.85        
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   54.06   5/23/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS:   58.04    2/5/2002 Jessica Tong                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Espiritu, Vicki           25 Tri Valley Maste-38  1:05.33    1:06.31        
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:     59.58    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS:   1:03.80  12/31/2009 Kasey Beckman                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shih, Marissa             25 Mountain View Ma-38  1:18.50    1:19.12        
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.41   5/22/2010 TANICA JAMISON                               
         PMS:   24.69  12/31/2001 Limin Liu                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daddario, Barbara         25 Santa Cruz Maste-38    28.00      29.52        
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:59.69    2/6/2010 MEGAN JENDRICK                             
         PMS:   2:03.94  12/31/2006 Alison Wagner                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shih, Marissa             25 Mountain View Ma-38  2:35.00    2:32.53        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   22.70   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                  
         PMS:   23.24  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Katie              30 The Olympic Club-38    26.00      26.09        
  2 Lovell, Allison J         34 Santa Cruz Maste-38    27.71      27.08        
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL:   22.70   3/11/2009 ERIKA ERNDL                                  
         PMS:   23.24  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Dana L             31 Manatee Aquatic-38        NT      31.87        
  2 Conway, Lacquanna L       31 Tri Valley Maste-38  1:00.00      39.43        
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL:   25.32   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS:   27.70  12/31/1997 Martie Mc Kinney                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shaps, Dana L             31 Manatee Aquatic-38        NT      37.88        
  2 Conway, Lacquanna L       31 Tri Valley Maste-38  1:30.00      55.01        
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   55.50   3/15/2009 NORIKO INADA                                 
         PMS:   57.58  12/31/2009 Sarabeth Metzger                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lovell, Allison J         34 Santa Cruz Maste-38  1:06.50    1:04.99        
  2 Lyons, Katie              30 The Olympic Club-38  1:07.00    1:10.52        
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:02.08    5/4/2008 KATIE MCCLELLAND                           
         PMS:   1:06.32  12/31/2009 Sarah Bimson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Katie              30 The Olympic Club-38  1:15.00    1:15.46        
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.18   4/15/2000 ANGEL MARTINO                                
         PMS:   25.90  12/31/2009 Keiko Price                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Katie              30 The Olympic Club-38    29.50      30.49        
  2 Lovell, Allison J         34 Santa Cruz Maste-38    30.60      30.54        
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   22.34   2/25/2007 DARA TORRES                                  
         PMS:   24.21  12/31/1993 Sandy Neilson-Bell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn L            38 University of Sa-38    28.62      28.84        
  2 Wang, Sue Y               35 Stanford Masters-38    31.00      28.98        
  3 Sullivan, Maureen         39 The Olympic Club-38    32.50      33.09        
  4 Lasch, Jennifer J         38 UNAT                   36.72      34.74        
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   10:22.60   2/16/1999 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS:   10:28.09  12/31/2009 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38 13:40.25   13:35.82        
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   56.14   5/23/2010 SHERI HART                                   
         PMS:   59.86  12/31/2004 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38  1:20.96    1:23.27        
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:04.25   4/25/2004 S VON DER LIPPE                            
         PMS:   1:08.99  12/31/2001 Sharon Weiss                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn L            38 University of Sa-38  1:20.50    1:20.01        
  2 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38  1:24.85    1:27.37        
  3 Lasch, Jennifer J         38 UNAT                 1:32.92    1:28.68        
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:19.66   1/27/2002 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS:   2:27.84  12/31/2004 C Bleul-Gohlke                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn L            38 University of Sa-38  2:53.63    2:53.28        
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   25.54   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS:   26.33   4/18/2010 Annette E Salmeen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn L            38 University of Sa-38    31.44      32.49        
  2 Lasch, Jennifer J         38 UNAT                   43.00      40.69        
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   55.78   5/18/2003 S VON DER LIPPE                              
         PMS:   58.46  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38  1:23.88    1:22.07        
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:05.24   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS:   2:09.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Lynn L            38 University of Sa-38  2:40.35    2:41.11        
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   4:24.18   3/14/1998 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS:   4:34.77  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38  6:05.35    6:05.58        
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.91   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS:   24.68  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38    27.52      28.31        
  2 Rublein, Susanne P        40 Manatee Aquatic-38     27.50      28.46        
  3 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38    27.30      28.85        
  4 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38    30.00      29.93        
  5 Cox, Juliet E             43 Manatee Aquatic-38     31.80      32.24        
  6 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38    32.31      32.31        
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   48.34   4/15/2007 DARA TORRES                                  
         PMS:   53.96  12/31/2008 Laureen Welting                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        40 Walnut Creek Mas-38    57.00      55.79        
  2 Cox, Juliet E             43 Manatee Aquatic-38   1:01.60    1:02.54        
  3 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38  1:01.99    1:02.57        
  4 Legros, Laura             43 Menlo Masters Ak-38  1:15.00    1:04.02        
  5 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38  1:05.00    1:05.52        
  6 Such, Carole L            43 Santa Clara Swim-38  1:20.00    1:10.04        
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:51.06  12/22/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS:   1:56.17  12/31/2007 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        40 Walnut Creek Mas-38  1:58.00    1:56.23        
  2 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38  2:20.00    2:17.01        
  3 Legros, Laura             43 Menlo Masters Ak-38  2:45.00    2:18.25        
  4 Such, Carole L            43 Santa Clara Swim-38  2:50.00    2:35.70        
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   10:20.45  12/21/2003 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS:   10:32.07  12/31/2001 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        40 Walnut Creek Mas-38 10:40.00   10:32.52        
  2 Cox, Juliet E             43 Manatee Aquatic-38  11:45.00   11:56.60        
  3 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38 12:32.00   12:29.55        
  4 David, Nicole             43 Davis Aquatic Ma-38 13:06.00   12:47.11        
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   57.15   5/18/2003 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS:   59.89  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Such, Carole L            43 Santa Clara Swim-38  1:40.00    1:23.21        
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:03.00    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS:   1:08.29  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38  1:14.00    1:17.16        
  2 Rublein, Susanne P        40 Manatee Aquatic-38   1:16.00    1:18.01        
  3 Hertzer, Cynthia          41 Santa Cruz Maste-38  1:22.00    1:23.05        
  4 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38  1:32.00    1:27.88        
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:17.06   5/14/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS:   2:29.70  12/31/2000 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:46.60        
  2 Hertzer, Cynthia          41 Santa Cruz Maste-38  2:52.00    2:54.41        
  3 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38  3:22.44    3:16.23        
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   25.14   5/10/2009 S VON DER LIPPE                              
         PMS:   26.46  12/31/1994 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38    31.70      31.63        
  2 Such, Carole L            43 Santa Clara Swim-38    40.00      36.39        
  3 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38    43.00      40.42        
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:04.85    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS:   2:10.62  12/31/2003 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        40 Walnut Creek Mas-38  2:15.00    2:13.49        
  2 Hertzer, Cynthia          41 Santa Cruz Maste-38  2:40.00    2:38.14        
  3 Legros, Laura             43 Menlo Masters Ak-38  3:00.00    2:40.96        
  4 Cox, Juliet E             43 Manatee Aquatic-38   2:45.00    2:41.11        
  5 Such, Carole L            43 Santa Clara Swim-38  3:10.00    3:03.24        
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   4:28.43    5/4/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS:   4:37.83  12/31/2001 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        40 Walnut Creek Mas-38  4:50.00    4:43.14        
  2 Hertzer, Cynthia          41 Santa Cruz Maste-38  5:35.00    5:31.44        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS:   25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38    25.30      26.10        
  2 Khouri, Carola            48 Stanford Masters-38    29.00      26.86        
  3 Sterzer, Robin S          46 Wildcat Alumni M-38    27.90      27.76        
  4 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38    28.50      28.61        
  5 Henry, BJ J               47 Walnut Creek Mas-38    28.68      28.93        
  6 Cerussi, Jane E           47 Davis Aquatic Ma-38    29.50      29.65        
  7 Powers, Terry             48 Marin Pirates Ma-38    32.50      31.40        
  8 Lees, Karene              48 Mountain View Ma-38    36.00      32.27        
  9 Phalen, Jennifer R        46 Strawberry Canyo-38    33.64      32.31        
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL:   24.00    5/4/2008 SUSAN WALSH                                  
         PMS:   25.10  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin, Jian                47 Oakland Barracud-38    40.00      33.95        
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   52.23  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS:   53.27  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tonkinson, Jennifer P     46 Wildcat Alumni M-38    59.38    1:00.20        
  2 Sterzer, Robin S          46 Wildcat Alumni M-38  1:00.00    1:02.39        
  3 Cerussi, Jane E           47 Davis Aquatic Ma-38  1:03.00    1:04.43        
  4 Phalen, Jennifer R        46 Strawberry Canyo-38  1:12.64    1:09.83        
  5 Ducey, Maria              47 University of Sa-38  1:28.39    1:30.92        
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:53.28  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS:   1:58.53  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38  2:00.00    2:05.98        
  2 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38  2:10.00    2:09.12        
  3 Khouri, Carola            48 Stanford Masters-38  2:10.00    2:11.49        
  4 Hall, Dina M              45 Peninsula Covena-38  2:32.00    2:21.94        
  5 Phalen, Jennifer R        46 Strawberry Canyo-38  2:30.64    2:30.94        
  6 Lees, Karene              48 Mountain View Ma-38  2:45.00    2:40.52        
  7 Ducey, Maria              47 University of Sa-38  3:11.49    3:15.79        
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   10:32.91   4/19/2009 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS:   10:38.13  12/31/2005 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          49 Walnut Creek Mas-38 11:15.70   11:17.23        
  2 Sheeper, Lisa M           46 Menlo Masters Ak-38 12:10.00   11:46.10        
  3 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38 12:28.44   11:56.85        
  4 Couch, Stephanie D        46 Menlo Masters Ak-38 13:20.00   12:30.63        
  5 Henry, BJ J               47 Walnut Creek Mas-38 12:27.69   12:43.44        
  6 Perry, Rebecca R          46 Manatee Aquatic-38  13:15.00   13:07.80        
  7 Ducey, Maria              47 University of Sa-38 17:27.00   17:20.80        
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL:   27.35  12/21/2008 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS:   28.26  12/31/1997 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chin, Jian                47 Oakland Barracud-38    46.00      39.15        
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:     57.83   5/23/2010 ELLEN REYNOLDS                             
         PMS:   1:01.50  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  1:07.00    1:09.94        
  2 Cerussi, Jane E           47 Davis Aquatic Ma-38  1:15.00    1:13.15        
  3 Hall, Dina M              45 Peninsula Covena-38  1:25.00    1:16.94        
  4 Henry, BJ J               47 Walnut Creek Mas-38  1:20.57    1:17.73        
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:06.01   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS:   1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:14.90        
  2 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38  1:15.00    1:20.19        
  3 Henry, BJ J               47 Walnut Creek Mas-38  1:24.55    1:22.99        
 -- Phalen, Jennifer R        46 Strawberry Canyo-38  1:27.64         DQ        
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:25.76   5/20/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS:   2:35.57  12/31/2004 DeaAnn Joslin                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phalen, Jennifer R        46 Strawberry Canyo-38  3:04.64    3:04.58        
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   26.24      8/2009 SCOULER/PIPES-NEI                            
         PMS:   27.02  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38    28.30      27.97        
  2 Sterzer, Robin S          46 Wildcat Alumni M-38    29.50      31.70        
  3 Ducey, Maria              47 University of Sa-38    48.38      51.65        
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   57.42  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS:   59.82  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38  1:04.07    1:02.78        
  2 Ward, Lisa A              47 Walnut Creek Mas-38  1:05.00    1:03.90        
  3 Cerussi, Jane E           47 Davis Aquatic Ma-38  1:14.00    1:11.81        
  4 Perry, Rebecca R          46 Manatee Aquatic-38   1:09.00    1:12.30        
  5 Ducey, Maria              47 University of Sa-38  1:58.21    1:57.05        
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:07.26  12/16/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS:   2:15.42  12/31/2010 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38  2:21.64    2:24.58        
  2 Hall, Dina M              45 Peninsula Covena-38  2:45.00    2:41.95        
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   4:32.87  12/26/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS:   4:47.26  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cerussi, Jane E           47 Davis Aquatic Ma-38  5:39.12    5:31.64        
  2 Couch, Stephanie D        46 Menlo Masters Ak-38  6:00.00    5:36.83        
  3 Perry, Rebecca R          46 Manatee Aquatic-38   5:35.00    5:44.55        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
         PMS:   25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gillespie, Sue M          50 Rocklin Aquatics-38    30.28      30.39        
  2 Boyer, Karen L            54 Peninsula Covena-38    31.00      31.66        
  3 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38    30.55      33.23        
  4 Bouffard, Kim A           54 Cal Maritime Aca-38    39.00      35.60        
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL:   24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
         PMS:   25.30  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosa, Cori                52 Carson Valley Ma-38    40.00      39.90        
  2 Appel, Pam J              53 Walnut Creek Mas-38    55.00      41.13        
  3 Giles, Debra L Bishop     54 Vacaville Swim C-38    55.55      56.86        
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
         PMS:   54.38  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38  1:08.00    1:10.60        
  2 Haufler, Susan L          53 Marcia's Enthusi-38  1:11.00    1:13.71        
  3 Lambert, Caroline         53 South Palo Alto-38   1:15.00    1:13.89        
  4 Bouffard, Kim A           54 Cal Maritime Aca-38  1:30.00    1:24.33        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
         PMS:   1:59.55  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         52 The Olympic Club-38  2:15.00    2:13.83        
  2 O'Brien, Charlene         54 Walnut Creek Mas-38  2:14.00    2:18.26        
  3 Gillespie, Sue M          50 Rocklin Aquatics-38  2:30.00    2:33.98        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   11:13.96   5/20/2010 DENISE BROWN                              
         PMS:   11:16.62  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         52 The Olympic Club-38 11:59.00   11:46.72        
  2 Lambert, Caroline         53 South Palo Alto-38  14:45.00   14:46.82        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL:   28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
         PMS:   29.35  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Appel, Pam J              53 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      47.13        
  2 Rosa, Cori                52 Carson Valley Ma-38  1:00.00      48.29        
  3 Giles, Debra L Bishop     54 Vacaville Swim C-38    57.99    1:09.02        
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
         PMS:   1:03.24  12/31/2005 Karen Humphreys                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         52 The Olympic Club-38  1:12.00    1:13.29        
  2 O'Brien, Charlene         54 Walnut Creek Mas-38  1:14.00    1:13.38        
  3 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38  1:20.50    1:16.57        
  4 Boyer, Karen L            54 Peninsula Covena-38  1:24.00    1:25.70        
  5 Lambert, Caroline         53 South Palo Alto-38   1:25.00    1:26.39        
  6 Haufler, Susan L          53 Marcia's Enthusi-38  1:40.00    1:27.88        
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:12.25    5/7/2010 JENNY COOK                                 
         PMS:   1:12.45  12/31/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38  1:18.00    1:18.17        
  2 Boyer, Karen L            54 Peninsula Covena-38  1:30.00    1:31.77        
  3 Wu, Xiaoqing              54 Rinconada Master-38  1:37.26    1:35.71        
  4 Bouffard, Kim A           54 Cal Maritime Aca-38  1:46.90    1:39.84        
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:37.95   4/17/2010 COKIE LEPINSKI                             
         PMS:   2:37.95   4/18/2010 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38  2:55.00    2:46.32        
  2 Meyer, Marguerite         52 The Olympic Club-38  3:09.00    3:13.37        
  3 Wu, Xiaoqing              54 Rinconada Master-38  3:29.28    3:24.37        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   26.77   5/10/2009 TRACI GRANGER                                
         PMS:   27.81  12/31/2002 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Charlene         54 Walnut Creek Mas-38    35.00      32.05        
  2 Gillespie, Sue M          50 Rocklin Aquatics-38    34.06      33.30        
  3 Boyer, Karen L            54 Peninsula Covena-38    35.90      36.34        
  4 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38    35.28      36.39        
  5 Wu, Xiaoqing              54 Rinconada Master-38    53.43      53.66        
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
         PMS:   1:01.26  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38  1:16.00    1:15.02        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:19.56   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
         PMS:   2:22.38  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38  2:45.00    2:59.74        
  2 Haufler, Susan L          53 Marcia's Enthusi-38  2:38.00    3:20.81        
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
         PMS:   25.29  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Barbara L          55 Menlo Masters Ak-38    27.52      27.94        
  2 Eisenman, Judy A          57 Tamalpais Aquati-38    30.79      30.55        
  3 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38    32.36      32.27        
  4 Harms, Kildine J          56 Walnut Creek Mas-38    37.70      39.32        
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
         PMS:   54.72  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38    59.00      57.39        
  2 Jones, Barbara L          55 Menlo Masters Ak-38  1:02.34    1:04.01        
  3 Gillon, Jean W            59 Menlo Masters Ak-38  1:22.00    1:21.53        
  4 Harms, Kildine J          56 Walnut Creek Mas-38  1:26.48    1:30.31        
  5 McCall, Janice J          58 Menlo Masters Ak-38  2:00.00    1:39.89        
  6 Huckabay, Emma L          55 University of Sa-38  1:45.00    1:45.24        
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS:   1:59.02  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harms, Kildine J          56 Walnut Creek Mas-38  3:11.96    3:13.76        
  2 Huckabay, Emma L          55 University of Sa-38  3:45.00    3:44.00        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   11:20.53   3/13/2010 LAURA VAL                                 
         PMS:   11:20.53   3/13/2010 Laura B Val                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          57 Tamalpais Aquati-38 13:50.00   13:31.79        
  2 Jones, Barbara L          55 Menlo Masters Ak-38 12:30.00   13:58.98        
  3 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38 13:53.00   14:06.19        
  4 Zucconi, Lin              59 Walnut Creek Mas-38 18:10.00   16:18.77        
  5 Huckabay, Emma L          55 University of Sa-38 20:30.00   20:02.95        
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:04.65   5/23/2010 LAURA VAL                                  
         PMS:   1:04.65  12/31/2010 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:07.12        
  2 Jones, Barbara L          55 Menlo Masters Ak-38  1:15.23    1:17.20        
  3 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38  1:28.00    1:26.08        
  4 Pinto, Rebecca            55 Menlo Masters Ak-38  1:35.00    1:35.26        
  5 Gillon, Jean W            59 Menlo Masters Ak-38  1:40.00    1:40.86        
  6 Huckabay, Emma L          55 University of Sa-38  2:20.00    2:09.73        
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:14.67   5/22/2010 LO D KNAPP                                 
         PMS:   1:19.46   3/28/2010 Laura B Val                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          57 Tamalpais Aquati-38  1:45.00    1:33.44        
  2 Cambra Brungard, Jeanne   58 Ladera Oaks Mast-38  1:33.50    1:36.25        
  3 Harms, Kildine J          56 Walnut Creek Mas-38  1:41.63    1:39.65        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:40.19   5/10/2009 CATHERINE KOHN                             
         PMS:   2:54.45  12/31/2001 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cambra Brungard, Jeanne   58 Ladera Oaks Mast-38  3:25.00    3:28.71        
  2 Harms, Kildine J          56 Walnut Creek Mas-38  3:38.52    3:35.78        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   28.20   4/10/2010 LAURA VAL                                    
         PMS:   28.20   4/10/2010 Laura B Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38    30.00      29.58        
  2 Huckabay, Emma L          55 University of Sa-38  1:30.00    1:14.92        
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
         PMS:   1:01.31  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38  1:10.00    1:04.82        
  2 Pinto, Rebecca            55 Menlo Masters Ak-38  1:24.00    1:24.20        
  3 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38  1:27.00    1:29.19        
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   27.36   5/23/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS:   28.30  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38    33.65      32.90        
  2 Taub, Pamela A            60 Walnut Creek Mas-38  1:05.00      55.25        
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:     59.41   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS:   1:03.78  12/31/2010 Celeste Miller                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia            62 Menlo Masters Ak-38       NT    1:21.41        
  2 Taub, Pamela A            60 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:01.86        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   12:17.18   5/20/2010 CELESTE MILLER                            
         PMS:   12:17.18  12/31/2010 Celeste Miller                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           60 Bay Masters-38      17:30.00   16:34.97        
  2 Moravec, Eva M            63 UNAT                21:15.00   19:17.64        
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:19.98    5/4/2008 GINGER PIERSON                             
         PMS:   1:24.68  12/31/2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia            62 Menlo Masters Ak-38       NT    1:34.27        
  2 Moravec, Eva M            63 UNAT                 2:05.00    2:06.49        
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:56.39    5/2/1999 JOANN LEILICH                              
         PMS:   3:02.86  12/31/2004 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moravec, Eva M            63 UNAT                 4:20.00    4:26.64        
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   29.86   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                              
         PMS:   31.72  12/31/2009 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38    40.19      40.40        
  2 Dutro, Cynthia            62 Menlo Masters Ak-38       NT      43.04        
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:09.91   5/10/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS:   1:15.46  12/31/2009 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38  1:43.44    1:48.66        
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:31.84   5/22/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS:   2:42.54  12/31/2010 Celeste Miller                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moravec, Eva M            63 UNAT                 4:10.00    4:19.13        
  2 Taub, Pamela A            60 Walnut Creek Mas-38  5:10.00    5:12.80        
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   5:27.07   5/21/2010 CHARLOTTE DAVIS                            
         PMS:   6:18.36  12/31/1990 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia            62 Menlo Masters Ak-38       NT    6:56.63        
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
         PMS:   30.45  12/31/1997 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           69 Tamalpais Aquati-38    35.50      33.91        
  2 Sosnoski, Diane A         66 Walnut Creek Mas-38    34.58      34.24        
  3 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38    45.00      37.82        
  4 Rose, Polly               68 University of Sa-38    59.66    1:01.86        
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS:   1:08.78  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sosnoski, Diane A         66 Walnut Creek Mas-38  1:13.50    1:15.42        
  2 Ridout, Nancy J           69 Tamalpais Aquati-38  1:18.50    1:19.98        
  3 Barcos, Kathleen          67 Menlo Masters Ak-38       NT    1:46.54        
  4 Rose, Polly               68 University of Sa-38  2:30.45    2:28.10        
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:24.66   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
         PMS:   2:34.79  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sosnoski, Diane A         66 Walnut Creek Mas-38  2:46.03    2:48.05        
  2 Ridout, Nancy J           69 Tamalpais Aquati-38  3:00.00    2:52.36        
  3 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38  3:15.15    3:03.71        
  4 Coleman, Kate A           68 Strawberry Canyo-38  3:00.00    3:08.51        
  5 Rose, Polly               68 University of Sa-38  5:25.69    5:23.49        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   13:25.54   5/10/2009 JACKIE MARR                               
         PMS:   14:35.60  12/31/2004 Susan Munn                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           68 Strawberry Canyo-38 16:55.00   16:42.49        
  2 White, Susan E            68 Tuolumne County-38  18:50.00   19:09.23        
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:17.94   5/10/2009 JACKIE MARR                                
         PMS:   1:23.98  12/31/2000 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan E            68 Tuolumne County-38   2:09.17    2:11.16        
  2 Rose, Polly               68 University of Sa-38  2:38.21    2:28.12        
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS:   1:25.66  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38  1:39.30    1:33.81        
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   33.02    4/1/2007 ARDETH MUELLER                               
         PMS:   34.45  12/31/1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barcos, Kathleen          67 Menlo Masters Ak-38    55.00      55.54        
  2 White, Susan E            68 Tuolumne County-38     54.00      56.71        
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:16.73    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
         PMS:   1:23.49  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38  1:37.30    1:29.51        
  2 Coleman, Kate A           68 Strawberry Canyo-38  1:42.00    1:41.71        
  3 White, Susan E            68 Tuolumne County-38   1:58.87    2:05.95        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:52.51   5/22/2010 SUZANNE DILLS                              
         PMS:   2:56.89  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           68 Strawberry Canyo-38  3:33.00    3:41.54        
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   6:01.14   5/21/2010 SUZANNE DILLS                              
         PMS:   6:22.17  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38  7:15.20    6:51.47        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS:   2:35.85  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            71 The Olympic Club-38  3:21.50    3:17.00        
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:27.62   1/24/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS:   1:32.12  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            71 The Olympic Club-38  1:53.00    1:50.48        
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
         PMS:   35.06  12/31/2000 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            71 The Olympic Club-38    55.00      50.12        
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   3:07.70   4/30/2006 NANCY BROWN                                
         PMS:   3:09.08  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            71 The Olympic Club-38  3:45.00    3:38.73        
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   6:40.92    4/9/2006 NANCY BROWN                                
         PMS:   6:23.44  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stretch, Nancy            71 The Olympic Club-38  7:45.00    7:38.94        
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS:   35.57  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38    41.05      42.20        
  2 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38    45.00      42.92        
  3 Monroe, Donna             77 Walnut Creek Mas-38    46.00      46.57        
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS:   1:20.83  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             77 Walnut Creek Mas-38  1:46.00    1:39.08        
  2 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38  1:40.00    1:39.94        
  3 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38  1:57.00    1:46.38        
  4 Bensu, Janet L            78 University of Sa-38  2:20.00    2:02.96        
  5 Chace, Joan E             76 Rinconada Master-38  2:19.00    2:05.72        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:53.05    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
         PMS:   2:58.74  12/31/1999 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             77 Walnut Creek Mas-38  3:36.00    3:34.79        
  2 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38  4:00.00    3:54.87        
  3 Bensu, Janet L            78 University of Sa-38  4:55.00    4:25.12        
 
Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   15:47.72    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                         
         PMS:   16:27.17  12/31/1999 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             77 Walnut Creek Mas-38 18:15.00   18:43.23        
  2 Robben, Barbara           76 UNAT                23:00.00   25:59.59        
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:28.19    4/2/2000 DORIS STEADMAN                             
         PMS:   1:30.69  12/31/2009 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38  2:00.00    1:58.00        
  2 Monroe, Donna             77 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    2:06.80        
  3 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38  2:25.00    2:15.31        
  4 Bensu, Janet L            78 University of Sa-38  4:00.00    2:32.86        
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:37.04   3/19/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS:   1:37.04  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38  2:05.00    2:00.41        
  2 Chace, Joan E             76 Rinconada Master-38  2:59.00    2:32.45        
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   3:31.35   2/11/2006 ANN HIRSCH                                 
         PMS:   3:31.35  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       78 Rinconada Master-38  4:15.00    4:19.66        
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS:   44.32  12/31/2009 Ann Kay                                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chace, Joan E             76 Rinconada Master-38  1:12.26    1:06.32        
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
         PMS:   37.11  12/31/2003 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38    50.00      45.11        
 
Women 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   17:20.18   3/30/2008 JEAN TROY                                 
         PMS:   17:33.20  12/31/2003 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38 20:00.00   18:57.17        
  2 Lambertson, Ann M         80 San Mateo Master-38 25:00.00   25:12.42        
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:32.37   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
         PMS:   1:42.14  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Danto, Eloise P           83 Mountain View Ma-38  2:45.00    2:39.02        
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:51.91   11/7/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS:   2:15.20  12/31/1998 Sally Joy                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:46.69        
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   4:09.31   4/19/2009 NANETTE BOHL                               
         PMS:   4:42.55  12/31/1996 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38  8:49.00    8:40.74        
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                            
         PMS:   56.74  12/31/1997 Audrey Etienne                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38  1:52.00    1:53.23        
 
Women 80-84 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:54.16   4/22/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS:   2:11.60  12/31/1995 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38  4:15.00    3:55.32        
 
Women 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   3:54.26   2/17/2008 JEAN TROY                                  
         PMS:   4:19.60  12/31/1995 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38  7:35.00    7:37.51        
 
Women 80-84 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   8:16.02   2/17/2008 JEAN TROY                                  
         PMS:   8:59.27  12/31/1995 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             80 Walnut Creek Mas-38  8:16.00    8:29.69        
  2 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38 15:15.00   15:54.89        
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   19.69   5/23/2010 STEVE SCHEREN                                
         PMS:   20.35   1/24/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothberg, Dash I          24 The Olympic Club-38    22.00      23.07        
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   43.77   11/8/2009 ANDY GRANT                                   
         PMS:   43.77  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahlstrom, Todd M         23 Cal Maritime Aca-38    56.40      54.57        
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   47.93   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                                
         PMS:   49.03  12/31/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rothberg, Dash I          24 The Olympic Club-38    56.23      58.11        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:49.35   2/14/2010 RUSSELL PAYNE                              
         PMS:   1:51.83  12/31/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahlstrom, Todd M         23 Cal Maritime Aca-38  2:14.00    2:11.71        
 
Men 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   3:50.12   2/13/2010 RUSSELL PAYNE                              
         PMS:   4:07.27  12/31/1988 Darren Phelan                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahlstrom, Todd M         23 Cal Maritime Aca-38  4:45.50    4:43.50        
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   18.67   2/13/2010 FRED BOUSQUET                                
         PMS:   21.07  12/31/2009 Trent Holsman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              27 The Olympic Club-38    21.89      22.15        
  2 Bannan, Brett T           28 Menlo Masters Ak-38    22.10      22.55        
  3 Lee, Colin Y              28 Mountain View Ma-38    24.75      24.74        
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   42.58   4/18/2010 ANDY GRANT                                   
         PMS:   42.58   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           28 Menlo Masters Ak-38    49.90      50.19        
  2 Lee, Colin Y              28 Mountain View Ma-38    54.12      54.42        
  3 Hurbick, Craig            25 Stanford Masters-38    54.00      56.27        
  4 Le, Hung D                28 San Francisco Ts-38  1:16.00    1:11.55        
  5 Benard, Robert A          28 San Francisco Ts-38  1:50.00    1:18.74        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:33.86   4/16/2010 ANDY GRANT                                 
         PMS:   1:33.86   4/18/2010 Andy Grant                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorlien, Matt             28 Burlingame Aquat-38  1:47.00    1:49.76        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   9:25.88    5/3/1998 ALEX KOSTICH                               
         PMS:   9:26.67  12/31/1994 Chip Hobson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorlien, Matt             28 Burlingame Aquat-38 10:00.00   10:10.48        
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   45.95   4/15/2010 ADAM MANIA                                   
         PMS:   49.17   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorlien, Matt             28 Burlingame Aquat-38    55.00      52.87        
  2 Dorr, John W              27 The Olympic Club-38    55.79      54.36        
  3 Benard, Robert A          28 San Francisco Ts-38  2:30.00    1:24.17        
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   52.30   5/22/2010 MARK GANGLOFF                                
         PMS:   54.30  12/31/2009 Gary Marshall                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Le, Hung D                28 San Francisco Ts-38  1:30.00    1:27.16        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:57.46   5/20/2007 GARY MARSHALL                              
         PMS:   1:57.46  12/31/2007 Gary Marshall                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hurbick, Craig            25 Stanford Masters-38  2:30.00    2:34.11        
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   21.15   4/25/2004 SABIR MUHAMMAD                               
         PMS:   22.41  12/31/1987 Bob Placak                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           28 Menlo Masters Ak-38    23.30      23.52        
  2 Lee, Colin Y              28 Mountain View Ma-38    31.00      28.86        
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   47.51    3/7/2010 JAYME CRAMER                                 
         PMS:   48.07   4/18/2010 Andy Grant                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dorr, John W              27 The Olympic Club-38    52.79      53.37        
  2 Bannan, Brett T           28 Menlo Masters Ak-38    53.00      53.55        
  3 Lillard, Nick C           28 Vacaville Swim C-38    57.80      57.48        
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:48.18   5/22/2010 MARK GANGLOFF                              
         PMS:   1:49.11  12/31/2007 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorlien, Matt             28 Burlingame Aquat-38  2:00.00    2:03.41        
  2 Hurbick, Craig            25 Stanford Masters-38  2:15.00    2:18.30        
  3 Benard, Robert A          28 San Francisco Ts-38  2:45.00    3:19.52        
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   3:52.43   5/20/2007 ERIK SCALISE                               
         PMS:   3:52.43  12/31/2008 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lillard, Nick C           28 Vacaville Swim C-38  4:51.94    4:46.97        
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   19.85   5/23/2010 LANCE ASTI                                   
         PMS:   20.59  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaggero, David            34 The Olympic Club-38    23.50      23.10        
  2 Palmer, Ben C             30 Burlingame Aquat-38    23.39      23.62        
  3 Donlan, Kevin             32 University of Sa-38    25.00      24.61        
  4 Greene, Brett             33 Club Hot Tub-38        23.75      24.67        
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   44.53  12/19/2004 MIKE PICOTTE                                 
         PMS:   45.16  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Marco              34 Bay Masters-38         50.61      50.08        
  2 Fahlstrom, Charles A      30 Cal Maritime Aca-38    55.57      53.21        
  3 Donlan, Kevin             32 University of Sa-38    56.00      54.96        
  4 Hardcastle, Holden P      33 University of Sa-38    55.56      58.85        
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:38.03   5/16/1999 JON OLSEN                                  
         PMS:   1:39.59  12/31/1997 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardcastle, Holden P      33 University of Sa-38  2:04.00    1:59.92        
  2 Donlan, Kevin             32 University of Sa-38  2:04.00    2:01.65        
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   9:26.93   3/23/2003 JOSHUA WOODRUFF                            
         PMS:   9:38.13  12/31/1991 Cameron Reid                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaggero, David            34 The Olympic Club-38 10:40.00   10:35.54        
  2 Hardcastle, Holden P      33 University of Sa-38 11:40.00   11:16.26        
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL:   22.97    2/8/2009 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS:   23.42  12/31/2001 Lance Bohlman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donlan, Kevin             32 University of Sa-38       NT      35.25        
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   50.21   5/24/1992 CLAY BRITT                                   
         PMS:   50.74  12/31/2001 Lance Bohlamn                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lopez, Marco              34 Bay Masters-38         57.77      56.95        
  2 Gaggero, David            34 The Olympic Club-38    58.00      57.10        
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:00.64   5/10/2009 ERIK SCALISE                               
         PMS:   2:00.64  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Ben C             30 Burlingame Aquat-38  2:20.18    2:20.27        
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   21.44   12/5/2009 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS:   22.66  12/31/1989 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            32 Tri Valley Maste-38    23.89      24.46        
  2 Lopez, Marco              34 Bay Masters-38         25.60      24.61        
  3 Greene, Brett             33 Club Hot Tub-38        25.80      26.03        
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   47.77   5/21/2010 ZSOLT GASPAR                                 
         PMS:   49.81  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            32 Tri Valley Maste-38    52.21      53.73        
  2 Palmer, Ben C             30 Burlingame Aquat-38    57.80      58.28        
  3 Greene, Brett             33 Club Hot Tub-38        58.00      59.25        
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:47.62    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS:   1:48.48  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fahlstrom, Charles        30 Cal Maritime Aca-38  2:20.00    2:14.18        
  2 Greene, Brett             33 Club Hot Tub-38      2:13.00    2:15.09        
  3 Hardcastle, Holden P      33 University of Sa-38  2:17.25    2:17.46        
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   3:53.81    5/4/1997 RONALD KARNAUGH                            
         PMS:   3:54.11  12/31/2009 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hardcastle, Holden P      33 University of Sa-38  4:53.00    4:51.69        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   20.14    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS:   20.81  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roat, Christopher M       36 South Palo Alto-38     22.75      22.54        
  2 Jepson, Linc              37 Mountain View Ma-38    32.05      30.94        
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:36.56    5/4/2008 JOSH DAVIS                                 
         PMS:   1:41.20  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Scott P           35 Mountain View Ma-38  2:12.00    2:12.59        
  2 Jepson, Linc              37 Mountain View Ma-38  2:37.00    2:29.89        
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   9:27.97   5/20/2010 ERIC CHRISTENSEN                           
         PMS:   9:41.12  12/31/1999 Franz Mortensen                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Scott P           35 Mountain View Ma-38 12:10.00   12:14.31        
  2 Prodoehl, Jason C         39 San Francisco Ts-38 16:00.00   14:40.99        
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   49.12    5/4/2008 JOSH DAVIS                                   
         PMS:   51.81  12/31/2002 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Prodoehl, Jason C         39 San Francisco Ts-38  1:35.00         DQ        
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   55.26  12/16/2001 RON KARNAUGH                                 
         PMS:   58.76  12/31/2007 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Scott P           35 Mountain View Ma-38  1:12.00    1:13.10        
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:59.23  12/16/2001 RON KARNAUGH                               
         PMS:   2:07.10  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Finney, Scott P           35 Mountain View Ma-38  2:39.00    2:37.56        
  2 Prodoehl, Jason C         39 San Francisco Ts-38  4:00.00    3:26.85        
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   49.54   5/16/1999 PETER EGAN                                   
         PMS:   51.60  12/31/1994 Robert Placak                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prodoehl, Jason C         39 San Francisco Ts-38  1:38.00    1:28.56        
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   20.84   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS:   21.78  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 France, Kermit S          44 Walnut Creek Mas-38    35.00      30.96        
  2 Makani, Gautam            44 Menlo Masters Ak-38    32.00      32.88        
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   45.35    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS:   47.36  12/31/2002 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Growney, William E        40 Peninsula Covena-38    56.50      55.02        
  2 France, Kermit S          44 Walnut Creek Mas-38  1:11.00    1:06.75        
  3 Makani, Gautam            44 Menlo Masters Ak-38  1:12.00    1:13.87        
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:38.94    5/4/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS:   1:44.90  12/31/2003 David Boatwright                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellicano, Dino           44 Sierra Marlins S-38  2:03.00    2:05.41        
  2 France, Kermit            44 Walnut Creek Mas-38  2:45.00    2:33.83        
  3 Makani, Gautam            44 Menlo Masters Ak-38  2:56.00    2:49.39        
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   9:32.66    5/7/2010 ALEX KOSTICH                               
         PMS:   9:32.66  12/31/2010 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Brandon J         40 Mavericks Master-38 11:30.00   11:03.67        
  2 Stietzel, Kent J          41 Menlo Masters Ak-38 11:50.00   14:16.64        
  3 Makani, Gautam            44 Menlo Masters Ak-38 16:00.00   16:09.79        
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   48.49   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS:   51.87  12/31/2009 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          41 Menlo Masters Ak-38  1:10.00    1:14.89        
  2 Napoli, John              40 San Francisco Ts-38  1:35.00    1:25.73        
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   57.04   5/18/2003 WALLY DICKS                                  
         PMS:   57.23  12/31/2010 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          41 Menlo Masters Ak-38  1:12.00    1:12.66        
  2 Napoli, John              40 San Francisco Ts-38  1:30.00    1:23.84        
  3 Makani, Gautam            44 Menlo Masters Ak-38  1:32.00    1:30.84        
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:03.37   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS:   2:03.31  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          41 Menlo Masters Ak-38  2:35.00    2:40.34        
  2 Napoli, John              40 San Francisco Ts-38  3:30.00    3:01.10        
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   22.61   4/26/2009 MICHAEL ROSS                                 
         PMS:   23.69  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Growney, William E        40 Peninsula Covena-38    27.50      27.05        
  2 Pellicano, Dino           44 Sierra Marlins S-38    27.20      28.98        
  3 Napoli, John              40 San Francisco Ts-38    38.00      32.87        
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   49.27    5/4/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS:   52.73  12/31/2010 Matt Jones                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Growney, William E        40 Peninsula Covena-38  1:00.50    1:00.10        
  2 Pellicano, Dino           44 Sierra Marlins S-38  1:01.20    1:03.06        
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:51.85   4/26/2009 MICHAEL ROSS                               
         PMS:   1:53.59  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellicano, Dino           44 Sierra Marlins S-38  2:19.00    2:23.61        
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   4:01.87   4/19/2009 ROQUE SANTOS                               
         PMS:   4:01.87  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stietzel, Kent J          41 Menlo Masters Ak-38  5:00.00    5:39.13        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS:   21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volzing, Mace P           46 Wildcat Alumni M-38    23.09      24.02        
  2 Phelps, Brian R           46 Colorado Masters-32    23.90      24.36        
  3 Condon, Doug              47 Tri Valley Maste-38    24.49      24.70        
  4 Weaver, Bob               48 Modesto Area Aqu-38    25.50      24.97        
  5 Goble, John M             48 Almaden Swim & R-38    25.85      26.33        
  6 Leone, Dirk T             47 Ladera Oaks Mast-38    26.30      26.63        
  7 Vieira, Scott D           45 UNAT                   26.00      26.72        
  8 Wilson, Todd              46 Santa Rosa Maste-38    26.50      27.13        
  9 Walters, Crick M          49 Menlo Masters Ak-38    30.00      27.35        
 10 Rydman, Eric              45 UNAT                   30.00      27.75        
 11 Bower, Bruce              49 Menlo Masters Ak-38    28.39      27.84        
 12 Chang, Henry              47 Temescal Aquatic-38    30.00      31.63        
 13 Huang, Howard L           47 Peninsula Covena-38    32.00      33.37        
 -- Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38    25.00         DQ        
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL:   21.06   5/21/2010 RICHARD HUGHEY                               
         PMS:   21.87  12/31/2009 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chang, Henry              47 Temescal Aquatic-38    30.00      30.67        
  2 Prosser, Eric             46 Rocklin Aquatics-38    30.00      32.73        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS:   46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volzing, Mace P           46 Wildcat Alumni M-38    52.37      52.55        
  2 Ebbinghaus, Bart B        47 Livermore Valley-38    53.54      53.08        
  3 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38    56.50      53.92        
  4 Phelps, Brian R           46 Colorado Masters-32    53.44      54.81        
  5 Weaver, Bob               48 Modesto Area Aqu-38    59.50      55.46        
  6 Vieira, Scott D           45 UNAT                 1:02.00      59.19        
  7 Goble, John M             48 Almaden Swim & R-38    58.70      59.44        
  8 Hill, Brian R             48 Temescal Aquatic-38  1:00.50      59.45        
  9 Bower, Bruce              49 Menlo Masters Ak-38  1:01.88    1:00.28        
 10 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38  1:08.00    1:03.13        
 11 Rydman, Eric              45 UNAT                 1:05.00    1:05.51        
 12 Kattchee, Chris A         47 Strawberry Canyo-38  1:05.00    1:07.99        
 13 Prosser, Eric             46 Rocklin Aquatics-38  1:10.00    1:20.09        
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
        NATL:   46.46   5/22/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS:   46.72  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Gothberg, Brad A          48 Walnut Creek Mas-38       NT      54.26        
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:41.69   5/21/2010 DAVID SIMS                                 
         PMS:   1:45.35  12/31/2009 David Boatwright                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38  2:05.00    2:01.34        
  2 Weaver, Bob               48 Modesto Area Aqu-38  2:05.00    2:03.05        
  3 Bower, Bruce              49 Menlo Masters Ak-38  2:15.92    2:11.80        
  4 Hill, Brian R             48 Temescal Aquatic-38  2:10.50    2:12.67        
  5 Goble, John M             48 Almaden Swim & R-38  2:09.41    2:12.99        
  6 Vieira, Scott D           45 UNAT                 2:20.00    2:16.24        
  7 Gothberg, Brad A          48 Walnut Creek Mas-38  2:00.00    2:24.31        
  8 Leone, Dirk T             47 Ladera Oaks Mast-38  2:30.00    2:26.56        
  8 Rydman, Eric              45 UNAT                 2:35.00    2:26.56        
 -- Huang, Howard L           47 Peninsula Covena-38  3:00.00         DQ        
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:    9:43.93   5/20/2010 KEITH SWITZER                             
         PMS:   10:09.24  12/31/2001 Sandy Mac Donald                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gothberg, Brad A          48 Walnut Creek Mas-38 12:00.00   11:14.42        
  2 Phelps, Brian R           46 Colorado Masters-32 14:00.00   12:05.96        
  3 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38 14:00.00   12:50.09        
  4 Vieira, Scott D           45 UNAT                18:00.00   13:54.48        
  5 Prosser, Ric J            46 Rocklin Aquatics-38 18:00.00   19:33.42        
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL:   24.28   5/22/2010 CHRIS STEVENSON                              
         PMS:   26.44  12/31/1996 Andrew Mc Pherson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Prosser, Eric             46 Rocklin Aquatics-38    40.00      44.01        
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   51.74    3/6/2010 CHRIS STEVENSON                              
         PMS:   56.17  12/31/2010 Al Jaegers                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Phelps, Brian R           46 Colorado Masters-32  1:01.75    1:04.32        
  2 Wilson, Todd              46 Santa Rosa Maste-38  1:06.00    1:07.91        
  3 Samoilov, Arkadii         45 Mountain View Ma-38  1:12.00    1:08.29        
  4 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38  1:18.00    1:16.07        
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:     57.87   4/19/2009 CHRIS WEISSMAN                             
         PMS:   1:00.65  12/31/2003 Lee Rider                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              47 Tri Valley Maste-38  1:09.82    1:06.94        
  2 Wilson, Todd              46 Santa Rosa Maste-38  1:13.00    1:13.18        
  3 Chang, Henry              47 Temescal Aquatic-38  1:30.00    1:23.85        
  4 Dawei Hu, David           48 San Francisco Ts-38  1:50.00    1:24.12        
  5 Vieira, Scott D           45 UNAT                 1:25.00    1:26.21        
  6 Huang, Howard L           47 Peninsula Covena-38  1:29.00    1:32.62        
  7 Prosser, Eric             46 Rocklin Aquatics-38  1:30.00    1:33.27        
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:08.33   5/10/2009 DAVID GUTHRIE                              
         PMS:   2:15.24  12/31/2001 Stuart Corliss                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Condon, Doug              47 Tri Valley Maste-38  2:36.63    2:31.54        
  2 Samoilov, Arkadii         45 Mountain View Ma-38  2:37.00    2:33.03        
  3 Wilson, Todd              46 Santa Rosa Maste-38  2:37.85    2:41.21        
  4 Huang, Howard L           47 Peninsula Covena-38  3:00.00    3:13.68        
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   22.67    5/4/2008 PAUL SMITH                                   
         PMS:   24.05  12/31/2010 Tom Harvill                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38    27.50      25.90        
  2 Phelps, Brian R           46 Colorado Masters-32    25.50      26.31        
  3 Hill, Brian R             48 Temescal Aquatic-38    30.50      29.99        
  4 Leone, Dirk T             47 Ladera Oaks Mast-38    40.00      30.89        
  5 Goble, John M             48 Almaden Swim & R-38    29.90      31.63        
  6 Ryan, Kevin A             49 Loch Ness Master-38    34.00      33.28        
  7 Bower, Bruce              49 Menlo Masters Ak-38    32.00      33.37        
  8 Dawei Hu, David           48 San Francisco Ts-38    50.00      40.24        
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   50.90   5/21/2010 DAVID SIMS                                   
         PMS:   52.99  12/31/2009 Rich Saeger                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ebbinghaus, Bart B        47 Livermore Valley-38    57.61      57.88        
  2 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38  1:03.50      59.14        
  3 Hill, Brian R             48 Temescal Aquatic-38  1:06.50    1:06.52        
  4 Homonnay, Chris A         48 Club Hot Tub-38      1:10.00    1:09.10        
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   1:58.20   5/22/2010 ANDERS RASMUSSEN                           
         PMS:   2:03.02   3/13/2010 Darren D Phelan                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samoilov, Arkadii         45 Mountain View Ma-38  2:21.00    2:18.46        
  2 Hill, Brian R             48 Temescal Aquatic-38  2:25.50    2:31.78        
  3 Leone, Dirk T             47 Ladera Oaks Mast-38  3:30.00    2:49.02        
  4 Ryan, Kevin A             49 Loch Ness Master-38  3:02.00    2:55.03        
 -- Rydman, Eric              45 UNAT                 2:55.00         DQ        
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   4:14.17   5/21/2010 DENNIS BAKER                               
         PMS:   4:28.18  12/31/2009 David Jacobs                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Samoilov, Arkadii         45 Mountain View Ma-38  5:13.00    5:05.25        
  2 Homonnay, Chris A         48 Club Hot Tub-38      5:30.00    5:20.20        
  3 Ryan, Kevin A             49 Loch Ness Master-38  6:45.00    6:35.21        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL:   21.38   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS:   22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rotticci, John D          51 Modesto Area Aqu-38    30.00      28.55        
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.38   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS:   22.45  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           54 Manatee Aquatic-38     23.30      23.95        
  2 Humphrey, Al              51 Stanford Masters-38    24.00      24.15        
  3 Taylor, Ron A             50 Richmond Plunge-38     26.32      25.86        
  4 Auchard, Bob              50 Almaden Swim & R-38    26.50      26.07        
  5 Glass, Jeff               53 Manatee Aquatic-38     26.03      26.28        
  6 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38    26.55      27.39        
  7 Yuen, Matt                51 Almaden Swim & R-38    28.18      28.16        
  8 Skuse, Brian M            54 North Bay Aquati-38    30.01      28.75        
  9 Ding, Gregory W           52 Rinconada Master-38    31.00      29.21        
 10 Giles, George S           51 Vacaville Swim C-38    30.26      29.82        
 11 Wirth, Douglas H          53 Cal Maritime Aca-38    28.80      30.70        
 12 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38    38.75      40.63        
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
         PMS:   49.08  12/31/2008 Peter Nunan                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Glass, Jeff               53 Manatee Aquatic-38     59.79      59.80        
  2 Auchard, Bob              50 Almaden Swim & R-38    58.50    1:00.56        
  3 Ding, Gregory W           52 Rinconada Master-38  1:12.00    1:05.92        
  4 Walker, Byron             51 Modesto Area Aqu-38  1:06.00    1:07.45        
  5 Wirth, Douglas H          53 Cal Maritime Aca-38  1:08.00    1:09.28        
  6 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38  1:43.22    1:38.31        
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:43.76   5/10/2009 AMBROSE GAINES                             
         PMS:   1:48.26  12/31/2008 Peter Nunan                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphrey, Al              51 Stanford Masters-38       NT    1:59.06        
  2 Cannon, Richard P         53 Carson Valley Ma-38  2:09.28    2:08.15        
  3 Sorg, Jack H              54 Mountain View Ma-38  2:08.00    2:11.96        
  4 Skuse, Brian M            54 North Bay Aquati-38  2:15.01    2:15.29        
  5 Rader, David M            50 Davis Aquatic Ma-38  2:18.00    2:21.38        
  6 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38  2:20.00    2:21.90        
  7 Ding, Gregory W           52 Rinconada Master-38  2:31.00    2:28.47        
  8 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38  3:36.85    3:39.66        
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:    9:57.78   5/17/2002 JIM MCCONICA                              
         PMS:   10:24.04  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Skuse, Brian M            54 North Bay Aquati-38 12:30.01   12:10.42        
  2 Sorg, Jack H              54 Mountain View Ma-38 12:30.00   12:44.32        
  3 Walker, Byron             51 Modesto Area Aqu-38 14:34.00   13:51.47        
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   55.80   5/23/2010 RICHARD KAMMERER                             
         PMS:   57.26  12/31/2007 Phil Djang                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38  1:02.00    1:02.83        
  2 Glass, Jeff               53 Manatee Aquatic-38   1:07.90    1:08.12        
  3 Kolovson, Curt P          54 Peninsula Covena-38  2:50.00    2:42.17        
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:     59.94   5/22/2010 JON BLANK                                  
         PMS:   1:00.76  12/31/2010 Gary Patterson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ewing, Jack               50 University of Sa-38  1:09.53    1:12.30        
  2 Walker, Byron             51 Modesto Area Aqu-38  1:23.20    1:21.89        
  3 Diers, Phil J             54 San Francisco Ts-38  1:47.05    1:46.34        
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:13.77   5/23/2010 JON BLANK                                  
         PMS:   2:17.16  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38  2:36.00    2:36.85        
  2 Ewing, Jack               50 University of Sa-38  2:37.71    2:42.29        
  3 Yuen, Matt                51 Almaden Swim & R-38  2:48.50    2:50.16        
  4 Walker, Byron             51 Modesto Area Aqu-38  3:07.00    3:05.89        
  5 Kolovson, Curt P          54 Peninsula Covena-38  4:32.00    4:30.58        
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   23.19   4/25/2004 TRIP HEDRICK                                 
         PMS:   23.52  12/31/2009 John Oberto                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38    26.50      26.51        
  2 Heath, Robert H           54 Manatee Aquatic-38     25.50      26.63        
  3 O'Brien, Kerry            54 Walnut Creek Mas-38    26.80      27.92        
  4 Glass, Jeff               53 Manatee Aquatic-38     28.94      29.71        
  5 Yuen, Matt                51 Almaden Swim & R-38    30.12      30.29        
  6 Rader, David M            50 Davis Aquatic Ma-38    32.00      33.09        
  7 Wirth, Douglas H          53 Cal Maritime Aca-38    32.50      33.66        
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   51.93   4/13/2008 PAUL CARTER                                  
         PMS:   51.93  12/31/2008 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry            54 Walnut Creek Mas-38    58.60    1:01.10        
  2 Stewart, David M          52 Vacaville Swim C-38  1:08.00    1:10.61        
  3 Rader, David M            50 Davis Aquatic Ma-38  1:12.00    1:15.93        
  4 Rotticci, John D          51 Modesto Area Aqu-38  1:20.00    1:20.29        
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:00.82   5/10/2009 KEN SHILLING                               
         PMS:   2:00.82  12/31/2009 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           54 Manatee Aquatic-38   2:14.00    2:17.55        
  2 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38  2:25.00    2:26.11        
  3 Yuen, Matt                51 Almaden Swim & R-38  2:33.35    2:33.00        
  4 Glass, Jeff               53 Manatee Aquatic-38   2:29.00    2:33.13        
  5 Stewart, David M          52 Vacaville Swim C-38  2:40.00    2:37.89        
  6 Sorg, Jack H              54 Mountain View Ma-38  2:38.00    2:41.06        
  7 Auchard, Bob              50 Almaden Swim & R-38  2:42.50    2:42.10        
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   4:23.94   5/10/2009 MICHAEL MANN                               
         PMS:   4:29.51  12/31/2009 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           53 Santa Rosa Maste-38  4:55.00    4:57.16        
  2 Taylor, Ron A             50 Richmond Plunge-38   5:12.98    5:12.59        
  3 Cannon, Richard P         53 Carson Valley Ma-38  5:18.47    5:12.90        
  4 Hendrickson, John J       50 The Olympic Club-38  5:45.00    5:39.50        
  5 Stewart, David M          52 Vacaville Swim C-38  5:30.00    5:47.39        
  6 Giles, George S           51 Vacaville Swim C-38  6:30.00    6:00.26        
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   22.77  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holt, Tate                59 Tamalpais Aquati-38    24.50      24.64        
  2 Wierema, Dirk             56 UNAT                   25.90      25.72        
  3 McLintock, John           56 San Diego Swim M-44    27.14      26.38        
  4 Madison, David K          57 Ladera Oaks Mast-38    30.50      29.99        
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   50.21  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wierema, Dirk             56 UNAT                   58.10      57.72        
  2 McLintock, John           56 San Diego Swim M-44  1:01.75    1:01.49        
  3 Holmes, Dave B            57 The Olympic Club-38    59.00    1:01.92        
  4 Taylor, Curt              57 Ladera Oaks Mast-38  1:06.12    1:07.78        
  5 Johnson, Kent D           56 Modesto Area Aqu-38  1:10.00    1:08.17        
  6 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38  1:08.00    1:09.50        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:48.79   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS:   1:53.96  12/31/2009 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arnold, Tom R             55 UNAT                 2:15.00    2:14.26        
  2 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38  2:06.20    2:17.91        
  3 Johnson, Kent D           56 Modesto Area Aqu-38  2:30.00    2:33.54        
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   10:07.36   5/14/2006 JIM MCCONICA                              
         PMS:   10:33.13  12/31/2005 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38 11:40.40   12:17.46        
  2 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38 14:27.00   14:38.78        
  3 Madison, David K          57 Ladera Oaks Mast-38 15:00.00   15:24.19        
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   57.34   4/19/2009 GEOFF MYKLEBY                                
         PMS:   59.89  12/31/2000 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         57 The Olympic Club-38  1:02.00    1:02.27        
  2 Arnold, Tom R             55 UNAT                 1:15.00    1:12.67        
  3 Kennedy, Jim B            59 Cal Maritime Aca-38  1:16.48    1:18.04        
  4 Taylor, Curt              57 Ladera Oaks Mast-38  1:28.06    1:25.20        
  5 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38  1:30.00    1:28.36        
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS:   1:03.22  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38  1:12.06    1:12.24        
  2 Kennedy, Jim B            59 Cal Maritime Aca-38  1:14.36    1:16.42        
  3 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38  1:21.54    1:22.88        
  4 Madison, David K          57 Ladera Oaks Mast-38  1:29.00    1:31.06        
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:17.00    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS:   2:20.49  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Jim B            59 Cal Maritime Aca-38  2:47.12    2:50.92        
  2 Madison, David K          57 Ladera Oaks Mast-38  3:15.00    3:14.70        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
         PMS:   25.12  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wierema, Dirk             56 UNAT                   28.20      28.41        
  2 Johnson, Kent D           56 Modesto Area Aqu-38    32.50      32.60        
  3 Taylor, Curt              57 Ladera Oaks Mast-38    39.13      37.08        
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
         PMS:   56.50  12/31/2008 Jim Griffith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38  1:04.95    1:03.01        
  2 Arnold, Tom R             55 UNAT                 1:08.00    1:08.64        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
         PMS:   2:10.57  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         57 The Olympic Club-38  2:35.00    2:24.06        
  2 McLintock, John           56 San Diego Swim M-44  2:36.54    2:34.09        
  3 Madison, David K          57 Ladera Oaks Mast-38  3:08.00    3:04.17        
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   4:28.69   4/10/2010 MICHAEL MANN                               
         PMS:   4:40.84  12/31/2005 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         56 Walnut Creek Mas-38  5:06.29    5:02.21        
  2 Kennedy, Jim B            59 Cal Maritime Aca-38  5:41.14    5:42.87        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL:   22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marra, Stephen R          62 Menlo Masters Ak-38    47.36      43.26        
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   24.03  12/31/2003 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Tim            60 Stanford Masters-38    26.00      25.35        
  2 Stanley, Mark             60 Santa Rosa Maste-38    24.97      25.44        
  3 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38    25.86      26.23        
  4 Dennis, D Craig           64 Walnut Creek Mas-38    26.88      26.27        
  5 Bonner, Bob W             61 Rinconada Master-38    27.00      26.98        
  6 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38     27.13      27.94        
  7 Kendall, Scot             60 Santa Cruz Maste-38    30.00      29.69        
  8 Marra, Stephen R          62 Menlo Masters Ak-38    47.36      43.68        
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   53.18  12/31/2010 Jim Clemmons                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stanley, Mark             60 Santa Rosa Maste-38    56.01      55.61        
  2 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38    58.49      58.68        
  3 Bonner, Bob W             61 Rinconada Master-38    58.00    1:02.00        
  4 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38   1:01.00    1:02.19        
  5 Jochim, Chris             62 Almaden Swim & R-38  1:03.00    1:05.15        
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
         PMS:   1:58.61  12/31/2009 Ed Rudloff                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Broderick, Tim            60 Stanford Masters-38  2:01.00    2:00.25        
  2 Stanley, Mark             60 Santa Rosa Maste-38  2:09.40    2:05.80        
  3 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38  2:10.50    2:12.68        
  4 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38   2:20.00    2:23.16        
  5 Cort, Doug                61 Cal Maritime Aca-38  2:40.00    2:25.87        
  6 Nergaard, Kristian        63 San Francisco Ts-38  3:45.00    3:15.35        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   10:48.43   5/20/2010 JIM CLEMMONS                              
         PMS:   10:48.43  12/31/2010 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38  11:09.50   11:20.06        
  2 Winterrowd, Dan           60 Sierra Marlins S-38 14:00.00   13:40.41        
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke Novice
===============================================================================
        NATL:   26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
         PMS:   28.08  12/31/2004 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bonner, Bob W             61 Rinconada Master-38    31.00      36.43        
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:     59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                
         PMS:   1:01.40  12/31/2004 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38   1:11.50    1:08.08        
  2 Dennis, D Craig           64 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:10.53        
  3 Jochim, Chris             62 Almaden Swim & R-38  1:16.00    1:15.57        
  4 Kendall, Scot             60 Santa Cruz Maste-38  1:29.00    1:25.73        
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:05.17   5/22/2010 ROBERT STRAND                              
         PMS:   1:05.46  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jochim, Chris             62 Almaden Swim & R-38  1:20.00    1:20.16        
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:24.68   5/14/2006 ROBERT STRAND                              
         PMS:   2:24.68  12/31/2006 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Gregor, Cary D         60 Manatee Aquatic-38   2:46.00    2:52.75        
  2 Jochim, Chris             62 Almaden Swim & R-38  3:04.78    3:02.73        
  3 Kendall, Scot             60 Santa Cruz Maste-38  3:05.00    3:02.82        
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   26.73  12/31/2009 Thomas Knopf                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38    29.34      29.31        
  2 Cort, Doug                61 Cal Maritime Aca-38    29.54      29.76        
  3 Bush, Philip L            61 Manatee Aquatic-38     31.00      30.78        
  4 Bonner, Bob W             61 Rinconada Master-38    31.00      30.91        
  5 Mc Clelland, Mac D        62 Manatee Aquatic-38     34.00      33.37        
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:     54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS:   1:00.54  12/31/2009 Andrew McPherson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38  1:09.99    1:09.11        
  2 Cort, Doug                61 Cal Maritime Aca-38  1:14.00    1:12.90        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:12.14   4/17/2010 GEORGE SCHMIDT                             
         PMS:   2:13.08  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dennis, D Craig           64 Walnut Creek Mas-38  2:35.78    2:36.79        
  2 Kendall, Scot             60 Santa Cruz Maste-38  2:52.00    2:54.20        
  3 Nergaard, Kristian        63 San Francisco Ts-38  4:00.00    3:53.69        
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   4:45.65   5/21/2010 JIM CLEMMONS                               
         PMS:   4:45.65  12/31/2010 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38   5:05.50    4:51.85        
  2 Dennis, D Craig           64 Walnut Creek Mas-38  5:39.00    5:39.45        
  3 Mc Gregor, Cary D         60 Manatee Aquatic-38   5:45.00    6:15.95        
  4 Kendall, Scot             60 Santa Cruz Maste-38  7:00.00    6:40.01        
  5 Nergaard, Kristian        63 San Francisco Ts-38  8:00.00    8:18.34        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle Novice
===============================================================================
        NATL:   22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alejandro, Richard        65 Marin Pirates Ma-38    38.00      33.32        
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   22.10   5/23/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   24.01  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38    27.75      28.11        
  2 Glasrud, Donald H         68 Fig Garden Swim-38     36.04      34.42        
  3 Bakke, Peter L            69 Berkeley (Ca) Aq-38    37.00      38.55        
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   49.42   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   53.66  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38  1:00.00    1:00.33        
  2 Gildea, David             67 Menlo Masters Ak-38  1:01.00    1:01.14        
  3 Woodruff, Michael         65 Berkeley (Ca) Aq-38  1:14.00    1:14.31        
  4 Glasrud, Donald H         68 Fig Garden Swim-38   1:20.00    1:20.26        
  5 Bakke, Peter L            69 Berkeley (Ca) Aq-38  1:35.00    1:27.82        
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:57.54   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS:   2:04.19   11/7/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38  2:20.00    2:23.86        
  2 Woodruff, Michael         65 Berkeley (Ca) Aq-38  2:45.00    2:40.67        
  3 Bakke, Peter L            69 Berkeley (Ca) Aq-38  3:15.00    3:14.95        
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   11:41.40   5/20/2007 TOM LANDIS                                
         PMS:   12:06.16  12/31/2009 Richard Burns                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              68 Menlo Masters Ak-38 15:00.00   13:33.71        
  2 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38 14:00.00   13:49.12        
  3 Woodruff, Michael         65 Berkeley (Ca) Aq-38 15:00.00   14:50.12        
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:01.04   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
         PMS:   1:01.04  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38  1:07.00    1:09.73        
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:08.19   5/10/2009 DAVID GILDEA                               
         PMS:   1:08.19  12/31/2009 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             67 Menlo Masters Ak-38  1:11.00    1:12.95        
  2 Alejandro, Richard        65 Marin Pirates Ma-38  2:00.00    1:36.19        
  3 Glasrud, Donald H         68 Fig Garden Swim-38   1:41.44    1:40.01        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:35.32   5/23/2010 KENNETH FROST                              
         PMS:   2:35.32  12/31/2010 Kenneth Frost                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             67 Menlo Masters Ak-38  2:46.00    2:44.87        
  2 Glasrud, Donald H         68 Fig Garden Swim-38   4:00.00    3:54.55        
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.94   5/22/2010 RICHARD ABRAHAMS                             
         PMS:   26.65  12/31/2009 James Elder                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38    30.00      30.52        
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:     56.36   5/21/2010 RICHARD ABRAHAMS                           
         PMS:   1:02.64  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38  1:08.00    1:07.69        
  2 Gildea, David             67 Menlo Masters Ak-38  1:17.00    1:14.59        
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   5:12.42   5/21/2010 RICHARD BURNS                              
         PMS:   5:12.42  12/31/2010 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38  6:45.00    6:22.15        
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS:   25.99  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLachlan, Murray L       70 Menlo Masters Ak-38    33.00      30.82        
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS:   58.35  12/31/2002 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cottrell, Rich B          70 Menlo Masters Ak-38  1:14.33    1:17.29        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
         PMS:   2:28.12  12/31/1996 Ed Kerswill                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLachlan, Murray L       70 Menlo Masters Ak-38  2:35.00    2:30.52        
  2 Cottrell, Rich B          70 Menlo Masters Ak-38  2:56.00    2:58.41        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   12:19.05   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS:   14:05.09   4/18/2010 William G Van Horn                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38 15:18.36   15:44.50        
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS:   1:15.86  12/31/2010 Dennis Bledsoe                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLachlan, Murray L       70 Menlo Masters Ak-38  1:35.00    1:24.92        
  2 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  1:27.60    1:29.47        
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
         PMS:   1:21.03  12/31/1989 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:31.30        
  2 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  1:35.65    1:36.96        
  3 Zuur, James               70 Marin Pirates Ma-38  1:37.19    1:38.61        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:49.47    5/3/2009 KARL WIEDAMANN                             
         PMS:   2:59.77   4/18/2010 Dick A Peterson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLachlan, Murray L       70 Menlo Masters Ak-38  3:30.00    3:18.44        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   29.17   3/30/2008 DAVID COSTILL                                
         PMS:   30.09  12/31/2009 Dennis Bledsoe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zuur, James               70 Marin Pirates Ma-38    39.60      42.01        
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
         PMS:   1:19.06  12/31/2007 Emory Haworth                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McLachlan, Murray L       70 Menlo Masters Ak-38  1:40.00    1:28.91        
  2 Perilman, Jim E           72 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:29.25        
  3 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  1:30.28    1:29.54        
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   5:34.47   4/27/2003 BURWELL JONES                              
         PMS:   6:10.97  12/31/2007 Dick Peterson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  6:53.56    6:52.90        
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   26.84   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
         PMS:   29.54  12/31/2009 John Sulzback                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         78 Walnut Creek Mas-38    33.00      33.33        
  2 Anderson, Paul N          77 Rinconada Master-38    40.00      40.59        
  3 Ammann, Charles           79 Menlo Masters Ak-38  1:00.00    1:01.81        
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:     58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS:   1:07.21  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          76 Menlo Masters Ak-38  1:17.00    1:18.20        
  2 Stupfel, Norman E         78 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:22.58        
  3 Anderson, Paul N          77 Rinconada Master-38  1:31.00    1:36.44        
  4 Ammann, Charles           79 Menlo Masters Ak-38  2:10.00    2:27.20        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS:   2:27.09  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ammann, Charles           79 Menlo Masters Ak-38  4:50.00    5:07.05        
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:22.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                             
         PMS:   1:25.80  12/31/1993 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         78 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:40.26        
  2 Ammann, Charles           79 Menlo Masters Ak-38  3:10.00    3:09.88        
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   3:07.20    4/1/2007 RON JOHNSON                                
         PMS:   3:11.85  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          76 Menlo Masters Ak-38  3:40.00    3:42.65        
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:13.44   2/19/2010 BURWELL JONES                              
         PMS:   1:27.57  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          76 Menlo Masters Ak-38  1:45.00    1:50.92        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:39.35   4/16/2010 BURWELL JONES                              
         PMS:   2:54.67  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          76 Menlo Masters Ak-38  3:35.00    3:36.69        
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   5:49.90   4/19/2009 BURWELL JONES                              
         PMS:   6:21.48  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          76 Menlo Masters Ak-38  7:25.00    7:43.04        
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   29.25   4/10/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS:   32.00  12/31/1998 Aldo Da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            83 San Mateo Master-38    49.00      49.50        
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS:   1:10.76  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            83 San Mateo Master-38  2:05.00    2:00.98        
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:24.23   4/30/2000 RAY TAFT                                   
         PMS:   1:24.23  12/31/2000 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            83 San Mateo Master-38  2:15.00    2:15.08        
  2 Schlange, Gunter R        81 Modesto Area Aqu-38  2:20.00    2:49.51        
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS:   1:32.85  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Schlange, Gunter R        81 Modesto Area Aqu-38  2:20.00         DQ        
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   3:19.33   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
         PMS:   3:28.19  12/31/1998 Aldo Da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlange, Gunter R        81 Modesto Area Aqu-38  5:00.00    5:53.80        
 
Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   35.96   9/21/2003 WOODY BOWERSOCK                              
         PMS:   42.01   4/18/2010 Steve P Carlson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               92 Rinconada Master-38  1:30.00    1:10.11        
 
Men 90-94 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:04.21   4/15/2007 RUSS WITTE                                 
         PMS:   2:37.23  12/31/1995 Al Kallunki                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               92 Rinconada Master-38  3:50.00    3:32.45        
Sign up for the Update





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2011-03-12


Copyright © 2010 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/