Pacific Masters Swimming
www.pacificmasters.org

Fog City Masters
Quatrathon

Tuesday, July 22, 2014

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Revision date:   23-jan-11


HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 1/23/2011 04:02 PM
Fog City Masters Quad Meet 2011 - 1/23/2011
Results

Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Brigham, Courtney 28 TSUN 28.00 28.34
2 Moore, Carrie 27 TTAM 33.00 31.27

Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Brigham, Courtney 28 TSUN 58.00 58.40
28.73 58.40 (29.67)
2 Moore, Carrie 27 TTAM 1:20.00 1:07.79
32.94 1:07.79 (34.85)
-- Zeigler, Karen 25 FOG 1:30.00 X1:18.65
38.97 1:18.65 (39.68)

Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Brigham, Courtney 28 TSUN 2:05.00 2:05.74
29.77 1:01.53 (31.76) 1:34.03 (32.50) 2:05.74 (31.71)
2 Moore, Carrie 27 TTAM 2:50.00 2:32.04
35.45 1:13.62 (38.17) 1:53.09 (39.47) 2:32.04 (38.95)

Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Brigham, Courtney 28 TSUN 5:40.00 5:35.15
30.89 1:03.81 (32.92) 1:37.25 (33.44) 2:11.03 (33.78)
2:45.10 (34.07) 3:19.36 (34.26) 3:53.62 (34.26) 4:27.80 (34.18)
5:02.22 (34.42) 5:35.15 (32.93)
2 Moore, Carrie 27 TTAM 9:00.00 6:51.88
36.94 1:17.02 (40.08) 1:58.02 (41.00) 2:40.57 (42.55)
3:23.44 (42.87) 4:05.23 (41.79) 4:48.75 (43.52) 5:31.05 (42.30)
6:12.99 (41.94) 6:51.88 (38.89)
-- Zeigler, Karen 25 FOG 7:10.00 X6:39.77
36.76 1:16.53 (39.77) 1:56.92 (40.39) 2:37.96 (41.04)
3:18.66 (40.70) 3:59.53 (40.87) 4:40.23 (40.70) 5:20.85 (40.62)
6:01.27 (40.42) 6:39.77 (38.50)

Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bair, Megan 34 BAY 33.59 32.22

Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bair, Megan 34 BAY 1:13.84 1:10.69
33.66 1:10.69 (37.03)

Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bair, Megan 34 BAY 2:35.91 2:30.54
35.06 1:13.35 (38.29) 1:52.74 (39.39) 2:30.54 (37.80)

Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Lynn 38 USF 29.20 28.23
2 Rees, Karla 38 MVM 33.25 33.54
3 Pili, Carol 39 WCM 45.00 38.04
4 Bowler, Pamela 35 CMAM 40.00 40.47

Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Lynn 38 USF 1:10.50 1:05.85
31.04 1:05.85 (34.81)
2 Rees, Karla 38 MVM 1:13.25 1:12.48
34.95 1:12.48 (37.53)
3 Pili, Carol 39 WCM 1:30.00 1:25.89
4 Bowler, Pamela 35 CMAM 1:25.00 1:30.02
40.59 1:30.02 (49.43)

Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Lynn 38 USF 2:20.35 2:21.74
31.27 1:06.33 (35.06) 1:43.59 (37.26) 2:21.74 (38.15)
2 Rees, Karla 38 MVM 2:32.25 2:32.44
36.56 1:16.07 (39.51) 1:55.24 (39.17) 2:32.44 (37.20)
3 Bowler, Pamela 35 CMAM 3:10.00 3:10.79
42.88 1:32.49 (49.61) 2:22.30 (49.81) 3:10.79 (48.49)
4 Pili, Carol 39 WCM 3:30.00 3:12.26

Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bryant, Lynn 38 USF 6:40.25 6:24.27
33.43 1:09.82 (36.39) 1:47.47 (37.65) 2:25.89 (38.42)
3:05.51 (39.62) 3:45.57 (40.06) 4:26.07 (40.50) 5:06.03 (39.96)
5:45.70 (39.67) 6:24.27 (38.57)
2 Rees, Karla 38 MVM 6:55.25 6:39.53
38.03 1:18.43 (40.40) 1:59.02 (40.59) 2:39.71 (40.69)
3:20.41 (40.70) 4:01.14 (40.73) 4:41.89 (40.75) 5:22.90 (41.01)
6:02.76 (39.86) 6:39.53 (36.77)
3 Pili, Carol 39 WCM 9:00.00 8:22.90
4 Bowler, Pamela 35 CMAM 8:00.00 8:25.46
41.51 1:29.96 (48.45) 2:21.41 (51.45) 3:13.02 (51.61)
4:06.90 (53.88) 4:59.72 (52.82) 5:52.19 (52.47) 6:43.36 (51.17)
7:34.92 (51.56) 8:25.46 (50.54)

Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 David, Nicole 42 DAM 32.00 30.85
2 Thorp, Kate 41 MPM 33.00 32.31

Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 David, Nicole 42 DAM 1:07.00 1:05.03
31.70 1:05.03 (33.33)
2 Thorp, Kate 41 MPM 1:24.00 1:13.67
34.33 1:13.67 (39.34)

Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 David, Nicole 42 DAM 2:26.00 2:23.46
33.96 1:10.74 (36.78) 1:47.76 (37.02) 2:23.46 (35.70)

Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 David, Nicole 42 DAM 6:25.00 6:13.35
33.16 1:10.00 (36.84) 1:47.47 (37.47) 2:25.00 (37.53)
3:02.50 (37.50) 3:40.00 (37.50) 4:17.95 (37.95) 4:56.87 (38.92)
5:35.72 (38.85) 6:13.35 (37.63)

Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hunt, Allison 47 ALMA 26.99 28.09
2 Coffee, Cassandra 49 MPM 31.00 29.95
3 Cerussi, Jane 47 UNAT 30.00 30.56
4 Phalen, Jennifer 46 SCAM 35.64 32.27

Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hunt, Allison 47 ALMA 59.99 1:03.74
30.51 1:03.74 (33.23)
2 Cerussi, Jane 47 UNAT 1:05.00 1:05.76
31.93 1:05.76 (33.83)
3 Coffee, Cassandra 49 MPM 1:15.00 1:08.24
34.09 1:08.24 (34.15)
-- Phalen, Jennifer 46 SCAM 1:14.64 DQ
False start
34.62 DQ (38.45)

Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Cerussi, Jane 47 UNAT 2:20.00 2:22.89
33.70 1:09.80 (36.10) 1:46.50 (36.70) 2:22.89 (36.39)
2 Hunt, Allison 47 ALMA 2:14.69 2:27.54
33.26 1:10.44 (37.18) 1:49.42 (38.98) 2:27.54 (38.12)
3 Phalen, Jennifer 46 SCAM 2:45.64 2:32.56
34.44 1:12.70 (38.26) 1:52.90 (40.20) 2:32.56 (39.66)
4 Coffee, Cassandra 49 MPM 2:46.00 2:39.66
39.01 1:20.92 (41.91) 2:01.62 (40.70) 2:39.66 (38.04)
5 Powers, Terry 47 MPM 2:37.00 2:39.96
36.02 1:16.21 (40.19) 1:57.94 (41.73) 2:39.96 (42.02)

Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Cerussi, Jane 47 UNAT 6:15.00 6:19.52
33.84 1:10.41 (36.57) 1:47.91 (37.50) 2:26.19 (38.28)
3:05.28 (39.09) 3:44.36 (39.08) 4:23.26 (38.90) 5:02.47 (39.21)
5:41.34 (38.87) 6:19.52 (38.18)
2 Phalen, Jennifer 46 SCAM 6:50.64 6:43.57
35.14 1:13.26 (38.12) 1:53.11 (39.85) 2:34.09 (40.98)
3:15.60 (41.51) 3:57.44 (41.84) 4:39.49 (42.05) 5:21.69 (42.20)
6:03.63 (41.94) 6:43.57 (39.94)
3 Coffee, Cassandra 49 MPM 7:50.00 7:20.99
40.53 1:25.16 (44.63) 2:11.71 (46.55) 2:57.48 (45.77)
3:42.80 (45.32) 4:27.92 (45.12) 5:13.01 (45.09) 5:57.47 (44.46)
6:40.98 (43.51) 7:20.99 (40.01)
4 Powers, Terry 47 MPM 8:00.00 7:21.39
38.79 1:21.58 (42.79) 2:07.50 (45.92) 2:53.42 (45.92)
3:39.61 (46.19) 4:24.78 (45.17) 5:10.79 (46.01) 5:56.20 (45.41)
6:39.81 (43.61) 7:21.39 (41.58)

Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sutherland, Erica 51 MPM 33.49 31.60
2 Boyer, Karen 54 PCAM 30.80 31.87
3 Powers, Patricia 53 LBG 36.27 35.45

Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sutherland, Erica 51 MPM 1:18.00 1:08.81
32.58 1:08.81 (36.23)
2 Boyer, Karen 54 PCAM 1:09.23 1:11.01
33.87 1:11.01 (37.14)
3 Powers, Patricia 53 LBG 1:20.13 1:17.39
35.58 1:17.39 (41.81)

Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Boyer, Karen 54 PCAM 2:37.39 2:41.21
36.28 1:16.30 (40.02) 1:59.18 (42.88) 2:41.21 (42.03)
2 Sutherland, Erica 51 MPM 3:00.00 2:43.03
39.41 1:21.15 (41.74) 2:04.03 (42.88) 2:43.03 (39.00)
3 Powers, Patricia 53 LBG 2:51.53 2:52.58
39.61 1:23.14 (43.53) 2:52.58 (1:29.44)

Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lepionski, Cokie 51 MPM 6:30.00 6:32.97
33.40 1:10.17 (36.77) 1:48.85 (38.68) 2:27.73 (38.88)
3:07.72 (39.99) 3:48.24 (40.52) 4:29.59 (41.35) 5:10.78 (41.19)
5:51.92 (41.14) 6:32.97 (41.05)
2 Boyer, Karen 54 PCAM 7:00.00 7:02.50
36.86 1:17.82 (40.96) 1:59.64 (41.82) 2:43.35 (43.71)
3:26.98 (43.63) 4:10.74 (43.76) 4:54.75 (44.01) 5:37.71 (42.96)
6:20.71 (43.00) 7:02.50 (41.79)
3 Powers, Patricia 53 LBG 7:30.80 7:25.01
38.26 1:20.08 (41.82) 2:04.43 (44.35) 2:50.08 (45.65)
3:35.41 (45.33) 4:21.30 (45.89) 5:07.44 (46.14) 5:53.80 (46.36)
6:40.33 (46.53) 7:25.01 (44.68)
4 Sutherland, Erica 51 MPM 8:35.00 7:30.63
40.49 1:25.34 (44.85) 2:11.63 (46.29) 2:57.54 (45.91)
3:45.14 (47.60) 4:31.01 (45.87) 5:18.48 (47.47) 6:04.16 (45.68)
6:50.52 (46.36) 7:30.63 (40.11)
5 Queirolo, Vivan 50 FOG 9:00.01 9:17.48
46.05 1:38.38 (52.33) 2:33.37 (54.99) 3:30.43 (57.06)
4:28.46 (58.03) 5:27.26 (58.80) 6:25.40 (58.14) 7:24.53 (59.13)
8:21.66 (57.13) 9:17.48 (55.82)

Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Val, Laura 59 TAM 27.50 27.00
2 Oakleaf, Ann 55 LBG 59.03 41.28
3 Lynch, Carla 55 MPM 47.00 44.85

Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Val, Laura 59 TAM 58.50 58.07
27.79 58.07 (30.28)
2 Lynch, Carla 55 MPM 1:40.00 1:34.99
48.02 1:34.99 (46.97)
3 Oakleaf, Ann 55 LBG 1:32.50 1:35.93
45.49 1:35.93 (50.44)

Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Val, Laura 59 TAM 2:10.00 2:05.80
29.19 1:01.71 (32.52) 1:34.15 (32.44) 2:05.80 (31.65)
2 Lynch, Carla 55 MPM 3:45.00 3:25.98
49.81 1:39.58 (49.77) 2:33.04 (53.46) 3:25.98 (52.94)
3 Oakleaf, Ann 55 LBG 3:58.00 3:27.21
44.00 1:36.53 (52.53) 2:32.89 (56.36) 3:27.21 (54.32)

Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lynch, Carla 55 MPM 9:40.00 9:05.80
52.02 1:44.86 (52.84) 2:39.02 (54.16) 3:36.15 (57.13)
4:31.05 (54.90) 5:26.52 (55.47) 6:23.51 (56.99) 7:20.06 (56.55)
8:13.90 (53.84) 9:05.80 (51.90)
2 Oakleaf, Ann 55 LBG 10:53.43 9:08.54
49.59 1:43.81 (54.22) 2:40.46 (56.65) 3:37.41 (56.95)
4:33.76 (56.35) 5:29.82 (56.06) 6:26.46 (56.64) 7:22.31 (55.85)
8:16.43 (54.12) 9:08.54 (52.11)

Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robben, Barbara 76 UNAT 1:00.00 57.62

Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robben, Barbara 76 UNAT 2:05.00 2:10.60
58.37 2:10.60 (1:12.23)

Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robben, Barbara 76 UNAT 4:35.00 4:50.60
59.70 2:14.98 (1:15.28) 3:32.98 (1:18.00) 4:50.60 (1:17.62)

Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Robben, Barbara 76 UNAT 12:15.00 12:29.55
58.49 2:11.58 (1:13.09) 3:26.40 (1:14.82) 4:43.81 (1:17.41)
6:01.40 (1:17.59) 7:18.89 (1:17.49) 8:37.33 (1:18.44) 9:55.08 (1:17.75)
11:13.69 (1:18.61) 12:29.55 (1:15.86)

Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lambertson, Ann 80 SMMM 1:05.00 1:01.57
2 Stupfel, Gloria 84 SMMM NT 1:25.02

Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lambertson, Ann 80 SMMM 2:05.00 2:16.61
1:02.50 2:16.61 (1:14.11)
2 Stupfel, Gloria 84 SMMM NT 3:05.17
1:32.17 3:05.17 (1:33.00)

Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lambertson, Ann 80 SMMM 4:30.00 4:48.94
1:04.61 2:19.53 (1:14.92) 3:33.81 (1:14.28) 4:48.94 (1:15.13)
2 Stupfel, Gloria 84 SMMM NT 6:13.36
1:31.84 3:07.36 (1:35.52) 4:41.81 (1:34.45) 6:13.36 (1:31.55)

Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Lambertson, Ann 80 SMMM 11:59.00 12:26.54
1:02.83 2:16.79 (1:13.96) 3:34.58 (1:17.79) 4:48.90 (1:14.32)
6:06.73 (1:17.83) 7:21.90 (1:15.17) 8:38.45 (1:16.55) 9:54.15 (1:15.70)
11:13.49 (1:19.34) 12:26.54 (1:13.05)
2 Stupfel, Gloria 84 SMMM NT 16:05.67
1:33.38 3:12.74 (1:39.36) 4:52.27 (1:39.53) 6:31.20 (1:38.93)
8:07.74 (1:36.54) 9:42.99 (1:35.25) 11:22.34 (1:39.35) 12:55.65 (1:33.31)
14:32.69 (1:37.04) 16:05.67 (1:32.98)

Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hixson, Zachary 22 TTAM 25.00 24.78
2 Yeager, Zach 24 TTAM 26.00 27.19

Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hixson, Zachary 22 TTAM 55.00 55.31
2 Yeager, Zach 24 TTAM 58.00 58.01
27.57 58.01 (30.44)

Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Yeager, Zach 24 TTAM 2:10.00 2:13.41
29.30 1:02.86 (33.56) 1:38.27 (35.41) 2:13.41 (35.14)
2 Hixson, Zachary 22 TTAM 2:02.00 2:23.25
31.62 1:06.39 (34.77) 1:44.23 (37.84) 2:23.25 (39.02)

Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hixson, Zachary 22 TTAM 6:00.00 6:04.94
30.65 1:04.74 (34.09) 1:40.02 (35.28) 2:16.98 (36.96)
2:53.80 (36.82) 3:31.22 (37.42) 4:09.33 (38.11) 4:47.04 (37.71)
5:25.70 (38.66) 6:04.94 (39.24)
2 Yeager, Zach 24 TTAM 6:30.00 6:16.99
31.82 1:07.99 (36.17) 1:45.44 (37.45) 2:24.31 (38.87)
3:02.87 (38.56) 3:41.30 (38.43) 4:20.13 (38.83) 4:59.28 (39.15)
5:38.38 (39.10) 6:16.99 (38.61)

Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sorlien, Matt 28 BAC 25.00 23.37
2 Dahlz, John 26 FOG 25.50 23.44
3 McRae, Audie 25 TSUN 24.94 25.28
4 Halquist, Ryan 28 TSUN 50.00 31.93

Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dahlz, John 26 FOG 52.10 50.53
24.90 50.53 (25.63)
2 Sorlien, Matt 28 BAC 55.00 50.76
24.88 50.76 (25.88)
3 McRae, Audie 25 TSUN 55.00 55.26
26.59 55.26 (28.67)
4 Halquist, Ryan 28 TSUN 1:45.00 1:13.01
35.24 1:13.01 (37.77)

Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Sorlien, Matt 28 BAC 1:55.00 1:48.45
25.81 53.31 (27.50) 1:21.14 (27.83) 1:48.45 (27.31)
2 Dahlz, John 26 FOG 1:55.20 1:48.55
26.54 54.77 (28.23) 1:22.07 (27.30) 1:48.55 (26.48)
3 McRae, Audie 25 TSUN 2:01.40 2:03.70
27.91 58.79 (30.88) 1:31.58 (32.79) 2:03.70 (32.12)

Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Dahlz, John 26 FOG 5:10.05 4:51.60
25.90 54.00 (28.10) 1:22.86 (28.86) 1:52.26 (29.40)
2:21.20 (28.94) 2:51.33 (30.13) 3:21.77 (30.44) 3:52.20 (30.43)
4:21.64 (29.44) 4:51.60 (29.96)
2 Sorlien, Matt 28 BAC 5:00.00 4:57.85
26.42 54.83 (28.41) 1:23.65 (28.82) 1:53.76 (30.11)
2:23.46 (29.70) 2:53.46 (30.00) 3:23.98 (30.52) 3:55.00 (31.02)
4:26.72 (31.72) 4:57.85 (31.13)
3 McRae, Audie 25 TSUN 5:50.00 5:31.39
29.06 1:01.10 (32.04) 1:34.38 (33.28) 2:08.51 (34.13)
2:43.24 (34.73) 3:17.65 (34.41) 3:52.40 (34.75) 4:26.31 (33.91)
4:59.67 (33.36) 5:31.39 (31.72)

Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Blaney, Ryan 33 LBG 27.00 24.61
2 Donlon, Kevin 32 MAAC 27.00 25.49
3 Bristow, Duke 31 TTAM 32.00 32.15
4 O'Hare, Shannon 32 MPM 35.00 32.26
5 Foster, Sean 30 LBG 1:00.00 37.42

Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Blaney, Ryan 33 LBG 59.00 54.15
25.90 54.15 (28.25)
2 Donlon, Kevin 32 MAAC 58.00 56.40
26.44 56.40 (29.96)
3 O'Hare, Shannon 32 MPM 1:06.00 1:06.80
31.08 1:06.80 (35.72)
4 Heffelfinger, Eric 34 FOG 1:08.00 1:07.15
31.95 1:07.15 (35.20)
5 Bristow, Duke 31 TTAM 1:12.00 1:11.04
33.81 1:11.04 (37.23)
6 Foster, Sean 30 LBG 2:00.00 1:29.77
42.73 1:29.77 (47.04)

Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Blaney, Ryan 33 LBG 2:08.00 2:04.31
27.68 59.14 (31.46) 1:31.86 (32.72) 2:04.31 (32.45)
2 Donlon, Kevin 32 MAAC 2:05.00 2:05.59
27.26 59.26 (32.00) 1:32.52 (33.26) 2:05.59 (33.07)
3 Heffelfinger, Eric 34 FOG 2:30.00 2:29.21
34.32 1:13.11 (38.79) 1:51.84 (38.73) 2:29.21 (37.37)
4 Bristow, Duke 31 TTAM 2:40.00 2:38.29
36.21 1:14.81 (38.60) 1:56.85 (42.04) 2:38.29 (41.44)
5 Foster, Sean 30 LBG 3:45.00 3:27.50
47.46 1:42.47 (55.01) 2:35.61 (53.14) 3:27.50 (51.89)

Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Blaney, Ryan 33 LBG 5:40.00 5:39.17
28.00 59.99 (31.99) 1:33.20 (33.21) 2:07.36 (34.16)
2:42.68 (35.32) 3:18.42 (35.74) 3:54.62 (36.20) 4:30.75 (36.13)
5:06.47 (35.72) 5:39.17 (32.70)
2 Donlon, Kevin 32 MAAC 5:45.00 5:45.43
28.17 1:00.72 (32.55) 1:35.27 (34.55) 2:10.35 (35.08)
2:46.44 (36.09) 3:23.14 (36.70) 3:59.14 (36.00) 4:35.69 (36.55)
5:11.77 (36.08) 5:45.43 (33.66)
3 Heffelfinger, Eric 34 FOG 5:50.00 6:48.76
34.44 1:12.69 (38.25) 1:51.92 (39.23) 2:32.22 (40.30)
3:12.28 (40.06) 3:52.09 (39.81) 4:31.48 (39.39) 5:11.42 (39.94)
5:50.18 (38.76) 6:48.76 (58.58)
4 Bristow, Duke 31 TTAM 8:00.00 7:16.95
38.87 1:21.00 (42.13) 2:04.11 (43.11) 2:48.41 (44.30)
3:33.40 (44.99) 4:17.91 (44.51) 5:03.30 (45.39) 5:48.93 (45.63)
6:33.70 (44.77) 7:16.95 (43.25)

Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Connolly, Darrin 39 BAY 27.00 25.98
2 Prodehl, Jason 39 TSUN 36.00 31.26
3 Anderson, David 39 LBG NT 38.57

Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Connolly, Darrin 39 BAY 58.00 57.23
27.67 57.23 (29.56)
2 Prodehl, Jason 39 TSUN 1:15.00 1:11.54
34.14 1:11.54 (37.40)
3 Anderson, David 39 LBG NT 1:27.06
39.92 1:27.06 (47.14)

Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Connolly, Darrin 39 BAY 2:00.00 2:06.22
28.88 1:00.93 (32.05) 1:33.94 (33.01) 2:06.22 (32.28)
2 Prodehl, Jason 39 TSUN 2:40.00 2:39.68
37.14 1:19.67 (42.53) 2:01.78 (42.11) 2:39.68 (37.90)
3 Anderson, David 39 LBG NT 3:29.22
45.50 1:36.75 (51.25) 2:32.69 (55.94) 3:29.22 (56.53)

Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Connolly, Darrin 39 BAY 5:35.00 5:41.11
29.81 1:03.14 (33.33) 1:37.63 (34.49) 2:12.74 (35.11)
2:47.94 (35.20) 3:23.05 (35.11) 3:58.13 (35.08) 4:33.51 (35.38)
5:08.24 (34.73) 5:41.11 (32.87)
2 Prodehl, Jason 39 TSUN 6:55.00 7:07.28
36.74 1:17.71 (40.97) 2:01.10 (43.39) 2:45.19 (44.09)
3:28.82 (43.63) 4:13.69 (44.87) 4:58.52 (44.83) 5:42.70 (44.18)
6:25.73 (43.03) 7:07.28 (41.55)
3 Anderson, David 39 LBG NT 9:26.41
45.18 1:37.61 (52.43) 2:34.30 (56.69) 3:32.29 (57.99)
4:31.43 (59.14) 5:30.87 (59.44) 6:31.99 (1:01.12) 7:31.23 (59.24)
8:30.91 (59.68) 9:26.41 (55.50)

Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bixler, Kenneth 40 LBG 28.50 25.80
2 Carter, Brandon 40 MMSW 28.00 26.05
3 Green, Joel 40 SCAM 29.50 29.16

Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Bixler, Kenneth 40 LBG 58.70 56.57
27.74 56.57 (28.83)
2 Carter, Brandon 40 MMSW 1:01.00 57.24
28.08 57.24 (29.16)
3 Green, Joel 40 SCAM 1:03.00 1:01.38
30.15 1:01.38 (31.23)

Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Carter, Brandon 40 MMSW 2:10.00 2:00.05
28.42 59.05 (30.63) 1:29.99 (30.94) 2:00.05 (30.06)
2 Bixler, Kenneth 40 LBG 2:10.50 2:03.85
29.07 1:00.63 (31.56) 1:32.48 (31.85) 2:03.85 (31.37)
3 Green, Joel 40 SCAM 2:19.00 2:18.39
31.24 1:05.56 (34.32) 1:41.73 (36.17) 2:18.39 (36.66)

Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Carter, Brandon 40 MMSW 6:10.00 5:22.62
29.87 1:02.24 (32.37) 1:34.93 (32.69) 2:07.88 (32.95)
2:40.52 (32.64) 3:13.08 (32.56) 3:45.69 (32.61) 4:18.22 (32.53)
4:50.74 (32.52) 5:22.62 (31.88)
2 Bixler, Kenneth 40 LBG 5:50.90 5:30.45
30.86 1:04.22 (33.36) 1:38.37 (34.15) 2:12.24 (33.87)
2:45.68 (33.44) 3:19.77 (34.09) 3:53.31 (33.54) 4:26.81 (33.50)
4:59.79 (32.98) 5:30.45 (30.66)

Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Boone, Jon 47 WCM 25.20 24.62
2 Goble, John 48 ALMA 26.50 26.92
3 Campbell, Chris 49 MVM 29.00 29.78
4 Graham, William 49 TSUN 30.00 32.20
5 Miranda, Mike 48 LBG 32.00 32.33

Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Boone, Jon 47 WCM 57.40 54.17
26.42 54.17 (27.75)
2 Goble, John 48 ALMA 59.95 59.09
29.02 59.09 (30.07)
3 Halperin, Ernst 46 TSUN 1:09.00 1:04.52
31.47 1:04.52 (33.05)
4 Campbell, Chris 49 MVM 1:05.00 1:05.50
32.15 1:05.50 (33.35)
5 Miranda, Mike 48 LBG 1:20.00 1:14.24
36.41 1:14.24 (37.83)

Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Boone, Jon 47 WCM 2:04.60 2:04.55
28.99 1:01.22 (32.23) 1:34.05 (32.83) 2:04.55 (30.50)
2 Goble, John 48 ALMA 2:25.00 2:18.95
33.63 1:09.07 (35.44) 1:45.77 (36.70) 2:18.95 (33.18)
3 Campbell, Chris 49 MVM 2:21.00 2:23.44
34.16 1:10.55 (36.39) 1:46.94 (36.39) 2:23.44 (36.50)
4 Halperin, Ernst 46 TSUN 2:28.00 2:24.12
34.27 1:10.92 (36.65) 1:48.44 (37.52) 2:24.12 (35.68)
5 Bauer, Kim 46 MPM 2:25.00 2:27.98
34.66 1:12.60 (37.94) 1:51.58 (38.98) 2:27.98 (36.40)
6 Miranda, Mike 48 LBG 3:10.00 2:50.93
40.35 1:24.21 (43.86) 2:08.24 (44.03) 2:50.93 (42.69)

Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Boone, Jon 47 WCM 5:42.00 5:39.67
30.74 1:04.55 (33.81) 1:39.71 (35.16) 2:14.93 (35.22)
2:50.76 (35.83) 3:25.63 (34.87) 4:00.51 (34.88) 4:35.62 (35.11)
5:08.67 (33.05) 5:39.67 (31.00)
2 Bauer, Kim 46 MPM 6:25.00 6:20.68
34.34 1:12.26 (37.92) 1:51.46 (39.20) 2:30.63 (39.17)
3:09.94 (39.31) 3:49.27 (39.33) 4:28.21 (38.94) 5:07.02 (38.81)
5:44.82 (37.80) 6:20.68 (35.86)
3 Campbell, Chris 49 MVM 6:30.00 6:25.69
34.96 1:13.21 (38.25) 1:52.73 (39.52) 2:31.92 (39.19)
3:11.02 (39.10) 3:50.52 (39.50) 4:29.15 (38.63) 5:07.65 (38.50)
5:46.46 (38.81) 6:25.69 (39.23)
4 Goble, John 48 ALMA 6:30.00 6:27.71
34.95 1:12.52 (37.57) 1:51.30 (38.78) 2:31.00 (39.70)
3:12.27 (41.27) 3:52.61 (40.34) 4:32.02 (39.41) 5:11.54 (39.52)
5:51.35 (39.81) 6:27.71 (36.36)
5 Miranda, Mike 48 LBG 8:10.00 7:54.43
43.41 1:31.14 (47.73) 2:19.59 (48.45) 3:08.52 (48.93)
3:58.12 (49.60) 4:48.26 (50.14) 5:41.60 (53.34) 6:28.09 (46.49)
7:12.97 (44.88) 7:54.43 (41.46)

Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Daniels, Charles 54 WCM 26.50 25.07
2 Taylor, Ron 50 RPM 26.67 26.32
3 Hoxie, Glenn 51 RAD 27.00 27.01
4 Yuen, Matt 51 ALMA 27.78 27.82
5 Lawson, Alexander 52 FOG 30.00 31.57
6 Parnes, Barton 54 LBG 36.00 36.87
7 Derbyshire, Donald 52 LBG 40.00 41.55

Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hoxie, Glenn 51 RAD 57.50 58.22
28.24 58.22 (29.98)
2 Jacobsan, Tom 51 FOG 1:00.00 1:00.35
28.17 1:00.35 (32.18)
3 Yuen, Matt 51 ALMA 1:03.02 1:03.10
30.36 1:03.10 (32.74)
4 Lawson, Alexander 52 FOG 1:10.00 1:13.58
33.61 1:13.58 (39.97)
5 Parnes, Barton 54 LBG 1:25.00 1:25.09
39.21 1:25.09 (45.88)
6 Derbyshire, Donald 52 LBG 1:35.00 1:34.71
42.71 1:34.71 (52.00)

Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Daniels, Charles 54 WCM 1:58.00 2:04.28
28.31 59.94 (31.63) 1:32.83 (32.89) 2:04.28 (31.45)
2 Taylor, Ron 50 RPM 2:09.20 2:09.59
29.40 1:02.49 (33.09) 1:36.30 (33.81) 2:09.59 (33.29)
3 Hoxie, Glenn 51 RAD 2:05.00 2:10.28
30.44 1:03.42 (32.98) 1:37.49 (34.07) 2:10.28 (32.79)
4 Yuen, Matt 51 ALMA 2:18.91 2:19.77
32.49 1:07.35 (34.86) 1:43.40 (36.05) 2:19.77 (36.37)
5 Parnes, Barton 54 LBG 3:10.00 3:16.91
43.60 1:32.00 (48.40) 2:24.57 (52.57) 3:16.91 (52.34)
6 Derbyshire, Donald 52 LBG 3:25.00 3:26.99
45.88 1:38.65 (52.77) 2:33.11 (54.46) 3:26.99 (53.88)

Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hoxie, Glenn 51 RAD 5:53.00 5:56.31
31.46 1:04.99 (33.53) 1:38.81 (33.82) 2:13.96 (35.15)
2:49.94 (35.98) 3:26.48 (36.54) 4:03.77 (37.29) 4:41.67 (37.90)
5:19.72 (38.05) 5:56.31 (36.59)
2 Taylor, Ron 50 RPM 6:03.19 6:02.03
31.61 1:07.04 (35.43) 1:43.61 (36.57) 2:20.62 (37.01)
2:57.99 (37.37) 3:34.98 (36.99) 4:12.14 (37.16) 4:49.64 (37.50)
5:26.38 (36.74) 6:02.03 (35.65)
3 Yuen, Matt 51 ALMA 6:40.00 6:17.62
33.43 1:10.54 (37.11) 1:48.41 (37.87) 2:27.06 (38.65)
3:05.48 (38.42) 3:44.42 (38.94) 4:22.71 (38.29) 5:01.47 (38.76)
5:39.91 (38.44) 6:17.62 (37.71)
4 Jacobsan, Tom 51 FOG 6:20.00 6:35.58
30.04 1:03.52 (33.48) 1:40.06 (36.54) 2:19.42 (39.36)
3:01.11 (41.69) 3:44.78 (43.67) 4:28.22 (43.44) 5:11.10 (42.88)
5:54.94 (43.84) 6:35.58 (40.64)
5 Parnes, Barton 54 LBG 8:40.00 8:51.63
44.02 1:33.19 (49.17) 2:25.29 (52.10) 3:19.85 (54.56)
4:14.31 (54.46) 5:09.61 (55.30) 6:04.94 (55.33) 7:00.80 (55.86)
7:56.69 (55.89) 8:51.63 (54.94)
6 Derbyshire, Donald 52 LBG 9:28.00 9:01.38
45.72 1:37.88 (52.16) 2:31.95 (54.07) 3:26.36 (54.41)
4:22.08 (55.72) 5:18.36 (56.28) 6:14.12 (55.76) 7:10.75 (56.63)
8:07.00 (56.25) 9:01.38 (54.38)

Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wierema, Dirk 56 UNAT 28.00 26.53
2 Small, Stephan 58 LNM 35.10 28.72
3 Kennedy, James 59 CMAM 28.49 29.63
4 Anderson, Robert 55 PCAM 31.00 31.47

Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wierema, Dirk 56 UNAT 1:03.00 58.08
28.17 58.08 (29.91)
2 Small, Stephan 58 LNM 1:05.05 1:01.42
29.60 1:01.42 (31.82)
3 Kennedy, James 59 CMAM 1:02.59 1:05.45
32.04 1:05.45 (33.41)
4 Anderson, Robert 55 PCAM 1:08.00 1:08.32
33.64 1:08.32 (34.68)

Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wierema, Dirk 56 UNAT 2:20.00 2:13.28
32.33 1:06.08 (33.75) 1:40.08 (34.00) 2:13.28 (33.20)
2 Small, Stephan 58 LNM 2:20.00 2:15.56
31.25 1:05.65 (34.40) 1:40.90 (35.25) 2:15.56 (34.66)
3 Kennedy, James 59 CMAM 2:20.19 2:25.88
34.49 1:10.95 (36.46) 1:48.29 (37.34) 2:25.88 (37.59)
4 Anderson, Robert 55 PCAM 2:30.00 2:31.25
35.35 1:14.56 (39.21) 1:53.27 (38.71) 2:31.25 (37.98)

Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Small, Stephan 58 LNM 6:20.20 6:17.80
32.22 1:08.37 (36.15) 1:46.02 (37.65) 2:23.95 (37.93)
3:02.51 (38.56) 3:40.85 (38.34) 4:20.47 (39.62) 5:00.03 (39.56)
5:39.31 (39.28) 6:17.80 (38.49)
2 Kennedy, James 59 CMAM 6:20.77 6:40.04
35.43 1:13.17 (37.74) 1:52.49 (39.32) 2:32.46 (39.97)
3:12.42 (39.96) 3:52.84 (40.42) 4:34.16 (41.32) 5:16.62 (42.46)
5:59.41 (42.79) 6:40.04 (40.63)
3 Anderson, Robert 55 PCAM 7:00.00 6:48.39
37.60 1:20.30 (42.70) 2:02.44 (42.14) 2:45.23 (42.79)
3:27.38 (42.15) 4:08.83 (41.45) 4:49.24 (40.41) 5:29.98 (40.74)
6:09.40 (39.42) 6:48.39 (38.99)

Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Stanley, Mark 60 SRM 25.20 25.39
2 Wilder, Hugh 63 SRM 26.00 26.11
3 Mc Clelland, Mac 61 MAM 28.00 27.61
4 Cort, Doug 60 CMAM 31.00 28.27
5 Ceci, Louis 60 STAN 31.50 32.84
6 Gleeson, Gerald 63 WINE 33.00 33.79
7 Marra, Stephen 61 MELO NT 45.05

Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Stanley, Mark 60 SRM 56.10 56.03
26.73 56.03 (29.30)
2 Wilder, Hugh 63 SRM 57.00 57.19
27.91 57.19 (29.28)
3 Cort, Doug 60 CMAM 1:16.00 1:05.74
32.81 1:05.74 (32.93)
4 Ceci, Louis 60 STAN 1:14.00 1:10.88
35.77 1:10.88 (35.11)
5 Gleeson, Gerald 63 WINE 1:15.00 1:14.13
37.03 1:14.13 (37.10)
6 Marra, Stephen 61 MELO NT 1:50.14
51.01 1:50.14 (59.13)

Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wilder, Hugh 63 SRM 2:10.00 2:08.10
29.39 1:01.44 (32.05) 1:34.57 (33.13) 2:08.10 (33.53)
2 Mc Clelland, Mac 61 MAM 2:20.00 2:22.16
31.99 1:07.46 (35.47) 1:44.85 (37.39) 2:22.16 (37.31)
3 Cort, Doug 60 CMAM 2:55.00 2:31.38
33.70 1:12.66 (38.96) 1:53.66 (41.00) 2:31.38 (37.72)
4 Ceci, Louis 60 STAN 2:35.00 2:39.03
39.67 1:19.58 (39.91) 1:59.85 (40.27) 2:39.03 (39.18)
5 Gleeson, Gerald 63 WINE 2:42.00 2:40.60
38.68 1:19.44 (40.76) 2:01.13 (41.69) 2:40.60 (39.47)

Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Wilder, Hugh 63 SRM 6:05.00 5:49.65
31.11 1:04.83 (33.72) 1:39.62 (34.79) 2:14.25 (34.63)
2:48.90 (34.65) 3:23.92 (35.02) 3:59.45 (35.53) 4:35.51 (36.06)
5:12.58 (37.07) 5:49.65 (37.07)
2 Cort, Doug 60 CMAM 7:05.00 6:52.11
40.52 1:23.94 (43.42) 2:06.07 (42.13) 2:48.46 (42.39)
3:29.75 (41.29) 4:11.91 (42.16) 4:54.61 (42.70) 5:36.36 (41.75)
6:15.81 (39.45) 6:52.11 (36.30)
3 Gleeson, Gerald 63 WINE 7:13.00 7:02.26
38.11 1:19.07 (40.96) 2:01.37 (42.30) 2:44.27 (42.90)
3:27.74 (43.47) 4:11.46 (43.72) 4:54.58 (43.12) 5:37.66 (43.08)
6:20.66 (43.00) 7:02.26 (41.60)
4 Ceci, Louis 60 STAN 7:15.00 7:13.37
40.22 1:22.89 (42.67) 2:06.51 (43.62) 2:51.27 (44.76)
3:36.63 (45.36) 4:21.51 (44.88) 5:05.92 (44.41) 5:50.72 (44.80)
6:34.05 (43.33) 7:13.37 (39.32)

Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Burns, Richard 67 TAM 28.00 26.52
2 Coughlan, Kevin 66 UNAT 34.00 33.77

Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Burns, Richard 67 TAM 58.50 1:00.27
29.11 1:00.27 (31.16)

Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Burns, Richard 67 TAM 2:10.00 2:12.70
30.69 1:04.06 (33.37) 1:38.59 (34.53) 2:12.70 (34.11)

Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Coughlan, Kevin 66 UNAT 8:00.00 7:49.82
41.68 1:27.70 (46.02) 2:14.60 (46.90) 3:03.39 (48.79)
3:53.01 (49.62) 4:41.62 (48.61) 5:29.23 (47.61) 6:17.57 (48.34)
7:04.89 (47.32) 7:49.82 (44.93)

Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fasbender, Barry 73 STAN 35.56 36.12

Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fasbender, Barry 73 STAN 1:22.98 1:20.93
37.79 1:20.93 (43.14)

Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fasbender, Barry 73 STAN 3:04.85 3:01.82
41.77 1:29.12 (47.35) 2:17.44 (48.32) 3:01.82 (44.38)

Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Fasbender, Barry 73 STAN 8:02.55 7:51.26
44.20 1:33.66 (49.46) 2:21.99 (48.33) 3:11.78 (49.79)
3:58.63 (46.85) 4:47.59 (48.96) 5:36.26 (48.67) 6:24.48 (48.22)
7:09.28 (44.80) 7:51.26 (41.98)

Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Stupfel, Don 82 SMMM NT 53.82

Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Stupfel, Don 82 SMMM NT 4:35.00
1:03.51 2:15.88 (1:12.37) 3:27.55 (1:11.67) 4:35.00 (1:07.45)

 

Copyright © 1995-2008
Pacific Masters Swimming, Inc.
23-Jan-2011