Pacific Masters Swimming
www.pacificmasters.org

Russion River
Open Water Championships

Monday, July 28, 2014

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Revision date:   7-aug-11


                       OVERALL RESULTS ONE MILE SWIM
Place Name                Age Sex Club   Time1    Bib  
===== =================== === === ====== ======== ==== 
    1 Trevor Gillis        35 M   UNAT   17:09.40    2 
    2 Sandy MacDonald      55 M   SMST   17:33.25    8 
    3 Chris Bond           44 M   WCM    18:07.50   52 
    4 Kurt Oeler           45 M   TOC    18:49.30   51 
    5 Miriam Benjamin      14 F   WCAB   19:03.35   90 
    6 Peter Guadagni       56 M   WCM    19:07.35    6 
    7 Marguerite Meyer     52 F   TOC    19:13.80    5 
    8 Cara Davidoff        25 F   TOC    19:19.25  104 
    9 John Morales         53 M          19:22.00  103 
   10 Mike Keck            51 M   TOC    19:30.05    1 
   11 Ron Emhoff           56 M   TVM    19:35.05   55 
   12 Dave Matthews        48 M   WCM    19:37.65   11 
   13 Nancy Prouty         40 F   MELO   19:42.95   10 
   14 Bart Lally           48 M   TOC    19:52.30    7 
   15 Melanie Michalak     27 F   CRUZ   19:56.25   12 
   16 Ann Peters           48 F   SMST   20:06.20   93 
   17 Brian Skuse          55 M   NBA    20:15.55   89 
   18 Edward Rudloff Jr.   64 M   TOC    20:16.95   53 
   19 Justin O'Reilly      41 M   MPM    20:21.35   54 
   20 Cindy Clements       50 F   TAM    20:29.90   14 
   21 Holden Hardcastle    34 M   USF    20:35.75   82 
   22 Austin Lau           27 M   BAM    20:41.00   17 
   23 Annette Chinn        49 F   ECAM   21:06.30   13 
   24 Heather Lugassy      40 F   TAM    21:19.50   19 
   25 David Witt           45 M   WCM    21:33.85   21 
   26 Robert Young         54 M   UNAT   21:42.25   61 
   27 James Beglinger      65 M   BAY    21:42.40   87 
   28 Patrick Serpa        49 M   SERPA  21:58.40   98 
   29 Iliana Oliveros      21 F   ECAM   22:05.95   94 
   30 Bob Upshaw           61 M   MAM    22:07.95   20 
   31 McKenzie Kemp        21 F   RAMS   22:15.20   56 
   32 Megumi Ozawa         39 F   MEMO   22:39.70   97 
   33 James Delacy         64 M   WCM    23:00.35   63 
   34 Jennifer Phalen      46 F   SCAM   23:09.30   57 
   35 Cindy Kemp           54 F   RAMS   23:10.90   59 
   36 Lauren Boreta        26 F   USF    23:12.70   37 
   37 Dan Nadaner          61 M   CLOV   23:27.40   62 
   38 Marianne Brems       62 F   MELO   23:44.55   18 
   39 Catherine Delneo     35 F   SERC   23:51.85   86 
   40 Ralph Brott          71 M   BAY    23:55.00   60 
   41 Marcia Benjamin      54 F   MEMO   24:00.25   91 
   42 Dan Winterrowd       60 M   SMST   24:05.55   15 
   43 Jesse Boardman       35 M   PPP    24:09.20   23 
   44 Clay Cooper          53 M   SNM    24:10.85   30 
   45 Lee Haris            57 M   TOC    24:14.70   34 
   46 Karim Al-Khafaji     34 M   STAN   24:19.15   22 
   47 Jane Lee             61 F   MPSC   24:22.70   16 
   48 Caroline Graeub      24 F          24:34.60  100 
   49 Eric Rydman          45 M   UNAT   24:38.15   71 
   50 John Knight          29 M   WCM    24:39.20  102 
   51 Karin Rodriguez      39 F   WOOD   24:50.15   27 
   52 Steve Caziarc        62 M   MAM    24:56.20   80 
   53 Shannon O'Hare       33 M   MPM    25:00.40   85 
   54 Gerald Gleeson       63 M   WINE   25:09.65   25 
   55 John Cantlen         43 M   DEC    25:32.85   88 
   56 Lee McCollum         62 M   UNAT   26:09.25   29 
   57 Leah Guliasi         19 F   UNAT   26:45.70   38 
   58 Steve Hern           52 M   SMST   26:56.65   64 
   59 Kate Coleman         68 F   USF    27:11.45   26 
   60 Jared Gouldy         39 M   MPM    27:13.65   81 
   61 Martin Michael       67 M   MELO   27:21.75  101 
   62 Alena Soldatova      61 F   UNAT   27:22.80   39 
   63 Mindi Brenner        47 F   SNM    27:25.50   73 
   64 Ed Lane              72 M   WCM    27:26.15   70 
   65 Avi Zamir            60 M   UNAT   27:40.75   68 
   66 Jessica Bailey       32 F   MEMO   27:51.15   24 
   67 Kevin Bailey         34 M   MEMO   27:51.75   36 
   68 Susan Munn           72 F   DAM    27:58.20   31 
   69 Molly Hodgins        35 F   NVM    28:38.50   32 
   70 Jane Woo             36 F   MEMO   28:58.45   96 
   71 Tim Daleiden         43 M   UNAT   28:59.40   47 
   72 Barbara Brown        57 F   ECAM   29:14.55   49 
   73 Ron Scrivani         62 M   UNAT   29:23.85   28 
   74 Kildine Harms        57 F   WCM    29:39.30   42 
   75 Jacklyn Litman       60 F   BAY    29:58.15   67 
   76 Glenda Carroll       67 F   TAM    30:14.25   35 
   77 Jennifer Serpa       44 F   UNAT   30:46.85   92 
   78 Richard Wheeler      60 M   TAM    30:49.85   45 
   79 Betsey Vanderpool    43 F   RAMS   31:13.40   76 
   80 Katherine Wheeler    28 F   UNAT   31:17.50   40 
   81 Harlan Baum          54 M   SCAM   31:26.75  106 
   82 James Cotton         78 M   UNAT   31:30.75   84 
   83 Joe Nardini          54 M   DEC    31:40.05   43 
   84 Donna Monroe         77 F   WCM    31:54.20   66 
   85 Michelle Jones       24 F   SDSM   32:00.55   65 
   86 John Fleming         71 M   UNAT   32:57.30   83 
   87 Robert Fewster       73 M   UNAT   34:02.25   48 
   88 Barbara Callison     78 F   RINC   36:56.65   74 
   89 Joseph Carrillo      22 M   MHSA   38:15.70   46 
   90 Joan Turner          44 F   UNAT   42:11.05   50 
   91 Barbara Robben       77 F   UNAT   42:56.70   75 
   92 Emery Weed           69 M   ECAM   46:33.20   95 



Redwood Coast USLA--Russian River Challenge Open Water Swims
                   SANTA ROSA, CALIFORNIA     07/16/2011
 

          ********** AGE GROUP RESULTS LIST ONE MILE*************

                         FEMALE AGE GROUP  13 - 14
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1     5 Miriam Benjamin      14 WCAB    90   19:03.35 
                         FEMALE AGE GROUP  19 - 24
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    29 Iliana Oliveros      21 ECAM    94   22:05.95 
    2    31 McKenzie Kemp        21 RAMS    56   22:15.20 
    3    50 Caroline Graeub      24        100   24:34.60 
    4    59 Leah Guliasi         19 UNAT    38   26:45.70 
    5    88 Michelle Jones       24 SDSM    65   32:00.55 
                          MALE AGE GROUP  19 - 24
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    92 Joseph Carrillo      22 MHSA    46   38:15.70 
                         FEMALE AGE GROUP  25 - 29
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1     8 Cara Davidoff        25 TOC    104   19:19.25 
    2    15 Melanie Michalak     27 CRUZ    12   19:56.25 
    3    37 Lauren Boreta        26 USF     37   23:12.70 
    4    83 Katherine Wheeler    28 UNAT    40   31:17.50 
                          MALE AGE GROUP  25 - 29
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    22 Austin Lau           27 BAM     17   20:41.00 
    2    52 John Knight          29 WCM    102   24:39.20 
                         FEMALE AGE GROUP  30 - 34
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    69 Jessica Bailey       32 MEMO    24   27:51.15 
                          MALE AGE GROUP  30 - 34
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    21 Holden Hardcastle    34 USF     82   20:35.75 
    2    48 Karim Al-Khafaji     34 STAN    22   24:19.15 
    3    55 Shannon O'Hare       33 MPM     85   25:00.40 
    4    70 Kevin Bailey         34 MEMO    36   27:51.75 
                         FEMALE AGE GROUP  35 - 39
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    32 Megumi Ozawa         39 MEMO    97   22:39.70 
    2    41 Catherine Delneo     35 SERC    86   23:51.85 
    3    53 Karin Rodriguez      39 WOOD    27   24:50.15 
    4    72 Molly Hodgins        35 NVM     32   28:38.50 
    5    73 Jane Woo             36 MEMO    96   28:58.45 
                          MALE AGE GROUP  35 - 39
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1     1 Trevor Gillis        35 UNAT     2   17:09.40 
    2    45 Jesse Boardman       35 PPP     23   24:09.20 
    3    63 Jared Gouldy         39 MPM     81   27:13.65 

                         FEMALE AGE GROUP  40 - 44
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    13 Nancy Prouty         40 MELO    10   19:42.95 
    2    24 Heather Lugassy      40 TAM     19   21:19.50 
    3    80 Jennifer Serpa       44 UNAT    92   30:46.85 
    4    82 Betsey Vanderpool    43 RAMS    76   31:13.40 
    5    93 Joan Turner          44 UNAT    50   42:11.05 
                          MALE AGE GROUP  40 - 44
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1     3 Chris Bond           44 WCM     52   18:07.50 
    2    19 Justin O'Reilly      41 MPM     54   20:21.35 
    3    57 John Cantlen         43 DEC     88   25:32.85 
    4    74 Tim Daleiden         43 UNAT    47   28:59.40 
                         FEMALE AGE GROUP  45 - 49
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    16 Ann Peters           48 SMST    93   20:06.20 
    2    23 Annette Chinn        49 ECAM    13   21:06.30 
    3    34 Jennifer Phalen      46 SCAM    57   23:09.30 
    4    66 Mindi Brenner        47 SNM     73   27:25.50 
                          MALE AGE GROUP  45 - 49
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1     4 Kurt Oeler           45 TOC     51   18:49.30 
    2    12 Dave Matthews        48 WCM     11   19:37.65 
    3    14 Bart Lally           48 TOC      7   19:52.30 
    4    25 David Witt           45 WCM     21   21:33.85 
    5    28 Patrick Serpa        49 SERPA   98   21:58.40 
    6    51 Eric Rydman          45 UNAT    71   24:38.15 
                         FEMALE AGE GROUP  50 - 54
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1     7 Marguerite Meyer     52 TOC      5   19:13.80 
    2    20 Cindy Clements       50 TAM     14   20:29.90 
    3    35 Cindy Kemp           54 RAMS    59   23:10.90 
    4    43 Marcia Benjamin      54 MEMO    91   24:00.25 
                          MALE AGE GROUP  50 - 54
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1     9 John Morales         53        103   19:22.00 
    2    10 Mike Keck            51 TOC      1   19:30.05 
    3    26 Robert Young         54 UNAT    61   21:42.25 
    4    46 Clay Cooper          53 SNM     30   24:10.85 
    5    61 Steve Hern           52 SMST    64   26:56.65 
    6    84 Harlan Baum          54 SCAM   106   31:26.75 
    7    86 Joe Nardini          54 DEC     43   31:40.05 
                         FEMALE AGE GROUP  55 - 59
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    75 Barbara Brown        57 ECAM    49   29:14.55 
    2    77 Kildine Harms        57 WCM     42   29:39.30 
                          MALE AGE GROUP  55 - 59
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1     2 Sandy MacDonald      55 SMST     8   17:33.25 
    2     6 Peter Guadagni       56 WCM      6   19:07.35 
    3    11 Ron Emhoff           56 TVM     55   19:35.05 
    4    17 Brian Skuse          55 NBA     89   20:15.55 
    5    47 Lee Haris            57 TOC     34   24:14.70 

                         FEMALE AGE GROUP  60 - 64
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    39 Marianne Brems       62 MELO    18   23:44.55 
    2    49 Jane Lee             61 MPSC    16   24:22.70 
    3    65 Alena Soldatova      61 UNAT    39   27:22.80 
    4    78 Jacklyn Litman       60 BAY     67   29:58.15 
                          MALE AGE GROUP  60 - 64
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    18 Edward Rudloff Jr.   64 TOC     53   20:16.95 
    2    30 Bob Upshaw           61 MAM     20   22:07.95 
    3    33 James Delacy         64 WCM     63   23:00.35 
    4    38 Dan Nadaner          61 CLOV    62   23:27.40 
    5    44 Dan Winterrowd       60 SMST    15   24:05.55 
    6    54 Steve Caziarc        62 MAM     80   24:56.20 
    7    56 Gerald Gleeson       63 WINE    25   25:09.65 
    8    58 Lee McCollum         62 UNAT    29   26:09.25 
    9    68 Avi Zamir            60 UNAT    68   27:40.75 
   10    76 Ron Scrivani         62 UNAT    28   29:23.85 
   11    81 Richard Wheeler      60 TAM     45   30:49.85 
                         FEMALE AGE GROUP  65 - 69
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    62 Kate Coleman         68 USF     26   27:11.45 
    2    79 Glenda Carroll       67 TAM     35   30:14.25 
                          MALE AGE GROUP  65 - 69
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    27 James Beglinger      65 BAY     87   21:42.40 
    2    64 Martin Michael       67 MELO   101   27:21.75 
    3    95 Emery Weed           69 ECAM    95   46:33.20 
                         FEMALE AGE GROUP  70 - 74
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    71 Susan Munn           72 DAM     31   27:58.20 
                          MALE AGE GROUP  70 - 74
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    42 Ralph Brott          71 BAY     60   23:55.00 
    2    67 Ed Lane              72 WCM     70   27:26.15 
    3    89 John Fleming         71 UNAT    83   32:57.30 
    4    90 Robert Fewster       73 UNAT    48   34:02.25 
                         FEMALE AGE GROUP  75 - 79
Place O'All Name                Age Club  Bib  Time1      
===== ===== =================== === ===== ==== ========== 
    1    87 Donna Monroe         77 WCM     66   31:54.20 
    2    91 Barbara Callison     78 RINC    74   36:56.65 
    3    94 Barbara Robben       77 UNAT    75   42:56.70

 
 
 
 
 
 

 

Copyright © 2011
Pacific Masters Swimming, Inc.
07-Aug-2011