PacMasters

2011 Pacific Masters Swimming

Short Couse Meters Championships

  Serving Northern California and Northwestern Nevada

Masters Swimming is for Everyone
All ages and all levels!

Follow pacmastersswim on Twitter
LinkedIn Join USMS p Pacific Masters United States
  2011 PMS SCM Championships - 10/14/2011 to 10/16/2011             
Results

<b>Women 18-24 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
NATL: N 26.33 12/5/2009 MEG GILL
PMS: P 26.33 12/31/2009 Meg Gill
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roth, Tenae 22 University of Sa-38 31.25 31.12 9

<b>Women 18-24 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
NATL: N 56.54 12/4/2009 KARA DENBY
PMS: P 58.11 12/31/2009 Meg Gill
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roth, Tenae 22 University of Sa-38 1:17.13 1:10.35 9
34.23 1:10.35 (36.12)

<b>Women 18-24 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
NATL: N 2:03.39 12/6/2009 ALEXANDRA LEE
PMS: P 2:03.39 12/31/2009 Alexandra Lee
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beaudreau, Lauren A 24 Walnut Creek Mas-38 2:08.64 2:12.45 9
30.64 1:04.26 (33.62) 1:38.46 (34.20) 2:12.45 (33.99)
2 McGowan, Christina A 24 Walnut Creek Mas-38 2:20.00 2:16.45 7
32.21 1:06.59 (34.38) 1:41.01 (34.42) 2:16.45 (35.44)

<b>Women 18-24 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
NATL: N 4:24.22 12/5/2009 ALEXANDRA LEE
PMS: P 4:24.22 12/31/2009 Alexandra Lee
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Eschen, Sara 21 Motherlode Maste-38 6:03.37 6:05.00 9
39.32 1:23.68 (44.36) 2:10.41 (46.73) 2:57.22 (46.81)
3:44.41 (47.19) 4:31.90 (47.49) 5:19.08 (47.18) 6:05.00 (45.92)

<b>Women 18-24 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
NATL: N 59.45 11/21/2009 PETRA KLOSOVA
PMS: P 1:05.18 12/31/2009 Alexandra Lee
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McGowan, Christina A 24 Walnut Creek Mas-38 1:11.11 1:12.82 9
36.12 1:12.82 (36.70)

<b>Women 18-24 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
NATL: N 2:19.21 12/4/2009 ALEXANDRA LEE
PMS: P 2:19.21 12/31/2009 Alexandra Lee
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McGowan, Christina A 24 Walnut Creek Mas-38 2:50.00 2:36.83 9
38.01 1:17.47 (39.46) 1:56.98 (39.51) 2:36.83 (39.85)
2 Eschen, Sara 21 Motherlode Maste-38 3:26.99 3:18.35 7
44.94 1:35.34 (50.40) 2:27.38 (52.04) 3:18.35 (50.97)

<b>Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke Time Trial</b>
===============================================================================
NATL: N 32.09 12/10/1995 BEATA KASZUBA
PMS: P 34.53 10/21/2007 Laura M Davis
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Beaudreau, Lauren A 24 Walnut Creek Mas-38 NT 36.81

<b>Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
NATL: N 32.09 12/10/1995 BEATA KASZUBA
PMS: P 34.53 10/21/2007 Laura M Davis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roth, Tenae 22 University of Sa-38 39.00 39.96 9

<b>Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke Time Trial</b>
===============================================================================
NATL: N 1:08.89 12/10/1995 BEATA KASZUBA
PMS: P 1:16.77 10/18/2009 MARY STREUMPF
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Beaudreau, Lauren A 24 Walnut Creek Mas-38 NT 1:17.88

<b>Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
NATL: N 1:08.89 12/10/1995 BEATA KASZUBA
PMS: P 1:16.77 10/18/2009 MARY STREUMPF
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roth, Tenae 22 University of Sa-38 1:27.00 1:26.39 9
40.37 1:26.39 (46.02)

<b>Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
NATL: N 2:38.63 11/2/1997 ANITA NALL
PMS: P 2:43.61 10/21/2007 Laura M Davis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beaudreau, Lauren A 24 Walnut Creek Mas-38 2:34.76 2:39.41P 9
36.81 1:17.88 (41.07) 1:58.98 (41.10) 2:39.41 (40.43)
2 Roth, Tenae 22 University of Sa-38 3:25.03 3:16.66 7
45.23 1:34.40 (49.17) 2:25.55 (51.15) 3:16.66 (51.11)

<b>Women 18-24 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
NATL: N 28.37 12/5/2009 MEG GILL
PMS: P 28.37 12/31/2009 Meg Gill
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Eschen, Sara 21 Motherlode Maste-38 36.21 36.00 9

<b>Women 18-24 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
NATL: N 1:03.67 10/21/2007 LAURA DAVIS
PMS: P 1:03.67 10/21/2007 Laura M Davis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Eschen, Sara 21 Motherlode Maste-38 1:23.51 1:24.13 9
38.58 1:24.13 (45.55)

<b>Women 18-24 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
NATL: N 2:20.03 10/21/2007 LAURA DAVIS
PMS: P 2:20.03 10/21/2007 Laura M Davis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Eschen, Sara 21 Motherlode Maste-38 3:29.01 3:23.12 9
40.13 1:29.90 (49.77) 2:25.95 (56.05) 3:23.12 (57.17)

<b>Women 18-24 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
NATL: N 1:01.74 12/6/2009 KARA DENBY
PMS: P 1:06.00 10/21/2007 Laura M Davis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roth, Tenae 22 University of Sa-38 2:10.00 1:22.15 9
39.08 1:22.15 (43.07)

<b>Women 18-24 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
NATL: N 2:19.73 12/4/2009 KARA DENBY
PMS: P 2:24.25 10/21/2007 Laura M Davis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McGowan, Christina A 24 Walnut Creek Mas-38 2:50.00 2:36.02 9
34.11 1:12.88 (38.77) 2:00.11 (47.23) 2:36.02 (35.91)
-- Eschen, Sara 21 Motherlode Maste-38 3:31.46 DQ
39.16 1:29.47 (50.31) 2:35.24 (1:05.77) DQ (45.27)

<b>Women 18-24 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
NATL: N 4:58.55 12/9/2001 DAWN HECKMAN
PMS: P 5:15.70 12/31/2003 Marifaith Schweitzer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beaudreau, Lauren A 24 Walnut Creek Mas-38 4:57.00 5:05.96P 9
33.54 1:11.80 (38.26) 1:52.39 (40.59) 2:32.55 (40.16)
3:13.57 (41.02) 3:55.70 (42.13) 4:31.68 (35.98) 5:05.96 (34.28)

<b>Women 25-29 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 25.42 3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN
NATL: N 26.63 11/2/1997 HEATHER HAGEMAN
PMS: P 26.98 12/31/2010 Erin Reilly
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Louderback, Kelsey 28 Marin Pirates Ma-38 29.90 29.42 9
2 Flaskerud, Devon C 29 Walnut Creek Mas-38 36.00 34.70 7
3 Pinkston, Crystal P 26 Marin Pirates Ma-38 38.00 37.04 6

<b>Women 25-29 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 55.28 1/31/2010 HANNA SHCHERBA, FRA
NATL: N 56.30 3/31/1996 SHEILA TAORMINA
PMS: P 59.01 12/31/2002 Liesl Taner
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reilly, Erin P 26 The Olympic Club-38 55.00 59.64 9
29.03 59.64 (30.61)
2 Davidoff, Cara 25 The Olympic Club-38 1:05.00 1:04.87 7
31.26 1:04.87 (33.61)
3 Greene, Shannon E 26 UNAT 1:11.09 1:07.08 6
32.19 1:07.08 (34.89)
4 Kelly, Elizabeth A 28 Bay Masters-38 1:12.00 1:09.17 5
32.92 1:09.17 (36.25)
5 Pinkston, Crystal P 26 Marin Pirates Ma-38 1:30.00 1:22.78 4
38.08 1:22.78 (44.70)

<b>Women 25-29 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:59.78 3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA
NATL: N 1:59.78 3/31/1996 SHEILA TAORMINA
PMS: P 2:10.96 12/31/2010 Erin Reilly
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Greene, Shannon E 26 UNAT 2:32.04 2:28.77 9
34.22 1:11.71 (37.49) 1:50.08 (38.37) 2:28.77 (38.69)
2 Robertson, Holly A 26 Bay Masters-38 2:42.00 2:31.56 7
36.36 1:15.08 (38.72) 1:54.61 (39.53) 2:31.56 (36.95)
3 Acevedo, Ashley 26 Bay Masters-38 2:45.00 2:41.86 6
36.67 1:17.38 (40.71) 1:59.87 (42.49) 2:41.86 (41.99)

<b>Women 25-29 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:24.18 3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA
NATL: N 4:24.18 3/31/1996 SHEILA TAORMINA
PMS: P 4:39.87 12/31/1996 Laurel Hill
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Greene, Shannon E 26 UNAT 5:14.11 4:58.65 9
33.92 1:10.38 (36.46) 1:47.86 (37.48) 2:25.76 (37.90)
3:03.78 (38.02) 3:42.06 (38.28) 4:20.72 (38.66) 4:58.65 (37.93)
2 Acevedo, Ashley 26 Bay Masters-38 6:00.00 5:56.46 7
39.79 1:24.44 (44.65) 2:10.73 (46.29) 2:58.11 (47.38)
3:43.40 (45.29) 4:28.62 (45.22) 5:12.57 (43.95) 5:56.46 (43.89)
3 Flaskerud, Devon C 29 Walnut Creek Mas-38 8:00.00 6:05.52 6
41.83 1:27.87 (46.04) 2:13.89 (46.02) 3:00.67 (46.78)
3:47.46 (46.79) 4:33.73 (46.27) 5:20.09 (46.36) 6:05.52 (45.43)
4 Pinkston, Crystal P 26 Marin Pirates Ma-38 7:00.00 6:31.73 5
42.58 1:30.76 (48.18) 2:20.67 (49.91) 3:11.52 (50.85)
4:02.83 (51.31) 4:53.26 (50.43) 5:43.93 (50.67) 6:31.73 (47.80)

<b>Women 25-29 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:51.18 3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA
NATL: N 8:51.18 3/31/1996 SHEILA TAORMINA
PMS: P 9:55.68 12/31/1986 Marguerite Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Greene, Shannon E 26 UNAT 10:40.00 10:18.46 9
34.56 1:12.35 (37.79) 1:51.11 (38.76) 2:30.25 (39.14)
3:09.31 (39.06) 3:48.49 (39.18) 4:27.80 (39.31) 5:06.52 (38.72)
5:45.58 (39.06) 6:24.95 (39.37) 7:04.25 (39.30) 7:43.30 (39.05)
8:22.43 (39.13) 9:01.38 (38.95) 9:40.10 (38.72) 10:18.46 (38.36)
2 Flaskerud, Devon C 29 Walnut Creek Mas-38 16:00.00 12:03.42 7
41.05 1:26.23 (45.18) 2:11.71 (45.48) 2:57.95 (46.24)
3:44.02 (46.07) 4:30.56 (46.54) 5:17.07 (46.51) 6:03.29 (46.22)
6:49.93 (46.64) 7:36.32 (46.39) 8:21.96 (45.64) 9:07.13 (45.17)
9:52.54 (45.41) 10:37.83 (45.29) 11:21.64 (43.81) 12:03.42 (41.78)
3 Pinkston, Crystal P 26 Marin Pirates Ma-38 15:00.00 13:59.48 6
44.63 1:35.76 (51.13) 2:28.67 (52.91) 3:21.63 (52.96)
4:15.49 (53.86) 5:09.24 (53.75) 6:03.50 (54.26) 6:57.71 (54.21)
7:52.10 (54.39) 8:46.55 (54.45) 9:39.24 (52.69) 10:32.35 (53.11)
11:24.99 (52.64) 12:18.84 (53.85) 13:11.19 (52.35) 13:59.48 (48.29)

<b>Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 16:36.07 3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA
NATL: N 16:36.07 3/31/1996 SHEILA TAORMINA
PMS: P 18:34.42 12/31/1986 Marguerite Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mc Pherson, Danielle M 26 Bay Masters-38 21:22.28 20:26.97 9
36.48 1:15.34 (38.86) 1:55.19 (39.85) 2:35.68 (40.49)
3:15.84 (40.16) 3:57.33 (41.49) 4:38.34 (41.01) 5:18.80 (40.46)
6:00.30 (41.50) 6:41.08 (40.78) 7:22.51 (41.43) 8:03.86 (41.35)
8:45.17 (41.31) 9:26.54 (41.37) 10:07.45 (40.91) 10:49.21 (41.76)
11:30.58 (41.37) 12:12.07 (41.49) 12:53.54 (41.47) 13:35.92 (42.38)
14:17.51 (41.59) 14:58.77 (41.26) 15:40.60 (41.83) 16:22.30 (41.70)
17:03.49 (41.19) 17:44.92 (41.43) 18:25.04 (40.12) 19:05.76 (40.72)
19:47.08 (41.32) 20:26.97 (39.89)
2 Pinkston, Crystal P 26 Marin Pirates Ma-38 25:00.00 27:14.77 7
47.11 1:39.94 (52.83) 2:33.98 (54.04) 3:29.98 (56.00)
4:25.70 (55.72) 5:20.75 (55.05) 6:16.88 (56.13) 7:13.47 (56.59)
8:09.02 (55.55) 9:05.71 (56.69) 10:01.88 (56.17) 10:57.76 (55.88)
11:53.56 (55.80) 12:49.35 (55.79) 13:45.19 (55.84) 14:40.09 (54.90)
15:35.25 (55.16) 16:30.97 (55.72) 17:26.93 (55.96) 18:22.97 (56.04)
19:17.25 (54.28) 20:11.39 (54.14) 21:06.05 (54.66) 22:00.61 (54.56)
22:55.07 (54.46) 23:47.93 (52.86) 24:40.93 (53.00) 25:34.13 (53.20)
26:26.41 (52.28) 27:14.77 (48.36)

<b>Women 25-29 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.80 4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR
NATL: N 30.05 10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON
PMS: P 31.91 12/31/2005 Lauren Morelli
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Louderback, Kelsey 28 Marin Pirates Ma-38 35.00 34.05 9
2 Revelli, Shauna L 29 Manatee Aquatic-38 45.00 39.59 7

<b>Women 25-29 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:02.32 11/18/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN
NATL: N 1:03.26 10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON
PMS: P 1:07.57 12/31/2010 Erin Reilly
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reilly, Erin P 26 The Olympic Club-38 1:07.50 1:08.58 9
33.32 1:08.58 (35.26)
2 Louderback, Kelsey 28 Marin Pirates Ma-38 1:18.00 1:14.30 7
34.87 1:14.30 (39.43)
3 Davidoff, Cara 25 The Olympic Club-38 1:13.66 1:17.93 6
37.79 1:17.93 (40.14)
4 Acevedo, Ashley 26 Bay Masters-38 1:20.00 1:20.17 5
38.30 1:20.17 (41.87)
5 Kelly, Elizabeth A 28 Bay Masters-38 1:25.00 1:20.66 4
37.55 1:20.66 (43.11)

<b>Women 25-29 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:12.84 11/20/2005 KANA OHASHI, JPN
NATL: N 2:14.77 11/17/2001 LIA OBERSTAR
PMS: P 2:32.17 12/31/1992 Martie McKinney
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Acevedo, Ashley 26 Bay Masters-38 2:55.00 2:47.73 9
39.07 1:21.58 (42.51) 2:04.83 (43.25) 2:47.73 (42.90)

<b>Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 31.97 12/12/2009 NICOLE HEIDEMANN, GER
NATL: N 32.20 12/10/1995 TRACEY MIRANDE
PMS: P 34.93 12/31/2003 Helen Salcedo
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Robertson, Holly A 26 Bay Masters-38 38.67 38.89 9
2 Reilly, Erin P 26 The Olympic Club-38 38.00 38.91 7
3 Davidoff, Cara 25 The Olympic Club-38 38.50 39.88 6
4 Flaskerud, Devon C 29 Walnut Creek Mas-38 48.00 44.34 5

<b>Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:09.80 11/7/2009 LINDA LUND, DEN
NATL: N 1:13.30 12/12/1998 WENKE HANSEN
PMS: P 1:15.38 12/31/2003 Helen Salcedo
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Robertson, Holly A 26 Bay Masters-38 1:22.27 1:24.68 9
39.82 1:24.68 (44.86)

<b>Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:30.29 10/24/2009 KATIE HENDERSON, GBR
NATL: N 2:35.66 12/9/2001 ANDREA PACKARD
PMS: P 2:44.19 12/31/2003 Helen Salcedo
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Robertson, Holly A 26 Bay Masters-38 3:00.32 3:04.35 9
42.92 1:29.56 (46.64) 2:17.32 (47.76) 3:04.35 (47.03)

<b>Women 25-29 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.88 10/30/2004 NADINE ROLLAND, CAN
NATL: N 28.68 3/31/1996 SHEILA TAORMINA
PMS: P 28.71 12/31/2010 Erin Reilly
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Louderback, Kelsey 28 Marin Pirates Ma-38 34.00 32.94 9
2 Robertson, Holly A 26 Bay Masters-38 34.12 34.88 7
3 Flaskerud, Devon C 29 Walnut Creek Mas-38 48.00 43.05 6

<b>Women 25-29 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:03.67 6/19/2005 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 1:05.67 12/12/1998 WENKE HANSEN
PMS: P 1:06.99 12/31/2004 Allison Wagner
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Robertson, Holly A 26 Bay Masters-38 1:15.67 1:16.70 9
37.76 1:16.70 (38.94)
2 Acevedo, Ashley 26 Bay Masters-38 1:25.00 1:23.86 7
37.96 1:23.86 (45.90)
3 Flaskerud, Devon C 29 Walnut Creek Mas-38 1:30.00 1:28.29 6
42.08 1:28.29 (46.21)
4 Revelli, Shauna L 29 Manatee Aquatic-38 1:40.00 1:28.72 5
42.04 1:28.72 (46.68)

<b>Women 25-29 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:17.17 4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 2:21.79 12/12/1998 WENKE HANSEN
PMS: P 2:31.83 12/31/2008 Kris Willey
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reilly, Erin P 26 The Olympic Club-38 2:25.00 2:28.58P 9
29.99 1:08.31 (38.32) 1:53.57 (45.26) 2:28.58 (35.01)
2 Robertson, Holly A 26 Bay Masters-38 2:42.58 2:49.49 7
37.56 1:23.07 (45.51) 2:09.06 (45.99) 2:49.49 (40.43)
3 Acevedo, Ashley 26 Bay Masters-38 2:55.00 2:59.37 6
39.82 1:23.63 (43.81) 2:16.49 (52.86) 2:59.37 (42.88)
4 Kelly, Elizabeth A 28 Bay Masters-38 2:52.00 3:03.62 5
39.23 1:25.14 (45.91) 2:22.67 (57.53) 3:03.62 (40.95)

<b>Women 30-34 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 25.57 9/27/2009 SUMIKA KOMATSU, JPN
NATL: N 25.98 10/24/2004 KATRINA RADKE
PMS: P 25.98 12/31/2004 Katrina Radke
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chen, Devon H 30 Bay Masters-38 29.00 28.86 9
2 Hieb-Stock, Lisa M 31 Tuolumne County-38 34.61 32.54 7
3 Mazurkiewicz, Brooke H 33 Tuolumne County-38 43.51 40.66 6

<b>Women 30-34 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 55.11 1/25/2009 ALENA POPCHANKA, FRA
NATL: N 57.35 5/18/1988 S NEILSON-BELL
PMS: P 57.46 12/31/2003 Katrina Radke
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chen, Devon H 30 Bay Masters-38 1:02.50 1:02.62 9
29.88 1:02.62 (32.74)
2 Wagner, Allison M 34 UNAT 1:20.00 1:07.95 7
32.69 1:07.95 (35.26)
3 Latta, Danielle M 31 Bay Masters-38 1:17.00 1:13.43 6
34.99 1:13.43 (38.44)
4 Bushman, Sari A 33 Bay Masters-38 1:15.00 1:14.34 5
35.98 1:14.34 (38.36)
5 Toft, Michelle 33 Bay Masters-38 1:40.00 1:23.48 4
39.67 1:23.48 (43.81)
6 Mazurkiewicz, Brooke H 33 Tuolumne County-38 1:35.82 1:29.48 3
42.33 1:29.48 (47.15)

<b>Women 30-34 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:02.70 10/19/2008 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 2:04.64 12/15/1996 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:07.24 12/31/2003 Katrina Radke
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Groskopf, Sarah L 31 Burlingame Aquat-38 2:40.00 2:36.07 9
35.77 1:15.05 (39.28) 1:55.57 (40.52) 2:36.07 (40.50)

<b>Women 30-34 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:19.48 11/15/2008 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 4:22.70 12/1/1996 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 4:38.50 12/31/2003 Jody Smith
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hieb-Stock, Lisa M 31 Tuolumne County-38 6:30.01 5:58.89 9
40.09 1:24.29 (44.20) 2:11.11 (46.82) 2:58.30 (47.19)
3:45.17 (46.87) 4:31.39 (46.22) 5:16.14 (44.75) 5:58.89 (42.75)
2 Naylon, Vanessa 33 Golden Gateway T-38 9:00.00 7:38.82 7
54.00 1:53.83 (59.83) 2:54.98 (1:01.15) 3:56.34 (1:01.36)
4:52.69 (56.35) 5:48.55 (55.86) 6:46.06 (57.51) 7:38.82 (52.76)

<b>Women 30-34 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:55.90 11/16/2008 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 9:06.49 12/7/2003 ERIKA HANSEN
PMS: P 9:28.11 12/31/1995 Lisa Hazen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Silva, Jillian M 34 Bay Masters-38 11:00.00 10:51.18 9
37.81 1:18.93 (41.12) 2:00.47 (41.54) 2:42.03 (41.56)
3:23.58 (41.55) 4:04.36 (40.78) 4:44.96 (40.60) 5:25.58 (40.62)
6:06.12 (40.54) 6:46.78 (40.66) 7:28.01 (41.23) 8:09.02 (41.01)
8:50.03 (41.01) 9:31.14 (41.11) 10:11.71 (40.57) 10:51.18 (39.47)
2 Toft, Michelle 33 Bay Masters-38 13:56.77 13:38.46 7
49.29 1:38.02 (48.73) 2:27.76 (49.74) 3:18.21 (50.45)
4:09.61 (51.40) 5:02.86 (53.25) 5:56.27 (53.41) 6:48.81 (52.54)
7:40.47 (51.66) 8:33.02 (52.55) 9:24.74 (51.72) 10:16.68 (51.94)
11:08.37 (51.69) 11:59.99 (51.62) 12:50.79 (50.80) 13:38.46 (47.67)
-- Hieb-Stock, Lisa M 31 Tuolumne County-38 13:00.00 DQ
38.97 1:22.48 (43.51) 2:07.55 (45.07) 2:53.49 (45.94)
3:39.94 (46.45) 4:26.84 (46.90) 5:13.71 (46.87) 6:00.41 (46.70)
6:46.97 (46.56) 7:33.14 (46.17) 8:19.24 (46.10) 9:05.40 (46.16)
9:50.86 (45.46) 10:36.41 (45.55) 11:18.94 (42.53) DQ ( )

<b>Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 17:01.56 10/12/2007 KIRSTEN CAMERON, NZL
NATL: N 17:23.60 12/11/1994 KAREN BURTON
PMS: P 17:44.19 12/31/2004 Allison Zamanian
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Silva, Jillian M 34 Bay Masters-38 21:00.00 20:37.14 9
37.06 1:17.61 (40.55) 1:59.13 (41.52) 2:40.39 (41.26)
3:21.32 (40.93) 4:02.10 (40.78) 4:42.88 (40.78) 5:23.69 (40.81)
6:04.33 (40.64) 6:44.92 (40.59) 7:25.65 (40.73) 8:06.86 (41.21)
8:48.05 (41.19) 9:29.37 (41.32) 10:10.54 (41.17) 10:52.70 (42.16)
11:34.06 (41.36) 12:15.70 (41.64) 12:57.53 (41.83) 13:39.42 (41.89)
14:21.26 (41.84) 15:03.36 (42.10) 15:45.55 (42.19) 16:27.82 (42.27)
17:09.70 (41.88) 17:51.78 (42.08) 18:33.90 (42.12) 19:16.12 (42.22)
19:57.31 (41.19) 20:37.14 (39.83)
2 Ruppert, Vanessa 33 Rolling Hills Mu-38 25:00.00 25:45.37 7
40.69 1:26.12 (45.43) 2:14.95 (48.83) 3:05.01 (50.06)
3:56.73 (51.72) 4:48.85 (52.12) 5:41.08 (52.23) 6:33.58 (52.50)
7:25.98 (52.40) 8:18.65 (52.67) 9:10.39 (51.74) 10:02.58 (52.19)
10:54.98 (52.40) 11:47.52 (52.54) 12:39.88 (52.36) 13:32.01 (52.13)
14:24.12 (52.11) 15:16.57 (52.45) 16:09.41 (52.84) 17:01.77 (52.36)
17:54.05 (52.28) 18:47.11 (53.06) 19:40.02 (52.91) 20:32.43 (52.41)
21:24.61 (52.18) 22:17.97 (53.36) 23:10.21 (52.24) 24:02.73 (52.52)
24:54.44 (51.71) 25:45.37 (50.93)

<b>Women 30-34 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.43 4/19/2009 MAI NAKAMURA, JPN
NATL: N 27.61 11/21/2009 NORIKO INADA
PMS: P 31.42 12/31/2009 Shanna Guzman
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mazurkiewicz, Brooke H 33 Tuolumne County-38 50.75 50.12 9

<b>Women 30-34 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:12.40 11/14/2009 KANA OHASHI, JPN
NATL: N 2:12.47 11/22/2008 L.OBERSTAR-BROWN
PMS: P 2:24.89 12/31/2003 Jody Smith
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Groskopf, Sarah L 31 Burlingame Aquat-38 3:15.00 2:57.59 9
42.36 1:26.94 (44.58) 2:12.34 (45.40) 2:57.59 (45.25)
2 Hieb-Stock, Lisa M 31 Tuolumne County-38 3:59.10 3:18.60 7
46.95 1:38.27 (51.32) 2:29.90 (51.63) 3:18.60 (48.70)

<b>Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 31.71 3/14/2010 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 32.82 12/10/2000 WENKE HANSEN
PMS: P 35.86 12/31/2004 Carol Leight-Wood
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ruppert, Vanessa 33 Rolling Hills Mu-38 40.00 42.86 9
2 Latta, Danielle M 31 Bay Masters-38 49.00 46.67 7
3 Mazurkiewicz, Brooke H 33 Tuolumne County-38 52.16 52.63 6

<b>Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:07.39 11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 1:10.00 12/10/2000 WENKE HANSEN
PMS: P 1:21.73 12/31/2005 Gina Pietras
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nonaka, Marissa G 33 Walnut Creek Mas-38 1:30.00 1:33.76 9
44.63 1:33.76 (49.13)
2 Ruppert, Vanessa 33 Rolling Hills Mu-38 1:30.00 1:38.48 7
46.03 1:38.48 (52.45)
3 Latta, Danielle M 31 Bay Masters-38 1:42.00 1:40.99 6
48.03 1:40.99 (52.96)
4 Mazurkiewicz, Brooke H 33 Tuolumne County-38 1:56.28 1:53.21 5
54.67 1:53.21 (58.54)

<b>Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:26.96 4/18/2009 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 2:30.65 12/10/2000 WENKE HANSEN
PMS: P 2:53.24 12/31/1986 Gayle Benty
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ruppert, Vanessa 33 Rolling Hills Mu-38 2:40.00 3:32.17 9
46.64 1:40.40 (53.76) 2:36.46 (56.06) 3:32.17 (55.71)
2 Hieb-Stock, Lisa M 31 Tuolumne County-38 3:45.01 3:33.67 7
49.12 1:43.34 (54.22) 2:39.98 (56.64) 3:33.67 (53.69)

<b>Women 30-34 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.81 3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN
NATL: N 28.05 10/24/2004 KATRINA RADKE
PMS: P 28.05 12/31/2004 Katria Radke
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chen, Devon H 30 Bay Masters-38 31.40 32.08 9
2 Nonaka, Marissa G 33 Walnut Creek Mas-38 38.00 37.53 7
3 Latta, Danielle M 31 Bay Masters-38 41.00 38.72 6
4 Ruppert, Vanessa 33 Rolling Hills Mu-38 40.00 39.18 5
5 Bushman, Sari A 33 Bay Masters-38 50.00 39.46 4

<b>Women 30-34 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:00.11 3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN
NATL: N 1:02.70 12/10/2000 WENKE HANSEN
PMS: P 1:03.21 12/31/2003 Katrina Radke
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chen, Devon H 30 Bay Masters-38 1:11.50 1:15.21 9
35.16 1:15.21 (40.05)
2 Groskopf, Sarah L 31 Burlingame Aquat-38 1:55.00 1:23.95 7
39.64 1:23.95 (44.31)
3 Naylon, Vanessa 33 Golden Gateway T-38 2:00.00 1:55.55 6
54.29 1:55.55 (1:01.26)

<b>Women 30-34 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:13.09 5/25/2008 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 2:19.34 10/5/2003 KATRINA RADKE
PMS: P 2:19.34 12/31/2003 Katrina Radke
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hieb-Stock, Lisa M 31 Tuolumne County-38 3:59.01 3:25.63 9
42.17 1:33.79 (51.62) 2:29.76 (55.97) 3:25.63 (55.87)

<b>Women 30-34 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:02.55 2/13/2010 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 1:04.96 12/12/1999 WENKE HANSEN
PMS: P 1:08.69 12/31/1995 Martie McKinney
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ruppert, Vanessa 33 Rolling Hills Mu-38 1:30.00 1:27.62 9
41.44 1:27.62 (46.18)
2 Hieb-Stock, Lisa M 31 Tuolumne County-38 1:49.12 1:28.39 7
42.47 1:28.39 (45.92)
3 Naylon, Vanessa 33 Golden Gateway T-38 1:44.32 1:45.70 6
51.14 1:45.70 (54.56)

<b>Women 30-34 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:13.41 11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN
NATL: N 2:18.79 12/7/1996 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:22.72 12/31/2003 Katrina Radke
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bushman, Sari A 33 Bay Masters-38 3:20.00 3:12.02 9
41.24 1:32.19 (50.95) 2:30.06 (57.87) 3:12.02 (41.96)
2 Ruppert, Vanessa 33 Rolling Hills Mu-38 2:55.00 3:18.96 7
41.30 1:35.21 (53.91) 2:30.63 (55.42) 3:18.96 (48.33)

<b>Women 35-39 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 25.10 12/3/2006 DARA TORRES, USA
NATL: N 25.10 12/3/2006 DARA TORRES
PMS: P 27.35 12/31/1999 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Glenn, Katie 35 Stanford Masters-38 28.50 28.50 9
2 Case, Emily 36 Golden Gateway T-38 36.00 35.06 7
3 Ongerth, Ann Michelle 37 Walnut Creek Mas-38 38.00 36.53 6

<b>Women 35-39 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 54.95 12/3/2006 DARA TORRES, USA
NATL: N 54.95 12/3/2006 DARA TORRES
PMS: P 58.79 12/31/1999 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Flemer, Michele L 35 Walnut Creek Mas-38 1:16.00 1:14.63 9
35.15 1:14.63 (39.48)
2 Darling, Colleen M 37 Walnut Creek Mas-38 1:09.20 1:17.54 7
35.66 1:17.54 (41.88)
3 Case, Emily 36 Golden Gateway T-38 1:16.00 1:19.61 6
38.38 1:19.61 (41.23)
4 Ongerth, Ann Michelle 37 Walnut Creek Mas-38 1:23.00 1:20.70 5
39.69 1:20.70 (41.01)
5 Allen, Wendy E 38 Bay Masters-38 1:30.00 1:21.07 4
38.11 1:21.07 (42.96)
6 Van Noord, Michela A 37 Tuolumne County-38 1:32.00 1:29.59 3
41.86 1:29.59 (47.73)

<b>Women 35-39 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:03.56 12/14/1998 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 2:03.56 12/14/1997 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:06.86 12/31/1999 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Case, Emily 36 Golden Gateway T-38 3:00.00 2:55.80 9
38.23 1:21.66 (43.43) 2:08.88 (47.22) 2:55.80 (46.92)
2 Ongerth, Ann Michelle 37 Walnut Creek Mas-38 3:00.00 3:02.69 7
42.25 1:29.26 (47.01) 2:18.00 (48.74) 3:02.69 (44.69)

<b>Women 35-39 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:22.56 12/12/1999 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 4:22.56 12/12/1999 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 4:26.57 12/31/1999 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Case, Emily 36 Golden Gateway T-38 7:00.00 6:39.68 9
44.91 1:34.58 (49.67) 2:25.77 (51.19) 3:18.67 (52.90)
4:10.13 (51.46) 5:01.43 (51.30) 5:52.74 (51.31) 6:39.68 (46.94)

<b>Women 35-39 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:12.97 10/15/2006 ALISON ZAMANIAN, USA
NATL: N 9:12.97 10/15/2006 ALISON ZAMANIAN
PMS: P 9:12.97 12/31/2006 Allison Zamanian
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mendoza-Martens, Nicole 35 Walnut Creek Mas-38 11:16.51 11:39.52 9
39.96 1:23.19 (43.23) 2:07.16 (43.97) 2:51.72 (44.56)
3:36.09 (44.37) 4:20.24 (44.15) 5:04.66 (44.42) 5:48.89 (44.23)
6:33.17 (44.28) 7:17.46 (44.29) 8:01.66 (44.20) 8:46.06 (44.40)
9:30.52 (44.46) 10:13.96 (43.44) 10:57.61 (43.65) 11:39.52 (41.91)
2 Case, Emily 36 Golden Gateway T-38 13:00.00 12:58.34 7
42.11 1:29.38 (47.27) 2:18.24 (48.86) 3:07.98 (49.74)
3:58.30 (50.32) 4:49.93 (51.63) 5:41.56 (51.63) 6:32.16 (50.60)
7:22.26 (50.10) 8:12.99 (50.73) 9:02.54 (49.55) 9:51.78 (49.24)
10:41.02 (49.24) 11:27.76 (46.74) 12:15.00 (47.24) 12:58.34 (43.34)

<b>Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 17:27.84 12/10/2000 LAURIE HUG, USA
NATL: N 17:27.84 12/10/2000 LAURIE HUG
PMS: P 17:48.96 10/18/2009 Alison H Zamanian
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Anderson-lynch, Emma-lou 38 Bay Masters-38 24:00.00 23:30.81 9
41.95 1:27.71 (45.76) 2:14.97 (47.26) 3:02.65 (47.68)
3:50.71 (48.06) 4:38.69 (47.98) 5:26.46 (47.77) 6:13.82 (47.36)
7:01.52 (47.70) 7:49.26 (47.74) 8:37.08 (47.82) 9:24.94 (47.86)
10:12.68 (47.74) 11:00.20 (47.52) 11:47.93 (47.73) 12:36.25 (48.32)
13:24.11 (47.86) 14:11.71 (47.60) 14:59.38 (47.67) 15:47.55 (48.17)
16:35.16 (47.61) 17:23.13 (47.97) 18:10.99 (47.86) 18:58.14 (47.15)
19:44.99 (46.85) 20:31.30 (46.31) 21:18.17 (46.87) 22:05.08 (46.91)
22:50.31 (45.23) 23:30.81 (40.50)
2 Case, Emily 36 Golden Gateway T-38 26:00.00 25:07.70 7
41.09 1:27.36 (46.27) 2:16.25 (48.89) 3:06.40 (50.15)
3:56.86 (50.46) 4:47.94 (51.08) 5:38.82 (50.88) 6:30.38 (51.56)
7:21.12 (50.74) 8:12.33 (51.21) 9:03.41 (51.08) 9:54.01 (50.60)
10:46.66 (52.65) 11:38.20 (51.54) 12:29.48 (51.28) 13:20.80 (51.32)
14:11.86 (51.06) 15:02.90 (51.04) 15:54.44 (51.54) 16:46.22 (51.78)
17:37.73 (51.51) 18:29.34 (51.61) 19:21.10 (51.76) 20:12.29 (51.19)
21:03.97 (51.68) 21:54.75 (50.78) 22:45.50 (50.75) 23:36.61 (51.11)
24:22.50 (45.89) 25:07.70 (45.20)

<b>Women 35-39 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.68 11/21/2009 SHERI HART, USA
NATL: N 28.68 11/21/2009 SHERI HART
PMS: P 32.27 12/31/2008 Jody Smith
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haack, Angela R 37 Walnut Creek Mas-38 39.00 37.24 9
2 Hansel, Neila 35 Walnut Creek Mas-38 47.00 45.96 7

<b>Women 35-39 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:02.36 11/22/2009 SHERI HART, USA
NATL: N 1:02.36 11/22/2009 SHERI HART
PMS: P 1:09.60 12/31/2006 Allison Zamanian
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haack, Angela R 37 Walnut Creek Mas-38 1:26.00 1:22.56 9
39.33 1:22.56 (43.23)
2 Allen, Wendy E 38 Bay Masters-38 1:55.00 1:39.00 7
46.63 1:39.00 (52.37)

<b>Women 35-39 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:14.10 12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 2:14.10 12/14/1997 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:29.14 12/31/2006 Allison Zamanian
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haack, Angela R 37 Walnut Creek Mas-38 3:20.00 2:59.95 9
41.06 1:26.04 (44.98) 2:13.06 (47.02) 2:59.95 (46.89)

<b>Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 33.03 12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA
NATL: N 33.03 12/10/2000 CAROLINE KRATTLI
PMS: P 37.57 12/31/1996 Maureen Mendoza
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Glenn, Katie 35 Stanford Masters-38 35.00 33.81P 9
2 Lewis, Cynthia J 36 Novaquatics Mast-33 34.69 34.72P 7
3 Van Noord, Michela A 37 Tuolumne County-38 46.00 46.96 6
4 Ongerth, Ann Michelle 37 Walnut Creek Mas-38 50.00 47.75 5
5 Allen, Wendy E 38 Bay Masters-38 48.00 51.41 4

<b>Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:11.97 12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA
NATL: N 1:11.97 12/10/2000 CAROLINE KRATTLI
PMS: P 1:21.42 12/31/2000 Maureen O'Toole
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Glenn, Katie 35 Stanford Masters-38 1:13.50 1:12.51P 9
33.78 1:12.51 (38.73)
2 Lewis, Cynthia J 36 Novaquatics Mast-33 1:14.48 1:12.90P 7
35.31 1:12.90 (37.59)
3 Flemer, Michele L 35 Walnut Creek Mas-38 1:33.00 1:31.70 6
43.53 1:31.70 (48.17)
4 Van Noord, Michela A 37 Tuolumne County-38 1:41.00 1:41.63 5
48.12 1:41.63 (53.51)

<b>Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:36.04 12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA
NATL: N 2:36.04 12/10/2000 CAROLINE KRATTLI
PMS: P 2:52.93 12/31/2008 Allison Zamanian
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Glenn, Katie 35 Stanford Masters-38 2:40.00 2:41.51P 9
37.01 1:17.64 (40.63) 1:59.39 (41.75) 2:41.51 (42.12)
2 Flemer, Michele L 35 Walnut Creek Mas-38 3:13.00 3:17.86 7
45.25 1:35.54 (50.29) 2:26.32 (50.78) 3:17.86 (51.54)
3 Hansel, Neila 35 Walnut Creek Mas-38 3:38.00 3:43.96 6
50.59 1:47.78 (57.19) 2:46.28 (58.50) 3:43.96 (57.68)

<b>Women 35-39 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.37 9/26/2009 GISELI PEREIRA, BRA
NATL: N 28.58 11/21/2009 SHERI HART
PMS: P 30.05 12/31/1999 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haack, Angela R 37 Walnut Creek Mas-38 34.50 33.68 9
2 Darling, Colleen M 37 Walnut Creek Mas-38 37.95 38.12 7

<b>Women 35-39 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:03.07 5/22/2005 DEBBIE YOUNGER, CAN
NATL: N 1:03.29 12/14/1997 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 1:05.83 12/31/1999 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Darling, Colleen M 37 Walnut Creek Mas-38 1:18.13 1:29.54 9
40.63 1:29.54 (48.91)

<b>Women 35-39 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:04.61 11/22/2009 SHERI HART, USA
NATL: N 1:04.61 11/22/2009 SHERI HART
PMS: P 1:10.24 12/31/1997 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Glenn, Katie 35 Stanford Masters-38 1:10.00 1:09.28P 9
33.38 1:09.28 (35.90)
2 Darling, Colleen M 37 Walnut Creek Mas-38 1:28.17 1:27.40 7
41.60 1:27.40 (45.80)
3 Hansel, Neila 35 Walnut Creek Mas-38 1:37.60 1:35.75 6
45.50 1:35.75 (50.25)
4 Ongerth, Ann Michelle 37 Walnut Creek Mas-38 1:35.00 1:38.20 5
49.23 1:38.20 (48.97)

<b>Women 35-39 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:19.08 12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 2:19.08 12/10/2000 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:25.39 12/31/1997 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lewis, Cynthia J 36 Novaquatics Mast-33 2:27.70 2:26.23 9
32.47 1:10.46 (37.99) 1:51.86 (41.40) 2:26.23 (34.37)
2 Glenn, Katie 35 Stanford Masters-38 2:35.00 2:29.81 7
33.26 1:14.00 (40.74) 1:53.94 (39.94) 2:29.81 (35.87)
3 Flemer, Michele L 35 Walnut Creek Mas-38 3:02.00 3:00.53 6
42.21 1:28.13 (45.92) 2:18.06 (49.93) 3:00.53 (42.47)

<b>Women 35-39 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:52.85 12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 4:52.85 12/14/1997 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 5:10.43 12/31/1999 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lewis, Cynthia J 36 Novaquatics Mast-33 5:13.35 5:13.56 9
33.78 1:11.69 (37.91) 1:53.82 (42.13) 2:34.63 (40.81)
3:18.04 (43.41) 4:01.88 (43.84) 4:37.87 (35.99) 5:13.56 (35.69)

<b>Women 40-44 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 26.40 3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE
NATL: N 26.66 12/7/1996 S NEILSON-BELL
PMS: P 27.54 12/31/2000 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oblites, Alison L 41 Marin Pirates Ma-38 33.08 32.36 9
2 Thorp, Kate 42 Marin Pirates Ma-38 34.53 34.13 7
3 Dumont, Nancy 42 Bay Masters-38 37.00 36.15 6
4 Kruidering, Marieke 44 Bay Masters-38 45.00 38.54 5
5 Walker, Malinda M 42 Bay Masters-38 37.76 43.37 4

<b>Women 40-44 100 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 57.55 11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 57.55 11/16/2008 S VON DER LIPPE
PMS: P 58.81 12/31/2000 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Zamanian, Alison H 41 Walnut Creek Mas-38 NT 1:02.49
2 Santos, Debbie M 43 Walnut Creek Mas-38 NT 1:15.55

<b>Women 40-44 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 57.55 11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 57.55 11/16/2008 S VON DER LIPPE
PMS: P 58.81 12/31/2000 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rublein, Susanne P 41 Manatee Aquatic-38 1:06.00 1:07.37 9
31.68 1:07.37 (35.69)
2 Girard, Suzie E 40 Manatee Aquatic-38 1:10.01 1:08.96 7
34.08 1:08.96 (34.88)
3 Wiggins, Kelly M 43 Clovis Swim Club-38 1:13.00 1:12.43 6
35.52 1:12.43 (36.91)
4 Oblites, Alison L 41 Marin Pirates Ma-38 1:12.64 1:12.72 5
34.83 1:12.72 (37.89)
5 Soderstrom, Kris E 44 Clovis Swim Club-38 1:07.51 1:13.57 4
34.73 1:13.57 (38.84)
6 Walker, Malinda M 42 Bay Masters-38 1:26.78 1:22.08 3
38.23 1:22.08 (43.85)
7 Kruidering, Marieke 44 Bay Masters-38 1:30.00 1:26.03 2
41.36 1:26.03 (44.67)
8 Philpott, Patti H 41 Motherlode Maste-38 1:19.42 1:27.38 1
41.22 1:27.38 (46.16)

<b>Women 40-44 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:05.26 12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 2:05.26 12/14/2003 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:06.81 12/31/2000 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zamanian, Alison H 41 Walnut Creek Mas-38 2:12.00 2:12.64 9
30.61 1:04.28 (33.67) 1:38.80 (34.52) 2:12.64 (33.84)
2 Blessing, Leigh Ann 42 Tuolumne County-38 2:30.00 2:38.24 7
35.38 1:14.19 (38.81) 1:55.16 (40.97) 2:38.24 (43.08)
3 Walker, Malinda M 42 Bay Masters-38 3:13.46 3:06.81 6
41.81 1:28.91 (47.10) 2:19.05 (50.14) 3:06.81 (47.76)

<b>Women 40-44 200 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:05.26 12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 2:05.26 12/14/2003 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:06.81 12/31/2000 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Santos, Debbie M 43 Walnut Creek Mas-38 NT 2:40.67

<b>Women 40-44 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:21.75 12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 4:21.75 12/14/2003 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 4:24.22 12/31/2000 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zamanian, Alison H 41 Walnut Creek Mas-38 4:35.00 4:32.38 9
30.69 1:04.80 (34.11) 1:39.27 (34.47) 2:13.96 (34.69)
2:48.56 (34.60) 3:23.42 (34.86) 3:58.18 (34.76) 4:32.38 (34.20)
2 Dumont, Nancy 42 Bay Masters-38 6:44.00 6:51.25 7
41.43 1:29.61 (48.18) 2:21.08 (51.47) 3:13.37 (52.29)
4:06.92 (53.55) 4:59.92 (53.00) 5:52.01 (52.09) 6:51.25 (59.24)
3 Chung, Heejay A 40 Bay Masters-38 7:03.78 7:03.83 6
48.06 1:41.07 (53.01) 2:36.09 (55.02) 3:29.98 (53.89)
4:24.43 (54.45) 5:18.90 (54.47) 6:12.83 (53.93) 7:03.83 (51.00)

<b>Women 40-44 800 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:09.71 6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 9:09.71 6/20/2003 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 9:29.90 12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Zamanian, Alison H 41 Walnut Creek Mas-38 NT 9:19.47P

<b>Women 40-44 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:09.71 6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 9:09.71 6/20/2003 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 9:29.90 12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zamanian, Alison H 41 Walnut Creek Mas-38 9:30.00 9:18.17P 9
31.30 1:05.70 (34.40) 1:40.64 (34.94) 2:15.80 (35.16)
2:50.96 (35.16) 3:26.13 (35.17) 4:01.36 (35.23) 4:36.73 (35.37)
5:12.14 (35.41) 5:47.36 (35.22) 6:23.00 (35.64) 6:58.58 (35.58)
7:33.81 (35.23) 8:09.18 (35.37) 8:44.42 (35.24) 9:18.17 (33.75)
2 Koenig, Sarah J 43 Marin Pirates Ma-38 13:50.00 13:00.10 7
42.34 1:29.53 (47.19) 2:18.64 (49.11) 3:07.72 (49.08)
3:56.30 (48.58) 4:45.61 (49.31) 5:36.15 (50.54) 6:26.41 (50.26)
7:17.22 (50.81) 8:06.64 (49.42) 8:56.64 (50.00) 9:47.01 (50.37)
10:36.72 (49.71) 11:26.06 (49.34) 12:14.70 (48.64) 13:00.10 (45.40)
3 Dumont, Nancy 42 Bay Masters-38 13:05.00 13:34.69 6
40.79 1:28.76 (47.97) 2:18.08 (49.32) 3:09.49 (51.41)
4:01.61 (52.12) 4:54.57 (52.96) 5:46.92 (52.35) 6:39.81 (52.89)
7:32.60 (52.79) 8:25.29 (52.69) 9:18.43 (53.14) 10:10.60 (52.17)
11:03.41 (52.81) 11:55.01 (51.60) 12:46.07 (51.06) 13:34.69 (48.62)
4 Walker, Malinda M 42 Bay Masters-38 14:58.10 13:41.27 5
42.23 1:30.94 (48.71) 2:21.78 (50.84) 3:14.18 (52.40)
4:06.72 (52.54) 4:58.85 (52.13) 5:50.57 (51.72) 6:42.67 (52.10)
7:35.13 (52.46) 8:29.04 (53.91) 9:21.97 (52.93) 10:14.65 (52.68)
11:07.19 (52.54) 12:00.37 (53.18) 12:53.75 (53.38) 13:41.27 (47.52)
5 Kruidering, Marieke 44 Bay Masters-38 12:00.00 14:01.60 4
46.46 1:37.32 (50.86) 2:29.76 (52.44) 3:22.58 (52.82)
4:15.98 (53.40) 5:09.00 (53.02) 6:02.38 (53.38) 6:55.87 (53.49)
7:49.97 (54.10) 8:43.42 (53.45) 9:36.91 (53.49) 10:30.86 (53.95)
11:24.72 (53.86) 12:17.84 (53.12) 13:10.85 (53.01) 14:01.60 (50.75)
6 Chung, Heejay A 40 Bay Masters-38 14:17.04 14:26.41 3
47.55 1:40.91 (53.36) 2:35.16 (54.25) 3:30.01 (54.85)
4:24.87 (54.86) 5:21.41 (56.54) 6:17.08 (55.67) 7:12.96 (55.88)
8:08.97 (56.01) 9:04.34 (55.37) 9:59.48 (55.14) 10:55.20 (55.72)
11:49.89 (54.69) 12:45.44 (55.55) 13:38.38 (52.94) 14:26.41 (48.03)

<b>Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 17:35.49 1/16/2010 ALISON ZAMANIAN, USA
NATL: N 17:35.49 1/16/2010 ALISON ZAMANIAN
PMS: P 17:35.49 12/31/2010 Alison Zamanian
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zamanian, Alison H 41 Walnut Creek Mas-38 17:48.96 17:39.74 9
31.72 1:06.45 (34.73) 1:41.62 (35.17) 2:16.87 (35.25)
2:52.17 (35.30) 3:27.37 (35.20) 4:02.57 (35.20) 4:37.62 (35.05)
5:12.51 (34.89) 5:47.64 (35.13) 6:22.68 (35.04) 6:57.81 (35.13)
7:33.20 (35.39) 8:08.61 (35.41) 8:44.05 (35.44) 9:19.47 (35.42)
9:54.99 (35.52) 10:30.53 (35.54) 11:06.15 (35.62) 11:41.96 (35.81)
12:17.80 (35.84) 12:53.51 (35.71) 13:29.46 (35.95) 14:05.42 (35.96)
14:41.61 (36.19) 15:17.59 (35.98) 15:53.77 (36.18) 16:29.80 (36.03)
17:05.52 (35.72) 17:39.74 (34.22)
2 Philpott, Patti H 41 Motherlode Maste-38 29:10.00 26:26.80 7
44.59 1:34.97 (50.38) 2:27.23 (52.26) 3:20.49 (53.26)
4:14.47 (53.98) 5:07.98 (53.51) 6:01.76 (53.78) 6:55.56 (53.80)
7:49.09 (53.53) 8:43.72 (54.63) 9:36.97 (53.25) 10:30.29 (53.32)
11:23.12 (52.83) 12:17.20 (54.08) 13:10.82 (53.62) 14:03.30 (52.48)
14:56.68 (53.38) 15:51.35 (54.67) 16:43.56 (52.21) 17:38.36 (54.80)
18:31.15 (52.79) 19:26.48 (55.33) 20:19.95 (53.47) 21:13.19 (53.24)
22:05.33 (52.14) 22:59.98 (54.65) 23:53.35 (53.37) 24:46.35 (53.00)
25:37.55 (51.20) 26:26.80 (49.25)
3 Mulligan, Dara C 40 Marin Pirates Ma-38 35:00.00 27:30.17 6
45.47 1:36.07 (50.60) 3:24.58 (1:48.51) 4:18.92 (54.34)
5:15.42 (56.50) 6:09.22 (53.80) 7:05.55 (56.33) 8:00.92 (55.37)
8:56.52 (55.60) 9:51.91 (55.39) 10:47.50 (55.59) 11:44.94 (57.44)
12:41.63 (56.69) 13:38.68 (57.05) 14:34.89 (56.21) 15:30.92 (56.03)
16:29.39 (58.47) 17:24.27 (54.88) 18:19.17 (54.90) 19:14.84 (55.67)
20:09.61 (54.77) 21:07.09 (57.48) 22:04.20 (57.11) 23:03.80 (59.60)
23:58.01 (54.21) 24:51.24 (53.23) 25:47.02 (55.78) 26:41.06 (54.04)
27:30.17 (49.11)
4 Chung, Heejay A 40 Bay Masters-38 26:39.89 27:57.93 5
46.29 1:39.66 (53.37) 2:34.50 (54.84) 3:29.30 (54.80)
4:25.77 (56.47) 5:22.71 (56.94) 6:20.34 (57.63) 7:17.72 (57.38)
8:15.39 (57.67) 9:12.40 (57.01) 10:08.68 (56.28) 11:05.65 (56.97)
12:02.30 (56.65) 12:59.58 (57.28) 13:57.31 (57.73) 14:56.48 (59.17)
15:52.38 (55.90) 16:50.12 (57.74) 17:45.87 (55.75) 18:42.51 (56.64)
19:37.89 (55.38) 20:32.49 (54.60) 21:29.18 (56.69) 22:26.23 (57.05)
23:22.84 (56.61) 24:18.89 (56.05) 25:15.35 (56.46) 26:12.43 (57.08)
27:08.38 (55.95) 27:57.93 (49.55)

<b>Women 40-44 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.00 4/18/2009 CINDY MABEE, CAN
NATL: N 30.72 12/6/2009 JODY SMITH
PMS: P 30.72 12/31/2009 Jody Smith
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zeljak, Maureen A 44 Decathlon Club-38 34.92 35.16 9
2 Duggan, Karen L 41 Walnut Creek Mas-38 38.50 36.71 7
3 Thorp, Kate 42 Marin Pirates Ma-38 42.77 42.83 6
4 Walker, Malinda M 42 Bay Masters-38 49.97 47.79 5
5 Kruidering, Marieke 44 Bay Masters-38 55.00 50.94 4

<b>Women 40-44 50 SC Meter Backstroke Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.00 4/18/2009 CINDY MABEE, CAN
NATL: N 30.72 12/6/2009 JODY SMITH
PMS: P 30.72 12/31/2009 Jody Smith
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
2 Duggan, Karen L 41 Walnut Creek Mas-38 NT 36.28

<b>Women 40-44 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:04.63 4/18/2009 CINDY MABEE, CAN
NATL: N 1:05.43 6/16/2002 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 1:05.91 12/31/2009 Jody Smith
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Duggan, Karen L 41 Walnut Creek Mas-38 1:25.00 1:19.05 9
38.42 1:19.05 (40.63)
2 Thorp, Kate 42 Marin Pirates Ma-38 1:40.00 1:36.16 7
45.61 1:36.16 (50.55)
3 Walker, Malinda M 42 Bay Masters-38 1:42.96 1:42.66 6
49.76 1:42.66 (52.90)
4 Chung, Heejay A 40 Bay Masters-38 2:07.87 2:09.83 5
1:00.74 2:09.83 (1:09.09)

<b>Women 40-44 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:19.06 12/4/2009 JODY SMITH, USA
NATL: N 2:19.06 12/4/2009 JODY SMITH
PMS: P 2:19.06 12/31/2009 Jody Smith
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Debbie M 43 Walnut Creek Mas-38 2:46.00 2:50.85 9
41.40 1:24.91 (43.51) 2:08.33 (43.42) 2:50.85 (42.52)
2 Duggan, Karen L 41 Walnut Creek Mas-38 2:55.00 2:51.08 7
41.03 1:24.04 (43.01) 2:08.16 (44.12) 2:51.08 (42.92)
3 Blessing, Leigh Ann 42 Tuolumne County-38 3:03.00 2:58.80 6
42.71 1:27.58 (44.87) 2:13.22 (45.64) 2:58.80 (45.58)
4 Chung, Heejay A 40 Bay Masters-38 4:35.50 4:14.88 5
1:00.72 2:07.80 (1:07.08) 3:12.64 (1:04.84) 4:14.88 (1:02.24)

<b>Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 32.29 11/22/2009 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 32.29 11/22/2009 S VON DER LIPPE
PMS: P 36.51 12/31/2004 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Debbie M 43 Walnut Creek Mas-38 38.54 40.06 9
2 Levy, Karen D 42 Menlo Masters Ak-38 40.36 40.52 7
3 Rublein, Susanne P 41 Manatee Aquatic-38 39.91 40.74 6
4 Oblites, Alison L 41 Marin Pirates Ma-38 45.00 42.26 5
5 Thorp, Kate 42 Marin Pirates Ma-38 45.74 43.53 4
6 Kelly Smethurst, Andrea 44 Walnut Creek Mas-38 48.00 47.28 3
7 Kruidering, Marieke 44 Bay Masters-38 52.00 49.66 2
8 Turbis, Lisa A 42 Marin Pirates Ma-38 50.00 50.24 1

<b>Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:10.55 12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 1:10.55 12/2/2007 S VON DER LIPPE
PMS: P 1:19.61 12/31/2009 Debbie Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Debbie M 43 Walnut Creek Mas-38 1:24.59 1:26.80 9
41.40 1:26.80 (45.40)
2 Rublein, Susanne P 41 Manatee Aquatic-38 1:26.75 1:27.50 7
41.99 1:27.50 (45.51)
3 Levy, Karen D 42 Menlo Masters Ak-38 1:32.89 1:29.07 6
42.69 1:29.07 (46.38)
4 Duggan, Karen L 41 Walnut Creek Mas-38 1:28.00 1:29.46 5
43.15 1:29.46 (46.31)
5 Thorp, Kate 42 Marin Pirates Ma-38 1:42.25 1:39.90 4
48.58 1:39.90 (51.32)
6 Kelly Smethurst, Andrea 44 Walnut Creek Mas-38 1:43.71 1:43.26 3
48.17 1:43.26 (55.09)
7 Kruidering, Marieke 44 Bay Masters-38 1:45.00 1:45.91 2
50.52 1:45.91 (55.39)

<b>Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:32.37 11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 2:32.37 11/16/2008 S VON DER LIPPE
PMS: P 2:52.36 12/31/2009 Debbie Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Blessing, Leigh Ann 42 Tuolumne County-38 3:03.00 3:06.97 9
43.67 1:31.20 (47.53) 2:18.72 (47.52) 3:06.97 (48.25)
2 Santos, Debbie M 43 Walnut Creek Mas-38 2:59.90 3:07.29 7
43.49 1:31.03 (47.54) 2:19.40 (48.37) 3:07.29 (47.89)
3 Duggan, Karen L 41 Walnut Creek Mas-38 3:15.00 3:10.89 6
44.76 1:34.02 (49.26) 2:21.97 (47.95) 3:10.89 (48.92)
4 Chung, Heejay A 40 Bay Masters-38 4:19.84 4:22.36 5
1:03.88 2:10.90 (1:07.02) 3:18.77 (1:07.87) 4:22.36 (1:03.59)

<b>Women 40-44 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.21 12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 28.21 12/11/2005 S VON DER LIPPE
PMS: P 29.86 12/31/2009 Jody Smith
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Girard, Suzie E 40 Manatee Aquatic-38 35.01 33.65 9
2 Soderstrom, Kris E 44 Clovis Swim Club-38 33.46 35.12 7
3 Wiggins, Kelly M 43 Clovis Swim Club-38 36.00 36.06 6
4 Levy, Karen D 42 Menlo Masters Ak-38 36.53 36.81 5
5 Oblites, Alison L 41 Marin Pirates Ma-38 37.00 37.17 4
6 Thorp, Kate 42 Marin Pirates Ma-38 38.87 39.10 3
7 Turbis, Lisa A 42 Marin Pirates Ma-38 43.00 45.05 2
8 Philpott, Patti H 41 Motherlode Maste-38 47.21 46.53 1
9 Chung, Heejay A 40 Bay Masters-38 1:04.07 1:07.00

<b>Women 40-44 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:01.70 11/21/2009 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 1:01.70 11/21/2009 S VON DER LIPPE
PMS: P 1:06.86 12/31/1993 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Blessing, Leigh Ann 42 Tuolumne County-38 1:19.32 1:17.95 9
35.98 1:17.95 (41.97)

<b>Women 40-44 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:20.66 11/19/2006 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 2:20.66 11/19/2006 S VON DER LIPPE
PMS: P 2:29.19 12/31/1993 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zamanian, Alison H 41 Walnut Creek Mas-38 2:28.81 2:29.64 9
32.56 1:09.94 (37.38) 1:49.09 (39.15) 2:29.64 (40.55)

<b>Women 40-44 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:04.25 11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 1:04.25 11/16/2008 S VON DER LIPPE
PMS: P 1:08.91 12/31/2004 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rublein, Susanne P 41 Manatee Aquatic-38 1:16.43 1:15.79 9
35.57 1:15.79 (40.22)
2 Santos, Debbie M 43 Walnut Creek Mas-38 1:15.50 1:18.26 7
36.47 1:18.26 (41.79)
3 Duggan, Karen L 41 Walnut Creek Mas-38 1:25.00 1:20.59 6
36.74 1:20.59 (43.85)
4 Oblites, Alison L 41 Marin Pirates Ma-38 1:25.83 1:24.61 5
40.89 1:24.61 (43.72)
5 Thorp, Kate 42 Marin Pirates Ma-38 1:29.50 1:31.20 4
42.43 1:31.20 (48.77)
6 Dumont, Nancy 42 Bay Masters-38 1:34.00 1:36.01 3
43.00 1:36.01 (53.01)

<b>Women 40-44 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:19.21 12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA
NATL: N 2:19.21 12/2/2007 S VON DER LIPPE
PMS: P 2:22.51 12/31/2000 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zamanian, Alison H 41 Walnut Creek Mas-38 2:28.76 2:32.36 9
32.00 1:10.77 (38.77) 1:57.50 (46.73) 2:32.36 (34.86)
2 Santos, Debbie M 43 Walnut Creek Mas-38 2:45.00 2:51.13 7
38.33 1:22.57 (44.24) 2:11.82 (49.25) 2:51.13 (39.31)
3 Duggan, Karen L 41 Walnut Creek Mas-38 2:55.00 2:56.13 6
39.05 1:23.90 (44.85) 2:14.32 (50.42) 2:56.13 (41.81)

<b>Women 40-44 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:00.82 11/24/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 5:00.82 11/24/2002 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 5:02.17 12/31/2000 Jill Hernandez
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Zamanian, Alison H 41 Walnut Creek Mas-38 5:16.72 5:18.61 9
32.79 1:09.58 (36.79) 1:49.33 (39.75) 2:29.00 (39.67)
3:17.14 (48.14) 4:06.34 (49.20) 4:43.31 (36.97) 5:18.61 (35.30)
2 Santos, Debbie M 43 Walnut Creek Mas-38 6:31.00 6:03.17 7
41.65 1:29.83 (48.18) 2:15.22 (45.39) 3:00.64 (45.42)
3:49.87 (49.23) 4:39.74 (49.87) 5:22.45 (42.71) 6:03.17 (40.72)
3 Rublein, Susanne P 41 Manatee Aquatic-38 6:11.59 6:17.81 6
43.01 1:31.94 (48.93) 2:19.98 (48.04) 3:07.91 (47.93)
3:58.82 (50.91) 4:51.39 (52.57) 5:35.09 (43.70) 6:17.81 (42.72)
-- Field, Lessly W 43 Berkeley (Ca) Aq-38 6:49.00 DQ
51.06 1:43.06 (52.00) 2:43.80 (1:00.74) 3:42.11 (58.31)
4:38.57 (56.46) 5:37.09 (58.52) 6:24.39 (47.30) DQ (45.16)

<b>Women 45-49 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.09 12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 27.09 12/2/2007 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 28.58 12/31/2000 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Matena, Jana 49 Menlo Masters Ak-38 31.23 30.24 9
2 Capen, Tasha 45 Menlo Masters Ak-38 30.00 31.06 7
3 Boone, Danielle 46 Walnut Creek Mas-38 32.69 32.15 6
4 Miller, Scotia A 46 Bay Masters-38 31.00 33.28 5
5 Viscardi, Josie A 47 Rolling Hills Mu-38 32.32 34.48 4
6 Piantidosi, Robin J 47 Walnut Creek Mas-38 36.50 37.62 3
7 Forsey, Lynn M 49 Marin Pirates Ma-38 36.10 40.56 2
8 Thalman, Kelly D 49 Tuolumne County-38 42.00 41.22 1
9 Asta, Lisa M 46 Walnut Creek Mas-38 56.00 48.29

<b>Women 45-49 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 58.61 12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 58.61 12/2/2007 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 1:02.00 12/31/1998 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Matena, Jana 49 Menlo Masters Ak-38 1:05.49 1:02.99 9
30.44 1:02.99 (32.55)
2 Welting, Laureen K 46 The Olympic Club-38 1:03.68 1:04.19 7
30.44 1:04.19 (33.75)
3 Fusari, Jill R 45 Walnut Creek Mas-38 1:07.00 1:06.94 6
32.50 1:06.94 (34.44)
4 Capen, Tasha 45 Menlo Masters Ak-38 1:05.00 1:07.97 5
32.56 1:07.97 (35.41)
5 Henry, B J 47 Walnut Creek Mas-38 1:14.02 1:10.51 4
33.09 1:10.51 (37.42)
6 Ellison, Stacey 46 Marin Pirates Ma-38 1:17.00 1:12.53 3
37.14 1:12.53 (35.39)
7 Boone, Danielle 46 Walnut Creek Mas-38 1:16.90 1:12.58 2
35.08 1:12.58 (37.50)
8 Lee, Kathleen 45 Marin Pirates Ma-38 1:14.71 1:14.38 1
36.48 1:14.38 (37.90)
9 Gray, Kara L 46 Walnut Creek Mas-38 1:17.00 1:15.77
36.79 1:15.77 (38.98)
10 Flynn, Beth P 49 Rolling Hills Mu-38 1:13.50 1:22.28
38.24 1:22.28 (44.04)
11 Adler, Felicia M 49 Walnut Creek Mas-38 1:27.00 1:27.38
41.89 1:27.38 (45.49)
12 Pogue, Michelle 48 Motherlode Maste-38 1:29.37 1:33.56
42.63 1:33.56 (50.93)
13 Forsey, Lynn M 49 Marin Pirates Ma-38 1:23.00 1:36.23
43.16 1:36.23 (53.07)
14 Asta, Lisa M 46 Walnut Creek Mas-38 1:53.00 1:48.16
49.46 1:48.16 (58.70)

<b>Women 45-49 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:05.94 12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 2:05.94 12/2/2007 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:10.91 12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Matena, Jana 49 Menlo Masters Ak-38 2:21.57 2:17.05 9
31.78 1:06.16 (34.38) 1:41.38 (35.22) 2:17.05 (35.67)
2 Henry, B J 47 Walnut Creek Mas-38 2:39.78 2:34.33 7
36.60 1:16.03 (39.43) 1:55.23 (39.20) 2:34.33 (39.10)
3 Dornan, Gwen A 48 University of Sa-38 2:35.44 2:36.87 6
35.97 1:15.16 (39.19) 1:55.99 (40.83) 2:36.87 (40.88)
4 Couch, Stephanie D 47 Menlo Masters Ak-38 2:35.23 2:41.42 5
36.87 1:16.66 (39.79) 1:58.69 (42.03) 2:41.42 (42.73)
5 Miller, Scotia A 46 Bay Masters-38 2:45.00 2:45.40 4
39.75 1:20.96 (41.21) 2:03.93 (42.97) 2:45.40 (41.47)

<b>Women 45-49 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:25.34 5/16/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 4:25.34 5/16/2009 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 4:30.98 12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Ellen M 47 Sawtooth Masters-59 4:53.54 4:42.57 9
32.54 1:07.59 (35.05) 1:43.98 (36.39) 2:20.50 (36.52)
2:56.64 (36.14) 3:32.60 (35.96) 4:08.16 (35.56) 4:42.57 (34.41)
2 Matena, Jana 49 Menlo Masters Ak-38 5:03.27 4:50.64 7
33.48 1:10.21 (36.73) 1:47.61 (37.40) 2:25.03 (37.42)
3:02.08 (37.05) 3:39.09 (37.01) 4:15.51 (36.42) 4:50.64 (35.13)
3 Dornan, Gwen A 48 University of Sa-38 5:24.61 5:27.71 6
37.04 1:16.80 (39.76) 1:57.70 (40.90) 2:39.23 (41.53)
3:20.83 (41.60) 4:03.17 (42.34) 4:46.07 (42.90) 5:27.71 (41.64)

<b>Women 45-49 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:11.37 5/15/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 9:11.37 5/15/2009 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 9:27.44 12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Ellen M 47 Sawtooth Masters-59 9:48.22 9:45.34 9
34.28 1:11.22 (36.94) 1:48.62 (37.40) 2:25.93 (37.31)
3:03.36 (37.43) 3:40.53 (37.17) 4:18.01 (37.48) 4:55.30 (37.29)
5:32.27 (36.97) 6:09.19 (36.92) 6:46.38 (37.19) 7:22.89 (36.51)
7:59.36 (36.47) 8:35.40 (36.04) 9:11.16 (35.76) 9:45.34 (34.18)
2 Capen, Tasha 45 Menlo Masters Ak-38 11:30.00 11:03.25 7
38.50 1:20.97 (42.47) 2:03.36 (42.39) 2:45.42 (42.06)
3:27.65 (42.23) 4:09.56 (41.91) 4:51.64 (42.08) 5:33.98 (42.34)
6:16.02 (42.04) 6:58.13 (42.11) 7:40.38 (42.25) 8:22.03 (41.65)
9:03.39 (41.36) 9:44.63 (41.24) 10:24.81 (40.18) 11:03.25 (38.44)
3 Perry, Rebecca R 47 Manatee Aquatic-38 11:30.00 11:31.04 6
39.93 1:23.39 (43.46) 2:06.92 (43.53) 2:50.15 (43.23)
3:34.21 (44.06) 4:18.08 (43.87) 5:02.12 (44.04) 5:45.78 (43.66)
6:29.27 (43.49) 7:12.82 (43.55) 7:55.96 (43.14) 8:39.32 (43.36)
9:22.25 (42.93) 10:05.30 (43.05) 10:48.34 (43.04) 11:31.04 (42.70)
4 Gray, Kara L 46 Walnut Creek Mas-38 12:30.00 12:08.16 5
40.51 1:25.02 (44.51) 2:11.07 (46.05) 2:57.74 (46.67)
3:44.24 (46.50) 4:30.90 (46.66) 5:17.42 (46.52) 6:04.40 (46.98)
6:51.01 (46.61) 7:37.37 (46.36) 8:24.09 (46.72) 9:09.47 (45.38)
9:54.93 (45.46) 10:40.10 (45.17) 11:24.88 (44.78) 12:08.16 (43.28)

<b>Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 17:46.32 5/18/2007 LYNN MARSHALL, CAN
NATL: N 17:50.64 10/10/2004 S HEIM-BOWEN
PMS: P 17:50.64 12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Welting, Laureen K 46 The Olympic Club-38 19:53.00 19:26.47 9
34.53 1:12.40 (37.87) 1:50.34 (37.94) 2:28.59 (38.25)
3:06.60 (38.01) 3:44.77 (38.17) 4:23.08 (38.31) 5:01.36 (38.28)
5:39.55 (38.19) 6:17.84 (38.29) 6:56.01 (38.17) 7:34.92 (38.91)
8:13.97 (39.05) 8:53.58 (39.61) 9:33.07 (39.49) 10:12.74 (39.67)
10:52.73 (39.99) 11:32.17 (39.44) 12:11.61 (39.44) 12:51.73 (40.12)
13:31.06 (39.33) 14:10.96 (39.90) 14:50.48 (39.52) 15:30.23 (39.75)
16:09.93 (39.70) 16:49.92 (39.99) 17:29.76 (39.84) 18:09.67 (39.91)
18:49.43 (39.76) 19:26.47 (37.04)
2 Henry, B J 47 Walnut Creek Mas-38 21:50.56 21:50.42 7
38.59 1:20.80 (42.21) 2:04.38 (43.58) 2:48.35 (43.97)
3:33.34 (44.99) 4:17.51 (44.17) 5:01.77 (44.26) 5:46.04 (44.27)
6:29.99 (43.95) 7:14.54 (44.55) 7:58.20 (43.66) 8:42.18 (43.98)
9:26.26 (44.08) 10:09.96 (43.70) 10:54.14 (44.18) 11:38.32 (44.18)
12:22.35 (44.03) 13:05.93 (43.58) 13:49.76 (43.83) 14:34.25 (44.49)
15:18.56 (44.31) 16:02.62 (44.06) 16:46.32 (43.70) 17:30.27 (43.95)
18:13.92 (43.65) 18:57.69 (43.77) 19:41.50 (43.81) 20:25.29 (43.79)
21:09.01 (43.72) 21:50.42 (41.41)
3 Gray, Kara L 46 Walnut Creek Mas-38 23:30.00 22:47.33 6
40.27 1:24.22 (43.95) 2:09.32 (45.10) 2:55.42 (46.10)
3:42.62 (47.20) 4:29.02 (46.40) 5:14.77 (45.75) 6:01.18 (46.41)
6:47.62 (46.44) 7:34.07 (46.45) 8:19.91 (45.84) 9:05.77 (45.86)
9:51.79 (46.02) 10:37.75 (45.96) 11:23.37 (45.62) 12:09.56 (46.19)
12:55.58 (46.02) 13:41.95 (46.37) 14:28.14 (46.19) 15:14.09 (45.95)
16:00.81 (46.72) 16:46.57 (45.76) 17:32.40 (45.83) 18:18.19 (45.79)
19:03.68 (45.49) 19:49.22 (45.54) 20:34.83 (45.61) 21:20.17 (45.34)
22:05.58 (45.41) 22:47.33 (41.75)
4 Pogue, Michelle 48 Motherlode Maste-38 29:00.00 27:14.15 5
43.88 1:36.70 (52.82) 2:31.55 (54.85) 3:27.97 (56.42)
4:23.40 (55.43) 5:19.60 (56.20) 6:14.23 (54.63) 7:09.83 (55.60)
8:04.49 (54.66) 8:59.28 (54.79) 9:54.57 (55.29) 10:49.66 (55.09)
11:44.13 (54.47) 12:38.97 (54.84) 13:33.75 (54.78) 14:28.86 (55.11)
15:22.82 (53.96) 16:17.24 (54.42) 17:11.76 (54.52) 18:06.16 (54.40)
19:01.44 (55.28) 19:58.24 (56.80) 20:54.27 (56.03) 21:50.15 (55.88)
22:45.21 (55.06) 23:39.66 (54.45) 24:35.79 (56.13) 25:30.60 (54.81)
26:23.75 (53.15) 27:14.15 (50.40)

<b>Women 45-49 50 SC Meter Backstroke Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.31 3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA
NATL: N 30.58 12/2/2007 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 32.67 12/31/1999 Laura Val
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Fusari, Jill R 45 Walnut Creek Mas-38 NT 33.68

<b>Women 45-49 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.31 3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA
NATL: N 30.58 12/2/2007 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 32.67 12/31/1999 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Ellen M 47 Sawtooth Masters-59 31.66 31.15P 9
2 Cerussi, Jane E 48 Davis Aquatic Ma-38 38.65 37.67 7
3 Perry, Rebecca R 47 Manatee Aquatic-38 37.00 38.97 6
4 Miller, Scotia A 46 Bay Masters-38 40.00 39.92 5
5 Henry, B J 47 Walnut Creek Mas-38 42.35 40.24 4
6 Couch, Stephanie D 47 Menlo Masters Ak-38 42.10 42.11 3
7 Piantidosi, Robin J 47 Walnut Creek Mas-38 47.50 46.09 2
8 Thalman, Kelly D 49 Tuolumne County-38 47.27 47.74 1
9 Asta, Lisa M 46 Walnut Creek Mas-38 2:25.00 1:20.55
-- Forsey, Lynn M 49 Marin Pirates Ma-38 42.80 DQ

<b>Women 45-49 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:04.46 2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA
NATL: N 1:04.79 5/16/2009 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 1:10.17 10/18/2009 Lisa A Ward
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Ellen M 47 Sawtooth Masters-59 1:07.21 1:06.71P 9
32.13 1:06.71 (34.58)
2 Fusari, Jill R 45 Walnut Creek Mas-38 1:16.00 1:13.44 7
34.89 1:13.44 (38.55)
3 Welting, Laureen K 46 The Olympic Club-38 1:12.55 1:14.08 6
35.17 1:14.08 (38.91)
4 Cerussi, Jane E 48 Davis Aquatic Ma-38 1:22.91 1:20.05 5
39.50 1:20.05 (40.55)
5 Capen, Tasha 45 Menlo Masters Ak-38 1:35.00 1:37.74 4
48.06 1:37.74 (49.68)
6 Flynn, Beth P 49 Rolling Hills Mu-38 1:42.00 1:43.02 3
49.55 1:43.02 (53.47)
7 Pogue, Michelle 48 Motherlode Maste-38 1:40.51 1:44.77 2
8 Forsey, Lynn M 49 Marin Pirates Ma-38 1:40.00 1:51.76 1
51.76 1:51.76 (1:00.00)

<b>Women 45-49 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:18.15 2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA
NATL: N 2:18.95 5/15/2009 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:28.11 12/31/2009 Lisa Ward
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Ellen M 47 Sawtooth Masters-59 2:27.50 2:27.07P 9
34.44 1:11.73 (37.29) 1:50.51 (38.78) 2:27.07 (36.56)
2 Ward, Lisa A 47 Walnut Creek Mas-38 2:42.00 2:43.45 7
39.39 1:20.58 (41.19) 2:01.66 (41.08) 2:43.45 (41.79)
3 Cerussi, Jane E 48 Davis Aquatic Ma-38 3:00.57 2:54.43 6
41.56 1:25.90 (44.34) 2:10.71 (44.81) 2:54.43 (43.72)
4 Perry, Rebecca R 47 Manatee Aquatic-38 2:57.00 2:58.06 5
43.66 1:29.22 (45.56) 2:14.31 (45.09) 2:58.06 (43.75)
5 Miller, Scotia A 46 Bay Masters-38 3:10.00 3:06.97 4
44.27 1:29.78 (45.51) 2:18.70 (48.92) 3:06.97 (48.27)

<b>Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 33.94 6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA
NATL: N 33.82 10/10/2010 S VON DER LIPPE
PMS: P 37.32 12/31/2004 Leianne Crittenden
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Welting, Laureen K 46 The Olympic Club-38 37.16 38.38 9
2 Ward, Lisa A 47 Walnut Creek Mas-38 39.90 38.74 7
3 Henry, B J 47 Walnut Creek Mas-38 44.83 43.58 6
4 Flynn, Beth P 49 Rolling Hills Mu-38 43.50 47.44 5
5 Couch, Stephanie D 47 Menlo Masters Ak-38 1:11.00 49.03 4
6 Pogue, Michelle 48 Motherlode Maste-38 50.21 51.06 3
7 Raymond, Lisa A 46 Marin Pirates Ma-38 50.00 52.48 2
8 Schindler, Lisa M 47 Club Hot Tub-38 54.00 53.52 1
9 Asta, Lisa M 46 Walnut Creek Mas-38 2:32.00 1:04.56

<b>Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:13.38 6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA
NATL: N 1:13.30 10/10/2010 S VON DER LIPPE
PMS: P 1:20.45 10/18/2009 Lisa A Ward
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Perry, Rebecca R 47 Manatee Aquatic-38 1:36.00 1:38.96 9
47.54 1:38.96 (51.42)
2 Flynn, Beth P 49 Rolling Hills Mu-38 1:41.00 1:44.49 7
49.82 1:44.49 (54.67)
3 Schindler, Lisa M 47 Club Hot Tub-38 1:54.00 2:00.34 6
57.52 2:00.34 (1:02.82)

<b>Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:13.38 6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA
NATL: N 1:13.30 10/10/2010 S VON DER LIPPE
PMS: P 1:20.45 10/18/2009 Lisa A Ward
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
2 Ward, Lisa A 47 Walnut Creek Mas-38 NT 1:24.36

<b>Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:42.10 10/7/2007 CAROLINE KRATTLI, USA
NATL: N 2:42.10 10/7/2007 CAROLINE KRATTLI
PMS: P 2:51.75 10/18/2009 Lisa A Ward
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ward, Lisa A 47 Walnut Creek Mas-38 3:02.00 2:59.77 9
41.16 1:24.36 (43.20) 2:10.53 (46.17) 2:59.77 (49.24)
2 Henry, B J 47 Walnut Creek Mas-38 3:19.93 3:32.91 7
48.56 1:42.43 (53.87) 2:38.84 (56.41) 3:32.91 (54.07)
3 Perry, Rebecca R 47 Manatee Aquatic-38 3:34.00 3:33.27 6
50.26 1:43.92 (53.66) 2:38.26 (54.34) 3:33.27 (55.01)

<b>Women 45-49 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 29.21 12/6/2008 LAURIE DITOMMASO, USA
NATL: N 28.84 10/10/2010 S VON DER LIPPE
PMS: P 30.78 12/31/2010 Laureen Welting
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Welting, Laureen K 46 The Olympic Club-38 31.90 31.58 9
2 Fusari, Jill R 45 Walnut Creek Mas-38 33.00 32.37 7
3 Cerussi, Jane E 48 Davis Aquatic Ma-38 34.11 34.75 6
4 Perry, Rebecca R 47 Manatee Aquatic-38 35.40 35.59 5
5 Boone, Danielle 46 Walnut Creek Mas-38 38.47 36.69 4
6 Couch, Stephanie D 47 Menlo Masters Ak-38 37.76 38.16 3
7 Gray, Kara L 46 Walnut Creek Mas-38 40.00 38.83 2
8 Ellison, Stacey 46 Marin Pirates Ma-38 42.00 38.96 1
9 Lee, Kathleen 45 Marin Pirates Ma-38 40.09 39.74
10 Powers, Terry 48 Marin Pirates Ma-38 42.22 40.26
11 Schindler, Lisa M 47 Club Hot Tub-38 54.00 53.40

<b>Women 45-49 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:03.96 12/12/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 1:03.96 12/12/2009 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 1:08.10 12/31/1999 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cerussi, Jane E 48 Davis Aquatic Ma-38 1:20.20 1:17.69 9
36.62 1:17.69 (41.07)
2 Dornan, Gwen A 48 University of Sa-38 1:22.41 1:23.94 7
39.57 1:23.94 (44.37)
3 Capen, Tasha 45 Menlo Masters Ak-38 1:30.79 1:29.78 6
41.76 1:29.78 (48.02)
4 Viscardi, Josie A 47 Rolling Hills Mu-38 1:38.00 1:35.41 5
41.69 1:35.41 (53.72)

<b>Women 45-49 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:23.18 12/13/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 2:23.18 12/13/2009 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:32.52 12/31/1999 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Couch, Stephanie D 47 Menlo Masters Ak-38 3:08.85 3:10.48 9
42.79 1:29.94 (47.15) 2:20.15 (50.21) 3:10.48 (50.33)
2 Capen, Tasha 45 Menlo Masters Ak-38 3:06.00 3:13.46 7
42.65 1:32.48 (49.83) 2:23.29 (50.81) 3:13.46 (50.17)

<b>Women 45-49 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:05.61 2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA
NATL: N 1:05.75 12/12/2009 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 1:10.77 10/18/2009 Lisa A Ward
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ward, Lisa A 47 Walnut Creek Mas-38 1:18.00 1:14.10 9
34.13 1:14.10 (39.97)
2 Cerussi, Jane E 48 Davis Aquatic Ma-38 1:20.00 1:20.29 7
37.14 1:20.29 (43.15)
3 Perry, Rebecca R 47 Manatee Aquatic-38 1:21.00 1:23.86 6
37.77 1:23.86 (46.09)
4 Capen, Tasha 45 Menlo Masters Ak-38 1:30.00 1:24.59 5
41.95 1:24.59 (42.64)
5 Miller, Scotia A 46 Bay Masters-38 1:30.00 1:28.13 4
40.82 1:28.13 (47.31)
6 Viscardi, Josie A 47 Rolling Hills Mu-38 1:32.32 1:33.18 3
41.91 1:33.18 (51.27)
7 Piantidosi, Robin J 47 Walnut Creek Mas-38 1:50.50 1:38.20 2
45.66 1:38.20 (52.54)

<b>Women 45-49 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:21.55 5/17/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
NATL: N 2:21.55 5/17/2009 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 2:31.27 12/31/2009 Lisa Ward
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Ellen M 47 Sawtooth Masters-59 2:32.31 2:30.04P 9
33.89 1:11.38 (37.49) 1:56.71 (45.33) 2:30.04 (33.33)
2 Welting, Laureen K 46 The Olympic Club-38 2:37.20 2:39.42 7
34.12 1:16.48 (42.36) 2:03.38 (46.90) 2:39.42 (36.04)
3 Ward, Lisa A 47 Walnut Creek Mas-38 2:48.00 2:44.55 6
35.28 1:17.46 (42.18) 2:05.83 (48.37) 2:44.55 (38.72)
4 Cerussi, Jane E 48 Davis Aquatic Ma-38 2:57.69 2:54.32 5
37.63 1:22.51 (44.88) 2:15.60 (53.09) 2:54.32 (38.72)
5 Couch, Stephanie D 47 Menlo Masters Ak-38 2:55.48 2:57.31 4
40.12 1:24.41 (44.29) 2:18.31 (53.90) 2:57.31 (39.00)
6 Adler, Felicia M 49 Walnut Creek Mas-38 3:45.00 3:41.11 3
50.41 1:49.98 (59.57) 2:52.76 (1:02.78) 3:41.11 (48.35)

<b>Women 45-49 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:00.29 2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA
NATL: N 5:05.04 12/12/2009 K PIPES-NEILSEN
PMS: P 5:27.12 10/18/2009 Lisa A Ward
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Reynolds, Ellen M 47 Sawtooth Masters-59 5:24.44 5:17.29P 9
35.83 1:17.33 (41.50) 1:58.12 (40.79) 2:36.41 (38.29)
3:25.10 (48.69) 4:08.99 (43.89) 4:44.38 (35.39) 5:17.29 (32.91)
2 Ward, Lisa A 47 Walnut Creek Mas-38 6:00.00 5:49.71 7
38.73 1:22.08 (43.35) 2:06.76 (44.68) 2:51.36 (44.60)
3:40.26 (48.90) 4:29.32 (49.06) 5:10.34 (41.02) 5:49.71 (39.37)
3 Henry, B J 47 Walnut Creek Mas-38 6:37.95 6:30.36 6
43.88 1:35.71 (51.83) 2:23.40 (47.69) 3:11.81 (48.41)
4:08.25 (56.44) 5:05.29 (57.04) 5:48.71 (43.42) 6:30.36 (41.65)
4 Adler, Felicia M 49 Walnut Creek Mas-38 7:35.00 7:56.37 5
56.06 1:59.10 (1:03.04) 3:04.29 (1:05.19) 4:10.38 (1:06.09)
5:12.36 (1:01.98) 6:15.68 (1:03.32) 7:07.26 (51.58) 7:56.37 (49.11)

<b>Women 50-54 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.00 8/29/2009 JENNY WHITELEY, AUS
NATL: N 28.11 12/5/2009 S HEIM-BOWEN
PMS: P 28.11 12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Murphy, Karen L 51 Walnut Creek Mas-38 31.50 31.10 9
2 Lepinski, Cokie 52 Marin Pirates Ma-38 32.50 31.87 7
3 Coffee, Cassandra 50 Marin Pirates Ma-38 33.50 32.63 6
4 Lambert, Caroline 53 South Palo Alto-38 38.00 37.31 5
5 Forster, Jodie B 52 Tuolumne County-38 39.66 39.18 4
6 Klencke, Barbara J 54 Bay Masters-38 36.64 40.20 3
7 Fornage, Julia 50 Rolling Hills Mu-38 37.30 41.01 2

<b>Women 50-54 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:01.49 10/21/2001 LAURA VAL, USA
NATL: N 1:01.49 10/21/2001 LAURA VAL
PMS: P 1:01.49 12/31/2001 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Murphy, Karen L 51 Walnut Creek Mas-38 1:08.00 1:07.94 9
32.79 1:07.94 (35.15)
2 Wheeler, Barbara C 54 Tamalpais Aquati-38 1:13.00 1:10.81 7
34.31 1:10.81 (36.50)
3 Feeley, Louise S 52 Menlo Masters Ak-38 1:14.00 1:14.41 6
35.33 1:14.41 (39.08)
4 Coffee, Cassandra 50 Marin Pirates Ma-38 1:15.70 1:16.60 5
37.99 1:16.60 (38.61)
5 Lambert, Caroline 53 South Palo Alto-38 1:25.00 1:20.59 4
37.49 1:20.59 (43.10)
6 Ennis, Cindy L 54 Motherlode Maste-38 1:24.15 1:21.99 3
38.57 1:21.99 (43.42)
7 Nip, Carol J 54 Walnut Creek Mas-38 1:27.43 1:26.41 2
39.18 1:26.41 (47.23)
8 Jansen, Mary-Kaye 52 Club Hot Tub-38 2:20.00 1:28.28 1
42.91 1:28.28 (45.37)

<b>Women 50-54 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:10.72 12/6/2009 S.HEIM-BOWEN, USA
NATL: N 2:10.72 12/6/2009 S HEIM-BOWEN
PMS: P 2:10.72 12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curran, Margee M 50 Walnut Creek Mas-38 2:18.70 2:21.22 9
33.05 1:08.68 (35.63) 1:44.92 (36.24) 2:21.22 (36.30)
2 Lewis, Laurie 50 Bay Masters-38 3:00.00 2:51.89 7
39.50 1:22.69 (43.19) 2:07.40 (44.71) 2:51.89 (44.49)
3 Lambert, Caroline 53 South Palo Alto-38 2:55.00 3:00.33 6
40.49 1:25.12 (44.63) 2:11.83 (46.71) 3:00.33 (48.50)
4 Klencke, Barbara J 54 Bay Masters-38 3:01.12 3:01.12 5
42.13 1:28.37 (46.24) 2:15.41 (47.04) 3:01.12 (45.71)
5 Hill, Siobhan L 50 Tuolumne County-38 3:20.00 3:19.77 4
48.05 1:40.37 (52.32) 2:31.73 (51.36) 3:19.77 (48.04)

<b>Women 50-54 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:35.54 12/5/2009 S.HEIM-BOWEN, USA
NATL: N 4:35.54 12/5/2009 S HEIM-BOWEN
PMS: P 4:35.54 12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curran, Margee M 50 Walnut Creek Mas-38 4:54.70 4:50.23 9
33.52 1:09.50 (35.98) 1:46.29 (36.79) 2:23.35 (37.06)
3:00.34 (36.99) 3:37.59 (37.25) 4:14.65 (37.06) 4:50.23 (35.58)
2 Lewis, Laurie 50 Bay Masters-38 6:04.02 6:00.10 7
39.87 1:23.57 (43.70) 2:09.42 (45.85) 2:56.24 (46.82)
3:42.91 (46.67) 4:29.24 (46.33) 5:15.65 (46.41) 6:00.10 (44.45)
3 Klencke, Barbara J 54 Bay Masters-38 6:15.07 6:18.09 6
43.60 1:31.69 (48.09) 2:20.11 (48.42) 3:08.07 (47.96)
3:56.41 (48.34) 4:44.00 (47.59) 5:31.08 (47.08) 6:18.09 (47.01)
4 Lambert, Caroline 53 South Palo Alto-38 6:15.00 6:21.01 5
43.74 1:32.12 (48.38) 2:20.56 (48.44) 3:08.48 (47.92)
3:57.90 (49.42) 4:46.35 (48.45) 5:35.07 (48.72) 6:21.01 (45.94)
5 Hill, Siobhan L 50 Tuolumne County-38 6:20.00 6:54.13 4
48.86 1:40.25 (51.39) 2:33.51 (53.26) 3:26.16 (52.65)
4:19.00 (52.84) 5:11.38 (52.38) 6:03.78 (52.40) 6:54.13 (50.35)

<b>Women 50-54 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:29.62 12/4/2009 S.HEIM-BOWEN, USA
NATL: N 9:29.62 12/4/2009 S HEIM-BOWEN
PMS: P 9:29.62 12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curran, Margee M 50 Walnut Creek Mas-38 10:14.70 9:51.80 9
34.45 1:11.35 (36.90) 1:48.83 (37.48) 2:26.17 (37.34)
3:03.49 (37.32) 3:40.92 (37.43) 4:18.32 (37.40) 4:55.72 (37.40)
5:33.03 (37.31) 6:10.18 (37.15) 6:47.47 (37.29) 7:24.66 (37.19)
8:01.91 (37.25) 8:38.94 (37.03) 9:16.07 (37.13) 9:51.80 (35.73)
2 Lewis, Laurie 50 Bay Masters-38 12:18.89 12:15.66 7
40.83 1:24.83 (44.00) 2:10.35 (45.52) 2:56.59 (46.24)
3:43.13 (46.54) 4:29.63 (46.50) 5:16.32 (46.69) 6:02.88 (46.56)
6:49.58 (46.70) 7:36.15 (46.57) 8:23.17 (47.02) 9:10.00 (46.83)
9:56.79 (46.79) 10:43.77 (46.98) 11:30.46 (46.69) 12:15.66 (45.20)
3 Ennis, Cindy L 54 Motherlode Maste-38 13:45.74 12:58.62 6
43.21 1:30.86 (47.65) 2:19.60 (48.74) 3:08.82 (49.22)
3:58.61 (49.79) 4:48.18 (49.57) 5:37.70 (49.52) 6:27.33 (49.63)
7:17.05 (49.72) 8:06.83 (49.78) 8:57.04 (50.21) 9:46.74 (49.70)
10:35.59 (48.85) 11:24.48 (48.89) 12:13.63 (49.15) 12:58.62 (44.99)
4 Forster, Jodie B 52 Tuolumne County-38 14:01.04 13:48.93 5
47.75 1:40.06 (52.31) 2:32.28 (52.22) 3:24.43 (52.15)
4:16.93 (52.50) 5:09.47 (52.54) 6:01.70 (52.23) 6:53.79 (52.09)
7:46.65 (52.86) 8:39.01 (52.36) 9:31.01 (52.00) 10:23.90 (52.89)
11:16.22 (52.32) 12:08.45 (52.23) 13:00.53 (52.08) 13:48.93 (48.40)
5 Jansen, Mary-Kaye 52 Club Hot Tub-38 18:00.00 14:46.81 4
51.94 1:46.43 (54.49) 2:42.65 (56.22) 3:39.57 (56.92)
4:36.50 (56.93) 5:33.79 (57.29) 6:31.22 (57.43) 7:28.72 (57.50)
8:25.36 (56.64) 9:21.96 (56.60) 10:17.84 (55.88) 11:13.88 (56.04)
12:09.75 (55.87) 13:05.12 (55.37) 13:58.94 (53.82) 14:46.81 (47.87)

<b>Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 17:51.33 12/4/2009 S.HEIM-BOWEN, USA
NATL: N 17:51.33 12/4/2009 S HEIM-BOWEN
PMS: P 17:51.33 12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Terhorst, Hermine M 53 Santa Rosa Maste-38 23:10.00 22:35.66 9
38.60 1:22.82 (44.22) 2:07.49 (44.67) 2:52.22 (44.73)
3:37.06 (44.84) 4:22.27 (45.21) 5:07.90 (45.63) 5:53.51 (45.61)
6:38.79 (45.28) 7:24.27 (45.48) 8:09.08 (44.81) 8:54.61 (45.53)
9:39.83 (45.22) 10:25.29 (45.46) 11:11.66 (46.37) 11:57.87 (46.21)
12:44.08 (46.21) 13:29.99 (45.91) 14:16.02 (46.03) 15:01.75 (45.73)
15:47.81 (46.06) 16:33.27 (45.46) 17:19.31 (46.04) 18:05.18 (45.87)
18:50.94 (45.76) 19:37.72 (46.78) 20:23.06 (45.34) 21:08.67 (45.61)
21:54.33 (45.66) 22:35.66 (41.33)
2 Lewis, Laurie 50 Bay Masters-38 23:36.76 23:37.57 7
39.86 1:23.37 (43.51) 2:08.25 (44.88) 2:53.78 (45.53)
3:39.60 (45.82) 4:25.37 (45.77) 5:11.32 (45.95) 5:58.05 (46.73)
6:44.92 (46.87) 7:31.81 (46.89) 8:19.04 (47.23) 9:05.81 (46.77)
9:53.09 (47.28) 10:39.88 (46.79) 11:26.92 (47.04) 12:14.66 (47.74)
13:14.69 (1:00.03) 14:03.01 (48.32) 14:51.41 (48.40) 15:39.72 (48.31)
16:35.46 (55.74) 17:23.45 (47.99) 18:10.85 (47.40) 18:58.01 (47.16)
19:45.33 (47.32) 20:32.39 (47.06) 21:19.05 (46.66) 22:05.67 (46.62)
22:52.15 (46.48) 23:37.57 (45.42)
3 Feeley, Louise S 52 Menlo Masters Ak-38 25:30.00 23:51.08 6
42.68 1:28.82 (46.14) 2:16.36 (47.54) 3:04.16 (47.80)
3:52.49 (48.33) 4:41.45 (48.96) 5:30.80 (49.35) 6:19.71 (48.91)
7:08.23 (48.52) 7:56.19 (47.96) 8:44.23 (48.04) 9:32.28 (48.05)
10:21.27 (48.99) 11:09.96 (48.69) 11:58.00 (48.04) 12:45.92 (47.92)
13:34.27 (48.35) 14:22.93 (48.66) 15:11.23 (48.30) 15:59.14 (47.91)
16:46.15 (47.01) 17:33.73 (47.58) 18:21.65 (47.92) 19:09.36 (47.71)
19:56.92 (47.56) 20:44.55 (47.63) 21:32.10 (47.55) 22:19.22 (47.12)
23:06.06 (46.84) 23:51.08 (45.02)

<b>Women 50-54 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 32.13 12/7/2008 K.ANDRUS-HUGHES, USA
NATL: N 32.13 12/7/2008 K ANDRUS-HUGHES
PMS: P 32.72 12/31/2005 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Osborn, Ahelee Sue M 53 Walnut Creek Mas-38 35.64 35.53 9
2 Sutherland, Erica 52 Marin Pirates Ma-38 37.08 36.40 7
3 Murphy, Karen L 51 Walnut Creek Mas-38 38.50 38.31 6
4 Lepinski, Cokie 52 Marin Pirates Ma-38 38.85 39.69 5
5 Sotelo, Sophia S 50 Walnut Creek Mas-38 41.08 41.02 4
6 Coffee, Cassandra 50 Marin Pirates Ma-38 43.97 42.69 3

<b>Women 50-54 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:10.35 9/9/2007 K.ANDRUS-HUGHES, USA
NATL: N 1:10.35 9/9/2007 K ANDRUS-HUGHES
PMS: P 1:12.19 10/18/2009 Bonnie M Bilich
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Osborn, Ahelee Sue M 53 Walnut Creek Mas-38 1:15.81 1:16.82 9
37.19 1:16.82 (39.63)
2 Murphy, Karen L 51 Walnut Creek Mas-38 1:21.00 1:20.54 7
39.95 1:20.54 (40.59)
3 Sutherland, Erica 52 Marin Pirates Ma-38 1:26.69 1:21.94 6
38.60 1:21.94 (43.34)
4 Lepinski, Cokie 52 Marin Pirates Ma-38 1:26.86 1:23.04 5
40.66 1:23.04 (42.38)
5 Sotelo, Sophia S 50 Walnut Creek Mas-38 1:30.47 1:32.98 4
44.41 1:32.98 (48.57)
6 Coffee, Cassandra 50 Marin Pirates Ma-38 1:39.98 1:35.88 3
46.49 1:35.88 (49.39)
7 Appel, Pamela J 54 Walnut Creek Mas-38 2:12.81 1:43.56 2
52.19 1:43.56 (51.37)

<b>Women 50-54 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:32.48 2/13/2010 NAOKO SHIDE, JPN
NATL: N 2:34.24 12/4/2009 AHELEE SUE OSBORN
PMS: P 2:35.02 12/31/2010 Bonnie Bilich
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Osborn, Ahelee Sue M 53 Walnut Creek Mas-38 2:46.61 2:48.83 9
39.84 1:22.31 (42.47) 2:05.82 (43.51) 2:48.83 (43.01)
2 Lepinski, Cokie 52 Marin Pirates Ma-38 3:02.78 2:59.68 7
44.04 1:29.81 (45.77) 2:16.31 (46.50) 2:59.68 (43.37)
3 Sutherland, Erica 52 Marin Pirates Ma-38 3:14.00 3:16.78 6
47.12 2:28.39 ( ) 3:16.78 (48.39)
4 Klencke, Barbara J 54 Bay Masters-38 3:24.72 3:29.02 5
50.55 1:43.74 (53.19) 2:36.80 (53.06) 3:29.02 (52.22)

<b>Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 35.08 5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS
NATL: N 36.99 12/12/2009 LISA BENNETT
PMS: P 35.61 10/21/2007 Patty L Harris
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wheeler, Barbara C 54 Tamalpais Aquati-38 40.60 40.56 9
2 Sotelo, Sophia S 50 Walnut Creek Mas-38 39.72 41.17 7
3 Sutherland, Erica 52 Marin Pirates Ma-38 43.09 42.11 6
4 Coffee, Cassandra 50 Marin Pirates Ma-38 49.07 47.02 5
5 Jansen, Mary-Kaye 52 Club Hot Tub-38 1:10.00 51.75 4
6 Forster, Jodie B 52 Tuolumne County-38 52.64 55.66 3

<b>Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:16.49 8/30/2009 JENNY WHITELEY, AUS
NATL: N 1:20.72 11/8/2008 JENNY COOK
PMS: P 1:22.47 10/18/2009 Cokie Lepinski
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Osborn, Ahelee Sue M 53 Walnut Creek Mas-38 1:27.50 1:28.61 9
42.30 1:28.61 (46.31)
2 Sotelo, Sophia S 50 Walnut Creek Mas-38 1:27.07 1:28.83 7
42.51 1:28.83 (46.32)
3 Wheeler, Barbara C 54 Tamalpais Aquati-38 1:31.00 1:30.12 6
43.34 1:30.12 (46.78)
4 Sutherland, Erica 52 Marin Pirates Ma-38 1:44.00 1:33.89 5
45.73 1:33.89 (48.16)
5 Nip, Carol J 54 Walnut Creek Mas-38 1:43.90 1:43.76 4
49.97 1:43.76 (53.79)
6 Forster, Jodie B 52 Tuolumne County-38 1:55.04 1:58.89 3
58.06 1:58.89 (1:00.83)

<b>Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:48.69 8/29/2009 JENNY WHITELEY, AUS
NATL: N 2:57.11 12/7/2008 JENNY COOK
PMS: P 2:57.30 12/31/2009 Cokie Lepinski
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sotelo, Sophia S 50 Walnut Creek Mas-38 3:08.86 3:19.45 9
46.04 1:35.94 (49.90) 2:26.31 (50.37) 3:19.45 (53.14)
2 Klencke, Barbara J 54 Bay Masters-38 3:48.81 4:05.96 7
56.79 2:01.02 (1:04.23) 3:04.28 (1:03.26) 4:05.96 (1:01.68)

<b>Women 50-54 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.60 12/6/2008 TRACI GRANGER, USA
NATL: N 30.60 12/6/2008 TRACI GRANGER
PMS: P 31.16 12/31/2001 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Curran, Margee M 50 Walnut Creek Mas-38 35.70 34.43 9
2 Lepinski, Cokie 52 Marin Pirates Ma-38 36.10 35.02 7
3 Strycker, Jana P 50 North Bay Aquati-38 36.00 35.09 6
4 Feeley, Louise S 52 Menlo Masters Ak-38 38.25 37.43 5
5 Coffee, Cassandra 50 Marin Pirates Ma-38 37.37 37.84 4
6 Lewis, Laurie 50 Bay Masters-38 43.00 41.42 3
7 Leinsteiner, Terri A 53 Marin Pirates Ma-38 42.58 42.49 2
8 Ennis, Cindy L 54 Motherlode Maste-38 43.45 42.89 1
9 Hill, Siobhan L 50 Tuolumne County-38 55.00 44.58
10 Forster, Jodie B 52 Tuolumne County-38 50.46 49.09

<b>Women 50-54 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:09.05 10/21/2001 LAURA VAL, USA
NATL: N 1:09.05 10/21/2001 LAURA VAL
PMS: P 1:09.05 12/31/2001 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lepinski, Cokie 52 Marin Pirates Ma-38 1:30.00 1:23.60 9
39.44 1:23.60 (44.16)
2 Hill, Siobhan L 50 Tuolumne County-38 2:05.00 1:43.32 7
48.64 1:43.32 (54.68)

<b>Women 50-54 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:38.19 8/9/2009 JENNY WHITELEY, AUS
NATL: N 2:38.43 10/17/2009 S HEIM-BOWEN
PMS: P 2:38.43 10/18/2009 Suzanne M Heim-Bowen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 McGregor-Crane, Izzie A 52 Club Hot Tub-38 3:45.00 3:16.93 9
41.39 1:29.17 (47.78) 2:22.09 (52.92) 3:16.93 (54.84)
2 Hill, Siobhan L 50 Tuolumne County-38 5:00.00 3:57.71 7
53.20 1:52.07 (58.87) 2:55.03 (1:02.96) 3:57.71 (1:02.68)

<b>Women 50-54 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:09.22 8/9/2009 JENNY WHITELEY, AUS
NATL: N 1:11.67 12/6/2009 AHELEE SUE OSBORN
PMS: P 1:07.77 10/21/2007 Patty L Harris
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Osborn, Ahelee Sue M 53 Walnut Creek Mas-38 1:16.56 1:16.34 9
35.79 1:16.34 (40.55)
2 Murphy, Karen L 51 Walnut Creek Mas-38 1:19.00 1:22.21 7
37.78 1:22.21 (44.43)
3 Sutherland, Erica 52 Marin Pirates Ma-38 1:24.35 1:23.32 6
37.78 1:23.32 (45.54)
4 Coffee, Cassandra 50 Marin Pirates Ma-38 1:29.50 1:30.43 5
43.11 1:30.43 (47.32)
5 Nip, Carol J 54 Walnut Creek Mas-38 1:47.70 1:31.99 4
42.77 1:31.99 (49.22)
6 Lewis, Laurie 50 Bay Masters-38 1:34.45 1:34.27 3
43.69 1:34.27 (50.58)
7 Hill, Siobhan L 50 Tuolumne County-38 1:45.00 1:39.09 2
50.54 1:39.09 (48.55)
8 Forster, Jodie B 52 Tuolumne County-38 1:45.21 1:50.64 1
55.20 1:50.64 (55.44)

<b>Women 50-54 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:30.98 9/19/2009 JENNY WHITELEY, AUS
NATL: N 2:35.86 10/18/2008 JENNY COOK
PMS: P 2:27.91 10/21/2007 Patty L Harris
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Osborn, Ahelee Sue M 53 Walnut Creek Mas-38 2:50.49 2:46.00 9
35.83 1:18.37 (42.54) 2:08.09 (49.72) 2:46.00 (37.91)
2 Lepinski, Cokie 52 Marin Pirates Ma-38 2:58.00 2:53.05 7
38.89 1:25.02 (46.13) 2:13.57 (48.55) 2:53.05 (39.48)
3 Buchanan, Linda A 54 Walnut Creek Mas-38 3:09.73 2:57.69 6
40.24 1:26.83 (46.59) 2:17.36 (50.53) 2:57.69 (40.33)
4 Sutherland, Erica 52 Marin Pirates Ma-38 3:18.78 3:09.52 5
44.01 1:33.27 (49.26) 2:27.17 (53.90) 3:09.52 (42.35)
5 Ennis, Cindy L 54 Motherlode Maste-38 3:24.38 3:22.76 4
43.16 1:36.83 (53.67) 2:34.99 (58.16) 3:22.76 (47.77)
6 Lewis, Laurie 50 Bay Masters-38 3:22.12 3:24.43 3
42.13 1:34.98 (52.85) 2:37.47 (1:02.49) 3:24.43 (46.96)
7 Hill, Siobhan L 50 Tuolumne County-38 3:40.00 3:41.76 2
47.49 1:51.59 (1:04.10) 2:53.18 (1:01.59) 3:41.76 (48.58)

<b>Women 50-54 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:32.60 8/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS
NATL: N 5:36.28 10/13/2002 LAURA VAL
PMS: P 5:36.28 12/31/2002 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Osborn, Ahelee Sue M 53 Walnut Creek Mas-38 6:05.00 6:00.56 9
37.11 1:23.61 (46.50) 2:08.28 (44.67) 2:53.60 (45.32)
3:45.65 (52.05) 4:38.96 (53.31) 5:19.54 (40.58) 6:00.56 (41.02)
2 Terhorst, Hermine M 53 Santa Rosa Maste-38 6:50.00 6:47.52 7
46.81 1:42.95 (56.14) 2:34.70 (51.75) 3:25.74 (51.04)
4:20.45 (54.71) 5:18.03 (57.58) 6:47.52 (1:29.49)

<b>Women 55-59 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.49 12/5/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 28.49 12/5/2009 LAURA VAL
PMS: P 28.49 12/31/2009 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Barbara L 55 Menlo Masters Ak-38 31.82 29.57 9
2 Eisenman, Judy A 57 Tamalpais Aquati-38 35.99 34.28 7
3 Hepworth, Linda 58 Rolling Hills Mu-38 36.08 35.38 6
4 Arrigoni, Dianne S 59 Rolling Hills Mu-38 34.00 36.34 5
5 Powell, Susie W 59 Marin Pirates Ma-38 35.00 37.29 4
6 Mothersill, Jane C 55 Marin Pirates Ma-38 38.00 37.54 3
7 Morris, Suzanne M 56 Bay Masters-38 41.39 40.74 2
8 Marnell, Mary 55 Walnut Creek Mas-38 41.00 40.86 1

<b>Women 55-59 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:01.33 12/4/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 1:01.33 12/4/2009 LAURA VAL
PMS: P 1:01.33 12/31/2009 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Barbara L 55 Menlo Masters Ak-38 1:02.56 1:08.34 9
32.31 1:08.34 (36.03)
2 Eisenman, Judy A 57 Tamalpais Aquati-38 1:16.99 1:15.66 7
37.42 1:15.66 (38.24)
3 Quinn, Phyllis E 56 The Olympic Club-38 1:20.00 1:20.97 6
39.44 1:20.97 (41.53)
4 Powell, Susie W 59 Marin Pirates Ma-38 1:22.00 1:21.77 5
39.20 1:21.77 (42.57)
5 Marnell, Mary 55 Walnut Creek Mas-38 1:31.00 1:30.44 4
43.36 1:30.44 (47.08)
6 Stringham, Teri D 57 Clovis Swim Club-38 1:51.61 1:48.84 3
51.47 1:48.84 (57.37)

<b>Women 55-59 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:14.45 11/21/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 2:14.45 11/21/2009 LAURA VAL
PMS: P 2:14.45 12/31/2009 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Barbara L 55 Menlo Masters Ak-38 2:45.67 2:36.84 9
37.96 1:18.87 (40.91) 2:00.53 (41.66) 2:36.84 (36.31)
2 Eisenman, Judy A 57 Tamalpais Aquati-38 2:46.94 2:43.86 7
39.23 1:21.34 (42.11) 2:03.36 (42.02) 2:43.86 (40.50)
3 Boyer, Karen L 55 Peninsula Covena-38 2:49.51 2:54.13 6
40.09 1:24.39 (44.30) 2:09.84 (45.45) 2:54.13 (44.29)
4 Quinn, Phyllis E 56 The Olympic Club-38 2:48.00 2:54.93 5
40.64 1:25.94 (45.30) 2:11.46 (45.52) 2:54.93 (43.47)
5 Austin, Brenda 56 Bay Masters-38 3:30.00 3:51.10 4
52.67 1:52.40 (59.73) 2:52.25 (59.85) 3:51.10 (58.85)

<b>Women 55-59 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:42.97 10/4/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 4:42.97 10/4/2009 LAURA VAL
PMS: P 4:42.97 12/31/2009 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Albertson, Nay 57 Walnut Creek Mas-38 6:10.00 6:01.93 9
42.29 1:27.61 (45.32) 2:13.48 (45.87) 2:59.23 (45.75)
3:44.95 (45.72) 4:30.95 (46.00) 5:17.50 (46.55) 6:01.93 (44.43)
2 Boyer, Karen L 55 Peninsula Covena-38 6:20.00 6:06.78 7
42.45 1:28.26 (45.81) 2:15.18 (46.92) 3:02.20 (47.02)
3:49.19 (46.99) 4:36.70 (47.51) 5:23.04 (46.34) 6:06.78 (43.74)
3 Morris, Suzanne M 56 Bay Masters-38 7:05.50 7:07.86 6
50.01 1:44.30 (54.29) 2:39.21 (54.91) 3:34.34 (55.13)
4:28.27 (53.93) 5:23.66 (55.39) 6:17.64 (53.98) 7:07.86 (50.22)
4 Perry, Laurie S 57 Tuolumne County-38 8:00.00 7:38.95 5
52.30 1:52.28 (59.98) 2:50.99 (58.71) 3:49.23 (58.24)
4:46.86 (57.63) 5:43.97 (57.11) 6:42.13 (58.16) 7:38.95 (56.82)

<b>Women 55-59 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:51.35 10/17/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 9:51.35 10/17/2009 LAURA VAL
PMS: P 9:51.35 10/18/2009 Laura B Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Powell, Susie W 59 Marin Pirates Ma-38 15:00.00 13:18.67 9
44.12 1:35.35 (51.23) 2:27.69 (52.34) 3:18.93 (51.24)
4:11.48 (52.55) 5:02.43 (50.95) 5:53.77 (51.34) 6:44.13 (50.36)
7:33.52 (49.39) 8:24.14 (50.62) 9:14.10 (49.96) 10:03.83 (49.73)
10:53.60 (49.77) 11:42.88 (49.28) 12:31.65 (48.77) 13:18.67 (47.02)
2 Morris, Suzanne M 56 Bay Masters-38 14:17.80 14:18.29 7
49.43 1:44.01 (54.58) 2:38.42 (54.41) 3:32.57 (54.15)
4:26.36 (53.79) 5:20.67 (54.31) 6:14.26 (53.59) 7:07.37 (53.11)
8:01.32 (53.95) 8:55.40 (54.08) 9:49.27 (53.87) 10:43.32 (54.05)
11:37.40 (54.08) 12:31.43 (54.03) 13:22.52 (51.09) 14:18.29 (55.77)
3 Perry, Laurie S 57 Tuolumne County-38 16:00.00 15:46.96 6
54.06 1:54.52 (1:00.46) 2:53.69 (59.17) 3:51.68 (57.99)
4:50.39 (58.71) 5:48.89 (58.50) 6:47.78 (58.89) 7:47.34 (59.56)
8:47.12 (59.78) 9:46.79 (59.67) 10:47.68 (1:00.89) 11:48.06 (1:00.38)
12:48.94 (1:00.88) 13:49.06 (1:00.12) 14:49.10 (1:00.04) 15:46.96 (57.86)

<b>Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 18:43.73 1/16/2010 LAURA VAL, USA
NATL: N 18:43.73 1/16/2010 LAURA VAL
PMS: P 18:43.73 12/31/2010 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morris, Suzanne M 56 Bay Masters-38 26:51.00 27:10.10 9
49.28 1:42.10 (52.82) 2:35.92 (53.82) 3:29.30 (53.38)
4:23.22 (53.92) 5:17.33 (54.11) 6:11.43 (54.10) 7:06.05 (54.62)
8:00.84 (54.79) 8:55.35 (54.51) 9:50.08 (54.73) 10:44.33 (54.25)
11:38.78 (54.45) 12:33.62 (54.84) 13:28.35 (54.73) 14:22.81 (54.46)
15:18.04 (55.23) 16:13.72 (55.68) 17:08.32 (54.60) 18:03.06 (54.74)
18:58.09 (55.03) 19:54.63 (56.54) 20:49.85 (55.22) 21:45.38 (55.53)
22:41.09 (55.71) 23:36.62 (55.53) 24:31.51 (54.89) 25:26.30 (54.79)
26:20.72 (54.42) 27:10.10 (49.38)

<b>Women 55-59 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 32.62 10/24/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 32.62 10/24/2009 LAURA VAL
PMS: P 32.62 12/31/2009 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Barbara L 55 Menlo Masters Ak-38 39.22 36.57 9
2 Hepworth, Linda 58 Rolling Hills Mu-38 48.19 43.00 7
3 Mothersill, Jane C 55 Marin Pirates Ma-38 47.00 45.64 6
4 Austin, Brenda 56 Bay Masters-38 1:05.00 1:02.19 5

<b>Women 55-59 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:12.23 11/16/2008 LAURA VAL, USA
NATL: N 1:12.23 11/16/2008 LAURA VAL
PMS: P 1:12.23 12/31/2008 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Charlene A 55 Walnut Creek Mas-38 1:21.00 1:21.47 9
39.72 1:21.47 (41.75)
2 Jones, Barbara L 55 Menlo Masters Ak-38 1:19.32 1:27.14 7
43.35 1:27.14 (43.79)
3 De Moss, Sally 59 North Bay Aquati-38 1:30.00 1:28.45 6
42.03 1:28.45 (46.42)
4 Perry, Laurie S 57 Tuolumne County-38 2:07.00 2:08.32 5
1:01.51 2:08.32 (1:06.81)

<b>Women 55-59 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:40.05 10/12/2008 LAURA VAL, USA
NATL: N 2:40.05 10/12/2008 LAURA VAL
PMS: P 2:40.05 12/31/2008 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Boyer, Karen L 55 Peninsula Covena-38 3:25.00 3:25.12 9
49.37 1:41.90 (52.53) 2:35.07 (53.17) 3:25.12 (50.05)
2 Perry, Laurie S 57 Tuolumne County-38 4:34.00 4:17.80 7
1:00.05 2:07.07 (1:07.02) 3:12.88 (1:05.81) 4:17.80 (1:04.92)

<b>Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 38.32 8/25/2001 JAN WICKS, AUS
NATL: N 39.20 12/12/2009 BARBARA HUMMEL
PMS: P 40.27 12/31/2001 Carolyn Boak
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harms, Kildine J 57 Walnut Creek Mas-38 50.33 51.47 9
2 Marnell, Mary 55 Walnut Creek Mas-38 52.00 51.80 7
-- Stringham, Teri D 57 Clovis Swim Club-38 1:08.08 DQ
-- Morris, Suzanne M 56 Bay Masters-38 53.16 DQ

<b>Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:25.18 3/14/2009 REGULA STEIGER, SUI
NATL: N 1:26.33 8/24/2003 DALE BARNHARD
PMS: P 1:29.70 12/31/2001 Carolyn Boak
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Marnell, Mary 55 Walnut Creek Mas-38 1:52.00 1:50.57 9
53.05 1:50.57 (57.52)
2 Harms, Kildine J 57 Walnut Creek Mas-38 1:50.33 1:52.87 7
54.35 1:52.87 (58.52)
3 Morris, Suzanne M 56 Bay Masters-38 1:56.04 1:58.87 6
56.32 1:58.87 (1:02.55)

<b>Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:02.37 10/31/2009 CATHERINE KOHN, USA
NATL: N 3:02.37 10/31/2009 CATHERINE KOHN
PMS: P 3:25.70 12/31/1999 Daniela Barnea
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hepworth, Linda 58 Rolling Hills Mu-38 4:03.50 3:59.60 9
57.61 1:57.98 (1:00.37) 3:00.74 (1:02.76) 3:59.60 (58.86)
2 Morris, Suzanne M 56 Bay Masters-38 4:08.00 3:59.94 7
56.10 1:57.24 (1:01.14) 3:00.25 (1:03.01) 3:59.94 (59.69)
3 Marnell, Mary 55 Walnut Creek Mas-38 4:00.00 4:03.56 6
55.92 1:58.14 (1:02.22) 3:01.17 (1:03.03) 4:03.56 (1:02.39)
4 Harms, Kildine J 57 Walnut Creek Mas-38 4:03.09 4:08.43 5
56.95 1:58.99 (1:02.04) 3:03.17 (1:04.18) 4:08.43 (1:05.26)
-- Boyer, Karen L 55 Peninsula Covena-38 3:40.00 DQ
49.52 1:46.72 (57.20) 2:45.95 (59.23) DQ (55.68)

<b>Women 55-59 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 31.13 10/17/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 31.13 10/17/2009 LAURA VAL
PMS: P 31.13 10/18/2009 Laura B Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Charlene A 55 Walnut Creek Mas-38 38.00 34.91 9
2 Silva, Leslie L 56 Walnut Creek Mas-38 39.15 40.30 7
3 Powell, Susie W 59 Marin Pirates Ma-38 43.00 44.59 6
4 Stone, Cathy A 55 Marin Pirates Ma-38 48.00 46.32 5
5 Perry, Laurie S 57 Tuolumne County-38 58.00 57.38 4
6 Stringham, Teri D 57 Clovis Swim Club-38 1:04.73 1:12.42 3

<b>Women 55-59 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:09.23 12/6/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 1:09.23 12/6/2009 LAURA VAL
PMS: P 1:09.23 12/31/2009 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 O'Brien, Charlene A 55 Walnut Creek Mas-38 1:20.00 1:19.28 9
37.96 1:19.28 (41.32)
2 Powell, Susie W 59 Marin Pirates Ma-38 1:50.00 1:44.67 7
48.51 1:44.67 (56.16)
3 Quinn, Phyllis E 56 The Olympic Club-38 1:40.00 1:45.32 6
51.72 1:45.32 (53.60)

<b>Women 55-59 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:31.13 9/14/2008 LAURA VAL, USA
NATL: N 2:31.13 9/14/2008 LAURA VAL
PMS: P 2:31.13 12/31/2008 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Quinn, Phyllis E 56 The Olympic Club-38 4:00.00 3:59.75 9
56.27 1:58.95 (1:02.68) 3:03.59 (1:04.64) 3:59.75 (56.16)

<b>Women 55-59 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:12.90 10/11/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 1:12.90 10/11/2009 LAURA VAL
PMS: P 1:12.90 12/31/2009 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Albertson, Nay 57 Walnut Creek Mas-38 1:28.84 1:30.09 9
43.60 1:30.09 (46.49)
2 Boyer, Karen L 55 Peninsula Covena-38 1:28.00 1:31.28 7
43.52 1:31.28 (47.76)
3 Eisenman, Judy A 57 Tamalpais Aquati-38 1:31.98 1:31.48 6
44.87 1:31.48 (46.61)
4 Hepworth, Linda 58 Rolling Hills Mu-38 1:41.30 1:35.45 5
43.46 1:35.45 (51.99)
5 Mothersill, Jane C 55 Marin Pirates Ma-38 1:45.00 1:38.29 4
45.64 1:38.29 (52.65)
6 Perry, Laurie S 57 Tuolumne County-38 2:02.00 2:00.98 3
57.91 2:00.98 (1:03.07)

<b>Women 55-59 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:36.98 12/4/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 2:36.98 12/4/2009 LAURA VAL
PMS: P 2:36.98 12/31/2009 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Albertson, Nay 57 Walnut Creek Mas-38 3:18.77 3:13.55 9
42.51 1:31.24 (48.73) 2:28.39 (57.15) 3:13.55 (45.16)
2 Quinn, Phyllis E 56 The Olympic Club-38 3:20.00 3:21.79 7
46.69 1:36.71 (50.02) 2:35.56 (58.85) 3:21.79 (46.23)
3 Perry, Laurie S 57 Tuolumne County-38 4:20.00 4:14.81 6
2:06.28 ( ) 3:19.30 (1:13.02) 4:14.81 (55.51)

<b>Women 55-59 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:39.30 11/21/2009 LAURA VAL, USA
NATL: N 5:39.30 11/21/2009 LAURA VAL
PMS: P 5:39.30 12/31/2009 Laura Val
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Albertson, Nay 57 Walnut Creek Mas-38 6:59.27 6:55.29 9
44.57 1:36.61 (52.04) 2:28.64 (52.03) 3:20.64 (52.00)
4:20.93 (1:00.29) 5:21.00 (1:00.07) 6:08.99 (47.99) 6:55.29 (46.30)

<b>Women 60-64 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.70 8/30/2009 LYNETTE STEVENSON, AUS
NATL: N 31.42 10/12/2008 RUTH SHAPS
PMS: P 31.42 12/31/2008 Ruth Shaps
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Felton, Anezka G 63 The Olympic Club-38 35.83 37.30 9
2 Harms, Cheryl M 60 Tuolumne County-38 38.73 38.15 7
3 Dutro, Cynthia L 63 Menlo Masters Ak-38 1:00.00 42.04 6
4 Cruz, Patricia A 64 Fig Garden Swim-38 50.83 49.58 5
5 Pellow, Mary R 63 Bay Masters-38 1:15.00 1:08.66 4
-- Behr, Sue S 64 Walnut Creek Mas-38 1:00.00 DNF

<b>Women 60-64 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:07.22 6/16/2009 R.DE VIVANCO, PER
NATL: N 1:11.03 6/2008 BOAK/SHAPS
PMS: P 1:11.03 12/31/2008 Ruth Shaps
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shaps, Ruth Y 64 Manatee Aquatic-38 1:18.00 1:16.04 9
36.08 1:16.04 (39.96)
2 Felton, Anezka G 63 The Olympic Club-38 1:24.89 1:27.80 7
41.36 1:27.80 (46.44)
3 Rothrock, Gretchen A 62 Walnut Creek Mas-38 1:57.00 1:46.11 6
51.06 1:46.11 (55.05)
4 Giove, Julie K 62 Tuolumne County-38 1:57.24 1:56.36 5
55.39 1:56.36 (1:00.97)
5 Pellow, Mary R 63 Bay Masters-38 2:25.00 2:24.15 4
1:09.13 2:24.15 (1:15.02)

<b>Women 60-64 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:31.69 1/23/2010 CONNY BOER-BUYS, NED
NATL: N 2:33.82 11/1/2009 BARBARA DUNBAR
PMS: P 2:45.21 12/31/2008 Linda Shoenberger
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Harms, Cheryl M 60 Tuolumne County-38 3:05.90 3:06.60 9
41.44 1:28.13 (46.69) 2:18.37 (50.24) 3:06.60 (48.23)
2 Dutro, Cynthia L 63 Menlo Masters Ak-38 3:14.00 3:15.07 7
45.87 1:35.11 (49.24) 2:25.61 (50.50) 3:15.07 (49.46)
3 Scott, Stephanie I 64 Walnut Creek Mas-38 3:15.00 3:19.06 6
43.24 1:35.21 (51.97) 2:28.31 (53.10) 3:19.06 (50.75)
4 Parola, Sheryl A 63 Tuolumne County-38 3:52.96 3:37.29 5
50.23 1:45.33 (55.10) 2:41.94 (56.61) 3:37.29 (55.35)
5 Pellow, Mary R 63 Bay Masters-38 5:30.00 5:04.27 4
1:13.90 2:34.01 (1:20.11) 3:53.14 (1:19.13) 5:04.27 (1:11.13)

<b>Women 60-64 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:22.47 11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA
NATL: N 5:22.47 11/1/2009 BARBARA DUNBAR
PMS: P 5:47.37 12/31/2008 Linda Shoenberger
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Val, Laura B 60 Tamalpais Aquati-38 5:20.00 4:55.54W 9
33.40 1:10.95 (37.55) 1:49.07 (38.12) 2:27.38 (38.31)
3:04.73 (37.35) 3:41.84 (37.11) 4:19.06 (37.22) 4:55.54 (36.48)
2 Harms, Cheryl M 60 Tuolumne County-38 6:38.94 6:39.89 7
43.61 1:33.21 (49.60) 2:24.87 (51.66) 3:16.79 (51.92)
4:08.99 (52.20) 5:01.03 (52.04) 5:51.96 (50.93) 6:39.89 (47.93)
3 Parola, Sheryl A 63 Tuolumne County-38 7:58.60 7:43.40 6
52.16 1:49.80 (57.64) 2:50.33 (1:00.53) 3:49.70 (59.37)
4:48.79 (59.09) 5:48.11 (59.32) 6:46.65 (58.54) 7:43.40 (56.75)
4 Pellow, Mary R 63 Bay Masters-38 10:30.00 11:02.80 5
1:22.23 2:45.86 (1:23.63) 4:10.04 (1:24.18) 5:36.57 (1:26.53)
7:00.71 (1:24.14) 8:24.70 (1:23.99) 9:46.84 (1:22.14) 11:02.80 (1:15.96)

<b>Women 60-64 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 10:58.58 6/14/2009 BARBARA DUNBAR, USA
NATL: N 10:58.58 6/14/2009 BARBARA DUNBAR
PMS: P 11:39.07 10/18/2009 Linda R Shoenberger
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Scott, Stephanie I 64 Walnut Creek Mas-38 14:00.00 14:12.33 9
46.38 1:40.32 (53.94) 2:34.91 (54.59) 3:29.95 (55.04)
4:24.19 (54.24) 5:19.31 (55.12) 6:12.75 (53.44) 7:05.50 (52.75)
7:59.94 (54.44) 8:53.25 (53.31) 9:47.16 (53.91) 10:42.90 (55.74)
11:35.63 (52.73) 12:28.29 (52.66) 13:21.84 (53.55) 14:12.33 (50.49)
2 Parola, Sheryl A 63 Tuolumne County-38 16:11.42 15:47.88 7
54.68 1:53.22 (58.54) 2:53.53 (1:00.31) 3:53.05 (59.52)
4:52.24 (59.19) 5:51.71 (59.47) 6:51.88 (1:00.17) 7:53.01 (1:01.13)
8:54.29 (1:01.28) 9:54.29 (1:00.00) 10:54.59 (1:00.30) 11:54.27 (59.68)
12:53.96 (59.69) 13:53.48 (59.52) 14:52.41 (58.93) 15:47.88 (55.47)
3 Carter, Robin M 60 Tuolumne County-38 16:09.23 16:41.16 6
55.82 1:58.04 (1:02.22) 3:01.41 (1:03.37) 4:05.21 (1:03.80)
5:08.07 (1:02.86) 6:11.61 (1:03.54) 7:14.44 (1:02.83) 8:17.42 (1:02.98)
9:20.47 (1:03.05) 10:23.89 (1:03.42) 11:27.91 (1:04.02) 12:31.77 (1:03.86)
13:34.59 (1:02.82) 14:37.65 (1:03.06) 15:40.58 (1:02.93) 16:41.16 (1:00.58)
4 Giove, Julie K 62 Tuolumne County-38 17:20.10 17:55.97 5
58.51 2:06.65 (1:08.14) 3:16.88 (1:10.23) 4:25.79 (1:08.91)
5:36.18 (1:10.39) 6:45.24 (1:09.06) 7:52.45 (1:07.21) 8:57.93 (1:05.48)
10:06.47 (1:08.54) 11:13.56 (1:07.09) 12:21.20 (1:07.64) 13:28.58 (1:07.38)
14:36.29 (1:07.71) 15:44.51 (1:08.22) 16:51.21 (1:06.70) 17:55.97 (1:04.76)
5 Bailey, Kathy R 62 Bay Masters-38 20:00.00 21:50.03 4
1:01.91 2:14.96 (1:13.05) 3:33.19 (1:18.23) 4:57.48 (1:24.29)
6:20.42 (1:22.94) 7:41.40 (1:20.98) 9:03.81 (1:22.41) 10:28.64 (1:24.83)
11:52.32 (1:23.68) 13:18.12 (1:25.80) 14:47.47 (1:29.35) 16:10.41 (1:22.94)
17:32.95 (1:22.54) 18:57.86 (1:24.91) 20:21.08 (1:23.22) 21:50.03 (1:28.95)

<b>Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 20:46.72 10/4/2009 BARBARA DUNBAR, USA
NATL: N 20:46.72 10/4/2009 BARBARA DUNBAR
PMS: P 22:12.78 12/31/2009 Linda Shoenberger
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dutro, Cynthia L 63 Menlo Masters Ak-38 25:30.00 25:44.60 9
45.64 1:34.71 (49.07) 2:26.35 (51.64) 3:18.46 (52.11)
4:11.37 (52.91) 5:04.09 (52.72) 5:56.46 (52.37) 6:48.90 (52.44)
7:41.37 (52.47) 8:33.26 (51.89) 9:24.68 (51.42) 10:16.64 (51.96)
11:08.43 (51.79) 12:00.61 (52.18) 12:52.68 (52.07) 13:44.33 (51.65)
14:36.07 (51.74) 15:28.30 (52.23) 16:20.01 (51.71) 17:11.78 (51.77)
18:03.72 (51.94) 18:55.51 (51.79) 19:47.18 (51.67) 20:38.81 (51.63)
21:30.49 (51.68) 22:21.80 (51.31) 23:12.76 (50.96) 24:04.24 (51.48)
24:55.43 (51.19) 25:44.60 (49.17)
2 Scott, Stephanie I 64 Walnut Creek Mas-38 27:00.00 26:37.89 7
44.13 1:35.93 (51.80) 2:29.97 (54.04) 3:23.40 (53.43)
4:16.96 (53.56) 5:10.91 (53.95) 6:04.12 (53.21) 6:57.57 (53.45)
7:51.81 (54.24) 8:46.09 (54.28) 9:40.85 (54.76) 10:35.41 (54.56)
11:29.77 (54.36) 12:24.33 (54.56) 13:17.74 (53.41) 14:11.64 (53.90)
15:05.05 (53.41) 15:58.63 (53.58) 16:51.73 (53.10) 17:44.49 (52.76)
18:37.94 (53.45) 19:31.00 (53.06) 20:25.42 (54.42) 21:18.36 (52.94)
22:12.38 (54.02) 23:06.11 (53.73) 24:00.39 (54.28) 24:53.23 (52.84)
25:46.72 (53.49) 26:37.89 (51.17)
3 Tevis, Maggie H 63 Rolling Hills Mu-38 28:00.00 28:42.71 6
51.95 1:48.30 (56.35) 2:46.24 (57.94) 3:44.51 (58.27)
4:42.07 (57.56) 5:38.90 (56.83) 6:36.88 (57.98) 7:33.70 (56.82)
8:30.72 (57.02) 9:27.39 (56.67) 10:25.03 (57.64) 11:22.80 (57.77)
12:19.94 (57.14) 13:17.31 (57.37) 14:14.67 (57.36) 15:12.52 (57.85)
16:10.33 (57.81) 17:09.28 (58.95) 18:07.11 (57.83) 19:04.22 (57.11)
20:02.49 (58.27) 21:01.60 (59.11) 21:59.37 (57.77) 22:57.29 (57.92)
23:55.54 (58.25) 24:52.99 (57.45) 25:50.24 (57.25) 26:48.11 (57.87)
27:46.57 (58.46) 28:42.71 (56.14)
4 Mc Nally, Rosemary A 64 South End Rowing-38 29:30.30 30:34.34 5
51.45 1:46.88 (55.43) 2:46.32 (59.44) 3:45.87 (59.55)
4:46.21 (1:00.34) 5:47.54 (1:01.33) 6:48.04 (1:00.50) 7:48.87 (1:00.83)
8:50.62 (1:01.75) 9:52.50 (1:01.88) 10:53.16 (1:00.66) 11:54.72 (1:01.56)
12:57.56 (1:02.84) 13:58.87 (1:01.31) 15:01.84 (1:02.97) 16:03.80 (1:01.96)
17:05.43 (1:01.63) 18:09.72 (1:04.29) 19:12.67 (1:02.95) 20:14.20 (1:01.53)
21:17.05 (1:02.85) 22:20.09 (1:03.04) 23:22.83 (1:02.74) 24:24.31 (1:01.48)
25:27.62 (1:03.31) 26:30.56 (1:02.94) 27:33.24 (1:02.68) 28:35.16 (1:01.92)
29:36.15 (1:00.99) 30:34.34 (58.19)
5 Bailey, Kathy R 62 Bay Masters-38 39:01.10 41:14.82 4
1:03.84 2:22.54 (1:18.70) 3:43.35 (1:20.81) 5:04.76 (1:21.41)
6:27.12 (1:22.36) 7:49.40 (1:22.28) 9:12.23 (1:22.83) 10:31.36 (1:19.13)
11:52.65 (1:21.29) 13:19.48 (1:26.83) 14:42.79 (1:23.31) 16:05.87 (1:23.08)
17:30.04 (1:24.17) 18:52.99 (1:22.95) 20:17.96 (1:24.97) 21:41.11 (1:23.15)
23:05.75 (1:24.64) 24:27.89 (1:22.14) 25:50.85 (1:22.96) 27:14.36 (1:23.51)
28:38.95 (1:24.59) 30:01.97 (1:23.02) 31:25.30 (1:23.33) 32:51.12 (1:25.82)
34:15.51 (1:24.39) 35:40.20 (1:24.69) 37:05.47 (1:25.27) 38:31.93 (1:26.46)
39:53.50 (1:21.57) 41:14.82 (1:21.32)

<b>Women 60-64 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 36.16 10/26/2008 RACHEL BARTON, GBR
NATL: N 36.81 12/12/2009 DIANN UUSTAL
PMS: P 39.45 12/31/2008 Ruth Shaps
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tevis, Maggie H 63 Rolling Hills Mu-38 47.24 49.85 9
2 Harms, Cheryl M 60 Tuolumne County-38 54.39 52.84 7
3 Felton, Anezka G 63 The Olympic Club-38 53.92 53.46 6
4 Dutro, Cynthia L 63 Menlo Masters Ak-38 1:00.00 54.03 5
5 Cruz, Patricia A 64 Fig Garden Swim-38 1:01.52 1:01.30 4
6 Giove, Julie K 62 Tuolumne County-38 1:10.57 1:07.63 3
7 Taub, Pamela A 61 Walnut Creek Mas-38 1:11.78 1:11.66 2
8 Pellow, Mary R 63 Bay Masters-38 1:25.00 1:17.26 1

<b>Women 60-64 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:20.02 3/26/2006 MARGIT OHLSSON, SWE
NATL: N 1:22.40 12/5/2009 DIANN UUSTAL
PMS: P 1:24.92 12/31/2008 Ruth Shaps
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Val, Laura B 60 Tamalpais Aquati-38 1:16.00 1:15.51W 9
35.77 1:15.51 (39.74)
2 Shaps, Ruth Y 64 Manatee Aquatic-38 1:42.00 1:31.47 7
44.85 1:31.47 (46.62)
3 Dutro, Cynthia L 63 Menlo Masters Ak-38 2:00.00 1:49.91 6
53.82 1:49.91 (56.09)
4 Tevis, Maggie H 63 Rolling Hills Mu-38 1:50.29 1:52.76 5
54.28 1:52.76 (58.48)
5 Parola, Sheryl A 63 Tuolumne County-38 2:00.00 1:58.54 4
57.70 1:58.54 (1:00.84)
6 Bailey, Kathy R 62 Bay Masters-38 2:35.10 2:29.11 3
1:11.20 2:29.11 (1:17.91)
7 Giove, Julie K 62 Tuolumne County-38 2:32.40 2:31.82 2
1:13.22 2:31.82 (1:18.60)
8 Pellow, Mary R 63 Bay Masters-38 2:45.00 2:42.02 1
1:19.90 2:42.02 (1:22.12)

<b>Women 60-64 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:56.06 3/18/2002 BONNIE PRONK, CAN
NATL: N 3:01.86 5/19/2003 JACKIE MARR
PMS: P 3:04.58 12/31/2008 Ruth Shaps
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tevis, Maggie H 63 Rolling Hills Mu-38 3:59.40 4:08.75 9
1:00.45 2:03.69 (1:03.24) 3:08.02 (1:04.33) 4:08.75 (1:00.73)
2 Litman, Jacklyn 61 Bay Masters-38 4:30.00 4:15.10 7
1:01.03 2:08.43 (1:07.40) 3:14.91 (1:06.48) 4:15.10 (1:00.19)
3 Parola, Sheryl A 63 Tuolumne County-38 4:20.00 4:18.30 6
1:01.48 2:09.07 (1:07.59) 3:14.95 (1:05.88) 4:18.30 (1:03.35)

<b>Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 38.60 3/18/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER
NATL: N 40.24 6/22/2008 DALE BARNHARD
PMS: P 44.91 12/31/1994 Ann Pisciotta
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Val, Laura B 60 Tamalpais Aquati-38 44.00 42.32P 9
2 Felton, Anezka G 63 The Olympic Club-38 50.37 51.45 7
3 Carter, Robin M 60 Tuolumne County-38 55.86 56.34 6
4 Giove, Julie K 62 Tuolumne County-38 1:10.61 1:07.16 5
5 Bailey, Kathy R 62 Bay Masters-38 1:10.10 1:08.90 4
6 Pellow, Mary R 63 Bay Masters-38 2:50.00 1:19.65 3

<b>Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:26.43 10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER
NATL: N 1:30.58 3/25/2000 JOANN LEILICH
PMS: P 1:37.78 12/31/1992 Ann Pisciotta
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Val, Laura B 60 Tamalpais Aquati-38 1:40.00 1:32.36P 9
43.21 1:32.36 (49.15)
2 Scott, Stephanie I 64 Walnut Creek Mas-38 1:52.00 1:52.05 7
53.65 1:52.05 (58.40)
3 Litman, Jacklyn 61 Bay Masters-38 2:00.00 1:55.70 6
55.81 1:55.70 (59.89)
4 Carter, Robin M 60 Tuolumne County-38 2:06.87 2:07.02 5
1:00.08 2:07.02 (1:06.94)

<b>Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:06.48 3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN
NATL: N 3:18.25 3/31/2001 JOANN LEILICH
PMS: P 3:34.29 12/31/1994 Ann Pisciotta
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Scott, Stephanie I 64 Walnut Creek Mas-38 3:59.00 4:03.43 9
54.61 1:57.60 (1:02.99) 3:00.74 (1:03.14) 4:03.43 (1:02.69)
2 Litman, Jacklyn 61 Bay Masters-38 4:15.00 4:15.55 7
57.04 2:03.14 (1:06.10) 3:09.32 (1:06.18) 4:15.55 (1:06.23)

<b>Women 60-64 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 33.38 10/30/2004 JUDY WILSON, GBR
NATL: N 34.47 10/11/2008 RUTH SHAPS
PMS: P 34.47 12/31/2008 Ruth Shaps
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Shaps, Ruth Y 64 Manatee Aquatic-38 40.00 39.87 9
2 Felton, Anezka G 63 The Olympic Club-38 45.59 46.79 7
3 Tevis, Maggie H 63 Rolling Hills Mu-38 50.07 52.56 6
4 Carter, Robin M 60 Tuolumne County-38 56.16 57.32 5
5 Taub, Pamela A 61 Walnut Creek Mas-38 1:20.35 1:12.95 4

<b>Women 60-64 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:16.41 5/16/2004 JUDY WILSON, GBR
NATL: N 1:19.38 6/14/2009 BARBARA DUNBAR
PMS: P 1:28.78 12/31/2008 Susan Tyler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Val, Laura B 60 Tamalpais Aquati-38 1:15.00 1:12.67W 9
33.84 1:12.67 (38.83)
2 Dutro, Cynthia L 63 Menlo Masters Ak-38 2:07.00 1:54.98 7
53.25 1:54.98 (1:01.73)
3 Litman, Jacklyn 61 Bay Masters-38 2:00.00 2:00.76 6
56.38 2:00.76 (1:04.38)
4 Felton, Anezka G 63 The Olympic Club-38 1:55.08 2:02.71 5
56.51 2:02.71 (1:06.20)
5 Parola, Sheryl A 63 Tuolumne County-38 2:08.28 2:09.68 4
1:00.61 2:09.68 (1:09.07)

<b>Women 60-64 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:00.31 10/4/2009 BARBARA DUNBAR, USA
NATL: N 3:00.31 10/4/2009 BARBARA DUNBAR
PMS: P 3:38.88 12/31/2006 Daniela Barnea
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Litman, Jacklyn 61 Bay Masters-38 4:30.00 4:34.28 9
56.33 2:01.33 (1:05.00) 3:12.58 (1:11.25) 4:34.28 (1:21.70)
2 Bailey, Kathy R 62 Bay Masters-38 5:40.10 6:05.05 7
1:13.86 2:42.03 (1:28.17) 4:26.26 (1:44.23) 6:05.05 (1:38.79)

<b>Women 60-64 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:19.09 3/4/2006 BRIGITTE MERTEN, GER
NATL: N 1:22.11 10/12/2008 RUTH SHAPS
PMS: P 1:22.11 12/31/2006 Ruth Shaps
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Val, Laura B 60 Tamalpais Aquati-38 1:17.00 1:16.66W 9
35.09 1:16.66 (41.57)
2 Scott, Stephanie I 64 Walnut Creek Mas-38 1:50.00 1:48.76 7
51.02 1:48.76 (57.74)
3 Harms, Cheryl M 60 Tuolumne County-38 1:55.60 1:49.94 6
52.29 1:49.94 (57.65)
4 Felton, Anezka G 63 The Olympic Club-38 1:46.67 1:50.26 5
54.71 1:50.26 (55.55)
5 Giove, Julie K 62 Tuolumne County-38 2:31.78 2:20.33 4
1:07.55 2:20.33 (1:12.78)
6 Taub, Pamela A 61 Walnut Creek Mas-38 2:40.00 2:35.64 3
1:13.99 2:35.64 (1:21.65)

<b>Women 60-64 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:55.72 3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN
NATL: N 2:58.28 6/14/2009 BARBARA DUNBAR
PMS: P 3:20.69 12/31/2008 Susan Tyler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Val, Laura B 60 Tamalpais Aquati-38 2:55.00 2:44.01W 9
33.93 1:15.18 (41.25) 2:06.12 (50.94) 2:44.01 (37.89)
2 Dutro, Cynthia L 63 Menlo Masters Ak-38 4:00.00 3:44.74 7
54.25 1:52.95 (58.70) 2:54.13 (1:01.18) 3:44.74 (50.61)
3 Litman, Jacklyn 61 Bay Masters-38 4:00.00 4:02.34 6
52.82 2:02.82 (1:10.00) 3:09.42 (1:06.60) 4:02.34 (52.92)
4 Scott, Stephanie I 64 Walnut Creek Mas-38 3:52.00 4:02.83 5
57.74 2:06.63 (1:08.89) 3:10.78 (1:04.15) 4:02.83 (52.05)
5 Carter, Robin M 60 Tuolumne County-38 4:21.77 4:19.52 4
59.19 2:09.75 (1:10.56) 3:19.77 (1:10.02) 4:19.52 (59.75)
6 Parola, Sheryl A 63 Tuolumne County-38 4:18.01 4:19.67 3
58.98 2:06.63 (1:07.65) 3:24.18 (1:17.55) 4:19.67 (55.49)
7 Bailey, Kathy R 62 Bay Masters-38 4:53.10 4:58.96 2
1:04.21 2:25.97 (1:21.76) 3:44.09 (1:18.12) 4:58.96 (1:14.87)
-- Taub, Pamela A 61 Walnut Creek Mas-38 5:43.22 DQ
1:19.72 2:42.45 (1:22.73) 4:20.45 (1:38.00) DQ (1:18.27)

<b>Women 60-64 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 6:15.26 11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA
NATL: N 6:15.26 11/1/2009 BARBARA DUNBAR
PMS: P 6:56.43 10/21/2007 Ruth Y Shaps
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tevis, Maggie H 63 Rolling Hills Mu-38 8:58.00 8:55.30 9
57.36 2:08.06 (1:10.70) 3:13.33 (1:05.27) 4:18.89 (1:05.56)
5:34.02 (1:15.13) 6:51.42 (1:17.40) 7:56.27 (1:04.85) 8:55.30 (59.03)
2 Bailey, Kathy R 62 Bay Masters-38 11:10.01 10:58.29 7
1:04.79 2:31.07 (1:26.28) 4:09.07 (1:38.00) 5:37.13 (1:28.06)
6:57.94 (1:20.81) 8:19.36 (1:21.42) 10:58.29 (2:38.93)
-- Litman, Jacklyn 61 Bay Masters-38 8:30.00 DQ
57.78 2:03.65 (1:05.87) 3:15.88 (1:12.23) 4:26.87 (1:10.99)
5:33.46 (1:06.59) 6:43.75 (1:10.29) 7:38.68 (54.93) DQ (53.38)

<b>Women 65-69 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 32.25 6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER
NATL: N 34.07 3/21/2009 BETH SCHREINER
PMS: P 34.17 12/31/1996 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ridout, Nancy J 69 Tamalpais Aquati-38 38.75 37.97 9
2 Burr, Linda L 65 Walnut Creek Mas-38 48.00 51.45 7
3 Norris, Roswita D 69 Davis Aquatic Ma-38 59.06 56.35 6
4 Heuga, Maureen J 67 Walnut Creek Mas-38 1:10.00 57.53 5
5 Meehan, Carol A 68 Walnut Creek Mas-38 1:05.00 1:11.61 4
6 Palmer, Carol L 67 Berkeley (Ca) Aq-38 1:07.71 1:13.10 3

<b>Women 65-69 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:10.97 9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER
NATL: N 1:14.67 11/16/2008 JACKIE MARR
PMS: P 1:16.26 12/31/1996 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ridout, Nancy J 69 Tamalpais Aquati-38 1:30.50 1:26.94 9
41.93 1:26.94 (45.01)
2 Westergaard, Leslie M 68 Davis Aquatic Ma-38 1:47.00 1:38.43 7
47.44 1:38.43 (50.99)
3 Burr, Linda L 65 Walnut Creek Mas-38 1:55.00 1:57.53 6
54.53 1:57.53 (1:03.00)
4 White, Susan E 69 Tuolumne County-38 1:50.00 2:00.44 5
57.39 2:00.44 (1:03.05)

<b>Women 65-69 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:42.05 5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN
NATL: N 2:42.08 10/12/2008 JACKIE MARR
PMS: P 2:54.15 12/31/1996 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ridout, Nancy J 69 Tamalpais Aquati-38 3:18.17 3:15.71 9
45.83 1:36.58 (50.75) 2:26.68 (50.10) 3:15.71 (49.03)
2 Birdsall, Connie L 66 Tuolumne County-38 4:06.89 4:05.68 7
56.07 1:57.97 (1:01.90) 3:04.24 (1:06.27) 4:05.68 (1:01.44)
3 Norris, Roswita D 69 Davis Aquatic Ma-38 4:10.11 4:07.72 6
59.04 2:02.81 (1:03.77) 3:06.81 (1:04.00) 4:07.72 (1:00.91)
4 Chin, Lisa S 68 Walnut Creek Mas-38 5:20.03 4:44.05 5
1:05.68 2:18.29 (1:12.61) 3:34.07 (1:15.78) 4:44.05 (1:09.98)

<b>Women 65-69 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:35.92 8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS
NATL: N 5:44.29 3/30/2008 JACKIE MARR
PMS: P 6:15.75 12/31/1995 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Birdsall, Connie L 66 Tuolumne County-38 8:27.24 8:36.73 9
58.20 2:01.65 (1:03.45) 3:07.20 (1:05.55) 4:12.70 (1:05.50)
5:20.33 (1:07.63) 6:27.94 (1:07.61) 8:36.73 (2:08.79)

<b>Women 65-69 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 11:24.13 8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS
NATL: N 11:40.70 12/5/2008 JACKIE MARR
PMS: P 13:08.21 12/31/1995 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 White, Susan E 69 Tuolumne County-38 17:40.02 17:07.69 9
57.35 1:59.52 (1:02.17) 3:03.06 (1:03.54) 4:06.69 (1:03.63)
5:10.91 (1:04.22) 6:15.07 (1:04.16) 7:19.72 (1:04.65) 8:24.92 (1:05.20)
9:30.17 (1:05.25) 10:35.50 (1:05.33) 11:40.86 (1:05.36) 12:46.83 (1:05.97)
13:52.18 (1:05.35) 14:57.98 (1:05.80) 16:03.72 (1:05.74) 17:07.69 (1:03.97)
2 Birdsall, Connie L 66 Tuolumne County-38 16:53.19 18:02.32 7
58.71 2:01.17 (1:02.46) 3:06.11 (1:04.94) 4:13.47 (1:07.36)
5:22.09 (1:08.62) 6:31.57 (1:09.48) 7:41.30 (1:09.73) 8:51.37 (1:10.07)
9:59.72 (1:08.35) 11:08.53 (1:08.81) 12:17.58 (1:09.05) 13:27.35 (1:09.77)
14:38.98 (1:11.63) 15:48.65 (1:09.67) 16:57.32 (1:08.67) 18:02.32 (1:05.00)

<b>Women 65-69 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 36.58 3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE
NATL: N 40.11 12/14/2003 BETSY JORDAN
PMS: P 43.32 12/31/1996 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burr, Linda L 65 Walnut Creek Mas-38 1:05.00 1:00.53 9
2 Norris, Roswita D 69 Davis Aquatic Ma-38 1:03.04 1:00.89 7
3 Heuga, Maureen J 67 Walnut Creek Mas-38 1:20.00 1:09.46 6
4 Chin, Lisa S 68 Walnut Creek Mas-38 1:12.40 1:13.11 5
5 Palmer, Carol L 67 Berkeley (Ca) Aq-38 1:16.49 1:18.71 4

<b>Women 65-69 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:20.34 3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE
NATL: N 1:26.96 6/16/2002 BETSY JORDAN
PMS: P 1:36.28 12/31/1996 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Westergaard, Leslie M 68 Davis Aquatic Ma-38 1:57.50 1:52.39 9
54.07 1:52.39 (58.32)
2 Birdsall, Connie L 66 Tuolumne County-38 2:24.00 2:19.14 7
1:07.59 2:19.14 (1:11.55)
-- White, Susan E 69 Tuolumne County-38 2:15.29 DQ
1:04.17 DQ (1:12.84)

<b>Women 65-69 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:56.81 3/20/2010 MARGIT OHLSSON, SWE
NATL: N 3:11.23 3/30/2008 JACKIE MARR
PMS: P 3:28.95 12/31/2009 Daniela Barnea
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Chin, Lisa S 68 Walnut Creek Mas-38 5:48.09 DQ
1:23.70 2:57.50 (1:33.80) DQ (2:58.89)

<b>Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 40.98 1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN
NATL: N 42.35 4/9/2005 JOANN LEILICH
PMS: P 44.66 10/18/2009 Daniela Barnea
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Norris, Roswita D 69 Davis Aquatic Ma-38 1:04.06 1:02.50 9
2 Burr, Linda L 65 Walnut Creek Mas-38 1:10.00 1:06.87 7
3 Palmer, Carol L 67 Berkeley (Ca) Aq-38 1:42.67 1:42.72 6

<b>Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:28.73 1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN
NATL: N 1:32.37 3/20/2004 JOANN LEILICH
PMS: P 1:39.92 10/18/2009 Daniela Barnea
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Birdsall, Connie L 66 Tuolumne County-38 2:23.80 2:24.58 9
1:11.65 2:24.58 (1:12.93)

<b>Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:14.89 1/23/2010 NOBUKO YASUDA, JPN
NATL: N 3:17.44 3/20/2004 JOANN LEILICH
PMS: P 3:31.96 12/31/2009 Daniela Barnea
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chin, Lisa S 68 Walnut Creek Mas-38 6:46.37 7:16.20 9
1:46.94 3:39.79 (1:52.85) 5:34.23 (1:54.44) 7:16.20 (1:41.97)

<b>Women 65-69 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 36.71 4/5/2009 MICHIE DOI, JPN
NATL: N 38.06 9/9/2007 JOY WARD
PMS: P 38.44 12/31/1995 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Westergaard, Leslie M 68 Davis Aquatic Ma-38 54.54 1:03.41 9
2 White, Susan E 69 Tuolumne County-38 1:01.28 1:05.39 7
3 Norris, Roswita D 69 Davis Aquatic Ma-38 57.06 1:21.03 6
4 Palmer, Carol L 67 Berkeley (Ca) Aq-38 1:33.97 1:40.48 5

<b>Women 65-69 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:17.36 6/8/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN
NATL: N 3:32.93 10/8/1995 JUNE KRAUSER
PMS: P 3:35.80 12/31/1995 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 White, Susan E 69 Tuolumne County-38 4:54.94 4:56.93 9
1:05.90 2:20.70 (1:14.80) 3:39.54 (1:18.84) 4:56.93 (1:17.39)

<b>Women 65-69 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:22.53 9/26/2009 CLARY MUNNS, AUS
NATL: N 1:28.09 11/16/2008 JACKIE MARR
PMS: P 1:28.95 12/31/1996 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Birdsall, Connie L 66 Tuolumne County-38 2:07.57 2:09.69 9
1:03.31 2:09.69 (1:06.38)
2 Norris, Roswita D 69 Davis Aquatic Ma-38 2:12.09 2:14.40 7
1:09.58 2:14.40 (1:04.82)
3 Heuga, Maureen J 67 Walnut Creek Mas-38 2:45.00 2:50.85 6
1:15.68 2:50.85 (1:35.17)

<b>Women 65-69 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:04.75 9/19/2009 CLARY MUNNS, AUS
NATL: N 3:13.20 12/6/2008 JACKIE MARR
PMS: P 3:19.06 12/31/1996 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Birdsall, Connie L 66 Tuolumne County-38 4:39.64 4:37.74 9
1:05.13 2:18.62 (1:13.49) 3:39.09 (1:20.47) 4:37.74 (58.65)
2 Norris, Roswita D 69 Davis Aquatic Ma-38 4:25.03 4:50.52 7
1:16.89 2:32.45 (1:15.56) 3:48.17 (1:15.72) 4:50.52 (1:02.35)

<b>Women 70-74 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 33.36 2/15/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN
NATL: N 35.37 11/7/1999 GAIL ROPER
PMS: P 35.37 12/31/1999 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haworth, Joyce M 74 Walnut Creek Mas-38 54.53 57.27 9
2 Fasbender, Alice J 73 San Mateo Master-38 1:10.00 1:08.66 7

<b>Women 70-74 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:12.97 6/14/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN
NATL: N 1:18.67 12/5/1999 GAIL ROPER
PMS: P 1:18.67 12/31/1999 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haworth, Joyce M 74 Walnut Creek Mas-38 1:58.29 2:07.97 9
59.35 2:07.97 (1:08.62)

<b>Women 70-74 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:44.70 2/17/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN
NATL: N 2:58.06 5/15/2000 GAIL ROPER
PMS: P 2:58.06 12/31/2000 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Munn, Susan L 73 Davis Aquatic Ma-38 3:12.00 3:12.10 9
47.28 1:35.90 (48.62) 2:24.72 (48.82) 3:12.10 (47.38)

<b>Women 70-74 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:50.41 11/15/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN
NATL: N 6:27.21 12/5/1999 GAIL ROPER
PMS: P 6:27.21 12/31/1999 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Munn, Susan L 73 Davis Aquatic Ma-38 6:55.00 6:51.31 9
47.45 1:38.96 (51.51) 2:31.02 (52.06) 3:24.12 (53.10)
4:16.92 (52.80) 5:09.46 (52.54) 6:01.02 (51.56) 6:51.31 (50.29)

<b>Women 70-74 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 12:32.86 2/23/2001 JANE ASHER, GBR
NATL: N 13:07.28 9/7/1996 JUNE KRAUSER
PMS: P 14:02.35 10/18/2009 Susan L Munn
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Munn, Susan L 73 Davis Aquatic Ma-38 14:12.00 14:31.45 9
48.53 1:41.36 (52.83) 2:35.31 (53.95) 3:29.91 (54.60)
4:25.38 (55.47) 5:20.40 (55.02) 6:15.50 (55.10) 7:10.77 (55.27)
8:06.78 (56.01) 9:03.18 (56.40) 9:59.20 (56.02) 10:54.73 (55.53)
11:50.27 (55.54) 12:45.40 (55.13) 13:39.44 (54.04) 14:31.45 (52.01)

<b>Women 70-74 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 23:54.74 11/28/2004 JANE ASHER, GBR
NATL: N 24:57.85 11/2/1996 JUNE KRAUSER
PMS: P 25:40.21 12/31/1999 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Munn, Susan L 73 Davis Aquatic Ma-38 35:00.00 27:19.21 9
49.81 1:44.27 (54.46) 2:40.05 (55.78) 3:35.24 (55.19)
4:31.94 (56.70) 5:28.48 (56.54) 6:24.94 (56.46) 7:20.94 (56.00)
8:16.55 (55.61) 9:11.44 (54.89) 10:06.84 (55.40) 11:02.00 (55.16)
11:57.26 (55.26) 12:52.58 (55.32) 13:47.92 (55.34) 14:43.41 (55.49)
15:38.33 (54.92) 16:33.32 (54.99) 17:28.58 (55.26) 18:23.22 (54.64)
19:17.97 (54.75) 20:12.68 (54.71) 21:07.13 (54.45) 22:01.47 (54.34)
22:55.14 (53.67) 23:48.82 (53.68) 24:42.40 (53.58) 25:35.50 (53.10)
26:28.30 (52.80) 27:19.21 (50.91)
2 Cullum, Patricia A 71 Walnut Creek Mas-38 45:00.00 33:57.82 7
53.93 1:58.26 (1:04.33) 3:03.42 (1:05.16) 4:10.50 (1:07.08)
5:18.01 (1:07.51) 6:25.62 (1:07.61) 7:34.16 (1:08.54) 8:43.26 (1:09.10)
9:51.69 (1:08.43) 11:00.38 (1:08.69) 12:10.45 (1:10.07) 13:19.10 (1:08.65)
14:27.17 (1:08.07) 15:35.80 (1:08.63) 16:45.20 (1:09.40) 17:53.79 (1:08.59)
19:01.93 (1:08.14) 20:11.90 (1:09.97) 21:19.58 (1:07.68) 22:30.37 (1:10.79)
23:38.08 (1:07.71) 24:46.97 (1:08.89) 25:56.23 (1:09.26) 27:04.61 (1:08.38)
28:13.85 (1:09.24) 29:22.79 (1:08.94) 30:33.41 (1:10.62) 31:43.40 (1:09.99)
32:52.10 (1:08.70) 33:57.82 (1:05.72)

<b>Women 70-74 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 40.49 10/24/2009 MARGARET WILDING, GBR
NATL: N 41.70 6/10/2007 BETSY JORDAN
PMS: P 45.30 12/31/1999 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fasbender, Alice J 73 San Mateo Master-38 1:20.00 1:17.82 9

<b>Women 70-74 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:29.93 6/10/2007 BETSY JORDAN, USA
NATL: N 1:29.93 6/10/2007 BETSY JORDAN
PMS: P 1:41.28 12/31/2004 ANn Kay
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Munn, Susan L 73 Davis Aquatic Ma-38 1:56.00 1:52.20 9
56.39 1:52.20 (55.81)
2 Fasbender, Alice J 73 San Mateo Master-38 3:00.00 2:55.78 7
1:23.59 2:55.78 (1:32.19)

<b>Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 42.80 2/27/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN
NATL: N 44.32 3/21/2009 JOANN LEILICH
PMS: P 47.29 12/31/2001 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haworth, Joyce M 74 Walnut Creek Mas-38 1:04.05 1:02.53 9
2 Fasbender, Alice J 73 San Mateo Master-38 1:25.00 1:21.16 7

<b>Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:35.58 9/18/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN
NATL: N 1:37.20 3/21/2009 JOANN LEILICH
PMS: P 1:44.50 12/31/2001 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haworth, Joyce M 74 Walnut Creek Mas-38 2:22.80 2:28.84 9
1:10.99 2:28.84 (1:17.85)

<b>Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:25.76 3/21/2009 JOANN LEILICH, USA
NATL: N 3:25.76 3/21/2009 JOANN LEILICH
PMS: P 3:45.66 12/31/2001 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Haworth, Joyce M 74 Walnut Creek Mas-38 5:10.46 5:09.59 9
1:09.46 2:27.09 (1:17.63) 3:49.73 (1:22.64) 5:09.59 (1:19.86)

<b>Women 70-74 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:11.14 4/5/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN
NATL: N 3:30.92 10/10/1999 GAIL ROPER
PMS: P 3:30.92 12/31/1999 Gail Roper
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Munn, Susan L 73 Davis Aquatic Ma-38 3:56.65 3:50.59 9
53.40 1:54.34 (1:00.94) 3:01.70 (1:07.36) 3:50.59 (48.89)

<b>Women 75-79 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 35.88 3/25/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 37.24 12/12/2004 GAIL ROPER
PMS: P 41.87 12/31/1998 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Callison, Barbara F 78 Rinconada Master-38 50.00 49.75 9
2 Tegner, Thyra 76 Almaden Swim & R-38 53.92 51.89 7
3 Monroe, Donna 78 Walnut Creek Mas-38 52.00 53.54 6
4 Barry, Marty 79 Rolling Hills Mu-38 1:05.00 1:05.12 5

<b>Women 75-79 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:18.59 3/25/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 1:24.31 10/15/2005 GAIL ROPER
PMS: P 1:33.87 12/31/1998 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alexander, Joan E 79 Walnut Creek Mas-38 1:55.00 1:50.60 9
51.75 1:50.60 (58.85)
2 Monroe, Donna 78 Walnut Creek Mas-38 1:53.00 1:54.70 7
54.15 1:54.70 (1:00.55)

<b>Women 75-79 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:57.19 4/6/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 3:07.58 11/20/2005 GAIL ROPER
PMS: P 3:25.32 12/31/1998 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alexander, Joan E 79 Walnut Creek Mas-38 3:49.00 3:57.67 9
53.02 1:54.32 (1:01.30) 2:57.25 (1:02.93) 3:57.67 (1:00.42)
2 Monroe, Donna 78 Walnut Creek Mas-38 4:05.00 4:07.21 7
57.76 2:02.47 (1:04.71) 3:05.85 (1:03.38) 4:07.21 (1:01.36)
3 Callison, Barbara F 78 Rinconada Master-38 4:00.00 4:08.10 6
55.41 1:58.28 (1:02.87) 3:03.95 (1:05.67) 4:08.10 (1:04.15)
4 Tegner, Thyra 76 Almaden Swim & R-38 4:40.40 4:28.57 5
1:00.40 2:09.98 (1:09.58) 3:22.92 (1:12.94) 4:28.57 (1:05.65)
5 Duncan, Jean M 79 Walnut Creek Mas-38 4:40.00 4:32.14 4
1:01.49 2:12.24 (1:10.75) 3:22.86 (1:10.62) 4:32.14 (1:09.28)

<b>Women 75-79 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 6:09.40 10/28/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 6:44.09 12/8/2002 JEAN TROY
PMS: P 7:01.36 12/31/1998 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Monroe, Donna 78 Walnut Creek Mas-38 8:24.00 8:11.41 9
55.60 1:56.75 (1:01.15) 2:58.76 (1:02.01) 4:02.20 (1:03.44)
5:04.32 (1:02.12) 6:07.38 (1:03.06) 7:09.89 (1:02.51) 8:11.41 (1:01.52)
2 Duncan, Jean M 79 Walnut Creek Mas-38 11:00.11 9:25.04 7
1:02.76 2:15.50 (1:12.74) 3:27.81 (1:12.31) 4:39.75 (1:11.94)
5:51.99 (1:12.24) 7:03.59 (1:11.60) 8:15.42 (1:11.83) 9:25.04 (1:09.62)
3 Tegner, Thyra 76 Almaden Swim & R-38 9:55.00 9:26.01 6
1:00.49 2:09.75 (1:09.26) 3:22.45 (1:12.70) 4:35.77 (1:13.32)
5:48.68 (1:12.91) 7:02.05 (1:13.37) 8:14.89 (1:12.84) 9:26.01 (1:11.12)

<b>Women 75-79 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 12:42.75 7/8/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 13:59.01 11/3/2002 JEAN TROY
PMS: P 14:46.26 12/31/1998 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Monroe, Donna 78 Walnut Creek Mas-38 17:00.00 16:55.12 9
56.64 1:59.05 (1:02.41) 3:03.03 (1:03.98) 4:07.01 (1:03.98)
5:09.44 (1:02.43) 6:11.97 (1:02.53) 7:15.98 (1:04.01) 8:20.43 (1:04.45)
9:23.97 (1:03.54) 10:28.61 (1:04.64) 11:33.22 (1:04.61) 12:37.64 (1:04.42)
13:42.76 (1:05.12) 14:47.78 (1:05.02) 15:52.13 (1:04.35) 16:55.12 (1:02.99)
2 Duncan, Jean M 79 Walnut Creek Mas-38 20:10.00 19:06.14 7
1:02.93 2:14.42 (1:11.49) 3:27.06 (1:12.64) 4:38.90 (1:11.84)
5:50.84 (1:11.94) 7:02.35 (1:11.51) 8:13.78 (1:11.43) 9:27.42 (1:13.64)
10:40.25 (1:12.83) 11:51.45 (1:11.20) 13:04.30 (1:12.85) 14:15.70 (1:11.40)
15:28.59 (1:12.89) 16:41.70 (1:13.11) 17:55.49 (1:13.79) 19:06.14 (1:10.65)

<b>Women 75-79 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 24:04.75 11/26/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 26:37.02 12/4/2005 GAIL ROPER
PMS: P 27:47.25 12/31/1998 Margey Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Duncan, Jean M 79 Walnut Creek Mas-38 35:40.00 35:30.01 9
1:04.46 2:13.53 (1:09.07) 3:24.33 (1:10.80) 4:34.75 (1:10.42)
5:45.29 (1:10.54) 6:55.44 (1:10.15) 8:06.95 (1:11.51) 9:19.32 (1:12.37)
10:28.59 (1:09.27) 11:38.90 (1:10.31) 12:49.55 (1:10.65) 14:00.31 (1:10.76)
15:11.35 (1:11.04) 16:22.22 (1:10.87) 17:34.32 (1:12.10) 18:45.47 (1:11.15)
19:56.85 (1:11.38) 21:07.89 (1:11.04) 22:20.47 (1:12.58) 23:31.71 (1:11.24)
24:44.52 (1:12.81) 25:57.77 (1:13.25) 27:07.47 (1:09.70) 28:20.74 (1:13.27)
29:32.44 (1:11.70) 30:44.27 (1:11.83) 31:56.72 (1:12.45) 33:09.59 (1:12.87)
34:21.28 (1:11.69) 35:30.01 (1:08.73)
2 Robben, Barbara 77 UNAT 40:00.00 41:15.66 7
1:04.33 2:25.18 (1:20.85) 3:45.48 (1:20.30) 5:06.85 (1:21.37)
6:29.13 (1:22.28) 7:50.66 (1:21.53) 9:13.99 (1:23.33) 10:36.93 (1:22.94)
11:59.73 (1:22.80) 13:22.35 (1:22.62) 14:45.17 (1:22.82) 16:10.11 (1:24.94)
17:30.99 (1:20.88) 18:55.92 (1:24.93) 20:18.12 (1:22.20) 21:42.74 (1:24.62)
23:07.10 (1:24.36) 24:29.70 (1:22.60) 25:52.67 (1:22.97) 27:17.41 (1:24.74)
28:40.60 (1:23.19) 30:06.45 (1:25.85) 31:30.05 (1:23.60) 32:54.45 (1:24.40)
34:19.72 (1:25.27) 35:44.86 (1:25.14) 37:08.68 (1:23.82) 38:33.13 (1:24.45)
39:58.95 (1:25.82) 41:15.66 (1:16.71)

<b>Women 75-79 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 43.50 3/24/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 44.76 11/7/1999 DORIS STEADMAN
PMS: P 51.37 12/31/2010 Miek McCubbin
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Monroe, Donna 78 Walnut Creek Mas-38 1:00.00 1:05.68 9
2 Tegner, Thyra 76 Almaden Swim & R-38 1:14.53 1:07.82 7
3 Barry, Marty 79 Rolling Hills Mu-38 1:11.00 1:09.45 6

<b>Women 75-79 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:37.87 4/2/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 1:39.76 12/10/2000 DORIS STEADMAN
PMS: P 1:56.01 12/31/2008 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Monroe, Donna 78 Walnut Creek Mas-38 2:19.00 2:26.09 9
1:09.40 2:26.09 (1:16.69)
2 Barry, Marty 79 Rolling Hills Mu-38 2:32.38 2:34.76 7
1:17.23 2:34.76 (1:17.53)

<b>Women 75-79 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:32.59 5/6/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 3:38.25 11/7/1999 DORIS STEADMAN
PMS: P 3:38.25 12/31/2008 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tegner, Thyra 76 Almaden Swim & R-38 5:28.84 5:12.96 9
1:12.53 2:32.81 (1:20.28) 3:54.70 (1:21.89) 5:12.96 (1:18.26)
2 Barry, Marty 79 Rolling Hills Mu-38 5:36.97 5:16.14 7
1:18.36 2:40.24 (1:21.88) 3:59.95 (1:19.71) 5:16.14 (1:16.19)

<b>Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 43.79 2/14/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN
NATL: N 50.91 10/15/2005 GAIL ROPER
PMS: P 51.17 12/31/2008 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alexander, Joan E 79 Walnut Creek Mas-38 58.50 1:00.78 9
2 Barry, Marty 79 Rolling Hills Mu-38 1:48.77 1:36.75 7

<b>Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:36.48 3/21/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN
NATL: N 1:50.24 10/11/2008 ANN HIRSCH
PMS: P 1:50.24 12/31/2008 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Callison, Barbara F 78 Rinconada Master-38 2:10.00 2:16.55 9
1:05.65 2:16.55 (1:10.90)
2 Barry, Marty 79 Rolling Hills Mu-38 4:09.96 3:54.34 7
1:52.64 3:54.34 (2:01.70)

<b>Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:39.54 2/13/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN
NATL: N 3:56.51 10/12/2008 ANN HIRSCH
PMS: P 3:56.51 12/31/2008 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Callison, Barbara F 78 Rinconada Master-38 4:20.00 4:51.00 9
1:07.15 2:19.39 (1:12.24) 3:35.76 (1:16.37) 4:51.00 (1:15.24)

<b>Women 75-79 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 40.71 3/24/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 44.18 12/12/2004 GAIL ROPER
PMS: P 53.91 10/18/2009 Joan E Alexander
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alexander, Joan E 79 Walnut Creek Mas-38 57.00 57.18 9
2 Callison, Barbara F 78 Rinconada Master-38 59.00 59.39 7

<b>Women 75-79 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:44.35 5/19/2007 JUDIE OLIVER, CAN
NATL: N 1:49.36 12/4/2005 GAIL ROPER
PMS: P 1:56.17 10/18/2009 Joan E Alexander
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Callison, Barbara F 78 Rinconada Master-38 2:20.00 2:38.57 9
1:09.25 2:38.57 (1:29.32)

<b>Women 75-79 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:57.33 5/21/2005 SYLVIA NEUHAUSER, AUT
NATL: N 4:08.39 5/17/1999 LOIS KIVI NOCHMAN
PMS: P 4:58.40 12/31/1989 Jean Durston
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Duncan, Jean M 79 Walnut Creek Mas-38 9:10.00 7:46.22 9
1:40.55 3:45.50 (2:04.95) 5:48.66 (2:03.16) 7:46.22 (1:57.56)

<b>Women 75-79 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:31.20 3/25/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 3:37.24 12/11/2005 GAIL ROPER
PMS: P 3:57.06 12/31/2008 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Callison, Barbara F 78 Rinconada Master-38 4:30.00 4:31.88 9
1:05.96 2:12.28 (1:06.32) 3:28.76 (1:16.48) 4:31.88 (1:03.12)
2 Duncan, Jean M 79 Walnut Creek Mas-38 8:09.00 6:18.85 7
1:44.95 3:15.45 (1:30.50) 5:14.29 (1:58.84) 6:18.85 (1:04.56)

<b>Women 75-79 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 7:34.39 7/9/2006 JANE ASHER, GBR
NATL: N 7:52.71 10/7/2001 JUNE KRAUSER
PMS: P 8:27.31 12/31/2008 Ann Hirsch
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Duncan, Jean M 79 Walnut Creek Mas-38 13:10.00 12:52.83 9
1:41.40 3:41.86 (2:00.46) 5:15.84 (1:33.98) 6:44.74 (1:28.90)
8:43.29 (1:58.55) 10:37.72 (1:54.43) 11:44.84 (1:07.12) 12:52.83 (1:07.99)

<b>Women 80-84 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 38.03 1/25/2009 GAIL ROPER, USA
NATL: N 38.03 1/25/2009 GAIL ROPER
PMS: P 41.34 12/31/2002 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Owens, Barbara R 82 Walnut Creek Mas-38 1:05.00 59.62 9
2 Mutzner, Marilyn A 82 Tuolumne County-38 1:02.39 1:03.13 7
3 Germolus, Dixie C 84 Walnut Creek Mas-38 1:25.00 1:09.00 6

<b>Women 80-84 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:26.23 1/25/2009 GAIL ROPER, USA
NATL: N 1:26.23 1/25/2009 GAIL ROPER
PMS: P 1:34.45 12/31/2002 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mutzner, Marilyn A 82 Tuolumne County-38 2:20.00 2:16.93 9
1:05.13 2:16.93 (1:11.80)
2 Germolus, Dixie C 84 Walnut Creek Mas-38 2:55.00 2:37.92 7
1:16.68 2:37.92 (1:21.24)

<b>Women 80-84 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:18.57 1/25/2009 GAIL ROPER, USA
NATL: N 3:18.57 1/25/2009 GAIL ROPER
PMS: P 3:27.57 12/31/2002 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mutzner, Marilyn A 82 Tuolumne County-38 4:51.79 5:02.02 9
1:08.16 2:25.30 (1:17.14) 3:44.47 (1:19.17) 5:02.02 (1:17.55)

<b>Women 80-84 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 7:20.96 11/11/2007 JEAN TROY, USA
NATL: N 7:20.96 11/11/2007 JEAN TROY
PMS: P 7:22.84 12/31/2002 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mutzner, Marilyn A 82 Tuolumne County-38 10:30.00 10:04.04 9
1:08.02 2:24.29 (1:16.27) 3:41.16 (1:16.87) 4:58.19 (1:17.03)
6:15.96 (1:17.77) 7:33.88 (1:17.92) 8:51.26 (1:17.38) 10:04.04 (1:12.78)

<b>Women 80-84 800 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 15:12.35 11/18/2007 JEAN TROY, USA
NATL: N 15:12.35 11/18/2007 JEAN TROY
PMS: P 15:30.51 12/31/2005 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
2 Hirsch, Ann M 80 Walnut Creek Mas-38 NT 17:08.62

<b>Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 28:55.09 11/18/2007 JEAN TROY, USA
NATL: N 28:55.09 11/18/2007 JEAN TROY
PMS: P 29:39.08 12/31/2002 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hirsch, Ann M 80 Walnut Creek Mas-38 34:00.00 33:25.19 9
56.21 1:57.12 (1:00.91) 2:58.61 (1:01.49) 4:01.70 (1:03.09)
5:03.99 (1:02.29) 6:07.09 (1:03.10) 7:10.81 (1:03.72) 8:14.32 (1:03.51)
9:24.45 (1:10.13) 10:24.89 (1:00.44) 11:31.74 (1:06.85) 12:42.66 (1:10.92)
13:43.66 (1:01.00) 14:52.32 (1:08.66) 15:56.84 (1:04.52) 17:08.62 (1:11.78)
18:16.15 (1:07.53) 19:27.66 (1:11.51) 20:32.57 (1:04.91) 21:39.79 (1:07.22)
22:52.34 (1:12.55) 24:01.78 (1:09.44) 25:14.33 (1:12.55) 26:26.20 (1:11.87)
27:38.26 (1:12.06) 28:48.83 (1:10.57) 29:54.28 (1:05.45) 31:09.54 (1:15.26)
32:16.21 (1:06.67) 33:25.19 (1:08.98)
2 Lambertson, Ann M 81 San Mateo Master-38 44:00.00 43:30.80 7
1:13.80 2:35.84 (1:22.04) 3:55.52 (1:19.68) 5:21.79 (1:26.27)
6:44.27 (1:22.48) 8:08.18 (1:23.91) 9:33.52 (1:25.34) 10:59.01 (1:25.49)
12:24.30 (1:25.29) 13:47.55 (1:23.25) 15:14.83 (1:27.28) 16:41.43 (1:26.60)
18:07.26 (1:25.83) 19:35.37 (1:28.11) 21:03.54 (1:28.17) 22:31.28 (1:27.74)
24:00.53 (1:29.25) 25:30.95 (1:30.42) 27:00.48 (1:29.53) 28:29.34 (1:28.86)
30:01.42 (1:32.08) 31:29.84 (1:28.42) 32:58.40 (1:28.56) 34:31.65 (1:33.25)
36:00.23 (1:28.58) 37:27.83 (1:27.60) 39:00.55 (1:32.72) 40:30.01 (1:29.46)
42:01.99 (1:31.98) 43:30.80 (1:28.81)

<b>Women 80-84 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 48.82 3/24/2007 KERSTIN GJORES, SWE
NATL: N 50.03 10/13/2002 MARGERY MEYER
PMS: P 50.03 12/31/2002 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hirsch, Ann M 80 Walnut Creek Mas-38 1:45.00 58.12 9
2 Mutzner, Marilyn A 82 Tuolumne County-38 1:15.01 1:14.93 7

<b>Women 80-84 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:50.61 12/1/2007 BETTY LORENZI, USA
NATL: N 1:50.61 12/1/2007 BETTY LORENZI
PMS: P 1:55.79 12/31/2002 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hirsch, Ann M 80 Walnut Creek Mas-38 2:12.00 2:05.77 9
1:01.86 2:05.77 (1:03.91)
2 Mutzner, Marilyn A 82 Tuolumne County-38 2:40.00 2:39.90 7
1:16.09 2:39.90 (1:23.81)
3 Lambertson, Ann M 81 San Mateo Master-38 3:15.00 2:46.83 6
1:20.83 2:46.83 (1:26.00)

<b>Women 80-84 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:03.55 2/21/1998 EDITH THEIN, ISR
NATL: N 3:59.15 11/22/2009 NANCY KINNEY
PMS: P 4:14.53 12/31/2003 Nargery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hirsch, Ann M 80 Walnut Creek Mas-38 4:30.00 4:47.20 9
1:03.48 2:15.77 (1:12.29) 3:33.61 (1:17.84) 4:47.20 (1:13.59)

<b>Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 50.48 5/11/2003 SATOKO SUZUKI, JPN
NATL: N 56.55 12/13/2009 NAN BOHL
PMS: P 1:05.34 12/31/2004 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hirsch, Ann M 80 Walnut Creek Mas-38 54.00 53.62N 9
2 Owens, Barbara R 82 Walnut Creek Mas-38 1:15.00 1:11.11 7
3 Germolus, Dixie C 84 Walnut Creek Mas-38 1:40.00 1:22.03 6

<b>Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:54.30 5/11/2003 SATOKO SUZUKI, JPN
NATL: N 2:06.99 12/12/2009 NAN BOHL
PMS: P 2:27.99 12/31/2005 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hirsch, Ann M 80 Walnut Creek Mas-38 1:54.20 2:00.02N 9
57.33 2:00.02 (1:02.69)
2 Germolus, Dixie C 84 Walnut Creek Mas-38 3:20.00 3:03.17 7
1:29.05 3:03.17 (1:34.12)

<b>Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:16.09 5/16/2009 SYLVIA NEUHAUSER, AUT
NATL: N 4:45.49 10/6/2010 NAN BOHL
PMS: P 5:22.60 12/31/2002 Jae Howell
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hirsch, Ann M 80 Walnut Creek Mas-38 4:16.08 4:16.31N 9
59.42 2:03.66 (1:04.24) 3:11.77 (1:08.11) 4:16.31 (1:04.54)
2 Germolus, Dixie C 84 Walnut Creek Mas-38 6:40.00 6:22.26 7
1:27.81 3:06.08 (1:38.27) 4:47.94 (1:41.86) 6:22.26 (1:34.32)

<b>Women 80-84 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 48.85 5/16/2009 GAIL ROPER, USA
NATL: N 48.85 5/16/2009 GAIL ROPER
PMS: P 1:03.26 12/31/1994 Jean Durston
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Owens, Barbara R 82 Walnut Creek Mas-38 1:25.00 1:22.97 9

<b>Women 80-84 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:44.95 5/16/2009 GAIL ROPER, USA
NATL: N 1:44.95 5/16/2009 GAIL ROPER
PMS: P 2:02.01 12/31/2003 Margery Meyer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Owens, Barbara R 82 Walnut Creek Mas-38 2:40.00 2:33.17 9
1:14.02 2:33.17 (1:19.15)

<b>Women 90-94 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:05.70 10/29/2006 WILLY VAN RYSEL, GBR
NATL: N 1:16.60 4/1/2006 ANNE WALKER
PMS: P 1:45.75 12/31/2004 Susan Hanson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Prevetz, Patricia J 90 Walnut Creek Mas-38 1:25.94 1:41.76P 9

<b>Women 90-94 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:26.64 4/22/2006 WILLY VAN RYSEL, GBR
NATL: N 2:47.71 4/1/2006 ANNE WALKER
PMS: P 3:41.36 12/31/2004 Susan Hanson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Prevetz, Patricia J 90 Walnut Creek Mas-38 3:07.50 3:48.82 9
1:46.11 3:48.82 (2:02.71)

<b>Men 18-24 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
NATL: N 21.38 12/11/2005 NICK BRUNELLI
PMS: P 23.57 12/31/1995 Aaron Bartleson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bower, Kenny G 23 The Olympic Club-38 25.23 25.23 9
2 Malasky, Martin E 23 The Olympic Club-38 25.00 25.31 7

<b>Men 18-24 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
NATL: N 48.00 12/11/2005 NICK BRUNELLI
PMS: P 52.68 12/31/1995 Brad Winsor
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bourgain-Chang, Eric 19 UNAT 1:00.01 55.10 9
25.74 55.10 (29.36)
2 Andron, Stephen J 23 UNAT 56.00 55.50 7
26.54 55.50 (28.96)

<b>Men 18-24 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
NATL: N 1:47.32 12/11/2005 NICK BRUNELLI
PMS: P 1:54.23 12/31/1995 Brad Winsor
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Malasky, Martin E 23 The Olympic Club-38 2:12.00 2:11.15 9
30.99 1:04.32 (33.33) 1:39.12 (34.80) 2:11.15 (32.03)
2 Buda, Derek D 22 Fog City Masters-38 2:34.00 2:21.66 7
33.53 1:10.14 (36.61) 1:46.04 (35.90) 2:21.66 (35.62)

<b>Men 18-24 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
NATL: N 8:34.86 10/30/2010 ANDREW MUELLER
PMS: P 8:35.83 12/31/1995 Brad Winsor
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Andron, Stephen J 23 UNAT 11:00.00 9:43.00 9
34.05 1:09.92 (35.87) 1:46.55 (36.63) 2:22.22 (35.67)
2:58.40 (36.18) 3:35.51 (37.11) 4:12.20 (36.69) 4:49.51 (37.31)
5:26.51 (37.00) 6:03.57 (37.06) 6:41.23 (37.66) 7:17.84 (36.61)
7:55.47 (37.63) 8:31.31 (35.84) 9:07.80 (36.49) 9:43.00 (35.20)

<b>Men 18-24 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
NATL: N 27.39 12/8/2002 WILLIAM JEWELL
PMS: P 27.48 12/31/1995 Aaron Bartleson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dolar, Kevin I 24 University of Sa-38 33.00 31.67 9

<b>Men 18-24 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
NATL: N 58.98 12/13/1998 OSIRIS BRISENO
PMS: P 58.17 12/31/2010 Matt Scanlan
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dolar, Kevin I 24 University of Sa-38 1:20.00 1:10.07 9
32.64 1:10.07 (37.43)

<b>Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
NATL: N 27.83 11/21/2009 GREGOR PLEVELJ
PMS: P 29.76 12/31/1995 Aaron Bartleson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dolar, Kevin I 24 University of Sa-38 33.00 31.42 9

<b>Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
NATL: N 1:01.75 12/11/2005 GREG OWEN
PMS: P 1:05.81 12/31/2004 Ryan Spoon
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dolar, Kevin I 24 University of Sa-38 1:15.00 1:13.71 9
32.73 1:13.71 (40.98)

<b>Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
NATL: N 2:22.78 10/13/1996 TODD RADEL
PMS: P 2:25.50 12/31/1993 Sergey Mariniuk
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dolar, Kevin I 24 University of Sa-38 2:45.00 2:45.06 9
36.18 1:17.31 (41.13) 1:59.74 (42.43) 2:45.06 (45.32)
2 Lundeen, Trevor R 19 Tri Valley Maste-38 2:36.50 2:46.81 7
36.69 1:18.99 (42.30) 2:01.71 (42.72) 2:46.81 (45.10)

<b>Men 18-24 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
NATL: N 56.52 12/3/2006 MARIO MARSHALL
PMS: P 57.10 12/31/2010 Matt Scanlan
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Buda, Derek D 22 Fog City Masters-38 1:20.00 1:10.71 9
33.71 1:10.71 (37.00)

<b>Men 18-24 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
NATL: N 56.92 12/6/2009 LOUIS VAYO
PMS: P 59.18 12/31/1995 Aaron Bartleson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bower, Kenny G 23 The Olympic Club-38 1:06.22 1:05.10 9
30.55 1:05.10 (34.55)
2 Dolar, Kevin I 24 University of Sa-38 1:09.00 1:05.75 7
30.74 1:05.75 (35.01)
3 Buda, Derek D 22 Fog City Masters-38 1:20.00 1:11.08 6
33.45 1:11.08 (37.63)

<b>Men 18-24 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
NATL: N 2:00.32 12/11/2005 NICK BRUNELLI
PMS: P 2:08.88 12/31/1993 Sergey Mariniuk
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dolar, Kevin I 24 University of Sa-38 2:40.00 2:34.53 9
32.10 1:12.77 (40.67) 1:55.87 (43.10) 2:34.53 (38.66)

<b>Men 25-29 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 22.11 3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE
NATL: N 22.48 93/1996 PEEL/WAGNER
PMS: P 22.81 12/31/2002 Scott Greenwood
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bannan, Brett T 29 Menlo Masters Ak-38 24.43 24.19 9
2 Mikuni, Russell S 29 Walnut Creek Mas-38 28.00 26.81 7
3 Pozzi, Luca 26 UNAT 26.00 27.35 6
4 Revelli, Reid 26 Manatee Aquatic-38 28.00 28.45 5

<b>Men 25-29 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 48.58 11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER
NATL: N 49.91 12/10/1995 BJORN ZIKARSKY
PMS: P 52.60 12/31/1999 Lee Wanie
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dorr, John W 28 The Olympic Club-38 53.00 53.80 9
25.49 53.80 (28.31)
2 Bannan, Brett T 29 Menlo Masters Ak-38 53.69 54.20 7
26.22 54.20 (27.98)
3 Pozzi, Luca 26 UNAT 57.00 58.85 6
28.39 58.85 (30.46)

<b>Men 25-29 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:48.81 12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA
NATL: N 1:48.81 12/10/1995 JOHN KEPPELER
PMS: P 1:48.81 12/31/1995 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Magee, Andrew M 27 Bay Masters-38 3:00.00 2:43.78 9
36.90 1:19.22 (42.32) 2:01.48 (42.26) 2:43.78 (42.30)

<b>Men 25-29 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:53.60 3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA
NATL: N 3:58.23 12/14/1997 ALEX KOSTICH
PMS: P 4:04.26 12/31/2002 Nate Moore
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pozzi, Luca 26 UNAT 4:30.00 4:37.12 9
31.55 1:06.50 (34.95) 1:42.32 (35.82) 2:18.11 (35.79)
2:53.65 (35.54) 3:29.29 (35.64) 4:03.97 (34.68) 4:37.12 (33.15)

<b>Men 25-29 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:56.22 12/16/2006 STEFAN HERBST, GER
NATL: N 2:02.63 12/10/1995 JOHN KEPPELER
PMS: P 2:02.63 12/31/1995 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pun, Peter W 29 Bay Masters-38 3:04.14 2:55.74 9
42.96 1:27.60 (44.64) 2:13.14 (45.54) 2:55.74 (42.60)

<b>Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.69 3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN
NATL: N 28.46 10/10/2008 COREY WELCH
PMS: P 29.76 12/31/1993 Graham Lentz
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dorr, John W 28 The Olympic Club-38 30.00 30.24 9
2 Pun, Peter W 29 Bay Masters-38 37.08 36.11 7

<b>Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:00.28 7/10/2005 EDUARDO FISCHER, BRA
NATL: N 1:01.62 12/5/2009 GARY MARSHALL
PMS: P 1:01.92 12/31/1993 Gary Marshall
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dorr, John W 28 The Olympic Club-38 1:06.00 1:06.59 9
30.83 1:06.59 (35.76)
2 Pun, Peter W 29 Bay Masters-38 1:21.37 1:18.89 7
37.24 1:18.89 (41.65)

<b>Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:14.44 10/27/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR
NATL: N 2:19.27 6/22/2008 COREY WELCH
PMS: P 2:25.36 12/31/1993 James Parrack
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mikuni, Russell S 29 Walnut Creek Mas-38 2:55.50 2:46.69 9
36.94 1:18.75 (41.81) 2:02.30 (43.55) 2:46.69 (44.39)
2 Pun, Peter W 29 Bay Masters-38 2:53.65 2:50.77 7
38.74 1:21.97 (43.23) 2:06.95 (44.98) 2:50.77 (43.82)

<b>Men 25-29 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 23.66 4/29/2009 DAISUKE ABE, JPN
NATL: N 24.98 10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO
PMS: P 25.06 12/31/2007 Adam Conway
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bannan, Brett T 29 Menlo Masters Ak-38 25.66 25.65 9
2 Pozzi, Luca 26 UNAT 29.00 30.10 7

<b>Men 25-29 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 52.92 12/12/2009 DANIEL BELINI, BRA
NATL: N 53.82 11/15/2008 JEFF DASH
PMS: P 55.97 12/31/2007 Adam Conway
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bannan, Brett T 29 Menlo Masters Ak-38 57.45 57.15 9
27.20 57.15 (29.95)
2 Pozzi, Luca 26 UNAT 1:00.00 1:04.96 7
29.97 1:04.96 (34.99)

<b>Men 25-29 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:59.74 9/20/2008 MARK LEWIS, GBR
NATL: N 2:03.59 12/15/2002 JASON EADDY
PMS: P 2:16.68 12/31/1994 Stephen Stahl
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bannan, Brett T 29 Menlo Masters Ak-38 2:19.66 2:16.41P 9
31.13 1:07.67 (36.54) 1:42.94 (35.27) 2:16.41 (33.47)
2 Pozzi, Luca 26 UNAT 2:30.00 2:28.73 7
31.49 1:08.10 (36.61) 1:47.10 (39.00) 2:28.73 (41.63)

<b>Men 25-29 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 55.20 11/20/2004 STEFAN HERBST, GER
NATL: N 56.65 8/24/2003 JEFF COMMINGS
PMS: P 58.68 12/31/1995 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mikuni, Russell S 29 Walnut Creek Mas-38 1:09.50 1:08.89 9
32.37 1:08.89 (36.52)
2 Pun, Peter W 29 Bay Masters-38 1:15.35 1:13.03 7
36.13 1:13.03 (36.90)

<b>Men 25-29 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:59.70 1/31/2010 K.GILCHRIST, FRA
NATL: N 2:05.93 12/10/1995 JOHN KEPPELER
PMS: P 2:05.93 12/31/1995 Jon Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pun, Peter W 29 Bay Masters-38 2:30.00 2:41.50 9
33.54 1:16.75 (43.21) 2:02.29 (45.54) 2:41.50 (39.21)

<b>Men 25-29 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:14.51 11/15/2009 IKUMI HASEGAWA, JPN
NATL: N 4:26.79 12/10/1995 JOHN KEPPELER
PMS: P 4:26.79 12/31/1995 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pun, Peter W 29 Bay Masters-38 5:51.87 5:45.66 9
35.82 1:16.11 (40.29) 2:02.93 (46.82) 2:49.35 (46.42)
3:36.60 (47.25) 4:24.70 (48.10) 5:05.23 (40.53) 5:45.66 (40.43)

<b>Men 30-34 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 22.13 5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER
NATL: N 22.76 11/23/2002 ED WAGNER
PMS: P 23.98 12/31/2004 Robert Mackenzie
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ervin, Anthony L 30 Strawberry Canyo-38 22.65 22.39N 9
2 Mellinger, Jeff R 32 Walnut Creek Mas-38 28.00 26.33 7
3 Knight, John K 30 Walnut Creek Mas-38 27.50 26.69 6
4 Donlon, Kevin H 33 University of Sa-38 28.00 27.87 5
5 Schach, David 34 Bay Masters-38 27.50 29.36 4
6 Mazurkiewicz, Adam B 34 Tuolumne County-38 33.35 29.50 3

<b>Men 30-34 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 49.04 10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER
NATL: N 49.30 12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO
PMS: P 50.84 10/18/2009 Clayton P Jones
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ervin, Anthony L 30 Strawberry Canyo-38 50.35 51.67 9
23.81 51.67 (27.86)
2 Knight, John K 30 Walnut Creek Mas-38 59.00 59.13 7
28.43 59.13 (30.70)
3 Donlon, Kevin H 33 University of Sa-38 1:01.00 1:01.25 6
29.33 1:01.25 (31.92)
4 Pandya, Yatindra 31 Bay Masters-38 1:01.00 1:02.78 5
30.32 1:02.78 (32.46)
5 Tofanelli, Chris J 30 Club Hot Tub-38 1:04.00 1:05.52 4
31.24 1:05.52 (34.28)
6 Schach, David 34 Bay Masters-38 56.45 1:06.15 3
30.80 1:06.15 (35.35)
7 Mazurkiewicz, Adam B 34 Tuolumne County-38 1:09.57 1:06.95 2
32.38 1:06.95 (34.57)

<b>Men 30-34 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:48.40 1/19/2008 JACOB CARSTENSEN, DEN
NATL: N 1:49.58 10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO
PMS: P 1:52.04 12/31/1999 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nisenbaum, Adam 34 Temescal Aquatic-38 2:12.00 2:10.88 9
30.83 1:03.71 (32.88) 1:37.39 (33.68) 2:10.88 (33.49)
2 Roper, Matthew D 30 Davis Aquatic Ma-38 2:05.00 2:15.04 7
31.13 1:04.71 (33.58) 1:38.80 (34.09) 2:15.04 (36.24)
3 Knight, John K 30 Walnut Creek Mas-38 2:20.00 2:17.08 6
31.84 1:07.24 (35.40) 1:43.00 (35.76) 2:17.08 (34.08)
4 Mazurkiewicz, Adam B 34 Tuolumne County-38 2:36.15 2:33.70 5
34.94 1:13.76 (38.82) 1:53.96 (40.20) 2:33.70 (39.74)
5 O'Hare, Shannon 33 Marin Pirates Ma-38 2:45.00 2:42.52 4
37.05 1:17.96 (40.91) 1:58.94 (40.98) 2:42.52 (43.58)

<b>Men 30-34 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:57.47 10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA
NATL: N 3:57.47 10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO
PMS: P 4:11.37 10/18/2009 Clayton P Jones
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mellinger, Jeff R 32 Walnut Creek Mas-38 5:01.00 4:48.57 9
32.19 1:07.14 (34.95) 1:43.66 (36.52) 2:20.96 (37.30)
2:58.66 (37.70) 3:35.74 (37.08) 4:12.49 (36.75) 4:48.57 (36.08)
2 Donlon, Kevin H 33 University of Sa-38 5:05.00 4:53.89 7
33.11 1:09.08 (35.97) 1:46.56 (37.48) 2:24.06 (37.50)
3:02.36 (38.30) 3:40.22 (37.86) 4:17.94 (37.72) 4:53.89 (35.95)
3 Roper, Matthew D 30 Davis Aquatic Ma-38 4:45.00 4:56.89 6
32.75 1:09.70 (36.95) 1:48.06 (38.36) 2:26.34 (38.28)
3:04.80 (38.46) 3:43.69 (38.89) 4:22.08 (38.39) 4:56.89 (34.81)
4 Pandya, Yatindra 31 Bay Masters-38 5:04.00 5:12.55 5
34.34 1:13.02 (38.68) 1:52.29 (39.27) 2:32.29 (40.00)
3:12.63 (40.34) 3:53.10 (40.47) 4:33.50 (40.40) 5:12.55 (39.05)
5 O'Hare, Shannon 33 Marin Pirates Ma-38 6:00.00 5:49.11 4
39.81 1:23.75 (43.94) 2:08.83 (45.08) 2:54.95 (46.12)
3:40.04 (45.09) 4:24.21 (44.17) 5:07.15 (42.94) 5:49.11 (41.96)

<b>Men 30-34 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:17.06 12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA
NATL: N 8:17.06 12/10/2000 ALEX KOSTICH
PMS: P 8:53.42 10/18/2009 Andy J Nonaka
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nonaka, Andy J 32 Walnut Creek Mas-38 9:10.00 9:04.49 9
30.86 1:04.87 (34.01) 1:38.98 (34.11) 2:13.62 (34.64)
2:48.36 (34.74) 3:22.72 (34.36) 3:56.86 (34.14) 4:30.99 (34.13)
5:04.54 (33.55) 5:38.41 (33.87) 6:12.90 (34.49) 6:47.66 (34.76)
7:22.24 (34.58) 7:56.79 (34.55) 8:31.30 (34.51) 9:04.49 (33.19)
2 Donlon, Kevin H 33 University of Sa-38 16:00.00 10:16.89 7
33.65 1:10.41 (36.76) 1:48.51 (38.10) 2:27.37 (38.86)
3:06.56 (39.19) 3:45.91 (39.35) 4:25.03 (39.12) 5:04.56 (39.53)
5:44.19 (39.63) 6:23.66 (39.47) 7:02.88 (39.22) 7:42.53 (39.65)
8:22.22 (39.69) 9:01.63 (39.41) 9:40.51 (38.88) 10:16.89 (36.38)
3 Pandya, Yatindra 31 Bay Masters-38 10:29.00 10:47.62 6
35.30 1:14.64 (39.34) 1:55.43 (40.79) 2:35.50 (40.07)
3:15.31 (39.81) 3:55.98 (40.67) 4:37.05 (41.07) 5:18.70 (41.65)
6:00.26 (41.56) 6:41.37 (41.11) 7:23.24 (41.87) 8:05.07 (41.83)
8:46.39 (41.32) 9:27.50 (41.11) 10:08.37 (40.87) 10:47.62 (39.25)

<b>Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 15:51.07 12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA
NATL: N 15:51.07 12/10/2000 ALEX KOSTICH
PMS: P 16:52.17 10/18/2009 Andy J Nonaka
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Donlon, Kevin H 33 University of Sa-38 20:00.00 19:49.43 9
35.58 1:14.19 (38.61) 1:53.55 (39.36) 2:33.08 (39.53)
3:12.54 (39.46) 3:52.03 (39.49) 4:31.81 (39.78) 5:11.93 (40.12)
5:52.06 (40.13) 6:31.83 (39.77) 7:12.15 (40.32) 7:52.37 (40.22)
8:32.80 (40.43) 9:12.75 (39.95) 9:53.17 (40.42) 10:33.11 (39.94)
11:12.61 (39.50) 11:52.64 (40.03) 12:32.92 (40.28) 13:13.11 (40.19)
13:53.50 (40.39) 14:33.89 (40.39) 15:14.15 (40.26) 15:54.33 (40.18)
16:34.77 (40.44) 17:14.00 (39.23) 17:52.96 (38.96) 18:32.93 (39.97)
19:12.75 (39.82) 19:49.43 (36.68)
2 Pandya, Yatindra 31 Bay Masters-38 20:17.00 20:33.02 7
35.44 1:15.90 (40.46) 1:56.79 (40.89) 2:38.16 (41.37)
3:19.34 (41.18) 4:00.83 (41.49) 4:41.99 (41.16) 5:23.50 (41.51)
6:04.73 (41.23) 6:45.72 (40.99) 7:26.41 (40.69) 8:07.27 (40.86)
8:48.58 (41.31) 9:29.82 (41.24) 10:10.97 (41.15) 10:52.72 (41.75)
11:34.27 (41.55) 12:15.74 (41.47) 12:57.06 (41.32) 13:37.96 (40.90)
14:18.73 (40.77) 15:00.50 (41.77) 15:42.40 (41.90) 16:23.87 (41.47)
17:05.93 (42.06) 17:47.75 (41.82) 18:29.34 (41.59) 19:11.43 (42.09)
19:53.13 (41.70) 20:33.02 (39.89)
3 Ellis, Byron C 34 Bay Masters-38 23:00.00 22:58.95 6
38.22 1:20.80 (42.58) 2:04.55 (43.75) 2:51.18 (46.63)
3:36.77 (45.59) 4:23.47 (46.70) 5:09.68 (46.21) 5:55.79 (46.11)
6:42.36 (46.57) 7:28.65 (46.29) 8:15.34 (46.69) 9:02.31 (46.97)
9:49.65 (47.34) 10:36.25 (46.60) 11:22.63 (46.38) 12:09.03 (46.40)
12:55.72 (46.69) 13:41.22 (45.50) 14:29.62 (48.40) 15:16.36 (46.74)
16:02.57 (46.21) 16:48.62 (46.05) 17:37.40 (48.78) 18:24.69 (47.29)
19:11.04 (46.35) 19:58.31 (47.27) 20:44.45 (46.14) 21:30.59 (46.14)
22:15.64 (45.05) 22:58.95 (43.31)

<b>Men 30-34 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 24.81 10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA
NATL: N 24.81 10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU
PMS: P 27.63 12/31/2008 Andrew Dennis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mellinger, Jeff R 32 Walnut Creek Mas-38 30.99 30.76 9
2 Knight, John K 30 Walnut Creek Mas-38 33.00 31.31 7
3 Roper, Matthew D 30 Davis Aquatic Ma-38 32.50 31.59 6
4 Schach, David 34 Bay Masters-38 33.36 37.00 5
5 Mazurkiewicz, Adam B 34 Tuolumne County-38 39.48 39.36 4

<b>Men 30-34 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 52.68 10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA
NATL: N 52.68 10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU
PMS: P 56.25 12/31/1999 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mellinger, Jeff R 32 Walnut Creek Mas-38 1:05.80 1:03.85 9
31.36 1:03.85 (32.49)
2 Greenwood, Scott C 34 The Olympic Club-38 1:00.00 1:04.49 7
31.19 1:04.49 (33.30)
3 Roper, Matthew D 30 Davis Aquatic Ma-38 1:07.00 1:07.63 6
32.50 1:07.63 (35.13)
4 Knight, John K 30 Walnut Creek Mas-38 1:10.00 1:08.27 5
32.87 1:08.27 (35.40)
5 Tofanelli, Chris J 30 Club Hot Tub-38 1:17.00 1:17.76 4
38.09 1:17.76 (39.67)
6 Schach, David 34 Bay Masters-38 1:15.74 1:20.52 3
38.77 1:20.52 (41.75)

<b>Men 30-34 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:55.46 11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA
NATL: N 1:55.46 11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU
PMS: P 2:02.91 12/31/1999 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mellinger, Jeff R 32 Walnut Creek Mas-38 2:25.25 2:17.19 9
32.04 1:06.06 (34.02) 1:41.35 (35.29) 2:17.19 (35.84)
2 Roper, Matthew D 30 Davis Aquatic Ma-38 2:26.00 2:27.24 7
35.09 1:13.66 (38.57) 1:50.50 (36.84) 2:27.24 (36.74)

<b>Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.11 9/26/2009 MARCELO TOMAZINI, BRA
NATL: N 28.01 12/7/2008 JEFF COMMINGS
PMS: P 28.81 12/31/2007 Jeff Commings
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Greenwood, Scott C 34 The Olympic Club-38 40.00 33.29 9
2 Roper, Matthew D 30 Davis Aquatic Ma-38 37.00 34.99 7
3 Mellinger, Jeff R 32 Walnut Creek Mas-38 36.86 35.34 6

<b>Men 30-34 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 22.87 5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER
NATL: N 24.44 11/1/2009 ZSOLT GASPAR
PMS: P 25.06 12/31/1989 Mike Bottom
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ervin, Anthony L 30 Strawberry Canyo-38 27.00 26.41 9
2 Roper, Matthew D 30 Davis Aquatic Ma-38 28.81 29.22 7
3 Knight, John K 30 Walnut Creek Mas-38 35.00 30.98 6
4 Mellinger, Jeff R 32 Walnut Creek Mas-38 32.51 31.50 5
5 Tofanelli, Chris J 30 Club Hot Tub-38 32.00 31.58 4
6 Mazurkiewicz, Adam B 34 Tuolumne County-38 37.39 34.34 3
7 Schach, David 34 Bay Masters-38 32.68 35.27 2

<b>Men 30-34 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 52.64 5/31/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP
NATL: N 54.10 11/7/2009 TAMAS KEREKJARTO
PMS: P 56.43 12/31/1989 Mike Bottom
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pandya, Yatindra 31 Bay Masters-38 1:08.00 1:09.02 9
31.48 1:09.02 (37.54)
2 O'Hare, Shannon 33 Marin Pirates Ma-38 1:30.00 1:22.33 7
36.40 1:22.33 (45.93)

<b>Men 30-34 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 55.00 12/20/2008 STEFAN HERBST, GER
NATL: N 56.46 10/24/2009 TAMAS KEREKJARTO
PMS: P 57.94 12/31/2007 Jeff Commings
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Knight, John K 30 Walnut Creek Mas-38 1:15.00 1:10.53 9
31.88 1:10.53 (38.65)
2 Mazurkiewicz, Adam B 34 Tuolumne County-38 1:22.37 1:18.49 7
37.47 1:18.49 (41.02)
3 Schach, David 34 Bay Masters-38 1:10.19 1:19.48 6
35.29 1:19.48 (44.19)
4 O'Hare, Shannon 33 Marin Pirates Ma-38 1:23.00 1:25.05 5
38.45 1:25.05 (46.60)

<b>Men 30-34 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:57.68 12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA
NATL: N 1:57.68 12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO
PMS: P 2:06.32 12/31/1999 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pandya, Yatindra 31 Bay Masters-38 2:30.50 2:35.36 9
31.78 1:12.69 (40.91) 1:58.84 (46.15) 2:35.36 (36.52)
2 Mazurkiewicz, Adam B 34 Tuolumne County-38 3:02.59 2:53.16 7
35.90 1:22.53 (46.63) 2:14.43 (51.90) 2:53.16 (38.73)

<b>Men 30-34 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:19.69 12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA
NATL: N 4:19.69 12/5/2009 TAMAS KEREKJARTO
PMS: P 4:26.74 12/31/1999 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Nonaka, Andy J 32 Walnut Creek Mas-38 5:05.00 5:08.27 9
32.01 1:08.84 (36.83) 1:49.62 (40.78) 2:31.03 (41.41)
3:13.82 (42.79) 3:57.71 (43.89) 4:33.09 (35.38) 5:08.27 (35.18)
2 Pandya, Yatindra 31 Bay Masters-38 5:34.00 5:40.83 7
34.61 1:15.49 (40.88) 2:00.13 (44.64) 2:44.12 (43.99)
3:32.61 (48.49) 4:20.89 (48.28) 5:00.67 (39.78) 5:40.83 (40.16)

<b>Men 35-39 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 21.53 10/27/2007 MARK FOSTER, GBR
NATL: N 22.73 12/5/2009 FELIPE DELGADO
PMS: P 23.89 12/31/2009 Lee Wanie
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Folker, Nick R 35 UNAT 23.00 24.23 9
2 Roat, Christopher M 37 UNAT 24.50 25.03 7
3 Gaggero, David 35 The Olympic Club-38 25.00 26.00 6
4 Stock, Kyle K 38 Tuolumne County-38 34.32 34.61 5
5 Gouldy, Jared K 39 Marin Pirates Ma-38 40.18 35.31 4
6 Ungar, Marshall E 38 Bay Masters-38 38.00 35.65 3
7 Bardsley, Ralph J 37 Golden Gateway T-38 40.00 39.01 2

<b>Men 35-39 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 49.53 3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE
NATL: N 50.72 11/6/2009 MICHAEL PICOTTE
PMS: P 53.62 12/31/2003 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roat, Christopher M 37 UNAT 55.00 54.18 9
26.07 54.18 (28.11)
2 Lopez, Marco A 35 Bay Masters-38 56.48 56.24 7
26.76 56.24 (29.48)
3 Rosengren, Garth A 39 UNAT 1:00.00 1:03.35 6
29.71 1:03.35 (33.64)
4 Stewart, Jay M 38 Bay Masters-38 2:00.00 1:25.44 5
38.00 1:25.44 (47.44)
5 Bardsley, Ralph J 37 Golden Gateway T-38 1:33.00 1:27.68 4
40.76 1:27.68 (46.92)

<b>Men 35-39 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:51.31 12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA
NATL: N 1:51.31 12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN
PMS: P 1:56.74 12/31/2003 Terry Debiase
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Roat, Christopher M 37 UNAT 2:07.00 2:03.56 9
28.24 59.59 (31.35) 1:31.82 (32.23) 2:03.56 (31.74)
2 Gaggero, David 35 The Olympic Club-38 2:05.00 2:07.81 7
30.46 1:02.33 (31.87) 1:34.65 (32.32) 2:07.81 (33.16)
3 Lopez, Marco A 35 Bay Masters-38 2:11.14 2:13.13 6
31.07 1:04.38 (33.31) 1:38.75 (34.37) 2:13.13 (34.38)
4 Jepson, Linc 37 Mountain View Ma-38 2:48.14 2:49.58 5
39.00 1:22.36 (43.36) 2:06.40 (44.04) 2:49.58 (43.18)
5 Gouldy, Jared K 39 Marin Pirates Ma-38 3:20.00 3:06.85 4
40.97 1:28.00 (47.03) 3:06.85 (1:38.85) 3:06.85 ( )
6 Ungar, Marshall E 38 Bay Masters-38 3:10.00 3:06.92 3
39.84 1:25.39 (45.55) 2:15.41 (50.02) 3:06.92 (51.51)

<b>Men 35-39 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:57.77 12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA
NATL: N 3:57.77 12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN
PMS: P 4:05.29 12/31/2009 Alex Kostich
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jepson, Linc 37 Mountain View Ma-38 6:09.14 6:09.80 9
40.80 1:28.37 (47.57) 2:16.65 (48.28) 3:04.06 (47.41)
3:51.65 (47.59) 4:38.71 (47.06) 5:25.81 (47.10) 6:09.80 (43.99)
2 Stock, Kyle K 38 Tuolumne County-38 6:45.01 6:31.13 7
38.00 1:22.67 (44.67) 2:11.41 (48.74) 3:03.08 (51.67)
3:55.04 (51.96) 4:47.73 (52.69) 5:40.45 (52.72) 6:31.13 (50.68)
3 Gouldy, Jared K 39 Marin Pirates Ma-38 7:30.00 6:36.93 6
43.39 1:31.76 (48.37) 2:22.80 (51.04) 3:13.54 (50.74)
4:05.60 (52.06) 4:57.95 (52.35) 5:49.51 (51.56) 6:36.93 (47.42)

<b>Men 35-39 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:16.19 12/6/2009 ALEX KOSTICH, USA
NATL: N 8:16.19 12/6/2009 ALEX KOSTICH
PMS: P 8:16.19 12/31/2009 Alex Kostich
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rosengren, Garth A 39 UNAT 10:00.00 10:12.15 9
33.56 1:10.54 (36.98) 1:48.96 (38.42) 2:27.40 (38.44)
3:05.98 (38.58) 3:44.51 (38.53) 4:23.20 (38.69) 5:01.67 (38.47)
5:40.69 (39.02) 6:19.59 (38.90) 6:58.43 (38.84) 7:37.37 (38.94)
8:16.35 (38.98) 8:55.90 (39.55) 9:34.85 (38.95) 10:12.15 (37.30)

<b>Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 15:56.57 12/4/2009 ALEX KOSTICH, USA
NATL: N 15:56.57 12/4/2009 ALEX KOSTICH
PMS: P 15:56.57 12/31/2009 Alex Kostich
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rosengren, Garth A 39 UNAT 21:00.00 19:41.76 9
34.94 1:13.79 (38.85) 1:52.77 (38.98) 2:31.89 (39.12)
3:10.74 (38.85) 3:49.61 (38.87) 4:28.87 (39.26) 5:08.38 (39.51)
5:47.67 (39.29) 6:27.17 (39.50) 7:06.17 (39.00) 7:46.09 (39.92)
8:26.32 (40.23) 9:06.36 (40.04) 9:46.71 (40.35) 10:27.18 (40.47)
11:06.70 (39.52) 11:47.07 (40.37) 12:26.83 (39.76) 13:06.96 (40.13)
13:47.07 (40.11) 14:26.81 (39.74) 15:05.95 (39.14) 15:45.53 (39.58)
16:25.56 (40.03) 17:05.14 (39.58) 17:44.87 (39.73) 18:24.50 (39.63)
19:03.56 (39.06) 19:41.76 (38.20)

<b>Men 35-39 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 25.72 10/18/2009 EDILSON SILVA, USA
NATL: N 25.72 10/18/2009 EDILSON SILVA
PMS: P 27.92 12/31/2003 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gaggero, David 35 The Olympic Club-38 29.80 29.55 9
2 Lopez, Marco A 35 Bay Masters-38 28.64 29.62 7
3 Stock, Kyle K 38 Tuolumne County-38 39.79 40.66 6
4 Jepson, Linc 37 Mountain View Ma-38 48.68 46.38 5
5 Ungar, Marshall E 38 Bay Masters-38 1:05.00 59.38 4

<b>Men 35-39 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 55.95 12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA
NATL: N 55.95 12/5/2004 MICHAEL ROSS
PMS: P 59.56 12/31/2003 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopez, Marco A 35 Bay Masters-38 1:04.48 1:04.36 9
30.88 1:04.36 (33.48)
2 Su, Alex 35 Walnut Creek Mas-38 1:14.05 1:14.88 7
37.00 1:14.88 (37.88)
3 Martens, Ashley R 39 Walnut Creek Mas-38 1:15.00 1:16.33 6
37.71 1:16.33 (38.62)

<b>Men 35-39 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:00.34 12/8/2002 RON KARNAUGH, USA
NATL: N 2:00.34 12/8/2002 RON KARNAUGH
PMS: P 2:08.57 12/31/2003 John Keppeler
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stock, Kyle K 38 Tuolumne County-38 3:20.01 3:24.81 9
43.64 1:34.69 (51.05) 2:29.15 (54.46) 3:24.81 (55.66)
2 Jepson, Linc 37 Mountain View Ma-38 3:51.00 3:48.29 7
54.83 1:51.83 (57.00) 2:53.17 (1:01.34) 3:48.29 (55.12)

<b>Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.79 12/6/2009 JEFF COMMINGS, USA
NATL: N 27.79 12/6/2009 JEFF COMMINGS
PMS: P 30.70 12/31/2008 Jonathan Manson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Becker, Laurence W 35 Bay Masters-38 33.00 32.82 9
2 Su, Alex 35 Walnut Creek Mas-38 40.00 36.65 7
3 Martens, Ashley R 39 Walnut Creek Mas-38 40.00 38.86 6
4 Bardsley, Ralph J 37 Golden Gateway T-38 47.00 45.15 5

<b>Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:01.47 12/20/2009 JEFF COMMINGS, USA
NATL: N 1:01.47 12/20/2009 JEFF COMMINGS
PMS: P 1:07.28 12/31/2005 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Becker, Laurence W 35 Bay Masters-38 1:17.00 1:17.96 9
36.35 1:17.96 (41.61)
2 Bardsley, Ralph J 37 Golden Gateway T-38 1:47.00 1:41.32 7
49.08 1:41.32 (52.24)

<b>Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:16.49 10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR
NATL: N 2:16.66 12/6/2009 STEVE WEST
PMS: P 2:24.58 12/31/2002 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stock, Kyle K 38 Tuolumne County-38 3:29.10 3:30.24 9
47.67 1:39.82 (52.15) 2:35.27 (55.45) 3:30.24 (54.97)
2 Bardsley, Ralph J 37 Golden Gateway T-38 3:53.00 3:46.32 7
51.03 1:48.79 (57.76) 2:48.99 (1:00.20) 3:46.32 (57.33)
3 Ungar, Marshall E 38 Bay Masters-38 3:50.00 3:50.34 6
52.36 1:50.41 (58.05) 2:50.78 (1:00.37) 3:50.34 (59.56)

<b>Men 35-39 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 24.48 3/23/2003 JAN KARLSSON, SWE
NATL: N 25.23 12/4/2005 BRIAN ALDERMAN
PMS: P 25.82 12/31/2009 Lee Wanie
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopez, Marco A 35 Bay Masters-38 27.47 28.22 9
2 Rosengren, Garth A 39 UNAT 29.00 30.14 7
3 Becker, Laurence W 35 Bay Masters-38 30.00 30.16 6
4 Martens, Ashley R 39 Walnut Creek Mas-38 38.00 32.96 5

<b>Men 35-39 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 54.82 4/29/2009 EIJI NOMURA, JPN
NATL: N 55.85 12/9/2001 JIM HARVEY
PMS: P 59.45 12/31/2006 Erik Scollon
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopez, Marco A 35 Bay Masters-38 1:02.77 1:04.05 9
30.01 1:04.05 (34.04)
2 Becker, Laurence W 35 Bay Masters-38 1:08.00 1:08.42 7
31.69 1:08.42 (36.73)
3 Inoue, Tomoo 35 Bay Masters-38 1:20.00 1:19.05 6
35.12 1:19.05 (43.93)
4 Jepson, Linc 37 Mountain View Ma-38 1:39.99 1:32.22 5
43.98 1:32.22 (48.24)

<b>Men 35-39 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 56.37 12/21/2009 C.SORRENTINO, ITA
NATL: N 56.94 12/7/2003 RON KARNAUGH
PMS: P 1:01.59 10/21/2007 Roque J Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopez, Marco A 35 Bay Masters-38 1:04.28 1:06.19 9
30.36 1:06.19 (35.83)
2 Becker, Laurence W 35 Bay Masters-38 1:11.00 1:10.27 7
33.75 1:10.27 (36.52)
3 Ungar, Marshall E 38 Bay Masters-38 1:55.00 1:46.38 6
52.59 1:46.38 (53.79)

<b>Men 35-39 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:03.29 12/8/2002 RON KARNAUGH, USA
NATL: N 2:03.29 12/8/2002 RON KARNAUGH
PMS: P 2:12.47 12/31/2005 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Inoue, Tomoo 35 Bay Masters-38 2:45.00 3:05.48 9
34.08 1:21.01 (46.93) 2:20.72 (59.71) 3:05.48 (44.76)

<b>Men 40-44 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 23.06 12/6/2009 M.GIALDI, ITA
NATL: N 23.25 12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN
PMS: P 24.58 12/31/2003 David Boatwight
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Matarangas, Paul 44 Bay Masters-38 30.00 25.77 9
2 Matarangas, John T 41 Bay Masters-38 27.32 26.23 7
3 Johnstone, Michael M 44 Bay Masters-38 30.30 31.24 6
-- Jones, Torre 44 Walnut Creek Mas-38 28.00 DQ

<b>Men 40-44 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 50.43 12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA
NATL: N 50.43 12/6/2008 MICHAEL ROSS
PMS: P 53.46 12/31/2003 David Boatwright
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Matarangas, John T 41 Bay Masters-38 57.30 56.30 9
27.34 56.30 (28.96)
2 Matarangas, Paul 44 Bay Masters-38 1:00.00 58.23 7
27.52 58.23 (30.71)
3 Connolly, Darrin T 40 Bay Masters-38 1:04.00 1:00.31 6
29.40 1:00.31 (30.91)

<b>Men 40-44 200 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:50.08 12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA
NATL: N 1:50.08 12/6/2008 MICHAEL ROSS
PMS: P 1:57.76 12/31/2004 Bradley Howe
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Santos, Roque J 43 Walnut Creek Mas-38 NT 2:06.20

<b>Men 40-44 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:50.08 12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA
NATL: N 1:50.08 12/6/2008 MICHAEL ROSS
PMS: P 1:57.76 12/31/2004 Bradley Howe
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Connolly, Darrin T 40 Bay Masters-38 2:15.00 2:11.01 9
30.34 1:02.83 (32.49) 1:37.15 (34.32) 2:11.01 (33.86)
2 Carter, Brandon J 40 Santa Cruz Maste-38 2:17.00 2:14.45 7
31.65 1:05.49 (33.84) 1:39.82 (34.33) 2:14.45 (34.63)
3 O'Reilly, Justin J 41 Marin Pirates Ma-38 2:00.00 2:18.89 6
30.27 1:03.84 (33.57) 1:40.15 (36.31) 2:18.89 (38.74)
4 Stietzel, Kent J 42 Menlo Masters Ak-38 2:35.00 2:26.58 5
33.80 1:10.96 (37.16) 1:49.10 (38.14) 2:26.58 (37.48)
5 Malcolmson, Jasper A 43 Bay Masters-38 3:00.00 2:58.35 4
38.63 1:22.96 (44.33) 2:10.96 (48.00) 2:58.35 (47.39)

<b>Men 40-44 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:00.67 11/7/2004 KAI DITZEL, GER
NATL: N 4:01.32 10/4/2009 ERIK HOCHSTEIN
PMS: P 4:13.84 10/11/2004 Geoff Glaser
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Carter, Brandon J 40 Santa Cruz Maste-38 5:00.00 4:45.82 9
33.28 1:08.76 (35.48) 1:45.08 (36.32) 2:21.62 (36.54)
2:58.16 (36.54) 3:34.42 (36.26) 4:10.46 (36.04) 4:45.82 (35.36)
2 Connolly, Darrin T 40 Bay Masters-38 4:55.00 4:46.32 7
32.58 1:09.03 (36.45) 1:46.85 (37.82) 2:24.58 (37.73)
3:00.94 (36.36) 3:37.19 (36.25) 4:12.90 (35.71) 4:46.32 (33.42)

<b>Men 40-44 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:28.16 11/1/2009 A.MORENO HERNANDE, MEX
NATL: N 8:25.08 10/24/2009 ERIK HOCHSTEIN
PMS: P 8:52.48 10/11/2003 George Tidmarsh
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Connolly, Darrin T 40 Bay Masters-38 10:30.00 9:56.83 9
33.71 1:11.41 (37.70) 1:50.26 (38.85) 2:28.88 (38.62)
3:07.31 (38.43) 3:45.39 (38.08) 4:23.52 (38.13) 5:01.74 (38.22)
5:39.85 (38.11) 6:17.67 (37.82) 6:55.74 (38.07) 7:33.88 (38.14)
8:10.67 (36.79) 8:47.30 (36.63) 9:23.64 (36.34) 9:56.83 (33.19)

<b>Men 40-44 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 25.53 12/12/2009 MICHAEL ROSS, USA
NATL: N 25.53 12/12/2009 MICHAEL ROSS
PMS: P 28.50 10/11/2008 Rick Gould
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Connolly, Darrin T 40 Bay Masters-38 35.00 32.41 9

<b>Men 40-44 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 54.85 12/7/2008 MICHAEL ROSS, USA
NATL: N 54.85 12/7/2008 MICHAEL ROSS
PMS: P 1:00.48 10/11/2008 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Connolly, Darrin T 40 Bay Masters-38 1:16.50 1:10.58 9
33.87 1:10.58 (36.71)
2 Hamilton, Nathan 43 Sierra Nevada Ma-38 1:10.00 1:13.03 7
36.10 1:13.03 (36.93)
3 Abrams, Scott C 44 Walnut Creek Mas-38 1:13.00 1:13.14 6
36.13 1:13.14 (37.01)
4 Stietzel, Kent J 42 Menlo Masters Ak-38 1:25.00 1:23.25 5
40.19 1:23.25 (43.06)

<b>Men 40-44 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:03.84 12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA
NATL: N 2:03.84 12/14/2008 MICHAEL ROSS
PMS: P 2:10.20 10/18/2009 Roque J Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Roque J 43 Walnut Creek Mas-38 2:14.20 2:20.03 9
33.78 1:08.93 (35.15) 1:45.36 (36.43) 2:20.03 (34.67)
2 Hamilton, Nathan 43 Sierra Nevada Ma-38 2:35.00 2:37.18 7
37.88 1:16.34 (38.46) 1:55.84 (39.50) 2:37.18 (41.34)

<b>Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.86 10/26/2008 ALBERTO MONTINI, ITA
NATL: N 29.22 12/6/2009 ROQUE SANTOS
PMS: P 29.22 12/31/2009 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Roque J 43 Walnut Creek Mas-38 30.51 31.23 9
2 Hamilton, Nathan 43 Sierra Nevada Ma-38 34.00 33.79 7
3 Stietzel, Kent J 42 Menlo Masters Ak-38 36.87 36.40 6
4 Abrams, Scott C 44 Walnut Creek Mas-38 38.00 37.37 5
-- Cardineau, Yan 43 Santa Rosa Maste-38 38.90 DQ

<b>Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:02.42 11/30/2008 ALBERTO MONTINI, ITA
NATL: N 1:03.33 12/5/2009 ROQUE SANTOS
PMS: P 1:03.33 12/31/2009 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Roque J 43 Walnut Creek Mas-38 1:06.09 1:09.47 9
32.45 1:09.47 (37.02)
2 Hamilton, Nathan 43 Sierra Nevada Ma-38 1:15.00 1:13.06 7
35.22 1:13.06 (37.84)
3 Stietzel, Kent J 42 Menlo Masters Ak-38 1:24.39 1:20.85 6
39.76 1:20.85 (41.09)

<b>Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:15.95 12/21/2008 ALBERTO MONTINI, ITA
NATL: N 2:16.03 12/6/2009 ROQUE SANTOS
PMS: P 2:16.03 12/31/2009 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Roque J 43 Walnut Creek Mas-38 2:24.11 2:28.61 9
34.19 1:11.99 (37.80) 1:50.29 (38.30) 2:28.61 (38.32)
2 Hamilton, Nathan 43 Sierra Nevada Ma-38 2:45.00 2:39.52 7
37.15 1:16.91 (39.76) 1:57.09 (40.18) 2:39.52 (42.43)
3 Stietzel, Kent J 42 Menlo Masters Ak-38 3:05.12 3:00.39 6
41.58 1:26.97 (45.39) 2:13.44 (46.47) 3:00.39 (46.95)

<b>Men 40-44 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 24.91 12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA
NATL: N 24.91 12/6/2008 MICHAEL ROSS
PMS: P 27.06 10/11/2005 Roger Brisbane
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Matarangas, John T 41 Bay Masters-38 29.55 28.34 9
2 Matarangas, Paul 44 Bay Masters-38 30.00 30.42 7

<b>Men 40-44 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 55.82 12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA
NATL: N 55.82 12/14/2008 MICHAEL ROSS
PMS: P 1:00.61 10/11/2007 Darren Phelen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Matarangas, John T 41 Bay Masters-38 1:05.30 1:05.12 9
30.36 1:05.12 (34.76)
2 Stietzel, Kent J 42 Menlo Masters Ak-38 1:25.00 1:19.99 7
36.95 1:19.99 (43.04)

<b>Men 40-44 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:02.97 10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA
NATL: N 2:02.97 10/11/1998 WILLIAM SPECHT
PMS: P 2:15.28 10/11/2007 Darren Phelen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cardineau, Yan 43 Santa Rosa Maste-38 2:17.82 2:23.21 9
31.78 1:07.55 (35.77) 1:44.64 (37.09) 2:23.21 (38.57)

<b>Men 40-44 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 57.39 1/10/2010 ALBERTO MONTINI, ITA
NATL: N 57.71 10/18/2008 MICHAEL ROSS
PMS: P 58.94 10/11/2008 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Roque J 43 Walnut Creek Mas-38 1:03.66 1:02.98 9
29.37 1:02.98 (33.61)
2 Hamilton, Nathan 43 Sierra Nevada Ma-38 1:10.00 1:09.92 7
33.39 1:09.92 (36.53)
3 Connolly, Darrin T 40 Bay Masters-38 1:14.40 1:13.02 6
33.38 1:13.02 (39.64)
4 Johnstone, Michael M 44 Bay Masters-38 1:18.00 1:18.69 5
37.28 1:18.69 (41.41)

<b>Men 40-44 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:05.46 12/4/2009 ROQUE SANTOS, USA
NATL: N 2:05.46 12/4/2009 ROQUE SANTOS
PMS: P 2:05.46 12/31/2009 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Roque J 43 Walnut Creek Mas-38 2:11.22 2:15.47 9
30.14 1:04.19 (34.05) 1:42.65 (38.46) 2:15.47 (32.82)
2 Hamilton, Nathan 43 Sierra Nevada Ma-38 2:35.00 2:30.44 7
34.37 1:13.09 (38.72) 1:54.13 (41.04) 2:30.44 (36.31)
3 Abrams, Scott C 44 Walnut Creek Mas-38 2:37.82 2:37.44 6
34.42 1:13.09 (38.67) 1:59.99 (46.90) 2:37.44 (37.45)
-- Cardineau, Yan 43 Santa Rosa Maste-38 2:26.00 DQ
31.26 1:11.01 (39.75) 1:56.25 (45.24) DQ (34.73)

<b>Men 40-44 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:32.05 11/15/2008 ROQUE SANTOS, USA
NATL: N 4:32.05 11/16/2008 ROQUE SANTOS
PMS: P 4:32.05 10/11/2008 Roque Santos
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Santos, Roque J 43 Walnut Creek Mas-38 4:51.57 4:50.52 9
31.60 1:07.33 (35.73) 1:44.98 (37.65) 2:21.86 (36.88)
3:01.65 (39.79) 3:41.92 (40.27) 4:16.74 (34.82) 4:50.52 (33.78)
2 Abrams, Scott C 44 Walnut Creek Mas-38 5:42.94 5:39.33 7
35.50 1:16.68 (41.18) 1:58.61 (41.93) 2:40.83 (42.22)
3:29.50 (48.67) 4:18.70 (49.20) 4:59.36 (40.66) 5:39.33 (39.97)
3 Stietzel, Kent J 42 Menlo Masters Ak-38 6:14.00 6:07.53 6
38.51 1:23.17 (44.66) 2:13.47 (50.30) 3:01.71 (48.24)
3:52.16 (50.45) 4:45.40 (53.24) 5:27.93 (42.53) 6:07.53 (39.60)
-- Lambert, Eric D 40 Marin Pirates Ma-38 7:00.00 DQ
40.32 1:29.35 (49.03) 2:21.47 (52.12) 3:14.83 (53.36)
4:16.04 (1:01.21) 5:17.38 (1:01.34) 6:04.56 (47.18) DQ (44.37)

<b>Men 45-49 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 23.67 3/28/2009 JANNE VIRTANEN, FIN
NATL: N 23.80 12/13/2009 FRITZ BEDFORD
PMS: P 24.67 12/31/2008 David Boatwright
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Boone, Jon 48 Walnut Creek Mas-38 27.25 26.62 9
2 Stahl, Stephen A 46 Walnut Creek Mas-38 26.00 26.89 7
3 Craven, Rob 46 Manatee Aquatic-38 29.10 28.73 6
4 Woolf, Marlon I 47 Marin Pirates Ma-38 33.00 30.11 5
5 Potter, Donald R 46 Walnut Creek Mas-38 33.00 31.36 4
6 Bauer, Kim 47 Marin Pirates Ma-38 31.50 31.91 3
7 Thorp, Chas 45 Marin Pirates Ma-38 32.37 31.95 2
8 Fegler, Gerald A 48 Walnut Creek Mas-38 30.24 31.98 1
9 Eilers, Helge 46 Bay Masters-38 40.00 33.31
10 France, Kermit S 45 Walnut Creek Mas-38 35.00 34.20
11 Shepherd, Peter J 45 Menlo Masters Ak-38 32.32 35.49

<b>Men 45-49 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 52.54 12/2/2007 PAUL SMITH, USA
NATL: N 52.54 12/2/2007 PAUL SMITH
PMS: P 53.76 12/31/2006 David Boatwright
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Boone, Jon 48 Walnut Creek Mas-38 1:00.73 58.76 9
27.68 58.76 (31.08)
2 Gothberg, Brad A 49 Walnut Creek Mas-38 1:00.00 58.85 7
28.39 58.85 (30.46)
3 Stahl, Stephen A 46 Walnut Creek Mas-38 58.99 59.15 6
28.87 59.15 (30.28)
4 Nootbaar, Tom T 48 Walnut Creek Mas-38 1:01.13 59.86 5
29.04 59.86 (30.82)
5 Gronert, Karsten 46 Walnut Creek Mas-38 1:00.84 1:02.64 4
30.08 1:02.64 (32.56)
6 Allen, Chuck F 47 Walnut Creek Mas-38 1:02.50 1:02.67 3
30.99 1:02.67 (31.68)
7 Horvath, Steve 45 Manatee Aquatic-38 1:06.00 1:05.21 2
32.71 1:05.21 (32.50)
8 Woolf, Marlon I 47 Marin Pirates Ma-38 1:10.00 1:07.40 1
32.20 1:07.40 (35.20)
9 Potter, Donald R 46 Walnut Creek Mas-38 1:12.00 1:09.42
33.57 1:09.42 (35.85)
10 Fegler, Gerald A 48 Walnut Creek Mas-38 1:08.91 1:10.46
32.77 1:10.46 (37.69)
11 France, Kermit S 45 Walnut Creek Mas-38 1:17.76 1:14.47
37.01 1:14.47 (37.46)
12 Eilers, Helge 46 Bay Masters-38 1:40.00 1:19.84
36.40 1:19.84 (43.44)

<b>Men 45-49 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:54.73 3/8/2008 KAI DITZEL, GER
NATL: N 1:56.00 12/2/2007 PAUL SMITH
PMS: P 2:00.13 12/31/1996 Tim Broderick
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Boone, Jon 48 Walnut Creek Mas-38 2:18.22 2:15.20 9
31.16 1:05.40 (34.24) 1:40.81 (35.41) 2:15.20 (34.39)
2 Allen, Chuck F 47 Walnut Creek Mas-38 2:18.00 2:18.57 7
32.76 1:08.21 (35.45) 1:43.01 (34.80) 2:18.57 (35.56)
3 Craven, Rob 46 Manatee Aquatic-38 2:22.10 2:24.56 6
33.34 1:10.29 (36.95) 1:47.81 (37.52) 2:24.56 (36.75)
4 Woolf, Marlon I 47 Marin Pirates Ma-38 2:45.00 2:40.13 5
35.63 1:16.00 (40.37) 1:59.11 (43.11) 2:40.13 (41.02)
5 France, Kermit S 45 Walnut Creek Mas-38 2:54.04 2:50.17 4
40.49 1:24.27 (43.78) 2:08.65 (44.38) 2:50.17 (41.52)
6 Shepherd, Peter J 45 Menlo Masters Ak-38 2:59.59 2:57.35 3
40.50 1:25.35 (44.85) 2:13.13 (47.78) 2:57.35 (44.22)

<b>Men 45-49 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:05.90 2/8/2008 KAI DITZEL, GER
NATL: N 4:09.19 11/1/2009 KEITH SWITZER
PMS: P 4:18.44 12/31/1996 Tim Broderick
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Boone, Jon 48 Walnut Creek Mas-38 5:05.22 4:57.58 9
33.29 1:11.79 (38.50) 1:49.82 (38.03) 2:28.52 (38.70)
3:07.10 (38.58) 3:45.66 (38.56) 4:22.53 (36.87) 4:57.58 (35.05)
2 Sheeper, Tim K 48 Menlo Masters Ak-38 6:00.00 5:18.46 7
36.98 1:16.19 (39.21) 1:56.37 (40.18) 2:36.88 (40.51)
3:17.33 (40.45) 3:58.05 (40.72) 4:38.85 (40.80) 5:18.46 (39.61)
3 Potter, Donald R 46 Walnut Creek Mas-38 6:02.00 5:53.62 6
39.86 1:23.16 (43.30) 2:08.69 (45.53) 2:54.75 (46.06)
3:41.29 (46.54) 4:27.29 (46.00) 5:13.13 (45.84) 5:53.62 (40.49)

<b>Men 45-49 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:39.81 10/4/2009 MICHAEL PRUFERT, GER
NATL: N 8:42.85 10/15/2010 KEITH SWITZER
PMS: P 8:56.08 12/31/1996 Tim Broderick
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chao, Hector 47 Walnut Creek Mas-38 10:30.00 9:56.42 9
34.76 1:11.56 (36.80) 1:49.10 (37.54) 2:27.00 (37.90)
3:04.86 (37.86) 3:42.58 (37.72) 4:20.52 (37.94) 4:58.25 (37.73)
5:35.89 (37.64) 6:13.49 (37.60) 6:51.26 (37.77) 7:28.63 (37.37)
8:06.31 (37.68) 8:43.90 (37.59) 9:21.14 (37.24) 9:56.42 (35.28)
2 Nootbaar, Tom T 48 Walnut Creek Mas-38 10:14.40 10:09.15 7
34.60 1:12.64 (38.04) 1:51.50 (38.86) 2:30.45 (38.95)
3:09.37 (38.92) 3:48.67 (39.30) 4:27.64 (38.97) 5:06.71 (39.07)
5:45.60 (38.89) 6:24.20 (38.60) 7:02.31 (38.11) 7:40.45 (38.14)
8:18.19 (37.74) 8:56.00 (37.81) 9:33.39 (37.39) 10:09.15 (35.76)
3 Boone, Jon 48 Walnut Creek Mas-38 10:30.46 10:36.20 6
34.16 1:11.83 (37.67) 1:50.91 (39.08) 2:30.17 (39.26)
3:09.37 (39.20) 3:49.22 (39.85) 4:29.28 (40.06) 5:09.77 (40.49)
5:50.61 (40.84) 6:31.50 (40.89) 7:12.92 (41.42) 7:54.37 (41.45)
8:35.73 (41.36) 9:17.54 (41.81) 9:58.22 (40.68) 10:36.20 (37.98)
4 Potter, Donald R 46 Walnut Creek Mas-38 12:20.00 11:57.81 5
40.93 1:26.29 (45.36) 2:11.86 (45.57) 2:57.44 (45.58)
3:43.78 (46.34) 4:29.99 (46.21) 5:16.30 (46.31) 6:02.19 (45.89)
6:47.93 (45.74) 7:33.74 (45.81) 8:19.55 (45.81) 9:04.46 (44.91)
9:50.00 (45.54) 10:34.63 (44.63) 11:19.03 (44.40) 11:57.81 (38.78)

<b>Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 16:28.63 1/19/2008 MICHAEL KLEIBER, GER
NATL: N 16:51.21 12/12/1999 JIM MCCONICA
PMS: P 17:19.87 12/31/1996 Tim Broderick
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gothberg, Brad A 49 Walnut Creek Mas-38 19:00.00 18:54.94 9
35.20 1:13.48 (38.28) 1:52.38 (38.90) 2:30.61 (38.23)
3:09.24 (38.63) 3:46.93 (37.69) 4:25.22 (38.29) 5:03.50 (38.28)
5:41.56 (38.06) 6:19.97 (38.41) 6:57.43 (37.46) 7:35.73 (38.30)
8:13.28 (37.55) 8:50.87 (37.59) 9:28.93 (38.06) 10:06.71 (37.78)
10:44.44 (37.73) 11:22.21 (37.77) 12:00.57 (38.36) 12:38.58 (38.01)
13:16.49 (37.91) 13:54.89 (38.40) 14:32.41 (37.52) 15:10.12 (37.71)
15:48.21 (38.09) 16:26.05 (37.84) 17:04.20 (38.15) 17:42.21 (38.01)
18:19.47 (37.26) 18:54.94 (35.47)
2 Sheeper, Tim K 48 Menlo Masters Ak-38 22:00.00 20:49.39 7
38.74 1:19.83 (41.09) 2:01.74 (41.91) 2:43.68 (41.94)
3:25.11 (41.43) 4:07.23 (42.12) 4:49.26 (42.03) 5:31.53 (42.27)
6:13.61 (42.08) 6:55.81 (42.20) 7:37.61 (41.80) 8:19.40 (41.79)
9:00.92 (41.52) 9:42.51 (41.59) 10:24.35 (41.84) 11:05.93 (41.58)
11:47.58 (41.65) 12:29.16 (41.58) 13:10.98 (41.82) 13:52.96 (41.98)
14:34.57 (41.61) 15:16.43 (41.86) 15:57.88 (41.45) 16:40.34 (42.46)
17:22.68 (42.34) 18:04.93 (42.25) 18:46.71 (41.78) 19:28.11 (41.40)
20:09.93 (41.82) 20:49.39 (39.46)

<b>Men 45-49 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.02 12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA
NATL: N 27.02 12/12/2009 CHRIS STEVENSON
PMS: P 30.05 10/18/2009 Roger S Brisbane
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Craven, Rob 46 Manatee Aquatic-38 33.10 34.19 9
2 Bauer, Kim 47 Marin Pirates Ma-38 36.50 37.19 7
3 Shepherd, Peter J 45 Menlo Masters Ak-38 42.42 41.79 6
-- Thorp, Chas 45 Marin Pirates Ma-38 43.60 DQ

<b>Men 45-49 50 SC Meter Backstroke Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.02 12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA
NATL: N 27.02 12/12/2009 CHRIS STEVENSON
PMS: P 30.05 10/18/2009 Roger S Brisbane
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Chao, Hector 47 Walnut Creek Mas-38 NT 31.31

<b>Men 45-49 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 57.00 12/13/2009 CHRIS STEVENSON, USA
NATL: N 57.00 12/13/2009 CHRIS STEVENSON
PMS: P 1:05.57 10/18/2009 Hector Chao
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chao, Hector 47 Walnut Creek Mas-38 1:10.00 1:07.69 9
32.48 1:07.69 (35.21)
2 Allen, Chuck F 47 Walnut Creek Mas-38 1:15.00 1:16.05 7
37.46 1:16.05 (38.59)
3 Homonnay, Chris A 49 Club Hot Tub-38 1:17.00 1:16.16 6
36.88 1:16.16 (39.28)
4 Bauer, Kim 47 Marin Pirates Ma-38 1:20.00 1:27.57 5

<b>Men 45-49 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:05.54 12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA
NATL: N 2:05.54 12/12/2009 CHRIS STEVENSON
PMS: P 2:21.01 12/31/1997 Tod Spieker
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chao, Hector 47 Walnut Creek Mas-38 2:30.00 2:29.11 9
34.39 1:11.56 (37.17) 1:50.16 (38.60) 2:29.11 (38.95)
2 Allen, Chuck F 47 Walnut Creek Mas-38 2:42.00 2:40.83 7
37.88 1:18.18 (40.30) 1:59.28 (41.10) 2:40.83 (41.55)

<b>Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.87 1/17/2010 RICO ROLLI, ITA
NATL: N 29.85 12/5/2009 CHRIS WEISSMAN
PMS: P 31.24 12/31/2001 Lee Rider
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stahl, Stephen A 46 Walnut Creek Mas-38 33.00 33.42 9
2 Homonnay, Chris A 49 Club Hot Tub-38 35.00 35.53 7
3 Gronert, Karsten 46 Walnut Creek Mas-38 38.00 36.11 6
4 Gothberg, Brad A 49 Walnut Creek Mas-38 39.80 36.34 5
5 Bauer, Kim 47 Marin Pirates Ma-38 37.60 37.47 4
6 Fegler, Gerald A 48 Walnut Creek Mas-38 38.34 38.69 3
7 Kurisu, Ron 47 Clovis Swim Club-38 40.26 40.29 2
8 Eilers, Helge 46 Bay Masters-38 50.00 44.28 1
9 Woolf, Marlon I 47 Marin Pirates Ma-38 45.00 44.37

<b>Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:04.69 12/5/2009 CHRIS WEISSMAN, USA
NATL: N 1:04.69 12/5/2009 CHRIS WEISSMAN
PMS: P 1:08.09 12/31/2001 Lee Rider
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stahl, Stephen A 46 Walnut Creek Mas-38 1:14.00 1:16.70 9
35.92 1:16.70 (40.78)
2 Bauer, Kim 47 Marin Pirates Ma-38 1:25.50 1:25.51 7
40.77 1:25.51 (44.74)
3 Fegler, Gerald A 48 Walnut Creek Mas-38 1:24.87 1:29.15 6
40.49 1:29.15 (48.66)
4 Woolf, Marlon I 47 Marin Pirates Ma-38 1:35.00 1:35.83 5
44.64 1:35.83 (51.19)
5 Eilers, Helge 46 Bay Masters-38 1:50.00 1:40.55 4
48.08 1:40.55 (52.47)

<b>Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:22.68 6/22/2008 GLENN MILLS, USA
NATL: N 2:22.68 6/22/2008 GLENN MILLS
PMS: P 2:34.41 12/31/1995 Bob Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stahl, Stephen A 46 Walnut Creek Mas-38 2:52.00 2:53.56 9
41.01 1:25.70 (44.69) 2:10.90 (45.20) 2:53.56 (42.66)
2 Sewell, Scott M 49 Swimstitute Mast-38 3:05.00 2:58.74 7
39.53 1:24.99 (45.46) 2:12.44 (47.45) 2:58.74 (46.30)
3 Woolf, Marlon I 47 Marin Pirates Ma-38 3:20.00 3:46.12 6
49.50 1:44.32 (54.82) 2:45.43 (1:01.11) 3:46.12 (1:00.69)

<b>Men 45-49 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 25.74 12/13/2009 FRITZ BEDFORD, USA
NATL: N 25.74 12/13/2009 FRITZ BEDFORD
PMS: P 27.57 10/18/2009 Roger S Brisbane
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tittle, Kenneth W 48 Walnut Creek Mas-38 27.76 27.75 9
2 Boone, Jon 48 Walnut Creek Mas-38 30.08 29.07 7
3 Nootbaar, Tom T 48 Walnut Creek Mas-38 30.46 30.15 6
4 Homonnay, Chris A 49 Club Hot Tub-38 35.00 33.25 5
5 Horvath, Steve 45 Manatee Aquatic-38 34.51 34.44 4
6 Kurisu, Ron 47 Clovis Swim Club-38 35.00 34.61 3
7 Bauer, Kim 47 Marin Pirates Ma-38 35.00 35.35 2

<b>Men 45-49 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 57.17 12/14/2003 PAUL CARTER, USA
NATL: N 57.17 12/14/2003 PAUL CARTER
PMS: P 1:01.59 10/18/2009 Roger S Brisbane
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tittle, Kenneth W 48 Walnut Creek Mas-38 1:01.30 1:00.71P 9
29.00 1:00.71 (31.71)
2 Chao, Hector 47 Walnut Creek Mas-38 1:10.00 1:05.84 7
30.84 1:05.84 (35.00)
3 Boone, Jon 48 Walnut Creek Mas-38 1:07.56 1:06.11 6
30.93 1:06.11 (35.18)
4 Stahl, Stephen A 46 Walnut Creek Mas-38 1:01.99 1:07.85 5
31.96 1:07.85 (35.89)
5 Shepherd, Peter J 45 Menlo Masters Ak-38 1:45.45 1:47.35 4
49.57 1:47.35 (57.78)

<b>Men 45-49 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:06.40 11/19/2006 DENNIS BAKER, USA
NATL: N 2:06.40 11/19/2006 DENNIS BAKER
PMS: P 2:19.44 10/18/2009 John A Engs
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tittle, Kenneth W 48 Walnut Creek Mas-38 2:21.30 2:20.36 9
31.09 1:06.35 (35.26) 1:42.36 (36.01) 2:20.36 (38.00)
2 Nootbaar, Tom T 48 Walnut Creek Mas-38 2:40.00 2:35.39 7
36.72 1:16.51 (39.79) 1:55.68 (39.17) 2:35.39 (39.71)
3 Mc Donald, James S 45 Club Hot Tub-38 3:25.00 2:59.53 6
36.67 1:17.87 (41.20) 2:05.46 (47.59) 2:59.53 (54.07)

<b>Men 45-49 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:00.13 11/29/2009 EDWIN VAN NORDEN, NED
NATL: N 1:00.14 11/22/2009 ANDERS RASMUSSEN
PMS: P 1:03.75 12/31/2008 Darren Phelen
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Chao, Hector 47 Walnut Creek Mas-38 1:10.00 1:07.24 9
31.62 1:07.24 (35.62)
2 Stahl, Stephen A 46 Walnut Creek Mas-38 1:06.00 1:09.17 7
32.29 1:09.17 (36.88)
3 Craven, Rob 46 Manatee Aquatic-38 1:12.10 1:12.95 6
34.40 1:12.95 (38.55)
4 Bauer, Kim 47 Marin Pirates Ma-38 1:17.00 1:20.07 5
38.50 1:20.07 (41.57)
5 Fegler, Gerald A 48 Walnut Creek Mas-38 1:21.95 1:22.87 4
38.95 1:22.87 (43.92)
6 Thorp, Chas 45 Marin Pirates Ma-38 1:33.00 1:28.19 3
40.89 1:28.19 (47.30)
7 Shepherd, Peter J 45 Menlo Masters Ak-38 1:35.35 1:29.06 2
43.08 1:29.06 (45.98)

<b>Men 45-49 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:09.71 3/20/2010 JEROME FRENTSOS, USA
NATL: N 2:09.71 3/20/2010 JEROME FRENTSOS
PMS: P 2:19.32 12/31/2010 Darren Phelan
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mc Donald, James S 45 Club Hot Tub-38 3:00.00 2:46.52 9
35.14 1:20.45 (45.31) 2:09.39 (48.94) 2:46.52 (37.13)

<b>Men 50-54 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 23.38 10/18/2009 ROWDY GAINES, USA
NATL: N 23.38 10/18/2009 ROWDY GAINES
PMS: P 25.53 12/31/2003 Thomas Whatley
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Kurt E 52 Santa Cruz Maste-38 27.00 25.73 9
2 Humphrey, Al 52 Stanford Masters-38 26.80 26.80 7
3 Schenstrom, Warren 54 Santa Rosa Maste-38 27.94 27.42 6
4 Waters, Crick M 50 Menlo Masters Ak-38 29.67 29.84 5
5 Hamza, Alex 52 Livermore Valley-38 30.00 30.87 4
6 Lewis, Glenn R 51 Bay Masters-38 35.00 31.76 3
7 Hastings, Douglas 52 Richmond Plunge-38 35.00 39.80 2

<b>Men 50-54 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 51.61 10/17/2009 ROWDY GAINES, USA
NATL: N 51.61 10/17/2009 ROWDY GAINES
PMS: P 56.67 12/31/2003 Richard Garrett
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wilson, Kurt E 52 Santa Cruz Maste-38 1:03.00 1:01.14 9
28.47 1:01.14 (32.67)
2 Hamza, Alex 52 Livermore Valley-38 1:06.00 1:07.49 7
32.32 1:07.49 (35.17)
3 Reintjes, Byron L 50 Clovis Swim Club-38 1:15.33 1:14.62 6
35.27 1:14.62 (39.35)
4 Thompson, Jerry J 53 Rolling Hills Mu-38 1:25.00 1:18.75 5
36.24 1:18.75 (42.51)

<b>Men 50-54 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:56.75 10/17/2009 BOB BUGG, USA
NATL: N 1:56.75 10/17/2009 BOB BUGG
PMS: P 2:05.79 12/31/2008 John Morales
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mc Cracken, Bill 50 Tri Valley Maste-38 2:13.43 2:12.00 9
31.29 1:05.05 (33.76) 1:38.72 (33.67) 2:12.00 (33.28)
2 Humphrey, Al 52 Stanford Masters-38 2:12.07 2:12.82 7
31.86 1:05.20 (33.34) 1:38.93 (33.73) 2:12.82 (33.89)
3 Schenstrom, Warren 54 Santa Rosa Maste-38 2:15.62 2:17.86 6
32.67 1:08.36 (35.69) 1:43.17 (34.81) 2:17.86 (34.69)
4 Cool, David S 50 Walnut Creek Mas-38 2:19.00 2:19.82 5
32.45 1:08.16 (35.71) 1:44.30 (36.14) 2:19.82 (35.52)
5 Miller, Don 53 Rolling Hills Mu-38 2:23.00 2:27.88 4
33.81 1:10.95 (37.14) 1:49.65 (38.70) 2:27.88 (38.23)
6 Hamza, Alex 52 Livermore Valley-38 2:28.00 2:29.39 3
34.32 1:11.72 (37.40) 1:50.62 (38.90) 2:29.39 (38.77)
7 Campbell, Chris 50 Mountain View Ma-38 2:30.00 2:29.88 2
35.06 1:12.37 (37.31) 1:50.58 (38.21) 2:29.88 (39.30)
8 Waters, Crick M 50 Menlo Masters Ak-38 2:41.25 2:38.78 1
35.87 1:16.31 (40.44) 1:58.85 (42.54) 2:38.78 (39.93)
9 Dalarossa, Daniel 50 Tri Valley Maste-38 2:37.00 2:52.18
39.26 1:21.65 (42.39) 2:06.92 (45.27) 2:52.18 (45.26)
10 Lewis, Glenn R 51 Bay Masters-38 3:45.00 3:20.10
43.36 1:31.94 (48.58) 2:29.78 (57.84) 3:20.10 (50.32)

<b>Men 50-54 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:07.99 12/10/2000 JIM MCCONICA, USA
NATL: N 4:07.99 12/10/2000 JIM MCCONICA
PMS: P 4:27.55 12/31/2002 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mc Cracken, Bill 50 Tri Valley Maste-38 4:40.00 4:40.61 9
32.02 1:07.26 (35.24) 1:42.95 (35.69) 2:18.96 (36.01)
2:54.86 (35.90) 3:30.36 (35.50) 4:05.66 (35.30) 4:40.61 (34.95)
2 Hamza, Alex 52 Livermore Valley-38 5:25.00 5:21.04 7
36.39 1:16.53 (40.14) 1:57.09 (40.56) 2:38.86 (41.77)
3:19.74 (40.88) 4:00.64 (40.90) 4:41.56 (40.92) 5:21.04 (39.48)
3 Campbell, Chris 50 Mountain View Ma-38 5:24.00 5:24.80 6
37.14 1:17.24 (40.10) 1:58.45 (41.21) 2:39.48 (41.03)
3:21.32 (41.84) 4:02.61 (41.29) 4:44.07 (41.46) 5:24.80 (40.73)
4 Lewis, Glenn R 51 Bay Masters-38 8:00.00 6:55.00 5
44.29 1:32.77 (48.48) 2:25.92 (53.15) 3:21.58 (55.66)
4:17.90 (56.32) 5:12.26 (54.36) 6:06.92 (54.66) 6:55.00 (48.08)

<b>Men 50-54 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:44.51 12/10/2000 JIM MCCONICA, USA
NATL: N 8:44.51 12/10/2000 JIM MCCONICA
PMS: P 9:11.92 10/13/2002 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mc Cracken, Bill 50 Tri Valley Maste-38 9:50.00 9:52.25 9
33.46 1:10.84 (37.38) 1:48.33 (37.49) 2:26.35 (38.02)
3:04.00 (37.65) 3:41.43 (37.43) 4:18.94 (37.51) 4:56.42 (37.48)
5:33.10 (36.68) 6:10.15 (37.05) 6:47.39 (37.24) 7:24.56 (37.17)
8:01.36 (36.80) 8:38.60 (37.24) 9:15.92 (37.32) 9:52.25 (36.33)
2 Morales, John R 53 Santa Rosa Maste-38 9:50.22 9:58.79 7
34.40 1:11.73 (37.33) 1:49.15 (37.42) 2:26.32 (37.17)
3:03.82 (37.50) 3:41.61 (37.79) 4:19.35 (37.74) 4:57.51 (38.16)
5:35.48 (37.97) 6:13.34 (37.86) 6:51.53 (38.19) 7:29.32 (37.79)
8:07.14 (37.82) 8:44.99 (37.85) 9:22.29 (37.30) 9:58.79 (36.50)
3 Volpp, Bryan D 54 Walnut Creek Mas-38 10:26.00 10:24.27 6
34.98 1:14.06 (39.08) 1:54.16 (40.10) 2:34.06 (39.90)
3:13.81 (39.75) 3:53.45 (39.64) 4:33.28 (39.83) 5:12.89 (39.61)
5:52.31 (39.42) 6:31.84 (39.53) 7:11.14 (39.30) 7:50.35 (39.21)
8:29.35 (39.00) 9:07.73 (38.38) 9:46.04 (38.31) 10:24.27 (38.23)
4 Campbell, Chris 50 Mountain View Ma-38 11:20.00 11:01.41 5
38.08 1:19.75 (41.67) 2:01.52 (41.77) 2:43.59 (42.07)
3:25.55 (41.96) 4:07.12 (41.57) 4:48.98 (41.86) 5:30.99 (42.01)
6:13.31 (42.32) 6:54.91 (41.60) 7:36.70 (41.79) 8:18.64 (41.94)
8:59.74 (41.10) 9:41.06 (41.32) 10:22.11 (41.05) 11:01.41 (39.30)
5 Taylor, Ron A 51 Richmond Plunge-38 11:17.70 11:04.01 4
36.50 1:17.48 (40.98) 1:59.29 (41.81) 2:41.42 (42.13)
3:23.75 (42.33) 4:06.04 (42.29) 4:47.97 (41.93) 5:30.30 (42.33)
6:11.86 (41.56) 6:54.10 (42.24) 7:35.86 (41.76) 8:17.81 (41.95)
9:00.14 (42.33) 9:42.40 (42.26) 10:23.72 (41.32) 11:04.01 (40.29)
6 Franklin, David B 50 Modesto Area Aqu-38 15:50.00 15:00.91 3
50.32 1:46.80 (56.48) 2:44.05 (57.25) 3:42.05 (58.00)
4:39.17 (57.12) 5:36.91 (57.74) 6:34.45 (57.54) 7:32.55 (58.10)
8:28.44 (55.89) 9:24.67 (56.23) 10:22.46 (57.79) 11:19.65 (57.19)
12:16.55 (56.90) 13:11.50 (54.95) 14:07.88 (56.38) 15:00.91 (53.03)

<b>Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 16:33.02 12/10/2000 JIM MCCONICA, USA
NATL: N 16:33.02 12/10/2000 JIM MCCONICA
PMS: P 17:32.20 12/31/2001 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Mc Cracken, Bill 50 Tri Valley Maste-38 19:30.00 18:51.92 9
34.81 1:12.27 (37.46) 1:50.40 (38.13) 2:28.82 (38.42)
3:06.87 (38.05) 3:45.00 (38.13) 4:23.08 (38.08) 5:01.30 (38.22)
5:39.46 (38.16) 6:17.60 (38.14) 6:55.35 (37.75) 7:33.15 (37.80)
8:10.54 (37.39) 8:47.91 (37.37) 9:25.60 (37.69) 10:03.17 (37.57)
10:40.98 (37.81) 11:18.97 (37.99) 11:56.67 (37.70) 12:34.46 (37.79)
13:12.23 (37.77) 13:50.47 (38.24) 14:28.08 (37.61) 15:06.36 (38.28)
15:44.24 (37.88) 16:22.37 (38.13) 16:59.99 (37.62) 17:38.60 (38.61)
18:16.00 (37.40) 18:51.92 (35.92)
2 Morales, John R 53 Santa Rosa Maste-38 20:15.00 19:31.34 7
36.43 1:15.93 (39.50) 1:55.60 (39.67) 2:35.16 (39.56)
3:14.94 (39.78) 3:54.57 (39.63) 4:34.34 (39.77) 5:13.85 (39.51)
5:53.57 (39.72) 6:33.48 (39.91) 7:13.23 (39.75) 7:52.48 (39.25)
8:32.16 (39.68) 9:11.23 (39.07) 9:50.69 (39.46) 10:29.85 (39.16)
11:09.06 (39.21) 11:48.02 (38.96) 12:27.33 (39.31) 13:06.56 (39.23)
13:45.35 (38.79) 14:24.39 (39.04) 15:03.03 (38.64) 15:41.91 (38.88)
16:20.75 (38.84) 16:59.49 (38.74) 17:37.81 (38.32) 18:16.16 (38.35)
18:54.18 (38.02) 19:31.34 (37.16)
3 Franklin, David B 50 Modesto Area Aqu-38 27:40.00 29:00.97 6
1:49.90 ( ) 3:48.37 ( )
5:46.09 ( ) 7:44.67 (1:58.58) 9:43.42 (1:58.75)
10:44.28 (1:00.86) 11:43.41 (59.13) 13:44.05 (2:00.64) 14:43.17 (59.12)
15:41.20 (58.03) 16:37.52 (56.32) 17:34.95 (57.43) 18:32.16 (57.21)
19:28.89 (56.73) 20:25.53 (56.64)
21:23.23 ( ) 22:21.25 (58.02) 23:19.01 (57.76)
24:16.69 (57.68) 25:13.79 (57.10) 26:11.67 (57.88) 27:07.97 (56.30)
28:05.34 (57.37) 29:00.97 (55.63)

<b>Men 50-54 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.37 12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA
NATL: N 28.37 12/6/2009 JAMIE FOWLER
PMS: P 30.16 12/31/2005 Philipp Djang
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tainty, Chris J 51 Santa Cruz Maste-38 34.50 33.17 9
2 Campbell, Chris 50 Mountain View Ma-38 40.00 40.76 7
3 Lewis, Glenn R 51 Bay Masters-38 55.00 50.46 6

<b>Men 50-54 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:00.38 12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA
NATL: N 1:00.38 12/5/2009 JAMIE FOWLER
PMS: P 1:04.47 12/31/2005 Philipp Djang
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schmitz, John 50 Los Altos Mounta-38 1:13.00 1:14.47 9
36.55 1:14.47 (37.92)
2 Hamza, Alex 52 Livermore Valley-38 1:22.00 1:20.91 7
39.69 1:20.91 (41.22)
3 Campbell, Chris 50 Mountain View Ma-38 1:30.00 1:25.46 6
42.46 1:25.46 (43.00)

<b>Men 50-54 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:11.84 12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA
NATL: N 2:11.84 12/4/2009 JAMIE FOWLER
PMS: P 2:20.01 12/31/2005 Philipp Djang
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tainty, Chris J 51 Santa Cruz Maste-38 2:42.00 2:33.58 9
37.30 1:16.64 (39.34) 1:55.51 (38.87) 2:33.58 (38.07)
2 Volpp, Bryan D 54 Walnut Creek Mas-38 2:36.20 2:34.06 7
37.17 1:16.38 (39.21) 1:54.80 (38.42) 2:34.06 (39.26)
3 Morales, John R 53 Santa Rosa Maste-38 2:36.22 2:34.90 6
37.47 1:15.99 (38.52) 1:55.40 (39.41) 2:34.90 (39.50)
4 O'Brien, Kerry L 54 Walnut Creek Mas-38 2:55.00 2:49.01 5
39.77 1:22.70 (42.93) 2:06.24 (43.54) 2:49.01 (42.77)
5 Hamza, Alex 52 Livermore Valley-38 2:55.00 2:54.88 4
41.50 1:25.74 (44.24) 2:11.02 (45.28) 2:54.88 (43.86)
6 Campbell, Chris 50 Mountain View Ma-38 3:20.00 3:10.59 3
45.83 1:33.69 (47.86) 2:22.20 (48.51) 3:10.59 (48.39)

<b>Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.91 11/7/2009 GLEN CHRISTIANSEN, SWE
NATL: N 31.08 12/7/2008 BENN DOYLE
PMS: P 31.10 10/18/2009 Gary L Patterson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ericsson, Ken 51 Rolling Hills Mu-38 35.50 32.69 9
2 Halbrecht, Kenneth A 51 Walnut Creek Mas-38 39.00 36.63 7
3 Wilson, Kurt E 52 Santa Cruz Maste-38 40.00 37.42 6
4 Schmitz, John 50 Los Altos Mounta-38 40.00 38.03 5
5 Thompson, Jerry J 53 Rolling Hills Mu-38 45.00 42.24 4
6 Reintjes, Byron L 50 Clovis Swim Club-38 48.37 43.18 3
7 Skarpelos, Michael J 51 Bay Masters-38 52.00 45.18 2

<b>Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:08.27 12/6/2008 BENN DOYLE, USA
NATL: N 1:08.27 12/6/2008 BENN DOYLE
PMS: P 1:08.95 10/18/2009 Gary L Patterson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ericsson, Ken 51 Rolling Hills Mu-38 1:17.50 1:13.07 9
33.70 1:13.07 (39.37)
2 Hendrickson, John J 51 The Olympic Club-38 1:19.50 1:17.08 7
36.90 1:17.08 (40.18)
3 Volpp, Bryan D 54 Walnut Creek Mas-38 1:19.10 1:18.17 6
36.67 1:18.17 (41.50)
4 Jacques, Jon R 50 Walnut Creek Mas-38 1:16.00 1:19.73 5
37.44 1:19.73 (42.29)
5 Halbrecht, Kenneth A 51 Walnut Creek Mas-38 1:28.00 1:20.45 4
38.74 1:20.45 (41.71)
6 Thompson, Jerry J 53 Rolling Hills Mu-38 1:55.00 1:36.10 3
44.01 1:36.10 (52.09)
7 Skarpelos, Michael J 51 Bay Masters-38 1:55.00 1:47.28 2
48.61 1:47.28 (58.67)

<b>Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:32.06 2/15/2009 LINCOLN DJANG, USA
NATL: N 2:32.06 2/15/2009 LINCOLN DJANG
PMS: P 2:34.71 12/31/1996 Robert Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Volpp, Bryan D 54 Walnut Creek Mas-38 2:53.20 2:52.52 9
38.81 1:21.86 (43.05) 2:06.55 (44.69) 2:52.52 (45.97)
2 Halbrecht, Kenneth A 51 Walnut Creek Mas-38 3:10.00 3:00.42 7
42.81 1:31.23 (48.42) 2:16.98 (45.75) 3:00.42 (43.44)
3 Taylor, Ron A 51 Richmond Plunge-38 3:18.55 3:10.15 6
42.77 1:32.67 (49.90) 2:22.20 (49.53) 3:10.15 (47.95)

<b>Men 50-54 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 25.49 5/16/2009 DAN THOMPSON, CAN
NATL: N 26.12 12/2/2007 PAUL CARTER
PMS: P 26.12 12/31/2007 Paul Carter
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morales, John R 53 Santa Rosa Maste-38 29.99 29.58 9
2 Wilson, Kurt E 52 Santa Cruz Maste-38 31.00 30.54 7
3 Halbrecht, Kenneth A 51 Walnut Creek Mas-38 33.00 30.94 6
4 O'Brien, Kerry L 54 Walnut Creek Mas-38 31.30 30.99 5
5 Ryan, Kevin A 50 Loch Ness Master-38 36.97 37.35 4
6 Skarpelos, Michael J 51 Bay Masters-38 56.00 48.97 3

<b>Men 50-54 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 57.29 12/2/2007 PAUL CARTER, USA
NATL: N 57.29 12/2/2007 PAUL CARTER
PMS: P 57.29 12/31/2007 Paul Carter
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morales, John R 53 Santa Rosa Maste-38 1:06.99 1:06.70 9
31.52 1:06.70 (35.18)
2 Tainty, Chris J 51 Santa Cruz Maste-38 1:12.00 1:09.31 7
32.83 1:09.31 (36.48)
3 O'Brien, Kerry L 54 Walnut Creek Mas-38 1:09.50 1:09.59 6
32.01 1:09.59 (37.58)
4 Schenstrom, Warren 54 Santa Rosa Maste-38 1:11.14 1:13.39 5
33.51 1:13.39 (39.88)
5 Miller, Don 53 Rolling Hills Mu-38 1:17.00 1:19.07 4
35.28 1:19.07 (43.79)

<b>Men 50-54 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:12.54 11/22/2009 WILLIAM SPECHT, USA
NATL: N 2:12.54 11/22/2009 WILLIAM SPECHT
PMS: P 2:24.71 12/31/2008 John Morales
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morales, John R 53 Santa Rosa Maste-38 2:38.55 2:39.54 9
36.48 1:16.52 (40.04) 1:57.81 (41.29) 2:39.54 (41.73)
2 Taylor, Ron A 51 Richmond Plunge-38 2:56.86 2:51.60 7
37.87 1:20.53 (42.66) 2:05.63 (45.10) 2:51.60 (45.97)

<b>Men 50-54 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:01.29 12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA
NATL: N 1:01.29 12/6/2009 JAMIE FOWLER
PMS: P 1:02.51 12/31/2008 Ken Shilling
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tainty, Chris J 51 Santa Cruz Maste-38 1:15.00 1:11.98 9
33.34 1:11.98 (38.64)
2 Miller, Don 53 Rolling Hills Mu-38 1:19.00 1:14.59 7
35.76 1:14.59 (38.83)
3 Waters, Crick M 50 Menlo Masters Ak-38 1:20.00 1:21.22 6
37.50 1:21.22 (43.72)

<b>Men 50-54 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:13.40 12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA
NATL: N 2:13.40 12/4/2009 JAMIE FOWLER
PMS: P 2:14.53 12/31/2008 Ken Shilling
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Volpp, Bryan D 54 Walnut Creek Mas-38 2:35.00 2:33.43 9
31.99 1:10.36 (38.37) 1:55.16 (44.80) 2:33.43 (38.27)
2 Hendrickson, John J 51 The Olympic Club-38 2:42.00 2:36.52 7
33.06 1:14.24 (41.18) 1:58.26 (44.02) 2:36.52 (38.26)
3 Schmitz, John 50 Los Altos Mounta-38 2:39.00 2:40.13 6
33.60 1:14.13 (40.53) 2:02.63 (48.50) 2:40.13 (37.50)
4 Campbell, Chris 50 Mountain View Ma-38 3:05.00 2:58.34 5
36.06 1:25.48 (49.42) 2:19.40 (53.92) 2:58.34 (38.94)
5 Ryan, Kevin A 50 Loch Ness Master-38 3:15.81 3:17.87 4
42.67 1:34.97 (52.30) 2:32.75 (57.78) 3:17.87 (45.12)
6 Franklin, David B 50 Modesto Area Aqu-38 4:15.00 4:07.51 3
56.18 2:00.81 (1:04.63) 3:14.39 (1:13.58) 4:07.51 (53.12)

<b>Men 50-54 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:51.57 12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA
NATL: N 4:51.57 12/5/2009 JAMIE FOWLER
PMS: P 5:05.37 12/31/2009 John Morales
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morales, John R 53 Santa Rosa Maste-38 5:30.00 5:28.68 9
34.79 1:13.32 (38.53) 1:55.77 (42.45) 2:37.75 (41.98)
3:25.80 (48.05) 4:13.73 (47.93) 4:51.44 (37.71) 5:28.68 (37.24)
2 Taylor, Ron A 51 Richmond Plunge-38 6:13.40 5:58.53 7
37.00 1:19.69 (42.69) 2:05.10 (45.41) 2:51.47 (46.37)
3:42.69 (51.22) 4:35.14 (52.45) 5:17.52 (42.38) 5:58.53 (41.01)
3 Dalarossa, Daniel 50 Tri Valley Maste-38 6:59.00 7:17.30 6
49.78 1:48.04 (58.26) 2:46.18 (58.14) 3:43.20 (57.02)
4:41.57 (58.37) 5:39.79 (58.22) 6:29.77 (49.98) 7:17.30 (47.53)
4 Ryan, Kevin A 50 Loch Ness Master-38 7:25.97 7:35.43 5
47.89 1:41.55 (53.66) 2:42.41 (1:00.86) 3:43.57 (1:01.16)
4:47.63 (1:04.06) 5:49.32 (1:01.69) 6:45.80 (56.48) 7:35.43 (49.63)
5 Franklin, David B 50 Modesto Area Aqu-38 9:05.00 9:16.93 4
1:02.15 2:22.18 (1:20.03) 4:46.51 ( )
6:01.37 (1:14.86) 7:16.84 (1:15.47) 9:16.93 (2:00.09)

<b>Men 55-59 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 24.70 4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA
NATL: N 24.70 4/1/2006 PAUL TREVISAN
PMS: P 26.15 12/31/2009 Eric van Boer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Druz, Loren 55 Walnut Creek Mas-38 26.50 26.93 9
2 Daniels, Charles M 55 Walnut Creek Mas-38 28.00 27.60 7
3 Williams, Scott 56 Marin Pirates Ma-38 29.00 28.04 6
4 Wierema, Dirk 57 UNAT 29.00 28.51 5
5 Glenn, Tim P 55 Stanford Masters-38 30.00 28.94 4
6 Sutton-Beattie, Eric L 59 Rolling Hills Mu-38 33.50 34.00 3
7 Giove, (Mike) Anthony M 58 Tuolumne County-38 42.56 41.82 2

<b>Men 55-59 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 54.50 4/5/2009 JACK GROSELLE, USA
NATL: N 54.50 4/5/2009 JACK GROSELLE
PMS: P 58.66 12/31/2000 Tim Birnie
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Druz, Loren 55 Walnut Creek Mas-38 59.50 1:00.50 9
28.42 1:00.50 (32.08)
2 Daniels, Charles M 55 Walnut Creek Mas-38 1:02.00 1:01.05 7
28.77 1:01.05 (32.28)
3 Wierema, Dirk 57 UNAT 1:05.00 1:02.20 6
29.55 1:02.20 (32.65)
4 Glenn, Tim P 55 Stanford Masters-38 1:03.00 1:03.91 5
30.06 1:03.91 (33.85)
5 Williams, Scott 56 Marin Pirates Ma-38 1:06.00 1:04.98 4
29.70 1:04.98 (35.28)
6 Willard, Kirt G 59 Club Hot Tub-38 1:04.00 1:07.70 3
32.96 1:07.70 (34.74)
7 Sutton-Beattie, Eric L 59 Rolling Hills Mu-38 1:15.00 1:14.56 2
36.87 1:14.56 (37.69)
8 Anderson, Robert L 56 Peninsula Covena-38 1:14.70 1:15.00 1
36.42 1:15.00 (38.58)
9 Giove, (Mike) Anthony M 58 Tuolumne County-38 1:39.72 1:40.84
46.38 1:40.84 (54.46)

<b>Men 55-59 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:59.08 11/21/2009 MICHAEL MANN, USA
NATL: N 1:59.08 11/21/2009 MICHAEL MANN
PMS: P 2:06.20 12/31/2003 Tod Spieker
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Druz, Loren 55 Walnut Creek Mas-38 2:14.00 2:15.73 9
32.04 1:05.65 (33.61) 1:40.58 (34.93) 2:15.73 (35.15)
2 Daniels, Charles M 55 Walnut Creek Mas-38 2:15.00 2:17.81 7
32.08 1:07.74 (35.66) 1:43.58 (35.84) 2:17.81 (34.23)
3 Glenn, Tim P 55 Stanford Masters-38 2:19.00 2:27.14 6
33.27 1:09.31 (36.04) 1:47.27 (37.96) 2:27.14 (39.87)
4 Morris, John (Scooter) 57 Bay Masters-38 2:45.00 2:36.93 5
36.97 1:16.99 (40.02) 1:57.32 (40.33) 2:36.93 (39.61)
5 Sutton-Beattie, Eric L 59 Rolling Hills Mu-38 2:49.00 2:52.27 4
40.70 1:24.90 (44.20) 2:10.54 (45.64) 2:52.27 (41.73)
6 Kubokawa, Jon Y 56 Walnut Creek Mas-38 2:58.48 2:57.23 3
39.35 1:25.25 (45.90) 2:12.55 (47.30) 2:57.23 (44.68)
7 Giove, (Mike) Anthony M 58 Tuolumne County-38 4:00.86 4:12.65 2
55.32 2:00.24 (1:04.92) 3:09.05 (1:08.81) 4:12.65 (1:03.60)

<b>Men 55-59 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:16.03 11/22/2009 MICHAEL MANN, USA
NATL: N 4:16.03 11/22/2009 MICHAEL MANN
PMS: P 4:28.73 12/31/2003 Tod Spieker
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Druz, Loren 55 Walnut Creek Mas-38 4:52.00 4:55.48 9
33.06 1:09.38 (36.32) 1:46.55 (37.17) 2:24.29 (37.74)
3:02.41 (38.12) 3:41.11 (38.70) 4:19.76 (38.65) 4:55.48 (35.72)
2 Guadagni, Peter M 56 Walnut Creek Mas-38 4:56.12 4:57.07 7
33.90 1:10.42 (36.52) 1:47.78 (37.36) 2:25.30 (37.52)
3:03.32 (38.02) 3:41.26 (37.94) 4:19.69 (38.43) 4:57.07 (37.38)
3 Morris, John (Scooter) 57 Bay Masters-38 5:50.00 5:38.40 6
38.58 1:21.01 (42.43) 2:03.74 (42.73) 2:47.01 (43.27)
3:30.31 (43.30) 4:14.00 (43.69) 4:57.24 (43.24) 5:38.40 (41.16)
4 Anderson, Robert L 56 Peninsula Covena-38 5:55.00 6:04.65 5
41.17 1:26.87 (45.70) 2:13.35 (46.48) 3:00.08 (46.73)
3:47.00 (46.92) 4:33.96 (46.96) 5:20.92 (46.96) 6:04.65 (43.73)

<b>Men 55-59 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:51.34 11/21/2009 MICHAEL MANN, USA
NATL: N 8:51.34 11/21/2009 MICHAEL MANN
PMS: P 9:13.15 12/31/2003 Tod Spieker
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Druz, Loren 55 Walnut Creek Mas-38 10:15.00 10:13.45 9
35.10 1:13.63 (38.53) 1:52.38 (38.75) 2:31.45 (39.07)
3:10.45 (39.00) 3:49.42 (38.97) 4:28.56 (39.14) 5:07.41 (38.85)
5:46.54 (39.13) 6:25.31 (38.77) 7:04.06 (38.75) 7:42.62 (38.56)
8:21.07 (38.45) 8:59.99 (38.92) 9:38.70 (38.71) 10:13.45 (34.75)
2 Guadagni, Peter M 56 Walnut Creek Mas-38 10:08.36 10:26.60 7
35.23 1:13.54 (38.31) 1:53.09 (39.55) 2:32.43 (39.34)
3:12.10 (39.67) 3:51.72 (39.62) 4:31.20 (39.48) 5:10.89 (39.69)
5:50.30 (39.41) 6:30.00 (39.70) 7:10.05 (40.05) 7:50.02 (39.97)
8:29.82 (39.80) 9:09.65 (39.83) 9:48.58 (38.93) 10:26.60 (38.02)
3 Morris, John (Scooter) 57 Bay Masters-38 12:15.00 11:38.89 6
39.37 1:22.04 (42.67) 2:06.21 (44.17) 2:50.87 (44.66)
3:35.25 (44.38) 4:19.80 (44.55) 5:04.13 (44.33) 5:48.48 (44.35)
6:32.60 (44.12) 7:16.76 (44.16) 8:01.04 (44.28) 8:45.29 (44.25)
9:29.32 (44.03) 10:13.38 (44.06) 10:57.33 (43.95) 11:38.89 (41.56)
4 Anderson, Robert L 56 Peninsula Covena-38 12:29.00 12:34.69 5
44.16 1:31.39 (47.23) 2:17.53 (46.14) 3:05.13 (47.60)
3:52.70 (47.57) 4:40.06 (47.36) 5:28.47 (48.41) 6:16.41 (47.94)
7:04.60 (48.19) 7:52.80 (48.20) 8:41.14 (48.34) 9:28.78 (47.64)
10:16.43 (47.65) 11:03.62 (47.19) 11:50.25 (46.63) 12:34.69 (44.44)
5 Giove, (Mike) Anthony M 58 Tuolumne County-38 19:32.88 19:44.69 4
59.71 2:08.90 (1:09.19) 3:21.79 (1:12.89) 4:36.61 (1:14.82)
5:50.54 (1:13.93) 7:06.26 (1:15.72) 8:21.68 (1:15.42) 9:37.31 (1:15.63)
10:52.95 (1:15.64) 12:09.96 (1:17.01) 13:25.04 (1:15.08) 14:40.35 (1:15.31)
15:57.98 (1:17.63) 17:16.04 (1:18.06) 19:44.69 (2:28.65)

<b>Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 17:14.15 10/2/2005 JIM MCCONICA, USA
NATL: N 17:14.15 10/2/2005 JIM MCCONICA
PMS: P 17:35.21 12/31/2003 Tod Spieker
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Druz, Loren 55 Walnut Creek Mas-38 19:30.00 19:48.32 9
36.41 1:15.64 (39.23) 1:55.40 (39.76) 2:35.03 (39.63)
3:14.64 (39.61) 3:54.91 (40.27) 4:34.40 (39.49) 5:14.53 (40.13)
5:54.83 (40.30) 6:35.13 (40.30) 7:15.13 (40.00) 7:55.36 (40.23)
8:35.51 (40.15) 9:15.17 (39.66) 9:54.52 (39.35) 10:33.52 (39.00)
11:12.45 (38.93) 11:51.27 (38.82) 12:30.56 (39.29) 13:09.78 (39.22)
13:49.35 (39.57) 14:28.62 (39.27) 15:08.16 (39.54) 15:48.01 (39.85)
16:27.89 (39.88) 17:08.01 (40.12) 17:48.36 (40.35) 18:28.92 (40.56)
19:09.19 (40.27) 19:48.32 (39.13)
2 Guadagni, Peter M 56 Walnut Creek Mas-38 19:58.07 20:02.90 7
36.48 1:15.97 (39.49) 1:55.61 (39.64) 2:35.17 (39.56)
3:14.83 (39.66) 3:54.71 (39.88) 4:34.48 (39.77) 5:14.70 (40.22)
5:54.94 (40.24) 6:35.21 (40.27) 7:15.25 (40.04) 7:55.40 (40.15)
8:35.70 (40.30) 9:15.73 (40.03) 9:55.61 (39.88) 10:36.35 (40.74)
11:16.98 (40.63) 11:57.54 (40.56) 12:38.65 (41.11) 13:19.37 (40.72)
14:00.03 (40.66) 14:41.50 (41.47) 15:22.62 (41.12) 16:03.68 (41.06)
16:44.39 (40.71) 17:25.13 (40.74) 18:05.75 (40.62) 18:46.07 (40.32)
19:25.73 (39.66) 20:02.90 (37.17)
3 Morris, John (Scooter) 57 Bay Masters-38 25:00.00 22:28.53 6
41.10 1:25.61 (44.51) 2:10.51 (44.90) 2:55.20 (44.69)
3:39.63 (44.43) 4:24.26 (44.63) 5:08.45 (44.19) 5:52.90 (44.45)
6:37.40 (44.50) 7:22.57 (45.17) 8:07.72 (45.15) 8:52.39 (44.67)
9:37.55 (45.16) 10:22.25 (44.70) 11:07.14 (44.89) 11:52.09 (44.95)
12:37.83 (45.74) 13:23.42 (45.59) 14:09.01 (45.59) 14:54.56 (45.55)
15:40.10 (45.54) 16:25.55 (45.45) 17:10.59 (45.04) 17:56.15 (45.56)
18:41.42 (45.27) 19:27.10 (45.68) 20:12.91 (45.81) 20:59.18 (46.27)
21:44.95 (45.77) 22:28.53 (43.58)

<b>Men 55-59 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 29.07 11/21/2009 PHILIPP DJANG, USA
NATL: N 29.07 11/21/2009 PHILIPP DJANG
PMS: P 30.40 12/31/2000 Tim Birnie
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Scott 56 Marin Pirates Ma-38 35.05 34.21 9
2 Wierema, Dirk 57 UNAT 37.50 36.40 7

<b>Men 55-59 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:03.75 12/5/2009 PHILIPP DJANG, USA
NATL: N 1:03.75 12/5/2009 PHILIPP DJANG
PMS: P 1:04.89 12/31/2000 Tim Birnie
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schindler, Tom H 55 Club Hot Tub-38 1:20.00 1:18.85 9
38.66 1:18.85 (40.19)
2 Morris, John (Scooter) 57 Bay Masters-38 1:35.00 1:27.31 7
43.30 1:27.31 (44.01)

<b>Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.50 9/26/2009 WALTER KUSCH, GER
NATL: N 31.82 12/12/2009 TIMOTHY SHEAD
PMS: P 32.18 12/31/2001 Robert Strad
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ottersen, Craig M 59 Sacramento Maste-38 35.60 36.19 9
2 Williams, Scott 56 Marin Pirates Ma-38 38.00 37.34 7
3 Schindler, Tom H 55 Club Hot Tub-38 39.00 39.27 6
4 Sutton-Beattie, Eric L 59 Rolling Hills Mu-38 44.00 44.22 5
5 Giove, (Mike) Anthony M 58 Tuolumne County-38 1:05.08 59.14 4

<b>Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:08.13 9/25/2009 WALTER KUSCH, GER
NATL: N 1:09.93 12/5/2009 TIMOTHY SHEAD
PMS: P 1:11.53 12/31/2001 Robert Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Anderson, Robert L 56 Peninsula Covena-38 1:30.27 1:32.68 9
45.75 1:32.68 (46.93)
2 Sutton-Beattie, Eric L 59 Rolling Hills Mu-38 1:38.00 1:35.36 7
46.19 1:35.36 (49.17)
3 Giove, (Mike) Anthony M 58 Tuolumne County-38 2:11.00 2:14.60 6
1:02.17 2:14.60 (1:12.43)
-- Schindler, Tom H 55 Club Hot Tub-38 1:34.00 DQ
44.39 DQ (49.22)

<b>Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:33.79 12/6/2009 TIMOTHY SHEAD, USA
NATL: N 2:33.79 12/6/2009 TIMOTHY SHEAD
PMS: P 2:38.76 12/31/2001 Robert Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Guadagni, Peter M 56 Walnut Creek Mas-38 2:53.63 2:54.58 9
40.04 1:24.44 (44.40) 2:09.62 (45.18) 2:54.58 (44.96)
2 Anderson, Robert L 56 Peninsula Covena-38 3:23.00 3:24.99 7
47.86 1:40.99 (53.13) 2:34.02 (53.03) 3:24.99 (50.97)
3 Sutton-Beattie, Eric L 59 Rolling Hills Mu-38 3:33.00 3:29.84 6
49.01 1:42.27 (53.26) 2:36.56 (54.29) 3:29.84 (53.28)

<b>Men 55-59 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 26.93 12/13/2009 GREG SHAW, USA
NATL: N 26.93 12/13/2009 GREG SHAW
PMS: P 29.48 12/31/2009 Eric van Boer
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Druz, Loren 55 Walnut Creek Mas-38 31.00 30.42 9
2 Ottersen, Craig M 59 Sacramento Maste-38 30.90 30.99 7
3 Williams, Scott 56 Marin Pirates Ma-38 32.00 31.17 6
4 Wierema, Dirk 57 UNAT 31.00 31.71 5
5 Glenn, Tim P 55 Stanford Masters-38 34.00 33.72 4
6 Stuart, Sid J 55 Bay Masters-38 35.88 35.16 3
7 Willard, Kirt G 59 Club Hot Tub-38 34.00 35.42 2
8 Morris, John (Scooter) 57 Bay Masters-38 40.00 36.16 1

<b>Men 55-59 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:00.35 12/17/2006 GREG SHAW, USA
NATL: N 1:00.35 12/17/2006 GREG SHAW
PMS: P 1:05.89 12/31/2008 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stuart, Sid J 55 Bay Masters-38 1:25.50 1:23.57 9
38.05 1:23.57 (45.52)
2 Anderson, Robert L 56 Peninsula Covena-38 1:50.00 1:50.45 7
49.94 1:50.45 (1:00.51)

<b>Men 55-59 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:19.72 3/21/2009 JOHN CRAIG, USA
NATL: N 2:19.72 3/21/2009 JOHN CRAIG
PMS: P 2:32.98 12/31/2008 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Guadagni, Peter M 56 Walnut Creek Mas-38 2:39.12 2:35.82 9
37.33 1:16.05 (38.72) 1:56.14 (40.09) 2:35.82 (39.68)
2 Stuart, Sid J 55 Bay Masters-38 3:42.31 3:24.34 7
43.17 1:33.76 (50.59) 2:31.57 (57.81) 3:24.34 (52.77)

<b>Men 55-59 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:03.48 12/12/2009 TIMOTHY SHEAD, USA
NATL: N 1:03.48 12/12/2009 TIMOTHY SHEAD
PMS: P 1:07.15 12/31/2001 Robert Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Williams, Scott 56 Marin Pirates Ma-38 1:20.00 1:14.01 9
33.72 1:14.01 (40.29)
2 Wierema, Dirk 57 UNAT 1:15.00 1:16.47 7
34.88 1:16.47 (41.59)
3 Morris, John (Scooter) 57 Bay Masters-38 1:28.00 1:23.59 6
38.46 1:23.59 (45.13)
4 Anderson, Robert L 56 Peninsula Covena-38 1:26.00 1:27.08 5
43.30 1:27.08 (43.78)

<b>Men 55-59 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:16.44 11/22/2009 MICHAEL MANN, USA
NATL: N 2:16.44 11/22/2009 MICHAEL MANN
PMS: P 2:25.63 12/31/2008 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Guadagni, Peter M 56 Walnut Creek Mas-38 2:37.45 2:39.02 9
34.17 1:17.41 (43.24) 2:03.35 (45.94) 2:39.02 (35.67)

<b>Men 55-59 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:51.97 11/21/2009 MICHAEL MANN, USA
NATL: N 4:51.97 11/21/2009 MICHAEL MANN
PMS: P 5:13.29 12/31/2003 Tod Spieker
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Guadagni, Peter M 56 Walnut Creek Mas-38 5:29.12 5:33.63 9
35.50 1:13.94 (38.44) 1:59.09 (45.15) 2:44.46 (45.37)
3:31.37 (46.91) 4:18.69 (47.32) 4:56.65 (37.96) 5:33.63 (36.98)
2 Stuart, Sid J 55 Bay Masters-38 7:30.00 6:58.03 7
42.78 1:31.90 (49.12) 2:28.71 (56.81) 3:26.43 (57.72)
4:24.36 (57.93) 5:20.50 (56.14) 6:09.02 (48.52) 6:58.03 (49.01)

<b>Men 60-64 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 24.90 12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA
NATL: N 24.90 12/3/2006 RICH ABRAHAMS
PMS: P 27.32 12/31/2009 Robert Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Holt, Tate 60 Tamalpais Aquati-38 27.75 26.76P 9
2 Bernard, Alan D 62 Marin Pirates Ma-38 28.95 29.30 7
3 Pence, Brad 60 Bay Masters-38 31.00 30.26 6
4 Knopf, Thomas H 64 The Olympic Club-38 30.00 30.40 5
5 Lear, George 61 UNAT 33.99 32.17 4
6 Felton, Richard A 63 The Olympic Club-38 36.36 36.85 3

<b>Men 60-64 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 56.63 12/7/2008 RICH ABRAHAMS, USA
NATL: N 56.63 12/7/2008 RICH ABRAHAMS
PMS: P 1:01.22 10/18/2009 Edward Rudloff Jr
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Holt, Tate 60 Tamalpais Aquati-38 1:01.75 1:00.87P 9
28.95 1:00.87 (31.92)
2 Bernard, Alan D 62 Marin Pirates Ma-38 1:05.28 1:05.36 7
32.13 1:05.36 (33.23)
3 Crane, John K 60 Club Hot Tub-38 1:10.00 1:06.16 6
32.11 1:06.16 (34.05)
4 Pence, Brad 60 Bay Masters-38 1:10.00 1:10.91 5
34.06 1:10.91 (36.85)
5 Carter, Lawrence A 63 Tuolumne County-38 1:32.27 1:33.06 4
46.42 1:33.06 (46.64)

<b>Men 60-64 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:10.04 12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA
NATL: N 2:10.04 12/13/2008 FRED SCHLICHER
PMS: P 2:14.95 12/31/2010 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clemmons, Jim 61 Manatee Aquatic-38 2:24.50 2:21.58 9
32.61 1:08.46 (35.85) 1:44.93 (36.47) 2:21.58 (36.65)
2 Bernard, Alan D 62 Marin Pirates Ma-38 2:28.57 2:25.21 7
34.61 1:11.91 (37.30) 1:49.75 (37.84) 2:25.21 (35.46)
3 Ridinger, Kim S 60 University of Sa-38 2:26.00 2:27.76 6
34.49 1:12.03 (37.54) 1:49.93 (37.90) 2:27.76 (37.83)

<b>Men 60-64 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:43.83 2/10/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR
NATL: N 9:53.30 12/5/2009 GEORGE WENDT
PMS: P 9:43.24 12/31/2010 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clemmons, Jim 61 Manatee Aquatic-38 10:19.50 10:13.64 9
36.26 1:14.98 (38.72) 1:53.54 (38.56) 2:32.21 (38.67)
3:10.28 (38.07) 3:48.16 (37.88) 4:26.31 (38.15) 5:04.76 (38.45)
5:43.42 (38.66) 6:22.06 (38.64) 7:01.10 (39.04) 7:40.34 (39.24)
8:19.64 (39.30) 8:58.24 (38.60) 9:36.82 (38.58) 10:13.64 (36.82)
2 Ridinger, Kim S 60 University of Sa-38 10:35.00 11:03.36 7
37.48 1:17.77 (40.29) 1:58.83 (41.06) 2:39.95 (41.12)
3:21.20 (41.25) 4:02.46 (41.26) 4:44.20 (41.74) 5:26.39 (42.19)
6:08.36 (41.97) 6:50.55 (42.19) 7:33.05 (42.50) 8:15.62 (42.57)
8:57.88 (42.26) 9:40.16 (42.28) 10:22.72 (42.56) 11:03.36 (40.64)
3 Kennedy, James B 60 Cal Maritime Aca-38 12:29.32 12:00.75 6
40.10 1:23.30 (43.20) 2:06.85 (43.55) 2:50.65 (43.80)
3:34.39 (43.74) 4:18.46 (44.07) 5:03.03 (44.57) 5:48.17 (45.14)
6:34.82 (46.65) 7:21.34 (46.52) 8:07.85 (46.51) 8:54.59 (46.74)
9:40.91 (46.32) 10:27.92 (47.01) 11:15.56 (47.64) 12:00.75 (45.19)
4 Carter, Lawrence A 63 Tuolumne County-38 14:58.93 15:14.64 5
53.04 1:50.65 (57.61) 2:48.58 (57.93) 3:45.94 (57.36)
4:43.30 (57.36) 5:40.12 (56.82) 6:38.13 (58.01) 7:36.03 (57.90)
8:33.75 (57.72) 9:31.89 (58.14) 10:29.67 (57.78) 11:27.48 (57.81)
12:25.90 (58.42) 13:23.47 (57.57) 14:20.95 (57.48) 15:14.64 (53.69)

<b>Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 18:28.64 1/16/2010 JIM CLEMMONS, USA
NATL: N 18:28.64 1/16/2010 JIM CLEMMONS
PMS: P 18:28.64 12/31/2010 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ridinger, Kim S 60 University of Sa-38 20:35.00 21:06.34 9
36.81 1:16.08 (39.27) 1:56.36 (40.28) 2:36.56 (40.20)
3:17.66 (41.10) 3:58.91 (41.25) 4:40.58 (41.67) 5:22.51 (41.93)
6:04.19 (41.68) 6:46.48 (42.29) 7:28.60 (42.12) 8:11.75 (43.15)
8:54.25 (42.50) 9:37.39 (43.14) 10:20.57 (43.18) 11:03.10 (42.53)
11:46.16 (43.06) 12:29.97 (43.81) 13:13.33 (43.36) 13:56.31 (42.98)
14:39.02 (42.71) 15:22.45 (43.43) 16:05.97 (43.52) 16:49.31 (43.34)
17:32.78 (43.47) 18:15.65 (42.87) 18:58.77 (43.12) 19:42.01 (43.24)
20:24.49 (42.48) 21:06.34 (41.85)
2 Bush, Philip L 62 Manatee Aquatic-38 23:00.00 22:35.72 7
40.99 1:25.35 (44.36) 2:09.85 (44.50) 2:56.45 (46.60)
3:41.91 (45.46) 4:28.29 (46.38) 5:14.93 (46.64) 6:01.01 (46.08)
6:47.39 (46.38) 7:33.23 (45.84) 8:20.49 (47.26) 9:05.55 (45.06)
9:51.54 (45.99) 10:37.33 (45.79) 11:22.98 (45.65) 12:08.82 (45.84)
12:53.94 (45.12) 13:40.11 (46.17) 14:25.79 (45.68) 15:11.50 (45.71)
15:57.01 (45.51) 16:42.30 (45.29) 17:27.89 (45.59) 18:12.56 (44.67)
18:56.73 (44.17) 19:41.17 (44.44) 20:25.77 (44.60) 21:10.44 (44.67)
21:54.83 (44.39) 22:35.72 (40.89)

<b>Men 60-64 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.80 12/5/2009 HUGH WILDER, USA
NATL: N 30.80 12/5/2009 HUGH WILDER
PMS: P 31.59 12/31/2010 Hugh Wilder
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Knopf, Thomas H 64 The Olympic Club-38 38.00 38.32 9
2 Pence, Brad 60 Bay Masters-38 40.00 39.52 7

<b>Men 60-64 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:07.31 12/5/2009 HUGH WILDER, USA
NATL: N 1:07.31 12/5/2009 HUGH WILDER
PMS: P 1:08.85 12/31/2003 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Crane, John K 60 Club Hot Tub-38 1:30.00 1:23.00 9
39.94 1:23.00 (43.06)

<b>Men 60-64 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:30.96 5/20/2005 JOHN CALVERT, USA
NATL: N 2:30.96 5/20/2005 JOHN CALVERT
PMS: P 2:34.17 12/31/2003 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clemmons, Jim 61 Manatee Aquatic-38 2:54.50 2:45.03 9
39.20 1:21.44 (42.24) 2:03.59 (42.15) 2:45.03 (41.44)
2 Kennedy, James B 60 Cal Maritime Aca-38 3:10.21 3:15.94 7
46.03 1:35.04 (49.01) 2:25.52 (50.48) 3:15.94 (50.42)

<b>Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 32.31 12/6/2009 ROBERT STRAND, USA
NATL: N 32.31 12/6/2009 ROBERT STRAND
PMS: P 32.31 12/31/2009 Robert Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pence, Brad 60 Bay Masters-38 45.00 42.60 9
2 Carter, Lawrence A 63 Tuolumne County-38 48.01 48.90 7

<b>Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:12.09 12/5/2009 ROBERT STRAND, USA
NATL: N 1:12.09 12/5/2009 ROBERT STRAND
PMS: P 1:12.09 12/31/2009 Robert Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kennedy, James B 60 Cal Maritime Aca-38 1:24.13 1:25.73 9
41.65 1:25.73 (44.08)
2 Ridinger, Kim S 60 University of Sa-38 1:26.00 1:29.20 7
43.13 1:29.20 (46.07)
3 Rhodes, Eric E 61 Berkeley (Ca) Aq-38 1:25.00 1:29.93 6
42.98 1:29.93 (46.95)
4 Carter, Lawrence A 63 Tuolumne County-38 1:46.75 1:47.89 5
52.80 1:47.89 (55.09)

<b>Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:40.76 12/6/2009 ROBERT STRAND, USA
NATL: N 2:40.76 12/6/2009 ROBERT STRAND
PMS: P 2:40.76 12/31/2009 Robert Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clemmons, Jim 61 Manatee Aquatic-38 3:09.50 2:56.08 9
40.23 1:24.93 (44.70) 2:10.72 (45.79) 2:56.08 (45.36)
2 Ridinger, Kim S 60 University of Sa-38 3:06.00 3:11.78 7
44.30 1:32.76 (48.46) 2:23.78 (51.02) 3:11.78 (48.00)
3 Kennedy, James B 60 Cal Maritime Aca-38 3:10.54 3:13.93 6
44.03 1:32.95 (48.92) 2:23.47 (50.52) 3:13.93 (50.46)

<b>Men 60-64 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.87 12/6/2008 RICH ABRAHAMS, USA
NATL: N 27.87 12/6/2008 RICH ABRAHAMS
PMS: P 30.57 12/31/2003 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pence, Brad 60 Bay Masters-38 32.00 32.30 9
2 Bernard, Alan D 62 Marin Pirates Ma-38 32.91 33.56 7
3 Bush, Philip L 62 Manatee Aquatic-38 35.00 34.46 6

<b>Men 60-64 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:03.76 12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA
NATL: N 1:03.76 12/3/2006 RICH ABRAHAMS
PMS: P 1:08.85 12/31/2009 Edward Rudloff
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bernard, Alan D 62 Marin Pirates Ma-38 1:15.86 1:16.27 9
35.98 1:16.27 (40.29)
2 Kennedy, James B 60 Cal Maritime Aca-38 1:24.33 1:23.32 7
38.22 1:23.32 (45.10)

<b>Men 60-64 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:30.18 12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA
NATL: N 2:30.18 12/13/2008 FRED SCHLICHER
PMS: P 2:41.64 12/31/2010 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bernard, Alan D 62 Marin Pirates Ma-38 3:07.42 3:06.10 9
42.97 1:32.63 (49.66) 2:20.84 (48.21) 3:06.10 (45.26)
2 Kennedy, James B 60 Cal Maritime Aca-38 3:14.87 3:16.23 7
43.30 1:33.76 (50.46) 2:25.23 (51.47) 3:16.23 (51.00)

<b>Men 60-64 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:06.89 2/13/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN
NATL: N 1:07.80 3/20/2010 GEORGE SCHMIDT
PMS: P 1:07.98 12/31/2009 Robert Strand
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clemmons, Jim 61 Manatee Aquatic-38 1:14.50 1:13.44 9
34.82 1:13.44 (38.62)
2 Bernard, Alan D 62 Marin Pirates Ma-38 1:17.73 1:18.89 7
38.65 1:18.89 (40.24)
3 Ridinger, Kim S 60 University of Sa-38 1:19.00 1:20.83 6
39.00 1:20.83 (41.83)

<b>Men 60-64 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:30.48 5/21/2005 JOHN CALVERT, USA
NATL: N 2:30.48 5/21/2005 JOHN CALVERT
PMS: P 2:31.02 12/31/2010 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Broderick, Tim 60 Stanford Masters-38 2:32.00 2:28.47W 9
31.10 1:10.54 (39.44) 1:52.86 (42.32) 2:28.47 (35.61)
2 Clemmons, Jim 61 Manatee Aquatic-38 2:44.50 2:38.83 7
33.89 1:16.44 (42.55) 2:01.81 (45.37) 2:38.83 (37.02)
3 Ridinger, Kim S 60 University of Sa-38 2:50.00 2:55.06 6
37.03 1:24.18 (47.15) 2:15.12 (50.94) 2:55.06 (39.94)
4 Carter, Lawrence A 63 Tuolumne County-38 3:39.95 3:52.58 5
53.09 1:59.10 (1:06.01) 3:00.47 (1:01.37) 3:52.58 (52.11)

<b>Men 60-64 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:25.65 2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA
NATL: N 5:25.65 2/19/2006 NICK LECLERCQ
PMS: P 5:22.86 12/31/2010 Jim Clemmons
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clemmons, Jim 61 Manatee Aquatic-38 5:49.50 5:41.46 9
35.71 1:16.20 (40.49) 2:03.18 (46.98) 2:48.97 (45.79)
3:37.34 (48.37) 4:25.73 (48.39) 5:04.09 (38.36) 5:41.46 (37.37)
2 Kennedy, James B 60 Cal Maritime Aca-38 6:26.44 6:24.86 7
44.16 1:32.33 (48.17) 2:23.46 (51.13) 3:13.74 (50.28)
4:58.76 ( ) 5:41.65 (42.89) 6:24.86 (43.21)

<b>Men 65-69 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 26.68 12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA
NATL: N 26.68 12/6/2008 KEEFE LODWIG
PMS: P 28.13 12/31/2009 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 De Lacy, James R 65 Walnut Creek Mas-38 29.00 28.69 9
2 Jacobberger, Richard K 66 Oakwood Athletic-38 30.00 30.50 7
3 Gildea, David R 68 Menlo Masters Ak-38 31.03 32.14 6
4 Jacoby, Gordon D 68 Manatee Aquatic-38 38.00 37.30 5
5 Behr, Barry L 65 Walnut Creek Mas-38 45.00 38.95 4
6 Sanchez, David W 68 Clovis Swim Club-38 46.00 45.21 3

<b>Men 65-69 50 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 26.68 12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA
NATL: N 26.68 12/6/2008 KEEFE LODWIG
PMS: P 28.13 12/31/2009 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Burns, Richard 68 Tamalpais Aquati-38 NT 29.77

<b>Men 65-69 100 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 59.40 12/6/2009 DAVID QUIGGIN, USA
NATL: N 59.40 12/6/2009 DAVID QUIGGIN
PMS: P 1:01.13 12/31/2008 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Gildea, David R 68 Menlo Masters Ak-38 NT 1:09.44

<b>Men 65-69 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 59.40 12/6/2009 DAVID QUIGGIN, USA
NATL: N 59.40 12/6/2009 DAVID QUIGGIN
PMS: P 1:01.13 12/31/2008 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 De Lacy, James R 65 Walnut Creek Mas-38 1:04.50 1:03.90 9
30.71 1:03.90 (33.19)
2 Burns, Richard 68 Tamalpais Aquati-38 1:06.00 1:04.60 7
31.11 1:04.60 (33.49)
3 Daniels, Larry N 66 Modesto Area Aqu-38 1:10.00 1:08.23 6
32.17 1:08.23 (36.06)
4 Woodruff, Michael 66 Berkeley (Ca) Aq-38 1:22.00 1:20.66 5
38.93 1:20.66 (41.73)
5 Sturges, Steve P 66 Berkeley (Ca) Aq-38 1:31.00 1:35.15 4
44.13 1:35.15 (51.02)
6 Sanchez, David W 68 Clovis Swim Club-38 1:46.40 1:50.89 3
51.38 1:50.89 (59.51)

<b>Men 65-69 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:15.39 10/17/2009 DAVID QUIGGIN, USA
NATL: N 2:15.39 10/17/2009 DAVID QUIGGIN
PMS: P 2:18.31 12/31/2009 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 De Lacy, James R 65 Walnut Creek Mas-38 2:30.00 2:25.94 9
34.82 1:12.35 (37.53) 1:49.40 (37.05) 2:25.94 (36.54)
2 Daniels, Larry N 66 Modesto Area Aqu-38 2:35.00 2:36.96 7
34.45 1:13.44 (38.99) 1:54.21 (40.77) 2:36.96 (42.75)
3 Woodruff, Michael 66 Berkeley (Ca) Aq-38 3:05.00 3:05.88 6
42.19 1:28.83 (46.64) 2:17.65 (48.82) 3:05.88 (48.23)
4 Behr, Barry L 65 Walnut Creek Mas-38 3:20.00 3:09.09 5
46.25 1:36.06 (49.81) 2:23.47 (47.41) 3:09.09 (45.62)

<b>Men 65-69 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:55.56 2/18/2007 TOM LANDIS, USA
NATL: N 4:55.56 2/18/2007 TOM LANDIS
PMS: P 5:00.26 12/31/2009 Don Davis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Beglinger, James M 65 Bay Masters-38 6:06.06 5:31.00 9
36.35 1:16.81 (40.46) 1:58.79 (41.98) 2:41.05 (42.26)
3:23.58 (42.53) 4:06.37 (42.79) 4:49.27 (42.90) 5:31.00 (41.73)
2 Daniels, Larry N 66 Modesto Area Aqu-38 5:50.00 5:41.18 7
37.14 1:18.91 (41.77) 2:02.21 (43.30) 2:46.47 (44.26)
3:30.61 (44.14) 4:15.60 (44.99) 4:59.84 (44.24) 5:41.18 (41.34)
3 Woodruff, Michael 66 Berkeley (Ca) Aq-38 6:25.00 6:20.65 6
41.75 1:27.11 (45.36) 2:14.82 (47.71) 3:03.73 (48.91)
3:53.53 (49.80) 4:43.10 (49.57) 5:32.24 (49.14) 6:20.65 (48.41)

<b>Men 65-69 800 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 10:16.06 2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA
NATL: N 10:21.09 5/18/2008 TOM LANDIS
PMS: P 10:33.02 12/31/2009 Don Davis
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 De Lacy, James R 65 Walnut Creek Mas-38 NT 11:45.32

<b>Men 65-69 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 10:16.06 2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA
NATL: N 10:21.09 5/18/2008 TOM LANDIS
PMS: P 10:33.02 12/31/2009 Don Davis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davis, Don M 67 Rolling Hills Mu-38 11:30.10 11:19.45 9
38.52 1:21.67 (43.15) 2:04.80 (43.13) 2:47.80 (43.00)
3:30.46 (42.66) 4:13.18 (42.72) 4:55.93 (42.75) 5:38.92 (42.99)
6:21.20 (42.28) 7:04.13 (42.93) 7:47.18 (43.05) 8:30.34 (43.16)
9:13.20 (42.86) 9:56.86 (43.66) 10:39.22 (42.36) 11:19.45 (40.23)
2 Daniels, Larry N 66 Modesto Area Aqu-38 12:15.00 12:01.31 7
39.04 1:23.37 (44.33) 2:09.13 (45.76) 2:55.56 (46.43)
3:41.56 (46.00) 4:27.72 (46.16) 5:13.64 (45.92) 5:59.38 (45.74)
6:45.31 (45.93) 7:31.35 (46.04) 8:17.39 (46.04) 9:03.33 (45.94)
9:49.50 (46.17) 10:34.95 (45.45) 11:19.86 (44.91) 12:01.31 (41.45)
3 Woodruff, Michael 66 Berkeley (Ca) Aq-38 13:05.00 13:16.99 6
42.28 1:28.17 (45.89) 2:16.89 (48.72) 3:07.04 (50.15)
3:57.46 (50.42) 4:48.16 (50.70) 5:39.35 (51.19) 6:30.50 (51.15)
7:22.01 (51.51) 8:12.94 (50.93) 9:04.17 (51.23) 9:55.39 (51.22)
10:46.55 (51.16) 11:37.34 (50.79) 12:28.19 (50.85) 13:16.99 (48.80)
4 Sturges, Steve P 66 Berkeley (Ca) Aq-38 13:35.00 14:32.30 5
48.28 1:43.45 (55.17) 2:39.96 (56.51) 3:35.46 (55.50)
4:31.08 (55.62) 5:25.46 (54.38) 6:20.75 (55.29) 7:16.05 (55.30)
8:10.50 (54.45) 9:06.41 (55.91) 10:01.79 (55.38) 10:56.51 (54.72)
11:50.83 (54.32) 12:46.31 (55.48) 13:40.80 (54.49) 14:32.30 (51.50)

<b>Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 19:32.78 2/18/2007 TOM LANDIS, USA
NATL: N 19:32.78 2/18/2007 TOM LANDIS
PMS: P 20:10.13 12/31/2009 Don Davis
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Davis, Don M 67 Rolling Hills Mu-38 22:45.11 21:34.12 9
38.64 1:20.89 (42.25) 2:03.90 (43.01) 2:46.81 (42.91)
3:29.35 (42.54) 4:12.43 (43.08) 4:55.86 (43.43) 5:39.13 (43.27)
6:22.65 (43.52) 7:05.89 (43.24) 7:49.15 (43.26) 8:32.55 (43.40)
9:15.96 (43.41) 9:59.87 (43.91) 10:43.75 (43.88) 11:27.43 (43.68)
12:11.47 (44.04) 12:55.04 (43.57) 13:38.41 (43.37) 14:22.22 (43.81)
15:06.27 (44.05) 15:49.57 (43.30) 16:33.16 (43.59) 17:17.20 (44.04)
18:00.92 (43.72) 18:43.92 (43.00) 19:26.90 (42.98) 20:10.06 (43.16)
20:53.09 (43.03) 21:34.12 (41.03)
2 De Lacy, James R 65 Walnut Creek Mas-38 23:00.00 22:00.07 7
38.97 1:22.78 (43.81) 2:06.83 (44.05) 2:51.23 (44.40)
3:35.39 (44.16) 4:19.56 (44.17) 5:03.39 (43.83) 5:48.15 (44.76)
6:33.26 (45.11) 7:18.07 (44.81) 8:02.83 (44.76) 8:47.64 (44.81)
9:32.00 (44.36) 10:16.58 (44.58) 11:00.74 (44.16) 11:45.32 (44.58)
12:29.64 (44.32) 13:13.44 (43.80) 13:57.13 (43.69) 14:41.01 (43.88)
15:25.57 (44.56) 16:09.32 (43.75) 16:53.43 (44.11) 17:37.37 (43.94)
18:21.65 (44.28) 19:05.97 (44.32) 19:50.49 (44.52) 20:34.55 (44.06)
21:18.35 (43.80) 22:00.07 (41.72)
3 Daniels, Larry N 66 Modesto Area Aqu-38 23:15.00 22:46.37 6
39.27 1:22.97 (43.70) 2:07.80 (44.83) 2:52.33 (44.53)
3:37.58 (45.25) 4:22.82 (45.24) 5:08.30 (45.48) 5:53.71 (45.41)
6:39.64 (45.93) 7:25.19 (45.55) 8:11.23 (46.04) 8:57.56 (46.33)
9:44.19 (46.63) 10:30.50 (46.31) 11:16.44 (45.94) 12:02.78 (46.34)
12:48.91 (46.13) 13:35.45 (46.54) 14:21.63 (46.18) 15:08.11 (46.48)
15:54.46 (46.35) 16:41.02 (46.56) 17:27.82 (46.80) 18:14.47 (46.65)
19:00.42 (45.95) 19:46.67 (46.25) 20:33.24 (46.57) 21:19.53 (46.29)
22:04.92 (45.39) 22:46.37 (41.45)
4 Pierce, Donald A 66 Rolling Hills Mu-38 25:55.00 24:50.98 5
41.37 1:28.96 (47.59) 2:19.19 (50.23) 3:08.53 (49.34)
3:57.85 (49.32) 4:47.80 (49.95) 5:39.19 (51.39) 6:30.35 (51.16)
7:20.04 (49.69) 8:10.70 (50.66) 9:00.20 (49.50) 9:50.34 (50.14)
10:39.11 (48.77) 11:30.76 (51.65) 12:20.25 (49.49) 13:10.78 (50.53)
14:01.62 (50.84) 14:52.30 (50.68) 15:42.05 (49.75) 16:33.37 (51.32)
17:23.81 (50.44) 18:12.90 (49.09) 19:04.73 (51.83) 19:54.95 (50.22)
20:45.66 (50.71) 21:35.37 (49.71) 22:25.78 (50.41) 23:15.31 (49.53)
24:06.24 (50.93) 24:50.98 (44.74)
5 Woodruff, Michael 66 Berkeley (Ca) Aq-38 25:00.00 25:11.36 4
42.77 1:28.59 (45.82) 2:16.83 (48.24) 3:04.90 (48.07)
3:54.19 (49.29) 4:45.00 (50.81) 5:35.65 (50.65) 6:26.81 (51.16)
7:17.71 (50.90) 8:08.22 (50.51) 8:59.47 (51.25) 9:50.35 (50.88)
10:40.91 (50.56) 11:31.98 (51.07) 12:23.27 (51.29) 13:14.00 (50.73)
14:04.93 (50.93) 14:55.83 (50.90) 15:46.84 (51.01) 16:38.08 (51.24)
17:29.68 (51.60) 18:20.84 (51.16) 19:12.06 (51.22) 20:03.29 (51.23)
20:55.71 (52.42) 21:46.40 (50.69) 22:37.79 (51.39) 23:29.46 (51.67)
24:20.81 (51.35) 25:11.36 (50.55)
6 Sturges, Steve P 66 Berkeley (Ca) Aq-38 25:35.00 27:14.87 3
49.16 1:43.71 (54.55) 2:39.87 (56.16) 3:35.23 (55.36)
4:29.76 (54.53) 5:24.01 (54.25) 6:19.14 (55.13) 7:13.74 (54.60)
8:08.78 (55.04) 9:02.97 (54.19) 9:57.93 (54.96) 10:52.29 (54.36)
11:46.15 (53.86) 12:41.15 (55.00) 13:36.27 (55.12) 14:31.58 (55.31)
15:26.83 (55.25) 16:20.78 (53.95) 17:14.67 (53.89) 18:09.13 (54.46)
19:04.91 (55.78) 19:59.67 (54.76) 20:54.34 (54.67) 21:48.64 (54.30)
22:46.43 (57.79) 23:41.52 (55.09) 24:35.74 (54.22) 25:29.51 (53.77)
26:23.48 (53.97) 27:14.87 (51.39)

<b>Men 65-69 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 31.64 12/7/2008 RICHARD BURNS, USA
NATL: N 31.64 12/7/2008 RICHARD BURNS
PMS: P 31.64 12/31/2008 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Richard 68 Tamalpais Aquati-38 34.50 33.92 9
2 Beglinger, James M 65 Bay Masters-38 40.04 37.12 7
3 Jacobberger, Richard K 66 Oakwood Athletic-38 37.50 38.08 6
4 Jacoby, Gordon D 68 Manatee Aquatic-38 45.00 45.64 5
-- Sanchez, David W 68 Clovis Swim Club-38 51.40 DQ

<b>Men 65-69 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:10.16 11/22/2009 RICHARD BURNS, USA
NATL: N 1:10.16 11/22/2009 RICHARD BURNS
PMS: P 1:10.16 12/31/2009 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Richard 68 Tamalpais Aquati-38 1:15.50 1:15.16 9
36.48 1:15.16 (38.68)
2 Beglinger, James M 65 Bay Masters-38 1:30.31 1:22.39 7
40.04 1:22.39 (42.35)
3 Jacoby, Gordon D 68 Manatee Aquatic-38 1:45.00 1:43.39 6
49.95 1:43.39 (53.44)
-- Sanchez, David W 68 Clovis Swim Club-38 1:57.30 DQ

<b>Men 65-69 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:34.97 12/4/2009 RICHARD BURNS, USA
NATL: N 2:34.97 12/4/2009 RICHARD BURNS
PMS: P 2:34.97 12/31/2009 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Richard 68 Tamalpais Aquati-38 2:48.00 2:43.67 9
39.61 1:21.75 (42.14) 2:03.85 (42.10) 2:43.67 (39.82)
2 Sanchez, David W 68 Clovis Swim Club-38 4:12.00 4:14.21 7
2:00.02 4:14.21 (2:14.19)

<b>Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 34.21 1/24/2010 OSAMU MAEDA, JPN
NATL: N 34.55 12/6/2008 LOUIS KRONFELD
PMS: P 34.92 10/18/2009 David R Gildea
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Frost, Kenneth A 67 Tamalpais Aquati-38 36.50 36.75 9
2 Gildea, David R 68 Menlo Masters Ak-38 37.71 37.37 7
3 Smyers, Jesse B 65 Walnut Creek Mas-38 38.50 37.40 6
4 De Lacy, James R 65 Walnut Creek Mas-38 38.00 39.32 5
5 Davis, Don M 67 Rolling Hills Mu-38 38.89 40.39 4
6 Beglinger, James M 65 Bay Masters-38 42.24 41.34 3
7 Pierce, Donald A 66 Rolling Hills Mu-38 43.00 43.57 2
8 Sanchez, David W 68 Clovis Swim Club-38 1:02.20 1:03.81 1

<b>Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:17.01 10/11/2008 DAVID GILDEA, USA
NATL: N 1:17.01 10/11/2008 DAVID GILDEA
PMS: P 1:17.01 12/31/2008 David Gildea
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gildea, David R 68 Menlo Masters Ak-38 1:20.82 1:21.98 9
38.45 1:21.98 (43.53)
2 Frost, Kenneth A 67 Tamalpais Aquati-38 1:22.50 1:22.40 7
39.18 1:22.40 (43.22)
3 Smyers, Jesse B 65 Walnut Creek Mas-38 1:27.80 1:28.21 6
41.33 1:28.21 (46.88)
4 Davis, Don M 67 Rolling Hills Mu-38 1:32.55 1:29.65 5
41.29 1:29.65 (48.36)
5 Sanchez, David W 68 Clovis Swim Club-38 2:33.60 2:33.11 4
1:11.92 2:33.11 (1:21.19)

<b>Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:56.37 10/18/2009 KENNETH FROST, USA
NATL: N 2:56.37 10/18/2009 KENNETH FROST
PMS: P 2:56.37 10/18/2009 Kenneth A Frost Jr
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gildea, David R 68 Menlo Masters Ak-38 3:07.76 3:05.28 9
42.87 1:30.96 (48.09) 2:18.76 (47.80) 3:05.28 (46.52)
2 Frost, Kenneth A 67 Tamalpais Aquati-38 3:05.00 3:09.27 7
42.26 1:29.74 (47.48) 2:19.47 (49.73) 3:09.27 (49.80)
3 Smyers, Jesse B 65 Walnut Creek Mas-38 3:22.00 3:25.27 6
44.35 1:38.45 (54.10) 2:34.57 (56.12) 3:25.27 (50.70)

<b>Men 65-69 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 28.91 5/30/2009 JOSEP CLARET, ESP
NATL: N 29.18 12/6/2009 JIM DRAGON
PMS: P 30.83 12/31/2009 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 De Lacy, James R 65 Walnut Creek Mas-38 31.50 31.83 9
2 Beglinger, James M 65 Bay Masters-38 36.63 34.50 7
3 Gildea, David R 68 Menlo Masters Ak-38 39.07 36.20 6

<b>Men 65-69 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:05.90 3/21/2009 JOSEP CLARET, ESP
NATL: N 1:08.36 12/5/2009 DAVID QUIGGIN
PMS: P 1:10.25 12/31/2008 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Richard 68 Tamalpais Aquati-38 1:15.00 1:13.82 9
33.90 1:13.82 (39.92)
2 Jacobberger, Richard K 66 Oakwood Athletic-38 1:27.00 1:25.03 7
39.36 1:25.03 (45.67)
3 Daniels, Larry N 66 Modesto Area Aqu-38 1:30.00 1:29.98 6
39.10 1:29.98 (50.88)
4 Pierce, Donald A 66 Rolling Hills Mu-38 1:48.00 1:37.00 5
45.77 1:37.00 (51.23)

<b>Men 65-69 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:38.71 11/15/2008 ROBERT POILETMAN, USA
NATL: N 2:38.71 11/15/2008 ROBERT POILETMAN
PMS: P 3:14.91 12/31/2008 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jacobberger, Richard K 66 Oakwood Athletic-38 3:15.00 3:33.34 9
47.29 1:41.48 (54.19) 2:36.64 (55.16) 3:33.34 (56.70)
2 Daniels, Larry N 66 Modesto Area Aqu-38 3:35.00 3:36.80 7
41.28 1:34.28 (53.00) 2:34.67 (1:00.39) 3:36.80 (1:02.13)
3 Pierce, Donald A 66 Rolling Hills Mu-38 3:34.00 3:45.51 6
45.51 1:40.54 (55.03) 2:44.90 (1:04.36) 3:45.51 (1:00.61)

<b>Men 65-69 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:10.67 10/12/2008 RICHARD BURNS, USA
NATL: N 1:10.67 10/12/2008 RICHARD BURNS
PMS: P 1:10.67 12/31/2008 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Richard 68 Tamalpais Aquati-38 1:16.00 1:15.68 9
34.70 1:15.68 (40.98)
2 De Lacy, James R 65 Walnut Creek Mas-38 1:16.00 1:18.16 7
35.29 1:18.16 (42.87)
3 Gildea, David R 68 Menlo Masters Ak-38 1:16.80 1:18.69 6
39.17 1:18.69 (39.52)
4 Beglinger, James M 65 Bay Masters-38 1:29.21 1:19.42 5
36.95 1:19.42 (42.47)
5 Smyers, Jesse B 65 Walnut Creek Mas-38 1:21.00 1:21.47 4
39.24 1:21.47 (42.23)
6 Frost, Kenneth A 67 Tamalpais Aquati-38 1:21.00 1:22.41 3
40.50 1:22.41 (41.91)
7 Pierce, Donald A 66 Rolling Hills Mu-38 1:40.00 1:30.61 2
41.71 1:30.61 (48.90)
8 Silvey, Frederick R 69 Walnut Creek Mas-38 2:02.00 2:02.47 1
1:00.41 2:02.47 (1:02.06)

<b>Men 65-69 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:38.42 12/4/2009 RICHARD BURNS, USA
NATL: N 2:38.42 12/4/2009 RICHARD BURNS
PMS: P 2:38.42 12/31/2009 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Burns, Richard 68 Tamalpais Aquati-38 2:53.00 2:47.18 9
34.42 1:17.99 (43.57) 2:09.61 (51.62) 2:47.18 (37.57)
2 Beglinger, James M 65 Bay Masters-38 3:07.03 2:56.13 7
35.65 1:21.68 (46.03) 2:14.25 (52.57) 2:56.13 (41.88)
3 Frost, Kenneth A 67 Tamalpais Aquati-38 3:02.00 2:58.65 6
37.93 1:28.36 (50.43) 2:16.79 (48.43) 2:58.65 (41.86)
4 Pierce, Donald A 66 Rolling Hills Mu-38 3:34.00 3:21.53 5
42.58 1:36.11 (53.53) 2:35.56 (59.45) 3:21.53 (45.97)

<b>Men 65-69 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:50.91 12/5/2009 RICHARD BURNS, USA
NATL: N 5:50.91 12/5/2009 RICHARD BURNS
PMS: P 5:50.91 12/31/2009 Richard Burns
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Pierce, Donald A 66 Rolling Hills Mu-38 7:10.00 7:19.86 9
47.46 1:42.00 (54.54) 2:38.26 (56.26) 3:37.63 (59.37)
4:41.26 (1:03.63) 5:42.95 (1:01.69) 6:33.65 (50.70) 7:19.86 (46.21)

<b>Men 70-74 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 27.70 12/6/2008 JEFF FARRELL, USA
NATL: N 27.70 12/6/2008 JEFF FARRELL
PMS: P 32.52 12/31/1992 John Richards
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Dively, Michael 73 Gold Coast Maste-50 34.44 34.04 9
2 Cottrell, Richard B 70 Menlo Masters Ak-38 37.00 37.34 7
3 Brott, Ralph E 72 Bay Masters-38 38.00 37.91 6
4 Stoddard, Louis E 74 Walnut Creek Mas-38 38.00 42.30 5

<b>Men 70-74 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:03.33 12/2/2007 JEFF FARRELL, USA
NATL: N 1:03.33 12/2/2007 JEFF FARRELL
PMS: P 1:12.57 12/31/1992 John Richards
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fairfield, David M 72 Tuolumne County-38 1:20.01 1:18.16 9
37.66 1:18.16 (40.50)
2 Dively, Michael 73 Gold Coast Maste-50 1:21.61 1:20.27 7
37.66 1:20.27 (42.61)
3 Brott, Ralph E 72 Bay Masters-38 1:30.00 1:23.85 6
40.24 1:23.85 (43.61)
4 Cottrell, Richard B 70 Menlo Masters Ak-38 1:26.00 1:25.87 5
39.32 1:25.87 (46.55)
5 Bassi, Richard A 70 The Olympic Club-38 2:23.25 1:28.10 4
40.40 1:28.10 (47.70)
6 Norris, Robert F 73 Davis Aquatic Ma-38 1:29.90 1:28.95 3
41.49 1:28.95 (47.46)
7 Olsson, Ted 70 Bay Masters-38 1:40.04 1:39.95 2
46.15 1:39.95 (53.80)

<b>Men 70-74 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:24.31 12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA
NATL: N 2:24.31 12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON
PMS: P 2:45.89 10/18/2009 David M Fairfield
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brott, Ralph E 72 Bay Masters-38 3:00.00 2:57.12 9
40.96 1:25.91 (44.95) 2:12.49 (46.58) 2:57.12 (44.63)
2 Lane, Ed V 72 Walnut Creek Mas-38 3:10.11 3:05.33 7
43.24 1:31.72 (48.48) 2:19.07 (47.35) 3:05.33 (46.26)
3 Dively, Michael 73 Gold Coast Maste-50 3:12.15 3:10.56 6
41.52 1:28.76 (47.24) 2:19.94 (51.18) 3:10.56 (50.62)
4 Norris, Robert F 73 Davis Aquatic Ma-38 3:22.00 3:15.61 5
45.91 1:36.76 (50.85) 2:27.65 (50.89) 3:15.61 (47.96)
5 Cottrell, Richard B 70 Menlo Masters Ak-38 3:20.00 3:21.19 4
44.92 1:37.47 (52.55) 2:31.85 (54.38) 3:21.19 (49.34)
6 Olsson, Ted 70 Bay Masters-38 3:59.10 4:06.37 3
48.32 1:49.49 (1:01.17) 2:57.54 (1:08.05) 4:06.37 (1:08.83)

<b>Men 70-74 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:09.75 3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA
NATL: N 5:09.75 3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON
PMS: P 5:56.06 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Olsson, Ted 70 Bay Masters-38 8:24.73 8:45.22 9
55.46 2:02.73 (1:07.27) 3:11.19 (1:08.46) 4:19.06 (1:07.87)
5:28.48 (1:09.42) 6:38.51 (1:10.03) 7:47.75 (1:09.24) 8:45.22 (57.47)

<b>Men 70-74 400 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:09.75 3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA
NATL: N 5:09.75 3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON
PMS: P 5:56.06 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Fasbender, Barry A 74 Stanford Masters-38 NT 7:33.70

<b>Men 70-74 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 10:52.68 10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA
NATL: N 10:52.68 10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON
PMS: P 12:15.49 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brott, Ralph E 72 Bay Masters-38 12:30.00 12:47.23 9
43.81 1:31.04 (47.23) 2:19.27 (48.23) 3:07.52 (48.25)
3:56.31 (48.79) 4:44.50 (48.19) 5:33.30 (48.80) 6:22.36 (49.06)
7:10.44 (48.08) 7:58.90 (48.46) 8:47.49 (48.59) 9:36.49 (49.00)
10:24.18 (47.69) 11:12.37 (48.19) 12:00.60 (48.23) 12:47.23 (46.63)
2 Fairfield, David M 72 Tuolumne County-38 13:56.12 12:57.35 7
44.23 1:32.77 (48.54) 2:22.77 (50.00) 3:13.29 (50.52)
4:03.16 (49.87) 4:53.64 (50.48) 5:43.69 (50.05) 6:33.81 (50.12)
7:23.91 (50.10) 8:13.03 (49.12) 9:50.60 (1:37.57) 10:38.36 (47.76)
11:26.42 (48.06) 12:13.67 (47.25) 12:57.41 (43.74) 12:57.35 ( )
3 Olsson, Ted 70 Bay Masters-38 17:28.86 18:01.19 6
56.91 2:02.31 (1:05.40) 3:09.84 (1:07.53) 4:18.87 (1:09.03)
5:27.60 (1:08.73) 6:36.85 (1:09.25) 7:46.09 (1:09.24) 8:55.46 (1:09.37)
10:05.08 (1:09.62) 11:15.62 (1:10.54) 12:27.27 (1:11.65) 13:36.02 (1:08.75)
14:45.12 (1:09.10) 15:54.80 (1:09.68) 17:03.16 (1:08.36) 18:01.19 (58.03)

<b>Men 70-74 800 SC Meter Freestyle Time Trial</b>
===============================================================================
WORLD: W 10:52.68 10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA
NATL: N 10:52.68 10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON
PMS: P 12:15.49 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
<b> - Time Trial</b>
1 Lane, Ed V 72 Walnut Creek Mas-38 NT 14:44.31
2 Fasbender, Barry A 74 Stanford Masters-38 NT 15:12.52

<b>Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 20:54.56 10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA
NATL: N 20:54.56 10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON
PMS: P 23:59.12 12/31/1988 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brott, Ralph E 72 Bay Masters-38 24:00.00 23:50.84P 9
43.45 1:29.20 (45.75) 2:16.62 (47.42) 3:04.41 (47.79)
3:51.33 (46.92) 4:38.66 (47.33) 5:25.87 (47.21) 6:13.51 (47.64)
7:00.95 (47.44) 7:48.80 (47.85) 8:36.69 (47.89) 9:24.60 (47.91)
10:12.21 (47.61) 10:59.88 (47.67) 11:47.79 (47.91) 12:35.80 (48.01)
13:23.50 (47.70) 14:11.27 (47.77) 14:59.33 (48.06) 15:47.33 (48.00)
16:35.09 (47.76) 17:22.77 (47.68) 18:10.83 (48.06) 18:59.47 (48.64)
19:47.88 (48.41) 20:36.01 (48.13) 21:24.86 (48.85) 22:13.87 (49.01)
23:03.23 (49.36) 23:50.84 (47.61)
2 Fasbender, Barry A 74 Stanford Masters-38 26:35.80 24:50.00 7
45.36 1:35.59 (50.23) 2:25.96 (50.37) 3:16.42 (50.46)
4:06.93 (50.51) 4:57.32 (50.39) 5:47.35 (50.03) 6:37.22 (49.87)
7:27.17 (49.95) 8:16.99 (49.82) 9:06.40 (49.41) 9:56.49 (50.09)
10:46.10 (49.61) 11:36.06 (49.96) 12:26.44 (50.38) 13:15.84 (49.40)
14:06.17 (50.33) 14:55.44 (49.27) 15:45.29 (49.85) 16:36.19 (50.90)
17:26.40 (50.21) 18:15.74 (49.34) 19:06.75 (51.01) 19:56.33 (49.58)
20:46.09 (49.76) 21:36.63 (50.54) 22:26.39 (49.76) 23:15.90 (49.51)
24:04.84 (48.94) 24:50.00 (45.16)
3 Lane, Ed V 72 Walnut Creek Mas-38 26:50.09 26:06.58 6
45.11 1:35.56 (50.45) 2:27.02 (51.46) 3:18.00 (50.98)
4:08.57 (50.57) 4:59.96 (51.39) 5:52.39 (52.43) 6:44.56 (52.17)
7:36.54 (51.98) 8:29.26 (52.72) 9:22.64 (53.38) 10:14.19 (51.55)
11:07.24 (53.05) 12:00.64 (53.40) 12:53.36 (52.72) 13:44.31 (50.95)
14:38.62 (54.31) 15:31.67 (53.05) 16:23.92 (52.25) 17:17.61 (53.69)
18:11.94 (54.33) 19:04.98 (53.04) 19:59.04 (54.06) 20:52.50 (53.46)
21:45.44 (52.94) 22:38.65 (53.21) 23:33.08 (54.43) 24:25.76 (52.68)
25:16.05 (50.29) 26:06.58 (50.53)
4 Norris, Robert F 73 Davis Aquatic Ma-38 28:19.00 26:27.85 5
47.08 1:39.73 (52.65) 2:33.48 (53.75) 3:27.19 (53.71)
4:20.44 (53.25) 5:13.88 (53.44) 6:07.50 (53.62) 7:00.94 (53.44)
7:54.70 (53.76) 8:48.27 (53.57) 9:41.93 (53.66) 10:35.75 (53.82)
11:29.45 (53.70) 12:23.45 (54.00) 13:17.60 (54.15) 14:11.01 (53.41)
15:05.02 (54.01) 15:58.29 (53.27) 16:52.40 (54.11) 17:46.66 (54.26)
18:38.84 (52.18) 19:32.19 (53.35) 20:24.83 (52.64) 21:16.92 (52.09)
22:10.76 (53.84) 23:03.78 (53.02) 23:55.49 (51.71) 24:47.92 (52.43)
25:39.10 (51.18) 26:27.85 (48.75)
5 Olsson, Ted 70 Bay Masters-38 32:15.70 34:55.60 4
57.91 2:04.83 (1:06.92) 3:16.08 (1:11.25) 4:27.91 (1:11.83)
5:39.16 (1:11.25) 6:47.20 (1:08.04) 7:57.10 (1:09.90) 9:05.71 (1:08.61)
10:15.86 (1:10.15) 11:24.81 (1:08.95) 12:34.81 (1:10.00) 13:44.84 (1:10.03)
14:55.19 (1:10.35) 16:02.01 (1:06.82) 17:11.16 (1:09.15) 18:20.99 (1:09.83)
19:30.94 (1:09.95) 20:41.85 (1:10.91) 21:51.82 (1:09.97) 23:04.05 (1:12.23)
24:14.04 (1:09.99) 25:24.56 (1:10.52) 26:35.85 (1:11.29) 27:47.60 (1:11.75)
28:59.07 (1:11.47) 30:09.15 (1:10.08) 31:21.90 (1:12.75) 32:36.04 (1:14.14)
33:48.29 (1:12.25) 34:55.60 (1:07.31)

<b>Men 70-74 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 33.90 12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA
NATL: N 33.90 12/7/2003 YOSHI OYAKAWA
PMS: P 38.44 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Norris, Robert F 73 Davis Aquatic Ma-38 44.50 42.03 9
2 Perilman, Jim E 72 Walnut Creek Mas-38 46.30 47.91 7

<b>Men 70-74 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:14.31 5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL
NATL: N 1:15.85 11/1/2003 YOSHI OYAKAWA
PMS: P 1:24.30 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Norris, Robert F 73 Davis Aquatic Ma-38 1:36.00 1:34.25 9
45.65 1:34.25 (48.60)
2 Fairfield, David M 72 Tuolumne County-38 1:44.04 1:45.55 7
52.21 1:45.55 (53.34)
3 Perilman, Jim E 72 Walnut Creek Mas-38 1:48.00 1:46.33 6
52.49 1:46.33 (53.84)
4 Bassi, Richard A 70 The Olympic Club-38 2:57.52 1:47.98 5
51.35 1:47.98 (56.63)

<b>Men 70-74 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:38.73 4/8/2010 BARRY YOUNG, NZL
NATL: N 2:51.24 10/12/2003 BURWELL JONES
PMS: P 3:07.57 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Norris, Robert F 73 Davis Aquatic Ma-38 3:30.00 3:22.32 9
47.35 1:38.54 (51.19) 2:31.62 (53.08) 3:22.32 (50.70)
2 Fasbender, Barry A 74 Stanford Masters-38 3:38.79 3:37.38 7
51.15 1:48.65 (57.50) 2:44.91 (56.26) 3:37.38 (52.47)

<b>Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 35.85 5/10/2009 YOSHIHIKO OSAKI, JPN
NATL: N 37.26 12/2/2007 JEFF FARRELL
PMS: P 41.79 12/31/2002 Norm Stupfel
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Perilman, Jim E 72 Walnut Creek Mas-38 45.40 45.13 9
2 Fairfield, David M 72 Tuolumne County-38 55.12 49.36 7
3 Dively, Michael 73 Gold Coast Maste-50 48.00 49.76 6

<b>Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:23.70 1/21/2007 HANS REICHELT, GER
NATL: N 1:25.11 10/5/2003 RONALD JOHNSON
PMS: P 1:32.13 12/31/1988 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Perilman, Jim E 72 Walnut Creek Mas-38 1:44.40 1:42.80 9
49.60 1:42.80 (53.20)
2 Olsson, Ted 70 Bay Masters-38 2:00.00 2:07.46 7
58.93 2:07.46 (1:08.53)

<b>Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:05.27 1/20/2007 HANS REICHELT, GER
NATL: N 3:12.98 10/5/2003 RONALD JOHNSON
PMS: P 3:21.53 10/21/2007 Dick A Peterson
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fasbender, Barry A 74 Stanford Masters-38 3:54.54 3:54.10 9
55.01 1:56.77 (1:01.76) 2:56.64 (59.87) 3:54.10 (57.46)
2 Lane, Ed V 72 Walnut Creek Mas-38 4:05.00 4:00.62 7
56.62 1:57.95 (1:01.33) 3:00.19 (1:02.24) 4:00.62 (1:00.43)
3 Olsson, Ted 70 Bay Masters-38 4:03.45 4:58.49 6
1:07.07 2:21.08 (1:14.01) 3:42.22 (1:21.14) 4:58.49 (1:16.27)

<b>Men 70-74 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 31.55 2/17/2008 BERT PETERSEN, USA
NATL: N 31.55 2/17/2008 BERT PETERSEN
PMS: P 35.78 12/31/2006 Emory Haworth
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Perilman, Jim E 72 Walnut Creek Mas-38 40.45 40.93 9
2 Bassi, Richard A 70 The Olympic Club-38 59.61 50.33 7

<b>Men 70-74 100 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:16.91 5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL
NATL: N 1:19.51 10/14/2001 RONALD JOHNSON
PMS: P 1:33.09 10/21/2007 Barry A Fasbender
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Perilman, Jim E 72 Walnut Creek Mas-38 1:44.40 1:44.97 9
49.40 1:44.97 (55.57)
2 Fasbender, Barry A 74 Stanford Masters-38 1:47.61 1:45.48 7
52.68 1:45.48 (52.80)

<b>Men 70-74 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:51.32 11/7/2009 BARRY YOUNG, NZL
NATL: N 3:15.19 10/27/2002 RONALD JOHNSON
PMS: P 3:33.61 10/21/2007 Barry A Fasbender
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fasbender, Barry A 74 Stanford Masters-38 4:03.76 3:57.66 9
53.93 1:56.75 (1:02.82) 2:59.53 (1:02.78) 3:57.66 (58.13)

<b>Men 70-74 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:14.73 4/19/2009 JACK KELSO, CAN
NATL: N 1:15.92 6/16/2001 RONALD JOHNSON
PMS: P 1:21.87 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Perilman, Jim E 72 Walnut Creek Mas-38 1:37.20 1:39.20 9
48.62 1:39.20 (50.58)
2 Norris, Robert F 73 Davis Aquatic Ma-38 1:50.00 1:46.21 7
49.56 1:46.21 (56.65)

<b>Men 70-74 200 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:42.44 5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL
NATL: N 2:51.73 10/26/2003 BURWELL JONES
PMS: P 3:08.13 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fasbender, Barry A 74 Stanford Masters-38 3:44.63 3:39.23 9
52.65 1:49.83 (57.18) 2:51.63 (1:01.80) 3:39.23 (47.60)

<b>Men 70-74 400 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:58.19 4/10/2010 BARRY YOUNG, NZL
NATL: N 6:21.46 10/26/2003 BURWELL JONES
PMS: P 6:50.27 12/31/1989 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fasbender, Barry A 74 Stanford Masters-38 7:42.74 7:36.04 9
54.92 1:56.11 (1:01.19) 2:57.99 (1:01.88) 3:58.14 (1:00.15)
5:00.12 (1:01.98) 6:01.11 (1:00.99) 6:51.44 (50.33) 7:36.04 (44.60)

<b>Men 75-79 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 30.15 4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA
NATL: N 30.15 4/19/2009 DAVID RADCLIFF
PMS: P 33.35 12/31/1995 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sulzbach, John F 77 Menlo Masters Ak-38 37.50 37.65 9
2 Stupfel, Norman E 79 Walnut Creek Mas-38 37.00 38.26 7
3 Morner, Stan F 77 Walnut Creek Mas-38 38.80 38.65 6
4 Grohe, William E 78 University of Sa-38 1:00.00 47.38 5
5 Nieman, Frank B 79 Walnut Creek Mas-38 1:00.00 51.10 4

<b>Men 75-79 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:05.13 4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA
NATL: N 1:05.13 4/19/2009 DAVID RADCLIFF
PMS: P 1:13.47 12/31/1995 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stupfel, Norman E 79 Walnut Creek Mas-38 1:35.00 1:32.84 9
42.96 1:32.84 (49.88)
2 Grohe, William E 78 University of Sa-38 2:00.00 1:53.33 7
53.01 1:53.33 (1:00.32)
3 Nieman, Frank B 79 Walnut Creek Mas-38 2:00.00 1:58.59 6
55.83 1:58.59 (1:02.76)

<b>Men 75-79 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:27.53 4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA
NATL: N 2:27.53 4/18/2009 DAVID RADCLIFF
PMS: P 2:48.67 12/31/1994 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stupfel, Norman E 79 Walnut Creek Mas-38 3:35.00 3:38.19 9
47.50 1:43.41 (55.91) 2:42.78 (59.37) 3:38.19 (55.41)
2 Sulzbach, John F 77 Menlo Masters Ak-38 3:18.00 3:47.16 7
47.91 1:46.61 (58.70) 2:47.03 (1:00.42) 3:47.16 (1:00.13)
3 Pedder, Stan 76 Walnut Creek Mas-38 4:00.00 4:26.09 6
1:04.84 2:14.13 (1:09.29) 3:21.71 (1:07.58) 4:26.09 (1:04.38)

<b>Men 75-79 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 10:59.10 4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA
NATL: N 10:59.10 4/17/2009 DAVID RADCLIFF
PMS: P 12:45.40 12/31/1994 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morner, Stan F 77 Walnut Creek Mas-38 14:49.08 14:42.34 9
46.43 1:41.39 (54.96) 2:37.61 (56.22) 3:34.14 (56.53)
4:29.84 (55.70) 5:25.46 (55.62) 6:22.33 (56.87) 7:18.90 (56.57)
8:15.20 (56.30) 9:11.31 (56.11) 10:07.20 (55.89) 11:03.51 (56.31)
12:00.31 (56.80) 12:55.12 (54.81) 13:50.61 (55.49) 14:42.34 (51.73)
2 Sulzbach, John F 77 Menlo Masters Ak-38 16:30.00 16:00.83 7
47.78 1:46.00 (58.22) 2:47.64 (1:01.64) 3:50.32 (1:02.68)
4:50.94 (1:00.62) 5:52.92 (1:01.98) 6:54.46 (1:01.54) 7:55.92 (1:01.46)
8:58.14 (1:02.22) 10:00.25 (1:02.11) 11:01.39 (1:01.14) 12:01.63 (1:00.24)
13:03.38 (1:01.75) 14:03.94 (1:00.56) 15:04.81 (1:00.87) 16:00.83 (56.02)

<b>Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 20:39.50 4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA
NATL: N 20:39.50 4/17/2009 DAVID RADCLIFF
PMS: P 24:46.19 12/31/1993 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morner, Stan F 77 Walnut Creek Mas-38 28:08.61 27:33.52 9
48.21 1:41.65 (53.44) 2:37.53 (55.88) 3:31.08 (53.55)
4:28.10 (57.02) 5:22.63 (54.53) 6:19.29 (56.66) 7:14.33 (55.04)
8:09.32 (54.99) 9:04.81 (55.49) 10:00.15 (55.34) 10:55.72 (55.57)
11:51.03 (55.31) 12:48.16 (57.13) 13:44.04 (55.88) 14:39.86 (55.82)
15:35.35 (55.49) 16:31.29 (55.94) 17:26.91 (55.62) 18:23.00 (56.09)
19:18.89 (55.89) 20:15.13 (56.24) 21:11.06 (55.93) 22:06.00 (54.94)
23:02.00 (56.00) 23:55.71 (53.71) 24:51.44 (55.73) 25:46.15 (54.71)
26:41.01 (54.86) 27:33.52 (52.51)
2 Sulzbach, John F 77 Menlo Masters Ak-38 30:06.00 30:42.01 7
47.85 1:43.44 (55.59) 2:43.29 (59.85) 3:43.73 (1:00.44)
4:43.76 (1:00.03) 5:45.91 (1:02.15) 6:46.70 (1:00.79) 7:47.70 (1:01.00)
8:48.64 (1:00.94) 9:49.87 (1:01.23) 10:52.28 (1:02.41) 11:53.41 (1:01.13)
12:54.74 (1:01.33) 13:56.39 (1:01.65) 14:58.68 (1:02.29) 16:01.08 (1:02.40)
17:04.06 (1:02.98) 18:06.11 (1:02.05) 19:10.08 (1:03.97) 20:13.87 (1:03.79)
21:17.43 (1:03.56) 22:21.23 (1:03.80) 23:25.41 (1:04.18) 24:29.59 (1:04.18)
25:33.24 (1:03.65) 26:36.45 (1:03.21) 27:39.11 (1:02.66) 28:42.18 (1:03.07)
29:45.10 (1:02.92) 30:42.01 (56.91)

<b>Men 75-79 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 35.51 11/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA
NATL: N 35.51 11/16/2008 YOSHI OYAKAWA
PMS: P 39.83 12/31/1994 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Donald L 78 Walnut Creek Mas-38 54.00 44.94 9
2 Grohe, William E 78 University of Sa-38 1:15.00 58.92 7
3 Pedder, Stan 76 Walnut Creek Mas-38 1:00.00 1:01.87 6
4 Soroka, Donald 79 Rolling Hills Mu-38 1:05.82 1:04.61 5

<b>Men 75-79 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:18.47 12/6/2009 BURWELL JONES, USA
NATL: N 1:18.47 12/6/2009 BURWELL JONES
PMS: P 1:27.41 12/31/1994 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brown, Donald L 78 Walnut Creek Mas-38 1:50.00 1:40.55 9
48.75 1:40.55 (51.80)
2 Soroka, Donald 79 Rolling Hills Mu-38 2:21.88 2:16.57 7
1:06.14 2:16.57 (1:10.43)
3 Grohe, William E 78 University of Sa-38 2:30.00 2:18.63 6
1:05.15 2:18.63 (1:13.48)

<b>Men 75-79 200 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:49.20 11/22/2009 BURWELL JONES, USA
NATL: N 2:49.20 11/22/2009 BURWELL JONES
PMS: P 3:10.22 12/31/1994 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grohe, William E 78 University of Sa-38 5:45.00 5:11.09 9
1:06.03 2:26.58 (1:20.55) 3:49.82 (1:23.24) 5:11.09 (1:21.27)
-- Soroka, Donald 79 Rolling Hills Mu-38 4:53.41 DQ

<b>Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 39.63 2/14/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN
NATL: N 40.07 5/18/2008 MANUEL SANGUILY
PMS: P 44.16 12/31/2007 Norm Stupfel
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morner, Stan F 77 Walnut Creek Mas-38 49.60 47.20 9
2 Stupfel, Norman E 79 Walnut Creek Mas-38 50.00 48.27 7
3 Nieman, Frank B 79 Walnut Creek Mas-38 1:01.00 59.51 6
4 Soroka, Donald 79 Rolling Hills Mu-38 1:05.37 1:05.72 5
-- Grohe, William E 78 University of Sa-38 1:30.00 DQ

<b>Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:28.38 2/14/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN
NATL: N 1:35.87 10/12/2003 ROBERT MACDONALD
PMS: P 1:37.39 12/31/1992 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morner, Stan F 77 Walnut Creek Mas-38 1:53.09 1:49.85 9
52.74 1:49.85 (57.11)
2 Stupfel, Norman E 79 Walnut Creek Mas-38 1:59.00 1:50.24 7
52.12 1:50.24 (58.12)
3 Nieman, Frank B 79 Walnut Creek Mas-38 2:40.00 2:17.17 6
1:04.20 2:17.17 (1:12.97)
4 Soroka, Donald 79 Rolling Hills Mu-38 2:38.73 2:31.82 5
1:13.34 2:31.82 (1:18.48)

<b>Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:20.93 4/20/2008 TSUTOMU KAJIHARA, JPN
NATL: N 3:29.54 11/11/2003 AL CRAIG
PMS: P 3:34.29 12/31/1993 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Morner, Stan F 77 Walnut Creek Mas-38 4:18.51 4:07.42 9
56.90 2:04.95 (1:08.05) 3:11.12 (1:06.17) 4:07.42 (56.30)
2 Stupfel, Norman E 79 Walnut Creek Mas-38 4:20.00 4:08.28 7
55.71 2:00.08 (1:04.37) 3:05.01 (1:04.93) 4:08.28 (1:03.27)
3 Nieman, Frank B 79 Walnut Creek Mas-38 4:01.00 5:08.53 6
1:05.81 2:26.71 (1:20.90) 3:49.98 (1:23.27) 5:08.53 (1:18.55)
4 Soroka, Donald 79 Rolling Hills Mu-38 5:39.98 5:23.64 5
1:14.83 2:38.81 (1:23.98) 4:02.31 (1:23.50) 5:23.64 (1:21.33)

<b>Men 75-79 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 34.53 1/27/2008 J.LOUIS LE DALL, FRA
NATL: N 34.83 12/10/2000 FRANK PIEMME
PMS: P 38.70 12/31/1995 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sulzbach, John F 77 Menlo Masters Ak-38 52.00 52.95 9
2 Nieman, Frank B 79 Walnut Creek Mas-38 1:01.00 1:01.69 7
3 Grohe, William E 78 University of Sa-38 1:25.50 1:13.79 6

<b>Men 75-79 200 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:16.99 1/24/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN
NATL: N 3:39.51 11/9/2002 TOM MAINE
PMS: P 3:59.25 12/31/1994 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sulzbach, John F 77 Menlo Masters Ak-38 4:52.00 4:48.93 9
59.63 2:15.87 (1:16.24) 3:34.77 (1:18.90) 4:48.93 (1:14.16)

<b>Men 75-79 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:18.80 12/6/2009 BURWELL JONES, USA
NATL: N 1:18.80 12/6/2009 BURWELL JONES
PMS: P 1:27.43 12/31/1994 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sulzbach, John F 77 Menlo Masters Ak-38 1:43.00 1:52.78 9
54.43 1:52.78 (58.35)
2 Nieman, Frank B 79 Walnut Creek Mas-38 2:20.00 2:10.05 7
1:03.54 2:10.05 (1:06.51)

<b>Men 80-84 50 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 32.61 6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN
NATL: N 32.80 12/4/2005 FRANK PIEMME
PMS: P 36.78 12/31/1999 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Ashley O 80 Alameda Aquatic-38 37.80 36.71P 9
2 Goldsmith, Harry S 82 Alameda Aquatic-38 45.00 46.88 7
3 Clark, Floyd W 81 Tuolumne County-38 58.00 1:08.59 6

<b>Men 80-84 100 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:16.09 5/18/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN
NATL: N 1:17.02 12/4/2005 FRANK PIEMME
PMS: P 1:21.52 12/31/1999 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Goldsmith, Harry S 82 Alameda Aquatic-38 1:55.00 1:51.74 9
54.35 1:51.74 (57.39)
2 Hathaway, Pierre 81 Alameda Aquatic-38 1:55.00 1:51.84 7
55.50 1:51.84 (56.34)
3 Clark, Floyd W 81 Tuolumne County-38 2:05.00 2:25.22 6
1:08.96 2:25.22 (1:16.26)

<b>Men 80-84 200 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:58.32 4/27/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN
NATL: N 3:00.63 10/10/1999 RAY TAFT
PMS: P 3:00.63 12/31/1999 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Goldsmith, Harry S 82 Alameda Aquatic-38 4:25.00 4:17.40 9
1:01.19 2:05.81 (1:04.62) 3:12.49 (1:06.68) 4:17.40 (1:04.91)
2 Clark, Floyd W 81 Tuolumne County-38 4:25.00 5:19.31 7
1:11.63 2:33.77 (1:22.14) 3:55.74 (1:21.97) 5:19.31 (1:23.57)

<b>Men 80-84 400 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 6:20.10 6/8/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN
NATL: N 6:27.60 12/12/1999 RAY TAFT
PMS: P 6:27.60 12/31/1999 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clark, Floyd W 81 Tuolumne County-38 13:30.00 12:50.24 9
1:23.14 3:03.32 (1:40.18) 4:45.12 (1:41.80) 6:27.80 (1:42.68)
8:07.59 (1:39.79) 9:46.67 (1:39.08) 11:23.56 (1:36.89) 12:50.24 (1:26.68)

<b>Men 80-84 800 SC Meter Freestyle</b>
===============================================================================
WORLD: W 12:50.97 5/11/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN
NATL: N 13:29.27 12/12/1999 RAY TAFT
PMS: P 13:29.27 12/31/1999 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clark, Floyd W 81 Tuolumne County-38 26:30.00 25:08.64 9
1:26.84 3:03.37 (1:36.53) 4:41.11 (1:37.74) 6:17.34 (1:36.23)
7:56.58 (1:39.24) 9:32.35 (1:35.77) 11:09.21 (1:36.86) 12:44.00 (1:34.79)
14:21.57 (1:37.57) 15:56.37 (1:34.80) 17:33.53 (1:37.16) 19:08.89 (1:35.36)
20:43.14 (1:34.25) 22:17.61 (1:34.47) 23:46.64 (1:29.03) 25:08.64 (1:22.00)

<b>Men 80-84 50 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 38.26 4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN
NATL: N 41.58 11/14/2004 PAUL HUTINGER
PMS: P 42.96 12/31/1999 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Ashley O 80 Alameda Aquatic-38 42.30 46.89 9
2 Hathaway, Pierre 81 Alameda Aquatic-38 55.00 54.35 7

<b>Men 80-84 100 SC Meter Backstroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:25.77 1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN
NATL: N 1:33.27 3/20/2004 PAUL HUTINGER
PMS: P 1:33.58 12/31/1999 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Hathaway, Pierre 81 Alameda Aquatic-38 2:00.00 1:58.34 9
59.23 1:58.34 (59.11)
2 Motmans, August 84 Alameda Aquatic-38 2:10.00 2:02.14 7
57.84 2:02.14 (1:04.30)
3 Schlange, Gunter R 81 Modesto Area Aqu-38 2:36.00 3:20.94 6
1:26.67 3:20.94 (1:54.27)
4 Clark, Floyd W 81 Tuolumne County-38 3:10.00 3:34.58 5
1:39.82 3:34.58 (1:54.76)

<b>Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 41.42 5/15/2005 TOSHIO TAJIMA, JPN
NATL: N 45.39 12/7/2008 CHARLES URSTADT
PMS: P 47.49 12/31/1999 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Ashley O 80 Alameda Aquatic-38 46.80 46.74P 9
2 Motmans, August 84 Alameda Aquatic-38 57.00 54.33 7
3 Schlange, Gunter R 81 Modesto Area Aqu-38 1:12.00 1:22.20 6

<b>Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:35.96 9/14/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN
NATL: N 1:42.05 12/4/2005 FRANK PIEMME
PMS: P 1:49.05 12/31/1999 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Ashley O 80 Alameda Aquatic-38 1:49.40 1:48.21P 9
52.16 1:48.21 (56.05)
-- Schlange, Gunter R 81 Modesto Area Aqu-38 2:38.00 DQ
1:37.10 DQ (1:49.56)

<b>Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:34.21 1/27/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN
NATL: N 3:45.57 11/15/2009 ROBERT MACDONALD
PMS: P 3:58.96 12/31/1999 Aldo da Rosa
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Ashley O 80 Alameda Aquatic-38 1:52.10 3:56.06P 9
53.18 1:52.85 (59.67) 2:55.61 (1:02.76) 3:56.06 (1:00.45)

<b>Men 80-84 50 SC Meter Butterfly</b>
===============================================================================
WORLD: W 40.24 11/5/2005 FRANK PIEMME, USA
NATL: N 40.24 11/5/2005 FRANK PIEMME
PMS: P 47.55 12/31/1999 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Ashley O 80 Alameda Aquatic-38 40.50 43.20P 9

<b>Men 80-84 100 SC Meter IM</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:30.18 4/6/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN
NATL: N 1:32.65 12/4/2005 FRANK PIEMME
PMS: P 1:35.31 12/31/1999 Ray Taft
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Ashley O 80 Alameda Aquatic-38 1:36.80 1:37.47 9
46.52 1:37.47 (50.95)

<b>Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:22.26 12/13/2009 NEW ENGLAND MASTERS -USA
S MEHRINGER, L AU, T ANDREWS, C LEAHY
NATL: N 4:09.10 12/9/2001 NEW ENGLAND
AMY DEVITO, EMILY WANG, JESSICA STOKES, S MORAWSKI
PMS: P 4:18.58 10/21/2007 WCM
K HARRIS, S D Strong, K M Price, S MARSHALL
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 4:12.00 4:37.73 18
1) Robertson, Holly A W26 2) Silva, Jillian M W34
3) Acevedo, Ashley W26 4) Chen, Devon H W30
33.30 1:09.32 (1:09.32) 1:42.72 (33.40) 2:20.14 (1:10.82)
2:41.57 (21.43) 3:34.60 (1:14.46) 4:04.89 (30.29) 4:37.73 (1:03.13)

<b>Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:01.92 3/6/2005 SBC 2000 -NED
I GOOSSENS, M VON KEULEN, S TEMMERMAN, P BROOIJMAN
NATL: N 2:05.66 12/10/1995 SAN DIEGO
V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES-NEILSEN, D MORTENSEN
PMS: P 2:02.46 10/21/2007 WCM
S MARSHALL, K HARRIS, L M Davis, K M Price
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 2:15.00 2:19.66 18
1) Acevedo, Ashley W26 2) Robertson, Holly A W26
3) Chen, Devon H W30 4) Kelly, Elizabeth A W28
37.71 1:16.45 (38.74) 1:48.92 (32.47) 2:19.66 (30.74)
2 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:18.00 2:32.01 14
1) McGowan, Christina A W24 2) Tukua, Rebecca R W29
3) Haack, Angela R W37 4) Flemer, Michele L W35
34.88 1:17.29 (42.41) 1:51.06 (33.77) 2:32.01 (40.95)

<b>Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:11.35 12/6/2009 MISSION VIEJO MASTERS -USA
R OLSEN, C LEWIS, K FRITH, A SUE OSBORN
NATL: N 4:09.95 12/7/2008 RED TIDE
S WAGNER, K MCPHERSON, T SHPAIZER, K GARY
PMS: P 4:31.77 12/31/2008 MAAC
B Goodridge, H O'Hearn, K Bullock, S Estes
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Marin Pirates Masters-38 'A' 4:47.00 4:53.15 18
1) Pinkston, Crystal P W26 2) Oblites, Alison L W41
3) Lepinski, Cokie W52 4) Louderback, Kelsey W28
39.13 1:24.56 (1:24.56) 1:59.75 (35.19) 2:37.42 (1:12.86)
3:10.98 (33.56) 3:47.95 (1:10.53) 4:18.33 (30.38) 4:53.15 (1:05.20)
2 Bay Masters-38 'A' 4:40.00 5:02.56 14
1) Bushman, Sari A W33 2) Latta, Danielle M W31
3) Allen, Wendy E W38 4) Kelly, Elizabeth A W28
35.79 1:15.32 (1:15.32) 1:51.20 (35.88) 2:31.70 (1:16.38)
2:53.24 (21.54) 3:54.44 (1:22.74) 4:25.51 (31.07) 5:02.56 (1:08.12)

<b>Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:57.45 12/4/2009 MISSION VIEJO MASTERS -USA
N TALBOT, C LEWIS, K FRITH, R OLSEN
NATL: N 8:57.45 12/4/2009 MISSION VIEJO
N TALBOT, C LEWIS, K FRITH, R OLSEN
PMS: P 9:57.27 12/31/2003 MVM
Donahue, Errington, Hoerber, Surgiura
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 16:00.00 12:14.25
1) Litman, Jacklyn W61 2) Chung, Heejay A W40
3) Morris, Suzanne M W56 4) Bailey, Kathy R W62
45.85 1:37.83 (1:37.83) 2:31.02 (2:31.02) 3:20.54 (3:20.54)
3:58.26 (37.72) 4:39.57 (1:19.03) 5:24.48 (2:03.94) 6:08.12 (2:47.58)
6:52.83 (44.71) 7:42.95 (1:34.83) 8:33.93 (2:25.81) 9:21.96 (3:13.84)
10:00.70 (38.74) 10:43.91 (1:21.95) 11:29.07 (2:07.11) 12:14.25 (2:52.29)

<b>Women 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:57.45 12/4/2009 MISSION VIEJO MASTERS -USA
N TALBOT, C LEWIS, K FRITH, R OLSEN
NATL: N 8:57.45 12/4/2009 MISSION VIEJO
N TALBOT, C LEWIS, K FRITH, R OLSEN
PMS: P 9:57.27 12/31/2003 MVM
Donahue, Errington, Hoerber, Surgiura
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 16:00.00 12:14.25 18
1) Litman, Jacklyn W61 2) Chung, Heejay A W40
3) Morris, Suzanne M W56 4) Bailey, Kathy R W62
45.85 1:37.83 (1:37.83) 2:31.02 (2:31.02) 3:20.54 (3:20.54)
3:58.26 (37.72) 4:39.57 (1:19.03) 5:24.48 (2:03.94) 6:08.12 (2:47.58)
6:52.83 (44.71) 7:42.95 (1:34.83) 8:33.93 (2:25.81) 9:21.96 (3:13.84)
10:00.70 (38.74) 10:43.91 (1:21.95) 11:29.07 (2:07.11) 12:14.25 (2:52.29)

<b>Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:59.09 4/4/2008 LAMBERTSETER -NOR
A KOIVISTO, S NORDENSTAM, M FUGLESTVEIT, M LOVBERG
NATL: N 2:04.31 12/13/2009 RED TIDE NYC
K GARY, T SHPAIZER, F WILLEBOORSDE, S WAGER
PMS: P 2:03.95 12/31/2009 TOC
S Guzman, K Lyons, M Gill, L Welting
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:30.00 2:46.43 18
1) Gray, Kara L W46 2) Kelly Smethurst, Andrea E W44
3) Darling, Colleen M W37 4) Ongerth, Ann Michelle W37
43.53 1:31.28 (47.75) 2:09.78 (38.50) 2:46.43 (36.65)
2 Bay Masters-38 'A' 2:30.00 2:56.31 14
1) Allen, Wendy E W38 2) Latta, Danielle M W31
3) Bushman, Sari A W33 4) Chung, Heejay A W40
47.03 1:33.48 (46.45) 2:14.47 (40.99) 2:56.31 (41.84)

<b>Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:03.25 12/13/2009 RED TIDE OF NYC -USA
F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY
NATL: N 4:03.25 12/13/2009 RED TIDE NYC
F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY
PMS: P 4:22.75 10/18/2009 WCM
D M Santos, L A Ward, B J. R Henry, S VALENTINE
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38 'A' 4:45.00 4:37.36 18
1) Jones, Barbara L W55 2) Capen, Tasha W45
3) Feeley, Louise S W52 4) Matena, Jana W49
34.24 1:10.47 (1:10.47) 1:43.58 (33.11) 2:19.79 (1:09.32)
2:54.78 (34.99) 3:34.17 (1:14.38) 4:04.83 (30.66) 4:37.36 (1:03.19)
2 Walnut Creek Masters-38 'B' 4:40.00 4:40.84 14
1) Zamanian, Alison H W41 2) Duggan, Karen L W41
3) Santos, Debbie M W43 4) Haack, Angela R W37
30.25 1:02.49 (1:02.49) 1:36.95 (34.46) 2:15.11 (1:12.62)
2:41.45 (26.34) 3:26.88 (1:11.77) 4:01.45 (34.57) 4:40.84 (1:13.96)
3 Marin Pirates Masters-38 'A' 5:06.00 4:57.77 12
1) Coffee, Cassandra W50 2) Ellison, Stacey W46
3) Sutherland, Erica W52 4) Lee, Kathleen W45
37.32 1:16.04 (1:16.04) 1:39.43 (23.39) 2:28.37 (1:12.33)
3:03.94 (35.57) 3:43.30 (1:14.93) 4:19.07 (35.77) 4:57.77 (1:14.47)
4 Walnut Creek Masters-38 'C' 4:50.00 5:01.78 10
1) Gray, Kara L W46 2) Boone, Danielle W46
3) Mendoza-Martens, Nicole J W35 4) Flemer, Michele L W35
35.84 1:16.55 (1:16.55) 1:50.70 (34.15) 2:27.17 (1:10.62)
3:05.29 (38.12) 3:45.08 (1:17.91) 4:22.40 (37.32) 5:01.78 (1:16.70)
5 Walnut Creek Masters-38 'A' 5:20.00 5:25.63 8
1) Nip, Carol J W54 2) Flaskerud, Devon C W29
3) Ongerth, Ann Michelle W37 4) Sotelo, Sophia S W50
40.35 1:29.06 (1:29.06) 2:04.17 (35.11) 2:45.76 (1:16.70)
3:23.71 (37.95) 4:06.05 (1:20.29) 4:42.53 (36.48) 5:25.63 (1:19.58)
6 Marin Pirates Masters-38 'B' 5:30.00 5:39.16 6
1) Koenig, Sarah J W43 2) Turbis, Lisa A W42
3) Thorp, Kate W42 4) Powers, Terry W48
38.50 1:21.85 (1:21.85) 2:04.61 (42.76) 2:55.12 (1:33.27)
3:34.44 (39.32) 4:16.05 (1:20.93) 4:54.81 (38.76) 5:39.16 (1:23.11)
7 Bay Masters-38 'A' 5:35.00 5:51.10 4
1) Kruidering, Marieke W44 2) Chung, Heejay A W40
3) Walker, Malinda M W42 4) Dumont, Nancy W42
41.65 2:12.27 (2:12.27) 3:03.65 (51.38)
3:41.54 ( ) 4:28.76 ( ) 5:05.58 (36.82) 5:51.10 (1:22.34)
8 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 5:50.00 6:13.39 2
1) Carter, Robin M W60 2) Mazurkiewicz, Brooke H W33
3) Van Noord, Michela A W37 4) Hieb-Stock, Lisa M W31
51.78 1:51.50 (1:51.50) 2:34.05 (42.55) 3:24.23 (1:32.73)
4:08.33 (44.10) 4:56.59 (1:32.36) 5:32.53 (35.94) 6:13.39 (1:16.80)

<b>Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:56.55 12/13/2009 RED TIDE OF NYC -USA
J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY
NATL: N 8:56.55 12/13/2009 RED TIDE NYC
J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY
PMS: P 9:36.44 10/18/2009 WCM
D M Santos, B J. R Henry, L A Ward, S M Heim-Bowen
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 11:52.00 11:15.73 18
1) Gray, Kara L W46 2) Henry, B J W47
3) Adler, Felicia M W49 4) Mills, Ginelle E W39
37.75 1:18.71 (1:18.71) 2:03.08 (2:03.08) 2:47.41 (2:47.41)
3:24.29 (36.88) 4:05.24 (1:17.83) 4:46.86 (1:59.45) 5:26.42 (2:39.01)
6:11.65 (45.23) 7:01.80 (1:35.38) 7:52.71 (2:26.29) 8:45.30 (3:18.88)
9:17.39 (32.09) 9:56.33 (1:11.03) 10:36.27 (1:50.97) 11:15.73 (2:30.43)
2 Marin Pirates Masters-38 'A' 12:50.00 12:08.55 14
1) Pinkston, Crystal P W26 2) Mulligan, Dara C W40
3) Powell, Susie W W59 4) Lepinski, Cokie W52
44.61 1:34.35 (1:34.35) 2:23.73 (2:23.73) 3:14.19 (3:14.19)
3:52.51 (38.32) 4:40.41 (1:26.22) 5:32.43 (2:18.24) 6:25.57 (3:11.38)
6:56.78 (31.21) 7:56.36 (1:30.79) 8:45.35 (2:19.78) 9:31.62 (3:06.05)
10:07.02 (35.40) 10:47.43 (1:15.81) 11:28.44 (1:56.82) 12:08.55 (2:36.93)

<b>Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:56.55 12/13/2009 RED TIDE OF NYC -USA
J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY
NATL: N 8:56.55 12/13/2009 RED TIDE NYC
J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY
PMS: P 9:36.44 10/18/2009 WCM
D M Santos, B J. R Henry, L A Ward, S M Heim-Bowen
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 11:52.00 11:15.73
1) Gray, Kara L W46 2) Henry, B J W47
3) Adler, Felicia M W49 4) Mills, Ginelle E W39
37.75 1:18.71 (1:18.71) 2:03.08 (2:03.08) 2:47.41 (2:47.41)
3:24.29 (36.88) 4:05.24 (1:17.83) 4:46.86 (1:59.45) 5:26.42 (2:39.01)
6:11.65 (45.23) 7:01.80 (1:35.38) 7:52.71 (2:26.29) 8:45.30 (3:18.88)
9:17.39 (32.09) 9:56.33 (1:11.03) 10:36.27 (1:50.97) 11:15.73 (2:30.43)
2 Marin Pirates Masters-38 'A' 12:50.00 12:08.55
1) Pinkston, Crystal P W26 2) Mulligan, Dara C W40
3) Powell, Susie W W59 4) Lepinski, Cokie W52
44.61 1:34.35 (1:34.35) 2:23.73 (2:23.73) 3:14.19 (3:14.19)
3:52.51 (38.32) 4:40.41 (1:26.22) 5:32.43 (2:18.24) 6:25.57 (3:11.38)
6:56.78 (31.21) 7:56.36 (1:30.79) 8:45.35 (2:19.78) 9:31.62 (3:06.05)
10:07.02 (35.40) 10:47.43 (1:15.81) 11:28.44 (1:56.82) 12:08.55 (2:36.93)

<b>Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:04.61 2/26/2009 AC BOULOGNE -FRA
K PIPES-NEILSEN, C MATHIAS, S BOUCHIER, F MIGNATEL
NATL: N 2:06.09 10/5/2003 SAN DIEGO
K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER
PMS: P 2:12.17 10/18/2009 WCM
M M Curran, D M Santos, L A Ward, A H Zamanian
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:11.00 2:13.53 18
1) Fusari, Jill R W45 2) Santos, Debbie M W43
3) Salmeen, Annette W37 4) Zamanian, Alison H W41
33.68 1:14.26 (40.58) 1:44.88 (30.62) 2:13.53 (28.65)
2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38 'A' 2:15.00 2:24.15 14
1) Jones, Barbara L W55 2) Levy, Karen D W42
3) Capen, Tasha W45 4) Matena, Jana W49
38.46 1:17.91 (39.45) 1:53.52 (35.61) 2:24.15 (30.63)
3 Walnut Creek Masters-38 'B' 2:25.00 2:31.16 12
1) Duggan, Karen L W41 2) Henry, B J W47
3) Boone, Danielle W46 4) Mendoza-Martens, Nicole J W35
36.28 1:18.03 (41.75) 1:54.67 (36.64) 2:31.16 (36.49)
4 Bay Masters-38 'A' 2:42.22 2:55.82 10
1) Walker, Malinda M W42 2) Kruidering, Marieke W44
3) Lewis, Laurie W50 4) Toft, Michelle W33
46.07 1:36.08 (50.01) 2:18.11 (42.03) 2:55.82 (37.71)
5 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 3:00.00 3:08.28 8
1) Mazurkiewicz, Brooke H W33 2) Van Noord, Michela A W37
3) Hieb-Stock, Lisa M W31 4) Giove, Julie K W62
50.77 1:36.49 (45.72) 2:15.88 (39.39) 3:08.28 (52.40)
-- Marin Pirates Masters-38 'B' 2:55.00 DQ
1) Forsey, Lynn M W49 2) Raymond, Lisa A W46
3) Leinsteiner, Terri A W53 4) Koenig, Sarah J W43
50.31 1:42.12 (51.81) DQ (1:18.83)
-- Marin Pirates Masters-38 'A' 2:50.00 DQ
1) Powers, Terry W48 2) Thorp, Kate W42
3) Turbis, Lisa A W42 4) Lee, Kathleen W45
45.19 1:29.10 (43.91) 2:15.77 (46.67) DQ (33.13)

<b>Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:36.08 3/14/2010 MICHIGAN MASTERS -USA
C POPPS, D BROWN, S GUTHRIE, S DOMBKOWSKI
NATL: N 4:24.69 5/16/2010 OREGON MASTERS
K, C CRABBE, A DELMAGE, V JENKINS
PMS: P 5:11.52 10/21/2007 WCM
K J Harms, D M Swigert, P J Roemer, L S Crittenden
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 4:40.00 4:33.91W 18
1) Osborn, Ahelee Sue M W53 2) Murphy, Karen L W51
3) O'Brien, Charlene A W55 4) Curran, Margee M W50
32.05 1:07.61 (1:07.61) 1:40.02 (32.41) 2:15.35 (1:07.74)
2:49.58 (34.23) 3:26.88 (1:11.53) 3:59.06 (32.18) 4:33.91 (1:07.03)
2 Bay Masters-38 'A' 6:05.00 5:51.93 14
1) Toft, Michelle W33 2) Litman, Jacklyn W61
3) Morris, Suzanne M W56 4) Lewis, Laurie W50
41.20 1:25.97 (1:25.97) 2:08.27 (42.30) 2:57.36 (1:31.39)
3:42.51 (45.15) 4:31.61 (1:34.25) 5:09.47 (37.86) 5:51.93 (1:20.32)
3 Marin Pirates Masters-38 'A' 5:45.00 6:06.26 12
1) Forsey, Lynn M W49 2) Powell, Susie W W59
3) Leinsteiner, Terri A W53 4) Stone, Cathy A W55
43.88 1:42.69 (1:42.69) 2:23.46 (40.77) 3:07.96 (1:25.27)
3:51.33 (43.37) 4:36.75 (1:28.79) 5:19.76 (43.01) 6:06.26 (1:29.51)
4 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 6:30.00 6:40.72 10
1) Giove, Julie K W62 2) Perry, Laurie S W57
3) Forster, Jodie B W52 4) Hill, Siobhan L W50
55.67 1:57.07 (1:57.07) 2:48.05 (50.98) 3:46.85 (1:49.78)
4:29.32 (42.47) 5:16.69 (1:29.84) 5:57.84 (41.15) 6:40.72 (1:24.03)
5 Rolling Hills Mud Sharks-38 'A' 5:55.00 6:52.30 8
1) Flynn, Beth P W49 2) Ruppert, Vanessa W33
3) Tevis, Maggie H W63 4) Barry, Marty W79
39.76 1:23.01 (1:23.01) 2:02.51 (39.50) 2:46.93 (1:23.92)
3:36.86 (49.93) 5:38.44 (2:51.51) 6:52.30 (1:13.86)

<b>Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:16.23 11/20/2005 OREGON MASTERS -USA
V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES
NATL: N 2:16.23 11/20/2005 OREGON
V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES
PMS: P 2:17.90 10/21/2007 WCM
P Landers, L S Crittenden, D M Swigert, P J Roemer
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:16.00 2:19.23 18
1) Osborn, Ahelee Sue M W53 2) Ward, Lisa A W47
3) Curran, Margee M W50 4) Buchanan, Linda A W54
35.38 1:13.86 (38.48) 1:47.75 (33.89) 2:19.23 (31.48)
2 Marin Pirates Masters-38 'A' 2:33.00 2:23.38 14
1) Sutherland, Erica W52 2) Lepinski, Cokie W52
3) Coffee, Cassandra W50 4) Ellison, Stacey W46
37.66 1:16.40 (38.74) 1:52.68 (36.28) 2:23.38 (30.70)
3 Walnut Creek Masters-38 'B' 2:22.00 2:30.07 12
1) Murphy, Karen L W51 2) Sotelo, Sophia S W50
3) O'Brien, Charlene A W55 4) Silva, Leslie L W56
38.12 1:18.35 (40.23) 1:53.19 (34.84) 2:30.07 (36.88)
4 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 3:15.00 3:22.62 10
1) Perry, Laurie S W57 2) Carter, Robin M W60
3) Hill, Siobhan L W50 4) Forster, Jodie B W52
2:00.10 ( ) 2:43.66 (43.56) 3:22.62 (38.96)
5 Walnut Creek Masters-38 'C' NT 3:50.33 8
1) Rothrock, Gretchen A W62 2) Asta, Lisa M W46
3) Perrins, Pamela W48 4) Ackerman, Dolly W20
1:04.54 2:09.94 (1:05.40) 2:55.47 (45.53) 3:50.33 (54.86)
-- Rolling Hills Mud Sharks-38 'A' 3:19.00 DQ
1) Barry, Marty W79 2) Flynn, Beth P W49
3) Ruppert, Vanessa W33 4) Tevis, Maggie H W63
1:13.92 2:01.05 (47.13) DQ (1:29.96)

<b>Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:56.63 10/17/2009 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA
L VAL, J EISENMAN, N RIDOUT, L SHOENBERGER
NATL: N 4:56.63 10/17/2009 TAMALPAIS
L VAL, J EISENMAN, N RIDOUT, L SHOENBERGER
PMS: P 4:56.63 10/18/2009 TAM
L B Val, J A Eisenman, N J Ridout, L R Shoenberger
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 7:50.00 7:16.94 18
1) Burr, Linda L W65 2) Taub, Pamela A W61
3) Harms, Kildine J W57 4) Albertson, Nay W57
57.28 2:00.67 (2:00.67) 3:05.37 (1:04.70) 5:07.17 (3:06.50)
5:59.28 (52.11) 6:37.95 (1:30.78) 7:16.94 (38.99) 7:16.94 (38.99)

<b>Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:29.87 10/26/2008 SPENCER -GBR
C FELLOWS, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES
NATL: N 2:41.53 2/17/2008 OREGON
B FRID, G PIERSON, J WARD, S ROUSSEAU
PMS: P 3:09.27 10/18/2009 MAM
R Y Shaps, J D White, S A Caso, P K Mc Partland
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' NT 3:16.18 18
1) Appel, Pamela J W54 2) Burr, Linda L W65
3) Albertson, Nay W57 4) Scott, Stephanie I W64
46.96 1:51.85 (1:04.89) 2:34.64 (42.79) 3:16.18 (41.54)
-- Bay Masters-38 'A' 3:15.00 DQ
1) Pellow, Mary R W63 2) Morris, Suzanne M W56
3) Litman, Jacklyn W61 4) Bailey, Kathy R W62
1:21.05 2:04.74 (43.69) 2:52.50 (47.76) DQ (59.47)

<b>Women 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 5:51.39 11/6/2009 VIRGINIA MASTERS SWIM TEA-USA
L WALKER, J DETRICK, B DURRANT, B SCHREINER
NATL: N 5:51.39 11/7/2009 VIRGINIA
L WALKER, J DETRICK, B DURRANT, B SCHREINER
PMS: P 6:20.10 12/31/2009 WCM
K Murphy, D Monroe, J Alexander, A Hirsch
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 7:55.00 7:12.00 18
1) Monroe, Donna W78 2) Alexander, Joan E W79
3) Hirsch, Ann M W80 4) Scott, Stephanie I W64
54.17 1:53.97 (1:53.97) 2:47.62 (53.65) 3:45.66 (1:51.69)
4:39.78 (54.12) 6:21.57 (2:35.91) 7:12.00 (50.43) 7:12.00 (50.43)
2 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 7:35.00 7:58.40 14
1) Mutzner, Marilyn A W82 2) Birdsall, Connie L W66
3) White, Susan E W69 4) Parola, Sheryl A W63
1:08.35 2:18.85 (2:18.85) 3:15.99 (57.14) 4:15.35 (1:56.50)
5:12.70 (57.35) 6:16.40 (2:01.05) 7:06.30 (49.90) 7:58.40 (1:42.00)
3 Walnut Creek Masters-38 'B' 12:00.00 8:12.60 12
1) Owens, Barbara R W82 2) Duncan, Jean M W79
3) Haworth, Joyce M W74 4) Marnell, Mary W55
1:06.57 3:19.45 ( ) 4:28.15 ( )
5:29.85 (1:01.70) 6:41.85 (2:13.70) 7:26.17 (44.32) 8:12.60 (1:30.75)

<b>Women 280-319 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:56.58 4/26/2009 SPENCER SWIM TEAM -GBR
G ISAAC, M HITCHCOCK, D FORD, J HOWARD-JONES
NATL: N 3:01.44 12/12/2004 ARIZONA
N KINNEY, C TAYLOR, G ROPER, S BOLAR
PMS: P 3:35.52 12/31/1997 WCM
S Joy, J Howell, R Brittingham, J Durston
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 4:05.00 4:06.93 18
1) Parola, Sheryl A W63 2) Birdsall, Connie L W66
3) White, Susan E W69 4) Mutzner, Marilyn A W82
56.97 3:06.28 ( ) 4:06.93 (1:00.65)
2 Walnut Creek Masters-38 'A' NT 4:23.57 14
1) Monroe, Donna W78 2) Haworth, Joyce M W74
3) Taub, Pamela A W61 4) Duncan, Jean M W79
1:06.76 2:12.41 (1:05.65) 3:23.89 (1:11.48) 4:23.57 (59.68)

<b>Women 320-359 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:52.52 3/25/2007 SOIK HELLAS -SWE
K GJORES, B GRILLI, B THORNELDF, E WIDAHL
NATL: N 4:13.67 10/13/2002 FL MAVERICKS
R KENNER, G ZINT, F CARR, K SCHIMPF
PMS: P 4:39.75 12/31/1996 SMMM
H Roumasset, H Buel, Z Taft, A Etienne
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' NT 4:09.65N 18
1) Owens, Barbara R W82 2) Hirsch, Ann M W80
3) Alexander, Joan E W79 4) Germolus, Dixie C W84
2:07.26 ( ) 3:02.42 (55.16) 4:09.65 (1:07.23)

<b>Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:31.87 11/22/2009 LONGHORN AQUATICS -USA
M MENEZES, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA
NATL: N 3:23.69 12/5/2009 SCAQ
D WEGNER, E HOCHSTEIN, E TOLMACHOFF, M MCGINNIS
PMS: P 3:36.25 12/31/1995 DAM
Andy McPherson, Collins, Winsor, Keppeler
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 4:24.00 4:12.96 18
1) Knight, John K M30 2) Su, Alex M35
3) Martens, Ashley R M39 4) Gronert, Karsten M46
28.31 59.89 (59.89) 1:30.48 (30.59) 2:04.62 (1:04.73)
2:35.92 (31.30) 3:09.70 (1:05.08) 3:39.90 (30.20) 4:12.96 (1:03.26)
2 Bay Masters-38 'A' 4:03.00 4:22.86 14
1) Inoue, Tomoo M35 2) Pun, Peter W M29
3) Pandya, Yatindra M31 4) Becker, Laurence W M35
32.42 1:09.57 (1:09.57) 1:40.38 (30.81) 2:14.27 (1:04.70)
2:43.65 (29.38) 3:17.54 (1:03.27) 3:48.42 (30.88) 4:22.86 (1:05.32)

<b>Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:43.03 2/14/2009 JAC MORIYA -JPN
S ADACHI, Y KUSUDA, S SUGIMOTO, Y OKADA
NATL: N 1:45.01 4/16/1994 BAYLOR/L STAR
J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH
PMS: P 1:45.06 12/31/2009 TOC
L Wanie, G Marshall, T Holsman, S Greenwood
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 2:10.00 2:05.20 18
1) Lopez, Marco A M35 2) Pun, Peter W M29
3) Inoue, Tomoo M35 4) Pandya, Yatindra M31
29.48 1:05.40 (35.92) 1:37.58 (32.18) 2:05.20 (27.62)
2 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:00.00 2:10.53 14
1) Su, Alex M35 2) Gronert, Karsten M46
3) Knight, John K M30 4) Martens, Ashley R M39
33.66 1:09.72 (36.06) 1:40.53 (30.81) 2:10.53 (30.00)

<b>Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:32.44 12/5/2009 LONGHORN AQUATICS -USA
A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA
NATL: N 3:32.44 12/5/2009 LONGHORN
A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA
PMS: P 3:53.30 12/31/1994 TOC
Griffith, Bassi, Corliss, Keck
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 3:51.00 3:51.58P 18
1) Matarangas, Paul M44 2) Connolly, Darrin T M40
3) Matarangas, John T M41 4) Lopez, Marco A M35
29.17 58.70 (58.70) 1:27.18 (28.48) 1:58.29 (59.59)
2:26.04 (27.75) 2:55.18 (56.89) 3:22.13 (26.95) 3:51.58 (56.40)
2 Walnut Creek Masters-38 'A' 3:53.30 3:57.55 14
1) Santos, Roque J M43 2) Boone, Jon M48
3) Tittle, Kenneth W M48 4) Stahl, Stephen A M46
28.81 59.78 (59.78) 1:28.00 (28.22) 1:59.16 (59.38)
2:27.33 (28.17) 2:58.43 (59.27) 3:26.95 (28.52) 3:57.55 (59.12)
3 Walnut Creek Masters-38 'B' 4:04.00 4:10.12 12
1) Mellinger, Jeff R M32 2) Allen, Chuck F M47
3) Nootbaar, Tom T M48 4) Potter, Donald R M46
27.54 57.81 (57.81) 1:31.56 (33.75) 2:06.72 (1:08.91)
2:37.13 (30.41) 3:09.53 (1:02.81) 3:37.90 (28.37) 4:10.12 (1:00.59)
4 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38 'A' 4:45.00 4:26.24 10
1) Gildea, David R M68 2) Sheeper, Tim K M48
3) Stietzel, Kent J M42 4) Bannan, Brett T M29
33.27 1:09.44 (1:09.44) 1:43.52 (34.08) 2:19.15 (1:09.71)
2:51.48 (32.33) 3:27.35 (1:08.20) 3:55.83 (28.48) 4:26.24 (58.89)

<b>Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:45.13 11/16/2008 LONGHORN AQUATICS -USA
A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA
NATL: N 1:45.13 11/16/2008 LONGHORN
A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA
PMS: P 1:57.54 12/31/2003 TSUN
Fitzgibbons, Putterman, Oakes, Glasser
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'C' 1:54.40 1:56.44P 18
1) Chao, Hector M47 2) Santos, Roque J M43
3) Tittle, Kenneth W M48 4) Stahl, Stephen A M46
31.31 1:02.79 (31.48) 1:30.30 (27.51) 1:56.44 (26.14)
2 Bay Masters-38 'A' 2:15.00 1:59.80 14
1) Connolly, Darrin T M40 2) Becker, Laurence W M35
3) Matarangas, John T M41 4) Matarangas, Paul M44
32.49 1:05.18 (32.69) 1:33.98 (28.80) 1:59.80 (25.82)
3 Walnut Creek Masters-38 'B' 1:58.00 2:03.18 12
1) Mellinger, Jeff R M32 2) Abrams, Scott C M44
3) Boone, Jon M48 4) Allen, Chuck F M47
30.40 1:06.46 (36.06) 1:35.07 (28.61) 2:03.18 (28.11)
4 Club Hot Tub-38 'A' 2:17.00 2:12.36 10
1) Schindler, Tom H M55 2) Homonnay, Chris A M49
3) Mc Donald, James S M45 4) Willard, Kirt G M59
34.64 1:09.66 (35.02) 1:42.38 (32.72) 2:12.36 (29.98)
5 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:12.00 2:29.71 8
1) Chavez, Frederick J M46 2) France, Kermit S M45
3) Nootbaar, Tom T M48 4) Potter, Donald R M46
41.22 1:27.10 (45.88) 1:57.25 (30.15) 2:29.71 (32.46)

<b>Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 3:49.97 11/22/2009 SCAQ -USA
E HOCHSTEIN, J QUINN, D LEONARD, J MCCLOSKEY
NATL: N 3:47.59 12/7/2003 COLONIALS1776
P TREVISAN, M SLENKER, T MEADE, G OXLEY
PMS: P 4:00.54 12/31/1996 TOC
Birnie, Strand, Bassi, Cazalet
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 4:15.00 4:19.62 18
1) Halbrecht, Kenneth A M51 2) Guadagni, Peter M M56
3) O'Brien, Kerry L M54 4) Volpp, Bryan D M54
31.29 1:04.64 (1:04.64) 1:36.58 (31.94) 2:10.60 (1:05.96)
2:42.16 (31.56) 3:16.35 (1:05.75) 3:46.05 (29.70) 4:19.62 (1:03.27)
2 Club Hot Tub-38 'A' 4:22.00 4:30.09 14
1) Homonnay, Chris A M49 2) Willard, Kirt G M59
3) Schindler, Tom H M55 4) Crane, John K M60
31.50 1:06.38 (1:06.38) 1:39.49 (33.11) 2:14.98 (1:08.60)
2:46.99 (32.01) 3:23.58 (1:08.60) 3:55.23 (31.65) 4:30.09 (1:06.51)
3 Marin Pirates Masters-38 'A' 4:36.00 4:31.54 12
1) Woolf, Marlon I M47 2) Bauer, Kim M47
3) Williams, Scott M56 4) Bernard, Alan D M62
33.19 1:09.48 (1:09.48) 1:43.33 (33.85) 2:20.27 (1:10.79)
2:50.52 (30.25) 3:25.67 (1:05.40) 3:57.64 (31.97) 4:31.54 (1:05.87)
4 Bay Masters-38 'A' 6:50.00 5:41.40 10
1) Schach, David M34 2) Stuart, Sid J M55
3) Skarpelos, Michael J M51 4) Olsson, Ted M70
32.16 1:07.84 (1:07.84) 1:46.32 (38.48) 2:29.24 (1:21.40)
3:09.91 (40.67) 3:57.23 (1:27.99) 4:46.35 (49.12) 5:41.40 (1:44.17)
5 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 5:35.00 5:50.54 8
1) Giove, (Mike) Anthony M M58 2) Carter, Lawrence A M63
3) Fairfield, David M M72 4) Mazurkiewicz, Adam B M34
48.99 1:47.69 (1:47.69) 2:32.71 (45.02) 3:20.81 (1:33.12)
4:00.04 (39.23) 4:43.86 (1:23.05) 5:50.54 (1:06.68)

<b>Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:16.30 12/4/2009 VENTURA COUNTY MASTERS -USA
M SHAFFER, C COOPER, M BLATT, J MCCONICA
NATL: N 8:16.30 12/4/2009 VENTURA COUNTY
M SHAFFER, C COOPER, M BLATT, J MCCONICA
PMS: P 8:33.40 10/18/2009 SRM
J R Morales, J S Dunn, F L Canales, W Schenstrom
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 9:14.00 9:27.38 18
1) Cool, David S M50 2) O'Brien, Kerry L M54
3) Guadagni, Peter M M56 4) Gothberg, Brad A M49
30.98 1:04.73 (1:04.73) 1:39.42 (1:39.42) 2:13.33 (2:13.33)
2:46.35 (33.02) 3:23.62 (1:10.29) 4:01.70 (1:48.37) 4:38.52 (2:25.19)
5:13.13 (34.61) 5:50.21 (1:11.69) 6:28.28 (1:49.76) 7:05.60 (2:27.08)
7:38.11 (32.51) 8:14.62 (1:09.02) 8:51.45 (1:45.85) 9:27.38 (2:21.78)

<b>Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:16.30 12/4/2009 VENTURA COUNTY MASTERS -USA
M SHAFFER, C COOPER, M BLATT, J MCCONICA
NATL: N 8:16.30 12/4/2009 VENTURA COUNTY
M SHAFFER, C COOPER, M BLATT, J MCCONICA
PMS: P 8:33.40 10/18/2009 SRM
J R Morales, J S Dunn, F L Canales, W Schenstrom
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 9:14.00 9:27.38
1) Cool, David S M50 2) O'Brien, Kerry L M54
3) Guadagni, Peter M M56 4) Gothberg, Brad A M49
30.98 1:04.73 (1:04.73) 1:39.42 (1:39.42) 2:13.33 (2:13.33)
2:46.35 (33.02) 3:23.62 (1:10.29) 4:01.70 (1:48.37) 4:38.52 (2:25.19)
5:13.13 (34.61) 5:50.21 (1:11.69) 6:28.28 (1:49.76) 7:05.60 (2:27.08)
7:38.11 (32.51) 8:14.62 (1:09.02) 8:51.45 (1:45.85) 9:27.38 (2:21.78)

<b>Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:51.39 12/5/2009 LONGHORN AQUATICS -USA
A RASMUSSEN, D GUTHRIE, D VANDAM, M STINCHCOMBE
NATL: N 1:51.39 12/5/2009 LONGHORN AQ
A RASMUSSEN, D GUTHRIE, D VANDAM, M STINCHCOMBE
PMS: P 1:59.56 10/18/2009 WCM
B D Volpp, G L Patterson, K L O'Brien, L Druz
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:04.50 2:07.80 18
1) Volpp, Bryan D M54 2) Gothberg, Brad A M49
3) Halbrecht, Kenneth A M51 4) Daniels, Charles M M55
34.37 1:10.12 (35.75) 1:40.66 (30.54) 2:07.80 (27.14)
2 Bay Masters-38 'A' 2:20.00 2:20.75 14
1) Schach, David M34 2) Beglinger, James M M65
3) Pence, Brad M60 4) Morris, John (Scooter) M57
36.70 1:16.17 (39.47) 1:48.40 (32.23) 2:20.75 (32.35)
3 Marin Pirates Masters-38 'A' 2:22.00 2:21.98 12
1) Bauer, Kim M47 2) Woolf, Marlon I M47
3) Williams, Scott M56 4) Bernard, Alan D M62
37.40 1:21.46 (44.06) 1:52.28 (30.82) 2:21.98 (29.70)
4 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38 'A' 2:28.00 2:25.32 10
1) Sulzbach, John F M77 2) Gildea, David R M68
3) Bannan, Brett T M29 4) Stietzel, Kent J M42
49.70 1:28.66 (38.96) 1:55.13 (26.47) 2:25.32 (30.19)
5 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 2:55.00 2:53.21 8
1) Fairfield, David M M72 2) Carter, Lawrence A M63
3) Mazurkiewicz, Adam B M34 4) Giove, (Mike) Anthony M M58
49.92 1:38.75 (48.83) 2:12.26 (33.51) 2:53.21 (40.95)

<b>Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:09.88 11/22/2009 SARASOTA Y MASTERS -USA
B BRENNER, R WALKER, K MCCORMACK, B JONES
NATL: N 4:04.88 5/18/2008 OREGON
T LANDIS, W EDWARDS, M TENNANT, R SMITH
PMS: P 4:28.03 10/21/2007 WCM
J P King, J B Smyers, D L Galine, D Craig Dennis
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 4:28.03 4:14.97P 18
1) Daniels, Charles M M55 2) De Lacy, James R M65
3) Smyers, Jesse B M65 4) Druz, Loren M55
29.44 1:01.93 (1:01.93) 1:32.14 (30.21) 2:05.07 (1:03.14)
2:37.72 (32.65) 3:13.80 (1:08.73) 3:43.77 (29.97) 4:14.97 (1:01.17)
2 Bay Masters-38 'A' 5:05.00 5:04.09 14
1) Beglinger, James M M65 2) Morris, John (Scooter) M57
3) Pence, Brad M60 4) Brott, Ralph E M72
34.50 1:12.06 (1:12.06) 1:46.86 (34.80) 2:24.15 (1:12.09)
2:58.89 (34.74) 3:36.24 (1:12.09) 4:17.71 (41.47) 5:04.09 (1:27.85)
3 Rolling Hills Mud Sharks-38 'A' 5:45.00 6:25.79 12
1) Soroka, Donald M79 2) Pierce, Donald A M66
3) Thompson, Jerry J M53 4) Sutton-Beattie, Eric L M59
1:08.32 2:27.64 (2:27.64) 3:06.21 (38.57) 3:49.15 (1:21.51)
5:08.68 (1:19.53) 5:46.61 (1:57.46) 6:25.79 (39.18)

<b>Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:39.44 3/14/2010 MICHIGAN MASTERS -USA
C OLSON, G ARNESON, J MAKARAUSKAS, F THOMPSON
NATL: N 9:16.66 12/6/2008 VENTURA
J MCCONICA, L RAFFELLI, G GRUBER, H KERNS
PMS: P 10:57.81 12/31/1993 SMMM
Peterson, Ray Taft, Panko, Steuart
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 16:00.00 12:53.94 18
1) Pence, Brad M60 2) Morris, John (Scooter) M57
3) Brott, Ralph E M72 4) Olsson, Ted M70
42.14 1:29.37 (1:29.37) 2:15.63 (2:15.63) 3:00.53 (3:00.53)
3:38.65 (38.12) 4:20.14 (1:19.61) 5:02.69 (2:02.16) 5:43.86 (2:43.33)
6:25.06 (41.20) 7:10.18 (1:26.32) 7:57.65 (2:13.79) 8:48.53 (3:04.67)
9:33.43 (44.90) 10:35.54 (1:47.01) 11:46.35 (2:57.82) 12:53.94 (4:05.41)

<b>Men 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:39.44 3/14/2010 MICHIGAN MASTERS -USA
C OLSON, G ARNESON, J MAKARAUSKAS, F THOMPSON
NATL: N 9:16.66 12/6/2008 VENTURA
J MCCONICA, L RAFFELLI, G GRUBER, H KERNS
PMS: P 10:57.81 12/31/1993 SMMM
Peterson, Ray Taft, Panko, Steuart
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 16:00.00 12:53.94
1) Pence, Brad M60 2) Morris, John (Scooter) M57
3) Brott, Ralph E M72 4) Olsson, Ted M70
42.14 1:29.37 (1:29.37) 2:15.63 (2:15.63) 3:00.53 (3:00.53)
3:38.65 (38.12) 4:20.14 (1:19.61) 5:02.69 (2:02.16) 5:43.86 (2:43.33)
6:25.06 (41.20) 7:10.18 (1:26.32) 7:57.65 (2:13.79) 8:48.53 (3:04.67)
9:33.43 (44.90) 10:35.54 (1:47.01) 11:46.35 (2:57.82) 12:53.94 (4:05.41)

<b>Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:01.03 12/5/2009 GOLD COAST MASTERS -USA
G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH
NATL: N 2:01.03 12/5/2009 GOLD COAST
G SCHMIDT, T SHEAD, J WOTTON, C CAVANAUGH
PMS: P 2:11.89 10/21/2007 WCM
J P King, J B Smyers, D Craig Dennis, D L Galine
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:08.50 2:15.28 18
1) O'Brien, Kerry L M54 2) Guadagni, Peter M M56
3) De Lacy, James R M65 4) Smyers, Jesse B M65
35.39 1:12.74 (37.35) 1:44.84 (32.10) 2:15.28 (30.44)
2 Bay Masters-38 'A' 2:49.99 2:54.84 14
1) Brott, Ralph E M72 2) Skarpelos, Michael J M51
3) Stuart, Sid J M55 4) Olsson, Ted M70
54.01 1:38.83 (44.82) 2:14.43 (35.60) 2:54.84 (40.41)
3 Rolling Hills Mud Sharks-38 'A' 3:15.00 3:01.96 12
1) Soroka, Donald M79 2) Davis, Don M M67
3) Pierce, Donald A M66 4) Thompson, Jerry J M53
1:47.33 ( ) 2:28.53 (41.20) 3:01.96 (33.43)

<b>Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:37.25 12/6/2009 GOLD COAST MASTERS -USA
D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH
NATL: N 4:37.25 12/6/2009 GOLD COAST
D QUIGGIN, J LAMMERT, D MCINTYRE, C CAVANAUGH
PMS: P 5:38.23 10/21/2007 WCM
A Emory Haworth, N E Stupfel, R W Mayo, M S Piazza
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 5:38.23 6:29.18 18
1) Morner, Stan F M77 2) Brown, Donald L M78
3) Stupfel, Norman E M79 4) Perilman, Jim E M72
45.23 1:37.13 (1:37.13) 2:23.80 (46.67) 3:14.12 (1:36.99)
3:59.48 (45.36) 4:52.04 (1:37.92) 5:38.57 (46.53) 6:29.18 (1:37.14)

<b>Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:15.49 12/6/2008 SAN DIEGO SWIM MASTERS -USA
V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER
NATL: N 2:15.49 12/6/2008 SAN DIEGO
V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER
PMS: P 2:46.41 10/21/2007 WCM
J E Perilman, N E Stupfel, J M Haworth, R W Mayo
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 3:10.60 2:55.16 18
1) Brown, Donald L M78 2) Morner, Stan F M77
3) Perilman, Jim E M72 4) Stupfel, Norman E M79
46.48 1:33.56 (47.08) 2:17.06 (43.50) 2:55.16 (38.10)

<b>Men 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
NATL: N 14:16.27 12/4/2005 SAN DIEGO
JURGEN SCHMIDT, FRANK PIEMME, TOM HAVER, BOB BEST
PMS: P 30:00.00
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alameda Aquatic Masters-38 'A' 16:30.00 15:58.06P
1) Jones, Ashley O M80 2) Motmans, August M84
3) Goldsmith, Harry S M82 4) Hathaway, Pierre M81
45.79 1:39.03 (1:39.03) 2:32.67 (2:32.67) 3:20.62 (3:20.62)
3:46.47 (25.85) 5:26.32 (2:05.70) 6:35.74 (3:15.12) 7:44.10 (4:23.48)
8:47.73 (1:03.63) 9:53.62 (2:09.52) 11:00.26 (3:16.16) 12:02.61 (4:18.51)
12:57.33 (54.72) 13:58.17 (1:55.56) 15:00.37 (2:57.76) 15:58.06 (3:55.45)

<b>Men 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
NATL: N 14:16.27 12/4/2005 SAN DIEGO
JURGEN SCHMIDT, FRANK PIEMME, TOM HAVER, BOB BEST
PMS: P 30:00.00
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Alameda Aquatic Masters-38 'A' 16:30.00 15:58.06P 18
1) Jones, Ashley O M80 2) Motmans, August M84
3) Goldsmith, Harry S M82 4) Hathaway, Pierre M81
45.79 1:39.03 (1:39.03) 2:32.67 (2:32.67) 3:20.62 (3:20.62)
3:46.47 (25.85) 5:26.32 (2:05.70) 6:35.74 (3:15.12) 7:44.10 (4:23.48)
8:47.73 (1:03.63) 9:53.62 (2:09.52) 11:00.26 (3:16.16) 12:02.61 (4:18.51)
12:57.33 (54.72) 13:58.17 (1:55.56) 15:00.37 (2:57.76) 15:58.06 (3:55.45)

<b>Men 320-359 200 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:50.63 4/27/2003 JUEI CLUB -JPN
K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, S SHIDA, I TAMURA
NATL: N 3:00.48 12/3/2006 SDSM
TOM HAVER, BOB BEST, FRANK PIEMME, DALE WEBSTER
PMS: P 30:00.00
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Alameda Aquatic Masters-38 'A' 3:35.00 DQ
1) Hathaway, Pierre M81 2) Motmans, August M84
3) Jones, Ashley O M80 4) Goldsmith, Harry S M82
52.78 1:46.08 (53.30) 2:29.42 (43.34) DQ (47.99)

<b>Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:41.55 1/30/2005 GOLD RUSH -JPN
M OKUHARA, N ERIGUCHI, K NAKAMURA, T SHIRATA
NATL: N 1:41.62 12/14/1997 EL SEGUNDO
B BERGEN, D GRANER GALLAS, M RINZLER, H HANNENIAN
PMS: P 1:45.27 10/18/2009 BAY
D H Chen, C KETTERLING, M E Baker, C P Jones
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 1:54.00 1:50.17 18
1) Mellinger, Jeff R M32 2) Beaudreau, Lauren A W24
3) McGowan, Christina A W24 4) Knight, John K M30
26.20 54.22 (28.02) 1:23.73 (29.51) 1:50.17 (26.44)
2 Bay Masters-38 'A' 2:02.00 2:00.04 14
1) Magee, Andrew M M27 2) Acevedo, Ashley W26
3) Robertson, Holly A W26 4) Pandya, Yatindra M31
28.45 1:01.80 (33.35) 1:32.78 (30.98) 2:00.04 (27.26)

<b>Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:30.24 1/16/2010 U.S.G. -DEN
C OLDENBURG, H FREDERIKSEN, A KILEN, L LUND
NATL: N 4:16.58 12/15/2002 NEW ENGLAND
B LO-PINTO, S MORAWSKI, J EADDY, J STOKES
PMS: P 4:29.60 10/18/2009 BAY
C KETTERLING, M E Baker, D H Chen, C P Jones
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 5:20.00 5:00.16 18
1) McGowan, Christina A W24 2) Mikuni, Russell S M29
3) Knight, John K M30 4) Flaskerud, Devon C W29
37.93 1:16.57 (1:16.57) 1:50.28 (33.71) 2:30.16 (1:13.59)
3:04.21 (34.05) 3:44.06 (1:13.90) 4:21.17 (37.11) 5:00.16 (1:16.10)
2 Bay Masters-38 'A' 4:58.00 5:00.55 14
1) Acevedo, Ashley W26 2) Robertson, Holly A W26
3) Pandya, Yatindra M31 4) Schach, David M34
38.88 1:20.72 (1:20.72) 2:01.33 (40.61) 2:45.91 (1:25.19)
3:17.40 (31.49) 3:54.62 (1:08.71) 4:25.54 (30.92) 5:00.55 (1:05.93)

<b>Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:41.47 2/28/2009 AC BOULOGNE -FRA
S BILLON, B FERRY, S BOUCHIER, K PIPES-NEILSEN
NATL: N 1:41.37 12/10/2000 EL SEGUNDO
B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON
PMS: P 1:46.89 10/18/2009 WCM
A K Lee, R R Tukua, S A Stahl, A J Nonaka
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Marin Pirates Masters-38 'A' 2:02.00 1:59.06 18
1) Woolf, Marlon I M47 2) Louderback, Kelsey W28
3) Oblites, Alison L W41 4) O'Reilly, Justin J M41
29.95 59.51 (29.56) 1:31.52 (32.01) 1:59.06 (27.54)
2 Manatee Aquatic Masters Inc-38 'A' 2:02.00 2:01.99 14
1) Craven, Rob M46 2) Lathrope, Allison W27
3) Revelli, Shauna L W29 4) Revelli, Reid M26
28.79 1:00.09 (31.30) 1:35.06 (34.97) 2:01.99 (26.93)
3 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 2:30.00 2:16.24 12
1) Mazurkiewicz, Brooke H W33 2) Stock, Kyle K M38
3) Hieb-Stock, Lisa M W31 4) Mazurkiewicz, Adam B M34
39.64 1:13.68 (34.04) 1:46.93 (33.25) 2:16.24 (29.31)
4 Bay Masters-38 'A' 2:16.00 2:16.60 10
1) Becker, Laurence W M35 2) Pun, Peter W M29
3) Walker, Malinda M W42 4) Chung, Heejay A W40
27.40 56.97 (29.57) 1:33.23 (36.26) 2:16.60 (43.37)
5 Marin Pirates Masters-38 'B' 2:22.00 2:17.75 8
1) Pinkston, Crystal P W26 2) Gouldy, Jared K M39
3) Thorp, Kate W42 4) Thorp, Chas M45
37.12 1:12.71 (35.59) 1:47.26 (34.55) 2:17.75 (30.49)
6 Golden Gateway Tennis & Swim C-38 'A' 2:14.99 2:21.09 6
1) Bush, Erin W26 2) Bardsley, Ralph J M37
3) Naylon, Vanessa W33 4) Wood, Jordan M33
34.69 1:13.20 (38.51) 1:52.98 (39.78) 2:21.09 (28.11)

<b>Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:38.70 12/4/2009 ORANGE COAST MASTERS -USA
CHRIS EGAN, ALEAH AMR, KATE EGAN, KEITH RYAN
NATL: N 8:38.70 12/4/2009 ORANGE COAST
CHRIS EGAN, ALEAH AMR, KATE EGAN, KEITH RYAN
PMS: P 8:44.22 10/18/2009 BAY
M E Baker, D T Connolly, D H Chen, C P Jones
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 8:28.00 8:28.22W 18
1) Santos, Roque J M43 2) Zamanian, Alison H W41
3) Beaudreau, Lauren A W24 4) Nonaka, Andy J M32
29.46 1:01.19 (1:01.19) 1:33.70 (1:33.70) 2:06.20 (2:06.20)
2:36.44 (30.24) 3:09.49 (1:03.29) 3:43.19 (1:36.99) 4:17.28 (2:11.08)
4:46.43 (29.15) 5:19.55 (1:02.27) 5:53.60 (1:36.32) 6:27.60 (2:10.32)
6:54.42 (26.82) 7:24.69 (57.09) 7:55.93 (1:28.33) 8:28.22 (2:00.62)

<b>Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:38.70 12/4/2009 ORANGE COAST MASTERS -USA
CHRIS EGAN, ALEAH AMR, KATE EGAN, KEITH RYAN
NATL: N 8:38.70 12/4/2009 ORANGE COAST
CHRIS EGAN, ALEAH AMR, KATE EGAN, KEITH RYAN
PMS: P 8:44.22 10/18/2009 BAY
M E Baker, D T Connolly, D H Chen, C P Jones
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 8:28.00 8:28.22W
1) Santos, Roque J M43 2) Zamanian, Alison H W41
3) Beaudreau, Lauren A W24 4) Nonaka, Andy J M32
29.46 1:01.19 (1:01.19) 1:33.70 (1:33.70) 2:06.20 (2:06.20)
2:36.44 (30.24) 3:09.49 (1:03.29) 3:43.19 (1:36.99) 4:17.28 (2:11.08)
4:46.43 (29.15) 5:19.55 (1:02.27) 5:53.60 (1:36.32) 6:27.60 (2:10.32)
6:54.42 (26.82) 7:24.69 (57.09) 7:55.93 (1:28.33) 8:28.22 (2:00.62)

<b>Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:13.93 11/22/2009 LONGHORN AQUATICS -USA
E MCCLEAVE, T BLESSING, M MENEZES, A MARSH
NATL: N 4:13.93 11/22/2009 LONGHORN
E MCCLEAVE, T BLESSING, M MENEZES, A MARSH
PMS: P 4:32.45 10/18/2009 WCM
J MELLINGER, D M Santos, A M Brown, A K Lee
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 4:43.00 4:51.94 18
1) Lopez, Marco A M35 2) Becker, Laurence W M35
3) Chen, Devon H W30 4) Miller, Scotia A W46
32.62 1:05.75 (1:05.75) 1:40.38 (34.63) 2:21.33 (1:15.58)
2:55.87 (34.54) 3:36.08 (1:14.75) 4:10.77 (34.69) 4:51.94 (1:15.86)
2 Manatee Aquatic Masters Inc-38 'A' NT 5:18.70 14
1) Revelli, Shauna L W29 2) Lathrope, Allison W27
3) Clemmons, Jim M61 4) Revelli, Reid M26
43.12 1:28.08 (1:28.08) 2:09.87 (41.79) 2:57.81 (1:29.73)
3:32.66 (34.85) 4:12.14 (1:14.33) 4:42.91 (30.77) 5:18.70 (1:06.56)
3 Tuolumne County Aquatic Master-38 'A' 6:05.00 5:59.72 12
1) Stock, Kyle K M38 2) Mazurkiewicz, Brooke H W33
3) Mazurkiewicz, Adam B M34 4) Hieb-Stock, Lisa M W31
43.37 1:32.48 (1:32.48) 2:25.49 (53.01) 3:25.57 (1:53.09)
4:03.10 (37.53) 4:44.23 (1:18.66) 5:18.93 (34.70) 5:59.72 (1:15.49)
4 Golden Gateway Tennis & Swim C-38 'A' 6:25.00 6:25.55 10
1) Wood, Jordan M33 2) Bardsley, Ralph J M37
3) Naylon, Vanessa W33 4) Bush, Erin W26
36.93 1:17.04 (1:17.04) 2:05.56 (48.52) 3:00.53 (1:43.49)
3:58.98 (58.45) 5:02.55 (2:02.02) 5:42.73 (40.18) 6:25.55 (1:23.00)

<b>Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:42.03 11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA
R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN
NATL: N 1:42.03 11/22/2009 CMS
R ABRAHAMS, S DER LIPPE, S HART, C O'SULLIVAN
PMS: P 1:50.98 12/31/1995 TOC
Strand, Ogier, Jolly, vander Bogart
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bay Masters-38 'A' 1:54.00 1:52.31 18
1) Matarangas, Paul M44 2) Chen, Devon H W30
3) Miller, Scotia A W46 4) Matarangas, John T M41
25.91 54.31 (28.40) 1:26.59 (32.28) 1:52.31 (25.72)
2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38 'A' 2:03.00 2:00.01 14
1) Capen, Tasha W45 2) Couch, Stephanie D W47
3) Stietzel, Kent J M42 4) Bannan, Brett T M29
30.87 1:05.10 (34.23) 1:35.46 (30.36) 2:00.01 (24.55)
3 Walnut Creek Masters-38 'B' 2:08.00 2:00.40 12
1) Boone, Jon M48 2) Henry, B J W47
3) Duggan, Karen L W41 4) Cool, David S M50
27.29 59.32 (32.03) 1:32.51 (33.19) 2:00.40 (27.89)
4 Walnut Creek Masters-38 'C' 2:02.50 2:04.64 10
1) Allen, Chuck F M47 2) Haack, Angela R W37
3) Flaskerud, Devon C W29 4) Guadagni, Peter M M56
28.86 59.77 (30.91) 1:34.66 (34.89) 2:04.64 (29.98)
5 Bay Masters-38 'B' 2:12.00 2:06.12 8
1) Connolly, Darrin T M40 2) Lopez, Marco A M35
3) Dumont, Nancy W42 4) Kruidering, Marieke W44
28.05 53.03 (24.98) 1:29.20 (36.17) 2:06.12 (36.92)
6 Marin Pirates Masters-38 'A' 2:18.00 2:13.67 6
1) Powell, Susie W W59 2) Sutherland, Erica W52
3) O'Hare, Shannon M33 4) Bauer, Kim M47
37.55 1:10.93 (33.38) 1:42.87 (31.94) 2:13.67 (30.80)
7 Walnut Creek Masters-38 'D' 2:20.00 2:17.05 4
1) France, Kermit S M45 2) Darling, Colleen M W37
3) Ongerth, Ann Michelle W37 4) Potter, Donald R M46
34.00 1:09.83 (35.83) 1:45.65 (35.82) 2:17.05 (31.40)
8 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:30.00 2:25.10 2
1) Piantidosi, Robin J W47 2) Fegler, Gerald A M48
3) Kubokawa, Jon Y M56 4) Hansel, Neila W35
38.93 1:10.57 (31.64) 1:48.10 (37.53) 2:25.10 (37.00)

<b>Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:26.62 10/16/2009 WALNUT CREEK MASTERS -USA
J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS
NATL: N 8:26.62 10/16/2009 WALNUT CREEK
J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS
PMS: P 8:26.62 10/18/2009 WCM
J G Sorensen, A H Zamanian, M M Curran, R J Santos
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 8:55.00 10:22.71 18
1) Santos, Debbie M W43 2) Abrams, Scott C M44
3) Jacques, Jon R M50 4) McGowan, Christina A W24
35.31 1:15.55 (1:15.55) 1:58.00 (1:58.00) 2:40.67 (2:40.67)
3:12.42 (31.75) 3:48.50 (1:07.83) 4:26.50 (1:45.83) 5:40.37 (2:59.70)
6:20.05 (39.68) 6:59.79 (1:19.42) 7:38.95 (1:58.58) 8:16.49 (2:36.12)
8:58.32 (41.83) 9:40.85 (1:24.36) 10:22.66 (2:06.17) 10:22.71 (2:06.22)
2 Bay Masters-38 'A' 12:00.00 13:07.44 14
1) Lewis, Laurie W50 2) Anderson-lynch, Emma-louise W38
3) Ellis, Byron C M34 4) Stuart, Sid J M55
1:01.67 2:20.76 (2:20.76) 3:40.42 (3:40.42) 4:56.56 (4:56.56)
5:33.78 (37.22) 6:12.20 (1:15.64) 6:50.60 (1:54.04) 7:28.56 (2:32.00)
7:50.02 (21.46) 8:48.43 (1:19.87) 9:32.47 (2:03.91) 10:15.41 (2:46.85)
10:53.20 (37.79) 11:37.37 (1:21.96) 12:23.29 (2:07.88) 13:07.44 (2:52.03)

<b>Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 8:26.62 10/16/2009 WALNUT CREEK MASTERS -USA
J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS
NATL: N 8:26.62 10/16/2009 WALNUT CREEK
J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS
PMS: P 8:26.62 10/18/2009 WCM
J G Sorensen, A H Zamanian, M M Curran, R J Santos
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 8:55.00 10:22.71
1) Santos, Debbie M W43 2) Abrams, Scott C M44
3) Jacques, Jon R M50 4) McGowan, Christina A W24
35.31 1:15.55 (1:15.55) 1:58.00 (1:58.00) 2:40.67 (2:40.67)
3:12.42 (31.75) 3:48.50 (1:07.83) 4:26.50 (1:45.83) 5:40.37 (2:59.70)
6:20.05 (39.68) 6:59.79 (1:19.42) 7:38.95 (1:58.58) 8:16.49 (2:36.12)
8:58.32 (41.83) 9:40.85 (1:24.36) 10:22.66 (2:06.17) 10:22.71 (2:06.22)
2 Bay Masters-38 'A' 12:00.00 13:07.44
1) Lewis, Laurie W50 2) Anderson-lynch, Emma-louise W38
3) Ellis, Byron C M34 4) Stuart, Sid J M55
1:01.67 2:20.76 (2:20.76) 3:40.42 (3:40.42) 4:56.56 (4:56.56)
5:33.78 (37.22) 6:12.20 (1:15.64) 6:50.60 (1:54.04) 7:28.56 (2:32.00)
7:50.02 (21.46) 8:48.43 (1:19.87) 9:32.47 (2:03.91) 10:15.41 (2:46.85)
10:53.20 (37.79) 11:37.37 (1:21.96) 12:23.29 (2:07.88) 13:07.44 (2:52.03)

<b>Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:10.32 11/22/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA
S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS
NATL: N 4:10.32 11/22/2009 CMS
S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS
PMS: P 4:28.64 12/31/2007 WCM
Ward, Santos, Mikuni, Crittenden
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 4:59.90 5:15.20 18
1) Mellinger, Jeff R M32 2) Ongerth, Ann Michelle W37
3) Stahl, Stephen A M46 4) Albertson, Nay W57
32.14 1:04.97 (1:04.97) 1:52.81 (47.84) 2:48.43 (1:43.46)
3:18.65 (30.22) 3:54.39 (1:05.96) 4:32.81 (38.42) 5:15.20 (1:20.81)
2 Bay Masters-38 'A' 5:45.00 5:39.73 14
1) Dumont, Nancy W42 2) Kruidering, Marieke W44
3) Inoue, Tomoo M35 4) Connolly, Darrin T M40
45.04 1:34.02 (1:34.02) 2:23.41 (49.39) 3:20.64 (1:46.62)
3:55.67 (35.03) 4:38.54 (1:17.90) 5:07.97 (29.43) 5:39.73 (1:01.19)
3 Marin Pirates Masters-38 'B' 6:28.00 6:18.55 12
1) Forsey, Lynn M W49 2) Thorp, Kate W42
3) O'Hare, Shannon M33 4) Gouldy, Jared K M39
53.58 1:52.89 (1:52.89) 2:39.37 (46.48)
3:33.67 ( ) 4:10.58 ( ) 5:34.25 (1:23.67) 6:18.55 (2:07.97)
-- Marin Pirates Masters-38 'A' 5:14.00 DQ
1) Louderback, Kelsey W28 2) Bauer, Kim M47
3) Williams, Scott M56 4) Oblites, Alison L W41
35.76 1:14.14 (1:14.14) 1:54.69 (40.55) 2:39.25 (1:25.11)
3:12.91 (33.66) 3:53.50 (1:14.25) 4:27.19 (33.69) DQ (1:11.67)

<b>Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:48.74 4/5/2009 OHIO MASTERS -USA
J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY
NATL: N 1:48.74 4/5/2009 OHIO MASTERS
J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY
PMS: P 1:55.49 10/18/2009 WCM
K L MURPHY, L L Silva, B D Volpp, L Druz
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 1:57.00 1:54.66P 18
1) Stahl, Stephen A M46 2) Halbrecht, Kenneth A M51
3) Murphy, Karen L W51 4) Osborn, Ahelee Sue M W53
26.57 54.05 (27.48) 1:24.70 (30.65) 1:54.66 (29.96)
2 Walnut Creek Masters-38 'B' 1:56.00 1:56.69 14
1) Santos, Debbie M W43 2) Ward, Lisa A W47
3) Daniels, Charles M M55 4) Druz, Loren M55
31.43 58.36 (26.93) 1:29.43 (31.07) 1:56.69 (27.26)
3 Marin Pirates Masters-38 'A' 2:02.00 2:01.40 12
1) Coffee, Cassandra W50 2) Lepinski, Cokie W52
3) Bernard, Alan D M62 4) Williams, Scott M56
32.26 1:03.68 (31.42) 1:33.46 (29.78) 2:01.40 (27.94)
4 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38 'A' 2:03.00 2:01.50 10
1) Waters, Crick M M50 2) Jones, Barbara L W55
3) Gildea, David R M68 4) Matena, Jana W49
29.50 58.78 (29.28) 1:31.10 (32.32) 2:01.50 (30.40)
5 Rolling Hills Mud Sharks-38 'A' 2:15.00 2:12.49 8
1) Sutton-Beattie, Eric L M59 2) Miller, Don M53
3) Hepworth, Linda W58 4) Viscardi, Josie A W47
34.63 1:03.01 (28.38) 1:38.97 (35.96) 2:12.49 (33.52)
6 Bay Masters-38 'A' 2:16.00 2:19.73 6
1) Lewis, Laurie W50 2) Klencke, Barbara J W54
3) Morris, John (Scooter) M57 4) Johnstone, Michael M M44
36.35 1:16.67 (40.32) 1:49.03 (32.36) 2:19.73 (30.70)
-- Manatee Aquatic Masters Inc-38 'A' 2:08.50 DQ
1) Clemmons, Jim M61 2) Leslie, Mike M54
3) Rublein, Susanne P W41 4) Perry, Rebecca R W47
29.79 51.72 (21.93) 1:35.03 (43.31) DQ (30.53)

<b>Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:08.54 3/14/2010 MICHIGAN MASTERS -USA
CORRIN POPPS, DENISE BROWN, PAUL KARAS, JIM POGUE
NATL: N 9:08.54 3/14/2010 MICHIGAN
CORRIN POPPS, DENISE BROWN, PAUL KARAS, JIM POGUE
PMS: P 10:05.60 10/18/2009 MAM
R R Perry, J E Cox, B B Upshaw, J Clemmons
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 8:30.00 9:40.55P 18
1) Druz, Loren M55 2) Osborn, Ahelee Sue M W53
3) Ward, Lisa A W47 4) Volpp, Bryan D M54
33.32 1:09.85 (1:09.85) 1:48.74 (1:48.74) 2:27.69 (2:27.69)
3:01.08 (33.39) 3:36.93 (1:09.24) 4:13.55 (1:45.86) 4:50.41 (2:22.72)
5:24.58 (34.17) 6:02.70 (1:12.29) 6:41.48 (1:51.07) 7:19.23 (2:28.82)
7:52.01 (32.78) 8:27.78 (1:08.55) 9:04.55 (1:45.32) 9:40.55 (2:21.32)

<b>Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 9:08.54 3/14/2010 MICHIGAN MASTERS -USA
CORRIN POPPS, DENISE BROWN, PAUL KARAS, JIM POGUE
NATL: N 9:08.54 3/14/2010 MICHIGAN
CORRIN POPPS, DENISE BROWN, PAUL KARAS, JIM POGUE
PMS: P 10:05.60 10/18/2009 MAM
R R Perry, J E Cox, B B Upshaw, J Clemmons
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 8:30.00 9:40.55P
1) Druz, Loren M55 2) Osborn, Ahelee Sue M W53
3) Ward, Lisa A W47 4) Volpp, Bryan D M54
33.32 1:09.85 (1:09.85) 1:48.74 (1:48.74) 2:27.69 (2:27.69)
3:01.08 (33.39) 3:36.93 (1:09.24) 4:13.55 (1:45.86) 4:50.41 (2:22.72)
5:24.58 (34.17) 6:02.70 (1:12.29) 6:41.48 (1:51.07) 7:19.23 (2:28.82)
7:52.01 (32.78) 8:27.78 (1:08.55) 9:04.55 (1:45.32) 9:40.55 (2:21.32)

<b>Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:35.02 3/20/2010 VIRGINIA MASTERS -USA
C STEVENSON, L BENNETT, D HOLLAND, S LOFTUS-CHARLE
NATL: N 4:35.02 3/20/2010 VIRGINIA
C STEVENSON, L BENNETT, D HOLLAND, S
PMS: P 4:50.08 12/31/1998 TAM
Burns, Parlapiano, Val, Ridout
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Marin Pirates Masters-38 'A' 5:11.00 5:13.75 18
1) Sutherland, Erica W52 2) Lepinski, Cokie W52
3) Bernard, Alan D M62 4) O'Reilly, Justin J M41
39.95 1:24.66 (1:24.66) 2:07.05 (42.39) 2:53.47 (1:28.81)
3:30.28 (36.81) 4:11.42 (1:17.95) 4:40.46 (29.04) 5:13.75 (1:02.33)
2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38 'A' 5:35.00 5:23.99 14
1) Jones, Barbara L W55 2) Gildea, David R M68
3) Capen, Tasha W45 4) Sheeper, Tim K M48
40.18 1:20.90 (1:20.90) 2:00.92 (40.02) 2:45.53 (1:24.63)
3:26.01 (40.48) 4:13.39 (1:27.86) 4:47.14 (33.75) 5:23.99 (1:10.60)
3 Rolling Hills Mud Sharks-38 'A' 5:50.00 6:08.04 12
1) Miller, Don M53 2) Sutton-Beattie, Eric L M59
3) Ruppert, Vanessa W33 4) Arrigoni, Dianne S W59
38.93 1:18.53 (1:18.53) 2:04.29 (45.76) 2:54.43 (1:35.90)
3:37.21 (42.78) 4:39.04 (1:44.61) 5:21.27 (42.23) 6:08.04 (1:29.00)
4 Marin Pirates Masters-38 'B' 6:25.00 6:27.27 10
1) Coffee, Cassandra W50 2) Woolf, Marlon I M47
3) Powell, Susie W W59 4) Thorp, Chas M45
49.07 1:39.90 (1:39.90) 2:28.20 (48.30) 3:22.49 (1:42.59)
4:09.93 (47.44) 5:09.57 (1:47.08) 5:47.76 (38.19) 6:27.27 (1:17.70)
5 Bay Masters-38 'B' 6:55.00 6:46.84 8
1) Chung, Heejay A W40 2) Morris, Suzanne M W56
3) Stuart, Sid J M55 4) Lewis, Glenn R M51
1:02.97 2:07.77 (2:07.77) 3:02.22 (54.45)
4:03.42 ( ) 4:43.93 ( ) 5:30.73 (46.80) 6:46.84 (2:02.91)
-- Bay Masters-38 'A' 6:15.00 DQ
1) Lewis, Laurie W50 2) Klencke, Barbara J W54
3) Johnstone, Michael M M44 4) Morris, John (Scooter) M57
46.85 1:37.15 (1:37.15) 2:33.36 (56.21) 3:36.25 (1:59.10)
4:12.09 (35.84) 4:54.50 (1:18.25) 5:30.65 (36.15) DQ (1:14.31)

<b>Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 1:55.93 12/7/2008 GOLD COAST MASTERS -USA
D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN
NATL: N 1:55.93 12/7/2008 GOLD COAST
D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN
PMS: P 1:57.60 12/31/2009 TAM
R Burns, L Val, B Wheeler, K Frost
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Tamalpais Aquatic Masters-38 'A' 2:05.00 1:59.15 18
1) Burns, Richard M68 2) Val, Laura B W60
3) Eisenman, Judy A W57 4) Holt, Tate M60
29.77 59.28 (29.51) 1:33.10 (33.82) 1:59.15 (26.05)
2 Walnut Creek Masters-38 'A' 2:02.00 2:07.53 14
1) O'Brien, Charlene A W55 2) Smyers, Jesse B M65
3) Albertson, Nay W57 4) De Lacy, James R M65
32.71 1:03.64 (30.93) 1:39.19 (35.55) 2:07.53 (28.34)
3 Bay Masters-38 'A' 2:26.00 2:36.60 12
1) Austin, Brenda W56 2) Litman, Jacklyn W61
3) Beglinger, James M M65 4) Pence, Brad M60
48.36 1:29.59 (41.23) 2:01.24 (31.65) 2:36.60 (35.36)
4 Bay Masters-38 'B' 2:47.00 2:51.21 10
1) Lewis, Glenn R M51 2) Pellow, Mary R W63
3) Morris, Suzanne M W56 4) Brott, Ralph E M72
32.42 1:32.73 (1:00.31) 2:12.57 (39.84) 2:51.21 (38.64)
5 Walnut Creek Masters-38 'B' 2:55.00 3:04.56 8
1) Behr, Barry L M65 2) Harms, Kildine J W57
3) Silvey, Frederick R M69 4) Nip, Carol J W54
1:01.44 1:37.54 (36.10) 3:04.56 (1:27.02)

<b>Mixed 240-279 400 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 4:43.20 12/13/2009 OREGON -USA
K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF
NATL: N 4:43.20 12/13/2009 OREGON
K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, D RADCLIFF
PMS: P 5:03.67 12/31/2006 TAM
Burns, Frost, Val, Ridout
Team Seed Finals Points
===============================================================================
-- Bay Masters-38 'A' 6:50.00 DQ
1) Austin, Brenda W56 2) Beglinger, James M M65
3) Litman, Jacklyn W61 4) Pence, Brad M60
1:04.08 2:16.07 (2:16.07) 2:58.18 (42.11) 3:47.07 (1:31.00)
4:46.80 (59.73) 5:53.09 (2:06.02) 6:29.04 (35.95) DQ (1:13.86)

<b>Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:10.44 6/14/2009 ST KANSAI -JPN
F HIROOKA, Y OSAKI, C KONISHI, Y OSAKI
NATL: N 2:15.63 12/2/2007 SAN DIEGO
F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD
PMS: P 2:36.99 10/18/2009 WCM
K M Burr, D M Ugarkovich, J E Alexander, D Monroe
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 3:00.00 3:07.29 18
1) Brown, Donald L M78 2) Monroe, Donna W78
3) Alexander, Joan E W79 4) Perilman, Jim E M72
42.64 1:37.21 (54.57) 3:07.32 (1:30.11) 3:07.29 ( )
2 Rolling Hills Mud Sharks-38 'A' 5:45.00 3:16.65 14
1) Soroka, Donald M79 2) Barry, Marty W79
3) Pierce, Donald A M66 4) Tevis, Maggie H W63
57.96 2:00.64 (1:02.68) 2:34.79 (34.15) 3:16.65 (41.86)
3 Walnut Creek Masters-38 'B' 3:21.00 3:34.70 12
1) Pedder, Stan M76 2) Haworth, Joyce M W74
3) Duncan, Jean M W79 4) Stoddard, Louis E M74
51.67 1:42.66 (50.99) 2:52.75 (1:10.09) 3:34.70 (41.95)

<b>Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 13:22.53 3/14/2010 MICHIGAN MASTERS -USA
R MARTIN, A MORLEY, L GOGOLA, S GUTHRIE
NATL: N 11:58.58 12/6/2008 SAN DIEGO
F TANNER, J MARR, B JORDAN, M FRESHLEY
PMS: P 30:00.00
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 15:00.00 14:13.00P
1) Morner, Stan F M77 2) Cullum, Patricia A W71
3) Scott, Stephanie I W64 4) Stupfel, Norman E M79
48.96 1:46.99 (1:46.99) 2:53.47 (2:53.47) 4:44.75 (4:44.75)
5:38.00 (53.25) 6:31.27 (1:46.52) 7:24.17 (2:39.42) 8:06.34 (3:21.59)
8:57.05 (50.71) 9:49.68 (1:43.34) 10:40.57 (2:34.23)
11:26.07 ( ) 12:19.89 ( ) 13:17.65 ( ) 14:13.00 ( )

<b>Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 13:22.53 3/14/2010 MICHIGAN MASTERS -USA
R MARTIN, A MORLEY, L GOGOLA, S GUTHRIE
NATL: N 11:58.58 12/6/2008 SAN DIEGO
F TANNER, J MARR, B JORDAN, M FRESHLEY
PMS: P 30:00.00
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 15:00.00 14:13.00P 18
1) Morner, Stan F M77 2) Cullum, Patricia A W71
3) Scott, Stephanie I W64 4) Stupfel, Norman E M79
48.96 1:46.99 (1:46.99) 2:53.47 (2:53.47) 4:44.75 (4:44.75)
5:38.00 (53.25) 6:31.27 (1:46.52) 7:24.17 (2:39.42) 8:06.34 (3:21.59)
8:57.05 (50.71) 9:49.68 (1:43.34) 10:40.57 (2:34.23)
11:26.07 ( ) 12:19.89 ( ) 13:17.65 ( ) 14:13.00 ( )

<b>Mixed 280-319 400 SC Meter Medley Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 6:15.86 12/6/2009 SAN DIEGO SWIM MASTERS -USA
J MARR, B BEST, J MARTINEZ, A PIPES
NATL: N 5:54.60 12/7/2008 SAN DIEGO
B JORDAN, B BEST, F WILLIAMS, J MARR
PMS: P 7:40.11 12/31/1997 SMMM
Etienne, Finch, Taft, Taioli
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rolling Hills Mud Sharks-38 'A' 7:05.00 8:28.26 18
1) Tevis, Maggie H W63 2) Soroka, Donald M79
3) Pierce, Donald A M66 4) Barry, Marty W79
55.61 3:03.41 ( ) 4:29.05 ( )
5:13.02 (43.97) 6:05.63 (1:36.58) 7:13.21 (1:07.58) 8:28.26 (2:22.63)

<b>Mixed 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 2:36.37 5/21/2006 JUEI CLUB -JPN
I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA
NATL: N 2:51.05 11/6/2004 SANTA BARBARA
F PIEMME, G ALTUS, R BAAR, J SCHMIDT
PMS: P 3:33.37 12/31/1997 SMMM
Etienne, Z Taft, R Taft, Kaufman
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 4:00.00 3:20.17P 18
1) Nieman, Frank B M79 2) Owens, Barbara R W82
3) Hirsch, Ann M W80 4) Stupfel, Norman E M79
50.77 1:49.59 (58.82) 2:41.34 (51.75) 3:20.17 (38.83)
2 Walnut Creek Masters-38 'B' 5:00.00 4:17.88 14
1) Prevetz, Patricia J W90 2) Germolus, Dixie C W84
3) Morner, Stan F M77 4) Lane, Ed V M72
1:45.54 2:59.87 (1:14.33) 3:38.85 (38.98) 4:17.88 (39.03)

<b>Mixed 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 18:29.42 3/14/2010 MICHIGAN MASTERS -USA
M JACQUE, J KOWALSKI, B DOUD, L KIVI NOCHMAN
NATL: N 16:00.93 2/18/2001 SAN DIEGO
JERRY SIEFERT, ANN DALLAM, DIANA SILVA, JIM EUBANK
PMS: P 30:00.00
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 20:00.00 18:44.51P
1) Germolus, Dixie C W84 2) Owens, Barbara R W82
3) Duncan, Jean M W79 4) Hirsch, Ann M W80
1:17.13 2:37.03 (2:37.03) 3:59.31 (3:59.31) 5:23.24 (5:23.24)
6:29.91 (1:06.67) 7:45.59 (2:22.35) 9:02.64 (3:39.40)
11:21.73 ( ) 12:31.48 ( ) 13:41.74 ( ) 14:50.69 ( )
15:43.12 (52.43) 16:42.46 (1:51.77) 17:43.31 (2:52.62) 18:44.51 (3:53.82)

<b>Mixed 320-359 800 SC Meter Freestyle Relay</b>
===============================================================================
WORLD: W 18:29.42 3/14/2010 MICHIGAN MASTERS -USA
M JACQUE, J KOWALSKI, B DOUD, L KIVI NOCHMAN
NATL: N 16:00.93 2/18/2001 SAN DIEGO
JERRY SIEFERT, ANN DALLAM, DIANA SILVA, JIM EUBANK
PMS: P 30:00.00
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Walnut Creek Masters-38 'A' 20:00.00 18:44.51P 18
1) Germolus, Dixie C W84 2) Owens, Barbara R W82
3) Duncan, Jean M W79 4) Hirsch, Ann M W80
1:17.13 2:37.03 (2:37.03) 3:59.31 (3:59.31) 5:23.24 (5:23.24)
6:29.91 (1:06.67) 7:45.59 (2:22.35) 9:02.64 (3:39.40)
11:21.73 ( ) 12:31.48 ( ) 13:41.74 ( ) 14:50.69 ( )
15:43.12 (52.43) 16:42.46 (1:51.77) 17:43.31 (2:52.62) 18:44.51 (3:53.82)

USMS Logo

 

GO THE DISTANCE

Link to the Swimming World website

Sports Basement Logo