Pacific Masters gif

Results
Pacific Masters
Short Course Meters

Championships

Walnut Creek Masters
Clarke Swim Center, Heather Farms
8-10 October 2010

2010 Pacific Masters SCM Championships - 10/8/2010 to 10/10/2010        
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.34  10/11/2009 MEG GILL                                     
         PMS: P 26.33  12/31/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell-McCarthy, Fion  23 The Olympic Club-38    27.72      27.34    9  
  2 Barrantes, Sara           24 Almaden Swim & R-38    32.75      32.69    7  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.86  12/14/1997 ALISON TERRY                                 
         PMS: P 58.11  12/31/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prosen, Ashley T          23 San Mateo Master-38  1:06.97    1:04.54    9  
  2 Ballenger, Marie A        24 Stanford Masters-38  1:06.00    1:05.03    7  
  3 Barrantes, Sara           24 Almaden Swim & R-38  1:09.20    1:11.88    6  
  4 Roth, Tenae               21 University of Sa-38  1:05.00    1:11.92    5  
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:06.21   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
         PMS: P 2:03.39  12/31/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        24 Stanford Masters-38  2:22.00    2:25.05    9  
  2 Barrantes, Sara           24 Almaden Swim & R-38  2:40.00    2:37.72    7  
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:25.13   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
         PMS: P 4:24.22  12/31/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrantes, Sara           24 Almaden Swim & R-38  5:45.00    5:30.52    9  
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
         PMS: P 31.87  12/31/2000 Cary Conley                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Donnell-McCarthy, Fion  23 The Olympic Club-38    31.13      32.13    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.52  12/15/2007 HALEY CHURA                                
         PMS: P 1:05.18  12/31/2009 Alexandra Lee                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrantes, Sara           24 Almaden Swim & R-38  1:30.00    1:26.24    9  
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
         PMS: P 34.93  12/31/2009 Mary Struempf                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiba, Kristine A         23 San Mateo Master-38    45.00      40.67    9  
  2 Roth, Tenae               21 University of Sa-38    36.00      41.13    7  
  3 Barrantes, Sara           24 Almaden Swim & R-38    47.00      42.47    6  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
         PMS: P 1:16.77  12/31/2009 Mary Struempf                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiba, Kristine A         23 San Mateo Master-38  1:45.00    1:27.27    9  
  2 Roth, Tenae               21 University of Sa-38  1:19.00    1:29.61    7  
  3 Montgomery, Amanda        24 San Mateo Master-38  1:45.00    1:33.64    6  
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.84   11/6/1994 JAMIE RAAB                                   
         PMS: P 28.37  12/31/2009 Meg Gill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        24 Stanford Masters-38    31.00      31.90    9  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.67  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
         PMS: P 1:03.67  12/31/2007 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A        24 Stanford Masters-38  1:12.00    1:11.53    9  
  2 Montgomery, Amanda        24 San Mateo Master-38  1:20.00    1:22.53    7  
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.34  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
         PMS: P 1:10.48  12/31/2000 Cary Conley                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Montgomery, Amanda        24 San Mateo Master-38  1:30.00    1:23.78    9  
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:24.25  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
         PMS: P 2:24.25  12/31/2007 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chiba, Kristine A         23 San Mateo Master-38  3:20.00    2:57.84    9  
  2 Montgomery, Amanda        24 San Mateo Master-38  3:20.00    3:02.73    7  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
         PMS: P 27.05  12/31/2005 Liesl Taner                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gill, Meg B               25 The Olympic Club-38    27.90      27.97    9  
  2 Chen, Devon H             29 Bay Masters-38         29.31      28.18    7  
  3 Reilly, Erin P            25 The Olympic Club-38    29.00      28.47    6  
  4 Tukua, Rebecca R          28 Walnut Creek Mas-38    30.00      30.54    5  
  5 Todd, Erin E              26 Walnut Creek Mas-38    30.50      30.59    4  
  6 Doyle, Nia                29 UNAT                   33.35      33.87    3  
  7 Shuller, Mary Ann         29 Sierra Marlins S-38    52.70      52.83    2  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.28   1/31/2010 HANNA SHCHERBA, FRA                          
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
         PMS: P 59.01  12/31/2002 Liesl Taner                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             29 Bay Masters-38       1:02.50    1:01.18    9  
  2 Acevedo, Ashley           25 Bay Masters-38       1:08.40    1:08.52    7  
  3 Doyle, Nia                29 UNAT                 1:18.10    1:14.92    6  
  4 Conway, Erin M            29 The Olympic Club-38  1:10.55    1:17.62    5  
  5 O'Connell, Amanda         25 San Mateo Master-38  1:22.00    1:24.33    4  
  6 Shuller, Mary Ann         29 Sierra Marlins S-38  2:04.00    2:12.78    3  
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 2:13.77  12/31/2005 Liesl Taner                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             29 Bay Masters-38       2:24.00    2:19.82    9  
  2 Acevedo, Ashley           25 Bay Masters-38       2:29.29    2:29.33    7  
  3 Lee, Julia A              25 University of Sa-38  2:30.00    2:41.59    6  
  4 Dunham, Jill H            29 Bay Masters-38       2:57.00    2:49.33    5  
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 4:39.87  12/31/1996 Laurel Hill                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          28 Walnut Creek Mas-38  5:20.00    5:18.02    9  
  2 Dunham, Jill H            29 Bay Masters-38       6:05.00    5:53.44    7  
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.80    4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR                            
        NATL: N 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
         PMS: P 31.91  12/31/2005 Lauren Morelli                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Erin P            25 The Olympic Club-38    32.00      32.51    9  
  2 Chen, Devon H             29 Bay Masters-38         36.01      34.65    7  
  3 Lee, Julia A              25 University of Sa-38    36.00      37.99    6  
  4 Doyle, Nia                29 UNAT                   45.00      42.62    5  
  5 Bennett, Jacqueline K     29 Bay Masters-38         50.00      44.34    4  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.32  11/18/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
         PMS: P 1:07.85  12/31/2006 Lauren Morelli                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Acevedo, Ashley           25 Bay Masters-38       1:15.73    1:14.57    9  
  2 Chen, Devon H             29 Bay Masters-38       1:17.00    1:16.44    7  
  3 Dunham, Jill H            29 Bay Masters-38       1:50.00    1:28.80    6  
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
         PMS: P 2:32.17  12/31/1992 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Acevedo, Ashley           25 Bay Masters-38       2:40.91    2:39.94    9  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.97  12/12/2009 NICOLE HEIDEMANN, GER                        
        NATL: N 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
         PMS: P 34.93  12/31/2003 Helen Salcedo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          28 Walnut Creek Mas-38    37.02      38.62    9  
  2 Frank, Natalie D          26 San Mateo Master-38    50.00      43.79    7  
  3 Conway, Erin M            29 The Olympic Club-38    45.95      45.41    6  
  4 De Jesus, Margarita S     29 Burlingame Aquat-38    50.00      46.44    5  
  5 Shuller, Mary Ann         29 Sierra Marlins S-38  1:01.97    1:00.07    4  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.80   11/7/2009 LINDA LUND, DEN                            
        NATL: N 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:15.38  12/31/2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          28 Walnut Creek Mas-38  1:19.45    1:23.06    9  
  2 Conway, Erin M            29 The Olympic Club-38  1:35.55    1:36.92    7  
  3 De Jesus, Margarita S     29 Burlingame Aquat-38  1:38.00    1:38.41    6  
  4 West, Meredith A          26 Mavericks Master-38  1:50.00    1:55.81    5  
  5 Shuller, Mary Ann         29 Sierra Marlins S-38  2:15.72    2:08.93    4  
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.29  10/24/2009 KATIE HENDERSON, GBR                       
        NATL: N 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
         PMS: P 2:44.19  12/31/2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          28 Walnut Creek Mas-38  2:50.38    2:56.29    9  
  2 Shuller, Mary Ann         29 Sierra Marlins S-38  4:50.78    4:37.25    7  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.88  10/30/2004 NADINE ROLLAND, CAN                          
        NATL: N 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
         PMS: P 30.53  12/31/1996 Jamie Raab                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             29 Bay Masters-38         31.50      30.85    9  
  2 Todd, Erin E              26 Walnut Creek Mas-38    33.00      34.00    7  
  3 Frank, Natalie D          26 San Mateo Master-38    38.00      36.47    6  
  4 Doyle, Nia                29 UNAT                   45.00      40.30    4.5
  4 Dunham, Jill H            29 Bay Masters-38         55.00      40.30    4.5
  6 West, Meredith A          26 Mavericks Master-38    43.00      42.35    3  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
         PMS: P 1:08.29  12/31/1996 Jamie Raab                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Erin P            25 The Olympic Club-38  1:04.00    1:05.95P   9  
  2 Chen, Devon H             29 Bay Masters-38       1:11.50    1:10.03    7  
  3 Acevedo, Ashley           25 Bay Masters-38       1:18.25    1:16.68    6  
  4 Bennett, Jacqueline K     29 Bay Masters-38       2:00.00    1:34.18    5  
  5 Doyle, Nia                29 UNAT                 1:40.00    1:34.97    4  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.67   6/19/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:06.99  12/31/2004 Allison Wagner                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          28 Walnut Creek Mas-38  1:13.87    1:16.96    9  
  2 Todd, Erin E              26 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:21.40    7  
  3 Dunham, Jill H            29 Bay Masters-38       1:43.00    1:26.24    6  
  4 Doyle, Nia                29 UNAT                 1:35.00    1:33.24    5  
  5 Bennett, Jacqueline K     29 Bay Masters-38       1:40.00    1:33.61    4  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 2:31.83  12/31/2008 Kris Willey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          28 Walnut Creek Mas-38  2:43.00    2:44.47    9  
  2 Acevedo, Ashley           25 Bay Masters-38       2:44.02    2:45.01    7  
  3 Dunham, Jill H            29 Bay Masters-38       3:18.00    3:06.32    6  
  4 Conway, Erin M            29 The Olympic Club-38  3:07.55    3:10.56    5  
  5 Doyle, Nia                29 UNAT                 3:15.00    3:15.81    4  
  6 West, Meredith A          26 Mavericks Master-38  3:15.00    3:30.35    3  
 -- De Jesus, Margarita S     29 Burlingame Aquat-38  3:12.00         DQ  
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.13  11/19/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 5:24.56  12/31/2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Bennett, Jacqueline K     29 Bay Masters-38       7:30.00         DQ  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.57   9/27/2009 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
         PMS: P 25.98  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroger, Suzanne           34 Oakwood Athletic-38    34.50      31.05    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 55.11   1/25/2009 ALENA POPCHANKA, FRA                         
        NATL: N 57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                               
         PMS: P 57.46  12/31/2003 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Catie L           30 The Olympic Club-38  1:10.00    1:11.00    9  
  2 Nehrebecki, Helene R      30 Arizona Masters-48   1:10.03    1:11.24    7  
  3 Groskopf, Sarah L         30 Burlingame Aquat-38  1:25.00    1:13.80    6  
  4 Latta, Danielle M         30 Bay Masters-38       1:22.00    1:15.96    5  
  5 Flemer, Michele L         34 Walnut Creek Mas-38  1:23.00    1:16.51    4  
  6 Toft, Michelle            32 Bay Masters-38       1:40.00    1:27.39    3  
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.70  10/19/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:07.24  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kroger, Suzanne           34 Oakwood Athletic-38  2:30.50    2:40.45    9  
  2 Nehrebecki, Helene R      30 Arizona Masters-48   2:35.46    3:16.04    7  
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:19.48  11/15/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:38.50  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nehrebecki, Helene R      30 Arizona Masters-48   5:39.74    5:49.67    9  
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:55.90  11/16/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 9:06.49   12/7/2003 ERIKA HANSEN                               
         PMS: P 9:28.11  12/31/1995 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         30 Burlingame Aquat-38 13:30.00   11:25.59    9  
  2 Toft, Michelle            32 Bay Masters-38      14:30.00   13:49.74    7  
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:01.56  10/12/2007 KIRSTEN CAMERON, NZL                      
        NATL: N 17:23.60  12/11/1994 KAREN BURTON                              
         PMS: P 17:44.19  12/31/2004 Allison Zamanian                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         30 Burlingame Aquat-38 25:00.00   21:39.08    9  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.43   4/19/2009 MAI NAKAMURA, JPN                            
        NATL: N 29.32  11/15/2008 NORIKO INADA                                 
         PMS: P 31.42  12/31/2009 Shanna Guzman                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nehrebecki, Helene R      30 Arizona Masters-48     39.26      40.30    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.90    3/7/2010 KANA YAMAGUCHI, JPN                        
        NATL: N 1:02.42  11/16/2008 NORIKO INADA                               
         PMS: P 1:07.12  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          34 The Olympic Club-38  1:07.77    1:09.12    9  
  2 Reilly, Catie L           30 The Olympic Club-38  1:19.00    1:20.34    7  
  3 Flemer, Michele L         34 Walnut Creek Mas-38  1:28.00    1:28.42    6  
  4 Hansel, Neila             34 Walnut Creek Mas-38  1:42.00    1:41.86    5  
 -- Bair, Megan G             34 Bay Masters-38       1:30.00         DQ  
 -- Toft, Michelle            32 Bay Masters-38       2:20.00         DQ  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.71   3/14/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                          
        NATL: N 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
         PMS: P 35.86  12/31/2004 Carol Leight-Wood                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          34 The Olympic Club-38    37.77      38.24    9  
  2 Nehrebecki, Helene R      30 Arizona Masters-48     41.09      41.74    7  
  3 Flemer, Michele L         34 Walnut Creek Mas-38    43.00      44.75    6  
  4 Bair, Megan G             34 Bay Masters-38         45.00      46.43    5  
  5 Latta, Danielle M         30 Bay Masters-38         50.00      48.27    4  
  6 Hansel, Neila             34 Walnut Creek Mas-38    51.00      49.04    3  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.39  11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:21.73  12/31/2005 Gina Pietras                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          34 The Olympic Club-38  1:17.88    1:24.40    9  
  2 Hult, Britta J            30 Manatee Aquatic-38   1:35.76    1:29.37    7  
  3 Nehrebecki, Helene R      30 Arizona Masters-48   1:29.64    1:29.45    6  
  4 Flemer, Michele L         34 Walnut Creek Mas-38  1:36.00    1:34.86    5  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
         PMS: P 28.05  12/31/2004 Katria Radke                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guzman, Shanna L          34 The Olympic Club-38    32.88      31.24    9  
  2 Beisheim, Amy C           30 Walnut Creek Mas-38    33.00      32.77    7  
  3 Hult, Britta J            30 Manatee Aquatic-38     42.98      36.36    6  
  4 Chow, Caroline M          31 San Mateo Master-38    45.00      36.78    5  
  5 Groskopf, Sarah L         30 Burlingame Aquat-38    45.00      37.06    4  
  6 Reilly, Catie L           30 The Olympic Club-38    36.00      37.80    3  
  7 Latta, Danielle M         30 Bay Masters-38         44.00      39.87    2  
 
Women 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.09   5/25/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:19.34   10/5/2003 KATRINA RADKE                              
         PMS: P 2:19.34  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beisheim, Amy C           30 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:48.93    9  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.55   2/13/2010 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
         PMS: P 1:08.69  12/31/1995 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nehrebecki, Helene R      30 Arizona Masters-48   1:20.31    1:21.48    9  
  2 Kroger, Suzanne           34 Oakwood Athletic-38  1:22.50    1:22.38    7  
  3 Hansel, Neila             34 Walnut Creek Mas-38  1:42.00    1:37.60    6  
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.41  11/14/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:22.72  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hult, Britta J            30 Manatee Aquatic-38   2:56.97    2:48.62    9  
  2 Beisheim, Amy C           30 Walnut Creek Mas-38  2:55.00    2:51.14    7  
  3 Groskopf, Sarah L         30 Burlingame Aquat-38  3:00.00    2:54.36    6  
 
Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:50.81  11/15/2009 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 4:53.85  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:15.90  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Groskopf, Sarah L         30 Burlingame Aquat-38  6:00.00    6:18.69    9  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
         PMS: P 27.35  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           36 Walnut Creek Mas-38    31.40      30.85    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
         PMS: P 58.79  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kreppel, Traci J          39 Burlingame Aquat-38  1:10.00    1:09.88    9  
  2 Suskiewicz, Karen J       37 San Mateo Master-38  1:15.00    1:14.30    7  
  3 Sullivan, Maureen         38 The Olympic Club-38  1:17.50    1:20.70    6  
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:22.56  12/12/1999 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:26.57  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38  6:10.00    6:16.94    9  
  2 Garfield, Pamela H        37 Mountain View Ma-38  7:15.00    7:01.16    7  
  3 Chung, Heejay A           39 Bay Masters-38       7:09.13    7:03.78    6  
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN, USA                       
        NATL: N 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN                            
         PMS: P 9:12.97  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38 12:29.00   12:07.15    9  
  2 Chung, Heejay A           39 Bay Masters-38      15:03.26   14:17.04    7  
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG, USA                           
        NATL: N 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG                                
         PMS: P 17:48.96  12/31/2009 Alison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38 23:50.00   22:52.96    9  
  2 Chung, Heejay A           39 Bay Masters-38      28:40.80   27:20.45    7  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.68  11/21/2009 SHERI HART, USA                              
        NATL: N 29.25   12/7/2008 SHERI HART                                   
         PMS: P 32.27  12/31/2008 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           36 Walnut Creek Mas-38    38.00      37.52    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.36  11/22/2009 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:02.44  11/15/2008 SHERI HART                                 
         PMS: P 1:09.60  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chung, Heejay A           39 Bay Masters-38       2:13.74    2:07.87    9  
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.10  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:29.14  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38  3:19.00    3:21.43    9  
  2 Chung, Heejay A           39 Bay Masters-38       4:35.50    4:36.06    7  
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 37.57  12/31/1996 Maureen Mendoza                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kreppel, Traci J          39 Burlingame Aquat-38    41.00      41.17    9  
  2 Haack, Angela R           36 Walnut Creek Mas-38    42.00      42.57    6.5
  2 Suskiewicz, Karen J       37 San Mateo Master-38    45.00      42.57    6.5
  4 Sullivan, Maureen         38 The Olympic Club-38    47.00      47.74    5  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:21.42  12/31/2000 Maureen O'Toole                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sullivan, Maureen         38 The Olympic Club-38  1:47.00    1:47.68    9  
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:52.93  12/31/2008 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38  3:26.00    3:31.47    9  
  2 Chung, Heejay A           39 Bay Masters-38       4:21.95    4:19.84    7  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.37   9/26/2009 GISELI PEREIRA, BRA                          
        NATL: N 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
         PMS: P 30.05  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           36 Walnut Creek Mas-38    34.00      33.81    9  
  2 Kreppel, Traci J          39 Burlingame Aquat-38    38.50      35.67    7  
  3 Suskiewicz, Karen J       37 San Mateo Master-38    42.00      38.47    6  
  4 Sullivan, Maureen         38 The Olympic Club-38    45.00      44.31    5  
  5 Chung, Heejay A           39 Bay Masters-38       1:10.00    1:04.07    4  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.07   5/22/2005 DEBBIE YOUNGER, CAN                        
        NATL: N 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:05.83  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garfield, Pamela H        37 Mountain View Ma-38  1:55.00    1:49.04    9  
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.41  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:25.06  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38  3:35.00    3:38.74    9  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.61  11/22/2009 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:10.24  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Garfield, Pamela H        37 Mountain View Ma-38  1:48.00         DQ  
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.08  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:25.39  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kreppel, Traci J          39 Burlingame Aquat-38  2:50.00    2:49.52    9  
  2 Suskiewicz, Karen J       37 San Mateo Master-38  3:15.00    3:04.65    7  
  3 Rees, Karla E             38 Mountain View Ma-38  3:11.00    3:09.63    6  
 
Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:52.85  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:52.85  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:10.43  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           36 Walnut Creek Mas-38  7:30.00    6:40.11    9  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.40    3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
         PMS: P 27.54  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38    28.54      28.36    9  
  2 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38    32.20      31.33    7  
  3 Quinones, Marion I        40 Bay Masters-38         36.50      35.09    6  
  4 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38    35.32      35.35    5  
  5 Walker, Malinda M         41 Bay Masters-38         37.76      37.59    4  
  6 Jobst, Silke              43 UNAT                   42.10      38.74    3  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 26.40    3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
         PMS: P 27.54  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           40 Walnut Creek Mas-38       NT      37.61  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             42 Manatee Aquatic-38   1:08.50    1:07.86    9  
  2 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38  1:11.49    1:09.07    7  
  3 Aldag, Lindsey R          40 San Mateo Master-38  1:25.00    1:17.00    6  
  4 Dumont, Nancy             41 Bay Masters-38       1:30.00    1:20.90    5  
  5 Alber-Glanstaetten, Virg  40 Bay Masters-38       1:18.00    1:22.80    4  
  6 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38  1:26.75    1:24.44    3  
  7 Kruidering, Marieke       43 Bay Masters-38       1:25.00    1:27.89    2  
  8 Jobst, Silke              43 UNAT                 1:26.92    1:29.15    1  
  9 Pak, Julia J              40 Bay Masters-38       1:31.00    1:34.19  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           40 Walnut Creek Mas-38       NT    1:17.81  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.55  11/16/2008 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38       NT    1:09.93  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:06.81  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38       NT    2:34.20  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:06.81  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alber-Glanstaetten, Virg  40 Bay Masters-38       2:55.00    2:57.00    9  
  2 Quinones, Marion I        40 Bay Masters-38       3:03.00    2:58.86    7  
  3 Walker, Malinda M         41 Bay Masters-38       3:08.33    3:13.46    6  
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:24.22  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           40 Walnut Creek Mas-38       NT    5:24.86  
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:24.22  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38  5:25.00    5:17.53    9  
  2 Walker, Malinda M         41 Bay Masters-38       6:55.96    6:43.56    7  
  3 Jobst, Silke              43 UNAT                 7:20.21    7:22.06    6  
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:29.90  12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             42 Manatee Aquatic-38  10:30.00   10:33.74    9  
  2 Condro, Laurel M          41 Bay Masters-38      13:01.46   13:00.61    7  
  3 Dumont, Nancy             41 Bay Masters-38      14:00.00   13:01.89    6  
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:29.90  12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           40 Walnut Creek Mas-38       NT   11:03.08  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:35.49   1/16/2010 ALISON ZAMANIAN, USA                      
        NATL: N 17:45.50   12/7/2003 K PIPES-NEILSEN                           
         PMS: P 18:02.62  12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           40 Walnut Creek Mas-38 21:30.00   20:55.24    9  
  2 Condro, Laurel M          41 Bay Masters-38      25:00.00   24:40.02    7  
  3 Quinones, Marion I        40 Bay Masters-38      26:00.00   25:37.23    6  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.00   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                             
        NATL: N 30.74   12/6/2008 KRISTIN GARY                                 
         PMS: P 30.72  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38    33.14      32.44    9  
  2 Zeljak, Maureen A         43 Western Athletic-38    35.67      34.92    7  
  3 Duggan, Karen L           40 Walnut Creek Mas-38    35.44      35.57    6  
  4 Rublein, Susanne P        40 Manatee Aquatic-38     35.90      36.76    5  
  5 Benedetto, Dess A         42 Walnut Creek Mas-38    39.94      39.80    4  
  6 Quinones, Marion I        40 Bay Masters-38         47.00      47.03    3  
  7 Walker, Malinda M         41 Bay Masters-38         46.77      49.97    2  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 30.00   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                             
        NATL: N 30.74   12/6/2008 KRISTIN GARY                                 
         PMS: P 30.72  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cox, Juliet E             42 Manatee Aquatic-38        NT      35.80  
  2 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38       NT      35.98  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.63   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                           
        NATL: N 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:05.91  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:16.77    9  
  2 Kruidering, Marieke       43 Bay Masters-38       1:45.00    1:45.08    7  
 -- Condro, Laurel M          41 Bay Masters-38       1:32.32         DQ  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.63   4/18/2009 CINDY MABEE, CAN                           
        NATL: N 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:05.91  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           40 Walnut Creek Mas-38       NT    1:22.51  
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.06   12/4/2009 JODY SMITH, USA                            
        NATL: N 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:19.06  12/31/2009 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38  2:39.00    2:46.52    9  
  2 Duggan, Karen L           40 Walnut Creek Mas-38  2:50.00    2:47.44    7  
  3 Walker, Malinda M         41 Bay Masters-38       3:40.00    3:42.04    6  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.29  11/22/2009 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 32.93   12/2/2007 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 36.51  12/31/2004 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38    36.71      38.54    9  
  2 Rublein, Susanne P        40 Manatee Aquatic-38     39.46      40.02    7  
  3 Levy, Karen D             41 Menlo Masters Ak-38    41.80      41.80    6  
  4 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38    48.37      45.88    5  
  5 Aldag, Lindsey R          40 San Mateo Master-38    47.00      46.66    4  
  6 Condro, Laurel M          41 Bay Masters-38         55.00      48.51    3  
  7 Alber-Glanstaetten, Virg  40 Bay Masters-38         48.00      48.59    2  
  8 Kruidering, Marieke       43 Bay Masters-38         50.00      49.75    1  
  9 Jobst, Silke              43 UNAT                   52.50      51.23  
 10 Pak, Julia J              40 Bay Masters-38         52.00      51.91  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.55   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:19.61  12/31/2009 Debbie Santos                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38  1:19.61    1:24.67    9  
  2 Rublein, Susanne P        40 Manatee Aquatic-38   1:24.40    1:26.75    7  
  3 Levy, Karen D             41 Menlo Masters Ak-38  1:33.50    1:32.89    6  
  4 Aldag, Lindsey R          40 San Mateo Master-38  1:45.00    1:40.29    5  
  5 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38  1:45.00    1:42.25    4  
  6 Kelly Smethurst, Andrea   43 Walnut Creek Mas-38  1:45.00    1:43.71    3  
  7 Kruidering, Marieke       43 Bay Masters-38       1:45.00    1:44.24    2  
  8 Pak, Julia J              40 Bay Masters-38       1:51.00    1:56.80    1  
 -- Alber-Glanstaetten, Virg  40 Bay Masters-38       1:50.00         DQ  
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.37  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:32.37  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:52.36  12/31/2009 Debbie Santos                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38  2:52.35    3:00.56    9  
  2 Duggan, Karen L           40 Walnut Creek Mas-38  3:00.60    3:04.22    7  
  3 Rublein, Susanne P        40 Manatee Aquatic-38   3:10.59    3:10.52    6  
  4 Quinones, Marion I        40 Bay Masters-38       3:43.00    3:39.08    5  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.21  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
         PMS: P 29.86  12/31/2009 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38    36.00      35.42    9  
  2 Levy, Karen D             41 Menlo Masters Ak-38    36.20      37.80    7  
  3 Condro, Laurel M          41 Bay Masters-38         30.00      38.12    6  
  4 Dumont, Nancy             41 Bay Masters-38         45.00      41.86    5  
  5 Jobst, Silke              43 UNAT                   58.15      54.49    4  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.70  11/21/2009 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:02.13  11/15/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:06.86  12/31/1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38  1:10.24    1:07.68    9  
  2 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38  1:30.79    1:26.71    7  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.70  11/21/2009 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:02.13  11/15/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:06.86  12/31/1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38       NT    1:25.72  
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.66  11/19/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:29.19  12/31/1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             42 Manatee Aquatic-38   3:01.00    3:04.77    9  
  2 Capen, Tasha              44 Menlo Masters Ak-38  3:27.73    3:15.52    7  
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.25  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:04.25  11/16/2008 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 1:08.91  12/31/2004 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L             41 Mountain View Ma-38  1:10.74    1:10.39    9  
  2 Rublein, Susanne P        40 Manatee Aquatic-38   1:16.30    1:16.21    7  
  3 Benedetto, Dess A         42 Walnut Creek Mas-38  1:32.31    1:28.53    6  
  4 Thorp, Kate               41 Marin Pirates Ma-38  1:36.35    1:35.84    5  
  5 Jobst, Silke              43 UNAT                 1:43.25    1:43.24    4  
 -- Zeljak, Maureen A         43 Western Athletic-38  1:18.76         DQ  
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.21   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
         PMS: P 2:22.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38  2:39.00    2:45.17    9  
  2 Aldag, Lindsey R          40 San Mateo Master-38  3:27.00    3:13.45    7  
  3 Condro, Laurel M          41 Bay Masters-38       3:15.41    3:16.55    6  
  4 Jobst, Silke              43 UNAT                 4:18.59    3:49.75    5  
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.82  11/24/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:02.17  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          42 Walnut Creek Mas-38  5:50.00    5:57.68    9  
  2 Fusari, Jill R            44 Walnut Creek Mas-38  6:02.00    5:58.76    7  
  3 Rublein, Susanne P        40 Manatee Aquatic-38   6:10.51    6:11.59    6  
  4 Condro, Laurel M          41 Bay Masters-38       6:55.00    6:53.46    5  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.09   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 28.58  12/31/2000 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38    28.21      28.90    9  
  2 Dornan, Gwen A            47 University of Sa-38    32.02      32.69    7  
  3 Coffee, Cassandra         49 Marin Pirates Ma-38    33.30      33.06    6  
  4 Viscardi, Josie A         46 Rolling Hills Mu-38    33.33      33.78    5  
  5 Watlington, B Gale        48 Bay Masters-38         35.03      33.99    4  
  6 Flynn, Beth P             48 Rolling Hills Mu-38    36.50      35.65    3  
  7 Brogdon, Susan G          49 Walnut Creek Mas-38  1:05.00      44.75    2  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   58.61   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:02.00  12/31/1998 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38  1:02.41    1:02.43    9  
  2 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38  1:05.00    1:05.90    7  
  3 Dornan, Gwen A            47 University of Sa-38  1:11.20    1:12.18    6  
  4 Watlington, B Gale        48 Bay Masters-38       1:15.13    1:13.18    5  
  5 Couch, Stephanie D        46 Menlo Masters Ak-38  1:14.40    1:13.29    4  
  6 Boone, Danielle           45 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:14.08    3  
  7 Gray, Kara L              45 Walnut Creek Mas-38  1:15.15    1:14.24    2  
  8 Coffee, Cassandra         49 Marin Pirates Ma-38  1:15.10    1:15.29    1  
  9 Viscardi, Josie A         46 Rolling Hills Mu-38  1:16.66    1:16.42  
 10 Powers, Terry             47 Marin Pirates Ma-38  1:18.00    1:18.59  
 11 Lorie, Cynthia            46 Temescal Aquatic-38  1:50.00    1:19.81  
 12 Williams, Mary V          47 Walnut Creek Mas-38  1:23.45    1:20.22  
 13 Pogue, Michelle           47 Motherlode Maste-38  1:33.82    1:29.37  
 14 Adler, Felicia M          48 Walnut Creek Mas-38  1:27.00    1:30.14  
 15 Bentley, Kim              49 Burlingame Aquat-38  1:40.45    1:35.73  
 16 Brogdon, Susan G          49 Walnut Creek Mas-38  2:18.30    1:40.11  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.94   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:10.91  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38  2:20.36    2:16.85    9  
  2 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38  2:18.15    2:22.32    7  
  3 Dornan, Gwen A            47 University of Sa-38  2:32.90    2:35.63    6  
  4 Watlington, B Gale        48 Bay Masters-38       2:41.44    2:41.68    5  
  5 Boone, Danielle           45 Walnut Creek Mas-38  2:53.00    2:50.22    4  
  6 Powers, Terry             47 Marin Pirates Ma-38  2:54.00    2:57.67    3  
  7 Gardiner, Laurie A        46 Walnut Creek Mas-38  3:09.00    3:06.05    2  
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.34   5/16/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:30.98  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ward, Lisa A              46 Walnut Creek Mas-38       NT    5:14.28  
  2 Henry, BJ J               46 Walnut Creek Mas-38       NT    5:28.38  
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:25.34   5/16/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:25.34   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 4:30.98  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38  5:05.00    5:02.24    9  
  2 Dornan, Gwen A            47 University of Sa-38  5:20.71    5:24.61    7  
  3 Henry, BJ J               46 Walnut Creek Mas-38  5:24.67    5:32.12    6  
  4 Powers, Terry             47 Marin Pirates Ma-38  6:17.00    6:26.99    5  
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 9:11.37   5/15/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:11.37   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:27.44  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ward, Lisa A              46 Walnut Creek Mas-38       NT   10:36.59  
  2 Henry, BJ J               46 Walnut Creek Mas-38       NT   11:05.50  
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:11.37   5/15/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:11.37   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 9:27.44  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dornan, Gwen A            47 University of Sa-38 11:02.77   11:12.65    9  
  2 Gray, Kara L              45 Walnut Creek Mas-38 11:28.96   11:52.09    7  
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:46.32   5/18/2007 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 17:50.64  10/10/2004 S HEIM-BOWEN                              
         PMS: P 17:50.64  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              46 Walnut Creek Mas-38 23:01.29   19:53.12    9  
  2 Henry, BJ J               46 Walnut Creek Mas-38 22:05.55   20:53.45    7  
  3 Beal, Laura A             45 Santa Rosa Maste-38 25:00.00   23:31.07    6  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
         PMS: P 32.67  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          49 Walnut Creek Mas-38    41.75      41.08    9  
  2 Coffee, Cassandra         49 Marin Pirates Ma-38    45.20      42.97    7  
  3 Viscardi, Josie A         46 Rolling Hills Mu-38    44.44      45.62    6  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.46   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:04.79   5/16/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:10.17  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              46 Walnut Creek Mas-38  1:10.17    1:14.02    9  
  2 Couch, Stephanie D        46 Menlo Masters Ak-38  1:26.96    1:25.42    7  
  3 Sotelo, Sophia S          49 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:30.47    6  
  4 Williams, Mary V          47 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:35.99    5  
  5 Coffee, Cassandra         49 Marin Pirates Ma-38  1:45.30    1:37.96    4  
  6 Pogue, Michelle           47 Motherlode Maste-38  1:58.06    1:40.51    3  
  7 Viscardi, Josie A         46 Rolling Hills Mu-38  1:35.35    1:41.39    2  
 -- Machado, Cindy A          45 Stanford Masters-38  2:08.96         DQ  
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:18.15   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 2:18.95   5/15/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:28.11  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              46 Walnut Creek Mas-38  2:32.00    2:35.29    9  
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                             
         PMS: P 37.32  12/31/2004 Leianne Crittenden                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sotelo, Sophia S          49 Walnut Creek Mas-38    40.37      39.72    9  
  2 Pogue, Michelle           47 Motherlode Maste-38    49.87      51.44    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 1:20.45  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              46 Walnut Creek Mas-38  1:20.45    1:23.67    9  
  2 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38  1:28.00    1:25.99    7  
  3 Sotelo, Sophia S          49 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:27.07    6  
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI                           
         PMS: P 2:51.75  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              46 Walnut Creek Mas-38  2:51.75    2:59.04    9  
  2 Sotelo, Sophia S          49 Walnut Creek Mas-38  3:11.34    3:08.86    7  
  3 Henry, BJ J               46 Walnut Creek Mas-38  3:23.55    3:20.25    6  
  4 Flynn, Beth P             48 Rolling Hills Mu-38  4:15.00    3:43.22    5  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 29.21   12/6/2008 LAURIE DITOMMASO, USA                        
        NATL: N 29.21   12/6/2008 LAURIE DITOMMASO                             
         PMS: P 30.99  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38    30.99      30.95P   9  
  2 Henry, BJ J               46 Walnut Creek Mas-38    37.73      36.07    7  
  3 Dornan, Gwen A            47 University of Sa-38    36.50      36.54    6  
  4 Coffee, Cassandra         49 Marin Pirates Ma-38    37.30      36.81    5  
  5 Boone, Danielle           45 Walnut Creek Mas-38    36.00      37.22    4  
  6 Couch, Stephanie D        46 Menlo Masters Ak-38    40.29      37.76    3  
  7 Gray, Kara L              45 Walnut Creek Mas-38    37.03      37.94    2  
  8 Viscardi, Josie A         46 Rolling Hills Mu-38    38.00      38.86    1  
  9 Powers, Terry             47 Marin Pirates Ma-38    42.00      39.60  
 10 Watlington, B Gale        48 Bay Masters-38         45.26      43.22  
 11 Bentley, Kim              49 Burlingame Aquat-38    55.80      48.32  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.96  12/12/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:04.40   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:08.10  12/31/1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              46 Walnut Creek Mas-38  1:10.34    1:14.12    9  
  2 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38  1:25.00    1:20.22    7  
  3 Dornan, Gwen A            47 University of Sa-38  1:22.59    1:22.41    6  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.96  12/12/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:04.40   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:08.10  12/31/1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Henry, BJ J               46 Walnut Creek Mas-38       NT    1:27.53  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.61   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:06.39  12/13/2008 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 1:10.77  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38  1:11.69    1:11.81    9  
  2 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38  1:20.00    1:17.87    7  
  3 Coffee, Cassandra         49 Marin Pirates Ma-38  1:28.50    1:29.50    6  
  4 Viscardi, Josie A         46 Rolling Hills Mu-38  1:33.00    1:32.79    5  
  5 Watlington, B Gale        48 Bay Masters-38       1:34.78    1:32.80    4  
  6 Flynn, Beth P             48 Rolling Hills Mu-38  1:45.00    1:34.25    3  
  7 Powers, Terry             47 Marin Pirates Ma-38  1:40.00    1:36.53    2  
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:21.55   5/17/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:21.55   5/17/2009 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 2:31.27  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welting, Laureen K        45 The Olympic Club-38  2:32.21    2:33.41    9  
  2 Ward, Lisa A              46 Walnut Creek Mas-38  2:33.95    2:34.54    7  
  3 Matena, Jana              48 Menlo Masters Ak-38  2:45.00    2:43.40    6  
  4 Couch, Stephanie D        46 Menlo Masters Ak-38  3:02.67    2:55.48    5  
  5 Adler, Felicia M          48 Walnut Creek Mas-38  3:43.00    3:42.35    4  
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:00.29   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 5:09.02   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                            
         PMS: P 5:27.12  12/31/2009 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Henry, BJ J               46 Walnut Creek Mas-38  6:37.45    6:19.71    9  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.00   8/29/2009 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 28.54  12/15/2002 JACKI HIRSTY                                 
         PMS: P 28.11  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 UNAT                   30.50      29.92    9  
  2 Terhorst, Hermine M       52 Santa Rosa Maste-38    31.55      31.28    7  
  3 Wheeler, Barbara C        53 Tamalpais Aquati-38    32.78      31.42    6  
  4 Murphy, Karen L           50 Walnut Creek Mas-38    31.00      31.71    5  
  5 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38    32.23      32.35    4  
  6 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38    34.92      33.49    3  
  7 Eriksen, Felicia D        54 Rolling Hills Mu-38    36.50      37.38    2  
  8 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38     39.56      38.62    1  
  9 Marnell, Mary             54 Walnut Creek Mas-38    40.80      41.30  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.49  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 UNAT                 1:05.50    1:05.51    9  
  2 Wheeler, Barbara C        53 Tamalpais Aquati-38  1:15.00    1:10.96    7  
  3 Bracken, Judy W           53 Tri Valley Maste-38  1:12.67    1:13.44    6  
  4 Feeley, Louise S          51 Menlo Masters Ak-38  1:17.00    1:14.00    5  
  5 Boyer, Karen L            54 Peninsula Covena-38  1:15.68    1:19.00    4  
  6 Hayes-Rupp, Cynthia F     53 El Camino YMCA M-38  1:30.00    1:20.95    3  
  7 Ennis, Cindy L            53 Motherlode Maste-38  1:20.29    1:24.15    2  
  8 Horak, Kathleen M         51 Tuolumne County-38   1:25.00    1:25.56    1  
  9 Marnell, Mary             54 Walnut Creek Mas-38  1:30.66    1:30.38  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.72   12/6/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:10.72  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38  2:45.00    2:40.29    9  
  2 Bracken, Judy W           53 Tri Valley Maste-38  2:39.33    2:42.76    7  
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:35.54   12/5/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 4:42.70  10/18/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 4:35.54  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 UNAT                 5:15.00    5:11.05    9  
  2 Terhorst, Hermine M       52 Santa Rosa Maste-38  5:32.44    5:29.69    7  
  3 Lambert, Caroline         52 South Palo Alto-38   6:45.00    6:31.30    6  
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:29.62   12/4/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                          
        NATL: N 9:36.99  10/17/2009 S HEIM-BOWEN                               
         PMS: P 9:29.62  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bracken, Judy W           53 Tri Valley Maste-38 15:02.92   11:54.22    9  
  2 Boyer, Karen L            54 Peninsula Covena-38 12:16.82   12:30.92    7  
  3 Lambert, Caroline         52 South Palo Alto-38  14:30.00   13:22.36    6  
  4 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38  13:00.00   13:27.24    5  
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:51.33   12/4/2009 S.HEIM-BOWEN, USA                         
        NATL: N 18:59.17   10/2/2002 LAURA VAL                                 
         PMS: P 17:51.33  12/31/2009 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Waik, Virginia            53 San Mateo Master-38 28:30.00   24:45.83    9  
  2 Horak, Kathleen M         51 Tuolumne County-38  29:00.00   28:02.19    7  
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.13   12/7/2008 K.ANDRUS-HUGHES, USA                         
        NATL: N 32.13   12/7/2008 K ANDRUS-HUGHES                              
         PMS: P 32.72  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 UNAT                   34.00      33.67    9  
  2 Murphy, Karen L           50 Walnut Creek Mas-38    38.50      37.84    7  
  3 Wheeler, Barbara C        53 Tamalpais Aquati-38    41.37      38.38    6  
  4 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38    39.25      38.41    5  
  5 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38    39.85      39.22    4  
  6 Lambert, Caroline         52 South Palo Alto-38     44.00      42.97    3  
  7 Eriksen, Felicia D        54 Rolling Hills Mu-38    45.15      43.51    2  
  8 Chan, Kimiko M            51 Bay Masters-38         50.00      47.69    1  
  9 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38     52.25      50.96  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.35    9/9/2007 K.ANDRUS-HUGHES, USA                       
        NATL: N 1:10.35    9/9/2007 K ANDRUS-HUGHES                            
         PMS: P 1:12.19  12/31/2009 Bonnie Bilich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 UNAT                 1:12.50    1:12.45    9  
  2 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38  1:30.85    1:24.95    7  
  3 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38  1:33.71    1:28.38    6  
  4 Boyer, Karen L            54 Peninsula Covena-38  1:31.18    1:31.23    5  
  5 Lambert, Caroline         52 South Palo Alto-38   1:42.00    1:33.24    4  
  6 Eriksen, Felicia D        54 Rolling Hills Mu-38  1:40.05    1:35.68    3  
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.48   2/13/2010 NAOKO SHIDE, JPN                           
        NATL: N 2:34.69   3/15/2008 L VAN PELT-DILLER                          
         PMS: P 2:35.74  12/31/2009 Bonnie Bilich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 UNAT                 2:37.00    2:35.02P   9  
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.08   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 37.35   12/3/2006 L CRITTENDEN                                 
         PMS: P 37.35  12/31/2006 Leianne Crittenden                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        53 Tamalpais Aquati-38    42.22      40.60    9  
  2 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38    41.93      41.04    7  
  3 Feeley, Louise S          51 Menlo Masters Ak-38    45.00      44.15    6  
  4 Antonakos, Lauren S       52 San Mateo Master-38    44.00      44.31    5  
  5 Hayes-Rupp, Cynthia F     53 El Camino YMCA M-38    43.00      44.36    4  
  6 Boyer, Karen L            54 Peninsula Covena-38    38.88      46.33    3  
  7 Ennis, Cindy L            53 Motherlode Maste-38    45.94      46.58    2  
  8 Vandroff, Jill            53 San Mateo Master-38    55.00      47.68    1  
  9 Chan, Kimiko M            51 Bay Masters-38       1:05.00      49.64  
 10 Horak, Kathleen M         51 Tuolumne County-38     48.00      50.46  
 11 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38     52.64      51.87  
 12 Marnell, Mary             54 Walnut Creek Mas-38    51.10      52.09  
 13 Eriksen, Felicia D        54 Rolling Hills Mu-38    47.50      54.03  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.49   8/30/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:20.72   11/8/2008 JENNY COOK                                 
         PMS: P 1:22.47  12/31/2009 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        53 Tamalpais Aquati-38  1:31.00    1:29.83    9  
  2 Feeley, Louise S          51 Menlo Masters Ak-38  1:42.00    1:37.16    7  
  3 Hayes-Rupp, Cynthia F     53 El Camino YMCA M-38  1:40.00    1:40.01    6  
  4 Vandroff, Jill            53 San Mateo Master-38  1:53.00    1:41.81    5  
  5 Boyer, Karen L            54 Peninsula Covena-38  1:39.46    1:42.29    4  
  6 Ennis, Cindy L            53 Motherlode Maste-38  1:42.56    1:45.26    3  
  7 Horak, Kathleen M         51 Tuolumne County-38   1:50.00    1:46.70    2  
  8 Marnell, Mary             54 Walnut Creek Mas-38  1:51.49    1:51.33    1  
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:48.69   8/29/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:57.11   12/7/2008 JENNY COOK                                 
         PMS: P 2:57.30  12/31/2009 Cokie Lepinski                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        53 Tamalpais Aquati-38  3:21.84    3:18.64    9  
  2 Chan, Kimiko M            51 Bay Masters-38       4:20.00    3:56.15    7  
  3 Marnell, Mary             54 Walnut Creek Mas-38  4:10.00    4:00.79    6  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 30.60   12/6/2008 TRACI GRANGER, USA                           
        NATL: N 30.60   12/6/2008 TRACI GRANGER                                
         PMS: P 31.16  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           51 Marin Pirates Ma-38    37.26      36.07    9  
  2 Antonakos, Lauren S       52 San Mateo Master-38    36.00      36.70    7  
  3 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38    37.93      36.96    6  
  4 Feeley, Louise S          51 Menlo Masters Ak-38    38.00      38.25    5  
  5 Ennis, Cindy L            53 Motherlode Maste-38    41.18      42.61    4  
  6 Eriksen, Felicia D        54 Rolling Hills Mu-38    42.20      44.56    3  
  7 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38     50.59      46.96    2  
  8 Reed, Cindy A             53 San Mateo Master-38    55.00      49.76    1  
  9 Chan, Kimiko M            51 Bay Masters-38         47.00      50.42  
 
Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.05  10/21/2001 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:09.05  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38  1:40.00    1:35.48    9  
  2 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38   2:00.00    1:51.15    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.22    8/9/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:12.34  10/18/2008 JENNY COOK                                 
         PMS: P 1:13.92  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        53 Tamalpais Aquati-38  1:24.42    1:20.40    9  
  2 Terhorst, Hermine M       52 Santa Rosa Maste-38  1:22.45    1:22.78    7  
  3 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38  1:28.29    1:26.66    6  
  4 Eriksen, Felicia D        54 Rolling Hills Mu-38  1:36.35    1:41.55    5  
  5 Chan, Kimiko M            51 Bay Masters-38       1:43.00    1:43.10    4  
  6 Kline, Kathleen           54 Manatee Aquatic-38   2:00.00    1:58.18    3  
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.98   9/19/2009 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:35.86  10/18/2008 JENNY COOK                                 
         PMS: P 2:37.90  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          52 UNAT                 2:43.00    2:42.91    9  
  2 Sutherland, Erica         51 Marin Pirates Ma-38  3:45.00    3:18.78    7  
  3 Forster, Jodie B          51 Tuolumne County-38   3:46.49    3:47.53    6  
 -- Horak, Kathleen M         51 Tuolumne County-38   3:45.00         DQ  
 
Women 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:32.60   8/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 5:36.28  10/13/2002 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:36.28  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nebeling, Sara B          51 San Mateo Master-38  6:55.00    6:47.71    9  
  2 Horak, Kathleen M         51 Tuolumne County-38   9:00.00    8:11.83    7  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28.49   12/5/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 28.57   9/16/2007 LAURA VAL                                    
         PMS: P 28.49  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38    30.00      29.18    9  
  2 Reilly, Mary Jane K       55 UNAT                   31.17      30.62    7  
  3 Welsh, Mary M             57 Tuolumne County-38     35.00      33.78    6  
  4 Armstrong, Miki           57 Menlo Masters Ak-38    35.00      33.86    5  
  5 Eisenman, Judy A          56 Tamalpais Aquati-38    35.07      34.31    4  
  6 Albertson, Nay            56 Walnut Creek Mas-38    38.00      35.40    3  
  7 Brown, Rita E             55 Livermore Valley-38    36.82      36.44    2  
  8 Schwartz, Judith E        56 Menlo Masters Ak-38    38.41      37.60    1  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.33   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.40   12/7/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:01.33  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38  1:05.00    1:03.03    9  
  2 Eisenman, Judy A          56 Tamalpais Aquati-38  1:16.11    1:14.31    7  
  3 Powell, Susie W           58 Rolling Hills Mu-38  1:18.00    1:19.19    6  
  4 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38  1:20.00    1:19.74    5  
  5 Albertson, Nay            56 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:21.29    4  
  6 Gillon, Jean W            59 Menlo Masters Ak-38  1:23.00    1:31.34    3  
  7 Morris, Suzanne M         55 Bay Masters-38       1:31.00    1:38.49    2  
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.45  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:14.62   12/6/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:14.45  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reilly, Mary Jane K       55 UNAT                 2:25.55    2:36.43    9  
  2 Eisenman, Judy A          56 Tamalpais Aquati-38  2:46.94    2:43.33    7  
  3 Silva, Leslie L           55 Walnut Creek Mas-38  2:45.13    2:52.25    6  
  4 Schwartz, Judith E        56 Menlo Masters Ak-38  2:54.90    2:55.41    5  
  5 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38   3:45.00    3:46.10    4  
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:42.97   10/4/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 4:42.97  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schwartz, Judith E        56 Menlo Masters Ak-38  6:20.00    6:03.70    9  
  2 Morris, Suzanne M         55 Bay Masters-38       6:55.30    7:05.50    7  
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 9:51.35  10/17/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 9:51.35  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary M             57 Tuolumne County-38  12:30.00   12:00.01    9  
  2 Silva, Leslie L           55 Walnut Creek Mas-38 13:15.00   12:13.12    7  
  3 Morris, Suzanne M         55 Bay Masters-38      14:22.30   14:10.37    6  
  4 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38  16:00.00   15:46.51    5  
  5 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38  16:40.00   16:09.23    4  
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:43.73   1/16/2010 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 18:53.74   1/19/2008 LAURA VAL                                 
         PMS: P 18:53.74  12/31/2008 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38 23:00.00   23:51.49    9  
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.62  10/24/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 32.67   10/5/2008 LAURA VAL                                    
         PMS: P 32.62  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38    35.00      33.45    9  
  2 Armstrong, Miki           57 Menlo Masters Ak-38    45.00      40.20    7  
  3 Welsh, Mary M             57 Tuolumne County-38     42.00      41.28    6  
  4 Albertson, Nay            56 Walnut Creek Mas-38    45.00      41.76    5  
  5 Brown, Rita E             55 Livermore Valley-38    47.00      47.59    4  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:12.23  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38  1:17.00    1:13.57    9  
  2 Albertson, Nay            56 Walnut Creek Mas-38  1:24.00    1:28.90    7  
  3 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38  1:40.00    1:34.63    6  
  4 Hepworth, Linda           57 Rolling Hills Mu-38  1:40.00    1:36.38    5  
  5 Gillon, Jean W            59 Menlo Masters Ak-38  1:40.00    1:52.65    4  
  6 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38   2:10.00    2:07.44    3  
  7 Austin, Brenda            55 Bay Masters-38       2:08.44    2:12.57    2  
 -- Powell, Susie W           58 Rolling Hills Mu-38  1:39.00         DQ  
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:40.05  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38  2:50.00    2:41.37    9  
  2 Welsh, Mary M             57 Tuolumne County-38   3:20.00    3:09.75    7  
  3 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38   4:25.00    4:30.95    6  
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: N 39.35   8/24/2003 DALE BARNHARD                                
         PMS: P 40.27  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary M             57 Tuolumne County-38     46.00      46.72    9  
  2 Brown, Rita E             55 Livermore Valley-38    47.02      46.97    7  
  3 Eisenman, Judy A          56 Tamalpais Aquati-38    48.04      47.84    6  
  4 Harms, Kildine J          56 Walnut Creek Mas-38    51.01      49.87    5  
  5 Hepworth, Linda           57 Rolling Hills Mu-38    50.00      52.05    4  
  6 Morris, Suzanne M         55 Bay Masters-38         53.00      53.16    3  
  7 Austin, Brenda            55 Bay Masters-38         57.28      55.78    2  
  8 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38     56.42      56.29    1  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.18   3/14/2009 REGULA STEIGER, SUI                        
        NATL: N 1:26.33   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
         PMS: P 1:29.70  12/31/2001 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harms, Kildine J          56 Walnut Creek Mas-38  1:50.26    1:49.88    9  
  2 Morris, Suzanne M         55 Bay Masters-38       1:56.10    1:56.40    7  
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN, USA                        
        NATL: N 3:02.37  10/31/2009 CATHERINE KOHN                             
         PMS: P 3:25.70  12/31/1999 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary M             57 Tuolumne County-38   3:40.00    3:29.76    9  
  2 Schwartz, Judith E        56 Menlo Masters Ak-38  3:20.00    3:57.93    7  
  3 Harms, Kildine J          56 Walnut Creek Mas-38  4:03.09    4:02.91    6  
  4 Morris, Suzanne M         55 Bay Masters-38       4:05.00    4:08.03    5  
  5 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38   4:35.00    4:44.07    4  
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.13  10/17/2009 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 31.13  10/17/2009 LAURA VAL                                    
         PMS: P 31.13  12/31/2009 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38    33.50      32.56    9  
  2 Silva, Leslie L           55 Walnut Creek Mas-38    38.06      39.08    7  
  3 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38    41.00      42.45    6  
  4 Brown, Rita E             55 Livermore Valley-38    43.00      43.45    5  
  5 Hepworth, Linda           57 Rolling Hills Mu-38    43.00      45.29    4  
  6 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38     58.11      57.27    3  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:09.23   12/6/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.38   12/7/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:09.23  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B              59 Tamalpais Aquati-38  1:13.00    1:11.31    9  
  2 Silva, Leslie L           55 Walnut Creek Mas-38  1:35.45    1:31.62    7  
  3 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38   2:10.00    2:10.24    6  
  4 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38   2:19.00    2:11.73    5  
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:31.13  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Welsh, Mary M             57 Tuolumne County-38   3:30.00    3:15.26    9  
  2 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38  4:00.00    4:10.85    7  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:12.90  10/11/2009 LAURA VAL                                  
         PMS: P 1:12.90  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Albertson, Nay            56 Walnut Creek Mas-38  1:35.00    1:28.84    9  
  2 Silva, Leslie L           55 Walnut Creek Mas-38  1:31.22    1:30.37    7  
  3 Armstrong, Miki           57 Menlo Masters Ak-38  1:40.00    1:30.57    6  
  4 Brown, Rita E             55 Livermore Valley-38  1:37.43    1:37.30    5  
  5 Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38   2:02.00    2:01.52    4  
  6 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38   2:00.24    2:02.77    3  
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:36.98   12/4/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:38.66  11/16/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 2:36.98  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silva, Leslie L           55 Walnut Creek Mas-38  3:09.10    3:13.54    9  
  2 Albertson, Nay            56 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    3:18.77    7  
  3 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38  3:15.00    3:22.32    6  
  4 Carter, Robin M           59 Tuolumne County-38   4:18.21    4:21.77    5  
 -- Perry, Laurie S           56 Tuolumne County-38   4:22.00         DQ  
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:39.30  11/21/2009 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 5:41.08   12/5/2008 LAURA VAL                                  
         PMS: P 5:39.30  12/31/2009 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis E          55 The Olympic Club-38  6:50.00    7:24.34    9  
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.70   8/30/2009 LYNETTE STEVENSON, AUS                       
        NATL: N 31.42  10/12/2008 RUTH SHAPS                                   
         PMS: P 31.42  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      63 Tamalpais Aquati-38    36.10      35.89    9  
  2 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38    35.42      36.03    7  
  3 Tukua, Karen M            60 Walnut Creek Mas-38    37.02      37.13    6  
  4 Tevis, Maggie H           62 Rolling Hills Mu-38    38.58      40.47    5  
  5 Caso, Susie A             64 Manatee Aquatic-38     43.00      43.42    4  
  6 Lin, Marie K              61 Walnut Creek Mas-38  1:05.00      46.17    3  
  7 Pellow, Mary R            62 Bay Masters-38       2:10.00    1:02.05    2  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.22   6/16/2009 R.DE VIVANCO, PER                          
        NATL: N 1:11.03      6/2008 BOAK/SHAPS                                 
         PMS: P 1:11.03  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             63 Manatee Aquatic-38   1:15.00    1:15.65    9  
  2 Shoenberger, Linda R      63 Tamalpais Aquati-38  1:17.36    1:19.68    7  
  3 Tukua, Karen M            60 Walnut Creek Mas-38  1:19.94    1:25.28    6  
  4 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38  1:25.35    1:27.16    5  
  5 Clark, Gillian J          62 Rolling Hills Mu-38  1:30.00    1:31.52    4  
  6 Leconte, Barbara A        64 Berkeley (Ca) Aq-38  1:31.00    1:48.45    3  
  7 Bailey, Kathy R           61 Bay Masters-38       2:20.00    2:12.43    2  
  8 Pellow, Mary R            62 Bay Masters-38       2:30.00    2:23.99    1  
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:31.69   1/23/2010 CONNY BOER-BUYS, NED                       
        NATL: N 2:39.92   3/14/1993 LAVELLE STOINOFF                           
         PMS: P 2:45.21  12/31/2008 Linda Shoenberger                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      63 Tamalpais Aquati-38  2:48.60    2:51.66    9  
  2 Litman, Jacklyn           60 Bay Masters-38       3:30.00    3:09.44    7  
  3 Tukua, Karen M            60 Walnut Creek Mas-38  3:08.34    3:10.88    6  
  4 Scott, Stephanie I        63 Walnut Creek Mas-38  3:18.00    3:13.49    5  
  5 Parola, Sheryl A          62 Tuolumne County-38   3:50.00    3:42.76    4  
  6 Pellow, Mary R            62 Bay Masters-38       6:00.00    5:09.03    3  
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:22.47   11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR                                
         PMS: P 5:47.37  12/31/2008 Linda Shoenberger                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      63 Tamalpais Aquati-38  5:50.46    5:58.93    9  
  2 Tukua, Karen M            60 Walnut Creek Mas-38  6:38.30    6:52.13    7  
  3 Parola, Sheryl A          62 Tuolumne County-38   7:59.00    7:56.41    6  
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:58.58   6/14/2009 BARBARA DUNBAR, USA                       
        NATL: N 10:58.58   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                            
         PMS: P 11:39.07  12/31/2009 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      63 Tamalpais Aquati-38 11:39.07   12:18.65    9  
  2 Scott, Stephanie I        63 Walnut Creek Mas-38 13:49.00   13:58.77    7  
  3 Tevis, Maggie H           62 Rolling Hills Mu-38 14:32.83   14:56.08    6  
  4 Parola, Sheryl A          62 Tuolumne County-38  16:12.00   16:03.15    5  
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:46.72   10/4/2009 BARBARA DUNBAR, USA                       
        NATL: N 21:33.34   5/19/2003 JACKIE MARR                               
         PMS: P 22:12.78  12/31/2009 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        63 Walnut Creek Mas-38 26:08.00   26:21.05    9  
  2 Tevis, Maggie H           62 Rolling Hills Mu-38 29:50.00   28:12.40    7  
  3 Bailey, Kathy R           61 Bay Masters-38      39:00.00   40:25.24    6  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.16  10/26/2008 RACHEL BARTON, GBR                           
        NATL: N 38.74   6/15/1997 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 39.45  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           62 Rolling Hills Mu-38    47.24      47.59    9  
  2 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38    49.98      53.92    7  
  3 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38     54.34      57.57    6  
  4 Taub, Pamela A            60 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:11.78    5  
  5 Pellow, Mary R            62 Bay Masters-38       1:45.00    1:12.60    4  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.02   3/26/2006 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: N 1:24.16   6/15/1997 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:24.92  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             63 Manatee Aquatic-38   1:30.00    1:31.20    9  
  2 Tevis, Maggie H           62 Rolling Hills Mu-38  1:53.56    1:48.94    7  
  3 Parola, Sheryl A          62 Tuolumne County-38   1:58.00    2:00.33    6  
  4 Leconte, Barbara A        64 Berkeley (Ca) Aq-38  1:56.00    2:10.37    5  
  5 Bailey, Kathy R           61 Bay Masters-38       2:40.00    2:33.11    4  
  6 Pellow, Mary R            62 Bay Masters-38       3:30.00    2:42.00    3  
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.06   3/18/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:01.86   5/19/2003 JACKIE MARR                                
         PMS: P 3:04.58  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           60 Bay Masters-38       4:30.00    4:19.79    9  
  2 Parola, Sheryl A          62 Tuolumne County-38   4:15.00    4:20.08    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.60   3/18/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        NATL: N 40.24   6/22/2008 DALE BARNHARD                                
         PMS: P 44.91  12/31/1994 Ann Pisciotta                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38    49.30      51.33    9  
  2 Tukua, Karen M            60 Walnut Creek Mas-38    50.24      51.47    7  
  3 Clark, Gillian J          62 Rolling Hills Mu-38    50.00      51.88    6  
  4 Caso, Susie A             64 Manatee Aquatic-38     57.00      54.03    5  
  5 Bailey, Kathy R           61 Bay Masters-38       1:20.00    1:03.42    4  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
        NATL: N 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:37.78  12/31/1992 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          62 Menlo Masters Ak-38  2:00.00    1:48.13    9  
  2 Scott, Stephanie I        63 Walnut Creek Mas-38  1:52.00    1:51.31    7  
  3 Clark, Gillian J          62 Rolling Hills Mu-38  1:53.00    1:51.50    6  
  4 Litman, Jacklyn           60 Bay Masters-38       2:15.00    1:52.51    5  
  5 Tukua, Karen M            60 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:56.25    4  
  6 Caso, Susie A             64 Manatee Aquatic-38   2:10.00    1:59.96    3  
  7 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38   2:04.85    2:05.82    2  
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:34.29  12/31/1994 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           60 Bay Masters-38       4:30.00    4:01.18    9  
  2 Scott, Stephanie I        63 Walnut Creek Mas-38  3:59.00    4:01.37    7  
  3 Tukua, Karen M            60 Walnut Creek Mas-38  4:05.00    4:01.98    6  
  4 Caso, Susie A             64 Manatee Aquatic-38   4:35.00    4:22.00    5  
  5 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38   4:32.27    4:32.09    4  
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 33.38  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: N 34.47  10/11/2008 RUTH SHAPS                                   
         PMS: P 34.47  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaps, Ruth Y             63 Manatee Aquatic-38     37.00      41.61    9  
  2 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38    44.78      46.39    7  
  3 Dutro, Cynthia L          62 Menlo Masters Ak-38    50.00      47.95    6  
  4 Tevis, Maggie H           62 Rolling Hills Mu-38    49.00      51.76    5  
  5 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38     58.03      56.66    4  
  6 Taub, Pamela A            60 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:20.35    3  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.41   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: N 1:19.38   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 1:28.78  12/31/2008 Susan Tyler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38  1:57.10    2:01.06    9  
  2 Parola, Sheryl A          62 Tuolumne County-38   2:09.00    2:10.39    7  
  3 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38   2:18.96    2:14.04    6  
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:00.31   10/4/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 3:13.71  10/24/2004 ARDETH MUELLER                             
         PMS: P 3:38.88  12/31/2006 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          62 Menlo Masters Ak-38  4:00.00    4:02.71    9  
  2 Litman, Jacklyn           60 Bay Masters-38       5:00.00    4:10.53    7  
  3 Bailey, Kathy R           61 Bay Masters-38       5:40.00    6:08.46    6  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:19.09    3/4/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 1:22.11  10/12/2008 RUTH SHAPS                                 
         PMS: P 1:22.11  12/31/2006 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          62 The Olympic Club-38  1:44.20    1:46.67    9  
  2 Scott, Stephanie I        63 Walnut Creek Mas-38  1:50.00    1:48.66    7  
  3 Caso, Susie A             64 Manatee Aquatic-38   2:30.00    1:59.16    6  
  4 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38   2:06.07    2:02.90    5  
  5 Taub, Pamela A            60 Walnut Creek Mas-38  2:40.00    2:40.00    4  
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:55.72   3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 2:58.28   6/14/2009 BARBARA DUNBAR                             
         PMS: P 3:20.69  12/31/2008 Susan Tyler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        63 Walnut Creek Mas-38  3:59.00    3:48.98    9  
  2 Litman, Jacklyn           60 Bay Masters-38       4:15.00    3:54.63    7  
  3 Parola, Sheryl A          62 Tuolumne County-38   4:19.00    4:17.99    6  
  4 Williams, Connie L        64 Tuolumne County-38   4:21.92    4:21.20    5  
  5 Bailey, Kathy R           61 Bay Masters-38       5:00.00    5:12.70    4  
  6 Taub, Pamela A            60 Walnut Creek Mas-38  5:40.00    5:43.22    3  
 -- Dutro, Cynthia L          62 Menlo Masters Ak-38  4:00.00         DQ  
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 6:15.26   11/1/2009 BARBARA DUNBAR, USA                        
        NATL: N 6:27.20   5/19/2003 JACKIE MARR                                
         PMS: P 7:26.97  12/31/1992 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           60 Bay Masters-38       9:00.00    8:13.07    9  
  2 Tevis, Maggie H           62 Rolling Hills Mu-38  8:55.89    8:58.46    7  
 -- Bailey, Kathy R           61 Bay Masters-38      12:00.00         DQ  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 34.07   3/21/2009 BETH SCHREINER                               
         PMS: P 34.17  12/31/1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           68 Tamalpais Aquati-38    37.50      37.21    9  
  2 Sosnoski, Diane A         66 Walnut Creek Mas-38    45.50      38.40    7  
  3 Mc Partland, Peg K        68 Manatee Aquatic-38     40.00      41.26    6  
  4 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38     48.00      51.25    5  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 1:14.67  11/16/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:16.26  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sosnoski, Diane A         66 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:24.06    9  
  2 Ridout, Nancy J           68 Tamalpais Aquati-38  1:27.00    1:28.76    7  
  3 Mc Partland, Peg K        68 Manatee Aquatic-38   1:35.00    1:31.31    6  
  4 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38   1:51.66    1:47.37    5  
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:42.08  10/12/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 2:54.15  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sosnoski, Diane A         66 Walnut Creek Mas-38  3:07.50    3:02.94    9  
  2 Ridout, Nancy J           68 Tamalpais Aquati-38  3:15.00    3:12.77    7  
  3 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38   3:44.48    3:56.58    6  
  4 Chin, Lisa S              67 Walnut Creek Mas-38  5:20.03    5:03.53    5  
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:35.92   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                         
        NATL: N 5:44.29   3/30/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 6:15.75  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           68 Tamalpais Aquati-38  6:50.00    6:50.82    9  
  2 Garretson, Ruth J         65 Tuolumne County-38   8:15.13    7:52.15    7  
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 11:24.13   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                        
        NATL: N 11:40.70   12/5/2008 JACKIE MARR                               
         PMS: P 13:08.21  12/31/1995 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         65 Tuolumne County-38  16:10.40   16:33.83    9  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 36.58   3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                          
        NATL: N 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 43.32  12/31/1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         65 Tuolumne County-38     53.30      51.45    9  
  2 Mc Partland, Peg K        68 Manatee Aquatic-38     55.00      56.62    7  
  3 Chin, Lisa S              67 Walnut Creek Mas-38  1:12.40    1:09.19    6  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:20.34   3/21/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: N 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:36.28  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         65 Tuolumne County-38   1:57.00    1:54.15    9  
  2 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38   2:12.12    2:14.04    7  
 -- Mc Partland, Peg K        68 Manatee Aquatic-38   2:00.00         DQ  
 
Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.81   3/20/2010 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: N 3:11.23   3/30/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 3:28.95  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Garretson, Ruth J         65 Tuolumne County-38   4:10.10    4:08.21    9  
  2 Chin, Lisa S              67 Walnut Creek Mas-38  5:48.09    5:43.15    7  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.98   1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                           
        NATL: N 42.35    4/9/2005 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 44.66  12/31/2009 Daniela Barnea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38    45.45      45.90    9  
  2 Sosnoski, Diane A         66 Walnut Creek Mas-38    53.20      51.88    7  
  3 Palmer, Carol L           66 Berkeley (Ca) Aq-38  1:42.86    1:42.67    6  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.73   1/24/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:39.92  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38  1:43.30    1:43.15    9  
  2 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38   2:20.39    2:32.85    7  
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:14.89   1/23/2010 NOBUKO YASUDA, JPN                         
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:31.96  12/31/2009 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38  3:38.10    3:34.72    9  
  2 Chin, Lisa S              67 Walnut Creek Mas-38  6:46.37    6:50.20    7  
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 36.71    4/5/2009 MICHIE DOI, JPN                              
        NATL: N 38.06    9/9/2007 JOY WARD                                     
         PMS: P 38.44  12/31/1995 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38    43.20      44.97    9  
  2 Garretson, Ruth J         65 Tuolumne County-38     54.00      51.60    7  
  3 Palmer, Carol L           66 Berkeley (Ca) Aq-38  1:33.97    1:35.16    6  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.28   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:33.10  10/15/1995 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:33.10  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38  1:45.20    1:39.54    9  
  2 Garretson, Ruth J         65 Tuolumne County-38   1:59.10    1:59.13    7  
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:22.53   9/26/2009 CLARY MUNNS, AUS                           
        NATL: N 1:28.09  11/16/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 1:28.95  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38  1:39.20    1:36.38    9  
  2 Mc Partland, Peg K        68 Manatee Aquatic-38   1:55.00    1:54.02    7  
  3 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38   2:07.57    2:10.00    6  
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:04.75   9/19/2009 CLARY MUNNS, AUS                           
        NATL: N 3:13.20   12/6/2008 JACKIE MARR                                
         PMS: P 3:19.06  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           66 Stanford Masters-38  3:25.45    3:32.08    9  
  2 Birdsall, Connie L        65 Tuolumne County-38   4:28.26    4:42.30    7  
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 33.36   2/15/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 35.37  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        72 San Mateo Master-38  1:10.00    1:04.94    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.97   6/14/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:18.67  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             72 Davis Aquatic Ma-38  1:27.90    1:31.83    9  
  2 Roepke, Elizabeth L       70 San Mateo Master-38  1:40.00    1:32.83    7  
  3 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    1:59.78    6  
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:44.70   2/17/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 2:58.06  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             72 Davis Aquatic Ma-38  3:07.66    3:12.64    9  
  2 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38  4:30.00    4:21.92    7  
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:50.41  11/15/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 6:27.21   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 6:27.21  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             72 Davis Aquatic Ma-38  6:48.33    6:55.23    9  
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:32.86   2/23/2001 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 13:07.28    9/7/1996 JUNE KRAUSER                              
         PMS: P 14:02.35  12/31/2009 Susan Munn                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             72 Davis Aquatic Ma-38 14:02.35   14:11.73    9  
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 40.49  10/24/2009 MARGARET WILDING, GBR                        
        NATL: N 41.70   6/10/2007 BETSY JORDAN                                 
         PMS: P 45.30  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice J        72 San Mateo Master-38  1:20.00    1:12.99    9  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN, USA                          
        NATL: N 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN                               
         PMS: P 1:41.28  12/31/2004 ANn Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             72 Davis Aquatic Ma-38  1:54.00    1:55.77    9  
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 42.80   2/27/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 44.32   3/21/2009 JOANN LEILICH                                
         PMS: P 47.29  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38  1:03.00    1:03.83    9  
  2 Selden, Tania H           74 Livermore Valley-38  1:18.00    1:18.50    7  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.58   9/18/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:37.20   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 1:44.50  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38  2:24.00    2:25.35    9  
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH                              
         PMS: P 3:45.66  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38  5:10.00    5:06.96    9  
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 37.96   5/24/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 40.66   5/17/1999 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 40.66  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roepke, Elizabeth L       70 San Mateo Master-38    45.30      44.94    9  
  2 Selden, Tania H           74 Livermore Valley-38  1:07.00    1:07.21    7  
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.88  10/18/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:32.23  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             72 Davis Aquatic Ma-38  1:45.65    1:44.86    9  
  2 Haworth, Joyce M          73 Walnut Creek Mas-38  2:20.00    2:24.31    7  
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:11.14    4/5/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:30.92  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:30.92  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             72 Davis Aquatic Ma-38  3:56.65    3:50.15    9  
  2 Selden, Tania H           74 Livermore Valley-38  5:13.00    5:05.30    7  
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 35.88   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 41.87  12/31/1998 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Mike           75 San Mateo Master-38    43.71      44.99    9  
  2 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38    51.18      49.49    7  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:33.87  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Mike           75 San Mateo Master-38  1:44.00    1:39.13    9  
  2 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38  2:01.15    1:56.55    7  
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:57.19    4/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:25.32  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Mike           75 San Mateo Master-38  3:41.69    3:36.87    9  
  2 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38  3:50.00    3:48.42    7  
  3 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38  4:27.46    4:24.98    6  
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 6:09.40  10/28/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 6:44.09   12/8/2002 JEAN TROY                                  
         PMS: P 7:01.36  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Mike           75 San Mateo Master-38  8:47.00    7:45.82    9  
  2 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38  8:20.00    7:58.34    7  
  3 Duncan, Jean M            78 Walnut Creek Mas-38  9:00.00    9:00.11    6  
  4 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38  9:46.00    9:15.36    5  
 
Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 12:42.75    7/8/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 13:59.01   11/3/2002 JEAN TROY                                 
         PMS: P 14:46.26  12/31/1998 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            78 Walnut Creek Mas-38 18:00.00   18:10.24    9  
 
Women 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24:04.75  11/26/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 26:37.02   12/4/2005 GAIL ROPER                                
         PMS: P 27:47.25  12/31/1998 Margey Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             77 Walnut Creek Mas-38 32:50.00   32:15.00    9  
  2 Duncan, Jean M            78 Walnut Creek Mas-38 34:00.00   33:40.26    7  
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.50   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.76   11/7/1999 DORIS STEADMAN                               
         PMS: P 53.20  12/31/2008 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Mike           75 San Mateo Master-38    54.03      51.37P   9  
  2 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38  1:06.89    1:05.10    7  
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:37.87    4/2/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:39.76  12/10/2000 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 1:56.01  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Mike           75 San Mateo Master-38  2:02.49    1:59.23    9  
  2 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38  2:40.00    2:30.83    7  
 
Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:32.59    5/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:38.25   11/7/1999 DORIS STEADMAN                             
         PMS: P 3:38.25  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mc Cubbin, Mike           75 San Mateo Master-38  4:20.14    4:17.03    9  
  2 Tegner, Thyra             75 Almaden Swim & R-38  5:24.35    5:18.74    7  
  3 Duncan, Jean M            78 Walnut Creek Mas-38  5:30.00    5:52.35    6  
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 43.79   2/14/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 50.91  10/15/2005 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 51.17  12/31/2008 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38    53.00      53.59    9  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:36.48   3/21/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:50.24  10/11/2008 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 1:50.24  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38  1:55.00    1:59.16    9  
 
Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:39.54   2/13/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 3:56.51  10/12/2008 ANN HIRSCH                                 
         PMS: P 3:56.51  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38  4:15.00    4:08.30    9  
 
Women 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.33   5/21/2005 SYLVIA NEUHAUSER, AUT                      
        NATL: N 4:08.39   5/17/1999 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS: P 4:58.40  12/31/1989 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            78 Walnut Creek Mas-38  7:40.00    7:36.72    9  
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:32.77   2/13/2010 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:38.11  12/12/2004 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:49.53  12/31/2009 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38  1:56.00    1:55.35    9  
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:31.20   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:37.24  12/11/2005 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:57.06  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             79 Walnut Creek Mas-38  4:20.00    4:14.42    9  
  2 Duncan, Jean M            78 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    6:09.08    7  
 
Women 75-79 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 7:34.39    7/9/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 7:52.71   10/7/2001 JUNE KRAUSER                               
         PMS: P 8:27.31  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            78 Walnut Creek Mas-38 12:40.00   11:57.90    9  
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 38.03   1/25/2009 GAIL ROPER, USA                              
        NATL: N 38.03   1/25/2009 GAIL ROPER                                   
         PMS: P 41.34  12/31/2002 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillan, Betty T         81 Walnut Creek Mas-38    58.52    1:05.25    9  
  2 Germolus, Dixie C         83 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:06.79    7  
  3 Knochenhauer, Martha K    83 San Mateo Master-38  1:20.00    1:17.39    6  
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:26.23   1/25/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N 1:26.23   1/25/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 1:34.45  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knochenhauer, Martha K    83 San Mateo Master-38  2:45.00    2:40.30    9  
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:18.57   1/25/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N 3:18.57   1/25/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 3:27.57  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillan, Betty T         81 Walnut Creek Mas-38  3:52.04    5:06.77    9  
  2 Lambertson, Ann M         80 San Mateo Master-38  7:00.00    5:13.44    7  
 
Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 7:20.96  11/11/2007 JEAN TROY, USA                             
        NATL: N 7:20.96  11/11/2007 JEAN TROY                                  
         PMS: P 7:22.84  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         80 San Mateo Master-38 14:00.00   11:12.91    9  
 
Women 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:12.35  11/18/2007 JEAN TROY, USA                            
        NATL: N 15:12.35  11/18/2007 JEAN TROY                                 
         PMS: P 15:30.51  12/31/2005 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38 26:00.00   26:17.06    9  
 
Women 80-84 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 28:55.09  11/18/2007 JEAN TROY, USA                            
        NATL: N 28:55.09  11/18/2007 JEAN TROY                                 
         PMS: P 29:39.08  12/31/2002 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lambertson, Ann M         80 San Mateo Master-38 50:00.00   42:49.87    9  
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 48.82   3/24/2007 KERSTIN GJORES, SWE                          
        NATL: N 50.03  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
         PMS: P 50.03  12/31/2002 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McMillan, Betty T         81 Walnut Creek Mas-38    57.95    1:11.05    9  
  2 Knochenhauer, Martha K    83 San Mateo Master-38  1:25.00    1:16.37    7  
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.61   12/1/2007 BETTY LORENZI, USA                         
        NATL: N 1:50.61   12/1/2007 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 1:55.79  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Knochenhauer, Martha K    83 San Mateo Master-38  2:55.00    2:38.72    9  
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:03.55   2/21/1998 EDITH THEIN, ISR                           
        NATL: N 4:07.13   12/1/2007 BETTY LORENZI                              
         PMS: P 4:14.53  12/31/2003 Nargery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          81 Walnut Creek Mas-38  5:00.00    5:16.88    9  
  2 McMillan, Betty T         81 Walnut Creek Mas-38  3:45.78    5:58.10    7  
  3 Lambertson, Ann M         80 San Mateo Master-38  7:30.00    6:12.22    6  
  4 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38  9:00.00    7:32.82    5  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   50.48   5/11/2003 SATOKO SUZUKI, JPN                         
        NATL: N 1:01.58   5/23/2005 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS: P 1:05.34  12/31/2004 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          81 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:11.79    9  
  2 Germolus, Dixie C         83 Walnut Creek Mas-38  1:27.00    1:19.08    7  
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.30   5/11/2003 SATOKO SUZUKI, JPN                         
        NATL: N 2:14.23   5/23/2005 LOIS KIVI NOCHMAN                          
         PMS: P 2:27.99  12/31/2005 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         83 Walnut Creek Mas-38  3:00.00    2:52.31    9  
 
Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.09   5/16/2009 SYLVIA NEUHAUSER, AUT                      
        NATL: N 4:49.62  12/13/1998 RITA SIMONTON                              
         PMS: P 5:22.60  12/31/2002 Jae Howell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          81 Walnut Creek Mas-38  5:45.00    5:54.10    9  
  2 Germolus, Dixie C         83 Walnut Creek Mas-38  6:00.00    5:54.76    7  
  3 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38  9:00.87   10:43.70    6  
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:44.95   5/16/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N 1:44.95   5/16/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 2:02.01  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          81 Walnut Creek Mas-38  2:30.00    2:35.06    9  
 
Women 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 3:55.51   5/17/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N 3:55.51   5/17/2009 GAIL ROPER                                 
         PMS: P 4:38.24  12/31/2005 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          81 Walnut Creek Mas-38  5:25.00    5:37.12    9  
  2 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38  8:08.33    8:12.43    7  
 
Women 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W  8:39.68  10/31/2009 GAIL ROPER, USA                           
        NATL: N  8:39.68  10/31/2009 GAIL ROPER                                
         PMS: P 10:09.01  12/31/1994 Jean Durston                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          81 Walnut Creek Mas-38 12:00.00   11:51.95    9  
  2 Stupfel, Gloria M         84 San Mateo Master-38 18:00.00   18:01.64    7  
 
Women 90-94 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:07.65  10/18/2008 RITA SIMONTON, USA                         
        NATL: N 2:07.65  10/18/2008 RITA SIMONTON                              
         PMS: P 4:55.65  12/31/2001 Margot Lenigk                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Etienne, Audrey H         94 San Mateo Master-38  4:30.00    3:12.73P   9  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
         PMS: P 23.57  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Trent           19 San Mateo Master-38    24.90      24.65    9  
  2 Bower, Kenny G            22 The Olympic Club-38    24.50      24.70    7  
  3 Neubauer, Lukas           24 Bay Masters-38         32.00      28.64    6  
 
Men 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 48.00  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
         PMS: P 52.68  12/31/1995 Brad Winsor                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dotson, Chris D           18 Tri Valley Maste-38    53.11      54.89    9  
  2 Williams, Trent           19 San Mateo Master-38    56.00      55.27    7  
  3 Neubauer, Lukas           24 Bay Masters-38       1:10.00    1:05.45    6  
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
         PMS: P 1:54.23  12/31/1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanchez, Carlos F         24 San Mateo Master-38  2:05.28    2:08.74    9  
  2 Williams, Trent           19 San Mateo Master-38  2:10.00    2:19.32    7  
  3 Neubauer, Lukas           24 Bay Masters-38       2:40.00    2:32.52    6  
 
Men 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:03.45  12/10/1995 BRAD WINSOR                                
         PMS: P 4:03.45  12/31/1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sanchez, Carlos F         24 San Mateo Master-38  5:30.00    4:39.07    9  
  2 Neubauer, Lukas           24 Bay Masters-38       7:00.00    5:43.47    7  
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.39   12/8/2002 WILLIAM JEWELL                               
         PMS: P 27.48  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            23 University of Sa-38    33.00      31.62    9  
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.69  12/11/2005 GREG OWEN                                    
         PMS: P 29.76  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            23 University of Sa-38    32.00      32.22    9  
  2 Neubauer, Lukas           24 Bay Masters-38         40.00      37.04    7  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.75  12/11/2005 GREG OWEN                                  
         PMS: P 1:05.81  12/31/2004 Ryan Spoon                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            23 University of Sa-38  1:14.00    1:14.03    9  
  2 Neubauer, Lukas           24 Bay Masters-38       1:30.00    1:18.90    7  
 
Men 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.78  10/13/1996 TODD RADEL                                 
         PMS: P 2:25.50  12/31/1993 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            23 University of Sa-38  3:00.00    2:50.08    9  
  2 Neubauer, Lukas           24 Bay Masters-38       3:10.00    2:51.58    7  
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
         PMS: P 26.53  12/31/2006 Earl Chesson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Trent           19 San Mateo Master-38    26.00      26.48P   9  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.52   12/3/2006 MARIO MARSHALL                               
         PMS: P 58.55  12/31/2006 Earl Chesson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Williams, Trent           19 San Mateo Master-38    59.50    1:02.42    9  
  2 Sanchez, Carlos F         24 San Mateo Master-38  1:08.00    1:10.54    7  
  3 Dolar, Kevin I            23 University of Sa-38  1:15.00    1:14.65    6  
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 59.18  10/15/1995 AARON BARTLESON                              
         PMS: P 59.18  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bower, Kenny G            22 The Olympic Club-38  1:01.37    1:06.22    9  
  2 Dolar, Kevin I            23 University of Sa-38  1:10.00    1:07.77    7  
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
         PMS: P 2:08.88  12/31/1993 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dolar, Kevin I            23 University of Sa-38  2:50.00    2:39.31    9  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: N 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
         PMS: P 22.81  12/31/2002 Scott Greenwood                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ignatov, Alex             29 Fog City Masters-38    26.00      26.50    9  
  2 Smrz, Paul                28 Walnut Creek Mas-38    28.01      27.77    7  
  3 Mackey, Sean              28 Walnut Creek Mas-38    39.00      37.93    6  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
         PMS: P 52.60  12/31/1999 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pozzi, Luca               25 UNAT                   57.00      59.17    9  
  2 UreŇa, Enrique            28 Western Athletic-38  1:01.00    1:02.82    7  
  3 Dumouchel, Rob            29 Conejo Valley Mu-33  1:04.04    1:05.84    6  
  4 Collett, Stuart S         26 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:13.09    5  
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: N 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 1:48.81  12/31/1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorr, John W              27 The Olympic Club-38  2:00.00    2:00.98    9  
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: N 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 4:04.26  12/31/2002 Nate Moore                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          29 Davis Aquatic Ma-38  4:40.00    4:52.66    9  
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:07.91   4/12/2001 A.ANGELOTTI, BRA                           
        NATL: N 8:14.75  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 8:43.04  12/31/1996 Chip Hobson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          29 Davis Aquatic Ma-38 10:00.01   10:12.86    9  
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:29.68  10/24/2003 GREG ORPHANIDES, GBR                      
        NATL: N 15:41.81  12/14/1997 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 16:59.17  12/31/2006 Andy Nonaka                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          29 Davis Aquatic Ma-38 19:30.01   20:05.31    9  
  2 Pun, Peter W              28 Bay Masters-38      20:56.83   20:34.68    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.05   9/25/2004 STEV THELOKE, GER                            
        NATL: N 25.15   12/2/2007 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 26.21  12/31/1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorr, John W              27 The Olympic Club-38    28.00      29.17    9  
  2 Ignatov, Alex             29 Fog City Masters-38    29.00      30.69    7  
  3 Smrz, Paul                28 Walnut Creek Mas-38    35.54      34.53    6  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 54.82  11/12/1994 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: N 55.26   3/15/2009 KEVIN DOAK                                   
         PMS: P 55.76  12/31/1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          29 Davis Aquatic Ma-38  1:06.50    1:05.52    9  
  2 Pozzi, Luca               25 UNAT                 1:08.00    1:11.53    7  
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.22  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 2:02.63  12/31/1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Matthew D          29 Davis Aquatic Ma-38  2:27.50    2:25.91    9  
  2 Pun, Peter W              28 Bay Masters-38       3:04.14    2:59.20    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        NATL: N 28.46  10/10/2008 COREY WELCH                                  
         PMS: P 29.77  12/31/1993 James Parrack                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lentz, Graham M           26 The Olympic Club-38    36.50      32.07    9  
  2 Smrz, Paul                28 Walnut Creek Mas-38    36.25      35.08    7  
  3 Dumouchel, Rob            29 Conejo Valley Mu-33    39.71      38.89    6  
  4 Collett, Stuart S         26 Walnut Creek Mas-38    44.00      39.52    5  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.28   7/10/2005 EDUARDO FISCHER, BRA                       
        NATL: N 1:02.83   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
         PMS: P 1:07.08  12/31/1993 James Parrack                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lentz, Graham M           26 The Olympic Club-38  1:10.38    1:07.94    9  
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:14.44  10/27/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR                     
        NATL: N 2:19.27   6/22/2008 COREY WELCH                                
         PMS: P 2:25.36  12/31/1993 James Parrack                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pun, Peter W              28 Bay Masters-38       2:53.65    2:50.87    9  
  2 Roper, Matthew D          29 Davis Aquatic Ma-38  3:00.00    2:53.73    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 23.66   4/29/2009 DAISUKE ABE, JPN                             
        NATL: N 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
         PMS: P 25.06  12/31/2007 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lentz, Graham M           26 The Olympic Club-38    31.80      28.00    9  
  2 Roper, Matthew D          29 Davis Aquatic Ma-38    28.50      28.81    7  
  3 Pozzi, Luca               25 UNAT                   27.00      29.58    6  
  4 Smrz, Paul                28 Walnut Creek Mas-38    30.92      30.97    5  
  5 UreŇa, Enrique            28 Western Athletic-38    29.00      31.04    4  
  6 Dumouchel, Rob            29 Conejo Valley Mu-33    29.74      31.38    3  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.92  12/12/2009 DANIEL BELINI, BRA                           
        NATL: N 53.82  11/15/2008 JEFF DASH                                    
         PMS: P 55.97  12/31/2007 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dorr, John W              27 The Olympic Club-38    58.00      57.92    9  
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.74   9/20/2008 MARK LEWIS, GBR                            
        NATL: N 2:03.59  12/15/2002 JASON EADDY                                
         PMS: P 2:16.68  12/31/1994 Stephen Stahl                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pozzi, Luca               25 UNAT                 2:20.00    2:34.92    9  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 55.20  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 58.68  12/31/1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ignatov, Alex             29 Fog City Masters-38  1:05.00    1:03.90    9  
  2 UreŇa, Enrique            28 Western Athletic-38  1:15.00    1:11.19    7  
  3 Pun, Peter W              28 Bay Masters-38       1:25.00    1:15.35    6  
 
Men 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:14.51  11/15/2009 IKUMI HASEGAWA, JPN                        
        NATL: N 4:26.79  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 4:26.79  12/31/1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pun, Peter W              28 Bay Masters-38       6:12.72    5:51.87    9  
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 22.13   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: N 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
         PMS: P 23.98  12/31/2004 Robert Mackenzie                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenwood, Scott C        33 The Olympic Club-38    25.00      24.02    9  
  2 Palmer, Ben C             30 Fog City Masters-38    24.66      25.33    7  
  3 Pandya, Yatindra          30 Bay Masters-38         27.50      27.87    6  
  4 Santell, Saul             33 Fog City Masters-38    30.00      28.92    5  
  5 Chan, Henry               31 San Mateo Master-38    32.05      29.86    4  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
         PMS: P 50.84  12/31/2009 Clayton Jones                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            32 Tri Valley Maste-38    54.58      54.70    9  
  2 Lopez, Marco A            34 Bay Masters-38         58.00      56.48    7  
  3 Zalatan, Jesse G          30 Bay Masters-38       1:00.86    1:00.47    6  
  4 O'Reilly, Luke            31 University of Sa-38  1:03.35    1:01.48    5  
  5 Pandya, Yatindra          30 Bay Masters-38       1:01.00    1:01.69    4  
  6 Fahy, Joey T              33 Marin Pirates Ma-38  1:05.69    1:05.55    3  
  7 Tuholski, Walter G        33 Walnut Creek Mas-38  1:07.02    1:05.84    2  
  8 Prager, Ian K             33 Bay Masters-38       1:10.00    1:06.61    1  
  9 Makarov, Ivan S           30 UNAT                 1:06.00    1:07.03  
 10 Su, Alex                  34 Walnut Creek Mas-38  1:12.01    1:07.54  
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.40   1/19/2008 JACOB CARSTENSEN, DEN                      
        NATL: N 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
         PMS: P 1:52.04  12/31/1999 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaggero, David            34 The Olympic Club-38  2:03.00    2:04.93    9  
  2 Zalatan, Jesse G          30 Bay Masters-38       2:12.99    2:10.92    7  
  3 Lopez, Marco A            34 Bay Masters-38       2:09.16    2:11.14    6  
  4 Pandya, Yatindra          30 Bay Masters-38       2:14.00    2:20.58    5  
  5 Santell, Saul             33 Fog City Masters-38  2:20.00    2:21.74    4  
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.47   10/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 4:11.37  12/31/2009 Clayton Jones                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pandya, Yatindra          30 Bay Masters-38       5:00.00    5:08.85    9  
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
         PMS: P 9:05.01  12/31/1996 Michael Moore                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zalatan, Jesse G          30 Bay Masters-38       9:44.68    9:31.07    9  
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH                              
         PMS: P 16:52.17  12/31/2009 Andy Nonaka                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ellis, Byron C            33 Bay Masters-38      22:30.00   22:05.68    9  
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 24.81  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: N 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
         PMS: P 27.63  12/31/2008 Andrew Dennis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ketterling, Casey B       33 Bay Masters-38         28.23      28.90    9  
  2 Greenwood, Scott C        33 The Olympic Club-38    28.00      29.86    7  
  3 Gaggero, David            34 The Olympic Club-38    29.75      29.88    6  
  4 Palmer, Ben C             30 Fog City Masters-38    28.22      32.58    5  
  5 Chan, Henry               31 San Mateo Master-38    38.50      36.79    4  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 52.68  10/24/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: N 53.62   11/8/2008 DERYA BUYUKUNCU                              
         PMS: P 56.25  12/31/1999 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ketterling, Casey B       33 Bay Masters-38       1:00.15    1:00.85    9  
  2 Lopez, Marco A            34 Bay Masters-38       1:05.00    1:04.48    7  
  3 Su, Alex                  34 Walnut Creek Mas-38  1:14.00    1:14.05    6  
  4 Chan, Henry               31 San Mateo Master-38  1:26.50    1:23.49    5  
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:55.46   11/1/2009 DERYA BUYUKUNCU, USA                       
        NATL: N 2:00.43   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                              
         PMS: P 2:02.91  12/31/1999 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Marco A            34 Bay Masters-38       2:25.00    2:30.01    9  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.11   9/26/2009 MARCELO TOMAZINI, BRA                        
        NATL: N 28.01   12/7/2008 JEFF COMMINGS                                
         PMS: P 28.81  12/31/2007 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ketterling, Casey B       33 Bay Masters-38         31.83      32.07    9  
  2 Pandya, Yatindra          30 Bay Masters-38         35.00      35.41    7  
  3 Fahy, Joey T              33 Marin Pirates Ma-38    39.69      35.82    6  
  4 Su, Alex                  34 Walnut Creek Mas-38    42.00      36.99    5  
  5 Krauss, Trentin P         33 Walnut Creek Mas-38    40.10      37.82    4  
  6 Leung, Greg D             32 San Mateo Master-38    39.00      38.08    3  
  7 Prager, Ian K             33 Bay Masters-38         40.00      39.58    2  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.72  12/13/2008 MARCELO TOMAZINI, BRA                      
        NATL: N 1:01.34   12/6/2008 JEFF COMMINGS                              
         PMS: P 1:03.64  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ketterling, Casey B       33 Bay Masters-38       1:09.54    1:12.90    9  
  2 Nonaka, Andy J            31 Walnut Creek Mas-38  1:12.80    1:13.68    7  
  3 Leung, Greg D             32 San Mateo Master-38  1:35.00    1:25.80    6  
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.58   2/13/2010 HIROYUKI KOSAKA, JPN                       
        NATL: N 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:17.56  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ketterling, Casey B       33 Bay Masters-38       2:35.00    2:42.09    9  
  2 Santell, Saul             33 Fog City Masters-38  2:50.00    3:08.25    7  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 22.87   5/16/2009 THOMAS RUPPRATH, GER                         
        NATL: N 24.64  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
         PMS: P 25.06  12/31/1989 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            32 Tri Valley Maste-38    26.00      26.37    9  
  2 Ketterling, Casey B       33 Bay Masters-38         29.15      28.53    7  
  3 Nonaka, Andy J            31 Walnut Creek Mas-38    28.55      28.68    6  
  4 Fahy, Joey T              33 Marin Pirates Ma-38    31.69      29.40    5  
  5 Pandya, Yatindra          30 Bay Masters-38         29.50      29.64    4  
  6 Tuholski, Walter G        33 Walnut Creek Mas-38    30.05      32.46    3  
  7 Leung, Greg D             32 San Mateo Master-38    33.00      34.02    2  
  8 Chan, Henry               31 San Mateo Master-38    37.50      34.65    1  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 52.64   5/31/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                          
        NATL: N 54.85  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
         PMS: P 56.43  12/31/1989 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lopez, Marco A            34 Bay Masters-38       1:04.00    1:02.77    9  
  2 Pandya, Yatindra          30 Bay Masters-38       1:07.00    1:08.24    7  
  3 Santell, Saul             33 Fog City Masters-38  1:20.00    1:17.98    6  
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.46   5/30/2009 FERNANDO ALAEZ, ESP                        
        NATL: N 2:04.59  12/10/1995 MIKE SHAFFER                               
         PMS: P 2:09.08  12/31/2008 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Krauss, Trentin P         33 Walnut Creek Mas-38  2:29.00    2:36.38    9  
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 55.00  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
         PMS: P 57.94  12/31/2007 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Palmer, Ben C             30 Fog City Masters-38    59.22    1:05.18    9  
  2 Zalatan, Jesse G          30 Bay Masters-38       1:12.10    1:09.35    7  
  3 Chan, Henry               31 San Mateo Master-38  1:21.00    1:18.22    6  
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.68   12/4/2009 TAMAS KEREKJARTO, USA                      
        NATL: N 2:06.32  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:06.32  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zalatan, Jesse G          30 Bay Masters-38       2:32.91    2:30.06    9  
  2 Chan, Henry               31 San Mateo Master-38  3:01.10    2:51.55    7  
  3 Leung, Greg D             32 San Mateo Master-38  3:00.00    2:57.25    6  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 21.53  10/27/2007 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: N 23.02   6/22/2008 BRIAN JACOBSON                               
         PMS: P 23.89  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           37 Manatee Aquatic-38     26.50      27.21    9  
  2 Ungar, Marshall E         37 Bay Masters-38         38.00      35.74    7  
  3 Bustillos, Rafael         36 Walnut Creek Mas-38    44.00      40.05    6  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 51.01   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
         PMS: P 53.62  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              36 The Olympic Club-38    55.00      54.86    9  
  2 Connolly, Darrin T        39 Bay Masters-38       1:02.00    1:01.88    7  
  3 Mack, Chris T             35 Walnut Creek Mas-38  1:03.00    1:06.13    6  
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 1:56.74  12/31/2003 Terry Debiase                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           37 Manatee Aquatic-38   2:06.00    2:07.76    9  
  2 Bremer, Peer-Timo         35 Livermore Valley-38  2:07.50    2:10.51    7  
  3 Harrington, Matt          39 Bay Masters-38       2:18.00    2:17.86    6  
  4 Ungar, Marshall E         37 Bay Masters-38       3:10.00    3:03.16    5  
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:16.19   12/6/2009 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 8:16.19  12/31/2009 Alex Kostich                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        39 Bay Masters-38      10:15.00   10:30.85    9  
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 15:56.57   12/4/2009 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 15:58.20  11/20/1999 BOBBY PATTEN                              
         PMS: P 15:56.57  12/31/2009 Alex Kostich                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        39 Bay Masters-38      19:20.00   19:53.92    9  
  2 Harrington, Matt          39 Bay Masters-38      20:00.00   20:06.61    7  
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA, USA                           
        NATL: N 25.72  10/18/2009 EDILSON SILVA                                
         PMS: P 27.92  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           37 Manatee Aquatic-38     33.00      33.56    9  
  2 Ungar, Marshall E         37 Bay Masters-38       1:05.00      59.05    7  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 59.56  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              36 The Olympic Club-38  1:03.00    1:01.32    9  
  2 Connolly, Darrin T        39 Bay Masters-38       1:15.00    1:11.43    7  
  3 Harrington, Matt          39 Bay Masters-38       1:22.00    1:19.00    6  
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:08.57  12/31/2003 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          39 Bay Masters-38       3:05.00    2:52.84    9  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.79   12/6/2009 JEFF COMMINGS, USA                           
        NATL: N 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH                                 
         PMS: P 30.70  12/31/2008 Jonathan Manson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              36 The Olympic Club-38    33.30      32.21    9  
  2 Martens, Ashley R         38 Walnut Creek Mas-38    40.00      37.48    7  
  3 Yau, Jeffrey              38 Walnut Creek Mas-38    37.53      38.05    6  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.47  12/20/2009 JEFF COMMINGS, USA                         
        NATL: N 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 1:07.28  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           37 Manatee Aquatic-38   1:15.00    1:16.65    9  
  2 Harrington, Matt          39 Bay Masters-38       1:22.00    1:20.81    7  
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:17.96   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:24.58  12/31/2002 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          39 Bay Masters-38       3:00.00    3:00.13    9  
  2 Ungar, Marshall E         37 Bay Masters-38       3:50.00    3:45.32    7  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.48   3/23/2003 JAN KARLSSON, SWE                            
        NATL: N 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
         PMS: P 25.82  12/31/2009 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              36 The Olympic Club-38    30.00      27.72    9  
  2 Selinger, Ili R           37 Manatee Aquatic-38     28.99      29.30    7  
  3 Mack, Chris T             35 Walnut Creek Mas-38    29.65      29.49    6  
  4 Martens, Ashley R         38 Walnut Creek Mas-38    35.00      32.43    5  
  5 Connolly, Darrin T        39 Bay Masters-38         33.50      32.91    4  
  6 Yau, Jeffrey              38 Walnut Creek Mas-38    32.83      32.96    3  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 54.82   4/29/2009 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: N 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
         PMS: P 59.45  12/31/2006 Erik Scollon                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           37 Manatee Aquatic-38   1:04.99    1:04.40    9  
  2 Bremer, Peer-Timo         35 Livermore Valley-38  1:06.00    1:05.62    7  
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.31   4/18/2009 EIJI NOMURA, JPN                           
        NATL: N 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
         PMS: P 2:14.64  12/31/1992 Sandy MacDonald                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mack, Chris T             35 Walnut Creek Mas-38  2:29.00    2:30.67    9  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W   56.37  12/21/2009 C.SORRENTINO, ITA                          
        NATL: N   56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 1:01.59  12/31/2007 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           37 Manatee Aquatic-38   1:05.50    1:07.71    9  
  2 Ungar, Marshall E         37 Bay Masters-38       1:55.00    1:44.82    7  
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 2:12.47  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        39 Bay Masters-38       2:50.00    2:44.86    9  
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
         PMS: P 4:41.94  12/31/2006 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          39 Bay Masters-38       6:10.00    5:50.09    9  
  2 Connolly, Darrin T        39 Bay Masters-38       6:00.00    6:22.48    7  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.06   12/6/2009 M.GIALDI, ITA                                
        NATL: N 23.47   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN                               
         PMS: P 24.58  12/31/2003 David Boatwight                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wentzel, Brian E          43 UNAT                   27.00      27.01    9  
  2 Reed, Mitchell W          41 Oakwood Athletic-38    28.69      27.88    7  
  3 McCarthy, John W          44 Temescal Aquatic-38    29.21      29.42    6  
  4 Johnstone, Michael M      43 Bay Masters-38         30.00      30.41    5  
  5 Keith, Gary A             40 Bay Masters-38         36.00      30.74    4  
  6 Horvath, Steve            44 Manatee Aquatic-38     28.00      30.76    3  
  7 Cruse, Bryce              42 Marin Pirates Ma-38    32.65      32.04    2  
  8 Malcolmson, Jasper A      42 Bay Masters-38         39.00      35.69    1  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 53.46  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kays, David E             43 Pacific Northwes-36    59.00      57.26    9  
  2 Abrams, Scott C           43 Walnut Creek Mas-38  1:02.00    1:02.02    7  
  3 Guite, Marc               43 Ellis Electric E-38  1:04.58    1:04.11    6  
  4 Horvath, Steve            44 Manatee Aquatic-38   1:11.00    1:06.33    5  
  5 Heaney, Michael P         44 Walnut Creek Mas-38  1:12.01    1:06.55    4  
  6 Cruse, Bryce              42 Marin Pirates Ma-38  1:13.00    1:13.02    3  
  7 France, Kermit S          44 Walnut Creek Mas-38  1:29.00    1:17.76    2  
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:57.76  12/31/2004 Bradley Howe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Finney, Peter C           43 Manatee Aquatic-38        NT    2:31.90  
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:57.76  12/31/2004 Bradley Howe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          44 San Mateo Master-38  2:05.00    2:08.34    9  
  2 Reed, Mitchell W          41 Oakwood Athletic-38  2:19.50    2:19.05    7  
  3 Churchro, Doug            42 Walnut Creek Mas-38       NT    2:26.15    6  
  4 McCarthy, John W          44 Temescal Aquatic-38  2:19.50    2:27.34    5  
  5 Johnstone, Michael M      43 Bay Masters-38       2:30.00    2:31.03    4  
  6 Keith, Gary A             40 Bay Masters-38       2:55.00    2:46.07    3  
  7 France, Kermit S          44 Walnut Creek Mas-38  3:10.00    2:54.04    2  
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:06.30  10/18/2009 PATRICK BRUNDAGE                           
         PMS: P 4:13.84  10/11/2004 Geoff Glaser                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Roque J           42 Walnut Creek Mas-38       NT    4:39.06  
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:06.30  10/18/2009 PATRICK BRUNDAGE                           
         PMS: P 4:13.84  10/11/2004 Geoff Glaser                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          44 San Mateo Master-38  4:32.79    4:35.56    9  
  2 Keith, Gary A             40 Bay Masters-38       6:15.00    5:43.53    7  
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:28.16   11/1/2009 A.MORENO HERNANDE, MEX                     
        NATL: N 8:31.86   12/5/2008 MIKE SHAFFER                               
         PMS: P 8:52.48  10/11/2003 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          44 San Mateo Master-38  9:30.00    9:33.35    9  
  2 Santos, Roque J           42 Walnut Creek Mas-38  9:10.00    9:45.52    7  
  3 Finney, Peter C           43 Manatee Aquatic-38   9:58.11   10:11.99    6  
  4 Heaney, Michael P         44 Walnut Creek Mas-38 12:00.00   11:03.31    5  
  5 Morton, Ted R             44 San Mateo Master-38 11:00.00   11:11.68    4  
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:07.46  12/12/2009 DANIEL SERRA, ESP                         
        NATL: N 16:28.84   12/4/2005 MIKE SHAFFER                              
         PMS: P 16:42.00  10/11/2003 George Tidmarsh                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kays, David E             43 Pacific Northwes-36 18:30.00   17:56.40    9  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 25.53  12/12/2009 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 26.11  12/13/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 28.50  10/11/2008 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           42 Walnut Creek Mas-38    29.00      29.41    9  
  2 Wentzel, Brian E          43 UNAT                   31.00      32.55    7  
  3 Reed, Mitchell W          41 Oakwood Athletic-38    36.44      36.16    6  
  4 Cruse, Bryce              42 Marin Pirates Ma-38    40.84      40.46    5  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N   54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 1:00.48  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           42 Walnut Creek Mas-38  1:03.00    1:04.57    9  
  2 Barta, Chris              44 Temescal Aquatic-38  1:08.05    1:07.18    7  
  3 Abrams, Scott C           43 Walnut Creek Mas-38  1:14.00    1:12.56    6  
  4 Cruse, Bryce              42 Marin Pirates Ma-38  1:34.00    1:30.72    5  
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS                               
         PMS: P 2:10.20  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           42 Walnut Creek Mas-38  2:19.00    2:21.53    9  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.86  10/26/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                         
        NATL: N 29.51  11/16/2008 ROQUE SANTOS                                 
         PMS: P 29.22  12/31/2009 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           42 Walnut Creek Mas-38    31.50      31.42    9  
  2 Finney, Peter C           43 Manatee Aquatic-38     32.49      33.46    7  
  3 Cowan, Jimmy              40 San Mateo Master-38    36.42      35.89    6  
  4 France, Kermit S          44 Walnut Creek Mas-38    56.00      44.99    5  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:02.42  11/30/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 1:03.54  11/15/2008 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 1:03.33  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           42 Walnut Creek Mas-38  1:09.00    1:08.14    9  
  2 Finney, Peter C           43 Manatee Aquatic-38   1:12.40    1:14.63    7  
  3 Cowan, Jimmy              40 San Mateo Master-38  1:30.00    1:21.00    6  
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.95  12/21/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 2:18.59  11/16/2008 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 2:16.03  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           42 Walnut Creek Mas-38  2:28.00    2:29.90    9  
  2 Finney, Peter C           43 Manatee Aquatic-38   2:42.22    2:50.07    7  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 27.06  10/11/2005 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barta, Chris              44 Temescal Aquatic-38    31.31      30.09    9  
  2 Guite, Marc               43 Ellis Electric E-38    33.26      33.87    7  
  3 Horvath, Steve            44 Manatee Aquatic-38     32.00      34.51    6  
  4 Cruse, Bryce              42 Marin Pirates Ma-38    37.00      39.23    5  
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: N 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
         PMS: P 2:15.28  10/11/2007 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kays, David E             43 Pacific Northwes-36  2:24.00    2:22.76    9  
  2 Finney, Peter C           43 Manatee Aquatic-38   2:31.86    2:31.88    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 57.39   1/10/2010 ALBERTO MONTINI, ITA                         
        NATL: N 57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS                                 
         PMS: P 58.94  10/11/2008 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnstone, Michael M      43 Bay Masters-38       1:15.00    1:16.31    9  
 -- McCarthy, John W          44 Temescal Aquatic-38  1:15.55         DQ  
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.46   12/4/2009 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 2:07.71   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN                             
         PMS: P 2:05.46  12/31/2009 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          44 San Mateo Master-38  2:20.00    2:22.52    9  
  2 Finney, Peter C           43 Manatee Aquatic-38   2:27.32    2:33.77    7  
  3 Abrams, Scott C           43 Walnut Creek Mas-38  2:37.82    2:37.03    6  
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:32.05  11/15/2008 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 4:32.05  11/16/2008 ROQUE SANTOS                               
         PMS: P 4:32.05  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kays, David E             43 Pacific Northwes-36  5:10.00    5:02.57    9  
  2 Hale, William C           40 Manatee Aquatic-38   5:12.00    5:19.38    7  
  3 Finney, Peter C           43 Manatee Aquatic-38   5:17.31    5:29.81    6  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 23.67   3/28/2009 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: N 24.18  11/15/2008 ANDERS RASMUSSEN                             
         PMS: P 24.67  12/31/2008 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Gothberg, Brad A          48 Walnut Creek Mas-38       NT      27.30  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.67   3/28/2009 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: N 24.18  11/15/2008 ANDERS RASMUSSEN                             
         PMS: P 24.67  12/31/2008 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       49 Walnut Creek Mas-38    25.00      24.84    9  
  2 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38    27.25      26.28    7  
  3 Nootbaar, Tom T           47 Walnut Creek Mas-38    27.50      27.15    6  
  4 Hoskins, Tim              47 Walnut Creek Mas-38    25.30      27.24    5  
  5 Gronert, Karsten          45 Walnut Creek Mas-38    28.14      27.84    4  
  6 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38    31.00      31.49    3  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 53.76  12/31/2006 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       49 Walnut Creek Mas-38    56.00      54.48    9  
  2 Gothberg, Brad A          48 Walnut Creek Mas-38    59.80      58.95    7  
  3 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38    59.75    1:00.45    6  
  4 Gronert, Karsten          45 Walnut Creek Mas-38  1:01.31    1:00.84    5  
  5 Nootbaar, Tom T           47 Walnut Creek Mas-38  1:00.75    1:01.13    4  
  6 Craven, Rob               45 Manatee Aquatic-38   1:02.55    1:05.25    3  
  7 Notaro, Michael R         48 Manatee Aquatic-38   1:05.00    1:05.74    2  
  8 Avery, Clark P            45 Bay Masters-38       1:07.80    1:07.81    1  
  9 Nagel, Roland J           48 San Mateo Master-38  1:15.00    1:07.84  
 10 Fujishige, Keith K        47 Burlingame Aquat-38  1:17.00    1:08.05  
 11 Lengyel, Gabor            47 San Mateo Master-38  1:05.00    1:10.90  
 12 Chavez, Frederick J       45 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:12.48  
 13 Rader, David M            49 Davis Aquatic Ma-38  1:10.50    1:12.78  
 14 Martin, Gregg J           47 San Mateo Master-38  1:18.94    1:18.30  
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:54.73    3/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
         PMS: P 2:00.13  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       49 Walnut Creek Mas-38  2:03.00    2:04.04    9  
  2 Gothberg, Brad A          48 Walnut Creek Mas-38  2:18.50    2:14.40    7  
  3 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38  2:18.50    2:14.93    6  
  4 Kadi, Mike                46 Mountain View Ma-38  2:18.30    2:17.00    5  
  5 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38  2:36.00    2:35.75    4  
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.90    2/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:09.70  10/18/2009 KEITH SWITZER                              
         PMS: P 4:18.44  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38  5:05.50    4:50.92    9  
  2 Kadi, Mike                46 Mountain View Ma-38  4:55.00    4:51.06    7  
  3 Samoilov, Arkadii V       45 Mountain View Ma-38  4:55.00    4:54.23    6  
  4 Nootbaar, Tom T           47 Walnut Creek Mas-38  5:10.00    4:55.39    5  
  5 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38  5:36.00    5:43.44    4  
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:39.81   10/4/2009 MICHAEL PRUFERT, GER                       
        NATL: N 8:49.03  12/12/2008 MICHAEL SCHMIDT                            
         PMS: P 8:56.08  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                46 Mountain View Ma-38 10:30.00   10:04.67    9  
  2 Gothberg, Brad A          48 Walnut Creek Mas-38  9:53.20   10:05.58    7  
  3 Nootbaar, Tom T           47 Walnut Creek Mas-38 10:45.00   10:14.40    6  
  4 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38 10:55.00   10:24.94    5  
  5 Avery, Clark P            45 Bay Masters-38      11:56.68   11:39.72    4  
  6 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38 11:22.00   11:40.86    3  
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:28.63   1/19/2008 MICHAEL KLEIBER, GER                      
        NATL: N 16:51.21  12/12/1999 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:19.87  12/31/1996 Tim Broderick                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                46 Mountain View Ma-38 20:00.00   19:15.91    9  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: N 27.20   12/7/2008 ANDERS RASMUSSEN                             
         PMS: P 30.05  12/31/2009 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eversole, Del             47 Burlingame Aquat-38    38.00      35.67    9  
  2 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38    36.19      36.36    7  
  3 Chavez, Frederick J       45 Walnut Creek Mas-38    40.00      40.04    6  
  4 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38    41.00      41.65    5  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 27.02  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                         
        NATL: N 27.20   12/7/2008 ANDERS RASMUSSEN                             
         PMS: P 30.05  12/31/2009 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Chao, Hector              46 Walnut Creek Mas-38       NT      31.78  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W   57.00  12/13/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N   58.33   3/21/2009 CHRIS STEVENSON                            
         PMS: P 1:05.57  12/31/2009 Hector Chao                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chao, Hector              46 Walnut Creek Mas-38  1:07.10    1:08.26    9  
  2 Schmitz, John             49 Los Altos Mounta-38  1:12.00    1:12.18    7  
  3 Craven, Rob               45 Manatee Aquatic-38   1:16.34    1:15.33    6  
  4 Nagel, Roland J           48 San Mateo Master-38  1:35.00    1:18.35    5  
  5 Notaro, Michael R         48 Manatee Aquatic-38   1:15.00    1:22.56    4  
  6 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38  1:34.00    1:30.05    3  
  7 Martin, Gregg J           47 San Mateo Master-38  1:41.13    1:38.44    2  
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:05.54  12/12/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N 2:09.05   3/21/2009 CHRIS STEVENSON                            
         PMS: P 2:21.01  12/31/1997 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38  3:20.00    3:18.48    9  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.87   1/17/2010 RICO ROLLI, ITA                              
        NATL: N 30.06   3/21/2009 WALLY DICKS                                  
         PMS: P 31.24  12/31/2001 Lee Rider                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vanhoven, Paul D          46 Walnut Creek Mas-38    34.00      34.39    9  
  2 Gronert, Karsten          45 Walnut Creek Mas-38    35.71      35.73    7  
  3 Kadi, Mike                46 Mountain View Ma-38    36.58      36.94    6  
  4 Craven, Rob               45 Manatee Aquatic-38     39.15      39.58    5  
  5 Fujishige, Keith K        47 Burlingame Aquat-38    50.00      39.76    4  
  6 Griffith, Wayne W         49 Walnut Creek Mas-38    40.56      39.87    3  
  7 Nagel, Roland J           48 San Mateo Master-38    45.00      40.06    2  
  8 Avery, Clark P            45 Bay Masters-38         40.55      40.60    1  
  9 Velasquez, Oscar          45 Temescal Aquatic-38    50.13      42.11  
 10 Chavez, Frederick J       45 Walnut Creek Mas-38    45.00      42.38  
 11 Martin, Gregg J           47 San Mateo Master-38    53.50      46.75  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:04.69   12/5/2009 CHRIS WEISSMAN, USA                        
        NATL: N 1:05.74   6/22/2008 GLENN MILLS                                
         PMS: P 1:08.09  12/31/2001 Lee Rider                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gronert, Karsten          45 Walnut Creek Mas-38  1:19.81    1:19.10    9  
  2 Vanhoven, Paul D          46 Walnut Creek Mas-38  1:16.00    1:19.96    7  
  3 Kadi, Mike                46 Mountain View Ma-38  1:25.00    1:19.97    6  
  4 Griffith, Wayne W         49 Walnut Creek Mas-38  1:32.00    1:28.36    5  
  5 Velasquez, Oscar          45 Temescal Aquatic-38  1:30.10    1:33.84    4  
  6 Martin, Gregg J           47 San Mateo Master-38  1:47.30    1:44.98    3  
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS, USA                           
        NATL: N 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
         PMS: P 2:34.41  12/31/1995 Bob Strand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kadi, Mike                46 Mountain View Ma-38  2:57.50    2:55.98    9  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.74  12/13/2009 FRITZ BEDFORD, USA                           
        NATL: N 25.82   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
         PMS: P 27.57  12/31/2009 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38    29.50      29.24    9  
  2 Chao, Hector              46 Walnut Creek Mas-38    30.01      29.64    7  
  3 Nootbaar, Tom T           47 Walnut Creek Mas-38    30.50      30.40    6  
  4 Avery, Clark P            45 Bay Masters-38         35.45      34.44    5  
  5 Fujishige, Keith K        47 Burlingame Aquat-38    45.00      35.13    4  
  6 Rader, David M            49 Davis Aquatic Ma-38    35.62      36.00    3  
  7 Velasquez, Oscar          45 Temescal Aquatic-38  1:05.10      42.18    2  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: N   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                
         PMS: P 1:02.11  12/31/2003 Philip Arcuni                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ebbinghaus, Bart B        47 Livermore Valley-38  1:08.05    1:05.70    9  
  2 Boone, Jon                47 Walnut Creek Mas-38  1:08.50    1:05.99    7  
  3 Nootbaar, Tom T           47 Walnut Creek Mas-38  1:07.75    1:07.46    6  
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
         PMS: P 2:19.44  12/31/2009 John Engs                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          47 Stanford Masters-38  2:22.43    2:22.46    9  
  2 Lengyel, Gabor            47 San Mateo Master-38  3:10.00    3:22.09    7  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.13  11/29/2009 EDWIN VAN NORDEN, NED                      
        NATL: N 1:00.32  11/16/2008 ANDERS RASMUSSEN                           
         PMS: P 1:03.75  12/31/2008 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ebbinghaus, Bart B        47 Livermore Valley-38  1:09.87    1:07.63    9  
  2 Nootbaar, Tom T           47 Walnut Creek Mas-38  1:11.00    1:11.48    7  
  3 Hoskins, Tim              47 Walnut Creek Mas-38  1:17.00    1:13.02    6  
  4 Eversole, Del             47 Burlingame Aquat-38  1:18.00    1:14.60    5  
  5 Ratkovsky, Greg N         45 Walnut Creek Mas-38  1:12.00    1:15.55    4  
  6 Bauer, Kim                46 Marin Pirates Ma-38  1:17.50    1:18.38    3  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:09.71   3/20/2010 JEROME FRENTSOS, USA                       
        NATL: N 2:13.42   6/22/2008 GLENN MILLS                                
         PMS: P 2:22.79  12/31/1997 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phelan, Darren D          47 Stanford Masters-38  2:18.08    2:19.32P   9  
  2 Chao, Hector              46 Walnut Creek Mas-38  2:25.60    2:28.61    7  
  3 Schmitz, John             49 Los Altos Mounta-38  2:35.00    2:34.47    6  
  4 Griffith, Wayne W         49 Walnut Creek Mas-38  3:05.80    3:02.86    5  
  5 Campbell, Chris           49 Mountain View Ma-38  3:11.00    3:03.45    4  
 -- Nagel, Roland J           48 San Mateo Master-38  3:30.00         DQ  
 -- Notaro, Michael R         48 Manatee Aquatic-38   2:50.00         DQ  
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:42.15   4/18/2009 TAIHEI SAKA, JPN                           
        NATL: N 4:48.12  12/13/2008 MICHAEL SCHMIDT                            
         PMS: P 4:55.44  12/31/2008 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Lengyel, Gabor            47 San Mateo Master-38  6:30.00         DQ  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 23.38  10/18/2009 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 25.53  12/31/2003 Thomas Whatley                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Rob H              53 Manatee Aquatic-38     27.00      26.80    9  
  2 Druz, Loren               54 Walnut Creek Mas-38    27.00      26.94    7  
  3 Lewis, Glenn R            50 Bay Masters-38         35.00      32.21    6  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES, USA                            
        NATL: N 51.61  10/17/2009 ROWDY GAINES                                 
         PMS: P 56.67  12/31/2003 Richard Garrett                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               54 Walnut Creek Mas-38    59.50      59.29    9  
  2 Heath, Rob H              53 Manatee Aquatic-38     59.00    1:00.03    7  
  3 Prosen, Dennis E          53 San Mateo Master-38  1:01.90    1:01.83    6  
  4 Kenny, Daniel B           53 San Mateo Master-38  1:05.06    1:03.38    5  
  5 Hamza, Alex               51 Livermore Valley-38  1:06.00    1:05.80    4  
  6 O'Brien, Kerry L          53 Walnut Creek Mas-38  1:12.01    1:05.86    3  
  7 Vandroff, Kenny M         54 San Mateo Master-38  1:12.00    1:12.19    2  
  8 Hathaway, John W          53 Bay Masters-38       1:15.00    1:18.97    1  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:56.75  10/17/2009 BOB BUGG, USA                              
        NATL: N 1:56.75  10/17/2009 BOB BUGG                                   
         PMS: P 2:05.79  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Druz, Loren               54 Walnut Creek Mas-38  2:14.50    2:15.66    9  
  2 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38  2:15.00    2:19.67    7  
  3 Martin, James R           53 UNAT                 2:18.00    2:21.23    6  
  4 Kenny, Daniel B           53 San Mateo Master-38  2:15.10    2:26.36    5  
  5 Gass, Matthew E           53 Tuolumne County-38   2:39.50    2:40.05    4  
  6 Lewis, Glenn R            50 Bay Masters-38       3:50.00    3:15.33    3  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:27.55  12/31/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           52 Santa Rosa Maste-38  4:45.22    4:46.59    9  
  2 Volpp, Bryan D            53 Walnut Creek Mas-38  4:51.50    4:47.37    7  
  3 Druz, Loren               54 Walnut Creek Mas-38  4:50.00    4:59.47    6  
  4 Sorg, Jack H              54 Mountain View Ma-38  5:00.00    5:01.23    5  
  5 Volponi, James E          52 Livermore Valley-38  5:10.00    5:16.95    4  
  6 Lewis, Glenn R            50 Bay Masters-38       8:00.00    7:04.72    3  
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 9:12.81  12/31/1998 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Druz, Loren               54 Walnut Creek Mas-38       NT   10:41.15  
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 9:12.81  12/31/1998 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prosen, Dennis E          53 San Mateo Master-38 10:58.70   10:23.57    9  
  2 Hathaway, John W          53 Bay Masters-38      11:46.00   12:07.55    7  
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:32.20  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morales, John R           52 Santa Rosa Maste-38 19:45.00   19:37.32    9  
  2 Druz, Loren               54 Walnut Creek Mas-38 19:25.00   19:50.74    7  
  3 Cannon, Richard P         53 Carson Valley Ma-38 20:00.00   20:39.11    6  
  4 Kenny, Daniel B           53 San Mateo Master-38 22:31.55   21:06.14    5  
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 28.37   12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA                            
        NATL: N 29.04   12/7/2008 PHILIPP DJANG                                
         PMS: P 30.16  12/31/2005 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Rob H              53 Manatee Aquatic-38     31.90      31.27    9  
  2 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38    32.00      32.48    7  
  3 Morales, John R           52 Santa Rosa Maste-38    33.99      33.44    6  
  4 Lewis, Glenn R            50 Bay Masters-38       1:00.00      50.62    5  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.38   12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF                                   
         PMS: P 1:04.47  12/31/2005 Philipp Djang                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Rob H              53 Manatee Aquatic-38   1:10.00    1:09.17    9  
  2 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38  1:06.00    1:10.21    7  
  3 Volpp, Bryan D            53 Walnut Creek Mas-38  1:13.20    1:11.31    6  
  4 Prosen, Dennis E          53 San Mateo Master-38  1:14.10    1:13.31    5  
  5 Kenny, Daniel B           53 San Mateo Master-38  1:15.55    1:18.06    4  
  6 Hamza, Alex               51 Livermore Valley-38  1:25.00    1:20.64    3  
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:11.84   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF                                   
         PMS: P 2:20.01  12/31/2005 Philipp Djang                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            53 Walnut Creek Mas-38  2:37.20    2:31.15    9  
  2 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38  2:32.00    2:32.50    7  
  3 Morales, John R           52 Santa Rosa Maste-38  2:38.00    2:34.68    6  
  4 Gass, Matthew E           53 Tuolumne County-38   2:52.00    2:57.73    5  
 -- Volponi, James E          52 Livermore Valley-38  2:49.00         DQ  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.91   11/7/2009 GLEN CHRISTIANSEN, SWE                       
        NATL: N 31.08   12/7/2008 BENN DOYLE                                   
         PMS: P 31.10  12/31/2009 Gary Patterson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Patterson, Gary L         51 Walnut Creek Mas-38    33.00      33.83    8  
  1 Ericsson, Ken             50 Rolling Hills Mu-38    34.75      33.83    8  
  3 Ehmke, Chris              50 UNAT                   36.00      40.70    6  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.27   12/6/2008 BENN DOYLE, USA                            
        NATL: N 1:08.27   12/6/2008 BENN DOYLE                                 
         PMS: P 1:08.95  12/31/2009 Gary Patterson                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken             50 Rolling Hills Mu-38  1:16.00    1:13.68    9  
  2 Volpp, Bryan D            53 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:17.73    7  
  3 Hamza, Alex               51 Livermore Valley-38  1:25.00    1:26.22    6  
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG, USA                         
        NATL: N 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG                              
         PMS: P 2:34.71  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            53 Walnut Creek Mas-38  2:51.10    2:48.62    9  
  2 Hamza, Alex               51 Livermore Valley-38  3:10.00    3:05.34    7  
  3 Gass, Matthew E           53 Tuolumne County-38   3:30.00    3:25.29    6  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 25.49   5/16/2009 DAN THOMPSON, CAN                            
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 26.12  12/31/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38    28.70      29.17    9  
  2 Heath, Rob H              53 Manatee Aquatic-38     29.50      29.44    7  
  3 Druz, Loren               54 Walnut Creek Mas-38    31.00      30.93    6  
  4 Cannon, Richard P         53 Carson Valley Ma-38    34.00      31.83    5  
  5 Ehmke, Chris              50 UNAT                   29.50      34.27    4  
  6 Hathaway, John W          53 Bay Masters-38         36.00      37.72    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 57.29  12/31/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Rob H              53 Manatee Aquatic-38   1:05.00    1:04.99    9  
  2 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38  1:04.00    1:05.68    7  
  3 Morales, John R           52 Santa Rosa Maste-38  1:08.00    1:07.90    6  
  4 Martin, James R           53 UNAT                 1:14.26    1:14.68    5  
  5 Hamza, Alex               51 Livermore Valley-38  1:25.00    1:24.08    4  
  6 Gass, Matthew E           53 Tuolumne County-38   1:25.22    1:26.36    3  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
         PMS: P 57.29  12/31/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Volpp, Bryan D            53 Walnut Creek Mas-38       NT    1:12.94  
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:12.54  11/22/2009 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: N 2:14.49  10/17/2009 WILLIAM SPECHT                             
         PMS: P 2:24.71  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arcuni, Philip W          52 Menlo Masters Ak-38  2:30.00    2:41.71    9  
  2 Vandroff, Kenny M         54 San Mateo Master-38  3:40.00    3:35.83    7  
 -- O'Brien, Kerry L          53 Walnut Creek Mas-38  2:30.55         DQ  
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:01.29   12/6/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 1:02.51   12/7/2008 KEN SHILLING                               
         PMS: P 1:02.51  12/31/2008 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Heath, Rob H              53 Manatee Aquatic-38   1:08.50    1:08.60    9  
  2 Dugan, Tom W              52 Walnut Creek Mas-38  1:13.00    1:15.40    7  
  3 Kenny, Daniel B           53 San Mateo Master-38  1:14.60    1:17.36    6  
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:13.40   12/4/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 2:14.53   12/6/2008 KEN SHILLING                               
         PMS: P 2:14.53  12/31/2008 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            53 Walnut Creek Mas-38  2:32.80    2:31.67    9  
  2 Cannon, Richard P         53 Carson Valley Ma-38  2:39.41    2:44.79    7  
  3 Kenny, Daniel B           53 San Mateo Master-38  3:35.00    2:54.64    6  
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.57   12/5/2009 JAMIE FOWLER, USA                          
        NATL: N 4:58.93   12/9/2001 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 5:05.37  12/31/2009 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            53 Walnut Creek Mas-38  5:26.00    5:22.70    9  
  2 Morales, John R           52 Santa Rosa Maste-38  5:25.00    5:24.86    7  
  3 Cannon, Richard P         53 Carson Valley Ma-38  5:48.61    5:59.97    6  
  4 Kenny, Daniel B           53 San Mateo Master-38  6:53.23    6:27.57    5  
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
         PMS: P 26.15  12/31/2009 Eric van Boer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Boer, Eric D          56 Rolling Hills Mu-38    27.50      27.44    9  
  2 Jones, Rick R             59 Modesto Area Aqu-38    27.22      27.81    7  
  3 Wells, Don A              56 Tuolumne County-38     29.40      28.27    6  
  4 Williams, Scott           55 San Mateo Master-38    28.00      28.30    5  
  5 Adkison, Bill             55 Rolling Hills Mu-38    28.97      28.61    4  
  6 Kennedy, Jim B            59 Cal Maritime Aca-38    32.00      32.08    3  
  7 Sutton-Beattie, Eric L    58 Rolling Hills Mu-38    34.00      33.85    2  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE, USA                           
        NATL: N 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE                                
         PMS: P 58.66  12/31/2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Boer, Eric D          56 Rolling Hills Mu-38  1:02.00    1:01.75    9  
  2 Jones, Rick R             59 Modesto Area Aqu-38  1:01.95    1:03.03    7  
  3 Adkison, Bill             55 Rolling Hills Mu-38  1:03.77    1:03.49    6  
  4 Ottersen, Craig M         58 Sacramento Maste-38  1:04.20    1:03.52    5  
  5 Williams, Scott           55 San Mateo Master-38  1:05.00    1:04.50    4  
  6 Wells, Don A              56 Tuolumne County-38   1:07.00    1:06.45    3  
  7 Elliott, Frank C          57 San Mateo Master-38  1:03.00    1:07.66    2  
  8 Ridinger, Kim S           59 Western Athletic-38  1:07.08    1:09.15    1  
  9 Sutton-Beattie, Eric L    58 Rolling Hills Mu-38  1:15.00    1:14.21  
 10 Hansen, Todd C            58 Manatee Aquatic-38   1:15.00    1:17.58  
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:59.08  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 2:03.56  10/31/2009 JACK GROSELLE                              
         PMS: P 2:06.20  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rick R             59 Modesto Area Aqu-38  2:25.05    2:20.48    9  
  2 Morris, John (Scooter)    56 Bay Masters-38       2:45.00    2:37.09    7  
  3 Wells, Don A              56 Tuolumne County-38   2:32.00    2:39.58    6  
  4 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38  2:45.00    2:48.44    5  
  5 Sutton-Beattie, Eric L    58 Rolling Hills Mu-38  2:50.00    2:54.60    4  
  6 Burke, Bill               56 University of Sa-38  3:30.00    3:28.50    3  
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:16.03  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 4:28.73  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38  4:52.07    4:53.28    9  
  2 Ridinger, Kim S           59 Western Athletic-38  5:05.00    5:15.75    7  
  3 Kennedy, Jim B            59 Cal Maritime Aca-38  5:40.45    5:29.61    6  
  4 Morris, John (Scooter)    56 Bay Masters-38       5:45.00    5:42.58    5  
  5 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38  6:05.00    6:14.66    4  
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 8:51.34  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 9:03.00   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 9:13.15  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38 10:12.05   10:14.64    9  
  2 Morris, John (Scooter)    56 Bay Masters-38      12:15.00   11:48.81    7  
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                              
         PMS: P 17:35.21  12/31/2003 Tod Spieker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38 19:35.02   19:51.03    9  
  2 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38 26:00.00   25:16.14    7  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 29.07  11/21/2009 PHILIPP DJANG, USA                           
        NATL: N 29.41   12/7/2008 ALISTAIR COCKBURN                            
         PMS: P 30.40  12/31/2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Boer, Eric D          56 Rolling Hills Mu-38    34.00      33.50    9  
  2 Williams, Scott           55 San Mateo Master-38    36.00      34.80    7  
  3 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38    43.00      46.46    6  
  4 Sutton-Beattie, Eric L    58 Rolling Hills Mu-38    48.00      50.08    5  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.75   12/5/2009 PHILIPP DJANG, USA                         
        NATL: N 1:04.24   5/16/2009 PHILIPP DJANG                              
         PMS: P 1:04.89  12/31/2000 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Boer, Eric D          56 Rolling Hills Mu-38  1:14.00    1:13.51    9  
  2 Morris, John (Scooter)    56 Bay Masters-38       1:35.00    1:27.46    7  
  3 Hansen, Todd C            58 Manatee Aquatic-38   1:45.00    1:45.93    6  
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.42   12/4/2009 PHILIPP DJANG, USA                         
        NATL: N 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 2:21.80  12/31/2003 Tim Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, Jim B            59 Cal Maritime Aca-38  3:10.21    3:07.16    9  
  2 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38  3:34.00    3:44.78    7  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.50   9/26/2009 WALTER KUSCH, GER                            
        NATL: N 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 32.18  12/31/2001 Robert Strad                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ryerson, Doug L           57 Modesto Area Aqu-38    34.00      35.28    9  
  2 Ottersen, Craig M         58 Sacramento Maste-38    34.91      35.84    7  
  3 van Boer, Eric D          56 Rolling Hills Mu-38    36.50      36.22    6  
  4 Williams, Scott           55 San Mateo Master-38    40.00      37.28    5  
  5 Adkison, Bill             55 Rolling Hills Mu-38    38.48      38.28    4  
  6 Elliott, Frank C          57 San Mateo Master-38    45.00      39.72    3  
  7 Ridinger, Kim S           59 Western Athletic-38    39.50      40.12    2  
  8 Sanchez, Marc S           55 San Mateo Master-38    45.00      41.78    1  
  9 Cussen, Phil M            56 San Mateo Master-38    45.00      42.02  
 10 Wells, Don A              56 Tuolumne County-38     44.00      43.40  
 11 Sutton-Beattie, Eric L    58 Rolling Hills Mu-38    43.00      45.70  
 12 Hansen, Todd C            58 Manatee Aquatic-38     50.00      51.75  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:08.13   9/25/2009 WALTER KUSCH, GER                          
        NATL: N 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:11.53  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         58 Sacramento Maste-38  1:18.81    1:19.05    9  
  2 Ridinger, Kim S           59 Western Athletic-38  1:25.36    1:27.29    7  
  3 Elliott, Frank C          57 San Mateo Master-38  1:40.00    1:29.00    6  
  4 Sanchez, Marc S           55 San Mateo Master-38  1:40.00    1:31.98    5  
  5 Cussen, Phil M            56 San Mateo Master-38  1:45.00    1:35.95    4  
  6 Sutton-Beattie, Eric L    58 Rolling Hills Mu-38  1:38.00    1:37.68    3  
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:33.79   12/6/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:38.76  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38  2:52.06    2:50.55    9  
  2 Ridinger, Kim S           59 Western Athletic-38  3:04.26    3:05.37    7  
  3 Kennedy, Jim B            59 Cal Maritime Aca-38  3:10.54    3:09.47    6  
  4 Sutton-Beattie, Eric L    58 Rolling Hills Mu-38  3:34.00    3:32.92    5  
  5 Burke, Bill               56 University of Sa-38  4:00.00    3:54.03    4  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 26.93  12/13/2009 GREG SHAW, USA                               
        NATL: N 26.96  12/16/2007 GREG SHAW                                    
         PMS: P 29.48  12/31/2009 Eric van Boer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 van Boer, Eric D          56 Rolling Hills Mu-38    31.00      30.57    9  
  2 Jones, Rick R             59 Modesto Area Aqu-38    31.07      30.97    7  
  3 Williams, Scott           55 San Mateo Master-38    32.00      31.48    6  
  4 Adkison, Bill             55 Rolling Hills Mu-38    31.99      32.09    5  
  5 Sanchez, Marc S           55 San Mateo Master-38    35.00      34.21    4  
  6 Morris, John (Scooter)    56 Bay Masters-38         40.00      36.12    3  
  7 Sartori, James R          59 Livermore Valley-38    38.00      36.75    2  
  8 Cussen, Phil M            56 San Mateo Master-38    47.00      40.71    1  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
         PMS: P 1:05.89  12/31/2008 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Rick R             59 Modesto Area Aqu-38  1:12.47    1:11.10    9  
  2 Adkison, Bill             55 Rolling Hills Mu-38  1:14.00    1:17.25    7  
  3 Burke, Bill               56 University of Sa-38  2:10.00    2:08.97    6  
 
Men 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG, USA                            
        NATL: N 2:19.72   3/21/2009 JOHN CRAIG                                 
         PMS: P 2:32.98  12/31/2008 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38  2:35.03    2:34.52    9  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.48  12/12/2009 TIMOTHY SHEAD, USA                         
        NATL: N 1:03.69  12/13/2008 GREG SHAW                                  
         PMS: P 1:07.15  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Adkison, Bill             55 Rolling Hills Mu-38  1:13.00    1:13.04    9  
  2 van Boer, Eric D          56 Rolling Hills Mu-38  1:12.00    1:13.89    7  
  3 Williams, Scott           55 San Mateo Master-38  1:15.00    1:15.59    6  
  4 Ridinger, Kim S           59 Western Athletic-38  1:17.77    1:18.95    5  
  5 Morris, John (Scooter)    56 Bay Masters-38       1:30.00    1:22.77    4  
  6 Wells, Don A              56 Tuolumne County-38   1:29.00    1:26.64    3  
  7 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38  1:28.00    1:29.98    2  
  8 Sartori, James R          59 Livermore Valley-38  1:36.00    1:33.08    1  
  9 Burke, Bill               56 University of Sa-38  1:53.00    1:51.66  
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:16.44  11/22/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW                                  
         PMS: P 2:25.63  12/31/2008 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38  2:35.04    2:36.92    9  
  2 Adkison, Bill             55 Rolling Hills Mu-38  2:44.00    2:43.39    7  
  3 Elliott, Frank C          57 San Mateo Master-38  3:00.00    3:04.87    6  
  4 Sanchez, Marc S           55 San Mateo Master-38  3:30.00    3:10.62    5  
  5 Cussen, Phil M            56 San Mateo Master-38  4:10.00    3:34.83    4  
  6 Sartori, James R          59 Livermore Valley-38  3:55.00    3:35.27    3  
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 4:51.97  11/21/2009 MICHAEL MANN, USA                          
        NATL: N 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                               
         PMS: P 5:13.29  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         55 Walnut Creek Mas-38  5:30.01    5:28.17    9  
  2 Williams, Scott           55 San Mateo Master-38  7:00.00    7:28.21    7  
  3 Anderson, Robert L        55 Peninsula Covena-38  7:45.00    7:46.08    6  
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
         PMS: P 27.32  12/31/2009 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sapirstein, Julian B      61 University of Sa-38    28.34      28.59    9  
  2 Wilder, Hugh              63 Santa Rosa Maste-38    29.50      28.76    7  
  3 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38    28.95      29.27    6  
  4 De Lacy, James R          64 Walnut Creek Mas-38    30.00      29.63    5  
  5 Meyerhoff, Rick           63 Tamalpais Aquati-38    29.50      29.76    4  
  6 Brenner, Gary R           63 San Mateo Master-38    31.50      32.25    3  
  7 Rodgers, Dennis P         60 Menlo Masters Ak-38    34.00      34.34    2  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: N   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS                              
         PMS: P 1:01.22  12/31/2009 Edward Rudloff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Alan                60 Pacific Northwes-36  1:02.00    1:02.97    9  
  2 Stanley, Mark A           60 Santa Rosa Maste-38  1:02.87    1:03.89    7  
  3 Sapirstein, Julian B      61 University of Sa-38  1:04.00    1:04.30    6  
  4 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38  1:06.14    1:05.28    5  
  5 De Lacy, James R          64 Walnut Creek Mas-38  1:06.00    1:06.10    4  
  6 Mc Clelland, Mac D        61 Manatee Aquatic-38   1:10.00    1:09.01    3  
  7 Rodgers, Dennis P         60 Menlo Masters Ak-38  1:18.00    1:18.13    2  
  8 Brown, Michael R          64 Motherlode Maste-38  1:20.02    1:22.31    1  
  9 Moore, Michael W          60 University of Sa-38  1:25.00    1:26.65  
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.04  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: N 2:10.04  12/13/2008 FRED SCHLICHER                             
         PMS: P 2:15.29  12/31/2009 Edward Rudloff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38   2:16.50    2:14.95P   9  
  2 Sapirstein, Julian B      61 University of Sa-38  2:27.36    2:27.92    7  
  3 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38  2:29.99    2:29.62    6  
  4 De Lacy, James R          64 Walnut Creek Mas-38  2:27.00    2:30.67    5  
  5 Brenner, Gary R           63 San Mateo Master-38  2:39.00    2:37.13    4  
  6 Moore, Michael W          60 University of Sa-38  3:10.00    3:01.81    3  
  7 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38   3:23.00    3:19.51    2  
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:40.45  10/28/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 4:43.69   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 4:49.86  12/31/2009 Edward Rudloff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38   4:47.50    4:42.39N   9  
  2 Wilder, Hugh              63 Santa Rosa Maste-38  5:20.00    5:08.56    7  
  3 Moore, Michael W          60 University of Sa-38  6:30.00    6:30.02    6  
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W  9:43.83   2/10/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
        NATL: N  9:58.99   2/19/2006 JAMES MCCLEERY                            
         PMS: P 10:09.37  12/31/2009 Edward Rudloff                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38   9:59.50    9:46.66N   9  
  2 Moore, Michael W          60 University of Sa-38 13:00.00   13:11.51    7  
  3 Flannigan, John           60 San Mateo Master-38 16:00.00   14:35.95    6  
  4 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38  15:31.00   14:58.93    5  
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 18:28.64   1/16/2010 JIM CLEMMONS, USA                         
        NATL: N 18:50.59   2/18/2007 JAMES MCCLEERY                            
         PMS: P 19:14.86  12/31/2008 Tod Spieker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Alan                60 Pacific Northwes-36 19:00.00   19:04.39P   9  
  2 Bush, Philip L            61 Manatee Aquatic-38  25:00.00   23:05.21    7  
  3 Piazza, Michael S         64 Walnut Creek Mas-38 23:30.00   23:13.10    6  
  4 Moore, Michael W          60 University of Sa-38 25:00.00   24:51.77    5  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 30.80   12/5/2009 HUGH WILDER, USA                             
        NATL: N 30.87  12/15/2007 HUGH WILDER                                  
         PMS: P 31.65  12/31/2003 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              63 Santa Rosa Maste-38    33.00      31.59P   9  
  2 Rodgers, Dennis P         60 Menlo Masters Ak-38    45.00      45.58    7  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.31   12/5/2009 HUGH WILDER, USA                           
        NATL: N 1:07.37  12/15/2007 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:08.85  12/31/2003 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38        NT    1:15.93  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:07.31   12/5/2009 HUGH WILDER, USA                           
        NATL: N 1:07.37  12/15/2007 HUGH WILDER                                
         PMS: P 1:08.85  12/31/2003 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              63 Santa Rosa Maste-38  1:12.00    1:10.30    9  
  2 Piazza, Michael S         64 Walnut Creek Mas-38  1:32.00    1:32.12    7  
 
Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:30.96   5/20/2005 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 2:34.17  12/31/2003 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Wilder, Hugh              63 Santa Rosa Maste-38  2:50.00         DQ  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 32.31   12/6/2009 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: N 32.79   12/7/2008 ROBERT STRAND                                
         PMS: P 32.31  12/31/2009 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smyers, Jesse B           64 Walnut Creek Mas-38    38.25      37.50    9  
  2 Meyerhoff, Rick           63 Tamalpais Aquati-38    40.00      37.70    7  
  3 De Lacy, James R          64 Walnut Creek Mas-38    40.00      40.08    6  
  4 Mc Clelland, Mac D        61 Manatee Aquatic-38     39.00      40.09    5  
  5 Rodgers, Dennis P         60 Menlo Masters Ak-38    45.00      43.82    4  
  6 Brown, Michael R          64 Motherlode Maste-38    43.73      43.99    3  
  7 Frank, Dennis H           61 San Mateo Master-38    53.00      47.91    2  
  8 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38     50.00      48.01    1  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:12.09   12/5/2009 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:13.33   12/6/2008 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 1:12.09  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smyers, Jesse B           64 Walnut Creek Mas-38  1:27.01    1:28.14    9  
  2 Mc Gregor, Cary D         60 Manatee Aquatic-38   1:26.77    1:29.44    7  
  3 De Lacy, James R          64 Walnut Creek Mas-38  1:33.00    1:35.37    6  
  4 Brown, Michael R          64 Motherlode Maste-38  1:41.01    1:40.97    5  
  5 Frank, Dennis H           61 San Mateo Master-38  1:50.00    1:44.87    4  
  6 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38   1:47.00    1:46.81    3  
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:40.76   12/6/2009 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:43.32   12/7/2008 ROBERT STRAND                              
         PMS: P 2:40.76  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38   2:53.50    2:50.17    9  
  2 Mc Gregor, Cary D         60 Manatee Aquatic-38   3:05.41    3:11.69    7  
  3 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38   4:04.00    3:48.82    6  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS                                
         PMS: P 30.57  12/31/2003 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh              63 Santa Rosa Maste-38    32.00      31.63    9  
  2 Meyerhoff, Rick           63 Tamalpais Aquati-38    33.00      33.02    7  
  3 De Lacy, James R          64 Walnut Creek Mas-38    35.00      33.11    6  
  4 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38    32.91      33.34    5  
  5 Bush, Philip L            61 Manatee Aquatic-38     34.37      34.38    4  
  6 Frank, Dennis H           61 San Mateo Master-38    39.00      40.69    3  
  7 Rodgers, Dennis P         60 Menlo Masters Ak-38    37.00      41.15    2  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
         PMS: P 1:08.85  12/31/2009 Edward Rudloff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38        NT    1:12.79  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
         PMS: P 1:08.85  12/31/2009 Edward Rudloff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38  1:18.99    1:15.86    9  
  2 Meyerhoff, Rick           63 Tamalpais Aquati-38  1:20.00    1:18.67    7  
  3 Bush, Philip L            61 Manatee Aquatic-38   1:27.00    1:26.55    6  
  4 Mc Gregor, Cary D         60 Manatee Aquatic-38   1:26.20    1:29.30    5  
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.18  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: N 2:30.18  12/13/2008 FRED SCHLICHER                             
         PMS: P 2:49.00  12/31/2009 Edward Rudloff                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bell, Alan                60 Pacific Northwes-36  2:40.00    2:41.11P   9  
  2 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38   2:39.50    2:41.64P   7  
  3 Mc Gregor, Cary D         60 Manatee Aquatic-38   3:07.23    3:17.54    6  
  4 Bush, Philip L            61 Manatee Aquatic-38   3:31.34    3:35.42    5  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:06.89   2/13/2010 TAKEO HIRAMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:07.88   12/6/2008 BRYAN BATEMAN                              
         PMS: P 1:07.98  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Meyerhoff, Rick           63 Tamalpais Aquati-38  1:18.00    1:18.27    9  
  2 Bernard, Alan D           61 Marin Pirates Ma-38  1:17.73    1:20.18    7  
  3 Sapirstein, Julian B      61 University of Sa-38  1:23.48    1:22.30    6  
  4 De Lacy, James R          64 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:23.37    5  
  5 Mc Clelland, Mac D        61 Manatee Aquatic-38   1:24.00    1:24.77    4  
  6 Rodgers, Dennis P         60 Menlo Masters Ak-38  1:20.00    1:32.45    3  
  7 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38   1:43.00    1:45.31    2  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
         PMS: P 2:31.98  12/31/2009 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38   2:37.50    2:33.22    9  
  2 Wilder, Hugh              63 Santa Rosa Maste-38  2:50.00    2:45.44    7  
  3 Frank, Dennis H           61 San Mateo Master-38  3:30.00    3:20.42    6  
  4 Carter, Lawrence A        62 Tuolumne County-38   3:40.00    3:43.97    5  
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA                         
        NATL: N 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ                              
         PMS: P 5:34.43  12/31/2003 Ed Cazalet                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             60 Manatee Aquatic-38   5:29.50    5:22.86W   9  
  2 Borden, Peter G           60 San Mateo Master-38  7:33.00    7:19.70    7  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA                            
        NATL: N 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG                                 
         PMS: P 28.13  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobberger, Richard K    65 Oakwood Athletic-38    31.50      29.12    9  
  2 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38    30.00      29.64    7  
  3 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38    31.00      30.75    6  
  4 Jacoby, Gordon D          67 Manatee Aquatic-38     38.00      37.60    5  
  5 Dannenberg, James         66 Wisconsin Master-20    36.50      38.53    4  
  6 Olsson, Ted               69 Bay Masters-38         45.50      39.39    3  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W   59.40   12/6/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: N   59.56  10/17/2009 DAVID QUIGGIN                              
         PMS: P 1:01.13  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don M              66 Rolling Hills Mu-38  1:07.40    1:07.21    9  
  2 Gildea, David R           67 Menlo Masters Ak-38  1:07.08    1:08.07    7  
  3 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38  1:10.00    1:09.21    6  
  4 Olson, Robert H           66 Walnut Creek Mas-38  1:09.50    1:10.53    5  
  5 Woodruff, Michael         65 Berkeley (Ca) Aq-38  1:22.00    1:21.17    4  
  6 Harvey, Kent R            69 Motherlode Maste-38  1:27.50    1:28.58    3  
  7 Olsson, Ted               69 Bay Masters-38       1:40.50    1:40.04    2  
  8 Anning, William C         69 Tuolumne County-38   1:46.62    1:48.95    1  
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN, USA                         
        NATL: N 2:15.39  10/17/2009 DAVID QUIGGIN                              
         PMS: P 2:18.31  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38  2:38.00    2:35.71    9  
  2 Woodruff, Michael         65 Berkeley (Ca) Aq-38  3:05.00    3:04.32    7  
  3 Stern, Tom K              65 Stanford Masters-38  2:46.77    3:22.98    6  
  4 Anning, William C         69 Tuolumne County-38   3:48.56    3:53.18    5  
  5 Olsson, Ted               69 Bay Masters-38       3:50.50    3:59.10    4  
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
         PMS: P 5:00.26  12/31/2009 Don Davis                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38  6:00.00    5:47.83    9  
  2 Woodruff, Michael         65 Berkeley (Ca) Aq-38  6:25.00    6:25.98    7  
  3 Anning, William C         69 Tuolumne County-38   7:17.50    8:06.84    6  
  4 Olsson, Ted               69 Bay Masters-38       8:20.50    8:24.73    5  
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:16.06   2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA                     
        NATL: N 10:21.09   5/18/2008 TOM LANDIS                                
         PMS: P 10:33.02  12/31/2009 Don Davis                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don M              66 Rolling Hills Mu-38 11:55.10   11:38.84    9  
  2 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38 12:20.00   12:14.30    7  
  3 Woodruff, Michael         65 Berkeley (Ca) Aq-38 13:05.00   13:06.07    6  
  4 Anning, William C         69 Tuolumne County-38  15:00.00   16:34.65    5  
  5 Olsson, Ted               69 Bay Masters-38      17:30.50   17:28.86    4  
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                           
        NATL: N 19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS                                
         PMS: P 20:10.13  12/31/2009 Don Davis                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Don M              66 Rolling Hills Mu-38 22:26.04   21:35.81    9  
  2 McCarty, Thomas E         65 The Olympic Club-38 22:34.00   23:19.96    7  
  3 Woodruff, Michael         65 Berkeley (Ca) Aq-38 25:00.00   24:53.52    6  
  4 Pierce, Donald A          65 Rolling Hills Mu-38 30:00.00   24:57.65    5  
  5 Sturges, Steve P          65 Berkeley (Ca) Aq-38 25:30.73   25:18.57    4  
  6 Stern, Tom K              65 Stanford Masters-38 25:27.08   25:26.35    3  
  7 Olsson, Ted               69 Bay Masters-38      31:00.50   32:15.17    2  
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS, USA                           
        NATL: N 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS                                
         PMS: P 31.64  12/31/2008 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38    35.00      33.93    9  
  2 Jacobberger, Richard K    65 Oakwood Athletic-38    38.00      36.50    7  
  3 Gildea, David R           67 Menlo Masters Ak-38    39.34      38.50    6  
  4 Pierce, Donald A          65 Rolling Hills Mu-38    40.00      38.83    5  
  5 Jacoby, Gordon D          67 Manatee Aquatic-38     45.00      43.88    4  
  6 Anning, William C         69 Tuolumne County-38   1:01.68    1:05.61    3  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.16  11/22/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:10.66  10/11/2008 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 1:10.16  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38  1:15.00    1:15.81    9  
  2 Jacoby, Gordon D          67 Manatee Aquatic-38   1:45.00    1:44.50    7  
  3 Anning, William C         69 Tuolumne County-38   2:21.36    2:21.21    6  
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:34.97   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:36.52  11/15/2008 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:34.97  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38  2:52.00    2:47.28    9  
  2 Anning, William C         69 Tuolumne County-38   5:10.63    5:06.57    7  
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 34.21   1/24/2010 OSAMU MAEDA, JPN                             
        NATL: N 34.55   12/6/2008 LOUIS KRONFELD                               
         PMS: P 34.92  12/31/2009 David Gildea                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           67 Menlo Masters Ak-38    36.30      36.49    9  
  2 Davis, Don M              66 Rolling Hills Mu-38    39.35      39.29    7  
  3 Dannenberg, James         66 Wisconsin Master-20    39.70      40.95    6  
  4 Pierce, Donald A          65 Rolling Hills Mu-38    43.00      42.33    5  
  5 Olsson, Ted               69 Bay Masters-38       1:00.50      49.44    4  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:17.01  10/11/2008 DAVID GILDEA, USA                          
        NATL: N 1:17.01  10/11/2008 DAVID GILDEA                               
         PMS: P 1:17.01  12/31/2008 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           67 Menlo Masters Ak-38  1:19.90    1:20.82    9  
  2 Dannenberg, James         66 Wisconsin Master-20  1:28.61    1:30.44    7  
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:56.37  10/18/2009 KENNETH FROST, USA                         
        NATL: N 2:56.37  10/18/2009 KENNETH FROST                              
         PMS: P 2:56.37  12/31/2009 Kenneth Frost                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           67 Menlo Masters Ak-38  3:07.86    3:03.70    9  
  2 Dannenberg, James         66 Wisconsin Master-20  3:21.96    3:20.22    7  
  3 Stern, Tom K              65 Stanford Masters-38  3:35.71    3:22.74    6  
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 28.91   5/30/2009 JOSEP CLARET, ESP                            
        NATL: N 29.52   3/21/2009 JIM DRAGON                                   
         PMS: P 30.83  12/31/2009 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38    33.50      32.65    9  
  2 Olson, Robert H           66 Walnut Creek Mas-38    31.50      34.87    7  
  3 Pierce, Donald A          65 Rolling Hills Mu-38    38.00      37.35    6  
 
Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.90   3/21/2009 JOSEP CLARET, ESP                          
        NATL: N 1:10.07  11/16/2008 ROBERT POILETMAN                           
         PMS: P 1:10.25  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jacobberger, Richard K    65 Oakwood Athletic-38  1:25.00    1:24.24    9  
 
Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.71  11/15/2008 ROBERT POILETMAN, USA                      
        NATL: N 2:38.71  11/15/2008 ROBERT POILETMAN                           
         PMS: P 3:14.91  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pierce, Donald A          65 Rolling Hills Mu-38  3:33.00    3:33.77    9  
  2 Daniels, Larry N          65 Modesto Area Aqu-38  3:30.00    3:49.38    7  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 1:10.67  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gildea, David R           67 Menlo Masters Ak-38  1:16.91    1:15.80    9  
  2 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:16.44    7  
  3 Stern, Tom K              65 Stanford Masters-38  1:29.50    1:27.14    6  
  4 Pierce, Donald A          65 Rolling Hills Mu-38  1:40.00    1:28.98    5  
  5 Silvey, Rick R            68 Walnut Creek Mas-38  1:58.67    2:00.18    4  
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.42   12/4/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:42.48  11/16/2008 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 2:38.42  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            67 Tamalpais Aquati-38  2:55.00    2:49.33    9  
 
Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:50.91   12/5/2009 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 5:56.22   12/5/2008 RICHARD BURNS                              
         PMS: P 5:50.91  12/31/2009 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCarty, Thomas E         65 The Olympic Club-38  7:00.00    7:00.53    9  
  2 Pierce, Donald A          65 Rolling Hills Mu-38  7:15.00    7:08.17    7  
  3 Stern, Tom K              65 Stanford Masters-38  7:19.02    7:11.25    6  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 32.52  12/31/1992 John Richards                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Zuur, James               70 Marin Pirates Ma-38    37.09      38.35    9  
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
         PMS: P 23:59.12  12/31/1988 Aldo da Rosa                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38 25:55.92   26:49.69    9  
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 38.44  12/31/1989 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           71 Walnut Creek Mas-38    46.30      47.21    9  
  2 Zuur, James               70 Marin Pirates Ma-38    40.00      47.88    7  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.31   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
         PMS: P 1:24.30  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           71 Walnut Creek Mas-38  1:48.00    1:47.28    9  
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:38.73    4/8/2010 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:07.57  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  3:38.21    3:36.62    9  
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.85   5/10/2009 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 37.26   12/2/2007 JEFF FARRELL                                 
         PMS: P 41.79  12/31/2002 Norm Stupfel                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           71 Walnut Creek Mas-38    43.51      44.25    9  
  2 Kleman, Karl F            70 Tuolumne County-38     44.10      44.44    7  
  3 Zuur, James               70 Marin Pirates Ma-38    44.56      46.18    6  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:23.70   1/21/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 1:32.13  12/31/1988 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           71 Walnut Creek Mas-38  1:43.50    1:40.97    9  
  2 Kleman, Karl F            70 Tuolumne County-38   1:45.80    1:44.47    7  
  3 Zuur, James               70 Marin Pirates Ma-38  1:52.51    1:49.50    6  
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:05.27   1/20/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 3:12.98   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 3:22.53  12/31/2007 Dick Peterson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  3:53.00    3:50.76    9  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN, USA                           
        NATL: N 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
         PMS: P 35.78  12/31/2006 Emory Haworth                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           71 Walnut Creek Mas-38    40.45      41.46    9  
  2 Zuur, James               70 Marin Pirates Ma-38    48.62      45.55    7  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.91   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 1:33.09  12/31/2007 Barry Fasbender                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           71 Walnut Creek Mas-38  1:43.50    1:40.52    9  
  2 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  1:42.01    1:44.81    7  
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 2:51.32   11/7/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 3:15.19  10/27/2002 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 3:33.61  12/31/2007 Barry Fasbender                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  4:00.22    4:00.13    9  
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:14.73   4/19/2009 JACK KELSO, CAN                            
        NATL: N 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
         PMS: P 1:21.87  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           71 Walnut Creek Mas-38  1:34.50    1:36.27    9  
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:42.44   5/16/2009 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 2:51.73  10/26/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:08.13  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  3:40.00    3:42.41    9  
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 5:58.19   4/10/2010 BARRY YOUNG, NZL                           
        NATL: N 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES                              
         PMS: P 6:50.27  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        73 Stanford Masters-38  7:45.83    7:39.71    9  
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                          
        NATL: N 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                               
         PMS: P 33.35  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           79 Alameda Aquatic-38     34.20      35.64    9  
  2 Stupfel, Norman E         78 Walnut Creek Mas-38    36.00      36.24    7  
  3 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38     46.20      46.92    6  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 1:13.47  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            77 Walnut Creek Mas-38  1:25.00    1:24.88    9  
  2 Stupfel, Norman E         78 Walnut Creek Mas-38  1:30.00    1:27.77    7  
  3 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38   1:55.80    1:47.45    6  
  4 Ammann, Charlie           79 Menlo Masters Ak-38  2:30.00    2:39.50    5  
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 2:48.67  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            77 Walnut Creek Mas-38  3:10.00    3:10.33    9  
  2 Morner, Stan F            76 Walnut Creek Mas-38  3:14.80    3:14.72    7  
  3 Stupfel, Norman E         78 Walnut Creek Mas-38  3:30.00    3:20.57    6  
  4 Pedder, Stan              75 Walnut Creek Mas-38  3:50.00    4:13.05    5  
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF                             
         PMS: P 6:02.95  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            77 Walnut Creek Mas-38  7:04.00    7:06.37    9  
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 10:59.10   4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
        NATL: N 10:59.10   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 12:45.40  12/31/1994 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            77 Walnut Creek Mas-38 14:15.00   13:48.15    9  
  2 Morner, Stan F            76 Walnut Creek Mas-38 14:09.27   14:16.95    7  
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
        NATL: N 20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF                            
         PMS: P 24:46.19  12/31/1993 Aldo da Rosa                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            77 Walnut Creek Mas-38 28:35.00   26:55.86    9  
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA                                
         PMS: P 39.83  12/31/1994 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           79 Alameda Aquatic-38     43.20      45.31    9  
  2 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38     57.00      56.62    7  
  3 Pedder, Stan              75 Walnut Creek Mas-38  1:00.00    1:00.08    6  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.47   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:19.71   12/7/2008 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:27.41  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            77 Walnut Creek Mas-38  1:40.00    1:39.54    9  
  2 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38   2:10.25    2:13.73    7  
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:49.20  11/22/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS                               
         PMS: P 3:10.22  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            77 Walnut Creek Mas-38  3:39.00    3:45.52    9  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 39.63   2/14/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN                         
        NATL: N 40.07   5/18/2008 MANUEL SANGUILY                              
         PMS: P 44.16  12/31/2007 Norm Stupfel                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           79 Alameda Aquatic-38     45.00      45.91    9  
  2 Morner, Stan F            76 Walnut Creek Mas-38    47.76      46.54    7  
  3 Stupfel, Norman E         78 Walnut Creek Mas-38    48.00      48.21    6  
  4 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38     59.80      57.30    5  
  5 Ammann, Charlie           79 Menlo Masters Ak-38  1:40.00    1:31.02    4  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:28.38   2/14/2010 TETSUO NAKAMARU, JPN                       
        NATL: N 1:35.87  10/12/2003 ROBERT MACDONALD                           
         PMS: P 1:37.39  12/31/1992 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           79 Alameda Aquatic-38   1:52.10    1:44.20    9  
  2 Stupfel, Norman E         78 Walnut Creek Mas-38  1:45.00    1:48.82    7  
  3 Morner, Stan F            76 Walnut Creek Mas-38  1:52.20    1:53.77    6  
  4 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38   2:13.44    2:19.88    5  
  5 Ammann, Charlie           79 Menlo Masters Ak-38  3:35.00    3:43.01    4  
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:20.93   4/20/2008 TSUTOMU KAJIHARA, JPN                      
        NATL: N 3:29.54  11/11/2003 AL CRAIG                                   
         PMS: P 3:34.29  12/31/1993 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman E         78 Walnut Creek Mas-38  4:10.00    4:05.02    9  
  2 Morner, Stan F            76 Walnut Creek Mas-38  3:59.80    4:05.72    7  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 34.53   1/27/2008 J.LOUIS LE DALL, FRA                         
        NATL: N 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 38.70  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           79 Alameda Aquatic-38     40.50      41.15    9  
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 1:24.38   1/25/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 1:32.31  11/19/2006 RON JOHNSON                                
         PMS: P 1:35.31  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Morner, Stan F            76 Walnut Creek Mas-38  1:57.15    2:01.42    9  
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:18.80   12/6/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:24.23  11/23/2008 BURWELL JONES                              
         PMS: P 1:27.43  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           79 Alameda Aquatic-38   1:35.00    1:36.35    9  
  2 Garretson, Robert O       77 Tuolumne County-38   2:07.58    2:12.07    7  
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 2:59.26   12/5/2009 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 3:00.01   12/7/2008 BURWELL JONES                              
         PMS: P 3:20.35  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           79 Alameda Aquatic-38   3:53.70    3:43.44    9  
  2 Morner, Stan F            76 Walnut Creek Mas-38  4:25.20    3:52.89    7  
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 32.61   6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 36.78  12/31/1999 Aldo da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           83 Alameda Aquatic-38     51.00      46.28    9  
  2 Goldsmith, Harry S        81 Alameda Aquatic-38     46.00      47.05    7  
  3 Schlange, Gunter R        80 Modesto Area Aqu-38    58.00    1:05.01    6  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:16.09   5/18/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:17.02   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:21.52  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        81 Alameda Aquatic-38   1:50.00    1:47.55    9  
  2 Hathaway, Pierre          80 Alameda Aquatic-38   1:50.00    1:47.83    7  
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 2:58.32   4/27/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                     
        NATL: N 3:00.63  10/10/1999 RAY TAFT                                   
         PMS: P 3:00.63  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        81 Alameda Aquatic-38   4:20.00    4:21.76    9  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 41.58  11/14/2004 PAUL HUTINGER                                
         PMS: P 42.96  12/31/1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           83 Alameda Aquatic-38     56.00      51.60    9  
  2 Hathaway, Pierre          80 Alameda Aquatic-38     54.00      52.74    7  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:33.27   3/20/2004 PAUL HUTINGER                              
         PMS: P 1:33.58  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          80 Alameda Aquatic-38   1:56.00    1:58.14    9  
  2 Motmans, August           83 Alameda Aquatic-38   2:15.00    2:01.45    7  
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:10.06   5/25/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 3:23.73  12/12/1999 RAY TAFT                                   
         PMS: P 3:23.73  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hathaway, Pierre          80 Alameda Aquatic-38   4:20.00    4:26.01    9  
 
Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 41.42   5/15/2005 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 45.39   12/7/2008 CHARLES URSTADT                              
         PMS: P 47.49  12/31/1999 Aldo da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           83 Alameda Aquatic-38     59.00      54.74    9  
 
Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 1:35.96   9/14/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN                        
        NATL: N 1:42.05   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:49.05  12/31/1999 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           83 Alameda Aquatic-38   2:16.00    2:13.86    9  
  2 Schlange, Gunter R        80 Modesto Area Aqu-38  2:25.00    2:48.55    7  
 
Men 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 3:34.21   1/27/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN                        
        NATL: N 3:47.87  11/20/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 3:58.96  12/31/1999 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Schlange, Gunter R        80 Modesto Area Aqu-38  4:50.00         DQ  
 
Men 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       WORLD: W 40.24   11/5/2005 FRANK PIEMME, USA                            
        NATL: N 40.24   11/5/2005 FRANK PIEMME                                 
         PMS: P 47.55  12/31/1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           83 Alameda Aquatic-38     59.00      58.30    9  
 
Men 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.18    4/6/2008 ZENJI NAKAHARI, JPN                        
        NATL: N 1:32.65   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
         PMS: P 1:35.31  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motmans, August           83 Alameda Aquatic-38   2:11.00    2:05.26    9  
 
Men 90-94 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 41.07  12/14/2003 WOODY BOWERSOCK, USA                         
        NATL: N 41.07  12/14/2003 WOODROW BOWERSOCK                            
         PMS: P 59.79  12/31/1995 Joe Kaufman                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             92 Rinconada Master-38  1:15.00    1:16.04    9  
 
Men 90-94 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       WORLD: W 1:39.26  12/14/2003 WOODY BOWERSOCK, USA                       
        NATL: N 1:39.26  12/14/2003 WOODROW BOWERSOCK                          
         PMS: P 1:47.70  12/31/2009 Steve Carlson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             92 Rinconada Master-38  3:05.00    3:13.34    9  
 
Men 90-94 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W   55.68   1/16/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 1:07.22  11/15/1998 JIM PENFIELD                               
         PMS: P 1:30.07  12/31/2008 Pat Keller                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             92 Rinconada Master-38  1:38.00    1:36.86    9  
 
Men 90-94 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 2:15.14   5/22/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 2:45.20  11/15/1998 JIM PENFIELD                               
         PMS: P 3:26.21  12/31/2008 Pat Keller                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             92 Rinconada Master-38  3:40.00    3:39.50    9  
 
Men 90-94 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       WORLD: W 4:59.71   5/15/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 5:58.17  12/14/2003 WALTER PFEIFFER                            
         PMS: P 7:05.38  12/31/2008 Pat Keller                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             92 Rinconada Master-38  7:58.00    8:11.18    9  
 
Women 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                 -USA              
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
        NATL: N 1:45.93   3/31/1996 MICHIGAN                                   
                         D BURRELL, S DEVLIN, M MUETING, S TAORMINA        
         PMS: P 2:00.90  12/31/2008 WCM                                        
                         E Todd, A Beisheim, R Tukua, N Duringer           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club-38  'A'                          1:54.00    1:51.26P  18  
     1) Reilly, Erin P W25              2) O'Donnell-McCarthy, Fiona W23  
     3) Welting, Laureen K W45          4) Gill, Meg B W25                
  2 Bay Masters-38  'A'                               2:09.00    2:08.19   14  
     1) Chen, Devon H W29               2) Acevedo, Ashley W25            
     3) Dunham, Jill H W29              4) Bennett, Jacqueline K W29      
 
Women 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:41.95   11/2/1997 SAN DIEGO                                  
                         A TERRY, K PIPES-NEILSEN, N NORTH, D GLEASON      
         PMS: P 4:54.64  12/31/1994 RINC                                       
                         Kanazawa, Baxter, Jamie Raab, Heiberger           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:45.00    5:27.11   18  
     1) Acevedo, Ashley W25             2) Dunham, Jill H W29             
     3) Chen, Devon H W29               4) Bennett, Jacqueline K W29      
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:48.99   4/23/2006 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N SHIRATA, C SAITO, Y OZAWA            
        NATL: N 1:53.26   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, M BOUWMA, N NORTH      
         PMS: P 1:57.59  12/31/1995 TOC                                        
                         Rowell, Seibt, Danielle Ogier, Jolly              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:05.00    2:02.24   18  
     1) Todd, Erin E W26                2) Tukua, Rebecca R W28           
     3) Beisheim, Amy C W30             4) Silva, Leslie L W55            
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.41   12/5/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         F WILLEBOORDSE, J KELSEY, S WAGER, K GARY         
        NATL: N 1:53.36   10/8/2003 SAN DIEGO                                  
                         J COOVER, C KRATTLI, V DAVIDSON, K PIPES-NEILSEN  
         PMS: P 1:56.03  12/31/2008 WCM                                        
                         D Santos, P Roemer, L Ward, A Zamanian            
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:04.00    2:06.85   18  
     1) Santos, Debbie M W42            2) Henry, BJ J W46                
     3) Duggan, Karen L W40             4) Ward, Lisa A W46               
  2 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:23.00    2:16.74   14  
     1) Thorp, Kate W41                 2) Sutherland, Erica W51          
     3) Powers, Terry W47               4) Coffee, Cassandra W49          
  3 Bay Masters-38  'A'                               2:28.00    2:25.21   12  
     1) Watlington, B Gale W48          2) Alber-Glanstaetten, Virginia W4
     3) Walker, Malinda M W41           4) Quinones, Marion I W40         
  4 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:14.00    2:26.59   10  
     1) Boone, Danielle W45             2) Sotelo, Sophia S W49           
     3) Gardiner, Laurie A W46          4) Hansel, Neila W34              
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:56.55  12/13/2009 RED TIDE OF NYC          -USA              
                         J KELSEY, F WILLEBOORDSE, S WAGER, K GARY         
        NATL: N 9:27.59  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, C KRATTLI, B DUNBAR, K PIPES-NEILSEN    
         PMS: P 9:36.44  12/31/2009 WCM                                        
                         D Santos, B Henry, L Ward, S Heim-Bowen           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                              13:43.38   14:11.59   18  
     1) Quinones, Marion I W40          2) Bailey, Kathy R W61            
     3) Chung, Heejay A W39             4) Condro, Laurel M W41           
 
Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND              -USA              
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
        NATL: N 1:58.64   12/5/2004 NEW ENGLAND                                
                         J HIRSTY, J FELDMANN, K NISLEY-BLACK, T GRILLI    
         PMS: P 2:11.64  12/31/1989 TAM                                        
                         A Konig, L Adams, S Rademaker, N Ridout           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:17.00    2:12.23   18  
     1) Capen, Tasha W44                2) Schwartz, Judith E W56         
     3) Armstrong, Miki W57             4) Matena, Jana W48               
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:22.00    2:25.24   14  
     1) Viscardi, Josie A W46           2) Eriksen, Felicia D W54         
     3) Flynn, Beth P W48               4) Tevis, Maggie H W62            
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:10.00    2:51.24   12  
     1) Lin, Marie K W61                2) Brogdon, Susan G W49           
     3) Harms, Kildine J W56            4) Piantidosi, Robin W46          
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:40.00    2:51.31   10  
     1) Perry, Laurie S W56             2) Forster, Jodie B W51           
     3) Carter, Robin M W59             4) Welsh, Mary M W57              
  5 Bay Masters-38  'A'                               2:36.45    2:59.78    8  
     1) Litman, Jacklyn W60             2) Chung, Heejay A W39            
     3) Chan, Kimiko M W51              4) Morris, Suzanne M W55          
 
Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W  9:40.96   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA             
                          D CAVANAUGH, C DEVANNEY, P SATGEANT, B LOHBERG    
        NATL: N  9:57.07   6/22/2008 GOLD COAST                                
                          D CAVANAUGH, P MCDONNELL, T HANSON, P SARGEANT    
         PMS: P 11:14.98  12/31/1994 RINC                                      
                          Kelley, W Cavanaugh-Ball, C Macpherson, M Brems   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Master Marlins-38  'A'                 13:00.00   14:02.24   18  
     1) Waik, Virginia W53              2) Lambertson, Ann M W80          
     3) Feix, Jenny C W41               4) Montgomery, Amanda W24         
 
Women 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:19.89   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA              
                         B CHURCH, A BOYLE, D BROWN, M MACKENZIE           
        NATL: N 5:07.75   2/18/2001 SAN DIEGO                                  
                         M FINK, C KRATTLI, B DUNBAR, J LITTLE             
         PMS: P 5:23.58  12/31/2004 WCM                                        
                         P Landers, L Crittenden, C O'Brien, S Scott       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            7:50.00    7:22.28   18  
     1) Perry, Laurie S W56             2) Forster, Jodie B W51           
     3) Welsh, Mary M W57               4) Carter, Robin M W59            
 -- Bay Masters-38  'A'                               6:30.00         DQ  
     1) Chan, Kimiko M W51              2) Morris, Suzanne M W55          
     3) Litman, Jacklyn W60             4) Chung, Heejay A W39            
 
Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:08.83  11/20/2009 PERU MASTERS             -PER              
                         R DE YORI, R MULANOVICH, A MAUGERE, A GLADYS BALBU
        NATL: N 2:19.96   3/25/2000 DC MASTERS                                 
                         B FRID, B SCHREINER, J BRUNER, J LEILICH          
         PMS: P 2:41.79  12/31/2008 WCM                                        
                         P Cullum, K Tukua, S Scott, K Harms               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:48.00    2:28.71P  18  
     1) Sosnoski, Diane A W66           2) Scott, Stephanie I W63         
     3) Tukua, Karen M W60              4) Buchannan, Linda W53           
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:50.00    3:09.75   14  
     1) Parola, Sheryl A W62            2) Williams, Connie L W64         
     3) Birdsall, Connie L W65          4) Garretson, Ruth J W65          
 
Women 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:05.64   3/24/2007 SOIK HELLAS              -SWE              
                         K GJORES, B GRILLI, B THORNELOF, E WIDAHL         
        NATL: N 3:25.71  10/13/2002 FL MAVERICKS                               
                         J TROY, K SCHIMPF, G ZINT, F CARR                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:12.00    3:51.29   18  
     1) Hirsch, Ann M W79               2) Duncan, Jean M W78             
     3) Germolus, Dixie C W83           4) Owens, Barbara R W81           
  2 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  4:30.00    4:40.58   14  
     1) Lambertson, Ann M W80           2) Knochenhauer, Martha K W83     
     3) Stupfel, Gloria M W84           4) Mc Cubbin, Mike W75            
 
Women 320-359 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 10:41.18   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA             
                          E GLUSAC, J KOWALSKI, L KIVI NOCHMAN, L GOGOLA    
        NATL: N 10:12.19  10/19/1997 WALNUT CREEK                              
                          F SIDORSKI, S JOY, J DURSTON, M JANE REEVES       
         PMS: P 10:12.19  12/31/1997 WCM                                       
                          F Sidorski, S Joy, J Durston, M Jane Reeves       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  7:00.00   12:47.43   18  
     1) Mc Cubbin, Mike W75             2) Knochenhauer, Martha K W83     
     3) Stupfel, Gloria M W84           4) Lambertson, Ann M W80          
 
Men 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:30.73  12/12/2009 OKUDINHAS                -BRA              
                         R WASSALL, L OKUDA, D BELINI, A REHDER            
        NATL: N 1:35.70  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         F WATTLES, D ROBINSON, M RINZLER, B BERGEN        
         PMS: P 1:39.19  12/31/1993 SCSC                                       
                         Sergey Marinuik, Reid, Mchael Moore, Kutler       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club-38  'A'                          1:40.00    1:38.49P  18  
     1) Dorr, John W M27                2) Gaggero, David M34             
     3) Bower, Kenny G M22              4) Greenwood, Scott C M33         
  2 Bay Masters-38  'A'                               1:56.94    1:52.66   14  
     1) Neubauer, Lukas M24             2) Pun, Peter W M28               
     3) Pandya, Yatindra M30            4) Zalatan, Jesse G M30           
 
Men 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:54.64   7/21/2006 NEW ENGLAND                                
                         C SHEPPARD, A OKTAVIAN, D SEARLES, B FEHLAU       
         PMS: P 4:13.85  12/31/2008 WCM                                        
                         J Mellinger, A Nonaka, A Mikuni, A Brown          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:30.00    4:30.84   18  
     1) Lopez, Marco A M34              2) Neubauer, Lukas M24            
     3) Pandya, Yatindra M30            4) Zalatan, Jesse G M30           
  2 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  4:00.00    4:36.26   14  
     1) Chan, Henry M31                 2) Sanchez, Carlos F M24          
     3) Williams, Trent M19             4) Enright, Jeffrey M44           
 
Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:34.32   3/19/2005 KALEVA LAHTI             -FIN              
                         J VIRTANEN, J LEPOLA, P LEHTINEN, T RUNDGREN      
        NATL: N 1:35.56   12/8/2002 GARDEN STATE                               
                         C SAWIN, B MATHESON, O GONZALEZ, P BUREN          
         PMS: P 1:40.44  12/31/2003 WCM                                        
                         Andy Nonaka, Brown, Volpp, David Boatwright       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  1:50.00    1:44.68   18  
     1) Williams, Trent M19             2) Sanchez, Carlos F M24          
     3) Kenny, Daniel B M53             4) Enright, Jeffrey M44           
  2 Bay Masters-38  'A'                               1:50.30    1:49.51   14  
     1) Lopez, Marco A M34              2) Harrington, Matt M39           
     3) Johnstone, Michael M M43        4) Ketterling, Casey B M33        
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:46.30    1:51.39   12  
     1) Brown, Andy M M32               2) Smrz, Paul M28                 
     3) Mack, Chris T M35               4) Mellinger, Jeff M30            
  4 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:20.00    2:18.93   10  
     1) Mackey, Sean M28                2) France, Kermit S M44           
     3) Bustillos, Rafael M36           4) Heaney, Michael P M44          
 
Men 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 7:44.51   12/4/2009 S CALIFORNIA AQUATIC     -USA              
                         D SCHLESINGER, D WEGNER, E TOLMACHOFF, E HOCHSTEIN
        NATL: N 8:01.80  10/13/1996 DCAC                                       
                         N WILLIAMS, D MICHAELS, S SMITH, E KIELIN         
         PMS: P 8:26.89  12/31/2006 TSUN                                       
                         Hise, Froehlich, Martel, Chung                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               9:35.10    9:54.05   18  
     1) Lopez, Marco A M34              2) Pun, Peter W M28               
     3) Ellis, Byron C M33              4) Harrington, Matt M39           
 
Men 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:57.49   12/6/2009 S CALIFORNIA AQUATIC     -USA              
                         E HOCHSTEIN, D SCHLESINGER, E TOLMACHOFF, M CORNE 
        NATL: N 3:59.40   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, J BANVILLE, J EADDY, R TYLER          
         PMS: P 4:12.32  12/31/1995 DAM                                        
                         McPherson, Collins, Winsor, Grahn                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:45.00    5:08.39   18  
     1) Pun, Peter W M28                2) Harrington, Matt M39           
     3) Johnstone, Michael M M43        4) Keith, Gary A M40              
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:33.91   3/28/2009 LAHDEN KALEVA            -FIN              
                         J VIRTANEN, T MATKANIEMI, A AILIO, T RUNDGREN     
        NATL: N 1:35.44  11/16/2008 LONGHORN                                   
                         T BLESSING, M VAROZZA, A RASMUSSEN, M STINCHCOMBE 
         PMS: P 1:39.11  12/31/2003 BAC                                        
                         Garrett, McAweeney, Whatley, Robert Mackenzie     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:44.30    1:48.64   18  
     1) Gothberg, Brad A M48            2) Hoskins, Tim M47               
     3) Gronert, Karsten M45            4) Santos, Roque J M42            
  2 Bay Masters-38  'A'                               2:20.71    2:12.25   14  
     1) Keith, Gary A M40               2) Ungar, Marshall E M37          
     3) Lewis, Glenn R M50              4) Morris, John (Scooter) M56     
 
Men 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:53.09   12/6/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 3:50.93  11/15/2008 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
         PMS: P 4:12.93  12/31/2003 MELO                                       
                         Arcuni, Kemp, Batis, Howe                         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Livermore Valley Tennis Club-38  'A'              4:50.59    4:50.68   18  
     1) Volponi, James E M52            2) Hamza, Alex M51                
     3) Ebbinghaus, Bart B M47          4) Bremer, Peer-Timo M35          
  2 Bay Masters-38  'A'                               5:15.00    6:29.82   14  
     1) Lewis, Glenn R M50              2) Ungar, Marshall E M37          
     3) Morris, John (Scooter) M56      4) Malcolmson, Jasper A M42       
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:40.17  11/22/2009 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         F LEMAISTRE, J SMILEY, M STINCHCOMBE, A RASMUSSEN 
        NATL: N 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
         PMS: P 1:48.19  12/31/1995 TOC                                        
                         Krueger, R Strand, W VanHorn, K vander Bogart     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:46.90    1:47.25P  18  
     1) Druz, Loren M54                 2) Volpp, Bryan D M53             
     3) Boone, Jon M47                  4) Nootbaar, Tom T M47            
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  1:54.50    1:53.07   14  
     1) Ericsson, Ken M50               2) van Boer, Eric D M56           
     3) Adkison, Bill M55               4) Sutton-Beattie, Eric L M58     
  3 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:05.00    2:04.83   12  
     1) Gildea, David R M67             2) Rodgers, Dennis P M60          
     3) Sheeper, Tim K M47              4) Arcuni, Philip W M52           
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:20.00    2:27.78   10  
     1) Wells, Don A M56                2) Anning, William C M69          
     3) Gass, Matthew E M53             4) Carter, Lawrence A M62         
 
Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 8:16.30   12/4/2009 VENTURA COUNTY MASTERS   -USA              
                         M SHAFFER, C COOPER, M BLATT, J MCCONICA          
        NATL: N 8:31.85  10/10/2008 SANTA ROSA                                 
                         J MORALES, J DUNN, F CANALES, W SCHENSTROM        
         PMS: P 8:33.40  12/31/2009 SRM                                        
                         J Morales, J Dunn, F Canales, W Schenstrom        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:26.00    9:30.83   18  
     1) Volpp, Bryan D M53              2) Guadagni, Peter M M55          
     3) Druz, Loren M54                 4) O'Brien, Kerry L M53           
  2 San Mateo Master Marlins-38  'A'                 12:00.00   13:08.49   14  
     1) Lengyel, Gabor M47              2) Borden, Peter G M60            
     3) Kenny, Daniel B M53             4) Williams, Scott M55            
 
Men 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:12.51   12/6/2009 VENTURA COUNTY MASTERS   -USA              
                         J MCCONICA, C COOPER, M SHAFFER, M BLATT          
        NATL: N 4:22.84  11/18/2007 SYSM                                       
                         J LOCKABY, M DRENNEN, K MCCORMACK, R WALKER       
         PMS: P 4:45.92  12/31/1993 LAM                                        
                         Cazalet, Boak, Proebsting, Gray                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            5:25.00    5:25.13   18  
     1) Rodgers, Dennis P M60           2) Gildea, David R M67            
     3) Arcuni, Philip W M52            4) Sheeper, Tim K M47             
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:49.69  10/17/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         J WOTTON, C CAVANAUGH, D QUIGGIN, C BURNS         
        NATL: N 1:49.69  10/17/2009 GOLD COAST                                 
                         J WOOTON, C CAVANAUGH, D QUIGGIN, C BURNS         
         PMS: P 2:10.93  12/31/2005 TCAM                                       
                         Jones, Helm, David Fairfield, Richard Todd        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               1:59.00    2:08.05P  18  
     1) Bush, Philip L M61              2) Mc Gregor, Cary D M60          
     3) Mc Clelland, Mac D M61          4) Clemmons, Jim M60              
 
Men 240-279 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:38.68   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         G SCHMIDT, T SHEAD, D QUIGGIN, R PARSONS          
        NATL: N 4:40.85   12/7/2008 VENTURA                                    
                         J MCCONICA, H KERNS, J DERR, L RAFFAELLI          
         PMS: P 4:49.65  12/31/2008 TAM                                        
                         R Burns, K Frost, R Meyerhoff, T Holt             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               5:12.00    5:24.92   18  
     1) Clemmons, Jim M60               2) Mc Gregor, Cary D M60          
     3) Bush, Philip L M61              4) Mc Clelland, Mac D M61         
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            7:55.00    7:03.60   14  
     1) Carter, Lawrence A M62          2) Wells, Don A M56               
     3) Gass, Matthew E M53             4) Garretson, Robert O M77        
 
Men 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:57.07   12/6/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         C CAVANAUGH, D PAINTER, D MCINTYRE, D QUIGGIN     
        NATL: N 2:00.82   12/6/2008 SAN DIEGO                                  
                         M FRESWHLEY, D WEBSTER, P ANDERSEN, V VAN BAALEN  
         PMS: P 2:22.37  12/31/2006 WCM                                        
                         Don Brown, Mayo, Stupfel, Perilman                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:14.00    2:17.84P  18  
     1) Stupfel, Norman E M78           2) Mayo, Robert W M77             
     3) Morner, Stan F M76              4) Boatwright, David E M49        
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      3:17.50    2:51.40   14  
     1) Perilman, Jim E M71             2) Pedder, Stan M75               
     3) Silvey, Rick R M68              4) Lane, Ed V M71                 
 
Men 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:20.85   4/27/2003 JUEI CLUB                -JPN              
                         S SHIDA, K NAKAMURA, K SHIRAYAMA, I TAMURA        
        NATL: N 2:25.21   12/3/2006 SDSM                                       
                         F PIEMME, J SCHMIDT, D WEBSTER, K KIMBALL         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alameda Aquatic Masters-38  'A'                   3:00.00    2:53.97   18  
     1) Goldsmith, Harry S M81          2) Hathaway, Pierre M80           
     3) Motmans, August M83             4) Jones, Ashley O M79            
 
Men 320-359 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:58.99   12/2/2007 SAN DIEGO                                  
                         DALE WEBSTER, BIFF LOWRY, BOB BEST, JURGEN SCHMIDT
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Alameda Aquatic Masters-38  'A'                   7:50.06    7:47.87   18  
     1) Hathaway, Pierre M80            2) Motmans, August M83            
     3) Jones, Ashley O M79             4) Goldsmith, Harry S M81         
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:49.96  10/13/2002 BURLINGAME                                 
                         A KOLBISEN, N GHILARDI, L TANER, J HENDERSON      
         PMS: P 3:44.43  12/31/2009 TOC                                        
                         Meg Gill, Trent Holsman, Katie Lyons, Lee Wanie   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:05.24    4:07.44   18  
     1) Ketterling, Casey B M33         2) Acevedo, Ashley W25            
     3) Chen, Devon H W29               4) Zalatan, Jesse G M30           
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               5:09.50    4:33.84   14  
     1) Hult, Britta J W30              2) Revelli, Shauna M28            
     3) Revelli, Reid M25               4) Kellog, Mike M29               
  3 Bay Masters-38  'B'                               5:06.00    5:10.49   12  
     1) Neubauer, Lukas M24             2) Nikzad, Arash M27              
     3) Latta, Danielle M W30           4) Toft, Michelle W32             
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:51.86    3/5/2005 BERLINER                 -GER              
                         A KUTZ, M RUMPF, S SCHUNEMANN, S THIEME           
        NATL: N 1:52.78   9/26/2004 ARIZONA                                    
                         C JOHANSSON, J BELTRAN, A BELTRAN, N BRUNELLI     
         PMS: P 2:04.02  12/31/1995 DAM                                        
                         John Keppeler, Lundmark, Lynch, Schultz           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               2:02.90    2:04.32   18  
     1) Acevedo, Ashley W25             2) Ketterling, Casey B M33        
     3) Chen, Devon H W29               4) Zalatan, Jesse G M30           
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:34.50    2:19.58   14  
     1) Hult, Britta J W30              2) Kellog, Mike M29               
     3) Revelli, Shauna M28             4) Revelli, Reid M25              
  3 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  2:13.00    2:23.12   12  
     1) O'Connell, Amanda W25           2) Frank, Natalie D W26           
     3) Williams, Scott M55             4) Williams, Trent M19            
 -- Bay Masters-38  'B'                               2:33.00         DQ  
     1) Bair, Megan G W34               2) Neubauer, Lukas M24            
     3) Nikzad, Arash M27               4) Latta, Danielle M W30          
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:51.21   12/5/2009 THE OLYMPIC CLUB         -USA              
                         C HESSLER, L WELTING, S GUZMAN, S GREENWOOD       
        NATL: N 3:54.16   12/7/2008 S.CAL AQUATICS                             
                         C BEACH, J BRONSON, J COOK, E HOCHSTEIN           
         PMS: P 3:51.21  12/31/2009 TOC                                        
                         C Hessler, L Welting, S Guzman, S Greenwood       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:33.00    4:53.14   18  
     1) Avery, Clark P M45              2) Dumont, Nancy W41              
     3) Condro, Laurel M W41            4) Pandya, Yatindra M30           
  2 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  4:45.00    5:00.95   14  
     1) Miller, Shelby K W27            2) Chan, Henry M31                
     3) Chiba, Kristine A W23           4) Leung, Greg D M32              
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:52.32   2/15/2009 TEAM DASH                -JPN              
                         H OGAWA, T HIRAKAWA, Y YAMAGUCHI, Y SAKAMOTO      
        NATL: N 1:53.07  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS   
         PMS: P 2:01.48  12/31/2004 BAC                                        
                         Kiedel, Herbert, Crowe-Hill, Kreppel              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 The Olympic Club-38  'A'                          2:03.50    1:58.59P  18  
     1) Guzman, Shanna L W34            2) Lentz, Graham M M26            
     3) Wanie, Lee G M36                4) Welting, Laureen K W45         
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:10.00    2:11.82   14  
     1) Su, Alex M34                    2) Tukua, Rebecca R W28           
     3) Mack, Chris T M35               4) Todd, Erin E W26               
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:25.00    2:21.97   12  
     1) Chao, Hector M46                2) Hansel, Neila W34              
     3) Smrz, Paul M28                  4) Henry, BJ J W46                
  4 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  2:14.00    2:23.81   10  
     1) Chan, Henry M31                 2) Montgomery, Amanda W24         
     3) Leung, Greg D M32               4) Prosen, Ashley T W23           
  5 Bay Masters-38  'A'                               2:14.00    2:28.92    8  
     1) Condro, Laurel M W41            2) Prager, Ian K M33              
     3) Dunham, Jill H W29              4) Lopez, Marco A M34             
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 3:46.01  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS, S VON DER LIPPE, S HART 
        NATL: N 3:57.64   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, L CARTWRIGHT, L MENCH  
         PMS: P 4:04.88  12/31/2004 BAC                                        
                         Chalmers, McAweeney, Ferrara, Miller              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:19.50    4:13.81   18  
     1) Santos, Debbie M W42            2) Tukua, Rebecca R W28           
     3) Boone, Jon M47                  4) Boatwright, David E M49        
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               4:29.50    4:18.37   14  
     1) Finney, Peter C M43             2) Rublein, Susanne P W40         
     3) Cox, Juliet E W42               4) Heath, Rob H M53               
  3 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  4:40.00    4:34.56   12  
     1) Frank, Natalie D W26            2) Frank, Dennis H M61            
     3) Prosen, Ashley T W23            4) Prosen, Dennis E M53           
  4 Bay Masters-38  'A'                               4:29.00    4:37.12   10  
     1) Lopez, Marco A M34              2) Watlington, B Gale W48         
     3) Alber-Glanstaetten, Virginia W4 4) Connolly, Darrin T M39         
  5 Temescal Aquatic Masters-38  'A'                  5:10.00    5:04.08    8  
     1) Moll, Jessica W38               2) Mc Loughlin, Phil M60          
     3) Lorie, Cynthia W46              4) Barta, Chris M44               
  6 San Mateo Master Marlins-38  'C'                  4:45.00    5:22.73    6  
     1) Sanchez, Marc S M55             2) O'Connell, Amanda W25          
     3) Montgomery, Amanda W24          4) Cussen, Phil M M56             
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W  8:26.62  10/16/2009 WALNUT CREEK MASTERS     -USA             
                          J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS        
        NATL: N  8:26.62  10/16/2009 WALNUT CREEK                              
                          J SORENSEN, A ZAMANIAN, M CURRAN, R SANTOS        
         PMS: P 10:23.09        2004 Mountain View                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:45.00    9:33.72P  18  
     1) Santos, Debbie M W42            2) Fusari, Jill R W44             
     3) Gothberg, Brad A M48            4) Nonaka, Andy J M31             
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 1:53.38  11/21/2009 COLORADO MASTERS SWIMMING-USA              
                         S HART, S VON DER LIPPE, C O'SULLIVAN, R ABRAHAMS 
        NATL: N 1:59.62   7/21/2006 METRO                                      
                         J HARRIS, J MACKENROTH, T COOPER, M ANDERSON      
         PMS: P 2:08.88  12/31/2004 WCM                                        
                         Chow, Crittenden, O'Brien, Boatwright             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:05.00    2:07.22P  18  
     1) Ward, Lisa A W46                2) Santos, Roque J M42            
     3) Haack, Angela R W36             4) Gronert, Karsten M45           
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:02.90    2:16.10   14  
     1) Cox, Juliet E W42               2) Rublein, Susanne P W40         
     3) Leslie, Michael M53             4) Heath, Rob H M53               
  3 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:23.00    2:16.32   12  
     1) Sutherland, Erica W51           2) Lepinski, Cokie W51            
     3) Fahy, Joey T M33                4) Bernard, Alan D M61            
  4 Bay Masters-38  'A'                               2:39.00    2:23.46   10  
     1) Connolly, Darrin T M39          2) Kruidering, Marieke W43        
     3) Pandya, Yatindra M30            4) Watlington, B Gale W48         
  5 Temescal Aquatic Masters-38  'A'                       NT    2:30.24    8  
     1) Barta, Chris M44                2) Velasquez, Oscar M45           
     3) Lorie, Cynthia W46              4) Moll, Jessica W38              
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:05.67   12/5/2009 S CALIFORNIA AQUATICS    -USA              
                         J QUINN, A GODGES, J COOK, J MCCLOSKEY            
        NATL: N 4:10.72   12/7/2003 SAN DIEGO                                  
                         B DUNBAR, M AHERN, K PIPES-NEILSEN, M KEENEY      
         PMS: P 4:26.98  12/31/2005 TAM                                        
                         Burns, Wheeler, Val, Spelberg                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:28.00    4:18.80P  18  
     1) Druz, Loren M54                 2) Guadagni, Peter M M55          
     3) Henry, BJ J W46                 4) Ward, Lisa A W46               
  2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                 NT    4:31.31   14  
     1) Arcuni, Philip W M52            2) Capen, Tasha W44               
     3) Matena, Jana W48                4) Gildea, David R M67            
  3 Marin Pirates Masters-38  'A'                     4:46.00    4:39.03   12  
     1) Coffee, Cassandra W49           2) Lepinski, Cokie W51            
     3) Bernard, Alan D M61             4) Fahy, Joey T M33               
  4 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  4:40.00    4:51.42   10  
     1) Ericsson, Ken M50               2) Adkison, Bill M55              
     3) Viscardi, Josie A W46           4) Eriksen, Felicia D W54         
  5 Walnut Creek Masters-38  'B'                      4:45.00    5:13.82    8  
     1) Marnell, Mary W54               2) Adler, Felicia M W48           
     3) Volpp, Bryan D M53              4) O'Brien, Kerry L M53           
  6 Bay Masters-38  'A'                               5:38.00    5:20.47    6  
     1) Morris, John (Scooter) M56      2) Chan, Kimiko M W51             
     3) Morris, Suzanne M W55           4) Harrington, Matt M39           
  7 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  5:00.00    5:29.81    4  
     1) Mc Cubbin, Mike W75             2) Elliott, Frank C M57           
     3) Roepke, Elizabeth L W70         4) Williams, Trent M19            
  8 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'                 NT    5:54.47    2  
     1) Perry, Laurie S W56             2) Forster, Jodie B W51           
     3) Carter, Lawrence A M62          4) Wells, Don A M56               
  9 San Mateo Master Marlins-38  'B'                  5:00.00    6:50.27  
     1) Vandroff, Kenny M M54           2) Chow, Caroline M W31           
     3) Stupfel, Gloria M W84           4) Enright, Jeffrey M44           
 
Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 9:08.54   3/14/2010 MICHIGAN MASTERS         -USA              
                         CORRIN POPPS, DENISE BROWN, PAUL KARAS, JIM POGUE 
        NATL: N 9:11.93  12/15/2002 NEW ENGLAND                                
                         G SHAW, J HIRSTY, T GRILLI, D ROGACKI             
         PMS: P 9:39.95        2006 Walnut Creek                               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                              11:56.72   11:22.00   18  
     1) Guillory, Daniel S M42          2) Morris, John (Scooter) M56     
     3) Morris, Suzanne M W55           4) Litman, Jacklyn W60            
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:01.94  11/19/2006 OREGON MASTERS           -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
        NATL: N 2:01.94  11/19/2006 OREG                                       
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, A DELMAGE, W EDWARDS    
         PMS: P 2:15.20  12/31/2004 TAM                                        
                         Burns, Frost, Val, Ridout                         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:15.00    2:15.81   18  
     1) Santos, Debbie M W42            2) Patterson, Gary L M51          
     3) O'Brien, Kerry L M53            4) Silva, Leslie L W55            
  2 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            2:15.00    2:16.72   14  
     1) Arcuni, Philip W M52            2) Gildea, David R M67            
     3) Capen, Tasha W44                4) Matena, Jana W48               
  3 San Mateo Master Marlins-38  'B'                  2:15.00    2:22.69   12  
     1) Prosen, Dennis E M53            2) Vandroff, Jill W53             
     3) Enright, Jeffrey M44            4) Antonakos, Lauren S W52        
  4 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:24.00    2:28.72   10  
     1) Eriksen, Felicia D W54          2) Ericsson, Ken M50              
     3) Viscardi, Josie A W46           4) Sutton-Beattie, Eric L M58     
  5 Marin Pirates Masters-38  'A'                     2:45.00    2:38.61    8  
     1) Cruse, Bryce M42                2) Zuur, James M70                
     3) Coffee, Cassandra W49           4) Powers, Terry W47              
  6 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:25.00    2:42.19    6  
     1) Griffith, Wayne W M49           2) Marnell, Mary W54              
     3) Gray, Kara L W45                4) Druz, Loren M54                
  7 Bay Masters-38  'A'                               2:43.00    2:45.23    4  
     1) Chan, Kimiko M W51              2) Morris, Suzanne M W55          
     3) Harrington, Matt M39            4) Morris, John (Scooter) M56     
  8 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  2:16.00    2:57.12    2  
     1) Mc Cubbin, Mike W75             2) Roepke, Elizabeth L W70        
     3) Swartz, Joel A M52              4) Lengyel, Gabor M47             
 
Mixed 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 4:21.25  11/15/2009 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, P SARGEANT, C CAVANAUGH, D QUIGGIN   
        NATL: N 4:24.41  10/11/2008 TAMALPAIS                                  
                         RICHARD BURNS, LAURA VAL, NANCY RIDOUT, TATE HOLT 
         PMS: P 4:34.45  12/31/2005 TAM                                        
                         Burns, Val, Frost, Ridout                         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               5:29.50    5:04.00   18  
     1) Clemmons, Jim M60               2) Shaps, Ruth Y W63              
     3) Mc Partland, Peg K W68          4) Mc Clelland, Mac D M61         
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:01.00    5:12.69   14  
     1) van Boer, Eric D M56            2) Davis, Don M M66               
     3) Powell, Susie W W58             4) Clark, Gillian J W62           
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      6:00.00    5:28.17   12  
     1) Silva, Leslie L W55             2) Harms, Kildine J W56           
     3) Piazza, Michael S M64           4) Olson, Robert H M66            
  4 Bay Masters-38  'A'                               7:30.00    6:54.96   10  
     1) Pellow, Mary R W62              2) Litman, Jacklyn W60            
     3) Hathaway, John W M53            4) Olsson, Ted M69                
  5 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'                 NT    7:09.39    8  
     1) Ammann, Charlie M79             2) Couch, Stephanie D W46         
     3) Gillon, Jean W W59              4) Rodgers, Dennis P M60          
  6 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            7:50.00    7:16.50    6  
     1) Anning, William C M69           2) Williams, Connie L W64         
     3) Garretson, Robert O M77         4) Garretson, Ruth J W65          
 
Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W  9:34.91   10/4/2009 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA             
                          R BURNS, L VAL, B WHEELER, K FROST                
        NATL: N  9:34.91   10/4/2009 TAMALPAIS                                 
                          R BURNS, L VAL, B WHEELER, K FROST                
         PMS: P 10:05.15        2005 Tamalpais                                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'              11:30.00   11:21.81   18  
     1) Clemmons, Jim M60               2) Mc Partland, Peg K W68         
     3) Shaps, Ruth Y W63               4)                                
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:10.34  10/11/2009 TAMALPAIS AQUATIC MASTERS-USA              
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
        NATL: N 2:10.34  10/11/2009 TAMALPAIS                                  
                         R BURNS, K FROST, L VAL, B WHEELER                
         PMS: P 2:10.34  12/31/2009 TAM                                        
                         R Burnsr, K Frost, L Val, B Wheeler               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:32.00    2:35.37   18  
     1) Hepworth, Linda W57             2) Davis, Don M M66               
     3) van Boer, Eric D M56            4) Clark, Gillian J W62           
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'B'                  2:37.00    2:37.88   14  
     1) Tevis, Maggie H W62             2) Pierce, Donald A M65           
     3) Adkison, Bill M55               4) Powell, Susie W W58            
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:50.00    2:41.33   12  
     1) Scott, Stephanie I W63          2) Harms, Kildine J W56           
     3) Olson, Robert H M66             4) De Lacy, James R M64           
  4 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:40.00    2:42.98   10  
     1) Piazza, Michael S M64           2) Sosnoski, Diane A W66          
     3) Guadagni, Peter M M55           4) Tukua, Karen M W60             
  5 Motherlode Masters-38  'A'                        2:51.99    2:47.34    8  
     1) Brown, Michael R M64            2) Harvey, Kent R M69             
     3) Pogue, Michelle W47             4) Ennis, Cindy L W53             
  6 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:40.90    2:53.96    6  
     1) Jacoby, Gordon D M67            2) Caso, Susie A W64              
     3) Bush, Philip L M61              4) Mc Partland, Peg K W68         
  7 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:50.00    3:09.04    4  
     1) Carter, Robin M W59             2) Carter, Lawrence A M62         
     3) Horak, Kathleen M W51           4) Wells, Don A M56               
  8 San Mateo Master Marlins-38  'A'                  6:00.00    3:19.95    2  
     1) Knochenhauer, Martha K W83      2) Kenny, Daniel B M53            
     3) Vandroff, Kenny M M54           4) Jonsson, Virginia J W68        
  9 Bay Masters-38  'A'                               4:04.50    3:21.17  
     1) Pellow, Mary R W62              2) Litman, Jacklyn W60            
     3) Hathaway, John W M53            4) Olsson, Ted M69                
 10 Menlo Masters Aka Team Sheeper-38  'A'            3:35.00    3:26.12  
     1) Gillon, Jean W W59              2) Rodgers, Dennis P M60          
     3) Dutro, Cynthia L W62            4) Ammann, Charlie M79            
 11 Tuolumne County Aquatic Master-38  'B'            3:50.00    3:40.80  
     1) Anning, William C M69           2) Kleman, Karl F M70             
     3) Parola, Sheryl A W62            4) Birdsall, Connie L W65         
 
Mixed 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       WORLD: W 5:05.69  12/13/2009 OREGON                   -USA              
                         K ANDRUS-HUGHES, D RADCLIFF, B FRID, W LAMB       
        NATL: N 5:26.02    6/8/2008 SDSM                                       
                         M FRESHLEY, D WEBSTER, J MARR, A WILLIAMS         
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      6:55.00    6:00.28   18  
     1) Mayo, Robert W M77              2) Scott, Stephanie I W63         
     3) Sosnoski, Diane A W66           4) Morner, Stan F M76             
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      7:30.00    7:02.41   14  
     1) Stupfel, Norman E M78           2) Perilman, Jim E M71            
     3) Hirsch, Ann M W79               4) Haworth, Joyce M W73           
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       WORLD: W 2:25.50   6/14/2009 ST KANSAI                -JPN              
                         Y OSAKI, Y OSAKI, C KONISHI, F HIROOKA            
        NATL: N 2:37.71   12/2/2007 SAN DIEGO                                  
                         J MARR, A WILLIAMS, M FRESHLEY, D WEBSTER         
         PMS: P 3:01.51  12/31/2005 WCM                                        
                         Mayo, Hirsch, Haworth, Monroe                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                      3:20.00    3:41.67   18  
     1) Mayo, Robert W M77              2) Haworth, Joyce M W73           
     3) Morner, Stan F M76              4) Owens, Barbara R W81           
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:00.00    3:59.09   14  
     1) Duncan, Jean M W78              2) Germolus, Dixie C W83          
     3) Stupfel, Norman E M78           4) Perilman, Jim E M71    





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2010-10-10


Copyright © 2010 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/