Pacific Masters gif

Results
Spring Lake
Open Water


RCM
22 May 2010

               

                Redwood Coast USLA--Spring Lake 1 Mile Swim

                   SANTA ROSA, CALIFORNIA     05/22/2010

 



             ********** AGE GROUP RESULTS LIST **************



                         FEMALE AGE GROUP  13 - 14

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1     3 Rachel Knowles       13 PLS             84 20:16.75 

    2    10 Miriam Benjamin      13 WCAB            74 21:58.40 

    3    26 Marie-Pierr Delisle  13 PASA            21 23:32.40 

    4    28 Sofia Montoya        13 PASA            35 23:40.70 

    5    30 Hayley Bergman       13 PASA            25 23:41.60 

                          MALE AGE GROUP  13 - 14

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    32 Aric Lang            13 QUIK            20 23:54.25 

    2    39 Jonathan Lu          13 SRN             52 24:35.65 

    3    75 Sean Kelley          14 UNAT            67 29:29.60 

                          MALE AGE GROUP  15 - 16

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    22 Colin Andrews-Gibso  15 SRN            121 22:47.40 

                          MALE AGE GROUP  17 - 18

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1     4 Eric Lu              17 QUIK            51 20:17.95 

                         FEMALE AGE GROUP  25 - 29

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1     5 Danielle Becks       28 TOC            132 21:04.70 

    2    37 Devon Flaskerud      28 WCM             54 24:22.25 

    3    53 Lauren Shaw          28 VACA             2 26:35.85 

    4   115 Moira Farrell        27 UNAT             5 37:48.70 

                          MALE AGE GROUP  25 - 29

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    17 Austin Lau           26 UNAT            19 22:32.95 

    2    21 John Knight          28 WCM            139 22:46.20 

    3   109 Alic Shook           29 TSUN            45 35:11.00 

                         FEMALE AGE GROUP  30 - 34

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1     2 Heidi George         34 LAMV            60 18:51.65 

    2    25 Lauren Harrison      32 STAN           120 22:55.55 

    3    48 Kristin Iavarone     30 UNAT            37 26:20.45 

    4    73 Emily Kistner        30 MAM             24 29:20.85 

    5    81 Neila Hansel         34 WCM             23 30:19.50 

    6    87 Emily Scott          30 SRM             13 30:53.40 

    7    92 Melissa Baggett      30 UNAT            61 31:56.90 

    8   113 Megan Bair           33 BAY             33 36:47.70 

                          MALE AGE GROUP  30 - 34

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1     7 Walter Tuholski      32 WCM             39 21:21.55 

    2    16 Holden Hardcastle    32 USF             43 22:32.65 

    3    29 Ethan Stone          32 SRM            136 23:41.45 

    4    33 Jason Sheldon        32 RAMS           116 23:59.40 

    5    63 Thomas Petrie        30 UNAT           101 27:53.45 

    6    72 Jake Bilbro          33 PPM            138 29:09.75 



                         FEMALE AGE GROUP  35 - 39

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    15 Michelle Deasy       38 TOC            130 22:31.40 

    2    18 Eileen Swanson       35 CSSR            40 22:34.70 

    3    23 Angela Haack         35 WCM             62 22:49.60 

    4    49 Jane Hansen          38 ACAC           128 26:25.90 

    5    56 Bonnie Benjamin      35 USF            115 26:49.70 

                          MALE AGE GROUP  35 - 39

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    46 Xavier Vanvlasselae  36 UNAT             7 26:13.85 

    2    54 Steve Krug           36 UNAT            57 26:48.65 

    3    76 Paul Semeran         35 UNAT           123 29:37.60 

    4   110 William Mallard      36 SRM             10 35:26.20 

    5   114 Anthony Luci         38 PPM            137 37:47.85 

                         FEMALE AGE GROUP  40 - 44

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    31 Suzanne Topp         42 SALT            14 23:52.10 

    2    35 Katie Kelly          40 NBA              8 24:14.40 

                          MALE AGE GROUP  40 - 44

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1     1 Barton Wells         43 LAMV            59 18:43.40 

    2    20 Elliot Metcalfe      44 MAAC            96 22:36.20 

    3    38 Rob Silverberg       43 UNAT            38 24:34.00 

    4    42 Scot Shoemaker       43 UNAT            68 25:02.40 

    5    45 Eric Rydman          44 UNAT            98 26:10.30 

    6    77 Luis Hernandez       41 RCP              1 29:48.20 

                         FEMALE AGE GROUP  45 - 49

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1     9 Jana Matena          47 MELO           103 21:54.95 

    2    19 Cindy Clements       49 TAM             87 22:35.30 

    3    41 Jennifer Phalen      45 SCAM            91 24:37.85 

    4    43 Karen Challburg      45 VACA           118 25:05.60 

    5    74 Kathleen Heise       49 WCM             30 29:25.75 

    6    79 Sally Baldwin        48 VACA           117 30:16.35 

    7    89 Felicia adler        48 WCM             31 31:21.85 

    8    98 Regina Rus           47 MPM             90 32:16.90 

    9   121 Carol McHale         46 UNAT            86 40:43.05 

   10   124 Denise Giannino      47 UNAT           142 44:15.50 

                          MALE AGE GROUP  45 - 49

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1     8 Dave Matthews        46 WCM             77 21:39.20 

    2    12 michael notaro       47 MAM             18 22:20.50 

    3    27 kelly carlin         47 UNAT            16 23:34.70 

    4    34 Bart Lally           47 TOC            122 24:01.40 

    5    40 David Cook           45 SRM             71 24:36.30 

    6    60 Rick Vasquez         46 UNAT           124 27:24.10 

    7    88 Brian Deller         49 UNAT            11 31:11.25 

    8   117 Jim Shepherd         48 WCM             56 38:23.85 

    9   120 Dan Hutchins         47 UNAT             4 40:42.85 

   10   122 Daniel Campbell      47 UNAT            58 40:45.00 



                         FEMALE AGE GROUP  50 - 54

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    14 Kathy Morlan         51 VACA            92 22:31.10 

    2    24 Kate Christenson     50 TOC            106 22:54.35 

    3    52 Marcia Benjamin      53 WCM             72 26:34.00 

    4    62 Kristine Buckley     50 SMMM            81 27:41.80 

    5    64 Mary Rogers          52 UNAT             9 28:14.95 

    6    90 Carol Loflin         52 WCM             79 31:25.15 

    7   106 Denise Berrro        50 UNAT            76 33:44.00 

                          MALE AGE GROUP  50 - 54

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    13 michael Pyrch        51 SCSCM          107 22:22.30 

    2    36 Brian Skuse          54 UNAT           104 24:19.00 

    3    55 Michael Alexander    50 UNAT           129 26:49.55 

    4    57 Pierre Delisle       51 UNAT            22 26:53.60 

    5    58 Jeff Garder          50 ACAC           108 27:11.00 

    6    66 George Giles         50 VACA            69 28:29.25 

    7    78 Ken Skulina          51 TVM            141 30:06.05 

    8    86 Frank Tuteur         52 SRM            100 30:40.05 

    9    99 Steve Hern           51 SMST            12 32:17.75 

                         FEMALE AGE GROUP  55 - 59

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    96 Diane Davis          59 DAM             95 32:14.80 

    2   102 Valerie Armento      59 UNAT            88 32:55.55 

    3   104 Jacklyn Litman       59 BAY             83 33:19.15 

    4   108 Nancy Littlefield    56 SMMM           119 35:03.15 

                          MALE AGE GROUP  55 - 59

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1     6 Fred Ferroggiaro     56 TOC            127 21:18.95 

    2    11 Ron Emhoff           55 TVM             70 22:12.65 

    3    51 Dan Winterrowd       59 SMST            93 26:30.05 

    4    59 James Kennedy        58 CMAM            65 27:14.75 

    5    65 Les Harder           57 RAM            110 28:23.50 

    6    97 Will Davis           58 DAM             94 32:15.65 

    7   111 Lynn Best            55 UNAT            97 35:32.05 

                          MALE AGE GROUP  60 - 64

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    47 Harvey Wurtzel       63 UNAT           131 26:19.15 

    2    50 Tom McCarty          64 TOC            112 26:28.90 

    3    69 Gerald Gleeson       62 UNAT            32 28:45.15 

    4    71 David Benjamin       60 WCM             73 28:50.60 

    5    80 James Burror         62 AAM            105 30:17.85 

    6    85 Frod Stein           63 ECYM           113 30:39.45 

                         FEMALE AGE GROUP  65 - 69

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    91 Glenda Carroll       66 TAM             55 31:53.45 

    2   127 Mary Cantini-Norkin  66 DC             111 51:29.35 

                          MALE AGE GROUP  65 - 69

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    93 Leonard Williamson   65 UNAT            17 31:58.70 

    2   105 John Anderson        65 VACA            82 33:21.85 

    3   118 John Fleming         69 UNAT           109 38:46.60 

                         FEMALE AGE GROUP  70 - 74

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1   119 Patricia Durham      71 SMMM            66 40:16.45 



                          MALE AGE GROUP  70 - 74

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1    84 Donald Ingalls       72 MVM             80 30:38.85 

    2   126 Lloyd Kearns         70 PVM            102 47:46.15 

                         FEMALE AGE GROUP  75 - 99

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1   107 Donna Monroe         76 WCM             99 34:33.05 

    2   128 Barbara Robben       76 UNAT           140 55:16.30 

                          MALE AGE GROUP  75 - 99

Place O'All Name                Age Team         Bib # Time     

===== ===== =================== === ============ ===== ======== 

    1   101 Jim Cotton           77 WSC            114 32:19.85 


  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2010-05-30


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/