Pacific Masters gif

Results
2010 Senior Games w/Splits
Short Course Yards


2010 Bay Area Senior Games
10 April 2010

      
Licensed to FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License
                                   HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 4/10/2010 12:56 PM
                    2010 Bay Area Senior Games - 4/10/2010                     
                                    Results                                    
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   24.92    5/4/2008 TRACI GRANGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 UNAT                   28.50      28.24  
  2 Overaa, Kim               50 UNAT                   31.50      30.67  
  3 Veloso, Lolita            53 UNAT                   32.00      32.69  
  4 Quinn, Phyllis            54 UNAT                   32.00      34.23  
  5 Lubben, Barbara           50 UNAT                      NT      40.90  
  6 Bouffard, Kim             53 UNAT                      NT      41.14  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   54.38   5/17/2002 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         51 UNAT                   59.00    1:00.50  
                  29.34     1:00.50 (31.16)                                        
  2 Overaa, Kim               50 UNAT                 1:10.00    1:07.89  
  3 Quinn, Phyllis            54 UNAT                 1:08.00    1:09.23  
                  33.77     1:09.23 (35.46)                                        
  4 Veloso, Lolita            53 UNAT                 1:20.00    1:14.58  
                  35.73     1:14.58 (38.85)                                        
  5 Bouffard, Kim             53 UNAT                      NT    1:34.71  
                  44.89     1:34.71 (49.82)                                        
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:59.55   5/17/2002 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         51 UNAT                 2:10.00    2:10.04  
                  30.52     1:04.23 (33.71)     1:37.53 (33.30)     2:10.04 (32.51)
  2 Quinn, Phyllis            54 UNAT                 2:31.00    2:35.97  
                  36.34     1:16.24 (39.90)     1:56.60 (40.36)     2:35.97 (39.37)
  3 Byrnes, Barbara           53 UNAT                      NT    3:02.69  
                  42.87     1:29.49 (46.62)     2:16.51 (47.02)     3:02.69 (46.18)
  4 Lubben, Barbara           50 UNAT                      NT    3:17.99  
                  45.93     1:35.08 (49.15)     2:26.89 (51.81)     3:17.99 (51.10)
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   5:16.88   5/10/2009 S HEIM-BOWEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         51 UNAT                 5:41.00    5:45.19  
                  31.99     1:07.20 (35.21)     1:42.90 (35.70)     2:18.20 (35.30)
        2:53.11 (34.91)     3:27.91 (34.80)     4:02.49 (34.58)     4:37.43 (34.94)
        5:12.49 (35.06)     5:45.19 (32.70)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   28.74   6/23/2002 J SWAGERTY-HILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 UNAT                   36.00      34.80  
  2 Overaa, Kim               50 UNAT                   36.50      36.62  
  3 Ennis, Cindy              53 UNAT                      NT      36.75  
  4 Veloso, Lolita            53 UNAT                   40.00      38.72  
  5 Lambert, Caroline         52 UNAT                   45.00      40.28  
  6 Stone, Cathy              54 UNAT                      NT      40.60  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:02.67    5/4/2008 K ANDRUS-HUGHES                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Quinn, Phyllis            54 UNAT                 1:25.00    1:24.15  
                  41.65     1:24.15 (42.50)                                        
  2 Veloso, Lolita            53 UNAT                 1:35.00    1:25.75  
                  42.23     1:25.75 (43.52)                                        
  3 Byrnes, Barbara           53 UNAT                      NT    1:47.16  
                  52.79     1:47.16 (54.37)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   33.21   4/15/2007 MELINDA MANN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 UNAT                   35.27      35.59  
  2 Meyer, Marguerite         51 UNAT                   40.00      39.21  
  3 Ennis, Cindy              53 UNAT                      NT      40.70  
  4 Veloso, Lolita            53 UNAT                   43.00      46.36  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:12.85   5/10/2009 LISA BENNETT                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 UNAT                 1:16.36    1:16.20  
                  36.16     1:16.20 (40.04)                                        
  2 Meyer, Marguerite         51 UNAT                 1:45.00    1:25.63  
                  41.08     1:25.63 (44.55)                                        
  3 Ennis, Cindy              53 UNAT                      NT    1:31.81  
                  42.92     1:31.81 (48.89)                                        
  4 Lubben, Barbara           50 UNAT                      NT    1:48.09  
                  50.64     1:48.09 (57.45)                                        
  5 Byrnes, Barbara           53 UNAT                      NT    1:55.75  
                  55.66   1:55.75 (1:00.09)                                        
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   26.77   5/10/2009 TRACI GRANGER                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Veloso, Lolita            53 UNAT                   40.00      36.94  
  2 Ennis, Cindy              53 UNAT                      NT      37.16  
  3 Overaa, Kim               50 UNAT                   37.50      37.98  
  4 Quinn, Phyllis            54 UNAT                   38.00      39.60  
  5 Stone, Cathy              54 UNAT                      NT      39.77  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:00.28   5/10/2009 TRACI GRANGER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Byrnes, Barbara           53 UNAT                      NT    1:48.46  
                  50.48     1:48.46 (57.98)                                        
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:19.56   5/10/2009 AHELEE SUE OSBORN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 UNAT                 2:37.02    2:33.52  
                  33.48     1:14.80 (41.32)     1:58.06 (43.26)     2:33.52 (35.46)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   25.29   5/10/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                58 UNAT                   27.00      25.95  
 -- Severns, Ilona            57 UNAT                      NT         NS  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   54.72    5/4/2008 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Severns, Ilona            57 UNAT                      NT         NS  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:59.02   5/10/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huckabay, Emma            55 UNAT                      NT    3:39.16  
                  50.55     1:45.54 (54.99)     2:43.25 (57.71)     3:39.16 (55.91)
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   5:27.33   1/25/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                58 UNAT                 5:40.00    5:28.19  
                  28.90     1:01.61 (32.71)     1:35.24 (33.63)     2:08.89 (33.65)
        2:42.28 (33.39)     3:15.89 (33.61)     3:49.43 (33.54)     4:23.27 (33.84)
        4:56.32 (33.05)     5:28.19 (31.87)                                        
  2 Gregg, Patty              57 UNAT                      NT    7:46.50  
                  40.92     1:26.14 (45.22)     2:12.92 (46.78)     3:00.34 (47.42)
        3:48.10 (47.76)     4:36.33 (48.23)     5:24.72 (48.39)     6:13.40 (48.68)
        7:01.29 (47.89)     7:46.50 (45.21)                                        
  3 Huckabay, Emma            55 UNAT                      NT    9:40.08  
                  53.27     1:50.52 (57.25)     2:48.83 (58.31)     3:48.16 (59.33)
      4:48.16 (1:00.00)     5:48.06 (59.90)     6:47.14 (59.08)     7:46.49 (59.35)
        8:44.56 (58.07)     9:40.08 (55.52)                                        
 -- Severns, Ilona            57 UNAT                      NT         NS  
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   29.01   5/10/2009 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spragge, Phyllis          55 UNAT                      NT      41.38  
  2 Hadden, Carrie            55 UNAT                   49.10      42.62  
  3 Huckabay, Emma            55 UNAT                      NT      54.57  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:04.80   3/29/2008 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huckabay, Emma            55 UNAT                      NT    2:00.97  
                  58.70   2:00.97 (1:02.27)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   35.06   5/17/2002 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hadden, Carrie            55 UNAT                   49.40      44.75  
  2 Harms, Kildine            56 UNAT                   46.39      44.81  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:16.47   4/19/2009 DEB WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harms, Kildine            56 UNAT                 1:40.60    1:36.29  
                  45.48     1:36.29 (50.81)                                        
  2 Hadden, Carrie            55 UNAT                 1:55.00    1:47.42  
                  49.09     1:47.42 (58.33)                                        
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   28.35    5/4/2008 LAURA VAL                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura                58 UNAT                   30.00      28.20  
  2 Huckabay, Emma            55 UNAT                      NT    1:18.82  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:01.31   5/10/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Patty              57 UNAT                      NT    1:31.05  
                  42.34     1:31.05 (48.71)                                        
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:23.50   4/19/2009 LAURA VAL                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Spragge, Phyllis          55 UNAT                      NT    3:09.12  
                  43.22     1:31.67 (48.45)     2:24.01 (52.34)     3:09.12 (45.11)
  2 Gregg, Patty              57 UNAT                      NT    3:10.65  
                  43.00     1:31.80 (48.80)     2:27.19 (55.39)     3:10.65 (43.46)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   28.03    5/4/2008 CAROLYN BOAK                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Jennie             60 UNAT                   40.00      38.13  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   36.30   5/14/2006 GINGER PIERSON                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guislin, Romana Beth      60 UNAT                   53.00      48.42  
  2 White, Jennie             60 UNAT                   48.00      48.46  
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   30.42   5/20/2007 BETH SCHREINER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barcos, Kathleen          67 UNAT                      NT      46.48  
  2 Dilley, Jeanette          66 UNAT                   47.44    1:01.71  
 -- Ridout, Nancy             68 UNAT                      NT         NS  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:07.80   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barcos, Kathleen          67 UNAT                 2:00.00    1:43.06  
                  50.44     1:43.06 (52.62)                                        
  2 Chaitkin, Lauren          65 UNAT                 1:45.00    1:44.27  
                  48.82     1:44.27 (55.45)                                        
  3 Dilley, Jeanette          66 UNAT                 1:55.77    2:07.23  
                  50.68   2:07.23 (1:16.55)                                        
 -- Ridout, Nancy             68 UNAT                      NT         NS  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:25.65    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barcos, Kathleen          67 UNAT                 4:10.00    3:51.89  
                  53.35     1:52.86 (59.51)   2:53.92 (1:01.06)     3:51.89 (57.97)
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   6:29.22    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan              66 UNAT                      NT    8:04.18  
                  44.06     1:33.09 (49.03)     2:21.91 (48.82)     3:12.08 (50.17)
        4:03.09 (51.01)     4:51.67 (48.58)     5:42.22 (50.55)     6:30.09 (47.87)
        7:17.97 (47.88)     8:04.18 (46.21)                                        
  2 James, Dixie              67 UNAT                14:00.00   13:10.80  
                1:06.17   2:20.60 (1:14.43)   3:40.58 (1:19.98)   5:01.38 (1:20.80)
      6:28.18 (1:26.80)   7:53.43 (1:25.25)   9:15.07 (1:21.64)  10:34.88 (1:19.81)
     11:54.80 (1:19.92)  13:10.80 (1:16.00)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   36.03    4/5/1992 CLARA WALKER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan              66 UNAT                      NT      41.33  
  2 Chaitkin, Lauren          65 UNAT                   55.00      51.72  
  3 Dilley, Jeanette          66 UNAT                   57.25      57.53  
  4 James, Dixie              67 UNAT                 1:05.00    1:16.59  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:17.94   5/10/2009 JACKIE MARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan              66 UNAT                      NT    1:33.95  
                  44.40     1:33.95 (49.55)                                        
  2 Dilley, Jeanette          66 UNAT                 2:11.33    2:29.78  
                1:05.81   2:29.78 (1:23.97)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   37.74   4/25/2004 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 UNAT                   41.20      40.43  
  2 Dilley, Jeanette          66 UNAT                   52.08    1:01.29  
  3 James, Dixie              67 UNAT                 1:10.00    1:32.04  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:23.95   4/25/2004 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 UNAT                 1:30.00    1:28.12  
                  43.26     1:28.12 (44.86)                                        
  2 Dilley, Jeanette          66 UNAT                 2:09.13    2:23.72  
                1:03.09   2:23.72 (1:20.63)                                        
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   33.02    4/1/2007 ARDETH MUELLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 UNAT                   40.30      39.03  
  2 Barcos, Kathleen          67 UNAT                      NT      56.54  
  3 James, Dixie              67 UNAT                 1:20.00    1:34.35  
 -- Chaitkin, Lauren          65 UNAT                   48.00         DQ  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:16.73    4/1/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 UNAT                 1:29.20    1:28.04  
                  41.76     1:28.04 (46.28)                                        
  2 Chaitkin, Lauren          65 UNAT                 1:51.00    1:52.04  
                  52.75     1:52.04 (59.29)                                        
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:53.77   5/28/2007 ARDETH MUELLER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 UNAT                 3:15.30    3:08.43  
                  40.97     1:33.59 (52.62)     2:23.93 (50.34)     3:08.43 (44.50)
  2 Allen, Susan              66 UNAT                      NT    3:32.89  
                  51.83     1:43.93 (52.10)   2:45.99 (1:02.06)     3:32.89 (46.90)
  3 Barcos, Kathleen          67 UNAT                      NT    4:39.71  
                  58.10   2:13.59 (1:15.49)   3:40.44 (1:26.85)     4:39.71 (59.27)
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   31.05   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke, Elizabeth         70 UNAT                   33.60      34.14  
 -- Fasbender, Alice          71 UNAT                 1:00.00         NS  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:09.79   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Connie             70 UNAT                 2:30.00    1:59.12  
  2 Fasbender, Alice          71 UNAT                 2:20.00    2:17.27  
                1:04.20   2:17.27 (1:13.07)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:35.85   4/30/2000 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Connie             70 UNAT                 4:50.00    4:18.08  
                1:00.12   2:04.32 (1:04.20)   3:11.00 (1:06.68)   4:18.08 (1:07.08)
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   6:46.78   4/25/2004 LAVELLE STOINOFF                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Connie             70 UNAT                11:14.00   11:09.73  
                1:02.44   2:08.07 (1:05.63)   3:13.04 (1:04.97)   4:19.80 (1:06.76)
      5:26.20 (1:06.40)   6:34.02 (1:07.82)   7:42.45 (1:08.43)   8:52.20 (1:09.75)
     10:03.13 (1:10.93)  11:09.73 (1:06.60)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   36.91   5/20/2007 BETSY JORDAN                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Connie             70 UNAT                 1:14.00    1:05.71  
  2 Fasbender, Alice          71 UNAT                 1:10.00    1:08.49  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:22.08   5/20/2007 BETSY JORDAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Alice          71 UNAT                 2:00.00    2:32.80  
                1:10.71   2:32.80 (1:22.09)                                        
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   39.89   1/24/2009 JOANN LEILICH                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Connie             70 UNAT                 1:19.00    1:09.14  
  2 Fasbender, Alice          71 UNAT                 1:20.00    1:13.88  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:27.62   1/24/2009 JOANN LEILICH                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Connie             70 UNAT                 2:39.00    2:35.33  
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   35.06   4/30/2000 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Roepke, Elizabeth         70 UNAT                   37.20      39.49  
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   33.87    4/3/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             75 UNAT                   44.20      44.11  
  2 Thomas, Ann               78 UNAT                 1:04.00    1:00.01  
 -- Kay, Ann                  76 UNAT                   36.00         NS  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:16.23   4/24/2005 GAIL ROPER                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  76 UNAT                 1:23.00    1:25.19  
                  40.69     1:25.19 (44.50)                                        
  2 Tegner, Thyra             75 UNAT                 1:40.00    1:45.63  
                  48.51     1:45.63 (57.12)                                        
  3 Thomas, Ann               78 UNAT                 2:17.00    2:18.86  
                1:04.54   2:18.86 (1:14.32)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:53.05    3/8/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Ann               78 UNAT                 4:55.00    4:58.02  
                1:08.10   2:23.68 (1:15.58)   3:41.46 (1:17.78)   4:58.02 (1:16.56)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   7:32.58   5/15/2009 RONNIE KAMPHAUSEN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             75 UNAT                10:00.00   10:39.00  
                  54.27   1:55.62 (1:01.35)   2:59.96 (1:04.34)   4:05.89 (1:05.93)
      5:12.35 (1:06.46)   6:17.38 (1:05.03)   7:24.57 (1:07.19)   8:30.75 (1:06.18)
      9:37.25 (1:06.50)  10:39.00 (1:01.75)                                        
  2 Thomas, Ann               78 UNAT                13:01.30   13:05.73  
                1:08.76   2:25.61 (1:16.85)   3:43.42 (1:17.81)   5:03.19 (1:19.77)
      6:26.28 (1:23.09)   7:46.99 (1:20.71)   9:07.06 (1:20.07)  10:26.20 (1:19.14)
     11:46.78 (1:20.58)  13:05.73 (1:18.95)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   40.25   4/30/2000 DORIS STEADMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  76 UNAT                   43.30      42.79  
  2 Tegner, Thyra             75 UNAT                   59.00      59.33  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:28.19    4/2/2000 DORIS STEADMAN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  76 UNAT                 1:33.00    1:34.14  
                  46.62     1:34.14 (47.52)                                        
  2 Tegner, Thyra             75 UNAT                 2:35.00    2:15.97  
                1:03.57   2:15.97 (1:12.40)                                        
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   44.36   3/20/2005 SYLVIA EISELE                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chase, Joan               76 UNAT                 1:19.00    1:15.69  
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   39.05   4/24/2005 GAIL ROPER                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Chase, Joan               76 UNAT                 1:21.00         NS  
 -- Kay, Ann                  76 UNAT                   47.00         NS  
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   36.85   3/12/2006 FLORENCE CARR                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Kathleen         80 UNAT                      NT    1:56.57  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:24.09   5/18/2003 MARGERY MEYER                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret        82 UNAT                      NT    2:11.42  
                1:05.23   2:11.42 (1:06.19)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   43.57   4/19/2009 BETTY LORENZI                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret        82 UNAT                      NT    1:09.82  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:32.37   4/19/2009 BETTY LORENZI                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret        82 UNAT                      NT    2:36.22  
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   50.10   4/15/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret        82 UNAT                      NT    1:21.34  
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.38   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vinson, Jeffrey           51 UNAT                      NT      28.69  
  2 Anderson, Robert          54 UNAT                      NT      30.89  
 -- Chen, Peter               52 UNAT                      NT         NS  
 -- Hollingsworth, Lee        53 UNAT                   28.50         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   46.59   5/10/2009 AMBROSE GAINES                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vinson, Jeffrey           51 UNAT                      NT    1:06.38  
                  29.83     1:06.38 (36.55)                                        
  2 Anderson, Robert          54 UNAT                      NT    1:08.49  
                  32.17     1:08.49 (36.32)                                        
 -- Hollingsworth, Lee        53 UNAT                 1:06.00         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   27.39    5/4/2008 JAY MCDONALD                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anderson, Robert          54 UNAT                      NT      36.82  
 -- Hollingsworth, Lee        53 UNAT                   38.00         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   21.82   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginson, John           57 UNAT                   26.00      26.72  
  2 Stone, Mike               55 UNAT                      NT      27.30  
  3 Ceci, Louis               59 UNAT                      NT      31.39  
  4 Scott, Neal               56 UNAT                   35.00      33.21  
  5 Guislin, John             59 UNAT                   31.40      33.27  
  6 Hart, Steve               59 UNAT                   44.50      44.15  
 -- Sayres, Patrick           55 UNAT                   50.00         DQ  
 -- Farrand, David            55 UNAT                   26.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   48.37   4/30/2000 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 UNAT                   56.50      54.05  
                  26.29       54.05 (27.76)                                        
  2 Guadagni, Peter           55 UNAT                   58.10      56.88  
                  27.61       56.88 (29.27)                                        
  3 Higginson, John           57 UNAT                   59.00    1:03.21  
                  30.04     1:03.21 (33.17)                                        
  4 Scott, Neal               56 UNAT                 1:15.00    1:13.97  
                  35.13     1:13.97 (38.84)                                        
  5 Guislin, John             59 UNAT                 1:12.35    1:16.78  
                  35.97     1:16.78 (40.81)                                        
  6 Hart, Steve               59 UNAT                 1:37.14    1:48.21  
                  47.57   1:48.21 (1:00.64)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:50.85   5/14/2006 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 UNAT                 2:02.50    1:58.00  
                  27.72       58.25 (30.53)     1:28.32 (30.07)     1:58.00 (29.68)
  2 Guadagni, Peter           55 UNAT                 2:05.20    2:00.18  
                  28.45       58.97 (30.52)     1:29.62 (30.65)     2:00.18 (30.56)
  3 Ceci, Louis               59 UNAT                      NT    2:36.78  
                  38.50     1:18.22 (39.72)     1:59.17 (40.95)     2:36.78 (37.61)
  3 Sayres, Patrick           55 UNAT                 3:15.00    2:37.78  
                  35.08     1:14.63 (39.55)     1:55.38 (40.75)     2:37.78 (42.40)
  4 Guislin, John             59 UNAT                 2:55.07    3:03.58  
                  41.21     1:27.69 (46.48)     2:18.28 (50.59)     3:03.58 (45.30)
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   4:57.82   5/20/2007 JIM MCCONICA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, James             59 UNAT                 7:30.00    7:13.89  
                  34.67     1:13.24 (38.57)     1:52.93 (39.69)     2:34.59 (41.66)
        3:17.63 (43.04)     4:02.44 (44.81)     4:48.57 (46.13)     5:36.58 (48.01)
        6:26.67 (50.09)     7:13.89 (47.22)                                        
 -- Guislin, John             59 UNAT                 7:44.70         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   26.51    5/4/2008 GEOFF MYKLEBY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginson, John           57 UNAT                   29.00      31.65  
  2 Scott, Neal               56 UNAT                   45.00      41.79  
 -- Farrand, David            55 UNAT                   31.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   57.34   4/19/2009 GEOFF MYKLEBY                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lavelle, Michael          57 UNAT                      NT    1:21.43  
                  40.08     1:21.43 (41.35)                                        
 -- Farrand, David            55 UNAT                 1:09.00         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   27.81    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryerson, Doug             56 UNAT                   31.00      30.80  
  1 Ceci, Louis               59 UNAT                      NT      41.48  
  2 Stone, Mike               55 UNAT                      NT      34.78  
  3 Kennedy, James            58 UNAT                      NT      36.00  
  4 Hart, Steve               59 UNAT                   44.63      45.47  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:01.42    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ryerson, Doug             56 UNAT                 1:08.00    1:09.26  
                  32.60     1:09.26 (36.66)                                        
  2 Kennedy, James            58 UNAT                      NT    1:15.58  
                  35.90     1:15.58 (39.68)                                        
  3 Madison, David            57 UNAT                 1:29.00    1:30.09  
                  42.90     1:30.09 (47.19)                                        
  4 Hart, Steve               59 UNAT                 1:39.18    1:39.67  
                  47.83     1:39.67 (51.84)                                        
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.16   3/25/2007 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Higginson, John           57 UNAT                   29.00      29.58  
  2 Stone, Mike               55 UNAT                      NT      31.71  
  3 Scott, Neal               56 UNAT                   42.00      41.11  
  4 Bortman, Henry            59 UNAT                   47.00      46.51  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   54.09   3/29/2009 GREG SHAW                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, James            58 UNAT                      NT    1:13.11  
                  34.51     1:13.11 (38.60)                                        
  2 Scott, Neal               56 UNAT                 1:30.00    1:34.22  
                  42.47     1:34.22 (51.75)                                        
  3 Bortman, Henry            59 UNAT                 2:00.00    1:55.84  
                  54.52   1:55.84 (1:01.32)                                        
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:04.09    5/4/2008 TIMOTHY SHEAD                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter           55 UNAT                 2:18.05    2:16.31  
                  29.71     1:07.61 (37.90)     1:45.87 (38.26)     2:16.31 (30.44)
  2 Kennedy, James            58 UNAT                      NT    2:38.95  
                  35.19     1:19.18 (43.99)     2:03.76 (44.58)     2:38.95 (35.19)
  3 Madison, David            57 UNAT                 3:09.00    3:08.28  
                  43.22     1:35.84 (52.62)     2:27.83 (51.99)     3:08.28 (40.45)
  4 Ceci, Louis               59 UNAT                      NT    3:21.47  
                  49.20     1:47.09 (57.89)     2:39.86 (52.77)     3:21.47 (41.61)
  5 Bortman, Henry            59 UNAT                 3:45.00    3:54.19  
                  55.60   2:01.50 (1:05.90)   3:01.81 (1:00.31)     3:54.19 (52.38)
 -- Clemmons, Jim             59 UNAT                 2:19.50         NS  
 -- Higginson, John           57 UNAT                 2:30.00         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   22.30   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jeremy             61 UNAT                   26.99      27.83  
  2 Gregg, Peter              60 UNAT                      NT      28.05  
  3 Stein, Fred               63 UNAT                   36.00      32.59  
  4 Claes, Brian              60 UNAT                      NT      34.55  
  5 Marra, Stephen            61 UNAT                   47.39      46.59  
 -- Wake, Robert              61 UNAT                      NT         NS  
 -- Brown, Michael            64 UNAT                   29.45         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   49.14   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cohen, Jeremy             61 UNAT                   59.79    1:02.04  
                  29.64     1:02.04 (32.40)                                        
  2 Cort, Doug                60 UNAT                 1:07.00    1:07.91  
                  34.05     1:07.91 (33.86)                                        
  3 Claes, Brian              60 UNAT                      NT    1:20.58  
  4 Worley, Chuck             63 UNAT                 1:40.00    1:21.80  
                  38.64     1:21.80 (43.16)                                        
  5 Marra, Stephen            61 UNAT                 1:34.80    1:58.05  
                  54.64   1:58.05 (1:03.41)                                        
 -- Brown, Michael            64 UNAT                 1:11.70         NS  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:54.14   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward Jr.       63 UNAT                 1:58.60    2:04.19  
                  28.77     1:00.21 (31.44)     1:32.63 (32.42)     2:04.19 (31.56)
  2 Bernard, Alan             61 UNAT                      NT    2:18.86  
                  31.63     1:06.93 (35.30)     1:44.37 (37.44)     2:18.86 (34.49)
  4 Stein, Fred               63 UNAT                 2:48.00    2:41.46  
                  35.91     1:16.00 (40.09)     1:58.53 (42.53)     2:41.46 (42.93)
  5 Jardin, Kenneth           60 UNAT                 3:10.00    2:49.97  
                  38.76     1:21.27 (42.51)     2:06.18 (44.91)     2:49.97 (43.79)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   26.82    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Peter              60 UNAT                      NT      34.14  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   59.29    5/4/2008 HUGH WILDER                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Peter              60 UNAT                      NT    1:17.28  
                  38.80     1:17.28 (38.48)                                        
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   29.32   5/14/2006 ROBERT STRAND                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Wallach, Andrew           62 UNAT                      NT      41.66  
 -- Brown, Michael            64 UNAT                   39.18         NS  
 -- Wake, Robert              61 UNAT                      NT         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:05.46   3/26/2006 ROBERT STRAND                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stein, Fred               63 UNAT                 1:42.00    1:31.32  
                  43.75     1:31.32 (47.57)                                        
  2 Wallach, Andrew           62 UNAT                      NT    1:39.20  
                  45.95     1:39.20 (53.25)                                        
 -- Brown, Michael            64 UNAT                 1:28.72         NS  
 -- Wake, Robert              61 UNAT                      NT         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   24.46   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Randy              62 UNAT                   32.08      29.37  
  2 Cort, Doug                60 UNAT                   30.00      30.54  
  3 Cohen, Jeremy             61 UNAT                   32.25      32.81  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   54.92   5/22/2005 RICHARD ABRAHAMS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward Jr.       63 UNAT                 1:01.50    1:04.58  
                  30.49     1:04.58 (34.09)                                        
  2 Brown, Randy              62 UNAT                 1:10.11    1:08.94  
                  32.11     1:08.94 (36.83)                                        
  3 Cort, Doug                60 UNAT                 1:15.20    1:13.83  
                  34.94     1:13.83 (38.89)                                        
  4 Bernard, Alan             61 UNAT                      NT    1:17.84  
                  36.25     1:17.84 (41.59)                                        
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:12.67   3/29/2009 FRED SCHLICHER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gregg, Peter              60 UNAT                      NT    2:50.30  
                  39.19   2:11.62 (1:32.43)     2:50.30 (38.68)                    
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   23.66   5/17/2002 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bassi, Richard            68 UNAT                      NT      31.61  
  2 Zuur, James               69 UNAT                   35.00      35.44  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:00.61   5/10/2009 KEEFE LODWIG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Drown, Daniel             67 UNAT                 2:25.00         NS  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   5:37.64   5/20/2007 TOM LANDIS                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 UNAT                 5:55.00    5:48.49  
                  30.52     1:04.77 (34.25)     1:40.31 (35.54)     2:16.05 (35.74)
        2:52.68 (36.63)     3:28.43 (35.75)     4:03.83 (35.40)     4:39.18 (35.35)
        5:14.82 (35.64)     5:48.49 (33.67)                                        
  2 Drown, Daniel             67 UNAT                 4:55.00    7:41.15  
                  43.69     1:31.45 (47.76)     2:19.89 (48.44)     3:08.02 (48.13)
        3:54.04 (46.02)     4:40.31 (46.27)     5:26.65 (46.34)     6:12.15 (45.50)
        6:57.57 (45.42)     7:41.15 (43.58)                                        
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   27.84   5/10/2009 RICHARD BURNS                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 UNAT                   29.50      29.16  
  2 Bassi, Richard            68 UNAT                      NT      39.71  
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   30.66   5/10/2009 PETER ANDERSEN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             66 UNAT                   33.50      31.34  
  2 Zuur, James               69 UNAT                   41.00      41.13  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:08.19   5/10/2009 DAVID GILDEA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             66 UNAT                 1:12.00    1:09.24  
                  33.20     1:09.24 (36.04)                                        
 -- Zuur, James               69 UNAT                 1:40.00         NS  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   25.99   5/10/2009 KEEFE LODWIG                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 UNAT                   29.00      28.23  
  2 Bassi, Richard            68 UNAT                      NT      39.87  
  3 Zuur, James               69 UNAT                   41.00      40.76  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:00.91   5/10/2009 KEEFE LODWIG                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Drown, Daniel             67 UNAT                 1:25.00    1:33.14  
                  42.46     1:33.14 (50.68)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:23.17   5/10/2009 RICHARD BURNS                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David             66 UNAT                 2:33.00    2:30.38  
                  33.73     1:14.37 (40.64)     1:55.99 (41.62)     2:30.38 (34.39)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   24.13    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Donald           72 UNAT                   33.00      31.67  
 -- Porter, Dale              70 UNAT                   49.10         NS  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   56.05    5/4/2008 JEFF FARRELL                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Donald           72 UNAT                 1:15.00    1:15.18  
                  36.71     1:15.18 (38.47)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:09.57   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Donald           72 UNAT                 2:55.00    2:54.25  
                  39.98     1:22.47 (42.49)     2:08.61 (46.14)     2:54.25 (45.64)
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   5:51.37   5/20/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Donald           72 UNAT                 8:50.00    7:51.35  
                  41.31     1:26.55 (45.24)     2:14.67 (48.12)     3:04.19 (49.52)
        3:52.55 (48.36)     4:40.46 (47.91)     5:28.34 (47.88)     6:17.49 (49.15)
        7:05.84 (48.35)     7:51.35 (45.51)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   30.25   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          72 UNAT                   38.16      38.83  
  2 Ingalls, Donald           72 UNAT                   45.00      44.47  
  3 Porter, Dale              70 UNAT                   51.00      59.42  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:06.83   4/25/2004 YOSHI OYAKAWA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          72 UNAT                 1:28.90    1:27.56  
                  42.43     1:27.56 (45.13)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   33.19   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim             71 UNAT                   38.50      38.52  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:15.24   4/22/2001 JOHN KORTHEUER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim             71 UNAT                 1:30.00    1:27.74  
                  41.95     1:27.74 (45.79)                                        
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   29.17   3/30/2008 DAVID COSTILL                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim             71 UNAT                   34.50      35.49  
  2 Fasbender, Barry          72 UNAT                   36.46      37.43  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:08.12    2/9/2008 DAVID COSTILL                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim             71 UNAT                 1:30.00    1:25.71  
                  40.62     1:25.71 (45.09)                                        
  2 Fasbender, Barry          72 UNAT                 1:28.51    1:29.43  
                  44.57     1:29.43 (44.86)                                        
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:29.92   2/23/2008 DAVE COSTILL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          72 UNAT                 3:07.50    3:08.96  
                  44.61     1:33.55 (48.94)     2:28.13 (54.58)     3:08.96 (40.83)
  2 Perilman, Jim             71 UNAT                 3:19.00    3:10.98  
                  42.29     1:34.85 (52.56)     2:25.93 (51.08)     3:10.98 (45.05)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   26.84   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Daniel           76 UNAT                   32.50      32.75  
  2 Gaal, Philip              75 UNAT                   37.62      38.72  
  3 Watson, Ray               76 UNAT                      NT      40.57  
  4 Gott, Jerome              75 UNAT                      NT      41.53  
  5 Thomas, Charles           79 UNAT                      NT      48.33  
  6 Wedge, Richard            76 UNAT                      NT      56.91  
 -- Chou, Tsong-Wen           77 UNAT                      NT         NS  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   58.68   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gott, Jerome              75 UNAT                      NT    1:42.12  
                  49.20     1:42.12 (52.92)                                        
  2 Thomas, Charles           79 UNAT                      NT    1:50.24  
                  50.57     1:50.24 (59.67)                                        
  3 Braly, Mark               75 UNAT                 2:18.00    2:12.32  
                1:00.72   2:12.32 (1:11.60)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   2:08.77   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Thomas, Charles           79 UNAT                      NT    3:59.96  
                  53.00   1:54.02 (1:01.02)   2:56.93 (1:02.91)   3:59.96 (1:03.03)
  2 Braly, Mark               75 UNAT                 4:54.00    4:40.40  
                1:01.38   2:12.67 (1:11.29)   3:26.90 (1:14.23)   4:40.40 (1:13.50)
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   6:05.87   5/10/2009 DAVID RADCLIFF                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            76 UNAT                10:05.47   10:09.35  
                  48.07     1:42.65 (54.58)   2:43.67 (1:01.02)   3:45.82 (1:02.15)
      4:49.22 (1:03.40)   5:53.70 (1:04.48)   6:58.50 (1:04.80)   8:03.36 (1:04.86)
      9:07.12 (1:03.76)  10:09.35 (1:02.23)                                        
  2 Thomas, Charles           79 UNAT                      NT   10:55.32  
                  52.46   1:56.80 (1:04.34)   3:03.44 (1:06.64)   4:11.49 (1:08.05)
      5:19.92 (1:08.43)   6:27.43 (1:07.51)   7:34.38 (1:06.95)   8:43.06 (1:08.68)
      9:49.95 (1:06.89)  10:55.32 (1:05.37)                                        
  3 Braly, Mark               75 UNAT                12:30.00   12:34.39  
                1:03.43   2:17.15 (1:13.72)   3:34.12 (1:16.97)   4:54.29 (1:20.17)
      6:13.37 (1:19.08)   7:29.12 (1:15.75)   8:45.19 (1:16.07)  10:03.76 (1:18.57)
     11:20.92 (1:17.16)  12:34.39 (1:13.47)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   32.11   4/19/2009 YOSHI OYAKAWA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            76 UNAT                   48.46      47.28  
  2 Gaal, Philip              75 UNAT                   45.15      47.64  
  3 Gott, Jerome              75 UNAT                      NT    1:00.95  
  4 Braly, Mark               75 UNAT                 1:19.00    1:15.07  
 -- Chou, Tsong-Wen           77 UNAT                      NT         NS  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:08.55   4/19/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaal, Philip              75 UNAT                      NT    1:53.68  
                  53.02   1:53.68 (1:00.66)                                        
 -- Gott, Jerome              75 UNAT                      NT         DQ  
                1:07.04        DQ (1:12.24)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   35.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gaal, Philip              75 UNAT                   49.15      49.50  
  2 Wedge, Richard            76 UNAT                      NT    1:07.45  
 -- Chou, Tsong-Wen           77 UNAT                      NT         NS  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:22.64   4/30/2006 JOHN KORTHEUER                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Braly, Mark               75 UNAT                 3:22.00         DQ  
                1:24.61        DQ (1:35.94)                                        
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   31.48   4/30/2000 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            76 UNAT                 1:03.00      59.08  
 -- Chou, Tsong-Wen           77 UNAT                      NT         NS  
 -- Gaal, Philip              75 UNAT                      NT         NS  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        NATL:   1:16.66   2/20/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grohe, William            76 UNAT                 2:25.01    2:22.33  
                1:03.33   2:22.33 (1:19.00)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
        NATL:   2:39.79   2/15/2009 BURWELL JONES                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Daniel           76 UNAT                 3:45.00    3:44.40  
                  52.60     1:50.59 (57.99)   2:56.76 (1:06.17)     3:44.40 (47.64)
  2 Grohe, William            76 UNAT                 4:26.02    4:35.68  
                1:08.87   2:13.30 (1:04.43)   3:34.66 (1:21.36)   4:35.68 (1:01.02)
 -- Gaal, Philip              75 UNAT                      NT         NS  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:09.04   2/12/2005 FRANK PIEMME                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard        83 UNAT                 2:30.00    2:06.52  
                  57.32   2:06.52 (1:09.20)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   37.39   8/14/1999 RAY TAFT                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard        83 UNAT                 1:20.00    1:14.61  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        NATL:   1:24.23   4/30/2000 RAY TAFT                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard        83 UNAT                 3:00.00    2:38.91  
                1:16.68   2:38.91 (1:22.23)                                        
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   40.31    3/6/2005 FRANK PIEMME                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard        83 UNAT                 1:20.00    1:24.58  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   1:30.70   4/19/2009 ROBERT MACDONALD                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard        83 UNAT                 3:00.00    3:11.71  
                1:33.28   3:11.71 (1:38.43)                                        
 
Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   35.96   9/21/2003 WOODY BOWERSOCK                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               91 UNAT                 1:08.00    1:09.91  
 
Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        NATL:   1:27.26   3/21/2004 WOODY BOWERSOCK                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               91 UNAT                 2:55.00    2:42.60  
                1:13.65   2:42.60 (1:28.95)                                        
 
Men 90-94 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   53.07   4/15/2007 RUSS WITTE                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               91 UNAT                 1:25.00    1:26.16  
 
Men 90-94 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        NATL:   2:04.21   4/15/2007 RUSS WITTE                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat               91 UNAT                 3:15.00    3:10.95  
                1:33.10   3:10.95 (1:37.85)  
  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2010-04-11


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/