Pacific Masters gif

Results
Sacramento Pentathlon
Short Course Meters

Sacramento Masters / Davis Aquatic Masters
Schaal Pool
3 October 2010

 37th Annual Sprint SC Meters Pentathlon - 10/3/2010              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ginsberg, Jennifer  24 Burlingame Aquat-38    35.00      28.94        
  2 Ballenger, Marie A  24 Stanford Masters-38    29.50      29.28        
  3 Prosen, Ashley T    23 San Mateo Master-38    29.61      29.52        
  4 Wong, Stephanie E   23 Davis Aquatic Ma-38    30.00      31.14        
  5 Keller, Allison M   24 Chico Masters Sw-38    33.65      32.43        
  6 Barrantes, Sara     24 Almaden Swim & R-38    31.60      33.59        
  7 Peterson, Samantha  22 Davis Aquatic Ma-38    38.00      35.69        
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ginsberg, Jennifer  24 Burlingame Aquat-38    35.00      31.79        
  2 Prosen, Ashley T    23 San Mateo Master-38    38.54      35.30        
  3 Ballenger, Marie A  24 Stanford Masters-38    36.50      36.62        
  4 Wong, Stephanie E   23 Davis Aquatic Ma-38    32.30      37.10        
  5 Barrantes, Sara     24 Almaden Swim & R-38    39.45      39.87        
  6 Keller, Allison M   24 Chico Masters Sw-38    38.98      40.17        
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A  24 Stanford Masters-38    37.00      36.20        
  2 Ginsberg, Jennifer  24 Burlingame Aquat-38    42.00      38.61        
  3 Barrantes, Sara     24 Almaden Swim & R-38    45.00      43.43        
  4 Peterson, Samantha  22 Davis Aquatic Ma-38    42.00      46.47        
  5 Keller, Allison M   24 Chico Masters Sw-38    44.56      46.53        
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ballenger, Marie A  24 Stanford Masters-38    32.00      31.12        
  2 Ginsberg, Jennifer  24 Burlingame Aquat-38    30.00      31.34        
  3 Prosen, Ashley T    23 San Mateo Master-38    35.23      33.52        
  4 Keller, Allison M   24 Chico Masters Sw-38    34.90      34.41        
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ginsberg, Jennifer  24 Burlingame Aquat-38  1:20.00    1:12.32        
                  33.10     1:12.32 (39.22)                                        
  1 Ballenger, Marie A  24 Stanford Masters-38  1:12.50    1:12.32        
                  35.30     1:12.32 (37.02)                                        
  3 Wong, Stephanie E   23 Davis Aquatic Ma-38  1:14.78    1:20.11        
                  36.94     1:20.11 (43.17)                                        
  4 Keller, Allison M   24 Chico Masters Sw-38  1:20.20    1:23.31        
                  37.41     1:23.31 (45.90)                                        
  5 Barrantes, Sara     24 Almaden Swim & R-38  1:30.00    1:24.37        
                  40.05     1:24.37 (44.32)                                        
  6 Peterson, Samantha  22 Davis Aquatic Ma-38  1:20.00    1:32.56        
                  44.89     1:32.56 (47.67)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moore, Stephanie    28 Sacramento Maste-38    30.88      30.31        
  2 Val, Jamie          27 Las Vegas Master-33    31.00      30.63        
  3 Todd, Erin E        26 Walnut Creek Mas-38    30.50      30.84        
  4 Lillge, Jenny S     29 Woodland Swim Te-38    33.00      31.93        
  5 Doyle, Nia          29 UNAT                   35.00      33.71        
  6 Laffan, Lisa M      27 Davis Aquatic Ma-38    39.12      38.43        
  7 Quan, Jaime         28 San Mateo Master-38    39.00      39.60        
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Val, Jamie          27 Las Vegas Master-33    38.00      36.14        
  2 Todd, Erin E        26 Walnut Creek Mas-38    37.00      37.12        
  3 Moore, Stephanie    28 Sacramento Maste-38    38.48      37.87        
  4 Lillge, Jenny S     29 Woodland Swim Te-38    40.00      39.40        
  5 Quan, Jaime         28 San Mateo Master-38    45.00      44.50        
  6 Laffan, Lisa M      27 Davis Aquatic Ma-38    49.32      50.64        
 -- Doyle, Nia          29 UNAT                   41.25         DQ        
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moore, Stephanie    28 Sacramento Maste-38    41.54      41.39        
  2 Lillge, Jenny S     29 Woodland Swim Te-38    42.00      42.85        
  3 Todd, Erin E        26 Walnut Creek Mas-38    43.00      43.89        
  4 Quan, Jaime         28 San Mateo Master-38    46.00      45.10        
  5 Laffan, Lisa M      27 Davis Aquatic Ma-38    46.18      45.15        
  6 Val, Jamie          27 Las Vegas Master-33    50.00      47.16        
  7 Doyle, Nia          29 UNAT                 1:00.00      52.91        
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Todd, Erin E        26 Walnut Creek Mas-38    33.00      32.94        
  2 Val, Jamie          27 Las Vegas Master-33    35.50      33.66        
  3 Moore, Stephanie    28 Sacramento Maste-38    33.99      33.69        
  4 Lillge, Jenny S     29 Woodland Swim Te-38    37.00      34.09        
  5 Doyle, Nia          29 UNAT                   41.43      38.43        
  6 Laffan, Lisa M      27 Davis Aquatic Ma-38    43.76      43.46        
  7 Quan, Jaime         28 San Mateo Master-38    47.00      45.91        
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Moore, Stephanie    28 Sacramento Maste-38  1:16.76    1:16.99        
                  36.79     1:16.99 (40.20)                                        
  2 Val, Jamie          27 Las Vegas Master-33  1:22.00    1:20.91        
                  36.48     1:20.91 (44.43)                                        
  3 Todd, Erin E        26 Walnut Creek Mas-38  1:20.00    1:23.35        
                  36.56     1:23.35 (46.79)                                        
  4 Lillge, Jenny S     29 Woodland Swim Te-38  1:22.00    1:24.50        
                  39.60     1:24.50 (44.90)                                        
  5 Doyle, Nia          29 UNAT                 1:33.00    1:29.64        
                  40.95     1:29.64 (48.69)                                        
  6 Quan, Jaime         28 San Mateo Master-38  1:36.00    1:37.79        
                  46.45     1:37.79 (51.34)                                        
  7 Laffan, Lisa M      27 Davis Aquatic Ma-38  1:38.31    1:38.13        
                  49.00     1:38.13 (49.13)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crownshaw, Lauren   31 Davis Aquatic Ma-38    33.00      32.28        
  2 Martinez, Heather   34 Irvine Nova Aqua       42.56      33.30        
  3 Longnecker, Carri   32 UNAT                   35.25      33.67        
  4 Chow, Jackie I      32 Davis Aquatic Ma-38    35.99      34.36        
  5 Streuber, Stacey D  31 Davis Aquatic Ma-38    32.00      34.96        
  6 Fields, Rachael     30 Rocklin Aquatics-38    38.24      35.36        
  7 Lohr-Shelton, Juli  30 Davis Aquatic Ma-38    40.00      38.16        
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chow, Jackie I      32 Davis Aquatic Ma-38    42.99      38.35        
  2 Longnecker, Carri   32 UNAT                   46.30      40.90        
  3 Fields, Rachael     30 Rocklin Aquatics-38    39.50      41.14        
  4 Martinez, Heather   34 Irvine Nova Aqua       55.36      41.70        
  5 Lohr-Shelton, Juli  30 Davis Aquatic Ma-38    50.00      47.48        
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Streuber, Stacey D  31 Davis Aquatic Ma-38    35.00      45.00        
  2 Chow, Jackie I      32 Davis Aquatic Ma-38    58.99      49.89        
  3 Martinez, Heather   34 Irvine Nova Aqua     1:20.59      50.84        
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Martinez, Heather   34 Irvine Nova Aqua       45.20      35.65        
  2 Crownshaw, Lauren   31 Davis Aquatic Ma-38    35.00      35.82        
  3 Chow, Jackie I      32 Davis Aquatic Ma-38    41.99      37.06        
  4 Fields, Rachael     30 Rocklin Aquatics-38    35.56      38.69        
  5 Longnecker, Carri   32 UNAT                   48.25      39.38        
  6 Lohr-Shelton, Juli  30 Davis Aquatic Ma-38    50.00      41.10        
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Crownshaw, Lauren   31 Davis Aquatic Ma-38  1:23.00    1:22.62        
                  38.73     1:22.62 (43.89)                                        
  2 Longnecker, Carri   32 UNAT                 1:38.00    1:24.66        
                  39.45     1:24.66 (45.21)                                        
  3 Martinez, Heather   34 Irvine Nova Aqua     1:35.79    1:29.11        
                  41.53     1:29.11 (47.58)                                        
  4 Fields, Rachael     30 Rocklin Aquatics-38  1:39.60    1:30.34        
                  40.67     1:30.34 (49.67)                                        
  5 Chow, Jackie I      32 Davis Aquatic Ma-38  1:38.99    1:31.50        
                  39.57     1:31.50 (51.93)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Jennife  37 Rocklin Aquatics-38    30.48      29.72        
  2 Crosby, Kelly A     37 Davis Aquatic Ma-38    31.20      30.51        
  3 Monroe, Leslie B    36 Davis Aquatic Ma-38    36.00      35.77        
  4 Jefferies, Shanie   36 Davis Aquatic Ma-38    45.00      44.12        
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Jennife  37 Rocklin Aquatics-38    37.32      36.79        
  2 Monroe, Leslie B    36 Davis Aquatic Ma-38    40.00      40.33        
  3 Crosby, Kelly A     37 Davis Aquatic Ma-38    40.00      40.78        
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Jennife  37 Rocklin Aquatics-38    39.76      39.12        
  2 Crosby, Kelly A     37 Davis Aquatic Ma-38    41.50      42.38        
  3 Monroe, Leslie B    36 Davis Aquatic Ma-38    50.00      45.84        
  4 Jefferies, Shanie   36 Davis Aquatic Ma-38    45.00      50.35        
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Jennife  37 Rocklin Aquatics-38    34.39      33.91        
  2 Crosby, Kelly A     37 Davis Aquatic Ma-38    35.50      34.65        
  3 Monroe, Leslie B    36 Davis Aquatic Ma-38    37.00      38.29        
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fernandez, Jennife  37 Rocklin Aquatics-38  1:17.31    1:15.52        
                  35.75     1:15.52 (39.77)                                        
  2 Crosby, Kelly A     37 Davis Aquatic Ma-38  1:21.50    1:22.76        
                  38.90     1:22.76 (43.86)                                        
  3 Monroe, Leslie B    36 Davis Aquatic Ma-38  1:22.00    1:26.37        
                  39.55     1:26.37 (46.82)                                        
  4 Adler, Raychel K    38 Davis Aquatic Ma-38  2:00.00    1:36.14        
                  44.10     1:36.14 (52.04)                                        
  5 Jefferies, Shanie   36 Davis Aquatic Ma-38  1:50.00    1:49.35        
                  56.26     1:49.35 (53.09)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L       41 Mountain View Ma-38    29.24      28.19        
  2 Santos, Debbie      42 Walnut Creek Mas-38    28.90      30.47        
  3 Rblein, Susanne     40 Manatee Aquatic-38     31.00      30.81        
  4 Duggan, Karen L     40 Walnut Creek Mas-38    33.50      32.71        
  5 Fackert, Susan L    44 Woodland Swim Te-38    35.00      33.45        
  6 Lo, Yvonne F        40 Sacramento Maste-38    34.00      33.90        
  7 Winslow, Amy S      43 Davis Aquatic Ma-38    35.31      35.18        
  8 David, Nicole       42 Davis Aquatic Ma-38    36.00      35.25        
  9 Thorp, Kate         41 Marin Pirates Ma-38    35.32      37.10        
 10 Jobst, Silke        43 UNAT                   44.58      38.09        
 11 Parise, Carol A     44 Sacramento Maste-38    37.40      38.31        
 12 Jorgensen, Kim A    42 Sacramento Maste-38    35.00      38.55        
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L       41 Mountain View Ma-38    33.94      32.08        
  2 Duggan, Karen L     40 Walnut Creek Mas-38    36.00      35.26        
  3 Santos, Debbie      42 Walnut Creek Mas-38    34.50      35.62        
  4 Rblein, Susanne     40 Manatee Aquatic-38     36.00      35.99        
  5 Fackert, Susan L    44 Woodland Swim Te-38    43.00      40.32        
  6 Lo, Yvonne F        40 Sacramento Maste-38    41.10      40.63        
  7 Winslow, Amy S      43 Davis Aquatic Ma-38    44.12      44.08        
  8 Jobst, Silke        43 UNAT                   57.13      45.13        
  9 David, Nicole       42 Davis Aquatic Ma-38    45.00      45.22        
 10 Parise, Carol A     44 Sacramento Maste-38    45.00      46.87        
 11 Jorgensen, Kim A    42 Sacramento Maste-38    48.00      47.88        
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Santos, Debbie      42 Walnut Creek Mas-38    56.70      38.39        
  2 Smith, Jody L       41 Mountain View Ma-38    40.44      38.93        
  3 Duggan, Karen L     40 Walnut Creek Mas-38    39.50      39.66        
  4 Rblein, Susanne     40 Manatee Aquatic-38     39.00      39.91        
  5 Lo, Yvonne F        40 Sacramento Maste-38    42.00      41.17        
  6 Fackert, Susan L    44 Woodland Swim Te-38    48.00      45.02        
  7 Winslow, Amy S      43 Davis Aquatic Ma-38    44.51      45.28        
  8 Jorgensen, Kim A    42 Sacramento Maste-38    44.00      45.99        
  9 David, Nicole       42 Davis Aquatic Ma-38    48.00      47.38        
 10 Thorp, Kate         41 Marin Pirates Ma-38    48.37      47.49        
 11 Parise, Carol A     44 Sacramento Maste-38    46.30      48.12        
 12 Jobst, Silke        43 UNAT                   52.59      50.27        
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L       41 Mountain View Ma-38    32.04      30.29        
  2 Santos, Debbie      42 Walnut Creek Mas-38    33.00      34.29        
  2 Duggan, Karen L     40 Walnut Creek Mas-38    35.50      34.29        
  4 Rblein, Susanne     40 Manatee Aquatic-38     36.00      36.00        
  5 Fackert, Susan L    44 Woodland Swim Te-38    41.05      36.34        
  6 Lo, Yvonne F        40 Sacramento Maste-38    38.00      38.21        
  7 David, Nicole       42 Davis Aquatic Ma-38    40.00      39.31        
  8 Parise, Carol A     44 Sacramento Maste-38    43.30      45.54        
  9 Thorp, Kate         41 Marin Pirates Ma-38    54.00      45.99        
 10 Jobst, Silke        43 UNAT                   58.11      51.63        
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Jody L       41 Mountain View Ma-38  1:11.84    1:10.70        
                  31.67     1:10.70 (39.03)                                        
  2 Rblein, Susanne     40 Manatee Aquatic-38   1:17.00    1:16.43        
                  35.92     1:16.43 (40.51)                                        
  3 Santos, Debbie      42 Walnut Creek Mas-38  1:13.00    1:16.85        
                  35.89     1:16.85 (40.96)                                        
  4 Duggan, Karen L     40 Walnut Creek Mas-38  1:17.50    1:18.74        
                  37.48     1:18.74 (41.26)                                        
  5 Fackert, Susan L    44 Woodland Swim Te-38  1:30.00    1:23.37        
                  38.94     1:23.37 (44.43)                                        
  6 Lo, Yvonne F        40 Sacramento Maste-38  1:25.30    1:23.51        
                  39.03     1:23.51 (44.48)                                        
  7 David, Nicole       42 Davis Aquatic Ma-38  1:32.00    1:29.61        
                  43.52     1:29.61 (46.09)                                        
  8 Winslow, Amy S      43 Davis Aquatic Ma-38  1:30.45    1:31.42        
                  43.52     1:31.42 (47.90)                                        
  9 Thorp, Kate         41 Marin Pirates Ma-38  1:36.35    1:37.77        
                  45.77     1:37.77 (52.00)                                        
 10 Jorgensen, Kim A    42 Sacramento Maste-38  1:35.00    1:38.54        
                  48.95     1:38.54 (49.59)                                        
 11 Parise, Carol A     44 Sacramento Maste-38  1:35.00    1:39.06        
                  47.37     1:39.06 (51.69)                                        
 12 Jobst, Silke        43 UNAT                 1:45.59    1:41.51        
                  48.72     1:41.51 (52.79)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A        46 Walnut Creek Mas-38    31.99      29.90        
  2 Roberts, Julie E    46 Davis Aquatic Ma-38    31.07      31.12        
  3 Hunt, Allison       46 Almaden Swim & R-38    30.99      31.29        
  4 Henry, BJ           46 Walnut Creek Mas-38    31.08      31.47        
  5 Tiedemann, Elizabe  47 AQUM                   33.00      31.71        
  6 Donaldson, Deborah  45 Chico Masters Sw-38    30.91      32.36        
  7 Dodd, Dina          47 Bear River Swimm-38    33.20      33.02        
  8 Loomis, Caroline T  47 Davis Aquatic Ma-38    33.95      33.24        
  9 Crow, Joan A        46 Davis Aquatic Ma-38    37.56      38.10        
 10 Gates, Zann M       49 Davis Aquatic Ma-38    50.22      52.95        
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A        46 Walnut Creek Mas-38    34.00      34.31        
  2 Roberts, Julie E    46 Davis Aquatic Ma-38    35.46      34.92        
  3 Tiedemann, Elizabe  47 AQUM                   37.50      36.71        
  4 Henry, BJ           46 Walnut Creek Mas-38    39.96      38.97        
  5 Hunt, Allison       46 Almaden Swim & R-38    39.99      39.18        
  6 Donaldson, Deborah  45 Chico Masters Sw-38    39.52      39.47        
  7 Loomis, Caroline T  47 Davis Aquatic Ma-38    42.10      42.28        
  8 Crow, Joan A        46 Davis Aquatic Ma-38    52.27      48.55        
  9 Gates, Zann M       49 Davis Aquatic Ma-38    59.15      59.41        
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A        46 Walnut Creek Mas-38    36.00      39.41        
  2 Donaldson, Deborah  45 Chico Masters Sw-38    39.64      40.35        
  3 Tiedemann, Elizabe  47 AQUM                   42.50      41.45        
  4 Henry, BJ           46 Walnut Creek Mas-38    47.73      41.56        
  5 Weinman, Michal Su  47 Davis Aquatic Ma-38    44.40      42.01        
  6 Hunt, Allison       46 Almaden Swim & R-38    39.99      42.32        
  7 Roberts, Julie E    46 Davis Aquatic Ma-38    44.13      43.19        
  8 Dodd, Dina          47 Bear River Swimm-38    43.25      43.66        
  9 Loomis, Caroline T  47 Davis Aquatic Ma-38    45.60      43.73        
 10 Crow, Joan A        46 Davis Aquatic Ma-38    50.89      49.48        
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A        46 Walnut Creek Mas-38    33.00      31.48        
  2 Roberts, Julie E    46 Davis Aquatic Ma-38    33.59      33.28        
  3 Henry, BJ           46 Walnut Creek Mas-38    36.39      35.09        
  4 Hunt, Allison       46 Almaden Swim & R-38    33.99      35.68        
  5 Tiedemann, Elizabe  47 AQUM                   37.00      36.61        
  6 Donaldson, Deborah  45 Chico Masters Sw-38    34.10      36.68        
  7 Loomis, Caroline T  47 Davis Aquatic Ma-38    37.40      37.07        
  8 Weinman, Michal Su  47 Davis Aquatic Ma-38    38.90      37.53        
  9 Gates, Zann M       49 Davis Aquatic Ma-38  1:01.38    1:01.45        
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A        46 Walnut Creek Mas-38  1:15.00    1:12.11        
                  33.05     1:12.11 (39.06)                                        
  2 Roberts, Julie E    46 Davis Aquatic Ma-38  1:18.15    1:16.84        
                  34.87     1:16.84 (41.97)                                        
  3 Tiedemann, Elizabe  47 AQUM                 1:20.00    1:19.77        
                  36.99     1:19.77 (42.78)                                        
  4 Henry, BJ           46 Walnut Creek Mas-38  1:21.59    1:20.53        
                  38.21     1:20.53 (42.32)                                        
  5 Donaldson, Deborah  45 Chico Masters Sw-38  1:24.61    1:22.68        
                  40.26     1:22.68 (42.42)                                        
  6 Hunt, Allison       46 Almaden Swim & R-38  1:15.99    1:24.88        
                  39.49     1:24.88 (45.39)                                        
  7 Loomis, Caroline T  47 Davis Aquatic Ma-38  1:25.75    1:26.27        
                  40.04     1:26.27 (46.23)                                        
  8 Weinman, Michal Su  47 Davis Aquatic Ma-38  1:36.90    1:26.88        
                  42.85     1:26.88 (44.03)                                        
  9 Dodd, Dina          47 Bear River Swimm-38  1:30.47    1:27.72        
                  40.63     1:27.72 (47.09)                                        
 10 Gates, Zann M       49 Davis Aquatic Ma-38  2:05.00    2:03.47        
                  58.62   2:03.47 (1:04.85)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L   50 Rocklin Aquatics-38    29.60      29.60        
  2 Wheeler, Barbara C  53 Tamalpais Aquati-38    32.78      31.52        
  3 Lepinski, Cokie     51 Marin Pirates Ma-38    32.23      31.84        
  4 Gillespie, Sue M    50 Rocklin Aquatics-38    33.30      33.40        
  5 Kahn, Mary J        51 Davis Aquatic Ma-38    34.50      33.48        
  6 Sutherland, Erica   51 Marin Pirates Ma-38    34.92      35.52        
  7 Degaa, Nora         52 Swimstitute Mast-38    45.00      37.45        
  8 Holan, Jerri        51 Berkeley (Ca) Aq-38    35.00      37.54        
  9 Philleo, Karen L    50 Davis Aquatic Ma-38  1:00.00      50.02        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L   50 Rocklin Aquatics-38    35.00      35.65        
  2 Kahn, Mary J        51 Davis Aquatic Ma-38    38.20      38.07        
  3 Wheeler, Barbara C  53 Tamalpais Aquati-38    41.37      38.30        
  4 Sutherland, Erica   51 Marin Pirates Ma-38    39.25      38.54        
  5 Lepinski, Cokie     51 Marin Pirates Ma-38    39.85      39.20        
  6 Degaa, Nora         52 Swimstitute Mast-38  1:15.00      48.02        
  7 Holan, Jerri        51 Berkeley (Ca) Aq-38    49.00      53.78        
 -- Philleo, Karen L    50 Davis Aquatic Ma-38  1:10.00         DQ        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C  53 Tamalpais Aquati-38    42.22      40.59        
  2 Lepinski, Cokie     51 Marin Pirates Ma-38    41.93      41.14        
  3 Maginnis, Terri L   50 Rocklin Aquatics-38    41.27      41.78        
  4 Sutherland, Erica   51 Marin Pirates Ma-38    48.00      44.65        
  5 Gillespie, Sue M    50 Rocklin Aquatics-38    45.30      45.14        
  6 Holan, Jerri        51 Berkeley (Ca) Aq-38    50.00      53.71        
  7 Degaa, Nora         52 Swimstitute Mast-38  1:15.00      55.62        
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L   50 Rocklin Aquatics-38    34.08      33.46        
  2 Lepinski, Cokie     51 Marin Pirates Ma-38    37.26      36.21        
  3 Wheeler, Barbara C  53 Tamalpais Aquati-38    38.00      36.81        
  4 Gillespie, Sue M    50 Rocklin Aquatics-38    37.30      37.49        
  5 Sutherland, Erica   51 Marin Pirates Ma-38    37.93      38.07        
  6 Holan, Jerri        51 Berkeley (Ca) Aq-38    43.00      44.29        
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L   50 Rocklin Aquatics-38  1:14.77    1:15.77        
                  34.81     1:15.77 (40.96)                                        
  2 Wheeler, Barbara C  53 Tamalpais Aquati-38  1:24.42    1:20.30        
                  38.02     1:20.30 (42.28)                                        
  3 Lepinski, Cokie     51 Marin Pirates Ma-38  1:19.36    1:21.00        
                  39.49     1:21.00 (41.51)                                        
  4 Gillespie, Sue M    50 Rocklin Aquatics-38  1:28.00    1:29.90        
                  40.99     1:29.90 (48.91)                                        
  5 Sutherland, Erica   51 Marin Pirates Ma-38  1:28.29    1:29.98        
                  40.56     1:29.98 (49.42)                                        
  6 Holan, Jerri        51 Berkeley (Ca) Aq-38  1:42.00    1:48.23        
                  51.71     1:48.23 (56.52)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B        59 Tamalpais Aquati-38    30.00      29.68        
  2 Finch, Merry B      56 Utah Masters-34        42.61      37.14        
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B        59 Tamalpais Aquati-38    35.00      33.34        
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B        59 Tamalpais Aquati-38    43.00      41.99        
  2 Finch, Merry B      56 Utah Masters-34        43.83      45.50        
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B        59 Tamalpais Aquati-38    33.50      32.33        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Val, Laura B        59 Tamalpais Aquati-38  1:17.00    1:15.69        
                  34.54     1:15.69 (41.15)                                        
  2 Finch, Merry B      56 Utah Masters-34      1:28.99    1:38.08        
                  50.41     1:38.08 (47.67)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milano-morey, Mich  60 Walnut Creek Mas-38    34.50      36.02        
  2 Hornof, Kristine T  63 Davis Aquatic Ma-38    44.83      43.48        
  3 Ottum, Nancy D      61 Davis Aquatic Ma-38    49.00      49.95        
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milano-morey, Mich  60 Walnut Creek Mas-38    41.00      49.70        
  2 Hornof, Kristine T  63 Davis Aquatic Ma-38    52.33      51.23        
  3 Ottum, Nancy D      61 Davis Aquatic Ma-38  1:10.00    1:12.95        
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milano-morey, Mich  60 Walnut Creek Mas-38    42.50      47.09        
  2 Hornof, Kristine T  63 Davis Aquatic Ma-38    56.01      55.41        
  3 Ottum, Nancy D      61 Davis Aquatic Ma-38  1:06.00    1:11.58        
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milano-morey, Mich  60 Walnut Creek Mas-38    37.50      41.02        
  2 Ottum, Nancy D      61 Davis Aquatic Ma-38  1:08.43    1:03.30        
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Milano-morey, Mich  60 Walnut Creek Mas-38  1:34.50    1:35.35        
                  44.43     1:35.35 (50.92)                                        
  2 Hornof, Kristine T  63 Davis Aquatic Ma-38  1:53.38    1:53.93        
                  54.73     1:53.93 (59.20)                                        
  3 Ottum, Nancy D      61 Davis Aquatic Ma-38  2:15.00    2:16.46        
                1:07.49   2:16.46 (1:08.97)                                        
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Torres, Julie K     69 Swimstitute Mast-38    58.00      51.33        
  2 Norris, Roswita     68 Davis Aquatic Ma-38    56.29      54.60        
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Roswita     68 Davis Aquatic Ma-38    59.67      59.60        
  2 Torres, Julie K     69 Swimstitute Mast-38  1:30.00    1:10.21        
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Roswita     68 Davis Aquatic Ma-38  1:00.55    1:03.87        
  2 Torres, Julie K     69 Swimstitute Mast-38  1:30.00    1:09.94        
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Torres, Julie K     69 Swimstitute Mast-38  1:05.00    1:03.66        
  2 Norris, Roswita     68 Davis Aquatic Ma-38  1:14.38    1:12.41        
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Norris, Roswita     68 Davis Aquatic Ma-38  2:14.50    2:12.47        
                1:07.12   2:12.47 (1:05.35)                                        
  2 Torres, Julie K     69 Swimstitute Mast-38  2:15.00    2:17.22        
                1:06.02   2:17.22 (1:11.20)                                        
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L       72 Davis Aquatic Ma-38    41.00      41.86        
  2 Banta, Dottie       73 Yuba City Master-38    48.61      49.78        
  3 Gaston, Ingrid      71 Yuba City Master-38    56.00      54.12        
  4 Haworth, Joice M    73 Walnut Creek Mas-38  1:00.00      55.94        
  5 Fasbender, Alice J  72 San Mateo Master-38  1:10.00    1:08.11        
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L       72 Davis Aquatic Ma-38    53.00      52.17        
  2 Banta, Dottie       73 Yuba City Master-38    56.61      55.18        
  3 Gaston, Ingrid      71 Yuba City Master-38  1:02.00    1:06.24        
  4 Haworth, Joice M    73 Walnut Creek Mas-38  1:10.00    1:06.68        
  5 Fasbender, Alice J  72 San Mateo Master-38  1:20.00    1:14.70        
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L       72 Davis Aquatic Ma-38    53.00      54.41        
  2 Haworth, Joice M    73 Walnut Creek Mas-38  1:00.00    1:02.32        
  3 Gaston, Ingrid      71 Yuba City Master-38  1:02.00    1:05.76        
  4 Banta, Dottie       73 Yuba City Master-38  1:07.33    1:09.31        
  5 Fasbender, Alice J  72 San Mateo Master-38  1:25.00    1:20.68        
 
Women 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L       72 Davis Aquatic Ma-38    51.00      50.43        
  2 Banta, Dottie       73 Yuba City Master-38  1:01.71      57.12        
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Munn, Susan L       72 Davis Aquatic Ma-38  1:45.65    1:47.63        
                  52.65     1:47.63 (54.98)                                        
  2 Banta, Dottie       73 Yuba City Master-38  2:07.48    2:05.66        
                  55.06   2:05.66 (1:10.60)                                        
  3 Haworth, Joice M    73 Walnut Creek Mas-38  2:10.00    2:23.06        
                1:14.23   2:23.06 (1:08.83)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reimer, Irma I      78 Sacramento Maste-38  1:08.00    1:12.22        
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reimer, Irma I      78 Sacramento Maste-38  1:04.00    1:08.63        
 
Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Reimer, Irma I      78 Sacramento Maste-38  2:28.00    2:39.14        
                1:17.15   2:39.14 (1:21.99)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoner, Chris T     19 Davis Aquatic Ma-38    29.00      26.26        
  2 Fiannaca, Alex J    21 Sierra Nevada Ma-38    26.50      28.19        
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoner, Chris T     19 Davis Aquatic Ma-38    30.00      30.54        
  2 Fiannaca, Alex J    21 Sierra Nevada Ma-38    31.00      34.59        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoner, Chris T     19 Davis Aquatic Ma-38    32.00      34.92        
  2 Fiannaca, Alex J    21 Sierra Nevada Ma-38    33.50      38.86        
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoner, Chris T     19 Davis Aquatic Ma-38    27.00      27.39        
  2 Fiannaca, Alex J    21 Sierra Nevada Ma-38    28.00      31.39        
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stoner, Chris T     19 Davis Aquatic Ma-38  1:04.00    1:06.14        
                  30.67     1:06.14 (35.47)                                        
  2 Fiannaca, Alex J    21 Sierra Nevada Ma-38  1:05.00    1:16.03        
                  34.89     1:16.03 (41.14)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gawlick, Craig S    29 Mountain View Ma-38    25.75      25.35        
  2 Guth, Christian E   26 Davis Aquatic Ma-38    25.00      25.66        
  3 Smrz, Paul          28 Walnut Creek Mas-38    28.01      28.02        
  4 Blackwell, Blake C  29 University of Sa-38    30.92      29.94        
  5 Morris, Troy        27 Swimstitute Mast-38    38.00      31.52        
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gawlick, Craig S    29 Mountain View Ma-38    31.05      31.07        
  2 Smrz, Paul          28 Walnut Creek Mas-38    34.54      34.50        
  3 Blackwell, Blake C  29 University of Sa-38    37.33      37.45        
  4 Morris, Troy        27 Swimstitute Mast-38    44.00      37.56        
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gawlick, Craig S    29 Mountain View Ma-38    33.60      32.78        
  2 Guth, Christian E   26 Davis Aquatic Ma-38    30.00      33.54        
  3 Smrz, Paul          28 Walnut Creek Mas-38    36.25      36.10        
  4 Blackwell, Blake C  29 University of Sa-38    36.38      36.60        
  5 Morris, Troy        27 Swimstitute Mast-38    45.00      39.15        
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gawlick, Craig S    29 Mountain View Ma-38    27.95      27.83        
  2 Smrz, Paul          28 Walnut Creek Mas-38    30.92      30.66        
  3 Blackwell, Blake C  29 University of Sa-38    32.83      32.98        
  4 Morris, Troy        27 Swimstitute Mast-38    47.00      33.75        
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gawlick, Craig S    29 Mountain View Ma-38  1:04.60    1:03.73        
                  29.34     1:03.73 (34.39)                                        
  2 Guth, Christian E   26 Davis Aquatic Ma-38  1:00.00    1:07.62        
                  31.32     1:07.62 (36.30)                                        
  3 Smrz, Paul          28 Walnut Creek Mas-38  1:11.64    1:11.16        
                  34.22     1:11.16 (36.94)                                        
  4 Blackwell, Blake C  29 University of Sa-38  1:12.68    1:15.62        
                  35.26     1:15.62 (40.36)                                        
  5 Morris, Troy        27 Swimstitute Mast-38  1:50.00    1:21.58        
                  38.23     1:21.58 (43.35)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Willis, Nick        33 Davis Aquatic Ma-38    30.00      27.97        
  2 Morales, Kent F     34 Tamalpais Aquati-38    28.00      28.13        
  3 Chan, Henry         31 San Mateo Master-38    31.00      30.54        
  4 Martin, Eric        34 Yuba City Master-38    36.60      30.60        
  5 Castano-Aguado, Ig  30 Davis Aquatic Ma-38    30.00      31.54        
  6 Morales, Dan        32 Sierra Nevada Ma-38    30.00      33.62        
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Henry         31 San Mateo Master-38    37.50      37.22        
  2 Willis, Nick        33 Davis Aquatic Ma-38    44.50      37.78        
  3 Castano-Aguado, Ig  30 Davis Aquatic Ma-38  1:00.00      38.40        
  4 Morales, Kent F     34 Tamalpais Aquati-38    34.00      40.33        
  5 Martin, Eric        34 Yuba City Master-38    46.80      43.55        
  6 Morales, Dan        32 Sierra Nevada Ma-38    40.00      43.83        
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Henry         31 San Mateo Master-38    42.00      40.16        
  2 Willis, Nick        33 Davis Aquatic Ma-38    45.00      40.30        
  3 Morales, Kent F     34 Tamalpais Aquati-38    38.00      40.72        
  4 Morales, Dan        32 Sierra Nevada Ma-38    37.00      41.29        
  5 Martin, Eric        34 Yuba City Master-38    46.80      41.93        
 -- Castano-Aguado, Ig  30 Davis Aquatic Ma-38    56.00         DQ        
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Morales, Kent F     34 Tamalpais Aquati-38    31.00      33.54        
  2 Willis, Nick        33 Davis Aquatic Ma-38    40.00      33.63        
  3 Martin, Eric        34 Yuba City Master-38    42.60      34.31        
  4 Chan, Henry         31 San Mateo Master-38    37.50      34.53        
  5 Morales, Dan        32 Sierra Nevada Ma-38    40.00      41.74        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Chan, Henry         31 San Mateo Master-38  1:20.00    1:17.47        
                  36.46     1:17.47 (41.01)                                        
  2 Morales, Kent F     34 Tamalpais Aquati-38  1:16.00    1:18.08        
                  37.27     1:18.08 (40.81)                                        
  3 Willis, Nick        33 Davis Aquatic Ma-38  1:30.00    1:19.26        
                  38.31     1:19.26 (40.95)                                        
  4 Morales, Dan        32 Sierra Nevada Ma-38  1:15.00    1:27.65        
                  43.69     1:27.65 (43.96)                                        
 -- Martin, Eric        34 Yuba City Master-38  1:40.50         DQ        
                  41.07          DQ (44.13)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 White, Tobin F      38 Davis Aquatic Ma-38    30.00      30.18        
  2 Dooley, Todd M      38 Sacramento Maste-38    28.00      30.34        
  3 Noriega, Nigel      37 Davis Aquatic Ma-38    50.00      34.45        
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 White, Tobin F      38 Davis Aquatic Ma-38    33.50      34.40        
  2 Noriega, Nigel      37 Davis Aquatic Ma-38  1:00.00      44.30        
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Noriega, Nigel      37 Davis Aquatic Ma-38  1:00.00      43.30        
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 White, Tobin F      38 Davis Aquatic Ma-38    33.00      32.70        
  2 Dooley, Todd M      38 Sacramento Maste-38    40.00      37.35        
  3 Noriega, Nigel      37 Davis Aquatic Ma-38  1:30.00      43.55        
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 White, Tobin F      38 Davis Aquatic Ma-38  1:18.00    1:20.57        
                  36.66     1:20.57 (43.91)                                        
 -- Noriega, Nigel      37 Davis Aquatic Ma-38  2:30.00         DQ        
                  42.40          DQ (47.65)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Stephen M    44 Sacramento Maste-38    27.34      26.10        
  2 Hale, William C     40 Manatee Aquatic-38     26.70      26.12        
  3 Herguth, Bob        42 Rocklin Aquatics-38    31.26      26.72        
  4 Hamilton, Rick      43 Manatee Aquatic-38     30.64      27.25        
  5 Roth, Andrew M      42 Sacramento Maste-38    29.99      28.60        
  6 Loos, Greg          42 Swimstitute Mast-38    32.00      29.16        
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Hale, William C     40 Manatee Aquatic-38     30.10      30.13        
  2 Herguth, Bob        42 Rocklin Aquatics-38    33.26      30.74        
  3 Hamilton, Rick      43 Manatee Aquatic-38     34.82      31.23        
  4 Smith, Stephen M    44 Sacramento Maste-38    32.49      31.43        
  5 Loos, Greg          42 Swimstitute Mast-38    38.00      34.44        
  6 Roth, Andrew M      42 Sacramento Maste-38    36.00      35.77        
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Stephen M    44 Sacramento Maste-38    36.27      35.41        
  2 Hale, William C     40 Manatee Aquatic-38     38.40      36.33        
  3 Herguth, Bob        42 Rocklin Aquatics-38    39.26      36.60        
  4 Roth, Andrew M      42 Sacramento Maste-38    38.50      36.96        
  5 Hamilton, Rick      43 Manatee Aquatic-38     42.94      37.24        
  6 Loos, Greg          42 Swimstitute Mast-38    50.00      42.22        
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Herguth, Bob        42 Rocklin Aquatics-38    34.26      28.28        
  2 Hamilton, Rick      43 Manatee Aquatic-38     32.64      29.18        
  3 Smith, Stephen M    44 Sacramento Maste-38    29.43      29.25        
  3 Hale, William C     40 Manatee Aquatic-38     29.70      29.25        
  5 Roth, Andrew M      42 Sacramento Maste-38    33.00      31.63        
  6 Loos, Greg          42 Swimstitute Mast-38    40.00      35.86        
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smith, Stephen M    44 Sacramento Maste-38  1:06.86    1:05.85        
                  30.72     1:05.85 (35.13)                                        
  2 Hale, William C     40 Manatee Aquatic-38   1:07.00    1:06.24        
                  29.97     1:06.24 (36.27)                                        
  3 Herguth, Bob        42 Rocklin Aquatics-38  1:24.26    1:07.33        
                  30.08     1:07.33 (37.25)                                        
  4 Hamilton, Rick      43 Manatee Aquatic-38   1:23.92    1:08.03        
                  31.32     1:08.03 (36.71)                                        
  5 Roth, Andrew M      42 Sacramento Maste-38  1:14.00    1:11.19        
                  33.37     1:11.19 (37.82)                                        
  6 Loos, Greg          42 Swimstitute Mast-38  1:25.00    1:19.48        
                  35.48     1:19.48 (44.00)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sutliff, Brian T    47 Sacramento Maste-38    26.50      28.11        
  2 Boedtker, Markus S  46 Sacramento Maste-38    29.00      28.62        
  3 Sperka, Daniel J    45 Davis Aquatic Ma-38    29.92      29.93        
  4 Mayer, Patric       48 Davis Aquatic Ma-38    30.00      31.73        
  5 Bauer, Kim          46 Marin Pirates Ma-38    31.00      31.92        
  6 Campbell, Chris     49 Mountain View Ma-38    31.60      32.14        
  7 Yerby, Michael J    45 Sacramento Maste-38    31.94      32.66        
  8 Rader, David M      49 Davis Aquatic Ma-38    33.50      32.85        
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boedtker, Markus S  46 Sacramento Maste-38    36.00      35.73        
  2 Bauer, Kim          46 Marin Pirates Ma-38    36.19      37.51        
  3 Sutliff, Brian T    47 Sacramento Maste-38    33.00      38.50        
  4 Mayer, Patric       48 Davis Aquatic Ma-38    34.00      38.97        
  5 Campbell, Chris     49 Mountain View Ma-38    40.83      40.25        
  6 Yerby, Michael J    45 Sacramento Maste-38    42.40      42.38        
 -- Sperka, Daniel J    45 Davis Aquatic Ma-38    40.87         DQ        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boedtker, Markus S  46 Sacramento Maste-38    37.00      36.45        
  2 Bauer, Kim          46 Marin Pirates Ma-38    37.22      37.85        
  3 Sperka, Daniel J    45 Davis Aquatic Ma-38    38.93      38.13        
  4 Sutliff, Brian T    47 Sacramento Maste-38    37.00      38.46        
  5 Mayer, Patric       48 Davis Aquatic Ma-38    39.00      42.98        
  6 Yerby, Michael J    45 Sacramento Maste-38    44.89      44.96        
  7 Campbell, Chris     49 Mountain View Ma-38    46.50      46.72        
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boedtker, Markus S  46 Sacramento Maste-38    32.00      31.70        
  2 Sutliff, Brian T    47 Sacramento Maste-38    30.00      32.41        
  3 Sperka, Daniel J    45 Davis Aquatic Ma-38    33.64      33.84        
  4 Yerby, Michael J    45 Sacramento Maste-38    34.18      34.30        
  5 Bauer, Kim          46 Marin Pirates Ma-38    34.00      34.76        
  6 Campbell, Chris     49 Mountain View Ma-38    35.50      35.34        
  7 Rader, David M      49 Davis Aquatic Ma-38    36.00      35.41        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Boedtker, Markus S  46 Sacramento Maste-38  1:12.00    1:11.96        
                  34.41     1:11.96 (37.55)                                        
  2 Sutliff, Brian T    47 Sacramento Maste-38  1:10.00    1:13.78        
                  34.69     1:13.78 (39.09)                                        
  3 Sperka, Daniel J    45 Davis Aquatic Ma-38  1:18.06    1:16.70        
                  36.96     1:16.70 (39.74)                                        
  4 Bauer, Kim          46 Marin Pirates Ma-38  1:17.50    1:17.84        
                  36.43     1:17.84 (41.41)                                        
  5 Yerby, Michael J    45 Sacramento Maste-38  1:24.90    1:25.74        
                  40.40     1:25.74 (45.34)                                        
  6 Campbell, Chris     49 Mountain View Ma-38  1:23.45    1:26.07        
                  40.64     1:26.07 (45.43)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert H     53 Manatee Aquatic-38     26.80      26.94        
  2 Wieking, Scott      51 Davis Aquatic Ma-38    29.04      28.56        
  3 Woodruff, Dave L    54 Davis Aquatic Ma-38    29.96      29.68        
  4 Lee, Stanley H      54 Yuba City Master-38    31.00      30.46        
  5 Stewart, David M    52 Vacaville Swim C-38    32.03      31.85        
  6 Yuen, Matt          51 Almaden Swim & R-38    32.00      32.05        
  7 Lightfoot, Bill     51 Rocklin Aquatics-38    33.00      32.37        
  8 Yen, Stanley K      53 Sacramento Maste-38    33.00      33.65        
  9 Giles, George S     51 Vacaville Swim C-38    36.33      34.34        
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert H     53 Manatee Aquatic-38     31.60      32.21        
  2 Wieking, Scott      51 Davis Aquatic Ma-38    37.79      36.80        
  3 Stewart, David M    52 Vacaville Swim C-38    37.27      37.12        
  4 Yuen, Matt          51 Almaden Swim & R-38    40.00      37.91        
  5 Woodruff, Dave L    54 Davis Aquatic Ma-38    39.01      38.78        
  6 Lee, Stanley H      54 Yuba City Master-38    42.00      39.89        
  7 Yen, Stanley K      53 Sacramento Maste-38    39.00      40.74        
  8 Giles, George S     51 Vacaville Swim C-38    46.12      43.88        
  9 Lightfoot, Bill     51 Rocklin Aquatics-38    46.00      46.35        
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert H     53 Manatee Aquatic-38     36.50      37.56        
  2 Lee, Stanley H      54 Yuba City Master-38    38.50      38.05        
  3 Woodruff, Dave L    54 Davis Aquatic Ma-38    37.98      38.28        
  4 Wieking, Scott      51 Davis Aquatic Ma-38    39.90      39.04        
  5 Yuen, Matt          51 Almaden Swim & R-38    41.30      40.14        
  6 Stewart, David M    52 Vacaville Swim C-38    40.01      40.44        
  7 Lightfoot, Bill     51 Rocklin Aquatics-38    43.00      41.56        
  8 Giles, George S     51 Vacaville Swim C-38    45.81      44.48        
  9 Yen, Stanley K      53 Sacramento Maste-38    46.00      46.24        
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert H     53 Manatee Aquatic-38     29.50      29.45        
  2 Wieking, Scott      51 Davis Aquatic Ma-38    33.74      33.39        
  3 Woodruff, Dave L    54 Davis Aquatic Ma-38    34.41      34.01        
  4 Stewart, David M    52 Vacaville Swim C-38    34.30      34.03        
  5 Lee, Stanley H      54 Yuba City Master-38    35.20      34.61        
  6 Yuen, Matt          51 Almaden Swim & R-38    35.80      34.81        
  7 Yen, Stanley K      53 Sacramento Maste-38    37.00      36.96        
  8 Lightfoot, Bill     51 Rocklin Aquatics-38    40.00      38.10        
  9 Giles, George S     51 Vacaville Swim C-38    41.02      39.61        
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Heath, Robert H     53 Manatee Aquatic-38   1:08.50    1:09.26        
                  31.38     1:09.26 (37.88)                                        
  2 Wieking, Scott      51 Davis Aquatic Ma-38  1:16.37    1:15.65        
                  36.45     1:15.65 (39.20)                                        
  3 Woodruff, Dave L    54 Davis Aquatic Ma-38  1:15.28    1:16.62        
                  37.64     1:16.62 (38.98)                                        
  4 Yuen, Matt          51 Almaden Swim & R-38  1:20.20    1:17.64        
                  37.00     1:17.64 (40.64)                                        
  5 Stewart, David M    52 Vacaville Swim C-38  1:18.43    1:19.36        
                  36.44     1:19.36 (42.92)                                        
  6 Lee, Stanley H      54 Yuba City Master-38  1:22.00    1:20.86        
                  38.59     1:20.86 (42.27)                                        
  7 Yen, Stanley K      53 Sacramento Maste-38  1:25.00    1:26.85        
                  39.23     1:26.85 (47.62)                                        
  8 Giles, George S     51 Vacaville Swim C-38  1:32.40    1:28.71        
                  41.95     1:28.71 (46.76)                                        
  9 Lightfoot, Bill     51 Rocklin Aquatics-38  1:30.00    1:29.93        
                  44.62     1:29.93 (45.31)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M   58 Sacramento Maste-38    28.20      28.52        
  2 Gimelli, Greg       56 Sacramento Maste-38    30.00      30.22        
  3 Brewer, Douglas A   57 Rocklin Aquatics-38    31.08      31.62        
  4 Citron, Jeff M      55 Yuba City Master-38    31.73      31.85        
  5 Finley, Curtis M    57 Davis Aquatic Ma-38    37.00      35.10        
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gimelli, Greg       56 Sacramento Maste-38    38.00      37.29        
  2 Brewer, Douglas A   57 Rocklin Aquatics-38    40.20      38.75        
  3 Citron, Jeff M      55 Yuba City Master-38    41.50      40.55        
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M   58 Sacramento Maste-38    35.50      36.01        
  2 Gimelli, Greg       56 Sacramento Maste-38    40.00      38.82        
  3 Citron, Jeff M      55 Yuba City Master-38    41.05      41.67        
  4 Brewer, Douglas A   57 Rocklin Aquatics-38    44.20      46.35        
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M   58 Sacramento Maste-38    31.50      30.92        
  2 Gimelli, Greg       56 Sacramento Maste-38    33.00      33.61        
  3 Citron, Jeff M      55 Yuba City Master-38    36.69      36.62        
  4 Brewer, Douglas A   57 Rocklin Aquatics-38    38.50      38.44        
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Gimelli, Greg       56 Sacramento Maste-38  1:19.00    1:19.46        
                  38.14     1:19.46 (41.32)                                        
  2 Citron, Jeff M      55 Yuba City Master-38  1:23.93    1:23.24        
                  38.81     1:23.24 (44.43)                                        
  3 Brewer, Douglas A   57 Rocklin Aquatics-38  1:28.00    1:29.13        
                  41.18     1:29.13 (47.95)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim       60 Manatee Aquatic-38     28.50      27.85        
  2 De Lacy, Jim R      64 Walnut Creek Mas-38    30.00      28.93        
  3 Wilder, Hugh        63 Santa Rosa Maste-38    30.00      28.97        
  4 McPherson, Andrew   63 Davis Aquatic Ma-38    27.50      29.57        
  5 Meyerhoff, Rick     63 Tamalpais Aquati-38    30.00      30.11        
  6 Jochim, Christian   62 Almaden Swim & R-38    35.00      33.41        
  7 Kersten, Michael J  63 Sacramento Maste-38    35.00      35.13        
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wilder, Hugh        63 Santa Rosa Maste-38    33.00      32.33        
  2 Clemmons, Jim       60 Manatee Aquatic-38     35.50      35.06        
  3 McPherson, Andrew   63 Davis Aquatic Ma-38    34.00      35.51        
  4 De Lacy, Jim R      64 Walnut Creek Mas-38    38.00      38.62        
  5 Jochim, Christian   62 Almaden Swim & R-38    40.00      39.08        
  6 Kersten, Michael J  63 Sacramento Maste-38    46.00      44.11        
  7 Meyerhoff, Rick     63 Tamalpais Aquati-38    43.00      44.83        
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim       60 Manatee Aquatic-38     36.50      36.24        
  2 McPherson, Andrew   63 Davis Aquatic Ma-38    38.00      36.94        
  3 Meyerhoff, Rick     63 Tamalpais Aquati-38    40.00      38.33        
  4 Jochim, Christian   62 Almaden Swim & R-38    40.00      40.26        
  5 De Lacy, Jim R      64 Walnut Creek Mas-38    40.00      40.34        
  6 Wilder, Hugh        63 Santa Rosa Maste-38    39.00      41.92        
  7 Kersten, Michael J  63 Sacramento Maste-38    49.00      50.90        
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew   63 Davis Aquatic Ma-38    30.00      31.45        
  2 Wilder, Hugh        63 Santa Rosa Maste-38    32.00      31.80        
  3 Clemmons, Jim       60 Manatee Aquatic-38     32.50      31.97        
  4 De Lacy, Jim R      64 Walnut Creek Mas-38    35.00      32.62        
  5 Meyerhoff, Rick     63 Tamalpais Aquati-38    33.00      33.21        
  6 Jochim, Christian   62 Almaden Swim & R-38    40.00      38.87        
  7 Kersten, Michael J  63 Sacramento Maste-38    43.00      41.91        
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim       60 Manatee Aquatic-38   1:09.50    1:10.74        
                  33.76     1:10.74 (36.98)                                        
  2 Wilder, Hugh        63 Santa Rosa Maste-38  1:15.00    1:14.89        
                  33.10     1:14.89 (41.79)                                        
  3 De Lacy, Jim R      64 Walnut Creek Mas-38  1:18.00    1:20.08        
                  36.82     1:20.08 (43.26)                                        
  4 Meyerhoff, Rick     63 Tamalpais Aquati-38  1:18.00    1:20.52        
                  39.06     1:20.52 (41.46)                                        
  5 Jochim, Christian   62 Almaden Swim & R-38  1:30.00    1:27.80        
                  43.90     1:27.80 (43.90)                                        
  6 Kersten, Michael J  63 Sacramento Maste-38  1:40.00    1:40.97        
                  46.93     1:40.97 (54.04)                                        
 -- McPherson, Andrew   63 Davis Aquatic Ma-38  1:12.10         DQ        
                  34.84          DQ (40.76)                                        
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard      67 Tamalpais Aquati-38    30.00      29.52        
  2 Boyd, Todd S        65 Arizona Masters-48     30.75      30.69        
  3 Ennis, Richard C    66 Rocklin Aquatics-38    31.00      30.70        
  4 Plasman, Duncan S   68 Yuba City Master-38    42.13      39.38        
  5 Rhoades, Bob L      67 Broadstone Maste-38    55.00      52.43        
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard      67 Tamalpais Aquati-38    35.00      34.05        
  2 Ennis, Richard C    66 Rocklin Aquatics-38    37.00      36.20        
  3 Boyd, Todd S        65 Arizona Masters-48     45.00      42.96        
  4 Plasman, Duncan S   68 Yuba City Master-38    47.86      46.24        
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard      67 Tamalpais Aquati-38    42.50      40.56        
  2 Ennis, Richard C    66 Rocklin Aquatics-38    44.00      45.08        
  3 Boyd, Todd S        65 Arizona Masters-48     50.00      48.87        
  4 Plasman, Duncan S   68 Yuba City Master-38    51.58      52.34        
  5 Rhoades, Bob L      67 Broadstone Maste-38  1:15.00    1:15.38        
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard      67 Tamalpais Aquati-38    33.00      32.06        
  1 Ennis, Richard C    66 Rocklin Aquatics-38    33.00      32.06        
  3 Boyd, Todd S        65 Arizona Masters-48     35.85      36.08        
  4 Plasman, Duncan S   68 Yuba City Master-38  1:00.48      56.37        
  5 Rhoades, Bob L      67 Broadstone Maste-38  1:10.00    1:09.19        
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard      67 Tamalpais Aquati-38  1:16.50    1:16.26        
                  34.80     1:16.26 (41.46)                                        
  2 Ennis, Richard C    66 Rocklin Aquatics-38  1:18.00    1:22.55        
                  37.23     1:22.55 (45.32)                                        
  3 Boyd, Todd S        65 Arizona Masters-48   1:30.25    1:29.51        
                  42.87     1:29.51 (46.64)                                        
  4 Plasman, Duncan S   68 Yuba City Master-38  1:52.15    1:49.29        
                  52.88     1:49.29 (56.41)                                        
 -- Rhoades, Bob L      67 Broadstone Maste-38  2:30.00         DQ        
                1:19.61        DQ (1:10.36)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A  73 Stanford Masters-38    38.74      38.15        
  2 Perilman, Jim E     71 Walnut Creek Mas-38    40.45      38.30        
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A  73 Stanford Masters-38    46.64      44.07        
  2 Perilman, Jim E     71 Walnut Creek Mas-38    46.30      46.45        
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E     71 Walnut Creek Mas-38    43.60      43.31        
  2 Fasbender, Barry A  73 Stanford Masters-38    49.82      49.55        
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E     71 Walnut Creek Mas-38    40.45      40.28        
  2 Fasbender, Barry A  73 Stanford Masters-38    42.35      41.90        
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E     71 Walnut Creek Mas-38  1:33.51    1:34.40        
                  45.98     1:34.40 (48.42)                                        
  2 Fasbender, Barry A  73 Stanford Masters-38  1:41.09    1:39.75        
                  47.03     1:39.75 (52.72)                                        
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'B'               2:37.00    2:25.24        
     1) Loomis, Caroline T W47          2) Guth, Christian E M26          
     3) Crosby, Kelly A W37             4) Crownshaw, Lauren A W31        
                  44.31     1:18.13 (33.82)     1:53.59 (35.46)     2:25.24 (31.65)
  2 Sacramento Masters-38  'A'                  2:38.12    2:37.16        
     1) Lo, Yvonne F W40                2) Parise, Carol A W44            
     3) Moore, Stephanie W28            4) Jorgensen, Kim A W42           
                  40.54     1:27.61 (47.07)     2:01.19 (33.58)     2:37.16 (35.97)
  3 Davis Aquatic Masters-38  'A'               2:19.00    2:47.61        
     1) Crow, Joan A W46                2) Laffan, Lisa M W27             
     3) Wong, Stephanie E W23           4) David, Nicole W42              
                  51.40     1:35.80 (44.40)     2:11.97 (36.17)     2:47.61 (35.64)
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rocklin Aquatics Masters-38  'A'            2:10.00    2:28.08        
     1) Maginnis, Terri L W50           2) Fernandez, Jennifer W37        
     3) Fields, Rachael W30             4) Gillespie, Sue M W50           
                  40.96     1:19.98 (39.02)     1:58.56 (38.58)     2:28.08 (29.52)
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'               2:11.00    2:15.36        
     1) Willis, Nick M33                2) Woodruff, Dave L M54           
     3) Stoner, Chris T M19             4) Rader, David M M49             
                  38.32     1:16.34 (38.02)     1:43.66 (27.32)     2:15.36 (31.70)
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sacramento Masters-38  'A'                  2:10.00    2:08.29        
     1) Smith, Stephen M M44            2) Roth, Andrew M M42             
     3) Sutliff, Brian T M47            4) Boedtker, Markus S M46         
                  32.08     1:07.99 (35.91)     1:39.75 (31.76)     2:08.29 (28.54)
  2 Rocklin Aquatics Masters-38  'A'            2:25.00    2:18.34        
     1) Brewer, Douglas A M57           2) Lightfoot, Bill M51            
     3) Ennis, Richard C M66            4) Herguth, Bob M42               
                  39.02     1:19.52 (40.50)     1:51.84 (32.32)     2:18.34 (26.50)
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sacramento Masters-38  'A'                  2:30.00    2:23.67        
     1) Yen, Stanley K M53              2) Yerby, Michael J M45           
     3) Dooley, Todd M M38              4)                                
                  40.48     1:18.11 (37.63)     1:52.61 (34.50)     2:23.67 (31.06)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Davis Aquatic Masters-38  'A'               2:19.00    2:19.66        
     1) Roberts, Julie E W46            2) Weinman, Michal Sue W47        
     3) Wieking, Scott M51              4) Mayer, Patric M48              
                  35.09     1:16.55 (41.46)     1:48.71 (32.16)     2:19.66 (30.95)
  2 Almaden Swim & Racquet Club-38  'A'         2:25.13    2:27.24        
     1) Yuen, Matt M51                  2) Jochim, Christian M62          
     3) Barrantes, Sara W24             4) Hunt, Allison W46              
                  37.37     1:17.69 (40.32)     1:56.69 (39.00)     2:27.24 (30.55)
  3 Swimstitute Masters-38  'A'                      NT    2:55.47        
     1) Loos, Greg M42                  2) Morris, Troy M27               
     3) Torres, Julie K W69             4) Degaa, Nora W52                
                  35.73     1:13.95 (38.22)   2:19.14 (1:05.19)     2:55.47 (36.33)





  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2010-10-04


Copyright © 2010 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/