FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 41  Women 18-24 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 58.47  7/25/2009 KARA DENBY
          PMS: P 58.82  12/12/2009Meg Gill
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Seelos, Lizzy G        23 Santa Cruz Maste  1:07.14    1:08.91    9  
  2 Fung, Erica M          18 University of Sa  1:10.00    1:09.88    7  
  3 Keats, Lauren          24 University of Sa  1:25.00    1:13.64    6  
  4 Kittleson, Amy         24 University of Sa  1:15.00    1:14.33    5  
  5 Senel, Leyla C         21 University of Sa    50.00    1:20.54    4  
 -- O'Donnell-McCarthy, F  23 The Olympic Club    59.95         NS  
 
 Event 41  Women 25-29 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 57.71  6/21/2008 AIMEE RAMM, GBR
         NATL: N 57.76  3/18/1995 SHEILA TAORMINA
          PMS: P 58.34  12/31/1989Sara Shand
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Reilly, Erin P         25 The Olympic Club  1:08.00    1:00.85    9  
  2 Ikehata, Mariko        27 Santa Cruz Maste  1:05.00    1:04.18    7  
  3 Espiritu, Vicki        25 Tri Valley Maste  1:05.95    1:05.31    6  
  4 Bronson, Meredith C    28 Almaden Swim & R  1:09.00    1:08.02    5  
  5 Reitz, Kelly A         25 Marin Pirates Ma  1:12.50    1:08.05    4  
  6 Gluvers, Barbara       25 UNAT              1:10.00    1:08.11    3  
  7 West, Meredith A       26 Mavericks Master  1:20.00    1:17.09    2  
  8 Shuller, Mary Ann      29 Sierra Marlins S  2:00.00    2:04.00    1  
 
 Event 41  Women 30-34 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W   55.24  7/11/2009 ERIKA ERNDL, USA
         NATL: N   54.59  8/5/2009  ERIKA ERNDL
          PMS: P 1:00.78  6/18/1996 Lisa Hazen
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wagner, Allison M      33 University of Sa  1:07.00    1:05.93    9  
  2 Reilly, Catie L        30 The Olympic Club  1:06.00    1:10.02    7  
  3 Argentine, Marrie      32 Davis Aquatic Ma  1:30.00    1:23.68    6  
 
 Event 41  Women 35-39 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W   58.38  8/23/1998 TRACIE MOLL, USA
         NATL: N   58.87  7/2/1995  S NEILSON-BELL
          PMS: P 1:00.31  12/31/2002Laureen Welting
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Pietras, Gina E        35 Walnut Creek Mas  1:05.00    1:06.31    9  
  2 Labusch, Meike M       38 University of Sa  1:10.00    1:12.30    7  
 -- Haack, Angela R        36 Walnut Creek Mas  1:10.00         NS  
 
 Event 41  Women 40-44 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W   58.43  8/17/2003 MARIA DOELGER, USA
         NATL: N   53.78  7/4/2008  DARA TORRES
          PMS: P 1:01.06  12/31/2006Laureen Welting
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smith, Jody L          41 Mountain View Ma  1:02.22    1:05.06    9  
  2 Rublein, Susanne P     40 Manatee Aquatic-  1:09.65    1:10.09    7  
  3 Capen, Tasha           44 Menlo Masters Ak  1:13.00    1:12.13    6  
 
 Event 41  Women 45-49 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W   59.79  8/5/2007  K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N   59.79  8/5/2007  K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 1:02.11  12/31/2003Suzanne Heim-Bowen
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Welting, Laureen K     45 The Olympic Club  1:05.78    1:05.63    9  
  2 Khouri, Carola P       48 Alpine Hills Swi  1:10.00    1:06.47    7  
  3 Hunt, Allison          46 Almaden Swim & R  1:08.64    1:09.44    6  
  4 Henry, BJ J            46 Walnut Creek Mas  1:09.78    1:10.91    5  
  5 Couch, Stephanie D     46 Menlo Masters Ak  1:16.71    1:14.40    4  
  6 Coffee, Cassandra      49 Marin Pirates Ma  1:18.70    1:17.48    3  
  7 Dodd, Dina             47 Bear River Swimm  1:26.00    1:18.38    2  
  8 Powers, Terry          47 Marin Pirates Ma  1:22.00    1:21.75    1  
  9 Wolff, Aileen          48 Santa Cruz Maste  2:00.00    1:50.06  
 -- Dornan, Gwen A         47 University of Sa  1:11.97         NS  
 
 Event 41  Women 50-54 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:01.13  8/19/2001 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:01.13  8/19/2001 LAURA VAL
          PMS: P 1:01.13  12/31/2001Laura Val
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bilich, Bonnie M       52 Tri Valley Maste  1:06.00    1:06.58    9  
  2 Feeley, Louise S       51 Menlo Masters Ak  1:19.00    1:16.45    7  
  3 Jaubert, Leslie M      52 Santa Rosa Maste  1:15.00    1:17.79    6  
  4 Lentz, Penelope K      52 Team Kman-33      1:40.00    1:22.16    5  
  5 Glenesk, Jennifer A    53 Team Kman-33      1:25.34    1:23.55    4  
  6 Marnell, Mary          54 Walnut Creek Mas  1:33.00    1:33.72    3  
 
 Event 41  Women 55-59 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:02.02  8/16/2008 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:02.02  8/16/2008 LAURA VAL
          PMS: P 1:02.02  12/31/2007Laura Val
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Val, Laura B           59 Tamalpais Aquati  1:06.00    1:03.70    9  
  2 Reilly, Mary Jane K    55 UNAT              1:12.19    1:10.16    7  
  3 Eisenman, Judy A       56 Tamalpais Aquati  1:15.50    1:16.02    6  
  4 Powell, Susie W        58 Rolling Hills Mu  1:20.80    1:22.39    5  
 
 Event 41  Women 60-64 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:06.63  3/13/2009 SANDERINA KRUGER, RSA
         NATL: N 1:09.29  8/16/2008 F WILLIAMSON
          PMS: P 1:10.51  12/31/2008Ruth Shaps
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Felton, Anezka G       62 The Olympic Club  1:23.80    1:31.46    9  
  2 Williams, Connie L     64 Tuolumne County-  1:48.70    1:54.27    7  
 
 Event 41  Women 65-69 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:12.00  8/19/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 1:15.75  8/16/2008 JACKIE MARR
          PMS: P 1:18.00  12/31/1996Gail Roper
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Allen, Susan J         66 University of Sa  1:30.00    1:28.31    9  
  2 Rose, Polly            68 University of Sa  2:50.00    2:40.91    7  
  3 Maher, Susan M         68 University of Sa  3:00.00    2:55.17    6  
 
 Event 41  Women 70-74 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:14.28  9/5/2009  YOSHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 1:19.94  8/23/1999 GAIL ROPER
          PMS: P 1:19.94  12/31/1999Gail Roper
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Roepke, Elizabeth L    70 San Mateo Master  1:32.00    1:36.19    9  
  2 Hagiwara, Tank         72 University of Sa  2:00.00    2:01.50    7  
  3 Olson, Jeannine E      71 Rinconada Master  2:00.00    2:10.84    6  
 
 Event 41  Women 75-79 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:20.15  8/5/2006  JANE ASHER, GBR
         NATL: N 1:26.36  7/31/2005 GAIL ROPER
          PMS: P 1:33.25  12/31/1998Margery Meyer
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kay, Ann               76 Menlo Masters Ak  1:35.00    1:41.18    9  
  2 Mc Cubbin, Miek        75 San Mateo Master  1:39.07    1:44.37    7  
  3 Tegner, Thyra          75 Almaden Swim & R  2:01.76    1:59.04    6  
  4 Kang, Peggy            75 University of Sa  2:07.63    2:12.22    5  
  5 Bensu, Janet L         78 University of Sa  2:23.30    2:24.52    4  
  6 Allen, Mary A          78 University of Sa  2:34.00    2:41.18    3  
 
 Event 41  Women 80-84 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:27.55  3/7/2009  GAIL ROPER, USA
         NATL: N 1:27.55  3/7/2009  GAIL ROPER
          PMS: P 1:37.78  12/31/2002Margery Meyer
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Voorhees, Margaret S   82 University of Sa  2:30.10    2:44.67    9  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 41                 
 
  1. University of San Francisco Ma   2293   2. The Olympic Club                  823
  3. Walnut Creek Masters              797   4. Santa Cruz Masters Aquatics       707
  5. Tuolumne County Aquatic Master    517   6. Menlo Masters Aka Team Sheeper    427
  7. Davis Aquatic Masters             356   8. Santa Rosa Masters                335
  9. Mountain View Masters             331  10. San Mateo Master Marlins          312
 11. Manatee Aquatic Masters Inc       296  12. Unat                            284.5
 13. Marin Pirates Masters           279.5  14. Rolling Hills Mud Sharks          274
 15. Tri Valley Masters                220  16. Tamalpais Aquatic Masters         215
 17. Alameda Aquatic Masters           206  18. Almaden Swim & Racquet Club       177
 19. Rinconada Masters                  94  20. Temescal Aquatic Masters           86
 21. Fog City Masters                   61  22. Sierra Nevada Masters              55
 23. San Francisco Tsunami Masters      51  24. Sierra Marlins Swim Team Maste     50
 25. Bay Masters                        48  26. Sacramento Masters                 45
 27. Stanford Masters Swimming          44  28. Team Kman                          40
 29. Cal Maritime Academy Masters       38  30. Peninsula Covenant Aquatic Mas     32
 31. Pacific Northwest Aquatics         30  32. Strawberry Canyon Aquatic Mast     29
 33. Santa Clara Swim Club Masters      28  34. Burlingame Aquatic Club            27
 35. Los Altos Mountain View Master     25  36. Ladera Oaks Masters                23
 37. Alpine Hills Swimming Masters      20  38. Carson Valley Masters              17
 39. Fig Garden Swim Team               15  40. Bear River Swimming                14
 41. Western Athletic Club Masters       9  41. South Palo Alto Masters             9
 43. Clovis Swim Club Masters            6  44. Ellis Electric Eels                 5
 44. North Bay Aquatics                  5  46. Mavericks Masters Swimming          4
 47. Club Sport Fremont                  3