FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 38  Men 30-34 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:03.85  8/4/1995  BOBBY PATTEN, USA
         NATL: N 2:03.85  8/4/1995  BOBBY PATTEN
          PMS: P 2:09.37  12/31/1994Sean Murphy
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Michaels, Jeremiah     34 University of Sa  2:50.00    3:02.51    9  
               1:23.86    3:02.51 (1:38.65)
 
 Event 38  Men 35-39 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:06.74  6/27/1996 JEFF STUART, USA
         NATL: N 2:06.74  6/28/1996 JEFF STUART
          PMS: P 2:14.12  12/31/2006Rick Gould
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mc Whorter, Michael C  37 The Olympic Club  2:35.00    2:40.37    9  
               1:14.92    2:40.37 (1:25.45)
 
 Event 38  Men 40-44 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:05.55  7/11/2004 DENNIS BAKER, USA
         NATL: N 2:05.55  7/11/2004 DENNIS BAKER
          PMS: P 2:19.18  12/31/2006Darren Phelan
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cardineau, Yan         42 Santa Rosa Maste  2:20.00    2:25.25    9  
               1:08.23    2:25.25 (1:17.02)
  2 Finney, Peter C        43 Manatee Aquatic-  2:35.24    2:40.55    7  
               1:15.93    2:40.55 (1:24.62)
 
 Event 38  Men 45-49 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:06.94  8/9/2006  DENNIS BAKER, USA
         NATL: N 2:04.07  7/19/2008 DENNIS BAKER
          PMS: P 2:22.42  12/31/2002Kerry O'Brien
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Henthorne, Thomas A    46 University of Sa  3:10.00    3:15.35    9  
               1:29.55    3:15.35 (1:45.80)
 
 Event 38  Men 50-54 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:15.06  5/9/2009  HUGO BREGMAN, NED
         NATL: N 2:18.57  8/17/2008 PAUL CARTER
          PMS: P 2:18.57  12/31/2008Paul Carter
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Taylor, Ron A          50 UNAT              3:04.18    3:01.28    9  
               1:20.77    3:01.28 (1:40.51)
 
 Event 38  Men 55-59 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:18.97  8/7/2009  BRAD HORNER, USA
         NATL: N 2:18.97  8/7/2009  BRAD HORNER
          PMS: P 2:43.05  12/31/2005Jim Clemmons
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Guadagni, Peter M      55 Walnut Creek Mas  2:44.20    2:39.69P   9  
               1:18.27    2:39.69 (1:21.42)
  2 Kennedy, James B       59 Cal Maritime Aca  3:25.00    3:34.74    7  
               1:41.00    3:34.74 (1:53.74)
  3 Boreyko, Valeriy A     57 University of Sa  8:00.00    4:44.87    6  
               2:21.33    4:44.87 (2:23.54)
 
 Event 38  Men 60-64 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:31.58  6/22/2008 FRED SCHLICHER, USA
         NATL: N 2:31.58  6/22/2008 FRED SCHLICHER
          PMS: P 2:54.72  12/31/2002Richard Kitchell
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bortman, Henry (Camo)  60 University of Sa  5:10.00    5:20.45    9  
               2:30.55    5:20.45 (2:49.90)
 
 Event 38  Men 65-69 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:47.60  6/20/2009 DEREK PARR, GBR
         NATL: N 2:50.18  6/6/2009  ROBERT POILETMAN
          PMS: P 3:26.11  12/31/2001Emory Haworth
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Pierce, Donald A       65 Rolling Hills Mu  4:00.00    3:37.46    9  
               1:45.34    3:37.46 (1:52.12)
 
 Event 38  Men 75-79 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 3:26.28  7/18/2008 TAKASHI HAYASHI, JPN
         NATL: N 3:43.56  7/5/1992  ANTON CERER
          PMS: P 4:17.12  12/31/1996Richard Smith
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sulzbach, John F       76 Menlo Masters Ak  4:10.00    4:59.88    9  
               2:23.75    4:59.88 (2:36.13)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 38                 
 
  1. University of San Francisco Ma   2083   2. The Olympic Club                  752
  3. Walnut Creek Masters              716   4. Santa Cruz Masters Aquatics       646
  5. Tuolumne County Aquatic Master    473   6. Menlo Masters Aka Team Sheeper    374
  7. Davis Aquatic Masters             338   8. Mountain View Masters             316
  9. Santa Rosa Masters                310  10. San Mateo Master Marlins          282
 11. Manatee Aquatic Masters Inc       262  12. Rolling Hills Mud Sharks          247
 13. Unat                            241.5  14. Marin Pirates Masters           229.5
 15. Tri Valley Masters                192  16. Tamalpais Aquatic Masters         191
 17. Alameda Aquatic Masters           181  18. Almaden Swim & Racquet Club       135
 19. Temescal Aquatic Masters           79  20. Rinconada Masters                  70
 21. Sierra Nevada Masters              55  22. San Francisco Tsunami Masters      51
 23. Bay Masters                        48  24. Sacramento Masters                 45
 24. Sierra Marlins Swim Team Maste     45  26. Fog City Masters                   43
 27. Cal Maritime Academy Masters       38  28. Stanford Masters Swimming          35
 29. Team Kman                          31  30. Strawberry Canyon Aquatic Mast     29
 31. Santa Clara Swim Club Masters      28  32. Burlingame Aquatic Club            27
 32. Peninsula Covenant Aquatic Mas     27  34. Los Altos Mountain View Master     25
 35. Pacific Northwest Aquatics         23  36. Carson Valley Masters              17
 37. Ladera Oaks Masters                14  38. Fig Garden Swim Team               13
 38. Alpine Hills Swimming Masters      13  40. Western Athletic Club Masters       9
 41. Clovis Swim Club Masters            6  42. Bear River Swimming                 5
 42. Ellis Electric Eels                 5  42. North Bay Aquatics                  5
 45. Club Sport Fremont                  3  46. Mavericks Masters Swimming          2