FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 32  Men 18-24 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
         NATL: N 2:25.57  7/25/1999 KEVIN RAAB
          PMS: P 2:25.57  12/31/1999Kevin Raab
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sanchez, Carlos F      24 San Mateo Master  2:55.00    2:52.94    9  
               1:22.59    2:52.94 (1:30.35)
  2 Dolar, Kevin I         23 University of Sa  2:55.00    2:55.19    7  
               1:25.43    2:55.19 (1:29.76)
 
 Event 32  Men 25-29 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:16.70  8/17/2008 GARY MARSHALL, USA
         NATL: N 2:16.70  8/17/2008 GARY MARSHALL
          PMS: P 2:16.70  12/31/2008Gary Marshall
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Litvak, Igor           25 University of Sa  3:00.65    2:59.15    9  
               1:29.87    2:59.15 (1:29.28)
  2 Lim, Hubert            29 University of Sa  3:05.00    3:34.96    7  
               1:41.34    3:34.96 (1:53.62)
 
 Event 32  Men 30-34 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:20.43  8/25/1999 NICK GILLINGHAM, GBR
         NATL: N 2:24.06  8/18/1991 DAVID LUNDBERG
          PMS: P 2:24.06  12/31/1991David Lundberg
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Palmer, Ben C          30 Fog City Masters  2:48.50    2:42.92    9  
               1:19.87    2:42.92 (1:23.05)
  2 Antonen, Charles J     32 University of Sa  3:20.00    3:15.44    7  
               1:33.30    3:15.44 (1:42.14)
  3 Michaels, Jeremiah     34 University of Sa  3:30.00    3:24.66    6  
               1:39.59    3:24.66 (1:45.07)
 
 Event 32  Men 35-39 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:20.29  6/5/2004  NICK GILLINGHAM, GBR
         NATL: N 2:21.87  7/29/2001 RON KARNAUGH
          PMS: P 2:27.55  12/31/2006Roque Santos
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Chen, Jack P           39 Davis Aquatic Ma  4:00.00    3:43.88    9  
               1:49.68    3:43.88 (1:54.20)
 
 Event 32  Men 40-44 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:18.94  6/24/2009 ALBERTO MONTINI, ITA
         NATL: N 2:24.19  5/18/2008 ROQUE SANTOS
          PMS: P 2:24.19  12/31/2008Roque Santos
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Finney, Peter C        43 Manatee Aquatic-  2:49.82    2:54.24    9  
               1:24.79    2:54.24 (1:29.45)
  2 Mc Bride, Patrick F    41 University of Sa  2:58.50    2:57.57    7  
               1:25.62    2:57.57 (1:31.95)
 
 Event 32  Men 45-49 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:24.91  9/19/2009 V.PYLYPCHENKO, UKR
         NATL: N 2:27.79  8/17/2008 DAVID GUTHRIE
          PMS: P 2:40.42  12/31/2001Stuart Corliss
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Chappell, Matt         46 University of Sa  3:25.98    3:06.06    9  
               1:28.90    3:06.06 (1:37.16)
  2 Kadi, Mike             46 UNAT              3:10.00    3:10.33    7  
               1:31.12    3:10.33 (1:39.21)
  3 Henthorne, Thomas A    46 University of Sa  3:30.00    3:16.36    6  
               1:35.62    3:16.36 (1:40.74)
  4 Bauer, Kim             46 Marin Pirates Ma  3:22.00    3:18.50    5  
               1:35.41    3:18.50 (1:43.09)
 
 Event 32  Men 50-54 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:35.08  6/5/2004  LORENZO MARUGO, ITA
         NATL: N 2:39.08  8/19/2001 RICK COLELLA
          PMS: P 2:40.57  12/31/1996Robert Strand
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smith, Dave M          53 Santa Cruz Maste  2:52.02    2:57.92    9  
               1:27.17    2:57.92 (1:30.75)
  2 Ewing, Jack            50 University of Sa  3:06.81    3:14.36    7  
               1:33.35    3:14.36 (1:41.01)
  3 Sharpe, Randell B      53 Alameda Aquatic-  3:22.47    3:17.95    6  
               1:36.13    3:17.95 (1:41.82)
  4 Mitchell, David        53 University of Sa  3:35.00    3:41.17    5  
               1:50.93    3:41.17 (1:50.24)
  5 Sands, Mark            50 Bear River Swimm  3:53.10    3:50.11    4  
               1:54.53    3:50.11 (1:55.58)
 
 Event 32  Men 55-59 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:38.66  8/17/2008 RICK COLELLA, USA
         NATL: N 2:38.66  8/17/2008 RICK COLELLA
          PMS: P 2:46.31  12/31/2001Robert Strand
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Guadagni, Peter M      55 Walnut Creek Mas  2:58.50    2:55.74    9  
               1:24.22    2:55.74 (1:31.52)
  2 Ridinger, Kim S        59 University of Sa  3:16.00    3:16.68    7  
               1:35.09    3:16.68 (1:41.59)
  3 Kennedy, James B       59 Cal Maritime Aca  3:17.46    3:22.40    6  
               1:37.80    3:22.40 (1:44.60)
  4 Anderson, Robert L     55 Peninsula Covena  3:35.00    3:40.87    5  
               1:49.37    3:40.87 (1:51.50)
  5 Kunihara, Daniel S     59 University of Sa  4:25.00    3:53.46    4  
               1:54.98    3:53.46 (1:58.48)
  6 Boreyko, Valeriy A     57 University of Sa  6:30.00    3:55.06    3  
               2:00.76    3:55.06 (1:54.30)
  7 Andrews, Bryan W       59 University of Sa  4:30.00    4:16.98    2  
               2:09.53    4:16.98 (2:07.45)
  8 East, Everett F        57 Tuolumne County-  4:50.00    4:52.97    1  
               2:22.52    4:52.97 (2:30.45)
 
 Event 32  Men 60-64 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:50.77  8/3/2008  ROBERT STRAND, USA
         NATL: N 2:50.77  8/3/2008  ROBERT STRAND
          PMS: P 2:50.77  12/31/2008Robert Strand
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Clemmons, Jim          60 Manatee Aquatic-  3:05.50    3:01.24    9  
               1:29.64    3:01.24 (1:31.60)
  2 Mc Gregor, Cary D      60 Manatee Aquatic-  3:15.90    3:16.74    7  
               1:34.55    3:16.74 (1:42.19)
  3 Jochim, Christian      62 Almaden Swim & R  3:30.00    3:34.81    6  
               1:44.74    3:34.81 (1:50.07)
  4 Kendall, Scot          60 UNAT              3:38.00    3:46.36    5  
               1:49.10    3:46.36 (1:57.26)
  5 Carter, Lawrence A     62 Tuolumne County-  3:44.00    4:04.93    4  
               1:58.74    4:04.93 (2:06.19)
 -- Atondo, Richard E      60 University of Sa  4:00.00         DQ  
               1:43.09         DQ (1:52.37)
 
 Event 32  Men 65-69 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:59.54  8/9/2009  KENNETH FROST, USA
         NATL: N 2:59.54  8/9/2009  KENNETH FROST
          PMS: P 2:59.54  12/31/2009Ken Frost
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Frost, Kenneth A       66 Tamalpais Aquati  3:10.00    3:04.74    9  
               1:29.39    3:04.74 (1:35.35)
  2 Gildea, David R        67 Menlo Masters Ak  3:12.37    3:13.51    7  
               1:34.48    3:13.51 (1:39.03)
 
 Event 32  Men 70-74 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 3:04.79  3/14/2009 MICHAEL MALONEY, AUS
         NATL: N 3:07.50  4/23/2008 KARL WIEDAMANN
          PMS: P 3:24.48  12/31/2008Dick Peterson
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Peterson, Dick A       73 Pacific Northwes  3:30.00    3:39.32    9  
               1:47.82    3:39.32 (1:51.50)
  2 Perilman, Jim E        71 Walnut Creek Mas  3:55.00    3:51.95    7  
               1:51.55    3:51.95 (2:00.40)
 
 Event 32  Men 75-79 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 3:28.51  9/24/2007 SHUNSAKU TAKAHIRA, JPN
         NATL: N 3:32.60  8/15/2004 ROBERT MACDONALD
          PMS: P 3:37.64  12/31/2006Ashley Jones
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, Ashley O        79 Alameda Aquatic-  3:45.60    3:52.66    9  
               1:55.00    3:52.66 (1:57.66)
  2 Stupfel, Norman E      78 Walnut Creek Mas  4:00.00    4:16.18    7  
               2:02.72    4:16.18 (2:13.46)
  3 Sulzbach, John F       76 Menlo Masters Ak  4:01.00    4:21.11    6  
               2:05.56    4:21.11 (2:15.55)
  4 Xiao, Zongxu           76 Tri Valley Maste  4:30.00    4:22.09    5  
               1:57.77    4:22.09 (2:24.32)
 
 Event 32  Men 90-94 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
        WORLD: W 5:17.47  7/18/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN
         NATL: N 5:55.72  8/5/2007  BRUD CLEAVELAND
          PMS: P 6:53.87  12/31/1995Al Kallunki
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Keller, Pat L          92 Rinconada Master  7:55.00    8:14.33    9  
               3:58.29    8:14.33 (4:16.04)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 32                 
 
  1. University of San Francisco Ma   1845   2. The Olympic Club                  664
  3. Walnut Creek Masters              609   4. Santa Cruz Masters Aquatics       548
  5. Tuolumne County Aquatic Master    385   6. Menlo Masters Aka Team Sheeper    312
  7. Davis Aquatic Masters             289   8. Mountain View Masters             284
  9. Santa Rosa Masters                256  10. Manatee Aquatic Masters Inc       240
 11. San Mateo Master Marlins          237  12. Unat                            216.5
 13. Rolling Hills Mud Sharks          198  14. Marin Pirates Masters           182.5
 15. Tri Valley Masters                174  16. Tamalpais Aquatic Masters         173
 17. Alameda Aquatic Masters           163  18. Almaden Swim & Racquet Club       120
 19. Temescal Aquatic Masters           70  20. Rinconada Masters                  61
 21. Sierra Nevada Masters              55  22. Sacramento Masters                 45
 22. San Francisco Tsunami Masters      45  24. Bay Masters                        39
 25. Sierra Marlins Swim Team Maste     36  26. Stanford Masters Swimming          35
 27. Fog City Masters                   34  28. Team Kman                          31
 28. Cal Maritime Academy Masters       31  30. Strawberry Canyon Aquatic Mast     29
 31. Santa Clara Swim Club Masters      28  32. Los Altos Mountain View Master     25
 33. Peninsula Covenant Aquatic Mas     23  34. Burlingame Aquatic Club            22
 35. Carson Valley Masters              17  36. Pacific Northwest Aquatics         16
 37. Ladera Oaks Masters                14  38. Fig Garden Swim Team               13
 38. Alpine Hills Swimming Masters      13  40. Western Athletic Club Masters       9
 41. Clovis Swim Club Masters            6  42. Bear River Swimming                 5
 42. Ellis Electric Eels                 5  42. North Bay Aquatics                  5
 45. Club Sport Fremont                  3  46. Mavericks Masters Swimming          2