FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 28  Men 18-24 200 LC Meter IM
=========================================================================
         NATL: N 2:09.30  8/15/2005 DAVE ROLLINS
          PMS: P 2:13.43  12/31/2009Jason Korotkin
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Johnson, Sean A        22 Marin Pirates Ma  2:35.51    2:32.65    9  
               1:10.12    2:32.65 (1:22.53)
  2 Sanchez, Carlos F      24 San Mateo Master  2:32.26    2:35.08    7  
               1:14.52    2:35.08 (1:20.56)
  3 Dolar, Kevin I         23 University of Sa  2:35.00    2:40.71    6  
               1:13.62    2:40.71 (1:27.09)
  4 Truong, Leon H         20 University of Sa  4:30.00    2:43.12    5  
               1:13.80    2:43.12 (1:29.32)
 -- Kim, Isaac Y           20 Santa Cruz Maste  2:30.67         NS  
 
 Event 28  Men 25-29 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:06.33  8/18/2002 HONZA VITAZKA, USA
         NATL: N 2:06.33  8/18/2002 HONZA VITAZKA
          PMS: P 2:09.21  12/31/1987Cameron Reid
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ignatov, Alex          29 Fog City Masters  2:24.00    2:23.38    9  
               1:06.10    2:23.38 (1:17.28)
  2 McRae, Audie L         25 San Francisco Ts  2:40.00    2:39.33    7  
               1:15.53    2:39.33 (1:23.80)
  3 Litvak, Igor           25 University of Sa  3:20.19    2:54.77    6  
               1:31.02    2:54.77 (1:23.75)
 
 Event 28  Men 30-34 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:05.52  8/23/2009 ISTVAN BATHAZI, USA
         NATL: N 2:05.52  8/23/2009 ISTVAN BATHAZI
          PMS: P 2:09.69  12/31/1991David Lundberg
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Conway, Adam M         32 Tri Valley Maste  2:31.51    2:28.02    9  
               1:06.63    2:28.02 (1:21.39)
  2 Palmer, Ben C          30 Fog City Masters  2:34.00    2:29.11    7  
               1:14.23    2:29.11 (1:14.88)
  3 Losee, Tim J           30 San Mateo Master  2:30.00    2:50.02    6  
               1:18.28    2:50.02 (1:31.74)
  4 Michaels, Jeremiah     34 University of Sa  2:40.00    2:55.69    5  
               1:23.40    2:55.69 (1:32.29)
  5 Antonen, Charles J     32 University of Sa  3:00.00    2:59.57    4  
               1:27.58    2:59.57 (1:31.99)
  6 Bucy, John S           32 University of Sa  3:10.00    3:17.56    3  
               1:35.20    3:17.56 (1:42.36)
 
 Event 28  Men 35-39 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:08.19  8/3/2002  RON KARNAUGH, USA
         NATL: N 2:05.64  12/7/2002 RON KARNAUGH
          PMS: P 2:14.87  12/31/2009Derek Guffey
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mc Whorter, Michael C  37 The Olympic Club  2:32.00    2:32.06    9  
               1:11.32    2:32.06 (1:20.74)
  2 Sand, Ryan D           35 University of Sa  2:49.20    2:49.45    7  
               1:20.52    2:49.45 (1:28.93)
 
 Event 28  Men 40-44 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:10.63  6/25/2009 ALBERTO MONTINI, ITA
         NATL: N 2:14.13  7/25/2009 ERIK HOCHSTEIN
          PMS: P 2:19.31  12/31/2006Stephen Smith
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ruth, Ridley M         43 UNAT              2:41.40    2:41.69    9  
               1:12.91    2:41.69 (1:28.78)
  2 Radovan, Andrew C      42 Santa Cruz Maste  3:00.00    2:45.48    7  
               1:17.03    2:45.48 (1:28.45)
  3 Mc Bride, Patrick F    41 University of Sa  2:42.50    2:46.76    6  
               1:21.19    2:46.76 (1:25.57)
 
 Event 28  Men 45-49 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:16.12  8/7/2006  DENNIS BAKER, USA
         NATL: N 2:16.12  8/10/2006 DENNIS BAKER
          PMS: P 2:22.06  12/31/1996Tim Broderick
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Campbell, Chris        49 Mountain View Ma  3:10.00    3:20.36    9  
 
 Event 28  Men 50-54 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:18.05  7/25/2009 JAMIE FOWLER, USA
         NATL: N 2:18.05  7/25/2009 JAMIE FOWLER
          PMS: P 2:20.99  12/31/2008Ken Shilling
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Morales, John R        52 Santa Rosa Maste  2:33.66    2:36.02    9  
               1:12.72    2:36.02 (1:23.30)
  2 Smith, Dave M          53 Santa Cruz Maste  2:38.09    2:41.99    7  
               1:15.91    2:41.99 (1:26.08)
  3 Reed, Clay F           54 Santa Cruz Maste  2:45.00    2:46.72    6  
               1:19.07    2:46.72 (1:27.65)
  4 Cannon, Richard P      53 Carson Valley Ma  2:51.34    2:50.24    5  
               1:18.33    2:50.24 (1:31.91)
  5 Yuen, Matt             51 Almaden Swim & R  2:55.00    3:05.13    4  
               1:25.14    3:05.13 (1:39.99)
 
 Event 28  Men 55-59 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:20.83  8/9/2009  MICHAEL MANN, USA
         NATL: N 2:20.83  8/9/2009  MICHAEL MANN
          PMS: P 2:34.65  12/31/2003Tod Spieker
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Guadagni, Peter M      55 Walnut Creek Mas  2:43.10    2:38.13    9  
               1:17.29    2:38.13 (1:20.84)
  2 Adkison, Bill          55 Rolling Hills Mu  2:44.32    2:51.79    7  
               1:21.83    2:51.79 (1:29.96)
  3 Hale, Dave             55 Santa Rosa Maste  3:15.00    2:54.87    6  
               1:25.76    2:54.87 (1:29.11)
  4 Williams, Scott        55 San Mateo Master  3:30.00    3:03.96    5  
               1:23.71    3:03.96 (1:40.25)
  5 Kennedy, James B       59 Cal Maritime Aca  3:01.63    3:04.99    4  
               1:30.48    3:04.99 (1:34.51)
  6 Kief, Leon M           57 San Mateo Master  4:30.00    3:35.41    3  
               1:47.48    3:35.41 (1:47.93)
  7 Boreyko, Valeriy A     57 University of Sa  6:00.00    3:40.21    2  
               1:47.80    3:40.21 (1:52.41)
  8 Andrews, Bryan W       59 University of Sa  3:55.00    3:42.21    1  
               1:49.42    3:42.21 (1:52.79)
  9 Kunihara, Daniel S     59 University of Sa  4:15.00    3:53.69  
               2:01.30    3:53.69 (1:52.39)
 
 Event 28  Men 60-64 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:30.72  6/22/2008 FRED SCHLICHER, USA
         NATL: N 2:30.72  6/22/2008 FRED SCHLICHER
          PMS: P 2:40.63  12/31/2006Robert Strand
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Clemmons, Jim          60 Manatee Aquatic-  2:39.50    2:40.32P   9  
               1:17.25    2:40.32 (1:23.07)
  2 Kendall, Scot          60 UNAT              3:31.00    3:30.27    7  
               1:43.89    3:30.27 (1:46.38)
  3 Carter, Lawrence A     62 Tuolumne County-  3:51.69    3:57.98    6  
               1:57.41    3:57.98 (2:00.57)
 
 Event 28  Men 65-69 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:43.37  8/9/2009  RICHARD BURNS, USA
         NATL: N 2:43.37  8/9/2009  RICHARD BURNS
          PMS: P 2:43.37  12/31/2009Richard Burns
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Burns, Richard         67 Tamalpais Aquati  3:00.00    2:55.65    9  
               1:22.22    2:55.65 (1:33.43)
  2 Frost, Kenneth A       66 Tamalpais Aquati  3:05.00    2:59.60    7  
               1:30.64    2:59.60 (1:28.96)
  3 Pierce, Donald A       65 Rolling Hills Mu  3:50.00    3:24.97    6  
               1:41.41    3:24.97 (1:43.56)
  4 Wiscomb, Lance         65 University of Sa  4:30.00    4:25.40    5  
               2:16.96    4:25.40 (2:08.44)
  5 Morey, George B        68 University of Sa  5:00.00    5:22.25    4  
               2:45.01    5:22.25 (2:37.24)
 
 Event 28  Men 70-74 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:45.60  5/3/2009  BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 2:58.06  7/6/2003  BURWELL JONES
          PMS: P 3:11.42  12/31/1989Ray Taft
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Van Horn, Bill G       72 The Olympic Club  3:27.09    3:26.20    9  
               1:43.84    3:26.20 (1:42.36)
  2 Peterson, Dick A       73 Pacific Northwes  3:30.00    3:33.91    7  
               1:49.93    3:33.91 (1:43.98)
 
 Event 28  Men 75-79 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 3:06.58  6/13/2009 BURWELL JONES, USA
         NATL: N 3:06.58  6/13/2009 BURWELL JONES
          PMS: P 3:24.38  12/31/1994Ray Taft
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Jones, Ashley O        79 Alameda Aquatic-  3:42.00    3:46.60    9  
               1:51.13    3:46.60 (1:55.47)
  2 Sulzbach, John F       76 Menlo Masters Ak  3:48.00    4:02.44    7  
               2:02.81    4:02.44 (1:59.63)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 28                 
 
  1. University of San Francisco Ma   1629   2. The Olympic Club                  591
  3. Walnut Creek Masters              491   4. Santa Cruz Masters Aquatics       460
  5. Tuolumne County Aquatic Master    322   6. Mountain View Masters             269
  7. Davis Aquatic Masters             261   8. Menlo Masters Aka Team Sheeper    253
  9. Santa Rosa Masters                220  10. Manatee Aquatic Masters Inc       192
 11. San Mateo Master Marlins          184  12. Rolling Hills Mud Sharks          174
 13. Tri Valley Masters                160  14. Unat                            156.5
 15. Tamalpais Aquatic Masters         139  16. Alameda Aquatic Masters           130
 17. Marin Pirates Masters           120.5  18. Almaden Swim & Racquet Club       108
 19. Temescal Aquatic Masters           64  20. Sierra Nevada Masters              48
 21. Sacramento Masters                 45  21. San Francisco Tsunami Masters      45
 23. Rinconada Masters                  39  23. Bay Masters                        39
 25. Stanford Masters Swimming          35  26. Strawberry Canyon Aquatic Mast     29
 27. Santa Clara Swim Club Masters      28  28. Cal Maritime Academy Masters       25
 28. Los Altos Mountain View Master     25  30. Team Kman                          23
 31. Sierra Marlins Swim Team Maste     22  31. Burlingame Aquatic Club            22
 33. Peninsula Covenant Aquatic Mas     18  34. Carson Valley Masters              17
 35. Fog City Masters                   16  36. Fig Garden Swim Team               13
 37. Western Athletic Club Masters       9  38. Ladera Oaks Masters                 7
 38. Pacific Northwest Aquatics          7  40. Clovis Swim Club Masters            6
 40. Alpine Hills Swimming Masters       6  42. Ellis Electric Eels                 5
 43. Club Sport Fremont                  3  44. Mavericks Masters Swimming          2