FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 27  Women 18-24 200 LC Meter IM
=========================================================================
         NATL: N 2:16.06  7/1/2008  LAURA DAVIS
          PMS: P 2:24.14  12/31/2006Laura Davis
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Seelos, Lizzy G        23 Santa Cruz Maste  3:05.00    2:51.19    9  
               1:18.52    2:51.19 (1:32.67)
  2 Sharpe, Anna           18 Alameda Aquatic-  2:48.73    3:00.30    7  
               1:28.26    3:00.30 (1:32.04)
  3 Keats, Lauren          24 University of Sa  3:00.00    3:09.65    6  
               1:33.21    3:09.65 (1:36.44)
  4 Kittleson, Amy         24 University of Sa  3:15.00    3:17.96    5  
               1:34.16    3:17.96 (1:43.80)
 
 Event 27  Women 25-29 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:20.71  10/2/2005 HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:21.98  8/15/2005 ALLISON WAGNER
          PMS: P 2:21.98  12/31/2005Allison Wagner
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Reitz, Kelly A         25 Marin Pirates Ma  2:35.00    2:43.08    9  
               1:19.23    2:43.08 (1:23.85)
  2 Baker, Megan E         25 University of Sa  2:44.53    2:44.16    7  
               1:21.26    2:44.16 (1:22.90)
  3 Gluvers, Barbara       25 UNAT              2:50.00    2:44.37    6  
               1:21.87    2:44.37 (1:22.50)
  4 Ikehata, Mariko        27 Santa Cruz Maste  2:40.00    2:46.17    5  
               1:19.28    2:46.17 (1:26.89)
  5 Ho, Tara M             29 University of Sa  2:40.00    2:46.90    4  
               1:17.58    2:46.90 (1:29.32)
  6 Adams, Alli P          26 Santa Cruz Maste  2:47.98    2:49.96    3  
               1:21.92    2:49.96 (1:28.04)
  7 Belliveau, Adrienne C  26 University of Sa  2:52.00    2:58.65    2  
               1:23.38    2:58.65 (1:35.27)
  8 Conway, Erin M         29 The Olympic Club  3:05.55    3:12.13    1  
               1:33.20    3:12.13 (1:38.93)
 
 Event 27  Women 30-34 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:13.89  7/7/2009  ERIKA ERNDL, USA
         NATL: N 2:13.72  8/8/2009  ERIKA ERNDL
          PMS: P 2:23.50  12/31/2009Sarabeth Metzger
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Groskopf, Sarah L      30 Burlingame Aquat  3:05.00    3:04.94    9  
               1:26.84    3:04.94 (1:38.10)
  2 Hieb-Stock, Lisa M     30 Tuolumne County-  3:20.00    3:19.31    7  
               1:35.70    3:19.31 (1:43.61)
 
 Event 27  Women 35-39 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:25.31  6/29/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:22.42  7/19/1997 K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 2:29.30  12/31/1989Jill Hernandez
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Pietras, Gina E        35 Walnut Creek Mas  3:10.00    2:52.28    9  
               1:23.40    2:52.28 (1:28.88)
  2 Haack, Angela R        36 Walnut Creek Mas  3:06.00    3:02.05    7  
               1:26.15    3:02.05 (1:35.90)
  3 Rees, Karla E          38 Mountain View Ma  3:35.00    3:17.36    6  
               1:41.33    3:17.36 (1:36.03)
  4 Knowles, Tricia D      39 Santa Cruz Maste  3:20.00    3:27.35    5  
               1:40.63    3:27.35 (1:46.72)
 
 Event 27  Women 40-44 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:25.03  8/5/2007  S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 2:25.03  8/5/2007  S VON DER LIPPE
          PMS: P 2:30.96  12/31/2000Jill Hernandez
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smith, Jody L          41 Mountain View Ma  2:39.38    2:38.73    9  
               1:13.00    2:38.73 (1:25.73)
  2 Blessing, Leigh Ann    41 Tuolumne County-  2:56.49    2:56.21    7  
               1:24.17    2:56.21 (1:32.04)
  3 Hertzer, Cynthia J     41 Santa Cruz Maste  3:00.00    3:01.50    6  
               1:29.01    3:01.50 (1:32.49)
  4 Bechhoefer, Marta      43 Santa Cruz Maste  3:15.00    3:11.40    5  
               1:36.61    3:11.40 (1:34.79)
  5 Jobst, Silke           43 UNAT              4:15.50    3:54.75    4  
               1:55.03    3:54.75 (1:59.72)
 
 Event 27  Women 45-49 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:27.57  8/16/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:27.57  8/16/2008 K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 2:32.46  12/31/2005Jill Hernandez
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Welting, Laureen K     45 The Olympic Club  2:41.56    2:40.27    9  
               1:17.77    2:40.27 (1:22.50)
  2 Ward, Lisa A           46 Walnut Creek Mas  2:35.19    2:44.14    7  
               1:17.38    2:44.14 (1:26.76)
  3 Khouri, Carola P       48 Alpine Hills Swi  3:00.00    2:54.38    6  
               1:21.08    2:54.38 (1:33.30)
  4 Couch, Stephanie D     46 Menlo Masters Ak  3:07.30    3:02.67    5  
               1:24.49    3:02.67 (1:38.18)
  5 Beal, Laura A          45 Santa Rosa Maste  3:11.60    3:10.79    4  
               1:37.70    3:10.79 (1:33.09)
  6 Powers, Terry          47 Marin Pirates Ma  3:45.00    3:39.24    3  
               1:42.14    3:39.24 (1:57.10)
 
 Event 27  Women 50-54 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:38.80  12/13/2008JENNY WHITELEY, AUS
         NATL: N 2:39.49  8/16/2008 JENNY COOK
          PMS: P 2:41.31  12/31/2002Laura Val
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Bilich, Bonnie M       52 Tri Valley Maste  2:45.00    2:47.50    9  
               1:18.00    2:47.50 (1:29.50)
  2 Lepinski, Cokie        51 Marin Pirates Ma  2:56.85    2:59.53    7  
               1:28.74    2:59.53 (1:30.79)
  3 Feeley, Louise S       51 Menlo Masters Ak  3:15.00    3:23.43    6  
               1:38.25    3:23.43 (1:45.18)
  4 Horak, Kathleen M      51 Tuolumne County-  3:57.00    3:50.55    5  
               1:56.39    3:50.55 (1:54.16)
  5 Lelandais, Laurie D    50 University of Sa  4:50.00    4:56.59    4  
               2:32.15    4:56.59 (2:24.44)
 
 Event 27  Women 55-59 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:43.45  8/16/2008 LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:43.45  8/16/2008 LAURA VAL
          PMS: P 2:43.45  12/31/2008Laura Val
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Val, Laura B           59 Tamalpais Aquati  2:50.00    2:49.16    9  
               1:17.51    2:49.16 (1:31.65)
  2 Powell, Susie W        58 Rolling Hills Mu  3:35.00    3:37.96    7  
               1:43.65    3:37.96 (1:54.31)
  3 Dumont, Mary T         57 University of Sa  4:00.00    3:57.30    6  
               1:55.78    3:57.30 (2:01.52)
  4 Perry, Laurie S        56 Tuolumne County-  4:25.00    4:24.86    5  
               2:15.75    4:24.86 (2:09.11)
  5 Carter, Robin M        59 Tuolumne County-  4:22.19    4:25.14    4  
               2:13.29    4:25.14 (2:11.85)
 
 Event 27  Women 60-64 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 2:58.08  8/7/2006  BRIGITTE MERTEN, GER
         NATL: N 3:00.74  8/10/2006 CAROLYN BOAK
          PMS: P 3:10.49  12/31/2009Martha Alexander
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Miller, Celeste        60 Sierra Nevada Ma  3:15.00    3:15.70    9  
               1:37.90    3:15.70 (1:37.80)
  2 Tyler, A Susan         62 Sierra Nevada Ma  3:32.24    3:27.59    7  
               1:34.29    3:27.59 (1:53.30)
  3 Dutro, Cynthia L       62 Menlo Masters Ak  3:51.00    3:50.99    6  
               1:52.92    3:50.99 (1:58.07)
  4 Maguire, Nancy         60 Tri Valley Maste  5:00.00    4:01.58    5  
               2:03.78    4:01.58 (1:57.80)
  5 Parola, Sheryl A       62 Tuolumne County-  4:20.00    4:29.49    4  
               2:14.89    4:29.49 (2:14.60)
 
 Event 27  Women 70-74 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 3:13.19  6/21/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 3:32.94  8/8/1999  GAIL ROPER
          PMS: P 3:32.94  12/31/1999Gail Roper
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Munn, Susan L          72 Davis Aquatic Ma  4:10.00    4:01.17    9  
               2:05.91    4:01.17 (1:55.26)
  2 Stretch, Nancy A       70 The Olympic Club  4:04.34    4:05.99    7  
               2:01.86    4:05.99 (2:04.13)
 
 Event 27  Women 75-79 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 3:38.46  1/29/2006 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 3:48.59  6/24/2001 JUNE KRAUSER
          PMS: P 3:57.16  12/31/2008Ann Hirsch
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hirsch, Ann M          79 Walnut Creek Mas  4:10.00    4:16.66    9  
               2:08.84    4:16.66 (2:07.82)
 
 Event 27  Women 80-84 200 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 4:18.33  9/15/2009 SYLVIA NEUHAUSER, AUT
         NATL: N 4:18.72  6/10/2007 JEAN TROY
          PMS: P 4:46.90  12/31/1995Jean Durston
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Owens, Barbara R       81 Walnut Creek Mas  6:30.00    6:08.55    9  
               2:59.79    6:08.55 (3:08.76)
  2 Stupfel, Gloria M      84 San Mateo Master  8:00.00    8:52.50    7  
               4:36.79    8:52.50 (4:15.71)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 27                 
 
  1. University of San Francisco Ma   1575   2. The Olympic Club                  573
  3. Walnut Creek Masters              482   4. Santa Cruz Masters Aquatics       440
  5. Tuolumne County Aquatic Master    316   6. Davis Aquatic Masters             261
  7. Mountain View Masters             260   8. Menlo Masters Aka Team Sheeper    246
  9. Santa Rosa Masters                205  10. Manatee Aquatic Masters Inc       183
 11. San Mateo Master Marlins          163  12. Rolling Hills Mud Sharks          161
 13. Tri Valley Masters                151  14. Unat                            140.5
 15. Tamalpais Aquatic Masters         123  16. Alameda Aquatic Masters           121
 17. Marin Pirates Masters           111.5  18. Almaden Swim & Racquet Club       104
 19. Temescal Aquatic Masters           64  20. Sierra Nevada Masters              48
 21. Sacramento Masters                 45  22. Bay Masters                        39
 22. Rinconada Masters                  39  24. San Francisco Tsunami Masters      38
 25. Stanford Masters Swimming          35  26. Strawberry Canyon Aquatic Mast     29
 27. Santa Clara Swim Club Masters      28  28. Los Altos Mountain View Master     25
 29. Team Kman                          23  30. Burlingame Aquatic Club            22
 30. Sierra Marlins Swim Team Maste     22  32. Cal Maritime Academy Masters       21
 33. Peninsula Covenant Aquatic Mas     18  34. Fig Garden Swim Team               13
 35. Carson Valley Masters              12  36. Western Athletic Club Masters       9
 37. Ladera Oaks Masters                 7  38. Clovis Swim Club Masters            6
 38. Alpine Hills Swimming Masters       6  40. Ellis Electric Eels                 5
 41. Club Sport Fremont                  3  42. Mavericks Masters Swimming          2