FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 22  Men 100-119 200 LC Meter Medley Relay
==================================================================================
        WORLD: W 1:44.60  5/14/2005 MOBI DICK                -BRA
                          J SUMIDA, L DEFRANCA, E FISCHER, P HORST
         NATL: N 1:48.46  8/20/1990 HOUSTONION CLUB
                          C BRITT, D PUTTERMAN, R KILLEEN, J PRINGLE
          PMS: P 1:49.60  12/31/2006TOC
                          Holsman, Lee Wanie, Brown, Greenwood
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 Santa Cruz Maste-38  'A'            2:19.00    2:05.87   18  
     1) Kim, Isaac Y M20              2) Kaneko, Takeshi S M37        
     3) Moore, Evan M M22             4) Ubaldi, Lorenzo M29          
               1:08.20      2:05.87 (57.67)
  2 University of Sa-38  'A'            2:25.00    2:06.14   14  
     1) Mc Avoy, Arjun S M32          2) Dolar, Kevin I M23           
     3) Truong, Leon H M20            4) Tilburg, Michael A M34       
               1:06.79      2:06.14 (59.35)
 
 Event 22  Men 120-159 200 LC Meter Medley Relay
=========================================================================================
        WORLD: W 1:45.88  6/14/2009 VFL SINDELFINGEN         -GER
                          H MAISCH, R SCHNEIDER, C SCHONLEBER, P ALEXANDER K
         NATL: N 1:46.23  8/8/2009  MICHIGAN
                          K DOAK, P SAUCEDO, C MULL, A MULL
          PMS: P 1:49.98  12/31/2006WCM
                          Jones, Roque Santos, Rendick, Brown
    Team                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 University of Sa-38  'A'            2:35.00    2:21.79   18  
     1) Cortes, Quetzalcoatl M31      2) Durham, George A M30         
     3) Antonen, Charles J M32        4) Sand, Ryan D M35             
               1:19.26    2:21.79 (1:02.53)
 
 Event 22  Men 160-199 200 LC Meter Medley Relay
================================================================================================
        WORLD: W 1:47.72  8/8/2006  TEAM TYR                 -USA
                          R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH
         NATL: N 1:47.72  8/8/2006  TEAM TYR
                          R SAEGER, G RHODENBAUGH, P SMITH, J SMITH
          PMS: P 1:52.30  12/31/2006STAN
                          Rick Gould, Scottoline, Phelan, Lundberg
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 Mountain View Ma-38  'A'            2:16.00    2:16.51   18  
     1) Gawlick, Craig S M29          2) Ghaffari, Bob M43            
     3) Lanterman, Scott J M45        4) Sorg, Jack H M54             
               1:12.87    2:16.51 (1:03.64)
  2 Davis Aquatic Ma-38  'A'            2:21.00    2:21.42   14  
     1) Kahn, Stuart L M57            2) Woodruff, Dave L M54         
     3) Roper, Matthew D M29          4) Chen, Jack P M39             
               1:17.32    2:21.42 (1:04.10)
  3 Santa Rosa Maste-38  'A'            2:27.00    2:29.76   12  
     1) Zajonc, Jason M M37           2) Morales, John R M52          
     3) Cardineau, Yan M42            4) Brown, Joel D M59            
               1:15.92    2:29.76 (1:13.84)
 -- Almaden Swim & R-38  'A'            2:18.00         NS  
     1) Jochim, Christian M62         2) Yuen, Matt M51               
     3) Martin, Jason T M24           4) Goble, John M M48            
 
 Event 22  Men 200-239 200 LC Meter Medley Relay
=======================================================================================================
        WORLD: W 1:50.83  8/8/2006  COLORADO                 -USA
                          S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS
         NATL: N 1:50.83  8/8/2006  COLORADO
                          S WOOD, J GROSELLE, T HEDRICK, R ABRAHAMS
          PMS: P 1:57.72  12/31/2005RHMS
                          P Djang, L Rider, B Adkison, E van Boer
    Team                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Manatee Aquatic-38  'A'             2:12.29    2:09.14   18  
     1) Craven, Rob M45               2) Finney, Peter C M43          
     3) Heath, Robert H M53           4) Clemmons, Jim M60            
               1:10.27      2:09.14 (58.87)
  2 Tri Valley Maste-38  'A'            2:25.00    2:21.24   14  
     1) Mc Cracken, Bill M49          2) Xiao, Zongxu M76             
     3) Conway, Adam M M32            4) Condon, Doug M47             
               1:27.13      2:21.24 (54.11)
  3 University of Sa-38  'A'            3:25.00    2:54.25   12  
     1) Kunihara, Daniel S M59        2) Chappell, Matt M46           
     3) Bortman, Henry (Camo) M60     4) Sapirstein, Julian B M61     
               1:32.30    2:54.25 (1:21.95)
  4 Mountain View Ma-38  'A'            3:00.00    3:00.38   10  
     1) Ingalls, Donald A M72         2) Campbell, Chris M49          
     3) McKee, Bob C M51              4) Dahl, Rune M47               
               1:41.89    3:00.38 (1:18.49)
 -- The Olympic Club-38  'A'            1:52.00         NS  
     1) Greenwood, Scott C M33        2) Wanie, Lee G M36             
     3) Carter, Paul V M53            4) Holsman, Trent T M30         
 
 Event 22  Men 240-279 200 LC Meter Medley Relay
==============================================================================================================
        WORLD: W 2:04.44  7/11/2009 OREGON                   -USA
                          W EDWARDS, A STARK, B PETERSEN, M TENNANT
         NATL: N 2:04.44  7/11/2009 OREGON
                          W EDWARDS, A STARK, B PETERSEN, M TENNANT
          PMS: P 2:04.87  12/31/2006TOC
                          Tim Birnie, Bob Strand, Jim Elder, Dick
    Team                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 Menlo Masters Ak-38  'A'            2:30.00    2:27.22   18  
     1) Sulzbach, John F M76          2) Gildea, David R M67          
     3) Lueth, Dirk M44               4) Pyle, Mike M35               
               1:26.54    2:27.22 (1:00.68)
  2 Rolling Hills Mu-38  'A'            2:24.00    2:27.92   14  
     1) Pierce, Donald A M65          2) Davis, Don M M66             
     3) Adkison, Bill M55             4) Gloystein, James E M59       
               1:23.42    2:27.92 (1:04.50)
  3 University of Sa-38  'A'            2:40.00    2:30.05   12  
     1) Atondo, Richard E M60         2) Ridinger, Kim S M59          
     3) Dahlin, Duke A M62            4) Virtue, Paul A M59           
               1:22.83    2:30.05 (1:07.22)
  4 Walnut Creek Mas-38  'A'            2:40.00    2:41.82   10  
     1) Morner, Stan F M76            2) Stupfel, Norman E M78        
     3) Mack, Chris T M35             4) Druz, Loren M54              
               1:44.21      2:41.82 (57.61)
  5 San Mateo Master-38  'A'            2:50.00    2:44.44    8  
     1) Kenny, Daniel B M53           2) Panko, Stanley E M72         
     3) Kief, Leon M M57              4) Brenner, Gary R M63          
               1:27.22    2:44.44 (1:17.22)
  6 Tuolumne County-38  'A'             3:10.00    3:25.21    6  
     1) Anning, William C M69         2) East, Everett F M57          
     3) Carter, Lawrence A M62        4) Wells, Don A M56             
               2:04.83    3:25.21 (1:20.38)
  7 University of Sa-38  'B'            6:15.00    4:06.45    4  
     1) Newman, Milton L M66          2) Dracup, John A M76           
     3) Andrews, Bryan W M59          4) Galvin, Barry T M77          
               2:34.64    4:06.45 (1:31.81)
 
 Event 22  Men 280-319 200 LC Meter Medley Relay
=====================================================================================================================
        WORLD: W 2:16.74  8/8/2009  SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA
                          V VAN BAALEN, P ANDERSEN, K LODWIG, D HUBBARD
         NATL: N 2:16.74  8/8/2009  SAN DIEGO
                          V VAN BAALEN, P ANDERSEN, K LODWIG, D HUBBARD
          PMS: P 2:30.15  12/31/2006WCM
                          D Brown, J Perilman, D Bledsoe, N Stupfel
    Team                                   Seed     Finals Points 
=====================================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'            2:40.00    2:35.93   18  
     1) Mayo, Robert W M77            2) Perilman, Jim E M71          
     3) Olson, Robert H M66           4) Burr, Ken M M66              
               1:29.95    2:35.93 (1:05.98)
  2 University of Sa-38  'A'            4:00.00    3:27.53   14  
     1) Danielson, Bob D M80          2) Morey, George B M68          
     3) Boreyko, Valeriy A M57        4) Osborne, Daniel R M76        
               1:59.41    3:27.53 (1:28.12)
  3 Tuolumne County-38  'A'             5:00.00    4:19.97   12  
     1) Clark, Floyd W M80            2) Garretson, Robert O M77      
     3) Fairfield, David M M71        4) Mayhan, Ken G M82            
               2:26.47    4:19.97 (1:53.50)
 
 Event 22  Men 320-359 200 LC Meter Medley Relay
============================================================================================================================
        WORLD: W 2:52.80  7/16/2007 JUEI CLUB                -JPN
                          K NAKAMURA, S SHIDA, I SHIMONO, I TAMURA
         NATL: N 3:00.89  8/17/2003 FLA.MAVERICK
                          P HUTINGER, B CLEAVELAND, J KURTZMAN, R BLAKE
    Team                                   Seed     Finals Points 
============================================================================================================================
  1 Alameda Aquatic-38  'A'             3:23.10    3:16.51   18  
     1) Hathaway, Pierre M80          2) Motmans, August M83          
     3) Jones, Ashley O M79           4) Goldsmith, Harry S M81       
               1:49.06    3:16.51 (1:27.45)
 
                                          Combined Team Scores - Through Event 22                                           
 
  1. University of San Francisco Ma   1541   2. The Olympic Club                  556
  3. Walnut Creek Masters              441   4. Santa Cruz Masters Aquatics       407
  5. Tuolumne County Aquatic Master    284   6. Davis Aquatic Masters             252
  7. Mountain View Masters             245   8. Menlo Masters Aka Team Sheeper    229
  9. Santa Rosa Masters                201  10. Manatee Aquatic Masters Inc       183
 11. San Mateo Master Marlins          156  12. Rolling Hills Mud Sharks          154
 13. Tri Valley Masters                137  14. Unat                            130.5
 15. Tamalpais Aquatic Masters         114  15. Alameda Aquatic Masters           114
 17. Almaden Swim & Racquet Club       104  18. Marin Pirates Masters            92.5
 19. Temescal Aquatic Masters           64  20. Sacramento Masters                 45
 21. Rinconada Masters                  39  21. Bay Masters                        39
 23. San Francisco Tsunami Masters      38  24. Stanford Masters Swimming          35
 25. Sierra Nevada Masters              32  26. Strawberry Canyon Aquatic Mast     29
 27. Santa Clara Swim Club Masters      28  28. Los Altos Mountain View Master     25
 29. Team Kman                          23  30. Sierra Marlins Swim Team Maste     22
 31. Cal Maritime Academy Masters       21  32. Peninsula Covenant Aquatic Mas     18
 33. Fig Garden Swim Team               13  33. Burlingame Aquatic Club            13
 35. Carson Valley Masters              12  36. Western Athletic Club Masters       9
 37. Ladera Oaks Masters                 7  38. Clovis Swim Club Masters            6
 39. Ellis Electric Eels                 5  40. Club Sport Fremont                  3
 41. Mavericks Masters Swimming          2