FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 16  Men 18-24 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 55.52  7/23/2009 NOAH COPELAND
          PMS: P 57.10  12/31/1995Brad Budney
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Truong, Leon H         20 University of Sa  1:40.00    1:12.20    9  
  2 Dolar, Kevin I         23 University of Sa  1:15.00    1:18.65    7  
 
 Event 16  Men 30-34 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 54.98  8/9/2009  OSWALDO QUEVEDO, VEN
         NATL: N 55.01  7/26/2009 TAMAS KEREKJARTO
          PMS: P 56.64  12/31/1988Mike Bottom
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Conway, Adam M         32 Tri Valley Maste  1:00.51    1:00.14    9  
  2 Nisenbaum, Adam        33 Temescal Aquatic  1:05.81    1:03.87    7  
  3 Mc Avoy, Arjun S       32 University of Sa  1:10.00    1:09.92    6  
  4 Kanda, Matt N          30 University of Sa  1:15.00    1:11.05    5  
  5 Durham, George A       30 University of Sa  1:13.00    1:14.74    4  
 
 Event 16  Men 35-39 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 55.84  3/8/2009  EIJI NOMURA, JPN
         NATL: N 56.07  8/15/2004 MICHAEL ROSS
          PMS: P 58.06  12/31/1993Mike Bottom
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wanie, Lee G           36 The Olympic Club  1:02.00    1:05.99    9  
  2 Mack, Chris T          35 Walnut Creek Mas  1:06.00    1:07.27    7  
  3 Mc Whorter, Michael C  37 The Olympic Club  1:08.00    1:08.10    6  
  4 Prodoehl, Jason C      39 San Francisco Ts  1:40.00    1:36.32    5  
 
 Event 16  Men 40-44 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W   56.43  8/23/2008 MICHAEL ROSS, USA
         NATL: N   56.43  8/23/2008 MICHAEL ROSS
          PMS: P 1:00.72  12/31/2005Roger Brisbane
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cardineau, Yan         42 Santa Rosa Maste  1:05.00    1:04.34    9  
  2 Bajet, Denis           43 Santa Clara Swim  1:06.60    1:05.55    7  
  3 Finney, Peter C        43 Manatee Aquatic-  1:05.04    1:05.58    6  
  4 Smith, Stephen M       44 Sacramento Maste  1:08.00    1:06.47    5  
  5 Mc Bride, Patrick F    41 University of Sa  1:14.50    1:13.58    4  
  6 Mc Sweeney, Brian P    43 University of Sa  1:13.75    1:16.13    3  
  7 Farmer, Peter C        42 University of Sa  1:30.00    1:26.09    2  
 -- Galvin, Chris          41 University of Sa  1:15.00         DQ  
 
 Event 16  Men 45-49 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 56.85  8/11/2002 PAUL CARTER, USA
         NATL: N 56.42  8/4/2002  PAUL CARTER
          PMS: P 59.64  12/31/2008John Engs
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Lanterman, Scott J     45 Mountain View Ma  1:16.00    1:16.99    9  
 
 Event 16  Men 50-54 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 57.23  8/15/2008 PAUL CARTER, USA
         NATL: N 57.23  8/15/2008 PAUL CARTER
          PMS: P 57.23  12/31/2008Paul Carter
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Heath, Robert H        53 Manatee Aquatic-  1:05.00    1:06.58    9  
  2 Morales, John R        52 Santa Rosa Maste  1:06.66    1:09.20    7  
  3 Tainty, Chris J        50 Santa Cruz Maste  1:11.00    1:10.35    6  
  4 Reed, Clay F           54 Santa Cruz Maste  1:10.00    1:11.15    5  
  5 Glenesk, Mark          54 Team Kman-33      1:11.33    1:14.73    4  
  6 Cannon, Richard P      53 Carson Valley Ma  1:15.06    1:15.28    3  
  7 Sorg, Jack H           54 Mountain View Ma  1:12.00    1:23.51    2  
  8 McKee, Bob C           51 Mountain View Ma  1:20.00    1:25.35    1  
 
 Event 16  Men 55-59 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:01.05  8/7/2006  GREG SHAW, USA
         NATL: N 1:01.05  8/10/2006 GREG SHAW
          PMS: P 1:06.75  12/31/2001Jim DeLacy
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Guadagni, Peter M      55 Walnut Creek Mas  1:12.50    1:10.73    9  
  2 Adkison, Bill          55 Rolling Hills Mu  1:14.02    1:18.73    7  
  3 Hale, Dave             55 Santa Rosa Maste  1:28.00    1:19.50    6  
 
 Event 16  Men 60-64 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:03.03  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS, USA
         NATL: N 1:03.03  8/15/2005 RICHARD ABRAHAMS
          PMS: P 1:09.11  12/31/2006James DeLacy
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Meyerhoff, Rick        63 Tamalpais Aquati  1:24.00    1:21.73    9  
  2 Dahlin, Duke A         62 University of Sa  1:20.09    1:21.91    7  
  3 Cohen, Jeremy M        62 Strawberry Canyo  1:30.07    1:36.53    6  
  4 Bortman, Henry (Camo)  60 University of Sa  2:05.00    2:03.25    5  
 
 Event 16  Men 65-69 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:07.78  9/16/2009 JOSEP CLARET, ESP
         NATL: N 1:09.60  6/6/2009  ROBERT POILETMAN
          PMS: P 1:13.54  12/31/2008Richard Burns
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Burns, Richard         67 Tamalpais Aquati  1:19.23    1:16.35    9  
  2 Olson, Robert H        66 Walnut Creek Mas  1:22.00    1:27.72    7  
  3 Pierce, Donald A       65 Rolling Hills Mu  1:55.00    1:37.14    6  
 
 Event 16  Men 70-74 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:17.32  3/14/2009 BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 1:21.64  7/29/2001 RONALD JOHNSON
          PMS: P 1:33.40  12/31/2006Emory Haworth
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Perilman, Jim E        71 Walnut Creek Mas  1:48.00    1:43.99    9  
 
 Event 16  Men 75-79 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:26.04  7/19/2008 TAKASHI HAYASHI, JPN
         NATL: N 1:35.81  8/20/2000 FRANK PIEMME
          PMS: P 1:41.04  12/31/2006Ashley Jones
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Morner, Stan F         76 Walnut Creek Mas  1:57.20    1:57.15    9  
  2 Sulzbach, John F       76 Menlo Masters Ak  2:05.00    2:13.84    7  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 16                 
 
  1. University of San Francisco Ma   1064   2. The Olympic Club                  407
  3. Walnut Creek Masters              290   4. Santa Cruz Masters Aquatics       250
  5. Tuolumne County Aquatic Master    186   6. Davis Aquatic Masters             163
  7. Mountain View Masters             136   8. Santa Rosa Masters                126
  9. Menlo Masters Aka Team Sheeper    121  10. Rolling Hills Mud Sharks          107
 11. San Mateo Master Marlins          106  12. Manatee Aquatic Masters Inc       103
 13. Tri Valley Masters                 81  14. Tamalpais Aquatic Masters          77
 15. Unat                               76  16. Almaden Swim & Racquet Club        62
 17. Alameda Aquatic Masters            60  18. Sacramento Masters                 45
 18. Marin Pirates Masters              45  20. Temescal Aquatic Masters           40
 21. Sierra Nevada Masters              32  22. Bay Masters                        30
 23. San Francisco Tsunami Masters      24  24. Strawberry Canyon Aquatic Mast     20
 25. Sierra Marlins Swim Team Maste     18  26. Team Kman                          16
 26. Stanford Masters Swimming          16  28. Santa Clara Swim Club Masters      14
 28. Los Altos Mountain View Master     14  30. Peninsula Covenant Aquatic Mas     13
 30. Burlingame Aquatic Club            13  32. Carson Valley Masters              12
 32. Cal Maritime Academy Masters       12  34. Fig Garden Swim Team                9
 34. Western Athletic Club Masters       9  34. Rinconada Masters                   9
 37. Clovis Swim Club Masters            6  38. Ellis Electric Eels                 4
 39. Club Sport Fremont                  3  40. Mavericks Masters Swimming          2