FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 15  Women 18-24 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
         NATL: N 1:01.04  6/29/2008 LAURA DAVIS
          PMS: P 1:03.08  12/31/2006Laura Davis
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Seelos, Lizzy G        23 Santa Cruz Maste  1:15.75    1:13.64    9  
  2 Davidoff, Cara         24 The Olympic Club  1:10.00    1:16.25    7  
  3 Tang, Cerise           18 University of Sa  1:40.00    1:21.46    6  
 
 Event 15  Women 25-29 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:03.18  8/7/2006  SHELLY JOHNSTON, USA
         NATL: N 1:01.04  7/19/2001 RACHEL KOMISARZ
          PMS: P 1:05.35  12/31/1994Martie McKinney
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Gill, Meg B            25 The Olympic Club  1:08.05    1:08.51    9  
  2 Reilly, Erin P         25 The Olympic Club  1:15.00    1:08.59    7  
  3 Baker, Megan E         25 University of Sa  1:14.41    1:14.79    6  
  4 Nishimoto, Iris A      29 University of Sa  1:25.00    1:17.68    5  
  5 Washkevich, Alicia A   29 University of Sa  1:42.00    1:30.93    4  
 
 Event 15  Women 30-34 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W   58.81  6/7/2008  MARTINA MORAVCOVA, USA
         NATL: N   58.81  6/7/2008  MARTINA MORAVCOVA
          PMS: P 1:04.67  12/31/2009Sarabeth Metzger
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Casper, Caroline       31 University of Sa  1:14.00    1:19.34    9  
  2 Nishimoto, Amber D     32 University of Sa  1:30.00    1:26.49    7  
  3 Hieb-Stock, Lisa M     30 Tuolumne County-  1:30.63    1:40.30    6  
 
 Event 15  Women 35-39 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:02.44  3/19/2009 LYNNE HAYES, AUS
         NATL: N 1:03.79  8/23/1999 TRACIE MOLL
          PMS: P 1:06.19  12/31/1989Laura Val
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Feldman, Ravena        35 University of Sa  1:26.51    1:25.95    9  
  2 Wilson, Ann S          35 Santa Cruz Maste  1:23.85    1:26.11    7  
  3 Edler, Monica K        38 University of Sa  1:36.00    1:26.92    6  
  4 Garfield, Pamela H     37 Mountain View Ma  1:50.00    1:53.25    5  
 
 Event 15  Women 40-44 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:03.36  5/23/2009 S.VON DER LIPPE, USA
         NATL: N 1:02.47  6/29/2008 S VON DER LIPPE
          PMS: P 1:06.27  12/31/1992Laura Val
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smith, Jody L          41 Mountain View Ma  1:11.60    1:11.97    9  
  2 Mortensen, Eva         40 Santa Clara Swim  1:18.00    1:16.99    7  
  3 Gee, Sharlene L        44 Mountain View Ma  1:21.14    1:20.34    6  
  4 Mulroe, Sheri J        44 Los Altos Mounta  1:20.06    1:21.89    5  
  5 Blessing, Leigh Ann    41 Tuolumne County-  1:20.00    1:22.66    4  
  6 Capen, Tasha           44 Menlo Masters Ak  1:30.00    1:30.77    3  
  7 Jobst, Silke           43 UNAT              2:10.00    2:16.88    2  
 
 Event 15  Women 45-49 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:05.69  9/6/2008  K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 1:05.69  9/6/2008  K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 1:07.30  12/31/2005Jill Hernandez
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ward, Lisa A           46 Walnut Creek Mas  1:10.17    1:15.11    9  
  2 Couch, Stephanie D     46 Menlo Masters Ak  1:30.20    1:30.82    7  
 
 Event 15  Women 50-54 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:07.81  8/17/2001 LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:07.81  8/17/2001 LAURA VAL
          PMS: P 1:07.81  12/31/2001Laura Val
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Byrnes, Barbara G      54 University of Sa  2:01.00    2:01.14    9  
 
 Event 15  Women 55-59 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:09.47  8/9/2009  LAURA VAL, USA
         NATL: N 1:09.47  8/9/2009  LAURA VAL
          PMS: P 1:09.47  12/31/2009Laura Val
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Val, Laura B           59 Tamalpais Aquati  1:15.00    1:13.30    9  
  2 Reilly, Mary Jane K    55 UNAT              1:21.34    1:31.00    7  
  3 Ogilvie, Carol M       55 University of Sa  1:40.00    1:35.35    6  
  4 Dumont, Mary T         57 University of Sa  4:00.00    1:56.98    5  
  5 Perry, Laurie S        56 Tuolumne County-  2:20.00    2:18.59    4  
  6 Carter, Robin M        59 Tuolumne County-  2:19.28    2:18.77    3  
 
 Event 15  Women 60-64 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:17.34  6/6/2004  JUDY WILSON, GBR
         NATL: N 1:20.34  7/18/2009 BARBARA DUNBAR
          PMS: P 1:29.18  12/31/2008Ellen Rockholm
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Tyler, A Susan         62 Sierra Nevada Ma  1:33.48    1:33.70    9  
  2 Felton, Anezka G       62 The Olympic Club  2:02.30    2:06.61    7  
  3 Parola, Sheryl A       62 Tuolumne County-  2:15.00    2:12.44    6  
 
 Event 15  Women 65-69 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:27.73  7/21/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 1:35.57  8/15/2004 SALLY BOLAR
          PMS: P 1:35.74  12/31/2009Daniela Barnea
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Barnea, Daniela        66 UNAT              1:44.30    1:41.19    9  
  2 Garretson, Ruth J      65 Tuolumne County-  2:03.45    2:01.44    7  
 
 Event 15  Women 70-74 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 1:34.51  7/19/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 1:40.85  6/28/1996 JUNE KRAUSER
          PMS: P 1:45.61  12/31/2001Gail Roper
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Stretch, Nancy A       70 The Olympic Club  2:06.07    2:05.56    9  
  2 Anson, Susan C         70 Strawberry Canyo  2:02.22    2:13.68    7  
 
 Event 15  Women 80-84 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
        WORLD: W 2:01.54  9/16/2009 SYLVIA NEUHAUSER, AUT
         NATL: N 2:06.55  5/21/2004 LOIS NOCHMAN
          PMS: P 2:27.91  12/31/1994Jean Durston
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Owens, Barbara R       81 Walnut Creek Mas  3:00.00    3:08.18    9  
  2 Stupfel, Gloria M      84 San Mateo Master  4:15.00    4:41.20    7  
 
                 Combined Team Scores - Through Event 15                 
 
  1. University of San Francisco Ma   1012   2. The Olympic Club                  392
  3. Walnut Creek Masters              249   4. Santa Cruz Masters Aquatics       239
  5. Tuolumne County Aquatic Master    186   6. Davis Aquatic Masters             163
  7. Mountain View Masters             124   8. Menlo Masters Aka Team Sheeper    114
  9. San Mateo Master Marlins          106  10. Santa Rosa Masters                104
 11. Rolling Hills Mud Sharks           94  12. Manatee Aquatic Masters Inc        88
 13. Unat                               76  14. Tri Valley Masters                 72
 15. Almaden Swim & Racquet Club        62  16. Alameda Aquatic Masters            60
 17. Tamalpais Aquatic Masters          59  18. Marin Pirates Masters              45
 19. Sacramento Masters                 40  20. Temescal Aquatic Masters           33
 21. Sierra Nevada Masters              32  22. Bay Masters                        30
 23. San Francisco Tsunami Masters      19  24. Sierra Marlins Swim Team Maste     18
 25. Stanford Masters Swimming          16  26. Strawberry Canyon Aquatic Mast     14
 26. Los Altos Mountain View Master     14  28. Burlingame Aquatic Club            13
 28. Peninsula Covenant Aquatic Mas     13  30. Team Kman                          12
 30. Cal Maritime Academy Masters       12  32. Western Athletic Club Masters       9
 32. Fig Garden Swim Team                9  32. Carson Valley Masters               9
 32. Rinconada Masters                   9  36. Santa Clara Swim Club Masters       7
 37. Clovis Swim Club Masters            6  38. Ellis Electric Eels                 4
 39. Club Sport Fremont                  3  40. Mavericks Masters Swimming          2