FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 14  Men 18-24 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
         NATL: N 2:13.60  6/15/1997 JOE TRISTAN
          PMS: P 2:18.61  12/31/2004Matthew Roper
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Kim, Isaac Y           20 Santa Cruz Maste  2:30.89    2:22.42    9  
               1:09.61    2:22.42 (1:12.81)
  2 Martin, Jason T        24 Almaden Swim & R  2:40.00    2:32.30    7  
               1:14.90    2:32.30 (1:17.40)
  3 Johnson, Sean A        22 Marin Pirates Ma  2:30.12    2:34.00    6  
               1:15.09    2:34.00 (1:18.91)
  4 Truong, Leon H         20 University of Sa  4:50.00    2:53.15    5  
               1:24.31    2:53.15 (1:28.84)
 
 Event 14  Men 25-29 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:05.86  6/5/1994  MARTIN HARRIS, GBR
         NATL: N 2:07.57  8/23/1992 JOHN KEPPELER
          PMS: P 2:19.22  12/31/1980Randy Whitchurch
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Dorr, John W           27 The Olympic Club  2:15.00    2:19.71    9  
               1:07.11    2:19.71 (1:12.60)
  2 Roper, Matthew D       29 Davis Aquatic Ma  2:30.00    2:35.96    7  
               1:14.49    2:35.96 (1:21.47)
  3 McRae, Audie L         25 San Francisco Ts  2:40.00    2:43.99    6  
               1:19.12    2:43.99 (1:24.87)
  4 Lim, Hubert            29 University of Sa  2:50.00    3:12.59    5  
               1:32.33    3:12.59 (1:40.26)
 -- Bazil, Christopher R   29 University of Sa  4:30.00         DQ  
               2:21.43         DQ (2:08.99)
 
 Event 14  Men 30-34 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:02.75  11/24/2000ROGERIO ROMERO, BRA
         NATL: N 2:05.62  7/9/1994  SEAN MURPHY
          PMS: P 2:05.62  12/31/1994Sean Murphy
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mc Avoy, Arjun S       32 University of Sa  2:45.00    2:45.37    9  
               1:20.57    2:45.37 (1:24.80)
  2 Antonen, Charles J     32 University of Sa  3:20.00    3:15.60    7  
               1:34.96    3:15.60 (1:40.64)
 
 Event 14  Men 35-39 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:09.26  7/9/2000  DANIEL VEATCH, USA
         NATL: N 2:07.16  7/29/2001 RON KARNAUGH
          PMS: P 2:09.26  12/31/2000Dan Veatch
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mc Whorter, Michael C  37 The Olympic Club  2:27.00    2:38.95    9  
               1:16.78    2:38.95 (1:22.17)
  2 Kida, Moriaki          39 San Francisco Ts  3:45.05    3:30.39    7  
               1:39.21    3:30.39 (1:51.18)
  3 Chen, Jack P           39 Davis Aquatic Ma  4:45.00    4:09.32    6  
               2:05.34    4:09.32 (2:03.98)
 
 Event 14  Men 40-44 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:13.37  8/5/2006  SEAN MURPHY, USA
         NATL: N 2:13.37  8/10/2006 SEAN MURPHY
          PMS: P 2:31.37  12/31/2006Sean Murphy
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smith, Stephen M       44 Sacramento Maste  2:37.00    2:40.10    9  
               1:18.82    2:40.10 (1:21.28)
  2 Lichtenwalter, Brian   44 Santa Cruz Maste  2:45.00    2:47.03    7  
               1:19.63    2:47.03 (1:27.40)
  3 Ghaffari, Bob          43 Mountain View Ma  3:12.00    3:12.96    6  
               1:33.39    3:12.96 (1:39.57)
 
 Event 14  Men 45-49 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:16.78  6/27/2009 TAIHEI SAKA, JPN
         NATL: N 2:18.44  6/7/2008  STEVE WOOD
          PMS: P 2:18.66  12/31/2008John Engs
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mc Cracken, Bill       49 Tri Valley Maste  3:05.00    3:02.91    9  
               1:30.40    3:02.91 (1:32.51)
  2 Campbell, Chris        49 Mountain View Ma  3:25.00    3:26.70    7  
               1:40.30    3:26.70 (1:46.40)
 
 Event 14  Men 50-54 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:17.74  8/6/2009  JAMIE FOWLER, USA
         NATL: N 2:17.74  8/6/2009  JAMIE FOWLER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Tainty, Chris J        50 Santa Cruz Maste  2:39.00    2:37.50    9  
               1:18.12    2:37.50 (1:19.38)
  2 Smith, Dave M          53 Santa Cruz Maste  2:36.89    2:46.02    7  
               1:20.51    2:46.02 (1:25.51)
  3 Brenan, Andrew D       50 Sacramento Maste  2:45.00    2:50.06    6  
               1:22.72    2:50.06 (1:27.34)
  4 Kenny, Daniel B        53 San Mateo Master  2:59.34    2:58.23    5  
               1:27.37    2:58.23 (1:30.86)
  5 Woodruff, Dave L       54 Davis Aquatic Ma  3:30.00    3:18.91    4  
               1:39.60    3:18.91 (1:39.31)
 
 Event 14  Men 55-59 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:25.89  8/15/2005 JIM MCCONICA, USA
         NATL: N 2:25.89  8/15/2005 JIM MCCONICA
          PMS: P 2:27.49  12/31/2008Fred Ferroggiaro
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 van Boer, Eric D       56 Rolling Hills Mu  2:49.00    2:58.49    9  
               1:28.27    2:58.49 (1:30.22)
  2 Foreaker, Don          58 Santa Rosa Maste  2:54.00    2:58.86    7  
               1:28.24    2:58.86 (1:30.62)
  3 Kennedy, James B       59 Cal Maritime Aca  3:25.27    3:21.75    6  
               1:38.97    3:21.75 (1:42.78)
  4 Anderson, Robert L     55 Peninsula Covena  3:46.00    3:40.31    5  
               1:52.58    3:40.31 (1:47.73)
  5 Andrews, Bryan W       59 University of Sa  4:00.00    3:41.18    4  
               1:52.22    3:41.18 (1:48.96)
  6 Boreyko, Valeriy A     57 University of Sa  6:15.00    4:16.10    3  
               2:04.36    4:16.10 (2:11.74)
  7 Kunihara, Daniel S     59 University of Sa  4:10.00    4:21.30    2  
               2:08.35    4:21.30 (2:12.95)
 
 Event 14  Men 60-64 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:37.20  6/20/2009 STEVE HECK, USA
         NATL: N 2:37.20  6/20/2009 STEVE HECK
          PMS: P 2:41.27  12/31/2006Richard Burns
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Clemmons, Jim          60 Manatee Aquatic-  2:51.50    2:49.19    9  
               1:23.18    2:49.19 (1:26.01)
  2 Dahlin, Duke A         62 University of Sa  3:00.09    3:04.44    7  
               1:29.79    3:04.44 (1:34.65)
  3 Jochim, Christian      62 Almaden Swim & R  3:30.00    3:20.73    6  
               1:41.65    3:20.73 (1:39.08)
  4 Ugarkovich, David M    63 Sacramento Maste  3:05.00    3:23.84    5  
               1:38.99    3:23.84 (1:44.85)
  5 Mc Gregor, Cary D      60 Manatee Aquatic-  3:30.00    3:36.67    4  
               1:52.45    3:36.67 (1:44.22)
  6 Kendall, Scot          60 UNAT              3:56.00    3:38.27    3  
 
 Event 14  Men 65-69 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:40.95  2/22/2008 BERND HORSTMANN, GER
         NATL: N 2:41.76  8/6/2009  RICHARD BURNS
          PMS: P 2:41.76  12/31/2009Richard Burns
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 McCarty, Thomas E      65 The Olympic Club  3:45.00    3:31.13    9  
               1:44.83    3:31.13 (1:46.30)
  2 Anning, William C      69 Tuolumne County-  5:10.63    5:10.92    7  
               2:29.83    5:10.92 (2:41.09)
 
 Event 14  Men 70-74 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:48.10  3/14/2009 BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 2:55.19  8/15/2005 BURWELL JONES
          PMS: P 3:10.62  12/31/2006Don Brown
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Norris, Robert F       72 Davis Aquatic Ma  3:26.07    3:30.99    9  
               1:43.88    3:30.99 (1:47.11)
  2 Fairfield, David M     71 Tuolumne County-  3:58.05    3:54.98    7  
 
 Event 14  Men 75-79 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 2:59.39  6/13/2009 BURWELL JONES, USA
         NATL: N 2:59.39  6/13/2009 BURWELL JONES
          PMS: P 3:15.00  12/31/1994Ray Taft
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mayo, Robert W         77 Walnut Creek Mas  3:49.00    3:34.58    9  
               1:44.69    3:34.58 (1:49.89)
  2 Sulzbach, John F       76 Menlo Masters Ak  3:50.00    4:03.36    7  
               1:59.05    4:03.36 (2:04.31)
 
 Event 14  Men 80-84 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
        WORLD: W 3:16.82  3/7/2004  KEIJIRO NAKAMURA, JPN
         NATL: N 3:30.76  6/13/2004 PAUL HUTINGER
          PMS: P 3:31.36  12/31/1999Ray Taft
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hathaway, Pierre       80 Alameda Aquatic-  4:20.00    4:17.28    9  
               2:06.27    4:17.28 (2:11.01)
  2 Danielson, Bob D       80 University of Sa  4:37.00    4:35.70    7  
               2:12.67    4:35.70 (2:23.03)
  3 Stupfel, Don L         82 San Mateo Master  5:18.00    5:34.35    6  
               2:50.47    5:34.35 (2:43.88)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 14                 
 
  1. University of San Francisco Ma    940   2. The Olympic Club                  353
  3. Walnut Creek Masters              231   4. Santa Cruz Masters Aquatics       223
  5. Davis Aquatic Masters             163   6. Tuolumne County Aquatic Master    156
  7. Santa Rosa Masters                104   7. Mountain View Masters             104
  7. Menlo Masters Aka Team Sheeper    104  10. San Mateo Master Marlins           99
 11. Rolling Hills Mud Sharks           94  12. Manatee Aquatic Masters Inc        88
 13. Tri Valley Masters                 72  14. Almaden Swim & Racquet Club        62
 15. Alameda Aquatic Masters            60  16. Unat                               58
 17. Tamalpais Aquatic Masters          50  18. Marin Pirates Masters              45
 19. Sacramento Masters                 40  20. Temescal Aquatic Masters           33
 21. Bay Masters                        30  22. Sierra Nevada Masters              23
 23. San Francisco Tsunami Masters      19  24. Sierra Marlins Swim Team Maste     18
 25. Stanford Masters Swimming          16  26. Burlingame Aquatic Club            13
 26. Peninsula Covenant Aquatic Mas     13  28. Team Kman                          12
 28. Cal Maritime Academy Masters       12  30. Western Athletic Club Masters       9
 30. Carson Valley Masters               9  30. Rinconada Masters                   9
 30. Fig Garden Swim Team                9  30. Los Altos Mountain View Master      9
 35. Strawberry Canyon Aquatic Mast      7  36. Clovis Swim Club Masters            6
 37. Ellis Electric Eels                 4  38. Club Sport Fremont                  3
 39. Mavericks Masters Swimming          2