FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 8  Men 18-24 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 1:52.74  8/16/1998 JOE TRISTAN
          PMS: P 1:56.99  12/31/1989Tony Batis
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Moore, Evan M          22 Santa Cruz Maste  2:10.00    2:09.44    9  
               1:03.64    2:09.44 (1:05.80)
  2 Truong, Leon H         20 University of Sa  3:45.00    2:22.67    7  
               1:08.24    2:22.67 (1:14.43)
 
 Event 8  Men 25-29 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:52.17  8/23/1992 JOHN KEPPELER, USA
         NATL: N 1:51.00  3/12/1996 JOHN KEPPELER
          PMS: P 1:51.00  12/31/1996John Keppeler
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Dorr, John W           27 The Olympic Club  1:59.99    2:01.90    9  
                 59.53    2:01.90 (1:02.37)
  2 Gawlick, Craig S       29 Mountain View Ma  2:11.46    2:13.37    7  
               1:03.00    2:13.37 (1:10.37)
  3 McRae, Audie L         25 San Francisco Ts  2:19.30    2:18.68    6  
               1:06.72    2:18.68 (1:11.96)
  4 Roper, Matthew D       29 Davis Aquatic Ma  2:12.00    2:23.53    5  
               1:07.28    2:23.53 (1:16.25)
  5 Bazil, Christopher R   29 University of Sa  3:30.00    3:25.91    4  
               1:35.11    3:25.91 (1:50.80)
 
 Event 8  Men 30-34 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:53.15  5/3/2009  DANIEL KOWALSKI, AUS
         NATL: N 1:53.46  7/26/2009 TAMAS KEREKJARTO
          PMS: P 1:57.42  12/31/2002Erik Hochstein
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Austin, Scott A        31 Tri Valley Maste  1:59.00    2:02.48    9  
                 58.64    2:02.48 (1:03.84)
  2 Tilburg, Michael A     34 University of Sa  2:32.00    2:21.04    7  
  3 O'Reilly, Luke         31 University of Sa  2:43.00    2:28.36    6  
               1:05.37    2:28.36 (1:22.99)
  4 Bucy, John S           32 University of Sa  2:36.00    2:41.07    5  
 
 Event 8  Men 35-39 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:52.84  8/6/2006  VLAD PYSHNENKO, USA
         NATL: N 1:52.84  8/6/2006  VLAD PYSHNENKO
          PMS: P 1:59.99  12/31/2008Michael McWhorter
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Wanie, Lee G           36 The Olympic Club  2:05.00    2:09.08    9  
               1:03.13    2:09.08 (1:05.95)
  2 Mc Whorter, Michael C  37 The Olympic Club  2:12.00    2:12.51    7  
               1:04.66    2:12.51 (1:07.85)
  3 Kaneko, Takeshi S      37 Santa Cruz Maste  2:15.00    2:13.53    6  
               1:06.62    2:13.53 (1:06.91)
  4 Mack, Chris T          35 Walnut Creek Mas  2:12.00    2:16.15    5  
               1:04.40    2:16.15 (1:11.75)
  5 Yu, Aaron J            35 University of Sa  2:20.00    2:23.40    4  
               1:08.29    2:23.40 (1:15.11)
  6 Sand, Ryan D           35 University of Sa  2:30.43    2:30.36    3  
  7 Stock, Kyle K          37 Tuolumne County-  3:01.98    3:04.28    2  
               1:20.79    3:04.28 (1:43.49)
 
 Event 8  Men 40-44 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:55.06  8/6/2009  MICHAEL ROSS, USA
         NATL: N 1:55.06  6/2009    SAEGER/ROSS
          PMS: P 2:01.15  12/31/2003David Boatwright
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Smith, Stephen M       44 Sacramento Maste  2:12.89    2:12.96    9  
               1:05.14    2:12.96 (1:07.82)
  2 Bockius, Edward C      44 University of Sa  2:05.22    2:18.71    7  
               1:05.39    2:18.71 (1:13.32)
  3 Lichtenwalter, Brian   44 Santa Cruz Maste  2:26.00    2:22.93    6  
               1:06.89    2:22.93 (1:16.04)
  4 Heaney, Michael P      44 Walnut Creek Mas  2:30.00    2:26.96    5  
               1:11.96    2:26.96 (1:15.00)
  5 Ruth, Ridley M         43 UNAT              2:20.40    2:29.31    4  
               1:08.88    2:29.31 (1:20.43)
  6 Mc Bride, Patrick F    41 University of Sa  2:23.50    2:29.99    3  
               1:09.93    2:29.99 (1:20.06)
  7 Bates, Henry S         44 Santa Cruz Maste  2:30.00    2:33.27    2  
  8 Galvin, Chris          41 University of Sa  2:40.00    2:39.14    1  
  9 Farmer, Peter C        42 University of Sa  2:30.00    2:43.38  
 
 Event 8  Men 45-49 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 1:57.89  8/6/2009  KEITH SWITZER, USA
         NATL: N 1:57.89  8/6/2009  KEITH SWITZER
          PMS: P 2:03.71  12/31/1996Tim Broderick
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mc Cracken, Bill       49 Tri Valley Maste  2:12.00    2:13.63    9  
               1:05.04    2:13.63 (1:08.59)
  2 Samoilov, Arkadii V    45 Mountain View Ma  2:26.00    2:22.76    7  
               1:08.66    2:22.76 (1:14.10)
  3 Kadi, Mike             46 UNAT              2:23.44    2:24.03    6  
               1:08.38    2:24.03 (1:15.65)
  4 Condon, Doug           47 Tri Valley Maste  2:20.90    2:24.76    5  
               1:09.60    2:24.76 (1:15.16)
  5 De Cosse, David E      49 Santa Cruz Maste  2:22.00    2:25.72    4  
               1:08.54    2:25.72 (1:17.18)
  6 Craven, Rob            45 Manatee Aquatic-  2:29.59    2:33.30    3  
               1:13.59    2:33.30 (1:19.71)
  7 Griffith, Wayne W      49 Walnut Creek Mas  2:37.69    2:41.72    2  
  8 Campbell, Chris        49 Mountain View Ma  2:39.33    2:43.73    1  
  9 Vandersteen, Ashley R  47 UNAT              3:02.00    2:56.70  
               1:20.95    2:56.70 (1:35.75)
 10 Dahl, Rune             47 Mountain View Ma  3:40.00    3:22.17  
               1:37.80    3:22.17 (1:44.37)
 -- Matacco, Scott         48 UNAT              2:30.00         DQ  
 
 Event 8  Men 50-54 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:00.34  8/13/2007 DAN STEPHENSON, USA
         NATL: N 2:00.34  8/13/2007 DAN STEPHENSON
          PMS: P 2:08.31  12/31/1998Tod Spieker
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Humphrey, Al           51 Stanford Masters  2:18.00    2:18.73    9  
               1:06.55    2:18.73 (1:12.18)
  2 O'Brien, Kerry L       53 Walnut Creek Mas  2:20.00    2:19.11    7  
               1:08.90    2:19.11 (1:10.21)
  3 Druz, Loren            54 Walnut Creek Mas  2:16.00    2:19.14    6  
               1:05.79    2:19.14 (1:13.35)
  4 Morales, John R        52 Santa Rosa Maste  2:16.66    2:20.21    5  
               1:07.10    2:20.21 (1:13.11)
  5 Cannon, Richard P      53 Carson Valley Ma  2:29.80    2:28.33    4  
               1:10.83    2:28.33 (1:17.50)
  6 Kenny, Daniel B        53 San Mateo Master  2:26.36    2:29.66    3  
               1:08.67    2:29.66 (1:20.99)
  7 Sorg, Jack H           54 Mountain View Ma  2:25.00    2:33.35    2  
               1:13.06    2:33.35 (1:20.29)
  8 Glenesk, Mark          54 Team Kman-33      2:26.55    2:33.87    1  
               1:14.50    2:33.87 (1:19.37)
 -- Brenan, Andrew D       50 Sacramento Maste  2:55.00         DQ  
               1:25.90         DQ (1:33.04)
 
 Event 8  Men 55-59 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:04.01  7/26/2009 MICHAEL MANN, USA
         NATL: N 2:04.01  7/26/2009 MICHAEL MANN
          PMS: P 2:11.66  12/31/2003tod Spieker
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hale, Dave             55 Santa Rosa Maste  2:22.22    2:23.77    9  
               1:09.81    2:23.77 (1:13.96)
  2 Holmes, David B        56 The Olympic Club  2:25.00    2:32.92    7  
               1:12.22    2:32.92 (1:20.70)
  3 Ridinger, Kim S        59 University of Sa  2:31.00    2:33.77    6  
  4 Virtue, Paul A         59 University of Sa  2:36.00    2:39.15    5  
  5 Goupil, Dominique P    55 Los Altos Mounta  2:47.00    2:52.34    4  
               1:22.00    2:52.34 (1:30.34)
  6 Anderson, Robert L     55 Peninsula Covena  2:51.00    2:52.73    3  
               1:22.71    2:52.73 (1:30.02)
  7 Gloystein, James E     59 Rolling Hills Mu  2:51.10    3:04.50    2  
               1:29.51    3:04.50 (1:34.99)
  8 East, Everett F        57 Tuolumne County-  3:50.00    3:56.60    1  
               1:46.76    3:56.60 (2:09.84)
  9 Brown, Joel D          59 Santa Rosa Maste  3:58.00    4:23.17  
               2:01.42    4:23.17 (2:21.75)
 
 Event 8  Men 60-64 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:12.69  6/21/2008 FRED SCHLICHER, USA
         NATL: N 2:12.69  6/22/2008 FRED SCHLICHER
          PMS: P 2:13.32  12/31/2006James DeLacy
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Clemmons, Jim          60 Manatee Aquatic-  2:20.50    2:24.63    9  
               1:12.05    2:24.63 (1:12.58)
  2 Sapirstein, Julian B   61 University of Sa  2:30.00    2:32.26    7  
  3 Bernard, Alan D        61 Marin Pirates Ma  2:31.09    2:33.46    6  
  4 Dahlin, Duke A         62 University of Sa  2:40.09    2:39.35    5  
               1:17.29    2:39.35 (1:22.06)
  5 Brenner, Gary R        63 San Mateo Master  2:38.00    2:43.12    4  
  6 Atondo, Richard E      60 University of Sa  4:00.00    2:44.85    3  
               1:19.60    2:44.85 (1:25.25)
  7 Kendall, Scot          60 UNAT              2:52.00    2:58.06    2  
               1:24.16    2:58.06 (1:33.90)
  8 Jardin, Kenneth A      60 UNAT              3:15.00    3:16.39    1  
               1:34.86    3:16.39 (1:41.53)
  9 Carter, Lawrence A     62 Tuolumne County-  3:30.04    3:33.57  
               1:43.30    3:33.57 (1:50.27)
 10 Marra, Stephen R       61 Menlo Masters Ak  8:00.00    5:37.77  
               2:44.12    5:37.77 (2:53.65)
 -- Ugarkovich, David M    63 Sacramento Maste  3:15.00         DQ  
               1:38.08         DQ (1:53.36)
 
 Event 8  Men 65-69 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:18.53  8/15/2008 TOM LANDIS, USA
         NATL: N 2:18.53  8/15/2008 TOM LANDIS
          PMS: P 2:22.51  12/31/2009Richard Burns
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Davis, Don M           66 Rolling Hills Mu  2:28.40    2:35.19    9  
               1:13.65    2:35.19 (1:21.54)
  2 Frost, Kenneth A       66 Tamalpais Aquati  2:40.00    2:42.08    7  
               1:20.09    2:42.08 (1:21.99)
  3 Cottrell, Richard B    69 Menlo Masters Ak  3:23.00    3:26.56    6  
               1:39.89    3:26.56 (1:46.67)
  4 Anning, William C      69 Tuolumne County-  3:53.83    3:52.86    5  
               1:54.72    3:52.86 (1:58.14)
  5 Morey, George B        68 University of Sa  4:05.00    4:13.33    4  
               2:05.17    4:13.33 (2:08.16)
  6 Newman, Milton L       66 University of Sa  5:15.00    4:25.71    3  
               2:03.98    4:25.71 (2:21.73)
 
 Event 8  Men 70-74 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:26.20  8/15/2008 DAVID RADCLIFF, USA
         NATL: N 2:26.20  8/15/2008 DAVID RADCLIFF
          PMS: P 2:36.33  12/31/2002Don Hill
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Fairfield, David M     71 Tuolumne County-  3:10.05    2:51.06    9  
               1:21.30    2:51.06 (1:29.76)
  2 Van Horn, Bill G       72 The Olympic Club  2:48.00    2:58.81    7  
               1:24.62    2:58.81 (1:34.19)
  3 Norris, Robert F       72 Davis Aquatic Ma  3:19.85    3:20.86    6  
               1:39.46    3:20.86 (1:41.40)
  4 Ingalls, Donald A      72 Mountain View Ma  3:20.00    3:39.22    5  
               1:45.22    3:39.22 (1:54.00)
 
 Event 8  Men 75-79 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:25.66  6/6/2009  DAVID RADCLIFF, USA
         NATL: N 2:25.66  6/6/2009  DAVID RADCLIFF
          PMS: P 2:46.56  12/31/2009Don Hill
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mayo, Robert W         77 Walnut Creek Mas  3:20.00    3:12.30    9  
               1:33.71    3:12.30 (1:38.59)
  2 Morner, Stan F         76 Walnut Creek Mas  3:14.80    3:12.77    7  
               1:33.47    3:12.77 (1:39.30)
  3 Stupfel, Norman E      78 Walnut Creek Mas  3:30.00    3:30.89    6  
               1:40.02    3:30.89 (1:50.87)
  4 Galvin, Barry T        77 University of Sa  4:00.00    4:04.98    5  
               1:47.85    4:04.98 (2:17.13)
  5 Dracup, John A         76 University of Sa  6:00.00    5:25.76    4  
               2:25.02    5:25.76 (3:00.74)
 
 Event 8  Men 80-84 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:59.28  2/3/2008  HIROSHI YOSHIMURA, JPN
         NATL: N 3:04.65  8/15/2005 FRANK PIEMME
          PMS: P 3:09.70  12/31/1999Ray Taft
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Goldsmith, Harry S     81 Alameda Aquatic-  4:20.00    4:21.89    9  
               2:04.36    4:21.89 (2:17.53)
  2 Stupfel, Don L         82 San Mateo Master  4:38.00    4:53.25    7  
               2:21.88    4:53.25 (2:31.37)
  3 Clark, Floyd W         80 Tuolumne County-  6:03.34    5:11.18    6  
               2:37.38    5:11.18 (2:33.80)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 8                  
 
  1. University of San Francisco Ma    422   2. Walnut Creek Masters              154
  3. The Olympic Club                  113   4. Santa Cruz Masters Aquatics       109
  5. Davis Aquatic Masters              58   6. Tuolumne County Aquatic Master     49
  7. Manatee Aquatic Masters Inc        44   8. Menlo Masters Aka Team Sheeper     41
  9. Rolling Hills Mud Sharks           39  10. Tamalpais Aquatic Masters          32
 10. San Mateo Master Marlins           32  12. Mountain View Masters              28
 12. Tri Valley Masters                 28  14. Santa Rosa Masters                 23
 15. Unat                               22  16. Bay Masters                        19
 17. Marin Pirates Masters              18  17. Temescal Aquatic Masters           18
 19. Almaden Swim & Racquet Club        17  20. Sierra Nevada Masters              16
 20. Stanford Masters Swimming          16  22. Team Kman                          12
 23. Sacramento Masters                  9  23. Alameda Aquatic Masters             9
 23. Carson Valley Masters               9  26. Los Altos Mountain View Master      7
 27. Burlingame Aquatic Club             6  27. Clovis Swim Club Masters            6
 27. San Francisco Tsunami Masters       6  30. Peninsula Covenant Aquatic Mas      5
 31. Ellis Electric Eels                 1