FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 7  Women 18-24 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         NATL: N 2:03.06  8/17/2003 JESSICA FOSCHI
          PMS: P 2:08.12  12/12/2000Schweitzer Sarabeth
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Davidoff, Cara         24 The Olympic Club  2:22.00    2:21.24    9  
               1:08.72    2:21.24 (1:12.52)
  2 Tang, Cerise           18 University of Sa  3:00.00    2:40.94    7  
               1:15.83    2:40.94 (1:25.11)
  3 Kittleson, Amy         24 University of Sa  2:43.65    2:43.53    6  
               1:18.94    2:43.53 (1:24.59)
  4 Keats, Lauren          24 University of Sa  1:45.00    2:44.77    5  
               1:17.14    2:44.77 (1:27.63)
 
 Event 7  Women 25-29 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:06.81  10/23/2005HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 2:02.06  12/2/1995 SHEILA TAORMINA
          PMS: P 2:07.11  12/31/1989Sara Shand
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Baker, Megan E         25 University of Sa  2:19.18    2:21.23    9  
               1:08.52    2:21.23 (1:12.71)
  2 Dorr, Mc Call J        29 The Olympic Club  2:13.10    2:21.41    7  
               1:07.86    2:21.41 (1:13.55)
  3 Ho, Tara M             29 University of Sa  2:20.00    2:27.04    6  
               1:10.12    2:27.04 (1:16.92)
  4 Espiritu, Vicki        25 Tri Valley Maste  2:28.59    2:27.53    5  
               1:10.18    2:27.53 (1:17.35)
  5 Nishimoto, Iris A      29 University of Sa  2:40.00    2:30.08    4  
               1:12.52    2:30.08 (1:17.56)
  6 Bugden, Sarah L        27 Bay Masters-38    2:35.00    2:32.89    3  
               1:12.29    2:32.89 (1:20.60)
  7 Rehal, Renu K          26 Davis Aquatic Ma  3:00.00    2:52.28    2  
  8 Washkevich, Alicia A   29 University of Sa  3:02.00    2:52.73    1  
               1:21.91    2:52.73 (1:30.82)
  9 Degenkolb, Amelia M    26 University of Sa  2:40.00    2:53.85  
               1:20.76    2:53.85 (1:33.09)
 10 West, Meredith A       26 Mavericks Master  2:58.61    2:56.20  
               1:25.64    2:56.20 (1:30.56)
 11 Shuller, Mary Ann      29 Sierra Marlins S  4:00.00    4:36.16  
               2:12.09    4:36.16 (2:24.07)
 
 Event 7  Women 30-34 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:04.62  10/17/2009HITOMI MATSUDA, JPN
         NATL: N 1:58.92  8/7/2009  ERIKA ERNDL
          PMS: P 2:10.99  6/18/1994 Susan Porter
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Cho, Vanessa L         34 University of Sa  2:40.00    2:36.47    9  
               1:12.84    2:36.47 (1:23.63)
  2 Casper, Caroline       31 University of Sa  2:25.00    2:37.78    7  
               1:13.39    2:37.78 (1:24.39)
  3 Groskopf, Sarah L      30 Burlingame Aquat  2:44.23    2:38.92    6  
               1:17.14    2:38.92 (1:21.78)
  4 Nishimoto, Amber D     32 University of Sa  3:00.00    2:40.10    5  
               1:18.19    2:40.10 (1:21.91)
  5 Hieb-Stock, Lisa M     30 Tuolumne County-  2:51.00    2:54.46    4  
               1:21.58    2:54.46 (1:32.88)
  6 Hansel, Neila          34 Walnut Creek Mas  3:20.00    3:09.63    3  
               1:29.69    3:09.63 (1:39.94)
  7 Lash, Erica S          34 Peninsula Covena  3:20.00    3:20.46    2  
               1:34.54    3:20.46 (1:45.92)
 
 Event 7  Women 35-39 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:06.94  8/10/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:06.62  8/15/1998 K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 2:10.28  12/31/1999Jill Hernandez
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Anaya, Cyane           39 Temescal Aquatic  2:42.00    2:38.85    9  
               1:16.80    2:38.85 (1:22.05)
  2 Girard, Suzie E        39 Manatee Aquatic-  2:40.10    2:44.06    7  
               1:18.31    2:44.06 (1:25.75)
  3 Rees, Karla E          38 Mountain View Ma  3:05.00    2:55.15    6  
               1:25.56    2:55.15 (1:29.59)
  4 Sullivan, Maureen      38 The Olympic Club  2:55.00    3:03.18    5  
               1:29.81    3:03.18 (1:33.37)
 
 Event 7  Women 40-44 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:09.28  8/15/2005 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:09.00  5/25/2003 K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 2:13.09  12/31/2009Jody Smith
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Hurley, Karin S        40 Temescal Aquatic  2:40.00    2:34.09    9  
               1:14.64    2:34.09 (1:19.45)
  2 Radovan, Amy D         42 Santa Cruz Maste  2:51.00    2:42.75    7  
               1:18.42    2:42.75 (1:24.33)
  3 Wiggins, Kelly M       42 Clovis Swim Club  2:41.69    2:43.21    6  
               1:18.65    2:43.21 (1:24.56)
  4 David, Nicole          42 Davis Aquatic Ma  2:45.00    2:43.72    5  
               1:19.81    2:43.72 (1:23.91)
  5 Hertzer, Cynthia J     41 Santa Cruz Maste  2:45.00    2:47.30    4  
               1:22.18    2:47.30 (1:25.12)
  6 Mulroe, Sheri J        44 Los Altos Mounta  2:52.12    2:50.83    3  
               1:21.68    2:50.83 (1:29.15)
  7 Sanguinet, Amanda K    40 The Olympic Club  2:57.30    3:07.49    2  
               1:27.42    3:07.49 (1:40.07)
  8 Ulloa, Jamie L         40 Ellis Electric E  2:42.44    3:12.22    1  
               1:28.76    3:12.22 (1:43.46)
 
 Event 7  Women 45-49 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:10.09  6/13/2009 K.PIPES-NEILSEN, USA
         NATL: N 2:10.09  6/13/2009 K PIPES-NEILSEN
          PMS: P 2:13.17  12/31/2003Suzanne Heim-Bowen
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Henry, BJ J            46 Walnut Creek Mas  2:32.67    2:33.15    9  
               1:14.17    2:33.15 (1:18.98)
  2 Dornan, Gwen A         47 University of Sa  2:35.62    2:37.84    7  
               1:16.53    2:37.84 (1:21.31)
  3 Couch, Stephanie D     46 Menlo Masters Ak  2:44.15    2:49.23    6  
               1:21.98    2:49.23 (1:27.25)
  4 Powers, Terry          47 Marin Pirates Ma  3:10.00    3:01.91    5  
               1:27.14    3:01.91 (1:34.77)
 
 Event 7  Women 50-54 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:15.00  4/20/2008 S.HEIM-BOWEN, USA
         NATL: N 2:15.00  4/20/2008 S HEIM-BOWEN
          PMS: P 2:15.00  12/31/2008Suzanne Heim-Bowen
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Meyer, Marguerite      51 The Olympic Club  2:30.00    2:30.04    9  
               1:12.65    2:30.04 (1:17.39)
  2 Feeley, Louise S       51 Menlo Masters Ak  3:00.00    2:54.03    7  
               1:21.50    2:54.03 (1:32.53)
  3 Glenesk, Jennifer A    53 Team Kman-33      3:07.32    3:04.48    6  
               1:28.42    3:04.48 (1:36.06)
  4 Lentz, Penelope K      52 Team Kman-33      4:00.00    3:08.83    5  
               1:29.77    3:08.83 (1:39.06)
  5 Horak, Kathleen M      51 Tuolumne County-  3:37.00    3:21.14    4  
               1:38.75    3:21.14 (1:42.39)
 
 Event 7  Women 55-59 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:16.28  8/6/2009  LAURA VAL, USA
         NATL: N 2:16.28  8/6/2009  LAURA VAL
          PMS: P 2:16.28  12/31/2009Laura Val
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Ogilvie, Carol M       55 University of Sa  3:05.00    2:51.75    9  
               1:22.65    2:51.75 (1:29.10)
  2 Eisenman, Judy A       56 Tamalpais Aquati  2:45.99    2:52.22    7  
               1:22.78    2:52.22 (1:29.44)
  3 Quinn, Phyllis E       55 The Olympic Club  2:46.00    2:56.41    6  
               1:26.17    2:56.41 (1:30.24)
  4 Powell, Susie W        58 Rolling Hills Mu  3:07.00    3:05.53    5  
               1:30.77    3:05.53 (1:34.76)
  5 Dobisz, Elizabeth A    57 Almaden Swim & R  3:40.00    3:40.85    4  
               1:46.18    3:40.85 (1:54.67)
  6 Perry, Laurie S        56 Tuolumne County-  4:10.00    3:49.36    3  
               1:52.78    3:49.36 (1:56.58)
  7 Carter, Robin M        59 Tuolumne County-  3:56.00    3:56.59    2  
               1:55.66    3:56.59 (2:00.93)
  8 Nakell, Linda C        59 University of Sa  4:45.00    4:55.77    1  
               2:30.26    4:55.77 (2:25.51)
  9 Dagostino, Carol A     57 Club Sport Fremo  5:04.59    5:17.24  
               2:30.49    5:17.24 (2:46.75)
 10 Melamed, Ann           58 University of Sa  5:00.00    6:00.65  
               2:55.63    6:00.65 (3:05.02)
 
 Event 7  Women 60-64 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:31.50  6/11/2009 R.DE VIVANCO, PER
         NATL: N 2:31.98  8/6/2006  B BARNETT-SALLEE
          PMS: P 2:47.79  12/31/2009Martha Alexander
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Miller, Celeste        60 Sierra Nevada Ma  2:40.00    2:42.06P   9  
               1:18.80    2:42.06 (1:23.26)
  2 Litman, Jacklyn        60 Bay Masters-38    4:00.00    3:25.76    7  
               1:37.62    3:25.76 (1:48.14)
  3 Parola, Sheryl A       62 Tuolumne County-  3:45.00    3:46.15    6  
               1:49.12    3:46.15 (1:57.03)
  4 Delaney, Barbara       64 University of Sa  4:30.00    4:36.49    5  
               2:16.61    4:36.49 (2:19.88)
 
 Event 7  Women 65-69 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:42.26  4/20/2008 CHRISTEL SCHULZ, GER
         NATL: N 2:45.42  7/13/2008 JACKIE MARR
          PMS: P 2:57.63  12/31/1996Gail Roper
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Allen, Susan J         66 University of Sa  3:10.00    3:13.11    9  
               1:29.31    3:13.11 (1:43.80)
  2 Tyler, Sarah L         65 Sierra Nevada Ma  3:45.21    3:25.55    7  
               1:40.36    3:25.55 (1:45.19)
  3 Rose, Polly            68 University of Sa  6:30.00    5:59.22    6  
               2:54.83    5:59.22 (3:04.39)
 
 Event 7  Women 70-74 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:49.80  7/21/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN
         NATL: N 2:57.28  7/13/2003 LAVELLE STOINOFF
          PMS: P 3:01.28  12/31/1999Gail Roper
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Munn, Susan L          72 Davis Aquatic Ma  3:30.00    3:18.51    9  
               1:39.06    3:18.51 (1:39.45)
  2 Hagiwara, Tank         72 University of Sa  4:15.00    4:20.38    7  
               2:07.07    4:20.38 (2:13.31)
 
 Event 7  Women 75-79 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 2:56.57  4/20/2008 JANE ASHER, GBR
         NATL: N 3:13.24  7/31/2005 GAIL ROPER
          PMS: P 3:24.84  12/31/1998Margery Meyer
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Mc Cubbin, Miek        75 San Mateo Master  3:43.87    3:41.69    9  
               1:46.47    3:41.69 (1:55.22)
  2 Kay, Ann               76 Menlo Masters Ak  3:40.00    3:45.04    7  
               1:49.90    3:45.04 (1:55.14)
  3 Hirsch, Ann M          79 Walnut Creek Mas  3:48.00    3:53.25    6  
               1:47.62    3:53.25 (2:05.63)
  4 Duncan, Jean M         78 Walnut Creek Mas  4:40.00    4:22.32    5  
               2:06.95    4:22.32 (2:15.37)
  5 Tegner, Thyra          75 Almaden Swim & R  3:49.80    4:44.12    4  
               2:03.39    4:44.12 (2:40.73)
  6 Bensu, Janet L         78 University of Sa  5:02.01    4:54.91    3  
               2:20.79    4:54.91 (2:34.12)
  7 Allen, Mary A          78 University of Sa  5:38.00    5:43.51    2  
               2:48.96    5:43.51 (2:54.55)
 
 Event 7  Women 80-84 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
        WORLD: W 3:27.26  6/10/2007 JEAN TROY, USA
         NATL: N 3:27.26  6/10/2007 JEAN TROY
          PMS: P 3:37.14  12/31/2003Margery Meyer
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Voorhees, Margaret S   82 University of Sa  5:40.10    5:25.48    9  
               2:37.37    5:25.48 (2:48.11)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 7                  
 
  1. University of San Francisco Ma    333   2. Walnut Creek Masters              107
  3. Santa Cruz Masters Aquatics        82   4. The Olympic Club                   74
  5. Davis Aquatic Masters              47   6. Menlo Masters Aka Team Sheeper     35
  7. Manatee Aquatic Masters Inc        32   8. Rolling Hills Mud Sharks           28
  9. Tuolumne County Aquatic Master     26  10. Tamalpais Aquatic Masters          25
 11. Bay Masters                        19  12. San Mateo Master Marlins           18
 12. Temescal Aquatic Masters           18  14. Almaden Swim & Racquet Club        17
 15. Sierra Nevada Masters              16  16. Marin Pirates Masters              12
 17. Team Kman                          11  18. Unat                                9
 18. Santa Rosa Masters                  9  20. Stanford Masters Swimming           7
 21. Clovis Swim Club Masters            6  21. Mountain View Masters               6
 21. Burlingame Aquatic Club             6  24. Tri Valley Masters                  5
 24. Carson Valley Masters               5  26. Los Altos Mountain View Master      3
 27. Peninsula Covenant Aquatic Mas      2  28. Ellis Electric Eels                 1