FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 6  Men 18-24 400 LC Meter IM
=========================================================================
         NATL: N 4:44.83  8/19/2007 PETER GALAN
          PMS: P 4:48.56  12/31/1992Greg Mackem
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Martin, Jason T        24 Almaden Swim & R  5:30.00    5:17.83    9  
               1:11.82    2:34.08 (1:22.26)
      4:05.44 (1:31.36)   5:17.83 (1:12.39)
  2 Johnson, Sean A        22 Marin Pirates Ma  5:46.82    5:40.33    7  
               1:22.42    2:46.86 (1:24.44)
      4:23.81 (1:36.95)   5:40.33 (1:16.52)
  3 Truong, Leon H         20 University of Sa  7:52.00    5:48.37    6  
               1:15.75    2:43.30 (1:27.55)
      4:30.17 (1:46.87)   5:48.37 (1:18.20)
 
 Event 6  Men 25-29 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 4:30.05  9/12/2009 DIOGO YABE, BRA
         NATL: N 4:32.19  8/18/2002 HONZA VITAZKA
          PMS: P 4:34.08  12/31/1987Cameron Reid
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Roper, Matthew D       29 Davis Aquatic Ma  5:50.00    6:03.60    9  
               1:14.85    2:49.26 (1:34.41)
      4:36.50 (1:47.24)   6:03.60 (1:27.10)
 
 Event 6  Men 30-34 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 4:35.41  1/16/2010 ASUKA KOIZUMI, JPN
         NATL: N 4:40.22  7/9/1994  SEAN MURPHY
          PMS: P 4:40.22  12/31/1994Sean Murphy
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Antonen, Charles J     32 University of Sa  6:50.00    6:38.95    9  
               1:22.77    3:12.40 (1:49.63)
      5:04.61 (1:52.21)   6:38.95 (1:34.34)
  2 Bucy, John S           32 University of Sa  6:58.00    7:08.51    7  
               1:33.72    3:31.43 (1:57.71)
      5:32.90 (2:01.47)   7:08.51 (1:35.61)
 
 Event 6  Men 40-44 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 4:47.01  4/22/2007 PETER BERMEL, GER
         NATL: N 4:49.42  8/15/2005 DENNIS BAKER
          PMS: P 4:58.37  12/31/2006Darren Phelan
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Finney, Peter C        43 Manatee Aquatic-  5:26.14    5:37.24    9  
               1:11.70    2:43.83 (1:32.13)
      4:17.67 (1:33.84)   5:37.24 (1:19.57)
  2 Mc Bride, Patrick F    41 University of Sa  6:20.50    5:54.63    7  
               1:17.91    2:58.14 (1:40.23)
      4:32.03 (1:33.89)   5:54.63 (1:22.60)
  3 Lichtenwalter, Brian   44 Santa Cruz Maste  5:58.00    6:00.74    6  
               1:20.69    2:57.71 (1:37.02)
      4:42.24 (1:44.53)   6:00.74 (1:18.50)
 
 Event 6  Men 45-49 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 4:50.27  11/20/2008MARCUS MATTIOLI, BRA
         NATL: N 4:50.73  8/10/2006 DENNIS BAKER
          PMS: P 5:00.60  12/31/2006Cameron Reid
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Henthorne, Thomas A    46 University of Sa  6:30.00    6:25.80    9  
               1:26.25    3:09.25 (1:43.00)
      4:56.28 (1:47.03)   6:25.80 (1:29.52)
 
 Event 6  Men 50-54 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 5:03.27  6/7/2004  LORENZO MARUGO, ITA
         NATL: N 5:04.32  7/26/2009 JAMIE FOWLER
          PMS: P 5:19.30  12/31/2008John Morales
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Morales, John R        52 Santa Rosa Maste  5:29.50    5:34.77    9  
               1:12.46    2:41.81 (1:29.35)
      4:18.49 (1:36.68)   5:34.77 (1:16.28)
  2 Smith, Dave M          53 Santa Cruz Maste  5:50.05    5:59.90    7  
               1:19.53    2:54.57 (1:35.04)
      4:34.31 (1:39.74)   5:59.90 (1:25.59)
  3 Reed, Clay F           54 Santa Cruz Maste  6:10.00    6:01.25    6  
               1:16.14    2:55.82 (1:39.68)
      4:42.80 (1:46.98)   6:01.25 (1:18.45)
  4 Cannon, Richard P      53 Carson Valley Ma  6:27.00    6:09.81    5  
               1:18.54    2:55.75 (1:37.21)
      4:47.04 (1:51.29)   6:09.81 (1:22.77)
  5 Woodruff, Dave L       54 Davis Aquatic Ma  6:25.00    6:10.24    4  
               1:23.02    3:07.66 (1:44.64)
      4:49.07 (1:41.41)   6:10.24 (1:21.17)
  6 Young, Stephen L       52 University of Sa 20:00.00   11:21.93    3  
               3:10.55    5:44.35 (2:33.80)
      9:21.32 (3:36.97)  11:21.93 (2:00.61)
 
 Event 6  Men 55-59 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 5:04.07  7/26/2009 MICHAEL MANN, USA
         NATL: N 5:04.07  7/26/2009 MICHAEL MANN
          PMS: P 5:30.36  12/31/2009Jim Clemmons
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Guadagni, Peter M      55 Walnut Creek Mas  5:45.00    5:43.04    9  
               1:15.74    2:51.61 (1:35.87)
      4:28.19 (1:36.58)   5:43.04 (1:14.85)
  2 Adkison, Bill          55 Rolling Hills Mu  6:10.55    6:28.40    7  
               1:22.14    3:08.48 (1:46.34)
      4:56.15 (1:47.67)   6:28.40 (1:32.25)
  3 Andrews, Bryan W       59 University of Sa  8:25.00    8:01.92    6  
               1:59.86    4:03.72 (2:03.86)
      6:15.79 (2:12.07)   8:01.92 (1:46.13)
  4 Boreyko, Valeriy A     57 University of Sa 12:00.00    8:25.57    5  
               2:07.12    4:32.05 (2:24.93)
      6:42.61 (2:10.56)   8:25.57 (1:42.96)
 
 Event 6  Men 60-64 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 5:30.99  6/21/2008 FRED SCHLICHER, USA
         NATL: N 5:30.99  6/22/2008 FRED SCHLICHER
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Clemmons, Jim          60 Manatee Aquatic-  5:49.50    5:44.48    9  
               1:15.82    2:48.28 (1:32.46)
      4:27.00 (1:38.72)   5:44.48 (1:17.48)
  2 Mc Gregor, Cary D      60 Manatee Aquatic-  6:53.81    6:51.53    7  
               1:35.91    3:31.27 (1:55.36)
      5:17.83 (1:46.56)   6:51.53 (1:33.70)
 
 Event 6  Men 65-69 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 5:52.79  3/20/2004 BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 6:03.31  6/10/2007 TOM LANDIS
          PMS: P 6:11.64  12/31/2009Richard Burns
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Pierce, Donald A       65 Rolling Hills Mu  8:00.00    7:19.08    9  
               1:41.13    3:42.45 (2:01.32)
      5:43.88 (2:01.43)   7:19.08 (1:35.20)
  2 Stern, Tom K           65 Stanford Masters  8:15.00    7:38.09    7  
               1:41.94    3:48.50 (2:06.56)
      5:44.86 (1:56.36)   7:38.09 (1:53.23)
  3 Wiscomb, Lance         65 University of Sa  9:30.00    9:42.81    6  
               2:17.87    5:03.78 (2:45.91)
      7:42.44 (2:38.66)   9:42.81 (2:00.37)
 -- Weintraub, Elias       66 University of Sa 11:00.00         DQ  
               4:37.23    8:34.37 (3:57.14)
     12:45.40 (4:11.03)        DQ (2:51.83)
 -- McCarty, Thomas E      65 The Olympic Club  7:30.00         DQ  
               1:58.11    3:50.45 (1:52.34)
      6:04.22 (2:13.77)        DQ (1:35.46)
 
 Event 6  Men 70-74 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 5:57.81  5/1/2009  BARRY YOUNG, NZL
         NATL: N 6:32.11  8/2/2003  BURWELL JONES
          PMS: P 6:59.24  12/31/1989Ray Taft
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Van Horn, Bill G       72 The Olympic Club  7:37.00    7:37.13    9  
               2:00.76    3:59.28 (1:58.52)
      6:13.08 (2:13.80)   7:37.13 (1:24.05)
  2 Perilman, Jim E        71 Walnut Creek Mas  9:13.00    8:31.25    7  
               2:02.30    4:21.54 (2:19.24)
      6:30.57 (2:09.03)   8:31.25 (2:00.68)
 
 Event 6  Men 75-79 400 LC Meter IM
=========================================================================
        WORLD: W 6:48.48  6/14/2009 BURWELL JONES, USA
         NATL: N 6:48.48  6/14/2009 BURWELL JONES
          PMS: P 7:21.75  12/31/1995Ray Taft
    Name                  Age Team                 Seed     Finals Points 
=========================================================================
  1 Sulzbach, John F       76 Menlo Masters Ak  7:57.00    8:26.00    9  
               2:11.29    4:19.80 (2:08.51)
      6:36.13 (2:16.33)   8:26.00 (1:49.87)
  2 Morner, Stan F         76 Walnut Creek Mas  8:52.90    8:31.83    7  
               2:09.65    4:28.37 (2:18.72)
      6:46.25 (2:17.88)   8:31.83 (1:45.58)
 
                 Combined Team Scores - Through Event 6                  
 
  1. University of San Francisco Ma    216   2. Walnut Creek Masters               84
  3. Santa Cruz Masters Aquatics        71   4. The Olympic Club                   36
  5. Davis Aquatic Masters              31   6. Manatee Aquatic Masters Inc        25
  7. Rolling Hills Mud Sharks           23   8. Tamalpais Aquatic Masters          18
  9. Menlo Masters Aka Team Sheeper     15  10. Santa Rosa Masters                  9
 10. Bay Masters                         9  10. Unat                                9
 10. San Mateo Master Marlins            9  10. Almaden Swim & Racquet Club         9
 15. Stanford Masters Swimming           7  15. Marin Pirates Masters               7
 15. Tuolumne County Aquatic Master      7  18. Carson Valley Masters               5