FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License 
   2010 Pacific Masters Long Course Championship - 7/9/2010 to 7/11/2010   
 
 Event 3  Mixed 72-99 800 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================================
         NATL: N 8:55.39  7/25/2009 CSAM
                          K DENBY, L HANCOCK, C RAMOS, W FEDERER
          PMS: P 9:13.51  12/31/1994DAM
                          Mounts, Schultz, Woods, Nabeta
    Team                                   Seed     Finals Points 
==================================================================================
  1 University of Sa-38  'A'           10:45.00   10:55.05   18  
     1) Senel, Leyla C W21            2) Keats, Lauren W24            
     3) Truong, Leon H M20            4) Antonen, Charles J M32       
               1:25.66    3:01.23 (3:01.23)
      4:20.52 (1:19.29)   5:45.61 (2:44.38)
        6:07.24 (21.63)   6:55.00 (1:09.39)
      8:09.12 (1:14.12)  10:55.05 (4:00.05)
 
 Event 3  Mixed 100-119 800 LC Meter Freestyle Relay
=========================================================================================
        WORLD: W 10:48.33  1/16/2010 ROSE BOWL AQUATICS       -USA
                           E WOOD, E SHDO, S THOMAS-FITCH, C DURIEUX
         NATL: N  8:39.99  7/25/2009 SCAQ
                           E TOLMACHOFF, N JANOS, J CORCORAN, A YEARWOOD
          PMS: P  8:45.64  12/31/1995SCSC
                           Watkins, Lisa Hazen, Michael Moore, Schaffer
    Team                                   Seed     Finals Points 
=========================================================================================
  1 Santa Cruz Maste-38  'A'           10:00.50    9:43.38W  18  
     1) Clarkson, Eric M28            2) Seelos, Lizzy G W23          
     3) Adams, Alli P W26             4) Miller, Andrew M24           
               1:04.83    2:14.40 (2:14.40)
      3:26.48 (1:12.08)   4:43.89 (2:29.49)
        5:02.66 (18.77)   6:00.02 (1:16.13)
      7:19.38 (1:19.36)   9:43.38 (3:43.36)
 
 Event 3  Mixed 120-159 800 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================================
        WORLD: W 10:21.37  3/30/2010 AQUA KIEV                -UKR
                           O IERANTSEVA, T SHARUN, O YESIPENKO, I POLYVANYY
         NATL: N  8:50.48  6/23/2002 PATRIOT
                           M MIDDLEMORE, D CHESTNUT, C WARD, T BOYD
          PMS: P  9:16.50  12/31/1990WCM
                           Paula Roemer, Barber, O'Brien, Wendy Ingraham
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================================
  1 University of Sa-38  'A'           11:15.00   11:14.80   18  
     1) Yee, Cristal W26              2) Feldman, Ravena W35          
     3) Mc Bride, Patrick F M41       4) Bucy, John S M32             
               1:29.20    3:05.63 (3:05.63)
      4:30.08 (1:24.45)   6:00.05 (2:54.42)
      7:11.28 (1:11.23)   8:32.73 (2:32.68)
      9:50.45 (1:17.72)  11:14.80 (2:42.07)
 
 Event 3  Mixed 160-199 800 LC Meter Freestyle Relay
=======================================================================================================
        WORLD: W 10:47.64  1/16/2010 ROSE BOWL AQUATICS       -USA
                           D SKELLY, A BOLTON, J BERMAN, J KEENAN-BOLINE
         NATL: N  9:02.03  7/11/2009 OREGON
                           D BAKER, V JENKINS, C SOMERA, D HATHAWAY
          PMS: P  9:15.91  12/31/1995TOC
                           M Keck, M Meyer, B Strand, D Ogier
    Team                                   Seed     Finals Points 
=======================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'B'           12:00.00   11:43.93   18  
     1) Gray, Kara L W45              2) Gray, Kevin C M50            
     3) Burch, Katie E W33            4) Jansen, Martin A M51         
               1:20.83    2:46.13 (2:46.13)
      4:25.82 (1:39.69)   6:08.56 (3:22.43)
      7:28.61 (1:20.05)   8:54.64 (2:46.08)
     10:17.28 (1:22.64)  11:43.93 (2:49.29)
  2 University of Sa-38  'B'           11:36.00   12:26.04   14  
     1) Bockius, Edward C M44         2) Young, Stephen L M52         
     3) Nishimoto, Amber D W32        4) Dunn, Audrey J W57           
               1:10.22    2:25.39 (2:25.39)
      4:09.17 (1:43.78)   6:06.02 (3:40.63)
      7:26.75 (1:20.73)   8:53.05 (2:47.03)
     10:35.37 (1:42.32)  12:26.04 (3:32.99)
  3 University of Sa-38  'A'           13:30.00   12:47.04   12  
     1) Niccolls, DJ W57              2) Liu, Ouida W30               
     3) Tilburg, Michael A M34        4) Virtue, Paul A M59           
               2:08.37    5:59.51 (5:59.51)
      7:36.68 (1:37.17)   8:47.17 (2:47.66)
        9:18.51 (31.34)  10:02.98 (1:15.81)
     11:24.12 (1:21.14)  12:47.04 (2:44.06)
 -- Walnut Creek Mas-38  'A'           10:20.00         DQ  
     1) Henry, BJ J W46               2) Druz, Loren M54              
     3) Guadagni, Peter M M55         4) Ward, Lisa A W46             
               1:14.59    2:32.25 (2:32.25)
      3:37.74 (1:05.49)   4:50.06 (2:17.81)
      6:02.73 (1:12.67)   7:18.59 (2:28.53)
        7:32.06 (13.47)        DQ (2:24.69)
 
 Event 3  Mixed 200-239 800 LC Meter Freestyle Relay
==============================================================================================================
        WORLD: W 11:50.98  1/16/2010 ROSE BOWL AQUATICS       -USA
                           L BROWN, J HEATHER, T SODERSTROM, L CARON
         NATL: N  9:31.64  8/8/2009  SARASOTA YMCA
                           J KRIGER, R WALKER, L HAMEL, F RAMNATH
          PMS: P 10:01.47  12/31/2006WCM
                           C O'Brien, P Guadagni, M Benjamin, K O'Brien
    Team                                   Seed     Finals Points 
==============================================================================================================
  1 Davis Aquatic Ma-38  'A'           12:00.00   12:03.85   18  
     1) David, Nicole W42             2) Munn, Susan L W72            
     3) Norris, Robert F M72          4) Roper, Matthew D M29         
               1:23.77    2:50.78 (2:50.78)
        3:07.22 (16.44)   4:32.92 (1:42.14)
      6:17.84 (1:44.92)   7:58.35 (3:25.43)
      9:41.11 (1:42.76)  12:03.85 (4:05.50)
  2 University of Sa-38  'A'           13:00.00   14:00.78   14  
     1) Campbell, Martha C W62        2) Huang, Cathy W55             
     3) Henthorne, Thomas A M46       4) Boreyko, Valeriy A M57       
               2:06.45    4:21.59 (4:21.59)
      5:59.51 (1:37.92)   7:36.81 (3:15.22)
      8:57.31 (1:20.50)  10:23.31 (2:46.50)
       10:44.69 (21.38)  14:00.78 (3:37.47)
 
 Event 3  Mixed 240-279 800 LC Meter Freestyle Relay
=====================================================================================================================
        WORLD: W 13:09.84  1/16/2010 ROSE BOWL AQUATICS       -USA
                           E SHOCKRO, P WISNER, J STACEY, J MCMAHON
         NATL: N 10:32.71  7/11/2009 OREGON
                           D RADCLIFF, S ROUSSEAU, C CRABBE, P ALLENDER
          PMS: P 12:21.32  12/31/1989LAM
                           B Proebsting, D Sehorm, D Bennett, J McCann
    Team                                   Seed     Finals Points 
=====================================================================================================================
  1 Tamalpais Aquati-38  'A'           10:32.00   10:09.67N  18  
     1) Burns, Richard M67            2) Wheeler, Barb C W53          
     3) Val, Laura B W59              4) Frost, Kenneth A M66         
               1:13.53    2:32.32 (2:32.32)
      3:48.94 (1:16.62)   5:10.79 (2:38.47)
      6:18.23 (1:07.44)   7:33.07 (2:22.28)
      8:48.69 (1:15.62)  10:09.67 (2:36.60)
  2 University of Sa-38  'A'           15:00.00   14:11.19   14  
     1) Long, Anne B W68              2) Allen, Susan J W66           
     3) Andrews, Bryan W M59          4) Czech, Joseph M57            
               1:48.04    3:41.42 (3:41.42)
      5:23.32 (1:41.90)   7:13.63 (3:32.21)
      9:03.93 (1:50.30)  10:59.05 (3:45.42)
     12:32.22 (1:33.17)  14:11.19 (3:12.14)
  3 University of Sa-38  'B'           22:30.00   18:34.21   12  
     1) Rose, Polly W68               2) Delaney, Barbara W64         
     3) Morey, George B M68           4) Newman, Milton L M66         
               2:48.00    6:03.41 (6:03.41)
      8:16.33 (2:12.92)  10:45.57 (4:42.16)
     12:47.02 (2:01.45)  14:51.88 (4:06.31)
     16:39.04 (1:47.16)  18:34.21 (3:42.33)
 
 Event 3  Mixed 280-319 800 LC Meter Freestyle Relay
============================================================================================================================
        WORLD: W 14:34.96  2/28/2010 MISSION VIEJO MASTERS    -USA
                           M KORNFELD, B MONTRELLA, M COLONNESE, D STEWART
         NATL: N 12:08.81  8/8/2009  SLAM
                           M POHLMANN, T MAINE, L GOOD, T MCDOWELL
          PMS: P 13:35.25  12/31/2006WCM
                           B Owens, D Monroe, E Haworth, J DeLacy
    Team                                   Seed     Finals Points 
============================================================================================================================
  1 Walnut Creek Mas-38  'A'           14:36.21   15:32.77   18  
     1) Duncan, Jean M W78            2) Monroe, Donna W77            
     3) Stupfel, Norman E M78         4) Lane, Ed V M71               
               2:10.51    4:31.81 (4:31.81)
      6:29.44 (1:57.63)   8:34.02 (4:02.21)
     10:17.61 (1:43.59)  12:15.78 (3:41.76)
     13:51.99 (1:36.21)  15:32.77 (3:16.99)
  2 University of Sa-38  'A'           18:00.00   18:28.65   14  
     1) Bensu, Janet L W78            2) Hagiwara, Tank W72           
     3) Walter, Ron M70               4) Wiscomb, Lance M65           
               2:23.67    5:02.91 (5:02.91)
      7:07.30 (2:04.39)   9:22.47 (4:19.56)
     11:46.97 (2:24.50)  14:30.22 (5:07.75)
     16:24.70 (1:54.48)  18:28.65 (3:58.43)
 
                                           Combined Team Scores - Through Event 3                                           
 
  1. University of San Francisco Ma    116   2. Walnut Creek Masters               36
  3. Santa Cruz Masters Aquatics        18   3. Tamalpais Aquatic Masters          18
  3. Davis Aquatic Masters              18