Pacific Masters gif

Results
Pacific Masters Swimming
2010 Short Course Meters Championships


Clark Swim Center
Walnut Creek, California
16-18 October 2009

Licensed to FastLane Tek, Inc   www.fastlanetek.com - Contractor License
                                  HY-TEK's MEET MANAGER 3.0 10/18/2009 05:05 PM
             2009 PMS SCM Championships - 10/16/2009 to 10/18/2009             
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.61   9/27/1998 ALISON TERRY                                 
     PACIFIC: P 27.44  12/31/1994 Raab Jamie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38                 29.29      27.83  
  2 Pearce, Kelly             23 WCM-38                 29.00      28.19  
  3 Streumpf, Mary            22 WCM-38                 29.00      29.05  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.86  12/14/1997 ALISON TERRY                                 
     PACIFIC: P 58.53  12/31/2002 Anya Kolbisen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               1:02.99    1:00.55  
                  29.56     1:00.55 (30.99)                                        
  2 Acevedo, Ashley           24 BAY-38               1:11.50    1:08.40  
                  33.43     1:08.40 (34.97)                                        
  3 Carpenter, Meredith E     23 BAY-38               1:12.00    1:10.19  
                  33.41     1:10.19 (36.78)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:06.21   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
     PACIFIC: P 2:11.52  12/31/2002 Anya Kolbisen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               2:11.50    2:06.60P 
                  30.00     1:02.13 (32.13)     1:34.21 (32.08)     2:06.60 (32.39)
  2 Baker, Megan E            24 BAY-38               2:17.80    2:15.36  
                  31.48     1:05.71 (34.23)     1:40.79 (35.08)     2:15.36 (34.57)
  3 Acevedo, Ashley           24 BAY-38               2:33.00    2:29.29  
                  33.66     1:11.03 (37.37)     1:50.41 (39.38)     2:29.29 (38.88)
  4 Carpenter, Meredith E     23 BAY-38               2:30.00    2:34.80  
                  34.54     1:13.06 (38.52)     1:54.02 (40.96)     2:34.80 (40.78)
 
Women 18-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 4:25.13   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
     PACIFIC: P 4:43.50  12/31/1992 Lisa Dial                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               4:43.30    4:27.34P 
                  30.53     1:03.86 (33.33)     1:37.42 (33.56)     2:11.18 (33.76)
        2:45.16 (33.98)     3:19.74 (34.58)     3:54.02 (34.28)     4:27.34 (33.32)
  2 Baker, Megan E            24 BAY-38               4:46.65    4:56.70  
                  33.78     1:11.08 (37.30)     1:48.46 (37.38)     2:26.20 (37.74)
        3:04.04 (37.84)     3:41.76 (37.72)     4:19.81 (38.05)     4:56.70 (36.89)
  3 Acevedo, Ashley           24 BAY-38               5:28.00    5:18.23  
                  34.99     1:13.87 (38.88)     1:54.65 (40.78)     2:36.18 (41.53)
        3:17.63 (41.45)     3:57.99 (40.36)     4:38.73 (40.74)     5:18.23 (39.50)
 
Women 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 17:15.23  11/11/2001 DAWN HECKMAN                              
     PACIFIC: P 19:06.57  12/31/2001 Miriam Carlson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Megan E            24 BAY-38              18:29.89   18:33.61P 
                  33.75     1:10.59 (36.84)     1:47.86 (37.27)     2:25.37 (37.51)
        3:02.79 (37.42)     3:40.14 (37.35)     4:17.50 (37.36)     4:54.90 (37.40)
        5:32.29 (37.39)     6:09.31 (37.02)     6:46.47 (37.16)     7:23.97 (37.50)
        8:01.39 (37.42)     8:38.87 (37.48)     9:16.56 (37.69)     9:53.94 (37.38)
       10:31.36 (37.42)    11:08.61 (37.25)    11:45.98 (37.37)    12:23.38 (37.40)
       13:00.18 (36.80)    13:36.89 (36.71)    14:13.92 (37.03)    14:51.25 (37.33)
       15:28.36 (37.11)    16:05.83 (37.47)    16:43.26 (37.43)    17:20.69 (37.43)
       17:57.38 (36.69)    18:33.61 (36.23)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.69  12/10/2000 PAIGE FRANCIS                                
     PACIFIC: P 31.87  12/31/2000 Cary Conley                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McGowan, Christina A      22 WCM-38                 35.00      33.35  
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.52  12/15/2007 HALEY CHURA                                
     PACIFIC: P 1:08.34  12/31/2000 Cary Conley                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               1:09.90    1:08.73  
                  33.58     1:08.73 (35.15)                                        
  2 McGowan, Christina A      22 WCM-38               1:15.00    1:11.11  
                  35.00     1:11.11 (36.11)                                        
  3 Acevedo, Ashley           24 BAY-38               1:18.00    1:15.73  
                  36.27     1:15.73 (39.46)                                        
  4 Carpenter, Meredith E     23 BAY-38               1:20.00    1:17.89  
                  37.44     1:17.89 (40.45)                                        
  5 Heise, Katelyn B          23 WCM-38               1:21.47    1:22.20  
                  39.05     1:22.20 (43.15)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:22.61  12/10/1995 N WUNDERLICH                               
     PACIFIC: P 2:24.56  12/31/1995 Tate Birnie                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               2:33.50    2:24.44P 
                  34.20     1:10.27 (36.07)     1:47.27 (37.00)     2:24.44 (37.17)
  2 Acevedo, Ashley           24 BAY-38               2:46.50    2:40.91  
                  37.05     1:17.90 (40.85)     1:59.92 (42.02)     2:40.91 (40.99)
  3 Carpenter, Meredith E     23 BAY-38               2:55.00    2:50.22  
                  39.18     1:21.86 (42.68)     2:06.31 (44.45)     2:50.22 (43.91)
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
     PACIFIC: P 36.24  12/31/2008 Lesley Ouellette                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Streumpf, Mary            22 WCM-38                 37.50      34.93P 
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
     PACIFIC: P 1:17.13  12/31/1989 Karrie Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Streumpf, Mary            22 WCM-38               1:15.50    1:16.77P 
                  36.17     1:16.77 (40.60)                                        
  2 Carpenter, Meredith E     23 BAY-38               1:30.00    1:31.28  
                  43.20     1:31.28 (48.08)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 2:38.63   11/2/1997 ANITA NALL                                 
     PACIFIC: P 2:56.26  12/31/2005 Rebecca Tukua                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Megan E            24 BAY-38               2:50.80    2:49.45P 
                  39.23     1:21.97 (42.74)     2:05.43 (43.46)     2:49.45 (44.02)
  2 Carpenter, Meredith E     23 BAY-38               3:15.00    3:16.72  
                  44.05     1:33.75 (49.70)     2:24.76 (51.01)     3:16.72 (51.96)
 
Women 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.84   11/6/1994 JAMIE RAAB                                   
     PACIFIC: P 28.84  12/31/1994 Jamie Raab                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Streumpf, Mary            22 WCM-38                 31.50      29.88  
  2 McGowan, Christina A      22 WCM-38                 35.00      33.30  
 
Women 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.67  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
     PACIFIC: P 1:03.67  12/31/2007 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Streumpf, Mary            22 WCM-38               1:05.50    1:06.03  
                  30.67     1:06.03 (35.36)                                        
  2 Baker, Megan E            24 BAY-38               1:11.80    1:11.92  
                  33.81     1:11.92 (38.11)                                        
  3 Acevedo, Ashley           24 BAY-38               1:22.50    1:18.25  
                  35.99     1:18.25 (42.26)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 2:20.03  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
     PACIFIC: P 2:20.03  12/31/2007 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Streumpf, Mary            22 WCM-38               2:30.50    2:23.83  
                  32.32     1:08.05 (35.73)     1:45.22 (37.17)     2:23.83 (38.61)
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.34  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
     PACIFIC: P 1:10.48  12/31/2000 Cary Conley                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Megan E            24 BAY-38               1:12.68    1:11.96  
                  33.78     1:11.96 (38.18)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:24.25  10/21/2007 LAURA DAVIS                                
     PACIFIC: P 2:24.25  12/31/2007 Laura Davis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lee, Alexandra K          22 WCM-38               2:34.20    2:27.41  
                  33.71     1:10.32 (36.61)     1:53.67 (43.35)     2:27.41 (33.74)
  2 McGowan, Christina A      22 WCM-38               2:45.00    2:36.82  
                  34.61     1:13.68 (39.07)     2:00.89 (47.21)     2:36.82 (35.93)
  3 Acevedo, Ashley           24 BAY-38               2:59.50    2:44.02  
                  35.83     1:16.78 (40.95)     2:05.80 (49.02)     2:44.02 (38.22)
 
Women 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:58.55   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
     PACIFIC: P 5:15.70  12/31/2003 Marifaith Schweitzer                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Megan E            24 BAY-38               5:22.20    5:24.10  
                  35.34     1:14.81 (39.47)     1:58.55 (43.74)     2:41.79 (43.24)
        3:25.88 (44.09)     4:10.78 (44.90)     4:47.97 (37.19)     5:24.10 (36.13)
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.42   3/12/2006 SUMIKA KOMATSU, JPN                          
        NATL: N 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
     PACIFIC: P 27.05  12/31/2005 Liesl Taner                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             28 BAY-38                 30.85      28.37  
  2 Richards, Anne E          25 BAY-38                 32.25      31.02  
  3 Tarn, Christine H         26 BAY-38                 31.00      32.30  
  4 Giannecchini, Christine   29 SRM-38                 36.00      34.30  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                         
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
     PACIFIC: P 59.01  12/31/2002 Liesl Taner                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             28 BAY-38               1:05.34    1:01.62  
                  29.61     1:01.62 (32.01)                                        
  2 Marshall, Sarah E         27 WCM-38               1:01.69    1:05.04  
                  30.94     1:05.04 (34.10)                                        
  3 Rissi, Kathleen M         25 MVM-38               1:10.00    1:07.86  
                  33.57     1:07.86 (34.29)                                        
  4 Hieb-Stock, Lisa M        29 TCAM-38              1:23.71    1:15.84  
                  36.57     1:15.84 (39.27)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
     PACIFIC: P 2:13.77  12/31/2005 Liesl Taner                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             28 BAY-38               2:30.46    2:22.37  
                  34.17     1:09.98 (35.81)     1:46.69 (36.71)     2:22.37 (35.68)
  2 Richards, Anne E          25 BAY-38               2:20.75    2:28.65  
                  35.15     1:12.76 (37.61)     1:51.07 (38.31)     2:28.65 (37.58)
  3 Chinn, Sarah M            25 MAM-38               2:40.00    2:32.48  
                  36.05     1:14.59 (38.54)     1:53.76 (39.17)     2:32.48 (38.72)
  4 Hult, Britta J            29 MAM-38               2:35.60    2:33.74  
                  35.04     1:13.78 (38.74)     1:53.85 (40.07)     2:33.74 (39.89)
  5 Hieb-Stock, Lisa M        29 TCAM-38              3:04.15    2:51.69  
                  37.93     1:20.14 (42.21)     2:06.29 (46.15)     2:51.69 (45.40)
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 4:24.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
     PACIFIC: P 4:39.87  12/31/1996 Laurel Hill                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            25 MAM-38               7:00.00    5:21.96  
                  35.62     1:15.11 (39.49)     1:55.88 (40.77)     2:37.28 (41.40)
        3:18.86 (41.58)     4:00.27 (41.41)     4:41.56 (41.29)     5:21.96 (40.40)
  2 Tarn, Christine H         26 BAY-38               5:31.42    5:32.86  
                  36.77     1:18.83 (42.06)     2:02.05 (43.22)     2:44.92 (42.87)
        3:27.91 (42.99)     4:11.62 (43.71)     4:54.94 (43.32)     5:32.86 (37.92)
 
Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 8:51.18   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
     PACIFIC: P 9:55.68  12/31/1986 Marguerite Meyer                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            25 MAM-38              12:30.00   10:55.34  
                  36.35     1:16.37 (40.02)     1:57.81 (41.44)     2:39.26 (41.45)
        3:21.01 (41.75)     4:02.66 (41.65)     4:44.61 (41.95)     5:26.45 (41.84)
        6:07.50 (41.05)     6:48.93 (41.43)     7:30.46 (41.53)     8:11.85 (41.39)
        8:53.14 (41.29)     9:34.43 (41.29)    10:15.50 (41.07)    10:55.34 (39.84)
 
Women 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:36.07   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                      
        NATL: N 16:36.07   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                           
     PACIFIC: P 18:34.42  12/31/1986 Marguerite Meyer                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chinn, Sarah M            25 MAM-38              23:00.00   20:44.44  
                  36.63     1:16.33 (39.70)     1:57.24 (40.91)     2:38.41 (41.17)
        3:19.60 (41.19)     4:00.96 (41.36)     4:42.53 (41.57)     5:24.41 (41.88)
        6:06.52 (42.11)     6:48.50 (41.98)     7:30.32 (41.82)     8:12.12 (41.80)
        8:53.69 (41.57)     9:35.36 (41.67)    10:17.17 (41.81)    10:58.89 (41.72)
       11:40.44 (41.55)    12:22.28 (41.84)    13:03.98 (41.70)    13:45.79 (41.81)
       14:27.60 (41.81)    15:09.42 (41.82)    15:51.37 (41.95)    16:33.60 (42.23)
       17:15.42 (41.82)    17:57.43 (42.01)    18:39.29 (41.86)    19:21.39 (42.10)
       20:03.42 (42.03)    20:44.44 (41.02)                                        
  2 Tarn, Christine H         26 BAY-38              24:00.00   22:45.79  
                  38.40     1:21.46 (43.06)     2:06.26 (44.80)     2:50.87 (44.61)
        3:36.44 (45.57)     4:21.81 (45.37)     5:07.86 (46.05)     5:53.82 (45.96)
        6:40.19 (46.37)     7:24.90 (44.71)     8:09.67 (44.77)     8:55.14 (45.47)
        9:40.32 (45.18)    10:25.83 (45.51)    11:11.33 (45.50)    11:57.60 (46.27)
       12:43.32 (45.72)    13:29.47 (46.15)    14:15.94 (46.47)    15:01.14 (45.20)
       15:47.56 (46.42)    16:33.28 (45.72)    17:20.93 (47.65)    18:08.29 (47.36)
       18:56.01 (47.72)    19:42.47 (46.46)    20:29.12 (46.65)    21:14.97 (45.85)
       22:00.82 (45.85)    22:45.79 (44.97)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.80    4/4/2008 ANU KOIVISTO, NOR                            
        NATL: N 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
     PACIFIC: P 31.91  12/31/2005 Lauren Morelli                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             28 BAY-38                 37.78      35.45  
  2 Tarn, Christine H         26 BAY-38                 42.50      38.96  
  3 Giannecchini, Christine   29 SRM-38                 42.00      39.05  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:02.32  11/18/2007 AKIKO MIZUMOTO, JPN                        
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
     PACIFIC: P 1:07.85  12/31/2006 Lauren Morelli                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Sarah E         27 WCM-38               1:06.33    1:08.63  
                  33.29     1:08.63 (35.34)                                        
  2 Chen, Devon H             28 BAY-38               1:20.45    1:16.30  
                  36.55     1:16.30 (39.75)                                        
  3 Rissi, Kathleen M         25 MVM-38               1:22.00    1:17.36  
                  36.85     1:17.36 (40.51)                                        
  4 Beisheim, Amy C           29 WCM-38               1:20.00    1:26.12  
                  41.93     1:26.12 (44.19)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:12.84  11/20/2005 KANA OHASHI, JPN                           
        NATL: N 2:14.77  11/17/2001 LIA OBERSTAR                               
     PACIFIC: P 2:32.17  12/31/1992 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giannecchini, Christine   29 SRM-38               3:25.00    3:02.11  
                  43.55     1:29.46 (45.91)     2:17.42 (47.96)     3:02.11 (44.69)
  2 Tarn, Christine H         26 BAY-38               2:57.00    3:03.29  
                  43.61     1:29.98 (46.37)     2:17.34 (47.36)     3:03.29 (45.95)
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.64   3/15/2009 NICOLE HEIDEMANN, GER                        
        NATL: N 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
     PACIFIC: P 34.93  12/31/2003 Helen Salcedo                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          27 WCM-38                 37.38      37.02  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:10.55   4/29/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
     PACIFIC: P 1:15.38  12/31/2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          27 WCM-38               1:20.73    1:19.45  
                  38.07     1:19.45 (41.38)                                        
  2 Chinn, Sarah M            25 MAM-38               1:40.00    1:27.49  
                  42.13     1:27.49 (45.36)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:31.18   1/29/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:35.66   12/9/2001 ANDREA PACKARD                             
     PACIFIC: P 2:44.19  12/31/2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          27 WCM-38               2:56.26    2:50.38  
                  38.85     1:22.66 (43.81)     2:06.82 (44.16)     2:50.38 (43.56)
  2 Hult, Britta J            29 MAM-38               3:15.40    3:06.65  
                  44.89     1:32.41 (47.52)     2:20.35 (47.94)     3:06.65 (46.30)
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 27.88  10/30/2004 NADINE ROLLAND, CAN                          
        NATL: N 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
     PACIFIC: P 30.53  12/31/1996 Jamie Raab                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marshall, Sarah E         27 WCM-38                 31.10      30.59  
  2 Chen, Devon H             28 BAY-38                 34.32      30.98  
  3 Beisheim, Amy C           29 WCM-38                 33.00      33.08  
  4 Tukua, Rebecca R          27 WCM-38                 32.20      33.20  
  5 Rissi, Kathleen M         25 MVM-38                 40.00      35.38  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
     PACIFIC: P 1:08.29  12/31/1996 Jamie Raab                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Devon H             28 BAY-38               1:15.10    1:11.08  
                  34.19     1:11.08 (36.89)                                        
  2 Tukua, Rebecca R          27 WCM-38               1:13.00    1:13.77  
                  34.73     1:13.77 (39.04)                                        
  3 Chinn, Sarah M            25 MAM-38               1:30.00    1:20.81  
                  38.42     1:20.81 (42.39)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:17.13    9/6/1991 S.PALMER-WHITE, AUS                        
        NATL: N 2:23.60   2/17/2002 CHRISSY MILLER                             
     PACIFIC: P 2:37.10  12/31/1996 Jamie Raab                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beisheim, Amy C           29 WCM-38               2:50.00    2:58.80  
                  39.81     1:26.28 (46.47)     2:12.11 (45.83)     2:58.80 (46.69)
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:03.67   6/19/2005 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
     PACIFIC: P 1:06.99  12/31/2004 Allison Wagner                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          27 WCM-38               1:13.00    1:13.87  
                  35.62     1:13.87 (38.25)                                        
  2 Richards, Anne E          25 BAY-38               1:18.15    1:20.98  
                  37.45     1:20.98 (43.53)                                        
  3 Tarn, Christine H         26 BAY-38               1:29.00    1:22.44  
                  37.63     1:22.44 (44.81)                                        
  4 Hult, Britta J            29 MAM-38               1:16.40    1:25.45  
                  39.21     1:25.45 (46.24)                                        
 -- Giannecchini, Christine   29 SRM-38               1:30.00         DQ  
                  39.07          DQ (44.73)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:17.17   4/23/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:21.79  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
     PACIFIC: P 2:31.83  12/31/2008 Kris Willey                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rissi, Kathleen M         25 MVM-38               3:10.00    2:50.23  
                  36.40     1:18.45 (42.05)     2:11.90 (53.45)     2:50.23 (38.33)
  2 Chinn, Sarah M            25 MAM-38               3:10.00    2:51.97  
                  37.20     1:22.21 (45.01)     2:10.99 (48.78)     2:51.97 (40.98)
 
Women 25-29 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:52.13  11/19/2006 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 5:02.54  12/13/1998 WENKE HANSEN                               
     PACIFIC: P 5:24.56  12/31/2003 Helen Salcedo                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tukua, Rebecca R          27 WCM-38               5:50.00    5:33.40  
                  35.11     1:15.52 (40.41)     2:00.49 (44.97)     2:44.09 (43.60)
        3:29.65 (45.56)     4:15.93 (46.28)     4:55.43 (39.50)     5:33.40 (37.97)
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.64   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 25.98  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
     PACIFIC: P 25.98  12/31/2004 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza-Martens, Nicole   33 WCM-38                 32.30      32.85  
  2 Silva, Jillian M          32 BAY-38                 34.00      34.35  
  3 Kalmar, Dawn C            32 BAY-38                 40.00      35.68  
  4 Ingersoll, Minneola P     33 BAY-38                 37.00      36.95  
  5 Mazurkiewicz, Brooke H    31 TCAM-38                39.10      39.51  
  6 Owens, Michelle R         34 AAM-38                 39.00      44.57  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 55.11   1/25/2009 ALENA POPCHANKA, FRA                         
        NATL: N 57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                               
     PACIFIC: P 57.46  12/31/2003 Katrina Radke                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza-Martens, Nicole   33 WCM-38               1:10.30    1:12.12  
                  34.72     1:12.12 (37.40)                                        
  2 Berkowitz, Kerri          32 BAY-38               1:38.22    1:17.18  
                  36.77     1:17.18 (40.41)                                        
  3 Kalmar, Dawn C            32 BAY-38               1:20.00    1:17.81  
                  38.01     1:17.81 (39.80)                                        
  4 Mazurkiewicz, Brooke H    31 TCAM-38              1:24.20    1:27.82  
                  40.60     1:27.82 (47.22)                                        
  5 Owens, Michelle R         34 AAM-38               1:45.00    1:37.15  
                  44.82     1:37.15 (52.33)                                        
  6 Griebel, Jill K           34 BAY-38               1:50.00    1:46.04  
                  49.45     1:46.04 (56.59)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:02.70  10/19/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:04.64  12/15/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:07.24  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Jillian M          32 BAY-38               2:42.00    2:40.17  
                  37.44     1:17.74 (40.30)     1:58.90 (41.16)     2:40.17 (41.27)
  2 Jonsson, Francisca Y      30 BAY-38               3:33.50    3:02.25  
                  38.97     1:27.09 (48.12)     2:16.07 (48.98)     3:02.25 (46.18)
  3 Ingersoll, Minneola P     33 BAY-38               2:55.00    3:04.25  
                  40.80     1:26.26 (45.46)     2:15.03 (48.77)     3:04.25 (49.22)
  4 Mazurkiewicz, Brooke H    31 TCAM-38              3:01.28    3:10.79  
                  42.01     1:30.09 (48.08)     2:20.59 (50.50)     3:10.79 (50.20)
  5 Owens, Michelle R         34 AAM-38               3:50.00    3:48.52  
                  54.47     1:54.05 (59.58)     2:53.06 (59.01)     3:48.52 (55.46)
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:19.48  11/15/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 4:22.70   12/1/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 4:38.50  12/31/2003 Jody Smith                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Jillian M          32 BAY-38               5:32.50    5:35.59  
                  39.63     1:22.85 (43.22)     2:06.39 (43.54)     2:49.69 (43.30)
        3:32.33 (42.64)     4:14.29 (41.96)     4:55.22 (40.93)     5:35.59 (40.37)
  2 Kalmar, Dawn C            32 BAY-38               6:15.00    5:59.54  
                  42.28     1:27.64 (45.36)     2:13.81 (46.17)     3:00.37 (46.56)
        3:46.82 (46.45)     4:32.74 (45.92)     5:18.65 (45.91)     5:59.54 (40.89)
  3 Jonsson, Francisca Y      30 BAY-38               7:55.50    6:28.89  
                  42.30     1:31.19 (48.89)     2:21.89 (50.70)     3:11.82 (49.93)
        4:02.07 (50.25)     4:53.35 (51.28)     5:43.96 (50.61)     6:28.89 (44.93)
  4 Toft, Michelle            31 BAY-38               8:00.00    6:43.95  
 
Women 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:55.90  11/16/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 9:06.49   12/7/2003 ERIKA HANSEN                               
     PACIFIC: P 9:28.11  12/31/1995 Lisa Hazen                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza-Martens, Nicole   33 WCM-38              11:30.00   11:16.51  
                  38.40     1:20.89 (42.49)     2:03.67 (42.78)     2:46.99 (43.32)
        3:29.83 (42.84)     4:13.40 (43.57)     4:56.04 (42.64)     5:39.12 (43.08)
        6:21.58 (42.46)     7:04.24 (42.66)     7:47.48 (43.24)     8:30.23 (42.75)
        9:12.57 (42.34)     9:55.41 (42.84)    10:37.01 (41.60)    11:16.51 (39.50)
  2 Kalmar, Dawn C            32 BAY-38              10:45.00   12:35.22  
                  44.43     1:29.68 (45.25)     2:17.18 (47.50)     3:04.54 (47.36)
        3:52.34 (47.80)     4:39.89 (47.55)     5:27.79 (47.90)     6:16.46 (48.67)
        7:04.52 (48.06)     7:52.64 (48.12)     8:40.32 (47.68)     9:28.00 (47.68)
       10:15.60 (47.60)    11:03.43 (47.83)    11:50.54 (47.11)    12:35.22 (44.68)
  3 Toft, Michelle            31 BAY-38              16:00.00   13:56.77  
                  49.66     1:39.14 (49.48)     2:30.63 (51.49)     3:23.14 (52.51)
        4:15.73 (52.59)     5:10.70 (54.97)     6:04.62 (53.92)     6:56.96 (52.34)
        7:50.20 (53.24)     8:43.17 (52.97)     9:36.98 (53.81)    10:30.52 (53.54)
       11:22.54 (52.02)    12:14.21 (51.67)    13:06.39 (52.18)    13:56.77 (50.38)
  4 Griebel, Jill K           34 BAY-38              14:40.00   15:38.94  
                  50.96     1:46.51 (55.55)     2:44.83 (58.32)     3:44.39 (59.56)
        4:44.15 (59.76)     5:43.91 (59.76)     6:43.52 (59.61)     7:42.87 (59.35)
        8:42.28 (59.41)   9:42.32 (1:00.04)  10:42.87 (1:00.55)    11:42.80 (59.93)
       12:42.32 (59.52)    13:41.62 (59.30)    14:41.31 (59.69)    15:38.94 (57.63)
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:01.56  10/12/2007 KIRSTEN CAMERON, NZL                      
        NATL: N 17:23.60  12/11/1994 KAREN BURTON                              
     PACIFIC: P 17:44.19  12/31/2004 Allison Zamanian                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Marissa G         31 WCM-38              23:00.00   23:16.35  
                  40.23     1:24.49 (44.26)     2:09.82 (45.33)     2:55.54 (45.72)
        3:41.36 (45.82)     4:27.13 (45.77)     5:13.52 (46.39)     6:00.43 (46.91)
        6:47.73 (47.30)     7:35.23 (47.50)     8:22.96 (47.73)     9:10.61 (47.65)
        9:58.27 (47.66)    10:45.41 (47.14)    11:33.07 (47.66)    12:20.25 (47.18)
       13:07.32 (47.07)    13:54.63 (47.31)    14:42.03 (47.40)    15:29.03 (47.00)
       16:15.58 (46.55)    17:02.69 (47.11)    17:50.54 (47.85)    18:37.83 (47.29)
       19:24.71 (46.88)    20:11.78 (47.07)    20:58.60 (46.82)    21:44.98 (46.38)
       22:31.78 (46.80)    23:16.35 (44.57)                                        
  2 Ingersoll, Minneola P     33 BAY-38              25:40.00   25:09.37  
                  44.49     1:33.64 (49.15)     2:23.64 (50.00)     3:14.34 (50.70)
        4:04.91 (50.57)     4:55.80 (50.89)     5:45.62 (49.82)     6:35.69 (50.07)
        7:26.00 (50.31)     8:16.07 (50.07)     9:06.15 (50.08)     9:56.37 (50.22)
       10:45.87 (49.50)    11:36.51 (50.64)    12:26.64 (50.13)    13:17.29 (50.65)
       14:07.22 (49.93)    14:59.49 (52.27)    15:50.98 (51.49)    16:41.67 (50.69)
       17:32.87 (51.20)    18:23.80 (50.93)    19:15.05 (51.25)    20:05.82 (50.77)
       20:57.78 (51.96)    21:48.38 (50.60)    22:39.33 (50.95)    23:29.87 (50.54)
       24:20.21 (50.34)    25:09.37 (49.16)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.99   3/25/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 30.14  12/15/1996 D GRANER GALLAS                              
     PACIFIC: P 31.95  12/31/1995 Martie McKinney                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazurkiewicz, Brooke H    31 TCAM-38                52.30      45.75  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                            
        NATL: N 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
     PACIFIC: P 35.86  12/31/2004 Carol Leight-Wood                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flemer, Michele L         33 WCM-38                 42.88      41.04  
  2 Podvorna, Inessa          30 UNAT                   42.00      41.33  
  3 Berkowitz, Kerri          32 BAY-38                 52.57      47.87  
  4 Kalmar, Dawn C            32 BAY-38                 50.00      48.93  
  5 Mazurkiewicz, Brooke H    31 TCAM-38                51.20      50.20  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:09.54   1/27/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
     PACIFIC: P 1:21.73  12/31/2005 Gina Pietras                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flemer, Michele L         33 WCM-38               1:31.12    1:29.94  
                  42.39     1:29.94 (47.55)                                        
  2 Kalmar, Dawn C            32 BAY-38               2:00.00    1:40.27  
                  49.07     1:40.27 (51.20)                                        
  3 Mazurkiewicz, Brooke H    31 TCAM-38              1:45.00    1:51.28  
                  52.20     1:51.28 (59.08)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:28.94   1/27/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:30.65  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
     PACIFIC: P 2:53.24  12/31/1986 Gayle Benty                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flemer, Michele L         33 WCM-38               3:17.83    3:09.43  
                  43.52     1:31.22 (47.70)     2:19.17 (47.95)     3:09.43 (50.26)
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 27.81   3/26/2006 METTE JACOBSEN, DEN                          
        NATL: N 28.05  10/24/2004 KATRINA RADKE                                
     PACIFIC: P 28.05  12/31/2004 Katria Radke                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flemer, Michele L         33 WCM-38                 40.70      37.96  
  2 Berkowitz, Kerri          32 BAY-38                 49.99      40.75  
  3 Jonsson, Francisca Y      30 BAY-38                 42.50      42.32  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:03.19   2/17/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
     PACIFIC: P 1:08.69  12/31/1995 Martie McKinney                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jonsson, Francisca Y      30 BAY-38               1:50.50    1:35.34  
                  43.00     1:35.34 (52.34)                                        
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:14.74  10/19/2008 HITOMI MATSUDA, JPN                        
        NATL: N 2:18.79   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:22.72  12/31/2003 Katrina Radke                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Flemer, Michele L         33 WCM-38               3:02.54    3:00.80  
                  40.36     1:26.82 (46.46)     2:16.41 (49.59)     3:00.80 (44.39)
  2 Podvorna, Inessa          30 UNAT                 2:45.00    3:02.30  
                  39.76     1:23.95 (44.19)     2:16.72 (52.77)     3:02.30 (45.58)
 -- Jonsson, Francisca Y      30 BAY-38               4:10.50         DQ  
                  45.60     1:40.90 (55.30)   2:47.97 (1:07.07)          DQ (48.73)
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W    25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                          
        NATL: N    25.10   12/3/2006 DARA TORRES                               
     PACIFIC: P 27:33.50  12/31/1999 Jill Hernandez                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Zamanian, Alison H        39 WCM-38                    NT      28.42P 
  3 Duggan, Karen L           39 WCM-38                    NT      31.79P 
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 25.10   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 25.10   12/3/2006 DARA TORRES                                  
     PACIFIC: P 27.33  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        39 MAM-38                 30.00      30.08  
  2 Haack, Angela R           35 WCM-38                 31.30      31.37  
  3 Sullivan, Maureen         37 TOC-38                 35.50      34.81  
  4 Alber-Glanstaetten, Virg  39 BAY-38                 34.92      35.38  
  5 Quinones, Marion I        39 BAY-38                 37.00      36.27  
  6 Allen, Wendy E            36 BAY-38                 38.12      36.99  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
     PACIFIC: P 58.79  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  2 Duggan, Karen L           39 WCM-38                    NT    1:08.00  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 54.95   12/3/2006 DARA TORRES, USA                             
        NATL: N 54.95   12/3/2006 DARA TORRES                                  
     PACIFIC: P 58.79  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           35 WCM-38               1:09.90    1:08.51  
                  32.12     1:08.51 (36.39)                                        
  2 Kreppel, Traci J          38 BAC-38               1:15.00    1:09.71  
                  33.75     1:09.71 (35.96)                                        
  3 Sullivan, Maureen         37 TOC-38               1:20.50    1:17.14  
                  37.24     1:17.14 (39.90)                                        
  4 Alber-Glanstaetten, Virg  39 BAY-38               1:20.98    1:17.41  
                  35.92     1:17.41 (41.49)                                        
  5 Pak, Julia J              39 BAY-38               1:35.00    1:30.80  
                  43.87     1:30.80 (46.93)                                        
  6 Ornido, Katharine W       35 BAC-38               1:50.00    1:45.07  
                  46.93     1:45.07 (58.14)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:03.56  12/14/1998 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:06.86  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        39 WCM-38               2:11.00    2:11.10  
                  30.08     1:03.09 (33.01)     1:36.40 (33.31)     2:11.10 (34.70)
  2 Alber-Glanstaetten, Virg  39 BAY-38               2:57.90    2:53.83  
                  39.34     1:22.92 (43.58)     2:08.92 (46.00)     2:53.83 (44.91)
  3 Sullivan, Maureen         37 TOC-38               3:03.00    2:54.26  
                  40.48     1:24.77 (44.29)     2:11.24 (46.47)     2:54.26 (43.02)
  4 Quinones, Marion I        39 BAY-38               3:00.00    3:02.62  
                  41.59     1:27.60 (46.01)     2:15.83 (48.23)     3:02.62 (46.79)
  5 Allen, Wendy E            36 BAY-38               2:56.55    3:03.04  
                  39.31     1:24.32 (45.01)     2:13.70 (49.38)     3:03.04 (49.34)
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:22.56  12/12/1999 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:22.56  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 4:26.57  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        39 WCM-38               4:32.00    4:31.56  
                  30.85     1:04.43 (33.58)     1:38.59 (34.16)     2:13.23 (34.64)
        2:47.74 (34.51)     3:22.38 (34.64)     3:57.62 (35.24)     4:31.56 (33.94)
  2 Allen, Wendy E            36 BAY-38               6:00.00    6:41.29  
                  44.22     1:32.37 (48.15)     2:23.35 (50.98)     3:15.43 (52.08)
        4:07.56 (52.13)     4:59.92 (52.36)   6:41.29 (1:41.37)                    
  3 Chung, Heejay A           38 BAY-38               8:15.00    7:09.13  
                  46.91     1:41.18 (54.27)     2:35.92 (54.74)     3:32.15 (56.23)
        4:29.85 (57.70)     5:24.93 (55.08)     6:19.63 (54.70)     7:09.13 (49.50)
 
Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN, USA                       
        NATL: N 9:12.97  10/15/2006 ALISON ZAMANIAN                            
     PACIFIC: P 9:12.97  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alber-Glanstaetten, Virg  39 BAY-38              12:48.22   12:32.48  
                  39.78     1:24.13 (44.35)     2:10.83 (46.70)     2:58.78 (47.95)
        3:46.88 (48.10)     4:34.81 (47.93)     5:22.85 (48.04)     6:10.94 (48.09)
        6:59.10 (48.16)     7:47.26 (48.16)     8:35.84 (48.58)     9:24.44 (48.60)
       10:12.31 (47.87)    11:00.11 (47.80)    11:47.44 (47.33)    12:32.48 (45.04)
  2 Thompson, Laura J         38 WCM-38              14:09.17   14:05.18  
                  51.65     1:44.44 (52.79)     2:38.33 (53.89)     3:33.11 (54.78)
        4:27.87 (54.76)     5:23.98 (56.11)     6:18.51 (54.53)     7:13.67 (55.16)
        8:07.60 (53.93)     9:01.07 (53.47)     9:54.33 (53.26)    10:46.64 (52.31)
       11:38.60 (51.96)    12:28.51 (49.91)    13:18.79 (50.28)    14:05.18 (46.39)
  3 Pak, Julia J              39 BAY-38              14:45.84   14:27.81  
                  49.24     1:42.01 (52.77)     2:35.64 (53.63)     3:29.43 (53.79)
        4:24.07 (54.64)     5:18.15 (54.08)     6:12.41 (54.26)     7:07.28 (54.87)
        8:02.30 (55.02)     8:56.92 (54.62)     9:52.26 (55.34)    10:47.20 (54.94)
       11:43.07 (55.87)    12:38.57 (55.50)    13:34.16 (55.59)    14:27.81 (53.65)
  4 Chung, Heejay A           38 BAY-38              16:30.00   15:03.26  
                  49.44     1:43.89 (54.45)     2:40.23 (56.34)     3:36.57 (56.34)
        4:32.92 (56.35)     5:31.84 (58.92)     6:29.37 (57.53)     7:28.30 (58.93)
        8:24.83 (56.53)     9:23.67 (58.84)    10:21.25 (57.58)    11:19.96 (58.71)
       12:16.86 (56.90)    13:15.67 (58.81)    14:13.89 (58.22)    15:03.26 (49.37)
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG, USA                           
        NATL: N 17:27.84  12/10/2000 LAURIE HUG                                
     PACIFIC: P 18:02.22  12/31/2003 Lisa Hazen                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        39 WCM-38              17:37.16   17:48.96P 
                  31.42     1:05.53 (34.11)     1:40.16 (34.63)     2:14.98 (34.82)
        2:49.82 (34.84)     3:24.96 (35.14)     4:00.37 (35.41)     4:35.69 (35.32)
        5:11.45 (35.76)     5:47.08 (35.63)     6:22.84 (35.76)     6:58.66 (35.82)
        7:34.42 (35.76)     8:10.52 (36.10)     8:46.68 (36.16)     9:22.70 (36.02)
        9:58.79 (36.09)    10:34.86 (36.07)    11:10.96 (36.10)    11:47.27 (36.31)
       12:23.52 (36.25)    13:00.43 (36.91)    13:36.80 (36.37)    14:12.99 (36.19)
       14:49.24 (36.25)    15:25.41 (36.17)    16:01.63 (36.22)    16:38.05 (36.42)
       17:14.41 (36.36)    17:48.96 (34.55)                                        
  2 Rublein, Susanne P        39 MAM-38              21:28.00   20:54.72  
                  37.29     1:17.32 (40.03)     1:57.64 (40.32)     2:38.10 (40.46)
        3:19.35 (41.25)     4:00.60 (41.25)     4:41.57 (40.97)     5:23.03 (41.46)
        6:04.55 (41.52)     6:46.19 (41.64)     7:27.81 (41.62)     8:10.26 (42.45)
        8:52.93 (42.67)     9:35.89 (42.96)    10:18.55 (42.66)    11:01.33 (42.78)
       11:43.59 (42.26)    12:26.53 (42.94)    13:08.66 (42.13)    13:51.09 (42.43)
       14:33.46 (42.37)    15:15.96 (42.50)    15:59.02 (43.06)    16:41.90 (42.88)
       17:24.78 (42.88)    18:07.45 (42.67)    18:49.93 (42.48)    19:31.40 (41.47)
       20:13.12 (41.72)    20:54.72 (41.60)                                        
  3 Quinones, Marion I        39 BAY-38              25:30.00   25:49.03  
                  47.78     1:37.41 (49.63)     2:27.65 (50.24)     3:19.06 (51.41)
        4:11.66 (52.60)     5:03.09 (51.43)     5:54.59 (51.50)     6:45.50 (50.91)
        7:36.56 (51.06)     8:27.90 (51.34)     9:19.21 (51.31)    10:11.04 (51.83)
       11:02.14 (51.10)    11:53.94 (51.80)    12:45.80 (51.86)    13:36.93 (51.13)
       14:28.56 (51.63)    15:20.56 (52.00)    16:12.03 (51.47)    17:04.57 (52.54)
       17:56.09 (51.52)    18:47.82 (51.73)    19:39.71 (51.89)    20:31.92 (52.21)
       21:24.26 (52.34)    22:17.26 (53.00)    23:10.95 (53.69)    24:04.11 (53.16)
       24:56.62 (52.51)    25:49.03 (52.41)                                        
  4 Thompson, Laura J         38 WCM-38              28:54.63   27:01.00  
                  53.20     1:46.24 (53.04)     2:40.39 (54.15)     3:35.30 (54.91)
        4:29.78 (54.48)     5:25.01 (55.23)     6:21.05 (56.04)     7:17.59 (56.54)
        8:12.96 (55.37)     9:07.29 (54.33)    10:01.83 (54.54)    10:56.75 (54.92)
       11:52.61 (55.86)    12:47.67 (55.06)    13:42.58 (54.91)    14:36.95 (54.37)
       15:31.21 (54.26)    16:26.35 (55.14)    17:21.26 (54.91)    18:15.44 (54.18)
       19:08.94 (53.50)    20:03.64 (54.70)    20:58.42 (54.78)    21:51.59 (53.17)
       22:44.63 (53.04)    23:37.67 (53.04)    24:30.66 (52.99)    25:23.42 (52.76)
       26:13.74 (50.32)    27:01.00 (47.26)                                        
  5 Chung, Heejay A           38 BAY-38              36:00.00   28:40.80  
                  49.78     1:46.14 (56.36)     2:42.35 (56.21)     3:38.26 (55.91)
        4:34.36 (56.10)     5:31.05 (56.69)     6:29.68 (58.63)     7:26.94 (57.26)
        8:25.07 (58.13)     9:22.67 (57.60)    10:19.03 (56.36)  11:19.07 (1:00.04)
       12:17.51 (58.44)    13:15.76 (58.25)    14:14.68 (58.92)    15:12.46 (57.78)
       16:11.66 (59.20)    17:08.07 (56.41)    18:04.94 (56.87)  19:05.11 (1:00.17)
       20:03.36 (58.25)    21:01.46 (58.10)    22:00.97 (59.51)    23:00.23 (59.26)
       23:58.65 (58.42)    24:56.58 (57.93)    25:53.84 (57.26)    26:51.99 (58.15)
       27:49.31 (57.32)    28:40.80 (51.49)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 29.25   12/7/2008 SHERI HART, USA                              
        NATL: N 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 32.27  12/31/2008 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  2 Duggan, Karen L           39 WCM-38                    NT      35.86  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 29.25   12/7/2008 SHERI HART, USA                              
        NATL: N 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 32.27  12/31/2008 Jody Smith                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        39 MAM-38                 36.00      35.94  
  2 Allen, Wendy E            36 BAY-38                 45.66      44.06  
  3 Quinones, Marion I        39 BAY-38                 45.00      46.14  
  4 Archer, Renee R           38 BAM-38               1:00.00    1:22.24  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:02.44  11/15/2008 SHERI HART, USA                            
        NATL: N 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 1:09.60  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        39 WCM-38               1:09.00    1:09.73  
                  33.56     1:09.73 (36.17)                                        
  2 Duggan, Karen L           39 WCM-38               1:17.00    1:14.31  
                  35.86     1:14.31 (38.45)                                        
  3 Kreppel, Traci J          38 BAC-38               1:20.00    1:18.85  
                  38.59     1:18.85 (40.26)                                        
 -- Chung, Heejay A           38 BAY-38               2:36.00         DQ  
                1:01.28        DQ (1:12.46)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:14.10  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:14.10  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:29.14  12/31/2006 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               2:40.00    2:46.10  
                  39.18     1:20.88 (41.70)     2:03.55 (42.67)     2:46.10 (42.55)
  2 Chung, Heejay A           38 BAY-38               5:14.00    4:35.50  
                1:04.75   2:15.76 (1:11.01)   3:29.36 (1:13.60)   4:35.50 (1:06.14)
 -- Allen, Wendy E            36 BAY-38               3:42.28         DQ  
                  46.54     1:39.95 (53.41)     2:36.39 (56.44)          DQ (56.63)
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
     PACIFIC: P 37.57  12/31/1996 Maureen Mendoza                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38                 39.30      38.96  
  2 Rublein, Susanne P        39 MAM-38                 38.90      39.91  
  3 Kreppel, Traci J          38 BAC-38                 44.00      40.41  
  4 Alber-Glanstaetten, Virg  39 BAY-38                 46.60      46.56  
  5 Sullivan, Maureen         37 TOC-38                 47.50      47.36  
  6 Pak, Julia J              39 BAY-38                 52.53      51.56  
  7 Archer, Renee R           38 BAM-38               1:00.00    1:16.68  
 -- Ornido, Katharine W       35 BAC-38               1:22.00         DQ  
 
Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:11.97  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
     PACIFIC: P 1:21.42  12/31/2000 Maureen O'Toole                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               1:23.75    1:23.15  
                  39.75     1:23.15 (43.40)                                        
  2 Kreppel, Traci J          38 BAC-38               1:30.00    1:27.63  
                  41.13     1:27.63 (46.50)                                        
  3 Sullivan, Maureen         37 TOC-38               1:50.50    1:46.42  
                  51.30     1:46.42 (55.12)                                        
  4 Alber-Glanstaetten, Virg  39 BAY-38               2:15.00    1:47.09  
                  50.63     1:47.09 (56.46)                                        
  5 Pak, Julia J              39 BAY-38               1:50.69    1:50.42  
                  53.30     1:50.42 (57.12)                                        
  6 Chung, Heejay A           38 BAY-38               2:27.00    2:05.22  
                  57.33   2:05.22 (1:07.89)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:36.04  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                           
     PACIFIC: P 2:52.93  12/31/2008 Allison Zamanian                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               3:00.00    3:03.69  
                  41.86     1:27.73 (45.87)     2:15.13 (47.40)     3:03.69 (48.56)
  2 Rublein, Susanne P        39 MAM-38               3:12.00    3:10.59  
                  43.01     1:30.54 (47.53)     2:19.52 (48.98)     3:10.59 (51.07)
  3 Quinones, Marion I        39 BAY-38               3:20.00    3:42.06  
                  50.39     1:46.22 (55.83)     2:44.02 (57.80)     3:42.06 (58.04)
  4 Chung, Heejay A           38 BAY-38               4:56.00    4:21.95  
                1:01.21   2:07.18 (1:05.97)   3:15.27 (1:08.09)   4:21.95 (1:06.68)
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL, USA                             
        NATL: N 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
     PACIFIC: P 30.05  12/31/1999 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haack, Angela R           35 WCM-38                 34.10      33.84  
  2 Sullivan, Maureen         37 TOC-38                 44.50      44.78  
  3 Archer, Renee R           38 BAM-38               1:00.00    1:28.71  
 
Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:03.07   5/22/2005 DEBBIE YOUNGER, CAN                        
        NATL: N 1:03.29  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 1:05.83  12/31/1999 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        39 WCM-38               1:08.00    1:07.62  
                  31.56     1:07.62 (36.06)                                        
  2 Haack, Angela R           35 WCM-38               1:19.90    1:20.45  
                  35.54     1:20.45 (44.91)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:18.41  12/14/1997 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:18.41  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:25.06  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        39 WCM-38               2:27.00    2:25.81  
                  32.09     1:08.60 (36.51)     1:46.79 (38.19)     2:25.81 (39.02)
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:05.40  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 1:10.24  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           39 WCM-38               1:17.00    1:16.64  
                  35.41     1:16.64 (41.23)                                        
  2 Archer, Renee R           38 BAM-38               3:00.00    3:54.06  
                1:44.75   3:54.06 (2:09.31)                                        
 
Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:19.08  12/10/2000 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.08  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:25.39  12/31/1997 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        39 WCM-38               2:27.00    2:27.76  
                  31.82     1:08.87 (37.05)     1:53.81 (44.94)     2:27.76 (33.95)
  2 Duggan, Karen L           39 WCM-38               2:42.00    2:43.57  
                  35.39     1:17.58 (42.19)     2:05.33 (47.75)     2:43.57 (38.24)
  3 Kreppel, Traci J          38 BAC-38               2:50.00    2:47.95  
                  36.03     1:19.32 (43.29)     2:08.19 (48.87)     2:47.95 (39.76)
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 26.40    3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
     PACIFIC: P 27.54  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volynets, Anna M          44 WCM-38                 33.30      31.06  
  2 Beal, Laura A             44 SRM-38                 32.40      31.96  
  3 Capen, Tasha              43 MELO-38                33.00      33.25  
  4 Dumont, Nancy             40 BAY-38                 45.00      36.59  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 26.40    3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
     PACIFIC: P 27.54  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          41 WCM-38                    NT      34.57  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 26.40    3/8/2008 MARIKA JOHANSSON, SWE                        
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
     PACIFIC: P 27.54  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  2 Santos, Debbie M          41 WCM-38                    NT      30.16  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          41 WCM-38                    NT    1:07.21  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          44 TOC-38                 59.81    1:00.58  
                  29.03     1:00.58 (31.55)                                        
  2 Cox, Juliet E             41 MAM-38               1:08.00    1:06.01  
                  32.44     1:06.01 (33.57)                                        
  3 Capen, Tasha              43 MELO-38              1:12.00    1:11.49  
                  34.33     1:11.49 (37.16)                                        
  4 Kruidering, Marieke       42 BAY-38               1:46.00    1:22.73  
                  39.90     1:22.73 (42.83)                                        
  5 Dumont, Nancy             40 BAY-38               1:45.00    1:23.33  
                  38.03     1:23.33 (45.30)                                        
  6 Walker, Malinda M         40 BAY-38               1:34.00    1:26.78  
                  40.14     1:26.78 (46.64)                                        
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 57.55  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 58.81  12/31/2000 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          41 WCM-38                    NT    1:12.20  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:06.81  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          41 WCM-38                    NT    2:30.56  
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:05.26  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:06.81  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          44 TOC-38               2:07.81    2:17.36  
                  30.60     1:05.25 (34.65)     1:41.96 (36.71)     2:17.36 (35.40)
  2 Miller, Scotia A          44 BAY-38               2:30.00    2:40.19  
                  35.71     1:15.12 (39.41)     1:57.41 (42.29)     2:40.19 (42.78)
  3 Beal, Laura A             44 SRM-38               2:40.90    2:42.66  
                  37.29     1:18.39 (41.10)     2:00.91 (42.52)     2:42.66 (41.75)
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 4:24.22  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-38                    NT    5:09.35  
 
Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:21.75  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:21.75  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 4:24.22  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-38               5:02.00    5:01.06  
                  34.60     1:12.40 (37.80)     1:51.12 (38.72)     2:29.80 (38.68)
        3:08.06 (38.26)     3:46.29 (38.23)     4:24.14 (37.85)     5:01.06 (36.92)
  2 Miller, Scotia A          44 BAY-38               6:00.00    5:48.29  
                  38.88     1:21.58 (42.70)     2:05.86 (44.28)     2:50.65 (44.79)
        3:36.15 (45.50)     4:22.02 (45.87)     5:06.50 (44.48)     5:48.29 (41.79)
  3 Sullivan, Cameron N       41 TVM-38               6:10.99    6:15.17  
                  43.45     1:29.82 (46.37)     2:17.42 (47.60)     3:04.90 (47.48)
        3:52.47 (47.57)     4:40.58 (48.11)     5:29.05 (48.47)     6:15.17 (46.12)
  4 Dumont, Nancy             40 BAY-38               7:08.00    6:43.09  
                  42.56     1:31.81 (49.25)     2:23.25 (51.44)     3:15.17 (51.92)
        4:08.24 (53.07)     5:00.80 (52.56)     5:53.58 (52.78)     6:43.09 (49.51)
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 9:29.90  12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-38              10:15.00   10:16.58  
                  34.44     1:12.67 (38.23)     1:51.89 (39.22)     2:31.69 (39.80)
        3:10.82 (39.13)     3:50.47 (39.65)     4:29.17 (38.70)     5:07.68 (38.51)
        5:46.82 (39.14)     6:25.76 (38.94)     7:04.61 (38.85)     7:43.21 (38.60)
        8:22.20 (38.99)     9:01.35 (39.15)     9:39.47 (38.12)    10:16.58 (37.11)
  2 Gray, Kara L              44 WCM-38              11:37.00   11:28.96  
                  38.95     1:21.28 (42.33)     2:04.79 (43.51)     2:47.77 (42.98)
        3:31.31 (43.54)     4:15.24 (43.93)     4:59.06 (43.82)     5:42.35 (43.29)
        6:26.24 (43.89)     7:09.69 (43.45)     7:53.45 (43.76)     8:37.15 (43.70)
        9:20.61 (43.46)    10:03.92 (43.31)    10:47.12 (43.20)    11:28.96 (41.84)
  3 Sullivan, Cameron N       41 TVM-38              12:10.99   12:32.05  
                  42.10     1:28.54 (46.44)     2:16.51 (47.97)     3:02.89 (46.38)
        3:50.54 (47.65)     4:38.12 (47.58)     5:26.54 (48.42)     6:13.86 (47.32)
        7:00.66 (46.80)     7:47.67 (47.01)     8:34.76 (47.09)     9:21.72 (46.96)
       10:09.83 (48.11)    10:57.36 (47.53)    11:44.76 (47.40)    12:32.05 (47.29)
  4 Condro, Laurel M          40 BAY-38              15:00.00   13:01.46  
                  42.47     1:28.58 (46.11)     2:16.79 (48.21)     3:05.84 (49.05)
        3:55.05 (49.21)     4:44.55 (49.50)     5:34.16 (49.61)     6:24.80 (50.64)
        7:14.73 (49.93)     8:04.59 (49.86)     8:54.86 (50.27)     9:44.98 (50.12)
       10:35.48 (50.50)    11:25.28 (49.80)  13:01.46 (1:36.18)                    
  5 Walker, Malinda M         40 BAY-38              15:00.00   14:58.10  
                  44.20     1:36.25 (52.05)     2:30.08 (53.83)     3:25.74 (55.66)
        4:22.60 (56.86)     5:19.61 (57.01)     6:18.29 (58.68)     7:16.19 (57.90)
        8:14.45 (58.26)     9:12.69 (58.24)    10:11.14 (58.45)    11:10.41 (59.27)
       12:08.10 (57.69)    13:06.02 (57.92)    14:04.43 (58.41)    14:58.10 (53.67)
 
Women 40-44 800 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 9:09.71   6/20/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:09.71   6/20/2003 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 9:29.90  12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-38                    NT   10:22.17  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:38.37    4/5/2002 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 17:45.50   12/7/2003 K PIPES-NEILSEN                           
     PACIFIC: P 18:02.62  12/31/1998 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-38              19:45.00   19:24.80  
                  35.14     1:13.68 (38.54)     1:53.11 (39.43)     2:32.26 (39.15)
        3:11.59 (39.33)     3:50.85 (39.26)     4:30.33 (39.48)     5:09.35 (39.02)
        5:48.58 (39.23)     6:28.03 (39.45)     7:07.35 (39.32)     7:46.25 (38.90)
        8:25.76 (39.51)     9:04.84 (39.08)     9:43.53 (38.69)    10:22.17 (38.64)
       11:00.58 (38.41)    11:39.53 (38.95)    12:19.06 (39.53)    12:57.71 (38.65)
       13:36.99 (39.28)    14:16.13 (39.14)    14:55.48 (39.35)    15:34.21 (38.73)
       16:13.13 (38.92)    16:52.39 (39.26)    17:31.53 (39.14)    18:10.51 (38.98)
       18:48.94 (38.43)    19:24.80 (35.86)                                        
  2 Beal, Laura A             44 SRM-38              40:00.00   23:55.56  
                  43.22     1:31.68 (48.46)     2:20.87 (49.19)     3:11.04 (50.17)
        4:01.02 (49.98)     4:50.31 (49.29)     5:40.81 (50.50)     6:30.29 (49.48)
        7:20.10 (49.81)     8:09.24 (49.14)     8:58.05 (48.81)     9:46.36 (48.31)
       10:34.17 (47.81)    11:22.07 (47.90)    12:10.23 (48.16)    12:58.33 (48.10)
       13:46.38 (48.05)    14:34.62 (48.24)    15:22.59 (47.97)    16:10.87 (48.28)
       16:58.93 (48.06)    17:46.40 (47.47)    18:33.75 (47.35)    19:20.86 (47.11)
       20:07.41 (46.55)    20:54.66 (47.25)    21:41.27 (46.61)    22:27.03 (45.76)
       23:12.47 (45.44)    23:55.56 (43.09)                                        
  3 DeVore, Ashley            43 BAY-38              45:00.00   31:24.43  
                  51.05     1:50.41 (59.36)   2:51.17 (1:00.76)   3:51.93 (1:00.76)
      4:54.00 (1:02.07)   5:55.93 (1:01.93)   6:58.47 (1:02.54)   8:00.77 (1:02.30)
      9:04.01 (1:03.24)  10:07.95 (1:03.94)  11:12.83 (1:04.88)  12:17.12 (1:04.29)
     13:19.02 (1:01.90)  14:22.87 (1:03.85)  15:26.49 (1:03.62)  16:31.11 (1:04.62)
     17:37.61 (1:06.50)  18:43.18 (1:05.57)  19:47.72 (1:04.54)  20:50.89 (1:03.17)
     21:54.93 (1:04.04)  22:59.12 (1:04.19)  24:04.54 (1:05.42)  25:08.49 (1:03.95)
     26:12.13 (1:03.64)  27:15.56 (1:03.43)  28:18.09 (1:02.53)  29:20.56 (1:02.47)
     30:24.78 (1:04.22)    31:24.43 (59.65)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 30.74   12/6/2008 KRISTIN GARY, USA                            
        NATL: N 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 31.44  12/31/2008 Julie Roberts                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          44 TOC-38                 32.55      32.20  
  2 Miller, Scotia A          44 BAY-38                 39.00      38.59  
  3 Benedetto, Dess A         41 WCM-38                 38.87      39.94  
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 30.74   12/6/2008 KRISTIN GARY, USA                            
        NATL: N 30.97  12/11/2005 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 31.44  12/31/2008 Julie Roberts                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-38                    NT      34.97  
 
Women 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:05.43   6/16/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:05.43   6/16/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 1:10.00  12/31/2008 Laureen Welting                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-38               1:15.00    1:16.17  
                  36.85     1:16.17 (39.32)                                        
  2 Condro, Laurel M          40 BAY-38               1:20.00    1:32.32  
                  44.38     1:32.32 (47.94)                                        
  3 Nam, Catherine            41 RHMS-38              1:40.00    1:37.94  
                  47.39     1:37.94 (50.55)                                        
  4 Kruidering, Marieke       42 BAY-38               1:58.00    1:41.05  
                  50.59     1:41.05 (50.46)                                        
  5 Walker, Malinda M         40 BAY-38               1:50.00    1:42.96  
                  49.18     1:42.96 (53.78)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:19.09  12/14/2003 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:19.09  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:31.22  12/31/2008 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-38               2:44.00    2:45.29  
                  39.04     1:21.56 (42.52)     2:04.37 (42.81)     2:45.29 (40.92)
  2 Santos, Debbie M          41 WCM-38               2:38.00    2:52.29  
                  40.31     1:24.00 (43.69)     2:07.85 (43.85)     2:52.29 (44.44)
  3 Miller, Scotia A          44 BAY-38               3:15.00    3:01.04  
                  42.36     1:27.45 (45.09)     2:14.20 (46.75)     3:01.04 (46.84)
  4 Kruidering, Marieke       42 BAY-38               4:20.00    3:37.25  
                  52.49     1:46.43 (53.94)     2:42.06 (55.63)     3:37.25 (55.19)
 -- Dumont, Nancy             40 BAY-38               3:58.00         DQ  
                  46.79     1:38.51 (51.72)     2:31.97 (53.46)          DQ (52.67)
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.93   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 32.93   12/2/2007 S VON DER LIPPE                              
     PACIFIC: P 36.51  12/31/2004 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          44 TOC-38                 37.51      36.65  
  2 Santos, Debbie M          41 WCM-38                 37.00      37.80  
  3 Nam, Catherine            41 RHMS-38                45.00      45.33  
  4 Benedetto, Dess A         41 WCM-38                 43.00      47.18  
 -- Kruidering, Marieke       42 BAY-38               1:04.00         DQ  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:10.55   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:10.55   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
     PACIFIC: P 1:22.19  12/31/1992 Gayle Benty                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          41 WCM-38               1:22.50    1:23.53  
                  39.37     1:23.53 (44.16)                                        
  2 Nam, Catherine            41 RHMS-38              1:45.00    1:39.00  
                  49.23     1:39.00 (49.77)                                        
  3 Kruidering, Marieke       42 BAY-38               2:09.00    1:41.76  
                  49.04     1:41.76 (52.72)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:32.37  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:35.85  12/11/2005 S VON DER LIPPE                            
     PACIFIC: P 2:53.05  12/31/2008 Lisa Ward                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          44 TOC-38               2:54.50    2:55.67  
                  39.96     1:23.72 (43.76)     2:10.26 (46.54)     2:55.67 (45.41)
  2 Santos, Debbie M          41 WCM-38               2:56.00    3:01.00  
                  42.70     1:28.96 (46.26)     2:15.02 (46.06)     3:01.00 (45.98)
  3 Beal, Laura A             44 SRM-38               3:22.50    3:21.58  
                  48.39     1:39.55 (51.16)     2:31.18 (51.63)     3:21.58 (50.40)
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 28.21  12/11/2005 S.VON DER LIPPE, USA                         
        NATL: N 28.21  12/11/2005 S VON DER LIPPE                              
     PACIFIC: P 30.02  12/31/2004 Jill Hernandez                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          44 TOC-38                 31.20      30.48  
  2 Benedetto, Dess A         41 WCM-38                 37.92      39.26  
  3 Dumont, Nancy             40 BAY-38                 55.00      42.07  
  4 Walker, Malinda M         40 BAY-38                 50.00      47.87  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:02.13  11/15/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:02.34   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
     PACIFIC: P 1:06.86  12/31/1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beal, Laura A             44 SRM-38               1:35.50    1:26.29  
                  41.61     1:26.29 (44.68)                                        
  2 Capen, Tasha              43 MELO-38              1:30.00    1:30.79  
                  42.03     1:30.79 (48.76)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:20.66  11/19/2006 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:20.66  11/19/2006 S VON DER LIPPE                            
     PACIFIC: P 2:29.19  12/31/1993 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Capen, Tasha              43 MELO-38              3:20.00    3:27.73  
                  46.40     1:39.78 (53.38)     2:34.08 (54.30)     3:27.73 (53.65)
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:04.25  11/16/2008 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 1:05.07   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
     PACIFIC: P 1:08.91  12/31/2004 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          41 WCM-38               1:12.50    1:16.70  
                  35.15     1:16.70 (41.55)                                        
  2 Miller, Scotia A          44 BAY-38               1:45.00    1:27.11  
                  39.33     1:27.11 (47.78)                                        
  3 Benedetto, Dess A         41 WCM-38               1:26.92    1:32.31  
                  42.43     1:32.31 (49.88)                                        
  4 Dumont, Nancy             40 BAY-38               1:51.00    1:33.91  
                  41.91     1:33.91 (52.00)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:19.21   12/2/2007 S.VON DER LIPPE, USA                       
        NATL: N 2:19.21   12/2/2007 S VON DER LIPPE                            
     PACIFIC: P 2:22.51  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          44 TOC-38               2:29.81    2:29.56  
                  32.24     1:11.80 (39.56)     1:56.44 (44.64)     2:29.56 (33.12)
  2 Santos, Debbie M          41 WCM-38               2:38.00    2:48.09  
                  35.21     1:18.55 (43.34)     2:07.64 (49.09)     2:48.09 (40.45)
  3 Condro, Laurel M          40 BAY-38               2:45.00    3:15.41  
                  39.09     1:31.75 (52.66)     2:27.95 (56.20)     3:15.41 (47.46)
  4 Nam, Catherine            41 RHMS-38              3:35.00    3:25.98  
                  46.18     1:41.83 (55.65)     2:36.75 (54.92)     3:25.98 (49.23)
 
Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:00.82  11/24/2002 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 5:00.82  11/24/2002 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 5:02.17  12/31/2000 Jill Hernandez                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          41 WCM-38               5:42.50    6:00.74  
                  35.95     1:20.37 (44.42)     2:06.15 (45.78)     2:52.07 (45.92)
        3:42.27 (50.20)     4:34.06 (51.79)     5:17.93 (43.87)     6:00.74 (42.81)
  2 Beal, Laura A             44 SRM-38               6:35.90    6:25.29  
                  41.99     1:29.75 (47.76)     2:21.12 (51.37)     3:10.68 (49.56)
        4:04.97 (54.29)     4:56.93 (51.96)     5:42.13 (45.20)     6:25.29 (43.16)
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 27.09   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                         
        NATL: N 27.09   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 28.58  12/31/2000 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          48 WCM-38                 30.20      29.67  
  2 Murphy, Karen L           49 WCM-38                 30.00      29.90  
  3 Viscardi, Josie A         45 RHMS-38                33.66      31.38  
  4 Dornan, Gwen A            46 USF-38                 32.50      32.89  
  5 Watlington, B Gale        47 BAY-38                 32.77      33.03  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W   58.61   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N   58.61   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 1:02.00  12/31/1998 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              47 MELO-38              1:04.16    1:03.91  
                  31.07     1:03.91 (32.84)                                        
  2 Murphy, Karen L           49 WCM-38               1:05.00    1:06.00  
                  31.46     1:06.00 (34.54)                                        
  3 Watlington, B Gale        47 BAY-38               1:11.66    1:12.13  
                  34.52     1:12.13 (37.61)                                        
  4 Coffee, Cassandra S       48 SRM-38               1:16.75    1:15.19  
                  37.02     1:15.19 (38.17)                                        
  5 Adler, Felicia M          47 WCM-38               1:27.00    1:27.92  
                  42.49     1:27.92 (45.43)                                        
  6 Fornage, Julia            48 RHMS-38              1:23.00    1:29.24  
                  43.66     1:29.24 (45.58)                                        
  7 Lubben, Barbara M         49 UNAT                 1:35.00    1:35.51  
                  45.64     1:35.51 (49.87)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:05.94   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:05.94   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:10.91  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          48 WCM-38               2:14.70    2:15.14  
                  32.24     1:06.61 (34.37)     1:41.05 (34.44)     2:15.14 (34.09)
  2 Matena, Jana              47 MELO-38              2:18.87    2:18.15  
                  31.79     1:05.90 (34.11)     1:41.35 (35.45)     2:18.15 (36.80)
  3 Murphy, Karen L           49 WCM-38               2:26.00    2:29.46  
                  34.56     1:11.92 (37.36)     1:50.64 (38.72)     2:29.46 (38.82)
  4 Dornan, Gwen A            46 USF-38               2:38.21    2:35.44  
                  35.71     1:14.41 (38.70)     1:54.73 (40.32)     2:35.44 (40.71)
  5 Watlington, B Gale        47 BAY-38               2:36.65    2:37.44  
                  37.19     1:17.35 (40.16)     1:58.66 (41.31)     2:37.44 (38.78)
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:28.51   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 4:28.51   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 4:30.98  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          48 WCM-38               4:47.70    4:46.59  
                  33.21     1:08.87 (35.66)     1:45.15 (36.28)     2:21.56 (36.41)
        2:57.87 (36.31)     3:34.46 (36.59)     4:11.30 (36.84)     4:46.59 (35.29)
  2 Henry, B J                45 WCM-38               5:11.65    5:24.67  
                  35.51     1:15.80 (40.29)     1:56.97 (41.17)     2:38.21 (41.24)
        3:19.37 (41.16)     4:01.25 (41.88)     4:43.37 (42.12)     5:24.67 (41.30)
  3 Dornan, Gwen A            46 USF-38               5:30.75    5:31.17  
                  37.69     1:18.47 (40.78)     2:00.59 (42.12)     2:42.89 (42.30)
        3:24.99 (42.10)     4:07.37 (42.38)     4:49.67 (42.30)     5:31.17 (41.50)
  4 Lewis, Laurie             48 BAY-38               6:18.11    6:04.02  
                  39.19     1:22.80 (43.61)     2:08.57 (45.77)     2:55.95 (47.38)
        3:44.31 (48.36)     4:31.78 (47.47)     5:18.86 (47.08)     6:04.02 (45.16)
 
Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:20.08   6/22/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 9:20.08   6/22/2008 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 9:27.44  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              47 MELO-38             10:15.74   10:02.25  
                  34.49     1:12.16 (37.67)     1:50.22 (38.06)     2:28.05 (37.83)
        3:05.79 (37.74)     3:43.70 (37.91)     4:21.75 (38.05)     4:59.85 (38.10)
        5:37.67 (37.82)     6:15.48 (37.81)     6:53.20 (37.72)     7:30.99 (37.79)
        8:08.84 (37.85)     8:47.07 (38.23)     9:25.00 (37.93)    10:02.25 (37.25)
  2 Henry, B J                45 WCM-38              10:54.97   10:47.42  
                  35.73     1:15.86 (40.13)     1:56.34 (40.48)     2:37.91 (41.57)
        3:19.08 (41.17)     4:00.51 (41.43)     4:41.85 (41.34)     5:23.05 (41.20)
        6:04.40 (41.35)     6:45.48 (41.08)     7:26.54 (41.06)     8:07.33 (40.79)
        8:48.31 (40.98)     9:29.29 (40.98)    10:09.73 (40.44)    10:47.42 (37.69)
  3 Lewis, Laurie             48 BAY-38              12:38.75   12:18.89  
                  37.95     1:20.07 (42.12)     2:04.72 (44.65)     2:50.59 (45.87)
        3:37.14 (46.55)     4:24.44 (47.30)     5:12.14 (47.70)     6:00.16 (48.02)
        6:48.60 (48.44)     7:36.70 (48.10)     8:24.51 (47.81)     9:12.25 (47.74)
       10:00.20 (47.95)    10:47.82 (47.62)    11:34.48 (46.66)    12:18.89 (44.41)
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:46.32   5/18/2007 LYNN MARSHALL, CAN                        
        NATL: N 17:50.64  10/10/2004 S HEIM-BOWEN                              
     PACIFIC: P 17:50.64  12/31/2003 Suzanne Heim-Bowen                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              47 MELO-38             19:59.00   19:25.35  
                  34.89     1:12.52 (37.63)     1:51.03 (38.51)     2:29.55 (38.52)
        3:08.01 (38.46)     3:46.55 (38.54)     4:24.95 (38.40)     5:03.73 (38.78)
        5:42.79 (39.06)     6:21.69 (38.90)     7:00.44 (38.75)     7:39.62 (39.18)
        8:18.86 (39.24)     8:58.10 (39.24)     9:37.09 (38.99)    10:16.25 (39.16)
       10:55.18 (38.93)    11:34.17 (38.99)    12:13.42 (39.25)    12:52.65 (39.23)
       13:31.95 (39.30)    14:11.32 (39.37)    14:50.84 (39.52)    15:30.25 (39.41)
       16:09.71 (39.46)    16:49.42 (39.71)    17:29.03 (39.61)    18:08.77 (39.74)
       18:48.34 (39.57)    19:25.35 (37.01)                                        
  2 Henry, B J                45 WCM-38              20:39.65   20:22.04  
                  36.13     1:16.48 (40.35)     1:57.94 (41.46)     2:39.50 (41.56)
        3:20.68 (41.18)     4:02.28 (41.60)     4:43.40 (41.12)     5:25.02 (41.62)
        6:05.98 (40.96)     6:46.65 (40.67)     7:27.35 (40.70)     8:07.90 (40.55)
        8:48.94 (41.04)     9:30.06 (41.12)    10:11.07 (41.01)    10:52.01 (40.94)
       11:32.83 (40.82)    12:13.84 (41.01)    12:55.10 (41.26)    13:36.30 (41.20)
       14:16.83 (40.53)    14:57.86 (41.03)    15:39.25 (41.39)    16:20.39 (41.14)
       17:01.45 (41.06)    17:42.40 (40.95)    18:23.43 (41.03)    19:04.18 (40.75)
       19:43.99 (39.81)    20:22.04 (38.05)                                        
  3 Free, Sue                 47 BAY-38              21:46.00   22:33.05  
                  41.97     1:26.71 (44.74)     2:11.89 (45.18)     2:57.38 (45.49)
        3:42.97 (45.59)     4:28.33 (45.36)     5:13.62 (45.29)     5:58.75 (45.13)
        6:44.28 (45.53)     7:29.64 (45.36)     8:14.76 (45.12)     8:59.73 (44.97)
        9:44.88 (45.15)    10:30.10 (45.22)    11:15.11 (45.01)    12:00.18 (45.07)
       12:45.07 (44.89)    13:30.38 (45.31)    14:15.41 (45.03)    15:00.70 (45.29)
       15:45.74 (45.04)    16:31.03 (45.29)    17:16.11 (45.08)    18:01.19 (45.08)
       18:46.16 (44.97)    19:31.69 (45.53)    20:16.98 (45.29)    21:02.73 (45.75)
       21:47.89 (45.16)    22:33.05 (45.16)                                        
  4 Lewis, Laurie             48 BAY-38              23:34.11   23:36.76  
                  39.02     1:21.60 (42.58)     2:06.13 (44.53)     2:51.41 (45.28)
        3:37.16 (45.75)     4:23.34 (46.18)     5:10.97 (47.63)     5:58.57 (47.60)
        6:46.31 (47.74)     7:35.18 (48.87)     8:23.98 (48.80)     9:12.65 (48.67)
       10:01.43 (48.78)    10:49.91 (48.48)    11:38.70 (48.79)    12:27.32 (48.62)
       13:15.62 (48.30)    14:04.06 (48.44)    14:52.37 (48.31)    15:40.15 (47.78)
       16:28.19 (48.04)    17:15.94 (47.75)    18:04.15 (48.21)    18:52.36 (48.21)
       19:40.58 (48.22)    20:28.55 (47.97)    21:16.17 (47.62)    22:04.17 (48.00)
       22:51.74 (47.57)    23:36.76 (45.02)                                        
  5 Kabot, Lisa M             45 WACM-38             23:15.00   23:38.68  
                  44.10     1:30.63 (46.53)     2:18.27 (47.64)     3:06.22 (47.95)
        3:54.53 (48.31)     4:42.72 (48.19)     5:30.44 (47.72)     6:18.26 (47.82)
        7:06.22 (47.96)     7:53.79 (47.57)     8:41.51 (47.72)     9:29.26 (47.75)
       10:17.24 (47.98)    11:04.91 (47.67)    11:52.03 (47.12)    12:39.70 (47.67)
       13:27.06 (47.36)    14:14.45 (47.39)    15:01.78 (47.33)    15:49.37 (47.59)
       16:36.65 (47.28)    17:24.43 (47.78)    18:11.75 (47.32)    18:58.88 (47.13)
       19:45.95 (47.07)    20:33.52 (47.57)    21:20.83 (47.31)    22:07.33 (46.50)
       22:53.93 (46.60)    23:38.68 (44.75)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 30.31    3/1/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                         
        NATL: N 30.58   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 32.67  12/31/1999 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Murphy, Karen L           49 WCM-38                 37.50      37.65  
  2 Sotelo-Osborne, Sophia S  48 WCM-38                 46.00      41.75  
  3 Viscardi, Josie A         45 RHMS-38                42.44      44.28  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:04.46   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:05.55   6/22/2008 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 1:12.38  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               1:11.00    1:10.17P 
                  34.17     1:10.17 (36.00)                                        
  2 Sotelo-Osborne, Sophia S  48 WCM-38               1:30.00    1:37.79  
                  43.79     1:37.79 (54.00)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:18.15   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 2:22.53   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:37.50  12/31/2005 Terri Maginnis                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, B J                45 WCM-38               3:03.48    3:09.99  
                  45.15     1:33.40 (48.25)     2:21.69 (48.29)     3:09.99 (48.30)
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                        
        NATL: N 33.94   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                             
     PACIFIC: P 37.32  12/31/2004 Leianne Crittenden                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary R          49 SRM-38                 39.90      38.39  
  2 Sotelo-Osborne, Sophia S  48 WCM-38                 42.00      40.37  
  3 Watlington, B Gale        47 BAY-38                 45.85      46.84  
  4 Coffee, Cassandra S       48 SRM-38                 43.75      49.15  
  5 Valderrama, Deborah       46 USF-38                 50.00      50.30  
  6 Adler, Felicia M          47 WCM-38                 53.00      51.89  
  7 Fornage, Julia            48 RHMS-38                52.00      52.56  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 1:13.38   6/10/2007 CAROLINE KRATTLI                           
     PACIFIC: P 1:23.36  12/31/2004 Leianne Crittenden                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               1:24.00    1:20.45P 
                  38.46     1:20.45 (41.99)                                        
  2 Matena, Jana              47 MELO-38              1:26.46    1:23.28P 
                  39.87     1:23.28 (43.41)                                        
  3 Sotelo-Osborne, Sophia S  48 WCM-38               1:28.00    1:27.32  
                  41.79     1:27.32 (45.53)                                        
  4 Fornage, Julia            48 RHMS-38              2:00.00    1:59.93  
                  57.36   1:59.93 (1:02.57)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI, USA                      
        NATL: N 2:42.10   10/7/2007 CAROLINE KRATTLI                           
     PACIFIC: P 3:00.27  12/31/1997 Danielle Ogier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               2:53.00    2:51.75P 
                  39.39     1:22.62 (43.23)     2:06.95 (44.33)     2:51.75 (44.80)
  2 Matena, Jana              47 MELO-38              3:01.42    3:03.28  
                  41.69     1:27.90 (46.21)     2:15.68 (47.78)     3:03.28 (47.60)
  3 Sotelo-Osborne, Sophia S  48 WCM-38               3:20.00    3:11.34  
                  46.46     1:35.16 (48.70)     2:23.05 (47.89)     3:11.34 (48.29)
  4 Henry, B J                45 WCM-38               3:19.95    3:19.93  
                  45.72     1:36.69 (50.97)     2:28.36 (51.67)     3:19.93 (51.57)
  5 Viscardi, Josie A         45 RHMS-38              3:45.44    3:53.19  
                  49.80     1:47.89 (58.09)   2:50.22 (1:02.33)   3:53.19 (1:02.97)
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 29.21   12/6/2008 LAURIE DITOMMASO, USA                        
        NATL: N 29.98   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                              
     PACIFIC: P 30.99  12/31/1998 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coffee, Cassandra S       48 SRM-38                 39.30      37.50  
  2 Watlington, B Gale        47 BAY-38                 39.50      42.26  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:04.40   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 1:04.40   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 1:08.10  12/31/1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lewis, Laurie             48 BAY-38               1:37.26    1:34.65  
                  43.98     1:34.65 (50.67)                                        
 -- Ward, Lisa A              45 WCM-38               1:11.00         DQ  
                  33.49          DQ (36.85)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:23.61  12/13/2008 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:24.93   7/22/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:32.52  12/31/1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, B J                45 WCM-38               3:04.30    3:09.24  
                  40.30     1:26.41 (46.11)     2:17.18 (50.77)     3:09.24 (52.06)
  2 Valderrama, Deborah       46 USF-38               3:30.00    3:30.54  
                  47.96     1:43.28 (55.32)     2:39.17 (55.89)     3:30.54 (51.37)
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:05.61   2/26/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 1:06.80   6/22/2008 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 1:11.82  12/31/1997 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               1:11.00    1:10.77P 
                  32.76     1:10.77 (38.01)                                        
  2 Dornan, Gwen A            46 USF-38               1:26.50    1:25.90  
                  42.41     1:25.90 (43.49)                                        
  3 Viscardi, Josie A         45 RHMS-38              1:33.80    1:28.42  
                  40.04     1:28.42 (48.38)                                        
  4 Watlington, B Gale        47 BAY-38               1:32.70    1:30.78  
                  44.46     1:30.78 (46.32)                                        
  5 Lewis, Laurie             48 BAY-38               1:36.38    1:34.45  
                  43.39     1:34.45 (51.06)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:23.49   12/2/2007 K.PIPES-NEILSEN, USA                       
        NATL: N 2:23.49   12/2/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 2:36.60  12/31/2000 Danielle Ogier                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               2:36.00    2:33.95P 
                  33.09     1:12.12 (39.03)     1:56.47 (44.35)     2:33.95 (37.48)
  2 Lewis, Laurie             48 BAY-38               3:26.85    3:22.12  
                  42.61     1:34.35 (51.74)   2:35.88 (1:01.53)     3:22.12 (46.24)
  3 Valderrama, Deborah       46 USF-38               3:30.00    3:30.87  
                  45.50     1:42.75 (57.25)     2:42.28 (59.53)     3:30.87 (48.59)
  4 Adler, Felicia M          47 WCM-38               3:35.00    3:42.07  
                  52.49     1:52.20 (59.71)   2:52.81 (1:00.61)     3:42.07 (49.26)
 
Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:00.29   2/27/2009 K.PIPES-NEILSEN, FRA                       
        NATL: N 5:09.02   9/23/2007 K PIPES-NEILSEN                            
     PACIFIC: P 5:33.37  12/31/1999 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ward, Lisa A              45 WCM-38               5:29.00    5:27.12P 
                  34.40     1:13.86 (39.46)     1:57.26 (43.40)     2:40.55 (43.29)
        3:26.36 (45.81)     4:11.62 (45.26)     4:50.34 (38.72)     5:27.12 (36.78)
  2 Henry, B J                45 WCM-38               6:18.19    6:13.61  
                  40.45     1:28.63 (48.18)     2:16.84 (48.21)     3:05.04 (48.20)
        4:00.13 (55.09)     4:55.40 (55.27)     5:34.69 (39.29)     6:13.61 (38.92)
  3 Free, Sue                 47 BAY-38               6:51.00    6:47.00  
                  43.85     1:31.80 (47.95)     2:26.63 (54.83)     3:20.54 (53.91)
        4:18.76 (58.22)     5:16.65 (57.89)     6:02.53 (45.88)     6:47.00 (44.47)
  4 Lewis, Laurie             48 BAY-38               7:33.90    7:06.79  
                  43.93     1:35.53 (51.60)     2:29.26 (53.73)     3:23.81 (54.55)
      4:26.81 (1:03.00)   5:31.17 (1:04.36)     6:19.57 (48.40)     7:06.79 (47.22)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 28.12   8/24/2008 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 28.54  12/15/2002 JACKI HIRSTY                                 
     PACIFIC: P 28.56  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38                 30.00      30.06  
  2 Lepinski, Cokie           50 MPM-38                 32.23      30.41  
  3 Marnell, Mary             53 WCM-38                 43.00      40.80  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 1:01.49  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38               1:05.50    1:05.19  
                  31.22     1:05.19 (33.97)                                        
  2 Terhorst, Hermine M       51 SRM-38               1:12.34    1:08.11  
                  33.37     1:08.11 (34.74)                                        
  3 Quinn, Phyllis E          54 TOC-38               1:25.00    1:15.26  
                  36.22     1:15.26 (39.04)                                        
  4 Ennis, Cindy L            52 49ER-38              1:28.85    1:20.29  
                  37.88     1:20.29 (42.41)                                        
  5 Holan, Jerri              50 BAM-38               1:30.00    1:28.43  
                  43.09     1:28.43 (45.34)                                        
  6 Sather, Jeanne E          52 WCM-38               1:40.00    1:28.55  
                  42.90     1:28.55 (45.65)                                        
  7 Marnell, Mary             53 WCM-38               1:31.00    1:30.66  
                  43.71     1:30.66 (46.95)                                        
  8 Austin, Brenda            54 BAY-38               1:52.34    1:42.34  
                  48.64     1:42.34 (53.70)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:14.66   8/24/2003 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 2:14.66  12/31/2003 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Silva, Leslie L           54 WCM-38               2:54.10    2:37.61  
                  35.90     1:14.95 (39.05)     1:55.85 (40.90)     2:37.61 (41.76)
  2 Quinn, Phyllis E          54 TOC-38               3:00.00    2:45.39  
                  38.71     1:20.32 (41.61)     2:02.98 (42.66)     2:45.39 (42.41)
  3 Klencke, Barbara J        52 BAY-38               3:01.50    3:01.12  
                  41.56     1:27.61 (46.05)     2:14.97 (47.36)     3:01.12 (46.15)
  4 Morris, Suzanne M         54 BAY-38               3:19.57    3:23.31  
                  48.24     1:40.66 (52.42)     2:34.62 (53.96)     3:23.31 (48.69)
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:43.61    8/3/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 4:45.72   10/5/2003 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 4:45.72  12/31/2003 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heim-Bowen, Suzanne M     51 WCM-38               4:55.00    4:42.70W 
                  33.25     1:08.92 (35.67)     1:44.80 (35.88)     2:20.74 (35.94)
        2:56.25 (35.51)     3:31.65 (35.40)     4:07.46 (35.81)     4:42.70 (35.24)
  2 Lepinski, Cokie           50 MPM-38               5:32.54    5:21.55  
                  35.76     1:14.81 (39.05)     1:55.51 (40.70)     2:37.14 (41.63)
        3:18.56 (41.42)     4:00.09 (41.53)     4:41.30 (41.21)     5:21.55 (40.25)
  3 Silva, Leslie L           54 WCM-38               5:35.50    5:26.01  
                  36.83     1:17.04 (40.21)     1:58.02 (40.98)     2:39.32 (41.30)
        3:21.21 (41.89)     4:02.96 (41.75)     4:44.87 (41.91)     5:26.01 (41.14)
  4 Klencke, Barbara J        52 BAY-38               6:14.56    6:15.07  
                  43.23     1:30.75 (47.52)     2:18.78 (48.03)     3:06.83 (48.05)
        3:54.67 (47.84)     4:43.45 (48.78)     5:30.35 (46.90)     6:15.07 (44.72)
  5 Morris, Suzanne M         54 BAY-38               6:54.85    6:55.20  
                  47.04     1:39.96 (52.92)     2:32.99 (53.03)     3:26.06 (53.07)
        4:19.10 (53.04)     5:12.07 (52.97)     6:04.36 (52.29)     6:55.20 (50.84)
 
Women 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:50.53    9/7/2003 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 9:50.53    9/7/2003 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 9:50.53  12/31/2003 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heim-Bowen, Suzanne M     51 WCM-38              10:00.00    9:36.99W 
                  32.92     1:09.03 (36.11)     1:45.45 (36.42)     2:21.71 (36.26)
        2:58.34 (36.63)     3:34.65 (36.31)     4:10.88 (36.23)     4:47.31 (36.43)
        5:23.87 (36.56)     6:00.34 (36.47)     6:36.91 (36.57)     7:13.27 (36.36)
        7:49.55 (36.28)     8:25.90 (36.35)     9:02.05 (36.15)     9:36.99 (34.94)
  2 Silva, Leslie L           54 WCM-38              12:59.50   11:11.48  
                  38.68     1:19.64 (40.96)     2:01.71 (42.07)     2:44.20 (42.49)
        3:26.98 (42.78)     4:09.97 (42.99)     4:52.88 (42.91)     5:35.93 (43.05)
        6:18.57 (42.64)     7:00.89 (42.32)     7:43.34 (42.45)     8:25.30 (41.96)
        9:07.69 (42.39)     9:49.81 (42.12)    10:31.70 (41.89)    11:11.48 (39.78)
  3 Quinn, Phyllis E          54 TOC-38              13:00.00   12:04.56  
                  41.96     1:26.53 (44.57)     2:12.50 (45.97)     2:58.40 (45.90)
        3:44.21 (45.81)     4:30.40 (46.19)     5:16.72 (46.32)     6:02.92 (46.20)
        6:48.53 (45.61)     7:34.84 (46.31)     8:20.47 (45.63)     9:05.73 (45.26)
        9:50.83 (45.10)    10:35.77 (44.94)    11:21.16 (45.39)    12:04.56 (43.40)
  4 Klencke, Barbara J        52 BAY-38              12:47.16   12:56.20  
                  43.50     1:32.26 (48.76)     2:21.64 (49.38)     3:10.97 (49.33)
        4:00.58 (49.61)     4:49.88 (49.30)     5:39.45 (49.57)     6:28.81 (49.36)
        7:17.81 (49.00)     8:06.58 (48.77)     8:55.47 (48.89)     9:44.49 (49.02)
       10:32.69 (48.20)    11:21.46 (48.77)    12:09.66 (48.20)    12:56.20 (46.54)
  5 Sather, Jeanne E          52 WCM-38              13:30.00   13:58.73  
                  48.90     1:41.58 (52.68)     2:34.48 (52.90)     3:27.93 (53.45)
        4:21.20 (53.27)     5:14.56 (53.36)     6:07.51 (52.95)     7:00.76 (53.25)
        7:54.00 (53.24)     8:47.21 (53.21)     9:40.43 (53.22)    10:33.27 (52.84)
       11:25.81 (52.54)    12:18.10 (52.29)    13:10.05 (51.95)    13:58.73 (48.68)
  6 Morris, Suzanne M         54 BAY-38              14:22.30   14:17.80  
                  48.25     1:41.90 (53.65)     2:36.23 (54.33)     3:29.61 (53.38)
        4:23.66 (54.05)     5:17.86 (54.20)     6:11.97 (54.11)     7:05.94 (53.97)
        8:00.92 (54.98)     8:55.82 (54.90)     9:50.49 (54.67)    10:44.71 (54.22)
       11:39.08 (54.37)    12:33.51 (54.43)    13:28.11 (54.60)    14:17.80 (49.69)
 
Women 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 18:55.13    2/4/2009 JEANNE CARLSEN, CAN                       
        NATL: N 18:59.17   10/2/2002 LAURA VAL                                 
     PACIFIC: P 18:59.17  12/31/2002 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Klencke, Barbara J        52 BAY-38              24:25.38   24:30.02  
                  44.62     1:34.59 (49.97)     2:25.36 (50.77)     3:15.92 (50.56)
        4:06.08 (50.16)     4:55.40 (49.32)     5:44.86 (49.46)     6:34.67 (49.81)
        7:23.65 (48.98)     8:12.93 (49.28)     9:01.68 (48.75)     9:50.38 (48.70)
       10:39.65 (49.27)    11:28.82 (49.17)    12:18.03 (49.21)    13:07.55 (49.52)
       13:56.80 (49.25)    14:45.40 (48.60)    15:33.96 (48.56)    16:22.77 (48.81)
       17:11.43 (48.66)    18:00.41 (48.98)    18:48.76 (48.35)    19:37.85 (49.09)
       20:26.39 (48.54)    21:15.34 (48.95)    22:04.57 (49.23)    22:53.75 (49.18)
       23:42.96 (49.21)    24:30.02 (47.06)                                        
  2 Sather, Jeanne E          52 WCM-38              27:00.00   25:51.34  
                  50.39     1:43.58 (53.19)     2:35.57 (51.99)     3:28.12 (52.55)
        4:19.70 (51.58)     5:11.02 (51.32)     6:03.37 (52.35)     6:54.93 (51.56)
        7:47.08 (52.15)     8:40.18 (53.10)     9:32.95 (52.77)    10:24.35 (51.40)
       11:15.90 (51.55)    12:08.24 (52.34)    13:00.43 (52.19)    13:53.06 (52.63)
       14:45.55 (52.49)    15:38.31 (52.76)    16:30.42 (52.11)    17:21.64 (51.22)
       18:13.17 (51.53)    19:04.92 (51.75)    19:56.16 (51.24)    20:47.82 (51.66)
       21:39.88 (52.06)    22:31.95 (52.07)    23:22.32 (50.37)    24:12.96 (50.64)
       25:03.36 (50.40)    25:51.34 (47.98)                                        
  3 Allan, Jean E             51 BAY-38              26:30.00   26:15.59  
                  48.95     1:40.09 (51.14)     2:32.49 (52.40)     3:24.51 (52.02)
        4:16.51 (52.00)     5:08.57 (52.06)     6:00.44 (51.87)     6:52.59 (52.15)
        7:44.54 (51.95)     8:36.52 (51.98)     9:29.06 (52.54)    10:21.40 (52.34)
       11:13.28 (51.88)    12:05.58 (52.30)    12:57.45 (51.87)    13:49.96 (52.51)
       14:43.25 (53.29)    15:36.30 (53.05)    16:29.12 (52.82)    17:22.39 (53.27)
       18:15.45 (53.06)    19:08.48 (53.03)    20:01.65 (53.17)    20:54.71 (53.06)
       21:48.11 (53.40)    22:42.08 (53.97)    23:36.00 (53.92)    24:29.83 (53.83)
       25:23.44 (53.61)    26:15.59 (52.15)                                        
  4 Morris, Suzanne M         54 BAY-38              28:44.80   26:50.34  
                  50.98     1:44.64 (53.66)     2:39.33 (54.69)     3:32.98 (53.65)
        4:26.64 (53.66)     5:20.03 (53.39)     6:13.16 (53.13)     7:06.12 (52.96)
        7:59.21 (53.09)     8:52.89 (53.68)     9:46.72 (53.83)    10:40.55 (53.83)
       11:34.85 (54.30)    12:28.77 (53.92)    13:22.21 (53.44)    14:16.39 (54.18)
       15:10.70 (54.31)    16:04.70 (54.00)    16:58.98 (54.28)    17:53.05 (54.07)
       18:47.32 (54.27)    19:41.46 (54.14)    20:35.89 (54.43)    21:29.97 (54.08)
       22:24.41 (54.44)    23:19.31 (54.90)    24:14.65 (55.34)    25:08.40 (53.75)
       26:01.87 (53.47)    26:50.34 (48.47)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 32.13   12/7/2008 K.ANDRUS-HUGHES, USA                         
        NATL: N 32.55  10/27/2002 J SWAGERTY-HILL                              
     PACIFIC: P 32.72  12/31/2005 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38                 33.50      33.39  
  2 Quinn, Phyllis E          54 TOC-38                 50.00      43.63  
  3 Klencke, Barbara J        52 BAY-38                 48.00      45.70  
  4 Chan, Kimiko M            50 BAY-38                 50.00      49.34  
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:10.35    9/9/2007 K.ANDRUS-HUGHES, USA                       
        NATL: N 1:10.35    9/9/2007 K ANDRUS-HUGHES                            
     PACIFIC: P 1:12.95  12/31/2001 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38               1:13.50    1:12.19P 
                  34.53     1:12.19 (37.66)                                        
  2 Quinn, Phyllis E          54 TOC-38               1:40.00    1:33.54  
                  46.39     1:33.54 (47.15)                                        
  3 Klencke, Barbara J        52 BAY-38               1:39.56    1:37.88  
                  48.52     1:37.88 (49.36)                                        
  4 Austin, Brenda            54 BAY-38               2:02.11    2:08.44  
                1:01.64   2:08.44 (1:06.80)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:34.69   3/15/2008 L.VAN PELT-DILLER, USA                     
        NATL: N 2:34.69   3/15/2008 L VAN PELT-DILLER                          
     PACIFIC: P 2:38.96  12/31/2008 Bonnie Billich                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38               2:35.70    2:35.90P 
                  35.85     1:14.70 (38.85)     1:54.86 (40.16)     2:35.90 (41.04)
  2 Klencke, Barbara J        52 BAY-38               3:22.37    3:24.72  
                  49.62     1:41.78 (52.16)     2:33.56 (51.78)     3:24.72 (51.16)
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 35.08   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                          
        NATL: N 37.35   12/3/2006 L CRITTENDEN                                 
     PACIFIC: P 37.35  12/31/2006 Leianne Crittenden                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 MPM-38                 39.96      38.01  
  2 Ennis, Cindy L            52 49ER-38                45.25      45.94  
  3 Holan, Jerri              50 BAM-38                 50.00      50.49  
  4 Marnell, Mary             53 WCM-38                 49.00      51.10  
  5 Morris, Suzanne M         54 BAY-38                 53.90      52.19  
  6 Austin, Brenda            54 BAY-38               1:05.10      57.28  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:18.07   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:22.53   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                            
     PACIFIC: P 1:22.53  12/31/2001 Susan Jones-Roy                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 MPM-38               1:26.88    1:22.47N 
                  39.48     1:22.47 (42.99)                                        
  2 Ennis, Cindy L            52 49ER-38              1:39.55    1:42.56  
                  46.63     1:42.56 (55.93)                                        
  3 Marnell, Mary             53 WCM-38               1:54.00    1:51.49  
                  53.74     1:51.49 (57.75)                                        
  4 Holan, Jerri              50 BAM-38               2:00.00    1:55.85  
                  55.28   1:55.85 (1:00.57)                                        
  5 Morris, Suzanne M         54 BAY-38               1:58.30    1:56.04  
                  54.93   1:56.04 (1:01.11)                                        
  6 Austin, Brenda            54 BAY-38               2:15.00    2:02.56  
                  58.29   2:02.56 (1:04.27)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:51.33   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:59.41   12/2/2007 KAREN MELICK                               
     PACIFIC: P 3:03.26  12/31/2001 Susan Jones-Roy                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 MPM-38               3:10.55    3:00.14P 
                  40.38     1:26.34 (45.96)     2:12.10 (45.76)     3:00.14 (48.04)
  2 Wheeler, Barbara C        52 TAM-38               3:20.00    3:17.45  
                  43.94     1:33.62 (49.68)     2:24.94 (51.32)     3:17.45 (52.51)
  3 Morris, Suzanne M         54 BAY-38               4:16.70    4:03.25  
                  57.92   1:59.98 (1:02.06)   3:02.36 (1:02.38)   4:03.25 (1:00.89)
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 30.60   12/6/2008 TRACI GRANGER, USA                           
        NATL: N 31.16  10/21/2001 LAURA VAL                                    
     PACIFIC: P 31.16  12/31/2001 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38                 33.00      33.36  
  2 Silva, Leslie L           54 WCM-38                 38.50      35.80  
  3 Quinn, Phyllis E          54 TOC-38                 44.00      40.63  
  4 Holan, Jerri              50 BAM-38                 43.00      44.29  
  5 Chan, Kimiko M            50 BAY-38                 48.00      46.90  
  6 Sather, Jeanne E          52 WCM-38                 58.00      52.13  
 
Women 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:38.73   12/6/2008 JENNY COOK, USA                            
        NATL: N 2:39.11   11/5/2005 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 2:39.11  12/31/2005 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heim-Bowen, Suzanne M     51 WCM-38               2:40.00    2:38.43W 
                  35.75     1:15.56 (39.81)     1:56.08 (40.52)     2:38.43 (42.35)
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:10.22   5/17/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER                             
     PACIFIC: P 1:13.92  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           50 MPM-38               1:19.87    1:16.57  
                  36.64     1:16.57 (39.93)                                        
  2 Silva, Leslie L           54 WCM-38               1:28.10    1:24.22  
                  39.85     1:24.22 (44.37)                                        
  3 Chan, Kimiko M            50 BAY-38               1:40.00    1:42.96  
                  48.28     1:42.96 (54.68)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:33.55   6/28/2008 JENNY WHITELEY, AUS                        
        NATL: N 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER                             
     PACIFIC: P 2:37.90  12/31/2002 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-38               2:40.00    2:41.42  
                  34.53     1:14.73 (40.20)     2:03.63 (48.90)     2:41.42 (37.79)
  2 Lepinski, Cokie           50 MPM-38               2:54.37    2:45.01  
                  34.92     1:19.53 (44.61)     2:05.38 (45.85)     2:45.01 (39.63)
  3 Quinn, Phyllis E          54 TOC-38               3:16.00    3:10.76  
                  42.41     1:31.02 (48.61)     2:26.14 (55.12)     3:10.76 (44.62)
  4 Chan, Kimiko M            50 BAY-38               3:43.00    3:52.27  
                  52.03   1:53.84 (1:01.81)   2:56.44 (1:02.60)     3:52.27 (55.83)
  5 Holan, Jerri              50 BAM-38               4:00.00    3:53.22  
                  52.08   1:54.70 (1:02.62)   3:03.47 (1:08.77)     3:53.22 (49.75)
 -- Silva, Leslie L           54 WCM-38               3:08.35         DQ  
                  37.32     1:25.03 (47.71)     2:17.47 (52.44)          DQ (42.22)
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 28.57   9/16/2007 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 28.57   9/16/2007 LAURA VAL                                    
     PACIFIC: P 28.57  12/31/2007 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38                 29.50      28.77  
  2 Eisenman, Judy A          55 TAM-38                 33.50      33.70  
  3 Powell, Susie W           57 RHMS-38                35.00      34.51  
  4 Tukua, Karen M            59 WCM-38                 37.23      36.36  
  5 Smith, Carol L            57 BAY-38                 50.00      48.91  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:01.40   12/7/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:01.54   12/2/2007 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 1:01.40  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          55 TAM-38               1:13.98    1:13.76  
                  35.42     1:13.76 (38.34)                                        
  2 Powell, Susie W           57 RHMS-38              1:23.00    1:17.53  
                  37.67     1:17.53 (39.86)                                        
  3 Tukua, Karen M            59 WCM-38               1:23.25    1:19.94  
                  38.37     1:19.94 (41.57)                                        
  4 Carter, Robin M           58 TCAM-38              1:43.00    1:45.70  
                  50.03     1:45.70 (55.67)                                        
  5 Smith, Carol L            57 BAY-38               2:45.00    1:57.64  
                  54.67   1:57.64 (1:02.97)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:14.62   12/6/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:15.49   9/16/2007 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 2:14.62  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          55 TAM-38               2:43.70    2:44.76  
                  37.93     1:19.34 (41.41)     2:02.30 (42.96)     2:44.76 (42.46)
  2 Powell, Susie W           57 RHMS-38              3:00.00    2:54.67  
                  40.99     1:25.78 (44.79)     2:11.96 (46.18)     2:54.67 (42.71)
  3 Tukua, Karen M            59 WCM-38               3:03.30    3:08.34  
                  41.60     1:29.05 (47.45)     2:19.55 (50.50)     3:08.34 (48.79)
  4 Litman, Jacklyn           59 BAY-38               3:30.00    3:18.59  
                  46.35     1:37.08 (50.73)     2:28.30 (51.22)     3:18.59 (50.29)
  5 Smith, Carol L            57 BAY-38               5:30.00    4:23.78  
                  54.00   1:57.80 (1:03.80)   3:11.24 (1:13.44)   4:23.78 (1:12.54)
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:46.64  10/12/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 4:46.64  10/12/2008 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 4:46.64  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tukua, Karen M            59 WCM-38               6:30.37    6:38.29  
                  41.02     1:29.92 (48.90)     2:24.34 (54.42)     3:17.34 (53.00)
        4:09.80 (52.46)     5:00.41 (50.61)     5:50.85 (50.44)     6:38.29 (47.44)
 
Women 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:54.40  10/21/2007 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 9:54.40  10/21/2007 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 9:54.40  12/31/2007 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38              11:00.00    9:51.35W 
                  31.67     1:07.66 (35.99)     1:44.33 (36.67)     2:21.14 (36.81)
        2:58.21 (37.07)     3:35.45 (37.24)     4:12.77 (37.32)     4:50.50 (37.73)
        5:28.12 (37.62)     6:05.63 (37.51)     6:43.14 (37.51)     7:20.76 (37.62)
        7:58.82 (38.06)     8:36.80 (37.98)     9:15.14 (38.34)     9:51.35 (36.21)
  2 Eisenman, Judy A          55 TAM-38              11:55.99   11:41.33  
                  40.10     1:23.40 (43.30)     2:08.03 (44.63)     2:53.07 (45.04)
        3:38.37 (45.30)     4:23.48 (45.11)     5:08.48 (45.00)     5:53.07 (44.59)
        6:37.30 (44.23)     7:21.62 (44.32)     8:05.68 (44.06)     8:49.95 (44.27)
        9:34.01 (44.06)    10:17.50 (43.49)    11:00.66 (43.16)    11:41.33 (40.67)
  3 Strauss, Judy             55 MELO-38             13:30.00   12:46.79  
  4 Tukua, Karen M            59 WCM-38              14:08.49   13:29.11  
                  42.44     1:30.99 (48.55)     2:22.23 (51.24)     3:13.60 (51.37)
        4:05.10 (51.50)     4:56.17 (51.07)     5:47.84 (51.67)     6:39.12 (51.28)
        7:30.72 (51.60)     8:22.31 (51.59)     9:14.66 (52.35)    10:06.89 (52.23)
       10:58.82 (51.93)    11:50.91 (52.09)    12:42.21 (51.30)    13:29.11 (46.90)
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 18:53.74   1/19/2008 LAURA VAL, USA                            
        NATL: N 18:53.74   1/19/2008 LAURA VAL                                 
     PACIFIC: P 18:53.74  12/31/2008 Laura Val                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tukua, Karen M            59 WCM-38              25:00.00   25:18.49  
                  42.09     1:30.31 (48.22)     2:20.63 (50.32)     3:10.65 (50.02)
        4:00.13 (49.48)     4:50.06 (49.93)     5:40.66 (50.60)     6:30.80 (50.14)
        7:21.77 (50.97)     8:12.45 (50.68)     9:02.85 (50.40)     9:53.94 (51.09)
       10:45.66 (51.72)    11:36.75 (51.09)    12:28.58 (51.83)    13:20.55 (51.97)
       14:12.44 (51.89)    15:05.26 (52.82)    15:57.20 (51.94)    16:48.03 (50.83)
       17:39.54 (51.51)    18:31.23 (51.69)    19:22.77 (51.54)    20:14.06 (51.29)
       21:05.35 (51.29)    21:56.99 (51.64)    22:48.51 (51.52)    23:39.54 (51.03)
       24:30.94 (51.40)    25:18.49 (47.55)                                        
  2 Litman, Jacklyn           59 BAY-38              27:30.00   28:21.11  
                  46.79     1:40.35 (53.56)     2:35.98 (55.63)     3:31.06 (55.08)
        4:26.35 (55.29)     5:22.29 (55.94)     6:18.68 (56.39)     7:15.52 (56.84)
        8:12.66 (57.14)     9:09.74 (57.08)    10:06.62 (56.88)    11:03.49 (56.87)
       11:59.95 (56.46)    12:56.80 (56.85)    13:54.14 (57.34)    14:50.18 (56.04)
       15:47.38 (57.20)    16:44.91 (57.53)    17:42.58 (57.67)    18:40.75 (58.17)
       19:39.42 (58.67)    20:37.68 (58.26)    21:35.46 (57.78)    22:33.58 (58.12)
       23:31.32 (57.74)    24:29.18 (57.86)    25:27.36 (58.18)    26:25.72 (58.36)
       27:23.69 (57.97)    28:21.11 (57.42)                                        
 
Women 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 32.67   10/5/2008 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 32.95   9/30/2007 LAURA VAL                                    
     PACIFIC: P 32.67  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38                 34.50      33.28  
  2 Powell, Susie W           57 RHMS-38                47.00      45.08  
  3 Taub, Pamela A            59 WCM-38               1:12.00    1:13.76  
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:12.23  11/16/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:12.92  10/11/2008 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 1:12.23  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38               1:15.00    1:13.51  
                  34.82     1:13.51 (38.69)                                        
  2 Powell, Susie W           57 RHMS-38              1:40.00    1:38.58  
                  48.14     1:38.58 (50.44)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:40.05  10/12/2008 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 2:40.05  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38               2:50.00    2:41.62  
                  37.26     1:18.55 (41.29)     2:00.54 (41.99)     2:41.62 (41.08)
  2 Litman, Jacklyn           59 BAY-38               4:15.00    4:10.64  
                  59.49   2:05.47 (1:05.98)   3:09.89 (1:04.42)   4:10.64 (1:00.75)
 
Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 38.32   8/25/2001 JAN WICKS, AUS                               
        NATL: N 39.35   8/24/2003 DALE BARNHARD                                
     PACIFIC: P 40.27  12/31/2001 Carolyn Boak                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tukua, Karen M            59 WCM-38                 51.26      50.24  
  2 Carter, Robin M           58 TCAM-38                56.00      55.86  
 -- Smith, Carol L            57 BAY-38               1:30.00         DQ  
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:25.18   3/14/2009 REGULA STEIGER, SUI                        
        NATL: N 1:26.33   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
     PACIFIC: P 1:29.70  12/31/2001 Carolyn Boak                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harms, Kildine J          55 WCM-38               1:53.00    1:48.71  
                  51.53     1:48.71 (57.18)                                        
 -- Litman, Jacklyn           59 BAY-38               2:05.00         DQ  
                  53.93        DQ (1:01.27)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:05.26  11/22/2008 ULRIKE URBANIAK, GER                       
        NATL: N 3:12.18   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
     PACIFIC: P 3:25.70  12/31/1999 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harms, Kildine J          55 WCM-38               4:02.00    4:03.09  
                  54.96   1:55.82 (1:00.86)   3:00.23 (1:04.41)   4:03.09 (1:02.86)
  2 Litman, Jacklyn           59 BAY-38               4:10.00    4:09.25  
                  55.44   2:01.25 (1:05.81)   3:04.76 (1:03.51)   4:09.25 (1:04.49)
 
Women 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 31.19   10/5/2008 LAURA VAL, USA                               
        NATL: N 31.35   9/14/2008 LAURA VAL                                    
     PACIFIC: P 31.19  12/31/2008 Laura Val                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38                 33.00      31.13W 
  2 Powell, Susie W           57 RHMS-38                47.00      41.91  
  3 Strauss, Judy             55 MELO-38                45.00      45.37  
  4 Carter, Robin M           58 TCAM-38                53.00      56.16  
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:09.38   12/7/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:09.40  10/12/2008 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 1:09.38  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              58 TAM-38               1:12.00    1:10.09  
                  33.36     1:10.09 (36.73)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:31.13   9/14/2008 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 2:31.13  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           59 BAY-38               5:00.00    4:33.44  
                1:02.13   2:12.53 (1:10.40)   3:24.10 (1:11.57)   4:33.44 (1:09.34)
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:13.80  11/16/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 1:13.84   9/30/2007 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 1:13.80  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Powell, Susie W           57 RHMS-38              1:39.00    1:34.91  
                  45.11     1:34.91 (49.80)                                        
  2 Taub, Pamela A            59 WCM-38               2:50.00    2:36.59  
                1:16.70   2:36.59 (1:19.89)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:38.66  11/16/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 2:40.70  11/11/2007 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 2:38.66  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taub, Pamela A            59 WCM-38               6:05.00    5:37.23  
                1:17.82   2:45.89 (1:28.07)   4:21.82 (1:35.93)   5:37.23 (1:15.41)
 
Women 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:41.08   12/5/2008 LAURA VAL, USA                             
        NATL: N 5:43.32  11/11/2007 LAURA VAL                                  
     PACIFIC: P 5:41.08  12/31/2008 Laura Val                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           59 BAY-38               8:10.00    8:25.67  
                  59.65   2:02.69 (1:03.04)   3:16.05 (1:13.36)   4:27.12 (1:11.07)
      5:31.36 (1:04.24)   6:37.42 (1:06.06)     7:32.81 (55.39)     8:25.67 (52.86)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 30.99  10/18/2008 LYNETTE STEvENSON, AUS                       
        NATL: N 31.42  10/12/2008 RUTH SHAPS                                   
     PACIFIC: P 31.42  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      62 TAM-38                 35.20      36.10  
  2 Tevis, Maggie H           61 RHMS-38                39.00      38.58  
  3 Caso, Susie A             63 MAM-38                 43.00      42.30  
  4 Daniel, Maureen B         61 WCM-38                 46.00      48.75  
  5 Giove, Julie K            60 TCAM-38                48.20      52.34  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:09.95  10/11/2008 AIDA DAVIS, PER                            
        NATL: N 1:11.03      6/2008 BOAK/SHAPS                                 
     PACIFIC: P 1:11.03  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      62 TAM-38               1:17.00    1:17.36  
                  38.22     1:17.36 (39.14)                                        
  2 Clark, Gillian J          61 RHMS-38              1:32.00    1:29.32  
                  41.85     1:29.32 (47.47)                                        
  3 Daniel, Maureen B         61 WCM-38               1:45.00    1:39.11  
                  47.89     1:39.11 (51.22)                                        
  4 Birdsall, Connie L        64 TCAM-38              1:50.48    1:51.66  
                  53.69     1:51.66 (57.97)                                        
  5 Giove, Julie K            60 TCAM-38              1:56.10    1:57.24  
                  54.76   1:57.24 (1:02.48)                                        
  6 Pellow, Mary R            61 BAY-38               4:30.00    2:21.93  
                1:06.59   2:21.93 (1:15.34)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:38.28    5/4/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        NATL: N 2:39.92   3/14/1993 LAVELLE STOINOFF                           
     PACIFIC: P 2:45.21  12/31/2008 Linda Shoenberger                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      62 TAM-38               2:54.97    2:48.60  
                  40.92     1:23.43 (42.51)     2:06.30 (42.87)     2:48.60 (42.30)
  2 Scott, Stephanie I        62 WCM-38               3:20.00    3:15.10  
                  42.63     1:32.00 (49.37)     2:22.99 (50.99)     3:15.10 (52.11)
  3 Parola, Sheryl A          61 TCAM-38              3:45.00    3:52.96  
                  52.55     1:51.28 (58.73)   2:53.92 (1:02.64)     3:52.96 (59.04)
  4 Birdsall, Connie L        64 TCAM-38              3:57.48    4:06.89  
                  55.96   2:00.37 (1:04.41)   3:06.00 (1:05.63)   4:06.89 (1:00.89)
  5 Giove, Julie K            60 TCAM-38              4:03.40    4:08.08  
                  56.14   2:01.61 (1:05.47)   3:06.62 (1:05.01)   4:08.08 (1:01.46)
  6 Pellow, Mary R            61 BAY-38               9:00.00    5:28.05  
                1:09.16   2:36.90 (1:27.74)   4:06.64 (1:29.74)   5:28.05 (1:21.41)
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR, USA                           
        NATL: N 5:27.75    4/6/2003 JACKIE MARR                                
     PACIFIC: P 5:47.37  12/31/2008 Linda Shoenberger                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           61 RHMS-38              8:00.00    7:11.38  
                  46.32     1:40.50 (54.18)     2:36.29 (55.79)     3:32.07 (55.78)
        4:27.56 (55.49)     5:22.58 (55.02)     6:18.04 (55.46)     7:11.38 (53.34)
  2 Parola, Sheryl A          61 TCAM-38              7:45.00    7:58.60  
                  53.84   1:54.49 (1:00.65)   2:56.49 (1:02.00)   3:58.27 (1:01.78)
      5:00.46 (1:02.19)   6:01.84 (1:01.38)     7:01.61 (59.77)     7:58.60 (56.99)
  3 Birdsall, Connie L        64 TCAM-38              8:24.41    8:27.24  
                  58.85   2:00.87 (1:02.02)   3:01.93 (1:01.06)   4:07.87 (1:05.94)
      5:11.83 (1:03.96)   6:16.50 (1:04.67)   7:23.53 (1:07.03)   8:27.24 (1:03.71)
  4 Pellow, Mary R            61 BAY-38              18:00.00   11:16.29  
                1:15.39   2:42.85 (1:27.46)   4:07.24 (1:24.39)   5:32.47 (1:25.23)
      6:59.08 (1:26.61)   8:26.07 (1:26.99)   9:51.71 (1:25.64)  11:16.29 (1:24.58)
 
Women 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 11:18.60    5/5/2000 YOSHIKO OSAKI, JPN                        
        NATL: N 11:24.28  12/12/2004 ARDETH MUELLER                            
     PACIFIC: P 11:40.57  12/31/2008 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      62 TAM-38              11:40.80   11:39.07P 
                  40.59     1:23.54 (42.95)     2:07.10 (43.56)     2:50.69 (43.59)
        3:34.49 (43.80)     4:18.44 (43.95)     5:02.43 (43.99)     5:46.63 (44.20)
        6:31.15 (44.52)     7:15.35 (44.20)     7:59.37 (44.02)     8:43.45 (44.08)
        9:27.64 (44.19)    10:11.89 (44.25)    10:55.46 (43.57)    11:39.07 (43.61)
  2 Scott, Stephanie I        62 WCM-38              14:08.00   13:44.71  
                  45.59     1:39.88 (54.29)     2:34.14 (54.26)     3:26.52 (52.38)
        4:18.86 (52.34)     5:11.30 (52.44)     6:03.66 (52.36)     6:55.19 (51.53)
        7:46.82 (51.63)     8:38.18 (51.36)     9:30.90 (52.72)    10:22.11 (51.21)
       11:12.57 (50.46)    12:03.91 (51.34)    12:55.36 (51.45)    13:44.71 (49.35)
  3 Tevis, Maggie H           61 RHMS-38             16:00.00   14:32.83  
                  49.31     1:44.46 (55.15)     2:39.43 (54.97)     3:34.66 (55.23)
        4:29.62 (54.96)     5:24.56 (54.94)     6:20.19 (55.63)     7:15.56 (55.37)
        8:10.35 (54.79)     9:05.63 (55.28)    10:00.28 (54.65)    10:55.20 (54.92)
       11:50.52 (55.32)    12:46.05 (55.53)    13:40.75 (54.70)    14:32.83 (52.08)
  4 Parola, Sheryl A          61 TCAM-38             16:12.00   16:11.42  
                  54.67   1:54.93 (1:00.26)   2:57.56 (1:02.63)   3:59.57 (1:02.01)
      5:01.60 (1:02.03)   6:04.38 (1:02.78)   7:06.30 (1:01.92)   8:08.27 (1:01.97)
      9:09.92 (1:01.65)  10:11.78 (1:01.86)  11:13.51 (1:01.73)  12:13.76 (1:00.25)
     13:14.16 (1:00.40)    14:14.05 (59.89)  15:14.77 (1:00.72)    16:11.42 (56.65)
  5 Birdsall, Connie L        64 TCAM-38             17:02.00   16:53.19  
                  57.66   1:59.22 (1:01.56)   3:02.84 (1:03.62)   4:07.01 (1:04.17)
      5:10.07 (1:03.06)   6:13.79 (1:03.72)   7:16.83 (1:03.04)   8:19.68 (1:02.85)
      9:24.49 (1:04.81)  10:30.07 (1:05.58)  11:35.43 (1:05.36)  12:41.40 (1:05.97)
     13:44.63 (1:03.23)  14:48.75 (1:04.12)  15:53.70 (1:04.95)    16:53.19 (59.49)
  6 Giove, Julie K            60 TCAM-38             17:01.30   17:20.10  
                  59.80   2:04.57 (1:04.77)   3:08.97 (1:04.40)   4:14.19 (1:05.22)
      5:20.29 (1:06.10)   6:24.80 (1:04.51)   7:30.89 (1:06.09)   8:36.82 (1:05.93)
      9:42.25 (1:05.43)  10:48.67 (1:06.42)  11:53.30 (1:04.63)  13:00.11 (1:06.81)
     14:05.16 (1:05.05)  15:08.98 (1:03.82)  16:15.60 (1:06.62)  17:20.10 (1:04.50)
  7 Bailey, Kathy R           60 BAY-38              20:00.00   19:32.36  
                1:01.43   2:16.72 (1:15.29)   3:31.30 (1:14.58)   4:43.78 (1:12.48)
      5:56.24 (1:12.46)   7:07.58 (1:11.34)   8:20.08 (1:12.50)   9:33.93 (1:13.85)
     10:49.99 (1:16.06)  12:06.29 (1:16.30)  13:19.46 (1:13.17)  14:34.07 (1:14.61)
     15:51.93 (1:17.86)  17:06.63 (1:14.70)  18:20.87 (1:14.24)  19:32.36 (1:11.49)
  8 Pellow, Mary R            61 BAY-38              35:00.00   24:37.75  
                1:24.32   2:55.75 (1:31.43)   4:27.58 (1:31.83)   5:59.62 (1:32.04)
      7:32.18 (1:32.56)   9:06.85 (1:34.67)  10:42.23 (1:35.38)  12:19.16 (1:36.93)
     13:52.03 (1:32.87)  15:25.77 (1:33.74)  16:59.49 (1:33.72)  18:33.87 (1:34.38)
     20:07.93 (1:34.06)  21:40.35 (1:32.42)  23:11.52 (1:31.17)  24:37.75 (1:26.23)
 
Women 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 21:29.24    5/5/2003 JEN THOMASSON, AUS                        
        NATL: N 21:33.34   5/19/2003 JACKIE MARR                               
     PACIFIC: P 22:17.34  12/31/2008 Linda Shoenberger                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        62 WCM-38              26:45.00   25:58.47  
                  43.18     1:34.75 (51.57)     2:27.02 (52.27)     3:18.76 (51.74)
        4:10.48 (51.72)     5:02.77 (52.29)     5:55.70 (52.93)     6:48.22 (52.52)
        7:41.54 (53.32)     8:34.50 (52.96)     9:27.20 (52.70)    10:19.31 (52.11)
       11:12.02 (52.71)    12:03.81 (51.79)    12:56.77 (52.96)    13:48.65 (51.88)
       14:41.31 (52.66)    15:33.06 (51.75)    16:25.10 (52.04)    17:17.97 (52.87)
       18:10.00 (52.03)    19:02.03 (52.03)    19:54.17 (52.14)    20:44.59 (50.42)
       21:37.69 (53.10)    22:30.62 (52.93)    23:22.31 (51.69)    24:13.81 (51.50)
       25:06.21 (52.40)    25:58.47 (52.26)                                        
  2 Bailey, Kathy R           60 BAY-38              40:00.00   37:47.07  
                1:00.62   2:15.31 (1:14.69)   3:29.14 (1:13.83)   4:42.58 (1:13.44)
      5:54.43 (1:11.85)   7:05.01 (1:10.58)   8:19.68 (1:14.67)   9:31.85 (1:12.17)
     10:46.96 (1:15.11)  12:01.18 (1:14.22)  13:15.82 (1:14.64)  14:30.46 (1:14.64)
     15:42.37 (1:11.91)  16:59.09 (1:16.72)  18:16.04 (1:16.95)  19:32.53 (1:16.49)
     20:50.28 (1:17.75)  22:05.64 (1:15.36)  23:24.47 (1:18.83)  24:43.43 (1:18.96)
     26:00.25 (1:16.82)  27:17.11 (1:16.86)  28:34.65 (1:17.54)  29:54.64 (1:19.99)
     31:13.28 (1:18.64)  32:33.36 (1:20.08)  33:51.54 (1:18.18)  35:10.17 (1:18.63)
     36:27.00 (1:16.83)  37:47.07 (1:20.07)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 36.16  10/26/2008 RACHEL BARTON, GBR                           
        NATL: N 38.74   6/15/1997 BETSY JORDAN                                 
     PACIFIC: P 39.45  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rockholm, Ellen J         61 SMST-38                43.75      40.59  
  2 Tevis, Maggie H           61 RHMS-38                45.56      47.24  
  3 Giove, Julie K            60 TCAM-38              1:06.40    1:10.57  
  4 Pellow, Mary R            61 BAY-38               2:30.00    1:15.93  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:20.02   3/26/2006 MARGIT OHLSSON, SWE                        
        NATL: N 1:24.16   6/15/1997 BETSY JORDAN                               
     PACIFIC: P 1:24.92  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rockholm, Ellen J         61 SMST-38              1:32.00    1:31.16  
                  44.20     1:31.16 (46.96)                                        
  2 Tevis, Maggie H           61 RHMS-38              1:31.00    1:50.29  
                  52.25     1:50.29 (58.04)                                        
  3 Parola, Sheryl A          61 TCAM-38              1:59.00    1:57.15  
                  58.00     1:57.15 (59.15)                                        
  4 Bailey, Kathy R           60 BAY-38               2:30.00    2:30.95  
                1:04.52   2:30.95 (1:26.43)                                        
  5 Giove, Julie K            60 TCAM-38              2:12.30    2:32.40  
                1:14.74   2:32.40 (1:17.66)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:56.06   3/18/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:01.86   5/19/2003 JACKIE MARR                                
     PACIFIC: P 3:04.58  12/31/2008 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           61 RHMS-38              4:05.00    3:59.40  
                  57.12     1:56.62 (59.50)   2:57.54 (1:00.92)   3:59.40 (1:01.86)
  2 Parola, Sheryl A          61 TCAM-38              4:15.00    4:13.77  
                1:00.76   2:06.28 (1:05.52)   3:11.21 (1:04.93)   4:13.77 (1:02.56)
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 38.60   3/18/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        NATL: N 40.24   6/22/2008 DALE BARNHARD                                
     PACIFIC: P 44.91  12/31/1994 Ann Pisciotta                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clark, Gillian J          61 RHMS-38                50.00      49.85  
  2 Caso, Susie A             63 MAM-38               1:00.00      54.41  
  3 Williams, Connie L        63 TCAM-38                55.63      57.21  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
        NATL: N 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
     PACIFIC: P 1:37.78  12/31/1992 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        62 WCM-38               1:54.00    1:50.90  
                  52.06     1:50.90 (58.84)                                        
  2 Clark, Gillian J          61 RHMS-38              1:52.00    1:52.68  
                  52.77     1:52.68 (59.91)                                        
  3 Caso, Susie A             63 MAM-38               2:10.00    2:00.82  
                  56.94   2:00.82 (1:03.88)                                        
  4 Williams, Connie L        63 TCAM-38              2:01.86    2:04.85  
                  59.22   2:04.85 (1:05.63)                                        
  5 Bailey, Kathy R           60 BAY-38               2:30.00    2:15.91  
                1:04.77   2:15.91 (1:11.14)                                        
  6 Birdsall, Connie L        64 TCAM-38              2:22.24    2:23.80  
                1:09.33   2:23.80 (1:14.47)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:06.48   3/16/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:18.25   3/31/2001 JOANN LEILICH                              
     PACIFIC: P 3:34.29  12/31/1994 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        62 WCM-38               3:59.90    3:57.09  
                  52.87     1:52.66 (59.79)   2:55.01 (1:02.35)   3:57.09 (1:02.08)
  2 Caso, Susie A             63 MAM-38               5:00.00    4:26.36  
                1:02.55   2:10.85 (1:08.30)   3:19.52 (1:08.67)   4:26.36 (1:06.84)
  3 Williams, Connie L        63 TCAM-38              4:30.35    4:32.27  
                1:03.46   2:11.14 (1:07.68)   3:22.83 (1:11.69)   4:32.27 (1:09.44)
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 33.38  10/30/2004 JUDY WILSON, GBR                             
        NATL: N 34.47  10/11/2008 RUTH SHAPS                                   
     PACIFIC: P 34.47  12/31/2008 Ruth Shaps                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           61 RHMS-38                43.00      50.07  
  2 Williams, Connie L        63 TCAM-38                56.39      58.03  
 
Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:16.41   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
        NATL: N 1:29.78   5/12/2006 MARGOT PETTIJOHN                           
     PACIFIC: P 1:28.78  12/31/2008 Susan Tyler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parola, Sheryl A          61 TCAM-38              2:05.00    2:08.28  
                  59.16   2:08.28 (1:09.12)                                        
  2 Williams, Connie L        63 TCAM-38              2:12.10    2:18.96  
                1:02.82   2:18.96 (1:16.14)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 3:05.20   6/18/2000 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:13.71  10/24/2004 ARDETH MUELLER                             
     PACIFIC: P 3:38.88  12/31/2006 Daniela Barnea                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Kathy R           60 BAY-38               5:10.00    5:39.62  
                1:05.36   2:29.91 (1:24.55)   4:04.67 (1:34.76)   5:39.62 (1:34.95)
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:19.09    3/4/2006 BRIGITTE MERTEN, GER                       
        NATL: N 1:22.11  10/12/2008 RUTH SHAPS                                 
     PACIFIC: P 1:22.11  12/31/2006 Ruth Shaps                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rockholm, Ellen J         61 SMST-38              1:36.20    1:28.43  
                  40.83     1:28.43 (47.60)                                        
  2 Scott, Stephanie I        62 WCM-38               1:49.00    1:47.49  
                  50.77     1:47.49 (56.72)                                        
  3 Caso, Susie A             63 MAM-38               2:00.00    1:56.26  
                  57.33     1:56.26 (58.93)                                        
  4 Williams, Connie L        63 TCAM-38              1:59.11    2:06.07  
                1:03.08   2:06.07 (1:02.99)                                        
  5 Birdsall, Connie L        64 TCAM-38              2:02.00    2:07.57  
                1:03.02   2:07.57 (1:04.55)                                        
  6 Giove, Julie K            60 TCAM-38              2:32.40    2:31.78  
                1:13.04   2:31.78 (1:18.74)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:55.72   3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 3:03.22    4/6/2003 JACKIE MARR                                
     PACIFIC: P 3:20.69  12/31/2008 Susan Tyler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        62 WCM-38               3:56.00    3:55.66  
                  57.28   2:02.01 (1:04.73)   3:03.68 (1:01.67)     3:55.66 (51.98)
  2 Parola, Sheryl A          61 TCAM-38              4:22.00    4:18.01  
                  57.93   2:05.55 (1:07.62)   3:23.24 (1:17.69)     4:18.01 (54.77)
  3 Birdsall, Connie L        64 TCAM-38              4:38.00    4:39.64  
                1:04.06   2:17.50 (1:13.44)   3:36.96 (1:19.46)   4:39.64 (1:02.68)
  4 Bailey, Kathy R           60 BAY-38               4:45.00    4:52.05  
                1:01.08   2:26.38 (1:25.30)   3:39.19 (1:12.81)   4:52.05 (1:12.86)
 -- Williams, Connie L        63 TCAM-38              4:21.56         DQ  
                1:00.68   2:09.59 (1:08.91)   3:19.27 (1:09.68)        DQ (1:02.65)
 
Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 6:20.63    5/3/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
        NATL: N 6:27.20   5/19/2003 JACKIE MARR                                
     PACIFIC: P 7:26.97  12/31/1992 Ann Pisciotta                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bailey, Kathy R           60 BAY-38               9:30.00   10:35.80  
                1:02.49   2:22.56 (1:20.07)   3:59.32 (1:36.76)   5:30.13 (1:30.81)
      6:46.65 (1:16.52)   8:03.17 (1:16.52)   9:20.00 (1:16.83)  10:35.80 (1:15.80)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 32.25   6/11/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
        NATL: N 34.17  10/13/1996 GAIL ROPER                                   
     PACIFIC: P 34.17  12/31/1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-38                 37.00      36.95  
  2 Mc Partland, Peg K        67 MAM-38                 39.00      39.16  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:10.97   9/23/2005 CHRISTEL SCHULZ, GER                       
        NATL: N 1:16.26  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 1:16.26  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-38               1:26.00    1:24.27  
                  40.57     1:24.27 (43.70)                                        
  2 Mc Partland, Peg K        67 MAM-38               1:26.00    1:32.71  
                  46.10     1:32.71 (46.61)                                        
  3 Chin, Lisa S              66 WCM-38               1:59.30    2:11.74  
                1:02.19   2:11.74 (1:09.55)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:42.08  10/12/2008 JACKIE MARR                                
     PACIFIC: P 2:54.15  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            66 SDSM-44              2:48.80    2:53.74P 
                  38.97     1:23.34 (44.37)     2:08.84 (45.50)     2:53.74 (44.90)
  2 Ridout, Nancy J           67 TAM-38               3:15.00    3:06.64  
                  43.93     1:32.06 (48.13)     2:20.27 (48.21)     3:06.64 (46.37)
  3 Cullum, Patricia          69 WCM-38               3:30.00    3:56.59  
                  51.31     1:50.47 (59.16)   2:53.23 (1:02.76)   3:56.59 (1:03.36)
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:35.92   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                         
        NATL: N 5:44.29   3/30/2008 JACKIE MARR                                
     PACIFIC: P 6:15.75  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-38               6:45.00    6:35.02  
                  45.61     1:36.94 (51.33)     2:28.08 (51.14)     3:18.89 (50.81)
        4:09.06 (50.17)     4:58.91 (49.85)     5:48.21 (49.30)     6:35.02 (46.81)
 
Women 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 11:24.13   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                        
        NATL: N 11:44.69  10/10/2008 JACKIE MARR                               
     PACIFIC: P 13:08.21  12/31/1995 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            66 SDSM-44             12:18.88   12:21.18P 
                  40.46     1:26.62 (46.16)     2:14.17 (47.55)     3:01.38 (47.21)
        3:48.15 (46.77)     4:34.81 (46.66)     5:21.46 (46.65)     6:08.46 (47.00)
        6:55.52 (47.06)     7:42.28 (46.76)     8:29.44 (47.16)     9:16.32 (46.88)
       10:03.50 (47.18)    10:50.15 (46.65)    11:36.68 (46.53)    12:21.18 (44.50)
  2 White, Susan E            67 TCAM-38             17:12.00   16:47.72  
                  57.46   1:58.44 (1:00.98)   3:00.68 (1:02.24)   4:04.09 (1:03.41)
      5:07.26 (1:03.17)   6:11.08 (1:03.82)   7:15.77 (1:04.69)   8:19.45 (1:03.68)
      9:22.76 (1:03.31)  10:26.07 (1:03.31)  11:30.38 (1:04.31)  12:34.56 (1:04.18)
     13:39.00 (1:04.44)  14:42.89 (1:03.89)  15:46.83 (1:03.94)  16:47.72 (1:00.89)
 
Women 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 21:43.60   8/30/2008 JEN THOMASSEN, AUS                        
        NATL: N 22:28.15  10/10/2008 JACKIE MARR                               
     PACIFIC: P 24:31.69  12/31/2003 Susan Munn                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           67 SCAM-38             25:40.00   25:31.16  
                  44.37     1:31.98 (47.61)     2:21.54 (49.56)     3:11.85 (50.31)
        4:02.38 (50.53)     4:53.37 (50.99)     5:44.89 (51.52)     6:36.17 (51.28)
        7:27.42 (51.25)     8:19.03 (51.61)     9:11.61 (52.58)    10:04.27 (52.66)
       10:56.99 (52.72)    11:51.19 (54.20)    12:41.71 (50.52)    13:33.57 (51.86)
       14:25.56 (51.99)    15:17.27 (51.71)    16:10.63 (53.36)    17:02.07 (51.44)
       17:53.53 (51.46)    18:45.44 (51.91)    19:37.10 (51.66)    20:28.27 (51.17)
       21:19.49 (51.22)    22:09.00 (49.51)    22:59.32 (50.32)    23:50.79 (51.47)
       24:41.55 (50.76)    25:31.16 (49.61)                                        
  2 Anson, Susan C            69 SCAM-38             34:53.72   31:14.41  
                  54.19     1:53.25 (59.06)     2:53.08 (59.83)     3:52.25 (59.17)
      4:53.04 (1:00.79)   5:54.95 (1:01.91)   6:57.14 (1:02.19)   7:59.03 (1:01.89)
      8:59.83 (1:00.80)  10:01.67 (1:01.84)  11:05.24 (1:03.57)  12:07.65 (1:02.41)
     13:10.98 (1:03.33)  14:14.60 (1:03.62)  15:19.13 (1:04.53)  16:22.55 (1:03.42)
     17:26.21 (1:03.66)  18:29.42 (1:03.21)  19:32.32 (1:02.90)  20:35.87 (1:03.55)
     21:38.71 (1:02.84)  22:44.06 (1:05.35)  23:48.41 (1:04.35)  24:52.68 (1:04.27)
     25:57.20 (1:04.52)  27:02.00 (1:04.80)  28:05.62 (1:03.62)  29:11.22 (1:05.60)
     30:15.13 (1:03.91)    31:14.41 (59.28)                                        
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 37.47   12/3/2006 S.NABUCO DE ABREU, BRA                       
        NATL: N 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
     PACIFIC: P 43.32  12/31/1996 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Partland, Peg K        67 MAM-38                 52.00      55.31  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:25.00   2/14/2007 BONNIE PRONK, CAN                          
        NATL: N 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
     PACIFIC: P 1:36.28  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            66 SDSM-44              1:38.80    1:32.41P 
                  45.03     1:32.41 (47.38)                                        
  2 Mc Partland, Peg K        67 MAM-38               2:05.00    1:58.30  
                  57.84   1:58.30 (1:00.46)                                        
  3 White, Susan E            67 TCAM-38              2:16.00    2:15.29  
                1:04.25   2:15.29 (1:11.04)                                        
  4 Chin, Lisa S              66 WCM-38               2:40.10    2:37.01  
                1:12.26   2:37.01 (1:24.75)                                        
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 41.24   4/15/2007 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
        NATL: N 42.35    4/9/2005 JOANN LEILICH                                
     PACIFIC: P 46.57  12/31/1995 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38                46.57      44.66P 
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:31.13  11/24/2007 HANNELORE ROSE, GER                        
        NATL: N 1:32.37   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
     PACIFIC: P 1:41.41  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              1:41.41    1:39.92P 
                  48.79     1:39.92 (51.13)                                        
  2 Chin, Lisa S              66 WCM-38               3:09.60    3:01.17  
                1:27.30   3:01.17 (1:33.87)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 3:17.44   3/20/2004 JOANN LEILICH                              
     PACIFIC: P 3:41.93  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              3:31.93    3:35.06P 
                  48.83     1:43.32 (54.49)     2:39.21 (55.89)     3:35.06 (55.85)
 -- Cullum, Patricia          69 WCM-38               4:25.59         DQ  
                  59.17   2:07.16 (1:07.99)   3:18.37 (1:11.21)        DQ (1:12.89)
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 36.79   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 38.06    9/9/2007 JOY WARD                                     
     PACIFIC: P 38.44  12/31/1995 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Susan E            67 TCAM-38              1:01.00    1:01.28  
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:25.28   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:33.10  10/15/1995 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 1:33.10  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              1:33.10    1:42.90  
                  48.32     1:42.90 (54.58)                                        
 
Women 65-69 100 SC Meter Butterfly Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:25.28   5/25/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:33.10  10/15/1995 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 1:33.10  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Marr, Jackie M            66 SDSM-44                   NT    1:44.43  
 
Women 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 3:17.36    6/8/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:32.93   10/8/1995 JUNE KRAUSER                               
     PACIFIC: P 3:35.80  12/31/1995 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              3:35.80    3:38.78  
                  45.98     1:40.24 (54.26)     2:38.78 (58.54)   3:38.78 (1:00.00)
  2 White, Susan E            67 TCAM-38              4:54.00    4:54.94  
                1:02.96   2:15.42 (1:12.46)   3:31.53 (1:16.11)   4:54.94 (1:23.41)
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:24.95   6/26/2005 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:28.95  10/13/1996 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 1:28.95  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              1:35.95    1:37.46  
                  47.21     1:37.46 (50.25)                                        
  2 Mc Partland, Peg K        67 MAM-38               2:10.00    1:52.16  
                  53.89     1:52.16 (58.27)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:06.37   4/11/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:13.73   3/30/2008 JACKIE MARR                                
     PACIFIC: P 3:19.06  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-38              3:25.00    3:21.39  
                  44.56     1:36.36 (51.80)     2:32.92 (56.56)     3:21.39 (48.47)
  2 Marr, Jackie M            66 SDSM-44              3:28.80    3:21.47  
                  47.00     1:38.83 (51.83)     2:37.33 (58.50)     3:21.47 (44.14)
  3 Chin, Lisa S              66 WCM-38               5:38.43    6:02.50  
                1:26.05   2:53.64 (1:27.59)   4:45.98 (1:52.34)   6:02.50 (1:16.52)
 
Women 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 6:34.95   5/11/2003 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 6:47.42  10/10/2008 JACKIE MARR                                
     PACIFIC: P 7:07.69  12/31/1996 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Marr, Jackie M            66 SDSM-44              7:28.80    7:07.60P 
                  47.81     1:44.43 (56.62)     2:40.59 (56.16)     3:35.43 (54.84)
        4:35.34 (59.91)   5:36.16 (1:00.82)     6:22.99 (46.83)     7:07.60 (44.61)
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 33.36   2/15/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                           
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
     PACIFIC: P 35.37  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             74 ALMA-38                47.90      48.95  
  2 Haworth, Joyce M          72 WCM-38                 50.00      54.53  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:13.70  10/19/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 1:18.67  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             71 DAM-38               1:30.00    1:27.90  
                  42.66     1:27.90 (45.24)                                        
  2 Haworth, Joyce M          72 WCM-38               2:00.50    1:58.29  
                  56.76   1:58.29 (1:01.53)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:44.70   2/17/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 2:58.06  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             71 DAM-38               3:10.00    3:07.66  
                  45.20     1:33.57 (48.37)     2:21.52 (47.95)     3:07.66 (46.14)
  2 Tegner, Thyra             74 ALMA-38              4:19.00    4:21.41  
                  54.99   2:00.53 (1:05.54)   3:11.14 (1:10.61)   4:21.41 (1:10.27)
 
Women 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:50.41  11/15/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 6:27.21   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 6:27.21  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             71 DAM-38               7:30.00    6:48.33  
                  46.73     1:37.94 (51.21)     2:30.13 (52.19)     3:22.06 (51.93)
        4:13.90 (51.84)     5:05.58 (51.68)     5:57.84 (52.26)     6:48.33 (50.49)
  2 Tegner, Thyra             74 ALMA-38              9:14.00    9:11.48  
                  57.88                             3:17.27 ( )   4:26.48 (1:09.21)
      5:38.68 (1:12.20)   6:50.65 (1:11.97)   8:01.69 (1:11.04)   9:11.48 (1:09.79)
 
Women 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 12:32.86   2/23/2001 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 13:07.28    9/7/1996 JUNE KRAUSER                              
     PACIFIC: P 14:09.09  12/31/2002 Gail Roper                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             71 DAM-38              14:20.00   14:02.35P 
                  47.22     1:38.69 (51.47)     2:31.38 (52.69)     3:24.33 (52.95)
        4:17.34 (53.01)     5:10.46 (53.12)     6:04.38 (53.92)     6:57.97 (53.59)
        7:51.53 (53.56)     8:45.77 (54.24)     9:39.77 (54.00)    10:34.09 (54.32)
       11:27.62 (53.53)    12:20.93 (53.31)    13:13.75 (52.82)    14:02.35 (48.60)
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 40.61  10/19/2008 PAM HUTCHINGS, AUS                           
        NATL: N 41.70   6/10/2007 BETSY JORDAN                                 
     PACIFIC: P 45.30  12/31/1999 Gail Roper                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             74 ALMA-38              1:10.00    1:06.76  
 
Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN, USA                          
        NATL: N 1:29.93   6/10/2007 BETSY JORDAN                               
     PACIFIC: P 1:41.28  12/31/2004 ANn Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             71 DAM-38               1:50.00    1:53.82  
                  56.75     1:53.82 (57.07)                                        
  2 Haworth, Joyce M          72 WCM-38               2:15.00    2:22.84  
                1:09.51   2:22.84 (1:13.33)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:18.61   3/20/2005 V.JOHANSSON, SWE                           
        NATL: N 3:25.04   11/4/2006 NANCY BROWN                                
     PACIFIC: P 3:45.79  12/31/2004 Ann Kay                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tegner, Thyra             74 ALMA-38              5:32.28    5:30.10  
                1:12.01   2:35.62 (1:23.61)   4:05.87 (1:30.25)   5:30.10 (1:24.23)
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 42.80   2/27/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                          
        NATL: N 47.29  10/21/2001 ANN HIRSCH                                   
     PACIFIC: P 47.29  12/31/2001 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          72 WCM-38                 56.00    1:04.05  
 
Women 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:35.58   9/18/2005 SHOKO YONEZAWA, JPN                        
        NATL: N 1:44.50  10/14/2001 ANN HIRSCH                                 
     PACIFIC: P 1:44.50  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          72 WCM-38               2:25.00    2:22.80  
                1:08.61   2:22.80 (1:14.19)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:25.76   3/21/2009 JOANN LEILICH, USA                         
        NATL: N 3:43.02  12/11/2005 DIANE STOWELL                              
     PACIFIC: P 3:45.66  12/31/2001 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          72 WCM-38               5:04.00    4:57.64  
                1:06.94   2:21.73 (1:14.79)   3:39.29 (1:17.56)   4:57.64 (1:18.35)
 
Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:25.81   2/14/2009 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 1:32.23   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 1:32.23  12/31/2000 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             71 DAM-38               1:45.00    1:45.65  
                  51.51     1:45.65 (54.14)                                        
  2 Haworth, Joyce M          72 WCM-38               2:20.00    2:22.51  
                1:14.83   2:22.51 (1:07.68)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:13.62   5/11/2008 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
        NATL: N 3:30.92  10/10/1999 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 3:30.92  12/31/1999 Gail Roper                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             71 DAM-38               3:50.00    3:56.65  
                  54.20   1:59.61 (1:05.41)   3:06.88 (1:07.27)     3:56.65 (49.77)
 
Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 35.88   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 37.24  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
     PACIFIC: P 41.87  12/31/1998 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Joan E         77 WCM-38                 48.70      43.82  
  2 Monroe, Donna             76 WCM-38                 53.00      52.18  
  3 Robben, Barbara           75 UNAT                 1:00.00    1:04.91  
 
Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:18.59   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:24.31  10/15/2005 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 1:33.87  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Joan E         77 WCM-38               1:50.42    1:38.66  
                  47.00     1:38.66 (51.66)                                        
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-38              1:45.00    1:46.11  
                  50.04     1:46.11 (56.07)                                        
  3 Monroe, Donna             76 WCM-38               1:52.00    1:52.07  
                  51.82   1:52.07 (1:00.25)                                        
  4 Robben, Barbara           75 UNAT                 2:15.00    2:25.82  
                1:06.25   2:25.82 (1:19.57)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:57.19    4/6/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:07.58  11/20/2005 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 3:25.32  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               3:40.00    3:38.83  
                  50.41     1:45.71 (55.30)     2:43.40 (57.69)     3:38.83 (55.43)
  2 Monroe, Donna             76 WCM-38               3:59.00    4:04.03  
                  55.08   1:58.19 (1:03.11)   3:02.76 (1:04.57)   4:04.03 (1:01.27)
  3 Robben, Barbara           75 UNAT                 5:00.00    5:12.71  
                1:09.12   2:28.49 (1:19.37)   3:50.64 (1:22.15)   5:12.71 (1:22.07)
 
Women 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 6:09.40  10/28/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 6:44.09   12/8/2002 JEAN TROY                                  
     PACIFIC: P 7:01.36  12/31/1998 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             76 WCM-38               8:05.00    8:14.96  
                  54.47   1:55.21 (1:00.74)   2:58.57 (1:03.36)   4:01.94 (1:03.37)
      5:05.18 (1:03.24)   6:09.66 (1:04.48)   7:14.13 (1:04.47)   8:14.96 (1:00.83)
  2 Robben, Barbara           75 UNAT                10:00.00   11:25.20  
                1:10.48   2:33.21 (1:22.73)   4:00.88 (1:27.67)   5:29.47 (1:28.59)
      6:58.82 (1:29.35)   8:28.43 (1:29.61)   9:58.91 (1:30.48)  11:25.20 (1:26.29)
 
Women 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 12:42.75    7/8/2006 JANE ASHER, GBR                           
        NATL: N 13:59.01   11/3/2002 JEAN TROY                                 
     PACIFIC: P 14:46.26  12/31/1998 Margery Meyer                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             76 WCM-38              16:48.00   16:37.32  
                  54.84   1:55.28 (1:00.44)   2:57.05 (1:01.77)   3:59.11 (1:02.06)
      5:01.48 (1:02.37)   6:03.54 (1:02.06)   7:06.10 (1:02.56)   8:08.73 (1:02.63)
      9:12.28 (1:03.55)  10:15.17 (1:02.89)  11:18.63 (1:03.46)  12:22.12 (1:03.49)
     13:25.86 (1:03.74)  14:29.72 (1:03.86)  15:33.99 (1:04.27)  16:37.32 (1:03.33)
  2 Robben, Barbara           75 UNAT                21:00.00   22:57.78  
                1:07.90   2:28.49 (1:20.59)   3:51.90 (1:23.41)   5:20.39 (1:28.49)
      6:48.04 (1:27.65)   8:15.78 (1:27.74)   9:44.47 (1:28.69)  11:13.18 (1:28.71)
     12:41.28 (1:28.10)  14:10.36 (1:29.08)  15:39.51 (1:29.15)  17:06.08 (1:26.57)
     18:35.24 (1:29.16)  20:03.72 (1:28.48)  21:33.17 (1:29.45)  22:57.78 (1:24.61)
 
Women 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:37.87    4/2/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 1:39.76  12/10/2000 DORIS STEADMAN                             
     PACIFIC: P 1:56.01  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               2:00.00    1:57.91  
                  56.64   1:57.91 (1:01.27)                                        
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-38              2:05.00    2:01.91  
                  59.59   2:01.91 (1:02.32)                                        
  3 Monroe, Donna             76 WCM-38               2:14.00    2:18.06  
                1:06.69   2:18.06 (1:11.37)                                        
 
Women 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 46.86   5/10/2008 ELIANE PELLIS, BEL                           
        NATL: N 50.91  10/15/2005 GAIL ROPER                                   
     PACIFIC: P 51.17  12/31/2008 Ann Hirsch                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38                 53.00      51.72  
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-38                59.30      59.46  
 
Women 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:43.34   2/16/2008 ELIANE PELLIS, BEL                         
        NATL: N 1:50.24  10/11/2008 ANN HIRSCH                                 
     PACIFIC: P 1:50.24  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               1:55.00    1:54.38  
                  55.73     1:54.38 (58.65)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:47.58   5/10/2008 ELIANE PELLIS, BEL                         
        NATL: N 3:56.51  10/12/2008 ANN HIRSCH                                 
     PACIFIC: P 3:56.51  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               4:00.00    4:04.36  
                  56.60   1:58.87 (1:02.27)   3:02.57 (1:03.70)   4:04.36 (1:01.79)
 
Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 40.71   3/24/2006 JANE ASHER, GBR                              
        NATL: N 44.18  12/12/2004 GAIL ROPER                                   
     PACIFIC: P 54.15  12/31/2008 Barbara Callison                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Joan E         77 WCM-38                 57.59      53.91P 
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-38                54.60      56.06  
 
Women 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:44.35   5/19/2007 JUDIE OLIVER, CAN                          
        NATL: N 1:49.36   12/4/2005 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 2:00.46  12/31/2006 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Joan E         77 WCM-38               2:08.00    1:56.17P 
                  55.68   1:56.17 (1:00.49)                                        
  2 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               2:04.00    2:05.78  
                  59.96   2:05.78 (1:05.82)                                        
 
Women 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:31.20   3/25/2006 JANE ASHER, GBR                            
        NATL: N 3:37.24  12/11/2005 GAIL ROPER                                 
     PACIFIC: P 3:57.06  12/31/2008 Ann Hirsch                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-38               4:00.00    4:09.01  
                1:00.24   2:06.21 (1:05.97)   3:14.08 (1:07.87)     4:09.01 (54.93)
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 38.03   1/25/2009 GAIL ROPER, USA                              
        NATL: N 41.34  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
     PACIFIC: P 41.34  12/31/2002 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-38              1:08.00    1:02.39  
  2 Mc Millan, Betty T        80 WCM-38                 58.52    1:03.47  
  3 Germolus, Dixie C         82 WCM-38               1:18.00    1:09.21  
  4 Bidwell, Coralie O        83 WCM-38               1:40.00    1:33.81  
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:26.23   1/25/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N 1:33.88   12/2/2007 JEAN TROY                                  
     PACIFIC: P 1:34.45  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-38              2:18.00    2:12.95  
                1:03.02   2:12.95 (1:09.93)                                        
  2 Mc Millan, Betty T        80 WCM-38               2:05.85    2:18.82  
                1:05.07   2:18.82 (1:13.75)                                        
  3 Voorhees, Margaret S      81 USF-38               2:40.10    2:29.83  
                1:15.20   2:29.83 (1:14.63)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:18.57   1/25/2009 GAIL ROPER, USA                            
        NATL: N 3:26.52   3/24/2007 JEAN TROY                                  
     PACIFIC: P 3:27.57  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-38              4:53.00    4:51.79  
                1:04.88   2:18.26 (1:13.38)   3:34.18 (1:15.92)   4:51.79 (1:17.61)
 
Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 7:20.96  11/11/2007 JEAN TROY, USA                             
        NATL: N 7:20.96  11/11/2007 JEAN TROY                                  
     PACIFIC: P 7:22.84  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-38             11:02.00   10:03.46  
                1:03.86   2:17.46 (1:13.60)   3:35.51 (1:18.05)   4:54.33 (1:18.82)
      6:10.74 (1:16.41)   7:29.41 (1:18.67)   8:48.30 (1:18.89)  10:03.46 (1:15.16)
  2 Mc Millan, Betty T        80 WCM-38               9:40.00   10:42.16  
                1:13.19   2:33.28 (1:20.09)   3:56.60 (1:23.32)   5:19.54 (1:22.94)
      6:41.74 (1:22.20)   8:02.87 (1:21.13)   9:24.08 (1:21.21)  10:42.16 (1:18.08)
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 48.82   3/24/2007 KERSTIN GJORES, SWE                          
        NATL: N 50.03  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
     PACIFIC: P 50.03  12/31/2002 Margery Meyer                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-38              1:16.00    1:15.01  
  2 Bidwell, Coralie O        83 WCM-38               1:45.00    1:33.56  
 
Women 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:50.61   12/1/2007 BETTY LORENZI, USA                         
        NATL: N 1:50.61   12/1/2007 BETTY LORENZI                              
     PACIFIC: P 1:55.79  12/31/2002 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bidwell, Coralie O        83 WCM-38               3:45.00    3:36.03  
                1:52.25   3:36.03 (1:43.78)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 4:03.55   2/21/1998 EDITH THEIN, ISR                           
        NATL: N 4:07.13   12/1/2007 BETTY LORENZI                              
     PACIFIC: P 4:14.53  12/31/2003 Nargery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mc Millan, Betty T        80 WCM-38               4:48.00    5:47.40  
                1:23.01   2:51.08 (1:28.07)   4:21.53 (1:30.45)   5:47.40 (1:25.87)
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W   50.48   5/11/2003 SATOKO SUZUKI, JPN                         
        NATL: N 1:01.58   5/23/2005 LOIS KIVI NOCHMAN                          
     PACIFIC: P 1:05.34  12/31/2004 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          80 WCM-38               1:20.00    1:06.12  
  2 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-38              1:18.00    1:16.85  
  3 Germolus, Dixie C         82 WCM-38               1:23.00    1:18.23  
 
Women 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:54.30   5/11/2003 SATOKO SUZUKI, JPN                         
        NATL: N 2:14.23   5/23/2005 LOIS KIVI NOCHMAN                          
     PACIFIC: P 2:27.99  12/31/2005 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         82 WCM-38               2:56.00    2:51.35  
                1:24.12   2:51.35 (1:27.23)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 4:29.24   1/14/2007 EIKO MORI, JPN                             
        NATL: N 4:49.62  12/13/1998 RITA SIMONTON                              
     PACIFIC: P 5:22.60  12/31/2002 Jae Howell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          80 WCM-38               5:30.00    5:26.93  
                1:14.53   2:37.24 (1:22.71)   4:07.42 (1:30.18)   5:26.93 (1:19.51)
  2 Germolus, Dixie C         82 WCM-38               6:00.00    5:51.02  
                1:22.64   2:54.12 (1:31.48)   4:24.48 (1:30.36)   5:51.02 (1:26.54)
  3 Stupfel, Gloria M         83 SMMM-38              7:01.00    9:00.87  
                2:00.75   4:23.01 (2:22.26)   6:39.50 (2:16.49)   9:00.87 (2:21.37)
 
Women 80-84 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W   55.65   1/18/2004 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                     
        NATL: N   55.65   1/18/2004 LOIS KIVI NOCHMAN                          
     PACIFIC: P 1:03.26  12/31/1994 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          80 WCM-38               1:25.00    1:18.54  
  2 Voorhees, Margaret S      81 USF-38               1:40.20    1:34.21  
  3 Stupfel, Gloria M         83 SMMM-38              2:00.00    2:11.82  
 
Women 80-84 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:02.63   1/18/2004 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                     
        NATL: N 2:02.63   1/18/2004 LOIS KIVI NOCHMAN                          
     PACIFIC: P 2:28.34  12/31/1994 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         83 SMMM-38              4:08.00    5:06.53  
                2:19.07   5:06.53 (2:47.46)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 4:35.51  10/28/2007 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                     
        NATL: N 4:35.51  10/28/2007 LOIS KIVI NOCHMAN                          
     PACIFIC: P 5:24.06  12/31/2002 Jae Howell                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Gloria M         83 SMMM-38              8:40.00    9:23.80  
                2:21.47   4:44.62 (2:23.15)   7:01.34 (2:16.72)   9:23.80 (2:22.46)
 
Women 80-84 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:56.27   5/19/2008 JOAN PARNELL, CAN                          
        NATL: N 1:56.65   3/24/2007 JEAN TROY                                  
     PACIFIC: P 2:02.01  12/31/2003 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          80 WCM-38               2:30.00    2:22.86  
                1:11.97   2:22.86 (1:10.89)                                        
  2 Germolus, Dixie C         82 WCM-38               2:45.00    2:37.75  
                1:17.06   2:37.75 (1:20.69)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:07.66   3/24/2007 JEAN TROY, USA                             
        NATL: N 4:07.66   3/24/2007 JEAN TROY                                  
     PACIFIC: P 4:38.24  12/31/2005 Margery Meyer                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          80 WCM-38               6:00.00    5:14.01  
                1:20.52   2:37.04 (1:16.52)   4:01.35 (1:24.31)   5:14.01 (1:12.66)
  2 Stupfel, Gloria M         83 SMMM-38              7:25.00    8:08.33  
                2:10.60   4:05.56 (1:54.96)   6:26.71 (2:21.15)   8:08.33 (1:41.62)
 
Women 80-84 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W  9:30.65  11/11/2007 JEAN TROY, USA                            
        NATL: N  9:30.65  11/11/2007 JEAN TROY                                 
     PACIFIC: P 10:09.01  12/31/1994 Jean Durston                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Owens, Barbara R          80 WCM-38              11:00.00   11:06.19  
                1:28.01   2:59.99 (1:31.98)   4:23.05 (1:23.06)   5:42.55 (1:19.50)
      7:10.36 (1:27.81)   8:38.77 (1:28.41)   9:54.26 (1:15.49)  11:06.19 (1:11.93)
  2 Stupfel, Gloria M         83 SMMM-38             15:00.00   17:09.13  
                2:11.86   4:40.06 (2:28.20)   6:43.58 (2:03.52)   8:42.18 (1:58.60)
     11:09.18 (2:27.00)  17:09.13 (5:59.95)                                        
 
Women 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:00.56  10/13/2008 SATOKO SUZUKI, JPN                         
        NATL: N 1:09.77  12/10/1995 MARTI GOGNIAT                              
     PACIFIC: P 1:27.01  12/31/2001 Audrey Etienne                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               87 WCM-38               1:35.00    1:24.00P 
 
Women 85-89 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:02.04   3/15/2009 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                     
        NATL: N 1:07.35  10/15/1999 JEAN DURSTON                               
     PACIFIC: P 1:07.35  12/31/1999 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               87 WCM-38               1:35.00    1:26.00  
 
Women 85-89 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:23.99    2/8/2009 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                     
        NATL: N 2:36.50  10/15/1999 JEAN DURSTON                               
     PACIFIC: P 2:36.50  12/31/1999 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               87 WCM-38               3:05.00    3:13.44  
                1:29.44   3:13.44 (1:44.00)                                        
 
Women 85-89 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 4:59.50    2/8/2009 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                     
        NATL: N 5:42.80  10/15/1999 JEAN DURSTON                               
     PACIFIC: P 5:42.80  12/31/1999 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               87 WCM-38               6:50.00    6:53.21  
                1:33.42   3:20.49 (1:47.07)   5:08.00 (1:47.51)   6:53.21 (1:45.21)
 
Women 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:18.55    2/8/2009 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                     
        NATL: N 2:12.85   2/12/1995 JEWEL COOKE                                
     PACIFIC: P 2:25.02  12/31/1999 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               87 WCM-38               3:02.00    2:51.04  
                1:24.73   2:51.04 (1:26.31)                                        
 
Women 85-89 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:03.33    2/8/2009 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                     
        NATL: N 5:12.01  10/15/1999 JEAN DURSTON                               
     PACIFIC: P 5:12.01  12/31/1999 Jean Durston                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               87 WCM-38               6:20.00    6:06.45  
 
Women 85-89 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 10:28.05   3/15/2009 LOIS KIVI NOCHMAN, USA                    
        NATL: N 10:55.73  10/15/1999 JEAN DURSTON                              
     PACIFIC: P 10:55.73  12/31/1999 Jean Durston                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               87 WCM-38              12:55.00   13:33.46  
                3:21.36   4:59.28 (1:37.92)   6:37.34 (1:38.06)   8:24.41 (1:47.07)
     15:05.76 (6:41.35)        13:33.46 ( )                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 21.38  12/11/2005 NICK BRUNELLI                                
     PACIFIC: P 23.57  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cline, Chris T            24 WCM-38                 27.00      27.08  
  2 Hathaway, Nick J          21 CMAM-38                26.60      27.66  
  3 McRae, Audie L            24 TSUN-38                30.00      28.22  
 
Men 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:47.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
     PACIFIC: P 1:54.23  12/31/1995 Brad Winsor                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cline, Chris T            24 WCM-38               2:15.00    2:13.33  
                  30.53     1:04.71 (34.18)     1:39.02 (34.31)     2:13.33 (34.31)
  2 Hathaway, Nick J          21 CMAM-38              2:15.98    2:13.89  
                  31.48     1:05.68 (34.20)     1:39.87 (34.19)     2:13.89 (34.02)
  3 McRae, Audie L            24 TSUN-38              2:45.00    2:19.85  
                  31.74     1:06.91 (35.17)     1:43.86 (36.95)     2:19.85 (35.99)
 
Men 18-24 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 16:15.25  10/10/1993 JEFF POPPELL                              
     PACIFIC: P 16:18.65  12/31/1995 Brad Winsor                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cline, Chris T            24 WCM-38              25:00.00   19:35.79  
                  32.88     1:09.69 (36.81)     1:48.04 (38.35)     2:27.11 (39.07)
        3:05.86 (38.75)     3:45.03 (39.17)     4:24.23 (39.20)     5:04.09 (39.86)
        5:43.97 (39.88)     6:23.67 (39.70)     7:03.28 (39.61)     7:43.56 (40.28)
        8:23.84 (40.28)     9:03.22 (39.38)     9:42.91 (39.69)    10:22.77 (39.86)
       11:02.89 (40.12)    11:43.13 (40.24)    12:22.15 (39.02)    13:01.69 (39.54)
       13:41.83 (40.14)    14:21.86 (40.03)    15:02.21 (40.35)    15:42.14 (39.93)
       16:21.60 (39.46)    17:01.40 (39.80)    17:41.83 (40.43)    18:21.39 (39.56)
       19:00.34 (38.95)    19:35.79 (35.45)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.39   12/8/2002 WILLIAM JEWELL                               
     PACIFIC: P 27.48  12/31/1995 Aaron Bartleson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cline, Chris T            24 WCM-38                 36.00      33.08  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N   58.98  12/13/1998 OSIRIS BRISENO                             
     PACIFIC: P 1:00.28  12/31/1995 Aaron Bartleson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McRae, Audie L            24 TSUN-38              1:20.00    1:14.27  
                  35.60     1:14.27 (38.67)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 2:08.69  11/18/2007 TED BRADLEY                                
     PACIFIC: P 2:08.81  12/31/1993 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McRae, Audie L            24 TSUN-38              3:00.00    2:41.06  
                  36.59     1:17.34 (40.75)     1:59.95 (42.61)     2:41.06 (41.11)
 
Men 18-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.16   12/7/2003 PAUL BUREN                                   
     PACIFIC: P 26.53  12/31/2006 Earl Chesson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McRae, Audie L            24 TSUN-38                35.00      31.86  
 
Men 18-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.52   12/3/2006 MARIO MARSHALL                               
     PACIFIC: P 58.55  12/31/2006 Earl Chesson                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hathaway, Nick J          21 CMAM-38              1:05.50    1:09.64  
                  31.44     1:09.64 (38.20)                                        
 
Men 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:00.32  12/11/2005 NICK BRUNELLI                              
     PACIFIC: P 2:08.88  12/31/1993 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McRae, Audie L            24 TSUN-38              2:50.00    2:38.78  
                  32.96     1:12.82 (39.86)     2:01.54 (48.72)     2:38.78 (37.24)
 
Men 18-24 400 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 4:28.54  11/14/1993 SERGEY MARINIUK                            
     PACIFIC: P 4:28.54  12/31/1993 Sergey Mariniuk                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McRae, Audie L            24 TSUN-38              5:20.00    5:49.68  
                  34.42     1:17.23 (42.81)     2:01.18 (43.95)     2:44.70 (43.52)
        3:36.95 (52.25)     4:29.17 (52.22)     5:09.98 (40.81)     5:49.68 (39.70)
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22.11   3/25/2006 STEFAN NYSTRAND, SWE                         
        NATL: N 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
     PACIFIC: P 22.81  12/31/2002 Scott Greenwood                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           27 MELO-38                24.23      24.43  
  2 Tornatore-Pili, John A    26 BAY-38                 33.00      28.69  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 48.58  11/19/2005 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
     PACIFIC: P 52.60  12/31/1999 Lee Wanie                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           27 MELO-38                55.54      53.69  
                  25.89       53.69 (27.80)                                        
  2 Schenck, Niklas           28 TSUN-38              1:00.00    1:00.27  
                  28.96     1:00.27 (31.31)                                        
  3 Zalatan, Jesse G          29 BAY-38               1:08.72    1:00.86  
                  29.71     1:00.86 (31.15)                                        
  4 Tornatore-Pili, John A    26 BAY-38               1:25.00    1:06.55  
                  30.73     1:06.55 (35.82)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER, USA                         
        NATL: N 1:48.81  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
     PACIFIC: P 1:48.81  12/31/1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmelzer, Matthew E      27 TOC-38               2:05.89    2:11.92  
                  29.67     1:02.62 (32.95)     1:36.69 (34.07)     2:11.92 (35.23)
  2 Zalatan, Jesse G          29 BAY-38               2:19.45    2:12.99  
                  30.11     1:03.01 (32.90)     1:37.68 (34.67)     2:12.99 (35.31)
  3 Schenck, Niklas           28 TSUN-38              2:17.00    2:17.27  
                  31.09     1:06.48 (35.39)     1:42.72 (36.24)     2:17.27 (34.55)
  4 Bryant, Coram A           29 BAY-38               2:36.62    2:20.14  
                  32.84     1:07.96 (35.12)     1:44.75 (36.79)     2:20.14 (35.39)
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:53.60   3/16/2007 SYLVAIN CROS, FRA                          
        NATL: N 3:58.23  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
     PACIFIC: P 4:04.26  12/31/2002 Nate Moore                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zalatan, Jesse G          29 BAY-38               4:39.97    4:45.59  
                  32.06     1:06.99 (34.93)     1:42.75 (35.76)     2:19.17 (36.42)
        2:55.72 (36.55)     3:32.84 (37.12)     4:09.84 (37.00)     4:45.59 (35.75)
  2 Schenck, Niklas           28 TSUN-38              4:50.00    4:47.88  
                  32.00     1:07.78 (35.78)     1:44.29 (36.51)     2:21.40 (37.11)
        2:57.93 (36.53)     3:34.68 (36.75)     4:11.91 (37.23)     4:47.88 (35.97)
 
Men 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:07.91   4/12/2001 A.ANGELOTTI, BRA                           
        NATL: N 8:14.75  12/14/1997 ALEX KOSTICH                               
     PACIFIC: P 8:43.04  12/31/1996 Chip Hobson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zalatan, Jesse G          29 BAY-38              10:02.33    9:44.68  
                  32.68     1:08.12 (35.44)     1:44.30 (36.18)     2:21.62 (37.32)
        2:58.66 (37.04)     3:35.59 (36.93)     4:12.56 (36.97)     4:49.27 (36.71)
        5:26.26 (36.99)     6:03.08 (36.82)     6:40.40 (37.32)     7:17.71 (37.31)
        7:55.12 (37.41)     8:32.29 (37.17)     9:09.33 (37.04)     9:44.68 (35.35)
  2 Schenck, Niklas           28 TSUN-38             10:00.00   10:08.14  
                  32.93     1:09.26 (36.33)     1:47.06 (37.80)     2:25.14 (38.08)
        3:03.95 (38.81)     3:42.06 (38.11)     4:21.04 (38.98)     5:00.13 (39.09)
        5:39.40 (39.27)     6:18.16 (38.76)     6:57.21 (39.05)     7:36.41 (39.20)
        8:15.42 (39.01)     8:54.27 (38.85)     9:30.72 (36.45)    10:08.14 (37.42)
 
Men 25-29 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 15:29.68  10/24/2003 GREG ORPHANIDES, GBR                      
        NATL: N 15:41.81  12/14/1997 ALEX KOSTICH                              
     PACIFIC: P 16:59.17  12/31/2006 Andy Nonaka                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pun, Peter W              27 BAY-38              21:00.00   20:56.83  
                  35.94     1:15.97 (40.03)     1:58.05 (42.08)     2:39.19 (41.14)
        3:20.97 (41.78)     4:02.09 (41.12)     4:44.60 (42.51)     5:26.21 (41.61)
        6:08.48 (42.27)     6:51.64 (43.16)     7:34.36 (42.72)     8:16.80 (42.44)
        8:59.64 (42.84)     9:43.14 (43.50)    10:26.13 (42.99)    11:08.31 (42.18)
       11:51.21 (42.90)    12:33.60 (42.39)    13:16.01 (42.41)    13:58.66 (42.65)
       14:41.80 (43.14)    15:24.82 (43.02)    16:07.12 (42.30)    16:49.85 (42.73)
       17:31.98 (42.13)    18:14.02 (42.04)    18:56.67 (42.65)    19:37.06 (40.39)
       20:18.57 (41.51)    20:56.83 (38.26)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 25.05   9/25/2004 STEV THELOKE, GER                            
        NATL: N 25.15   12/2/2007 KEVIN DOAK                                   
     PACIFIC: P 26.21  12/31/1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Coram A           29 BAY-38                 37.87      33.88  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 54.82  11/12/1994 MARTIN HARRIS, GBR                           
        NATL: N 55.65   12/2/2007 KEVIN DOAK                                   
     PACIFIC: P 55.76  12/31/1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bryant, Coram A           29 BAY-38               1:28.76    1:15.08  
                  35.56     1:15.08 (39.52)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:56.22  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 2:02.63  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
     PACIFIC: P 2:02.63  12/31/1995 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenck, Niklas           28 TSUN-38              2:40.00    2:40.53  
                  37.42     1:18.23 (40.81)     2:00.20 (41.97)     2:40.53 (40.33)
  2 Pun, Peter W              27 BAY-38               3:00.00    3:04.14  
                  43.61     1:29.97 (46.36)     2:17.84 (47.87)     3:04.14 (46.30)
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
        NATL: N 28.60   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
     PACIFIC: P 29.77  12/31/1993 James Parrack                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guan, Frank               27 MELO-38                32.50      31.12  
  2 Mikuni, Aaron J           29 WCM-38                 34.50      33.69  
  3 Pun, Peter W              27 BAY-38                 38.00      37.08  
  4 Tornatore-Pili, John A    26 BAY-38                 39.00      37.84  
  5 Dumouchel, Rob            28 UNAT                   36.50      39.63  
 
Men 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:00.28   7/10/2005 EDUARDO FISCHER, BRA                       
        NATL: N 1:02.83   8/24/2003 JEFF COMMINGS                              
     PACIFIC: P 1:07.08  12/31/1993 James Parrack                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guan, Frank               27 MELO-38              1:11.50    1:08.99  
                  32.17     1:08.99 (36.82)                                        
  2 Pun, Peter W              27 BAY-38               1:26.00    1:21.37  
                  39.01     1:21.37 (42.36)                                        
  3 Tornatore-Pili, John A    26 BAY-38               1:40.00    1:26.13  
                  39.51     1:26.13 (46.62)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:14.44  10/27/2007 CHRISTOPHER JONES, GBR                     
        NATL: N 2:19.27   6/22/2008 COREY WELCH                                
     PACIFIC: P 2:25.36  12/31/1993 James Parrack                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guan, Frank               27 MELO-38              2:40.00    2:38.04  
                  35.00     1:14.86 (39.86)     1:55.80 (40.94)     2:38.04 (42.24)
  2 Pun, Peter W              27 BAY-38               3:00.00    2:53.65  
                  39.56     1:23.99 (44.43)     2:09.50 (45.51)     2:53.65 (44.15)
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 23.77   4/29/2008 DAISUKE ABE, JPN                             
        NATL: N 24.98   10/2/2005 OSWALDO QUEVEDO                              
     PACIFIC: P 25.06  12/31/2007 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           27 MELO-38                25.86      25.66  
  2 Dumouchel, Rob            28 UNAT                   29.90      31.20  
  3 Bryant, Coram A           29 BAY-38                 37.18      31.60  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 53.82  11/15/2008 JEFF DASH, USA                               
        NATL: N 54.83  12/15/2002 JASON EADDY                                  
     PACIFIC: P 55.97  12/31/2007 Adam Conway                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           27 MELO-38                58.12      57.45  
                  27.16       57.45 (30.29)                                        
  2 Guan, Frank               27 MELO-38              1:08.50    1:07.87  
                  30.66     1:07.87 (37.21)                                        
  3 Bryant, Coram A           29 BAY-38               1:26.81    1:11.10  
                  32.98     1:11.10 (38.12)                                        
 -- Zalatan, Jesse G          29 BAY-38               1:24.62         DQ  
                  33.84          DQ (39.77)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:59.74   9/20/2008 MARK LEWIS, GBR                            
        NATL: N 2:03.59  12/15/2002 JASON EADDY                                
     PACIFIC: P 2:16.68  12/31/1994 Stephen Stahl                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Aaron J           29 WCM-38               2:25.00    2:18.12  
                  31.19     1:05.96 (34.77)     1:41.82 (35.86)     2:18.12 (36.30)
  2 Dumouchel, Rob            28 UNAT                 2:50.00    2:42.28  
                  33.92     1:13.33 (39.41)     1:56.88 (43.55)     2:42.28 (45.40)
  3 Pun, Peter W              27 BAY-38               2:45.00    3:00.04  
                  36.11     1:19.83 (43.72)     2:08.32 (48.49)     3:00.04 (51.72)
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 55.20  11/20/2004 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
     PACIFIC: P 58.68  12/31/1995 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bannan, Brett T           27 MELO-38              1:02.18    1:02.93  
                  29.38     1:02.93 (33.55)                                        
  2 Guan, Frank               27 MELO-38              1:07.50    1:08.01  
                  33.21     1:08.01 (34.80)                                        
  3 Bryant, Coram A           29 BAY-38               1:24.34    1:11.31  
                  32.58     1:11.31 (38.73)                                        
  4 Zalatan, Jesse G          29 BAY-38               1:17.89    1:12.10  
                  34.08     1:12.10 (38.02)                                        
  5 Tornatore-Pili, John A    26 BAY-38               1:40.00    1:16.30  
                  34.49     1:16.30 (41.81)                                        
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:00.56  12/16/2006 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 2:05.93  12/10/1995 JOHN KEPPELER                              
     PACIFIC: P 2:05.93  12/31/1995 Jon Keppeler                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guan, Frank               27 MELO-38              2:24.00    2:24.03  
                  29.44     1:09.49 (40.05)     1:49.63 (40.14)     2:24.03 (34.40)
  2 Zalatan, Jesse G          29 BAY-38               2:41.90    2:32.91  
                  33.08     1:12.52 (39.44)     1:59.00 (46.48)     2:32.91 (33.91)
  3 Bryant, Coram A           29 BAY-38               3:01.17    2:43.28  
                  32.17     1:13.50 (41.33)     2:02.65 (49.15)     2:43.28 (40.63)
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 22.41  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
     PACIFIC: P 23.98  12/31/2004 Robert Mackenzie                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Sorensen, Jack            32 WCM-38                    NT      27.94  
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 22.41  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
     PACIFIC: P 23.98  12/31/2004 Robert Mackenzie                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Clayton P          30 BAY-38                 23.70      23.79P 
  2 Greenwood, Scott C        32 TOC-38                 24.00      23.84P 
  3 Conway, Adam M            31 TVM-38                 24.23      24.72  
  4 Nisenbaum, Adam           32 TEME-38                24.91      25.11  
  5 Mellinger, Jeff R         30 WCM-38                 27.00      27.02  
  6 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-38                30.17      30.07  
  7 Ellis, Byron C            32 BAY-38                 32.00      31.49  
  8 Kruschke, Dean J          31 MPSC-38                50.00      32.56  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
     PACIFIC: P 50.97  12/31/1999 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Clayton P          30 BAY-38                 50.13      50.84P 
                  24.28       50.84 (26.56)                                        
  2 Conway, Adam M            31 TVM-38                 54.13      53.13  
                  25.34       53.13 (27.79)                                        
  3 Austin, Scott A           30 TVM-38                 57.10      55.84  
                  27.08       55.84 (28.76)                                        
  4 Nisenbaum, Adam           32 TEME-38                58.70      57.88  
                  28.00       57.88 (29.88)                                        
  5 Mellinger, Jeff R         30 WCM-38               1:02.00      58.80  
                  27.52       58.80 (31.28)                                        
  6 Collins, James G          30 BAC-38               1:02.00    1:00.61  
                  29.75     1:00.61 (30.86)                                        
  7 Saab, Paul                31 BAY-38               1:20.00    1:05.84  
                  30.22     1:05.84 (35.62)                                        
  8 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-38              1:09.10    1:08.57  
                  32.55     1:08.57 (36.02)                                        
  9 Ellis, Byron C            32 BAY-38               1:09.00    1:08.62  
                  32.82     1:08.62 (35.80)                                        
 10 Harrison, Jeffrey L       32 LARP-38              1:14.89    1:17.36  
                  35.01     1:17.36 (42.35)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
     PACIFIC: P 50.97  12/31/1999 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Jones, Clayton P          30 BAY-38                    NT      50.98  
  2 Brown, Andy M             31 WCM-38                    NT      53.47  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 49.04  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
     PACIFIC: P 50.97  12/31/1999 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorensen, Jack            32 WCM-38                    NT      58.29  
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:48.40   1/19/2008 JACOB CARSTENSEN, DEN                      
        NATL: N 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
     PACIFIC: P 1:52.04  12/31/1999 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sorensen, Jack            32 WCM-38                    NT    2:00.16  
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:48.40   1/19/2008 JACOB CARSTENSEN, DEN                      
        NATL: N 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
     PACIFIC: P 1:52.04  12/31/1999 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Clayton P          30 BAY-38               1:50.71    1:53.06  
                  26.47       54.93 (28.46)     1:23.82 (28.89)     1:53.06 (29.24)
  2 Austin, Scott A           30 TVM-38               2:06.00    2:02.61  
                  28.36       58.79 (30.43)     1:30.28 (31.49)     2:02.61 (32.33)
  3 Dietrich, Tim A           34 MVM-38               2:09.43    2:05.96  
                  29.68     1:01.53 (31.85)     1:33.60 (32.07)     2:05.96 (32.36)
  4 Walker, Martin J          30 WACM-38              2:28.22    2:22.67  
                  33.84     1:10.36 (36.52)     1:47.37 (37.01)     2:22.67 (35.30)
  5 Ellis, Byron C            32 BAY-38               2:33.00    2:36.50  
                  36.03     1:13.85 (37.82)     1:56.08 (42.23)     2:36.50 (40.42)
  6 Kruschke, Dean J          31 MPSC-38              3:26.00    2:38.92  
                  34.42     1:12.65 (38.23)     1:55.10 (42.45)     2:38.92 (43.82)
  7 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-38              2:32.00    2:40.15  
                  35.43     1:15.00 (39.57)     1:57.32 (42.32)     2:40.15 (42.83)
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 3:58.40  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
     PACIFIC: P 4:14.59  12/31/2002 Blake Porch                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Clayton P          30 BAY-38               4:00.00    4:11.37P 
                  28.29       59.66 (31.37)     1:31.63 (31.97)     2:03.56 (31.93)
        2:35.87 (32.31)     3:08.66 (32.79)     3:40.54 (31.88)     4:11.37 (30.83)
  2 Nonaka, Andy J            30 WCM-38               4:25.00    4:16.00  
                  29.06     1:00.70 (31.64)     1:32.61 (31.91)     2:05.28 (32.67)
        2:37.60 (32.32)     3:10.28 (32.68)     3:43.09 (32.81)     4:16.00 (32.91)
  3 Tuholski, Walter G        32 WCM-38               5:06.00    5:09.03  
                  34.28     1:11.93 (37.65)     1:51.32 (39.39)     2:32.64 (41.32)
        3:12.56 (39.92)     3:52.19 (39.63)     4:31.29 (39.10)     5:09.03 (37.74)
  4 Kruschke, Dean J          31 MPSC-38              7:00.00    5:36.63  
                  39.45     1:20.67 (41.22)     2:03.17 (42.50)     2:45.61 (42.44)
        3:27.63 (42.02)     4:11.60 (43.97)     4:55.29 (43.69)     5:36.63 (41.34)
 
Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                          
        NATL: N 8:17.06  12/10/2000 ALEX KOSTICH                               
     PACIFIC: P 9:05.01  12/31/1996 Michael Moore                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            30 WCM-38               9:05.00    8:53.42P 
                  30.49     1:03.60 (33.11)     1:36.94 (33.34)     2:10.53 (33.59)
        2:44.46 (33.93)     3:18.11 (33.65)     3:51.78 (33.67)     4:25.26 (33.48)
        4:58.69 (33.43)     5:32.41 (33.72)     6:06.47 (34.06)     6:40.47 (34.00)
        7:14.26 (33.79)     7:48.10 (33.84)     8:21.48 (33.38)     8:53.42 (31.94)
  2 Austin, Scott A           30 TVM-38               9:45.00    9:09.66  
                  31.17     1:04.81 (33.64)     1:39.19 (34.38)     2:14.04 (34.85)
        2:48.80 (34.76)     3:23.55 (34.75)     3:58.48 (34.93)     4:32.93 (34.45)
        5:07.41 (34.48)     5:41.93 (34.52)     6:16.58 (34.65)     6:51.56 (34.98)
        7:26.38 (34.82)     8:00.96 (34.58)     8:35.65 (34.69)     9:09.66 (34.01)
  3 Ellis, Byron C            32 BAY-38              11:16.00   11:04.79  
                  33.84     1:11.92 (38.08)     1:53.04 (41.12)     2:35.08 (42.04)
        3:17.38 (42.30)     3:59.93 (42.55)     4:43.06 (43.13)     5:26.20 (43.14)
        6:08.89 (42.69)     6:51.50 (42.61)     7:34.34 (42.84)     8:16.92 (42.58)
        9:00.11 (43.19)     9:43.13 (43.02)    10:25.60 (42.47)    11:04.79 (39.19)
  4 Saab, Paul                31 BAY-38              13:00.00   12:25.89  
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH, USA                         
        NATL: N 15:51.07  12/10/2000 ALEX KOSTICH                              
     PACIFIC: P 17:15.03  12/31/1996 Michael Moore                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            30 WCM-38              17:15.00   16:52.17P 
                  31.28     1:05.24 (33.96)     1:39.08 (33.84)     2:12.80 (33.72)
        2:46.53 (33.73)     3:20.35 (33.82)     3:53.67 (33.32)     4:27.08 (33.41)
        5:00.47 (33.39)     5:34.16 (33.69)     6:08.04 (33.88)     6:42.01 (33.97)
        7:15.93 (33.92)     7:49.89 (33.96)     8:23.56 (33.67)     8:57.22 (33.66)
        9:31.07 (33.85)    10:05.09 (34.02)    10:39.19 (34.10)    11:13.47 (34.28)
       11:47.58 (34.11)    12:21.72 (34.14)    12:56.12 (34.40)    13:30.27 (34.15)
       14:04.29 (34.02)    14:38.17 (33.88)    15:12.07 (33.90)    15:45.85 (33.78)
       16:19.58 (33.73)    16:52.17 (32.59)                                        
  2 Saab, Paul                31 BAY-38              25:00.00   25:42.25  
                  40.37     1:25.72 (45.35)     2:12.47 (46.75)     3:00.97 (48.50)
        3:50.58 (49.61)     4:41.46 (50.88)     5:33.22 (51.76)     6:25.58 (52.36)
        7:17.84 (52.26)     8:10.90 (53.06)     9:03.74 (52.84)     9:56.69 (52.95)
       10:49.35 (52.66)    11:41.69 (52.34)    12:34.45 (52.76)    13:27.46 (53.01)
       14:20.16 (52.70)    15:13.16 (53.00)    16:06.25 (53.09)    16:59.28 (53.03)
       17:52.07 (52.79)    18:45.79 (53.72)    19:39.45 (53.66)    20:32.10 (52.65)
       21:24.16 (52.06)    22:16.48 (52.32)    23:10.00 (53.52)    24:03.68 (53.68)
       24:55.26 (51.58)    25:42.25 (46.99)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                           
        NATL: N 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
     PACIFIC: P 27.63  12/31/2008 Andrew Dennis                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ketterling, Casey B       32 BAY-38                 29.16      28.23  
  2 Dennis, Andrew S          33 WCM-38                 27.63      28.25  
  3 Greenwood, Scott C        32 TOC-38                 28.20      29.53  
  4 Mellinger, Jeff R         30 WCM-38                 30.40      30.45  
 
Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 53.62   11/8/2008 DERYA BUYUKUNCU, USA                         
        NATL: N 55.19  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
     PACIFIC: P 56.25  12/31/1999 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ketterling, Casey B       32 BAY-38               1:01.40    1:00.15  
                  29.55     1:00.15 (30.60)                                        
  2 Dennis, Andrew S          33 WCM-38                 59.86    1:00.40  
                  29.30     1:00.40 (31.10)                                        
  3 Mellinger, Jeff R         30 WCM-38               1:05.00    1:04.79  
                  31.35     1:04.79 (33.44)                                        
  4 Collins, James G          30 BAC-38               1:07.00    1:13.01  
                  35.05     1:13.01 (37.96)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:56.68  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 2:00.43   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                              
     PACIFIC: P 2:02.91  12/31/1999 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ketterling, Casey B       32 BAY-38               2:15.22    2:09.59  
                  30.72     1:03.28 (32.56)     1:36.37 (33.09)     2:09.59 (33.22)
  2 Nonaka, Andy J            30 WCM-38               2:40.00    2:33.65  
                  37.57     1:18.53 (40.96)     1:57.72 (39.19)     2:33.65 (35.93)
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 27.73  12/13/2008 MARCELO TOMAZINI, BRA                        
        NATL: N 28.30  11/19/2006 JEFF COMMINGS                                
     PACIFIC: P 28.81  12/31/2007 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackey, Theral E          32 BAC-38                 31.60      31.17  
  2 Ketterling, Casey B       32 BAY-38                 32.90      31.83  
  3 Nonaka, Andy J            30 WCM-38                 33.00      32.74  
  4 Mellinger, Jeff R         30 WCM-38                 38.00      36.85  
  5 Saab, Paul                31 BAY-38                 42.50      37.81  
  6 Harrison, Jeffrey L       32 LARP-38                40.76      43.70  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:00.72  12/13/2008 MARCELO TOMAZINI, BRA                      
        NATL: N 1:01.62  11/19/2006 JEFF COMMINGS                              
     PACIFIC: P 1:03.64  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mackey, Theral E          32 BAC-38               1:09.50    1:07.57  
                  31.77     1:07.57 (35.80)                                        
  2 Ketterling, Casey B       32 BAY-38               1:12.50    1:09.54  
                  32.63     1:09.54 (36.91)                                        
  3 Dietrich, Tim A           34 MVM-38               1:20.00    1:11.27  
                  34.11     1:11.27 (37.16)                                        
  4 Nonaka, Andy J            30 WCM-38               1:12.00    1:12.80  
                  34.18     1:12.80 (38.62)                                        
  5 Saab, Paul                31 BAY-38               1:25.00    1:23.57  
                  39.56     1:23.57 (44.01)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:16.60   4/28/2001 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:17.56  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
     PACIFIC: P 2:17.56  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walker, Martin J          30 WACM-38              3:01.22    2:48.19  
                  38.20     1:21.07 (42.87)     2:05.26 (44.19)     2:48.19 (42.93)
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 24.10   3/21/2009 ALAEZ FERNANDO, ESP                          
        NATL: N 24.64  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
     PACIFIC: P 25.06  12/31/1989 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            31 TVM-38                 25.89      25.26  
  2 Jones, Clayton P          30 BAY-38                 25.43      25.72  
  3 Greenwood, Scott C        32 TOC-38                 27.20      26.83  
  4 Brown, Andy M             31 WCM-38                 27.80      27.12  
  5 Dietrich, Tim A           34 MVM-38                 28.00      27.47  
  6 Nisenbaum, Adam           32 TEME-38                26.91      27.76  
  7 Nonaka, Andy J            30 WCM-38                 29.00      28.55  
  8 Mellinger, Jeff R         30 WCM-38                 32.50      32.51  
  9 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-38                33.90      33.24  
 10 Harrison, Jeffrey L       32 LARP-38                39.21      39.65  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 54.28  10/12/2008 S.KUNZELMANN, GER                            
        NATL: N 54.85  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
     PACIFIC: P 56.43  12/31/1989 Mike Bottom                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            31 TVM-38                 56.99      56.49  
                  26.00       56.49 (30.49)                                        
  2 Jones, Clayton P          30 BAY-38                 55.29      57.29  
                  26.31       57.29 (30.98)                                        
  3 Dietrich, Tim A           34 MVM-38               1:02.91    1:02.05  
                  28.85     1:02.05 (33.20)                                        
  4 Austin, Scott A           30 TVM-38               1:08.00    1:07.30  
                  31.37     1:07.30 (35.93)                                        
  5 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-38              1:18.93    1:19.05  
                  36.47     1:19.05 (42.58)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:00.21   5/14/2000 HIROSHI MIURA, JPN                         
        NATL: N 2:04.59  12/10/1995 MIKE SHAFFER                               
     PACIFIC: P 2:09.08  12/31/2008 Erik Scalise                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            31 TVM-38               2:15.10    2:19.15  
                  28.40     1:01.71 (33.31)     1:38.14 (36.43)     2:19.15 (41.01)
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 55.00  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                           
        NATL: N 56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
     PACIFIC: P 57.94  12/31/2007 Jeff Commings                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            31 TVM-38               1:01.10    1:00.86  
                  27.62     1:00.86 (33.24)                                        
  2 Ketterling, Casey B       32 BAY-38               1:02.22    1:01.70  
                  28.61     1:01.70 (33.09)                                        
  3 Greenwood, Scott C        32 TOC-38               1:10.00    1:02.55  
                  28.67     1:02.55 (33.88)                                        
  4 Dietrich, Tim A           34 MVM-38               1:06.67    1:04.99  
                  30.92     1:04.99 (34.07)                                        
  5 Nisenbaum, Adam           32 TEME-38              1:06.70    1:08.80  
                  32.03     1:08.80 (36.77)                                        
  6 Walker, Martin J          30 WACM-38              1:11.22    1:13.66  
                  36.03     1:13.66 (37.63)                                        
  7 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-38              1:18.90    1:20.37  
                  37.92     1:20.37 (42.45)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:58.13  12/20/2008 STEFAN HERBST, GER                         
        NATL: N 2:06.32  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
     PACIFIC: P 2:06.32  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ketterling, Casey B       32 BAY-38               2:18.69    2:17.27  
                  29.74     1:02.90 (33.16)     1:43.87 (40.97)     2:17.27 (33.40)
  2 Dietrich, Tim A           34 MVM-38               2:25.20    2:21.20  
                  28.87     1:06.11 (37.24)     1:46.81 (40.70)     2:21.20 (34.39)
  3 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-38              3:09.15    2:57.59  
                  35.81     1:22.94 (47.13)     2:17.83 (54.89)     2:57.59 (39.76)
 
Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 4:26.74  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
     PACIFIC: P 4:26.74  12/31/1999 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Clayton P          30 BAY-38               5:00.00    5:01.54  
                  29.05     1:03.19 (34.14)     1:43.13 (39.94)     2:21.94 (38.81)
        3:08.36 (46.42)     3:54.79 (46.43)     4:28.70 (33.91)     5:01.54 (32.84)
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 21.53  10/27/2007 MARK FOSTER, GBR                             
        NATL: N 23.02   6/22/2008 BRIAN JACOBSON                               
     PACIFIC: P 24.47  12/31/2001 Geoffrey Glaser                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Michael W           35 WCM-38                 25.90      24.71  
  2 Matarangas, John T        39 BAY-38                 29.33      26.38  
  3 Yau, Jeffrey              37 WCM-38                 30.00      29.47  
  4 Olshansky, Jordan         37 BAY-38                 35.00      33.38  
  5 Stock, Kyle K             36 TCAM-38                35.00      34.32  
  6 Ungar, Marshall E         36 BAY-38                 36.00      37.70  
 
Men 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 49.53   3/19/2000 JOHN MIRANDA, SWE                            
        NATL: N 51.01   12/7/2003 RON KARNAUGH                                 
     PACIFIC: P 53.62  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              35 TOC-38                 55.00      53.76  
                  25.71       53.76 (28.05)                                        
  2 Matarangas, John T        39 BAY-38               1:02.75      56.37  
                  27.27       56.37 (29.10)                                        
  3 Hiraoka, Michael          36 TVM-38               1:20.00    1:10.39  
                  34.38     1:10.39 (36.01)                                        
  4 Stock, Kyle K             36 TCAM-38              1:10.00    1:16.58  
                  34.09     1:16.58 (42.49)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 1:51.31  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
     PACIFIC: P 1:56.74  12/31/2003 Terry Debiase                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           36 MAM-38               2:05.99    2:04.77  
                  28.85       59.85 (31.00)     1:31.73 (31.88)     2:04.77 (33.04)
  2 Benson, Keith             36 TAM-38               2:10.00    2:12.73  
                  30.06     1:03.16 (33.10)     1:37.74 (34.58)     2:12.73 (34.99)
  3 Martens, Ashley R         37 WCM-38               2:28.00    2:20.62  
                  32.93     1:07.96 (35.03)     1:44.13 (36.17)     2:20.62 (36.49)
  4 Hiraoka, Michael          36 TVM-38               2:35.00    2:44.26  
                  35.61     1:15.61 (40.00)     1:58.45 (42.84)     2:44.26 (45.81)
  5 Stock, Kyle K             36 TCAM-38              2:50.00    3:01.98  
                  36.50     1:20.28 (43.78)     2:10.34 (50.06)     3:01.98 (51.64)
  6 Ungar, Marshall E         36 BAY-38               3:09.00    3:09.02  
                  38.51     1:25.65 (47.14)     2:17.85 (52.20)     3:09.02 (51.17)
 
Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 3:57.77  12/14/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
     PACIFIC: P 4:10.66  12/31/2003 Geoffrey Glaser                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           36 MAM-38               4:35.00    4:29.42  
                  30.88     1:04.06 (33.18)     1:38.01 (33.95)     2:12.30 (34.29)
        2:46.57 (34.27)     3:20.99 (34.42)     3:55.57 (34.58)     4:29.42 (33.85)
  2 Harrington, Matt          38 BAY-38               6:00.00    5:06.97  
                  34.15     1:11.21 (37.06)     1:50.04 (38.83)     2:29.17 (39.13)
        3:08.52 (39.35)     3:48.26 (39.74)     4:27.68 (39.42)     5:06.97 (39.29)
  3 Giulianotti, James C      35 BAY-38               5:15.90    5:10.09  
                  34.13     1:11.60 (37.47)     1:50.94 (39.34)     2:31.14 (40.20)
        3:09.61 (38.47)     3:51.09 (41.48)     4:32.03 (40.94)     5:10.09 (38.06)
  4 Dudley, Scott J           35 BAY-38               5:15.00    5:47.50  
                  35.50     1:16.96 (41.46)     2:00.48 (43.52)     2:45.11 (44.63)
        3:31.52 (46.41)     4:18.38 (46.86)     5:04.20 (45.82)     5:47.50 (43.30)
 
Men 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 8:23.06   11/8/2003 ERIK HOCHSTEIN                             
     PACIFIC: P 8:43.07  12/31/2003 Geoffrey Glaser                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           36 MAM-38               9:25.00    9:12.59  
                  31.47     1:05.28 (33.81)     1:39.42 (34.14)     2:14.08 (34.66)
        2:48.65 (34.57)     3:23.56 (34.91)     3:58.38 (34.82)     4:33.26 (34.88)
        5:08.12 (34.86)     5:43.20 (35.08)     6:18.13 (34.93)     6:53.26 (35.13)
        7:28.57 (35.31)     8:03.75 (35.18)     8:38.50 (34.75)     9:12.59 (34.09)
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 15:58.20  11/20/1999 BOBBY PATTEN, USA                         
        NATL: N 15:58.20  11/20/1999 BOBBY PATTEN                              
     PACIFIC: P 17:00.49  12/31/2001 Geoffrey Glaser                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           36 MAM-38              18:00.00   17:56.69  
                  31.85     1:06.02 (34.17)     1:41.18 (35.16)     2:16.13 (34.95)
        2:51.41 (35.28)     3:26.96 (35.55)     4:02.57 (35.61)     4:38.23 (35.66)
        5:13.97 (35.74)     5:49.34 (35.37)     6:24.88 (35.54)     7:01.05 (36.17)
        7:37.00 (35.95)     8:13.00 (36.00)     8:49.08 (36.08)     9:25.23 (36.15)
       10:01.42 (36.19)    10:37.65 (36.23)    11:13.58 (35.93)    11:50.22 (36.64)
       12:27.24 (37.02)    13:03.93 (36.69)    13:40.63 (36.70)    14:17.36 (36.73)
       14:54.48 (37.12)    15:31.40 (36.92)    16:08.31 (36.91)    16:45.20 (36.89)
       17:22.12 (36.92)    17:56.69 (34.57)                                        
  2 Connolly, Darrin T        38 BAY-38              19:05.00   18:48.97  
                  32.23     1:08.23 (36.00)     1:45.22 (36.99)     2:22.79 (37.57)
        3:00.19 (37.40)     3:37.88 (37.69)     4:15.82 (37.94)     4:53.76 (37.94)
        5:31.37 (37.61)     6:09.78 (38.41)     6:48.22 (38.44)     7:26.56 (38.34)
        8:05.39 (38.83)     8:43.76 (38.37)     9:21.95 (38.19)     9:59.99 (38.04)
       10:38.36 (38.37)    11:16.76 (38.40)    11:55.51 (38.75)    12:33.67 (38.16)
       13:12.12 (38.45)    13:50.29 (38.17)    14:28.79 (38.50)    15:07.17 (38.38)
       15:45.82 (38.65)    16:24.28 (38.46)    17:01.98 (37.70)    17:39.35 (37.37)
       18:16.65 (37.30)    18:48.97 (32.32)                                        
  3 Harrington, Matt          38 BAY-38              25:00.00   20:53.67  
                  37.36     1:18.40 (41.04)     1:59.91 (41.51)     2:41.99 (42.08)
        3:24.19 (42.20)     4:05.30 (41.11)     4:46.93 (41.63)     5:29.12 (42.19)
        6:11.12 (42.00)     6:53.14 (42.02)     7:35.75 (42.61)     8:18.40 (42.65)
        9:01.39 (42.99)     9:44.12 (42.73)    10:26.94 (42.82)    11:08.73 (41.79)
       11:50.53 (41.80)    12:32.80 (42.27)    13:13.93 (41.13)    13:55.78 (41.85)
       14:37.31 (41.53)    15:20.58 (43.27)    16:02.94 (42.36)    16:45.59 (42.65)
       17:27.46 (41.87)    18:09.91 (42.45)    18:51.91 (42.00)    19:33.57 (41.66)
       20:13.44 (39.87)    20:53.67 (40.23)                                        
 
Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 25.86   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 25.86   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
     PACIFIC: P 27.92  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          38 BAY-38                 45.00      36.53  
  2 Yau, Jeffrey              37 WCM-38                 45.00      41.90  
  3 Ungar, Marshall E         36 BAY-38               1:15.00    1:03.24  
 
Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 55.95   12/5/2004 MICHAEL ROSS                                 
     PACIFIC: P 59.56  12/31/2003 John Keppeler                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              35 TOC-38               1:05.00    1:01.66  
                  29.77     1:01.66 (31.89)                                        
  2 Giulianotti, James C      35 BAY-38               1:15.90    1:15.50  
                  36.78     1:15.50 (38.72)                                        
  3 Harrington, Matt          38 BAY-38               1:45.00    1:22.02  
                  39.41     1:22.02 (42.61)                                        
  4 Hiraoka, Michael          36 TVM-38               1:35.00    1:31.90  
                  44.98     1:31.90 (46.92)                                        
  5 Stock, Kyle K             36 TCAM-38              1:23.00    1:32.76  
                  42.42     1:32.76 (50.34)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:00.34   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
     PACIFIC: P 2:08.57  12/31/2003 John Keppeler                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          38 BAY-38               3:30.00    3:05.10  
                  43.19     1:30.12 (46.93)     2:17.91 (47.79)     3:05.10 (47.19)
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 28.63   3/22/2009 PER SVANBERG, SWE                            
        NATL: N 28.75   12/8/2002 RON KARNAUGH                                 
     PACIFIC: P 30.70  12/31/2008 Jonathan Manson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wanie, Lee G              35 TOC-38                 32.00      31.98  
  2 Yau, Jeffrey              37 WCM-38                 40.00      37.53  
  3 Stock, Kyle K             36 TCAM-38                41.24      40.34  
 
Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 1:02.57   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
     PACIFIC: P 1:07.28  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giulianotti, James C      35 BAY-38               1:20.90    1:18.97  
                  37.01     1:18.97 (41.96)                                        
  2 Yau, Jeffrey              37 WCM-38               1:40.00    1:24.97  
                  40.69     1:24.97 (44.28)                                        
  3 Stock, Kyle K             36 TCAM-38              1:23.00    1:29.36  
                  40.70     1:29.36 (48.66)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:16.49  10/30/2004 NICK GILLINGHAM, GBR                       
        NATL: N 2:17.96   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
     PACIFIC: P 2:24.58  12/31/2002 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benson, Keith             36 TAM-38               2:38.00    2:44.73  
                  38.28     1:21.15 (42.87)     2:04.09 (42.94)     2:44.73 (40.64)
  2 Giulianotti, James C      35 BAY-38               2:50.90    2:54.22  
                  39.22     1:23.03 (43.81)     2:08.61 (45.58)     2:54.22 (45.61)
  3 Yau, Jeffrey              37 WCM-38               3:20.00    3:11.70  
                  45.87     1:36.01 (50.14)     2:25.39 (49.38)     3:11.70 (46.31)
  4 Stock, Kyle K             36 TCAM-38              3:00.00    3:19.10  
                  42.12     1:31.63 (49.51)     2:24.49 (52.86)     3:19.10 (54.61)
  5 Dudley, Scott J           35 BAY-38               3:14.00    3:33.99  
                  44.08     1:35.36 (51.28)     2:34.23 (58.87)     3:33.99 (59.76)
  6 Ungar, Marshall E         36 BAY-38               3:58.00    3:47.17  
                  52.04     1:49.78 (57.74)     2:48.66 (58.88)     3:47.17 (58.51)
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 24.48   3/23/2003 JAN KARLSSON, SWE                            
        NATL: N 25.23   12/4/2005 BRIAN ALDERMAN                               
     PACIFIC: P 26.51  12/31/2003 Terry Debiase                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           36 MAM-38                 28.00      28.83  
  2 Matarangas, John T        39 BAY-38                 31.62      29.18  
  3 Yau, Jeffrey              37 WCM-38                 40.00      32.83  
 
Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 55.17   2/15/2009 EIJI NOMURA, JPN                             
        NATL: N 55.85   12/9/2001 JIM HARVEY                                   
     PACIFIC: P 59.45  12/31/2006 Erik Scollon                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           36 MAM-38               1:04.99    1:04.89  
                  30.38     1:04.89 (34.51)                                        
  2 Matarangas, John T        39 BAY-38               1:06.82    1:05.19  
                  30.33     1:05.19 (34.86)                                        
  3 Benson, Keith             36 TAM-38               1:08.00    1:08.21  
                  32.11     1:08.21 (36.10)                                        
  4 Dudley, Scott J           35 BAY-38               1:21.00    1:36.25  
                  40.82     1:36.25 (55.43)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN, USA                          
        NATL: N 2:04.50  11/20/1999 BOBBY PATTEN                               
     PACIFIC: P 2:14.64  12/31/1992 Sandy MacDonald                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harrington, Matt          38 BAY-38               3:15.00    2:53.64  
                  39.94     1:23.82 (43.88)     2:10.66 (46.84)     2:53.64 (42.98)
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W   56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N   56.94   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
     PACIFIC: P 1:01.59  12/31/2007 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Michael W           35 WCM-38               1:06.00    1:03.77  
                  30.26     1:03.77 (33.51)                                        
  2 Giulianotti, James C      35 BAY-38               1:25.90    1:11.15  
                  34.54     1:11.15 (36.61)                                        
  3 Yau, Jeffrey              37 WCM-38               1:30.00    1:21.20  
                  39.56     1:21.20 (41.64)                                        
  4 Hiraoka, Michael          36 TVM-38               1:25.00    1:26.69  
                  40.75     1:26.69 (45.94)                                        
  5 Dudley, Scott J           35 BAY-38               1:36.00    1:28.77  
                  43.32     1:28.77 (45.45)                                        
  6 Ungar, Marshall E         36 BAY-38               1:53.00    1:53.21  
                  56.92     1:53.21 (56.29)                                        
 
Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 2:03.29   12/8/2002 RON KARNAUGH                               
     PACIFIC: P 2:12.47  12/31/2005 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Selinger, Ili R           36 MAM-38               2:28.00    2:23.40  
                  30.42     1:08.34 (37.92)     1:50.83 (42.49)     2:23.40 (32.57)
  2 Giulianotti, James C      35 BAY-38               2:45.90    2:37.65  
                  34.21     1:15.69 (41.48)     1:58.78 (43.09)     2:37.65 (38.87)
 -- Hiraoka, Michael          36 TVM-38               3:04.00         DQ  
                  37.98     1:28.52 (50.54)     2:24.26 (55.74)          DQ (45.75)
 
Men 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH, USA                          
        NATL: N 4:24.36   12/7/2003 RON KARNAUGH                               
     PACIFIC: P 4:41.94  12/31/2006 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        38 BAY-38               6:15.00    5:47.23  
                  34.76     1:15.38 (40.62)     2:00.03 (44.65)     2:41.93 (41.90)
        3:36.23 (54.30)     4:31.65 (55.42)     5:11.33 (39.68)     5:47.23 (35.90)
  2 Harrington, Matt          38 BAY-38               6:45.00    6:09.99  
                  38.11     1:23.54 (45.43)     2:12.20 (48.66)     2:59.59 (47.39)
        3:51.83 (52.24)     4:43.58 (51.75)     5:27.32 (43.74)     6:09.99 (42.67)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 23.11   1/24/2009 M.GIALDI, ITA                                
        NATL: N 24.00   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
     PACIFIC: P 24.58  12/31/2003 David Boatwight                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guillory, Daniel S        41 BAY-38                 30.00      30.42  
  2 Johnstone, Michael M      42 BAY-38                 29.00      30.43  
  3 Chavez, Fred J            44 WCM-38                 34.50      31.93  
  4 Cruse, Bryce              41 MPM-38                 33.00      32.65  
  5 Jimerson, Steven          42 EEE-38                 38.52      38.48  
 -- Abrams, Scott C           42 WCM-38                 29.00         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 50.43   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 52.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
     PACIFIC: P 53.46  12/31/2003 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnstone, Michael M      42 BAY-38               1:04.00    1:06.14  
                  31.38     1:06.14 (34.76)                                        
  2 McCarthy, John W          43 TEME-38              1:03.00    1:06.28  
                  31.26     1:06.28 (35.02)                                        
  3 Avery, Clark P            44 BAY-38               1:06.50    1:07.80  
                  32.50     1:07.80 (35.30)                                        
  4 Tzortzis, Michael P       41 BAY-38               1:10.00    1:11.06  
                  34.36     1:11.06 (36.70)                                        
  5 Chavez, Fred J            44 WCM-38               1:14.00    1:12.60  
                  34.93     1:12.60 (37.67)                                        
  6 O'Toole, Thomas P         42 UNAT                 1:40.00    1:17.10  
                  37.34     1:17.10 (39.76)                                        
  7 Jimerson, Steven          42 EEE-38               1:25.18    1:31.57  
                  41.26     1:31.57 (50.31)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:50.08   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 1:56.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                 
     PACIFIC: P 1:57.76  12/31/2004 Bradley Howe                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engelskirchen, Adam G     41 TAM-38               2:10.00    2:16.78  
                  30.65     1:04.99 (34.34)     1:40.95 (35.96)     2:16.78 (35.83)
  2 Abrams, Scott C           42 WCM-38               2:17.00    2:21.31  
                  31.98     1:06.83 (34.85)     1:43.79 (36.96)     2:21.31 (37.52)
  3 Rembac, Ross A            43 WCM-38               2:15.00    2:22.73  
                  31.90     1:07.12 (35.22)     1:44.79 (37.67)     2:22.73 (37.94)
  4 Johnstone, Michael M      42 BAY-38               2:26.00    2:34.25  
                  35.53     1:14.47 (38.94)     1:55.08 (40.61)     2:34.25 (39.17)
  5 Chavez, Fred J            44 WCM-38               2:45.00    2:46.13  
                  39.00     1:19.47 (40.47)     2:01.07 (41.60)     2:46.13 (45.06)
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:00.67   11/7/2004 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:08.39   12/4/2005 MIKE SHAFFER                               
     PACIFIC: P 4:13.84  10/11/2004 Geoff Glaser                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rembac, Ross A            43 WCM-38               5:00.00    5:05.04  
                  33.74     1:10.98 (37.24)     1:49.62 (38.64)     2:28.57 (38.95)
        3:08.22 (39.65)     3:47.66 (39.44)     4:27.11 (39.45)     5:05.04 (37.93)
  2 Johnstone, Michael M      42 BAY-38               5:20.00    5:28.95  
                  36.61     1:16.02 (39.41)     1:57.82 (41.80)     2:40.07 (42.25)
        3:23.06 (42.99)     4:04.50 (41.44)     4:47.27 (42.77)     5:28.95 (41.68)
 
Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:31.69   11/4/2005 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 8:40.40   12/2/2007 RICARDO VALDIVIA                           
     PACIFIC: P 8:52.48  10/11/2003 George Tidmarsh                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            41 SRM-38               9:29.00    9:17.63  
                  31.47     1:05.70 (34.23)     1:40.06 (34.36)     2:14.91 (34.85)
        2:49.97 (35.06)     3:24.92 (34.95)     4:00.22 (35.30)     4:35.73 (35.51)
        5:11.21 (35.48)     5:46.94 (35.73)     6:22.53 (35.59)     6:58.10 (35.57)
        7:33.54 (35.44)     8:08.76 (35.22)     8:43.77 (35.01)     9:17.63 (33.86)
  2 Avery, Clark P            44 BAY-38              12:30.00   11:56.68  
                  37.83     1:21.23 (43.40)     2:06.11 (44.88)     2:50.50 (44.39)
        3:35.44 (44.94)     4:20.68 (45.24)     5:06.44 (45.76)     5:52.46 (46.02)
        6:38.78 (46.32)     7:24.98 (46.20)     8:11.13 (46.15)     8:56.29 (45.16)
        9:41.66 (45.37)    10:27.05 (45.39)    11:12.89 (45.84)    11:56.68 (43.79)
  3 Tzortzis, Michael P       41 BAY-38              12:02.00   12:06.33  
                  38.80     1:22.37 (43.57)     2:07.55 (45.18)     2:53.57 (46.02)
        3:40.16 (46.59)     4:26.34 (46.18)     5:12.29 (45.95)     5:57.32 (45.03)
        6:42.57 (45.25)     7:29.61 (47.04)     8:15.75 (46.14)     9:02.07 (46.32)
        9:48.87 (46.80)    10:36.47 (47.60)    11:22.62 (46.15)    12:06.33 (43.71)
  4 O'Toole, Thomas P         42 UNAT                18:00.00   13:26.45  
                  47.65     1:36.20 (48.55)     2:27.92 (51.72)   4:12.70 (1:44.78)
        5:03.27 (50.57)   6:46.45 (1:43.18)     7:37.20 (50.75)     8:28.20 (51.00)
        9:19.13 (50.93)    10:09.48 (50.35)  11:52.01 (1:42.53)  13:26.45 (1:34.44)
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:10.52  12/13/2008 DANIEL SERRA, ESP                         
        NATL: N 16:28.84   12/4/2005 MIKE SHAFFER                              
     PACIFIC: P 16:42.00  10/11/2003 George Tidmarsh                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            41 SRM-38              17:45.00   17:12.79  
                  31.32     1:05.09 (33.77)     1:39.43 (34.34)     2:13.22 (33.79)
        2:47.03 (33.81)     3:20.99 (33.96)     3:55.11 (34.12)     4:29.53 (34.42)
        5:04.10 (34.57)     5:38.87 (34.77)     6:13.37 (34.50)     6:48.03 (34.66)
        7:22.84 (34.81)     7:57.36 (34.52)     8:32.11 (34.75)     9:06.87 (34.76)
        9:41.57 (34.70)    10:16.46 (34.89)    10:51.31 (34.85)    11:26.08 (34.77)
       12:00.97 (34.89)    12:35.87 (34.90)    13:10.80 (34.93)    13:45.45 (34.65)
       14:20.20 (34.75)    14:54.99 (34.79)    15:29.84 (34.85)    16:04.83 (34.99)
       16:39.59 (34.76)    17:12.79 (33.20)                                        
  2 Rembac, Ross A            43 WCM-38              20:00.00   20:00.44  
                  34.33     1:12.33 (38.00)     1:51.64 (39.31)     2:31.85 (40.21)
        3:11.81 (39.96)     3:51.97 (40.16)     4:31.92 (39.95)     5:12.11 (40.19)
        5:52.15 (40.04)     6:32.14 (39.99)     7:12.09 (39.95)     7:52.15 (40.06)
        8:32.40 (40.25)     9:12.57 (40.17)     9:52.86 (40.29)    10:33.15 (40.29)
       11:13.54 (40.39)    11:53.88 (40.34)    12:34.42 (40.54)    13:15.10 (40.68)
       13:55.62 (40.52)    14:36.00 (40.38)    15:16.94 (40.94)    15:57.92 (40.98)
       16:39.13 (41.21)    17:20.12 (40.99)    18:01.27 (41.15)    18:42.25 (40.98)
       19:22.28 (40.03)    20:00.44 (38.16)                                        
  3 Abrams, Scott C           42 WCM-38              21:00.00   20:36.63  
                  36.83     1:16.84 (40.01)     1:58.05 (41.21)     2:39.57 (41.52)
        3:20.68 (41.11)     4:01.97 (41.29)     4:43.39 (41.42)     5:25.16 (41.77)
        6:06.72 (41.56)     6:47.73 (41.01)     7:28.57 (40.84)     8:09.38 (40.81)
        8:50.23 (40.85)     9:31.34 (41.11)    10:12.47 (41.13)    10:53.81 (41.34)
       11:35.08 (41.27)    12:16.31 (41.23)    12:57.88 (41.57)    13:39.47 (41.59)
       14:21.26 (41.79)    15:03.08 (41.82)    15:44.97 (41.89)    16:27.05 (42.08)
       17:08.92 (41.87)    17:50.56 (41.64)    18:32.48 (41.92)    19:14.21 (41.73)
       19:56.09 (41.88)    20:36.63 (40.54)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 26.11  12/13/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 26.80   12/8/2007 CHRIS STEVENSON                              
     PACIFIC: P 28.50  10/11/2008 Rick Gould                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Abrams, Scott C           42 WCM-38                 32.00      33.23  
  2 Guillory, Daniel S        41 BAY-38                 40.00      40.48  
  3 Cruse, Bryce              41 MPM-38                 50.00      40.84  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W   54.85   12/7/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N   57.47   12/8/2007 CHRIS STEVENSON                            
     PACIFIC: P 1:00.48  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Craven, Rob               44 MAM-38               1:11.20    1:15.34  
                  36.38     1:15.34 (38.96)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:03.84  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N 2:06.11   12/8/2007 CHRIS STEVENSON                            
     PACIFIC: P 2:22.17  10/11/1989 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-38               2:17.22    2:10.20P 
                  31.61     1:04.73 (33.12)     1:37.93 (33.20)     2:10.20 (32.27)
  2 Guillory, Daniel S        41 BAY-38               3:00.00    3:16.95  
                  45.91     1:35.18 (49.27)     2:26.41 (51.23)     3:16.95 (50.54)
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 28.86  10/26/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                         
        NATL: N 29.90  10/28/2001 PLAMEN ALEXANDROV                            
     PACIFIC: P 29.51  10/11/2008 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-38                 29.99      30.51  
  2 Cadematori, David J       43 WCM-38                 45.00      34.38  
  3 Nam, Jimmy                41 RHMS-38                36.00      36.56  
  4 Delen, Frank M            42 BAY-38                 45.00      40.53  
  5 McCarthy, John W          43 TEME-38                38.00      41.18  
  6 Chavez, Fred J            44 WCM-38                 40.00      43.13  
  7 Tzortzis, Michael P       41 BAY-38                 45.00      43.74  
 -- Avery, Clark P            44 BAY-38                 37.50         DQ  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:02.42  11/30/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 1:04.60  10/11/2008 ROQUE SANTOS                               
     PACIFIC: P 1:03.54  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-38               1:07.20    1:06.09  
                  31.29     1:06.09 (34.80)                                        
  2 Ratkovsky, Greg N         44 WCM-38               1:16.90    1:17.11  
                  36.73     1:17.11 (40.38)                                        
  3 Nam, Jimmy                41 RHMS-38              1:20.00    1:21.29  
                  39.43     1:21.29 (41.86)                                        
  4 Ghaffari, Bob             42 MVM-38               1:23.00    1:24.40  
                  40.11     1:24.40 (44.29)                                        
  5 Delen, Frank M            42 BAY-38               1:30.00    1:27.35  
                  41.04     1:27.35 (46.31)                                        
  6 Tzortzis, Michael P       41 BAY-38               1:35.00    1:35.66  
                  44.62     1:35.66 (51.04)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:15.95  12/21/2008 ALBERTO MONTINI, ITA                       
        NATL: N 2:19.80  10/12/2008 ROQUE SANTOS                               
     PACIFIC: P 2:18.59  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-38               2:22.22    2:22.11  
                  32.47     1:08.30 (35.83)     1:45.13 (36.83)     2:22.11 (36.98)
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 24.91   12/6/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 25.84   12/9/2007 STEVE HILTABIDDLE                            
     PACIFIC: P 27.06  10/11/2005 Roger Brisbane                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cadematori, David J       43 WCM-38                 33.50      28.01  
  2 Benz, Andrew F            44 UNAT                   34.00      32.30  
  3 McCarthy, John W          43 TEME-38                33.00      32.89  
  4 Johnstone, Michael M      42 BAY-38                 33.00      32.90  
  5 Delen, Frank M            42 BAY-38                 40.00      34.46  
  6 Avery, Clark P            44 BAY-38                 35.50      35.45  
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W   55.82  12/14/2008 MICHAEL ROSS, USA                          
        NATL: N   56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
     PACIFIC: P 1:00.61  10/11/2007 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engelskirchen, Adam G     41 TAM-38               1:08.00    1:11.31  
                  32.92     1:11.31 (38.39)                                        
  2 Guillory, Daniel S        41 BAY-38               1:25.00    1:27.01  
                  40.36     1:27.01 (46.65)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                        
        NATL: N 2:02.97  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                             
     PACIFIC: P 2:15.28  10/11/2007 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            41 SRM-38               2:16.00    2:17.82  
                  30.87     1:05.12 (34.25)     1:41.12 (36.00)     2:17.82 (36.70)
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 57.71  10/18/2008 MICHAEL ROSS, USA                            
        NATL: N 59.78  12/16/2007 JIM HARVEY                                   
     PACIFIC: P 58.94  10/11/2008 Roque Santos                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-38                 59.99    1:00.66  
                  28.54     1:00.66 (32.12)                                        
  2 Johnstone, Michael M      42 BAY-38               1:19.00    1:18.25  
                  36.76     1:18.25 (41.49)                                        
 -- Rembac, Ross A            43 WCM-38               1:20.00         DQ  
                  36.23          DQ (42.06)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:07.71   12/6/2008 ERIK HOCHSTEIN, USA                        
        NATL: N 2:08.59  10/11/2008 ROQUE SANTOS                               
     PACIFIC: P 2:07.94  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-38               2:09.40    2:11.22  
                  29.06     1:02.15 (33.09)     1:39.29 (37.14)     2:11.22 (31.93)
  2 Cardineau, Yan            41 SRM-38               2:22.00    2:28.34  
                  30.43     1:09.53 (39.10)     1:53.40 (43.87)     2:28.34 (34.94)
  3 Ratkovsky, Greg N         44 WCM-38               2:35.10    2:33.14  
                  32.81     1:12.27 (39.46)     1:55.51 (43.24)     2:33.14 (37.63)
  4 Abrams, Scott C           42 WCM-38               2:33.00    2:37.82  
                  34.07     1:12.87 (38.80)     1:59.21 (46.34)     2:37.82 (38.61)
  5 McCarthy, John W          43 TEME-38              2:46.00    2:49.26  
                  34.84     1:18.87 (44.03)     2:09.92 (51.05)     2:49.26 (39.34)
  6 Nam, Jimmy                41 RHMS-38              3:00.00    2:51.96  
                  38.98     1:26.17 (47.19)     2:11.57 (45.40)     2:51.96 (40.39)
  7 Delen, Frank M            42 BAY-38               2:55.00    2:59.46  
                  36.92     1:22.76 (45.84)     2:13.92 (51.16)     2:59.46 (45.54)
  8 Ghaffari, Bob             42 MVM-38               2:58.00    2:59.64  
                  34.92     1:20.21 (45.29)     2:11.67 (51.46)     2:59.64 (47.97)
 
Men 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:32.05  11/15/2008 ROQUE SANTOS, USA                          
        NATL: N 4:38.18  10/10/2008 ROQUE SANTOS                               
     PACIFIC: P 4:32.05  10/11/2008 Roque Santos                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-38               4:40.40    4:51.57  
                  30.83     1:06.32 (35.49)     1:45.12 (38.80)     2:23.86 (38.74)
        3:03.63 (39.77)     3:43.86 (40.23)     4:18.18 (34.32)     4:51.57 (33.39)
  2 Abrams, Scott C           42 WCM-38               5:30.00    5:42.94  
                  34.67     1:17.05 (42.38)     2:00.75 (43.70)     2:43.50 (42.75)
        3:31.68 (48.18)     4:20.21 (48.53)     5:02.02 (41.81)     5:42.94 (40.92)
  3 Delen, Frank M            42 BAY-38               6:05.00    7:11.43  
                  37.54     1:23.81 (46.27)   3:19.45 (1:55.64)     4:19.43 (59.98)
      5:21.55 (1:02.12)     6:16.36 (54.81)     7:11.43 (55.07)                    
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 23.67   3/28/2009 JANNE VIRTANEN, FIN                          
        NATL: N 24.29   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
     PACIFIC: P 24.67  12/31/2008 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brisbane, Roger S         45 UNAT                   26.50      26.36  
  2 Ericsson, Ken             49 RHMS-38                26.68      26.46  
  3 Nootbaar, Tom T           46 WCM-38                 27.00      27.09  
  4 Boone, Jon                46 WCM-38                 27.46      27.19  
  5 Allen, Chuck F            45 WCM-38                 27.00      28.17  
  6 Wu, Thomas D              47 BAY-38                 28.00      28.39  
  7 Vanhoven, Paul D          45 WCM-38                 29.99      29.04  
  8 Bauer, Kim                45 MPM-38                 31.12      31.91  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: N 52.54   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
     PACIFIC: P 53.76  12/31/2006 David Boatwright                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brisbane, Roger S         45 UNAT                   59.00      58.24  
                  27.76       58.24 (30.48)                                        
  2 Nootbaar, Tom T           46 WCM-38               1:00.00      58.46  
                  28.32       58.46 (30.14)                                        
  3 Boone, Jon                46 WCM-38                 59.46    1:01.22  
                  28.46     1:01.22 (32.76)                                        
  4 Allen, Chuck F            45 WCM-38                 59.00    1:02.08  
                  29.29     1:02.08 (32.79)                                        
  5 Condon, Doug              46 TVM-38               1:07.59    1:03.69  
                  31.18     1:03.69 (32.51)                                        
  6 Browne, Lawrence W        45 BAY-38               1:17.39    1:09.26  
                  31.86     1:09.26 (37.40)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:54.73    3/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 1:56.00   12/2/2007 PAUL SMITH                                 
     PACIFIC: P 2:00.13  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Chuck F            45 WCM-38               2:13.00    2:19.58  
                  31.88     1:06.95 (35.07)     1:43.24 (36.29)     2:19.58 (36.34)
  2 Boone, Jon                46 WCM-38               2:18.46    2:22.50  
                  33.14     1:08.54 (35.40)     1:45.69 (37.15)     2:22.50 (36.81)
  3 Campbell, Chris           48 MVM-38               2:25.00    2:28.89  
                  34.19     1:11.35 (37.16)     1:50.16 (38.81)     2:28.89 (38.73)
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:05.90    2/8/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 4:14.73  12/12/1999 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 4:18.44  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-38               5:22.00    5:22.15  
                  36.19     1:16.02 (39.83)     1:57.30 (41.28)     2:38.41 (41.11)
        3:19.89 (41.48)     4:01.21 (41.32)     4:42.15 (40.94)     5:22.15 (40.00)
  2 Vanhoven, Paul D          45 WCM-38               5:59.99    5:22.88  
                  37.28     1:17.86 (40.58)     1:59.36 (41.50)     2:40.95 (41.59)
      4:04.01 (1:23.06)     4:44.62 (40.61)     5:22.88 (38.26)                    
 
Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:42.76    2/9/2008 KAI DITZEL, GER                            
        NATL: N 8:52.40   12/2/2007 GERRY RODRIGUES                            
     PACIFIC: P 8:56.08  12/31/1996 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-38              10:57.00   11:05.66  
                  36.63     1:17.12 (40.49)     1:59.18 (42.06)     2:40.78 (41.60)
        3:23.11 (42.33)     4:05.22 (42.11)     4:47.61 (42.39)     5:29.96 (42.35)
        6:12.55 (42.59)     6:54.97 (42.42)     7:36.84 (41.87)     8:19.17 (42.33)
        9:01.64 (42.47)     9:43.85 (42.21)    10:25.65 (41.80)    11:05.66 (40.01)
  2 Taylor, Ron A             49 UNAT                11:21.18   11:23.90  
                  36.04     1:16.77 (40.73)     1:58.44 (41.67)     2:40.55 (42.11)
        3:23.46 (42.91)     4:06.48 (43.02)     4:49.60 (43.12)     5:32.74 (43.14)
        6:15.86 (43.12)     6:59.06 (43.20)     7:42.55 (43.49)     8:27.20 (44.65)
        9:11.90 (44.70)     9:56.34 (44.44)    10:40.50 (44.16)    11:23.90 (43.40)
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:28.63   1/19/2008 MICHAEL KLEIBER, GER                      
        NATL: N 16:51.21  12/12/1999 JIM MCCONICA                              
     PACIFIC: P 17:19.87  12/31/1996 Tim Broderick                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engs, John                46 TOC-38              19:00.00   18:07.62  
                  32.22     1:06.75 (34.53)     1:41.83 (35.08)     2:17.57 (35.74)
        2:53.55 (35.98)     3:29.96 (36.41)     4:06.08 (36.12)     4:42.20 (36.12)
        5:18.57 (36.37)     5:55.03 (36.46)     6:31.36 (36.33)     7:07.70 (36.34)
        7:44.02 (36.32)     8:20.49 (36.47)     8:56.86 (36.37)     9:33.34 (36.48)
       10:10.09 (36.75)    10:47.05 (36.96)    11:23.84 (36.79)    12:00.77 (36.93)
       12:37.72 (36.95)    13:14.54 (36.82)    13:51.80 (37.26)    14:28.76 (36.96)
       15:06.01 (37.25)    15:43.25 (37.24)    16:20.53 (37.28)    16:57.49 (36.96)
       17:33.30 (35.81)    18:07.62 (34.32)                                        
  2 Fisher, Mark J            46 BAY-38              30:00.00   23:59.42  
                  40.91     1:26.93 (46.02)     2:14.62 (47.69)     3:01.16 (46.54)
        3:48.14 (46.98)     4:35.80 (47.66)     5:23.44 (47.64)     6:10.52 (47.08)
        6:58.35 (47.83)     7:47.82 (49.47)     8:35.79 (47.97)     9:25.00 (49.21)
       10:14.00 (49.00)    11:03.41 (49.41)    11:53.17 (49.76)    12:41.60 (48.43)
       13:29.88 (48.28)    14:18.69 (48.81)    15:07.84 (49.15)    15:56.20 (48.36)
       16:45.53 (49.33)    17:35.04 (49.51)    18:24.17 (49.13)    19:13.42 (49.25)
       20:02.09 (48.67)    20:51.00 (48.91)    21:39.22 (48.22)    22:27.72 (48.50)
       23:15.98 (48.26)    23:59.42 (43.44)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke Time Trial
===============================================================================
       World: W 27.20   12/7/2008 ANDERS RASMUSSEN, USA                        
        NATL: N 27.24   12/3/2006 CLAY BRITT                                   
     PACIFIC: P 30.53  12/31/1993 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Chao, Hector              45 WCM-38                    NT      30.63  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 27.20   12/7/2008 ANDERS RASMUSSEN, USA                        
        NATL: N 27.24   12/3/2006 CLAY BRITT                                   
     PACIFIC: P 30.53  12/31/1993 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brisbane, Roger S         45 UNAT                   30.00      30.05P 
  2 Chao, Hector              45 WCM-38                 31.90      31.56  
  3 Neuman, Larry H           46 RAMS-38                31.50      32.00  
  4 Carr, Mike W              49 SRM-38                 33.17      32.48  
  5 Wu, Thomas D              47 BAY-38                 35.00      33.04  
  6 Ericsson, Ken             49 RHMS-38                38.50      34.45  
  7 Campbell, Chris           48 MVM-38                 38.50      39.71  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W   58.33   3/21/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N   58.48   12/3/2006 CLAY BRITT                                 
     PACIFIC: P 1:05.77  12/31/2003 Philip Arcuni                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chao, Hector              45 WCM-38               1:05.80    1:05.57P 
                  31.29     1:05.57 (34.28)                                        
  2 Neuman, Larry H           46 RAMS-38              1:08.50    1:07.12  
                  32.81     1:07.12 (34.31)                                        
  3 Brisbane, Roger S         45 UNAT                 1:11.00    1:09.36  
                  32.77     1:09.36 (36.59)                                        
  4 Carr, Mike W              49 SRM-38               1:12.30    1:10.96  
                  34.47     1:10.96 (36.49)                                        
  5 Wilson, Todd              45 SRM-38               1:15.00    1:14.31  
                  36.53     1:14.31 (37.78)                                        
  6 Allen, Chuck F            45 WCM-38               1:15.00    1:14.68  
                  35.84     1:14.68 (38.84)                                        
  7 Ericsson, Ken             49 RHMS-38              1:20.50    1:17.18  
                  37.75     1:17.18 (39.43)                                        
  8 Campbell, Chris           48 MVM-38               1:21.00    1:22.39  
                  40.85     1:22.39 (41.54)                                        
  9 Browne, Lawrence W        45 BAY-38               1:31.39    1:28.84  
                  42.83     1:28.84 (46.01)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:09.05   3/21/2009 CHRIS STEVENSON, USA                       
        NATL: N 2:13.36   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
     PACIFIC: P 2:21.01  12/31/1997 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neuman, Larry H           46 RAMS-38              2:24.00    2:27.88  
                  34.11     1:10.97 (36.86)     1:49.56 (38.59)     2:27.88 (38.32)
  2 Carr, Mike W              49 SRM-38               2:38.28    2:34.04  
                  37.29     1:16.81 (39.52)     1:56.67 (39.86)     2:34.04 (37.37)
  3 Campbell, Chris           48 MVM-38               3:00.00    3:02.19  
                  44.19     1:29.71 (45.52)     2:16.28 (46.57)     3:02.19 (45.91)
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 30.06   3/21/2009 WALLY DICKS, USA                             
        NATL: N 30.25   6/22/2008 GLENN MILLS                                  
     PACIFIC: P 31.24  12/31/2001 Lee Rider                                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vanhoven, Paul D          45 WCM-38                 33.99      32.87  
  2 Ericsson, Ken             49 RHMS-38                34.75      33.63  
  3 Hendrickson, John J       49 TOC-38                 38.00      36.29  
  4 Wu, Thomas D              47 BAY-38                 37.00      36.42  
  5 Halbrecht, Kenneth A      49 WCM-38                 37.00      36.57  
  6 Neuman, Larry H           46 RAMS-38                37.00      36.93  
  7 Condon, Doug              46 TVM-38                 37.48      37.02  
  8 Wilson, Todd              45 SRM-38                 39.50      38.09  
  9 Bauer, Kim                45 MPM-38                 40.58      38.36  
 10 Griffith, Wayne W         48 WCM-38                 41.25      40.56  
 11 Browne, Lawrence W        45 BAY-38                 47.90      46.07  
 
Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:05.74   6/22/2008 GLENN MILLS, USA                           
        NATL: N 1:05.74   6/22/2008 GLENN MILLS                                
     PACIFIC: P 1:08.09  12/31/2001 Lee Rider                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken             49 RHMS-38              1:17.95    1:13.62  
                  34.31     1:13.62 (39.31)                                        
  2 Lee, Howard               45 STAN-38              1:20.22    1:15.11  
                  34.60     1:15.11 (40.51)                                        
  3 Vanhoven, Paul D          45 WCM-38               1:15.99    1:15.43  
                  34.98     1:15.43 (40.45)                                        
  4 Hendrickson, John J       49 TOC-38               1:22.00    1:17.09  
                  36.31     1:17.09 (40.78)                                        
  5 Wilson, Todd              45 SRM-38               1:22.00    1:19.53  
                  38.50     1:19.53 (41.03)                                        
  6 Wu, Thomas D              47 BAY-38               1:25.00    1:20.88  
                  38.19     1:20.88 (42.69)                                        
  7 Condon, Doug              46 TVM-38               1:31.52    1:21.85  
                  39.87     1:21.85 (41.98)                                        
  8 Halbrecht, Kenneth A      49 WCM-38               1:20.00    1:24.92  
                  40.48     1:24.92 (44.44)                                        
  9 Bauer, Kim                45 MPM-38               1:26.10    1:28.13  
                  41.95     1:28.13 (46.18)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS, USA                           
        NATL: N 2:22.68   6/22/2008 GLENN MILLS                                
     PACIFIC: P 2:34.41  12/31/1995 Bob Strand                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ericsson, Ken             49 RHMS-38              2:57.50    2:47.63  
                  36.88     1:18.87 (41.99)     2:02.85 (43.98)     2:47.63 (44.78)
  2 Vanhoven, Paul D          45 WCM-38               2:59.99    2:52.77  
                  38.33     1:21.80 (43.47)     2:07.88 (46.08)     2:52.77 (44.89)
  3 Wu, Thomas D              47 BAY-38               3:10.00    3:06.88  
                  41.61     1:28.21 (46.60)     2:17.77 (49.56)     3:06.88 (49.11)
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 25.82   12/2/2007 PAUL SMITH, USA                              
        NATL: N 25.82   12/2/2007 PAUL SMITH                                   
     PACIFIC: P 27.62  12/31/1989 Dick Woodrow                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brisbane, Roger S         45 UNAT                   27.50      27.57P 
  2 Nootbaar, Tom T           46 WCM-38                 30.00      29.38  
  3 Boone, Jon                46 WCM-38                 29.46      30.08  
  4 Halbrecht, Kenneth A      49 WCM-38                 32.00      30.18  
  5 Ericsson, Ken             49 RHMS-38                32.50      30.25  
  6 Carr, Mike W              49 SRM-38                 32.41      30.82  
  7 Condon, Doug              46 TVM-38                 34.25      32.56  
  8 Ryan, Kevin A             48 LNM-38                 34.00      36.97  
  9 Browne, Lawrence W        45 BAY-38                 39.59      39.13  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                           
        NATL: N   57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                
     PACIFIC: P 1:02.11  12/31/2003 Philip Arcuni                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brisbane, Roger S         45 UNAT                 1:01.00    1:01.59P 
                  28.47     1:01.59 (33.12)                                        
  2 Nootbaar, Tom T           46 WCM-38               1:07.00    1:05.65  
                  31.00     1:05.65 (34.65)                                        
  3 Ebbinghaus, Bartley B     46 LVTC-38              1:06.00    1:08.05  
                  30.83     1:08.05 (37.22)                                        
  4 Carr, Mike W              49 SRM-38               1:12.60    1:09.96  
                  32.82     1:09.96 (37.14)                                        
  5 Hendrickson, John J       49 TOC-38               1:20.00    1:15.63  
                  33.27     1:15.63 (42.36)                                        
  6 Ryan, Kevin A             48 LNM-38               1:23.00    1:32.99  
                  43.24     1:32.99 (49.75)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER, USA                          
        NATL: N 2:06.40  11/19/2006 DENNIS BAKER                               
     PACIFIC: P 2:23.79  12/31/2004 Matt Kanzler                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Engs, John                46 TOC-38               2:15.00    2:19.44P 
                  30.73     1:05.85 (35.12)     1:42.40 (36.55)     2:19.44 (37.04)
  2 Taylor, Ron A             49 UNAT                 2:55.47    2:51.71  
                  35.83     1:18.18 (42.35)     2:03.79 (45.61)     2:51.71 (47.92)
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:00.29   1/29/2006 MARCO COLOMBO, ITA                         
        NATL: N 1:00.66   12/3/2006 CLAY BRITT                                 
     PACIFIC: P 1:03.75  12/31/2008 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chao, Hector              45 WCM-38               1:06.80    1:06.33  
                  30.71     1:06.33 (35.62)                                        
  2 Brisbane, Roger S         45 UNAT                 1:08.00    1:08.14  
                  30.00     1:08.14 (38.14)                                        
  3 Ebbinghaus, Bartley B     46 LVTC-38              1:11.50    1:09.87  
                  32.38     1:09.87 (37.49)                                        
  4 Wu, Thomas D              47 BAY-38               1:15.00    1:11.09  
                  33.30     1:11.09 (37.79)                                        
  5 Hendrickson, John J       49 TOC-38               1:20.00    1:12.40  
                  34.52     1:12.40 (37.88)                                        
  6 Bauer, Kim                45 MPM-38               1:21.62    1:20.32  
                  37.79     1:20.32 (42.53)                                        
  7 Griffith, Wayne W         48 WCM-38               1:20.20    1:20.89  
                  39.18     1:20.89 (41.71)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:10.49   2/15/2009 TAIHEI SAKA, JPN                           
        NATL: N 2:13.42   6/22/2008 GLENN MILLS                                
     PACIFIC: P 2:22.79  12/31/1997 Tim Broderick                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chao, Hector              45 WCM-38               2:23.00    2:23.38  
                  30.93     1:07.88 (36.95)     1:49.73 (41.85)     2:23.38 (33.65)
  2 Neuman, Larry H           46 RAMS-38              2:23.50    2:32.94  
                  31.45     1:10.31 (38.86)     1:56.64 (46.33)     2:32.94 (36.30)
  3 Carr, Mike W              49 SRM-38               2:35.00    2:36.86  
                  32.45     1:12.42 (39.97)     2:00.64 (48.22)     2:36.86 (36.22)
  4 Wilson, Todd              45 SRM-38               2:40.00    2:37.49  
                  34.81     1:16.77 (41.96)     2:02.24 (45.47)     2:37.49 (35.25)
  5 Wu, Thomas D              47 BAY-38               2:50.00    2:41.44  
                  32.87     1:15.50 (42.63)     2:04.16 (48.66)     2:41.44 (37.28)
  6 Campbell, Chris           48 MVM-38               2:58.00    2:55.05  
                  35.87     1:23.55 (47.68)     2:17.35 (53.80)     2:55.05 (37.70)
  7 Ryan, Kevin A             48 LNM-38               3:30.00    3:15.81  
                  41.15     1:33.71 (52.56)     2:33.13 (59.42)     3:15.81 (42.68)
  8 Browne, Lawrence W        45 BAY-38               3:13.89    3:19.77  
                  40.75     1:30.66 (49.91)   2:32.92 (1:02.26)     3:19.77 (46.85)
 -- Griffith, Wayne W         48 WCM-38               2:55.10         DQ  
                  40.24     1:31.49 (51.25)     2:22.81 (51.32)          DQ (42.99)
 
Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:48.12  12/13/2008 MICHAEL SCHMIDT, USA                       
        NATL: N 4:48.97  11/14/2004 LINCOLN DJANG                              
     PACIFIC: P 4:55.44  12/31/2008 Darren Phelen                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chao, Hector              45 WCM-38               5:20.10    5:15.38  
                  32.55     1:09.28 (36.73)     1:49.22 (39.94)     2:28.92 (39.70)
        3:13.74 (44.82)     3:59.81 (46.07)     4:37.65 (37.84)     5:15.38 (37.73)
  2 Ryan, Kevin A             48 LNM-38               7:00.00    7:25.97  
                  46.25     1:38.04 (51.79)   2:38.62 (1:00.58)   3:38.99 (1:00.37)
      4:41.70 (1:02.71)   5:44.41 (1:02.71)     6:36.20 (51.79)     7:25.97 (49.77)
  3 Fisher, Mark J            46 BAY-38               8:30.20    7:33.84  
                  38.82     1:34.51 (55.69)   3:40.55 (2:06.04)                    
            4:49.17 ( )   5:57.45 (1:08.28)     6:47.52 (50.07)     7:33.84 (46.32)
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24.02   5/18/2008 BRENT BARNES, JPN                            
        NATL: N 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
     PACIFIC: P 25.53  12/31/2003 Thomas Whatley                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphrey, Al S            50 MELO-38                26.50      26.38  
  2 Heath, Robert H           52 MAM-38                 26.00      26.74  
  3 Druz, Loren               53 WCM-38                 26.80      27.00  
  4 Adkison, Bill             54 RHMS-38                27.83      28.56  
  5 Lager, Matthew P          53 UNAT                   31.12      31.73  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
     PACIFIC: P 56.67  12/31/2003 Richard Garrett                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphrey, Al S            50 MELO-38              1:01.00      59.01  
                  27.82       59.01 (31.19)                                        
  2 Druz, Loren               53 WCM-38               1:02.00      59.45  
                  28.34       59.45 (31.11)                                        
  3 Adkison, Bill             54 RHMS-38              1:02.22    1:03.41  
                  30.20     1:03.41 (33.21)                                        
  4 Goupil, Dominique P       54 UNAT                 1:15.00    1:14.35  
                  35.46     1:14.35 (38.89)                                        
  5 Hathaway, John W          52 BAY-38               1:30.00    1:15.60  
                  36.60     1:15.60 (39.00)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 2:05.79  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Humphrey, Al S            50 MELO-38              2:18.00    2:11.70  
                  31.08     1:03.96 (32.88)     1:37.54 (33.58)     2:11.70 (34.16)
  2 Druz, Loren               53 WCM-38               2:12.00    2:14.59  
                  29.45     1:02.37 (32.92)     1:37.85 (35.48)     2:14.59 (36.74)
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 2:05.79  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  2 Morales, John R           51 SRM-38                    NT    2:07.43  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:07.99  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 4:27.55  12/31/2002 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-38               4:31.55    4:35.26  
                  31.27     1:05.03 (33.76)     1:39.27 (34.24)     2:14.01 (34.74)
        2:48.81 (34.80)     3:24.00 (35.19)     3:59.68 (35.68)     4:35.26 (35.58)
  2 Volpp, Bryan D            52 WCM-38               5:01.00    4:41.95  
                  31.89     1:07.72 (35.83)     1:44.28 (36.56)     2:21.32 (37.04)
        2:57.34 (36.02)     3:32.96 (35.62)     4:08.35 (35.39)     4:41.95 (33.60)
  3 Guadagni, Peter M         54 WCM-38               5:01.00    4:47.12  
                  33.15     1:09.14 (35.99)     1:45.42 (36.28)     2:21.96 (36.54)
        2:58.46 (36.50)     3:34.88 (36.42)   4:47.12 (1:12.24)                    
  4 Druz, Loren               53 WCM-38               5:00.00    4:52.27  
                  32.73     1:08.17 (35.44)     1:44.95 (36.78)     2:22.74 (37.79)
        3:00.47 (37.73)     3:38.37 (37.90)     4:16.25 (37.88)     4:52.27 (36.02)
  5 Skuse, Brian M            53 UNAT                 5:30.10    5:11.40  
                  33.77     1:11.95 (38.18)     1:51.57 (39.62)     2:31.30 (39.73)
        3:11.64 (40.34)     3:51.57 (39.93)     4:32.47 (40.90)     5:11.40 (38.93)
  6 Bernstein, Josh B         53 MAM-38               5:25.00    5:17.76  
                  36.73     1:16.75 (40.02)     1:57.45 (40.70)     2:38.64 (41.19)
        3:20.54 (41.90)     4:01.85 (41.31)     4:40.82 (38.97)     5:17.76 (36.94)
  7 Anderson, Robert L        54 PCAM-38              6:15.00    6:12.23  
                  42.00     1:28.60 (46.60)     2:16.91 (48.31)   3:53.58 (1:36.67)
        4:41.28 (47.70)     5:29.02 (47.74)     6:12.23 (43.21)                    
 
Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 8:44.51  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 9:12.81  12/31/1998 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         54 WCM-38              10:15.00    9:57.12  
                  34.26     1:10.85 (36.59)     1:48.37 (37.52)     2:26.07 (37.70)
        3:03.59 (37.52)     3:40.81 (37.22)     4:18.10 (37.29)     4:55.43 (37.33)
        5:32.95 (37.52)     6:10.29 (37.34)     6:48.29 (38.00)     7:26.36 (38.07)
        8:04.69 (38.33)     8:42.66 (37.97)     9:20.39 (37.73)     9:57.12 (36.73)
  2 Humphrey, Al S            50 MELO-38             10:30.00   10:06.20  
                  34.14     1:11.37 (37.23)     1:48.66 (37.29)     2:26.69 (38.03)
        3:04.76 (38.07)     3:42.58 (37.82)     4:20.14 (37.56)     4:57.46 (37.32)
        5:35.38 (37.92)     6:13.40 (38.02)     6:51.80 (38.40)     7:30.20 (38.40)
        8:09.03 (38.83)     8:47.97 (38.94)     9:26.44 (38.47)    10:06.20 (39.76)
  3 Druz, Loren               53 WCM-38              10:45.00   10:12.55  
                  34.28     1:11.97 (37.69)     1:50.50 (38.53)     2:29.38 (38.88)
        3:08.38 (39.00)     3:47.69 (39.31)     4:27.13 (39.44)     5:06.63 (39.50)
        5:45.29 (38.66)     6:24.28 (38.99)     7:03.09 (38.81)     7:41.96 (38.87)
        8:21.09 (39.13)     9:00.07 (38.98)     9:37.35 (37.28)    10:12.55 (35.20)
  4 Skuse, Brian M            53 UNAT                12:00.10   10:31.36  
                  35.00     1:14.17 (39.17)     1:53.19 (39.02)     2:32.19 (39.00)
        3:12.11 (39.92)     3:51.90 (39.79)     4:31.87 (39.97)     5:12.60 (40.73)
        5:52.81 (40.21)     6:32.61 (39.80)     7:12.89 (40.28)     7:52.92 (40.03)
        8:32.75 (39.83)     9:13.07 (40.32)     9:53.47 (40.40)    10:31.36 (37.89)
  5 Hathaway, John W          52 BAY-38              13:30.00   11:46.06  
                  40.27     1:23.53 (43.26)     2:07.60 (44.07)     2:52.06 (44.46)
        3:36.47 (44.41)     4:20.74 (44.27)     5:05.00 (44.26)     5:49.07 (44.07)
        6:33.43 (44.36)     7:17.59 (44.16)     8:02.46 (44.87)     8:47.11 (44.65)
        9:31.93 (44.82)    10:16.84 (44.91)    11:01.90 (45.06)    11:46.06 (44.16)
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 16:33.02  12/10/2000 JIM MCCONICA                              
     PACIFIC: P 17:32.20  12/31/2001 Jim Clemmons                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         54 WCM-38              19:45.00   19:08.21  
                  34.64     1:12.06 (37.42)     1:49.97 (37.91)     2:28.20 (38.23)
        3:06.34 (38.14)     3:44.64 (38.30)     4:22.78 (38.14)     5:00.91 (38.13)
        5:39.32 (38.41)     6:17.81 (38.49)     6:56.02 (38.21)     7:34.27 (38.25)
        8:12.81 (38.54)     8:51.30 (38.49)     9:29.73 (38.43)    10:08.18 (38.45)
       10:46.53 (38.35)    11:25.28 (38.75)    12:03.65 (38.37)    12:42.18 (38.53)
       13:20.56 (38.38)    13:59.18 (38.62)    14:37.71 (38.53)    15:16.85 (39.14)
       15:55.55 (38.70)    16:33.92 (38.37)    17:12.76 (38.84)    17:51.93 (39.17)
       18:30.65 (38.72)    19:08.21 (37.56)                                        
  2 Druz, Loren               53 WCM-38              20:30.00   19:24.21  
                  34.75     1:12.64 (37.89)     1:51.22 (38.58)     2:30.41 (39.19)
        3:08.76 (38.35)     3:47.75 (38.99)     4:26.65 (38.90)     5:05.69 (39.04)
        5:45.02 (39.33)     6:24.28 (39.26)     7:03.37 (39.09)     7:42.75 (39.38)
        8:21.99 (39.24)     9:01.37 (39.38)     9:40.84 (39.47)    10:20.30 (39.46)
       10:59.72 (39.42)    11:39.14 (39.42)    12:18.57 (39.43)    12:58.08 (39.51)
       13:37.23 (39.15)    14:16.67 (39.44)    14:56.22 (39.55)    15:35.49 (39.27)
       16:14.86 (39.37)    16:53.96 (39.10)    17:33.27 (39.31)    18:12.11 (38.84)
       18:50.34 (38.23)    19:24.21 (33.87)                                        
  3 Skuse, Brian M            53 UNAT                22:00.10   20:18.48  
                  37.37     1:17.77 (40.40)     1:58.19 (40.42)     2:38.52 (40.33)
        3:19.40 (40.88)     4:00.01 (40.61)     4:40.79 (40.78)     5:22.00 (41.21)
        6:02.65 (40.65)     6:43.50 (40.85)     7:25.12 (41.62)     8:06.04 (40.92)
        8:46.96 (40.92)     9:27.28 (40.32)    10:08.34 (41.06)    10:48.76 (40.42)
       11:29.56 (40.80)    12:10.25 (40.69)    12:50.98 (40.73)    13:31.91 (40.93)
       14:12.21 (40.30)    14:53.62 (41.41)    15:35.28 (41.66)    16:16.29 (41.01)
       16:57.23 (40.94)    17:37.75 (40.52)    18:18.85 (41.10)    18:59.66 (40.81)
       19:40.20 (40.54)    20:18.48 (38.28)                                        
  4 Jansen, Martin A          50 WCM-38              23:45.00   22:29.40  
                  41.44     1:26.15 (44.71)     2:10.48 (44.33)     2:55.37 (44.89)
        3:40.67 (45.30)     4:25.67 (45.00)     5:11.14 (45.47)     5:56.71 (45.57)
        6:42.09 (45.38)     7:27.31 (45.22)     8:12.86 (45.55)     8:57.73 (44.87)
        9:43.30 (45.57)    10:28.51 (45.21)    11:14.35 (45.84)    11:59.54 (45.19)
       12:44.88 (45.34)    13:30.62 (45.74)    14:15.93 (45.31)    15:01.29 (45.36)
       15:46.99 (45.70)    16:32.32 (45.33)    17:17.51 (45.19)    18:03.22 (45.71)
       18:48.30 (45.08)    19:33.36 (45.06)    20:19.09 (45.73)    21:03.62 (44.53)
       21:47.44 (43.82)    22:29.40 (41.96)                                        
  5 Anderson, Robert L        54 PCAM-38             26:30.00   25:16.07  
                  46.68     1:38.62 (51.94)     2:31.36 (52.74)     3:24.27 (52.91)
        4:16.58 (52.31)     5:08.21 (51.63)     5:59.34 (51.13)     6:50.66 (51.32)
        7:42.08 (51.42)     8:33.54 (51.46)     9:24.64 (51.10)    10:15.66 (51.02)
       11:05.85 (50.19)    11:56.69 (50.84)    12:46.61 (49.92)    13:36.26 (49.65)
       14:26.40 (50.14)    15:16.07 (49.67)    16:07.10 (51.03)    16:58.43 (51.33)
       17:49.41 (50.98)    18:39.53 (50.12)    19:29.44 (49.91)    20:19.38 (49.94)
       21:10.94 (51.56)    22:01.09 (50.15)    22:51.25 (50.16)    23:41.48 (50.23)
       24:29.46 (47.98)    25:16.07 (46.61)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 28.85   2/21/2009 MARIO LLORET, ESP                            
        NATL: N 29.30  10/10/2004 TOM WOLF                                     
     PACIFIC: P 30.16  12/31/2005 Philipp Djang                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           52 MAM-38                 31.00      31.69  
  2 Dugan, Tom W              51 WCM-38                 33.00      34.44  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF, USA                              
        NATL: N 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF                                   
     PACIFIC: P 1:04.47  12/31/2005 Philipp Djang                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            52 WCM-38               1:15.50    1:11.21  
                  33.99     1:11.21 (37.22)                                        
  2 O'Brien, Kerry L          52 WCM-38               1:14.00    1:13.22  
                  35.81     1:13.22 (37.41)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:13.51   4/22/2007 WIESLAW MUSIAL, CAN                        
        NATL: N 2:14.03  10/10/2004 TOM WOLF                                   
     PACIFIC: P 2:20.01  12/31/2005 Philipp Djang                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            52 WCM-38               2:38.00    2:33.99  
                  35.83     1:15.07 (39.24)     1:55.38 (40.31)     2:33.99 (38.61)
  2 Anderson, Robert L        54 PCAM-38              3:45.00    3:41.94  
                  53.05     1:51.13 (58.08)     2:48.19 (57.06)     3:41.94 (53.75)
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 31.06   3/25/2007 RONNY OLTNER, SWE                            
        NATL: N 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE                                 
     PACIFIC: P 31.24  12/31/1997 Don McKenzie                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Gary L         50 WCM-38                 31.00      31.10N 
  2 Dugan, Tom W              51 WCM-38                 35.00      37.23  
  3 Heath, Robert H           52 MAM-38                 36.50      37.45  
  4 Adkison, Bill             54 RHMS-38                37.50      38.29  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:08.27   12/6/2008 BENN DOYLE, USA                            
        NATL: N 1:09.96  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
     PACIFIC: P 1:09.96  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Gary L         50 WCM-38               1:08.00    1:08.95N 
                  32.31     1:08.95 (36.64)                                        
  2 Volpp, Bryan D            52 WCM-38               1:21.80    1:16.36  
                  36.19     1:16.36 (40.17)                                        
  3 Dugan, Tom W              51 WCM-38               1:18.00    1:21.83  
                  38.64     1:21.83 (43.19)                                        
  4 Goupil, Dominique P       54 UNAT                 1:34.00    1:30.57  
                  42.73     1:30.57 (47.84)                                        
  5 Anderson, Robert L        54 PCAM-38              1:31.00    1:33.86  
                  43.67     1:33.86 (50.19)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:32.06   2/15/2009 LINCOLN DJANG, USA                         
        NATL: N 2:34.71  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
     PACIFIC: P 2:34.71  12/31/1996 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-38               2:45.77    2:47.00  
                  37.94     1:19.84 (41.90)     2:02.79 (42.95)     2:47.00 (44.21)
  2 Guadagni, Peter M         54 WCM-38               2:50.00    2:48.09  
                  38.09     1:19.76 (41.67)     2:03.41 (43.65)     2:48.09 (44.68)
  3 Volpp, Bryan D            52 WCM-38               3:02.40    2:49.03  
                  38.23     1:20.72 (42.49)     2:04.62 (43.90)     2:49.03 (44.41)
  4 Dugan, Tom W              51 WCM-38               2:55.00    2:57.54  
                  39.57     1:24.45 (44.88)     2:10.43 (45.98)     2:57.54 (47.11)
  5 Patterson, Gary L         50 WCM-38               2:36.00    2:58.00  
                  31.35     1:20.46 (49.11)     2:10.02 (49.56)     2:58.00 (47.98)
  6 Hamza, Alex               50 LVTC-38              3:12.00    3:07.31  
                  42.70     1:29.79 (47.09)     2:18.37 (48.58)     3:07.31 (48.94)
  7 Anderson, Robert L        54 PCAM-38              3:30.00    3:31.16  
                  49.77     1:43.63 (53.86)     2:39.17 (55.54)     3:31.16 (51.99)
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 26.12   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
     PACIFIC: P 26.12  12/31/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Heath, Robert H           52 MAM-38                 28.50      28.94  
  2 Humphrey, Al S            50 MELO-38                29.00      29.57  
  3 O'Brien, Kerry L          52 WCM-38                 29.90      29.72  
  4 Druz, Loren               53 WCM-38                 31.00      31.24  
  5 Dugan, Tom W              51 WCM-38                 30.00      32.32  
  6 Adkison, Bill             54 RHMS-38                34.12      32.75  
  7 Lager, Matthew P          53 UNAT                   33.21      33.96  
  8 Hathaway, John W          52 BAY-38                 40.00      36.09  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER, USA                             
        NATL: N 57.29   12/2/2007 PAUL CARTER                                  
     PACIFIC: P 57.29  12/31/2007 Paul Carter                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-38               1:02.55    1:03.65  
                  29.48     1:03.65 (34.17)                                        
  2 Adkison, Bill             54 RHMS-38              1:13.23    1:16.44  
                  35.45     1:16.44 (40.99)                                        
  3 Hamza, Alex               50 LVTC-38              1:25.00    1:22.86  
                  36.68     1:22.86 (46.18)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:13.00    3/2/2008 HUGO BREGMAN, NED                          
        NATL: N 2:18.02  12/12/2004 SCOTT LAUTMAN                              
     PACIFIC: P 2:24.71  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Guadagni, Peter M         54 WCM-38               2:35.00    2:33.25  
                  35.35     1:13.97 (38.62)     1:53.46 (39.49)     2:33.25 (39.79)
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:02.27   2/21/2009 MARIO LLORET, ESP                          
        NATL: N 1:03.57  10/10/2004 TOM WOLF                                   
     PACIFIC: P 1:02.51  12/31/2008 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Patterson, Gary L         50 WCM-38               1:03.50    1:05.96  
                  31.73     1:05.96 (34.23)                                        
  2 Dugan, Tom W              51 WCM-38               1:10.00    1:13.20  
                  34.29     1:13.20 (38.91)                                        
  2 Adkison, Bill             54 RHMS-38              1:11.31    1:13.20  
                  34.49     1:13.20 (38.71)                                        
  4 Bernstein, Josh B         53 MAM-38               1:25.00    1:15.75  
                  35.94     1:15.75 (39.81)                                        
  5 Hamza, Alex               50 LVTC-38              1:20.00    1:17.94  
                  36.97     1:17.94 (40.97)                                        
  6 Anderson, Robert L        54 PCAM-38              1:26.00    1:29.37  
                  43.41     1:29.37 (45.96)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:14.53   12/6/2008 KEN SHILLING, USA                          
        NATL: N 2:17.48   12/2/2007 PAUL CARTER                                
     PACIFIC: P 2:14.53  12/31/2008 Ken Shilling                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            52 WCM-38               2:37.50    2:29.61  
                  33.13     1:11.26 (38.13)     1:54.24 (42.98)     2:29.61 (35.37)
  2 Guadagni, Peter M         54 WCM-38               2:35.00    2:33.27  
                  33.23     1:15.21 (41.98)     1:59.22 (44.01)     2:33.27 (34.05)
  3 Dugan, Tom W              51 WCM-38               2:40.00    2:44.51  
                  34.60     1:17.61 (43.01)     2:05.15 (47.54)     2:44.51 (39.36)
  4 Cannon, Richard P         52 CVM-38               2:41.00    2:48.79  
                  34.56     1:16.46 (41.90)     2:08.96 (52.50)     2:48.79 (39.83)
  5 Anderson, Robert L        54 PCAM-38              3:20.00    3:29.87  
                  48.53   1:48.67 (1:00.14)     2:45.08 (56.41)     3:29.87 (44.79)
 
Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:57.52   4/18/2004 LORENZO MARUGO, ITA                        
        NATL: N 4:58.93   12/9/2001 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 5:06.10  12/31/2008 John Morales                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Volpp, Bryan D            52 WCM-38               5:31.00    5:19.54  
                  32.85     1:11.82 (38.97)     1:53.16 (41.34)     2:34.14 (40.98)
        3:19.37 (45.23)     4:05.01 (45.64)     4:43.02 (38.01)     5:19.54 (36.52)
  2 Guadagni, Peter M         54 WCM-38               5:33.00    5:21.92  
                  34.22     1:11.52 (37.30)     1:54.61 (43.09)     2:37.75 (43.14)
        3:22.67 (44.92)     4:08.24 (45.57)     4:45.20 (36.96)     5:21.92 (36.72)
  3 Cannon, Richard P         52 CVM-38               6:17.00    6:18.38  
                  36.12     1:17.70 (41.58)     2:05.30 (47.60)     2:53.42 (48.12)
        3:49.39 (55.97)     4:48.76 (59.37)     5:36.48 (47.72)     6:18.38 (41.90)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN, USA                           
        NATL: N 24.70    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
     PACIFIC: P 26.60  12/31/1986 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          55 RHMS-38                26.50      26.54P 
  2 Shaker, Amin              55 LNM-38                 30.00      29.31  
  3 Baker, Stephen C          55 MPSC-38                29.52      31.56  
  4 Mondok, Frank J           55 MPSC-38                30.13      32.20  
  5 King, John A              55 WCM-38                 33.00      32.78  
  6 Sutton-Beattie, Eric L    57 RHMS-38                34.00      33.76  
  7 Nichols, Scott            55 CVAS-38                35.23      35.84  
  8 Ceci, Louis G             59 STAN-38                35.40      35.94  
  9 Giove, Anthony M          56 TCAM-38                42.80      42.56  
 10 Brown, Joel D             58 SRM-38                 40.80      45.30  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 54.50    4/5/2009 JACK GROSELLE, USA                           
        NATL: N 55.12    4/1/2006 PAUL TREVISAN                                
     PACIFIC: P 58.66  12/31/2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          55 RHMS-38              1:00.00      59.00  
                  28.51       59.00 (30.49)                                        
  2 Shaker, Amin              55 LNM-38               1:06.00    1:06.70  
                  32.46     1:06.70 (34.24)                                        
  3 Ridinger, Kim S           58 WACM-38              1:08.00    1:07.08  
                  31.85     1:07.08 (35.23)                                        
  4 Cort, Doug                59 CMAM-38              1:20.00    1:11.75  
                  35.98     1:11.75 (35.77)                                        
  5 Sutton-Beattie, Eric L    57 RHMS-38              1:15.00    1:13.74  
                  35.24     1:13.74 (38.50)                                        
  6 Giove, Anthony M          56 TCAM-38              1:40.30    1:39.72  
                  47.81     1:39.72 (51.91)                                        
  7 Brown, Joel D             58 SRM-38               1:40.00    1:47.17  
                  50.16     1:47.17 (57.01)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:03.64   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 2:06.20  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-38               2:12.50    2:14.32  
                  31.06     1:05.52 (34.46)     1:40.04 (34.52)     2:14.32 (34.28)
  2 Pankey, Christopher S     55 MAM-38               2:30.00    2:22.83  
                  34.12     1:10.36 (36.24)     1:46.75 (36.39)     2:22.83 (36.08)
  3 Ridinger, Kim S           58 WACM-38              2:27.50    2:24.96  
                  33.52     1:10.58 (37.06)     1:47.90 (37.32)     2:24.96 (37.06)
  4 Morris, John (Scooter)    55 BAY-38               2:50.00    2:41.09  
                  37.14     1:17.41 (40.27)     1:59.64 (42.23)     2:41.09 (41.45)
  5 Sutton-Beattie, Eric L    57 RHMS-38              2:50.00    2:48.47  
                  39.11     1:21.30 (42.19)     2:05.07 (43.77)     2:48.47 (43.40)
  6 Moore, Michael W          59 USF-38               3:05.00    2:49.09  
                  39.69     1:22.25 (42.56)     2:06.23 (43.98)     2:49.09 (42.86)
  7 Ceci, Louis G             59 STAN-38              2:53.30    2:54.34  
                  42.20     1:25.92 (43.72)     2:10.74 (44.82)     2:54.34 (43.60)
  8 Burke, Bill               55 USF-38               3:20.00    3:26.99  
                  46.04     1:39.59 (53.55)     2:33.23 (53.64)     3:26.99 (53.76)
  9 Giove, Anthony M          56 TCAM-38              3:54.90    4:00.86  
                  50.41     1:48.12 (57.71)   2:53.44 (1:05.32)   4:00.86 (1:07.42)
 10 Brown, Joel D             58 SRM-38               3:52.00    4:10.47  
                  52.64   1:57.95 (1:05.31)   3:10.58 (1:12.63)     4:10.47 (59.89)
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 4:24.92   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 4:28.73  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-38               4:44.50    4:43.37  
                  32.97     1:07.74 (34.77)     1:43.17 (35.43)     2:18.91 (35.74)
        2:54.95 (36.04)     3:31.07 (36.12)     4:07.60 (36.53)     4:43.37 (35.77)
  2 Morris, John (Scooter)    55 BAY-38               6:00.00    5:44.55  
                  39.82     1:23.13 (43.31)     2:07.06 (43.93)     2:50.98 (43.92)
        3:35.10 (44.12)     4:19.08 (43.98)     5:02.89 (43.81)     5:44.55 (41.66)
  3 Moore, Michael W          59 USF-38               6:05.00    5:56.64  
                  41.51     1:24.77 (43.26)     2:09.97 (45.20)     2:55.65 (45.68)
        3:41.22 (45.57)     4:27.56 (46.34)     5:12.30 (44.74)     5:56.64 (44.34)
 
Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 9:03.00   12/3/2006 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 9:03.00   12/3/2006 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 9:13.15  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-38               9:49.50    9:41.41  
                  33.25     1:09.23 (35.98)     1:45.44 (36.21)     2:22.06 (36.62)
        2:58.91 (36.85)     3:35.55 (36.64)     4:12.18 (36.63)     4:48.94 (36.76)
        5:25.58 (36.64)     6:02.36 (36.78)     6:38.84 (36.48)     7:15.53 (36.69)
        7:52.29 (36.76)     8:29.30 (37.01)     9:05.84 (36.54)     9:41.41 (35.57)
  2 Morris, John (Scooter)    55 BAY-38              12:00.00   11:58.07  
                  40.98     1:25.27 (44.29)     2:10.21 (44.94)     2:55.51 (45.30)
        3:40.60 (45.09)     4:25.95 (45.35)     5:11.33 (45.38)     5:56.87 (45.54)
        6:42.50 (45.63)     7:28.71 (46.21)     8:14.50 (45.79)     9:00.57 (46.07)
        9:45.65 (45.08)    10:31.09 (45.44)    11:16.18 (45.09)    11:58.07 (41.89)
  3 Giove, Anthony M          56 TCAM-38             18:30.50   19:32.88  
                1:00.34   2:07.43 (1:07.09)   3:18.04 (1:10.61)   4:34.42 (1:16.38)
      7:09.54 (2:35.12)   8:26.40 (1:16.86)   9:45.47 (1:19.07)  11:00.23 (1:14.76)
                               12:14.27 ( )  13:26.47 (1:12.20)  14:41.70 (1:15.23)
     17:13.62 (2:31.92)                            18:27.70 ( )  19:32.88 (1:05.18)
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                         
        NATL: N 17:14.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                              
     PACIFIC: P 17:35.21  12/31/2003 Tod Spieker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pankey, Christopher S     55 MAM-38              26:10.00   21:47.80  
                  39.75     1:23.65 (43.90)     2:08.11 (44.46)     2:52.20 (44.09)
        3:35.89 (43.69)     4:19.71 (43.82)     5:03.38 (43.67)     5:46.73 (43.35)
        6:30.87 (44.14)     7:14.24 (43.37)     7:58.50 (44.26)     8:42.56 (44.06)
        9:26.35 (43.79)    10:10.54 (44.19)    10:55.19 (44.65)    11:38.74 (43.55)
       12:23.16 (44.42)    13:07.46 (44.30)    13:51.60 (44.14)    14:35.28 (43.68)
       15:19.40 (44.12)    16:03.73 (44.33)    16:48.32 (44.59)    17:32.37 (44.05)
       18:16.59 (44.22)    19:00.97 (44.38)    19:44.73 (43.76)    20:28.45 (43.72)
       21:09.50 (41.05)    21:47.80 (38.30)                                        
  2 Morris, John (Scooter)    55 BAY-38              23:00.00   22:18.20  
                  39.94     1:22.72 (42.78)     2:06.32 (43.60)     2:50.25 (43.93)
        3:34.47 (44.22)     4:18.37 (43.90)     5:02.37 (44.00)     5:46.05 (43.68)
        6:30.32 (44.27)     7:14.61 (44.29)     7:58.88 (44.27)     8:43.30 (44.42)
        9:28.30 (45.00)    10:13.07 (44.77)    10:57.52 (44.45)    11:42.10 (44.58)
       12:26.76 (44.66)    13:11.62 (44.86)    13:56.58 (44.96)    14:41.86 (45.28)
       15:26.80 (44.94)    16:12.54 (45.74)    16:58.26 (45.72)    17:44.29 (46.03)
       18:30.76 (46.47)    19:17.24 (46.48)    20:03.23 (45.99)    20:49.32 (46.09)
       21:35.28 (45.96)    22:18.20 (42.92)                                        
  3 Moore, Michael W          59 USF-38              24:20.00   23:28.83  
                  43.03     1:28.76 (45.73)     2:16.02 (47.26)     3:02.65 (46.63)
        3:49.64 (46.99)     4:36.28 (46.64)     5:22.94 (46.66)     6:10.09 (47.15)
        6:58.35 (48.26)     7:45.23 (46.88)     8:32.42 (47.19)     9:21.13 (48.71)
       10:09.04 (47.91)    10:56.81 (47.77)    11:44.54 (47.73)    12:32.59 (48.05)
       13:21.50 (48.91)    14:09.32 (47.82)    14:57.43 (48.11)    15:44.34 (46.91)
       16:31.41 (47.07)    17:17.77 (46.36)    18:04.59 (46.82)    18:51.75 (47.16)
       19:38.67 (46.92)    20:25.51 (46.84)    21:12.83 (47.32)    21:59.43 (46.60)
       22:45.02 (45.59)    23:28.83 (43.81)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 29.41   12/7/2008 ALISTAIR COCKBURN, USA                       
        NATL: N 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER                                  
     PACIFIC: P 30.40  12/31/2000 Tim Birnie                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          55 RHMS-38                33.00      32.08  
  2 Nichols, Scott            55 CVAS-38                44.70      46.20  
  3 Sutton-Beattie, Eric L    57 RHMS-38                46.00      48.49  
  4 Giove, Anthony M          56 TCAM-38                53.53      56.77  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE, USA                            
        NATL: N 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE                                 
     PACIFIC: P 1:04.89  12/31/2000 Tim Birnie                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          55 RHMS-38              1:12.00    1:11.78  
                  34.74     1:11.78 (37.04)                                        
  2 Kennedy, James B          58 CMAM-38              1:25.00    1:24.74  
                  42.47     1:24.74 (42.27)                                        
  3 Morris, John (Scooter)    55 BAY-38               1:45.00    1:31.08  
                  44.25     1:31.08 (46.83)                                        
  4 Nichols, Scott            55 CVAS-38              1:49.35    1:45.05  
                  48.68     1:45.05 (56.37)                                        
 -- Giove, Anthony M          56 TCAM-38              2:01.50         DQ  
 
Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 2:20.59   12/4/2005 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 2:21.80  12/31/2003 Tim Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          55 RHMS-38              2:40.00    2:37.39  
                  36.48     1:17.21 (40.73)     1:57.99 (40.78)     2:37.39 (39.40)
  2 Kennedy, James B          58 CMAM-38              3:07.00    3:10.21  
                  45.83     1:33.96 (48.13)     2:22.94 (48.98)     3:10.21 (47.27)
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.13  10/29/2006 ALEXANDER MILLS, NOR                         
        NATL: N 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
     PACIFIC: P 32.18  12/31/2001 Robert Strad                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conrad, Craig J           55 UNAT                   34.50      33.88  
  2 Van Boer, Eric D          55 RHMS-38                36.00      34.85  
  3 Ottersen, Craig M         57 SAC-38                 36.50      34.91  
  4 Nichols, Scott            55 CVAS-38                43.37      43.80  
  5 Ceci, Louis G             59 STAN-38                35.40      45.04  
  6 Giove, Anthony M          56 TCAM-38              1:04.50    1:05.08  
  7 Brown, Joel D             58 SRM-38               1:00.00    1:15.26  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:10.50   1/28/2007 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
        NATL: N 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
     PACIFIC: P 1:11.53  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-38               1:18.50    1:17.62  
                  37.31     1:17.62 (40.31)                                        
  2 Ottersen, Craig M         57 SAC-38               1:19.40    1:18.81  
                  37.40     1:18.81 (41.41)                                        
  3 Kennedy, James B          58 CMAM-38              1:25.00    1:24.13  
                  40.15     1:24.13 (43.98)                                        
  4 Ridinger, Kim S           58 WACM-38              1:27.00    1:25.36  
                  41.09     1:25.36 (44.27)                                        
  5 Sutton-Beattie, Eric L    57 RHMS-38              1:38.00    1:37.44  
                  46.78     1:37.44 (50.66)                                        
  6 Nichols, Scott            55 CVAS-38              1:43.77    1:44.93  
                  47.90     1:44.93 (57.03)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:38.76   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
     PACIFIC: P 2:38.76  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-38               2:57.50    2:53.47  
                  40.65     1:25.24 (44.59)     2:09.20 (43.96)     2:53.47 (44.27)
  2 Ridinger, Kim S           58 WACM-38              3:05.50    3:04.26  
                  42.45     1:29.17 (46.72)     2:17.18 (48.01)     3:04.26 (47.08)
  3 Kennedy, James B          58 CMAM-38              3:06.00    3:10.54  
                  42.87     1:31.30 (48.43)     2:20.34 (49.04)     3:10.54 (50.20)
  4 Baker, Stephen C          55 MPSC-38              3:19.94    3:16.88  
                  44.60     1:34.95 (50.35)     2:26.68 (51.73)     3:16.88 (50.20)
  5 Sutton-Beattie, Eric L    57 RHMS-38              3:33.00    3:34.30  
                  49.62     1:44.05 (54.43)     2:40.02 (55.97)     3:34.30 (54.28)
  6 Burke, Bill               55 USF-38               8:00.00    3:56.52  
                  53.62   1:54.54 (1:00.92)   2:56.18 (1:01.64)   3:56.52 (1:00.34)
  7 Moore, Michael W          59 USF-38               4:20.00    4:02.60  
                  54.26   1:55.61 (1:01.35)   3:00.30 (1:04.69)   4:02.60 (1:02.30)
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 26.96  12/16/2007 GREG SHAW, USA                               
        NATL: N 26.96  12/16/2007 GREG SHAW                                    
     PACIFIC: P 29.52  12/31/2001 Jim Delacy                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          55 RHMS-38                30.00      30.32  
  2 Cort, Doug                59 CMAM-38                34.24      33.64  
  3 Morris, John (Scooter)    55 BAY-38                 45.00      36.89  
 -- Brown, Joel D             58 SRM-38                 53.00         DQ  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: N 1:00.35  12/17/2006 GREG SHAW                                  
     PACIFIC: P 1:05.89  12/31/2008 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cort, Doug                59 CMAM-38              1:20.30    1:20.36  
                  38.92     1:20.36 (41.44)                                        
  2 Kennedy, James B          58 CMAM-38              1:22.00    1:24.33  
                  38.98     1:24.33 (45.35)                                        
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:03.53   1/26/2007 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
        NATL: N 1:03.81  12/17/2006 GREG SHAW                                  
     PACIFIC: P 1:07.15  12/31/2001 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridinger, Kim S           58 WACM-38              1:18.00    1:17.77  
                  37.48     1:17.77 (40.29)                                        
  2 Cort, Doug                59 CMAM-38              1:35.00    1:22.49  
                  38.81     1:22.49 (43.68)                                        
  3 Baker, Stephen C          55 MPSC-38              1:22.17    1:25.45  
                  41.74     1:25.45 (43.71)                                        
  4 Morris, John (Scooter)    55 BAY-38               1:30.00    1:25.68  
                  41.01     1:25.68 (44.67)                                        
  5 Mondok, Frank J           55 MPSC-38              1:20.22    1:29.90  
                  43.07     1:29.90 (46.83)                                        
  6 Burke, Bill               55 USF-38               2:20.00    1:51.02  
                  59.40     1:51.02 (51.62)                                        
  7 Brown, Joel D             58 SRM-38               1:50.00    2:10.99  
                  58.43   2:10.99 (1:12.56)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW, USA                             
        NATL: N 2:21.05  12/17/2006 GREG SHAW                                  
     PACIFIC: P 2:25.63  12/31/2008 Jim Clemmons                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-38               2:32.50    2:32.42  
                  32.64     1:12.45 (39.81)     1:57.49 (45.04)     2:32.42 (34.93)
  2 Ottersen, Craig M         57 SAC-38               2:42.80    2:40.62  
                  33.08     1:16.50 (43.42)     2:02.55 (46.05)     2:40.62 (38.07)
  3 Ridinger, Kim S           58 WACM-38              2:56.00    2:49.72  
                  34.89     1:22.00 (47.11)     2:10.85 (48.85)     2:49.72 (38.87)
  4 Kennedy, James B          58 CMAM-38              2:58.00    2:54.99  
                  37.13     1:23.60 (46.47)     2:13.78 (50.18)     2:54.99 (41.21)
  5 Ceci, Louis G             59 STAN-38              3:50.00    3:40.33  
                  52.63   1:54.39 (1:01.76)     2:51.85 (57.46)     3:40.33 (48.48)
 
Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA, USA                          
        NATL: N 5:08.15   10/2/2005 JIM MCCONICA                               
     PACIFIC: P 5:13.29  12/31/2003 Tod Spieker                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-38               5:19.50    5:24.14  
                  33.14     1:11.84 (38.70)     1:56.07 (44.23)     2:38.85 (42.78)
        3:25.47 (46.62)     4:12.17 (46.70)     4:48.67 (36.50)     5:24.14 (35.47)
  2 Ridinger, Kim S           58 WACM-38              6:15.00    6:14.86  
                  37.50     1:25.96 (48.46)     2:16.07 (50.11)     3:06.22 (50.15)
        3:59.04 (52.82)     4:51.68 (52.64)     5:34.45 (42.77)     6:14.86 (40.41)
  3 Kennedy, James B          58 CMAM-38              6:30.00    6:26.44  
                  41.60     1:32.39 (50.79)     2:23.62 (51.23)     3:14.29 (50.67)
        4:07.55 (53.26)     5:01.08 (53.53)     5:44.66 (43.58)     6:26.44 (41.78)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 24.90   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
     PACIFIC: P 27.87  12/31/1996 Don Hill                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sapirstein, Julian B      60 USF-38                 28.24      28.34  
  2 Rudloff, Edward           62 TOC-38                 28.80      28.47  
  3 Brown, Michael R          63 49ER-38                32.87      34.37  
  4 Rothway, Robert J         62 WCM-38                 38.81      40.77  
  5 Galine, Donald L          64 WCM-38                 38.80      43.06  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W   56.63   12/7/2008 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: N   57.22   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
     PACIFIC: P 1:01.94  12/31/2007 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           62 TOC-38               1:03.00    1:01.22P 
                  28.88     1:01.22 (32.34)                                        
  2 Daniels, Larry N          64 MAAC-38              1:06.50    1:06.18  
                  32.04     1:06.18 (34.14)                                        
  3 Young, Julius W           63 USF-38               1:09.90    1:06.30  
                  31.51     1:06.30 (34.79)                                        
  4 Brown, Michael R          63 49ER-38              1:23.33    1:20.02  
                  36.49     1:20.02 (43.53)                                        
  5 Woodruff, Michael         64 BAM-38               1:21.50    1:21.84  
                  39.45     1:21.84 (42.39)                                        
  6 Carter, Lawrence A        61 TCAM-38              1:41.00    1:32.27  
                  44.91     1:32.27 (47.36)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:10.04  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: N 2:12.18   5/22/2005 JOHN CALVERT                               
     PACIFIC: P 2:16.05  12/31/2008 Ed Rudloff                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           62 TOC-38               2:16.50    2:17.53  
                  31.32     1:06.23 (34.91)     1:42.22 (35.99)     2:17.53 (35.31)
  2 Sapirstein, Julian B      60 USF-38               2:34.00    2:27.36  
                  33.48     1:10.70 (37.22)     1:49.70 (39.00)     2:27.36 (37.66)
  3 Daniels, Larry N          64 MAAC-38              2:32.00    2:31.92  
                  33.53     1:11.87 (38.34)     1:52.34 (40.47)     2:31.92 (39.58)
  4 Woodruff, Michael         64 BAM-38               3:00.00    3:06.06  
                  42.79     1:28.69 (45.90)     2:16.81 (48.12)     3:06.06 (49.25)
 
Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 4:40.45  10/28/2006 DUNCAN MCCREADIE, GBR                      
        NATL: N 4:43.69   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
     PACIFIC: P 4:51.83  12/31/2008 Ed Rudloff                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           62 TOC-38               4:52.50    4:57.23  
                  33.63     1:10.57 (36.94)     1:48.57 (38.00)     2:26.88 (38.31)
        3:05.02 (38.14)     3:43.76 (38.74)     4:21.61 (37.85)     4:57.23 (35.62)
  2 Daniels, Larry N          64 MAAC-38              5:40.00    5:35.96  
                  37.19     1:18.24 (41.05)     1:59.98 (41.74)     2:42.85 (42.87)
        3:26.06 (43.21)     4:09.92 (43.86)     4:54.00 (44.08)     5:35.96 (41.96)
  3 Woodruff, Michael         64 BAM-38               6:20.00    6:25.64  
                  42.23     1:28.08 (45.85)     2:15.97 (47.89)     3:05.67 (49.70)
        3:56.21 (50.54)     4:46.82 (50.61)     5:37.08 (50.26)     6:25.64 (48.56)
 
Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W  9:43.83   2/10/2005 DUNCAN MCCREADIE, GBR                     
        NATL: N  9:58.99   2/19/2006 JAMES MCCLEERY                            
     PACIFIC: P 10:17.45  12/31/2003 Ed Cazalet                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           62 TOC-38              10:40.50   10:09.37P 
                  34.41     1:11.66 (37.25)     1:49.85 (38.19)     2:28.74 (38.89)
        3:07.89 (39.15)     3:47.24 (39.35)     4:26.74 (39.50)     5:05.87 (39.13)
        5:44.55 (38.68)     6:23.12 (38.57)     7:01.62 (38.50)     7:40.35 (38.73)
        8:18.85 (38.50)     8:56.91 (38.06)     9:33.92 (37.01)    10:09.37 (35.45)
  2 Daniels, Larry N          64 MAAC-38             11:40.00   11:48.14  
                  37.93     1:20.69 (42.76)     2:04.94 (44.25)     2:50.11 (45.17)
        3:35.13 (45.02)     4:20.42 (45.29)     5:05.22 (44.80)     5:50.81 (45.59)
        6:35.97 (45.16)     7:21.04 (45.07)     8:06.18 (45.14)     8:51.24 (45.06)
        9:36.75 (45.51)    10:21.81 (45.06)    11:06.58 (44.77)    11:48.14 (41.56)
  3 Woodruff, Michael         64 BAM-38              13:00.00   13:03.15  
                  42.26     1:27.51 (45.25)     2:15.49 (47.98)     3:04.92 (49.43)
        3:54.38 (49.46)     4:44.36 (49.98)     5:34.24 (49.88)     6:24.38 (50.14)
        7:14.26 (49.88)     8:04.48 (50.22)     8:54.72 (50.24)     9:44.75 (50.03)
       10:34.35 (49.60)    11:24.03 (49.68)    12:13.88 (49.85)    13:03.15 (49.27)
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 18:50.59   2/18/2007 JAMES MCCLEERY, USA                       
        NATL: N 18:50.59   2/18/2007 JAMES MCCLEERY                            
     PACIFIC: P 19:14.86  12/31/2008 Tod Spieker                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Upshaw, Bob B             60 MAM-38              23:00.00   21:46.70  
                  38.82     1:20.42 (41.60)     2:03.61 (43.19)     2:47.26 (43.65)
        3:30.94 (43.68)     4:14.53 (43.59)     4:58.28 (43.75)     5:41.87 (43.59)
        6:25.38 (43.51)     7:09.33 (43.95)     7:52.90 (43.57)     8:36.64 (43.74)
        9:20.51 (43.87)    10:04.57 (44.06)    10:48.66 (44.09)    11:32.42 (43.76)
       12:16.54 (44.12)    13:00.75 (44.21)    13:44.38 (43.63)    14:28.13 (43.75)
       15:11.82 (43.69)    15:55.66 (43.84)    16:39.58 (43.92)    17:23.74 (44.16)
       18:08.30 (44.56)    18:52.81 (44.51)    19:37.06 (44.25)    20:20.02 (42.96)
       21:03.98 (43.96)    21:46.70 (42.72)                                        
  2 Piazza, Michael S         63 WCM-38              23:30.00   22:42.78  
                  41.47     1:25.64 (44.17)     2:10.26 (44.62)     2:55.40 (45.14)
        3:40.69 (45.29)     4:25.74 (45.05)     5:11.04 (45.30)     5:56.42 (45.38)
        6:42.06 (45.64)     7:27.49 (45.43)     8:12.49 (45.00)     8:57.51 (45.02)
        9:42.87 (45.36)    10:28.33 (45.46)    11:13.91 (45.58)    11:58.98 (45.07)
       12:44.32 (45.34)    13:30.19 (45.87)    14:15.77 (45.58)    15:01.07 (45.30)
       15:46.91 (45.84)    16:32.99 (46.08)    17:19.29 (46.30)    18:06.06 (46.77)
       18:53.28 (47.22)    19:39.97 (46.69)    20:25.97 (46.00)    21:12.73 (46.76)
       21:57.84 (45.11)    22:42.78 (44.94)                                        
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:07.37  12/15/2007 HUGH WILDER, USA                           
        NATL: N 1:07.37  12/15/2007 HUGH WILDER                                
     PACIFIC: P 1:08.85  12/31/2003 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ugarkovich, David M       62 WCM-38               1:25.00    1:23.15  
                  40.18     1:23.15 (42.97)                                        
  2 Carter, Lawrence A        61 TCAM-38              2:05.00    1:53.11  
                  56.01     1:53.11 (57.10)                                        
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 32.79   12/7/2008 ROBERT STRAND, USA                           
        NATL: N 33.11   12/2/2007 ROBERT STRAND                                
     PACIFIC: P 32.79  12/31/2008 Robert Strand                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smyers, Jesse B           63 WCM-38                 37.50      37.27  
  2 Brown, Michael R          63 49ER-38                42.61      43.73  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:13.33   12/6/2008 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 1:14.02   12/2/2007 ROBERT STRAND                              
     PACIFIC: P 1:13.33  12/31/2008 Robert Strand`                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smyers, Jesse B           63 WCM-38               1:24.99    1:25.55  
                  39.02     1:25.55 (46.53)                                        
  2 Ugarkovich, David M       62 WCM-38               1:30.00    1:28.93  
                  42.35     1:28.93 (46.58)                                        
  3 Brown, Michael R          63 49ER-38              1:47.77    1:41.01  
                  47.19     1:41.01 (53.82)                                        
  4 Carter, Lawrence A        61 TCAM-38              1:47.00    1:46.75  
                  50.86     1:46.75 (55.89)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:43.32   12/7/2008 ROBERT STRAND, USA                         
        NATL: N 2:44.90  11/19/2006 ROBERT STRAND                              
     PACIFIC: P 2:43.32  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ugarkovich, David M       62 WCM-38               3:15.00    3:10.45  
                  42.40     1:30.39 (47.99)     2:19.55 (49.16)     3:10.45 (50.90)
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 27.87   12/6/2008 RICH ABRAHAMS, USA                           
        NATL: N 28.31   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                                
     PACIFIC: P 30.57  12/31/2003 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          64 MAAC-38                35.00      34.54  
 
Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS, USA                         
        NATL: N 1:03.76   12/3/2006 RICH ABRAHAMS                              
     PACIFIC: P 1:11.33  12/31/2008 Ed Rudloff                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           62 TOC-38               1:11.50    1:11.43  
                  32.91     1:11.43 (38.52)                                        
  2 Daniels, Larry N          64 MAAC-38              1:25.00    1:30.41  
                  39.43     1:30.41 (50.98)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 2:30.18  12/13/2008 FRED SCHLICHER, USA                        
        NATL: N 2:34.65   12/7/2003 ROBERT POILETMAN                           
     PACIFIC: P 2:54.93  12/31/2002 Richard Kitchell                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           62 TOC-38               3:02.50    2:51.36P 
                  36.51     1:19.27 (42.76)     2:08.13 (48.86)     2:51.36 (43.23)
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:07.88   12/6/2008 BRYAN BATEMAN, USA                         
        NATL: N 1:08.70   11/4/2006 ROBERT STRAND                              
     PACIFIC: P 1:08.05  12/31/2008 Robert Strand                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sapirstein, Julian B      60 USF-38               1:30.00    1:23.48  
                  40.19     1:23.48 (43.29)                                        
  2 Rothway, Robert J         62 WCM-38               1:57.00    1:58.29  
                  59.99     1:58.29 (58.30)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT, USA                          
        NATL: N 2:30.48   5/21/2005 JOHN CALVERT                               
     PACIFIC: P 2:35.95  12/31/2003 Ed Cazalet                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ugarkovich, David M       62 WCM-38               3:00.00    2:59.73  
                  38.96     1:26.11 (47.15)     2:17.50 (51.39)     2:59.73 (42.23)
  2 Carter, Lawrence A        61 TCAM-38              3:43.00    3:39.95  
                  49.00   1:49.63 (1:00.63)   2:51.58 (1:01.95)     3:39.95 (48.37)
 
Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ, USA                         
        NATL: N 5:25.65   2/19/2006 NICK LECLERCQ                              
     PACIFIC: P 5:34.43  12/31/2003 Ed Cazalet                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ugarkovich, David M       62 WCM-38               6:30.00    6:34.83  
                  39.28     1:27.37 (48.09)     2:17.50 (50.13)     3:07.82 (50.32)
        4:02.85 (55.03)     4:59.25 (56.40)     5:46.69 (47.44)     6:34.83 (48.14)
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA                            
        NATL: N 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
     PACIFIC: P 28.50  12/31/2008 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burr, Ken M               65 WCM-38                 31.32      32.22  
  2 Cottrell, Richard B       68 MELO-38                36.13      35.93  
  3 Jacoby, Gordon D          66 MAM-38                 36.00      37.44  
  4 Boscovich, Harold O       67 WCM-38                 38.00      38.23  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 26.68   12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA                            
        NATL: N 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
     PACIFIC: P 28.50  12/31/2008 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Burns, Richard            66 TAM-38                    NT      28.37P 
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W   59.60   12/7/2008 KEEFE LODWIG, USA                          
        NATL: N 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
     PACIFIC: P 1:01.13  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           66 STAN-38              1:08.90    1:05.44  
                  31.96     1:05.44 (33.48)                                        
  2 Davis, Don M              65 RHMS-38              1:04.50    1:06.28  
                  31.51     1:06.28 (34.77)                                        
  3 Burr, Ken M               65 WCM-38               1:17.00    1:18.69  
                  36.92     1:18.69 (41.77)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:16.27   12/6/2008 KEEFE LODWIG, USA                          
        NATL: N 2:17.15   5/18/2008 TOM LANDIS                                 
     PACIFIC: P 2:18.54  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 TAM-38               2:21.00    2:20.48  
                  31.54     1:06.59 (35.05)     1:42.66 (36.07)     2:20.48 (37.82)
  2 Todd, Richard T           67 TCAM-38              2:35.00    2:34.50  
                  34.80     1:12.68 (37.88)     1:53.27 (40.59)     2:34.50 (41.23)
 
Men 65-69 400 SC Meter Freestyle Time Trial
===============================================================================
       World: W 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                            
        NATL: N 4:55.56   2/18/2007 TOM LANDIS                                 
     PACIFIC: P 5:30.76  12/31/2008 Bill Dawson                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Burns, Richard            66 TAM-38                    NT    5:20.75P 
 
Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:16.06   2/10/2007 VITTORIO ERMIRIO, ITA                     
        NATL: N 10:21.09   5/18/2008 TOM LANDIS                                
     PACIFIC: P 11:22.83  12/31/2008 Bill Dawson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 TAM-38              11:00.00   10:46.38P 
                  35.34     1:14.75 (39.41)     1:55.02 (40.27)     2:35.53 (40.51)
        3:16.44 (40.91)     3:57.58 (41.14)     4:39.10 (41.52)     5:20.75 (41.65)
        6:01.77 (41.02)     6:42.91 (41.14)     7:24.54 (41.63)     8:05.68 (41.14)
        8:46.60 (40.92)     9:26.84 (40.24)    10:07.30 (40.46)    10:46.38 (39.08)
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS, USA                           
        NATL: N 19:32.78   2/18/2007 TOM LANDIS                                
     PACIFIC: P 21:34.56  12/31/2008 Bill Dawson                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              65 RHMS-38             22:15.60   21:44.39  
                  37.11     1:17.48 (40.37)     1:58.20 (40.72)     2:38.97 (40.77)
        3:19.58 (40.61)     4:00.69 (41.11)     4:41.88 (41.19)     5:23.53 (41.65)
        6:05.45 (41.92)     6:47.91 (42.46)     7:30.93 (43.02)     8:14.78 (43.85)
        8:59.10 (44.32)     9:43.08 (43.98)    10:28.90 (45.82)    11:13.96 (45.06)
       11:59.12 (45.16)    12:44.51 (45.39)    13:30.92 (46.41)    14:14.51 (43.59)
       15:00.02 (45.51)    15:45.72 (45.70)    16:31.08 (45.36)    17:16.45 (45.37)
       18:01.07 (44.62)    18:46.48 (45.41)    19:31.55 (45.07)    20:16.37 (44.82)
       21:00.95 (44.58)    21:44.39 (43.44)                                        
  2 Dawson, Bill              67 MELO-38             21:34.00   22:05.60  
                  40.48     1:24.37 (43.89)     2:08.41 (44.04)     2:53.16 (44.75)
        3:37.42 (44.26)     4:22.14 (44.72)     5:06.56 (44.42)     5:51.21 (44.65)
        6:35.44 (44.23)     7:19.77 (44.33)     8:03.69 (43.92)     8:48.29 (44.60)
        9:32.80 (44.51)    10:17.28 (44.48)    11:01.54 (44.26)    11:45.03 (43.49)
       12:30.32 (45.29)    13:14.92 (44.60)    13:59.32 (44.40)    14:43.07 (43.75)
       15:27.43 (44.36)    16:11.75 (44.32)    16:55.99 (44.24)    17:40.64 (44.65)
       18:25.16 (44.52)    19:09.11 (43.95)    19:53.68 (44.57)    20:38.47 (44.79)
     22:05.60 (1:27.13)                                                            
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 31.64   12/7/2008 RICHARD BURNS, USA                           
        NATL: N 32.12  10/11/2008 RICHARD BURNS                                
     PACIFIC: P 31.64  12/31/2008 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 TAM-38                 33.00      32.51  
  2 Jacoby, Gordon D          66 MAM-38                 45.00      43.57  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:10.66  10/11/2008 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:10.66  10/11/2008 RICHARD BURNS                              
     PACIFIC: P 1:10.66  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 TAM-38               1:12.50    1:12.16  
                  34.64     1:12.16 (37.52)                                        
  2 Todd, Richard T           67 TCAM-38              1:16.00    1:22.67  
                  39.72     1:22.67 (42.95)                                        
  3 Jacoby, Gordon D          66 MAM-38               1:45.00    1:42.58  
                  50.43     1:42.58 (52.15)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:36.52  11/15/2008 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 2:45.56   2/20/2005 GARY CHASE                                 
     PACIFIC: P 2:36.52  12/31/2008 Ricahrd Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           67 TCAM-38              2:51.11    2:49.06  
                  39.84     1:22.93 (43.09)     2:07.03 (44.10)     2:49.06 (42.03)
  2 Gildea, David R           66 STAN-38              3:26.60    3:15.06  
                  45.89     1:35.87 (49.98)     2:26.89 (51.02)     3:15.06 (48.17)
  3 Dawson, Bill              67 MELO-38              3:25.00    3:36.02  
                  51.98     1:46.98 (55.00)     2:42.53 (55.55)     3:36.02 (53.49)
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 34.44   1/25/2009 OSAMU MAEDA, JPN                             
        NATL: N 35.44  10/11/2008 DAVID GILDEA                                 
     PACIFIC: P 35.44  12/31/2008 David Gildea                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           66 STAN-38                35.91      34.92N 
  2 Frost, Kenneth A          65 TAM-38                 35.40      35.15N 
  3 Davis, Don M              65 RHMS-38                38.40      38.37  
  4 Dannenberg, James         65 WMAC-20                39.00      40.79  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:17.01  10/11/2008 DAVID GILDEA, USA                          
        NATL: N 1:17.01  10/11/2008 DAVID GILDEA                               
     PACIFIC: P 1:17.01  12/31/2008 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           66 STAN-38              1:19.89    1:17.43  
                  37.38     1:17.43 (40.05)                                        
  2 Frost, Kenneth A          65 TAM-38               1:19.50    1:19.12  
                  37.30     1:19.12 (41.82)                                        
  3 Todd, Richard T           67 TCAM-38              1:18.66    1:20.59  
                  38.54     1:20.59 (42.05)                                        
  4 Dannenberg, James         65 WMAC-20              1:29.00    1:28.61  
                  41.62     1:28.61 (46.99)                                        
  5 Dawson, Bill              67 MELO-38              1:31.00    1:33.89  
                  44.19     1:33.89 (49.70)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:56.84  10/12/2008 DAVID GILDEA, USA                          
        NATL: N 2:56.84  10/12/2008 DAVID GILDEA                               
     PACIFIC: P 2:56.84  12/31/2008 David Gildea                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          65 TAM-38               2:57.00    2:56.37W 
                  40.48     1:25.97 (45.49)     2:12.13 (46.16)     2:56.37 (44.24)
  2 Gildea, David R           66 STAN-38              3:12.00    2:59.24  
                  40.22     1:26.10 (45.88)     2:13.25 (47.15)     2:59.24 (45.99)
  3 Todd, Richard T           67 TCAM-38              2:59.11    2:59.65  
                  40.25     1:26.16 (45.91)     2:13.13 (46.97)     2:59.65 (46.52)
  4 Dannenberg, James         65 WMAC-20              3:30.00    3:21.96  
                  43.46     1:34.43 (50.97)     2:29.20 (54.77)     3:21.96 (52.76)
  5 Dawson, Bill              67 MELO-38              2:38.00    3:31.99  
                  47.38     1:41.16 (53.78)     2:36.75 (55.59)     3:31.99 (55.24)
 
Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 29.27   3/21/2009 JOSEP CLARET, ESP                            
        NATL: N 30.70   10/6/2001 BOB BAILIE                                   
     PACIFIC: P 30.87  12/31/2008 Richard Burns                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 TAM-38                 31.60      31.37  
 -- Dawson, Bill              67 MELO-38                34.00         DQ  
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS, USA                         
        NATL: N 1:10.67  10/12/2008 RICHARD BURNS                              
     PACIFIC: P 1:10.67  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           66 STAN-38              1:19.50    1:13.65  
                  35.77     1:13.65 (37.88)                                        
  2 Dawson, Bill              67 MELO-38              1:33.00    1:29.16  
                  43.72     1:29.16 (45.44)                                        
  3 Jacoby, Gordon D          66 MAM-38               1:40.00    1:46.17  
                  48.93     1:46.17 (57.24)                                        
  4 Silvey, Frederick R       67 WCM-38               2:04.00    1:58.78  
                  58.62   1:58.78 (1:00.16)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 2:41.64  11/22/2008 BERND HORSTMANN, GER                       
        NATL: N 2:43.49  10/13/2006 MIKE FRESHLEY                              
     PACIFIC: P 2:42.48  12/31/2008 Richard Burns                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            66 TAM-38               2:45.00    2:44.27  
                  33.29     1:16.05 (42.76)     2:06.04 (49.99)     2:44.27 (38.23)
  2 Todd, Richard T           67 TCAM-38              2:50.00    2:52.66  
                  39.06     1:24.54 (45.48)     2:12.20 (47.66)     2:52.66 (40.46)
  3 Dawson, Bill              67 MELO-38              3:15.00    3:15.99  
                  43.12     1:36.48 (53.36)     2:32.77 (56.29)     3:15.99 (43.22)
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 27.70   12/6/2008 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 28.00  11/18/2007 JEFF FARRELL                                 
     PACIFIC: P 32.52  12/31/1992 John Richards                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        70 TCAM-38                35.00      34.69  
  2 Ingalls, Donald A         71 MVM-38                 36.00      36.29  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL, USA                          
        NATL: N 1:03.33   12/2/2007 JEFF FARRELL                               
     PACIFIC: P 1:12.57  12/31/1992 John Richards                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        70 TCAM-38              1:18.50    1:14.27  
                  35.30     1:14.27 (38.97)                                        
  2 Ingalls, Donald A         71 MVM-38               1:25.00    1:24.99  
                  39.94     1:24.99 (45.05)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 2:24.31   12/9/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
     PACIFIC: P 2:46.86  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        70 TCAM-38              2:50.00    2:45.89P 
                  37.93     1:19.26 (41.33)     2:01.81 (42.55)     2:45.89 (44.08)
  2 Ingalls, Donald A         71 MVM-38               3:20.00    3:16.31  
                  43.96     1:34.47 (50.51)     2:27.32 (52.85)     3:16.31 (48.99)
  3 Pedder, Stan              74 WCM-38               4:00.00    4:13.42  
                1:00.84   2:05.64 (1:04.80)   3:12.17 (1:06.53)   4:13.42 (1:01.25)
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
        NATL: N 5:09.75   3/16/2002 GRAHAM JOHNSTON                            
     PACIFIC: P 5:56.06  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        70 TCAM-38              6:00.00    6:09.97  
                  42.04     1:28.08 (46.04)     2:15.22 (47.14)     3:03.00 (47.78)
        3:51.05 (48.05)     4:39.21 (48.16)     5:26.39 (47.18)     6:09.97 (43.58)
  2 Ingalls, Donald A         71 MVM-38               7:15.00    7:07.16  
                  46.77     1:39.11 (52.34)     2:34.91 (55.80)     3:30.58 (55.67)
        4:26.06 (55.48)     5:21.00 (54.94)     6:15.04 (54.04)     7:07.16 (52.12)
 
Men 70-74 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 10:52.68  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
     PACIFIC: P 12:15.49  12/31/1989 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        70 TCAM-38             14:00.00   12:24.23  
                  42.36     1:28.27 (45.91)   3:02.93 (1:34.66)                    
            3:50.11 ( )     4:37.42 (47.31)     5:24.70 (47.28)     6:11.77 (47.07)
        6:58.38 (46.61)     7:45.12 (46.74)     8:31.78 (46.66)     9:18.79 (47.01)
       10:05.72 (46.93)    10:52.61 (46.89)    11:39.53 (46.92)    12:24.23 (44.70)
  2 Ingalls, Donald A         71 MVM-38              14:30.00   14:00.41  
                  46.65     1:39.41 (52.76)     2:33.57 (54.16)     3:26.74 (53.17)
        4:20.29 (53.55)     5:13.27 (52.98)     6:07.04 (53.77)     7:00.11 (53.07)
        7:53.99 (53.88)     8:46.54 (52.55)     9:41.37 (54.83)    10:35.46 (54.09)
       11:29.39 (53.93)    12:22.44 (53.05)    13:15.44 (53.00)    14:00.41 (44.97)
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                      
        NATL: N 20:54.56   10/6/2001 GRAHAM JOHNSTON                           
     PACIFIC: P 23:59.12  12/31/1988 Aldo da Rosa                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38             25:47.41   25:10.60  
                  45.36     1:36.02 (50.66)     2:26.95 (50.93)     3:18.21 (51.26)
        4:08.51 (50.30)     4:58.69 (50.18)     5:50.52 (51.83)     6:41.31 (50.79)
        7:32.05 (50.74)     8:23.59 (51.54)     9:15.51 (51.92)    10:06.26 (50.75)
       10:57.22 (50.96)    11:49.16 (51.94)    12:39.43 (50.27)    13:30.29 (50.86)
       14:21.33 (51.04)    15:14.30 (52.97)    16:05.43 (51.13)    16:55.55 (50.12)
       17:45.89 (50.34)    18:35.99 (50.10)    19:26.92 (50.93)    20:18.20 (51.28)
       21:09.39 (51.19)    21:59.18 (49.79)    22:48.09 (48.91)    23:37.18 (49.09)
       24:26.06 (48.88)    25:10.60 (44.54)                                        
  2 Lane, Ed V                70 WCM-38              24:59.30   25:15.44  
                  41.48     1:28.83 (47.35)     2:17.99 (49.16)     3:08.48 (50.49)
        3:58.64 (50.16)     4:49.88 (51.24)     5:38.91 (49.03)     6:28.87 (49.96)
        7:20.27 (51.40)     8:12.46 (52.19)     9:03.43 (50.97)     9:55.51 (52.08)
       10:47.17 (51.66)    11:37.89 (50.72)    12:29.41 (51.52)    13:20.03 (50.62)
       14:12.05 (52.02)    15:03.12 (51.07)    15:54.13 (51.01)    16:45.79 (51.66)
       17:37.39 (51.60)    18:27.88 (50.49)    19:19.64 (51.76)    20:11.50 (51.86)
       21:03.65 (52.15)    21:55.15 (51.50)    22:46.40 (51.25)    23:36.51 (50.11)
       24:26.87 (50.36)    25:15.44 (48.57)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
     PACIFIC: P 38.44  12/31/1989 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38                43.26      42.38  
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-38                 45.40      45.28  
  3 Ingalls, Donald A         71 MVM-38                 47.00      47.57  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                         
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
     PACIFIC: P 1:24.30  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           70 WCM-38               1:45.30    1:43.48  
                  48.56     1:43.48 (54.92)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 2:51.24  10/12/2003 BURWELL JONES                              
     PACIFIC: P 3:07.57  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              3:36.70    3:33.39  
                  51.02     1:47.43 (56.41)     2:43.06 (55.63)     3:33.39 (50.33)
  2 Fairfield, David M        70 TCAM-38              4:45.00    3:59.95  
                  57.87   2:00.05 (1:02.18)   3:02.08 (1:02.03)     3:59.95 (57.87)
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 37.26   12/2/2007 JEFF FARRELL, USA                            
        NATL: N 37.26   12/2/2007 JEFF FARRELL                                 
     PACIFIC: P 41.79  12/31/2002 Norm Stupfel                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           70 WCM-38                 42.70      42.21  
  2 Ingalls, Donald A         71 MVM-38                 51.00      50.10  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:23.70   1/21/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
     PACIFIC: P 1:32.13  12/31/1988 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           70 WCM-38               1:39.00    1:39.92  
                  48.38     1:39.92 (51.54)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:05.27   1/20/2007 HANS REICHELT, GER                         
        NATL: N 3:12.98   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
     PACIFIC: P 3:22.53  12/31/2007 Dick Peterson                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              3:44.55    3:42.86  
                  53.04     1:51.90 (58.86)     2:50.20 (58.30)     3:42.86 (52.66)
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-38               3:43.30    3:42.94  
                  50.04     1:46.50 (56.46)     2:45.13 (58.63)     3:42.94 (57.81)
 -- Fairfield, David M        70 TCAM-38              5:00.00         DQ  
                  56.75   1:59.03 (1:02.28)   2:59.88 (1:00.85)          DQ (55.89)
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN, USA                           
        NATL: N 31.55   2/17/2008 BERT PETERSEN                                
     PACIFIC: P 35.78  12/31/2006 Emory Haworth                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           70 WCM-38                 40.18      39.11  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:18.42   1/25/2009 TAISUKE MIYAZAKI, JPN                      
        NATL: N 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
     PACIFIC: P 1:33.09  12/31/2007 Barry Fasbender                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              1:40.20    1:39.04  
                  50.14     1:39.04 (48.90)                                        
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-38               1:39.00    1:39.27  
                  45.43     1:39.27 (53.84)                                        
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 3:08.60   5/11/2003 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 3:15.19  10/27/2002 RONALD JOHNSON                             
     PACIFIC: P 3:33.61  12/31/2007 Barry Fasbender                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              3:53.28    3:46.73  
                  51.83     1:50.84 (59.01)   2:51.34 (1:00.50)     3:46.73 (55.39)
 
Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 6:21.46  10/26/2003 BURWELL JONES                              
     PACIFIC: P 6:50.27  12/31/1989 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-38              7:33.54    7:30.91  
                  52.20     1:51.45 (59.25)     2:50.51 (59.06)     3:48.55 (58.04)
      4:51.69 (1:03.14)   5:52.72 (1:01.03)     6:43.40 (50.68)     7:30.91 (47.51)
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 30.15   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                          
        NATL: N 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME                                 
     PACIFIC: P 33.35  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           78 AAM-38                 34.20      38.76  
  2 Daniel, Jack C            76 WCM-38                 52.00      51.11  
  3 Schlange, Gunter R        79 MAAC-38                57.00      58.84  
  4 Clark, Floyd W            79 TCAM-38              1:00.00    1:05.42  
 
Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:05.13   4/19/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 1:11.55  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
     PACIFIC: P 1:13.47  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            76 WCM-38               1:20.00    1:20.89  
                  38.75     1:20.89 (42.14)                                        
  2 Sulzbach, John F          75 MELO-38              1:32.00    1:25.56  
                  40.95     1:25.56 (44.61)                                        
  3 King, Bill                76 OREG-37              1:22.00    1:26.23  
                  40.89     1:26.23 (45.34)                                        
  4 Anderson, Paul N          76 RINC-38              1:42.00    1:39.80  
                  46.14     1:39.80 (53.66)                                        
  5 Hathaway, Pierre          79 CVM-38               1:50.00    1:49.60  
                  54.34     1:49.60 (55.26)                                        
  6 Clark, Floyd W            79 TCAM-38              3:00.00    2:22.59  
                1:06.01   2:22.59 (1:16.58)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:27.53   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 2:37.71   5/21/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
     PACIFIC: P 2:48.67  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            76 WCM-38               3:03.00    3:05.88  
                  41.23     1:29.50 (48.27)     2:19.42 (49.92)     3:05.88 (46.46)
  2 Sulzbach, John F          75 MELO-38              3:15.00    3:13.08  
                  43.36     1:34.10 (50.74)     2:24.99 (50.89)     3:13.08 (48.09)
  3 Grohe, William E          76 USF-38               4:00.00    3:54.21  
                  50.59     1:48.47 (57.88)   2:50.89 (1:02.42)   3:54.21 (1:03.32)
  4 Clark, Floyd W            79 TCAM-38              4:00.00    5:55.61  
                1:20.31   2:56.65 (1:36.34)   5:55.61 (2:58.96)                    
 
Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 5:15.10   4/18/2009 DAVID RADCLIFF, USA                        
        NATL: N 5:40.14   5/20/2006 GRAHAM JOHNSTON                            
     PACIFIC: P 6:02.95  12/31/1995 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            76 WCM-38               6:36.00    7:03.39  
                  46.98     1:41.41 (54.43)     2:36.73 (55.32)     3:32.06 (55.33)
        4:26.82 (54.76)     5:20.39 (53.57)     6:13.16 (52.77)     7:03.39 (50.23)
  2 Clark, Floyd W            79 TCAM-38              8:00.00   12:50.66  
                3:05.91   4:47.49 (1:41.58)                             6:28.82 ( )
      8:09.66 (1:40.84)   9:44.48 (1:34.82)  11:24.99 (1:40.51)  12:50.66 (1:25.67)
 
Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 10:59.10   4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
        NATL: N 11:44.84   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON                           
     PACIFIC: P 12:45.40  12/31/1994 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            76 WCM-38              13:55.00   14:02.89  
                  47.03     1:40.53 (53.50)     2:34.59 (54.06)     3:28.95 (54.36)
        4:22.93 (53.98)     5:16.44 (53.51)     6:10.41 (53.97)     7:03.85 (53.44)
        7:57.36 (53.51)     8:50.99 (53.63)     9:43.85 (52.86)    10:37.24 (53.39)
       11:29.69 (52.45)    12:22.41 (52.72)    13:14.10 (51.69)    14:02.89 (48.79)
  2 Grohe, William E          76 USF-38              17:55.00   18:47.03  
                1:01.99   2:07.42 (1:05.43)   3:16.69 (1:09.27)   4:27.23 (1:10.54)
      5:38.57 (1:11.34)   6:49.90 (1:11.33)   8:01.45 (1:11.55)   9:15.71 (1:14.26)
     10:28.44 (1:12.73)  11:42.01 (1:13.57)  12:55.08 (1:13.07)  14:07.31 (1:12.23)
     15:19.04 (1:11.73)  16:28.67 (1:09.63)  17:37.75 (1:09.08)  18:47.03 (1:09.28)
 
Men 75-79 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 20:39.50   4/17/2009 DAVID RADCLIFF, USA                       
        NATL: N 22:27.75   5/19/2006 GRAHAM JOHNSTON                           
     PACIFIC: P 24:46.19  12/31/1993 Aldo da Rosa                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            76 WCM-38              26:30.00   26:36.48  
                  45.20     1:37.27 (52.07)     2:31.18 (53.91)     3:24.94 (53.76)
        4:19.24 (54.30)     5:13.22 (53.98)     6:07.19 (53.97)     7:00.77 (53.58)
        7:54.87 (54.10)     8:49.10 (54.23)     9:42.99 (53.89)    10:36.41 (53.42)
       11:29.67 (53.26)    12:23.46 (53.79)    13:16.30 (52.84)    14:09.61 (53.31)
       15:02.41 (52.80)    15:56.05 (53.64)    16:49.42 (53.37)    17:43.84 (54.42)
       18:35.67 (51.83)    19:28.63 (52.96)    20:21.56 (52.93)    21:13.94 (52.38)
       22:09.91 (55.97)    23:02.26 (52.35)    23:57.29 (55.03)    24:50.05 (52.76)
       25:47.40 (57.35)    26:36.48 (49.08)                                        
  2 King, Bill                76 OREG-37             27:12.00   28:28.11  
                  45.83     1:37.47 (51.64)     2:31.42 (53.95)     3:25.87 (54.45)
        4:21.97 (56.10)     5:18.83 (56.86)     6:16.39 (57.56)     7:15.07 (58.68)
        8:10.65 (55.58)     9:06.19 (55.54)    10:03.65 (57.46)    11:00.96 (57.31)
       11:57.71 (56.75)    12:53.62 (55.91)    13:49.16 (55.54)    14:46.73 (57.57)
       15:44.83 (58.10)    16:42.60 (57.77)    17:40.11 (57.51)    18:38.98 (58.87)
       19:38.57 (59.59)  20:39.15 (1:00.58)    21:38.27 (59.12)  22:38.99 (1:00.72)
       23:38.18 (59.19)    24:36.33 (58.15)    25:35.38 (59.05)    26:33.88 (58.50)
       27:31.92 (58.04)    28:28.11 (56.19)                                        
  3 Milliman, Mike            75 OAK-38              28:57.80   29:50.11  
                  52.11     1:47.08 (54.97)     2:43.38 (56.30)   4:39.06 (1:55.68)
        5:39.03 (59.97)                             6:38.87 ( )     7:38.05 (59.18)
      8:38.96 (1:00.91)   9:39.08 (1:00.12)    10:37.82 (58.74)  11:38.88 (1:01.06)
     12:40.43 (1:01.55)    13:40.36 (59.93)  14:41.17 (1:00.81)    15:40.81 (59.64)
       16:39.99 (59.18)  17:41.61 (1:01.62)  18:43.77 (1:02.16)    19:43.53 (59.76)
       20:42.73 (59.20)  21:44.19 (1:01.46)  22:45.79 (1:01.60)  23:48.04 (1:02.25)
     24:50.19 (1:02.15)    25:49.85 (59.66)    26:48.87 (59.02)  27:52.99 (1:04.12)
       28:52.80 (59.81)    29:50.11 (57.31)                                        
  4 Grohe, William E          76 USF-38              33:00.00   34:11.88  
                  53.87   1:54.79 (1:00.92)   2:58.29 (1:03.50)   4:05.15 (1:06.86)
      5:12.46 (1:07.31)   6:20.33 (1:07.87)   7:29.60 (1:09.27)   8:39.03 (1:09.43)
      9:49.31 (1:10.28)  10:59.44 (1:10.13)  13:20.92 (2:21.48)  14:32.14 (1:11.22)
                               15:42.10 ( )  16:50.78 (1:08.68)  18:01.41 (1:10.63)
     19:15.36 (1:13.95)  20:26.34 (1:10.98)  21:36.55 (1:10.21)  22:47.17 (1:10.62)
     23:57.50 (1:10.33)  25:09.19 (1:11.69)  26:17.88 (1:08.69)  27:26.77 (1:08.89)
     28:36.46 (1:09.69)  29:45.38 (1:08.92)  30:52.18 (1:06.80)  31:59.19 (1:07.01)
     33:05.60 (1:06.41)  34:11.88 (1:06.28)                                        
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 35.51  11/16/2008 YOSHI OYAKAWA, USA                           
        NATL: N 35.76  10/25/2008 YOSHI OYAKAWA                                
     PACIFIC: P 39.83  12/31/1994 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           78 AAM-38                 45.00      45.51  
  2 Hathaway, Pierre          79 CVM-38                 54.00      54.66  
  3 Schlange, Gunter R        79 MAAC-38              1:02.00    1:04.46  
  4 Moretto, Bob              78 TOC-38                 59.00    1:16.01  
  5 Clark, Floyd W            79 TCAM-38              2:00.00    1:32.58  
 
Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:19.71   12/7/2008 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:20.25  10/26/2008 YOSHI OYAKAWA                              
     PACIFIC: P 1:27.41  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            76 WCM-38               1:40.00    1:35.35  
                  46.12     1:35.35 (49.23)                                        
  2 Sulzbach, John F          75 MELO-38              1:45.00    1:43.97  
                  49.53     1:43.97 (54.44)                                        
  3 Hathaway, Pierre          79 CVM-38               1:59.00    1:56.53  
                  56.64     1:56.53 (59.89)                                        
  4 Grohe, William E          76 USF-38               2:30.00    1:58.13  
                  54.47   1:58.13 (1:03.66)                                        
  5 Anderson, Paul N          76 RINC-38              2:30.00    2:28.42  
                1:06.95   2:28.42 (1:21.47)                                        
  6 Schlange, Gunter R        79 MAAC-38              2:16.00    2:37.73  
                1:12.55   2:37.73 (1:25.18)                                        
  7 Clark, Floyd W            79 TCAM-38              4:00.00    3:22.50  
                1:37.11   3:22.50 (1:45.39)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS, USA                          
        NATL: N 2:58.21    4/6/2002 ROGER FRANKS                               
     PACIFIC: P 3:10.22  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            76 WCM-38               3:39.00    3:36.49  
                  51.40     1:46.87 (55.47)     2:44.29 (57.42)     3:36.49 (52.20)
  2 Hathaway, Pierre          79 CVM-38               4:19.00    4:23.23  
                1:01.19   2:08.59 (1:07.40)   3:18.11 (1:09.52)   4:23.23 (1:05.12)
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 39.97   5/14/2000 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
        NATL: N 40.07   5/18/2008 MANUEL SANGUILY                              
     PACIFIC: P 44.16  12/31/2007 Norm Stupfel                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieman, Frank B           77 WCM-38               1:02.00      53.60  
  2 Schlange, Gunter R        79 MAAC-38              1:02.00    1:03.09  
  3 Anderson, Paul N          76 RINC-38              1:10.00    1:04.52  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:28.61   1/30/1999 ROBERT PFERSDORFF, GER                     
        NATL: N 1:35.87  10/12/2003 ROBERT MACDONALD                           
     PACIFIC: P 1:37.39  12/31/1992 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          75 MELO-38              1:48.00    1:50.76  
                  51.23     1:50.76 (59.53)                                        
  2 Grohe, William E          76 USF-38               3:00.00    2:36.11  
                1:18.06   2:36.11 (1:18.05)                                        
  3 Anderson, Paul N          76 RINC-38              2:38.00    2:38.34  
                1:16.25   2:38.34 (1:22.09)                                        
 -- Schlange, Gunter R        79 MAAC-38              2:18.00         DQ  
                1:11.28        DQ (1:22.98)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 3:20.93   4/20/2008 TSUTOMU KAJIHARA, JPN                      
        NATL: N 3:29.54  11/11/2003 AL CRAIG                                   
     PACIFIC: P 3:34.29  12/31/1993 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           78 AAM-38               3:43.80    3:49.81  
                  52.03     1:50.60 (58.57)   2:51.13 (1:00.53)     3:49.81 (58.68)
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 34.53   1/27/2008 J.LOUIS LE DALL, FRA                         
        NATL: N 34.83  12/10/2000 FRANK PIEMME                                 
     PACIFIC: P 38.70  12/31/1995 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieman, Frank B           77 WCM-38               1:02.00    1:01.99  
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
       World: W 1:24.38   1/25/2009 TAKASHI HAYASHI, JPN                       
        NATL: N 1:32.31  11/19/2006 RON JOHNSON                                
     PACIFIC: P 1:35.31  12/31/2007 Ashley Jones                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          75 MELO-38              1:54.00    1:59.64  
                  55.43   1:59.64 (1:04.21)                                        
  2 Grohe, William E          76 USF-38               2:55.00    2:38.91  
                1:14.30   2:38.91 (1:24.61)                                        
 
Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:24.23  11/23/2008 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 1:24.42  10/13/2000 FRANK PIEMME                               
     PACIFIC: P 1:27.43  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           78 AAM-38               1:30.50    1:39.35  
                  46.34     1:39.35 (53.01)                                        
  2 Sulzbach, John F          75 MELO-38              1:45.00    1:41.70  
                  48.76     1:41.70 (52.94)                                        
 
Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 3:00.01   12/7/2008 BURWELL JONES, USA                         
        NATL: N 3:16.44  12/10/2000 FRANK PIEMME                               
     PACIFIC: P 3:20.35  12/31/1994 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sulzbach, John F          75 MELO-38              3:45.00    3:48.90  
                  55.71     1:54.52 (58.81)   2:59.17 (1:04.65)     3:48.90 (49.73)
  2 Grohe, William E          76 USF-38               5:00.00    4:32.22  
                1:10.18   2:16.65 (1:06.47)   3:38.15 (1:21.50)     4:32.22 (54.07)
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 32.61   6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 32.80   12/4/2005 FRANK PIEMME                                 
     PACIFIC: P 36.78  12/31/1999 Aldo da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        80 CVM-38                 45.00      46.11  
 
Men 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:16.09   5/18/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:17.02   12/4/2005 FRANK PIEMME                               
     PACIFIC: P 1:21.52  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goldsmith, Harry S        80 CVM-38               1:45.00    1:49.83  
                  52.64     1:49.83 (57.19)                                        
  2 Stupfel, Don L            81 SMMM-38              1:56.00    1:55.00  
                  54.16   1:55.00 (1:00.84)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 2:58.32   4/27/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                     
        NATL: N 3:00.63  10/10/1999 RAY TAFT                                   
     PACIFIC: P 3:00.63  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            81 SMMM-38              4:38.00    4:15.25  
                1:00.69   2:06.15 (1:05.46)   3:11.06 (1:04.91)   4:15.25 (1:04.19)
  2 Goldsmith, Harry S        80 CVM-38               5:00.00    4:26.53  
                1:00.79   2:06.66 (1:05.87)   3:15.98 (1:09.32)   4:26.53 (1:10.55)
 
Men 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 6:20.10    6/8/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                     
        NATL: N 6:27.60  12/12/1999 RAY TAFT                                   
     PACIFIC: P 6:27.60  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            81 SMMM-38              9:59.00   10:42.03  
                1:10.19   2:33.17 (1:22.98)   3:58.80 (1:25.63)   5:21.25 (1:22.45)
      6:42.77 (1:21.52)   8:06.25 (1:23.48)   9:28.48 (1:22.23)  10:42.03 (1:13.55)
 
Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 12:50.97   5/11/2008 HIROSHI YOSHIMURA, JPN                    
        NATL: N 13:29.27  12/12/1999 RAY TAFT                                  
     PACIFIC: P 13:29.27  12/31/1999 Ray Taft                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            81 SMMM-38             21:14.00   20:07.04  
                1:09.88   2:26.48 (1:16.60)   3:43.60 (1:17.12)   4:59.29 (1:15.69)
      6:13.63 (1:14.34)   7:28.42 (1:14.79)   8:43.09 (1:14.67)   9:58.61 (1:15.52)
     11:14.73 (1:16.12)  12:30.97 (1:16.24)  13:47.44 (1:16.47)  15:03.76 (1:16.32)
     16:20.89 (1:17.13)  17:37.77 (1:16.88)  18:54.37 (1:16.60)  20:07.04 (1:12.67)
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
        NATL: N 41.58  11/14/2004 PAUL HUTINGER                                
     PACIFIC: P 42.96  12/31/1999 Ray Taft                                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            81 SMMM-38              1:05.00    1:00.84  
 
Men 80-84 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 1:25.77   1/26/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 1:33.27   3/20/2004 PAUL HUTINGER                              
     PACIFIC: P 1:33.58  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            81 SMMM-38              2:27.00    2:34.05  
                1:13.21   2:34.05 (1:20.84)                                        
 
Men 80-84 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
       World: W 3:10.06   5/25/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                      
        NATL: N 3:23.73  12/12/1999 RAY TAFT                                   
     PACIFIC: P 3:23.73  12/31/1999 Ray Taft                                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stupfel, Don L            81 SMMM-38              4:43.00    5:20.95  
                1:15.80   2:44.16 (1:28.36)   4:10.76 (1:26.60)   5:20.95 (1:10.19)
 
Men 85-89 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 47.70   6/16/2002 Y.MIYAMOTO, JPN                              
        NATL: N 50.99  12/15/2002 PAUL KRUP                                    
     PACIFIC: P 52.34  12/31/2002 Aldo da Rosa                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, G Edward         86 TOC-38                 47.74      54.21  
 
Men 85-89 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 1:50.32   1/30/2000 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 1:56.21   9/29/2002 ALDO DA ROSA                               
     PACIFIC: P 1:56.21  12/31/2002 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, G Edward         86 TOC-38               1:51.00    2:12.16  
                1:03.60   2:12.16 (1:08.56)                                        
 
Men 85-89 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 4:16.20  10/13/2002 ALDO DA ROSA, USA                          
        NATL: N 4:16.20  10/13/2002 ALDO DA ROSA                               
     PACIFIC: P 4:16.20  12/31/2002 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Rudloff, G Edward         86 TOC-38               4:51.00         DQ  
                1:06.63   2:21.88 (1:15.25)   3:39.45 (1:17.57)        DQ (1:16.31)
 
Men 85-89 100 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 1:48.23  11/14/2004 ANDREW HOLDEN, USA                         
        NATL: N 1:48.23  11/14/2004 ANDREW HOLDEN                              
     PACIFIC: P 1:59.79  12/31/2008 G. Edward Rudloff                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, G Edward         86 TOC-38               1:42.00    2:06.02  
                1:00.77   2:06.02 (1:05.25)                                        
 
Men 85-89 200 SC Meter IM
===============================================================================
       World: W 4:07.59   9/29/2002 ALDO DA ROSA, USA                          
        NATL: N 4:07.59   9/29/2002 ALDO DA ROSA                               
     PACIFIC: P 4:07.59  12/31/2002 Aldo da Rosa                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, G Edward         86 TOC-38               4:06.00    4:34.43  
                1:03.05   2:18.60 (1:15.55)   3:33.99 (1:15.39)   4:34.43 (1:00.44)
 
Men 90-94 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 41.07  12/14/2003 WOODY BOWERSOCK, USA                         
        NATL: N 41.07  12/14/2003 WOODROW BOWERSOCK                            
     PACIFIC: P 59.79  12/31/1995 Joe Kaufman                                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             91 RINC-38              1:10.00    1:15.42  
 
Men 90-94 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
       World: W 1:39.26  12/14/2003 WOODY BOWERSOCK, USA                       
        NATL: N 1:39.26  12/14/2003 WOODROW BOWERSOCK                          
     PACIFIC: P 2:09.34  12/31/2004 Jim Triolo                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             91 RINC-38              2:55.00    3:04.76  
                1:22.53   3:04.76 (1:42.23)                                        
 
Men 90-94 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W   55.68   1/16/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 1:07.22  11/15/1998 JIM PENFIELD                               
     PACIFIC: P 1:30.07  12/31/2008 Pat Keller                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             91 RINC-38              1:33.00    1:34.67  
 
Men 90-94 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 2:15.14   5/22/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 2:45.20  11/15/1998 JIM PENFIELD                               
     PACIFIC: P 3:26.21  12/31/2008 Pat Keller                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             91 RINC-38              3:38.00    3:36.25  
                1:42.45   3:36.25 (1:53.80)                                        
 
Men 90-94 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
       World: W 4:59.71   5/15/2005 HIROMU YOSHIMOTO, JPN                      
        NATL: N 5:58.17  12/14/2003 WALTER PFEIFFER                            
     PACIFIC: P 7:05.38  12/31/2008 Pat Keller                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             91 RINC-38              7:45.00    7:43.21  
                1:40.13   3:45.02 (2:04.89)   5:47.35 (2:02.33)   7:43.21 (1:55.86)
 
Women 72-99 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:14.74  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         S STRINGFELLOW, L ALLEN, M HACKMER, C MURPHY      
     PACIFIC: P 4:23.57        1995 Davis Aquatic M                            
                         Birnie, Cerruti, Schultz, Lundmark                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:08.00    4:11.00N 
     1) Streumpf, Mary W22              2) McGowan, Christina A W22       
     3) Lee, Alexandra K W22            4) Marshall, Sarah E W27          
                  30.83   1:03.93 (1:03.93)     1:20.55 (16.62)   2:07.40 (1:03.47)
        2:38.08 (30.68)   3:11.16 (1:03.76)     3:39.79 (28.63)     4:11.00 (59.84)
 
Women 72-99 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:09.67  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         K VEAZEY, E BOEHM, S STRINGFELLOW, L ALLEN        
     PACIFIC: P 2:13.89        1995 Davis Aquatic M                            
                         Birnie, Cerruti, Schultz, Lundmark                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:09.50    2:07.15N 
     1) McGowan, Christina A W22        2) Tukua, Rebecca R W27           
     3) Streumpf, Mary W22              4) Lee, Alexandra K W22           
                  32.89     1:09.62 (36.73)     1:39.78 (30.16)     2:07.15 (27.37)
 
Women 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:09.10   12/9/2001 NEW ENGLAND                                
                         AMY DEVITO, EMILY WANG, JESSICA STOKES, S MORAWSKI
     PACIFIC: P 4:18.58        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Harris, Strong, Price, Marshall                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:27.72    4:43.56  
     1) Alber-Glanstaetten, Virginia W3 2) Carpenter, Meredith E W23      
     3) Acevedo, Ashley W24             4) Chen, Devon H W28              
                  38.12   1:20.84 (1:20.84)     1:38.02 (17.18)                    
            3:05.20 ( )         3:41.32 ( )     4:10.70 (29.38)   4:43.56 (1:02.24)
 
Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:01.92    3/6/2005 SBC 2000                 -NED              
                         I GOOSSENS, M VON KEULEN, S TEMMERMAN, P BROOIJMAN
        NATL: N 2:05.66  12/10/1995 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES-NEILSEN, D MORTENSEN
     PACIFIC: P 2:02.46        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Marshall, Harris, Davis, Price                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               2:19.92    2:26.23  
     1) Acevedo, Ashley W24             2) Carpenter, Meredith E W23      
     3) Chen, Devon H W28               4) Jonsson, Francisca Y W30       
                  36.05     1:18.69 (42.64)     1:49.50 (30.81)     2:26.23 (36.73)
 
Women 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:11.50  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, M BOUWMA, V DAVIDSON, K PIPES           
     PACIFIC: P 4:31.77  12/31/2008 MAAC                                       
                         Goodridge, O'Hearn, Bullock, Estes                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:30.00    4:36.40  
     1) Duggan, Karen L W39             2) Mendoza-Martens, Nicole J W33  
     3) Haack, Angela R W35             4) Tukua, Rebecca R W27           
                  33.62   1:08.00 (1:08.00)     1:24.27 (16.27)     1:43.32 (35.32)
        2:20.70 (37.38)                             4:01.69 ( )         4:36.40 ( )
  2 Bay Masters-38  'A'                               5:15.50    5:41.94  
     1) Berkowitz, Kerri W32            2) Pak, Julia J W39               
     3) Chung, Heejay A W38             4) Kalmar, Dawn C W32             
                  35.11   1:16.32 (1:16.32)     1:49.97 (33.65)   2:48.46 (1:32.14)
        3:33.99 (45.53)   4:23.19 (1:34.73)     5:01.77 (38.58)   5:41.94 (1:18.75)
 
Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:59.09    4/4/2008 LAMBERTSETER             -NOR              
                         A KOIVISTO, S NORDENSTAM, M FUGLESTVEIT, M LOVBERG
        NATL: N 2:05.27  12/11/1994 SAN DIEGO                                  
                         V DAVIDSON, M BOUWMA, K PIPES, B KNIGHT           
     PACIFIC: P 2:16.54        2003 Mountain View M                            
                         Reilly, Richter, Augerson, Jones                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:14.00    2:11.07P 
     1) Marshall, Sarah E W27           2) Duggan, Karen L W39            
     3) Beisheim, Amy C W29             4) Valentine, Sara W45            
                  32.04     1:10.65 (38.61)     1:43.70 (33.05)     2:11.07 (27.37)
  2 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:18.00    2:20.31  
     1) Cox, Juliet E W41               2) Rublein, Susanne P W39         
     3) Perry, Rebecca W45              4) Chinn, Sarah M W25             
                  34.97     1:14.66 (39.69)     1:53.04 (38.38)     2:20.31 (27.27)
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:20.00    2:27.78  
     1) Heise, Katelyn B W23            2) Flemer, Michele L W33          
     3) Haack, Angela R W35             4) Martin, Nicole W10             
                  38.30     1:20.45 (42.15)     1:54.70 (34.25)     2:27.78 (33.08)
  4 Bay Masters-38  'A'                               2:47.70    2:56.38  
     1) Walker, Malinda M W40           2) Kalmar, Dawn C W32             
     3) Berkowitz, Kerri W32            4) Pak, Julia J W39               
                  47.93     1:34.60 (46.67)     2:14.14 (39.54)     2:56.38 (42.24)
 
Women 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:14.13   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, B DUNBAR, M FINK, K PIPES-NEILSEN       
     PACIFIC: P 5:09.42  12/31/2008 MAAC                                       
                         Sander, Servas, Hackett, Stoughtenb               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:20.00    4:22.75P 
     1) Santos, Debbie M W41            2) Ward, Lisa A W45               
     3) Henry, B J W45                  4) Valentine, Sara W45            
                  32.43   1:07.21 (1:07.21)     1:38.58 (31.37)   2:12.32 (1:05.11)
        2:44.12 (31.80)   3:20.28 (1:07.96)     3:50.12 (29.84)   4:22.75 (1:02.47)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      5:40.00    5:33.07  
     1) Sotelo-Osborne, Sophia S W48    2) Thompson, Laura J W38          
     3) Gray, Kara L W44                4) Adler, Felicia M W47           
                  37.64   1:20.45 (1:20.45)     1:59.38 (38.93)   2:42.23 (1:21.78)
        3:16.75 (34.52)   3:54.76 (1:12.53)   5:33.07 (1:38.31)   5:33.07 (1:38.31)
  3 Bay Masters-38  'A'                               4:59.99    5:41.54  
     1) Condro, Laurel M W40            2) Kruidering, Marieke W42        
     3) Chan, Kimiko M W50              4) Dumont, Nancy W40              
                  38.83   1:22.06 (1:22.06)     1:47.78 (25.72)   2:51.91 (1:29.85)
        3:28.36 (36.45)   4:18.30 (1:26.39)     4:54.83 (36.53)   5:41.54 (1:23.24)
  4 Bay Masters-38  'B'                               5:50.25    6:05.03  
     1) Walker, Malinda M W40           2) Griebel, Jill K W34            
     3) Jonsson, Francisca Y W30        4) Litman, Jacklyn W59            
                  40.77   1:28.13 (1:28.13)     2:15.97 (47.84)   3:09.40 (1:41.27)
        3:25.47 (16.07)   4:31.59 (1:22.19)     5:16.04 (44.45)   6:05.03 (1:33.44)
 
Women 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:27.59  12/15/1998 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, C KRATTLI, B DUNBAR, K PIPES-NEILSEN    
     PACIFIC: P 9:56.47        2004 Walnut Creek Ma                            
                         Landers, OBrien, Swigert, Crittenden              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:28.00    9:36.44P 
     1) Santos, Debbie M W41            2) Henry, B J W45                 
     3) Ward, Lisa A W45                4) Heim-Bowen, Suzanne M W51      
                  34.57   1:12.20 (1:12.20)   1:51.58 (1:51.58)   2:30.56 (2:30.56)
        3:04.09 (33.53)   3:41.69 (1:11.13)   4:19.77 (1:49.21)   4:58.23 (2:27.67)
        5:28.91 (30.68)   6:03.22 (1:04.99)   6:38.79 (1:40.56)   7:14.24 (2:16.01)
        7:47.38 (33.14)   8:24.49 (1:10.25)   9:01.09 (1:46.85)   9:36.44 (2:22.20)
 
Women 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:04.61   2/26/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         K PIPES-NEILSEN, C MATHIAS, S BOUCHIER, F MIGNATEL
        NATL: N 2:06.09   10/5/2003 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, C KRATTLI, V DAVIDSON, J COOVER  
     PACIFIC: P 2:21.96        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Ward, Stone, Moore, Rogers                        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:12.00    2:12.17P 
     1) Curran, Margee M W48            2) Santos, Debbie M W41           
     3) Ward, Lisa A W45                4) Zamanian, Alison H W39         
                  33.73     1:12.36 (38.63)     1:43.01 (30.65)     2:12.17 (29.16)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:21.00    2:28.46  
     1) Benedetto, Dess A W41           2) Sotelo-Osborne, Sophia S W48   
     3) Gray, Kara L W44                4) Henry, B J W45                 
                  40.18     1:20.65 (40.47)     1:57.24 (36.59)     2:28.46 (31.22)
  3 Bay Masters-38  'A'                               2:31.15    2:50.72  
     1) Condro, Laurel M W40            2) Alber-Glanstaetten, Virginia W3
     3) Dumont, Nancy W40               4) Kruidering, Marieke W42        
                  43.70     1:31.23 (47.53)     2:14.36 (43.13)     2:50.72 (36.36)
 
Women 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:28.84   6/22/2008 GOLD COAST                                 
                         D CAVANAUGH, P MCDONNELL, T HANSON, P SARGEANT    
     PACIFIC: P 5:11.52        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Harms, Swigert, Roemer, Crittenden                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:50.17    5:30.18  
     1) Watlington, B Gale W47          2) Morris, Suzanne M W54          
     3) Klencke, Barbara J W52          4) Lewis, Laurie W48              
                  35.03   1:13.12 (1:13.12)     1:57.69 (44.57)   2:46.61 (1:33.49)
        3:27.01 (40.40)   4:12.80 (1:26.19)   5:30.18 (1:17.38)                    
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:16.00    5:41.10  
     1) Harms, Kildine J W55            2) Silva, Leslie L W54            
     3) Sather, Jeanne E W52            4) Tukua, Karen M W59             
                  45.34   1:35.91 (1:35.91)     2:10.29 (34.38)   2:47.35 (1:11.44)
        3:30.38 (43.03)   3:51.23 (1:03.88)   4:57.10 (1:05.87)   5:41.10 (1:49.87)
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:48.00    5:43.29  
     1) Powell, Susie W W57             2) Nam, Catherine W41             
     3) Clark, Gillian J W61            4) Fornage, Julia W48             
                  39.07   1:20.97 (1:20.97)     2:00.10 (39.13)   2:42.27 (1:21.30)
        3:24.62 (42.35)   4:12.82 (1:30.55)     4:57.05 (44.23)   5:43.29 (1:30.47)
  4 Bay Masters-38  'B'                               7:59.99    8:21.66  
     1) Austin, Brenda W54              2) Smith, Carol L W57             
     3) Pellow, Mary R W61              4) Bailey, Kathy R W60            
                  48.41   1:42.10 (1:42.10)     2:35.47 (53.37)   3:41.73 (1:59.63)
      4:53.35 (1:11.62)   6:11.52 (2:29.79)     6:30.48 (18.96)   8:21.66 (2:10.14)
 -- Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            7:50.00         DQ  
     1) Mutzner, Marilyn A W80          2) Williams, Connie L W63         
     3) Carter, Robin M W58             4) Mazurkiewicz, Brooke H W31     
                1:01.70                             3:04.77 ( )         4:04.27 ( )
        4:54.04 (49.77)   5:49.58 (1:45.31)     6:30.72 (41.14)        DQ (1:28.60)
 
Women 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N  9:57.07   6/22/2008 GOLD COAST                                
                          D CAVANAUGH, P MCDONNELL, T HANSON, P SARGEANT    
     PACIFIC: P 11:14.98        1994 Rinconada Maste                           
                          Kelley, Cavanaugh-Ball, Macpherson, Brems         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                              12:35.68   12:15.32  
     1) Klencke, Barbara J W52          2) Lewis, Laurie W48              
     3) Morris, Suzanne M W54           4) Free, Sue W47                  
                  41.85   1:29.91 (1:29.91)   2:19.21 (2:19.21)   3:06.58 (3:06.58)
        3:45.43 (38.85)   4:29.96 (1:23.38)   5:16.48 (2:09.90)   6:01.80 (2:55.22)
        6:26.59 (24.79)     6:47.88 (46.08)                       9:20.88 (3:19.08)
       10:01.27 (40.39)  10:46.08 (1:25.20)  11:31.16 (2:10.28)  12:15.32 (2:54.44)
  2 Bay Masters-38  'B'                              12:59.99   14:25.17  
     1) Litman, Jacklyn W59             2) Allan, Jean E W51              
     3) Quinones, Marion I W39          4) Bailey, Kathy R W60            
                  45.25   1:36.17 (1:36.17)   2:28.19 (2:28.19)   3:19.41 (3:19.41)
        4:05.60 (46.19)   4:54.58 (1:35.17)   5:45.19 (2:25.78)   6:52.66 (3:33.25)
        7:19.45 (26.79)   8:06.71 (1:14.05)   8:55.04 (2:02.38)   9:42.27 (2:49.61)
       10:40.80 (58.53)  11:57.40 (2:15.13)  13:13.09 (3:30.82)  14:25.17 (4:42.90)
 
Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:16.23  11/20/2005 OREGON MASTERS           -USA              
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
        NATL: N 2:16.23  11/20/2005 OREGON                                     
                         V JENKINS, C CRABBE, J WARD, K ANDRUS-HUGHES      
     PACIFIC: P 2:17.90        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Landers, Crittenden, Swigert, Roemer              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               2:39.90    2:51.69  
     1) Klencke, Barbara J W52          2) Morris, Suzanne M W54          
     3) Lewis, Laurie W48               4) Watlington, B Gale W47         
                  45.83     1:37.95 (52.12)     2:21.22 (43.27)     2:51.69 (30.47)
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:56.00    2:56.28  
     1) Tevis, Maggie H W61             2) Nam, Catherine W41             
     3) Powell, Susie W W57             4) Fornage, Julia W48             
                  48.77     1:33.30 (44.53)     2:16.31 (43.01)     2:56.28 (39.97)
  3 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:15.00    2:56.57  
     1) Marnell, Mary W53               2) Harms, Kildine J W55           
     3) Silva, Leslie L W54             4) Tukua, Karen M W59             
                  53.10     1:43.71 (50.61)     2:20.38 (36.67)     2:56.57 (36.19)
  4 Bay Masters-38  'B'                               3:23.93    3:28.92  
     1) Austin, Brenda W54              2) Chan, Kimiko M W50             
     3) Litman, Jacklyn W59             4) Bailey, Kathy R W60            
                1:00.43     1:47.21 (46.78)     2:33.06 (45.85)     3:28.92 (55.86)
  5 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:30.00    3:29.70  
     1) Williams, Connie L W63          2) Carter, Robin M W58            
     3) Parola, Sheryl A W61            4) Mazurkiewicz, Brooke H W31     
                                1:56.99 ( )     2:51.43 (54.44)     3:29.70 (38.27)
 
Women 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 5:25.45   3/25/2000 DC MASTERS                                 
                         J BRUNER, B FRID, J LEILICH, B SCHREINER          
     PACIFIC: P 7:07.49        2007 Tuolumne County                            
                         Garretson, Russell, White, Parola                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                 5:05.00    4:56.63N 
     1) Val, Laura B W58                2) Eisenman, Judy A W55           
     3) Ridout, Nancy J W67             4) Shoenberger, Linda R W62       
                  30.03   1:02.50 (1:02.50)     1:38.12 (35.62)   2:15.78 (1:13.28)
        2:55.18 (39.40)   3:38.99 (1:23.21)     4:16.80 (37.81)   4:56.63 (1:17.64)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      7:40.00    7:40.27  
     1) Taub, Pamela A W59              2) Chin, Lisa S W66               
     3) Scott, Stephanie I W62          4) Daniel, Maureen B W61          
                  48.31   1:40.68 (1:40.68)   2:45.09 (1:04.41)   3:59.04 (2:18.36)
      5:00.32 (1:01.28)   6:11.36 (2:12.32)     6:51.03 (39.67)   7:40.27 (1:28.91)
 
Women 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:29.87  10/26/2008 SPENCER                  -GBR              
                         C FELLOWS, D FORD, A HEATH, J HOWARD-JONES        
        NATL: N 2:41.53   2/17/2008 OREGON                                     
                         B FRID, G PIERSON, J WARD, S ROUSSEAU             
     PACIFIC: P 3:14.68        1992 Walnut Creek Ma                            
                         Howell, Hoss, Monroe, Alexander                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:40.00    3:09.27P 
     1) Shaps, Ruth W62                 2) White, Jennie W60              
     3) Caso, Susie A W63               4) Mc Partland, Peg K W67         
                  43.57     1:36.17 (52.60)     2:30.46 (54.29)     3:09.27 (38.81)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:20.00    4:22.04  
     1) Taub, Pamela A W59              2) Chin, Lisa S W66               
     3) Scott, Stephanie I W62          4) Germolus, Dixie C W82          
                1:11.58   2:26.57 (1:14.99)     3:18.11 (51.54)   4:22.04 (1:03.93)
 -- Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            4:00.00         DQ  
     1) Birdsall, Connie L W64          2) Giove, Julie K W60             
     3) White, Susan E W67              4) Mutzner, Marilyn A W80         
                1:04.59   2:15.68 (1:11.09)   3:17.94 (1:02.26)          DQ (59.47)
 
Women 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 6:10.44  10/13/2002 FLA MAVERICK                               
                         J TROY, M HOMANS, F CARR, P TULLMAN               
     PACIFIC: P 7:26.27        1992 San Mateo                                  
                         Etienne, Knochenhauer, Schultz, Taft              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      6:40.00    6:20.10P 
     1) Murphy, Karen L W49             2) Monroe, Donna W76              
     3) Alexander, Joan E W77           4) Hirsch, Ann M W78              
                  32.25   1:06.43 (1:06.43)     1:56.79 (50.36)   2:53.72 (1:47.29)
        3:43.00 (49.28)   4:35.60 (1:41.88)     5:25.67 (50.07)   6:20.10 (1:44.50)
 
Women 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:57.35   6/25/2006 OAHU CLUB KIOICHO        -JPN              
                         K YAMADA, H OTSUBO, H SUGIMOTO, K KOYAMA          
        NATL: N 3:01.44  12/12/2004 ARIZONA                                    
                         N KINNEY, C TAYLOR, G ROPER, S BOLAR              
     PACIFIC: P 3:35.52        1997 Walnut Creek Ma                            
                         Joy, Howell, Brittingham, Durston                 
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:25.00    4:09.71  
     1) Bidwell, Coralie O W83          2) Hirsch, Ann M W78              
     3) Alexander, Joan E W77           4) Monroe, Donna W76              
                1:32.16                             3:19.61 ( )     4:09.71 (50.10)
 
Women 320-359 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:45.29  11/18/2007 FLA MAVERICK                               
                         J TROY, J REYNOLDS, R HOSKINSON, G OLSEN          
     PACIFIC: P 9:11.05        1996 San Mateo Marli                            
                         Etienne, Roumasset, Buel, Taft                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     12:00.00    9:12.66  
     1) Mc Millan, Betty T W80          2) Haworth, Joyce M W72           
     3) Howell, Jae W87                 4) Owens, Barbara R W80           
                1:04.87   2:19.20 (2:19.20)   3:20.49 (1:01.29)   4:26.39 (2:07.19)
      5:41.39 (1:15.00)   7:05.82 (2:39.43)     8:05.37 (59.55)   9:12.66 (2:06.84)
 
Women 320-359 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 3:52.52   3/25/2007 SOIK HELLAS              -SWE              
                         K GJORES, B GRILLI, B THORNELDF, E WIDAHL         
        NATL: N 4:13.67  10/13/2002 FL MAVERICKS                               
                         R KENNER, G ZINT, F CARR, K SCHIMPF               
     PACIFIC: P 4:39.75        1996 San Mateo                                  
                         Roumasset, Buel, Taft, Etienne                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:30.00    4:42.03  
     1) Mc Millan, Betty T W80          2) Haworth, Joyce M W72           
     3) Howell, Jae W87                 4) Owens, Barbara R W80           
                1:14.18   2:17.81 (1:03.63)   3:45.92 (1:28.11)     4:42.03 (56.11)
 
Men 100-119 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:35.63   7/21/2006 NEW ENGLAND                                
                         C SHEPPARD, A OKTAVIAN, D SEARLES, B FEHLAU       
     PACIFIC: P 3:54.64        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Nonaka, Brown, Mikuni, Mikuni                     
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:21.11    4:34.16  
     1) Pun, Peter W M27                2) Tornatore-Pili, John A M26     
     3) Saab, Paul M31                  4) Ellis, Byron C M32             
                  32.53   1:06.96 (1:06.96)     1:39.55 (32.59)   2:16.09 (1:09.13)
        2:49.22 (33.13)   3:23.67 (1:07.58)     3:57.91 (34.24)   4:34.16 (1:10.49)
 
Men 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:36.25  12/10/1995 DAVIS AQUATIC                              
                         A MCPHERSON, M COLLINS, B WINSOR, J KEPPELER      
     PACIFIC: P 3:36.25        1995 Davis Aquatic M                            
                         McPherson, Collins, Winsor, Keppeler              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               3:49.99    3:40.32  
     1) Jones, Clayton P M30            2) Ketterling, Casey B M32        
     3) Connolly, Darrin T M38          4) Matarangas, John T M39         
                  24.26       50.98 (50.98)     1:17.58 (26.60)     1:46.49 (55.51)
        2:14.33 (27.84)     2:44.48 (57.99)     3:10.89 (26.41)     3:40.32 (55.84)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:40.00    3:43.77  
     1) Brown, Andy M M31               2) Santos, Roque J M41            
     3) Chao, Hector M45                4) Nonaka, Andy J M30             
                  25.85       53.47 (53.47)     1:20.52 (27.05)     1:50.36 (56.89)
        2:06.71 (16.35)     2:48.92 (58.56)     3:04.02 (15.10)     3:43.77 (54.85)
  3 Bay Masters-38  'B'                               4:15.00    4:15.77  
     1) Johnstone, Michael M M42        2) Giulianotti, James C M35       
     3) Zalatan, Jesse G M29            4) Bryant, Coram A M29            
                  32.61   1:08.54 (1:08.54)     1:38.04 (29.50)   2:10.78 (1:02.24)
        2:39.77 (28.99)   3:12.07 (1:01.29)     3:41.57 (29.50)   4:15.77 (1:03.70)
 
Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:43.03   2/14/2009 JAC MORIYA               -JPN              
                         S ADACHI, Y KUSUDA, S SUGIMOTO, Y OKADA           
        NATL: N 1:45.01   4/16/1994 BAYLOR/L STAR                              
                         J YARID, G RHODENBAUGH, B PATTEN, M RHODENBAUGH   
     PACIFIC: P 1:51.30        1995 Davis Aquatic M                            
                         Keppeler, Lynch, Greene, McPherson                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:51.50    1:52.11  
     1) Mellinger, Jeff R M30           2) Santos, Roque J M41            
     3) Brown, Andy M M31               4) Nonaka, Andy J M30             
                  30.27     1:00.23 (29.96)     1:27.31 (27.08)     1:52.11 (24.80)
  2 Bay Masters-38  'A'                               1:59.52    1:54.58  
     1) Connolly, Darrin T M38          2) Ketterling, Casey B M32        
     3) Matarangas, John T M39          4) Jones, Clayton P M30           
                  32.65       49.65 (17.00)     1:31.09 (41.44)     1:54.58 (23.49)
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:02.40    2:06.64  
     1) Mikuni, Aaron J M29             2) Martens, Ashley R M37          
     3) Cadematori, David J M43         4) Yau, Jeffrey M37               
                  32.19     1:09.46 (37.27)     1:37.33 (27.87)     2:06.64 (29.31)
  4 Bay Masters-38  'B'                               2:17.77    2:13.83  
     1) Harrington, Matt M38            2) Pun, Peter W M27               
     3) Bryant, Coram A M29             4) Zalatan, Jesse G M29           
                  36.65     1:14.22 (37.57)     1:46.29 (32.07)     2:13.83 (27.54)
 
Men 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:39.80   6/22/2008 GOLD COAST                                 
                         J HARPER, J OLSEN, S FRAMPTON, L COMULADA         
     PACIFIC: P 3:53.30        1994 The Olympic Clu                            
                         Griffith, Bassi, Corliss, Keck                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:50.00    4:04.54  
     1) Abrams, Scott C M42             2) Allen, Chuck F M45             
     3) Nootbaar, Tom T M46             4) Mikuni, Aaron J M29            
                  29.51   1:02.12 (1:02.12)     1:31.29 (29.17)   2:04.48 (1:02.36)
        2:32.97 (28.49)     3:04.04 (59.56)     3:32.93 (28.89)   4:04.54 (1:00.50)
  2 Bay Masters-38  'A'                               4:18.75    4:27.65  
     1) Avery, Clark P M44              2) Wu, Thomas D M47               
     3) Tzortzis, Michael P M41         4) Harrington, Matt M38           
                  32.80   1:09.04 (1:09.04)     1:31.76 (22.72)   2:12.62 (1:03.58)
        2:46.49 (33.87)   3:23.49 (1:10.87)     3:54.13 (30.64)   4:27.65 (1:04.16)
  3 Bay Masters-38  'B'                               4:42.42    4:50.78  
     1) Morris, John (Scooter) M55      2) Hathaway, John W M52           
     3) Browne, Lawrence W M45          4) Delen, Frank M M42             
                  36.00   1:14.53 (1:14.53)     1:52.38 (37.85)   2:32.16 (1:17.63)
        3:05.37 (33.21)   3:42.84 (1:10.68)     4:14.72 (31.88)   4:50.78 (1:07.94)
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            5:35.00    5:05.44  
     1) Carter, Lawrence A M61          2) Todd, Richard T M67            
     3) Stock, Kyle K M36               4) Mazurkiewicz, Adam B M32       
                  43.14   1:29.07 (1:29.07)     2:02.59 (33.52)   2:38.65 (1:09.58)
        3:15.77 (37.12)   3:58.13 (1:19.48)     4:30.03 (31.90)   5:05.44 (1:07.31)
 
Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:45.13  11/16/2008 LONGHORN AQUATICS        -USA              
                         A RASMUSSEN, T BARTEE, T BLESSING, M VAROZZA      
        NATL: N 1:49.80   12/2/2007 LONGHORN                                   
                         A RASMUSSEN, D GUTHRIE, T BLESSING, J SMILEY      
     PACIFIC: P 1:57.54        2003 SF Tsunami                                 
                         Fitzgibbons, Putterman, Oakes, Glaser             
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:56.20    1:58.73  
     1) Chao, Hector M45                2) Vanhoven, Paul D M45           
     3) Nootbaar, Tom T M46             4) Allen, Chuck F M45             
                  30.63     1:02.62 (31.99)     1:30.91 (28.29)     1:58.73 (27.82)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:01.30    2:20.44  
     1) Chavez, Fred J M44              2) Halbrecht, Kenneth A M49       
     3) Dugan, Tom W M51                4) Griffith, Wayne W M48          
                  39.00     1:15.87 (36.87)     1:48.80 (32.93)     2:20.44 (31.64)
  3 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:15.00    2:28.79  
     1) Todd, Richard T M67             2) Stock, Kyle K M36              
     3) Mazurkiewicz, Adam B M32        4) Carter, Lawrence A M61         
                  37.48     1:16.83 (39.35)     1:49.33 (32.50)     2:28.79 (39.46)
 -- Bay Masters-38  'A'                               2:18.52         DQ  
     1) Delen, Frank M M42              2) Wu, Thomas D M47               
     3) Avery, Clark P M44              4) Giulianotti, James C M35       
                  39.76     1:16.03 (36.27)     1:50.68 (34.65)          DQ (28.00)
 -- Bay Masters-38  'B'                               2:33.33         DQ  
     1) Morris, John (Scooter) M55      2) Tzortzis, Michael P M41        
     3) Hathaway, John W M52            4) Browne, Lawrence W M45         
                  42.31     1:24.35 (42.04)     1:59.87 (35.52)          DQ (30.39)
 
Men 200-239 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 3:47.59   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, M SLENKER, T MEADE, G OXLEY           
     PACIFIC: P 4:00.54        1996 The Olympic Clu                            
                         Birnie, Strand, Bassi, Cazalet                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:01.00    4:05.18  
     1) Druz, Loren M53                 2) Dugan, Tom W M51               
     3) Volpp, Bryan D M52              4) Patterson, Gary L M50          
                  29.10   1:00.96 (1:00.96)     1:29.83 (28.87)     2:00.80 (59.84)
        2:31.69 (30.89)   3:06.61 (1:05.81)     3:22.20 (15.59)     4:05.18 (58.57)
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  4:19.00    4:19.78  
     1) Van Boer, Eric D M55            2) Ericsson, Ken M49              
     3) Adkison, Bill M54               4) Sutton-Beattie, Eric L M57     
                  28.87   1:00.28 (1:00.28)     1:30.25 (29.97)   2:02.87 (1:02.59)
        2:33.18 (30.31)   3:05.97 (1:03.10)     3:40.77 (34.80)   4:19.78 (1:13.81)
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      4:04.00    4:33.25  
     1) Halbrecht, Kenneth A M49        2) O'Brien, Kerry L M52           
     3) Guadagni, Peter M M54           4) Griffith, Wayne W M48          
                  30.64   1:03.56 (1:03.56)     1:35.35 (31.79)   2:10.46 (1:06.90)
        2:45.57 (35.11)   3:24.06 (1:13.60)     3:57.16 (33.10)   4:33.25 (1:09.19)
 
Men 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:56.35  10/29/2005 NCMS                                       
                         J KLEIN, B SCHMITZ, T DIMSDALE, D GILCHRIST       
     PACIFIC: P 8:31.85  12/31/2008 San Ramon Masters                          
                         Morales, Dunn, Canales, Schenstrom                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-38  'A'                        8:31.50    8:33.40N 
     1) Morales, John R M51             2) Dunn, Joe M51                  
     3) Canales, Francisco M57          4) Schenstrom, Warren M52         
                  29.48   1:01.75 (1:01.75)   1:34.43 (1:34.43)   2:07.43 (2:07.43)
        2:36.55 (29.12)   3:08.42 (1:00.99)   3:41.33 (1:33.90)   4:15.62 (2:08.19)
        4:46.84 (31.22)   5:19.02 (1:03.40)   5:51.46 (1:35.84)   6:24.36 (2:08.74)
        6:53.02 (28.66)   7:25.31 (1:00.95)   7:58.66 (1:34.30)   8:33.40 (2:09.04)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:36.20    9:02.38  
     1) O'Brien, Kerry L M52            2) Druz, Loren M53                
     3) Volpp, Bryan D M52              4) Chao, Hector M45               
                  32.21   1:08.60 (1:08.60)   1:45.67 (1:45.67)   2:21.23 (2:21.23)
        2:51.44 (30.21)   3:24.98 (1:03.75)   4:00.03 (1:38.80)   4:35.31 (2:14.08)
        5:04.95 (29.64)   5:38.06 (1:02.75)   6:12.48 (1:37.17)   6:47.12 (2:11.81)
        7:18.50 (31.38)   7:52.11 (1:04.99)   8:26.88 (1:39.76)   9:02.38 (2:15.26)
 
Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 1:52.43   2/14/2009 CWC MAEBASHI             -JPN              
                         H SIBUYA, M OTSUKI, S IMAI, F SHIGENO             
        NATL: N 1:53.92   3/24/2007 N CAROLINA                                 
                         J KLEIN, J BLANK, T LEHMAN, R SCHMIDTZ            
     PACIFIC: P 2:00.35        1996 The Olympic Clu                            
                         Birnie, Strand, Bassi, Krueger                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:58.00    1:59.56P 
     1) Volpp, Bryan D M52              2) Patterson, Gary L M50          
     3) O'Brien, Kerry L M52            4) Druz, Loren M53                
                  33.10     1:03.91 (30.81)     1:33.46 (29.55)     1:59.56 (26.10)
  2 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:09.00    2:09.23  
     1) Van Boer, Eric D M55            2) Nam, Jimmy M41                 
     3) Ericsson, Ken M49               4) Davis, Don M M65               
                  32.56     1:08.41 (35.85)     1:38.30 (29.89)     2:09.23 (30.93)
  3 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:10.00    2:16.93  
     1) Craven, Rob M44                 2) Clemmons, Jim M59              
     3) Heath, Robert H M52             4) Jacoby, Gordon D M66           
                  34.58     1:11.33 (36.75)     1:40.67 (29.34)     2:16.93 (36.26)
 
Men 240-279 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:04.88   5/18/2008 OREGON                                     
                         T LANDIS, W EDWARDS, M TENNANT, R SMITH           
     PACIFIC: P 4:28.03        2007 Walnut Creek Ma                            
                         King, Smyers, Galine, Dennis                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:32.00    5:10.55  
     1) Smyers, Jesse B M63             2) Burr, Ken M M65                
     3) Boscovich, Harold O M67         4) Ugarkovich, David M M62        
                  32.84   1:09.21 (1:09.21)     1:47.92 (38.71)   2:31.85 (1:22.64)
        3:12.60 (40.75)   3:59.35 (1:27.50)     4:33.08 (33.73)   5:10.55 (1:11.20)
 
Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:03.09  11/19/2006 OREGON MASTERS           -USA              
                         W EDWARDS, A STARK, B PETERSEN, R SMITH           
        NATL: N 2:03.09  11/19/2006 OREG                                       
                         W EDWARDS, A STARK, B PETERSEN, R SMITH           
     PACIFIC: P 2:25.47        1996 San Mateo                                  
                         Taft, Peterson, Steuart, Galine                   
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:15.50    2:20.11P 
     1) Ugarkovich, David M M62         2) Guadagni, Peter M M54          
     3) Burr, Ken M M65                 4) Smyers, Jesse B M63            
                  38.29     1:15.19 (36.90)     1:47.38 (32.19)     2:20.11 (32.73)
 
Men 280-319 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:52.77  11/20/2005 GOLD COAST                                 
                         C CAVANAUGH, A RAPPERPORT, D SONIA, D MCINTYRE    
     PACIFIC: P 5:38.23        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Haworth, Stupfel, Mayo, Piazza                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      5:45.00    6:44.11  
     1) Mayo, Robert W M76              2) Perilman, Jim E M70            
     3) Daniel, Jack C M76              4) Nieman, Frank B M77            
                  40.05   1:26.33 (1:26.33)     2:11.52 (45.19)   3:02.30 (1:35.97)
        3:54.84 (52.54)   4:52.88 (1:50.58)     5:44.67 (51.79)   6:44.11 (1:51.23)
 
Men 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
       World: W 2:15.49   12/6/2008 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         V VAN BAALEN, P ANDERSEN, M FRESHLEY, D WEBSTER   
        NATL: N 2:18.05  12/11/2005 N CAROLINA                                 
                         C MITCHELL, J KORTHEUER, R KITCHELL, J CLARK      
     PACIFIC: P 2:46.41        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Perilman, Stupfel, Haworth, Mayo                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:50.00    3:00.41  
     1) Mayo, Robert W M76              2) Nieman, Frank B M77            
     3) Perilman, Jim E M70             4) Boscovich, Harold O M67        
                  44.45     1:38.96 (54.51)     2:22.17 (43.21)     3:00.41 (38.24)
 
Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:41.55   1/30/2005 GOLD RUSH                -JPN              
                         M OKUHARA, N ERIGUCHI, K NAKAMURA, T SHIRATA      
        NATL: N 1:41.62  12/14/1997 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, D GRANER GALLAS, M RINZLER, H HANNENIAN 
     PACIFIC: P 1:51.25        1993 Santa Clara Mas                            
                         Elleman, Mariniuk, Ross, Parrack                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               1:46.22    1:45.27P 
     1) Chen, Devon H W28               2) Ketterling, Casey B M32        
     3) Baker, Megan E W24              4) Jones, Clayton P M30           
                  28.36       53.29 (24.93)     1:22.37 (29.08)     1:45.27 (22.90)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:49.00    1:47.83P 
     1) Pearce, Kelly W23               2) Streumpf, Mary W22             
     3) Mellinger, Jeff R M30           4) Brown, Andy M M31              
                  26.80       56.01 (29.21)     1:23.44 (27.43)     1:47.83 (24.39)
  3 Bay Masters-38  'B'                               1:53.33    2:02.01  
     1) Tornatore-Pili, John A M26      2) Carpenter, Meredith E W23      
     3) Pun, Peter W M27                4) Acevedo, Ashley W24            
                  28.17     1:00.40 (32.23)     1:30.11 (29.71)     2:02.01 (31.90)
 
Mixed 100-119 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:16.58  12/15/2002 NEW ENGLAND                                
                         B LO-PINTO, S MORAWSKI, J EADDY, J STOKES         
     PACIFIC: P 4:30.79        1993 Santa Clara Mas                            
                         Mariniuk, Parrack, Ross, Elleman                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               4:19.77    4:29.60P 
     1) Ketterling, Casey B M32         2) Baker, Megan E W24             
     3) Chen, Devon H W28               4) Jones, Clayton P M30           
                  30.93   1:03.47 (1:03.47)     1:42.41 (38.94)   2:26.63 (1:23.16)
        2:59.87 (33.24)   3:37.23 (1:10.60)     4:01.86 (24.63)     4:29.60 (52.37)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:41.47   2/28/2009 AC BOULOGNE              -FRA              
                         S BILLON, B FERRY, S BOUCHIER, K PIPES-NEILSEN    
        NATL: N 1:41.37  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         B BERGEN, P FRANCIS, D GRANER-GALLAS, D ROBINSON  
     PACIFIC: P 1:49.45        1995 Santa Clara Swi                            
                         Coye, Val, Hazen, Moore                           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:49.00    1:46.89P 
     1) Lee, Alexandra K W22            2) Tukua, Rebecca R W27           
     3) Stahl, Steve M44                4) Nonaka, Andy J M30             
                  25.91       53.07 (27.16)     1:22.36 (29.29)     1:46.89 (24.53)
  2 Bay Masters-38  'A'                               1:51.51    1:55.38  
     1) Matarangas, John T M39          2) Richards, Anne E W25           
     3) Zalatan, Jesse G M29            4) Tarn, Christine H W26          
                  25.88       56.35 (30.47)     1:23.59 (27.24)     1:55.38 (31.79)
  3 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               2:00.00    2:00.75  
     1) Chinn, Sarah M W25              2) Clemmons, Jim M59              
     3) Hult, Britta J W29              4) Selinger, Ili R M36            
                  31.86     1:00.33 (28.47)     1:33.80 (33.47)     2:00.75 (26.95)
  4 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:02.00    2:01.55  
     1) Haack, Angela R W35             2) Mendoza-Martens, Nicole J W33  
     3) Martens, Ashley R M37           4) Yau, Jeffrey M37               
                  31.06     1:03.88 (32.82)     1:32.68 (28.80)     2:01.55 (28.87)
  5 Bay Masters-38  'B'                               1:55.59    2:01.72  
     1) Giulianotti, James C M35        2) Silva, Jillian M W32           
     3) Bryant, Coram A M29             4) Watlington, B Gale W47         
                  28.04     1:01.76 (33.72)     1:29.31 (27.55)     2:01.72 (32.41)
  6 Bay Masters-38  'C'                               2:14.44    2:15.89  
     1) Ellis, Byron C M32              2) Ingersoll, Minneola P W33      
     3) Dudley, Scott J M35             4) Quinones, Marion I W39         
                  32.27     1:08.77 (36.50)     1:40.36 (31.59)     2:15.89 (35.53)
  7 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:20.00    2:17.47  
     1) Hieb-Stock, Lisa M W29          2) Mazurkiewicz, Brooke H W31     
     3) Stock, Kyle K M36               4) Mazurkiewicz, Adam B M32       
                  34.16     1:12.16 (38.00)     1:47.99 (35.83)     2:17.47 (29.48)
 
Mixed 120-159 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:47.48   12/9/2007 TERRAPIN                                   
                         M GROVER, G EKSTROM, J STRAHOTA, A ELLIS          
     PACIFIC: P 8:56.84        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Pietras, Curran, K. OBrien, Santos                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bay Masters-38  'A'                               8:57.07    8:44.22N 
     1) Baker, Megan E W24              2) Connolly, Darrin T M38         
     3) Chen, Devon H W28               4) Jones, Clayton P M30           
                  32.23   1:08.09 (1:08.09)   1:44.11 (1:44.11)   2:19.13 (2:19.13)
        2:48.38 (29.25)   3:20.76 (1:01.63)   3:54.09 (1:34.96)   4:27.46 (2:08.33)
        4:43.59 (16.13)     4:59.69 (32.23)   5:35.51 (1:08.05)   6:11.99 (1:44.53)
        6:47.21 (35.22)   7:13.50 (1:01.51)   8:44.22 (2:32.23)                    
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      9:35.00    9:19.32  
     1) Tukua, Rebecca R W27            2) McGowan, Christina A W22       
     3) Cline, Chris T M24              4) Allen, Chuck F M45             
                  33.53   1:09.90 (1:09.90)   1:46.86 (1:46.86)   2:23.64 (2:23.64)
        2:56.18 (32.54)   3:30.76 (1:07.12)   4:05.95 (1:42.31)   4:41.15 (2:17.51)
        5:12.01 (30.86)   5:47.00 (1:05.85)   6:23.38 (1:42.23)   6:58.96 (2:17.81)
        7:28.80 (29.84)   8:03.50 (1:04.54)   8:40.98 (1:42.02)   9:19.32 (2:20.36)
  3 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               9:59.00    9:40.57  
     1) Rublein, Susanne P W39          2) Pankey, Christopher S M55      
     3) Chinn, Sarah M W25              4) Selinger, Ili R M36            
                  36.33   1:14.97 (1:14.97)   1:54.84 (1:54.84)   2:34.69 (2:34.69)
        3:06.97 (32.28)   3:42.54 (1:07.85)   4:19.11 (1:44.42)   4:56.27 (2:21.58)
        5:31.48 (35.21)   6:10.24 (1:13.97)   6:49.54 (1:53.27)   7:29.39 (2:33.12)
        7:59.64 (30.25)   8:33.07 (1:03.68)   9:06.87 (1:37.48)   9:40.57 (2:11.18)
  4 Bay Masters-38  'B'                              10:47.72   10:36.13  
     1) Tarn, Christine H W26           2) Pun, Peter W M27               
     3) Ingersoll, Minneola P W33       4) Harrington, Matt M38           
                  35.05   1:15.32 (1:15.32)   1:57.89 (1:57.89)   2:40.00 (2:40.00)
        2:56.28 (16.28)     3:13.51 (33.51)                       5:04.37 (2:24.37)
        5:40.91 (36.54)   6:25.07 (1:20.70)   7:14.34 (2:09.97)   8:05.82 (3:01.45)
        8:39.20 (33.38)   9:17.11 (1:11.29)   9:56.48 (1:50.66)  10:36.13 (2:30.31)
  5 Bay Masters-38  'C'                              14:48.88   11:40.63  
     1) Fisher, Mark J M46              2) Chung, Heejay A W38            
     3) Saab, Paul M31                  4) DeVore, Ashley W43             
                  36.85   1:19.03 (1:19.03)   2:03.73 (2:03.73)   2:47.24 (2:47.24)
        3:32.55 (45.31)   4:24.83 (1:37.59)   5:17.57 (2:30.33)   5:56.01 (3:08.77)
        6:35.18 (39.17)   7:18.48 (1:22.47)   8:02.64 (2:06.63)   8:20.47 (2:24.46)
        8:48.98 (28.51)   9:43.25 (1:22.78)  10:42.43 (2:21.96)  11:40.63 (3:20.16)
 
Mixed 120-159 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:18.78  12/10/2000 NEW ENGLAND                                
                         K ANDERSSON, B FEHLAU, R CARR, R KUSZNIR          
     PACIFIC: P 4:40.02        1997 Chico Masters                              
                         Aird, Aird, Hernandez, Peck                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      4:22.00    4:32.45P 
     1) Mellinger, Jeff R M30           2) Santos, Debbie M W41           
     3) Brown, Andy M M31               4) Lee, Alexandra K W22           
                  32.57                             1:46.02 ( )         2:31.25 ( )
        2:58.18 (26.93)   3:32.32 (1:01.07)     4:01.10 (28.78)   4:32.45 (1:00.13)
  2 Bay Masters-38  'A'                               4:59.99    5:16.96  
     1) Acevedo, Ashley W24             2) Giulianotti, James C M35       
     3) Bryant, Coram A M29             4) Dumont, Nancy W40              
                  37.42   1:17.54 (1:17.54)     1:55.14 (37.60)   2:38.11 (1:20.57)
        3:10.52 (32.41)   3:50.19 (1:12.08)     4:06.06 (15.87)   5:16.96 (1:26.77)
 -- Bay Masters-38  'B'                               5:02.02         DQ  
     1) Silva, Jillian M W32            2) Pun, Peter W M27               
     3) Zalatan, Jesse G M29            4) Kalmar, Dawn C W32             
                  50.01   1:41.40 (1:41.40)     2:20.19 (38.79)   3:04.00 (1:22.60)
        3:40.10 (36.10)   4:20.23 (1:16.23)     4:58.98 (38.75)        DQ (1:18.53)
 
Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:44.28   3/24/2007 TABY SIM                 -SWE              
                         J KARLSSON, C UHRLANDER-LINDB, G RASMUSSON, H KRUG
        NATL: N 1:47.38   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         B KNIGHT, K PIPES-NEILSEN, L CARTWRIGHT, L MENCH  
     PACIFIC: P 1:50.98        1995 The Olympic Clu                            
                         Strand, Ogier, Jolly, VanderBogart                
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:50.00    1:51.22  
     1) Zamanian, Alison H W39          2) Ward, Lisa A W45               
     3) Nootbaar, Tom T M46             4) Santos, Roque J M41            
                  28.42       57.92 (29.50)     1:24.50 (26.58)     1:51.22 (26.72)
  2 Walnut Creek Masters-38  'B'                      1:53.60    2:04.50  
     1) Volynets, Anna M W44            2) Duggan, Karen L W39            
     3) Chavez, Fred J M44              4) Dugan, Tom W M51               
                  31.79     1:02.80 (31.01)     1:34.87 (32.07)     2:04.50 (29.63)
  3 Bay Masters-38  'A'                               2:03.37    2:07.42  
     1) Johnstone, Michael M M42        2) Dumont, Nancy W40              
     3) Wu, Thomas D M47                4) Miller, Scotia A W44           
                  30.64     1:07.57 (36.93)     1:35.84 (28.27)     2:07.42 (31.58)
  4 Bay Masters-38  'B'                               2:05.59    2:11.44  
     1) Harrington, Matt M38            2) Kruidering, Marieke W42        
     3) Guillory, Daniel S M41          4) Alber-Glanstaetten, Virginia W3
                  29.02     1:05.96 (36.94)     1:36.07 (30.11)     2:11.44 (35.37)
 
Mixed 160-199 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 8:41.06   12/2/2007 UCLA                                       
                         G RODRIGUES, J PICKETT, L DODD, J COOK            
     PACIFIC: P 9:00.14  12/31/2008 Walnut Creek Masters                       
                         Santos, Heim-Bowen, Gothberg, Santos              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      8:40.00    8:26.62N 
     1) Sorensen, Jack M32              2) Zamanian, Alison H W39         
     3) Curran, Margee M W48            4) Santos, Roque J M41            
                  27.94       58.29 (58.29)   1:29.55 (1:29.55)   2:00.16 (2:00.16)
        2:16.41 (16.25)   3:01.85 (1:01.69)   3:35.83 (1:35.67)   4:10.22 (2:10.06)
        4:41.21 (30.99)   5:15.38 (1:05.16)   5:50.96 (1:40.74)   6:26.49 (2:16.27)
        6:43.58 (17.09)     7:24.20 (57.71)   7:55.33 (1:28.84)   8:26.62 (2:00.13)
 
Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:22.74    9/9/2007 OREGON                                     
                         K ANDRUS-HUGHES, C POLITO, A DELMAGE, C TAYLOR    
     PACIFIC: P 4:28.64        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Ward, R. Santos, Mikuni, Crittenden               
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'               5:40.00    5:07.62  
     1) Heath, Robert H M52             2) Rublein, Susanne P W39         
     3) Hult, Britta J W29              4) Clemmons, Jim M59              
                  33.95   1:10.52 (1:10.52)     1:52.36 (41.84)   2:39.24 (1:28.72)
                          4:01.31 (1:22.07)     4:34.08 (32.77)   5:07.62 (1:06.31)
  2 Bay Masters-38  'A'                               5:11.01    5:49.20  
     1) Allen, Wendy E W36              2) Watlington, B Gale W47         
     3) Harrington, Matt M38            4) Miller, Scotia A W44           
                  47.29   1:42.22 (1:42.22)     2:30.64 (48.42)   3:23.22 (1:41.00)
        3:48.24 (25.02)   4:34.62 (1:11.40)     5:09.02 (34.40)   5:49.20 (1:14.58)
 -- Bay Masters-38  'B'                               6:06.06         DQ  
     1) Lewis, Laurie W48               2) Chan, Kimiko M W50             
     3) Guillory, Daniel S M41          4) Johnstone, Michael M M42       
                  47.29   1:38.32 (1:38.32)     2:29.51 (51.19)   3:27.69 (1:49.37)
        4:09.47 (41.78)   5:01.70 (1:34.01)     5:34.27 (32.57)        DQ (1:08.01)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:48.74    4/5/2009 OHIO MASTERS             -USA              
                         J GROSELLE, T STULTZ, L KESSLER, K STAURSKY       
        NATL: N 1:49.36  11/10/2002 NEM                                        
                         D ROGACKI, J FELDMANN, J LUKER, G SHAW            
     PACIFIC: P 2:00.90        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Crittenden, Guadagni, Heim-Bowen, K. OBrien       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:00.00    1:55.49P 
     1) Murphy, Karen L W49             2) Silva, Leslie L W54            
     3) Volpp, Bryan D M52              4) Druz, Loren M53                
                  29.44       55.69 (26.25)     1:28.39 (32.70)     1:55.49 (27.10)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      1:54.00    1:57.39P 
     1) Santos, Debbie M W41            2) Nelson, Neil M61               
     3) Curran, Margee M W48            4) Patterson, Gary L M50          
                  30.16     1:02.23 (32.07)     1:31.33 (29.10)     1:57.39 (26.06)
  3 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  2:01.00    2:01.02  
     1) Van Boer, Eric D M55            2) Ericsson, Ken M49              
     3) Viscardi, Josie A W45           4) Powell, Susie W W57            
                  27.20       55.07 (27.87)     1:26.75 (31.68)     2:01.02 (34.27)
  4 Bay Masters-38  'A'                               2:25.57    2:28.16  
     1) Morris, John (Scooter) M55      2) Chan, Kimiko M W50             
     3) Ungar, Marshall E M36           4) Litman, Jacklyn W59            
                  33.37     1:13.20 (39.83)     1:49.54 (36.34)     2:28.16 (38.62)
 
Mixed 200-239 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 9:11.93  12/15/2002 NEW ENGLAND                                
                         G SHAW, J HIRSTY, T GRILLI, D ROGACKI             
     PACIFIC: P 9:39.95        2006 Walnut Creek Ma                            
                         K. OBrien, Crittenden, Heim-Bowen, Galine         
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters Inc-38  'A'              10:10.00   10:05.60  
     1) Perry, Rebecca W45              2) Cox, Juliet E W41              
     3) Upshaw, Bob B M60               4) Clemmons, Jim M59              
                  37.43   1:18.97 (1:18.97)   2:01.12 (2:01.12)   2:43.16 (2:43.16)
        3:14.96 (31.80)   3:51.33 (1:08.17)   4:29.10 (1:45.94)   5:07.90 (2:24.74)
        5:43.73 (35.83)   6:24.02 (1:16.12)   7:05.54 (1:57.64)   7:47.63 (2:39.73)
        8:20.06 (32.43)   8:55.54 (1:07.91)   9:31.17 (1:43.54)  10:05.60 (2:17.97)
 
Mixed 200-239 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 4:36.34  11/14/2004 OREG                                       
                         K ANDRUS-HUGHES, A STARK, C CRABBE, L PHILBRICK   
     PACIFIC: P 4:50.08        1998 Tamalpais                                  
                         Burns, Parlapiano, Val, Ridout                    
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rolling Hills Mud Sharks-38  'A'                  5:25.00    5:27.75  
     1) Powell, Susie W W57             2) Ericsson, Ken M49              
     3) Adkison, Bill M54               4) Viscardi, Josie A W45          
                  49.95   1:42.08 (1:42.08)     2:16.45 (34.37)   2:56.00 (1:13.92)
        3:32.26 (36.26)   4:13.45 (1:17.45)     4:47.93 (34.48)   5:27.75 (1:14.30)
  2 Bay Masters-38  'A'                               6:18.88    6:27.53  
     1) Kruidering, Marieke W42         2) Wu, Thomas D M47               
     3) Litman, Jacklyn W59             4) Morris, John (Scooter) M55     
                  52.04   1:46.22 (1:46.22)     2:04.73 (18.51)   3:10.24 (1:24.02)
        4:06.72 (56.48)   5:10.54 (2:00.30)     5:47.45 (36.91)   6:27.53 (1:16.99)
 
Mixed 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 1:55.93   12/7/2008 GOLD COAST MASTERS       -USA              
                         D CAVANAUGH, C CAVANAUGH, P SARGEANT, D QUIGGIN   
        NATL: N 1:58.18   9/14/2008 TAMALPAIS                                  
                         RICHARD BURNS, LAURA VAL, NANCY RIDOUT, TATE HOLT 
     PACIFIC: P 1:58.18  12/31/2008 Tamalpais Aq. M                            
                         Burns, Val, Ridout, Holt                          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tamalpais Aquatic Masters-38  'A'                 2:00.00    1:58.26  
     1) Burns, Richard M66              2) Val, Laura B W58               
     3) Wheeler, Barbara C W52          4) Frost, Kenneth A M65           
                  28.37       57.46 (29.09)     1:28.21 (30.75)     1:58.26 (30.05)
  2 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:40.00    2:27.11  
     1) Scott, Stephanie I W62          2) Tukua, Karen M W59             
     3) Boscovich, Harold O M67         4) King, John A M55               
                  40.86     1:17.09 (36.23)     1:54.61 (37.52)     2:27.11 (32.50)
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:33.60    2:28.06  
     1) Daniel, Maureen B W61           2) Taub, Pamela A W59             
     3) Lane, Ed V M70                  4) Perilman, Jim E M70            
                  39.05                             1:39.85 ( )     2:28.06 (48.21)
  4 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            2:50.00    2:51.35  
     1) Giove, Anthony M M56            2) Williams, Connie L W63         
     3) Parola, Sheryl A W61            4) Todd, Richard T M67            
                  42.74     1:33.14 (50.40)   2:51.35 (1:18.21)                    
 
Mixed 240-279 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N  9:54.18  10/10/2008 TAMALPAIS                                 
                          R BURNS, L VAL, L SHOENBERGER, K FROST            
     PACIFIC: P 10:05.15        2005 Tamalpais Aq. M                           
                          Burns, Val, Ridout, Cazalet                       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                     11:38.52   11:48.98  
     1) Tukua, Karen M W59              2) Piazza, Michael S M63          
     3) Scott, Stephanie I W62          4) Ugarkovich, David M M62        
                  39.97   1:26.37 (1:26.37)   2:15.68 (2:15.68)   3:02.22 (3:02.22)
        3:41.67 (39.45)   4:24.78 (1:22.56)   5:08.26 (2:06.04)   5:50.86 (2:48.64)
        6:31.72 (40.86)   7:21.19 (1:30.33)   8:12.79 (2:21.93)                    
            9:40.40 ( )        10:22.43 ( )        11:06.37 ( )        11:48.98 ( )
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:15.63   12/2/2007 SAN DIEGO SWIM MASTERS   -USA              
                         F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD        
        NATL: N 2:15.63   12/2/2007 SAN DIEGO                                  
                         F PIEMME, V VAN BAALEN, J MARR, G CLIFFORD        
     PACIFIC: P 2:50.72        2007 Walnut Creek Ma                            
                         Stupfel, Hirsch, Monroe, Haworth                  
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      2:48.00    2:36.99P 
     1) Burr, Ken M M65                 2) Ugarkovich, David M M62        
     3) Alexander, Joan E W77           4) Monroe, Donna W76              
                  32.42     1:03.71 (31.29)     1:47.81 (44.10)     2:36.99 (49.18)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-38  'A'            3:45.00    3:25.35  
     1) Clark, Floyd W M79              2) Mutzner, Marilyn A W80         
     3) Birdsall, Connie L W64          4) Fairfield, David M M70         
                1:03.48     2:00.83 (57.35)   3:25.35 (1:24.52)                    
  3 Walnut Creek Masters-38  'B'                      2:55.00    3:30.41  
     1) Nieman, Frank B M77             2) Silvey, Frederick R M67        
     3) Haworth, Joyce M W72            4) Mc Millan, Betty T W80         
                1:05.25     1:46.95 (41.70)     2:43.64 (56.69)     3:30.41 (46.77)
 
Mixed 320-359 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
       World: W 2:36.37   5/21/2006 JUEI CLUB                -JPN              
                         I TAMURA, M KAMOSHITA, Y NAGAMATSU, K NAKAMURA    
        NATL: N 2:51.05   11/6/2004 SANTA BARBARA                              
                         F PIEMME, G ALTUS, R BAAR, J SCHMIDT              
     PACIFIC: P 3:33.37        1997 San Mateo Marli                            
                         Etienne, Taft, Taft, Kaufman                      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-38  'A'                      3:05.00    3:48.74  
     1) Daniel, Jack C M76              2) Mayo, Robert W M76             
     3) Germolus, Dixie C W82           4) Howell, Jae W87                
                  51.77     1:29.49 (37.72)   2:37.24 (1:07.75)   3:48.74 (1:11.50)
 
                   Combined Team Scores - Through Event 902                    
 
  1. Walnut Creek Masters             3311.5   2. Bay Masters                        2146
  3. Manatee Aquatic Masters Inc         558   4. Tuolumne County Aquatic Master      553
  5. Rolling Hills Mud Sharks          463.5   6. The Olympic Club                    343
  7. Tamalpais Aquatic Masters           325   8. Menlo Masters Aka Team Sheeper      320
  9. Santa Rosa Masters                  227  10. Stanford Masters Swimming           194
 11. Unattached                          192  12. Tri Valley Masters                  180
 13. University of San Francisco Ma      152  14. Mountain View Masters               149
 15. San Mateo Master Marlins            105  16. Cal Maritime Academy Masters         95
 17. Rinconada Masters                    94  18. San Francisco Tsunami Masters        93
 19. Marin Pirates Masters                72  20. Western Athletic Club Masters        67
 21. Modesto Area Aquatic Club            65  21. Berkeley (Ca) Aquatic Masters        65
 23. Davis Aquatic Masters                63  24. Burlingame Aquatic Club              61
 25. Carson Valley Masters                60  26. Alameda Aquatic Masters              47
 27. Motherlode Masters                   43  27. San Diego Swim Masters               43
 29. Almaden Swim & Racquet Club          41  30. Temescal Aquatic Masters             38
 31. Masters Penguin Swim Club            35  32. Rocklin Aquatics Masters             32
 33. Sierra Marlins Swim Team Maste       27  33. Loch Ness Masters                    27
 35. Peninsula Covenant Aquatic Mas       26  36. Livermore Valley Tennis Club         25
 37. Central Valley All Stars             22  38. Sacramento Masters                   20
 39. Strawberry Canyon Aquatic Mast       16  40. Wisconsin Masters Aquatic Club       15
 41. Oregon Masters                       13  42. Ellis Electric Eels                   6
 42. Oakwood Athletic Club Masters         6  44. Livermore Area Rec & Park Dist        3
  
  
  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2009-10-18


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/