Pacific Masters gif

Results
Pacific Masters
SCY Championships


Walnut Creek Masters
17-19 April 2009

Licensed to FastLane Tek, Inc.-www.fastlanetek.com - Contractor License
                                       HY-TEK's Meet Manager 4/24/2009 04:37 PM
      Pacific Masters Swimming SC Championships - 4/17/2009 to 4/19/2009       
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Margaret R         20 UN-PC                  26.00      25.87  
  2 Ramsey, Margaret W        24 USF-PC                 26.00      26.06  
  3 White, Lisa A             24 TVM-PC                 27.00      26.07  
  4 LI, Michelle R            19 SCAM-PC                25.98      26.13  
  5 Todd, Erin E              24 WCM-PC                 27.00      26.90  
  6 Espiritu, Vicki           23 TVM-PC                 27.30      27.09  
  7 Kelleher, Jena C          20 USF-PC                 32.00      28.29  
  8 Allen, Grace              19 USF-PC                 28.90      28.83  
  9 Velazquez, Adriana        23 USF-PC               1:00.00      38.19  
 -- Luciano, Amanda A         23 USF-PC                 26.70         NS  
 -- Andrews, Leila J          24 WCM-PC                 28.00         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Margaret W        24 USF-PC                 58.00      57.36  
                  27.82       57.36 (29.54)                                        
  2 White, Lisa A             24 TVM-PC                 56.00      57.69  
                  28.07       57.69 (29.62)                                        
  3 Greer, Margaret R         20 UN-PC                  58.50      58.03  
                  27.53       58.03 (30.50)                                        
  4 Espiritu, Vicki           23 TVM-PC                 59.03      58.70  
                  28.08       58.70 (30.62)                                        
  5 Szmidt, Heather L         24 AAM-PC               1:02.00      58.73  
                  28.10       58.73 (30.63)                                        
  6 Rogers, Rebecca C         23 WCM-PC                 56.00    1:00.26  
                  28.22     1:00.26 (32.04)                                        
  7 Gentry, Kelly M           22 TVM-PC               1:02.00    1:00.53  
                  29.12     1:00.53 (31.41)                                        
  8 Todd, Erin E              24 WCM-PC                 58.50    1:00.64  
                  28.60     1:00.64 (32.04)                                        
  9 Hale, Jennifer            22 SCAM-PC              1:02.20    1:02.94  
                  30.25     1:02.94 (32.69)                                        
 10 Velazquez, Adriana        23 USF-PC               2:15.00    1:50.19  
                1:34.84     1:50.19 (15.35)                                        
 -- Luciano, Amanda A         23 USF-PC                 57.70         NS  
 -- Andrews, Leila J          24 WCM-PC                 59.00         NS  
 
Women 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Lisa A             24 TVM-PC               2:05.00    2:04.61  
                  29.14     1:00.99 (31.85)     1:33.17 (32.18)     2:04.61 (31.44)
  2 Espiritu, Vicki           23 TVM-PC               2:09.00    2:08.24  
                  29.70     1:01.66 (31.96)     1:35.01 (33.35)     2:08.24 (33.23)
  3 Gentry, Kelly M           22 TVM-PC               2:16.00    2:10.97  
                  30.26     1:03.52 (33.26)     1:37.48 (33.96)     2:10.97 (33.49)
  4 Keller, Allison M         23 UN-PC                2:40.45    2:18.47  
                  30.70     1:05.53 (34.83)     1:41.53 (36.00)     2:18.47 (36.94)
 -- Brown, Joelle A           23 SCAM-PC              2:13.00         NS  
 
Women 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Margaret W        24 USF-PC               5:30.00    5:33.83  
                  30.46     1:03.49 (33.03)     1:37.33 (33.84)     2:11.26 (33.93)
        2:44.74 (33.48)     3:18.96 (34.22)     3:53.02 (34.06)     4:27.48 (34.46)
        5:01.49 (34.01)     5:33.83 (32.34)                                        
  2 Szmidt, Heather L         24 AAM-PC               5:45.00    5:51.54  
                  32.86     1:07.93 (35.07)     1:43.12 (35.19)     2:18.34 (35.22)
        2:53.88 (35.54)     3:29.56 (35.68)     4:05.21 (35.65)     4:41.21 (36.00)
        5:17.25 (36.04)     5:51.54 (34.29)                                        
  3 Espiritu, Vicki           23 TVM-PC               5:55.00    5:56.53  
                  32.58     1:08.16 (35.58)     1:44.26 (36.10)     2:20.26 (36.00)
        2:56.35 (36.09)     3:32.53 (36.18)     4:08.90 (36.37)     4:45.56 (36.66)
        5:21.53 (35.97)     5:56.53 (35.00)                                        
  4 Hale, Jennifer            22 SCAM-PC              6:00.00    6:09.31  
                  33.50     1:09.98 (36.48)     1:46.89 (36.91)     2:24.15 (37.26)
        3:01.50 (37.35)     3:39.08 (37.58)     4:16.66 (37.58)     4:54.36 (37.70)
        5:32.24 (37.88)     6:09.31 (37.07)                                        
  5 Keller, Allison M         23 UN-PC                6:40.34    6:18.11  
                  34.62     1:12.78 (38.16)     1:51.54 (38.76)     2:30.36 (38.82)
        3:09.36 (39.00)     3:48.14 (38.78)     4:26.92 (38.78)     5:05.44 (38.52)
        5:42.49 (37.05)     6:18.11 (35.62)                                        
  6 Bartlett, Elisabeth L     23 USF-PC               7:15.00    6:35.57  
                  34.90     1:13.86 (38.96)     1:53.74 (39.88)     2:33.99 (40.25)
        3:14.90 (40.91)     3:55.54 (40.64)     4:35.69 (40.15)     5:16.18 (40.49)
        5:56.81 (40.63)     6:35.57 (38.76)                                        
 
Women 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Lisa A             24 TVM-PC              11:30.00   11:36.52  
                  31.82     1:05.90 (34.08)     1:40.67 (34.77)     2:15.61 (34.94)
        2:51.05 (35.44)     3:25.94 (34.89)     4:00.84 (34.90)     4:36.03 (35.19)
        5:11.17 (35.14)     5:46.29 (35.12)     6:21.41 (35.12)     6:56.72 (35.31)
        7:31.90 (35.18)     8:07.13 (35.23)     8:42.22 (35.09)     9:17.31 (35.09)
        9:52.40 (35.09)    10:27.34 (34.94)    11:02.19 (34.85)    11:36.52 (34.33)
  2 Gentry, Kelly M           22 TVM-PC              13:10.00   12:19.36  
                  31.88     1:07.63 (35.75)     1:43.99 (36.36)     2:20.54 (36.55)
        2:57.96 (37.42)     3:35.21 (37.25)     4:12.54 (37.33)     4:50.50 (37.96)
        5:28.56 (38.06)     6:06.87 (38.31)     6:44.74 (37.87)     7:22.53 (37.79)
        8:00.24 (37.71)     8:37.92 (37.68)     9:15.62 (37.70)     9:52.64 (37.02)
       10:30.01 (37.37)    11:07.17 (37.16)    11:44.09 (36.92)    12:19.36 (35.27)
  3 Kelleher, Jena C          20 USF-PC              15:00.00   12:56.11  
                  33.32     1:10.35 (37.03)     1:48.24 (37.89)     2:26.35 (38.11)
        3:04.55 (38.20)     3:43.26 (38.71)     4:22.75 (39.49)     5:02.51 (39.76)
        5:42.18 (39.67)     6:21.80 (39.62)     7:01.29 (39.49)     7:40.88 (39.59)
        8:20.97 (40.09)     9:00.67 (39.70)     9:40.70 (40.03)    10:20.43 (39.73)
       10:59.81 (39.38)    11:39.53 (39.72)    12:18.83 (39.30)    12:56.11 (37.28)
 
Women 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Lisa A             24 TVM-PC              25:00.00   19:48.06  
                  33.75     1:10.35 (36.60)     1:47.29 (36.94)     2:24.77 (37.48)
        3:01.53 (36.76)     3:38.55 (37.02)     4:15.43 (36.88)     4:52.73 (37.30)
        5:29.65 (36.92)     6:06.48 (36.83)     6:42.75 (36.27)     7:19.53 (36.78)
        7:56.19 (36.66)     8:32.64 (36.45)     9:08.86 (36.22)     9:45.08 (36.22)
       10:21.29 (36.21)    10:57.38 (36.09)    11:33.73 (36.35)    12:09.94 (36.21)
       12:45.83 (35.89)    13:21.64 (35.81)    13:57.28 (35.64)    14:32.88 (35.60)
       15:08.25 (35.37)    15:43.52 (35.27)    16:18.54 (35.02)    16:53.84 (35.30)
       17:29.17 (35.33)    18:04.36 (35.19)    18:39.49 (35.13)    19:14.51 (35.02)
       19:48.06 (33.55)
  2 Brown, Joelle A           23 SCAM-PC             23:01.14   20:48.99  
                  32.87     1:08.94 (36.07)     1:46.40 (37.46)     2:23.95 (37.55)
        3:01.28 (37.33)     3:38.70 (37.42)     4:16.25 (37.55)     4:53.89 (37.64)
        5:31.64 (37.75)     6:09.57 (37.93)     6:47.44 (37.87)     7:25.50 (38.06)
        8:03.59 (38.09)     8:41.56 (37.97)     9:19.65 (38.09)     9:58.04 (38.39)
       10:36.41 (38.37)    11:15.29 (38.88)    11:53.81 (38.52)    12:32.44 (38.63)
       13:10.80 (38.36)    13:49.15 (38.35)    14:27.82 (38.67)    15:06.59 (38.77)
       15:45.44 (38.85)    16:23.82 (38.38)    17:02.49 (38.67)    17:41.29 (38.80)
       18:20.13 (38.84)    18:59.14 (39.01)    19:37.05 (37.91)    20:14.35 (37.30)
       20:48.99 (34.64)
 
Women 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Margaret R         20 UN-PC                  31.00      30.76  
  2 Todd, Erin E              24 WCM-PC                 31.00      32.60  
  3 Kelleher, Jena C          20 USF-PC                 33.00      33.09  
 -- Yim, Stephanie F          23 SCAM-PC                35.50         NS  
 -- Luciano, Amanda A         23 USF-PC                 31.20         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Jessica            24 USF-PC               1:02.00    1:01.76  
                  29.85     1:01.76 (31.91)                                        
  2 Espiritu, Vicki           23 TVM-PC               1:09.43    1:08.68  
                  33.37     1:08.68 (35.31)                                        
  3 Kelleher, Jena C          20 USF-PC               1:12.00    1:10.31  
                  34.34     1:10.31 (35.97)                                        
 -- Luciano, Amanda A         23 USF-PC               1:06.90         NS  
 -- Yim, Stephanie F          23 SCAM-PC              1:20.00         NS  
 -- LI, Michelle R            19 SCAM-PC              1:07.32         NS  
 
Women 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Jessica            24 USF-PC               2:16.00    2:15.24  
                  31.04     1:04.76 (33.72)     1:39.80 (35.04)     2:15.24 (35.44)
  2 Kelleher, Jena C          20 USF-PC               2:35.00    2:35.68  
                  36.95     1:16.17 (39.22)     1:56.17 (40.00)     2:35.68 (39.51)
 -- Espiritu, Vicki           23 TVM-PC               2:28.00         NS  
 
Women 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Szmidt, Heather L         24 AAM-PC                 36.00      33.45  
  2 LI, Michelle R            19 SCAM-PC                37.84      35.11  
  3 Hale, Jennifer            22 SCAM-PC                34.56      36.05  
  4 Gentry, Kelly M           22 TVM-PC                 37.50      36.13  
  5 Allen, Grace              19 USF-PC                 39.09      37.39  
 -- Luciano, Amanda A         23 USF-PC                 37.20         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Jessica            24 USF-PC               1:10.00    1:10.34  
                  33.14     1:10.34 (37.20)                                        
  2 Gentry, Kelly M           22 TVM-PC               1:20.00    1:15.83  
                  36.09     1:15.83 (39.74)                                        
  3 Allen, Grace              19 USF-PC               1:18.99    1:20.80  
                  38.24     1:20.80 (42.56)                                        
  4 Iwata, Natsumi            22 USF-PC               1:19.00    1:22.19  
                  39.30     1:22.19 (42.89)                                        
 -- Luciano, Amanda A         23 USF-PC               1:13.90         NS  
 
Women 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Jessica            24 USF-PC               2:31.00    2:32.24  
                  33.37     1:11.35 (37.98)     1:51.34 (39.99)     2:32.24 (40.90)
  2 Bartlett, Elisabeth L     23 USF-PC               3:50.00    2:54.49  
                  40.23     1:25.18 (44.95)     2:10.32 (45.14)     2:54.49 (44.17)
 
Women 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Margaret W        24 USF-PC                 28.00      27.62  
  2 Szmidt, Heather L         24 AAM-PC                 33.99      28.23  
  3 Todd, Erin E              24 WCM-PC                 29.00      29.40  
  4 Hale, Jennifer            22 SCAM-PC                32.71      31.66  
  5 Bartlett, Elisabeth L     23 USF-PC                 37.00      32.62  
 -- Keller, Allison M         23 UN-PC                  34.74         NS  
 -- Andrews, Leila J          24 WCM-PC                 28.00         NS  
 
Women 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ramsey, Margaret W        24 USF-PC               1:03.00    1:03.09  
                  29.59     1:03.09 (33.50)                                        
 
Women 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Lisa A             24 TVM-PC               2:20.00    2:20.89  
                  32.92     1:09.15 (36.23)     1:44.92 (35.77)     2:20.89 (35.97)
  2 Ramsey, Margaret W        24 USF-PC               2:20.00    2:22.74  
                  31.86     1:07.26 (35.40)     1:44.81 (37.55)     2:22.74 (37.93)
 
Women 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Margaret R         20 UN-PC                1:07.00    1:06.64  
                  30.56     1:06.64 (36.08)                                        
  2 Espiritu, Vicki           23 TVM-PC               1:09.50    1:09.37  
                  32.31     1:09.37 (37.06)                                        
  3 Hale, Jennifer            22 SCAM-PC              1:10.00    1:10.33  
                  33.53     1:10.33 (36.80)                                        
  4 Iwata, Natsumi            22 USF-PC               1:10.00    1:11.81  
                  33.64     1:11.81 (38.17)                                        
  5 Kelleher, Jena C          20 USF-PC               1:15.00    1:13.36  
                  33.58     1:13.36 (39.78)                                        
  6 Bartlett, Elisabeth L     23 USF-PC               1:13.50    1:14.52  
                  34.49     1:14.52 (40.03)                                        
  7 Keller, Allison M         23 UN-PC                1:20.13    1:14.62  
                  34.54     1:14.62 (40.08)                                        
 -- Andrews, Leila J          24 WCM-PC               1:09.00         NS  
 -- Luciano, Amanda A         23 USF-PC               1:07.50         NS  
 
Women 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Huang, Jessica            24 USF-PC               2:15.00    2:16.34  
                  30.12     1:04.58 (34.46)     1:43.95 (39.37)     2:16.34 (32.39)
  2 Rogers, Rebecca C         23 WCM-PC               2:25.00    2:24.46  
                  31.57     1:07.12 (35.55)     1:51.55 (44.43)     2:24.46 (32.91)
  3 Gentry, Kelly M           22 TVM-PC               2:30.00    2:26.90  
                  32.19     1:11.03 (38.84)     1:52.78 (41.75)     2:26.90 (34.12)
  4 Iwata, Natsumi            22 USF-PC               2:40.00    2:35.01  
                  32.54     1:11.66 (39.12)     1:58.02 (46.36)     2:35.01 (36.99)
  5 Allen, Grace              19 USF-PC               2:30.00    2:36.17  
                  33.22     1:13.97 (40.75)     1:58.49 (44.52)     2:36.17 (37.68)
 -- Szmidt, Heather L         24 AAM-PC               2:30.00         NS  
 -- Hale, Jennifer            22 SCAM-PC              2:32.10         NS  
 
Women 18-24 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 White, Lisa A             24 TVM-PC               5:00.00    5:06.13  
                  33.25     1:09.96 (36.71)     1:50.90 (40.94)     2:30.68 (39.78)
        3:12.60 (41.92)     3:56.31 (43.71)     4:31.42 (35.11)     5:06.13 (34.71)
  2 Gentry, Kelly M           22 TVM-PC               5:30.00    5:12.24  
                  32.82     1:10.59 (37.77)     1:51.77 (41.18)     2:32.76 (40.99)
        3:16.07 (43.31)     4:00.65 (44.58)     4:36.64 (35.99)     5:12.24 (35.60)
  3 Iwata, Natsumi            22 USF-PC               5:45.00    5:32.28  
                  35.37     1:19.52 (44.15)     2:00.81 (41.29)     2:42.14 (41.33)
        3:28.43 (46.29)     4:14.33 (45.90)     4:53.49 (39.16)     5:32.28 (38.79)
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lyons, Katie A            28 TOC-PC                 25.70      25.51  
  2 Rosen, Jaclyn C           25 FOG-PC                 25.50      25.60  
  3 Droubay, Christy          27 TVM-PC                 26.50      26.30  
  4 Lander, Merritt D         27 USF-PC                 27.27      27.61  
  5 Lim, Heather L            25 USF-PC                 30.50      28.14  
  6 Deakers, Elaine C         25 USF-PC                 30.00      30.80  
  7 Laffan, Lisa M            26 DAM-PC                 35.18      33.94  
 -- Marshall, Sarah E         27 WCM-PC                 26.20         NS  
 -- Breitbart, Stephanie P    28 RAMS-PC                31.99         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beckman, Kasey L          29 WCM-PC                 56.99      53.24  
                  26.10       53.24 (27.14)                                        
  2 Lyons, Katie A            28 TOC-PC                 56.50      54.84  
                  26.77       54.84 (28.07)                                        
  3 Rosen, Jaclyn C           25 FOG-PC                 58.00      55.38  
                  26.36       55.38 (29.02)                                        
  4 Droubay, Christy          27 TVM-PC                 57.00      55.52  
                  26.70       55.52 (28.82)                                        
  5 Lander, Merritt D         27 USF-PC               1:01.01      59.79  
                  28.87       59.79 (30.92)                                        
  6 Schaefer, Christine M     27 DAM-PC               1:00.35    1:01.36  
                  29.69     1:01.36 (31.67)                                        
  7 Lim, Heather L            25 USF-PC               1:15.00    1:03.40  
                  29.86     1:03.40 (33.54)                                        
  8 Thompson, Caroline L      27 MAM-PC               1:20.00    1:06.06  
                  31.60     1:06.06 (34.46)                                        
  9 Groskopf, Sarah L         28 BAC-PC               1:05.55    1:09.73  
                  33.64     1:09.73 (36.09)                                        
 10 Deakers, Elaine C         25 USF-PC               1:03.00    1:11.24  
                  32.27     1:11.24 (38.97)                                        
 11 Thompson, Margaret A      28 MAM-PC               1:20.00    1:11.38  
                  33.99     1:11.38 (37.39)                                        
 12 Laffan, Lisa M            26 DAM-PC               1:23.37    1:16.72  
                  36.83     1:16.72 (39.89)                                        
 -- Marshall, Sarah E         27 WCM-PC                 57.00         NS  
 -- Breitbart, Stephanie P    28 RAMS-PC              1:08.99         NS  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Marshall, Sarah E         27 WCM-PC                    NT    2:01.45  
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Droubay, Christy          27 TVM-PC               2:00.00    1:57.54  
                  27.88       57.48 (29.60)     1:27.47 (29.99)     1:57.54 (30.07)
  2 Marshall, Sarah E         27 WCM-PC               2:03.82    2:04.55  
                  28.55       59.98 (31.43)     1:32.79 (32.81)     2:04.55 (31.76)
  3 Lander, Merritt D         27 USF-PC               2:15.37    2:11.01  
                  30.35     1:03.52 (33.17)     1:37.97 (34.45)     2:11.01 (33.04)
  4 Belliveau, Adrienne C     25 USF-PC               2:10.00    2:12.17  
                  30.43     1:03.75 (33.32)     1:38.20 (34.45)     2:12.17 (33.97)
  5 Hengel, Heidi K           28 USF-PC               2:10.50    2:22.20  
                  31.81     1:07.00 (35.19)     1:44.19 (37.19)     2:22.20 (38.01)
  6 DE Jesus, Margarita S     27 USF-PC               2:45.00    2:36.87  
                  35.57     1:15.43 (39.86)     1:56.30 (40.87)     2:36.87 (40.57)
 -- Roble, Elizabeth          27 WACM-PC              2:06.39         NS  
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaefer, Christine M     27 DAM-PC               5:40.67    5:41.32  
                  31.76     1:06.29 (34.53)     1:41.40 (35.11)     2:16.23 (34.83)
        2:51.24 (35.01)     3:25.76 (34.52)     4:00.40 (34.64)     4:34.52 (34.12)
        5:08.50 (33.98)     5:41.32 (32.82)                                        
  2 Sitzmann, Amy K           29 TVM-PC               6:15.00    6:08.29  
                  33.05     1:09.35 (36.30)     1:46.49 (37.14)     2:24.05 (37.56)
        3:01.71 (37.66)     3:39.20 (37.49)     4:16.53 (37.33)     4:53.91 (37.38)
        5:31.68 (37.77)     6:08.29 (36.61)                                        
  3 Hengel, Heidi K           28 USF-PC               5:50.50    6:27.06  
                  34.49     1:11.99 (37.50)     1:50.47 (38.48)     2:29.33 (38.86)
        3:08.83 (39.50)     3:48.47 (39.64)     4:28.59 (40.12)     5:08.37 (39.78)
        5:47.86 (39.49)     6:27.06 (39.20)                                        
  4 Davies, Erin K            25 TVM-PC               7:05.00    6:27.76  
                  35.31     1:13.98 (38.67)     1:53.42 (39.44)     2:33.16 (39.74)
        3:12.72 (39.56)     3:52.26 (39.54)     4:32.28 (40.02)     5:11.59 (39.31)
        5:50.39 (38.80)     6:27.76 (37.37)                                        
  5 Thompson, Caroline L      27 MAM-PC               7:15.00    6:35.47  
                  33.98     1:11.32 (37.34)     1:50.92 (39.60)     2:31.41 (40.49)
        3:12.19 (40.78)     3:52.93 (40.74)     4:34.13 (41.20)     5:15.20 (41.07)
        5:55.94 (40.74)     6:35.47 (39.53)                                        
  6 Thompson, Margaret A      28 MAM-PC               7:15.00    6:47.41  
                  36.30     1:16.00 (39.70)     1:57.06 (41.06)     2:39.02 (41.96)
        3:21.32 (42.30)     4:03.26 (41.94)     4:44.78 (41.52)     5:25.93 (41.15)
        6:06.79 (40.86)     6:47.41 (40.62)                                        
  7 Morris, Kathleen E        29 DAM-PC               7:15.00    7:40.26  
                  39.28     1:21.86 (42.58)     2:07.15 (45.29)     2:53.44 (46.29)
        3:40.49 (47.05)     4:27.97 (47.48)     5:16.04 (48.07)     6:04.62 (48.58)
        6:52.84 (48.22)     7:40.26 (47.42)                                        
 
Women 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaefer, Christine M     27 DAM-PC              11:45.65   11:44.40  
                  32.31     1:07.89 (35.58)     1:44.04 (36.15)     2:20.23 (36.19)
        2:56.09 (35.86)     3:31.99 (35.90)     4:08.00 (36.01)     4:43.99 (35.99)
        5:19.83 (35.84)     5:55.39 (35.56)     6:30.81 (35.42)     7:05.94 (35.13)
        7:41.01 (35.07)     8:16.35 (35.34)     8:51.45 (35.10)     9:26.62 (35.17)
       10:01.72 (35.10)    10:36.73 (35.01)    11:11.11 (34.38)    11:44.40 (33.29)
  2 Sitzmann, Amy K           29 TVM-PC              13:20.00   12:40.91  
                  33.41     1:11.52 (38.11)     1:49.80 (38.28)     2:28.11 (38.31)
        3:06.05 (37.94)     3:44.31 (38.26)     4:22.53 (38.22)     5:00.91 (38.38)
        5:39.52 (38.61)     6:18.32 (38.80)     6:57.30 (38.98)     7:35.76 (38.46)
        8:14.49 (38.73)     8:53.07 (38.58)     9:31.76 (38.69)    10:10.58 (38.82)
       10:49.08 (38.50)    11:27.16 (38.08)    12:04.95 (37.79)    12:40.91 (35.96)
  3 Davies, Erin K            25 TVM-PC              14:30.00   13:19.27  
                  35.47     1:14.37 (38.90)     1:54.39 (40.02)     2:34.84 (40.45)
        3:15.20 (40.36)     3:55.82 (40.62)     4:35.81 (39.99)     5:16.49 (40.68)
        5:57.11 (40.62)     6:37.11 (40.00)     7:18.29 (41.18)     7:58.12 (39.83)
        8:38.91 (40.79)     9:19.76 (40.85)     9:59.45 (39.69)    10:39.80 (40.35)
       11:20.26 (40.46)    12:01.22 (40.96)    12:41.09 (39.87)    13:19.27 (38.18)
  4 Thompson, Caroline L      27 MAM-PC              16:00.00   13:44.04  
                  34.93     1:13.83 (38.90)     1:54.27 (40.44)     2:35.85 (41.58)
        3:17.70 (41.85)     3:59.41 (41.71)     4:41.15 (41.74)     5:23.07 (41.92)
        6:05.25 (42.18)     6:47.82 (42.57)     7:30.17 (42.35)     8:12.57 (42.40)
        8:55.00 (42.43)     9:37.46 (42.46)    10:19.59 (42.13)    11:01.27 (41.68)
       11:44.43 (43.16)    12:26.57 (42.14)    13:08.41 (41.84)    13:44.04 (35.63)
  5 Liu, Ouida                28 USF-PC              15:00.00   13:48.45  
                  36.55     1:17.07 (40.52)     1:57.80 (40.73)     2:39.38 (41.58)
        3:19.96 (40.58)     4:01.34 (41.38)     4:42.66 (41.32)     5:23.92 (41.26)
        6:05.85 (41.93)     6:47.93 (42.08)     7:28.95 (41.02)     8:11.70 (42.75)
        8:54.73 (43.03)     9:38.02 (43.29)    10:19.94 (41.92)    11:02.21 (42.27)
       11:44.34 (42.13)    12:26.39 (42.05)    13:08.57 (42.18)    13:48.45 (39.88)
  6 Thompson, Margaret A      28 MAM-PC              15:00.00   13:53.85  
                  34.91     1:12.89 (37.98)     1:53.07 (40.18)     2:34.57 (41.50)
        3:16.71 (42.14)     3:59.33 (42.62)     4:41.48 (42.15)     5:23.99 (42.51)
        6:06.32 (42.33)     6:48.98 (42.66)     7:31.58 (42.60)     8:14.17 (42.59)
        8:57.44 (43.27)     9:40.69 (43.25)    10:23.90 (43.21)    11:07.23 (43.33)
       11:50.53 (43.30)    12:33.46 (42.93)    13:13.94 (40.48)    13:53.85 (39.91)
  7 Perry, Rachel L           28 USF-PC              14:30.00   14:17.30  
                  38.45     1:19.88 (41.43)     2:02.61 (42.73)     2:45.32 (42.71)
        3:28.07 (42.75)     4:11.61 (43.54)     4:54.78 (43.17)     5:38.15 (43.37)
        6:21.65 (43.50)     7:05.06 (43.41)     7:48.14 (43.08)     8:31.58 (43.44)
        9:14.79 (43.21)     9:58.20 (43.41)    10:42.13 (43.93)    11:26.12 (43.99)
       12:10.11 (43.99)    12:53.13 (43.02)    13:35.46 (42.33)    14:17.30 (41.84)
  8 Lim, Heather L            25 USF-PC              24:30.50   14:20.94  
                  34.80     1:15.34 (40.54)     1:57.68 (42.34)     2:40.38 (42.70)
        3:23.51 (43.13)     4:07.40 (43.89)     4:51.39 (43.99)     5:35.30 (43.91)
        6:19.66 (44.36)     7:03.41 (43.75)     7:47.49 (44.08)     8:30.99 (43.50)
        9:15.88 (44.89)    10:00.13 (44.25)    10:43.70 (43.57)    11:28.64 (44.94)
       12:12.16 (43.52)    12:56.21 (44.05)    13:39.76 (43.55)    14:20.94 (41.18)
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Belliveau, Adrienne C     25 USF-PC              22:00.00   19:32.66  
                  32.17     1:07.04 (34.87)     1:42.46 (35.42)     2:18.11 (35.65)
        2:54.33 (36.22)     3:30.21 (35.88)     4:05.90 (35.69)     4:41.79 (35.89)
        5:17.70 (35.91)     5:53.46 (35.76)     6:29.11 (35.65)     7:04.31 (35.20)
        7:39.98 (35.67)     8:15.46 (35.48)     8:50.82 (35.36)     9:26.42 (35.60)
       10:02.18 (35.76)    10:38.06 (35.88)    11:13.96 (35.90)    11:49.87 (35.91)
       12:25.66 (35.79)    13:01.41 (35.75)    13:37.19 (35.78)    14:13.13 (35.94)
       14:49.24 (36.11)    15:25.04 (35.80)    16:01.20 (36.16)    16:36.90 (35.70)
       17:12.43 (35.53)    17:48.10 (35.67)    18:23.72 (35.62)    18:58.78 (35.06)
       19:32.66 (33.88)
  2 Sitzmann, Amy K           29 TVM-PC              23:00.00   21:24.01  
                  34.47     1:12.53 (38.06)     1:50.65 (38.12)     2:29.52 (38.87)
        3:08.48 (38.96)     3:47.60 (39.12)     4:27.09 (39.49)     5:06.10 (39.01)
        5:45.11 (39.01)     6:23.82 (38.71)     7:03.38 (39.56)     7:42.15 (38.77)
        8:21.71 (39.56)     9:01.14 (39.43)     9:40.24 (39.10)    10:19.16 (38.92)
       10:58.11 (38.95)    11:37.34 (39.23)    12:16.32 (38.98)    12:55.36 (39.04)
       13:35.03 (39.67)    14:14.48 (39.45)    14:54.03 (39.55)    15:33.59 (39.56)
       16:12.73 (39.14)    16:51.71 (38.98)    17:31.04 (39.33)    18:10.39 (39.35)
       18:49.39 (39.00)    19:28.21 (38.82)    20:07.22 (39.01)    20:45.98 (38.76)
       21:24.01 (38.03)
  3 Liu, Ouida                28 USF-PC              25:00.00   23:09.30  
                  35.34     1:14.58 (39.24)     1:55.84 (41.26)     2:37.97 (42.13)
        3:20.08 (42.11)     4:01.64 (41.56)     4:43.57 (41.93)     5:25.40 (41.83)
        6:07.14 (41.74)     6:49.19 (42.05)     7:31.35 (42.16)     8:13.73 (42.38)
        8:55.56 (41.83)     9:37.68 (42.12)    10:20.13 (42.45)    11:02.59 (42.46)
       11:44.71 (42.12)    12:27.76 (43.05)    13:10.47 (42.71)    13:53.28 (42.81)
       14:35.87 (42.59)    15:18.61 (42.74)    16:01.13 (42.52)    16:44.23 (43.10)
       17:27.09 (42.86)    18:09.89 (42.80)    18:52.75 (42.86)    19:35.94 (43.19)
       20:19.47 (43.53)    21:02.37 (42.90)    21:45.51 (43.14)    22:28.32 (42.81)
       23:09.30 (40.98)
  4 Thompson, Margaret A      28 MAM-PC              25:30.00   23:25.74  
                  37.97     1:18.78 (40.81)     2:00.82 (42.04)     2:43.23 (42.41)
        3:25.88 (42.65)     4:08.16 (42.28)     4:50.73 (42.57)     5:33.49 (42.76)
        6:16.30 (42.81)     6:58.88 (42.58)     7:41.80 (42.92)     8:24.69 (42.89)
        9:07.54 (42.85)     9:50.01 (42.47)    10:32.62 (42.61)    11:15.66 (43.04)
       11:59.09 (43.43)    12:42.28 (43.19)    13:25.99 (43.71)    14:08.87 (42.88)
       14:51.81 (42.94)    15:35.07 (43.26)    16:18.70 (43.63)    17:02.99 (44.29)
       17:46.82 (43.83)    18:30.94 (44.12)    19:14.56 (43.62)    19:58.17 (43.61)
       20:40.62 (42.45)    21:23.01 (42.39)    22:05.66 (42.65)    22:45.19 (39.53)
       23:25.74 (40.55)
  5 DE Jesus, Margarita S     27 USF-PC              25:00.00   23:45.26  
                  37.12     1:17.51 (40.39)     1:59.47 (41.96)     2:42.55 (43.08)
        3:25.71 (43.16)     4:08.76 (43.05)     4:51.94 (43.18)     5:35.05 (43.11)
        6:18.49 (43.44)     7:01.90 (43.41)     7:45.49 (43.59)     8:29.21 (43.72)
        9:13.29 (44.08)     9:56.28 (42.99)    10:39.56 (43.28)    11:22.36 (42.80)
       12:06.16 (43.80)    12:49.58 (43.42)    13:32.85 (43.27)    14:16.34 (43.49)
       15:00.29 (43.95)    15:44.12 (43.83)    16:27.53 (43.41)    17:11.98 (44.45)
       17:56.13 (44.15)    18:40.57 (44.44)    19:24.09 (43.52)    20:08.63 (44.54)
       20:52.57 (43.94)    21:36.46 (43.89)    22:20.12 (43.66)    23:03.89 (43.77)
       23:45.26 (41.37)
  6 Perry, Rachel L           28 USF-PC              25:00.00   23:48.99  
                  38.90     1:20.50 (41.60)     2:03.16 (42.66)     2:46.04 (42.88)
        3:28.71 (42.67)     4:11.69 (42.98)     4:54.92 (43.23)     5:38.08 (43.16)
        6:20.93 (42.85)     7:04.45 (43.52)     7:47.63 (43.18)     8:31.00 (43.37)
        9:14.13 (43.13)     9:57.95 (43.82)    10:42.02 (44.07)    11:25.79 (43.77)
       12:09.47 (43.68)    12:53.10 (43.63)    13:37.01 (43.91)    14:20.80 (43.79)
       15:04.65 (43.85)    15:48.38 (43.73)    16:32.71 (44.33)    17:16.54 (43.83)
       18:00.98 (44.44)    18:45.12 (44.14)    19:29.65 (44.53)    20:13.87 (44.22)
       20:58.15 (44.28)    21:41.84 (43.69)    22:24.58 (42.74)    23:07.29 (42.71)
       23:48.99 (41.70)
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arneson, Kris B           27 WCM-PC                 29.79      28.89  
  2 Belliveau, Adrienne C     25 USF-PC                 31.00      31.50  
  3 Liu, Ouida                28 USF-PC                 32.00      31.85  
  4 Carney, Monica M          26 CRUZ-PC                36.99      32.55  
  5 Ule, Angela M             28 SRM-PC                 47.00      41.73  
 -- Kohan, Michelle L         28 LOM-PC                 45.00         NS  
 -- Plank, Alexis M           28 TCAM-PC              1:00.00         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosen, Jaclyn C           25 FOG-PC               1:04.00    1:00.10  
                  29.12     1:00.10 (30.98)                                        
  2 Droubay, Christy          27 TVM-PC               1:06.00    1:04.27  
                  31.35     1:04.27 (32.92)                                        
  3 Belliveau, Adrienne C     25 USF-PC               1:08.00    1:07.36  
                  33.05     1:07.36 (34.31)                                        
  4 Lander, Merritt D         27 USF-PC               1:06.00    1:08.37  
                  32.96     1:08.37 (35.41)                                        
  5 Miller, Molly K           25 USF-PC               1:15.00    1:10.10  
                  34.52     1:10.10 (35.58)                                        
  6 Liu, Ouida                28 USF-PC               1:15.00    1:10.71  
                  34.32     1:10.71 (36.39)                                        
  7 Sitzmann, Amy K           29 TVM-PC               1:19.00    1:15.08  
                  36.85     1:15.08 (38.23)                                        
  8 Groskopf, Sarah L         28 BAC-PC               1:15.22    1:16.83  
                  36.99     1:16.83 (39.84)                                        
  9 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               1:45.00    1:27.03  
                  42.64     1:27.03 (44.39)                                        
 -- Marshall, Sarah E         27 WCM-PC               1:01.99         NS  
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rosen, Jaclyn C           25 FOG-PC               2:10.00    2:11.76  
                  29.46     1:01.86 (32.40)     1:36.50 (34.64)     2:11.76 (35.26)
  2 Belliveau, Adrienne C     25 USF-PC               2:26.00    2:27.80  
                  34.37     1:11.82 (37.45)     1:50.00 (38.18)     2:27.80 (37.80)
  3 Miller, Molly K           25 USF-PC               2:35.00    2:28.73  
                  36.52     1:14.35 (37.83)     1:52.12 (37.77)     2:28.73 (36.61)
  4 Liu, Ouida                28 USF-PC               2:45.00    2:34.81  
                  35.08     1:13.96 (38.88)     1:55.45 (41.49)     2:34.81 (39.36)
  5 Hengel, Heidi K           28 USF-PC               2:30.50    2:39.86  
                  37.12     1:17.13 (40.01)     1:58.49 (41.36)     2:39.86 (41.37)
  6 Groat, Catherine E        27 USF-PC               3:30.00    3:10.83  
                  44.92     1:33.35 (48.43)     2:22.32 (48.97)     3:10.83 (48.51)
 -- Perry, Rachel L           28 USF-PC               3:05.50         NS  
 -- Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               3:30.00         NS  
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beckman, Kasey L          29 WCM-PC                 32.00      30.70  
  2 Lyons, Katie A            28 TOC-PC                 34.00      33.40  
  3 Tukua, Rebecca R          26 WCM-PC                 34.00      33.84  
  4 Schaefer, Christine M     27 DAM-PC                 35.44      33.89  
  5 Miller, Molly K           25 USF-PC                 36.00      33.92  
  6 Hanoian, Ani L            29 WCM-PC                 35.50      34.23  
  7 Lander, Merritt D         27 USF-PC                 36.09      36.42  
  8 Davies, Erin K            25 TVM-PC                 39.00      38.39  
  9 Perry, Rachel L           28 USF-PC                 41.00      41.34  
 10 Laffan, Lisa M            26 DAM-PC                 42.05      41.48  
 -- Breitbart, Stephanie P    28 RAMS-PC                47.00         NS  
 
Women 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beckman, Kasey L          29 WCM-PC               1:08.50    1:05.20  
                  30.83     1:05.20 (34.37)                                        
  2 Tukua, Rebecca R          26 WCM-PC               1:14.00    1:12.26  
                  34.61     1:12.26 (37.65)                                        
  3 Schaefer, Christine M     27 DAM-PC               1:13.12    1:12.89  
                  34.95     1:12.89 (37.94)                                        
  4 Lyons, Katie A            28 TOC-PC               1:14.50    1:13.08  
                  34.56     1:13.08 (38.52)                                        
  5 Miller, Molly K           25 USF-PC               1:18.00    1:13.69  
                  35.37     1:13.69 (38.32)                                        
  6 Droubay, Christy          27 TVM-PC               1:11.00    1:14.20  
                  34.97     1:14.20 (39.23)                                        
  7 Lander, Merritt D         27 USF-PC               1:14.58    1:19.63  
                  37.81     1:19.63 (41.82)                                        
  8 Davies, Erin K            25 TVM-PC               1:23.00    1:23.09  
                  39.75     1:23.09 (43.34)                                        
  9 Laffan, Lisa M            26 DAM-PC               1:42.72    1:28.10  
                  42.03     1:28.10 (46.07)                                        
 -- Hanoian, Ani L            29 WCM-PC               1:16.70         NS  
 
Women 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beckman, Kasey L          29 WCM-PC               2:25.00    2:20.81  
                  32.20     1:07.22 (35.02)     1:43.38 (36.16)     2:20.81 (37.43)
  2 Tukua, Rebecca R          26 WCM-PC               2:40.00    2:34.48  
                  35.22     1:13.86 (38.64)     1:53.95 (40.09)     2:34.48 (40.53)
  3 Schaefer, Christine M     27 DAM-PC               2:36.92    2:37.47  
                  35.90     1:15.79 (39.89)     1:57.17 (41.38)     2:37.47 (40.30)
  4 Miller, Molly K           25 USF-PC               2:45.00    2:37.48  
                  36.52     1:16.11 (39.59)     1:56.54 (40.43)     2:37.48 (40.94)
  5 Levine, Nancy E           26 USF-PC               2:34.99    2:39.63  
                  35.55     1:15.64 (40.09)     1:57.48 (41.84)     2:39.63 (42.15)
  6 Davies, Erin K            25 TVM-PC               3:08.00    3:01.30  
                  41.12     1:27.12 (46.00)     2:14.49 (47.37)     3:01.30 (46.81)
  7 Groat, Catherine E        27 USF-PC               3:30.00    3:06.44  
                  41.41     1:28.56 (47.15)     2:17.82 (49.26)     3:06.44 (48.62)
 -- Perry, Rachel L           28 USF-PC               3:10.47         NS  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beisheim, Amy C           28 WCM-PC                 28.98      28.15  
  2 Lyons, Katie A            28 TOC-PC                 29.50      28.79  
  3 Levine, Nancy E           26 USF-PC                 31.99      30.82  
  4 Carney, Monica M          26 CRUZ-PC                35.99      31.15  
  5 Crownshaw, Lauren A       29 DAM-PC                 32.22      31.78  
  6 Ule, Angela M             28 SRM-PC                 44.00      38.07  
  7 Laffan, Lisa M            26 DAM-PC                 41.93      39.46  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Arneson, Kris B           27 WCM-PC               1:04.00    1:01.79  
                  28.90     1:01.79 (32.89)                                        
  2 Beisheim, Amy C           28 WCM-PC               1:07.00    1:03.21  
                  30.55     1:03.21 (32.66)                                        
  3 Tukua, Rebecca R          26 WCM-PC               1:05.90    1:04.78  
                  30.84     1:04.78 (33.94)                                        
  4 Roble, Elizabeth          27 WACM-PC              1:08.33    1:05.24  
                  30.63     1:05.24 (34.61)                                        
  5 Belliveau, Adrienne C     25 USF-PC               1:07.50    1:06.92  
                  31.76     1:06.92 (35.16)                                        
  6 Carney, Monica M          26 CRUZ-PC              1:15.99    1:10.03  
                  32.73     1:10.03 (37.30)                                        
  7 Crownshaw, Lauren A       29 DAM-PC               1:10.00    1:13.60  
                  33.25     1:13.60 (40.35)                                        
  8 Laffan, Lisa M            26 DAM-PC               1:40.89    1:36.12  
                  41.70     1:36.12 (54.42)                                        
 -- Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               2:00.00         NS  
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beisheim, Amy C           28 WCM-PC               2:32.00    2:23.40  
                  32.30     1:07.85 (35.55)     1:45.01 (37.16)     2:23.40 (38.39)
  2 Belliveau, Adrienne C     25 USF-PC               2:26.00    2:24.27  
                  32.49     1:08.92 (36.43)     1:46.24 (37.32)     2:24.27 (38.03)
  3 Liu, Ouida                28 USF-PC               3:30.00    2:52.61  
                  35.68     1:18.50 (42.82)     2:05.54 (47.04)     2:52.61 (47.07)
  4 Kohan, Michelle L         28 LOM-PC               3:30.00    3:12.38  
                  42.23     1:30.22 (47.99)     2:20.33 (50.11)     3:12.38 (52.05)
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beckman, Kasey L          29 WCM-PC               1:04.00      59.41  
                  28.23       59.41 (31.18)                                        
  2 Lyons, Katie A            28 TOC-PC               1:05.00    1:02.79  
                  29.38     1:02.79 (33.41)                                        
  3 Tukua, Rebecca R          26 WCM-PC               1:07.99    1:06.54  
                  32.22     1:06.54 (34.32)                                        
  4 Miller, Molly K           25 USF-PC               1:15.00    1:08.14  
                  33.38     1:08.14 (34.76)                                        
  5 Roble, Elizabeth          27 WACM-PC              1:11.99    1:08.73  
                  32.10     1:08.73 (36.63)                                        
  6 Schaefer, Christine M     27 DAM-PC               1:10.04    1:09.46  
                  33.74     1:09.46 (35.72)                                        
  7 Levine, Nancy E           26 USF-PC               1:02.99    1:09.67  
                  33.27     1:09.67 (36.40)                                        
  8 Carney, Monica M          26 CRUZ-PC              1:12.99    1:11.62  
                  33.21     1:11.62 (38.41)                                        
  9 Crownshaw, Lauren A       29 DAM-PC               1:15.00    1:14.70  
                  34.71     1:14.70 (39.99)                                        
 10 Davies, Erin K            25 TVM-PC               1:15.00    1:15.43  
                  36.14     1:15.43 (39.29)                                        
 11 Laffan, Lisa M            26 DAM-PC               1:42.46    1:27.95  
                  44.50     1:27.95 (43.45)                                        
 12 Ule, Angela M             28 SRM-PC               1:50.00    1:28.17  
                  40.91     1:28.17 (47.26)                                        
 -- Plank, Alexis M           28 TCAM-PC              2:00.00         NS  
 -- Arneson, Kris B           27 WCM-PC               1:05.00         NS  
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beckman, Kasey L          29 WCM-PC               2:09.00    2:07.82  
                  28.94     1:01.60 (32.66)     1:37.67 (36.07)     2:07.82 (30.15)
  2 Droubay, Christy          27 TVM-PC               2:16.00    2:14.45  
                  29.51     1:04.48 (34.97)     1:43.42 (38.94)     2:14.45 (31.03)
  3 Tukua, Rebecca R          26 WCM-PC               2:20.00    2:19.82  
                  30.15     1:07.59 (37.44)     1:46.93 (39.34)     2:19.82 (32.89)
  4 Beisheim, Amy C           28 WCM-PC               2:36.00    2:28.42  
                  30.85     1:10.56 (39.71)     1:54.70 (44.14)     2:28.42 (33.72)
  5 Groskopf, Sarah L         28 BAC-PC               2:40.75    2:42.55  
                  34.63     1:16.05 (41.42)     2:05.23 (49.18)     2:42.55 (37.32)
  6 Thompson, Caroline L      27 MAM-PC               3:15.00    2:47.93  
                  38.34     1:23.07 (44.73)     2:11.93 (48.86)     2:47.93 (36.00)
  7 Perry, Rachel L           28 USF-PC               2:56.95    2:55.27  
                  39.74     1:25.80 (46.06)     2:14.48 (48.68)     2:55.27 (40.79)
 -- Marshall, Sarah E         27 WCM-PC               2:19.12         NS  
 
Women 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Beckman, Kasey L          29 WCM-PC               4:40.00    4:37.03  
                  29.90     1:03.35 (33.45)     1:38.82 (35.47)     2:14.83 (36.01)
        2:53.50 (38.67)     3:32.65 (39.15)     4:05.51 (32.86)     4:37.03 (31.52)
  2 Droubay, Christy          27 TVM-PC               5:00.00    4:46.00  
                  31.13     1:06.42 (35.29)     1:43.33 (36.91)     2:20.28 (36.95)
        2:59.88 (39.60)     3:39.87 (39.99)     4:13.38 (33.51)     4:46.00 (32.62)
  3 Tukua, Rebecca R          26 WCM-PC               5:12.00    4:59.14  
                  31.48     1:07.28 (35.80)     1:47.34 (40.06)     2:26.88 (39.54)
        3:08.72 (41.84)     3:50.47 (41.75)     4:25.13 (34.66)     4:59.14 (34.01)
  4 Beisheim, Amy C           28 WCM-PC               5:40.00    5:17.04  
                  33.55     1:09.82 (36.27)     1:51.76 (41.94)     2:32.28 (40.52)
        3:17.05 (44.77)     4:03.04 (45.99)     4:40.79 (37.75)     5:17.04 (36.25)
  5 Lander, Merritt D         27 USF-PC               5:45.99    5:27.53  
                  33.95     1:13.19 (39.24)     1:54.85 (41.66)     2:35.16 (40.31)
        3:22.65 (47.49)     4:10.85 (48.20)     4:50.68 (39.83)     5:27.53 (36.85)
  6 DE Jesus, Margarita S     27 USF-PC               6:40.40    5:54.62  
                  41.83     1:28.70 (46.87)     2:14.57 (45.87)     2:59.57 (45.00)
        3:47.39 (47.82)     4:34.84 (47.45)     5:15.89 (41.05)     5:54.62 (38.73)
  7 Liu, Ouida                28 USF-PC               6:30.00    5:55.22  
                  37.56     1:23.33 (45.77)     2:07.66 (44.33)     2:52.23 (44.57)
        3:44.44 (52.21)     4:36.32 (51.88)     5:17.91 (41.59)     5:55.22 (37.31)
  8 Perry, Rachel L           28 USF-PC               6:15.00    6:12.79  
                  42.26     1:32.52 (50.26)     2:22.18 (49.66)     3:11.70 (49.52)
        4:00.74 (49.04)     4:51.21 (50.47)     5:33.27 (42.06)     6:12.79 (39.52)
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cairns, Christina M       30 USF-PC                 26.78      26.83  
  2 Haack, Angela R           34 WCM-PC                 28.00      27.74  
  3 Vasey, Adrianne           30 STAN-PC                29.98      27.98  
 -- Yechuri, Madhuri          31 MELO-PC                50.00         NS  
 -- Maidenberg, Eve G         32 MAM-PC                 32.70         NS  
 -- Griffith, Jennifer L      31 SCAM-PC                26.30         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cairns, Christina M       30 USF-PC                 57.69      58.87  
                  28.15       58.87 (30.72)                                        
  2 Vasey, Adrianne           30 STAN-PC              1:02.78    1:03.14  
                  30.39     1:03.14 (32.75)                                        
  3 Mendoza-Martens, Nicole   32 WCM-PC               1:09.00    1:04.91  
                  31.65     1:04.91 (33.26)                                        
  4 Frindell, Karen L         33 SRM-PC               1:15.00    1:12.76  
                  34.72     1:12.76 (38.04)                                        
  5 Reece, Katherine F        33 CHIC-PC              1:04.00    1:14.08  
                  36.17     1:14.08 (37.91)                                        
 -- Maidenberg, Eve G         32 MAM-PC               1:06.05         NS  
 -- Haack, Angela R           34 WCM-PC               1:02.00         NS  
 -- Griffith, Jennifer L      31 SCAM-PC                57.00         NS  
 -- Yechuri, Madhuri          31 MELO-PC              2:00.00         NS  
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walsh, Heather            31 RHMS-PC              2:23.00    2:25.54  
                  33.74     1:10.11 (36.37)     1:48.28 (38.17)     2:25.54 (37.26)
  2 Walter, Catherine M       33 USF-PC               3:10.00    2:36.78  
                  35.11     1:15.49 (40.38)     1:56.91 (41.42)     2:36.78 (39.87)
 -- Maidenberg, Eve G         32 MAM-PC               2:25.05         NS  
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Filler, Morgan            33 SCAM-PC              5:30.00    5:47.65  
                  31.12     1:04.44 (33.32)     1:38.34 (33.90)     2:12.82 (34.48)
        2:47.74 (34.92)     3:22.96 (35.22)     3:58.89 (35.93)     4:35.19 (36.30)
        5:11.84 (36.65)     5:47.65 (35.81)                                        
  2 Fischer, Amy E            33 AS-CV                5:56.92    5:55.69  
                  32.44     1:06.81 (34.37)     1:41.93 (35.12)     2:17.57 (35.64)
        2:53.73 (36.16)     3:30.02 (36.29)     4:06.66 (36.64)     4:43.66 (37.00)
        5:19.85 (36.19)     5:55.69 (35.84)                                        
  3 Whinery, Joy E            34 USF-PC               6:20.00    5:58.63  
                  33.52     1:09.48 (35.96)     1:45.84 (36.36)     2:22.58 (36.74)
        2:59.00 (36.42)     3:35.56 (36.56)     4:11.96 (36.40)     4:48.22 (36.26)
        5:24.22 (36.00)     5:58.63 (34.41)                                        
  4 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC               6:35.00    6:05.72  
                  33.10     1:09.43 (36.33)     1:46.30 (36.87)     2:23.52 (37.22)
        3:01.01 (37.49)     3:38.37 (37.36)     4:16.26 (37.89)     4:53.58 (37.32)
        5:30.43 (36.85)     6:05.72 (35.29)                                        
  5 Benjamin, Bonnie B        34 USF-PC               6:40.00    6:18.84  
                  34.06     1:12.22 (38.16)     1:51.55 (39.33)     2:30.53 (38.98)
        3:09.66 (39.13)     3:48.40 (38.74)     4:27.55 (39.15)     5:05.86 (38.31)
        5:43.04 (37.18)     6:18.84 (35.80)                                        
  6 Reece, Katherine F        33 CHIC-PC              6:43.00    6:21.68  
                  35.05     1:12.87 (37.82)     1:51.42 (38.55)     2:30.49 (39.07)
        3:08.91 (38.42)     3:47.92 (39.01)     4:26.92 (39.00)     5:05.74 (38.82)
        5:43.92 (38.18)     6:21.68 (37.76)                                        
  7 Butler, Kate E            34 USF-PC               7:15.00    6:35.62  
                  35.61     1:14.16 (38.55)     1:53.90 (39.74)     2:34.13 (40.23)
        3:14.82 (40.69)     3:55.12 (40.30)     4:35.08 (39.96)     5:15.90 (40.82)
        5:56.74 (40.84)     6:35.62 (38.88)                                        
  8 Tilds, Katrina            31 USF-PC               7:15.00    6:50.76  
                  36.89     1:16.54 (39.65)     1:57.49 (40.95)     2:38.86 (41.37)
        3:20.24 (41.38)     4:02.26 (42.02)     4:44.08 (41.82)     5:26.39 (42.31)
        6:08.81 (42.42)     6:50.76 (41.95)                                        
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mendoza-Martens, Nicole   32 WCM-PC              13:40.00   12:48.88  
                  35.09     1:12.94 (37.85)     1:50.86 (37.92)     2:29.38 (38.52)
        3:08.11 (38.73)     3:47.15 (39.04)     4:26.26 (39.11)     5:04.95 (38.69)
        5:43.79 (38.84)     6:22.45 (38.66)     7:01.38 (38.93)     7:40.27 (38.89)
        8:19.26 (38.99)     8:58.32 (39.06)     9:37.27 (38.95)    10:16.33 (39.06)
       10:55.20 (38.87)    11:33.71 (38.51)    12:12.11 (38.40)    12:48.88 (36.77)
  2 Frindell, Karen L         33 SRM-PC              15:00.00   14:26.85  
                  36.81     1:18.26 (41.45)     2:01.66 (43.40)     2:44.99 (43.33)
        3:29.09 (44.10)     4:13.32 (44.23)     4:56.74 (43.42)     5:40.35 (43.61)
        6:25.06 (44.71)     7:08.71 (43.65)     7:52.35 (43.64)     8:36.33 (43.98)
        9:19.94 (43.61)    10:03.61 (43.67)    10:48.15 (44.54)    11:31.82 (43.67)
       12:16.59 (44.77)    13:00.69 (44.10)    13:44.45 (43.76)    14:26.85 (42.40)
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC              22:00.00   21:35.22  
                  34.87     1:12.15 (37.28)     1:50.46 (38.31)     2:29.28 (38.82)
        3:08.17 (38.89)     3:47.00 (38.83)     4:25.83 (38.83)     5:04.90 (39.07)
        5:44.62 (39.72)     6:23.61 (38.99)     7:02.92 (39.31)     7:42.57 (39.65)
        8:22.18 (39.61)     9:00.96 (38.78)     9:40.43 (39.47)    10:20.00 (39.57)
       10:59.53 (39.53)    11:39.31 (39.78)    12:18.68 (39.37)    12:58.48 (39.80)
       13:38.02 (39.54)    14:17.81 (39.79)    14:57.85 (40.04)    15:36.96 (39.11)
       16:16.88 (39.92)    16:56.32 (39.44)    17:35.93 (39.61)    18:15.96 (40.03)
       18:55.49 (39.53)    19:35.40 (39.91)    20:15.39 (39.99)    20:55.29 (39.90)
       21:35.22 (39.93)
  2 Walsh, Heather            31 RHMS-PC             24:05.00   22:44.57  
                  36.50     1:16.58 (40.08)     1:57.73 (41.15)     2:39.42 (41.69)
        3:21.87 (42.45)     4:04.21 (42.34)     4:46.29 (42.08)     5:28.31 (42.02)
        6:10.55 (42.24)     6:52.83 (42.28)     7:34.69 (41.86)     8:16.29 (41.60)
        8:58.27 (41.98)     9:40.27 (42.00)    10:21.62 (41.35)    11:03.19 (41.57)
       11:44.69 (41.50)    12:25.89 (41.20)    13:07.02 (41.13)    13:48.44 (41.42)
       14:29.71 (41.27)    15:11.06 (41.35)    15:52.92 (41.86)    16:34.30 (41.38)
       17:16.07 (41.77)    17:58.04 (41.97)    18:39.45 (41.41)    19:20.92 (41.47)
       20:02.76 (41.84)    20:44.55 (41.79)    21:25.79 (41.24)    22:06.55 (40.76)
       22:44.57 (38.02)
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC                 34.79      32.00  
  2 Whinery, Joy E            34 USF-PC                 34.00      33.44  
  3 Vasey, Adrianne           30 STAN-PC                34.00      33.85  
  4 Chow, Jackie I            30 DAM-PC                 34.99      33.97  
  5 Butler, Kate E            34 USF-PC                 45.00      34.46  
  6 Bair, Megan G             32 FOG-PC                 34.98      34.58  
 -- Cairns, Christina M       30 USF-PC                 30.25         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cairns, Christina M       30 USF-PC               1:04.12    1:05.97  
                  31.95     1:05.97 (34.02)                                        
  2 Bair, Megan G             32 FOG-PC               1:14.85    1:15.26  
                  37.36     1:15.26 (37.90)                                        
  3 Feldman, Ravena           33 USF-PC               1:17.11    1:15.29  
                  37.15     1:15.29 (38.14)                                        
  4 Mendoza-Martens, Nicole   32 WCM-PC               1:34.00    1:15.79  
                  36.52     1:15.79 (39.27)                                        
  5 Vasey, Adrianne           30 STAN-PC              1:15.50    1:16.26  
                  37.22     1:16.26 (39.04)                                        
 -- Yechuri, Madhuri          31 MELO-PC              2:30.00         NS  
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reece, Katherine F        33 CHIC-PC              2:50.00    2:38.12  
                  38.52     1:18.09 (39.57)     1:58.65 (40.56)     2:38.12 (39.47)
  2 Feldman, Ravena           33 USF-PC               2:44.20    2:40.57  
                  38.71     1:19.55 (40.84)     2:00.82 (41.27)     2:40.57 (39.75)
  3 Chow, Jackie I            30 DAM-PC               2:48.99    2:43.63  
                  37.83     1:19.23 (41.40)     2:01.73 (42.50)     2:43.63 (41.90)
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Julie B            32 DAM-PC                 39.00      34.50  
  2 Cairns, Christina M       30 USF-PC                 37.15      35.73  
  3 Bair, Megan G             32 FOG-PC                 38.12      36.94  
 -- Yechuri, Madhuri          31 MELO-PC              1:20.00         NS  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Julie B            32 DAM-PC               1:21.00    1:13.17  
                  34.83     1:13.17 (38.34)                                        
  2 Cairns, Christina M       30 USF-PC               1:17.72    1:15.99  
                  36.18     1:15.99 (39.81)                                        
 -- Bair, Megan G             32 FOG-PC               1:21.78         NS  
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC               2:50.00    2:49.25  
                  38.94     1:23.10 (44.16)     2:07.08 (43.98)     2:49.25 (42.17)
  2 Flemer, Michele L         32 WCM-PC               2:54.78    2:54.05  
                  39.16     1:22.31 (43.15)     2:07.51 (45.20)     2:54.05 (46.54)
  3 Bair, Megan G             32 FOG-PC               2:59.63    2:56.74  
                  41.84     1:27.38 (45.54)     2:13.82 (46.44)     2:56.74 (42.92)
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Keiko M            30 WCM-PC                 26.20      26.47  
  2 Haack, Angela R           34 WCM-PC                 31.00      30.38  
  3 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC                 31.75      30.50  
  4 Benjamin, Bonnie B        34 USF-PC                 35.00      32.02  
  5 Chow, Jackie I            30 DAM-PC                 31.99      32.15  
  6 Reece, Katherine F        33 CHIC-PC                34.00      33.25  
  7 Griffith, Jennifer L      31 SCAM-PC                28.00      34.99  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Griffith, Jennifer L      31 SCAM-PC              1:04.00    1:05.62  
                  29.68     1:05.62 (35.94)                                        
  2 Haack, Angela R           34 WCM-PC               1:12.00    1:08.60  
                  31.47     1:08.60 (37.13)                                        
  3 Reece, Katherine F        33 CHIC-PC              1:10.00    1:12.49  
                  33.91     1:12.49 (38.58)                                        
  4 Feldman, Ravena           33 USF-PC               1:16.00    1:14.94  
                  35.34     1:14.94 (39.60)                                        
  5 Tilds, Katrina            31 USF-PC               1:35.00    1:22.47  
                  39.10     1:22.47 (43.37)                                        
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tilds, Katrina            31 USF-PC               3:25.00    3:13.45  
                  43.30     1:32.57 (49.27)     2:23.79 (51.22)     3:13.45 (49.66)
 -- Griffith, Jennifer L      31 SCAM-PC              2:35.00         NS  
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Price, Keiko M            30 WCM-PC               1:02.15    1:00.21  
                  27.17     1:00.21 (33.04)                                        
  2 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC               1:10.00    1:09.31  
                  32.09     1:09.31 (37.22)                                        
  3 Whinery, Joy E            34 USF-PC               1:10.00    1:09.49  
                  32.30     1:09.49 (37.19)                                        
  4 Haack, Angela R           34 WCM-PC               1:11.00    1:10.85  
                  33.05     1:10.85 (37.80)                                        
  5 Vasey, Adrianne           30 STAN-PC              1:12.18    1:12.33  
                  34.29     1:12.33 (38.04)                                        
  6 Flemer, Michele L         32 WCM-PC               1:14.85    1:13.98  
                  35.37     1:13.98 (38.61)                                        
  7 Benjamin, Bonnie B        34 USF-PC               1:15.00    1:14.53  
                  35.81     1:14.53 (38.72)                                        
  8 Chow, Jackie I            30 DAM-PC               1:15.99    1:16.55  
                  33.59     1:16.55 (42.96)                                        
  9 Bair, Megan G             32 FOG-PC               1:14.95    1:16.82  
                  35.86     1:16.82 (40.96)                                        
 10 Butler, Kate E            34 USF-PC               1:45.00    1:19.67  
                  36.26     1:19.67 (43.41)                                        
 -- Griffith, Jennifer L      31 SCAM-PC              1:10.00         NS  
 -- Sullivan, Jessica K       32 BAC-PC               1:30.00         NS  
 -- Cairns, Christina M       30 USF-PC               1:17.84         NS  
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Baker, Julie B            32 DAM-PC               2:38.00    2:33.14  
                  32.17     1:15.99 (43.82)     1:56.63 (40.64)     2:33.14 (36.51)
  2 Haack, Angela R           34 WCM-PC               2:37.00    2:35.19  
                  32.26     1:11.96 (39.70)     1:58.33 (46.37)     2:35.19 (36.86)
  3 Reece, Katherine F        33 CHIC-PC              2:45.00    2:40.94  
                  33.85     1:13.55 (39.70)     2:03.12 (49.57)     2:40.94 (37.82)
  4 Feldman, Ravena           33 USF-PC               2:47.66    2:48.23  
                  35.33     1:16.29 (40.96)     2:07.15 (50.86)     2:48.23 (41.08)
  5 Tilds, Katrina            31 USF-PC               3:15.00    2:56.22  
                  39.28     1:25.51 (46.23)     2:16.09 (50.58)     2:56.22 (40.13)
  6 Frindell, Karen L         33 SRM-PC               3:10.00    3:03.20  
                  39.22     1:25.69 (46.47)     2:21.39 (55.70)     3:03.20 (41.81)
 -- Yechuri, Madhuri          31 MELO-PC              6:00.00         NS  
 -- Griffith, Jennifer L      31 SCAM-PC              2:31.00         NS  
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pietras, Gina E           33 WCM-PC               5:15.00    5:15.39  
                  33.08     1:11.85 (38.77)     1:53.38 (41.53)     2:34.92 (41.54)
        3:18.60 (43.68)     4:03.25 (44.65)     4:40.03 (36.78)     5:15.39 (35.36)
  2 Nishimoto, Amber D        30 USF-PC               5:40.00    5:29.18  
                  35.02     1:17.59 (42.57)     2:00.49 (42.90)     2:42.91 (42.42)
        3:29.64 (46.73)     4:15.29 (45.65)     4:53.38 (38.09)     5:29.18 (35.80)
  3 Feldman, Ravena           33 USF-PC               5:55.00    5:54.11  
                  36.44     1:18.11 (41.67)     2:02.80 (44.69)     2:46.79 (43.99)
        3:39.03 (52.24)     4:30.51 (51.48)     5:13.35 (42.84)     5:54.11 (40.76)
  4 Walsh, Heather            31 RHMS-PC              6:27.00    6:10.05  
                  40.47     1:27.35 (46.88)     2:15.41 (48.06)     3:02.18 (46.77)
        4:00.62 (58.44)     4:55.74 (55.12)     5:34.22 (38.48)     6:10.05 (35.83)
  5 Walter, Catherine M       33 USF-PC               7:00.00    6:24.21  
                  41.60     1:31.14 (49.54)     2:21.96 (50.82)     3:11.00 (49.04)
        4:05.39 (54.39)     5:00.71 (55.32)     5:42.73 (42.02)     6:24.21 (41.48)
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT      27.91  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT      28.83  
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wigginton, Shannon L      35 TVM-PC                 25.60      26.55  
  2 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC                 26.45      26.72  
  3 Goodridge, Beth           35 MAAC-PC                26.63      26.90  
  4 Mittmann, Marie           39 MAAC-PC                27.50      26.95  
  5 Beissmann-Curtin, Becky   36 SRM-PC                 28.00      27.55  
  6 Ohanlon, Christine M      38 NBA-PC                 29.50      27.78  
  7 Labusch, Meike M          36 USF-PC                 30.00      28.03  
  8 Estell, Julie I           35 TVM-PC                 34.00      28.84  
  9 Cohen, Kathryn            38 BAM-PC                 29.50      29.43  
 10 Dyer, Nellie C            35 DAM-PC                 30.00      29.82  
 11 Heid, Jennifer E          35 TVM-PC                 29.00      30.28  
 12 Balderston, Kari L        38 WCM-PC                 35.00      30.87  
 13 Sanguinet, Amanda K       38 TOC-PC                 36.00      31.09  
 14 Sullivan, Maureen         37 TOC-PC                 34.00      33.35  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC                 55.50      54.34  
                  25.99       54.34 (28.35)                                        
  2 Wigginton, Shannon L      35 TVM-PC                 56.60      57.76  
                  27.35       57.76 (30.41)                                        
  3 Goodridge, Beth           35 MAAC-PC                58.56      58.39  
                  28.06       58.39 (30.33)                                        
  4 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC                 58.65      58.59  
                  28.26       58.59 (30.33)                                        
  5 Mittmann, Marie           39 MAAC-PC              1:00.00      58.86  
                  28.58       58.86 (30.28)                                        
  6 Beissmann-Curtin, Becky   36 SRM-PC               1:02.00      59.58  
                  29.63       59.58 (29.95)                                        
  7 Ohanlon, Christine M      38 NBA-PC               1:04.00    1:00.73  
                  30.10     1:00.73 (30.63)                                        
  8 Brakeman, Jennifer        38 MAM-PC               1:00.70    1:01.17  
                  29.46     1:01.17 (31.71)                                        
  9 Labusch, Meike M          36 USF-PC               1:05.00    1:01.61  
                  29.51     1:01.61 (32.10)                                        
 10 Reece, Margaret E         37 CHIC-PC              1:01.00    1:04.30  
                  30.78     1:04.30 (33.52)                                        
 11 Estell, Julie I           35 TVM-PC               1:07.00    1:04.59  
                  29.96     1:04.59 (34.63)                                        
 12 Cohen, Kathryn            38 BAM-PC               1:08.00    1:05.56  
                  31.43     1:05.56 (34.13)                                        
 13 Heid, Jennifer E          35 TVM-PC               1:10.00    1:08.35  
                  31.06     1:08.35 (37.29)                                        
 14 Sanguinet, Amanda K       38 TOC-PC               1:20.00    1:08.51  
                  31.80     1:08.51 (36.71)                                        
 15 Sullivan, Maureen         37 TOC-PC               1:19.00    1:13.33  
                  37.09     1:13.33 (36.24)                                        
 -- Hanley, Catherine C       36 OAM-PC                 56.00         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT      59.55  
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC               2:06.55    2:08.72  
                  28.28     1:00.81 (32.53)     1:34.83 (34.02)     2:08.72 (33.89)
  2 Dunkle, Iris J            35 SRM-PC               2:19.11    2:18.51  
                  32.06     1:07.90 (35.84)     1:43.87 (35.97)     2:18.51 (34.64)
 -- Reece, Margaret E         37 CHIC-PC              2:11.00         NS  
 -- Sanguinet, Amanda K       38 TOC-PC               2:40.00         NS  
 -- Hanley, Catherine C       36 OAM-PC               2:02.00         NS  
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              6:00.00    6:58.91  
                  38.61     1:20.01 (41.40)     2:04.63 (44.62)     2:48.98 (44.35)
        3:34.46 (45.48)     4:20.93 (46.47)     5:00.08 (39.15)     5:38.13 (38.05)
      6:58.91 (1:20.78)                                                            
  2 Edler, Monica K           37 USF-PC               7:30.00    7:07.84  
                  37.60     1:18.23 (40.63)     2:01.60 (43.37)     2:45.26 (43.66)
        3:28.88 (43.62)     4:12.44 (43.56)     4:56.41 (43.97)     5:41.28 (44.87)
        6:24.92 (43.64)     7:07.84 (42.92)                                        
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT    5:40.43  
  2 Brakeman, Jennifer        38 MAM-PC                    NT    5:59.67  
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC              10:40.00   10:28.09  
                  27.88       58.56 (30.68)     1:29.63 (31.07)     2:00.96 (31.33)
        2:32.18 (31.22)     3:03.47 (31.29)     3:35.11 (31.64)     4:07.09 (31.98)
        4:38.82 (31.73)     5:10.68 (31.86)     5:42.49 (31.81)     6:14.20 (31.71)
        6:46.07 (31.87)     7:18.02 (31.95)     7:49.81 (31.79)     8:21.78 (31.97)
        8:53.75 (31.97)     9:25.81 (32.06)     9:57.57 (31.76)    10:28.09 (30.52)
  2 Brakeman, Jennifer        38 MAM-PC              13:00.00   12:20.27  
                  31.38     1:06.85 (35.47)     1:43.64 (36.79)     2:20.11 (36.47)
        2:56.93 (36.82)     3:33.56 (36.63)     4:10.35 (36.79)     4:47.02 (36.67)
        5:23.52 (36.50)     5:59.67 (36.15)     6:42.67 (43.00)     7:21.16 (38.49)
        7:59.47 (38.31)     8:37.81 (38.34)     9:15.33 (37.52)     9:52.88 (37.55)
       10:30.31 (37.43)    11:07.51 (37.20)    11:44.44 (36.93)    12:20.27 (35.83)
  3 Labusch, Meike M          36 USF-PC              15:00.00   13:11.55  
                  35.31     1:13.00 (37.69)     1:52.27 (39.27)     2:31.76 (39.49)
        3:11.51 (39.75)     3:50.88 (39.37)     4:30.22 (39.34)     5:10.01 (39.79)
        5:49.17 (39.16)     6:28.53 (39.36)     7:08.63 (40.10)     7:48.13 (39.50)
        8:28.00 (39.87)     9:08.15 (40.15)     9:47.44 (39.29)    10:26.97 (39.53)
       11:06.62 (39.65)    11:45.75 (39.13)    12:25.15 (39.40)    13:11.55 (46.40)
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT   11:42.02  
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC              20:00.00   19:31.42  
                  31.65     1:05.15 (33.50)     1:38.75 (33.60)     2:12.58 (33.83)
        2:46.61 (34.03)     3:20.96 (34.35)     3:55.62 (34.66)     4:30.45 (34.83)
        5:05.39 (34.94)     5:40.43 (35.04)     6:16.21 (35.78)     6:52.00 (35.79)
        7:28.19 (36.19)     8:04.30 (36.11)     8:40.60 (36.30)     9:16.62 (36.02)
        9:52.89 (36.27)    10:28.76 (35.87)    11:04.71 (35.95)    11:42.02 (37.31)
       12:19.49 (37.47)    12:55.28 (35.79)    13:30.96 (35.68)    14:07.12 (36.16)
       14:43.27 (36.15)    15:24.28 (41.01)    16:00.65 (36.37)    16:36.90 (36.25)
       17:11.95 (35.05)    17:46.77 (34.82)    18:22.47 (35.70)    18:57.74 (35.27)
       19:31.42 (33.68)
  2 Dunkle, Iris J            35 SRM-PC              22:55.99   21:11.59  
                  33.27     1:10.00 (36.73)     1:48.25 (38.25)     2:26.83 (38.58)
        3:05.35 (38.52)     3:44.23 (38.88)     4:23.16 (38.93)     5:02.03 (38.87)
        5:40.80 (38.77)     6:19.90 (39.10)     6:58.90 (39.00)     7:37.92 (39.02)
        8:16.94 (39.02)     8:56.67 (39.73)     9:35.76 (39.09)    10:14.41 (38.65)
       10:53.06 (38.65)    11:31.91 (38.85)    12:10.81 (38.90)    12:49.46 (38.65)
       13:28.40 (38.94)    14:07.21 (38.81)    14:46.19 (38.98)    15:24.32 (38.13)
       16:03.67 (39.35)    16:42.60 (38.93)    17:21.47 (38.87)    18:00.53 (39.06)
       18:39.39 (38.86)    19:17.41 (38.02)    19:55.46 (38.05)    20:34.22 (38.76)
       21:11.59 (37.37)
  3 Pulido, Michelle V        36 USF-PC              23:30.00   23:25.83  
                  37.29     1:18.16 (40.87)     2:00.18 (42.02)     2:42.81 (42.63)
        3:25.77 (42.96)     4:08.69 (42.92)     4:51.65 (42.96)     5:34.67 (43.02)
        6:18.08 (43.41)     7:01.08 (43.00)     7:44.30 (43.22)     8:27.51 (43.21)
        9:10.81 (43.30)     9:53.93 (43.12)    10:36.74 (42.81)    11:19.60 (42.86)
       12:02.80 (43.20)    12:45.63 (42.83)    13:28.97 (43.34)    14:12.48 (43.51)
       14:55.22 (42.74)    15:37.88 (42.66)    16:20.69 (42.81)    17:03.30 (42.61)
       17:45.99 (42.69)    18:29.06 (43.07)    19:12.09 (43.03)    19:55.05 (42.96)
       20:37.44 (42.39)    21:19.98 (42.54)    22:02.56 (42.58)    22:45.20 (42.64)
       23:25.83 (40.63)
  4 York, Kelly D             39 WACM-PC             24:15.00   23:48.31  
                  38.01     1:18.81 (40.80)     2:01.17 (42.36)     2:43.58 (42.41)
        3:26.20 (42.62)     4:08.96 (42.76)     4:51.93 (42.97)     5:34.66 (42.73)
        6:17.64 (42.98)     7:01.06 (43.42)     7:44.49 (43.43)     8:27.72 (43.23)
        9:10.99 (43.27)     9:54.08 (43.09)    10:38.38 (44.30)    11:22.17 (43.79)
       12:06.03 (43.86)    12:49.47 (43.44)    13:33.84 (44.37)    14:17.72 (43.88)
       15:01.58 (43.86)    15:45.26 (43.68)    16:28.83 (43.57)    17:12.49 (43.66)
       17:56.73 (44.24)    18:41.07 (44.34)    19:25.07 (44.00)    20:09.27 (44.20)
       20:53.50 (44.23)    21:37.53 (44.03)    22:21.38 (43.85)    23:05.32 (43.94)
       23:48.31 (42.99)
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT      32.44  
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        38 MAM-PC                 33.00      32.82  
  2 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC                 34.65      32.86  
  3 Labusch, Meike M          36 USF-PC                 33.00      33.01  
  4 Wigginton, Shannon L      35 TVM-PC                 33.20      34.15  
  5 Girard, Suzie E           38 MAM-PC                 38.01      38.40  
  6 Sanguinet, Amanda K       38 TOC-PC                 44.00      39.18  
  7 Sullivan, Maureen         37 TOC-PC                 43.00      42.72  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC               1:06.00    1:06.14  
                  32.44     1:06.14 (33.70)                                        
  2 Labusch, Meike M          36 USF-PC               1:19.00    1:11.74  
                  34.72     1:11.74 (37.02)                                        
  3 Brakeman, Jennifer        38 MAM-PC               1:20.70    1:17.06  
                  37.35     1:17.06 (39.71)                                        
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT    1:06.60  
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kreppel, Traci J          37 BAC-PC               2:40.00    2:30.96  
                  35.84     1:13.66 (37.82)     1:52.52 (38.86)     2:30.96 (38.44)
 -- Rees, Karla E             36 MVM-PC               2:59.00         NS  
 -- Hanley, Catherine C       36 OAM-PC               2:18.00         NS  
 -- Goodridge, Beth           35 MAAC-PC              2:34.53         NS  
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rublein, Susanne P        38 MAM-PC                 35.00      35.46  
  2 Heid, Jennifer E          35 TVM-PC                 36.00      37.16  
  3 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC                36.00      37.51  
  4 Dyer, Nellie C            35 DAM-PC                 37.00      37.65  
  5 Sanguinet, Amanda K       38 TOC-PC                 46.00      37.95  
  6 Anicich, Emily            37 USF-PC                 40.00      39.21  
  7 Sullivan, Maureen         37 TOC-PC                 42.00      44.64  
 -- Rees, Karla E             36 MVM-PC                 39.50         NS  
 -- Hanley, Catherine C       36 OAM-PC                 38.68         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT    1:16.85  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC               1:14.00    1:13.75  
                  35.37     1:13.75 (38.38)                                        
  2 Rublein, Susanne P        38 MAM-PC               1:15.00    1:16.27  
                  36.28     1:16.27 (39.99)                                        
  3 Beissmann-Curtin, Becky   36 SRM-PC               1:20.59    1:17.50  
                  37.48     1:17.50 (40.02)                                        
  4 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              1:18.00    1:20.33  
                  39.12     1:20.33 (41.21)                                        
  5 Dyer, Nellie C            35 DAM-PC               1:25.00    1:23.10  
                  39.88     1:23.10 (43.22)                                        
  6 Heid, Jennifer E          35 TVM-PC               1:22.00    1:23.59  
                  38.97     1:23.59 (44.62)                                        
  7 Anicich, Emily            37 USF-PC               1:25.00    1:24.72  
                  39.26     1:24.72 (45.46)                                        
  8 Sanguinet, Amanda K       38 TOC-PC               1:36.00    1:26.19  
                  40.27     1:26.19 (45.92)                                        
  9 Sullivan, Maureen         37 TOC-PC               1:38.00    1:40.19  
                  46.86     1:40.19 (53.33)                                        
 -- Rees, Karla E             36 MVM-PC               1:27.00         NS  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC               2:39.00    2:38.52  
                  36.48     1:16.85 (40.37)     1:57.50 (40.65)     2:38.52 (41.02)
  2 Beissmann-Curtin, Becky   36 SRM-PC               2:47.00    2:46.81  
                  38.92     1:20.97 (42.05)     2:03.56 (42.59)     2:46.81 (43.25)
  3 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              2:44.00    2:54.23  
                  40.56     1:23.77 (43.21)     2:08.27 (44.50)     2:54.23 (45.96)
  4 Dyer, Nellie C            35 DAM-PC               3:00.00    3:01.22  
                  39.78     1:25.81 (46.03)     2:14.05 (48.24)     3:01.22 (47.17)
  5 Anicich, Emily            37 USF-PC               3:13.00    3:05.86  
                  40.68     1:27.07 (46.39)     2:15.31 (48.24)     3:05.86 (50.55)
  6 Sanguinet, Amanda K       38 TOC-PC               2:59.30    3:08.79  
                  42.61     1:29.26 (46.65)     2:18.26 (49.00)     3:08.79 (50.53)
 -- Rublein, Susanne P        38 MAM-PC               2:50.00         NS  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT      31.14  
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Girard, Suzie E           38 MAM-PC                 29.29      29.36  
  2 Reece, Margaret E         37 CHIC-PC                30.00      30.13  
  3 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC                 30.95      30.16  
  4 Mittmann, Marie           39 MAAC-PC                32.50      30.68  
  5 Kreppel, Traci J          37 BAC-PC                 32.00      31.12  
  6 Geri, Elizabeth A         37 USF-PC                 35.00      33.57  
  7 Edler, Monica K           37 USF-PC                 45.00      34.20  
  8 Harrington, Diana J       36 USF-PC                 35.50      35.10  
  9 Dyer, Nellie C            35 DAM-PC                 35.00      35.30  
 -- Hanley, Catherine C       36 OAM-PC                 29.00         NS  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC                    NT    1:10.11  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Reece, Margaret E         37 CHIC-PC              1:04.00    1:04.70  
                  30.69     1:04.70 (34.01)                                        
  2 Beissmann-Curtin, Becky   36 SRM-PC               1:12.00    1:07.27  
                  32.04     1:07.27 (35.23)                                        
  3 Girard, Suzie E           38 MAM-PC               1:14.01    1:11.77  
                  33.82     1:11.77 (37.95)                                        
  4 Geri, Elizabeth A         37 USF-PC               1:15.00    1:16.65  
                  33.96     1:16.65 (42.69)                                        
  5 Harrington, Diana J       36 USF-PC               1:21.00    1:17.55  
                  36.76     1:17.55 (40.79)                                        
 
Women 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC               2:16.00    2:08.54  
                  28.52     1:00.57 (32.05)     1:34.06 (33.49)     2:08.54 (34.48)
  2 Reece, Margaret E         37 CHIC-PC              2:24.00    2:22.97  
                  32.52     1:08.05 (35.53)     1:44.68 (36.63)     2:22.97 (38.29)
  3 Brakeman, Jennifer        38 MAM-PC               2:36.60    2:31.87  
                  33.06     1:09.95 (36.89)     1:48.85 (38.90)     2:31.87 (43.02)
 -- Harrington, Diana J       36 USF-PC               3:02.00         NS  
 -- Rees, Karla E             36 MVM-PC               3:15.00         NS  
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC               1:06.00    1:05.75  
                  30.53     1:05.75 (35.22)                                        
  2 Beissmann-Curtin, Becky   36 SRM-PC               1:12.00    1:08.56  
                  32.88     1:08.56 (35.68)                                        
  3 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC               1:09.50    1:08.90  
                  31.38     1:08.90 (37.52)                                        
  4 Mittmann, Marie           39 MAAC-PC              1:10.50    1:09.06  
                  33.10     1:09.06 (35.96)                                        
  5 Kreppel, Traci J          37 BAC-PC               1:17.00    1:09.43  
                  32.62     1:09.43 (36.81)                                        
  6 Reece, Margaret E         37 CHIC-PC              1:15.00    1:10.39  
                  33.06     1:10.39 (37.33)                                        
  7 Wigginton, Shannon L      35 TVM-PC               1:10.00    1:11.25  
                  33.02     1:11.25 (38.23)                                        
  8 Labusch, Meike M          36 USF-PC               1:15.00    1:11.30  
                  32.63     1:11.30 (38.67)                                        
  9 Dyer, Nellie C            35 DAM-PC               1:20.00    1:16.36  
                  36.97     1:16.36 (39.39)                                        
 10 Estell, Julie I           35 TVM-PC               1:28.00    1:17.26  
                  35.67     1:17.26 (41.59)                                        
 11 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              1:14.00    1:19.68  
                  38.01     1:19.68 (41.67)                                        
 12 Anicich, Emily            37 USF-PC               1:30.00    1:20.45  
                  37.95     1:20.45 (42.50)                                        
 13 Sullivan, Maureen         37 TOC-PC               1:33.00    1:27.84  
                  41.74     1:27.84 (46.10)                                        
 14 Edler, Monica K           37 USF-PC               1:45.00    1:45.10  
                  50.61     1:45.10 (54.49)                                        
 -- Rublein, Susanne P        38 MAM-PC               1:10.00         NS  
 -- Goodridge, Beth           35 MAAC-PC              1:10.17         NS  
 -- Hanley, Catherine C       36 OAM-PC               1:05.00         NS  
 -- Rees, Karla E             36 MVM-PC               1:20.00         NS  
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zamanian, Alison H        38 WCM-PC               2:15.00    2:09.56  
                  28.40     1:01.22 (32.82)     1:40.08 (38.86)     2:09.56 (29.48)
  2 Brakeman, Jennifer        38 MAM-PC               2:29.60    2:23.55  
                  31.33     1:08.56 (37.23)     1:51.41 (42.85)     2:23.55 (32.14)
  3 Duggan, Karen L           38 WCM-PC               2:26.00    2:24.63  
                  31.14     1:08.05 (36.91)     1:50.80 (42.75)     2:24.63 (33.83)
  4 Beissmann-Curtin, Becky   36 SRM-PC               2:35.00    2:27.43  
                  31.49     1:10.57 (39.08)     1:52.92 (42.35)     2:27.43 (34.51)
  5 Reece, Margaret E         37 CHIC-PC              2:25.00    2:30.22  
                  31.99     1:11.14 (39.15)     1:54.73 (43.59)     2:30.22 (35.49)
  6 Goodridge, Beth           35 MAAC-PC              2:32.05    2:30.39  
                  33.20     1:11.14 (37.94)     1:56.16 (45.02)     2:30.39 (34.23)
  7 Lugassy, Heather R        38 TAM-PC               2:24.30    2:32.44  
                  31.35     1:11.03 (39.68)     1:58.10 (47.07)     2:32.44 (34.34)
  8 Hertzer, Cynthia J        39 CRUZ-PC              2:30.00    2:36.39  
                  35.04     1:16.51 (41.47)     2:00.05 (43.54)     2:36.39 (36.34)
  9 Anicich, Emily            37 USF-PC               3:00.00    2:53.48  
                  39.91     1:26.48 (46.57)     2:12.09 (45.61)     2:53.48 (41.39)
 -- Rees, Karla E             36 MVM-PC               2:50.00         NS  
 
Women 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duggan, Karen L           38 WCM-PC               5:20.00    5:00.16  
                  33.19     1:10.11 (36.92)     1:48.61 (38.50)     2:27.36 (38.75)
        3:09.51 (42.15)     3:51.60 (42.09)     4:26.41 (34.81)     5:00.16 (33.75)
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC                 25.70      25.14  
  2 Fusari, Jill R            42 WCM-PC                 27.00      25.53  
  3 Elson, Denise E           40 TVM-PC                 28.50      26.82  
  4 Capen, Tasha              42 MELO-PC                27.50      27.97  
  5 Donaldson, Deborah L      43 CHIC-PC                27.80      28.21  
  6 Stern, Jill P             44 USF-PC                 29.37      30.27  
  7 Asmus, Paula C            43 WCM-PC                 36.00      32.87  
  8 Sullivan, Cameron N       40 TVM-PC                 33.20      33.27  
  9 Baidwan, Pinder           41 USF-PC                 40.00      34.36  
 -- Beck, Alison E            41 UN-PC                1:00.00         NS  
 -- Viscardi, Josie A         44 RHMS-PC                29.50         NS  
 -- Bruno, Susan S            42 UN-PC                  32.00         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC                 56.90      54.23  
                  26.39       54.23 (27.84)                                        
  2 Fusari, Jill R            42 WCM-PC                 58.70      58.67  
                  28.44       58.67 (30.23)                                        
  3 Elson, Denise E           40 TVM-PC                 59.90      59.70  
                  28.26       59.70 (31.44)                                        
  4 Capen, Tasha              42 MELO-PC              1:01.50    1:02.14  
                  30.58     1:02.14 (31.56)                                        
  5 Gray, Kara L              43 WCM-PC               1:04.50    1:04.28  
                  31.28     1:04.28 (33.00)                                        
  6 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC              1:08.00    1:08.26  
                  33.32     1:08.26 (34.94)                                        
  7 Phalen, Jennifer R        44 SCAM-PC              1:11.27    1:10.13  
                  32.72     1:10.13 (37.41)                                        
  8 Asmus, Paula C            43 WCM-PC               1:25.00    1:15.75  
                  35.25     1:15.75 (40.50)                                        
  9 Nichols, Maria T          43 SMMM-PC              1:30.00    1:25.79  
                  42.15     1:25.79 (43.64)                                        
 -- Viscardi, Josie A         44 RHMS-PC              1:11.00         NS  
 -- Beck, Alison E            41 UN-PC                2:30.00         NS  
 -- Sullivan, Cameron N       40 TVM-PC               1:10.93         NS  
 -- Bruno, Susan S            42 UN-PC                1:10.50         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                    NT      56.77  
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC               2:03.45    1:56.99  
                  27.78       57.57 (29.79)     1:27.67 (30.10)     1:56.99 (29.32)
  2 Capen, Tasha              42 MELO-PC              2:15.00    2:16.38  
                  31.60     1:06.04 (34.44)     1:41.49 (35.45)     2:16.38 (34.89)
  3 Gray, Kara L              43 WCM-PC               2:24.00    2:20.36  
                  32.47     1:07.88 (35.41)     1:44.64 (36.76)     2:20.36 (35.72)
  4 Jones, Sara H             40 SRM-PC               2:23.78    2:21.06  
                  32.42     1:08.47 (36.05)     1:45.10 (36.63)     2:21.06 (35.96)
  5 Beal, Laura A             44 SRM-PC               2:30.50    2:24.25  
                  34.17     1:11.40 (37.23)     1:48.33 (36.93)     2:24.25 (35.92)
  6 Hansen, Kerri L           40 TVM-PC               2:40.00    2:35.01  
                  35.89     1:15.02 (39.13)     1:55.96 (40.94)     2:35.01 (39.05)
  7 Phalen, Jennifer R        44 SCAM-PC              2:38.36    2:35.50  
                  34.04     1:12.57 (38.53)     1:54.00 (41.43)     2:35.50 (41.50)
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                    NT    2:03.02  
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC               5:33.00    5:33.62  
                  30.38     1:03.39 (33.01)     1:37.29 (33.90)     2:11.05 (33.76)
        2:44.68 (33.63)     3:18.41 (33.73)     3:52.37 (33.96)     4:26.78 (34.41)
        5:01.25 (34.47)     5:33.62 (32.37)                                        
  2 Cox, Juliet E             41 MAM-PC               5:40.00    5:41.24  
                  30.64     1:03.64 (33.00)     1:38.56 (34.92)     2:13.39 (34.83)
        2:48.50 (35.11)     3:23.85 (35.35)     3:58.31 (34.46)     4:33.23 (34.92)
        5:07.90 (34.67)     5:41.24 (33.34)                                        
  3 Gray, Kara L              43 WCM-PC               6:20.98    6:12.12  
                  33.55     1:10.02 (36.47)     1:47.07 (37.05)     2:24.77 (37.70)
        3:02.58 (37.81)     3:40.13 (37.55)     4:17.83 (37.70)     4:56.21 (38.38)
        5:34.82 (38.61)     6:12.12 (37.30)                                        
  4 Kaehms, Janet M           43 TVM-PC               6:08.00    6:12.30  
                  33.94     1:09.77 (35.83)     1:46.05 (36.28)     2:23.09 (37.04)
        3:00.67 (37.58)     3:38.35 (37.68)     4:16.57 (38.22)     4:54.78 (38.21)
        5:33.84 (39.06)     6:12.30 (38.46)                                        
  5 Nygren, Mary Ann          41 TVM-PC               6:45.00    6:24.57  
                  35.21     1:13.17 (37.96)     1:52.11 (38.94)     2:30.98 (38.87)
        3:09.88 (38.90)     3:48.54 (38.66)     4:27.39 (38.85)     5:06.22 (38.83)
        5:45.41 (39.19)     6:24.57 (39.16)                                        
  6 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC              6:25.00    6:29.95  
                  36.26     1:14.70 (38.44)     1:54.41 (39.71)     2:33.97 (39.56)
        3:13.61 (39.64)     3:52.88 (39.27)     4:32.19 (39.31)     5:12.45 (40.26)
        5:51.73 (39.28)     6:29.95 (38.22)                                        
  7 David, Nicole             41 DAM-PC               6:45.00    6:40.37  
  8 Dunn, Ann L               44 USF-PC               6:45.00    6:43.49  
                  34.54     1:12.99 (38.45)     1:52.84 (39.85)     2:33.79 (40.95)
        3:15.22 (41.43)     3:57.15 (41.93)     4:38.94 (41.79)     5:21.20 (42.26)
        6:03.04 (41.84)     6:43.49 (40.45)                                        
  9 Halbrook, Kirsten R       40 MAM-PC               6:50.00    6:50.80  
                  35.97     1:15.63 (39.66)     1:56.06 (40.43)     2:36.87 (40.81)
        3:18.77 (41.90)     4:01.02 (42.25)     4:43.78 (42.76)     5:26.70 (42.92)
        6:09.74 (43.04)     6:50.80 (41.06)                                        
 10 Sullivan, Cameron N       40 TVM-PC               6:55.20    6:54.89  
                  37.64     1:19.74 (42.10)     2:02.53 (42.79)     2:44.61 (42.08)
        3:26.24 (41.63)     4:08.24 (42.00)     4:50.05 (41.81)     5:31.67 (41.62)
        6:13.12 (41.45)     6:54.89 (41.77)                                        
 11 Hansen, Kerri L           40 TVM-PC               7:00.00    7:03.67  
                  38.12     1:18.95 (40.83)     2:01.66 (42.71)     2:44.49 (42.83)
        3:28.32 (43.83)     4:12.20 (43.88)     4:56.43 (44.23)     5:40.10 (43.67)
        6:23.49 (43.39)     7:03.67 (40.18)                                        
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                    NT    5:42.31  
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-PC                    NT   11:41.74  
  2 Gray, Kara L              43 WCM-PC                    NT   12:50.68  
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC              11:39.80   11:32.88  
                  30.52     1:03.85 (33.33)     1:38.17 (34.32)     2:12.68 (34.51)
        2:47.11 (34.43)     3:22.01 (34.90)     3:56.98 (34.97)     4:32.09 (35.11)
        5:07.25 (35.16)     5:42.31 (35.06)     6:17.15 (34.84)     6:52.38 (35.23)
        7:27.23 (34.85)     8:02.76 (35.53)     8:38.28 (35.52)     9:13.72 (35.44)
        9:49.09 (35.37)    10:24.85 (35.76)    10:59.82 (34.97)    11:32.88 (33.06)
  2 Cox, Juliet E             41 MAM-PC              11:50.00   11:55.13  
                  31.80     1:07.20 (35.40)     1:43.85 (36.65)     2:20.21 (36.36)
        2:56.45 (36.24)     3:32.39 (35.94)     4:08.29 (35.90)     4:44.49 (36.20)
        5:20.54 (36.05)     5:56.61 (36.07)     6:32.53 (35.92)     7:08.43 (35.90)
        7:44.24 (35.81)     8:20.49 (36.25)     8:56.76 (36.27)     9:32.70 (35.94)
       10:08.96 (36.26)    10:44.72 (35.76)    11:20.34 (35.62)    11:55.13 (34.79)
  3 Gray, Kara L              43 WCM-PC              13:16.70   12:59.48  
                  33.40     1:09.60 (36.20)     1:49.27 (39.67)     2:28.42 (39.15)
        3:08.25 (39.83)     3:47.23 (38.98)     4:26.29 (39.06)     5:05.74 (39.45)
        5:45.60 (39.86)     6:25.33 (39.73)     7:04.52 (39.19)     7:43.88 (39.36)
        8:23.96 (40.08)     9:04.39 (40.43)     9:44.47 (40.08)    10:24.42 (39.95)
       11:03.97 (39.55)    11:42.61 (38.64)    12:21.59 (38.98)    12:59.48 (37.89)
  4 Nygren, Mary Ann          41 TVM-PC              14:00.00   13:15.62  
                  35.70     1:14.43 (38.73)     1:54.19 (39.76)     2:34.37 (40.18)
        3:14.43 (40.06)     3:54.13 (39.70)     4:34.21 (40.08)     5:14.26 (40.05)
        5:54.80 (40.54)     6:34.77 (39.97)     7:14.69 (39.92)     7:54.71 (40.02)
        8:35.05 (40.34)     9:15.52 (40.47)     9:56.13 (40.61)    10:36.56 (40.43)
       11:16.55 (39.99)    11:56.89 (40.34)    12:36.99 (40.10)    13:15.62 (38.63)
  5 Beal, Laura A             44 SRM-PC              14:30.00   13:43.76  
                  37.04     1:16.37 (39.33)     1:58.30 (41.93)     2:39.67 (41.37)
        3:23.13 (43.46)     4:05.27 (42.14)     4:48.88 (43.61)     5:30.74 (41.86)
        6:12.74 (42.00)     6:53.99 (41.25)     7:37.65 (43.66)     8:18.68 (41.03)
        9:01.89 (43.21)     9:42.13 (40.24)    10:25.02 (42.89)    11:05.50 (40.48)
       11:47.09 (41.59)    12:27.40 (40.31)    13:06.57 (39.17)    13:43.76 (37.19)
  6 Sullivan, Cameron N       40 TVM-PC              14:07.09   13:56.51  
                  37.89     1:20.11 (42.22)     2:02.93 (42.82)     2:45.71 (42.78)
        3:27.42 (41.71)     4:08.97 (41.55)     4:50.76 (41.79)     5:32.70 (41.94)
        6:13.74 (41.04)     6:55.76 (42.02)     7:38.00 (42.24)     8:20.26 (42.26)
        9:02.31 (42.05)     9:45.32 (43.01)    10:27.43 (42.11)    11:09.68 (42.25)
       11:51.81 (42.13)    12:34.11 (42.30)    13:15.92 (41.81)    13:56.51 (40.59)
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cox, Juliet E             41 MAM-PC              19:25.00   19:24.05  
                  31.36     1:05.44 (34.08)     1:40.85 (35.41)     2:16.16 (35.31)
        2:51.05 (34.89)     3:26.25 (35.20)     4:01.98 (35.73)     4:37.43 (35.45)
        5:12.71 (35.28)     5:47.75 (35.04)     6:22.94 (35.19)     6:58.20 (35.26)
        7:33.60 (35.40)     8:09.28 (35.68)     8:44.54 (35.26)     9:19.95 (35.41)
        9:55.60 (35.65)    10:31.27 (35.67)    11:06.60 (35.33)    11:41.74 (35.14)
       12:17.91 (36.17)    12:53.64 (35.73)    13:29.19 (35.55)    14:04.16 (34.97)
       14:40.11 (35.95)    15:16.11 (36.00)    15:51.63 (35.52)    16:27.43 (35.80)
       17:03.58 (36.15)    17:39.46 (35.88)    18:15.35 (35.89)    18:50.42 (35.07)
       19:24.05 (33.63)
  2 Gray, Kara L              43 WCM-PC              22:05.61   21:17.91  
                  34.51     1:11.12 (36.61)     1:49.27 (38.15)     2:28.03 (38.76)
        3:06.53 (38.50)     3:45.11 (38.58)     4:23.95 (38.84)     5:02.52 (38.57)
        5:41.50 (38.98)     6:19.91 (38.41)     6:59.14 (39.23)     7:38.05 (38.91)
        8:17.59 (39.54)     8:56.98 (39.39)     9:36.10 (39.12)    10:15.10 (39.00)
       10:54.17 (39.07)    11:32.80 (38.63)    12:11.95 (39.15)    12:50.68 (38.73)
       13:29.47 (38.79)    14:08.28 (38.81)    14:47.02 (38.74)    15:26.44 (39.42)
       16:05.81 (39.37)    16:45.25 (39.44)    17:24.42 (39.17)    18:03.52 (39.10)
       18:42.88 (39.36)    19:22.00 (39.12)    20:01.50 (39.50)    20:40.52 (39.02)
       21:17.91 (37.39)
  3 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC             22:20.00   22:04.88  
                  36.76     1:17.11 (40.35)     1:57.89 (40.78)     2:39.14 (41.25)
        3:20.26 (41.12)     4:00.63 (40.37)     4:41.52 (40.89)     5:21.55 (40.03)
        6:02.07 (40.52)     6:42.84 (40.77)     7:22.23 (39.39)     8:02.12 (39.89)
        8:42.66 (40.54)     9:22.72 (40.06)    10:03.11 (40.39)    10:43.43 (40.32)
       11:23.66 (40.23)    12:04.03 (40.37)    12:44.31 (40.28)    13:24.66 (40.35)
       14:04.40 (39.74)    14:44.54 (40.14)    15:25.09 (40.55)    16:04.84 (39.75)
       16:44.65 (39.81)    17:25.54 (40.89)    18:05.36 (39.82)    18:45.71 (40.35)
       19:25.97 (40.26)    20:04.96 (38.99)    20:45.49 (40.53)    21:26.79 (41.30)
       22:04.88 (38.09)
  4 Nygren, Mary Ann          41 TVM-PC              23:00.00   22:12.92  
                  35.90     1:14.85 (38.95)     1:54.28 (39.43)     2:34.41 (40.13)
        3:14.54 (40.13)     3:54.75 (40.21)     4:35.01 (40.26)     5:15.39 (40.38)
        5:55.68 (40.29)     6:36.39 (40.71)     7:16.97 (40.58)     7:57.25 (40.28)
        8:37.36 (40.11)     9:17.69 (40.33)     9:58.16 (40.47)    10:38.51 (40.35)
       11:19.39 (40.88)    11:59.87 (40.48)    12:40.49 (40.62)    13:21.41 (40.92)
       14:02.36 (40.95)    14:43.27 (40.91)    15:24.16 (40.89)    16:05.49 (41.33)
       16:46.46 (40.97)    17:27.30 (40.84)    18:08.10 (40.80)    18:49.54 (41.44)
       19:30.40 (40.86)    20:11.35 (40.95)    20:52.27 (40.92)    21:33.00 (40.73)
       22:12.92 (39.92)
  5 Sullivan, Cameron N       40 TVM-PC              23:29.11   23:09.84  
                  38.13     1:20.34 (42.21)     2:02.94 (42.60)     2:45.07 (42.13)
        3:27.26 (42.19)     4:09.31 (42.05)     4:51.48 (42.17)     5:33.35 (41.87)
        6:14.94 (41.59)     6:57.10 (42.16)     7:38.92 (41.82)     8:21.19 (42.27)
        9:03.59 (42.40)     9:46.01 (42.42)    10:28.45 (42.44)    11:10.97 (42.52)
       11:53.17 (42.20)    12:34.53 (41.36)    13:16.65 (42.12)    13:58.48 (41.83)
       14:41.15 (42.67)    15:23.37 (42.22)    16:05.69 (42.32)    16:48.75 (43.06)
       17:30.70 (41.95)    18:13.33 (42.63)    18:56.12 (42.79)    19:38.58 (42.46)
       20:21.38 (42.80)    21:04.09 (42.71)    21:46.96 (42.87)    22:29.40 (42.44)
       23:09.84 (40.44)
  6 Kabot, Lisa M             44 WACM-PC             23:45.00   23:15.14  
                  38.52     1:20.06 (41.54)     2:02.83 (42.77)     2:46.60 (43.77)
        3:30.24 (43.64)     4:13.04 (42.80)     4:56.03 (42.99)     5:38.47 (42.44)
        6:21.12 (42.65)     7:03.79 (42.67)     7:46.36 (42.57)     8:29.03 (42.67)
        9:11.58 (42.55)     9:54.10 (42.52)    10:36.70 (42.60)    11:19.19 (42.49)
       12:01.44 (42.25)    12:44.24 (42.80)    13:27.15 (42.91)    14:09.56 (42.41)
       14:51.63 (42.07)    15:33.90 (42.27)    16:16.44 (42.54)    16:58.46 (42.02)
       17:40.38 (41.92)    18:22.77 (42.39)    19:05.44 (42.67)    19:47.78 (42.34)
       20:29.98 (42.20)    21:11.76 (41.78)    21:53.52 (41.76)    22:35.71 (42.19)
       23:15.14 (39.43)
  7 Phalen, Jennifer R        44 SCAM-PC             24:27.00   23:57.89  
                                                                        9:51.60 ( )
     11:49.10 (1:57.50)    12:16.64 (27.54)    13:00.27 (43.63)    13:25.51 (25.24)
       13:44.83 (19.32)    14:29.67 (44.84)    15:13.43 (43.76)    15:57.50 (44.07)
       16:40.45 (42.95)                                                            
                               17:25.26 ( )                            18:09.68 ( )
       19:03.36 (53.68)    19:37.17 (33.81)    20:20.78 (43.61)    21:04.85 (44.07)
                               21:48.23 ( )    22:32.02 (43.79)    23:16.26 (44.24)
       23:57.89 (41.63)
  8 Halbrook, Kirsten R       40 MAM-PC              24:00.00   24:16.43  
                  39.95     1:23.58 (43.63)     2:07.73 (44.15)     2:52.21 (44.48)
        3:35.52 (43.31)     4:18.99 (43.47)     5:02.18 (43.19)     5:45.29 (43.11)
        6:28.44 (43.15)     7:11.76 (43.32)     7:54.24 (42.48)     8:37.56 (43.32)
        9:21.33 (43.77)    10:05.76 (44.43)    10:49.97 (44.21)    11:33.82 (43.85)
       12:18.22 (44.40)    13:02.51 (44.29)    13:47.32 (44.81)    14:31.87 (44.55)
       15:16.18 (44.31)    16:01.22 (45.04)    16:46.78 (45.56)    17:32.07 (45.29)
       18:17.69 (45.62)    19:03.74 (46.05)    19:49.17 (45.43)    20:33.99 (44.82)
       21:18.83 (44.84)    22:03.82 (44.99)    22:48.05 (44.23)    23:33.11 (45.06)
       24:16.43 (43.32)
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fusari, Jill R            42 WCM-PC                 30.00      29.67  
  2 Cox, Juliet E             41 MAM-PC                 30.90      31.83  
  3 Cahill, Janet C           42 SMST-PC                34.20      33.64  
  4 Jones, Sara H             40 SRM-PC                 33.68      34.03  
  5 Capen, Tasha              42 MELO-PC                45.00      39.82  
  6 Halbrook, Kirsten R       40 MAM-PC                 39.00      39.97  
 -- Stern, Jill P             44 USF-PC                 35.90         NS  
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                    NT      30.76  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fusari, Jill R            42 WCM-PC               1:08.00    1:01.32  
                  29.67     1:01.32 (31.65)                                        
  2 Cox, Juliet E             41 MAM-PC               1:06.90    1:07.40  
                  33.16     1:07.40 (34.24)                                        
  3 Santos, Debbie M          40 WCM-PC               1:04.00    1:07.64  
                  32.53     1:07.64 (35.11)                                        
  4 Jones, Sara H             40 SRM-PC               1:10.71    1:11.02  
                  34.66     1:11.02 (36.36)                                        
  5 Stern, Jill P             44 USF-PC               1:18.35    1:16.29  
                  36.75     1:16.29 (39.54)                                        
  6 Baidwan, Pinder           41 USF-PC               1:30.00    1:30.94  
                  45.00     1:30.94 (45.94)                                        
 -- Kerley, Lisamarie         43 ALMA-PC              1:52.00         NS  
 -- Douglas, Carolyn          43 MAM-PC               1:10.35         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC                    NT    1:04.70  
  2 Cox, Juliet E             41 MAM-PC                    NT    1:06.40  
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC               2:19.00    2:20.91  
                  33.67     1:09.71 (36.04)     1:45.82 (36.11)     2:20.91 (35.09)
  2 Fusari, Jill R            42 WCM-PC               2:28.00    2:23.67  
                  33.71     1:10.53 (36.82)     1:47.54 (37.01)     2:23.67 (36.13)
  3 Cox, Juliet E             41 MAM-PC               2:24.00    2:26.85  
                  34.18     1:11.18 (37.00)     1:49.06 (37.88)     2:26.85 (37.79)
  4 Jones, Sara H             40 SRM-PC               2:31.18    2:32.95  
                  36.20     1:14.87 (38.67)     1:54.40 (39.53)     2:32.95 (38.55)
  5 Perry, Rebecca R          44 MAM-PC               2:38.00    2:39.30  
                  38.45     1:19.68 (41.23)     2:00.38 (40.70)     2:39.30 (38.92)
  6 Beal, Laura A             44 SRM-PC               2:55.70    2:49.77  
                  42.82     1:25.98 (43.16)     2:08.91 (42.93)     2:49.77 (40.86)
  7 Halbrook, Kirsten R       40 MAM-PC               2:55.00    2:56.73  
                  43.03     1:27.33 (44.30)     2:12.26 (44.93)     2:56.73 (44.47)
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elson, Denise E           40 TVM-PC                 36.90      34.54  
  2 Donaldson, Deborah L      43 CHIC-PC                36.72      36.50  
  3 Nylund, Jane A            44 MAM-PC                 38.50      38.14  
  4 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC                37.00      38.75  
  5 Beal, Laura A             44 SRM-PC                 39.00      40.34  
  6 Asmus, Paula C            43 WCM-PC                 55.00      45.03  
 -- Sullivan, Cameron N       40 TVM-PC                 40.41         NS  
 -- Kerley, Lisamarie         43 ALMA-PC                48.00         NS  
 -- Beck, Alison E            41 UN-PC                1:00.00         NS  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Elson, Denise E           40 TVM-PC               1:19.00    1:15.12  
                  35.49     1:15.12 (39.63)                                        
  2 Donaldson, Deborah L      43 CHIC-PC              1:18.56    1:19.73  
                  38.08     1:19.73 (41.65)                                        
  3 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC              1:23.00    1:22.72  
                  39.90     1:22.72 (42.82)                                        
  4 Nylund, Jane A            44 MAM-PC               1:23.00    1:23.29  
                  39.91     1:23.29 (43.38)                                        
  5 Beal, Laura A             44 SRM-PC               1:35.40    1:24.95  
                  41.45     1:24.95 (43.50)                                        
  6 Phalen, Jennifer R        44 SCAM-PC              1:27.27    1:27.70  
                  41.65     1:27.70 (46.05)                                        
 -- Kerley, Lisamarie         43 ALMA-PC              1:50.00         NS  
 -- Viscardi, Josie A         44 RHMS-PC              1:37.50         NS  
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC               2:34.00    2:39.77  
                  36.55     1:17.22 (40.67)     1:57.92 (40.70)     2:39.77 (41.85)
  2 Donaldson, Deborah L      43 CHIC-PC              2:52.41    2:51.35  
                  38.30     1:21.55 (43.25)     2:06.13 (44.58)     2:51.35 (45.22)
  3 Morgan, Kimberly B        42 WCM-PC               2:55.00    2:51.64  
                  38.75     1:22.30 (43.55)     2:06.93 (44.63)     2:51.64 (44.71)
  4 Bechhoefer, Marta         41 CRUZ-PC              2:53.00    2:55.07  
                  41.11     1:25.68 (44.57)     2:11.03 (45.35)     2:55.07 (44.04)
  5 Beal, Laura A             44 SRM-PC               3:08.50    3:03.19  
                  44.53     1:30.91 (46.38)     2:17.67 (46.76)     3:03.19 (45.52)
  6 Nylund, Jane A            44 MAM-PC               3:00.00    3:08.39  
                  44.36     1:32.07 (47.71)     2:20.17 (48.10)     3:08.39 (48.22)
  7 David, Nicole             41 DAM-PC               3:30.00    3:16.79  
                  45.89     1:35.38 (49.49)     2:27.16 (51.78)     3:16.79 (49.63)
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC                 28.90      27.07  
  2 Fusari, Jill R            42 WCM-PC                 29.50      28.75  
  3 Elson, Denise E           40 TVM-PC                 30.00      29.24  
  4 Perry, Rebecca R          44 MAM-PC                 31.00      30.95  
  5 Donaldson, Deborah L      43 CHIC-PC                30.08      31.35  
  6 Cahill, Janet C           42 SMST-PC                33.30      31.86  
  7 Capen, Tasha              42 MELO-PC                32.50      31.92  
  8 Harvey, Kolondra Y        43 SCAM-PC                34.00      31.94  
  9 Gray, Kara L              43 WCM-PC                 34.52      32.35  
 10 Nylund, Jane A            44 MAM-PC                 33.00      33.79  
 11 David, Nicole             41 DAM-PC                 37.00      36.42  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC               1:02.50      59.06  
                  28.05       59.06 (31.01)                                        
  2 Fusari, Jill R            42 WCM-PC               1:08.00    1:03.86  
                  30.17     1:03.86 (33.69)                                        
  3 Elson, Denise E           40 TVM-PC               1:08.00    1:04.97  
                  30.11     1:04.97 (34.86)                                        
  4 Perry, Rebecca R          44 MAM-PC               1:09.00    1:09.98  
                  32.59     1:09.98 (37.39)                                        
  5 Gray, Kara L              43 WCM-PC               1:18.00    1:13.62  
                  34.11     1:13.62 (39.51)                                        
  6 Capen, Tasha              42 MELO-PC              1:15.50    1:13.81  
                  34.96     1:13.81 (38.85)                                        
 
Women 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC               2:23.00    2:31.82  
                  32.54     1:10.45 (37.91)     1:50.95 (40.50)     2:31.82 (40.87)
  2 Cox, Juliet E             41 MAM-PC               2:42.00    2:42.89  
                  35.15     1:15.62 (40.47)     1:59.79 (44.17)     2:42.89 (43.10)
  3 Capen, Tasha              42 MELO-PC              3:00.00    2:52.61  
                  39.23     1:23.62 (44.39)     2:08.64 (45.02)     2:52.61 (43.97)
  4 Nylund, Jane A            44 MAM-PC               2:55.00    3:05.64  
                  42.33     1:29.40 (47.07)     2:16.97 (47.57)     3:05.64 (48.67)
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC               1:03.45    1:01.04  
                  28.43     1:01.04 (32.61)                                        
  2 Elson, Denise E           40 TVM-PC               1:10.00    1:07.41  
                  32.06     1:07.41 (35.35)                                        
  3 Jones, Sara H             40 SRM-PC               1:11.97    1:11.50  
                  33.25     1:11.50 (38.25)                                        
  4 Cahill, Janet C           42 SMST-PC              1:15.50    1:13.47  
                  32.67     1:13.47 (40.80)                                        
  5 Harvey, Kolondra Y        43 SCAM-PC              1:14.62    1:14.01  
                  34.17     1:14.01 (39.84)                                        
  6 Morgan, Kimberly B        42 WCM-PC               1:13.00    1:14.13  
                  36.38     1:14.13 (37.75)                                        
  7 Nylund, Jane A            44 MAM-PC               1:14.00    1:18.38  
                  36.99     1:18.38 (41.39)                                        
  8 David, Nicole             41 DAM-PC               1:22.00    1:20.93  
                  38.03     1:20.93 (42.90)                                        
  9 Dunn, Ann L               44 USF-PC               1:20.00    1:22.10  
                  40.74     1:22.10 (41.36)                                        
 10 Halbrook, Kirsten R       40 MAM-PC               1:25.00    1:22.11  
                  39.98     1:22.11 (42.13)                                        
 11 Hansen, Kerri L           40 TVM-PC               1:30.00    1:29.31  
                  45.18     1:29.31 (44.13)                                        
 -- Stern, Jill P             44 USF-PC               1:26.80         NS  
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Welting, Laureen          43 TOC-PC               2:16.70    2:15.70  
                  29.35     1:04.82 (35.47)     1:45.29 (40.47)     2:15.70 (30.41)
  2 Jones, Sara H             40 SRM-PC               2:33.70    2:37.03  
                  36.53     1:15.32 (38.79)     2:00.94 (45.62)     2:37.03 (36.09)
 -- Baidwan, Pinder           41 USF-PC               3:10.00         DQ  
                  41.39     1:31.47 (50.08)     2:27.75 (56.28)          DQ (45.50)
 -- Nylund, Jane A            44 MAM-PC               2:45.00         NS  
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Debbie M          40 WCM-PC               4:55.00    4:54.58  
                  31.74     1:07.43 (35.69)     1:45.85 (38.42)     2:23.48 (37.63)
        3:05.07 (41.59)     3:46.87 (41.80)     4:21.37 (34.50)     4:54.58 (33.21)
  2 Jones, Sara H             40 SRM-PC               5:26.73    5:24.61  
                  37.08     1:19.55 (42.47)     1:59.10 (39.55)     2:38.93 (39.83)
        3:24.96 (46.03)     4:11.42 (46.46)     4:47.87 (36.45)     5:24.61 (36.74)
  3 Perry, Rebecca R          44 MAM-PC               5:40.00    5:34.00  
                  33.70     1:12.08 (38.38)     1:55.86 (43.78)     2:38.44 (42.58)
        3:26.72 (48.28)     4:15.74 (49.02)     4:55.97 (40.23)     5:34.00 (38.03)
  4 Beal, Laura A             44 SRM-PC               5:56.80    5:47.02  
                  36.50     1:19.09 (42.59)     2:04.97 (45.88)     2:49.64 (44.67)
        3:39.62 (49.98)     4:27.94 (48.32)     5:08.51 (40.57)     5:47.02 (38.51)
  5 Halbrook, Kirsten R       40 MAM-PC               6:00.00    6:11.66  
                  44.79     1:32.03 (47.24)     2:18.37 (46.34)     3:04.49 (46.12)
        3:54.98 (50.49)     4:46.38 (51.40)     5:29.75 (43.37)     6:11.66 (41.91)
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L         48 RAMS-PC                27.00      26.28  
  2 Roemer, Paula J           47 WCM-PC                 28.00      26.72  
  3 Smith, Diane C            45 USF-PC                 26.61      26.90  
  4 Murphy, Karen L           48 WCM-PC                 29.00      27.25  
  5 Hunt, Allison             45 ALMA-PC                27.69      27.72  
  6 Dewey, Victoria S         46 CMS-PC                 27.50      27.73  
  7 Servas, Karen A           47 MAAC-PC                32.00      29.55  
  8 Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC                 30.50      30.06  
  9 Hazlett, Colleen M        46 WCM-PC                 30.00      30.09  
 10 Dornan, Gwen A            46 USF-PC                 29.30      30.10  
 11 Campbell, Paula L         46 LVTC-PC                30.82      30.76  
 12 Fornage, Julia            48 RHMS-PC                35.00      33.19  
 13 Miedema, Katherine R      47 MAAC-PC                57.00      43.97  
 14 Shideler-Mayer, Eva       45 SRM-PC                 59.00      46.31  
 15 LE, Anh N                 49 TVM-PC                 55.00      57.35  
 -- Sotelo-Osborne, Sophia S  47 WCM-PC                 33.00         NS  
 -- Williams, Mary V          45 WCM-PC                 33.00         NS  
 -- Roepke, Maggie            46 UN-PC                  28.79         NS  
 -- Sol, Rebecca W            47 SR-PC                  28.30         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L         48 RAMS-PC                59.50      57.45  
                  27.46       57.45 (29.99)                                        
  2 Murphy, Karen L           48 WCM-PC               1:00.00    1:00.71  
                  29.25     1:00.71 (31.46)                                        
  3 Hunt, Allison             45 ALMA-PC                59.99    1:01.45  
                  29.08     1:01.45 (32.37)                                        
  4 Ferris, Mary Jo           47 WCM-PC               1:03.00    1:02.39  
                  30.21     1:02.39 (32.18)                                        
  5 Roepke, Maggie            46 UN-PC                1:02.50    1:03.33  
                  30.36     1:03.33 (32.97)                                        
  6 Dewey, Victoria S         46 CMS-PC               1:05.00    1:03.37  
                  29.83     1:03.37 (33.54)                                        
  7 Servas, Karen A           47 MAAC-PC              1:05.00    1:05.13  
                  31.62     1:05.13 (33.51)                                        
  8 Seitz, Chris A            46 TVM-PC               1:05.71    1:06.47  
                  31.66     1:06.47 (34.81)                                        
  9 Dornan, Gwen A            46 USF-PC               1:05.60    1:06.53  
                  31.49     1:06.53 (35.04)                                        
 10 Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC               1:08.50    1:07.76  
                  33.37     1:07.76 (34.39)                                        
 11 Fornage, Julia            48 RHMS-PC              1:17.00    1:16.13  
                  37.14     1:16.13 (38.99)                                        
 12 Adler, Felicia M          46 WCM-PC               1:18.00    1:20.66  
                  36.34     1:20.66 (44.32)                                        
 13 Miedema, Katherine R      47 MAAC-PC              2:18.00    1:39.02  
                  48.71     1:39.02 (50.31)                                        
 14 LE, Anh N                 49 TVM-PC               2:00.00    2:02.87  
                  57.77   2:02.87 (1:05.10)                                        
 -- Sotelo-Osborne, Sophia S  47 WCM-PC               1:11.00         NS  
 -- Williams, Mary V          45 WCM-PC               1:11.00         NS  
 -- Rainer, Anna              47 SCAM-PC                58.50         NS  
 -- Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              1:56.46         NS  
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Curran, Margee M          47 WCM-PC               2:04.70    2:00.17  
                  28.46       58.88 (30.42)     1:30.01 (31.13)     2:00.17 (30.16)
  2 Matena, Jana              46 MELO-PC              2:01.00    2:00.55  
                  28.15       58.32 (30.17)     1:29.20 (30.88)     2:00.55 (31.35)
  3 Murphy, Karen L           48 WCM-PC               2:15.00    2:12.76  
                  30.59     1:03.25 (32.66)     1:37.90 (34.65)     2:12.76 (34.86)
  4 Henry, B J                45 WCM-PC               2:21.36    2:13.42  
                  31.73     1:06.64 (34.91)     1:41.06 (34.42)     2:13.42 (32.36)
  5 Hunt, Allison             45 ALMA-PC              2:19.69    2:19.35  
                  31.83     1:06.45 (34.62)     1:42.41 (35.96)     2:19.35 (36.94)
  6 Dornan, Gwen A            46 USF-PC               2:23.50    2:24.27  
                  33.56     1:09.96 (36.40)     1:47.38 (37.42)     2:24.27 (36.89)
  7 Seitz, Chris A            46 TVM-PC               2:30.00    2:26.44  
                  34.56     1:11.51 (36.95)     1:49.87 (38.36)     2:26.44 (36.57)
  8 Chase, Tina K             49 USF-PC               3:30.00    2:51.55  
                  39.86     1:23.77 (43.91)     2:08.49 (44.72)     2:51.55 (43.06)
  9 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              2:52.00    2:53.58  
                  40.10     1:24.22 (44.12)     2:08.75 (44.53)     2:53.58 (44.83)
 10 Lubben, Barbara M         49 UN-PC                3:10.00    3:15.36  
                  43.03     1:30.98 (47.95)     2:25.15 (54.17)     3:15.36 (50.21)
 11 Aho, Kirsti               49 USF-PC               4:00.00    3:38.90  
                  50.49     1:46.79 (56.30)     2:43.22 (56.43)     3:38.90 (55.68)
 -- Peugh-Wade, Martha A      46 USF-PC               3:45.00         NS  
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC              5:28.00    5:26.05  
                  30.13     1:02.93 (32.80)     1:36.16 (33.23)     2:09.60 (33.44)
        2:42.78 (33.18)     3:15.78 (33.00)     3:48.62 (32.84)     4:21.43 (32.81)
        4:53.99 (32.56)     5:26.05 (32.06)                                        
  2 Curran, Margee M          47 WCM-PC               5:25.70    5:33.67  
                  30.35     1:03.36 (33.01)     1:36.89 (33.53)     2:10.42 (33.53)
        2:43.82 (33.40)     3:17.69 (33.87)     3:51.75 (34.06)     4:25.99 (34.24)
        5:00.70 (34.71)     5:33.67 (32.97)                                        
  3 Henry, B J                45 WCM-PC               6:09.56    5:51.73  
                  32.00     1:07.61 (35.61)     1:43.56 (35.95)     2:19.47 (35.91)
        2:55.31 (35.84)     3:31.34 (36.03)     4:07.62 (36.28)     4:43.39 (35.77)
        5:18.27 (34.88)     5:51.73 (33.46)                                        
  4 Servas, Karen A           47 MAAC-PC              6:15.00    6:12.91  
                  34.25     1:10.72 (36.47)     1:48.11 (37.39)     2:26.16 (38.05)
        3:04.53 (38.37)     3:42.64 (38.11)     4:20.92 (38.28)     4:59.17 (38.25)
        5:36.74 (37.57)     6:12.91 (36.17)                                        
  5 Towers, Kate              47 MAAC-PC              6:10.70    6:13.08  
                  33.68     1:10.01 (36.33)     1:47.24 (37.23)     2:25.00 (37.76)
        3:03.23 (38.23)     3:41.76 (38.53)     4:20.13 (38.37)     4:58.73 (38.60)
        5:36.92 (38.19)     6:13.08 (36.16)                                        
  6 Dornan, Gwen A            46 USF-PC               6:29.00    6:32.70  
                  34.26     1:12.07 (37.81)     1:51.50 (39.43)     2:31.49 (39.99)
        3:11.98 (40.49)     3:52.17 (40.19)     4:32.22 (40.05)     5:12.74 (40.52)
        5:53.55 (40.81)     6:32.70 (39.15)                                        
  7 Hackett, Dina J           47 MAAC-PC              7:20.55    6:55.17  
                  37.70     1:19.25 (41.55)     2:01.10 (41.85)     2:43.81 (42.71)
        3:26.27 (42.46)     4:08.55 (42.28)     4:50.71 (42.16)     5:33.03 (42.32)
        6:14.63 (41.60)     6:55.17 (40.54)                                        
  8 Chase, Tina K             49 USF-PC              10:00.00    7:34.71  
                  40.18     1:24.26 (44.08)     2:10.03 (45.77)     2:56.94 (46.91)
        3:43.70 (46.76)     4:31.26 (47.56)     5:17.84 (46.58)     6:03.73 (45.89)
        6:51.05 (47.32)     7:34.71 (43.66)                                        
  9 Williams, Mary V          45 WCM-PC               7:40.00    7:48.05  
                  38.49     1:21.47 (42.98)     2:07.63 (46.16)     2:54.87 (47.24)
        3:43.55 (48.68)     4:33.91 (50.36)     5:23.84 (49.93)     6:13.30 (49.46)
        7:00.12 (46.82)     7:48.05 (47.93)                                        
 10 Aho, Kirsti               49 USF-PC              10:00.00    9:33.48  
                  52.31     1:48.49 (56.18)     2:46.99 (58.50)     3:44.95 (57.96)
        4:42.85 (57.90)     5:41.19 (58.34)     6:40.21 (59.02)     7:39.55 (59.34)
        8:38.09 (58.54)     9:33.48 (55.39)                                        
 -- Andrews, Elizabeth C      45 USF-PC               9:00.00         NS  
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC             11:20.00   11:16.05  
                  30.30     1:03.09 (32.79)     1:36.56 (33.47)     2:10.26 (33.70)
        2:43.98 (33.72)     3:17.86 (33.88)     3:51.68 (33.82)     4:25.75 (34.07)
        4:59.83 (34.08)     5:34.00 (34.17)     6:07.98 (33.98)     6:42.37 (34.39)
        7:16.48 (34.11)     7:50.61 (34.13)     8:25.03 (34.42)     8:59.43 (34.40)
        9:33.70 (34.27)    10:08.28 (34.58)    10:42.50 (34.22)    11:16.05 (33.55)
  2 Smith, Diane C            45 USF-PC              12:00.00   11:37.87  
                  30.95     1:04.40 (33.45)     1:38.90 (34.50)     2:13.83 (34.93)
        2:48.45 (34.62)     3:23.02 (34.57)     3:57.48 (34.46)     4:32.84 (35.36)
        5:08.22 (35.38)     5:43.76 (35.54)     6:19.10 (35.34)     6:54.43 (35.33)
        7:29.81 (35.38)     8:05.61 (35.80)     8:41.25 (35.64)     9:16.87 (35.62)
        9:52.10 (35.23)    10:27.88 (35.78)    11:03.36 (35.48)    11:37.87 (34.51)
  3 Henry, B J                45 WCM-PC              12:27.69   12:10.41  
                  31.62     1:06.84 (35.22)     1:42.92 (36.08)     2:19.44 (36.52)
        2:56.16 (36.72)     3:33.02 (36.86)     4:10.03 (37.01)     4:47.19 (37.16)
        5:24.48 (37.29)     6:01.36 (36.88)     6:38.59 (37.23)     7:15.75 (37.16)
        7:52.77 (37.02)     8:30.14 (37.37)     9:07.23 (37.09)     9:44.52 (37.29)
       10:21.67 (37.15)    10:58.79 (37.12)    11:35.65 (36.86)    12:10.41 (34.76)
  4 Hafner, Hilary R          49 SRM-PC              12:30.00   12:27.10  
                  32.06     1:07.37 (35.31)     1:43.49 (36.12)     2:19.74 (36.25)
        2:56.11 (36.37)     3:32.79 (36.68)     4:09.42 (36.63)     4:45.92 (36.50)
        5:22.31 (36.39)     5:58.21 (35.90)     6:40.39 (42.18)     7:18.55 (38.16)
        7:57.23 (38.68)     8:37.22 (39.99)     9:15.96 (38.74)     9:54.66 (38.70)
       10:33.62 (38.96)    11:11.56 (37.94)    11:49.80 (38.24)    12:27.10 (37.30)
  5 Servas, Karen A           47 MAAC-PC             13:00.00   12:45.33  
                  34.61     1:12.61 (38.00)     1:51.31 (38.70)     2:30.10 (38.79)
        3:08.82 (38.72)     3:48.05 (39.23)     4:27.13 (39.08)     5:06.29 (39.16)
        5:45.48 (39.19)     6:24.10 (38.62)     7:02.23 (38.13)     7:40.35 (38.12)
        8:18.83 (38.48)     8:57.70 (38.87)     9:36.36 (38.66)    10:15.04 (38.68)
       10:53.63 (38.59)    11:31.92 (38.29)    12:08.96 (37.04)    12:45.33 (36.37)
  6 Dornan, Gwen A            46 USF-PC              13:53.50   14:06.61  
                  35.98     1:16.06 (40.08)     1:57.40 (41.34)     2:39.61 (42.21)
        3:22.80 (43.19)     4:05.76 (42.96)     4:48.81 (43.05)     5:31.98 (43.17)
        6:14.87 (42.89)     6:58.29 (43.42)     7:41.22 (42.93)     8:24.55 (43.33)
        9:07.85 (43.30)     9:50.49 (42.64)    10:33.60 (43.11)    11:16.87 (43.27)
       11:59.89 (43.02)    12:42.86 (42.97)    13:25.55 (42.69)    14:06.61 (41.06)
  7 Ulian, Deborah            49 USF-PC              19:00.00   17:13.61  
                  48.19     1:39.19 (51.00)     2:30.62 (51.43)     3:22.67 (52.05)
        4:13.68 (51.01)     5:05.93 (52.25)     5:57.66 (51.73)     6:49.07 (51.41)
        7:40.87 (51.80)     8:32.27 (51.40)     9:24.06 (51.79)    10:15.78 (51.72)
       11:07.77 (51.99)    11:59.97 (52.20)    12:51.94 (51.97)    13:44.42 (52.48)
       14:36.64 (52.22)    15:29.06 (52.42)    16:21.36 (52.30)    17:13.61 (52.25)
  8 Shideler-Mayer, Eva       45 SRM-PC              19:59.00   20:38.43  
                  52.42     1:50.25 (57.83)   2:51.73 (1:01.48)   3:52.57 (1:00.84)
      4:55.23 (1:02.66)   5:57.54 (1:02.31)   7:00.00 (1:02.46)   8:03.10 (1:03.10)
      9:05.73 (1:02.63)  10:08.42 (1:02.69)  11:11.54 (1:03.12)  12:13.70 (1:02.16)
     13:16.33 (1:02.63)  14:19.40 (1:03.07)  15:20.41 (1:01.01)  16:22.13 (1:01.72)
     17:25.49 (1:03.36)  18:31.02 (1:05.53)  19:37.22 (1:06.20)  20:38.43 (1:01.21)
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC             19:10.00   18:47.58  
                  31.09     1:04.42 (33.33)     1:38.42 (34.00)     2:12.51 (34.09)
        2:46.63 (34.12)     3:20.55 (33.92)     3:54.39 (33.84)     4:28.00 (33.61)
        5:01.66 (33.66)     5:35.27 (33.61)     6:09.24 (33.97)     6:43.44 (34.20)
        7:17.74 (34.30)     7:52.11 (34.37)     8:26.37 (34.26)     9:00.78 (34.41)
        9:34.88 (34.10)    10:09.41 (34.53)    10:43.62 (34.21)    11:17.82 (34.20)
       11:52.17 (34.35)    12:26.83 (34.66)    13:01.29 (34.46)    13:35.69 (34.40)
       14:10.19 (34.50)    14:44.76 (34.57)    15:19.72 (34.96)    15:54.68 (34.96)
       16:29.48 (34.80)    17:04.43 (34.95)    17:39.27 (34.84)    18:14.02 (34.75)
       18:47.58 (33.56)
  2 Curran, Margee M          47 WCM-PC              18:27.70   18:51.72  
                  30.68     1:03.82 (33.14)     1:37.69 (33.87)     2:11.59 (33.90)
        2:45.28 (33.69)     3:19.24 (33.96)     3:53.13 (33.89)     4:27.09 (33.96)
        5:00.99 (33.90)     5:35.09 (34.10)     6:09.35 (34.26)     6:43.71 (34.36)
        7:17.89 (34.18)     7:52.48 (34.59)     8:26.72 (34.24)     9:00.93 (34.21)
        9:35.66 (34.73)    10:09.90 (34.24)    10:44.03 (34.13)    11:18.54 (34.51)
       11:52.74 (34.20)    12:27.67 (34.93)    13:03.19 (35.52)    13:38.33 (35.14)
       14:13.54 (35.21)    14:48.91 (35.37)    15:24.41 (35.50)    15:59.44 (35.03)
       16:34.87 (35.43)    17:10.16 (35.29)    17:45.30 (35.14)    18:18.83 (33.53)
       18:51.72 (32.89)
  3 Henry, B J                45 WCM-PC              20:46.67   19:49.93  
                  32.85     1:07.81 (34.96)     1:43.54 (35.73)     2:19.32 (35.78)
        2:54.87 (35.55)     3:30.80 (35.93)     4:06.59 (35.79)     4:42.78 (36.19)
        5:19.02 (36.24)     5:55.05 (36.03)     6:31.05 (36.00)     7:07.45 (36.40)
        7:43.72 (36.27)     8:19.70 (35.98)     8:55.80 (36.10)     9:32.02 (36.22)
       10:08.11 (36.09)    10:44.49 (36.38)    11:20.90 (36.41)    11:57.03 (36.13)
       12:33.16 (36.13)    13:09.61 (36.45)    13:46.48 (36.87)    14:23.35 (36.87)
       15:00.46 (37.11)    15:37.55 (37.09)    16:14.08 (36.53)    16:51.07 (36.99)
       17:27.94 (36.87)    18:04.55 (36.61)    18:41.13 (36.58)    19:16.28 (35.15)
       19:49.93 (33.65)
  4 Christensen, Kate C       49 TOC-PC              21:50.02   21:38.61  
                  35.03     1:12.51 (37.48)     1:51.38 (38.87)     2:30.42 (39.04)
        3:10.02 (39.60)     3:49.29 (39.27)     4:28.55 (39.26)     5:08.08 (39.53)
        5:47.71 (39.63)     6:27.12 (39.41)     7:06.18 (39.06)     7:45.42 (39.24)
        8:25.33 (39.91)     9:04.92 (39.59)     9:44.53 (39.61)    10:24.41 (39.88)
       11:03.89 (39.48)    11:43.67 (39.78)    12:23.22 (39.55)    13:02.65 (39.43)
       13:41.88 (39.23)    14:22.45 (40.57)    15:02.43 (39.98)    15:42.45 (40.02)
       16:22.37 (39.92)    17:02.23 (39.86)    17:42.40 (40.17)    18:22.26 (39.86)
       19:02.27 (40.01)    19:41.95 (39.68)    20:21.71 (39.76)    21:01.17 (39.46)
       21:38.61 (37.44)
  5 Brewer, Dana              49 TAM-PC              24:00.00   23:17.34  
                  37.87     1:18.92 (41.05)     2:01.52 (42.60)     2:44.37 (42.85)
        3:27.03 (42.66)     4:09.65 (42.62)     4:52.39 (42.74)     5:34.66 (42.27)
        6:16.88 (42.22)     6:59.37 (42.49)     7:41.86 (42.49)     8:24.50 (42.64)
        9:06.50 (42.00)     9:48.74 (42.24)    10:31.32 (42.58)    11:14.01 (42.69)
       11:56.74 (42.73)    12:39.44 (42.70)    13:22.20 (42.76)    14:04.97 (42.77)
       14:47.93 (42.96)    15:30.73 (42.80)    16:13.34 (42.61)    16:55.87 (42.53)
       17:38.40 (42.53)    18:21.16 (42.76)    19:04.17 (43.01)    19:46.92 (42.75)
       20:29.55 (42.63)    21:12.74 (43.19)    21:55.57 (42.83)    22:37.78 (42.21)
       23:17.34 (39.56)
  6 Mills, Robin M            46 MAM-PC              24:00.00   23:52.21  
                  37.36     1:18.58 (41.22)     2:00.77 (42.19)     2:43.61 (42.84)
        3:26.68 (43.07)     4:09.29 (42.61)     4:52.36 (43.07)     5:35.85 (43.49)
        6:18.63 (42.78)     7:02.05 (43.42)     7:45.15 (43.10)     8:28.98 (43.83)
        9:11.43 (42.45)     9:55.07 (43.64)    10:39.25 (44.18)    11:22.68 (43.43)
       12:06.24 (43.56)    12:49.44 (43.20)    13:33.62 (44.18)    14:17.21 (43.59)
       15:01.56 (44.35)    15:45.69 (44.13)    16:29.94 (44.25)    17:14.94 (45.00)
       17:58.55 (43.61)    18:43.62 (45.07)    19:27.00 (43.38)    20:12.11 (45.11)
       20:57.18 (45.07)    21:42.09 (44.91)    22:26.71 (44.62)    23:09.88 (43.17)
       23:52.21 (42.33)
  7 Adler, Felicia M          46 WCM-PC              25:08.00   25:12.56  
                  41.31     1:24.66 (43.35)     2:09.39 (44.73)     2:54.72 (45.33)
        3:40.69 (45.97)     4:26.62 (45.93)     5:12.68 (46.06)     5:59.19 (46.51)
        6:45.55 (46.36)     7:31.76 (46.21)     8:17.96 (46.20)     9:04.32 (46.36)
        9:50.50 (46.18)    10:36.85 (46.35)    11:22.98 (46.13)    12:09.42 (46.44)
       12:55.82 (46.40)    13:41.90 (46.08)    14:28.32 (46.42)    15:13.72 (45.40)
       15:59.44 (45.72)    16:45.87 (46.43)    17:31.75 (45.88)    18:17.86 (46.11)
       19:04.53 (46.67)    19:51.03 (46.50)    20:37.38 (46.35)    21:23.41 (46.03)
       22:09.44 (46.03)    22:56.06 (46.62)    23:42.03 (45.97)    24:27.53 (45.50)
       25:12.56 (45.03)
  8 Chase, Tina K             49 USF-PC              32:00.00   25:55.38  
                  42.08     1:26.09 (44.01)     2:13.40 (47.31)     3:00.27 (46.87)
        3:48.64 (48.37)     4:35.71 (47.07)     5:23.53 (47.82)     6:12.05 (48.52)
        6:59.95 (47.90)     7:46.55 (46.60)     8:33.90 (47.35)     9:21.13 (47.23)
       10:08.70 (47.57)    10:56.45 (47.75)    11:44.35 (47.90)    12:31.08 (46.73)
       13:19.15 (48.07)    14:06.76 (47.61)    14:54.25 (47.49)    15:42.12 (47.87)
       16:29.19 (47.07)    17:16.47 (47.28)    18:04.45 (47.98)    18:51.10 (46.65)
       19:38.85 (47.75)    20:25.98 (47.13)    21:13.38 (47.40)    22:01.19 (47.81)
       22:49.05 (47.86)    23:35.25 (46.20)    24:23.06 (47.81)    25:10.74 (47.68)
       25:55.38 (44.64)
  9 Aho, Kirsti               49 USF-PC              35:00.00   33:54.36  
                  55.70     1:55.34 (59.64)   2:55.92 (1:00.58)   3:57.24 (1:01.32)
      4:58.36 (1:01.12)   6:00.03 (1:01.67)   7:01.34 (1:01.31)   8:03.61 (1:02.27)
      9:05.08 (1:01.47)  10:07.09 (1:02.01)  11:08.78 (1:01.69)  12:10.44 (1:01.66)
     13:12.96 (1:02.52)  14:15.48 (1:02.52)  15:17.43 (1:01.95)  16:19.83 (1:02.40)
     17:21.79 (1:01.96)  18:23.34 (1:01.55)  19:25.85 (1:02.51)  20:27.92 (1:02.07)
     21:30.20 (1:02.28)  22:32.28 (1:02.08)  23:34.82 (1:02.54)  24:37.02 (1:02.20)
     25:39.20 (1:02.18)  26:42.87 (1:03.67)  27:45.28 (1:02.41)  28:47.94 (1:02.66)
     29:50.46 (1:02.52)  30:53.41 (1:02.95)  31:55.14 (1:01.73)  32:57.71 (1:02.57)
       33:54.36 (56.65)
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rainer, Anna              47 SCAM-PC                31.00      30.18  
  2 Smith, Diane C            45 USF-PC                 32.31      30.57  
  3 Roepke, Maggie            46 UN-PC                  36.78      33.26  
  4 Dewey, Victoria S         46 CMS-PC                 35.00      33.82  
  5 Sotelo-Osborne, Sophia S  47 WCM-PC                 38.00      35.12  
  6 Romine, Terri             48 HTUB-PC                40.00      37.97  
  7 Hackett, Dina J           47 MAAC-PC                41.25      38.67  
  8 Rose, Sheila D            46 MAAC-PC                44.80      42.70  
  9 Sorensen, Lucia           45 DAM-PC               1:00.00      51.80  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L         48 RAMS-PC              1:07.50    1:06.10  
                  32.11     1:06.10 (33.99)                                        
  2 Roemer, Paula J           47 WCM-PC               1:11.50    1:06.71  
                  33.23     1:06.71 (33.48)                                        
  3 Smith, Diane C            45 USF-PC               1:10.00    1:07.89  
                  32.81     1:07.89 (35.08)                                        
  4 Laberge, Karin            45 TVM-PC               1:07.00    1:09.13  
                  33.64     1:09.13 (35.49)                                        
  5 Ferris, Mary Jo           47 WCM-PC               1:12.00    1:11.75  
                  34.98     1:11.75 (36.77)                                        
  6 Murphy, Karen L           48 WCM-PC               1:15.00    1:13.27  
                  36.45     1:13.27 (36.82)                                        
  7 Dewey, Victoria S         46 CMS-PC               1:15.00    1:15.71  
                  36.44     1:15.71 (39.27)                                        
  8 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              1:37.94    1:37.93  
                  46.56     1:37.93 (51.37)                                        
  9 Miedema, Katherine R      47 MAAC-PC              2:25.00    2:03.43  
                  59.79   2:03.43 (1:03.64)                                        
 -- Williams, Mary V          45 WCM-PC               1:25.00         NS  
 -- Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              2:09.32         NS  
 -- Valderrama, Deborah       46 USF-PC               1:40.00         NS  
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rainer, Anna              47 SCAM-PC              2:23.00    2:18.95  
                  33.45     1:08.60 (35.15)     1:43.71 (35.11)     2:18.95 (35.24)
  2 Maginnis, Terri L         48 RAMS-PC              2:25.00    2:22.17  
                  33.81     1:09.65 (35.84)     1:45.90 (36.25)     2:22.17 (36.27)
  3 Laberge, Karin            45 TVM-PC               2:30.00    2:28.21  
                  35.33     1:12.70 (37.37)     1:50.96 (38.26)     2:28.21 (37.25)
  4 Hackett, Dina J           47 MAAC-PC              3:55.55    3:02.37  
                  41.73     1:27.49 (45.76)     2:15.88 (48.39)     3:02.37 (46.49)
  5 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              3:23.55    3:26.11  
                  46.98     1:38.47 (51.49)     2:32.49 (54.02)     3:26.11 (53.62)
  6 Sorensen, Lucia           45 DAM-PC               4:00.00    3:58.36  
                3:02.23     3:58.36 (56.13)                                        
  7 Aho, Kirsti               49 USF-PC               4:30.00    4:23.74  
                1:02.89   2:10.27 (1:07.38)   3:17.20 (1:06.93)   4:23.74 (1:06.54)
 -- Nowack, Susan J           48 SRM-PC               2:46.20         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hafner, Hilary R          49 SRM-PC                 33.95      33.59  
  2 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC                34.96      34.86  
  3 Sotelo-Osborne, Sophia S  47 WCM-PC                 35.70      34.92  
  4 Roepke, Maggie            46 UN-PC                  35.78      36.00  
  5 Hunt, Allison             45 ALMA-PC                37.69      38.15  
  6 Hazlett, Colleen M        46 WCM-PC                 40.00      38.28  
  7 Seitz, Chris A            46 TVM-PC                 38.08      39.29  
  8 Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC                 43.40      43.19  
  9 Adler, Felicia M          46 WCM-PC                 42.00      45.87  
 10 Fornage, Julia            48 RHMS-PC                47.00      47.02  
 11 Schindler, Lisa M         45 HTUB-PC                48.00      49.39  
 12 LE, Anh N                 49 TVM-PC               1:10.00    1:03.40  
 13 Miedema, Katherine R      47 MAAC-PC              1:19.00    1:08.72  
 -- Sol, Rebecca W            47 SR-PC                  39.80         NS  
 -- Enos, Deborah L           47 TCAM-PC                59.06         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC              1:16.00    1:13.94  
                  35.67     1:13.94 (38.27)                                        
  2 Hafner, Hilary R          49 SRM-PC               1:15.50    1:14.22  
                  35.45     1:14.22 (38.77)                                        
  3 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC              1:15.65    1:15.02  
                  35.94     1:15.02 (39.08)                                        
  4 Laberge, Karin            45 TVM-PC               1:16.00    1:15.04  
                  36.02     1:15.04 (39.02)                                        
  5 Sotelo-Osborne, Sophia S  47 WCM-PC               1:17.50    1:15.94  
                  36.40     1:15.94 (39.54)                                        
  6 Hunt, Allison             45 ALMA-PC              1:21.69    1:21.76  
                  39.28     1:21.76 (42.48)                                        
  7 Ferris, Mary Jo           47 WCM-PC               1:25.00    1:23.36  
                  40.85     1:23.36 (42.51)                                        
  8 Valderrama, Deborah       46 USF-PC               1:55.00    1:35.38  
                  46.39     1:35.38 (48.99)                                        
  9 Schindler, Lisa M         45 HTUB-PC              1:48.00    1:47.28  
                  50.48     1:47.28 (56.80)                                        
 10 LE, Anh N                 49 TVM-PC               2:00.00    2:16.97  
                1:03.38   2:16.97 (1:13.59)                                        
 -- Roepke, Maggie            46 UN-PC                1:17.52         NS  
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Matena, Jana              46 MELO-PC              2:44.00    2:40.00  
                  37.35     1:16.91 (39.56)     1:57.93 (41.02)     2:40.00 (42.07)
  2 Sotelo-Osborne, Sophia S  47 WCM-PC               2:48.00    2:41.98  
                  37.75     1:18.17 (40.42)     1:59.51 (41.34)     2:41.98 (42.47)
  3 Laberge, Karin            45 TVM-PC               2:45.00    2:43.98  
                  38.74     1:20.08 (41.34)     2:02.43 (42.35)     2:43.98 (41.55)
  4 Hafner, Hilary R          49 SRM-PC               2:41.50    2:44.21  
                  36.51     1:18.07 (41.56)     2:00.75 (42.68)     2:44.21 (43.46)
  5 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC              2:46.97    2:45.02  
                  37.18     1:18.27 (41.09)     2:01.03 (42.76)     2:45.02 (43.99)
  6 Chase, Tina K             49 USF-PC               5:00.00    3:42.67  
                  50.81     1:48.17 (57.36)     2:46.45 (58.28)     3:42.67 (56.22)
  7 Lubben, Barbara M         49 UN-PC                3:50.00    3:53.09  
                  53.55     1:51.48 (57.93)   2:51.76 (1:00.28)   3:53.09 (1:01.33)
  8 Sorensen, Lucia           45 DAM-PC               3:55.00    3:53.27  
                  56.77     1:56.17 (59.40)     2:54.89 (58.72)     3:53.27 (58.38)
  9 Boorstein, Trish A        48 RHMS-PC              3:54.56    3:54.12  
                  53.17   1:54.03 (1:00.86)   2:56.57 (1:02.54)     3:54.12 (57.55)
 -- LE, Anh N                 49 TVM-PC               4:01.00         DQ  
                1:05.26   2:28.16 (1:22.90)   3:48.26 (1:20.10)        DQ (1:19.92)
 -- Peugh-Wade, Martha A      46 USF-PC               4:00.50         NS  
 -- Andrews, Elizabeth C      45 USF-PC               3:45.00         NS  
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Diane C            45 USF-PC                 30.55      29.48  
  2 Maginnis, Terri L         48 RAMS-PC                30.50      30.00  
  3 Roepke, Maggie            46 UN-PC                  30.67      30.14  
  4 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC                31.63      30.40  
  5 Nowack, Susan J           48 SRM-PC                 31.33      30.98  
  6 Angeloni, Laura J         46 WCM-PC                 31.12      31.02  
  7 Towers, Kate              47 MAAC-PC                32.70      32.11  
  8 Servas, Karen A           47 MAAC-PC                34.00      32.97  
  9 Dornan, Gwen A            46 USF-PC                 33.50      33.75  
 10 Campbell, Paula L         46 LVTC-PC                34.04      33.98  
 11 Rose, Sheila D            46 MAAC-PC                47.50      39.05  
 12 Schindler, Lisa M         45 HTUB-PC                48.00      44.78  
 13 LE, Anh N                 49 TVM-PC               1:15.00    1:04.48  
 -- Enos, Deborah L           47 TCAM-PC                59.79         NS  
 -- Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC                 34.80         NS  
 -- Christensen, Kate C       49 TOC-PC                 34.42         NS  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nowack, Susan J           48 SRM-PC               1:09.11    1:06.90  
                  31.97     1:06.90 (34.93)                                        
  2 Angeloni, Laura J         46 WCM-PC               1:08.00    1:07.61  
                  31.50     1:07.61 (36.11)                                        
  3 Henry, B J                45 WCM-PC               1:16.84    1:10.35  
                  32.68     1:10.35 (37.67)                                        
  4 Towers, Kate              47 MAAC-PC              1:12.60    1:12.28  
                  33.75     1:12.28 (38.53)                                        
  5 Servas, Karen A           47 MAAC-PC              1:15.00    1:14.03  
                  33.62     1:14.03 (40.41)                                        
  6 Christensen, Kate C       49 TOC-PC               1:20.00    1:18.14  
                  35.92     1:18.14 (42.22)                                        
  7 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              1:31.23    1:30.49  
                  41.05     1:30.49 (49.44)                                        
 
Women 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henry, B J                45 WCM-PC               2:47.28    2:38.95  
                  37.66     1:17.39 (39.73)     1:59.53 (42.14)     2:38.95 (39.42)
  2 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              3:14.48    3:30.49  
                  41.83     1:31.11 (49.28)     2:24.31 (53.20)   3:30.49 (1:06.18)
  3 Ulian, Deborah            49 USF-PC               4:40.00    3:51.82  
                  51.01     1:49.86 (58.85)   2:50.61 (1:00.75)   3:51.82 (1:01.21)
 -- Valderrama, Deborah       46 USF-PC               3:30.00         NS  
 -- Nowack, Susan J           48 SRM-PC               2:39.22         NS  
 -- Servas, Karen A           47 MAAC-PC              2:55.00         NS  
 -- Lewis, Nancy A            49 UN-PC                2:50.77         NS  
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L         48 RAMS-PC              1:07.50    1:06.75  
                  30.53     1:06.75 (36.22)                                        
  2 Laberge, Karin            45 TVM-PC               1:06.50    1:06.88  
                  31.57     1:06.88 (35.31)                                        
  3 Smith, Diane C            45 USF-PC               1:10.99    1:08.68  
                  30.69     1:08.68 (37.99)                                        
  4 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC              1:08.88    1:08.77  
                  32.76     1:08.77 (36.01)                                        
  5 Roepke, Maggie            46 UN-PC                1:12.00    1:08.87  
                  31.53     1:08.87 (37.34)                                        
  6 Campbell, Paula L         46 LVTC-PC              1:23.00    1:17.77  
                  35.51     1:17.77 (42.26)                                        
  7 Christensen, Kate C       49 TOC-PC               1:22.23    1:18.08  
                  36.91     1:18.08 (41.17)                                        
  8 Rose, Sheila D            46 MAAC-PC              1:35.00    1:31.13  
                  41.36     1:31.13 (49.77)                                        
  9 Schindler, Lisa M         45 HTUB-PC              1:48.00    1:38.45  
                  47.39     1:38.45 (51.06)                                        
 -- Boorstein, Trish A        48 RHMS-PC              1:55.74         DQ  
                  49.42          DQ (48.67)                                        
 -- Sotelo-Osborne, Sophia S  47 WCM-PC               1:17.00         NS  
 -- Coffee, Cassandra S       47 SRM-PC               1:25.00         NS  
 -- Sol, Rebecca W            47 SR-PC                1:21.70         NS  
 -- Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              1:58.89         NS  
 -- Hafner, Hilary R          49 SRM-PC               1:08.50         NS  
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Maginnis, Terri L         48 RAMS-PC              2:26.50    2:23.55  
                  31.29     1:06.17 (34.88)     1:51.06 (44.89)     2:23.55 (32.49)
  2 Matena, Jana              46 MELO-PC              2:27.00    2:23.93  
                  30.98     1:08.43 (37.45)     1:51.10 (42.67)     2:23.93 (32.83)
  3 Laberge, Karin            45 TVM-PC               2:21.00    2:24.91  
                  32.35     1:09.35 (37.00)     1:51.98 (42.63)     2:24.91 (32.93)
  4 Lepinski, Cokie           49 RHMS-PC              2:36.31    2:28.96  
                  32.12     1:12.38 (40.26)     1:53.91 (41.53)     2:28.96 (35.05)
  5 Ferris, Mary Jo           47 WCM-PC               2:40.00    2:33.31  
                  33.17     1:12.45 (39.28)     1:58.87 (46.42)     2:33.31 (34.44)
  6 Nowack, Susan J           48 SRM-PC               2:39.88    2:39.91  
                  33.10     1:14.28 (41.18)     2:01.47 (47.19)     2:39.91 (38.44)
  7 Campbell, Paula L         46 LVTC-PC              2:58.32    2:57.21  
                  34.43     1:20.44 (46.01)     2:15.23 (54.79)     2:57.21 (41.98)
  8 Valderrama, Deborah       46 USF-PC               3:30.00    3:02.57  
                  40.62     1:28.28 (47.66)     2:21.59 (53.31)     3:02.57 (40.98)
  9 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              3:18.97    3:22.36  
                  40.70     1:36.37 (55.67)   2:36.72 (1:00.35)     3:22.36 (45.64)
 10 Ulian, Deborah            49 USF-PC               4:00.00    3:36.18  
                  51.67     1:44.97 (53.30)   2:46.81 (1:01.84)     3:36.18 (49.37)
 -- Rainer, Anna              47 SCAM-PC              2:24.00         NS  
 -- Enos, Deborah L           47 TCAM-PC              4:38.99         NS  
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Diane C            45 USF-PC               5:30.00    5:19.15  
                  32.56     1:10.31 (37.75)     1:50.96 (40.65)     2:30.81 (39.85)
        3:19.51 (48.70)     4:10.07 (50.56)     4:45.39 (35.32)     5:19.15 (33.76)
  2 Henry, B J                45 WCM-PC               5:48.38    5:32.61  
                  35.63     1:17.42 (41.79)     2:00.30 (42.88)     2:43.99 (43.69)
        3:33.08 (49.09)     4:22.48 (49.40)     4:58.97 (36.49)     5:32.61 (33.64)
  3 Christensen, Kate C       49 TOC-PC               5:52.45    5:55.87  
                  37.10     1:21.10 (44.00)     2:09.64 (48.54)     2:55.73 (46.09)
        3:45.10 (49.37)     4:35.57 (50.47)     5:16.84 (41.27)     5:55.87 (39.03)
  4 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              7:01.44    7:13.07  
                  42.35     1:31.47 (49.12)     2:29.07 (57.60)     3:25.47 (56.40)
      4:32.69 (1:07.22)   5:36.59 (1:03.90)     6:25.46 (48.87)     7:13.07 (47.61)
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Meyer, Marguerite         50 TOC-PC                    NT      27.05  
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-PC                 27.00      27.25  
  2 Sullivan, Lynn S          51 WCM-PC                 27.90      27.84  
  3 Lockhart, Christine N     50 CHIC-PC                27.82      28.43  
  4 Wheeler, Barbara C        52 TAM-PC                 29.60      29.06  
  5 Bracken, Judy W           51 TVM-PC                 29.43      29.36  
  6 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC                 28.00      29.43  
  7 Taylor, Barbara G         54 MS-PC                  29.49      30.04  
  8 Breen, Barbara L          50 MELO-PC                32.50      30.39  
  9 Newton, Deborah A         53 NBA-PC                 31.79      31.61  
 10 Jakobi, Jessica           50 TAM-PC                 31.00      31.74  
 11 Huang, Cathy E            54 USF-PC                 38.00      32.25  
 12 Skilton, Susan K          50 OAK-PC                 35.00      32.73  
 13 Bauerlein, Carol          52 UN-PC                  33.01      33.13  
 -- Kessinger, Katy L         54 001-PC                 32.00         NS  
 -- MC Gowan, Marla A         54 USF-PC                 35.00         NS  
 -- Bialas, Victoria M        52 MELO-PC                29.70         NS  
 -- Jaubert, Leslie M         51 SRM-PC                 29.67         NS  
 -- Petersen, Jennifer L      54 TVM-PC                 32.00         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         50 TOC-PC                 59.99      58.68  
                  28.78       58.68 (29.90)                                        
  2 Bilich, Bonnie M          51 TVM-PC                 59.00      58.73  
                  28.04       58.73 (30.69)                                        
  3 Knapp, LO                 54 UTAH-ZZ              1:03.00    1:00.41  
                  29.98     1:00.41 (30.43)                                        
  4 Wheeler, Barbara C        52 TAM-PC               1:06.00    1:01.70  
                  28.98     1:01.70 (32.72)                                        
  5 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC               1:00.00    1:01.90  
                  29.73     1:01.90 (32.17)                                        
  6 Jaubert, Leslie M         51 SRM-PC               1:03.09    1:02.26  
                  30.16     1:02.26 (32.10)                                        
  7 Lockhart, Christine N     50 CHIC-PC              1:02.65    1:02.43  
                  30.00     1:02.43 (32.43)                                        
  8 Sullivan, Lynn S          51 WCM-PC               1:00.00    1:03.87  
                  29.52     1:03.87 (34.35)                                        
  9 Werner, Lisa R            52 SR-PC                1:05.50    1:04.09  
                  30.18     1:04.09 (33.91)                                        
 10 Bracken, Judy W           51 TVM-PC               1:04.48    1:04.24  
                  30.89     1:04.24 (33.35)                                        
 11 Breen, Barbara L          50 MELO-PC              1:07.00    1:04.60  
                  31.00     1:04.60 (33.60)                                        
 12 Silva, Leslie L           53 WCM-PC               1:10.00    1:04.95  
                  31.50     1:04.95 (33.45)                                        
 13 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               1:08.00    1:07.03  
                  32.59     1:07.03 (34.44)                                        
 14 Kessinger, Katy L         54 001-PC               1:12.00    1:10.46  
                  34.29     1:10.46 (36.17)                                        
 15 Bauerlein, Carol          52 UN-PC                1:14.85    1:12.53  
                  34.39     1:12.53 (38.14)                                        
 16 Newton, Deborah A         53 NBA-PC               1:14.23    1:12.55  
                  33.86     1:12.55 (38.69)                                        
 17 Petersen, Jennifer L      54 TVM-PC               1:13.20    1:14.08  
                  35.22     1:14.08 (38.86)                                        
 18 Marnell, Mary             52 WCM-PC               1:25.00    1:21.71  
                  39.90     1:21.71 (41.81)                                        
 -- Bialas, Victoria M        52 MELO-PC              1:03.00         NS  
 -- MC Gowan, Marla A         54 USF-PC               1:15.00         NS  
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-PC               2:08.00    2:08.04  
                  28.78     1:00.58 (31.80)     1:33.69 (33.11)     2:08.04 (34.35)
  2 Meyer, Marguerite         50 TOC-PC               2:12.00    2:08.83  
                  30.41     1:02.84 (32.43)     1:36.59 (33.75)     2:08.83 (32.24)
  3 Knapp, LO                 54 UTAH-ZZ              2:16.00    2:12.77  
                  30.76     1:04.71 (33.95)     1:38.50 (33.79)     2:12.77 (34.27)
  4 Lockhart, Christine N     50 CHIC-PC              2:19.45    2:17.15  
                  31.18     1:06.22 (35.04)     1:41.70 (35.48)     2:17.15 (35.45)
  5 Jaubert, Leslie M         51 SRM-PC               2:17.25    2:17.35  
                  31.36     1:05.79 (34.43)     1:41.64 (35.85)     2:17.35 (35.71)
  6 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC               2:16.59    2:19.86  
                  31.38     1:07.05 (35.67)     1:43.47 (36.42)     2:19.86 (36.39)
  7 Bracken, Judy W           51 TVM-PC               2:23.57    2:19.93  
                  32.32     1:08.25 (35.93)     1:44.60 (36.35)     2:19.93 (35.33)
  8 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC               2:25.00    2:20.18  
                  33.04     1:08.89 (35.85)     1:45.60 (36.71)     2:20.18 (34.58)
  9 Finch, Merry B            54 MS-PC                2:23.60    2:21.45  
                  32.72     1:08.06 (35.34)     1:44.66 (36.60)     2:21.45 (36.79)
 10 Silva, Leslie L           53 WCM-PC               2:35.12    2:21.82  
                  32.98     1:08.44 (35.46)     1:45.31 (36.87)     2:21.82 (36.51)
 11 Kessinger, Katy L         54 001-PC               2:35.00    2:34.10  
                  35.15     1:14.57 (39.42)     1:55.01 (40.44)     2:34.10 (39.09)
 12 Bauerlein, Carol          52 UN-PC                2:36.05    2:40.30  
                  35.95     1:16.10 (40.15)     1:58.36 (42.26)     2:40.30 (41.94)
 13 Petersen, Jennifer L      54 TVM-PC               2:48.00    2:40.67  
                  36.55     1:16.80 (40.25)     1:59.40 (42.60)     2:40.67 (41.27)
 14 Strauss, Judy             54 MELO-PC              3:00.00    2:51.38  
                  40.37     1:24.00 (43.63)     2:08.67 (44.67)     2:51.38 (42.71)
 -- Sullivan, Lynn S          51 WCM-PC               2:27.00         NS  
 -- MC Gowan, Marla A         54 USF-PC               2:40.00         NS  
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         50 TOC-PC               5:45.00    5:34.35  
                  31.51     1:05.14 (33.63)     1:38.96 (33.82)     2:13.38 (34.42)
        2:47.55 (34.17)     3:21.53 (33.98)     3:54.96 (33.43)     4:28.82 (33.86)
        5:02.36 (33.54)     5:34.35 (31.99)                                        
  2 Wheeler, Barbara C        52 TAM-PC               6:26.00    6:07.45  
                  34.11     1:09.98 (35.87)     1:47.03 (37.05)     2:23.91 (36.88)
        3:01.10 (37.19)     3:38.08 (36.98)     4:15.40 (37.32)     4:53.03 (37.63)
        5:31.04 (38.01)     6:07.45 (36.41)                                        
  3 Jaubert, Leslie M         51 SRM-PC               6:16.15    6:15.14  
                  33.39     1:09.96 (36.57)     1:47.19 (37.23)     2:25.23 (38.04)
        3:03.20 (37.97)     3:41.99 (38.79)     4:20.39 (38.40)     4:58.77 (38.38)
        5:37.36 (38.59)     6:15.14 (37.78)                                        
  4 Silva, Leslie L           53 WCM-PC               6:45.92    6:18.39  
                  34.46     1:11.28 (36.82)     1:49.11 (37.83)     2:27.46 (38.35)
        3:06.20 (38.74)     3:45.22 (39.02)     4:23.99 (38.77)     5:02.77 (38.78)
        5:41.24 (38.47)     6:18.39 (37.15)                                        
  5 Bracken, Judy W           51 TVM-PC               6:30.15    6:20.40  
                  34.02     1:12.20 (38.18)     1:51.53 (39.33)     2:30.84 (39.31)
        3:10.05 (39.21)     3:49.10 (39.05)     4:28.05 (38.95)     5:06.72 (38.67)
        5:44.72 (38.00)     6:20.40 (35.68)                                        
  6 Finch, Merry B            54 MS-PC                6:26.73    6:22.55  
                  34.45     1:12.73 (38.28)     1:51.61 (38.88)     2:30.97 (39.36)
        3:10.06 (39.09)     3:48.52 (38.46)     4:27.32 (38.80)     5:05.86 (38.54)
        5:44.72 (38.86)     6:22.55 (37.83)                                        
  7 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC               6:25.00    6:26.71  
                  34.25     1:11.61 (37.36)     1:50.34 (38.73)     2:30.16 (39.82)
        3:09.99 (39.83)     3:49.48 (39.49)     4:29.23 (39.75)     5:09.51 (40.28)
        5:48.85 (39.34)     6:26.71 (37.86)                                        
  8 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               7:00.00    6:32.80  
                  35.67     1:14.13 (38.46)     1:53.21 (39.08)     2:33.28 (40.07)
        3:13.66 (40.38)     3:53.31 (39.65)     4:33.58 (40.27)     5:13.81 (40.23)
        5:54.08 (40.27)     6:32.80 (38.72)                                        
  9 Petersen, Jennifer L      54 TVM-PC               7:20.00    7:12.49  
                  38.41     1:20.89 (42.48)     2:04.58 (43.69)     2:49.03 (44.45)
        3:33.38 (44.35)     4:18.37 (44.99)     5:02.25 (43.88)     5:46.49 (44.24)
        6:30.37 (43.88)     7:12.49 (42.12)                                        
 10 Bauerlein, Carol          52 UN-PC                7:24.50    7:12.89  
                  38.93     1:20.67 (41.74)     2:04.44 (43.77)     2:49.15 (44.71)
        3:33.89 (44.74)     4:18.30 (44.41)     5:02.98 (44.68)     5:47.29 (44.31)
        6:31.62 (44.33)     7:12.89 (41.27)                                        
 11 Byrnes, Barbara G         52 USF-PC               7:50.00    7:32.22  
                  42.02     1:27.36 (45.34)     2:13.68 (46.32)     2:59.41 (45.73)
        3:44.67 (45.26)     4:30.45 (45.78)     5:15.82 (45.37)     6:02.22 (46.40)
        6:48.48 (46.26)     7:32.22 (43.74)                                        
 12 Huckabay, Emma L          53 USF-PC               9:38.00   11:07.10  
                  49.08     1:43.51 (54.43)     2:41.95 (58.44)     3:40.95 (59.00)
      4:42.45 (1:01.50)   5:48.78 (1:06.33)   7:02.86 (1:14.08)   8:30.45 (1:27.59)
      9:49.43 (1:18.98)  11:07.10 (1:17.67)                                        
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         50 TOC-PC              11:45.00   11:32.59  
                  31.43     1:05.31 (33.88)     1:39.72 (34.41)     2:14.72 (35.00)
        2:49.35 (34.63)     3:23.99 (34.64)     3:58.82 (34.83)     4:33.71 (34.89)
        5:08.93 (35.22)     5:44.27 (35.34)     6:19.20 (34.93)     6:54.33 (35.13)
        7:29.66 (35.33)     8:04.98 (35.32)     8:40.31 (35.33)     9:15.22 (34.91)
        9:50.24 (35.02)    10:25.15 (34.91)    10:59.83 (34.68)    11:32.59 (32.76)
  2 Knapp, LO                 54 UTAH-ZZ             19:00.00   12:08.73  
                  32.28     1:07.97 (35.69)     1:44.63 (36.66)     2:22.02 (37.39)
        2:59.06 (37.04)     3:36.13 (37.07)     4:13.65 (37.52)     4:50.88 (37.23)
        5:28.37 (37.49)     6:05.68 (37.31)     6:42.38 (36.70)     7:18.95 (36.57)
        7:55.89 (36.94)     8:32.75 (36.86)     9:09.60 (36.85)     9:46.42 (36.82)
       10:22.57 (36.15)    10:58.47 (35.90)    11:34.32 (35.85)    12:08.73 (34.41)
  3 Jaubert, Leslie M         51 SRM-PC              12:18.87   12:57.04  
                  33.68     1:11.30 (37.62)     1:50.50 (39.20)     2:29.81 (39.31)
        3:08.56 (38.75)     3:47.70 (39.14)     4:26.51 (38.81)     5:05.41 (38.90)
        5:44.49 (39.08)     6:23.64 (39.15)     7:03.11 (39.47)     7:42.55 (39.44)
        8:22.18 (39.63)     9:02.51 (40.33)     9:41.44 (38.93)    10:21.43 (39.99)
       11:01.15 (39.72)    11:40.09 (38.94)    12:18.90 (38.81)    12:57.04 (38.14)
  4 Finch, Merry B            54 MS-PC               13:16.00   13:04.94  
                  34.15     1:11.43 (37.28)     1:49.52 (38.09)     2:28.13 (38.61)
        3:06.46 (38.33)     3:45.36 (38.90)     4:24.51 (39.15)     5:03.61 (39.10)
        5:43.04 (39.43)     6:22.31 (39.27)     7:01.76 (39.45)     7:41.43 (39.67)
        8:21.61 (40.18)     9:02.19 (40.58)     9:42.50 (40.31)    10:22.88 (40.38)
       11:03.50 (40.62)    11:44.73 (41.23)    12:25.70 (40.97)    13:04.94 (39.24)
  5 Bilich, Bonnie M          51 TVM-PC              12:50.00   13:15.40  
                  35.01     1:14.01 (39.00)     1:53.91 (39.90)     2:34.25 (40.34)
        3:14.37 (40.12)     3:55.11 (40.74)     4:35.72 (40.61)     5:16.11 (40.39)
        5:56.37 (40.26)     6:36.52 (40.15)     7:16.75 (40.23)     7:56.92 (40.17)
        8:37.12 (40.20)     9:17.18 (40.06)     9:57.34 (40.16)    10:37.64 (40.30)
       11:17.72 (40.08)    11:57.55 (39.83)    12:36.73 (39.18)    13:15.40 (38.67)
  6 Breen, Barbara L          50 MELO-PC             13:20.00   13:20.27  
                  34.88     1:14.90 (40.02)     1:55.08 (40.18)     2:35.47 (40.39)
        3:15.10 (39.63)     3:55.37 (40.27)     4:36.18 (40.81)     5:16.53 (40.35)
        5:57.26 (40.73)     6:37.93 (40.67)     7:18.67 (40.74)     7:59.10 (40.43)
        8:39.53 (40.43)     9:20.46 (40.93)    10:01.58 (41.12)    10:42.65 (41.07)
       11:22.89 (40.24)    12:02.51 (39.62)    12:41.95 (39.44)    13:20.27 (38.32)
  7 Klein, Maria              50 MVM-PC              14:08.00   13:21.72  
                  35.37     1:14.77 (39.40)     1:55.39 (40.62)     2:36.45 (41.06)
        3:17.31 (40.86)     3:58.26 (40.95)     4:39.27 (41.01)     5:19.91 (40.64)
        6:01.05 (41.14)     6:41.66 (40.61)     7:22.23 (40.57)     8:02.96 (40.73)
        8:43.65 (40.69)     9:23.87 (40.22)    10:04.04 (40.17)    10:44.15 (40.11)
       11:24.38 (40.23)    12:03.91 (39.53)    12:43.22 (39.31)    13:21.72 (38.50)
  8 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC              15:00.00   13:34.29  
                  37.02     1:16.82 (39.80)     1:57.46 (40.64)     2:38.55 (41.09)
        3:19.66 (41.11)     4:00.85 (41.19)     4:42.39 (41.54)     5:23.75 (41.36)
        6:05.20 (41.45)     6:46.79 (41.59)     7:27.85 (41.06)     8:08.74 (40.89)
        8:49.76 (41.02)     9:31.14 (41.38)    10:12.47 (41.33)    10:53.15 (40.68)
       11:34.16 (41.01)    12:14.97 (40.81)    12:54.72 (39.75)    13:34.29 (39.57)
  9 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC              20:00.00   14:13.98  
                  36.32     1:19.74 (43.42)     2:02.43 (42.69)     2:44.75 (42.32)
        3:27.21 (42.46)     4:07.93 (40.72)     4:50.45 (42.52)     5:33.05 (42.60)
        6:16.35 (43.30)     7:04.67 (48.32)     7:47.68 (43.01)     8:29.73 (42.05)
        9:13.48 (43.75)     9:57.12 (43.64)    10:41.04 (43.92)    11:25.06 (44.02)
       12:08.94 (43.88)    12:52.20 (43.26)    13:35.43 (43.23)    14:13.98 (38.55)
 10 Skilton, Susan K          50 OAK-PC              17:00.00   14:59.51  
                  39.81     1:24.56 (44.75)     2:10.15 (45.59)     2:56.25 (46.10)
        3:42.06 (45.81)     4:27.73 (45.67)     5:12.90 (45.17)     5:58.74 (45.84)
        6:44.17 (45.43)     7:29.87 (45.70)     8:15.46 (45.59)     9:00.67 (45.21)
        9:45.83 (45.16)    10:32.19 (46.36)    11:18.01 (45.82)    12:03.95 (45.94)
       12:49.17 (45.22)    13:34.78 (45.61)    14:18.22 (43.44)    14:59.51 (41.29)
 11 Huckabay, Emma L          53 USF-PC              20:00.00   20:43.80  
                  55.33     1:54.68 (59.35)   2:55.87 (1:01.19)   3:57.55 (1:01.68)
      5:01.91 (1:04.36)   6:06.86 (1:04.95)   7:10.86 (1:04.00)   8:12.80 (1:01.94)
      9:16.29 (1:03.49)  10:17.99 (1:01.70)  11:22.17 (1:04.18)  12:23.73 (1:01.56)
     13:27.32 (1:03.59)  14:29.91 (1:02.59)  15:32.83 (1:02.92)  16:35.67 (1:02.84)
     17:38.54 (1:02.87)  18:41.07 (1:02.53)  19:44.28 (1:03.21)    20:43.80 (59.52)
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         50 TOC-PC              19:40.00   19:15.11  
                  32.65     1:07.33 (34.68)     1:42.48 (35.15)     2:17.98 (35.50)
        2:53.18 (35.20)     3:27.95 (34.77)     4:02.89 (34.94)     4:37.87 (34.98)
        5:13.05 (35.18)     5:48.20 (35.15)     6:23.47 (35.27)     6:58.52 (35.05)
        7:33.60 (35.08)     8:08.78 (35.18)     8:44.06 (35.28)     9:19.60 (35.54)
        9:54.82 (35.22)    10:30.35 (35.53)    11:06.06 (35.71)    11:41.58 (35.52)
       12:16.72 (35.14)    12:51.92 (35.20)    13:27.17 (35.25)    14:02.16 (34.99)
       14:37.01 (34.85)    15:12.58 (35.57)    15:47.96 (35.38)    16:23.36 (35.40)
       16:58.58 (35.22)    17:33.98 (35.40)    18:08.79 (34.81)    18:43.12 (34.33)
       19:15.11 (31.99)
  2 Jaubert, Leslie M         51 SRM-PC              21:08.86   21:04.95  
                  33.56     1:10.56 (37.00)     1:48.65 (38.09)     2:26.72 (38.07)
        3:05.22 (38.50)     3:43.88 (38.66)     4:22.88 (39.00)     5:01.93 (39.05)
        5:40.92 (38.99)     6:19.93 (39.01)     6:59.08 (39.15)     7:38.06 (38.98)
        8:17.29 (39.23)     8:55.92 (38.63)     9:35.16 (39.24)    10:14.00 (38.84)
       10:52.80 (38.80)    11:30.91 (38.11)    12:10.21 (39.30)    12:48.94 (38.73)
       13:28.05 (39.11)    14:07.14 (39.09)    14:45.61 (38.47)    15:23.69 (38.08)
       16:02.40 (38.71)    16:40.40 (38.00)    17:18.86 (38.46)    17:57.22 (38.36)
       18:35.29 (38.07)    19:13.36 (38.07)    19:51.11 (37.75)    20:28.88 (37.77)
       21:04.95 (36.07)
  3 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC              23:00.00   22:32.32  
                  37.56     1:17.61 (40.05)     1:58.61 (41.00)     2:39.57 (40.96)
        3:20.47 (40.90)     4:01.11 (40.64)     4:42.38 (41.27)     5:23.96 (41.58)
        6:05.31 (41.35)     6:46.58 (41.27)     7:27.77 (41.19)                    
                                8:09.20 ( )     8:50.43 (41.23)  10:12.57 (1:22.14)
       10:54.15 (41.58)  12:16.52 (1:22.37)    12:57.80 (41.28)    13:38.93 (41.13)
       14:20.39 (41.46)    15:01.47 (41.08)    15:42.26 (40.79)    16:23.40 (41.14)
       17:04.39 (40.99)    17:45.24 (40.85)    18:26.56 (41.32)    19:08.06 (41.50)
       19:49.31 (41.25)    20:30.41 (41.10)    21:12.47 (42.06)    21:53.51 (41.04)
       22:32.32 (38.81)
  4 Kessinger, Katy L         54 001-PC              24:45.15   23:08.76  
                  37.20     1:17.33 (40.13)     1:58.61 (41.28)     2:40.49 (41.88)
        3:22.27 (41.78)     4:04.35 (42.08)     4:46.29 (41.94)     5:28.57 (42.28)
        6:10.66 (42.09)     6:52.91 (42.25)     7:35.08 (42.17)     8:17.23 (42.15)
        8:59.05 (41.82)     9:41.65 (42.60)    10:23.88 (42.23)    11:06.60 (42.72)
       11:49.31 (42.71)    12:31.97 (42.66)    13:14.72 (42.75)    13:57.11 (42.39)
       14:39.42 (42.31)    15:22.39 (42.97)    16:04.84 (42.45)    16:47.46 (42.62)
       17:30.71 (43.25)    18:13.43 (42.72)    18:56.71 (43.28)    19:39.33 (42.62)
       20:21.93 (42.60)    21:04.52 (42.59)    21:46.69 (42.17)    22:28.78 (42.09)
       23:08.76 (39.98)
  5 MC Gowan, Marla A         54 USF-PC              25:00.00   23:22.82  
                  39.19     1:21.68 (42.49)     2:03.39 (41.71)     2:46.18 (42.79)
        3:28.18 (42.00)     4:10.57 (42.39)     4:52.64 (42.07)     5:34.90 (42.26)
        6:16.56 (41.66)     6:57.81 (41.25)     7:39.70 (41.89)     8:22.56 (42.86)
        9:05.68 (43.12)     9:48.69 (43.01)    10:31.63 (42.94)    11:14.73 (43.10)
       11:57.62 (42.89)    12:40.25 (42.63)    13:22.80 (42.55)    14:05.94 (43.14)
       14:48.88 (42.94)    15:31.68 (42.80)    16:14.87 (43.19)    16:57.56 (42.69)
       17:40.06 (42.50)    18:23.39 (43.33)    19:06.58 (43.19)    19:49.82 (43.24)
       20:32.99 (43.17)    21:16.85 (43.86)    21:59.63 (42.78)    22:42.30 (42.67)
       23:22.82 (40.52)
  6 Strauss, Judy             54 MELO-PC             24:00.00   24:49.36  
                  39.84     1:21.83 (41.99)     2:05.55 (43.72)     2:49.43 (43.88)
        3:33.95 (44.52)     4:18.93 (44.98)     5:03.68 (44.75)     5:48.59 (44.91)
        6:33.77 (45.18)     7:18.60 (44.83)     8:03.70 (45.10)     8:49.21 (45.51)
        9:34.64 (45.43)    10:19.52 (44.88)    11:05.66 (46.14)    11:51.29 (45.63)
       12:36.65 (45.36)    13:21.62 (44.97)    14:06.78 (45.16)    14:52.37 (45.59)
       15:37.35 (44.98)    16:23.39 (46.04)    17:09.68 (46.29)    17:58.14 (48.46)
       18:43.24 (45.10)    19:29.10 (45.86)    20:15.00 (45.90)    21:00.58 (45.58)
       21:47.00 (46.42)    22:32.85 (45.85)    23:18.49 (45.64)    24:04.67 (46.18)
       24:49.36 (44.69)
  7 Gardner, Laura M          51 BAC-PC              30:00.00   26:16.07  
                  43.41     1:30.05 (46.64)     2:18.02 (47.97)     3:06.34 (48.32)
        3:55.13 (48.79)     4:43.42 (48.29)     5:32.26 (48.84)     6:20.63 (48.37)
        7:09.26 (48.63)     7:57.03 (47.77)     8:45.38 (48.35)     9:33.86 (48.48)
       10:22.51 (48.65)    11:11.51 (49.00)    11:59.75 (48.24)    12:48.08 (48.33)
       13:36.15 (48.07)    14:24.15 (48.00)    15:12.55 (48.40)    16:01.35 (48.80)
       16:49.64 (48.29)    17:37.53 (47.89)    18:25.44 (47.91)    19:13.91 (48.47)
       20:01.57 (47.66)    20:49.21 (47.64)    21:36.84 (47.63)    22:24.70 (47.86)
       23:12.64 (47.94)    23:59.91 (47.27)    24:47.13 (47.22)    25:33.87 (46.74)
       26:16.07 (42.20)
  8 Kikuta, Karyn O           52 VSAM-PC             31:23.23   31:29.13  
                  52.68     1:49.17 (56.49)     2:46.87 (57.70)     3:44.31 (57.44)
        4:42.04 (57.73)     5:38.74 (56.70)     6:35.95 (57.21)     7:34.13 (58.18)
                                9:29.74 ( )    10:27.03 (57.29)                    
           12:23.84 ( )    13:21.49 (57.65)    14:19.16 (57.67)                    
           16:14.75 ( )    17:11.75 (57.00)    18:08.97 (57.22)    19:07.00 (58.03)
       20:04.23 (57.23)    21:01.89 (57.66)    22:00.01 (58.12)    22:57.11 (57.10)
       23:54.75 (57.64)    24:53.08 (58.33)    25:51.93 (58.85)    26:50.39 (58.46)
       27:49.08 (58.69)    28:47.73 (58.65)    29:44.83 (57.10)    30:41.96 (57.13)
       31:29.13 (47.17)
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-PC                 30.00      29.89  
  2 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC                 38.00      34.88  
  3 Bauerlein, Carol          52 UN-PC                  40.00      40.96  
  4 Petersen, Jennifer L      54 TVM-PC                 36.29      41.82  
  5 Huckabay, Emma L          53 USF-PC                 55.00      54.30  
 -- Stone, Cathy A            53 RHMS-PC                41.78         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-PC               1:05.00    1:04.01  
                  31.42     1:04.01 (32.59)                                        
  2 Huang, Cathy E            54 USF-PC               1:45.00    1:28.58  
                  44.08     1:28.58 (44.50)                                        
  3 Buzolich, Marilyn J       54 USF-PC               1:40.00    1:37.35  
                  49.43     1:37.35 (47.92)                                        
  4 Huckabay, Emma L          53 USF-PC               2:05.00    2:19.70  
                1:04.30   2:19.70 (1:15.40)                                        
 -- MC Gowan, Marla A         54 USF-PC               1:35.00         NS  
 -- Ottati, Chris             53 WCM-PC               1:30.00         NS  
 -- Petersen, Jennifer L      54 TVM-PC               1:34.60         NS  
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bilich, Bonnie M          51 TVM-PC               2:20.00    2:17.40  
                  31.83     1:06.39 (34.56)     1:41.60 (35.21)     2:17.40 (35.80)
  2 Jaubert, Leslie M         51 SRM-PC               2:47.00    2:48.67  
                  38.18     1:19.74 (41.56)     2:04.19 (44.45)     2:48.67 (44.48)
  3 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               3:00.00    2:54.55  
                  42.87     1:26.24 (43.37)     2:11.72 (45.48)     2:54.55 (42.83)
  4 Gardner, Laura M          51 BAC-PC               3:20.00    3:03.02  
                  44.53     1:29.75 (45.22)     2:15.34 (45.59)     3:03.02 (47.68)
  5 Huang, Cathy E            54 USF-PC               3:30.00    3:03.94  
                  45.95     1:32.99 (47.04)     2:19.53 (46.54)     3:03.94 (44.41)
  6 Byrnes, Barbara G         52 USF-PC               3:39.00    3:26.21  
                  50.44     1:42.35 (51.91)     2:34.86 (52.51)     3:26.21 (51.35)
  7 Sandner, Kathy J          52 MAAC-PC              3:40.00    3:46.90  
                  54.33   3:46.90 (2:52.57)                                        
  8 Huckabay, Emma L          53 USF-PC               4:30.00    5:12.18  
                1:07.21   2:23.32 (1:16.11)   3:46.83 (1:23.51)   5:12.18 (1:25.35)
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        52 TAM-PC                 38.50      35.69  
  2 Knapp, LO                 54 UTAH-ZZ                37.50      36.02  
  3 Lockhart, Christine N     50 CHIC-PC                37.80      37.51  
  4 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC                 37.00      38.08  
  5 Jakobi, Jessica           50 TAM-PC                 39.50      38.66  
  6 Finch, Merry B            54 MS-PC                  38.80      38.77  
  7 Brown, Rita E             53 LVTC-PC                41.88      40.94  
  8 Breen, Barbara L          50 MELO-PC                45.00      41.39  
  9 Skilton, Susan K          50 OAK-PC                 45.00      42.72  
 10 Marnell, Mary             52 WCM-PC                 45.00      45.52  
 -- Loomis, Michele C         51 E-PC                   39.72         NS  
 -- Klein, Maria              50 MVM-PC                 36.60         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wheeler, Barbara C        52 TAM-PC               1:23.50    1:22.21  
                  39.12     1:22.21 (43.09)                                        
  2 Finch, Merry B            54 MS-PC                1:23.64    1:25.31  
                  40.75     1:25.31 (44.56)                                        
  3 Jakobi, Jessica           50 TAM-PC               1:26.00    1:25.71  
                  41.44     1:25.71 (44.27)                                        
  4 Brown, Rita E             53 LVTC-PC              1:32.57    1:27.84  
                  41.68     1:27.84 (46.16)                                        
  5 Huang, Cathy E            54 USF-PC               1:45.00    1:30.81  
                  43.38     1:30.81 (47.43)                                        
  6 Skilton, Susan K          50 OAK-PC               1:35.00    1:31.76  
                  43.42     1:31.76 (48.34)                                        
 -- McGregor-Crane, Izzie A   50 TVM-PC               1:22.00         NS  
 -- Loomis, Michele C         51 E-PC                 1:39.13         NS  
 -- Lockhart, Christine N     50 CHIC-PC              1:23.15         NS  
 -- Klein, Maria              50 MVM-PC               1:22.50         NS  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, LO                 54 UTAH-ZZ              2:50.00    2:46.42  
                  38.09     1:20.04 (41.95)     2:02.81 (42.77)     2:46.42 (43.61)
  2 Wheeler, Barbara C        52 TAM-PC               3:03.50    2:50.74  
                  37.82     1:20.70 (42.88)     2:05.59 (44.89)     2:50.74 (45.15)
  3 Klein, Maria              50 MVM-PC               2:53.60    2:53.59  
                  39.25     1:22.99 (43.74)     2:08.65 (45.66)     2:53.59 (44.94)
  4 Ridge, Laurie A           53 AS-CV                3:06.00    2:57.33  
                  40.79     1:26.69 (45.90)     2:12.05 (45.36)     2:57.33 (45.28)
  5 Lockhart, Christine N     50 CHIC-PC              3:05.73    3:02.32  
                  40.16     1:26.54 (46.38)     2:14.19 (47.65)     3:02.32 (48.13)
  6 Finch, Merry B            54 MS-PC                3:02.26    3:04.85  
                  42.57     1:29.00 (46.43)     2:17.25 (48.25)     3:04.85 (47.60)
  7 Kessinger, Katy L         54 001-PC               3:30.00    3:14.42  
                  43.85     1:34.75 (50.90)     2:26.61 (51.86)     3:14.42 (47.81)
  8 Brown, Rita E             53 LVTC-PC              3:30.00    3:18.73  
                  41.94     1:29.59 (47.65)     2:22.13 (52.54)     3:18.73 (56.60)
  9 Sandner, Kathy J          52 MAAC-PC              3:50.00    3:42.31  
                  49.04     1:45.04 (56.00)   2:45.46 (1:00.42)     3:42.31 (56.85)
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sullivan, Lynn S          51 WCM-PC                 31.50      30.79  
  2 Bialas, Victoria M        52 MELO-PC                31.70      32.63  
  3 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC                 34.50      32.67  
  4 Werner, Lisa R            52 SR-PC                  34.50      32.73  
  5 Kessinger, Katy L         54 001-PC                 35.00      33.10  
  6 Silva, Leslie L           53 WCM-PC                 38.50      33.73  
  7 Taylor, Barbara G         54 MS-PC                  32.96      34.37  
  8 Terhorst, Hermine M       50 SRM-PC                 34.00      34.42  
  9 Huang, Cathy E            54 USF-PC                 40.00      35.55  
 10 Newton, Deborah A         53 NBA-PC                 37.00      35.90  
 11 Brown, Rita E             53 LVTC-PC                38.22      37.18  
 12 Nip, Carol J              51 UN-PC                  42.00      37.71  
 -- Ridge, Laurie A           53 AS-CV                  33.50         NS  
 -- Stone, Cathy A            53 RHMS-PC                40.78         NS  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         50 TOC-PC               1:12.00    1:08.09  
                  32.29     1:08.09 (35.80)                                        
  2 Klein, Maria              50 MVM-PC               1:19.50    1:12.08  
                  33.80     1:12.08 (38.28)                                        
  3 Sullivan, Lynn S          51 WCM-PC               1:15.00    1:12.68  
                  33.20     1:12.68 (39.48)                                        
  4 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC               1:17.00    1:16.30  
                  35.74     1:16.30 (40.56)                                        
  5 Taylor, Barbara G         54 MS-PC                1:21.72    1:21.03  
                  36.38     1:21.03 (44.65)                                        
  6 Byrnes, Barbara G         52 USF-PC               2:58.80    1:36.36  
                  44.90     1:36.36 (51.46)                                        
  7 Sandner, Kathy J          52 MAAC-PC              1:40.00    1:46.63  
                  49.77     1:46.63 (56.86)                                        
 -- Nebeling, Sara B          50 SMMM-PC              1:35.00         NS  
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Barbara G         54 MS-PC                3:07.59    3:12.93  
                  40.61     1:28.61 (48.00)     2:20.90 (52.29)     3:12.93 (52.03)
  2 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               3:20.00    3:16.38  
                  45.68     1:36.59 (50.91)     2:28.21 (51.62)     3:16.38 (48.17)
  3 Buzolich, Marilyn J       54 USF-PC               3:30.00    3:51.81  
                  53.60     1:53.01 (59.41)   2:53.56 (1:00.55)     3:51.81 (58.25)
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knapp, LO                 54 UTAH-ZZ              1:14.00    1:10.07  
                  33.61     1:10.07 (36.46)                                        
  2 Klein, Maria              50 MVM-PC               1:14.20    1:12.65  
                  34.48     1:12.65 (38.17)                                        
  3 Lockhart, Christine N     50 CHIC-PC              2:14.26    1:13.68  
                  35.07     1:13.68 (38.61)                                        
  4 Werner, Lisa R            52 SR-PC                1:17.50    1:14.08  
                  34.19     1:14.08 (39.89)                                        
  5 Bialas, Victoria M        52 MELO-PC              1:17.00    1:14.09  
                  35.26     1:14.09 (38.83)                                        
  6 Ridge, Laurie A           53 AS-CV                1:15.00    1:14.29  
                  35.06     1:14.29 (39.23)                                        
  7 Wheeler, Barbara C        52 TAM-PC               1:17.50    1:15.66  
                  36.44     1:15.66 (39.22)                                        
  8 Silva, Leslie L           53 WCM-PC               1:24.51    1:16.22  
                  35.68     1:16.22 (40.54)                                        
  9 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC               1:17.00    1:16.64  
                  36.94     1:16.64 (39.70)                                        
 10 Taylor, Barbara G         54 MS-PC                1:17.51    1:19.12  
                  37.09     1:19.12 (42.03)                                        
 11 Huang, Cathy E            54 USF-PC               1:30.00    1:21.01  
                  39.56     1:21.01 (41.45)                                        
 12 Finch, Merry B            54 MS-PC                1:21.20    1:21.18  
                  39.46     1:21.18 (41.72)                                        
 13 Brown, Rita E             53 LVTC-PC              1:27.36    1:22.91  
                  39.41     1:22.91 (43.50)                                        
 14 Nip, Carol J              51 UN-PC                1:24.00    1:23.25  
                  37.61     1:23.25 (45.64)                                        
 15 Newton, Deborah A         53 NBA-PC               1:26.00    1:23.51  
                  39.92     1:23.51 (43.59)                                        
 16 Gardner, Laura M          51 BAC-PC               1:40.00    1:25.41  
                  40.69     1:25.41 (44.72)                                        
 17 Petersen, Jennifer L      54 TVM-PC               1:45.00    1:27.36  
                  43.08     1:27.36 (44.28)                                        
 18 Sandner, Kathy J          52 MAAC-PC              1:36.89    1:37.55  
                  48.95     1:37.55 (48.60)                                        
 19 Vega, Mirtha              53 WCM-PC               2:16.33    2:09.34  
                1:02.42   2:09.34 (1:06.92)                                        
 -- Nebeling, Sara B          50 SMMM-PC              1:35.00         NS  
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Werner, Lisa R            52 SR-PC                2:44.00    2:41.94  
                  34.12     1:17.64 (43.52)     2:05.26 (47.62)     2:41.94 (36.68)
  2 Silva, Leslie L           53 WCM-PC               3:00.00    2:46.07  
                  35.14     1:18.53 (43.39)     2:07.15 (48.62)     2:46.07 (38.92)
  3 Huang, Cathy E            54 USF-PC               3:15.00    2:52.76  
                  38.21     1:25.65 (47.44)     2:14.20 (48.55)     2:52.76 (38.56)
  4 Kessinger, Katy L         54 001-PC               3:10.00    2:58.41  
                  36.78     1:26.85 (50.07)     2:17.66 (50.81)     2:58.41 (40.75)
  5 Breen, Barbara L          50 MELO-PC              3:30.00    3:00.41  
                  43.43     1:31.35 (47.92)     2:22.31 (50.96)     3:00.41 (38.10)
  6 Buzolich, Marilyn J       54 USF-PC               3:15.00    3:27.21  
                  51.25     1:41.83 (50.58)   2:42.83 (1:01.00)     3:27.21 (44.38)
 -- Klein, Maria              50 MVM-PC               2:40.30         NS  
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Marguerite         50 TOC-PC               5:30.00    5:18.26  
                  34.74     1:15.33 (40.59)     1:58.93 (43.60)     2:40.94 (42.01)
        3:27.40 (46.46)     4:13.42 (46.02)     4:46.50 (33.08)     5:18.26 (31.76)
  2 Ogilvie, Carol M          53 USF-PC               5:55.00    5:48.66  
                  35.91     1:19.93 (44.02)     2:08.12 (48.19)     2:54.87 (46.75)
        3:42.83 (47.96)     4:32.94 (50.11)     5:11.59 (38.65)     5:48.66 (37.07)
  3 Quinn, Phyllis E          53 TOC-PC               6:05.00    6:15.08  
                  41.67     1:29.33 (47.66)     2:17.68 (48.35)     3:05.54 (47.86)
        3:58.55 (53.01)     4:53.44 (54.89)     5:35.81 (42.37)     6:15.08 (39.27)
  4 Strauss, Judy             54 MELO-PC              8:30.00    7:00.68  
                  47.50   1:47.72 (1:00.22)     2:40.31 (52.59)     3:34.57 (54.26)
        4:34.18 (59.61)     5:32.23 (58.05)     6:17.21 (44.98)     7:00.68 (43.47)
  5 Byrnes, Barbara G         52 USF-PC               7:59.80    7:03.10  
                  45.97     1:42.27 (56.30)     2:35.92 (53.65)     3:30.41 (54.49)
      4:32.13 (1:01.72)   5:33.65 (1:01.52)     6:18.92 (45.27)     7:03.10 (44.18)
  6 Kikuta, Karyn O           52 VSAM-PC              9:47.70    9:49.76  
                1:08.04   2:29.28 (1:21.24)   3:33.84 (1:04.56)   4:38.56 (1:04.72)
      6:18.14 (1:39.58)   8:00.09 (1:41.95)     8:56.89 (56.80)     9:49.76 (52.87)
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swain, Deborah L          59 SRM-PC                 31.00      28.91  
  2 Armstrong, Miki           55 MELO-PC                31.00      29.49  
  3 Eisenman, Judy A          55 TAM-PC                 30.10      29.76  
  4 Burrell, Grendel S        57 USF-PC                 33.00      32.00  
  5 Tukua, Karen M            59 WCM-PC                 35.46      32.31  
  6 Powell, Susie W           56 RHMS-PC                33.00      33.02  
  7 Cutler, Nancy L           55 USF-PC               1:00.00      35.92  
  8 Moorhead, Mary B          58 BAM-PC                 38.00      36.46  
  9 Dunn, Audrey J            55 USF-PC                 45.00      39.79  
 10 Stanton, Susan G          56 MAM-PC                 40.00      40.18  
 11 Lewis, Lolly              58 USF-PC                 50.00      41.85  
 12 Gillesby, Martha J        57 USF-PC               1:10.80      58.55  
 -- Brittingham, Regina       57 WCM-PC                 28.90         NS  
 -- MC Call, Janice J         56 MELO-PC                50.00         NS  
 -- Collins, Susan M          59 DAM-PC                 41.00         NS  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swain, Deborah L          59 SRM-PC               1:11.00    1:05.70  
                  30.91     1:05.70 (34.79)                                        
  2 Eisenman, Judy A          55 TAM-PC               1:05.90    1:05.77  
                  32.24     1:05.77 (33.53)                                        
  3 Armstrong, Miki           55 MELO-PC              1:12.00    1:06.08  
                  32.34     1:06.08 (33.74)                                        
  4 Welsh, Mary M             55 TCAM-PC              1:08.00    1:07.28  
                  32.26     1:07.28 (35.02)                                        
  5 Tukua, Karen M            59 WCM-PC               1:19.99    1:11.18  
                  33.79     1:11.18 (37.39)                                        
  6 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               1:12.00    1:11.49  
                  34.19     1:11.49 (37.30)                                        
  7 Powell, Susie W           56 RHMS-PC              1:15.00    1:12.43  
                  35.52     1:12.43 (36.91)                                        
  8 Neuschwander, Cindy G     55 HTUB-PC              1:20.00    1:12.55  
                  33.89     1:12.55 (38.66)                                        
  9 Cutler, Nancy L           55 USF-PC               1:40.00    1:17.69  
                  37.65     1:17.69 (40.04)                                        
 10 Rogers, Kerry H           56 WCM-PC               1:22.95    1:20.29  
                  37.59     1:20.29 (42.70)                                        
 11 Moorhead, Mary B          58 BAM-PC               1:26.00    1:26.18  
                  39.99     1:26.18 (46.19)                                        
 12 Lewis, Lolly              58 USF-PC               1:45.00    1:28.33  
                  42.85     1:28.33 (45.48)                                        
 13 Stanton, Susan G          56 MAM-PC               1:30.00    1:29.81  
                  41.75     1:29.81 (48.06)                                        
 14 Gillesby, Martha J        57 USF-PC               2:20.90    2:06.29  
                1:00.87   2:06.29 (1:05.42)                                        
 -- MC Call, Janice J         56 MELO-PC              2:00.00         NS  
 -- Collins, Susan M          59 DAM-PC               1:25.00         NS  
 -- Brittingham, Regina       57 WCM-PC               1:05.80         NS  
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          55 TAM-PC               2:28.44    2:22.39  
                  32.86     1:08.42 (35.56)     1:45.06 (36.64)     2:22.39 (37.33)
  2 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               2:45.00    2:28.68  
                  32.68     1:09.80 (37.12)     1:49.17 (39.37)     2:28.68 (39.51)
  3 Tukua, Karen M            59 WCM-PC               2:56.39    2:44.78  
                  37.25     1:19.79 (42.54)     2:03.85 (44.06)     2:44.78 (40.93)
  4 Saal, Mary J              55 USF-PC               2:50.00    2:48.38  
                  39.57     1:22.04 (42.47)     2:05.72 (43.68)     2:48.38 (42.66)
  5 Dumont, Mary T            55 USF-PC               3:30.00    2:53.80  
                  39.97     1:24.15 (44.18)     2:09.77 (45.62)     2:53.80 (44.03)
  6 Rogers, Kerry H           56 WCM-PC               3:00.00    2:54.93  
                  38.97     1:22.98 (44.01)     2:09.07 (46.09)     2:54.93 (45.86)
  7 Cutler, Nancy L           55 USF-PC               3:20.00    2:55.13  
                  40.38     1:25.34 (44.96)     2:11.99 (46.65)     2:55.13 (43.14)
  8 Lewis, Lolly              58 USF-PC               3:30.00    3:17.50  
                  45.34     1:35.51 (50.17)     2:27.89 (52.38)     3:17.50 (49.61)
  9 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              4:00.00    3:23.09  
                  45.95     1:39.83 (53.88)     2:32.99 (53.16)     3:23.09 (50.10)
 10 Short, Laura J            59 USF-PC               4:10.00    3:41.90  
                  48.57   2:47.61 (1:59.04)     3:47.22 (59.61)         3:41.90 ( )
 11 Niccolls, DJ              55 USF-PC               5:00.00    4:02.96  
                  53.10   1:56.40 (1:03.30)   3:00.74 (1:04.34)   4:02.96 (1:02.22)
 12 Gillesby, Martha J        57 USF-PC               4:59.00    4:32.51  
                1:00.43   2:09.49 (1:09.06)   3:19.57 (1:10.08)   4:32.51 (1:12.94)
 -- Moorhead, Mary B          58 BAM-PC               3:10.00         NS  
 -- Brittingham, Regina       57 WCM-PC               2:30.00         NS  
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Eisenman, Judy A          55 TAM-PC               6:28.42    6:32.45  
                  37.05     1:16.88 (39.83)     1:57.71 (40.83)     2:38.45 (40.74)
        3:18.51 (40.06)     3:57.50 (38.99)     4:37.08 (39.58)     5:16.23 (39.15)
        5:55.43 (39.20)     6:32.45 (37.02)                                        
  2 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               7:45.00    7:01.68  
                  38.40     1:19.97 (41.57)     2:02.61 (42.64)     2:45.45 (42.84)
        3:28.35 (42.90)     4:11.07 (42.72)     4:54.31 (43.24)     5:37.79 (43.48)
        6:20.34 (42.55)     7:01.68 (41.34)                                        
  3 Powell, Susie W           56 RHMS-PC              7:05.00    7:08.33  
                  38.43     1:20.71 (42.28)     2:03.99 (43.28)     2:48.67 (44.68)
        3:32.89 (44.22)     4:16.84 (43.95)     5:01.37 (44.53)     5:45.50 (44.13)
        6:28.81 (43.31)     7:08.33 (39.52)                                        
  4 Tukua, Karen M            59 WCM-PC               7:41.87    7:12.70  
                  37.89     1:20.16 (42.27)     2:04.69 (44.53)     2:48.86 (44.17)
        3:33.64 (44.78)     4:18.45 (44.81)     5:03.10 (44.65)     5:47.41 (44.31)
        6:31.75 (44.34)     7:12.70 (40.95)                                        
  5 Dunn, Audrey J            55 USF-PC              10:00.00    8:01.99  
                  45.09     1:32.25 (47.16)     2:21.50 (49.25)     3:09.86 (48.36)
        3:59.06 (49.20)     4:47.99 (48.93)     5:36.57 (48.58)     6:25.64 (49.07)
        7:14.34 (48.70)     8:01.99 (47.65)                                        
  6 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              9:02.00    8:13.30  
                  43.97     1:35.72 (51.75)     2:26.10 (50.38)     3:16.73 (50.63)
        4:06.49 (49.76)     4:56.44 (49.95)     5:47.04 (50.60)     6:36.15 (49.11)
        7:25.83 (49.68)     8:13.30 (47.47)                                        
  7 Harms, Kildine J          55 WCM-PC               8:01.00    8:17.22  
                  42.66     1:31.82 (49.16)     2:22.42 (50.60)     3:14.94 (52.52)
        4:06.77 (51.83)     4:57.64 (50.87)     5:48.91 (51.27)     6:39.83 (50.92)
        7:30.39 (50.56)     8:17.22 (46.83)                                        
  8 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC              10:00.00    9:41.45  
                  47.63     1:44.15 (56.52)     2:43.46 (59.31)   3:44.20 (1:00.74)
      4:44.35 (1:00.15)     5:43.10 (58.75)     6:42.89 (59.79)   7:43.74 (1:00.85)
        8:43.39 (59.65)     9:41.45 (58.06)                                        
  9 Melamed, Ann              57 USF-PC              12:56.40   12:10.29  
                1:02.75   2:16.23 (1:13.48)   3:32.66 (1:16.43)   4:47.73 (1:15.07)
      6:02.87 (1:15.14)   7:18.02 (1:15.15)   8:31.40 (1:13.38)   9:45.70 (1:14.30)
     10:58.15 (1:12.45)  12:10.29 (1:12.14)                                        
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC              12:00.00   11:23.79  
                  29.09     1:02.01 (32.92)     1:35.72 (33.71)     2:10.04 (34.32)
        2:44.49 (34.45)     3:18.92 (34.43)     3:53.29 (34.37)     4:27.66 (34.37)
        5:02.07 (34.41)     5:36.59 (34.52)     6:11.15 (34.56)     6:45.82 (34.67)
        7:20.75 (34.93)     7:55.60 (34.85)     8:30.47 (34.87)     9:05.62 (35.15)
        9:40.56 (34.94)    10:15.56 (35.00)    10:50.64 (35.08)    11:23.79 (33.15)
  2 Saal, Mary J              55 USF-PC              15:00.00   14:53.06  
                  39.72     1:22.38 (42.66)     2:06.53 (44.15)     2:51.22 (44.69)
        3:35.64 (44.42)     4:20.33 (44.69)     5:05.18 (44.85)     5:50.30 (45.12)
        6:35.79 (45.49)     7:21.27 (45.48)     8:06.46 (45.19)     8:51.76 (45.30)
        9:37.11 (45.35)    10:22.78 (45.67)    11:08.30 (45.52)    11:53.29 (44.99)
       12:38.33 (45.04)    13:23.22 (44.89)    14:08.85 (45.63)    14:53.06 (44.21)
  3 Neuschwander, Cindy G     55 HTUB-PC             15:00.00   15:03.66  
                  37.80     1:20.45 (42.65)     2:06.21 (45.76)     2:51.14 (44.93)
        3:36.42 (45.28)     4:21.56 (45.14)     5:06.80 (45.24)     5:52.30 (45.50)
        6:37.99 (45.69)     7:24.07 (46.08)     8:10.54 (46.47)     8:57.08 (46.54)
        9:43.48 (46.40)    10:29.62 (46.14)    11:16.10 (46.48)    12:02.93 (46.83)
       12:48.94 (46.01)    13:34.84 (45.90)    14:20.03 (45.19)    15:03.66 (43.63)
  4 Tukua, Karen M            59 WCM-PC              15:50.28   15:13.53  
                  37.85     1:21.40 (43.55)     2:07.31 (45.91)     2:53.50 (46.19)
        3:40.13 (46.63)     4:26.74 (46.61)     5:14.34 (47.60)     6:01.43 (47.09)
        6:47.96 (46.53)     7:34.28 (46.32)     8:20.06 (45.78)     9:06.49 (46.43)
        9:52.82 (46.33)    10:39.07 (46.25)    11:25.40 (46.33)    12:11.92 (46.52)
       12:57.96 (46.04)    13:44.49 (46.53)    14:30.63 (46.14)    15:13.53 (42.90)
  5 Cutler, Nancy L           55 USF-PC              17:00.00   15:32.52  
                  42.09     1:26.86 (44.77)     2:12.73 (45.87)     2:59.16 (46.43)
        3:46.06 (46.90)     4:32.75 (46.69)     5:20.07 (47.32)     6:07.18 (47.11)
        6:54.18 (47.00)     7:40.71 (46.53)     8:28.41 (47.70)     9:16.32 (47.91)
       10:03.68 (47.36)    10:51.43 (47.75)    11:39.30 (47.87)    12:27.10 (47.80)
       13:15.05 (47.95)    14:02.59 (47.54)    14:49.55 (46.96)    15:32.52 (42.97)
  6 Harms, Kildine J          55 WCM-PC              16:30.00   16:43.54  
                  46.02     1:36.10 (50.08)     2:27.43 (51.33)     3:16.89 (49.46)
        4:07.85 (50.96)     4:58.47 (50.62)     5:48.88 (50.41)     6:39.36 (50.48)
        7:30.76 (51.40)     8:20.50 (49.74)     9:10.61 (50.11)    10:01.70 (51.09)
       10:52.80 (51.10)    11:42.48 (49.68)    12:33.15 (50.67)    13:23.73 (50.58)
       14:15.53 (51.80)    15:04.51 (48.98)    15:54.84 (50.33)    16:43.54 (48.70)
  7 Dunn, Audrey J            55 USF-PC              20:00.00   16:51.16  
                  44.89     1:33.39 (48.50)     2:23.27 (49.88)     3:13.32 (50.05)
        4:04.60 (51.28)     4:55.11 (50.51)     5:46.97 (51.86)     6:38.10 (51.13)
        7:28.78 (50.68)     8:20.25 (51.47)     9:11.46 (51.21)    10:03.67 (52.21)
       10:54.95 (51.28)    11:47.47 (52.52)    12:38.98 (51.51)    13:30.01 (51.03)
       14:20.54 (50.53)    15:11.73 (51.19)    16:02.34 (50.61)    16:51.16 (48.82)
  8 Higdon, Martha A          56 USF-PC              21:00.00   17:18.14  
                  46.95     1:38.36 (51.41)     2:30.74 (52.38)     3:23.12 (52.38)
        4:15.71 (52.59)     5:07.98 (52.27)     5:59.91 (51.93)     6:53.31 (53.40)
        7:45.45 (52.14)     8:37.86 (52.41)     9:30.62 (52.76)    10:22.07 (51.45)
       11:14.19 (52.12)    12:07.54 (53.35)    12:59.49 (51.95)    13:51.82 (52.33)
       14:43.51 (51.69)    15:36.02 (52.51)    16:29.45 (53.43)    17:18.14 (48.69)
  9 Lewis, Lolly              58 USF-PC              20:00.00   18:13.43  
                  47.11     1:41.12 (54.01)     2:36.67 (55.55)     3:32.44 (55.77)
        4:28.32 (55.88)     5:23.63 (55.31)     6:18.95 (55.32)     7:14.34 (55.39)
        8:09.75 (55.41)     9:04.67 (54.92)     9:59.68 (55.01)    10:54.83 (55.15)
       11:51.12 (56.29)    12:47.57 (56.45)    13:43.57 (56.00)    14:38.96 (55.39)
       15:34.34 (55.38)    16:29.41 (55.07)    17:23.68 (54.27)    18:13.43 (49.75)
 10 Short, Laura J            59 USF-PC              30:00.00   20:44.94  
                  51.12     1:50.67 (59.55)   2:55.76 (1:05.09)   3:57.83 (1:02.07)
      5:02.05 (1:04.22)   6:04.90 (1:02.85)   7:05.84 (1:00.94)   8:08.41 (1:02.57)
      9:11.76 (1:03.35)  10:15.29 (1:03.53)  11:18.35 (1:03.06)  12:23.50 (1:05.15)
     13:28.75 (1:05.25)  14:31.65 (1:02.90)  15:35.78 (1:04.13)  16:38.47 (1:02.69)
     17:40.93 (1:02.46)  18:43.61 (1:02.68)  19:48.45 (1:04.84)    20:44.94 (56.49)
 11 Gillesby, Martha J        57 USF-PC              40:00.00   27:36.43  
                1:11.00   2:29.48 (1:18.48)   3:52.58 (1:23.10)   5:15.69 (1:23.11)
      6:40.76 (1:25.07)   8:05.03 (1:24.27)   9:29.10 (1:24.07)  10:52.34 (1:23.24)
     12:17.37 (1:25.03)  13:42.69 (1:25.32)  15:09.24 (1:26.55)  16:34.90 (1:25.66)
     18:00.27 (1:25.37)  19:24.24 (1:23.97)  20:48.97 (1:24.73)  22:13.52 (1:24.55)
                               24:59.11 ( )  26:21.83 (1:22.72)  27:36.43 (1:14.60)
 -- Eisenman, Judy A          55 TAM-PC              13:18.49         NS  
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saal, Mary J              55 USF-PC              25:00.00   23:20.98  
                  38.74     1:19.25 (40.51)     2:01.67 (42.42)     2:45.29 (43.62)
        3:27.79 (42.50)     4:10.34 (42.55)     4:52.79 (42.45)     5:35.61 (42.82)
        6:18.13 (42.52)     7:00.72 (42.59)     7:43.27 (42.55)     8:25.60 (42.33)
        9:08.16 (42.56)     9:50.80 (42.64)    10:33.06 (42.26)    11:15.90 (42.84)
       11:58.83 (42.93)    12:41.47 (42.64)    13:24.19 (42.72)    14:06.87 (42.68)
       14:49.87 (43.00)    15:32.34 (42.47)    16:14.82 (42.48)    16:57.42 (42.60)
       17:40.31 (42.89)    18:22.70 (42.39)    19:06.04 (43.34)    19:48.72 (42.68)
       20:31.59 (42.87)    21:14.79 (43.20)    21:57.24 (42.45)    22:40.33 (43.09)
       23:20.98 (40.65)
  2 Tukua, Karen M            59 WCM-PC              26:11.85   25:06.24  
                  37.69     1:21.24 (43.55)     2:07.60 (46.36)     2:53.74 (46.14)
        3:39.03 (45.29)     4:24.29 (45.26)     5:09.80 (45.51)     5:55.29 (45.49)
        6:40.94 (45.65)     7:26.67 (45.73)     8:11.81 (45.14)     8:57.45 (45.64)
        9:43.02 (45.57)    10:29.22 (46.20)    11:14.99 (45.77)    12:00.98 (45.99)
       12:46.90 (45.92)    13:33.44 (46.54)    14:19.63 (46.19)    15:05.62 (45.99)
       15:51.95 (46.33)    16:38.02 (46.07)    17:24.36 (46.34)    18:10.47 (46.11)
       18:56.42 (45.95)    19:42.83 (46.41)    20:30.32 (47.49)    21:17.25 (46.93)
       22:03.68 (46.43)    22:50.73 (47.05)    23:37.72 (46.99)    24:24.31 (46.59)
       25:06.24 (41.93)
  3 Cutler, Nancy L           55 USF-PC              28:00.00   26:15.41  
                  42.32     1:27.11 (44.79)     2:13.33 (46.22)     3:01.50 (48.17)
        3:50.41 (48.91)     4:39.62 (49.21)     5:28.54 (48.92)     6:17.59 (49.05)
        7:06.64 (49.05)     7:55.37 (48.73)     8:44.17 (48.80)     9:32.29 (48.12)
       10:20.51 (48.22)    11:08.93 (48.42)    11:57.19 (48.26)    12:44.87 (47.68)
       13:32.76 (47.89)    14:20.59 (47.83)    15:08.16 (47.57)    15:56.17 (48.01)
       16:43.47 (47.30)    17:31.48 (48.01)    18:19.18 (47.70)    19:06.72 (47.54)
       19:54.73 (48.01)    20:42.62 (47.89)    21:30.43 (47.81)    22:18.13 (47.70)
       23:06.21 (48.08)    23:53.83 (47.62)    24:41.56 (47.73)    25:29.26 (47.70)
       26:15.41 (46.15)
  4 Neuschwander, Cindy G     55 HTUB-PC             33:00.00   26:39.03  
                  38.93     1:22.49 (43.56)     2:08.64 (46.15)     2:55.01 (46.37)
        3:41.92 (46.91)     4:28.49 (46.57)     5:15.36 (46.87)     6:02.42 (47.06)
        6:50.14 (47.72)     7:37.43 (47.29)     8:24.57 (47.14)     9:11.51 (46.94)
        9:59.09 (47.58)    10:47.28 (48.19)    11:34.36 (47.08)    12:21.44 (47.08)
       13:08.90 (47.46)    13:56.54 (47.64)    14:44.23 (47.69)    15:31.88 (47.65)
       16:19.68 (47.80)    17:06.73 (47.05)    17:54.49 (47.76)    18:41.71 (47.22)
       19:29.15 (47.44)    20:17.55 (48.40)    21:04.88 (47.33)    21:53.24 (48.36)
       22:40.30 (47.06)    23:27.68 (47.38)    24:14.58 (46.90)    25:02.27 (47.69)
     26:39.03 (1:36.76)
  5 Litman, Jacklyn           58 BAY-PC              28:00.00   27:23.14  
                  41.91     1:27.43 (45.52)     2:14.63 (47.20)     3:02.63 (48.00)
        3:51.05 (48.42)     4:39.43 (48.38)     5:28.12 (48.69)     6:17.52 (49.40)
        7:06.78 (49.26)     7:56.49 (49.71)     8:46.08 (49.59)     9:37.60 (51.52)
       10:28.53 (50.93)    11:19.61 (51.08)    12:10.30 (50.69)    13:01.43 (51.13)
       13:51.69 (50.26)    14:42.51 (50.82)    15:32.58 (50.07)    16:23.46 (50.88)
       17:14.13 (50.67)    18:05.03 (50.90)    18:55.49 (50.46)    19:45.97 (50.48)
       20:36.98 (51.01)    21:28.02 (51.04)    22:18.97 (50.95)    23:10.16 (51.19)
       24:01.81 (51.65)    24:53.46 (51.65)    25:44.17 (50.71)    26:35.22 (51.05)
       27:23.14 (47.92)
  6 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC             33:00.00   29:38.62  
                  44.95     1:40.71 (55.76)     2:35.66 (54.95)                    
            3:29.16 ( )     4:22.12 (52.96)     5:15.32 (53.20)     6:07.27 (51.95)
        6:58.92 (51.65)     7:52.30 (53.38)     8:45.17 (52.87)     9:37.36 (52.19)
       10:29.32 (51.96)    11:22.71 (53.39)    12:16.54 (53.83)    13:09.52 (52.98)
       14:03.97 (54.45)    14:58.52 (54.55)    15:52.84 (54.32)    16:46.23 (53.39)
       17:40.90 (54.67)    18:35.80 (54.90)    19:30.48 (54.68)    20:26.35 (55.87)
       21:21.83 (55.48)    22:17.25 (55.42)    23:12.80 (55.55)    24:08.73 (55.93)
       25:04.05 (55.32)    26:00.35 (56.30)    26:54.57 (54.22)  28:44.22 (1:49.65)
       29:38.62 (54.40)
  7 Lewis, Lolly              58 USF-PC              30:00.00   30:13.20  
                  47.56     1:38.67 (51.11)     2:32.00 (53.33)     3:25.58 (53.58)
        4:18.83 (53.25)     5:13.55 (54.72)     6:08.66 (55.11)     7:03.95 (55.29)
        7:59.25 (55.30)     8:54.06 (54.81)     9:48.55 (54.49)    10:44.83 (56.28)
       11:40.80 (55.97)    12:37.06 (56.26)    13:32.85 (55.79)    14:29.24 (56.39)
       15:26.01 (56.77)    16:22.69 (56.68)    17:19.01 (56.32)    18:15.66 (56.65)
       19:11.73 (56.07)    20:06.60 (54.87)    21:02.97 (56.37)    21:59.04 (56.07)
       22:55.66 (56.62)    23:51.81 (56.15)    24:49.00 (57.19)    25:44.19 (55.19)
       26:39.59 (55.40)    27:36.11 (56.52)    28:31.31 (55.20)    29:23.73 (52.42)
       30:13.20 (49.47)
  8 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC              33:00.00   32:30.28  
                  49.70     1:46.99 (57.29)     2:45.52 (58.53)     3:44.50 (58.98)
        4:42.70 (58.20)     5:41.38 (58.68)     6:40.22 (58.84)     7:38.63 (58.41)
        8:38.61 (59.98)     9:38.24 (59.63)    10:37.23 (58.99)    11:36.96 (59.73)
     12:37.06 (1:00.10)  13:37.38 (1:00.32)    14:37.25 (59.87)    15:36.02 (58.77)
       16:34.44 (58.42)    17:33.06 (58.62)    18:32.31 (59.25)    19:32.04 (59.73)
       20:30.63 (58.59)  21:30.72 (1:00.09)    22:30.40 (59.68)  23:30.98 (1:00.58)
       24:30.28 (59.30)  25:31.49 (1:01.21)  26:32.55 (1:01.06)  27:32.72 (1:00.17)
       28:32.69 (59.97)  29:33.04 (1:00.35)  30:33.48 (1:00.44)    31:33.42 (59.94)
       32:30.28 (56.86)
  9 Short, Laura J            59 USF-PC              40:00.00   34:22.83  
                  51.79     1:49.57 (57.78)   2:51.68 (1:02.11)   3:53.00 (1:01.32)
        4:52.93 (59.93)   5:56.25 (1:03.32)   7:02.75 (1:06.50)   8:02.79 (1:00.04)
      9:03.65 (1:00.86)  10:06.12 (1:02.47)  11:08.27 (1:02.15)  12:11.93 (1:03.66)
     13:15.30 (1:03.37)  14:19.30 (1:04.00)  15:25.20 (1:05.90)  16:35.43 (1:10.23)
     17:38.99 (1:03.56)  18:42.59 (1:03.60)  19:45.11 (1:02.52)  20:48.37 (1:03.26)
     21:50.43 (1:02.06)  22:53.37 (1:02.94)  23:56.56 (1:03.19)  24:59.71 (1:03.15)
     26:04.59 (1:04.88)  27:08.16 (1:03.57)  28:11.74 (1:03.58)  29:17.70 (1:05.96)
     30:19.36 (1:01.66)  31:24.56 (1:05.20)  32:28.72 (1:04.16)    33:27.21 (58.49)
       34:22.83 (55.62)
 10 Niccolls, DJ              55 USF-PC              45:00.00   37:43.91  
                                                    9:51.33 ( )    10:39.22 (47.89)
       11:03.18 (23.96)  12:13.55 (1:10.37)                                        
                                                                       13:23.58 ( )
     14:32.87 (1:09.29)  15:42.44 (1:09.57)  16:52.12 (1:09.68)  18:01.89 (1:09.77)
     19:11.03 (1:09.14)  20:20.93 (1:09.90)  21:31.37 (1:10.44)  22:42.33 (1:10.96)
     23:53.67 (1:11.34)  25:02.82 (1:09.15)  26:14.00 (1:11.18)  27:23.69 (1:09.69)
     28:33.12 (1:09.43)  29:44.58 (1:11.46)  30:52.19 (1:07.61)  32:02.20 (1:10.01)
     33:12.77 (1:10.57)  34:22.18 (1:09.41)  35:30.56 (1:08.38)  36:38.91 (1:08.35)
     37:43.91 (1:05.00)
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Swain, Deborah L          59 SRM-PC                 39.35      35.99  
  2 Dunn, Audrey J            55 USF-PC               1:00.00      50.67  
  3 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              1:00.00      51.37  
  4 Taub, Pamela A            58 WCM-PC               1:20.00    1:08.07  
  5 Gillesby, Martha J        57 USF-PC               2:00.00    1:08.51  
 -- Armstrong, Miki           55 MELO-PC                40.00         NS  
 -- Brittingham, Regina       57 WCM-PC                 36.40         NS  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               1:08.00    1:05.22  
                  31.32     1:05.22 (33.90)                                        
  2 Swain, Deborah L          59 SRM-PC               1:27.00    1:19.95  
                  37.65     1:19.95 (42.30)                                        
  3 Armstrong, Miki           55 MELO-PC              1:40.00    1:20.99  
                  40.09     1:20.99 (40.90)                                        
  4 Welsh, Mary M             55 TCAM-PC              1:23.00    1:22.02  
                  39.27     1:22.02 (42.75)                                        
  5 Cutler, Nancy L           55 USF-PC               1:40.00    1:32.39  
                  46.88     1:32.39 (45.51)                                        
  6 Dumont, Mary T            55 USF-PC               2:00.00    1:36.35  
                  48.31     1:36.35 (48.04)                                        
 -- Brittingham, Regina       57 WCM-PC               1:27.00         NS  
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dumont, Mary T            55 USF-PC               4:00.00    3:23.08  
                  49.51     1:40.32 (50.81)     2:32.85 (52.53)     3:23.08 (50.23)
  2 Dunn, Audrey J            55 USF-PC               4:10.00    3:54.96  
                  59.63   2:00.34 (1:00.71)   3:00.65 (1:00.31)     3:54.96 (54.31)
  3 Melamed, Ann              57 USF-PC               5:20.00    4:59.19  
                1:06.86   2:22.61 (1:15.75)   3:41.74 (1:19.13)   4:59.19 (1:17.45)
  4 Gillesby, Martha J        57 USF-PC               9:00.00    5:25.90  
                1:15.31   2:39.51 (1:24.20)   4:03.77 (1:24.26)   5:25.90 (1:22.13)
 -- Brittingham, Regina       57 WCM-PC               2:58.50         NS  
 -- Armstrong, Miki           55 MELO-PC              3:30.00         NS  
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       59 WCM-PC                 38.30      39.00  
  2 Swain, Deborah L          59 SRM-PC                 43.00      39.37  
  3 Welsh, Mary M             55 TCAM-PC                45.00      40.85  
  4 Burrell, Grendel S        57 USF-PC                 45.00      41.27  
  5 Cambra-Brungard, Jeanne   57 LOM-PC                 43.55      43.34  
  6 Tukua, Karen M            59 WCM-PC                 46.39      45.42  
  7 Saal, Mary J              55 USF-PC                 50.00      46.38  
  8 Harms, Kildine J          55 WCM-PC                 45.50      46.51  
  9 Cutler, Nancy L           55 USF-PC                 50.00      48.07  
 10 Short, Laura J            59 USF-PC               1:00.00      50.13  
 11 Dunn, Audrey J            55 USF-PC               1:00.00      50.67  
 
Women 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               1:29.40    1:25.35  
                  40.29     1:25.35 (45.06)                                        
  2 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               1:30.00    1:29.56  
                  42.86     1:29.56 (46.70)                                        
  3 Cambra-Brungard, Jeanne   57 LOM-PC               1:34.00    1:32.46  
                  44.47     1:32.46 (47.99)                                        
  4 Harms, Kildine J          55 WCM-PC               1:39.00    1:41.63  
                  49.26     1:41.63 (52.37)                                        
  5 Rogers, Kerry H           56 WCM-PC               1:46.69    1:46.18  
                  50.39     1:46.18 (55.79)                                        
  6 Short, Laura J            59 USF-PC               2:20.00    1:53.81  
                  54.03     1:53.81 (59.78)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               3:11.50    3:06.07  
                  42.68     1:29.60 (46.92)     2:18.25 (48.65)     3:06.07 (47.82)
  2 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               3:30.00    3:14.11  
                  45.31     1:35.35 (50.04)     2:25.43 (50.08)     3:14.11 (48.68)
  3 Cambra-Brungard, Jeanne   57 LOM-PC               3:20.50    3:21.75  
                  45.68     1:36.22 (50.54)     2:28.00 (51.78)     3:21.75 (53.75)
  4 Harms, Kildine J          55 WCM-PC               3:35.00    3:37.89  
                  48.15     1:43.49 (55.34)     2:40.54 (57.05)     3:37.89 (57.35)
  5 Dunn, Audrey J            55 USF-PC               4:00.00    3:51.96  
                  54.22     1:53.37 (59.15)   2:54.21 (1:00.84)     3:51.96 (57.75)
  6 Short, Laura J            59 USF-PC               4:30.00    4:03.46  
                  55.65   1:57.96 (1:02.31)   3:02.56 (1:04.60)   4:03.46 (1:00.90)
 
Women 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC                 29.50      28.96  
  2 Swain, Deborah L          59 SRM-PC                 35.00      31.07  
  3 Alexander, Martha A       59 WCM-PC                 36.50      34.73  
  4 Powell, Susie W           56 RHMS-PC                37.00      37.73  
  5 Stanton, Susan G          56 MAM-PC                 45.00      43.65  
  6 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              1:10.00      51.24  
  7 Burke, Mary Leigh         56 MVM-PC                 53.00      52.36  
  8 Taub, Pamela A            58 WCM-PC               1:30.00    1:16.19  
 -- Armstrong, Miki           55 MELO-PC                40.00         NS  
 
Women 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               1:05.00    1:02.53  
                  29.57     1:02.53 (32.96)                                        
  2 Powell, Susie W           56 RHMS-PC              1:30.00    1:28.96  
                  40.57     1:28.96 (48.39)                                        
  3 Dumont, Mary T            55 USF-PC               2:15.00    1:44.70  
                  47.41     1:44.70 (57.29)                                        
  4 Stanton, Susan G          56 MAM-PC               1:50.00    1:51.63  
                  51.46   1:51.63 (1:00.17)                                        
 
Women 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Saal, Mary J              55 USF-PC               3:40.00    3:35.82  
                  47.77     1:42.37 (54.60)     2:39.12 (56.75)     3:35.82 (56.70)
  2 Litman, Jacklyn           58 BAY-PC               4:15.00    3:47.38  
                  52.91     1:51.78 (58.87)     2:51.20 (59.42)     3:47.38 (56.18)
  3 Dumont, Mary T            55 USF-PC               5:30.00    3:51.05  
                  50.97     1:46.64 (55.67)   2:48.97 (1:02.33)   3:51.05 (1:02.08)
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               1:10.00    1:05.94  
                  30.02     1:05.94 (35.92)                                        
  2 Swain, Deborah L          59 SRM-PC               1:24.00    1:14.93  
                  33.13     1:14.93 (41.80)                                        
  3 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               1:19.07    1:16.82  
                  35.76     1:16.82 (41.06)                                        
  4 Eisenman, Judy A          55 TAM-PC               1:18.50    1:17.04  
                  36.79     1:17.04 (40.25)                                        
  5 Burrell, Grendel S        57 USF-PC               1:45.00    1:24.87  
                  42.38     1:24.87 (42.49)                                        
  6 Powell, Susie W           56 RHMS-PC              1:28.00    1:28.11  
                  41.53     1:28.11 (46.58)                                        
  7 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              2:10.00    1:46.91  
                1:46.91         1:46.91 ( )                                        
  8 Taub, Pamela A            58 WCM-PC               2:30.00    2:27.47  
                1:09.27   2:27.47 (1:18.20)                                        
  9 Melamed, Ann              57 USF-PC               2:45.00    2:34.86  
                1:07.82   2:34.86 (1:27.04)                                        
 -- Armstrong, Miki           55 MELO-PC              1:30.00         NS  
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               2:30.00    2:23.50  
                  29.85     1:04.90 (35.05)     1:51.32 (46.42)     2:23.50 (32.18)
  2 Welsh, Mary M             55 TCAM-PC              3:00.00    2:45.46  
                  34.57     1:17.58 (43.01)     2:09.16 (51.58)     2:45.46 (36.30)
  3 Alexander, Martha A       59 WCM-PC               3:10.50    2:47.28  
                  37.29     1:21.39 (44.10)     2:10.45 (49.06)     2:47.28 (36.83)
  4 Saal, Mary J              55 USF-PC               3:40.00    3:12.35  
                  46.07     1:38.67 (52.60)     2:31.04 (52.37)     3:12.35 (41.31)
  5 Powell, Susie W           56 RHMS-PC              3:15.00    3:15.81  
                  42.64     1:34.45 (51.81)     2:34.42 (59.97)     3:15.81 (41.39)
  6 Dumont, Mary T            55 USF-PC               4:55.00    3:25.62  
                  50.57     1:41.41 (50.84)     2:39.96 (58.55)     3:25.62 (45.66)
  7 Short, Laura J            59 USF-PC               5:00.00    3:55.88  
                  55.61   1:58.31 (1:02.70)   3:05.40 (1:07.09)     3:55.88 (50.48)
  8 Stanton, Susan G          56 MAM-PC               4:00.00    3:56.15  
                  51.56   1:52.50 (1:00.94)   3:04.36 (1:11.86)     3:56.15 (51.79)
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Val, Laura B              57 TAM-PC               5:20.00    5:04.00  
                  29.90     1:04.08 (34.18)     1:42.55 (38.47)     2:21.59 (39.04)
        3:08.74 (47.15)     3:56.02 (47.28)     4:30.71 (34.69)     5:04.00 (33.29)
  2 Saal, Mary J              55 USF-PC               7:00.00    7:02.92  
                  47.86     1:43.93 (56.07)     2:43.57 (59.64)     3:41.59 (58.02)
        4:36.72 (55.13)     5:33.80 (57.08)     6:19.27 (45.47)     7:02.92 (43.65)
  3 Dumont, Mary T            55 USF-PC              10:00.00    7:09.95  
                  47.66     1:47.10 (59.44)     2:38.84 (51.74)     3:34.24 (55.40)
      4:36.31 (1:02.07)     5:35.89 (59.58)     6:23.74 (47.85)     7:09.95 (46.21)
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      61 TAM-PC                 32.50      31.95  
  2 Felton, Anezka G          61 TOC-PC                 34.20      32.81  
  3 Tevis, Maggie H           61 RHMS-PC                33.00      35.03  
  4 Greer, Marcia C           60 UN-PC                  35.36      35.75  
  5 Conkey, Nancy D           64 SNM-PC                 37.07      36.11  
  6 Leconte, Barbara A        62 BAM-PC                 40.96      40.24  
  7 Daniel, Maureen B         61 WCM-PC                 45.00      41.22  
  8 Aaron, Cathy E            60 WCM-PC                 45.00      42.04  
  9 Williams, Connie L        62 TCAM-PC                45.00      44.55  
 10 Hornof, Kristine T        61 DAM-PC                 40.72      45.99  
 -- Renshaw, Diane            63 MVM-PC                 42.00         NS  
 -- Delaney, Barbara B        63 USF-PC               1:10.00         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      61 TAM-PC               1:09.43    1:08.92  
                  33.41     1:08.92 (35.51)                                        
  2 Felton, Anezka G          61 TOC-PC               1:20.87    1:13.95  
                  35.08     1:13.95 (38.87)                                        
  3 Allen, Susan J            64 USF-PC               1:20.00    1:16.40  
                  36.51     1:16.40 (39.89)                                        
  4 Tevis, Maggie H           61 RHMS-PC              1:22.00    1:22.90  
                  38.74     1:22.90 (44.16)                                        
  5 Conkey, Nancy D           64 SNM-PC               1:27.07    1:23.93  
                  40.10     1:23.93 (43.83)                                        
  6 Hornof, Kristine T        61 DAM-PC               1:47.89    1:26.40  
                  41.89     1:26.40 (44.51)                                        
  7 Leconte, Barbara A        62 BAM-PC               1:47.00    1:32.24  
                  44.83     1:32.24 (47.41)                                        
  8 Pashelinsky, Erin L       61 USF-PC               1:35.00    1:34.90  
                  45.19     1:34.90 (49.71)                                        
  9 Aaron, Cathy E            60 WCM-PC               1:40.00    1:35.50  
                  46.82     1:35.50 (48.68)                                        
 10 Williams, Connie L        62 TCAM-PC              1:40.90    1:46.49  
                  50.49     1:46.49 (56.00)                                        
 -- Renshaw, Diane            63 MVM-PC               1:38.00         NS  
 -- Delaney, Barbara B        63 USF-PC               2:10.00         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Felton, Anezka G          61 TOC-PC                    NT    1:13.81  
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      61 TAM-PC               2:28.14    2:32.04  
                  36.79     1:15.41 (38.62)     1:54.10 (38.69)     2:32.04 (37.94)
  2 Felton, Anezka G          61 TOC-PC               3:01.00    2:50.82  
                  38.79     1:22.19 (43.40)     2:06.85 (44.66)     2:50.82 (43.97)
  3 Scott, Stephanie I        62 WCM-PC               3:10.00    2:54.48  
                  38.18     1:23.60 (45.42)     2:11.38 (47.78)     2:54.48 (43.10)
  4 Conkey, Nancy D           64 SNM-PC               3:16.00    3:05.51  
                  41.77     1:28.13 (46.36)     2:17.75 (49.62)     3:05.51 (47.76)
  5 Daniel, Maureen B         61 WCM-PC               3:40.00    3:14.48  
                  45.83     1:36.07 (50.24)     2:27.10 (51.03)     3:14.48 (47.38)
  6 Parola, Sheryl A          60 TCAM-PC              3:23.00    3:15.56  
                  44.80     1:34.43 (49.63)     2:26.17 (51.74)     3:15.56 (49.39)
  7 Campbell, Martha C        60 USF-PC               3:40.00    3:36.16  
                  49.36     1:44.01 (54.65)     2:40.41 (56.40)     3:36.16 (55.75)
  8 Pashelinsky, Erin L       61 USF-PC               3:30.00    3:36.82  
                  48.74     1:44.50 (55.76)     2:41.63 (57.13)     3:36.82 (55.19)
  9 Chaitkin, Lauren E        64 USF-PC               3:55.00    3:45.42  
                  51.94     1:49.99 (58.05)     2:48.91 (58.92)     3:45.42 (56.51)
 10 Delaney, Barbara B        63 USF-PC               4:30.00    3:51.27  
                  50.36   1:50.96 (1:00.60)   2:51.67 (1:00.71)     3:51.27 (59.60)
 11 Cruise, Kathleen          62 USF-PC               3:22.00    4:59.67  
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda R      61 TAM-PC               6:29.49    6:33.33  
                  38.69     1:19.14 (40.45)     1:59.40 (40.26)     2:39.24 (39.84)
        3:18.96 (39.72)     3:57.90 (38.94)     4:37.16 (39.26)     5:16.24 (39.08)
        5:55.60 (39.36)     6:33.33 (37.73)                                        
  2 Apple, Kate Z             60 OAM-PC               7:54.64    8:11.57  
                  41.51     1:27.08 (45.57)     2:13.41 (46.33)     2:59.82 (46.41)
        3:45.97 (46.15)     4:32.07 (46.10)     5:18.19 (46.12)     6:04.82 (46.63)
        6:50.98 (46.16)   8:11.57 (1:20.59)                                        
  3 Conkey, Nancy D           64 SNM-PC               8:54.00    8:35.24  
                  46.57     1:36.48 (49.91)     2:28.13 (51.65)     3:20.91 (52.78)
        4:13.22 (52.31)     5:06.07 (52.85)     5:59.23 (53.16)     6:52.54 (53.31)
        7:45.39 (52.85)     8:35.24 (49.85)                                        
  4 Parola, Sheryl A          60 TCAM-PC              8:45.00    8:52.75  
                  47.57     1:39.48 (51.91)     2:33.71 (54.23)     3:28.62 (54.91)
        4:23.32 (54.70)     5:17.03 (53.71)     6:11.88 (54.85)     7:06.90 (55.02)
        8:01.37 (54.47)     8:52.75 (51.38)                                        
  5 Chaitkin, Lauren E        64 USF-PC              10:06.00   10:02.85  
                  54.29     1:52.07 (57.78)   2:54.34 (1:02.27)   3:56.74 (1:02.40)
      4:58.86 (1:02.12)   6:00.25 (1:01.39)   7:02.18 (1:01.93)   8:02.79 (1:00.61)
      9:04.25 (1:01.46)    10:02.85 (58.60)                                        
  6 Cruise, Kathleen          62 USF-PC              12:08.00   11:55.93  
                1:00.38   2:10.69 (1:10.31)   3:22.97 (1:12.28)   4:37.01 (1:14.04)
      5:51.67 (1:14.66)   7:07.14 (1:15.47)   8:19.98 (1:12.84)   9:33.57 (1:13.59)
     10:48.33 (1:14.76)  11:55.93 (1:07.60)                                        
 
Women 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            64 USF-PC              17:00.00   16:22.15  
                  41.57     1:28.86 (47.29)     2:17.48 (48.62)     3:06.52 (49.04)
        3:55.63 (49.11)     4:44.98 (49.35)     5:33.79 (48.81)     6:24.41 (50.62)
        7:14.69 (50.28)     8:04.29 (49.60)     8:54.11 (49.82)     9:43.73 (49.62)
       10:34.30 (50.57)    11:25.02 (50.72)    12:14.96 (49.94)    13:04.87 (49.91)
       13:55.75 (50.88)    14:45.34 (49.59)    15:34.70 (49.36)    16:22.15 (47.45)
  2 Daniel, Maureen B         61 WCM-PC              18:40.00   17:38.37  
                  45.89     1:38.23 (52.34)     2:32.44 (54.21)     3:26.13 (53.69)
        4:20.18 (54.05)     5:13.80 (53.62)     6:06.18 (52.38)     6:58.73 (52.55)
        7:52.89 (54.16)     8:47.14 (54.25)     9:41.07 (53.93)    10:34.21 (53.14)
       11:28.81 (54.60)    12:23.85 (55.04)    13:16.72 (52.87)    14:10.89 (54.17)
       15:05.39 (54.50)    15:58.17 (52.78)    16:51.28 (53.11)    17:38.37 (47.09)
 -- Shoenberger, Linda R      61 TAM-PC              13:18.73         NS  
 -- Tevis, Maggie H           61 RHMS-PC             16:00.00         NS  
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC             26:00.00   25:02.70  
                  41.34     1:26.51 (45.17)     2:12.13 (45.62)     2:57.79 (45.66)
        3:42.89 (45.10)     4:28.23 (45.34)     5:13.86 (45.63)     5:59.49 (45.63)
        6:45.20 (45.71)     7:30.28 (45.08)     8:15.10 (44.82)     9:00.37 (45.27)
        9:45.98 (45.61)    10:32.50 (46.52)    11:18.14 (45.64)    12:03.36 (45.22)
       12:49.08 (45.72)    13:34.62 (45.54)    14:20.73 (46.11)    15:06.14 (45.41)
       15:51.57 (45.43)    16:36.98 (45.41)    17:23.07 (46.09)    18:09.10 (46.03)
       18:54.83 (45.73)    19:40.78 (45.95)    20:26.74 (45.96)    21:12.74 (46.00)
       21:59.23 (46.49)    22:45.60 (46.37)    23:31.65 (46.05)    24:17.71 (46.06)
       25:02.70 (44.99)
  2 Scott, Stephanie I        62 WCM-PC              27:18.00   26:22.50  
                  41.24     1:29.31 (48.07)     2:17.34 (48.03)     3:04.71 (47.37)
        3:52.04 (47.33)     4:39.92 (47.88)     5:27.97 (48.05)     6:16.35 (48.38)
        7:04.17 (47.82)     7:51.12 (46.95)     8:39.74 (48.62)     9:29.29 (49.55)
       10:17.04 (47.75)    11:06.91 (49.87)    11:55.96 (49.05)    12:44.89 (48.93)
       13:33.90 (49.01)    14:22.74 (48.84)    15:10.63 (47.89)    15:59.33 (48.70)
       16:46.83 (47.50)    17:35.87 (49.04)    18:24.32 (48.45)    19:12.87 (48.55)
       20:00.64 (47.77)    20:47.28 (46.64)    21:34.65 (47.37)    22:23.95 (49.30)
       23:12.42 (48.47)    24:00.43 (48.01)    24:48.87 (48.44)    25:36.53 (47.66)
       26:22.50 (45.97)
  3 MC Garvey, Patricia A     62 WCM-PC              31:00.00   28:45.44  
                  48.35     1:40.09 (51.74)     2:32.65 (52.56)     3:25.55 (52.90)
        4:18.16 (52.61)     5:10.27 (52.11)     6:03.48 (53.21)     6:56.16 (52.68)
        7:49.37 (53.21)     8:42.18 (52.81)     9:35.09 (52.91)    10:27.81 (52.72)
       11:20.88 (53.07)    12:13.09 (52.21)    13:06.01 (52.92)    13:58.56 (52.55)
       14:51.60 (53.04)    15:44.47 (52.87)    16:36.81 (52.34)    17:29.47 (52.66)
       18:21.43 (51.96)    19:13.61 (52.18)    20:06.66 (53.05)    21:00.04 (53.38)
       21:52.64 (52.60)    22:45.33 (52.69)    23:37.83 (52.50)    24:30.11 (52.28)
       25:22.87 (52.76)    26:14.55 (51.68)    27:06.19 (51.64)    27:57.50 (51.31)
       28:45.44 (47.94)
  4 Cruise, Kathleen          62 USF-PC              48:00.00   42:30.25  
                  57.75   2:07.21 (1:09.46)   3:22.40 (1:15.19)   4:42.05 (1:19.65)
      6:00.41 (1:18.36)   7:16.39 (1:15.98)   8:32.38 (1:15.99)   9:48.00 (1:15.62)
     11:03.56 (1:15.56)  12:20.41 (1:16.85)  13:37.54 (1:17.13)  14:53.98 (1:16.44)
     16:09.02 (1:15.04)  17:24.97 (1:15.95)  18:43.85 (1:18.88)  20:00.07 (1:16.22)
     21:19.73 (1:19.66)  22:38.01 (1:18.28)  23:56.14 (1:18.13)  25:15.26 (1:19.12)
     26:33.64 (1:18.38)  27:52.73 (1:19.09)  29:13.72 (1:20.99)  30:31.32 (1:17.60)
     31:52.98 (1:21.66)  33:11.74 (1:18.76)  34:30.06 (1:18.32)  35:51.05 (1:20.99)
     37:11.90 (1:20.85)  38:32.67 (1:20.77)  39:53.17 (1:20.50)  41:15.55 (1:22.38)
     42:30.25 (1:14.70)
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           61 RHMS-PC                41.80      42.40  
  2 Greer, Marcia C           60 UN-PC                  46.50      44.34  
  3 Felton, Anezka G          61 TOC-PC                 47.50      44.78  
  4 Hornof, Kristine T        61 DAM-PC                 46.14      47.22  
  5 Parola, Sheryl A          60 TCAM-PC                49.00      48.99  
  6 Leconte, Barbara A        62 BAM-PC                 49.84      49.83  
  7 Campbell, Martha C        60 USF-PC                 50.71      49.84  
  8 Caso, Susie A             62 MAM-PC                 53.00      51.00  
  9 Chaitkin, Lauren E        64 USF-PC                 56.00      54.13  
 -- Cross-Drew, Candace J     62 DAM-PC                 45.00         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            64 USF-PC               1:45.00    1:31.00  
                  44.26     1:31.00 (46.74)                                        
  2 Tevis, Maggie H           61 RHMS-PC              1:38.00    1:34.46  
                  46.92     1:34.46 (47.54)                                        
  3 Hornof, Kristine T        61 DAM-PC               1:44.00    1:48.56  
                  52.30     1:48.56 (56.26)                                        
  4 Campbell, Martha C        60 USF-PC               1:49.36    1:51.97  
                  53.89     1:51.97 (58.08)                                        
  5 Aaron, Cathy E            60 WCM-PC               2:10.00    1:54.15  
                  55.80     1:54.15 (58.35)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tevis, Maggie H           61 RHMS-PC              4:03.00    3:31.67  
                  49.79     1:43.57 (53.78)     2:38.68 (55.11)     3:31.67 (52.99)
  2 Hornof, Kristine T        61 DAM-PC               3:45.00    3:49.50  
                  53.74     1:52.40 (58.66)     2:51.31 (58.91)     3:49.50 (58.19)
  3 Parola, Sheryl A          60 TCAM-PC              3:52.00    3:53.31  
                  55.93     1:55.81 (59.88)     2:55.67 (59.86)     3:53.31 (57.64)
  4 Campbell, Martha C        60 USF-PC               3:51.85    3:56.84  
                  56.36   1:56.65 (1:00.29)   2:56.67 (1:00.02)   3:56.84 (1:00.17)
 -- Cross-Drew, Candace J     62 DAM-PC               3:30.00         NS  
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          61 TOC-PC                 47.50      44.31  
  2 Scott, Stephanie I        62 WCM-PC                 55.00      44.69  
  3 Caso, Susie A             62 MAM-PC                 49.00      48.37  
  4 Hornof, Kristine T        61 DAM-PC                 48.52      51.28  
  5 Williams, Connie L        62 TCAM-PC                53.00      54.73  
  6 Campbell, Martha C        60 USF-PC               1:00.08    1:00.65  
 -- Delaney, Barbara B        63 USF-PC               1:25.00         NS  
 -- Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC                50.00         NS  
 -- Greer, Marcia C           60 UN-PC                  56.75         NS  
 -- Mellows, Carol A          61 RINC-PC                50.00         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Stephanie I        62 WCM-PC               1:49.00    1:39.13  
                  46.42     1:39.13 (52.71)                                        
  2 Williams, Connie L        62 TCAM-PC              1:58.60    1:55.05  
                  54.76   1:55.05 (1:00.29)                                        
  3 Campbell, Martha C        60 USF-PC               2:07.74    2:06.36  
                  59.87   2:06.36 (1:06.49)                                        
 -- Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC              1:45.00         NS  
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dutro, Cynthia L          60 MELO-PC              3:40.00    3:22.09  
                  46.48     1:37.15 (50.67)     2:29.38 (52.23)     3:22.09 (52.71)
  2 Scott, Stephanie I        62 WCM-PC               3:55.00    3:30.23  
                  47.13     1:40.28 (53.15)     2:35.32 (55.04)     3:30.23 (54.91)
  3 Campbell, Martha C        60 USF-PC               4:39.12    4:45.98  
                1:08.90   2:20.49 (1:11.59)   3:33.44 (1:12.95)   4:45.98 (1:12.54)
  4 Cruise, Kathleen          62 USF-PC               4:55.00    5:08.14  
                1:05.47   2:20.93 (1:15.46)   3:49.87 (1:28.94)   5:08.14 (1:18.27)
 -- Delaney, Barbara B        63 USF-PC               5:00.30         DQ  
                1:19.27   2:43.71 (1:24.44)   4:09.41 (1:25.70)        DQ (1:24.23)
 
Women 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greer, Marcia C           60 UN-PC                  40.28      39.55  
  2 Felton, Anezka G          61 TOC-PC                 44.30      41.27  
  3 Tevis, Maggie H           61 RHMS-PC                43.00      45.45  
  4 Chaitkin, Lauren E        64 USF-PC                 50.00      49.60  
  5 Pashelinsky, Erin L       61 USF-PC                 48.00      49.78  
  6 Hornof, Kristine T        61 DAM-PC                 50.00      49.80  
  7 Caso, Susie A             62 MAM-PC                 49.00      50.44  
  8 Williams, Connie L        62 TCAM-PC                50.80      54.36  
  9 Delaney, Barbara B        63 USF-PC               1:10.00      56.21  
 -- Cross-Drew, Candace J     62 DAM-PC                 48.00         NS  
 -- Mellows, Carol A          61 RINC-PC                50.00         NS  
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Parola, Sheryl A          60 TCAM-PC              1:55.00    1:53.67  
                  54.42     1:53.67 (59.25)                                        
  2 Chaitkin, Lauren E        64 USF-PC               1:57.00    2:06.88  
                  56.47   2:06.88 (1:10.41)                                        
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Renshaw, Diane            63 MVM-PC               4:00.00         NS  
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Felton, Anezka G          61 TOC-PC               1:32.91    1:29.53  
                  42.92     1:29.53 (46.61)                                        
  2 Scott, Stephanie I        62 WCM-PC               1:48.00    1:35.19  
                  45.85     1:35.19 (49.34)                                        
  3 Caso, Susie A             62 MAM-PC               1:40.00    1:43.99  
                  48.95     1:43.99 (55.04)                                        
  4 Leconte, Barbara A        62 BAM-PC               1:48.02    1:45.73  
                  47.88     1:45.73 (57.85)                                        
  5 Williams, Connie L        62 TCAM-PC              1:54.60    1:57.17  
                  56.21   1:57.17 (1:00.96)                                        
  6 Delaney, Barbara B        63 USF-PC               3:20.00    2:09.48  
                1:01.77   2:09.48 (1:07.71)                                        
 -- Mellows, Carol A          61 RINC-PC              2:00.00         NS  
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            64 USF-PC               3:45.00    3:19.95  
                  45.47     1:34.32 (48.85)   2:34.44 (1:00.12)     3:19.95 (45.51)
  2 Scott, Stephanie I        62 WCM-PC               3:46.00    3:25.85  
                  48.66     1:41.74 (53.08)     2:39.83 (58.09)     3:25.85 (46.02)
 -- Delaney, Barbara B        63 USF-PC               5:55.00         NS  
 -- Renshaw, Diane            63 MVM-PC               4:09.00         NS  
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Allen, Susan J            64 USF-PC               8:00.00    7:13.74  
                  50.20     1:46.34 (56.14)     2:40.85 (54.51)     3:34.82 (53.97)
      4:36.13 (1:01.31)   5:37.83 (1:01.70)     6:26.30 (48.47)     7:13.74 (47.44)
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-PC                 32.80      32.33  
  2 MC Partland, Peg K        66 MAM-PC                 37.00      34.00  
  3 Dugan, Betty L            67 DAM-PC                 36.00      36.56  
  4 Carroll, Glenda G         65 TAM-PC                 40.00      39.29  
  5 Westergaard, Leslie M     66 DAM-PC                 42.00      41.31  
  6 Gaston, Ingrid            69 MS-PC                  44.00      45.51  
 -- Barcos, Kathleen D        66 MELO-PC                55.00         NS  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-PC               1:14.50    1:13.89  
                  35.23     1:13.89 (38.66)                                        
  2 MC Partland, Peg K        66 MAM-PC               1:20.00    1:17.88  
                  38.73     1:17.88 (39.15)                                        
  3 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC              1:27.00    1:19.63  
                  37.77     1:19.63 (41.86)                                        
  4 Dugan, Betty L            67 DAM-PC               1:22.00    1:24.81  
                  39.75     1:24.81 (45.06)                                        
  5 Carroll, Glenda G         65 TAM-PC               1:33.00    1:27.32  
                  42.14     1:27.32 (45.18)                                        
  6 Westergaard, Leslie M     66 DAM-PC               1:30.00    1:30.17  
                  43.20     1:30.17 (46.97)                                        
  7 Anson, Susan C            68 SCAM-PC              1:27.75    1:32.78  
                  45.09     1:32.78 (47.69)                                        
  8 Pechoultres, Meredith     65 TAM-PC               1:50.00    1:37.35  
                  46.65     1:37.35 (50.70)                                        
  9 Rodd, Gail G              66 TCAM-PC              1:40.00    1:41.55  
                  50.54     1:41.55 (51.01)                                        
 10 Gaston, Ingrid            69 MS-PC                1:48.00    1:46.08  
                  49.18     1:46.08 (56.90)                                        
 11 Rose, Polly               66 USF-PC               3:00.00    2:16.43  
                1:01.22   2:16.43 (1:15.21)                                        
 -- Barcos, Kathleen D        66 MELO-PC              1:55.00         NS  
 -- MC Vicker, Julie M        65 TCAM-PC              1:36.20         NS  
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-PC               2:46.00    2:42.85  
                  37.68     1:18.90 (41.22)     2:01.07 (42.17)     2:42.85 (41.78)
  2 MC Partland, Peg K        66 MAM-PC               3:00.00    2:57.53  
                  41.76     1:26.93 (45.17)     2:12.81 (45.88)     2:57.53 (44.72)
  3 MC Vicker, Julie M        65 TCAM-PC              3:07.64    3:11.74  
                  45.58     1:33.45 (47.87)     2:23.21 (49.76)     3:11.74 (48.53)
  4 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               3:51.20    3:49.96  
                  54.76     1:53.94 (59.18)     2:52.28 (58.34)     3:49.96 (57.68)
  5 Rose, Polly               66 USF-PC               5:35.00    5:05.54  
                1:04.83   2:26.86 (1:22.03)   3:47.60 (1:20.74)   5:05.54 (1:17.94)
 -- Coleman, Kate A           66 SCAM-PC              2:55.00         NS  
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy J           67 TAM-PC               7:40.00    7:21.63  
                  40.39     1:25.49 (45.10)     2:10.83 (45.34)     2:55.79 (44.96)
        3:41.17 (45.38)     4:26.25 (45.08)     5:10.83 (44.58)     5:55.26 (44.43)
        6:39.14 (43.88)     7:21.63 (42.49)                                        
  2 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC              7:45.00    7:33.29  
                  39.78     1:24.37 (44.59)     2:09.40 (45.03)     2:56.28 (46.88)
        3:42.59 (46.31)     4:29.54 (46.95)     5:16.07 (46.53)     6:02.43 (46.36)
        6:48.38 (45.95)     7:33.29 (44.91)                                        
  3 Rodd, Gail G              66 TCAM-PC              8:58.00    9:20.25  
                  50.43     1:45.76 (55.33)     2:41.96 (56.20)     3:38.28 (56.32)
        4:35.52 (57.24)     5:32.20 (56.68)     6:29.78 (57.58)     7:27.48 (57.70)
        8:24.43 (56.95)     9:20.25 (55.82)                                        
  4 Rose, Polly               66 USF-PC              15:00.00   12:51.28  
                1:07.92   2:24.29 (1:16.37)   3:40.13 (1:15.84)   4:57.25 (1:17.12)
      6:13.99 (1:16.74)   7:32.67 (1:18.68)   8:53.92 (1:21.25)  10:13.82 (1:19.90)
     11:35.23 (1:21.41)  12:51.28 (1:16.05)                                        
  5 Bietz, Zandra G           65 TCAM-PC             15:00.00   15:08.24  
                1:18.35   2:43.61 (1:25.26)   4:16.40 (1:32.79)   5:53.18 (1:36.78)
      7:27.11 (1:33.93)   9:01.46 (1:34.35)  10:32.99 (1:31.53)  12:07.08 (1:34.09)
     13:38.66 (1:31.58)  15:08.24 (1:29.58)                                        
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodd, Gail G              66 TCAM-PC             18:00.00   18:24.16  
                  51.26     1:45.77 (54.51)     2:40.95 (55.18)     3:35.96 (55.01)
        4:31.23 (55.27)     5:26.78 (55.55)     6:22.14 (55.36)     7:17.95 (55.81)
        8:13.27 (55.32)     9:09.33 (56.06)    10:05.33 (56.00)    11:00.43 (55.10)
       11:56.38 (55.95)    12:52.12 (55.74)    13:47.84 (55.72)    14:42.99 (55.15)
       15:38.39 (55.40)    16:34.42 (56.03)    17:30.46 (56.04)    18:24.16 (53.70)
  2 Rose, Polly               66 USF-PC              30:00.00   27:25.35  
                1:06.97   3:50.31 (2:43.34)   5:11.97 (1:21.66)   6:33.76 (1:21.79)
      8:01.58 (1:27.82)  10:44.40 (2:42.82)  12:08.16 (1:23.76)  13:33.22 (1:25.06)
           19:07.71 ( )  20:29.90 (1:22.19)  21:52.94 (1:23.04)  23:19.60 (1:26.66)
                                                   26:06.89 ( )  27:25.35 (1:18.46)
 
Women 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC             30:00.00   26:24.64  
                  42.73     1:29.25 (46.52)     2:16.38 (47.13)     3:05.10 (48.72)
        3:53.21 (48.11)     4:42.33 (49.12)     5:30.88 (48.55)     6:19.52 (48.64)
        7:07.69 (48.17)     7:55.47 (47.78)     8:42.85 (47.38)     9:30.76 (47.91)
       10:19.42 (48.66)    11:06.87 (47.45)    11:55.95 (49.08)    12:44.51 (48.56)
       13:32.79 (48.28)    14:20.68 (47.89)    15:10.40 (49.72)    15:58.13 (47.73)
       16:46.24 (48.11)    17:34.41 (48.17)    18:22.99 (48.58)    19:10.48 (47.49)
       19:59.25 (48.77)    20:48.46 (49.21)    21:36.22 (47.76)    22:25.89 (49.67)
       23:14.09 (48.20)    24:00.88 (46.79)    24:49.54 (48.66)    25:38.34 (48.80)
       26:24.64 (46.30)
  2 Rose, Polly               66 USF-PC              47:17.17   44:27.51  
                1:06.04   2:27.71 (1:21.67)   3:46.02 (1:18.31)   5:08.21 (1:22.19)
      6:26.51 (1:18.30)   7:46.77 (1:20.26)   9:13.20 (1:26.43)  11:53.22 (2:40.02)
                               13:12.76 ( )  14:34.95 (1:22.19)  15:58.04 (1:23.09)
     17:21.43 (1:23.39)  18:41.46 (1:20.03)  20:05.00 (1:23.54)  21:28.42 (1:23.42)
     22:52.93 (1:24.51)  24:13.63 (1:20.70)  25:35.98 (1:22.35)  26:59.71 (1:23.73)
     28:18.81 (1:19.10)  29:41.62 (1:22.81)  30:59.60 (1:17.98)  32:19.44 (1:19.84)
     33:36.52 (1:17.08)  34:57.86 (1:21.34)  36:21.42 (1:23.56)  39:07.76 (2:46.34)
     40:30.82 (1:23.06)                            41:49.40 ( )  43:11.35 (1:21.95)
     44:27.51 (1:16.16)
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Partland, Peg K        66 MAM-PC                 48.00      44.86  
  2 MC Vicker, Julie M        65 TCAM-PC                55.07      50.85  
  3 Chin, Lisa S              65 WCM-PC               1:09.08      59.60  
  4 Allen, Gloria             68 USF-PC               2:00.00    1:25.25  
  5 Bietz, Zandra G           65 TCAM-PC              1:35.00    1:31.42  
 -- Rose, Polly               66 USF-PC               1:55.00         NS  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Westergaard, Leslie M     66 DAM-PC               1:37.00    1:37.22  
                  47.29     1:37.22 (49.93)                                        
  2 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               1:49.50    1:51.16  
                  54.40     1:51.16 (56.76)                                        
  3 Rose, Polly               66 USF-PC               3:00.00    2:50.07  
                1:19.15   2:50.07 (1:30.92)                                        
 -- MC Vicker, Julie M        65 TCAM-PC              1:57.03         NS  
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Vicker, Julie M        65 TCAM-PC              4:10.08    3:50.57  
                  55.58     1:53.40 (57.82)   2:53.41 (1:00.01)     3:50.57 (57.16)
  2 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               3:53.18    3:56.45  
                  57.79   1:58.42 (1:00.63)   2:59.13 (1:00.71)     3:56.45 (57.32)
  3 Chin, Lisa S              65 WCM-PC               5:37.60    4:52.65  
                1:05.90   2:19.56 (1:13.66)   3:38.39 (1:18.83)   4:52.65 (1:14.26)
  4 Rose, Polly               66 USF-PC               5:45.00    5:39.07  
                1:15.37   2:43.00 (1:27.63)   4:12.77 (1:29.77)   5:39.07 (1:26.30)
  5 Allen, Gloria             68 USF-PC               8:00.00    6:42.36  
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-PC                43.00      38.83  
  2 Carroll, Glenda G         65 TAM-PC                 49.00      48.24  
  3 Norris, Roswita D         66 DAM-PC                 58.70      52.92  
  4 Gaston, Ingrid            69 MS-PC                  57.00      54.77  
  5 Dugan, Betty L            67 DAM-PC                 55.00      55.57  
 -- MC Vicker, Julie M        65 TCAM-PC                55.09         NS  
 -- Barcos, Kathleen D        66 MELO-PC              2:00.00         NS  
 
Women 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-PC              1:32.10    1:25.66  
                  40.94     1:25.66 (44.72)                                        
  2 Carroll, Glenda G         65 TAM-PC               1:47.00    1:45.92  
                  50.10     1:45.92 (55.82)                                        
  3 Stretch, Nancy A          69 TOC-PC               1:59.00    1:51.83  
                  55.11     1:51.83 (56.72)                                        
  4 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               1:57.89    1:53.70  
                  54.29     1:53.70 (59.41)                                        
  5 Gaston, Ingrid            69 MS-PC                2:04.00    2:06.45  
                  59.60   2:06.45 (1:06.85)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-PC              3:17.20    3:06.96  
                  41.97     1:28.38 (46.41)     2:17.66 (49.28)     3:06.96 (49.30)
  2 Carroll, Glenda G         65 TAM-PC               3:50.00    3:49.34  
                  51.90     1:49.38 (57.48)     2:49.33 (59.95)   3:49.34 (1:00.01)
  3 Stretch, Nancy A          69 TOC-PC               3:59.50    3:52.26  
                  53.89     1:53.23 (59.34)   2:54.37 (1:01.14)     3:52.26 (57.89)
  4 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               4:04.23    4:04.24  
                  58.48   2:00.60 (1:02.12)   3:02.71 (1:02.11)   4:04.24 (1:01.53)
  5 Chin, Lisa S              65 WCM-PC               6:19.20    5:55.46  
                1:21.48   2:50.85 (1:29.37)   4:24.86 (1:34.01)   5:55.46 (1:30.60)
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-PC                39.70      37.90  
  2 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC                42.96      42.43  
  3 Anson, Susan C            68 SCAM-PC                47.88      47.51  
  4 Rodd, Gail G              66 TCAM-PC              1:12.00    1:05.51  
 
Women 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC              1:40.00    1:35.79  
                  45.47     1:35.79 (50.32)                                        
  2 Anson, Susan C            68 SCAM-PC              1:47.01    1:49.16  
                  52.82     1:49.16 (56.34)                                        
  3 Stretch, Nancy A          69 TOC-PC               2:20.00    1:54.35  
                  54.32   1:54.35 (1:00.03)                                        
 
Women 65-69 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-PC              3:17.10    3:15.25  
                  42.67     1:32.05 (49.38)     2:23.51 (51.46)     3:15.25 (51.74)
  2 Stretch, Nancy A          69 TOC-PC               4:30.50    4:05.28  
                  53.29   1:59.02 (1:05.73)   3:00.54 (1:01.52)   4:05.28 (1:04.74)
 -- White, Susan E            66 TCAM-PC              4:12.00         NS  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-PC              1:30.15    1:22.56  
                  40.27     1:22.56 (42.29)                                        
  2 Stretch, Nancy A          69 TOC-PC               2:00.00    1:46.36  
                  51.01     1:46.36 (55.35)                                        
  3 Rodd, Gail G              66 TCAM-PC              2:12.00    2:12.12  
                1:04.71   2:12.12 (1:07.41)                                        
  4 Chin, Lisa S              65 WCM-PC               2:32.05    2:19.60  
                1:03.11   2:19.60 (1:16.49)                                        
 -- Bietz, Zandra G           65 TCAM-PC              3:15.00         DQ  
                1:46.72        DQ (1:36.29)                                        
 -- MC Vicker, Julie M        65 TCAM-PC              1:46.18         NS  
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Coleman, Kate A           66 SCAM-PC              3:30.75    3:26.08  
                  45.09     1:41.23 (56.14)     2:41.07 (59.84)     3:26.08 (45.01)
  2 Stretch, Nancy A          69 TOC-PC               3:59.00    3:43.06  
                  52.82     1:48.04 (55.22)   2:52.02 (1:03.98)     3:43.06 (51.04)
 
Women 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Barnea, Daniela           65 STAN-PC              6:47.30    6:33.23  
                  40.92     1:29.21 (48.29)     2:25.31 (56.10)     3:14.47 (49.16)
        4:07.02 (52.55)     4:59.69 (52.67)     5:47.90 (48.21)     6:33.23 (45.33)
  2 Norris, Roswita D         66 DAM-PC               9:55.06    8:43.18  
                1:09.01                             3:26.77 ( )   4:28.78 (1:02.01)
      5:35.17 (1:06.39)   6:39.23 (1:04.06)   8:43.18 (2:03.95)                    
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kraetzer, Midge S         70 WCM-PC                 35.00      36.54  
  2 McCubbin, Miek            74 SMMM-PC                   NT      38.88  
  3 Hawtrey, Nancy S          72 SRM-PC                 52.08      56.01  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               1:30.00    1:19.08  
                  39.86     1:19.08 (39.22)                                        
  2 Kraetzer, Midge S         70 WCM-PC               1:25.00    1:24.82  
                  40.41     1:24.82 (44.41)                                        
  3 McCubbin, Miek            74 SMMM-PC                   NT    1:27.05  
                  40.15     1:27.05 (46.90)                                        
  4 Morse, Terry M            73 TAM-PC               1:38.30    1:38.57  
                  48.46     1:38.57 (50.11)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               3:10.00    2:54.67  
                  42.37     1:26.70 (44.33)     2:11.50 (44.80)     2:54.67 (43.17)
  2 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               3:50.00    3:45.32  
                  51.72     1:49.42 (57.70)     2:47.80 (58.38)     3:45.32 (57.52)
  3 Kang, Peggy               73 USF-PC               4:15.67    4:23.75  
                  58.94   2:05.86 (1:06.92)   3:16.41 (1:10.55)   4:23.75 (1:07.34)
 -- Hawtrey, Nancy S          72 SRM-PC               3:34.01         NS  
 -- Hagiwara, Tanako          70 USF-PC               4:00.00         NS  
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               7:45.00    7:35.19  
                  42.09     1:27.55 (45.46)     2:14.73 (47.18)     3:01.84 (47.11)
        3:49.81 (47.97)     4:38.03 (48.22)     5:25.72 (47.69)     6:13.63 (47.91)
        7:01.11 (47.48)     7:35.19 (34.08)                                        
  2 McCubbin, Miek            74 SMMM-PC              8:37.00    8:47.43  
                  44.12     1:34.63 (50.51)     2:26.70 (52.07)     3:19.85 (53.15)
        4:13.63 (53.78)     5:08.13 (54.50)     6:03.54 (55.41)     6:59.03 (55.49)
        7:54.39 (55.36)     8:47.43 (53.04)                                        
  3 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC              10:00.00    9:36.52  
                  50.81     1:46.83 (56.02)     2:44.68 (57.85)     3:43.44 (58.76)
        4:42.34 (58.90)     5:42.05 (59.71)     6:41.34 (59.29)   7:42.07 (1:00.73)
        8:42.03 (59.96)     9:36.52 (54.49)                                        
  4 Curry, Kate               72 MVM-PC              10:55.20   10:30.84  
                  52.97   1:56.69 (1:03.72)   3:02.59 (1:05.90)   4:08.00 (1:05.41)
      5:13.15 (1:05.15)   6:16.98 (1:03.83)   7:20.41 (1:03.43)   8:24.83 (1:04.42)
      9:30.71 (1:05.88)  10:30.84 (1:00.13)                                        
  5 Kang, Peggy               73 USF-PC              11:54.72   11:40.55  
                1:00.94   2:08.82 (1:07.88)   3:21.17 (1:12.35)   4:34.04 (1:12.87)
      5:45.73 (1:11.69)   6:57.80 (1:12.07)   8:09.38 (1:11.58)   9:22.19 (1:12.81)
     10:31.53 (1:09.34)  11:40.55 (1:09.02)                                        
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC              20:00.00   19:24.03  
                  53.71     1:49.97 (56.26)     2:48.44 (58.47)     3:47.02 (58.58)
        4:45.54 (58.52)     5:44.19 (58.65)     6:43.44 (59.25)     7:42.03 (58.59)
        8:40.82 (58.79)     9:39.36 (58.54)    10:37.69 (58.33)    11:36.40 (58.71)
       12:35.87 (59.47)    13:34.60 (58.73)    14:33.35 (58.75)    15:31.57 (58.22)
       16:31.25 (59.68)    17:30.47 (59.22)    18:29.39 (58.92)    19:24.03 (54.64)
  2 Kang, Peggy               73 USF-PC              24:00.00   23:12.68  
                1:02.28   2:08.78 (1:06.50)   3:18.06 (1:09.28)   4:27.91 (1:09.85)
      5:38.20 (1:10.29)   6:48.41 (1:10.21)   7:59.66 (1:11.25)   9:10.75 (1:11.09)
     10:21.58 (1:10.83)  11:30.95 (1:09.37)  12:42.79 (1:11.84)  13:54.71 (1:11.92)
     15:06.20 (1:11.49)  16:17.07 (1:10.87)  17:28.08 (1:11.01)  18:38.85 (1:10.77)
     19:47.88 (1:09.03)  20:56.55 (1:08.67)  22:09.13 (1:12.58)  23:12.68 (1:03.55)
 
Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC              27:30.00   27:10.27  
                  43.66     1:31.57 (47.91)     2:20.01 (48.44)     3:09.03 (49.02)
        3:58.35 (49.32)     4:47.95 (49.60)     5:38.45 (50.50)     6:28.76 (50.31)
        7:19.02 (50.26)     8:09.11 (50.09)     8:59.17 (50.06)     9:49.30 (50.13)
       10:39.22 (49.92)    11:28.86 (49.64)    12:18.36 (49.50)    13:07.89 (49.53)
       13:57.81 (49.92)    14:47.58 (49.77)    15:37.51 (49.93)    16:27.59 (50.08)
       17:17.43 (49.84)    18:06.99 (49.56)    18:56.78 (49.79)    19:47.22 (50.44)
       20:37.31 (50.09)    21:27.08 (49.77)    22:16.51 (49.43)    23:06.60 (50.09)
       23:56.02 (49.42)    24:45.62 (49.60)    25:34.74 (49.12)    26:23.06 (48.32)
       27:10.27 (47.21)
  2 Durham, Patricia A        70 SMMM-PC             35:00.00   33:05.47  
                  57.65     1:56.71 (59.06)     2:55.53 (58.82)   3:57.70 (1:02.17)
                                5:59.51 ( )                                        
                                                   13:02.35 ( )    14:00.74 (58.39)
       15:00.07 (59.33)  16:00.79 (1:00.72)  17:01.87 (1:01.08)                    
           18:01.76 ( )                            19:01.43 ( )  20:01.68 (1:00.25)
     21:01.86 (1:00.18)    22:01.51 (59.65)  23:01.89 (1:00.38)  24:02.23 (1:00.34)
     25:02.82 (1:00.59)  26:03.03 (1:00.21)  27:04.03 (1:01.00)  28:04.03 (1:00.00)
     29:04.39 (1:00.36)  30:05.04 (1:00.65)  31:05.66 (1:00.62)  32:06.35 (1:00.69)
       33:05.47 (59.12)
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kraetzer, Midge S         70 WCM-PC                 50.00      46.59  
  2 McCubbin, Miek            74 SMMM-PC                   NT      47.10  
  3 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               1:01.50    1:00.03  
  4 Hawtrey, Nancy S          72 SRM-PC                 59.39    1:06.07  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McCubbin, Miek            74 SMMM-PC                   NT    1:46.33  
                  50.91     1:46.33 (55.42)                                        
  2 Coulter, Jane M           70 SCAM-PC              2:10.00    1:47.63  
                  52.99     1:47.63 (54.64)                                        
  3 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               2:15.50    2:07.12  
                1:02.91   2:07.12 (1:04.21)                                        
  4 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC               2:30.00    2:18.76  
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               3:50.00    3:40.59  
                  54.41     1:51.28 (56.87)     2:48.14 (56.86)     3:40.59 (52.45)
  2 McCubbin, Miek            74 SMMM-PC                   NT    3:45.29  
                  50.79     1:48.28 (57.49)     2:48.15 (59.87)     3:45.29 (57.14)
  3 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC               5:00.00    4:43.38  
                1:08.06   2:20.68 (1:12.62)   3:33.75 (1:13.07)   4:43.38 (1:09.63)
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC                 56.50      54.13  
 -- Hawtrey, Nancy S          72 SRM-PC                 58.73         NS  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               2:06.50    2:05.90  
                1:01.10   2:05.90 (1:04.80)                                        
  2 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC               2:30.00    2:10.83  
                1:04.00   2:10.83 (1:06.83)                                        
  3 Hawtrey, Nancy S          72 SRM-PC               2:12.86    2:31.39  
                1:12.19   2:31.39 (1:19.20)                                        
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               4:25.50    4:20.71  
                  59.47   2:04.39 (1:04.92)   3:13.20 (1:08.81)   4:20.71 (1:07.51)
  2 Curry, Kate               72 MVM-PC               4:27.50    4:31.45  
                1:03.22   2:11.09 (1:07.87)   3:22.44 (1:11.35)   4:31.45 (1:09.01)
  3 Hagiwara, Tanako          70 USF-PC               5:00.00    4:39.19  
                1:03.88   2:14.07 (1:10.19)   3:27.20 (1:13.13)   4:39.19 (1:11.99)
  4 Hawtrey, Nancy S          72 SRM-PC               4:48.35    5:33.77  
                1:15.04   2:40.40 (1:25.36)   4:07.42 (1:27.02)   5:33.77 (1:26.35)
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kraetzer, Midge S         70 WCM-PC                 42.00      45.30  
  2 McCubbin, Miek            74 SMMM-PC                   NT      51.00  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Kraetzer, Midge S         70 WCM-PC               1:45.00         NS  
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               1:36.00    1:33.01  
                  45.72     1:33.01 (47.29)                                        
  2 Haworth, Joyce M          71 WCM-PC               2:06.50    2:05.39  
                1:04.27   2:05.39 (1:01.12)                                        
  3 Kang, Peggy               73 USF-PC               2:20.08    2:38.37  
                1:23.69   2:38.37 (1:14.68)                                        
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Munn, Susan L             70 DAM-PC               3:25.00    3:32.43  
                  48.64     1:48.49 (59.85)     2:47.99 (59.50)     3:32.43 (44.44)
  2 Kang, Peggy               73 USF-PC               5:20.00    5:54.03  
                1:41.52   3:12.30 (1:30.78)   4:47.31 (1:35.01)   5:54.03 (1:06.72)
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  75 MELO-PC                38.30      36.26  
  2 Bensu, Janet L            76 USF-PC                 58.00      56.96  
  3 Allen, Mary A             76 USF-PC               1:05.00    1:01.94  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  75 MELO-PC              1:29.00    1:23.28  
                  40.79     1:23.28 (42.49)                                        
  2 Monroe, Donna             75 WCM-PC               1:35.00    1:34.12  
                  45.50     1:34.12 (48.62)                                        
  3 Allen, Mary A             76 USF-PC               2:20.00    2:11.34  
                1:03.51   2:11.34 (1:07.83)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             75 WCM-PC               3:30.00    3:22.20  
                  45.24     1:36.92 (51.68)     2:29.93 (53.01)     3:22.20 (52.27)
  2 Alexander, Joan E         77 WCM-PC               3:40.00    3:30.69  
                  47.91     1:41.65 (53.74)     2:37.04 (55.39)     3:30.69 (53.65)
  3 Robben, Barbara           75 UN-PC                4:40.00    4:13.33  
                  54.02   1:59.38 (1:05.36)   3:06.09 (1:06.71)   4:13.33 (1:07.24)
  4 Allen, Mary A             76 USF-PC               4:55.00    4:44.38  
                1:05.90   2:17.93 (1:12.03)   3:32.10 (1:14.17)   4:44.38 (1:12.28)
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-PC               8:55.00    8:49.79  
                  44.79     1:35.37 (50.58)     2:27.63 (52.26)     3:20.65 (53.02)
        4:14.41 (53.76)     5:09.52 (55.11)     6:06.61 (57.09)     7:00.47 (53.86)
        7:56.40 (55.93)     8:49.79 (53.39)                                        
  2 Monroe, Donna             75 WCM-PC               9:00.00    8:53.38  
                  48.37     1:42.85 (54.48)     2:37.94 (55.09)     3:33.09 (55.15)
        4:27.08 (53.99)     5:20.20 (53.12)     6:14.03 (53.83)   8:01.88 (1:47.85)
        8:53.38 (51.50)         8:53.38 ( )                                        
  3 Duncan, Jean M            76 WCM-PC               9:40.00    9:41.89  
                  52.78     1:49.72 (56.94)     2:48.59 (58.87)     3:48.27 (59.68)
      4:49.52 (1:01.25)     5:48.97 (59.45)     6:47.66 (58.69)     7:46.64 (58.98)
        8:45.65 (59.01)     9:41.89 (56.24)                                        
  4 Bensu, Janet L            76 USF-PC              12:46.50   11:55.52  
                1:01.87   2:10.90 (1:09.03)   3:22.49 (1:11.59)   4:35.96 (1:13.47)
      5:50.89 (1:14.93)   7:04.27 (1:13.38)   8:18.46 (1:14.19)   9:31.94 (1:13.48)
     10:44.86 (1:12.92)  11:55.52 (1:10.66)                                        
  5 Allen, Mary A             76 USF-PC              12:46.00   12:34.89  
                1:10.59   2:23.36 (1:12.77)   3:40.14 (1:16.78)   4:55.14 (1:15.00)
      6:10.90 (1:15.76)   7:27.21 (1:16.31)   8:44.75 (1:17.54)  10:01.43 (1:16.68)
     11:18.85 (1:17.42)  12:34.89 (1:16.04)                                        
 
Women 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Duncan, Jean M            76 WCM-PC              20:01.00   20:16.93  
                  56.42   1:56.72 (1:00.30)   2:57.50 (1:00.78)   3:58.70 (1:01.20)
      4:59.93 (1:01.23)   6:01.05 (1:01.12)   7:02.55 (1:01.50)   8:04.38 (1:01.83)
      9:05.91 (1:01.53)  10:07.76 (1:01.85)  11:09.94 (1:02.18)  12:10.81 (1:00.87)
     13:12.66 (1:01.85)  14:13.76 (1:01.10)  15:14.68 (1:00.92)  16:16.00 (1:01.32)
     17:17.05 (1:01.05)  18:18.30 (1:01.25)  19:19.53 (1:01.23)    20:16.93 (57.40)
  2 Robben, Barbara           75 UN-PC               26:00.00   22:51.63  
                  54.92   2:01.96 (1:07.04)   3:11.21 (1:09.25)   4:19.74 (1:08.53)
      5:28.69 (1:08.95)   6:38.44 (1:09.75)   7:48.17 (1:09.73)   8:57.66 (1:09.49)
     10:07.32 (1:09.66)  11:17.05 (1:09.73)  12:26.84 (1:09.79)  13:36.81 (1:09.97)
     14:46.12 (1:09.31)  15:57.35 (1:11.23)  17:06.89 (1:09.54)  18:16.79 (1:09.90)
     19:25.97 (1:09.18)  20:36.25 (1:10.28)  21:45.19 (1:08.94)  22:51.63 (1:06.44)
  3 Bensu, Janet L            76 USF-PC              26:27.74   24:27.95  
                1:03.24   2:13.03 (1:09.79)   3:24.24 (1:11.21)   4:38.60 (1:14.36)
      5:53.02 (1:14.42)   7:07.18 (1:14.16)   8:23.00 (1:15.82)   9:36.76 (1:13.76)
     10:51.73 (1:14.97)  12:06.76 (1:15.03)  13:22.27 (1:15.51)  14:37.57 (1:15.30)
     15:52.02 (1:14.45)  17:05.47 (1:13.45)  18:20.49 (1:15.02)  19:34.44 (1:13.95)
     20:49.02 (1:14.58)  22:03.29 (1:14.27)  23:17.16 (1:13.87)  24:27.95 (1:10.79)
 
Women 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Monroe, Donna             75 WCM-PC              30:00.00   30:25.36  
                  50.71     1:44.41 (53.70)     2:39.68 (55.27)     3:34.82 (55.14)
        4:28.70 (53.88)     5:23.10 (54.40)     6:17.66 (54.56)     7:11.48 (53.82)
        8:07.40 (55.92)     9:02.01 (54.61)     9:56.76 (54.75)    10:51.90 (55.14)
       11:46.81 (54.91)    12:42.78 (55.97)    13:38.17 (55.39)    14:36.21 (58.04)
       15:31.76 (55.55)    16:29.22 (57.46)    17:24.71 (55.49)    18:20.15 (55.44)
       19:16.45 (56.30)    20:13.58 (57.13)    21:10.22 (56.64)    22:06.15 (55.93)
       23:01.85 (55.70)    23:57.77 (55.92)    24:54.00 (56.23)    25:51.28 (57.28)
       26:46.98 (55.70)    27:42.49 (55.51)    28:37.27 (54.78)    29:32.32 (55.05)
       30:25.36 (53.04)
  2 Duncan, Jean M            76 WCM-PC              32:20.90   32:10.02  
                  51.82     1:47.61 (55.79)     2:45.35 (57.74)     3:43.63 (58.28)
        4:41.44 (57.81)     5:39.69 (58.25)     6:38.48 (58.79)     7:37.05 (58.57)
        8:35.55 (58.50)     9:34.40 (58.85)    10:32.96 (58.56)    11:31.58 (58.62)
       12:30.25 (58.67)    13:28.85 (58.60)    14:27.68 (58.83)    15:27.18 (59.50)
       16:25.45 (58.27)    17:24.49 (59.04)    18:23.81 (59.32)    19:22.90 (59.09)
       20:22.13 (59.23)    21:21.01 (58.88)    22:20.12 (59.11)    23:19.43 (59.31)
       24:18.22 (58.79)    25:17.57 (59.35)    26:16.55 (58.98)    27:15.83 (59.28)
       28:15.02 (59.19)    29:14.15 (59.13)    30:14.04 (59.89)    31:13.64 (59.60)
       32:10.02 (56.38)
  3 Robben, Barbara           75 UN-PC               40:00.00   38:56.09  
                  56.46   2:02.81 (1:06.35)   3:14.59 (1:11.78)   4:22.93 (1:08.34)
      5:33.34 (1:10.41)   6:44.52 (1:11.18)   7:54.63 (1:10.11)   9:05.50 (1:10.87)
     10:16.40 (1:10.90)  11:27.20 (1:10.80)    12:05.70 (38.50)    12:37.82 (32.12)
     13:48.77 (1:10.95)  15:00.03 (1:11.26)  16:11.62 (1:11.59)  17:23.39 (1:11.77)
     18:34.15 (1:10.76)  19:44.58 (1:10.43)  20:55.53 (1:10.95)  22:07.67 (1:12.14)
     23:19.41 (1:11.74)  24:32.17 (1:12.76)  25:44.82 (1:12.65)  26:56.58 (1:11.76)
     28:09.26 (1:12.68)  29:20.99 (1:11.73)  30:32.74 (1:11.75)  31:47.11 (1:14.37)
     32:57.65 (1:10.54)  34:09.86 (1:12.21)  35:22.47 (1:12.61)  36:34.74 (1:12.27)
     38:56.09 (2:21.35)
  4 Lambertson, Ann M         78 SMMM-PC             50:00.00   39:41.38  
                1:00.13   2:07.67 (1:07.54)   3:16.36 (1:08.69)   4:26.24 (1:09.88)
      5:36.36 (1:10.12)   6:43.81 (1:07.45)   7:53.22 (1:09.41)   9:02.58 (1:09.36)
     10:13.28 (1:10.70)  11:23.46 (1:10.18)  12:33.87 (1:10.41)  13:45.43 (1:11.56)
     14:56.43 (1:11.00)  16:08.78 (1:12.35)  17:19.19 (1:10.41)  18:30.38 (1:11.19)
     19:42.32 (1:11.94)  20:56.45 (1:14.13)  22:09.66 (1:13.21)  23:24.88 (1:15.22)
     24:40.17 (1:15.29)  25:57.02 (1:16.85)  27:10.84 (1:13.82)  28:29.46 (1:18.62)
     29:44.82 (1:15.36)  30:59.64 (1:14.82)  32:13.43 (1:13.79)  33:29.19 (1:15.76)
     34:44.55 (1:15.36)  35:59.44 (1:14.89)  37:14.88 (1:15.44)  38:31.12 (1:16.24)
     39:41.38 (1:10.26)
  5 Bensu, Janet L            76 USF-PC              45:33.33   40:27.71  
                  58.48   2:04.45 (1:05.97)   3:14.38 (1:09.93)   4:25.66 (1:11.28)
      5:38.58 (1:12.92)   6:50.88 (1:12.30)   8:04.36 (1:13.48)   9:18.63 (1:14.27)
     10:33.58 (1:14.95)  11:48.19 (1:14.61)  13:00.36 (1:12.17)  14:14.39 (1:14.03)
     15:28.76 (1:14.37)  16:42.03 (1:13.27)  17:59.01 (1:16.98)  19:13.37 (1:14.36)
     20:27.72 (1:14.35)  21:41.63 (1:13.91)  22:56.04 (1:14.41)  24:10.64 (1:14.60)
     25:24.92 (1:14.28)  26:41.98 (1:17.06)  27:57.62 (1:15.64)  29:09.91 (1:12.29)
     30:25.00 (1:15.09)  31:40.74 (1:15.74)  32:55.13 (1:14.39)  34:09.92 (1:14.79)
     35:27.11 (1:17.19)  36:44.08 (1:16.97)  37:57.57 (1:13.49)  39:14.32 (1:16.75)
     40:27.71 (1:13.39)
 
Women 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  75 MELO-PC                43.90      43.37  
  2 Hirsch, Ann M             78 WCM-PC                 55.00      48.06  
  3 Monroe, Donna             75 WCM-PC                 55.00      53.01  
  4 Bensu, Janet L            76 USF-PC               1:26.46    1:18.60  
  5 Allen, Mary A             76 USF-PC               1:17.00    1:18.75  
 
Women 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  75 MELO-PC              1:41.00    1:35.20  
                  46.36     1:35.20 (48.84)                                        
  2 Allen, Mary A             76 USF-PC               2:46.00    2:41.95  
                1:19.12   2:41.95 (1:22.83)                                        
  3 Bensu, Janet L            76 USF-PC               2:50.57    2:59.39  
                1:23.49   2:59.39 (1:35.90)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  75 MELO-PC              3:38.00    3:26.77  
                  46.74     1:38.92 (52.18)     2:34.14 (55.22)     3:26.77 (52.63)
  2 Duncan, Jean M            76 WCM-PC               4:40.00    5:01.08  
                1:10.44   2:25.75 (1:15.31)   3:44.38 (1:18.63)   5:01.08 (1:16.70)
  3 Allen, Mary A             76 USF-PC               5:50.00    5:59.90  
                1:24.62   2:56.21 (1:31.59)   4:27.08 (1:30.87)   5:59.90 (1:32.82)
  4 Bensu, Janet L            76 USF-PC               6:29.73    6:05.00  
                1:21.11   2:53.78 (1:32.67)   4:29.73 (1:35.95)   6:05.00 (1:35.27)
 
Women 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-PC                 48.00      46.30  
  2 Alexander, Joan E         77 WCM-PC                 54.00      51.69  
  3 Monroe, Donna             75 WCM-PC               1:00.00      56.10  
 
Women 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-PC               1:40.00    1:43.22  
                  50.52     1:43.22 (52.70)                                        
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-PC              1:55.00    1:52.50  
                  53.95     1:52.50 (58.55)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-PC               3:45.00    3:41.13  
                  52.01     1:46.72 (54.71)     2:44.65 (57.93)     3:41.13 (56.48)
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  75 MELO-PC                46.20      45.94  
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-PC                46.00      45.97  
  3 Alexander, Joan E         77 WCM-PC                 52.00      50.28  
 
Women 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Alexander, Joan E         77 WCM-PC               2:00.00    1:51.28  
                  53.43     1:51.28 (57.85)                                        
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-PC              2:05.00    2:02.59  
                  53.31   2:02.59 (1:09.28)                                        
 
Women 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Callison, Barbara F       76 RINC-PC              5:15.00    4:58.97  
                  59.65   2:10.86 (1:11.21)   3:33.94 (1:23.08)   4:58.97 (1:25.03)
  2 Duncan, Jean M            76 WCM-PC               5:55.00    6:05.41  
                1:22.39   2:57.99 (1:35.60)   4:34.30 (1:36.31)   6:05.41 (1:31.11)
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kay, Ann                  75 MELO-PC              1:41.00    1:38.34  
                  43.61     1:38.34 (54.73)                                        
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-PC              1:40.70    1:42.84  
                  48.71     1:42.84 (54.13)                                        
  3 Monroe, Donna             75 WCM-PC               2:00.00    1:55.00  
                  56.93     1:55.00 (58.07)                                        
 
Women 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-PC               3:45.00    3:40.14  
                  53.68     1:50.06 (56.38)     2:49.99 (59.93)     3:40.14 (50.15)
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-PC              3:49.00    3:47.34  
                  50.74     1:47.92 (57.18)   2:53.07 (1:05.15)     3:47.34 (54.27)
  3 Duncan, Jean M            76 WCM-PC               5:10.00    5:10.06  
                1:20.01   2:33.30 (1:13.29)   3:45.79 (1:12.49)   5:10.06 (1:24.27)
 
Women 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hirsch, Ann M             78 WCM-PC               8:00.00    7:55.80  
                  54.65     1:53.88 (59.23)   2:58.20 (1:04.32)   4:02.04 (1:03.84)
      5:04.48 (1:02.44)   6:05.32 (1:00.84)     6:59.02 (53.70)     7:55.80 (56.78)
  2 Callison, Barbara F       76 RINC-PC              8:10.00    8:13.59  
                  56.46   2:09.22 (1:12.76)     3:07.78 (58.56)     4:07.32 (59.54)
      5:13.67 (1:06.35)   6:20.58 (1:06.91)     7:16.65 (56.07)     8:13.59 (56.94)
  3 Duncan, Jean M            76 WCM-PC              10:08.00   10:40.45  
                1:23.83   2:54.69 (1:30.86)   4:06.46 (1:11.77)   5:18.97 (1:12.51)
      7:00.67 (1:41.70)   8:45.08 (1:44.41)     9:43.10 (58.02)    10:40.45 (57.35)
 
Women 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC              1:05.00      53.79  
  2 Voorhees, Margaret S      80 USF-PC                 59.00      57.94  
  3 MC Millan, Betty T        80 WCM-PC                 52.00      58.52  
  4 Germolus, Dixie C         81 WCM-PC               1:10.00    1:06.46  
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC              2:20.00    2:05.05  
                  56.68   2:05.05 (1:08.37)                                        
  2 MC Millan, Betty T        80 WCM-PC               1:55.00    2:05.85  
                  57.93   2:05.85 (1:07.92)                                        
  3 Voorhees, Margaret S      80 USF-PC               1:55.00    2:09.05  
                1:03.53   2:09.05 (1:05.52)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      80 USF-PC               4:04.00    4:36.27  
                1:01.96   2:13.04 (1:11.08)   3:26.64 (1:13.60)   4:36.27 (1:09.63)
  2 Byrnes, Ilse M            82 USF-PC               6:00.00    6:05.82  
                1:28.04   2:59.55 (1:31.51)   4:33.41 (1:33.86)   6:05.82 (1:32.41)
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC             12:30.00   12:10.31  
                1:01.55   2:14.89 (1:13.34)   3:29.65 (1:14.76)   4:48.74 (1:19.09)
      6:08.42 (1:19.68)   7:23.40 (1:14.98)   8:37.43 (1:14.03)   9:49.07 (1:11.64)
     11:02.04 (1:12.97)  12:10.31 (1:08.27)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC              1:20.00    1:04.69  
  2 Voorhees, Margaret S      80 USF-PC               1:04.00    1:08.05  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      80 USF-PC               2:30.00    2:27.36  
                1:14.61   2:27.36 (1:12.75)                                        
  2 MC Millan, Betty T        80 WCM-PC               2:00.00    2:34.37  
                1:13.77   2:34.37 (1:20.60)                                        
 
Women 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC              1:18.00    1:09.33  
  2 Germolus, Dixie C         81 WCM-PC               1:15.00    1:10.33  
 
Women 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         81 WCM-PC               2:40.00    2:40.16  
                1:17.45   2:40.16 (1:22.71)                                        
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Germolus, Dixie C         81 WCM-PC               5:30.00    5:29.66  
                1:19.96   2:45.63 (1:25.67)   4:08.65 (1:23.02)   5:29.66 (1:21.01)
  2 Byrnes, Ilse M            82 USF-PC               6:00.00    6:02.94  
                1:23.68   2:54.65 (1:30.97)   4:29.43 (1:34.78)   6:02.94 (1:33.51)
 
Women 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      80 USF-PC               1:10.00    1:17.05  
 
Women 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Voorhees, Margaret S      80 USF-PC               3:30.00    2:40.96  
                1:12.58   2:40.96 (1:28.38)                                        
 
Women 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC                 42.84      42.36  
 
Women 85-89 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC                    NT    1:36.44  
 
Women 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               1:38.47    1:36.95  
                  45.98     1:36.95 (50.97)                                        
 
Women 85-89 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC                    NT    2:06.25  
 
Women 85-89 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC              31:50.98   32:03.01  
                  53.79     1:51.26 (57.47)     2:50.35 (59.09)     3:47.94 (57.59)
      4:47.99 (1:00.05)     5:45.68 (57.69)     6:43.80 (58.12)     7:41.89 (58.09)
        8:41.21 (59.32)     9:39.12 (57.91)    10:38.24 (59.12)    11:35.97 (57.73)
     12:36.67 (1:00.70)    13:34.87 (58.20)    14:33.66 (58.79)    15:32.18 (58.52)
       16:31.81 (59.63)    17:30.31 (58.50)    18:29.21 (58.90)    19:28.15 (58.94)
       20:26.17 (58.02)    21:24.80 (58.63)    22:23.98 (59.18)    23:23.08 (59.10)
       24:19.59 (56.51)    25:18.53 (58.94)    26:18.34 (59.81)    27:16.47 (58.13)
       28:14.38 (57.91)    29:14.31 (59.93)    30:10.62 (56.31)    31:07.28 (56.66)
       32:03.01 (55.73)
 
Women 85-89 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               1:17.00    1:04.97  
  2 Howell, Jae               86 WCM-PC               1:25.00    1:10.26  
 
Women 85-89 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               2:37.45    2:26.38  
                1:09.23   2:26.38 (1:17.15)                                        
 
Women 85-89 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               5:40.00    5:57.99  
                1:15.12   2:49.47 (1:34.35)   4:30.10 (1:40.63)   5:57.99 (1:27.89)
 
Women 85-89 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               1:20.00    1:18.63  
 
Women 85-89 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               2:50.00    2:51.11  
                1:22.35   2:51.11 (1:28.76)                                        
 
Women 85-89 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               6:20.00    6:02.33  
                1:20.51                             4:29.90 ( )   6:02.33 (1:32.43)
 
Women 85-89 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Meyer, Margery            86 TOC-PC               2:07.72    2:03.29  
                  56.23   2:03.29 (1:07.06)                                        
  2 Howell, Jae               86 WCM-PC               2:55.00    2:29.31  
                1:14.04   2:29.31 (1:15.27)                                        
 
Women 85-89 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC               5:56.00    5:15.10  
                1:19.18   2:39.56 (1:20.38)   5:15.10 (2:35.54)         5:15.10 ( )
 
Women 85-89 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Howell, Jae               86 WCM-PC              11:40.00   11:21.89  
                1:20.26   2:53.57 (1:33.31)   4:15.92 (1:22.35)   5:47.74 (1:31.82)
      7:16.86 (1:29.12)   8:47.02 (1:30.16)  11:21.89 (2:34.87)                    
 
Men 18-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Alden J             19 USF-PC                 22.00      22.34  
  2 Kaiser, Tristan J         20 UN-PC                  23.50      23.14  
  3 Blinkov, Mikhail I        23 USF-PC                 25.00      23.24  
  4 Tam, Billy W              22 USF-PC                 23.90      24.01  
  5 Taylor, Michael D         20 STAN-PC                23.55      24.14  
  6 El-Hajj, Jeff B           24 USF-PC                 25.00      24.76  
 -- Weber, Danny J            23 TVM-PC                 24.89         NS  
 
Men 18-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Alden J             19 USF-PC                 50.00      50.67  
                  23.85       50.67 (26.82)                                        
  2 Kaiser, Tristan J         20 UN-PC                  51.50      51.00  
                  24.54       51.00 (26.46)                                        
  3 Riley, Jonathan J         24 USF-PC                 53.72      52.82  
                  26.28       52.82 (26.54)                                        
  4 Tam, Billy W              22 USF-PC                 52.90      53.01  
                  25.03       53.01 (27.98)                                        
  5 Taylor, Michael D         20 STAN-PC                53.77      54.41  
                  26.26       54.41 (28.15)                                        
  6 El-Hajj, Jeff B           24 USF-PC                 54.00      54.65  
                  26.65       54.65 (28.00)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carranza, Travis J        24 UN-PC                1:53.00    1:47.67  
                  25.44       52.84 (27.40)     1:20.09 (27.25)     1:47.67 (27.58)
 
Men 18-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carranza, Travis J        24 UN-PC                5:00.00    4:57.39  
                  26.83       56.93 (30.10)     1:27.12 (30.19)     1:57.24 (30.12)
        2:27.39 (30.15)     2:57.89 (30.50)     3:28.29 (30.40)     3:58.63 (30.34)
        4:28.55 (29.92)     4:57.39 (28.84)                                        
  2 Riley, Jonathan J         24 USF-PC               5:23.59    5:22.32  
                  27.69       58.68 (30.99)     1:30.60 (31.92)     2:03.47 (32.87)
        2:36.39 (32.92)     3:09.77 (33.38)     3:43.80 (34.03)     4:17.82 (34.02)
        4:51.31 (33.49)     5:22.32 (31.01)                                        
  3 Collin, Yang-Wong C       18 USF-PC               6:00.00    6:09.22  
                  31.66     1:07.26 (35.60)     1:44.12 (36.86)     2:21.94 (37.82)
        3:00.15 (38.21)     3:37.87 (37.72)     4:15.69 (37.82)     4:54.18 (38.49)
        5:32.85 (38.67)     6:09.22 (36.37)                                        
 
Men 18-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litvak, Igor              23 USF-PC              18:34.90   13:08.73  
                  35.17     1:14.44 (39.27)     1:54.62 (40.18)     2:34.99 (40.37)
        3:15.17 (40.18)     3:55.51 (40.34)     4:35.85 (40.34)     5:16.50 (40.65)
        5:57.08 (40.58)     6:37.55 (40.47)     7:18.37 (40.82)     7:59.03 (40.66)
        8:40.58 (41.55)     9:20.83 (40.25)    10:02.49 (41.66)    10:43.36 (40.87)
       11:24.32 (40.96)    12:03.52 (39.20)    12:36.87 (33.35)    13:08.73 (31.86)
 
Men 18-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carranza, Travis J        24 UN-PC               18:00.00   17:21.00  
                  28.82       59.77 (30.95)     1:31.22 (31.45)     2:02.45 (31.23)
        2:33.89 (31.44)     3:05.31 (31.42)     3:36.77 (31.46)     4:08.54 (31.77)
        4:40.41 (31.87)     5:12.30 (31.89)     5:44.12 (31.82)     6:16.14 (32.02)
        6:47.94 (31.80)     7:19.87 (31.93)     7:52.00 (32.13)     8:23.83 (31.83)
        8:55.63 (31.80)     9:27.52 (31.89)     9:59.28 (31.76)    10:31.32 (32.04)
       11:03.08 (31.76)    11:35.13 (32.05)    12:06.88 (31.75)    12:38.68 (31.80)
       13:10.78 (32.10)    13:42.77 (31.99)    14:14.91 (32.14)    14:47.38 (32.47)
       15:18.98 (31.60)    15:50.25 (31.27)    16:21.44 (31.19)    16:52.01 (30.57)
       17:21.00 (28.99)
 
Men 18-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chan, Alden J             19 USF-PC                 26.00      26.58  
 
Men 18-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaiser, Tristan J         20 UN-PC                  56.90      56.34  
                  27.68       56.34 (28.66)                                        
  2 Blinkov, Mikhail I        23 USF-PC               1:00.00      57.99  
                  28.22       57.99 (29.77)                                        
  3 El-Hajj, Jeff B           24 USF-PC               1:00.00    1:05.20  
                  31.63     1:05.20 (33.57)                                        
 -- Tam, Billy W              22 USF-PC               1:04.90         DQ  
                  39.13          DQ (40.68)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carranza, Travis J        24 UN-PC                2:05.00    2:00.79  
                  28.96       58.84 (29.88)     1:29.73 (30.89)     2:00.79 (31.06)
  2 Chan, Alden J             19 USF-PC               2:08.00    2:09.85  
                  30.22     1:02.77 (32.55)     1:37.97 (35.20)     2:09.85 (31.88)
 
Men 18-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jack B            23 OMM-PC                 30.99      29.39  
  2 Litvak, Igor              23 USF-PC                 32.60      29.83  
  3 Taylor, Michael D         20 STAN-PC                32.09      31.15  
  4 Tam, Billy W              22 USF-PC                 31.90      32.49  
 -- Weber, Danny J            23 TVM-PC                 31.69         NS  
 
Men 18-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jack B            23 OMM-PC               1:06.99    1:04.43  
                  30.26     1:04.43 (34.17)                                        
  2 Litvak, Igor              23 USF-PC               1:09.35    1:05.42  
                  29.70     1:05.42 (35.72)                                        
  3 Taylor, Michael D         20 STAN-PC              1:09.28    1:06.79  
                  31.68     1:06.79 (35.11)                                        
  4 Riley, Jonathan J         24 USF-PC               1:08.30    1:07.27  
                  32.23     1:07.27 (35.04)                                        
  5 LU, Jeffrey               24 FOG-PC               1:11.91    1:08.04  
                  32.56     1:08.04 (35.48)                                        
  6 Tam, Billy W              22 USF-PC               1:08.90    1:10.71  
                  32.97     1:10.71 (37.74)                                        
 -- Weber, Danny J            23 TVM-PC               1:07.45         NS  
 
Men 18-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jack B            23 OMM-PC               2:25.99    2:24.52  
                  32.10     1:07.80 (35.70)     1:46.09 (38.29)     2:24.52 (38.43)
  2 LU, Jeffrey               24 FOG-PC               2:29.78    2:27.61  
                  34.32     1:11.67 (37.35)     1:49.78 (38.11)     2:27.61 (37.83)
  3 Riley, Jonathan J         24 USF-PC               2:25.49    2:28.05  
                  33.44     1:11.31 (37.87)     1:50.23 (38.92)     2:28.05 (37.82)
  4 Litvak, Igor              23 USF-PC               2:42.09    2:30.51  
                  33.54     1:11.59 (38.05)     1:50.42 (38.83)     2:30.51 (40.09)
  5 Collin, Yang-Wong C       18 USF-PC               2:39.88    2:36.98  
                  35.91     1:16.08 (40.17)     1:56.75 (40.67)     2:36.98 (40.23)
 -- Weber, Danny J            23 TVM-PC               2:30.32         NS  
 
Men 18-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cline, Chris T            23 WCM-PC                 27.00      25.88  
  2 Riley, Jonathan J         24 USF-PC                 26.89      26.01  
  3 Collin, Yang-Wong C       18 USF-PC                 27.55      28.54  
 
Men 18-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carranza, Travis J        24 UN-PC                  55.00      53.05  
                  25.25       53.05 (27.80)                                        
  2 Cline, Chris T            23 WCM-PC               1:02.00      58.95  
                  27.05       58.95 (31.90)                                        
  3 Tam, Billy W              22 USF-PC               1:03.50    1:00.09  
                  28.76     1:00.09 (31.33)                                        
 
Men 18-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carranza, Travis J        24 UN-PC                2:05.00    1:56.61  
                  25.80       55.35 (29.55)     1:25.83 (30.48)     1:56.61 (30.78)
 
Men 18-24 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Riley, Jonathan J         24 USF-PC               1:03.78    1:00.08  
                  28.46     1:00.08 (31.62)                                        
  2 Naylor, Jack B            23 OMM-PC               1:00.00    1:00.49  
                  28.65     1:00.49 (31.84)                                        
  3 Tam, Billy W              22 USF-PC               1:06.50    1:00.93  
                  28.33     1:00.93 (32.60)                                        
  4 LU, Jeffrey               24 FOG-PC                 59.19    1:01.42  
                  29.01     1:01.42 (32.41)                                        
  5 Collin, Yang-Wong C       18 USF-PC               1:05.00    1:06.82  
                  31.01     1:06.82 (35.81)                                        
 
Men 18-24 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kaiser, Tristan J         20 UN-PC                2:10.00    2:08.19  
                  26.85       59.47 (32.62)     1:39.02 (39.55)     2:08.19 (29.17)
  2 Riley, Jonathan J         24 USF-PC               2:08.87    2:10.03  
                  27.39     1:01.43 (34.04)     1:40.27 (38.84)     2:10.03 (29.76)
  3 LU, Jeffrey               24 FOG-PC               2:13.42    2:14.26  
                  29.67     1:03.91 (34.24)     1:43.36 (39.45)     2:14.26 (30.90)
  4 Naylor, Jack B            23 OMM-PC               2:19.99    2:14.63  
                  28.27     1:04.79 (36.52)     1:42.04 (37.25)     2:14.63 (32.59)
  5 El-Hajj, Jeff B           24 USF-PC               2:30.00    2:15.41  
                  28.77     1:04.84 (36.07)     1:46.25 (41.41)     2:15.41 (29.16)
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          28 TOC-PC                 21.18      21.07  
  2 Kennedy, Adam S           29 USF-PC                 22.34      21.38  
  3 Bannan, Brett T           26 MELO-PC                21.86      21.87  
  4 Herman, David R           25 USF-PC                 22.90      22.13  
  5 Palmer, Ben C             28 VACA-PC                23.52      22.55  
  6 Ball, Rory                27 TVM-PC                 25.00      23.25  
  7 Franks, Derrick R         28 UN-PC                  24.08      23.30  
  8 Chester, Kevin C          25 WNTR-PC                23.90      24.23  
  9 Lucchio, Matthew J        25 USF-PC                 25.48      25.16  
 10 Dumouchel, Rob            27 CSAM-ZZ                25.87      26.33  
 11 Tofanelli, Chris J        27 HTUB-PC                27.50      26.59  
 12 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC                 31.00      27.41  
 -- Hessler, Carl J           28 TOC-PC                 22.50         NS  
 -- Mikuni, Russell S         27 WCM-PC                 23.40         NS  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          28 TOC-PC                 48.12      46.55  
                  22.91       46.55 (23.64)                                        
  2 Kennedy, Adam S           29 USF-PC                 48.00      48.17  
                  22.97       48.17 (25.20)                                        
  3 Herman, David R           25 USF-PC                 50.09      48.55  
                  23.36       48.55 (25.19)                                        
  4 Kilpatrick, Michael C     25 TVM-PC                 49.00      48.82  
                  23.90       48.82 (24.92)                                        
  5 Bannan, Brett T           26 MELO-PC                50.25      49.29  
                  23.75       49.29 (25.54)                                        
  6 Franks, Derrick R         28 UN-PC                  52.73      50.55  
                  24.30       50.55 (26.25)                                        
  7 Petersen, Kenneth A       27 TVM-PC                 52.50      51.32  
                  24.28       51.32 (27.04)                                        
  8 Roper, Matthew D          28 DAM-PC                 52.99      52.56  
                  24.92       52.56 (27.64)                                        
  9 Ball, Rory                27 TVM-PC                 57.00      53.45  
                  25.31       53.45 (28.14)                                        
 10 Chester, Kevin C          25 WNTR-PC                54.50      53.46  
                  25.33       53.46 (28.13)                                        
 11 Grigas, Adam J            29 SRM-PC                 54.26      54.21  
                  25.65       54.21 (28.56)                                        
 12 Lucchio, Matthew J        25 USF-PC                 54.33      54.63  
                  26.52       54.63 (28.11)                                        
 13 Smrz, Paul                26 WCM-PC                 57.94      56.49  
                  26.76       56.49 (29.73)                                        
 14 Tofanelli, Chris J        27 HTUB-PC              1:00.00      57.72  
                  27.59       57.72 (30.13)                                        
 15 Lantz, Travis C           27 TVM-PC                 58.15      59.19  
                  27.64       59.19 (31.55)                                        
 16 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC               1:01.00    1:01.35  
                  29.59     1:01.35 (31.76)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Josh W             25 WCM-PC               1:44.50    1:43.17  
                  24.97       52.25 (27.28)     1:17.80 (25.55)     1:43.17 (25.37)
  2 Franks, Derrick R         28 UN-PC                1:51.56    1:48.51  
                  24.77       51.19 (26.42)     1:19.14 (27.95)     1:48.51 (29.37)
  3 Petersen, Kenneth A       27 TVM-PC               1:58.99    1:52.26  
                  25.99       54.32 (28.33)     1:23.37 (29.05)     1:52.26 (28.89)
  4 Henry, Matthew J          28 WACM-PC              1:55.00    1:55.37  
                  26.23       55.17 (28.94)     1:25.12 (29.95)     1:55.37 (30.25)
  5 Smrz, Paul                26 WCM-PC               2:08.11    2:00.47  
                  28.13       58.63 (30.50)     1:29.65 (31.02)     2:00.47 (30.82)
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Josh W             25 WCM-PC               4:49.00    4:46.08  
                  27.19       56.84 (29.65)     1:26.21 (29.37)     1:55.58 (29.37)
        2:24.91 (29.33)     2:53.89 (28.98)     3:22.28 (28.39)     3:51.41 (29.13)
        4:18.73 (27.32)     4:46.08 (27.35)                                        
  2 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC               4:52.00    4:49.76  
                  26.93       56.09 (29.16)     1:25.31 (29.22)     1:54.86 (29.55)
        2:24.07 (29.21)     2:53.33 (29.26)     3:22.22 (28.89)     3:51.54 (29.32)
        4:20.63 (29.09)     4:49.76 (29.13)                                        
  3 Petersen, Kenneth A       27 TVM-PC               5:15.99    5:12.04  
                  28.53       59.95 (31.42)     1:31.37 (31.42)     2:02.93 (31.56)
        2:34.60 (31.67)     3:06.97 (32.37)     3:38.97 (32.00)     4:10.86 (31.89)
        4:42.43 (31.57)     5:12.04 (29.61)                                        
  4 Lucchio, Matthew J        25 USF-PC               5:21.62    5:21.04  
                  27.93       58.36 (30.43)     1:30.46 (32.10)     2:02.95 (32.49)
        2:35.83 (32.88)     3:08.96 (33.13)     3:42.69 (33.73)     4:16.11 (33.42)
        4:49.58 (33.47)     5:21.04 (31.46)                                        
  5 Smrz, Paul                26 WCM-PC               5:50.00    5:29.12  
                  30.12     1:02.90 (32.78)     1:36.66 (33.76)     2:10.52 (33.86)
        2:44.09 (33.57)     3:16.85 (32.76)     3:49.44 (32.59)     4:21.82 (32.38)
        4:53.91 (32.09)     5:29.12 (35.21)                                        
  6 Ahlbach, Gregory W        28 USF-PC               5:32.00    5:31.08  
                  29.74     1:02.31 (32.57)     1:35.62 (33.31)     2:09.83 (34.21)
        2:43.28 (33.45)     3:17.16 (33.88)     3:51.17 (34.01)     4:24.90 (33.73)
        4:58.60 (33.70)     5:31.08 (32.48)                                        
  7 Roper, Matthew D          28 DAM-PC               5:14.99    5:31.48  
                  28.49     1:00.73 (32.24)     1:33.29 (32.56)     2:06.95 (33.66)
        2:40.79 (33.84)     3:14.59 (33.80)     3:48.83 (34.24)     4:23.01 (34.18)
        4:57.69 (34.68)     5:31.48 (33.79)                                        
  8 Baeder, Larry D           27 CRUZ-PC              5:20.00    5:33.08  
                  29.58     1:01.64 (32.06)     1:34.60 (32.96)     2:07.44 (32.84)
        2:40.08 (32.64)     3:13.40 (33.32)     3:47.56 (34.16)     4:22.22 (34.66)
        4:57.47 (35.25)     5:33.08 (35.61)                                        
  9 Fischer, Eric M           28 USF-PC               7:00.00    6:58.72  
                  32.11     1:08.26 (36.15)     1:48.03 (39.77)     2:30.04 (42.01)
        3:13.56 (43.52)     3:57.33 (43.77)     4:41.66 (44.33)     5:27.71 (46.05)
        6:13.66 (45.95)     6:58.72 (45.06)                                        
 
Men 25-29 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC              10:15.00   10:14.37  
                  27.95       57.91 (29.96)     1:28.45 (30.54)     1:59.10 (30.65)
        2:29.77 (30.67)     3:00.60 (30.83)     3:31.15 (30.55)     4:02.11 (30.96)
        4:33.32 (31.21)     5:04.60 (31.28)     5:35.53 (30.93)     6:06.79 (31.26)
        6:37.91 (31.12)     7:08.99 (31.08)     7:40.13 (31.14)     8:11.32 (31.19)
        8:42.34 (31.02)     9:13.48 (31.14)     9:44.51 (31.03)    10:14.37 (29.86)
  2 Herman, David R           25 USF-PC              10:20.00   10:25.80  
                  27.89       58.26 (30.37)     1:29.48 (31.22)     2:00.80 (31.32)
        2:32.28 (31.48)     3:03.88 (31.60)     3:35.29 (31.41)     4:07.03 (31.74)
        4:38.76 (31.73)     5:10.43 (31.67)     5:42.27 (31.84)     6:14.27 (32.00)
        6:45.95 (31.68)     7:17.80 (31.85)     7:49.64 (31.84)     8:21.57 (31.93)
        8:53.67 (32.10)     9:25.61 (31.94)     9:55.29 (29.68)    10:25.80 (30.51)
  3 Lucchio, Matthew J        25 USF-PC              11:06.95   11:13.47  
                  28.92     1:01.50 (32.58)     1:34.96 (33.46)     2:08.75 (33.79)
        2:42.67 (33.92)     3:16.81 (34.14)     3:51.19 (34.38)     4:25.46 (34.27)
        4:59.71 (34.25)     5:34.28 (34.57)     6:08.87 (34.59)     6:43.42 (34.55)
        7:18.16 (34.74)     7:52.96 (34.80)     8:27.63 (34.67)     9:01.97 (34.34)
        9:36.25 (34.28)    10:09.78 (33.53)    10:42.55 (32.77)    11:13.47 (30.92)
  4 Lantz, Travis C           27 TVM-PC              11:48.00   11:14.00  
                  30.81     1:04.76 (33.95)     1:37.90 (33.14)     2:11.25 (33.35)
        2:44.32 (33.07)     3:18.09 (33.77)     3:52.06 (33.97)     4:26.06 (34.00)
        5:00.29 (34.23)     5:34.36 (34.07)     6:08.57 (34.21)     6:42.84 (34.27)
        7:17.20 (34.36)     7:51.36 (34.16)     8:25.19 (33.83)     8:59.04 (33.85)
        9:32.90 (33.86)    10:07.10 (34.20)    10:41.36 (34.26)    11:14.00 (32.64)
  5 Ahlbach, Gregory W        28 USF-PC              11:45.00   11:17.99  
                  31.27     1:05.36 (34.09)     1:39.57 (34.21)     2:14.06 (34.49)
        2:47.90 (33.84)     3:21.85 (33.95)     3:55.30 (33.45)     4:29.23 (33.93)
        5:03.40 (34.17)     5:37.45 (34.05)     6:11.63 (34.18)     6:45.91 (34.28)
        7:20.04 (34.13)     7:54.54 (34.50)     8:28.81 (34.27)     9:03.26 (34.45)
        9:37.36 (34.10)    10:11.93 (34.57)    10:45.76 (33.83)    11:17.99 (32.23)
  6 Schenck, Niklas           27 TSUN-PC             12:08.59   11:19.28  
                  29.65     1:01.98 (32.33)     1:35.64 (33.66)     2:09.28 (33.64)
        2:43.01 (33.73)     3:17.29 (34.28)     3:51.47 (34.18)     4:25.72 (34.25)
        5:00.53 (34.81)     5:34.78 (34.25)     6:09.45 (34.67)     6:43.36 (33.91)
        7:17.12 (33.76)     7:51.73 (34.61)     8:27.37 (35.64)     9:02.11 (34.74)
        9:37.03 (34.92)    10:12.18 (35.15)    10:47.57 (35.39)    11:19.28 (31.71)
  7 Roper, Matthew D          28 DAM-PC              10:44.99   11:31.92  
                  29.44     1:03.26 (33.82)     1:37.42 (34.16)     2:11.50 (34.08)
        2:45.88 (34.38)     3:21.41 (35.53)     3:56.64 (35.23)     4:32.59 (35.95)
        5:08.41 (35.82)     5:44.56 (36.15)     6:20.33 (35.77)     6:55.63 (35.30)
        7:30.85 (35.22)     8:05.98 (35.13)     8:41.29 (35.31)     9:16.31 (35.02)
        9:50.86 (34.55)    10:25.96 (35.10)    11:00.11 (34.15)    11:31.92 (31.81)
 -- Kilpatrick, Michael C     25 TVM-PC              11:00.00         NS  
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenck, Niklas           27 TSUN-PC             20:38.43   19:35.16  
                  29.85     1:02.92 (33.07)     1:36.31 (33.39)     2:10.75 (34.44)
        2:45.55 (34.80)     3:20.35 (34.80)     3:55.34 (34.99)     4:30.60 (35.26)
        5:05.47 (34.87)     5:41.14 (35.67)     6:16.73 (35.59)     6:52.32 (35.59)
        7:28.03 (35.71)     8:04.51 (36.48)     8:41.09 (36.58)     9:17.14 (36.05)
        9:53.38 (36.24)    10:29.59 (36.21)    11:06.50 (36.91)    11:42.76 (36.26)
       12:19.31 (36.55)    12:56.14 (36.83)    13:33.16 (37.02)    14:09.59 (36.43)
       14:46.19 (36.60)    15:22.57 (36.38)    15:59.17 (36.60)    16:34.85 (35.68)
       17:10.57 (35.72)    17:45.85 (35.28)    18:22.75 (36.90)    19:00.56 (37.81)
       19:35.16 (34.60)
  2 Krikorian, Andy E         29 USF-PC              24:00.00   21:54.30  
                  37.08     1:16.66 (39.58)     1:57.02 (40.36)     2:36.50 (39.48)
        3:15.74 (39.24)     3:54.97 (39.23)     4:34.60 (39.63)     5:14.71 (40.11)
        5:54.74 (40.03)     6:34.51 (39.77)     7:14.24 (39.73)     7:53.40 (39.16)
        8:33.64 (40.24)     9:12.92 (39.28)     9:52.83 (39.91)    10:32.89 (40.06)
       11:13.47 (40.58)    11:54.13 (40.66)    12:34.46 (40.33)    13:15.16 (40.70)
       13:56.74 (41.58)    14:36.41 (39.67)    15:17.43 (41.02)    15:56.31 (38.88)
       16:36.27 (39.96)    17:15.94 (39.67)    17:56.82 (40.88)    18:37.20 (40.38)
       19:17.05 (39.85)    19:57.84 (40.79)    20:38.02 (40.18)    21:16.91 (38.89)
       21:54.30 (37.39)
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Scott, Josh W             25 WCM-PC                 25.00      24.75  
  2 Franks, Derrick R         28 UN-PC                  28.77      26.90  
  3 Henry, Matthew J          28 WACM-PC                28.30      28.24  
  4 Grigas, Adam J            29 SRM-PC                 28.00      29.42  
  5 Tofanelli, Chris J        27 HTUB-PC                32.50      31.12  
  6 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC                 33.00      34.60  
  7 Walters, Kevin            27 SRM-PC                 35.40      34.70  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kilpatrick, Michael C     25 TVM-PC                 57.00      54.64  
                  27.09       54.64 (27.55)                                        
  2 Grigas, Adam J            29 SRM-PC               1:05.55    1:04.25  
                  31.15     1:04.25 (33.10)                                        
  3 Tofanelli, Chris J        27 HTUB-PC              1:11.00    1:09.32  
                  32.84     1:09.32 (36.48)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Mark C          25 TVM-PC               2:03.77    1:55.68  
                  28.31       58.24 (29.93)     1:26.71 (28.47)     1:55.68 (28.97)
  2 Henry, Matthew J          28 WACM-PC              2:12.78    2:10.91  
                  30.79     1:03.75 (32.96)     1:37.42 (33.67)     2:10.91 (33.49)
  3 Roper, Matthew D          28 DAM-PC               2:04.99    2:11.96  
                  30.56     1:03.71 (33.15)     1:37.26 (33.55)     2:11.96 (34.70)
 -- Schenck, Niklas           27 TSUN-PC              2:30.27         DQ  
                  32.28     1:07.71 (35.43)     1:42.85 (35.14)          DQ (34.07)
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Mark C          25 TVM-PC                 27.51      26.60  
  2 Palmer, Ben C             28 VACA-PC                29.92      28.34  
  3 Guan, Frank               26 MELO-PC                29.00      28.43  
  4 Mikuni, Russell S         27 WCM-PC                 29.00      28.47  
  5 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC                 29.00      28.92  
  6 Ball, Rory                27 TVM-PC                 35.00      32.54  
  7 Dumouchel, Rob            27 CSAM-ZZ                33.87      33.54  
  8 Schenck, Niklas           27 TSUN-PC                36.02      35.36  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Palmer, Ben C             28 VACA-PC              1:06.62    1:01.88  
                  29.89     1:01.88 (31.99)                                        
  2 Mikuni, Russell S         27 WCM-PC               1:03.00    1:02.90  
                  28.97     1:02.90 (33.93)                                        
  3 Guan, Frank               26 MELO-PC              1:03.00    1:03.24  
                  29.31     1:03.24 (33.93)                                        
 
Men 25-29 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zio, Frank                27 SCAM-PC              2:07.00    2:08.01  
                  28.72     1:00.37 (31.65)     1:33.18 (32.81)     2:08.01 (34.83)
  2 Palmer, Ben C             28 VACA-PC              2:25.04    2:14.74  
                  30.71     1:03.91 (33.20)     1:38.98 (35.07)     2:14.74 (35.76)
  3 Guan, Frank               26 MELO-PC              2:22.00    2:19.34  
                  30.98     1:06.14 (35.16)     1:42.53 (36.39)     2:19.34 (36.81)
  4 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC               2:21.00    2:21.06  
                  31.49     1:06.97 (35.48)     1:43.99 (37.02)     2:21.06 (37.07)
  5 Fischer, Eric M           28 USF-PC               3:00.00    2:59.76  
                  38.02     1:22.32 (44.30)     2:10.30 (47.98)     2:59.76 (49.46)
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kennedy, Adam S           29 USF-PC                 23.50      23.27  
  2 Bannan, Brett T           26 MELO-PC                23.03      23.47  
  3 Franks, Derrick R         28 UN-PC                  25.88      24.96  
  4 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC                 26.00      25.77  
  5 Chester, Kevin C          25 WNTR-PC                25.00      25.99  
  6 Roper, Matthew D          28 DAM-PC                 27.49      26.07  
  7 Dumouchel, Rob            27 CSAM-ZZ                27.10      27.05  
  8 Unaphum, Nicholas         28 TVM-PC                 28.06      28.37  
  9 LO, Tom C                 26 BAC-PC                 36.50      29.45  
 10 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC                 34.00      30.32  
 11 Herman, Isak              27 USF-PC                 36.00      31.28  
 12 Walters, Kevin            27 SRM-PC                 34.10      31.40  
 -- Hessler, Carl J           28 TOC-PC                 25.21         NS  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holsman, Trent T          28 TOC-PC                 53.89      51.88  
                  24.18       51.88 (27.70)                                        
  2 Bannan, Brett T           26 MELO-PC                53.83      52.82  
                  24.14       52.82 (28.68)                                        
  3 Kennedy, Adam S           29 USF-PC                 56.00      53.19  
                  24.64       53.19 (28.55)                                        
  4 Mikuni, Aaron J           28 WCM-PC                 55.00      55.33  
                  26.39       55.33 (28.94)                                        
  5 Penneys, David            26 SCAM-PC                58.09      57.94  
                  27.11       57.94 (30.83)                                        
  6 Chester, Kevin C          25 WNTR-PC                59.50      58.08  
                  26.73       58.08 (31.35)                                        
  7 Dumouchel, Rob            27 CSAM-ZZ                59.94      59.16  
                  27.38       59.16 (31.78)                                        
  8 Roper, Matthew D          28 DAM-PC                 58.99      59.81  
                  26.14       59.81 (33.67)                                        
  9 Baeder, Larry D           27 CRUZ-PC              1:00.00    1:00.24  
                  27.60     1:00.24 (32.64)                                        
 10 Smrz, Paul                26 WCM-PC               1:05.00    1:02.40  
                  29.50     1:02.40 (32.90)                                        
 11 Ubaldi, Lorenzo           27 CRUZ-PC              1:07.00    1:11.95  
                  33.59     1:11.95 (38.36)                                        
 -- Hessler, Carl J           28 TOC-PC                 55.10         NS  
 -- Kilpatrick, Michael C     25 TVM-PC                 57.00         NS  
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mikuni, Aaron J           28 WCM-PC               2:01.00    1:59.80  
                  27.27       57.12 (29.85)     1:27.87 (30.75)     1:59.80 (31.93)
 -- Hessler, Carl J           28 TOC-PC               1:55.00         NS  
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Mark C          25 TVM-PC                 55.86      51.22  
                  23.46       51.22 (27.76)                                        
  2 Zio, Frank                27 SCAM-PC                53.00      52.08  
                  23.55       52.08 (28.53)                                        
  3 Kennedy, Adam S           29 USF-PC                 58.00      56.60  
                  26.07       56.60 (30.53)                                        
  4 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC                 56.50      57.34  
                  27.40       57.34 (29.94)                                        
  5 Palmer, Ben C             28 VACA-PC              1:00.82      57.68  
                  27.75       57.68 (29.93)                                        
  6 Guan, Frank               26 MELO-PC              1:00.50      58.43  
                  28.08       58.43 (30.35)                                        
  7 Baeder, Larry D           27 CRUZ-PC              1:02.00    1:01.28  
                  29.30     1:01.28 (31.98)                                        
  8 Henry, Matthew J          28 WACM-PC              1:02.38    1:01.72  
                  28.38     1:01.72 (33.34)                                        
  9 Grigas, Adam J            29 SRM-PC               1:02.49    1:01.93  
                  28.98     1:01.93 (32.95)                                        
 10 Unaphum, Nicholas         28 TVM-PC               1:05.00    1:05.23  
                  31.41     1:05.23 (33.82)                                        
 11 Dumouchel, Rob            27 CSAM-ZZ              1:05.44    1:05.47  
                  29.73     1:05.47 (35.74)                                        
 12 LO, Tom C                 26 BAC-PC               1:15.50    1:07.76  
                  32.04     1:07.76 (35.72)                                        
 13 Walters, Kevin            27 SRM-PC               1:12.40    1:10.39  
                  33.42     1:10.39 (36.97)                                        
 14 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC               1:10.00    1:13.85  
                  33.37     1:13.85 (40.48)                                        
 15 Fischer, Eric M           28 USF-PC               1:30.00    1:14.00  
                  34.51     1:14.00 (39.49)                                        
 16 Herman, Isak              27 USF-PC               1:22.50    1:18.00  
                  35.73     1:18.00 (42.27)                                        
 -- Holsman, Trent T          28 TOC-PC               1:05.30         NS  
 -- Hessler, Carl J           28 TOC-PC                 54.22         NS  
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Mark C          25 TVM-PC               2:03.06    1:54.64  
                  24.87       53.84 (28.97)     1:26.48 (32.64)     1:54.64 (28.16)
  2 Nonaka, Andy J            29 WCM-PC               2:03.00    2:02.38  
                  27.03       59.25 (32.22)     1:34.54 (35.29)     2:02.38 (27.84)
  3 Petersen, Kenneth A       27 TVM-PC               2:08.99    2:04.73  
                  27.27       59.39 (32.12)     1:36.05 (36.66)     2:04.73 (28.68)
  4 Palmer, Ben C             28 VACA-PC              2:11.28    2:07.93  
                  27.59     1:01.47 (33.88)     1:37.19 (35.72)     2:07.93 (30.74)
  5 Roper, Matthew D          28 DAM-PC               2:07.99    2:15.40  
                  27.15     1:01.78 (34.63)     1:43.46 (41.68)     2:15.40 (31.94)
  6 Smrz, Paul                26 WCM-PC               2:24.32    2:17.61  
                  29.20     1:05.94 (36.74)     1:45.91 (39.97)     2:17.61 (31.70)
  7 Schenck, Niklas           27 TSUN-PC              3:02.36    2:24.32  
                  31.15     1:08.84 (37.69)     1:52.61 (43.77)     2:24.32 (31.71)
  8 Dumouchel, Rob            27 CSAM-ZZ              2:35.00    2:26.95  
                  27.99     1:06.12 (38.13)     1:50.69 (44.57)     2:26.95 (36.26)
  9 Cortes, Quetzalcoatl      29 USF-PC               3:30.00    2:55.98  
                  32.60     1:16.34 (43.74)     2:14.56 (58.22)     2:55.98 (41.42)
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stephens, Mark C          25 TVM-PC               4:40.75    4:20.63  
                  31.66     1:07.34 (35.68)     1:43.41 (36.07)   4:20.63 (2:37.22)
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Greenwood, Scott C        31 TOC-PC                 21.00      20.80  
  2 Jones, Clayton P          30 BAY-PC                 22.00      21.54  
  3 Stone, Ethan P            31 SRM-PC                 22.00      21.67  
  4 Tejada, Alex              33 USF-PC                 22.49      22.43  
  5 Conway, Adam M            30 TVM-PC                 22.10      22.49  
  6 Brown, Andy M             30 WCM-PC                 22.20      22.58  
  7 Nisenbaum, Adam           31 TEME-PC                23.43      22.77  
  8 Mellinger, Jeff R         30 WCM-PC                 24.96      24.05  
  9 Donlon, Kevin H           30 MAAC-PC                25.00      24.51  
 10 Best, Matthew B           34 SVAM-PC                28.00      25.55  
 11 Shoenberger, Deacon G     34 UN-PC                  27.25      26.01  
 12 Chan, Henry               30 SMMM-PC                29.50      26.54  
 13 Pizzo, Jeff J             32 USF-PC                 30.50      29.34  
 14 Hallenbeck, Tim J         31 UN-PC                  34.58      32.67  
 -- Dennis, Andrew S          32 WCM-PC                 21.50         NS  
 -- Sheldon, Jason S          30 RAMS-PC                23.60         NS  
 -- Ritter, Justin P          33 SCAM-PC                24.50         NS  
 -- Tabadisto, Anthony        32 USF-PC                 45.00         NS  
 -- Kading, Matthew           33 TVM-PC                 29.05         NS  
 -- Rosen, Ben D              32 DAM-PC                 22.50         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Clayton P          30 BAY-PC                 50.00      47.89  
                  23.25       47.89 (24.64)                                        
  2 Dennis, Andrew S          32 WCM-PC                 48.22      48.47  
                  23.12       48.47 (25.35)                                        
  3 Conway, Adam M            30 TVM-PC                 48.50      49.13  
                  23.38       49.13 (25.75)                                        
  4 Stone, Ethan P            31 SRM-PC                 49.50      49.15  
                  23.26       49.15 (25.89)                                        
  5 Rosen, Ben D              32 DAM-PC                 49.00      49.66  
                  24.01       49.66 (25.65)                                        
  6 Brown, Andy M             30 WCM-PC                 48.60      49.92  
                  23.69       49.92 (26.23)                                        
  7 Tejada, Alex              33 USF-PC                 50.30      50.47  
                  24.48       50.47 (25.99)                                        
  8 Sheldon, Jason S          30 RAMS-PC                52.00      53.23  
                  25.53       53.23 (27.70)                                        
  9 Austin, Scott A           30 TVM-PC               1:02.00      53.66  
                  25.63       53.66 (28.03)                                        
 10 Donlon, Kevin H           30 MAAC-PC                57.00      54.40  
                  25.67       54.40 (28.73)                                        
 11 Best, Matthew B           34 SVAM-PC              1:00.00      56.58  
                  27.50       56.58 (29.08)                                        
 12 Shoenberger, Deacon G     34 UN-PC                1:03.06      58.53  
                  28.47       58.53 (30.06)                                        
 13 Kading, Matthew           33 TVM-PC               1:03.40      59.73  
                  28.93       59.73 (30.80)                                        
 14 Badger, Todd M            33 SMMM-PC              1:05.00      59.79  
                  28.79       59.79 (31.00)                                        
 15 Chan, Henry               30 SMMM-PC              1:02.20    1:00.23  
                  28.03     1:00.23 (32.20)                                        
 16 Michaels, Jeremiah        32 USF-PC               1:00.00    1:01.88  
                  29.79     1:01.88 (32.09)                                        
 -- Pizzo, Jeff J             32 USF-PC               1:15.00         NS  
 -- Tabadisto, Anthony        32 USF-PC               1:20.00         NS  
 -- Ritter, Justin P          33 SCAM-PC                53.20         NS  
 -- Boas, Taylor C            32 SCAM-PC                56.76         NS  
 -- Hardcastle, Holden P      31 USF-PC               1:00.00         NS  
 -- Nisenbaum, Adam           31 TEME-PC                53.59         NS  
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Clayton P          30 BAY-PC               1:49.00    1:43.49  
                  24.36       50.51 (26.15)     1:17.18 (26.67)     1:43.49 (26.31)
  2 Sorensen, Jack G          31 WCM-PC               1:48.00    1:44.14  
                  24.19       50.71 (26.52)     1:17.91 (27.20)     1:44.14 (26.23)
  3 McDermott, Chris          30 USF-PC               2:00.00    2:04.64  
                  27.39       58.30 (30.91)     1:31.32 (33.02)     2:04.64 (33.32)
  4 YU, Aaron J               33 USF-PC               2:20.00    2:10.03  
                  32.09     1:05.36 (33.27)     1:38.30 (32.94)     2:10.03 (31.73)
  5 Bucy, John S              30 USF-PC               2:16.00    2:14.63  
                  30.64     1:04.57 (33.93)     1:39.79 (35.22)     2:14.63 (34.84)
  6 Tabadisto, Anthony        32 USF-PC               2:40.00    2:25.91  
                  32.44     1:09.68 (37.24)     1:49.24 (39.56)     2:25.91 (36.67)
  7 Antonen, Charles J        31 USF-PC               3:00.00    2:27.49  
                                                    1:55.95 ( )     2:27.49 (31.54)
 -- Walker, Martin J          30 WACM-PC              2:06.22         NS  
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Andy M             30 WCM-PC               4:57.00    5:01.28  
                  26.78       56.55 (29.77)     1:26.99 (30.44)     1:57.63 (30.64)
        2:28.35 (30.72)     2:59.48 (31.13)     3:30.91 (31.43)     4:01.79 (30.88)
        4:32.21 (30.42)     5:01.28 (29.07)                                        
  2 Sorensen, Jack G          31 WCM-PC               5:00.00    5:01.89  
                  26.86       56.53 (29.67)     1:26.56 (30.03)     1:57.40 (30.84)
        2:28.88 (31.48)     2:59.60 (30.72)     3:31.60 (32.00)     4:03.70 (32.10)
        4:33.47 (29.77)     5:01.89 (28.42)                                        
  3 Ritter, Justin P          33 SCAM-PC              5:35.00    5:34.88  
                  29.54     1:02.55 (33.01)     1:36.60 (34.05)     2:10.68 (34.08)
        2:45.00 (34.32)     3:19.66 (34.66)     3:53.70 (34.04)     4:28.18 (34.48)
        5:02.09 (33.91)     5:34.88 (32.79)                                        
  4 Donlon, Kevin H           30 MAAC-PC              5:41.00    5:37.22  
                  28.53     1:00.83 (32.30)     1:34.08 (33.25)     2:08.11 (34.03)
        2:42.28 (34.17)     3:16.87 (34.59)     3:52.21 (35.34)     4:29.17 (36.96)
        5:04.31 (35.14)     5:37.22 (32.91)                                        
  5 McDermott, Chris          30 USF-PC               5:58.00    5:53.55  
                  30.93     1:04.52 (33.59)     1:38.85 (34.33)     2:14.29 (35.44)
        2:50.47 (36.18)     3:27.07 (36.60)     4:04.09 (37.02)     4:40.87 (36.78)
        5:18.18 (37.31)     5:53.55 (35.37)                                        
  6 Tuholski, Walter G        31 WCM-PC               5:40.00    5:54.70  
                  31.27     1:05.56 (34.29)     1:41.28 (35.72)     2:16.86 (35.58)
        2:53.91 (37.05)     3:30.43 (36.52)     4:06.96 (36.53)     4:44.11 (37.15)
        5:19.94 (35.83)     5:54.70 (34.76)                                        
  7 Tabadisto, Anthony        32 USF-PC               6:00.00    6:43.15  
                  32.85     1:10.34 (37.49)     1:49.89 (39.55)     2:30.46 (40.57)
        3:11.36 (40.90)     3:53.47 (42.11)     4:36.01 (42.54)     5:19.41 (43.40)
        6:02.29 (42.88)     6:43.15 (40.86)                                        
  8 Condon, David             32 USF-PC               8:00.00    6:56.42  
                  39.24     1:19.56 (40.32)     2:01.12 (41.56)     2:43.65 (42.53)
        3:25.75 (42.10)     4:09.21 (43.46)     4:52.25 (43.04)     5:35.33 (43.08)
        6:17.34 (42.01)     6:56.42 (39.08)                                        
 -- Hardcastle, Holden P      31 USF-PC               6:40.00         NS  
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Donlon, Kevin H           30 MAAC-PC             13:00.00   11:50.54  
                  30.73     1:05.63 (34.90)     1:41.26 (35.63)     2:17.06 (35.80)
        2:53.57 (36.51)     3:29.76 (36.19)     4:05.86 (36.10)     4:41.93 (36.07)
        5:18.21 (36.28)     5:54.72 (36.51)     6:31.09 (36.37)     7:07.65 (36.56)
        7:44.09 (36.44)     8:20.60 (36.51)     8:56.65 (36.05)     9:32.36 (35.71)
       10:08.84 (36.48)    10:43.82 (34.98)    11:19.31 (35.49)    11:50.54 (31.23)
  2 Pizzo, Jeff J             32 USF-PC              12:42.73   13:13.32  
                  34.33     1:11.50 (37.17)     1:49.90 (38.40)     2:29.46 (39.56)
        3:09.92 (40.46)     3:50.62 (40.70)     4:31.28 (40.66)     5:12.58 (41.30)
        5:53.15 (40.57)     6:33.77 (40.62)     7:15.38 (41.61)     7:56.90 (41.52)
        8:37.49 (40.59)     9:18.38 (40.89)     9:57.98 (39.60)    10:38.08 (40.10)
       11:18.85 (40.77)    11:58.49 (39.64)    12:38.16 (39.67)    13:13.32 (35.16)
  3 Michaels, Jeremiah        32 USF-PC              20:00.00   13:39.90  
                  38.13     1:18.68 (40.55)     1:59.65 (40.97)     2:40.75 (41.10)
        3:22.30 (41.55)     4:03.90 (41.60)     4:45.04 (41.14)     5:26.40 (41.36)
        6:07.80 (41.40)     6:49.27 (41.47)     7:30.96 (41.69)     8:12.43 (41.47)
        8:53.99 (41.56)     9:35.09 (41.10)    10:16.54 (41.45)    10:57.54 (41.00)
       11:38.55 (41.01)    12:19.63 (41.08)    13:00.28 (40.65)    13:39.90 (39.62)
  4 Condon, David             32 USF-PC              16:30.00   14:27.73  
                  40.65     1:22.89 (42.24)     2:06.24 (43.35)     2:50.21 (43.97)
        3:34.08 (43.87)     4:17.47 (43.39)     5:01.09 (43.62)     5:45.46 (44.37)
        6:29.61 (44.15)     7:14.44 (44.83)     7:58.54 (44.10)     8:42.19 (43.65)
        9:25.59 (43.40)    10:09.34 (43.75)    10:53.53 (44.19)    11:37.00 (43.47)
       12:21.09 (44.09)    13:04.25 (43.16)    13:47.22 (42.97)    14:27.73 (40.51)
 -- Nisenbaum, Adam           31 TEME-PC             12:20.59         NS  
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Krauss, Trentin P         32 WCM-PC              18:30.00   18:48.51  
                  29.93     1:02.55 (32.62)     1:36.11 (33.56)     2:09.90 (33.79)
        2:44.24 (34.34)     3:18.65 (34.41)     3:52.68 (34.03)     4:26.59 (33.91)
        5:00.73 (34.14)     5:34.82 (34.09)     6:09.21 (34.39)     6:43.69 (34.48)
        7:18.10 (34.41)     7:52.22 (34.12)     8:26.60 (34.38)     9:00.67 (34.07)
        9:34.72 (34.05)    10:08.30 (33.58)    10:42.35 (34.05)    11:16.46 (34.11)
       11:50.18 (33.72)    12:24.32 (34.14)    12:59.36 (35.04)    13:33.36 (34.00)
       14:07.73 (34.37)    14:41.88 (34.15)    15:16.67 (34.79)    15:51.67 (35.00)
       16:26.92 (35.25)    17:02.54 (35.62)    17:38.65 (36.11)    18:15.39 (36.74)
       18:48.51 (33.12)
  2 Tuholski, Walter G        31 WCM-PC              20:22.32   20:47.29  
                  32.06     1:06.29 (34.23)     1:41.62 (35.33)     2:18.32 (36.70)
        2:55.67 (37.35)     3:33.28 (37.61)     4:10.54 (37.26)     4:48.19 (37.65)
        5:25.82 (37.63)     6:03.67 (37.85)     6:41.15 (37.48)     7:19.11 (37.96)
        7:57.26 (38.15)     8:35.32 (38.06)     9:13.53 (38.21)     9:51.94 (38.41)
       10:30.75 (38.81)    11:09.23 (38.48)    11:47.96 (38.73)    12:26.56 (38.60)
       13:05.52 (38.96)    13:44.25 (38.73)    14:22.86 (38.61)    15:01.59 (38.73)
       15:40.21 (38.62)    16:19.03 (38.82)    16:57.54 (38.51)    17:36.29 (38.75)
       18:15.09 (38.80)    18:53.69 (38.60)    19:31.93 (38.24)    20:09.68 (37.75)
       20:47.29 (37.61)
  3 Michaels, Jeremiah        32 USF-PC              21:00.00   21:37.89  
                  33.82     1:11.87 (38.05)     1:50.71 (38.84)     2:29.94 (39.23)
        3:09.49 (39.55)     3:48.84 (39.35)     4:28.73 (39.89)     5:08.06 (39.33)
        5:47.96 (39.90)     6:27.55 (39.59)     7:06.95 (39.40)     7:46.94 (39.99)
        8:26.47 (39.53)     9:05.95 (39.48)     9:45.59 (39.64)    10:25.14 (39.55)
       11:03.97 (38.83)    11:43.33 (39.36)    12:22.73 (39.40)    13:02.16 (39.43)
       13:41.82 (39.66)    14:21.82 (40.00)    15:01.43 (39.61)    15:40.74 (39.31)
       16:20.72 (39.98)    17:00.44 (39.72)    17:40.22 (39.78)    18:20.19 (39.97)
       19:00.12 (39.93)    19:39.89 (39.77)    20:19.88 (39.99)    20:59.52 (39.64)
       21:37.89 (38.37)
  4 Antonen, Charles J        31 USF-PC              24:38.30   24:03.95  
                                                                        9:34.43 ( )
     10:44.61 (1:10.18)    11:00.94 (16.33)    11:27.17 (26.23)  14:18.55 (2:51.38)
                                                                       19:55.30 ( )
                               19:55.51 ( )                                        
                               20:26.98 ( )  24:03.95 (3:36.97)                    
  5 Tabadisto, Anthony        32 USF-PC              25:00.00   24:27.07  
                  35.57     1:14.89 (39.32)     1:56.67 (41.78)     2:40.16 (43.49)
        3:24.02 (43.86)                             4:51.60 ( )     5:35.17 (43.57)
        6:19.05 (43.88)                             7:49.32 ( )     8:34.83 (45.51)
        9:19.81 (44.98)    10:05.73 (45.92)                            11:35.46 ( )
       12:21.67 (46.21)    13:07.00 (45.33)    13:53.03 (46.03)    14:38.99 (45.96)
                               16:10.46 ( )  18:27.44 (2:16.98)    19:12.85 (45.41)
                                                                       20:43.76 ( )
                                                   23:02.51 ( )    23:46.88 (44.37)
       24:27.07 (40.19)
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dennis, Andrew S          32 WCM-PC                 24.90      24.95  
  2 Greenwood, Scott C        31 TOC-PC                 23.50      25.98  
  2 Jones, Clayton P          30 BAY-PC                 26.00      25.98  
  4 Sheeran, Matt M           32 SAC-PC                 26.96      26.45  
  5 Mellinger, Jeff R         30 WCM-PC                 28.56      27.78  
  6 Sheldon, Jason S          30 RAMS-PC                28.70      28.80  
  7 Sorensen, Jack G          31 WCM-PC                 27.00      29.82  
  8 SU, Alex                  33 WCM-PC                 32.00      30.28  
  9 Schmall, Thomas H         32 MA-PC                  30.25      30.81  
 10 Pierstorff, Sam J         33 MAAC-PC                35.99      32.70  
 11 Chan, Henry               30 SMMM-PC                34.80      33.08  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Mellinger, Jeff R         30 WCM-PC                    NT      58.02  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Clayton P          30 BAY-PC                 55.00      56.07  
                  27.27       56.07 (28.80)                                        
  2 Mellinger, Jeff R         30 WCM-PC                 58.45      58.13  
                  28.53       58.13 (29.60)                                        
  3 Sheldon, Jason S          30 RAMS-PC              1:00.00    1:00.86  
                  29.98     1:00.86 (30.88)                                        
  4 Schmall, Thomas H         32 MA-PC                1:06.50    1:06.92  
                  31.98     1:06.92 (34.94)                                        
  5 Hardcastle, Holden P      31 USF-PC               1:10.00    1:07.11  
                  33.32     1:07.11 (33.79)                                        
  6 Chan, Henry               30 SMMM-PC              1:14.25    1:13.80  
                  35.63     1:13.80 (38.17)                                        
  7 Pizzo, Jeff J             32 USF-PC               1:42.00    1:14.26  
                  36.74     1:14.26 (37.52)                                        
 -- Sheeran, Matt M           32 SAC-PC                 59.18         NS  
 -- Dennis, Andrew S          32 WCM-PC                 53.63         NS  
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mellinger, Jeff R         30 WCM-PC               2:08.56    2:03.43  
                  30.00     1:00.85 (30.85)     1:32.00 (31.15)     2:03.43 (31.43)
  2 Sheeran, Matt M           32 SAC-PC               2:12.94    2:07.21  
                  29.57     1:01.91 (32.34)     1:34.45 (32.54)     2:07.21 (32.76)
  3 Sheldon, Jason S          30 RAMS-PC              2:10.00    2:15.69  
                  31.49     1:05.91 (34.42)     1:41.25 (35.34)     2:15.69 (34.44)
  4 Antonen, Charles J        31 USF-PC               3:30.00    3:02.68  
                                1:25.21 ( )     2:14.47 (49.26)     3:02.68 (48.21)
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC                 27.50      27.77  
  2 Lehman, Darrin E          30 RAMS-PC                32.00      32.07  
  3 Mellinger, Jeff R         30 WCM-PC                 34.00      33.46  
  4 Shoenberger, Deacon G     34 UN-PC                  35.24      34.02  
  5 Badger, Todd M            33 SMMM-PC                45.00      34.63  
  6 Best, Matthew B           34 SVAM-PC                38.00      36.18  
  7 Hallenbeck, Tim J         31 UN-PC                  40.51      38.59  
 -- Ritter, Justin P          33 SCAM-PC                31.00         NS  
 -- Nisenbaum, Adam           31 TEME-PC                34.27         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC               1:00.50    1:01.64  
                  28.46     1:01.64 (33.18)                                        
  2 Nisenbaum, Adam           31 TEME-PC              1:09.51    1:09.56  
                  32.99     1:09.56 (36.57)                                        
  3 Shoenberger, Deacon G     34 UN-PC                1:12.45    1:13.23  
                  34.86     1:13.23 (38.37)                                        
  4 Antonen, Charles J        31 USF-PC               1:17.25    1:17.53  
                  36.88     1:17.53 (40.65)                                        
  5 Best, Matthew B           34 SVAM-PC              1:22.00    1:18.60  
                  38.18     1:18.60 (40.42)                                        
  6 Hallenbeck, Tim J         31 UN-PC                1:30.50    1:27.65  
                  41.68     1:27.65 (45.97)                                        
 -- Lehman, Darrin E          30 RAMS-PC              1:12.00         NS  
 -- Ritter, Justin P          33 SCAM-PC              1:07.00         NS  
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC               2:20.00    2:15.43  
                  28.85     1:02.77 (33.92)     1:38.18 (35.41)     2:15.43 (37.25)
  2 Antonen, Charles J        31 USF-PC               2:47.20    2:49.23  
                  37.22     1:19.87 (42.65)     2:04.00 (44.13)     2:49.23 (45.23)
 -- Walker, Martin J          30 WACM-PC              2:32.22         NS  
 -- Ritter, Justin P          33 SCAM-PC              2:28.00         NS  
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            30 TVM-PC                 23.36      23.30  
  2 Jones, Clayton P          30 BAY-PC                 25.00      23.59  
  3 Greenwood, Scott C        31 TOC-PC                 22.90      23.76  
  4 Tejada, Alex              33 USF-PC                 24.50      24.84  
  5 Mensonides, Lewis J       31 MAAC-PC                26.53      26.96  
  6 Boas, Taylor C            32 SCAM-PC                27.99      27.89  
  7 Daily, Allan R            33 USF-PC                 30.00      27.94  
  8 Schmall, Thomas H         32 MA-PC                  31.84      28.70  
  9 Tuholski, Walter G        31 WCM-PC                 28.85      28.87  
 10 SU, Alex                  33 WCM-PC                 31.00      28.95  
 11 Mellinger, Jeff R         30 WCM-PC                 30.00      28.99  
 12 McDermott, Chris          30 USF-PC                 27.99      29.05  
 13 Kading, Matthew           33 TVM-PC                 29.55      29.17  
 14 Badger, Todd M            33 SMMM-PC                35.00      29.25  
 15 Chan, Henry               30 SMMM-PC                31.50      29.80  
 16 Pierstorff, Sam J         33 MAAC-PC                35.55      31.45  
 -- Shoenberger, Deacon G     34 UN-PC                  29.40         NS  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            30 TVM-PC                 51.90      50.34  
                  23.45       50.34 (26.89)                                        
  2 Jones, Clayton P          30 BAY-PC                 54.00      53.19  
                  24.82       53.19 (28.37)                                        
  3 Stone, Ethan P            31 SRM-PC                 55.90      54.70  
                  25.11       54.70 (29.59)                                        
  4 Brown, Andy M             30 WCM-PC                 54.00      55.00  
                  25.20       55.00 (29.80)                                        
  5 Rosen, Ben D              32 DAM-PC                 57.00      56.95  
                  26.99       56.95 (29.96)                                        
  6 Sheeran, Matt M           32 SAC-PC               1:02.00    1:00.55  
                  28.58     1:00.55 (31.97)                                        
  7 Boas, Taylor C            32 SCAM-PC              1:04.08    1:03.86  
                  29.08     1:03.86 (34.78)                                        
  8 Hardcastle, Holden P      31 USF-PC               1:10.00    1:04.22  
                  29.93     1:04.22 (34.29)                                        
  9 McDermott, Chris          30 USF-PC               1:00.00    1:07.37  
                  30.54     1:07.37 (36.83)                                        
 10 Kading, Matthew           33 TVM-PC               1:10.50    1:07.62  
                  31.92     1:07.62 (35.70)                                        
 -- Krauss, Trentin P         32 WCM-PC                 55.00         NS  
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Conway, Adam M            30 TVM-PC               2:01.20    1:56.33  
                  24.84       54.62 (29.78)     1:25.50 (30.88)     1:56.33 (30.83)
  2 Michaels, Jeremiah        32 USF-PC               2:30.00    2:40.17  
                  34.47     1:14.71 (40.24)     1:56.19 (41.48)     2:40.17 (43.98)
 -- Kading, Matthew           33 TVM-PC               2:34.56         NS  
 -- Nisenbaum, Adam           31 TEME-PC              2:15.15         NS  
 -- Boas, Taylor C            32 SCAM-PC              2:30.00         NS  
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stone, Ethan P            31 SRM-PC                 56.90      55.37  
                  25.64       55.37 (29.73)                                        
  2 Conway, Adam M            30 TVM-PC                 56.00      56.13  
                  25.27       56.13 (30.86)                                        
  3 Rosen, Ben D              32 DAM-PC                 59.00      58.27  
                  27.51       58.27 (30.76)                                        
  4 Mensonides, Lewis J       31 MAAC-PC              1:01.77    1:01.26  
                  28.41     1:01.26 (32.85)                                        
  5 Ritter, Justin P          33 SCAM-PC              1:01.91    1:02.43  
                  30.71     1:02.43 (31.72)                                        
  6 Hardcastle, Holden P      31 USF-PC               1:20.00    1:04.68  
                  30.60     1:04.68 (34.08)                                        
  7 SU, Alex                  33 WCM-PC               1:04.00    1:06.45  
                  30.13     1:06.45 (36.32)                                        
  8 Schmall, Thomas H         32 MA-PC                1:10.50    1:07.11  
                  30.10     1:07.11 (37.01)                                        
  9 Daily, Allan R            33 USF-PC               1:20.00    1:07.51  
                  31.56     1:07.51 (35.95)                                        
 10 Badger, Todd M            33 SMMM-PC              1:30.00    1:08.30  
                  31.25     1:08.30 (37.05)                                        
 11 Chan, Henry               30 SMMM-PC              1:11.20    1:08.65  
                  31.35     1:08.65 (37.30)                                        
 12 Kading, Matthew           33 TVM-PC               1:14.75    1:09.36  
                  31.79     1:09.36 (37.57)                                        
 13 Pierstorff, Sam J         33 MAAC-PC              1:25.20    1:11.93  
                  32.90     1:11.93 (39.03)                                        
 -- Krauss, Trentin P         32 WCM-PC                 58.00         NS  
 -- Shoenberger, Deacon G     34 UN-PC                1:10.05         NS  
 -- Walker, Martin J          30 WACM-PC              1:06.22         NS  
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nisenbaum, Adam           31 TEME-PC              2:29.03    2:16.51  
                  28.12     1:05.24 (37.12)     1:45.40 (40.16)     2:16.51 (31.11)
  2 Hardcastle, Holden P      31 USF-PC               3:00.00    2:22.84  
                  30.36     1:07.43 (37.07)     1:48.07 (40.64)     2:22.84 (34.77)
  3 Schmall, Thomas H         32 MA-PC                2:25.76    2:30.89  
                  30.02     1:06.60 (36.58)     1:53.96 (47.36)     2:30.89 (36.93)
  4 Chan, Henry               30 SMMM-PC              2:40.20    2:34.21  
                  33.16     1:13.18 (40.02)     1:59.80 (46.62)     2:34.21 (34.41)
  5 Antonen, Charles J        31 USF-PC               2:36.15    2:37.14  
                  31.57     1:12.71 (41.14)     1:59.20 (46.49)     2:37.14 (37.94)
 -- Kading, Matthew           33 TVM-PC               2:22.22         NS  
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Michaels, Jeremiah        32 USF-PC               5:51.00    5:41.79  
                  35.08     1:16.61 (41.53)     2:04.01 (47.40)     2:50.40 (46.39)
        3:36.84 (46.44)     4:23.98 (47.14)     5:03.85 (39.87)     5:41.79 (37.94)
  2 Antonen, Charles J        31 USF-PC               5:50.30    5:46.63  
                  33.67     1:13.47 (39.80)   2:44.05 (1:30.58)     3:34.64 (50.59)
        4:23.83 (49.19)   5:46.63 (1:22.80)                                        
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Michael W           35 WCM-PC                 23.00      22.59  
  2 Harris, Josh              39 USF-PC                 23.28      22.78  
  3 Speyer, Gabriel D         35 USF-PC                 23.34      23.05  
  4 MC Carthy, Joseph F       39 MAM-PC                 23.25      23.52  
  5 Kara, Tom A               37 MAAC-PC                24.48      23.74  
  6 Marshall, John P          39 USF-PC                 25.00      24.01  
  7 Bergerson, Eric A         36 HTUB-PC                25.00      24.08  
  8 Jeffrey, Keith A          37 TVM-PC                 24.99      24.11  
  9 Reilly, Timothy J         37 TVM-PC                 24.00      24.63  
 10 Perutz, Mark A            38 USF-PC                 27.00      25.11  
 11 Schrodi, Steven J         37 TVM-PC                 26.54      25.42  
 12 Yau, Jeffrey              36 WCM-PC                 26.50      26.41  
 13 Hiraoka, Michael          35 TVM-PC                 32.00      28.23  
 14 Malapira, Jonathan M      39 TVM-PC                 32.00      28.75  
 -- Wen, Patrick              36 WCM-PC                 26.00         NS  
 -- Stovall, Jesse R          36 SCAM-PC                23.51         NS  
 -- Jower, Scott              39 HTUB-PC                25.00         NS  
 -- Erickson, Douglas B       37 RHMS-PC                23.75         NS  
 -- Holm, Brian C             37 TVM-PC                 24.00         NS  
 -- Williams, Kevin D         39 SRM-PC                 25.00         NS  
 -- Bitting, Douglas C        37 TVM-PC                 25.50         NS  
 -- Bohlman, Lance            38 SNM-PC                 21.00         NS  
 -- Sherstnev, Eduard Y       37 UN-PC                  25.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Michael W           35 WCM-PC                 51.00      50.71  
                  23.87       50.71 (26.84)                                        
  2 Speyer, Gabriel D         35 USF-PC                 51.58      50.77  
                  23.98       50.77 (26.79)                                        
  3 Harris, Josh              39 USF-PC                 52.22      51.70  
                  24.78       51.70 (26.92)                                        
  4 Benson, Keith             36 TAM-PC                 51.60      52.13  
                  25.29       52.13 (26.84)                                        
  5 Hale, William C           38 MAM-PC                 51.99      52.74  
                  24.62       52.74 (28.12)                                        
  6 Kara, Tom A               37 MAAC-PC                53.25      53.53  
                  25.97       53.53 (27.56)                                        
  7 Marshall, John P          39 USF-PC                 56.00      54.21  
                  26.04       54.21 (28.17)                                        
  8 Erickson, Douglas B       37 RHMS-PC                52.00      54.47  
                  25.43       54.47 (29.04)                                        
  9 Burks, Robert M           38 TTAM-PC                57.50      54.72  
                  26.47       54.72 (28.25)                                        
 10 Schrodi, Steven J         37 TVM-PC                 59.07      56.57  
                  27.47       56.57 (29.10)                                        
 11 Wen, Patrick              36 WCM-PC                 57.00      56.92  
                  27.46       56.92 (29.46)                                        
 12 Bergerson, Eric A         36 HTUB-PC                59.00      57.41  
                  27.01       57.41 (30.40)                                        
 13 Hiraoka, Michael          35 TVM-PC               1:15.00    1:02.89  
                  29.62     1:02.89 (33.27)                                        
 14 Malapira, Jonathan M      39 TVM-PC               1:15.00    1:03.45  
                  30.25     1:03.45 (33.20)                                        
 -- Yau, Jeffrey              36 WCM-PC               1:08.00         DQ  
                  29.50          DQ (33.17)                                        
 -- Bohlman, Lance            38 SNM-PC                 47.10         NS  
 -- Bitting, Douglas C        37 TVM-PC                 58.00         NS  
 -- Stovall, Jesse R          36 SCAM-PC                50.94         NS  
 -- Reilly, Timothy J         37 TVM-PC                 53.00         NS  
 -- Connolly, Darrin T        37 USF-PC                 52.50         NS  
 -- Holm, Brian C             37 TVM-PC                 54.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hoftyzer, Ernie           39 DAM-PC               1:58.01    1:53.41  
                  26.87       55.71 (28.84)     1:24.78 (29.07)     1:53.41 (28.63)
  2 Rodic, Nenad              38 SNM-PC               1:50.10    1:53.82  
                  26.47       55.23 (28.76)     1:24.64 (29.41)     1:53.82 (29.18)
  3 Hale, William C           38 MAM-PC               1:54.50    1:55.25  
                  26.72       55.68 (28.96)     1:25.27 (29.59)     1:55.25 (29.98)
  4 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               1:56.00    1:55.32  
                  26.37       55.13 (28.76)     1:25.33 (30.20)     1:55.32 (29.99)
  5 Billings, Greg            36 CHIC-PC              1:55.33    1:57.32  
                  27.71       57.25 (29.54)     1:27.61 (30.36)     1:57.32 (29.71)
  6 Bohlman, Lance            38 SNM-PC               1:54.00    2:05.00  
                  28.43       59.13 (30.70)     1:31.11 (31.98)     2:05.00 (33.89)
  7 Schrodi, Steven J         37 TVM-PC               2:10.00    2:08.13  
                  28.88     1:00.00 (31.12)     1:33.70 (33.70)     2:08.13 (34.43)
  8 Damm, James T             37 AS-CV                2:02.50    2:08.82  
                  28.91     1:00.38 (31.47)     1:34.59 (34.21)     2:08.82 (34.23)
  9 Noble, Brian J            39 USF-PC               2:40.00    2:25.98  
                  32.93     1:09.75 (36.82)     1:47.94 (38.19)     2:25.98 (38.04)
 10 Bolander, Jarie G         38 USF-PC               2:40.00    2:35.43  
                  36.16     1:15.56 (39.40)     1:57.28 (41.72)     2:35.43 (38.15)
 -- Petrilla, Eric A          39 SNM-PC               1:55.35         NS  
 -- Wanie, Lee G              35 TOC-PC               1:47.00         NS  
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodic, Nenad              38 SNM-PC               4:59.00    5:09.30  
                  27.66       58.03 (30.37)     1:28.95 (30.92)     2:00.44 (31.49)
        2:31.82 (31.38)     3:03.82 (32.00)     3:35.10 (31.28)     4:06.98 (31.88)
        4:38.40 (31.42)     5:09.30 (30.90)                                        
  2 Hoftyzer, Ernie           39 DAM-PC               5:22.01    5:12.92  
                  28.32       59.32 (31.00)     1:31.39 (32.07)     2:03.41 (32.02)
        2:35.32 (31.91)     3:06.86 (31.54)     3:38.57 (31.71)     4:10.45 (31.88)
        4:41.98 (31.53)     5:12.92 (30.94)                                        
  3 Billings, Greg            36 CHIC-PC              5:11.56    5:18.63  
                  28.76       59.87 (31.11)     1:31.58 (31.71)     2:03.63 (32.05)
        2:36.22 (32.59)     3:08.74 (32.52)     3:41.45 (32.71)     4:14.31 (32.86)
        4:47.21 (32.90)     5:18.63 (31.42)                                        
  4 Atchison, Dean T          38 USF-PC               5:23.00    5:19.23  
                  29.46     1:00.94 (31.48)     1:33.06 (32.12)     2:05.30 (32.24)
        2:37.74 (32.44)     3:10.03 (32.29)     3:42.65 (32.62)     4:15.32 (32.67)
        4:48.08 (32.76)     5:19.23 (31.15)                                        
  5 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               5:35.00    5:22.02  
                  28.54     1:00.24 (31.70)     1:33.39 (33.15)     2:06.80 (33.41)
        2:40.56 (33.76)     3:14.11 (33.55)     3:47.03 (32.92)     4:19.57 (32.54)
        4:52.28 (32.71)     5:22.02 (29.74)                                        
  6 Burks, Robert M           38 TTAM-PC              5:47.00    5:29.62  
                  28.89     1:00.54 (31.65)     1:32.97 (32.43)     2:06.95 (33.98)
        2:41.19 (34.24)     3:14.73 (33.54)     3:48.44 (33.71)     4:22.56 (34.12)
        4:56.49 (33.93)     5:29.62 (33.13)                                        
  7 Tran, Kiet T              37 USF-PC               5:40.00    5:31.88  
                  30.09     1:03.51 (33.42)     1:37.84 (34.33)     2:12.12 (34.28)
        2:46.48 (34.36)     3:20.57 (34.09)     3:54.06 (33.49)     4:27.69 (33.63)
        5:00.49 (32.80)     5:31.88 (31.39)                                        
  8 Dooley, Todd M            36 SAC-PC               6:20.00    6:11.49  
                  32.68     1:07.91 (35.23)     1:44.43 (36.52)     2:21.67 (37.24)
        2:59.13 (37.46)     3:37.23 (38.10)     4:15.69 (38.46)     4:54.92 (39.23)
        5:33.86 (38.94)     6:11.49 (37.63)                                        
  9 Mageean, Edward A         39 MAAC-PC              6:38.00    6:22.48  
                  30.33     1:04.25 (33.92)     1:40.96 (36.71)     2:20.40 (39.44)
        3:00.63 (40.23)     3:40.10 (39.47)     4:20.99 (40.89)     5:01.76 (40.77)
        5:43.03 (41.27)     6:22.48 (39.45)                                        
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Connolly, Darrin T        37 USF-PC              19:05.00   18:54.00  
                  28.99     1:00.99 (32.00)     1:34.22 (33.23)     2:08.14 (33.92)
        2:42.26 (34.12)     3:16.78 (34.52)     3:51.35 (34.57)     4:25.93 (34.58)
        5:00.36 (34.43)     5:35.19 (34.83)     6:10.19 (35.00)     6:45.00 (34.81)
        7:19.83 (34.83)     7:54.79 (34.96)     8:29.96 (35.17)     9:04.66 (34.70)
        9:39.37 (34.71)    10:14.31 (34.94)    10:49.07 (34.76)    11:24.00 (34.93)
       11:59.25 (35.25)    12:34.48 (35.23)    13:09.64 (35.16)    13:44.70 (35.06)
       14:20.08 (35.38)    14:55.46 (35.38)    15:30.69 (35.23)    16:05.94 (35.25)
       16:40.69 (34.75)    17:15.46 (34.77)    17:50.24 (34.78)    18:23.71 (33.47)
       18:54.00 (30.29)
  2 Sanders, Drew Y           38 TOC-PC              20:40.00   21:07.76  
                  34.58     1:12.41 (37.83)     1:51.28 (38.87)     2:30.11 (38.83)
        3:09.40 (39.29)     3:48.81 (39.41)     4:28.43 (39.62)     5:07.94 (39.51)
        5:47.22 (39.28)     6:26.15 (38.93)     7:05.43 (39.28)     7:44.66 (39.23)
        8:23.78 (39.12)     9:02.65 (38.87)     9:41.40 (38.75)    10:20.26 (38.86)
       10:58.58 (38.32)    11:37.38 (38.80)    12:16.33 (38.95)    12:54.99 (38.66)
       13:33.79 (38.80)    14:12.56 (38.77)    14:50.87 (38.31)    15:29.48 (38.61)
       16:08.30 (38.82)    16:47.03 (38.73)    17:25.59 (38.56)    18:03.49 (37.90)
       18:41.53 (38.04)    19:19.54 (38.01)    19:57.06 (37.52)    20:33.73 (36.67)
       21:07.76 (34.03)
  3 Noble, Brian J            39 USF-PC              20:00.00   21:20.78  
                  33.28     1:09.69 (36.41)     1:47.66 (37.97)     2:26.06 (38.40)
        3:05.06 (39.00)     3:45.11 (40.05)     4:25.55 (40.44)     5:05.82 (40.27)
        5:46.10 (40.28)     6:26.49 (40.39)     7:06.22 (39.73)     7:46.34 (40.12)
        8:26.70 (40.36)     9:06.97 (40.27)     9:47.69 (40.72)    10:28.53 (40.84)
       11:08.88 (40.35)    11:49.35 (40.47)    12:29.84 (40.49)    13:10.51 (40.67)
       13:51.41 (40.90)    14:32.53 (41.12)    15:13.01 (40.48)    15:53.36 (40.35)
       16:34.39 (41.03)    17:15.51 (41.12)    17:56.30 (40.79)    18:37.08 (40.78)
       19:17.92 (40.84)    19:58.81 (40.89)    20:39.86 (41.05)    21:20.78 (40.92)
  4 Bolander, Jarie G         38 USF-PC              21:30.00   23:22.76  
                  36.28     1:17.39 (41.11)     1:57.88 (40.49)     2:38.65 (40.77)
        3:20.78 (42.13)     4:03.98 (43.20)     4:46.20 (42.22)     5:30.24 (44.04)
        6:12.88 (42.64)     6:54.50 (41.62)     7:38.87 (44.37)     8:21.84 (42.97)
        9:05.05 (43.21)     9:48.17 (43.12)    10:30.92 (42.75)    11:13.72 (42.80)
       11:55.69 (41.97)    12:39.95 (44.26)    13:23.49 (43.54)    14:05.49 (42.00)
       14:49.35 (43.86)    15:31.25 (41.90)    16:15.22 (43.97)    16:58.49 (43.27)
       17:42.53 (44.04)    18:24.87 (42.34)    19:07.95 (43.08)    19:51.68 (43.73)
       20:34.71 (43.03)    21:16.87 (42.16)    21:59.09 (42.22)    22:41.25 (42.16)
       23:22.76 (41.51)
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bohlman, Lance            38 SNM-PC                 24.30      25.47  
  2 Stovall, Jesse R          36 SCAM-PC                25.65      25.92  
  3 Jeffrey, Keith A          37 TVM-PC                 26.70      26.23  
  4 Hale, William C           38 MAM-PC                 26.40      26.65  
  5 Kara, Tom A               37 MAAC-PC                28.20      28.50  
  6 Connolly, Darrin T        37 USF-PC                 29.00      28.71  
  7 Walton, Jeff              35 TSUN-PC                31.85      30.50  
  8 Atchison, Dean T          38 USF-PC                 32.00      31.32  
  9 Damm, James T             37 AS-CV                  32.00      32.54  
 10 Mageean, Edward A         39 MAAC-PC                37.00      35.01  
 11 Malapira, Jonathan M      39 TVM-PC                 45.00      35.77  
 12 Hiraoka, Michael          35 TVM-PC                 50.50      37.06  
 -- Dooley, Todd M            36 SAC-PC                 40.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stovall, Jesse R          36 SCAM-PC                56.16      54.37  
                  26.71       54.37 (27.66)                                        
  2 Jeffrey, Keith A          37 TVM-PC                 57.70      56.13  
                  27.24       56.13 (28.89)                                        
  3 Hale, William C           38 MAM-PC                 57.70      58.01  
                  27.78       58.01 (30.23)                                        
  4 Kara, Tom A               37 MAAC-PC              1:05.72    1:02.18  
                  30.55     1:02.18 (31.63)                                        
  5 Hiraoka, Michael          35 TVM-PC               1:40.00    1:19.46  
                  37.97     1:19.46 (41.49)                                        
 -- Connolly, Darrin T        37 USF-PC               1:04.00         NS  
 -- Jower, Scott              39 HTUB-PC              1:10.00         NS  
 -- Bohlman, Lance            38 SNM-PC                 52.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rodic, Nenad              38 SNM-PC               2:00.70    2:02.49  
                  29.52     1:00.56 (31.04)     1:31.16 (30.60)     2:02.49 (31.33)
  2 Hale, William C           38 MAM-PC               2:06.50    2:06.63  
                  31.00     1:03.39 (32.39)     1:35.72 (32.33)     2:06.63 (30.91)
  3 Connolly, Darrin T        37 USF-PC               2:15.00    2:14.40  
                  31.67     1:05.97 (34.30)     1:40.63 (34.66)     2:14.40 (33.77)
  4 Kara, Tom A               37 MAAC-PC              2:21.88    2:21.05  
                  34.74     1:11.20 (36.46)     1:47.07 (35.87)     2:21.05 (33.98)
 -- Sway, David A             35 USF-PC               2:20.00         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Carthy, Joseph F       39 MAM-PC                 29.03      28.99  
  2 Erickson, Douglas B       37 RHMS-PC                30.54      31.17  
  3 Marshall, John P          39 USF-PC                 32.50      31.59  
  3 Liao, Tony S              39 HTUB-PC                31.00      31.59  
  5 Schrodi, Steven J         37 TVM-PC                 34.94      31.93  
  6 Cook, John M              38 USF-PC                 31.30      32.08  
  7 Yau, Jeffrey              36 WCM-PC                 37.00      34.72  
  8 Malapira, Jonathan M      39 TVM-PC                 40.00      38.93  
 -- Williams, Kevin D         39 SRM-PC                 33.00         NS  
 -- Goddard, Seth L           37 BAM-PC                 34.00         NS  
 -- Holm, Brian C             37 TVM-PC                 34.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Benson, Keith             36 TAM-PC               1:03.00    1:03.40  
                  29.88     1:03.40 (33.52)                                        
  2 MC Carthy, Joseph F       39 MAM-PC               1:06.35    1:05.59  
                  31.04     1:05.59 (34.55)                                        
  3 Chen, Michael W           35 WCM-PC               1:06.00    1:06.87  
                  31.92     1:06.87 (34.95)                                        
  4 Cook, John M              38 USF-PC               1:09.00    1:09.58  
                  32.75     1:09.58 (36.83)                                        
  5 Schrodi, Steven J         37 TVM-PC               1:13.16    1:10.11  
                  33.27     1:10.11 (36.84)                                        
  6 Marshall, John P          39 USF-PC               1:12.00    1:10.24  
                  33.70     1:10.24 (36.54)                                        
  7 Liao, Tony S              39 HTUB-PC              1:08.00    1:13.46  
                  34.21     1:13.46 (39.25)                                        
  8 Perutz, Mark A            38 USF-PC               1:18.00    1:15.10  
                  36.66     1:15.10 (38.44)                                        
 -- Sway, David A             35 USF-PC               1:10.00         NS  
 -- Erickson, Douglas B       37 RHMS-PC              1:10.00         NS  
 -- Goddard, Seth L           37 BAM-PC               1:14.00         NS  
 -- Holm, Brian C             37 TVM-PC               1:15.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cook, John M              38 USF-PC               2:33.00    2:31.97  
                  33.89     1:11.90 (38.01)     1:51.45 (39.55)     2:31.97 (40.52)
  2 MC Bride, Patrick F       39 USF-PC               2:37.50    2:36.20  
                  34.75     1:13.65 (38.90)     1:54.52 (40.87)     2:36.20 (41.68)
 -- Petrilla, Eric A          39 SNM-PC               2:27.37         NS  
 -- Benson, Keith             36 TAM-PC               2:18.02         NS  
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Carthy, Joseph F       39 MAM-PC                 24.95      24.69  
  2 Harris, Josh              39 USF-PC                 26.00      25.56  
  3 Jeffrey, Keith A          37 TVM-PC                 26.20      26.06  
  4 Tran, Kiet T              37 USF-PC                 27.00      26.87  
  5 Reilly, Timothy J         37 TVM-PC                 27.40      26.90  
  6 Oren, Amir                36 TSUN-PC                35.00      26.97  
  7 Kara, Tom A               37 MAAC-PC                26.87      27.24  
  8 Walton, Jeff              35 TSUN-PC                28.76      27.45  
  9 Cook, John M              38 USF-PC                 27.20      27.63  
 10 Erickson, Douglas B       37 RHMS-PC                27.52      27.93  
 11 Cheung, Casey D           35 TSUN-PC                31.13      29.00  
 12 MC Bride, Patrick F       39 USF-PC                 27.50      29.07  
 13 Goddard, Seth L           37 BAM-PC                 30.00      29.91  
 14 Malapira, Jonathan M      39 TVM-PC                 35.00      31.67  
 15 Dooley, Todd M            36 SAC-PC                 35.00      34.19  
 -- Yau, Jeffrey              36 WCM-PC                 35.00         NS  
 -- Wen, Patrick              36 WCM-PC                 29.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Carthy, Joseph F       39 MAM-PC                 55.00      55.32  
                  25.10       55.32 (30.22)                                        
  2 Stovall, Jesse R          36 SCAM-PC                59.51      56.03  
                  26.81       56.03 (29.22)                                        
  3 Harris, Josh              39 USF-PC                 58.02      56.49  
                  26.12       56.49 (30.37)                                        
  4 Tran, Kiet T              37 USF-PC               1:00.00      58.51  
                  28.29       58.51 (30.22)                                        
  5 Burks, Robert M           38 TTAM-PC              1:05.00      59.89  
                  27.77       59.89 (32.12)                                        
  6 Walton, Jeff              35 TSUN-PC              1:05.18    1:03.68  
                  29.64     1:03.68 (34.04)                                        
  7 Wen, Patrick              36 WCM-PC               1:10.00    1:05.17  
                  29.90     1:05.17 (35.27)                                        
  8 MC Bride, Patrick F       39 USF-PC               1:04.50    1:05.46  
                  29.60     1:05.46 (35.86)                                        
  9 Hiraoka, Michael          35 TVM-PC               1:30.00    1:10.54  
                  31.94     1:10.54 (38.60)                                        
 10 Mageean, Edward A         39 MAAC-PC              1:23.00    1:11.28  
                  32.62     1:11.28 (38.66)                                        
 11 Dooley, Todd M            36 SAC-PC               1:20.00    1:20.12  
                  36.23     1:20.12 (43.89)                                        
 -- Petrilla, Eric A          39 SNM-PC               1:01.26         NS  
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burks, Robert M           38 TTAM-PC              2:22.00    2:21.15  
                  29.25     1:03.56 (34.31)     1:41.53 (37.97)     2:21.15 (39.62)
 -- Sway, David A             35 USF-PC               2:07.00         NS  
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chen, Michael W           35 WCM-PC               1:00.00      56.70  
                  27.08       56.70 (29.62)                                        
  2 Harris, Josh              39 USF-PC                 59.23      59.34  
                  27.80       59.34 (31.54)                                        
  3 MC Carthy, Joseph F       39 MAM-PC                 57.93    1:00.15  
                  28.25     1:00.15 (31.90)                                        
  4 Jeffrey, Keith A          37 TVM-PC               1:01.70    1:00.67  
                  26.76     1:00.67 (33.91)                                        
  5 Billings, Greg            36 CHIC-PC              1:01.33    1:01.14  
                  27.77     1:01.14 (33.37)                                        
  6 Kara, Tom A               37 MAAC-PC              1:04.08    1:01.35  
                  28.70     1:01.35 (32.65)                                        
  7 Tran, Kiet T              37 USF-PC               1:05.00    1:01.51  
                  28.13     1:01.51 (33.38)                                        
  8 Reilly, Timothy J         37 TVM-PC               1:04.00    1:02.17  
                  28.49     1:02.17 (33.68)                                        
  9 Walton, Jeff              35 TSUN-PC              1:05.25    1:03.55  
                  29.47     1:03.55 (34.08)                                        
 10 Oren, Amir                36 TSUN-PC              1:30.01    1:03.79  
                  29.21     1:03.79 (34.58)                                        
 11 Erickson, Douglas B       37 RHMS-PC              1:10.00    1:04.64  
                  30.54     1:04.64 (34.10)                                        
 12 Atchison, Dean T          38 USF-PC               1:15.00    1:06.49  
                  30.33     1:06.49 (36.16)                                        
 13 MC Bride, Patrick F       39 USF-PC               1:06.50    1:06.93  
                  32.87     1:06.93 (34.06)                                        
 14 Cheung, Casey D           35 TSUN-PC              1:11.11    1:07.70  
                  32.19     1:07.70 (35.51)                                        
 15 Wen, Patrick              36 WCM-PC               1:08.00    1:08.34  
                  31.73     1:08.34 (36.61)                                        
 16 Goddard, Seth L           37 BAM-PC               1:08.00    1:08.54  
                  32.83     1:08.54 (35.71)                                        
 17 Malapira, Jonathan M      39 TVM-PC               1:25.00    1:11.36  
                  33.26     1:11.36 (38.10)                                        
 18 Hiraoka, Michael          35 TVM-PC               1:40.00    1:14.61  
                  34.95     1:14.61 (39.66)                                        
 -- Benson, Keith             36 TAM-PC                 58.60         NS  
 -- Bohlman, Lance            38 SNM-PC                 55.00         NS  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, William C           38 MAM-PC               2:08.99    2:08.38  
                  27.03       59.67 (32.64)     1:38.60 (38.93)     2:08.38 (29.78)
  2 MC Carthy, Joseph F       39 MAM-PC               2:10.50    2:13.63  
                  27.18     1:01.81 (34.63)     1:41.04 (39.23)     2:13.63 (32.59)
  3 Perutz, Mark A            38 USF-PC               2:28.00    2:31.43  
                  31.99     1:14.84 (42.85)     1:56.85 (42.01)     2:31.43 (34.58)
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hale, William C           38 MAM-PC               4:38.99    4:38.87  
                  37.10     1:17.23 (40.13)     1:58.61 (41.38)   4:38.87 (2:40.26)
  2 Billings, Greg            36 CHIC-PC              4:30.56    4:44.65  
                  42.69     1:26.11 (43.42)     2:09.57 (43.46)   4:44.65 (2:35.08)
  3 MC Bride, Patrick F       39 USF-PC               5:10.50    5:13.60  
                  31.63     1:08.23 (36.60)     1:52.15 (43.92)     2:36.39 (44.24)
        3:18.33 (41.94)     4:00.63 (42.30)     4:37.58 (36.95)     5:13.60 (36.02)
  4 Cheung, Casey D           35 TSUN-PC              5:55.55    5:21.51  
                  32.28     1:08.77 (36.49)     1:52.59 (43.82)     2:37.04 (44.45)
        3:22.36 (45.32)     4:08.94 (46.58)     4:45.98 (37.04)     5:21.51 (35.53)
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langner, Mikael D         40 USF-PC                 24.00      23.66  
  2 Bohm, Eric C              42 WCM-PC                 24.90      24.13  
  3 Bunch, Brian              41 UN-PC                  24.10      24.30  
  4 Johnson, Ron A            44 WCM-PC                 24.75      24.72  
  5 Schwenger, John F         43 WCM-PC                 27.00      24.84  
  6 Nam, Jimmy                40 RHMS-PC                25.50      24.85  
  7 Zappel, Tracy E           44 WEST-PC                25.50      25.77  
  8 Sperka, Daniel J          43 DAM-PC                 27.00      26.62  
  9 Lelu, Jean B              42 USF-PC                 45.00      26.69  
 10 Chavez, Fred J            43 WCM-PC                 29.00      28.72  
 -- Whatley, Devin            40 WCM-PC                 23.32         NS  
 -- Womack, Lance K           44 MAM-PC                 28.00         NS  
 -- Jones, Gary E             41 DNC-PC                 26.20         NS  
 -- Velasco, Donald T         42 AAM-PC                 26.40         NS  
 -- Davis, Brian R            41 MELO-PC                25.53         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langner, Mikael D         40 USF-PC                 55.00      51.48  
                  24.51       51.48 (26.97)                                        
  2 Smith, Stephen M          42 SAC-PC                 52.50      51.60  
                  25.30       51.60 (26.30)                                        
  3 Whatley, Devin            40 WCM-PC                 50.63      51.88  
                  24.82       51.88 (27.06)                                        
  4 Bunch, Brian              41 UN-PC                  55.20      53.95  
                  25.81       53.95 (28.14)                                        
  5 Schwenger, John F         43 WCM-PC                 54.00      54.34  
                  26.12       54.34 (28.22)                                        
  6 Heaney, Michael P         42 WCM-PC                 55.00      55.28  
                  26.46       55.28 (28.82)                                        
  7 Zappel, Tracy E           44 WEST-PC                56.80      55.88  
                  26.84       55.88 (29.04)                                        
  8 Roth, Andrew M            40 SAC-PC                 56.50      55.98  
                  27.14       55.98 (28.84)                                        
  9 Nam, Jimmy                40 RHMS-PC                57.00      56.35  
                  27.37       56.35 (28.98)                                        
 10 Clark, Paul               44 UN-PC                  57.00      56.36  
                  26.61       56.36 (29.75)                                        
 11 Sperka, Daniel J          43 DAM-PC                 59.00    1:00.08  
                  28.59     1:00.08 (31.49)                                        
 12 Lelu, Jean B              42 USF-PC               1:30.00    1:00.31  
                  28.74     1:00.31 (31.57)                                        
 13 Chavez, Fred J            43 WCM-PC               1:04.00    1:04.87  
                  31.42     1:04.87 (33.45)                                        
 -- Davis, Brian R            41 MELO-PC                58.00         NS  
 -- Lichtenwalter, Brian J    42 CRUZ-PC                51.50         NS  
 -- Lynch, Michael S          44 RAD-PC                 51.00         NS  
 -- Johnson, Ron A            44 WCM-PC                 54.90         NS  
 -- Womack, Lance K           44 MAM-PC               1:00.00         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Roque J           41 WCM-PC                    NT      50.18  
  2 Cardineau, Yan            41 SRM-PC                    NT      51.57  
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Whatley, Devin            40 WCM-PC               1:52.70    1:55.63  
                  26.73       55.21 (28.48)     1:24.92 (29.71)     1:55.63 (30.71)
  2 Langner, Mikael D         40 USF-PC               2:00.00    1:55.64  
                  26.27       54.78 (28.51)     1:25.07 (30.29)     1:55.64 (30.57)
  3 Smith, Stephen M          42 SAC-PC               1:54.77    1:56.03  
                  27.18       56.60 (29.42)     1:26.46 (29.86)     1:56.03 (29.57)
  4 Heaney, Michael P         42 WCM-PC               2:10.00    2:01.14  
                  28.92       59.57 (30.65)     1:30.28 (30.71)     2:01.14 (30.86)
  5 Johnson, Ron A            44 WCM-PC               2:02.00    2:01.29  
                  27.65       58.38 (30.73)     1:30.13 (31.75)     2:01.29 (31.16)
  6 Stratford, Hank           43 WCM-PC               2:30.00    2:23.55  
                  34.10     1:10.09 (35.99)     1:47.07 (36.98)     2:23.55 (36.48)
  7 Kim, Joseph K             40 USF-PC               3:00.00    2:42.23  
                  32.29     1:10.25 (37.96)     1:55.25 (45.00)     2:42.23 (46.98)
 -- Lynch, Michael S          44 RAD-PC               1:55.00         NS  
 -- Bohm, Eric C              42 WCM-PC               2:03.00         NS  
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            41 SRM-PC               4:59.00    4:58.97  
                  26.98       56.21 (29.23)     1:26.42 (30.21)     1:56.73 (30.31)
        2:27.02 (30.29)     2:57.45 (30.43)     3:27.91 (30.46)     3:58.56 (30.65)
        4:29.17 (30.61)     4:58.97 (29.80)                                        
  2 Smith, Stephen M          42 SAC-PC               5:15.67    5:12.15  
                  28.61       59.57 (30.96)     1:30.90 (31.33)     2:02.61 (31.71)
        2:34.25 (31.64)     3:06.06 (31.81)     3:37.74 (31.68)     4:09.60 (31.86)
        4:41.28 (31.68)     5:12.15 (30.87)                                        
  3 Enright, Jeffrey          42 UN-PC                5:17.00    5:13.16  
                  28.43       59.03 (30.60)     1:30.11 (31.08)     2:02.10 (31.99)
        2:34.31 (32.21)     3:06.34 (32.03)     3:38.48 (32.14)     4:10.75 (32.27)
        4:43.03 (32.28)     5:13.16 (30.13)                                        
  4 Miller, Eric M            42 USF-PC               5:30.00    5:15.90  
                  28.14       59.73 (31.59)     1:31.68 (31.95)     2:03.64 (31.96)
        2:35.48 (31.84)     3:07.21 (31.73)     3:39.43 (32.22)     4:11.59 (32.16)
        4:43.81 (32.22)     5:15.90 (32.09)                                        
  5 Grady, Rex                44 SRM-PC               5:25.00    5:24.31  
                  30.65     1:03.17 (32.52)     1:36.06 (32.89)     2:09.58 (33.52)
        2:42.65 (33.07)     3:15.49 (32.84)     3:48.58 (33.09)     4:20.82 (32.24)
        4:52.73 (31.91)     5:24.31 (31.58)                                        
  6 Johnson, Ron A            44 WCM-PC               5:35.00    5:35.38  
                  28.94     1:01.08 (32.14)     1:34.55 (33.47)     2:08.93 (34.38)
        2:43.51 (34.58)     3:17.93 (34.42)     3:52.24 (34.31)     4:27.24 (35.00)
        5:01.94 (34.70)     5:35.38 (33.44)                                        
  7 Roth, Andrew M            40 SAC-PC               5:38.00    5:36.92  
                  28.92     1:00.44 (31.52)     1:33.62 (33.18)     2:07.69 (34.07)
        2:42.41 (34.72)     3:16.99 (34.58)     3:51.82 (34.83)     4:26.62 (34.80)
        5:01.84 (35.22)     5:36.92 (35.08)                                        
  8 Bassett, Robert B         43 USF-PC               5:45.00    5:54.65  
                  33.21     1:08.33 (35.12)     1:43.93 (35.60)     2:19.70 (35.77)
        2:55.67 (35.97)     3:31.25 (35.58)     4:07.44 (36.19)     4:43.94 (36.50)
        5:20.79 (36.85)     5:54.65 (33.86)                                        
  9 Flynn, Chris              41 USF-PC               6:00.00    5:59.52  
                  29.97     1:04.28 (34.31)     1:40.70 (36.42)     2:17.48 (36.78)
        2:55.27 (37.79)     3:32.98 (37.71)     4:10.09 (37.11)     4:47.59 (37.50)
        5:24.72 (37.13)     5:59.52 (34.80)                                        
 10 Novaes, Paul              43 SMMM-PC              6:30.00    6:18.39  
                  34.49     1:11.75 (37.26)     1:49.79 (38.04)     2:28.22 (38.43)
        3:06.72 (38.50)     3:45.37 (38.65)     4:23.80 (38.43)     5:02.28 (38.48)
        5:40.81 (38.53)     6:18.39 (37.58)                                        
 11 Stratford, Hank           43 WCM-PC               7:00.00    6:37.77  
                  36.86     1:16.78 (39.92)     1:56.64 (39.86)     2:37.20 (40.56)
        3:17.57 (40.37)     3:58.23 (40.66)     4:38.62 (40.39)     5:18.81 (40.19)
        5:59.00 (40.19)     6:37.77 (38.77)                                        
 -- Fischer, Niel E           44 CHIC-PC              6:00.00         DQ  
                  30.49     1:05.25 (34.76)     1:43.00 (37.75)     2:19.28 (36.28)
        3:00.21 (40.93)     3:42.05 (41.84)     4:17.46 (35.41)     4:51.90 (34.44)
        5:33.36 (41.46)          DQ (38.96)                                        
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Bohm, Eric C              42 WCM-PC                    NT    5:42.76  
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-PC              10:00.00    9:53.77  
                  27.36       56.62 (29.26)     1:26.52 (29.90)     1:56.72 (30.20)
        2:26.83 (30.11)     2:56.86 (30.03)     3:26.95 (30.09)     3:57.14 (30.19)
        4:27.18 (30.04)     4:57.07 (29.89)     5:26.99 (29.92)     5:56.71 (29.72)
        6:26.42 (29.71)     6:56.11 (29.69)     7:25.90 (29.79)     7:55.58 (29.68)
        8:25.28 (29.70)     8:55.02 (29.74)     9:24.85 (29.83)     9:53.77 (28.92)
  2 Wilson, Todd              44 SRM-PC              11:55.00   11:32.87  
                  31.63     1:06.93 (35.30)     1:42.68 (35.75)     2:18.80 (36.12)
        2:54.91 (36.11)     3:30.72 (35.81)     4:05.72 (35.00)     4:41.01 (35.29)
        5:16.33 (35.32)     5:51.61 (35.28)     6:26.58 (34.97)     7:01.49 (34.91)
        7:36.16 (34.67)     8:10.63 (34.47)     8:44.86 (34.23)     9:18.80 (33.94)
        9:52.70 (33.90)    10:26.70 (34.00)    11:01.10 (34.40)    11:32.87 (31.77)
  3 Johnson, Ron A            44 WCM-PC              11:45.00   11:34.81  
                  30.23     1:04.39 (34.16)     1:39.41 (35.02)     2:14.35 (34.94)
        2:48.97 (34.62)     3:23.83 (34.86)     3:59.07 (35.24)     4:34.91 (35.84)
        5:10.28 (35.37)     5:45.90 (35.62)     6:21.32 (35.42)     6:56.98 (35.66)
        7:32.06 (35.08)     8:07.67 (35.61)     8:42.97 (35.30)     9:18.42 (35.45)
        9:53.51 (35.09)    10:28.21 (34.70)    11:02.63 (34.42)    11:34.81 (32.18)
  4 Bohm, Eric C              42 WCM-PC              12:30.00   11:50.99  
                  30.53     1:04.57 (34.04)     1:38.99 (34.42)     2:13.47 (34.48)
        2:47.57 (34.10)     3:21.91 (34.34)     3:56.97 (35.06)     4:32.04 (35.07)
        5:07.66 (35.62)     5:42.76 (35.10)     6:23.90 (41.14)     7:01.11 (37.21)
        7:38.20 (37.09)     8:16.24 (38.04)     8:52.82 (36.58)     9:30.07 (37.25)
       10:05.84 (35.77)    10:41.78 (35.94)    11:16.77 (34.99)    11:50.99 (34.22)
  5 Heaney, Michael P         42 WCM-PC              12:00.00   12:07.65  
                  33.36     1:10.04 (36.68)     1:47.04 (37.00)     2:24.13 (37.09)
        3:00.84 (36.71)     3:38.40 (37.56)     4:15.49 (37.09)     4:52.60 (37.11)
        5:29.30 (36.70)     6:06.46 (37.16)     6:43.22 (36.76)     7:20.15 (36.93)
        7:56.83 (36.68)     8:33.93 (37.10)     9:11.08 (37.15)     9:47.84 (36.76)
       10:24.53 (36.69)    11:03.93 (39.40)    11:37.50 (33.57)    12:07.65 (30.15)
  6 Craven, Rob               43 MAM-PC              12:39.89   12:21.54  
                  33.57     1:09.79 (36.22)     1:46.87 (37.08)     2:23.58 (36.71)
        3:00.27 (36.69)     3:37.53 (37.26)     4:14.81 (37.28)     4:52.08 (37.27)
        5:29.66 (37.58)     6:06.85 (37.19)     6:44.31 (37.46)     7:22.32 (38.01)
        7:59.97 (37.65)     8:38.00 (38.03)     9:15.68 (37.68)     9:53.22 (37.54)
       10:30.84 (37.62)    11:08.34 (37.50)    11:45.38 (37.04)    12:21.54 (36.16)
  7 Buenrostro, Jose M        42 SRM-PC              12:35.00   12:46.05  
                  35.29     1:13.33 (38.04)     1:52.30 (38.97)     2:31.17 (38.87)
        3:10.31 (39.14)     3:49.52 (39.21)     4:28.80 (39.28)     5:07.89 (39.09)
        5:47.05 (39.16)     6:26.72 (39.67)     7:05.12 (38.40)     7:43.32 (38.20)
        8:21.12 (37.80)     8:59.43 (38.31)     9:37.34 (37.91)    10:15.52 (38.18)
       10:53.36 (37.84)    11:30.62 (37.26)    12:08.49 (37.87)    12:46.05 (37.56)
  8 Vanhoven, Paul D          44 WCM-PC              14:10.00   13:38.64  
                  37.43     1:19.07 (41.64)     2:01.05 (41.98)     2:44.43 (43.38)
        3:26.76 (42.33)     4:09.24 (42.48)     4:50.84 (41.60)     5:32.52 (41.68)
        6:14.47 (41.95)     6:55.88 (41.41)     7:37.56 (41.68)     8:19.66 (42.10)
        9:01.05 (41.39)     9:42.57 (41.52)    10:24.01 (41.44)    11:05.57 (41.56)
       11:46.84 (41.27)    12:27.74 (40.90)    13:03.10 (35.36)    13:38.64 (35.54)
  9 Jensen, Jonathan J        43 DAM-PC              14:15.80   14:06.83  
                  40.45     1:24.09 (43.64)     2:07.82 (43.73)     2:51.54 (43.72)
        3:34.57 (43.03)     4:17.29 (42.72)     5:00.54 (43.25)     5:43.19 (42.65)
        6:26.21 (43.02)     7:09.33 (43.12)     7:52.90 (43.57)     8:34.97 (42.07)
        9:17.32 (42.35)    10:00.12 (42.80)    10:42.50 (42.38)    11:24.83 (42.33)
       12:06.99 (42.16)    12:48.29 (41.30)    13:29.20 (40.91)    14:06.83 (37.63)
 10 Stanek, Kenneth J         41 USF-PC              17:59.00   15:00.90  
                  40.20     1:21.96 (41.76)     2:03.85 (41.89)     2:46.93 (43.08)
        3:29.56 (42.63)     4:14.03 (44.47)     4:59.73 (45.70)     5:45.57 (45.84)
        6:30.40 (44.83)     7:17.38 (46.98)     8:05.00 (47.62)     8:52.28 (47.28)
        9:39.27 (46.99)    10:26.29 (47.02)    11:13.79 (47.50)    12:01.75 (47.96)
       12:47.63 (45.88)    13:32.68 (45.05)    14:17.77 (45.09)    15:00.90 (43.13)
 -- Lelu, Jean B              42 USF-PC              24:30.00         NS  
 -- Cardineau, Yan            41 SRM-PC              10:25.00         NS  
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Enright, Jeffrey          42 UN-PC               19:00.00   17:56.90  
                  30.65     1:03.27 (32.62)     1:36.25 (32.98)     2:09.15 (32.90)
        2:42.05 (32.90)     3:14.92 (32.87)     3:48.22 (33.30)     4:21.47 (33.25)
        4:54.91 (33.44)     5:28.08 (33.17)     6:01.16 (33.08)     6:34.13 (32.97)
        7:06.96 (32.83)     7:39.85 (32.89)     8:12.86 (33.01)     8:45.89 (33.03)
        9:18.74 (32.85)     9:51.48 (32.74)    10:24.30 (32.82)    10:56.99 (32.69)
       11:29.56 (32.57)    12:02.04 (32.48)    12:34.45 (32.41)    13:07.01 (32.56)
       13:39.46 (32.45)    14:11.95 (32.49)    14:44.12 (32.17)    15:16.30 (32.18)
       15:48.43 (32.13)    16:20.64 (32.21)    16:53.10 (32.46)    17:25.35 (32.25)
       17:56.90 (31.55)
  2 Bohm, Eric C              42 WCM-PC              20:30.00   19:29.69  
                  31.05     1:04.32 (33.27)     1:39.03 (34.71)     2:13.65 (34.62)
        2:48.68 (35.03)     3:23.51 (34.83)     3:58.22 (34.71)     4:33.49 (35.27)
        5:09.00 (35.51)     5:44.11 (35.11)     6:19.68 (35.57)     6:54.78 (35.10)
        7:30.13 (35.35)     8:05.53 (35.40)     8:40.92 (35.39)     9:16.69 (35.77)
        9:52.66 (35.97)    10:28.67 (36.01)    11:04.96 (36.29)    11:41.10 (36.14)
       12:17.10 (36.00)    12:53.21 (36.11)    13:29.42 (36.21)    14:06.05 (36.63)
       14:42.11 (36.06)    15:18.13 (36.02)    15:54.92 (36.79)    16:31.49 (36.57)
       17:08.11 (36.62)    17:45.12 (37.01)    18:21.40 (36.28)    18:55.88 (34.48)
       19:29.69 (33.81)
  3 Bassett, Robert B         43 USF-PC              20:35.00   20:32.57  
                  34.94     1:11.80 (36.86)     1:48.85 (37.05)     2:26.45 (37.60)
        3:04.12 (37.67)     3:41.79 (37.67)     4:19.02 (37.23)     4:56.42 (37.40)
        5:33.62 (37.20)     6:11.01 (37.39)     6:48.76 (37.75)     7:26.15 (37.39)
        8:03.56 (37.41)     8:41.05 (37.49)     9:17.98 (36.93)     9:55.52 (37.54)
       10:32.77 (37.25)    11:10.22 (37.45)    11:47.98 (37.76)    12:25.75 (37.77)
       13:03.37 (37.62)    13:41.00 (37.63)    14:18.59 (37.59)    14:56.25 (37.66)
       15:33.80 (37.55)    16:11.68 (37.88)    16:49.13 (37.45)    17:26.28 (37.15)
       18:03.91 (37.63)    18:41.32 (37.41)    19:19.07 (37.75)    19:56.54 (37.47)
       20:32.57 (36.03)
  4 Henning, Mel H            43 USF-PC              23:00.00   22:38.36  
                1:24.27                                                 3:09.67 ( )
                                                    4:31.68 ( )     5:11.88 (40.20)
        5:53.41 (41.53)     6:35.65 (42.24)     7:16.51 (40.86)     7:58.49 (41.98)
        8:39.98 (41.49)     9:21.19 (41.21)    10:02.98 (41.79)    10:44.81 (41.83)
       11:27.15 (42.34)    12:09.23 (42.08)    12:51.18 (41.95)    13:33.32 (42.14)
       14:14.69 (41.37)    14:56.80 (42.11)    15:38.74 (41.94)    16:20.43 (41.69)
       17:03.06 (42.63)    17:44.96 (41.90)    18:27.48 (42.52)    19:09.46 (41.98)
       19:52.42 (42.96)    20:34.54 (42.12)    21:16.47 (41.93)    21:57.89 (41.42)
       22:38.36 (40.47)
  5 Smith, Miles V            44 032-PC              23:45.00   22:53.85  
                  37.71     1:17.10 (39.39)     1:57.46 (40.36)     2:38.22 (40.76)
        3:19.17 (40.95)     4:00.50 (41.33)     4:41.95 (41.45)     5:24.17 (42.22)
        6:05.69 (41.52)     6:47.22 (41.53)     7:29.06 (41.84)     8:10.53 (41.47)
        8:52.38 (41.85)     9:34.53 (42.15)    10:17.06 (42.53)    10:59.47 (42.41)
       11:41.04 (41.57)    12:23.31 (42.27)    13:05.55 (42.24)    13:47.74 (42.19)
       14:30.43 (42.69)    15:12.64 (42.21)    15:55.27 (42.63)    16:37.53 (42.26)
       17:20.33 (42.80)    18:02.66 (42.33)    18:44.95 (42.29)    19:27.67 (42.72)
       20:10.61 (42.94)    20:53.05 (42.44)    21:35.42 (42.37)    22:16.52 (41.10)
       22:53.85 (37.33)
  6 Stratford, Hank           43 WCM-PC              25:00.00   22:58.93  
                  39.33     1:21.64 (42.31)     2:04.41 (42.77)     2:47.26 (42.85)
        3:29.61 (42.35)     4:11.40 (41.79)     4:52.92 (41.52)     5:34.03 (41.11)
        6:14.62 (40.59)     6:55.54 (40.92)     7:36.72 (41.18)     8:18.21 (41.49)
        8:59.69 (41.48)     9:41.25 (41.56)    10:22.79 (41.54)    11:04.64 (41.85)
       11:46.47 (41.83)    12:28.21 (41.74)    13:10.15 (41.94)    13:51.98 (41.83)
       14:33.89 (41.91)    15:16.17 (42.28)    15:58.39 (42.22)    16:40.76 (42.37)
       17:22.60 (41.84)    18:04.01 (41.41)    18:46.11 (42.10)    19:28.71 (42.60)
       20:11.36 (42.65)    20:54.25 (42.89)    21:36.55 (42.30)    22:18.54 (41.99)
       22:58.93 (40.39)
  7 Jensen, Jonathan J        43 DAM-PC              23:13.23   23:23.74  
                  39.84     1:22.45 (42.61)     2:04.85 (42.40)     2:47.52 (42.67)
        3:30.54 (43.02)     4:13.49 (42.95)     4:56.37 (42.88)     5:39.13 (42.76)
        6:21.43 (42.30)     7:03.63 (42.20)     7:46.47 (42.84)     8:29.21 (42.74)
        9:11.98 (42.77)     9:54.65 (42.67)    10:38.16 (43.51)    11:20.88 (42.72)
       12:03.46 (42.58)    12:46.42 (42.96)    13:29.48 (43.06)    14:12.13 (42.65)
       14:54.70 (42.57)    15:36.97 (42.27)    16:19.75 (42.78)    17:02.35 (42.60)
       17:45.53 (43.18)    18:28.29 (42.76)    19:11.20 (42.91)    19:54.17 (42.97)
       20:35.86 (41.69)    21:18.20 (42.34)    22:00.89 (42.69)    22:43.48 (42.59)
       23:23.74 (40.26)
  8 Stanek, Kenneth J         41 USF-PC              26:15.00   24:23.00  
                  39.06     1:21.72 (42.66)     2:03.90 (42.18)     2:46.74 (42.84)
        3:30.18 (43.44)     4:13.67 (43.49)     4:57.06 (43.39)     5:41.31 (44.25)
        6:26.01 (44.70)     7:11.23 (45.22)     7:55.39 (44.16)     8:40.79 (45.40)
        9:25.06 (44.27)    10:09.35 (44.29)    10:54.27 (44.92)    11:39.50 (45.23)
       12:25.70 (46.20)    13:10.99 (45.29)    13:57.03 (46.04)    14:42.43 (45.40)
       15:27.55 (45.12)    16:12.82 (45.27)    16:59.03 (46.21)    17:45.93 (46.90)
       18:31.13 (45.20)    19:16.17 (45.04)    20:00.72 (44.55)    20:47.19 (46.47)
       21:32.08 (44.89)    22:16.91 (44.83)    23:01.34 (44.43)    23:44.68 (43.34)
       24:23.00 (38.32)
  9 Kim, Joseph K             40 USF-PC              30:00.00   27:35.74  
                  35.71     1:16.47 (40.76)     2:01.11 (44.64)     2:48.60 (47.49)
        3:37.59 (48.99)     4:29.40 (51.81)     5:21.68 (52.28)     6:11.97 (50.29)
        7:03.50 (51.53)     7:55.29 (51.79)     8:48.22 (52.93)     9:40.46 (52.24)
       10:32.52 (52.06)    11:23.70 (51.18)    12:15.69 (51.99)    13:07.04 (51.35)
       13:59.33 (52.29)    14:50.70 (51.37)    15:42.47 (51.77)    16:34.24 (51.77)
       17:25.59 (51.35)    18:17.16 (51.57)    19:09.40 (52.24)    20:01.33 (51.93)
       20:52.37 (51.04)    21:44.14 (51.77)    22:35.58 (51.44)    23:27.20 (51.62)
       24:18.45 (51.25)    25:09.35 (50.90)    26:00.37 (51.02)    26:49.61 (49.24)
       27:35.74 (46.13)
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langner, Mikael D         40 USF-PC                 34.00      30.36  
  2 Buenrostro, Jose M        42 SRM-PC                 31.00      31.42  
  3 McCoy, Will               41 MHSC-PC                34.50      33.52  
  4 Chavez, Fred J            43 WCM-PC                 34.00      34.65  
 -- Zappel, Tracy E           44 WEST-PC                30.50         NS  
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Santos, Roque J           41 WCM-PC                    NT      25.68  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen M          42 SAC-PC               1:00.00    1:00.47  
                  29.76     1:00.47 (30.71)                                        
  2 Buenrostro, Jose M        42 SRM-PC               1:07.00    1:05.95  
                  32.95     1:05.95 (33.00)                                        
  3 Zappel, Tracy E           44 WEST-PC              1:06.30    1:08.41  
                  33.62     1:08.41 (34.79)                                        
 -- Womack, Lance K           44 MAM-PC               1:15.00         NS  
 -- Velasco, Donald T         42 AAM-PC               1:05.45         NS  
 -- Ghaffari, Bob             42 MVM-PC               1:17.00         NS  
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen M          42 SAC-PC               2:12.13    2:12.00  
                  31.67     1:05.29 (33.62)     1:39.15 (33.86)     2:12.00 (32.85)
  2 Wilson, Todd              44 SRM-PC               2:29.00    2:22.93  
                  34.89     1:11.03 (36.14)     1:47.61 (36.58)     2:22.93 (35.32)
  3 Buenrostro, Jose M        42 SRM-PC               2:22.00    2:26.03  
                  35.94     1:12.46 (36.52)     1:48.68 (36.22)     2:26.03 (37.35)
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-PC                 27.75      26.83  
  2 Finney, Peter C           41 MAM-PC                 28.89      28.37  
  3 Hamilton, Nathan          40 SNM-PC                 30.60      30.56  
  4 Vanhoven, Paul D          44 WCM-PC                 30.68      30.78  
  5 Schwenger, John F         43 WCM-PC                 35.00      31.81  
  6 Bunch, Brian              41 UN-PC                  34.50      32.18  
  7 Nam, Jimmy                40 RHMS-PC                32.50      32.66  
  8 Roth, Andrew M            40 SAC-PC                 33.40      32.72  
  9 Sperka, Daniel J          43 DAM-PC                 35.28      34.96  
 10 Schultz, Stuart J         42 MAAC-PC                34.50      35.77  
 -- Chappell, Matthew D       44 USF-PC                 33.89         NS  
 -- Velasco, Donald T         42 AAM-PC                 36.50         NS  
 -- Wilson, Todd              44 SRM-PC                 35.50         NS  
 -- Ghaffari, Bob             42 MVM-PC                 36.36         NS  
 -- Lee, Howard               44 STAN-PC                32.20         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-PC                 57.99      57.63  
                  27.31       57.63 (30.32)                                        
  2 Finney, Peter C           41 MAM-PC               1:04.38    1:02.64  
                  29.52     1:02.64 (33.12)                                        
  3 Hamilton, Nathan          40 SNM-PC               1:05.23    1:04.96  
                  30.53     1:04.96 (34.43)                                        
  4 Vanhoven, Paul D          44 WCM-PC               1:09.97    1:07.25  
                  31.22     1:07.25 (36.03)                                        
  5 Schwenger, John F         43 WCM-PC               1:12.00    1:09.46  
                  33.22     1:09.46 (36.24)                                        
  6 Roth, Andrew M            40 SAC-PC               1:13.90    1:11.13  
                  33.34     1:11.13 (37.79)                                        
  7 Buenrostro, Jose M        42 SRM-PC               1:12.00    1:11.41  
                  33.89     1:11.41 (37.52)                                        
  8 Grady, Rex                44 SRM-PC               1:15.00    1:11.48  
                  34.22     1:11.48 (37.26)                                        
  9 Nam, Jimmy                40 RHMS-PC              1:14.00    1:11.80  
                  33.80     1:11.80 (38.00)                                        
 10 Sperka, Daniel J          43 DAM-PC               1:16.00    1:18.31  
                  36.80     1:18.31 (41.51)                                        
 11 Schultz, Stuart J         42 MAAC-PC              1:18.20    1:21.39  
                  37.56     1:21.39 (43.83)                                        
 -- Chappell, Matthew D       44 USF-PC               1:15.99         NS  
 -- Fischer, Niel E           44 CHIC-PC              1:07.00         NS  
 -- Lynch, Michael S          44 RAD-PC               1:10.00         NS  
 -- Ghaffari, Bob             42 MVM-PC               1:18.00         NS  
 -- Lee, Howard               44 STAN-PC              1:10.40         NS  
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-PC               2:07.00    2:03.37  
                  28.40       59.75 (31.35)     1:31.44 (31.69)     2:03.37 (31.93)
  2 Finney, Peter C           41 MAM-PC               2:21.79    2:19.82  
                  30.27     1:05.29 (35.02)     1:41.63 (36.34)     2:19.82 (38.19)
  3 Hamilton, Nathan          40 SNM-PC               2:24.95    2:21.14  
                  31.80     1:06.56 (34.76)     1:42.60 (36.04)     2:21.14 (38.54)
  4 Fischer, Niel E           44 CHIC-PC              2:30.00    2:31.48  
                  34.86     1:13.22 (38.36)     1:52.96 (39.74)     2:31.48 (38.52)
  5 Wilson, Todd              44 SRM-PC               2:41.00    2:33.97  
                  35.85     1:15.17 (39.32)     1:54.48 (39.31)     2:33.97 (39.49)
  6 Chappell, Matthew D       44 USF-PC               2:39.80    2:34.04  
                  34.98     1:13.65 (38.67)     1:53.62 (39.97)     2:34.04 (40.42)
  7 Sperka, Daniel J          43 DAM-PC               2:45.00    2:47.95  
                  38.18     1:20.43 (42.25)     2:04.27 (43.84)     2:47.95 (43.68)
  8 Kreutzen, Jeffrey W       41 USF-PC               3:00.00    2:51.51  
                  37.98     1:20.16 (42.18)     2:06.08 (45.92)     2:51.51 (45.43)
  9 Jensen, Jonathan J        43 DAM-PC               2:59.87    3:01.04  
                  42.47     1:27.41 (44.94)     2:14.12 (46.71)     3:01.04 (46.92)
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Gary E             41 DNC-PC                 28.90      26.54  
  2 Ainslie, Donald C         42 TSUN-PC                27.00      27.10  
  3 Stanek, Kenneth J         41 USF-PC                 58.59      27.16  
  4 Roth, Andrew M            40 SAC-PC                 27.90      27.93  
  5 Langner, Mikael D         40 USF-PC                 30.00      27.94  
  6 Clark, Paul               44 UN-PC                  30.00      28.09  
  7 Zappel, Tracy E           44 WEST-PC                29.30      28.64  
  8 Sperka, Daniel J          43 DAM-PC                 30.00      29.96  
 -- Davis, Brian R            41 MELO-PC                29.00         NS  
 -- Chappell, Matthew D       44 USF-PC                 31.99         NS  
 -- Lee, Howard               44 STAN-PC                29.90         NS  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cardineau, Yan            41 SRM-PC                 56.00      55.04  
                  25.92       55.04 (29.12)                                        
  2 Miller, Eric M            42 USF-PC               1:00.00      58.01  
                  27.48       58.01 (30.53)                                        
  3 Fischer, Niel E           44 CHIC-PC              1:00.00    1:00.40  
                  28.29     1:00.40 (32.11)                                        
  4 Ainslie, Donald C         42 TSUN-PC              1:00.50    1:00.94  
                  28.23     1:00.94 (32.71)                                        
  5 Grady, Rex                44 SRM-PC               1:00.59    1:01.45  
                  28.85     1:01.45 (32.60)                                        
  6 Roth, Andrew M            40 SAC-PC               1:02.50    1:02.26  
                  29.12     1:02.26 (33.14)                                        
  7 Stanek, Kenneth J         41 USF-PC               1:25.00    1:07.98  
                  34.89     1:07.98 (33.09)                                        
 -- Lynch, Michael S          44 RAD-PC               1:05.00         NS  
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-PC               1:55.55    1:56.79  
                  26.35       55.37 (29.02)     1:25.79 (30.42)     1:56.79 (31.00)
  2 Cardineau, Yan            41 SRM-PC               2:05.00    2:03.25  
                  27.07       57.44 (30.37)     1:29.39 (31.95)     2:03.25 (33.86)
  3 Finney, Peter C           41 MAM-PC               2:10.19    2:10.05  
                  29.94     1:02.78 (32.84)     1:36.20 (33.42)     2:10.05 (33.85)
  4 Grady, Rex                44 SRM-PC               2:15.00    2:16.00  
                  31.12     1:04.80 (33.68)     1:40.38 (35.58)     2:16.00 (35.62)
  5 Stanek, Kenneth J         41 USF-PC               3:10.00    2:50.39  
                  39.74     1:23.45 (43.71)     2:07.84 (44.39)     2:50.39 (42.55)
  6 Jensen, Jonathan J        43 DAM-PC               3:10.00    3:02.62  
                  41.58     1:27.40 (45.82)     2:15.20 (47.80)     3:02.62 (47.42)
 -- Fischer, Niel E           44 CHIC-PC              2:10.00         NS  
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-PC                 54.50      53.60  
                  24.82       53.60 (28.78)                                        
  2 Finney, Peter C           41 MAM-PC                 59.17      59.00  
                  28.14       59.00 (30.86)                                        
  3 Cardineau, Yan            41 SRM-PC               1:01.00    1:00.17  
                  27.70     1:00.17 (32.47)                                        
  4 Hamilton, Nathan          40 SNM-PC               1:01.66    1:01.19  
                  29.33     1:01.19 (31.86)                                        
  5 Langner, Mikael D         40 USF-PC               1:05.00    1:03.36  
                  29.74     1:03.36 (33.62)                                        
  6 Jones, Gary E             41 DNC-PC               1:05.20    1:03.65  
                  29.36     1:03.65 (34.29)                                        
  7 Wilson, Todd              44 SRM-PC               1:06.00    1:04.94  
                  30.97     1:04.94 (33.97)                                        
  8 Grady, Rex                44 SRM-PC               1:03.59    1:05.15  
                  30.88     1:05.15 (34.27)                                        
  9 Lee, Howard               44 STAN-PC              1:09.90    1:05.17  
                  31.12     1:05.17 (34.05)                                        
 10 Chappell, Matthew D       44 USF-PC               1:16.10    1:05.63  
                  31.26     1:05.63 (34.37)                                        
 11 Zappel, Tracy E           44 WEST-PC              1:10.00    1:05.65  
                  31.42     1:05.65 (34.23)                                        
 12 Kreutzen, Jeffrey W       41 USF-PC               1:22.00    1:09.40  
                  33.36     1:09.40 (36.04)                                        
 13 Sperka, Daniel J          43 DAM-PC               1:11.25    1:09.81  
                  33.21     1:09.81 (36.60)                                        
 14 McCoy, Will               41 MHSC-PC              1:09.00    1:10.03  
                  33.66     1:10.03 (36.37)                                        
 15 Roth, Andrew M            40 SAC-PC               1:05.99    1:13.45  
                  34.55     1:13.45 (38.90)                                        
 16 Chavez, Fred J            43 WCM-PC               1:14.00    1:15.70  
                  35.26     1:15.70 (40.44)                                        
 -- Lynch, Michael S          44 RAD-PC               1:00.00         NS  
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Stephen M          42 SAC-PC               2:08.00    2:07.95  
                  27.30     1:00.59 (33.29)     1:38.03 (37.44)     2:07.95 (29.92)
  2 Finney, Peter C           41 MAM-PC               2:10.01    2:08.86  
                  27.70     1:03.07 (35.37)     1:39.33 (36.26)     2:08.86 (29.53)
  3 Schwenger, John F         43 WCM-PC               2:38.00    2:18.58  
                  29.28     1:05.64 (36.36)     1:46.02 (40.38)     2:18.58 (32.56)
  4 Wilson, Todd              44 SRM-PC               2:25.00    2:19.06  
                  30.26     1:07.07 (36.81)     1:47.61 (40.54)     2:19.06 (31.45)
  5 Langner, Mikael D         40 USF-PC               2:30.00    2:22.77  
                  29.98     1:06.31 (36.33)     1:48.43 (42.12)     2:22.77 (34.34)
 -- Cardineau, Yan            41 SRM-PC               2:10.00         DQ  
                  26.85     1:00.84 (33.99)     1:40.43 (39.59)          DQ (30.31)
 -- Stanek, Kenneth J         41 USF-PC               2:55.00         NS  
 -- Ghaffari, Bob             42 MVM-PC               2:40.00         NS  
 -- Lynch, Michael S          44 RAD-PC               2:05.00         NS  
 -- Womack, Lance K           44 MAM-PC               2:45.00         NS  
 -- Hamilton, Nathan          40 SNM-PC               2:15.00         NS  
 -- Fischer, Niel E           44 CHIC-PC              2:12.00         NS  
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santos, Roque J           41 WCM-PC               4:07.00    4:01.87  
                  25.81       58.61 (32.80)     1:31.65 (33.04)     2:00.41 (28.76)
      4:01.87 (2:01.46)                                                            
  2 Finney, Peter C           41 MAM-PC               4:41.50    4:31.92  
                  28.53     1:00.44 (31.91)     1:37.19 (36.75)     2:13.25 (36.06)
        2:50.44 (37.19)     3:27.72 (37.28)     4:00.32 (32.60)     4:31.92 (31.60)
  3 Smith, Stephen M          42 SAC-PC               4:35.00    4:37.44  
                  38.82     1:18.36 (39.54)     1:58.66 (40.30)   4:37.44 (2:38.78)
  4 Fischer, Niel E           44 CHIC-PC              4:40.00    4:48.95  
                  42.97     1:24.23 (41.26)     2:06.02 (41.79)   4:48.95 (2:42.93)
  5 Wilson, Todd              44 SRM-PC               5:10.00    4:56.24  
                  32.38     1:07.99 (35.61)     1:48.64 (40.65)     2:27.84 (39.20)
        3:08.76 (40.92)     3:49.28 (40.52)     4:23.68 (34.40)     4:56.24 (32.56)
  6 Buenrostro, Jose M        42 SRM-PC               5:17.00    5:16.65  
                  34.37     1:12.22 (37.85)     1:54.18 (41.96)     2:33.64 (39.46)
        3:19.43 (45.79)     4:03.95 (44.52)     4:41.54 (37.59)     5:16.65 (35.11)
  7 Jensen, Jonathan J        43 DAM-PC               6:18.50    6:05.86  
                  40.81     1:26.74 (45.93)     2:14.53 (47.79)     3:01.53 (47.00)
        3:52.89 (51.36)     4:44.51 (51.62)     5:26.73 (42.22)     6:05.86 (39.13)
  8 Stanek, Kenneth J         41 USF-PC               7:00.00    6:16.98  
                  40.66     1:26.85 (46.19)     2:19.43 (52.58)     3:12.51 (53.08)
        4:04.61 (52.10)     4:55.45 (50.84)     5:38.31 (42.86)     6:16.98 (38.67)
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       47 WCM-PC                 22.00      21.87  
  2 Gorek, Josef E            47 UN-PC                  23.60      23.28  
  3 Remmert, Greg A           46 WCM-PC                 23.30      23.47  
  4 Gothberg, Brad A          46 WCM-PC                 22.80      23.95  
  5 Jacobs, Tom W             45 BAC-PC                 27.51      24.46  
  6 Nootbaar, Tom T           45 WCM-PC                 24.75      24.63  
  7 Endres, Paul D            45 SCAM-PC                24.34      25.18  
  8 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC                 24.90      26.95  
  9 Wierdsma, David J         48 UN-PC                  32.00      28.33  
 10 Rogers, Rodman S          45 USF-PC                 40.50      30.08  
 11 Huang, Howard L           45 PCAM-PC                32.00      33.49  
 -- Goble, John M             46 ALMA-PC                27.50         NS  
 -- Zirkelbach, Eric          47 AQUN-PC                29.00         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       47 WCM-PC                 49.00      48.00  
                  22.82       48.00 (25.18)                                        
  2 Remmert, Greg A           46 WCM-PC                 52.20      49.32  
                  23.74       49.32 (25.58)                                        
  3 Gothberg, Brad A          46 WCM-PC                 52.50      52.06  
                  25.19       52.06 (26.87)                                        
  4 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC                 53.00      52.64  
                  25.67       52.64 (26.97)                                        
  5 Gorek, Josef E            47 UN-PC                  52.70      52.89  
                  24.66       52.89 (28.23)                                        
  6 Fuselier, Stephen A       49 STAN-PC                57.50      54.80  
                  26.74       54.80 (28.06)                                        
  7 Endres, Paul D            45 SCAM-PC                54.90      54.81  
                  26.44       54.81 (28.37)                                        
  8 Cook, Doug J              46 WCM-PC                 54.00      54.98  
                  26.71       54.98 (28.27)                                        
  9 Schmitz, John             48 LAMV-PC              1:00.00      56.79  
                  27.41       56.79 (29.38)                                        
 10 Hanson, Jeff T            49 MAAC-PC              1:05.00      57.19  
                  27.32       57.19 (29.87)                                        
 11 Griffith, Wayne W         48 WCM-PC                 58.57      59.23  
                  28.36       59.23 (30.87)                                        
 12 Zirkelbach, Eric          47 AQUN-PC              1:02.00    1:00.87  
                  29.22     1:00.87 (31.65)                                        
 13 Goble, John M             46 ALMA-PC              1:05.00    1:02.00  
                  30.32     1:02.00 (31.68)                                        
 14 Huang, Howard L           45 PCAM-PC              1:18.00    1:17.19  
                  36.58     1:17.19 (40.61)                                        
 -- Nootbaar, Tom T           45 WCM-PC                 54.50         NS  
 -- Harvill, Tom              47 OAK-PC                 51.00         NS  
 -- Rogers, Rodman S          45 USF-PC               1:35.00         NS  
 -- Halperin, Ernst A         45 TSUN-PC              1:04.00         NS  
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Boatwright, David E       47 WCM-PC               1:48.00    1:45.35  
                  24.61       51.44 (26.83)     1:18.38 (26.94)     1:45.35 (26.97)
  2 Jaegers, AL               46 ARIZ-ZZ              1:52.00    1:49.72  
                  25.93       53.32 (27.39)     1:21.39 (28.07)     1:49.72 (28.33)
  3 Gothberg, Brad A          46 WCM-PC               1:58.50    1:57.53  
                  27.39       57.22 (29.83)     1:27.86 (30.64)     1:57.53 (29.67)
  4 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               1:56.00    1:57.61  
                  27.13       57.06 (29.93)     1:27.65 (30.59)     1:57.61 (29.96)
  5 Endres, Paul D            45 SCAM-PC              2:05.89    2:03.09  
                  28.31       59.10 (30.79)     1:31.01 (31.91)     2:03.09 (32.08)
  6 Nootbaar, Tom T           45 WCM-PC               2:01.00    2:03.78  
                  28.93     1:00.66 (31.73)     1:33.42 (32.76)     2:03.78 (30.36)
  7 Ottati, Dean              49 WCM-PC               2:10.00    2:14.04  
                  32.43     1:06.05 (33.62)     1:39.70 (33.65)     2:14.04 (34.34)
  8 Campbell, Chris           48 MVM-PC               2:14.00    2:14.20  
                  31.44     1:04.67 (33.23)     1:39.25 (34.58)     2:14.20 (34.95)
  9 Porcella, John            46 WCM-PC               2:18.50    2:16.48  
                  32.42     1:07.70 (35.28)     1:42.98 (35.28)     2:16.48 (33.50)
 10 Goble, John M             46 ALMA-PC              2:28.00    2:22.29  
                  33.61     1:08.52 (34.91)     1:45.64 (37.12)     2:22.29 (36.65)
 -- Gustavson, Jeff A         47 TSUN-PC              2:30.00         NS  
 -- Cook, Doug J              46 WCM-PC               2:01.00         NS  
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Remmert, Greg A           46 WCM-PC               5:07.70    5:01.11  
                  26.64       55.95 (29.31)     1:26.02 (30.07)     1:56.57 (30.55)
        2:27.24 (30.67)     2:58.09 (30.85)     3:28.72 (30.63)     3:59.84 (31.12)
        4:31.10 (31.26)     5:01.11 (30.01)                                        
  2 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               5:11.00    5:13.11  
                  27.88       58.31 (30.43)     1:29.89 (31.58)     2:02.26 (32.37)
        2:34.89 (32.63)     3:07.20 (32.31)     3:38.83 (31.63)     4:10.75 (31.92)
        4:42.08 (31.33)     5:13.11 (31.03)                                        
  3 Stoll, Kurt A             49 TVM-PC               5:50.00    5:46.68  
                  32.12     1:06.51 (34.39)     1:41.80 (35.29)     2:17.05 (35.25)
        2:52.06 (35.01)     3:27.00 (34.94)     4:02.03 (35.03)     4:37.23 (35.20)
        5:12.86 (35.63)     5:46.68 (33.82)                                        
  4 Cook, Doug J              46 WCM-PC               5:28.00    5:50.89  
                  31.54     1:06.00 (34.46)     1:41.93 (35.93)     2:18.11 (36.18)
        2:54.22 (36.11)     3:30.46 (36.24)     4:06.50 (36.04)     4:42.50 (36.00)
        5:17.78 (35.28)     5:50.89 (33.11)                                        
  5 Brenan, Andrew D          48 SAC-PC               6:00.00    5:52.04  
                  31.72     1:06.88 (35.16)     1:42.90 (36.02)     2:19.24 (36.34)
        2:55.48 (36.24)     3:31.72 (36.24)     4:07.86 (36.14)     4:42.83 (34.97)
        5:17.42 (34.59)     5:52.04 (34.62)                                        
  6 Campbell, Chris           48 MVM-PC               6:08.00    6:07.02  
                  33.09     1:09.27 (36.18)     1:46.25 (36.98)     2:23.33 (37.08)
        3:00.80 (37.47)     3:38.77 (37.97)     4:16.50 (37.73)     4:54.28 (37.78)
        5:31.55 (37.27)     6:07.02 (35.47)                                        
  7 Porcella, John            46 WCM-PC               6:05.30    6:07.54  
                  32.54     1:07.92 (35.38)     1:44.40 (36.48)     2:21.95 (37.55)
        3:00.06 (38.11)     3:37.94 (37.88)     4:15.96 (38.02)     4:54.56 (38.60)
        5:32.61 (38.05)     6:07.54 (34.93)                                        
  8 Griffith, Wayne W         48 WCM-PC               7:05.00    6:16.87  
                  35.82     1:13.51 (37.69)     1:51.48 (37.97)     2:29.79 (38.31)
        3:08.19 (38.40)     3:46.73 (38.54)     4:25.58 (38.85)     5:03.60 (38.02)
        5:41.05 (37.45)     6:16.87 (35.82)                                        
  9 Lengyel, Gabor            46 UN-PC                6:40.00    6:24.10  
                  33.36     1:08.94 (35.58)     1:47.24 (38.30)     2:26.29 (39.05)
      3:46.26 (1:19.97)     4:26.24 (39.98)     5:06.35 (40.11)     5:47.11 (40.76)
        6:26.06 (38.95)         6:24.10 ( )                                        
 10 Reuss, Scott J            47 SAC-PC               6:45.00    6:26.08  
                  37.60     1:18.03 (40.43)     1:58.11 (40.08)     2:37.85 (39.74)
        3:17.86 (40.01)     3:57.10 (39.24)     4:35.41 (38.31)     5:13.29 (37.88)
        5:50.13 (36.84)     6:26.08 (35.95)                                        
 11 Myers, Keith D            47 TSUN-PC              6:35.00    6:29.15  
                  33.51     1:10.82 (37.31)     1:49.32 (38.50)     2:28.95 (39.63)
        3:08.84 (39.89)     3:48.94 (40.10)     4:28.04 (39.10)     5:07.90 (39.86)
        5:50.06 (42.16)     6:29.15 (39.09)                                        
 12 Gustavson, Jeff A         47 TSUN-PC              6:13.00    6:42.14  
                  35.37     1:13.10 (37.73)     1:52.54 (39.44)     2:33.20 (40.66)
        3:14.12 (40.92)     3:55.82 (41.70)     4:36.38 (40.56)     5:18.89 (42.51)
        6:01.86 (42.97)     6:42.14 (40.28)                                        
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Gothberg, Brad A          46 WCM-PC                    NT    5:26.94  
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC              10:45.00   10:55.19  
                  28.53     1:00.35 (31.82)     1:33.17 (32.82)     2:06.75 (33.58)
        2:40.41 (33.66)     3:13.90 (33.49)     3:47.07 (33.17)     4:20.82 (33.75)
        4:53.94 (33.12)     5:27.24 (33.30)     6:00.05 (32.81)     6:33.39 (33.34)
        7:06.59 (33.20)     7:39.94 (33.35)     8:12.77 (32.83)     8:45.58 (32.81)
        9:18.06 (32.48)     9:50.83 (32.77)    10:23.68 (32.85)    10:55.19 (31.51)
  2 Mehech, Maximiliano C     47 SCSC-PC             11:38.70   11:30.74  
                  32.16     1:06.26 (34.10)     1:40.87 (34.61)     2:15.67 (34.80)
        2:50.59 (34.92)     3:25.29 (34.70)     4:00.04 (34.75)     4:34.88 (34.84)
        5:09.46 (34.58)     5:44.34 (34.88)     6:19.05 (34.71)     6:53.80 (34.75)
        7:28.48 (34.68)     8:03.17 (34.69)     8:38.12 (34.95)     9:12.82 (34.70)
        9:47.06 (34.24)    10:22.07 (35.01)    10:57.06 (34.99)    11:30.74 (33.68)
  3 Schmitz, John             48 LAMV-PC             12:00.00   11:31.23  
                  30.93     1:04.44 (33.51)     1:38.84 (34.40)     2:13.83 (34.99)
        2:48.81 (34.98)     3:23.38 (34.57)     3:58.18 (34.80)     4:32.96 (34.78)
        5:07.75 (34.79)     5:42.50 (34.75)     6:17.02 (34.52)     6:51.91 (34.89)
        7:27.43 (35.52)     8:03.04 (35.61)     8:38.92 (35.88)     9:14.21 (35.29)
        9:49.73 (35.52)    10:25.01 (35.28)    10:59.33 (34.32)    11:31.23 (31.90)
  4 Gothberg, Brad A          46 WCM-PC              12:00.00   11:32.23  
                  28.24       59.68 (31.44)     1:32.37 (32.69)     2:05.58 (33.21)
        2:39.06 (33.48)     3:12.47 (33.41)     3:46.32 (33.85)     4:20.06 (33.74)
        4:53.80 (33.74)     5:26.94 (33.14)     6:10.00 (43.06)     6:50.63 (40.63)
        7:29.11 (38.48)     8:07.37 (38.26)     8:43.30 (35.93)     9:18.80 (35.50)
        9:54.41 (35.61)    10:28.80 (34.39)    11:00.66 (31.86)    11:32.23 (31.57)
  5 Sheeper, Tim K            45 MELO-PC             12:45.00   12:12.06  
                  34.30     1:09.90 (35.60)     1:46.06 (36.16)     2:22.43 (36.37)
        2:59.45 (37.02)     3:36.42 (36.97)     4:13.50 (37.08)     4:50.36 (36.86)
        5:27.26 (36.90)     6:04.23 (36.97)     6:41.18 (36.95)     7:18.31 (37.13)
        7:54.79 (36.48)     8:31.64 (36.85)     9:08.80 (37.16)     9:46.02 (37.22)
       10:23.00 (36.98)    10:59.70 (36.70)    11:36.11 (36.41)    12:12.06 (35.95)
  6 Campbell, Chris           48 MVM-PC              12:40.00   12:56.82  
                  34.21     1:10.74 (36.53)     1:47.67 (36.93)     2:25.93 (38.26)
        3:04.58 (38.65)     3:43.66 (39.08)     4:23.14 (39.48)     5:02.61 (39.47)
        5:41.80 (39.19)     6:21.49 (39.69)     7:01.11 (39.62)     7:40.54 (39.43)
        8:20.69 (40.15)     9:00.70 (40.01)     9:40.91 (40.21)    10:20.59 (39.68)
       10:59.89 (39.30)    11:39.59 (39.70)    12:18.69 (39.10)    12:56.82 (38.13)
  7 Gustavson, Jeff A         47 TSUN-PC             14:00.00   14:04.47  
                  36.69     1:16.93 (40.24)     1:59.31 (42.38)     2:42.70 (43.39)
        3:25.90 (43.20)     4:10.31 (44.41)     4:54.84 (44.53)     5:38.42 (43.58)
        6:19.79 (41.37)     7:02.38 (42.59)     7:43.09 (40.71)     8:25.53 (42.44)
        9:08.18 (42.65)     9:50.02 (41.84)    10:32.23 (42.21)    11:15.40 (43.17)
       11:58.73 (43.33)    12:41.07 (42.34)    13:24.99 (43.92)    14:04.47 (39.48)
  8 Walker, Byron             49 MAAC-PC             15:30.00   14:45.25  
                  38.98     1:22.23 (43.25)     2:06.18 (43.95)     2:50.22 (44.04)
        3:34.82 (44.60)     4:19.13 (44.31)     5:04.02 (44.89)     5:49.14 (45.12)
        6:34.88 (45.74)     7:20.03 (45.15)     8:05.03 (45.00)     8:50.62 (45.59)
        9:35.56 (44.94)    10:20.70 (45.14)    11:05.72 (45.02)    11:50.65 (44.93)
       12:35.93 (45.28)    13:20.64 (44.71)    14:04.97 (44.33)    14:45.25 (40.28)
 -- Endres, Paul D            45 SCAM-PC             11:30.45         NS  
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC              18:15.00   18:05.54  
                  29.71     1:02.27 (32.56)     1:34.86 (32.59)     2:07.65 (32.79)
        2:40.76 (33.11)     3:14.36 (33.60)     3:47.22 (32.86)     4:20.36 (33.14)
        4:53.23 (32.87)     5:26.12 (32.89)     5:58.37 (32.25)     6:31.10 (32.73)
        7:03.55 (32.45)     7:36.44 (32.89)     8:09.67 (33.23)     8:42.68 (33.01)
        9:15.61 (32.93)     9:48.69 (33.08)    10:21.53 (32.84)    10:54.12 (32.59)
       11:26.86 (32.74)    11:59.46 (32.60)    12:32.43 (32.97)    13:05.40 (32.97)
       13:38.45 (33.05)    14:11.51 (33.06)    14:44.83 (33.32)    15:18.02 (33.19)
       15:51.24 (33.22)    16:25.39 (34.15)    16:59.49 (34.10)    17:33.25 (33.76)
       18:05.54 (32.29)
  2 Gothberg, Brad A          46 WCM-PC              20:00.00   18:43.34  
                  30.15     1:03.18 (33.03)     1:36.89 (33.71)     2:11.21 (34.32)
        2:45.75 (34.54)     3:19.97 (34.22)     3:54.55 (34.58)     4:29.34 (34.79)
        5:04.19 (34.85)     5:38.57 (34.38)     6:13.10 (34.53)     6:47.42 (34.32)
        7:21.85 (34.43)     7:56.34 (34.49)     8:31.26 (34.92)     9:05.31 (34.05)
        9:39.38 (34.07)    10:13.54 (34.16)    10:47.77 (34.23)    11:21.68 (33.91)
       11:55.98 (34.30)    12:30.28 (34.30)    13:04.19 (33.91)    13:38.16 (33.97)
       14:12.48 (34.32)    14:46.81 (34.33)    15:20.93 (34.12)    15:54.99 (34.06)
       16:29.55 (34.56)    17:03.39 (33.84)    17:37.44 (34.05)    18:11.33 (33.89)
       18:43.34 (32.01)
  3 Mehech, Maximiliano C     47 SCSC-PC             19:55.00   19:07.70  
                  33.15     1:07.85 (34.70)     1:42.76 (34.91)     2:18.16 (35.40)
        2:53.27 (35.11)     3:28.22 (34.95)     4:03.12 (34.90)     4:38.29 (35.17)
        5:13.07 (34.78)     5:47.85 (34.78)     6:22.51 (34.66)     6:57.35 (34.84)
        7:31.95 (34.60)     8:06.97 (35.02)     8:41.58 (34.61)     9:16.04 (34.46)
        9:50.95 (34.91)    10:25.80 (34.85)    11:00.19 (34.39)    11:34.82 (34.63)
       12:09.55 (34.73)    12:44.32 (34.77)    13:19.52 (35.20)    13:54.32 (34.80)
       14:29.14 (34.82)    15:04.17 (35.03)    15:38.71 (34.54)    16:13.74 (35.03)
       16:48.72 (34.98)    17:23.90 (35.18)    17:58.65 (34.75)    18:33.48 (34.83)
       19:07.70 (34.22)
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chao, Hector              45 WCM-PC                 27.85      27.18  
  2 Carr, Mike W              48 SRM-PC                 28.64      29.14  
  2 Tainty, Chris J           49 CRUZ-PC                32.00      29.14  
  4 Porcella, John            46 WCM-PC                 35.00      35.05  
  5 Halperin, Ernst A         45 TSUN-PC                38.60      36.33  
  6 Wierdsma, David J         48 UN-PC                  38.00      36.66  
 -- Keck, Mike                49 TOC-PC                 32.00         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carr, Mike W              48 SRM-PC               1:02.34    1:01.98  
                  30.36     1:01.98 (31.62)                                        
  2 Schmitz, John             48 LAMV-PC              1:12.00    1:03.99  
                  31.12     1:03.99 (32.87)                                        
  3 Campbell, Chris           48 MVM-PC               1:19.00    1:15.47  
                  36.67     1:15.47 (38.80)                                        
  4 Wierdsma, David J         48 UN-PC                1:16.00    1:16.97  
                  37.10     1:16.97 (39.87)                                        
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Chao, Hector              45 WCM-PC               2:07.00    2:06.21  
                  30.20     1:02.11 (31.91)     1:34.45 (32.34)     2:06.21 (31.76)
  2 Carr, Mike W              48 SRM-PC               2:14.54    2:15.92  
                  32.09     1:06.44 (34.35)     1:41.37 (34.93)     2:15.92 (34.55)
  3 Tainty, Chris J           49 CRUZ-PC              2:20.00    2:16.51  
                  32.24     1:07.25 (35.01)     1:42.46 (35.21)     2:16.51 (34.05)
  4 Brenan, Andrew D          48 SAC-PC               2:15.00    2:19.29  
                  33.65     1:08.44 (34.79)     1:43.69 (35.25)     2:19.29 (35.60)
  5 Stoll, Kurt A             49 TVM-PC               2:22.00    2:25.80  
                  35.00     1:12.18 (37.18)     1:49.37 (37.19)     2:25.80 (36.43)
  6 MC Cracken, Bill          47 TVM-PC               2:35.00    2:35.34  
                  35.87     1:15.06 (39.19)     1:55.31 (40.25)     2:35.34 (40.03)
  7 Porcella, John            46 WCM-PC               2:36.00    2:37.91  
                  37.06     1:16.99 (39.93)     1:57.68 (40.69)     2:37.91 (40.23)
  8 Campbell, Chris           48 MVM-PC               2:48.00    2:50.78  
                  40.93     1:23.79 (42.86)     2:07.35 (43.56)     2:50.78 (43.43)
  9 Walker, Byron             49 MAAC-PC              3:20.00    3:26.47  
                  49.01     1:41.83 (52.82)     2:35.08 (53.25)     3:26.47 (51.39)
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaegers, AL               46 ARIZ-ZZ                29.50      28.59  
  2 Stoll, Kurt A             49 TVM-PC                 33.50      32.15  
  3 Jacobs, Tom W             45 BAC-PC                 34.15      32.58  
  4 Hanson, Jeff T            49 MAAC-PC                36.00      34.56  
  5 Sharron, Will G           49 PCAM-PC                36.30      34.93  
  6 Wierdsma, David J         48 UN-PC                  36.00      37.37  
  7 Mayne, Andrew J           45 STAN-PC                47.00      37.96  
  8 Rogers, Rodman S          45 USF-PC               1:15.00      39.99  
  9 Huang, Howard L           45 PCAM-PC                40.00      41.74  
 -- Patterson, Gary L         49 WCM-PC                 30.50         NS  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaegers, AL               46 ARIZ-ZZ              1:03.50    1:01.44  
                  29.10     1:01.44 (32.34)                                        
  2 Jacobs, Tom W             45 BAC-PC               1:20.51    1:12.21  
                  34.22     1:12.21 (37.99)                                        
  3 Endres, Paul D            45 SCAM-PC              1:12.70    1:16.17  
                  36.57     1:16.17 (39.60)                                        
  4 Hanson, Jeff T            49 MAAC-PC              1:28.00    1:16.94  
                  37.02     1:16.94 (39.92)                                        
  5 Mayne, Andrew J           45 STAN-PC              1:45.00    1:23.13  
                  39.15     1:23.13 (43.98)                                        
  6 Huang, Howard L           45 PCAM-PC              1:29.00    1:29.12  
                  42.17     1:29.12 (46.95)                                        
  7 Rogers, Rodman S          45 USF-PC               3:00.00    1:29.45  
                  40.13     1:29.45 (49.32)                                        
 -- Griffith, Wayne W         48 WCM-PC               1:17.94         NS  
 -- Patterson, Gary L         49 WCM-PC               1:05.50         NS  
 -- Halperin, Ernst A         45 TSUN-PC              1:16.60         NS  
 -- Stoll, Kurt A             49 TVM-PC               1:12.50         NS  
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaegers, AL               46 ARIZ-ZZ              2:19.00    2:16.50  
                  29.86     1:03.13 (33.27)     1:38.56 (35.43)     2:16.50 (37.94)
  2 Brenan, Andrew D          48 SAC-PC               2:28.00    2:27.31  
                  33.73     1:11.33 (37.60)     1:49.41 (38.08)     2:27.31 (37.90)
  3 Stoll, Kurt A             49 TVM-PC               2:36.00    2:34.03  
                  34.94     1:13.88 (38.94)     1:54.04 (40.16)     2:34.03 (39.99)
  4 Endres, Paul D            45 SCAM-PC              2:44.35    2:40.15  
                  36.36     1:16.20 (39.84)     1:57.84 (41.64)     2:40.15 (42.31)
  5 Jacobs, Tom W             45 BAC-PC               3:01.00    2:50.91  
                  41.70     1:26.68 (44.98)     2:10.84 (44.16)     2:50.91 (40.07)
  6 Reuss, Scott J            47 SAC-PC               3:00.00    2:51.46  
                  40.81     1:24.71 (43.90)     2:09.31 (44.60)     2:51.46 (42.15)
  7 Sharron, Will G           49 PCAM-PC              2:56.30    2:51.99  
                  37.90     1:21.39 (43.49)     2:06.73 (45.34)     2:51.99 (45.26)
 -- Keck, Mike                49 TOC-PC               2:28.00         NS  
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Harvill, Tom              47 OAK-PC                 25.50      24.16  
  2 Tittle, Kenneth W         46 WCM-PC                 24.90      25.47  
  3 Chao, Hector              45 WCM-PC                 26.20      26.08  
  4 Carr, Mike W              48 SRM-PC                 26.72      27.66  
  5 Jacobs, Tom W             45 BAC-PC                 32.11      27.96  
  6 Fuselier, Stephen A       49 STAN-PC                28.90      28.05  
  7 Brenan, Andrew D          48 SAC-PC                 28.50      28.62  
  8 Myers, Keith D            47 TSUN-PC                29.50      29.15  
  9 Reuss, Scott J            47 SAC-PC                 30.00      29.46  
 10 Wierdsma, David J         48 UN-PC                  34.00      31.17  
 11 Lengyel, Gabor            46 UN-PC                  40.00      32.95  
 12 Halperin, Ernst A         45 TSUN-PC                32.94      33.32  
 13 Gustavson, Jeff A         47 TSUN-PC                38.00      41.02  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tittle, Kenneth W         46 WCM-PC                 54.54      56.59  
                  26.56       56.59 (30.03)                                        
  2 Chao, Hector              45 WCM-PC                 58.80      56.74  
                  27.13       56.74 (29.61)                                        
  3 Tainty, Chris J           49 CRUZ-PC              1:01.00    1:00.65  
                  29.48     1:00.65 (31.17)                                        
  4 Carr, Mike W              48 SRM-PC               1:02.12    1:01.25  
                  28.75     1:01.25 (32.50)                                        
  5 Myers, Keith D            47 TSUN-PC              1:10.00    1:06.32  
                  31.94     1:06.32 (34.38)                                        
  6 Campbell, Chris           48 MVM-PC               1:10.00    1:08.61  
                  32.59     1:08.61 (36.02)                                        
  7 Reuss, Scott J            47 SAC-PC               1:10.00    1:10.98  
                  34.22     1:10.98 (36.76)                                        
  8 Griffith, Wayne W         48 WCM-PC               1:13.00    1:11.86  
                  33.07     1:11.86 (38.79)                                        
  9 Walker, Byron             49 MAAC-PC              1:35.00    1:28.43  
                  39.35     1:28.43 (49.08)                                        
 10 Gustavson, Jeff A         47 TSUN-PC              2:00.00    1:43.05  
                  43.88     1:43.05 (59.17)                                        
 -- Keck, Mike                49 TOC-PC               1:04.00         NS  
 -- Lengyel, Gabor            46 UN-PC                1:40.00         NS  
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Stoll, Kurt A             49 TVM-PC               2:26.00    2:25.79  
                  32.55     1:10.21 (37.66)     1:47.99 (37.78)     2:25.79 (37.80)
 -- Tittle, Kenneth W         46 WCM-PC               2:09.76         NS  
 -- Gustavson, Jeff A         47 TSUN-PC              5:00.00         NS  
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaegers, AL               46 ARIZ-ZZ                59.50      55.18  
                  25.30       55.18 (29.88)                                        
  2 Harvill, Tom              47 OAK-PC                 59.09      56.44  
                  25.64       56.44 (30.80)                                        
  3 Chao, Hector              45 WCM-PC                 58.99      58.56  
                  27.41       58.56 (31.15)                                        
  4 Tainty, Chris J           49 CRUZ-PC              1:03.00    1:02.92  
                  29.31     1:02.92 (33.61)                                        
  5 Jacobs, Tom W             45 BAC-PC               1:16.65    1:04.77  
                  30.56     1:04.77 (34.21)                                        
  6 Fuselier, Stephen A       49 STAN-PC              1:06.00    1:05.24  
                  30.91     1:05.24 (34.33)                                        
  7 Myers, Keith D            47 TSUN-PC              1:20.00    1:08.82  
                  31.29     1:08.82 (37.53)                                        
  8 Griffith, Wayne W         48 WCM-PC               1:12.40    1:12.84  
                  34.81     1:12.84 (38.03)                                        
  9 Halperin, Ernst A         45 TSUN-PC              1:16.00    1:13.34  
                  35.16     1:13.34 (38.18)                                        
 10 Wierdsma, David J         48 UN-PC                1:22.00    1:14.24  
                  33.57     1:14.24 (40.67)                                        
 -- Keck, Mike                49 TOC-PC               1:06.00         NS  
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaegers, AL               46 ARIZ-ZZ              3:05.00    2:04.15  
                  27.48     1:00.46 (32.98)     1:35.69 (35.23)     2:04.15 (28.46)
  2 Schmitz, John             48 LAMV-PC              2:30.00    2:17.60  
                  29.98     1:05.14 (35.16)     1:46.87 (41.73)     2:17.60 (30.73)
  3 Carr, Mike W              48 SRM-PC               2:17.30    2:18.50  
                  29.02     1:04.56 (35.54)     1:46.88 (42.32)     2:18.50 (31.62)
  4 Fuselier, Stephen A       49 STAN-PC              2:24.70    2:21.95  
                  29.65     1:07.21 (37.56)     1:49.20 (41.99)     2:21.95 (32.75)
  5 Endres, Paul D            45 SCAM-PC              2:23.05    2:24.97  
                  30.10     1:08.72 (38.62)     1:51.03 (42.31)     2:24.97 (33.94)
  6 Hanson, Jeff T            49 MAAC-PC              2:45.00    2:31.43  
                  29.53     1:11.45 (41.92)     1:56.31 (44.86)     2:31.43 (35.12)
  7 Campbell, Chris           48 MVM-PC               2:41.00    2:39.29  
                  32.64     1:16.41 (43.77)     2:04.81 (48.40)     2:39.29 (34.48)
  8 Griffith, Wayne W         48 WCM-PC               2:41.16    2:39.55  
                  34.44     1:17.55 (43.11)     2:02.49 (44.94)     2:39.55 (37.06)
  9 Walker, Byron             49 MAAC-PC              3:00.00    3:04.74  
                  39.75     1:30.93 (51.18)     2:23.34 (52.41)     3:04.74 (41.40)
 -- Patterson, Gary L         49 WCM-PC               2:16.00         NS  
 -- Chao, Hector              45 WCM-PC               2:07.00         NS  
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jaegers, AL               46 ARIZ-ZZ              6:25.00    4:27.81  
                  27.60       59.10 (31.50)     1:34.08 (34.98)     2:09.67 (35.59)
        2:46.23 (36.56)     3:23.65 (37.42)     3:56.30 (32.65)     4:27.81 (31.51)
  2 Chao, Hector              45 WCM-PC               4:40.00    4:31.77  
                  34.59     1:13.11 (38.52)     1:52.94 (39.83)   4:31.77 (2:38.83)
  3 Carr, Mike W              48 SRM-PC               5:04.59    4:52.03  
                  30.74     1:06.56 (35.82)     1:44.73 (38.17)     2:22.36 (37.63)
        3:06.20 (43.84)     3:49.56 (43.36)     4:21.80 (32.24)     4:52.03 (30.23)
  4 Stoll, Kurt A             49 TVM-PC               5:10.00    5:00.26  
                  32.78     1:10.03 (37.25)     1:48.74 (38.71)     2:27.75 (39.01)
        3:09.01 (41.26)     3:50.31 (41.30)     4:26.03 (35.72)     5:00.26 (34.23)
  5 Ryan, Kevin A             47 LNM-PC               7:00.00    6:29.62  
                  39.23     1:24.88 (45.65)     2:18.31 (53.43)     3:11.46 (53.15)
        4:07.18 (55.72)     5:01.90 (54.72)     5:47.08 (45.18)     6:29.62 (42.54)
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC                 23.80      23.17  
  2 Carter, Paul V            51 TOC-PC                 23.00      23.64  
  3 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC                24.10      23.75  
  4 Morales, John R           51 SRM-PC                 23.88      23.91  
  5 Kline, Jeffrey S          50 MELO-PC                24.50      24.06  
  6 Mantey, Arthur W          52 USF-PC                 25.00      25.41  
  7 Hale, Dave                53 SRM-PC                 27.00      25.63  
  8 Woodruff, David L         52 DAM-PC                 26.43      26.85  
  8 Cochrane, James E         50 RHMS-PC                26.90      26.85  
 10 Stone, Mike J             54 RHMS-PC                28.52      27.81  
 11 King, John A              54 WCM-PC                 30.00      28.99  
 12 Wood, Warren S            53 MAAC-PC                30.70      29.32  
 13 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC                31.00      31.03  
 14 Perez, Peter J            52 USF-PC                 32.21      31.90  
 -- Skuse, Brian M            52 UN-PC                  28.00         NS  
 -- Davis, Joseph P           50 MELO-PC                26.58         NS  
 -- Williams, Scott           54 BAC-PC                 27.00         NS  
 -- Lee, Stanley H            52 MS-PC                  26.60         NS  
 -- Helander, Rick            54 UN-PC                  26.09         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Morales, John R           51 SRM-PC                    NT      51.37  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC                 51.40      51.21  
                  24.43       51.21 (26.78)                                        
  2 Carter, Paul V            51 TOC-PC                 49.00      51.25  
                  24.56       51.25 (26.69)                                        
  3 Kline, Jeffrey S          50 MELO-PC                52.00      51.98  
                  25.25       51.98 (26.73)                                        
  4 Evans, Mark E             51 DAM-PC                 53.50      52.83  
                  25.95       52.83 (26.88)                                        
  5 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC                52.90      52.88  
                  25.19       52.88 (27.69)                                        
  6 Davis, Joseph P           50 MELO-PC                56.20      55.15  
                  26.96       55.15 (28.19)                                        
  7 Hale, Dave                53 SRM-PC                 58.00      55.79  
                  26.21       55.79 (29.58)                                        
  8 Fattlar, Kenneth M        52 TVM-PC                 55.00      56.19  
                  26.70       56.19 (29.49)                                        
  9 Pankey, Christopher S     54 MAM-PC                 58.50      56.83  
                  26.94       56.83 (29.89)                                        
 10 Mantey, Arthur W          52 USF-PC                 56.00      57.03  
                  27.14       57.03 (29.89)                                        
 11 Justeson, Jeff A          50 HTUB-PC              1:02.00    1:00.18  
                  28.97     1:00.18 (31.21)                                        
 12 Cochrane, James E         50 RHMS-PC              1:01.20    1:02.99  
                  29.40     1:02.99 (33.59)                                        
 13 Wood, Warren S            53 MAAC-PC              1:08.70    1:06.27  
                  31.75     1:06.27 (34.52)                                        
 14 Perez, Peter J            52 USF-PC               1:30.00    1:15.69  
                  37.10     1:15.69 (38.59)                                        
 15 Greer, Robert S           54 UN-PC                1:22.50    1:17.25  
                  36.65     1:17.25 (40.60)                                        
 -- Helander, Rick            54 UN-PC                1:00.84         NS  
 -- Markiewicz, Evan P        52 USF-PC               1:00.00         NS  
 -- Young, Kendall J          50 SCAM-PC              1:10.00         NS  
 -- Sawhill, Bruce K          51 CRUZ-PC                55.00         NS  
 -- Fogarty, Terrence W       52 UN-PC                1:01.39         NS  
 -- Canales, Francisco L      51 SRM-PC                 53.00         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-PC               1:53.33    1:52.54  
                  26.56       54.97 (28.41)     1:23.72 (28.75)     1:52.54 (28.82)
  2 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              2:00.00    1:59.12  
                  26.83       56.75 (29.92)     1:27.78 (31.03)     1:59.12 (31.34)
  3 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC               1:53.80    1:59.64  
                  26.54       56.76 (30.22)     1:28.37 (31.61)     1:59.64 (31.27)
  4 O'Brien, Kerry L          52 WCM-PC               2:00.00    2:01.77  
                  28.42       59.50 (31.08)     1:31.20 (31.70)     2:01.77 (30.57)
  5 Hale, Dave                53 SRM-PC               2:10.00    2:04.14  
                  29.53     1:00.50 (30.97)     1:32.15 (31.65)     2:04.14 (31.99)
  6 Davis, Joseph P           50 MELO-PC              2:10.00    2:04.47  
                  29.04     1:00.46 (31.42)     1:32.71 (32.25)     2:04.47 (31.76)
  7 Sorg, Jack H              52 MVM-PC               2:10.00    2:04.57  
                  30.03     1:01.41 (31.38)     1:33.22 (31.81)     2:04.57 (31.35)
  8 Wood, Warren S            53 MAAC-PC              2:30.00    2:33.08  
                  33.61     1:11.46 (37.85)     1:51.41 (39.95)     2:33.08 (41.67)
  9 Perez, Peter J            52 USF-PC               2:52.75    2:48.95  
                  41.88     1:26.36 (44.48)     2:09.86 (43.50)     2:48.95 (39.09)
 10 Burke, Bill               54 USF-PC               3:10.00    3:06.40  
                  42.14     1:28.90 (46.76)     2:18.14 (49.24)     3:06.40 (48.26)
 11 Orbelian, George C        54 USF-PC               3:30.00    3:08.09  
                  41.27     1:28.31 (47.04)     2:19.28 (50.97)     3:08.09 (48.81)
 -- MAC Donald, Sandy M       53 SMST-PC              1:57.50         NS  
 -- Evans, Mark E             51 DAM-PC               1:57.00         NS  
 -- Markiewicz, Evan P        52 USF-PC               2:00.00         NS  
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC               5:14.90    5:16.20  
                  27.60       58.43 (30.83)     1:29.95 (31.52)     2:01.80 (31.85)
        2:33.91 (32.11)     3:06.20 (32.29)     3:38.48 (32.28)     4:11.33 (32.85)
        4:44.02 (32.69)     5:16.20 (32.18)                                        
  2 Prosen, Dennis E          52 SMMM-PC              5:36.00    5:30.98  
                  30.01     1:02.63 (32.62)     1:36.60 (33.97)     2:10.93 (34.33)
        2:45.50 (34.57)     3:19.87 (34.37)     3:54.26 (34.39)     4:28.06 (33.80)
        5:00.87 (32.81)     5:30.98 (30.11)                                        
  3 Halsted, Lance E          50 DAM-PC               5:30.00    5:39.75  
                  30.81     1:03.55 (32.74)     1:36.65 (33.10)     2:10.34 (33.69)
        2:43.99 (33.65)     3:17.92 (33.93)     3:52.49 (34.57)     4:28.36 (35.87)
        5:04.26 (35.90)     5:39.75 (35.49)                                        
  4 Sorg, Jack H              52 MVM-PC               5:48.00    5:50.88  
                  32.35     1:06.80 (34.45)     1:41.53 (34.73)     2:17.23 (35.70)
        2:53.15 (35.92)     3:28.60 (35.45)     4:04.96 (36.36)     4:40.91 (35.95)
        5:17.04 (36.13)     5:50.88 (33.84)                                        
  5 Mantey, Arthur W          52 USF-PC               6:15.00    6:11.40  
                  37.63     1:11.71 (34.08)     1:46.99 (35.28)     2:23.48 (36.49)
        3:00.80 (37.32)     3:38.79 (37.99)     4:17.00 (38.21)     4:55.40 (38.40)
        5:33.75 (38.35)     6:11.40 (37.65)                                        
  6 Freeman, Richard G        50 MVM-PC               6:30.00    6:15.09  
                  33.93     1:10.51 (36.58)     1:48.25 (37.74)     2:26.39 (38.14)
        3:04.85 (38.46)     3:43.23 (38.38)     4:21.60 (38.37)     5:00.26 (38.66)
        5:38.04 (37.78)     6:15.09 (37.05)                                        
  7 Mitchell, David           51 USF-PC               7:00.00    6:57.66  
                  40.49     1:22.10 (41.61)     2:04.41 (42.31)     2:46.65 (42.24)
        3:28.94 (42.29)     4:11.65 (42.71)     4:54.24 (42.59)     5:36.66 (42.42)
        6:18.40 (41.74)     6:57.66 (39.26)                                        
  8 Perez, Peter J            52 USF-PC               7:00.00    7:49.74  
                  43.11     1:29.91 (46.80)     2:18.74 (48.83)     3:08.11 (49.37)
        3:57.42 (49.31)     4:46.94 (49.52)     5:36.78 (49.84)     6:21.16 (44.38)
        7:04.73 (43.57)     7:49.74 (45.01)                                        
  9 Burke, Bill               54 USF-PC               8:00.00    7:56.33  
                  40.18     1:26.74 (46.56)     2:14.48 (47.74)     3:02.98 (48.50)
        3:51.69 (48.71)     4:40.60 (48.91)     5:29.67 (49.07)     6:19.86 (50.19)
        7:08.99 (49.13)     7:56.33 (47.34)                                        
 -- Guadagni, Peter M         54 WCM-PC               5:28.00         NS  
 -- Markiewicz, Evan P        52 USF-PC               6:00.00         NS  
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Brien, Kerry L          52 WCM-PC              12:00.00   12:07.91  
                  33.28     1:10.16 (36.88)     1:47.49 (37.33)     2:24.75 (37.26)
        3:01.60 (36.85)     3:38.78 (37.18)     4:15.75 (36.97)     4:52.88 (37.13)
        5:29.71 (36.83)     6:06.92 (37.21)     6:43.80 (36.88)     7:20.78 (36.98)
        7:57.43 (36.65)     8:34.36 (36.93)     9:11.30 (36.94)     9:48.58 (37.28)
       10:25.28 (36.70)    11:02.47 (37.19)    11:38.02 (35.55)    12:07.91 (29.89)
  2 Skuse, Brian M            52 UN-PC               12:00.01   12:14.16  
                  32.95     1:08.47 (35.52)     1:44.78 (36.31)     2:21.24 (36.46)
        2:57.90 (36.66)     3:35.24 (37.34)     4:12.40 (37.16)     4:50.20 (37.80)
        5:27.38 (37.18)     6:04.97 (37.59)     6:42.54 (37.57)     7:20.47 (37.93)
        7:58.29 (37.82)     8:35.19 (36.90)     9:12.52 (37.33)     9:48.90 (36.38)
       10:26.10 (37.20)    11:03.01 (36.91)    11:39.17 (36.16)    12:14.16 (34.99)
  3 Volponi, James E          50 LVTC-PC             12:00.00   12:15.85  
                  32.64     1:07.69 (35.05)     1:43.30 (35.61)     2:18.92 (35.62)
        2:54.59 (35.67)     3:31.17 (36.58)     4:07.27 (36.10)     4:43.71 (36.44)
        5:20.68 (36.97)     5:57.21 (36.53)     6:34.14 (36.93)     7:11.32 (37.18)
        7:48.51 (37.19)     8:25.98 (37.47)     9:03.68 (37.70)     9:41.42 (37.74)
       10:19.26 (37.84)    10:57.83 (38.57)    11:37.07 (39.24)    12:15.85 (38.78)
  4 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC             16:00.00   15:02.76  
                  40.38     1:27.20 (46.82)     2:15.04 (47.84)     3:01.90 (46.86)
        3:46.83 (44.93)     4:32.34 (45.51)     5:17.66 (45.32)     6:03.44 (45.78)
        6:49.21 (45.77)     7:34.93 (45.72)     8:20.81 (45.88)     9:06.13 (45.32)
        9:51.50 (45.37)    10:36.64 (45.14)    11:22.34 (45.70)    12:08.27 (45.93)
       12:53.85 (45.58)    13:38.35 (44.50)    14:22.22 (43.87)    15:02.76 (40.54)
  5 Orbelian, George C        54 USF-PC              22:00.00   17:18.83  
                  44.87     1:33.27 (48.40)     2:24.13 (50.86)     3:16.53 (52.40)
        4:08.15 (51.62)     5:00.89 (52.74)     5:53.75 (52.86)     6:47.36 (53.61)
        7:42.10 (54.74)     8:34.76 (52.66)     9:28.67 (53.91)    10:22.69 (54.02)
       11:16.83 (54.14)    12:10.19 (53.36)    13:03.01 (52.82)    13:56.94 (53.93)
       14:49.62 (52.68)    15:42.62 (53.00)    16:34.50 (51.88)    17:18.83 (44.33)
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 MAC Donald, Sandy M       53 SMST-PC             17:45.87   17:39.01  
                  29.11     1:00.89 (31.78)     1:33.28 (32.39)     2:05.72 (32.44)
        2:37.96 (32.24)     3:10.24 (32.28)     3:42.66 (32.42)     4:15.09 (32.43)
        4:47.59 (32.50)     5:19.88 (32.29)     5:52.23 (32.35)     6:24.56 (32.33)
        6:56.83 (32.27)     7:29.13 (32.30)     8:01.48 (32.35)     8:33.86 (32.38)
        9:06.24 (32.38)     9:38.77 (32.53)    10:11.16 (32.39)    10:43.60 (32.44)
       11:16.00 (32.40)    11:48.19 (32.19)    12:20.52 (32.33)    12:52.63 (32.11)
       13:24.60 (31.97)    13:56.73 (32.13)    14:28.86 (32.13)    15:00.66 (31.80)
       15:32.83 (32.17)    16:04.61 (31.78)    16:36.55 (31.94)    17:08.45 (31.90)
       17:39.01 (30.56)
  2 Guadagni, Peter M         54 WCM-PC              19:35.00   18:55.51  
                  32.29     1:07.23 (34.94)     1:41.94 (34.71)     2:16.71 (34.77)
        2:51.61 (34.90)     3:26.23 (34.62)     4:01.10 (34.87)     4:35.84 (34.74)
        5:10.59 (34.75)     5:45.27 (34.68)     6:20.10 (34.83)     6:55.17 (35.07)
        7:29.90 (34.73)     8:04.77 (34.87)     8:39.51 (34.74)     9:14.09 (34.58)
        9:48.86 (34.77)    10:23.36 (34.50)    10:58.05 (34.69)    11:32.75 (34.70)
       12:07.37 (34.62)    12:41.90 (34.53)    13:16.30 (34.40)    13:50.67 (34.37)
       14:25.10 (34.43)    14:59.39 (34.29)    15:33.54 (34.15)    16:07.59 (34.05)
       16:41.41 (33.82)    17:15.28 (33.87)    17:49.22 (33.94)    18:23.19 (33.97)
       18:55.51 (32.32)
  3 Skuse, Brian M            52 UN-PC               22:00.00   19:58.06  
                  34.01     1:10.14 (36.13)     1:46.09 (35.95)     2:22.56 (36.47)
        2:59.06 (36.50)     3:36.08 (37.02)     4:12.59 (36.51)     4:48.90 (36.31)
        5:25.42 (36.52)     6:02.02 (36.60)     6:39.08 (37.06)     7:15.81 (36.73)
        7:52.47 (36.66)     8:28.46 (35.99)     9:05.30 (36.84)     9:41.43 (36.13)
       10:17.44 (36.01)    10:54.20 (36.76)    11:30.32 (36.12)    12:06.66 (36.34)
       12:42.99 (36.33)    13:19.50 (36.51)    13:56.14 (36.64)    14:32.57 (36.43)
       15:09.37 (36.80)    15:45.73 (36.36)    16:22.15 (36.42)    16:58.44 (36.29)
       17:35.11 (36.67)    18:11.49 (36.38)    18:47.57 (36.08)    19:23.79 (36.22)
       19:58.06 (34.27)
  4 Sorg, Jack H              52 MVM-PC              20:30.00   20:09.15  
                  32.53     1:06.53 (34.00)     1:41.22 (34.69)     2:17.38 (36.16)
        2:52.76 (35.38)     3:29.27 (36.51)     4:05.06 (35.79)     4:41.33 (36.27)
        5:17.69 (36.36)     5:54.58 (36.89)     6:31.67 (37.09)     7:08.57 (36.90)
        7:45.50 (36.93)     8:23.04 (37.54)     9:00.30 (37.26)     9:37.59 (37.29)
       10:14.81 (37.22)    10:51.96 (37.15)    11:29.39 (37.43)    12:06.74 (37.35)
       12:44.15 (37.41)    13:21.65 (37.50)    13:58.86 (37.21)    14:36.36 (37.50)
       15:13.83 (37.47)    15:51.06 (37.23)    16:28.16 (37.10)    17:05.59 (37.43)
       17:42.73 (37.14)    18:19.89 (37.16)    18:57.59 (37.70)    19:34.07 (36.48)
       20:09.15 (35.08)
  5 Pankey, Christopher S     54 MAM-PC              28:00.00   21:21.24  
                  35.70     1:15.26 (39.56)     1:55.87 (40.61)     2:36.13 (40.26)
        3:16.24 (40.11)     3:56.56 (40.32)     4:36.48 (39.92)     5:16.32 (39.84)
        5:55.71 (39.39)     6:35.05 (39.34)     7:14.36 (39.31)     7:53.42 (39.06)
        8:32.23 (38.81)     9:10.82 (38.59)     9:49.80 (38.98)    10:28.92 (39.12)
       11:08.47 (39.55)    11:47.04 (38.57)    12:25.65 (38.61)    13:04.50 (38.85)
       13:43.38 (38.88)    14:21.79 (38.41)    15:00.27 (38.48)    15:39.66 (39.39)
       16:18.09 (38.43)    16:56.32 (38.23)    17:34.27 (37.95)    18:12.72 (38.45)
       18:51.25 (38.53)    19:29.28 (38.03)    20:07.59 (38.31)    20:44.87 (37.28)
       21:21.24 (36.37)
  6 Burke, Bill               54 USF-PC              28:00.00   27:02.86  
                  41.98     1:28.84 (46.86)     2:16.48 (47.64)     3:04.35 (47.87)
        3:52.34 (47.99)     4:41.42 (49.08)     5:30.31 (48.89)     6:18.45 (48.14)
        7:07.49 (49.04)     7:55.42 (47.93)     8:45.79 (50.37)     9:34.53 (48.74)
       10:23.27 (48.74)    11:14.21 (50.94)    12:03.30 (49.09)    12:52.62 (49.32)
       13:42.19 (49.57)    14:31.66 (49.47)    15:21.44 (49.78)    16:11.06 (49.62)
       17:00.69 (49.63)    17:50.61 (49.92)    18:42.00 (51.39)    19:30.69 (48.69)
       20:20.99 (50.30)    21:11.22 (50.23)    22:01.26 (50.04)    22:52.37 (51.11)
       23:42.63 (50.26)    24:33.11 (50.48)    25:24.37 (51.26)    26:13.87 (49.50)
       27:02.86 (48.99)
  7 Perez, Peter J            52 USF-PC              30:15.90   27:17.76  
                  43.80     1:30.38 (46.58)     2:17.56 (47.18)     3:06.45 (48.89)
        3:55.55 (49.10)     4:44.98 (49.43)     5:33.81 (48.83)     6:24.04 (50.23)
        7:13.44 (49.40)     8:02.27 (48.83)     8:52.90 (50.63)     9:42.50 (49.60)
       10:31.87 (49.37)    11:20.19 (48.32)    12:11.10 (50.91)    13:02.99 (51.89)
       13:53.32 (50.33)    14:44.79 (51.47)    15:34.88 (50.09)    16:25.63 (50.75)
       17:15.78 (50.15)    18:06.67 (50.89)    18:57.61 (50.94)    19:47.76 (50.15)
       20:38.72 (50.96)    21:29.16 (50.44)    22:19.67 (50.51)    23:10.96 (51.29)
       24:01.75 (50.79)    24:52.23 (50.48)    25:42.40 (50.17)    26:29.16 (46.76)
       27:17.76 (48.60)
  8 Orbelian, George C        54 USF-PC              32:00.00   29:29.95  
                  42.53     1:28.33 (45.80)     2:17.23 (48.90)     3:07.88 (50.65)
        3:59.01 (51.13)     4:51.91 (52.90)     5:44.80 (52.89)     6:38.21 (53.41)
        7:31.80 (53.59)     8:27.56 (55.76)     9:22.53 (54.97)    10:18.17 (55.64)
       11:12.24 (54.07)    12:06.48 (54.24)    13:01.28 (54.80)    13:55.99 (54.71)
       14:50.83 (54.84)    15:46.47 (55.64)    16:38.87 (52.40)    17:33.21 (54.34)
       18:27.62 (54.41)    19:23.44 (55.82)    20:18.41 (54.97)    21:13.54 (55.13)
       22:09.07 (55.53)    23:04.84 (55.77)    24:00.61 (55.77)    24:57.46 (56.85)
       25:53.34 (55.88)    26:50.66 (57.32)    27:46.93 (56.27)    28:41.92 (54.99)
       29:29.95 (48.03)
 -- LE, Tai V                 52 USF-PC              36:00.00         NS  
               34:25.44                                                            
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC                29.00      28.86  
  2 Prosen, Dennis E          52 SMMM-PC                29.60      31.14  
  3 Mantey, Arthur W          52 USF-PC                 30.00      31.18  
  4 Farrar, Kenneth R         50 CHIC-PC                32.14      31.19  
  5 Schindler, Tom H          53 HTUB-PC                31.00      32.41  
  6 Nichols, Scott            54 AS-CV                  44.00      42.84  
 -- Helander, Rick            54 UN-PC                  31.71         NS  
 -- Canales, Francisco L      51 SRM-PC                 28.70         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              1:03.00    1:03.24  
                  30.46     1:03.24 (32.78)                                        
  2 Mantey, Arthur W          52 USF-PC               1:10.00    1:07.07  
                  32.43     1:07.07 (34.64)                                        
  3 Justeson, Jeff A          50 HTUB-PC              1:20.00    1:12.35  
                  35.43     1:12.35 (36.92)                                        
 -- Canales, Francisco L      51 SRM-PC               1:01.00         NS  
 -- Skuse, Brian M            52 UN-PC                1:15.00         NS  
 -- Schindler, Tom H          53 HTUB-PC              1:10.00         NS  
 -- Sawhill, Bruce K          51 CRUZ-PC              1:09.00         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC              2:22.00    2:17.85  
                  32.38     1:07.86 (35.48)     1:43.57 (35.71)     2:17.85 (34.28)
  2 Prosen, Dennis E          52 SMMM-PC              2:24.10    2:18.16  
                  33.15     1:07.95 (34.80)     1:43.22 (35.27)     2:18.16 (34.94)
  3 Mantey, Arthur W          52 USF-PC               2:35.00    2:36.14  
                  35.92     1:14.82 (38.90)     1:56.02 (41.20)     2:36.14 (40.12)
  4 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC              3:30.00    3:21.72  
                  49.75     1:42.25 (52.50)     2:35.01 (52.76)     3:21.72 (46.71)
 -- Canales, Francisco L      51 SRM-PC               2:09.90         NS  
 -- MAC Donald, Sandy M       53 SMST-PC              2:13.50         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrar, Kenneth R         50 CHIC-PC                31.20      30.54  
  2 Dewey, Andrew C           50 CMS-PC                 33.50      31.75  
  3 Williams, Scott           54 BAC-PC                 36.55      32.02  
  4 Van Boer, Eric D          54 RHMS-PC                33.00      32.28  
  5 Dozier, Earl E            51 TVM-PC                 32.50      32.79  
  6 Llach, Eduardo F          50 MELO-PC                33.00      33.53  
  7 Woodruff, David L         52 DAM-PC                 33.23      33.58  
  8 Lee, Stanley H            52 MS-PC                  33.80      33.90  
  9 Tulin, Bill               50 TAM-PC                 36.01      34.46  
 10 Pankey, Christopher S     54 MAM-PC                 39.50      34.52  
 11 Stone, Mike J             54 RHMS-PC                37.10      36.54  
 12 Williams, Syd             53 USF-PC                 40.00      37.80  
 13 Cochrane, James E         50 RHMS-PC                38.00      39.45  
 14 Perez, Peter J            52 USF-PC                 39.23      39.80  
 15 Mitchell, David           51 USF-PC                 45.00      40.72  
 16 Orbelian, George C        54 USF-PC               1:17.00      44.34  
 -- Tanzillo, Mark            50 MRCD-PC                34.20         NS  
 -- Freeman, Richard G        50 MVM-PC                 36.00         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Farrar, Kenneth R         50 CHIC-PC              1:10.44    1:09.11  
                  32.31     1:09.11 (36.80)                                        
  2 Woodruff, David L         52 DAM-PC               1:09.43    1:10.96  
                  33.47     1:10.96 (37.49)                                        
  3 Williams, Scott           54 BAC-PC               1:40.45    1:11.57  
                  33.69     1:11.57 (37.88)                                        
  4 Dozier, Earl E            51 TVM-PC               1:08.60    1:11.91  
                  34.29     1:11.91 (37.62)                                        
  5 Lee, Stanley H            52 MS-PC                1:14.80    1:15.73  
                  35.56     1:15.73 (40.17)                                        
  6 Williams, Syd             53 USF-PC               1:27.00    1:22.18  
                  38.21     1:22.18 (43.97)                                        
  7 Cochrane, James E         50 RHMS-PC              1:25.00    1:22.32  
                  38.23     1:22.32 (44.09)                                        
  8 Mitchell, David           51 USF-PC               1:33.00    1:25.79  
                  41.63     1:25.79 (44.16)                                        
  9 Orbelian, George C        54 USF-PC               3:00.00    1:44.31  
                  48.20     1:44.31 (56.11)                                        
 -- Evans, Mark E             51 DAM-PC               1:16.00         NS  
 -- Llach, Eduardo F          50 MELO-PC              1:17.00         NS  
 -- Freeman, Richard G        50 MVM-PC               1:23.00         NS  
 -- Schindler, Tom H          53 HTUB-PC              1:16.00         NS  
 -- Carter, Paul V            51 TOC-PC               1:15.00         NS  
 -- Tanzillo, Mark            50 MRCD-PC              1:11.20         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dozier, Earl E            51 TVM-PC               2:30.50    2:37.02  
                  35.10     1:15.52 (40.42)     1:56.19 (40.67)     2:37.02 (40.83)
  2 Williams, Scott           54 BAC-PC               3:20.95    2:48.54  
                  35.27     1:18.80 (43.53)     2:04.84 (46.04)     2:48.54 (43.70)
  3 Llach, Eduardo F          50 MELO-PC              2:57.00    2:50.86  
                  36.20     1:19.46 (43.26)     2:04.80 (45.34)     2:50.86 (46.06)
  4 Lee, Stanley H            52 MS-PC                2:52.00    2:52.01  
                  38.55     1:22.78 (44.23)     2:08.10 (45.32)     2:52.01 (43.91)
  5 Mitchell, David           51 USF-PC               3:10.00    3:02.96  
                  43.64     1:29.78 (46.14)     2:16.39 (46.61)     3:02.96 (46.57)
  6 Burke, Bill               54 USF-PC               3:45.00    3:33.08  
                  47.15     1:41.79 (54.64)     2:37.99 (56.20)     3:33.08 (55.09)
  7 Orbelian, George C        54 USF-PC               4:45.00    3:47.67  
                  49.68     1:47.85 (58.17)   2:49.66 (1:01.81)     3:47.67 (58.01)
 -- Dugan, Thomas W           50 WCM-PC               2:45.00         NS  
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            51 TOC-PC                 24.00      24.09  
  2 Morales, John R           51 SRM-PC                 25.34      24.89  
  3 Kline, Jeffrey S          50 MELO-PC                26.50      26.20  
  4 O'Brien, Kerry L          52 WCM-PC                 26.70      26.63  
  5 Williams, Scott           54 BAC-PC                 30.50      27.22  
  6 Fattlar, Kenneth M        52 TVM-PC                 29.00      27.69  
  7 Hale, Dave                53 SRM-PC                 30.00      29.73  
  8 Wells, Don A              54 TCAM-PC                31.20      31.37  
  9 Stone, Mike J             54 RHMS-PC                32.94      32.75  
 10 Freeman, Richard G        50 MVM-PC                 34.50      33.34  
 11 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC                37.50      38.15  
 -- Dugan, Thomas W           50 WCM-PC                 28.00         NS  
 -- Fogarty, Terrence W       52 UN-PC                  31.07         NS  
 -- Helander, Rick            54 UN-PC                  28.80         NS  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-PC                 56.66      54.67  
                  25.71       54.67 (28.96)                                        
  2 O'Brien, Kerry L          52 WCM-PC                 58.40      57.08  
                  26.93       57.08 (30.15)                                        
  3 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC                 59.10      58.08  
                  26.66       58.08 (31.42)                                        
  4 Evans, Mark E             51 DAM-PC                 58.00      58.70  
                  27.60       58.70 (31.10)                                        
  5 Kline, Jeffrey S          50 MELO-PC              1:02.00      59.08  
                  28.78       59.08 (30.30)                                        
  6 Dewey, Andrew C           50 CMS-PC               1:03.50    1:01.82  
                  29.07     1:01.82 (32.75)                                        
  7 Llach, Eduardo F          50 MELO-PC              1:10.00    1:08.09  
                  31.24     1:08.09 (36.85)                                        
  8 Freeman, Richard G        50 MVM-PC               1:20.00    1:14.10  
                  33.79     1:14.10 (40.31)                                        
 -- Fogarty, Terrence W       52 UN-PC                1:11.37         NS  
 -- Burke, Bill               54 USF-PC               2:00.00         NS  
 -- MAC Donald, Sandy M       53 SMST-PC                57.70         NS  
 -- Carter, Paul V            51 TOC-PC                 52.00         NS  
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-PC               2:09.99    2:08.33  
                  28.84     1:01.45 (32.61)     1:34.73 (33.28)     2:08.33 (33.60)
  2 O'Brien, Kerry L          52 WCM-PC               2:14.00    2:10.72  
                  28.69     1:01.80 (33.11)     1:36.59 (34.79)     2:10.72 (34.13)
  3 Llach, Eduardo F          50 MELO-PC              2:40.00    2:50.36  
                  35.99     1:19.22 (43.23)     2:05.04 (45.82)     2:50.36 (45.32)
 -- Anderson, Robert L        53 PCAM-PC              4:00.00         DQ  
                  50.60   1:55.05 (1:04.45)   3:01.64 (1:06.59)        DQ (1:01.55)
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shilling, Ken R           51 STAN-PC                58.50      57.65  
                  27.66       57.65 (29.99)                                        
  2 Carter, Paul V            51 TOC-PC                 58.00      57.75  
                  26.48       57.75 (31.27)                                        
  3 Evans, Mark E             51 DAM-PC               1:02.50    1:01.68  
                  28.74     1:01.68 (32.94)                                        
  4 Kline, Jeffrey S          50 MELO-PC              1:03.00    1:02.06  
                  28.77     1:02.06 (33.29)                                        
  5 Dewey, Andrew C           50 CMS-PC               1:05.00    1:03.41  
                  30.54     1:03.41 (32.87)                                        
  6 Farrar, Kenneth R         50 CHIC-PC              1:04.00    1:04.06  
                  30.81     1:04.06 (33.25)                                        
  7 Fattlar, Kenneth M        52 TVM-PC               1:04.00    1:04.50  
                  30.27     1:04.50 (34.23)                                        
  8 Williams, Scott           54 BAC-PC               1:20.50    1:04.70  
                  29.92     1:04.70 (34.78)                                        
  9 Dozier, Earl E            51 TVM-PC               1:06.50    1:07.60  
                  33.09     1:07.60 (34.51)                                        
 10 Llach, Eduardo F          50 MELO-PC              1:13.00    1:09.23  
                  33.05     1:09.23 (36.18)                                        
 11 Hale, Dave                53 SRM-PC               1:10.00    1:09.29  
                  31.80     1:09.29 (37.49)                                        
 12 Wells, Don A              54 TCAM-PC              1:16.20    1:12.89  
                  34.13     1:12.89 (38.76)                                        
 13 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC              1:19.00    1:19.52  
                  40.20     1:19.52 (39.32)                                        
 14 Nichols, Scott            54 AS-CV                1:34.24    1:29.25  
                  42.19     1:29.25 (47.06)                                        
 -- Perez, Peter J            52 USF-PC               1:50.00         DQ  
                  44.76          DQ (43.55)                                        
 -- Dugan, Thomas W           50 WCM-PC               1:05.00         NS  
 -- Pankey, Christopher S     54 MAM-PC               1:10.00         NS  
 -- Canales, Francisco L      51 SRM-PC               1:02.50         NS  
 -- Schindler, Tom H          53 HTUB-PC              1:08.00         NS  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Carter, Paul V            51 TOC-PC               2:10.00    2:04.54  
                  25.62     1:00.25 (34.63)     1:36.04 (35.79)     2:04.54 (28.50)
  2 Shilling, Ken R           51 STAN-PC              2:05.00    2:04.95  
                  27.55       59.15 (31.60)     1:35.83 (36.68)     2:04.95 (29.12)
  3 Morales, John R           51 SRM-PC               2:09.23    2:06.42  
                  26.28       58.73 (32.45)     1:36.94 (38.21)     2:06.42 (29.48)
  4 Evans, Mark E             51 DAM-PC               2:14.00    2:12.69  
                  27.70     1:02.56 (34.86)     1:42.29 (39.73)     2:12.69 (30.40)
  5 Dewey, Andrew C           50 CMS-PC               2:26.00    2:18.19  
                  30.35     1:06.18 (35.83)     1:46.13 (39.95)     2:18.19 (32.06)
  6 Cannon, Richard P         52 CVM-PC               2:41.00    2:32.39  
                  32.15     1:11.44 (39.29)     1:57.22 (45.78)     2:32.39 (35.17)
  7 Williams, Scott           54 BAC-PC               2:49.67    2:33.93  
                  30.19     1:12.47 (42.28)     1:59.58 (47.11)     2:33.93 (34.35)
  8 Llach, Eduardo F          50 MELO-PC              2:35.00    2:34.12  
                  31.97     1:13.23 (41.26)     1:59.39 (46.16)     2:34.12 (34.73)
 -- Dugan, Thomas W           50 WCM-PC               2:25.00         NS  
 -- Dozier, Earl E            51 TVM-PC               2:17.30         NS  
 -- Fattlar, Kenneth M        52 TVM-PC               2:20.00         NS  
 -- Freeman, Richard G        50 MVM-PC               2:45.00         NS  
 -- Sawhill, Bruce K          51 CRUZ-PC              2:18.00         NS  
 -- Canales, Francisco L      51 SRM-PC               2:12.40         NS  
 -- Young, Kendall J          50 SCAM-PC              2:35.00         NS  
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Morales, John R           51 SRM-PC               4:33.78    4:29.51  
                  35.78     1:14.97 (39.19)     1:54.74 (39.77)   4:29.51 (2:34.77)
  2 Schenstrom, Warren        51 SRM-PC               4:53.60    4:48.23  
                  28.60     1:02.57 (33.97)     1:41.71 (39.14)     2:19.76 (38.05)
        3:01.50 (41.74)     3:44.00 (42.50)     4:16.75 (32.75)     4:48.23 (31.48)
  3 Skuse, Brian M            52 UN-PC                6:00.01    5:32.77  
                  35.62     1:18.12 (42.50)     2:03.74 (45.62)     2:47.98 (44.24)
        3:33.87 (45.89)     4:19.13 (45.26)     4:57.23 (38.10)     5:32.77 (35.54)
  4 Anderson, Robert L        53 PCAM-PC              6:40.00    6:42.26  
                  44.44     1:40.37 (55.93)     2:34.91 (54.54)     3:27.63 (52.72)
        4:22.53 (54.90)     5:17.50 (54.97)     6:02.35 (44.85)     6:42.26 (39.91)
  5 Orbelian, George C        54 USF-PC              12:00.00    7:48.61  
                  46.23     1:45.77 (59.54)   2:56.06 (1:10.29)   4:04.42 (1:08.36)
      5:07.79 (1:03.37)   6:08.75 (1:00.96)     6:59.04 (50.29)     7:48.61 (49.57)
  6 Burke, Bill               54 USF-PC               8:00.00    7:51.48  
                  52.00   1:59.81 (1:07.81)   3:05.83 (1:06.02)   4:11.67 (1:05.84)
      5:12.66 (1:00.99)     6:12.46 (59.80)   7:51.48 (1:39.02)                    
 -- Canales, Francisco L      51 SRM-PC               4:44.90         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cade, Rodney A            55 UN-PC                  26.00      25.04  
  2 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC                 25.80      25.50  
  3 Foreaker, Don C           56 SRM-PC                 27.50      25.61  
  4 Franz, Craig J            56 UN-PC                  26.84      25.71  
  5 Ahlman, David C           57 WCM-PC                 27.30      26.18  
  6 Kahn, Stuart L            55 DAM-PC                 26.91      26.79  
  7 Crane, John K             57 TVM-PC                 26.90      26.88  
  8 Gloystein, James E        58 RHMS-PC                28.50      27.79  
  9 Taylor, Curt              55 LOM-PC                 28.80      29.40  
 10 Horn, Terry R             59 BAC-PC                 30.49      29.92  
 11 Patterson, Rex P          58 MAAC-PC                31.00      30.74  
 12 Ceci, Louis G             58 STAN-PC                31.00      32.21  
 13 Brown, Joel D             58 SRM-PC                 40.00      38.25  
 -- Morgan, Jonathan G        55 USF-PC                 40.00         NS  
 -- Fanger, Gary W            55 AAM-PC                 29.00         NS  
 -- Haufler, Steven E         56 OAM-PC                 26.24         NS  
 -- Holmes, David B           55 TOC-PC                 27.00         NS  
 -- Erb, William F            59 TCAM-PC                58.00         NS  
 -- Thomas, Ralph A           56 SCAM-PC                28.53         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ahlman, David C           57 WCM-PC                    NT      59.42  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC                 54.50      53.31  
                  25.58       53.31 (27.73)                                        
  2 Foreaker, Don C           56 SRM-PC                 58.50      55.81  
                  26.79       55.81 (29.02)                                        
  3 Sterne, Erik A            56 SRM-PC                 57.50      57.17  
                  27.68       57.17 (29.49)                                        
  4 Franz, Craig J            56 UN-PC                  58.82      57.69  
                  28.35       57.69 (29.34)                                        
  5 Crane, John K             57 TVM-PC                 57.50      58.14  
                  27.50       58.14 (30.64)                                        
  6 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC               1:00.00      58.64  
                  28.09       58.64 (30.55)                                        
  7 Ahlman, David C           57 WCM-PC                 59.00      59.36  
                  28.48       59.36 (30.88)                                        
  8 Holmes, David B           55 TOC-PC                 59.00      59.40  
                  28.17       59.40 (31.23)                                        
  9 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC                58.00      59.75  
                  28.25       59.75 (31.50)                                        
 10 Small, Stephen A          56 LNM-PC               1:00.30      59.89  
                  28.51       59.89 (31.38)                                        
 11 Thomas, Ralph A           56 SCAM-PC              1:01.25    1:02.52  
                  29.39     1:02.52 (33.13)                                        
 12 Gloystein, James E        58 RHMS-PC              1:05.20    1:02.91  
                  30.49     1:02.91 (32.42)                                        
 13 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC              1:06.00    1:05.75  
                  31.72     1:05.75 (34.03)                                        
 14 Taylor, Curt              55 LOM-PC               1:12.00    1:06.12  
                  31.38     1:06.12 (34.74)                                        
 15 Neuschwander, Bruce D     57 HTUB-PC              1:15.00    1:12.73  
                  35.14     1:12.73 (37.59)                                        
 16 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC               1:30.00    1:27.33  
                  42.30     1:27.33 (45.03)                                        
 17 Erb, William F            59 TCAM-PC              1:59.00    1:27.94  
                  38.49     1:27.94 (49.45)                                        
 18 Brown, Joel D             58 SRM-PC               1:25.00    1:29.74  
                  41.59     1:29.74 (48.15)                                        
 19 Chambers, Robert A        56 TCAM-PC              1:40.28    1:54.15  
                  49.54   1:54.15 (1:04.61)                                        
 -- Winterrowd, Dan           58 SMST-PC              1:06.90         NS  
 -- Patterson, Rex P          58 MAAC-PC              1:10.00         NS  
 -- Morgan, Jonathan G        55 USF-PC               1:25.00         NS  
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               1:59.50    1:56.93  
                  26.57       56.30 (29.73)     1:26.71 (30.41)     1:56.93 (30.22)
  2 Foreaker, Don C           56 SRM-PC               2:07.00    2:04.19  
                  29.19     1:00.91 (31.72)     1:32.77 (31.86)     2:04.19 (31.42)
  3 Crane, John K             57 TVM-PC               2:09.00    2:06.53  
                  29.68     1:01.84 (32.16)     1:34.19 (32.35)     2:06.53 (32.34)
  4 Farley, Fred              55 MAM-PC               2:12.00    2:07.23  
                  29.38     1:01.40 (32.02)     1:34.08 (32.68)     2:07.23 (33.15)
  5 Grant, Bill A             59 BAM-PC               2:17.00    2:09.90  
                  29.73     1:02.30 (32.57)     1:36.50 (34.20)     2:09.90 (33.40)
  6 Small, Stephen A          56 LNM-PC               2:14.01    2:10.02  
                  29.78     1:02.13 (32.35)     1:35.45 (33.32)     2:10.02 (34.57)
  7 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC              2:09.00    2:10.85  
                  29.26     1:01.52 (32.26)     1:36.07 (34.55)     2:10.85 (34.78)
  8 Sterne, Erik A            56 SRM-PC               2:10.85    2:14.23  
                  31.43     1:06.40 (34.97)     1:41.57 (35.17)     2:14.23 (32.66)
  9 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC               2:14.00    2:15.80  
                  31.77     1:06.50 (34.73)     1:42.42 (35.92)     2:15.80 (33.38)
 10 Holmes, David B           55 TOC-PC               2:15.00    2:16.63  
                  32.68     1:07.50 (34.82)     1:43.01 (35.51)     2:16.63 (33.62)
 11 Virtue, Paul A            57 USF-PC               2:15.00    2:18.61  
                  32.91     1:08.42 (35.51)     1:44.06 (35.64)     2:18.61 (34.55)
 12 Thomas, Ralph A           56 SCAM-PC              2:19.68    2:22.88  
                  33.21     1:08.78 (35.57)     1:45.20 (36.42)     2:22.88 (37.68)
 13 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC              2:27.00    2:25.69  
                  33.20     1:09.02 (35.82)     1:46.55 (37.53)     2:25.69 (39.14)
 14 Ceci, Louis G             58 STAN-PC              2:40.00    2:33.93  
                  37.82     1:16.23 (38.41)     1:55.74 (39.51)     2:33.93 (38.19)
 15 Morgan, Jonathan G        55 USF-PC               3:15.00    2:52.40  
                  39.10   2:07.60 (1:28.50)     2:52.40 (44.80)                    
 16 Miller, Scott A           56 MAM-PC               3:18.00    3:00.30  
                  38.54     1:23.77 (45.23)     2:12.95 (49.18)     3:00.30 (47.35)
 17 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC               3:45.00    3:12.19  
                  44.95     1:34.00 (49.05)     2:24.76 (50.76)     3:12.19 (47.43)
 18 Brown, Joel D             58 SRM-PC               3:50.00    3:32.05  
                  45.91     1:39.36 (53.45)     2:37.26 (57.90)     3:32.05 (54.79)
 -- Moore, Michael W          58 USF-PC               3:04.00         NS  
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               5:19.50    5:10.78  
                  28.09       58.50 (30.41)     1:29.59 (31.09)     2:00.68 (31.09)
        2:31.97 (31.29)     3:03.58 (31.61)     3:34.89 (31.31)     4:06.77 (31.88)
        4:39.00 (32.23)     5:10.78 (31.78)                                        
  2 Ferroggiaro, Fred         55 TOC-PC               5:30.00    5:26.79  
                  30.28     1:03.42 (33.14)     1:36.69 (33.27)     2:10.20 (33.51)
        2:43.65 (33.45)     3:16.59 (32.94)     3:49.71 (33.12)     4:22.82 (33.11)
        4:55.40 (32.58)     5:26.79 (31.39)                                        
  3 Foreaker, Don C           56 SRM-PC               5:50.00    5:39.77  
                  30.93     1:04.60 (33.67)     1:39.43 (34.83)     2:14.56 (35.13)
        2:49.58 (35.02)     3:24.19 (34.61)     3:58.56 (34.37)     4:32.73 (34.17)
        5:06.65 (33.92)     5:39.77 (33.12)                                        
  4 Crane, John K             57 TVM-PC               5:45.00    5:40.39  
                  30.09     1:04.30 (34.21)     1:39.82 (35.52)     2:14.95 (35.13)
        2:49.65 (34.70)     3:23.85 (34.20)     3:57.68 (33.83)     4:32.02 (34.34)
        5:06.73 (34.71)     5:40.39 (33.66)                                        
  5 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC              5:50.00    5:48.80  
                  29.92     1:02.96 (33.04)     1:37.65 (34.69)     2:13.44 (35.79)
        2:49.20 (35.76)     3:25.15 (35.95)     4:01.21 (36.06)     4:37.15 (35.94)
        5:13.28 (36.13)     5:48.80 (35.52)                                        
  6 Small, Stephen A          56 LNM-PC               6:05.56    6:04.16  
                  31.55     1:06.23 (34.68)     1:41.68 (35.45)     2:17.78 (36.10)
        2:54.13 (36.35)     3:31.01 (36.88)     4:08.23 (37.22)     4:46.53 (38.30)
        5:25.31 (38.78)     6:04.16 (38.85)                                        
  7 Franz, Craig J            56 UN-PC                6:15.96    6:07.18  
                  33.04     1:08.84 (35.80)     1:45.62 (36.78)     2:23.07 (37.45)
        3:01.22 (38.15)     3:39.21 (37.99)     4:16.94 (37.73)     4:55.81 (38.87)
        5:33.28 (37.47)     6:07.18 (33.90)                                        
  8 Virtue, Paul A            57 USF-PC               6:00.00    6:11.66  
                  34.96     1:11.98 (37.02)     1:49.70 (37.72)     2:27.87 (38.17)
        3:05.88 (38.01)     3:43.65 (37.77)     4:21.42 (37.77)     4:58.84 (37.42)
        5:35.70 (36.86)     6:11.66 (35.96)                                        
  9 Atondo, Richard E         59 USF-PC               7:30.00    6:14.71  
                  34.88     1:13.02 (38.14)     1:51.32 (38.30)     2:29.56 (38.24)
        3:07.98 (38.42)     3:46.03 (38.05)     4:24.17 (38.14)     5:02.22 (38.05)
        5:39.19 (36.97)     6:14.71 (35.52)                                        
 10 Rubinger, Martin D        59 SRM-PC               6:50.00    6:20.24  
                  37.12     1:16.19 (39.07)     1:55.67 (39.48)     2:34.65 (38.98)
        3:13.70 (39.05)     3:52.89 (39.19)     4:31.40 (38.51)     5:09.41 (38.01)
        5:46.07 (36.66)     6:20.24 (34.17)                                        
 11 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC               6:45.00    6:21.99  
                  33.04     1:09.40 (36.36)     1:48.49 (39.09)     2:29.26 (40.77)
        3:09.57 (40.31)     3:50.01 (40.44)     4:30.61 (40.60)     5:10.06 (39.45)
        5:47.60 (37.54)     6:21.99 (34.39)                                        
 12 Morgan, Jonathan G        55 USF-PC               8:30.00    7:48.30  
                1:26.08   2:59.48 (1:33.40)     3:46.61 (47.13)     4:34.69 (48.08)
        5:23.25 (48.56)     6:11.74 (48.49)     7:00.80 (49.06)     7:48.09 (47.29)
        8:08.40 (20.31)         7:48.30 ( )                                        
 13 Miller, Scott A           56 MAM-PC               9:20.00    9:06.59  
                  43.37     1:36.25 (52.88)     2:31.74 (55.49)     3:29.25 (57.51)
        4:27.45 (58.20)     5:25.83 (58.38)     6:22.66 (56.83)     7:20.32 (57.66)
        8:15.36 (55.04)     9:06.59 (51.23)                                        
 -- Winterrowd, Dan           58 SMST-PC              6:54.00         NS  
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC              10:59.50   10:50.67  
                  30.32     1:03.06 (32.74)     1:36.13 (33.07)     2:08.81 (32.68)
        2:41.54 (32.73)     3:14.28 (32.74)     3:46.64 (32.36)     4:19.16 (32.52)
        4:51.78 (32.62)     5:24.54 (32.76)     5:57.10 (32.56)     6:29.87 (32.77)
        7:02.71 (32.84)     7:35.59 (32.88)     8:08.49 (32.90)     8:41.09 (32.60)
        9:13.70 (32.61)     9:46.03 (32.33)    10:18.70 (32.67)    10:50.67 (31.97)
  2 Ferroggiaro, Fred         55 TOC-PC              11:15.00   11:24.53  
                  31.47     1:05.40 (33.93)     1:39.30 (33.90)     2:13.91 (34.61)
        2:48.45 (34.54)     3:23.42 (34.97)     3:58.06 (34.64)     4:32.98 (34.92)
        5:07.46 (34.48)     5:42.07 (34.61)     6:16.89 (34.82)     6:51.66 (34.77)
        7:26.17 (34.51)     8:01.37 (35.20)     8:36.15 (34.78)     9:10.29 (34.14)
        9:44.25 (33.96)    10:18.49 (34.24)    10:52.20 (33.71)    11:24.53 (32.33)
  3 Foreaker, Don C           56 SRM-PC              12:15.00   11:58.16  
                  31.57     1:05.92 (34.35)     1:41.73 (35.81)     2:18.11 (36.38)
        2:54.32 (36.21)     3:30.17 (35.85)     4:06.31 (36.14)     4:42.43 (36.12)
        5:18.56 (36.13)     5:54.96 (36.40)     6:31.75 (36.79)     7:08.37 (36.62)
        7:45.25 (36.88)     8:21.72 (36.47)     8:58.10 (36.38)     9:34.54 (36.44)
       10:11.06 (36.52)    10:47.78 (36.72)    11:24.02 (36.24)    11:58.16 (34.14)
  4 Crane, John K             57 TVM-PC              12:00.00   12:02.29  
                  33.98     1:10.98 (37.00)     1:48.09 (37.11)     2:24.78 (36.69)
        3:01.74 (36.96)     3:38.64 (36.90)     4:15.73 (37.09)     4:52.46 (36.73)
        5:29.40 (36.94)     6:06.35 (36.95)     6:43.25 (36.90)     7:19.78 (36.53)
        7:56.85 (37.07)     8:33.52 (36.67)     9:09.72 (36.20)     9:45.21 (35.49)
       10:20.38 (35.17)    10:54.97 (34.59)    11:29.52 (34.55)    12:02.29 (32.77)
  5 Virtue, Paul A            57 USF-PC              12:25.00   12:42.59  
                  34.90     1:11.86 (36.96)     1:49.90 (38.04)     2:27.97 (38.07)
        3:06.55 (38.58)     3:44.97 (38.42)     4:23.30 (38.33)     5:01.63 (38.33)
        5:40.17 (38.54)     6:19.28 (39.11)     6:58.41 (39.13)     7:37.01 (38.60)
        8:16.05 (39.04)     8:54.93 (38.88)     9:33.26 (38.33)    10:11.37 (38.11)
       10:49.97 (38.60)    11:28.67 (38.70)    12:06.44 (37.77)    12:42.59 (36.15)
  6 Franz, Craig J            56 UN-PC               13:03.61   12:56.06  
                  33.62     1:10.79 (37.17)     1:49.37 (38.58)     2:28.46 (39.09)
        3:07.69 (39.23)     3:47.27 (39.58)     4:26.98 (39.71)     5:06.62 (39.64)
        5:46.44 (39.82)     6:25.72 (39.28)     7:05.33 (39.61)     7:43.48 (38.15)
        8:23.85 (40.37)     9:03.67 (39.82)     9:43.71 (40.04)    10:23.97 (40.26)
       11:03.48 (39.51)    11:42.63 (39.15)    12:20.88 (38.25)    12:56.06 (35.18)
  7 Neuschwander, Bruce D     57 HTUB-PC             15:00.00   13:43.45  
                  35.59     1:16.01 (40.42)     1:56.79 (40.78)     2:37.82 (41.03)
        3:18.14 (40.32)     3:58.97 (40.83)     4:40.06 (41.09)     5:22.73 (42.67)
        6:04.73 (42.00)     6:46.53 (41.80)     7:28.53 (42.00)     8:11.55 (43.02)
        8:53.15 (41.60)     9:36.34 (43.19)    10:18.62 (42.28)    10:59.96 (41.34)
       11:42.14 (42.18)    12:23.69 (41.55)    13:04.47 (40.78)    13:43.45 (38.98)
  8 Flannigan, John           59 SMMM-PC             15:25.00   14:33.56  
                  38.77     1:20.58 (41.81)     2:03.61 (43.03)     2:46.81 (43.20)
        3:31.13 (44.32)     4:15.00 (43.87)     4:59.57 (44.57)     5:43.58 (44.01)
        6:27.66 (44.08)     7:11.63 (43.97)     7:56.32 (44.69)     8:40.81 (44.49)
        9:25.38 (44.57)    10:10.10 (44.72)    10:54.80 (44.70)    11:39.04 (44.24)
       12:23.21 (44.17)    13:07.18 (43.97)    13:51.05 (43.87)    14:33.56 (42.51)
  9 Miller, Scott A           56 MAM-PC              20:25.00   20:26.12  
                  49.46     1:47.03 (57.57)   2:48.32 (1:01.29)   3:49.88 (1:01.56)
      4:52.23 (1:02.35)   5:54.57 (1:02.34)   6:58.25 (1:03.68)   8:01.82 (1:03.57)
      9:04.52 (1:02.70)  10:07.99 (1:03.47)  11:10.40 (1:02.41)  12:13.41 (1:03.01)
     13:16.35 (1:02.94)  14:19.51 (1:03.16)  15:22.28 (1:02.77)  16:24.36 (1:02.08)
     17:26.92 (1:02.56)  18:28.92 (1:02.00)  19:30.07 (1:01.15)    20:26.12 (56.05)
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC              18:29.50   17:50.29  
                  30.60     1:02.88 (32.28)     1:35.15 (32.27)     2:07.41 (32.26)
        2:39.53 (32.12)     3:11.75 (32.22)     3:44.08 (32.33)     4:16.11 (32.03)
        4:48.44 (32.33)     5:20.74 (32.30)     5:52.93 (32.19)     6:25.06 (32.13)
        6:57.14 (32.08)     7:29.31 (32.17)     8:01.64 (32.33)     8:34.13 (32.49)
        9:06.73 (32.60)     9:39.28 (32.55)    10:12.00 (32.72)    10:44.73 (32.73)
       11:17.23 (32.50)    11:49.83 (32.60)    12:22.60 (32.77)    12:55.32 (32.72)
       13:28.28 (32.96)    14:01.05 (32.77)    14:33.88 (32.83)    15:06.68 (32.80)
       15:39.75 (33.07)    16:12.80 (33.05)    16:45.71 (32.91)    17:18.61 (32.90)
       17:50.29 (31.68)
  2 Ferroggiaro, Fred         55 TOC-PC              19:15.00   19:03.65  
                  33.08     1:08.52 (35.44)     1:43.98 (35.46)     2:19.66 (35.68)
        2:55.07 (35.41)     3:30.40 (35.33)     4:05.28 (34.88)     4:40.06 (34.78)
        5:14.69 (34.63)     5:49.53 (34.84)     6:24.17 (34.64)     6:59.28 (35.11)
        7:34.23 (34.95)     8:09.04 (34.81)     8:43.88 (34.84)     9:18.45 (34.57)
        9:53.00 (34.55)    10:27.77 (34.77)    11:02.24 (34.47)    11:36.50 (34.26)
       12:10.99 (34.49)    12:45.53 (34.54)    13:19.98 (34.45)    13:54.84 (34.86)
       14:29.52 (34.68)    15:04.28 (34.76)    15:38.77 (34.49)    16:13.40 (34.63)
       16:48.29 (34.89)    17:22.87 (34.58)    17:57.41 (34.54)    18:31.26 (33.85)
       19:03.65 (32.39)
  3 Crane, John K             57 TVM-PC              19:50.00   20:05.65  
                  31.74     1:06.89 (35.15)     1:42.85 (35.96)     2:19.34 (36.49)
        2:55.83 (36.49)     3:31.76 (35.93)     4:08.15 (36.39)     4:44.67 (36.52)
        5:21.35 (36.68)     5:58.11 (36.76)     6:34.64 (36.53)     7:11.43 (36.79)
        7:48.04 (36.61)     8:24.94 (36.90)     9:01.69 (36.75)     9:38.50 (36.81)
       10:15.16 (36.66)    10:52.37 (37.21)    11:29.48 (37.11)    12:06.63 (37.15)
       12:43.76 (37.13)    13:20.99 (37.23)    13:58.25 (37.26)    14:35.59 (37.34)
       15:12.59 (37.00)    15:49.74 (37.15)    16:27.00 (37.26)    17:04.12 (37.12)
       17:40.82 (36.70)    18:17.68 (36.86)    18:54.35 (36.67)    19:30.79 (36.44)
       20:05.65 (34.86)
  4 Upshaw, Bob B             59 MAM-PC              21:00.00   20:57.52  
                  33.56     1:10.45 (36.89)     1:48.02 (37.57)     2:25.83 (37.81)
        3:03.99 (38.16)     3:41.72 (37.73)     4:19.55 (37.83)     4:57.50 (37.95)
        5:35.39 (37.89)     6:13.32 (37.93)     6:51.64 (38.32)     7:29.42 (37.78)
        8:07.45 (38.03)     8:45.84 (38.39)     9:24.41 (38.57)    10:02.44 (38.03)
       10:40.93 (38.49)    11:19.57 (38.64)    11:58.16 (38.59)    12:36.48 (38.32)
       13:15.15 (38.67)    13:53.31 (38.16)    14:31.67 (38.36)    15:10.53 (38.86)
       15:49.25 (38.72)    16:28.60 (39.35)    17:07.39 (38.79)    17:46.07 (38.68)
       18:24.88 (38.81)    19:03.24 (38.36)    19:41.62 (38.38)    20:20.39 (38.77)
       20:57.52 (37.13)
  5 Virtue, Paul A            57 USF-PC              21:10.00   21:12.14  
                  35.63     1:13.09 (37.46)     1:51.26 (38.17)     2:29.63 (38.37)
        3:07.81 (38.18)     3:46.23 (38.42)     4:24.49 (38.26)     5:02.69 (38.20)
        5:41.41 (38.72)     6:20.46 (39.05)     6:59.17 (38.71)     7:37.45 (38.28)
        8:16.18 (38.73)     8:54.30 (38.12)     9:32.27 (37.97)    10:10.31 (38.04)
       10:48.83 (38.52)    11:28.11 (39.28)    12:06.36 (38.25)    12:44.87 (38.51)
       13:24.80 (39.93)    14:04.90 (40.10)    14:44.62 (39.72)    15:23.69 (39.07)
       16:03.55 (39.86)    16:43.07 (39.52)    17:22.35 (39.28)    18:01.52 (39.17)
       18:41.00 (39.48)    19:20.11 (39.11)    19:58.92 (38.81)    20:36.30 (37.38)
       21:12.14 (35.84)
  6 Atondo, Richard E         59 USF-PC              28:00.00   21:32.16  
                  37.63     1:17.72 (40.09)     1:57.94 (40.22)     2:37.83 (39.89)
        3:17.89 (40.06)     3:58.07 (40.18)     4:37.98 (39.91)     5:18.06 (40.08)
        5:57.99 (39.93)     6:37.34 (39.35)     7:16.75 (39.41)     7:56.01 (39.26)
        8:35.53 (39.52)     9:14.92 (39.39)     9:54.09 (39.17)    10:33.48 (39.39)
       11:12.57 (39.09)    11:51.31 (38.74)    12:30.17 (38.86)    13:08.94 (38.77)
       13:47.80 (38.86)    14:26.54 (38.74)    15:05.59 (39.05)    15:44.66 (39.07)
       16:23.55 (38.89)    17:02.18 (38.63)    17:41.19 (39.01)    18:20.73 (39.54)
       19:00.23 (39.50)    19:39.53 (39.30)    20:18.07 (38.54)    20:55.42 (37.35)
       21:32.16 (36.74)
  7 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC              24:45.00   23:03.08  
                  36.02     1:14.64 (38.62)     1:55.38 (40.74)     2:36.93 (41.55)
        3:19.21 (42.28)     4:01.00 (41.79)     4:42.64 (41.64)     5:26.11 (43.47)
        6:08.58 (42.47)     6:51.29 (42.71)     7:34.26 (42.97)     8:16.93 (42.67)
        9:00.22 (43.29)     9:43.30 (43.08)    10:26.22 (42.92)    11:08.81 (42.59)
       11:51.94 (43.13)    12:35.03 (43.09)    13:18.58 (43.55)    14:01.25 (42.67)
       14:44.48 (43.23)    15:27.53 (43.05)    16:10.61 (43.08)    16:53.00 (42.39)
       17:35.95 (42.95)    18:18.53 (42.58)    19:00.22 (41.69)    19:42.91 (42.69)
       20:24.84 (41.93)    21:06.82 (41.98)    21:47.16 (40.34)    22:26.58 (39.42)
       23:03.08 (36.50)
  8 Winterrowd, Dan           58 SMST-PC             25:18.00   23:04.41  
                1:17.36     1:58.72 (41.36)                             2:40.60 ( )
        3:21.99 (41.39)     4:03.59 (41.60)     4:45.44 (41.85)     5:26.69 (41.25)
        6:08.07 (41.38)     6:49.81 (41.74)     7:31.53 (41.72)     8:13.73 (42.20)
        8:55.95 (42.22)     9:38.74 (42.79)    10:20.91 (42.17)    11:02.55 (41.64)
       11:45.79 (43.24)    12:28.30 (42.51)    13:10.61 (42.31)    13:53.50 (42.89)
       14:36.11 (42.61)    15:18.75 (42.64)    16:01.08 (42.33)    16:43.86 (42.78)
       17:26.12 (42.26)    18:08.59 (42.47)    18:51.52 (42.93)    19:34.36 (42.84)
       20:17.42 (43.06)    21:00.36 (42.94)    21:42.92 (42.56)    22:24.99 (42.07)
       23:04.41 (39.42)
  9 Neuschwander, Bruce D     57 HTUB-PC             33:00.00   24:14.44  
                  38.54     1:22.07 (43.53)     2:07.08 (45.01)     2:51.98 (44.90)
        3:35.97 (43.99)     4:20.00 (44.03)     5:03.21 (43.21)     5:48.05 (44.84)
        6:33.78 (45.73)     7:18.47 (44.69)     8:01.15 (42.68)     8:45.40 (44.25)
        9:30.15 (44.75)    10:13.34 (43.19)    10:57.48 (44.14)    11:42.55 (45.07)
       12:26.36 (43.81)    13:11.22 (44.86)    13:55.46 (44.24)    14:38.51 (43.05)
       15:23.11 (44.60)    16:07.84 (44.73)    16:52.83 (44.99)    17:38.07 (45.24)
       18:23.10 (45.03)    19:07.62 (44.52)    19:52.53 (44.91)    20:37.59 (45.06)
       21:21.56 (43.97)    22:06.41 (44.85)    22:50.07 (43.66)    23:33.59 (43.52)
       24:14.44 (40.85)
 10 Flannigan, John           59 SMMM-PC             25:10.00   24:15.34  
                  39.62     1:21.72 (42.10)     2:05.74 (44.02)     2:50.14 (44.40)
        3:34.45 (44.31)     4:18.53 (44.08)     5:02.37 (43.84)     5:46.52 (44.15)
        6:30.71 (44.19)     7:15.48 (44.77)     8:00.04 (44.56)     8:44.80 (44.76)
        9:29.44 (44.64)    10:13.83 (44.39)    10:58.81 (44.98)    11:43.49 (44.68)
       12:27.73 (44.24)    13:12.27 (44.54)    13:56.88 (44.61)    14:41.34 (44.46)
       15:25.56 (44.22)    16:10.07 (44.51)    16:54.68 (44.61)    17:39.09 (44.41)
       18:23.38 (44.29)    19:07.72 (44.34)    19:52.23 (44.51)    20:36.72 (44.49)
       21:20.85 (44.13)    22:05.33 (44.48)    22:49.52 (44.19)    23:33.18 (43.66)
       24:15.34 (42.16)
 11 Keller, John              59 WCM-PC              24:59.00   25:04.70  
                  39.46     1:23.63 (44.17)     2:08.94 (45.31)     2:54.70 (45.76)
        3:40.85 (46.15)     4:27.19 (46.34)     5:13.07 (45.88)     5:58.54 (45.47)
        6:44.74 (46.20)     7:30.87 (46.13)     8:17.25 (46.38)     9:02.69 (45.44)
        9:48.66 (45.97)    10:34.58 (45.92)    11:20.17 (45.59)    12:06.11 (45.94)
       12:51.71 (45.60)    13:38.31 (46.60)    14:24.88 (46.57)    15:10.96 (46.08)
       15:57.76 (46.80)    16:43.24 (45.48)    17:29.16 (45.92)    18:14.75 (45.59)
       19:00.33 (45.58)    19:44.84 (44.51)    20:30.05 (45.21)    21:15.77 (45.72)
       22:01.27 (45.50)    22:47.15 (45.88)    23:33.39 (46.24)  25:04.70 (1:31.31)
 12 Moore, Michael W          58 USF-PC              26:30.00   28:11.09  
                  44.09     1:32.13 (48.04)     2:19.94 (47.81)     3:08.33 (48.39)
        3:56.83 (48.50)     4:50.04 (53.21)     5:40.78 (50.74)     6:30.07 (49.29)
        7:20.90 (50.83)     8:12.01 (51.11)     9:03.42 (51.41)     9:54.54 (51.12)
       10:45.41 (50.87)    11:36.30 (50.89)    12:27.17 (50.87)    13:18.81 (51.64)
       14:11.23 (52.42)    15:02.80 (51.57)    15:54.14 (51.34)    16:53.53 (59.39)
       17:45.04 (51.51)    18:36.68 (51.64)    19:30.95 (54.27)    20:21.80 (50.85)
       21:13.33 (51.53)    22:06.27 (52.94)    22:59.01 (52.74)    23:51.74 (52.73)
       24:42.88 (51.14)    25:35.03 (52.15)    26:26.53 (51.50)    27:19.06 (52.53)
       28:11.09 (52.03)
 13 Miller, Scott A           56 MAM-PC              42:00.00   33:22.05  
                  43.97     1:37.65 (53.68)     2:34.62 (56.97)     3:33.34 (58.72)
        4:33.24 (59.90)   5:33.87 (1:00.63)   6:35.10 (1:01.23)   7:37.29 (1:02.19)
      8:38.83 (1:01.54)   9:40.91 (1:02.08)  10:42.78 (1:01.87)  11:44.85 (1:02.07)
     12:47.03 (1:02.18)  13:49.83 (1:02.80)  14:52.05 (1:02.22)  15:54.57 (1:02.52)
     16:57.01 (1:02.44)  17:59.16 (1:02.15)  19:01.67 (1:02.51)  20:03.65 (1:01.98)
     21:05.78 (1:02.13)  22:07.46 (1:01.68)  23:10.62 (1:03.16)  24:14.20 (1:03.58)
     25:17.10 (1:02.90)  26:19.31 (1:02.21)  27:21.28 (1:01.97)  28:23.37 (1:02.09)
     29:25.62 (1:02.25)  30:26.93 (1:01.31)  31:28.42 (1:01.49)  32:28.62 (1:00.20)
       33:22.05 (53.43)
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         55 TOC-PC                 29.00      28.94  
  2 Ford, Kent P              55 USF-PC                 35.00      30.30  
  3 Grant, Bill A             59 BAM-PC                 34.00      31.76  
  4 Ahlman, David C           57 WCM-PC                 34.00      35.42  
  5 Patterson, Rex P          58 MAAC-PC                43.00      42.35  
  6 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC                45.00      42.85  
  7 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC                 55.00      49.18  
  8 Brown, Joel D             58 SRM-PC                 53.00      52.85  
 -- Mundschau, Steve H        55 USF-PC                 31.00         NS  
 -- Kahn, Stuart L            55 DAM-PC                 32.59         NS  
 -- Upshaw, Bob B             59 MAM-PC                 36.00         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Ahlman, David C           57 WCM-PC                    NT      36.41  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         55 TOC-PC               1:01.00    1:00.60  
                  29.65     1:00.60 (30.95)                                        
  2 Ford, Kent P              55 USF-PC               1:08.00    1:03.81  
                  30.40     1:03.81 (33.41)                                        
  3 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               1:38.00    1:21.46  
                  40.22     1:21.46 (41.24)                                        
  4 Taylor, Curt              55 LOM-PC               1:28.26    1:28.06  
                  42.44     1:28.06 (45.62)                                        
  5 Kaiser, Steven            56 SAC-PC               2:00.00    1:31.03  
                  44.66     1:31.03 (46.37)                                        
  6 Patterson, Rex P          58 MAAC-PC              2:00.00    1:36.71  
                  47.01     1:36.71 (49.70)                                        
  7 Chambers, Robert A        56 TCAM-PC              1:44.00    1:47.65  
                  50.17     1:47.65 (57.48)                                        
 -- Mundschau, Steve H        55 USF-PC               1:06.00         NS  
 -- Upshaw, Bob B             59 MAM-PC               1:14.00         NS  
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         55 TOC-PC               2:10.00    2:11.61  
                  32.22     1:05.88 (33.66)     1:39.30 (33.42)     2:11.61 (32.31)
  2 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               2:24.50    2:18.56  
                  33.05     1:08.03 (34.98)     1:43.66 (35.63)     2:18.56 (34.90)
  3 Ford, Kent P              55 USF-PC               2:40.00    2:23.67  
                  33.19     1:08.99 (35.80)     1:46.30 (37.31)     2:23.67 (37.37)
  4 Foreaker, Don C           56 SRM-PC               2:30.00    2:25.50  
                  35.45     1:12.60 (37.15)     1:49.41 (36.81)     2:25.50 (36.09)
  5 Mundschau, Steve H        55 USF-PC               2:25.00    2:31.04  
                  35.76     1:13.74 (37.98)     1:52.72 (38.98)     2:31.04 (38.32)
  6 Small, Stephen A          56 LNM-PC               2:45.01    2:38.85  
                  36.95     1:16.39 (39.44)     1:56.97 (40.58)     2:38.85 (41.88)
  7 Kennedy, James B          57 CMAM-PC              2:54.12    2:47.97  
                  41.35     1:23.63 (42.28)     2:06.96 (43.33)     2:47.97 (41.01)
  8 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               3:19.00    3:06.93  
                  44.91     1:33.47 (48.56)     2:21.52 (48.05)     3:06.93 (45.41)
  9 Chambers, Robert A        56 TCAM-PC              3:58.00    3:46.68  
                  51.81     1:48.74 (56.93)     2:47.75 (59.01)     3:46.68 (58.93)
 -- Upshaw, Bob B             59 MAM-PC               2:35.00         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         56 SAC-PC                 32.04      31.47  
  2 Atondo, Richard E         59 USF-PC                 36.00      34.57  
  3 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC                35.00      36.62  
  4 Gloystein, James E        58 RHMS-PC                39.50      37.61  
  5 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC               1:00.00      38.22  
  6 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC                39.00      39.01  
  7 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC                 40.00      39.30  
  8 Madison, David K          56 LOM-PC                 39.00      39.49  
  9 Ceci, Louis G             58 STAN-PC                41.00      41.00  
 10 Miller, Scott A           56 MAM-PC                 44.00      41.37  
 11 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC                 45.00      46.35  
 12 Brown, Joel D             58 SRM-PC               1:10.00    1:05.70  
 -- Upshaw, Bob B             59 MAM-PC                 40.00         NS  
 -- Fanger, Gary W            55 AAM-PC                 36.00         NS  
 -- Erb, William F            59 TCAM-PC              1:25.00         NS  
 -- Moore, Michael W          58 USF-PC                 53.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ottersen, Craig M         56 SAC-PC               1:10.50    1:08.97  
                  32.13     1:08.97 (36.84)                                        
  2 Kennedy, James B          57 CMAM-PC              1:16.93    1:15.62  
                  36.27     1:15.62 (39.35)                                        
  3 Sterne, Erik A            56 SRM-PC               1:16.50    1:15.77  
                  36.13     1:15.77 (39.64)                                        
  4 Small, Stephen A          56 LNM-PC               1:17.20    1:15.98  
                  36.38     1:15.98 (39.60)                                        
  5 Atondo, Richard E         59 USF-PC               1:26.00    1:16.85  
                  36.63     1:16.85 (40.22)                                        
  6 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               1:16.50    1:17.50  
                  37.27     1:17.50 (40.23)                                        
  7 Gloystein, James E        58 RHMS-PC              1:26.90    1:24.65  
                  39.86     1:24.65 (44.79)                                        
  8 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC              1:26.00    1:24.66  
                  40.83     1:24.66 (43.83)                                        
  9 Madison, David K          56 LOM-PC               1:29.00    1:26.36  
                  40.71     1:26.36 (45.65)                                        
 10 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC               2:30.00    1:39.40  
                  48.79     1:39.40 (50.61)                                        
 11 Miller, Scott A           56 MAM-PC               1:48.00    1:48.16  
                  49.21     1:48.16 (58.95)                                        
 -- Haufler, Steven E         56 OAM-PC               1:12.68         NS  
 -- Moore, Michael W          58 USF-PC               2:00.00         NS  
 -- Erb, William F            59 TCAM-PC              2:45.00         NS  
 -- Upshaw, Bob B             59 MAM-PC               1:30.00         NS  
 
Men 55-59 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Small, Stephen A          56 LNM-PC               2:52.42    2:45.41  
                  37.64     1:19.50 (41.86)     2:03.06 (43.56)     2:45.41 (42.35)
  2 Kennedy, James B          57 CMAM-PC              2:46.61    2:46.98  
                  39.49     1:21.89 (42.40)     2:05.64 (43.75)     2:46.98 (41.34)
  3 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               2:48.00    2:49.87  
                  37.56     1:19.79 (42.23)     2:04.26 (44.47)     2:49.87 (45.61)
  4 Atondo, Richard E         59 USF-PC               2:48.00    2:49.96  
                  39.57     1:23.31 (43.74)     2:06.95 (43.64)     2:49.96 (43.01)
  5 Sutton-Beattie, Eric L    56 RHMS-PC              3:06.00    3:03.20  
                  41.69     1:27.50 (45.81)     2:15.38 (47.88)     3:03.20 (47.82)
  6 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC               5:45.00    3:17.90  
                  43.75     1:34.33 (50.58)     2:28.33 (54.00)     3:17.90 (49.57)
  7 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               3:41.00    3:29.67  
                  49.14     1:42.68 (53.54)     2:36.89 (54.21)     3:29.67 (52.78)
  8 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC               3:40.00    3:43.73  
                  52.57     1:49.20 (56.63)     2:48.70 (59.50)     3:43.73 (55.03)
  9 Miller, Scott A           56 MAM-PC               4:10.00    4:04.50  
                  51.21     1:51.16 (59.95)   2:58.62 (1:07.46)   4:04.50 (1:05.88)
 10 Erb, William F            59 TCAM-PC              5:30.00    4:21.64  
                  55.15   2:03.86 (1:08.71)   3:14.74 (1:10.88)   4:21.64 (1:06.90)
 -- Moore, Michael W          58 USF-PC               4:10.00         NS  
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik A            56 SRM-PC                 27.50      28.15  
  2 Kahn, Stuart L            55 DAM-PC                 30.55      30.25  
  3 Crane, John K             57 TVM-PC                 30.90      31.25  
  4 Thomas, Ralph A           56 SCAM-PC                33.15      33.63  
  5 Brown, Joel D             58 SRM-PC                 45.00      43.13  
  6 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC                 50.00      46.58  
  7 Erb, William F            59 TCAM-PC              1:25.00      57.18  
 -- Patterson, Rex P          58 MAAC-PC                39.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sterne, Erik A            56 SRM-PC               1:03.90    1:04.60  
                  30.11     1:04.60 (34.49)                                        
  2 Thomas, Ralph A           56 SCAM-PC              1:15.00    1:17.09  
                  36.14     1:17.09 (40.95)                                        
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rubinger, Martin D        59 SRM-PC               2:50.00    2:42.32  
                  36.80     1:17.77 (40.97)     1:59.78 (42.01)     2:42.32 (42.54)
  2 Kennedy, James B          57 CMAM-PC              2:58.50    2:52.43  
                  39.88     1:26.25 (46.37)     2:11.38 (45.13)     2:52.43 (41.05)
  3 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               2:46.50    2:52.79  
                  39.68     1:25.54 (45.86)     2:08.26 (42.72)     2:52.79 (44.53)
  4 Franz, Craig J            56 UN-PC                3:01.75    3:01.84  
                  39.37     1:25.96 (46.59)     2:15.47 (49.51)     3:01.84 (46.37)
  5 Horn, Terry R             59 BAC-PC               3:30.49    3:21.42  
                  41.03     1:30.46 (49.43)     2:22.89 (52.43)     3:21.42 (58.53)
  6 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC               6:00.00    3:46.29  
                  51.50     1:49.44 (57.94)     2:49.18 (59.74)     3:46.29 (57.11)
 -- Mundschau, Steve H        55 USF-PC               2:26.00         NS  
 -- Thomas, Ralph A           56 SCAM-PC              3:15.00         NS  
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Grant, Bill A             59 BAM-PC               1:09.00    1:06.47  
                  30.82     1:06.47 (35.65)                                        
  2 Sterne, Erik A            56 SRM-PC               1:06.65    1:06.76  
                  32.22     1:06.76 (34.54)                                        
  3 Ridinger, Kim S           57 WACM-PC              1:13.00    1:10.33  
                  33.18     1:10.33 (37.15)                                        
  4 Atondo, Richard E         59 USF-PC               1:16.00    1:10.95  
                  34.13     1:10.95 (36.82)                                        
  5 Kennedy, James B          57 CMAM-PC              1:12.02    1:10.99  
                  34.35     1:10.99 (36.64)                                        
  6 Sapirstein, Julian B      59 USF-PC               1:17.00    1:16.13  
                  36.21     1:16.13 (39.92)                                        
  7 Thomas, Ralph A           56 SCAM-PC              1:18.00    1:16.93  
                  35.43     1:16.93 (41.50)                                        
  8 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC               2:00.00    1:21.84  
                  38.65     1:21.84 (43.19)                                        
  9 Patterson, Rex P          58 MAAC-PC              1:55.00    1:28.20  
                  40.74     1:28.20 (47.46)                                        
 10 Morgan, Jonathan G        55 USF-PC               1:45.00    1:29.15  
                  42.71     1:29.15 (46.44)                                        
 11 Bortman, Henry (Camo)     58 USF-PC               2:10.00    1:39.03  
                  48.62     1:39.03 (50.41)                                        
 12 Erb, William F            59 TCAM-PC              2:45.00    1:50.51  
                  53.53     1:50.51 (56.98)                                        
 13 Brown, Joel D             58 SRM-PC               1:53.00    1:55.77  
                  48.81   1:55.77 (1:06.96)                                        
 -- Upshaw, Bob B             59 MAM-PC               1:30.00         NS  
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             58 MAM-PC               2:15.50    2:15.13  
                  28.70     1:03.41 (34.71)     1:43.22 (39.81)     2:15.13 (31.91)
  2 Ottersen, Craig M         56 SAC-PC               2:26.02    2:21.13  
                  29.52     1:08.40 (38.88)     1:48.58 (40.18)     2:21.13 (32.55)
  3 Sterne, Erik A            56 SRM-PC               2:35.50    2:30.36  
                  30.27     1:10.22 (39.95)     1:55.28 (45.06)     2:30.36 (35.08)
  4 Small, Stephen A          56 LNM-PC               2:39.02    2:32.81  
                  31.88     1:12.40 (40.52)     1:57.10 (44.70)     2:32.81 (35.71)
  5 Kennedy, James B          57 CMAM-PC              2:35.44    2:35.37  
                  33.49     1:15.70 (42.21)     1:59.68 (43.98)     2:35.37 (35.69)
  6 Atondo, Richard E         59 USF-PC               2:38.00    2:36.55  
                  33.19     1:16.31 (43.12)     2:00.54 (44.23)     2:36.55 (36.01)
  7 Horn, Terry R             59 BAC-PC               2:55.49    2:55.30  
                  37.42     1:23.51 (46.09)     2:14.91 (51.40)     2:55.30 (40.39)
  8 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               3:19.00    3:01.32  
                  41.52     1:27.69 (46.17)     2:20.62 (52.93)     3:01.32 (40.70)
  9 Madison, David K          56 LOM-PC               3:11.00    3:09.39  
                  41.08     1:34.69 (53.61)     2:26.14 (51.45)     3:09.39 (43.25)
 10 Ceci, Louis G             58 STAN-PC              3:20.00    3:21.63  
                  47.88     1:45.55 (57.67)     2:38.53 (52.98)     3:21.63 (43.10)
 11 Kaiser, Steven            56 SAC-PC               4:00.00    3:29.60  
                  43.74     1:38.02 (54.28)   2:41.08 (1:03.06)     3:29.60 (48.52)
 -- Franz, Craig J            56 UN-PC                2:57.14         DQ  
                  35.15     1:19.17 (44.02)     2:10.31 (51.14)          DQ (37.25)
 -- Mundschau, Steve H        55 USF-PC               2:28.00         NS  
 -- Haufler, Steven E         56 OAM-PC               2:24.50         NS  
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ferroggiaro, Fred         55 TOC-PC               5:00.00    5:01.67  
                  31.86     1:08.86 (37.00)     1:47.44 (38.58)     2:24.48 (37.04)
        3:09.22 (44.74)     3:53.60 (44.38)     4:28.66 (35.06)     5:01.67 (33.01)
  2 Mundschau, Steve H        55 USF-PC               5:10.00    5:18.61  
                  33.18     1:11.29 (38.11)     1:51.77 (40.48)     2:32.60 (40.83)
        3:20.32 (47.72)     4:05.94 (45.62)     4:42.88 (36.94)     5:18.61 (35.73)
  3 Kennedy, James B          57 CMAM-PC              5:45.09    5:37.93  
                  36.50     1:19.89 (43.39)     2:05.95 (46.06)     2:50.74 (44.79)
        3:36.67 (45.93)     4:22.54 (45.87)     5:01.38 (38.84)     5:37.93 (36.55)
  4 MC Gregor, Cary D         58 MAM-PC               5:58.20    5:53.94  
                  38.68     1:22.22 (43.54)     2:11.73 (49.51)     3:01.02 (49.29)
        3:46.92 (45.90)     4:34.28 (47.36)     5:14.66 (40.38)     5:53.94 (39.28)
  5 Andrews, Bryan W          57 USF-PC               7:20.00    6:39.47  
                  44.96     1:34.32 (49.36)     2:29.15 (54.83)     3:20.43 (51.28)
        4:15.71 (55.28)     5:09.38 (53.67)     5:56.09 (46.71)     6:39.47 (43.38)
  6 Boreyko, Valeriy A        55 USF-PC              10:00.00    6:58.88  
                  44.06     1:37.09 (53.03)   2:37.82 (1:00.73)     3:36.27 (58.45)
        4:33.23 (56.96)     5:29.55 (56.32)     6:15.92 (46.37)     6:58.88 (42.96)
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DE Lacy, James R          62 WCM-PC                 25.00      24.67  
  2 McPherson, Andrew M       62 DAM-PC                 23.62      25.19  
  3 Rudloff, Edward           61 TOC-PC                 26.30      25.55  
  4 Meyerhoff, Rick D         62 TAM-PC                 25.50      25.74  
  5 Galine, Donald L          63 WCM-PC                 26.88      25.99  
  6 Dennis, D Craig           62 WCM-PC                 28.50      26.09  
  7 Olson, Robert H           64 WCM-PC                 25.70      26.77  
  8 MC Clelland, Mac D        60 MAM-PC                 27.50      26.79  
  9 Dahlin, Duke A            60 USF-PC                 33.00      27.45  
 10 Jacobberger, Richard K    63 OAK-PC                 27.50      27.76  
 11 Burr, Ken M               64 WCM-PC                 28.00      28.72  
 12 Stambolis, James N        61 TAM-PC                 35.00      32.38  
 13 Wiscomb, Lance            63 USF-PC                 33.00      34.26  
 14 Steager, Ronald N         61 WCM-PC                 36.00      36.28  
 -- Peterson, Richard A       61 MELO-PC                34.00         NS  
 -- Dibner, Phillip C         60 MVM-PC                 40.00         NS  
 -- Daniels, Larry N          63 MAAC-PC                26.50         NS  
 -- Field, John F             60 MAAC-PC                28.50         NS  
 -- Powers, Patrick           64 USF-PC                 35.00         NS  
 -- Schiller, Randy S         60 USF-PC                 33.38         NS  
 -- Davis, Don M              64 RHMS-PC                26.60         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 DE Lacy, James R          62 WCM-PC                    NT      54.60  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Birnie, Tim A             63 SRM-PC                 55.50      54.72  
                  25.95       54.72 (28.77)                                        
  2 DE Lacy, James R          62 WCM-PC                 56.00      54.77  
                  26.01       54.77 (28.76)                                        
  3 McPherson, Andrew M       62 DAM-PC                 53.62      56.11  
                  27.01       56.11 (29.10)                                        
  4 Rudloff, Edward           61 TOC-PC                 59.20      57.61  
                  27.22       57.61 (30.39)                                        
  5 Meyerhoff, Rick D         62 TAM-PC                 56.00      58.14  
  6 Galine, Donald L          63 WCM-PC                 58.88      58.64  
                  28.76       58.64 (29.88)                                        
  7 Dennis, D Craig           62 WCM-PC               1:04.00      59.31  
                  28.14       59.31 (31.17)                                        
  8 Daniels, Larry N          63 MAAC-PC                58.95      59.40  
                  28.86       59.40 (30.54)                                        
  9 MC Clelland, Mac D        60 MAM-PC               1:00.50      59.80  
                  28.17       59.80 (31.63)                                        
 10 Jacobberger, Richard K    63 OAK-PC               1:03.50    1:02.18  
                  29.04     1:02.18 (33.14)                                        
 11 Burr, Ken M               64 WCM-PC               1:05.00    1:08.14  
                  31.85     1:08.14 (36.29)                                        
 12 Stambolis, James N        61 TAM-PC               1:19.00    1:11.99  
                  34.91     1:11.99 (37.08)                                        
 13 Woodruff, Michael         63 BAM-PC               1:13.00    1:12.71  
                  34.87     1:12.71 (37.84)                                        
 -- Peterson, Richard A       61 MELO-PC              1:18.00         NS  
 -- Olson, Robert H           64 WCM-PC                 58.00         NS  
 -- Powers, Patrick           64 USF-PC               2:00.00         NS  
 -- Young, Julius W           62 USF-PC               1:10.09         NS  
 -- Wiscomb, Lance            63 USF-PC               1:45.00         NS  
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DE Lacy, James R          62 WCM-PC               2:06.00    2:04.36  
                  28.50     1:00.74 (32.24)     1:32.96 (32.22)     2:04.36 (31.40)
  2 MC Clelland, Mac D        60 MAM-PC               2:17.00    2:15.23  
                  30.35     1:05.01 (34.66)     1:40.26 (35.25)     2:15.23 (34.97)
  3 Daniels, Larry N          63 MAAC-PC              2:13.00    2:17.04  
                  30.94     1:06.31 (35.37)     1:42.48 (36.17)     2:17.04 (34.56)
  4 Woodruff, Michael         63 BAM-PC               2:40.00    2:36.50  
                  36.29     1:14.79 (38.50)     1:55.77 (40.98)     2:36.50 (40.73)
  5 Schiller, Randy S         60 USF-PC               3:30.00    2:57.17  
                  38.75     1:23.60 (44.85)     2:11.87 (48.27)     2:57.17 (45.30)
  6 Stjohn, Mike              63 WCM-PC               3:10.00    3:00.84  
                  40.57     1:26.76 (46.19)     2:15.90 (49.14)     3:00.84 (44.94)
  7 Ensor, Richard E          61 USF-PC               3:30.00    3:25.92  
                  42.89     1:35.09 (52.20)     2:32.46 (57.37)     3:25.92 (53.46)
 -- Steager, Ronald N         61 WCM-PC               3:20.00         NS  
 -- Rudloff, Edward           61 TOC-PC               2:10.20         NS  
 -- Wilson, Joel R            60 CRUZ-PC              2:08.00         NS  
 -- Powers, Patrick           64 USF-PC               3:00.00         NS  
 -- Davis, Don M              64 RHMS-PC              2:07.60         NS  
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Birnie, Tim A             63 SRM-PC               5:40.00    5:27.93  
                  28.52     1:00.55 (32.03)     1:33.71 (33.16)     2:07.15 (33.44)
        2:40.76 (33.61)     3:14.39 (33.63)     3:48.37 (33.98)     4:22.09 (33.72)
        4:55.53 (33.44)     5:27.93 (32.40)                                        
  2 Wilson, Joel R            60 CRUZ-PC              5:37.00    5:33.91  
                  31.56     1:05.00 (33.44)     1:39.12 (34.12)     2:13.50 (34.38)
        2:47.06 (33.56)     3:20.51 (33.45)     3:54.03 (33.52)     4:27.93 (33.90)
        5:01.33 (33.40)     5:33.91 (32.58)                                        
  3 Shestakov, Alek I         60 OAK-PC               5:35.00    5:37.08  
                  31.48     1:05.23 (33.75)     1:39.36 (34.13)     2:13.93 (34.57)
        2:48.49 (34.56)     3:22.58 (34.09)     3:56.82 (34.24)     4:30.82 (34.00)
        5:04.44 (33.62)     5:37.08 (32.64)                                        
  4 Davis, Don M              64 RHMS-PC              5:52.50    6:07.48  
                  30.05     1:03.21 (33.16)     1:41.86 (38.65)     2:24.31 (42.45)
        3:00.88 (36.57)     3:37.77 (36.89)     4:15.60 (37.83)     4:53.22 (37.62)
        5:30.17 (36.95)     6:07.48 (37.31)                                        
  5 Dahlin, Duke A            60 USF-PC               6:40.00    6:23.01  
                  33.48     1:10.46 (36.98)     1:48.80 (38.34)     2:26.84 (38.04)
        3:05.09 (38.25)     3:43.71 (38.62)     4:22.89 (39.18)     5:02.51 (39.62)
        5:43.00 (40.49)     6:23.01 (40.01)                                        
  6 Ugarkovich, David M       61 WCM-PC               6:40.00    6:27.99  
                  33.82     1:11.44 (37.62)     1:50.42 (38.98)     2:29.91 (39.49)
        3:09.96 (40.05)     3:49.68 (39.72)     4:30.32 (40.64)     5:11.14 (40.82)
        5:49.96 (38.82)     6:27.99 (38.03)                                        
  7 Daniels, Larry N          63 MAAC-PC              6:15.00    6:32.19  
                  33.21     1:10.27 (37.06)     1:48.56 (38.29)     2:28.30 (39.74)
        3:08.59 (40.29)     3:49.53 (40.94)     4:30.64 (41.11)     5:11.65 (41.01)
        5:53.15 (41.50)     6:32.19 (39.04)                                        
  8 Woodruff, Michael         63 BAM-PC               7:10.00    7:12.62  
                  37.54     1:18.48 (40.94)     2:01.59 (43.11)     2:45.15 (43.56)
        3:29.79 (44.64)     4:14.74 (44.95)     4:59.99 (45.25)     5:45.36 (45.37)
        6:29.67 (44.31)     7:12.62 (42.95)                                        
  9 Stein, Fred H             62 ECYM-PC              7:35.00    7:21.51  
                  40.22     1:22.55 (42.33)     2:06.77 (44.22)     2:51.40 (44.63)
        3:36.61 (45.21)     4:21.83 (45.22)     5:07.36 (45.53)     5:52.83 (45.47)
        6:38.08 (45.25)     7:21.51 (43.43)                                        
 10 Wiscomb, Lance            63 USF-PC               8:00.00    8:05.84  
                  41.96     1:28.63 (46.67)     2:17.23 (48.60)     3:08.18 (50.95)
        3:58.49 (50.31)     4:49.04 (50.55)     5:39.25 (50.21)     6:29.42 (50.17)
        7:18.96 (49.54)     8:05.84 (46.88)                                        
 11 Mansfield, Peter          64 USF-PC               9:00.00    8:13.39  
                  39.89     1:26.45 (46.56)     2:16.05 (49.60)     3:06.79 (50.74)
        3:58.26 (51.47)     4:49.39 (51.13)     5:41.50 (52.11)     6:32.98 (51.48)
        7:23.99 (51.01)     8:13.39 (49.40)                                        
 12 Schiller, Randy S         60 USF-PC              10:00.00    8:23.34  
                  40.27     1:25.92 (45.65)     2:16.37 (50.45)     3:08.99 (52.62)
        4:02.42 (53.43)     4:58.56 (56.14)     5:52.52 (53.96)     6:43.30 (50.78)
        7:35.74 (52.44)     8:23.34 (47.60)                                        
 13 Powers, Patrick           64 USF-PC               9:45.00    8:23.87  
                  44.00     1:34.18 (50.18)     2:27.72 (53.54)     3:24.12 (56.40)
        4:19.02 (54.90)     5:11.72 (52.70)     6:04.12 (52.40)     6:53.59 (49.47)
        7:41.88 (48.29)     8:23.87 (41.99)                                        
 14 Stjohn, Mike              63 WCM-PC               8:50.00    8:32.45  
                  44.66     1:34.68 (50.02)     2:26.96 (52.28)     3:19.77 (52.81)
        4:12.35 (52.58)     5:05.74 (53.39)     5:59.10 (53.36)     6:51.88 (52.78)
        7:45.45 (53.57)     8:32.45 (47.00)                                        
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rudloff, Edward           61 TOC-PC              12:12.00   11:52.53  
                  31.64     1:06.47 (34.83)     1:41.98 (35.51)     2:18.01 (36.03)
        2:54.04 (36.03)     3:29.81 (35.77)     4:05.59 (35.78)     4:41.38 (35.79)
        5:17.54 (36.16)     5:54.00 (36.46)     6:30.56 (36.56)     7:07.22 (36.66)
        7:43.80 (36.58)     8:20.08 (36.28)     8:56.48 (36.40)     9:32.63 (36.15)
       10:08.42 (35.79)    10:44.20 (35.78)    11:19.45 (35.25)    11:52.53 (33.08)
  2 DE Lacy, James R          62 WCM-PC              13:20.00   13:17.67  
                  34.92     1:14.35 (39.43)     1:54.62 (40.27)     2:34.62 (40.00)
        3:14.89 (40.27)     3:54.55 (39.66)     4:34.50 (39.95)     5:14.93 (40.43)
        5:55.15 (40.22)     6:35.41 (40.26)     7:15.60 (40.19)     7:56.18 (40.58)
        8:36.78 (40.60)     9:17.70 (40.92)     9:58.16 (40.46)    10:38.70 (40.54)
       11:19.59 (40.89)    12:00.18 (40.59)    12:39.99 (39.81)    13:17.67 (37.68)
  3 Woodruff, Michael         63 BAM-PC              14:40.00   14:18.95  
                  37.78     1:17.81 (40.03)     1:59.44 (41.63)     2:42.16 (42.72)
        3:25.43 (43.27)     4:08.74 (43.31)     4:52.14 (43.40)     5:35.95 (43.81)
        6:19.81 (43.86)     7:03.58 (43.77)     7:47.06 (43.48)     8:31.01 (43.95)
        9:14.40 (43.39)     9:58.49 (44.09)    10:42.23 (43.74)    11:26.26 (44.03)
       12:09.82 (43.56)    12:53.92 (44.10)    13:36.97 (43.05)    14:18.95 (41.98)
  4 Schiller, Randy S         60 USF-PC              20:00.00   16:53.65  
                  43.08     1:30.17 (47.09)     2:19.76 (49.59)     3:09.95 (50.19)
        4:02.67 (52.72)     4:54.88 (52.21)     5:47.23 (52.35)     6:39.36 (52.13)
        7:31.71 (52.35)     8:23.55 (51.84)     9:15.54 (51.99)    10:08.39 (52.85)
       11:00.44 (52.05)    11:52.79 (52.35)    12:45.47 (52.68)    13:37.24 (51.77)
       14:28.80 (51.56)    15:18.36 (49.56)    16:09.21 (50.85)    16:53.65 (44.44)
 -- Wilson, Joel R            60 CRUZ-PC             11:49.00         NS  
 -- Burr, Ken M               64 WCM-PC              14:45.00         NS  
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wilson, Joel R            60 CRUZ-PC             19:49.00   19:14.26  
                  32.62     1:06.86 (34.24)     1:42.15 (35.29)     2:17.07 (34.92)
        2:52.12 (35.05)     3:27.76 (35.64)     4:03.10 (35.34)     4:38.40 (35.30)
        5:13.26 (34.86)     5:48.30 (35.04)     6:22.81 (34.51)     6:57.15 (34.34)
        7:31.86 (34.71)     8:06.75 (34.89)     8:41.42 (34.67)     9:16.39 (34.97)
        9:51.23 (34.84)    10:26.60 (35.37)    11:01.45 (34.85)    11:36.52 (35.07)
       12:11.71 (35.19)    12:46.25 (34.54)    13:21.44 (35.19)    13:56.53 (35.09)
       14:31.86 (35.33)    15:07.77 (35.91)    15:43.25 (35.48)    16:19.27 (36.02)
       16:55.42 (36.15)    17:31.64 (36.22)    18:06.89 (35.25)    18:41.06 (34.17)
       19:14.26 (33.20)
  2 Piazza, Michael S         63 WCM-PC              22:30.00   22:28.43  
                  36.09     1:14.53 (38.44)     1:54.31 (39.78)     2:34.64 (40.33)
        3:15.36 (40.72)     3:56.78 (41.42)     4:37.87 (41.09)     5:18.67 (40.80)
        5:59.44 (40.77)     6:40.30 (40.86)     7:21.28 (40.98)     8:01.87 (40.59)
        8:42.69 (40.82)     9:23.17 (40.48)    10:03.68 (40.51)    10:43.98 (40.30)
       11:24.54 (40.56)    12:04.84 (40.30)    12:45.29 (40.45)    13:26.13 (40.84)
       14:07.74 (41.61)    14:48.33 (40.59)    15:30.30 (41.97)    16:12.56 (42.26)
       16:54.33 (41.77)    17:36.50 (42.17)    18:18.65 (42.15)    19:00.44 (41.79)
       19:43.07 (42.63)    20:25.27 (42.20)    21:07.20 (41.93)    21:49.12 (41.92)
       22:28.43 (39.31)
  3 Dahlin, Duke A            60 USF-PC              24:00.00   22:53.25  
                  36.13     1:15.60 (39.47)     1:55.46 (39.86)     2:36.43 (40.97)
        3:17.40 (40.97)     3:57.80 (40.40)     4:38.44 (40.64)     5:18.71 (40.27)
        5:59.09 (40.38)     6:39.83 (40.74)     7:20.70 (40.87)     8:01.53 (40.83)
        8:42.59 (41.06)     9:24.09 (41.50)    10:05.05 (40.96)    10:46.98 (41.93)
       11:28.42 (41.44)    12:10.00 (41.58)    12:51.94 (41.94)    13:33.40 (41.46)
       14:15.85 (42.45)    14:58.06 (42.21)    15:40.26 (42.20)    16:22.74 (42.48)
       17:04.93 (42.19)    17:47.89 (42.96)    18:30.51 (42.62)    19:13.78 (43.27)
       19:57.61 (43.83)    20:42.01 (44.40)    21:26.27 (44.26)    22:09.92 (43.65)
       22:53.25 (43.33)
  4 Daniels, Larry N          63 MAAC-PC             22:00.00   23:06.68  
                  34.48     1:12.86 (38.38)     1:52.50 (39.64)     2:32.52 (40.02)
        3:12.75 (40.23)     3:53.98 (41.23)     4:35.12 (41.14)     5:16.43 (41.31)
        5:57.97 (41.54)     6:39.28 (41.31)     7:21.54 (42.26)     8:03.88 (42.34)
        8:46.57 (42.69)     9:28.96 (42.39)    10:11.78 (42.82)    10:55.00 (43.22)
       11:37.54 (42.54)    12:20.41 (42.87)    13:03.26 (42.85)    13:46.24 (42.98)
       14:29.81 (43.57)    15:13.53 (43.72)    15:57.28 (43.75)    16:40.97 (43.69)
       17:24.67 (43.70)    18:08.77 (44.10)    18:52.79 (44.02)    19:36.48 (43.69)
       20:19.54 (43.06)    21:02.61 (43.07)    21:45.75 (43.14)    22:27.97 (42.22)
       23:06.68 (38.71)
  5 Mansfield, Peter          64 USF-PC              29:00.00   28:02.56  
                  40.30     1:26.01 (45.71)     2:15.86 (49.85)     3:06.03 (50.17)
        3:56.62 (50.59)     4:47.21 (50.59)     5:38.60 (51.39)     6:29.30 (50.70)
        7:21.52 (52.22)     8:12.48 (50.96)     9:04.70 (52.22)     9:55.87 (51.17)
       10:46.97 (51.10)    11:37.50 (50.53)    12:29.22 (51.72)    13:20.40 (51.18)
       14:12.09 (51.69)    15:03.94 (51.85)    15:56.94 (53.00)    16:47.75 (50.81)
       17:39.96 (52.21)    18:32.39 (52.43)    19:24.23 (51.84)    20:16.18 (51.95)
       21:07.83 (51.65)    22:01.00 (53.17)    22:52.97 (51.97)    23:44.84 (51.87)
       24:37.85 (53.01)    25:30.89 (53.04)    26:22.91 (52.02)    27:13.33 (50.42)
       28:02.56 (49.23)
  6 Stjohn, Mike              63 WCM-PC              29:00.00   29:09.59  
                  45.45     1:34.32 (48.87)     2:25.38 (51.06)     3:17.33 (51.95)
        4:09.93 (52.60)     5:02.88 (52.95)     5:56.15 (53.27)     6:49.07 (52.92)
        7:42.47 (53.40)     8:35.76 (53.29)     9:29.66 (53.90)    10:23.74 (54.08)
       11:18.36 (54.62)    12:11.21 (52.85)    13:05.48 (54.27)    13:58.44 (52.96)
       14:52.55 (54.11)    15:45.16 (52.61)    16:41.02 (55.86)    17:36.08 (55.06)
       18:29.53 (53.45)    19:24.58 (55.05)    20:18.15 (53.57)    21:12.88 (54.73)
       22:07.33 (54.45)    23:01.20 (53.87)    23:56.00 (54.80)    24:51.28 (55.28)
       25:43.44 (52.16)    26:37.77 (54.33)  28:22.85 (1:45.08)    29:09.59 (46.74)
  7 Schiller, Randy S         60 USF-PC              30:00.00   29:12.37  
                  44.72     1:32.92 (48.20)     2:23.83 (50.91)     3:15.66 (51.83)
        4:08.68 (53.02)     5:03.14 (54.46)     5:57.40 (54.26)     6:51.43 (54.03)
        7:45.65 (54.22)     8:39.82 (54.17)     9:34.17 (54.35)    10:27.57 (53.40)
       11:21.97 (54.40)    12:16.61 (54.64)    13:08.95 (52.34)    14:03.16 (54.21)
       14:57.66 (54.50)    15:51.70 (54.04)    16:45.75 (54.05)    17:39.66 (53.91)
       18:34.63 (54.97)    19:27.22 (52.59)    20:21.80 (54.58)    21:15.77 (53.97)
       22:10.20 (54.43)    23:03.89 (53.69)    23:56.73 (52.84)    24:50.43 (53.70)
       25:44.64 (54.21)    26:37.34 (52.70)    27:32.31 (54.97)    28:25.83 (53.52)
       29:12.37 (46.54)
  8 Ensor, Richard E          61 USF-PC              33:00.00   31:16.63  
                  49.24     1:42.94 (53.70)     2:42.06 (59.12)     3:40.00 (57.94)
        4:37.87 (57.87)     5:34.54 (56.67)     6:31.53 (56.99)     7:29.45 (57.92)
        8:28.11 (58.66)     9:25.99 (57.88)    10:23.60 (57.61)    11:21.35 (57.75)
       12:18.97 (57.62)    13:16.72 (57.75)    14:13.76 (57.04)    15:10.12 (56.36)
       16:07.01 (56.89)    17:03.93 (56.92)    18:00.76 (56.83)    18:57.02 (56.26)
       19:54.19 (57.17)    20:50.13 (55.94)    21:47.15 (57.02)    22:43.34 (56.19)
       23:40.60 (57.26)    24:38.56 (57.96)    25:36.39 (57.83)    26:33.80 (57.41)
       27:32.35 (58.55)    28:29.39 (57.04)    29:26.87 (57.48)    30:25.72 (58.85)
       31:16.63 (50.91)
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Birnie, Tim A             63 SRM-PC                 29.50      28.52  
  2 Galine, Donald L          63 WCM-PC                 32.88      31.49  
  3 Dahlin, Duke A            60 USF-PC                 32.99      32.04  
  4 Dennis, D Craig           62 WCM-PC                 33.00      32.33  
  5 Pierce, Donald A          63 RHMS-PC                35.50      35.84  
 -- Ugarkovich, David M       61 WCM-PC                 35.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Birnie, Tim A             63 SRM-PC               1:02.00    1:02.45  
                  30.42     1:02.45 (32.03)                                        
  2 Galine, Donald L          63 WCM-PC               1:12.88    1:11.27  
                  34.44     1:11.27 (36.83)                                        
  3 Dennis, D Craig           62 WCM-PC               1:19.00    1:13.02  
                  35.64     1:13.02 (37.38)                                        
 -- Peterson, Richard A       61 MELO-PC              1:45.00         NS  
 -- Piazza, Michael S         63 WCM-PC               1:20.00         NS  
 -- McPherson, Andrew M       62 DAM-PC               1:02.62         NS  
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Birnie, Tim A             63 SRM-PC               2:22.00    2:15.48  
                  31.95     1:06.77 (34.82)     1:41.80 (35.03)     2:15.48 (33.68)
  2 Shestakov, Alek I         60 OAK-PC               2:18.00    2:18.70  
                  33.40     1:08.01 (34.61)     1:43.80 (35.79)     2:18.70 (34.90)
  3 Dahlin, Duke A            60 USF-PC               2:40.00    2:36.08  
                  35.50     1:13.54 (38.04)     1:54.62 (41.08)     2:36.08 (41.46)
  4 Ugarkovich, David M       61 WCM-PC               2:30.00    2:40.69  
                  39.22     1:20.69 (41.47)     2:02.01 (41.32)     2:40.69 (38.68)
  5 Piazza, Michael S         63 WCM-PC               2:50.00    2:53.75  
                  40.62     1:24.39 (43.77)     2:09.87 (45.48)     2:53.75 (43.88)
  6 Powers, Patrick           64 USF-PC               4:30.00    3:17.91  
                  43.95     1:29.91 (45.96)     2:21.83 (51.92)     3:17.91 (56.08)
 -- Galine, Donald L          63 WCM-PC               2:48.28         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          64 TAM-PC                 32.00      31.35  
  2 Smyers, Jesse B           62 WCM-PC                 32.80      31.63  
  3 DE Lacy, James R          62 WCM-PC                 36.50      34.57  
  4 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC                38.20      38.00  
  5 Olson, Robert H           64 WCM-PC                 38.00      38.78  
  6 Pierce, Donald A          63 RHMS-PC                38.83      38.94  
  7 Schiller, Randy S         60 USF-PC                 42.31      41.25  
 -- Steager, Ronald N         61 WCM-PC                 48.00         NS  
 -- Dibner, Phillip C         60 MVM-PC                 48.00         NS  
 -- Field, John F             60 MAAC-PC                37.20         NS  
 -- Parlapiano, Gary J        62 TAM-PC                 33.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          64 TAM-PC               1:11.50    1:09.95  
                  32.84     1:09.95 (37.11)                                        
  2 Smyers, Jesse B           62 WCM-PC               1:14.50    1:13.29  
                  33.82     1:13.29 (39.47)                                        
  3 DE Lacy, James R          62 WCM-PC               1:20.00    1:18.12  
                  36.70     1:18.12 (41.42)                                        
  4 Cohen, Jeremy M           60 SCAM-PC              1:20.00    1:21.76  
                  38.60     1:21.76 (43.16)                                        
  5 Pierce, Donald A          63 RHMS-PC              1:25.00    1:24.93  
                  40.09     1:24.93 (44.84)                                        
 -- Davis, Don M              64 RHMS-PC              1:15.20         NS  
 -- Dibner, Phillip C         60 MVM-PC               1:50.00         NS  
 -- Parlapiano, Gary J        62 TAM-PC               1:14.50         NS  
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shestakov, Alek I         60 OAK-PC               2:36.00    2:36.86  
                  36.30     1:16.05 (39.75)     1:57.41 (41.36)     2:36.86 (39.45)
  2 Frost, Kenneth A          64 TAM-PC               2:41.00    2:38.35  
                  35.13     1:14.82 (39.69)     1:56.00 (41.18)     2:38.35 (42.35)
  3 Ugarkovich, David M       61 WCM-PC               2:45.00    2:45.08  
                  36.21     1:16.62 (40.41)     1:59.82 (43.20)     2:45.08 (45.26)
  4 Davis, Don M              64 RHMS-PC              2:57.50    3:00.31  
                  37.99     1:23.07 (45.08)     2:11.47 (48.40)     3:00.31 (48.84)
  5 Stein, Fred H             62 ECYM-PC              3:15.00    3:09.69  
                  44.46     1:32.07 (47.61)     2:20.85 (48.78)     3:09.69 (48.84)
  6 Schiller, Randy S         60 USF-PC               4:23.30    3:45.42  
                  46.13     1:43.92 (57.79)   2:46.27 (1:02.35)     3:45.42 (59.15)
 -- Parlapiano, Gary J        62 TAM-PC               2:48.00         NS  
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Knopf, Thomas H           61 TOC-PC                 29.00      26.79  
  2 McPherson, Andrew M       62 DAM-PC                 27.62      28.17  
  3 Meyerhoff, Rick D         62 TAM-PC                 29.00      28.38  
  4 Young, Julius W           62 USF-PC                 31.09      29.30  
  5 Jacobberger, Richard K    63 OAK-PC                 32.00      30.37  
  6 Olson, Robert H           64 WCM-PC                 29.50      30.67  
  7 MC Clelland, Mac D        60 MAM-PC                 32.00      32.18  
  8 Wiscomb, Lance            63 USF-PC                 50.00      45.83  
 -- Galine, Donald L          63 WCM-PC                 32.88         NS  
 -- Field, John F             60 MAAC-PC                31.60         NS  
 -- Pierce, Donald A          63 RHMS-PC                34.50         NS  
 -- Rudloff, Edward           61 TOC-PC                 30.20         NS  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       62 DAM-PC                 58.62    1:00.79  
                  28.26     1:00.79 (32.53)                                        
  2 Meyerhoff, Rick D         62 TAM-PC               1:06.00    1:05.19  
                  29.94     1:05.19 (35.25)                                        
  3 Young, Julius W           62 USF-PC               1:10.09    1:10.79  
                  32.56     1:10.79 (38.23)                                        
  4 Jacobberger, Richard K    63 OAK-PC               1:14.00    1:15.51  
                  35.12     1:15.51 (40.39)                                        
  5 Daniels, Larry N          63 MAAC-PC              1:15.00    1:20.61  
                  35.77     1:20.61 (44.84)                                        
  6 Wiscomb, Lance            63 USF-PC               1:45.00    1:44.49  
                  48.79     1:44.49 (55.70)                                        
 -- Olson, Robert H           64 WCM-PC               1:10.00         NS  
 -- Rudloff, Edward           61 TOC-PC               1:09.50         NS  
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dahlin, Duke A            60 USF-PC               2:35.00    2:44.45  
                  34.66     1:14.17 (39.51)     1:56.06 (41.89)     2:44.45 (48.39)
  2 Jacobberger, Richard K    63 OAK-PC               3:10.00    3:09.36  
                  40.01     1:28.53 (48.52)     2:19.43 (50.90)     3:09.36 (49.93)
  3 Daniels, Larry N          63 MAAC-PC              3:00.00    3:20.10  
                  40.27     1:30.01 (49.74)     2:26.49 (56.48)     3:20.10 (53.61)
 -- Pierce, Donald A          63 RHMS-PC              3:05.05         NS  
 -- Parlapiano, Gary J        62 TAM-PC               3:05.00         NS  
 -- Wilson, Joel R            60 CRUZ-PC              2:25.00         NS  
 -- Shestakov, Alek I         60 OAK-PC               2:25.00         NS  
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 McPherson, Andrew M       62 DAM-PC               1:02.62    1:05.06  
                  29.46     1:05.06 (35.60)                                        
  2 Frost, Kenneth A          64 TAM-PC               1:08.50    1:07.55  
                  33.14     1:07.55 (34.41)                                        
  3 Dennis, D Craig           62 WCM-PC               1:12.50    1:08.35  
                  31.73     1:08.35 (36.62)                                        
  4 Meyerhoff, Rick D         62 TAM-PC               1:12.00    1:08.44  
                  33.34     1:08.44 (35.10)                                        
  5 DE Lacy, James R          62 WCM-PC               1:10.00    1:08.47  
                  33.30     1:08.47 (35.17)                                        
  6 Knopf, Thomas H           61 TOC-PC               1:10.00    1:08.67  
                  31.08     1:08.67 (37.59)                                        
  7 Ugarkovich, David M       61 WCM-PC               1:10.00    1:09.36  
                  32.80     1:09.36 (36.56)                                        
  8 Galine, Donald L          63 WCM-PC               1:12.88    1:11.63  
                  32.09     1:11.63 (39.54)                                        
  9 MC Clelland, Mac D        60 MAM-PC               1:12.00    1:12.53  
                  34.19     1:12.53 (38.34)                                        
 10 Pierce, Donald A          63 RHMS-PC              1:20.00    1:20.01  
                  38.23     1:20.01 (41.78)                                        
 11 Wiscomb, Lance            63 USF-PC               1:45.00    1:42.38  
                  50.78     1:42.38 (51.60)                                        
 -- Parlapiano, Gary J        62 TAM-PC               1:12.00         NS  
 -- Field, John F             60 MAAC-PC              1:14.80         NS  
 -- Davis, Don M              64 RHMS-PC              1:12.60         NS  
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Frost, Kenneth A          64 TAM-PC               2:33.50    2:33.15  
                  31.20     1:15.48 (44.28)     1:56.75 (41.27)     2:33.15 (36.40)
  2 Dennis, D Craig           62 WCM-PC               2:49.00    2:34.66  
                  32.00     1:14.32 (42.32)     2:00.24 (45.92)     2:34.66 (34.42)
  3 Wiscomb, Lance            63 USF-PC               3:45.00    3:46.83  
                  47.76   1:52.39 (1:04.63)   2:56.81 (1:04.42)     3:46.83 (50.02)
 -- Smyers, Jesse B           62 WCM-PC               2:40.00         DQ  
                  30.48     1:14.57 (44.09)     1:59.90 (45.33)          DQ (39.62)
 -- Ugarkovich, David M       61 WCM-PC               2:30.00         NS  
 -- Shestakov, Alek I         60 OAK-PC               2:18.00         NS  
 -- Wilson, Joel R            60 CRUZ-PC              2:25.00         NS  
 -- Meyerhoff, Rick D         62 TAM-PC               2:40.00         NS  
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Shestakov, Alek I         60 OAK-PC               4:55.00    4:53.58  
                  31.14     1:06.43 (35.29)     1:44.78 (38.35)     2:22.23 (37.45)
        3:03.86 (41.63)     3:45.81 (41.95)     4:20.62 (34.81)     4:53.58 (32.96)
  2 Dahlin, Duke A            60 USF-PC               5:45.00    5:32.11  
                  34.65     1:14.29 (39.64)     1:58.81 (44.52)     2:42.14 (43.33)
        3:29.62 (47.48)     4:17.15 (47.53)     4:54.99 (37.84)     5:32.11 (37.12)
  3 Ugarkovich, David M       61 WCM-PC               5:45.00    5:38.27  
                  32.89     1:13.41 (40.52)     1:56.04 (42.63)     2:38.49 (42.45)
        3:25.81 (47.32)     4:14.46 (48.65)     4:56.95 (42.49)     5:38.27 (41.32)
  4 Frost, Kenneth A          64 TAM-PC               6:01.25    5:40.38  
                  33.91     1:13.14 (39.23)     2:02.96 (49.82)     2:51.94 (48.98)
        3:36.44 (44.50)     4:21.96 (45.52)     5:02.52 (40.56)     5:40.38 (37.86)
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           65 STAN-PC                27.95      25.90  
  2 Wilcox, Al                69 HTUB-PC                33.00      32.57  
  3 Boscovich, Harold O       66 WCM-PC                 33.00      32.71  
  4 Jacoby, Gordon D          65 MAM-PC                 33.00      32.85  
  5 Kearns, Lloyd W           69 PVM-PC                 59.07      54.50  
 -- Sullivan, Michael J       69 WCM-PC                 50.00         NS  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC                 56.80      55.00  
                  26.32       55.00 (28.68)                                        
  2 Gildea, David R           65 STAN-PC                59.95      57.89  
                  28.12       57.89 (29.77)                                        
  3 Wilcox, Al                69 HTUB-PC              1:15.00    1:13.95  
                  34.57     1:13.95 (39.38)                                        
  4 Anning, William C         67 TCAM-PC              1:26.73    1:32.35  
                  44.39     1:32.35 (47.96)                                        
 -- Snape, William J          65 USF-PC               1:31.30         NS  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC              2:40.00    2:30.77  
                  35.19     1:13.73 (38.54)     1:53.32 (39.59)     2:30.77 (37.45)
  2 Michael, Martin D         65 MELO-PC              2:40.00    2:46.52  
                  38.44     1:20.23 (41.79)     2:04.48 (44.25)     2:46.52 (42.04)
  3 Freeman, Dale C           65 USF-PC               3:20.00    3:15.10  
                  42.49     1:30.86 (48.37)     2:23.30 (52.44)     3:15.10 (51.80)
  4 Anning, William C         67 TCAM-PC              3:07.57    3:16.72  
                  46.39     1:37.21 (50.82)     2:28.60 (51.39)     3:16.72 (48.12)
  5 Morey, George B           66 USF-PC               4:00.00    3:25.61  
                  47.11     1:40.59 (53.48)     2:33.93 (53.34)     3:25.61 (51.68)
  6 Walter, Ron               68 USF-PC               6:30.00    4:48.20  
                1:03.48   2:14.84 (1:11.36)   3:31.91 (1:17.07)   4:48.20 (1:16.29)
 -- Wilcox, Al                69 HTUB-PC              2:50.00         NS  
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC                    NT    3:32.35  
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC              7:30.00    6:24.92  
                  34.43     1:11.75 (37.32)     1:50.31 (38.56)     2:29.32 (39.01)
        3:08.73 (39.41)     3:47.95 (39.22)     4:28.03 (40.08)     5:08.32 (40.29)
        5:47.85 (39.53)     6:24.92 (37.07)                                        
  2 Anning, William C         67 TCAM-PC              8:20.90    8:40.39  
                  46.72     1:38.86 (52.14)     2:33.34 (54.48)     3:27.13 (53.79)
        4:20.48 (53.35)     5:13.66 (53.18)     6:06.57 (52.91)     6:58.97 (52.40)
        7:50.94 (51.97)     8:40.39 (49.45)                                        
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anning, William C         67 TCAM-PC             17:13.15   18:15.98  
                  47.99     1:40.89 (52.90)     2:36.33 (55.44)     3:31.43 (55.10)
        4:27.79 (56.36)     5:24.07 (56.28)     6:20.35 (56.28)     7:15.52 (55.17)
        8:10.55 (55.03)     9:06.03 (55.48)    10:02.00 (55.97)    10:58.22 (56.22)
       11:54.04 (55.82)    12:50.57 (56.53)    13:45.20 (54.63)    14:41.14 (55.94)
       15:35.97 (54.83)    16:31.05 (55.08)    17:24.81 (53.76)    18:15.98 (51.17)
  2 Freeman, Dale C           65 USF-PC              19:00.00   18:46.62  
                  48.70     1:43.67 (54.97)     2:39.75 (56.08)     3:37.36 (57.61)
        4:33.74 (56.38)     5:31.76 (58.02)     6:28.52 (56.76)     7:25.90 (57.38)
        8:22.50 (56.60)     9:19.58 (57.08)    10:16.88 (57.30)    11:14.67 (57.79)
       12:12.68 (58.01)    13:08.77 (56.09)    14:05.18 (56.41)    15:03.46 (58.28)
       15:59.76 (56.30)    16:57.15 (57.39)    17:52.69 (55.54)    18:46.62 (53.93)
  3 Morey, George B           66 USF-PC              30:00.00   19:41.28  
                  53.94   1:54.60 (1:00.66)   2:54.72 (1:00.12)   3:55.67 (1:00.95)
      4:58.61 (1:02.94)     5:57.69 (59.08)   6:57.96 (1:00.27)   8:01.92 (1:03.96)
        9:00.16 (58.24)  10:00.45 (1:00.29)    10:59.21 (58.76)  11:59.23 (1:00.02)
       12:58.08 (58.85)    13:57.94 (59.86)    14:55.74 (57.80)    15:54.61 (58.87)
       16:53.16 (58.55)    17:50.90 (57.74)    18:47.15 (56.25)    19:41.28 (54.13)
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dawson, Bill              66 MELO-PC             22:30.00   21:45.49  
                  35.73     1:13.85 (38.12)     1:52.59 (38.74)     2:31.07 (38.48)
        3:09.70 (38.63)     3:48.24 (38.54)     4:27.03 (38.79)     5:06.22 (39.19)
        5:45.28 (39.06)     6:24.73 (39.45)     7:04.03 (39.30)     7:43.75 (39.72)
        8:23.29 (39.54)     9:02.86 (39.57)     9:42.53 (39.67)    10:22.24 (39.71)
       11:01.91 (39.67)    11:41.70 (39.79)    12:22.05 (40.35)    13:01.85 (39.80)
       13:41.55 (39.70)    14:21.50 (39.95)    15:01.99 (40.49)    15:42.47 (40.48)
       16:22.71 (40.24)    17:03.45 (40.74)    17:43.52 (40.07)    18:23.56 (40.04)
       19:04.38 (40.82)    19:44.87 (40.49)    20:25.84 (40.97)    21:06.15 (40.31)
       21:45.49 (39.34)
  2 Leuten, Bob               65 SMMM-PC             24:09.00   23:20.79  
                  37.53     1:18.10 (40.57)     2:00.15 (42.05)     2:42.11 (41.96)
        3:24.63 (42.52)     4:06.86 (42.23)     4:49.00 (42.14)     5:30.88 (41.88)
        6:12.65 (41.77)     6:54.23 (41.58)     7:35.75 (41.52)     8:17.58 (41.83)
        8:59.30 (41.72)     9:40.89 (41.59)    10:22.85 (41.96)    11:04.95 (42.10)
       11:47.12 (42.17)    12:29.59 (42.47)    13:12.16 (42.57)    13:55.71 (43.55)
       14:39.44 (43.73)    15:23.75 (44.31)    16:08.55 (44.80)    16:52.93 (44.38)
       17:36.34 (43.41)    18:19.63 (43.29)  23:20.79 (5:01.16)                    
  3 Michael, Martin D         65 MELO-PC             25:00.00   25:02.42  
                  40.27     1:24.35 (44.08)     2:09.95 (45.60)     2:55.80 (45.85)
        3:41.60 (45.80)     4:27.89 (46.29)     5:14.04 (46.15)     6:00.90 (46.86)
        6:46.93 (46.03)     7:32.42 (45.49)     8:18.19 (45.77)     9:04.58 (46.39)
        9:50.83 (46.25)    10:37.42 (46.59)    11:23.54 (46.12)    12:09.24 (45.70)
       12:55.07 (45.83)    13:40.66 (45.59)    14:26.38 (45.72)    15:12.13 (45.75)
       15:57.84 (45.71)    16:43.32 (45.48)    17:28.48 (45.16)    18:13.92 (45.44)
       18:59.66 (45.74)    19:45.22 (45.56)    20:31.06 (45.84)    21:16.87 (45.81)
       22:02.80 (45.93)    22:48.28 (45.48)    23:33.41 (45.13)    24:18.42 (45.01)
       25:02.42 (44.00)
  4 Freeman, Dale C           65 USF-PC              32:00.00   30:49.09  
                  50.03     1:43.82 (53.79)     2:40.89 (57.07)     3:37.46 (56.57)
        4:33.94 (56.48)     5:32.66 (58.72)     6:30.06 (57.40)     7:26.55 (56.49)
        8:22.60 (56.05)     9:19.38 (56.78)    10:15.83 (56.45)    11:12.05 (56.22)
       12:08.73 (56.68)    13:05.50 (56.77)    14:03.36 (57.86)    14:58.88 (55.52)
       15:54.81 (55.93)    16:50.91 (56.10)    17:48.71 (57.80)    18:43.71 (55.00)
       19:39.90 (56.19)    20:36.00 (56.10)    21:31.95 (55.95)    22:28.79 (56.84)
       23:24.46 (55.67)    24:20.50 (56.04)    25:16.35 (55.85)    26:11.68 (55.33)
       27:07.48 (55.80)    28:03.75 (56.27)    29:00.22 (56.47)    29:55.54 (55.32)
       30:49.09 (53.55)
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC                 29.50      28.56  
  2 Gildea, David R           65 STAN-PC                35.91      33.12  
  3 Todd, Richard T           67 TCAM-PC                33.50      34.65  
  4 Jacoby, Gordon D          65 MAM-PC                 39.00      39.62  
  5 Boscovich, Harold O       66 WCM-PC                 45.00      43.17  
  6 Anning, William C         67 TCAM-PC                54.44      58.88  
  7 Kearns, Lloyd W           69 PVM-PC               1:04.79    1:02.17  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               1:07.50    1:04.58  
                  31.62     1:04.58 (32.96)                                        
  2 Jacoby, Gordon D          65 MAM-PC               1:32.50    1:30.66  
                  42.96     1:30.66 (47.70)                                        
  3 Bertram, Jack R           69 NVM-PC               1:50.30    1:51.42  
                  54.67     1:51.42 (56.75)                                        
  4 Anning, William C         67 TCAM-PC              1:59.40    2:05.98  
                1:01.32   2:05.98 (1:04.66)                                        
  5 Snape, William J          65 USF-PC               2:40.00    2:18.39  
                1:06.55   2:18.39 (1:11.84)                                        
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC                    NT    1:03.85  
 
Men 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               2:25.00    2:20.88  
                  34.04     1:10.18 (36.14)     1:46.20 (36.02)     2:20.88 (34.68)
  2 Jacoby, Gordon D          65 MAM-PC               3:25.00    3:26.58  
                  48.86     1:41.57 (52.71)     2:35.82 (54.25)     3:26.58 (50.76)
  3 Anning, William C         67 TCAM-PC              4:20.09    4:24.93  
                1:02.55   2:10.95 (1:08.40)   3:19.52 (1:08.57)   4:24.93 (1:05.41)
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           65 STAN-PC                31.75      31.52  
  2 Zuur, James               68 UN-PC                  41.50      39.73  
  3 Bertram, Jack R           69 NVM-PC                 49.60      49.99  
  4 Morey, George B           66 USF-PC               1:10.00      51.41  
  5 Kearns, Lloyd W           69 PVM-PC                 47.99      52.51  
 
Men 65-69 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           65 STAN-PC              1:11.91    1:08.92  
                  32.78     1:08.92 (36.14)                                        
  2 Zuur, James               68 UN-PC                1:40.50    1:39.21  
                  47.26     1:39.21 (51.95)                                        
  3 Bertram, Jack R           69 NVM-PC               1:47.90    1:40.98  
                  49.21     1:40.98 (51.77)                                        
  4 Freeman, Dale C           65 USF-PC               1:50.00    1:42.47  
                  48.92     1:42.47 (53.55)                                        
  5 Kearns, Lloyd W           69 PVM-PC               2:01.56    1:53.29  
  6 Morey, George B           66 USF-PC               2:11.50    1:55.39  
                  55.42     1:55.39 (59.97)                                        
  7 Snape, William J          65 USF-PC               2:20.00    1:58.14  
                  54.54   1:58.14 (1:03.60)                                        
 
Men 65-69 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           65 STAN-PC              2:39.49    2:36.51  
                  36.34     1:15.64 (39.30)     1:55.76 (40.12)     2:36.51 (40.75)
  2 Freeman, Dale C           65 USF-PC               3:50.00    3:46.82  
                  51.45     1:48.74 (57.29)     2:48.53 (59.79)     3:46.82 (58.29)
  3 Morey, George B           66 USF-PC               4:45.00    4:08.39  
                  56.02   1:58.20 (1:02.18)   3:03.38 (1:05.18)   4:08.39 (1:05.01)
  4 Kearns, Lloyd W           69 PVM-PC               4:20.24    4:12.16  
                  55.96   1:59.94 (1:03.98)   3:09.50 (1:09.56)   4:12.16 (1:02.66)
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           67 TCAM-PC                31.50      33.78  
  2 Tisch, Thomas A           69 CMSC-PC                38.30      39.16  
  3 Morey, George B           66 USF-PC               1:05.00      54.76  
  4 Kearns, Lloyd W           69 PVM-PC               1:22.69    1:13.68  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               1:04.50    1:02.64  
                  28.72     1:02.64 (33.92)                                        
  2 Todd, Richard T           67 TCAM-PC              1:15.00    1:22.45  
                  36.46     1:22.45 (45.99)                                        
  3 Dawson, Bill              66 MELO-PC              1:30.00    1:27.84  
                  39.32     1:27.84 (48.52)                                        
  4 Tisch, Thomas A           69 CMSC-PC              1:35.00    1:37.79  
                  43.38     1:37.79 (54.41)                                        
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Gildea, David R           65 STAN-PC              1:11.95    1:06.63  
                  32.78     1:06.63 (33.85)                                        
  2 Todd, Richard T           67 TCAM-PC              1:08.00    1:08.55  
                  32.56     1:08.55 (35.99)                                        
  3 Tisch, Thomas A           69 CMSC-PC              1:36.00    1:37.59  
                  46.83     1:37.59 (50.76)                                        
  4 Morey, George B           66 USF-PC               2:40.00    2:01.52  
                1:01.98     2:01.52 (59.54)                                        
  5 Kearns, Lloyd W           69 PVM-PC               2:39.00    2:24.15  
                1:11.41   2:24.15 (1:12.74)                                        
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               2:25.00    2:25.69  
                  29.69     1:06.70 (37.01)     1:51.76 (45.06)     2:25.69 (33.93)
 -- Dawson, Bill              66 MELO-PC              2:55.00         NS  
 
Men 65-69 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burns, Richard            65 TAM-PC               5:30.00    5:21.92  
                  33.05     1:12.59 (39.54)     1:53.37 (40.78)     2:33.59 (40.22)
        3:21.57 (47.98)     4:09.98 (48.41)     4:46.98 (37.00)     5:21.92 (34.94)
  2 Dawson, Bill              66 MELO-PC              6:10.00    6:21.74  
                  42.85     1:32.91 (50.06)     2:25.69 (52.78)     3:17.11 (51.42)
        4:07.33 (50.22)     4:59.08 (51.75)     5:41.89 (42.81)     6:21.74 (39.85)
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ingalls, Donald A         71 MVM-PC                 32.00      30.76  
  2 Hughes, Olin B            71 RINC-PC                30.58      31.61  
  3 Haworth, A Emory          73 WCM-PC                 33.90      33.53  
  4 Panko, Stanley E          71 SMMM-PC                34.00      33.82  
 -- Bledsoe, Dennis R         70 WCM-PC                 29.20         NS  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                70 WCM-PC               1:14.00    1:10.58  
                  33.48     1:10.58 (37.10)                                        
  2 Ingalls, Donald A         71 MVM-PC               1:15.00    1:11.97  
                  34.56     1:11.97 (37.41)                                        
  3 Fewster, Robert F         70 TVM-PC               1:35.00    1:14.85  
                  35.47     1:14.85 (39.38)                                        
  4 Sulzbach, John F          74 MELO-PC              1:15.00    1:15.06  
                  36.75     1:15.06 (38.31)                                        
  5 Hughes, Olin B            71 RINC-PC              1:18.87    1:19.58  
                  36.48     1:19.58 (43.10)                                        
 -- Haworth, A Emory          73 WCM-PC               1:25.50         NS  
 -- Van Horn, William G       70 TOC-PC               1:13.00         NS  
 -- Bledsoe, Dennis R         70 WCM-PC               1:06.30         NS  
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                70 WCM-PC               2:42.00    2:39.41  
                  35.82     1:16.85 (41.03)     1:58.98 (42.13)     2:39.41 (40.43)
  2 Morner, Stan F            74 WCM-PC               2:43.11    2:49.62  
                  37.28     1:21.09 (43.81)     2:05.90 (44.81)     2:49.62 (43.72)
  3 Norris, Robert F          70 DAM-PC               2:46.44    2:49.76  
                  39.26     1:22.41 (43.15)     2:06.19 (43.78)     2:49.76 (43.57)
  4 Fewster, Robert F         70 TVM-PC               3:36.00    2:58.49  
                  37.78     1:23.41 (45.63)     2:12.29 (48.88)     2:58.49 (46.20)
  5 Haworth, A Emory          73 WCM-PC               3:05.50    3:12.89  
                  44.02     1:33.48 (49.46)     2:24.94 (51.46)     3:12.89 (47.95)
 -- Van Horn, William G       70 TOC-PC               2:40.00         NS  
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                70 WCM-PC               7:10.00    7:04.00  
                  37.15     1:18.30 (41.15)     2:01.83 (43.53)     2:45.65 (43.82)
        3:30.07 (44.42)     4:14.73 (44.66)     4:58.14 (43.41)     5:42.84 (44.70)
        6:23.66 (40.82)     7:04.00 (40.34)                                        
  2 Norris, Robert F          70 DAM-PC               7:47.85    7:31.50  
                  39.66     1:23.40 (43.74)     2:08.28 (44.88)     2:53.32 (45.04)
        3:40.18 (46.86)     4:26.38 (46.20)     5:12.79 (46.41)     6:00.06 (47.27)
        6:46.41 (46.35)     7:31.50 (45.09)                                        
  3 Sulzbach, John F          74 MELO-PC              8:00.00    7:37.78  
                  39.40     1:24.03 (44.63)     2:10.87 (46.84)     2:57.80 (46.93)
        3:45.13 (47.33)     4:32.40 (47.27)     5:19.66 (47.26)     6:07.24 (47.58)
        6:53.70 (46.46)     7:37.78 (44.08)                                        
  4 Morner, Stan F            74 WCM-PC               7:33.28    7:38.13  
                  39.59     1:26.84 (47.25)     2:13.51 (46.67)     3:01.37 (47.86)
        3:48.98 (47.61)     4:35.87 (46.89)     5:22.82 (46.95)     6:09.34 (46.52)
        6:55.36 (46.02)     7:38.13 (42.77)                                        
  5 Ingalls, Donald A         71 MVM-PC               8:30.00    7:59.47  
                  39.54     1:23.07 (43.53)     2:09.97 (46.90)     2:59.73 (49.76)
        3:49.24 (49.51)     4:38.82 (49.58)     5:28.99 (50.17)     6:20.79 (51.80)
        7:11.90 (51.11)     7:59.47 (47.57)                                        
  6 Milliman, Mike            74 OAK-PC               8:23.35    8:28.64  
                  44.75     1:33.14 (48.39)     2:24.32 (51.18)     3:17.41 (53.09)
        4:10.05 (52.64)                                                            
            7:45.42 ( )     8:28.64 (43.22)                                        
  7 Fewster, Robert F         70 TVM-PC               9:20.00    8:33.97  
                  42.59     1:31.61 (49.02)     2:26.18 (54.57)     3:20.67 (54.49)
        4:14.75 (54.08)     5:06.22 (51.47)     5:59.34 (53.12)     6:48.68 (49.34)
        7:41.14 (52.46)     8:33.97 (52.83)                                        
  8 Pedder, Stan              74 WCM-PC              11:00.00    9:41.47  
                  54.93     1:53.61 (58.68)   2:55.43 (1:01.82)   3:57.15 (1:01.72)
      4:57.22 (1:00.07)     5:55.25 (58.03)     6:53.65 (58.40)     7:51.33 (57.68)
        8:47.33 (56.00)     9:41.47 (54.14)                                        
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          70 DAM-PC              16:16.53   15:25.37  
                  41.37     1:28.08 (46.71)     2:15.19 (47.11)     3:02.64 (47.45)
        3:49.86 (47.22)     4:36.98 (47.12)     5:24.05 (47.07)     6:11.34 (47.29)
        6:58.00 (46.66)     7:45.22 (47.22)     8:32.22 (47.00)     9:18.87 (46.65)
       10:05.25 (46.38)    10:51.42 (46.17)    11:38.38 (46.96)    12:24.24 (45.86)
       13:09.86 (45.62)    13:55.65 (45.79)    14:41.42 (45.77)    15:25.37 (43.95)
  2 Ingalls, Donald A         71 MVM-PC              17:30.00   16:43.27  
                  44.51     1:33.50 (48.99)     2:23.59 (50.09)     3:14.39 (50.80)
        4:04.24 (49.85)     4:55.69 (51.45)     5:46.85 (51.16)     6:37.25 (50.40)
        7:29.51 (52.26)     8:20.97 (51.46)     9:11.96 (50.99)    10:02.68 (50.72)
       10:53.89 (51.21)    11:44.88 (50.99)    12:35.15 (50.27)    13:25.66 (50.51)
       14:16.46 (50.80)    15:07.71 (51.25)    15:57.42 (49.71)    16:43.27 (45.85)
  3 Fewster, Robert F         70 TVM-PC              19:30.00   17:57.33  
                  44.38     1:37.90 (53.52)     2:34.83 (56.93)     3:30.04 (55.21)
        4:28.28 (58.24)     5:24.80 (56.52)     6:21.71 (56.91)     7:17.34 (55.63)
        8:10.92 (53.58)     9:02.40 (51.48)     9:54.61 (52.21)    10:50.14 (55.53)
       11:42.84 (52.70)    12:35.34 (52.50)    13:29.13 (53.79)    14:21.83 (52.70)
       15:16.74 (54.91)    16:10.11 (53.37)    17:03.60 (53.49)    17:57.33 (53.73)
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC                   NT   15:18.10  
 
Men 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lane, Ed V                70 WCM-PC              26:45.00   24:22.41  
                  37.77     1:19.61 (41.84)     2:02.92 (43.31)     2:47.76 (44.84)
        3:32.93 (45.17)     4:17.77 (44.84)     5:03.27 (45.50)     5:48.27 (45.00)
        6:33.40 (45.13)     7:17.38 (43.98)     8:02.17 (44.79)     8:47.02 (44.85)
        9:31.83 (44.81)    10:16.20 (44.37)    11:01.36 (45.16)    11:45.83 (44.47)
       12:30.47 (44.64)    13:14.96 (44.49)    13:59.98 (45.02)    14:44.90 (44.92)
       15:30.09 (45.19)    16:15.28 (45.19)    16:59.77 (44.49)    17:45.06 (45.29)
       18:29.73 (44.67)    19:13.69 (43.96)    19:58.16 (44.47)    20:42.31 (44.15)
       21:27.30 (44.99)    22:12.50 (45.20)    22:57.23 (44.73)    23:40.69 (43.46)
       24:22.41 (41.72)
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC             25:47.50   25:15.72  
                  40.34     1:27.07 (46.73)     2:14.35 (47.28)     3:02.60 (48.25)
        3:48.52 (45.92)     4:34.19 (45.67)     5:19.60 (45.41)     6:05.67 (46.07)
        6:51.05 (45.38)     7:36.01 (44.96)     8:22.36 (46.35)     9:07.98 (45.62)
        9:53.86 (45.88)    10:41.18 (47.32)    11:26.17 (44.99)    12:12.45 (46.28)
       12:59.26 (46.81)    13:44.90 (45.64)    14:31.86 (46.96)    15:18.10 (46.24)
       16:03.59 (45.49)    16:49.60 (46.01)    17:36.15 (46.55)    18:22.91 (46.76)
       19:09.89 (46.98)    19:57.35 (47.46)    20:44.41 (47.06)    21:32.46 (48.05)
       22:18.87 (46.41)    23:04.75 (45.88)    23:50.79 (46.04)    24:34.36 (43.57)
       25:15.72 (41.36)
  3 Norris, Robert F          70 DAM-PC              26:32.21   25:43.06  
                  42.37     1:29.03 (46.66)     2:16.56 (47.53)     3:04.08 (47.52)
        3:51.38 (47.30)     4:38.31 (46.93)     5:25.51 (47.20)     6:12.39 (46.88)
        6:59.33 (46.94)     7:46.39 (47.06)     8:33.08 (46.69)     9:20.02 (46.94)
       10:06.97 (46.95)    10:53.92 (46.95)    11:40.81 (46.89)    12:27.73 (46.92)
       13:15.13 (47.40)    14:02.72 (47.59)    14:50.21 (47.49)    15:37.55 (47.34)
       16:24.70 (47.15)    17:11.66 (46.96)    17:58.70 (47.04)    18:45.56 (46.86)
       19:32.53 (46.97)    20:19.75 (47.22)    21:06.50 (46.75)    21:53.20 (46.70)
       22:39.53 (46.33)    23:26.39 (46.86)    24:13.66 (47.27)    24:59.30 (45.64)
       25:43.06 (43.76)
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bledsoe, Dennis R         70 WCM-PC                 36.50      34.64  
  2 Norris, Robert F          70 DAM-PC                 38.24      37.77  
  3 Sulzbach, John F          74 MELO-PC                43.00      39.63  
  4 Ingalls, Donald A         71 MVM-PC                 44.00      42.38  
  5 Milliman, Mike            74 OAK-PC                 42.46      43.67  
  6 Pedder, Stan              74 WCM-PC                 50.00      52.42  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          70 DAM-PC               1:19.44    1:19.80  
                  39.13     1:19.80 (40.67)                                        
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              1:25.43    1:24.42  
                  40.59     1:24.42 (43.83)                                        
  3 Sulzbach, John F          74 MELO-PC              1:35.00    1:31.84  
                  44.60     1:31.84 (47.24)                                        
  4 Ingalls, Donald A         71 MVM-PC               1:40.00    1:38.45  
                  47.23     1:38.45 (51.22)                                        
 -- Bledsoe, Dennis R         70 WCM-PC               1:18.20         NS  
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Norris, Robert F          70 DAM-PC               2:53.49    3:01.02  
                  41.95     1:27.97 (46.02)     2:15.29 (47.32)     3:01.02 (45.73)
  2 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:08.47    3:10.70  
                  44.48     1:33.75 (49.27)     2:24.74 (50.99)     3:10.70 (45.96)
  3 Milliman, Mike            74 OAK-PC               3:31.56    3:31.14  
                  50.40     1:44.48 (54.08)     2:41.17 (56.69)     3:31.14 (49.97)
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           70 WCM-PC                 38.20      38.59  
  2 Panko, Stanley E          71 SMMM-PC                40.00      40.14  
  3 Ingalls, Donald A         71 MVM-PC                 43.00      42.63  
  4 Lane, Ed V                70 WCM-PC                 43.00      43.19  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perilman, Jim E           70 WCM-PC               1:26.40    1:31.17  
                  43.08     1:31.17 (48.09)                                        
  2 Lane, Ed V                70 WCM-PC               1:38.00    1:35.05  
                  45.57     1:35.05 (49.48)                                        
  3 Sulzbach, John F          74 MELO-PC              1:45.00    1:38.02  
                  45.77     1:38.02 (52.25)                                        
  4 Panko, Stanley E          71 SMMM-PC              1:35.00    1:38.64  
                  45.96     1:38.64 (52.68)                                        
  5 Haworth, A Emory          73 WCM-PC               1:35.50    1:41.72  
                  47.00     1:41.72 (54.72)                                        
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:15.37    3:15.22  
                  44.24     1:33.98 (49.74)     2:25.71 (51.73)     3:15.22 (49.51)
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-PC               3:19.00    3:20.32  
                  45.73     1:36.51 (50.78)     2:29.59 (53.08)     3:20.32 (50.73)
  3 Lane, Ed V                70 WCM-PC               3:32.00    3:24.96  
                  46.07     1:37.94 (51.87)     2:31.27 (53.33)     3:24.96 (53.69)
  4 Haworth, A Emory          73 WCM-PC               3:24.90    3:52.10  
                  47.59     1:44.01 (56.42)   2:47.04 (1:03.03)   3:52.10 (1:05.06)
 -- Panko, Stanley E          71 SMMM-PC              3:50.00         NS  
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bledsoe, Dennis R         70 WCM-PC                 32.10      31.53  
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-PC                 35.50      36.22  
  3 Haworth, A Emory          73 WCM-PC                 37.60      36.26  
  4 Morner, Stan F            74 WCM-PC                 38.15      39.28  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              1:21.66    1:22.65  
                  40.31     1:22.65 (42.34)                                        
  2 Sulzbach, John F          74 MELO-PC              1:50.00    1:46.74  
                  50.27     1:46.74 (56.47)                                        
 -- Morner, Stan F            74 WCM-PC               1:34.91         NS  
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              3:13.37    3:11.13  
                  45.77     1:37.57 (51.80)     2:28.86 (51.29)     3:11.13 (42.27)
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-PC               3:28.00    3:38.40  
                  45.98     1:39.85 (53.87)     2:37.31 (57.46)   3:38.40 (1:01.09)
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bledsoe, Dennis R         70 WCM-PC               1:16.52    1:17.12  
                  33.80     1:17.12 (43.32)                                        
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-PC               1:24.60    1:25.03  
                  39.49     1:25.03 (45.54)                                        
  3 Sulzbach, John F          74 MELO-PC              1:35.00    1:31.13  
                  43.55     1:31.13 (47.58)                                        
  4 Morner, Stan F            74 WCM-PC               1:27.82    1:32.45  
                  44.24     1:32.45 (48.21)                                        
 -- Haworth, A Emory          73 WCM-PC               1:28.50         NS  
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Bledsoe, Dennis R         70 WCM-PC               3:02.10         NS  
 -- Van Horn, William G       70 TOC-PC               3:45.00         NS  
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        71 STAN-PC              6:35.73    6:35.86  
                  45.26     1:36.90 (51.64)     2:29.16 (52.26)     3:21.25 (52.09)
        4:16.32 (55.07)     5:08.80 (52.48)     5:53.71 (44.91)     6:35.86 (42.15)
  2 Perilman, Jim E           70 WCM-PC               7:24.00    7:14.18  
                  46.33     1:41.34 (55.01)   2:43.23 (1:01.89)     3:42.12 (58.89)
        4:37.96 (55.84)     5:33.03 (55.07)     6:26.09 (53.06)     7:14.18 (48.09)
  3 Morner, Stan F            74 WCM-PC               7:10.81    7:22.72  
                  49.27     1:48.33 (59.06)     2:46.73 (58.40)     3:44.85 (58.12)
      4:48.96 (1:04.11)   5:50.37 (1:01.41)     6:38.46 (48.09)     7:22.72 (44.26)
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Daniel R         75 USF-PC                 32.50      31.76  
  2 Conkey, Jim               77 SNM-PC                 37.26      38.25  
  3 Kline, Howard J           76 USF-PC                 39.00      40.43  
  4 Daniel, Jack C            76 WCM-PC                 55.00      41.69  
 -- Moretto, Bob              77 TOC-PC                 40.00         NS  
 -- Galvin, Barry T           75 USF-PC                 36.00         NS  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               1:15.90    1:14.92  
                  36.25     1:14.92 (38.67)                                        
  2 Osborne, Daniel R         75 USF-PC               1:14.00    1:16.95  
                  36.32     1:16.95 (40.63)                                        
  3 Conkey, Jim               77 SNM-PC               1:27.31    1:24.47  
                  40.03     1:24.47 (44.44)                                        
  4 Kline, Howard J           76 USF-PC               1:18.00    1:38.59  
                  45.73     1:38.59 (52.86)                                        
 -- Moretto, Bob              77 TOC-PC               1:40.00         NS  
 -- Galvin, Barry T           75 USF-PC               1:18.00         NS  
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               2:58.44    2:46.88  
                  37.14     1:20.44 (43.30)     2:05.63 (45.19)     2:46.88 (41.25)
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               3:00.00    2:49.94  
                  36.38     1:19.33 (42.95)     2:05.85 (46.52)     2:49.94 (44.09)
  3 Conkey, Jim               77 SNM-PC               3:12.54    3:10.10  
                  42.61     1:32.22 (49.61)     2:22.95 (50.73)     3:10.10 (47.15)
  4 Daniel, Jack C            76 WCM-PC               3:50.00    3:31.16  
                  46.22     1:40.21 (53.99)     2:36.48 (56.27)     3:31.16 (54.68)
 -- Moretto, Bob              77 TOC-PC               3:50.00         NS  
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               7:44.57    7:35.95  
                  42.10     1:27.12 (45.02)     2:15.64 (48.52)     3:01.57 (45.93)
        3:49.54 (47.97)     4:35.60 (46.06)     5:22.31 (46.71)     6:08.37 (46.06)
        6:53.84 (45.47)     7:35.95 (42.11)                                        
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               8:00.00    7:56.97  
                  38.14     1:23.10 (44.96)     2:10.33 (47.23)     2:59.75 (49.42)
        3:50.60 (50.85)     4:39.94 (49.34)     5:30.77 (50.83)     6:21.26 (50.49)
        7:10.50 (49.24)     7:56.97 (46.47)                                        
  3 Conkey, Jim               77 SNM-PC               8:50.22    8:37.51  
                  44.56     1:35.98 (51.42)     2:28.72 (52.74)     3:21.95 (53.23)
        4:14.35 (52.40)     5:08.37 (54.02)     6:02.48 (54.11)     6:56.25 (53.77)
        7:48.30 (52.05)     8:37.51 (49.21)                                        
  4 Grohe, William E          75 USF-PC               9:16.57    9:29.94  
                  45.31     1:37.85 (52.54)     2:34.70 (56.85)     3:34.30 (59.60)
      4:34.91 (1:00.61)     5:34.53 (59.62)   6:35.15 (1:00.62)     7:34.25 (59.10)
        8:33.23 (58.98)     9:29.94 (56.71)                                        
  5 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              9:10.00    9:34.00  
                  43.41     1:36.24 (52.83)     2:34.07 (57.83)   3:34.31 (1:00.24)
      4:34.40 (1:00.09)   5:36.35 (1:01.95)   6:37.94 (1:01.59)   7:38.90 (1:00.96)
        8:37.40 (58.50)     9:34.00 (56.60)                                        
 
Men 75-79 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC              16:30.00   16:08.56  
                  43.36     1:32.78 (49.42)     2:23.04 (50.26)     3:12.58 (49.54)
        4:02.10 (49.52)     4:50.81 (48.71)     5:40.41 (49.60)     6:28.97 (48.56)
        7:17.76 (48.79)     8:06.27 (48.51)     8:54.46 (48.19)     9:42.72 (48.26)
       10:30.46 (47.74)    11:18.98 (48.52)    12:07.19 (48.21)    12:56.01 (48.82)
       13:45.12 (49.11)    14:33.41 (48.29)    15:21.62 (48.21)    16:08.56 (46.94)
  2 Grohe, William E          75 USF-PC              19:58.00   19:50.08  
                  50.19     1:45.06 (54.87)     2:43.56 (58.50)     3:41.75 (58.19)
        4:41.61 (59.86)   5:41.81 (1:00.20)   7:41.16 (1:59.35)     8:40.08 (58.92)
     10:40.06 (1:59.98)  11:42.55 (1:02.49)                                        
           12:44.90 ( )  13:48.03 (1:03.13)  15:51.47 (2:03.44)  16:53.60 (1:02.13)
     17:54.43 (1:00.83)    18:53.25 (58.82)    19:50.68 (57.43)        19:50.08 ( )
  3 Daniel, Jack C            76 WCM-PC              21:00.00   20:03.41  
                  50.32     1:49.03 (58.71)   2:49.58 (1:00.55)   3:49.90 (1:00.32)
      4:50.88 (1:00.98)   5:52.44 (1:01.56)   6:53.68 (1:01.24)   7:55.66 (1:01.98)
      8:56.50 (1:00.84)   9:58.82 (1:02.32)  11:01.67 (1:02.85)  12:04.67 (1:03.00)
     13:07.11 (1:02.44)  14:08.20 (1:01.09)  15:10.20 (1:02.00)  16:10.79 (1:00.59)
     17:12.00 (1:01.21)    18:10.55 (58.55)    19:09.51 (58.96)    20:03.41 (53.90)
  4 Nieman, Frank B           76 WCM-PC              22:30.00   20:43.35  
 -- Anderson, Paul N          75 RINC-PC             19:00.00         NS  
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC              26:15.50   26:12.77  
                  44.66     1:32.92 (48.26)     2:21.34 (48.42)     3:10.34 (49.00)
        3:58.85 (48.51)     4:46.26 (47.41)     5:36.39 (50.13)     6:25.11 (48.72)
        7:11.80 (46.69)     8:00.01 (48.21)     8:49.34 (49.33)     9:36.38 (47.04)
       10:24.20 (47.82)    11:12.52 (48.32)    12:02.64 (50.12)    12:49.35 (46.71)
       13:38.96 (49.61)    14:26.70 (47.74)    15:15.30 (48.60)    16:02.04 (46.74)
       16:49.66 (47.62)    17:37.00 (47.34)    18:25.86 (48.86)    19:13.47 (47.61)
       19:59.97 (46.50)    20:47.05 (47.08)    21:33.98 (46.93)    22:22.34 (48.36)
       23:08.92 (46.58)    23:55.75 (46.83)    24:42.82 (47.07)    25:28.85 (46.03)
       26:12.77 (43.92)
  2 Grohe, William E          75 USF-PC              30:49.76   31:28.14  
                                                    2:33.21 ( )     3:29.91 (56.70)
        4:27.40 (57.49)     5:26.78 (59.38)     6:26.52 (59.74)     7:25.23 (58.71)
        8:25.06 (59.83)                            10:25.53 ( )    11:24.40 (58.87)
       12:22.21 (57.81)    13:21.53 (59.32)    14:19.48 (57.95)                    
           16:16.18 ( )    17:15.16 (58.98)                            19:07.98 ( )
                                                                       23:01.17 ( )
       23:59.55 (58.38)    24:57.00 (57.45)    25:54.06 (57.06)    26:49.65 (55.59)
       27:45.17 (55.52)    28:41.80 (56.63)    29:37.62 (55.82)    30:34.26 (56.64)
       31:28.14 (53.88)
  3 Anderson, Paul N          75 RINC-PC             32:10.00   33:14.17  
                  47.66     1:41.32 (53.66)     2:39.84 (58.52)     3:39.48 (59.64)
        4:37.97 (58.49)     5:36.90 (58.93)     6:36.78 (59.88)   7:36.79 (1:00.01)
        8:36.03 (59.24)     9:35.67 (59.64)    10:35.13 (59.46)    11:34.35 (59.22)
     12:36.14 (1:01.79)  13:36.66 (1:00.52)  14:38.39 (1:01.73)  15:38.61 (1:00.22)
     16:39.78 (1:01.17)  17:42.08 (1:02.30)  18:43.79 (1:01.71)  19:46.27 (1:02.48)
     20:47.65 (1:01.38)  21:48.43 (1:00.78)  22:49.72 (1:01.29)  23:51.60 (1:01.88)
     24:55.07 (1:03.47)  25:59.72 (1:04.65)  27:02.61 (1:02.89)  28:05.87 (1:03.26)
     29:08.55 (1:02.68)  30:10.25 (1:01.70)  31:11.90 (1:01.65)  32:12.47 (1:00.57)
     33:14.17 (1:01.70)
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Daniel R         75 USF-PC                 41.00      41.30  
  2 Grohe, William E          75 USF-PC                 46.96      47.80  
  3 Schlange, Gunter R        79 MAAC-PC                53.27      56.08  
 -- Moretto, Bob              77 TOC-PC                 52.00         NS  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               1:31.90    1:28.96  
                  43.58     1:28.96 (45.38)                                        
  2 Grohe, William E          75 USF-PC               1:46.19    1:49.50  
                  51.15     1:49.50 (58.35)                                        
  3 Schlange, Gunter R        79 MAAC-PC              2:03.54    2:08.13  
                  57.27   2:08.13 (1:10.86)                                        
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mayo, Robert W            75 WCM-PC               3:12.00    3:24.57  
                  47.14     1:39.78 (52.64)     2:33.34 (53.56)     3:24.57 (51.23)
  2 Grohe, William E          75 USF-PC               4:13.64    4:05.00  
                  53.59   1:55.95 (1:02.36)   3:01.71 (1:05.76)   4:05.00 (1:03.29)
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC                 40.10      39.77  
  2 Nieman, Frank B           76 WCM-PC                 48.50      49.37  
  3 Schlange, Gunter R        79 MAAC-PC                53.95      53.58  
  4 Anderson, Paul N          75 RINC-PC                58.00      57.22  
 -- Galvin, Barry T           75 USF-PC                 45.00         NS  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC               1:30.20    1:31.67  
                  42.23     1:31.67 (49.44)                                        
  2 Nieman, Frank B           76 WCM-PC               1:53.00    1:55.76  
                  54.60   1:55.76 (1:01.16)                                        
  3 Schlange, Gunter R        79 MAAC-PC              2:04.24    2:10.96  
                  59.66   2:10.96 (1:11.30)                                        
  4 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              2:20.00    2:19.56  
                1:04.95   2:19.56 (1:14.61)                                        
 -- Galvin, Barry T           75 USF-PC               1:45.00         NS  
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC               3:15.50    3:15.67  
                  43.63     1:33.99 (50.36)     2:26.31 (52.32)     3:15.67 (49.36)
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               3:30.00    3:25.88  
                  43.25     1:35.47 (52.22)     2:30.04 (54.57)     3:25.88 (55.84)
  3 Anderson, Paul N          75 RINC-PC              5:20.00    4:59.78  
                1:03.15   2:21.01 (1:17.86)   3:42.97 (1:21.96)   4:59.78 (1:16.81)
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC                 34.10      34.86  
 -- Nieman, Frank B           76 WCM-PC                 50.00         NS  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieman, Frank B           76 WCM-PC               2:35.00    2:13.12  
                  57.15   2:13.12 (1:15.97)                                        
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Ashley O           77 AAM-PC               1:20.40    1:21.11  
                  37.39     1:21.11 (43.72)                                        
  2 Stupfel, Norman E         76 WCM-PC               1:34.00    1:31.89  
                  46.32     1:31.89 (45.57)                                        
  3 Osborne, Daniel R         75 USF-PC               1:30.00    1:40.79  
                  46.26     1:40.79 (54.53)                                        
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Nieman, Frank B           76 WCM-PC               4:30.00    4:07.99  
                  56.05   2:05.03 (1:08.98)   3:13.30 (1:08.27)     4:07.99 (54.69)
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Osborne, Daniel R         75 USF-PC               8:35.00    8:06.02  
                  55.35   2:07.37 (1:12.02)   3:10.54 (1:03.17)     4:09.95 (59.41)
      5:18.03 (1:08.08)   6:26.90 (1:08.87)     7:17.83 (50.93)     8:06.02 (48.19)
  2 Nieman, Frank B           76 WCM-PC              10:30.00    8:38.93  
                  56.44   2:12.50 (1:16.06)   3:25.05 (1:12.55)   4:33.59 (1:08.54)
      5:40.18 (1:06.59)   6:47.63 (1:07.45)   8:38.93 (1:51.30)                    
  3 Grohe, William E          75 USF-PC               8:50.27    9:10.80  
                1:06.58   2:25.11 (1:18.53)   3:30.01 (1:04.90)   6:02.11 (2:32.10)
                                7:22.52 ( )   9:10.80 (1:48.28)                    
 
Men 80-84 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           81 RINC-PC                42.00      44.41  
  2 Hurst, John C             82 TCAM-PC                55.00      49.47  
 
Men 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      82 USF-PC               3:00.00    1:55.70  
                  51.78   1:55.70 (1:03.92)                                        
  2 Hurst, John C             82 TCAM-PC              2:25.00    2:06.57  
                  59.80   2:06.57 (1:06.77)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      82 USF-PC               6:00.00    4:29.11  
                  59.39   2:09.52 (1:10.13)   3:21.07 (1:11.55)   4:29.11 (1:08.04)
 
Men 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      82 USF-PC              13:30.00   12:54.44  
                1:02.30   2:19.26 (1:16.96)   3:37.86 (1:18.60)   4:57.99 (1:20.13)
      6:17.49 (1:19.50)   7:40.66 (1:23.17)   9:04.37 (1:23.71)  10:26.25 (1:21.88)
     11:44.26 (1:18.01)  12:54.44 (1:10.18)                                        
 
Men 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schomburg, Richard D      82 USF-PC              27:00.00   26:39.24  
                1:04.30   2:20.14 (1:15.84)   3:40.77 (1:20.63)   4:59.33 (1:18.56)
      6:18.02 (1:18.69)   7:43.04 (1:25.02)   9:04.17 (1:21.13)  10:27.60 (1:23.43)
     11:48.65 (1:21.05)  13:12.17 (1:23.52)  14:32.73 (1:20.56)  15:51.48 (1:18.75)
     17:11.00 (1:19.52)  18:32.91 (1:21.91)  19:55.86 (1:22.95)  21:20.76 (1:24.90)
     22:41.22 (1:20.46)  24:01.80 (1:20.58)  25:22.29 (1:20.49)  26:39.24 (1:16.95)
 
Men 80-84 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Schomburg, Richard D      82 USF-PC              44:00.00         NS  
 
Men 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           81 RINC-PC                51.00      49.88  
  2 Schomburg, Richard D      82 USF-PC               2:00.00    1:13.76  
 -- Hurst, John C             82 TCAM-PC              1:05.00         DQ  
 
Men 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           81 RINC-PC              2:25.00    1:44.10  
                  49.99     1:44.10 (54.11)                                        
  2 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC                   NT    1:51.13  
                  54.56     1:51.13 (56.57)                                        
  3 Schomburg, Richard D      82 USF-PC               3:30.00    2:42.09  
                1:15.30   2:42.09 (1:26.79)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC                   NT    4:01.72  
                  57.03   1:57.33 (1:00.30)   3:00.89 (1:03.56)   4:01.72 (1:00.83)
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           81 RINC-PC                58.00      47.33  
  2 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC                   NT      49.19  
  3 Hurst, John C             82 TCAM-PC              1:20.00    1:10.73  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           81 RINC-PC              3:00.00    1:49.70  
                  50.91     1:49.70 (58.79)                                        
  2 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC                   NT    1:50.50  
                  53.02     1:50.50 (57.48)                                        
 
Men 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC                   NT    4:02.22  
                  54.38   1:56.51 (1:02.13)   3:00.38 (1:03.87)   4:02.22 (1:01.84)
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           81 RINC-PC                59.00      48.50  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Motmans, August           81 RINC-PC              2:15.00    1:52.80  
                  51.79   1:52.80 (1:01.01)                                        
  2 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC                   NT    1:56.92  
                  56.58   1:56.92 (1:00.34)                                        
 
Men 80-84 200 Yard IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cunningham, Robert F      81 SMMM-PC                   NT    4:18.87  
                1:16.64   2:19.49 (1:02.85)   3:25.58 (1:06.09)     4:18.87 (53.29)
 
Men 85-89 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard T          88 WCM-PC                 58.00      50.79  
 
Men 85-89 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard T          88 WCM-PC               2:05.00    1:53.60  
                  54.66     1:53.60 (58.94)                                        
 
Men 85-89 500 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Smith, Richard T          88 WCM-PC                    NT   11:33.56  
 
Men 85-89 500 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard T          88 WCM-PC              12:00.00   11:12.40  
                1:00.43   2:06.46 (1:06.03)   3:14.97 (1:08.51)   4:23.64 (1:08.67)
      5:33.29 (1:09.65)   6:41.38 (1:08.09)   7:51.35 (1:09.97)   8:59.05 (1:07.70)
     10:07.53 (1:08.48)  11:12.40 (1:04.87)                                        
 
Men 85-89 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Smith, Richard T          88 WCM-PC              40:00.00   38:44.85  
                1:03.24   2:14.95 (1:11.71)   3:23.59 (1:08.64)   4:34.90 (1:11.31)
      5:43.83 (1:08.93)   6:55.19 (1:11.36)   8:03.48 (1:08.29)   9:13.02 (1:09.54)
     10:23.80 (1:10.78)  11:33.56 (1:09.76)  13:54.97 (2:21.41)                    
                                                   17:29.36 ( )  18:40.85 (1:11.49)
     19:50.51 (1:09.66)  21:01.61 (1:11.10)  22:12.97 (1:11.36)                    
           24:34.56 ( )  25:46.02 (1:11.46)  26:55.97 (1:09.95)  28:06.61 (1:10.64)
                                                   31:40.77 ( )  32:50.85 (1:10.08)
                               35:12.95 ( )  36:25.02 (1:12.07)  37:36.40 (1:11.38)
     38:44.85 (1:08.45)
 
Men 90-94 50 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             90 RINC-PC              1:08.00    1:04.06  
 
Men 90-94 100 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             90 RINC-PC              2:30.00    2:31.41  
                1:10.15   2:31.41 (1:21.26)                                        
 
Men 90-94 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             90 RINC-PC              1:20.00    1:22.29  
 
Men 90-94 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             90 RINC-PC              3:15.00    3:03.90  
                1:24.94   3:03.90 (1:38.96)                                        
 
Men 90-94 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Keller, Pat L             90 RINC-PC              7:15.00    6:28.24  
                1:23.69   3:07.00 (1:43.31)   4:51.27 (1:44.27)   6:28.24 (1:36.97)
 
Women 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:55.00    3:48.98  
     1) Ramsey, Margaret W W24          2) Benjamin, Bonnie B W34         
     3) Miller, Molly K W25             4) Huang, Jessica W24             
                  28.09       57.56 (57.56)     1:25.00 (27.44)     1:54.34 (56.78)
        2:21.81 (27.47)     2:51.89 (57.55)     3:18.93 (27.04)     3:48.98 (57.09)
  2 Tri Valley Masters-PC  'A'                        4:18.93    4:18.75  
     1) Nygren, Mary Ann W41            2)                                
     3)                                 4) Gentry, Kelly M W22            
                  32.32   1:07.00 (1:07.00)     1:39.43 (32.43)   2:14.29 (1:07.29)
        2:45.37 (31.08)   3:19.93 (1:05.64)     3:47.68 (27.75)     4:18.75 (58.82)
  3 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'A'            3:55.51    4:20.88  
     1) Hale, Jennifer W22              2) Rainer, Anna W47               
     3) Harvey, Kolondra Y W43          4) Griffith, Jennifer L W31       
                  30.21   1:03.31 (1:03.31)     1:31.51 (28.20)     2:02.01 (58.70)
        2:33.82 (31.81)   3:08.40 (1:06.39)     3:24.11 (15.71)   4:20.88 (1:12.48)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:25.00    4:22.96  
     1) Kelleher, Jena C W20            2) Bartlett, Elisabeth L W23      
     3) Hengel, Heidi K W28             4) Iwata, Natsumi W22             
                  30.20   1:02.51 (1:02.51)     1:35.96 (33.45)   2:12.16 (1:09.65)
        2:44.48 (32.32)   3:18.92 (1:06.76)     3:49.41 (30.49)   4:22.96 (1:04.04)
  5 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'B'            5:58.51    5:31.83  
     1) Striebel, Kathy W50             2) Walker, Kjersten W60           
     3) Anson, Susan C W68              4) Coleman, Kate A W66            
                  39.03   1:22.54 (1:22.54)     2:04.26 (41.72)   2:49.28 (1:26.74)
        3:33.48 (44.20)   4:19.78 (1:30.50)     4:53.23 (33.45)   5:31.83 (1:12.05)
 -- Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:18.50         NS  
 -- Walnut Creek Masters-PC  'B'                      4:16.50         NS  
     3) Flemer, Michele L W32           4) Haack, Angela R W34            
 
Women 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:01.00    1:55.61  
     1) Huang, Jessica W24              2) Miller, Molly K W25            
     3) Ramsey, Margaret W W24          4) Benjamin, Bonnie B W34         
                  29.95     1:02.76 (32.81)     1:30.42 (27.66)     1:55.61 (25.19)
  2 Tri Valley Masters-PC  'A'                        2:09.14    2:06.12  
     1) Espiritu, Vicki W23             2) Davies, Erin K W25             
     3) Gentry, Kelly M W22             4) Wigginton, Shannon L W35       
                  31.01       46.66 (15.65)     1:10.61 (23.95)     2:06.12 (55.51)
  3 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:06.50    2:07.49  
     1) Henry, B J W45                  2) Flemer, Michele L W32          
     3) Haack, Angela R W34             4) Todd, Erin E W24               
                  32.43     1:09.08 (36.65)     1:39.33 (30.25)     2:07.49 (28.16)
  4 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'B'            2:08.00    2:08.26  
     1) Filler, Morgan W33              2) Harvey, Kolondra Y W43         
     3) Griffith, Jennifer L W31        4) Hale, Jennifer W22             
                  33.98     1:11.13 (37.15)     1:39.74 (28.61)     2:08.26 (28.52)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:15.00    2:12.96  
     1) Kelleher, Jena C W20            2) Bartlett, Elisabeth L W23      
     3) Iwata, Natsumi W22              4) Hengel, Heidi K W28            
                  33.52       48.63 (15.11)     1:11.98 (23.35)   2:12.96 (1:00.98)
 
Women 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      3:42.00    3:43.04  
     1) Santos, Debbie M W40            2) Beckman, Kasey L W29           
     3) Price, Keiko M W30              4) Fusari, Jill R W42             
                  27.82       56.77 (56.77)     1:24.63 (27.86)                    
            2:21.39 ( )         2:49.01 ( )     3:14.71 (25.70)     3:43.04 (54.03)
  2 Tri Valley Masters-PC  'A'                        3:56.18    3:54.02  
     1) Wigginton, Shannon L W35        2) Droubay, Christy W27           
     3) Elson, Denise E W40             4) Laberge, Karin W45             
                  28.19       58.53 (58.53)     1:26.60 (28.07)     1:57.87 (59.34)
        2:24.85 (26.98)     2:54.76 (56.89)     3:23.15 (28.39)     3:54.02 (59.26)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:05.00    4:05.74  
     1) Nishimoto, Amber D W30          2) Levine, Nancy E W26            
     3) Belliveau, Adrienne C W25       4) Whinery, Joy E W34             
                  30.40   1:03.84 (1:03.84)     1:33.22 (29.38)   2:05.45 (1:01.61)
        2:22.21 (16.76)   3:07.45 (1:02.00)     3:35.57 (28.12)     4:05.74 (58.29)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:40.00    4:26.27  
     1) Liu, Ouida W28                  2) Butler, Kate E W34             
     3) Tilds, Katrina W31              4) Feldman, Ravena W33            
                  31.11                             1:38.64 ( )                    
            2:45.56 ( )         3:21.99 ( )     3:51.98 (29.99)   4:26.27 (1:04.28)
 -- Santa Rosa Masters-PC  'A'                             NT         NS  
     1) Swain, Deborah L W59            2)                                
     3) Coffee, Cassandra S W47         4) Ule, Angela M W28              
 -- Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             4:32.00         NS  
     1) Nylund, Jane A W44              2) Halbrook, Kirsten R W40        
     3) Thompson, Caroline L W27        4) Thompson, Margaret A W28       
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      1:48.30    1:52.42  
     1) Arneson, Kris B W27             2) Tukua, Rebecca R W26           
     3) Price, Keiko M W30              4) Beckman, Kasey L W29           
                  28.99     1:02.05 (33.06)     1:28.26 (26.21)     1:52.42 (24.16)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:00.00    2:01.61  
     1) Liu, Ouida W28                  2) Levine, Nancy E W26            
     3) Belliveau, Adrienne C W25       4) Whinery, Joy E W34             
                  31.61     1:04.76 (33.15)     1:35.49 (30.73)     2:01.61 (26.12)
  3 Chico Masters Swimming-PC  'A'                    2:10.00    2:07.65  
     1) Reece, Katherine F W33          2) Donaldson, Deborah L W43       
     3) Reece, Margaret E W37           4) Lockhart, Christine N W50      
                  34.88     1:09.72 (34.84)     1:39.74 (30.02)     2:07.65 (27.91)
  4 Davis Aquatic Masters-PC  'A'                     2:10.00    2:10.87  
     1) Chow, Jackie I W30              2) Schaefer, Christine M W27      
     3) David, Nicole W41               4) Crownshaw, Lauren A W29        
                  33.75     1:07.85 (34.10)     1:42.53 (34.68)     2:10.87 (28.34)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:36.00    2:17.57  
     1) Feldman, Ravena W33             2) Nishimoto, Amber D W30         
     3) Tilds, Katrina W31              4) Butler, Kate E W34             
                  35.42     1:11.52 (36.10)     1:48.08 (36.56)     2:17.57 (29.49)
  6 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             5:30.00    2:29.54  
     1) Thompson, Caroline L W27        2) Halbrook, Kirsten R W40        
     3) Nylund, Jane A W44              4) Thompson, Margaret A W28       
                  41.86     1:23.44 (41.58)     1:57.53 (34.09)     2:29.54 (32.01)
 
Women 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             4:04.00    4:07.56  
     1) Rublein, Susanne P W38          2) Perry, Rebecca R W44           
     3) Cox, Juliet E W41               4) Girard, Suzie E W38            
                  29.87                             1:32.63 ( )         2:05.76 ( )
        2:35.26 (29.50)   3:07.08 (1:01.32)     3:36.47 (29.39)   4:07.56 (1:00.48)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:18.00    4:09.08  
     1) Duggan, Karen L W38             2) Kesler, Carrol W44             
     3) Gray, Kara L W43                4) Henry, B J W45                 
                  28.83       59.55 (59.55)     1:28.43 (28.88)   2:01.86 (1:02.31)
        2:33.19 (31.33)   3:06.81 (1:04.95)     3:36.43 (29.62)   4:09.08 (1:02.27)
  3 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        4:30.00    4:11.62  
     1) Jones, Sara H W40               2) Beissmann-Curtin, Becky E W36  
     3) Beal, Laura A W44               4)                                
                  30.76   1:05.17 (1:05.17)     1:36.06 (30.89)   2:09.27 (1:04.10)
        2:40.02 (30.75)   3:13.34 (1:04.07)     3:41.47 (28.13)     4:11.62 (58.28)
  4 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 4:25.00    4:22.18  
     1) Hackett, Dina J W47             2) Towers, Kate W47               
     3) Servas, Karen A W47             4) Mittmann, Marie W39            
                  35.78   1:14.64 (1:14.64)     1:45.23 (30.59)   2:18.87 (1:04.23)
        2:49.76 (30.89)   3:23.99 (1:05.12)     3:51.91 (27.92)     4:22.18 (58.19)
  5 The Olympic Club-PC  'A'                          4:49.80    4:31.01  
     1) Felton, Anezka G W61            2) Sanguinet, Amanda K W38        
     3) Sullivan, Maureen W37           4) Welting, Laureen W43           
                  34.69   1:13.81 (1:13.81)     1:44.10 (30.29)   2:22.43 (1:08.62)
        2:59.26 (36.83)   3:37.64 (1:15.21)     4:03.12 (25.48)     4:31.01 (53.37)
  6 Tri Valley Masters-PC  'A'                        4:21.39    4:49.81  
     1) Petersen, Jennifer L W54        2) Hansen, Kerri L W40            
     3) Sullivan, Cameron N W40         4) Kaehms, Janet M W43            
                  35.23   1:13.28 (1:13.28)     1:47.79 (34.51)   2:26.06 (1:12.78)
        2:58.43 (32.37)                             3:51.35 ( )         4:49.81 ( )
  7 University OF San Francisco MA-PC  'A'            5:00.00    4:50.40  
     1) Anicich, Emily W37              2) Geri, Elizabeth A W37          
     3) Harrington, Diana J W36         4) Labusch, Meike M W36           
                  34.33   1:15.29 (1:15.29)     1:50.50 (35.21)   2:29.65 (1:14.36)
        3:07.70 (38.05)   3:48.34 (1:18.69)     4:06.26 (17.92)   4:50.40 (1:02.06)
  8 University OF San Francisco MA-PC  'B'            7:00.00    6:09.84  
     1) Gillesby, Martha J W57          2) Aho, Kirsti W49                
     3) Edler, Monica K W37             4) Dunn, Ann L W44                
                1:01.92   2:11.75 (2:11.75)     2:58.11 (46.36)   3:48.42 (1:36.67)
        4:21.43 (33.01)   4:59.78 (1:11.36)     5:32.98 (33.20)   6:09.84 (1:10.06)
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:01.00    2:02.99  
     1) Santos, Debbie M W40            2) Duggan, Karen L W38            
     3) Fusari, Jill R W42              4) Morgan, Kimberly B W42         
                  30.76     1:04.69 (33.93)     1:33.17 (28.48)     2:02.99 (29.82)
  2 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             2:05.00    2:04.51  
     1) Cox, Juliet E W41               2) Rublein, Susanne P W38         
     3) Perry, Rebecca R W44            4) Girard, Suzie E W38            
                  31.62                             1:37.07 ( )     2:04.51 (27.44)
  3 Tri Valley Masters-PC  'B'                        2:59.12    2:04.58  
     1) Petersen, Jennifer L W54        2) Nygren, Mary Ann W41           
     3) Hansen, Kerri L W40             4) Sullivan, Cameron N W40        
                  41.60     1:22.48 (40.88)     1:47.93 (25.45)     2:04.58 (16.65)
  4 Tri Valley Masters-PC  'A'                        2:03.22    2:12.21  
     1) Laberge, Karin W45              2) Elson, Denise E W40            
     3) Bracken, Judy W W51             4) Kaehms, Janet M W43            
                  32.39     1:06.55 (34.16)     1:40.10 (33.55)     2:12.21 (32.11)
  5 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:15.00    2:12.55  
     1) Jones, Sara H W40               2) Beissmann-Curtin, Becky E W36  
     3) Beal, Laura A W44               4) Swain, Deborah L W59           
                  33.70     1:14.14 (40.44)     1:44.40 (30.26)     2:12.55 (28.15)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:19.00    2:17.70  
     1) Labusch, Meike M W36            2) Anicich, Emily W37             
     3) Geri, Elizabeth A W37           4) Harrington, Diana J W36        
                  32.59     1:10.51 (37.92)     1:42.96 (32.45)     2:17.70 (34.74)
  7 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:00.00    3:32.32  
     1) Gillesby, Martha J W57          2) Melamed, Ann W57               
     3) Edler, Monica K W37             4) Dunn, Ann L W44                
                1:07.25   2:26.05 (1:18.80)     3:00.39 (34.34)     3:32.32 (31.93)
 
Women 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        4:20.00    4:13.87  
     1) Hafner, Hilary R W49            2) Nowack, Susan J W48            
     3) Hawtrey, Nancy S W72            4) Jaubert, Leslie M W51          
                  30.98   1:04.25 (1:04.25)     1:35.71 (31.46)   2:09.54 (1:05.29)
        2:27.14 (17.60)   3:11.06 (1:01.52)     3:40.81 (29.75)   4:13.87 (1:02.81)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:31.00    4:15.36  
     1) Angeloni, Laura J W46           2) Sotelo-Osborne, Sophia S W47   
     3) Sullivan, Lynn S W51            4) Silva, Leslie L W53            
                  29.77   1:01.38 (1:01.38)     1:33.20 (31.82)   2:09.13 (1:07.75)
        2:38.66 (29.53)   3:10.89 (1:01.76)     3:41.86 (30.97)   4:15.36 (1:04.47)
  3 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  5:02.00    4:57.04  
     1) Lepinski, Cokie W49             2) Powell, Susie W W56            
     3) Boorstein, Trish A W48          4) Tevis, Maggie H W61            
                  29.50   1:00.30 (1:00.30)     1:36.38 (36.08)   2:15.12 (1:14.82)
        2:52.18 (37.06)   3:33.30 (1:18.18)     4:13.49 (40.19)   4:57.04 (1:23.74)
  4 Club Hot Tub-PC  'A'                              5:05.00    5:12.31  
     1) Schindler, Lisa M W45           2) Jansen, Mary-Kaye W49          
     3) Neuschwander, Cindy G W55       4) Romine, Terri W48              
                  41.36   1:26.96 (1:26.96)     2:06.03 (39.07)   2:50.03 (1:23.07)
        3:24.02 (33.99)   4:03.19 (1:13.16)     4:36.41 (33.22)   5:12.31 (1:09.12)
  5 The Olympic Club-PC  'A'                          5:40.80    5:21.63  
     1) Meyer, Margery W86              2) Stretch, Nancy A W69           
     3) Quinn, Phyllis E W53            4) Meyer, Marguerite W50          
                  44.24   1:36.44 (1:36.44)     2:21.39 (44.95)   3:11.86 (1:35.42)
        3:44.73 (32.87)   4:20.06 (1:08.20)     4:49.47 (29.41)   5:21.63 (1:01.57)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'B'            7:30.00    6:10.28  
     1) Andrews, Elizabeth C W45        2) Melamed, Ann W57               
     3) Chase, Tina K W49               4) Byrnes, Barbara G W52          
                  37.73   1:31.36 (1:31.36)     2:23.59 (52.23)   3:32.67 (2:01.31)
        4:10.46 (37.79)   4:50.97 (1:18.30)     5:28.32 (37.35)   6:10.28 (1:19.31)
 -- University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:33.00         DQ  
     1) Huang, Cathy E W54              2) Dornan, Gwen A W46             
     3) Ogilvie, Carol M W53            4) Smith, Diane C W45             
                  33.90   1:10.07 (1:10.07)     1:40.53 (30.46)   2:15.49 (1:05.42)
        2:46.45 (30.96)   3:19.37 (1:03.88)     3:47.60 (28.23)          DQ (59.56)
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:10.00    2:10.88  
     1) Nowack, Susan J W48             2) Hafner, Hilary R W49           
     3) Terhorst, Hermine M W50         4) Jaubert, Leslie M W51          
                  36.84     1:10.66 (33.82)     1:42.62 (31.96)     2:10.88 (28.26)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      2:13.00    2:11.74  
     1) Williams, Mary V W45            2) Sotelo-Osborne, Sophia S W47   
     3) Angeloni, Laura J W46           4) Sullivan, Lynn S W51           
                  38.07     1:12.92 (34.85)     1:44.16 (31.24)     2:11.74 (27.58)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:17.00    2:13.21  
     1) Smith, Diane C W45              2) Huang, Cathy E W54             
     3) Ogilvie, Carol M W53            4) Dornan, Gwen A W46             
                  30.75     1:10.76 (40.01)     1:44.36 (33.60)     2:13.21 (28.85)
  4 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 2:35.00    2:28.51  
     1) Hackett, Dina J W47             2) Rose, Sheila D W46             
     3) Towers, Kate W47                4) Servas, Karen A W47            
                  38.87     1:26.34 (47.47)     1:58.15 (31.81)     2:28.51 (30.36)
  5 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  2:35.00    2:30.14  
     1) Tevis, Maggie H W61             2) Lepinski, Cokie W49            
     3) Powell, Susie W W56             4) Boorstein, Trish A W48         
                  44.07     1:19.16 (35.09)     1:56.84 (37.68)     2:30.14 (33.30)
  6 Club Hot Tub-PC  'A'                              2:45.00    2:37.81  
     1) Romine, Terri W48               2) Jansen, Mary-Kaye W49          
     3) Neuschwander, Cindy G W55       4) Schindler, Lisa M W45          
                  37.77     1:21.85 (44.08)     2:05.94 (44.09)     2:37.81 (31.87)
  7 University OF San Francisco MA-PC  'B'            3:30.00    2:57.67  
     1) Huckabay, Emma L W53            2) Andrews, Elizabeth C W45       
     3) Byrnes, Barbara G W52           4) Chase, Tina K W49              
                  54.27     1:38.95 (44.68)     1:54.07 (15.12)   2:57.67 (1:03.60)
  8 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'A'            3:05.00    2:59.08  
     1) Striebel, Kathy W50             2) Coleman, Kate A W66            
     3) Anson, Susan C W68              4) Walker, Kjersten W60           
                  42.92     1:31.89 (48.97)     2:23.02 (51.13)     2:59.08 (36.06)
 -- Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:13.00         NS  
 
Women 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      5:10.00    5:07.73  
     1) Harms, Kildine J W55            2) Alexander, Martha A W59        
     3) Tukua, Karen M W59              4) Scott, Stephanie I W62         
                  39.38                             1:56.51 ( )         2:31.68 ( )
        3:06.18 (34.50)   3:44.88 (1:13.20)     4:21.92 (37.04)   5:07.73 (1:22.85)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            6:30.00    5:49.46  
     1) Campbell, Martha C W60          2) Dumont, Mary T W55             
     3) Pashelinsky, Erin L W61         4) Burrell, Grendel S W57         
                  47.70   1:41.41 (1:41.41)     2:19.97 (38.56)   3:00.53 (1:19.12)
        3:44.82 (44.29)   4:37.87 (1:37.34)     5:11.56 (33.69)   5:49.46 (1:11.59)
  3 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             5:50.00    5:49.99  
     1) Giusti, Vickie W56              2) MC Partland, Peg K W66         
     3) Voorhies, Randi W60             4) Caso, Susie A W62              
                  39.88   1:23.76 (1:23.76)     1:51.48 (27.72)   2:46.92 (1:23.16)
        3:29.46 (42.54)   4:18.91 (1:31.99)     5:01.76 (42.85)   5:49.99 (1:31.08)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            8:50.00    6:33.10  
     1) Delaney, Barbara B W63          2) Dunn, Audrey J W55             
     3) Chaitkin, Lauren E W64          4) Short, Laura J W59             
                  50.14   1:45.96 (1:45.96)     2:28.32 (42.36)   3:22.98 (1:37.02)
        4:05.10 (42.12)   5:01.00 (1:38.02)     5:44.37 (43.37)   6:33.10 (1:32.10)
 
Women 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             3:00.00    2:46.41  
     1) Stanton, Susan G W56            2) MC Partland, Peg K W66         
                  39.83     1:25.78 (45.95)     2:12.78 (47.00)     2:46.41 (33.63)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:25.00    2:46.98  
     1) Tukua, Karen M W59              2) Harms, Kildine J W55           
     3) Alexander, Martha A W59         4) Scott, Stephanie I W62         
                  50.89     1:36.68 (45.79)     2:11.43 (34.75)     2:46.98 (35.55)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:30.00    3:01.19  
     1) Campbell, Martha C W60          2) Burrell, Grendel S W57         
     3) Pashelinsky, Erin L W61         4)                                
                  51.63     1:33.17 (41.54)     2:19.11 (45.94)     3:01.19 (42.08)
  4 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            3:25.00    3:15.38  
     1) Perry, Laurie S W55             2) Williams, Connie L W62         
     3) Parola, Sheryl A W60            4) MC Vicker, Julie M W65         
                                1:44.08 ( )     2:34.72 (50.64)     3:15.38 (40.66)
 -- University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:15.00         NS  
     1) Delaney, Barbara B W63          2) Dunn, Audrey J W55             
     3) Chaitkin, Lauren E W64          4) Short, Laura J W59             
 
Women 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                     10:25.00    7:30.02  
     1) Kraetzer, Midge S W70           2) Haworth, Joyce M W71           
     3) Chin, Lisa S W65                4) Howell, Jae W86                
                  55.72   1:57.73 (1:57.73)   3:03.18 (1:05.45)   4:15.30 (2:17.57)
        5:06.56 (51.26)   6:04.01 (1:48.71)     6:45.79 (41.78)   7:30.02 (1:26.01)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            8:00.00    7:54.71  
     1) Bietz, Zandra G W65             2) Mutzner, Marilyn A W80         
     3) Rodd, Gail G W66                4) MC Vicker, Julie M W65         
                1:13.52   2:41.64 (2:41.64)     3:37.15 (55.51)   4:45.68 (2:04.04)
        5:33.11 (47.43)                             7:08.11 ( )         7:54.71 ( )
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'           12:15.00    8:16.85  
     1) Rose, Polly W66                 2) Hagiwara, Tanako W70           
     3) Kang, Peggy W73                 4) Allen, Gloria W68              
                1:02.27   2:15.14 (2:15.14)     3:02.58 (47.44)                    
            4:50.52 ( )         5:09.82 ( )     5:57.03 (47.21)   8:16.85 (3:07.03)
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:10.00    4:09.68  
     1) Kraetzer, Midge S W70           2) Germolus, Dixie C W81          
     3) Howell, Jae W86                 4) Haworth, Joyce M W71           
                  49.43   2:03.16 (1:13.73)   4:09.68 (2:06.52)                    
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            6:20.00    4:42.19  
     1) Rose, Polly W66                 2) Hagiwara, Tanako W70           
     3) Kang, Peggy W73                 4) Allen, Gloria W68              
                1:10.45   2:17.08 (1:06.63)   3:25.69 (1:08.61)   4:42.19 (1:16.50)
 
Women 75+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      9:00.00    6:45.43  
     1) Hirsch, Ann M W78               2) Duncan, Jean M W76             
     3) Monroe, Donna W75               4) Alexander, Joan E W77          
                                                    3:29.02 ( )         4:15.64 ( )
        5:07.02 (51.38)   5:54.07 (1:38.43)     6:45.43 (51.36)     6:45.43 (51.36)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'           11:15.00    9:45.22  
     1) Allen, Mary A W76               2) Byrnes, Ilse M W82             
     3) Bensu, Janet L W76              4) Voorhees, Margaret S W80       
                1:07.44   2:17.85 (2:17.85)   3:47.11 (1:29.26)   5:22.97 (3:05.12)
      6:25.64 (1:02.67)   7:32.24 (2:09.27)   8:37.85 (1:05.61)   9:45.22 (2:12.98)
 
Women 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:00.00    3:44.47  
     1) Duncan, Jean M W76              2) Hirsch, Ann M W78              
     3) Alexander, Joan E W77           4) Monroe, Donna W75              
                                1:55.47 ( )     2:47.32 (51.85)     3:44.47 (57.15)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            7:00.00    4:56.09  
     1) Allen, Mary A W76               2) Byrnes, Ilse M W82             
     3) Voorhees, Margaret S W80        4) Bensu, Janet L W76             
                  58.77     1:18.08 (19.31)   2:42.42 (1:24.34)   4:56.09 (2:13.67)
 
Men 18+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'A'            3:30.00    3:24.01  
     1) Penneys, David M26              2)                                
     3) Ritter, Justin P M33            4) Bannister, Ian M23             
                  25.56       52.37 (52.37)     1:16.57 (24.20)     1:43.44 (51.07)
        2:08.79 (25.35)     2:36.13 (52.69)     2:59.04 (22.91)     3:24.01 (47.88)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      3:12.00    3:26.36  
     1) Mikuni, Aaron J M28             2) Brown, Andy M M30              
     3) Nonaka, Andy J M29              4)                                
                  24.37       49.76 (49.76)     1:16.18 (26.42)     1:45.31 (55.55)
        2:10.27 (24.96)     2:37.77 (52.46)     3:00.76 (22.99)     3:26.36 (48.59)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:27.00    3:28.03  
     1) Tam, Billy W M22                2) Lucchio, Matthew J M25         
     3) Riley, Jonathan J M24           4) Chan, Alden J M19              
                  24.80       52.23 (52.23)     1:18.46 (26.23)     1:46.40 (54.17)
        2:11.25 (24.85)     2:38.70 (52.30)     3:01.70 (23.00)     3:28.03 (49.33)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:20.00    3:58.10  
     1) Collin, Yang-Wong C M18         2) Cortes, Quetzalcoatl M29       
     3) Herman, Isak M27                4) Blinkov, Mikhail I M23         
                  27.68       58.04 (58.04)     1:29.74 (31.70)   2:00.72 (1:02.68)
        2:31.87 (31.15)   3:06.67 (1:05.95)     3:30.96 (24.29)     3:58.10 (51.43)
 -- Walnut Creek Masters-PC  'B'                      3:26.00         NS  
 
Men 18+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'A'            1:49.51    1:41.44  
     1) Stovall, Jesse R M36            2) Zio, Frank M27                 
     3) Penneys, David M26              4) Bannister, Ian M23             
                  25.98       53.46 (27.48)     1:19.45 (25.99)     1:41.44 (21.99)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:42.00    1:43.12  
     1) Chan, Alden J M19               2) Litvak, Igor M23               
     3) Riley, Jonathan J M24           4) Herman, David R M25            
                  26.51       55.97 (29.46)     1:20.98 (25.01)     1:43.12 (22.14)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'            1:54.00    1:50.45  
                  26.62       58.90 (32.28)     1:25.60 (26.70)     1:50.45 (24.85)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      1:50.00    1:51.11  
     1) Mellinger, Jeff R M30           2) Cline, Chris T M23             
     3) Smrz, Paul M26                  4) Tuholski, Walter G M31         
                                  58.05 ( )     1:27.05 (29.00)     1:51.11 (24.06)
 -- Tri Valley Masters-PC  'A'                        2:13.13         NS  
     1) Hiraoka, Michael M35            2) Weber, Danny J M23             
     3) Malapira, Jonathan M M39        4)                                
 -- City OF Morgan Hill Masters-PC  'A'               1:50.00         NS  
 
Men 25+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:17.00    3:18.20  
     1) Kennedy, Adam S M29             2) Herman, David R M25            
     3) Connolly, Darrin T M37          4) Tejada, Alex M33               
                  23.73       48.55 (48.55)     1:11.99 (23.44)     1:37.03 (48.48)
        2:02.24 (25.21)     2:29.52 (52.49)     2:52.22 (22.70)     3:18.20 (48.68)
  2 Tri Valley Masters-PC  'C'                        3:22.78    3:20.39  
     1) Stephens, Mark C M25            2) Unaphum, Nicholas M28          
     3) Petersen, Kenneth A M27         4) Kilpatrick, Michael C M25      
                  23.12       48.04 (48.04)     1:14.16 (26.12)     1:42.76 (54.72)
        2:06.37 (23.61)     2:32.97 (50.21)     2:55.27 (22.30)     3:20.39 (47.42)
  3 San Francisco Tsunami Masters-PC  'A'             3:48.00    3:40.96  
     1) Cheung, Casey D M35             2) Oren, Amir M36                 
     3) Walton, Jeff M35                4) Schenck, Niklas M27            
                  27.97       57.57 (57.57)     1:23.32 (25.75)     1:51.66 (54.09)
        2:17.88 (26.22)     2:46.67 (55.01)     3:12.36 (25.69)     3:40.96 (54.29)
  4 Tri Valley Masters-PC  'B'                        3:28.24    3:48.20  
     1) Kading, Matthew M33             2) Reilly, Timothy J M37          
     3) Jeffrey, Keith A M37            4) Crane, John K M57              
                  28.86   1:00.39 (1:00.39)     1:26.40 (26.01)     1:55.08 (54.69)
        2:21.38 (26.30)     2:49.82 (54.74)     3:17.46 (27.64)     3:48.20 (58.38)
  5 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 4:03.00    3:52.76  
     1) Mageean, Edward A M39           2) Pierstorff, Sam J M33          
     3) Kara, Tom A M37                 4) Mensonides, Lewis J M31        
                  28.07   1:00.15 (1:00.15)     1:28.43 (28.28)   2:03.50 (1:03.35)
        2:30.01 (26.51)     2:58.00 (54.50)     3:23.55 (25.55)     3:52.76 (54.76)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:15.00    3:53.39  
     1) Tabadisto, Anthony M32          2) Hardcastle, Holden P M31       
     3) McDermott, Chris M30            4) Daily, Allan R M33             
                  30.73   1:03.02 (1:03.02)     1:19.59 (16.57)     1:59.63 (56.61)
        2:26.48 (26.85)     2:56.29 (56.66)     3:23.91 (27.62)     3:53.39 (57.10)
  7 Smmm-PC  'A'                                      4:20.00    4:09.87  
     1) Prosen, Dennis E M52            2) Panko, Stanley E M71           
     3) Chan, Henry M30                 4) Badger, Todd M M33             
                  26.08       54.01 (54.01)     1:23.18 (29.17)   1:54.19 (1:00.18)
        2:21.31 (27.12)     2:53.00 (58.81)     3:29.04 (36.04)   4:09.87 (1:16.87)
  8 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      3:50.00    4:10.25  
     1) SU, Alex M33                    2) Tuholski, Walter G M31         
     3) Chavez, Fred J M43              4) Stratford, Hank M43            
                  27.75       59.73 (59.73)     1:31.39 (31.66)   2:05.76 (1:06.03)
        2:37.15 (31.39)   3:10.76 (1:05.00)     3:38.68 (27.92)     4:10.25 (59.49)
  9 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'A'            4:10.51    4:21.07  
     1) Endres, Paul D M45              2) Boas, Taylor C M32             
     3) Horowitz, Roberto M53           4)                                
                  26.92       55.10 (55.10)     1:21.29 (26.19)     1:51.53 (56.43)
        2:23.00 (31.47)   2:55.98 (1:04.45)     3:12.44 (16.46)   4:21.07 (1:25.09)
 10 Santa Rosa Masters-PC  'B'                             NT    4:23.88  
     1) Walters, Kevin M27              2) Stone, Ethan P M31             
     3) Grigas, Adam J M29              4) Brown, Joel D M58              
                  30.66   1:03.38 (1:03.38)     1:29.41 (26.03)     1:57.95 (54.57)
        2:24.67 (26.72)     2:54.23 (56.28)     3:35.03 (40.80)   4:23.88 (1:29.65)
 -- Tri Valley Masters-PC  'A'                        4:52.11         NS  
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 The Olympic Club-PC  'A'                          1:46.40    1:39.81  
     1) Ferroggiaro, Fred M55           2) Holsman, Trent T M28           
     3) Carter, Paul V M51              4) Greenwood, Scott C M31         
                  28.89       55.86 (26.97)     1:19.60 (23.74)     1:39.81 (20.21)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      1:30.00    1:41.62  
     1) Santos, Roque J M41             2) Nonaka, Andy J M29             
     3) Brown, Andy M M30               4) Mikuni, Aaron J M28            
                  25.68       43.30 (17.62)     1:01.66 (18.36)     1:41.62 (39.96)
  3 Tri Valley Masters-PC  'B'                        1:53.17    1:44.22  
     1) Jeffrey, Keith A M37            2) Reilly, Timothy J M37          
     3) Conway, Adam M M30              4) MC Cracken, Bill M47           
                  26.03       57.53 (31.50)     1:19.51 (21.98)     1:44.22 (24.71)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:50.00    1:49.28  
     1) Atchison, Dean T M38            2) Antonen, Charles J M31         
     3) Kennedy, Adam S M29             4) Tejada, Alex M33               
                  30.69     1:03.76 (33.07)     1:27.14 (23.38)     1:49.28 (22.14)
  5 Tri Valley Masters-PC  'A'                        1:48.99    1:50.48  
     1) Petersen, Kenneth A M27         2) Stephens, Mark C M25           
     3) Unaphum, Nicholas M28           4) Kading, Matthew M33            
                  28.77       55.51 (26.74)     1:23.67 (28.16)     1:50.48 (26.81)
  6 Davis Aquatic Masters-PC  'A'                     1:50.00    1:52.23  
     1) Kahn, Stuart L M55              2) Roper, Matthew D M28           
     3) Rosen, Ben D M32                4) McPherson, Andrew M M62        
                  31.80     1:02.20 (30.40)     1:27.51 (25.31)     1:52.23 (24.72)
  7 Santa Cruz Masters Aquatics-PC  'A'               2:00.00    1:56.21  
     1) Tainty, Chris J M49             2) Wilson, Joel R M60             
     3) Baeder, Larry D M27             4) Ubaldi, Lorenzo M27            
                  29.82       46.30 (16.48)     1:05.05 (18.75)     1:56.21 (51.16)
  8 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 2:05.00    1:59.11  
     1) Kara, Tom A M37                 2) Mensonides, Lewis J M31        
     3) Mageean, Edward A M39           4) Pierstorff, Sam J M33          
                  28.18       59.52 (31.34)     1:30.96 (31.44)     1:59.11 (28.15)
  9 Walnut Creek Masters-PC  'C'                      2:08.00    2:05.47  
     1) Chavez, Fred J M43              2) Stratford, Hank M43            
     3) SU, Alex M33                    4) Schwenger, John F M43          
                  34.36     1:08.34 (33.98)     1:36.53 (28.19)     2:05.47 (28.94)
 10 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:20.00    2:05.92  
     1) Tabadisto, Anthony M32          2) Fischer, Eric M M28            
     3) McDermott, Chris M30            4) Daily, Allan R M33             
                  35.25     1:10.83 (35.58)     1:41.00 (30.17)     2:05.92 (24.92)
 11 Smmm-PC  'A'                                      2:20.00    2:07.67  
     1) Prosen, Dennis E M52            2) Panko, Stanley E M71           
     3) Chan, Henry M30                 4) Badger, Todd M M33             
                  31.31     1:11.24 (39.93)     1:41.25 (30.01)     2:07.67 (26.42)
 12 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        4:10.00    2:09.06  
     1) Walters, Kevin M27              2) Stone, Ethan P M31             
     3) Grigas, Adam J M29              4) Brown, Joel D M58              
                                                    1:32.72 ( )     2:09.06 (36.34)
 -- Walnut Creek Masters-PC  'B'                      1:30.00         NS  
 -- Santa Rosa Masters-PC  'B'                        2:07.00         NS  
     1) Williams, Kevin D M39           2)                                
 
Men 35+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:29.00    3:25.01  
     1) Harris, Josh M39                2) Miller, Eric M M42             
     3) Langner, Mikael D M40           4) Speyer, Gabriel D M35          
                  24.49       51.56 (51.56)     1:07.61 (16.05)     1:43.73 (52.17)
        2:08.06 (24.33)     2:35.26 (51.53)     2:59.06 (23.80)     3:25.01 (49.75)
  2 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             3:39.00    3:30.11  
     1) Finney, Peter C M41             2) Hale, William C M38            
     3) Clemmons, Jim M58               4) MC Carthy, Joseph F M39        
                  25.58       52.98 (52.98)     1:18.74 (25.76)     1:46.71 (53.73)
        2:11.50 (24.79)     2:38.90 (52.19)     3:02.45 (23.55)     3:30.11 (51.21)
  3 City OF Morgan Hill Masters-PC  'A'               3:45.00    3:30.83  
     1) Trimble, Sandy M45              2) Burnett, Dave M53              
     3) Short, Charlie M50              4) Volzing, Mace M44              
                  24.15       51.87 (51.87)     1:17.25 (25.38)     1:45.59 (53.72)
        2:10.91 (25.32)     2:39.86 (54.27)     3:03.58 (23.72)     3:30.83 (50.97)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      3:20.00    3:33.57  
     1) Santos, Roque J M41             2) Bohm, Eric C M42               
     3) Chen, Michael W M35             4) Wen, Patrick M36               
                  24.20       50.18 (50.18)     1:17.99 (27.81)     1:48.70 (58.52)
        2:14.23 (25.53)     2:43.21 (54.51)     3:06.47 (23.26)     3:33.57 (50.36)
  5 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        3:58.00    3:44.74  
     1) Cardineau, Yan M41              2) Buenrostro, Jose M M42         
     3) Wilson, Todd M44                4) Grady, Rex M44                 
                  25.29       51.57 (51.57)     1:19.73 (28.16)     1:51.53 (59.96)
        2:19.26 (27.73)     2:48.54 (57.01)     3:15.83 (27.29)     3:44.74 (56.20)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'B'            3:48.00    3:47.86  
     1) MC Bride, Patrick F M39         2) Atchison, Dean T M38           
     3) Cook, John M M38                4) Tran, Kiet T M37               
                  26.52       55.71 (55.71)     1:23.03 (27.32)     1:51.96 (56.25)
        2:18.78 (26.82)     2:48.43 (56.47)     3:15.76 (27.33)     3:47.86 (59.43)
  7 Sacramento Masters-PC  'A'                        4:15.00    3:55.88  
     1) Dooley, Todd M M36              2) Reuss, Scott J M47             
     3) Sheeran, Matt M M32             4) Roth, Andrew M M40             
                  30.29   1:02.68 (1:02.68)     1:33.60 (30.92)   2:06.52 (1:03.84)
        2:34.01 (27.49)     3:03.23 (56.71)     3:28.82 (25.59)     3:55.88 (52.65)
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             1:48.00    1:44.40  
     1) Hale, William C M38             2) Finney, Peter C M41            
     3) MC Carthy, Joseph F M39         4) Clemmons, Jim M58              
                  26.59       54.87 (28.28)     1:20.24 (25.37)     1:44.40 (24.16)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:47.00    1:47.71  
     1) Connolly, Darrin T M37          2) Cook, John M M38               
     3) Harris, Josh M39                4) Speyer, Gabriel D M35          
                  29.12     1:00.12 (31.00)     1:25.22 (25.10)     1:47.71 (22.49)
  3 City OF Morgan Hill Masters-PC  'A'               1:50.00    1:48.09  
     1) Volzing, Mace M44               2) Trimble, Sandy M45             
     3) Burnett, Dave M53               4) Short, Charlie M50             
                  28.38       57.64 (29.26)     1:24.28 (26.64)     1:48.09 (23.81)
  4 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:01.00    1:55.01  
     1) Buenrostro, Jose M M42          2) Wilson, Todd M44               
     3) Cardineau, Yan M41              4) Grady, Rex M44                 
                  31.08     1:04.38 (33.30)     1:29.53 (25.15)     1:55.01 (25.48)
  5 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      1:52.00    1:55.24  
     1) Bohm, Eric C M42                2) Yau, Jeffrey M36               
     3) Wen, Patrick M36                4) Vanhoven, Paul D M44           
                  30.79     1:04.72 (33.93)     1:33.63 (28.91)     1:55.24 (21.61)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'B'            1:59.00    1:55.33  
     1) Langner, Mikael D M40           2) Chappell, Matthew D M44        
     3) Miller, Eric M M42              4) Kreutzen, Jeffrey W M41        
                  30.60     1:02.22 (31.62)     1:28.46 (26.24)     1:55.33 (26.87)
  7 Sacramento Masters-PC  'A'                        2:10.00    1:56.14  
     1) Smith, Stephen M M42            2) Brenan, Andrew D M48           
     3) Reuss, Scott J M47              4) Roth, Andrew M M40             
                  28.74     1:00.29 (31.55)     1:29.52 (29.23)     1:56.14 (26.62)
  8 San Francisco Tsunami Masters-PC  'A'             2:03.00    2:01.55  
     1) Myers, Keith D M47              2) Halperin, Ernst A M45          
     3) Ainslie, Donald C M42           4) Cheung, Casey D M35            
                  33.60     1:08.45 (34.85)     1:35.11 (26.66)     2:01.55 (26.44)
 
Men 45+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      3:28.00    3:31.93  
     1) Remmert, Greg A M46             2)                                
     3) Tittle, Kenneth W M46           4) Chao, Hector M45               
                  24.56       51.74 (51.74)     1:17.75 (26.01)     1:46.11 (54.37)
        2:11.91 (25.80)     2:40.24 (54.13)     3:05.20 (24.96)     3:31.93 (51.69)
  2 Santa Rosa Masters-PC  'B'                        3:53.00    3:35.75  
     1) Morales, John R M51             2) Hale, Dave M53                 
     3) Carr, Mike W M48                4) Schenstrom, Warren M51         
                  24.92       51.37 (51.37)     1:18.07 (26.70)     1:47.54 (56.17)
        2:13.60 (26.06)     2:41.62 (54.08)     3:07.27 (25.65)     3:35.75 (54.13)
  3 Tri Valley Masters-PC  'A'                        3:53.33    3:45.57  
     1) MC Cracken, Bill M47            2) Fattlar, Kenneth M M52         
     3) Stoll, Kurt A M49               4) Dozier, Earl E M51             
                  26.16                             1:19.66 ( )         1:48.83 ( )
        2:16.59 (27.76)     2:47.06 (58.23)     3:15.27 (28.21)     3:45.57 (58.51)
  4 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  4:05.00    4:10.92  
     1) Van Boer, Eric D M54            2) Davis, Don M M64               
     3) Sutton-Beattie, Eric L M56      4) Stone, Mike J M54              
                  26.71       54.56 (54.56)     1:23.54 (28.98)     1:54.03 (59.47)
        2:24.88 (30.85)   2:59.52 (1:05.49)     3:32.08 (32.56)   4:10.92 (1:11.40)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:20.00    4:16.47  
     1) Virtue, Paul A M57              2) Boreyko, Valeriy A M55         
     3) Mundschau, Steve H M55          4) Mantey, Arthur W M52           
                  31.35   1:03.67 (1:03.67)     1:38.57 (34.90)   2:16.70 (1:13.03)
        2:46.95 (30.25)   3:20.14 (1:03.44)     3:46.80 (26.66)     4:16.47 (56.33)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'B'            5:25.00    5:05.47  
     1) Powers, Patrick M64             2) Burke, Bill M54                
     3) Perez, Peter J M52              4) Orbelian, George C M54         
                  32.00   1:08.58 (1:08.58)     1:25.62 (17.04)                    
            3:10.49 ( )         3:47.94 ( )     4:23.36 (35.42)   5:05.47 (1:17.53)
  7 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            5:55.00    5:32.17  
     1) Todd, Richard T M67             2) Chambers, Robert A M56         
     3) Anning, William C M67           4) Wells, Don A M54               
                  29.35   1:01.96 (1:01.96)     1:48.74 (46.78)   2:44.52 (1:42.56)
        3:28.52 (44.00)   4:17.21 (1:32.69)     5:16.33 (59.12)   5:32.17 (1:14.96)
 -- Walnut Creek Masters-PC  'B'                      3:38.00         NS  
     1) O'Brien, Kerry L M52            2) Cook, Doug J M46               
     3) Griffith, Wayne W M48           4) Porcella, John M46             
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      1:47.00    1:50.25  
     1) Chao, Hector M45                2) Guadagni, Peter M M54          
     3) Tittle, Kenneth W M46           4) Remmert, Greg A M46            
                  27.47     1:00.66 (33.19)     1:26.25 (25.59)     1:50.25 (24.00)
  2 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:00.00    1:51.99  
     1) Carr, Mike W M48                2) Morales, John R M51            
     3) Schenstrom, Warren M51          4) Hale, Dave M53                 
                  28.93     1:01.03 (32.10)     1:26.92 (25.89)     1:51.99 (25.07)
  3 Tri Valley Masters-PC  'A'                        1:59.99    1:59.46  
     1) Stoll, Kurt A M49               2) Dozier, Earl E M51             
     3) Fattlar, Kenneth M M52          4) Crane, John K M57              
                  32.68     1:05.64 (32.96)     1:33.34 (27.70)     1:59.46 (26.12)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      1:56.00    2:02.95  
     1) Porcella, John M46              2) Ugarkovich, David M M61        
     3) O'Brien, Kerry L M52            4) Griffith, Wayne W M48          
                  35.62     1:08.79 (33.17)     1:35.33 (26.54)     2:02.95 (27.62)
  5 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  2:08.00    2:07.34  
     1) Van Boer, Eric D M54            2) Davis, Don M M64               
     3) Stone, Mike J M54               4) Pierce, Donald A M63           
                  29.47     1:04.57 (35.10)     1:36.63 (32.06)     2:07.34 (30.71)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:10.00    2:08.72  
     1) Mantey, Arthur W M52            2) Mitchell, David M51            
     3) Mundschau, Steve H M55          4) Virtue, Paul A M57             
                  30.87     1:10.69 (39.82)     1:39.99 (29.30)     2:08.72 (28.73)
  7 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'A'            2:30.00    2:09.65  
     1) Endres, Paul D M45              2) Collazos, Daniel M45           
     3) Horowitz, Roberto M53           4)                                
                  32.66     1:02.36 (29.70)     1:33.42 (31.06)     2:09.65 (36.23)
  8 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            3:15.00    2:28.49  
     1) Chambers, Robert A M56          2) Todd, Richard T M67            
     3) Erb, William F M59              4) Wells, Don A M54               
                  47.75     1:21.47 (33.72)     1:51.90 (30.43)     2:28.49 (36.59)
  9 University OF San Francisco MA-PC  'B'            3:45.00    2:43.72  
     1) Boreyko, Valeriy A M55          2) Orbelian, George C M54         
     3) Perez, Peter J M52              4) Burke, Bill M54                
                                1:21.02 ( )     2:06.08 (45.06)     2:43.72 (37.64)
 
Men 55+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        4:00.00    3:49.20  
     1) Birnie, Tim A M63               2) Sterne, Erik A M56             
     3) Rubinger, Martin D M59          4) Foreaker, Don C M56            
                  26.32       54.74 (54.74)     1:22.87 (28.13)     1:53.03 (58.29)
        2:22.43 (29.40)   2:53.15 (1:00.12)     3:19.44 (26.29)     3:49.20 (56.05)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      3:48.00    4:01.38  
     1) DE Lacy, James R M62            2) Dennis, D Craig M62            
     3) Galine, Donald L M63            4) Olson, Robert H M64            
                  26.29       54.60 (54.60)     1:23.19 (28.59)   1:56.35 (1:01.75)
        2:27.62 (31.27)   3:01.85 (1:05.50)     3:29.64 (27.79)     4:01.38 (59.53)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:15.00    4:06.37  
     1) Ford, Kent P M55                2) Atondo, Richard E M59          
     3) Sapirstein, Julian B M59        4) Dahlin, Duke A M60             
                  30.23   1:03.20 (1:03.20)     1:34.22 (31.02)   2:06.32 (1:03.12)
        2:34.10 (27.78)     3:05.07 (58.75)   4:37.99 (1:32.92)   4:06.37 (1:01.30)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      4:18.00    4:27.57  
     1) Ahlman, David C M57             2) Piazza, Michael S M63          
     3) Boscovich, Harold O M66         4) Ugarkovich, David M M61        
                  28.50       59.42 (59.42)     1:32.25 (32.83)   2:07.90 (1:08.48)
        2:44.31 (36.41)   3:25.41 (1:17.51)     3:55.20 (29.79)   4:27.57 (1:02.16)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'            6:05.00    4:46.72  
     1) Morgan, Jonathan G M55          2) Young, Julius W M62            
     3) Wiscomb, Lance M63              4) Andrews, Bryan W M57           
                  35.84   1:15.65 (1:15.65)     1:43.61 (27.96)   2:16.74 (1:01.09)
        2:51.60 (34.86)   3:30.53 (1:13.79)     4:08.33 (37.80)   4:46.72 (1:16.19)
  6 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             5:06.00    4:53.73  
     1) Jacoby, Gordon D M65            2) Miller, Scott A M56            
     3) MC Gregor, Cary D M58           4) MC Clelland, Mac D M60         
                  37.64   1:23.30 (1:23.30)     2:02.48 (39.18)   2:45.29 (1:21.99)
        3:18.68 (33.39)   3:54.83 (1:09.54)     4:22.57 (27.74)     4:53.73 (58.90)
 
Men 55+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:04.00    1:55.31  
     1) Birnie, Tim A M63               2) Sterne, Erik A M56             
     3) Rubinger, Martin D M59          4) Foreaker, Don C M56            
                  28.52     1:01.72 (33.20)     1:30.35 (28.63)     1:55.31 (24.96)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:00.00    2:00.61  
     1) Ford, Kent P M55                2) Atondo, Richard E M59          
     3) Dahlin, Duke A M60              4) Sapirstein, Julian B M59       
                  30.10     1:04.19 (34.09)     1:34.67 (30.48)     2:00.61 (25.94)
  3 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:01.00    2:01.88  
     1) Galine, Donald L M63            2) DE Lacy, James R M62           
     3) Olson, Robert H M64             4) Dennis, D Craig M62            
                  31.65       48.28 (16.63)     1:04.62 (16.34)     2:01.88 (57.26)
  4 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             2:29.00    2:22.30  
     1) Jacoby, Gordon D M65            2) Miller, Scott A M56            
     3) MC Gregor, Cary D M58           4) MC Clelland, Mac D M60         
                  39.90     1:21.21 (41.31)     1:56.21 (35.00)     2:22.30 (26.09)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:55.00    2:22.63  
     1) Andrews, Bryan W M57            2) Schiller, Randy S M60          
     3) Young, Julius W M62             4) Morgan, Jonathan G M55         
                  39.84     1:20.11 (40.27)     1:49.62 (29.51)     2:22.63 (33.01)
  6 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      2:17.00    2:26.12  
     1) Ahlman, David C M57             2) Lane, Ed V M70                 
     3) Piazza, Michael S M63           4) Boscovich, Harold O M66        
                  36.41     1:19.69 (43.28)     1:53.81 (34.12)     2:26.12 (32.31)
 
Men 65+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:30.00    5:01.82  
     1) Perilman, Jim E M70             2) Morner, Stan F M74             
     3) Bledsoe, Dennis R M70           4) Lane, Ed V M70                 
                  37.85   1:21.09 (1:21.09)     1:57.04 (35.95)   2:38.66 (1:17.57)
        3:14.13 (35.47)   3:53.88 (1:15.22)     4:25.68 (31.80)   5:01.82 (1:07.94)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            7:15.00    5:59.35  
     1) Grohe, William E M75            2) Morey, George B M66            
     3) Freeman, Dale C M65             4) Osborne, Daniel R M75          
                  42.29   1:30.68 (1:30.68)     2:17.49 (46.81)   3:09.22 (1:38.54)
        3:50.56 (41.34)   4:37.35 (1:28.13)     5:16.35 (39.00)   5:59.35 (1:22.00)
 -- Walnut Creek Masters-PC  'B'                      6:00.00         NS  
     1) Pedder, Stan M74                2) Haworth, A Emory M73           
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:19.00    2:26.49  
     1) Bledsoe, Dennis R M70           2) Morner, Stan F M74             
     3) Perilman, Jim E M70             4) Haworth, A Emory M73           
                  36.04     1:17.14 (41.10)     1:53.54 (36.40)     2:26.49 (32.95)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:00.00    3:05.68  
     1) Grohe, William E M75            2) Freeman, Dale C M65            
     3) Osborne, Daniel R M75           4) Morey, George B M66            
                  47.56     1:36.81 (49.25)     2:22.84 (46.03)     3:05.68 (42.84)
 
Men 75+ 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:55.00    6:13.73  
     1) Mayo, Robert W M75              2) Stupfel, Norman E M76          
     3) Nieman, Frank B M76             4) Smith, Richard T M88           
                  37.89   1:20.65 (1:20.65)     1:56.19 (35.54)   2:38.48 (1:17.83)
        3:24.04 (45.56)   4:13.93 (1:35.45)     5:11.45 (57.52)   6:13.73 (1:59.80)
 
Men 75+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      3:07.50    3:09.47  
     1) Mayo, Robert W M75              2) Stupfel, Norman E M76          
     3) Nieman, Frank B M76             4) Smith, Richard T M88           
                  44.57     1:24.77 (40.20)     2:18.06 (53.29)     3:09.47 (51.41)
 
Mixed 18+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-PC  'A'                        1:33.50    1:35.79  
     1) Conway, Adam M M30              2) Stephens, Mark C M25           
     3) White, Lisa A W24               4) Droubay, Christy W27           
                  22.30       48.42 (26.12)     1:13.95 (25.53)     1:35.79 (21.84)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:36.00    1:37.68  
     1) Huang, Jessica W24              2) Riley, Jonathan J M24          
     3) Ramsey, Margaret W W24          4) Chan, Alden J M19              
                  26.32       49.39 (23.07)     1:15.92 (26.53)     1:37.68 (21.76)
  3 Tri Valley Masters-PC  'B'                        1:37.18    1:39.44  
     1) Kilpatrick, Michael C M25       2) Petersen, Kenneth A M27        
     3) Gentry, Kelly M W22             4) Espiritu, Vicki W23            
                  23.39       50.80 (27.41)     1:17.68 (26.88)     1:39.44 (21.76)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      1:35.00    1:40.74  
     1) Rogers, Rebecca C W23           2) Tukua, Rebecca R W26           
     3) Nonaka, Andy J M29              4) Mellinger, Jeff R M30          
                  22.79       50.34 (27.55)     1:16.75 (26.41)     1:40.74 (23.99)
  5 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      1:44.50    1:43.82  
     1) Todd, Erin E W24                2) Smrz, Paul M26                 
     3) Hanoian, Ani L W29              4) Chen, Michael W M35            
                  23.80       52.97 (29.17)     1:19.68 (26.71)     1:43.82 (24.14)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'B'            1:48.00    1:44.84  
     1) Kelleher, Jena C W20            2) Tam, Billy W M22               
     3) El-Hajj, Jeff B M24             4) Allen, Grace W19               
                  28.60       52.31 (23.71)     1:16.65 (24.34)     1:44.84 (28.19)
  7 University OF San Francisco MA-PC  'C'            1:49.00   x1:51.87  
     1) Iwata, Natsumi W22              2) Blinkov, Mikhail I M23         
     3) Feldman, Ravena W33             4) Michaels, Jeremiah M32         
                  28.61       51.81 (23.20)     1:22.71 (30.90)     1:51.87 (29.16)
 
Mixed 18+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-PC  'A'                        6:48.02    7:42.36  
     1) Petersen, Kenneth A M27         2) Conway, Adam M M30             
     3) Droubay, Christy W27            4) White, Lisa A W24              
                  25.45       52.94 (52.94)   1:21.86 (1:21.86)   1:51.57 (1:51.57)
        2:19.73 (28.16)     2:50.64 (59.07)   3:22.55 (1:30.98)   3:54.08 (2:02.51)
        4:21.00 (26.92)     4:50.59 (56.51)   5:21.38 (1:27.30)   5:52.30 (1:58.22)
        6:16.05 (23.75)     6:43.98 (51.68)   7:13.12 (1:20.82)   7:42.36 (1:50.06)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'           11:00.00    9:21.84  
     1) Tabadisto, Anthony M32          2) Hengel, Heidi K W28            
     3) McDermott, Chris M30            4) Iwata, Natsumi W22             
                  32.69   1:10.59 (1:10.59)   1:49.50 (1:49.50)                    
            2:58.97 ( )         3:35.30 ( )         4:13.21 ( )                    
            5:19.13 ( )         5:50.29 ( )         6:23.58 ( )         7:29.98 ( )
        8:06.41 (36.43)   8:44.67 (1:14.69)   9:21.84 (1:51.86)                    
 
Mixed 18+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tri Valley Masters-PC  'A'                        3:51.00    3:51.26  
     1) Droubay, Christy W27            2) Stephens, Mark C M25           
     3) Conway, Adam M M30              4) White, Lisa A W24              
                  32.96   1:07.92 (1:07.92)     1:34.01 (26.09)     2:04.26 (56.34)
        2:27.47 (23.21)     2:55.07 (50.81)     3:22.35 (27.28)     3:51.26 (56.19)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:07.00    4:01.65  
     1) Huang, Jessica W24              2) Litvak, Igor M23               
     3) Ramsey, Margaret W W24          4) Chan, Alden J M19              
                  30.69   1:03.26 (1:03.26)     1:34.02 (30.76)   2:08.95 (1:05.69)
        2:25.15 (16.20)   3:12.58 (1:03.63)     3:35.49 (22.91)     4:01.65 (49.07)
  3 Tri Valley Masters-PC  'B'                        4:12.22    4:05.96  
     1) Espiritu, Vicki W23             2) Gentry, Kelly M W22            
     3) Kilpatrick, Michael C M25       4) Petersen, Kenneth A M27        
                  33.01   1:07.93 (1:07.93)     1:43.34 (35.41)   2:23.67 (1:15.74)
        2:47.77 (24.10)     3:15.14 (51.47)     3:39.14 (24.00)     4:05.96 (50.82)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:15.00    4:13.55  
     1) Mellinger, Jeff R M30           2) Tukua, Rebecca R W26           
     3) Rogers, Rebecca C W23           4) Smrz, Paul M26                 
                  28.32       58.02 (58.02)     1:31.80 (33.78)   2:09.61 (1:11.59)
        2:41.18 (31.57)   3:18.70 (1:09.09)     3:44.77 (26.07)     4:13.55 (54.85)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'                 NT    4:26.49  
     1) Blinkov, Mikhail I M23          2) Allen, Grace W19               
     3) Iwata, Natsumi W22              4) Riley, Jonathan J M24          
                  27.40                             2:18.13 ( )         2:51.60 ( )
        3:33.35 (41.75)                             3:58.44 ( )         4:26.49 ( )
  6 University OF San Francisco MA-PC  'C'            5:12.00   x4:31.33  
     1) Kelleher, Jena C W20            2) Perutz, Mark A M38             
     3) Feldman, Ravena W33             4) El-Hajj, Jeff B M24            
                  34.61   1:10.84 (1:10.84)     1:45.38 (34.54)   2:22.82 (1:11.98)
        2:58.36 (35.54)   3:37.29 (1:14.47)     4:03.00 (25.71)     4:31.33 (54.04)
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 The Olympic Club-PC  'A'                          1:31.00    1:30.31  
     1) Holsman, Trent T M28            2) Welting, Laureen W43           
     3) Lyons, Katie A W28              4) Greenwood, Scott C M31         
                  20.75       45.53 (24.78)     1:10.21 (24.68)     1:30.31 (20.10)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:37.00    1:37.33  
     1) Tejada, Alex M33                2) Cairns, Christina M W30        
     3) Miller, Molly K W25             4) Herman, David R M25            
                  22.34       49.01 (26.67)     1:15.25 (26.24)     1:37.33 (22.08)
  3 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      1:34.00    1:38.92  
     1) Brown, Andy M M30               2) Mendoza-Martens, Nicole J W32  
     3) Mikuni, Russell S M27           4) Beckman, Kasey L W29           
                  22.58       51.84 (29.26)     1:14.74 (22.90)     1:38.92 (24.18)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            1:42.00    1:40.85  
     1) Kennedy, Adam S M29             2) Liu, Ouida W28                 
     3) Belliveau, Adrienne C W25       4) Langner, Mikael D M40          
                  21.53       50.39 (28.86)     1:17.70 (27.31)     1:40.85 (23.15)
  5 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 1:43.00    1:42.40  
     1) Donlon, Kevin H M30             2) Mittmann, Marie W39            
     3) Goodridge, Beth W35             4) Kara, Tom A M37                
                  24.55       51.58 (27.03)     1:19.00 (27.42)     1:42.40 (23.40)
  6 Davis Aquatic Masters-PC  'A'                     1:44.60    1:44.13  
     1) Rosen, Ben D M32                2) Roper, Matthew D M28           
     3) Schaefer, Christine M W27       4) Dyer, Nellie C W35             
                  22.81       46.47 (23.66)     1:14.08 (27.61)     1:44.13 (30.05)
  7 Tri Valley Masters-PC  'A'                        1:52.00    1:47.52  
     1) Davies, Erin K W25              2) Ball, Rory M27                 
     3) Pearson, Loren W25              4) Austin, Scott A M30            
                  24.64       54.93 (30.29)     1:24.17 (29.24)     1:47.52 (23.35)
  8 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      1:44.00    1:48.56  
     1) Mikuni, Aaron J M28             2) Vanhoven, Paul D M44           
     3) Gray, Kara L W43                4) Kesler, Carrol W44             
                  29.31       59.01 (29.70)     1:23.79 (24.78)     1:48.56 (24.77)
  9 University OF San Francisco MA-PC  'C'            1:56.00   x1:49.41  
     1) Tilds, Katrina W31              2) Hardcastle, Holden P M31       
     3) Lander, Merritt D W27           4) Lucchio, Matthew J M25         
                  31.72       56.57 (24.85)     1:24.03 (27.46)     1:49.41 (25.38)
 10 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        1:58.00    1:50.45  
     1) Grigas, Adam J M29              2) Stone, Ethan P M31             
     3) Beissmann-Curtin, Becky E W36   4) Frindell, Karen L W33          
                  25.06       49.42 (24.36)     1:23.70 (34.28)     1:50.45 (26.75)
 11 Walnut Creek Masters-PC  'C'                      2:05.00   x1:54.15  
     1) Haack, Angela R W34             2) Yau, Jeffrey M36               
     3) Asmus, Paula C W43              4) Wen, Patrick M36               
                  27.92       54.55 (26.63)     1:20.68 (26.13)     1:54.15 (33.47)
 12 Club Hot Tub-PC  'A'                              2:02.00    1:57.48  
     1) Tofanelli, Chris J M27          2) Schindler, Lisa M W45          
     3) Bergerson, Eric A M36           4)                                
                  26.39     1:02.69 (36.30)     1:34.31 (31.62)     1:57.48 (23.17)
 13 Ladera Oaks Masters-PC  'A'                       2:30.00    2:09.47  
     1) Taylor, Curt M55                2) Cambra-Brungard, Jeanne W57    
     3) Madison, David K M56            4) Kohan, Michelle L W28          
                  30.34     1:06.22 (35.88)     1:36.95 (30.73)     2:09.47 (32.52)
 14 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             2:04.00    2:12.66  
     1) Thompson, Caroline L W27        2) Thompson, Margaret A W28       
     3) Miller, Scott A M56             4) Jacoby, Gordon D M65           
                  32.59     1:08.77 (36.18)     1:41.73 (32.96)     2:12.66 (30.93)
 
Mixed 25+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      7:40.00    7:27.35  
     1) Marshall, Sarah E W27           2) Beckman, Kasey L W29           
     3) Sorensen, Jack G M31            4) Scott, Josh W M25              
                  27.62       58.10 (58.10)   1:29.61 (1:29.61)   2:01.45 (2:01.45)
        2:28.08 (26.63)     2:57.15 (55.70)   3:26.75 (1:25.30)   3:56.54 (1:55.09)
        4:20.59 (24.05)     4:48.04 (51.50)   5:14.99 (1:18.45)   5:42.28 (1:45.74)
        6:06.04 (23.76)     6:32.07 (49.79)   6:59.43 (1:17.15)   7:27.35 (1:45.07)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      8:18.17    8:12.64  
     1) Smrz, Paul M26                  2) Tukua, Rebecca R W26           
     3) Pietras, Gina E W33             4) Krauss, Trentin P M32          
                  28.37       59.57 (59.57)   1:31.62 (1:31.62)   2:02.78 (2:02.78)
        2:30.82 (28.04)     3:02.17 (59.39)   3:35.63 (1:32.85)   4:09.63 (2:06.85)
        4:38.74 (29.11)   5:10.33 (1:00.70)   5:44.07 (1:34.44)   6:17.79 (2:08.16)
        6:44.47 (26.68)     7:13.72 (55.93)   7:43.17 (1:25.38)   8:12.64 (1:54.85)
  3 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        8:56.00    8:49.53  
     1) Schenstrom, Warren M51          2) Beal, Laura A W44              
     3) Hafner, Hilary R W49            4) Carr, Mike W M48               
                  26.29       55.60 (55.60)   1:26.11 (1:26.11)   1:57.37 (1:57.37)
        2:31.61 (34.24)   3:10.84 (1:13.47)   3:51.20 (1:53.83)   4:29.56 (2:32.19)
        5:00.95 (31.39)   5:36.56 (1:07.00)   6:12.60 (1:43.04)   6:48.05 (2:18.49)
        7:16.22 (28.17)     7:47.33 (59.28)   8:18.81 (1:30.76)   8:49.53 (2:01.48)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'A'            9:25.00    9:06.55  
     1) Belliveau, Adrienne C W25       2) YU, Aaron J M33                
     3) Antonen, Charles J M31          4) Nishimoto, Amber D W30         
                  31.18   1:05.85 (1:05.85)   1:41.50 (1:41.50)   2:15.97 (2:15.97)
        2:47.85 (31.88)   3:21.66 (1:05.69)   3:55.06 (1:39.09)   4:26.40 (2:10.43)
        4:56.21 (29.81)   5:30.53 (1:04.13)                       6:45.33 (2:18.93)
        7:16.35 (31.02)   7:51.97 (1:06.64)   8:29.05 (1:43.72)   9:06.55 (2:21.22)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'           10:30.00    9:39.95  
     1) Liu, Ouida W28                  2) Krikorian, Andy E M29          
     3) Michaels, Jeremiah M32          4) Perry, Rachel L W28            
                  32.48   1:10.94 (1:10.94)   1:52.47 (1:52.47)   2:33.91 (2:33.91)
        3:03.71 (29.80)   3:36.52 (1:02.61)   4:10.26 (1:36.35)   4:43.34 (2:09.43)
        5:14.59 (31.25)   5:49.90 (1:06.56)   6:26.70 (1:43.36)   7:02.99 (2:19.65)
        7:39.26 (36.27)   8:18.82 (1:15.83)   8:59.64 (1:56.65)   9:39.95 (2:36.96)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'C'           11:30.00   x9:42.45  
     1) Noble, Brian J M39              2) Stanek, Kenneth J M41          
     3)                                 4) Feldman, Ravena W33            
                  32.06   1:08.39 (1:08.39)   1:45.22 (1:45.22)   2:22.30 (2:22.30)
        2:54.52 (32.22)   3:28.40 (1:06.10)   4:03.11 (1:40.81)   4:37.18 (2:14.88)
        5:12.99 (35.81)   5:52.08 (1:14.90)   6:33.18 (1:56.00)   7:13.30 (2:36.12)
        7:47.86 (34.56)   8:25.53 (1:12.23)   9:04.71 (1:51.41)   9:42.45 (2:29.15)
 
Mixed 25+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:00.00    4:01.40  
     1) Mikuni, Aaron J M28             2) Nonaka, Andy J M29             
     3) Beckman, Kasey L W29            4) Beisheim, Amy C W28            
                  30.52   1:02.21 (1:02.21)     1:33.13 (30.92)   2:08.94 (1:06.73)
        2:39.55 (30.61)   3:12.60 (1:03.66)     3:36.06 (23.46)     4:01.40 (48.80)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:00.00    4:05.52  
     1) Cairns, Christina M W30         2) Miller, Molly K W25            
     3) Kennedy, Adam S M29             4) Herman, David R M25            
                  32.49                             1:39.35 ( )         2:18.11 ( )
        2:43.11 (25.00)     3:13.15 (55.04)     3:37.78 (24.63)     4:05.52 (52.37)
  3 Menlo Masters Swim Team-PC  'A'                   4:27.00    4:12.43  
     1) Matena, Jana W46                2) Guan, Frank M26                
     3) Kline, Jeffrey S M50            4) Capen, Tasha W42               
                  34.42   1:10.16 (1:10.16)     1:39.15 (28.99)   2:12.38 (1:02.22)
        2:40.05 (27.67)     3:10.91 (58.53)     3:40.41 (29.50)   4:12.43 (1:01.52)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      4:35.00    4:17.88  
     1) Mendoza-Martens, Nicole J W32   2) Mikuni, Russell S M27          
     3) Brown, Andy M M30               4) O'Brien, Charlene W52          
                  38.15   1:21.09 (1:21.09)     1:49.83 (28.74)   2:22.86 (1:01.77)
        2:54.07 (31.21)   3:29.67 (1:06.81)     3:52.62 (22.95)     4:17.88 (48.21)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:26.00    4:18.18  
     1) Liu, Ouida W28                  2) Marshall, John P M39           
     3) Belliveau, Adrienne C W25       4) Tejada, Alex M33               
                  33.83   1:11.62 (1:11.62)     1:44.99 (33.37)   2:22.33 (1:10.71)
        2:53.42 (31.09)   3:28.69 (1:06.36)     3:52.47 (23.78)     4:18.18 (49.49)
  6 Tri Valley Masters-PC  'A'                        4:40.50    4:43.41  
     1) Davies, Erin K W25              2) Sitzmann, Amy K W29            
     3) Lantz, Travis C M27             4) Ball, Rory M27                 
                  36.44   1:15.20 (1:15.20)     1:32.66 (17.46)   2:28.76 (1:13.56)
        3:05.25 (36.49)   3:46.50 (1:17.74)     4:13.50 (27.00)     4:43.41 (56.91)
  7 University OF San Francisco MA-PC  'C'            4:26.00   x4:43.74  
     1) Langner, Mikael D M40           2) Lander, Merritt D W27          
     3) Tilds, Katrina W31              4) Speyer, Gabriel D M35          
                  33.52   1:08.34 (1:08.34)     1:45.60 (37.26)   2:28.65 (1:20.31)
        3:06.93 (38.28)   3:51.69 (1:23.04)     4:16.49 (24.80)     4:43.74 (52.05)
  8 Tri Valley Masters-PC  'B'                        4:45.50    5:00.88  
     1) Hiraoka, Michael M35            2) Malapira, Jonathan M M39       
     3) Pearson, Loren W25              4) Heid, Jennifer E W35           
                          1:18.51 (1:18.51)     1:57.80 (39.29)   2:42.56 (1:24.05)
        3:15.77 (33.21)     3:40.27 (57.71)     4:24.99 (44.72)   5:00.88 (1:20.61)
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'D'                      1:54.00    1:36.89  
     1) Santos, Debbie M W40            2) Zamanian, Alison H W38         
     3) Santos, Roque J M41             4) Boatwright, David E M47        
                  26.85       51.63 (24.78)     1:14.91 (23.28)     1:36.89 (21.98)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      1:45.00    1:40.89  
     1) Duggan, Karen L W38             2) Fusari, Jill R W42             
     3) Bohm, Eric C M42                4) Schwenger, John F M43          
                  27.91       43.35 (15.44)     1:17.52 (34.17)     1:40.89 (23.37)
  3 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             1:46.00    1:42.39  
     1) Rublein, Susanne P W38          2) Hale, William C M38            
     3) Brakeman, Jennifer W38          4) MC Carthy, Joseph F M39        
                  28.99                             1:19.57 ( )     1:42.39 (22.82)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:43.00    1:43.05  
     1) Harris, Josh M39                2) Stern, Jill P W44              
     3) Labusch, Meike M W36            4) Speyer, Gabriel D M35          
                  22.99       52.23 (29.24)     1:20.14 (27.91)     1:43.05 (22.91)
  5 Tri Valley Masters-PC  'A'                        1:48.18    1:43.07  
     1) Elson, Denise E W40             2) Wigginton, Shannon L W35       
     3) Jeffrey, Keith A M37            4) Reilly, Timothy J M37          
                  27.39       51.96 (24.57)     1:16.83 (24.87)     1:43.07 (26.24)
  6 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'B'             1:56.00    1:46.91  
     1) Pankey, Christopher S M54       2) Nylund, Jane A W44             
     3) Finney, Peter C M41             4) Cox, Juliet E W41              
                  25.53       54.25 (28.72)     1:22.41 (28.16)     1:46.91 (24.50)
  7 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  1:50.00    1:48.20  
     1) Erickson, Douglas B M37         2) Nam, Jimmy M40                 
     3) Lepinski, Cokie W49             4) Stone, Cathy A W53             
                  23.58       47.72 (24.14)     1:14.85 (27.13)     1:48.20 (33.35)
  8 Santa Rosa Masters-PC  'B'                        1:45.00    1:49.04  
     1) Cardineau, Yan M41              2) Grady, Rex M44                 
     3) Beal, Laura A W44               4) Coffee, Cassandra S W47        
                  24.70       53.52 (28.82)     1:23.43 (29.91)     1:49.04 (25.61)
  9 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'B'            1:52.51    1:51.63  
     1) Endres, Paul D M45              2) Stovall, Jesse R M36           
     3) Phalen, Jennifer R W44          4) Rhett, Amber W36               
                  25.39       57.36 (31.97)     1:29.26 (31.90)     1:51.63 (22.37)
 10 The Olympic Club-PC  'A'                          2:00.00    1:55.12  
     1) Sanguinet, Amanda K W38         2) Holmes, David B M55            
     3) Felton, Anezka G W61            4) Ferroggiaro, Fred M55          
                  30.84       56.94 (26.10)     1:29.56 (32.62)     1:55.12 (25.56)
 11 Tri Valley Masters-PC  'B'                        2:10.18    1:56.88  
     1) Estell, Julie I W35             2) Nygren, Mary Ann W41           
     3) Hiraoka, Michael M35            4) Malapira, Jonathan M M39       
                  28.52       59.85 (31.33)     1:28.17 (28.32)     1:56.88 (28.71)
 12 University OF San Francisco MA-PC  'B'            1:56.60    1:57.75  
     1) Perutz, Mark A M38              2) Baidwan, Pinder W41            
     3) Anicich, Emily W37              4) Stanek, Kenneth J M41          
                  25.02       59.72 (34.70)     1:32.22 (32.50)     1:57.75 (25.53)
 13 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        2:15.00    2:09.78  
     1) Morales, John R M51             2) Brown, Joel D M58              
     3) Swain, Deborah L W59            4) Jones, Sara H W40              
                  28.66     1:09.49 (40.83)     1:39.57 (30.08)     2:09.78 (30.21)
 
Mixed 35+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      8:36.15    8:08.60  
     1) Santos, Debbie M W40            2) Duggan, Karen L W38            
     3) Santos, Roque J M41             4) Bohm, Eric C M42               
                  28.77       59.97 (59.97)   1:31.83 (1:31.83)   2:03.02 (2:03.02)
        2:33.28 (30.26)   3:06.23 (1:03.21)   3:39.72 (1:36.70)   4:12.99 (2:09.97)
        4:40.87 (27.88)     5:12.45 (59.46)   5:45.22 (1:32.23)   6:17.53 (2:04.54)
        6:43.58 (26.05)     7:11.93 (54.40)   7:40.35 (1:22.82)   8:08.60 (1:51.07)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            9:25.00    8:38.90  
     1) Connolly, Darrin T M37          2) Pulido, Michelle V W36         
     3) Langner, Mikael D M40           4) Smith, Diane C W45             
                  26.55       56.03 (56.03)   1:26.86 (1:26.86)   1:56.36 (1:56.36)
        2:32.25 (35.89)   3:11.91 (1:15.55)   3:53.19 (1:56.83)   4:34.26 (2:37.90)
        4:59.82 (25.56)     5:27.60 (53.34)   5:57.93 (1:23.67)   6:30.45 (1:56.19)
        6:54.76 (24.31)     7:24.83 (54.38)   8:05.00 (1:34.55)   8:38.90 (2:08.45)
  3 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      8:42.00    8:47.28  
     1) Heaney, Michael P M42           2) Johnson, Ron A M44             
     3) Silva, Leslie L W53             4) O'Brien, Kerry L M52           
                  32.32   1:07.01 (1:07.01)   1:43.00 (1:43.00)   2:19.12 (2:19.12)
        2:50.39 (31.27)   3:25.35 (1:06.23)   4:02.23 (1:43.11)   4:39.11 (2:19.99)
        5:07.76 (28.65)     5:39.07 (59.96)   6:11.46 (1:32.35)   6:43.51 (2:04.40)
        7:10.77 (27.26)     7:41.99 (58.48)   8:14.68 (1:31.17)   8:47.28 (2:03.77)
  4 Tri Valley Masters-PC  'A'                        9:00.00    8:47.95  
     1) Crane, John K M57               2) MC Cracken, Bill M47           
     3) Wigginton, Shannon L W35        4) Nygren, Mary Ann W41           
                  28.83   1:00.61 (1:00.61)   1:34.67 (1:34.67)   2:09.76 (2:09.76)
        2:38.73 (28.97)   3:10.94 (1:01.18)   3:45.42 (1:35.66)   4:20.62 (2:10.86)
        4:55.12 (34.50)   5:32.95 (1:12.33)   6:12.18 (1:51.56)   6:50.92 (2:30.30)
        7:17.15 (26.23)     7:46.94 (56.02)   8:17.43 (1:26.51)   8:47.95 (1:57.03)
  5 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        8:50.00    9:21.75  
     1) Jones, Sara H W40               2) Wilson, Todd M44               
     3) Dunkle, Iris J W35              4) Buenrostro, Jose M M42         
                  31.91   1:07.44 (1:07.44)   1:42.84 (1:42.84)   2:16.96 (2:16.96)
        2:48.48 (31.52)   3:24.45 (1:07.49)   4:01.26 (1:44.30)   4:37.29 (2:20.33)
        4:56.99 (19.70)   5:43.66 (1:06.37)   6:20.54 (1:43.25)   6:57.55 (2:20.26)
        7:14.34 (16.79)     7:30.12 (32.57)   9:21.75 (2:24.20)                    
  6 University OF San Francisco MA-PC  'B'            9:50.00    9:44.48  
     1) MC Bride, Patrick F M39         2) Chase, Tina K W49              
     3) Dornan, Gwen A W46              4) Bassett, Robert B M43          
                  30.08   1:03.14 (1:03.14)   1:38.30 (1:38.30)   2:13.61 (2:13.61)
        2:50.77 (37.16)   3:33.72 (1:20.11)   4:20.51 (2:06.90)   5:06.33 (2:52.72)
        5:38.81 (32.48)   6:15.12 (1:08.79)   6:52.24 (1:45.91)   7:29.28 (2:22.95)
        8:01.21 (31.93)   8:35.43 (1:06.15)   9:10.17 (1:40.89)   9:44.48 (2:15.20)
  7 The Olympic Club-PC  'A'                         10:05.00   10:39.49  
     1) Meyer, Margery W86              2) Quinn, Phyllis E W53           
     3) Sanders, Drew Y M38             4) Ferroggiaro, Fred M55          
                  47.73   1:42.19 (1:42.19)   2:38.45 (2:38.45)   3:32.35 (3:32.35)
        4:08.44 (36.09)   4:48.06 (1:15.71)   5:27.68 (1:55.33)   6:05.48 (2:33.13)
        6:36.69 (31.21)   7:11.88 (1:06.40)   7:48.08 (1:42.60)   8:24.55 (2:19.07)
        8:56.25 (31.70)   9:30.96 (1:06.41)  10:05.68 (1:41.13)  10:39.49 (2:14.94)
  8 University OF San Francisco MA-PC  'C'           13:35.00  x12:35.14  
     1) Aho, Kirsti W49                 2) Henning, Mel H M43             
     3) Niccolls, DJ W55                4) Bolander, Jarie G M38          
                  45.62   1:38.27 (1:38.27)   2:35.56 (2:35.56)   3:32.18 (3:32.18)
        4:05.31 (33.13)   4:42.60 (1:10.42)   5:21.36 (1:49.18)   6:00.57 (2:28.39)
        6:51.18 (50.61)   7:52.04 (1:51.47)   8:55.52 (2:54.95)   9:55.45 (3:54.88)
       10:32.09 (36.64)  11:12.96 (1:17.51)  11:54.56 (1:59.11)  12:35.14 (2:39.69)
 
Mixed 35+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      3:52.00    3:48.70  
     1) Santos, Debbie M W40            2) Santos, Roque J M41            
     3) Zamanian, Alison H W38          4) Boatwright, David E M47        
                  31.57   1:04.70 (1:04.70)     1:31.89 (27.19)     2:02.47 (57.77)
        2:18.54 (16.07)     3:01.45 (58.98)     3:23.92 (22.47)     3:48.70 (47.25)
  2 Tri Valley Masters-PC  'A'                        4:25.00    4:09.24  
     1) Jeffrey, Keith A M37            2) Reilly, Timothy J M37          
     3) Elson, Denise E W40             4) Wigginton, Shannon L W35       
                  28.02       57.14 (57.14)     1:29.26 (32.12)   2:06.16 (1:09.02)
        2:22.00 (15.84)   3:11.39 (1:05.23)     3:38.67 (27.28)     4:09.24 (57.85)
  3 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             4:14.00    4:12.75  
     1) Hale, William C M38             2) Rublein, Susanne P W38         
     3) Brakeman, Jennifer W38          4) MC Carthy, Joseph F M39        
                  27.65       57.91 (57.91)     1:33.64 (35.73)   2:14.62 (1:16.71)
        2:44.81 (30.19)   3:19.06 (1:04.44)     3:44.43 (25.37)     4:12.75 (53.69)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      4:05.00    4:17.86  
     1) Duggan, Karen L W38             2) Vanhoven, Paul D M44           
     3) Nootbaar, Tom T M45             4) Gray, Kara L W43               
                  32.92                             1:37.78 ( )         2:13.84 ( )
        2:41.67 (27.83)   3:14.18 (1:00.34)     3:44.99 (30.81)   4:17.86 (1:03.68)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:45.00    4:21.78  
     1) Labusch, Meike M W36            2) Cook, John M M38               
     3) Harris, Josh M39                4) Stern, Jill P W44              
                  35.18   1:12.69 (1:12.69)     1:45.04 (32.35)   2:21.28 (1:08.59)
        2:46.25 (24.97)     3:16.52 (55.24)     3:46.81 (30.29)   4:21.78 (1:05.26)
  6 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'B'             4:32.00    4:22.75  
     1) Cox, Juliet E W41               2) Finney, Peter C M41            
     3) Nylund, Jane A W44              4) Pankey, Christopher S M54      
                  32.26   1:06.40 (1:06.40)     1:45.14 (38.74)   2:28.55 (1:22.15)
        2:55.11 (26.56)     3:25.60 (57.05)     3:52.72 (27.12)     4:22.75 (57.15)
  7 Tam-PC  'A'                                       4:30.60    4:32.61  
     1) Benson, Keith M36               2) Wheeler, Barbara C W52         
     3) Meyerhoff, Rick D M62           4) Lugassy, Heather R W38         
                  31.15   1:04.25 (1:04.25)     1:42.56 (38.31)   2:26.02 (1:21.77)
        2:47.51 (21.49)   3:34.11 (1:08.09)     4:01.64 (27.53)     4:32.61 (58.50)
  8 Santa Rosa Masters-PC  'B'                        4:35.00    4:33.37  
     1) Jaubert, Leslie M W51           2) Beissmann-Curtin, Becky E W36  
     3) Cardineau, Yan M41              4) Grady, Rex M44                 
                  37.68   1:17.15 (1:17.15)     1:53.69 (36.54)   2:34.84 (1:17.69)
        3:05.14 (30.30)   3:37.95 (1:03.11)     4:04.78 (26.83)     4:33.37 (55.42)
  9 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 4:30.00    4:35.04  
     1) Kara, Tom A M37                 2) Schultz, Stuart J M42          
     3) Goodridge, Beth W35             4) Mittmann, Marie W39            
                  31.10   1:03.63 (1:03.63)     1:40.91 (37.28)   2:24.60 (1:20.97)
        2:57.14 (32.54)   3:36.68 (1:12.08)     4:04.57 (27.89)     4:35.04 (58.36)
 10 Tri Valley Masters-PC  'B'                        4:36.80    4:36.83  
     1) Marian, Cindy W39               2) Schrodi, Steven J M37          
     3) Estell, Julie I W35             4) Marian, Jamie M35              
                  36.26   1:15.21 (1:15.21)     1:48.06 (32.85)   2:26.23 (1:11.02)
        2:56.94 (30.71)   3:32.82 (1:06.59)     3:48.62 (15.80)   4:36.83 (1:04.01)
 11 Tri Valley Masters-PC  'C'                        4:50.00   x4:56.88  
     1) Dozier, Earl E M51              2) Crane, John K M57              
     3) Bracken, Judy W W51             4) Nygren, Mary Ann W41           
                  41.26   1:24.34 (1:24.34)     1:58.53 (34.19)   2:36.43 (1:12.09)
        3:12.18 (35.75)   3:56.67 (1:20.24)     4:22.41 (25.74)   4:56.88 (1:00.21)
 12 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        5:00.00    5:00.28  
     1) Jones, Sara H W40               2) Coffee, Cassandra S W47        
     3) Sterne, Erik A M56              4) Foreaker, Don C M56            
                  35.49   1:13.59 (1:13.59)     1:59.57 (45.98)   2:52.65 (1:39.06)
        3:23.98 (31.33)   3:58.83 (1:06.18)     4:28.11 (29.28)   5:00.28 (1:01.45)
 13 University OF San Francisco MA-PC  'B'            5:32.00    5:23.01  
     1) Baidwan, Pinder W41             2) Anicich, Emily W37             
     3) Stanek, Kenneth J M41           4) Lelu, Jean B M42               
                  45.35   1:32.78 (1:32.78)     2:11.52 (38.74)   2:58.29 (1:25.51)
        3:30.75 (32.46)   4:05.65 (1:07.36)     5:04.35 (58.70)   5:23.01 (1:17.36)
 14 Santa Rosa Masters-PC  'C'                        5:35.00   x6:11.75  
     1) Terhorst, Hermine M W50         2) Shideler-Mayer, Eva W45        
     3) Wilson, Todd M44                4) Brown, Joel D M58              
                  40.50   1:22.97 (1:22.97)   2:24.69 (1:01.72)   3:32.56 (2:09.59)
        4:02.95 (30.39)   4:37.39 (1:04.83)     5:21.72 (44.33)   6:11.75 (1:34.36)
 -- Club Hot Tub-PC  'A'                              5:20.00         DQ  
     1) Schindler, Lisa M W45           2) Liao, Tony S M39               
     3) Justeson, Jeff A M50            4) Neuschwander, Cindy G W55      
                  50.99   1:45.27 (1:45.27)     2:23.87 (38.60)   3:06.43 (1:21.16)
        3:37.16 (30.73)   4:12.56 (1:06.13)     4:46.40 (33.84)        DQ (1:14.06)
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      1:39.00    1:39.47  
     1) Roemer, Paula J W47             2) Sullivan, Lynn S W51           
     3) Gothberg, Brad A M46            4) Remmert, Greg A M46            
                  23.64       50.81 (27.17)     1:16.49 (25.68)     1:39.47 (22.98)
  2 Tri Valley Masters-PC  'A'                        1:50.17    1:44.46  
     1) Fattlar, Kenneth M M52          2) Laberge, Karin W45             
     3) Bilich, Bonnie M W51            4) MC Cracken, Bill M47           
                  25.53       52.31 (26.78)     1:19.42 (27.11)     1:44.46 (25.04)
  3 The Olympic Club-PC  'A'                          1:42.00    1:45.60  
     1) Meyer, Marguerite W50           2) Quinn, Phyllis E W53           
     3) Rudloff, Edward M61             4) Carter, Paul V M51             
                  27.05       57.18 (30.13)     1:22.35 (25.17)     1:45.60 (23.25)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      1:43.50    1:46.86  
     1) Murphy, Karen L W48             2) Ferris, Mary Jo W47            
     3) Tittle, Kenneth W M46           4) Nootbaar, Tom T M45            
                  27.64       56.40 (28.76)     1:22.70 (26.30)     1:46.86 (24.16)
  5 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        1:50.00    1:47.19  
     1) Jaubert, Leslie M W51           2) Hale, Dave M53                 
     3) Terhorst, Hermine M W50         4) Carr, Mike W M48               
                  28.43       54.34 (25.91)     1:22.75 (28.41)     1:47.19 (24.44)
  6 Tri Valley Masters-PC  'B'                        2:01.00    1:51.17  
     1) Seitz, Chris A W46              2) Bracken, Judy W W51            
     3) Crane, John K M57               4) Stoll, Kurt A M49              
                  30.12       56.35 (26.23)     1:25.30 (28.95)     1:51.17 (25.87)
  7 Santa Rosa Masters-PC  'C'                        2:40.00    1:52.45  
     1) Sterne, Erik A M56              2) Nowack, Susan J W48            
     3) Hafner, Hilary R W49            4) Birnie, Tim A M63              
                  26.96       56.75 (29.79)     1:27.26 (30.51)     1:52.45 (25.19)
  8 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:52.00    1:53.34  
     1) Mantey, Arthur W M52            2) Huang, Cathy E W54             
     3) Boreyko, Valeriy A M55          4) Smith, Diane C W45             
                  26.35       57.58 (31.23)     1:26.41 (28.83)     1:53.34 (26.93)
  9 Walnut Creek Masters-PC  'C'                      1:53.00   x1:54.13  
     1) Ahlman, David C M57             2) Henry, B J W45                 
     3) King, John A M54                4) Silva, Leslie L W53            
                  27.55       55.85 (28.30)     1:24.83 (28.98)     1:54.13 (29.30)
 10 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 2:01.00    1:59.05  
     1) Daniels, Larry N M63            2) Servas, Karen A W47            
     3) Focha, Teresa M W48             4) Hanson, Jeff T M49             
                  27.51       56.84 (29.33)     1:33.35 (36.51)     1:59.05 (25.70)
 11 Walnut Creek Masters-PC  'D'                      2:00.00   x1:59.31  
     1) O'Brien, Kerry L M52            2) Adler, Felicia M W46           
     3) Hazlett, Colleen M W46          4) Griffith, Wayne W M48          
                  26.43     1:03.07 (36.64)     1:32.59 (29.52)     1:59.31 (26.72)
 12 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:17.00    2:11.33  
     1) Orbelian, George C M54          2) Dornan, Gwen A W46             
     3) Buzolich, Marilyn J W54         4) Mitchell, David M51            
                  32.67     1:02.00 (29.33)     1:38.41 (36.41)     2:11.33 (32.92)
 13 Strawberry Canyon Aquatic Mast-PC  'A'            2:25.51    2:21.53  
     1) Ridgeway, Paul M54              2) Cohen, Jeremy M M60            
     3) Coulter, Jane M W70             4) Coleman, Kate A W66            
                                1:13.50 ( )     1:49.79 (36.29)     2:21.53 (31.74)
 14 University OF San Francisco MA-PC  'C'            2:42.00   x2:28.20  
     1) Perez, Peter J M52              2) Huckabay, Emma L W53           
     3) Dunn, Audrey J W55              4) Williams, Syd M53              
                  32.20     1:16.93 (44.73)     1:55.75 (38.82)     2:28.20 (32.45)
 -- Tri Valley Masters-PC  'C'                        2:55.00         NS  
     1) Fewster, Robert F M70           2) LE, Anh N W49                  
     3) Petersen, Jennifer L W54        4) Schiel, Doug M67               
 
Mixed 45+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      8:12.00    7:51.33  
     1) Boatwright, David E M47         2) O'Brien, Charlene W52          
     3) Curran, Margee M W47            4) Gothberg, Brad A M46           
                  24.79       52.01 (52.01)   1:19.40 (1:19.40)   1:46.13 (1:46.13)
        2:16.15 (30.02)   2:49.48 (1:03.35)   3:23.70 (1:37.57)   3:57.05 (2:10.92)
        4:24.64 (27.59)     4:54.85 (57.80)   5:26.02 (1:28.97)   5:56.60 (1:59.55)
        6:22.75 (26.15)     6:52.01 (55.41)   7:21.43 (1:24.83)   7:51.33 (1:54.73)
  2 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        8:49.00    9:08.90  
     1) Morales, John R M51             2) Terhorst, Hermine M W50        
     3) Jaubert, Leslie M W51           4) Canales, Francisco L M51       
                  28.77       59.80 (59.80)   1:31.34 (1:31.34)   2:02.77 (2:02.77)
        2:36.14 (33.37)   3:13.32 (1:10.55)   3:51.05 (1:48.28)   4:28.90 (2:26.13)
        5:02.12 (33.22)   5:39.81 (1:10.91)   6:18.03 (1:49.13)   6:55.21 (2:26.31)
        7:26.70 (31.49)   8:00.41 (1:05.20)   8:34.63 (1:39.42)   9:08.90 (2:13.69)
  3 Walnut Creek Masters-PC  'B'                           NT    9:27.52  
     1) Adler, Felicia M W46            2) Henry, B J W45                 
     3) Cook, Doug J M46                4) Porcella, John M46             
                  38.68   1:21.17 (1:21.17)   2:04.78 (2:04.78)   2:50.38 (2:50.38)
        3:18.35 (27.97)   3:53.39 (1:03.01)   4:29.00 (1:38.62)   5:04.01 (2:13.63)
        5:34.26 (30.25)   6:08.06 (1:04.05)   6:44.10 (1:40.09)   7:19.56 (2:15.55)
        7:48.41 (28.85)   8:20.96 (1:01.40)   8:54.34 (1:34.78)   9:27.52 (2:07.96)
  4 Menlo Masters Swim Team-PC  'A'                  10:40.00   10:15.01  
     1) Strauss, Judy W54               2) Michael, Martin D M65          
     3) Dawson, Bill M66                4) Matena, Jana W46               
                  39.74   1:21.96 (1:21.96)   2:06.01 (2:06.01)   2:49.76 (2:49.76)
        3:28.88 (39.12)     3:46.33 (56.57)   4:12.04 (1:22.28)   4:56.66 (2:06.90)
        5:39.45 (42.79)   5:58.55 (1:01.89)   6:15.05 (1:18.39)   6:53.76 (1:57.10)
        7:32.36 (38.60)   8:10.12 (1:16.36)   9:11.09 (2:17.33)  10:15.01 (3:21.25)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'A'           10:20.00   10:20.86  
     1) Virtue, Paul A M57              2) Huang, Cathy E W54             
     3) Ogilvie, Carol M W53            4) Burke, Bill M54                
                  33.03   1:08.63 (1:08.63)   1:44.58 (1:44.58)   2:19.66 (2:19.66)
        2:54.94 (35.28)   3:33.39 (1:13.73)   4:12.59 (1:52.93)   4:51.53 (2:31.87)
        5:24.23 (32.70)   6:01.24 (1:09.71)   6:39.70 (1:48.17)   7:27.50 (2:35.97)
        7:58.10 (30.60)   8:43.92 (1:16.42)   9:32.60 (2:05.10)  10:20.86 (2:53.36)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'B'           13:30.00   12:10.46  
     1) Byrnes, Barbara G W52           2) Moore, Michael W M58           
     3) Short, Laura J W59              4) Boreyko, Valeriy A M55         
                  38.59   1:22.05 (1:22.05)   2:06.32 (2:06.32)   2:49.05 (2:49.05)
        3:33.55 (44.50)   4:29.73 (1:40.68)   6:23.51 (3:34.46)   7:02.07 (4:13.02)
        7:49.05 (46.98)   8:36.59 (1:34.52)   9:22.17 (2:20.10)  10:00.25 (2:58.18)
       10:43.34 (43.09)  11:28.47 (1:28.22)  12:10.46 (2:10.21)  12:10.46 (2:10.21)
  7 University OF San Francisco MA-PC  'C'           15:00.00  x13:14.63  
     1) Delaney, Barbara B W63          2) Andrews, Bryan W M57           
     3) MC Gowan, Marla A W54           4) Orbelian, George C M54         
                  48.76   1:45.96 (1:45.96)   2:45.86 (2:45.86)   3:44.28 (3:44.28)
        4:27.10 (42.82)   6:04.73 (2:20.45)   6:48.30 (3:04.02)   7:08.22 (3:23.94)
        8:06.30 (58.08)   8:47.53 (1:39.31)   9:26.77 (2:18.55)  10:06.58 (2:58.36)
       10:52.69 (46.11)  11:41.42 (1:34.84)  12:29.04 (2:22.46)  13:14.63 (3:08.05)
 
Mixed 45+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Santa Rosa Masters-PC  'A'                        4:25.00    4:14.07  
     1) Morales, John R M51             2) Hafner, Hilary R W49           
     3) Nowack, Susan J W48             4) Schenstrom, Warren M51         
                  28.86       59.68 (59.68)     1:16.18 (16.50)     1:34.05 (34.37)
        2:14.30 (40.25)   2:46.29 (1:12.24)     3:22.53 (36.24)   4:14.07 (1:27.78)
  2 Tri Valley Masters-PC  'A'                             NT    4:15.80  
     1) Bilich, Bonnie M W51            2) Laberge, Karin W45             
     3) Fattlar, Kenneth M M52          4) MC Cracken, Bill M47           
                  31.50   1:05.52 (1:05.52)     1:40.56 (35.04)   2:18.86 (1:13.34)
        2:46.91 (28.05)   3:20.73 (1:01.87)     3:47.11 (26.38)     4:15.80 (55.07)
  3 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:40.00    4:23.80  
     1) Ferris, Mary Jo W47             2) Gothberg, Brad A M46           
     3) O'Brien, Kerry L M52            4) Murphy, Karen L W48            
                  34.86   1:11.79 (1:11.79)     1:45.29 (33.50)   2:22.96 (1:11.17)
        2:50.98 (28.02)   3:24.04 (1:01.08)     3:52.40 (28.36)     4:23.80 (59.76)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      4:30.00    4:25.67  
     1) Roemer, Paula J W47             2) Sotelo-Osborne, Sophia S W47   
     3) Remmert, Greg A M46             4) Griffith, Wayne W M48          
                  32.77   1:06.30 (1:06.30)     1:43.27 (36.97)   2:24.57 (1:18.27)
        2:52.68 (28.11)   3:25.49 (1:00.92)     3:54.49 (29.00)   4:25.67 (1:00.18)
  5 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  5:03.00    4:57.20  
     1) Van Boer, Eric D M54            2) Cochrane, James E M50          
     3) Lepinski, Cokie W49             4) Fornage, Julia W48             
                  32.10   1:05.59 (1:05.59)     1:43.73 (38.14)   2:28.11 (1:22.52)
        3:01.72 (33.61)   3:40.23 (1:12.12)     4:16.94 (36.71)   4:57.20 (1:16.97)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'A'            5:15.00    4:57.88  
     1) Mantey, Arthur W M52            2) Boreyko, Valeriy A M55         
     3) Huang, Cathy E W54              4) Smith, Diane C W45             
                  32.74   1:07.90 (1:07.90)     1:49.86 (41.96)   2:35.41 (1:27.51)
        3:14.45 (39.04)   3:57.27 (1:21.86)     4:25.97 (28.70)   4:57.88 (1:00.61)
  7 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 5:30.00    5:16.71  
     1) Focha, Teresa M W48             2) Hanson, Jeff T M49             
     3) Servas, Karen A W47             4) Walker, Byron M49              
                  45.99   1:38.03 (1:38.03)     2:14.19 (36.16)   2:54.23 (1:16.20)
        3:13.98 (19.75)                             4:42.70 ( )         5:16.71 ( )
  8 University OF San Francisco MA-PC  'B'            5:45.00    5:22.07  
     1) Buzolich, Marilyn J W54         2) Mitchell, David M51            
     3) Young, Julius W M62             4) Dornan, Gwen A W46             
                  47.91   1:54.74 (1:54.74)     2:18.61 (23.87)   3:03.22 (1:08.48)
        3:36.07 (32.85)   4:14.45 (1:11.23)     4:46.57 (32.12)   5:22.07 (1:07.62)
  9 University OF San Francisco MA-PC  'C'            6:49.00   x6:09.74  
     1) Perez, Peter J M52              2) Williams, Syd M53              
     3) Ulian, Deborah W49              4) Valderrama, Deborah W46        
                  52.51   1:45.38 (1:45.38)     2:24.70 (39.32)   3:08.16 (1:22.78)
        3:33.54 (25.38)     3:56.38 (48.22)   4:56.91 (1:00.53)   6:09.74 (2:13.36)
 
Mixed 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:00.00    1:56.31  
     1) Alexander, Martha A W59         2) Scott, Stephanie I W62         
     3) Olson, Robert H M64             4) DE Lacy, James R M62           
                  29.63     1:05.77 (36.14)     1:32.01 (26.24)     1:56.31 (24.30)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            2:05.00    1:58.65  
     1) Dahlin, Duke A M60              2) Saal, Mary J W55               
     3) Burrell, Grendel S W57          4) Sapirstein, Julian B M59       
                  27.73     1:01.03 (33.30)     1:33.36 (32.33)     1:58.65 (25.29)
  3 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      2:00.00    2:03.35  
     1) Rogers, Kerry H W56             2) Tukua, Karen M W59             
     3) Dennis, D Craig M62             4) Galine, Donald L M63           
                  37.10     1:09.76 (32.66)     1:35.56 (25.80)     2:03.35 (27.79)
  4 Davis Aquatic Masters-PC  'B'                     2:02.00    2:04.51  
     1) McPherson, Andrew M M62         2) Kahn, Stuart L M55             
     3) Munn, Susan L W70               4) Dugan, Betty L W67             
                  25.97       52.78 (26.81)     1:28.74 (35.96)     2:04.51 (35.77)
  5 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  2:05.00    2:05.43  
     1) Davis, Don M M64                2) Gloystein, James E M58         
     3) Powell, Susie W W56             4) Tevis, Maggie H W61            
                  27.38       55.88 (28.50)     1:29.19 (33.31)     2:05.43 (36.24)
  6 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             2:16.00    2:06.36  
     1) MC Partland, Peg K W66          2) Caso, Susie A W62              
     3) MC Clelland, Mac D M60          4) Clemmons, Jim M58              
                  34.55     1:13.38 (38.83)     1:40.17 (26.79)     2:06.36 (26.19)
  7 University OF San Francisco MA-PC  'B'            2:16.00    2:07.83  
     1) Ford, Kent P M55                2) Dumont, Mary T W55             
     3) Cutler, Nancy L W55             4) Atondo, Richard E M59          
                  29.80     1:04.80 (35.00)     1:40.00 (35.20)     2:07.83 (27.83)
  8 University OF San Francisco MA-PC  'C'            2:40.00   x2:21.05  
     1) Allen, Susan J W64              2) Andrews, Bryan W M57           
     3) Pashelinsky, Erin L W61         4) Young, Julius W M62            
                  34.78     1:12.03 (37.25)     1:56.20 (44.17)     2:21.05 (24.85)
  9 Walnut Creek Masters-PC  'C'                      2:07.00   x2:21.90  
     1) Harms, Kildine J W55            2) Aaron, Cathy E W60             
     3) Steager, Ronald N M61           4) Burr, Ken M M64                
                  36.31     1:18.23 (41.92)     1:53.31 (35.08)     2:21.90 (28.59)
 10 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            3:30.00    2:56.39  
     1) Rodd, Gail G W66                2) Williams, Connie L W62         
     3) Chambers, Robert A M56          4) Anning, William C M67          
                  45.80   2:14.44 (1:28.64)     2:56.39 (41.95)                    
 -- Ttam-PC  'A'                                           NT         NS  
 
Mixed 55+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tam-PC  'A'                                       9:08.00    8:54.85  
     1) Burns, Richard M65              2) Frost, Kenneth A M64           
     3) Val, Laura B W57                4) Shoenberger, Linda R W61       
                  28.28       59.80 (59.80)   1:32.72 (1:32.72)   2:06.25 (2:06.25)
        2:33.55 (27.30)     3:05.08 (58.83)   3:38.65 (1:32.40)   4:12.00 (2:05.75)
        4:42.64 (30.64)   5:16.84 (1:04.84)   5:51.22 (1:39.22)   6:25.74 (2:13.74)
        7:01.13 (35.39)   7:38.90 (1:13.16)   8:16.80 (1:51.06)   8:54.85 (2:29.11)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'A'                     10:40.00    9:51.91  
     1) Scott, Stephanie I W62          2) Alexander, Martha A W59        
     3) DE Lacy, James R M62            4) Galine, Donald L M63           
                  37.81   1:23.69 (1:23.69)   2:12.85 (2:12.85)   3:02.84 (3:02.84)
        3:34.27 (31.43)   4:11.21 (1:08.37)   4:51.85 (1:49.01)   5:32.44 (2:29.60)
        6:01.71 (29.27)   6:34.05 (1:01.61)   7:07.21 (1:34.77)   7:38.87 (2:06.43)
        8:09.58 (30.71)   8:43.00 (1:04.13)   9:16.91 (1:38.04)   9:51.91 (2:13.04)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'           10:25.00   10:24.62  
     1) Sapirstein, Julian B M59        2) Cutler, Nancy L W55            
     3) Saal, Mary J W55                4) Dahlin, Duke A M60             
                  31.28   1:06.62 (1:06.62)   1:43.45 (1:43.45)   2:18.49 (2:18.49)
        2:58.09 (39.60)   3:42.02 (1:23.53)   4:28.38 (2:09.89)   5:13.66 (2:55.17)
        5:53.36 (39.70)   6:36.15 (1:22.49)   7:19.95 (2:06.29)   8:03.35 (2:49.69)
        8:36.02 (32.67)   9:11.71 (1:08.36)   9:48.21 (1:44.86)  10:24.62 (2:21.27)
  4 Walnut Creek Masters-PC  'B'                     10:50.00   10:39.67  
     1) Ugarkovich, David M M61         2) Tukua, Karen M W59             
     3) Piazza, Michael S M63           4) Rogers, Kerry H W56            
                  32.24   1:08.40 (1:08.40)   1:45.33 (1:45.33)   2:21.84 (2:21.84)
        2:58.53 (36.69)   3:41.80 (1:19.96)   4:27.50 (2:05.66)   5:10.53 (2:48.69)
        5:51.86 (41.33)   6:36.02 (1:25.49)   7:23.01 (2:12.48)   8:08.40 (2:57.87)
        8:25.48 (17.08)     8:42.66 (34.26)   9:21.27 (1:12.87)  10:39.67 (2:31.27)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'           12:55.00   10:55.71  
     1) Allen, Susan J W64              2) Morgan, Jonathan G M55         
     3) Dumont, Mary T W55              4) Atondo, Richard E M59          
                  37.61   1:20.72 (1:20.72)   2:07.03 (2:07.03)   2:52.43 (2:52.43)
        3:30.91 (38.48)   4:13.15 (1:20.72)                       5:44.16 (2:51.73)
        6:23.63 (39.47)   7:06.56 (1:22.40)   7:50.88 (2:06.72)   8:35.67 (2:51.51)
        9:07.77 (32.10)   9:44.12 (1:08.45)  10:20.37 (1:44.70)  10:55.71 (2:20.04)
  6 University OF San Francisco MA-PC  'C'           16:00.00  x13:48.05  
     1) Mansfield, Peter M64            2) Ensor, Richard E M61           
     3) Lewis, Lolly W58                4) Chaitkin, Lauren E W64         
                  40.96   1:28.56 (1:28.56)   2:19.14 (2:19.14)   3:08.54 (3:08.54)
        3:52.56 (44.02)   4:47.93 (1:39.39)   5:48.61 (2:40.07)   6:41.77 (3:33.23)
        7:26.57 (44.80)   8:15.88 (1:34.11)   9:08.13 (2:26.36)   9:58.78 (3:17.01)
       10:49.05 (50.27)  11:46.73 (1:47.95)  12:49.00 (2:50.22)  13:48.05 (3:49.27)
 
Mixed 55+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tam-PC  'A'                                            NT    4:22.67  
     1) Burns, Richard M65              2) Frost, Kenneth A M64           
     3) Val, Laura B W57                4) Eisenman, Judy A W55           
                  31.06   1:03.85 (1:03.85)     1:36.17 (32.32)   2:13.63 (1:09.78)
        2:43.64 (30.01)   3:17.87 (1:04.24)     3:49.37 (31.50)   4:22.67 (1:04.80)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      4:55.00    5:12.83  
     1) Galine, Donald L M63            2) Harms, Kildine J W55           
     3) Alexander, Martha A W59         4) Smyers, Jesse B M62            
                  34.34   1:11.21 (1:11.21)     1:45.12 (33.91)   2:25.21 (1:14.00)
        3:02.30 (37.09)   3:48.89 (1:23.68)     4:28.58 (39.69)   5:12.83 (1:23.94)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:40.00    5:15.56  
     1) Ford, Kent P M55                2) Burrell, Grendel S W57         
     3) Saal, Mary J W55                4) Sapirstein, Julian B M59       
                  31.99   1:06.08 (1:06.08)     1:48.66 (42.58)                    
            3:22.65 ( )         4:15.91 ( )     4:44.20 (28.29)     5:15.56 (59.65)
  4 Manatee Aquatic Masters, Inc.-PC  'A'             5:39.00    5:38.01  
     1) MC Partland, Peg K W66          2) MC Gregor, Cary D M58          
     3) Clemmons, Jim M58               4) Caso, Susie A W62              
                  51.25   1:46.00 (1:46.00)     2:23.05 (37.05)   3:04.93 (1:18.93)
        3:35.21 (30.28)   4:08.84 (1:03.91)     4:51.67 (42.83)   5:38.01 (1:29.17)
  5 University OF San Francisco MA-PC  'B'            6:10.00    5:41.11  
     1) Dahlin, Duke A M60              2) Atondo, Richard E M59          
     3) Dumont, Mary T W55              4) Cutler, Nancy L W55            
                  33.70   1:09.92 (1:09.92)     1:26.11 (16.19)     1:47.78 (37.86)
      3:17.56 (1:29.78)   4:15.63 (2:27.85)     4:56.83 (41.20)   5:41.11 (1:25.48)
  6 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      5:15.00    5:41.52  
     1) Olson, Robert H M64             2) Scott, Stephanie I W62         
     3) Dennis, D Craig M62             4) Tukua, Karen M W59             
                  43.43   1:26.46 (1:26.46)     2:15.24 (48.78)   3:12.95 (1:46.49)
        3:45.45 (32.50)   4:25.37 (1:12.42)     5:00.87 (35.50)   5:41.52 (1:16.15)
  7 Rolling Hills Mud Sharks-PC  'A'                  5:37.00    6:03.46  
     1) Tevis, Maggie H W61             2) Sutton-Beattie, Eric L M56     
     3) Powell, Susie W W56             4) Gloystein, James E M58         
                  47.27   1:38.64 (1:38.64)     2:17.99 (39.35)   3:01.53 (1:22.89)
        3:44.37 (42.84)   5:07.06 (2:05.53)     5:40.64 (33.58)     6:03.46 (56.40)
  8 University OF San Francisco MA-PC  'C'            7:20.00   x6:29.18  
     1) Campbell, Martha C W60          2) Allen, Susan J W64             
     3) Andrews, Bryan W M57            4) Moore, Michael W M58           
                  55.31   1:53.79 (1:53.79)     2:40.30 (46.51)   3:32.64 (1:38.85)
        4:16.57 (43.93)   5:05.94 (1:33.30)     5:44.78 (38.84)   6:29.18 (1:23.24)
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:12.50    2:26.46  
     1) Haworth, A Emory M73            2) Kraetzer, Midge S W70          
     3) Alexander, Joan E W77           4) Boscovich, Harold O M66        
                  34.16     1:17.81 (43.65)     1:54.11 (36.30)     2:26.46 (32.35)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'B'                      2:41.00    2:48.37  
     1) Perilman, Jim E M70             2) Lane, Ed V M70                 
     3) Haworth, Joyce M W71            4) Duncan, Jean M W76             
                  35.42     1:07.77 (32.35)     1:23.56 (15.79)   2:48.37 (1:24.81)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'            3:45.00    3:00.29  
     1) Morey, George B M66             2) Hagiwara, Tanako W70           
     3) Freeman, Dale C M65             4) Kang, Peggy W73                
                  44.33     1:28.59 (44.26)     2:07.34 (38.75)     3:00.29 (52.95)
  4 University OF San Francisco MA-PC  'B'            4:05.00    3:17.97  
     1) Kline, Howard J M76             2) Rose, Polly W66                
     3) Bensu, Janet L W76              4) Snape, William J M65           
                  42.58   3:17.97 (2:35.39)                                        
 
Mixed 65+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                     13:25.00   13:30.03  
     1) Perilman, Jim E M70             2) Morner, Stan F M74             
     3) Haworth, Joyce M W71            4) Alexander, Joan E W77          
                  42.07   1:30.27 (1:30.27)   2:20.69 (2:20.69)   3:11.64 (3:11.64)
        3:49.00 (37.36)   4:34.64 (1:23.00)   5:22.09 (2:10.45)   6:06.50 (2:54.86)
        6:59.85 (53.35)   7:58.94 (1:52.44)   9:00.72 (2:54.22)  10:30.56 (4:24.06)
     11:41.70 (1:11.14)  12:35.76 (2:05.20)  13:30.03 (2:59.47)  13:30.03 (2:59.47)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'           17:00.00   15:33.05  
     1) Voorhees, Margaret S W80        2) Kang, Peggy W73                
     3) Morey, George B M66             4) Osborne, Daniel R M75          
                1:02.57   2:14.54 (2:14.54)   3:27.50 (3:27.50)   5:36.77 (5:36.77)
      6:45.19 (1:08.42)   7:53.20 (2:16.43)   8:58.36 (3:21.59)   9:47.04 (4:10.27)
       10:40.96 (53.92)  11:36.32 (1:49.28)  12:27.34 (2:40.30)                    
           13:08.55 ( )        13:56.59 ( )        14:45.81 ( )        15:33.05 ( )
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'           22:00.00   18:08.19  
     1) Walter, Ron M68                 2) Rose, Polly W66                
     3) Allen, Mary A W76               4) Freeman, Dale C M65            
                1:00.90   2:09.05 (2:09.05)   3:30.61 (3:30.61)   5:58.26 (5:58.26)
      7:16.39 (1:18.13)   8:35.28 (2:37.02)   9:53.82 (3:55.56)                    
           11:05.44 ( )        12:18.26 ( )        13:34.65 ( )        14:47.15 ( )
       15:31.87 (44.72)  16:23.72 (1:36.57)  17:16.99 (2:29.84)  18:08.19 (3:21.04)
 
Mixed 65+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      7:00.00    6:47.05  
     1) Kraetzer, Midge S W70           2) Lane, Ed V M70                 
     3) Perilman, Jim E M70             4) Haworth, Joyce M W71           
                  52.30   1:46.16 (1:46.16)     2:30.70 (44.54)   3:20.59 (1:34.43)
        4:03.75 (43.16)   4:53.63 (1:33.04)     5:10.92 (17.29)   6:47.05 (1:53.42)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'           12:45.00    8:32.60  
     1) Hagiwara, Tanako W70            2) Freeman, Dale C M65            
     3) Grohe, William E M75            4) Kang, Peggy W73                
                1:06.82   3:09.62 (3:09.62)     4:07.11 (57.49)   5:16.25 (2:06.63)
                                                    7:29.74 ( )         8:32.60 ( )
  3 University OF San Francisco MA-PC  'B'           12:45.00    9:09.64  
     1) Rose, Polly W66                 2) Snape, William J M65           
     3) Morey, George B M66             4) Bensu, Janet L W76             
                1:17.58   3:40.38 (3:40.38)   4:43.14 (1:02.76)                    
            5:45.77 ( )         7:02.57 ( )   8:03.04 (1:00.47)   9:09.64 (2:07.07)
 
Mixed 75+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      2:35.60    2:44.59  
     1) Monroe, Donna W75               2) Hirsch, Ann M W78              
     3) Nieman, Frank B M76             4) Mayo, Robert W M75             
                  43.69     1:27.62 (43.93)     2:09.75 (42.13)     2:44.59 (34.84)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            4:05.50    3:19.54  
     1) Voorhees, Margaret S W80        2) Grohe, William E M75           
     3) Allen, Mary A W76               4) Osborne, Daniel R M75          
                1:00.09     1:42.49 (42.40)   2:44.77 (1:02.28)     3:19.54 (34.77)
 -- Walnut Creek Masters-PC  'B'                      4:00.00         NS  
     1) Smith, Richard T M88            2) Howell, Jae W86                
     3) Germolus, Dixie C W81           4) MC Millan, Betty T W80         
 
Mixed 75+ 800 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                     14:10.00   12:18.74  
     1) Mayo, Robert W M75              2) Hirsch, Ann M W78              
     3) Stupfel, Norman E M76           4) Monroe, Donna W75              
                  38.61   1:23.19 (1:23.19)   2:08.70 (2:08.70)   2:52.45 (2:52.45)
        3:36.51 (44.06)   4:24.65 (1:32.20)   5:14.71 (2:22.26)   6:06.50 (3:14.05)
        6:42.73 (36.23)   7:27.03 (1:20.53)   8:13.47 (2:06.97)   8:57.72 (2:51.22)
        9:43.40 (45.68)  10:34.89 (1:37.17)  11:27.24 (2:29.52)  12:18.74 (3:21.02)
  2 Walnut Creek Masters-PC  'B'                     18:45.00   15:40.81  
     1) Howell, Jae W86                 2) Nieman, Frank B M76            
     3) Daniel, Jack C M76              4) Duncan, Jean M W76             
                1:06.19   2:22.90 (2:22.90)   3:42.02 (3:42.02)   5:44.61 (5:44.61)
        6:38.22 (53.61)   7:32.97 (1:48.36)   8:25.05 (2:40.44)                    
            9:16.64 ( )        10:13.92 ( )                            12:09.84 ( )
       12:57.11 (47.27)  13:51.41 (1:41.57)  14:48.68 (2:38.84)  15:40.81 (3:30.97)
  3 University OF San Francisco MA-PC  'A'           15:30.00   18:39.86  
     1) Byrnes, Ilse M W82              2) Schomburg, Richard D M82       
     3) Bensu, Janet L W76              4) Grohe, William E M75           
                1:25.86   2:57.71 (2:57.71)   4:35.63 (4:35.63)   6:15.10 (6:15.10)
        7:12.34 (57.24)   8:20.17 (2:05.07)   9:34.92 (3:19.82)  10:41.83 (4:26.73)
     11:42.57 (1:00.74)  12:47.73 (2:05.90)                      15:08.09 (4:26.26)
       15:53.98 (45.89)  18:39.86 (3:31.77)                                        
 
Mixed 75+ 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Walnut Creek Masters-PC  'A'                      8:05.00    7:11.26  
     1) Mayo, Robert W M75              2) Nieman, Frank B M76            
     3) Hirsch, Ann M W78               4) Duncan, Jean M W76             
                  43.96   1:29.86 (1:29.86)     2:21.19 (51.33)   3:20.54 (1:50.68)
        4:14.08 (53.54)   5:17.30 (1:56.76)     6:11.17 (53.87)   7:11.26 (1:53.96)
  2 University OF San Francisco MA-PC  'A'            9:30.00   10:37.59  
     1) Allen, Mary A W76               2) Voorhees, Margaret S W80       
     3) Osborne, Daniel R M75           4) Schomburg, Richard D M82       
                1:23.35   2:51.43 (2:51.43)   4:33.80 (1:42.37)   6:30.42 (3:38.99)
        7:22.08 (51.66)   8:30.85 (2:00.43)     9:30.73 (59.88)  10:37.59 (2:06.74)
 
                   Combined Team Scores - Through Event 345                    
 
  1. Walnut Creek Masters               3441   2. University OF San Francisco MA   3275.5
  3. Tri Valley Masters                 1069   4. Santa Rosa Masters                990.5
  5. Manatee Aquatic Masters, Inc.       700   6. The Olympic Club                  630.5
  7. Davis Aquatic Masters             514.5   8. Tam                                 497
  9. Menlo Masters Swim Team             434  10. Unattached                          360
 11. Strawberry Canyon Aquatic Mast      339  12. Tuolumne County Aquatic Master      310
 13. Rolling Hills Mud Sharks          291.5  14. Stanford Masters                    262
 15. Modesto Area Aquatic Club           258  16. Rinconada Masters                   196
 17. Chico Masters Swimming              194  18. Smmm                                179
 19. Sacramento Masters                  144  20. Mountain View Masters               116
 21. Santa Cruz Masters Aquatics       115.5  22. Sierra Nevada Masters               104
 23. Bac                                  90  24. Rocklin Aquatics Masters             82
 25. Oakwood Athletic Club Masters        79  26. Club Hot Tub                       75.5
 27. Fog City Masters                     75  28. Alameda Aquatic Masters              72
 29. San Francisco Tsunami Masters        68  30. Bay Masters                        65.5
 31. Zz-Ariz                              61  32. Pc-Ms                                60
 33. Western Athletic Club Masters        54  34. Berkeley Aquatic Masters             45
 35. Zz-Utah                              44  36. Osher Marin Masters                  39
 37. Cmam                                 37  38. Vacaville Swim Club                  36
 39. Loch Ness Masters                    32  40. Pc-Cms                               31
 41. City OF Morgan Hill Masters          30  42. Pc-Pvm                               28
 43. Ladera Oaks Masters                  27  44. Peninsula Covenant Aquatics MA       24
 44. Sierra Marlins Swim Team Maste       24  46. Almaden Masters                      21
 47. Los Altos Mountain View Master       20  48. Livermore Valley Tennis Club         19
 48. Pc-Sr                                19  48. Cv-As                                19
 51. Temescal Aquatic Masters             18  51. Napa Valley Masters                  18
 51. Cmsc                                 18  54. Pc-001                               16
 54. Ttam                                 16  56. Santa Clara Swim Club Masters        13
 56. Pc-Ma                                13  58. West Coast Aquatic Masters           12
 58. Dnc                                  12  60. Wntr                                  8
 61. Zz-Csam                               7  61. Svam                                  7
 61. Oam                                   7  64. Nba                                   5
 65. Vsam                                  4  65. EL Camino YMCA Masters                4
 65. Pc-032                                4  68. Carson Valley Masters                 3
   





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2009-04-24


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/