Pacific Masters gif

Results
MAAC


MAAC
15 August 2009

Licensed to Modesto Area Aquatic Club  HY-TEK's Meet Manager 8/16/2009 09:59 AM
                  MAAC 3rd Annual Summer SCM Meet - 8/15/2009                  
                             Sanction #: 38-09-10                              
                                    Results                                    
 
Women 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.61   9/27/1998 ALISON TERRY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jodi C            19 MAAC-PC                28.80      29.46  
  2 Lenz, Jaymie C            20 MAAC-PC                26.00      29.81  
  3 Lobo, Bethany C           23 USF-PC                 34.09      33.75  
  4 Melendez, Julianna L      22 MAAC-PC                37.10      38.07  
 
Women 18-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.86  12/14/1997 ALISON TERRY                                 
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lobo, Bethany C           23 USF-PC               1:14.26    1:15.73  
                  35.74     1:15.73 (39.99)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:06.21   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jodi C            19 MAAC-PC              2:20.20    2:22.04  
                  33.23     1:09.95 (36.72)     1:46.07 (36.12)     2:22.04 (35.97)
 
Women 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:06.59   9/27/1998 ALISON TERRY                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
 -- Lobo, Bethany C           23 USF-PC               1:27.76         DQ  
      Non-continuous turning action
                  41.11          DQ (45.01)                                        
 
Women 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.09  12/10/1995 BEATA KASZUBA                                
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lenz, Jaymie C            20 MAAC-PC                33.00      37.44  
  2 Melendez, Julianna L      22 MAAC-PC                48.70      48.31  
 
Women 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:08.89  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jodi C            19 MAAC-PC              1:20.20    1:22.63  
                  39.19     1:22.63 (43.44)                                        
  2 Lenz, Jaymie C            20 MAAC-PC              1:13.00    1:23.50  
                  39.70     1:23.50 (43.80)                                        
  3 Lobo, Bethany C           23 USF-PC               1:40.20    1:37.98  
                  46.25     1:37.98 (51.73)                                        
 
Women 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.34  12/10/1995 BEATA KASZUBA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jodi C            19 MAAC-PC              1:15.50    1:12.33  
                  32.63     1:12.33 (39.70)                                        
 
Women 18-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:25.87   12/9/2001 DAWN HECKMAN                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jodi C            19 MAAC-PC              2:33.30    2:45.09  
                  34.55     1:17.09 (42.54)     2:04.27 (47.18)     2:45.09 (40.82)
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.63   11/2/1997 HEATHER HAGEMAN                              
       WORLD: W 26.18   11/2/2002 SOPHIA SKOLI, DEN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey L      26 MPM-PC                 29.70      29.73  
  2 Holzwarth, Kara L         27 TAM-PC                 30.00      30.48  
  3 DE Ferrari, Vera D        28 MPM-PC                 30.00      31.80  
  4 Neufeld, Lacey E          28 TCAM-PC                35.00      32.68  
  5 Rucker, Malia L           25 49ER-PC                33.50      32.93  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
       WORLD: W 56.30   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holzwarth, Kara L         27 TAM-PC               1:04.00    1:05.92  
                  32.46     1:05.92 (33.46)                                        
  2 DE Ferrari, Vera D        28 MPM-PC               1:04.00    1:09.99  
                  33.94     1:09.99 (36.05)                                        
  3 Rucker, Malia L           25 49ER-PC              1:22.53    1:13.32  
                  35.13     1:13.32 (38.19)                                        
 
Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
       WORLD: W 1:59.78   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holzwarth, Kara L         27 TAM-PC               2:16.00    2:23.88  
                  33.23     1:09.81 (36.58)     1:46.22 (36.41)     2:23.88 (37.66)
 
Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.05  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                            
       WORLD: W 30.04    2/2/2003 KANA OHASHI, JPN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey L      26 MPM-PC                 33.95      33.05  
  2 Rucker, Malia L           25 49ER-PC                42.12      39.64  
 
Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.26  10/27/2002 CAMILLA JOHANSSON                          
       WORLD: W 1:03.17    2/2/2003 KANA OHASHI, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey L      26 MPM-PC               1:10.00    1:13.71  
                  34.83     1:13.71 (38.88)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.20  12/10/1995 TRACEY MIRANDE                               
       WORLD: W 32.80   3/28/2004 RILEY WEST, CAN                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DE Ferrari, Vera D        28 MPM-PC                 36.00      42.09  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:13.30  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
       WORLD: W 1:10.71  10/17/1998 MANUELA NAECHEL, GER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neufeld, Lacey E          28 TCAM-PC              1:22.00    1:39.87  
                  47.08     1:39.87 (52.79)                                        
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.68   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                              
       WORLD: W 28.60   2/29/2004 IRACE ALFONSINA, ITA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Louderback, Kelsey L      26 MPM-PC                 32.49      32.44  
  2 DE Ferrari, Vera D        28 MPM-PC                 35.00      36.16  
  3 Rucker, Malia L           25 49ER-PC                   NT      36.29  
  4 Neufeld, Lacey E          28 TCAM-PC                   NT      37.18  
 
Women 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA                            
       WORLD: W 1:01.33   3/31/1996 SHEILA TAORMINA, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 DE Ferrari, Vera D        28 MPM-PC               1:14.00    1:21.78  
                  35.99     1:21.78 (45.79)                                        
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.67  12/12/1998 WENKE HANSEN                               
       WORLD: W 1:05.18   6/22/2003 HITOMI MAEHARA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Holzwarth, Kara L         27 TAM-PC               1:17.00    1:18.73  
                  37.01     1:18.73 (41.72)                                        
 -- Neufeld, Lacey E          28 TCAM-PC              1:15.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  38.56          DQ (50.17)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.46   4/17/1993 ANNA PETTIS-SCOTT                            
       WORLD: W 26.46   4/17/1993 ANNA PETTIS-SCOTT, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        33 MAAC-PC                31.68      31.26  
  2 Mazurkiewicz, Brooke H    31 TCAM-PC                47.10      38.77  
  3 Ghecea, Desiree N         33 MAAC-PC                52.00      50.25  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.35   5/18/1988 S NEILSON-BELL                               
       WORLD: W 57.35   5/16/1988 SANDY NEILSON, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        33 MAAC-PC              1:09.59    1:11.96  
                  34.57     1:11.96 (37.39)                                        
  2 Yamamoto, Hatsumi S       33 SAC-PC               1:15.00    1:15.55  
                  37.14     1:15.55 (38.41)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.14  12/15/1996 D GRANER GALLAS                              
       WORLD: W 30.14  12/15/1996 D GRANER GALLAS, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        33 MAAC-PC                37.01      37.55  
  2 Bair, Megan G             33 FOG-PC                 37.51      38.46  
  3 Yamamoto, Hatsumi S       33 SAC-PC                 40.62      39.45  
 
Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.36   12/7/1996 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: W 1:03.96  12/10/1995 K PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        33 MAAC-PC              1:22.22    1:22.02  
                  39.76     1:22.02 (42.26)                                        
  2 Bair, Megan G             33 FOG-PC               1:24.22    1:24.48  
                  40.54     1:24.48 (43.94)                                        
  3 Yamamoto, Hatsumi S       33 SAC-PC               1:28.00    1:26.50  
                  41.92     1:26.50 (44.58)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
       WORLD: W 32.82  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bair, Megan G             33 FOG-PC                 42.19      41.03  
  2 Mazurkiewicz, Brooke H    31 TCAM-PC                52.20      49.81  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN                               
       WORLD: W 1:10.00  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bair, Megan G             33 FOG-PC               1:31.33    1:32.21  
                  43.65     1:32.21 (48.56)                                        
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.34  12/10/2000 WENKE HANSEN                                 
       WORLD: W 28.34  12/10/2000 WENKE HANSEN, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 O'Hearn, Heather A        33 MAAC-PC                34.64      35.05  
  2 Yamamoto, Hatsumi S       33 SAC-PC                    NT      38.49  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN                               
       WORLD: W 1:04.96  12/12/1999 WENKE HANSEN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franzia, Jamie E          32 MAAC-PC              1:35.00    1:20.09  
                  36.66     1:20.09 (43.43)                                        
  2 Bair, Megan G             33 FOG-PC                    NT    1:24.33  
                  38.82     1:24.33 (45.51)                                        
  3 Yamamoto, Hatsumi S       33 SAC-PC               1:28.79    1:28.30  
                  39.60     1:28.30 (48.70)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.13  11/19/1995 S NEILSON-BELL                               
       WORLD: W 26.13  11/19/1995 S NEILSON-BELL, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Goodridge, Beth           36 MAAC-PC                30.00      29.97  
  2 Labusch, Meike M          37 USF-PC                 28.00      31.04  
  3 Ulloa, Jamie L            39 EEE-PC                 31.00      35.37  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.65  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                              
       WORLD: W 57.65  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Labusch, Meike M          37 USF-PC               1:01.00    1:09.93  
                  33.32     1:09.93 (36.61)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN                              
       WORLD: W 30.73  12/12/1999 K PIPES-NEILSEN, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ulloa, Jamie L            39 EEE-PC                 34.00      42.49  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: W 1:03.56  12/14/1997 K PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Labusch, Meike M          37 USF-PC               1:13.00    1:20.39  
                  38.66     1:20.39 (41.73)                                        
 
Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI                             
       WORLD: W 33.03  12/10/2000 CAROLINE KRATTLI, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ulloa, Jamie L            39 EEE-PC                 36.00      45.45  
 
Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL                                  
       WORLD: W 28.68   12/2/2001 TRACIE MOLL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ulloa, Jamie L            39 EEE-PC                 32.00      40.10  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: W 1:05.40  12/10/2000 K PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Labusch, Meike M          37 USF-PC               1:15.00    1:20.17  
                  36.50     1:20.17 (43.67)                                        
  2 Ulloa, Jamie L            39 EEE-PC               1:20.00    1:28.87  
                  39.97     1:28.87 (48.90)                                        
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.66   12/7/1996 S NEILSON-BELL                               
       WORLD: W 26.95  12/12/1999 BETH KNIGHT, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mittmann, Marie           40 MAAC-PC                30.00      30.34  
  2 Moneymaker, Kimberly M    40 UN-PC                  33.37      33.02  
  3 Mageean, Gina M           41 MAAC-PC                41.00      38.12  
  4 LeForge, Karen            41 Unattached                NT      39.60  
  5 Harvey, Christine L       43 MAAC-PC                   NT      40.51  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
       WORLD: W 57.60  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mittmann, Marie           40 MAAC-PC              1:05.00    1:05.89  
                  31.68     1:05.89 (34.21)                                        
  2 Moneymaker, Kimberly M    40 UN-PC                1:15.78    1:14.14  
                  35.50     1:14.14 (38.64)                                        
  3 Harvey, Christine L       43 MAAC-PC                   NT    1:34.25  
                  45.08     1:34.25 (49.17)                                        
 
Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: W 2:05.26  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mittmann, Marie           40 MAAC-PC              2:25.00    2:25.80  
                  32.66     1:09.46 (36.80)     1:47.44 (37.98)     2:25.80 (38.36)
 
Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.98  10/27/2002 K PIPES-NEILSEN                              
       WORLD: W 30.98  10/27/2002 K PIPES-NEILSEN, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeForge, Karen            41 Unattached                NT      49.35  
 
Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.67  12/14/2003 CAROLINE KRATTLI                             
       WORLD: W 33.67  12/14/2003 CAROLINE KRATTLI, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Neely, Brenna             44 Unattached                NT      44.77  
  2 Mageean, Gina M           41 MAAC-PC                51.00      48.87  
  3 Harvey, Christine L       43 MAAC-PC                   NT      53.23  
 
Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 29.51  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                              
       WORLD: W 29.45  10/27/2000 MARIE SADLER, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moneymaker, Kimberly M    40 UN-PC                  35.27      34.96  
  2 Mageean, Gina M           41 MAAC-PC                51.00      40.11  
  3 Harvey, Christine L       43 MAAC-PC                   NT      44.74  
 
Women 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:03.31  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: W 1:03.31  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moneymaker, Kimberly M    40 UN-PC                1:29.96    1:24.99  
                  38.85     1:24.99 (46.14)                                        
 
Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN                            
       WORLD: W 1:05.56  12/14/2003 K PIPES-NEILSEN, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moneymaker, Kimberly M    40 UN-PC                1:28.89    1:23.41  
                  37.97     1:23.41 (45.44)                                        
  2 Mageean, Gina M           41 MAAC-PC              1:55.00    1:39.07  
                  44.93     1:39.07 (54.14)                                        
 -- Harvey, Christine L       43 MAAC-PC                   NT         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  46.91          DQ (54.07)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28.06  12/10/2000 JACKI HIRSTY                                 
       WORLD: W 27.77    9/6/2003 JENNY WHITELEY, AUS                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vargas, Linda M           45 CRA-PC                 36.50      35.53  
  2 Pogue, Michelle           46 49ER-PC                39.62      38.48  
  3 MC Farlin, Diane E        47 MAAC-PC                   NT      43.17  
  4 Lubben, Barbara M         49 Unattached             45.00      43.24  
  5 Miedema, Katherine R      48 MAAC-PC              1:00.00      49.37  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:02.00  10/18/1998 LAURA VAL                                  
       WORLD: W 1:01.42    4/5/2003 JENNY WHITELEY, AUS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burton-Stoughtenboro, Tr  46 MAAC-PC              1:15.00    1:09.23  
                  33.66     1:09.23 (35.57)                                        
  2 Servas, Karen A           48 MAAC-PC              1:12.73    1:13.35  
                  35.04     1:13.35 (38.31)                                        
  3 Vargas, Linda M           45 CRA-PC               1:20.00    1:21.06  
                  38.07     1:21.06 (42.99)                                        
  4 Lubben, Barbara M         49 Unattached           1:45.00    1:34.01  
                  45.33     1:34.01 (48.68)                                        
  5 Miedema, Katherine R      48 MAAC-PC              2:10.00    1:57.78  
                  59.51     1:57.78 (58.27)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:10.91   10/5/2003 S HEIM-BOWEN                               
       WORLD: W 2:10.91   10/5/2003 S HEIM-BOWEN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Servas, Karen A           48 MAAC-PC              2:38.77    2:45.58  
                  37.46     1:19.27 (41.81)     2:02.73 (43.46)     2:45.58 (42.85)
  2 Lubben, Barbara M         49 Unattached           3:40.00    3:23.93  
                  47.73     1:39.16 (51.43)     2:31.73 (52.57)     3:23.93 (52.20)
  3 Miedema, Katherine R      48 MAAC-PC              4:56.00    4:15.30  
                1:02.35   2:09.48 (1:07.13)   3:16.11 (1:06.63)     4:15.30 (59.19)
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 32.65   3/29/2003 L VAN PELT-DILLER                            
       WORLD: W 32.39  10/13/1996 LAURA VAL, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pogue, Michelle           46 49ER-PC                55.91      43.67  
  2 MC Farlin, Diane E        47 MAAC-PC                   NT      53.84  
  3 Miedema, Katherine R      48 MAAC-PC              1:13.00    1:03.18  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.98   3/29/2003 L VAN PELT-DILLER                          
       WORLD: W 1:09.98   3/29/2003 L VAN PELT-DILLER, USA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              1:51.16    1:47.48  
                  51.73     1:47.48 (55.75)                                        
  2 MC Farlin, Diane E        47 MAAC-PC                   NT    1:59.00  
                  55.73   1:59.00 (1:03.27)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 36.63  10/26/2002 MELINDA MANN                                 
       WORLD: W 34.64   2/24/2001 MAGGIE KELLY, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burton-Stoughtenboro, Tr  46 MAAC-PC                37.00      40.23  
  2 Vargas, Linda M           45 CRA-PC                 45.36      44.99  
  3 Oliver, Christine B       46 49ER-PC                55.52      47.65  
  4 Pogue, Michelle           46 49ER-PC                49.89      50.54  
  5 Rose, Sheila D            47 MAAC-PC                54.66      52.42  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.93  10/26/2002 MELINDA MANN                               
       WORLD: W 1:17.21  10/20/2001 MAGGIE KELLY, GBR                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Vargas, Linda M           45 CRA-PC               1:37.04    1:41.23  
                  48.41     1:41.23 (52.82)                                        
  2 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              1:58.23    1:53.66  
                  53.72     1:53.66 (59.94)                                        
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 30.99  12/13/1998 LAURA VAL                                    
       WORLD: W 30.50  10/13/1996 LAURA VAL, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Burton-Stoughtenboro, Tr  46 MAAC-PC                   NT      32.60  
  2 Servas, Karen A           48 MAAC-PC                   NT      38.10  
  3 Rose, Sheila D            47 MAAC-PC                   NT      44.37  
 
Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:08.10  10/10/1999 LAURA VAL                                  
       WORLD: W 1:07.80  10/13/1996 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Servas, Karen A           48 MAAC-PC              1:25.02    1:30.57  
                  39.56     1:30.57 (51.01)                                        
  2 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              1:38.19    1:38.02  
                  44.59     1:38.02 (53.43)                                        
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:11.82  10/19/1997 LAURA VAL                                  
       WORLD: W 1:09.68   8/16/2003 JENNY WHITELEY, AUS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Servas, Karen A           48 MAAC-PC              1:29.43    1:31.00  
                  42.81     1:31.00 (48.19)                                        
  2 Vargas, Linda M           45 CRA-PC               1:45.00    1:34.26  
                  46.20     1:34.26 (48.06)                                        
  3 Rose, Sheila D            47 MAAC-PC              1:42.00    1:41.01  
                  45.93     1:41.01 (55.08)                                        
  4 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              1:47.38    1:41.31  
                  46.66     1:41.31 (54.65)                                        
  5 Oliver, Christine B       46 49ER-PC                   NT    1:43.51  
                  46.91     1:43.51 (56.60)                                        
  6 MC Farlin, Diane E        47 MAAC-PC                   NT    1:56.41  
                  51.64   1:56.41 (1:04.77)                                        
  7 Miedema, Katherine R      48 MAAC-PC              2:43.00    2:18.40  
                1:07.05   2:18.40 (1:11.35)                                        
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:36.60  12/10/2000 DANIELLE OGIER                             
       WORLD: W 2:34.02    9/6/2003 JENNY WHITELEY, AUS                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Focha, Teresa M           48 MAAC-PC              3:42.93    3:41.29  
                  44.32   1:44.72 (1:00.40)   2:50.27 (1:05.55)     3:41.29 (51.02)
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28.54  12/15/2002 JACKI HIRSTY                                 
       WORLD: W 28.54  12/15/2002 JACKI HIRSTY, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Loomis, Michele C         52 EEE-PC                 36.21      35.78  
  2 Horak, Kathleen M         50 TCAM-PC                35.34      36.01  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL                                  
       WORLD: W 1:01.49  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horak, Kathleen M         50 TCAM-PC              1:23.00    1:21.74  
                  39.79     1:21.74 (41.95)                                        
  2 Sandner, Kathy J          53 MAAC-PC              1:24.60    1:27.54  
                  41.27     1:27.54 (46.27)                                        
 
Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:12.95  10/21/2001 LAURA VAL                                  
       WORLD: W 1:12.95  10/21/2001 LAURA VAL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sandner, Kathy J          53 MAAC-PC              1:55.81    1:58.45  
                  56.92   1:58.45 (1:01.53)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 37.94   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                              
       WORLD: W 37.59  11/30/2003 PETRA SCHROER, GER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horak, Kathleen M         50 TCAM-PC                48.49      47.60  
 
Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.53   12/9/2001 SUSAN JONES-ROY                            
       WORLD: W 1:22.53      1/2003 JONES-ROY/SCHROER, U/G                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ennis, Cindy L            52 49ER-PC              1:41.23    1:39.55  
                  45.24     1:39.55 (54.31)                                        
  2 Horak, Kathleen M         50 TCAM-PC              1:46.63    1:43.40  
                  48.68     1:43.40 (54.72)                                        
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 31.16  10/21/2001 LAURA VAL                                    
       WORLD: W 31.15    5/8/2004 ANGELA ZINGLER, GER                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sandner, Kathy J          53 MAAC-PC                53.00      53.37  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER                             
       WORLD: W 1:13.12   3/16/2002 DANIELLE OGIER, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Horak, Kathleen M         50 TCAM-PC              1:45.00    1:38.67  
                  49.25     1:38.67 (49.42)                                        
  2 Sandner, Kathy J          53 MAAC-PC              1:48.57    1:47.71  
                  51.48     1:47.71 (56.23)                                        
 
Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER                             
       WORLD: W 2:37.52   3/17/2002 DANIELLE OGIER, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Ennis, Cindy L            52 49ER-PC              3:21.07    3:19.38  
                  42.53     1:36.12 (53.59)     2:32.44 (56.32)     3:19.38 (46.94)
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:07.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR                             
       WORLD: W 1:07.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              1:45.00    1:45.66  
                  48.45     1:45.66 (57.21)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:27.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR                             
       WORLD: W 2:27.59   9/12/2004 BARBARA DUNBAR, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           59 BAY-PC               3:30.00    3:16.55  
                  44.74     1:35.74 (51.00)     2:27.15 (51.41)     3:16.55 (49.40)
  2 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              3:50.00    3:34.28  
                  49.13     1:44.96 (55.83)     2:40.88 (55.92)     3:34.28 (53.40)
 
Women 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:19.20  11/24/2001 B BARNETT-SALLEE                           
       WORLD: W 1:19.37   3/23/2003 MARGIT OHLSSON, SWE                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              2:05.00    2:03.26  
                  58.86   2:03.26 (1:04.40)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:26.33   8/24/2003 DALE BARNHARD                              
       WORLD: W 1:25.92  11/22/1997 BONNIE PRONK, CAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           59 BAY-PC               2:00.00    1:57.76  
                  56.20   1:57.76 (1:01.56)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:16.31   6/13/2004 BARBARA DUNBAR                             
       WORLD: W 1:12.99  10/21/2001 JUDY WILSON, GBR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           59 BAY-PC               2:05.00    1:52.99  
                  53.59     1:52.99 (59.40)                                        
  2 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              2:05.00    2:08.88  
                  55.27   2:08.88 (1:13.61)                                        
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:19.02   10/6/2001 CAROLYN BOAK                               
       WORLD: W 1:17.48   11/3/2002 BRIGITTE MERTEN, GER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           59 BAY-PC               2:00.00    1:44.70  
                  50.48     1:44.70 (54.22)                                        
  2 Perry, Laurie S           55 TCAM-PC              2:00.00    1:57.99  
                  55.32   1:57.99 (1:02.67)                                        
 
Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:52.43   11/2/1997 ARDETH MUELLER                             
       WORLD: W 2:52.43   11/2/1997 ARDETH MUELLER, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Litman, Jacklyn           59 BAY-PC               4:00.00    3:55.00  
                  55.18   1:59.99 (1:04.81)   3:02.54 (1:02.55)     3:55.00 (52.46)
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 32.92    4/6/2003 JACKIE MARR                                  
       WORLD: W 32.15   6/21/2003 CHRISTEL SCHULZ, GER                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhr, Fraeya C            63 UN-PC                     NT      43.73  
  2 Kara, Mary Ellen          62 EDHS-PC                46.92      46.29  
  3 Williams, Connie L        63 TCAM-PC                50.43      47.06  
  4 Giove, Julie K            60 TCAM-PC                52.40      48.21  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:12.39   5/19/2003 JACKIE MARR                                
       WORLD: W 1:10.53   5/16/2004 JUDY WILSON, GBR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhr, Fraeya C            63 UN-PC                     NT    1:39.76  
                  46.85     1:39.76 (52.91)                                        
  2 Kara, Mary Ellen          62 EDHS-PC              1:46.98    1:50.75  
                  53.70     1:50.75 (57.05)                                        
  3 Giove, Julie K            60 TCAM-PC              1:53.50    1:56.06  
                  53.58   1:56.06 (1:02.48)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:39.92   3/14/1993 LAVELLE STOINOFF                           
       WORLD: W 2:38.28    5/4/2003 JEN THOMASSON, AUS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Giove, Julie K            60 TCAM-PC              4:03.90    4:03.37  
                  54.63   1:57.71 (1:03.08)   3:02.07 (1:04.36)   4:03.37 (1:01.30)
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 38.74   6/15/1997 BETSY JORDAN                                 
       WORLD: W 36.38   5/26/2002 SATOKO TAKEUJI, JPN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kara, Mary Ellen          62 EDHS-PC                52.65      53.92  
  2 Giove, Julie K            60 TCAM-PC              1:15.00    1:06.39  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:24.16   6/15/1997 BETSY JORDAN                               
       WORLD: W 1:21.06   5/18/2003 SATOKO TAKEUJI, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kara, Mary Ellen          62 EDHS-PC              1:52.80    2:01.61  
                  59.11   2:01.61 (1:02.50)                                        
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 41.35   3/25/2000 JOANN LEILICH                                
       WORLD: W 38.60   3/18/2002 MONIKA SENFTLEBEN, GER                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Buhr, Fraeya C            63 UN-PC                     NT      58.04  
  2 Williams, Connie L        63 TCAM-PC                59.32      59.36  
  3 Giove, Julie K            60 TCAM-PC              1:15.30    1:15.85  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:30.58   3/25/2000 JOANN LEILICH                              
       WORLD: W 1:26.43   10/6/2002 HANNELORE ROSE, GER                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Connie L        63 TCAM-PC              2:04.12    2:04.11  
                1:00.16   2:04.11 (1:03.95)                                        
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:24.91    4/6/2003 JACKIE MARR                                
       WORLD: W 1:21.04   2/24/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Connie L        63 TCAM-PC              1:59.13    2:00.06  
                  58.22   2:00.06 (1:01.84)                                        
 
Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 3:03.22    4/6/2003 JACKIE MARR                                
       WORLD: W 2:55.72   3/17/2002 BONNIE PRONK, CAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Williams, Connie L        63 TCAM-PC              4:34.23    4:16.51  
                  57.35   2:04.52 (1:07.17)   3:12.98 (1:08.46)   4:16.51 (1:03.53)
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 34.17  10/13/1996 GAIL ROPER                                   
       WORLD: W 32.77   3/17/2002 PAM HUTCHINGS, AUS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Proebsting, Arlene        66 TCAM-PC                38.10      39.53  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:16.26  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
       WORLD: W 1:13.48   2/15/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Proebsting, Arlene        66 TCAM-PC              1:30.80    1:34.03  
                  45.88     1:34.03 (48.15)                                        
 
Women 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:54.15  12/15/1996 GAIL ROPER                                 
       WORLD: W 2:42.05    5/9/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Proebsting, Arlene        66 TCAM-PC              3:40.00    3:28.58  
                  48.42     1:41.81 (53.39)     2:35.12 (53.31)     3:28.58 (53.46)
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 40.11  12/14/2003 BETSY JORDAN                                 
       WORLD: W 38.25    9/8/2001 PAM HUTCHINGS, AUS                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Proebsting, Arlene        66 TCAM-PC                50.09      52.34  
 
Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:26.96   6/16/2002 BETSY JORDAN                               
       WORLD: W 1:25.53    9/8/2001 PAM HUTCHINGS, AUS                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Proebsting, Arlene        66 TCAM-PC              1:58.80    2:03.88  
                1:00.23   2:03.88 (1:03.65)                                        
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:28.95  10/13/1996 GAIL ROPER                                 
       WORLD: W 1:25.39   6/27/2004 YOSHIKO OSAKI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Christmas, Johanne E      69 EDHS-PC                   NT    4:34.67  
                2:08.34   4:34.67 (2:26.33)                                        
 
Women 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 35.37   11/7/1999 GAIL ROPER                                   
       WORLD: W 33.86   5/22/2004 JANE ASHER, GBR                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            73 UN-PC                  55.00      48.57  
  2 Owens, Lolly              70 TCAM-PC              1:20.00    1:00.95  
  3 Fasbender, Alice J        71 ECYM-PC              1:10.00    1:06.73  
 
Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:18.67   12/5/1999 GAIL ROPER                                 
       WORLD: W 1:16.45   5/16/2004 JANE ASHER, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            73 UN-PC                1:47.72    1:49.28  
                  51.89     1:49.28 (57.39)                                        
  2 Owens, Lolly              70 TCAM-PC              2:35.00    2:17.01  
                1:05.11   2:17.01 (1:11.90)                                        
 
Women 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:58.06   5/15/2000 GAIL ROPER                                 
       WORLD: W 2:49.28  10/25/2003 JANE ASHER, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            73 UN-PC                3:53.83    3:48.04  
                  50.11     1:47.70 (57.59)   2:48.91 (1:01.21)     3:48.04 (59.13)
 
Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 42.58   10/8/1995 DORIS STEADMAN                               
       WORLD: W 42.44    9/9/2001 JANE ASHER, GBR                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            73 UN-PC                1:10.00      58.04  
  2 Fasbender, Alice J        71 ECYM-PC              1:20.00    1:16.43  
 -- Owens, Lolly              70 TCAM-PC              1:35.00         DQ  
      Not on back off wall
 
Women 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 47.29  10/21/2001 ANN HIRSCH                                   
       WORLD: W 44.00    2/8/2003 ELIANE PELLIS, BEL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Haley, Rusty D            73 UN-PC                1:10.00    1:05.35  
 
Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 41.34  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
       WORLD: W 41.34  10/13/2002 MARGERY MEYER, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC              1:05.00      58.98  
 
Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:34.45  10/13/2002 MARGERY MEYER                              
       WORLD: W 1:34.45  10/13/2002 MARGERY MEYER, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC              2:20.00    2:10.86  
                1:01.75   2:10.86 (1:09.11)                                        
 
Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 3:27.57  10/13/2002 MARGERY MEYER                              
       WORLD: W 3:27.57  10/13/2002 MARGERY MEYER, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC              5:06.00    4:40.06  
                1:02.91   2:15.14 (1:12.23)   3:28.22 (1:13.08)   4:40.06 (1:11.84)
 
Women 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 50.03  10/13/2002 MARGERY MEYER                                
       WORLD: W 50.03  10/13/2002 MARGERY MEYER, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC              1:16.00    1:11.48  
 
Women 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:02.54   2/16/2003 MURIEL FLYNN                               
       WORLD: W   50.48   5/11/2003 SATOKO SUZUKI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mutzner, Marilyn A        80 TCAM-PC              1:17.00    1:18.03  
 
Men 18-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.84  12/17/2000 JERROD KAPPLER                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sean A           21 MPM-PC                 27.16      27.02  
 
Men 18-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 27.39   12/8/2002 WILLIAM JEWELL                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sean A           21 MPM-PC                 30.01      29.83  
 
Men 18-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 58.98  12/13/1998 OSIRIS BRISENO                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sean A           21 MPM-PC               1:03.81    1:05.82  
                  31.95     1:05.82 (33.87)                                        
 
Men 18-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.76  10/15/1995 AARON BARTLESON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jack B            24 OMM-PC                 32.62      31.91  
  2 Johnson, Sean A           21 MPM-PC                 35.31      34.18  
 
Men 18-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.45   12/8/2002 LUCIANO GALINDO                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Naylor, Jack B            24 OMM-PC               1:11.52    1:10.46  
                  32.51     1:10.46 (37.95)                                        
 
Men 18-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 59.18  10/15/1995 AARON BARTLESON                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Johnson, Sean A           21 MPM-PC               1:06.71    1:06.03  
                  29.81     1:06.03 (36.22)                                        
  2 Naylor, Jack B            24 OMM-PC               1:07.14    1:06.52  
                  31.25     1:06.52 (35.27)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.48     93/1996 PEEL/WAGNER                                  
       WORLD: W 22.48   12/4/1993 ROBERT PEEL, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmelzer, Matthew E      27 TOC-PC                 27.00      26.10  
 
Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 49.91  12/10/1995 BJORN ZIKARSKY                               
       WORLD: W 49.58  10/25/2003 ANDREW MANLEY, GBR                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makarov, Ivan S           29 UN-PC                1:06.40    1:04.99  
                  31.00     1:04.99 (33.99)                                        
 
Men 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 28.60   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
       WORLD: W 27.69   3/30/2003 RUSS PATRICK, CAN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makarov, Ivan S           29 UN-PC                  43.00      40.82  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.01  12/15/2002 JASON EADDY                                  
       WORLD: W 24.89   4/28/2002 JOAKIM DAHL, SWE                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Makarov, Ivan S           29 UN-PC                  33.00      32.63  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS                                
       WORLD: W 56.65   8/24/2003 JEFF COMMINGS, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schmelzer, Matthew E      27 TOC-PC               1:09.00    1:07.36  
                  30.60     1:07.36 (36.76)                                        
 
Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 22.76  11/23/2002 ED WAGNER                                    
       WORLD: W 22.76  11/23/2002 ED WAGNER, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejada, Alex              34 USF-PC                 25.00      24.24  
  2 Franzia, Carlo R          34 MAAC-PC                29.00      25.44  
  3 Sand, Ryan D              34 CRUZ-PC                27.55      27.14  
  4 Pratt, Jeff S             30 MAAC-PC                34.00      29.93  
  5 Pierstorff, Sam J         34 MAAC-PC                35.00      31.71  
  6 Kincaid, Chad A           33 MAAC-PC                34.00      32.08  
 
Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 50.71  12/14/2003 MICHAEL PICOTTE                              
       WORLD: W 50.37    7/8/2000 MIKE FIBBENS, GBR                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejada, Alex              34 USF-PC                 56.20      54.85  
                  25.97       54.85 (28.88)                                        
  2 Franzia, Carlo R          34 MAAC-PC              1:00.00      56.48  
                  26.59       56.48 (29.89)                                        
  3 Esguerra, Todd            30 UN-PC                1:00.46      58.90  
                  28.88       58.90 (30.02)                                        
  4 Sand, Ryan D              34 CRUZ-PC              1:01.95    1:01.98  
                  28.71     1:01.98 (33.27)                                        
  5 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-PC              1:07.40    1:06.02  
                  31.60     1:06.02 (34.42)                                        
  6 Pratt, Jeff S             30 MAAC-PC              1:14.00    1:10.18  
                  33.79     1:10.18 (36.39)                                        
  7 Pierstorff, Sam J         34 MAAC-PC              1:15.00    1:13.09  
                  34.63     1:13.09 (38.46)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:52.04   6/20/1999 JOHN KEPPELER                              
       WORLD: W 1:50.91  10/15/1989 ROWDY GAINES, JPN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Franzia, Carlo R          34 MAAC-PC              2:10.00    2:09.32  
                  31.83     1:06.20 (34.37)     1:37.73 (31.53)     2:09.32 (31.59)
  2 Dietrich, Tim A           34 MVM-PC               2:17.63    2:09.42  
                  30.77     1:04.19 (33.42)     1:37.75 (33.56)     2:09.42 (31.67)
  3 Sand, Ryan D              34 CRUZ-PC              2:20.40    2:16.49  
                  32.56     1:07.38 (34.82)     1:41.96 (34.58)     2:16.49 (34.53)
  4 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-PC              2:35.00    2:36.07  
                  36.20     1:16.11 (39.91)     1:56.73 (40.62)     2:36.07 (39.34)
 
Men 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO                                
       WORLD: W 25.54   10/7/2001 MARTIN ZUBERO, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pierstorff, Sam J         34 MAAC-PC                36.00      36.39  
 
Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.21  10/13/1996 DEAN PUTTERMAN                               
       WORLD: W 28.31   9/21/2003 HIDEAKI TOGO, JPN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esguerra, Todd            30 UN-PC                  32.53      31.18  
  2 Pratt, Jeff S             30 MAAC-PC                40.00      39.21  
 
Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:03.64  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
       WORLD: W 1:03.64  12/12/1999 ROQUE SANTOS, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Esguerra, Todd            30 UN-PC                1:12.09    1:11.04  
                  32.65     1:11.04 (38.39)                                        
 -- Kincaid, Chad A           33 MAAC-PC              1:38.00         DQ  
      One hand touch
                  45.63          DQ (49.41)                                        
 -- Dietrich, Tim A           34 MVM-PC               1:20.00        DFS  
      Declared false start
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 24.64  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
       WORLD: W 24.36  11/24/2003 HAJIME ITOI, JPN                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tejada, Alex              34 USF-PC                 27.20      27.07  
  2 Dietrich, Tim A           34 MVM-PC                 29.22      28.00  
  3 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-PC                35.30      32.41  
  4 Pierstorff, Sam J         34 MAAC-PC                36.00      37.11  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 54.85  12/12/1999 BRIAN ALDERMAN                               
       WORLD: W 54.82   5/19/1996 HIROSHI MIURA, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-PC              1:19.60    1:17.93  
                  36.06     1:17.93 (41.87)                                        
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 56.66  10/12/2003 MARTIN ZUBERO                                
       WORLD: W 56.36   3/27/2004 ATTILA CZENE, HUN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Dietrich, Tim A           34 MVM-PC               1:08.89    1:06.67  
                  31.64     1:06.67 (35.03)                                        
  2 Sand, Ryan D              34 CRUZ-PC              1:04.95    1:08.07  
                  31.16     1:08.07 (36.91)                                        
  3 Esguerra, Todd            30 UN-PC                1:05.37    1:08.44  
                  31.48     1:08.44 (36.96)                                        
  4 Mazurkiewicz, Adam B      32 TCAM-PC              1:10.20    1:19.56  
                  36.41     1:19.56 (43.15)                                        
  5 Pierstorff, Sam J         34 MAAC-PC              1:20.00    1:21.13  
                  35.78     1:21.13 (45.35)                                        
  6 Pratt, Jeff S             30 MAAC-PC              1:30.00    1:22.14  
                  38.38     1:22.14 (43.76)                                        
 
Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:06.32  12/12/1999 ROQUE SANTOS                               
       WORLD: W 2:04.01   3/26/2004 ATTILA CZENE, HUN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sand, Ryan D              34 CRUZ-PC              2:37.25    2:36.34  
                  33.49     1:14.69 (41.20)     2:00.86 (46.17)     2:36.34 (35.48)
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.00   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
       WORLD: W 23.75   3/22/2003 JOAKIM SJOHOLM, SWE                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langner, Mikael D         41 USF-PC                 26.31      26.69  
  2 Schultz, Stuart J         43 MAAC-PC                31.50      32.26  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 52.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                   
       WORLD: W 52.07   11/8/2002 CYRO DELGADO, BRA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langner, Mikael D         41 USF-PC                 58.26      58.45  
                  27.69       58.45 (30.76)                                        
  2 Mageean, Edward A         40 MAAC-PC              1:10.00    1:05.40  
                  31.11     1:05.40 (34.29)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:56.44   12/9/2001 PAUL SMITH                                 
       WORLD: W 1:53.66  11/22/2003 KAI DITZEL, GER                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langner, Mikael D         41 USF-PC               2:11.90    2:12.16  
                  31.66     1:06.38 (34.72)     1:40.20 (33.82)     2:12.16 (31.96)
  2 Pellicano, Dino           43 EDHS-PC              2:16.00    2:18.35  
                  32.30     1:07.66 (35.36)     1:42.74 (35.08)     2:18.35 (35.61)
  3 Mageean, Edward A         40 MAAC-PC              2:20.00    2:32.95  
                  31.17     1:07.84 (36.67)     1:49.50 (41.66)     2:32.95 (43.45)
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON                                 
       WORLD: W 57.66   12/8/2002 ERIC ERICSON, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellicano, Dino           43 EDHS-PC              1:20.00    1:17.13  
                  37.86     1:17.13 (39.27)                                        
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 29.90  10/28/2001 PLAMEN ALEXANDROV                            
       WORLD: W 29.50   10/2/1999 GERHARD AMMER, GER                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schultz, Stuart J         43 MAAC-PC                38.58      39.02  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV                          
       WORLD: W 1:05.79  10/27/2002 PLAMEN ALEXANDROV, USA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schultz, Stuart J         43 MAAC-PC              1:27.25    1:30.67  
                  41.30     1:30.67 (49.37)                                        
 
Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT                               
       WORLD: W 56.18  10/11/1998 WILLIAM SPECHT, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellicano, Dino           43 EDHS-PC              1:15.00    1:09.72  
                  32.67     1:09.72 (37.05)                                        
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:00.54   3/31/2001 J CLAY BRITT                               
       WORLD: W   59.57   1/26/2003 ROBERTO TARRICONE, ITA                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Langner, Mikael D         41 USF-PC               1:07.99    1:11.81  
                  32.33     1:11.81 (39.48)                                        
  2 Pellicano, Dino           43 EDHS-PC              1:15.00    1:13.94  
                  34.43     1:13.94 (39.51)                                        
 -- Mageean, Edward A         40 MAAC-PC              1:15.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  35.44          DQ (41.95)                                        
 
Men 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:12.25  11/22/1998 JIM SORENSEN                               
       WORLD: W 2:10.75  12/16/2000 DARIUSZ WOLNY, POL                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Pellicano, Dino           43 EDHS-PC              2:35.00    2:34.74  
                  33.34     1:14.76 (41.42)     1:59.84 (45.08)     2:34.74 (34.90)
 -- Mageean, Edward A         40 MAAC-PC              2:45.00         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  36.59     1:23.12 (46.53)     2:16.91 (53.79)          DQ (43.27)
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.73   2/16/2003 BILL SHERMAN                                 
       WORLD: W 24.09   4/27/2003 BRENT BARNES, JPN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lager, Robert W           48 UN-PC                  32.00      28.63  
  2 Campbell, Chris           48 MVM-PC                 31.00      29.93  
  3 Zirkelbach, Eric          48 AQUM-PC                32.47      30.78  
  4 Misner, Anthony J         48 UN-PC                     NT      39.19  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.34   12/7/2003 JACK GROSELLE                                
       WORLD: W 53.80   4/20/2003 BRENT BARNES, JPN                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-PC               1:09.00    1:05.29  
                  32.08     1:05.29 (33.21)                                        
  2 Zirkelbach, Eric          48 AQUM-PC              1:10.00    1:08.85  
                  32.05     1:08.85 (36.80)                                        
 
Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:00.13  12/15/1996 TIM BRODERICK                              
       WORLD: W 2:00.13  12/15/1996 TIM BRODERICK, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-PC               2:31.00    2:24.01  
                  34.43     1:10.20 (35.77)     1:46.97 (36.77)     2:24.01 (37.04)
  2 Taylor, Ron A             49 UN-PC                2:29.82    2:28.81  
                  34.30     1:11.99 (37.69)     1:50.61 (38.62)     2:28.81 (38.20)
  3 Mansfield, Paul B         47 HTUB-PC              2:40.00    2:38.37  
                  36.30     1:17.16 (40.86)     1:58.55 (41.39)     2:38.37 (39.82)
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 28.40   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                                 
       WORLD: W 28.40   3/29/2003 FRITZ LEHMAN, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-PC                 42.00      37.45  
  2 Zirkelbach, Eric          48 AQUM-PC                41.59      40.48  
 
Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:00.09   3/29/2003 FRITZ LEHMAN                               
       WORLD: W 1:00.09   3/29/2003 FRITZ LEHMAN, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Campbell, Chris           48 MVM-PC               1:29.00    1:20.78  
                  40.11     1:20.78 (40.67)                                        
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 30.83   12/7/2003 GREG OXLEY                                   
       WORLD: W 30.13   4/28/2002 G CHRISTIANSEN, SWE                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lager, Robert W           48 UN-PC                  36.00      36.12  
  2 Misner, Anthony J         48 UN-PC                     NT      45.64  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
       WORLD: W 25.84  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             49 UN-PC                  30.30      29.45  
  2 Zirkelbach, Eric          48 AQUM-PC                39.12      35.28  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER                                  
       WORLD: W 57.17  12/14/2003 PAUL CARTER, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Ron A             49 UN-PC                1:13.45    1:12.03  
                  33.79     1:12.03 (38.24)                                        
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:02.20   12/7/2003 GREGORY OXLEY                              
       WORLD: W 1:02.20   12/7/2003 GREGORY OXLEY, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Zirkelbach, Eric          48 AQUM-PC              1:33.00    1:24.17  
                  36.94     1:24.17 (47.23)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
       WORLD: W 24.26   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lager, Matthew            53 UN-PC                     NT      31.12  
  2 Lenz, Michael J           52 MAAC-PC                33.43      31.93  
  3 Martin, Curtis            50 MAAC-PC                40.00      33.47  
  4 Husher, Jay D             51 TCAM-PC                   NT      34.61  
  5 Burrowes, Frank A         51 MAAC-PC                50.00      40.37  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN                                
       WORLD: W 54.61   12/7/2003 PAUL TREVISAN, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliver, Peter F           51 49ER-PC                   NT    1:05.58  
                  31.92     1:05.58 (33.66)                                        
  2 Fogarty, Terrence W       52 UN-PC                1:07.00    1:07.06  
                  31.63     1:07.06 (35.43)                                        
  3 Guinan-Blaney, Hugo J     50 UN-PC                1:35.00    1:10.60  
                  33.41     1:10.60 (37.19)                                        
  4 Walker, Byron             50 MAAC-PC              1:13.00    1:12.17  
                  35.06     1:12.17 (37.11)                                        
  5 Martin, Curtis            50 MAAC-PC              1:20.00    1:17.64  
                  34.30     1:17.64 (43.34)                                        
  6 Lenz, Michael J           52 MAAC-PC              1:15.00    1:18.16  
                1:18.16         1:18.16 ( )                                        
  7 Husher, Jay D             51 TCAM-PC                   NT    1:23.26  
                  39.16     1:23.26 (44.10)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA                               
       WORLD: W 1:58.37  12/10/2000 JIM MCCONICA, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliver, Peter F           51 49ER-PC                   NT    2:25.05  
                  33.23     1:09.14 (35.91)     1:47.12 (37.98)     2:25.05 (37.93)
  2 Cannon, Richard P         52 CVM-PC               2:30.00    2:25.92  
                  33.77     1:10.63 (36.86)     1:48.29 (37.66)     2:25.92 (37.63)
  3 Gass, Matthew E           52 TCAM-PC              2:40.00    2:39.50  
                  36.43     1:18.36 (41.93)     1:59.80 (41.44)     2:39.50 (39.70)
  4 Husher, Jay D             51 TCAM-PC                   NT    3:06.00  
                  41.75     1:28.82 (47.07)     2:18.13 (49.31)     3:06.00 (47.87)
  5 Lenz, Michael J           52 MAAC-PC              2:45.00    3:12.17  
                2:14.76     3:12.17 (57.41)         3:12.17 ( )                    
 
Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 29.30  10/10/2004 TOM WOLF                                     
       WORLD: W 28.96    3/6/2004 V.GALAVTINE, RUS                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliver, Peter F           51 49ER-PC                39.92      36.10  
  2 Gass, Matthew E           52 TCAM-PC                37.00      36.98  
  3 Guinan-Blaney, Hugo J     50 UN-PC                  45.00      37.00  
 
Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF                                   
       WORLD: W 1:01.48  10/10/2004 TOM WOLF, USA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Oliver, Peter F           51 49ER-PC                   NT    1:21.44  
                  38.65     1:21.44 (42.79)                                        
  2 Guinan-Blaney, Hugo J     50 UN-PC                1:45.00    1:22.99  
                  39.45     1:22.99 (43.54)                                        
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE                                 
       WORLD: W 31.24  12/14/1997 DON MCKENZIE, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jeff T            50 MAAC-PC                40.00      37.99  
  2 Husher, Jay D             51 TCAM-PC                   NT      49.72  
 
Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:09.96  12/15/1996 ROBERT STRAND                              
       WORLD: W 1:09.88   3/17/2002 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jeff T            50 MAAC-PC              1:30.00    1:24.16  
                  40.36     1:24.16 (43.80)                                        
  2 Walker, Byron             50 MAAC-PC              1:35.00    1:28.33  
                  41.02     1:28.33 (47.31)                                        
  3 Gass, Matthew E           52 TCAM-PC              1:28.00    1:31.69  
                  42.92     1:31.69 (48.77)                                        
  4 Husher, Jay D             51 TCAM-PC                   NT    1:47.13  
 
Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 26.79   11/1/2003 GREG SHAW                                    
       WORLD: W 26.79   11/1/2003 GREG SHAW, USA                               
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jeff T            50 MAAC-PC                33.00      31.14  
  2 Guinan-Blaney, Hugo J     50 UN-PC                  45.00      32.83  
  3 Lager, Matthew            53 UN-PC                     NT      33.21  
  4 Fogarty, Terrence W       52 UN-PC                  33.00      33.43  
  5 Gass, Matthew E           52 TCAM-PC                35.00      36.22  
 
Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL                                
       WORLD: W 1:00.08  10/12/2003 JOHN MCCALL, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Richard P         52 CVM-PC               1:18.00    1:14.32  
                  34.50     1:14.32 (39.82)                                        
  2 Fogarty, Terrence W       52 UN-PC                1:19.00    1:21.65  
                  34.90     1:21.65 (46.75)                                        
 
Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:03.57  10/10/2004 TOM WOLF                                   
       WORLD: W 1:03.54   3/16/2002 TIMOTHY SHEAD, RSA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Hanson, Jeff T            50 MAAC-PC              1:20.00    1:14.23  
                  35.16     1:14.23 (39.07)                                        
  2 Cannon, Richard P         52 CVM-PC               1:25.00    1:17.33  
                  35.51     1:17.33 (41.82)                                        
  3 Gass, Matthew E           52 TCAM-PC              1:19.00    1:22.00  
                  37.71     1:22.00 (44.29)                                        
  4 Guinan-Blaney, Hugo J     50 UN-PC                1:45.00    1:22.32  
                  35.01     1:22.32 (47.31)                                        
 -- Oliver, Peter F           51 49ER-PC              1:22.23         DQ  
      Shoulders past vertical toward breast - back
                  35.19          DQ (40.65)                                        
 
Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:19.27  10/10/2004 TOM WOLF                                   
       WORLD: W 2:19.27  10/10/2004 TOM WOLF, USA                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Cannon, Richard P         52 CVM-PC               2:55.00    2:47.16  
                  34.95     1:18.62 (43.67)     2:09.90 (51.28)     2:47.16 (37.26)
 
Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 25.00   12/9/2001 RICH ABRAHAMS                                
       WORLD: W 25.00   12/9/2001 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rick R             58 MAAC-PC                26.60      27.35  
  2 Helander, Rick            55 MAAC-PC                29.20      28.68  
  3 Wessan, Walter P          57 49ER-PC                   NT      29.76  
  4 Ceci, Louis G             59 STAN-PC                34.50      34.30  
  5 Nichols, Scott            55 CVAS-PC                36.60      35.23  
  6 Moore, Michael W          59 USF-PC                 39.00      35.40  
  7 Patterson, Rex P          59 MAAC-PC                36.00      35.77  
  8 Brown, Chad W             55 MAAC-PC                35.00      37.02  
  9 Giove, Anthony M          56 TCAM-PC                41.70      42.83  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 56.51   12/9/2001 RICH ABRAHAMS                                
       WORLD: W 56.51   12/9/2001 RICHARD ABRAHAMS, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-PC               1:02.50      59.77  
                  28.89       59.77 (30.88)                                        
  2 Jones, Rick R             58 MAAC-PC              1:02.00    1:03.43  
                  30.38     1:03.43 (33.05)                                        
  3 Wessan, Walter P          57 49ER-PC                   NT    1:07.20  
                  32.46     1:07.20 (34.74)                                        
  4 Chaffey, Richard L        56 MAAC-PC              1:22.00    1:17.44  
                  37.37     1:17.44 (40.07)                                        
  5 Moore, Michael W          59 USF-PC               1:24.00    1:18.21  
                  37.66     1:18.21 (40.55)                                        
  6 Giove, Anthony M          56 TCAM-PC              1:40.80    1:40.32  
                  48.28     1:40.32 (52.04)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:06.20   8/24/2003 TOD SPIEKER                                
       WORLD: W 2:06.20   8/24/2003 TOD SPIEKER, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-PC               2:13.50    2:12.15  
                  31.51     1:05.56 (34.05)     1:39.39 (33.83)     2:12.15 (32.76)
  2 Moore, Michael W          59 USF-PC               2:55.00    2:48.42  
                  40.04     1:22.95 (42.91)     2:06.85 (43.90)     2:48.42 (41.57)
  3 Chaffey, Richard L        56 MAAC-PC              3:00.00    2:50.76  
                  38.99     1:22.88 (43.89)     2:07.69 (44.81)     2:50.76 (43.07)
  4 Ceci, Louis G             59 STAN-PC              2:50.00    2:51.42  
                  40.39     1:23.04 (42.65)     2:07.67 (44.63)     2:51.42 (43.75)
  5 Giove, Anthony M          56 TCAM-PC              3:56.70    3:54.86  
                  49.33     1:46.83 (57.50)   2:51.00 (1:04.17)   3:54.86 (1:03.86)
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER                                  
       WORLD: W 30.25   12/7/2003 HUGH WILDER, USA                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Helander, Rick            55 MAAC-PC                35.20      34.59  
  2 Nichols, Scott            55 CVAS-PC                48.00      44.07  
  3 Patterson, Rex P          59 MAAC-PC                49.00      47.65  
  4 Moore, Michael W          59 USF-PC               1:00.00      50.16  
  5 Giove, Anthony M          56 TCAM-PC              1:03.60      53.53  
 -- Wessan, Walter P          57 49ER-PC                   NT         DQ  
      Toes curled over gutter after the start
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE                                 
       WORLD: W 1:04.89  12/10/2000 TIM BIRNIE, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Wessan, Walter P          57 49ER-PC                   NT    1:24.07  
                  41.10     1:24.07 (42.97)                                        
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND                                
       WORLD: W 32.18   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rick R             58 MAAC-PC                38.80      36.09  
  2 Helander, Rick            55 MAAC-PC                41.20      39.53  
  3 Nichols, Scott            55 CVAS-PC                44.50      43.37  
  4 Brown, Chad W             55 MAAC-PC                40.00      44.58  
  5 Ceci, Louis G             59 STAN-PC                44.00      48.16  
  6 Patterson, Rex P          59 MAAC-PC              1:05.00      53.00  
  7 Giove, Anthony M          56 TCAM-PC              1:20.00    1:04.49  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND                              
       WORLD: W 1:11.53   12/9/2001 ROBERT STRAND, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Chad W             55 MAAC-PC              1:30.00    1:43.19  
                  47.29     1:43.19 (55.90)                                        
  2 Nichols, Scott            55 CVAS-PC              1:40.00    1:43.77  
                  46.23     1:43.77 (57.54)                                        
  3 Moore, Michael W          59 USF-PC               2:10.00    1:50.77  
 
Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI                               
       WORLD: W 27.21  10/27/2002 STEVE BOROWSKI, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rick R             58 MAAC-PC                30.00      31.07  
  2 Helander, Rick            55 MAAC-PC                32.20      33.27  
 
Men 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:02.74  10/27/2002 STEVE BOROWSKI                             
       WORLD: W 1:02.74  10/27/2002 STEVE BOROWSKI, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-PC               1:11.50    1:08.20  
                  31.99     1:08.20 (36.21)                                        
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:06.45  12/15/2002 DANIEL ROGACKI                             
       WORLD: W 1:06.45  12/15/2002 DANIEL ROGACKI, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jones, Rick R             58 MAAC-PC              1:14.00    1:10.95  
                1:10.63      1:10.95 (0.32)                                        
  2 Wessan, Walter P          57 49ER-PC                   NT    1:20.80  
                  38.33     1:20.80 (42.47)                                        
  3 Chaffey, Richard L        56 MAAC-PC              1:32.00    1:28.04  
                  38.83     1:28.04 (49.21)                                        
  4 Brown, Chad W             55 MAAC-PC              1:20.00    1:37.86  
                  43.56     1:37.86 (54.30)                                        
  5 Patterson, Rex P          59 MAAC-PC              2:10.00    1:39.07  
                  43.36     1:39.07 (55.71)                                        
 
Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:27.19    4/2/2000 JOHN CALVERT                               
       WORLD: W 2:27.19    4/2/2000 JOHN CALVERT, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             59 MAM-PC               2:34.50    2:31.10  
                  32.71     1:13.14 (40.43)     1:57.46 (44.32)     2:31.10 (33.64)
 -- Ceci, Louis G             59 STAN-PC              3:35.50         DQ  
      Arms underwater recovery - fly
                  50.65   1:56.42 (1:05.77)     2:54.88 (58.46)          DQ (47.30)
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 26.31  12/10/2000 JEFF FARRELL                                 
       WORLD: W 26.31  12/10/2000 JEFF FARRELL, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          64 MAAC-PC                29.50      28.85  
  2 Young, Julius W           63 USF-PC                 29.90      29.49  
  3 Brown, Michael R          63 49ER-PC                34.01      33.70  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 59.90  10/10/2004 DAVID QUIGGIN                                
       WORLD: W 59.90  10/10/2004 DAVID QUIGGIN, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          64 MAAC-PC              1:07.50    1:06.34  
                  31.63     1:06.34 (34.71)                                        
 
Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:15.84   3/17/2002 TOM LANDIS                                 
       WORLD: W 2:15.84   3/17/2002 TOM LANDIS, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          64 MAAC-PC              2:33.00    2:31.99  
                  35.22     1:14.92 (39.70)     1:54.95 (40.03)     2:31.99 (37.04)
  2 Young, Julius W           63 USF-PC               2:39.00    2:32.02  
                  35.59     1:15.15 (39.56)     1:54.86 (39.71)     2:32.02 (37.16)
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 33.71  12/14/2003 PETER ANDERSEN                               
       WORLD: W 33.64   5/14/2000 YOSHIHIKO OSAKI, JPN                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Brown, Michael R          63 49ER-PC                42.76      42.61  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 30.30   12/7/2003 ROBERT S SMITH                               
       WORLD: W 29.20    3/6/2004 JOSEP CLARET, ESP                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Daniels, Larry N          64 MAAC-PC                35.00      34.11  
 
Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL                                 
       WORLD: W 27.05  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              65 RHMS-PC                29.90      29.28  
  2 Todd, Richard T           67 TCAM-PC                30.00      29.64  
  3 Cottrell, Richard B       68 MELO-PC                37.00      36.13  
  4 Lucas, Jerry R            68 49ER-PC                50.00      41.88  
  5 Anning, William C         68 TCAM-PC                44.28      45.96  
 
Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
       WORLD: W 1:01.36  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              65 RHMS-PC              1:07.50    1:05.42  
                  31.42     1:05.42 (34.00)                                        
  2 Anning, William C         68 TCAM-PC              1:37.82    1:42.11  
                  49.76     1:42.11 (52.35)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
       WORLD: W 2:18.71  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              65 RHMS-PC              2:28.60    2:21.58  
                  32.84     1:09.07 (36.23)     1:45.82 (36.75)     2:21.58 (35.76)
  2 Todd, Richard T           67 TCAM-PC              2:30.00    2:35.00  
                  35.74     1:15.11 (39.37)     1:55.52 (40.41)     2:35.00 (39.48)
  3 Anning, William C         68 TCAM-PC              3:28.51    3:34.60  
                  50.57     1:46.25 (55.68)     2:42.16 (55.91)     3:34.60 (52.44)
 
Men 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 33.38  10/31/1999 YOSHI OYAKAWA                                
       WORLD: W 33.38  10/31/1999 YOSHI OYAKAWA, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Lucas, Jerry R            68 49ER-PC              1:00.00    1:00.33  
  2 Anning, William C         68 TCAM-PC              1:04.60    1:01.68  
 
Men 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:14.66   12/6/1998 YOSHI OYAKAWA                              
       WORLD: W 1:14.04   5/15/2004 BARRY YOUNG, NZL                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Anning, William C         68 TCAM-PC              2:16.82    2:12.65  
                1:04.18   2:12.65 (1:08.47)                                        
 
Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 36.07  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                              
       WORLD: W 35.46  11/11/2001 HIROSHI KOTEGAWA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Davis, Don M              65 RHMS-PC                38.40      38.84  
  2 Kleman, Karl              69 TCAM-PC                42.50      42.96  
  3 Lucas, Jerry R            68 49ER-PC                50.00      48.86  
 
Men 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:22.34  12/13/1998 MANUEL SANGUILY                            
       WORLD: W 1:21.34   1/28/1996 NICK TEMPLEMAN, CAN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           67 TCAM-PC              1:19.00    1:18.79W 
                  36.61     1:18.79 (42.18)                                        
  2 Kleman, Karl              69 TCAM-PC              1:39.50    1:42.79  
                  45.74     1:42.79 (57.05)                                        
  3 Lucas, Jerry R            68 49ER-PC              2:00.00    1:59.32  
                  53.35   1:59.32 (1:05.97)                                        
 
Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
       WORLD: W 1:12.51  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           67 TCAM-PC              1:17.00    1:15.27  
                  35.23     1:15.27 (40.04)                                        
  2 Lucas, Jerry R            68 49ER-PC              2:00.00    1:53.90  
                  53.68   1:53.90 (1:00.22)                                        
 
Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 2:46.35  12/15/2002 JEFF FARRELL                               
       WORLD: W 2:46.35  12/15/2002 JEFF FARRELL, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Todd, Richard T           67 TCAM-PC              2:50.00    2:50.05  
                  39.06     1:24.08 (45.02)     2:10.50 (46.42)     2:50.05 (39.55)
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON                               
       WORLD: W 28.55   10/5/2003 RONALD JOHNSON, USA                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        70 TCAM-PC                35.00      33.81  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 1:06.26  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON                            
       WORLD: W 1:06.26  10/12/2001 GRAHAM JOHNSTON, USA                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-PC              1:24.98    1:23.83  
                  39.71     1:23.83 (44.12)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA                                
       WORLD: W 33.90   12/7/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        70 TCAM-PC                45.00      47.96  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA                              
       WORLD: W 1:15.85   11/1/2003 YOSHI OYAKAWA, USA                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-PC              1:35.71    1:36.32  
                  45.63     1:36.32 (50.69)                                        
  2 Fairfield, David M        70 TCAM-PC              1:35.00    1:41.48  
                  50.15     1:41.48 (51.33)                                        
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 38.15   12/9/2001 JOHN KORTHEUER                               
       WORLD: W 37.47   5/21/2001 NICK TEMPLEMAN, CAN                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fairfield, David M        70 TCAM-PC                48.00      48.77  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON                             
       WORLD: W 1:25.11   10/5/2003 RONALD JOHNSON, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-PC              1:45.09    1:46.06  
                  51.48     1:46.06 (54.58)                                        
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
        NATL: N 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON                             
       WORLD: W 1:19.51  10/14/2001 RONALD JOHNSON, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-PC              1:36.97    1:40.02  
                  44.49     1:40.02 (55.53)                                        
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
        NATL: N 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON                             
       WORLD: W 1:15.92   6/16/2001 RONALD JOHNSON, USA                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry A        72 STAN-PC              1:34.03    1:33.97  
                  41.90     1:33.97 (52.07)                                        
 
Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME                                 
       WORLD: W 31.06  10/12/2001 FRANK PIEMME, USA                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlange, Gunter R        79 MAAC-PC                52.00      58.79  
 
Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 38.38   9/26/1999 PAUL HUTINGER                                
       WORLD: W 37.47   3/15/1998 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlange, Gunter R        79 MAAC-PC                55.00    1:03.53  
 
Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 42.40  12/12/2003 CHARLES URSTADT                              
       WORLD: W 39.97   5/14/2000 TOSHIO TAJIMA, JPN                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlange, Gunter R        79 MAAC-PC                56.00    1:02.08  
 
Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
        NATL: N 1:35.87  10/12/2003 ROBERT MACDONALD                           
       WORLD: W 1:28.61   1/30/1999 ROBERT PFERSDORFF, GER                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schlange, Gunter R        79 MAAC-PC              2:04.00    2:30.55  
 
Men 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
        NATL: N 35.16  12/12/1993 WOODROW BOWERSOCK                            
       WORLD: W 32.61   6/20/2004 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaufel, Bob             82 UN-PC                  46.00      49.28  
 
Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
        NATL: N 42.16   3/20/2004 PAUL HUTINGER                                
       WORLD: W 38.26   4/27/2003 KEIJIRO NAKAMURA, JPN                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Schaufel, Bob             82 UN-PC                  51.00      52.41  
 
Women 72-99 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:54.83  12/12/1999 NEW ENGLAND                                
                         C MURPHY, L ALLEN, M HACKMER, S STRINGFELLOW      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 1:52.00    2:01.97  
     1) Hanson, Jodi C W19              2) Franzia, Jamie E W32           
     3) Andre, Kim W27                  4) Lenz, Jaymie C W20             
                  30.11     1:01.36 (31.25)     1:31.60 (30.24)     2:01.97 (30.37)
 
Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:53.26   11/9/1996 SAN DIEGO                                  
                         K PIPES-NEILSEN, B KNIGHT, M BOUWMA, N NORTH      
       WORLD: W 1:49.47    3/9/2003 TEAM DASH-JPN                              
                         M OKUHARA, Y OZAWA, C SAITO, Y SAKAMOTO           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 2:05.00    2:06.00  
     1) Goodridge, Beth W36             2) Servas, Karen A W48            
     3) O'Hearn, Heather A W33          4) Mittmann, Marie W40            
                  29.95     1:04.45 (34.50)     1:36.15 (31.70)     2:06.00 (29.85)
  2 Modesto Area Aquatic Club-PC  'D'                 3:20.00    3:00.49  
     1) Ghecea, Desiree N W33           2) Miedema, Katherine R W48       
     3) Harvey, Christine L W43         4) Melendez, Julianna L W22       
                  50.44     1:42.00 (51.56)     2:23.07 (41.07)     3:00.49 (37.42)
 
Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:53.36   10/8/2003 SAN DIEGO                                  
                         J COOVER, C KRATTLI, V DAVIDSON, K PIPES-NEILSEN  
       WORLD: W 1:53.18   2/21/2004 AZ & PC - NED                              
                         M BLOEMZAAD, P FROWIJN, A PYTAK, L VAN BON        
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            2:40.00    2:33.11  
     1) Mazurkiewicz, Brooke H W31      2) Perry, Laurie S W55            
     3) Horak, Kathleen M W50           4) Neufeld, Lacey E W28           
                  38.02     1:24.62 (46.60)     2:00.54 (35.92)     2:33.11 (32.57)
 -- Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 2:43.00         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Sandner, Kathy J W53            2) Rose, Sheila D W47             
     3) Focha, Teresa M W48             4) Mageean, Gina M W41            
                  37.63     1:17.28 (39.65)     1:57.55 (40.27)          DQ (38.23)
 -- Pc-49er-PC  'A'                                   2:29.81         DQ  
      Early take-off swimmer #2
     1) Ennis, Cindy L W52              2) Pogue, Michelle W46            
     3) Oliver, Christine B W46         4) Rucker, Malia L W25            
                  33.89     1:12.04 (38.15)     1:52.05 (40.01)          DQ (32.63)
 
Women 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:19.96   3/25/2000 DC MASTERS                                 
                         B FRID, B SCHREINER, J BRUNER, J LEILICH          
       WORLD: W 2:19.96   3/25/2000 DC MASTERS-USA                             
                         B FRID, B SCHREINER, J BRUNER, J LEILICH          
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            3:30.00    3:21.11  
     1) Owens, Lolly W70                2) Williams, Connie L W63         
     3) Giove, Julie K W60              4) Proebsting, Arlene W66         
                1:00.81     1:48.70 (47.89)     2:41.03 (52.33)     3:21.11 (40.08)
 
Men 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:39.07   12/7/2003 GARDEN STATE                               
                         PAUL BUREN, ED TSUZUKI, OSCAR GONZALES, TOM GEIMAN
       WORLD: W 1:39.45   11/9/2002 ACADEMIA-BRA                               
                         P NEGRINI, L NETO, R DAVIS, R SANTOS              
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 University OF San Francisco MA-PC  'A'            1:54.90    1:59.43  
     1) Young, Julius W M63             2) Langner, Mikael D M41          
     3) Moore, Michael W M59            4) Tejada, Alex M34               
                  29.67       56.50 (26.83)     1:33.15 (36.65)     1:59.43 (26.28)
  2 Modesto Area Aquatic Club-PC  'B'                 2:01.01    2:00.47  
     1) Mageean, Edward A M40           2) Pratt, Jeff S M30              
     3) Schultz, Stuart J M43           4) Helander, Rick M55             
                  29.90       59.69 (29.79)     1:32.25 (32.56)     2:00.47 (28.22)
  3 Modesto Area Aquatic Club-PC  'D'                      NT    2:14.22  
     1) Brown, Chad W M55               2) Kincaid, Chad A M33            
     3) Martin, Curtis M50              4) Walker, Byron M50              
                  36.89     1:09.09 (32.20)     1:41.68 (32.59)     2:14.22 (32.54)
  4 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            3:00.00    2:17.40  
     1) Gass, Matthew E M52             2) Husher, Jay D M51              
     3) Giove, Anthony M M56            4) Mazurkiewicz, Adam B M32       
                  32.56     1:06.89 (34.33)     1:48.51 (41.62)     2:17.40 (28.89)
 
Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS1776                              
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
       WORLD: W 1:40.71   12/7/2003 COLONIALS-USA                              
                         P TREVISAN, T MEADE, M SLENKER, G OXLEY           
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 1:48.88    1:50.03  
     1) Jones, Rick R M58               2) Daniels, Larry N M64           
     3) Hanson, Jeff T M50              4) Franzia, Carlo R M34           
                  27.22       56.62 (29.40)     1:24.63 (28.01)     1:50.03 (25.40)
  2 Pc-49er-PC  'A'                                   2:33.00    2:10.71  
     1) Brown, Michael R M63            2) Lucas, Jerry R M68             
     3) Wessan, Walter P M57            4) Oliver, Peter F M51            
                  32.87     1:12.94 (40.07)     1:42.07 (29.13)     2:10.71 (28.64)
  3 Modesto Area Aquatic Club-PC  'C'                 2:12.00    2:12.60  
     1) Pierstorff, Sam J M34           2) Lenz, Michael J M52            
     3) Chaffey, Richard L M56          4) Patterson, Rex P M59           
                  32.34     1:05.39 (33.05)     1:38.95 (33.56)     2:12.60 (33.65)
 
Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:50.90  12/14/2003 SAN DIEGO                                  
                         P ANDERSON, M FRESHLEY, M AHERN, V VAN BAALEN     
       WORLD: W 1:50.90  12/14/2003 SAN DIEGO-USA                              
                         P ANDERSEN, M FRESHLY, M AHERN, V VAN BAALEN      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'            3:00.00    2:26.29  
     1) Anning, William C M68           2) Kleman, Karl M69               
     3) Fairfield, David M M70          4) Todd, Richard T M67            
                  46.27     1:22.10 (35.83)     1:56.06 (33.96)     2:26.29 (30.23)
 
Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 1:53.07  12/10/2000 EL SEGUNDO                                 
                         P FRANCIS, B BERGEN, M RINZLER, D GRANER-GALLAS   
       WORLD: W 1:54.13  11/11/2001 TEAM DASH - JPN                            
                         K NAKAMURA, T HIRAKAWA, C SUGIMOTO, Y OZAWA       
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-PC  'A'                 2:15.00    2:16.48  
     1) Hanson, Jodi C W19              2) Lenz, Jaymie C W20             
     3) Hanson, Jeff T M50              4) Lenz, Michael J M52            
                  35.62     1:12.93 (37.31)     1:43.64 (30.71)     2:16.48 (32.84)
  2 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'                 NT    2:45.71  
     1) Neufeld, Lacey E W28            2) Mazurkiewicz, Brooke H W31     
     3) Mazurkiewicz, Adam B M32        4) Anning, William C M68          
                  37.68     1:27.71 (50.03)     1:59.62 (31.91)     2:45.71 (46.09)
 
Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:03.52  11/10/2002 NEM                                        
                         J FELDMANN, D ROGACKI, G SHAW, J LUKER            
       WORLD: W 2:03.52  11/10/2002 NEW ENGLAND-USA                            
                         J FELDMANN, D ROGACKI, G SHAW, J LUKER            
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Modesto Area Aquatic Club-PC  'B'                 2:11.01    2:24.67  
     1) Burton-Stoughtenboro, Trina W46 2) Schultz, Stuart J M43          
     3) Servas, Karen A W48             4) Daniels, Larry N M64           
                  39.00     1:17.77 (38.77)     1:54.82 (37.05)     2:24.67 (29.85)
  2 Pc-49er-PC  'A'                                   2:42.38    2:36.33  
     1) Pogue, Michelle W46             2) Brown, Michael R M63           
     3) Ennis, Cindy L W52              4) Oliver, Peter F M51            
                  43.06     1:25.67 (42.61)     2:06.35 (40.68)     2:36.33 (29.98)
  3 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'B'                 NT    3:09.53  
     1) Perry, Laurie S W55             2) Kleman, Karl M69               
     3) Gass, Matthew E M52             4) Giove, Julie K W60             
                  55.96     1:41.06 (45.10)     2:17.74 (36.68)     3:09.53 (51.79)
  4 Modesto Area Aquatic Club-PC  'C'                 3:30.01    3:17.23  
     1) Burrowes, Frank A M51           2) Sandner, Kathy J W53           
     3) Focha, Teresa M W48             4) Ambrosavage, James P M53       
                  52.44     1:12.95 (20.51)     1:43.23 (30.28)   3:17.23 (1:34.00)
  5 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'                 NT    3:20.72  
     1) Proebsting, Arlene W66          2) Husher, Jay D M51              
     3) Horak, Kathleen M W50           4) Giove, Anthony M M56           
                  54.33     1:47.41 (53.08)     2:36.98 (49.57)     3:20.72 (43.74)
 
Mixed 280-319 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
        NATL: N 2:49.11  12/14/2003 SAN DIEGO                                  
                         B JORDAN, B BEST, D DRAVES, A PIPES               
       WORLD: W 2:40.74   1/26/2003 JUEI CLUB-JPN                              
                         K NAKAMURA, T NISHISAKO, S MORI, Y NAGAMATSU      
    Team                                                 Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Tuolumne County Aquatic Master-PC  'A'                 NT    3:43.47  
     1) Owens, Lolly W70                2) Mutzner, Marilyn A W80         
     3) Todd, Richard T M67             4) Fairfield, David M M70         
                1:19.05   2:33.05 (1:14.00)     3:08.86 (35.81)     3:43.47 (34.61)
  
  
  





Return to Pacific Masters Swimming Homepage This page was designed and produced by Michael Moore. Please report any errors or omissions to him. We would also like to hear how the page can be improved or what you would like to see. Thank you.

2009-08-16


Copyright © 2009 Pacific Masters Swimming, Inc.
http://www.pacificmasters.org/